Bricks Internationalisation - en to ar translation catalogue (3915 entries)

en: "%s" imported.
ar: تم استيراد ”%s“.

en: "Coming soon" mode (HTTP status code 200) indicates that your site is available for search engine indexing.
ar: وضع ”قريبًا“ (رمز حالة HTTP 200) يشير إلى أن موقعك متاح لفهرسة محرك البحث.

en: "Maintenance" mode (HTTP status code 503) indicates that your site is temporary unavailable, signaling search engines to come back later.
ar: وضع ”الصيانة“ (رمز حالة HTTP 503) يشير إلى أن موقعك غير متاح مؤقتًا، مما يشير لمحركات البحث بالعودة لاحقًا.

en: "Page Number" uses page numbers, "Offset" uses an offset value.
ar: ”رقم الصفحة“ يستخدم أرقام الصفحات، ”الإزاحة“ تستخدم قيمة الإزاحة.

en: %1$d orphaned elements found across %2$d posts. Click "Clean up all orphaned elements" to remove all orphaned elements from your site. Please backup your site before you proceed.
ar: تم العثور على %1$d عنصر يتيم في %2$d منشور. انقر على ”تنظيف جميع العناصر اليتيمة“ لإزالة جميع العناصر اليتيمة من موقعك. يرجى عمل نسخة احتياطية لموقعك قبل المتابعة.

en: %1$s about %2$s in the Bricks Academy.
ar: %1$s عن %2$s في أكاديمية Bricks.

en: %1$s data for "%2$s" deleted.
ar: تم حذف بيانات %1$s لـ ”%2$s“.

en: %1$s is not enabled for post type "%2$s". Go to "%3$s > %4$s" to enable this post type.
ar: لم يتم تمكين %1$s لنوع المنشور ”%2$s“. انتقل إلى ”%3$s > %4$s“ لتمكين هذا النوع من المنشورات.

en: %1$s of %2$s
ar: %1$s من %2$s

en: %1$s out of %2$s global elements components were already converted to components.
ar: تم بالفعل تحويل %1$s من أصل %2$s من مكونات العناصر العامة إلى مكونات.

en: %1$s out of %2$s global elements have been converted to components.
ar: تم تحويل %1$s من أصل %2$s من العناصر العامة إلى مكونات.

en: %1$s requires PHP version %2$s+.
ar: %1$s يتطلب إصدار PHP %2$s+.

en: %d class permanently deleted | %d classes permanently deleted
ar[0]: %d classes permanently deleted
ar[1]: تم حذف فئة %d بشكل دائم
ar[2]: %d classes permanently deleted
ar[3]: %d classes permanently deleted
ar[4]: %d classes permanently deleted
ar[5]: تم حذف %d فئة بشكل دائم

en: %d orphaned elements found
ar: تم العثور على %d عنصر يتيم

en: %s added to this button if there is no active filter.
ar: تتم إضافة %s إلى هذا الزر إذا لم يكن هناك فلتر نشط.

en: %s ago
ar: منذ %s

en: %s allow you to render custom pages for the user login, registration, lost and reset password.
ar: %s تتيح لك عرض صفحات مخصصة لتسجيل دخول المستخدم والتسجيل واستعادة كلمة المرور وإعادة تعيينها.

en: %s are best configured before you start working on your site.
ar: من الأفضل تكوين %s قبل البدء في العمل على موقعك.

en: %s component block
ar: مكون %s

en: %s components
ar: مكونات %s

en: %s components in the block editor
ar: %s المكونات في محرر المكوِّنات في محرر المكوِّنات

en: %s file
ar: ملف %s

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
ar: يعمل %s حاليًا على هذا المنشور، مما يعني أنك لا تستطيع إجراء تغييرات، ما لم تتولى الأمر.

en: %s layout
ar: تخطيط %s

en: %s settings
ar: إعدادات %s

en: %s typography
ar: تنسيق %s

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
ar: سيتم إضافة %s إلى عقدة HTML الأكثر صلة.

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
ar: %s. قم بتعيين شروط القالب أو تمكين القوالب الافتراضية.

en: %s. Template conditions precede default templates.
ar: %s. شروط Template تسبق Templates الافتراضية.

en: %s: New contact form message
ar: %s: رسالة جديدة من نموذج الاتصال

en: (Cancel Reply)
ar: (إلغاء الرد)

en: (Function)
ar: (وظيفة)

en: (no title)
ar: (بدون عنوان)

en: 1 comment | %1$s comments
ar[0]: %1$s comments
ar[1]: تعليق واحد
ar[2]: %1$s comments
ar[3]: %1$s comments
ar[4]: %1$s comments
ar[5]: %1$s تعليق

en: 1 day
ar: يوم واحد

en: 1 hour
ar: ساعة واحدة

en: 1 week
ar: أسبوع واحد

en: 20GB web space
ar: مساحة ويب 20 جيجابايت

en: 30 minutes
ar: 30 دقيقة

en: 404 Error Page
ar: صفحة خطأ 404

en: A class with the same internal ID, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
ar: توجد بالفعل فئة بنفس المعرف الداخلي، ولكن بإعدادات مختلفة، على هذا الموقع. يجب عليك إما تجاوز الفئة الموجودة على موقعك أو تجاهل هذه النسخة المستوردة.

en: A class with the same name, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
ar: توجد بالفعل فئة بنفس الاسم، ولكن بإعدادات مختلفة، على هذا الموقع. يجب عليك إما تجاوز الفئة الموجودة على موقعك أو تجاهل هذه النسخة المستوردة.

en: A font variation with this weight and style already exists.
ar: يوجد بالفعل تنويع للخط بهذا الوزن والنمط.

en: A list of native actions on the selected hook that will be removed by Bricks.
ar: قائمة بالإجراءات الأصلية على الخطاف المحدد التي سيتم إزالتها بواسطة Bricks.

en: ACF Date picker, for example, uses Ymd.
ar: منتقي التاريخ ACF، على سبيل المثال، يستخدم Ymd.

en: ACF Get Row Layout
ar: ACF الحصول على تخطيط الصف

en: AJAX add to cart
ar: إضافة إلى السلة بتقنية AJAX

en: AJAX loader
ar: مؤشر التحميل AJAX

en: API endpoint is not set or invalid.
ar: نقطة نهاية API غير محددة أو غير صالحة.

en: API key
ar: مفتاح API

en: API keys
ar: مفاتيح API

en: API settings
ar: إعدادات API

en: ASC
ar: تصاعدي

en: Absolute header
ar: رأس مطلق

en: Accept
ar: قبول

en: Accepts multiple addresses separated by comma
ar: يقبل عدة عناوين مفصولة بفاصلة

en: Access breakpoints manager
ar: الوصول إلى مدير نقاط التوقف

en: Access class manager
ar: الوصول إلى مدير الفئات

en: Access color palettes
ar: الوصول إلى لوحات الألوان

en: Access content (HTML) settings
ar: الوصول إلى إعدادات المحتوى (HTML)

en: Access element conditions
ar: الوصول إلى شروط العناصر

en: Access element hide
ar: الوصول إلى إخفاء العناصر

en: Access element interactions
ar: الوصول إلى تفاعلات العناصر

en: Access font manager
ar: الوصول إلى مدير الخطوط

en: Access icon manager
ar: الوصول إلى مدير الأيقونات

en: Access page settings
ar: الوصول إلى إعدادات الصفحة

en: Access pseudos & selectors
ar: الوصول إلى العناصر الزائفة والمحددات

en: Access query loop builder
ar: الوصول إلى منشئ حلقة الاستعلام

en: Access query manager
ar: الوصول إلى مدير الاستعلامات

en: Access remote templates
ar: الوصول إلى القوالب البعيدة

en: Access revisions
ar: الوصول إلى المراجعات

en: Access style (CSS) settings
ar: الوصول إلى إعدادات النمط (CSS)

en: Access template settings
ar: الوصول إلى إعدادات القالب

en: Access theme styles
ar: الوصول إلى أنماط السمة

en: Access variable manager
ar: الوصول إلى مدير المتغيرات

en: Accordion
ar: أكورديون

en: Accordion layout at breakpoint
ar: تخطيط الأكورديون عند نقطة الانقطاع

en: Account
ar: الحساب

en: Account creation on "My account" page is not enabled.
ar: إنشاء الحساب في صفحة ”حسابي“ غير مفعل.

en: Across sessions
ar: عبر الجلسات

en: Action
ar: إجراء

en: Action URL
ar: عنوان URL للإجراء

en: Actions
ar: إجراءات

en: Actions after successful form submit
ar: الإجراءات بعد إرسال النموذج بنجاح

en: Activate license
ar: تفعيل الترخيص

en: Activate your account
ar: تفعيل حسابك

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
ar: قم بتفعيل ترخيصك للتحرير باستخدام Bricks، وتلقي التحديثات بنقرة واحدة، والوصول إلى جميع قوالب المجتمع.

en: Activation status
ar: حالة التفعيل

en: Active
ar: نشط

en: Active Filters
ar: الفلاتر النشطة

en: Active Plugins
ar: الإضافات النشطة

en: Active Tab
ar: علامة التبويب النشطة

en: Active background
ar: الخلفية النشطة

en: Active border
ar: الحدود النشطة

en: Active box shadow
ar: ظل الصندوق النشط

en: Active class
ar: صنف نشط

en: Active classes
ar: أصناف نشطة

en: Active color
ar: لون نشط

en: Active filter
ar: الفلتر النشط

en: Active filters
ar: الفلاتر النشطة

en: Active filters count
ar: عدد الفلاتر النشطة

en: Active rating icon
ar: أيقونة التقييم النشطة

en: Active rating typography
ar: تنسيق التقييم النشط

en: Active styles
ar: أنماط نشطة

en: Active typography
ar: الطباعة النشطة

en: Adaptive height
ar: ارتفاع متكيف

en: Add
ar: إضافة

en: Add "%root%" via keyboard shortcut "r + TAB".
ar: أضف ”%root%“ عبر اختصار لوحة المفاتيح ”r + TAB“.

en: Add "brx_code_errors" as an URL parameter to show PHP errors if needed.
ar: أضف ”brx_code_errors“ كمعامل URL لإظهار أخطاء PHP إذا لزم الأمر.

en: Add "position: relative" as needed
ar: أضف ”position: relative“ حسب الحاجة

en: Add / Search for
ar: إضافة / بحث عن

en: Add / Search for templates
ar: إضافة / بحث عن قوالب

en: Add Item
ar: إضافة عنصر

en: Add New
ar: إضافة جديد

en: Add New Custom Font
ar: إضافة خط مخصص جديد

en: Add New Template
ar: إضافة Template جديد

en: Add New Template Bundle
ar: إضافة حزمة Template جديدة

en: Add New Template Tag
ar: إضافة وسم Template جديد

en: Add a "Toggle" element to your page that targets this Offcanvas to open it.
ar: أضف عنصر ”التبديل“ إلى صفحتك يستهدف هذا الـ Offcanvas لفتحه.

en: Add a font variant
ar: إضافة نوع خط جديد

en: Add at least two colors to create a gradient.
ar: أضف لونين على الأقل لإنشاء تدرج.

en: Add context
ar: إضافة سياق

en: Add context to dates on archive templates.
ar: إضافة سياق للتواريخ في قوالب الأرشيف.

en: Add context to title on archive/search templates.
ar: أضف سياقًا للعنوان في قوالب الأرشيف/البحث.

en: Add custom headers in JSON format. Leave empty for default headers.
ar: أضف ترويسات مخصصة بتنسيق JSON. اتركها فارغة للترويسات الافتراضية.

en: Add element ID as needed
ar: إضافة معرف العنصر حسب الحاجة

en: Add elements
ar: إضافة عناصر

en: Add images
ar: إضافة صور

en: Add larger variable
ar: إضافة متغير أكبر

en: Add meta query
ar: إضافة استعلام ميتا

en: Add new capability
ar: إضافة قدرة جديدة

en: Add parameters to be sent in the request body.
ar: إضافة معلمات ليتم إرسالها في نص الطلب.

en: Add prefix
ar: إضافة بادئة

en: Add products to cart to see cross-sells.
ar: أضف منتجات إلى السلة لرؤية البيع المتقاطع.

en: Add smaller variable
ar: إضافة متغير أصغر

en: Add suffix
ar: إضافة لاحقة

en: Add taxonomy query
ar: إضافة استعلام تصنيف

en: Add to cart
ar: أضف إلى السلة

en: Add to favorites
ar: إضافة إلى المفضلة

en: Add to icon set
ar: إضافة إلى مجموعة الأيقونات

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
ar: أضف أول لون لهذه اللوحة عن طريق اختيار قيمة لون أعلاه ثم انقر على ”حفظ“.

en: Add your offcanvas content in here
ar: أضف محتوى الـ offcanvas الخاص بك هنا

en: Added
ar: مضاف

en: Added to cart
ar: تمت الإضافة إلى السلة

en: Added to icon. If there is no icon, it will be added to the overlay.
ar: تمت الإضافة إلى الأيقونة. إذا لم تكن هناك أيقونة، فستتم إضافتها إلى الطبقة العلوية.

en: Added to the search form as hidden input fields.
ar: تتم إضافتها إلى نموذج البحث كحقول إدخال مخفية.

en: Adding
ar: جارٍ الإضافة

en: Adding to cart
ar: جاري الإضافة للسلة

en: Additional info
ar: معلومات إضافية

en: Additional information
ar: معلومات إضافية

en: Additional parameters
ar: معلمات إضافية

en: Additional properties
ar: خصائص إضافية

en: Additional target elements
ar: عناصر الهدف الإضافية

en: Address
ar: العنوان

en: Addresses
ar: العناوين

en: Adds inline CSS to %s tag.
ar: يضيف CSS مضمّن إلى وسم %s.

en: Adds scripts right after opening %s tag.
ar: يضيف نصوصًا برمجية مباشرة بعد فتح وسم %s.

en: Adds scripts right before closing %s tag.
ar: يضيف نصوصًا برمجية مباشرة قبل إغلاق وسم %s.

en: Admin
ar: المشرف

en: Admin email
ar: البريد الإلكتروني للمسؤول

en: Administrator
ar: مسؤول

en: Administrator role is not allowed as a security precaution.
ar: دور المسؤول غير مسموح به كإجراء احترازي أمني.

en: Adobe fonts
ar: خطوط Adobe

en: Affiliate
ar: تابع

en: After
ar: بعد

en: After order review heading
ar: بعد عنوان مراجعة الطلب

en: After title
ar: بعد العنوان

en: Ajax loader
ar: محمّل Ajax

en: Ajax loader animation
ar: رسوم متحركة لمحمّل Ajax

en: Ajax loader desc
ar: وصف محمّل Ajax

en: Ajax loader selector
ar: محدد محمّل Ajax

en: Alert
ar: تنبيه

en: Align
ar: محاذاة

en: Align content
ar: محاذاة المحتوى

en: Align cross axis
ar: محاذاة المحور المتقاطع

en: Align horizontal
ar: محاذاة أفقية

en: Align items
ar: محاذاة العناصر

en: Align main axis
ar: محاذاة المحور الرئيسي

en: Align self
ar: محاذاة ذاتية

en: Align tables
ar: محاذاة الجداول

en: Align vertical
ar: محاذاة عمودية

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: All
ar: الكل

en: All %s
ar: كل %s

en: All Code elements, SVG elements (source: code), and Query editor instances now require code signatures.
ar: تتطلب الآن جميع عناصر الكود، وعناصر SVG (المصدر: الكود)، ومثيلات محرر الاستعلام توقيعات كود.

en: All Custom Fonts
ar: جميع الخطوط المخصصة

en: All Template Bundles
ar: جميع حزم Template

en: All Template Tags
ar: جميع وسوم Template

en: All Templates
ar: جميع Templates

en: All archives
ar: جميع المحفوظات

en: All author posts
ar: جميع منشورات الكاتب

en: All code instances
ar: جميع حالات الكود

en: All components are enabled in the block editor.
ar: جميع المكونات مفعلة في محرر المكونات.

en: All headings
ar: كل العناوين

en: All index jobs removed
ar: تمت إزالة جميع مهام الفهرسة

en: All indexing jobs completed.
ar: اكتملت جميع مهام الفهرسة.

en: All revisions deleted
ar: تم حذف جميع المراجعات

en: All right
ar: حسنًا

en: All selected elements must have the same parent
ar: يجب أن يكون لجميع العناصر المحددة نفس العنصر الأب

en: All sides linked
ar: كل الجوانب مرتبطة

en: All template types
ar: جميع أنواع القوالب

en: All terms
ar: جميع المصطلحات

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
ar: السماح للمواقع الأخرى بتصفح قوالبك وإدراجها من مكتبة القوالب الخاصة بهم. قيد الوصول إلى القالب عبر إعدادات ”القائمة البيضاء لعناوين URL“ و ”حماية كلمة المرور“ أدناه.

en: Allow specific user roles or individual users to execute code.
ar: السماح لأدوار مستخدمين محددة أو مستخدمين فرديين بتنفيذ الكود.

en: Allow the element's normal click behavior (like following links) instead of blocking it.
ar: السماح بالسلوك العادي للنقر على العنصر (مثل اتباع الروابط) بدلاً من حظره.

en: Allow user to change and execute code through the Code element
ar: السماح للمستخدم بتغيير وتنفيذ الكود من خلال عنصر الكود

en: Allow user to upload SVG files
ar: السماح للمستخدم برفع ملفات SVG

en: Allowed file formats
ar: تنسيقات الملفات المسموح بها

en: Alphabetically
ar: أبجديًا

en: Alternate images
ar: تناوب الصور

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
ar: بديل لحقول خط العرض/خط الطول

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
ar: على الرغم من أنه من المغري جدًا البدء في التحرير باستخدام Bricks على الفور، ستحصل على تجربة أفضل بكثير إذا ألقيت نظرة سريعة على قسم ”البدء“ في أكاديمية Bricks حول كيفية استخدام Bricks بشكل أكثر إنتاجية.

en: Always
ar: دائمًا

en: Always show
ar: إظهار دائمًا

en: Always shows in builder for editing.
ar: يظهر دائمًا في المنشئ للتحرير.

en: Always visible
ar: مرئية دائمًا

en: Always visible in builder for styling purpose.
ar: دائمًا مرئي في المنشئ لأغراض التنسيق.

en: Amazing
ar: رائع

en: An error occurred while cleaning up orphaned elements.
ar: حدث خطأ أثناء تنظيف العناصر اليتيمة.

en: An error occurred while scanning for orphaned elements.
ar: حدث خطأ أثناء البحث عن العناصر اليتيمة.

en: An error occurred, please try again later.
ar: حدث خطأ، يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: An error occurred.
ar: حدث خطأ.

en: And
ar: و

en: Angle in °
ar: الزاوية بالدرجات

en: Anim. Typing
ar: كتابة متحركة

en: Animation
ar: الرسوم المتحركة

en: Animation delay
ar: تأخير الحركة

en: Animation duration
ar: مدة الحركة

en: Animation end
ar: نهاية الحركة

en: Animation in ms
ar: الحركة بالمللي ثانية

en: Animation speed in ms
ar: سرعة الحركة بالمللي ثانية

en: Another user
ar: مستخدم آخر

en: Any
ar: أي

en: Any breakpoint
ar: أي نقطة توقف

en: Any option text
ar: نص أي خيار

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
ar: ينطبق فقط على إعداد 'النمط' للعنوان أو الزر. قم بإنشاء واستخدام الألوان العالمية من خلال 'لوحة الألوان' المخصصة الخاصة بك.

en: Apply
ar: تطبيق

en: Apply on
ar: تطبيق على

en: Apply preview
ar: تطبيق المعاينة

en: Apply spacing inside
ar: تطبيق المسافات داخليًا

en: Apply to
ar: تطبيق على

en: Apply to child pages
ar: تطبيق على الصفحات الفرعية

en: Apply to child terms
ar: تطبيق على المصطلحات الفرعية

en: April
ar: أبريل

en: Archive
ar: أرشيف

en: Archive (products)
ar: الأرشيف (المنتجات)

en: Archive description
ar: وصف الأرشيف

en: Archive post types
ar: أنواع منشورات الأرشيف

en: Archive terms
ar: مصطلحات الأرشيف

en: Archive title
ar: عنوان الأرشيف

en: Archive type
ar: نوع الأرشيف

en: Archives
ar: الأرشيف

en: Archives: %s
ar: الأرشيف: %s

en: Are you sure that you want to delete this breakpoint?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف نقطة التوقف هذه؟?

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف البيانات التي تم إنشاؤها بواسطة Bricks لهذا %s؟?

en: Are you sure you want to delete this category? Deleting it also deletes all variables in this category.
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذه الفئة؟ سيؤدي حذفها أيضًا إلى حذف جميع المتغيرات في هذه الفئة.

en: Are you sure you want to delete this font and all of its font variation files?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا الخط وجميع ملفات تنوعاته؟?

en: Are you sure you want to delete this icon set?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف مجموعة الأيقونات هذه؟?

en: Are you sure you want to move this font to the trash?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد نقل هذا الخط إلى سلة المهملات؟?

en: Are you sure you want to remove all orphaned elements from your site? This action cannot be undone. Please perform a backup of your site before you proceed.
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إزالة جميع العناصر اليتيمة من موقعك؟ لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء. يرجى إجراء نسخة احتياطية لموقعك قبل المتابعة.

en: Are you sure you want to remove this icon?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إزالة هذه الأيقونة؟?

en: Are you sure you want to unlink this component?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد فك ارتباط هذا المكون؟?

en: Argument
ar: الوسيط

en: Arguments
ar: الوسائط

en: Arrows
ar: الأسهم

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
ar: تعذر تحميل المقالات. يرجى زيارة قاعدة المعرفة الرسمية:

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Asides
ar: الهوامش

en: Aspect ratio
ar: نسبة العرض إلى الارتفاع

en: Assign/unassign global classes
ar: تعيين/إلغاء تعيين الفئات العامة

en: Attachment
ar: مرفق

en: Attachment Page
ar: صفحة المرفق

en: Attribute
ar: سمة

en: Attributes
ar: سمات

en: Attribution
ar: الإسناد

en: Attribution Control
ar: عنصر تحكم الإسناد

en: Audio
ar: الصوتيات

en: August
ar: أغسطس

en: Author
ar: المؤلف

en: Author ID
ar: معرّف الكاتب

en: Author archive URL
ar: رابط أرشيف الكاتب

en: Author avatar
ar: صورة الكاتب

en: Author bio
ar: نبذة عن الكاتب

en: Author email
ar: إيميل الكاتب

en: Author meta
ar: بيانات وصفية للمؤلف

en: Author name
ar: اسم الكاتب

[ctx: Author name]
en: Name
ar: الاسم

en: Author website
ar: موقع الكاتب

en: Author: %s
ar: المؤلف: %s

en: Authorization
ar: التفويض

en: Auto
ar: تلقائي

en: Auto height
ar: ارتفاع تلقائي

en: Auto log in user
ar: تسجيل دخول المستخدم تلقائيًا

en: Auto login after activation
ar: تسجيل الدخول التلقائي بعد التفعيل

en: Auto poster
ar: ملصق تلقائي

en: Auto scroll element into view
ar: التمرير التلقائي للعنصر في العرض

en: Auto toggle child terms
ar: تبديل تلقائي للمصطلحات الفرعية

en: Auto width
ar: عرض تلقائي

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
ar: يتم إنشاؤه تلقائيًا إذا كان النموذج يتطلب فقط عنوان البريد الإلكتروني للتسجيل.

en: Autocomplete
ar: الإكمال التلقائي

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
ar: يتم إنشاؤها تلقائيًا إذا لم تكن كلمة المرور مطلوبة/مقدمة.

en: Automatically adjust the map view to fit all markers when markers are added or removed.
ar: ضبط عرض الخريطة تلقائيًا لتناسب جميع العلامات عند إضافتها أو إزالتها.

en: Autoplay
ar: تشغيل تلقائي

en: Autoplay delay in ms
ar: تأخير التشغيل التلقائي بالمللي ثانية

en: Autoplay is not supported when using preview image.
ar: التشغيل التلقائي غير مدعوم عند استخدام صورة المعاينة.

en: Autosave
ar: الحفظ التلقائي

en: Autosave by
ar: حفظ تلقائي بواسطة

en: Autosave interval (seconds)
ar: الفاصل الزمني للحفظ التلقائي (بالثواني)

en: Available via "+" action icon & right-click context menu.
ar: متاحة عبر أيقونة إجراء ”+“ وقائمة النقر بزر الماوس الأيمن.

en: Available via "Layout" action icon.
ar: متاحة عبر أيقونة إجراء ”التخطيط“.

en: Available via keyboard shortcut & right-click context menu.
ar: متاح عبر اختصار لوحة المفاتيح وقائمة النقر بزر الماوس الأيمن.

en: Avatar
ar: الصورة الرمزية

en: Avatar border
ar: حدود الصورة الرمزية

en: Avatar box shadow
ar: ظل صندوق الصورة الرمزية

en: Avatar image of %s
ar: صورة الأفاتار لـ %s

en: Avatar position
ar: موضع الصورة الرمزية

en: Avatar size
ar: حجم الصورة الرمزية

en: Avoid using in combination with third-party filter plugins.
ar: تجنب استخدامها مع إضافات الفلترة من الطرف الثالث.

en: Aye
ar: نعم

en: BCC email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني للنسخة المخفية

en: Back
ar: رجوع

en: Back delay in ms
ar: تأخير الرجوع بالميلي ثانية

en: Back speed in ms
ar: سرعة الرجوع بالميلي ثانية

en: Back to Top
ar: العودة للأعلى

en: Back to builder
ar: العودة إلى المنشئ

en: Back to icon sets
ar: العودة إلى مجموعات الأيقونات

en: Back to import manager
ar: العودة إلى مدير الاستيراد

en: Back to settings
ar: العودة إلى الإعدادات

en: Backdrop
ar: الخلفية

en: Background
ar: الخلفية

en: Background active
ar: الخلفية نشطة

en: Background attachment
ar: ارتباط الخلفية

en: Background blend mode
ar: وضع مزج الخلفية

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Background custom size
ar: حجم مخصص للخلفية

en: Background filters
ar: فلاتر الخلفية

en: Background image
ar: صورة الخلفية

en: Background position
ar: موضع الخلفية

en: Background repeat
ar: تكرار الخلفية

en: Background size
ar: حجم الخلفية

en: Background video
ar: فيديو الخلفية

en: Bar
ar: الشريط

en: Bar background color
ar: لون خلفية الشريط

en: Bar border
ar: حدود الشريط

en: Bar color
ar: لون الشريط

en: Bar height
ar: ارتفاع الشريط

en: Base breakpoint
ar: نقطة التوقف الأساسية

en: Base font size
ar: حجم الخط الأساسي

en: Baseline
ar: خط الأساس

en: Baseline step
ar: خطوة خط الأساس

en: Basic
ar: أساسي

en: Basic Text
ar: نص أساسي

en: Beautiful
ar: جميل

en: Before
ar: قبل

en: Before order review heading
ar: قبل عنوان مراجعة الطلب

en: Before payment
ar: قبل الدفع

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
ar: قبل إلغاء تفعيل Bricks، هل يمكنك إخباري بالسبب؟ أود دمج ملاحظاتك لتحسين Bricks. شكرًا جزيلاً!

en: Berlin, Germany
ar: برلين، ألمانيا

en: Billing address
ar: عنوان الفواتير

en: Bio
ar: السيرة الذاتية

en: Black
ar: أسود

en: Block
ar: كتلة

en: Block editor
ar: محرر المكونات

en: Block not available
ar: المكون غير متاح

en: Blockquote
ar: اقتباس

en: Blockquote border
ar: حدود الاقتباس

en: Blockquote margin
ar: هامش الاقتباس

en: Blockquote padding
ar: حشو الاقتباس

en: Blockquote typography
ar: خصائص طباعة الاقتباس

en: Blur
ar: ضبابية

en: Body
ar: الجسم

en: Body (footer) scripts
ar: نصوص الجسم (التذييل)

en: Body (header) scripts
ar: نصوص الجسم (الرأس)

en: Body - Heading
ar: الجسم - العنوان

en: Body parameters
ar: معلمات النص الأساسي

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
ar: تتم إضافة نصوص الجسم بعد فتح وسم %s مباشرة.

en: Body typography
ar: طباعة النص الرئيسي

en: Bold
ar: غامق

en: Border
ar: حدود

en: Border / Box Shadow
ar: الحدود / ظل الصندوق

en: Border color
ar: لون الحدود

en: Border width
ar: عرض الحدود

en: Both
ar: كلاهما

en: Bottom
ar: أسفل

en: Bottom / End
ar: الأسفل / النهاية

en: Bottom center
ar: أسفل المنتصف

en: Bottom left
ar: أسفل اليسار

en: Bottom right
ar: أسفل اليمين

en: Box Zoom
ar: تكبير المربع

en: Box list
ar: قائمة الصناديق

en: Box shadow
ar: ظل الصندوق

en: Boxed
ar: مربع

en: Boxed max. width
ar: العرض الأقصى للمربع

en: Breadcrumb
ar: فتات الخبز

en: Breadcrumbs
ar: فتات الخبز

en: Breakpoint already exists
ar: Breakpoint موجود بالفعل

en: Breakpoint label must start with a letter.
ar: يجب أن يبدأ تسمية Breakpoint بحرف.

en: Brightness
ar: السطوع

en: Brilliant
ar: ممتاز

en: Browse
ar: تصفح

en: Browse Media Library
ar: تصفح مكتبة الوسائط

en: Browse Unsplash
ar: تصفح Unsplash

en: Browser
ar: المتصفح

en: Browser storage
ar: تخزين المتصفح

en: Builder
ar: المنشئ

en: Builder access
ar: الوصول إلى المنشئ

en: Builder capabilities
ar: قدرات المنشئ

en: Builder mode
ar: وضع المنشئ

en: Built in icon sets
ar: مجموعات الأيقونات المدمجة

en: Built-in icon sets
ar: مجموعات أيقونات مدمجة

en: Bulk actions
ar: إجراءات جماعية

en: Bulk edit
ar: تحرير جماعي

en: Bullet List
ar: قائمة نقطية

en: Bulleted list
ar: قائمة نقطية

en: Bundle
ar: الحزمة

en: Bundles
ar: الحزم

en: Butt
ar: المؤخرة

en: Button
ar: زر

en: Button background
ar: خلفية الزر

en: Button border
ar: حدود الزر

en: Button box shadow
ar: ظل صندوق الزر

en: Button link
ar: رابط الزر

en: Button size
ar: حجم الزر

en: Button style
ar: نمط الزر

en: Button text
ar: نص الزر

en: Button typography
ar: طباعة الزر

en: Button width
ar: عرض الزر

en: Buttons
ar: الأزرار

en: Buy product
ar: شراء المنتج

en: By default, covers entire available width.
ar: افتراضيًا، يغطي العرض المتاح بالكامل.

en: By default, form fields are validated on input, blur and submit.
ar: افتراضيًا، يتم التحقق من صحة حقول النموذج عند الإدخال والخروج والإرسال.

en: By default, only the most specific theme style is loaded. To load all theme styles whose conditions are met, select "Load all matching theme styles".
ar: افتراضيًا، يتم تحميل نمط السمة الأكثر تحديدًا فقط. لتحميل جميع أنماط السمة التي تستوفي الشروط، حدد ”تحميل جميع أنماط السمة المطابقة“.

en: By default, the favorite fonts are listed first in the font-family options. To show only the favorite fonts, select "Show favorites only" at %s.
ar: افتراضيًا، يتم سرد الخطوط المفضلة أولاً في خيارات عائلة الخطوط. لعرض الخطوط المفضلة فقط، حدد ”إظهار المفضلة فقط“ في %s.

en: By default, the min/max values are dynamically set based on each filter query loop results. Disable this feature so the min/max values are only set initially.
ar: افتراضيًا، يتم تعيين القيم الدنيا/القصوى ديناميكيًا بناءً على نتائج كل حلقة استعلام الفلتر. قم بتعطيل هذه الميزة بحيث يتم تعيين القيم الدنيا/القصوى في البداية فقط.

en: By default, this icon is always visible and rotates 90° when the accordion item is expanded. To display different icons for each state, duplicate this icon and set the "Show" option to "Collapsed" for one and "Expanded" for the other.
ar: بشكل افتراضي، تكون هذه الأيقونة مرئية دائمًا وتدور بزاوية 90 درجة عند توسيع عنصر الأكورديون. لعرض أيقونات مختلفة لكل حالة، قم بنسخ هذه الأيقونة وضبط خيار ”عرض“ على ”مطوي“ لواحدة و ”موسع“ للأخرى.

en: By default, users can access the default WordPress auth pages by adding %1$s to the URL, bypassing custom authentication pages. Enable this setting to remove this bypass option and always use your custom authentication pages and behavior as set above.
ar: افتراضيًا، يمكن للمستخدمين الوصول إلى صفحات مصادقة WordPress الافتراضية عن طريق إضافة %1$s إلى عنوان URL، متجاوزين صفحات المصادقة المخصصة. قم بتمكين هذا الإعداد لإزالة خيار التجاوز هذا واستخدام صفحات المصادقة المخصصة وسلوكها دائمًا كما هو محدد أعلاه.

en: Byline
ar: السطر الجانبي

en: Bypass maintenance
ar: تجاوز الصيانة

en: CSS Filters
ar: فلاتر CSS

en: CSS ID
ar: معرف CSS

en: CSS Selector
ar: محدد CSS

en: CSS class
ar: فئة CSS

en: CSS classes
ar: فئات CSS

en: CSS files processed
ar: تمت معالجة ملفات CSS

en: CSS filter
ar: فلتر CSS

en: CSS is automatically wrapped in style tags.
ar: يتم تغليف CSS تلقائيًا في وسوم النمط.

en: CSS loading method
ar: طريقة تحميل CSS

en: CSS selector
ar: محدد CSS

en: CSS selector of the element to insert the AJAX loader into.
ar: محدد CSS للعنصر المراد إدراج مؤشر تحميل AJAX فيه.

en: CSS selectors
ar: محددات CSS

en: Cache
ar: ذاكرة التخزين المؤقت

en: Cache duration
ar: مدة التخزين المؤقت

en: Cache query loops
ar: تخزين حلقات الاستعلام مؤقتًا

en: Calculation method
ar: طريقة الحساب

en: Calendar
ar: التقويم

en: Can also be set globally via theme styles.
ar: يمكن أيضًا تعيينه عالميًا عبر أنماط القالب.

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Canvas
ar: اللوحة

en: Capabilities
ar: القدرات

en: Capability
ar: الصلاحية

en: Capitalize
ar: تكبير الحروف الأولى

en: Caption
ar: تسمية توضيحية

en: Caption type
ar: نوع التسمية

en: Caret
ar: علامة الاقتباس

en: Carousel
ar: دائري

en: Cart
ar: عربة التسوق

en: Cart Cross-sells
ar: البيع المتقاطع للسلة

en: Cart Details
ar: تفاصيل السلة

en: Cart contents
ar: محتويات السلة

en: Cart count
ar: عدد العناصر في السلة

en: Cart coupon
ar: كوبون السلة

en: Cart cross sells
ar: المنتجات المتقاطعة للسلة

en: Cart items
ar: عناصر السلة

en: Cart product name
ar: اسم منتج السلة

en: Cart product quantity
ar: كمية منتج السلة

en: Cart product subtotal
ar: إجمالي فرعي لمنتج السلة

en: Cart remove product
ar: إزالة منتج السلة

en: Cart subtotal
ar: المجموع الفرعي للسلة

en: Cart totals
ar: إجماليات السلة

en: Cart update
ar: تحديث السلة

en: Cart updated
ar: تم تحديث السلة

en: Cascade layer
ar: طبقة التتابع

en: Categories
ar: الفئات

en: Categories & Tags
ar: الفئات والوسوم

en: Categories deleted
ar: تم حذف الفئات

en: Categories imported
ar: تم استيراد الفئات

en: Categorize
ar: تصنيف

en: Category
ar: الفئة

en: Category: %s
ar: التصنيف: %s

en: Center
ar: وسط

en: Center center
ar: وسط الوسط

en: Center left
ar: يسار الوسط

en: Center mode
ar: وضع التوسيط

en: Center right
ar: يمين الوسط

en: Champ
ar: بطل

en: Change content
ar: تغيير المحتوى

en: Change image
ar: تغيير الصورة

en: Characters per minute
ar: الأحرف في الدقيقة

en: Chart size in px
ar: حجم المخطط بالبكسل

en: Chats
ar: الدردشات

en: Check for orphaned elements on builder save
ar: التحقق من العناصر اليتيمة عند حفظ المنشئ

en: Checkbox
ar: خانة اختيار

en: Checkout
ar: تسجيل الخروج

en: Checkout coupon
ar: كوبون الدفع

en: Checkout customer details
ar: تفاصيل عميل الدفع

en: Checkout login
ar: تسجيل الدخول عند الدفع

en: Checkout order payment
ar: دفع طلب الدفع

en: Checkout order review
ar: مراجعة طلب الدفع

en: Checkout order table
ar: جدول طلب الدفع

en: Checkout thank you
ar: شكرًا على الدفع

en: Checks for %1$s on builder save to check for orphaned elements. Always checked on load regardless of this setting. Can also be manually enabled by adding %2$s to the builder URL.
ar: يتحقق من %1$s عند حفظ المنشئ للبحث عن العناصر اليتيمة. يتم التحقق دائمًا عند التحميل بغض النظر عن هذا الإعداد. يمكن أيضًا تمكينه يدويًا عن طريق إضافة %2$s إلى عنوان URL الخاص بالمنشئ.

en: Child of
ar: فرع من

en: Childless
ar: بدون فروع

en: Childless terms only
ar: المصطلحات بدون فروع فقط

en: Choose a color for this attribute term
ar: اختر لونًا لمصطلح هذه السمة

en: Choose a color for this attribute value.
ar: اختر لونًا لقيمة هذه السمة.

en: Choose an image for this attribute term
ar: اختر صورة لمصطلح هذه السمة

en: Choose an image for this attribute value.
ar: اختر صورة لقيمة هذه السمة.

en: Choose at which breakpoint do you want to start showing this popup or on which specific breakpoints.
ar: اختر عند أي نقطة توقف تريد بدء عرض هذه النافذة المنبثقة أو عند أي نقاط توقف محددة.

en: Choose files
ar: اختر الملفات

en: Choose how passwords are managed. "Template password" uses this template's password to protect content according to template conditions. "Post password" protects content that has an individual post password set. "Template & post password" uses the template password, but individual post passwords will be used instead if set.
ar: اختر كيفية إدارة كلمات المرور. ”كلمة مرور Template“ تستخدم كلمة مرور هذا Template لحماية المحتوى وفقًا لشروط Template. ”كلمة مرور المقال“ تحمي المحتوى الذي تم تعيين كلمة مرور فردية له. ”كلمة مرور Template والمقال“ تستخدم كلمة مرور Template، ولكن سيتم استخدام كلمات مرور المقالات الفردية بدلاً منها إذا تم تعيينها.

en: Choose how to display product variations.
ar: اختر كيفية عرض متغيرات المنتج.

en: Choose image
ar: اختر الصورة

en: Circle
ar: دائرة

en: Class
ar: الفئة

en: Class "%s" has been moved to trash but your modifications are kept.
ar: تم نقل الفئة ”%s“ إلى سلة المهملات ولكن تم الاحتفاظ بتعديلاتك.

en: Class found in trash
ar: تم العثور على الفئة في سلة المهملات

en: Class name
ar: اسم الفئة

en: Class name already exists
ar: اسم الفئة موجود بالفعل

en: Classes
ar: الفئات

en: Classes discarded
ar: تم تجاهل الفئات

en: Classes duplicated
ar: تم نسخ الفئات

en: Classes found
ar: تم العثور على الفئات

en: Classes renamed
ar: تمت إعادة تسمية الفئات

en: Clause name
ar: اسم البند

en: Clause name description
ar: وصف اسم البند

en: Clean
ar: تنظيف

en: Clean up
ar: تنظيف

en: Clean up all orphaned elements
ar: تنظيف جميع العناصر اليتيمة

en: Clear
ar: مسح

en: Clear all
ar: مسح الكل

en: Clear filter
ar: مسح الفلتر

en: Clear form
ar: مسح النموذج

en: Clear gallery
ar: مسح المعرض

en: Clear non-existing dynamic data
ar: مسح البيانات الديناميكية غير الموجودة

en: Click
ar: نقر

en: Click "Accept" to use the incoming database changes. Click "Discard" to save your current builder data instead.
ar: انقر على ”قبول“ لاستخدام التغييرات القادمة في قاعدة البيانات. انقر على ”تجاهل“ لحفظ بيانات المنشئ الحالية بدلاً من ذلك.

en: Click "Continue filter index" to immediately run any remaining/queued filter index jobs instead of waiting for the next WP cronjob.
ar: انقر على ”متابعة فهرس الفلتر“ لتشغيل أي مهام فهرسة متبقية/في قائمة الانتظار فورًا بدلاً من انتظار مهمة cron التالية لووردبريس.

en: Click "Regenerate filter index" to regenerate the query filter index for your entire website.
ar: انقر على ”إعادة إنشاء فهرس الفلتر“ لإعادة إنشاء فهرس فلتر الاستعلام لموقعك بالكامل.

en: Click me
ar: انقر هنا

en: Click on any element to add it to your canvas.
ar: انقر على أي عنصر لإضافته إلى اللوحة الخاصة بك.

en: Click on any element to add it to your popup.
ar: انقر على أي عنصر لإضافته إلى النافذة المنبثقة الخاصة بك.

en: Click or hover
ar: النقر أو التحويم

en: Click the "+" icon to add your first condition.
ar: انقر على أيقونة ”+“ لإضافة شرطك الأول.

en: Click the "+" icon to add your first interaction.
ar: انقر على أيقونة ”+“ لإضافة تفاعلك الأول.

en: Click the "Generate variables" button to auto-generate all your fluid typography variables.
ar: انقر على زر ”إنشاء المتغيرات“ لإنشاء جميع متغيرات الطباعة المرنة الخاصة بك تلقائيًا.

en: Click the button above to retrieve all Code element, SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances and review the code for every page, template, etc.
ar: انقر على الزر أعلاه لاسترداد جميع حالات عنصر الكود، وعنصر SVG (الكود)، ومحرر الاستعلام، ووسم ”echo“ ومراجعة الكود لكل صفحة وقالب وما إلى ذلك.

en: Click the button to retrieve a list of all global element instances. Then review and convert them to components either individually, in bulk, or by manually unlinking them in the builder. Once done, please delete all global elements from the elements panel in the builder.
ar: انقر على الزر للحصول على قائمة بجميع حالات العناصر العامة. ثم راجعها وحولها إلى مكونات إما بشكل فردي أو جماعي، أو عن طريق فك ارتباطها يدويًا في المنشئ. بمجرد الانتهاء، يرجى حذف جميع العناصر العامة من لوحة العناصر في المنشئ.

en: Click this button to remove all index jobs. Useful if your index jobs are stuck due to unknown reasons. You should regenerate the filter index afterwards.
ar: انقر على هذا الزر لإزالة جميع مهام الفهرسة. مفيد إذا كانت مهام الفهرسة الخاصة بك عالقة لأسباب غير معروفة. يجب عليك إعادة إنشاء فهرس الفلتر بعد ذلك.

en: Click to apply the latest filter settings. This ensures all filter options are up-to-date.
ar: انقر لتطبيق أحدث إعدادات الفلتر. يضمن هذا تحديث جميع خيارات الفلتر.

en: Click to download
ar: انقر للتحميل

en: Click to set preview content.
ar: انقر لتعيين محتوى المعاينة.

en: Clone
ar: استنساخ

en: Close
ar: إغلاق

en: Close (ESC)
ar: إغلاق (ESC)

en: Close after
ar: إغلاق بعد

en: Close button
ar: زر الإغلاق

en: Close color
ar: لون الإغلاق

en: Close icon
ar: أيقونة الإغلاق

en: Close mini cart
ar: إغلاق السلة المصغرة

en: Close mobile menu
ar: إغلاق القائمة المتحركة

en: Close on
ar: إغلاق عند

en: Close popup on click
ar: إغلاق النافذة المنبثقة عند النقر

en: Close position
ar: موضع الإغلاق

en: Close search
ar: إغلاق البحث

en: Close size
ar: حجم الإغلاق

en: Closest corner
ar: أقرب زاوية

en: Closest side
ar: أقرب جانب

en: Cloud
ar: سحابة

en: Cloudflare Turnstile API key required! Add key in dashboard under: %s
ar: مطلوب مفتاح API لـ Cloudflare Turnstile! أضف المفتاح في لوحة التحكم تحت: %s

en: Cluster
ar: تجميع

en: Code
ar: الكود

en: Code control
ar: التحكم بالكود

en: Code execution
ar: تنفيذ الكود

en: Code execution has been explicitly disabled by the %s filter. This filter is currently overriding your Bricks settings.
ar: تم تعطيل تنفيذ الكود صراحةً بواسطة فلتر %s. هذا الفلتر يتجاوز حاليًا إعدادات Bricks الخاصة بك.

en: Code execution is disabled
ar: تنفيذ الكود معطل

en: Code execution not allowed.
ar: تنفيذ الكود غير مسموح به.

en: Code execution, if needed, must be explicitly enabled.
ar: يجب تمكين تنفيذ الكود، إذا لزم الأمر، بشكل صريح.

en: Code execution: Disabled by default
ar: تنفيذ الكود: معطل افتراضيًا

en: Code review
ar: مراجعة الكود

en: Code signatures
ar: توقيعات الكود

en: Code signatures are locked.
ar: توقيعات الكود مقفلة.

en: Code signatures regenerated successfully.
ar: تم إعادة إنشاء توقيعات الكود بنجاح.

en: Code signed
ar: تم توقيع الكود

en: Code that requires execution only runs when it has a valid code signature.
ar: الكود الذي يتطلب التنفيذ يعمل فقط عندما يكون لديه توقيع كود صالح.

en: Collapse
ar: طي

en: Collapse inactive
ar: طي غير النشط

en: Collapse on page load
ar: طي عند تحميل الصفحة

en: Collapsed
ar: مطوي

en: Color
ar: اللون

en: Color #%s
ar: اللون #%s

en: Color close
ar: لون الإغلاق

en: Color editor
ar: محرر الألوان

en: Color palette
ar: لوحة الألوان

en: Color preview
ar: معاينة اللون

en: Color stop
ar: نقطة توقف اللون

en: Colors
ar: الألوان

en: Column
ar: عمود

en: Column gap
ar: فجوة العمود

en: Columns
ar: أعمدة

en: Coming soon
ar: قريبًا

en: Comma-separated list of results per page options.
ar: قائمة مفصولة بفواصل لخيارات النتائج لكل صفحة.

en: Command palette
ar: لوحة الأوامر

en: Comment
ar: تعليق

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: Comment navigation
ar: التنقل بين التعليقات

en: Comments
ar: التعليقات

en: Comments are closed.
ar: التعليقات مغلقة.

en: Comments are disabled.
ar: التعليقات معطلة.

en: Common classes
ar: الفئات الشائعة

en: Common taxonomies
ar: التصنيفات المشتركة

en: Community
ar: المجتمع

en: Community templates
ar: قوالب المجتمع

en: Compact
ar: مضغوط

en: Compare
ar: مقارنة

en: Compare with
ar: قارن مع

en: Component
ar: مكون

en: Component %s
ar: المكون %s

en: Component configured but preview unavailable
ar: تم تكوين المكون ولكن المعاينة غير متاحة

en: Component preview error
ar: خطأ في معاينة المكون

en: Component preview unavailable
ar: معاينة المكون غير متاحة

en: Components
ar: المكونات

en: Condition
ar: الشرط

en: Conditions
ar: الشروط

en: Conditions always run before query loop.
ar: الشروط تعمل دائمًا قبل حلقة الاستعلام.

en: Conditions don't run in the builder.
ar: الشروط لا تعمل في المنشئ.

en: Configure
ar: تكوين

en: Configure "Marker: Type" on the connected "Map" element to render text or image markers. The settings below will precede the settings on the "Map" element.
ar: قم بتكوين ”العلامة: النوع“ على عنصر ”الخريطة“ المتصل لعرض علامات نصية أو صورية. الإعدادات أدناه ستسبق الإعدادات على عنصر ”الخريطة“.

en: Configure the API settings to retrieve data from an API endpoint.
ar: قم بتكوين إعدادات API لاسترداد البيانات من نقطة نهاية API.

en: Configure the scale generator as per your requirements.
ar: قم بتكوين مولد المقياس وفقًا لمتطلباتك.

en: Configure your API settings (URL, etc.) and fetch data to view and work with the API response data.
ar: قم بتكوين إعدادات API الخاصة بك (URL، إلخ) وجلب البيانات لعرض بيانات استجابة API والعمل معها.

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Confirmation
ar: التأكيد

en: Confirmation email
ar: رسالة تأكيد البريد الإلكتروني

en: Conflict
ar: تعارض

en: Conflict: Class "%s" has been permanently deleted by another user.
ar: تعارض: تم حذف الفئة ”%s“ بشكل دائم من قبل مستخدم آخر.

en: Conflict: Some classes exist in both trash and active classes
ar: تعارض: بعض الفئات موجودة في كل من سلة المهملات والفئات النشطة

en: Conflicts
ar: تعارضات

en: Congrats
ar: تهانينا

en: Conic
ar: مخروطي

en: Connect
ar: ربط

en: Connect property
ar: ربط الخاصية

en: Connect the CSS ID to a property to set it on an per-instance basis to avoid same ID conflicts.
ar: قم بربط معرف CSS بخاصية لتعيينه على أساس كل حالة لتجنب تعارضات المعرف نفسه.

en: Connect the form fields to the post data that you want to create on form submit.
ar: قم بربط حقول النموذج ببيانات المنشور التي تريد إنشاءها عند إرسال النموذج.

en: Connect the form fields to the post data that you want to update on form submit.
ar: قم بربط حقول النموذج ببيانات المنشور التي تريد تحديثها عند إرسال النموذج.

en: Connected property
ar: الخاصية المرتبطة

en: Construct the selector you want to create from the node tree below by toggling the relevant selectors.
ar: قم بإنشاء المحدد الذي تريد إنشاءه من شجرة العناصر أدناه عن طريق تبديل المحددات ذات الصلة.

en: Contact form
ar: نموذج الاتصال

en: Contact us
ar: اتصل بنا

en: Contain
ar: احتواء

en: Container
ar: حاوية

en: Content
ar: المحتوى

en: Content align horizontal
ar: محاذاة المحتوى أفقياً

en: Content align vertical
ar: محاذاة المحتوى عمودياً

en: Content background
ar: خلفية المحتوى

en: Content border
ar: حدود المحتوى

en: Content box shadow
ar: ظل صندوق المحتوى

en: Content goes here ..
ar: المحتوى يذهب هنا ..

en: Content loaded
ar: تم تحميل المحتوى

en: Content margin
ar: هامش المحتوى

en: Content padding
ar: حشو المحتوى

en: Content selector
ar: محدد المحتوى

en: Content text align
ar: محاذاة نص المحتوى

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Content typography
ar: طباعة المحتوى

en: Content width
ar: عرض المحتوى

en: Context ID
ar: معرف السياق

en: Context type
ar: نوع السياق

en: Contextual spacing
ar: التباعد السياقي

en: Contextual spacing applies a top margin to elements with a preceding sibling within embedded content.
ar: تطبق المسافات السياقية هامشًا علويًا للعناصر التي لها عنصر شقيق سابق ضمن المحتوى المضمّن.

en: Contextual spacing targets embedded content (Rich Text, Post Content, WooCommerce). Use this field to apply contextual spacing to additional selectors, separated by commas.
ar: تستهدف المسافات السياقية المحتوى المضمّن (النص الغني، محتوى المنشور، WooCommerce). استخدم هذا الحقل لتطبيق المسافات السياقية على محددات إضافية، مفصولة بفواصل.

en: Continue index job
ar: متابعة مهمة الفهرسة

en: Continue on error
ar: المتابعة عند حدوث خطأ

en: Contrast
ar: تباين

en: Control dropdown element text.
ar: التحكم في نص عنصر القائمة المنسدلة.

en: Control group visibility
ar: التحكم في رؤية المجموعة

en: Control panel
ar: لوحة التحكم

en: Control when to show the global classes import manager when pasting elements, importing classes or templates.
ar: التحكم في متى يتم إظهار مدير استيراد الفئات العامة عند لصق العناصر أو استيراد الفئات أو القوالب.

en: Controls
ar: عناصر التحكم

en: Convert
ar: تحويل

en: Convert "Container" to new "Section" & "Block" elements
ar: تحويل ”Container“ إلى عناصر ”Section“ و ”Block“ الجديدة

en: Convert Block editor data into Bricks data and vice versa.
ar: تحويل بيانات محرر المكونات إلى بيانات Bricks والعكس بالعكس.

en: Convert element IDs & classes
ar: تحويل معرّفات العناصر وفئاتها

en: Convert template on import/insert from Container to new layout elements structure
ar: تحويل القالب عند الاستيراد/الإدراج من الحاوية إلى بنية عناصر التخطيط الجديدة

en: Convert templates
ar: تحويل القوالب

en: Convert to components
ar: تحويل إلى مكونات

en: Convert variation dropdowns to color/image/label swatches on the add to cart element.
ar: تحويل القوائم المنسدلة للمتغيرات إلى أزرار اختيار اللون/الصورة/التسمية على عنصر إضافة إلى السلة.

en: Converter
ar: المحول

en: Cookie consent
ar: موافقة ملفات تعريف الارتباط

en: Cool
ar: رائع

en: Coordinates
ar: الإحداثيات

en: Copied
ar: تم النسخ

en: Copied to clipboard
ar: تم النسخ إلى الحافظة

en: Copy
ar: نسخ

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
ar: انسخ والصق كلمة المرور الخاصة بـ ”الوصول إلى Templates الخاصة بي“ المقدمة من الموقع البعيد هنا.

en: Copy CSS selector
ar: نسخ محدد CSS

en: Copy and paste the code below into your Bricks child theme to allow those functions to be called through the "echo" tag. Remove the function names you don't want to allow. Explore the %s documentation for more code examples such as using regex for more flexible echo tag checks, etc.
ar: انسخ والصق الكود أدناه في موضوع Bricks الفرعي الخاص بك للسماح باستدعاء تلك الدوال من خلال وسم ”echo“. قم بإزالة أسماء الدوال التي لا تريد السماح بها. استكشف وثائق %s لمزيد من أمثلة الكود مثل استخدام التعبيرات النمطية لفحوصات وسم echo أكثر مرونة، إلخ.

en: Copy the element ID you want to toggle and paste it into the "CSS selector" setting below.
ar: انسخ معرف العنصر الذي تريد تبديله والصقه في إعداد ”محدد CSS“ أدناه.

en: Copy to clipboard
ar: نسخ إلى الحافظة

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
ar: انسخ والصق الكود من إحدى الخرائط في %s

en: Copy/paste element attributes
ar: نسخ/لصق سمات العناصر

en: Copy/paste element conditions
ar: نسخ/لصق شروط العناصر

en: Copy/paste element interactions
ar: نسخ/لصق تفاعلات العناصر

en: Copy/paste element styles
ar: نسخ/لصق أنماط العناصر

en: Copy/paste elements
ar: نسخ/لصق العناصر

en: Copy/paste global class styles
ar: نسخ/لصق أنماط الفئات العامة

en: Corrupted filter element database has been fixed
ar: تم إصلاح قاعدة بيانات عناصر التصفية التالفة

en: Count
ar: العدد

en: Count from
ar: العد من

en: Count to
ar: العد إلى

en: Countdown
ar: العد التنازلي

en: Counter
ar: عداد

en: Coupon
ar: الكوبون

en: Coupon applied
ar: تم تطبيق الكوبون

en: Coupon message
ar: رسالة الكوبون

en: Coupon removed
ar: تمت إزالة الكوبون

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
ar: الكوبونات معطلة. لتفعيل الكوبونات، انتقل إلى %1$sإعدادات WooCommerce%2$s

en: Cover
ar: تغطية

en: Coverflow
ar: تغطية التدفق

en: Create
ar: إنشاء

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
ar: قم بإنشاء وإدارة عدد غير محدود من الأشرطة الجانبية المخصصة. أضف الأشرطة الجانبية في المنشئ باستخدام عنصر ”الشريط الجانبي“.

en: Create component
ar: إنشاء مكون

en: Create components
ar: إنشاء المكونات

en: Create global classes
ar: إنشاء فئات عامة

en: Create icon set
ar: إنشاء مجموعة أيقونات

en: Create new sidebar
ar: إنشاء شريط جانبي جديد

en: Create new template:
ar: إنشاء قالب جديد:

en: Create post
ar: إنشاء منشور

en: Create properties and connect them to your component settings to customize a component instance.
ar: قم بإنشاء خصائص وربطها بإعدادات المكون الخاص بك لتخصيص حالة المكون.

en: Create property
ar: إنشاء خاصية

en: Create template
ar: إنشاء قالب

en: Create templates
ar: إنشاء قوالب

en: Create your own builder mode via CSS variables.
ar: قم بإنشاء وضع المنشئ الخاص بك عبر متغيرات CSS.

en: Create your own elements
ar: أنشئ عناصرك الخاصة

en: Create, edit and use global queries inside any query loop throughout your website. Changes to a global query apply to all instances throughout your website.
ar: قم بإنشاء وتحرير واستخدام الاستعلامات العامة داخل أي حلقة استعلام في موقعك. تنطبق التغييرات على الاستعلام العام على جميع الحالات في جميع أنحاء موقعك.

en: Create/select a fluid typography category (i.e. Headings, Text).
ar: إنشاء/تحديد فئة الطباعة المرنة (مثل العناوين، النص).

en: Created
ar: تم الإنشاء

en: Cropped
ar: مقصوصة

en: Cross sells
ar: المنتجات المتقاطعة

en: Cross-sells
ar: البيع المتقاطع

en: Cube
ar: مكعب

en: Currency
ar: العملة

en: Currency position
ar: موقع العملة

en: Current
ar: الحالي

en: Current URL
ar: الرابط الحالي

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Current interaction ID
ar: معرف التفاعل الحالي

en: Current job
ar: المهمة الحالية

en: Current layout
ar: التخطيط الحالي

en: Current location
ar: الموقع الحالي

en: Current page
ar: الصفحة الحالية

en: Current post author
ar: مؤلف المنشور الحالي

en: Current post term
ar: مصطلح المنشور الحالي

en: Current version by
ar: الإصدار الحالي بواسطة

en: Current width
ar: العرض الحالي

en: Currently all matching theme styles are loaded. To load only the most specific theme style, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
ar: حاليًا يتم تحميل جميع أنماط الثيم المطابقة. لتحميل نمط الثيم الأكثر تحديدًا فقط، قم بتعديل إعداداتك تحت ”أنماط الثيم: طريقة التحميل“.

en: Currently only the most specific theme style is loaded. To load all matching theme styles, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
ar: حاليًا يتم تحميل نمط السمة الأكثر تحديدًا فقط. لتحميل جميع أنماط السمات المتطابقة، قم بتعديل إعداداتك تحت ”أنماط السمة: طريقة التحميل“.

en: Currently previewing content from "%s".
ar: تتم حاليًا معاينة المحتوى من ”%s“.

en: Cursor
ar: المؤشر

en: Cursor character
ar: حرف المؤشر

en: Custom
ar: مخصص

en: Custom CSS
ar: CSS مخصص

en: Custom CSS and JavaScript added below are loaded on your entire website.
ar: يتم تحميل CSS وJavaScript المخصصين المضافين أدناه على موقعك بالكامل.

en: Custom Font
ar: خط مخصص

en: Custom Fonts
ar: الخطوط المخصصة

en: Custom URL
ar: رابط URL مخصص

en: Custom alt text
ar: نص بديل مخصص

en: Custom attributes
ar: سمات مخصصة

en: Custom authentication pages
ar: صفحات المصادقة المخصصة

en: Custom breakpoints
ar: نقاط التوقف المخصصة

en: Custom capabilities
ar: الصلاحيات المخصصة

en: Custom caption
ar: تسمية مخصصة

en: Custom code
ar: الكود المخصص

en: Custom elements
ar: العناصر المخصصة

en: Custom email address
ar: عنوان بريد إلكتروني مخصص

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to create the post.
ar: رسالة خطأ مخصصة لعرضها عندما لا يكون لدى المستخدم الحالي الصلاحية المطلوبة لإنشاء المنشور.

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to edit the post.
ar: رسالة خطأ مخصصة لعرضها عندما لا يكون لدى المستخدم الحالي الصلاحية المطلوبة لتحرير المنشور.

en: Custom field
ar: حقل مخصص

en: Custom fields
ar: الحقول المخصصة

en: Custom fields integration
ar: تكامل الحقول المخصصة

en: Custom font
ar: خط مخصص

en: Custom fonts
ar: الخطوط المخصصة

en: Custom icon sets
ar: مجموعات الأيقونات المخصصة

en: Custom language switchers
ar: مبدلات اللغة المخصصة

en: Custom link
ar: رابط مخصص

en: Custom links
ar: روابط مخصصة

en: Custom location only takes effect on the frontend. Ensure this element is placed at the top of this template so the element can hook on the desire location successfully.
ar: الموقع المخصص يؤثر فقط على الواجهة الأمامية. تأكد من وضع هذا العنصر في أعلى هذا القالب حتى يتمكن العنصر من الربط بالموقع المطلوب بنجاح.

en: Custom map style
ar: نمط خريطة مخصص

en: Custom options
ar: خيارات مخصصة

en: Custom preview text
ar: نص المعاينة المخصص

en: Custom redirect URL
ar: عنوان URL مخصص لإعادة التوجيه

en: Custom shape
ar: شكل مخصص

en: Custom size
ar: حجم مخصص

en: Custom styles
ar: أنماط مخصصة

en: Custom tag
ar: وسم مخصص

en: Custom text
ar: نص مخصص

en: Custom title
ar: عنوان مخصص

en: Custom video player
ar: مشغل فيديو مخصص

en: Customer details
ar: تفاصيل العميل

en: Customise this breadcrumb structure for specific post types.
ar: قم بتخصيص بنية فتات الخبز هذه لأنواع المنشورات المحددة.

en: Customize details for sharing this URL on social media.
ar: خصص تفاصيل مشاركة هذا الرابط على وسائل التواصل الاجتماعي.

en: Customize how the data is structured. Leave empty to send all form fields.
ar: تخصيص كيفية هيكلة البيانات. اتركه فارغًا لإرسال جميع حقول النموذج.

en: Customize in "Settings" group.
ar: قم بالتخصيص في مجموعة ”الإعدادات“.

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
ar: تخصيص صندوق الضوء: الإعدادات > أنماط الموضوع > عام

en: Customize the language switcher from your WordPress dashboard
ar: قم بتخصيص مبدل اللغة من لوحة تحكم WordPress الخاصة بك

en: Danger
ar: خطر

en: Danger color
ar: لون الخطر

en: Dark
ar: داكن

en: Dark color
ar: اللون الداكن

en: Dashboard
ar: لوحة التحكم

en: Dashed
ar: متقطع

en: Data
ar: البيانات

en: Data format
ar: تنسيق البيانات

en: Data source
ar: مصدر البيانات

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Date
ar: التاريخ

en: Date & time
ar: التاريخ والوقت

en: Date Reached
ar: تم الوصول للتاريخ

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Date range
ar: نطاق التاريخ

en: Datepicker
ar: منتقي التاريخ

en: Datetime
ar: التاريخ والوقت

en: Day: %s
ar: اليوم: %s

en: Deactivate license
ar: إلغاء تنشيط الترخيص

en: Debounce
ar: تأخير

en: December
ar: ديسمبر

en: Decimal places
ar: المنازل العشرية

en: Default
ar: الافتراضي

en: Default capabilities
ar: الصلاحيات الافتراضية

en: Default center of the map.
ar: المركز الافتراضي للخريطة.

en: Default color for terms without a specific color
ar: اللون الافتراضي للمصطلحات بدون لون محدد

en: Default query
ar: الاستعلام الافتراضي

en: Default sorting
ar: الترتيب الافتراضي

en: Default tab
ar: التبويب الافتراضي

en: Default templates are disabled
ar: القوالب الافتراضية معطلة

en: Default templates are enabled
ar: القوالب الافتراضية مفعلة

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
ar: الافتراضي: 60 ثانية. الحد الأدنى للفاصل الزمني للحفظ التلقائي هو 15 ثانية.

en: Define a unique, more readable URL parameter name for this filter.
ar: حدد اسمًا فريدًا وأكثر وضوحًا لمعامل URL لهذا الفلتر.

en: Delay
ar: تأخير

en: Delete
ar: حذف

en: Delete Bricks data
ar: حذف بيانات Bricks

en: Delete all
ar: حذف الكل

en: Delete components
ar: حذف المكونات

en: Delete database table
ar: حذف جدول قاعدة البيانات

en: Delete elements
ar: حذف العناصر

en: Delete global classes
ar: حذف الفئات العامة

en: Delete icon
ar: حذف الأيقونة

en: Delete permanently
ar: حذف نهائي

en: Delete revisions
ar: حذف المراجعات

en: Delete screenshots
ar: حذف لقطات الشاشة

en: Delete selected
ar: حذف المحدد

en: Delete templates
ar: حذف القوالب

en: Delete this sidebar
ar: حذف هذا الشريط الجانبي

en: Deleted
ar: محذوف

en: Delta
ar: دلتا

en: Deprecated
ar: مهجور

en: Descending
ar: تنازلي

en: Description
ar: الوصف

en: Description lightbox video
ar: فيديو صندوق الإضاءة للوصف

en: Description typography
ar: طباعة الوصف

en: Descriptive name for viewing submissions on the "%s" page.
ar: اسم وصفي لعرض الإرسالات في صفحة ”%s“.

en: Descriptive name of your API connection.
ar: اسم وصفي لاتصال API الخاص بك.

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
ar: النص الوصفي لهذه الصفحة. يُعرض في نتائج محرك البحث. يُوصى بـ: 50 - 300 حرف.

en: Deselect
ar: إلغاء التحديد

en: Design sets
ar: مجموعات التصميم

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Details
ar: التفاصيل

en: Determines how components are made available in the block editor.
ar: يحدد كيفية إتاحة المكونات في محرر المكونات.

en: Determines what happens when someone visits a default WordPress authentication URL (%s). Only applies when custom pages above have been set. Caution: If hiding default paths, remember your custom page URLs to avoid lockout.
ar: يحدد ما يحدث عندما يزور شخص ما عنوان URL المصادقة الافتراضي لـ WordPress (%s). ينطبق فقط عند تعيين الصفحات المخصصة أعلاه. تنبيه: إذا قمت بإخفاء المسارات الافتراضية، تذكر عناوين URL للصفحات المخصصة لتجنب الإغلاق.

en: Determines which slide should be active if the carousel has multiple slides in a page.
ar: يحدد أي شريحة يجب أن تكون نشطة إذا كان العرض الدوار يحتوي على شرائح متعددة في صفحة واحدة.

en: Developer
ar: المطور

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
ar: هل قمت باستكشاف %1$s؟ أو تواصل معي عبر %2$s؟?

en: Direction
ar: الاتجاه

en: Directory is created in your "uploads" directory if it doesn't exist.
ar: يتم إنشاء المجلد في مجلد ”التحميلات“ الخاص بك إذا لم يكن موجودًا.

en: Directory name
ar: اسم المجلد

en: Disable
ar: تعطيل

en: Disable "Skip links"
ar: تعطيل ”روابط التخطي“

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
ar: تعطيل علامات وصفية Open Graph الخاصة بـ Bricks

en: Disable Bricks SEO meta tags
ar: تعطيل علامات وصفية SEO الخاصة بـ Bricks

en: Disable Bricks cascade layer (discouraged)
ar: تعطيل طبقة تتابع Bricks (غير مستحسن)

en: Disable CSS variables manager
ar: تعطيل مدير متغيرات CSS

en: Disable Default UI
ar: تعطيل واجهة المستخدم الافتراضية

en: Disable Google Fonts
ar: تعطيل خطوط Google

en: Disable URL parameter filter
ar: تعطيل فلتر معامل URL

en: Disable WP REST API render
ar: تعطيل عرض واجهة برمجة تطبيقات REST لووردبريس

en: Disable WooCommerce builder
ar: تعطيل منشئ WooCommerce

en: Disable WordPress custom fields in dropdown
ar: تعطيل الحقول المخصصة لووردبريس في القائمة المنسدلة

en: Disable auto focus
ar: تعطيل التركيز التلقائي

en: Disable auto min/max value
ar: تعطيل القيمة التلقائية للحد الأدنى/الأقصى

en: Disable auto-expand
ar: تعطيل التوسع التلقائي

en: Disable autosave
ar: تعطيل الحفظ التلقائي

en: Disable backdrop
ar: تعطيل الخلفية

en: Disable capability checks
ar: تعطيل فحوصات الصلاحية

en: Disable chaining element & global class
ar: تعطيل تسلسل العنصر والفئة العالمية

en: Disable class chaining
ar: تعطيل تسلسل الفئات

en: Disable clickable POI
ar: تعطيل نقاط الاهتمام القابلة للنقر

en: Disable coupon message
ar: تعطيل رسالة الكوبون

en: Disable cross sells
ar: تعطيل المبيعات المتقاطعة

en: Disable custom authentication page bypass
ar: تعطيل تجاوز صفحة المصادقة المخصصة

en: Disable default templates
ar: تعطيل القوالب الافتراضية

en: Disable element spacing
ar: تعطيل تباعد العناصر

en: Disable embed
ar: تعطيل التضمين

en: Disable emojis
ar: تعطيل الرموز التعبيرية

en: Disable footer
ar: تعطيل التذييل

en: Disable for WordPress data
ar: تعطيل لبيانات ووردبريس

en: Disable for logged-in users
ar: تعطيل للمستخدمين المسجلين دخولهم

en: Disable form validation
ar: تعطيل التحقق من صحة النموذج

en: Disable global class manager
ar: تعطيل مدير الفئات العامة

en: Disable global classes
ar: تعطيل الفئات العامة

en: Disable globally
ar: تعطيل عالميًا

en: Disable header
ar: تعطيل الرأس

en: Disable icon
ar: تعطيل الأيقونة

en: Disable image
ar: تعطيل الصورة

en: Disable jQuery migrate
ar: تعطيل ترحيل jQuery

en: Disable lazy load
ar: تعطيل التحميل الكسول

en: Disable lazy loading
ar: تعطيل التحميل الكسول

en: Disable link
ar: تعطيل الرابط

en: Disable login message
ar: تعطيل رسالة تسجيل الدخول

en: Disable navigation
ar: تعطيل التنقل

en: Disable popups
ar: تعطيل النوافذ المنبثقة

en: Disable product gallery lightbox
ar: تعطيل عرض الصور المكبرة لمعرض المنتج

en: Disable product gallery zoom
ar: تعطيل تكبير معرض المنتج

en: Disable query merge
ar: تعطيل دمج الاستعلام

en: Disable text
ar: تعطيل النص

en: Disabled
ar: معطل

en: Disabled (default)
ar: معطل (افتراضي)

en: Disabled: Insert below existing content.
ar: معطل: إدراج أسفل المحتوى الحالي.

en: Disabled: Keep original image filename.
ar: معطل: الاحتفاظ باسم ملف الصورة الأصلي.

en: Disabled: Show placeholder images.
ar: معطل: عرض الصور البديلة.

en: Disables the %s. While this may maintain compatibility with certain existing setups, we strongly recommend leaving this option OFF for optimal functionality and future compatibility.
ar: يعطل %s. بينما قد يحافظ هذا على التوافق مع بعض الإعدادات الحالية، نوصي بشدة بترك هذا الخيار مغلقًا للحصول على الأداء الأمثل والتوافق المستقبلي.

en: Disallowed keyword found
ar: تم العثور على كلمة مفتاحية غير مسموح بها

en: Discard
ar: تجاهل

en: Discarded
ar: تم التجاهل

en: Disconnect
ar: فصل

en: Dismiss
ar: تجاهل

en: Dismissable
ar: قابل للإغلاق

en: Display
ar: العرض

en: Display name
ar: الاسم المعروض

en: Display names as
ar: عرض الأسماء كـ

en: Display on breakpoints
ar: العرض عند نقاط الانقطاع

en: Display the object type (e.g. "acf_related_writers", "mb_page-to-user") in the query loop type dropdown.
ar: عرض نوع الكائن (مثل ”acf_related_writers“، ”mb_page-to-user“) في القائمة المنسدلة لنوع حلقة الاستعلام.

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
ar: يُعرض في عنوان URL. كل الحروف صغيرة. استخدم الشرطات بدلاً من المسافات.

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
ar: يُعرض في نتائج البحث والشبكات الاجتماعية ومتصفح الويب. موصى به: 60 حرفًا كحد أقصى.

en: Divider
ar: فاصل

en: Do not close this window, the process is running in the background.
ar: لا تغلق هذه النافذة، العملية تعمل في الخلفية.

en: Do not set this interaction on a Toggle element.
ar: لا تقم بتعيين هذا التفاعل على عنصر التبديل.

en: Do not track
ar: عدم التتبع

en: Do you really want to delete this sidebar?
ar: هل تريد حقًا حذف هذا الشريط الجانبي؟?

en: Do you want to unlink all nestable global elements?
ar: هل تريد فصل جميع العناصر العالمية القابلة للتداخل؟?

en: Document title
ar: عنوان المستند

en: Documentation
ar: الوثائق

en: Don't auto focus on first focusable element when offcanvas opens.
ar: عدم التركيز تلقائيًا على أول عنصر قابل للتركيز عند فتح الـ offcanvas.

en: Don't close on click outside mini cart
ar: عدم الإغلاق عند النقر خارج السلة المصغرة

en: Don't focus on first focusable element inside popup when popup opens.
ar: عدم التركيز على أول عنصر قابل للتركيز داخل النافذة المنبثقة عند فتحها.

en: Don't render in builder
ar: عدم العرض في المنشئ

en: Done
ar: تم

en: Dots
ar: نقاط

en: Dotted
ar: منقط

en: Double
ar: مزدوج

en: Double opt-in
ar: الاشتراك المزدوج

en: Double-click
ar: نقر مزدوج

en: Download
ar: تحميل

en: Download %s
ar: تنزيل %s

en: Downloaded
ar: تم التحميل

en: Downloading
ar: جاري التحميل

en: Downloads
ar: التنزيلات

en: Draft
ar: مسودة

en: Draft font deleted successfully.
ar: تم حذف مسودة الخط بنجاح.

en: Drag & drop
ar: السحب والإفلات

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
ar: اسحب وأفلت ملف (ملفات) القالب بتنسيق .JSON أو .ZIP هنا ..

en: Draggable
ar: قابل للسحب

en: Dragging
ar: السحب

en: Drop file(s) here
ar: أسقط الملف (الملفات) هنا

en: Dropdown
ar: القائمة المنسدلة

en: Drops
ar: قطرات

en: Dual ring
ar: حلقة مزدوجة

en: Duplicate
ar: نسخ

en: Duplicate classes detected
ar: تم اكتشاف فئات مكررة

en: Duplicate classes detected. Resolve conflicts before importing.
ar: تم اكتشاف فئات مكررة. قم بحل التعارضات قبل الاستيراد.

en: Duplicate content
ar: تكرار المحتوى

en: Duplicate content is available to all users with the %s capability. Use this feature for any post or page to ensure that all relevant WordPress and/or Bricks data is duplicated accurately.
ar: تكرار المحتوى متاح لجميع المستخدمين الذين لديهم صلاحية %s. استخدم هذه الميزة لأي مقالة أو صفحة للتأكد من تكرار جميع بيانات ووردبريس و/أو Bricks ذات الصلة بدقة.

en: Duplicate elements
ar: نسخ العناصر

en: Duplicate entries not allowed.
ar: الإدخالات المكررة غير مسموح بها.

en: Duration
ar: المدة

en: Dynamic Data
ar: بيانات ديناميكية

en: Dynamic data
ar: البيانات الديناميكية

en: Dynamic data is empty.
ar: البيانات الديناميكية فارغة.

en: Dynamic data tag
ar: علامة البيانات الديناميكية

en: Dynamic dots
ar: نقاط ديناميكية

en: Dynamically retrieve map addresses from a connected query on the same page, allowing real-time updates with query-based content, including query filter support.
ar: استرجاع عناوين الخريطة ديناميكيًا من استعلام متصل على نفس الصفحة، مما يسمح بالتحديثات في الوقت الفعلي مع المحتوى المستند إلى الاستعلام، بما في ذلك دعم تصفية الاستعلام.

en: EXISTS
ar: موجود

en: Eager
ar: حريص

en: Echo tags: Allow functions via filter
ar: وسوم Echo: السماح بالدوال عبر الفلتر

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit Custom Font
ar: تحرير الخط المخصص

en: Edit Template
ar: تعديل Template

en: Edit Template Bundle
ar: تعديل حزمة Template

en: Edit Template Tag
ar: تعديل وسم Template

en: Edit WordPress content (WP admin).
ar: تحرير محتوى ووردبريس (لوحة تحكم WP).

en: Edit account
ar: تعديل الحساب

en: Edit address
ar: تعديل العنوان

en: Edit capability
ar: تحرير الصلاحية

en: Edit component
ar: تحرير المكون

en: Edit components
ar: تحرير المكونات

en: Edit content
ar: تحرير المحتوى

en: Edit dropdown to set icon individually.
ar: قم بتحرير القائمة المنسدلة لتعيين الأيقونة بشكل فردي.

en: Edit elements
ar: تحرير العناصر

en: Edit footer
ar: تحرير التذييل

en: Edit global classes
ar: تحرير الفئات العامة

en: Edit header
ar: تحرير الرأس

en: Edit icon
ar: تحرير الأيقونة

en: Edit in WordPress
ar: تحرير في ووردبريس

en: Edit link
ar: تحرير الرابط

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
ar: قم بتحرير المنتجات المرتبطة لإضافة منتجات البيع الإضافي أو البيع المتقاطع.

en: Edit palette
ar: تحرير لوحة الألوان

en: Edit product content in WordPress.
ar: تحرير محتوى المنتج في WordPress.

en: Edit product short description in WordPress.
ar: تحرير الوصف المختصر للمنتج في WordPress.

en: Edit properties
ar: تحرير الخصائص

en: Edit templates
ar: تحرير القوالب

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
ar: تحرير العنوان: الإعدادات > إعدادات الصفحة > SEO

en: Edit with %s
ar: تحرير باستخدام %s

en: Edit your WordPress menu item to enable multilevel functionality.
ar: قم بتحرير عنصر قائمة ووردبريس لتمكين وظيفة متعددة المستويات.

en: Edit your WordPress menu item to set a Bricks mega menu template.
ar: قم بتحرير عنصر قائمة ووردبريس لتعيين قالب القائمة الضخمة لـ Bricks.

en: Edited
ar: تم التحرير

en: Editing
ar: جارٍ التحرير

en: Editing the base breakpoint width affects all media queries.
ar: تعديل عرض نقطة التوقف الأساسية يؤثر على جميع استعلامات الوسائط.

en: Effect
ar: تأثير

en: Element
ar: عنصر

en: Element "%s" doesn't exist.
ar: العنصر ”%s“ غير موجود.

en: Element %s not found.
ar: لم يتم العثور على العنصر %s.

en: Element - Video
ar: عنصر - فيديو

en: Element ID
ar: معرّف العنصر

en: Element ID that holds the live search results. Only visible when the live search is performed.
ar: معرف العنصر الذي يحتوي على نتائج البحث المباشر. مرئي فقط عند إجراء البحث المباشر.

en: Element Manager
ar: مدير العناصر

en: Element actions
ar: إجراءات العنصر

en: Element breadcrumbs
ar: مسار العناصر

en: Element can't be rendered as the connected component doesn't exist. Unlink this instance or import the missing component.
ar: لا يمكن عرض العنصر لأن المكون المتصل غير موجود. قم بفك ارتباط هذه النسخة أو استيراد المكون المفقود.

en: Element classes
ar: فئات العنصر

en: Element doesn't exist.
ar: العنصر غير موجود.

en: Element editing & styling
ar: تحرير وتنسيق العناصر

en: Element has been disabled globally.
ar: تم تعطيل العنصر عالميًا.

en: Element is not visible in the builder elements panel, but still rendered in the builder and frontend.
ar: العنصر غير مرئي في لوحة عناصر المنشئ، ولكنه لا يزال يتم عرضه في المنشئ والواجهة الأمامية.

en: Element is not visible in the builder nor on the frontend.
ar: العنصر غير مرئي في المنشئ ولا في الواجهة الأمامية.

en: Element is visible in the builder and frontend. This is the default behaviour.
ar: العنصر مرئي في المنشئ والواجهة الأمامية. هذا هو السلوك الافتراضي.

en: Element margin
ar: هامش العنصر

en: Element not found
ar: لم يتم العثور على العنصر

en: Element structure name
ar: اسم هيكل العنصر

en: Elements
ar: العناصر

en: Elements without code signature. Review, then sign your code one-by-one or all-at-once.
ar: عناصر بدون توقيع كود. راجع، ثم وقّع على الكود واحدًا تلو الآخر أو جميعها دفعة واحدة.

en: Ellipse
ar: قطع ناقص

en: Ellipsis
ar: القطع

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Email address already exists.
ar: عنوان البريد الإلكتروني موجود بالفعل.

en: Email address in submitted form
ar: عنوان البريد الإلكتروني في النموذج المرسل

en: Email address is not valid.
ar: عنوان البريد الإلكتروني غير صالح.

en: Email address required.
ar: عنوان البريد الإلكتروني مطلوب.

en: Email content
ar: محتوى البريد الإلكتروني

en: Email or username
ar: البريد الإلكتروني أو اسم المستخدم

en: Empty
ar: فارغ

en: Empty cart
ar: عربة فارغة

en: Empty response from the API.
ar: استجابة فارغة من API.

en: Empty star color
ar: لون النجمة الفارغة

en: Enable
ar: تمكين

en: Enable "%s" button
ar: تمكين زر ”%s“

en: Enable AJAX
ar: تمكين AJAX

en: Enable AJAX add to cart
ar: تمكين إضافة إلى السلة بتقنية AJAX

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout coupon" element
ar: تمكين عنصر ”كوبون الدفع“ الخاص بـ WooCommerce في Bricks

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout login" element
ar: تمكين عنصر ”تسجيل الدخول عند الدفع“ الخاص بـ WooCommerce في Bricks

en: Enable Bricks WooCommerce "Notice" element
ar: تمكين عنصر ”الإشعار“ الخاص بـ WooCommerce في Bricks

en: Enable all
ar: تفعيل الكل

en: Enable all components automatically
ar: تمكين جميع المكونات تلقائيًا

en: Enable code execution
ar: تمكين تنفيذ الكود

en: Enable code execution if your site uses Code elements, SVG elements (source: code), Query editors, or "echo" tags.
ar: قم بتمكين تنفيذ الكود إذا كان موقعك يستخدم عناصر الكود، أو عناصر SVG (المصدر: الكود)، أو محررات الاستعلام، أو وسوم ”echo“.

en: Enable form submission access for specific user roles. Edit the user's profile directly to grant access to a specific user.
ar: تمكين الوصول إلى نماذج الإرسال لأدوار مستخدم محددة. قم بتعديل ملف تعريف المستخدم مباشرة لمنح الوصول لمستخدم معين.

en: Enable if image is cropped for a smooth lightbox image transition.
ar: قم بتمكين هذا الخيار إذا كانت الصورة مقصوصة للحصول على انتقال سلس لصورة صندوق الإضاءة.

en: Enable if the API supports pagination.
ar: قم بالتمكين إذا كان API يدعم ترقيم الصفحات.

en: Enable if this popup template is for a map "Info Box".
ar: تفعيل إذا كان قالب النافذة المنبثقة هذا مخصصًا لـ ”صندوق معلومات“ الخريطة.

en: Enable if you experience issues loading the builder in combination with Cloudflare Rocket Loader.
ar: قم بالتمكين إذا واجهت مشاكل في تحميل المنشئ بالتزامن مع Cloudflare Rocket Loader.

en: Enable if your archive pagination is not working.
ar: قم بتفعيل هذا إذا كان ترقيم صفحات الأرشيف لا يعمل.

en: Enable individual components manually
ar: تمكين المكونات الفردية يدويًا

en: Enable live search
ar: تمكين البحث المباشر

en: Enable log-in during checkout disabled. Check %1$sWooCommerce settings%2$s
ar: تم تعطيل تمكين تسجيل الدخول أثناء الدفع. تحقق من %1$sإعدادات WooCommerce%2$s

en: Enable product variation swatches
ar: تمكين أزرار اختيار متغيرات المنتج

en: Enable this setting to preload custom fonts to avoid FOUT (Flash of unstyled text).
ar: قم بتمكين هذا الإعداد لتحميل الخطوط المخصصة مسبقًا لتجنب FOUT (وميض النص غير المنسق).

en: Enable time
ar: تمكين الوقت

en: Enable to automatically generate template screenshots on every builder save, view them, and use the bulk generate button in the template manager.
ar: قم بالتمكين لإنشاء لقطات شاشة للقوالب تلقائيًا عند كل حفظ للمنشئ، وعرضها، واستخدام زر الإنشاء الجماعي في مدير القوالب.

en: Enable to automatically group markers that are close to each other into a cluster.
ar: قم بتمكين هذا الخيار لتجميع العلامات القريبة من بعضها البعض تلقائيًا في مجموعة.

en: Enable to automatically log the user in after successful email verification.
ar: قم بالتمكين لتسجيل دخول المستخدم تلقائيًا بعد التحقق الناجح من البريد الإلكتروني.

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
ar: قم بالتمكين لجعل قوالبك عامة وقابلة للعرض من قبل أي شخص على الإنترنت. قم بالتعطيل للسماح فقط للمستخدمين المسجلين بعرض قوالبك.

en: Enable to not load/render this element in the builder.
ar: فعّل لعدم تحميل/عرض هذا العنصر في المنشئ.

en: Enable to not load/render this element on the frontend.
ar: فعّل لعدم تحميل/عرض هذا العنصر في الواجهة الأمامية.

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
ar: تمكين لفتح وإغلاق عنصر دون التأثير على العناصر الأخرى.

en: Enable to position in document flow (e.g. inside offcanvas).
ar: تمكين للتموضع في تدفق المستند (مثل داخل خارج القماش).

en: Enable to render the dynamic data text on the canvas to improve the preview experience.
ar: قم بالتمكين لعرض نص البيانات الديناميكية على اللوحة لتحسين تجربة المعاينة.

en: Enable to replace global classes set on the element with the classes set on the property.
ar: تمكين لاستبدال الفئات العامة المعينة على العنصر بالفئات المعينة على الخاصية.

en: Enable to require user to verify the email after registration through an activation link.
ar: قم بالتمكين لطلب تحقق المستخدم من البريد الإلكتروني بعد التسجيل من خلال رابط التفعيل.

en: Enable to show the template thumbnail column under %s, displaying the featured image or screenshot.
ar: قم بالتمكين لإظهار عمود الصورة المصغرة للقالب تحت %s، والذي يعرض الصورة المميزة أو لقطة الشاشة.

en: Enable to sync global classes on every builder save between all open builder instances. Useful to avoid overwriting each others changes when multiple people work on the same dataset (e.g. adding, deleting, modifying global classes).
ar: قم بالتمكين لمزامنة الفئات العامة عند كل حفظ للمنشئ بين جميع نسخ المنشئ المفتوحة. مفيد لتجنب الكتابة فوق تغييرات بعضكم البعض عندما يعمل عدة أشخاص على نفس مجموعة البيانات (مثل إضافة أو حذف أو تعديل الفئات العامة).

en: Enabled
ar: مفعل

en: Enabled: Download template images to media library.
ar: مفعل: تنزيل صور القالب إلى مكتبة الوسائط.

en: Enabled: Rename image before download.
ar: مفعل: إعادة تسمية الصورة قبل التنزيل.

en: Enabled: Replace existing content with template data.
ar: مفعل: استبدال المحتوى الحالي ببيانات القالب.

en: End
ar: النهاية

en: End Size
ar: حجم النهاية

en: End date
ar: تاريخ الانتهاء

en: End time
ar: وقت الانتهاء

en: Endpoint
ar: نقطة النهاية

en: Endpoint URL
ar: عنوان URL لنقطة النهاية

en: Endpoints
ar: نقاط النهاية

en: Enjoy
ar: استمتع

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element and that a width is defined, especially when using a Div element.
ar: تأكد من عدم تطبيق أنماط CSS متعارضة على هذا العنصر وأن العرض محدد، خاصة عند استخدام عنصر Div.

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element.
ar: تأكد من عدم تطبيق أنماط CSS متعارضة على هذا العنصر.

en: Enter Bricks IDs, separated by comma, of filter elements to exclude.
ar: أدخل معرفات Bricks، مفصولة بفواصل، لعناصر الفلتر المراد استبعادها.

en: Enter CSS filters + value (learn more)
ar: أدخل فلاتر CSS + القيمة (تعرف على المزيد)

en: Enter CSS variable definitions separated by semicolon
ar: أدخل تعريفات متغيرات CSS مفصولة بفاصلة منقوطة

en: Enter SVG URL
ar: أدخل رابط SVG

en: Enter URL of media file
ar: أدخل رابط ملف الوسائط

en: Enter a custom label for this attribute value (optional).
ar: أدخل تسمية مخصصة لقيمة هذه السمة (اختياري).

en: Enter a dynamic data tag for ACF Icon Picker or MetaBox Icon fields
ar: أدخل علامة بيانات ديناميكية لحقول منتقي أيقونات ACF أو حقول أيقونات MetaBox

en: Enter a generic error message. Otherwise the reason why the login failed is displayed.
ar: أدخل رسالة خطأ عامة. وإلا سيتم عرض سبب فشل تسجيل الدخول.

en: Enter a search term or command
ar: أدخل مصطلح بحث أو أمر

en: Enter dynamic data tag or custom value
ar: أدخل علامة بيانات ديناميكية أو قيمة مخصصة

en: Enter new template name
ar: أدخل اسم القالب الجديد

en: Enter search term
ar: أدخل مصطلح البحث

en: Enter shortcut name
ar: أدخل اسم الاختصار

en: Enter the JSON body to be sent with the request
ar: أدخل نص JSON الذي سيتم إرساله مع الطلب

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
ar: أدخل اسم فئة CSS العامة الأولى في الحقل أعلاه. ثم اضغط على Enter لإنشائها.

en: Enter viewport
ar: دخول منطقة العرض

en: Enter width between 180 and 500.
ar: أدخل العرض بين 180 و500.

en: Enter your Google Maps API key under %s to access all options.
ar: أدخل مفتاح واجهة برمجة تطبيقات Google Maps الخاص بك تحت %s للوصول إلى جميع الخيارات.

en: Enter your Google Maps ID, which you can find in the %s, to enable the latest Google Maps features.
ar: أدخل معرّف Google Maps الخاص بك، والذي يمكنك العثور عليه في %s، لتمكين أحدث ميزات Google Maps.

en: Entire website
ar: الموقع الإلكتروني بالكامل

en: Entries
ar: الإدخالات

en: Entries per page
ar: الإدخالات لكل صفحة

en: Entry animation
ar: حركة الدخول

en: Entry animation to interaction
ar: الرسوم المتحركة عند الدخول إلى التفاعل

en: Equal
ar: متساوٍ

en: Error
ar: خطأ

en: Error Tile URL
ar: عنوان URL للبلاطة الخاطئة

en: Error deleting class
ar: خطأ في حذف الفئة

en: Error fetching site classes
ar: خطأ في جلب فئات الموقع

en: Error loading results
ar: خطأ في تحميل النتائج

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Error on save
ar: خطأ في الحفظ

en: Error page
ar: صفحة الخطأ

en: Error processing font files
ar: خطأ في معالجة ملفات الخط

en: Error rendering component
ar: خطأ في عرض المكون

en: Error restoring class
ar: خطأ في استعادة الفئة

en: Error uploading font
ar: خطأ في تحميل الخط

en: Error: Could not load class
ar: خطأ: تعذر تحميل الفئة

en: Error: Could not load class control
ar: خطأ: تعذر تحميل عنصر تحكم الفئة

en: Error: Could not load gallery
ar: خطأ: تعذر تحميل المعرض

en: Error: Could not load image
ar: خطأ: تعذر تحميل الصورة

en: Error: Could not load link
ar: خطأ: تعذر تحميل الرابط

en: Error: Could not load query
ar: خطأ: تعذر تحميل الاستعلام

en: Error: Could not load select
ar: خطأ: تعذر تحميل التحديد

en: Error: Could not load toggle control
ar: خطأ: تعذر تحميل عنصر التحكم بالتبديل

en: Error: Invalid license key
ar: خطأ: مفتاح الترخيص غير صالح

en: Error: License mismatch
ar: خطأ: عدم تطابق الترخيص

en: Even background
ar: خلفية زوجية

en: Events
ar: الأحداث

en: Every 5 minutes
ar: كل 5 دقائق

en: Example
ar: مثال

en: Example: {"Authorization": "Bearer token"}
ar: مثال: {”authorization“: ”bearer token“}

en: Example: {"name": "{{43f295}}", "email": "{{a5c626}}"}
ar: مثال: {”name“: ”{{43f295}}“, ”email“: ”{{a5c626}}“}

en: Excellent
ar: ممتاز

en: Exceptional
ar: استثنائي

en: Excerpt
ar: مقتطف

en: Excerpt length
ar: طول المقتطف

en: Exclude
ar: استبعاد

en: Exclude current post
ar: استبعاد المنشور الحالي

en: Exclude filter IDs
ar: استبعاد معرفات الفلتر

en: Exclude posts
ar: استبعاد المنشورات

en: Exclude posts/pages
ar: استثناء المقالات/الصفحات

en: Exclude templates
ar: استبعاد القوالب

en: Exclude terms
ar: استبعاد المصطلحات

en: Excluded terms
ar: المصطلحات المستبعدة

en: Execute code
ar: تنفيذ الكود

en: Exercise great caution with granting code execution privileges. Enable them sparingly and only for trusted roles or ideally only specific users. Grant the least permissions necessary to maintain tight security.
ar: توخ الحذر الشديد عند منح صلاحيات تنفيذ الكود. قم بتمكينها بحذر وفقط للأدوار الموثوقة أو من الأفضل لمستخدمين محددين فقط. امنح أقل الصلاحيات الضرورية للحفاظ على الأمان المشدد.

en: Exists
ar: موجود

en: Expand
ar: توسيع

en: Expand active element & scroll into view
ar: توسيع العنصر النشط والتمرير إليه

en: Expand all
ar: توسيع الكل

en: Expand first item
ar: توسيع العنصر الأول

en: Expand item indexes
ar: توسيع فهارس العناصر

en: Expand panel when dropdown is visible
ar: توسيع اللوحة عندما تكون القائمة المنسدلة مرئية

en: Expanded
ar: موسع

en: Experimental
ar: تجريبي

en: Export
ar: التصدير

en: Export Settings
ar: تصدير الإعدادات

en: Export Template
ar: تصدير Template

en: Export Variables
ar: تصدير المتغيرات

en: Export all components first by clicking the "Export" icon above before deleting any. Once exported, hover over the component you'd like to delete, then click the "Delete" icon.
ar: قم بتصدير جميع المكونات أولاً بالنقر على أيقونة ”تصدير“ أعلاه قبل حذف أي منها. بمجرد التصدير، مرر المؤشر فوق المكون الذي ترغب في حذفه، ثم انقر على أيقونة ”حذف“.

en: Exquisite
ar: رائع

en: Extend allowed tags through filter
ar: قم بتوسيع الوسوم المسموح بها عبر الفلتر

en: Extend contextual spacing to other elements within embedded content.
ar: توسيع المسافات السياقية لتشمل عناصر أخرى ضمن المحتوى المضمّن.

en: External
ar: خارجي

en: External URL
ar: رابط خارجي

en: External files
ar: ملفات خارجية

en: External product
ar: منتج خارجي

en: Extra Bold
ar: غامق جدًا

en: Extra Light
ar: رفيع جدًا

en: Extra large
ar: كبير جدًا

en: FAQ schema
ar: مخطط الأسئلة الشائعة

en: Facebook
ar: فيسبوك

en: Facebook Page
ar: صفحة فيسبوك

en: Facebook page URL
ar: رابط صفحة فيسبوك

en: Fade
ar: تلاشي

en: Fade in
ar: التلاشي

en: Fade in animation
ar: حركة التلاشي للظهور

en: Fade in down
ar: تلاشي للظهور للأسفل

en: Fade in left
ar: تلاشي للظهور لليسار

en: Fade in right
ar: تلاشي للظهور لليمين

en: Fade in up
ar: تلاشي للظهور للأعلى

en: Failed to clean up orphaned elements.
ar: فشل تنظيف العناصر اليتيمة.

en: Failed to create font
ar: فشل في إنشاء الخط

en: Failed to create font draft.
ar: فشل في إنشاء مسودة الخط.

en: Failed to delete classes
ar: فشل حذف الفئات

en: Failed to delete draft font.
ar: فشل في حذف مسودة الخط.

en: Failed to delete font
ar: فشل في حذف الخط

en: Failed to fetch Instagram account details.
ar: فشل في جلب تفاصيل حساب Instagram.

en: Failed to fetch Instagram posts.
ar: فشل في جلب منشورات Instagram.

en: Failed to move font to trash.
ar: فشل في نقل الخط إلى سلة المهملات.

en: Failed to process any font files.
ar: فشلت معالجة أي ملفات خطوط.

en: Failed to publish font.
ar: فشل في نشر الخط.

en: Failed to restore font.
ar: فشل في استعادة الخط.

en: Fallback
ar: الاحتياطي

en: Fallback applies to elements in embedded content without a specific spacing rule.
ar: تُطبق المسافات الاحتياطية على العناصر في المحتوى المضمّن بدون قاعدة مسافات محددة.

en: Fallback color
ar: اللون الاحتياطي

en: Fallback fonts
ar: الخطوط الاحتياطية

en: Fallback image
ar: الصورة الاحتياطية

en: Fallback label
ar: التسمية الاحتياطية

en: Fallback label for terms without a specific label
ar: التسمية الاحتياطية للمصطلحات بدون تسمية محددة

en: Fallback preview image
ar: صورة معاينة احتياطية

en: Fallback spacing
ar: المسافات الاحتياطية

en: False
ar: خاطئ

en: Fantastic
ar: رائع

en: Farthest corner
ar: الركن الأبعد

en: Farthest side
ar: الجانب الأبعد

en: Fast
ar: سريع

en: Fast forward
ar: التقديم السريع

en: Favorites
ar: المفضلة

en: Featured
ar: مميز

en: Featured image
ar: الصورة المميزة

en: Featured image height
ar: ارتفاع الصورة المميزة

en: Featured image sizes
ar: أحجام الصورة المميزة

en: Featured image tag
ar: وسم الصورة المميزة

en: Featured image width
ar: عرض الصورة المميزة

en: Featured products
ar: المنتجات المميزة

en: Featured products only
ar: المنتجات المميزة فقط

en: Features
ar: الميزات

en: Features typography
ar: خصائص طباعة الميزات

en: February
ar: فبراير

en: Fetch content via AJAX
ar: جلب المحتوى عبر AJAX

en: Fetch data
ar: جلب البيانات

en: Fetch priority
ar: أولوية الجلب

en: Fetching
ar: جاري الجلب

en: Field
ar: الحقل

en: Field ID
ar: معرف الحقل

en: Field mapping
ar: تعيين الحقول

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Fields
ar: حقول

en: Fieldset
ar: مجموعة حقول

en: Figure
ar: الشكل

en: File
ar: ملف

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
ar: الملف %s غير مقبول. تم تجاوز حد الملفات.

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
ar: الملف %s غير مقبول. تم تجاوز حد الحجم.

en: File URL
ar: عنوان URL للملف

en: File URL, YouTube/Vimeo URL/ID.
ar: رابط الملف، رابط/معرف YouTube/Vimeo.

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
ar: لم يتم رفع الملف بسبب خطأ في التنقية. يرجى التحقق من ملف SVG أو الاتصال بنا.

en: Files
ar: الملفات

en: Fill
ar: تعبئة

en: Fill - Dark
ar: تعبئة - داكن

en: Fill - Light
ar: تعبئة - فاتح

en: Fill - Primary
ar: تعبئة - أساسي

en: Fill color
ar: لون التعبئة

en: Fill grid
ar: ملء الشبكة

en: Filter
ar: تصفية

en: Filter by
ar: تصفية حسب

en: Filter by parent term
ar: تصفية حسب المصطلح الأب

en: Filter by parent term ID
ar: تصفية حسب معرف المصطلح الأب

en: Filter for more advanced duplicate content rules
ar: فلتر لقواعد تكرار محتوى أكثر تقدمًا

en: Filter input
ar: إدخال التصفية

en: Filter media by mime type
ar: تصفية الوسائط حسب نوع MIME

en: Filter title
ar: عنوان التصفية

en: Filter type
ar: نوع التصفية

en: Find
ar: بحث

en: Fine
ar: جيد

en: Finish
ar: إنهاء

en: First name
ar: الاسم الأول

en: First post full width
ar: المنشور الأول بعرض كامل

en: Fit map on markers change
ar: ملاءمة الخريطة عند تغيير العلامات

en: Fix corrupted database
ar: إصلاح قاعدة البيانات التالفة

en: Fixed
ar: ثابت

en: Flag size
ar: حجم العلم

en: Flex
ar: فلكس

en: Flex basis
ar: أساس فلكس

en: Flex direction
ar: اتجاه المرونة

en: Flex grow
ar: نمو فلكس

en: Flex shrink
ar: انكماش فلكس

en: Flex wrap
ar: التفاف فلكس

en: Flip
ar: قلب

en: Float
ar: عدد عشري

en: Fluid typography
ar: الطباعة المرنة

en: Fluid typography scale
ar: مقياس الطباعة المرنة

en: Fluid typography variable added
ar: تمت إضافة متغير الطباعة المرنة

en: Focus
ar: تركيز

en: Focus outline
ar: مخطط التركيز

en: Focused
ar: مُركّز

en: Follow
ar: متابعة

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
ar: اتبع هذا %1$sالرابط%2$s لتحرير وصف أرشيف المنتج أو تحرير أوصاف فئة/وسم المنتج

en: Font Family
ar: عائلة الخط

en: Font Manager
ar: مدير الخطوط

en: Font deleted permanently
ar: تم حذف الخط نهائيًا

en: Font download failed
ar: فشل تنزيل الخط

en: Font downloaded
ar: تم تنزيل الخط

en: Font downloaded successfully.
ar: تم تنزيل الخط بنجاح.

en: Font family
ar: عائلة الخط

en: Font file selected
ar: تم اختيار ملف الخط

en: Font manager
ar: مدير الخطوط

en: Font moved to trash
ar: تم نقل الخط إلى سلة المهملات

en: Font moved to trash successfully.
ar: تم نقل الخط إلى سلة المهملات بنجاح.

en: Font name
ar: اسم الخط

en: Font not found.
ar: لم يتم العثور على الخط.

en: Font preview
ar: معاينة الخط

en: Font restore error
ar: خطأ في استعادة الخط

en: Font restored
ar: تمت استعادة الخط

en: Font size
ar: حجم الخط

en: Font size at the largest viewport. Acts as the upper bound—text will not grow beyond this.
ar: حجم الخط في أكبر عرض للشاشة. يعمل كحد أعلى - لن ينمو النص أكثر من هذا.

en: Font size at the smallest viewport. Acts as the lower bound—text will not shrink below this.
ar: حجم الخط في أصغر عرض للشاشة. يعمل كحد أدنى - لن ينكمش النص أقل من هذا.

en: Font style
ar: نمط الخط

en: Font variants
ar: تنوعات الخط

en: Font variation settings
ar: إعدادات تنوع الخط

en: Font variations
ar: تنوعات الخط

en: Font weight
ar: وزن الخط

en: FontAwesome - Brands
ar: FontAwesome - علامات تجارية

en: FontAwesome - Regular
ar: FontAwesome - عادي

en: FontAwesome - Solid
ar: FontAwesome - صلب

en: Fonts
ar: الخطوط

en: Fonts synced! It might take a few minutes to sync a font project you just published or updated.
ar: تمت مزامنة الخطوط! قد يستغرق الأمر بضع دقائق لمزامنة مشروع خط قمت بنشره أو تحديثه للتو.

en: Foot
ar: تذييل

en: Footer
ar: التذييل

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
ar: تتم إضافة نصوص التذييل قبل إغلاق وسم %s مباشرة.

en: For better preview select content to show.
ar: للحصول على معاينة أفضل، اختر المحتوى المراد عرضه.

en: For frontend SEO purpose only. Not overwriting Post title. Recommended: Max. 60 characters.
ar: لغرض تحسين محركات البحث في الواجهة الأمامية فقط. لا يتم الكتابة فوق عنوان المنشور. موصى به: 60 حرفًا كحد أقصى.

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
ar: لأوصاف أرشيف فئة المنتج أو وسم المنتج، قم بتحرير وصف كل مصطلح.

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
ar: للأسئلة حول Bricks، يرجى إرسال بريد إلكتروني إلى help@bricksbuilder.io. إذا كنت تريد معرفة ما يتم تطويره حاليًا، انتقل إلى خريطة الطريق العامة لدينا. هناك يمكنك أيضًا تقديم طلبات الميزات الخاصة بك لكي يصوت عليها الآخرون ويعلقوا عليها.

en: Force home
ar: فرض الصفحة الرئيسية

en: Form
ar: نموذج

en: Form ID
ar: معرّف النموذج

en: Form Submissions
ar: إرسالات النموذج

en: Form data
ar: بيانات النموذج

en: Form name
ar: اسم النموذج

en: Form submission access
ar: الوصول إلى تقديم النموذج

en: Form submission table could not be deleted.
ar: تعذر حذف جدول إرسال النموذج.

en: Form submission table deleted successfully.
ar: تم حذف جدول إرسال النموذج بنجاح.

en: Form submissions
ar: نماذج الإرسال

en: Form submissions could not be deleted.
ar: تعذر حذف إرسالات النموذج.

en: Form submissions deleted.
ar: تم حذف إرسالات النموذج.

en: Form submissions table could not be resetted.
ar: تعذرت إعادة تعيين جدول إرسالات النموذج.

en: Form submissions table resetted successfully.
ar: تمت إعادة تعيين جدول إرسالات النموذج بنجاح.

en: Form title
ar: عنوان النموذج

en: Format
ar: التنسيق

en: Format to send the data in.
ar: التنسيق لإرسال البيانات فيه.

en: Friday
ar: الجمعة

en: From email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني للمرسل

en: From name
ar: اسم المرسل

en: Front
ar: أمامي

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Frontend
ar: الواجهة الأمامية

en: Full
ar: كامل

en: Full access
ar: وصول كامل

en: Full response
ar: الاستجابة الكاملة

en: Full size
ar: الحجم الكامل

en: Fullscreen
ar: ملء الشاشة

en: Fullscreen Control
ar: التحكم بملء الشاشة

en: Function name
ar: اسم الوظيفة

en: Function names
ar: أسماء الدوال

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the %s filter.
ar: يجب إدراج أسماء الوظائف التي يتم استدعاؤها من خلال وسم ”echo“ في القائمة البيضاء عبر فلتر %s.

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the new %s filter.
ar: يجب إدراج أسماء الدوال المستدعاة من خلال وسم ”echo“ في القائمة البيضاء عبر الفلتر الجديد %s.

en: Function names must pass the check through the %s filter.
ar: يجب أن تمر أسماء الدوال عبر فلتر %s.

en: Galleries
ar: المعارض

en: Gallery
ar: المعرض

en: Gallery layout
ar: تخطيط المعرض

en: Gap
ar: الفجوة

en: General
ar: عام

en: General settings
ar: الإعدادات العامة

en: Generate FAQPage structured data (JSON-LD).
ar: إنشاء بيانات منظمة لصفحة الأسئلة الشائعة (JSON-LD).

en: Generate custom image sizes
ar: إنشاء أحجام صور مخصصة

en: Generate password
ar: إنشاء كلمة مرور

en: Generate review schema
ar: إنشاء مخطط المراجعة

en: Generate screenshots
ar: إنشاء لقطات الشاشة

en: Generate variables
ar: إنشاء المتغيرات

en: Generating variables will delete all existing variables in this category. Do you want to proceed?
ar: سيؤدي إنشاء المتغيرات إلى حذف جميع المتغيرات الموجودة في هذه الفئة. هل تريد المتابعة؟

en: Generator
ar: المولد

en: Get In Touch
ar: تواصل معنا

en: Get current post author
ar: الحصول على مؤلف المنشور الحالي

en: Get started here
ar: ابدأ هنا

en: Get terms from current
ar: الحصول على المصطلحات من الحالي

en: Get terms from current post
ar: الحصول على المصطلحات من المنشور الحالي

en: Get terms that are children of specified term
ar: الحصول على المصطلحات التي هي فروع للمصطلح المحدد

en: Get the author of current post
ar: الحصول على مؤلف المنشور الحالي

en: Getting Started
ar: البدء

en: Global
ar: عام

en: Global class
ar: فئة عامة

en: Global class import manager
ar: مدير استيراد الفئات العامة

en: Global classes
ar: الفئات العامة

en: Global data sync
ar: مزامنة البيانات العامة

en: Global element
ar: عنصر عام

en: Global elements
ar: العناصر العامة

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and must be converted to components or unlinked.
ar: العناصر العامة مهملة منذ الإصدار 2.0 ويجب تحويلها إلى مكونات أو فك ارتباطها.

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and will be removed in the near future. Please convert them into components as soon as possible under %s. Once done, please delete all global elements by hovering over a global element below and clicking the "Delete" icon.
ar: العناصر العامة مهملة منذ الإصدار 2.0 وسيتم إزالتها في المستقبل القريب. يرجى تحويلها إلى مكونات في أقرب وقت ممكن تحت %s. بمجرد الانتهاء، يرجى حذف جميع العناصر العامة عن طريق تمرير المؤشر فوق عنصر عام أدناه والنقر على أيقونة ”حذف“.

en: Global elements converted to components.
ar: تم تحويل العناصر العامة إلى مكونات.

en: Global elements review
ar: مراجعة العناصر العامة

en: Global queries
ar: استعلامات عامة

en: Global query
ar: استعلام عام

en: Global settings
ar: الإعدادات العامة

en: Global styles & settings
ar: الأنماط والإعدادات العامة

en: Go back
ar: العودة

en: Go to
ar: انتقل إلى

en: Go to first slide
ar: الانتقال إلى الشريحة الأولى

en: Go to last slide
ar: الانتقال إلى الشريحة الأخيرة

en: Go to slide %s
ar: الانتقال إلى الشريحة %s

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
ar: انتقل إلى: الإعدادات > إعدادات Template > ملء المحتوى

en: Go to: WooCommerce > Products > Inventory
ar: انتقل إلى: WooCommerce > المنتجات > المخزون

en: Good
ar: حسن

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
ar: مطلوب مفتاح API لخرائط جوجل! أضف المفتاح في لوحة التحكم تحت: %s

en: Google fonts
ar: خطوط Google

en: Google fonts have been disabled
ar: تم تعطيل خطوط Google

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
ar: مطلوب مفتاح API لـ Google reCAPTCHA! أضف المفتاح في لوحة التحكم تحت: %s

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
ar: Google reCaptcha: مفتاح الموقع غير صالح.

en: Got it
ar: فهمت

en: Gradient
ar: تدرج

en: Gradient / Overlay
ar: التدرج / الطبقة العلوية

en: Grand
ar: عظيم

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Greater than or equal
ar: أكبر من أو يساوي

en: Grid
ar: شبكة

en: Grid (Round)
ar: شبكة (دائرية)

en: Grid (Square)
ar: شبكة (مربعة)

en: Grid auto columns
ar: أعمدة الشبكة التلقائية

en: Grid auto flow
ar: تدفق الشبكة التلقائي

en: Grid auto rows
ar: صفوف الشبكة التلقائية

en: Grid column
ar: عمود الشبكة

en: Grid item
ar: عنصر الشبكة

en: Grid row
ar: صف الشبكة

en: Grid template columns
ar: أعمدة قالب الشبكة

en: Grid template rows
ar: صفوف قالب الشبكة

en: Groove
ar: أخدود

en: Group
ar: مجموعة

en: Group already exists
ar: المجموعة موجودة بالفعل

en: Grouped
ar: مجمع

en: Grouped product
ar: منتج مجمع

en: Groups
ar: المجموعات

en: HTML email
ar: بريد إلكتروني بصيغة HTML

en: HTML tag
ar: وسم HTML

en: HTML tag not allowed
ar: وسم HTML غير مسموح به

en: HTTP method
ar: طريقة HTTP

en: Hamburger toggle
ar: زر القائمة

en: Has conflict
ar: يوجد تعارض

en: Has inherited settings
ar: لديه إعدادات موروثة

en: Has no styles
ar: لا يحتوي على أنماط

en: Has pagination
ar: يحتوي على ترقيم صفحات

en: Has styles
ar: يحتوي على أنماط

en: Head
ar: رأس

en: Header
ar: الترويسة

en: Header location
ar: موقع الرأس

en: Header scripts
ar: نصوص الرأس

en: Header scripts are added right before closing %s tag.
ar: تتم إضافة نصوص الرأس قبل إغلاق وسم %s مباشرة.

en: Header width
ar: عرض الرأس

en: Headers
ar: الترويسات

en: Heading
ar: العنوان

en: Heading selectors
ar: محددات العناوين

en: Heading typography
ar: طباعة العنوان

en: Headings
ar: العناوين

en: Headings offset
ar: إزاحة العناوين

en: Height
ar: الارتفاع

en: Help
ar: المساعدة

en: Here goes my text ...
ar: هنا يأتي النص الخاص بي ...

en: Here goes your caption ...
ar: هنا تكتب التسمية الخاصة بك...

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
ar: هنا يذهب نصك ... حدد أي جزء من النص للوصول إلى شريط أدوات التنسيق.

en: Hero
ar: بطل

en: Hidden
ar: مخفي

en: Hide
ar: إخفاء

en: Hide "All" option
ar: إخفاء خيار ”الكل“

en: Hide "View cart" button
ar: إخفاء زر ”عرض السلة“

en: Hide %s
ar: إخفاء %s

en: Hide CTA button
ar: إخفاء زر الدعوة للإجراء

en: Hide additional information
ar: إخفاء المعلومات الإضافية

en: Hide at breakpoint
ar: إخفاء عند نقطة التوقف

en: Hide cart details to link directly to the cart.
ar: إخفاء تفاصيل السلة للربط المباشر بالسلة.

en: Hide close
ar: إخفاء الإغلاق

en: Hide count
ar: إخفاء العدد

en: Hide count bracket
ar: إخفاء قوس العدد

en: Hide cover
ar: إخفاء الغلاف

en: Hide current
ar: إخفاء الحالي

en: Hide current post
ar: إخفاء المنشور الحالي

en: Hide dynamic data label in dropdown
ar: إخفاء تسمية البيانات الديناميكية في القائمة المنسدلة

en: Hide element
ar: إخفاء العنصر

en: Hide empty
ar: إخفاء الفارغ

en: Hide if empty
ar: إخفاء إذا كانت فارغة

en: Hide if no active filter
ar: إخفاء إذا لم يكن هناك فلتر نشط

en: Hide if no translation
ar: إخفاء إذا لم يكن هناك ترجمة

en: Hide if not open
ar: إخفاء إذا لم يكن مفتوحًا

en: Hide image
ar: إخفاء الصورة

en: Hide info
ar: إخفاء المعلومات

en: Hide label
ar: إخفاء التسمية

en: Hide labels
ar: إخفاء التسميات

en: Hide message
ar: إخفاء الرسالة

en: Hide out of stock
ar: إخفاء المنتجات غير المتوفرة

en: Hide password
ar: إخفاء كلمة المرور

en: Hide placeholders
ar: إخفاء العناصر النائبة

en: Hide popup
ar: إخفاء النافذة المنبثقة

en: Hide regular price
ar: إخفاء السعر العادي

en: Hide reviews link
ar: إخفاء رابط التقييمات

en: Hide stock
ar: إخفاء المخزون

en: Hide the form by default, and show it only when the toggle is clicked.
ar: إخفاء النموذج افتراضيًا، وإظهاره فقط عند النقر على زر التبديل.

en: Hide title
ar: إخفاء العنوان

en: Hierarchical
ar: هرمي

en: High
ar: مرتفع

en: Highlight
ar: تسليط الضوء

en: Highlight label
ar: تسمية التسليط

en: Highlight on focus
ar: تسليط الضوء عند التركيز

en: History
ar: السجل

en: History deleted
ar: تم حذف السجل

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
ar: اضغط باستمرار على CMD/CTRL لتحديد صور متعددة.

en: Home
ar: الرئيسية

en: Home URL
ar: عنوان URL الرئيسي

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Honeypot
ar: مصيدة البريد المزعج

en: Honeypot: Create form field(s) and enable the "Honeypot" checkbox. Those honeypot fields aren't visible to users, but add an extra layer of protection against spam submissions.
ar: Honeypot: قم بإنشاء حقل (حقول) النموذج وتفعيل خانة الاختيار ”Honeypot“. هذه الحقول غير مرئية للمستخدمين، لكنها تضيف طبقة إضافية من الحماية ضد الإرسالات العشوائية.

en: Hook
ar: الخطاف

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Horizontal align
ar: محاذاة أفقية

en: Horizontal alignment
ar: المحاذاة الأفقية

en: Horizontal order
ar: الترتيب الأفقي

en: Hover
ar: تحويم

en: How Editing With Bricks Works
ar: كيف يعمل التحرير باستخدام Bricks

en: How long to keep
ar: مدة الاحتفاظ

en: How long to keep the same random order (in seconds)
ar: المدة التي يتم الاحتفاظ بنفس الترتيب العشوائي (بالثواني)

en: How many numbers on either side of the current page.
ar: عدد الأرقام على جانبي الصفحة الحالية.

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
ar: عدد الأرقام على كلا طرفي حواف القائمة.

en: How many numbers to either side of the current page.
ar: عدد الأرقام على جانبي الصفحة الحالية.

en: How to create a footer template
ar: كيفية إنشاء قالب تذييل

en: How to create a header template
ar: كيفية إنشاء قالب ترويسة

en: How to get your Adobe fonts project ID
ar: كيفية الحصول على معرف مشروع خطوط Adobe الخاص بك

en: How to get your Facebook App ID
ar: كيفية الحصول على معرف تطبيق Facebook

en: How to get your Google Maps API key
ar: كيفية الحصول على مفتاح API الخاص بـ Google Maps

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
ar: كيفية الحصول على المفتاح السري لـ API Google reCAPTCHA v3

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
ar: كيفية الحصول على مفتاح موقع API Google reCAPTCHA v3

en: How to get your Instagram Access Token
ar: كيفية الحصول على رمز وصول Instagram

en: How to get your MailChimp API key
ar: كيفية الحصول على مفتاح API الخاص بـ MailChimp

en: How to get your SendGrid API key
ar: كيفية الحصول على مفتاح API الخاص بـ SendGrid

en: How to get your Turnstile secret key
ar: كيفية الحصول على المفتاح السري لـ Turnstile

en: How to get your Turnstile site key
ar: كيفية الحصول على مفتاح موقع Turnstile

en: How to get your Unsplash API key
ar: كيفية الحصول على مفتاح API الخاص بـ Unsplash

en: How to get your hCaptcha secret key
ar: كيفية الحصول على المفتاح السري لـ hCaptcha

en: How to get your hCaptcha site key
ar: كيفية الحصول على مفتاح موقع hCaptcha

en: How to use the fluid typography
ar: كيفية استخدام الطباعة المرنة

en: How to use the global query manager
ar: كيفية استخدام مدير الاستعلامات العامة

en: How to use the global variable manager
ar: كيفية استخدام مدير المتغيرات العامة

en: Hue
ar: التدرج اللوني

en: Hybrid
ar: هجين

en: I am a button
ar: أنا زر

en: I am a heading
ar: أنا عنوان

en: I am a slide
ar: أنا شريحة

en: I am a so called subtitle.
ar: أنا ما يسمى بالعنوان الفرعي.

en: I am an alert.
ar: أنا تنبيه.

en: I don't know how to use this Bricks
ar: لا أعرف كيفية استخدام Bricks

en: I found a better site builder
ar: وجدت منشئ موقع أفضل

en: I no longer need Bricks
ar: لم أعد بحاجة إلى Bricks

en: I.e.: 200px / 50% etc.
ar: مثلاً: 200px / 50٪ إلخ.

en: ID
ar: المعرف

en: IP address
ar: عنوان IP

en: Icon
ar: أيقونة

en: Icon Box
ar: صندوق الأيقونة

en: Icon List
ar: قائمة الأيقونات

en: Icon Size
ar: حجم الأيقونة

en: Icon align
ar: محاذاة الأيقونة

en: Icon background
ar: خلفية الأيقونة

en: Icon background color
ar: لون خلفية الأيقونة

en: Icon border
ar: حدود الأيقونة

en: Icon box shadow
ar: ظل صندوق الأيقونة

en: Icon collapsed
ar: أيقونة الطي

en: Icon color
ar: لون الأيقونة

en: Icon expanded
ar: الأيقونة الموسعة

en: Icon expanded typography
ar: طباعة الأيقونة الموسعة

en: Icon height
ar: ارتفاع الأيقونة

en: Icon manager
ar: مدير الأيقونات

en: Icon margin
ar: هامش الأيقونة

en: Icon only
ar: الأيقونة فقط

en: Icon padding
ar: حشو الأيقونة

en: Icon position
ar: موضع الأيقونة

en: Icon rotate in °
ar: دوران الأيقونة بالدرجات

en: Icon rotation for expanded accordion.
ar: دوران الأيقونة للأكورديون الموسع.

en: Icon set
ar: مجموعة الأيقونات

en: Icon size
ar: حجم الأيقونة

en: Icon source
ar: مصدر الأيقونة

en: Icon spinning
ar: دوران الأيقونة

en: Icon transform
ar: تحويل الأيقونة

en: Icon transition
ar: انتقال الأيقونة

en: Icon typography
ar: طباعة الأيقونة

en: Icon width
ar: عرض الأيقونة

en: Icon(s) deleted successfully
ar: تم حذف الأيقونة (الأيقونات) بنجاح

en: Icon(s) imported successfully
ar: تم استيراد الأيقونة (الأيقونات) بنجاح

en: Icons
ar: أيقونات

en: If enabled Bricks will try to use the image of the matching product variation when no term-specific image swatch is set.
ar: إذا تم تمكينه، سيحاول Bricks استخدام صورة متغير المنتج المطابق عند عدم تعيين عينة صورة خاصة بالمصطلح.

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
ar: إذا تم تمكينه، سيتم تحميل ملف JS وCSS إضافي.

en: If enabled, form submission will succeed even if the webhook fails. Errors will be logged to the server error log.
ar: إذا تم تمكين هذا الخيار، سينجح إرسال النموذج حتى لو فشل الويب هوك. سيتم تسجيل الأخطاء في سجل أخطاء الخادم.

en: If no form field is selected, the first password field in the form is used.
ar: إذا لم يتم تحديد حقل نموذج، سيتم استخدام أول حقل كلمة مرور في النموذج.

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
ar: إذا لم يتم تعيين شروط القالب، يعرض Bricks القوالب المنشورة (الرأس، التذييل، إلخ) في الواجهة الأمامية لموقعك. حدد هذا الإعداد لتعطيل هذا السلوك. تأكد من تعيين شروط القالب بدلاً من ذلك.

en: If the shape doesn't take up all available space add %s to the "svg" tag.
ar: إذا لم يشغل الشكل كل المساحة المتاحة، أضف %s إلى وسم ”svg“.

en: If the video is unlisted, you will need to enter the video privacy hash.
ar: إذا كان الفيديو غير مدرج، ستحتاج إلى إدخال هاش خصوصية الفيديو.

en: If this account exists, a password reset link will be sent to the associated email address.
ar: إذا كان هذا الحساب موجودًا، فسيتم إرسال رابط إعادة تعيين كلمة المرور إلى عنوان البريد الإلكتروني المرتبط به.

en: Iframe title
ar: عنوان الإطار المضمن

en: Ignore selector
ar: تجاهل المحدد

en: Ignore sticky posts
ar: تجاهل المنشورات المثبتة

en: Ignored when posts per page set to "-1".
ar: يتم تجاهله عند ضبط المنشورات لكل صفحة على ”-1“.

en: Image
ar: صورة

en: Image Gallery
ar: معرض الصور

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
ar: معرف الصورة (%s) لم يعد موجودًا. الرجاء اختيار صورة أخرى.

en: Image Overlay
ar: تراكب الصورة

en: Image align
ar: محاذاة الصورة

en: Image border
ar: حدود الصورة

en: Image box shadow
ar: ظل صندوق الصورة

en: Image caption
ar: تسمية الصورة

en: Image click action
ar: إجراء النقر على الصورة

en: Image gallery
ar: معرض الصور

en: Image height
ar: ارتفاع الصورة

en: Image link alt text
ar: نص بديل لرابط الصورة

en: Image not found
ar: الصورة غير موجودة

en: Image position
ar: موضع الصورة

en: Image ratio
ar: نسبة الصورة

en: Image size
ar: حجم الصورة

en: Image width
ar: عرض الصورة

en: Images
ar: الصور

en: Images file types
ar: أنواع ملفات الصور

en: Images of the same lightbox ID are grouped together.
ar: يتم تجميع الصور ذات معرف صندوق الإضاءة نفسه معًا.

en: Import
ar: الاستيراد

en: Import CSS variables
ar: استيراد متغيرات CSS

en: Import Settings
ar: استيراد الإعدادات

en: Import classes
ar: استيراد الفئات

en: Import images
ar: استيراد الصور

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
ar: فشل استيراد ”%s“: الاسم موجود بالفعل.

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
ar: فشل استيراد ”%s“: تنسيق خاطئ.

en: Import pasted images/SVGs
ar: استيراد الصور/ملفات SVG الملصقة

en: Import settings
ar: استيراد الإعدادات

en: Import template
ar: استيراد القالب

en: Import/export components
ar: استيراد/تصدير المكونات

en: Import/export templates
ar: استيراد/تصدير القوالب

en: Imported
ar: تم الاستيراد

en: Imports
ar: الاستيرادات

en: Impressive
ar: مثير للإعجاب

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
ar: إذا كنت مطورًا، يمكنك تخصيص Bricks بشكل أكبر باستخدام الخطافات المخصصة أو الفلاتر أو عن طريق إنشاء عناصرك الخاصة.

en: In same term
ar: في نفس المصطلح

en: In stock
ar: متوفر

en: Inactive
ar: غير نشط

en: Include
ar: تضمين

en: Include children
ar: تضمين العناصر الفرعية

en: Include posts
ar: تضمين المنشورات

en: Include terms
ar: تضمين المصطلحات

en: Incoming
ar: وارد

en: Incoming changes
ar: التغييرات الواردة

en: Incorrect configuration might cause unwanted side effects. Only use these settings if you know what you are doing.
ar: قد يتسبب التكوين غير الصحيح في حدوث آثار جانبية غير مرغوب فيها. استخدم هذه الإعدادات فقط إذا كنت تعرف ما تفعله.

en: Incorrect password.
ar: كلمة المرور غير صحيحة.

en: Incredible
ar: لا يصدق

en: Indent
ar: مسافة بادئة

en: Independent toggle
ar: تبديل مستقل

en: Index
ar: الفهرس

en: Index of the item to expand on page load, start at 0.
ar: مؤشر العنصر المراد توسيعه عند تحميل الصفحة، يبدأ من 0.

en: Indexes of the items to expand on page load, separated by comma, start at 0.
ar: فهارس العناصر المراد توسيعها عند تحميل الصفحة، مفصولة بفاصلة، تبدأ من 0.

en: Indexing in progress.
ar: جارٍ الفهرسة.

en: Indexing job is stuck?
ar: هل مهمة الفهرسة عالقة؟?

en: Individual
ar: فردي

en: Individual users with code execution capability
ar: المستخدمون الفرديون ذوو القدرة على تنفيذ الكود

en: Infinite
ar: لا نهائي

en: Infinite scroll
ar: التمرير اللانهائي

en: Info
ar: معلومات

en: Info Box
ar: مربع المعلومات

en: Info Box template enabled.
ar: تم تمكين قالب صندوق المعلومات.

en: Info color
ar: لون المعلومات

en: Info lightbox
ar: صندوق إضاءة المعلومات

en: Infobox
ar: صندوق المعلومات

en: Infobox appears on map marker click.
ar: يظهر صندوق المعلومات عند النقر على علامة الخريطة.

en: Inherited from
ar: موروث من

en: Initial
ar: أولي

en: Initial slide
ar: الشريحة الأولية

en: Inline styles (CSS) are added at the end of the %s tag.
ar: تتم إضافة الأنماط المضمنة (CSS) في نهاية وسم %s.

en: Inline styles (default)
ar: الأنماط المضمنة (افتراضي)

en: Inner background color
ar: لون الخلفية الداخلية

en: Inner container
ar: الحاوية الداخلية

en: Input
ar: إدخال

en: Input background
ar: خلفية الإدخال

en: Input border
ar: حدود الإدخال

en: Insert
ar: إدراج

en: Insert "Toggle" element after "Nav items" to show/hide your mobile menu.
ar: أدرج عنصر ”التبديل“ بعد ”عناصر التنقل“ لإظهار/إخفاء قائمة الجوال الخاصة بك.

en: Insert after
ar: إدراج بعد

en: Insert components
ar: إدراج المكونات

en: Insert element
ar: إدراج عنصر

en: Insert elements in Emmet-like syntax.
ar: أدخل العناصر بصيغة تشبه Emmet.

en: Insert layout
ar: إدراج تخطيط

en: Insert media
ar: إدراج وسائط

en: Insert of the same component is not possible.
ar: إدراج المكون نفسه غير ممكن.

en: Insert section
ar: إدراج قسم

en: Insert template
ar: إدراج قالب

en: Insert templates
ar: إدراج القوالب

en: Inserted
ar: تم الإدراج

en: Inserted template uses theme style "%s"
ar: القالب المُدرج يستخدم نمط الثيم ”%s“

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
ar: إدراج أي قالب سيؤدي إلى استبدال بياناتك. نوصي بحفظ تغييراتك أولاً.

en: Inset
ar: إدراج

en: Instagram access token required! Add in WordPress dashboard under %s
ar: مطلوب رمز وصول Instagram! أضفه في لوحة تحكم WordPress تحت %s

en: Instagram feed
ar: تغذية Instagram

en: Installed version
ar: الإصدار المثبت

en: Instance
ar: نسخة

en: Instances
ar: الحالات

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: Interaction
ar: تفاعل

en: Interaction ID
ar: معرف التفاعل

en: Interactions
ar: التفاعلات

en: Interactions don't run in the builder.
ar: التفاعلات لا تعمل في المنشئ.

en: Interface
ar: الواجهة

en: Internal post/page
ar: صفحة/مقال داخلي

en: Interval in ms
ar: الفاصل الزمني بالميلي ثانية

en: Invalid
ar: غير صحيح

en: Invalid CSS response from Google Fonts.
ar: استجابة CSS غير صالحة من Google Fonts.

en: Invalid SVG files
ar: ملفات SVG غير صالحة

en: Invalid action
ar: إجراء غير صالح

en: Invalid element names
ar: أسماء العناصر غير صالحة

en: Invalid font ID.
ar: معرف الخط غير صالح.

en: Invalid font file
ar: ملف خط غير صالح

en: Invalid form token.
ar: رمز النموذج غير صالح.

en: Invalid license key.
ar: مفتاح الترخيص غير صالح.

en: Invalid password reset key
ar: مفتاح إعادة تعيين كلمة المرور غير صالح

en: Invalid post ID or form ID.
ar: معرف المنشور أو معرف النموذج غير صالح.

en: Invalid pseudo class. Must start with a colon (:)
ar: فئة وهمية غير صالحة. يجب أن تبدأ بنقطتين (:)

en: Invalid request
ar: طلب غير صالح

en: Invalid signature
ar: توقيع غير صالح

en: Invalid total pages value "%1$s" extracted from path "%2$s". Expected a numeric value.
ar: قيمة إجمالي الصفحات ”%1$s“ المستخرجة من المسار ”%2$s“ غير صالحة. متوقع قيمة رقمية.

en: Invalid webhook URL.
ar: عنوان URL للويب هوك غير صالح.

en: Invalid webhook payload format.
ar: تنسيق حمولة الويب هوك غير صالح.

en: Invert
ar: عكس

en: Invisible
ar: غير مرئي

en: Ionicons
ar: أيقونات Ionicons

en: Is
ar: هو

en: Is archive main query
ar: هل هو استعلام أرشيف رئيسي

en: Is main query
ar: الاستعلام الرئيسي

en: Isolation
ar: العزل

en: It's just a temporary deactivation
ar: إنه مجرد إلغاء تنشيط مؤقت

en: Italic
ar: مائل

en: Item
ar: عنصر

en: Item width
ar: عرض العنصر

en: Items
ar: العناصر

en: Items to scroll
ar: العناصر المراد تمريرها

en: Items to show
ar: العناصر المراد عرضها

en: January
ar: يناير

en: JavaScript function name without parentheses or window object.
ar: اسم وظيفة JavaScript بدون أقواس أو كائن النافذة.

en: JavaScript is automatically wrapped in script tags.
ar: يتم تغليف JavaScript تلقائيًا في وسوم السكريبت.

en: Join Us
ar: انضم إلينا

en: July
ar: يوليو

en: June
ar: يونيو

en: Just another slide
ar: مجرد شريحة أخرى

en: Justify
ar: ضبط

en: Justify content
ar: محاذاة المحتوى

en: Justify items
ar: محاذاة العناصر

en: Keep formatting
ar: الحفاظ على التنسيق

en: Keep open while styling
ar: الإبقاء مفتوحًا أثناء التصميم

en: Key
ar: المفتاح

en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

en: Keyboard shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

en: Label
ar: تسمية

en: Label text
ar: نص التسمية

en: Label typography
ar: تنسيق نص التسمية

en: Labels
ar: التسميات

en: Language
ar: اللغة

en: Language codes
ar: رموز اللغة

en: Language switcher
ar: مبدل اللغة

en: Languages
ar: اللغات

en: Laptop
ar: لابتوب

en: Large
ar: كبير

en: Last fetch
ar: آخر جلب

en: Last generated
ar: آخر إنشاء

en: Last name
ar: اسم العائلة

en: Last order
ar: آخر طلب

en: Last refresh
ar: آخر تحديث

en: Latest
ar: الأحدث

en: Latitude
ar: خط العرض

en: Layers
ar: طبقات

en: Layout
ar: التخطيط

en: Lazy
ar: كسول

en: Lazy load offset
ar: إزاحة التحميل الكسول

en: Lead
ar: الرصاص

en: Learn more
ar: تعرف على المزيد

en: Learn more about CSS filters
ar: تعرف أكثر عن فلاتر CSS

en: Learn more about CSS transform
ar: تعرف أكثر عن تحويل CSS

en: Learn more about CSS transform-origin
ar: تعرف أكثر عن نقطة أصل تحويل CSS

en: Learn more about CSS transitions
ar: تعرف أكثر عن انتقالات CSS

en: Learn more on wordpress.org
ar: تعرف على المزيد على wordpress.org

en: Learn which %1$s you should to add to the fields above via the %2$s dynamic data tag.
ar: تعرف على %1$s التي يجب إضافتها إلى الحقول أعلاه عبر علامة البيانات الديناميكية %2$s.

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
ar: اتركه فارغًا لتطبيق القالب على جميع مصطلحات الأرشيف.

en: Leave empty to apply template to all post types.
ar: اتركه فارغًا لتطبيق القالب على جميع أنواع المنشورات.

en: Leave empty to update the current post.
ar: اتركه فارغًا لتحديث المنشور الحالي.

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
ar: اتركه فارغًا لاستخدام القائمة الافتراضية لـ WooCommerce.

en: Leave empty to use the default WordPress home URL.
ar: اتركه فارغًا لاستخدام عنوان URL الرئيسي الافتراضي لووردبريس.

en: Leave options empty to use the options of the first connected control.
ar: اترك الخيارات فارغة لاستخدام خيارات عنصر التحكم المتصل الأول.

en: Leave the first comment
ar: اترك أول تعليق

en: Leave viewport
ar: مغادرة منطقة العرض

en: Leave your comment
ar: اترك تعليقك

en: Left
ar: يسار

en: Left to right
ar: من اليسار إلى اليمين

en: Left with space
ar: يسار مع مسافة

en: Lesser
ar: أقل

en: Lesser or equal
ar: أقل أو يساوي

en: Letter spacing
ar: تباعد الحروف

en: License
ar: الترخيص

en: License activated.
ar: تم تفعيل الترخيص.

en: License key format
ar: تنسيق مفتاح الترخيص

en: Light
ar: خفيف

en: Light color
ar: اللون الفاتح

en: Lightbox
ar: صندوق ضوئي

en: Lightbox Animation
ar: رسوم متحركة لصندوق الإضاءة

en: Lightbox ID
ar: معرف صندوق الضوء

en: Lightbox Image
ar: صورة صندوق الضوء

en: Lightbox Video
ar: فيديو صندوق الضوء

en: Lightbox id
ar: معرف صندوق الإضاءة

en: Lightness
ar: السطوع

en: Limit how often this popup appears.
ar: حدد عدد مرات ظهور هذه النافذة المنبثقة.

en: Limit the number of webhook requests that can be sent per hour.
ar: تحديد عدد طلبات الويب هوك التي يمكن إرسالها في الساعة.

en: Line cap
ar: نهاية الخط

en: Line height
ar: ارتفاع السطر

en: Line width in px
ar: عرض الخط بالبكسل

en: Linear
ar: خطي

en: Link
ar: رابط

en: Link & status
ar: الرابط والحالة

en: Link To
ar: رابط إلى

en: Link attributes
ar: سمات الرابط

en: Link configured
ar: تم تكوين الرابط

en: Link entire post
ar: ربط المنشور بأكمله

en: Link entire product
ar: ربط المنتج بالكامل

en: Link image
ar: ربط الصورة

en: Link rendered as
ar: الرابط معروض كـ

en: Link styles apply only to specific elements. Overwrite them via the %s filter or extend them via the CSS selectors setting below.
ar: تنطبق أنماط الروابط فقط على عناصر محددة. قم بتعديلها عبر الفلتر %s أو قم بتوسيعها عبر إعداد محددات CSS أدناه.

en: Link title
ar: عنوان الرابط

en: Link to
ar: رابط إلى

en: Link to lightbox
ar: رابط إلى الصندوق الضوئي

en: Link to post
ar: رابط للمنشور

en: Link to product
ar: رابط للمنتج

en: Link to website
ar: رابط للموقع الإلكتروني

en: Link type
ar: نوع الرابط

en: Linked
ar: مرتبط

en: Links
ar: الروابط

en: List
ar: قائمة

en: List item
ar: عنصر القائمة

en: List item #1
ar: عنصر القائمة #1

en: List item #2
ar: عنصر القائمة #2

en: List items
ar: عناصر القائمة

en: Live search
ar: بحث مباشر

en: Live search info
ar: معلومات البحث المباشر

en: Live search wrapper selector
ar: محدد غلاف البحث المباشر

en: Load Block editor data into %s
ar: تحميل بيانات محرر المكوِّن في %s

en: Load all matching theme styles
ar: تحميل جميع أنماط السمة المطابقة

en: Load more
ar: تحميل المزيد

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
ar: قم بتحميل القوالب من أي تثبيت آخر لـ Bricks لديك إمكانية الوصول إليه في مكتبة القوالب الخاصة بك.

en: Loading
ar: تحميل

en: Loading component preview
ar: جاري تحميل معاينة المكون

en: Loading font data
ar: جاري تحميل بيانات الخط

en: Loading method
ar: طريقة التحميل

en: Loading templates
ar: جاري تحميل القوالب

en: Local storage
ar: التخزين المحلي

en: Location
ar: الموقع

en: Location content
ar: محتوى الموقع

en: Location subtitle
ar: العنوان الفرعي للموقع

en: Location title
ar: عنوان الموقع

en: Lock
ar: قفل

en: Lock selected
ar: قفل المحدد

en: Lock/unlock global classes
ar: قفل/فتح الفئات العامة

en: Locked
ar: مقفل

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
ar: قم بتسجيل الدخول إلى %s لاسترداد مفتاح الترخيص الخاص بك أو انسخه والصقه من رسالة تأكيد الشراء عبر البريد الإلكتروني.

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
ar: تسجيل دخول المستخدم بعد التسجيل الناجح. نصيحة: قم بتعيين الإجراء ”إعادة التوجيه“ لتوجيه المستخدم إلى منطقة الحساب/الإدارة.

en: Logged in
ar: مسجل الدخول

en: Logged out
ar: غير مسجل الدخول

en: Logged-in users
ar: المستخدمون المسجلون

en: Logged-in users with role
ar: المستخدمون المسجلون بدور

en: Login
ar: تسجيل الدخول

en: Login URL
ar: رابط تسجيل الدخول

en: Login form
ar: نموذج تسجيل الدخول

en: Login message
ar: رسالة تسجيل الدخول

en: Logo
ar: الشعار

en: Logo inverse
ar: الشعار المعكوس

en: Logout URL
ar: رابط تسجيل الخروج

en: Longitude
ar: خط الطول

en: Loop
ar: تكرار

en: Lost password
ar: نسيت كلمة المرور

en: Low
ar: منخفضة

en: Low stock
ar: المخزون منخفض

en: Lowercase
ar: أحرف صغيرة

en: Lowercase removes leading zeros
ar: الأحرف الصغيرة تزيل الأصفار الأولية

en: Magnificent
ar: رائع

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
ar: مطلوب مفتاح API لـ Mailchimp! أضف المفتاح في لوحة التحكم تحت: %s

en: Main
ar: رئيسي

en: Main query
ar: الاستعلام الرئيسي

en: Maintenance
ar: الصيانة

en: Maintenance mode
ar: وضع الصيانة

en: Make sure not to use the "Product tabs" element on the same page.
ar: تأكد من عدم استخدام عنصر ”علامات تبويب المنتج“ في نفس الصفحة.

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
ar: تأكد من أن الموقع البعيد الذي تم إدخاله أعلاه قد منحك ”الوصول إلى Templates الخاصة بي“.

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
ar: تأكد من عدم وجود عناصر بروابط داخل الحاوية المرتبطة الخاصة بك (روابط متداخلة).

en: Make sure to save settings after closing this modal to apply changes
ar: تأكد من حفظ الإعدادات بعد إغلاق هذه النافذة لتطبيق التغييرات

en: Make sure to set "%1$s" in your "%2$s" definitions below.
ar: تأكد من تعيين ”%1$s“ في تعريفات ”%2$s“ أدناه.

en: Manage
ar: إدارة

en: Manage global elements
ar: إدارة العناصر العامة

en: Manage my menus in WordPress.
ar: إدارة قوائمي في ووردبريس.

en: Manage your custom font files
ar: إدارة ملفات الخطوط المخصصة الخاصة بك

en: Mandatory
ar: إلزامي

en: Manually regenerate CSS files
ar: إعادة إنشاء ملفات CSS يدويًا

en: Map
ar: خريطة

en: Map Connector
ar: موصل الخريطة

en: Map ID
ar: معرّف الخريطة

en: Map Type Control
ar: التحكم بنوع الخريطة

en: Map center
ar: مركز الخريطة

en: Map style
ar: نمط الخريطة

en: Map type
ar: نوع الخريطة

en: March
ar: مارس

en: Margin
ar: الهامش

en: Mark
ar: تحديد

en: Mark all as read
ar: تعليم الكل كمقروء

en: Mark as active
ar: وضع كنشط

en: Mark as inactive
ar: وضع كغير نشط

en: Marker
ar: علامة

en: Markers
ar: العلامات

en: Markers set on individual addresses or map connectors precede these settings.
ar: تسبق العلامات الموضوعة على العناوين الفردية أو موصلات الخريطة هذه الإعدادات.

en: Marvelous
ar: مذهل

en: Mask
ar: قناع

en: Masonry
ar: تجميع

en: Max
ar: الحد الأقصى

en: Max Zoom
ar: الحد الأقصى للتكبير

en: Max payload size
ar: الحد الأقصى لحجم المحتوى

en: Max requests per hour
ar: الحد الأقصى للطلبات في الساعة

en: Max resolution
ar: أقصى دقة

en: Max results
ar: الحد الأقصى للنتائج

en: Max upload size: %s
ar: الحد الأقصى لحجم الرفع: %s

en: Max. entries
ar: الحد الأقصى للإدخالات

en: Max. files
ar: الحد الأقصى للملفات

en: Max. height
ar: الحد الأقصى للارتفاع

en: Max. items
ar: الحد الأقصى للعناصر

en: Max. length
ar: الحد الأقصى للطول

en: Max. post width
ar: أقصى عرض للمنشور

en: Max. price
ar: السعر الأقصى

en: Max. products
ar: الحد الأقصى للمنتجات

en: Max. rating
ar: أقصى تقييم

en: Max. related posts
ar: أقصى عدد للمنشورات ذات الصلة

en: Max. size
ar: الحد الأقصى للحجم

en: Max. time
ar: الحد الأقصى للوقت

en: Max. value
ar: القيمة القصوى

en: Max. width
ar: الحد الأقصى للعرض

en: Maximum
ar: الحد الأقصى

en: Maximum number of entries reached.
ar: تم الوصول إلى الحد الأقصى لعدد الإدخالات.

en: Maximum number of results to display for each query loop in the builder. Applies only to Bricks-native queries. Leave blank to use the default value.
ar: الحد الأقصى لعدد النتائج المعروضة لكل حلقة استعلام في المنشئ. ينطبق فقط على استعلامات Bricks الأصلية. اتركه فارغًا لاستخدام القيمة الافتراضية.

en: Maximum number of webhook requests allowed per hour.
ar: الحد الأقصى لعدد طلبات الويب هوك المسموح بها في الساعة.

en: Maximum size of the webhook payload in kilobytes.
ar: الحجم الأقصى لمحتوى الويب هوك بالكيلوبايت.

en: Maximum value
ar: القيمة القصوى

en: May
ar: مايو

en: Media
ar: الوسائط

en: Media File
ar: ملف الوسائط

en: Media URL
ar: رابط الوسائط

en: Media library
ar: مكتبة الوسائط

en: Media query
ar: استعلام الوسائط

en: Medium
ar: متوسط

en: Mega menu
ar: قائمة ضخمة

en: Member
ar: عضو

en: Menu
ar: القائمة

en: Menu bar
ar: شريط القائمة

en: Menu order
ar: ترتيب القائمة

en: Message
ar: الرسالة

en: Message sent from:
ar: تم إرسال الرسالة من:

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
ar: تم إرسال الرسالة بنجاح. سنعود إليك في أقرب وقت ممكن.

en: Messages
ar: الرسائل

en: Meta
ar: بيانات وصفية

en: Meta Data
ar: البيانات الوصفية

en: Meta Key
ar: المفتاح الوصفي

en: Meta description
ar: الوصف الوصفي

en: Meta key
ar: المفتاح الوصفي

en: Meta keywords
ar: الكلمات المفتاحية الوصفية

en: Meta query
ar: استعلام البيانات الوصفية

en: Meta robots
ar: روبوتات الوصف

en: Meta typography
ar: طباعة البيانات الوصفية

en: Meta value
ar: قيمة البيانات الوصفية

en: Meta value num
ar: قيمة الميتا الرقمية

en: Metadata
ar: البيانات الوصفية

en: Mid Size
ar: الحجم المتوسط

en: Middle center
ar: وسط المنتصف

en: Middle left
ar: وسط يسار

en: Middle right
ar: وسط يمين

en: Mime type
ar: نوع MIME

en: Min
ar: الحد الأدنى

en: Min Zoom
ar: الحد الأدنى للتكبير

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
ar: الحد الأدنى لإصدار PHP لتشغيل Bricks هو PHP 5.4

en: Min. characters
ar: الحد الأدنى للأحرف

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
ar: الحد الأدنى للأبعاد: ضعف القيمة الموجودة تحت ارتفاع الشعار / عرض الشعار للعرض المناسب على الأجهزة عالية الدقة.

en: Min. height
ar: الحد الأدنى للارتفاع

en: Min. height is 70.
ar: الحد الأدنى للارتفاع هو 70.

en: Min. length
ar: الحد الأدنى للطول

en: Min. price
ar: السعر الأدنى

en: Min. time
ar: الحد الأدنى للوقت

en: Min. value
ar: القيمة الدنيا

en: Min. width
ar: الحد الأدنى للعرض

en: Min/max date
ar: الحد الأدنى/الأقصى للتاريخ

en: Mini cart
ar: السلة المصغرة

en: Minimum
ar: الحد الأدنى

en: Minimum value
ar: القيمة الدنيا

en: Misc
ar: متنوع

en: Miscellaneous
ar: متفرقات

en: Missing sidebar name.
ar: اسم الشريط الجانبي مفقود.

en: Mobile
ar: الجوال

en: Mobile first
ar: الجوال أولاً

en: Mobile landscape
ar: الجوال بوضع أفقي

en: Mobile menu
ar: قائمة الجوال

en: Mobile portrait
ar: الجوال بوضع عمودي

en: Mode
ar: الوضع

en: Modified
ar: معدّل

en: Modified date
ar: تاريخ التعديل

en: Monday
ar: الاثنين

en: Month: %s
ar: الشهر: %s

en: Monthly
ar: شهري

en: More about meta robots directives.
ar: المزيد عن توجيهات روبوتات الوصف.

en: More content to come ..
ar: المزيد من المحتوى قادم ..

en: More layouts
ar: المزيد من التخطيطات

en: More text
ar: المزيد من النص

en: Most Popular
ar: الأكثر شعبية

en: Most specific
ar: الأكثر تحديدًا

en: Mouse enter
ar: دخول الماوس

en: Mouse leave
ar: مغادرة الماوس

en: Mouse leave window
ar: مغادرة الماوس للنافذة

en: Move
ar: نقل

en: Move elements
ar: نقل العناصر

en: Move selected
ar: نقل المحدد

en: Move to trash
ar: نقل إلى سلة المهملات

en: Moved
ar: تم النقل

en: Moved to trash
ar: تم النقل إلى سلة المهملات

en: Multilevel
ar: متعدد المستويات

en: Multiple options
ar: خيارات متعددة

en: Must match with the format saved in database.
ar: يجب أن يتطابق مع التنسيق المحفوظ في قاعدة البيانات.

en: Mute
ar: كتم الصوت

en: Muted
ar: مخفف

en: Muted color
ar: اللون الخافت

en: My Templates
ar: Templates الخاصة بي

en: My account
ar: حسابي

en: My templates
ar: قوالبي

en: My templates access
ar: الوصول إلى قوالبي

en: MySQL version
ar: إصدار MySQL

en: NUMERIC
ar: رقمي

en: Name
ar: الاسم

en: Name already exists
ar: الاسم موجود بالفعل

en: Name is required
ar: الاسم مطلوب

en: Name is reserved
ar: الاسم محجوز

en: Name to display instead of the remote template URL in the template source dropdown.
ar: الاسم المراد عرضه بدلاً من عنوان URL للقالب البعيد في القائمة المنسدلة لمصدر القالب.

en: Native actions on this hook
ar: الإجراءات الأصلية على هذا الخطاف

en: Native elements
ar: العناصر الأصلية

en: Nav
ar: التنقل

en: Nav Menu
ar: قائمة التنقل

en: Nav items
ar: عناصر التنقل

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
ar: تصفح صفحات الاستعلام المختلفة دون إعادة تحميل الصفحة.

en: Navigation
ar: التنقل

en: Neat
ar: أنيق

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
ar: تحتاج مساعدة؟ وجدت خطأ؟ تقترح ميزة جديدة؟?

en: Nestable
ar: قابل للتداخل

en: Nestable elements can't be converted to components. You can either unlink them manually by right-clicking the global element in the builder or convert them automatically by clicking the "Convert to components" button above and then confirm the prompt.
ar: لا يمكن تحويل العناصر القابلة للتداخل إلى مكونات. يمكنك إما فك ارتباطها يدويًا بالنقر بزر الماوس الأيمن على العنصر العام في المنشئ أو تحويلها تلقائيًا بالنقر على زر ”تحويل إلى مكونات“ أعلاه ثم تأكيد المطالبة.

en: Never
ar: أبدًا

en: New
ar: جديد

en: New Custom Font
ar: خط مخصص جديد

en: New Template
ar: Template جديد

en: New Template Name
ar: اسم Template الجديد

en: New capability
ar: صلاحية جديدة

en: New category name
ar: اسم الفئة الجديدة

en: New class name
ar: اسم الفئة الجديد

en: New classes detected. Resolve conflicts, if any, to import or skip.
ar: تم اكتشاف فئات جديدة. قم بحل التعارضات، إن وجدت، للاستيراد أو التخطي.

en: New color could not be saved.
ar: تعذر حفظ اللون الجديد.

en: New color palette name
ar: اسم لوحة الألوان الجديدة

en: New feature
ar: ميزة جديدة

en: New group name
ar: اسم المجموعة الجديدة

en: New query name
ar: اسم استعلام جديد

en: New sidebar created.
ar: تم إنشاء شريط جانبي جديد.

en: New tab
ar: علامة تبويب جديدة

en: New theme style name
ar: اسم نمط السمة الجديد

en: New variable name
ar: اسم المتغير الجديد

en: Newer Comments
ar: التعليقات الأحدث

en: Next
ar: التالي

en: Next Icon
ar: أيقونة التالي

en: Next arrow
ar: السهم التالي

en: Next label
ar: تسمية التالي

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Next post
ar: المنشور التالي

en: Next slide
ar: الشريحة التالية

en: Nice job
ar: عمل جيد

en: Nicename
ar: الاسم اللطيف

en: Nickname
ar: الكنية

en: No
ar: لا

en: No Bricks data found.
ar: لم يتم العثور على بيانات Bricks.

en: No CSS variable found.
ar: لم يتم العثور على متغير CSS.

en: No Custom Font found in Trash
ar: لم يتم العثور على خط مخصص في سلة المهملات

en: No Custom Fonts found
ar: لم يتم العثور على خطوط مخصصة

en: No Facebook page URL provided.
ar: لم يتم توفير رابط صفحة فيسبوك.

en: No HTML markup defined.
ar: لم يتم تحديد ترميز HTML.

en: No Instagram account found.
ar: لم يتم العثور على حساب Instagram.

en: No Instagram posts found.
ar: لم يتم العثور على منشورات Instagram.

en: No Polylang languages found.
ar: لم يتم العثور على لغات Polylang.

en: No SVG selected.
ar: لم يتم تحديد SVG.

en: No Template Bundle found
ar: لم يتم العثور على حزمة Template

en: No Template Tag found
ar: لم يتم العثور على وسم Template

en: No Template found in Trash
ar: لم يتم العثور على Template في سلة المهملات

en: No Templates found
ar: لم يتم العثور على Templates

en: No URL parameters are generated or read, even if filter elements are present.
ar: لا يتم إنشاء أو قراءة معاملات URL، حتى إذا كانت عناصر الفلترة موجودة.

en: No Vimeo ID provided.
ar: لم يتم توفير معرف Vimeo.

en: No Vimeo URL provided.
ar: لم يتم توفير عنوان URL لـ Vimeo.

en: No WordPress added content found.
ar: لم يتم العثور على محتوى ووردبريس مضاف.

en: No WordPress widget type selected.
ar: لم يتم تحديد نوع أداة WordPress.

en: No YouTube ID provided.
ar: لم يتم توفير معرف YouTube.

en: No YouTube URL provided.
ar: لم يتم توفير عنوان URL لـ YouTube.

en: No access
ar: لا يوجد وصول

en: No accordion item added.
ar: لم تتم إضافة أي عنصر أكورديون.

en: No action has been set for this form.
ar: لم يتم تعيين إجراء لهذا النموذج.

en: No active icon set selected
ar: لم يتم اختيار مجموعة أيقونات نشطة

en: No additional information to show.
ar: لا توجد معلومات إضافية للعرض.

en: No audio file selected.
ar: لم يتم تحديد ملف صوتي.

en: No caption
ar: بدون تسمية

en: No checkout fields defined.
ar: لم يتم تحديد حقول الدفع.

en: No classes found
ar: لم يتم العثور على فئات

en: No classes specified for deletion
ar: لم يتم تحديد فئات للحذف

en: No classes to import.
ar: لا توجد فئات للاستيراد.

en: No code found.
ar: لم يتم العثور على كود.

en: No components found.
ar: لم يتم العثور على مكونات.

en: No conflict
ar: لا يوجد تعارض

en: No connectable property found.
ar: لم يتم العثور على خاصية قابلة للاتصال.

en: No content
ar: لا يوجد محتوى

en: No date/fields set.
ar: لم يتم تعيين تاريخ/حقول.

en: No default value
ar: لا توجد قيمة افتراضية

en: No dynamic data found.
ar: لم يتم العثور على بيانات ديناميكية.

en: No dynamic data set.
ar: لم يتم تعيين بيانات ديناميكية.

en: No effect with loop enabled
ar: لا تأثير مع تمكين الحلقة

en: No elements found for the selected filter.
ar: لم يتم العثور على عناصر للفلتر المحدد.

en: No email address provided.
ar: لم يتم تقديم عنوان بريد إلكتروني.

en: No excerpt found.
ar: لم يتم العثور على مقتطف.

en: No file URL provided.
ar: لم يتم توفير عنوان URL للملف.

en: No file selected.
ar: لم يتم اختيار ملف.

en: No files were uploaded.
ar: لم يتم رفع أي ملفات.

en: No filter source selected.
ar: لم يتم اختيار مصدر الفلتر.

en: No fluid typography category selected. Please create and select a category, then generate your fluid typography variables.
ar: لم يتم تحديد فئة الطباعة المرنة. يرجى إنشاء وتحديد فئة، ثم إنشاء متغيرات الطباعة المرنة الخاصة بك.

en: No fluid typography variables found. Configure the scale generator on the right-hand side as per your requirements. Once done, click the "Generate variables" button to automatically create your fluid typography variables.
ar: لم يتم العثور على متغيرات الطباعة المرنة. قم بتكوين مولد المقياس على الجانب الأيمن وفقًا لمتطلباتك. بمجرد الانتهاء، انقر على زر ”Generate variables“ لإنشاء متغيرات الطباعة المرنة الخاصة بك تلقائيًا.

en: No font files found in the CSS.
ar: لم يتم العثور على ملفات خطوط في CSS.

en: No form field added.
ar: لم تتم إضافة حقل نموذج.

en: No found rows
ar: لم يتم العثور على صفوف

en: No hook selected.
ar: لم يتم اختيار خطاف.

en: No icon selected.
ar: لم يتم تحديد أيقونة.

en: No image selected.
ar: لم يتم تحديد صورة.

en: No instances
ar: لا توجد حالات

en: No languages found.
ar: لم يتم العثور على لغات.

en: No latitude/longitude or address provided. Use dynamic data tags to retrieve the coordinates/address from your query loop results.
ar: لم يتم توفير خط العرض/خط الطول أو العنوان. استخدم علامات البيانات الديناميكية لاسترداد الإحداثيات/العنوان من نتائج حلقة الاستعلام الخاصة بك.

en: No license for provided license key found.
ar: لم يتم العثور على ترخيص لمفتاح الترخيص المقدم.

en: No link
ar: بدون رابط

en: No list items defined.
ar: لم يتم تحديد عناصر القائمة.

en: No locations found
ar: لم يتم العثور على مواقع

en: No menu items
ar: لا توجد عناصر قائمة

en: No meta data selected.
ar: لم يتم تحديد بيانات وصفية.

en: No name
ar: بدون اسم

en: No native actions on this hook
ar: لا توجد إجراءات أصلية على هذا الخطاف

en: No nav menu found.
ar: لم يتم العثور على قائمة تنقل.

en: No options found
ar: لم يتم العثور على خيارات

en: No order found or the order is not suitable for this element.
ar: لم يتم العثور على طلب أو الطلب غير مناسب لهذا العنصر.

en: No orphaned elements found.
ar: لم يتم العثور على عناصر يتيمة.

en: No pagination on singular posts/pages.
ar: لا يوجد ترقيم صفحات في المقالات/الصفحات الفردية.

en: No pagination results.
ar: لا توجد نتائج لترقيم الصفحات.

en: No permission
ar: لا يوجد إذن

en: No post ID provided.
ar: لم يتم توفير معرف المنشور.

en: No posts found
ar: لم يتم العثور على منشورات

en: No previous or next posts found..
ar: لم يتم العثور على منشورات سابقة أو تالية.

en: No pricing table defined.
ar: لم يتم تحديد جدول تسعير.

en: No product archive description found.
ar: لم يتم العثور على وصف لأرشيف المنتج.

en: No product selected
ar: لم يتم تحديد منتج

en: No products in cart
ar: لا توجد منتجات في السلة

en: No products to show.
ar: لا توجد منتجات للعرض.

en: No progress bar created.
ar: لم يتم إنشاء شريط تقدم.

en: No properties connected.
ar: لا توجد خصائص متصلة.

en: No properties found.
ar: لم يتم العثور على خصائص.

en: No property groups found.
ar: لم يتم العثور على مجموعات خصائص.

en: No query selected
ar: لم يتم تحديد استعلام

en: No rating
ar: لا يوجد تقييم

en: No ratings
ar: لا توجد تقييمات

en: No ratings yet.
ar: لا توجد تقييمات بعد.

en: No related products to show.
ar: لا توجد منتجات ذات صلة للعرض.

en: No repeat
ar: بدون تكرار

en: No results
ar: لا توجد نتائج

en: No results found
ar: لم يتم العثور على نتائج

en: No scroll
ar: بدون تمرير

en: No sharing option selected.
ar: لم يتم تحديد خيار مشاركة.

en: No shortcode provided.
ar: لم يتم توفير رمز قصير.

en: No sidebar selected.
ar: لم يتم تحديد شريط جانبي.

en: No signature
ar: لا يوجد توقيع

en: No slide added.
ar: لم تتم إضافة شريحة.

en: No social icon added.
ar: لم تتم إضافة أيقونة اجتماعية.

en: No spaces. No pound (#) sign.
ar: بدون مسافات. بدون علامة الشباك (#).

en: No tabs added.
ar: لم تتم إضافة علامات تبويب.

en: No target query selected.
ar: لم يتم اختيار استعلام هدف.

en: No team members added.
ar: لم تتم إضافة أعضاء للفريق.

en: No template selected.
ar: لم يتم اختيار قالب.

en: No templates found.
ar: لم يتم العثور على قوالب.

en: No testimonials added.
ar: لم تتم إضافة شهادات.

en: No text added.
ar: لم تتم إضافة نص.

en: No valid font files were processed.
ar: لم تتم معالجة أي ملفات خطوط صالحة.

en: No variables found. Create a CSS variable using the input at the bottom or in bulk by clicking the "Import" icon at the top.
ar: لم يتم العثور على متغيرات. قم بإنشاء متغير CSS باستخدام الإدخال في الأسفل أو بشكل جماعي عن طريق النقر على أيقونة ”استيراد“ في الأعلى.

en: No video selected.
ar: لم يتم اختيار فيديو.

en: No wrap
ar: بدون التفاف

en: No-repeat
ar: بدون تكرار

en: None
ar: لا شيء

en: Normal
ar: عادي

en: Not allowed
ar: غير مسموح به

en: Not allowed: Infinite template loop.
ar: غير مسموح: حلقة قوالب لا نهائية.

en: Not applied in the builder.
ar: لا يتم تطبيقه في المنشئ.

en: Not empty
ar: غير فارغ

en: Not equal
ar: لا يساوي

en: Not exists
ar: غير موجود

en: Not featured
ar: غير مميز

en: Not found
ar: غير موجود

en: Not new
ar: ليس جديدًا

en: Not on sale
ar: ليس للبيع

en: Not possible while bulk-editing.
ar: غير ممكن أثناء التحرير الجماعي.

en: Not supported
ar: غير مدعوم

en: Not supported on mobile devices
ar: غير مدعوم على الأجهزة المحمولة

en: Nothing found
ar: لم يتم العثور على شيء

en: Nothing found.
ar: لم يتم العثور على شيء.

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
ar: لم يتم العثور على شيء. يرجى المحاولة مرة أخرى بكلمة مفتاحية مختلفة!

en: Nothing to copy
ar: لا شيء للنسخ

en: Nothing to paste
ar: لا شيء للصق

en: Notice
ar: ملاحظة

en: Notice from %1$s: But don't worry. %1$s regularly updates all WooCommerce template files with each new release. If you are on the latest version and see this message, any necessary compatibility enhancements will be included in the next update.
ar: إشعار من %1$s: لكن لا تقلق. يقوم %1$s بتحديث جميع ملفات قوالب WooCommerce بانتظام مع كل إصدار جديد. إذا كنت تستخدم أحدث إصدار وترى هذه الرسالة، فسيتم تضمين أي تحسينات توافق ضرورية في التحديث القادم.

en: Notices
ar: إشعارات

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: November
ar: نوفمبر

en: Number
ar: رقم

en: Number of comments
ar: عدد التعليقات

en: Number of posts
ar: عدد المنشورات

en: Number of users to retrieve
ar: عدد المستخدمين المراد استرجاعهم

en: Numbered list
ar: قائمة مرقمة

en: Numeric
ar: رقمي

en: Numeric meta value
ar: قيمة البيانات الوصفية الرقمية

en: Object fit
ar: ملاءمة الكائن

en: Object position
ar: موضع الكائن

en: Oblique
ar: مائل

en: October
ar: أكتوبر

en: Odd background
ar: خلفية فردية

en: Off
ar: إيقاف

en: Off-Canvas
ar: خارج الإطار

en: Offcanvas
ar: خارج الشاشة

en: Offset
ar: إزاحة

en: Offset key
ar: مفتاح الإزاحة

en: Offset key location
ar: موقع مفتاح الإزاحة

en: Okay
ar: حسنًا

en: Older Comments
ar: التعليقات الأقدم

en: On
ar: تشغيل

en: On backorder
ar: تحت الطلب

en: On blur
ar: عند الخروج

en: On input
ar: عند الإدخال

en: On input, blur and submit
ar: عند الإدخال والخروج والإرسال

en: On sale
ar: للبيع

en: On sale products only
ar: المنتجات المعروضة للبيع فقط

en: Once done editing, click the "Save Settings" button at the bottom below to persist your changes.
ar: بمجرد الانتهاء من التحرير، انقر على زر ”حفظ الإعدادات“ في الأسفل لحفظ التغييرات.

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
ar: بمجرد أن تصبح على دراية بكيفية عمل Bricks، من الجيد أن تتعلم عن القوالب. هذه هي الطريقة التي تنشئ بها رأس موقعك الإلكتروني وتذييله وأي نوع آخر من المحتوى القابل لإعادة الاستخدام مثل تخطيطات منشورات المدونة والأرشيفات ونتائج البحث وصفحات الخطأ.

en: One Page Navigation
ar: التنقل في صفحة واحدة

en: One Result
ar: نتيجة واحدة

en: One feature per line
ar: ميزة واحدة لكل سطر

en: One or more of the selected classes conflict with existing classes on your site. You must either override the existing classes on your site or discard these imported versions.
ar: واحدة أو أكثر من الفئات المحددة تتعارض مع الفئات الموجودة على موقعك. يجب عليك إما تجاوز الفئات الموجودة على موقعك أو تجاهل هذه النسخ المستوردة.

en: One or more webhook requests failed.
ar: فشل واحد أو أكثر من طلبات الويب هوك.

en: One post found
ar: تم العثور على منشور واحد

en: Only added if none of your product fields contains any links.
ar: تتم إضافته فقط إذا لم تحتوي أي من حقول المنتج على أي روابط.

en: Only applicable for purchasable simple products with in stock status.
ar: ينطبق فقط على المنتجات البسيطة القابلة للشراء مع حالة المخزون المتوفر.

en: Only applicable if the add to cart display as form (e.g. on single product page).
ar: ينطبق فقط إذا تم عرض 'أضف إلى السلة' كنموذج (مثلاً في صفحة المنتج الفردي).

en: Only applied in builder and template preview.
ar: يتم تطبيقه فقط في المنشئ ومعاينة القالب.

en: Only applies to Image, Image Gallery, and SVG elements. Images will not be imported if the source is a custom URL or a dynamic data tag.
ar: ينطبق فقط على عناصر الصورة ومعرض الصور و SVG. لن يتم استيراد الصور إذا كان المصدر عنوان URL مخصص أو علامة بيانات ديناميكية.

en: Only applies to new items added to the DOM.
ar: ينطبق فقط على العناصر الجديدة المضافة إلى الـ DOM.

en: Only applies to top level dropdown elements.
ar: ينطبق فقط على عناصر القائمة المنسدلة في المستوى الأعلى.

en: Only empty draft fonts can be deleted.
ar: يمكن حذف مسودات الخطوط الفارغة فقط.

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
ar: امنح الوصول إلى قوالبك فقط للمواقع الإلكترونية المدخلة أعلاه. عنوان URL واحد لكل سطر.

en: Only muted YouTube videos will autoplay on iOS Safari.
ar: فقط فيديوهات YouTube الصامتة ستعمل تلقائيًا على متصفح Safari في iOS.

en: Only one "Table of contents" element can be visible on a page at a time.
ar: يمكن أن يكون عنصر ”جدول المحتويات“ واحد فقط مرئيًا على الصفحة في وقت واحد.

en: Only parent terms
ar: المصطلحات الأصلية فقط

en: Only post queries are supported in this version.
ar: فقط استعلامات المنشورات مدعومة في هذه النسخة.

en: Only rendered if link is set.
ar: يتم عرضه فقط إذا تم تعيين الرابط.

en: Only return terms
ar: إرجاع المصطلحات فقط

en: Only set if you experience problems with the default rendering in the builder (REST API disabled, etc.)
ar: قم بالتعيين فقط إذا واجهت مشاكل مع العرض الافتراضي في المنشئ (واجهة برمجة تطبيقات REST معطلة، إلخ)

en: Only supports Post, Term, and User context. More context are available inside the "Interaction" settings that open this popup.
ar: يدعم فقط سياق المنشور والمصطلح والمستخدم. المزيد من السياقات متاحة داخل إعدادات ”التفاعل“ التي تفتح هذه النافذة المنبثقة.

en: Only the first assigned term will be displayed.
ar: سيتم عرض المصطلح الأول المعين فقط.

en: Only works if the first assigned term is a child term.
ar: يعمل فقط إذا كان المصطلح الأول المعين هو مصطلح فرعي.

en: Opacity
ar: الشفافية

en: Open
ar: فتح

en: Open accordion
ar: فتح الأكورديون

en: Open icon manager
ar: فتح مدير الأيقونات

en: Open image in lightbox
ar: فتح الصورة في الصندوق الضوئي

en: Open in new tab
ar: فتح في علامة تبويب جديدة

en: Open mobile menu
ar: فتح القائمة المتحركة

en: Open on add to cart (AJAX)
ar: فتح عند الإضافة إلى السلة (AJAX)

en: Open on page load
ar: فتح عند تحميل الصفحة

en: Open tab index
ar: مؤشر فتح التبويب

en: Open tab on
ar: فتح التبويب عند

en: Operating system
ar: نظام التشغيل

en: Opposites linked
ar: الجوانب المتقابلة مرتبطة

en: Option
ar: خيار

en: Optional
ar: اختياري

en: Options
ar: الخيارات

en: Options (one per line)
ar: الخيارات (واحد لكل سطر)

en: Options type
ar: نوع الخيارات

en: Or
ar: أو

en: Order
ar: الترتيب

en: Order by
ar: ترتيب حسب

en: Order date
ar: تاريخ الطلب

en: Order details
ar: تفاصيل الطلب

en: Order email
ar: البريد الإلكتروني للطلب

en: Order id
ar: معرّف الطلب

en: Order matters. Start at smallest breakpoint. If using mobile-first start at largest breakpoint.
ar: الترتيب مهم. ابدأ من أصغر نقطة توقف. إذا كنت تستخدم الجوال أولاً، ابدأ من أكبر نقطة توقف.

en: Order meta key
ar: ترتيب المفتاح الوصفي

en: Order number
ar: رقم الطلب

en: Order overview
ar: نظرة عامة على الطلب

en: Order payment method
ar: طريقة الدفع للطلب

en: Order receipt
ar: إيصال الطلب

en: Order review
ar: مراجعة الطلب

en: Order total
ar: إجمالي الطلب

en: Order updates
ar: تحديثات الطلب

en: Ordered list
ar: قائمة مرتبة

en: Orders
ar: الطلبات

en: Organize your properties in groups. Reorder your groups via drag & drop. Click to rename. Create a property group using the form below.
ar: نظِّم خصائصك في مجموعات. أعد ترتيب مجموعاتك عن طريق السحب والإفلات. انقر لإعادة التسمية. أنشئ مجموعة خصائص باستخدام النموذج أدناه.

en: Original price
ar: السعر الأصلي

en: Original price typography
ar: طباعة السعر الأصلي

en: Orphaned elements
ar: العناصر اليتيمة

en: Orphaned elements detected (%s). Please back-up your site or at least copy all elements in the structure panel, then click the "Clean up" button below to remove all orphaned elements.
ar: تم اكتشاف عناصر يتيمة (%s). يرجى النسخ الاحتياطي لموقعك أو على الأقل نسخ جميع العناصر في لوحة الهيكل، ثم انقر على زر ”تنظيف“ أدناه لإزالة جميع العناصر اليتيمة.

en: Orphaned elements removed.
ar: تمت إزالة العناصر اليتيمة.

en: Orphaned elements review
ar: مراجعة العناصر اليتيمة

en: Other
ar: أخرى

en: Other (URL)
ar: أخرى (رابط URL)

en: Other classes
ar: فئات أخرى

en: Other pages
ar: صفحات أخرى

en: Other styles
ar: أنماط أخرى

en: Others
ar: أخرى

en: Out of stock
ar: نفد من المخزون

en: Outer width of the info box popup.
ar: العرض الخارجي لنافذة صندوق المعلومات المنبثقة.

en: Outline
ar: مخطط

en: Outline - Dark
ar: إطار - داكن

en: Outline - Light
ar: إطار - فاتح

en: Outline - Primary
ar: إطار - أساسي

en: Output PHP function
ar: دالة PHP الناتجة

en: Outset
ar: بارز

en: Outstanding
ar: متميز

en: Overflow
ar: التدفق الزائد

en: Overlay
ar: تراكب

en: Overlay content
ar: محتوى الطبقة

en: Overline
ar: خط فوقي

en: Override
ar: تجاوز

en: Override local class
ar: تجاوز الفئة المحلية

en: Overwrite
ar: استبدال

en: PHP class does not exist
ar: فئة PHP غير موجودة

en: PHP execution time limit
ar: حد وقت تنفيذ PHP

en: PHP max input vars
ar: الحد الأقصى لمتغيرات الإدخال في PHP

en: PHP max upload file size
ar: الحد الأقصى لحجم ملف التحميل في PHP

en: PHP memory limit
ar: حد الذاكرة لـ PHP

en: PHP post max size
ar: الحد الأقصى لحجم POST في PHP

en: PHP safe mode
ar: الوضع الآمن لـ PHP

en: PHP version
ar: إصدار PHP

en: Padding
ar: الحشو

en: Page
ar: صفحة

en: Page %s
ar: الصفحة %s

en: Page ID
ar: معرف الصفحة

en: Page background
ar: خلفية الصفحة

en: Page date
ar: تاريخ الصفحة

en: Page layout
ar: تخطيط الصفحة

en: Page modified
ar: تاريخ تعديل الصفحة

en: Page not found
ar: الصفحة غير موجودة

en: Page number
ar: رقم الصفحة

en: Page order
ar: ترتيب الصفحة

en: Page parameter
ar: معلمة الصفحة

en: Page settings
ar: إعدادات الصفحة

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
ar: يتم تحميل الأنماط الخاصة بالصفحة مباشرة بشكل افتراضي. اختر ”ملفات خارجية“ لتحميل CSS المطلوب فقط والسماح بتخزين أوراق الأنماط مؤقتًا.

en: Pages
ar: الصفحات

en: Pages:
ar: الصفحات:

en: Pagination
ar: الترقيم

en: Pagination method
ar: طريقة ترقيم الصفحات

en: Pagination parameter location
ar: موقع معلمة ترقيم الصفحات

en: Pane
ar: لوح

en: Panel
ar: اللوحة

en: Panel width could not be saved.
ar: تعذر حفظ عرض اللوحة.

en: Paragraph
ar: الفقرة

en: Parameter
ar: معلمة

en: Parameter name for the page number (e.g., "page" or "offset"). This parameter will only be added when AJAX enabled pagination element are used.
ar: اسم المعلمة لرقم الصفحة (مثل ”page“ أو ”offset“). ستتم إضافة هذه المعلمة فقط عند استخدام عناصر ترقيم الصفحات التي تمكن AJAX.

en: Parameters
ar: المعلمات

en: Parent
ar: الأصل

en: Parent term
ar: المصطلح الأب

en: Parent term ID
ar: معرف المصطلح الأب

en: Parent theme URI
ar: رابط القالب الأصلي

en: Parent theme author URI
ar: رابط مؤلف القالب الأصلي

en: Parent theme name
ar: اسم القالب الأصلي

en: Parent theme version
ar: إصدار القالب الأصلي

en: Parse dynamic data
ar: تحليل البيانات الديناميكية

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Password accepted. You can now access the protected content.
ar: تم قبول كلمة المرور. يمكنك الآن الوصول إلى المحتوى المحمي.

en: Password min. length
ar: الحد الأدنى لطول كلمة المرور

en: Password protect your templates.
ar: حماية قوالبك بكلمة مرور.

en: Password protected
ar: محمي بكلمة مرور

en: Password protection
ar: حماية بكلمة مرور

en: Password protection limits access to content on the rendered frontend only. It does not restrict alternative access methods (e.g. REST API). For sensitive data, consider stricter security controls.
ar: حماية كلمة المرور تحد من الوصول إلى المحتوى في الواجهة الأمامية المعروضة فقط. لا تقيد طرق الوصول البديلة (مثل REST API). للبيانات الحساسة، فكر في ضوابط أمنية أكثر صرامة.

en: Password required.
ar: كلمة المرور مطلوبة.

en: Password source
ar: مصدر كلمة المرور

en: Password toggle
ar: تبديل كلمة المرور

en: Paste
ar: لصق

en: Pasted
ar: تم اللصق

en: Path that contains the total item count. Use "body" to target the response path root and "header" for the response headers. Required for the pagination to work. Use "header.x-wp-totalpages" for WordPress REST API calls.
ar: المسار الذي يحتوي على إجمالي عدد العناصر. استخدم "body" لاستهداف جذر مسار الاستجابة و"header" لرؤوس الاستجابة. مطلوب لكي يعمل ترقيم الصفحات. استخدم "header.x-wp-totalpages" لاستدعاءات واجهة برمجة تطبيقات REST لوردبريس.

en: Path to extract nested data. Leave empty to use full response. Example: "data.results" to get results from {data: {results: [...]}}
ar: مسار لاستخراج البيانات المتداخلة. اتركه فارغًا لاستخدام الاستجابة الكاملة. مثال: ”data.results“ للحصول على النتائج من {data: {results: [...]}}

en: Pattern
ar: نمط

en: Pause autoplay
ar: إيقاف التشغيل التلقائي مؤقتًا

en: Pause on focus
ar: إيقاف مؤقت عند التركيز

en: Pause on hover
ar: إيقاف مؤقت عند التحويم

en: Paused
ar: متوقف مؤقتًا

en: Pay
ar: الراتب

en: Payment
ar: الدفع

en: Pending message
ar: رسالة قيد الانتظار

en: Per page load
ar: لكل تحميل للصفحة

en: Per session
ar: لكل جلسة

en: Percent
ar: النسبة المئوية

en: Percentage
ar: النسبة المئوية

en: Percentage typography
ar: طباعة النسبة المئوية

en: Performance
ar: الأداء

en: Permalink
ar: الرابط الثابت

en: Permanently delete this icon? This action cannot be undone.
ar: هل تريد حذف هذه الأيقونة نهائيًا؟ لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: Picture in picture
ar: صورة داخل صورة

en: Pie Chart
ar: مخطط دائري

en: Pin
ar: تثبيت

en: Pin/unpin elements
ar: تثبيت/إلغاء تثبيت العناصر

en: Pinned
ar: مثبت

en: Pinned elements
ar: العناصر المثبتة

en: Place and configure a "Map Connector" element inside the query loop to enable dynamic address retrieval. On the frontend, actual location markers will be displayed based on the retrieved addresses. In the builder, a placeholder marker will be shown using your Map Center settings for styling purposes.
ar: ضع وقم بتكوين عنصر ”موصل الخريطة“ داخل حلقة الاستعلام لتمكين استرداد العنوان الديناميكي. في الواجهة الأمامية، سيتم عرض علامات الموقع الفعلية بناءً على العناوين المسترجعة. في أداة البناء، سيتم عرض علامة مؤقتة باستخدام إعدادات مركز الخريطة الخاصة بك لأغراض التصميم.

en: Place this query on the cart page.
ar: ضع هذا الاستعلام في صفحة السلة.

en: Place this query on the product page.
ar: ضع هذا الاستعلام في صفحة المنتج.

en: Place this query on the single product page.
ar: ضع هذا الاستعلام على صفحة المنتج الفردي.

en: Placeholder
ar: نص توضيحي

en: Placeholder color
ar: لون العنصر النائب

en: Placeholder image shown.
ar: تم عرض صورة توضيحية.

en: Placeholder typography
ar: تنسيق النص البديل

en: Placeholders
ar: العناصر النائبة

en: Play inline
ar: تشغيل داخلي

en: Play interaction
ar: تشغيل التفاعل

en: Play once
ar: تشغيل مرة واحدة

en: Please check your email to confirm your subscription.
ar: يرجى التحقق من بريدك الإلكتروني لتأكيد اشتراكك.

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
ar: يرجى النقر على الزر أدناه لإنشاء جميع ملفات CSS المطلوبة.

en: Please click the link below to activate your account
ar: يرجى النقر على الرابط أدناه لتفعيل حسابك

en: Please connect your Instagram account.
ar: يرجى ربط حساب Instagram الخاص بك.

en: Please copy & paste your license key in here ..
ar: يرجى نسخ ولصق مفتاح الترخيص الخاص بك هنا.

en: Please create a full-site backup and perform a "Code review" (see above) before generating code signatures globally.
ar: يرجى إنشاء نسخة احتياطية كاملة للموقع وإجراء ”مراجعة الكود“ (انظر أعلاه) قبل إنشاء تواقيع الكود بشكل عام.

en: Please create a full-site backup before running the converter.
ar: يرجى إنشاء نسخة احتياطية كاملة للموقع قبل تشغيل المحول.

en: Please ensure SMTP is set up on this site so all outgoing emails are delivered properly.
ar: يرجى التأكد من إعداد SMTP على هذا الموقع حتى يتم تسليم جميع رسائل البريد الإلكتروني الصادرة بشكل صحيح.

en: Please ensure that the SVG code you paste in here does not contain any potentially malicious code. You can run it first through a free online SVG cleaner like %s
ar: يرجى التأكد من أن كود SVG الذي تلصقه هنا لا يحتوي على أي كود ضار محتمل. يمكنك تشغيله أولاً من خلال منظف SVG مجاني عبر الإنترنت مثل %s

en: Please enter a password of at least %s characters.
ar: الرجاء إدخال كلمة مرور تتكون من %s حرف على الأقل.

en: Please enter at least 2 characters
ar: يرجى إدخال حرفين على الأقل

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
ar: يرجى إدخال خط العرض/خط الطول عند استخدام علامات متعددة.

en: Please fetch the data again as the API settings have changed.
ar: يرجى جلب البيانات مرة أخرى حيث تم تغيير إعدادات API.

en: Please make sure to set the "Scale X" value inside the transform setting above to "-1".
ar: يرجى التأكد من تعيين قيمة ”مقياس X“ داخل إعداد التحويل أعلاه إلى ”-1“.

en: Please provide a new password
ar: الرجاء تقديم كلمة مرور جديدة

en: Please review all code instances found on your site page by page to ensure they don't contain any malicious or faulty code. Click on the title to edit the page, template, etc. with Bricks.
ar: يرجى مراجعة جميع حالات الكود الموجودة في موقعك صفحة بصفحة للتأكد من أنها لا تحتوي على أي كود ضار أو معيب. انقر على العنوان لتحرير الصفحة أو القالب وما إلى ذلك باستخدام Bricks.

en: Please review your code and generate code signatures.
ar: يرجى مراجعة الكود الخاص بك وإنشاء توقيعات الكود.

en: Please select a filter input.
ar: يرجى اختيار إدخال التصفية.

en: Please select rating icons.
ar: يرجى اختيار أيقونات التقييم.

en: Please set at least one product filter.
ar: يرجى تعيين تصفية منتج واحدة على الأقل.

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
ar: يرجى مشاركة سبب (أسباب) إلغاء تنشيط الطوب. كلما زادت التفاصيل، كان ذلك أفضل :)

en: Please update your WordPress URLs under Settings > General to use https:// instead of http:// for optimal performance & functionality. Valid SSL certificate required.
ar: يرجى تحديث عناوين URL الخاصة بـ WordPress ضمن الإعدادات > عام لاستخدام https:// بدلاً من http:// للحصول على أداء ووظائف مثالية. مطلوب شهادة SSL صالحة.

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
ar: يرجى استخدام عنوان البريد الإلكتروني الخاص بحساب Bricks لجميع طلبات دعم العملاء. لإرفاق ملفات أكبر، يرجى إرسال بريد إلكتروني مباشرة إلى %1$s. لمعرفة ما يتم تطويره حاليًا أو تقديم/التصويت على طلبات الميزات، يرجى زيارة %2$s الخاص بنا.

en: Popular
ar: شائع

en: Popularity
ar: الشعبية

en: Populate Content
ar: ملء المحتوى

en: Populate the query loop address above through dynamic data tags.
ar: املأ عنوان حلقة الاستعلام أعلاه من خلال علامات البيانات الديناميكية.

en: Popup
ar: نافذة منبثقة

en: Popup data not found
ar: لم يتم العثور على بيانات النافذة المنبثقة

en: Popup limit
ar: حد النافذة المنبثقة

en: Position
ar: الموضع

en: Positioning
ar: تحديد الموضع

en: Post
ar: منشور

en: Post Content
ar: محتوى المنشور

en: Post ID
ar: معرف المنشور

en: Post Navigation
ar: التنقل بين المنشورات

en: Post Title
ar: عنوان المنشور

en: Post author
ar: كاتب المنشور

en: Post comments
ar: تعليقات المقال

en: Post comments count
ar: عدد تعليقات المقال

en: Post content
ar: محتوى المقال

en: Post could not be duplicated
ar: تعذر نسخ المنشور

en: Post count
ar: عدد المنشورات

en: Post date
ar: تاريخ المنشور

en: Post excerpt
ar: مقتطف المقال

en: Post link
ar: رابط المقال

en: Post meta
ar: بيانات تعريف المنشور

en: Post meta typography
ar: طباعة البيانات الوصفية للمنشور

en: Post modified date
ar: تاريخ تعديل المنشور

en: Post navigation
ar: التنقل بين المنشورات

en: Post parent
ar: المنشور الأب

en: Post parent ID
ar: معرف المنشور الأب

en: Post password
ar: كلمة مرور المنشور

en: Post slug
ar: سلاق المقال

en: Post status
ar: حالة المنشور

en: Post time
ar: وقت المقال

en: Post title
ar: عنوان المنشور

en: Post title typography
ar: طباعة عنوان المنشور

en: Post to update
ar: المنشور المراد تحديثه

en: Post type
ar: نوع المنشور

en: Post types
ar: أنواع المنشورات

en: Poster
ar: الملصق

en: Poster image
ar: صورة الملصق

en: Poster size for YouTube
ar: حجم الملصق لـ YouTube

en: Postmeta table meta_value type
ar: نوع meta_value لجدول البيانات الوصفية للمنشور

en: Posts
ar: المقالات

en: Posts per page
ar: المنشورات لكل صفحة

en: Posts per row
ar: المنشورات لكل صف

en: Posts should be in a same taxonomy term.
ar: يجب أن تكون المنشورات في نفس مصطلح التصنيف.

en: Powered by %s
ar: مدعوم بواسطة %s

en: Precedes "Link Image" setting.
ar: يسبق إعداد ”رابط الصورة“.

en: Precedes image height setting.
ar: يسبق إعداد ارتفاع الصورة.

en: Prefix
ar: بادئة

en: Prefix block
ar: كتلة البادئة

en: Prefix with a dot (.) to filter results that start with this string, or suffix with a dot (.) to filter results ending with this string.
ar: قم بإضافة نقطة (.) في البداية لتصفية النتائج التي تبدأ بهذه السلسلة، أو قم بإضافة نقطة (.) في النهاية لتصفية النتائج التي تنتهي بهذه السلسلة.

en: Preload
ar: تحميل مسبق

en: Preload custom fonts
ar: تحميل مسبق للخطوط المخصصة

en: Prev
ar: السابق

en: Prev arrow
ar: السهم السابق

en: Prev label
ar: تسمية السابق

en: Prevent duplicates
ar: منع التكرارات

en: Preview
ar: معاينة

en: Preview autosave
ar: معاينة الحفظ التلقائي

en: Preview image
ar: صورة المعاينة

en: Preview mode
ar: وضع المعاينة

en: Preview notice type
ar: معاينة نوع الإشعار

en: Preview order ID
ar: معاينة رقم الطلب

en: Preview template
ar: قالب المعاينة

en: Previous
ar: السابق

en: Previous Icon
ar: أيقونة السابق

en: Previous interaction ID
ar: معرف التفاعل السابق

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Previous post
ar: المنشور السابق

en: Previous slide
ar: الشريحة السابقة

en: Price
ar: السعر

en: Price meta
ar: بيانات وصفية للسعر

en: Price prefix
ar: بادئة السعر

en: Price suffix
ar: لاحقة السعر

en: Price typography
ar: طباعة السعر

en: Pricing
ar: التسعير

en: Pricing Tables
ar: جداول التسعير

en: Pricing table
ar: جدول التسعير

en: Primary
ar: أساسي

en: Primary color
ar: اللون الأساسي

en: Priority
ar: الأولوية

en: Privacy
ar: الخصوصية

en: Privacy policy
ar: سياسة الخصوصية

en: Product
ar: المنتج

en: Product ID
ar: رقم تعريف المنتج

en: Product SKU
ar: رمز المنتج SKU

en: Product additional information
ar: معلومات إضافية عن المنتج

en: Product archive
ar: أرشيف المنتج

en: Product attribute
ar: سمة المنتج

en: Product badge "New"
ar: شارة المنتج ”جديد“

en: Product badge "Sale"
ar: شارة المنتج ”تخفيض“

en: Product badge new
ar: شارة المنتج الجديد

en: Product categories
ar: فئات المنتجات

en: Product category
ar: فئة المنتج

en: Product category image
ar: صورة فئة المنتج

en: Product content
ar: محتوى المنتج

en: Product content is empty.
ar: محتوى المنتج فارغ.

en: Product featured
ar: المنتج المميز

en: Product gallery
ar: معرض المنتج

en: Product gallery images
ar: صور معرض المنتج

en: Product images
ar: صور المنتج

en: Product is out of stock.
ar: المنتج غير متوفر في المخزون.

en: Product meta
ar: بيانات تعريف المنتج

en: Product new status
ar: حالة المنتج الجديد

en: Product on sale
ar: المنتج في العرض

en: Product price
ar: سعر المنتج

en: Product purchased by user
ar: المنتج الذي اشتراه المستخدم

en: Product rating
ar: تقييم المنتج

en: Product ratings are disabled.
ar: تم تعطيل تقييمات المنتج.

en: Product regular price
ar: السعر العادي للمنتج

en: Product reviews
ar: تقييمات المنتج

en: Product sale price
ar: سعر البيع للمنتج

en: Product sale status
ar: حالة بيع المنتج

en: Product search
ar: بحث المنتج

en: Product short description
ar: الوصف المختصر للمنتج

en: Product sold individually
ar: المنتج يباع بشكل فردي

en: Product stock
ar: مخزون المنتج

en: Product stock management
ar: إدارة مخزون المنتج

en: Product stock quantity
ar: كمية مخزون المنتج

en: Product stock status
ar: حالة مخزون المنتج

en: Product tabs
ar: علامات تبويب المنتج

en: Product tag
ar: وسم المنتج

en: Product tags
ar: علامات المنتج

en: Product title
ar: عنوان المنتج

en: Product type
ar: نوع المنتج

en: Product up/cross-sells
ar: منتجات البيع الإضافي/المتقاطع للمنتج

en: Products
ar: المنتجات

en: Products archive description
ar: وصف أرشيف المنتجات

en: Products filter
ar: تصفية المنتجات

en: Products orderby
ar: ترتيب المنتجات حسب

en: Products pagination
ar: ترقيم صفحات المنتجات

en: Products per page
ar: المنتجات لكل صفحة

en: Products total results
ar: إجمالي نتائج المنتجات

en: Products with the same category or tag.
ar: المنتجات ذات نفس الفئة أو الوسم.

en: Profile picture
ar: صورة الملف الشخصي

en: Progress
ar: التقدم

en: Progress Bar
ar: شريط التقدم

en: Project ID
ar: معرف المشروع

en: Project not found.
ar: لم يتم العثور على المشروع.

en: Properties
ar: الخصائص

en: Properties found, but none are conneted to any setting of your main component.
ar: تم العثور على خصائص، ولكن لا يوجد منها ما هو متصل بأي إعداد من إعدادات المكون الرئيسي الخاص بك.

en: Property
ar: الممتلكات

en: Property groups
ar: مجموعات الممتلكات

en: Property name
ar: اسم الخاصية

en: Property value
ar: قيمة الخاصية

en: Provide the element ID that holds the live search results below.
ar: قم بتوفير معرف العنصر الذي يحتوي على نتائج البحث المباشر أدناه.

en: Provide your own options in JSON format
ar: قدم خياراتك الخاصة بتنسيق JSON

en: Provider
ar: المزود

en: Pseudo class
ar: فئة وهمية

en: Pseudos
ar: الفئات الوهمية

en: Public templates
ar: القوالب العامة

en: Publish
ar: نشر

en: Published
ar: منشور

en: Published date
ar: تاريخ النشر

en: Quantity
ar: الكمية

en: Queries
ar: استعلامات

en: Queries of the types "Post", "Term", and "User" are supported.
ar: يتم دعم الاستعلامات من أنواع ”المقالة“، و ”المصطلح“، و ”المستخدم“.

en: Query
ar: استعلام

en: Query API
ar: استعلام API

en: Query Bricks data in search results
ar: استعلام بيانات Bricks في نتائج البحث

en: Query Results Summary
ar: ملخص نتائج الاستعلام

en: Query configured
ar: تم تكوين الاستعلام

en: Query editor
ar: محرر الاستعلام

en: Query editor in use. But not accessible due to lack of code execution rights.
ar: محرر الاستعلام قيد الاستخدام. ولكنه غير قابل للوصول بسبب عدم وجود حقوق تنفيذ الكود.

en: Query filters
ar: فلاتر الاستعلام

en: Query filters are disabled
ar: فلاتر الاستعلام معطلة

en: Query filters reindex job started.
ar: تم بدء مهمة إعادة فهرسة فلاتر الاستعلام.

en: Query loop
ar: حلقة الاستعلام

en: Query loop index
ar: فهرس حلقة الاستعلام

en: Query loop results in the builder are limited to %1$s.
ar: نتائج حلقة الاستعلام في المنشئ محدودة بـ %1$s.

en: Query manager
ar: مدير الاستعلامات

en: Query name
ar: اسم الاستعلام

en: Query object type not supported
ar: نوع كائن الاستعلام غير مدعوم

en: Query results count
ar: عدد نتائج الاستعلام

en: Query settings
ar: إعدادات الاستعلام

en: Query type
ar: نوع الاستعلام

en: Query with this name already exists.
ar: الاستعلام بهذا الاسم موجود بالفعل.

en: Quick Feedback
ar: ملاحظات سريعة

en: Quick View
ar: العرض السريع

en: Quotes
ar: الاقتباسات

en: REST API Prefix
ar: بادئة واجهة برمجة التطبيقات REST

en: Radial
ar: شعاعي

en: Radio
ar: زر الراديو

en: Radio list
ar: قائمة الاختيار

en: Radius
ar: نصف القطر

en: Random
ar: عشوائي

en: Random order
ar: ترتيب عشوائي

en: Random seed TTL
ar: مدة صلاحية البذرة العشوائية

en: Random seed ttl
ar: مدة بذرة العشوائية

en: Range
ar: النطاق

en: Rate limit exceeded. Please try again later.
ar: تم تجاوز حد المعدل. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
ar: تم الوصول إلى حد معدل الاستخدام لهذه الساعة. يرجى الانتظار حتى الساعة الكاملة التالية ليتم إعادة تعيينه.

en: Rate limiting
ar: تحديد معدل الطلبات

en: Rated %s out of 5
ar: مُقيَّم بـ %s من 5

en: Rating
ar: التقييم

en: Rating icon
ar: أيقونة التقييم

en: Rating typography
ar: تنسيق التقييم

en: Raw
ar: خام

en: Raw HTML
ar: HTML الخام

en: Read more
ar: اقرأ المزيد

en: Read more about %s
ar: اقرأ المزيد عن %s

en: Reading progress bar
ar: شريط تقدم القراءة

en: Reading time
ar: وقت القراءة

en: Ready to publish your first post?
ar: هل أنت مستعد لنشر أول منشور لك؟?

en: Recent comments
ar: التعليقات الأخيرة

en: Recent posts
ar: المنشورات الأخيرة

en: Recommended column type
ar: نوع العمود الموصى به

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
ar: الطول الموصى به: 55 حرفًا. الافتراضي: مقتطف المنشور/الصفحة.

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
ar: الطول الموصى به: 95 حرفًا أو أقل. الافتراضي: عنوان المنشور/الصفحة.

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
ar: الموصى به max_execution_time: 180 (أو أكثر)

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
ar: الحجم الموصى به: كبير. الافتراضي: الصورة البارزة.

en: Recommended upload_max_filesize
ar: موصى به upload_max_filesize

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
ar: الموصى به wp_memory_limit: 64M (أو أكثر)

en: Redirect
ar: إعادة توجيه

en: Redirect after (ms)
ar: إعادة التوجيه بعد (بالميلي ثانية)

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
ar: يتم تفعيل إعادة التوجيه فقط بعد إرسال النموذج بنجاح.

en: Redirect to
ar: إعادة التوجيه إلى

en: Redirect to admin area
ar: إعادة التوجيه إلى منطقة الإدارة

en: Redirect to custom authentication page
ar: إعادة التوجيه إلى صفحة المصادقة المخصصة

en: Redirect to product page
ar: إعادة التوجيه إلى صفحة المنتج

en: Redirect to specific page
ar: إعادة التوجيه إلى صفحة محددة

en: Redo
ar: إعادة

en: Referrer
ar: المُحيل

en: Referrer URL
ar: رابط الإحالة

en: Regenerate CSS files
ar: إعادة إنشاء ملفات CSS

en: Regenerate code signatures
ar: إعادة إنشاء تواقيع الكود

en: Regenerate code signatures whenever your WordPress salts (secret keys) change.
ar: قم بإعادة إنشاء تواقيع الكود كلما تغيرت أملاح WordPress (المفاتيح السرية) الخاصة بك.

en: Regenerate filter index
ar: إعادة إنشاء فهرس الفلتر

en: Register form
ar: نموذج التسجيل

en: Registered
ar: مسجل

en: Registered sidebars
ar: الأشرطة الجانبية المسجلة

en: Registration
ar: التسجيل

en: Regular expression to validate the input.
ar: تعبير منتظم للتحقق من صحة الإدخال.

en: Regular price typography
ar: خصائص طباعة السعر العادي

en: Rel attribute
ar: سمة Rel

en: Related Posts
ar: المنشورات ذات الصلة

en: Related posts
ar: منشورات ذات صلة

en: Related products
ar: المنتجات ذات الصلة

en: Related videos from other channels
ar: مقاطع فيديو ذات صلة من قنوات أخرى

en: Relation
ar: علاقة

en: Reload
ar: إعادة تحميل

en: Reload canvas
ar: إعادة تحميل اللوحة

en: Remarkable
ar: ملحوظ

en: Remember me
ar: تذكرني

en: Remote
ar: عن بُعد

en: Remote playback
ar: التشغيل عن بُعد

en: Remote templates
ar: القوالب البعيدة

en: Remove
ar: إزالة

en: Remove all index jobs
ar: إزالة جميع مهام الفهرسة

en: Remove attribute
ar: إزالة السمة

en: Remove billing fields
ar: إزالة حقول الفواتير

en: Remove default margins
ar: إزالة الهوامش الافتراضية

en: Remove file
ar: إزالة الملف

en: Remove from favorites
ar: إزالة من المفضلة

en: Remove from icon set
ar: إزالة من مجموعة الأيقونات

en: Remove image
ar: إزالة الصورة

en: Remove selected
ar: إزالة المحدد

en: Remove shipping fields
ar: إزالة حقول الشحن

en: Removed
ar: تمت الإزالة

en: Removed from cart
ar: تمت الإزالة من السلة

en: Rename
ar: إعادة التسمية

en: Rename images
ar: إعادة تسمية الصور

en: Renamed
ar: تمت إعادة التسمية

en: Render
ar: العرض

en: Render dynamic data text on canvas
ar: عرض نص البيانات الديناميكية على اللوحة

en: Render footer
ar: عرض الفوتر

en: Render header
ar: عرض الهيدر

en: Render on the front-end without the div wrapper.
ar: عرض في الواجهة الأمامية بدون غلاف div.

en: Render popups
ar: عرض النوافذ المنبثقة

en: Render with %s
ar: عرض باستخدام %s

en: Render without wrapper
ar: عرض بدون غلاف

en: Rendered with %s
ar: تم العرض باستخدام %s

en: Repeat
ar: تكرار

en: Repeat-x
ar: تكرار-س

en: Repeat-y
ar: تكرار-ص

en: Replace
ar: استبدال

en: Replace content
ar: استبدال المحتوى

en: Replace element classes
ar: استبدال فئات العنصر

en: Replace image
ar: استبدال الصورة

en: Replace with
ar: استبدال بـ

en: Replace with this string
ar: استبدال بهذه السلسلة

en: Reply
ar: رد

en: Reply to email address
ar: عنوان الرد على البريد الإلكتروني

en: Request
ar: طلب

en: Request body
ar: نص الطلب

en: Request body type
ar: نوع نص الطلب

en: Required
ar: مطلوب

en: Requires enabling of "%1$s" and/or "%2$s" permission.
ar: يتطلب تفعيل إذن ”%1$s“ و/أو ”%2$s“.

en: Resend activation email
ar: إعادة إرسال بريد التفعيل

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Reset Settings
ar: إعادة تعيين الإعدادات

en: Reset all
ar: إعادة تعيين الكل

en: Reset database table
ar: إعادة تعيين جدول قاعدة البيانات

en: Reset filters
ar: إعادة تعيين الفلاتر

en: Reset password
ar: إعادة تعيين كلمة المرور

en: Reset styles
ar: إعادة تعيين الأنماط

en: Reset text after .. seconds
ar: إعادة تعيين النص بعد .. ثانية

en: Resetting all breakpoints deletes all custom breakpoints and resets all default breakpoints.
ar: إعادة تعيين جميع نقاط التوقف يحذف جميع نقاط التوقف المخصصة ويعيد تعيين جميع نقاط التوقف الافتراضية.

en: Resize
ar: تغيير الحجم

en: Resolve all conflicts listed below to save your changes.
ar: قم بحل جميع التعارضات المذكورة أدناه لحفظ تغييراتك.

en: Resolve all conflicts listed below, highlighted in red, to continue with importing those classes.
ar: قم بحل جميع التعارضات المدرجة أدناه، والمميزة باللون الأحمر، للمتابعة باستيراد تلك الفئات.

en: Response
ar: الاستجابة

en: Response path
ar: مسار الاستجابة

en: Response settings
ar: إعدادات الاستجابة

en: Responsive breakpoints
ar: نقاط التوقف المتجاوبة

en: Responsive control indicator
ar: مؤشر التحكم بالتجاوب

en: Restart
ar: إعادة التشغيل

en: Restore
ar: استعادة

en: Restore all
ar: استعادة الكل

en: Restore icon
ar: استعادة الأيقونة

en: Restored
ar: تمت الاستعادة

en: Result Count
ar: عدد النتائج

en: Results
ar: النتائج

en: Results for: %s
ar: النتائج لـ %s

en: Results per page
ar: النتائج لكل صفحة

en: Return query parameters in PHP array. Learn more about the query parameters for %1$s, %2$s, %3$s
ar: إرجاع معلمات الاستعلام في مصفوفة PHP. تعرف على المزيد حول معلمات الاستعلام لـ %1$s و %2$s و %3$s

en: Reveal animation
ar: حركة الكشف

en: Reverse
ar: عكس

en: Review
ar: مراجعة

en: Review all Code element (PHP & HTML), SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances.
ar: مراجعة جميع حالات عنصر الكود (PHP و HTML)، وعنصر SVG (الكود)، ومحرر الاستعلام، ووسم ”echo“.

en: Review author
ar: مؤلف المراجعة

en: Reviewed
ar: تمت المراجعة

en: Reviewed item name
ar: اسم العنصر المراجع

en: Reviewed item type
ar: نوع العنصر المراجع

en: Revision applied
ar: تم تطبيق المراجعة

en: Revision by
ar: مراجعة بواسطة

en: Revision deleted
ar: تم حذف المراجعة

en: Revision discarded
ar: تم تجاهل المراجعة

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Rewind
ar: إعادة اللف

en: Rewind by drag
ar: إعادة اللف بالسحب

en: Ribbon
ar: شريط

en: Rich Text
ar: نص منسق

en: Rich text
ar: نص منسق

en: Ridge
ar: حافة

en: Right
ar: يمين

en: Right to left
ar: من اليمين إلى اليسار

en: Right with space
ar: يمين مع مسافة

en: Ring
ar: حلقة

en: Ripple
ar: تموج

en: Roadmap
ar: خريطة الطريق

en: Role
ar: الدور

en: Roles
ar: الأدوار

en: Roller
ar: أسطوانة

en: Root container margin
ar: هامش الحاوية الجذرية

en: Root container padding
ar: حشو الحاوية الجذرية

en: Root container width
ar: عرض الحاوية الجذرية

en: Rotate
ar: تدوير

en: Rotate X
ar: تدوير x

en: Rotate Y
ar: تدوير y

en: Rotate Z
ar: تدوير z

en: Round
ar: دائري

en: Row
ar: صف

en: Row gap
ar: فجوة الصف

en: Rows
ar: الصفوف

en: Run only once
ar: تشغيل مرة واحدة فقط

en: Run this interaction if the following conditions are met.
ar: قم بتشغيل هذا التفاعل إذا تم استيفاء الشروط التالية.

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
ar: تشغيل %s يكتشف أي بيانات Bricks قديمة ويحدثها تلقائيًا إلى أحدث صيغة.

en: SEO
ar: تحسين محركات البحث

en: SSL certificate
ar: شهادة SSL

en: SVG URL
ar: رابط SVG

en: SVG code
ar: كود SVG

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
ar: تصف ملفات SVG الصور بتنسيق XML وبالتالي يمكن أن تحتوي على كود ضار. عند تمكين %s سيحاول Bricks تنظيف ملفات SVG أثناء التحميل.

en: SVG files not imported for security reasons.
ar: لم يتم استيراد ملفات SVG لأسباب أمنية.

en: SVG logo: Set "Height" & "Width" in "px" value.
ar: شعار SVG: قم بتعيين ”الارتفاع“ و ”العرض“ بقيمة ”بكسل“.

en: SVG uploads
ar: تحميلات SVG

en: Sale
ar: تخفيض

en: Sale price typography
ar: خصائص طباعة سعر التخفيض

en: Sale!
ar: تخفيض!

en: Sample text
ar: نص عينة

en: Sanitization method
ar: طريقة التنقية

en: Satellite
ar: قمر صناعي

en: Saturation
ar: التشبع

en: Saturday
ar: السبت

en: Save
ar: حفظ

en: Save %s data as Block editor data
ar: حفظ %s البيانات كبيانات محرر المكوِّنات

en: Save IP address
ar: حفظ عنوان IP

en: Save Settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Save Variables
ar: حفظ المتغيرات

en: Save as
ar: حفظ باسم

en: Save as component
ar: حفظ كمكون

en: Save as template
ar: حفظ كقالب

en: Save changes
ar: حفظ التغييرات

en: Save draft
ar: حفظ كمسودة

en: Save file
ar: حفظ الملف

en: Save form submissions in database
ar: حفظ نماذج الإرسال في قاعدة البيانات

en: Save in custom directory
ar: حفظ في مجلد مخصص

en: Save in media library
ar: حفظ في مكتبة الوسائط

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
ar: احفظ اسمي والبريد الإلكتروني والموقع الإلكتروني في هذا المتصفح للمرة القادمة التي أعلق فيها.

en: Save new style
ar: حفظ نمط جديد

en: Save new title/permalink
ar: حفظ العنوان/الرابط الثابت الجديد

en: Save style
ar: حفظ النمط

en: Save submission
ar: حفظ الإرسال

en: Saved
ar: تم الحفظ

en: Saved as template
ar: تم الحفظ كقالب

en: Scale
ar: مقياس

en: Scale X
ar: تغيير حجم x

en: Scale Y
ar: تغيير حجم y

en: Scale color
ar: لون المقياس

en: Scale down
ar: تصغير

en: Scale length in px
ar: طول المقياس بالبكسل

en: Scale type
ar: نوع المقياس

en: Scales
ar: المقاييس

en: Scan complete: %1$d orphaned elements found across %2$d posts.
ar: تم اكتمال الفحص: تم العثور على %1$d عنصرًا يتيمًا عبر %2$d منشورًا.

en: Scan your site for orphaned elements that may cause issues.
ar: مسح موقعك بحثًا عن العناصر اليتيمة التي قد تسبب مشاكل.

en: Scanning your entire site. This may take a moment.
ar: جارٍ مسح موقعك بالكامل. قد يستغرق هذا بعض الوقت.

en: Schedule
ar: الجدولة

en: Schema
ar: المخطط

en: Scope
ar: النطاق

en: Screen reader label for the marker. Set for better accessibility.
ar: تسمية قارئ الشاشة للعلامة. قم بتعيينها لتحسين إمكانية الوصول.

en: Screen width
ar: عرض الشاشة

en: Screenshots generated
ar: تم إنشاء لقطات الشاشة

en: Scroll
ar: التمرير

en: Scroll offset
ar: إزاحة التمرير

en: Scroll snap
ar: التقاط التمرير

en: Scroll to
ar: التمرير إلى

en: Scroll to notice
ar: التمرير إلى الإشعار

en: Scroll to top
ar: التمرير إلى الأعلى

en: Scroll to top of popup when popup opens.
ar: التمرير إلى أعلى النافذة المنبثقة عند فتحها.

en: Scroll to top when offcanvas opens.
ar: التمرير إلى الأعلى عند فتح الـ offcanvas.

en: Scrolling background
ar: خلفية التمرير

en: Scrolling box shadow
ar: ظل الصندوق عند التمرير

en: Scrolling text color
ar: لون النص عند التمرير

en: Search
ar: بحث

en: Search ...
ar: بحث ...

en: Search Custom Fonts
ar: البحث عن الخطوط المخصصة

en: Search Template Bundles
ar: البحث عن حزم Template

en: Search Template Tags
ar: البحث عن وسوم Template

en: Search Templates
ar: البحث عن Templates

en: Search and replace label value.
ar: البحث واستبدال قيمة التسمية.

en: Search background color
ar: لون خلفية البحث

en: Search border
ar: حدود البحث

en: Search classes
ar: فئات البحث

en: Search documentation
ar: البحث في الوثائق

en: Search elements ..
ar: البحث عن العناصر ..

en: Search for
ar: البحث عن

en: Search for posts, pages, or custom post types
ar: البحث عن منشورات أو صفحات أو أنواع منشورات مخصصة

en: Search options
ar: خيارات البحث

en: Search or create post
ar: ابحث أو أنشئ منشورًا

en: Search pages ..
ar: البحث في الصفحات ..

en: Search posts
ar: البحث في المنشورات

en: Search posts/pages
ar: بحث في المنشورات/الصفحات

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Search results for:
ar: نتائج البحث عن:

en: Search settings
ar: إعدادات البحث

en: Search site
ar: البحث في الموقع

en: Search tag
ar: البحث عن وسم

en: Search templates ..
ar: البحث في القوالب ..

en: Search term
ar: مصطلح البحث

en: Search variable
ar: البحث عن متغير

en: Searching
ar: جاري البحث

en: Secondary
ar: ثانوي

en: Secondary color
ar: اللون الثانوي

en: Section
ar: القسم

en: Security warning
ar: تحذير أمني

en: Select
ar: اختر

en: Select Color
ar: اختر اللون

en: Select HTML tags
ar: اختر وسوم HTML

en: Select SVG Icons
ar: اختر أيقونات SVG

en: Select a slide to show
ar: اختر شريحة لعرضها

en: Select a template or provide a custom text to show if this query doesn't return any results.
ar: اختر قالبًا أو قم بتوفير نص مخصص لعرضه إذا لم يُرجع هذا الاستعلام أي نتائج.

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
ar: اختر نمط سمة أو أنشئ واحدًا جديدًا لتصميم موقعك (%s).

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
ar: حدد الإجراء (الإجراءات) التي تريد تنفيذها بعد إرسال النموذج بنجاح.

en: Select an icon library
ar: اختر مكتبة أيقونات

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
ar: حدد واستورد ملف إعدادات JSON من جهاز الكمبيوتر الخاص بك.

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
ar: حدد ملف JSON/ZIP القالب الخاص بك واستورده من جهاز الكمبيوتر الخاص بك.

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
ar: حدد أي مراجعة لمعاينتها. انقر على ”تطبيق“ لمتابعة تحرير المراجعة المحددة. انقر على ”تجاهل“ لمتابعة تحرير المراجعة الحالية.

en: Select archive term
ar: اختر مصطلح الأرشيف

en: Select archive type
ar: اختر نوع الأرشيف

en: Select author
ar: اختر المؤلف

en: Select class
ar: اختر فئة

en: Select classes
ar: اختر فئات

en: Select color
ar: اختر اللون

en: Select color palette
ar: حدد لوحة الألوان

en: Select condition
ar: حدد الشرط

en: Select content type
ar: اختر نوع المحتوى

en: Select dynamic data
ar: اختر البيانات الديناميكية

en: Select element structure
ar: حدد هيكل العنصر

en: Select end date
ar: اختر تاريخ الانتهاء

en: Select file
ar: حدد الملف

en: Select file(s) to import
ar: حدد الملف (الملفات) المراد استيراده

en: Select font file
ar: اختر ملف الخط

en: Select icon
ar: اختر الأيقونة

en: Select icon library
ar: اختر مكتبة أيقونات

en: Select icon set
ar: تحديد مجموعة الأيقونات

en: Select image
ar: حدد الصورة

en: Select images
ar: اختر صور

en: Select individual
ar: اختيار فردي

en: Select items
ar: اختر العناصر

en: Select link type
ar: اختر نوع الرابط

en: Select multiple images
ar: اختر صور متعددة

en: Select nav menu
ar: اختر قائمة التنقل

en: Select option
ar: اختر خيارًا

en: Select options
ar: اختر الخيارات

en: Select post
ar: اختر منشور

en: Select post type
ar: اختر نوع المنشور

en: Select post types to edit with %s.
ar: حدد أنواع المقالات لتحريرها باستخدام %s.

en: Select post/page
ar: اختر مقال/صفحة

en: Select posts
ar: اختر المنشورات

en: Select posts/pages
ar: اختر المنشورات/الصفحات

en: Select product type
ar: اختر نوع المنتج

en: Select products
ar: اختر المنتجات

en: Select query loop
ar: اختر حلقة الاستعلام

en: Select shape
ar: اختر الشكل

en: Select smallest breakpoint that this video should play at. Preview on frontend.
ar: حدد أصغر نقطة توقف يجب أن يبدأ عندها تشغيل هذا الفيديو. عاين في الواجهة الأمامية.

en: Select sort
ar: اختر الترتيب

en: Select start date
ar: اختر تاريخ البدء

en: Select taxonomies
ar: اختر التصنيفات

en: Select taxonomy
ar: اختر تصنيف

en: Select template
ar: اختر القالب

en: Select template tags
ar: اختر وسوم القالب

en: Select template to update
ar: اختر القالب للتحديث

en: Select template type
ar: اختر نوع القالب

en: Select templates
ar: اختر القوالب

en: Select templates to exclude from remote template access.
ar: حدد القوالب لاستبعادها من الوصول عن بُعد للقوالب.

en: Select term
ar: اختر المصطلح

en: Select terms
ar: اختر المصطلحات

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
ar: حدد النص على اللوحة لتنسيقه. لإضافة العناوين والفقرات والصور، استخدم عنصر ”النص الغني“.

en: Select the elements for which you want to remove the default margins.
ar: حدد العناصر التي تريد إزالة الهوامش الافتراضية لها.

en: Select the node that you want to style inside the currently active element on the canvas.
ar: اختر العنصر الذي تريد تنسيقه داخل العنصر النشط حاليًا على اللوحة.

en: Select the query this filter should target.
ar: اختر الاستعلام الذي يجب أن يستهدفه هذا الفلتر.

en: Select the type of template you want to create:
ar: اختر نوع القالب الذي تريد إنشاءه:

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
ar: اختر نوع المحتوى لعرضه على اللوحة، ثم انقر على ”تطبيق المعاينة“ لعرض المحتوى المحدد على اللوحة.

en: Select which post types can be edited using Bricks.
ar: حدد أنواع المنشورات التي يمكن تحريرها باستخدام Bricks.

en: Select/enter unit
ar: حدد/أدخل الوحدة

en: Select/upload font variation
ar: اختيار/رفع تنوع الخط

en: Selected
ar: محدد

en: Selected classes
ar: فصول مختارة

en: Selected elements
ar: العناصر المحددة

en: Selected field
ar: الحقل المحدد

en: Selected posts/pages will be accessible even when maintenance mode is active.
ar: ستكون المقالات/الصفحات المحددة متاحة حتى عندما يكون وضع الصيانة نشطًا.

en: Selected sidebar has no active widgets.
ar: الشريط الجانبي المحدد ليس له ودجات نشطة.

en: Selected variables
ar: متغيرات مختارة

en: Selecting an element in the structure panel scrolls it into view on the canvas.
ar: اختيار عنصر في لوحة الهيكل يؤدي إلى التمرير إليه تلقائيًا في اللوحة.

en: Selection
ar: الاختيار

en: Selector
ar: المحدد

en: Selector detector
ar: كاشف المحدد

en: Selector exists
ar: المحدد موجود

en: Selectors
ar: المحددات

en: Self
ar: الذات

en: Semi Bold
ar: شبه غامق

en: Send
ar: إرسال

en: Send WordPress notification
ar: إرسال إشعار WordPress

en: Send an email to every newly registered user with an activation link that must be clicked to activate their account.
ar: إرسال بريد إلكتروني لكل مستخدم مسجل حديثًا مع رابط تفعيل يجب النقر عليه لتفعيل حسابهم.

en: Send email to %s
ar: إرسال بريد إلكتروني إلى %s

en: Send to custom email address
ar: إرسال إلى عنوان بريد إلكتروني مخصص

en: Send to email address
ar: إرسال إلى عنوان البريد الإلكتروني

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
ar: مطلوب مفتاح API لـ Sendgrid! أضف المفتاح في لوحة التحكم تحت: %s

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
ar: افصل بين الكلمات المفتاحية بفاصلة. يساعد محرك البحث في تحديد موضوع الصفحة.

en: Separate value & label by ":".
ar: افصل القيمة والتسمية بـ ”:“.

en: Separate values by comma.
ar: افصل القيم بفاصلة.

en: Separated by space. Without class dot.
ar: مفصولة بمسافة. بدون نقطة الفئة.

en: Separator
ar: فاصل

en: Separator color
ar: لون الفاصل

en: Sepia
ar: بني داكن

en: September
ar: سبتمبر

en: Server Environment
ar: بيئة الخادم

en: Server info
ar: معلومات الخادم

en: Server-side render not available
ar: العرض من جانب الخادم غير متاح

en: Service
ar: الخدمة

en: Session storage
ar: تخزين الجلسة

en: Set "Align items" under "Mobile menu" instead.
ar: قم بتعيين ”محاذاة العناصر“ تحت ”قائمة الجوال“ بدلاً من ذلك.

en: Set "ID" on items above to open via anchor link.
ar: قم بتعيين ”معرّف“ للعناصر أعلاه للفتح عبر رابط المرساة.

en: Set "ID" on tab menu "Div" to open a tab via anchor link.
ar: قم بتعيين ”المعرف“ على قائمة التبويب ”Div“ لفتح علامة تبويب عبر رابط المرساة.

en: Set "Icon" as video play button for a better user experience.
ar: قم بتعيين ”الأيقونة“ كزر تشغيل الفيديو لتجربة مستخدم أفضل.

en: Set "Top" value to make this element "sticky".
ar: قم بتعيين قيمة ”أعلى“ لجعل هذا العنصر ”لاصقًا“.

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
ar: قم بتعيين %s لكل دور مستخدم. لتحديد الوصول لمستخدم معين، قم بتحرير ملف تعريف المستخدم مباشرة.

en: Set Unsplash API Key
ar: قم بتعيين مفتاح API لـ Unsplash

en: Set a specific height for your template manager thumbnails in the builder. Thumbnails exceeding this height auto-scroll on mouseover.
ar: قم بتعيين ارتفاع محدد للصور المصغرة لمدير القوالب في المنشئ. الصور المصغرة التي تتجاوز هذا الارتفاع تتمرر تلقائيًا عند تمرير الماوس فوقها.

en: Set attribute
ar: تعيين السمة

en: Set clause name to be used as "Order by" parameter.
ar: حدد اسم العبارة لاستخدامها كمعامل ”ترتيب حسب“.

en: Set code execution capability for individual users by editing their user profile.
ar: قم بتعيين القدرة على تنفيذ الكود للمستخدمين الفرديين عن طريق تعديل ملف تعريف المستخدم الخاص بهم.

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
ar: قم بتعيين شرط (شروط) لتطبيق نمط السمة المحدد على موقعك بالكامل أو مناطق معينة.

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
ar: ضع شرطًا (شروطًا) لإظهار القالب في مناطق محددة من موقعك.

en: Set conditions
ar: ضبط الشروط

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
ar: تعيين وجهة رابط مخصصة لشعار شريط أدوات المنشئ.

en: Set for better in-builder performance. Using dynamic data tags like {cf_my_wordpress_field} is still possible.
ar: قم بالتعيين لتحسين الأداء في المنشئ. لا يزال من الممكن استخدام علامات البيانات الديناميكية مثل {cf_my_wordpress_field}.

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
ar: قم بالتعيين لتحسين الأداء إذا كنت لا تقوم بتشغيل أي كود jQuery أقدم من الإصدار 1.9.

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
ar: قم بالتعيين لتحسين الأداء إذا كنت لا تستخدم التضمينات، مثل مقاطع فيديو YouTube، على موقعك.

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
ar: قم بالتعيين لتحسين الأداء إذا كنت لا تستخدم الرموز التعبيرية على موقعك.

en: Set for video SEO best practices via poster attribute on the video tag. If the source is Youtube or Vimeo, it will be used as preview image.
ar: قم بالتعيين لأفضل ممارسات تحسين محركات البحث للفيديو عبر سمة الملصق على علامة الفيديو. إذا كان المصدر هو Youtube أو Vimeo، فسيتم استخدامه كصورة معاينة.

en: Set globally under %s
ar: تم التعيين عالميًا تحت %s

en: Set if this element doesn't contain any descriptive text.
ar: حدد إذا كان هذا العنصر لا يحتوي على أي نص وصفي.

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
ar: قم بضبطها إذا كنت لا تستخدم خطوط Google أو قمت برفع خطوط Google واستضافتها ذاتيًا كـ ”خطوط مخصصة“.

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
ar: قم بالتعيين إذا كنت تواجه مشاكل مع التحميل الكسول المدمج في Bricks.

en: Set if your dynamic data in AJAX popup is rendered incorrectly.
ar: قم بالتعيين إذا تم عرض البيانات الديناميكية في النافذة المنبثقة لـ AJAX بشكل غير صحيح.

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
ar: قم بتعيين عناصر التحكم في مشغل الفيديو الفردي تحت: الإعدادات > أنماط القالب > عنصر - فيديو

en: Set interactions for this popup.
ar: ضبط التفاعلات لهذه النافذة المنبثقة.

en: Set maximum number of form submissions that you want to store in the database.
ar: حدد العدد الأقصى لإرسالات النموذج التي تريد تخزينها في قاعدة البيانات.

en: Set number of columns on smaller breakpoints.
ar: تعيين عدد الأعمدة على نقاط الكسر الأصغر.

en: Set only width generates 16:9 ratio videos.
ar: تعيين العرض فقط ينتج مقاطع فيديو بنسبة 16:9.

en: Set options as %s
ar: تعيين الخيارات كـ %s

en: Set source image at base breakpoint to use main image as fallback image.
ar: قم بتعيين صورة المصدر عند نقطة التوقف الأساسية لاستخدام الصورة الرئيسية كصورة احتياطية.

en: Set template style
ar: تعيين نمط القالب

en: Set the builder language direction.
ar: تعيين اتجاه لغة المنشئ.

en: Set the builder language.
ar: قم بتعيين لغة المنشئ.

en: Set the default field value/content.
ar: قم بتعيين القيمة/المحتوى الافتراضي للحقل.

en: Set the key you used for the offset. Example: limit = 20 set on query parameter, Page parameter is "skip", set this offset key as "limit". Clicking page 3 on the pagination element will generate the final URL as https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20
ar: قم بتعيين المفتاح الذي استخدمته للإزاحة. مثال: limit = 20 تم تعيينه على معلمة الاستعلام، معلمة الصفحة هي ”skip“، قم بتعيين مفتاح الإزاحة هذا كـ ”limit“. النقر على الصفحة 3 في عنصر ترقيم الصفحات سينشئ عنوان URL النهائي كـ https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20

en: Set the required password under Settings > Template settings > Password protection for template-wide protection, or set an individual password directly for each post/page.
ar: قم بتعيين كلمة المرور المطلوبة تحت الإعدادات > إعدادات Template > حماية كلمة المرور على مستوى Template، أو قم بتعيين كلمة مرور فردية مباشرة لكل مقال/صفحة.

en: Set the status of each element, native and custom, in the builder and frontend.
ar: قم بتعيين حالة كل عنصر، الأصلي والمخصص، في المنشئ والواجهة الأمامية.

en: Set to "0" to disable default animations.
ar: قم بتعيينها إلى ”0“ لتعطيل الرسوم المتحركة الافتراضية.

en: Set to "0s" to disable open/close animation.
ar: اضبط على ”0ث“ لتعطيل حركة الفتح/الإغلاق.

en: Set to "50%" to scroll active element into center or "off" to disable auto-scroll.
ar: اضبطها على ”50%“ لتمرير العنصر النشط إلى المنتصف أو ”إيقاف“ لتعطيل التمرير التلقائي.

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
ar: اضبطه على ”ثابت“ لتأثير التوازي.

en: Set to 0 to disable caching. Default is 300 seconds (five minutes).
ar: اضبط على 0 لتعطيل التخزين المؤقت. الإعداد الافتراضي هو 300 ثانية (خمس دقائق).

en: Set to improve performance by caching query loops. This is particularly useful when your query loop arguments remain relatively unchanged. For optimal functionality, ensure that server object caching is enabled for persistent caching. Disable this setting if you experience any unexpected query results.
ar: تعيين لتحسين الأداء عن طريق التخزين المؤقت لحلقات الاستعلام. هذا مفيد بشكل خاص عندما تظل وسيطات حلقة الاستعلام الخاصة بك دون تغيير نسبيًا. للحصول على الوظيفة المثلى، تأكد من تمكين التخزين المؤقت لكائن الخادم للتخزين المؤقت المستمر. قم بتعطيل هذا الإعداد إذا واجهت أي نتائج استعلام غير متوقعة.

en: Set to load %s in the builder to improve compatibility in older browsers. Not recommended to enable for modern browsers due to potential performance impact.
ar: قم بالتعيين لتحميل %s في المنشئ لتحسين التوافق مع المتصفحات القديمة. لا يُنصح بتمكينه للمتصفحات الحديثة بسبب التأثير المحتمل على الأداء.

en: Set to show the responsive indicator next to controls that can have different values at each breakpoint.
ar: تعيين لإظهار مؤشر التجاوب بجانب عناصر التحكم التي يمكن أن تحتوي على قيم مختلفة عند كل نقطة توقف.

en: Set up your own capabilities with the exact permissions you want to allow. Then assign it to specific user roles from the "Builder Access" dropdown below.
ar: قم بإعداد قدراتك الخاصة بالأذونات المحددة التي تريد السماح بها. ثم قم بتعيينها لأدوار مستخدمين محددة من القائمة المنسدلة ”الوصول إلى المنشئ“ أدناه.

en: Set who can bypass maintenance mode. To grant bypass privileges to a specific user, modify the user's profile settings directly.
ar: حدد من يمكنه تجاوز وضع الصيانة. لمنح امتيازات التجاوز لمستخدم معين، قم بتعديل إعدادات ملف تعريف المستخدم مباشرة.

en: Sets direction to row
ar: تعيين الاتجاه إلى صف

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Settings imported
ar: تم استيراد الإعدادات

en: Settings resetted
ar: تمت إعادة تعيين الإعدادات

en: Settings saved
ar: تم حفظ الإعدادات

en: Shape
ar: شكل

en: Shape Dividers
ar: فواصل الأشكال

en: Shape dividers
ar: فواصل الأشكال

en: Share on %s
ar: شارك على %s

en: Share via
ar: شارك عبر

en: Share via email
ar: شارك عبر البريد الإلكتروني

en: Shop template
ar: قالب المتجر

en: Shortcode
ar: الرمز القصير

en: Shortcode content is empty
ar: محتوى الرمز القصير فارغ

en: Shortcuts
ar: اختصارات

en: Show
ar: إظهار

en: Show After Grid
ar: إظهار بعد الشبكة

en: Show Before Grid
ar: إظهار قبل الشبكة

en: Show again after .. hours
ar: إظهار مرة أخرى بعد .. ساعات

en: Show all
ar: إظهار الكل

en: Show all fonts
ar: إظهار جميع الخطوط

en: Show arrows
ar: إظهار الأسهم

en: Show artist
ar: إظهار الفنان

en: Show at breakpoint
ar: إظهار عند نقطة التوقف

en: Show author
ar: إظهار المؤلف

en: Show avatar
ar: إظهار الصورة الرمزية

en: Show badge if product is less than .. days old.
ar: إظهار الشارة إذا كان عمر المنتج أقل من .. يوم.

en: Show bio
ar: إظهار السيرة الذاتية

en: Show cart cross-sells
ar: عرض المنتجات المتقاطعة للسلة

en: Show count
ar: إظهار العدد

en: Show cross-sell products
ar: عرض المنتجات المتقاطعة

en: Show custom element names
ar: إظهار أسماء العناصر المخصصة

en: Show date
ar: إظهار التاريخ

en: Show default element names
ar: إظهار أسماء العناصر الافتراضية

en: Show different images per breakpoint.
ar: عرض صور مختلفة لكل نقطة توقف.

en: Show dots
ar: إظهار النقاط

en: Show dynamic data key in dropdown
ar: إظهار مفتاح البيانات الديناميكية في القائمة المنسدلة

en: Show element
ar: إظهار العنصر

en: Show empty
ar: إظهار الفارغ

en: Show empty stars
ar: إظهار النجوم الفارغة

en: Show empty terms
ar: إظهار المصطلحات الفارغة

en: Show excerpt
ar: إظهار المقتطف

en: Show favorites only
ar: إظهار المفضلة فقط

en: Show featured image
ar: إظهار الصورة المميزة

en: Show flags
ar: إظهار الأعلام

en: Show for class conflicts
ar: إظهار للتعارضات في الفئات

en: Show for new & conflicting classes
ar: إظهار للفئات الجديدة والمتعارضة

en: Show for new classes
ar: إظهار للفئات الجديدة

en: Show friends' photos
ar: إظهار صور الأصدقاء

en: Show fullscreen
ar: عرض ملء الشاشة

en: Show if any value exists
ar: إظهار إذا وجدت أي قيمة

en: Show if non-base breakpoint value exists
ar: إظهار إذا وجدت قيمة لنقطة توقف غير أساسية

en: Show image
ar: إظهار الصورة

en: Show info
ar: إظهار المعلومات

en: Show label
ar: إظهار التسمية

en: Show labels
ar: إظهار التسميات

en: Show link to author posts
ar: إظهار رابط لمنشورات الكاتب

en: Show name
ar: إظهار الاسم

en: Show names
ar: إظهار الأسماء

en: Show navigation
ar: إظهار التنقل

en: Show notice
ar: إظهار الإشعار

en: Show on all responsive controls
ar: إظهار على جميع عناصر التحكم بالتجاوب

en: Show on hover
ar: إظهار عند التحويم

en: Show only active dropdown. Toggle on click. Inner dropdowns inherit multilevel.
ar: إظهار القائمة المنسدلة النشطة فقط. التبديل عند النقر. القوائم المنسدلة الداخلية ترث متعدد المستويات.

en: Show only featured
ar: عرض المميزة فقط

en: Show parent posts
ar: إظهار المنشورات الأصلية

en: Show parent terms
ar: إظهار المصطلحات الأصلية

en: Show password
ar: إظهار كلمة المرور

en: Show percentage
ar: إظهار النسبة المئوية

en: Show popup
ar: إظهار النافذة المنبثقة

en: Show post type archive
ar: إظهار أرشيف نوع المنشور

en: Show products related
ar: عرض المنتجات ذات الصلة

en: Show quantity input field in product loop
ar: إظهار حقل إدخال الكمية في حلقة المنتج

en: Show query loop type
ar: إظهار نوع حلقة الاستعلام

en: Show required asterisk
ar: إظهار علامة النجمة للحقول المطلوبة

en: Show tabs
ar: إظهار التبويبات

en: Show taxonomy
ar: إظهار التصنيف

en: Show tips
ar: إظهار النصائح

en: Show title
ar: إظهار العنوان

en: Show under
ar: إظهار تحت

en: Show up-sell products
ar: عرض منتجات البيع المتصاعد

en: Shows when popup content is fetched via AJAX.
ar: يظهر عند جلب المحتوى المنبثق عبر AJAX.

en: Shows when using infinite scroll, load more interaction, AJAX pagination.
ar: يظهر عند استخدام التمرير اللانهائي، تفاعل تحميل المزيد، ترقيم AJAX.

en: Shuffle
ar: خلط

en: Sidebar
ar: الشريط الجانبي

en: Sidebar deleted.
ar: تم حذف الشريط الجانبي.

en: Sidebar name *
ar: اسم الشريط الجانبي *

en: Sidebars
ar: الأشرطة الجانبية

en: Sign all
ar: توقيع الكل

en: Sign code
ar: توقيع الكود

en: Simple
ar: بسيط

en: Simple product
ar: منتج بسيط

en: Single
ar: مفرد

en: Single product
ar: منتج واحد

en: Single product template
ar: قالب المنتج الفردي

en: Site
ar: الموقع

en: Site Address
ar: عنوان الموقع

en: Site URL
ar: رابط الموقع

en: Site background
ar: خلفية الموقع

en: Site border
ar: حدود الموقع

en: Site layout
ar: تخطيط الموقع

en: Site tagline
ar: شعار الموقع

en: Site title
ar: عنوان الموقع

en: Size
ar: الحجم

en: Size - Default
ar: الحجم - الافتراضي

en: Size - Extra Large
ar: الحجم - كبير جدًا

en: Size - Large
ar: الحجم - كبير

en: Size - Medium
ar: الحجم - متوسط

en: Size - Small
ar: الحجم - صغير

en: Sizing
ar: تحجيم

en: Skew
ar: انحراف

en: Skew X
ar: انحراف x

en: Skew Y
ar: انحراف y

en: Skillful
ar: ماهر

en: Skin
ar: المظهر

en: Skip
ar: تخطي

en: Skip & Deactivate
ar: التخطي والتعطيل

en: Skip class import
ar: تخطي استيراد الفئة

en: Skip to footer
ar: تخطي إلى التذييل

en: Skip to main content
ar: تخطي إلى المحتوى الرئيسي

en: Slide
ar: انزلاق

en: Slide from left
ar: انزلاق من اليسار

en: Slide from right
ar: انزلاق من اليمين

en: Slide up after
ar: الانزلاق لأعلى بعد

en: Slider
ar: شريط التمرير

en: Slides
ar: الشرائح

en: Slow
ar: بطيء

en: Slug
ar: الاسم المختصر

en: Small
ar: صغير

en: Small header
ar: رأس صغير

en: Smooth scroll
ar: تمرير سلس

en: Snap
ar: التقاط

en: Snapping elements selector
ar: محدد عناصر الالتقاط

en: Social Sharing
ar: المشاركة الاجتماعية

en: Social media
ar: وسائل التواصل الاجتماعي

en: Solid
ar: صلب

en: Something went wrong.
ar: حدث خطأ ما.

en: Sorry, but no site URL has been provided.
ar: عذرًا، لم يتم توفير عنوان URL للموقع.

en: Sorry, but we could not subscribe you.
ar: عذرًا، لم نتمكن من تسجيل اشتراكك.

en: Sort
ar: ترتيب

en: Sort by
ar: ترتيب حسب

en: Sort by average rating
ar: الترتيب حسب متوسط التقييم

en: Sort by latest
ar: الترتيب حسب الأحدث

en: Sort by options
ar: خيارات الترتيب

en: Sort by popularity
ar: الترتيب حسب الشعبية

en: Sort by price: high to low
ar: الترتيب حسب السعر: من الأعلى إلى الأدنى

en: Sort by price: low to high
ar: الترتيب حسب السعر: من الأدنى إلى الأعلى

en: Sort options
ar: فرز الخيارات

en: Source
ar: المصدر

en: Sources
ar: المصادر

en: Space
ar: مسافة

en: Space around
ar: مسافة حول

en: Space between
ar: مسافة بين

en: Space between header and footer.
ar: المسافة بين الرأس والتذييل.

en: Space evenly
ar: توزيع متساوي

en: Space-separated list of CSS classes to add to the <body> tag of this page.
ar: قائمة مفصولة بمسافات من فئات CSS لإضافتها إلى علامة <body> لهذه الصفحة.

en: Spacing
ar: التباعد

en: Spam protection
ar: حماية من البريد المزعج

en: Speed
ar: السرعة

en: Speed in ms
ar: السرعة بالميلي ثانية

en: Spellcheck
ar: التدقيق الإملائي

en: Spinner
ar: دوار

en: Spread
ar: انتشار

en: Square
ar: مربع

en: Standard
ar: قياسي

en: Standard fonts
ar: الخطوط القياسية

en: Star color
ar: لون النجمة

en: Stars
ar: النجوم

en: Start
ar: بدء

en: Start animation
ar: بدء الحركة

en: Start autoplay
ar: بدء التشغيل التلقائي

en: Start date
ar: تاريخ البدء

en: Start delay in ms
ar: تأخير البدء بالميلي ثانية

en: Start display at breakpoint
ar: بدء العرض عند نقطة الانقطاع

en: Start index
ar: مؤشر البداية

en: Start play at
ar: بدء التشغيل عند

en: Start time
ar: وقت البدء

en: Starting angle in º
ar: زاوية البدء بالدرجات

en: Static
ar: ثابت

en: Static dropdown content always toggles on click, not hover.
ar: محتوى القائمة المنسدلة الثابتة يتبدل دائمًا عند النقر، وليس عند التحويم.

en: Status
ar: الحالة

en: Status bar
ar: شريط الحالة

en: Statuses
ar: الحالات

en: Step
ar: خطوة

en: Sticky
ar: ثابت

en: Sticky header
ar: رأس ثابت

en: Sticky on scroll
ar: ثابت عند التمرير

en: Stock
ar: المخزون

en: Stock management not enabled for this product.
ar: إدارة المخزون غير مفعلة لهذا المنتج.

en: Stop
ar: إيقاف

en: Stop on last slide
ar: التوقف عند الشريحة الأخيرة

en: Street View Control
ar: التحكم بعرض الشارع

en: Stretch
ar: تمدد

en: Strike
ar: شطب

en: Strikethrough
ar: خط في الوسط

en: Strings
ar: السلاسل النصية

en: Stroke
ar: خط

en: Stroke #2
ar: خط #2

en: Stroke color
ar: لون الخط

en: Stroke width
ar: عرض الخط

en: Structure
ar: الهيكل

en: Structure panel
ar: لوحة الهيكل

en: Stunning
ar: مذهل

en: Style
ar: النمط

en: Style notices globally under Settings > Theme Styles > WooCommerce - Notice.
ar: قم بتنسيق الإشعارات عالميًا تحت الإعدادات > أنماط السمة > WooCommerce - الإشعار.

en: Style saved
ar: تم حفظ النمط

en: Styles
ar: الأنماط

en: Stylesheet
ar: ورقة الأنماط

en: Stylesheets (default)
ar: أوراق الأنماط (افتراضي)

en: Sub menu
ar: القائمة الفرعية

en: Sub menu, mega menu, or multilevel area.
ar: القائمة الفرعية أو القائمة الضخمة أو منطقة متعددة المستويات.

en: Subject
ar: الموضوع

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
ar: فشل الإرسال. يرجى إعادة تحميل الصفحة ومحاولة إرسال النموذج مرة أخرى.

en: Submit
ar: إرسال

en: Submit & Deactivate
ar: إرسال وإلغاء التنشيط

en: Submit Comment
ar: إرسال التعليق

en: Submit button
ar: زر الإرسال

en: Subtitle
ar: العنوان الفرعي

en: Subtitle goes here
ar: العنوان الفرعي هنا

en: Subtitle typography
ar: طباعة العنوان الفرعي

en: Subtitles typography
ar: تنسيق العناوين الفرعية

en: Subtotal
ar: المجموع الفرعي

en: Success
ar: نجاح

en: Success color
ar: لون النجاح

en: Success message
ar: رسالة النجاح

en: Successful
ar: ناجح

en: Successfully removed %1$d orphaned elements across %2$d posts.
ar: تمت إزالة %1$d عنصر يتيم بنجاح عبر %2$d منشور.

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Suffix block
ar: كتلة اللاحقة

en: Sunday
ar: الأحد

en: Superb
ar: رائع

en: Supported field types
ar: أنواع الحقول المدعومة

en: Supported filters
ar: الفلاتر المدعومة

en: Suppress PHP errors
ar: كبت أخطاء PHP

en: Sure thing
ar: بالتأكيد

en: Sure?
ar: متأكد؟?

en: Swatch type
ar: نوع العينة

en: Sweet
ar: حلو

en: Switch
ar: تبديل

en: Sync fonts
ar: مزامنة الخطوط

en: Sync global classes
ar: مزامنة الفئات العامة

en: Sync with query
ar: مزامنة مع الاستعلام

en: System Information
ar: معلومات النظام

en: T-shirt
ar: تي شيرت

en: TIME
ar: الوقت

en: Tab
ar: تبويب

en: Tab 1
ar: التبويب 1

en: Tab 1 label
ar: تسمية التبويب 1

en: Tab 2
ar: التبويب 2

en: Tab 2 label
ar: تسمية التبويب 2

en: Tab content
ar: محتوى التبويب

en: Tab menu
ar: قائمة التبويب

en: Table
ar: جدول

en: Table background
ar: خلفية الجدول

en: Table border
ar: حدود الجدول

en: Table box shadow
ar: ظل صندوق الجدول

en: Table of contents
ar: جدول المحتويات

en: Tablet
ar: جهاز لوحي

en: Tablet portrait
ar: الجهاز اللوحي بوضع عمودي

en: Tabs
ar: التبويبات

en: Tag
ar: وسم

en: Tag cloud
ar: سحابة الوسوم

en: Tag: %s
ar: الوسم: %s

en: Tags
ar: الوسوم

en: Take over
ar: تولي الأمر

en: Target
ar: الهدف

en: Target a "CSS selector" on "Hide popup", but not a popup directly! As this action runs after the popup has been closed.
ar: استهدف ”محدد CSS“ عند ”إخفاء النافذة المنبثقة“، وليس النافذة المنبثقة مباشرة! حيث يتم تنفيذ هذا الإجراء بعد إغلاق النافذة المنبثقة.

en: Target form selector
ar: محدد النموذج المستهدف

en: Target interaction ID
ar: معرف التفاعل المستهدف

en: Target query
ar: استعلام الهدف

en: Target query has not been set. Without connecting a filter to a query, the filter has no effect.
ar: لم يتم تعيين استعلام الهدف. بدون ربط الفلتر باستعلام، لن يكون للفلتر أي تأثير.

en: Taxonomies
ar: تصنيفات

en: Taxonomies related posts must have in common.
ar: التصنيفات التي يجب أن تكون مشتركة بين المنشورات ذات الصلة.

en: Taxonomy
ar: تصنيف

en: Taxonomy query
ar: استعلام التصنيف

en: Taxonomy slug
ar: سلاغ التصنيف

en: Team Members
ar: أعضاء الفريق

en: Team member
ar: عضو الفريق

en: Team members
ar: أعضاء الفريق

en: Telephone
ar: الهاتف

en: Template & post password
ar: كلمة مرور Template والمقال

en: Template Bundle
ar: حزمة Template

en: Template Bundles
ar: حزم Template

en: Template Tag
ar: وسم Template

en: Template Tags
ar: وسوم Template

en: Template bundle
ar: حزمة Template

en: Template created
ar: تم إنشاء Template

en: Template deleted
ar: تم حذف Template

en: Template has not been published.
ar: لم يتم نشر Template.

en: Template imported
ar: تم استيراد Template

en: Template insert failed: This template has no data
ar: فشل إدراج Template: هذا Template لا يحتوي على بيانات

en: Template inserted
ar: تم إدراج Template

en: Template manager thumbnail height
ar: ارتفاع الصورة المصغرة لمدير Template

en: Template overridden
ar: تم تجاوز Template

en: Template password
ar: كلمة مرور Template

en: Template saved
ar: تم حفظ Template

en: Template screenshot generation is disabled.
ar: تم تعطيل إنشاء لقطات الشاشة لـ Template.

en: Template screenshots
ar: لقطات الشاشة لـ Template

en: Template screenshots deleted
ar: تم حذف لقطات الشاشة لـ Template

en: Template settings
ar: إعدادات Template

en: Template tag
ar: وسم Template

en: Template tags
ar: وسوم Template

en: Template thumbnail column
ar: عمود الصورة المصغرة لـ Template

en: Template title
ar: عنوان Template

en: Template type
ar: نوع Template

en: Term
ar: مصطلح

en: Term ID
ar: معرف المصطلح

en: Term archive URL
ar: رابط أرشيف المصطلح

en: Term count
ar: عدد المصطلح

en: Term description
ar: وصف المصطلح

en: Term group
ar: مجموعة المصطلحات

en: Term id
ar: معرّف المصطلح

en: Term meta
ar: بيانات وصفية للمصطلح

en: Term name
ar: اسم المصطلح

en: Term slug
ar: سلاق المصطلح

en: Term taxonomy ID
ar: معرف تصنيف المصطلح

en: Term taxonomy slug
ar: سلاق تصنيف المصطلح

en: Terms
ar: الشروط

en: Terrain
ar: تضاريس

en: Testimonial
ar: شهادة

en: Testimonials
ar: الشهادات

en: Text
ar: نص

en: Text align
ar: محاذاة النص

en: Text block
ar: كتلة نصية

en: Text color
ar: لون النص

en: Text decoration
ar: زخرفة النص

en: Text editor
ar: محرر النصوص

en: Text link
ar: رابط النص

en: Text list
ar: قائمة نصية

en: Text padding
ar: حشو النص

en: Text shadow
ar: ظل النص

en: Text to display when hovering over the field.
ar: النص الذي سيتم عرضه عند تمرير المؤشر فوق الحقل.

en: Text transform
ar: تحويل النص

en: Text wrap
ar: التفاف النص

en: Textarea
ar: منطقة النص

en: Thank you
ar: شكراً لك

en: Thank you for your message
ar: شكرًا لك على رسالتك

en: The "Enable AJAX add to cart buttons on archives" WooCommerce setting must also be active.
ar: يجب أيضًا تفعيل إعداد WooCommerce ”تمكين أزرار إضافة إلى السلة بتقنية AJAX في صفحات الأرشيف“.

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
ar: تغطي مقالات ”الميزات“ مواضيع مثل تكامل Unsplash، والكود المخصص (CSS و JS)، والتدرجات، والأشرطة الجانبية، ومقسمات الأشكال، والعناصر العالمية، إلخ.

en: The URL to send the form data to.
ar: عنوان URL لإرسال بيانات النموذج إليه.

en: The active theme has no sidebars defined.
ar: الثيم النشط ليس له أشرطة جانبية محددة.

en: The custom video player is only applicable to "Media" or "File URL" video source.
ar: مشغل الفيديو المخصص ينطبق فقط على مصدر الفيديو 'الوسائط' أو 'رابط URL للملف'.

en: The dynamic data is empty.
ar: البيانات الديناميكية فارغة.

en: The executed code will run on your site! Only add code that you consider safe.
ar: سيتم تشغيل الكود المنفذ على موقعك! أضف فقط الكود الذي تعتبره آمنًا.

en: The field "%s" exceeds the allowed maximum length of %2$d characters.
ar: الحقل ”%s“ يتجاوز الحد الأقصى المسموح به وهو %%2$d حرفًا.

en: The following classes have been modified by the user below since your last save. Accept or discard those changes to continue your save.
ar: تم تعديل الفئات التالية بواسطة المستخدم أدناه منذ آخر حفظ قمت به. اقبل أو ارفض هذه التغييرات للمتابعة مع الحفظ.

en: The form is not rendered if the current user is lacking the required capability.
ar: لا يتم عرض النموذج إذا كان المستخدم الحالي يفتقر إلى الصلاحية المطلوبة.

en: The full URL of the API endpoint you want to retrieve data.
ar: عنوان URL الكامل لنقطة نهاية API التي تريد استرداد البيانات منها.

en: The query element doesn't exist.
ar: عنصر الاستعلام غير موجود.

en: The query filter database is outdated. Please click "Regenerate filter index" button to update it.
ar: قاعدة بيانات فلتر الاستعلام قديمة. يرجى النقر على زر ”إعادة إنشاء فهرس الفلتر“ لتحديثها.

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
ar: الموقع الذي تطلب منه القوالب قد تم تعطيل الوصول إلى قوالبه.

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
ar: الموقع الذي تطلب منه القوالب يتطلب كلمة مرور للقوالب البعيدة.

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
ar: اسم النمط الذي أدخلته موجود بالفعل. يرجى اختيار اسم مختلف.

en: The value is automatically populated based on the font-size in percentage that you have set under Theme Styles > Typography > HTML: font-size. For an HTML font-size of 100%, the value is 16, if the HTML font-size is 62.5%, the value is 10, and so on. If left empty, your fluid typography unit will be "px" instead of "rem".
ar: يتم ملء القيمة تلقائيًا بناءً على حجم الخط بالنسبة المئوية الذي قمت بتعيينه ضمن أنماط السمة > الطباعة > HTML: حجم الخط. بالنسبة لحجم خط HTML بنسبة 100٪، تكون القيمة 16، وإذا كان حجم خط HTML هو 62.5٪، تكون القيمة 10، وهكذا. إذا تُركت فارغة، ستكون وحدة الطباعة المرنة الخاصة بك ”px“ بدلاً من ”rem“.

en: The video <iframe> is lazy loaded after clicking the preview image.
ar: يتم تحميل <iframe> الفيديو بشكل كسول بعد النقر على صورة المعاينة.

en: The webhook endpoint(s) to send the submitted form data to.
ar: نقطة (نقاط) النهاية للويب هوك لإرسال بيانات النموذج المرسلة إليها.

en: Theme
ar: السمة

en: Theme Information
ar: معلومات القالب

en: Theme Style
ar: نمط الثيم

en: Theme Styles
ar: أنماط القالب

en: Theme author
ar: مؤلف القالب

en: Theme author URI
ar: رابط مؤلف القالب

en: Theme is child theme
ar: القالب هو قالب فرعي

en: Theme name
ar: اسم القالب

en: Theme style created
ar: تم إنشاء نمط السمة

en: Theme style deleted
ar: تم حذف نمط السمة

en: Theme styles
ar: أنماط السمة

en: Theme version
ar: إصدار القالب

en: There is an "Activation status" column under "Users", where you can manually set the status to active/inactive and resend the activation email.
ar: هناك عمود ”حالة التفعيل“ ضمن ”المستخدمين“، حيث يمكنك تعيين الحالة يدويًا إلى نشط/غير نشط وإعادة إرسال بريد التفعيل.

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
ar: يوجد حفظ تلقائي أحدث من الإصدار الذي تقوم بعرضه حاليًا.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ar: لا يوجد مقتطف لأن هذا منشور محمي.

en: These parameters will be added to the API request URL.
ar: سيتم إضافة هذه المعلمات إلى عنوان URL لطلب API.

en: These styles also apply to all Gutenberg captions.
ar: تنطبق هذه الأنماط أيضًا على جميع تسميات Gutenberg.

en: These styles will also apply to all Gutenberg captions.
ar: ستنطبق هذه الأنماط أيضًا على جميع تسميات Gutenberg.

en: Thin
ar: رفيع

en: This %s component is not enabled for use in the block editor. Ask your site administrator to enable this component for use in the block editor.
ar: هذا المكون %s غير مفعل للاستخدام في محرر المكونات. اطلب من مسؤول موقعك تفعيل هذا المكون للاستخدام في محرر المكونات.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
ar: هذا المحتوى محمي بكلمة مرور. لعرضه، يرجى إدخال كلمة المرور الخاصة بك أدناه:

en: This data will be used in your query.
ar: سيتم استخدام هذه البيانات في استعلامك.

en: This dataset has unsaved changes
ar: تحتوي مجموعة البيانات هذه على تغييرات غير محفوظة

en: This element works alongside a "Map" element when "Sync with query" has been set. An invisible <template> node is generated that stores location data. Allowing the map to retrieve and display markers dynamically.
ar: يعمل هذا العنصر جنبًا إلى جنب مع عنصر ”الخريطة“ عند تعيين ”المزامنة مع الاستعلام“. يتم إنشاء عقدة <template> غير مرئية تخزن بيانات الموقع. مما يسمح للخريطة باسترداد وعرض العلامات بشكل ديناميكي.

en: This feature affects all new user registrations, not just those submitted via the Form element.
ar: تؤثر هذه الميزة على جميع تسجيلات المستخدمين الجديدة، وليس فقط تلك المقدمة عبر عنصر النموذج.

en: This icon set is currently disabled and hidden from the icon dropdown menu. However, any existing icons from this set will still display on your site.
ar: مجموعة الأيقونات هذه معطلة حاليًا ومخفية من القائمة المنسدلة للأيقونات. ومع ذلك، ستظل أي أيقونات موجودة من هذه المجموعة معروضة على موقعك.

en: This is an experimental feature. Query filters and components are not supported when using API requests.
ar: هذه ميزة تجريبية. لا يتم دعم عوامل تصفية الاستعلام والمكونات عند استخدام طلبات API.

en: This page is built with %s.
ar: تم بناء هذه الصفحة باستخدام %s.

en: This post has no %s terms.
ar: هذا المنشور ليس له مصطلحات %s.

en: This post has no related posts.
ar: هذا المنشور ليس له منشورات ذات صلة.

en: This post is already being edited.
ar: هذا المنشور قيد التحرير بالفعل.

en: This query type doesn't support pagination.
ar: هذا النوع من الاستعلام لا يدعم ترقيم الصفحات.

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
ar: يحتوي هذا القالب على لوحة ألوان. هل ترغب في استيرادها؟?

en: This template contains color palettes. Would you like to import them?
ar: يحتوي هذا القالب على لوحات ألوان. هل ترغب في استيرادها؟?

en: This template contains global variables. Would you like to import them?
ar: يحتوي هذا القالب على متغيرات عامة. هل ترغب في استيرادها؟?

en: This template contains the following theme styles. Would you like to import them?
ar: يحتوي هذا القالب على أنماط الموضوع التالية. هل ترغب في استيرادها؟?

en: This template is currently not rendered on pages that meet the template conditions as no password has been set.
ar: لا يتم عرض هذا القالب حاليًا على الصفحات التي تستوفي شروط القالب حيث لم يتم تعيين كلمة مرور.

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
ar: يتم عرض هذا النوع من القوالب تلقائيًا على الصفحة الصحيحة.

en: This text is displayed when the "Registration privacy policy" text is filled in WooCommerce.
ar: يظهر هذا النص عند ملء نص ”سياسة خصوصية التسجيل“ في WooCommerce.

en: This text is displayed when the "When creating an account, send the new user a link to set their password" option is enabled in WooCommerce.
ar: يظهر هذا النص عند تفعيل خيار ”إرسال رابط للمستخدم الجديد لتعيين كلمة المرور عند إنشاء حساب“ في WooCommerce.

en: This user role has %s capability, and therefore full builder access. Effectively overriding this setting.
ar: دور المستخدم هذا لديه قدرة %s، وبالتالي لديه وصول كامل إلى المنشئ. مما يؤدي فعليًا إلى تجاوز هذا الإعداد.

en: Thousand separator
ar: فاصل الآلاف

en: Thumb
ar: صورة مصغرة

en: Thumbnail
ar: الصورة المصغرة

en: Thumbnail navigation
ar: تنقل المصغرات

en: Thumbnail size
ar: حجم المصغرة

en: Thursday
ar: الخميس

en: Tick if this popup is for WooCommerce Quick View.
ar: حدد إذا كانت هذه النافذة المنبثقة مخصصة للعرض السريع لـ WooCommerce.

en: Tick if you do not display any post meta fields. Reduce additional queries.
ar: ضع علامة إذا كنت لا تعرض أي حقول تعريف للنشر. تقليل الاستعلامات الإضافية.

en: Tick if you do not display any taxonomy terms. Reduce additional queries.
ar: ضع علامة إذا كنت لا تعرض أي مصطلحات تصنيف. تقليل الاستعلامات الإضافية.

en: Tick if you do not need pagination, load more or infinite scroll. Performance boost.
ar: ضع علامة إذا لم تكن بحاجة إلى ترقيم الصفحات أو تحميل المزيد أو التمرير اللانهائي. تعزيز الأداء.

en: Tilt
ar: إمالة

en: Time
ar: الوقت

en: Time in minutes that the random seed will last. Avoid duplicate posts when using random order.
ar: الوقت بالدقائق الذي ستستمر فيه البذرة العشوائية. تجنب تكرار المنشورات عند استخدام الترتيب العشوائي.

en: Time zone
ar: المنطقة الزمنية

en: Timeline
ar: الخط الزمني

en: Timezone
ar: المنطقة الزمنية

en: Timing function
ar: دالة التوقيت

en: Title
ar: العنوان

en: Title Tag
ar: وسم العنوان

en: Title margin
ar: هامش العنوان

en: Title tag
ar: وسم العنوان

en: Title typography
ar: طباعة العنوان

en: To add decorative text, but not user input. Runs through %s.
ar: لإضافة نص زخرفي، وليس إدخال المستخدم. يتم تشغيله من خلال %s.

en: To distinguish markers in the builder.
ar: لتمييز العلامات في المنشئ.

en: To ensure showing a marker please provide the latitude and longitude, separated by comma.
ar: لضمان إظهار علامة، يرجى توفير خط العرض وخط الطول، مفصولين بفاصلة.

en: To select a default value you have to first connect this property with the select control.
ar: لتحديد قيمة افتراضية يجب عليك أولاً ربط هذه الخاصية بعنصر التحكم في التحديد.

en: To trigger the interaction when 50%% of the element is in the viewport, set the rootMargin to %s.
ar: لتشغيل التفاعل عندما يكون 50٪ من العنصر في منطقة العرض، قم بتعيين rootMargin إلى %s.

en: Toggle
ar: تبديل

en: Toggle attribute
ar: تبديل السمة

en: Toggle controls
ar: تبديل عناصر التحكم

en: Toggle coupon form
ar: تبديل نموذج الكوبون

en: Toggle dropdown
ar: تبديل القائمة المنسدلة

en: Toggle login form
ar: تبديل نموذج تسجيل الدخول

en: Toggle mini cart
ar: تبديل السلة المصغرة

en: Toggle offcanvas
ar: تبديل خارج الشاشة

en: Toggle on
ar: تبديل عند

en: Toggle search
ar: تبديل البحث

en: Toggle width
ar: عرض الزر

en: Toggleable form
ar: نموذج قابل للتبديل

en: Toolbar
ar: شريط الأدوات

en: Toolbar logo link
ar: رابط شعار شريط الأدوات

en: Tooltip
ar: تلميح

en: Top
ar: قمة

en: Top / Start
ar: الأعلى / البداية

en: Top center
ar: أعلى الوسط

en: Top left
ar: أعلى اليسار

en: Top level
ar: المستوى الأعلى

en: Top level terms only
ar: المصطلحات العليا فقط

en: Top right
ar: أعلى اليمين

en: Total
ar: الإجمالي

en: Total items path
ar: مسار إجمالي العناصر

en: Total jobs
ar: إجمالي المهام

en: Track color
ar: لون المسار

en: Track resize
ar: تتبع تغيير الحجم

en: Transform
ar: تحويل

en: Transform origin
ar: نقطة أصل التحويل

en: Transition
ar: الانتقال

en: Translate X
ar: ترجمة x

en: Translate Y
ar: ترجمة y

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
en: %s comment | %s comments
ar[0]: %s comments
ar[1]: %s تعليق
ar[2]: %s comments
ar[3]: %s comments
ar[4]: %s comments
ar[5]: %s تعليق

en: Transparency
ar: الشفافية

en: Trash
ar: سلة المهملات

en: Trash is empty
ar: سلة المهملات فارغة

en: Triangle
ar: مثلث

en: Triangle concave
ar: مثلث مقعر

en: Triangle convex
ar: مثلث محدب

en: Triangle double
ar: مثلث مزدوج

en: Trigger
ar: المشغل

en: Trigger "register_new_user" action to send WordPress notification. %s
ar: تفعيل إجراء ”register_new_user“ لإرسال إشعار WordPress. %s

en: True
ar: صحيح

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
ar: خط TrueType: بيانات خط غير مضغوطة، ولكن بدعم جزئي لـ IE9+.

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Type
ar: النوع

en: Type keyword, hit enter.
ar: اكتب الكلمة المفتاحية، ثم اضغط على Enter.

en: Type name, hit enter
ar: اكتب الاسم، ثم اضغط Enter

en: Type scale ratio
ar: نسبة مقياس الكتابة

en: Type speed in ms
ar: سرعة الكتابة بالميلي ثانية

en: Type to search
ar: اكتب للبحث

en: Type to search for ..
ar: اكتب للبحث عن ..

en: Typography
ar: الطباعة

en: Typography active
ar: الطباعة نشطة

en: URL
ar: رابط URL

en: URL parameter
ar: معامل URL

en: URL parameters
ar: معلمات URL

en: URL redirect to after applying the filter. Leave it empty if not intended to.
ar: عنوان URL للتوجيه بعد تطبيق الفلتر. اتركه فارغًا إذا لم يكن مقصودًا.

en: Unable to calculate total pages for offset pagination. Items per page not found for element "%s".
ar: غير قادر على حساب إجمالي الصفحات لترقيم صفحات الإزاحة. لم يتم العثور على العناصر لكل صفحة للعنصر ”%s“.

en: Unable to determine items per page for offset pagination. Check offset key settings.
ar: غير قادر على تحديد العناصر لكل صفحة لترقيم صفحات الإزاحة. تحقق من إعدادات مفتاح الإزاحة.

en: Unable to fix corrupted filter element database
ar: تعذر إصلاح قاعدة بيانات عناصر التصفية التالفة

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Unconnected
ar: غير متصل

en: Unconnected properties detected. Edit your component or any of its children to connect your properties to a specific setting.
ar: تم اكتشاف خصائص غير متصلة. قم بتحرير المكون الخاص بك أو أي من العناصر الفرعية له لربط خصائصك بإعداد محدد.

en: Underline
ar: تسطير

en: Understanding the layout
ar: فهم التخطيط

en: Undo
ar: تراجع

en: Unique lightbox identifier
ar: معرف فريد لصندوق الإضاءة

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Unlimited websites
ar: مواقع ويب غير محدودة

en: Unlink
ar: فك الارتباط

en: Unlink component
ar: فك ارتباط المكون

en: Unlinked
ar: غير مرتبط

en: Unlock
ar: فتح القفل

en: Unlock password protection
ar: فتح حماية كلمة المرور

en: Unlocked
ar: غير مقفل

en: Unordered list
ar: قائمة غير مرتبة

en: Unpin
ar: إلغاء التثبيت

en: Unpinned
ar: غير مثبت

en: Unsigned code
ar: كود غير موقع

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
ar: مطلوب مفتاح API لـ Unsplash! أضف المفتاح في لوحة التحكم تحت: %s

en: Unused elements
ar: العناصر غير المستخدمة

en: Unused on this page
ar: غير مستخدم في هذه الصفحة

en: Unused on this site
ar: غير مستخدم في هذا الموقع

en: Unwrap
ar: فك التغليف

en: Up sells
ar: منتجات البيع المتصاعد

en: Up-sells
ar: منتجات البيع الإضافي

en: Update
ar: تحديث

en: Update Template Bundle
ar: تحديث حزمة Template

en: Update Template Tag
ar: تحديث وسم Template

en: Update cart via AJAX
ar: تحديث العربة عبر AJAX

en: Update filter index
ar: تحديث فهرس الفلتر

en: Update post
ar: تحديث المنشور

en: Updated
ar: تم التحديث

en: Updating references to %s global variable(s) across the entire site...
ar: جارٍ تحديث الإشارات إلى %s متغير(ات) عامة عبر الموقع بأكمله...

en: Upload
ar: رفع

en: Upload .%s file
ar: رفع ملف .%s

en: Upload SVG
ar: رفع SVG

en: Upload/Add image
ar: تحميل/إضافة صورة

en: Uploaded file type is not allowed.
ar: نوع الملف الذي تم تحميله غير مسموح به.

en: Uppercase
ar: أحرف كبيرة

en: Upsells
ar: العروض الترويجية

en: Usage
ar: الاستخدام

en: Use "%root%" to target the element wrapper.
ar: استخدم ”%root%“ لاستهداف غلاف العنصر.

en: Use "ip" to prevent multiple entries from the same IP address.
ar: استخدم ”ip“ لمنع الإدخالات المتعددة من نفس عنوان IP.

en: Use %s to pass data such as the source and target elements to your custom function.
ar: استخدم %s لتمرير البيانات مثل عناصر المصدر والهدف إلى وظيفتك المخصصة.

en: Use %s when adding columns/rows
ar: استخدم %s عند إضافة أعمدة/صفوف

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
ar: استخدم AJAX بدلاً من استدعاءات واجهة برمجة تطبيقات REST لووردبريس لعرض العناصر.

en: Use PHP constant
ar: استخدام ثابت PHP

en: Use a prefix to avoid conflicts with plugins or WordPress reserved parameters.
ar: استخدم بادئة لتجنب التعارض مع الإضافات أو المعاملات المحجوزة لووردبريس.

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
ar: استخدم أي قيمة حقل نموذج عبر معرفها مثل هذا: {{form_field}}. استبدل ”form_field“ بمعرف الحقل الفعلي.

en: Use block editor
ar: استخدام محرر الكتل

en: Use brand colors
ar: استخدام ألوان العلامة التجارية

en: Use field IDs to personalize your message.
ar: استخدم معرفات الحقول لتخصيص رسالتك.

en: Use for sticky scrolling header etc.
ar: استخدمه لرأس التمرير اللاصق وما إلى ذلك.

en: Use in block editor
ar: استخدام في محرر المكونات

en: Use min/max
ar: استخدم الحد الأدنى/الأقصى

en: Use min/max date from index table.
ar: استخدام الحد الأدنى/الأقصى للتاريخ من جدول الفهرس.

en: Use product variation image
ar: استخدام صورة متغير المنتج

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
ar: استخدم المنشئ لإضافة كود مخصص لصفحة معينة.

en: Use the date format as set under Settings > General > Date format
ar: استخدم تنسيق التاريخ كما هو محدد في الإعدادات > عام > تنسيق التاريخ

en: Use the dynamic picker in the "Meta key" control below to select the desired custom field. The dynamic data tag is used to retrieves the field settings, it is not parsed.
ar: استخدم منتقي البيانات الديناميكي في عنصر التحكم ”المفتاح الوصفي“ أدناه لاختيار الحقل المخصص المطلوب. يتم استخدام علامة البيانات الديناميكية لاسترجاع إعدادات الحقل، ولا يتم تحليلها.

en: Use the generated variables in your design (theme styles, elements, etc.)
ar: استخدم المتغيرات التي تم إنشاؤها في تصميمك (أنماط السمة، العناصر، إلخ)

en: Use valid HTML syntax. No spaces.
ar: استخدم بناء HTML صحيح. بدون مسافات.

en: Use vertical position of target node.
ar: استخدم الموضع الرأسي للعقدة المستهدفة.

en: Use width & horizontal position of target node.
ar: استخدم العرض والموضع الأفقي للعقدة المستهدفة.

en: Used if default or custom preview image can't be loaded.
ar: تُستخدم إذا تعذر تحميل صورة المعاينة الافتراضية أو المخصصة.

en: Used if logo image isn't set or available.
ar: يُستخدم إذا لم يتم تعيين صورة الشعار أو لم تكن متاحة.

en: Used on this page
ar: مستخدم في هذه الصفحة

en: Used on this site
ar: مستخدم في هذا الموقع

en: Used to creat visual hiarchy between nested dropdowns.
ar: يُستخدم لإنشاء تسلسل هرمي مرئي بين القوائم المنسدلة المتداخلة.

en: User
ar: مستخدم

en: User ID
ar: معرف المستخدم

en: User Login
ar: تسجيل دخول المستخدم

en: User Registration
ar: تسجيل المستخدم

en: User activation
ar: تفعيل المستخدم

en: User author URL
ar: رابط المؤلف للمستخدم

en: User login
ar: اسم دخول المستخدم

en: User meta
ar: بيانات وصفية للمستخدم

en: User name
ar: اسم المستخدم

en: User portrait
ar: صورة المستخدم

en: User profile
ar: ملف المستخدم

en: User registered
ar: تسجيل المستخدم

en: User registered date
ar: تاريخ تسجيل المستخدم

en: User registration
ar: تسجيل المستخدم

en: User role
ar: دور المستخدم

en: User roles
ar: أدوار المستخدمين

en: User roles with code execution capability
ar: أدوار المستخدمين ذات القدرة على تنفيذ الكود

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Username already exists.
ar: اسم المستخدم موجود بالفعل.

en: Username is not valid.
ar: اسم المستخدم غير صالح.

en: Username required.
ar: اسم المستخدم مطلوب.

en: Users
ar: المستخدمون

en: Users could upload potentially malicious files through your form. To minimize this risk, please specify the "Allowed file formats" below.
ar: قد يقوم المستخدمون بتحميل ملفات ضارة محتملة من خلال نموذجك. لتقليل هذا الخطر، يرجى تحديد ”تنسيقات الملفات المسموح بها“ أدناه.

en: Using "Auto height" might lead to CLS (Cumulative Layout Shift).
ar: قد يؤدي استخدام ”الارتفاع التلقائي“ إلى تغير تراكمي في التخطيط (CLS).

en: Using Cloudflare Bot Fight Mode? Try disabling it
ar: هل تستخدم وضع مكافحة البوتات من Cloudflare؟ حاول تعطيله

en: Valid
ar: صحيح

en: Valid JSON data required to run the importer
ar: مطلوب بيانات JSON صالحة لتشغيل المستورد

en: Valid code signatures are required for all Code (element), SVG (element) and Query editor instances to run.
ar: التواقيع الصالحة للكود مطلوبة لجميع حالات الكود (العنصر)، وSVG (العنصر)، ومحرر الاستعلام ليتم تشغيلها.

en: Valid signature
ar: توقيع صالح

en: Validation failed
ar: فشل التحقق من الصحة

en: Value
ar: القيمة

en: Value type
ar: نوع القيمة

en: Variable
ar: متغير

en: Variable dropdown: Hide value
ar: القائمة المنسدلة للمتغيرات: إخفاء القيمة

en: Variable name
ar: اسم المتغير

en: Variable name already exists
ar: اسم المتغير موجود بالفعل

en: Variable name missing
ar: اسم المتغير مفقود

en: Variable product
ar: منتج متغير

en: Variables
ar: المتغيرات

en: Variables duplicated
ar: تم نسخ المتغيرات

en: Variables imported
ar: تم استيراد المتغيرات

en: Variables renamed
ar: تمت إعادة تسمية المتغيرات

en: Variation swatches
ar: عينات المتغيرات

en: Variations
ar: المتغيرات

en: Verification failure page
ar: صفحة فشل التحقق

en: Verification success page
ar: صفحة نجاح التحقق

en: Vertical
ar: عمودي

en: Vertical - Cloud
ar: عمودي - سحابة

en: Vertical - Drops
ar: عمودي - قطرات

en: Vertical - Pixels
ar: عمودي - بكسلات

en: Vertical - Stroke
ar: عمودي - خط

en: Vertical - Stroke #2
ar: عمودي - خط #2

en: Vertical - Tilt
ar: عمودي - إمالة

en: Vertical - Triangle
ar: عمودي - مثلث

en: Vertical - Triangle double
ar: عمودي - مثلث مزدوج

en: Vertical - Wave
ar: عمودي - موجة

en: Vertical - Wave brush
ar: عمودي - فرشاة موجية

en: Vertical - Waves
ar: عمودي - أمواج

en: Vertical - Zigzag
ar: عمودي - متعرج

en: Vertical align
ar: محاذاة عمودية

en: Vertical alignment
ar: المحاذاة العمودية

en: Very fast
ar: سريع جدًا

en: Very slow
ar: بطيء جدًا

en: Very well
ar: جيد جدًا

en: Video
ar: فيديو

en: Video URL
ar: رابط URL للفيديو

en: Video file URL
ar: رابط ملف الفيديو

en: Video url
ar: رابط الفيديو

en: Videos
ar: الفيديوهات

en: View
ar: عرض

en: View %s
ar: عرض %s

en: View Custom Font
ar: عرض الخط المخصص

en: View Custom Fonts
ar: عرض الخطوط المخصصة

en: View Template
ar: عرض Template

en: View Template Bundle
ar: عرض حزمة Template

en: View Template Tag
ar: عرض وسم Template

en: View Templates
ar: عرض Templates

en: View cart
ar: عرض السلة

en: View changelog
ar: عرض سجل التغييرات

en: View classes
ar: عرض الفئات

en: View on frontend
ar: عرض في الواجهة الأمامية

en: View order
ar: عرض الطلب

en: View products
ar: عرض المنتجات

en: Vimeo privacy hash
ar: هاش خصوصية Vimeo

en: Vimeo video ID/URL
ar: معرف فيديو Vimeo / الرابط

en: Visibility
ar: الرؤية

en: Visible
ar: مرئي

en: Visible after
ar: مرئي بعد

en: Visible on scroll up
ar: مرئي عند التمرير لأعلى

en: Visit docs
ar: زيارة المستندات

en: Visit the website %s
ar: زيارة الموقع %s

en: Visual
ar: مرئي

en: Visual grid builder
ar: منشئ الشبكة المرئية

en: WP debug
ar: وضع التصحيح في WordPress

en: WP language
ar: لغة WordPress

en: WP memory limit
ar: حد الذاكرة في WordPress

en: WP multisite
ar: الموقع المتعدد لـ WordPress

en: WP version
ar: إصدار WordPress

en: Warning
ar: تحذير

en: Warning color
ar: لون التحذير

en: Wave
ar: موجة

en: Wave brush
ar: فرشاة موجية

en: Waves
ar: أمواج

en: We recommend setting a padding for your lightbox to accommodate the thumbnail navigation.
ar: نوصي بتعيين حشو لصندوقك الضوئي لاستيعاب تنقل المصغرات.

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
ar: تنسيق خط الويب المفتوح 2.0: خط TrueType/OpenType بضغط أفضل من WOFF 1.0، ولكن بدون دعم لمتصفح IE.

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
ar: تنسيق خط الويب المفتوح: خط TrueType/OpenType مضغوط مع معلومات حول مصدر الخط ودعم كامل لـ IE9+ (موصى به).

en: Web design
ar: تصميم الويب

en: Webfont loading method
ar: طريقة تحميل الخطوط

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
ar: يتم تحميل الخطوط (مثل خطوط Google) عبر أوراق الأنماط بشكل افتراضي. اختر ”محمل الخطوط“ لتجنب ظهور النص غير المنسق (FOUT) عن طريق إخفاء محتوى موقعك حتى يتم تحميل جميع الخطوط.

en: Webhook payload too large.
ar: حمولة الويب هوك كبيرة جدًا.

en: Webhook request failed with status code
ar: فشل طلب الويب هوك مع رمز الحالة

en: Website
ar: الموقع الإلكتروني

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Weekday
ar: يوم الأسبوع

en: Welcome to %s
ar: مرحبًا بك في %s

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
ar: ما هو اسم منشئ الموقع هذا؟ ولماذا اخترته؟?

en: When a Map ID is present, map styles are controlled via the %s.
ar: عند وجود معرّف الخريطة، يتم التحكم في أنماط الخريطة عبر %s.

en: When editing your popup template, you have to enable the "Info Box" setting under "Template Settings > Popup".
ar: عند تعديل template النافذة المنبثقة الخاص بك، يجب عليك تمكين إعداد ”صندوق المعلومات“ تحت ”إعدادات Template > النافذة المنبثقة“.

en: When enabled, this field acts as a spam trap. It will not be visible to users, but will capture any bots that fill it out.
ar: عند تمكينه، يعمل هذا الحقل كمصيدة للبريد المزعج. لن يكون مرئيًا للمستخدمين، ولكنه سيلتقط أي روبوتات تملأه.

en: When enabled, this query only runs when a live search is performed.
ar: عند التفعيل، يتم تشغيل هذا الاستعلام فقط عند إجراء بحث مباشر.

en: When pasting elements from another site that contain image or SVG files, placeholders are used by default. Enable to download the image from the source site. If the current user lacks SVG upload permissions, a placeholder SVG is used.
ar: عند لصق عناصر من موقع آخر تحتوي على ملفات صور أو SVG، يتم استخدام العناصر النائبة افتراضيًا. قم بتمكين هذا الخيار لتنزيل الصورة من الموقع المصدر. إذا كان المستخدم الحالي لا يملك صلاحيات تحميل SVG، سيتم استخدام SVG نائب.

en: When rendering without wrapper your settings under the style tab won't have any effect.
ar: عند العرض بدون غلاف، لن يكون لإعداداتك في علامة التبويب 'النمط' أي تأثير.

en: When someone visits a default WordPress authentication URL (%s), they are redirected to this selected page.
ar: عندما يزور شخص ما عنوان URL المصادقة الافتراضي لـ WordPress (%s)، تتم إعادة توجيهه إلى هذه الصفحة المحددة.

en: When using dynamic data that contains formatted text (e.g. WYSIWYG field, or any other HTML tags such as p, div, headings, etc.), set the HTML tag to "div", not "p". Alternatively, use the Rich Text element.
ar: عند استخدام بيانات ديناميكية تحتوي على نص منسق (مثل حقل WYSIWYG، أو أي علامات HTML أخرى مثل p، div، العناوين، إلخ)، قم بتعيين علامة HTML إلى ”div“، وليس ”p“. بدلاً من ذلك، استخدم عنصر النص الغني.

en: Where to set the pagination parameter in the request.
ar: أين يتم تعيين معلمة ترقيم الصفحات في الطلب.

en: Where you defined the offset key. Bricks will retrieve the value from there.
ar: أين قمت بتحديد مفتاح الإزاحة. سيقوم Bricks باسترداد القيمة من هناك.

en: White space
ar: المساحة البيضاء

en: Whitelist URLs
ar: القائمة البيضاء لعناوين URL

en: Whoops, that page is gone
ar: عفوًا، لقد اختفت هذه الصفحة

en: Wide
ar: واسع

en: Widget
ar: أداة

en: Widget margin
ar: هامش الودجة

en: Widget title
ar: عنوان الويدجت

en: Widget title border
ar: حدود عنوان الويدجت

en: Widget title typography
ar: خصائص طباعة عنوان الويدجت

en: Widgets
ar: الويدجات

en: Width
ar: العرض

en: Window
ar: نافذة

en: Window storage
ar: تخزين النافذة

en: Wireframes
ar: الإطارات السلكية

en: Wireframes provide basic structural templates that serve as a starting point for designing a layout. They are based on classes and variables.
ar: توفر الإطارات السلكية قوالب هيكلية أساسية تعمل كنقطة انطلاق لتصميم تخطيط. وهي تعتمد على الفئات والمتغيرات.

en: Without attributes
ar: بدون سمات

en: Wonderful
ar: رائع

en: WooCommerce Template Hook
ar: خطاف Template الخاص بـ WooCommerce

en: WooCommerce template hooks
ar: خطاطيف قالب WooCommerce

en: Woohoo
ar: رائع

en: WordPress Environment
ar: بيئة ووردبريس

en: WordPress authentication page access
ar: الوصول إلى صفحة مصادقة WordPress

en: WordPress field
ar: حقل ووردبريس

en: Words limit
ar: حد الكلمات

en: Words per minute
ar: الكلمات في الدقيقة

en: Words per minutes
ar: الكلمات في الدقيقة

en: Would you like to import the variable categories as well?
ar: هل ترغب في استيراد فئات المتغيرات أيضًا؟?

en: Wrap
ar: التفاف

en: Wrap element
ar: لف العنصر

en: Wrap reverse
ar: التفاف عكسي

en: Wrap your scripts in %s tags.
ar: قم بتغليف نصوصك البرمجية في وسوم %s.

en: Wrapper
ar: الغلاف

en: X axis
ar: المحور السيني

en: Y axis
ar: المحور الصادي

en: Yeah
ar: نعم

en: Year: %s
ar: السنة: %s

en: Yearly
ar: سنوي

en: Yep
ar: نعم

en: Yes
ar: نعم

en: You
ar: أنت

en: You are about to delete all form submissions (including the database table). Do you wish to proceed?
ar: أنت على وشك حذف جميع إرسالات النموذج (بما في ذلك جدول قاعدة البيانات). هل ترغب في المتابعة؟?

en: You are about to delete all form submissions of form ID %s. Do you wish to proceed?
ar: أنت على وشك حذف جميع إرسالات النموذج للنموذج ذي المعرف %s. هل ترغب في المتابعة؟?

en: You are about to delete all form submissions. Do you wish to proceed?
ar: أنت على وشك حذف جميع إرسالات النموذج. هل ترغب في المتابعة؟?

en: You are about to delete all template screenshots. Not your featured images, though. Do you wish to proceed?
ar: أنت على وشك حذف جميع لقطات القوالب. ولكن ليس صورك المميزة. هل ترغب في المتابعة؟?

en: You are about to delete this capability. Do you wish to proceed?
ar: أنت على وشك حذف هذه الصلاحية. هل ترغب في المتابعة؟?

en: You are about to fix the element database. Do you wish to proceed?
ar: أنت على وشك إصلاح قاعدة بيانات العناصر. هل ترغب في المتابعة؟?

en: You are about to regenerate code signatures for all executable code on your website. Please ensure you have a recent backup before continuing. Do you wish to proceed?
ar: أنت على وشك إعادة إنشاء توقيعات الكود لجميع الأكواد القابلة للتنفيذ على موقعك. يرجى التأكد من وجود نسخة احتياطية حديثة قبل المتابعة. هل ترغب في المتابعة؟?

en: You are about to regenerate indexes for all query filters. Do you wish to proceed?
ar: أنت على وشك إعادة إنشاء الفهارس لجميع عوامل تصفية الاستعلام. هل ترغب في المتابعة؟?

en: You are about to remove all index jobs. Do you wish to proceed?
ar: أنت على وشك إزالة جميع مهام الفهرسة. هل ترغب في المتابعة؟?

en: You are about to remove all selected icons from this set. Do you wish to proceed?
ar: أنت على وشك إزالة جميع الأيقونات المحددة من هذه المجموعة. هل ترغب في المتابعة؟?

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
ar: أنت على وشك إعادة تعيين جميع إعدادات Bricks العامة. هل ترغب في المتابعة؟?

en: You are about to trigger Index Job. Do you wish to proceed?
ar: أنت على وشك تشغيل مهمة الفهرسة. هل ترغب في المتابعة؟?

en: You are editing the selected global query settings. Changes to this global query apply to all instances throughout your website.
ar: أنت تقوم بتحرير إعدادات الاستعلام العام المحدد. تنطبق التغييرات على هذا الاستعلام العام على جميع الحالات في جميع أنحاء موقعك.

en: You are missing out!
ar: أنت تفوت الكثير!

en: You are not allowed to add scripts.
ar: غير مسموح لك بإضافة نصوص برمجية.

en: You are not allowed to uploads SVG files.
ar: غير مسموح لك برفع ملفات SVG.

en: You are now running the latest version
ar: أنت الآن تشغل أحدث إصدار

en: You are viewing the first 1000 results. Perform search to see more.
ar: أنت تعرض أول 1000 نتيجة. قم بإجراء البحث لرؤية المزيد.

en: You can manage code execution permissions under: %s
ar: يمكنك إدارة أذونات تنفيذ الكود تحت: %s

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
ar: يمكنك إدارة ترخيصك وتحديث طريقة الدفع وعرض فواتيرك مباشرة من %s.

en: You can now manage your custom fonts using the new %s in the builder.
ar: يمكنك الآن إدارة خطوطك المخصصة باستخدام %s الجديد في المنشئ.

en: You can render API response data through dynamic data tags. Create custom-labeled dynamic data tags for the {query_api} tag by hovering over any key in the response above and and click the "+" icon. Those labeled tags are stored for you in your browser local storage, not in the database. They are therefore not available on other devices or browsers.
ar: يمكنك عرض بيانات استجابة API من خلال علامات البيانات الديناميكية. قم بإنشاء علامات بيانات ديناميكية مخصصة العنوان للعلامة {query_api} عن طريق تمرير المؤشر فوق أي مفتاح في الاستجابة أعلاه والنقر على أيقونة ”+“. يتم تخزين تلك العلامات المسماة لك في التخزين المحلي للمتصفح، وليس في قاعدة البيانات. لذلك فهي غير متاحة على الأجهزة أو المتصفحات الأخرى.

en: You can use the title attribute to provide a description of the expected input value to meet the "pattern" requirement set above.
ar: يمكنك استخدام سمة العنوان لتوفير وصف لقيمة الإدخال المتوقعة لتلبية متطلب ”النمط“ المحدد أعلاه.

en: You did not select any action(s). So when this form is submitted nothing happens.
ar: لم تحدد أي إجراء (إجراءات). لذا عند إرسال هذا النموذج لن يحدث شيء.

en: You do not have the required capability to perform this action.
ar: ليس لديك القدرة المطلوبة لتنفيذ هذا الإجراء.

en: You don't have permission to perform this action.
ar: ليس لديك الإذن لتنفيذ هذا الإجراء.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can create posts through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
ar: لقد قمت بتعطيل فحوصات الصلاحية. الآن يمكن لأي شخص، بما في ذلك الزوار غير المسجلين، إنشاء منشورات من خلال هذا النموذج. يمكن أن يؤدي ذلك إلى إنشاء محتوى غير مصرح به، ورسائل غير مرغوب فيها ومنشورات ضارة، وتلوث قاعدة البيانات، واختراقات أمنية محتملة. استخدم هذا الإعداد فقط إذا كانت لديك إجراءات أمنية بديلة، أو كان النموذج على صفحة محمية، أو كنت تفهم تمامًا الآثار الأمنية.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can edit the post through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
ar: لقد قمت بتعطيل فحوصات الصلاحية. الآن يمكن لأي شخص، بما في ذلك الزوار غير المسجلين، تحرير المنشور من خلال هذا النموذج. يمكن أن يؤدي ذلك إلى إنشاء محتوى غير مصرح به، ورسائل غير مرغوب فيها ومنشورات ضارة، وتلوث قاعدة البيانات، واختراقات أمنية محتملة. استخدم هذا الإعداد فقط إذا كانت لديك إجراءات أمنية بديلة، أو كان النموذج على صفحة محمية، أو كنت تفهم تمامًا الآثار الأمنية.

en: You have set an icon, but no text. Please provide the "aria-label" for accessibility.
ar: لقد قمت بتعيين أيقونة، ولكن بدون نص. يرجى توفير 'aria-label' للوصول.

en: You have to add the "Checkout coupon" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout coupon is removed when this setting is enabled. The "Enable the use of coupon codes" WooCommerce setting under "General" must be active.
ar: عليك إضافة عنصر ”كوبون الدفع“ بنفسك في صفحة الدفع حيث تتم إزالة كوبون الدفع الأصلي لـ WooCommerce عند تمكين هذا الإعداد. يجب أن يكون إعداد WooCommerce ”تمكين استخدام رموز الكوبون“ تحت ”عام“ مفعلاً.

en: You have to add the "Checkout login" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout login is removed when this setting is enabled. The "Enable log-in during checkout" WooCommerce setting under "Accounts & Privacy" must be active.
ar: عليك إضافة عنصر ”تسجيل الدخول عند الدفع“ بنفسك في صفحة الدفع حيث تتم إزالة تسجيل الدخول عند الدفع الأصلي لـ WooCommerce عند تمكين هذا الإعداد. يجب أن يكون إعداد WooCommerce ”تمكين تسجيل الدخول أثناء الدفع“ تحت ”الحسابات والخصوصية“ مفعلاً.

en: You have to add the "Notice" element yourself wherever necessary as all native WooCommerce notices are removed when this setting is enabled.
ar: عليك إضافة عنصر ”الإشعار“ بنفسك حيثما كان ذلك ضروريًا حيث تتم إزالة جميع إشعارات WooCommerce الأصلية عند تمكين هذا الإعداد.

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
ar: لم تقم بتسجيل أي أشرطة جانبية مخصصة حتى الآن.

en: YouTube video ID/URL
ar: معرف فيديو YouTube / الرابط

en: YouTube, Vimeo or file URL.
ar: رابط YouTube أو Vimeo أو ملف.

en: Your CSS files were automatically generated in the background.
ar: تم إنشاء ملفات CSS الخاصة بك تلقائيًا في الخلفية.

en: Your Email
ar: بريدك الإلكتروني

en: Your Message
ar: رسالتك

en: Your Name
ar: اسمك

en: Your Unsplash API key is not valid.
ar: مفتاح API الخاص بـ Unsplash غير صالح.

en: Your account is inactive
ar: حسابك غير نشط

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
ar: الملفات المرفقة تتجاوز الحد الأقصى للتحميل وهو 25 ميجابايت.

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
ar: الملفات المرفقة تتجاوز الحد الأقصى لحجم التحميل على الخادم وهو %s.

en: Your browser does not support the audio tag.
ar: متصفحك لا يدعم وسم الصوت.

en: Your browser does not support the video tag.
ar: متصفحك لا يدعم وسم الفيديو.

en: Your builder capability doesn't allow you to access these settings.
ar: إمكانيات المنشئ الخاصة بك لا تسمح لك بالوصول إلى هذه الإعدادات.

en: Your comment is awaiting moderation.
ar: تعليقك بانتظار الموافقة.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
ar: تعليقك بانتظار الموافقة. هذه معاينة؛ سيكون تعليقك مرئيًا بعد الموافقة عليه.

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
ar: رسالتك تذهب هنا. كلما زادت التفاصيل، كان ذلك أفضل ;)

en: Your name (optional)
ar: اسمك (اختياري)

en: Your password
ar: كلمة المرور الخاصة بك

en: Your provided license key is invalid. Please deactivate and then reactivate your license.
ar: مفتاح الترخيص الذي قدمته غير صالح. يرجى إلغاء تفعيل الترخيص ثم إعادة تفعيله.

en: Your remote templates password is incorrect.
ar: كلمة مرور القوالب البعيدة غير صحيحة.

en: Your selected template is empty.
ar: القالب المحدد فارغ.

en: Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.
ar: يحتوي موضوعك (%s) على نسخ قديمة من بعض ملفات قوالب WooCommerce.

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
ar: صلاحيات الكتابة في مجلد التحميلات غير كافية.

en: Your user role "%1$s" is not allowed to edit this post type with %2$s. Please get in touch with the site admin to change it.
ar: دور المستخدم الخاص بك ”%1$s“ غير مسموح له بتعديل هذا النوع من المنشورات باستخدام %2$s. يرجى الاتصال بمسؤول الموقع لتغيير ذلك.

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
ar: موقعك (%1$s) ليس لديه إذن للوصول إلى القوالب من %2$s

en: Your website does not match your license key. Please deactivate and then reactivate your license.
ar: موقعك الإلكتروني لا يتطابق مع مفتاح الترخيص الخاص بك. يرجى إلغاء تفعيل الترخيص ثم إعادة تفعيله.

en: Z-index
ar: مؤشر-z

en: Zigzag
ar: متعرج

en: Zoom
ar: تكبير

en: Zoom Control
ar: التحكم بالتكبير

en: Zoom in
ar: تكبير للداخل

en: Zoom level
ar: مستوى التكبير

en: Zoom or close
ar: تكبير أو إغلاق

en: Zoom out
ar: تصغير للخارج

en: add key after
ar: إضافة مفتاح بعد

en: after
ar: بعد

en: alphanumeric characters only
ar: الأحرف الأبجدية الرقمية فقط

en: auto
ar: تلقائي

en: before
ar: قبل

[ctx: bricks]
en: %1$s on %2$s
ar: %1$s في %2$s

en: builder access
ar: الوصول إلى المنشئ

en: by
ar: بواسطة

en: carousel
ar: عرض الشرائح

en: cloned
ar: تم الاستنساخ

en: contains
ar: يحتوي

en: dashed
ar: متقطع

en: deprecated
ar: مهمل

en: does not contain
ar: لا يحتوي

en: double
ar: مزدوج

en: email
ar: البريد الإلكتروني

en: experimental
ar: تجريبي

en: hCaptcha key required! Add key in dashboard under: %s
ar: مطلوب مفتاح hCaptcha! أضف المفتاح في لوحة التحكم تحت: %s

en: is
ar: هو

en: is empty
ar: فارغ

en: is not
ar: ليس

en: is not empty
ar: ليس فارغًا

en: learn more
ar: تعرف على المزيد

en: legacy
ar: قديم

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
ar: تم إصدار قوالب جديدة منذ أن ألغيت Bricks.

en: not set
ar: غير معين

en: official roadmap
ar: خارطة الطريق الرسمية

en: per month
ar: شهريًا

en: posts
ar: المنشورات

en: results for:
ar: نتائج لـ:

en: set
ar: معين

en: slide
ar: شريحة

en: will be using this constant
ar: سيتم استخدام هذا الثابت

en: wp_remote_post request failed. Please check your server configuration. Required for query filters.
ar: فشل طلب wp_remote_post. يرجى التحقق من إعدادات الخادم الخاص بك. مطلوب لفلاتر الاستعلام.

en: x-axis
ar: المحور الأفقي

en: y-axis
ar: المحور الصادي

en: your account
ar: حسابك
