Bricks Internationalisation - en to cs_CZ translation catalogue (3842 entries)

en: "%s" imported.
cs_CZ: „%s“ importován.

en: "Coming soon" mode (HTTP status code 200) indicates that your site is available for search engine indexing.
cs_CZ: Režim „připravujeme“ (HTTP stavový kód 200) indikuje, že váš web je dostupný pro indexování vyhledávači.

en: "Maintenance" mode (HTTP status code 503) indicates that your site is temporary unavailable, signaling search engines to come back later.
cs_CZ: Režim „údržby“ (HTTP stavový kód 503) indikuje, že váš web je dočasně nedostupný, signalizujíc vyhledávačům, aby se vrátily později.

en: "Page Number" uses page numbers, "Offset" uses an offset value.
cs_CZ: "Číslo stránky" používá čísla stránek, "Posun" používá hodnotu posunu.

en: %1$d orphaned elements found across %2$d posts. Click "Clean up all orphaned elements" to remove all orphaned elements from your site. Please backup your site before you proceed.
cs_CZ: Nalezeno %1$d osiřelých elementů napříč %2$d příspěvky. Klikněte na „Vyčistit všechny osiřelé elementy“ pro odstranění všech osiřelých elementů z vašeho webu. Před pokračováním prosím zazálohujte svůj web.

en: %1$s about %2$s in the Bricks Academy.
cs_CZ: Více o %1$s %2$s v Bricks Academy.

en: %1$s data for "%2$s" deleted.
cs_CZ: Data %1$s pro „%2$s“ smazána.

en: %1$s is not enabled for post type "%2$s". Go to "%3$s > %4$s" to enable this post type.
cs_CZ: %1$s není povoleno pro typ příspěvku „%2$s“. Přejděte do „%3$s > %4$s“ pro povolení tohoto typu příspěvku.

en: %1$s of %2$s
cs_CZ: %1$s z %2$s

en: %1$s out of %2$s global elements components were already converted to components.
cs_CZ: %1$s z %2$s globálních prvků již bylo převedeno na komponenty.

en: %1$s out of %2$s global elements have been converted to components.
cs_CZ: %1$s z %2$s globálních prvků bylo převedeno na komponenty.

en: %1$s requires PHP version %2$s+.
cs_CZ: Pro %1$s je vyžadována verze PHP %2$s nebo novější.

en: %d class permanently deleted | %d classes permanently deleted
cs_CZ[0]: %d třída trvale smazána
cs_CZ[1]: %d tříd trvale smazáno

en: %d orphaned elements found
cs_CZ: Nalezeno %d osiřelých elementů

en: %s added to this button if there is no active filter.
cs_CZ: %s přidáno k tomuto tlačítku, pokud není aktivní žádný filtr.

en: %s ago
cs_CZ: před %s

en: %s allow you to render custom pages for the user login, registration, lost and reset password.
cs_CZ: %s ti umožňují vytvořit vlastní stránky pro přihlášení uživatele, registraci, obnovu a resetování hesla.

en: %s are best configured before you start working on your site.
cs_CZ: %s je nejlepší nakonfigurovat před začátkem práce na tvém webu.

en: %s component block
cs_CZ: %s blok komponent

en: %s components
cs_CZ: %s komponenty

en: %s components in the block editor
cs_CZ: %s komponenty v editoru bloků

en: %s file
cs_CZ: Soubor %s

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
cs_CZ: %s momentálně pracuje na tomto příspěvku, což znamená, že nemůžeš provádět změny, pokud ho nepřevezmeš.

en: %s layout
cs_CZ: Rozložení %s

en: %s settings
cs_CZ: Nastavení %s

en: %s typography
cs_CZ: Typografie %s

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
cs_CZ: %s bude přidáno k nejrelevantnějšímu HTML uzlu.

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
cs_CZ: %s. Nastavte podmínky šablony nebo povolte výchozí šablony.

en: %s. Template conditions precede default templates.
cs_CZ: %s. Podmínky šablony mají přednost před výchozími šablonami.

en: %s: New contact form message
cs_CZ: %s: Nová zpráva z kontaktního formuláře

en: (Cancel Reply)
cs_CZ: (zrušit odpověď)

en: (Function)
cs_CZ: (funkce)

en: (no title)
cs_CZ: (bez názvu)

en: 1 comment | %1$s comments
cs_CZ[0]: 1 komentář
cs_CZ[1]: %1$s komentářů

en: 1 day
cs_CZ: 1 den

en: 1 hour
cs_CZ: 1 hodina

en: 1 week
cs_CZ: 1 týden

en: 20GB web space
cs_CZ: 20GB webového prostoru

en: 30 minutes
cs_CZ: 30 minut

en: 404 Error Page
cs_CZ: Chybová stránka 404

en: A class with the same internal ID, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
cs_CZ: Třída se stejným interním ID, ale s jinými nastaveními, již na tomto webu existuje. Musíte buď přepsat existující třídu na vašem webu, nebo zahodit tuto importovanou verzi.

en: A class with the same name, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
cs_CZ: Třída se stejným názvem, ale s jinými nastaveními, již na tomto webu existuje. Musíte buď přepsat existující třídu na vašem webu, nebo zahodit tuto importovanou verzi.

en: A font variation with this weight and style already exists.
cs_CZ: Variace písma s touto váhou a stylem již existuje.

en: A list of native actions on the selected hook that will be removed by Bricks.
cs_CZ: Seznam nativních akcí na vybraném háčku, které budou odstraněny Bricks.

en: ACF Date picker, for example, uses Ymd.
cs_CZ: ACF Date picker například používá Ymd.

en: ACF Get Row Layout
cs_CZ: ACF Získat rozložení řádku

en: AJAX add to cart
cs_CZ: AJAX přidání do košíku

en: AJAX loader
cs_CZ: AJAX načítání

en: API endpoint is not set or invalid.
cs_CZ: Koncový bod API není nastaven nebo je neplatný.

en: API key
cs_CZ: Klíč API

en: API keys
cs_CZ: API klíče

en: API settings
cs_CZ: Nastavení API

en: ASC
cs_CZ: Vzestupně

en: Absolute header
cs_CZ: Absolutní hlavička

en: Accept
cs_CZ: Přijmout

en: Accepts multiple addresses separated by comma
cs_CZ: Přijímá více adres oddělených čárkou

en: Access breakpoints manager
cs_CZ: Přístup ke správci breakpointů

en: Access class manager
cs_CZ: Přístup ke správci tříd

en: Access color palettes
cs_CZ: Přístup k paletám barev

en: Access content (HTML) settings
cs_CZ: Přístup k nastavení obsahu (HTML)

en: Access element conditions
cs_CZ: Přístup k podmínkám prvků

en: Access element hide
cs_CZ: Přístup ke skrývání prvků

en: Access element interactions
cs_CZ: Přístup k interakcím prvků

en: Access font manager
cs_CZ: Přístup ke správci písem

en: Access icon manager
cs_CZ: Přístup ke správci ikon

en: Access page settings
cs_CZ: Přístup k nastavení stránky

en: Access pseudos & selectors
cs_CZ: Přístup k pseudo-třídám a selektorům

en: Access query loop builder
cs_CZ: Přístup k tvorbě query smyček

en: Access query manager
cs_CZ: Správce dotazů Access

en: Access remote templates
cs_CZ: Přístup ke vzdáleným šablonám

en: Access revisions
cs_CZ: Přístup k revizím

en: Access style (CSS) settings
cs_CZ: Přístup k nastavení stylů (CSS)

en: Access template settings
cs_CZ: Přístup k nastavení šablony

en: Access theme styles
cs_CZ: Přístup ke stylům motivu

en: Access variable manager
cs_CZ: Přístup ke správci proměnných

en: Accordion
cs_CZ: Rozbalovací panel

en: Accordion layout at breakpoint
cs_CZ: Rozložení akordeonu v bodě zlomu

en: Account
cs_CZ: Účet

en: Account creation on "My account" page is not enabled.
cs_CZ: Vytváření účtu na stránce „Můj účet“ není povoleno.

en: Across sessions
cs_CZ: Napříč relacemi

en: Action
cs_CZ: Akce

en: Action URL
cs_CZ: URL akce

en: Actions
cs_CZ: Akce

en: Actions after successful form submit
cs_CZ: Akce po úspěšném odeslání formuláře

en: Activate license
cs_CZ: Aktivovat licenci

en: Activate your account
cs_CZ: Aktivujte svůj účet

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
cs_CZ: Aktivujte svou licenci pro úpravy s Bricks, získejte aktualizace jedním kliknutím a přístup ke všem komunitním šablonám.

en: Activation status
cs_CZ: Stav aktivace

en: Active
cs_CZ: Aktivní

en: Active Filters
cs_CZ: Aktivní filtry

en: Active Plugins
cs_CZ: Aktivní pluginy

en: Active Tab
cs_CZ: Aktivní záložka

en: Active background
cs_CZ: Aktivní pozadí

en: Active border
cs_CZ: Aktivní ohraničení

en: Active box shadow
cs_CZ: Stín aktivního boxu

en: Active class
cs_CZ: Aktivní třída

en: Active classes
cs_CZ: Aktivní třídy

en: Active color
cs_CZ: Aktivní barva

en: Active filter
cs_CZ: Aktivní filtr

en: Active filters
cs_CZ: Aktivní filtry

en: Active filters count
cs_CZ: Počet aktivních filtrů

en: Active rating icon
cs_CZ: Ikona aktivního hodnocení

en: Active rating typography
cs_CZ: Typografie aktivního hodnocení

en: Active styles
cs_CZ: Aktivní styly

en: Active typography
cs_CZ: Aktivní typografie

en: Adaptive height
cs_CZ: Adaptivní výška

en: Add
cs_CZ: Přidat

en: Add "%root%" via keyboard shortcut "r + TAB".
cs_CZ: Přidejte „%root%“ pomocí klávesové zkratky „r + TAB“.

en: Add "brx_code_errors" as an URL parameter to show PHP errors if needed.
cs_CZ: Přidejte „brx_code_errors“ jako URL parametr pro zobrazení PHP chyb v případě potřeby.

en: Add "position: relative" as needed
cs_CZ: Přidat „position: relative“ podle potřeby

en: Add / Search for
cs_CZ: Přidat / vyhledat

en: Add / Search for templates
cs_CZ: Přidat / Hledat šablony

en: Add Item
cs_CZ: Přidat položku

en: Add New
cs_CZ: Přidat nové

en: Add New Custom Font
cs_CZ: Přidat nové vlastní písmo

en: Add New Template
cs_CZ: Přidat novou šablonu

en: Add New Template Bundle
cs_CZ: Přidat nový balíček šablon

en: Add New Template Tag
cs_CZ: Přidat nový tag šablony

en: Add a "Toggle" element to your page that targets this Offcanvas to open it.
cs_CZ: Přidejte prvek „Přepínač“ na svou stránku, který cílí na toto Offcanvas pro jeho otevření.

en: Add a font variant
cs_CZ: Přidat variantu písma

en: Add at least two colors to create a gradient.
cs_CZ: Pro vytvoření gradientu přidejte alespoň dvě barvy.

en: Add context
cs_CZ: Přidat kontext

en: Add context to dates on archive templates.
cs_CZ: Přidat kontext k datům na šablonách archivu.

en: Add context to title on archive/search templates.
cs_CZ: Přidat kontext k názvu na šablonách archivů/vyhledávání.

en: Add custom headers in JSON format. Leave empty for default headers.
cs_CZ: Přidejte vlastní hlavičky ve formátu JSON. Ponechte prázdné pro výchozí hlavičky.

en: Add element ID as needed
cs_CZ: Přidat ID prvku podle potřeby

en: Add elements
cs_CZ: Přidat prvky

en: Add images
cs_CZ: Přidat obrázky

en: Add larger variable
cs_CZ: Přidání větší proměnné

en: Add meta query
cs_CZ: Přidat meta dotaz

en: Add new capability
cs_CZ: Přidat novou schopnost

en: Add parameters to be sent in the request body.
cs_CZ: Přidání parametrů, které mají být odeslány v těle požadavku.

en: Add prefix
cs_CZ: Přidat prefix

en: Add products to cart to see cross-sells.
cs_CZ: Přidejte produkty do košíku, abyste viděli cross-selly.

en: Add smaller variable
cs_CZ: Přidání menší proměnné

en: Add suffix
cs_CZ: Přidat suffix

en: Add taxonomy query
cs_CZ: Přidání taxonomického dotazu

en: Add to cart
cs_CZ: Přidat do košíku

en: Add to favorites
cs_CZ: Přidat do oblíbených

en: Add to icon set
cs_CZ: Přidat do sady ikon

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
cs_CZ: Přidej svou první barvu do této palety výběrem hodnoty barvy výše a pak klikni na „Uložit“.

en: Add your offcanvas content in here
cs_CZ: Sem přidejte obsah vašeho offcanvasu

en: Added
cs_CZ: Přidáno

en: Added to cart
cs_CZ: Přidáno do košíku

en: Added to icon. If there is no icon, it will be added to the overlay.
cs_CZ: Přidáno k ikoně. Pokud není žádná ikona, bude přidáno k překrytí.

en: Added to the search form as hidden input fields.
cs_CZ: Přidáno do vyhledávacího formuláře jako skrytá vstupní pole.

en: Adding
cs_CZ: Přidávání

en: Adding to cart
cs_CZ: Přidávám do košíku

en: Additional info
cs_CZ: Dodatečné informace

en: Additional information
cs_CZ: Dodatečné informace

en: Additional parameters
cs_CZ: Další parametry

en: Additional properties
cs_CZ: Další vlastnosti

en: Additional target elements
cs_CZ: Další cílové prvky

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: Addresses
cs_CZ: Adresy

en: Adds inline CSS to %s tag.
cs_CZ: Přidává inline CSS do tagu %s.

en: Adds scripts right after opening %s tag.
cs_CZ: Přidává skripty hned za otevírací tag %s.

en: Adds scripts right before closing %s tag.
cs_CZ: Přidává skripty těsně před uzavírací tag %s.

en: Admin email
cs_CZ: Email administrátora

en: Administrator
cs_CZ: Administrátor

en: Administrator role is not allowed as a security precaution.
cs_CZ: Role administrátora není z bezpečnostních důvodů povolena.

en: Adobe fonts
cs_CZ: Adobe fonty

en: After
cs_CZ: Po

en: After order review heading
cs_CZ: Za nadpisem přehledu objednávky

en: After title
cs_CZ: Za názvem

en: Ajax loader
cs_CZ: Zavaděč Ajax

en: Ajax loader animation
cs_CZ: Animace zavaděče Ajax

en: Ajax loader desc
cs_CZ: Popis zavaděče Ajax

en: Ajax loader selector
cs_CZ: Selektor zavaděče Ajax

en: Alert
cs_CZ: Upozornění

en: Align
cs_CZ: Zarovnat

en: Align content
cs_CZ: Zarovnání obsahu

en: Align cross axis
cs_CZ: Zarovnat příčnou osu

en: Align horizontal
cs_CZ: Zarovnat horizontálně

en: Align items
cs_CZ: Zarovnat položky

en: Align main axis
cs_CZ: Zarovnat hlavní osu

en: Align self
cs_CZ: Zarovnání sebe

en: Align tables
cs_CZ: Zarovnat tabulky

en: Align vertical
cs_CZ: Zarovnat vertikálně

en: Alignment
cs_CZ: Zarovnání

en: All
cs_CZ: Vše

en: All %s
cs_CZ: Všechny %s

en: All Code elements, SVG elements (source: code), and Query editor instances now require code signatures.
cs_CZ: Všechny elementy Kód, elementy SVG (zdroj: kód) a instance editoru dotazů nyní vyžadují podpisy kódu.

en: All Custom Fonts
cs_CZ: Všechna vlastní písma

en: All Template Bundles
cs_CZ: Všechny balíčky šablon

en: All Template Tags
cs_CZ: Všechny tagy šablon

en: All Templates
cs_CZ: Všechny šablony

en: All archives
cs_CZ: Všechny archivy

en: All author posts
cs_CZ: Všechny příspěvky autora

en: All code instances
cs_CZ: Všechny instance kódu

en: All components are enabled in the block editor.
cs_CZ: V editoru bloků jsou povoleny všechny komponenty.

en: All headings
cs_CZ: Všechny nadpisy

en: All index jobs removed
cs_CZ: Všechny indexační úlohy odstraněny

en: All indexing jobs completed.
cs_CZ: Všechny indexovací úlohy dokončeny.

en: All revisions deleted
cs_CZ: Všechny revize smazány

en: All right
cs_CZ: V pořádku

en: All selected elements must have the same parent
cs_CZ: Všechny vybrané prvky musí mít stejného rodiče

en: All sides linked
cs_CZ: Všechny strany propojeny

en: All template types
cs_CZ: Všechny typy šablon

en: All terms
cs_CZ: Všechny termíny

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
cs_CZ: Povol ostatním webům prohlížet a vkládat tvé šablony z jejich knihovny šablon. Omez přístup k šablonám pomocí nastavení „Povolené URL adresy“ a „Ochrana heslem“ níže.

en: Allow specific user roles or individual users to execute code.
cs_CZ: Povolte konkrétním uživatelským rolím nebo jednotlivým uživatelům spouštět kód.

en: Allow the element's normal click behavior (like following links) instead of blocking it.
cs_CZ: Povol normální chování kliknutí prvku (například následování odkazů) místo jeho blokování.

en: Allow user to change and execute code through the Code element
cs_CZ: Povolit uživateli měnit a spouštět kód prostřednictvím prvku Kód

en: Allow user to upload SVG files
cs_CZ: Povolit uživateli nahrávat SVG soubory

en: Allowed file formats
cs_CZ: Povolené formáty souborů

en: Alphabetically
cs_CZ: Abecedně

en: Alternate images
cs_CZ: Střídat obrázky

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
cs_CZ: Alternativa k polím Zeměpisná šířka/délka

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
cs_CZ: I když je velmi lákavé začít s úpravami v Bricks hned, budete mít mnohem lepší zkušenost, když si rychle projdete sekci „Začínáme“ v Bricks Academy o tom, jak Bricks používat co nejproduktivněji.

en: Always
cs_CZ: Vždy

en: Always show
cs_CZ: Vždy zobrazit

en: Always shows in builder for editing.
cs_CZ: V editoru se vždy zobrazuje pro úpravy.

en: Always visible
cs_CZ: Vždy viditelné

en: Always visible in builder for styling purpose.
cs_CZ: Vždy viditelné v editoru pro účely stylování.

en: Amazing
cs_CZ: Úžasné

en: An error occurred while cleaning up orphaned elements.
cs_CZ: Při čištění osiřelých elementů došlo k chybě.

en: An error occurred while scanning for orphaned elements.
cs_CZ: Při skenování osiřelých elementů došlo k chybě.

en: An error occurred, please try again later.
cs_CZ: Došlo k chybě, zkus to prosím znovu později.

en: An error occurred.
cs_CZ: Došlo k chybě.

en: And
cs_CZ: A

en: Angle in °
cs_CZ: Úhel ve °

en: Anim. Typing
cs_CZ: Anim. Psaní

en: Animation
cs_CZ: Animace

en: Animation delay
cs_CZ: Zpoždění animace

en: Animation duration
cs_CZ: Délka animace

en: Animation end
cs_CZ: Konec animace

en: Animation in ms
cs_CZ: Animace v ms

en: Animation speed in ms
cs_CZ: Rychlost animace v ms

en: Another user
cs_CZ: Jiný uživatel

en: Any
cs_CZ: Jakýkoliv

en: Any breakpoint
cs_CZ: Jakýkoliv breakpoint

en: Any option text
cs_CZ: Text pro libovolnou možnost

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
cs_CZ: Platí pouze pro nastavení „Stylu“ nadpisu nebo tlačítka. Vytvoř a používej globální barvy prostřednictvím vlastní „Palety barev“.

en: Apply
cs_CZ: Použít

en: Apply on
cs_CZ: Použít na

en: Apply preview
cs_CZ: Použít náhled

en: Apply spacing inside
cs_CZ: Aplikovat rozestupy uvnitř

en: Apply to
cs_CZ: Použít na

en: Apply to child pages
cs_CZ: Aplikovat na podstránky

en: Apply to child terms
cs_CZ: Aplikovat na podřazené termíny

en: April
cs_CZ: Duben

en: Archive
cs_CZ: Archiv

en: Archive (products)
cs_CZ: Archiv (produkty)

en: Archive description
cs_CZ: Popis archivu

en: Archive post types
cs_CZ: Typy příspěvků archivu

en: Archive terms
cs_CZ: Termíny archivu

en: Archive title
cs_CZ: Název archivu

en: Archive type
cs_CZ: Typ archivu

en: Archives
cs_CZ: Archivy

en: Archives: %s
cs_CZ: Archivy: %s

en: Are you sure that you want to delete this breakpoint?
cs_CZ: Opravdu chceš smazat tento breakpoint?

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat data vygenerovaná Bricks pro tento %s?

en: Are you sure you want to delete this category? Deleting it also deletes all variables in this category.
cs_CZ: Opravdu chcete tuto kategorii odstranit? Jejím odstraněním se odstraní také všechny proměnné v této kategorii.

en: Are you sure you want to delete this font and all of its font variation files?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tento font a všechny jeho varianty?

en: Are you sure you want to delete this icon set?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tuto sadu ikon?

en: Are you sure you want to move this font to the trash?
cs_CZ: Opravdu chcete přesunout tento font do koše?

en: Are you sure you want to remove all orphaned elements from your site? This action cannot be undone. Please perform a backup of your site before you proceed.
cs_CZ: Opravdu chcete odstranit všechny osiřelé elementy z vašeho webu? Tuto akci nelze vrátit zpět. Prosím, proveďte zálohu vašeho webu, než budete pokračovat.

en: Are you sure you want to remove this icon?
cs_CZ: Opravdu chcete tuto ikonu odstranit?

en: Are you sure you want to unlink this component?
cs_CZ: Opravdu chcete tuto komponentu odpojit?

en: Arguments
cs_CZ: Argumenty

en: Arrows
cs_CZ: Šipky

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
cs_CZ: Články se nepodařilo načíst. Navštivte prosím oficiální znalostní bázi:

en: Ascending
cs_CZ: Vzestupně

en: Asides
cs_CZ: Poznámky

en: Aspect ratio
cs_CZ: Poměr stran

en: Assign/unassign global classes
cs_CZ: Přiřazení/odebrání globálních tříd

en: Attachment
cs_CZ: Příloha

en: Attachment Page
cs_CZ: Stránka přílohy

en: Attribute
cs_CZ: Atribut

en: Attributes
cs_CZ: Atributy

en: Attribution
cs_CZ: Přiznání autorství

en: Attribution Control
cs_CZ: Kontrola přisuzování

en: August
cs_CZ: Srpen

en: Author
cs_CZ: Autor

en: Author ID
cs_CZ: ID autora

en: Author archive URL
cs_CZ: URL archivu autora

en: Author avatar
cs_CZ: Avatar autora

en: Author bio
cs_CZ: Bio autora

en: Author email
cs_CZ: Email autora

en: Author meta
cs_CZ: Meta údaje autora

en: Author name
cs_CZ: Jméno autora

[ctx: Author name]
en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Author website
cs_CZ: Web autora

en: Author: %s
cs_CZ: Autor: %s

en: Authorization
cs_CZ: Autorizace

en: Auto height
cs_CZ: Automatická výška

en: Auto log in user
cs_CZ: Automaticky přihlásit uživatele

en: Auto login after activation
cs_CZ: Automatické přihlášení po aktivaci

en: Auto poster
cs_CZ: Automatický plakát

en: Auto scroll element into view
cs_CZ: Automaticky posunout prvek do zobrazení

en: Auto toggle child terms
cs_CZ: Automaticky přepínat podřízené termíny

en: Auto width
cs_CZ: Automatická šířka

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
cs_CZ: Automaticky vygenerováno, pokud formulář vyžaduje pro registraci pouze emailovou adresu.

en: Autocomplete
cs_CZ: Automatické dokončování

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
cs_CZ: Automaticky vygenerováno, pokud není vyžadováno/zadáno heslo.

en: Automatically adjust the map view to fit all markers when markers are added or removed.
cs_CZ: Automaticky upravit pohled mapy tak, aby se vešly všechny značky, když jsou přidány nebo odebrány.

en: Autoplay
cs_CZ: Automatické přehrávání

en: Autoplay delay in ms
cs_CZ: Zpoždění automatického přehrávání v ms

en: Autoplay is not supported when using preview image.
cs_CZ: Automatické přehrávání není podporováno při použití náhledového obrázku.

en: Autosave
cs_CZ: Automatické ukládání

en: Autosave by
cs_CZ: Automatické uložení od

en: Autosave interval (seconds)
cs_CZ: Interval automatického ukládání (v sekundách)

en: Available via "+" action icon & right-click context menu.
cs_CZ: Dostupné pomocí ikony akce „+“ a kontextové nabídky pravého tlačítka.

en: Available via "Layout" action icon.
cs_CZ: Dostupné pomocí ikony akce „Rozvržení“.

en: Available via keyboard shortcut & right-click context menu.
cs_CZ: Dostupné pomocí klávesové zkratky a kontextové nabídky pravého tlačítka.

en: Avatar border
cs_CZ: Okraj avataru

en: Avatar box shadow
cs_CZ: Stín avataru

en: Avatar image of %s
cs_CZ: Obrázek avataru %s

en: Avatar position
cs_CZ: Pozice avataru

en: Avatar size
cs_CZ: Velikost avataru

en: Avoid using in combination with third-party filter plugins.
cs_CZ: Vyhni se používání v kombinaci s pluginy filtrů třetích stran.

en: Aye
cs_CZ: Ano

en: BCC email address
cs_CZ: BCC emailová adresa

en: Back
cs_CZ: Zpět

en: Back delay in ms
cs_CZ: Zpoždění mazání v ms

en: Back speed in ms
cs_CZ: Rychlost mazání v ms

en: Back to Top
cs_CZ: Zpět nahoru

en: Back to builder
cs_CZ: Zpět do builderu

en: Back to icon sets
cs_CZ: Zpět na sady ikon

en: Back to import manager
cs_CZ: Zpět do správce importu

en: Back to settings
cs_CZ: Zpět na nastavení

en: Backdrop
cs_CZ: Pozadí

en: Background
cs_CZ: Pozadí

en: Background active
cs_CZ: Aktivní pozadí

en: Background attachment
cs_CZ: Připojení pozadí

en: Background blend mode
cs_CZ: Režim míchání pozadí

en: Background color
cs_CZ: Barva pozadí

en: Background custom size
cs_CZ: Vlastní velikost pozadí

en: Background filters
cs_CZ: Filtry pozadí

en: Background image
cs_CZ: Obrázek pozadí

en: Background position
cs_CZ: Pozice pozadí

en: Background repeat
cs_CZ: Opakování pozadí

en: Background size
cs_CZ: Velikost pozadí

en: Background video
cs_CZ: Video na pozadí

en: Bar
cs_CZ: Ukazatel

en: Bar background color
cs_CZ: Barva pozadí ukazatele

en: Bar border
cs_CZ: Okraj ukazatele

en: Bar color
cs_CZ: Barva posuvníku

en: Bar height
cs_CZ: Výška ukazatele

en: Base breakpoint
cs_CZ: Základní breakpoint

en: Base font size
cs_CZ: Základní velikost písma

en: Baseline step
cs_CZ: Základní krok

en: Basic
cs_CZ: Základní

en: Basic Text
cs_CZ: Základní text

en: Beautiful
cs_CZ: Krásné

en: Before
cs_CZ: Před

en: Before order review heading
cs_CZ: Před nadpisem přehledu objednávky

en: Before payment
cs_CZ: Před platbou

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
cs_CZ: Než deaktivujete Bricks, mohl/a byste mi říct proč? Rád/a bych vaši zpětnou vazbu zapracoval/a do vylepšení Bricks. Moc děkuji!

en: Berlin, Germany
cs_CZ: Berlín, Německo

en: Billing address
cs_CZ: Fakturační adresa

en: Black
cs_CZ: Černé

en: Block
cs_CZ: Blok

en: Block editor
cs_CZ: Editor bloků

en: Block not available
cs_CZ: Blok není k dispozici

en: Blockquote
cs_CZ: Citace

en: Blockquote border
cs_CZ: Ohraničení citátu

en: Blockquote margin
cs_CZ: Okraj citátu

en: Blockquote padding
cs_CZ: Odsazení citátu

en: Blockquote typography
cs_CZ: Typografie citátu

en: Blur
cs_CZ: Rozmazání

en: Body
cs_CZ: Tělo

en: Body (footer) scripts
cs_CZ: Skripty v těle (zápatí)

en: Body (header) scripts
cs_CZ: Skripty v těle (hlavička)

en: Body - Heading
cs_CZ: Tělo - nadpis

en: Body parameters
cs_CZ: Parametry těla

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
cs_CZ: Skripty v těle jsou přidány hned za otevírací tag %s.

en: Body typography
cs_CZ: Typografie těla

en: Bold
cs_CZ: Tučné

en: Border
cs_CZ: Ohraničení

en: Border / Box Shadow
cs_CZ: Ohraničení / stín boxu

en: Border color
cs_CZ: Barva ohraničení

en: Border width
cs_CZ: Šířka okraje

en: Both
cs_CZ: Obojí

en: Bottom
cs_CZ: Dolů

en: Bottom / End
cs_CZ: Dole / na konci

en: Bottom center
cs_CZ: Uprostřed dole

en: Bottom left
cs_CZ: Vlevo dole

en: Bottom right
cs_CZ: Vpravo dole

en: Box list
cs_CZ: Seznam polí

en: Box shadow
cs_CZ: Stín boxu

en: Boxed
cs_CZ: V boxu

en: Boxed max. width
cs_CZ: Max. šířka boxu

en: Breadcrumb
cs_CZ: Drobečková navigace

en: Breadcrumbs
cs_CZ: Drobečková navigace

en: Breakpoint already exists
cs_CZ: Breakpoint již existuje

en: Breakpoint label must start with a letter.
cs_CZ: Název breakpointu musí začínat písmenem.

en: Breakpoints
cs_CZ: Breakpointy

en: Brightness
cs_CZ: Jas

en: Brilliant
cs_CZ: Skvělé

en: Browse
cs_CZ: Procházet

en: Browse Media Library
cs_CZ: Procházet knihovnu médií

en: Browse Unsplash
cs_CZ: Procházet Unsplash

en: Browser
cs_CZ: Prohlížeč

en: Browser storage
cs_CZ: Úložiště prohlížeče

en: Builder access
cs_CZ: Přístup k builderu

en: Builder capabilities
cs_CZ: Schopnosti stavitele

en: Builder mode
cs_CZ: Režim stavitele

en: Built in icon sets
cs_CZ: Vestavěné sady ikon

en: Built-in icon sets
cs_CZ: Vestavěné sady ikon

en: Bulk actions
cs_CZ: Hromadné akce

en: Bulk edit
cs_CZ: Hromadná úprava

en: Bullet List
cs_CZ: Seznam s odrážkami

en: Bulleted list
cs_CZ: Odrážkový seznam

en: Bundle
cs_CZ: Balíček

en: Bundles
cs_CZ: Balíčky

en: Butt
cs_CZ: Zadek

en: Button
cs_CZ: Tlačítko

en: Button background
cs_CZ: Pozadí tlačítka

en: Button border
cs_CZ: Okraj tlačítka

en: Button box shadow
cs_CZ: Stín tlačítka

en: Button link
cs_CZ: Odkaz tlačítka

en: Button size
cs_CZ: Velikost tlačítka

en: Button style
cs_CZ: Styl tlačítka

en: Button text
cs_CZ: Text tlačítka

en: Button typography
cs_CZ: Typografie tlačítka

en: Button width
cs_CZ: Šířka tlačítka

en: Buttons
cs_CZ: Tlačítka

en: Buy product
cs_CZ: Koupit produkt

en: By default, covers entire available width.
cs_CZ: Ve výchozím nastavení pokrývá celou dostupnou šířku.

en: By default, form fields are validated on input, blur and submit.
cs_CZ: Ve výchozím nastavení jsou pole formuláře validována při vstupu, opuštění a odeslání.

en: By default, only the most specific theme style is loaded. To load all theme styles whose conditions are met, select "Load all matching theme styles".
cs_CZ: Ve výchozím nastavení se načte pouze nejspecifičtější styl motivu. Pro načtení všech stylů motivu, jejichž podmínky jsou splněny, vyber „Načíst všechny odpovídající styly motivu“.

en: By default, the favorite fonts are listed first in the font-family options. To show only the favorite fonts, select "Show favorites only" at %s.
cs_CZ: Ve výchozím nastavení jsou oblíbené fonty uvedeny jako první v možnostech font-family. Chcete-li zobrazit pouze oblíbené fonty, vyberte „Zobrazit pouze oblíbené“ v %s.

en: By default, the min/max values are dynamically set based on each filter query loop results. Disable this feature so the min/max values are only set initially.
cs_CZ: Ve výchozím nastavení jsou min/max hodnoty dynamicky nastaveny na základě výsledků každé smyčky dotazů filtru. Zakázáním této funkce budou min/max hodnoty nastaveny pouze na začátku.

en: By default, this icon is always visible and rotates 90° when the accordion item is expanded. To display different icons for each state, duplicate this icon and set the "Show" option to "Collapsed" for one and "Expanded" for the other.
cs_CZ: Ve výchozím nastavení je tato ikona vždy viditelná a otáčí se o 90° při rozbalení položky akordeonu. Chcete-li zobrazit různé ikony pro každý stav, duplikujte tuto ikonu a nastavte možnost „Zobrazit“ na „Sbalený“ pro jednu a „Rozbalený“ pro druhou.

en: By default, users can access the default WordPress auth pages by adding %1$s to the URL, bypassing custom authentication pages. Enable this setting to remove this bypass option and always use your custom authentication pages and behavior as set above.
cs_CZ: Ve výchozím nastavení mohou uživatelé přistupovat k výchozím WordPress autentizačním stránkám přidáním %1$s do URL, čímž obejdou vlastní autentizační stránky. Povolením tohoto nastavení odstraníš tuto možnost obejití a vždy použiješ své vlastní autentizační stránky a chování nastavené výše.

en: Byline
cs_CZ: Autor

en: Bypass maintenance
cs_CZ: Obejít údržbu

en: CSS Filters
cs_CZ: CSS filtry

en: CSS Selector
cs_CZ: Selektor CSS

en: CSS class
cs_CZ: CSS třída

en: CSS classes
cs_CZ: CSS třídy

en: CSS files processed
cs_CZ: CSS soubory zpracovány

en: CSS filter
cs_CZ: CSS filtr

en: CSS is automatically wrapped in style tags.
cs_CZ: CSS je automaticky obaleno tagy style.

en: CSS loading method
cs_CZ: Metoda načítání CSS

en: CSS selector
cs_CZ: CSS selektor

en: CSS selector of the element to insert the AJAX loader into.
cs_CZ: CSS selektor elementu, do kterého se vloží AJAX načítání.

en: CSS selectors
cs_CZ: CSS selektory

en: Cache duration
cs_CZ: Doba trvání mezipaměti

en: Cache query loops
cs_CZ: Cachovat smyčky dotazů

en: Calculation method
cs_CZ: Metoda výpočtu

en: Calendar
cs_CZ: Kalendář

en: Can also be set globally via theme styles.
cs_CZ: Lze také nastavit globálně prostřednictvím stylů motivu.

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Canvas
cs_CZ: Plátno

en: Capabilities
cs_CZ: Schopnosti

en: Capability
cs_CZ: Oprávnění

en: Capitalize
cs_CZ: Velká písmena

en: Caption
cs_CZ: Popisek

en: Caption type
cs_CZ: Typ popisku

en: Caret
cs_CZ: Šipka

en: Carousel
cs_CZ: Karusel

en: Cart
cs_CZ: Košík

en: Cart Cross-sells
cs_CZ: Cross-sell produkty v košíku

en: Cart Details
cs_CZ: Podrobnosti košíku

en: Cart contents
cs_CZ: Obsah košíku

en: Cart count
cs_CZ: Počet položek v košíku

en: Cart coupon
cs_CZ: Kupón košíku

en: Cart cross sells
cs_CZ: Křížový prodej košíku

en: Cart items
cs_CZ: Položky košíku

en: Cart product name
cs_CZ: Název produktu v košíku

en: Cart product quantity
cs_CZ: Množství produktu v košíku

en: Cart product subtotal
cs_CZ: Mezisoučet produktů v košíku

en: Cart remove product
cs_CZ: Odstranit produkt z košíku

en: Cart subtotal
cs_CZ: Mezisoučet košíku

en: Cart totals
cs_CZ: Součty košíku

en: Cart update
cs_CZ: Aktualizace košíku

en: Cart updated
cs_CZ: Košík aktualizován

en: Cascade layer
cs_CZ: Kaskádová vrstva

en: Categories
cs_CZ: Kategorie

en: Categories & Tags
cs_CZ: Kategorie a štítky

en: Categories deleted
cs_CZ: Kategorie smazány

en: Categories imported
cs_CZ: Kategorie importovány

en: Categorize
cs_CZ: Kategorizovat

en: Category
cs_CZ: Kategorie

en: Category: %s
cs_CZ: Kategorie: %s

en: Center
cs_CZ: Na střed

en: Center center
cs_CZ: Na střed

en: Center left
cs_CZ: Vlevo na střed

en: Center mode
cs_CZ: Režim centrování

en: Center right
cs_CZ: Vpravo na střed

en: Champ
cs_CZ: Šampióne

en: Change content
cs_CZ: Změnit obsah

en: Change image
cs_CZ: Změnit fotku

en: Characters per minute
cs_CZ: Znaků za minutu

en: Chart size in px
cs_CZ: Velikost grafu v px

en: Chats
cs_CZ: Chaty

en: Check for orphaned elements on builder save
cs_CZ: Kontrolovat osiřelé elementy při ukládání stavitele

en: Checkbox
cs_CZ: Zaškrtávací políčko

en: Checkout
cs_CZ: Pokladna

en: Checkout coupon
cs_CZ: Kupón pokladny

en: Checkout customer details
cs_CZ: Údaje o zákazníkovi v pokladně

en: Checkout login
cs_CZ: Přihlášení v pokladně

en: Checkout order payment
cs_CZ: Platba objednávky v pokladně

en: Checkout order review
cs_CZ: Přehled objednávky v pokladně

en: Checkout order table
cs_CZ: Tabulka objednávky v pokladně

en: Checkout thank you
cs_CZ: Poděkování v pokladně

en: Checks for %1$s on builder save to check for orphaned elements. Always checked on load regardless of this setting. Can also be manually enabled by adding %2$s to the builder URL.
cs_CZ: Kontroluje %1$s při ukládání stavitele, aby zjistil osiřelé elementy. Vždy se kontroluje při načítání bez ohledu na toto nastavení. Lze také ručně povolit přidáním %2$s do URL stavitele.

en: Child of
cs_CZ: Potomek

en: Childless
cs_CZ: Bezdětný

en: Childless terms only
cs_CZ: Pouze bezdětné termíny

en: Choose a color for this attribute term
cs_CZ: Zvol barvu pro tento termín atributu

en: Choose a color for this attribute value.
cs_CZ: Zvol barvu pro tuto hodnotu atributu.

en: Choose an image for this attribute term
cs_CZ: Zvol obrázek pro tento termín atributu

en: Choose an image for this attribute value.
cs_CZ: Zvol obrázek pro tuto hodnotu atributu.

en: Choose at which breakpoint do you want to start showing this popup or on which specific breakpoints.
cs_CZ: Vyberte, od kterého breakpointu chcete začít zobrazovat tento popup nebo na kterých konkrétních breakpointech.

en: Choose files
cs_CZ: Vybrat soubory

en: Choose how passwords are managed. "Template password" uses this template's password to protect content according to template conditions. "Post password" protects content that has an individual post password set. "Template & post password" uses the template password, but individual post passwords will be used instead if set.
cs_CZ: Zvolte, jak budou hesla spravována. „Heslo šablony“ používá heslo této šablony k ochraně obsahu podle podmínek šablony. „Heslo příspěvku“ chrání obsah, který má nastavené individuální heslo příspěvku. „Heslo šablony a příspěvku“ používá heslo šablony, ale individuální hesla příspěvků budou použita místo něj, pokud jsou nastavena.

en: Choose how to display product variations.
cs_CZ: Zvol, jak zobrazit varianty produktů.

en: Choose image
cs_CZ: Vybrat obrázek

en: Circle
cs_CZ: Kruh

en: Class
cs_CZ: Třída

en: Class "%s" has been moved to trash but your modifications are kept.
cs_CZ: Třída „%s“ byla přesunuta do koše, ale vaše úpravy jsou zachovány.

en: Class found in trash
cs_CZ: Třída nalezena v koši

en: Class name
cs_CZ: Název třídy

en: Class name already exists
cs_CZ: Název třídy již existuje

en: Classes
cs_CZ: Třídy

en: Classes discarded
cs_CZ: Třídy zahozeny

en: Classes duplicated
cs_CZ: Třídy duplikovány

en: Classes found
cs_CZ: Třídy nalezeny

en: Classes renamed
cs_CZ: Třídy přejmenovány

en: Clause name
cs_CZ: Název klauzule

en: Clause name description
cs_CZ: Název doložky Popis

en: Clean
cs_CZ: Vyčistit

en: Clean up
cs_CZ: Uklidit

en: Clean up all orphaned elements
cs_CZ: Vyčistit všechny osiřelé elementy

en: Clear
cs_CZ: Vymazat

en: Clear all
cs_CZ: Odstranit vše

en: Clear filter
cs_CZ: Vymazat filtr

en: Clear form
cs_CZ: Vyčistit formulář

en: Clear gallery
cs_CZ: Přehledná galerie

en: Clear non-existing dynamic data
cs_CZ: Vymazat neexistující dynamická data

en: Click
cs_CZ: Klik

en: Click "Accept" to use the incoming database changes. Click "Discard" to save your current builder data instead.
cs_CZ: Klikněte na „Přijmout“ pro použití příchozích změn v databázi. Klikněte na „Zahodit“ pro uložení vašich aktuálních dat v builderu.

en: Click "Continue filter index" to immediately run any remaining/queued filter index jobs instead of waiting for the next WP cronjob.
cs_CZ: Klikni na „Pokračovat v indexování“ pro okamžité spuštění všech zbývajících/čekajících úloh indexování filtrů místo čekání na další WP cronjob.

en: Click "Regenerate filter index" to regenerate the query filter index for your entire website.
cs_CZ: Klikni na „Obnovit index filtrů“ pro obnovení indexu filtrů dotazů pro celý tvůj web.

en: Click me
cs_CZ: Klikni na mě

en: Click on any element to add it to your canvas.
cs_CZ: Klikni na libovolný element pro jeho přidání na plátno.

en: Click on any element to add it to your popup.
cs_CZ: Klikni na libovolný element pro jeho přidání do vyskakovacího okna.

en: Click or hover
cs_CZ: Kliknutí nebo najetí myší

en: Click the "+" icon to add your first condition.
cs_CZ: Klikni na ikonu „+“ pro přidání první podmínky.

en: Click the "+" icon to add your first interaction.
cs_CZ: Klikni na ikonu „+“ pro přidání první interakce.

en: Click the "Generate variables" button to auto-generate all your fluid typography variables.
cs_CZ: Kliknutím na tlačítko "Generovat proměnné" automaticky vygenerujete všechny proměnné typografie tekutin.

en: Click the button above to retrieve all Code element, SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances and review the code for every page, template, etc.
cs_CZ: Klikněte na tlačítko výše pro získání všech instancí prvku Code, prvku SVG (kód), editoru dotazů a tagu „echo“ a zkontrolujte kód pro každou stránku, šablonu atd.

en: Click the button to retrieve a list of all global element instances. Then review and convert them to components either individually, in bulk, or by manually unlinking them in the builder. Once done, please delete all global elements from the elements panel in the builder.
cs_CZ: Klikni na tlačítko pro získání seznamu všech instancí globálních prvků. Poté je zkontroluj a převeď na komponenty buď jednotlivě, hromadně, nebo je ručně odpoj v builderu. Nakonec prosím smaž všechny globální prvky z panelu prvků v builderu.

en: Click this button to remove all index jobs. Useful if your index jobs are stuck due to unknown reasons. You should regenerate the filter index afterwards.
cs_CZ: Klikni na toto tlačítko pro odstranění všech úloh indexování. Užitečné, pokud jsou tvé úlohy indexování zaseknuté z neznámých důvodů. Poté bys měl obnovit index filtrů.

en: Click to apply the latest filter settings. This ensures all filter options are up-to-date.
cs_CZ: Kliknutím použijete nejnovější nastavení filtru. Tím zajistíte, že všechny možnosti filtru jsou aktuální.

en: Click to download
cs_CZ: Kliknutím stáhnete

en: Click to set preview content.
cs_CZ: Kliknutím nastavíte náhled obsahu.

en: Clone
cs_CZ: Klonovat

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Close (ESC)
cs_CZ: Zavřít (ESC)

en: Close after
cs_CZ: Zavřít po

en: Close button
cs_CZ: Tlačítko zavřít

en: Close color
cs_CZ: Barva zavření

en: Close icon
cs_CZ: Ikona zavření

en: Close mini cart
cs_CZ: Zavřít mini košík

en: Close mobile menu
cs_CZ: Zavřít mobilní menu

en: Close on
cs_CZ: Zavřít při

en: Close popup on click
cs_CZ: Zavření vyskakovacího okna po kliknutí

en: Close position
cs_CZ: Pozice zavření

en: Close search
cs_CZ: Zavřít vyhledávání

en: Close size
cs_CZ: Velikost zavření

en: Closest corner
cs_CZ: Nejbližší roh

en: Closest side
cs_CZ: Nejbližší strana

en: Cloud
cs_CZ: Mrak

en: Cloudflare Turnstile API key required! Add key in dashboard under: %s
cs_CZ: Je vyžadován Cloudflare Turnstile API klíč! Přidejte klíč v dashboardu pod: %s

en: Cluster
cs_CZ: Shlukování

en: Code
cs_CZ: Kód

en: Code control
cs_CZ: Ovládání kódu

en: Code execution
cs_CZ: Spouštění kódu

en: Code execution has been explicitly disabled by the %s filter. This filter is currently overriding your Bricks settings.
cs_CZ: Spouštění kódu bylo explicitně zakázáno filtrem %s. Tento filtr momentálně přepisuje vaše nastavení Bricks.

en: Code execution is disabled
cs_CZ: Spouštění kódu je zakázáno

en: Code execution not allowed.
cs_CZ: Spuštění kódu není povoleno.

en: Code execution, if needed, must be explicitly enabled.
cs_CZ: Spuštění kódu, je-li potřeba, musí být explicitně povoleno.

en: Code execution: Disabled by default
cs_CZ: Spouštění kódu: Ve výchozím nastavení zakázáno

en: Code review
cs_CZ: Kontrola kódu

en: Code signatures
cs_CZ: Podpisy kódu

en: Code signatures are locked.
cs_CZ: Podpisy kódu jsou uzamčeny.

en: Code signatures regenerated successfully.
cs_CZ: Podpisy kódu byly úspěšně znovu vygenerovány.

en: Code signed
cs_CZ: Kód podepsán

en: Code that requires execution only runs when it has a valid code signature.
cs_CZ: Kód, který vyžaduje spuštění, se spustí pouze tehdy, má-li platný podpis kódu.

en: Collapse
cs_CZ: Sbalit

en: Collapse inactive
cs_CZ: Sbalit neaktivní

en: Collapse on page load
cs_CZ: Sbalit při načtení stránky

en: Collapsed
cs_CZ: Sbalený

en: Color
cs_CZ: Barva

en: Color #%s
cs_CZ: Barva #%s

en: Color close
cs_CZ: Barva zavření

en: Color editor
cs_CZ: Editor barev

en: Color palette
cs_CZ: Barevná paleta

en: Color preview
cs_CZ: Náhled barvy

en: Color stop
cs_CZ: Barevný přechod

en: Colors
cs_CZ: Barvy

en: Column
cs_CZ: Sloupec

en: Column gap
cs_CZ: Mezera mezi sloupci

en: Columns
cs_CZ: Sloupce

en: Coming soon
cs_CZ: Již brzy

en: Comma-separated list of results per page options.
cs_CZ: Seznam možností výsledků na stránku oddělených čárkou.

en: Command palette
cs_CZ: Paleta příkazů

en: Comment
cs_CZ: Komentář

en: Comment count
cs_CZ: Počet komentářů

en: Comment navigation
cs_CZ: Navigace komentářů

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Comments are closed.
cs_CZ: Komentáře jsou uzavřeny.

en: Comments are disabled.
cs_CZ: Komentáře jsou zakázány.

en: Common classes
cs_CZ: Běžné třídy

en: Common taxonomies
cs_CZ: Společné taxonomie

en: Community
cs_CZ: Komunita

en: Community templates
cs_CZ: Komunitní šablony

en: Compact
cs_CZ: Kompaktní

en: Compare
cs_CZ: Porovnat

en: Compare with
cs_CZ: Porovnat s

en: Component
cs_CZ: Komponenta

en: Component %s
cs_CZ: Složka %s

en: Component configured but preview unavailable
cs_CZ: Komponenta nakonfigurována, ale náhled není k dispozici

en: Component preview error
cs_CZ: Chyba náhledu komponenty

en: Component preview unavailable
cs_CZ: Náhled komponenty není k dispozici

en: Components
cs_CZ: Komponenty

en: Condition
cs_CZ: Podmínka

en: Conditions
cs_CZ: Podmínky

en: Conditions always run before query loop.
cs_CZ: Podmínky se vždy spustí před smyčkou dotazu.

en: Conditions don't run in the builder.
cs_CZ: Podmínky se nespouští v editoru.

en: Configure
cs_CZ: Konfigurovat

en: Configure "Marker: Type" on the connected "Map" element to render text or image markers. The settings below will precede the settings on the "Map" element.
cs_CZ: Nakonfigurujte „Značka: Typ“ na připojeném prvku „Mapa“ pro vykreslení textových nebo obrázkových značek. Níže uvedená nastavení budou mít přednost před nastaveními na prvku „Mapa“.

en: Configure the API settings to retrieve data from an API endpoint.
cs_CZ: Konfigurace nastavení rozhraní API pro načítání dat z koncového bodu API.

en: Configure the scale generator as per your requirements.
cs_CZ: Nakonfigurujte generátor stupnice podle svých požadavků.

en: Configure your API settings (URL, etc.) and fetch data to view and work with the API response data.
cs_CZ: Nakonfigurujte nastavení rozhraní API (URL atd.) a načtěte data, abyste mohli zobrazit data odpovědi rozhraní API a pracovat s nimi.

en: Confirm
cs_CZ: Potvrdit

en: Confirmation
cs_CZ: Potvrzení

en: Confirmation email
cs_CZ: Potvrzovací email

en: Conflict
cs_CZ: Konflikt

en: Conflict: Class "%s" has been permanently deleted by another user.
cs_CZ: Konflikt: Třída „%s“ byla trvale smazána jiným uživatelem.

en: Conflict: Some classes exist in both trash and active classes
cs_CZ: Konflikt: Některé třídy existují jak v koši, tak v aktivních třídách

en: Conflicts
cs_CZ: Konflikty

en: Congrats
cs_CZ: Gratuluji

en: Conic
cs_CZ: Kuželový

en: Connect
cs_CZ: Připojit

en: Connect property
cs_CZ: Připojit vlastnost

en: Connect the CSS ID to a property to set it on an per-instance basis to avoid same ID conflicts.
cs_CZ: Připojte ID CSS k vlastnosti, abyste ji mohli nastavit pro každou instanci zvlášť a vyhnuli se tak konfliktům stejných ID.

en: Connect the form fields to the post data that you want to create on form submit.
cs_CZ: Připojte pole formuláře k údajům příspěvku, které chcete vytvořit při odeslání formuláře.

en: Connect the form fields to the post data that you want to update on form submit.
cs_CZ: Připojte pole formuláře k údajům příspěvku, které chcete aktualizovat při odeslání formuláře.

en: Connected property
cs_CZ: Připojená vlastnost

en: Construct the selector you want to create from the node tree below by toggling the relevant selectors.
cs_CZ: Sestavte selektor, který chcete vytvořit, ze stromu uzlů níže přepínáním příslušných selektorů.

en: Contact form
cs_CZ: Kontaktní formulář

en: Contact us
cs_CZ: Kontaktujte nás

en: Contain
cs_CZ: Obsahovat

en: Container
cs_CZ: Kontejner

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: Content align horizontal
cs_CZ: Horizontální zarovnání obsahu

en: Content align vertical
cs_CZ: Vertikální zarovnání obsahu

en: Content background
cs_CZ: Pozadí obsahu

en: Content border
cs_CZ: Ohraničení obsahu

en: Content box shadow
cs_CZ: Stín obsahu

en: Content goes here ..
cs_CZ: Sem přijde obsah..

en: Content loaded
cs_CZ: Obsah načten

en: Content margin
cs_CZ: Okraj obsahu

en: Content padding
cs_CZ: Vnitřní odsazení obsahu

en: Content selector
cs_CZ: Selektor obsahu

en: Content text align
cs_CZ: Zarovnání textu obsahu

en: Content type
cs_CZ: Typ obsahu

en: Content typography
cs_CZ: Typografie obsahu

en: Content width
cs_CZ: Šířka obsahu

en: Context ID
cs_CZ: ID kontextu

en: Context type
cs_CZ: Typ kontextu

en: Contextual spacing
cs_CZ: Kontextové rozestupy

en: Contextual spacing applies a top margin to elements with a preceding sibling within embedded content.
cs_CZ: Kontextuální rozestupy aplikují horní okraj na prvky s předcházejícím sourozencem v rámci vloženého obsahu.

en: Contextual spacing targets embedded content (Rich Text, Post Content, WooCommerce). Use this field to apply contextual spacing to additional selectors, separated by commas.
cs_CZ: Kontextuální rozestupy cílí na vložený obsah (Rich Text, Obsah příspěvku, WooCommerce). Použij toto pole pro aplikaci kontextuálních rozestupů na další selektory, oddělené čárkami.

en: Continue index job
cs_CZ: Pokračovat v indexování

en: Continue on error
cs_CZ: Pokračovat při chybě

en: Contrast
cs_CZ: Kontrast

en: Control dropdown element text.
cs_CZ: Ovládá text rozbalovacího prvku.

en: Control group visibility
cs_CZ: Viditelnost kontrolní skupiny

en: Control panel
cs_CZ: Ovládací panel

en: Control when to show the global classes import manager when pasting elements, importing classes or templates.
cs_CZ: Ovládá, kdy zobrazit správce importu globálních tříd při vkládání prvků, importu tříd nebo šablon.

en: Controls
cs_CZ: Ovládací prvky

en: Convert
cs_CZ: Převést

en: Convert "Container" to new "Section" & "Block" elements
cs_CZ: Převést „Kontejner“ na nové prvky „Sekce“ a „Blok“

en: Convert Block editor data into Bricks data and vice versa.
cs_CZ: Převod dat editoru bloků na data editoru cihel a naopak.

en: Convert element IDs & classes
cs_CZ: Převést ID a třídy elementů

en: Convert template on import/insert from Container to new layout elements structure
cs_CZ: Převést šablonu při importu/vložení z Kontejneru na novou strukturu layoutových elementů

en: Convert templates
cs_CZ: Převést šablony

en: Convert to components
cs_CZ: Převést na komponenty

en: Convert variation dropdowns to color/image/label swatches on the add to cart element.
cs_CZ: Převést rozbalovací nabídky variant na přepínače barev/obrázků/popisků na prvku přidat do košíku.

en: Converter
cs_CZ: Konvertor

en: Cookie consent
cs_CZ: Souhlas s cookies

en: Cool
cs_CZ: Super

en: Coordinates
cs_CZ: Souřadnice

en: Copied
cs_CZ: Zkopírováno

en: Copied to clipboard
cs_CZ: Zkopírováno do schránky

en: Copy
cs_CZ: Kopírovat

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
cs_CZ: Zkopírujte a vložte sem heslo pro „Přístup k mým šablonám“ poskytnuté vzdáleným webem.

en: Copy CSS selector
cs_CZ: Zkopírovat CSS selektor

en: Copy and paste the code below into your Bricks child theme to allow those functions to be called through the "echo" tag. Remove the function names you don't want to allow. Explore the %s documentation for more code examples such as using regex for more flexible echo tag checks, etc.
cs_CZ: Zkopírujte a vložte níže uvedený kód do vašeho dětského motivu Bricks, abyste povolili volání těchto funkcí přes tag „echo“. Odstraňte názvy funkcí, které nechcete povolit. Prozkoumejte dokumentaci %s pro více příkladů kódu, jako je použití regex pro flexibilnější kontroly tagu echo atd.

en: Copy the element ID you want to toggle and paste it into the "CSS selector" setting below.
cs_CZ: Zkopírujte ID elementu, který chcete přepnout, a vložte ho do nastavení „CSS selector“ níže.

en: Copy to clipboard
cs_CZ: Zkopírovat do schránky

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
cs_CZ: Zkopíruj a vlož kód z jedné z map na %s

en: Copy/paste element attributes
cs_CZ: Kopírování/vkládání atributů prvků

en: Copy/paste element conditions
cs_CZ: Kopírování/vkládání podmínek prvků

en: Copy/paste element interactions
cs_CZ: Kopírování/vkládání interakcí prvků

en: Copy/paste element styles
cs_CZ: Kopírování/vkládání stylů prvků

en: Copy/paste elements
cs_CZ: Kopírování/vkládání prvků

en: Copy/paste global class styles
cs_CZ: Kopírování/vkládání stylů globálních tříd

en: Corrupted filter element database has been fixed
cs_CZ: Opravena poškozená databáze prvků filtru

en: Count
cs_CZ: Počet

en: Count from
cs_CZ: Počítat od

en: Count to
cs_CZ: Počítat do

en: Countdown
cs_CZ: Odpočet

en: Counter
cs_CZ: Počítadlo

en: Coupon
cs_CZ: Kupón

en: Coupon applied
cs_CZ: Kupón aplikován

en: Coupon message
cs_CZ: Zpráva kupónu

en: Coupon removed
cs_CZ: Kupón odebrán

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
cs_CZ: Kupóny jsou vypnuté. Pro povolení kupónů jdi do %1$snastavení WooCommerce%2$s

en: Cover
cs_CZ: Pokrýt

en: Coverflow
cs_CZ: Překrytí

en: Create
cs_CZ: Vytvořit

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
cs_CZ: Vytvářejte a spravujte neomezený počet vlastních postranních panelů. Přidávejte postranní panely v builderu pomocí prvku „Postranní panel“.

en: Create component
cs_CZ: Vytvořit komponentu

en: Create components
cs_CZ: Vytváření komponent

en: Create global classes
cs_CZ: Vytváření globálních tříd

en: Create icon set
cs_CZ: Vytvořit sadu ikon

en: Create new sidebar
cs_CZ: Vytvořit nový postranní panel

en: Create new template:
cs_CZ: Vytvořit novou šablonu:

en: Create post
cs_CZ: Vytvořit příspěvek

en: Create properties and connect them to your component settings to customize a component instance.
cs_CZ: Vytvoř vlastnosti a propoj je s nastavením tvého komponentu pro přizpůsobení instance komponentu.

en: Create property
cs_CZ: Vytvořit vlastnost

en: Create template
cs_CZ: Vytvořit šablonu

en: Create templates
cs_CZ: Vytváření šablon

en: Create your own builder mode via CSS variables.
cs_CZ: Vytvoř si vlastní režim stavitele pomocí CSS proměnných.

en: Create your own elements
cs_CZ: Vytvořte si vlastní prvky

en: Create, edit and use global queries inside any query loop throughout your website. Changes to a global query apply to all instances throughout your website.
cs_CZ: Vytvářejte, upravujte a používejte globální dotazy uvnitř libovolné smyčky dotazů na celém webu. Změny globálního dotazu se použijí pro všechny instance na celém webu.

en: Create/select a fluid typography category (i.e. Headings, Text).
cs_CZ: Vytvořte/vyberte kategorii plynulé typografie (např. Nadpisy, Text).

en: Created
cs_CZ: Vytvořeno

en: Cropped
cs_CZ: Oříznutý

en: Cross sells
cs_CZ: Křížové prodeje

en: Cross-sells
cs_CZ: Cross-sell produkty

en: Cube
cs_CZ: Kostka

en: Currency
cs_CZ: Měna

en: Currency position
cs_CZ: Pozice měny

en: Current
cs_CZ: Aktuální

en: Current URL
cs_CZ: Aktuální URL

en: Current date
cs_CZ: Aktuální datum

en: Current interaction ID
cs_CZ: ID aktuální interakce

en: Current job
cs_CZ: Aktuální úloha

en: Current layout
cs_CZ: Aktuální rozvržení

en: Current location
cs_CZ: Aktuální umístění

en: Current page
cs_CZ: Aktuální stránka

en: Current post author
cs_CZ: Autor aktuálního příspěvku

en: Current post term
cs_CZ: Termín aktuálního příspěvku

en: Current version by
cs_CZ: Aktuální verze od

en: Current width
cs_CZ: Aktuální šířka

en: Currently all matching theme styles are loaded. To load only the most specific theme style, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
cs_CZ: Momentálně jsou načteny všechny odpovídající styly motivu. Chcete-li načíst pouze nejspecifičtější styl motivu, upravte nastavení v „Styly motivu: Metoda načítání“.

en: Currently only the most specific theme style is loaded. To load all matching theme styles, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
cs_CZ: V současné době se načítá pouze nejspecifičtější styl motivu. Chcete-li načíst všechny odpovídající styly motivu, upravte nastavení v části „Styly motivu: Způsob načítání“.

en: Currently previewing content from "%s".
cs_CZ: Momentálně prohlížíš náhled obsahu z „%s“.

en: Cursor
cs_CZ: Kurzor

en: Cursor character
cs_CZ: Znak kurzoru

en: Custom
cs_CZ: Vlastní

en: Custom CSS
cs_CZ: Vlastní CSS

en: Custom CSS and JavaScript added below are loaded on your entire website.
cs_CZ: Vlastní CSS a JavaScript přidané níže se načítají na celém vašem webu.

en: Custom Font
cs_CZ: Vlastní písmo

en: Custom Fonts
cs_CZ: Vlastní písma

en: Custom URL
cs_CZ: Vlastní URL

en: Custom alt text
cs_CZ: Vlastní alternativní text

en: Custom attributes
cs_CZ: Vlastní atributy

en: Custom authentication pages
cs_CZ: Vlastní stránky pro autentizaci

en: Custom breakpoints
cs_CZ: Vlastní breakpointy

en: Custom capabilities
cs_CZ: Vlastní oprávnění

en: Custom caption
cs_CZ: Vlastní popisek

en: Custom code
cs_CZ: Vlastní kód

en: Custom elements
cs_CZ: Vlastní prvky

en: Custom email address
cs_CZ: Vlastní emailová adresa

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to create the post.
cs_CZ: Vlastní chybová zpráva, která se zobrazí, když aktuální uživatel nemá požadované schopnosti k vytvoření příspěvku.

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to edit the post.
cs_CZ: Vlastní chybová zpráva, která se zobrazí, když aktuální uživatel nemá požadovanou možnost upravit příspěvek.

en: Custom field
cs_CZ: Vlastní pole

en: Custom fields
cs_CZ: Vlastní pole

en: Custom fields integration
cs_CZ: Integrace vlastních polí

en: Custom font
cs_CZ: Vlastní font

en: Custom fonts
cs_CZ: Vlastní fonty

en: Custom icon sets
cs_CZ: Vlastní sady ikon

en: Custom language switchers
cs_CZ: Vlastní přepínače jazyků

en: Custom link
cs_CZ: Vlastní odkaz

en: Custom links
cs_CZ: Vlastní odkazy

en: Custom location only takes effect on the frontend. Ensure this element is placed at the top of this template so the element can hook on the desire location successfully.
cs_CZ: Vlastní umístění se projeví pouze na webu. Ujisti se, že je tento prvek umístěn na začátku této šablony, aby se mohl úspěšně napojit na požadované umístění.

en: Custom map style
cs_CZ: Vlastní styl mapy

en: Custom options
cs_CZ: Vlastní možnosti

en: Custom preview text
cs_CZ: Vlastní ukázkový text

en: Custom redirect URL
cs_CZ: Vlastní URL pro přesměrování

en: Custom shape
cs_CZ: Vlastní tvar

en: Custom size
cs_CZ: Vlastní velikost

en: Custom styles
cs_CZ: Vlastní styly

en: Custom tag
cs_CZ: Vlastní tag

en: Custom text
cs_CZ: Vlastní text

en: Custom title
cs_CZ: Vlastní název

en: Custom video player
cs_CZ: Vlastní přehrávač videa

en: Customer details
cs_CZ: Údaje o zákazníkovi

en: Customise this breadcrumb structure for specific post types.
cs_CZ: Přizpůsobte strukturu této drobečkové navigace pro konkrétní typy příspěvků.

en: Customize details for sharing this URL on social media.
cs_CZ: Přizpůsobte detaily pro sdílení této URL na sociálních sítích.

en: Customize how the data is structured. Leave empty to send all form fields.
cs_CZ: Přizpůsobte strukturu dat. Ponechte prázdné pro odeslání všech polí formuláře.

en: Customize in "Settings" group.
cs_CZ: Upravte ve skupině „Nastavení“.

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
cs_CZ: Přizpůsobit lightbox: Nastavení > Styly motivu > Obecné

en: Customize the language switcher from your WordPress dashboard
cs_CZ: Upravte přepínač jazyků z vašeho WordPress dashboardu

en: Danger
cs_CZ: Nebezpečí

en: Danger color
cs_CZ: Barva nebezpečí

en: Dark
cs_CZ: Tmavý

en: Dark color
cs_CZ: Tmavá barva

en: Dashboard
cs_CZ: Nástěnka

en: Dashed
cs_CZ: Čárkovaný

en: Data format
cs_CZ: Formát dat

en: Data source
cs_CZ: Zdroj dat

en: Database
cs_CZ: Databáze

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Date & time
cs_CZ: Datum a čas

en: Date Reached
cs_CZ: Dosažené datum

en: Date format
cs_CZ: Formát data

en: Date range
cs_CZ: Rozsah dat

en: Datepicker
cs_CZ: Výběr data

en: Datetime
cs_CZ: Datum a čas

en: Day: %s
cs_CZ: Den: %s

en: Deactivate license
cs_CZ: Deaktivovat licenci

en: Debounce
cs_CZ: Zpoždění

en: December
cs_CZ: Prosinec

en: Decimal places
cs_CZ: Desetinná místa

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Default capabilities
cs_CZ: Výchozí oprávnění

en: Default center of the map.
cs_CZ: Výchozí střed mapy.

en: Default color for terms without a specific color
cs_CZ: Výchozí barva pro položky bez konkrétní barvy

en: Default query
cs_CZ: Výchozí dotaz

en: Default sorting
cs_CZ: Výchozí řazení

en: Default tab
cs_CZ: Výchozí záložka

en: Default templates are disabled
cs_CZ: Výchozí šablony jsou zakázány

en: Default templates are enabled
cs_CZ: Výchozí šablony jsou povoleny

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
cs_CZ: Výchozí: 60 sekund. Minimální interval automatického ukládání je 15 sekund.

en: Define a unique, more readable URL parameter name for this filter.
cs_CZ: Definuj jedinečný, čitelnější název URL parametru pro tento filtr.

en: Delay
cs_CZ: Zpoždění

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Delete Bricks data
cs_CZ: Smazat data Bricks

en: Delete all
cs_CZ: Smazat vše

en: Delete components
cs_CZ: Mazání komponent

en: Delete database table
cs_CZ: Smazat tabulku databáze

en: Delete elements
cs_CZ: Mazání prvků

en: Delete global classes
cs_CZ: Mazání globálních tříd

en: Delete icon
cs_CZ: Smazat ikonu

en: Delete permanently
cs_CZ: Trvale smazat

en: Delete revisions
cs_CZ: Mazání revizí

en: Delete screenshots
cs_CZ: Smazat snímky

en: Delete selected
cs_CZ: Smazat vybrané

en: Delete templates
cs_CZ: Mazání šablon

en: Delete this sidebar
cs_CZ: Smazat tento postranní panel

en: Deleted
cs_CZ: Smazáno

en: Deprecated
cs_CZ: Zastaralé

en: Descending
cs_CZ: Sestupně

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Description lightbox video
cs_CZ: Popis lightbox video

en: Description typography
cs_CZ: Typografie popisu

en: Descriptive name for viewing submissions on the "%s" page.
cs_CZ: Popisný název pro zobrazení odeslaných dat na stránce „%s“.

en: Descriptive name of your API connection.
cs_CZ: Popisný název vašeho připojení API.

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
cs_CZ: Popisný text této stránky. Zobrazuje se ve výsledcích vyhledávače. Doporučeno: 50 - 300 znaků.

en: Deselect
cs_CZ: Zrušit výběr

en: Design sets
cs_CZ: Designové sady

en: Details
cs_CZ: Podrobnosti

en: Determines how components are made available in the block editor.
cs_CZ: Určuje, jakým způsobem jsou komponenty zpřístupněny v editoru bloků.

en: Determines what happens when someone visits a default WordPress authentication URL (%s). Only applies when custom pages above have been set. Caution: If hiding default paths, remember your custom page URLs to avoid lockout.
cs_CZ: Určuje, co se stane, když někdo navštíví výchozí WordPress autentizační URL (%s). Platí pouze pokud byly nastaveny vlastní stránky výše. Pozor: Pokud skryješ výchozí cesty, zapamatuj si URL svých vlastních stránek, abys předešel zablokování.

en: Determines which slide should be active if the carousel has multiple slides in a page.
cs_CZ: Určuje, který slide by měl být aktivní, pokud má karusel více slidů na stránce.

en: Developer
cs_CZ: Vývojář

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
cs_CZ: Prozkoumal(a) jsi %1$s? Nebo ses se mnou spojil(a) přes %2$s?

en: Direction
cs_CZ: Směr

en: Directory is created in your "uploads" directory if it doesn't exist.
cs_CZ: Adresář je vytvořen ve vašem adresáři „uploads“, pokud neexistuje.

en: Directory name
cs_CZ: Název adresáře

en: Disable
cs_CZ: Zakázat

en: Disable "Skip links"
cs_CZ: Vypnout „Přeskočit odkazy“

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
cs_CZ: Vypnout Open Graph meta tagy Bricks

en: Disable Bricks SEO meta tags
cs_CZ: Vypnout SEO meta tagy Bricks

en: Disable Bricks cascade layer (discouraged)
cs_CZ: Zakázat kaskádovou vrstvu Bricks (nedoporučeno)

en: Disable CSS variables manager
cs_CZ: Vypnout správce CSS proměnných

en: Disable Default UI
cs_CZ: Zakázat výchozí UI

en: Disable Google Fonts
cs_CZ: Zakázat Google fonty

en: Disable URL parameter filter
cs_CZ: Zakázat filtr URL parametrů

en: Disable WP REST API render
cs_CZ: Zakázat vykreslování přes WP REST API

en: Disable WooCommerce builder
cs_CZ: Zakázat WooCommerce builder

en: Disable WordPress custom fields in dropdown
cs_CZ: Zakázat vlastní pole WordPressu v rozbalovací nabídce

en: Disable auto focus
cs_CZ: Zakázat automatické zaměření

en: Disable auto min/max value
cs_CZ: Zakázat automatickou min/max hodnotu

en: Disable auto-expand
cs_CZ: Zakázat automatické rozbalení

en: Disable autosave
cs_CZ: Zakázat automatické ukládání

en: Disable backdrop
cs_CZ: Vypnout pozadí

en: Disable capability checks
cs_CZ: Zakázat kontroly schopností

en: Disable chaining element & global class
cs_CZ: Zakázat řetězení prvků a globálních tříd

en: Disable class chaining
cs_CZ: Zakázat řetězení tříd

en: Disable clickable POI
cs_CZ: Zakázat klikatelné POI

en: Disable coupon message
cs_CZ: Vypnout zprávu kupónu

en: Disable cross sells
cs_CZ: Vypnout křížový prodej

en: Disable custom authentication page bypass
cs_CZ: Zakázat obejití vlastní autentizační stránky

en: Disable default templates
cs_CZ: Zakázat výchozí šablony

en: Disable element spacing
cs_CZ: Zakázat mezery mezi prvky

en: Disable embed
cs_CZ: Zakázat vkládání

en: Disable emojis
cs_CZ: Zakázat emotikony

en: Disable footer
cs_CZ: Zakázat zápatí

en: Disable for WordPress data
cs_CZ: Zakázat pro WordPress data

en: Disable for logged-in users
cs_CZ: Zakázat pro přihlášené uživatele

en: Disable form validation
cs_CZ: Zakázat validaci formuláře

en: Disable global class manager
cs_CZ: Vypnout správce globálních tříd

en: Disable global classes
cs_CZ: Zakázat globální třídy

en: Disable globally
cs_CZ: Globálně zakázat

en: Disable header
cs_CZ: Zakázat záhlaví

en: Disable icon
cs_CZ: Zakázat ikonu

en: Disable image
cs_CZ: Zakázat obrázek

en: Disable jQuery migrate
cs_CZ: Zakázat jQuery migrate

en: Disable lazy load
cs_CZ: Zakázat odložené načítání

en: Disable lazy loading
cs_CZ: Zakázat odložené načítání

en: Disable link
cs_CZ: Zakázat odkaz

en: Disable login message
cs_CZ: Vypnout přihlašovací zprávu

en: Disable navigation
cs_CZ: Vypnout navigaci

en: Disable popups
cs_CZ: Zakázat vyskakovací okna

en: Disable product gallery lightbox
cs_CZ: Zakázat lightbox galerie produktu

en: Disable product gallery zoom
cs_CZ: Zakázat zoom galerie produktu

en: Disable query merge
cs_CZ: Zakázat sloučení dotazů

en: Disable text
cs_CZ: Vypnout text

en: Disabled
cs_CZ: Zakázáno

en: Disabled (default)
cs_CZ: Zakázáno (výchozí nastavení)

en: Disabled: Insert below existing content.
cs_CZ: Vypnuto: Vložit pod existující obsah.

en: Disabled: Keep original image filename.
cs_CZ: Vypnuto: Zachovat původní název souboru obrázku.

en: Disabled: Show placeholder images.
cs_CZ: Vypnuto: Zobrazit zástupné obrázky.

en: Disables the %s. While this may maintain compatibility with certain existing setups, we strongly recommend leaving this option OFF for optimal functionality and future compatibility.
cs_CZ: Zakáže %s. I když to může zachovat kompatibilitu s některými existujícími nastaveními, důrazně doporučujeme ponechat tuto možnost VYPNUTOU pro optimální funkčnost a budoucí kompatibilitu.

en: Disallowed keyword found
cs_CZ: Nalezeno nepovolené klíčové slovo

en: Discard
cs_CZ: Zahodit

en: Discarded
cs_CZ: Zahozeno

en: Disconnect
cs_CZ: Odpojit

en: Dismiss
cs_CZ: Zavřít

en: Dismissable
cs_CZ: Odstranitelné

en: Display
cs_CZ: Zobrazení

en: Display name
cs_CZ: Zobrazované jméno

en: Display names as
cs_CZ: Zobrazit názvy jako

en: Display on breakpoints
cs_CZ: Zobrazit na breakpointech

en: Display the object type (e.g. "acf_related_writers", "mb_page-to-user") in the query loop type dropdown.
cs_CZ: Zobrazit typ objektu (např. „acf_related_writers“, „mb_page-to-user“) v rozbalovací nabídce typu smyčky dotazu.

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
cs_CZ: Zobrazeno v URL. Vše malými písmeny. Použijte pomlčky místo mezer.

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
cs_CZ: Zobrazeno ve výsledcích vyhledávání, sociálních sítích a webovém prohlížeči. Doporučeno: Max. 60 znaků.

en: Divider
cs_CZ: Oddělovač

en: Do not close this window, the process is running in the background.
cs_CZ: Nezavírejte toto okno, proces běží na pozadí.

en: Do not set this interaction on a Toggle element.
cs_CZ: Nenastavujte tuto interakci na prvek přepínače.

en: Do not track
cs_CZ: Nesledovat

en: Do you really want to delete this sidebar?
cs_CZ: Opravdu chcete smazat tento postranní panel?

en: Do you want to unlink all nestable global elements?
cs_CZ: Chcete odpojit všechny vnořitelné globální elementy?

en: Document title
cs_CZ: Název dokumentu

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Don't auto focus on first focusable element when offcanvas opens.
cs_CZ: Nepoužívat automatické zaměření na první zaměřitelný prvek při otevření offcanvasu.

en: Don't close on click outside mini cart
cs_CZ: Nezavírat při kliknutí mimo mini košík

en: Don't focus on first focusable element inside popup when popup opens.
cs_CZ: Nezaměřovat první interaktivní prvek uvnitř popup okna po jeho otevření.

en: Don't render in builder
cs_CZ: Nerenderovat v builderu

en: Done
cs_CZ: Hotovo

en: Dots
cs_CZ: Tečky

en: Dotted
cs_CZ: Tečkovaný

en: Double
cs_CZ: Dvojitý

en: Double opt-in
cs_CZ: Dvojité potvrzení (double opt-in)

en: Double-click
cs_CZ: Dvakrát klikněte na adresu

en: Download
cs_CZ: Stáhnout

en: Download %s
cs_CZ: Stáhnout %s

en: Downloaded
cs_CZ: Staženo

en: Downloading
cs_CZ: Stahování

en: Downloads
cs_CZ: Ke stažení

en: Draft
cs_CZ: Koncept

en: Draft font deleted successfully.
cs_CZ: Návrh písma úspěšně odstraněn.

en: Drag & drop
cs_CZ: Přetahování

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
cs_CZ: Přetáhněte sem soubor(y) šablony .JSON nebo .ZIP..

en: Draggable
cs_CZ: Přetahovatelná

en: Dragging
cs_CZ: Přetahování

en: Drop file(s) here
cs_CZ: Přetáhněte sem soubor(y)

en: Dropdown
cs_CZ: Rozbalovací nabídka

en: Drops
cs_CZ: Kapky

en: Dual ring
cs_CZ: Dvojitý kroužek

en: Duplicate
cs_CZ: Duplikovat

en: Duplicate classes detected
cs_CZ: Zjištěny duplikované třídy

en: Duplicate classes detected. Resolve conflicts before importing.
cs_CZ: Zjištěny duplicitní třídy. Před importem vyřešte konflikty.

en: Duplicate content
cs_CZ: Duplikace obsahu

en: Duplicate content is available to all users with the %s capability. Use this feature for any post or page to ensure that all relevant WordPress and/or Bricks data is duplicated accurately.
cs_CZ: Duplikace obsahu je dostupná všem uživatelům s oprávněním %s. Použij tuto funkci pro jakýkoli příspěvek nebo stránku, abys zajistil, že všechna relevantní data WordPress a/nebo Bricks budou přesně duplikována.

en: Duplicate elements
cs_CZ: Duplikování prvků

en: Duplicate entries not allowed.
cs_CZ: Duplicitní záznamy nejsou povoleny.

en: Duration
cs_CZ: Doba trvání

en: Dynamic Data
cs_CZ: Dynamická data

en: Dynamic data
cs_CZ: Dynamická data

en: Dynamic data is empty.
cs_CZ: Dynamická data jsou prázdná.

en: Dynamic data tag
cs_CZ: Tag dynamických dat

en: Dynamic dots
cs_CZ: Dynamické tečky

en: Dynamically retrieve map addresses from a connected query on the same page, allowing real-time updates with query-based content, including query filter support.
cs_CZ: Dynamicky načítá adresy map z připojeného dotazu na stejné stránce, což umožňuje aktualizace v reálném čase s obsahem založeným na dotazech, včetně podpory filtrů dotazů.

en: Eager
cs_CZ: Dychtivé

en: Echo tags: Allow functions via filter
cs_CZ: Echo značky: Povolení funkcí přes filtr

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Edit Custom Font
cs_CZ: Upravit vlastní písmo

en: Edit Template
cs_CZ: Upravit šablonu

en: Edit Template Bundle
cs_CZ: Upravit balíček šablon

en: Edit Template Tag
cs_CZ: Upravit tag šablony

en: Edit WordPress content (WP admin).
cs_CZ: Upravit obsah WordPressu (administrace WP).

en: Edit account
cs_CZ: Upravit účet

en: Edit address
cs_CZ: Upravit adresu

en: Edit capability
cs_CZ: Upravit oprávnění

en: Edit component
cs_CZ: Upravit komponentu

en: Edit components
cs_CZ: Úprava komponent

en: Edit content
cs_CZ: Upravit obsah

en: Edit dropdown to set icon individually.
cs_CZ: Upravte rozbalovací nabídku pro individuální nastavení ikony.

en: Edit elements
cs_CZ: Úprava prvků

en: Edit footer
cs_CZ: Upravit zápatí

en: Edit global classes
cs_CZ: Úprava globálních tříd

en: Edit header
cs_CZ: Upravit záhlaví

en: Edit icon
cs_CZ: Upravit ikonu

en: Edit in WordPress
cs_CZ: Upravit ve WordPressu

en: Edit link
cs_CZ: Upravit odkaz

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
cs_CZ: Upravte propojené produkty pro přidání up-sellů nebo cross-sellů produktu.

en: Edit palette
cs_CZ: Upravit paletu

en: Edit product content in WordPress.
cs_CZ: Upravit obsah produktu ve WordPressu.

en: Edit product short description in WordPress.
cs_CZ: Upravit krátký popis produktu ve WordPressu.

en: Edit properties
cs_CZ: Úprava vlastností

en: Edit templates
cs_CZ: Úprava šablon

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
cs_CZ: Upravit název: Nastavení > Nastavení stránky > SEO

en: Edit with %s
cs_CZ: Upravit pomocí %s

en: Edit your WordPress menu item to enable multilevel functionality.
cs_CZ: Upravte položku menu WordPressu pro povolení víceúrovňové funkcionality.

en: Edit your WordPress menu item to set a Bricks mega menu template.
cs_CZ: Upravte položku menu WordPressu pro nastavení šablony mega menu Bricks.

en: Edited
cs_CZ: Upraveno

en: Editing
cs_CZ: Úpravy

en: Editing the base breakpoint width affects all media queries.
cs_CZ: Úprava šířky základního breakpointu ovlivní všechny media queries.

en: Effect
cs_CZ: Efekt

en: Element "%s" doesn't exist.
cs_CZ: Element „%s“ neexistuje.

en: Element %s not found.
cs_CZ: Prvek %s nebyl nalezen.

en: Element - Video
cs_CZ: Prvek - video

en: Element ID
cs_CZ: ID elementu

en: Element ID that holds the live search results. Only visible when the live search is performed.
cs_CZ: ID elementu, který obsahuje výsledky živého vyhledávání. Viditelné pouze při provádění živého vyhledávání.

en: Element Manager
cs_CZ: Správce prvků

en: Element actions
cs_CZ: Akce prvků

en: Element breadcrumbs
cs_CZ: Drobečková navigace prvků

en: Element can't be rendered as the connected component doesn't exist. Unlink this instance or import the missing component.
cs_CZ: Prvek nelze vykreslit, protože připojená komponenta neexistuje. Odpojte tuto instanci nebo importujte chybějící komponentu.

en: Element classes
cs_CZ: Třídy elementu

en: Element doesn't exist.
cs_CZ: Prvek neexistuje.

en: Element editing & styling
cs_CZ: Úprava a stylování prvků

en: Element has been disabled globally.
cs_CZ: Element byl globálně zakázán.

en: Element is not visible in the builder elements panel, but still rendered in the builder and frontend.
cs_CZ: Prvek není viditelný v panelu prvků builderu, ale stále se vykresluje v builderu a na frontendu.

en: Element is not visible in the builder nor on the frontend.
cs_CZ: Prvek není viditelný ani v builderu, ani na frontendu.

en: Element is visible in the builder and frontend. This is the default behaviour.
cs_CZ: Prvek je viditelný v builderu a na frontendu. Toto je výchozí chování.

en: Element margin
cs_CZ: Okraj prvku

en: Element not found
cs_CZ: Prvek nenalezen

en: Element structure name
cs_CZ: Název struktury prvku

en: Elements
cs_CZ: Elementy

en: Elements without code signature. Review, then sign your code one-by-one or all-at-once.
cs_CZ: Prvky bez podpisu kódu. Zkontrolujte a pak podepište svůj kód po jednom nebo všechny najednou.

en: Ellipse
cs_CZ: Elipsa

en: Ellipsis
cs_CZ: Výpustka

en: Email address
cs_CZ: Emailová adresa

en: Email address already exists.
cs_CZ: E-mailová adresa již existuje.

en: Email address in submitted form
cs_CZ: Emailová adresa v odeslaném formuláři

en: Email address is not valid.
cs_CZ: E-mailová adresa není platná.

en: Email address required.
cs_CZ: E-mailová adresa je povinná.

en: Email content
cs_CZ: Obsah emailu

en: Email or username
cs_CZ: Email nebo uživatelské jméno

en: Empty
cs_CZ: Prázdné

en: Empty cart
cs_CZ: Prázdný košík

en: Empty response from the API.
cs_CZ: Prázdná odpověď z rozhraní API.

en: Empty star color
cs_CZ: Barva prázdných hvězdiček

en: Enable
cs_CZ: Povolit

en: Enable "%s" button
cs_CZ: Povolit tlačítko „%s“

en: Enable AJAX
cs_CZ: Povolit AJAX

en: Enable AJAX add to cart
cs_CZ: Povolit AJAX přidání do košíku

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout coupon" element
cs_CZ: Povolit Bricks WooCommerce prvek „Slevový kupón v pokladně“

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout login" element
cs_CZ: Povolit Bricks WooCommerce prvek „Přihlášení v pokladně“

en: Enable Bricks WooCommerce "Notice" element
cs_CZ: Povolit Bricks WooCommerce prvek „Oznámení“

en: Enable all
cs_CZ: Povolit vše

en: Enable all components automatically
cs_CZ: Automatické povolení všech komponent

en: Enable code execution
cs_CZ: Povolit spuštění kódu

en: Enable code execution if your site uses Code elements, SVG elements (source: code), Query editors, or "echo" tags.
cs_CZ: Povolte spouštění kódu, pokud vaše stránky používají elementy Kód, elementy SVG (zdroj: kód), editory dotazů nebo značky „echo“.

en: Enable form submission access for specific user roles. Edit the user's profile directly to grant access to a specific user.
cs_CZ: Povol přístup k odeslaným formulářům pro konkrétní uživatelské role. Pro udělení přístupu konkrétnímu uživateli uprav přímo jeho profil.

en: Enable if image is cropped for a smooth lightbox image transition.
cs_CZ: Povolte, pokud je obrázek oříznutý, pro plynulý přechod obrázku v lightboxu.

en: Enable if the API supports pagination.
cs_CZ: Povolit, pokud rozhraní API podporuje stránkování.

en: Enable if this popup template is for a map "Info Box".
cs_CZ: Povolte, pokud je tato šablona popup okna určena pro „Info Box“ na mapě.

en: Enable if you experience issues loading the builder in combination with Cloudflare Rocket Loader.
cs_CZ: Povolte, pokud máte problémy s načítáním stavitele v kombinaci s Cloudflare Rocket Loader.

en: Enable if your archive pagination is not working.
cs_CZ: Povolte, pokud stránkování archivu nefunguje.

en: Enable individual components manually
cs_CZ: Ruční povolení jednotlivých komponent

en: Enable live search
cs_CZ: Povolení živého vyhledávání

en: Enable log-in during checkout disabled. Check %1$sWooCommerce settings%2$s
cs_CZ: Přihlášení během pokladny je vypnuto. Zkontroluj %1$snastavení WooCommerce%2$s

en: Enable product variation swatches
cs_CZ: Povolit přepínače variant produktů

en: Enable this setting to preload custom fonts to avoid FOUT (Flash of unstyled text).
cs_CZ: Povolte toto nastavení pro předběžné načítání vlastních fontů, abyste se vyhnuli FOUT (Flash of unstyled text).

en: Enable time
cs_CZ: Povolit čas

en: Enable to automatically generate template screenshots on every builder save, view them, and use the bulk generate button in the template manager.
cs_CZ: Povol pro automatické generování snímků šablon při každém uložení stavitele, jejich zobrazení a použití tlačítka pro hromadné generování ve správci šablon.

en: Enable to automatically group markers that are close to each other into a cluster.
cs_CZ: Povolte pro automatické seskupování značek, které jsou blízko sebe, do shluku.

en: Enable to automatically log the user in after successful email verification.
cs_CZ: Povolte automatické přihlášení uživatele po úspěšném ověření e-mailu.

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
cs_CZ: Povol pro zveřejnění tvých šablon a jejich zobrazení komukoli online. Zakažte, aby šablony mohli zobrazit pouze přihlášení uživatelé.

en: Enable to not load/render this element in the builder.
cs_CZ: Povolte, pokud nechcete tento prvek načítat/vykreslovat v builderui.

en: Enable to not load/render this element on the frontend.
cs_CZ: Povolte, pokud nechcete tento prvek načítat/vykreslovat na frontendu.

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
cs_CZ: Povolí otevření a zavření položky bez přepínání ostatních položek.

en: Enable to position in document flow (e.g. inside offcanvas).
cs_CZ: Povolte pro umístění v toku dokumentu (např. uvnitř offcanvas).

en: Enable to render the dynamic data text on the canvas to improve the preview experience.
cs_CZ: Povolte pro vykreslení textu dynamických dat na plátně pro lepší náhled.

en: Enable to replace global classes set on the element with the classes set on the property.
cs_CZ: Povolte nahrazení globálních tříd nastavených na elementu třídami nastavenými na vlastnosti.

en: Enable to require user to verify the email after registration through an activation link.
cs_CZ: Umožňuje vyžadovat, aby uživatel po registraci ověřil e-mail prostřednictvím aktivačního odkazu.

en: Enable to show the template thumbnail column under %s, displaying the featured image or screenshot.
cs_CZ: Povol pro zobrazení sloupce s miniaturou šablony v %s, který zobrazuje titulní obrázek nebo snímek.

en: Enable to sync global classes on every builder save between all open builder instances. Useful to avoid overwriting each others changes when multiple people work on the same dataset (e.g. adding, deleting, modifying global classes).
cs_CZ: Povolte pro synchronizaci globálních tříd při každém uložení stavitele mezi všemi otevřenými instancemi stavitele. Užitečné pro zabránění přepsání změn, když více lidí pracuje na stejné sadě dat (např. přidávání, mazání, úprava globálních tříd).

en: Enabled
cs_CZ: Povoleno

en: Enabled: Download template images to media library.
cs_CZ: Zapnuto: Stáhnout obrázky šablony do knihovny médií.

en: Enabled: Rename image before download.
cs_CZ: Zapnuto: Přejmenovat obrázek před stažením.

en: Enabled: Replace existing content with template data.
cs_CZ: Zapnuto: Nahradit existující obsah daty šablony.

en: End
cs_CZ: Konec

en: End Size
cs_CZ: Koncová velikost

en: End date
cs_CZ: Datum konce

en: End time
cs_CZ: Čas ukončení

en: Endpoint
cs_CZ: Koncový bod

en: Endpoint URL
cs_CZ: URL koncového bodu

en: Endpoints
cs_CZ: Koncové body

en: Enjoy
cs_CZ: Užij si to

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element and that a width is defined, especially when using a Div element.
cs_CZ: Zajistěte, aby na tento prvek nebyly aplikovány žádné konfliktní CSS styly a aby byla definována šířka, zejména při použití prvku Div.

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element.
cs_CZ: Ujistěte se, že na tento prvek nejsou aplikovány konfliktní CSS styly.

en: Enter Bricks IDs, separated by comma, of filter elements to exclude.
cs_CZ: Zadej ID Bricks, oddělená čárkou, pro prvky filtrů, které chceš vyloučit.

en: Enter CSS filters + value (learn more)
cs_CZ: Zadejte CSS filtry + hodnotu (další informace)

en: Enter CSS variable definitions separated by semicolon
cs_CZ: Zadejte definice CSS proměnných oddělené středníkem

en: Enter SVG URL
cs_CZ: Zadejte adresu URL SVG

en: Enter URL of media file
cs_CZ: Zadejte adresu URL mediálního souboru

en: Enter a custom label for this attribute value (optional).
cs_CZ: Zadej vlastní popisek pro tuto hodnotu atributu (volitelné).

en: Enter a dynamic data tag for ACF Icon Picker or MetaBox Icon fields
cs_CZ: Zadání dynamické datové značky pro pole ACF Icon Picker nebo MetaBox Icon

en: Enter a generic error message. Otherwise the reason why the login failed is displayed.
cs_CZ: Zadejte obecnou chybovou zprávu. Jinak se zobrazí důvod, proč se přihlášení nezdařilo.

en: Enter a search term or command
cs_CZ: Zadejte hledaný výraz nebo příkaz

en: Enter dynamic data tag or custom value
cs_CZ: Zadejte dynamickou datovou značku nebo vlastní hodnotu

en: Enter new template name
cs_CZ: Zadej nový název šablony

en: Enter search term
cs_CZ: Zadej vyhledávací výraz

en: Enter shortcut name
cs_CZ: Zadejte název zkratky

en: Enter the JSON body to be sent with the request
cs_CZ: Zadejte tělo JSON, které má být odesláno s požadavkem

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
cs_CZ: Zadejte název vaší první globální CSS třídy do pole výše. Poté stiskněte enter pro její vytvoření.

en: Enter viewport
cs_CZ: Vstup do viewportu

en: Enter width between 180 and 500.
cs_CZ: Zadej šířku mezi 180 a 500.

en: Enter your Google Maps API key under %s to access all options.
cs_CZ: Zadejte svůj Google Maps API klíč pod %s pro přístup ke všem možnostem.

en: Enter your Google Maps ID, which you can find in the %s, to enable the latest Google Maps features.
cs_CZ: Zadejte své ID Google Maps, které najdete v %s, pro povolení nejnovějších funkcí Google Maps.

en: Entire website
cs_CZ: Celý web

en: Entries
cs_CZ: Záznamy

en: Entries per page
cs_CZ: Záznamů na stránku

en: Entry animation
cs_CZ: Vstupní animace

en: Entry animation to interaction
cs_CZ: Animace při vstupu na interakci

en: Equal
cs_CZ: Rovná se

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Error Tile URL
cs_CZ: Adresa URL dlaždice s chybou

en: Error deleting class
cs_CZ: Chyba při mazání třídy

en: Error fetching site classes
cs_CZ: Chyba při načítání tříd webu

en: Error loading results
cs_CZ: Chyba při načítání výsledků

en: Error message
cs_CZ: Chybová zpráva

en: Error on save
cs_CZ: Chyba při ukládání

en: Error page
cs_CZ: Chybová stránka

en: Error processing font files
cs_CZ: Chyba při zpracování souborů fontů

en: Error rendering component
cs_CZ: Komponenta pro vykreslování chyb

en: Error restoring class
cs_CZ: Chyba při obnovení třídy

en: Error uploading font
cs_CZ: Chyba při nahrávání fontu

en: Error: Could not load class
cs_CZ: Chyba: Nelze načíst třídu

en: Error: Could not load class control
cs_CZ: Chyba: Nelze načíst třídu control

en: Error: Could not load gallery
cs_CZ: Chyba: Nelze načíst galerii

en: Error: Could not load image
cs_CZ: Chyba: Nelze načíst obrázek

en: Error: Could not load link
cs_CZ: Chyba: Nelze načíst odkaz

en: Error: Could not load query
cs_CZ: Chyba: Nelze načíst dotaz

en: Error: Could not load select
cs_CZ: Chyba: Nelze načíst výběr

en: Error: Could not load toggle control
cs_CZ: Chyba: Nelze načíst přepínací ovládací prvek

en: Error: Invalid license key
cs_CZ: Chyba: Neplatný licenční klíč

en: Error: License mismatch
cs_CZ: Chyba: Nesoulad licence

en: Even background
cs_CZ: Pozadí sudých

en: Events
cs_CZ: Události

en: Every 5 minutes
cs_CZ: Každých 5 minut

en: Example
cs_CZ: Příklad

en: Example: {"Authorization": "Bearer token"}
cs_CZ: Příklad: {„authorization“: „bearer token“}

en: Example: {"name": "{{43f295}}", "email": "{{a5c626}}"}
cs_CZ: Příklad: {„name“: „{{43f295}}“, „email“: „{{a5c626}}“}

en: Excellent
cs_CZ: Výborně

en: Exceptional
cs_CZ: Výjimečné

en: Excerpt
cs_CZ: Úryvek

en: Excerpt length
cs_CZ: Délka úryvku

en: Exclude
cs_CZ: Vyloučit

en: Exclude current post
cs_CZ: Vyloučit aktuální příspěvek

en: Exclude filter IDs
cs_CZ: Vyloučit ID filtrů

en: Exclude posts
cs_CZ: Vyloučit příspěvky

en: Exclude posts/pages
cs_CZ: Vyloučit příspěvky/stránky

en: Exclude templates
cs_CZ: Vyloučit šablony

en: Exclude terms
cs_CZ: Vyloučit podmínky

en: Excluded terms
cs_CZ: Vyloučené kategorie

en: Execute code
cs_CZ: Spustit kód

en: Exercise great caution with granting code execution privileges. Enable them sparingly and only for trusted roles or ideally only specific users. Grant the least permissions necessary to maintain tight security.
cs_CZ: Buďte maximálně opatrní při udělování oprávnění ke spuštění kódu. Povolte je střídmě a pouze pro důvěryhodné role nebo ideálně jen pro konkrétní uživatele. Udělte co nejméně oprávnění pro zachování přísné bezpečnosti.

en: Exists
cs_CZ: Existuje

en: Expand
cs_CZ: Rozbalit

en: Expand active element & scroll into view
cs_CZ: Rozbalit aktivní prvek a posunout do zobrazení

en: Expand all
cs_CZ: Rozbalit vše

en: Expand first item
cs_CZ: Rozbalit první položku

en: Expand item indexes
cs_CZ: Rozbalit indexy položek

en: Expand panel when dropdown is visible
cs_CZ: Rozbalit panel, když je rozbalovací nabídka viditelná

en: Expanded
cs_CZ: Rozbalený

en: Experimental
cs_CZ: Experimentální

en: Export Settings
cs_CZ: Exportovat nastavení

en: Export Template
cs_CZ: Exportovat šablonu

en: Export Variables
cs_CZ: Exportovat proměnné

en: Export all components first by clicking the "Export" icon above before deleting any. Once exported, hover over the component you'd like to delete, then click the "Delete" icon.
cs_CZ: Nejprve exportujte všechny komponenty kliknutím na ikonu „Export“ výše, než začnete mazat. Po exportu najeďte myší na komponentu, kterou chcete smazat, a klikněte na ikonu „Smazat“.

en: Exquisite
cs_CZ: Vynikající

en: Extend allowed tags through filter
cs_CZ: Rozšiřte povolené tagy pomocí filtru

en: Extend contextual spacing to other elements within embedded content.
cs_CZ: Rozšířit kontextuální rozestupy na další prvky ve vloženém obsahu.

en: External
cs_CZ: Externí

en: External URL
cs_CZ: Externí URL

en: External files
cs_CZ: Externí soubory

en: External product
cs_CZ: Externí produkt

en: Extra Bold
cs_CZ: Extra tučné

en: Extra Light
cs_CZ: Extra lehké

en: Extra large
cs_CZ: Extra velké

en: FAQ schema
cs_CZ: FAQ schéma

en: Facebook Page
cs_CZ: Facebook stránka

en: Facebook page URL
cs_CZ: URL Facebook stránky

en: Fade
cs_CZ: Prolnutí

en: Fade in
cs_CZ: Postupné zobrazení

en: Fade in animation
cs_CZ: Animace postupného objevení

en: Fade in down
cs_CZ: Postupné objevení shora dolů

en: Fade in left
cs_CZ: Postupné objevení zleva

en: Fade in right
cs_CZ: Postupné objevení zprava

en: Fade in up
cs_CZ: Postupné objevení zdola nahoru

en: Failed to clean up orphaned elements.
cs_CZ: Nepodařilo se vyčistit osiřelé elementy.

en: Failed to create font
cs_CZ: Nepodařilo se vytvořit písmo

en: Failed to create font draft.
cs_CZ: Nepodařilo se vytvořit návrh písma.

en: Failed to delete classes
cs_CZ: Nepodařilo se smazat třídy

en: Failed to delete draft font.
cs_CZ: Nepodařilo se odstranit návrh písma.

en: Failed to delete font
cs_CZ: Nepodařilo se smazat písmo

en: Failed to fetch Instagram account details.
cs_CZ: Nepodařilo se načíst detaily Instagram účtu.

en: Failed to fetch Instagram posts.
cs_CZ: Nepodařilo se načíst příspěvky z Instagramu.

en: Failed to move font to trash.
cs_CZ: Nepodařilo se přesunout písmo do koše.

en: Failed to process any font files.
cs_CZ: Nepodařilo se zpracovat žádné soubory písem.

en: Failed to publish font.
cs_CZ: Nepodařilo se publikovat písmo.

en: Failed to restore font.
cs_CZ: Nepodařilo se obnovit písmo.

en: Fallback
cs_CZ: Záložní hodnota

en: Fallback applies to elements in embedded content without a specific spacing rule.
cs_CZ: Záložní rozestupy se aplikují na prvky ve vloženém obsahu bez konkrétního pravidla pro rozestupy.

en: Fallback color
cs_CZ: Záložní barva

en: Fallback fonts
cs_CZ: Záložní fonty

en: Fallback image
cs_CZ: Záložní obrázek

en: Fallback label
cs_CZ: Záložní popisek

en: Fallback label for terms without a specific label
cs_CZ: Záložní popisek pro položky bez konkrétního popisku

en: Fallback preview image
cs_CZ: Náhradní náhledový obrázek

en: Fallback spacing
cs_CZ: Záložní rozestupy

en: False
cs_CZ: Nepravda

en: Fantastic
cs_CZ: Fantastické

en: Farthest corner
cs_CZ: Nejvzdálenější roh

en: Farthest side
cs_CZ: Nejvzdálenější strana

en: Fast
cs_CZ: Rychlá

en: Fast forward
cs_CZ: Rychle vpřed

en: Favorites
cs_CZ: Oblíbené

en: Featured
cs_CZ: Doporučené

en: Featured image
cs_CZ: Náhledový obrázek

en: Featured image height
cs_CZ: Výška hlavního obrázku

en: Featured image sizes
cs_CZ: Velikosti hlavního obrázku

en: Featured image tag
cs_CZ: Tag náhledového obrázku

en: Featured image width
cs_CZ: Šířka hlavního obrázku

en: Featured products
cs_CZ: Doporučené produkty

en: Featured products only
cs_CZ: Pouze doporučené produkty

en: Features
cs_CZ: Funkce

en: Features typography
cs_CZ: Typografie funkcí

en: February
cs_CZ: Únor

en: Fetch content via AJAX
cs_CZ: Načíst obsah přes AJAX

en: Fetch data
cs_CZ: Načtení dat

en: Fetch priority
cs_CZ: Priorita načítání

en: Fetching
cs_CZ: Získávání

en: Field
cs_CZ: Pole

en: Field ID
cs_CZ: ID pole

en: Field mapping
cs_CZ: Mapování polí

en: Field type
cs_CZ: Typ pole

en: Fields
cs_CZ: Pole

en: Fieldset
cs_CZ: Skupina polí

en: File
cs_CZ: Soubor

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
cs_CZ: Soubor %s nebyl přijat. Překročen limit počtu souborů.

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
cs_CZ: Soubor %s nebyl přijat. Překročen limit velikosti.

en: File URL
cs_CZ: URL souboru

en: File URL, YouTube/Vimeo URL/ID.
cs_CZ: URL souboru, URL/ID YouTube/Vimeo.

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
cs_CZ: Soubor nebyl nahrán kvůli chybě sanitizace. Prosím ověřte SVG soubor nebo nás kontaktujte.

en: Files
cs_CZ: Soubory

en: Fill
cs_CZ: Výplň

en: Fill - Dark
cs_CZ: Výplň - tmavá

en: Fill - Light
cs_CZ: Výplň - světlá

en: Fill - Primary
cs_CZ: Výplň - primární

en: Fill color
cs_CZ: Barva výplně

en: Fill grid
cs_CZ: Vyplnit mřížku

en: Filter
cs_CZ: Filtr

en: Filter by
cs_CZ: Filtrovat podle

en: Filter by parent term
cs_CZ: Filtrování podle nadřazeného termínu

en: Filter by parent term ID
cs_CZ: Filtrování podle ID nadřazeného termínu

en: Filter for more advanced duplicate content rules
cs_CZ: Filtruj pro pokročilejší pravidla duplikace obsahu

en: Filter input
cs_CZ: Vstup filtru

en: Filter media by mime type
cs_CZ: Filtrovat média podle MIME typu

en: Filter title
cs_CZ: Název filtru

en: Filter type
cs_CZ: Typ filtru

en: Find
cs_CZ: Najít

en: Fine
cs_CZ: Fajn

en: Finish
cs_CZ: Dokončit

en: First name
cs_CZ: Jméno

en: First post full width
cs_CZ: První příspěvek přes celou šířku

en: Fit map on markers change
cs_CZ: Přizpůsobit mapu při změně značek

en: Fix corrupted database
cs_CZ: Opravit poškozenou databázi

en: Fixed
cs_CZ: Fixní

en: Flag size
cs_CZ: Velikost vlajky

en: Flex basis
cs_CZ: Flex základ

en: Flex direction
cs_CZ: Směr flexboxu

en: Flex grow
cs_CZ: Flex růst

en: Flex shrink
cs_CZ: Flex zmenšování

en: Flex wrap
cs_CZ: Zalamování flexboxu

en: Flip
cs_CZ: Překlopit

en: Float
cs_CZ: Plovoucí

en: Fluid typography
cs_CZ: Plynulá typografie

en: Fluid typography scale
cs_CZ: Plynulá typografická stupnice

en: Fluid typography variable added
cs_CZ: Přidána proměnná Fluid typography

en: Focus
cs_CZ: Zaměření

en: Focus outline
cs_CZ: Obrys zaměření

en: Focused
cs_CZ: Zaostřeno

en: Follow
cs_CZ: Sledovat

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
cs_CZ: Klikni na tento %1$sodkaz%2$s pro úpravu popisu archivu produktů nebo uprav popis kategorie/štítku produktu

en: Font Family
cs_CZ: Rodina písma

en: Font Manager
cs_CZ: Správce písem

en: Font deleted permanently
cs_CZ: Písmo bylo trvale smazáno

en: Font download failed
cs_CZ: Stažení fontu selhalo

en: Font downloaded
cs_CZ: Font stažen

en: Font downloaded successfully.
cs_CZ: Písmo bylo úspěšně staženo.

en: Font family
cs_CZ: Rodina písma

en: Font file selected
cs_CZ: Vybraný soubor písma

en: Font manager
cs_CZ: Správce fontů

en: Font moved to trash
cs_CZ: Font přesunut do koše

en: Font moved to trash successfully.
cs_CZ: Písmo bylo úspěšně přesunuto do koše.

en: Font name
cs_CZ: Název fontu

en: Font not found.
cs_CZ: Písmo nebylo nalezeno.

en: Font preview
cs_CZ: Náhled písma

en: Font restore error
cs_CZ: Chyba při obnovení fontu

en: Font restored
cs_CZ: Font obnoven

en: Font size
cs_CZ: Velikost písma

en: Font size at the largest viewport. Acts as the upper bound—text will not grow beyond this.
cs_CZ: Velikost písma na největší ploše zobrazení. Funguje jako horní hranice - text se nad ni nezvětší.

en: Font size at the smallest viewport. Acts as the lower bound—text will not shrink below this.
cs_CZ: Velikost písma na nejmenší obrazovce. Funguje jako spodní hranice - text se pod ní nezmenší.

en: Font style
cs_CZ: Styl písma

en: Font variants
cs_CZ: Varianty fontu

en: Font variation settings
cs_CZ: Nastavení variace fontu

en: Font variations
cs_CZ: Variace fontu

en: Font weight
cs_CZ: Tloušťka písma

en: FontAwesome - Brands
cs_CZ: FontAwesome - Značky

en: Fonts
cs_CZ: Fonty

en: Fonts synced! It might take a few minutes to sync a font project you just published or updated.
cs_CZ: Fonty synchronizovány! Může trvat několik minut, než se synchronizuje projekt fontů, který jste právě publikovali nebo aktualizovali.

en: Foot
cs_CZ: Zápatí

en: Footer
cs_CZ: Zápatí

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
cs_CZ: Skripty v zápatí jsou přidány těsně před uzavírací tag %s.

en: For better preview select content to show.
cs_CZ: Pro lepší náhled vyberte obsah k zobrazení.

en: For frontend SEO purpose only. Not overwriting Post title. Recommended: Max. 60 characters.
cs_CZ: Pouze pro účely SEO na frontendu. Nepřepisuje název příspěvku. Doporučeno: Max. 60 znaků.

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
cs_CZ: Pro popisy archivu kategorií nebo štítků produktů upravte popis každého termínu.

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
cs_CZ: Pro otázky ohledně Bricks prosím pošlete email na help@bricksbuilder.io. Pokud chcete vědět, co je momentálně ve vývoji, podívejte se na náš veřejný plán. Tam můžete také předložit své vlastní požadavky na funkce, aby je ostatní mohli hodnotit a komentovat.

en: Force home
cs_CZ: Vynutit domovskou stránku

en: Form
cs_CZ: Formulář

en: Form ID
cs_CZ: ID formuláře

en: Form Submissions
cs_CZ: Odeslání formuláře

en: Form data
cs_CZ: Data formuláře

en: Form name
cs_CZ: Název formuláře

en: Form submission access
cs_CZ: Přístup k odeslání formuláře

en: Form submission table could not be deleted.
cs_CZ: Tabulku odeslaných formulářů se nepodařilo smazat.

en: Form submission table deleted successfully.
cs_CZ: Tabulka odeslaných formulářů byla úspěšně smazána.

en: Form submissions
cs_CZ: Odeslání formuláře

en: Form submissions could not be deleted.
cs_CZ: Odeslané formuláře se nepodařilo smazat.

en: Form submissions deleted.
cs_CZ: Odeslané formuláře smazány.

en: Form submissions table could not be resetted.
cs_CZ: Tabulku odeslaných formulářů se nepodařilo obnovit.

en: Form submissions table resetted successfully.
cs_CZ: Tabulka odeslaných formulářů byla úspěšně obnovena.

en: Form title
cs_CZ: Název formuláře

en: Format
cs_CZ: Formát

en: Format to send the data in.
cs_CZ: Formát pro odeslání dat.

en: Friday
cs_CZ: Pátek

en: From email address
cs_CZ: Emailová adresa odesílatele

en: From name
cs_CZ: Jméno odesílatele

en: Front
cs_CZ: Přední

en: Front page
cs_CZ: Úvodní stránka

en: Full
cs_CZ: Plné

en: Full access
cs_CZ: Plný přístup

en: Full response
cs_CZ: Úplná odpověď

en: Full size
cs_CZ: Plná velikost

en: Fullscreen
cs_CZ: Celá obrazovka

en: Fullscreen Control
cs_CZ: Ovládání fullscreenu

en: Function name
cs_CZ: Název funkce

en: Function names
cs_CZ: Názvy funkcí

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the %s filter.
cs_CZ: Názvy funkcí volané přes tag „echo“ musí být povoleny pomocí filtru %s.

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the new %s filter.
cs_CZ: Názvy funkcí volané přes značku „echo“ musí být povoleny v seznamu přes nový filtr %s.

en: Function names must pass the check through the %s filter.
cs_CZ: Názvy funkcí musí projít kontrolou přes filtr %s.

en: Galleries
cs_CZ: Galerie

en: Gallery
cs_CZ: Galerie

en: Gallery layout
cs_CZ: Rozvržení galerie

en: Gap
cs_CZ: Mezera

en: General
cs_CZ: Obecné

en: General settings
cs_CZ: Obecná nastavení

en: Generate FAQPage structured data (JSON-LD).
cs_CZ: Generovat strukturovaná data FAQPage (JSON-LD).

en: Generate custom image sizes
cs_CZ: Generovat vlastní velikosti obrázků

en: Generate password
cs_CZ: Vygenerovat heslo

en: Generate review schema
cs_CZ: Generovat schéma recenze

en: Generate screenshots
cs_CZ: Generovat snímky obrazovky

en: Generate variables
cs_CZ: Generování proměnných

en: Generating variables will delete all existing variables in this category. Do you want to proceed?
cs_CZ: Generování proměnných odstraní všechny existující proměnné v této kategorii. Chcete pokračovat?

en: Generator
cs_CZ: Generátor

en: Get In Touch
cs_CZ: Kontaktujte nás

en: Get current post author
cs_CZ: Získat aktuálního autora příspěvku

en: Get started here
cs_CZ: Začněte zde

en: Get terms from current
cs_CZ: Získat podmínky z aktuálního

en: Get terms from current post
cs_CZ: Získat podmínky z aktuálního příspěvku

en: Get terms that are children of specified term
cs_CZ: Získat termíny, které jsou potomky zadaného termínu

en: Get the author of current post
cs_CZ: Získat autora aktuálního příspěvku

en: Getting Started
cs_CZ: Začínáme

en: Global
cs_CZ: Globální

en: Global class
cs_CZ: Globální třída

en: Global class import manager
cs_CZ: Správce importu globálních tříd

en: Global classes
cs_CZ: Globální třídy

en: Global data sync
cs_CZ: Synchronizace globálních dat

en: Global element
cs_CZ: Globální element

en: Global elements
cs_CZ: Globální prvky

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and must be converted to components or unlinked.
cs_CZ: Globální prvky jsou zastaralé od verze 2.0 a musí být převedeny na komponenty nebo odpojeny.

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and will be removed in the near future. Please convert them into components as soon as possible under %s. Once done, please delete all global elements by hovering over a global element below and clicking the "Delete" icon.
cs_CZ: Globální elementy jsou zastaralé od verze 2.0 a budou v blízké budoucnosti odstraněny. Prosím, co nejdříve je převeďte na komponenty v %s. Jakmile to bude hotové, smažte všechny globální elementy najetím myší na globální element níže a kliknutím na ikonu „Smazat“.

en: Global elements converted to components.
cs_CZ: Globální prvky převedeny na komponenty.

en: Global elements review
cs_CZ: Kontrola globálních prvků

en: Global queries
cs_CZ: Globální dotazy

en: Global query
cs_CZ: Globální dotaz

en: Global settings
cs_CZ: Globální nastavení

en: Global styles & settings
cs_CZ: Globální styly a nastavení

en: Go back
cs_CZ: Zpět

en: Go to
cs_CZ: Přejít na

en: Go to first slide
cs_CZ: Přejít na první slide

en: Go to last slide
cs_CZ: Přejít na poslední slide

en: Go to slide %s
cs_CZ: Přejít na slide %s

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
cs_CZ: Přejděte na: Nastavení > Nastavení šablony > Naplnit obsah

en: Go to: WooCommerce > Products > Inventory
cs_CZ: Přejděte na: WooCommerce > Produkty > Zásoba

en: Good
cs_CZ: Dobře

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
cs_CZ: Je vyžadován API klíč Google Maps! Přidej klíč v nástěnce pod: %s

en: Google fonts
cs_CZ: Google fonty

en: Google fonts have been disabled
cs_CZ: Google fonty byly zakázány

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
cs_CZ: Je vyžadován Google reCAPTCHA API klíč! Přidejte klíč v dashboardu pod: %s

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
cs_CZ: Google reCaptcha: Neplatný klíč webu.

en: Got it
cs_CZ: Rozumím

en: Gradient
cs_CZ: Přechod

en: Gradient / Overlay
cs_CZ: Gradient / překrytí

en: Grand
cs_CZ: Skvělé

en: Greater than
cs_CZ: Větší než

en: Greater than or equal
cs_CZ: Větší než nebo rovno

en: Grid
cs_CZ: Mřížka

en: Grid (Round)
cs_CZ: Mřížka (kulatá)

en: Grid (Square)
cs_CZ: Mřížka (čtvercová)

en: Grid auto columns
cs_CZ: Automatické sloupce mřížky

en: Grid auto flow
cs_CZ: Automatický tok mřížky

en: Grid auto rows
cs_CZ: Automatické řádky mřížky

en: Grid column
cs_CZ: Sloupec mřížky

en: Grid item
cs_CZ: Položka mřížky

en: Grid row
cs_CZ: Řádek mřížky

en: Grid template columns
cs_CZ: Šablona sloupců mřížky

en: Grid template rows
cs_CZ: Šablona řádků mřížky

en: Groove
cs_CZ: Rýha

en: Group
cs_CZ: Skupina

en: Group already exists
cs_CZ: Skupina již existuje

en: Grouped
cs_CZ: Seskupený

en: Grouped product
cs_CZ: Seskupený produkt

en: Groups
cs_CZ: Skupiny

en: HTML tag not allowed
cs_CZ: HTML tag není povolen

en: HTTP method
cs_CZ: Metoda HTTP

en: Hamburger toggle
cs_CZ: Přepínač hamburger menu

en: Has conflict
cs_CZ: Má konflikt

en: Has inherited settings
cs_CZ: Má zděděná nastavení

en: Has no styles
cs_CZ: Nemá žádné styly

en: Has pagination
cs_CZ: Má číslování stránek

en: Has styles
cs_CZ: Má styly

en: Head
cs_CZ: Hlavička

en: Header
cs_CZ: Záhlaví

en: Header location
cs_CZ: Umístění hlavičky

en: Header scripts
cs_CZ: Skripty v hlavičce

en: Header scripts are added right before closing %s tag.
cs_CZ: Skripty v hlavičce jsou přidány těsně před uzavírací tag %s.

en: Header width
cs_CZ: Šířka hlavičky

en: Headers
cs_CZ: Hlavičky

en: Heading
cs_CZ: Hlavička

en: Heading selectors
cs_CZ: Selektory nadpisů

en: Heading typography
cs_CZ: Typografie nadpisu

en: Headings
cs_CZ: Nadpisy

en: Headings offset
cs_CZ: Odsazení nadpisů

en: Height
cs_CZ: Výška

en: Help
cs_CZ: Nápověda

en: Here goes my text ...
cs_CZ: Sem vložte svůj text ...

en: Here goes your caption ...
cs_CZ: Sem napište svůj popisek...

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
cs_CZ: Zde vložte svůj text ... Vyberte libovolnou část textu pro přístup k panelu formátování.

en: Hidden
cs_CZ: Skryté

en: Hide
cs_CZ: Skrýt

en: Hide "All" option
cs_CZ: Skrýt možnost „Vše“

en: Hide "View cart" button
cs_CZ: Skrýt tlačítko „Zobrazit košík“

en: Hide %s
cs_CZ: Skrýt %s

en: Hide CTA button
cs_CZ: Skrýt CTA tlačítko

en: Hide additional information
cs_CZ: Skrýt dodatečné informace

en: Hide at breakpoint
cs_CZ: Skrýt při breakpointu

en: Hide cart details to link directly to the cart.
cs_CZ: Skrýt podrobnosti košíku pro přímý odkaz na košík.

en: Hide close
cs_CZ: Skrýt zavření

en: Hide count
cs_CZ: Skrýt počet

en: Hide count bracket
cs_CZ: Skrýt závorky s počtem

en: Hide cover
cs_CZ: Skrýt obal

en: Hide current
cs_CZ: Skrýt aktuální

en: Hide current post
cs_CZ: Skrýt aktuální příspěvek

en: Hide dynamic data label in dropdown
cs_CZ: Skrýt popisek dynamických dat v rozbalovací nabídce

en: Hide element
cs_CZ: Skrýt prvek

en: Hide empty
cs_CZ: Skrýt prázdné

en: Hide if empty
cs_CZ: Skrýt, pokud je prázdný

en: Hide if no active filter
cs_CZ: Skrýt, pokud není aktivní filtr

en: Hide if no translation
cs_CZ: Skrýt, pokud neexistuje překlad

en: Hide if not open
cs_CZ: Skrýt, pokud není otevřeno

en: Hide image
cs_CZ: Skrýt obrázek

en: Hide info
cs_CZ: Skrýt informace

en: Hide label
cs_CZ: Skrýt popisek

en: Hide labels
cs_CZ: Skrýt popisky

en: Hide message
cs_CZ: Skrýt zprávu

en: Hide out of stock
cs_CZ: Skrýt vyprodané

en: Hide password
cs_CZ: Skrýt heslo

en: Hide placeholders
cs_CZ: Skrýt zástupné texty

en: Hide popup
cs_CZ: Skrýt popup

en: Hide regular price
cs_CZ: Skrýt běžnou cenu

en: Hide reviews link
cs_CZ: Skrýt odkaz na recenze

en: Hide stock
cs_CZ: Skrýt stav skladu

en: Hide the form by default, and show it only when the toggle is clicked.
cs_CZ: Skrýt formulář ve výchozím stavu a zobrazit ho pouze po kliknutí na přepínač.

en: Hide title
cs_CZ: Skrýt nadpis

en: Hierarchical
cs_CZ: Hierarchické

en: High
cs_CZ: Vysoký

en: Highlight
cs_CZ: Zvýraznění

en: Highlight label
cs_CZ: Popisek zvýraznění

en: Highlight on focus
cs_CZ: Zvýraznění zaměření

en: History
cs_CZ: Historie

en: History deleted
cs_CZ: Historie smazána

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
cs_CZ: Podržte CMD/CTRL pro výběr více obrázků.

en: Home
cs_CZ: Domů

en: Home URL
cs_CZ: URL domovské stránky

en: Home page
cs_CZ: Domovská stránka

en: Honeypot: Create form field(s) and enable the "Honeypot" checkbox. Those honeypot fields aren't visible to users, but add an extra layer of protection against spam submissions.
cs_CZ: Honeypot: Vytvořte pole formuláře a zaškrtněte políčko „Honeypot“. Tato honeypot pole nejsou pro uživatele viditelná, ale přidávají další vrstvu ochrany proti spamovým odesláním.

en: Horizontal
cs_CZ: Vodorovně

en: Horizontal align
cs_CZ: Horizontální zarovnání

en: Horizontal alignment
cs_CZ: Horizontální zarovnání

en: Horizontal order
cs_CZ: Horizontální pořadí

en: Hover
cs_CZ: Najetí myší

en: How Editing With Bricks Works
cs_CZ: Jak funguje úprava s Bricks

en: How long to keep
cs_CZ: Jak dlouho uchovávat

en: How long to keep the same random order (in seconds)
cs_CZ: Jak dlouho má být zachováno stejné náhodné pořadí (v sekundách)

en: How many numbers on either side of the current page.
cs_CZ: Kolik čísel na obou stranách aktuální stránky.

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
cs_CZ: Kolik čísel na obou koncích okrajů seznamu.

en: How many numbers to either side of the current page.
cs_CZ: Kolik čísel zobrazit na obou stranách aktuální stránky.

en: How to create a footer template
cs_CZ: Jak vytvořit šablonu zápatí

en: How to create a header template
cs_CZ: Jak vytvořit šablonu záhlaví

en: How to get your Adobe fonts project ID
cs_CZ: Jak získat ID projektu Adobe fonts

en: How to get your Facebook App ID
cs_CZ: Jak získat Facebook App ID

en: How to get your Google Maps API key
cs_CZ: Jak získat klíč API Google Maps

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
cs_CZ: Jak získat API Secret klíč Google reCAPTCHA v3

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
cs_CZ: Jak získat API Site klíč Google reCAPTCHA v3

en: How to get your Instagram Access Token
cs_CZ: Jak získat přístupový token Instagram

en: How to get your MailChimp API key
cs_CZ: Jak získat klíč API MailChimp

en: How to get your SendGrid API key
cs_CZ: Jak získat klíč API SendGrid

en: How to get your Turnstile secret key
cs_CZ: Jak získat secret klíč Turnstile

en: How to get your Turnstile site key
cs_CZ: Jak získat site klíč Turnstile

en: How to get your Unsplash API key
cs_CZ: Jak získat klíč API Unsplash

en: How to get your hCaptcha secret key
cs_CZ: Jak získat secret klíč hCaptcha

en: How to get your hCaptcha site key
cs_CZ: Jak získat site klíč hCaptcha

en: How to use the fluid typography
cs_CZ: Jak používat tekutou typografii

en: How to use the global query manager
cs_CZ: Jak používat globálního správce dotazů

en: How to use the global variable manager
cs_CZ: Jak používat správce globálních proměnných

en: Hue
cs_CZ: Odstín

en: Hybrid
cs_CZ: Hybridní

en: I am a button
cs_CZ: Jsem tlačítko

en: I am a heading
cs_CZ: Jsem nadpis

en: I am a slide
cs_CZ: Jsem slide

en: I am a so called subtitle.
cs_CZ: Jsem takzvaný podtitulek.

en: I am an alert.
cs_CZ: Jsem upozornění.

en: I don't know how to use this Bricks
cs_CZ: Nevím, jak Bricks používat

en: I found a better site builder
cs_CZ: Našel/la jsem lepší builder stránek

en: I no longer need Bricks
cs_CZ: Už Bricks nepotřebuji

en: I.e.: 200px / 50% etc.
cs_CZ: Např.: 200px / 50% atd.

en: IP address
cs_CZ: IP adresa

en: Icon
cs_CZ: Ikona

en: Icon Box
cs_CZ: Box s ikonou

en: Icon List
cs_CZ: Seznam ikon

en: Icon Size
cs_CZ: Velikost ikony

en: Icon align
cs_CZ: Zarovnání ikony

en: Icon background
cs_CZ: Pozadí ikony

en: Icon background color
cs_CZ: Barva pozadí ikony

en: Icon border
cs_CZ: Ohraničení ikony

en: Icon box shadow
cs_CZ: Stín ikony

en: Icon collapsed
cs_CZ: Ikona sbaleno

en: Icon color
cs_CZ: Barva ikony

en: Icon expanded
cs_CZ: Ikona rozbalená

en: Icon expanded typography
cs_CZ: Typografie rozbalené ikony

en: Icon height
cs_CZ: Výška ikony

en: Icon manager
cs_CZ: Správce ikon

en: Icon margin
cs_CZ: Odsazení ikony

en: Icon only
cs_CZ: Pouze ikona

en: Icon padding
cs_CZ: Odsazení ikony

en: Icon position
cs_CZ: Pozice ikony

en: Icon rotate in °
cs_CZ: Rotace ikony ve °

en: Icon rotation for expanded accordion.
cs_CZ: Rotace ikony pro rozbalený akordeon.

en: Icon set
cs_CZ: Sada ikon

en: Icon size
cs_CZ: Velikost ikony

en: Icon source
cs_CZ: Zdroj ikon

en: Icon spinning
cs_CZ: Rotující ikona

en: Icon transform
cs_CZ: Transformace ikony

en: Icon transition
cs_CZ: Přechod ikony

en: Icon typography
cs_CZ: Typografie ikony

en: Icon width
cs_CZ: Šířka ikony

en: Icon(s) deleted successfully
cs_CZ: Ikona(y) úspěšně smazána(y)

en: Icon(s) imported successfully
cs_CZ: Ikona(y) úspěšně importována(y)

en: Icons
cs_CZ: Ikony

en: If enabled Bricks will try to use the image of the matching product variation when no term-specific image swatch is set.
cs_CZ: Pokud je povoleno, Bricks se pokusí použít obrázek odpovídající varianty produktu, když není nastaven žádný konkrétní obrázek vzorku pro daný termín.

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
cs_CZ: Pokud je povoleno, načte se další JS a CSS soubor.

en: If enabled, form submission will succeed even if the webhook fails. Errors will be logged to the server error log.
cs_CZ: Pokud je povoleno, odeslání formuláře bude úspěšné i v případě selhání webhooku. Chyby budou zaznamenány do serverového error logu.

en: If no form field is selected, the first password field in the form is used.
cs_CZ: Pokud není vybráno žádné pole formuláře, použije se první pole pro heslo ve formuláři.

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
cs_CZ: Pokud nejsou nastaveny žádné podmínky šablony, Bricks zobrazuje publikované šablony (záhlaví, zápatí atd.) na frontendu tvého webu. Vyber toto nastavení pro zakázání tohoto chování. Ujisti se, že místo toho nastavíš podmínky šablony.

en: If the shape doesn't take up all available space add %s to the "svg" tag.
cs_CZ: Pokud tvar nevyplní celý dostupný prostor, přidejte %s do tagu „svg“.

en: If the video is unlisted, you will need to enter the video privacy hash.
cs_CZ: Pokud je video neveřejné, budete muset zadat hash pro soukromé video.

en: If this account exists, a password reset link will be sent to the associated email address.
cs_CZ: Pokud tento účet existuje, bude na přidruženou e-mailovou adresu odeslán odkaz pro obnovení hesla.

en: Iframe title
cs_CZ: Název iframe

en: Ignore selector
cs_CZ: Ignorovat selektor

en: Ignore sticky posts
cs_CZ: Ignorovat připnuté příspěvky

en: Ignored when posts per page set to "-1".
cs_CZ: Ignorováno, když je počet příspěvků na stránku nastaven na „-1“.

en: Image
cs_CZ: Obrázek

en: Image Gallery
cs_CZ: Galerie obrázků

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
cs_CZ: Obrázek s ID (%s) již neexistuje. Prosím vyberte jiný obrázek.

en: Image Overlay
cs_CZ: Překrytí obrázku

en: Image align
cs_CZ: Zarovnání obrázku

en: Image border
cs_CZ: Okraj obrázku

en: Image box shadow
cs_CZ: Stín obrázku

en: Image caption
cs_CZ: Popisek obrázku

en: Image click action
cs_CZ: Akce při kliknutí na obrázek

en: Image gallery
cs_CZ: Galerie obrázků

en: Image height
cs_CZ: Výška obrázku

en: Image link alt text
cs_CZ: Alternativní text odkazu obrázku

en: Image not found
cs_CZ: Obrázek nenalezen

en: Image position
cs_CZ: Pozice obrázku

en: Image ratio
cs_CZ: Poměr stran obrázku

en: Image size
cs_CZ: Velikost obrázku

en: Image width
cs_CZ: Šířka obrázku

en: Images
cs_CZ: Obrázky

en: Images file types
cs_CZ: Typy souborů obrázků

en: Images of the same lightbox ID are grouped together.
cs_CZ: Obrázky se stejným ID lightboxu jsou seskupeny dohromady.

en: Import CSS variables
cs_CZ: Importovat CSS proměnné

en: Import Settings
cs_CZ: Importovat nastavení

en: Import classes
cs_CZ: Importovat třídy

en: Import images
cs_CZ: Importovat obrázky

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
cs_CZ: Import „%s“ selhal: Název již existuje.

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
cs_CZ: Import „%s“ selhal: Špatný formát.

en: Import pasted images/SVGs
cs_CZ: Importovat vložené obrázky/SVG

en: Import settings
cs_CZ: Importovat nastavení

en: Import template
cs_CZ: Importovat šablonu

en: Import/export components
cs_CZ: Import/export komponent

en: Import/export templates
cs_CZ: Import/export šablon

en: Imported
cs_CZ: Importováno

en: Imports
cs_CZ: Importy

en: Impressive
cs_CZ: Působivé

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
cs_CZ: Pokud jste vývojář, můžete Bricks přizpůsobit ještě více pomocí vlastních háčků, filtrů nebo vytvořením vlastních prvků.

en: In same term
cs_CZ: Ve stejné kategorii

en: In stock
cs_CZ: Skladem

en: Inactive
cs_CZ: Neaktivní

en: Include
cs_CZ: Zahrnout

en: Include children
cs_CZ: Zahrnout potomky

en: Include posts
cs_CZ: Zahrnout příspěvky

en: Include terms
cs_CZ: Zahrnout podmínky

en: Incoming
cs_CZ: Příchozí

en: Incoming changes
cs_CZ: Příchozí změny

en: Incorrect configuration might cause unwanted side effects. Only use these settings if you know what you are doing.
cs_CZ: Nesprávná konfigurace může způsobit nežádoucí vedlejší účinky. Tato nastavení používejte pouze v případě, že víte, co děláte.

en: Incorrect password.
cs_CZ: Nesprávné heslo.

en: Incredible
cs_CZ: Neuvěřitelné

en: Indent
cs_CZ: Odsazení

en: Independent toggle
cs_CZ: Nezávislé přepínání

en: Index of the item to expand on page load, start at 0.
cs_CZ: Index položky, která se má rozbalit při načtení stránky, začíná od 0.

en: Indexes of the items to expand on page load, separated by comma, start at 0.
cs_CZ: Indexy položek, které se mají rozbalit při načtení stránky, oddělené čárkou, začínají od 0.

en: Indexing in progress.
cs_CZ: Probíhá indexování.

en: Indexing job is stuck?
cs_CZ: Úloha indexování se zasekla?

en: Individual
cs_CZ: Jednotlivě

en: Individual users with code execution capability
cs_CZ: Jednotliví uživatelé s možností spuštění kódu

en: Infinite
cs_CZ: Nekonečné

en: Infinite scroll
cs_CZ: Nekonečné načítání

en: Info Box
cs_CZ: Info box

en: Info Box template enabled.
cs_CZ: Šablona infoboxu je povolena.

en: Info color
cs_CZ: Informační barva

en: Info lightbox
cs_CZ: Informační rámeček

en: Infobox appears on map marker click.
cs_CZ: Infobox se zobrazí po kliknutí na značku na mapě.

en: Inherited from
cs_CZ: Zděděno od

en: Initial
cs_CZ: Počátek

en: Initial slide
cs_CZ: Počáteční snímek

en: Inline styles (CSS) are added at the end of the %s tag.
cs_CZ: Vložené styly (CSS) jsou přidány na konec tagu %s.

en: Inline styles (default)
cs_CZ: Inline styly (výchozí)

en: Inner background color
cs_CZ: Barva vnitřního pozadí

en: Inner container
cs_CZ: Vnitřní kontejner

en: Input
cs_CZ: Vstup

en: Input background
cs_CZ: Pozadí vstupu

en: Input border
cs_CZ: Ohraničení vstupu

en: Insert
cs_CZ: Vložit

en: Insert "Toggle" element after "Nav items" to show/hide your mobile menu.
cs_CZ: Vložte prvek „Přepínač“ za „Položky navigace“ pro zobrazení/skrytí vašeho mobilního menu.

en: Insert after
cs_CZ: Vložit za

en: Insert components
cs_CZ: Vkládání komponent

en: Insert element
cs_CZ: Vložit prvek

en: Insert elements in Emmet-like syntax.
cs_CZ: Vložte prvky v syntaxi podobné Emmetu.

en: Insert layout
cs_CZ: Vložit rozložení

en: Insert media
cs_CZ: Vložit média

en: Insert of the same component is not possible.
cs_CZ: Vložení stejného komponentu není možné.

en: Insert section
cs_CZ: Vložit sekci

en: Insert template
cs_CZ: Vložit šablonu

en: Insert templates
cs_CZ: Vkládání šablon

en: Inserted
cs_CZ: Vloženo

en: Inserted template uses theme style "%s"
cs_CZ: Vložená šablona používá styl tématu „%s“

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
cs_CZ: Vložení jakékoli šablony přepíše vaše data. Doporučujeme nejprve uložit vaše změny.

en: Inset
cs_CZ: Vložit

en: Instagram access token required! Add in WordPress dashboard under %s
cs_CZ: Je vyžadován přístupový token Instagramu! Přidejte jej v administraci WordPressu pod %s

en: Installed version
cs_CZ: Instalovaná verze

en: Instances
cs_CZ: Instance

en: Integer
cs_CZ: Celé číslo

en: Interaction
cs_CZ: Interakce

en: Interaction ID
cs_CZ: ID interakce

en: Interactions
cs_CZ: Interakce

en: Interactions don't run in the builder.
cs_CZ: Interakce se nespouští v editoru.

en: Interface
cs_CZ: Rozhraní

en: Internal post/page
cs_CZ: Interní příspěvek/stránka

en: Interval in ms
cs_CZ: Interval v ms

en: Invalid
cs_CZ: Neplatné

en: Invalid CSS response from Google Fonts.
cs_CZ: Neplatná CSS odpověď z Google Fonts.

en: Invalid SVG files
cs_CZ: Neplatné SVG soubory

en: Invalid action
cs_CZ: Neplatná akce

en: Invalid element names
cs_CZ: Neplatné názvy elementů

en: Invalid font ID.
cs_CZ: Neplatné ID písma.

en: Invalid font file
cs_CZ: Neplatný soubor fontu

en: Invalid form token.
cs_CZ: Neplatný token formuláře.

en: Invalid license key.
cs_CZ: Neplatný licenční klíč.

en: Invalid password reset key
cs_CZ: Neplatný klíč pro obnovení hesla

en: Invalid post ID or form ID.
cs_CZ: Neplatné ID příspěvku nebo ID formuláře.

en: Invalid pseudo class. Must start with a colon (:)
cs_CZ: Neplatná pseudotřída. Musí začínat dvojtečkou (:)

en: Invalid request
cs_CZ: Neplatná žádost

en: Invalid signature
cs_CZ: Neplatný podpis

en: Invalid total pages value "%1$s" extracted from path "%2$s". Expected a numeric value.
cs_CZ: Neplatná hodnota celkového počtu stránek "%1$s" extrahovaná z cesty "%2$s". Očekává se číselná hodnota.

en: Invalid webhook URL.
cs_CZ: Neplatná URL webhooku.

en: Invalid webhook payload format.
cs_CZ: Neplatný formát payloadu webhooku.

en: Invert
cs_CZ: Invertovat

en: Invisible
cs_CZ: Neviditelné

en: Is
cs_CZ: Je

en: Is archive main query
cs_CZ: Je archiv hlavní dotaz

en: Is main query
cs_CZ: Je hlavní dotaz

en: Isolation
cs_CZ: Izolace

en: It's just a temporary deactivation
cs_CZ: Jde jen o dočasnou deaktivaci

en: Italic
cs_CZ: Kurzíva

en: Item
cs_CZ: Položka

en: Item width
cs_CZ: Šířka položky

en: Items
cs_CZ: Položky

en: Items to scroll
cs_CZ: Počet položek k posunutí

en: Items to show
cs_CZ: Počet zobrazených položek

en: January
cs_CZ: Leden

en: JavaScript function name without parentheses or window object.
cs_CZ: Název JavaScript funkce bez závorek nebo objektu window.

en: JavaScript is automatically wrapped in script tags.
cs_CZ: JavaScript je automaticky obalen tagy script.

en: Join Us
cs_CZ: Připoj se k nám

en: July
cs_CZ: Červenec

en: June
cs_CZ: Červen

en: Just another slide
cs_CZ: Jen další slide

en: Justify
cs_CZ: Zarovnat do bloku

en: Justify content
cs_CZ: Zarovnání obsahu

en: Justify items
cs_CZ: Zarovnání položek

en: Keep formatting
cs_CZ: Zachovat formátování

en: Keep open while styling
cs_CZ: Nechat otevřené během stylování

en: Key
cs_CZ: Klíč

en: Keyboard
cs_CZ: Klávesnice

en: Keyboard shortcuts
cs_CZ: Klávesové zkratky

en: Label
cs_CZ: Štítek

en: Label text
cs_CZ: Text popisku

en: Label typography
cs_CZ: Typografie popisků

en: Labels
cs_CZ: Popisky

en: Language
cs_CZ: Jazyk

en: Language codes
cs_CZ: Kódy jazyků

en: Language switcher
cs_CZ: Přepínač jazyků

en: Languages
cs_CZ: Jazyky

en: Laptop
cs_CZ: Notebook

en: Large
cs_CZ: Velké

en: Last fetch
cs_CZ: Poslední načtení

en: Last generated
cs_CZ: Naposledy vygenerováno

en: Last name
cs_CZ: Příjmení

en: Last order
cs_CZ: Poslední objednávka

en: Last refresh
cs_CZ: Poslední aktualizace

en: Latest
cs_CZ: Nejnovější

en: Latitude
cs_CZ: Zeměpisná šířka

en: Layers
cs_CZ: Vrstvy

en: Layout
cs_CZ: Rozložení

en: Lazy
cs_CZ: Líné

en: Lazy load offset
cs_CZ: Offset odloženého načítání

en: Learn more
cs_CZ: Zjistit více

en: Learn more about CSS filters
cs_CZ: Zjistit více o CSS filtrech

en: Learn more about CSS transform
cs_CZ: Zjistit více o CSS transform

en: Learn more about CSS transform-origin
cs_CZ: Zjistit více o CSS transform-origin

en: Learn more about CSS transitions
cs_CZ: Zjistit více o CSS přechodech

en: Learn more on wordpress.org
cs_CZ: Další informace na wordpress.org

en: Learn which %1$s you should to add to the fields above via the %2$s dynamic data tag.
cs_CZ: Zjisti, které %1$s bys měl přidat do výše uvedených polí pomocí dynamického datového tagu %2$s.

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
cs_CZ: Nechte prázdné pro aplikaci šablony na všechny termíny archivu.

en: Leave empty to apply template to all post types.
cs_CZ: Nechte prázdné pro aplikaci šablony na všechny typy příspěvků.

en: Leave empty to update the current post.
cs_CZ: Pro aktualizaci aktuálního příspěvku ponechte prázdné pole.

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
cs_CZ: Nechej prázdné pro použití výchozího seznamu WooCommerce.

en: Leave empty to use the default WordPress home URL.
cs_CZ: Ponechte prázdné pro použití výchozí domovské URL WordPressu.

en: Leave options empty to use the options of the first connected control.
cs_CZ: Ponechte volby prázdné, aby se použily volby prvního připojeného ovládacího prvku.

en: Leave the first comment
cs_CZ: Zanechte první komentář

en: Leave viewport
cs_CZ: Odchod z viewportu

en: Leave your comment
cs_CZ: Zanechte svůj komentář

en: Left
cs_CZ: Vlevo

en: Left to right
cs_CZ: Zleva doprava

en: Left with space
cs_CZ: Vlevo s mezerou

en: Lesser
cs_CZ: Menší

en: Lesser or equal
cs_CZ: Menší nebo stejný

en: Letter spacing
cs_CZ: Mezery mezi písmeny

en: License
cs_CZ: Licence

en: License activated.
cs_CZ: Licence aktivována.

en: License key format
cs_CZ: Formát licenčního klíče

en: Light
cs_CZ: Lehké

en: Light color
cs_CZ: Světlá barva

en: Lightbox Animation
cs_CZ: Animace Lightbox

en: Lightbox ID
cs_CZ: ID lightboxu

en: Lightbox Image
cs_CZ: Obrázek v lightboxu

en: Lightbox Video
cs_CZ: Video v lightboxu

en: Lightbox id
cs_CZ: Identifikátor Lightboxu

en: Lightness
cs_CZ: Světlost

en: Limit how often this popup appears.
cs_CZ: Omezit, jak často se tento popup objeví.

en: Limit the number of webhook requests that can be sent per hour.
cs_CZ: Omezit počet webhook požadavků, které lze odeslat za hodinu.

en: Line cap
cs_CZ: Zakončení čáry

en: Line height
cs_CZ: Výška řádku

en: Line width in px
cs_CZ: Šířka čáry v px

en: Linear
cs_CZ: Lineární

en: Link
cs_CZ: Odkaz

en: Link & status
cs_CZ: Odkaz a stav

en: Link To
cs_CZ: Odkaz na

en: Link attributes
cs_CZ: Bez atributů

en: Link configured
cs_CZ: Konfigurace odkazu

en: Link entire post
cs_CZ: Odkaz na celý příspěvek

en: Link entire product
cs_CZ: Odkaz na celý produkt

en: Link image
cs_CZ: Odkaz na obrázek

en: Link rendered as
cs_CZ: Odkaz vykreslený jako

en: Link styles apply only to specific elements. Overwrite them via the %s filter or extend them via the CSS selectors setting below.
cs_CZ: Styly odkazů se aplikují pouze na konkrétní prvky. Přepiš je pomocí filtru %s nebo je rozšiř pomocí nastavení CSS selektorů níže.

en: Link title
cs_CZ: Název odkazu

en: Link to
cs_CZ: Odkaz na

en: Link to lightbox
cs_CZ: Odkaz na lightbox

en: Link to post
cs_CZ: Odkaz na příspěvek

en: Link to product
cs_CZ: Odkaz na produkt

en: Link to website
cs_CZ: Odkaz na web

en: Link type
cs_CZ: Typ odkazu

en: Linked
cs_CZ: Propojeno

en: Links
cs_CZ: Odkazy

en: List
cs_CZ: Seznam

en: List item
cs_CZ: Položka seznamu

en: List item #1
cs_CZ: Položka seznamu #1

en: List item #2
cs_CZ: Položka seznamu #2

en: List items
cs_CZ: Položky seznamu

en: Live search
cs_CZ: Živé vyhledávání

en: Live search info
cs_CZ: Informace o vyhledávání v reálném čase

en: Live search wrapper selector
cs_CZ: Obalový selektor pro živé vyhledávání

en: Load Block editor data into %s
cs_CZ: Načtení dat editoru bloku do %s

en: Load all matching theme styles
cs_CZ: Načíst všechny odpovídající styly motivu

en: Load more
cs_CZ: Načíst více

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
cs_CZ: Načti šablony z jakékoli jiné instalace Bricks, ke které máš přístup, do své knihovny šablon.

en: Loading
cs_CZ: Načítání

en: Loading component preview
cs_CZ: Načítání náhledu komponenty

en: Loading font data
cs_CZ: Načítání dat písma

en: Loading method
cs_CZ: Metoda načítání

en: Loading templates
cs_CZ: Načítání šablon

en: Local storage
cs_CZ: Lokální úložiště

en: Location
cs_CZ: Umístění

en: Location content
cs_CZ: Obsah lokace

en: Location subtitle
cs_CZ: Podtitul lokace

en: Location title
cs_CZ: Název lokace

en: Lock
cs_CZ: Zamknout

en: Lock selected
cs_CZ: Zamknout vybrané

en: Lock/unlock global classes
cs_CZ: Zamykání/odemykání globálních tříd

en: Locked
cs_CZ: Zamčeno

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
cs_CZ: Pro získání licenčního klíče se přihlaste na %s nebo jej zkopírujte a vložte z e-mailu s potvrzením o nákupu.

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
cs_CZ: Přihlásit uživatele po úspěšné registraci. Tip: Nastavte akci „Přesměrování“ pro přesměrování uživatele do účtu/admin oblasti.

en: Logged in
cs_CZ: Přihlášen

en: Logged out
cs_CZ: Odhlášen

en: Logged-in users
cs_CZ: Přihlášení uživatelé

en: Logged-in users with role
cs_CZ: Přihlášení uživatelé s rolí

en: Login
cs_CZ: Přihlášení

en: Login URL
cs_CZ: URL pro přihlášení

en: Login form
cs_CZ: Přihlašovací formulář

en: Login message
cs_CZ: Přihlašovací zpráva

en: Logo inverse
cs_CZ: Inverzní logo

en: Logout URL
cs_CZ: URL pro odhlášení

en: Longitude
cs_CZ: Zeměpisná délka

en: Loop
cs_CZ: Smyčka

en: Lost password
cs_CZ: Zapomenuté heslo

en: Low
cs_CZ: Nízká

en: Low stock
cs_CZ: Nízký stav zásob

en: Lowercase
cs_CZ: Malá písmena

en: Lowercase removes leading zeros
cs_CZ: Malá písmena odstraňují úvodní nuly

en: Magnificent
cs_CZ: Velkolepé

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
cs_CZ: Je vyžadován Mailchimp API klíč! Přidejte klíč v dashboardu pod: %s

en: Main
cs_CZ: Hlavní

en: Main query
cs_CZ: Hlavní dotaz

en: Maintenance
cs_CZ: Údržba

en: Maintenance mode
cs_CZ: Režim údržby

en: Make sure not to use the "Product tabs" element on the same page.
cs_CZ: Ujistěte se, že na stejné stránce nepoužíváte prvek „Záložky produktu“.

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
cs_CZ: Ujistěte se, že vám vzdálený web zadaný výše udělil přístup „Moje šablony“.

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
cs_CZ: Ujistěte se, že uvnitř vašeho propojeného kontejneru nejsou žádné prvky s odkazy (vnořené odkazy).

en: Make sure to save settings after closing this modal to apply changes
cs_CZ: Po zavření tohoto modálního okna nezapomeňte uložit nastavení, aby se změny projevily

en: Make sure to set "%1$s" in your "%2$s" definitions below.
cs_CZ: Ujistěte se, že jste nastavili „%1$s“ ve vašich definicích „%2$s“ níže.

en: Manage
cs_CZ: Spravovat

en: Manage global elements
cs_CZ: Spravovat globální prvky

en: Manage my menus in WordPress.
cs_CZ: Spravovat má menu ve WordPressu.

en: Manage your custom font files
cs_CZ: Spravujte své vlastní soubory písem

en: Mandatory
cs_CZ: Povinné

en: Manually regenerate CSS files
cs_CZ: Ručně znovu vygenerovat CSS soubory

en: Map
cs_CZ: Mapa

en: Map Connector
cs_CZ: Propojení mapy

en: Map ID
cs_CZ: ID mapy

en: Map Type Control
cs_CZ: Ovládání typu mapy

en: Map center
cs_CZ: Střed mapy

en: Map style
cs_CZ: Styl mapy

en: Map type
cs_CZ: Typ mapy

en: March
cs_CZ: Březen

en: Margin
cs_CZ: Okraj

en: Mark
cs_CZ: Označit

en: Mark all as read
cs_CZ: Označit vše jako přečtené

en: Mark as active
cs_CZ: Označit vše jako přečtené

en: Mark as inactive
cs_CZ: Označit jako neaktivní

en: Marker
cs_CZ: Značka

en: Markers
cs_CZ: Značky

en: Markers set on individual addresses or map connectors precede these settings.
cs_CZ: Značky nastavené na jednotlivých adresách nebo mapových konektorech mají přednost před těmito nastaveními.

en: Marvelous
cs_CZ: Báječné

en: Mask
cs_CZ: Maska

en: Max Zoom
cs_CZ: Maximální přiblížení

en: Max payload size
cs_CZ: Maximální velikost payloadu

en: Max requests per hour
cs_CZ: Maximální počet požadavků za hodinu

en: Max resolution
cs_CZ: Maximální rozlišení

en: Max results
cs_CZ: Maximální počet výsledků

en: Max upload size: %s
cs_CZ: Maximální velikost pro nahrání: %s

en: Max. entries
cs_CZ: Max. počet záznamů

en: Max. files
cs_CZ: Max. počet souborů

en: Max. height
cs_CZ: Max. výška

en: Max. items
cs_CZ: Max. položek

en: Max. length
cs_CZ: Max. délka

en: Max. post width
cs_CZ: Max. šířka příspěvku

en: Max. price
cs_CZ: Max. cena

en: Max. products
cs_CZ: Max. produktů

en: Max. rating
cs_CZ: Max. hodnocení

en: Max. related posts
cs_CZ: Max. počet souvisejících příspěvků

en: Max. size
cs_CZ: Max. velikost

en: Max. time
cs_CZ: Max. čas

en: Max. value
cs_CZ: Max. hodnota

en: Max. width
cs_CZ: Max. šířka

en: Maximum number of entries reached.
cs_CZ: Dosaženo maximálního počtu záznamů.

en: Maximum number of results to display for each query loop in the builder. Applies only to Bricks-native queries. Leave blank to use the default value.
cs_CZ: Maximální počet výsledků k zobrazení pro každou smyčku dotazu ve staviteli. Platí pouze pro nativní dotazy Bricks. Ponechte prázdné pro použití výchozí hodnoty.

en: Maximum number of webhook requests allowed per hour.
cs_CZ: Maximální povolený počet webhook požadavků za hodinu.

en: Maximum size of the webhook payload in kilobytes.
cs_CZ: Maximální velikost payloadu webhooku v kilobajtech.

en: Maximum value
cs_CZ: Maximální hodnota

en: May
cs_CZ: Květen

en: Media
cs_CZ: Média

en: Media File
cs_CZ: Mediální soubor

en: Media URL
cs_CZ: Adresa URL média

en: Media library
cs_CZ: Knihovna médií

en: Media query
cs_CZ: Mediální dotaz

en: Medium
cs_CZ: Střední

en: Member
cs_CZ: Člen

en: Menu bar
cs_CZ: Panel nabídek

en: Menu order
cs_CZ: Pořadí v menu

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Message sent from:
cs_CZ: Zpráva odeslána od:

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
cs_CZ: Zpráva byla úspěšně odeslána. Ozveme se vám co nejdříve.

en: Messages
cs_CZ: Zprávy

en: Meta Data
cs_CZ: Metadata

en: Meta Key
cs_CZ: Meta klíč

en: Meta description
cs_CZ: Meta popis

en: Meta key
cs_CZ: Meta klíč

en: Meta keywords
cs_CZ: Meta klíčová slova

en: Meta query
cs_CZ: Meta dotaz

en: Meta typography
cs_CZ: Typografie metadat

en: Meta value
cs_CZ: Meta hodnota

en: Meta value num
cs_CZ: Meta hodnota num

en: Mid Size
cs_CZ: Střední velikost

en: Middle center
cs_CZ: Střed na střed

en: Middle left
cs_CZ: Střed vlevo

en: Middle right
cs_CZ: Střed vpravo

en: Mime type
cs_CZ: MIME typ

en: Min Zoom
cs_CZ: Minimální zvětšení

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
cs_CZ: Minimální verze PHP pro spuštění Bricks je PHP 5.4

en: Min. characters
cs_CZ: Min. počet znaků

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
cs_CZ: Min. rozměr: Dvojnásobek hodnoty uvedené pod výškou loga / šířkou loga pro správné zobrazení na retina zařízeních.

en: Min. height
cs_CZ: Min. výška

en: Min. height is 70.
cs_CZ: Min. výška je 70.

en: Min. length
cs_CZ: Min. délka

en: Min. price
cs_CZ: Min. cena

en: Min. time
cs_CZ: Min. čas

en: Min. value
cs_CZ: Min. hodnota

en: Min. width
cs_CZ: Min. šířka

en: Min/max date
cs_CZ: Min/max datum

en: Mini cart
cs_CZ: Mini košík

en: Minimum value
cs_CZ: Minimální hodnota

en: Misc
cs_CZ: Různé

en: Miscellaneous
cs_CZ: Různé

en: Missing sidebar name.
cs_CZ: Chybí název postranního panelu.

en: Mobile
cs_CZ: Mobil

en: Mobile first
cs_CZ: Nejdřív mobil

en: Mobile landscape
cs_CZ: Mobil na šířku

en: Mobile menu
cs_CZ: Mobilní menu

en: Mobile portrait
cs_CZ: Mobil na výšku

en: Mode
cs_CZ: Režim

en: Modified
cs_CZ: Upraveno

en: Modified date
cs_CZ: Datum úpravy

en: Monday
cs_CZ: Pondělí

en: Month: %s
cs_CZ: Měsíc: %s

en: Monthly
cs_CZ: Měsíčně

en: More about meta robots directives.
cs_CZ: Více o direktivách meta robots.

en: More content to come ..
cs_CZ: Další obsah přijde ..

en: More layouts
cs_CZ: Více rozložení

en: More text
cs_CZ: Více textu

en: Most Popular
cs_CZ: Nejoblíbenější

en: Most specific
cs_CZ: Nejspecifičtější

en: Mouse enter
cs_CZ: Myš vstoupila

en: Mouse leave
cs_CZ: Myš opustila

en: Mouse leave window
cs_CZ: Myš opustila okno

en: Move
cs_CZ: Přesunout

en: Move elements
cs_CZ: Přesouvání prvků

en: Move selected
cs_CZ: Přesunout vybrané

en: Move to trash
cs_CZ: Přesunout do koše

en: Moved
cs_CZ: Přesunuto

en: Moved to trash
cs_CZ: Přesunuto do koše

en: Multilevel
cs_CZ: Víceúrovňové

en: Multiple options
cs_CZ: Více možností

en: Must match with the format saved in database.
cs_CZ: Musí odpovídat formátu uloženému v databázi.

en: Mute
cs_CZ: Ztlumit

en: Muted
cs_CZ: Ztlumený

en: Muted color
cs_CZ: Tlumená barva

en: My Templates
cs_CZ: Moje šablony

en: My account
cs_CZ: Můj účet

en: My templates
cs_CZ: Moje šablony

en: My templates access
cs_CZ: Přístup k mým šablonám

en: MySQL version
cs_CZ: Verze MySQL

en: NUMERIC
cs_CZ: ČÍSELNÉ

en: Name
cs_CZ: Název

en: Name already exists
cs_CZ: Název již existuje

en: Name is required
cs_CZ: Název je povinný

en: Name is reserved
cs_CZ: Název je vyhrazen

en: Name to display instead of the remote template URL in the template source dropdown.
cs_CZ: Název, který se má zobrazit místo URL vzdálené šablony v rozbalovacím seznamu zdroje šablony.

en: Native actions on this hook
cs_CZ: Nativní akce na tomto háčku

en: Native elements
cs_CZ: Nativní prvky

en: Nav
cs_CZ: Navigace

en: Nav Menu
cs_CZ: Navigační menu

en: Nav items
cs_CZ: Položky navigace

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
cs_CZ: Procházejte různými stránkami dotazu bez opětovného načítání stránky.

en: Navigation
cs_CZ: Navigace

en: Neat
cs_CZ: Pěkné

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
cs_CZ: Potřebujete pomoc? Našli jste chybu? Máte návrh na novou funkci?

en: Nestable
cs_CZ: Vnořitelné

en: Nestable elements can't be converted to components. You can either unlink them manually by right-clicking the global element in the builder or convert them automatically by clicking the "Convert to components" button above and then confirm the prompt.
cs_CZ: Vnořitelné prvky nelze převést na komponenty. Můžeš je buď ručně odpojit kliknutím pravým tlačítkem na globální prvek v builderu, nebo je automaticky převést kliknutím na tlačítko „Převést na komponenty“ výše a potvrzením výzvy.

en: Never
cs_CZ: Nikdy

en: New
cs_CZ: Nový

en: New Custom Font
cs_CZ: Nové vlastní písmo

en: New Template
cs_CZ: Nová šablona

en: New Template Name
cs_CZ: Název nové šablony

en: New capability
cs_CZ: Nové oprávnění

en: New category name
cs_CZ: Název nové kategorie

en: New class name
cs_CZ: Nový název třídy

en: New classes detected. Resolve conflicts, if any, to import or skip.
cs_CZ: Byly zjištěny nové třídy. Vyřešte případné konflikty pro import nebo přeskočení.

en: New color could not be saved.
cs_CZ: Novou barvu se nepodařilo uložit.

en: New color palette name
cs_CZ: Název nové barevné palety

en: New feature
cs_CZ: Nová funkce

en: New group name
cs_CZ: Název nové skupiny

en: New query name
cs_CZ: Název nového dotazu

en: New sidebar created.
cs_CZ: Byl vytvořen nový postranní panel.

en: New tab
cs_CZ: Nová záložka

en: New theme style name
cs_CZ: Název nového stylu motivu

en: New variable name
cs_CZ: Nový název proměnné

en: Newer Comments
cs_CZ: Novější komentáře

en: Next
cs_CZ: Další

en: Next Icon
cs_CZ: Další ikona

en: Next arrow
cs_CZ: Další šipka

en: Next label
cs_CZ: Štítek další

en: Next page
cs_CZ: Další stránka

en: Next post
cs_CZ: Další příspěvek

en: Next slide
cs_CZ: Další slide

en: Nice job
cs_CZ: Dobrá práce

en: Nickname
cs_CZ: Přezdívka

en: No
cs_CZ: Ne

en: No Bricks data found.
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná data Bricks.

en: No CSS variable found.
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná CSS proměnná.

en: No Custom Font found in Trash
cs_CZ: V koši nebyla nalezena žádná vlastní písma

en: No Custom Fonts found
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná vlastní písma

en: No Facebook page URL provided.
cs_CZ: Nebyla zadána URL Facebook stránky.

en: No HTML markup defined.
cs_CZ: Není definován žádný HTML markup.

en: No Instagram account found.
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný Instagram účet.

en: No Instagram posts found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné příspěvky na Instagramu.

en: No Polylang languages found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné jazyky Polylangu.

en: No SVG selected.
cs_CZ: Nebylo vybráno žádné SVG.

en: No Template Bundle found
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný balíček šablon

en: No Template Tag found
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný tag šablony

en: No Template found in Trash
cs_CZ: V koši nebyla nalezena žádná šablona

en: No Templates found
cs_CZ: Žádné šablony nenalezeny

en: No URL parameters are generated or read, even if filter elements are present.
cs_CZ: Nejsou generovány ani čteny žádné URL parametry, i když jsou přítomny prvky filtru.

en: No Vimeo ID provided.
cs_CZ: Nebylo zadáno žádné Vimeo ID.

en: No Vimeo URL provided.
cs_CZ: Nebyla poskytnuta URL adresa Vimeo.

en: No WordPress added content found.
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný přidaný obsah WordPressu.

en: No WordPress widget type selected.
cs_CZ: Nebyl vybrán žádný typ WordPress widgetu.

en: No YouTube ID provided.
cs_CZ: Nebylo zadáno žádné YouTube ID.

en: No YouTube URL provided.
cs_CZ: Nebyla poskytnuta URL adresa YouTube.

en: No access
cs_CZ: Žádný přístup

en: No accordion item added.
cs_CZ: Nebyla přidána žádná položka akordeonu.

en: No action has been set for this form.
cs_CZ: Pro tento formulář nebyla nastavena žádná akce.

en: No active icon set selected
cs_CZ: Není vybrána žádná aktivní sada ikon

en: No additional information to show.
cs_CZ: Žádné dodatečné informace k zobrazení.

en: No audio file selected.
cs_CZ: Nebyl vybrán žádný audio soubor.

en: No caption
cs_CZ: Bez popisku

en: No checkout fields defined.
cs_CZ: Nejsou definována žádná pole pokladny.

en: No classes found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné třídy

en: No classes specified for deletion
cs_CZ: Nebyly určeny žádné třídy ke smazání

en: No classes to import.
cs_CZ: Žádné třídy k importu.

en: No code found.
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný kód.

en: No components found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné komponenty.

en: No conflict
cs_CZ: Žádný konflikt

en: No connectable property found.
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná propojitelná vlastnost.

en: No content
cs_CZ: Žádný obsah

en: No date/fields set.
cs_CZ: Nebylo nastaveno žádné datum/pole.

en: No default value
cs_CZ: Žádná výchozí hodnota

en: No dynamic data found.
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná dynamická data.

en: No dynamic data set.
cs_CZ: Nebyla nastavena žádná dynamická data.

en: No effect with loop enabled
cs_CZ: Nemá efekt při zapnutém opakování

en: No elements found for the selected filter.
cs_CZ: Pro vybraný filtr nebyly nalezeny žádné prvky.

en: No email address provided.
cs_CZ: Nebyla poskytnuta e-mailová adresa.

en: No excerpt found.
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný úryvek.

en: No file URL provided.
cs_CZ: Nebyla poskytnuta URL adresa souboru.

en: No file selected.
cs_CZ: Není vybrán žádný soubor.

en: No files were uploaded.
cs_CZ: Nebyly nahrány žádné soubory.

en: No filter source selected.
cs_CZ: Není vybrán zdroj filtru.

en: No fluid typography category selected. Please create and select a category, then generate your fluid typography variables.
cs_CZ: Není vybrána žádná kategorie typografie tekutin. Vytvořte a vyberte kategorii a poté vygenerujte proměnné pro tekutou typografii.

en: No fluid typography variables found. Configure the scale generator on the right-hand side as per your requirements. Once done, click the "Generate variables" button to automatically create your fluid typography variables.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné proměnné pro tekutou typografii. Nakonfigurujte generátor měřítek na pravé straně podle svých požadavků. Po dokončení klikněte na tlačítko "Generovat proměnné", čímž se automaticky vytvoří proměnné pro tekutou typografii.

en: No font files found in the CSS.
cs_CZ: V CSS nebyly nalezeny žádné soubory písem.

en: No form field added.
cs_CZ: Nebylo přidáno žádné pole formuláře.

en: No found rows
cs_CZ: Žádné nalezené řádky

en: No hook selected.
cs_CZ: Není vybrán žádný háček.

en: No icon selected.
cs_CZ: Nebyla vybrána žádná ikona.

en: No image selected.
cs_CZ: Není vybrán žádný obrázek.

en: No instances
cs_CZ: Žádné instance

en: No languages found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné jazyky.

en: No latitude/longitude or address provided. Use dynamic data tags to retrieve the coordinates/address from your query loop results.
cs_CZ: Nebyla poskytnuta zeměpisná šířka/délka ani adresa. Použijte dynamické datové značky k získání souřadnic/adresy z výsledků smyčky vašeho dotazu.

en: No license for provided license key found.
cs_CZ: Pro poskytnutý licenční klíč nebyla nalezena žádná licence.

en: No link
cs_CZ: Bez odkazu

en: No list items defined.
cs_CZ: Nejsou definovány žádné položky seznamu.

en: No locations found
cs_CZ: Žádné lokace nenalezeny

en: No menu items
cs_CZ: Žádné položky menu

en: No meta data selected.
cs_CZ: Nebyla vybrána žádná metadata.

en: No name
cs_CZ: Bez jména

en: No native actions on this hook
cs_CZ: Žádné nativní akce na tomto háčku

en: No nav menu found.
cs_CZ: Nenalezeno žádné navigační menu.

en: No options found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné možnosti

en: No order found or the order is not suitable for this element.
cs_CZ: Nebyla nalezena žádná objednávka nebo objednávka není vhodná pro tento prvek.

en: No orphaned elements found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné osiřelé elementy.

en: No pagination on singular posts/pages.
cs_CZ: Žádné stránkování na jednotlivých příspěvcích/stránkách.

en: No pagination results.
cs_CZ: Žádné výsledky stránkování.

en: No permission
cs_CZ: Bez oprávnění

en: No post ID provided.
cs_CZ: Nebylo poskytnuto ID příspěvku.

en: No posts found
cs_CZ: Nenalezeny žádné příspěvky

en: No previous or next posts found..
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné předchozí ani další příspěvky.

en: No pricing table defined.
cs_CZ: Není definována žádná cenová tabulka.

en: No product archive description found.
cs_CZ: Nebyl nalezen žádný popis archivu produktů.

en: No product selected
cs_CZ: Není vybrán žádný produkt

en: No products in cart
cs_CZ: Žádné produkty v košíku

en: No products to show.
cs_CZ: Žádné produkty k zobrazení.

en: No progress bar created.
cs_CZ: Nebyl vytvořen žádný ukazatel průběhu.

en: No properties connected.
cs_CZ: Žádné propojené vlastnosti.

en: No properties found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné vlastnosti.

en: No property groups found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné skupiny vlastností.

en: No query selected
cs_CZ: Nebyl vybrán žádný dotaz

en: No rating
cs_CZ: Bez hodnocení

en: No ratings
cs_CZ: Žádná hodnocení

en: No ratings yet.
cs_CZ: Zatím žádná hodnocení.

en: No related products to show.
cs_CZ: Žádné související produkty k zobrazení.

en: No repeat
cs_CZ: Bez opakování

en: No results
cs_CZ: Žádné výsledky

en: No results found
cs_CZ: Žádné výsledky nenalezeny

en: No scroll
cs_CZ: Bez posouvání

en: No sharing option selected.
cs_CZ: Nebyla vybrána žádná možnost sdílení.

en: No shortcode provided.
cs_CZ: Nebyl zadán žádný shortcode.

en: No sidebar selected.
cs_CZ: Není vybrán žádný postranní panel.

en: No signature
cs_CZ: Žádný podpis

en: No slide added.
cs_CZ: Nebyl přidán žádný slide.

en: No social icon added.
cs_CZ: Nebyla přidána žádná sociální ikona.

en: No spaces. No pound (#) sign.
cs_CZ: Bez mezer. Bez znaku mřížky (#).

en: No tabs added.
cs_CZ: Žádné karty nebyly přidány.

en: No target query selected.
cs_CZ: Není vybrán cílový dotaz.

en: No team members added.
cs_CZ: Žádní členové týmu nebyli přidáni.

en: No template selected.
cs_CZ: Nebyla vybrána žádná šablona.

en: No templates found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné šablony.

en: No testimonials added.
cs_CZ: Nebyly přidány žádné reference.

en: No text added.
cs_CZ: Nebyl přidán žádný text.

en: No valid font files were processed.
cs_CZ: Nebyly zpracovány žádné platné soubory písem.

en: No variables found. Create a CSS variable using the input at the bottom or in bulk by clicking the "Import" icon at the top.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné proměnné. Vytvořte CSS proměnnou pomocí vstupu dole nebo hromadně kliknutím na ikonu „Import“ nahoře.

en: No video selected.
cs_CZ: Nebylo vybráno žádné video.

en: No wrap
cs_CZ: Nezalamovat

en: No-repeat
cs_CZ: Bez opakování

en: None
cs_CZ: Žádné

en: Normal
cs_CZ: Normální

en: Not allowed
cs_CZ: Není povoleno

en: Not allowed: Infinite template loop.
cs_CZ: Není povoleno: Nekonečná smyčka šablony.

en: Not applied in the builder.
cs_CZ: Neaplikuje se v builderu.

en: Not empty
cs_CZ: Neprázdné

en: Not equal
cs_CZ: Nerovná se

en: Not exists
cs_CZ: Neexistuje

en: Not featured
cs_CZ: Nedoporučené

en: Not found
cs_CZ: Nenalezeno

en: Not new
cs_CZ: Není nový

en: Not on sale
cs_CZ: Není ve slevě

en: Not possible while bulk-editing.
cs_CZ: Není možné během hromadné úpravy.

en: Not supported
cs_CZ: Nepodporováno

en: Not supported on mobile devices
cs_CZ: Není podporováno na mobilních zařízeních

en: Nothing found
cs_CZ: Nic nebylo nalezeno

en: Nothing found.
cs_CZ: Nic nenalezeno.

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
cs_CZ: Nic nenalezeno. Zkus to prosím znovu s jiným klíčovým slovem!

en: Nothing to copy
cs_CZ: Nic ke kopírování

en: Nothing to paste
cs_CZ: Nic k vložení

en: Notice
cs_CZ: Upozornění

en: Notice from %1$s: But don't worry. %1$s regularly updates all WooCommerce template files with each new release. If you are on the latest version and see this message, any necessary compatibility enhancements will be included in the next update.
cs_CZ: Upozornění od %1$s: Ale nebojte se. %1$s pravidelně aktualizuje všechny soubory šablon WooCommerce s každým novým vydáním. Pokud jste na nejnovější verzi a vidíte tuto zprávu, budou všechna nezbytná vylepšení kompatibility zahrnuta v příští aktualizaci.

en: Notices
cs_CZ: Oznámení

en: Notifications
cs_CZ: Oznámení

en: November
cs_CZ: Listopad

en: Number
cs_CZ: Číslo

en: Number of comments
cs_CZ: Počet komentářů

en: Number of posts
cs_CZ: Počet příspěvků

en: Number of users to retrieve
cs_CZ: Počet uživatelů, které je třeba načíst

en: Numbered list
cs_CZ: Číslovaný seznam

en: Numeric
cs_CZ: Číselné

en: Numeric meta value
cs_CZ: Číselná meta hodnota

en: Object fit
cs_CZ: Přizpůsobení objektu

en: Object position
cs_CZ: Pozice objektu

en: Oblique
cs_CZ: Šikmé

en: October
cs_CZ: Říjen

en: Odd background
cs_CZ: Pozadí lichých

en: Off
cs_CZ: Vypnuto

en: Offset
cs_CZ: Posun

en: Offset key
cs_CZ: Klíč posunu

en: Offset key location
cs_CZ: Posunutí umístění klíče

en: Older Comments
cs_CZ: Starší komentáře

en: On
cs_CZ: Zapnuto

en: On backorder
cs_CZ: Na objednávku

en: On blur
cs_CZ: Při opuštění

en: On input
cs_CZ: Při vstupu

en: On input, blur and submit
cs_CZ: Při vstupu, opuštění a odeslání

en: On sale
cs_CZ: Ve slevě

en: On sale products only
cs_CZ: Pouze na produkty ve slevě

en: Once done editing, click the "Save Settings" button at the bottom below to persist your changes.
cs_CZ: Po dokončení úprav klikněte na tlačítko „Uložit nastavení“ dole, abyste změny zachovali.

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
cs_CZ: Jakmile se seznámíte s tím, jak Bricks funguje, je dobré se naučit o šablonách. Tímto způsobem vytvoříte záhlaví webu, zápatí a jakýkoli jiný typ opakovaně použitelného obsahu, jako jsou rozložení blogových příspěvků, archivy, výsledky vyhledávání a chybové stránky.

en: One Page Navigation
cs_CZ: Navigace na jedné stránce

en: One Result
cs_CZ: Jeden výsledek

en: One feature per line
cs_CZ: Jedna funkce na řádek

en: One or more of the selected classes conflict with existing classes on your site. You must either override the existing classes on your site or discard these imported versions.
cs_CZ: Jedna nebo více vybraných tříd je v konfliktu s existujícími třídami na vašem webu. Musíte buď přepsat existující třídy na vašem webu, nebo zahodit tyto importované verze.

en: One or more webhook requests failed.
cs_CZ: Jeden nebo více požadavků webhooku selhalo.

en: One post found
cs_CZ: Nalezen jeden příspěvek

en: Only added if none of your product fields contains any links.
cs_CZ: Přidáno pouze pokud žádné z polí produktu neobsahuje odkazy.

en: Only applicable for purchasable simple products with in stock status.
cs_CZ: Platí pouze pro prodejné jednoduché produkty se stavem skladem.

en: Only applicable if the add to cart display as form (e.g. on single product page).
cs_CZ: Platí pouze, pokud se tlačítko 'přidat do košíku' zobrazuje jako formulář (např. na stránce jednotlivého produktu).

en: Only applied in builder and template preview.
cs_CZ: Aplikováno pouze v editoru a náhledu šablony.

en: Only applies to Image, Image Gallery, and SVG elements. Images will not be imported if the source is a custom URL or a dynamic data tag.
cs_CZ: Platí pouze pro prvky Obrázek, Galerie obrázků a SVG. Obrázky nebudou importovány, pokud je zdrojem vlastní URL nebo dynamický datový tag.

en: Only applies to new items added to the DOM.
cs_CZ: Platí pouze pro nové položky přidané do DOM.

en: Only applies to top level dropdown elements.
cs_CZ: Platí pouze pro rozbalovací prvky nejvyšší úrovně.

en: Only empty draft fonts can be deleted.
cs_CZ: Odstranit lze pouze prázdné návrhy písem.

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
cs_CZ: Uděl přístup ke svým šablonám pouze webům zadaným výše. Jedna URL adresa na řádek.

en: Only muted YouTube videos will autoplay on iOS Safari.
cs_CZ: V Safari pro iOS se automaticky přehrávají pouze ztlumená videa YouTube.

en: Only one "Table of contents" element can be visible on a page at a time.
cs_CZ: Na stránce může být viditelný pouze jeden prvek „Obsah“.

en: Only parent terms
cs_CZ: Pouze nadřazené termíny

en: Only post queries are supported in this version.
cs_CZ: V této verzi jsou podporovány pouze dotazy na příspěvky.

en: Only rendered if link is set.
cs_CZ: Vykreslí se pouze, pokud je nastaven odkaz.

en: Only return terms
cs_CZ: Pouze návratové podmínky

en: Only set if you experience problems with the default rendering in the builder (REST API disabled, etc.)
cs_CZ: Nastavte pouze pokud máte problémy s výchozím vykreslováním ve staviteli (REST API zakázáno atd.)

en: Only supports Post, Term, and User context. More context are available inside the "Interaction" settings that open this popup.
cs_CZ: Podporuje pouze kontext Příspěvku, Termu a Uživatele. Další kontexty jsou dostupné v nastavení „Interakce“, které otevírá toto popup okno.

en: Only the first assigned term will be displayed.
cs_CZ: Zobrazí se pouze první přiřazený termín.

en: Only works if the first assigned term is a child term.
cs_CZ: Funguje pouze pokud je první přiřazený termín podřazený termín.

en: Opacity
cs_CZ: Průhlednost

en: Open
cs_CZ: Otevřít

en: Open accordion
cs_CZ: Rozbalit accordion

en: Open icon manager
cs_CZ: Otevřít správce ikon

en: Open image in lightbox
cs_CZ: Otevřít obrázek v lightboxu

en: Open in new tab
cs_CZ: Otevřít v nové záložce

en: Open mobile menu
cs_CZ: Otevřít mobilní menu

en: Open on add to cart (AJAX)
cs_CZ: Otevřít při přidání do košíku (AJAX)

en: Open on page load
cs_CZ: Otevřít při načtení stránky

en: Open tab index
cs_CZ: Index otevřené záložky

en: Open tab on
cs_CZ: Otevřít záložku na

en: Operating system
cs_CZ: Operační systém

en: Opposites linked
cs_CZ: Protilehlé strany propojeny

en: Option
cs_CZ: Možnost

en: Optional
cs_CZ: Volitelné

en: Options
cs_CZ: Možnosti

en: Options (one per line)
cs_CZ: Možnosti (jedna na řádek)

en: Options type
cs_CZ: Typ možností

en: Or
cs_CZ: Nebo

en: Order
cs_CZ: Pořadí

en: Order by
cs_CZ: Seřadit podle

en: Order date
cs_CZ: Datum objednávky

en: Order details
cs_CZ: Podrobnosti objednávky

en: Order email
cs_CZ: Email objednávky

en: Order id
cs_CZ: ID objednávky

en: Order matters. Start at smallest breakpoint. If using mobile-first start at largest breakpoint.
cs_CZ: Pořadí je důležité. Začněte nejmenším breakpointem. Pokud používáte mobile-first, začněte největším breakpointem.

en: Order meta key
cs_CZ: Seřadit podle meta klíče

en: Order number
cs_CZ: Číslo objednávky

en: Order overview
cs_CZ: Přehled objednávky

en: Order payment method
cs_CZ: Platební metoda objednávky

en: Order receipt
cs_CZ: Potvrzení objednávky

en: Order review
cs_CZ: Přehled objednávky

en: Order total
cs_CZ: Celková cena objednávky

en: Order updates
cs_CZ: Aktualizace objednávky

en: Ordered list
cs_CZ: Seřazený seznam

en: Orders
cs_CZ: Objednávky

en: Organize your properties in groups. Reorder your groups via drag & drop. Click to rename. Create a property group using the form below.
cs_CZ: Uspořádejte své vlastnosti do skupin. Změňte pořadí ve skupinách přetažením. Kliknutím na tlačítko přejmenujete. Vytvořte skupinu vlastností pomocí níže uvedeného formuláře.

en: Original price
cs_CZ: Původní cena

en: Original price typography
cs_CZ: Typografie původní ceny

en: Orphaned elements
cs_CZ: Osiřelé prvky

en: Orphaned elements detected (%s). Please back-up your site or at least copy all elements in the structure panel, then click the "Clean up" button below to remove all orphaned elements.
cs_CZ: Byly zjištěny osiřelé elementy (%s). Prosím, zálohuj svůj web nebo alespoň zkopíruj všechny elementy v panelu struktury, pak klikni na tlačítko „Vyčistit“ níže pro odstranění všech osiřelých elementů.

en: Orphaned elements removed.
cs_CZ: Osiřelé elementy byly odstraněny.

en: Orphaned elements review
cs_CZ: Kontrola osiřelých elementů

en: Other
cs_CZ: Jiné

en: Other (URL)
cs_CZ: Jiné (URL)

en: Other classes
cs_CZ: Ostatní třídy

en: Other pages
cs_CZ: Ostatní stránky

en: Other styles
cs_CZ: Ostatní styly

en: Others
cs_CZ: Ostatní

en: Out of stock
cs_CZ: Vyprodáno

en: Outer width of the info box popup.
cs_CZ: Vnější šířka popup okna s informacemi.

en: Outline
cs_CZ: Obrys

en: Outline - Dark
cs_CZ: Obrys - tmavý

en: Outline - Light
cs_CZ: Obrys - světlý

en: Outline - Primary
cs_CZ: Obrys - primární

en: Output PHP function
cs_CZ: Výstupní PHP funkce

en: Outset
cs_CZ: Vystouplý

en: Outstanding
cs_CZ: Vynikající

en: Overflow
cs_CZ: Přetečení

en: Overlay
cs_CZ: Překrytí

en: Overlay content
cs_CZ: Překrytí obsahu

en: Overline
cs_CZ: Nadtržení

en: Override
cs_CZ: Přepsat

en: Override local class
cs_CZ: Přepsat lokální třídu

en: Overwrite
cs_CZ: Přepsat

en: PHP class does not exist
cs_CZ: PHP třída neexistuje

en: PHP execution time limit
cs_CZ: Časový limit vykonávání PHP

en: PHP max input vars
cs_CZ: Maximální počet PHP vstupních proměnných

en: PHP max upload file size
cs_CZ: Maximální velikost PHP nahrávaného souboru

en: PHP memory limit
cs_CZ: PHP paměťový limit

en: PHP post max size
cs_CZ: Maximální velikost PHP POST

en: PHP safe mode
cs_CZ: PHP bezpečný režim

en: PHP version
cs_CZ: Verze PHP

en: Padding
cs_CZ: Vnitřní odsazení

en: Page
cs_CZ: Stránka

en: Page %s
cs_CZ: Stránka %s

en: Page ID
cs_CZ: ID stránky

en: Page background
cs_CZ: Pozadí stránky

en: Page date
cs_CZ: Datum stránky

en: Page layout
cs_CZ: Rozložení stránky

en: Page modified
cs_CZ: Datum úpravy stránky

en: Page not found
cs_CZ: Stránka nenalezena

en: Page number
cs_CZ: Číslo stránky

en: Page order
cs_CZ: Pořadí stránky

en: Page parameter
cs_CZ: Parametr stránky

en: Page settings
cs_CZ: Nastavení stránky

en: Page title
cs_CZ: Název stránky

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
cs_CZ: Styly specifické pro stránku jsou ve výchozím nastavení načítány inline. Vyberte „Externí soubory“ pro načítání pouze požadovaného CSS a umožnění cachování stylových předloh.

en: Pages
cs_CZ: Stránky

en: Pages:
cs_CZ: Stránky:

en: Pagination
cs_CZ: Stránkování

en: Pagination method
cs_CZ: Metoda stránkování

en: Pagination parameter location
cs_CZ: Umístění parametru stránkování

en: Pane
cs_CZ: Panel

en: Panel width could not be saved.
cs_CZ: Šířku panelu se nepodařilo uložit.

en: Paragraph
cs_CZ: Odstavec

en: Parameter
cs_CZ: Parametr

en: Parameter name for the page number (e.g., "page" or "offset"). This parameter will only be added when AJAX enabled pagination element are used.
cs_CZ: Název parametru pro číslo stránky (např. "page" nebo "offset"). Tento parametr se přidá pouze v případě, že je použit prvek stránkování s podporou AJAXu.

en: Parameters
cs_CZ: Parametry

en: Parent
cs_CZ: Rodič

en: Parent term
cs_CZ: Mateřský termín

en: Parent term ID
cs_CZ: ID rodičovského termínu

en: Parent theme URI
cs_CZ: URI rodičovské šablony

en: Parent theme author URI
cs_CZ: URI autora rodičovské šablony

en: Parent theme name
cs_CZ: Název rodičovské šablony

en: Parent theme version
cs_CZ: Verze rodičovské šablony

en: Parse dynamic data
cs_CZ: Zpracovat dynamická data

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Password accepted. You can now access the protected content.
cs_CZ: Heslo přijato. Nyní máte přístup k chráněnému obsahu.

en: Password min. length
cs_CZ: Min. délka hesla

en: Password protect your templates.
cs_CZ: Chraň své šablony heslem.

en: Password protected
cs_CZ: Chráněno heslem

en: Password protection
cs_CZ: Ochrana heslem

en: Password protection limits access to content on the rendered frontend only. It does not restrict alternative access methods (e.g. REST API). For sensitive data, consider stricter security controls.
cs_CZ: Ochrana heslem omezuje přístup k obsahu pouze na vykreslené frontend části. Neomezuje alternativní metody přístupu (např. REST API). Pro citlivá data zvaž přísnější bezpečnostní opatření.

en: Password required.
cs_CZ: Vyžadováno heslo.

en: Password source
cs_CZ: Zdroj hesla

en: Password toggle
cs_CZ: Přepínač hesla

en: Paste
cs_CZ: Vložit

en: Pasted
cs_CZ: Vloženo

en: Path that contains the total item count. Use "body" to target the response path root and "header" for the response headers. Required for the pagination to work. Use "header.x-wp-totalpages" for WordPress REST API calls.
cs_CZ: Cesta, která obsahuje celkový počet položek. Použijte "body" pro cílení kořene cesty odpovědi a "header" pro hlavičky odpovědi. Nutné pro fungování stránkování. Pro volání WordPress REST API použijte "header.x-wp-totalpages".

en: Path to extract nested data. Leave empty to use full response. Example: "data.results" to get results from {data: {results: [...]}}
cs_CZ: Cesta k extrakci vnořených dat. Pro použití úplné odpovědi ponechte prázdné. Příklad: "data.results" pro získání výsledků z {data: {results: [...]}}

en: Pattern
cs_CZ: Vzor

en: Pause autoplay
cs_CZ: Pozastavit automatické přehrávání

en: Pause on focus
cs_CZ: Pozastavit při zaostření

en: Pause on hover
cs_CZ: Pozastavit při najetí myší

en: Paused
cs_CZ: Pozastaveno

en: Pay
cs_CZ: Zaplatit

en: Payment
cs_CZ: Platba

en: Pending message
cs_CZ: Zpráva o čekání

en: Per page load
cs_CZ: Za načtení stránky

en: Per session
cs_CZ: Za relaci

en: Percent
cs_CZ: Procenta

en: Percentage
cs_CZ: Procento

en: Percentage typography
cs_CZ: Typografie procent

en: Performance
cs_CZ: Výkon

en: Permalink
cs_CZ: Trvalý odkaz

en: Permanently delete this icon? This action cannot be undone.
cs_CZ: Trvale smazat tuto ikonu? Tuto akci nelze vrátit zpět.

en: Picture in picture
cs_CZ: Obraz v obraze

en: Pie Chart
cs_CZ: Koláčový graf

en: Pin
cs_CZ: Připnout

en: Pin/unpin elements
cs_CZ: Připnutí/odepnutí prvků

en: Pinned
cs_CZ: Připnuto

en: Pinned elements
cs_CZ: Připnuté elementy

en: Place and configure a "Map Connector" element inside the query loop to enable dynamic address retrieval. On the frontend, actual location markers will be displayed based on the retrieved addresses. In the builder, a placeholder marker will be shown using your Map Center settings for styling purposes.
cs_CZ: Umístěte a nakonfigurujte prvek „Propojení mapy“ uvnitř smyčky dotazu, abyste umožnili dynamické načítání adres. Na frontendu se zobrazí skutečné značky polohy na základě načtených adres. V editoru se pro účely stylizace zobrazí zástupná značka pomocí vašich nastavení Středu mapy.

en: Place this query on the cart page.
cs_CZ: Umístěte tento dotaz na stránku košíku.

en: Place this query on the product page.
cs_CZ: Umístěte tento dotaz na stránku produktu.

en: Place this query on the single product page.
cs_CZ: Umístěte tento dotaz na stránku jednotlivého produktu.

en: Placeholder
cs_CZ: Zástupný text

en: Placeholder color
cs_CZ: Barva zástupného textu

en: Placeholder image shown.
cs_CZ: Zobrazen zástupný obrázek.

en: Placeholder typography
cs_CZ: Typografie zástupného textu

en: Placeholders
cs_CZ: Zástupné symboly

en: Play inline
cs_CZ: Přehrát inline

en: Play interaction
cs_CZ: Přehrát interakci

en: Play once
cs_CZ: Přehrát jednou

en: Please check your email to confirm your subscription.
cs_CZ: Zkontrolujte prosím svůj email pro potvrzení odběru.

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
cs_CZ: Klikněte prosím na tlačítko níže pro vygenerování všech požadovaných CSS souborů.

en: Please click the link below to activate your account
cs_CZ: Kliknutím na níže uvedený odkaz aktivujete svůj účet

en: Please connect your Instagram account.
cs_CZ: Prosím připojte svůj Instagram účet.

en: Please copy & paste your license key in here ..
cs_CZ: Zkopíruj a vlož sem svůj licenční klíč...

en: Please create a full-site backup and perform a "Code review" (see above) before generating code signatures globally.
cs_CZ: Před globálním generováním podpisů kódu vytvořte úplnou zálohu webu a proveďte „Kontrolu kódu“ (viz výše).

en: Please create a full-site backup before running the converter.
cs_CZ: Před spuštěním konvertoru prosím vytvoř úplnou zálohu webu.

en: Please ensure SMTP is set up on this site so all outgoing emails are delivered properly.
cs_CZ: Ujistěte se prosím, že je na tomto webu nastaveno SMTP, aby byly všechny odchozí emaily správně doručeny.

en: Please ensure that the SVG code you paste in here does not contain any potentially malicious code. You can run it first through a free online SVG cleaner like %s
cs_CZ: Ujistěte se prosím, že SVG kód, který sem vkládáte, neobsahuje žádný potenciálně škodlivý kód. Můžete jej nejprve spustit přes bezplatný online SVG čistič jako %s

en: Please enter a password of at least %s characters.
cs_CZ: Zadejte prosím heslo o délce alespoň %s znaků.

en: Please enter at least 2 characters
cs_CZ: Zadejte prosím alespoň 2 znaky

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
cs_CZ: Při použití více značek prosím zadejte zeměpisnou šířku/délku.

en: Please fetch the data again as the API settings have changed.
cs_CZ: Znovu načtěte data, protože nastavení API se změnilo.

en: Please make sure to set the "Scale X" value inside the transform setting above to "-1".
cs_CZ: Ujistěte se prosím, že jste nastavili hodnotu „Měřítko X“ v nastavení transformace výše na „-1“.

en: Please provide a new password
cs_CZ: Zadejte prosím nové heslo

en: Please review all code instances found on your site page by page to ensure they don't contain any malicious or faulty code. Click on the title to edit the page, template, etc. with Bricks.
cs_CZ: Prosím zkontrolujte všechny instance kódu nalezené na vašem webu stránku po stránce, abyste se ujistili, že neobsahují žádný škodlivý nebo chybný kód. Klikněte na název pro úpravu stránky, šablony atd. v Bricks.

en: Please review your code and generate code signatures.
cs_CZ: Prosím zkontrolujte svůj kód a vygenerujte podpisy kódu.

en: Please select a filter input.
cs_CZ: Vyber prosím vstup filtru.

en: Please select rating icons.
cs_CZ: Vyber prosím ikony hodnocení.

en: Please set at least one product filter.
cs_CZ: Nastav prosím alespoň jeden filtr produktů.

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
cs_CZ: Prosím, podělte se o důvod(y) deaktivace Bricks. Čím více detailů, tím lépe :)

en: Please update your WordPress URLs under Settings > General to use https:// instead of http:// for optimal performance & functionality. Valid SSL certificate required.
cs_CZ: Pro optimální výkon a funkčnost aktualizujte své WordPress URL v Nastavení > Obecné, aby používaly https:// místo http://. Je vyžadován platný SSL certifikát.

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
cs_CZ: Pro všechny žádosti o podporu použijte prosím e-mailovou adresu svého účtu Bricks. Chcete-li připojit větší soubory, pošlete e-mail přímo na adresu %1$s. Chcete-li vidět, co je aktuálně ve vývoji, nebo odeslat/hlasovat pro požadavky na funkce, navštivte naši %2$s.

en: Popular
cs_CZ: Oblíbené

en: Popularity
cs_CZ: Popularita

en: Populate Content
cs_CZ: Naplnit obsah

en: Populate the query loop address above through dynamic data tags.
cs_CZ: Vyplňte výše uvedenou adresu smyčky dotazu pomocí dynamických datových značek.

en: Popup
cs_CZ: Vyskakovací okno

en: Popup data not found
cs_CZ: Data vyskakovacího okna nenalezena

en: Popup limit
cs_CZ: Limit popupu

en: Position
cs_CZ: Pozice

en: Positioning
cs_CZ: Umístění

en: Post
cs_CZ: Příspěvek

en: Post Content
cs_CZ: Obsah příspěvku

en: Post ID
cs_CZ: ID příspěvku

en: Post Navigation
cs_CZ: Navigace příspěvků

en: Post Title
cs_CZ: Název příspěvku

en: Post author
cs_CZ: Autor příspěvku

en: Post comments
cs_CZ: Komentáře příspěvku

en: Post comments count
cs_CZ: Počet komentářů příspěvku

en: Post content
cs_CZ: Obsah příspěvku

en: Post could not be duplicated
cs_CZ: Příspěvek se nepodařilo duplikovat

en: Post count
cs_CZ: Počet příspěvků

en: Post date
cs_CZ: Datum příspěvku

en: Post excerpt
cs_CZ: Úryvek příspěvku

en: Post link
cs_CZ: Odkaz příspěvku

en: Post meta
cs_CZ: Meta příspěvku

en: Post meta typography
cs_CZ: Typografie meta dat příspěvku

en: Post modified date
cs_CZ: Datum změny příspěvku

en: Post navigation
cs_CZ: Navigace příspěvků

en: Post parent
cs_CZ: Nadřazený příspěvek

en: Post parent ID
cs_CZ: ID rodiče příspěvku

en: Post password
cs_CZ: Heslo příspěvku

en: Post slug
cs_CZ: Slug příspěvku

en: Post status
cs_CZ: Stav příspěvku

en: Post time
cs_CZ: Čas příspěvku

en: Post title
cs_CZ: Název příspěvku

en: Post title typography
cs_CZ: Typografie nadpisu příspěvku

en: Post to update
cs_CZ: Příspěvek k aktualizaci

en: Post type
cs_CZ: Typ příspěvku

en: Post types
cs_CZ: Typy příspěvků

en: Poster
cs_CZ: Plakát

en: Poster image
cs_CZ: Plakátový obrázek

en: Poster size for YouTube
cs_CZ: Velikost plakátu pro YouTube

en: Postmeta table meta_value type
cs_CZ: Typ sloupce meta_value tabulky postmeta

en: Posts
cs_CZ: Příspěvky

en: Posts per page
cs_CZ: Příspěvků na stránku

en: Posts per row
cs_CZ: Příspěvků na řádek

en: Posts should be in a same taxonomy term.
cs_CZ: Příspěvky by měly být ve stejné taxonomické kategorii.

en: Precedes "Link Image" setting.
cs_CZ: Předchází nastavení „Odkaz obrázku“.

en: Precedes image height setting.
cs_CZ: Předchází nastavení výšky obrázku.

en: Prefix block
cs_CZ: Předpona bloku

en: Prefix with a dot (.) to filter results that start with this string, or suffix with a dot (.) to filter results ending with this string.
cs_CZ: Předponou s tečkou (.) filtrujte výsledky začínající tímto řetězcem nebo příponou s tečkou (.) filtrujte výsledky končící tímto řetězcem.

en: Preload
cs_CZ: Předběžné načtení

en: Preload custom fonts
cs_CZ: Předběžné načítání vlastních fontů

en: Prev
cs_CZ: Předchozí

en: Prev arrow
cs_CZ: Předchozí šipka

en: Prev label
cs_CZ: Štítek předchozí

en: Prevent duplicates
cs_CZ: Zabránit duplikátům

en: Preview
cs_CZ: Náhled

en: Preview autosave
cs_CZ: Náhled automatického ukládání

en: Preview image
cs_CZ: Náhledový obrázek

en: Preview mode
cs_CZ: Režim náhledu

en: Preview notice type
cs_CZ: Náhled typu oznámení

en: Preview order ID
cs_CZ: Náhled ID objednávky

en: Preview template
cs_CZ: Šablona náhledu

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Previous Icon
cs_CZ: Předchozí ikona

en: Previous interaction ID
cs_CZ: ID předchozí interakce

en: Previous page
cs_CZ: Předchozí stránka

en: Previous post
cs_CZ: Předchozí příspěvek

en: Previous slide
cs_CZ: Předchozí slide

en: Price
cs_CZ: Cena

en: Price meta
cs_CZ: Metadata ceny

en: Price prefix
cs_CZ: Prefix ceny

en: Price suffix
cs_CZ: Sufix ceny

en: Price typography
cs_CZ: Typografie ceny

en: Pricing
cs_CZ: Ceny

en: Pricing Tables
cs_CZ: Cenové tabulky

en: Pricing table
cs_CZ: Cenová tabulka

en: Primary
cs_CZ: Primární

en: Primary color
cs_CZ: Primární barva

en: Priority
cs_CZ: Priorita

en: Privacy
cs_CZ: Soukromí

en: Privacy policy
cs_CZ: Zásady ochrany osobních údajů

en: Product
cs_CZ: Produkt

en: Product ID
cs_CZ: ID produktu

en: Product SKU
cs_CZ: SKU produktu

en: Product additional information
cs_CZ: Dodatečné informace o produktu

en: Product archive
cs_CZ: Archiv produktů

en: Product attribute
cs_CZ: Atribut produktu

en: Product badge "New"
cs_CZ: Odznak produktu „Novinka“

en: Product badge "Sale"
cs_CZ: Odznak produktu „Sleva“

en: Product badge new
cs_CZ: Nový odznak produktu

en: Product categories
cs_CZ: Kategorie produktů

en: Product category
cs_CZ: Kategorie produktu

en: Product category image
cs_CZ: Obrázek kategorie produktu

en: Product content
cs_CZ: Obsah produktu

en: Product content is empty.
cs_CZ: Obsah produktu je prázdný.

en: Product featured
cs_CZ: Doporučený produkt

en: Product gallery
cs_CZ: Galerie produktu

en: Product gallery images
cs_CZ: Galerie obrázků produktu

en: Product images
cs_CZ: Obrázky produktu

en: Product is out of stock.
cs_CZ: Produkt není skladem.

en: Product meta
cs_CZ: Meta produktu

en: Product new status
cs_CZ: Stav novosti produktu

en: Product on sale
cs_CZ: Produkt ve slevě

en: Product price
cs_CZ: Cena produktu

en: Product purchased by user
cs_CZ: Produkt zakoupen uživatelem

en: Product rating
cs_CZ: Hodnocení produktu

en: Product ratings are disabled.
cs_CZ: Hodnocení produktů jsou zakázána.

en: Product regular price
cs_CZ: Běžná cena produktu

en: Product reviews
cs_CZ: Recenze produktu

en: Product sale price
cs_CZ: Akční cena produktu

en: Product sale status
cs_CZ: Stav slevy produktu

en: Product search
cs_CZ: Vyhledávání produktů

en: Product short description
cs_CZ: Krátký popis produktu

en: Product sold individually
cs_CZ: Produkt prodáván jednotlivě

en: Product stock
cs_CZ: Skladové zásoby produktu

en: Product stock management
cs_CZ: Správa skladu produktu

en: Product stock quantity
cs_CZ: Množství produktu na skladě

en: Product stock status
cs_CZ: Stav skladu produktu

en: Product tabs
cs_CZ: Záložky produktu

en: Product tag
cs_CZ: Štítek produktu

en: Product tags
cs_CZ: Štítky produktů

en: Product title
cs_CZ: Název produktu

en: Product type
cs_CZ: Typ produktu

en: Product up/cross-sells
cs_CZ: Up-sell/cross-sell produktů

en: Products
cs_CZ: Produkty

en: Products archive description
cs_CZ: Popis archivu produktů

en: Products filter
cs_CZ: Filtr produktů

en: Products orderby
cs_CZ: Řazení produktů

en: Products pagination
cs_CZ: Stránkování produktů

en: Products per page
cs_CZ: Produktů na stránku

en: Products total results
cs_CZ: Celkový počet výsledků produktů

en: Products with the same category or tag.
cs_CZ: Produkty se stejnou kategorií nebo štítkem.

en: Profile picture
cs_CZ: Profilový obrázek

en: Progress
cs_CZ: Průběh

en: Progress Bar
cs_CZ: Ukazatel průběhu

en: Project ID
cs_CZ: ID projektu

en: Project not found.
cs_CZ: Projekt nebyl nalezen.

en: Properties
cs_CZ: Vlastnosti

en: Properties found, but none are conneted to any setting of your main component.
cs_CZ: Vlastnosti byly nalezeny, ale žádná není propojena s žádným nastavením tvého hlavního komponentu.

en: Property
cs_CZ: Majetek

en: Property groups
cs_CZ: Skupiny nemovitostí

en: Property name
cs_CZ: Název vlastnosti

en: Property value
cs_CZ: Hodnota vlastnosti

en: Provide the element ID that holds the live search results below.
cs_CZ: Níže zadejte ID elementu, který obsahuje výsledky živého vyhledávání.

en: Provide your own options in JSON format
cs_CZ: Zadejte své vlastní možnosti ve formátu JSON

en: Provider
cs_CZ: Poskytovatel

en: Pseudo class
cs_CZ: Pseudotřída

en: Pseudos
cs_CZ: Pseudotřídy

en: Public templates
cs_CZ: Veřejné šablony

en: Publish
cs_CZ: Publikovat

en: Published
cs_CZ: Publikováno

en: Published date
cs_CZ: Datum publikování

en: Quantity
cs_CZ: Množství

en: Queries
cs_CZ: Dotazy

en: Queries of the types "Post", "Term", and "User" are supported.
cs_CZ: Jsou podporovány dotazy typů „Příspěvek“, „Termín“ a „Uživatel“.

en: Query
cs_CZ: Dotaz

en: Query API
cs_CZ: Dotazovací rozhraní API

en: Query Bricks data in search results
cs_CZ: Dotazovat data Bricks ve výsledcích vyhledávání

en: Query Results Summary
cs_CZ: Shrnutí výsledků dotazu

en: Query configured
cs_CZ: Konfigurace dotazu

en: Query editor
cs_CZ: Editor dotazů

en: Query editor in use. But not accessible due to lack of code execution rights.
cs_CZ: Editor dotazů je používán. Ale není přístupný kvůli chybějícím právům pro spuštění kódu.

en: Query filters
cs_CZ: Filtry dotazů

en: Query filters are disabled
cs_CZ: Filtry dotazů jsou zakázány

en: Query filters reindex job started.
cs_CZ: Úloha reindexace filtrů dotazů byla zahájena.

en: Query loop
cs_CZ: Smyčka dotazů

en: Query loop index
cs_CZ: Index dotazovací smyčky

en: Query loop results in the builder are limited to %1$s.
cs_CZ: Výsledky smyčky dotazů v builderu jsou omezeny na %1$s.

en: Query manager
cs_CZ: Správce dotazů

en: Query name
cs_CZ: Název dotazu

en: Query object type not supported
cs_CZ: Typ objektu dotazu není podporován

en: Query results count
cs_CZ: Počet výsledků dotazu

en: Query settings
cs_CZ: Nastavení dotazu

en: Query type
cs_CZ: Typ dotazu

en: Query with this name already exists.
cs_CZ: Dotaz s tímto názvem již existuje.

en: Quick Feedback
cs_CZ: Rychlá zpětná vazba

en: Quick View
cs_CZ: Rychlý náhled

en: Quotes
cs_CZ: Citáty

en: REST API Prefix
cs_CZ: Předpona REST API

en: Radial
cs_CZ: Radiální

en: Radio
cs_CZ: Přepínač

en: Radio list
cs_CZ: Seznam přepínačů

en: Radius
cs_CZ: Poloměr

en: Random
cs_CZ: Náhodný

en: Random order
cs_CZ: Náhodné pořadí

en: Random seed TTL
cs_CZ: TTL náhodného seedu

en: Random seed ttl
cs_CZ: Náhodný výsev ttl

en: Range
cs_CZ: Rozsah

en: Rate limit exceeded. Please try again later.
cs_CZ: Překročen limit požadavků. Zkuste to prosím později.

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
cs_CZ: Dosažen limit požadavků pro tuto hodinu. Počkejte prosím do příští celé hodiny, kdy bude limit resetován.

en: Rate limiting
cs_CZ: Omezení rychlosti

en: Rated %s out of 5
cs_CZ: Hodnocení %s z 5

en: Rating
cs_CZ: Hodnocení

en: Rating icon
cs_CZ: Ikona hodnocení

en: Rating typography
cs_CZ: Typografie hodnocení

en: Raw
cs_CZ: Surový

en: Raw HTML
cs_CZ: Čisté HTML

en: Read more
cs_CZ: Číst více

en: Read more about %s
cs_CZ: Přečti si více o %s

en: Reading progress bar
cs_CZ: Ukazatel průběhu čtení

en: Reading time
cs_CZ: Doba čtení

en: Ready to publish your first post?
cs_CZ: Jste připraveni publikovat svůj první příspěvek?

en: Recent comments
cs_CZ: Nedávné komentáře

en: Recent posts
cs_CZ: Nedávné příspěvky

en: Recommended column type
cs_CZ: Doporučený typ sloupce

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
cs_CZ: Doporučená délka: 55 znaků. Výchozí: Úryvek z příspěvku/stránky.

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
cs_CZ: Doporučená délka: 95 znaků nebo méně. Výchozí: Název příspěvku/stránky.

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
cs_CZ: Doporučeno max_execution_time: 180 (nebo více)

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
cs_CZ: Doporučená velikost: Velká. Výchozí: Úvodní obrázek.

en: Recommended upload_max_filesize
cs_CZ: Doporučená velikost_maximálního_souboru

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
cs_CZ: Doporučeno wp_memory_limit: 64M (nebo více)

en: Redirect
cs_CZ: Přesměrování

en: Redirect after (ms)
cs_CZ: Přesměrovat po (ms)

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
cs_CZ: Přesměrování se spustí pouze po úspěšném odeslání formuláře.

en: Redirect to
cs_CZ: Přesměrovat na

en: Redirect to admin area
cs_CZ: Přesměrovat do administrační oblasti

en: Redirect to custom authentication page
cs_CZ: Přesměrování na vlastní autentizační stránku

en: Redirect to product page
cs_CZ: Přesměrovat na stránku produktu

en: Redirect to specific page
cs_CZ: Přesměrovat na konkrétní stránku

en: Redo
cs_CZ: Znovu

en: Referrer
cs_CZ: Odkazující stránka

en: Referrer URL
cs_CZ: URL odkazující stránky

en: Regenerate CSS files
cs_CZ: Obnovit CSS soubory

en: Regenerate code signatures
cs_CZ: Obnovit podpisy kódu

en: Regenerate code signatures whenever your WordPress salts (secret keys) change.
cs_CZ: Obnovte podpisy kódu vždy, když se změní vaše WordPress soli (tajné klíče).

en: Regenerate filter index
cs_CZ: Obnovit index filtrů

en: Register form
cs_CZ: Registrační formulář

en: Registered
cs_CZ: Registrován

en: Registered sidebars
cs_CZ: Registrované postranní panely

en: Registration
cs_CZ: Registrace

en: Regular expression to validate the input.
cs_CZ: Regulární výraz pro ověření vstupu.

en: Regular price typography
cs_CZ: Typografie běžné ceny

en: Rel attribute
cs_CZ: Atribut rel

en: Related Posts
cs_CZ: Související příspěvky

en: Related posts
cs_CZ: Související příspěvky

en: Related products
cs_CZ: Související produkty

en: Related videos from other channels
cs_CZ: Související videa z jiných kanálů

en: Relation
cs_CZ: Vztah

en: Reload
cs_CZ: Znovu načíst

en: Reload canvas
cs_CZ: Znovu načíst plátno

en: Remarkable
cs_CZ: Pozoruhodné

en: Remember me
cs_CZ: Zapamatovat si mě

en: Remote
cs_CZ: Vzdálený

en: Remote playback
cs_CZ: Vzdálené přehrávání

en: Remote templates
cs_CZ: Vzdálené šablony

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Remove all index jobs
cs_CZ: Odstranit všechny úlohy indexování

en: Remove attribute
cs_CZ: Odebrat atribut

en: Remove billing fields
cs_CZ: Odstranit fakturační pole

en: Remove default margins
cs_CZ: Odstranit výchozí okraje

en: Remove file
cs_CZ: Odstranit soubor

en: Remove from favorites
cs_CZ: Odebrat z oblíbených

en: Remove from icon set
cs_CZ: Odebrat ze sady ikon

en: Remove image
cs_CZ: Odstranit obrázek

en: Remove selected
cs_CZ: Odstranit vybrané

en: Remove shipping fields
cs_CZ: Odstranit pole pro doručení

en: Removed
cs_CZ: Odstraněno

en: Removed from cart
cs_CZ: Odebráno z košíku

en: Rename
cs_CZ: Přejmenovat

en: Rename images
cs_CZ: Přejmenovat obrázky

en: Renamed
cs_CZ: Přejmenováno

en: Render
cs_CZ: Vykreslování

en: Render dynamic data text on canvas
cs_CZ: Vykreslit text dynamických dat na plátně

en: Render footer
cs_CZ: Vykreslit zápatí

en: Render header
cs_CZ: Vykreslit záhlaví

en: Render on the front-end without the div wrapper.
cs_CZ: Vykreslit na front-endu bez div obalu.

en: Render popups
cs_CZ: Vykreslit vyskakovací okna

en: Render with %s
cs_CZ: Vykreslit s %s

en: Render without wrapper
cs_CZ: Vykreslit bez obalu

en: Rendered with %s
cs_CZ: Vykresleno s %s

en: Repeat
cs_CZ: Opakovat

en: Repeat-x
cs_CZ: Opakovat-x

en: Repeat-y
cs_CZ: Opakovat-y

en: Replace
cs_CZ: Nahradit

en: Replace content
cs_CZ: Nahradit obsah

en: Replace element classes
cs_CZ: Nahradit třídy elementu

en: Replace image
cs_CZ: Nahradit obrázek

en: Replace with
cs_CZ: Nahradit za

en: Replace with this string
cs_CZ: Nahradit tímto řetězcem

en: Reply
cs_CZ: Odpovědět

en: Reply to email address
cs_CZ: Emailová adresa pro odpověď

en: Request
cs_CZ: Požadavek

en: Request body
cs_CZ: Tělo žádosti

en: Request body type
cs_CZ: Typ těla požadavku

en: Required
cs_CZ: Povinné

en: Requires enabling of "%1$s" and/or "%2$s" permission.
cs_CZ: Vyžaduje povolení oprávnění „%1$s“ a/nebo „%2$s“.

en: Resend activation email
cs_CZ: Znovu odeslat aktivační e-mail

en: Reset
cs_CZ: Resetovat

en: Reset Settings
cs_CZ: Obnovit nastavení

en: Reset all
cs_CZ: Resetovat vše

en: Reset database table
cs_CZ: Resetovat tabulku databáze

en: Reset filters
cs_CZ: Resetovat filtry

en: Reset password
cs_CZ: Obnovit heslo

en: Reset styles
cs_CZ: Resetovat styly

en: Reset text after .. seconds
cs_CZ: Obnovit text po .. sekundách

en: Resetting all breakpoints deletes all custom breakpoints and resets all default breakpoints.
cs_CZ: Resetování všech breakpointů smaže všechny vlastní breakpointy a obnoví všechny výchozí breakpointy.

en: Resize
cs_CZ: Změna velikosti

en: Resolve all conflicts listed below to save your changes.
cs_CZ: Vyřešte všechny níže uvedené konflikty, abyste mohli uložit své změny.

en: Resolve all conflicts listed below, highlighted in red, to continue with importing those classes.
cs_CZ: Vyřešte všechny níže uvedené konflikty, zvýrazněné červeně, abyste mohli pokračovat v importu těchto tříd.

en: Response
cs_CZ: Odpověď

en: Response path
cs_CZ: Cesta odpovědi

en: Response settings
cs_CZ: Nastavení odezvy

en: Responsive breakpoints
cs_CZ: Responzivní breakpointy

en: Responsive control indicator
cs_CZ: Indikátor responzivního ovládání

en: Restart
cs_CZ: Restartovat

en: Restore
cs_CZ: Obnovit

en: Restore all
cs_CZ: Obnovit vše

en: Restore icon
cs_CZ: Obnovit ikonu

en: Restored
cs_CZ: Obnoveno

en: Result Count
cs_CZ: Počet výsledků

en: Results
cs_CZ: Výsledky

en: Results for: %s
cs_CZ: Výsledky pro: %s

en: Results per page
cs_CZ: Výsledků na stránku

en: Return query parameters in PHP array. Learn more about the query parameters for %1$s, %2$s, %3$s
cs_CZ: Vrátit parametry dotazu v PHP poli. Zjistěte více o parametrech dotazu pro %1$s, %2$s, %3$s

en: Reveal animation
cs_CZ: Animace odhalení

en: Reverse
cs_CZ: Obrátit

en: Review
cs_CZ: Recenze

en: Review all Code element (PHP & HTML), SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances.
cs_CZ: Zkontrolujte všechny instance prvku Code (PHP & HTML), prvku SVG (kód), editoru dotazů a tagu „echo“.

en: Review author
cs_CZ: Autor recenze

en: Reviewed
cs_CZ: Zkontrolováno

en: Reviewed item name
cs_CZ: Název recenzované položky

en: Reviewed item type
cs_CZ: Typ recenzované položky

en: Revision applied
cs_CZ: Revize aplikována

en: Revision by
cs_CZ: Revize od

en: Revision deleted
cs_CZ: Revize smazána

en: Revision discarded
cs_CZ: Revize zahozena

en: Revisions
cs_CZ: Revize

en: Rewind
cs_CZ: Přetočit

en: Rewind by drag
cs_CZ: Přetočit tažením

en: Ribbon
cs_CZ: Stuha

en: Rich Text
cs_CZ: Formátovaný text

en: Rich text
cs_CZ: Bohatý text

en: Ridge
cs_CZ: Hřeben

en: Right
cs_CZ: Vpravo

en: Right to left
cs_CZ: Zprava doleva

en: Right with space
cs_CZ: Vpravo s mezerou

en: Ring
cs_CZ: Kroužek

en: Ripple
cs_CZ: Vlnka

en: Roadmap
cs_CZ: Plán

en: Roles
cs_CZ: Role

en: Roller
cs_CZ: Váleček

en: Root container margin
cs_CZ: Okraj kořenového kontejneru

en: Root container padding
cs_CZ: Odsazení kořenového kontejneru

en: Root container width
cs_CZ: Šířka kořenového kontejneru

en: Rotate
cs_CZ: Otočit

en: Rotate X
cs_CZ: Rotace x

en: Rotate Y
cs_CZ: Rotace y

en: Rotate Z
cs_CZ: Rotace z

en: Round
cs_CZ: Kulatý

en: Row
cs_CZ: Řádek

en: Row gap
cs_CZ: Mezera mezi řádky

en: Rows
cs_CZ: Řádky

en: Run only once
cs_CZ: Spustit pouze jednou

en: Run this interaction if the following conditions are met.
cs_CZ: Spustit tuto interakci, pokud jsou splněny následující podmínky.

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
cs_CZ: Spuštění %s detekuje všechna zastaralá data Bricks a automaticky je aktualizuje na nejnovější syntaxi.

en: SSL certificate
cs_CZ: SSL certifikát

en: SVG URL
cs_CZ: ADRESA URL SVG

en: SVG code
cs_CZ: SVG kód

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
cs_CZ: Soubory SVG popisují obrázky ve formátu XML a mohou proto obsahovat škodlivý kód. S povoleným %s se Bricks pokusí během nahrávání SVG soubory sanitizovat.

en: SVG files not imported for security reasons.
cs_CZ: SVG soubory nebyly importovány z bezpečnostních důvodů.

en: SVG logo: Set "Height" & "Width" in "px" value.
cs_CZ: SVG logo: Nastavte „Výšku“ a „Šířku“ v hodnotě „px“.

en: SVG uploads
cs_CZ: Nahrávání SVG

en: Sale
cs_CZ: Sleva

en: Sale price typography
cs_CZ: Typografie prodejní ceny

en: Sale!
cs_CZ: Sleva!

en: Sample text
cs_CZ: Ukázkový text

en: Sanitization method
cs_CZ: Metoda sanitace

en: Satellite
cs_CZ: Satelitní

en: Saturation
cs_CZ: Sytost

en: Saturday
cs_CZ: Sobota

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Save %s data as Block editor data
cs_CZ: Uložit data %s jako data editoru bloků

en: Save IP address
cs_CZ: Uložit IP adresu

en: Save Settings
cs_CZ: Uložit nastavení

en: Save Variables
cs_CZ: Uložit proměnné

en: Save as
cs_CZ: Uložit jako

en: Save as component
cs_CZ: Uložit jako komponentu

en: Save as template
cs_CZ: Uložit jako šablonu

en: Save changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Save draft
cs_CZ: Uložit koncept

en: Save file
cs_CZ: Uložit soubor

en: Save form submissions in database
cs_CZ: Ukládat odeslání formulářů do databáze

en: Save in custom directory
cs_CZ: Uložit do vlastního adresáře

en: Save in media library
cs_CZ: Uložit do knihovny médií

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
cs_CZ: Uložit mé jméno, e-mail a web v tomto prohlížeči pro příště.

en: Save new style
cs_CZ: Uložit nový styl

en: Save new title/permalink
cs_CZ: Uložit nový název/trvalý odkaz

en: Save style
cs_CZ: Uložit styl

en: Save submission
cs_CZ: Uložit odeslání

en: Saved
cs_CZ: Uloženo

en: Saved as template
cs_CZ: Uloženo jako šablona

en: Scale
cs_CZ: Měřítko

en: Scale X
cs_CZ: Měřítko x

en: Scale Y
cs_CZ: Měřítko y

en: Scale color
cs_CZ: Barva stupnice

en: Scale down
cs_CZ: Zmenšit

en: Scale length in px
cs_CZ: Délka stupnice v px

en: Scale type
cs_CZ: Typ stupnice

en: Scales
cs_CZ: Váhy

en: Scan complete: %1$d orphaned elements found across %2$d posts.
cs_CZ: Skenování dokončeno: Nalezeno %1$d osiřelých prvků napříč %2$d příspěvky.

en: Scan your site for orphaned elements that may cause issues.
cs_CZ: Prohledat tvůj web na osiřelé elementy, které mohou způsobovat problémy.

en: Scanning your entire site. This may take a moment.
cs_CZ: Probíhá skenování celého webu. Může to chvíli trvat.

en: Schedule
cs_CZ: Naplánovat

en: Schema
cs_CZ: Schéma

en: Scope
cs_CZ: Rozsah

en: Screen reader label for the marker. Set for better accessibility.
cs_CZ: Popisek značky pro čtečky obrazovky. Nastavte pro lepší přístupnost.

en: Screen width
cs_CZ: Šířka obrazovky

en: Screenshots generated
cs_CZ: Snímky obrazovky vygenerovány

en: Scroll
cs_CZ: Posun

en: Scroll offset
cs_CZ: Posun scrollu

en: Scroll snap
cs_CZ: Snap při rolování

en: Scroll to
cs_CZ: Scrollovat k

en: Scroll to notice
cs_CZ: Posunout na oznámení

en: Scroll to top
cs_CZ: Posunout nahoru

en: Scroll to top of popup when popup opens.
cs_CZ: Posunout na začátek popup okna, když se otevře.

en: Scroll to top when offcanvas opens.
cs_CZ: Posunout nahoru při otevření offcanvasu.

en: Scrolling background
cs_CZ: Pozadí při rolování

en: Scrolling box shadow
cs_CZ: Stín boxu při rolování

en: Scrolling text color
cs_CZ: Barva textu při rolování

en: Search
cs_CZ: Hledat

en: Search ...
cs_CZ: Hledat ...

en: Search Custom Fonts
cs_CZ: Hledat vlastní písma

en: Search Template Bundles
cs_CZ: Hledat balíčky šablon

en: Search Template Tags
cs_CZ: Hledat tagy šablon

en: Search Templates
cs_CZ: Hledat šablony

en: Search and replace label value.
cs_CZ: Hledat a nahradit hodnotu štítku.

en: Search background color
cs_CZ: Barva pozadí vyhledávání

en: Search border
cs_CZ: Ohraničení vyhledávání

en: Search classes
cs_CZ: Třídy vyhledávání

en: Search documentation
cs_CZ: Prohledat dokumentaci

en: Search elements ..
cs_CZ: Hledat elementy ..

en: Search for
cs_CZ: Vyhledávání

en: Search for posts, pages, or custom post types
cs_CZ: Vyhledávání příspěvků, stránek nebo vlastních typů příspěvků

en: Search options
cs_CZ: Možnosti vyhledávání

en: Search or create post
cs_CZ: Hledat nebo vytvořit příspěvek

en: Search pages ..
cs_CZ: Hledat stránky ..

en: Search posts
cs_CZ: Vyhledávání příspěvků

en: Search posts/pages
cs_CZ: Hledat příspěvky/stránky

en: Search results
cs_CZ: Výsledky vyhledávání

en: Search results for:
cs_CZ: Výsledky vyhledávání pro:

en: Search settings
cs_CZ: Nastavení vyhledávání

en: Search site
cs_CZ: Prohledat web

en: Search tag
cs_CZ: Hledat štítek

en: Search templates ..
cs_CZ: Hledat šablony ..

en: Search term
cs_CZ: Vyhledávací termín

en: Search variable
cs_CZ: Hledat proměnnou

en: Searching
cs_CZ: Vyhledávám

en: Secondary
cs_CZ: Sekundární

en: Secondary color
cs_CZ: Sekundární barva

en: Section
cs_CZ: Sekce

en: Security warning
cs_CZ: Bezpečnostní varování

en: Select
cs_CZ: Vybrat

en: Select Color
cs_CZ: Vybrat barvu

en: Select HTML tags
cs_CZ: Vybrat HTML tagy

en: Select SVG Icons
cs_CZ: Vybrat SVG ikony

en: Select a slide to show
cs_CZ: Vyberte slide k zobrazení

en: Select a template or provide a custom text to show if this query doesn't return any results.
cs_CZ: Vyber šablonu nebo zadej vlastní text, který se zobrazí, pokud tento dotaz nevrátí žádné výsledky.

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
cs_CZ: Vyberte styl motivu nebo vytvořte nový pro stylizaci vašeho webu (%s).

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
cs_CZ: Vyberte akci(e), které chcete provést po úspěšném odeslání formuláře.

en: Select an icon library
cs_CZ: Výběr knihovny ikon

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
cs_CZ: Vyber a importuj soubor JSON s nastavením ze svého počítače.

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
cs_CZ: Vyberte a importujte soubor šablony JSON/ZIP z vašeho počítače.

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
cs_CZ: Vyber libovolnou revizi pro náhled. Klikni na „Použít“ pro pokračování v úpravách vybrané revize. Klikni na „Zahodit“ pro pokračování v úpravách aktuální revize.

en: Select archive term
cs_CZ: Vyberte termín archivu

en: Select archive type
cs_CZ: Vyberte typ archivu

en: Select author
cs_CZ: Vyberte autora

en: Select class
cs_CZ: Vybrat třídu

en: Select classes
cs_CZ: Vybrané třídy

en: Select color
cs_CZ: Vybrat barvu

en: Select color palette
cs_CZ: Vybrat paletu barev

en: Select condition
cs_CZ: Vybrat podmínku

en: Select content type
cs_CZ: Vyberte typ obsahu

en: Select dynamic data
cs_CZ: Vybrat dynamická data

en: Select element structure
cs_CZ: Vybrat strukturu prvku

en: Select end date
cs_CZ: Vyberte datum konce

en: Select file
cs_CZ: Vybrat soubor

en: Select file(s) to import
cs_CZ: Vyberte soubor(y) k importu

en: Select font file
cs_CZ: Vybrat soubor fontu

en: Select icon
cs_CZ: Vybrat ikonu

en: Select icon library
cs_CZ: Vyberte knihovnu ikon

en: Select icon set
cs_CZ: Vybrat sadu ikon

en: Select image
cs_CZ: Vybrat obrázek

en: Select images
cs_CZ: Vybrat obrázky

en: Select individual
cs_CZ: Vybrat jednotlivě

en: Select items
cs_CZ: Vybrat položky

en: Select link type
cs_CZ: Vybrat typ odkazu

en: Select multiple images
cs_CZ: Výběr více obrázků

en: Select nav menu
cs_CZ: Vybrat navigační menu

en: Select option
cs_CZ: Vyber možnost

en: Select options
cs_CZ: Vybrat možnosti

en: Select post
cs_CZ: Vybrat příspěvek

en: Select post type
cs_CZ: Vybrat typ příspěvku

en: Select post types to edit with %s.
cs_CZ: Vyber typy příspěvků, které chceš upravovat pomocí %s.

en: Select post/page
cs_CZ: Vybrat příspěvek/stránku

en: Select posts
cs_CZ: Vybrat příspěvky

en: Select posts/pages
cs_CZ: Vybrat příspěvky/stránky

en: Select product type
cs_CZ: Vybrat typ produktu

en: Select products
cs_CZ: Vybrat produkty

en: Select query loop
cs_CZ: Vyberte smyčku dotazu

en: Select shape
cs_CZ: Vybrat tvar

en: Select smallest breakpoint that this video should play at. Preview on frontend.
cs_CZ: Vyber nejmenší breakpoint, na kterém by se toto video mělo přehrávat. Náhled na frontendu.

en: Select sort
cs_CZ: Vyber řazení

en: Select start date
cs_CZ: Vyberte datum začátku

en: Select taxonomies
cs_CZ: Vybrat taxonomie

en: Select taxonomy
cs_CZ: Vybrat taxonomii

en: Select template
cs_CZ: Vybrat šablonu

en: Select template tags
cs_CZ: Vybrat značky šablony

en: Select template to update
cs_CZ: Vybrat šablonu k aktualizaci

en: Select template type
cs_CZ: Vybrat typ šablony

en: Select templates
cs_CZ: Vybrat šablony

en: Select templates to exclude from remote template access.
cs_CZ: Vyber šablony, které chceš vyloučit z vzdáleného přístupu k šablonám.

en: Select term
cs_CZ: Vybrat term

en: Select terms
cs_CZ: Vybrat termy

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
cs_CZ: Vyberte text na plátně pro jeho formátování. Pro přidání nadpisů, odstavců a obrázků použijte prvek „Rich Text“.

en: Select the elements for which you want to remove the default margins.
cs_CZ: Vyber prvky, u kterých chceš odstranit výchozí okraje.

en: Select the node that you want to style inside the currently active element on the canvas.
cs_CZ: Vyberte uzel, který chcete stylovat uvnitř aktuálně aktivního elementu na plátně.

en: Select the query this filter should target.
cs_CZ: Vyber dotaz, na který má tento filtr cílit.

en: Select the type of template you want to create:
cs_CZ: Vyberte typ šablony, kterou chcete vytvořit:

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
cs_CZ: Vyberte typ obsahu pro zobrazení na plátně, pak klikněte na „POUŽÍT NÁHLED“ pro zobrazení vybraného obsahu na plátně.

en: Select which post types can be edited using Bricks.
cs_CZ: Vyberte, které typy příspěvků lze upravovat pomocí Bricks.

en: Select/enter unit
cs_CZ: Vyberte/zadejte jednotku

en: Select/upload font variation
cs_CZ: Vybrat/nahrát variaci fontu

en: Selected
cs_CZ: Vybráno

en: Selected classes
cs_CZ: Vybrané třídy

en: Selected elements
cs_CZ: Vybrané elementy

en: Selected field
cs_CZ: Vybrané pole

en: Selected posts/pages will be accessible even when maintenance mode is active.
cs_CZ: Vybrané příspěvky/stránky budou přístupné i když je aktivní režim údržby.

en: Selected sidebar has no active widgets.
cs_CZ: Vybraný postranní panel nemá žádné aktivní widgety.

en: Selected variables
cs_CZ: Vybrané proměnné

en: Selecting an element in the structure panel scrolls it into view on the canvas.
cs_CZ: Výběr prvku v panelu struktury jej posune do zobrazení na plátně.

en: Selection
cs_CZ: Výběr

en: Selector
cs_CZ: Selektor

en: Selector detector
cs_CZ: Detektor selektoru

en: Selector exists
cs_CZ: Selektor existuje

en: Selectors
cs_CZ: Selektory

en: Self
cs_CZ: Sám

en: Semi Bold
cs_CZ: Polotučné

en: Send
cs_CZ: Odeslat

en: Send WordPress notification
cs_CZ: Odeslat WordPress notifikaci

en: Send an email to every newly registered user with an activation link that must be clicked to activate their account.
cs_CZ: Každému nově registrovanému uživateli zašlete e-mail s aktivačním odkazem, na který musí kliknout, aby aktivoval svůj účet.

en: Send email to %s
cs_CZ: Poslat email na %s

en: Send to custom email address
cs_CZ: Poslat na vlastní emailovou adresu

en: Send to email address
cs_CZ: Poslat na emailovou adresu

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
cs_CZ: Je vyžadován Sendgrid API klíč! Přidejte klíč v dashboardu pod: %s

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
cs_CZ: Oddělte klíčová slova čárkou. Pomáhá vyhledávači určit téma stránky.

en: Separate value & label by ":".
cs_CZ: Oddělte hodnotu a popisek pomocí „:“.

en: Separate values by comma.
cs_CZ: Oddělte hodnoty čárkou.

en: Separated by space. Without class dot.
cs_CZ: Oddělené mezerou. Bez tečky třídy.

en: Separator
cs_CZ: Oddělovač

en: Separator color
cs_CZ: Barva oddělovače

en: Sepia
cs_CZ: Sépie

en: September
cs_CZ: Září

en: Server Environment
cs_CZ: Serverové prostředí

en: Server info
cs_CZ: Informace o serveru

en: Server-side render not available
cs_CZ: Vykreslování na straně serveru není k dispozici

en: Service
cs_CZ: Služba

en: Session storage
cs_CZ: Úložiště relace

en: Set "Align items" under "Mobile menu" instead.
cs_CZ: Nastav „Zarovnání položek“ pod „Mobilní menu“ místo toho.

en: Set "ID" on items above to open via anchor link.
cs_CZ: Nastav „ID“ na položky výše pro otevření přes anchor link.

en: Set "ID" on tab menu "Div" to open a tab via anchor link.
cs_CZ: Nastavte „ID“ na menu záložek „Div“ pro otevření záložky přes kotevní odkaz.

en: Set "Icon" as video play button for a better user experience.
cs_CZ: Nastavte „Ikonu“ jako tlačítko pro přehrávání videa pro lepší uživatelský zážitek.

en: Set "Top" value to make this element "sticky".
cs_CZ: Nastav hodnotu „Nahoře“, aby byl tento prvek „sticky“.

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
cs_CZ: Nastav %s pro každou uživatelskou roli. Pro definování přístupu pro konkrétního uživatele upravuj přímo profil uživatele.

en: Set Unsplash API Key
cs_CZ: Nastavit Unsplash API klíč

en: Set a specific height for your template manager thumbnails in the builder. Thumbnails exceeding this height auto-scroll on mouseover.
cs_CZ: Nastav konkrétní výšku pro miniatury ve správci šablon ve staviteli. Miniatury přesahující tuto výšku se automaticky posouvají při najetí myší.

en: Set attribute
cs_CZ: Nastavit atribut

en: Set clause name to be used as "Order by" parameter.
cs_CZ: Nastavte název klauzule, který bude použit jako parametr „Order by“.

en: Set code execution capability for individual users by editing their user profile.
cs_CZ: Nastavte možnost spuštění kódu pro jednotlivé uživatele úpravou jejich uživatelského profilu.

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
cs_CZ: Nastavte podmínky pro aplikaci vybraného stylu motivu na celý web nebo určité oblasti.

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
cs_CZ: Nastavte podmínku/y pro zobrazení šablony na konkrétních místech vašeho webu.

en: Set conditions
cs_CZ: Nastavit podmínky

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
cs_CZ: Nastavit vlastní cílovou adresu odkazu pro logo panelu nástrojů stavitele.

en: Set for better in-builder performance. Using dynamic data tags like {cf_my_wordpress_field} is still possible.
cs_CZ: Nastav pro lepší výkon ve staviteli. Použití dynamických datových tagů jako {cf_my_wordpress_field} je stále možné.

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
cs_CZ: Nastav pro lepší výkon, pokud nespouštíš žádný jQuery kód starší než verze 1.9.

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
cs_CZ: Nastav pro lepší výkon, pokud na svém webu nepoužíváš vkládaný obsah, jako jsou videa z YouTube.

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
cs_CZ: Nastav pro lepší výkon, pokud na svém webu nepoužíváš emotikony.

en: Set for video SEO best practices via poster attribute on the video tag. If the source is Youtube or Vimeo, it will be used as preview image.
cs_CZ: Nastavte pro nejlepší postupy SEO videa pomocí atributu poster na video tagu. Pokud je zdrojem Youtube nebo Vimeo, bude použit jako náhledový obrázek.

en: Set globally under %s
cs_CZ: Nastaveno globálně pod %s

en: Set if this element doesn't contain any descriptive text.
cs_CZ: Nastavte, pokud tento prvek neobsahuje žádný popisný text.

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
cs_CZ: Nastav, pokud nepoužíváš Google Fonty nebo jsi je nahrál a používáš jako „Vlastní fonty“.

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
cs_CZ: Nastav, pokud máš problémy s vestavěným odloženým načítáním v Bricks.

en: Set if your dynamic data in AJAX popup is rendered incorrectly.
cs_CZ: Nastavte, pokud se dynamická data v AJAX vyskakovacím okně vykreslují nesprávně.

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
cs_CZ: Nastavte jednotlivé ovládací prvky přehrávače videa v: Nastavení > Styly motivu > Prvek - Video

en: Set interactions for this popup.
cs_CZ: Nastavte interakce pro tento popup.

en: Set maximum number of form submissions that you want to store in the database.
cs_CZ: Nastavte maximální počet odeslaných formulářů, které chcete uložit v databázi.

en: Set number of columns on smaller breakpoints.
cs_CZ: Nastavte počet sloupců pro menší breakpointy.

en: Set only width generates 16:9 ratio videos.
cs_CZ: Nastavení pouze šířky generuje videa v poměru 16:9.

en: Set options as %s
cs_CZ: Nastavit možnosti jako %s

en: Set source image at base breakpoint to use main image as fallback image.
cs_CZ: Nastavte zdrojový obrázek na základním breakpointu, abyste použili hlavní obrázek jako záložní.

en: Set template style
cs_CZ: Nastavit styl šablony

en: Set the builder language direction.
cs_CZ: Nastavit směr jazyka stavitele.

en: Set the builder language.
cs_CZ: Nastav jazyk stavitele.

en: Set the default field value/content.
cs_CZ: Nastavte výchozí hodnotu/obsah pole.

en: Set the key you used for the offset. Example: limit = 20 set on query parameter, Page parameter is "skip", set this offset key as "limit". Clicking page 3 on the pagination element will generate the final URL as https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20
cs_CZ: Nastavte klíč, který jste použili pro posun. Příklad: limit = 20 nastavený na parametr dotazu, parametr stránky je "skip", nastavte tento klíč pro offset jako "limit". Kliknutím na stránku 3 na prvku stránkování se vygeneruje konečná adresa URL jako https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20

en: Set the required password under Settings > Template settings > Password protection for template-wide protection, or set an individual password directly for each post/page.
cs_CZ: Nastavte požadované heslo v Nastavení > Nastavení šablony > Ochrana heslem pro ochranu celé šablony, nebo nastavte individuální heslo přímo pro každý příspěvek/stránku.

en: Set the status of each element, native and custom, in the builder and frontend.
cs_CZ: Nastavte stav každého prvku, nativního i vlastního, v builderu a na frontendu.

en: Set to "0" to disable default animations.
cs_CZ: Nastav na „0“ pro vypnutí výchozích animací.

en: Set to "0s" to disable open/close animation.
cs_CZ: Nastavte na „0s“ pro vypnutí animace otevírání/zavírání.

en: Set to "50%" to scroll active element into center or "off" to disable auto-scroll.
cs_CZ: Nastav na „50 %“ pro posunutí aktivního prvku do středu nebo „vypnuto“ pro zakázání automatického posunutí.

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
cs_CZ: Nastavte na „Fixní“ pro efekt paralaxy.

en: Set to 0 to disable caching. Default is 300 seconds (five minutes).
cs_CZ: Nastavením na 0 zakážete ukládání do mezipaměti. Výchozí hodnota je 300 sekund (pět minut).

en: Set to improve performance by caching query loops. This is particularly useful when your query loop arguments remain relatively unchanged. For optimal functionality, ensure that server object caching is enabled for persistent caching. Disable this setting if you experience any unexpected query results.
cs_CZ: Nastavte pro zlepšení výkonu pomocí cachování smyček dotazů. To je zvláště užitečné, když argumenty smyčky dotazů zůstávají relativně neměnné. Pro optimální funkčnost se ujistěte, že je povoleno cachování objektů serveru pro trvalé cachování. Toto nastavení vypněte, pokud zaznamenáte neočekávané výsledky dotazů.

en: Set to load %s in the builder to improve compatibility in older browsers. Not recommended to enable for modern browsers due to potential performance impact.
cs_CZ: Nastav pro načtení %s ve staviteli pro zlepšení kompatibility ve starších prohlížečích. Nedoporučuje se povolovat pro moderní prohlížeče kvůli možnému dopadu na výkon.

en: Set to show the responsive indicator next to controls that can have different values at each breakpoint.
cs_CZ: Nastavte zobrazení responzivního indikátoru vedle ovládacích prvků, které mohou mít různé hodnoty pro každý breakpoint.

en: Set up your own capabilities with the exact permissions you want to allow. Then assign it to specific user roles from the "Builder Access" dropdown below.
cs_CZ: Nastav své vlastní schopnosti s přesně těmi oprávněními, která chceš povolit. Poté je přiřaď konkrétním uživatelským rolím z rozbalovacího seznamu „Přístup ke staviteli“ níže.

en: Set who can bypass maintenance mode. To grant bypass privileges to a specific user, modify the user's profile settings directly.
cs_CZ: Nastavte, kdo může obejít režim údržby. Pro udělení oprávnění k obejití konkrétnímu uživateli upravte nastavení profilu uživatele přímo.

en: Sets direction to row
cs_CZ: Nastaví směr na řádek

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Settings imported
cs_CZ: Nastavení importováno

en: Settings resetted
cs_CZ: Nastavení obnoveno

en: Settings saved
cs_CZ: Nastavení uloženo

en: Shape
cs_CZ: Tvar

en: Shape Dividers
cs_CZ: Tvarovače oddílů

en: Shape dividers
cs_CZ: Dělicí tvary

en: Share on %s
cs_CZ: Sdílet na %s

en: Share via
cs_CZ: Sdílet přes

en: Share via email
cs_CZ: Sdílet emailem

en: Shop template
cs_CZ: Šablona obchodu

en: Shortcode content is empty
cs_CZ: Obsah shortcodu je prázdný

en: Shortcuts
cs_CZ: Zkratky

en: Show
cs_CZ: Zobrazit

en: Show After Grid
cs_CZ: Zobrazit za mřížkou

en: Show Before Grid
cs_CZ: Zobrazit před mřížkou

en: Show again after .. hours
cs_CZ: Zobrazit znovu po .. hodinách

en: Show all
cs_CZ: Zobrazit vše

en: Show all fonts
cs_CZ: Zobrazit všechna písma

en: Show arrows
cs_CZ: Zobrazit šipky

en: Show artist
cs_CZ: Zobrazit umělce

en: Show at breakpoint
cs_CZ: Zobrazit při breakpointu

en: Show author
cs_CZ: Zobrazit autora

en: Show avatar
cs_CZ: Zobrazit avatar

en: Show badge if product is less than .. days old.
cs_CZ: Zobrazit odznak, pokud je produkt starý méně než.. dní.

en: Show bio
cs_CZ: Zobrazit bio

en: Show cart cross-sells
cs_CZ: Zobrazit křížové prodeje v košíku

en: Show count
cs_CZ: Zobrazit počet

en: Show cross-sell products
cs_CZ: Zobrazit produkty křížového prodeje

en: Show custom element names
cs_CZ: Zobrazit vlastní názvy prvků

en: Show date
cs_CZ: Zobrazit datum

en: Show default element names
cs_CZ: Zobrazit výchozí názvy prvků

en: Show different images per breakpoint.
cs_CZ: Zobrazit různé obrázky pro různé breakpointy.

en: Show dots
cs_CZ: Zobrazit tečky

en: Show dynamic data key in dropdown
cs_CZ: Zobrazit klíč dynamických dat v rozbalovací nabídce

en: Show element
cs_CZ: Zobrazit element

en: Show empty
cs_CZ: Zobrazit prázdné

en: Show empty stars
cs_CZ: Zobrazit prázdné hvězdičky

en: Show empty terms
cs_CZ: Zobrazit prázdné termíny

en: Show excerpt
cs_CZ: Zobrazit úryvek

en: Show favorites only
cs_CZ: Zobrazit pouze oblíbené

en: Show featured image
cs_CZ: Zobrazit hlavní obrázek

en: Show flags
cs_CZ: Zobrazit vlajky

en: Show for class conflicts
cs_CZ: Zobrazit pro konflikty tříd

en: Show for new & conflicting classes
cs_CZ: Zobrazit pro nové a konfliktní třídy

en: Show for new classes
cs_CZ: Zobrazit pro nové třídy

en: Show friends' photos
cs_CZ: Zobrazit fotky přátel

en: Show fullscreen
cs_CZ: Zobrazit na celou obrazovku

en: Show if any value exists
cs_CZ: Zobrazit, pokud existuje jakákoli hodnota

en: Show if non-base breakpoint value exists
cs_CZ: Zobrazit, pokud existuje hodnota pro jiný než základní breakpoint

en: Show image
cs_CZ: Zobrazit obrázek

en: Show info
cs_CZ: Zobrazit info

en: Show label
cs_CZ: Zobrazit štítek

en: Show labels
cs_CZ: Zobrazit popisky

en: Show link to author posts
cs_CZ: Zobrazit odkaz na příspěvky autora

en: Show name
cs_CZ: Zobrazit jméno

en: Show names
cs_CZ: Zobrazit názvy

en: Show navigation
cs_CZ: Zobrazit navigaci

en: Show notice
cs_CZ: Zobrazit oznámení

en: Show on all responsive controls
cs_CZ: Zobrazit na všech responzivních ovládacích prvcích

en: Show on hover
cs_CZ: Zobrazit při najetí myší

en: Show only active dropdown. Toggle on click. Inner dropdowns inherit multilevel.
cs_CZ: Zobrazit pouze aktivní rozbalovací menu. Přepínat kliknutím. Vnitřní rozbalovací menu dědí víceúrovňovost.

en: Show only featured
cs_CZ: Zobrazit pouze doporučené

en: Show parent posts
cs_CZ: Zobrazit nadřazené příspěvky

en: Show parent terms
cs_CZ: Zobrazit nadřazené termíny

en: Show password
cs_CZ: Zobrazit heslo

en: Show percentage
cs_CZ: Zobrazit procenta

en: Show popup
cs_CZ: Zobrazit popup

en: Show post type archive
cs_CZ: Zobrazit archiv typu příspěvku

en: Show products related
cs_CZ: Zobrazit související produkty

en: Show quantity input field in product loop
cs_CZ: Zobrazit pole pro zadání množství v seznamu produktů

en: Show query loop type
cs_CZ: Zobrazit typ smyčky dotazu

en: Show required asterisk
cs_CZ: Zobrazit povinnou hvězdičku

en: Show tabs
cs_CZ: Zobrazit záložky

en: Show taxonomy
cs_CZ: Zobrazit taxonomii

en: Show tips
cs_CZ: Zobrazit tipy

en: Show title
cs_CZ: Zobrazit nadpis

en: Show under
cs_CZ: Zobrazit pod

en: Show up-sell products
cs_CZ: Ukázat up-sell produkty

en: Shows when popup content is fetched via AJAX.
cs_CZ: Zobrazí se, když je obsah vyskakovacího okna načten pomocí AJAXu.

en: Shows when using infinite scroll, load more interaction, AJAX pagination.
cs_CZ: Zobrazuje se při použití nekonečného posouvání, načítání dalšího obsahu, AJAX stránkování.

en: Shuffle
cs_CZ: Náhodné pořadí

en: Sidebar
cs_CZ: Postranní panel

en: Sidebar deleted.
cs_CZ: Postranní panel byl smazán.

en: Sidebar name *
cs_CZ: Název postranního panelu *

en: Sidebars
cs_CZ: Postranní panely

en: Sign all
cs_CZ: Podepsat vše

en: Sign code
cs_CZ: Podepsat kód

en: Simple
cs_CZ: Jednoduchý

en: Simple product
cs_CZ: Jednoduchý produkt

en: Single
cs_CZ: Jednotlivý

en: Single product
cs_CZ: Jednotlivý produkt

en: Single product template
cs_CZ: Šablona jednotlivého produktu

en: Site
cs_CZ: Web

en: Site Address
cs_CZ: Adresa webu

en: Site URL
cs_CZ: URL webu

en: Site background
cs_CZ: Pozadí webu

en: Site border
cs_CZ: Ohraničení webu

en: Site layout
cs_CZ: Rozložení webu

en: Site tagline
cs_CZ: Slogan webu

en: Site title
cs_CZ: Název webu

en: Size
cs_CZ: Velikost

en: Size - Default
cs_CZ: Velikost - výchozí

en: Size - Extra Large
cs_CZ: Velikost - extra velká

en: Size - Large
cs_CZ: Velikost - velká

en: Size - Medium
cs_CZ: Velikost - střední

en: Size - Small
cs_CZ: Velikost - malá

en: Sizing
cs_CZ: Rozměry

en: Skew
cs_CZ: Zkosení

en: Skew X
cs_CZ: Zkosení x

en: Skew Y
cs_CZ: Zkosení y

en: Skillful
cs_CZ: Šikovné

en: Skin
cs_CZ: Vzhled

en: Skip
cs_CZ: Přeskočit

en: Skip & Deactivate
cs_CZ: Přeskočit a deaktivovat

en: Skip class import
cs_CZ: Přeskočit import tříd

en: Skip to footer
cs_CZ: Přeskočit na zápatí

en: Skip to main content
cs_CZ: Přeskočit na hlavní obsah

en: Slide
cs_CZ: Snímek

en: Slide from left
cs_CZ: Slide zleva

en: Slide from right
cs_CZ: Slide zprava

en: Slide up after
cs_CZ: Vysunout po

en: Slider
cs_CZ: Posuvník

en: Slides
cs_CZ: Slidy

en: Slow
cs_CZ: Pomalá

en: Small
cs_CZ: Malý

en: Small header
cs_CZ: Malá hlavička

en: Smooth scroll
cs_CZ: Plynulé posouvání

en: Snap
cs_CZ: Přichycení

en: Snapping elements selector
cs_CZ: Selektor snap elementů

en: Social Sharing
cs_CZ: Sdílení na sociálních sítích

en: Social media
cs_CZ: Sociální média

en: Solid
cs_CZ: Plný

en: Something went wrong.
cs_CZ: Něco se pokazilo.

en: Sorry, but no site URL has been provided.
cs_CZ: Omlouváme se, ale nebyla poskytnuta žádná URL webu.

en: Sorry, but we could not subscribe you.
cs_CZ: Omlouváme se, ale nemohli jsme vás přihlásit k odběru.

en: Sort
cs_CZ: Řadit

en: Sort by
cs_CZ: Seřadit podle

en: Sort by average rating
cs_CZ: Seřadit podle průměrného hodnocení

en: Sort by latest
cs_CZ: Seřadit podle nejnovějších

en: Sort by options
cs_CZ: Možnosti řazení

en: Sort by popularity
cs_CZ: Seřadit podle popularity

en: Sort by price: high to low
cs_CZ: Seřadit podle ceny: od nejvyšší

en: Sort by price: low to high
cs_CZ: Seřadit podle ceny: od nejnižší

en: Sort options
cs_CZ: Možnosti řazení

en: Source
cs_CZ: Zdroj

en: Sources
cs_CZ: Zdroje

en: Space
cs_CZ: Mezera

en: Space around
cs_CZ: Mezera okolo

en: Space between
cs_CZ: Mezera mezi

en: Space between header and footer.
cs_CZ: Mezera mezi hlavičkou a patičkou.

en: Space evenly
cs_CZ: Mezera rovnoměrně

en: Space-separated list of CSS classes to add to the <body> tag of this page.
cs_CZ: Seznam CSS tříd oddělených mezerami, které se mají přidat k tagu <body> této stránky.

en: Spacing
cs_CZ: Rozestupy

en: Spam protection
cs_CZ: Ochrana proti spamu

en: Speed
cs_CZ: Rychlost

en: Speed in ms
cs_CZ: Rychlost v ms

en: Spellcheck
cs_CZ: Kontrola pravopisu

en: Spread
cs_CZ: Rozšířit

en: Square
cs_CZ: Čtvercový

en: Standard
cs_CZ: Standardní

en: Standard fonts
cs_CZ: Standardní písma

en: Star color
cs_CZ: Barva hvězdiček

en: Stars
cs_CZ: Hvězdičky

en: Start
cs_CZ: Začátek

en: Start animation
cs_CZ: Spustit animaci

en: Start autoplay
cs_CZ: Spustit automatické přehrávání

en: Start date
cs_CZ: Datum začátku

en: Start delay in ms
cs_CZ: Počáteční zpoždění v ms

en: Start display at breakpoint
cs_CZ: Začít zobrazovat od breakpointu

en: Start index
cs_CZ: Počáteční index

en: Start play at
cs_CZ: Začít přehrávat od

en: Start time
cs_CZ: Čas začátku

en: Starting angle in º
cs_CZ: Počáteční úhel ve °

en: Static
cs_CZ: Statické

en: Static dropdown content always toggles on click, not hover.
cs_CZ: Statický obsah rozbalovacího menu se vždy přepíná kliknutím, ne najetím myši.

en: Status
cs_CZ: Stav

en: Status bar
cs_CZ: Stavový řádek

en: Statuses
cs_CZ: Stavy

en: Step
cs_CZ: Krok

en: Sticky
cs_CZ: Přilepený

en: Sticky header
cs_CZ: Přilepená hlavička

en: Sticky on scroll
cs_CZ: Přilepit při rolování

en: Stock
cs_CZ: Skladem

en: Stock management not enabled for this product.
cs_CZ: Správa zásob není pro tento produkt povolena.

en: Stop
cs_CZ: Zastavit

en: Stop on last slide
cs_CZ: Zastavit na posledním snímku

en: Street View Control
cs_CZ: Ovládání Street View

en: Stretch
cs_CZ: Roztáhnout

en: Strike
cs_CZ: Přeškrtnutí

en: Strikethrough
cs_CZ: Přeškrtnuté

en: Strings
cs_CZ: Řetězce

en: Stroke
cs_CZ: Tah

en: Stroke #2
cs_CZ: Tah #2

en: Stroke color
cs_CZ: Barva tahu

en: Stroke width
cs_CZ: Šířka tahu

en: Structure
cs_CZ: Struktura

en: Structure panel
cs_CZ: Panel struktury

en: Stunning
cs_CZ: Ohromující

en: Style
cs_CZ: Styl

en: Style notices globally under Settings > Theme Styles > WooCommerce - Notice.
cs_CZ: Globálně stylizuj oznámení v Nastavení > Styly motivu > WooCommerce - Oznámení.

en: Style saved
cs_CZ: Styl uložen

en: Styles
cs_CZ: Styly

en: Stylesheet
cs_CZ: Stylopis

en: Stylesheets (default)
cs_CZ: Stylové předlohy (výchozí)

en: Sub menu
cs_CZ: Podmenu

en: Sub menu, mega menu, or multilevel area.
cs_CZ: Oblast podmenu, mega menu nebo víceúrovňového menu.

en: Subject
cs_CZ: Předmět

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
cs_CZ: Odeslání se nezdařilo. Prosím obnovte stránku a zkuste formulář odeslat znovu.

en: Submit
cs_CZ: Odeslat

en: Submit & Deactivate
cs_CZ: Odeslat a deaktivovat

en: Submit Comment
cs_CZ: Odeslat komentář

en: Submit button
cs_CZ: Tlačítko odeslání

en: Subtitle
cs_CZ: Podtitulek

en: Subtitle goes here
cs_CZ: Sem vložte podtitulek

en: Subtitle typography
cs_CZ: Typografie podtitulku

en: Subtitles typography
cs_CZ: Typografie podnadpisů

en: Subtotal
cs_CZ: Mezisoučet

en: Success
cs_CZ: Úspěch

en: Success color
cs_CZ: Barva úspěchu

en: Success message
cs_CZ: Zpráva o úspěchu

en: Successful
cs_CZ: Úspěšný

en: Successfully removed %1$d orphaned elements across %2$d posts.
cs_CZ: Úspěšně odstraněno %1$d osiřelých elementů v %2$d příspěvcích.

en: Suffix
cs_CZ: Přípona

en: Suffix block
cs_CZ: Přípona bloku

en: Sunday
cs_CZ: Neděle

en: Superb
cs_CZ: Skvělé

en: Supported field types
cs_CZ: Podporované typy polí

en: Supported filters
cs_CZ: Podporované filtry

en: Suppress PHP errors
cs_CZ: Potlačit PHP chyby

en: Sure thing
cs_CZ: Jasně

en: Sure?
cs_CZ: Jistě?

en: Swatch type
cs_CZ: Typ vzorku

en: Sweet
cs_CZ: Sladké

en: Switch
cs_CZ: Přepnout

en: Sync fonts
cs_CZ: Synchronizovat fonty

en: Sync global classes
cs_CZ: Synchronizovat globální třídy

en: Sync with query
cs_CZ: Synchronizovat s dotazem

en: System Information
cs_CZ: Systémové informace

en: T-shirt
cs_CZ: majica

en: TIME
cs_CZ: Čas

en: Tab
cs_CZ: Záložka

en: Tab 1
cs_CZ: Záložka 1

en: Tab 1 label
cs_CZ: Název záložky 1

en: Tab 2
cs_CZ: Záložka 2

en: Tab 2 label
cs_CZ: Název záložky 2

en: Tab content
cs_CZ: Obsah záložky

en: Tab menu
cs_CZ: Menu záložek

en: Table
cs_CZ: Tabulka

en: Table background
cs_CZ: Pozadí tabulky

en: Table border
cs_CZ: Okraj tabulky

en: Table box shadow
cs_CZ: Stín tabulky

en: Table of contents
cs_CZ: Obsah

en: Tablet portrait
cs_CZ: Tablet na výšku

en: Tabs
cs_CZ: Záložky

en: Tag
cs_CZ: Štítek

en: Tag cloud
cs_CZ: Oblak štítků

en: Tags
cs_CZ: Štítky

en: Take over
cs_CZ: Převzít

en: Target
cs_CZ: Cíl

en: Target a "CSS selector" on "Hide popup", but not a popup directly! As this action runs after the popup has been closed.
cs_CZ: Cílí na „CSS selektor“ při „Skrýt popup“, ale ne přímo na popup! Protože tato akce se spustí po zavření popupu.

en: Target form selector
cs_CZ: Selektor cílového formuláře

en: Target interaction ID
cs_CZ: ID cílové interakce

en: Target query
cs_CZ: Cílový dotaz

en: Target query has not been set. Without connecting a filter to a query, the filter has no effect.
cs_CZ: Cílový dotaz nebyl nastaven. Bez propojení filtru s dotazem nemá filtr žádný efekt.

en: Taxonomies
cs_CZ: Taxonomie

en: Taxonomies related posts must have in common.
cs_CZ: Taxonomie, které musí mít související příspěvky společné.

en: Taxonomy
cs_CZ: Taxonomie

en: Taxonomy query
cs_CZ: Dotaz taxonomie

en: Taxonomy slug
cs_CZ: Slug taxonomie

en: Team Members
cs_CZ: Členové týmu

en: Team member
cs_CZ: Člen týmu

en: Team members
cs_CZ: Členové týmu

en: Telephone
cs_CZ: Telefon

en: Template
cs_CZ: Šablona

en: Template & post password
cs_CZ: Heslo šablony a příspěvku

en: Template Bundle
cs_CZ: Balíček šablon

en: Template Bundles
cs_CZ: Balíčky šablon

en: Template Tag
cs_CZ: Tag šablony

en: Template Tags
cs_CZ: Tagy šablon

en: Template bundle
cs_CZ: Balíček šablon

en: Template created
cs_CZ: Šablona vytvořena

en: Template deleted
cs_CZ: Šablona smazána

en: Template has not been published.
cs_CZ: Šablona nebyla publikována.

en: Template imported
cs_CZ: Šablona importována

en: Template insert failed: This template has no data
cs_CZ: Vložení šablony selhalo: Tato šablona nemá žádná data

en: Template inserted
cs_CZ: Šablona vložena

en: Template manager thumbnail height
cs_CZ: Výška miniatury správce šablon

en: Template overridden
cs_CZ: Šablona přepsána

en: Template password
cs_CZ: Heslo šablony

en: Template saved
cs_CZ: Šablona uložena

en: Template screenshot generation is disabled.
cs_CZ: Generování snímků obrazovky šablony je zakázáno.

en: Template screenshots
cs_CZ: Snímky obrazovky šablony

en: Template screenshots deleted
cs_CZ: Snímky obrazovky šablony smazány

en: Template settings
cs_CZ: Nastavení šablony

en: Template tag
cs_CZ: Tag šablony

en: Template tags
cs_CZ: Tagy šablony

en: Template thumbnail column
cs_CZ: Sloupec miniatur šablon

en: Template title
cs_CZ: Název šablony

en: Template type
cs_CZ: Typ šablony

en: Templates
cs_CZ: Šablony

en: Term ID
cs_CZ: ID výrazu

en: Term archive URL
cs_CZ: URL archivu termu

en: Term count
cs_CZ: Počet termů

en: Term description
cs_CZ: Popis termu

en: Term group
cs_CZ: Skupina termínů

en: Term id
cs_CZ: ID termu

en: Term meta
cs_CZ: Meta údaje termínu

en: Term name
cs_CZ: Název termu

en: Term slug
cs_CZ: Slug termu

en: Term taxonomy ID
cs_CZ: ID taxonomie termínu

en: Term taxonomy slug
cs_CZ: Slug taxonomie termu

en: Terms
cs_CZ: Podmínky

en: Terrain
cs_CZ: Terénní

en: Testimonial
cs_CZ: Doporučení

en: Testimonials
cs_CZ: Doporučení

en: Text align
cs_CZ: Zarovnání textu

en: Text block
cs_CZ: Textový blok

en: Text color
cs_CZ: Barva textu

en: Text decoration
cs_CZ: Dekorace textu

en: Text editor
cs_CZ: Textový editor

en: Text link
cs_CZ: Textový odkaz

en: Text list
cs_CZ: Textový seznam

en: Text padding
cs_CZ: Odsazení textu

en: Text shadow
cs_CZ: Stín textu

en: Text to display when hovering over the field.
cs_CZ: Text, který se zobrazí při najetí na pole.

en: Text transform
cs_CZ: Transformace textu

en: Text wrap
cs_CZ: Zalamování textu

en: Textarea
cs_CZ: Textová oblast

en: Thank you
cs_CZ: Děkujeme

en: Thank you for your message
cs_CZ: Děkujeme za vaši zprávu

en: The "Enable AJAX add to cart buttons on archives" WooCommerce setting must also be active.
cs_CZ: Musí být také aktivní nastavení WooCommerce „Povolit tlačítka AJAX přidat do košíku v archivech“.

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
cs_CZ: Článek „Funkce“ pokrývá témata jako integrace Unsplash, vlastní kód (CSS & JS), přechody, postranní panely, oddělovače tvarů, globální prvky atd.

en: The URL to send the form data to.
cs_CZ: URL, na kterou budou odeslána data formuláře.

en: The active theme has no sidebars defined.
cs_CZ: Aktivní téma nemá definované žádné postranní panely.

en: The custom video player is only applicable to "Media" or "File URL" video source.
cs_CZ: Vlastní přehrávač videa je použitelný pouze pro zdroj videa „Média“ nebo „URL souboru“.

en: The dynamic data is empty.
cs_CZ: Dynamická data jsou prázdná.

en: The executed code will run on your site! Only add code that you consider safe.
cs_CZ: Spuštěný kód poběží na vašem webu! Přidávejte pouze kód, který považujete za bezpečný.

en: The field "%s" exceeds the allowed maximum length of %2$d characters.
cs_CZ: Pole „%s“ překročilo povolenou maximální délku %%2$d znaků.

en: The following classes have been modified by the user below since your last save. Accept or discard those changes to continue your save.
cs_CZ: Následující třídy byly upraveny uživatelem uvedeným níže od vašeho posledního uložení. Přijměte nebo zahoďte tyto změny, abyste mohli pokračovat v ukládání.

en: The form is not rendered if the current user is lacking the required capability.
cs_CZ: Formulář se nezobrazí, pokud aktuální uživatel nemá požadovanou schopnost.

en: The full URL of the API endpoint you want to retrieve data.
cs_CZ: Úplná adresa URL koncového bodu API, ze kterého chcete načíst data.

en: The query element doesn't exist.
cs_CZ: Prvek dotazu neexistuje.

en: The query filter database is outdated. Please click "Regenerate filter index" button to update it.
cs_CZ: Databáze filtrů dotazů je zastaralá. Klikni prosím na tlačítko „Obnovit index filtrů“ pro její aktualizaci.

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
cs_CZ: Web, ze kterého požadujete šablony, má zakázaný přístup k jejich šablonám.

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
cs_CZ: Web, ze kterého požadujete šablony, vyžaduje heslo pro vzdálené šablony.

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
cs_CZ: Zadaný název stylu již existuje. Zvolte prosím jiný název.

en: The value is automatically populated based on the font-size in percentage that you have set under Theme Styles > Typography > HTML: font-size. For an HTML font-size of 100%, the value is 16, if the HTML font-size is 62.5%, the value is 10, and so on. If left empty, your fluid typography unit will be "px" instead of "rem".
cs_CZ: Hodnota se automaticky vyplní na základě velikosti písma v procentech, kterou jste nastavili v části Styly motivu > Typografie > HTML: velikost písma. Pokud je velikost písma HTML 100 %, je hodnota 16, pokud je velikost písma HTML 62,5 %, je hodnota 10 atd. Pokud zůstane prázdná, bude vaše jednotka plynulé typografie "px" namísto "rem".

en: The video <iframe> is lazy loaded after clicking the preview image.
cs_CZ: Video <iframe> je načteno líně po kliknutí na náhledový obrázek.

en: The webhook endpoint(s) to send the submitted form data to.
cs_CZ: Koncový bod(y) webhooků pro odeslání dat odeslaného formuláře.

en: Theme
cs_CZ: Téma

en: Theme Information
cs_CZ: Informace o šabloně

en: Theme Style
cs_CZ: Styl motivu

en: Theme Styles
cs_CZ: Styly motivu

en: Theme author
cs_CZ: Autor šablony

en: Theme author URI
cs_CZ: URI autora šablony

en: Theme is child theme
cs_CZ: Šablona je dětskou šablonou

en: Theme name
cs_CZ: Název šablony

en: Theme style created
cs_CZ: Styl motivu vytvořen

en: Theme style deleted
cs_CZ: Styl motivu smazán

en: Theme styles
cs_CZ: Styly motivu

en: Theme version
cs_CZ: Verze šablony

en: There is an "Activation status" column under "Users", where you can manually set the status to active/inactive and resend the activation email.
cs_CZ: V části "Uživatelé" je sloupec "Stav aktivace", kde můžete ručně nastavit stav na aktivní/neaktivní a znovu odeslat aktivační e-mail.

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
cs_CZ: Existuje novější automaticky uložená verze než ta, kterou právě prohlížíš.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
cs_CZ: Náhled není k dispozici, protože jde o chráněný příspěvek.

en: These parameters will be added to the API request URL.
cs_CZ: Tyto parametry budou přidány do adresy URL požadavku API.

en: These styles also apply to all Gutenberg captions.
cs_CZ: Tyto styly platí také pro všechny nadpisy Gutenberg.

en: These styles will also apply to all Gutenberg captions.
cs_CZ: Tyto styly se použijí také pro všechny nadpisy Gutenberg.

en: Thin
cs_CZ: Tenké

en: This %s component is not enabled for use in the block editor. Ask your site administrator to enable this component for use in the block editor.
cs_CZ: Tato komponenta %s není povolena pro použití v editoru bloků. Požádejte správce webu o povolení této komponenty pro použití v editoru bloků.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
cs_CZ: Tento obsah je chráněn heslem. Pro zobrazení zadejte prosím níže své heslo:

en: This data will be used in your query.
cs_CZ: Tyto údaje budou použity v dotazu.

en: This dataset has unsaved changes
cs_CZ: Tento datový soubor má neuložené změny

en: This element works alongside a "Map" element when "Sync with query" has been set. An invisible <template> node is generated that stores location data. Allowing the map to retrieve and display markers dynamically.
cs_CZ: Tento prvek funguje spolu s prvkem „Mapa“, když je nastavena možnost „Synchronizovat s dotazem“. Je generován neviditelný uzel <template>, který ukládá data o poloze. To umožňuje mapě dynamicky načítat a zobrazovat značky.

en: This feature affects all new user registrations, not just those submitted via the Form element.
cs_CZ: Tato funkce se týká všech nových registrací uživatelů, nejen těch, které byly odeslány prostřednictvím prvku Formulář.

en: This icon set is currently disabled and hidden from the icon dropdown menu. However, any existing icons from this set will still display on your site.
cs_CZ: Tato sada ikon je momentálně zakázaná a skrytá v rozbalovací nabídce ikon. Existující ikony z této sady se však na vašem webu stále zobrazí.

en: This is an experimental feature. Query filters and components are not supported when using API requests.
cs_CZ: Jedná se o experimentální funkci. Filtry a komponenty dotazů nejsou při použití požadavků API podporovány.

en: This page is built with %s.
cs_CZ: Tato stránka je vytvořena pomocí %s.

en: This post has no %s terms.
cs_CZ: Tento příspěvek nemá žádné %s kategorie.

en: This post has no related posts.
cs_CZ: Tento příspěvek nemá žádné související příspěvky.

en: This post is already being edited.
cs_CZ: Tento příspěvek se již upravuje.

en: This query type doesn't support pagination.
cs_CZ: Tento typ dotazu nepodporuje stránkování.

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
cs_CZ: Tato šablona obsahuje paletu barev. Chcete ji importovat?

en: This template contains color palettes. Would you like to import them?
cs_CZ: Tato šablona obsahuje palety barev. Chcete je importovat?

en: This template contains global variables. Would you like to import them?
cs_CZ: Tato šablona obsahuje globální proměnné. Chcete je importovat?

en: This template contains the following theme styles. Would you like to import them?
cs_CZ: Tato šablona obsahuje následující styly motivu. Chcete je importovat?

en: This template is currently not rendered on pages that meet the template conditions as no password has been set.
cs_CZ: Tato šablona se momentálně nezobrazuje na stránkách, které splňují podmínky šablony, protože nebylo nastaveno žádné heslo.

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
cs_CZ: Tento typ šablony je automaticky vykreslován na správné stránce.

en: This text is displayed when the "Registration privacy policy" text is filled in WooCommerce.
cs_CZ: Tento text se zobrazí, když je ve WooCommerce vyplněn text „Zásady ochrany osobních údajů při registraci“.

en: This text is displayed when the "When creating an account, send the new user a link to set their password" option is enabled in WooCommerce.
cs_CZ: Tento text se zobrazí, když je povolena možnost „Při vytváření účtu poslat novému uživateli odkaz pro nastavení hesla“ ve WooCommerce.

en: This user role has %s capability, and therefore full builder access. Effectively overriding this setting.
cs_CZ: Tato uživatelská role má schopnost %s, a proto má plný přístup ke staviteli. To efektivně přepisuje toto nastavení.

en: Thousand separator
cs_CZ: Oddělovač tisíců

en: Thumb
cs_CZ: Náhled

en: Thumbnail
cs_CZ: Náhled

en: Thumbnail navigation
cs_CZ: Navigace miniaturami

en: Thumbnail size
cs_CZ: Velikost miniatury

en: Thursday
cs_CZ: Čtvrtek

en: Tick if this popup is for WooCommerce Quick View.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud je toto popup okno pro WooCommerce Rychlý náhled.

en: Tick if you do not display any post meta fields. Reduce additional queries.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud nechcete zobrazovat žádná pole meta příspěvku. Omezte další dotazy.

en: Tick if you do not display any taxonomy terms. Reduce additional queries.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud nezobrazujete žádné taxonomické termíny. Omezte další dotazy.

en: Tick if you do not need pagination, load more or infinite scroll. Performance boost.
cs_CZ: Zaškrtněte, pokud nepotřebujete stránkování, další načítání nebo nekonečné posouvání. Zvýšení výkonu.

en: Tilt
cs_CZ: Náklon

en: Time
cs_CZ: Čas

en: Time in minutes that the random seed will last. Avoid duplicate posts when using random order.
cs_CZ: Čas v minutách, po který bude náhodný seed platný. Zabraňuje zobrazení duplicitních příspěvků při použití náhodného pořadí.

en: Time zone
cs_CZ: Časové pásmo

en: Timeline
cs_CZ: Časová osa

en: Timezone
cs_CZ: Časové pásmo

en: Timing function
cs_CZ: Časová funkce

en: Title
cs_CZ: Název

en: Title Tag
cs_CZ: Tag nadpisu

en: Title margin
cs_CZ: Okraj nadpisu

en: Title tag
cs_CZ: Tag nadpisu

en: Title typography
cs_CZ: Typografie nadpisu

en: To add decorative text, but not user input. Runs through %s.
cs_CZ: Pro přidání dekorativního textu, ne uživatelského vstupu. Prochází přes %s.

en: To distinguish markers in the builder.
cs_CZ: Rozlišování značek v budově.

en: To ensure showing a marker please provide the latitude and longitude, separated by comma.
cs_CZ: Pro zajištění zobrazení značky prosím uveďte zeměpisnou šířku a délku, oddělené čárkou.

en: To select a default value you have to first connect this property with the select control.
cs_CZ: Chcete-li vybrat výchozí hodnotu, musíte tuto vlastnost nejprve propojit s ovládacím prvkem select.

en: To trigger the interaction when 50%% of the element is in the viewport, set the rootMargin to %s.
cs_CZ: Pro spuštění interakce, když je 50 %% elementu ve viewportu, nastavte rootMargin na %s.

en: Toggle
cs_CZ: Přepnout

en: Toggle attribute
cs_CZ: Přepnout atribut

en: Toggle controls
cs_CZ: Přepnout ovládací prvky

en: Toggle coupon form
cs_CZ: Přepnout formulář kupónu

en: Toggle dropdown
cs_CZ: Přepnout rozbalovací menu

en: Toggle login form
cs_CZ: Přepnout přihlašovací formulář

en: Toggle mini cart
cs_CZ: Přepnout mini košík

en: Toggle offcanvas
cs_CZ: Přepnout offcanvas

en: Toggle on
cs_CZ: Přepnout na

en: Toggle search
cs_CZ: Přepnout vyhledávání

en: Toggle width
cs_CZ: Šířka přepínače

en: Toggleable form
cs_CZ: Přepínatelný formulář

en: Toolbar
cs_CZ: Panel nástrojů

en: Toolbar logo link
cs_CZ: Odkaz loga panelu nástrojů

en: Top
cs_CZ: Špička

en: Top / Start
cs_CZ: Nahoře / na začátku

en: Top center
cs_CZ: Nahoře uprostřed

en: Top left
cs_CZ: Vlevo nahoře

en: Top level
cs_CZ: Nejvyšší úroveň

en: Top level terms only
cs_CZ: Pouze termíny nejvyšší úrovně

en: Top right
cs_CZ: Vpravo nahoře

en: Total
cs_CZ: Celkem

en: Total items path
cs_CZ: Celkový počet položek cesta

en: Total jobs
cs_CZ: Celkem úloh

en: Track color
cs_CZ: Barva stopy

en: Track resize
cs_CZ: Změna velikosti stopy

en: Transform
cs_CZ: Transformace

en: Transform origin
cs_CZ: Počátek transformace

en: Transition
cs_CZ: Přechod

en: Translate X
cs_CZ: Posun x

en: Translate Y
cs_CZ: Posun y

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
en: %s comment | %s comments
cs_CZ[0]: %s komentář
cs_CZ[1]: %s komentářů

en: Transparency
cs_CZ: Průhlednost

en: Trash
cs_CZ: Koš

en: Trash is empty
cs_CZ: Koš je prázdný

en: Triangle
cs_CZ: Trojúhelník

en: Triangle concave
cs_CZ: Trojúhelník konkávní

en: Triangle convex
cs_CZ: Trojúhelník konvexní

en: Triangle double
cs_CZ: Trojúhelník dvojitý

en: Trigger
cs_CZ: Spouštěč

en: Trigger "register_new_user" action to send WordPress notification. %s
cs_CZ: Spustit akci „register_new_user“ pro odeslání WordPress notifikace. %s

en: True
cs_CZ: Pravda

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
cs_CZ: TrueType písmo: Nekomprimovaná data písma, ale částečná podpora IE9+.

en: Tuesday
cs_CZ: Úterý

en: Type
cs_CZ: Typ

en: Type keyword, hit enter.
cs_CZ: Zadejte klíčové slovo a stiskněte enter.

en: Type name, hit enter
cs_CZ: Napiš název, stiskni enter

en: Type scale ratio
cs_CZ: Poměr stupnice typu

en: Type speed in ms
cs_CZ: Rychlost psaní v ms

en: Type to search
cs_CZ: Pište pro vyhledávání

en: Type to search for ..
cs_CZ: Začni psát pro vyhledávání..

en: Typography
cs_CZ: Typografie

en: Typography active
cs_CZ: Aktivní typografie

en: URL parameter
cs_CZ: URL parametr

en: URL parameters
cs_CZ: URL parametry

en: URL redirect to after applying the filter. Leave it empty if not intended to.
cs_CZ: URL přesměrování po aplikaci filtru. Nechte prázdné, pokud není zamýšleno.

en: Unable to calculate total pages for offset pagination. Items per page not found for element "%s".
cs_CZ: Nelze vypočítat celkový počet stránek pro offsetové stránkování. Položky na stránku nebyly nalezeny pro prvek "%s".

en: Unable to determine items per page for offset pagination. Check offset key settings.
cs_CZ: Nelze určit položky na stránku pro offsetové stránkování. Zkontrolujte nastavení offsetového klíče.

en: Unable to fix corrupted filter element database
cs_CZ: Nelze opravit poškozenou databázi prvků filtru

en: Uncategorized
cs_CZ: Nezařazené

en: Unconnected
cs_CZ: Nepropojeno

en: Unconnected properties detected. Edit your component or any of its children to connect your properties to a specific setting.
cs_CZ: Zjištěny nepropojené vlastnosti. Upravte svou komponentu nebo některé z jejích potomků pro propojení vlastností s konkrétním nastavením.

en: Underline
cs_CZ: Podtržení

en: Understanding the layout
cs_CZ: Pochopení rozložení

en: Undo
cs_CZ: Zpět

en: Unique lightbox identifier
cs_CZ: Jedinečný identifikátor lightboxu

en: Unknown
cs_CZ: Neznámá

en: Unlimited websites
cs_CZ: Neomezené weby

en: Unlink
cs_CZ: Odpojit

en: Unlink component
cs_CZ: Odpojit komponentu

en: Unlinked
cs_CZ: Odpojeno

en: Unlock
cs_CZ: Odemknout

en: Unlock password protection
cs_CZ: Odemknout ochranu heslem

en: Unlocked
cs_CZ: Odemčeno

en: Unordered list
cs_CZ: Neseřazený seznam

en: Unpin
cs_CZ: Odepnout

en: Unpinned
cs_CZ: Odepnuto

en: Unsigned code
cs_CZ: Nepodepsaný kód

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
cs_CZ: Vyžadován Unsplash API klíč! Přidejte klíč v nástěnce pod: %s

en: Unused elements
cs_CZ: Nepoužívané prvky

en: Unused on this page
cs_CZ: Nepoužito na této stránce

en: Unused on this site
cs_CZ: Nepoužito na tomto webu

en: Unwrap
cs_CZ: Rozbalit

en: Up sells
cs_CZ: Upsells

en: Up-sells
cs_CZ: Up-selly

en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

en: Update Template Bundle
cs_CZ: Aktualizovat balíček šablon

en: Update Template Tag
cs_CZ: Aktualizovat tag šablony

en: Update cart via AJAX
cs_CZ: Načíst obsah přes AJAX

en: Update filter index
cs_CZ: Aktualizovat index filtru

en: Update post
cs_CZ: Načíst obsah přes AJAX

en: Updated
cs_CZ: Aktualizováno

en: Updating references to %s global variable(s) across the entire site...
cs_CZ: Aktualizace odkazů na %s globální proměnné napříč celým webem...

en: Upload
cs_CZ: Nahrát

en: Upload .%s file
cs_CZ: Nahrát soubor .%s

en: Upload SVG
cs_CZ: Nahrát SVG

en: Upload/Add image
cs_CZ: Nahrát/Přidat obrázek

en: Uploaded file type is not allowed.
cs_CZ: Nahraný typ souboru není povolen.

en: Uppercase
cs_CZ: Velká písmena

en: Usage
cs_CZ: Použití

en: Use "%root%" to target the element wrapper.
cs_CZ: Použijte „%root%“ k zacílení obalu prvku.

en: Use "ip" to prevent multiple entries from the same IP address.
cs_CZ: Použijte „ip“ pro zabránění vícenásobného odeslání ze stejné IP adresy.

en: Use %s to pass data such as the source and target elements to your custom function.
cs_CZ: Použijte %s k předání dat, jako jsou zdrojové a cílové prvky, do vaší vlastní funkce.

en: Use %s when adding columns/rows
cs_CZ: Použít %s při přidávání sloupců/řádků

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
cs_CZ: Použít AJAX místo volání WP REST API pro vykreslování prvků.

en: Use PHP constant
cs_CZ: Použití konstanty PHP

en: Use a prefix to avoid conflicts with plugins or WordPress reserved parameters.
cs_CZ: Použij prefix, abys zabránil konfliktům s pluginy nebo vyhrazenými parametry WordPressu.

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
cs_CZ: Použijte libovolnou hodnotu pole formuláře pomocí jejího ID takto: {{form_field}}. Nahraďte „form_field“ skutečným ID pole.

en: Use block editor
cs_CZ: Použít blokový editor

en: Use brand colors
cs_CZ: Použít firemní barvy

en: Use field IDs to personalize your message.
cs_CZ: Použijte ID polí k personalizaci vaší zprávy.

en: Use for sticky scrolling header etc.
cs_CZ: Použijte pro sticky scrolling header atd.

en: Use in block editor
cs_CZ: Použít blokový editor

en: Use min/max
cs_CZ: Použít min/max

en: Use min/max date from index table.
cs_CZ: Použít min/max datum z indexové tabulky.

en: Use product variation image
cs_CZ: Použít obrázek varianty produktu

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
cs_CZ: Použijte builder pro přidání vlastního kódu na konkrétní stránku.

en: Use the date format as set under Settings > General > Date format
cs_CZ: Použijte formát data nastavený v Nastavení > Obecné > Formát data

en: Use the dynamic picker in the "Meta key" control below to select the desired custom field. The dynamic data tag is used to retrieves the field settings, it is not parsed.
cs_CZ: Použijte dynamický výběr v ovládacím prvku „Meta klíč“ níže k výběru požadovaného vlastního pole. Dynamický datový tag se používá k získání nastavení pole, není parsován.

en: Use the generated variables in your design (theme styles, elements, etc.)
cs_CZ: Použijte vygenerované proměnné ve svém návrhu (styly motivu, prvky atd.)

en: Use valid HTML syntax. No spaces.
cs_CZ: Použijte platnou HTML syntaxi. Bez mezer.

en: Use vertical position of target node.
cs_CZ: Použít vertikální pozici cílového uzlu.

en: Use width & horizontal position of target node.
cs_CZ: Použít šířku a horizontální pozici cílového uzlu.

en: Used if default or custom preview image can't be loaded.
cs_CZ: Použije se, pokud nelze načíst výchozí nebo vlastní náhledový obrázek.

en: Used if logo image isn't set or available.
cs_CZ: Používá se, pokud není nastaveno nebo k dispozici logo.

en: Used on this page
cs_CZ: Použito na této stránce

en: Used on this site
cs_CZ: Použito na tomto webu

en: Used to creat visual hiarchy between nested dropdowns.
cs_CZ: Používá se k vytvoření vizuální hierarchie mezi vnořenými rozbalovacími nabídkami.

en: User
cs_CZ: Uživatel

en: User ID
cs_CZ: ID uživatele

en: User Login
cs_CZ: Přihlášení uživatele

en: User Registration
cs_CZ: Registrace uživatele

en: User activation
cs_CZ: Aktivace uživatele

en: User author URL
cs_CZ: URL autora uživatele

en: User login
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: User meta
cs_CZ: Meta údaje uživatele

en: User name
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: User portrait
cs_CZ: Portrét uživatele

en: User profile
cs_CZ: Profil uživatele

en: User registered
cs_CZ: Uživatel registrován

en: User registered date
cs_CZ: Datum registrace uživatele

en: User registration
cs_CZ: Registrace uživatele

en: User role
cs_CZ: Role uživatele

en: User roles
cs_CZ: Uživatelské role

en: User roles with code execution capability
cs_CZ: Uživatelské role s možností spuštění kódu

en: Username
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Username already exists.
cs_CZ: Uživatelské jméno již existuje.

en: Username is not valid.
cs_CZ: Uživatelské jméno není platné.

en: Username required.
cs_CZ: Uživatelské jméno je povinné.

en: Users
cs_CZ: Uživatelé

en: Users could upload potentially malicious files through your form. To minimize this risk, please specify the "Allowed file formats" below.
cs_CZ: Uživatelé by mohli přes váš formulář nahrát potenciálně škodlivé soubory. Pro minimalizaci tohoto rizika prosím níže specifikujte „Povolené formáty souborů“.

en: Using "Auto height" might lead to CLS (Cumulative Layout Shift).
cs_CZ: Použití „Automatické výšky“ může vést k CLS (Kumulativní posun rozložení).

en: Using Cloudflare Bot Fight Mode? Try disabling it
cs_CZ: Používáte Cloudflare Bot Fight Mode? Zkuste ho vypnout

en: Valid
cs_CZ: Platné

en: Valid JSON data required to run the importer
cs_CZ: Pro spuštění importéru jsou vyžadována platná JSON data

en: Valid code signatures are required for all Code (element), SVG (element) and Query editor instances to run.
cs_CZ: Pro spuštění všech instancí prvků Code, SVG a editoru dotazů jsou vyžadovány platné podpisy kódu.

en: Valid signature
cs_CZ: Platný podpis

en: Validation failed
cs_CZ: Validace selhala

en: Value
cs_CZ: Hodnota

en: Value type
cs_CZ: Typ hodnoty

en: Variable
cs_CZ: Variabilní

en: Variable dropdown: Hide value
cs_CZ: Rozbalovací nabídka proměnných: Skrýt hodnotu

en: Variable name
cs_CZ: Název proměnné

en: Variable name already exists
cs_CZ: Název proměnné již existuje

en: Variable name missing
cs_CZ: Chybí název proměnné

en: Variable product
cs_CZ: Variabilní produkt

en: Variables
cs_CZ: Proměnné

en: Variables duplicated
cs_CZ: Proměnné duplikovány

en: Variables imported
cs_CZ: Proměnné importovány

en: Variables renamed
cs_CZ: Proměnné přejmenovány

en: Variation swatches
cs_CZ: Vzorky variant

en: Variations
cs_CZ: Varianty

en: Verification failure page
cs_CZ: Stránka s chybou ověření

en: Verification success page
cs_CZ: Stránka úspěšného ověření

en: Vertical
cs_CZ: Vertikální

en: Vertical - Cloud
cs_CZ: Vertikální - mrak

en: Vertical - Drops
cs_CZ: Vertikální - kapky

en: Vertical - Pixels
cs_CZ: Vertikální - pixely

en: Vertical - Stroke
cs_CZ: Vertikální - tah

en: Vertical - Stroke #2
cs_CZ: Vertikální - tah #2

en: Vertical - Tilt
cs_CZ: Vertikální - náklon

en: Vertical - Triangle
cs_CZ: Vertikální - trojúhelník

en: Vertical - Triangle double
cs_CZ: Vertikální - Dvojitý trojúhelník

en: Vertical - Wave
cs_CZ: Vertikální - vlna

en: Vertical - Wave brush
cs_CZ: Vertikální - Vlnitý tah

en: Vertical - Waves
cs_CZ: Vertikální - vlny

en: Vertical - Zigzag
cs_CZ: Vertikální - cikcak

en: Vertical align
cs_CZ: Vertikální zarovnání

en: Vertical alignment
cs_CZ: Vertikální zarovnání

en: Very fast
cs_CZ: Velmi rychlá

en: Very slow
cs_CZ: Velmi pomalá

en: Very well
cs_CZ: Velmi dobře

en: Video URL
cs_CZ: URL videa

en: Video file URL
cs_CZ: URL videa

en: Video url
cs_CZ: URL videa

en: Videos
cs_CZ: Videa

en: View
cs_CZ: Zobrazit

en: View %s
cs_CZ: Zobrazit %s

en: View Custom Font
cs_CZ: Zobrazit vlastní písmo

en: View Custom Fonts
cs_CZ: Zobrazit vlastní písma

en: View Template
cs_CZ: Zobrazit šablonu

en: View Template Bundle
cs_CZ: Zobrazit balíček šablon

en: View Template Tag
cs_CZ: Zobrazit tag šablony

en: View Templates
cs_CZ: Zobrazit šablony

en: View cart
cs_CZ: Zobrazit košík

en: View changelog
cs_CZ: Zobrazit seznam změn

en: View classes
cs_CZ: Zobrazit třídy

en: View on frontend
cs_CZ: Zobrazit na frontendu

en: View order
cs_CZ: Zobrazit objednávku

en: View products
cs_CZ: Zobrazit produkty

en: Vimeo privacy hash
cs_CZ: Vimeo privátní hash

en: Vimeo video ID/URL
cs_CZ: Vimeo ID videa/URL

en: Visibility
cs_CZ: Viditelnost

en: Visible
cs_CZ: Viditelné

en: Visible after
cs_CZ: Viditelné po

en: Visible on scroll up
cs_CZ: Viditelné při posunu nahoru

en: Visit docs
cs_CZ: Navštívit dokumentaci

en: Visit the website %s
cs_CZ: Navštívit web %s

en: Visual
cs_CZ: Vizuální

en: Visual grid builder
cs_CZ: Vizuální tvůrce mřížky

en: WP debug
cs_CZ: WP ladění

en: WP language
cs_CZ: Jazyk WP

en: WP memory limit
cs_CZ: WP limit paměti

en: WP version
cs_CZ: Verze WP

en: Warning
cs_CZ: Varování

en: Warning color
cs_CZ: Barva varování

en: Wave
cs_CZ: Vlna

en: Wave brush
cs_CZ: Vlna štětec

en: Waves
cs_CZ: Vlny

en: We recommend setting a padding for your lightbox to accommodate the thumbnail navigation.
cs_CZ: Doporučujeme nastavit odsazení pro váš lightbox, aby se přizpůsobil navigaci miniaturami.

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
cs_CZ: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType písmo s ještě lepší kompresí než WOFF 1.0, ale bez podpory prohlížeče IE.

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
cs_CZ: Web Open Font Format: Komprimované TrueType/OpenType písmo s informacemi o zdroji písma a plnou podporou IE9+ (doporučeno).

en: Web design
cs_CZ: Webdesign

en: Webfont loading method
cs_CZ: Metoda načítání webových fontů

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
cs_CZ: Webové fonty (jako Google Fonts) jsou ve výchozím nastavení načítány pomocí stylových předloh. Vyberte „Webfont Loader“, abyste se vyhnuli FOUT (Flash of unstyled text) tím, že skryjete obsah vašeho webu, dokud nebudou načteny všechny webové fonty.

en: Webhook payload too large.
cs_CZ: Payload webhooku je příliš velký.

en: Webhook request failed with status code
cs_CZ: Požadavek webhooku selhal se stavovým kódem

en: Website
cs_CZ: Web

en: Wednesday
cs_CZ: Středa

en: Weekday
cs_CZ: Den v týdnu

en: Welcome to %s
cs_CZ: Vítejte v %s

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
cs_CZ: Jak se jmenuje tento builder? A proč jste si ho vybral/a?

en: When a Map ID is present, map styles are controlled via the %s.
cs_CZ: Když je přítomné ID mapy, styly mapy jsou ovládány přes %s.

en: When editing your popup template, you have to enable the "Info Box" setting under "Template Settings > Popup".
cs_CZ: Při úpravě šablony vyskakovacího okna musíte povolit nastavení „Informační box“ v „Nastavení šablony > Vyskakovací okno“.

en: When enabled, this field acts as a spam trap. It will not be visible to users, but will capture any bots that fill it out.
cs_CZ: Když je povoleno, toto pole funguje jako past na spam. Nebude viditelné pro uživatele, ale zachytí všechny boty, které ho vyplní.

en: When enabled, this query only runs when a live search is performed.
cs_CZ: Když je povoleno, tento dotaz se spustí pouze při provedení živého vyhledávání.

en: When pasting elements from another site that contain image or SVG files, placeholders are used by default. Enable to download the image from the source site. If the current user lacks SVG upload permissions, a placeholder SVG is used.
cs_CZ: Při vkládání prvků z jiné stránky, které obsahují obrázky nebo SVG soubory, se ve výchozím nastavení používají zástupné symboly. Povolte pro stažení obrázku z původní stránky. Pokud současný uživatel nemá oprávnění k nahrávání SVG, použije se zástupný SVG symbol.

en: When rendering without wrapper your settings under the style tab won't have any effect.
cs_CZ: Při vykreslování bez obalu nebudou mít vaše nastavení na kartě stylu žádný efekt.

en: When someone visits a default WordPress authentication URL (%s), they are redirected to this selected page.
cs_CZ: Když někdo navštíví výchozí WordPress autentizační URL (%s), bude přesměrován na tuto vybranou stránku.

en: When using dynamic data that contains formatted text (e.g. WYSIWYG field, or any other HTML tags such as p, div, headings, etc.), set the HTML tag to "div", not "p". Alternatively, use the Rich Text element.
cs_CZ: Při použití dynamických dat obsahujících formátovaný text (např. Pole WYSIWYG nebo jakékoli jiné HTML tagy jako p, div, nadpisy atd.), nastavte HTML tag na „div“, ne na „p“. Případně použijte prvek Rich Text.

en: Where to set the pagination parameter in the request.
cs_CZ: Kde v požadavku nastavit parametr stránkování.

en: Where you defined the offset key. Bricks will retrieve the value from there.
cs_CZ: Kde jste definovali klíč posunu. Bricks odtud načte hodnotu.

en: White space
cs_CZ: Mezery

en: Whitelist URLs
cs_CZ: Povolené URL adresy

en: Whoops, that page is gone
cs_CZ: Jejda, tato stránka je pryč

en: Wide
cs_CZ: Široké

en: Widget margin
cs_CZ: Okraj widgetu

en: Widget title
cs_CZ: Název widgetu

en: Widget title border
cs_CZ: Ohraničení názvu widgetu

en: Widget title typography
cs_CZ: Typografie názvu widgetu

en: Widgets
cs_CZ: Widgety

en: Width
cs_CZ: Šířka

en: Window
cs_CZ: Okno

en: Window storage
cs_CZ: Úložiště okna

en: Wireframes
cs_CZ: Drátěné kostry

en: Wireframes provide basic structural templates that serve as a starting point for designing a layout. They are based on classes and variables.
cs_CZ: Drátěné modely poskytují základní strukturální šablony, které slouží jako výchozí bod pro návrh rozvržení. Jsou založeny na třídách a proměnných.

en: Without attributes
cs_CZ: Bez atributů

en: Wonderful
cs_CZ: Nádherné

en: WooCommerce Template Hook
cs_CZ: Hook šablony WooCommerce

en: WooCommerce template hooks
cs_CZ: Háčky šablony WooCommerce

en: Woohoo
cs_CZ: Jupí

en: WordPress Environment
cs_CZ: WordPress prostředí

en: WordPress authentication page access
cs_CZ: Přístup k autentizační stránce WordPressu

en: WordPress field
cs_CZ: WordPress pole

en: Words limit
cs_CZ: Limit slov

en: Words per minute
cs_CZ: Slov za minutu

en: Words per minutes
cs_CZ: Slov za minutu

en: Would you like to import the variable categories as well?
cs_CZ: Chcete importovat také kategorie proměnných?

en: Wrap
cs_CZ: Zalamovat

en: Wrap element
cs_CZ: Zabalit prvek

en: Wrap reverse
cs_CZ: Zalamovat obráceně

en: Wrap your scripts in %s tags.
cs_CZ: Obalte své skripty tagy %s.

en: Wrapper
cs_CZ: Obal

en: X axis
cs_CZ: Osa X

en: Y axis
cs_CZ: Osa Y

en: Yeah
cs_CZ: Jo

en: Year: %s
cs_CZ: Rok: %s

en: Yearly
cs_CZ: Ročně

en: Yep
cs_CZ: Jop

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: You
cs_CZ: Vy

en: You are about to delete all form submissions (including the database table). Do you wish to proceed?
cs_CZ: Chystáte se smazat všechna odeslání formulářů (včetně tabulky v databázi). Chcete pokračovat?

en: You are about to delete all form submissions of form ID %s. Do you wish to proceed?
cs_CZ: Chystáte se smazat všechna odeslání formulářů s ID %s. Chcete pokračovat?

en: You are about to delete all form submissions. Do you wish to proceed?
cs_CZ: Chystáte se smazat všechna odeslání formulářů. Chcete pokračovat?

en: You are about to delete all template screenshots. Not your featured images, though. Do you wish to proceed?
cs_CZ: Chystáte se smazat všechny náhledy šablon. Nikoli však vaše náhledové obrázky. Chcete pokračovat?

en: You are about to delete this capability. Do you wish to proceed?
cs_CZ: Chystáte se smazat toto oprávnění. Chcete pokračovat?

en: You are about to fix the element database. Do you wish to proceed?
cs_CZ: Chystáte se opravit databázi elementů. Chcete pokračovat?

en: You are about to regenerate code signatures for all executable code on your website. Please ensure you have a recent backup before continuing. Do you wish to proceed?
cs_CZ: Chystáte se znovu vygenerovat podpisy kódu pro veškerý spustitelný kód na vašem webu. Před pokračováním se ujistěte, že máte aktuální zálohu. Chcete pokračovat?

en: You are about to regenerate indexes for all query filters. Do you wish to proceed?
cs_CZ: Chystáte se znovu vygenerovat indexy pro všechny filtry dotazů. Chcete pokračovat?

en: You are about to remove all index jobs. Do you wish to proceed?
cs_CZ: Chystáte se odstranit všechny indexovací úlohy. Chcete pokračovat?

en: You are about to remove all selected icons from this set. Do you wish to proceed?
cs_CZ: Chystáte se odstranit všechny vybrané ikony z této sady. Chcete pokračovat?

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
cs_CZ: Chystáte se resetovat všechna globální nastavení Bricks. Chcete pokračovat?

en: You are about to trigger Index Job. Do you wish to proceed?
cs_CZ: Chystáte se spustit indexovací úlohu. Chcete pokračovat?

en: You are editing the selected global query settings. Changes to this global query apply to all instances throughout your website.
cs_CZ: Upravujete vybrané globální nastavení dotazu. Změny tohoto globálního dotazu se vztahují na všechny instance na celém webu.

en: You are missing out!
cs_CZ: Něco vám uniká!

en: You are not allowed to add scripts.
cs_CZ: Nemáte povoleno přidávat skripty.

en: You are not allowed to uploads SVG files.
cs_CZ: Nemáte povolení nahrávat SVG soubory.

en: You are now running the latest version
cs_CZ: Nyní používáte nejnovější verzi

en: You are viewing the first 1000 results. Perform search to see more.
cs_CZ: Prohlížíte prvních 1000 výsledků. Pro zobrazení dalších proveďte vyhledávání.

en: You can manage code execution permissions under: %s
cs_CZ: Oprávnění ke spuštění kódu můžete spravovat v: %s

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
cs_CZ: Můžeš spravovat svou licenci, aktualizovat platební metodu a zobrazit své faktury přímo z %s.

en: You can now manage your custom fonts using the new %s in the builder.
cs_CZ: Nyní můžete spravovat svá vlastní písma pomocí nového %s v builderu.

en: You can render API response data through dynamic data tags. Create custom-labeled dynamic data tags for the {query_api} tag by hovering over any key in the response above and and click the "+" icon. Those labeled tags are stored for you in your browser local storage, not in the database. They are therefore not available on other devices or browsers.
cs_CZ: Data odpovědi API můžete vykreslovat pomocí dynamických datových značek. Vytvořte vlastní dynamické datové značky pro značku {query_api} tak, že najedete na libovolný klíč ve výše uvedené odpovědi a kliknete na ikonu "+". Tyto označené značky se pro vás uloží do místního úložiště prohlížeče, nikoli do databáze. Nejsou proto dostupné v jiných zařízeních nebo prohlížečích.

en: You can use the title attribute to provide a description of the expected input value to meet the "pattern" requirement set above.
cs_CZ: Pomocí atributu title můžete uvést popis očekávané vstupní hodnoty, abyste splnili výše uvedený požadavek na "vzor".

en: You did not select any action(s). So when this form is submitted nothing happens.
cs_CZ: Nevybrali jste žádnou akci. Takže když bude tento formulář odeslán, nic se nestane.

en: You do not have the required capability to perform this action.
cs_CZ: K provedení této akce nemáte potřebné schopnosti.

en: You don't have permission to perform this action.
cs_CZ: Nemáte oprávnění k provedení této akce.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can create posts through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
cs_CZ: Zakázali jste kontroly schopností. Nyní může kdokoli, včetně nepřihlášených návštěvníků, vytvářet příspěvky prostřednictvím tohoto formuláře. To může vést k neoprávněnému vytváření obsahu, nevyžádaným a škodlivým příspěvkům, znečišťování databáze a potenciálnímu narušení bezpečnosti. Toto nastavení používejte pouze v případě, že máte zavedena alternativní bezpečnostní opatření, formulář se nachází na chráněné stránce nebo plně rozumíte bezpečnostním důsledkům.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can edit the post through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
cs_CZ: Zakázali jste kontroly schopností. Nyní může kdokoli, včetně nepřihlášených návštěvníků, upravovat příspěvek prostřednictvím tohoto formuláře. To může vést k neoprávněnému vytváření obsahu, zasílání spamu a škodlivých příspěvků, znečišťování databáze a potenciálnímu narušení bezpečnosti. Toto nastavení používejte pouze v případě, že máte zavedena alternativní bezpečnostní opatření, formulář se nachází na chráněné stránce nebo plně rozumíte bezpečnostním důsledkům.

en: You have set an icon, but no text. Please provide the "aria-label" for accessibility.
cs_CZ: Nastavili jste ikonu, ale žádný text. Prosím, zadejte „aria-label“ pro přístupnost.

en: You have to add the "Checkout coupon" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout coupon is removed when this setting is enabled. The "Enable the use of coupon codes" WooCommerce setting under "General" must be active.
cs_CZ: Na stránce pokladny musíte sami přidat prvek „Slevový kupón v pokladně“, protože nativní slevový kupón WooCommerce je odstraněn, když je toto nastavení povoleno. Nastavení WooCommerce „Povolit použití slevových kódů“ v sekci „Obecné“ musí být aktivní.

en: You have to add the "Checkout login" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout login is removed when this setting is enabled. The "Enable log-in during checkout" WooCommerce setting under "Accounts & Privacy" must be active.
cs_CZ: Na stránce pokladny musíte sami přidat prvek „Přihlášení v pokladně“, protože nativní přihlášení WooCommerce je odstraněno, když je toto nastavení povoleno. Nastavení WooCommerce „Povolit přihlášení během nákupu“ v sekci „Účty a soukromí“ musí být aktivní.

en: You have to add the "Notice" element yourself wherever necessary as all native WooCommerce notices are removed when this setting is enabled.
cs_CZ: Musíte sami přidat prvek „Oznámení“ všude, kde je to potřeba, protože všechna nativní oznámení WooCommerce jsou odstraněna, když je toto nastavení povoleno.

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
cs_CZ: Zatím jste nezaregistrovali žádné vlastní postranní panely.

en: YouTube video ID/URL
cs_CZ: YouTube ID videa/URL

en: YouTube, Vimeo or file URL.
cs_CZ: YouTube, Vimeo nebo URL adresa souboru.

en: Your CSS files were automatically generated in the background.
cs_CZ: Vaše CSS soubory byly automaticky vygenerovány na pozadí.

en: Your Email
cs_CZ: Váš email

en: Your Message
cs_CZ: Vaše zpráva

en: Your Name
cs_CZ: Vaše jméno

en: Your Unsplash API key is not valid.
cs_CZ: Váš Unsplash API klíč není platný.

en: Your account is inactive
cs_CZ: Váš účet je neaktivní

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
cs_CZ: Vaše připojené soubory přesahují maximální limit nahrávání 25 MB.

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
cs_CZ: Vaše připojené soubory přesahují maximální velikost nahrávání serveru %s.

en: Your browser does not support the audio tag.
cs_CZ: Váš prohlížeč nepodporuje audio tag.

en: Your browser does not support the video tag.
cs_CZ: Váš prohlížeč nepodporuje video tag.

en: Your builder capability doesn't allow you to access these settings.
cs_CZ: Vaše oprávnění builderu vám neumožňuje přístup k těmto nastavením.

en: Your comment is awaiting moderation.
cs_CZ: Tvůj komentář čeká na schválení.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
cs_CZ: Tvůj komentář čeká na schválení. Toto je náhled; tvůj komentář bude viditelný po jeho schválení.

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
cs_CZ: Sem napiš svou zprávu. Čím více detailů, tím lépe ;)

en: Your name (optional)
cs_CZ: Tvé jméno (volitelné)

en: Your password
cs_CZ: Vaše heslo

en: Your provided license key is invalid. Please deactivate and then reactivate your license.
cs_CZ: Váš poskytnutý licenční klíč je neplatný. Deaktivujte a poté znovu aktivujte svou licenci.

en: Your remote templates password is incorrect.
cs_CZ: Vaše heslo pro vzdálené šablony je nesprávné.

en: Your selected template is empty.
cs_CZ: Vámi vybraná šablona je prázdná.

en: Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.
cs_CZ: Vaše téma (%s) obsahuje zastaralé kopie některých souborů šablon WooCommerce.

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
cs_CZ: Oprávnění k zápisu do vaší složky pro nahrávání jsou nedostatečná.

en: Your user role "%1$s" is not allowed to edit this post type with %2$s. Please get in touch with the site admin to change it.
cs_CZ: Vaše uživatelská role „%1$s“ nemá povolení upravovat tento typ příspěvku pomocí %2$s. Kontaktujte prosím správce webu pro změnu.

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
cs_CZ: Váš web (%1$s) nemá oprávnění přistupovat k šablonám z %2$s

en: Your website does not match your license key. Please deactivate and then reactivate your license.
cs_CZ: Váš web neodpovídá vašemu licenčnímu klíči. Deaktivujte a poté znovu aktivujte svou licenci.

en: Zigzag
cs_CZ: Cikcak

en: Zoom
cs_CZ: Přiblížení

en: Zoom Control
cs_CZ: Ovládání přiblížení

en: Zoom in
cs_CZ: Přiblížení

en: Zoom level
cs_CZ: Úroveň přiblížení

en: Zoom or close
cs_CZ: Přiblížit nebo zavřít

en: Zoom out
cs_CZ: Oddálení

en: add key after
cs_CZ: přidat klíč za

en: after
cs_CZ: po

en: alphanumeric characters only
cs_CZ: pouze alfanumerické znaky

en: before
cs_CZ: před

[ctx: bricks]
en: %1$s on %2$s
cs_CZ: %1$s dne %2$s

en: builder access
cs_CZ: přístup ke staviteli

en: by
cs_CZ: od

en: carousel
cs_CZ: karusel

en: cloned
cs_CZ: klonováno

en: contains
cs_CZ: obsahuje

en: dashed
cs_CZ: čárkovaný

en: deprecated
cs_CZ: zastaralé

en: does not contain
cs_CZ: neobsahuje

en: double
cs_CZ: dvojitý

en: experimental
cs_CZ: experimentální

en: hCaptcha key required! Add key in dashboard under: %s
cs_CZ: klíč hCaptcha je vyžadován! Přidejte klíč na ovládací panel v části: %s

en: is
cs_CZ: je

en: is empty
cs_CZ: je prázdné

en: is not
cs_CZ: není

en: is not empty
cs_CZ: není prázdné

en: learn more
cs_CZ: zjistit více

en: legacy
cs_CZ: zastaralé

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
cs_CZ: nových šablon bylo vydáno od té doby, co jsi zrušil Bricks.

en: not set
cs_CZ: nenastaven

en: official roadmap
cs_CZ: oficiální roadmapu

en: per month
cs_CZ: za měsíc

en: posts
cs_CZ: příspěvky

en: results for:
cs_CZ: výsledků pro:

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
cs_CZ: J. n @ H:i

en: set
cs_CZ: nastaven

en: will be using this constant
cs_CZ: bude používat tuto konstantu

en: wp_remote_post request failed. Please check your server configuration. Required for query filters.
cs_CZ: požadavek wp_remote_post se nezdařil. Zkontrolujte prosím konfiguraci svého serveru. Vyžadováno pro filtry dotazů.

en: x-axis
cs_CZ: osa x

en: y-axis
cs_CZ: osa y

en: your account
cs_CZ: tvůj účet
