Bricks Internationalisation - en to da_DK translation catalogue (3776 entries)

en: "%s" imported.
da_DK: »%s« importeret.

en: "Coming soon" mode (HTTP status code 200) indicates that your site is available for search engine indexing.
da_DK: »Kommer snart«-tilstand (HTTP-statuskode 200) indikerer, at dit websted er tilgængeligt for søgemaskineindeksering.

en: "Maintenance" mode (HTTP status code 503) indicates that your site is temporary unavailable, signaling search engines to come back later.
da_DK: »Vedligeholdelsestilstand« (HTTP-statuskode 503) indikerer, at dit websted er midlertidigt utilgængeligt, og signalerer til søgemaskiner, at de skal komme tilbage senere.

en: "Page Number" uses page numbers, "Offset" uses an offset value.
da_DK: "Page Number" bruger sidetal, "Offset" bruger en offset-værdi.

en: %1$d orphaned elements found across %2$d posts. Click "Clean up all orphaned elements" to remove all orphaned elements from your site. Please backup your site before you proceed.
da_DK: %1$d forældreløse elementer fundet på tværs af %2$d indlæg. Klik på »Ryd op i alle forældreløse elementer« for at fjerne alle forældreløse elementer fra dit websted. Lav venligst en sikkerhedskopi af dit websted, før du fortsætter.

en: %1$s about %2$s in the Bricks Academy.
da_DK: %1$s om %2$s i Bricks Academy.

en: %1$s data for "%2$s" deleted.
da_DK: %1$s data for »%2$s« slettet.

en: %1$s is not enabled for post type "%2$s". Go to "%3$s > %4$s" to enable this post type.
da_DK: %1$s er ikke aktiveret for indholdstypen »%2$s«. Gå til »%3$s > %4$s« for at aktivere denne indholdstype.

en: %1$s of %2$s
da_DK: %1$s af %2$s

en: %1$s out of %2$s global elements components were already converted to components.
da_DK: %1$s ud af %2$s globale elementer var allerede konverteret til komponenter.

en: %1$s out of %2$s global elements have been converted to components.
da_DK: %1$s ud af %2$s globale elementer er blevet konverteret til komponenter.

en: %1$s requires PHP version %2$s+.
da_DK: %1$s kræver PHP-version %2$s+.

en: %d class permanently deleted | %d classes permanently deleted
da_DK[0]: %d klasse permanent slettet
da_DK[1]: %d klasser permanent slettet

en: %d orphaned elements found
da_DK: %d forældreløse elementer fundet

en: %s added to this button if there is no active filter.
da_DK: %s tilføjes til denne knap, hvis der ikke er noget aktivt filter.

en: %s ago
da_DK: for %s siden

en: %s allow you to render custom pages for the user login, registration, lost and reset password.
da_DK: %s giver dig mulighed for at rendere brugerdefinerede sider til brugerlogin, registrering, mistet og nulstil adgangskode.

en: %s are best configured before you start working on your site.
da_DK: %s konfigureres bedst, før du begynder at arbejde på dit websted.

en: %s component block
da_DK: %s komponentblok

en: %s components
da_DK: %s komponenter

en: %s components in the block editor
da_DK: %s komponenter i blokeditoren

en: %s file
da_DK: %s-fil

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
da_DK: %s arbejder i øjeblikket på dette indlæg, hvilket betyder, at du ikke kan foretage ændringer, medmindre du overtager.

en: %s settings
da_DK: %s-indstillinger

en: %s typography
da_DK: %s typografi

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
da_DK: %s vil blive tilføjet til den mest relevante HTML-node.

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
da_DK: %s. Indstil skabelonbetingelser eller aktivér standardskabeloner.

en: %s. Template conditions precede default templates.
da_DK: %s. Skabelonbetingelser har forrang for standardskabeloner.

en: %s: New contact form message
da_DK: %s: Ny besked fra kontaktformular

en: (Cancel Reply)
da_DK: (annuller svar)

en: (Function)
da_DK: (funktion)

en: (no title)
da_DK: (ingen titel)

en: 1 comment | %1$s comments
da_DK[0]: 1 kommentar
da_DK[1]: %1$s kommentarer

en: 1 day
da_DK: 1 dag

en: 1 hour
da_DK: 1 time

en: 1 week
da_DK: 1 uge

en: 20GB web space
da_DK: 20GB webplads

en: 30 minutes
da_DK: 30 minutter

en: 404 Error Page
da_DK: 404 fejlside

en: A class with the same internal ID, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
da_DK: En klasse med samme interne ID, men forskellige indstillinger, findes allerede på dette site. Du skal enten overskrive den eksisterende klasse på dit site eller kassere denne importerede version.

en: A class with the same name, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
da_DK: En klasse med samme navn, men forskellige indstillinger, findes allerede på dette site. Du skal enten overskrive den eksisterende klasse på dit site eller kassere denne importerede version.

en: A font variation with this weight and style already exists.
da_DK: En skriftvariation med denne vægt og stil findes allerede.

en: A list of native actions on the selected hook that will be removed by Bricks.
da_DK: En liste over native handlinger på den valgte hook, som vil blive fjernet af Bricks.

en: ACF Date picker, for example, uses Ymd.
da_DK: ACF Datovælger bruger for eksempel Ymd.

en: ACF Get Row Layout
da_DK: ACF Hent Række Layout

en: AJAX add to cart
da_DK: AJAX tilføj til kurv

en: AJAX loader
da_DK: AJAX-indlæser

en: API endpoint is not set or invalid.
da_DK: API-slutpunkt er ikke indstillet eller ugyldigt.

en: API key
da_DK: API-nøgle

en: API keys
da_DK: API-nøgler

en: API settings
da_DK: API-indstillinger

en: Absolute header
da_DK: Absolut header

en: Accept
da_DK: Accepter

en: Accepts multiple addresses separated by comma
da_DK: Accepterer flere adresser adskilt af komma

en: Access breakpoints manager
da_DK: Adgang til breakpoint-manager

en: Access class manager
da_DK: Adgang til klassehåndtering

en: Access color palettes
da_DK: Adgang til farvepalet

en: Access content (HTML) settings
da_DK: Adgang til indholdsindstillinger (HTML)

en: Access element conditions
da_DK: Adgang til elementbetingelser

en: Access element hide
da_DK: Adgang til at skjule elementer

en: Access element interactions
da_DK: Adgang til elementinteraktioner

en: Access font manager
da_DK: Adgang til skrifttypemanager

en: Access icon manager
da_DK: Adgang til ikonmanager

en: Access page settings
da_DK: Adgang til sideindstillinger

en: Access pseudos & selectors
da_DK: Adgang til pseudoklasser og selektorer

en: Access query loop builder
da_DK: Adgang til forespørgselsløkkebygger

en: Access remote templates
da_DK: Adgang til fjerneskabeloner

en: Access revisions
da_DK: Adgang til revisioner

en: Access style (CSS) settings
da_DK: Adgang til stilindstillinger (CSS)

en: Access template settings
da_DK: Adgang til skabelonindstillinger

en: Access theme styles
da_DK: Adgang til temaets styles

en: Access variable manager
da_DK: Adgang til variabelmanager

en: Accordion layout at breakpoint
da_DK: Accordion-layout ved breakpoint

en: Account
da_DK: Konto

en: Account creation on "My account" page is not enabled.
da_DK: Kontooprettelse på »Min konto«-siden er ikke aktiveret.

en: Across sessions
da_DK: På tværs af sessioner

en: Action
da_DK: Handling

en: Action URL
da_DK: Handlings-URL

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Actions after successful form submit
da_DK: Handlinger efter vellykket formularindsendelse

en: Activate license
da_DK: Aktivér licens

en: Activate your account
da_DK: Aktiver din konto

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
da_DK: Aktivér din licens for at redigere med Bricks, modtage one-click opdateringer og få adgang til alle community-skabeloner.

en: Activation status
da_DK: Aktiveringsstatus

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Active Filters
da_DK: Aktive filtre

en: Active Plugins
da_DK: Aktive plugins

en: Active Tab
da_DK: Aktiv fane

en: Active background
da_DK: Aktiv baggrund

en: Active border
da_DK: Aktiv kant

en: Active box shadow
da_DK: Aktiv boksskygge

en: Active class
da_DK: Aktiv klasse

en: Active classes
da_DK: Aktive klasser

en: Active color
da_DK: Aktiv farve

en: Active filter
da_DK: Aktivt filter

en: Active filters
da_DK: Aktive filtre

en: Active filters count
da_DK: Antal aktive filtre

en: Active rating icon
da_DK: Aktivt bedømmelsesikon

en: Active rating typography
da_DK: Aktiv bedømmelsestypografi

en: Active styles
da_DK: Aktive stile

en: Active typography
da_DK: Aktiv typografi

en: Adaptive height
da_DK: Tilpasset højde

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add "%root%" via keyboard shortcut "r + TAB".
da_DK: Tilføj »%root%« via tastaturgenvej »r + TAB«.

en: Add "brx_code_errors" as an URL parameter to show PHP errors if needed.
da_DK: Tilføj »brx_code_errors« som en URL-parameter for at vise PHP-fejl, hvis det er nødvendigt.

en: Add "position: relative" as needed
da_DK: Tilføj »position: relative« efter behov

en: Add / Search for
da_DK: Tilføj / søg efter

en: Add / Search for templates
da_DK: Tilføj / Søg efter skabeloner

en: Add Item
da_DK: Tilføj element

en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add New Custom Font
da_DK: Tilføj ny brugerdefineret skrifttype

en: Add New Template
da_DK: Tilføj ny skabelon

en: Add New Template Bundle
da_DK: Tilføj ny skabelonpakke

en: Add New Template Tag
da_DK: Tilføj nyt skabelon-tag

en: Add a "Toggle" element to your page that targets this Offcanvas to open it.
da_DK: Tilføj et »Toggle«-element til din side, der målretter denne Offcanvas for at åbne den.

en: Add a font variant
da_DK: Tilføj en skrifttypevariant

en: Add at least two colors to create a gradient.
da_DK: Tilføj mindst to farver for at oprette en farveovergang.

en: Add context
da_DK: Tilføj kontekst

en: Add context to dates on archive templates.
da_DK: Tilføj kontekst til datoer på arkivskabeloner.

en: Add context to title on archive/search templates.
da_DK: Tilføj kontekst til titel på arkiv-/søgeskabeloner.

en: Add custom headers in JSON format. Leave empty for default headers.
da_DK: Tilføj brugerdefinerede headers i JSON-format. Lad være tomt for standardheaders.

en: Add element ID as needed
da_DK: Tilføj element-ID efter behov

en: Add elements
da_DK: Tilføj elementer

en: Add images
da_DK: Tilføj billeder

en: Add larger variable
da_DK: Tilføj større variabel

en: Add meta query
da_DK: Tilføj metaforespørgsel

en: Add new capability
da_DK: Tilføj ny rettighed

en: Add parameters to be sent in the request body.
da_DK: Tilføj parametre, der skal sendes i anmodningens brødtekst.

en: Add prefix
da_DK: Tilføj præfiks

en: Add products to cart to see cross-sells.
da_DK: Tilføj produkter til kurven for at se krydssalg.

en: Add smaller variable
da_DK: Tilføj mindre variabel

en: Add suffix
da_DK: Tilføj suffiks

en: Add taxonomy query
da_DK: Tilføj taksonomiforespørgsel

en: Add to cart
da_DK: Læg i kurv

en: Add to favorites
da_DK: Tilføj til favoritter

en: Add to icon set
da_DK: Tilføj til ikonsæt

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
da_DK: Tilføj din første farve til denne palet ved at vælge en farveværdi ovenfor og derefter klikke på »Gem«.

en: Add your offcanvas content in here
da_DK: Tilføj dit offcanvas-indhold her

en: Added
da_DK: Tilføjet

en: Added to cart
da_DK: Tilføjet til kurv

en: Added to icon. If there is no icon, it will be added to the overlay.
da_DK: Tilføjet til ikon. Hvis der ikke er noget ikon, vil det blive tilføjet til overlayet.

en: Added to the search form as hidden input fields.
da_DK: Tilføjet til søgeformularen som skjulte inputfelter.

en: Adding
da_DK: Tilføjer

en: Adding to cart
da_DK: Tilføjelse til indkøbskurv

en: Additional info
da_DK: Yderligere info

en: Additional information
da_DK: Yderligere oplysninger

en: Additional parameters
da_DK: Yderligere parametre

en: Additional properties
da_DK: Yderligere egenskaber

en: Additional target elements
da_DK: Yderligere målelementer

en: Address
da_DK: Adresse

en: Addresses
da_DK: Adresser

en: Adds inline CSS to %s tag.
da_DK: Tilføjer inline CSS til %s-tag.

en: Adds scripts right after opening %s tag.
da_DK: Tilføjer scripts lige efter åbning af %s-tag.

en: Adds scripts right before closing %s tag.
da_DK: Tilføjer scripts lige før lukning af %s-tag.

en: Admin email
da_DK: Admin-e-mail

en: Administrator role is not allowed as a security precaution.
da_DK: Administratorrolle er ikke tilladt som en sikkerhedsforanstaltning.

en: Adobe fonts
da_DK: Adobe-skrifttyper

en: Affiliate
da_DK: Tilknyttet

en: After
da_DK: Efter

en: After order review heading
da_DK: Efter ordregennemgangsoverskrift

en: After title
da_DK: Efter titel

en: Ajax loader
da_DK: Ajax-indlæser

en: Ajax loader animation
da_DK: Ajax loader-animation

en: Ajax loader selector
da_DK: Ajax loader-vælger

en: Alert
da_DK: Advarsel

en: Align
da_DK: Juster

en: Align content
da_DK: Juster indhold

en: Align cross axis
da_DK: Juster tværakse

en: Align horizontal
da_DK: Vandret justering

en: Align items
da_DK: Juster elementer

en: Align main axis
da_DK: Justér hovedakse

en: Align self
da_DK: Juster selv

en: Align tables
da_DK: Juster tabeller

en: Align vertical
da_DK: Lodret justering

en: Alignment
da_DK: Justering

en: All
da_DK: Alle

en: All %s
da_DK: Alle %s

en: All Code elements, SVG elements (source: code), and Query editor instances now require code signatures.
da_DK: Alle Kode-elementer, SVG-elementer (kilde: kode) og Forespørgselsredigeringsinstanser kræver nu kodesignaturer.

en: All Custom Fonts
da_DK: Alle brugerdefinerede skrifttyper

en: All Template Bundles
da_DK: Alle skabelonpakker

en: All Template Tags
da_DK: Alle skabelon-tags

en: All Templates
da_DK: Alle skabeloner

en: All archives
da_DK: Alle arkiver

en: All author posts
da_DK: Alle forfatterens indlæg

en: All code instances
da_DK: Alle kodeforekomster

en: All components are enabled in the block editor.
da_DK: Alle komponenter er aktiveret i blokeditoren.

en: All headings
da_DK: Alle overskrifter

en: All index jobs removed
da_DK: Alle indekseringsjob fjernet

en: All indexing jobs completed.
da_DK: Alle indekseringsjob fuldført.

en: All revisions deleted
da_DK: Alle revisioner slettet

en: All right
da_DK: Helt i orden

en: All selected elements must have the same parent
da_DK: Alle valgte elementer skal have samme overordnede element

en: All sides linked
da_DK: Alle sider forbundet

en: All template types
da_DK: Alle skabelontyper

en: All terms
da_DK: Alle termer

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
da_DK: Tillad andre websteder at gennemse og indsætte dine skabeloner fra deres skabelonbibliotek. Begræns skabelonadgang via indstillingerne »Whitelist URL'er« og »Adgangskodebeskyttelse« nedenfor.

en: Allow specific user roles or individual users to execute code.
da_DK: Tillad specifikke brugerroller eller individuelle brugere at udføre kode.

en: Allow the element's normal click behavior (like following links) instead of blocking it.
da_DK: Tillad elementets normale klikadfærd (som at følge links) i stedet for at blokere det.

en: Allow user to change and execute code through the Code element
da_DK: Tillad bruger at ændre og udføre kode gennem Kode-elementet

en: Allow user to upload SVG files
da_DK: Tillad bruger at uploade SVG-filer

en: Allowed file formats
da_DK: Tilladte filformater

en: Alphabetically
da_DK: Alfabetisk

en: Alternate images
da_DK: Alternerende billeder

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
da_DK: Alternativ til Breddegrad/Længdegrad felter

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
da_DK: Selvom det er super fristende at begynde at redigere med Bricks med det samme, vil du få en meget bedre oplevelse ved hurtigt at gennemgå »Kom godt i gang«-afsnittet i Bricks Academy om, hvordan du bruger Bricks mest produktivt.

en: Always
da_DK: Altid

en: Always show
da_DK: Vis altid

en: Always shows in builder for editing.
da_DK: Vises altid i builderen for redigering.

en: Always visible
da_DK: Altid synlig

en: Always visible in builder for styling purpose.
da_DK: Altid synlig i builder til styling.

en: Amazing
da_DK: Fantastisk

en: An error occurred while cleaning up orphaned elements.
da_DK: Der opstod en fejl under oprydning af forældreløse elementer.

en: An error occurred while scanning for orphaned elements.
da_DK: Der opstod en fejl under scanning efter forældreløse elementer.

en: An error occurred, please try again later.
da_DK: Der opstod en fejl, prøv venligst igen senere.

en: An error occurred.
da_DK: Der opstod en fejl.

en: And
da_DK: Og

en: Angle in °
da_DK: Vinkel i °

en: Anim. Typing
da_DK: Animeret skrivning

en: Animation delay
da_DK: Animationsforsinkelse

en: Animation duration
da_DK: Animationsvarighed

en: Animation end
da_DK: Animation slut

en: Animation in ms
da_DK: Animation i ms

en: Animation speed in ms
da_DK: Animationshastighed i ms

en: Another user
da_DK: En anden bruger

en: Any
da_DK: Enhver

en: Any breakpoint
da_DK: Ethvert breakpoint

en: Any option text
da_DK: Enhver mulighed tekst

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
da_DK: Gælder kun for overskrift eller knap »Style«-indstilling. Opret og brug globale farver gennem din egen tilpassede »Farvepalette«.

en: Apply
da_DK: Anvend

en: Apply on
da_DK: Anvend på

en: Apply preview
da_DK: Anvend forhåndsvisning

en: Apply spacing inside
da_DK: Anvend afstand indeni

en: Apply to
da_DK: Anvend på

en: Apply to child pages
da_DK: Anvend på undersider

en: Apply to child terms
da_DK: Anvend på undertermer

en: Archive
da_DK: Arkiv

en: Archive (products)
da_DK: Arkiv (produkter)

en: Archive description
da_DK: Arkivbeskrivelse

en: Archive post types
da_DK: Arkiv indlægstyper

en: Archive terms
da_DK: Arkiv-termer

en: Archive title
da_DK: Arkivtitel

en: Archive type
da_DK: Arkivtype

en: Archives
da_DK: Arkiver

en: Archives: %s
da_DK: Arkiver: %s

en: Are you sure that you want to delete this breakpoint?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette dette breakpoint?

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette de Bricks-genererede data for denne %s?

en: Are you sure you want to delete this category? Deleting it also deletes all variables in this category.
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne kategori? Når du sletter den, slettes også alle variabler i denne kategori.

en: Are you sure you want to delete this font and all of its font variation files?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne skrifttype og alle dens skrifttypevariationsfiler?

en: Are you sure you want to delete this icon set?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette dette ikonsæt?

en: Are you sure you want to move this font to the trash?
da_DK: Er du sikker på, at du vil flytte denne skrifttype til papirkurven?

en: Are you sure you want to remove all orphaned elements from your site? This action cannot be undone. Please perform a backup of your site before you proceed.
da_DK: Er du sikker på, at du vil fjerne alle forældreløse elementer fra dit websted? Denne handling kan ikke fortrydes. Lav venligst en sikkerhedskopi af dit websted, før du fortsætter.

en: Are you sure you want to remove this icon?
da_DK: Er du sikker på, at du vil fjerne dette ikon?

en: Are you sure you want to unlink this component?
da_DK: Er du sikker på, at du vil afbryde forbindelsen til denne komponent?

en: Arguments
da_DK: Argumenter

en: Arrows
da_DK: Pile

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
da_DK: Artikler kunne ikke indlæses. Besøg venligst den officielle vidensbase:

en: Ascending
da_DK: Stigende

en: Asides
da_DK: Sidebemærkninger

en: Aspect ratio
da_DK: Billedformat

en: Assign/unassign global classes
da_DK: Tildel/fratag globale klasser

en: Attachment
da_DK: Vedhæftning

en: Attachment Page
da_DK: Vedhæftningsside

en: Attribute
da_DK: Attribut

en: Attributes
da_DK: Attributter

en: Attribution
da_DK: Tilskrivning

en: Attribution Control
da_DK: Kontrol af tildeling

en: Audio
da_DK: Lyd

en: Author
da_DK: Forfatter

en: Author ID
da_DK: Forfatter-ID

en: Author archive URL
da_DK: Forfatterarkiv-URL

en: Author avatar
da_DK: Forfatteravatar

en: Author bio
da_DK: Forfatterbio

en: Author email
da_DK: Forfatter-e-mail

en: Author meta
da_DK: Forfatter-metadata

en: Author name
da_DK: Forfatternavn

[ctx: Author name]
en: Name
da_DK: Navn

en: Author website
da_DK: Forfatterwebsite

en: Author: %s
da_DK: Forfatter: %s

en: Authorization
da_DK: Godkendelse

en: Auto height
da_DK: Automatisk højde

en: Auto log in user
da_DK: Auto-login bruger

en: Auto login after activation
da_DK: Automatisk login efter aktivering

en: Auto poster
da_DK: Automatisk poster

en: Auto scroll element into view
da_DK: Scroll automatisk element ind i visning

en: Auto toggle child terms
da_DK: Automatisk vis/skjul undertermer

en: Auto width
da_DK: Auto bredde

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
da_DK: Auto-genereret hvis formularen kun kræver e-mailadresse til registrering.

en: Autocomplete
da_DK: Autofuldførelse

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
da_DK: Autogenereret hvis intet kodeord er påkrævet/indsendt.

en: Automatically adjust the map view to fit all markers when markers are added or removed.
da_DK: Juster automatisk kortvisningen, så alle markører passer, når markører tilføjes eller fjernes.

en: Autoplay
da_DK: Automatisk afspilning

en: Autoplay delay in ms
da_DK: Autoafspilningsforsinkelse i ms

en: Autoplay is not supported when using preview image.
da_DK: Automatisk afspilning understøttes ikke ved brug af forhåndsvisningsbillede.

en: Autosave
da_DK: Automatisk gem

en: Autosave by
da_DK: Autogem af

en: Autosave interval (seconds)
da_DK: Interval for automatisk gem (sekunder)

en: Available via "+" action icon & right-click context menu.
da_DK: Tilgængelig via »+«-handlingsikonet og højreklik-kontekstmenu.

en: Available via "Layout" action icon.
da_DK: Tilgængelig via »Layout«-handlingsikonet.

en: Available via keyboard shortcut & right-click context menu.
da_DK: Tilgængelig via tastaturgenvej og højreklik-kontekstmenu.

en: Avatar border
da_DK: Avatarramme

en: Avatar box shadow
da_DK: Avatarboksskygge

en: Avatar image of %s
da_DK: Profilbillede af %s

en: Avatar position
da_DK: Avatarposition

en: Avatar size
da_DK: Avatars størrelse

en: Avoid using in combination with third-party filter plugins.
da_DK: Undgå at bruge i kombination med tredjepartsfilterplugins.

en: Aye
da_DK: Jep

en: BCC email address
da_DK: BCC e-mailadresse

en: Back
da_DK: Tilbage

en: Back delay in ms
da_DK: Tilbageforsinkelse i ms

en: Back speed in ms
da_DK: Tilbageskrivningshastighed i ms

en: Back to Top
da_DK: Tilbage til toppen

en: Back to builder
da_DK: Tilbage til builder

en: Back to icon sets
da_DK: Tilbage til ikonsæt

en: Back to import manager
da_DK: Tilbage til importmanager

en: Back to settings
da_DK: Tilbage til indstillinger

en: Backdrop
da_DK: Baggrund

en: Background
da_DK: Baggrund

en: Background active
da_DK: Baggrund aktiv

en: Background attachment
da_DK: Baggrundsvedhæftning

en: Background blend mode
da_DK: Baggrundsblandingstilstand

en: Background color
da_DK: Baggrundsfarve

en: Background custom size
da_DK: Brugerdefineret baggrundsstørrelse

en: Background filters
da_DK: Baggrundsfiltre

en: Background image
da_DK: Baggrundsbillede

en: Background position
da_DK: Baggrundsposition

en: Background repeat
da_DK: Baggrundsgentagelse

en: Background size
da_DK: Baggrundsstørrelse

en: Background video
da_DK: Baggrundsvideo

en: Bar
da_DK: Linje

en: Bar background color
da_DK: Linjens baggrundsfarve

en: Bar border
da_DK: Linjeramme

en: Bar color
da_DK: Bjælkefarve

en: Bar height
da_DK: Linjehøjde

en: Base breakpoint
da_DK: Base-breakpoint

en: Base font size
da_DK: Grundlæggende skriftstørrelse

en: Baseline
da_DK: Grundlinje

en: Baseline step
da_DK: Grundlæggende trin

en: Basic
da_DK: Grundlæggende

en: Basic Text
da_DK: Grundlæggende tekst

en: Beautiful
da_DK: Smukt

en: Before
da_DK: Før

en: Before order review heading
da_DK: Før ordregennemgangsoverskrift

en: Before payment
da_DK: Før betaling

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
da_DK: Før du deaktiverer Bricks, kan du fortælle mig hvorfor? Jeg vil meget gerne bruge din feedback til at forbedre Bricks. Mange tak!

en: Berlin, Germany
da_DK: Berlin, Tyskland

en: Billing address
da_DK: Faktureringsadresse

en: Bio
da_DK: Biografi

en: Black
da_DK: Sort

en: Block
da_DK: Blok

en: Block editor
da_DK: Blok-editor

en: Block not available
da_DK: Blok ikke tilgængelig

en: Blockquote
da_DK: Citat

en: Blockquote border
da_DK: Citatblokkant

en: Blockquote margin
da_DK: Citatblokmargen

en: Blockquote padding
da_DK: Citatblokpadding

en: Blockquote typography
da_DK: Citatbloktypografi

en: Blur
da_DK: Sløring

en: Body - Heading
da_DK: Brødtekst - overskrift

en: Body parameters
da_DK: Kropslige parametre

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
da_DK: Body-scripts tilføjes lige efter det åbnende %s-tag.

en: Body typography
da_DK: Brødteksttypografi

en: Bold
da_DK: Fed

en: Border
da_DK: Kant

en: Border / Box Shadow
da_DK: Kant / boksskygge

en: Border color
da_DK: Kantfarve

en: Border width
da_DK: Kantbredde

en: Both
da_DK: Begge

en: Bottom
da_DK: Bund

en: Bottom / End
da_DK: Bund / slut

en: Bottom center
da_DK: Nederst i midten

en: Bottom left
da_DK: Nederst til venstre

en: Bottom right
da_DK: Nederst til højre

en: Box Zoom
da_DK: Boks Zoom

en: Box list
da_DK: Boksliste

en: Box shadow
da_DK: Boksskygge

en: Boxed
da_DK: Bokset

en: Boxed max. width
da_DK: Bokset maks. bredde

en: Breadcrumb
da_DK: Brødkrumme

en: Breadcrumbs
da_DK: Brødkrummer

en: Breakpoint already exists
da_DK: Breakpoint findes allerede

en: Breakpoint label must start with a letter.
da_DK: Breakpoint-etiketten skal starte med et bogstav.

en: Brightness
da_DK: Lysstyrke

en: Brilliant
da_DK: Genialt

en: Browse
da_DK: Gennemse

en: Browse Media Library
da_DK: Gennemse mediebibliotek

en: Browse Unsplash
da_DK: Gennemse Unsplash

en: Browser storage
da_DK: Browser-lager

en: Builder access
da_DK: Builder-adgang

en: Builder capabilities
da_DK: Builder-rettigheder

en: Builder mode
da_DK: Builder-tilstand

en: Built in icon sets
da_DK: Indbyggede ikonsæt

en: Built-in icon sets
da_DK: Indbyggede ikonsæt

en: Bulk actions
da_DK: Massehandlinger

en: Bulk edit
da_DK: Masseredigering

en: Bullet List
da_DK: Punktopstilling

en: Bulleted list
da_DK: Punktopstilling

en: Bundle
da_DK: Pakke

en: Bundles
da_DK: Pakker

en: Butt
da_DK: Røv

en: Button
da_DK: Knap

en: Button background
da_DK: Knapbaggrund

en: Button border
da_DK: Knapkant

en: Button box shadow
da_DK: Knap-boxshadow

en: Button link
da_DK: Knaplink

en: Button size
da_DK: Knapstørrelse

en: Button style
da_DK: Knapstil

en: Button text
da_DK: Knaptekst

en: Button typography
da_DK: Knaptypografi

en: Button width
da_DK: Knapbredde

en: Buttons
da_DK: Knapper

en: Buy product
da_DK: Køb produkt

en: By default, covers entire available width.
da_DK: Dækker som standard hele den tilgængelige bredde.

en: By default, form fields are validated on input, blur and submit.
da_DK: Som standard valideres formularfelter ved input, blur og indsendelse.

en: By default, only the most specific theme style is loaded. To load all theme styles whose conditions are met, select "Load all matching theme styles".
da_DK: Som standard indlæses kun den mest specifikke tematiske stilart. For at indlæse alle tematiske stilarter, hvis betingelser er opfyldt, vælg »Indlæs alle matchende tematiske stilarter«.

en: By default, the favorite fonts are listed first in the font-family options. To show only the favorite fonts, select "Show favorites only" at %s.
da_DK: Som standard vises favoritskrifttyper først i skrifttype-valgmulighederne. For kun at vise favoritskrifttyper, vælg »Vis kun favoritter« ved %s.

en: By default, the min/max values are dynamically set based on each filter query loop results. Disable this feature so the min/max values are only set initially.
da_DK: Som standard indstilles min./maks. Værdier dynamisk baseret på resultaterne af hver filterforespørgselsløkke. Deaktiver denne funktion, så min./maks. værdierne kun indstilles indledningsvist.

en: By default, this icon is always visible and rotates 90° when the accordion item is expanded. To display different icons for each state, duplicate this icon and set the "Show" option to "Collapsed" for one and "Expanded" for the other.
da_DK: Som standard er dette ikon altid synligt og roterer 90°, når akkordeon-elementet er udvidet. For at vise forskellige ikoner for hver tilstand, skal du duplikere dette ikon og indstille »Vis« muligheden til »Sammenfoldet« for det ene og »Udvidet« for det andet.

en: By default, users can access the default WordPress auth pages by adding %1$s to the URL, bypassing custom authentication pages. Enable this setting to remove this bypass option and always use your custom authentication pages and behavior as set above.
da_DK: Som standard kan brugere få adgang til standard WordPress-godkendelsessider ved at tilføje %1$s til URL'en og dermed omgå brugerdefinerede godkendelsessider. Aktivér denne indstilling for at fjerne denne omgåelsesmulighed og altid bruge dine brugerdefinerede godkendelsessider og -adfærd som indstillet ovenfor.

en: Bypass maintenance
da_DK: Omgå vedligeholdelse

en: CSS Filters
da_DK: CSS-filtre

en: CSS ID
da_DK: CSS-ID

en: CSS Selector
da_DK: CSS-vælger

en: CSS class
da_DK: CSS-klasse

en: CSS classes
da_DK: CSS-klasser

en: CSS files processed
da_DK: CSS-filer behandlet

en: CSS filter
da_DK: CSS-filter

en: CSS is automatically wrapped in style tags.
da_DK: CSS indpakkes automatisk i style-tags.

en: CSS loading method
da_DK: CSS-indlæsningsmetode

en: CSS selector
da_DK: CSS-vælger

en: CSS selector of the element to insert the AJAX loader into.
da_DK: CSS-vælger for det element, som AJAX-indlæseren skal indsættes i.

en: CSS selectors
da_DK: CSS-selektorer

en: Cache duration
da_DK: Cache-varighed

en: Cache query loops
da_DK: Cache forespørgselssløjfer

en: Calculation method
da_DK: Beregningsmetode

en: Calendar
da_DK: Kalender

en: Can also be set globally via theme styles.
da_DK: Kan også indstilles globalt via temastile.

en: Cancel
da_DK: Annullér

en: Canvas
da_DK: Lærred

en: Capabilities
da_DK: Egenskaber

en: Capability
da_DK: Rettighed

en: Capitalize
da_DK: Stort begyndelsesbogstav

en: Caption
da_DK: Billedtekst

en: Caption type
da_DK: Billedteksttype

en: Carousel
da_DK: Karrusel

en: Cart
da_DK: Indkøbskurv

en: Cart Cross-sells
da_DK: Krydsslag i indkøbskurv

en: Cart Details
da_DK: Kurvdetaljer

en: Cart contents
da_DK: Indkøbskurvens indhold

en: Cart count
da_DK: Antal varer i kurv

en: Cart coupon
da_DK: Kurvkupon

en: Cart cross sells
da_DK: Krydssalg med indkøbskurv

en: Cart items
da_DK: Kurvvarer

en: Cart product name
da_DK: Kurv produktnavn

en: Cart product quantity
da_DK: Kurv produktantal

en: Cart product subtotal
da_DK: Produktsubtotal i kurven

en: Cart remove product
da_DK: Kurv fjern produkt

en: Cart subtotal
da_DK: Kurv subtotal

en: Cart totals
da_DK: Kurv i alt

en: Cart update
da_DK: Opdater kurv

en: Cart updated
da_DK: Kurv opdateret

en: Cascade layer
da_DK: Kaskadelag

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Categories & Tags
da_DK: Kategorier & tags

en: Categories deleted
da_DK: Kategorier slettet

en: Categories imported
da_DK: Kategorier importeret

en: Categorize
da_DK: Kategoriser

en: Category
da_DK: Kategori

en: Category: %s
da_DK: Kategori: %s

en: Center
da_DK: Centrer

en: Center center
da_DK: Centrer midt

en: Center left
da_DK: Centrer venstre

en: Center mode
da_DK: Centertilstand

en: Center right
da_DK: Centrer højre

en: Change content
da_DK: Skift indhold

en: Change image
da_DK: Skift billede

en: Characters per minute
da_DK: Tegn pr. minut

en: Chart size in px
da_DK: Diagramstørrelse i px

en: Check for orphaned elements on builder save
da_DK: Tjek for forældreløse elementer ved gem i builderen

en: Checkbox
da_DK: Afkrydsningsfelt

en: Checkout
da_DK: Kasse

en: Checkout coupon
da_DK: Betalingskupon

en: Checkout customer details
da_DK: Betalingskundedetaljer

en: Checkout login
da_DK: Betaling login

en: Checkout order payment
da_DK: Betaling ordrebetaling

en: Checkout order review
da_DK: Betaling ordregennemgang

en: Checkout order table
da_DK: Betaling ordretabel

en: Checkout thank you
da_DK: Betaling tak

en: Checks for %1$s on builder save to check for orphaned elements. Always checked on load regardless of this setting. Can also be manually enabled by adding %2$s to the builder URL.
da_DK: Tjekker for %1$s ved gem i builderen for at finde forældreløse elementer. Tjekkes altid ved indlæsning uanset denne indstilling. Kan også aktiveres manuelt ved at tilføje %2$s til builder-URL'en.

en: Child of
da_DK: Underordnet til

en: Childless
da_DK: Uden underordnede

en: Childless terms only
da_DK: Kun vilkår for barnløse

en: Choose a color for this attribute term
da_DK: Vælg en farve for denne attributterm

en: Choose a color for this attribute value.
da_DK: Vælg en farve for denne attributværdi.

en: Choose an image for this attribute term
da_DK: Vælg et billede for denne attributterm

en: Choose an image for this attribute value.
da_DK: Vælg et billede for denne attributværdi.

en: Choose at which breakpoint do you want to start showing this popup or on which specific breakpoints.
da_DK: Vælg ved hvilket breakpoint du ønsker at begynde at vise denne popup, eller på hvilke specifikke breakpoints.

en: Choose files
da_DK: Vælg filer

en: Choose how passwords are managed. "Template password" uses this template's password to protect content according to template conditions. "Post password" protects content that has an individual post password set. "Template & post password" uses the template password, but individual post passwords will be used instead if set.
da_DK: Vælg, hvordan adgangskoder skal håndteres. »Skabelonadgangskode« bruger denne skabelons adgangskode til at beskytte indhold i henhold til skabelonbetingelser. »Indlægsadgangskode« beskytter indhold, der har en individuel indlægsadgangskode angivet. »Skabelon- og indlægsadgangskode« bruger skabelonadgangskoden, men individuelle indlægsadgangskoder vil blive brugt i stedet, hvis de er angivet.

en: Choose how to display product variations.
da_DK: Vælg hvordan produktvariationer skal vises.

en: Choose image
da_DK: Vælg billede

en: Circle
da_DK: Cirkel

en: Class
da_DK: Klasse

en: Class "%s" has been moved to trash but your modifications are kept.
da_DK: Klassen »%s« er blevet flyttet til papirkurven, men dine ændringer er bevaret.

en: Class found in trash
da_DK: Klasse fundet i papirkurven

en: Class name
da_DK: Klassenavn

en: Class name already exists
da_DK: Klassenavn findes allerede

en: Classes
da_DK: Klasser

en: Classes discarded
da_DK: Klasser kasseret

en: Classes duplicated
da_DK: Klasser duplikeret

en: Classes found
da_DK: Klasser fundet

en: Classes renamed
da_DK: Klasser omdøbt

en: Clause name
da_DK: Klausulnavn

en: Clause name description
da_DK: Paragrafnavn beskrivelse

en: Clean
da_DK: Ryd op

en: Clean up
da_DK: Oprydning

en: Clean up all orphaned elements
da_DK: Ryd op i alle forældreløse elementer

en: Clear
da_DK: Ryd

en: Clear all
da_DK: Ryd alt

en: Clear filter
da_DK: Ryd filter

en: Clear form
da_DK: Ryd formular

en: Clear gallery
da_DK: Ryd galleriet

en: Clear non-existing dynamic data
da_DK: Ryd ikke-eksisterende dynamiske data

en: Click
da_DK: Klik

en: Click "Accept" to use the incoming database changes. Click "Discard" to save your current builder data instead.
da_DK: Klik på »Acceptér« for at bruge de indkommende databaseændringer. Klik på »Kassér« for i stedet at gemme dine nuværende builderdata.

en: Click "Continue filter index" to immediately run any remaining/queued filter index jobs instead of waiting for the next WP cronjob.
da_DK: Klik på »Fortsæt filterindeks« for straks at køre eventuelle resterende/kølagte filterindeksjob i stedet for at vente på den næste WP-cronjob.

en: Click "Regenerate filter index" to regenerate the query filter index for your entire website.
da_DK: Klik på »Genopbyg filterindeks« for at genopbygge forespørgselsfiltrets indeks for hele dit websted.

en: Click me
da_DK: Klik på mig

en: Click on any element to add it to your canvas.
da_DK: Klik på et hvilket som helst element for at tilføje det til dit lærred.

en: Click on any element to add it to your popup.
da_DK: Klik på et hvilket som helst element for at tilføje det til din popup.

en: Click or hover
da_DK: Klik eller hover

en: Click the "+" icon to add your first condition.
da_DK: Klik på »+«-ikonet for at tilføje din første betingelse.

en: Click the "+" icon to add your first interaction.
da_DK: Klik på »+«-ikonet for at tilføje din første interaktion.

en: Click the "Generate variables" button to auto-generate all your fluid typography variables.
da_DK: Klik på knappen "Generer variabler" for automatisk at generere alle dine flydende typografivariabler.

en: Click the button above to retrieve all Code element, SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances and review the code for every page, template, etc.
da_DK: Klik på knappen ovenfor for at hente alle Code-element, SVG-element (kode), Query-editor og »echo« tag-forekomster og gennemgå koden for hver side, skabelon osv.

en: Click the button to retrieve a list of all global element instances. Then review and convert them to components either individually, in bulk, or by manually unlinking them in the builder. Once done, please delete all global elements from the elements panel in the builder.
da_DK: Klik på knappen for at hente en liste over alle globale element-instanser. Gennemgå og konverter dem derefter til komponenter enten enkeltvis, i bulk eller ved manuelt at frakoble dem i builderen. Når du er færdig, skal du slette alle globale elementer fra elementpanelet i builderen.

en: Click this button to remove all index jobs. Useful if your index jobs are stuck due to unknown reasons. You should regenerate the filter index afterwards.
da_DK: Klik på denne knap for at fjerne alle indeksjob. Nyttigt hvis dine indeksjob er gået i stå af ukendte årsager. Du bør genopbygge filterindekset bagefter.

en: Click to apply the latest filter settings. This ensures all filter options are up-to-date.
da_DK: Klik for at anvende de seneste filterindstillinger. Dette sikrer, at alle filtermuligheder er opdaterede.

en: Click to download
da_DK: Klik for at downloade

en: Click to set preview content.
da_DK: Klik for at indstille forhåndsvisningsindhold.

en: Clone
da_DK: Klon

en: Close
da_DK: Luk

en: Close (ESC)
da_DK: Luk (ESC)

en: Close after
da_DK: Luk efter

en: Close button
da_DK: Luk-knap

en: Close color
da_DK: Lukkefarve

en: Close icon
da_DK: Luk-ikon

en: Close mini cart
da_DK: Luk mini-kurv

en: Close mobile menu
da_DK: Luk mobilmenu

en: Close on
da_DK: Luk ved

en: Close popup on click
da_DK: Luk popup ved klik

en: Close position
da_DK: Luk-position

en: Close search
da_DK: Luk søgning

en: Close size
da_DK: Lukkestørrelse

en: Closest corner
da_DK: Nærmeste hjørne

en: Closest side
da_DK: Nærmeste side

en: Cloud
da_DK: Sky

en: Cloudflare Turnstile API key required! Add key in dashboard under: %s
da_DK: Cloudflare Turnstile API-nøgle påkrævet! Tilføj nøgle i dashboard under: %s

en: Cluster
da_DK: Klynge

en: Code
da_DK: Kode

en: Code control
da_DK: Kodekontrol

en: Code execution
da_DK: Kodeudførelse

en: Code execution has been explicitly disabled by the %s filter. This filter is currently overriding your Bricks settings.
da_DK: Kodeudførelse er blevet eksplicit deaktiveret af %s filteret. Dette filter tilsidesætter i øjeblikket dine Bricks-indstillinger.

en: Code execution is disabled
da_DK: Kodeudførelse er deaktiveret

en: Code execution not allowed.
da_DK: Kodeudførelse ikke tilladt.

en: Code execution, if needed, must be explicitly enabled.
da_DK: Kodeudførelse skal aktiveres eksplicit, hvis det er nødvendigt.

en: Code execution: Disabled by default
da_DK: Kodeudførelse: Som standard deaktiveret

en: Code review
da_DK: Kodegennemgang

en: Code signatures
da_DK: Kodesignaturer

en: Code signatures are locked.
da_DK: Kodesignaturer er låst.

en: Code signatures regenerated successfully.
da_DK: Kodesignaturer regenereret.

en: Code signed
da_DK: Kode signeret

en: Code that requires execution only runs when it has a valid code signature.
da_DK: Kode, der kræver udførelse, kører kun, når den har en gyldig kodesignatur.

en: Collapse
da_DK: Skjul

en: Collapse inactive
da_DK: Fold inaktive sammen

en: Collapse on page load
da_DK: Fold sammen ved sideindlæsning

en: Collapsed
da_DK: Sammenfoldet

en: Color
da_DK: Farve

en: Color #%s
da_DK: Farve #%s

en: Color close
da_DK: Farve luk

en: Color editor
da_DK: Farveredigering

en: Color palette
da_DK: Farvepalette

en: Color preview
da_DK: Farveforhåndsvisning

en: Color stop
da_DK: Farvepunkt

en: Colors
da_DK: Farver

en: Column
da_DK: Kolonne

en: Column gap
da_DK: Kolonnemellemrum

en: Columns
da_DK: Kolonner

en: Coming soon
da_DK: Kommer snart

en: Comma-separated list of results per page options.
da_DK: Kommasepareret liste over valgmuligheder for resultater pr. side.

en: Command palette
da_DK: Kommandopalet

en: Comment
da_DK: Kommentar

en: Comment count
da_DK: Antal kommentarer

en: Comment navigation
da_DK: Kommentarnavigation

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Comments are closed.
da_DK: Kommentarer er lukket.

en: Comments are disabled.
da_DK: Kommentarer er deaktiveret.

en: Common classes
da_DK: Almindelige klasser

en: Common taxonomies
da_DK: Fælles taksonomier

en: Community
da_DK: Fællesskab

en: Community templates
da_DK: Fællesskabsskabeloner

en: Compact
da_DK: Kompakt

en: Compare
da_DK: Sammenlign

en: Compare with
da_DK: Sammenlign med

en: Component
da_DK: Komponent

en: Component %s
da_DK: Komponent %s

en: Component configured but preview unavailable
da_DK: Komponent konfigureret, men forhåndsvisning ikke tilgængelig

en: Component preview error
da_DK: Fejl i forhåndsvisning af komponent

en: Component preview unavailable
da_DK: Forhåndsvisning af komponent ikke tilgængelig

en: Components
da_DK: Komponenter

en: Condition
da_DK: Betingelse

en: Conditions
da_DK: Betingelser

en: Conditions always run before query loop.
da_DK: Betingelser køres altid før forespørgselsløkken.

en: Conditions don't run in the builder.
da_DK: Betingelser kører ikke i byggeværktøjet.

en: Configure
da_DK: Konfigurer

en: Configure "Marker: Type" on the connected "Map" element to render text or image markers. The settings below will precede the settings on the "Map" element.
da_DK: Konfigurer »Markør: Type« på det tilsluttede »Kort«-element for at gengive tekst- eller billedmarkører. Indstillingerne nedenfor vil have forrang for indstillingerne på »Kort«-elementet.

en: Configure the API settings to retrieve data from an API endpoint.
da_DK: Konfigurer API-indstillingerne for at hente data fra et API-slutpunkt.

en: Configure the scale generator as per your requirements.
da_DK: Konfigurer skalageneratoren efter dine behov.

en: Configure your API settings (URL, etc.) and fetch data to view and work with the API response data.
da_DK: Konfigurer dine API-indstillinger (URL osv.), og hent data for at se og arbejde med API-svardataene.

en: Confirm
da_DK: Bekræft

en: Confirmation
da_DK: Bekræftelse

en: Confirmation email
da_DK: Bekræftelses-e-mail

en: Conflict
da_DK: Konflikt

en: Conflict: Class "%s" has been permanently deleted by another user.
da_DK: Konflikt: Klassen »%s« er blevet permanent slettet af en anden bruger.

en: Conflict: Some classes exist in both trash and active classes
da_DK: Konflikt: Nogle klasser eksisterer både i papirkurven og aktive klasser

en: Conflicts
da_DK: Konflikter

en: Congrats
da_DK: Tillykke

en: Conic
da_DK: Konisk

en: Connect
da_DK: Forbind

en: Connect property
da_DK: Forbind egenskab

en: Connect the CSS ID to a property to set it on an per-instance basis to avoid same ID conflicts.
da_DK: Forbind CSS-id'et med en egenskab for at indstille det pr. forekomst for at undgå konflikter med samme id.

en: Connect the form fields to the post data that you want to create on form submit.
da_DK: Forbind formularfelterne med de indlægsdata, som du vil oprette, når formularen sendes.

en: Connect the form fields to the post data that you want to update on form submit.
da_DK: Forbind formularfelterne med de indlægsdata, som du vil opdatere, når formularen sendes.

en: Connected property
da_DK: Forbundet egenskab

en: Construct the selector you want to create from the node tree below by toggling the relevant selectors.
da_DK: Konstruer den selektor, du vil oprette, fra nodetræet nedenfor ved at slå de relevante selektorer til og fra.

en: Contact form
da_DK: Kontaktformular

en: Contact us
da_DK: Kontakt os

en: Contain
da_DK: Indeholde

en: Container
da_DK: Beholder

en: Content
da_DK: Indhold

en: Content align horizontal
da_DK: Vandret justering af indhold

en: Content align vertical
da_DK: Lodret justering af indhold

en: Content background
da_DK: Indholdsbaggrund

en: Content border
da_DK: Indholdskant

en: Content box shadow
da_DK: Indholdsboksskygge

en: Content goes here ..
da_DK: Indhold kommer her ..

en: Content loaded
da_DK: Indhold indlæst

en: Content margin
da_DK: Indholdsmargen

en: Content padding
da_DK: Indholdspolstring

en: Content selector
da_DK: Indholdsvælger

en: Content text align
da_DK: Tekstjustering af indhold

en: Content type
da_DK: Indholdstype

en: Content typography
da_DK: Indhold-typografi

en: Content width
da_DK: Indholdets bredde

en: Context ID
da_DK: Kontekst-ID

en: Context type
da_DK: Konteksttype

en: Contextual spacing
da_DK: Kontekstuel afstand

en: Contextual spacing applies a top margin to elements with a preceding sibling within embedded content.
da_DK: Kontekstuel afstand tilføjer en top-margin til elementer med et foregående element inden for indlejret indhold.

en: Contextual spacing targets embedded content (Rich Text, Post Content, WooCommerce). Use this field to apply contextual spacing to additional selectors, separated by commas.
da_DK: Kontekstuel afstand målretter indlejret indhold (Rich Text, Post Content, WooCommerce). Brug dette felt til at anvende kontekstuel afstand på yderligere selektorer, adskilt af kommaer.

en: Continue index job
da_DK: Fortsæt indeksjob

en: Continue on error
da_DK: Fortsæt ved fejl

en: Contrast
da_DK: Kontrast

en: Control dropdown element text.
da_DK: Styr dropdown-elementets tekst.

en: Control group visibility
da_DK: Kontrollér gruppesynlighed

en: Control panel
da_DK: Kontrolpanel

en: Control when to show the global classes import manager when pasting elements, importing classes or templates.
da_DK: Kontrollér hvornår importmanageren for globale klasser skal vises, når der indsættes elementer, importeres klasser eller skabeloner.

en: Controls
da_DK: Kontroller

en: Convert
da_DK: Konverter

en: Convert "Container" to new "Section" & "Block" elements
da_DK: Konverter »Container« til nye »Sektion« & »Blok« elementer

en: Convert Block editor data into Bricks data and vice versa.
da_DK: Konverter Block Editor-data til Bricks-data og omvendt.

en: Convert element IDs & classes
da_DK: Konverter element-ID'er og klasser

en: Convert template on import/insert from Container to new layout elements structure
da_DK: Konverter skabelon ved import/indsættelse fra Container til ny layoutelementstruktur

en: Convert templates
da_DK: Konverter skabeloner

en: Convert to components
da_DK: Konverter til komponenter

en: Convert variation dropdowns to color/image/label swatches on the add to cart element.
da_DK: Konvertér variationsrullelister til farve/billede/etiketknapper på tilføj til kurv-elementet.

en: Converter
da_DK: Konverter

en: Cookie consent
da_DK: Cookie-samtykke

en: Cool
da_DK: Sejt

en: Coordinates
da_DK: Koordinater

en: Copied
da_DK: Kopieret

en: Copied to clipboard
da_DK: Kopieret til udklipsholder

en: Copy
da_DK: Kopiér

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
da_DK: Kopiér og indsæt adgangskoden til »Adgang til mine skabeloner«, som det fjerne websted har givet dig, her.

en: Copy CSS selector
da_DK: Kopiér CSS-vælger

en: Copy and paste the code below into your Bricks child theme to allow those functions to be called through the "echo" tag. Remove the function names you don't want to allow. Explore the %s documentation for more code examples such as using regex for more flexible echo tag checks, etc.
da_DK: Kopier og indsæt koden nedenfor i dit Bricks-underordnede tema for at tillade, at disse funktioner kan kaldes gennem »echo«-tagget. Fjern de funktionsnavne, du ikke ønsker at tillade. Udforsk %s dokumentationen for flere kodeeksempler, såsom brug af regex for mere fleksible echo tag-kontroller osv.

en: Copy the element ID you want to toggle and paste it into the "CSS selector" setting below.
da_DK: Kopier element-ID'et, du ønsker at skifte, og indsæt det i »CSS-vælger«-indstillingen nedenfor.

en: Copy to clipboard
da_DK: Kopiér til udklipsholder

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
da_DK: Kopier og indsæt kode fra et af kortene på %s

en: Copy/paste element attributes
da_DK: Kopier/indsæt elementattributter

en: Copy/paste element conditions
da_DK: Kopier/indsæt elementbetingelser

en: Copy/paste element interactions
da_DK: Kopier/indsæt elementinteraktioner

en: Copy/paste element styles
da_DK: Kopier/indsæt elementstyles

en: Copy/paste elements
da_DK: Kopier/indsæt elementer

en: Copy/paste global class styles
da_DK: Kopier/indsæt globale klassestyles

en: Corrupted filter element database has been fixed
da_DK: Korrupt filterelement-database er blevet repareret

en: Count
da_DK: Antal

en: Count from
da_DK: Tæl fra

en: Count to
da_DK: Tæl til

en: Countdown
da_DK: Nedtælling

en: Counter
da_DK: Tæller

en: Coupon
da_DK: Kupon

en: Coupon applied
da_DK: Kupon anvendt

en: Coupon message
da_DK: Kuponbesked

en: Coupon removed
da_DK: Kupon fjernet

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
da_DK: Kuponer er deaktiveret. For at aktivere kuponer, gå til %1$sWooCommerce-indstillinger%2$s

en: Cover
da_DK: Dæk

en: Create
da_DK: Opret

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
da_DK: Opret og administrer et ubegrænset antal tilpassede sidebars. Tilføj sidebars i builderen ved hjælp af »Sidebar«-elementet.

en: Create component
da_DK: Opret komponent

en: Create components
da_DK: Opret komponenter

en: Create global classes
da_DK: Opret globale klasser

en: Create icon set
da_DK: Opret ikonsæt

en: Create new sidebar
da_DK: Opret nyt sidebar

en: Create new template:
da_DK: Opret ny skabelon:

en: Create post
da_DK: Opret indlæg

en: Create properties and connect them to your component settings to customize a component instance.
da_DK: Opret egenskaber og forbind dem til dine komponentindstillinger for at tilpasse en komponentforekomst.

en: Create property
da_DK: Opret egenskab

en: Create template
da_DK: Opret skabelon

en: Create templates
da_DK: Opret skabeloner

en: Create your own builder mode via CSS variables.
da_DK: Opret din egen builder-tilstand via CSS-variabler.

en: Create your own elements
da_DK: Opret dine egne elementer

en: Create, edit and use global queries inside any query loop throughout your website. Changes to a global query apply to all instances throughout your website.
da_DK: Opret, rediger og brug globale forespørgsler i enhver forespørgselssløjfe på hele dit website. Ændringer i en global forespørgsel gælder for alle forekomster på hele websitet.

en: Create/select a fluid typography category (i.e. Headings, Text).
da_DK: Opret/vælg en flydende typografikategori (f.eks. overskrifter, tekst).

en: Created
da_DK: Oprettet

en: Cropped
da_DK: Beskåret

en: Cross sells
da_DK: Kryds-mersalg

en: Cross-sells
da_DK: Krydsslag

en: Cube
da_DK: Terning

en: Currency
da_DK: Valuta

en: Currency position
da_DK: Valutaplacering

en: Current
da_DK: Nuværende

en: Current URL
da_DK: Nuværende URL

en: Current date
da_DK: Aktuel dato

en: Current interaction ID
da_DK: Nuværende interaktions-ID

en: Current job
da_DK: Nuværende job

en: Current layout
da_DK: Nuværende layout

en: Current location
da_DK: Nuværende placering

en: Current page
da_DK: Aktuel side

en: Current post author
da_DK: Nuværende indlægsforfatter

en: Current post term
da_DK: Nuværende indlægsterm

en: Current version by
da_DK: Nuværende version af

en: Current width
da_DK: Nuværende bredde

en: Currently all matching theme styles are loaded. To load only the most specific theme style, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
da_DK: I øjeblikket indlæses alle matchende tematypografier. For kun at indlæse den mest specifikke tematypografi, juster dine indstillinger under »Tematypografier: Indlæsningsmetode«.

en: Currently only the most specific theme style is loaded. To load all matching theme styles, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
da_DK: I øjeblikket indlæses kun den mest specifikke tematype. For at indlæse alle matchende tematyper, justér dine indstillinger under »Tematyper: Indlæsningsmetode«.

en: Currently previewing content from "%s".
da_DK: Forhåndsviser i øjeblikket indhold fra »%s«.

en: Cursor
da_DK: Markør

en: Cursor character
da_DK: Markørtegn

en: Custom
da_DK: Brugerdefineret

en: Custom CSS
da_DK: Tilpasset CSS

en: Custom CSS and JavaScript added below are loaded on your entire website.
da_DK: Tilpasset CSS og JavaScript tilføjet nedenfor indlæses på hele dit websted.

en: Custom Font
da_DK: Brugerdefineret skrifttype

en: Custom Fonts
da_DK: Brugerdefinerede skrifttyper

en: Custom URL
da_DK: Brugerdefineret URL

en: Custom alt text
da_DK: Tilpasset alt-tekst

en: Custom attributes
da_DK: Brugerdefinerede attributter

en: Custom authentication pages
da_DK: Brugerdefinerede godkendelsessider

en: Custom breakpoints
da_DK: Brugerdefinerede breakpoints

en: Custom capabilities
da_DK: Tilpassede rettigheder

en: Custom caption
da_DK: Tilpasset billedtekst

en: Custom code
da_DK: Brugerdefineret kode

en: Custom elements
da_DK: Brugerdefinerede elementer

en: Custom email address
da_DK: Brugerdefineret e-mailadresse

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to create the post.
da_DK: Brugerdefineret fejlmeddelelse, der vises, når den aktuelle bruger ikke har den nødvendige kapacitet til at oprette indlægget.

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to edit the post.
da_DK: Brugerdefineret fejlmeddelelse, der vises, når den aktuelle bruger ikke har den nødvendige kapacitet til at redigere indlægget.

en: Custom field
da_DK: Brugerdefineret felt

en: Custom fields
da_DK: Brugerdefinerede felter

en: Custom fields integration
da_DK: Integration af brugerdefinerede felter

en: Custom font
da_DK: Brugerdefineret skrifttype

en: Custom fonts
da_DK: Tilpassede skrifttyper

en: Custom icon sets
da_DK: Brugerdefinerede ikonsæt

en: Custom language switchers
da_DK: Brugerdefinerede sprogskiftere

en: Custom link
da_DK: Tilpasset link

en: Custom links
da_DK: Tilpassede links

en: Custom location only takes effect on the frontend. Ensure this element is placed at the top of this template so the element can hook on the desire location successfully.
da_DK: Tilpasset placering træder kun i kraft på frontend. Sørg for, at dette element er placeret øverst i denne skabelon, så elementet kan sættes på den ønskede placering.

en: Custom map style
da_DK: Tilpasset kortstil

en: Custom options
da_DK: Tilpassede valgmuligheder

en: Custom preview text
da_DK: Tilpasset forhåndsvisningstekst

en: Custom redirect URL
da_DK: Brugerdefineret omdirigerings-URL

en: Custom shape
da_DK: Brugerdefineret form

en: Custom size
da_DK: Tilpasset størrelse

en: Custom styles
da_DK: Tilpassede stilarter

en: Custom tag
da_DK: Brugerdefineret tag

en: Custom text
da_DK: Brugerdefineret tekst

en: Custom title
da_DK: Brugerdefineret titel

en: Custom video player
da_DK: Tilpasset videoafspiller

en: Customer details
da_DK: Kundedetaljer

en: Customise this breadcrumb structure for specific post types.
da_DK: Tilpas denne brødkrummestruktur for specifikke indlægstyper.

en: Customize details for sharing this URL on social media.
da_DK: Tilpas detaljer for deling af denne URL på sociale medier.

en: Customize how the data is structured. Leave empty to send all form fields.
da_DK: Tilpas hvordan dataene er struktureret. Lad være tomt for at sende alle formularfelter.

en: Customize in "Settings" group.
da_DK: Tilpas i »Indstillinger«-gruppen.

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
da_DK: Tilpas lightbox: Indstillinger > Temastyles > Generelt

en: Customize the language switcher from your WordPress dashboard
da_DK: Tilpas sprogskifteren fra dit WordPress-dashboard

en: Danger
da_DK: Fare

en: Danger color
da_DK: Farefarve

en: Dark
da_DK: Mørk

en: Dark color
da_DK: Mørk farve

en: Dashed
da_DK: Stiplet

en: Data format
da_DK: Dataformat

en: Data source
da_DK: Datakilde

en: Date
da_DK: Dato

en: Date & time
da_DK: Dato & tid

en: Date Reached
da_DK: Dato nået

en: Date format
da_DK: Datoformat

en: Date range
da_DK: Datointerval

en: Datepicker
da_DK: Datovælger

en: Datetime
da_DK: Dato og tid

en: Day: %s
da_DK: Dag: %s

en: Deactivate license
da_DK: Deaktiver licens

en: Debounce
da_DK: Forsinkelse

en: Decimal places
da_DK: Decimaler

en: Default
da_DK: Standard

en: Default capabilities
da_DK: Standardrettigheder

en: Default center of the map.
da_DK: Standardcentrum for kortet.

en: Default color for terms without a specific color
da_DK: Standardfarve for termer uden specifik farve

en: Default query
da_DK: Standardforespørgsel

en: Default sorting
da_DK: Standardsortering

en: Default tab
da_DK: Standardfane

en: Default templates are disabled
da_DK: Standardskabeloner er deaktiveret

en: Default templates are enabled
da_DK: Standardskabeloner er aktiveret

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
da_DK: Standard: 60 sekunder. Minimums-interval for automatisk gem er 15 sekunder.

en: Define a unique, more readable URL parameter name for this filter.
da_DK: Definer et unikt, mere læsbart URL-parameternavn for dette filter.

en: Delay
da_DK: Forsinkelse

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete Bricks data
da_DK: Slet Bricks-data

en: Delete all
da_DK: Slet alle

en: Delete components
da_DK: Slet komponenter

en: Delete database table
da_DK: Slet databasetabel

en: Delete elements
da_DK: Slet elementer

en: Delete global classes
da_DK: Slet globale klasser

en: Delete icon
da_DK: Slet ikon

en: Delete permanently
da_DK: Slet permanent

en: Delete revisions
da_DK: Slet revisioner

en: Delete screenshots
da_DK: Slet screenshots

en: Delete selected
da_DK: Slet valgte

en: Delete templates
da_DK: Slet skabeloner

en: Delete this sidebar
da_DK: Slet dette sidebar

en: Deleted
da_DK: Slettet

en: Deprecated
da_DK: Forældet

en: Descending
da_DK: Faldende

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Description lightbox video
da_DK: Beskrivelse af lightbox-video

en: Description typography
da_DK: Beskrivelses-typografi

en: Descriptive name for viewing submissions on the "%s" page.
da_DK: Beskrivende navn til visning af indsendelser på »%s«-siden.

en: Descriptive name of your API connection.
da_DK: Beskrivende navn på din API-forbindelse.

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
da_DK: Beskrivende tekst for denne side. Vises i søgemaskiners resultater. Anbefalet: 50 - 300 tegn.

en: Deselect
da_DK: Fravælg

en: Design sets
da_DK: Design-sæt

en: Details
da_DK: Detaljer

en: Determines how components are made available in the block editor.
da_DK: Bestemmer, hvordan komponenter gøres tilgængelige i blokeditoren.

en: Determines what happens when someone visits a default WordPress authentication URL (%s). Only applies when custom pages above have been set. Caution: If hiding default paths, remember your custom page URLs to avoid lockout.
da_DK: Bestemmer, hvad der sker, når nogen besøger en standard WordPress-godkendelses-URL (%s). Gælder kun, når brugerdefinerede sider ovenfor er indstillet. Advarsel: Hvis du skjuler standardstier, skal du huske dine brugerdefinerede side-URL'er for at undgå udelukkelse.

en: Determines which slide should be active if the carousel has multiple slides in a page.
da_DK: Bestemmer hvilket dias der skal være aktivt, hvis karrusellen har flere dias på en side.

en: Developer
da_DK: Udvikler

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
da_DK: Har du udforsket %1$s? Eller kontaktet mig via %2$s?

en: Direction
da_DK: Retning

en: Directory is created in your "uploads" directory if it doesn't exist.
da_DK: Mappen oprettes i din »uploads«-mappe, hvis den ikke findes.

en: Directory name
da_DK: Mappenavn

en: Disable
da_DK: Deaktiver

en: Disable "Skip links"
da_DK: Deaktiver »Spring over-links«

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
da_DK: Deaktiver Bricks Open Graph meta-tags

en: Disable Bricks SEO meta tags
da_DK: Deaktiver Bricks SEO meta-tags

en: Disable Bricks cascade layer (discouraged)
da_DK: Deaktiver Bricks kaskadelag (frarådes)

en: Disable CSS variables manager
da_DK: Deaktiver CSS-variabeladministrator

en: Disable Default UI
da_DK: Deaktiver standard UI

en: Disable Google Fonts
da_DK: Deaktiver Google Fonts

en: Disable URL parameter filter
da_DK: Deaktiver URL-parameterfilter

en: Disable WP REST API render
da_DK: Deaktiver WP REST API-gengivelse

en: Disable WooCommerce builder
da_DK: Deaktiver WooCommerce-builder

en: Disable WordPress custom fields in dropdown
da_DK: Deaktiver WordPress brugerdefinerede felter i dropdown

en: Disable auto focus
da_DK: Deaktiver autofokus

en: Disable auto min/max value
da_DK: Deaktiver automatisk min./maks. værdi

en: Disable auto-expand
da_DK: Deaktiver automatisk udfoldning

en: Disable autosave
da_DK: Deaktiver automatisk gem

en: Disable backdrop
da_DK: Deaktiver baggrund

en: Disable capability checks
da_DK: Slå kapacitetstjek fra

en: Disable chaining element & global class
da_DK: Deaktiver sammenkædning af element- og global klasse

en: Disable class chaining
da_DK: Deaktiver klassesammenkædning

en: Disable clickable POI
da_DK: Deaktiver klikbare interessepunkter

en: Disable coupon message
da_DK: Deaktiver kuponbesked

en: Disable cross sells
da_DK: Deaktiver krydsssalg

en: Disable custom authentication page bypass
da_DK: Deaktiver omgåelse af brugerdefineret godkendelsesside

en: Disable default templates
da_DK: Deaktiver standardskabeloner

en: Disable element spacing
da_DK: Deaktiver elementafstand

en: Disable embed
da_DK: Deaktiver indlejring

en: Disable emojis
da_DK: Deaktiver emojis

en: Disable footer
da_DK: Deaktiver footer

en: Disable for WordPress data
da_DK: Deaktiver for WordPress-data

en: Disable for logged-in users
da_DK: Deaktiver for indloggede brugere

en: Disable form validation
da_DK: Deaktiver formularvalidering

en: Disable global class manager
da_DK: Deaktiver global klasseadministrator

en: Disable global classes
da_DK: Deaktiver globale klasser

en: Disable globally
da_DK: Deaktiver globalt

en: Disable header
da_DK: Deaktiver header

en: Disable icon
da_DK: Deaktiver ikon

en: Disable image
da_DK: Deaktiver billede

en: Disable jQuery migrate
da_DK: Deaktiver jQuery migrate

en: Disable lazy load
da_DK: Deaktivér lazy load

en: Disable lazy loading
da_DK: Deaktiver lazy loading

en: Disable link
da_DK: Deaktiver link

en: Disable login message
da_DK: Deaktiver login-besked

en: Disable navigation
da_DK: Deaktiver navigation

en: Disable popups
da_DK: Deaktiver pop-ups

en: Disable product gallery lightbox
da_DK: Deaktiver produktgalleri-lightbox

en: Disable product gallery zoom
da_DK: Deaktiver produktgalleri-zoom

en: Disable query merge
da_DK: Deaktiver forespørgselssammenføjning

en: Disable text
da_DK: Deaktiver tekst

en: Disabled
da_DK: Deaktiveret

en: Disabled (default)
da_DK: Deaktiveret (standard)

en: Disabled: Insert below existing content.
da_DK: Deaktiveret: Indsæt under eksisterende indhold.

en: Disabled: Keep original image filename.
da_DK: Deaktiveret: Behold originalt billedfilnavn.

en: Disabled: Show placeholder images.
da_DK: Deaktiveret: Vis pladsholderbilleder.

en: Disables the %s. While this may maintain compatibility with certain existing setups, we strongly recommend leaving this option OFF for optimal functionality and future compatibility.
da_DK: Deaktiverer %s. Selvom dette kan opretholde kompatibilitet med visse eksisterende opsætninger, anbefaler vi stærkt at lade denne indstilling være slået TIL for optimal funktionalitet og fremtidig kompatibilitet.

en: Disallowed keyword found
da_DK: Ikke-tilladt nøgleord fundet

en: Discard
da_DK: Kassér

en: Discarded
da_DK: Kasseret

en: Disconnect
da_DK: Afbryd forbindelse

en: Dismiss
da_DK: Afvis

en: Dismissable
da_DK: Afviselig

en: Display
da_DK: Visning

en: Display name
da_DK: Visningsnavn

en: Display names as
da_DK: Vis navne som

en: Display on breakpoints
da_DK: Vis på breakpoints

en: Display the object type (e.g. "acf_related_writers", "mb_page-to-user") in the query loop type dropdown.
da_DK: Vis objekttypen (f.eks. »acf_related_writers«, »mb_page-to-user«) i dropdown-menuen for forespørgselssløjfetype.

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
da_DK: Vises i URL. Kun små bogstaver. Brug bindestreger i stedet for mellemrum.

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
da_DK: Vises i søgeresultater, sociale netværk og webbrowser. Anbefalet: Maks. 60 tegn.

en: Divider
da_DK: Skillelinje

en: Do not close this window, the process is running in the background.
da_DK: Luk ikke dette vindue, processen kører i baggrunden.

en: Do not set this interaction on a Toggle element.
da_DK: Sæt ikke denne interaktion på et Skift-element.

en: Do not track
da_DK: Spor ikke

en: Do you really want to delete this sidebar?
da_DK: Vil du virkelig slette dette sidebar?

en: Do you want to unlink all nestable global elements?
da_DK: Vil du fjerne link til alle indlejrbare globale elementer?

en: Document title
da_DK: Dokumenttitel

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Don't auto focus on first focusable element when offcanvas opens.
da_DK: Fokuser ikke automatisk på det første fokuserbare element, når offcanvas åbnes.

en: Don't close on click outside mini cart
da_DK: Luk ikke ved klik uden for mini-kurv

en: Don't focus on first focusable element inside popup when popup opens.
da_DK: Fokuser ikke på det første element, der kan fokuseres på inde i popup'en, når popup'en åbnes.

en: Don't render in builder
da_DK: Generer ikke i builder

en: Done
da_DK: Færdig

en: Dots
da_DK: Prikker

en: Dotted
da_DK: Prikket

en: Double
da_DK: Dobbelt

en: Double opt-in
da_DK: Dobbelt opt-in

en: Double-click
da_DK: Dobbeltklik på

en: Downloaded
da_DK: Downloadet

en: Downloading
da_DK: Downloader

en: Draft
da_DK: Kladde

en: Draft font deleted successfully.
da_DK: Udkast til skrifttype slettet med succes.

en: Drag & drop
da_DK: Træk & slip

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
da_DK: Træk og slip .JSON eller .ZIP skabelonfil(er) her ..

en: Draggable
da_DK: Kan trækkes

en: Dragging
da_DK: At trække

en: Drop file(s) here
da_DK: Slip fil(er) her

en: Drops
da_DK: Dråber

en: Dual ring
da_DK: Dobbelt ring

en: Duplicate
da_DK: Duplikér

en: Duplicate classes detected
da_DK: Duplikerede klasser opdaget

en: Duplicate classes detected. Resolve conflicts before importing.
da_DK: Duplikerede klasser opdaget. Løs konflikter før import.

en: Duplicate content
da_DK: Duplikering af indhold

en: Duplicate content is available to all users with the %s capability. Use this feature for any post or page to ensure that all relevant WordPress and/or Bricks data is duplicated accurately.
da_DK: Duplikering af indhold er tilgængelig for alle brugere med %s-rettigheden. Brug denne funktion til ethvert indlæg eller side for at sikre, at alle relevante WordPress- og/eller Bricks-data duplikeres nøjagtigt.

en: Duplicate elements
da_DK: Dupliker elementer

en: Duplicate entries not allowed.
da_DK: Dublerede indlæg er ikke tilladt.

en: Duration
da_DK: Varighed

en: Dynamic Data
da_DK: Dynamiske data

en: Dynamic data
da_DK: Dynamisk data

en: Dynamic data is empty.
da_DK: Dynamiske data er tomme.

en: Dynamic data tag
da_DK: Dynamisk data-tag

en: Dynamic dots
da_DK: Dynamiske prikker

en: Dynamically retrieve map addresses from a connected query on the same page, allowing real-time updates with query-based content, including query filter support.
da_DK: Hent dynamisk kortadresser fra en tilsluttet forespørgsel på samme side, hvilket muliggør realtidsopdateringer med forespørgselsbaseret indhold, inklusive understøttelse af forespørgselsfiltre.

en: EXISTS
da_DK: EKSISTERER

en: Eager
da_DK: Ivrigt

en: Echo tags: Allow functions via filter
da_DK: Echo-tags: Tillad funktioner via filter

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit Custom Font
da_DK: Rediger brugerdefineret skrifttype

en: Edit Template
da_DK: Redigér skabelon

en: Edit Template Bundle
da_DK: Redigér skabelonpakke

en: Edit Template Tag
da_DK: Redigér skabelon-tag

en: Edit WordPress content (WP admin).
da_DK: Rediger WordPress-indhold (WP-admin).

en: Edit account
da_DK: Redigér konto

en: Edit address
da_DK: Redigér adresse

en: Edit capability
da_DK: Rediger rettighed

en: Edit component
da_DK: Rediger komponent

en: Edit components
da_DK: Rediger komponenter

en: Edit content
da_DK: Rediger indhold

en: Edit dropdown to set icon individually.
da_DK: Rediger dropdown for at indstille ikon individuelt.

en: Edit elements
da_DK: Rediger elementer

en: Edit footer
da_DK: Rediger footer

en: Edit global classes
da_DK: Rediger globale klasser

en: Edit header
da_DK: Rediger header

en: Edit icon
da_DK: Rediger ikon

en: Edit in WordPress
da_DK: Rediger i WordPress

en: Edit link
da_DK: Rediger link

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
da_DK: Rediger tilknyttede produkter for at tilføje produkt-upsells eller krydssalg.

en: Edit palette
da_DK: Rediger farvepalet

en: Edit product content in WordPress.
da_DK: Rediger produktindhold i WordPress.

en: Edit product short description in WordPress.
da_DK: Rediger kort produktbeskrivelse i WordPress.

en: Edit properties
da_DK: Rediger egenskaber

en: Edit templates
da_DK: Rediger skabeloner

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
da_DK: Rediger titel: Indstillinger > Sideindstillinger > SEO

en: Edit with %s
da_DK: Redigér med %s

en: Edit your WordPress menu item to enable multilevel functionality.
da_DK: Rediger dit WordPress-menupunkt for at aktivere multiniveau-funktionalitet.

en: Edit your WordPress menu item to set a Bricks mega menu template.
da_DK: Rediger dit WordPress-menupunkt for at indstille en Bricks mega menu-skabelon.

en: Edited
da_DK: Redigeret

en: Editing
da_DK: Redigerer

en: Editing the base breakpoint width affects all media queries.
da_DK: Redigering af base-breakpointets bredde påvirker alle media queries.

en: Effect
da_DK: Effekt

en: Element "%s" doesn't exist.
da_DK: Element »%s« eksisterer ikke.

en: Element %s not found.
da_DK: Element %s ikke fundet.

en: Element - Video
da_DK: Element - video

en: Element ID
da_DK: Element-ID

en: Element ID that holds the live search results. Only visible when the live search is performed.
da_DK: Element-ID, der indeholder live-søgeresultaterne. Kun synligt, når live-søgningen udføres.

en: Element Manager
da_DK: Elementhåndtering

en: Element actions
da_DK: Elementhandlinger

en: Element breadcrumbs
da_DK: Element-brødkrummer

en: Element can't be rendered as the connected component doesn't exist. Unlink this instance or import the missing component.
da_DK: Elementet kan ikke gengives, da den tilknyttede komponent ikke findes. Afbryd forbindelsen til denne instans eller importér den manglende komponent.

en: Element classes
da_DK: Elementklasser

en: Element doesn't exist.
da_DK: Elementet findes ikke.

en: Element editing & styling
da_DK: Redigering og styling af elementer

en: Element has been disabled globally.
da_DK: Element er blevet deaktiveret globalt.

en: Element is not visible in the builder elements panel, but still rendered in the builder and frontend.
da_DK: Elementet er ikke synligt i builderens elementpanel, men gengives stadig i builderen og på frontend.

en: Element is not visible in the builder nor on the frontend.
da_DK: Elementet er ikke synligt i builderen eller på frontend.

en: Element is visible in the builder and frontend. This is the default behaviour.
da_DK: Elementet er synligt i builderen og på frontend. Dette er standardadfærden.

en: Element margin
da_DK: Elementmargen

en: Element not found
da_DK: Element ikke fundet

en: Element structure name
da_DK: Elementstrukturens navn

en: Elements
da_DK: Elementer

en: Elements without code signature. Review, then sign your code one-by-one or all-at-once.
da_DK: Elementer uden kodesignatur. Gennemgå og signér din kode én for én eller alle på én gang.

en: Ellipsis
da_DK: Ellipse

en: Email
da_DK: E-mail

en: Email address
da_DK: E-mailadresse

en: Email address already exists.
da_DK: E-mailadressen findes allerede.

en: Email address in submitted form
da_DK: E-mailadresse i indsendt formular

en: Email address is not valid.
da_DK: E-mailadressen er ikke gyldig.

en: Email address required.
da_DK: E-mailadresse påkrævet.

en: Email content
da_DK: E-mailindhold

en: Email or username
da_DK: E-mail eller brugernavn

en: Empty
da_DK: Tom

en: Empty cart
da_DK: Tom indkøbskurv

en: Empty response from the API.
da_DK: Tomt svar fra API'en.

en: Empty star color
da_DK: Farve på tomme stjerner

en: Enable
da_DK: Aktiver

en: Enable "%s" button
da_DK: Aktiver knappen »%s«

en: Enable AJAX
da_DK: Aktiver AJAX

en: Enable AJAX add to cart
da_DK: Aktivér AJAX tilføj til kurv

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout coupon" element
da_DK: Aktivér Bricks WooCommerce »Checkout-kupon«-element

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout login" element
da_DK: Aktivér Bricks WooCommerce »Checkout-login«-element

en: Enable Bricks WooCommerce "Notice" element
da_DK: Aktivér Bricks WooCommerce »Besked«-element

en: Enable all
da_DK: Aktiver alle

en: Enable all components automatically
da_DK: Aktivér alle komponenter automatisk

en: Enable code execution
da_DK: Aktivér kodeudførelse

en: Enable code execution if your site uses Code elements, SVG elements (source: code), Query editors, or "echo" tags.
da_DK: Aktivér kodeudførelse, hvis dit websted bruger Kode-elementer, SVG-elementer (kilde: kode), Forespørgselsredigeringsværktøjer eller »echo«-tags.

en: Enable form submission access for specific user roles. Edit the user's profile directly to grant access to a specific user.
da_DK: Aktiver adgang til formularindsendelser for specifikke brugerroller. Rediger brugerens profil direkte for at give adgang til en bestemt bruger.

en: Enable if image is cropped for a smooth lightbox image transition.
da_DK: Aktiver hvis billedet er beskåret for en jævn lightbox billedovergang.

en: Enable if the API supports pagination.
da_DK: Aktivér, hvis API'en understøtter paginering.

en: Enable if this popup template is for a map "Info Box".
da_DK: Aktivér, hvis denne popup-skabelon er til en »infoboks« på et kort.

en: Enable if you experience issues loading the builder in combination with Cloudflare Rocket Loader.
da_DK: Aktivér hvis du oplever problemer med at indlæse builderen i kombination med Cloudflare Rocket Loader.

en: Enable if your archive pagination is not working.
da_DK: Aktivér, hvis din arkivpaginering ikke fungerer.

en: Enable individual components manually
da_DK: Aktivér individuelle komponenter manuelt

en: Enable live search
da_DK: Aktivér live-søgning

en: Enable log-in during checkout disabled. Check %1$sWooCommerce settings%2$s
da_DK: Log ind under betaling deaktiveret. Tjek %1$sWooCommerce-indstillinger%2$s

en: Enable product variation swatches
da_DK: Aktivér produktvariationsknapper

en: Enable this setting to preload custom fonts to avoid FOUT (Flash of unstyled text).
da_DK: Aktivér denne indstilling for at forindlæse brugerdefinerede skrifttyper og undgå FOUT (Flash of unstyled text).

en: Enable time
da_DK: Aktivér tid

en: Enable to automatically generate template screenshots on every builder save, view them, and use the bulk generate button in the template manager.
da_DK: Aktivér for automatisk at generere skabelon-screenshots ved hver gem i builderen, se dem og brug knappen til massegenererering i skabelonhåndteringen.

en: Enable to automatically group markers that are close to each other into a cluster.
da_DK: Aktiver for automatisk at gruppere markører, der er tæt på hinanden, i en klynge.

en: Enable to automatically log the user in after successful email verification.
da_DK: Aktivér for automatisk at logge brugeren ind efter vellykket e-mailbekræftelse.

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
da_DK: Aktivér for at gøre dine skabeloner offentlige og synlige for alle online. Deaktiver for kun at tillade indloggede brugere at se dine skabeloner.

en: Enable to not load/render this element in the builder.
da_DK: Aktivér for ikke at indlæse/gengive dette element i builderen.

en: Enable to not load/render this element on the frontend.
da_DK: Aktivér for ikke at indlæse/gengive dette element på frontend.

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
da_DK: Aktiver for at åbne og lukke et element uden at påvirke andre elementer.

en: Enable to position in document flow (e.g. inside offcanvas).
da_DK: Aktiver for at positionere i dokumentflow (f.eks. inde i offcanvas).

en: Enable to render the dynamic data text on the canvas to improve the preview experience.
da_DK: Aktivér for at gengive den dynamiske datatekst på lærredet for at forbedre forhåndsvisningsoplevelsen.

en: Enable to replace global classes set on the element with the classes set on the property.
da_DK: Aktiver for at erstatte globale klasser på elementet med klasserne, der er sat på egenskaben.

en: Enable to require user to verify the email after registration through an activation link.
da_DK: Gør det muligt at kræve, at brugeren bekræfter e-mailen efter registrering via et aktiveringslink.

en: Enable to show the template thumbnail column under %s, displaying the featured image or screenshot.
da_DK: Aktivér for at vise kolonnen med skabelon-miniaturebilleder under %s, som viser det udvalgte billede eller screenshot.

en: Enable to sync global classes on every builder save between all open builder instances. Useful to avoid overwriting each others changes when multiple people work on the same dataset (e.g. adding, deleting, modifying global classes).
da_DK: Aktivér for at synkronisere globale klasser ved hver builder-gemning mellem alle åbne builder-instanser. Nyttigt for at undgå at overskrive hinandens ændringer, når flere personer arbejder på samme datasæt (f.eks. tilføjelse, sletning, ændring af globale klasser).

en: Enabled
da_DK: Aktiveret

en: Enabled: Download template images to media library.
da_DK: Aktiveret: Download skabelonbilleder til mediebiblioteket.

en: Enabled: Rename image before download.
da_DK: Aktiveret: Omdøb billede før download.

en: Enabled: Replace existing content with template data.
da_DK: Aktiveret: Erstat eksisterende indhold med skabelondata.

en: End
da_DK: Slut

en: End Size
da_DK: Slutstørrelse

en: End date
da_DK: Slutdato

en: End time
da_DK: Sluttidspunkt

en: Endpoint
da_DK: Endepunkt

en: Endpoint URL
da_DK: Endepunkt-URL

en: Endpoints
da_DK: Endepunkter

en: Enjoy
da_DK: God fornøjelse

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element and that a width is defined, especially when using a Div element.
da_DK: Sørg for, at der ikke anvendes modstridende CSS-stile på dette element, og at der er defineret en bredde, især når du bruger et Div-element.

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element.
da_DK: Sørg for, at der ikke anvendes modstridende CSS-styles på dette element.

en: Enter Bricks IDs, separated by comma, of filter elements to exclude.
da_DK: Indtast Bricks-ID'er, adskilt af komma, for filterelementer der skal ekskluderes.

en: Enter CSS filters + value (learn more)
da_DK: Indtast CSS-filtre + værdi (lær mere)

en: Enter CSS variable definitions separated by semicolon
da_DK: Indtast CSS-variabeldefinitioner adskilt af semikolon

en: Enter SVG URL
da_DK: Indtast SVG-URL

en: Enter URL of media file
da_DK: Indtast URL til mediefil

en: Enter a custom label for this attribute value (optional).
da_DK: Indtast en tilpasset etiket for denne attributværdi (valgfrit).

en: Enter a dynamic data tag for ACF Icon Picker or MetaBox Icon fields
da_DK: Indtast et dynamisk datatag til ACF Icon Picker- eller MetaBox Icon-felter

en: Enter a generic error message. Otherwise the reason why the login failed is displayed.
da_DK: Indtast en generisk fejlmeddelelse. Ellers vises årsagen til, at login mislykkedes.

en: Enter a search term or command
da_DK: Indtast et søgeord eller en kommando

en: Enter dynamic data tag or custom value
da_DK: Indtast dynamisk datatag eller brugerdefineret værdi

en: Enter new template name
da_DK: Indtast nyt skabelonnavn

en: Enter search term
da_DK: Indtast søgeord

en: Enter shortcut name
da_DK: Indtast navn på genvej

en: Enter the JSON body to be sent with the request
da_DK: Indtast den JSON-krop, der skal sendes med anmodningen

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
da_DK: Indtast navnet på din første globale CSS-klasse i feltet ovenfor. Tryk derefter enter for at oprette den.

en: Enter viewport
da_DK: Ind i synsfelt

en: Enter width between 180 and 500.
da_DK: Indtast bredde mellem 180 og 500.

en: Enter your Google Maps API key under %s to access all options.
da_DK: Indtast din Google Maps API-nøgle under %s for at få adgang til alle muligheder.

en: Enter your Google Maps ID, which you can find in the %s, to enable the latest Google Maps features.
da_DK: Indtast dit Google Maps ID, som du kan finde i %s, for at aktivere de nyeste Google Maps-funktioner.

en: Entire website
da_DK: Hele hjemmesiden

en: Entries
da_DK: Poster

en: Entries per page
da_DK: Poster pr. side

en: Entry animation
da_DK: Indgangsanimation

en: Entry animation to interaction
da_DK: Indgangsanimation til interaktion

en: Equal
da_DK: Lig med

en: Error
da_DK: Fejl

en: Error Tile URL
da_DK: URL til fejlflise

en: Error deleting class
da_DK: Fejl ved sletning af klasse

en: Error fetching site classes
da_DK: Fejl ved hentning af webstedsklasser

en: Error loading results
da_DK: Fejl ved indlæsning af resultater

en: Error message
da_DK: Fejlmeddelelse

en: Error on save
da_DK: Fejl ved gem

en: Error page
da_DK: Fejlside

en: Error processing font files
da_DK: Fejl ved behandling af skrifttypefiler

en: Error rendering component
da_DK: Komponent til gengivelse af fejl

en: Error restoring class
da_DK: Fejl ved gendannelse af klasse

en: Error uploading font
da_DK: Fejl ved upload af skrifttype

en: Error: Could not load class
da_DK: Fejl: Kunne ikke indlæse klassen

en: Error: Could not load class control
da_DK: Fejl: Kunne ikke indlæse klassekontrol

en: Error: Could not load gallery
da_DK: Fejl: Kunne ikke indlæse galleri

en: Error: Could not load image
da_DK: Fejl: Kunne ikke indlæse billedet

en: Error: Could not load link
da_DK: Fejl: Kunne ikke indlæse link

en: Error: Could not load query
da_DK: Fejl: Kunne ikke indlæse forespørgsel

en: Error: Could not load select
da_DK: Fejl: Kunne ikke indlæse select

en: Error: Could not load toggle control
da_DK: Fejl: Kunne ikke indlæse toggle-kontrol

en: Error: Invalid license key
da_DK: Fejl: Ugyldig licensnøgle

en: Error: License mismatch
da_DK: Fejl: Licens-uoverensstemmelse

en: Even background
da_DK: Lige baggrund

en: Events
da_DK: Begivenheder

en: Every 5 minutes
da_DK: Hvert 5. minut

en: Example
da_DK: Eksempel

en: Example: {"Authorization": "Bearer token"}
da_DK: Eksempel: {»authorization«: »bearer token«}

en: Example: {"name": "{{43f295}}", "email": "{{a5c626}}"}
da_DK: Eksempel: {»name«: »{{43f295}}«, »email«: »{{a5c626}}«}

en: Excellent
da_DK: Fremragende

en: Exceptional
da_DK: Exceptionelt

en: Excerpt
da_DK: Uddrag

en: Excerpt length
da_DK: Uddragslængde

en: Exclude
da_DK: Udeluk

en: Exclude current post
da_DK: Udeluk nuværende indlæg

en: Exclude filter IDs
da_DK: Ekskluder filter-ID'er

en: Exclude posts
da_DK: Udeluk indlæg

en: Exclude posts/pages
da_DK: Udeluk indlæg/sider

en: Exclude templates
da_DK: Ekskluder skabeloner

en: Exclude terms
da_DK: Ekskluder vilkår

en: Excluded terms
da_DK: Ekskluderede termer

en: Execute code
da_DK: Udfør kode

en: Exercise great caution with granting code execution privileges. Enable them sparingly and only for trusted roles or ideally only specific users. Grant the least permissions necessary to maintain tight security.
da_DK: Udvis stor forsigtighed med at tildele rettigheder til kodeudførelse. Aktivér dem sparsomt og kun for betroede roller eller helst kun for specifikke brugere. Tildel de mindst mulige tilladelser for at opretholde stram sikkerhed.

en: Exists
da_DK: Findes

en: Expand
da_DK: Udvid

en: Expand active element & scroll into view
da_DK: Udfold aktivt element og scroll ind i visning

en: Expand all
da_DK: Udvid alle

en: Expand first item
da_DK: Udvid første element

en: Expand item indexes
da_DK: Udvid elementindekser

en: Expand panel when dropdown is visible
da_DK: Udvid panel når dropdown er synlig

en: Expanded
da_DK: Udvidet

en: Experimental
da_DK: Eksperimentel

en: Export
da_DK: Eksportér

en: Export Settings
da_DK: Eksporter indstillinger

en: Export Template
da_DK: Eksportér skabelon

en: Export Variables
da_DK: Eksportér variabler

en: Export all components first by clicking the "Export" icon above before deleting any. Once exported, hover over the component you'd like to delete, then click the "Delete" icon.
da_DK: Eksportér først alle komponenter ved at klikke på »Eksportér«-ikonet ovenfor, før du sletter nogen. Når de er eksporteret, hold musen over den komponent, du vil slette, og klik derefter på »Slet«-ikonet.

en: Exquisite
da_DK: Udsøgt

en: Extend allowed tags through filter
da_DK: Udvid tilladte tags gennem filter

en: Extend contextual spacing to other elements within embedded content.
da_DK: Udvid kontekstuel afstand til andre elementer inden for indlejret indhold.

en: External
da_DK: Ekstern

en: External URL
da_DK: Ekstern URL

en: External files
da_DK: Eksterne filer

en: External product
da_DK: Eksternt produkt

en: Extra Bold
da_DK: Ekstra fed

en: Extra Light
da_DK: Ekstra let

en: Extra large
da_DK: Ekstra stor

en: FAQ schema
da_DK: FAQ-skema

en: Facebook Page
da_DK: Facebook-side

en: Facebook page URL
da_DK: Facebook-side URL

en: Fade in
da_DK: Fade ind

en: Fade in animation
da_DK: Fade ind-animation

en: Fade in down
da_DK: Fade ind nedefra

en: Fade in left
da_DK: Fade ind fra venstre

en: Fade in right
da_DK: Fade ind fra højre

en: Fade in up
da_DK: Fade ind oppefra

en: Failed to clean up orphaned elements.
da_DK: Kunne ikke rydde op i forældreløse elementer.

en: Failed to create font
da_DK: Kunne ikke oprette skrifttype

en: Failed to create font draft.
da_DK: Kunne ikke oprette skrifttypeudkast.

en: Failed to delete classes
da_DK: Kunne ikke slette klasser

en: Failed to delete draft font.
da_DK: Kunne ikke slette udkast til skrifttype.

en: Failed to delete font
da_DK: Kunne ikke slette skrifttype

en: Failed to fetch Instagram account details.
da_DK: Kunne ikke hente Instagram-kontooplysninger.

en: Failed to fetch Instagram posts.
da_DK: Kunne ikke hente Instagram-opslag.

en: Failed to move font to trash.
da_DK: Kunne ikke flytte skrifttype til papirkurven.

en: Failed to process any font files.
da_DK: Kunne ikke behandle nogen skrifttypefiler.

en: Failed to publish font.
da_DK: Kunne ikke udgive skrifttype.

en: Failed to restore font.
da_DK: Kunne ikke gendanne skrifttype.

en: Fallback
da_DK: Reserveløsning

en: Fallback applies to elements in embedded content without a specific spacing rule.
da_DK: Reserveafstand gælder for elementer i indlejret indhold uden en specifik afstandsregel.

en: Fallback color
da_DK: Reservefarve

en: Fallback fonts
da_DK: Alternative skrifttyper

en: Fallback image
da_DK: Reservebillede

en: Fallback label
da_DK: Reserveetiket

en: Fallback label for terms without a specific label
da_DK: Reserveetiket for termer uden specifik etiket

en: Fallback preview image
da_DK: Reserveforhåndsvisningsbillede

en: Fallback spacing
da_DK: Reserveafstand

en: False
da_DK: Falsk

en: Fantastic
da_DK: Fantastisk

en: Farthest corner
da_DK: Fjerneste hjørne

en: Farthest side
da_DK: Fjerneste side

en: Fast
da_DK: Hurtig

en: Fast forward
da_DK: Spol frem

en: Favorites
da_DK: Favoritter

en: Featured
da_DK: Fremhævet

en: Featured image
da_DK: Udvalgt billede

en: Featured image height
da_DK: Udvalgt billedhøjde

en: Featured image sizes
da_DK: Udvalgte billedstørrelser

en: Featured image tag
da_DK: Fremhævet billedtag

en: Featured image width
da_DK: Udvalgt billedbredde

en: Featured products
da_DK: Fremhævede produkter

en: Featured products only
da_DK: Kun udvalgte produkter

en: Features
da_DK: Funktioner

en: Features typography
da_DK: Funktioner typografi

en: February
da_DK: Februar

en: Fetch content via AJAX
da_DK: Hent indhold via AJAX

en: Fetch data
da_DK: Hent data

en: Fetch priority
da_DK: Hentningsprioritet

en: Fetching
da_DK: Henter

en: Field
da_DK: Felt

en: Field ID
da_DK: Felt-ID

en: Field mapping
da_DK: Kortlægning af felter

en: Field type
da_DK: Felttype

en: Fields
da_DK: Felter

en: Fieldset
da_DK: Feltgruppe

en: Figure
da_DK: Figur

en: File
da_DK: Fil

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
da_DK: Filen %s ikke accepteret. Filgrænse overskredet.

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
da_DK: Filen %s ikke accepteret. Størrelsesgrænse overskredet.

en: File URL
da_DK: Fil-URL

en: File URL, YouTube/Vimeo URL/ID.
da_DK: Fil-URL, YouTube/Vimeo URL/ID.

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
da_DK: Fil ikke uploadet på grund af en sanitiseringsfejl. Tjek venligst SVG-filen eller kontakt os.

en: Files
da_DK: Filer

en: Fill
da_DK: Udfyld

en: Fill - Dark
da_DK: Udfyld - mørk

en: Fill - Light
da_DK: Udfyld - lys

en: Fill - Primary
da_DK: Udfyld - primær

en: Fill color
da_DK: Fyldfarve

en: Fill grid
da_DK: Udfyld gitter

en: Filter
da_DK: Filtrer

en: Filter by
da_DK: Filtrer efter

en: Filter by parent term
da_DK: Filtrer efter overordnet term

en: Filter by parent term ID
da_DK: Filtrer efter ID for overordnet term

en: Filter for more advanced duplicate content rules
da_DK: Filter for mere avancerede regler for duplikering af indhold

en: Filter input
da_DK: Filterinput

en: Filter media by mime type
da_DK: Filtrer medier efter MIME-type

en: Filter title
da_DK: Filtertitel

en: Filter type
da_DK: Filtertype

en: Fine
da_DK: Fint

en: Finish
da_DK: Afslut

en: First name
da_DK: Fornavn

en: First post full width
da_DK: Første indlæg i fuld bredde

en: Fit map on markers change
da_DK: Tilpas kort ved ændring af markører

en: Fix corrupted database
da_DK: Reparer beskadiget database

en: Fixed
da_DK: Fast

en: Flag size
da_DK: Flagstørrelse

en: Flex basis
da_DK: Flex-basis

en: Flex direction
da_DK: Flex-retning

en: Flex grow
da_DK: Flex-vækst

en: Flex shrink
da_DK: Flex-formindskelse

en: Flip
da_DK: Vend

en: Float
da_DK: Flydende

en: Fluid typography
da_DK: Flydende typografi

en: Fluid typography scale
da_DK: Flydende typografi-skala

en: Fluid typography variable added
da_DK: Variabel for flydende typografi tilføjet

en: Focus
da_DK: Fokus

en: Focus outline
da_DK: Fokusomrids

en: Focused
da_DK: Fokuseret

en: Follow
da_DK: Følg

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
da_DK: Følg dette %1$slink%2$s for at redigere produktarkivbeskrivelsen eller rediger produktkategori/tag-beskrivelserne

en: Font Family
da_DK: Skriftfamilie

en: Font Manager
da_DK: Skrifttypeadministrator

en: Font deleted permanently
da_DK: Skrifttype slettet permanent

en: Font download failed
da_DK: Skrifttype-download mislykkedes

en: Font downloaded
da_DK: Skrifttype downloadet

en: Font downloaded successfully.
da_DK: Skrifttype downloadet med succes.

en: Font family
da_DK: Skrifttypefamilie

en: Font file selected
da_DK: Skrifttypefil valgt

en: Font manager
da_DK: Skrifttypehåndtering

en: Font moved to trash
da_DK: Skrifttype flyttet til papirkurven

en: Font moved to trash successfully.
da_DK: Skrifttype flyttet til papirkurven med succes.

en: Font name
da_DK: Skrifttypenavn

en: Font not found.
da_DK: Skrifttype ikke fundet.

en: Font preview
da_DK: Skrifttypeforhåndsvisning

en: Font restore error
da_DK: Fejl ved gendannelse af skrifttype

en: Font restored
da_DK: Skrifttype gendannet

en: Font size
da_DK: Skriftstørrelse

en: Font size at the largest viewport. Acts as the upper bound—text will not grow beyond this.
da_DK: Skriftstørrelse ved den største visningsport. Fungerer som øvre grænse - teksten vil ikke vokse ud over dette.

en: Font size at the smallest viewport. Acts as the lower bound—text will not shrink below this.
da_DK: Skriftstørrelse ved den mindste visningsport. Fungerer som den nedre grænse - teksten krymper ikke under denne.

en: Font style
da_DK: Skrifttypestil

en: Font variants
da_DK: Skrifttypevarianter

en: Font variation settings
da_DK: Indstillinger for skrifttypevariation

en: Font variations
da_DK: Skrifttypevariationer

en: Font weight
da_DK: Skrifttypevægt

en: FontAwesome - Regular
da_DK: FontAwesome - Almindelig

en: Fonts
da_DK: Skrifttyper

en: Fonts synced! It might take a few minutes to sync a font project you just published or updated.
da_DK: Skrifttyper synkroniseret! Det kan tage et par minutter at synkronisere et skrifttypeprojekt, du lige har publiceret eller opdateret.

en: Foot
da_DK: Fod

en: Footer
da_DK: Sidefod

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
da_DK: Footer-scripts tilføjes lige før det afsluttende %s-tag.

en: For better preview select content to show.
da_DK: For bedre forhåndsvisning, vælg indhold at vise.

en: For frontend SEO purpose only. Not overwriting Post title. Recommended: Max. 60 characters.
da_DK: Kun til frontend SEO-formål. Overskriver ikke indlægstitel. Anbefalet: Maks. 60 tegn.

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
da_DK: For produktkategori- eller produkttag-arkivbeskrivelser, rediger hver term-beskrivelse.

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
da_DK: Hvis du har spørgsmål om Bricks, så send venligst en e-mail til help@bricksbuilder.io. Hvis du vil vide, hvad der i øjeblikket er under udvikling, så tag et kig på vores offentlige roadmap. Der kan du også indsende dine egne ønsker til funktioner, som andre kan stemme på og kommentere.

en: Force home
da_DK: Tving forside

en: Form
da_DK: Formular

en: Form ID
da_DK: Formular-ID

en: Form Submissions
da_DK: Formularindsendelser

en: Form data
da_DK: Formulardata

en: Form name
da_DK: Formularnavn

en: Form submission access
da_DK: Adgang til formularindsendelse

en: Form submission table could not be deleted.
da_DK: Formularindsendelsestabellen kunne ikke slettes.

en: Form submission table deleted successfully.
da_DK: Formularindsendelsestabellen blev slettet.

en: Form submissions
da_DK: Formularindsendelser

en: Form submissions could not be deleted.
da_DK: Formularindsendelser kunne ikke slettes.

en: Form submissions deleted.
da_DK: Formularindsendelser slettet.

en: Form submissions table could not be resetted.
da_DK: Formularindsendelsestabellen kunne ikke nulstilles.

en: Form submissions table resetted successfully.
da_DK: Formularindsendelsestabellen blev nulstillet.

en: Form title
da_DK: Formularoverskrift

en: Format to send the data in.
da_DK: Format til at sende dataene i.

en: Friday
da_DK: Fredag

en: From email address
da_DK: Fra e-mailadresse

en: From name
da_DK: Fra navn

en: Front
da_DK: Forside

en: Front page
da_DK: Forside

en: Full
da_DK: Fuld

en: Full access
da_DK: Fuld adgang

en: Full response
da_DK: Fuldt svar

en: Full size
da_DK: Fuld størrelse

en: Fullscreen
da_DK: Fuld skærm

en: Fullscreen Control
da_DK: Fuldskærmskontrol

en: Function name
da_DK: Funktionsnavn

en: Function names
da_DK: Funktionsnavne

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the %s filter.
da_DK: Funktionsnavne, der kaldes gennem »echo«-tagget, skal være hvidlistet via %s-filteret.

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the new %s filter.
da_DK: Funktionsnavne, der kaldes gennem »echo«-tagget, skal whitelistes via det nye %s filter.

en: Function names must pass the check through the %s filter.
da_DK: Funktionsnavne skal bestå kontrollen gennem %s filteret.

en: Galleries
da_DK: Gallerier

en: Gallery
da_DK: Galleri

en: Gallery layout
da_DK: Gallerilayout

en: Gap
da_DK: Mellemrum

en: General
da_DK: Generelt

en: General settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: Generate FAQPage structured data (JSON-LD).
da_DK: Generer FAQPage strukturerede data (JSON-LD).

en: Generate custom image sizes
da_DK: Generer tilpassede billedstørrelser

en: Generate password
da_DK: Generer adgangskode

en: Generate review schema
da_DK: Generer anmeldelsesskema

en: Generate screenshots
da_DK: Generer skærmbilleder

en: Generate variables
da_DK: Generer variabler

en: Generating variables will delete all existing variables in this category. Do you want to proceed?
da_DK: Generering af variabler vil slette alle eksisterende variabler i denne kategori. Ønsker du at fortsætte?

en: Get In Touch
da_DK: Kontakt os

en: Get current post author
da_DK: Få den aktuelle forfatter til indlægget

en: Get started here
da_DK: Kom i gang her

en: Get terms from current
da_DK: Få vilkår fra nuværende

en: Get terms from current post
da_DK: Hent vilkår fra nuværende indlæg

en: Get terms that are children of specified term
da_DK: Hent termer, der er børn af den angivne term

en: Get the author of current post
da_DK: Hent forfatteren til det aktuelle indlæg

en: Getting Started
da_DK: Kom i gang

en: Global class
da_DK: Global klasse

en: Global class import manager
da_DK: Global klasse-importhåndtering

en: Global classes
da_DK: Globale klasser

en: Global data sync
da_DK: Global datasynkronisering

en: Global element
da_DK: Globalt element

en: Global elements
da_DK: Globale elementer

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and must be converted to components or unlinked.
da_DK: Globale elementer er forældede siden version 2.0 og skal konverteres til komponenter eller frakobles.

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and will be removed in the near future. Please convert them into components as soon as possible under %s. Once done, please delete all global elements by hovering over a global element below and clicking the "Delete" icon.
da_DK: Globale elementer er forældede siden version 2.0 og vil blive fjernet i den nærmeste fremtid. Konvertér dem venligst til komponenter så hurtigt som muligt under %s. Når det er gjort, slet venligst alle globale elementer ved at holde musen over et globalt element nedenfor og klikke på »Slet«-ikonet.

en: Global elements converted to components.
da_DK: Globale elementer konverteret til komponenter.

en: Global elements review
da_DK: Gennemgang af globale elementer

en: Global queries
da_DK: Globale forespørgsler

en: Global query
da_DK: Global forespørgsel

en: Global settings
da_DK: Globale indstillinger

en: Global styles & settings
da_DK: Globale styles og indstillinger

en: Go back
da_DK: Gå tilbage

en: Go to
da_DK: Gå til

en: Go to first slide
da_DK: Gå til første slide

en: Go to last slide
da_DK: Gå til sidste slide

en: Go to slide %s
da_DK: Gå til slide %s

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
da_DK: Gå til: Indstillinger > Skabelonindstillinger > Udfyld indhold

en: Go to: WooCommerce > Products > Inventory
da_DK: Gå til: WooCommerce > Produkter > Lager

en: Good
da_DK: Godt

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
da_DK: Google Maps API-nøgle påkrævet! Tilføj nøgle i kontrolpanelet under: %s

en: Google fonts
da_DK: Google-skrifttyper

en: Google fonts have been disabled
da_DK: Google-skrifttyper er blevet deaktiveret

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
da_DK: Google reCAPTCHA API-nøgle påkrævet! Tilføj nøgle i dashboard under: %s

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
da_DK: Google reCaptcha: Ugyldig site-nøgle.

en: Got it
da_DK: Forstået

en: Gradient / Overlay
da_DK: Gradient / overlejring

en: Grand
da_DK: Storartet

en: Greater than
da_DK: Større end

en: Greater than or equal
da_DK: Større end eller lig med

en: Grid
da_DK: Gitter

en: Grid (Round)
da_DK: Gitter (rundt)

en: Grid (Square)
da_DK: Gitter (firkantet)

en: Grid auto columns
da_DK: Gitter auto-kolonner

en: Grid auto flow
da_DK: Gitter auto-flow

en: Grid auto rows
da_DK: Gitter auto-rækker

en: Grid column
da_DK: Gitterkolonne

en: Grid item
da_DK: Gitterelement

en: Grid row
da_DK: Gitterrække

en: Grid template columns
da_DK: Gitterskabelonkolonner

en: Grid template rows
da_DK: Gitterskabelonrækker

en: Groove
da_DK: Rille

en: Group
da_DK: Gruppe

en: Group already exists
da_DK: Gruppen eksisterer allerede

en: Grouped
da_DK: Grupperet

en: Grouped product
da_DK: Grupperet produkt

en: Groups
da_DK: Grupper

en: HTML email
da_DK: HTML-e-mail

en: HTML tag
da_DK: HTML-tag

en: HTML tag not allowed
da_DK: HTML-tag ikke tilladt

en: HTTP method
da_DK: HTTP-metode

en: Hamburger toggle
da_DK: Hamburger-toggle

en: Has conflict
da_DK: Har konflikt

en: Has inherited settings
da_DK: Har nedarvede indstillinger

en: Has no styles
da_DK: Har ingen styles

en: Has pagination
da_DK: Har paginering

en: Has styles
da_DK: Har styles

en: Head
da_DK: Hoved

en: Header location
da_DK: Header-placering

en: Header scripts
da_DK: Header-scripts

en: Header scripts are added right before closing %s tag.
da_DK: Header-scripts tilføjes lige før det afsluttende %s-tag.

en: Header width
da_DK: Header-bredde

en: Heading
da_DK: Overskrift

en: Heading selectors
da_DK: Overskriftvælgere

en: Heading typography
da_DK: Overskrifttypografi

en: Headings
da_DK: Overskrifter

en: Headings offset
da_DK: Overskriftsforskydning

en: Height
da_DK: Højde

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Here goes my text ...
da_DK: Her kommer min tekst ...

en: Here goes your caption ...
da_DK: Her kommer din billedtekst ...

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
da_DK: Her kommer din tekst ... Vælg en hvilken som helst del af din tekst for at få adgang til formateringsværktøjslinjen.

en: Hidden
da_DK: Skjult

en: Hide
da_DK: Skjul

en: Hide "All" option
da_DK: Skjul muligheden »Alle«

en: Hide "View cart" button
da_DK: Skjul »Se kurv«-knap

en: Hide %s
da_DK: Skjul %s

en: Hide CTA button
da_DK: Skjul CTA-knap

en: Hide additional information
da_DK: Skjul yderligere information

en: Hide at breakpoint
da_DK: Skjul ved breakpoint

en: Hide cart details to link directly to the cart.
da_DK: Skjul kurvdetaljer for at linke direkte til kurven.

en: Hide close
da_DK: Skjul luk

en: Hide count
da_DK: Skjul antal

en: Hide count bracket
da_DK: Skjul tællerparentes

en: Hide cover
da_DK: Skjul cover

en: Hide current
da_DK: Skjul nuværende

en: Hide current post
da_DK: Skjul aktuelt indlæg

en: Hide dynamic data label in dropdown
da_DK: Skjul dynamisk dataetiket i dropdown

en: Hide element
da_DK: Skjul element

en: Hide empty
da_DK: Skjul tomme

en: Hide if empty
da_DK: Skjul hvis tom

en: Hide if no active filter
da_DK: Skjul hvis intet aktivt filter

en: Hide if no translation
da_DK: Skjul hvis ingen oversættelse

en: Hide if not open
da_DK: Skjul hvis ikke åben

en: Hide image
da_DK: Skjul billede

en: Hide info
da_DK: Skjul info

en: Hide label
da_DK: Skjul etiket

en: Hide labels
da_DK: Skjul etiketter

en: Hide message
da_DK: Skjul besked

en: Hide out of stock
da_DK: Skjul udsolgte varer

en: Hide password
da_DK: Skjul adgangskode

en: Hide placeholders
da_DK: Skjul pladsholdere

en: Hide popup
da_DK: Skjul popup

en: Hide regular price
da_DK: Skjul almindelig pris

en: Hide reviews link
da_DK: Skjul link til anmeldelser

en: Hide stock
da_DK: Skjul lager

en: Hide the form by default, and show it only when the toggle is clicked.
da_DK: Skjul formularen som standard, og vis den kun, når der klikkes på knappen.

en: Hide title
da_DK: Skjul titel

en: Hierarchical
da_DK: Hierarkisk

en: High
da_DK: Høj

en: Highlight
da_DK: Fremhæv

en: Highlight label
da_DK: Fremhæv etiket

en: Highlight on focus
da_DK: Fremhæv fokus

en: History
da_DK: Historik

en: History deleted
da_DK: Historik slettet

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
da_DK: Hold CMD/CTRL nede for at vælge flere billeder.

en: Home
da_DK: Hjem

en: Home URL
da_DK: Hjemmeside-URL

en: Home page
da_DK: Forside

en: Honeypot: Create form field(s) and enable the "Honeypot" checkbox. Those honeypot fields aren't visible to users, but add an extra layer of protection against spam submissions.
da_DK: Honeypot: Opret formularfelt(er) og aktiver »Honeypot«-afkrydsningsfeltet. Disse honeypot-felter er ikke synlige for brugerne, men tilføjer et ekstra lag af beskyttelse mod spam-indsendelser.

en: Horizontal
da_DK: Vandret

en: Horizontal align
da_DK: Vandret justering

en: Horizontal alignment
da_DK: Vandret justering

en: Horizontal order
da_DK: Vandret rækkefølge

en: How Editing With Bricks Works
da_DK: Sådan fungerer redigering med Bricks

en: How long to keep
da_DK: Hvor længe skal du opbevare

en: How long to keep the same random order (in seconds)
da_DK: Hvor længe skal den samme tilfældige rækkefølge bevares (i sekunder)?

en: How many numbers on either side of the current page.
da_DK: Hvor mange tal på hver side af den aktuelle side.

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
da_DK: Hvor mange tal på enten start- eller slutkanten af listen.

en: How many numbers to either side of the current page.
da_DK: Hvor mange tal der skal vises på hver side af den aktuelle side.

en: How to create a footer template
da_DK: Sådan opretter du en footer-skabelon

en: How to create a header template
da_DK: Sådan opretter du en header-skabelon

en: How to get your Adobe fonts project ID
da_DK: Sådan får du dit Adobe fonts projekt-ID

en: How to get your Facebook App ID
da_DK: Sådan får du dit Facebook App ID

en: How to get your Google Maps API key
da_DK: Sådan får du din Google Maps API-nøgle

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
da_DK: Sådan får du din Google reCAPTCHA v3 API Hemmelige nøgle

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
da_DK: Sådan får du din Google reCAPTCHA v3 API Site-nøgle

en: How to get your Instagram Access Token
da_DK: Sådan får du din Instagram Access Token

en: How to get your MailChimp API key
da_DK: Sådan får du din MailChimp API-nøgle

en: How to get your SendGrid API key
da_DK: Sådan får du din SendGrid API-nøgle

en: How to get your Turnstile secret key
da_DK: Sådan får du din Turnstile hemmelige nøgle

en: How to get your Turnstile site key
da_DK: Sådan får du din Turnstile site-nøgle

en: How to get your Unsplash API key
da_DK: Sådan får du din Unsplash API-nøgle

en: How to get your hCaptcha secret key
da_DK: Sådan får du din hCaptcha hemmelige nøgle

en: How to get your hCaptcha site key
da_DK: Sådan får du din hCaptcha site-nøgle

en: How to use the fluid typography
da_DK: Sådan bruger du den flydende typografi

en: How to use the global query manager
da_DK: Sådan bruger du den globale forespørgselshåndtering

en: How to use the global variable manager
da_DK: Sådan bruges den globale variabelhåndtering

en: Hue
da_DK: Farvetone

en: I am a button
da_DK: Jeg er en knap

en: I am a heading
da_DK: Jeg er en overskrift

en: I am a slide
da_DK: Jeg er et dias

en: I am a so called subtitle.
da_DK: Jeg er en såkaldt undertitel.

en: I am an alert.
da_DK: Jeg er en advarsel.

en: I don't know how to use this Bricks
da_DK: Jeg ved ikke, hvordan jeg skal bruge Bricks

en: I found a better site builder
da_DK: Jeg har fundet en bedre sitebuilder

en: I no longer need Bricks
da_DK: Jeg har ikke længere brug for Bricks

en: I.e.: 200px / 50% etc.
da_DK: F.eks.: 200px / 50% osv.

en: IP address
da_DK: IP-adresse

en: Icon
da_DK: Ikon

en: Icon Box
da_DK: Ikonboks

en: Icon List
da_DK: Ikonliste

en: Icon Size
da_DK: Ikonstørrelse

en: Icon align
da_DK: Ikonjustering

en: Icon background
da_DK: Ikonbaggrund

en: Icon background color
da_DK: Ikonbagfarve

en: Icon border
da_DK: Ikonramme

en: Icon box shadow
da_DK: Ikon-skygge

en: Icon collapsed
da_DK: Ikon sammenfoldet

en: Icon color
da_DK: Ikonfarve

en: Icon expanded
da_DK: Ikon udvidet

en: Icon expanded typography
da_DK: Ikon udvidet typografi

en: Icon height
da_DK: Ikonhøjde

en: Icon manager
da_DK: Ikonstyring

en: Icon margin
da_DK: Ikonmargen

en: Icon only
da_DK: Kun ikon

en: Icon padding
da_DK: Ikonpadding

en: Icon position
da_DK: Ikonposition

en: Icon rotate in °
da_DK: Ikonrotation i °

en: Icon rotation for expanded accordion.
da_DK: Ikonrotation for udvidet accordion.

en: Icon set
da_DK: Ikonsæt

en: Icon size
da_DK: Ikonstørrelse

en: Icon source
da_DK: Ikonkilde

en: Icon spinning
da_DK: Roterende ikon

en: Icon transform
da_DK: Ikontransformation

en: Icon transition
da_DK: Ikonovergang

en: Icon typography
da_DK: Ikon-typografi

en: Icon width
da_DK: Ikonbredde

en: Icon(s) deleted successfully
da_DK: Ikon(er) slettet med succes

en: Icon(s) imported successfully
da_DK: Ikon(er) importeret med succes

en: Icons
da_DK: Ikoner

en: If enabled Bricks will try to use the image of the matching product variation when no term-specific image swatch is set.
da_DK: Hvis aktiveret vil Bricks forsøge at bruge billedet fra den matchende produktvariation, når der ikke er indstillet en termspecifik billedswatch.

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
da_DK: Hvis aktiveret indlæses en ekstra JS- og CSS-fil.

en: If enabled, form submission will succeed even if the webhook fails. Errors will be logged to the server error log.
da_DK: Hvis aktiveret, vil formularindsendelsen lykkes, selv hvis webhooken fejler. Fejl vil blive logget i serverens fejllog.

en: If no form field is selected, the first password field in the form is used.
da_DK: Hvis intet formularfelt er valgt, bruges det første adgangskodefelt i formularen.

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
da_DK: Hvis der ikke er indstillet skabelonbetingelser, viser Bricks publicerede skabeloner (header, footer osv.) på frontend af dit websted. Vælg denne indstilling for at deaktivere denne adfærd. Sørg for at indstille skabelonbetingelser i stedet.

en: If the shape doesn't take up all available space add %s to the "svg" tag.
da_DK: Hvis formen ikke optager al tilgængelig plads, tilføj %s til »svg«-tagget.

en: If the video is unlisted, you will need to enter the video privacy hash.
da_DK: Hvis videoen er ikke-listet, skal du indtaste videoens privacy hash.

en: If this account exists, a password reset link will be sent to the associated email address.
da_DK: Hvis denne konto findes, vil der blive sendt et link til nulstilling af adgangskode til den tilknyttede e-mailadresse.

en: Iframe title
da_DK: Iframe-titel

en: Ignore selector
da_DK: Ignorer vælger

en: Ignore sticky posts
da_DK: Ignorer fastgjorte indlæg

en: Ignored when posts per page set to "-1".
da_DK: Ignoreres når indlæg pr. side er indstillet til »-1«.

en: Image
da_DK: Billede

en: Image Gallery
da_DK: Billedgalleri

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
da_DK: Billede-ID (%s) findes ikke længere. Vælg venligst et andet billede.

en: Image Overlay
da_DK: Billedoverlay

en: Image align
da_DK: Billedjustering

en: Image border
da_DK: Billedkant

en: Image box shadow
da_DK: Billede-boxshadow

en: Image caption
da_DK: Billedtekst

en: Image click action
da_DK: Billedklik-handling

en: Image gallery
da_DK: Billedgalleri

en: Image height
da_DK: Billedhøjde

en: Image link alt text
da_DK: Billedlink alt-tekst

en: Image not found
da_DK: Billede ikke fundet

en: Image position
da_DK: Billedposition

en: Image ratio
da_DK: Billedforhold

en: Image size
da_DK: Billedstørrelse

en: Image width
da_DK: Billedbredde

en: Images
da_DK: Billeder

en: Images file types
da_DK: Filtyper til billeder

en: Images of the same lightbox ID are grouped together.
da_DK: Billeder med samme lightbox-ID grupperes sammen.

en: Import
da_DK: Importér

en: Import CSS variables
da_DK: Importér CSS-variabler

en: Import Settings
da_DK: Importer indstillinger

en: Import classes
da_DK: Importér klasser

en: Import images
da_DK: Importér billeder

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
da_DK: Import af »%s« mislykkedes: Navnet findes allerede.

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
da_DK: Import af »%s« mislykkedes: Forkert format.

en: Import pasted images/SVGs
da_DK: Importer indsatte billeder/SVG'er

en: Import settings
da_DK: Importer indstillinger

en: Import template
da_DK: Importér skabelon

en: Import/export components
da_DK: Importer/eksporter komponenter

en: Import/export templates
da_DK: Importer/eksporter skabeloner

en: Imported
da_DK: Importeret

en: Imports
da_DK: Importer

en: Impressive
da_DK: Imponerende

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
da_DK: Hvis du er udvikler, kan du tilpasse Bricks yderligere med brugerdefinerede hooks, filtre eller ved at oprette dine egne elementer.

en: In same term
da_DK: I samme term

en: In stock
da_DK: På lager

en: Inactive
da_DK: Inaktiv

en: Include
da_DK: Inkluder

en: Include children
da_DK: Inkluder underordnede

en: Include posts
da_DK: Inkluder indlæg

en: Include terms
da_DK: Inkluder vilkår

en: Incoming
da_DK: Indgående

en: Incoming changes
da_DK: Indgående ændringer

en: Incorrect configuration might cause unwanted side effects. Only use these settings if you know what you are doing.
da_DK: Forkert konfiguration kan forårsage uønskede bivirkninger. Brug kun disse indstillinger, hvis du ved, hvad du gør.

en: Incorrect password.
da_DK: Forkert adgangskode.

en: Incredible
da_DK: Utroligt

en: Indent
da_DK: Indrykning

en: Independent toggle
da_DK: Uafhængig toggle

en: Index
da_DK: Indeks

en: Index of the item to expand on page load, start at 0.
da_DK: Indeks for elementet, der skal udvides ved sideindlæsning, start ved 0.

en: Indexes of the items to expand on page load, separated by comma, start at 0.
da_DK: Indekser for elementer der skal udvides ved sideindlæsning, adskilt af komma, start ved 0.

en: Indexing in progress.
da_DK: Indeksering i gang.

en: Indexing job is stuck?
da_DK: Er indekseringsjobbet gået i stå?

en: Individual
da_DK: Individuel

en: Individual users with code execution capability
da_DK: Individuelle brugere med mulighed for kodeudførelse

en: Infinite
da_DK: Uendelig

en: Infinite scroll
da_DK: Uendelig scroll

en: Info Box
da_DK: Infoboks

en: Info Box template enabled.
da_DK: Infoboks-skabelon aktiveret.

en: Info color
da_DK: Info-farve

en: Infobox
da_DK: Infoboks

en: Infobox appears on map marker click.
da_DK: Infoboks vises ved klik på kortmarkør.

en: Inherited from
da_DK: Nedarvet fra

en: Initial
da_DK: Udgangspunkt

en: Initial slide
da_DK: Startslide

en: Inline styles (CSS) are added at the end of the %s tag.
da_DK: Inline styles (CSS) tilføjes i slutningen af %s-tagget.

en: Inline styles (default)
da_DK: Inline styles (standard)

en: Inner background color
da_DK: Indre baggrundsfarve

en: Inner container
da_DK: Indre container

en: Input background
da_DK: Inputbaggrund

en: Input border
da_DK: Inputkant

en: Insert
da_DK: Indsæt

en: Insert "Toggle" element after "Nav items" to show/hide your mobile menu.
da_DK: Indsæt et »Toggle«-element efter »Navigationspunkter« for at vise/skjule din mobilmenu.

en: Insert after
da_DK: Indsæt efter

en: Insert components
da_DK: Indsæt komponenter

en: Insert element
da_DK: Indsæt element

en: Insert elements in Emmet-like syntax.
da_DK: Indsæt elementer i Emmet-lignende syntaks.

en: Insert layout
da_DK: Indsæt layout

en: Insert media
da_DK: Indsæt medie

en: Insert of the same component is not possible.
da_DK: Indsætning af den samme komponent er ikke mulig.

en: Insert section
da_DK: Indsæt sektion

en: Insert template
da_DK: Indsæt skabelon

en: Insert templates
da_DK: Indsæt skabeloner

en: Inserted
da_DK: Indsat

en: Inserted template uses theme style "%s"
da_DK: Indsat skabelon bruger temastilen »%s«

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
da_DK: Indsættelse af enhver skabelon overskriver dine data. Vi anbefaler, at du gemmer dine ændringer først.

en: Inset
da_DK: Indryk

en: Instagram access token required! Add in WordPress dashboard under %s
da_DK: Instagram adgangstoken påkrævet! Tilføj i WordPress-dashboard under %s

en: Instagram feed
da_DK: Instagram-feed

en: Installed version
da_DK: Installeret version

en: Instance
da_DK: Instans

en: Instances
da_DK: Forekomster

en: Integer
da_DK: Heltal

en: Interaction
da_DK: Interaktion

en: Interaction ID
da_DK: Interaktions-ID

en: Interactions
da_DK: Interaktioner

en: Interactions don't run in the builder.
da_DK: Interaktioner kører ikke i byggeværktøjet.

en: Interface
da_DK: Brugerflade

en: Internal post/page
da_DK: Internt indlæg/side

en: Interval in ms
da_DK: Interval i ms

en: Invalid
da_DK: Ugyldig

en: Invalid CSS response from Google Fonts.
da_DK: Ugyldigt CSS-svar fra Google Fonts.

en: Invalid SVG files
da_DK: Ugyldige SVG-filer

en: Invalid action
da_DK: Ugyldig handling

en: Invalid element names
da_DK: Ugyldige elementnavne

en: Invalid font ID.
da_DK: Ugyldigt skrifttype-ID.

en: Invalid font file
da_DK: Ugyldig skrifttypefil

en: Invalid form token.
da_DK: Ugyldigt formulartoken.

en: Invalid license key.
da_DK: Ugyldig licensnøgle.

en: Invalid password reset key
da_DK: Ugyldig nøgle til nulstilling af adgangskode

en: Invalid post ID or form ID.
da_DK: Ugyldigt indlægs-ID eller formular-ID.

en: Invalid pseudo class. Must start with a colon (:)
da_DK: Ugyldig pseudo-klasse. Skal starte med et kolon (:)

en: Invalid request
da_DK: Ugyldig anmodning

en: Invalid signature
da_DK: Ugyldig signatur

en: Invalid total pages value "%1$s" extracted from path "%2$s". Expected a numeric value.
da_DK: Ugyldig total sideværdi "%1$s" hentet fra stien "%2$s". Forventede en numerisk værdi.

en: Invalid webhook URL.
da_DK: Ugyldig webhook-URL.

en: Invalid webhook payload format.
da_DK: Ugyldigt webhook-payloadformat.

en: Invert
da_DK: Inverter

en: Invisible
da_DK: Usynlig

en: Is
da_DK: Er

en: Is archive main query
da_DK: Er arkivets hovedforespørgsel

en: Is main query
da_DK: Er hovedforespørgsel

en: It's just a temporary deactivation
da_DK: Det er kun en midlertidig deaktivering

en: Italic
da_DK: Kursiv

en: Item
da_DK: Element

en: Item width
da_DK: Elementbredde

en: Items
da_DK: Elementer

en: Items to scroll
da_DK: Elementer at rulle

en: Items to show
da_DK: Elementer at vise

en: January
da_DK: Januar

en: JavaScript function name without parentheses or window object.
da_DK: JavaScript-funktionsnavn uden parenteser eller window-objekt.

en: JavaScript is automatically wrapped in script tags.
da_DK: JavaScript indpakkes automatisk i script-tags.

en: Join Us
da_DK: Vær med

en: July
da_DK: Juli

en: June
da_DK: Juni

en: Just another slide
da_DK: Bare et andet dias

en: Justify
da_DK: Justér

en: Justify content
da_DK: Justér indhold

en: Justify items
da_DK: Juster elementer

en: Keep formatting
da_DK: Behold formatering

en: Keep open while styling
da_DK: Hold åben under styling

en: Key
da_DK: Nøgle

en: Keyboard
da_DK: Tastatur

en: Keyboard shortcuts
da_DK: Tastaturgenveje

en: Label
da_DK: Etiket

en: Label text
da_DK: Etikettekst

en: Label typography
da_DK: Etiket-typografi

en: Labels
da_DK: Etiketter

en: Language
da_DK: Sprog

en: Language codes
da_DK: Sprogkoder

en: Language switcher
da_DK: Sprogskifter

en: Languages
da_DK: Sprog

en: Laptop
da_DK: Bærbar

en: Large
da_DK: Stor

en: Last fetch
da_DK: Sidste hentning

en: Last generated
da_DK: Sidst genereret

en: Last name
da_DK: Efternavn

en: Last order
da_DK: Seneste ordre

en: Last refresh
da_DK: Seneste opdatering

en: Latest
da_DK: Seneste

en: Latitude
da_DK: Breddegrad

en: Lazy
da_DK: Dovent

en: Lead
da_DK: Indledning

en: Learn more
da_DK: Lær mere

en: Learn more about CSS filters
da_DK: Lær mere om CSS-filtre

en: Learn more about CSS transform
da_DK: Lær mere om CSS transform

en: Learn more about CSS transform-origin
da_DK: Lær mere om CSS transform-origin

en: Learn more about CSS transitions
da_DK: Lær mere om CSS-overgange

en: Learn more on wordpress.org
da_DK: Lær mere på wordpress.org

en: Learn which %1$s you should to add to the fields above via the %2$s dynamic data tag.
da_DK: Lær hvilke %1$s du bør tilføje til felterne ovenfor via %2$s dynamisk data-tag.

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
da_DK: Lad være tom for at anvende skabelonen på alle arkiv-termer.

en: Leave empty to apply template to all post types.
da_DK: Lad være tom for at anvende skabelonen på alle indlægstyper.

en: Leave empty to update the current post.
da_DK: Lad den være tom for at opdatere det aktuelle indlæg.

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
da_DK: Lad være tom for at bruge WooCommerces standardliste.

en: Leave empty to use the default WordPress home URL.
da_DK: Lad være tom for at bruge standard WordPress hjemme-URL.

en: Leave options empty to use the options of the first connected control.
da_DK: Lad valgmulighederne være tomme for at bruge mulighederne fra den første tilsluttede kontrol.

en: Leave the first comment
da_DK: Efterlad den første kommentar

en: Leave viewport
da_DK: Ud af synsfelt

en: Leave your comment
da_DK: Efterlad din kommentar

en: Left
da_DK: Venstre

en: Left to right
da_DK: Fra venstre til højre

en: Left with space
da_DK: Venstre med mellemrum

en: Lesser
da_DK: Mindre

en: Lesser or equal
da_DK: Mindre eller lig med

en: Letter spacing
da_DK: Tegnafstand

en: License
da_DK: Licens

en: License activated.
da_DK: Licens aktiveret.

en: License key format
da_DK: Licensnøgleformat

en: Light
da_DK: Let

en: Light color
da_DK: Lys farve

en: Lightbox Animation
da_DK: Lightbox-animation

en: Lightbox ID
da_DK: Lightbox-ID

en: Lightbox Image
da_DK: Lightbox-billede

en: Lightbox Video
da_DK: Lightbox-video

en: Lightbox id
da_DK: Lysboks-id

en: Lightness
da_DK: Lysstyrke

en: Limit how often this popup appears.
da_DK: Begræns hvor ofte denne popup vises.

en: Limit the number of webhook requests that can be sent per hour.
da_DK: Begræns antallet af webhook-anmodninger, der kan sendes pr. time.

en: Line cap
da_DK: Linjeafslutning

en: Line height
da_DK: Linjehøjde

en: Line width in px
da_DK: Linjebredde i px

en: Linear
da_DK: Lineær

en: Link To
da_DK: Link til

en: Link attributes
da_DK: Link-attributter

en: Link configured
da_DK: Link konfigureret

en: Link entire post
da_DK: Link hele indlægget

en: Link entire product
da_DK: Link til hele produktet

en: Link image
da_DK: Link billede

en: Link rendered as
da_DK: Link gengivet som

en: Link styles apply only to specific elements. Overwrite them via the %s filter or extend them via the CSS selectors setting below.
da_DK: Linkstile gælder kun for specifikke elementer. Overskriv dem via %s filteret eller udvid dem via CSS-selektorer indstillingen nedenfor.

en: Link title
da_DK: Linktitel

en: Link to
da_DK: Link til

en: Link to lightbox
da_DK: Link til lightbox

en: Link to post
da_DK: Link til indlæg

en: Link to product
da_DK: Link til produkt

en: Link to website
da_DK: Link til hjemmeside

en: Link type
da_DK: Linktype

en: Linked
da_DK: Forbundet

en: List
da_DK: Liste

en: List item
da_DK: Listeelement

en: List item #1
da_DK: Listeelement #1

en: List item #2
da_DK: Listeelement #2

en: List items
da_DK: Listeelementer

en: Live search
da_DK: Live-søgning

en: Live search info
da_DK: Info om live-søgning

en: Live search wrapper selector
da_DK: Vælger til indpakning af live-søgning

en: Load Block editor data into %s
da_DK: Indlæs Block editor-data i %s

en: Load all matching theme styles
da_DK: Indlæs alle matchende tematiske stilarter

en: Load more
da_DK: Indlæs mere

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
da_DK: Indlæs skabeloner fra enhver anden Bricks-installation, du har adgang til, i dit skabelonbibliotek.

en: Loading
da_DK: Indlæsning

en: Loading component preview
da_DK: Indlæser forhåndsvisning af komponent

en: Loading font data
da_DK: Indlæser skriftdata

en: Loading method
da_DK: Indlæsningsmetode

en: Loading templates
da_DK: Indlæser skabeloner

en: Local storage
da_DK: Lokalt lager

en: Location
da_DK: Placering

en: Location content
da_DK: Placeringsindhold

en: Location subtitle
da_DK: Placeringsundertitel

en: Location title
da_DK: Placeringstitel

en: Lock
da_DK: Lås

en: Lock selected
da_DK: Lås valgte

en: Lock/unlock global classes
da_DK: Lås/lås op for globale klasser

en: Locked
da_DK: Låst

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
da_DK: Log ind på %s for at hente din licensnøgle eller kopier og indsæt den fra din købsbekræftelsesmail.

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
da_DK: Log brugeren ind efter vellykket registrering. Tip: Indstil handlingen »Omdiriger« for at omdirigere brugeren til konto-/administrationsområdet.

en: Logged in
da_DK: Logget ind

en: Logged out
da_DK: Logget ud

en: Logged-in users
da_DK: Indloggede brugere

en: Logged-in users with role
da_DK: Indloggede brugere med rolle

en: Login
da_DK: Log ind

en: Login URL
da_DK: Login-URL

en: Login form
da_DK: Login-formular

en: Login message
da_DK: Login-besked

en: Logo inverse
da_DK: Logo invers

en: Logout URL
da_DK: Logout-URL

en: Longitude
da_DK: Længdegrad

en: Loop
da_DK: Løkke

en: Lost password
da_DK: Glemt adgangskode

en: Low
da_DK: Lav

en: Low stock
da_DK: Lav beholdning

en: Lowercase
da_DK: Små bogstaver

en: Lowercase removes leading zeros
da_DK: Små bogstaver fjerner foranstillede nuller

en: Magnificent
da_DK: Pragtfuldt

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
da_DK: Mailchimp API-nøgle påkrævet! Tilføj nøgle i dashboard under: %s

en: Main
da_DK: Hoved

en: Main query
da_DK: Hovedforespørgsel

en: Maintenance
da_DK: Vedligeholdelse

en: Maintenance mode
da_DK: Vedligeholdelsestilstand

en: Make sure not to use the "Product tabs" element on the same page.
da_DK: Sørg for ikke at bruge »Produkt-faner«-elementet på samme side.

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
da_DK: Sørg for, at det fjerne websted angivet ovenfor har givet dig »Adgang til mine skabeloner«.

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
da_DK: Sørg for, at der ikke er elementer med links inde i din linkede container (indlejrede links).

en: Make sure to save settings after closing this modal to apply changes
da_DK: Sørg for at gemme indstillinger efter lukning af dette modal-vindue for at anvende ændringer

en: Make sure to set "%1$s" in your "%2$s" definitions below.
da_DK: Sørg for at indstille »%1$s« i dine »%2$s«-definitioner nedenfor.

en: Manage
da_DK: Administrer

en: Manage global elements
da_DK: Administrer globale elementer

en: Manage my menus in WordPress.
da_DK: Administrer mine menuer i WordPress.

en: Manage your custom font files
da_DK: Administrer dine brugerdefinerede skrifttypefiler

en: Mandatory
da_DK: Obligatorisk

en: Manually regenerate CSS files
da_DK: Generer CSS-filer manuelt

en: Map
da_DK: Kort

en: Map Connector
da_DK: Kortforbindelse

en: Map ID
da_DK: Kort-ID

en: Map Type Control
da_DK: Korttypekontrol

en: Map center
da_DK: Kort over centrum

en: Map style
da_DK: Kortstil

en: Map type
da_DK: Korttype

en: March
da_DK: Marts

en: Mark
da_DK: Markér

en: Mark all as read
da_DK: Markér alle som læst

en: Mark as active
da_DK: Marker som aktiv

en: Mark as inactive
da_DK: Marker som inaktiv

en: Marker
da_DK: Markør

en: Markers
da_DK: Markører

en: Markers set on individual addresses or map connectors precede these settings.
da_DK: Markører sat på individuelle adresser eller kortforbindelser har forrang for disse indstillinger.

en: Marvelous
da_DK: Vidunderligt

en: Mask
da_DK: Maske

en: Masonry
da_DK: Murværk

en: Max
da_DK: Maks

en: Max Zoom
da_DK: Maks. zoom

en: Max payload size
da_DK: Maks. nyttelast størrelse

en: Max requests per hour
da_DK: Maks. anmodninger pr. time

en: Max resolution
da_DK: Maks. opløsning

en: Max results
da_DK: Maksimalt antal resultater

en: Max upload size: %s
da_DK: Maks. uploadstørrelse: %s

en: Max. entries
da_DK: Maks. antal indlæg

en: Max. files
da_DK: Maks. antal filer

en: Max. height
da_DK: Maks. højde

en: Max. items
da_DK: Maks. antal elementer

en: Max. length
da_DK: Maks. længde

en: Max. post width
da_DK: Maks. indlægsbredde

en: Max. price
da_DK: Maks. pris

en: Max. products
da_DK: Maks. antal produkter

en: Max. rating
da_DK: Maks. bedømmelse

en: Max. related posts
da_DK: Maks. relaterede indlæg

en: Max. size
da_DK: Maks. størrelse

en: Max. time
da_DK: Maks. tid

en: Max. value
da_DK: Maks. værdi

en: Max. width
da_DK: Maks. bredde

en: Maximum
da_DK: Maksimum

en: Maximum number of entries reached.
da_DK: Maksimalt antal indlæg nået.

en: Maximum number of results to display for each query loop in the builder. Applies only to Bricks-native queries. Leave blank to use the default value.
da_DK: Maksimalt antal resultater, der skal vises for hver forespørgselssløjfe i builderen. Gælder kun for Bricks-specifikke forespørgsler. Lad være tomt for at bruge standardværdien.

en: Maximum number of webhook requests allowed per hour.
da_DK: Maksimalt antal webhook-anmodninger tilladt pr. time.

en: Maximum size of the webhook payload in kilobytes.
da_DK: Maksimal størrelse på webhook-nyttelasten i kilobytes.

en: Maximum value
da_DK: Maksimumsværdi

en: May
da_DK: Maj

en: Media
da_DK: Medier

en: Media File
da_DK: Mediefil

en: Media URL
da_DK: Mediernes URL

en: Media library
da_DK: Medie bibliotek

en: Media query
da_DK: Medieforespørgsel

en: Mega menu
da_DK: Megamenu

en: Member
da_DK: Medlem

en: Menu bar
da_DK: Menu bjælke

en: Menu order
da_DK: Menurækkefølge

en: Message
da_DK: Besked

en: Message sent from:
da_DK: Besked sendt fra:

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
da_DK: Beskeden er sendt med succes. Vi vender tilbage til dig så hurtigt som muligt.

en: Messages
da_DK: Beskeder

en: Meta Data
da_DK: Metadata

en: Meta Key
da_DK: Metanøgle

en: Meta description
da_DK: Meta-beskrivelse

en: Meta key
da_DK: Metanøgle

en: Meta keywords
da_DK: Meta-nøgleord

en: Meta query
da_DK: Metaforespørgsel

en: Meta typography
da_DK: Meta-typografi

en: Meta value
da_DK: Metaværdi

en: Meta value num
da_DK: Meta-værdi num

en: Mid Size
da_DK: Midterstørrelse

en: Middle center
da_DK: Midt center

en: Middle left
da_DK: Midt venstre

en: Middle right
da_DK: Midt højre

en: Mime type
da_DK: MIME-type

en: Min Zoom
da_DK: Min. zoom

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
da_DK: Min. PHP-version for at køre Bricks er PHP 5.4

en: Min. characters
da_DK: Min. antal tegn

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
da_DK: Min. dimension: Det dobbelte af værdien under logohøjde / logobredde for korrekt visning på retina-enheder.

en: Min. height
da_DK: Min. højde

en: Min. height is 70.
da_DK: Min. højde er 70.

en: Min. length
da_DK: Min. længde

en: Min. price
da_DK: Min. pris

en: Min. time
da_DK: Min. tid

en: Min. value
da_DK: Min. værdi

en: Min. width
da_DK: Min. bredde

en: Min/max date
da_DK: Min./maks. dato

en: Mini cart
da_DK: Mini-kurv

en: Minimum value
da_DK: Minimumsværdi

en: Misc
da_DK: Diverse

en: Miscellaneous
da_DK: Diverse

en: Missing sidebar name.
da_DK: Manglende sidebarnavn.

en: Mobile
da_DK: Mobil

en: Mobile first
da_DK: Mobil først

en: Mobile landscape
da_DK: Mobil landskab

en: Mobile menu
da_DK: Mobilmenu

en: Mobile portrait
da_DK: Mobil portræt

en: Mode
da_DK: Tilstand

en: Modified
da_DK: Ændret

en: Modified date
da_DK: Ændringsdato

en: Monday
da_DK: Mandag

en: Month: %s
da_DK: Måned: %s

en: Monthly
da_DK: Månedlig

en: More about meta robots directives.
da_DK: Mere om meta robots-direktiver.

en: More content to come ..
da_DK: Mere indhold kommer ..

en: More layouts
da_DK: Flere layouts

en: More text
da_DK: Mere tekst

en: Most Popular
da_DK: Mest populære

en: Most specific
da_DK: Mest specifik

en: Mouse enter
da_DK: Mus ind

en: Mouse leave
da_DK: Mus ud

en: Mouse leave window
da_DK: Mus forlader vindue

en: Move
da_DK: Flyt

en: Move elements
da_DK: Flyt elementer

en: Move selected
da_DK: Flyt valgte

en: Move to trash
da_DK: Flyt til papirkurv

en: Moved
da_DK: Flyttet

en: Moved to trash
da_DK: Flyttet til papirkurv

en: Multilevel
da_DK: Multiniveau

en: Multiple options
da_DK: Flere valgmuligheder

en: Must match with the format saved in database.
da_DK: Skal stemme overens med formatet gemt i databasen.

en: Mute
da_DK: Lydløs

en: Muted
da_DK: Dæmpet

en: Muted color
da_DK: Dæmpet farve

en: My Templates
da_DK: Mine skabeloner

en: My account
da_DK: Min konto

en: My templates
da_DK: Mine skabeloner

en: My templates access
da_DK: Adgang til mine skabeloner

en: MySQL version
da_DK: MySQL-version

en: NUMERIC
da_DK: NUMERISK

en: Name
da_DK: Navn

en: Name already exists
da_DK: Navnet eksisterer allerede

en: Name is required
da_DK: Navn er påkrævet

en: Name is reserved
da_DK: Navnet er reserveret

en: Name to display instead of the remote template URL in the template source dropdown.
da_DK: Navn, der skal vises i stedet for den fjerne skabelon-URL i dropdown-menuen for skabelonkilden.

en: Native actions on this hook
da_DK: Native handlinger på denne hook

en: Native elements
da_DK: Indbyggede elementer

en: Nav
da_DK: Navigation

en: Nav Menu
da_DK: Navigationsmenu

en: Nav items
da_DK: Navigationspunkter

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
da_DK: Naviger gennem de forskellige forespørgselssider uden at genindlæse siden.

en: Neat
da_DK: Pænt

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
da_DK: Brug for hjælp? Fundet en fejl? Forslag til en funktion?

en: Nestable
da_DK: Kan indlejres

en: Nestable elements can't be converted to components. You can either unlink them manually by right-clicking the global element in the builder or convert them automatically by clicking the "Convert to components" button above and then confirm the prompt.
da_DK: Elementer, der kan indlejres, kan ikke konverteres til komponenter. Du kan enten frakoble dem manuelt ved at højreklikke på det globale element i builderen eller konvertere dem automatisk ved at klikke på knappen »Konverter til komponenter« ovenfor og derefter bekræfte prompten.

en: Never
da_DK: Aldrig

en: New
da_DK: Ny

en: New Custom Font
da_DK: Ny brugerdefineret skrifttype

en: New Template
da_DK: Ny skabelon

en: New Template Name
da_DK: Nyt skabelonnavn

en: New capability
da_DK: Ny rettighed

en: New category name
da_DK: Nyt kategorinavn

en: New class name
da_DK: Nyt klassenavn

en: New classes detected. Resolve conflicts, if any, to import or skip.
da_DK: Nye klasser opdaget. Løs eventuelle konflikter for at importere eller springe over.

en: New color could not be saved.
da_DK: Ny farve kunne ikke gemmes.

en: New color palette name
da_DK: Nyt navn på farvepalet

en: New feature
da_DK: Ny funktion

en: New group name
da_DK: Nyt gruppenavn

en: New query name
da_DK: Nyt navn på forespørgsel

en: New sidebar created.
da_DK: Nyt sidebar oprettet.

en: New tab
da_DK: Ny fane

en: New theme style name
da_DK: Nyt tematypenavn

en: New variable name
da_DK: Nyt variabelnavn

en: Newer Comments
da_DK: Nyere kommentarer

en: Next
da_DK: Næste

en: Next Icon
da_DK: Næste ikon

en: Next arrow
da_DK: Næste pil

en: Next label
da_DK: Næste etiket

en: Next page
da_DK: Næste side

en: Next post
da_DK: Næste indlæg

en: Next slide
da_DK: Næste slide

en: Nice job
da_DK: Godt klaret

en: Nicename
da_DK: Pænt navn

en: Nickname
da_DK: Kaldenavn

en: No
da_DK: Nej

en: No Bricks data found.
da_DK: Ingen Bricks-data fundet.

en: No CSS variable found.
da_DK: Ingen CSS-variabel fundet.

en: No Custom Font found in Trash
da_DK: Ingen brugerdefineret skrifttype fundet i papirkurven

en: No Custom Fonts found
da_DK: Ingen brugerdefinerede skrifttyper fundet

en: No Facebook page URL provided.
da_DK: Ingen Facebook-side-URL angivet.

en: No HTML markup defined.
da_DK: Ingen HTML-markup defineret.

en: No Instagram account found.
da_DK: Ingen Instagram-konto fundet.

en: No Instagram posts found.
da_DK: Ingen Instagram-opslag fundet.

en: No Polylang languages found.
da_DK: Ingen Polylang-sprog fundet.

en: No SVG selected.
da_DK: Ingen SVG valgt.

en: No Template Bundle found
da_DK: Ingen skabelonpakke fundet

en: No Template Tag found
da_DK: Intet skabelon-tag fundet

en: No Template found in Trash
da_DK: Ingen skabelon fundet i papirkurven

en: No Templates found
da_DK: Ingen skabeloner fundet

en: No URL parameters are generated or read, even if filter elements are present.
da_DK: Ingen URL-parametre genereres eller læses, selv hvis filterelementer er til stede.

en: No Vimeo ID provided.
da_DK: Intet Vimeo-ID angivet.

en: No Vimeo URL provided.
da_DK: Ingen Vimeo-URL angivet.

en: No WordPress added content found.
da_DK: Intet tilføjet WordPress-indhold fundet.

en: No WordPress widget type selected.
da_DK: Ingen WordPress widget-type valgt.

en: No YouTube ID provided.
da_DK: Intet YouTube-ID angivet.

en: No YouTube URL provided.
da_DK: Ingen YouTube-URL angivet.

en: No access
da_DK: Ingen adgang

en: No accordion item added.
da_DK: Ingen akkordion-element tilføjet.

en: No action has been set for this form.
da_DK: Der er ikke angivet nogen handling for denne formular.

en: No active icon set selected
da_DK: Intet aktivt ikonsæt valgt

en: No additional information to show.
da_DK: Ingen yderligere oplysninger at vise.

en: No audio file selected.
da_DK: Ingen lydfil valgt.

en: No caption
da_DK: Ingen billedtekst

en: No checkout fields defined.
da_DK: Ingen betalingsfelter defineret.

en: No classes found
da_DK: Ingen klasser fundet

en: No classes specified for deletion
da_DK: Ingen klasser angivet til sletning

en: No classes to import.
da_DK: Ingen klasser at importere.

en: No code found.
da_DK: Ingen kode fundet.

en: No components found.
da_DK: Ingen komponenter fundet.

en: No conflict
da_DK: Ingen konflikt

en: No connectable property found.
da_DK: Ingen forbindelig egenskab fundet.

en: No content
da_DK: Intet indhold

en: No date/fields set.
da_DK: Ingen dato/felter indstillet.

en: No default value
da_DK: Ingen standardværdi

en: No dynamic data found.
da_DK: Ingen dynamiske data fundet.

en: No dynamic data set.
da_DK: Ingen dynamiske data indstillet.

en: No effect with loop enabled
da_DK: Ingen effekt med loop aktiveret

en: No elements found for the selected filter.
da_DK: Ingen elementer fundet for det valgte filter.

en: No email address provided.
da_DK: Ingen e-mailadresse angivet.

en: No excerpt found.
da_DK: Intet uddrag fundet.

en: No file URL provided.
da_DK: Ingen fil-URL angivet.

en: No file selected.
da_DK: Ingen fil valgt.

en: No files were uploaded.
da_DK: Ingen filer blev uploadet.

en: No filter source selected.
da_DK: Ingen filterkilde valgt.

en: No fluid typography category selected. Please create and select a category, then generate your fluid typography variables.
da_DK: Ingen kategori for flydende typografi valgt. Opret og vælg en kategori, og generer derefter dine flydende typografivariabler.

en: No fluid typography variables found. Configure the scale generator on the right-hand side as per your requirements. Once done, click the "Generate variables" button to automatically create your fluid typography variables.
da_DK: Ingen flydende typografivariabler fundet. Konfigurer skalageneratoren i højre side i henhold til dine krav. Når du er færdig, skal du klikke på knappen "Generer variabler" for automatisk at oprette dine flydende typografivariabler.

en: No font files found in the CSS.
da_DK: Ingen skrifttypefiler fundet i CSS'en.

en: No form field added.
da_DK: Intet formularfelt tilføjet.

en: No found rows
da_DK: Ingen fundne rækker

en: No hook selected.
da_DK: Ingen hook valgt.

en: No icon selected.
da_DK: Intet ikon valgt.

en: No image selected.
da_DK: Intet billede valgt.

en: No instances
da_DK: Ingen forekomster

en: No languages found.
da_DK: Ingen sprog fundet.

en: No latitude/longitude or address provided. Use dynamic data tags to retrieve the coordinates/address from your query loop results.
da_DK: Ingen breddegrad/længdegrad eller adresse angivet. Brug dynamiske data-tags til at hente koordinaterne/adressen fra dine forespørgselsloop-resultater.

en: No license for provided license key found.
da_DK: Ingen licens fundet for den angivne licensnøgle.

en: No link
da_DK: Intet link

en: No list items defined.
da_DK: Ingen listeelementer defineret.

en: No locations found
da_DK: Ingen placeringer fundet

en: No menu items
da_DK: Ingen menupunkter

en: No meta data selected.
da_DK: Ingen metadata valgt.

en: No name
da_DK: Intet navn

en: No native actions on this hook
da_DK: Ingen native handlinger på denne hook

en: No nav menu found.
da_DK: Ingen navigationsmenu fundet.

en: No options found
da_DK: Ingen værdier fundet

en: No order found or the order is not suitable for this element.
da_DK: Ingen ordre fundet, eller ordren er ikke egnet til dette element.

en: No orphaned elements found.
da_DK: Ingen forældreløse elementer fundet.

en: No pagination on singular posts/pages.
da_DK: Ingen sideinddeling på enkelte indlæg/sider.

en: No pagination results.
da_DK: Ingen sideinddelte resultater.

en: No permission
da_DK: Ingen tilladelse

en: No post ID provided.
da_DK: Intet indlægs-ID angivet.

en: No posts found
da_DK: Ingen indlæg fundet

en: No previous or next posts found..
da_DK: Ingen forrige eller næste indlæg fundet..

en: No pricing table defined.
da_DK: Ingen prisoversigt defineret.

en: No product archive description found.
da_DK: Ingen produktarkivbeskrivelse fundet.

en: No product selected
da_DK: Intet produkt valgt

en: No products in cart
da_DK: Ingen produkter i kurven

en: No products to show.
da_DK: Ingen produkter at vise.

en: No progress bar created.
da_DK: Ingen statuslinje oprettet.

en: No properties connected.
da_DK: Ingen egenskaber forbundet.

en: No properties found.
da_DK: Ingen egenskaber fundet.

en: No property groups found.
da_DK: Ingen egenskabsgrupper fundet.

en: No query selected
da_DK: Ingen forespørgsel valgt

en: No rating
da_DK: Ingen bedømmelse

en: No ratings
da_DK: Ingen bedømmelser

en: No ratings yet.
da_DK: Endnu ingen bedømmelser.

en: No related products to show.
da_DK: Ingen relaterede produkter at vise.

en: No repeat
da_DK: Ingen gentagelse

en: No results
da_DK: Ingen resultater

en: No results found
da_DK: Ingen resultater fundet

en: No scroll
da_DK: Ingen scrollning

en: No sharing option selected.
da_DK: Ingen delingsmulighed valgt.

en: No shortcode provided.
da_DK: Ingen shortcode angivet.

en: No sidebar selected.
da_DK: Intet sidepanel valgt.

en: No signature
da_DK: Ingen signatur

en: No slide added.
da_DK: Intet dias tilføjet.

en: No social icon added.
da_DK: Ingen sociale ikoner tilføjet.

en: No spaces. No pound (#) sign.
da_DK: Ingen mellemrum. Intet havelåge-tegn (#).

en: No tabs added.
da_DK: Ingen faner tilføjet.

en: No target query selected.
da_DK: Ingen målforespørgsel valgt.

en: No team members added.
da_DK: Ingen teammedlemmer tilføjet.

en: No template selected.
da_DK: Ingen skabelon valgt.

en: No templates found.
da_DK: Ingen skabeloner fundet.

en: No testimonials added.
da_DK: Ingen anmeldelser tilføjet.

en: No text added.
da_DK: Ingen tekst tilføjet.

en: No valid font files were processed.
da_DK: Ingen gyldige skrifttypefiler blev behandlet.

en: No variables found. Create a CSS variable using the input at the bottom or in bulk by clicking the "Import" icon at the top.
da_DK: Ingen variabler fundet. Opret en CSS-variabel ved hjælp af inputtet nederst eller i bulk ved at klikke på »Importér«-ikonet øverst.

en: No video selected.
da_DK: Ingen video valgt.

en: No wrap
da_DK: Ingen ombrydning

en: No-repeat
da_DK: Ingen gentagelse

en: None
da_DK: Ingen

en: Not allowed
da_DK: Ikke tilladt

en: Not allowed: Infinite template loop.
da_DK: Ikke tilladt: Uendelig skabelonsløjfe.

en: Not applied in the builder.
da_DK: Anvendes ikke i builderen.

en: Not empty
da_DK: Ikke tom

en: Not equal
da_DK: Ikke lig med

en: Not exists
da_DK: Findes ikke

en: Not featured
da_DK: Ikke fremhævet

en: Not found
da_DK: Ikke fundet

en: Not new
da_DK: Ikke ny

en: Not on sale
da_DK: Ikke på tilbud

en: Not possible while bulk-editing.
da_DK: Ikke muligt under masseredigering.

en: Not supported
da_DK: Ikke understøttet

en: Not supported on mobile devices
da_DK: Understøttes ikke på mobile enheder

en: Nothing found
da_DK: Intet fundet

en: Nothing found.
da_DK: Intet fundet.

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
da_DK: Intet fundet. Prøv venligst igen med et andet søgeord!

en: Nothing to copy
da_DK: Intet at kopiere

en: Nothing to paste
da_DK: Intet at indsætte

en: Notice
da_DK: Bemærk

en: Notice from %1$s: But don't worry. %1$s regularly updates all WooCommerce template files with each new release. If you are on the latest version and see this message, any necessary compatibility enhancements will be included in the next update.
da_DK: Besked fra %1$s: Men bare rolig. %1$s opdaterer regelmæssigt alle WooCommerce-skabelonfiler med hver ny udgivelse. Hvis du er på den nyeste version og ser denne besked, vil eventuelle nødvendige kompatibilitetsforbedringer blive inkluderet i den næste opdatering.

en: Notices
da_DK: Beskeder

en: Notifications
da_DK: Notifikationer

en: Number
da_DK: Nummer

en: Number of comments
da_DK: Antal kommentarer

en: Number of posts
da_DK: Antal indlæg

en: Number of users to retrieve
da_DK: Antal brugere, der skal hentes

en: Numbered list
da_DK: Nummereret liste

en: Numeric
da_DK: Numerisk

en: Numeric meta value
da_DK: Numerisk metaværdi

en: Object fit
da_DK: Objekttilpasning

en: Object position
da_DK: Objektposition

en: Oblique
da_DK: Skrå

en: October
da_DK: Oktober

en: Odd background
da_DK: Ulige baggrund

en: Off
da_DK: Fra

en: Offset
da_DK: Forskydning

en: Offset key
da_DK: Offset-tast

en: Offset key location
da_DK: Forskydning af nøgleplacering

en: Older Comments
da_DK: Ældre kommentarer

en: On
da_DK: Til

en: On backorder
da_DK: På restordre

en: On blur
da_DK: Ved blur

en: On input
da_DK: Ved input

en: On input, blur and submit
da_DK: Ved input, blur og indsendelse

en: On sale
da_DK: På tilbud

en: On sale products only
da_DK: Kun på udsalgsprodukter

en: Once done editing, click the "Save Settings" button at the bottom below to persist your changes.
da_DK: Når du er færdig med at redigere, klik på knappen »Gem indstillinger« nederst for at gemme dine ændringer.

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
da_DK: Når du er fortrolig med, hvordan Bricks fungerer, er det en god idé at lære om skabeloner. Dette er sådan du opretter din hjemmesides header, footer og enhver anden type genbrugeligt indhold såsom blogindlægs-layouts, arkiver, din søgeresultatside og fejlsider.

en: One Page Navigation
da_DK: Én-sides navigation

en: One Result
da_DK: Et resultat

en: One feature per line
da_DK: En funktion pr. linje

en: One or more of the selected classes conflict with existing classes on your site. You must either override the existing classes on your site or discard these imported versions.
da_DK: En eller flere af de valgte klasser er i konflikt med eksisterende klasser på dit site. Du skal enten overskrive de eksisterende klasser på dit site eller kassere disse importerede versioner.

en: One or more webhook requests failed.
da_DK: En eller flere webhook-anmodninger mislykkedes.

en: One post found
da_DK: Et indlæg fundet

en: Only added if none of your product fields contains any links.
da_DK: Tilføjes kun, hvis ingen af dine produktfelter indeholder links.

en: Only applicable for purchasable simple products with in stock status.
da_DK: Gælder kun for købbare simple produkter med lagerstatus.

en: Only applicable if the add to cart display as form (e.g. on single product page).
da_DK: Gælder kun hvis 'læg i kurv' vises som formular (f.eks. på enkeltproduktside).

en: Only applied in builder and template preview.
da_DK: Anvendes kun i builder og skabelonforhåndsvisning.

en: Only applies to Image, Image Gallery, and SVG elements. Images will not be imported if the source is a custom URL or a dynamic data tag.
da_DK: Gælder kun for Billede-, Billedgalleri- og SVG-elementer. Billeder importeres ikke, hvis kilden er en brugerdefineret URL eller et dynamisk datatag.

en: Only applies to new items added to the DOM.
da_DK: Gælder kun for nye elementer tilføjet til DOM'en.

en: Only applies to top level dropdown elements.
da_DK: Gælder kun for dropdown-elementer på øverste niveau.

en: Only empty draft fonts can be deleted.
da_DK: Kun tomme kladdefonte kan slettes.

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
da_DK: Giv kun adgang til dine skabeloner til de websteder, der er indtastet ovenfor. Én URL pr. linje.

en: Only muted YouTube videos will autoplay on iOS Safari.
da_DK: Kun dæmpede YouTube-videoer afspilles automatisk på iOS Safari.

en: Only one "Table of contents" element can be visible on a page at a time.
da_DK: Kun ét »Indholdsfortegnelse«-element kan være synligt på en side ad gangen.

en: Only parent terms
da_DK: Kun overordnede termer

en: Only post queries are supported in this version.
da_DK: Kun indlægsforespørgsler understøttes i denne version.

en: Only rendered if link is set.
da_DK: Vises kun hvis link er indstillet.

en: Only return terms
da_DK: Kun returbetingelser

en: Only set if you experience problems with the default rendering in the builder (REST API disabled, etc.)
da_DK: Indstil kun hvis du oplever problemer med standardgengivelsen i builderen (REST API deaktiveret osv.)

en: Only supports Post, Term, and User context. More context are available inside the "Interaction" settings that open this popup.
da_DK: Understøtter kun indhold fra indlæg, term og bruger. Flere muligheder er tilgængelige under »Interaktion«-indstillingerne, der åbner denne popup.

en: Only the first assigned term will be displayed.
da_DK: Kun den første tildelte term vil blive vist.

en: Only works if the first assigned term is a child term.
da_DK: Virker kun, hvis den første tildelte term er en underterm.

en: Opacity
da_DK: Gennemsigtighed

en: Open
da_DK: Åbn

en: Open accordion
da_DK: Åbn akkordion

en: Open icon manager
da_DK: Åbn ikonhåndtering

en: Open image in lightbox
da_DK: Åbn billede i lightbox

en: Open in new tab
da_DK: Åbn i ny fane

en: Open mobile menu
da_DK: Åbn mobilmenu

en: Open on add to cart (AJAX)
da_DK: Åbn ved tilføjelse til kurv (AJAX)

en: Open on page load
da_DK: Åbn ved sideindlæsning

en: Open tab index
da_DK: Åbn fanebladsindeks

en: Open tab on
da_DK: Åbn faneblad ved

en: Operating system
da_DK: Operativsystem

en: Opposites linked
da_DK: Modsatte forbundet

en: Option
da_DK: Valgmulighed

en: Optional
da_DK: Valgfrit

en: Options
da_DK: Indstillinger

en: Options (one per line)
da_DK: Valgmuligheder (én pr. linje)

en: Options type
da_DK: Valgmuligheder type

en: Or
da_DK: Eller

en: Order
da_DK: Rækkefølge

en: Order by
da_DK: Sortér efter

en: Order date
da_DK: Ordredato

en: Order details
da_DK: Ordredetaljer

en: Order email
da_DK: Ordre-e-mail

en: Order id
da_DK: Ordre-id

en: Order matters. Start at smallest breakpoint. If using mobile-first start at largest breakpoint.
da_DK: Rækkefølgen er vigtig. Start ved det mindste breakpoint. Hvis du bruger mobile-first, start ved det største breakpoint.

en: Order meta key
da_DK: Sorteringsmetanøgle

en: Order number
da_DK: Ordrenummer

en: Order overview
da_DK: Ordreoversigt

en: Order payment method
da_DK: Betalingsmetode for ordre

en: Order receipt
da_DK: Ordrekvittering

en: Order review
da_DK: Ordregennemgang

en: Order total
da_DK: Ordretotal

en: Order updates
da_DK: Ordreopdateringer

en: Ordered list
da_DK: Sorteret liste

en: Orders
da_DK: Ordrer

en: Organize your properties in groups. Reorder your groups via drag & drop. Click to rename. Create a property group using the form below.
da_DK: Organiser dine egenskaber i grupper. Omarranger dine grupper via træk og slip. Klik for at omdøbe. Opret en egenskabsgruppe ved hjælp af formularen nedenfor.

en: Original price
da_DK: Oprindelig pris

en: Original price typography
da_DK: Oprindelig pris-typografi

en: Orphaned elements
da_DK: Forældreløse elementer

en: Orphaned elements detected (%s). Please back-up your site or at least copy all elements in the structure panel, then click the "Clean up" button below to remove all orphaned elements.
da_DK: Forældreløse elementer opdaget (%s). Lav venligst en backup af dit websted eller kopiér i det mindste alle elementer i strukturpanelet, og klik derefter på knappen »Ryd op« nedenfor for at fjerne alle forældreløse elementer.

en: Orphaned elements removed.
da_DK: Forældreløse elementer fjernet.

en: Orphaned elements review
da_DK: Gennemgang af forældreløse elementer

en: Other
da_DK: Andet

en: Other (URL)
da_DK: Andet (URL)

en: Other classes
da_DK: Andre klasser

en: Other pages
da_DK: Andre sider

en: Other styles
da_DK: Andre stile

en: Others
da_DK: Andre

en: Out of stock
da_DK: Ikke på lager

en: Outer width of the info box popup.
da_DK: Ydre bredde af infoboks-popup'en.

en: Outline
da_DK: Kontur

en: Outline - Dark
da_DK: Kontur - mørk

en: Outline - Light
da_DK: Kontur - lys

en: Outline - Primary
da_DK: Kontur - primær

en: Output PHP function
da_DK: Output PHP-funktion

en: Outset
da_DK: Hævet

en: Outstanding
da_DK: Fremragende

en: Overlay
da_DK: Overlag

en: Overlay content
da_DK: Overlæg indhold

en: Overline
da_DK: Overstreg

en: Override
da_DK: Tilsidesæt

en: Override local class
da_DK: Tilsidesæt lokal klasse

en: Overwrite
da_DK: Overskriv

en: PHP class does not exist
da_DK: PHP-klassen findes ikke

en: PHP execution time limit
da_DK: PHP-tidsbegrænsning for eksekvering

en: PHP max input vars
da_DK: PHP-grænse for maksimale inputvariable

en: PHP max upload file size
da_DK: PHP-grænse for maksimal uploadstørrelse

en: PHP memory limit
da_DK: PHP-hukommelsesbegrænsning

en: PHP post max size
da_DK: PHP-grænse for størrelse på POST

en: PHP safe mode
da_DK: PHP-sikkerhedstilstand

en: PHP version
da_DK: PHP-version

en: Page
da_DK: Side

en: Page %s
da_DK: Side %s

en: Page ID
da_DK: Side-ID

en: Page background
da_DK: Sidebaggrund

en: Page date
da_DK: Sidedato

en: Page layout
da_DK: Sidelayout

en: Page modified
da_DK: Side ændret

en: Page not found
da_DK: Siden blev ikke fundet

en: Page number
da_DK: Sidenummer

en: Page order
da_DK: Siderækkefølge

en: Page parameter
da_DK: URL-parameter

en: Page settings
da_DK: Sideindstillinger

en: Page title
da_DK: Sidetitel

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
da_DK: Sidspecifikke styles indlæses som standard inline. Vælg »Eksterne filer« for at indlæse kun den nødvendige CSS og for at tillade caching af stylesheets.

en: Pages
da_DK: Sider

en: Pages:
da_DK: Sider:

en: Pagination
da_DK: Sideinddeling

en: Pagination method
da_DK: Metode til paginering

en: Pagination parameter location
da_DK: Placering af pagineringsparameter

en: Pane
da_DK: Rude

en: Panel width could not be saved.
da_DK: Panelbredde kunne ikke gemmes.

en: Paragraph
da_DK: Afsnit

en: Parameter name for the page number (e.g., "page" or "offset"). This parameter will only be added when AJAX enabled pagination element are used.
da_DK: Parameternavn for sidenummeret (f.eks. "side" eller "offset"). Denne parameter tilføjes kun, når AJAX-aktiverede pagineringselementer bruges.

en: Parameters
da_DK: Parametre

en: Parent
da_DK: Overordnet

en: Parent term
da_DK: Forældreperiode

en: Parent term ID
da_DK: ID for forældreterm

en: Parent theme URI
da_DK: Overordnet tema-URI

en: Parent theme author URI
da_DK: Overordnet temaforfatters URI

en: Parent theme name
da_DK: Overordnet temanavn

en: Parent theme version
da_DK: Overordnet temaversion

en: Parse dynamic data
da_DK: Fortolk dynamiske data

en: Password
da_DK: Adgangskode

en: Password accepted. You can now access the protected content.
da_DK: Adgangskode accepteret. Du kan nu tilgå det beskyttede indhold.

en: Password min. length
da_DK: Kodeord min. længde

en: Password protect your templates.
da_DK: Beskyt dine skabeloner med adgangskode.

en: Password protected
da_DK: Beskyttet med adgangskode

en: Password protection
da_DK: Adgangskodebeskyttelse

en: Password protection limits access to content on the rendered frontend only. It does not restrict alternative access methods (e.g. REST API). For sensitive data, consider stricter security controls.
da_DK: Adgangskodebeskyttelse begrænser kun adgangen til indhold på den renderede frontend. Det begrænser ikke alternative adgangsmetoder (f.eks. REST API). For følsomme data bør du overveje strengere sikkerhedskontroller.

en: Password required.
da_DK: Adgangskode påkrævet.

en: Password source
da_DK: Adgangskodekilde

en: Password toggle
da_DK: Vis/skjul adgangskode

en: Paste
da_DK: Indsæt

en: Pasted
da_DK: Indsat

en: Path that contains the total item count. Use "body" to target the response path root and "header" for the response headers. Required for the pagination to work. Use "header.x-wp-totalpages" for WordPress REST API calls.
da_DK: Sti, der indeholder det samlede antal elementer. Brug "body" til at målrette svarstiens rod og "header" til svarets overskrifter. Påkrævet for at pagineringen kan fungere. Brug "header.x-wp-totalpages" til WordPress REST API-opkald.

en: Path to extract nested data. Leave empty to use full response. Example: "data.results" to get results from {data: {results: [...]}}
da_DK: Sti til udtræk af indlejrede data. Lad den være tom for at bruge det fulde svar. Eksempel: "data.results" for at få resultater fra {data: {results: [...]}}

en: Pattern
da_DK: Mønster

en: Pause autoplay
da_DK: Pause automatisk afspilning

en: Pause on focus
da_DK: Pause ved fokus

en: Pause on hover
da_DK: Pause ved hover

en: Paused
da_DK: Sat på pause

en: Pay
da_DK: Betal

en: Payment
da_DK: Betaling

en: Pending message
da_DK: Afventende besked

en: Per page load
da_DK: Pr. sideindlæsning

en: Per session
da_DK: Pr. session

en: Percent
da_DK: Procent

en: Percentage
da_DK: Procent

en: Percentage typography
da_DK: Procentdel-typografi

en: Performance
da_DK: Ydeevne

en: Permanently delete this icon? This action cannot be undone.
da_DK: Vil du slette dette ikon permanent? Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Picture in picture
da_DK: Billede-i-billede

en: Pie Chart
da_DK: Cirkeldiagram

en: Pin
da_DK: Fastgør

en: Pin/unpin elements
da_DK: Fastgør/løsn elementer

en: Pinned
da_DK: Fastgjort

en: Pinned elements
da_DK: Fastgjorte elementer

en: Place and configure a "Map Connector" element inside the query loop to enable dynamic address retrieval. On the frontend, actual location markers will be displayed based on the retrieved addresses. In the builder, a placeholder marker will be shown using your Map Center settings for styling purposes.
da_DK: Placer og konfigurer et »Kortforbindelse«-element inde i forespørgselsloopet for at aktivere dynamisk adressehentning. På frontend vil faktiske placeringsmarkører blive vist baseret på de hentede adresser. I builderen vil en pladsholder-markør blive vist ved hjælp af dine Kortcenter-indstillinger til stilformål.

en: Place this query on the cart page.
da_DK: Placér denne forespørgsel på indkøbskurvssiden.

en: Place this query on the product page.
da_DK: Placér denne forespørgsel på produktsiden.

en: Place this query on the single product page.
da_DK: Placér denne forespørgsel på den enkelte produktside.

en: Placeholder
da_DK: Pladsholder

en: Placeholder color
da_DK: Pladsholder-farve

en: Placeholder image shown.
da_DK: Pladsholderbillede vist.

en: Placeholder typography
da_DK: Typografi for pladsholder

en: Placeholders
da_DK: Pladsholdere

en: Play inline
da_DK: Afspil inline

en: Play interaction
da_DK: Afspil interaktion

en: Play once
da_DK: Afspil én gang

en: Please check your email to confirm your subscription.
da_DK: Tjek venligst din e-mail for at bekræfte dit abonnement.

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
da_DK: Klik venligst på knappen nedenfor for at generere alle nødvendige CSS-filer.

en: Please click the link below to activate your account
da_DK: Klik på nedenstående link for at aktivere din konto

en: Please connect your Instagram account.
da_DK: Forbind venligst din Instagram-konto.

en: Please copy & paste your license key in here ..
da_DK: Kopier og indsæt venligst din licensnøgle her ..

en: Please create a full-site backup and perform a "Code review" (see above) before generating code signatures globally.
da_DK: Opret venligst en fuld sikkerhedskopi af dit websted og udfør en »Kodegennemgang« (se ovenfor), før du genererer kodesignaturer globalt.

en: Please create a full-site backup before running the converter.
da_DK: Opret venligst en fuld backup af webstedet, før du kører konverteren.

en: Please ensure SMTP is set up on this site so all outgoing emails are delivered properly.
da_DK: Sørg for, at SMTP er konfigureret på dette websted, så alle udgående e-mails leveres korrekt.

en: Please ensure that the SVG code you paste in here does not contain any potentially malicious code. You can run it first through a free online SVG cleaner like %s
da_DK: Sørg for, at den SVG-kode, du indsætter her, ikke indeholder potentielt skadelig kode. Du kan først køre den gennem en gratis online SVG-renser som %s

en: Please enter a password of at least %s characters.
da_DK: Indtast venligst en adgangskode på mindst %s tegn.

en: Please enter at least 2 characters
da_DK: Indtast venligst mindst 2 tegn

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
da_DK: Indtast venligst breddegrad/længdegrad, når du bruger flere markører.

en: Please fetch the data again as the API settings have changed.
da_DK: Hent venligst dataene igen, da API-indstillingerne er blevet ændret.

en: Please make sure to set the "Scale X" value inside the transform setting above to "-1".
da_DK: Sørg for at indstille »Skala X«-værdien i transformeringsindstillingen ovenfor til »-1«.

en: Please provide a new password
da_DK: Angiv venligst en ny adgangskode

en: Please review all code instances found on your site page by page to ensure they don't contain any malicious or faulty code. Click on the title to edit the page, template, etc. with Bricks.
da_DK: Gennemgå venligst alle kodeforekomster fundet på dit websted side for side for at sikre, at de ikke indeholder ondsindet eller fejlbehæftet kode. Klik på titlen for at redigere siden, skabelonen osv. med Bricks.

en: Please review your code and generate code signatures.
da_DK: Gennemgå venligst din kode og generér kodesignaturer.

en: Please select a filter input.
da_DK: Vælg venligst et filterinput.

en: Please select rating icons.
da_DK: Vælg venligst bedømmelsesikoner.

en: Please set at least one product filter.
da_DK: Vælg mindst ét produktfilter.

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
da_DK: Del venligst din(e) grund(e) til at deaktivere Bricks. Jo flere detaljer, jo bedre :)

en: Please update your WordPress URLs under Settings > General to use https:// instead of http:// for optimal performance & functionality. Valid SSL certificate required.
da_DK: Opdatér venligst dine WordPress-URL'er under Indstillinger > Generelt til at bruge https:// i stedet for http:// for optimal ydeevne og funktionalitet. Gyldig SSL-certifikat påkrævet.

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
da_DK: Brug venligst din Bricks-kontos e-mailadresse til alle kundesupportanmodninger. For at vedhæfte større filer, send venligst en e-mail direkte til %1$s. For at se, hvad der er under udvikling, eller indsende/stemme på ønsker til funktioner, besøg venligst vores %2$s.

en: Popular
da_DK: Populær

en: Popularity
da_DK: Popularitet

en: Populate Content
da_DK: Udfyld indhold

en: Populate the query loop address above through dynamic data tags.
da_DK: Udfyld forespørgselsloopens adresse ovenfor gennem dynamiske data-tags.

en: Popup data not found
da_DK: Pop op-data ikke fundet

en: Popup limit
da_DK: Popup-begrænsning

en: Positioning
da_DK: Positionering

en: Post
da_DK: Indlæg

en: Post Content
da_DK: Indlægsindhold

en: Post ID
da_DK: Indlægs-ID

en: Post Navigation
da_DK: Indlægsnavigation

en: Post Title
da_DK: Indlægstitel

en: Post author
da_DK: Indlægsforfatter

en: Post comments
da_DK: Indlægskommentarer

en: Post comments count
da_DK: Antal kommentarer til indlæg

en: Post content
da_DK: Indlægsindhold

en: Post could not be duplicated
da_DK: Indlægget kunne ikke duplikeres

en: Post count
da_DK: Antallet af artikler

en: Post date
da_DK: Indlægsdato

en: Post excerpt
da_DK: Indlægsuddrag

en: Post link
da_DK: Indlægslink

en: Post meta
da_DK: Indlægsmeta

en: Post meta typography
da_DK: Indlægsmetatypografi

en: Post modified date
da_DK: Dato for redigering af indlæg

en: Post navigation
da_DK: Indlægsnavigation

en: Post parent
da_DK: Overordnet indlæg

en: Post parent ID
da_DK: Indlæg overordnet ID

en: Post password
da_DK: Indlægsadgangskode

en: Post slug
da_DK: Indlægsslug

en: Post status
da_DK: Indlægsstatus

en: Post time
da_DK: Indlægstidspunkt

en: Post title
da_DK: Indlægstitel

en: Post title typography
da_DK: Indlægstiteltypografi

en: Post to update
da_DK: Indlæg til opdatering

en: Post type
da_DK: Indlægstype

en: Post types
da_DK: Indlægstyper

en: Poster
da_DK: Plakat

en: Poster image
da_DK: Posterbillede

en: Poster size for YouTube
da_DK: Posterstørrelse for YouTube

en: Postmeta table meta_value type
da_DK: Postmeta-tabel meta_value-type

en: Posts
da_DK: Indlæg

en: Posts per page
da_DK: Indlæg pr. side

en: Posts per row
da_DK: Indlæg pr. række

en: Posts should be in a same taxonomy term.
da_DK: Indlæg skal være i samme taksonomiterm.

en: Powered by %s
da_DK: Drevet af %s

en: Precedes "Link Image" setting.
da_DK: Går forud for indstillingen »Link billede«.

en: Precedes image height setting.
da_DK: Kommer før billedhøjdeindstillingen.

en: Prefix
da_DK: Præfiks

en: Prefix block
da_DK: Præfiks-blok

en: Prefix with a dot (.) to filter results that start with this string, or suffix with a dot (.) to filter results ending with this string.
da_DK: Præfiks med en prik (.) for at filtrere resultater, der starter med denne streng, eller suffiks med en prik (.) for at filtrere resultater, der slutter med denne streng.

en: Preload
da_DK: Forudindlæs

en: Preload custom fonts
da_DK: Forindlæs brugerdefinerede skrifttyper

en: Prev
da_DK: Forrige

en: Prev arrow
da_DK: Forrige pil

en: Prev label
da_DK: Forrige etiket

en: Prevent duplicates
da_DK: Forhindre dubletter

en: Preview
da_DK: Forhåndsvisning

en: Preview autosave
da_DK: Forhåndsvis automatisk gem

en: Preview image
da_DK: Forhåndsvisningsbillede

en: Preview mode
da_DK: Forhåndsvisningstilstand

en: Preview notice type
da_DK: Forhåndsvis meddelelsestype

en: Preview order ID
da_DK: Forhåndsvis ordre-ID

en: Preview template
da_DK: Forhåndsvisningsskabelon

en: Previous
da_DK: Forrige

en: Previous Icon
da_DK: Forrige ikon

en: Previous interaction ID
da_DK: Forrige interaktions-ID

en: Previous page
da_DK: Forrige side

en: Previous post
da_DK: Forrige indlæg

en: Previous slide
da_DK: Forrige slide

en: Price
da_DK: Pris

en: Price meta
da_DK: Prismeta

en: Price prefix
da_DK: Prispræfiks

en: Price suffix
da_DK: Prissuffiks

en: Price typography
da_DK: Pristypografi

en: Pricing
da_DK: Prissætning

en: Pricing Tables
da_DK: Pristabeller

en: Pricing table
da_DK: Pristabel

en: Primary
da_DK: Primær

en: Primary color
da_DK: Primær farve

en: Priority
da_DK: Prioritet

en: Privacy
da_DK: Privatliv

en: Privacy policy
da_DK: Privatlivspolitik

en: Product
da_DK: Produkt

en: Product ID
da_DK: Produkt-ID

en: Product SKU
da_DK: Produkt SKU

en: Product additional information
da_DK: Yderligere produktoplysninger

en: Product archive
da_DK: Produktarkiv

en: Product attribute
da_DK: Produktattribut

en: Product badge "New"
da_DK: Produktmærke »Ny«

en: Product badge "Sale"
da_DK: Produktmærke »Udsalg«

en: Product badge new
da_DK: Produkt mærke ny

en: Product categories
da_DK: Produktkategorier

en: Product category
da_DK: Produktkategori

en: Product category image
da_DK: Produktkategori billede

en: Product content
da_DK: Produktindhold

en: Product content is empty.
da_DK: Produktindholdet er tomt.

en: Product featured
da_DK: Fremhævet produkt

en: Product gallery
da_DK: Produktgalleri

en: Product gallery images
da_DK: Produktgalleribilleder

en: Product images
da_DK: Produktbilleder

en: Product is out of stock.
da_DK: Produktet er ikke på lager.

en: Product meta
da_DK: Produktmeta

en: Product new status
da_DK: Produkt ny status

en: Product on sale
da_DK: Produkt på tilbud

en: Product price
da_DK: Produktpris

en: Product purchased by user
da_DK: Produkt købt af bruger

en: Product rating
da_DK: Produktvurdering

en: Product ratings are disabled.
da_DK: Produktbedømmelser er deaktiveret.

en: Product regular price
da_DK: Produkt normalpris

en: Product reviews
da_DK: Produktanmeldelser

en: Product sale price
da_DK: Produkt udsalgspris

en: Product sale status
da_DK: Produktsalgsstatus

en: Product search
da_DK: Produktsøgning

en: Product short description
da_DK: Kort produktbeskrivelse

en: Product sold individually
da_DK: Produkt solgt individuelt

en: Product stock
da_DK: Produktlager

en: Product stock management
da_DK: Produktlagerstyring

en: Product stock quantity
da_DK: Produktlagermængde

en: Product stock status
da_DK: Produktlagerstatus

en: Product tabs
da_DK: Produkt-faner

en: Product tag
da_DK: Produktmærke

en: Product tags
da_DK: Produkt-tags

en: Product title
da_DK: Produkttitel

en: Product type
da_DK: Produkttype

en: Product up/cross-sells
da_DK: Produkt up-/krydssalg

en: Products
da_DK: Produkter

en: Products archive description
da_DK: Produktarkiv beskrivelse

en: Products filter
da_DK: Produktfilter

en: Products orderby
da_DK: Produktsortering

en: Products pagination
da_DK: Produktsideantal

en: Products per page
da_DK: Produkter pr. side

en: Products total results
da_DK: Produkter i alt resultater

en: Products with the same category or tag.
da_DK: Produkter med samme kategori eller tag.

en: Profile picture
da_DK: Profilbillede

en: Progress
da_DK: Fremskridt

en: Progress Bar
da_DK: Fremskridtslinje

en: Project ID
da_DK: Projekt-ID

en: Project not found.
da_DK: Projekt ikke fundet.

en: Properties
da_DK: Egenskaber

en: Properties found, but none are conneted to any setting of your main component.
da_DK: Egenskaber fundet, men ingen er forbundet til nogen indstilling i din hovedkomponent.

en: Property
da_DK: Egenskab

en: Property groups
da_DK: Egenskabsgrupper

en: Property name
da_DK: Egenskabsnavn

en: Property value
da_DK: Egenskabsværdi

en: Provide the element ID that holds the live search results below.
da_DK: Angiv element-ID'et, der indeholder live-søgeresultaterne nedenfor.

en: Provide your own options in JSON format
da_DK: Angiv dine egne indstillinger i JSON-format

en: Provider
da_DK: Udbyder

en: Pseudo class
da_DK: Pseudo-klasse

en: Pseudos
da_DK: Pseudoer

en: Public templates
da_DK: Offentlige skabeloner

en: Publish
da_DK: Udgiv

en: Published
da_DK: Udgivet

en: Published date
da_DK: Udgivelsesdato

en: Quantity
da_DK: Antal

en: Queries
da_DK: Forespørgsler

en: Queries of the types "Post", "Term", and "User" are supported.
da_DK: Forespørgsler af typerne »Indlæg«, »Term« og »Bruger« understøttes.

en: Query
da_DK: Forespørgsel

en: Query API
da_DK: Forespørgsel API

en: Query Bricks data in search results
da_DK: Søg i Bricks-data i søgeresultater

en: Query Results Summary
da_DK: Forespørgselsresultatoversigt

en: Query configured
da_DK: Forespørgsel konfigureret

en: Query editor
da_DK: Forespørgselseditor

en: Query editor in use. But not accessible due to lack of code execution rights.
da_DK: Forespørgselseditor i brug. Men ikke tilgængelig på grund af manglende rettigheder til kodeudførelse.

en: Query filters
da_DK: Forespørgselsfiltre

en: Query filters are disabled
da_DK: Forespørgselsfiltre er deaktiveret

en: Query filters reindex job started.
da_DK: Genindeksering af forespørgselsfiltre startet.

en: Query loop
da_DK: Forespørgselsløkke

en: Query loop index
da_DK: Forespørgsel på loop-indeks

en: Query loop results in the builder are limited to %1$s.
da_DK: Forespørgselsløkkeresultater i builderen er begrænset til %1$s.

en: Query manager
da_DK: Manager for forespørgsler

en: Query name
da_DK: Navn på forespørgsel

en: Query object type not supported
da_DK: Forespørgselstype ikke understøttet

en: Query results count
da_DK: Antal søgeresultater

en: Query settings
da_DK: Indstillinger for forespørgsler

en: Query type
da_DK: Type forspørgsel

en: Query with this name already exists.
da_DK: Forespørgsel med dette navn findes allerede.

en: Quick Feedback
da_DK: Hurtig feedback

en: Quick View
da_DK: Hurtig visning

en: Quotes
da_DK: Citater

en: REST API Prefix
da_DK: REST API-præfiks

en: Radio list
da_DK: Radioliste

en: Random
da_DK: Tilfældig

en: Random order
da_DK: Tilfældig rækkefølge

en: Random seed TTL
da_DK: Tilfældig seed-levetid

en: Random seed ttl
da_DK: Tilfældig seed ttl

en: Range
da_DK: Område

en: Rate limit exceeded. Please try again later.
da_DK: Hastighedsgrænse overskredet. Prøv venligst igen senere.

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
da_DK: Grænsen for denne time er nået. Vent venligst til næste hele time for at få den nulstillet.

en: Rate limiting
da_DK: Hastighedsbegrænsning

en: Rated %s out of 5
da_DK: Bedømt %s ud af 5

en: Rating
da_DK: Bedømmelse

en: Rating icon
da_DK: Bedømmelsesikon

en: Rating typography
da_DK: Bedømmelsestypografi

en: Raw
da_DK: Rå

en: Raw HTML
da_DK: Rå HTML

en: Read more
da_DK: Læs mere

en: Read more about %s
da_DK: Læs mere om %s

en: Reading progress bar
da_DK: Læsefremskridtslinje

en: Reading time
da_DK: Læsetid

en: Ready to publish your first post?
da_DK: Er du klar til at udgive dit første indlæg?

en: Recent comments
da_DK: Seneste kommentarer

en: Recent posts
da_DK: Seneste indlæg

en: Recommended column type
da_DK: Anbefalet kolonnetype

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
da_DK: Anbefalet længde: 55 tegn. Standard: Indlægs-/sideuddrag.

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
da_DK: Anbefalet længde: 95 tegn eller mindre. Standard: Indlægs-/sidetitel.

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
da_DK: Anbefalet max_execution_time: 180 (eller mere)

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
da_DK: Anbefalet størrelse: Stor. Standard: Fremhævet billede.

en: Recommended upload_max_filesize
da_DK: Anbefalet upload_max_filesize

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
da_DK: Anbefalet wp_memory_limit: 64M (eller mere)

en: Redirect
da_DK: Omdirigering

en: Redirect after (ms)
da_DK: Omdiriger efter (ms)

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
da_DK: Omdirigering udløses kun efter vellykket formularindsendelse.

en: Redirect to
da_DK: Omdiriger til

en: Redirect to admin area
da_DK: Omdiriger til administrationsområdet

en: Redirect to custom authentication page
da_DK: Omdiriger til brugerdefineret godkendelsesside

en: Redirect to product page
da_DK: Omdiriger til produktside

en: Redirect to specific page
da_DK: Omdiriger til specifik side

en: Redo
da_DK: Gentag

en: Referrer
da_DK: Henvisende side

en: Referrer URL
da_DK: Henvisende URL

en: Regenerate CSS files
da_DK: Genopbyg CSS-filer

en: Regenerate code signatures
da_DK: Regenerér kodesignaturer

en: Regenerate code signatures whenever your WordPress salts (secret keys) change.
da_DK: Regenerér kodesignaturer, når dine WordPress-salte (hemmelige nøgler) ændres.

en: Regenerate filter index
da_DK: Genopbyg filterindeks

en: Register form
da_DK: Registreringsformular

en: Registered
da_DK: Registreret

en: Registered sidebars
da_DK: Registrerede sidebars

en: Registration
da_DK: Registrering

en: Regular expression to validate the input.
da_DK: Regulært udtryk til validering af input.

en: Regular price typography
da_DK: Almindelig pristypografi

en: Rel attribute
da_DK: Rel-attribut

en: Related Posts
da_DK: Relaterede indlæg

en: Related posts
da_DK: Relaterede indlæg

en: Related products
da_DK: Relaterede produkter

en: Related videos from other channels
da_DK: Relaterede videoer fra andre kanaler

en: Reload
da_DK: Genindlæs

en: Reload canvas
da_DK: Genindlæs lærred

en: Remarkable
da_DK: Bemærkelsesværdigt

en: Remember me
da_DK: Husk mig

en: Remote
da_DK: Fjern

en: Remote playback
da_DK: Fjernafspilning

en: Remote templates
da_DK: Fjerne skabeloner

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Remove all index jobs
da_DK: Fjern alle indeksjob

en: Remove attribute
da_DK: Fjern attribut

en: Remove billing fields
da_DK: Fjern faktureringsfelter

en: Remove default margins
da_DK: Fjern standardmargen

en: Remove file
da_DK: Fjern fil

en: Remove from favorites
da_DK: Fjern fra favoritter

en: Remove from icon set
da_DK: Fjern fra ikonsæt

en: Remove image
da_DK: Fjern billede

en: Remove selected
da_DK: Fjern valgte

en: Remove shipping fields
da_DK: Fjern forsendelsesfelter

en: Removed
da_DK: Fjernet

en: Removed from cart
da_DK: Fjernet fra kurv

en: Rename
da_DK: Omdøb

en: Rename images
da_DK: Omdøb billeder

en: Renamed
da_DK: Omdøbt

en: Render
da_DK: Gengivelse

en: Render dynamic data text on canvas
da_DK: Generer dynamisk datatekst på lærredet

en: Render footer
da_DK: Vis footer

en: Render header
da_DK: Vis header

en: Render on the front-end without the div wrapper.
da_DK: Gengivelse på frontend uden div-wrapper.

en: Render popups
da_DK: Vis pop-ups

en: Render with %s
da_DK: Gengiv med %s

en: Render without wrapper
da_DK: Gengivelse uden wrapper

en: Rendered with %s
da_DK: Gengivet med %s

en: Repeat
da_DK: Gentag

en: Repeat-x
da_DK: Gentag-x

en: Repeat-y
da_DK: Gentag-y

en: Replace
da_DK: Erstat

en: Replace content
da_DK: Erstat indhold

en: Replace element classes
da_DK: Erstat elementklasser

en: Replace image
da_DK: Erstat billede

en: Replace with
da_DK: Erstat med

en: Replace with this string
da_DK: Erstat med denne streng

en: Reply
da_DK: Svar

en: Reply to email address
da_DK: Svar til e-mailadresse

en: Request
da_DK: Forespørgsel

en: Request body
da_DK: Anmodningens krop

en: Request body type
da_DK: Anmodningens kropstype

en: Required
da_DK: Påkrævet

en: Requires enabling of "%1$s" and/or "%2$s" permission.
da_DK: Kræver aktivering af »%1$s« og/eller »%2$s« tilladelse.

en: Resend activation email
da_DK: Gensend Aktiveringsmail

en: Reset
da_DK: Nulstil

en: Reset Settings
da_DK: Nulstil indstillinger

en: Reset all
da_DK: Nulstil alle

en: Reset database table
da_DK: Nulstil databasetabel

en: Reset filters
da_DK: Nulstil filtre

en: Reset password
da_DK: Nulstil adgangskode

en: Reset styles
da_DK: Nulstil typografier

en: Reset text after .. seconds
da_DK: Nulstil tekst efter .. sekunder

en: Resetting all breakpoints deletes all custom breakpoints and resets all default breakpoints.
da_DK: Nulstilling af alle breakpoints sletter alle brugerdefinerede breakpoints og nulstiller alle standardbreakpoints.

en: Resize
da_DK: Tilpas størrelse

en: Resolve all conflicts listed below to save your changes.
da_DK: Løs alle konflikter angivet nedenfor for at gemme dine ændringer.

en: Resolve all conflicts listed below, highlighted in red, to continue with importing those classes.
da_DK: Løs alle konflikter angivet nedenfor, fremhævet med rødt, for at fortsætte med at importere disse klasser.

en: Response
da_DK: Svar

en: Response path
da_DK: Svarvej

en: Response settings
da_DK: Indstillinger for svar

en: Responsive control indicator
da_DK: Indikator for responsiv kontrol

en: Restart
da_DK: Genstart

en: Restore
da_DK: Gendan

en: Restore all
da_DK: Gendan alle

en: Restore icon
da_DK: Gendan ikon

en: Restored
da_DK: Gendannet

en: Result Count
da_DK: Resultattælling

en: Results
da_DK: Resultater

en: Results for: %s
da_DK: Resultater for: %s

en: Results per page
da_DK: Resultater pr. side

en: Return query parameters in PHP array. Learn more about the query parameters for %1$s, %2$s, %3$s
da_DK: Returner forespørgselsparametre i PHP-array. Lær mere om forespørgselsparametre for %1$s, %2$s, %3$s

en: Reveal animation
da_DK: Afsløring-animation

en: Reverse
da_DK: Omvend

en: Review
da_DK: Anmeldelse

en: Review all Code element (PHP & HTML), SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances.
da_DK: Gennemgå alle Code-element (PHP & HTML), SVG-element (kode), Query-editor og »echo« tag-forekomster.

en: Review author
da_DK: Anmelder

en: Reviewed
da_DK: Gennemgået

en: Reviewed item name
da_DK: Anmeldt element navn

en: Reviewed item type
da_DK: Anmeldt element type

en: Revision applied
da_DK: Revision anvendt

en: Revision by
da_DK: Revision af

en: Revision deleted
da_DK: Revision slettet

en: Revision discarded
da_DK: Revision kasseret

en: Revisions
da_DK: Revisioner

en: Rewind
da_DK: Tilbagespoling

en: Rewind by drag
da_DK: Tilbagespoling ved træk

en: Ribbon
da_DK: Bånd

en: Rich Text
da_DK: Formateret tekst

en: Rich text
da_DK: Beriget tekst

en: Ridge
da_DK: Kant

en: Right
da_DK: Højre

en: Right to left
da_DK: Fra højre til venstre

en: Right with space
da_DK: Højre med mellemrum

en: Ripple
da_DK: Bølge

en: Role
da_DK: Rolle

en: Roles
da_DK: Roller

en: Roller
da_DK: Rulle

en: Root container margin
da_DK: Rodcontainermargen

en: Root container padding
da_DK: Rodcontainerpadding

en: Root container width
da_DK: Rodcontainerbredde

en: Rotate
da_DK: Rotér

en: Rotate X
da_DK: Rotere x

en: Rotate Y
da_DK: Rotere y

en: Rotate Z
da_DK: Rotere z

en: Round
da_DK: Rund

en: Row
da_DK: Række

en: Row gap
da_DK: Række-mellemrum

en: Rows
da_DK: Rækker

en: Run only once
da_DK: Kør kun én gang

en: Run this interaction if the following conditions are met.
da_DK: Kør denne interaktion hvis følgende betingelser er opfyldt.

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
da_DK: Kørsel af %s opdager eventuelle forældede Bricks-data og opdaterer dem automatisk til den nyeste syntaks.

en: SSL certificate
da_DK: SSL-certifikat

en: SVG URL
da_DK: SVG-URL

en: SVG code
da_DK: SVG-kode

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
da_DK: SVG-filer beskriver billeder i XML-format og kan derfor indeholde skadelig kode. Med %s aktiveret vil Bricks forsøge at rense SVG-filer under upload.

en: SVG files not imported for security reasons.
da_DK: SVG-filer ikke importeret af sikkerhedsmæssige årsager.

en: SVG logo: Set "Height" & "Width" in "px" value.
da_DK: SVG-logo: Indstil »Højde« & »Bredde« i »px« værdi.

en: SVG uploads
da_DK: SVG-uploads

en: Sale
da_DK: Udsalg

en: Sale price typography
da_DK: Tilbudspristypografi

en: Sale!
da_DK: Udsalg!

en: Sample text
da_DK: Eksempel på tekst

en: Sanitization method
da_DK: Desinficeringsmetode

en: Satellite
da_DK: Satellit

en: Saturation
da_DK: Mætning

en: Saturday
da_DK: Lørdag

en: Save
da_DK: Gem

en: Save %s data as Block editor data
da_DK: Gem %s-data som blokeditor-data

en: Save IP address
da_DK: Gem IP-adresse

en: Save Settings
da_DK: Gem indstillinger

en: Save Variables
da_DK: Gem variabler

en: Save as
da_DK: Gem som

en: Save as component
da_DK: Gem som komponent

en: Save as template
da_DK: Gem som skabelon

en: Save changes
da_DK: Gem ændringer

en: Save draft
da_DK: Gem kladde

en: Save file
da_DK: Gem fil

en: Save form submissions in database
da_DK: Gem formularindsendelser i database

en: Save in custom directory
da_DK: Gem i brugerdefineret mappe

en: Save in media library
da_DK: Gem i mediebibliotek

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
da_DK: Gem mit navn, e-mail og hjemmeside i denne browser til næste gang jeg kommenterer.

en: Save new style
da_DK: Gem ny typografi

en: Save new title/permalink
da_DK: Gem ny titel/permalink

en: Save style
da_DK: Gem typografi

en: Save submission
da_DK: Gem indsendelse

en: Saved
da_DK: Gemt

en: Saved as template
da_DK: Gemt som skabelon

en: Scale
da_DK: Skalér

en: Scale X
da_DK: Skalere x

en: Scale Y
da_DK: Skalere y

en: Scale color
da_DK: Skalafarve

en: Scale down
da_DK: Skaler ned

en: Scale length in px
da_DK: Skalalængde i px

en: Scale type
da_DK: Type skala

en: Scales
da_DK: Skalaer

en: Scan complete: %1$d orphaned elements found across %2$d posts.
da_DK: Scanning fuldført: %1$d forældreløse elementer fundet på tværs af %2$d indlæg.

en: Scan your site for orphaned elements that may cause issues.
da_DK: Scan dit websted for forældreløse elementer, der kan forårsage problemer.

en: Scanning your entire site. This may take a moment.
da_DK: Scanner hele dit websted. Dette kan tage et øjeblik.

en: Schedule
da_DK: Planlæg

en: Schema
da_DK: Skema

en: Scope
da_DK: Omfang

en: Screen reader label for the marker. Set for better accessibility.
da_DK: Skærmlæseretiket for markøren. Indstil for bedre tilgængelighed.

en: Screen width
da_DK: Skærmstørrelse

en: Screenshots generated
da_DK: Skærmbilleder genereret

en: Scroll
da_DK: Rul

en: Scroll offset
da_DK: Scroll-forskydning

en: Scroll to
da_DK: Scroll til

en: Scroll to notice
da_DK: Rul til besked

en: Scroll to top
da_DK: Rul til toppen

en: Scroll to top of popup when popup opens.
da_DK: Rul til toppen af popup'en, når popup'en åbnes.

en: Scroll to top when offcanvas opens.
da_DK: Scrol til toppen, når offcanvas åbnes.

en: Scrolling background
da_DK: Scrolling baggrund

en: Scrolling box shadow
da_DK: Scrolling boksskygge

en: Scrolling text color
da_DK: Scrolling tekstfarve

en: Search
da_DK: Søg

en: Search ...
da_DK: Søg ...

en: Search Custom Fonts
da_DK: Søg brugerdefinerede skrifttyper

en: Search Template Bundles
da_DK: Søg i skabelonpakker

en: Search Template Tags
da_DK: Søg i skabelon-tags

en: Search Templates
da_DK: Søg i skabeloner

en: Search and replace label value.
da_DK: Søg og erstat etiketværdi.

en: Search background color
da_DK: Søgning baggrundsfarve

en: Search border
da_DK: Søgning ramme

en: Search classes
da_DK: Søg efter klasser

en: Search documentation
da_DK: Søg i dokumentation

en: Search elements ..
da_DK: Søg efter elementer ..

en: Search for
da_DK: Søg efter

en: Search for posts, pages, or custom post types
da_DK: Søg efter indlæg, sider eller brugerdefinerede indlægstyper

en: Search options
da_DK: Søgeindstillinger

en: Search or create post
da_DK: Søg eller opret indlæg

en: Search pages ..
da_DK: Søg sider ..

en: Search posts
da_DK: Søg efter indlæg

en: Search posts/pages
da_DK: Søg indlæg/sider

en: Search results
da_DK: Søgeresultater

en: Search results for:
da_DK: Søgeresultater for:

en: Search settings
da_DK: Søgeindstillinger

en: Search site
da_DK: Søg på siden

en: Search tag
da_DK: Søg tag

en: Search templates ..
da_DK: Søg skabeloner ..

en: Search term
da_DK: Søgeord

en: Search variable
da_DK: Søg variabel

en: Searching
da_DK: Søger

en: Secondary
da_DK: Sekundær

en: Secondary color
da_DK: Sekundær farve

en: Section
da_DK: Sektion

en: Security warning
da_DK: Sikkerhedsadvarsel

en: Select
da_DK: Vælg

en: Select Color
da_DK: Vælg farve

en: Select HTML tags
da_DK: Vælg HTML-tags

en: Select SVG Icons
da_DK: Vælg SVG-ikoner

en: Select a slide to show
da_DK: Vælg et slide at vise

en: Select a template or provide a custom text to show if this query doesn't return any results.
da_DK: Vælg en skabelon eller angiv en brugerdefineret tekst, der skal vises, hvis denne forespørgsel ikke returnerer nogen resultater.

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
da_DK: Vælg en tematype eller opret en ny for at style dit website (%s).

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
da_DK: Vælg handling(er), du vil udføre, efter formularen er blevet indsendt med succes.

en: Select an icon library
da_DK: Vælg et ikonbibliotek

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
da_DK: Vælg og importer din indstillings-JSON-fil fra din computer.

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
da_DK: Vælg og importér din skabelon JSON/ZIP-fil fra din computer.

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
da_DK: Vælg en revision for at forhåndsvise den. Klik på »Anvend« for at fortsætte med at redigere den valgte revision. Klik på »Kassér« for at fortsætte med at redigere den aktuelle revision.

en: Select archive term
da_DK: Vælg arkiv-term

en: Select archive type
da_DK: Vælg arkivtype

en: Select author
da_DK: Vælg forfatter

en: Select class
da_DK: Vælg klasse

en: Select classes
da_DK: Vælg klasser

en: Select color
da_DK: Vælg farve

en: Select color palette
da_DK: Vælg farvepalet

en: Select condition
da_DK: Vælg betingelse

en: Select content type
da_DK: Vælg indholdstype

en: Select dynamic data
da_DK: Vælg dynamiske data

en: Select element structure
da_DK: Vælg elementstruktur

en: Select end date
da_DK: Vælg slutdato

en: Select file
da_DK: Vælg fil

en: Select file(s) to import
da_DK: Vælg fil(er) at importere

en: Select font file
da_DK: Vælg skrifttypefil

en: Select icon
da_DK: Vælg ikon

en: Select icon library
da_DK: Vælg ikonbibliotek

en: Select icon set
da_DK: Vælg ikonsæt

en: Select image
da_DK: Vælg billede

en: Select images
da_DK: Vælg billeder

en: Select individual
da_DK: Vælg individuel

en: Select items
da_DK: Vælg elementer

en: Select link type
da_DK: Vælg linktype

en: Select multiple images
da_DK: Vælg flere billeder

en: Select nav menu
da_DK: Vælg navigationsmenu

en: Select option
da_DK: Vælg mulighed

en: Select options
da_DK: Vælg muligheder

en: Select post
da_DK: Vælg indlæg

en: Select post type
da_DK: Vælg indlægstype

en: Select post types to edit with %s.
da_DK: Vælg indlægstyper, der skal redigeres med %s.

en: Select post/page
da_DK: Vælg indlæg/side

en: Select posts
da_DK: Vælg indlæg

en: Select posts/pages
da_DK: Vælg indlæg/sider

en: Select product type
da_DK: Vælg produkttype

en: Select products
da_DK: Vælg produkter

en: Select query loop
da_DK: Vælg forespørgselsloop

en: Select shape
da_DK: Vælg form

en: Select smallest breakpoint that this video should play at. Preview on frontend.
da_DK: Vælg det mindste breakpoint, hvor denne video skal afspilles. Forhåndsvis på frontend.

en: Select sort
da_DK: Vælg sortering

en: Select start date
da_DK: Vælg startdato

en: Select taxonomies
da_DK: Vælg taksonomier

en: Select taxonomy
da_DK: Vælg taksonomi

en: Select template
da_DK: Vælg skabelon

en: Select template tags
da_DK: Vælg skabelontags

en: Select template to update
da_DK: Vælg skabelon at opdatere

en: Select template type
da_DK: Vælg skabelontype

en: Select templates
da_DK: Vælg skabeloner

en: Select templates to exclude from remote template access.
da_DK: Vælg skabeloner, der skal udelukkes fra fjernadgang til skabeloner.

en: Select term
da_DK: Vælg term

en: Select terms
da_DK: Vælg termer

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
da_DK: Vælg tekst på lærredet for at formatere den. For at tilføje overskrifter, afsnit og billeder skal du bruge »Rich Text«-elementet.

en: Select the elements for which you want to remove the default margins.
da_DK: Vælg de elementer, du vil fjerne standardmargen for.

en: Select the node that you want to style inside the currently active element on the canvas.
da_DK: Vælg den node, du vil style, inde i det aktuelt aktive element på lærredet.

en: Select the query this filter should target.
da_DK: Vælg den forespørgsel, som dette filter skal målrette.

en: Select the type of template you want to create:
da_DK: Vælg den type skabelon, du vil oprette:

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
da_DK: Vælg den type indhold, der skal vises på lærredet, og klik derefter på »ANVEND FORHÅNDSVISNING« for at vise det valgte indhold på lærredet.

en: Select which post types can be edited using Bricks.
da_DK: Vælg hvilke indlægstyper der kan redigeres med Bricks.

en: Select/enter unit
da_DK: Vælg/indtast enhed

en: Select/upload font variation
da_DK: Vælg/upload skrifttypevariation

en: Selected
da_DK: Valgt

en: Selected classes
da_DK: Valgte klasser

en: Selected elements
da_DK: Valgte elementer

en: Selected field
da_DK: Udvalgt felt

en: Selected posts/pages will be accessible even when maintenance mode is active.
da_DK: Valgte indlæg/sider vil være tilgængelige, selv når vedligeholdelsestilstand er aktiv.

en: Selected sidebar has no active widgets.
da_DK: Valgt sidepanel har ingen aktive widgets.

en: Selected variables
da_DK: Valgte variabler

en: Selecting an element in the structure panel scrolls it into view on the canvas.
da_DK: Når du vælger et element i strukturpanelet, scrolles det ind i visning på lærredet.

en: Selection
da_DK: Markering

en: Selector
da_DK: Selektor

en: Selector detector
da_DK: Selektordetektor

en: Selector exists
da_DK: Selektor findes

en: Selectors
da_DK: Selektorer

en: Self
da_DK: Selv

en: Semi Bold
da_DK: Halvfed

en: Send WordPress notification
da_DK: Send WordPress-notifikation

en: Send an email to every newly registered user with an activation link that must be clicked to activate their account.
da_DK: Send en e-mail til alle nyregistrerede brugere med et aktiveringslink, som de skal klikke på for at aktivere deres konto.

en: Send email to %s
da_DK: Send e-mail til %s

en: Send to custom email address
da_DK: Send til brugerdefineret e-mailadresse

en: Send to email address
da_DK: Send til e-mailadresse

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
da_DK: Sendgrid API-nøgle påkrævet! Tilføj nøgle i dashboard under: %s

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
da_DK: Adskil nøgleord med komma. Hjælper søgemaskiner med at bestemme en sides emne.

en: Separate value & label by ":".
da_DK: Adskil værdi og etiket med »:«.

en: Separate values by comma.
da_DK: Adskil værdier med komma.

en: Separated by space. Without class dot.
da_DK: Adskilt med mellemrum. Uden klassepunktum.

en: Separator color
da_DK: Separatorfarve

en: Server Environment
da_DK: Servermiljø

en: Server info
da_DK: Serverinfo

en: Server-side render not available
da_DK: Rendering på serversiden er ikke tilgængelig

en: Service
da_DK: Tjeneste

en: Session storage
da_DK: Sessions-lager

en: Set "Align items" under "Mobile menu" instead.
da_DK: Indstil »Juster elementer« under »Mobilmenu« i stedet.

en: Set "ID" on items above to open via anchor link.
da_DK: Sæt »ID« på elementer ovenfor for at åbne via ankerlink.

en: Set "ID" on tab menu "Div" to open a tab via anchor link.
da_DK: Indstil »ID« på fanebladsmenuen »Div« for at åbne et faneblad via ankerlink.

en: Set "Icon" as video play button for a better user experience.
da_DK: Indstil »Ikon« som videoafspilningsknap for en bedre brugeroplevelse.

en: Set "Top" value to make this element "sticky".
da_DK: Sæt »Top«-værdi for at gøre dette element »klistret«.

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
da_DK: Indstil %s pr. Brugerrolle. For at definere adgang for en specifik bruger skal du redigere brugerprofilen direkte.

en: Set Unsplash API Key
da_DK: Indstil Unsplash API-nøgle

en: Set a specific height for your template manager thumbnails in the builder. Thumbnails exceeding this height auto-scroll on mouseover.
da_DK: Indstil en specifik højde for dine miniaturebilleder i skabelonhåndteringen i builderen. Miniaturebilleder, der overstiger denne højde, ruller automatisk ved mouseover.

en: Set attribute
da_DK: Sæt attribut

en: Set clause name to be used as "Order by" parameter.
da_DK: Indstil klausulnavn, der skal bruges som »Sortér efter«-parameter.

en: Set code execution capability for individual users by editing their user profile.
da_DK: Indstil mulighed for kodeudførelse for individuelle brugere ved at redigere deres brugerprofil.

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
da_DK: Indstil betingelse(r) for at anvende den valgte tematype på hele dit website eller bestemte områder.

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
da_DK: Angiv betingelse(r) for at vise skabelonen på bestemte områder af dit site.

en: Set conditions
da_DK: Sæt betingelser

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
da_DK: Indstil brugerdefineret linkdestination for builderens værktøjslinjelogo.

en: Set for better in-builder performance. Using dynamic data tags like {cf_my_wordpress_field} is still possible.
da_DK: Indstil for bedre ydelse i builderen. Det er stadig muligt at bruge dynamiske datatags som {cf_my_wordpress_field}.

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
da_DK: Indstil for bedre ydelse, hvis du ikke kører nogen jQuery-kode ældre end version 1.9.

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
da_DK: Indstil for bedre ydelse, hvis du ikke bruger indlejringer, såsom YouTube-videoer, på dit websted.

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
da_DK: Indstil for bedre ydelse, hvis du ikke bruger emojis på dit websted.

en: Set for video SEO best practices via poster attribute on the video tag. If the source is Youtube or Vimeo, it will be used as preview image.
da_DK: Indstil for video SEO-bedste praksis via poster-attribut på video-tagget. Hvis kilden er YouTube eller Vimeo, vil det blive brugt som forhåndsvisningsbillede.

en: Set globally under %s
da_DK: Indstillet globalt under %s

en: Set if this element doesn't contain any descriptive text.
da_DK: Vælg hvis dette element ikke indeholder beskrivende tekst.

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
da_DK: Indstil hvis du ikke bruger Google Fonts, eller du har uploadet og selv hoster Google Fonts som »Brugerdefinerede skrifttyper«.

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
da_DK: Indstil hvis du har problemer med Bricks' indbyggede lazy loading.

en: Set if your dynamic data in AJAX popup is rendered incorrectly.
da_DK: Indstil dette hvis dine dynamiske data i AJAX-popup vises forkert.

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
da_DK: Indstil individuelle videoafspilningskontroller under: Indstillinger > Tematypografier > Element - Video

en: Set interactions for this popup.
da_DK: Indstil interaktioner for denne popup.

en: Set maximum number of form submissions that you want to store in the database.
da_DK: Indstil det maksimale antal formularindsendelser, du vil gemme i databasen.

en: Set number of columns on smaller breakpoints.
da_DK: Indstil antal kolonner på mindre skærmstørrelser.

en: Set only width generates 16:9 ratio videos.
da_DK: Indstilling af kun bredde genererer videoer i 16:9-format.

en: Set options as %s
da_DK: Indstil valgmuligheder som %s

en: Set source image at base breakpoint to use main image as fallback image.
da_DK: Indstil kildebilledet ved basis-breakpoint for at bruge hovedbilledet som fallback-billede.

en: Set template style
da_DK: Indstil skabelonstil

en: Set the builder language direction.
da_DK: Indstil builderens sprogretning.

en: Set the builder language.
da_DK: Indstil builder-sproget.

en: Set the default field value/content.
da_DK: Indstil standardfeltværdien/indholdet.

en: Set the key you used for the offset. Example: limit = 20 set on query parameter, Page parameter is "skip", set this offset key as "limit". Clicking page 3 on the pagination element will generate the final URL as https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20
da_DK: Indstil den nøgle, du brugte til forskydningen. Eksempel: limit = 20 indstillet på forespørgselsparameter, sideparameter er "skip", indstil denne forskydningsnøgle som "limit". Hvis du klikker på side 3 på pagineringselementet, genereres den endelige URL som https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20

en: Set the required password under Settings > Template settings > Password protection for template-wide protection, or set an individual password directly for each post/page.
da_DK: Angiv den nødvendige adgangskode under Indstillinger > Skabelonindstillinger > Adgangskodebeskyttelse for beskyttelse af hele skabelonen, eller angiv en individuel adgangskode direkte for hvert indlæg/side.

en: Set the status of each element, native and custom, in the builder and frontend.
da_DK: Indstil status for hvert element, både indbyggede og brugerdefinerede, i builderen og på frontend.

en: Set to "0" to disable default animations.
da_DK: Sæt til »0« for at deaktivere standardanimationer.

en: Set to "0s" to disable open/close animation.
da_DK: Indstil til »0s« for at deaktivere åbne/lukke-animation.

en: Set to "50%" to scroll active element into center or "off" to disable auto-scroll.
da_DK: Indstil til »50%« for at scrolle det aktive element til midten eller »fra« for at deaktivere auto-scroll.

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
da_DK: Indstil til »Fast« for parallakseeffekt.

en: Set to 0 to disable caching. Default is 300 seconds (five minutes).
da_DK: Sæt til 0 for at deaktivere caching. Standard er 300 sekunder (fem minutter).

en: Set to improve performance by caching query loops. This is particularly useful when your query loop arguments remain relatively unchanged. For optimal functionality, ensure that server object caching is enabled for persistent caching. Disable this setting if you experience any unexpected query results.
da_DK: Indstil for at forbedre ydeevnen ved at cache forespørgselsløkker. Dette er særligt nyttigt, når dine forespørgselsløkkeargumenter forbliver relativt uændrede. For optimal funktionalitet skal du sikre, at server-objektcaching er aktiveret for vedvarende caching. Deaktiver denne indstilling, hvis du oplever uventede forespørgselsresultater.

en: Set to load %s in the builder to improve compatibility in older browsers. Not recommended to enable for modern browsers due to potential performance impact.
da_DK: Indstil for at indlæse %s i builderen for at forbedre kompatibiliteten i ældre browsere. Anbefales ikke at aktivere for moderne browsere på grund af potentiel ydelsesbegrænsning.

en: Set to show the responsive indicator next to controls that can have different values at each breakpoint.
da_DK: Indstil for at vise den responsive indikator ved siden af kontroller, der kan have forskellige værdier ved hvert breakpoint.

en: Set up your own capabilities with the exact permissions you want to allow. Then assign it to specific user roles from the "Builder Access" dropdown below.
da_DK: Opsæt dine egne rettigheder med de nøjagtige tilladelser, du vil give. Tildel dem derefter til specifikke brugerroller fra dropdown-menuen »Builder-adgang« nedenfor.

en: Set who can bypass maintenance mode. To grant bypass privileges to a specific user, modify the user's profile settings directly.
da_DK: Indstil hvem der kan omgå vedligeholdelsestilstand. For at give omgåelsesprivilegier til en bestemt bruger skal du ændre brugerens profilindstillinger direkte.

en: Sets direction to row
da_DK: Sætter retning til række

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings imported
da_DK: Indstillinger importeret

en: Settings resetted
da_DK: Indstillinger nulstillet

en: Settings saved
da_DK: Indstillinger gemt

en: Shape
da_DK: Form

en: Shape Dividers
da_DK: Formdelere

en: Shape dividers
da_DK: Formdelere

en: Share on %s
da_DK: Del på %s

en: Share via
da_DK: Del via

en: Share via email
da_DK: Del via e-mail

en: Shop template
da_DK: Butiksskabelon

en: Shortcode content is empty
da_DK: Shortcode-indhold er tomt

en: Shortcuts
da_DK: Genveje

en: Show
da_DK: Vis

en: Show After Grid
da_DK: Vis efter gitter

en: Show Before Grid
da_DK: Vis før gitter

en: Show again after .. hours
da_DK: Vis igen efter .. timer

en: Show all
da_DK: Vis alle

en: Show all fonts
da_DK: Vis alle skrifttyper

en: Show arrows
da_DK: Vis pile

en: Show artist
da_DK: Vis kunstner

en: Show at breakpoint
da_DK: Vis ved breakpoint

en: Show author
da_DK: Vis forfatter

en: Show avatar
da_DK: Vis avatar

en: Show badge if product is less than .. days old.
da_DK: Vis mærke, hvis produktet er mindre end .. dage gammelt.

en: Show bio
da_DK: Vis biografi

en: Show cart cross-sells
da_DK: Vis krydssalg i indkøbskurven

en: Show count
da_DK: Vis antal

en: Show cross-sell products
da_DK: Vis krydssalgsprodukter

en: Show custom element names
da_DK: Vis brugerdefinerede elementnavne

en: Show date
da_DK: Vis dato

en: Show default element names
da_DK: Vis standard elementnavne

en: Show different images per breakpoint.
da_DK: Vis forskellige billeder pr. breakpoint.

en: Show dots
da_DK: Vis prikker

en: Show dynamic data key in dropdown
da_DK: Vis dynamisk datanøgle i dropdown

en: Show element
da_DK: Vis element

en: Show empty
da_DK: Vis tom

en: Show empty stars
da_DK: Vis tomme stjerner

en: Show empty terms
da_DK: Vis tomme termer

en: Show excerpt
da_DK: Vis uddrag

en: Show favorites only
da_DK: Vis kun favoritter

en: Show featured image
da_DK: Vis udvalgt billede

en: Show flags
da_DK: Vis flag

en: Show for class conflicts
da_DK: Vis for klassekonflikt

en: Show for new & conflicting classes
da_DK: Vis for nye og modstridende klasser

en: Show for new classes
da_DK: Vis for nye klasser

en: Show friends' photos
da_DK: Vis venners fotos

en: Show fullscreen
da_DK: Vis i fuld skærm

en: Show if any value exists
da_DK: Vis hvis der findes en værdi

en: Show if non-base breakpoint value exists
da_DK: Vis hvis der findes en værdi for ikke-basis breakpoint

en: Show image
da_DK: Vis billede

en: Show info
da_DK: Vis info

en: Show label
da_DK: Vis etiket

en: Show labels
da_DK: Vis etiketter

en: Show link to author posts
da_DK: Vis link til forfatterens indlæg

en: Show name
da_DK: Vis navn

en: Show names
da_DK: Vis navne

en: Show navigation
da_DK: Vis navigation

en: Show notice
da_DK: Vis besked

en: Show on all responsive controls
da_DK: Vis på alle responsive kontroller

en: Show on hover
da_DK: Vis ved hover

en: Show only active dropdown. Toggle on click. Inner dropdowns inherit multilevel.
da_DK: Vis kun aktiv dropdown. Skift ved klik. Indre dropdowns arver multiniveau.

en: Show only featured
da_DK: Vis kun udvalgte

en: Show parent posts
da_DK: Vis overordnede indlæg

en: Show parent terms
da_DK: Vis overordnede termer

en: Show password
da_DK: Vis adgangskode

en: Show percentage
da_DK: Vis procentdel

en: Show popup
da_DK: Vis popup

en: Show post type archive
da_DK: Vis indlægstypearkiv

en: Show products related
da_DK: Vis relaterede produkter

en: Show quantity input field in product loop
da_DK: Vis antalsinputfelt i produktloop

en: Show query loop type
da_DK: Vis forespørgselssløjfetype

en: Show required asterisk
da_DK: Vis påkrævet stjerne

en: Show tabs
da_DK: Vis faner

en: Show taxonomy
da_DK: Vis taksonomi

en: Show tips
da_DK: Vis tips

en: Show title
da_DK: Vis titel

en: Show under
da_DK: Vis under

en: Show up-sell products
da_DK: Vis up-sell-produkter

en: Shows when popup content is fetched via AJAX.
da_DK: Vises når popup-indhold hentes via AJAX.

en: Shows when using infinite scroll, load more interaction, AJAX pagination.
da_DK: Vises når der bruges uendelig scroll, indlæs mere interaktion, AJAX-sideinddeling.

en: Shuffle
da_DK: Bland

en: Sidebar deleted.
da_DK: Sidebar slettet.

en: Sidebar name *
da_DK: Sidebarnavn *

en: Sidebars
da_DK: Sidepaneler

en: Sign all
da_DK: Underskriv alle

en: Sign code
da_DK: Underskriv kode

en: Simple
da_DK: Simpel

en: Simple product
da_DK: Enkelt produkt

en: Single
da_DK: Enkelt

en: Single product
da_DK: Enkelt produkt

en: Single product template
da_DK: Enkelt produkt skabelon

en: Site
da_DK: Websted

en: Site Address
da_DK: Webstedsadresse

en: Site URL
da_DK: Websted-URL

en: Site background
da_DK: Sitebaggrund

en: Site border
da_DK: Sitekant

en: Site layout
da_DK: Sitelayout

en: Site tagline
da_DK: Webstedets tagline

en: Site title
da_DK: Sidetitel

en: Size
da_DK: Størrelse

en: Size - Default
da_DK: Størrelse - standard

en: Size - Extra Large
da_DK: Størrelse - ekstra stor

en: Size - Large
da_DK: Størrelse - stor

en: Size - Medium
da_DK: Størrelse - mellem

en: Size - Small
da_DK: Størrelse - lille

en: Sizing
da_DK: Dimensionering

en: Skew
da_DK: Skråstil

en: Skew X
da_DK: Skråtstille x

en: Skew Y
da_DK: Skråtstille y

en: Skillful
da_DK: Dygtigt

en: Skip
da_DK: Spring over

en: Skip & Deactivate
da_DK: Spring over & deaktiver

en: Skip class import
da_DK: Spring klasseimport over

en: Skip to footer
da_DK: Spring til sidefod

en: Skip to main content
da_DK: Spring til hovedindhold

en: Slide
da_DK: Glid

en: Slide from left
da_DK: Glid fra venstre

en: Slide from right
da_DK: Glid fra højre

en: Slide up after
da_DK: Glid op efter

en: Slider
da_DK: Skyder

en: Slides
da_DK: Dias

en: Slow
da_DK: Langsom

en: Slug
da_DK: Korttitel

en: Small
da_DK: Lille

en: Small header
da_DK: Lille header

en: Smooth scroll
da_DK: Jævn rulning

en: Snapping elements selector
da_DK: Vælger for snap-elementer

en: Social Sharing
da_DK: Social deling

en: Social media
da_DK: Sociale medier

en: Solid
da_DK: Massiv

en: Something went wrong.
da_DK: Noget gik galt.

en: Sorry, but no site URL has been provided.
da_DK: Beklager, men der er ikke angivet nogen site-URL.

en: Sorry, but we could not subscribe you.
da_DK: Beklager, men vi kunne ikke tilmelde dig.

en: Sort
da_DK: Sortér

en: Sort by
da_DK: Sortér efter

en: Sort by average rating
da_DK: Sortér efter gennemsnitlig bedømmelse

en: Sort by latest
da_DK: Sortér efter nyeste

en: Sort by options
da_DK: Sorter efter muligheder

en: Sort by popularity
da_DK: Sortér efter popularitet

en: Sort by price: high to low
da_DK: Sortér efter pris: høj til lav

en: Sort by price: low to high
da_DK: Sortér efter pris: lav til høj

en: Sort options
da_DK: Sorteringsmuligheder

en: Source
da_DK: Kilde

en: Sources
da_DK: Kilder

en: Space
da_DK: Mellemrum

en: Space around
da_DK: Mellemrum omkring

en: Space between
da_DK: Mellemrum mellem

en: Space between header and footer.
da_DK: Mellemrum mellem header og footer.

en: Space evenly
da_DK: Mellemrum jævnt

en: Space-separated list of CSS classes to add to the <body> tag of this page.
da_DK: Mellemrumssepareret liste over CSS-klasser, der skal tilføjes til <body>-tagget på denne side.

en: Spacing
da_DK: Afstand

en: Spam protection
da_DK: Spambeskyttelse

en: Speed
da_DK: Hastighed

en: Speed in ms
da_DK: Hastighed i ms

en: Spellcheck
da_DK: Stavekontrol

en: Spread
da_DK: Spredning

en: Square
da_DK: Kvadrat

en: Standard fonts
da_DK: Standardskrifttyper

en: Star color
da_DK: Stjernefarve

en: Stars
da_DK: Stjerner

en: Start autoplay
da_DK: Start automatisk afspilning

en: Start date
da_DK: Startdato

en: Start delay in ms
da_DK: Startforsinkelse i ms

en: Start display at breakpoint
da_DK: Start visning ved breakpoint

en: Start index
da_DK: Startindeks

en: Start play at
da_DK: Start afspilning ved

en: Start time
da_DK: Starttidspunkt

en: Starting angle in º
da_DK: Startvinkel i º

en: Static
da_DK: Statisk

en: Static dropdown content always toggles on click, not hover.
da_DK: Statisk dropdown-indhold skifter altid ved klik, ikke hover.

en: Status bar
da_DK: Statuslinje

en: Statuses
da_DK: Statusser

en: Step
da_DK: Trin

en: Sticky
da_DK: Fastgjort

en: Sticky header
da_DK: Fast header

en: Sticky on scroll
da_DK: Fast ved scroll

en: Stock
da_DK: Lager

en: Stock management not enabled for this product.
da_DK: Lagerstyring er ikke aktiveret for dette produkt.

en: Stop on last slide
da_DK: Stop ved sidste slide

en: Street View Control
da_DK: Gadebilledekontrol

en: Stretch
da_DK: Stræk

en: Strike
da_DK: Gennemstregning

en: Strikethrough
da_DK: Gennemstregning

en: Strings
da_DK: Strenge

en: Stroke
da_DK: Streg

en: Stroke #2
da_DK: Streg #2

en: Stroke color
da_DK: Stregfarve

en: Stroke width
da_DK: Stregbredde

en: Structure
da_DK: Struktur

en: Structure panel
da_DK: Strukturpanel

en: Stunning
da_DK: Betagende

en: Style
da_DK: Typografi

en: Style notices globally under Settings > Theme Styles > WooCommerce - Notice.
da_DK: Stiliser meddelelser globalt under Indstillinger > Tema-stilarter > WooCommerce - Meddelelse.

en: Style saved
da_DK: Stil gemt

en: Styles
da_DK: Typografier

en: Stylesheets (default)
da_DK: Stylesheets (standard)

en: Sub menu
da_DK: Undermenu

en: Sub menu, mega menu, or multilevel area.
da_DK: Undermenu, mega menu eller multiniveau-område.

en: Subject
da_DK: Emne

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
da_DK: Indsendelse mislykkedes. Genindlæs siden og prøv at indsende formularen igen.

en: Submit
da_DK: Send

en: Submit & Deactivate
da_DK: Indsend & deaktiver

en: Submit Comment
da_DK: Indsend kommentar

en: Submit button
da_DK: Send-knap

en: Subtitle
da_DK: Undertitel

en: Subtitle goes here
da_DK: Undertitel kommer her

en: Subtitle typography
da_DK: Undertitel-typografi

en: Subtitles typography
da_DK: Undertitler typografi

en: Success
da_DK: Succes

en: Success color
da_DK: Succes-farve

en: Success message
da_DK: Succesmeddelelse

en: Successful
da_DK: Succesfuld

en: Successfully removed %1$d orphaned elements across %2$d posts.
da_DK: Fjernede %1$d forældreløse elementer på tværs af %2$d indlæg.

en: Suffix
da_DK: Suffiks

en: Suffix block
da_DK: Suffiks-blok

en: Sunday
da_DK: Søndag

en: Superb
da_DK: Superbt

en: Supported field types
da_DK: Understøttede felttyper

en: Supported filters
da_DK: Understøttede filtre

en: Suppress PHP errors
da_DK: Undertryk PHP-fejl

en: Sure thing
da_DK: Selvfølgelig

en: Sure?
da_DK: Sikker?

en: Swatch type
da_DK: Swatchtype

en: Sweet
da_DK: Lækkert

en: Switch
da_DK: Skift

en: Sync fonts
da_DK: Synkroniser skrifttyper

en: Sync global classes
da_DK: Synkroniser globale klasser

en: Sync with query
da_DK: Synkroniser med forespørgsel

en: System Information
da_DK: Systeminformation

en: Tab
da_DK: Fane

en: Tab 1
da_DK: Fane 1

en: Tab 1 label
da_DK: Fane 1 etiket

en: Tab 2
da_DK: Fane 2

en: Tab 2 label
da_DK: Fane 2 etiket

en: Tab content
da_DK: Fanebladsindhold

en: Tab menu
da_DK: Fanebladsmenu

en: Table
da_DK: Tabel

en: Table background
da_DK: Tabelbaggrund

en: Table border
da_DK: Tabelramme

en: Table box shadow
da_DK: Tabelboksskygge

en: Table of contents
da_DK: Indholdsfortegnelse

en: Tablet portrait
da_DK: Tablet portræt

en: Tabs
da_DK: Faner

en: Tag cloud
da_DK: Tag-sky

en: Take over
da_DK: Overtag

en: Target
da_DK: Mål

en: Target a "CSS selector" on "Hide popup", but not a popup directly! As this action runs after the popup has been closed.
da_DK: Målret en »CSS-vælger« på »Skjul popup«, men ikke en popup direkte! Da denne handling køres efter popup'en er blevet lukket.

en: Target form selector
da_DK: Mål-formular-selektor

en: Target interaction ID
da_DK: Mål-interaktions-ID

en: Target query
da_DK: Målforespørgsel

en: Target query has not been set. Without connecting a filter to a query, the filter has no effect.
da_DK: Målforespørgsel er ikke indstillet. Uden at forbinde et filter til en forespørgsel har filteret ingen effekt.

en: Taxonomies
da_DK: Taksonomier

en: Taxonomies related posts must have in common.
da_DK: Taksonomier relaterede indlæg skal have til fælles.

en: Taxonomy
da_DK: Taksonomi

en: Taxonomy query
da_DK: Taksonomiforespørgsel

en: Taxonomy slug
da_DK: Taksonomi-slug

en: Team Members
da_DK: Teammedlemmer

en: Team member
da_DK: Teammedlem

en: Team members
da_DK: Teammedlemmer

en: Telephone
da_DK: Telefon

en: Template
da_DK: Skabelon

en: Template & post password
da_DK: Skabelon- og indlægsadgangskode

en: Template Bundle
da_DK: Skabelonpakke

en: Template Bundles
da_DK: Skabelonpakker

en: Template Tag
da_DK: Skabelon-tag

en: Template Tags
da_DK: Skabelon-tags

en: Template bundle
da_DK: Skabelonpakke

en: Template created
da_DK: Skabelon oprettet

en: Template deleted
da_DK: Skabelon slettet

en: Template has not been published.
da_DK: Skabelonen er ikke blevet offentliggjort.

en: Template imported
da_DK: Skabelon importeret

en: Template insert failed: This template has no data
da_DK: Skabelonindsættelse mislykkedes: Denne skabelon har ingen data

en: Template inserted
da_DK: Skabelon indsat

en: Template manager thumbnail height
da_DK: Højde på miniaturebillede i skabelonhåndtering

en: Template overridden
da_DK: Skabelon tilsidesat

en: Template password
da_DK: Skabelonadgangskode

en: Template saved
da_DK: Skabelon gemt

en: Template screenshot generation is disabled.
da_DK: Generering af skabelonskærmbilleder er deaktiveret.

en: Template screenshots
da_DK: Skabelonskærmbilleder

en: Template screenshots deleted
da_DK: Skabelonskærmbilleder slettet

en: Template settings
da_DK: Skabelonindstillinger

en: Template tag
da_DK: Skabelon-tag

en: Template tags
da_DK: Skabelon-tags

en: Template thumbnail column
da_DK: Kolonne til skabelonminiature

en: Template title
da_DK: Skabelontitel

en: Template type
da_DK: Skabelontype

en: Templates
da_DK: Skabeloner

en: Term ID
da_DK: Term-id

en: Term archive URL
da_DK: Termarkiv-URL

en: Term count
da_DK: Termantal

en: Term description
da_DK: Termbeskrivelse

en: Term group
da_DK: Gruppe

en: Term id
da_DK: Term-id

en: Term meta
da_DK: Term-metadata

en: Term name
da_DK: Termnavn

en: Term slug
da_DK: Term-slug

en: Term taxonomy ID
da_DK: Term taksonomi ID

en: Term taxonomy slug
da_DK: Termtaksonomi-slug

en: Terms
da_DK: Termer

en: Terrain
da_DK: Terræn

en: Testimonial
da_DK: Anbefaling

en: Testimonials
da_DK: Anbefalinger

en: Text
da_DK: Tekst

en: Text align
da_DK: Tekstjustering

en: Text block
da_DK: Tekstblok

en: Text color
da_DK: Tekstfarve

en: Text decoration
da_DK: Tekstdekoration

en: Text editor
da_DK: Teksteditor

en: Text link
da_DK: Tekstlink

en: Text list
da_DK: Tekstliste

en: Text padding
da_DK: Tekstpadding

en: Text shadow
da_DK: Tekstskygge

en: Text to display when hovering over the field.
da_DK: Tekst, der skal vises, når man holder musen over feltet.

en: Text transform
da_DK: Teksttransformation

en: Text wrap
da_DK: Tekstombrydning

en: Textarea
da_DK: Tekstområde

en: Thank you
da_DK: Tak

en: Thank you for your message
da_DK: Tak for din besked

en: The "Enable AJAX add to cart buttons on archives" WooCommerce setting must also be active.
da_DK: WooCommerce-indstillingen »Aktivér AJAX tilføj til kurv-knapper på arkiver« skal også være aktiv.

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
da_DK: »Funktioner«-artiklerne dækker emner som Unsplash-integration, brugerdefineret kode (CSS & JS), farveforløb, sidebars, formdeling, globale elementer osv.

en: The URL to send the form data to.
da_DK: URL'en til at sende formulardataene til.

en: The active theme has no sidebars defined.
da_DK: Det aktive tema har ingen definerede sidepaneler.

en: The custom video player is only applicable to "Media" or "File URL" video source.
da_DK: Den tilpassede videoafspiller gælder kun for »Medie« eller »Fil-URL« videokilde.

en: The dynamic data is empty.
da_DK: De dynamiske data er tomme.

en: The executed code will run on your site! Only add code that you consider safe.
da_DK: Den udførte kode vil køre på dit websted! Tilføj kun kode, som du anser for sikker.

en: The field "%s" exceeds the allowed maximum length of %2$d characters.
da_DK: Feltet »%s« overskrider den tilladte maksimale længde på %%2$d tegn.

en: The following classes have been modified by the user below since your last save. Accept or discard those changes to continue your save.
da_DK: Følgende klasser er blevet ændret af brugeren nedenfor siden din sidste gemning. Acceptér eller afvis disse ændringer for at fortsætte din gemning.

en: The form is not rendered if the current user is lacking the required capability.
da_DK: Formularen vises ikke, hvis den aktuelle bruger ikke har den nødvendige kapacitet.

en: The full URL of the API endpoint you want to retrieve data.
da_DK: Den fulde URL til det API-slutpunkt, du vil hente data fra.

en: The query element doesn't exist.
da_DK: Forespørgselselementet eksisterer ikke.

en: The query filter database is outdated. Please click "Regenerate filter index" button to update it.
da_DK: Forespørgselsfilterdatabasen er forældet. Klik venligst på knappen »Genopbyg filterindeks« for at opdatere den.

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
da_DK: Det site, du anmoder om skabeloner fra, har deaktiveret adgang til deres skabeloner.

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
da_DK: Det site, du anmoder om skabeloner fra, kræver en adgangskode til fjernbrug af skabeloner.

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
da_DK: Det indtastede stilnavn findes allerede. Vælg venligst et andet navn.

en: The value is automatically populated based on the font-size in percentage that you have set under Theme Styles > Typography > HTML: font-size. For an HTML font-size of 100%, the value is 16, if the HTML font-size is 62.5%, the value is 10, and so on. If left empty, your fluid typography unit will be "px" instead of "rem".
da_DK: Værdien udfyldes automatisk ud fra skriftstørrelsen i procent, som du har indstillet under Temastilarter > Typografi > HTML: skriftstørrelse. For en HTML-skriftstørrelse på 100 % er værdien 16, hvis HTML-skriftstørrelsen er 62,5 %, er værdien 10 og så videre. Hvis den er tom, vil din flydende typografienhed være "px" i stedet for "rem".

en: The video <iframe> is lazy loaded after clicking the preview image.
da_DK: Video-<iframe> indlæses dovent efter klik på forhåndsvisningsbilledet.

en: The webhook endpoint(s) to send the submitted form data to.
da_DK: Webhook-endepunkt(er) til at sende de indsendte formulardata til.

en: Theme
da_DK: Tema

en: Theme Information
da_DK: Temainformation

en: Theme Style
da_DK: Tematypografi

en: Theme Styles
da_DK: Tematypografier

en: Theme author
da_DK: Temaforfatter

en: Theme author URI
da_DK: Temaforfatters URI

en: Theme is child theme
da_DK: Tema er child theme

en: Theme name
da_DK: Temaets navn

en: Theme style created
da_DK: Tematype oprettet

en: Theme style deleted
da_DK: Tematype slettet

en: Theme styles
da_DK: Tematiske stilarter

en: Theme version
da_DK: Temaversion

en: There is an "Activation status" column under "Users", where you can manually set the status to active/inactive and resend the activation email.
da_DK: Der er en kolonne med "Aktiveringsstatus" under "Brugere", hvor du manuelt kan sætte status til aktiv/inaktiv og sende aktiveringsmailen igen.

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
da_DK: Der er en nyere automatisk gemt version end den, du ser i øjeblikket.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
da_DK: Der er intet uddrag, fordi dette er et beskyttet indlæg.

en: These parameters will be added to the API request URL.
da_DK: Disse parametre vil blive tilføjet til API-anmodningens URL.

en: These styles also apply to all Gutenberg captions.
da_DK: Disse stilarter gælder også for alle Gutenbergs billedtekster.

en: These styles will also apply to all Gutenberg captions.
da_DK: Disse stilarter gælder også for alle Gutenbergs billedtekster.

en: Thin
da_DK: Tynd

en: This %s component is not enabled for use in the block editor. Ask your site administrator to enable this component for use in the block editor.
da_DK: Denne %s-komponent er ikke aktiveret til brug i blokeditoren. Bed din webstedsadministrator om at aktivere denne komponent til brug i blokeditoren.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
da_DK: Dette indhold er beskyttet med adgangskode. For at se det, indtast venligst din adgangskode nedenfor:

en: This data will be used in your query.
da_DK: Disse data vil blive brugt i din forespørgsel.

en: This dataset has unsaved changes
da_DK: Dette datasæt har ikke-gemte ændringer

en: This element works alongside a "Map" element when "Sync with query" has been set. An invisible <template> node is generated that stores location data. Allowing the map to retrieve and display markers dynamically.
da_DK: Dette element fungerer sammen med et »Kort«-element, når »Synkroniser med forespørgsel« er blevet indstillet. En usynlig <template>-node genereres, der gemmer placeringsdata. Dette tillader kortet at hente og vise markører dynamisk.

en: This feature affects all new user registrations, not just those submitted via the Form element.
da_DK: Denne funktion påvirker alle nye brugerregistreringer, ikke kun dem, der indsendes via Form-elementet.

en: This icon set is currently disabled and hidden from the icon dropdown menu. However, any existing icons from this set will still display on your site.
da_DK: Dette ikonsæt er i øjeblikket deaktiveret og skjult fra ikonrullegardinmenuen. Eksisterende ikoner fra dette sæt vil dog stadig blive vist på dit site.

en: This is an experimental feature. Query filters and components are not supported when using API requests.
da_DK: Dette er en eksperimentel funktion. Forespørgselsfiltre og komponenter understøttes ikke ved brug af API-anmodninger.

en: This page is built with %s.
da_DK: Denne side er bygget med %s.

en: This post has no %s terms.
da_DK: Dette indlæg har ingen %s-termer.

en: This post has no related posts.
da_DK: Dette indlæg har ingen relaterede indlæg.

en: This post is already being edited.
da_DK: Dette indlæg er allerede ved at blive redigeret.

en: This query type doesn't support pagination.
da_DK: Denne forespørgselstype understøtter ikke sideinddeling.

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
da_DK: Denne skabelon indeholder en farvepalet. Vil du importere den?

en: This template contains color palettes. Would you like to import them?
da_DK: Denne skabelon indeholder farvepaletter. Vil du importere dem?

en: This template contains global variables. Would you like to import them?
da_DK: Denne skabelon indeholder globale variabler. Vil du importere dem?

en: This template contains the following theme styles. Would you like to import them?
da_DK: Denne skabelon indeholder følgende temastyles. Vil du importere dem?

en: This template is currently not rendered on pages that meet the template conditions as no password has been set.
da_DK: Denne skabelon vises i øjeblikket ikke på sider, der opfylder skabelonbetingelserne, da der ikke er angivet nogen adgangskode.

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
da_DK: Denne skabelontype gengives automatisk på den korrekte side.

en: This text is displayed when the "Registration privacy policy" text is filled in WooCommerce.
da_DK: Denne tekst vises, når »Privatlivspolitik ved registrering« er udfyldt i WooCommerce.

en: This text is displayed when the "When creating an account, send the new user a link to set their password" option is enabled in WooCommerce.
da_DK: Denne tekst vises, når indstillingen »Send nye brugere et link til at oprette deres adgangskode ved oprettelse af en konto« er aktiveret i WooCommerce.

en: This user role has %s capability, and therefore full builder access. Effectively overriding this setting.
da_DK: Denne brugerrolle har %s rettighed og derfor fuld adgang til builderen. Dette tilsidesætter effektivt denne indstilling.

en: Thousand separator
da_DK: Tusindtalsseparator

en: Thumb
da_DK: Tommelfinger

en: Thumbnail
da_DK: Miniaturebillede

en: Thumbnail navigation
da_DK: Miniaturenavigation

en: Thumbnail size
da_DK: Miniaturestørrelse

en: Thursday
da_DK: Torsdag

en: Tick if this popup is for WooCommerce Quick View.
da_DK: Markér, hvis denne popup er til WooCommerce Hurtig Visning.

en: Tick if you do not display any post meta fields. Reduce additional queries.
da_DK: Sæt kryds, hvis du ikke vil vise nogen af indlæggenes metafelter. Reducer yderligere forespørgsler.

en: Tick if you do not display any taxonomy terms. Reduce additional queries.
da_DK: Sæt kryds, hvis du ikke vil vise nogen taksonomiske termer. Reducer yderligere forespørgsler.

en: Tick if you do not need pagination, load more or infinite scroll. Performance boost.
da_DK: Sæt kryds, hvis du ikke har brug for paginering, load more eller infinite scroll. Øget ydeevne.

en: Tilt
da_DK: Vip

en: Time
da_DK: Tid

en: Time in minutes that the random seed will last. Avoid duplicate posts when using random order.
da_DK: Tid i minutter, som det tilfældige seed vil vare. Undgå dubletter af indlæg ved brug af tilfældig rækkefølge.

en: Time zone
da_DK: Tidszone

en: Timeline
da_DK: Tidslinje

en: Timezone
da_DK: Tidszone

en: Timing function
da_DK: Timingfunktion

en: Title
da_DK: Titel

en: Title Tag
da_DK: Titel-tag

en: Title margin
da_DK: Titelmargen

en: Title tag
da_DK: Titeltag

en: Title typography
da_DK: Titel-typografi

en: To add decorative text, but not user input. Runs through %s.
da_DK: Til at tilføje dekorativ tekst, men ikke brugerinput. Kører gennem %s.

en: To distinguish markers in the builder.
da_DK: At skelne mellem markører i bygherren.

en: To ensure showing a marker please provide the latitude and longitude, separated by comma.
da_DK: For at sikre visning af en markør, angiv venligst breddegrad og længdegrad, adskilt af komma.

en: To select a default value you have to first connect this property with the select control.
da_DK: For at vælge en standardværdi skal du først forbinde denne egenskab med valgkontrollen.

en: To trigger the interaction when 50%% of the element is in the viewport, set the rootMargin to %s.
da_DK: For at udløse interaktionen når 50%% af elementet er i synsfeltet, sæt rootMargin til %s.

en: Toggle
da_DK: Skift

en: Toggle attribute
da_DK: Skift attribut

en: Toggle controls
da_DK: Skift kontroller

en: Toggle coupon form
da_DK: Vis/skjul kuponformular

en: Toggle dropdown
da_DK: Skift dropdown

en: Toggle login form
da_DK: Vis/skjul login-formular

en: Toggle mini cart
da_DK: Vis/skjul mini-kurv

en: Toggle offcanvas
da_DK: Skift offcanvas

en: Toggle on
da_DK: Skift ved

en: Toggle search
da_DK: Slå søgning til/fra

en: Toggle width
da_DK: Toggle-bredde

en: Toggleable form
da_DK: Skjulbar formular

en: Toolbar
da_DK: Værktøjslinje

en: Toolbar logo link
da_DK: Link til værktøjslinjens logo

en: Tooltip
da_DK: Værktøjstip

en: Top / Start
da_DK: Top / start

en: Top center
da_DK: Øverst i midten

en: Top left
da_DK: Øverst til venstre

en: Top level
da_DK: Øverste niveau

en: Top level terms only
da_DK: Kun topniveau-termer

en: Top right
da_DK: Øverst til højre

en: Total items path
da_DK: Samlet antal elementer sti

en: Total jobs
da_DK: Samlede job

en: Track color
da_DK: Sporfarve

en: Track resize
da_DK: Ændre størrelse på spor

en: Transform
da_DK: Transformer

en: Transform origin
da_DK: Transformationsoprindelse

en: Transition
da_DK: Overgang

en: Translate X
da_DK: Translatere x

en: Translate Y
da_DK: Translatere y

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
en: %s comment | %s comments
da_DK[0]: %s kommentar
da_DK[1]: %s kommentarer

en: Transparency
da_DK: Gennemsigtighed

en: Trash
da_DK: Papirkurv

en: Trash is empty
da_DK: Papirkurven er tom

en: Triangle
da_DK: Trekant

en: Triangle concave
da_DK: Trekant konkav

en: Triangle convex
da_DK: Trekant konveks

en: Triangle double
da_DK: Dobbelt trekant

en: Trigger
da_DK: Udløser

en: Trigger "register_new_user" action to send WordPress notification. %s
da_DK: Udløs »register_new_user« handling for at sende WordPress-notifikation. %s

en: True
da_DK: Sand

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
da_DK: TrueType-skrifttype: Ukomprimeret skrifttypedata, men delvis IE9+ support.

en: Tuesday
da_DK: Tirsdag

en: Type keyword, hit enter.
da_DK: Skriv søgeord, tryk enter.

en: Type name, hit enter
da_DK: Indtast navn, tryk enter

en: Type scale ratio
da_DK: Type skalaforhold

en: Type speed in ms
da_DK: Skrivehastighed i ms

en: Type to search
da_DK: Skriv for at søge

en: Type to search for ..
da_DK: Skriv for at søge efter ..

en: Typography
da_DK: Typografi

en: Typography active
da_DK: Typografi aktiv

en: URL parameter
da_DK: URL-parameter

en: URL parameters
da_DK: URL-parametre

en: URL redirect to after applying the filter. Leave it empty if not intended to.
da_DK: URL-omdirigering efter anvendelse af filteret. Lad det være tomt, hvis det ikke er tilsigtet.

en: Unable to calculate total pages for offset pagination. Items per page not found for element "%s".
da_DK: Det er ikke muligt at beregne det samlede antal sider for offset-paginering. Elementer pr. side blev ikke fundet for elementet "%s".

en: Unable to determine items per page for offset pagination. Check offset key settings.
da_DK: Det er ikke muligt at bestemme elementer pr. side for offset-paginering. Tjek indstillingerne for offset-nøgler.

en: Unable to fix corrupted filter element database
da_DK: Kunne ikke reparere korrupt filterelement-database

en: Uncategorized
da_DK: Ukategoriseret

en: Unconnected
da_DK: Ikke forbundet

en: Unconnected properties detected. Edit your component or any of its children to connect your properties to a specific setting.
da_DK: Ikke-forbundne egenskaber opdaget. Redigér din komponent eller et af dens børn for at forbinde dine egenskaber til en specifik indstilling.

en: Underline
da_DK: Understreg

en: Understanding the layout
da_DK: Forstå layoutet

en: Undo
da_DK: Fortryd

en: Unique lightbox identifier
da_DK: Unik identifikation af lysboks

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: Unlimited websites
da_DK: Ubegrænsede hjemmesider

en: Unlink
da_DK: Fjern link

en: Unlink component
da_DK: Afbryd forbindelse til komponent

en: Unlinked
da_DK: Ikke forbundet

en: Unlock
da_DK: Lås op

en: Unlock password protection
da_DK: Lås op for adgangskodebeskyttelse

en: Unlocked
da_DK: Låst op

en: Unordered list
da_DK: Usorteret liste

en: Unpin
da_DK: Frigør

en: Unpinned
da_DK: Frigjort

en: Unsigned code
da_DK: Usigneret kode

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
da_DK: Unsplash API-nøgle påkrævet! Tilføj nøgle i kontrolpanelet under: %s

en: Unused elements
da_DK: Ubrugte elementer

en: Unused on this page
da_DK: Ubrugt på denne side

en: Unused on this site
da_DK: Ubrugt på dette site

en: Unwrap
da_DK: Pak ud

en: Up sells
da_DK: Op sælger

en: Update
da_DK: Opdater

en: Update Template Bundle
da_DK: Opdatér skabelonpakke

en: Update Template Tag
da_DK: Opdatér skabelon-tag

en: Update cart via AJAX
da_DK: Hent indhold via AJAX

en: Update filter index
da_DK: Opdater filterindeks

en: Update post
da_DK: Opdatering af indlæg

en: Updated
da_DK: Opdateret

en: Updating references to %s global variable(s) across the entire site...
da_DK: Opdaterer referencer til %s global(e) variabel(er) på hele websitet...

en: Upload .%s file
da_DK: Upload .%s-fil

en: Upload/Add image
da_DK: Upload/Tilføj billede

en: Uploaded file type is not allowed.
da_DK: Den uploadede filtype er ikke tilladt.

en: Uppercase
da_DK: Store bogstaver

en: Upsells
da_DK: Mersalg

en: Usage
da_DK: Brug

en: Use "%root%" to target the element wrapper.
da_DK: Brug »%root%« for at målrette elementets wrapper.

en: Use "ip" to prevent multiple entries from the same IP address.
da_DK: Brug »ip« for at forhindre flere indlæg fra samme IP-adresse.

en: Use %s to pass data such as the source and target elements to your custom function.
da_DK: Brug %s til at sende data som kilde- og målelementer til din brugerdefinerede funktion.

en: Use %s when adding columns/rows
da_DK: Brug %s når der tilføjes kolonner/rækker

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
da_DK: Brug AJAX i stedet for WP REST API-kald til at gengive elementer.

en: Use PHP constant
da_DK: Brug PHP-konstant

en: Use a prefix to avoid conflicts with plugins or WordPress reserved parameters.
da_DK: Brug et præfiks for at undgå konflikter med plugins eller WordPress-reserverede parametre.

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
da_DK: Brug enhver formularfeltværdi via dens ID sådan her: {{form_field}}. Erstat »form_field« med det faktiske felt-ID.

en: Use block editor
da_DK: Brug blok-editor

en: Use brand colors
da_DK: Brug brandfarver

en: Use field IDs to personalize your message.
da_DK: Brug felt-ID'er til at personliggøre din besked.

en: Use for sticky scrolling header etc.
da_DK: Bruges til sticky scrolling header osv.

en: Use in block editor
da_DK: Brug i blok-editor

en: Use min/max
da_DK: Brug min/maks

en: Use min/max date from index table.
da_DK: Brug min./maks. dato fra indekstabellen.

en: Use product variation image
da_DK: Brug produktvariationsbillede

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
da_DK: Brug builderen til at tilføje tilpasset kode til en specifik side.

en: Use the date format as set under Settings > General > Date format
da_DK: Brug datoformatet som indstillet under Indstillinger > Generelt > Datoformat

en: Use the dynamic picker in the "Meta key" control below to select the desired custom field. The dynamic data tag is used to retrieves the field settings, it is not parsed.
da_DK: Brug den dynamiske vælger i kontrollen »Metanøgle« nedenfor til at vælge det ønskede brugerdefinerede felt. Den dynamiske data-tag bruges til at hente feltindstillingerne, den bliver ikke fortolket.

en: Use the generated variables in your design (theme styles, elements, etc.)
da_DK: Brug de genererede variabler i dit design (temastilarter, elementer osv.)

en: Use valid HTML syntax. No spaces.
da_DK: Brug gyldig HTML-syntaks. Ingen mellemrum.

en: Use vertical position of target node.
da_DK: Brug lodret position fra målnoden.

en: Use width & horizontal position of target node.
da_DK: Brug bredde & vandret position fra målnoden.

en: Used if default or custom preview image can't be loaded.
da_DK: Bruges hvis standard eller tilpasset forhåndsvisningsbillede ikke kan indlæses.

en: Used if logo image isn't set or available.
da_DK: Bruges hvis logobilledet ikke er indstillet eller tilgængeligt.

en: Used on this page
da_DK: Brugt på denne side

en: Used on this site
da_DK: Brugt på dette site

en: Used to creat visual hiarchy between nested dropdowns.
da_DK: Bruges til at skabe visuel hierarki mellem indlejrede dropdowns.

en: User
da_DK: Bruger

en: User ID
da_DK: Bruger-ID

en: User Login
da_DK: Brugerlogin

en: User Registration
da_DK: Brugerregistrering

en: User activation
da_DK: Brugeraktivering

en: User author URL
da_DK: Brugerforfatters URL

en: User login
da_DK: Brugerlogin

en: User meta
da_DK: Bruger-metadata

en: User name
da_DK: Brugernavn

en: User portrait
da_DK: Brugerportræt

en: User profile
da_DK: Brugerprofil

en: User registered
da_DK: Bruger registreret

en: User registered date
da_DK: Brugers registreringsdato

en: User registration
da_DK: Brugerregistrering

en: User role
da_DK: Brugerrolle

en: User roles
da_DK: Bruger roller

en: User roles with code execution capability
da_DK: Brugerroller med mulighed for kodeudførelse

en: Username
da_DK: Brugernavn

en: Username already exists.
da_DK: Brugernavnet findes allerede.

en: Username is not valid.
da_DK: Brugernavnet er ikke gyldigt.

en: Username required.
da_DK: Brugernavn påkrævet.

en: Users
da_DK: Brugere

en: Users could upload potentially malicious files through your form. To minimize this risk, please specify the "Allowed file formats" below.
da_DK: Brugere kan potentielt uploade skadelige filer gennem din formular. For at minimere denne risiko, skal du angive de »Tilladte filformater« nedenfor.

en: Using "Auto height" might lead to CLS (Cumulative Layout Shift).
da_DK: Brug af »Automatisk højde« kan føre til CLS (Kumulativ Layout Skift).

en: Using Cloudflare Bot Fight Mode? Try disabling it
da_DK: Bruger du Cloudflare Bot Fight Mode? Prøv at deaktivere den

en: Valid
da_DK: Gyldig

en: Valid JSON data required to run the importer
da_DK: Gyldige JSON-data kræves for at køre importøren

en: Valid code signatures are required for all Code (element), SVG (element) and Query editor instances to run.
da_DK: Gyldige kodesignaturer er påkrævet for alle Kode (element), SVG (element) og Query editor-instanser for at kunne køre.

en: Valid signature
da_DK: Gyldig signatur

en: Validation failed
da_DK: Validering mislykkedes

en: Value
da_DK: Værdi

en: Value type
da_DK: Værditype

en: Variable
da_DK: Variabel

en: Variable dropdown: Hide value
da_DK: Variabel dropdown: Skjul værdi

en: Variable name
da_DK: Variabelnavn

en: Variable name already exists
da_DK: Variabelnavn findes allerede

en: Variable name missing
da_DK: Variabelnavn mangler

en: Variable product
da_DK: Variabelt produkt

en: Variables
da_DK: Variabler

en: Variables duplicated
da_DK: Variabler duplikeret

en: Variables imported
da_DK: Variabler importeret

en: Variables renamed
da_DK: Variabler omdøbt

en: Variation swatches
da_DK: Variationsswatches

en: Variations
da_DK: Variationer

en: Verification failure page
da_DK: Side med fejl i verifikationen

en: Verification success page
da_DK: Successide for verificering

en: Vertical
da_DK: Lodret

en: Vertical - Cloud
da_DK: Lodret - sky

en: Vertical - Drops
da_DK: Lodret - dråber

en: Vertical - Pixels
da_DK: Lodret - pixels

en: Vertical - Stroke
da_DK: Lodret - streg

en: Vertical - Stroke #2
da_DK: Lodret - streg #2

en: Vertical - Tilt
da_DK: Lodret - hældning

en: Vertical - Triangle
da_DK: Lodret - trekant

en: Vertical - Triangle double
da_DK: Lodret - Dobbelt trekant

en: Vertical - Wave
da_DK: Lodret - bølge

en: Vertical - Wave brush
da_DK: Lodret - Bølgepensel

en: Vertical - Waves
da_DK: Lodret - bølger

en: Vertical - Zigzag
da_DK: Lodret - zigzag

en: Vertical align
da_DK: Lodret justering

en: Vertical alignment
da_DK: Lodret justering

en: Very fast
da_DK: Meget hurtig

en: Very slow
da_DK: Meget langsom

en: Very well
da_DK: Meget godt

en: Video URL
da_DK: Video-URL

en: Video file URL
da_DK: Video-fil URL

en: Videos
da_DK: Videoer

en: View
da_DK: Vis

en: View %s
da_DK: Se %s

en: View Custom Font
da_DK: Se brugerdefineret skrifttype

en: View Custom Fonts
da_DK: Se brugerdefinerede skrifttyper

en: View Template
da_DK: Vis skabelon

en: View Template Bundle
da_DK: Vis skabelonpakke

en: View Template Tag
da_DK: Vis skabelon-tag

en: View Templates
da_DK: Vis skabeloner

en: View cart
da_DK: Se kurv

en: View changelog
da_DK: Se ændringslog

en: View classes
da_DK: Se klasser

en: View on frontend
da_DK: Se på frontend

en: View order
da_DK: Se ordre

en: View products
da_DK: Se produkter

en: Vimeo video ID/URL
da_DK: Vimeo video-ID/URL

en: Visibility
da_DK: Synlighed

en: Visible
da_DK: Synlig

en: Visible after
da_DK: Synlig efter

en: Visible on scroll up
da_DK: Synlig ved rulning opad

en: Visit docs
da_DK: Besøg dokumentation

en: Visit the website %s
da_DK: Besøg hjemmesiden %s

en: Visual
da_DK: Visuel

en: Visual grid builder
da_DK: Visuel gitterbygger

en: WP debug
da_DK: WP-fejlfinding

en: WP language
da_DK: WP-sprog

en: WP memory limit
da_DK: WP-hukommelsesbegrænsning

en: WP multisite
da_DK: WP-multisite

en: WP version
da_DK: WP-version

en: Warning
da_DK: Advarsel

en: Warning color
da_DK: Advarselsfarve

en: Wave
da_DK: Bølge

en: Wave brush
da_DK: Bølgepensel

en: Waves
da_DK: Bølger

en: We recommend setting a padding for your lightbox to accommodate the thumbnail navigation.
da_DK: Vi anbefaler at indstille en padding for din lightbox for at give plads til miniaturenavigationen.

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
da_DK: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType-skrifttype med endnu bedre komprimering end WOFF 1.0, men ingen IE-browsersupport.

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
da_DK: Web Open Font Format: Komprimeret TrueType/OpenType-skrifttype med information om skrifttypekilde og fuld IE9+ support (anbefalet).

en: Web design
da_DK: Webdesign

en: Webfont loading method
da_DK: Webskrifttype-indlæsningsmetode

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
da_DK: Webskrifttyper (som f.eks. Google Fonts) indlæses som standard via stylesheets. Vælg »Webskrifttype-indlæser« for at undgå FOUT (Flash of unstyled text) ved at skjule dit webstedsindhold, indtil alle webskrifttyper er indlæst.

en: Webhook payload too large.
da_DK: Webhook-payload for stort.

en: Webhook request failed with status code
da_DK: Webhook-anmodning mislykkedes med statuskode

en: Website
da_DK: Hjemmeside

en: Wednesday
da_DK: Onsdag

en: Weekday
da_DK: Ugedag

en: Welcome to %s
da_DK: Velkommen til %s

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
da_DK: Hvad er navnet på denne sitebuilder? Og hvorfor valgte du den?

en: When a Map ID is present, map styles are controlled via the %s.
da_DK: Når et Kort-ID er til stede, styres kortstile via %s.

en: When editing your popup template, you have to enable the "Info Box" setting under "Template Settings > Popup".
da_DK: Når du redigerer din pop op-skabelon, skal du aktivere indstillingen »Infoboks« under »Skabelonindstillinger > Pop op«.

en: When enabled, this field acts as a spam trap. It will not be visible to users, but will capture any bots that fill it out.
da_DK: Når dette er aktiveret, fungerer dette felt som en spamfælde. Det vil ikke være synligt for brugere, men vil fange eventuelle bots, der udfylder det.

en: When enabled, this query only runs when a live search is performed.
da_DK: Når dette er aktiveret, kører denne forespørgsel kun, når der udføres en live-søgning.

en: When pasting elements from another site that contain image or SVG files, placeholders are used by default. Enable to download the image from the source site. If the current user lacks SVG upload permissions, a placeholder SVG is used.
da_DK: Når der indsættes elementer fra et andet websted, der indeholder billede- eller SVG-filer, bruges pladsholdere som standard. Aktivér for at downloade billedet fra kildewebstedet. Hvis den aktuelle bruger ikke har tilladelse til SVG-upload, bruges en SVG-pladsholder.

en: When rendering without wrapper your settings under the style tab won't have any effect.
da_DK: Ved gengivelse uden wrapper vil dine indstillinger under fanen stil ikke have nogen effekt.

en: When someone visits a default WordPress authentication URL (%s), they are redirected to this selected page.
da_DK: Når nogen besøger en standard WordPress-godkendelses-URL (%s), bliver de omdirigeret til denne valgte side.

en: When using dynamic data that contains formatted text (e.g. WYSIWYG field, or any other HTML tags such as p, div, headings, etc.), set the HTML tag to "div", not "p". Alternatively, use the Rich Text element.
da_DK: Når du bruger dynamiske data, der indeholder formateret tekst (f.eks. WYSIWYG-felt eller andre HTML-tags som p, div, overskrifter osv.), skal du indstille HTML-tagget til »div«, ikke »p«. Alternativt kan du bruge Rich Text-elementet.

en: Where to set the pagination parameter in the request.
da_DK: Hvor skal pagineringsparameteren sættes i anmodningen.

en: Where you defined the offset key. Bricks will retrieve the value from there.
da_DK: Hvor du har defineret offset-nøglen. Bricks vil hente værdien derfra.

en: White space
da_DK: Mellemrum

en: Whitelist URLs
da_DK: Whitelist URL'er

en: Whoops, that page is gone
da_DK: Ups, den side er væk

en: Wide
da_DK: Bred

en: Widget margin
da_DK: Widget-margen

en: Widget title
da_DK: Widget-titel

en: Widget title border
da_DK: Widget-titelkant

en: Widget title typography
da_DK: Widget-titeltypografi

en: Width
da_DK: Bredde

en: Window
da_DK: Vindue

en: Window storage
da_DK: Vindues-lager

en: Wireframes provide basic structural templates that serve as a starting point for designing a layout. They are based on classes and variables.
da_DK: Wireframes er grundlæggende strukturelle skabeloner, der fungerer som udgangspunkt for design af et layout. De er baseret på klasser og variabler.

en: Without attributes
da_DK: Uden attributter

en: Wonderful
da_DK: Vidunderligt

en: WooCommerce template hooks
da_DK: WooCommerce skabelon-hooks

en: Woohoo
da_DK: Jubii

en: WordPress Environment
da_DK: WordPress-miljø

en: WordPress authentication page access
da_DK: Adgang til WordPress-godkendelsesside

en: WordPress field
da_DK: WordPress-felt

en: Words limit
da_DK: Ordgrænse

en: Words per minute
da_DK: Ord pr. minut

en: Words per minutes
da_DK: Ord pr. minut

en: Would you like to import the variable categories as well?
da_DK: Vil du også importere variabelkategorierne?

en: Wrap
da_DK: Ombryd

en: Wrap element
da_DK: Ombryd element

en: Wrap reverse
da_DK: Ombryd omvendt

en: Wrap your scripts in %s tags.
da_DK: Indkapsle dine scripts i %s-tags.

en: X axis
da_DK: X-akse

en: Y axis
da_DK: Y-akse

en: Yeah
da_DK: Ja

en: Year: %s
da_DK: År: %s

en: Yearly
da_DK: Årlig

en: Yep
da_DK: Jep

en: Yes
da_DK: Ja

en: You
da_DK: Du

en: You are about to delete all form submissions (including the database table). Do you wish to proceed?
da_DK: Du er ved at slette alle formularindsendelser (inklusiv databasetabellen). Ønsker du at fortsætte?

en: You are about to delete all form submissions of form ID %s. Do you wish to proceed?
da_DK: Du er ved at slette alle formularindsendelser for formular-ID %s. Ønsker du at fortsætte?

en: You are about to delete all form submissions. Do you wish to proceed?
da_DK: Du er ved at slette alle formularindsendelser. Ønsker du at fortsætte?

en: You are about to delete all template screenshots. Not your featured images, though. Do you wish to proceed?
da_DK: Du er ved at slette alle skabelon-screenshots. Dog ikke dine udvalgte billeder. Ønsker du at fortsætte?

en: You are about to delete this capability. Do you wish to proceed?
da_DK: Du er ved at slette denne rettighed. Ønsker du at fortsætte?

en: You are about to fix the element database. Do you wish to proceed?
da_DK: Du er ved at reparere elementdatabasen. Ønsker du at fortsætte?

en: You are about to regenerate code signatures for all executable code on your website. Please ensure you have a recent backup before continuing. Do you wish to proceed?
da_DK: Du er ved at regenerere kodesignaturer for al eksekverbar kode på dit websted. Sørg venligst for, at du har en nylig sikkerhedskopi, før du fortsætter. Ønsker du at fortsætte?

en: You are about to regenerate indexes for all query filters. Do you wish to proceed?
da_DK: Du er ved at regenerere indekser for alle forespørgselsfiltre. Ønsker du at fortsætte?

en: You are about to remove all index jobs. Do you wish to proceed?
da_DK: Du er ved at fjerne alle indeksjob. Ønsker du at fortsætte?

en: You are about to remove all selected icons from this set. Do you wish to proceed?
da_DK: Du er ved at fjerne alle valgte ikoner fra dette sæt. Ønsker du at fortsætte?

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
da_DK: Du er ved at nulstille alle Bricks' globale indstillinger. Ønsker du at fortsætte?

en: You are about to trigger Index Job. Do you wish to proceed?
da_DK: Du er ved at udløse Indeksjob. Ønsker du at fortsætte?

en: You are editing the selected global query settings. Changes to this global query apply to all instances throughout your website.
da_DK: Du redigerer de valgte globale forespørgselsindstillinger. Ændringer i denne globale forespørgsel gælder for alle forekomster på hele dit website.

en: You are missing out!
da_DK: Du går glip af noget!

en: You are not allowed to add scripts.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at tilføje scripts.

en: You are not allowed to uploads SVG files.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at uploade SVG-filer.

en: You are now running the latest version
da_DK: Du kører nu den nyeste version

en: You are viewing the first 1000 results. Perform search to see more.
da_DK: Du ser de første 1000 resultater. Udfør en søgning for at se flere.

en: You can manage code execution permissions under: %s
da_DK: Du kan administrere tilladelser til kodeudførelse under: %s

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
da_DK: Du kan administrere din licens, opdatere betalingsmetode og se dine fakturaer direkte fra %s.

en: You can now manage your custom fonts using the new %s in the builder.
da_DK: Du kan nu administrere dine brugerdefinerede skrifttyper ved hjælp af den nye %s i builderen.

en: You can render API response data through dynamic data tags. Create custom-labeled dynamic data tags for the {query_api} tag by hovering over any key in the response above and and click the "+" icon. Those labeled tags are stored for you in your browser local storage, not in the database. They are therefore not available on other devices or browsers.
da_DK: Du kan gengive API-svardata gennem dynamiske datatags. Opret brugerdefinerede dynamiske datatags til {query_api}-tagget ved at holde musen over en vilkårlig nøgle i svaret ovenfor og klikke på "+"-ikonet. Disse mærkede tags gemmes for dig i din browsers lokale lager, ikke i databasen. De er derfor ikke tilgængelige på andre enheder eller i andre browsere.

en: You can use the title attribute to provide a description of the expected input value to meet the "pattern" requirement set above.
da_DK: Du kan bruge title-attributten til at give en beskrivelse af den forventede inputværdi for at opfylde "mønster"-kravet ovenfor.

en: You did not select any action(s). So when this form is submitted nothing happens.
da_DK: Du har ikke valgt nogen handling(er). Så når denne formular indsendes, sker der intet.

en: You do not have the required capability to perform this action.
da_DK: Du har ikke den nødvendige kapacitet til at udføre denne handling.

en: You don't have permission to perform this action.
da_DK: Du har ikke tilladelse til at udføre denne handling.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can create posts through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
da_DK: Du har deaktiveret kapacitetskontrollen. Nu kan alle, også besøgende, der ikke er logget ind, oprette indlæg via denne formular. Det kan føre til uautoriseret oprettelse af indhold, spam og ondsindede indlæg, databaseforurening og potentielle sikkerhedsbrud. Brug kun denne indstilling, hvis du har alternative sikkerhedsforanstaltninger på plads, formularen er på en beskyttet side, eller hvis du fuldt ud forstår de sikkerhedsmæssige konsekvenser.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can edit the post through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
da_DK: Du har deaktiveret kapacitetskontrollen. Nu kan alle, også besøgende, der ikke er logget ind, redigere indlægget via denne formular. Det kan føre til uautoriseret oprettelse af indhold, spam og ondsindede indlæg, databaseforurening og potentielle sikkerhedsbrud. Brug kun denne indstilling, hvis du har alternative sikkerhedsforanstaltninger på plads, formularen er på en beskyttet side, eller hvis du fuldt ud forstår de sikkerhedsmæssige konsekvenser.

en: You have set an icon, but no text. Please provide the "aria-label" for accessibility.
da_DK: Du har indstillet et ikon, men ingen tekst. Angiv venligst »aria-label« for tilgængelighed.

en: You have to add the "Checkout coupon" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout coupon is removed when this setting is enabled. The "Enable the use of coupon codes" WooCommerce setting under "General" must be active.
da_DK: Du skal selv tilføje »Checkout-kupon«-elementet på Checkout-siden, da den native WooCommerce-checkout-kupon fjernes, når denne indstilling er aktiveret. WooCommerce-indstillingen »Aktivér brugen af kuponkoder« under »Generelt« skal være aktiv.

en: You have to add the "Checkout login" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout login is removed when this setting is enabled. The "Enable log-in during checkout" WooCommerce setting under "Accounts & Privacy" must be active.
da_DK: Du skal selv tilføje »Checkout-login«-elementet på Checkout-siden, da det native WooCommerce-checkout-login fjernes, når denne indstilling er aktiveret. WooCommerce-indstillingen »Aktivér login under checkout« under »Konti & Privatliv« skal være aktiv.

en: You have to add the "Notice" element yourself wherever necessary as all native WooCommerce notices are removed when this setting is enabled.
da_DK: Du skal selv tilføje »Besked«-elementet, hvor det er nødvendigt, da alle native WooCommerce-beskeder fjernes, når denne indstilling er aktiveret.

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
da_DK: Du har ikke registreret nogen tilpassede sidebars endnu.

en: YouTube video ID/URL
da_DK: YouTube video-ID/URL

en: YouTube, Vimeo or file URL.
da_DK: YouTube, Vimeo eller fil-URL.

en: Your CSS files were automatically generated in the background.
da_DK: Dine CSS-filer blev automatisk genereret i baggrunden.

en: Your Email
da_DK: Din e-mail

en: Your Message
da_DK: Din besked

en: Your Name
da_DK: Dit navn

en: Your Unsplash API key is not valid.
da_DK: Din Unsplash API-nøgle er ikke gyldig.

en: Your account is inactive
da_DK: Din konto er inaktiv

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
da_DK: Dine vedhæftede filer overstiger den maksimale uploadgrænse på 25 MB.

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
da_DK: Dine vedhæftede filer overstiger din servers maksimale uploadstørrelse på %s.

en: Your browser does not support the audio tag.
da_DK: Din browser understøtter ikke lydfilen.

en: Your browser does not support the video tag.
da_DK: Din browser understøtter ikke videofilen.

en: Your builder capability doesn't allow you to access these settings.
da_DK: Din builder-rettighed giver dig ikke adgang til disse indstillinger.

en: Your comment is awaiting moderation.
da_DK: Din kommentar afventer godkendelse.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
da_DK: Din kommentar afventer godkendelse. Dette er en forhåndsvisning; din kommentar vil være synlig, når den er blevet godkendt.

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
da_DK: Din besked kommer her. Jo flere detaljer, jo bedre ;)

en: Your name (optional)
da_DK: Dit navn (valgfrit)

en: Your password
da_DK: Din adgangskode

en: Your provided license key is invalid. Please deactivate and then reactivate your license.
da_DK: Din angivne licensnøgle er ugyldig. Deaktivér venligst og genaktivér derefter din licens.

en: Your remote templates password is incorrect.
da_DK: Din adgangskode til fjernbrug af skabeloner er forkert.

en: Your selected template is empty.
da_DK: Din valgte skabelon er tom.

en: Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.
da_DK: Dit tema (%s) indeholder forældede kopier af nogle WooCommerce-skabelonfiler.

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
da_DK: Dine skriverettigheder til uploadmappen er utilstrækkelige.

en: Your user role "%1$s" is not allowed to edit this post type with %2$s. Please get in touch with the site admin to change it.
da_DK: Din brugerrolle »%1$s« har ikke tilladelse til at redigere denne indholdstype med %2$s. Kontakt venligst webstedets administrator for at ændre det.

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
da_DK: Dit websted (%1$s) har ikke tilladelse til at få adgang til skabeloner fra %2$s

en: Your website does not match your license key. Please deactivate and then reactivate your license.
da_DK: Dit website matcher ikke din licensnøgle. Deaktivér venligst og genaktivér derefter din licens.

en: Z-index
da_DK: Z-indeks

en: Zoom Control
da_DK: Zoomkontrol

en: Zoom in
da_DK: Zoom ind

en: Zoom level
da_DK: Zoomniveau

en: Zoom or close
da_DK: Zoom eller luk

en: Zoom out
da_DK: Zoom ud

en: add key after
da_DK: tilføj nøgle efter

en: after
da_DK: efter

en: alphanumeric characters only
da_DK: kun alfanumeriske tegn

en: before
da_DK: før

[ctx: bricks]
en: %1$s on %2$s
da_DK: %1$s den %2$s

en: builder access
da_DK: builder-adgang

en: by
da_DK: af

en: carousel
da_DK: karrusel

en: cloned
da_DK: klonet

en: contains
da_DK: indeholder

en: dashed
da_DK: stiplet

en: deprecated
da_DK: forældet

en: does not contain
da_DK: indeholder ikke

en: double
da_DK: dobbelt

en: email
da_DK: e-mail

en: experimental
da_DK: eksperimentel

en: hCaptcha key required! Add key in dashboard under: %s
da_DK: hCaptcha-nøgle påkrævet! Tilføj nøgle i dashboard under: %s

en: is
da_DK: er

en: is empty
da_DK: er tom

en: is not
da_DK: er ikke

en: is not empty
da_DK: er ikke tom

en: learn more
da_DK: lær mere

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
da_DK: nye skabeloner er blevet frigivet, siden du annullerede Bricks.

en: not set
da_DK: ikke indstillet

en: official roadmap
da_DK: officielle køreplan

en: per month
da_DK: pr. måned

en: posts
da_DK: indlæg

en: results for:
da_DK: resultater for:

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
da_DK: J. F kl. H:i

en: set
da_DK: indstillet

en: will be using this constant
da_DK: vil bruge denne konstant

en: wp_remote_post request failed. Please check your server configuration. Required for query filters.
da_DK: wp_remote_post anmodning mislykkedes. Tjek venligst din serverkonfiguration. Påkrævet for forespørgselsfiltre.

en: x-axis
da_DK: x-akse

en: y-axis
da_DK: y-akse

en: your account
da_DK: din konto
