Bricks Internationalisation - en to de_DE translation catalogue (3761 entries)

en: Whoops, that page is gone
de_DE: Hoppla, diese Seite ist verschwunden

note: translators: %1$s: Bricks (theme name), %2$s: PHP version
en: %1$s requires PHP version %2$s+.
de_DE: %1$s benötigt PHP-Version %2$s+.

en: Template type
de_DE: Templatetyp

en: Select template type
de_DE: Vorlagentyp auswählen

en: Select
de_DE: Auswählen

en: Export
de_DE: Exportieren

en: Import
de_DE: Importieren

en: Bundles
de_DE: Pakete

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
de_DE: Wähle und importiere deine Vorlagen-JSON/ZIP-Datei von deinem Computer.

en: Import images
de_DE: Bilder importieren

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: All template types
de_DE: Alle Vorlagentypen

en: Not allowed
de_DE: Nicht erlaubt

en: Invalid element names
de_DE: Ungültige Elementnamen

en: Title
de_DE: Titel

en: Type
de_DE: Typ

en: Conditions
de_DE: Bedingungen

en: Thumbnail
de_DE: Vorschaubild

en: Author
de_DE: Autor

en: Date
de_DE: Datum

en: Bundle
de_DE: Paket

en: Entire website
de_DE: Gesamte Website

en: All archives
de_DE: Alle Archive

en: Search results
de_DE: Suchergebnisse

en: Error page
de_DE: Fehlerseite

en: Product archive
de_DE: Produktarchiv

en: Single product
de_DE: Einzelnes Produkt

en: Cart
de_DE: Warenkorb

en: Empty cart
de_DE: Leerer Warenkorb

en: Checkout
de_DE: Kasse

en: Pay
de_DE: Bezahlen

en: Thank you
de_DE: Vielen Dank

en: Order receipt
de_DE: Bestellbestätigung

en: Account
de_DE: Konto

en: Orders
de_DE: Bestellungen

en: View order
de_DE: Bestellung ansehen

en: Addresses
de_DE: Adressen

en: Edit address
de_DE: Adresse bearbeiten

en: Edit account
de_DE: Konto bearbeiten

en: Login
de_DE: Anmelden

en: Lost password
de_DE: Passwort vergessen

en: Confirmation
de_DE: Bestätigung

en: Reset password
de_DE: Passwort zurücksetzen

en: Default
de_DE: Standard

en: Exclude
de_DE: Ausschließen

en: Form Submissions
de_DE: Formular-Einsendungen

en: Getting Started
de_DE: Erste Schritte

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Elements
de_DE: Elemente

en: Custom Fonts
de_DE: Benutzerdefinierte Schriftarten

en: System Information
de_DE: Systeminformationen

en: License
de_DE: Lizenz

en: You are now running the latest version
de_DE: Du verwendest jetzt die neueste Version

en: Your CSS files were automatically generated in the background.
de_DE: Deine CSS-Dateien wurden automatisch im Hintergrund generiert.

en: Manually regenerate CSS files
de_DE: CSS-Dateien manuell neu generieren

en: View changelog
de_DE: Änderungsprotokoll anzeigen

en: Code execution: Disabled by default
de_DE: Code-Ausführung: Standardmäßig deaktiviert

en: Code execution, if needed, must be explicitly enabled.
de_DE: Codeausführung muss, falls erforderlich, explizit aktiviert werden.

en: Learn more
de_DE: Mehr erfahren

en: Enable code execution if your site uses Code elements, SVG elements (source: code), Query editors, or "echo" tags.
de_DE: Aktiviere die Code-Ausführung, wenn deine Website Code-Elemente, SVG-Elemente (Quelle: Code), Query-Editoren oder „echo“-Tags verwendet.

en: New feature
de_DE: Neue Funktion

en: Code signatures
de_DE: Code-Signaturen

en: All Code elements, SVG elements (source: code), and Query editor instances now require code signatures.
de_DE: Alle Code-Elemente, SVG-Elemente (Quelle: Code) und Query-Editor-Instanzen benötigen jetzt Code-Signaturen.

en: Please review your code and generate code signatures.
de_DE: Bitte überprüfe deinen Code und generiere Code-Signaturen.

en: Echo tags: Allow functions via filter
de_DE: Echo-Tags: Funktionen über Filter erlauben

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the new %s filter.
de_DE: Funktionsnamen, die durch das „echo“-Tag aufgerufen werden, müssen über den neuen %s-Filter whitelisted werden.

en: Go to
de_DE: Gehe zu

en: Custom code
de_DE: Benutzerdefinierter Code

en: Dismiss
de_DE: Ausblenden

en: Please update your WordPress URLs under Settings > General to use https:// instead of http:// for optimal performance & functionality. Valid SSL certificate required.
de_DE: Bitte aktualisiere deine WordPress-URLs unter Einstellungen > Allgemein, um https:// statt http:// für optimale Leistung & Funktionalität zu verwenden. Gültiges SSL-Zertifikat erforderlich.

en: Settings saved
de_DE: Einstellungen gespeichert

en: Settings resetted
de_DE: Einstellungen zurückgesetzt

note: translators: %s: user role, %s: theme name
en: Your user role "%1$s" is not allowed to edit this post type with %2$s. Please get in touch with the site admin to change it.
de_DE: Deine Benutzerrolle „%1$s“ ist nicht berechtigt, diesen Beitragstyp mit %2$s zu bearbeiten. Bitte wende dich an den Website-Administrator, um dies zu ändern.

note: translators: %s: post type, %s: theme name, %s: settings page
en: %1$s is not enabled for post type "%2$s". Go to "%3$s > %4$s" to enable this post type.
de_DE: %1$s ist für den Beitragstyp „%2$s“ nicht aktiviert. Gehe zu „%3$s > %4$s“, um diesen Beitragstyp zu aktivieren.

note: translators: %s: post title
en: %1$s data for "%2$s" deleted.
de_DE: %1$s-Daten für „%2$s“ gelöscht.

en: Visual
de_DE: Visuell

note: translators: %s: "Bricks" (theme name) translators: %s = "Bricks" (theme name)
en: Edit with %s
de_DE: Mit %s bearbeiten

note: translators: %s: post type translators: %s: Post type name
en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
de_DE: Bist du sicher, dass du die von Bricks generierten Daten für diesen %s löschen möchtest?

en: Delete Bricks data
de_DE: Bricks-Daten löschen

en: Duplicate
de_DE: Duplizieren

en: Export Template
de_DE: Template exportieren

en: Form submission table could not be deleted.
de_DE: Formular-Einsendungstabelle konnte nicht gelöscht werden.

en: Form submission table deleted successfully.
de_DE: Formular-Einsendungstabelle erfolgreich gelöscht.

en: Form submissions table could not be resetted.
de_DE: Formular-Einsendungstabelle konnte nicht zurückgesetzt werden.

en: Form submissions table resetted successfully.
de_DE: Formular-Einsendungstabelle erfolgreich zurückgesetzt.

en: Form submissions could not be deleted.
de_DE: Formular-Einsendungen konnten nicht gelöscht werden.

en: Form submissions deleted.
de_DE: Formular-Einsendungen gelöscht.

en: Something went wrong.
de_DE: Etwas ist schiefgelaufen.

en: Query filters reindex job started.
de_DE: Neuindizierung der Query-Filter gestartet.

en: Code signatures are locked.
de_DE: Code-Signaturen sind gesperrt.

en: Code signatures regenerated successfully.
de_DE: Code-Signaturen erfolgreich neu generiert.

en: Invalid action
de_DE: Ungültige Aktion

en: Post could not be duplicated
de_DE: Beitrag konnte nicht dupliziert werden

en: Copy
de_DE: Kopieren

en: Template screenshots deleted
de_DE: Template-Screenshots gelöscht

en: Query filters are disabled
de_DE: Query-Filter sind deaktiviert

en: All index jobs removed
de_DE: Alle Index-Jobs entfernt

en: Corrupted filter element database has been fixed
de_DE: Beschädigte Filterelement-Datenbank wurde repariert

en: Unable to fix corrupted filter element database
de_DE: Beschädigte Filterelement-Datenbank konnte nicht repariert werden

en: No signature
de_DE: Keine Signatur

en: Invalid signature
de_DE: Ungültige Signatur

en: Valid signature
de_DE: Gültige Signatur

en: Activation status
de_DE: Aktivierungsstatus

en: Mark as active
de_DE: Als aktiv markieren

en: Mark as inactive
de_DE: Als inaktiv markieren

en: Resend activation email
de_DE: Aktivierungsmail erneut senden

en: Inactive
de_DE: Inaktiv

en: Active
de_DE: Aktiv

en: Invalid request
de_DE: Ungültige Anfrage

en: New color could not be saved.
de_DE: Neue Farbe konnte nicht gespeichert werden.

en: Panel width could not be saved.
de_DE: Panel-Breite konnte nicht gespeichert werden.

en: (no title)
de_DE: (kein Titel)

note: translators: %s: Element name
en: Element "%s" doesn't exist.
de_DE: Element „%s“ existiert nicht.

en: Element has been disabled globally.
de_DE: Element wurde global deaktiviert.

en: All terms
de_DE: Alle Begriffe

en: Another user
de_DE: Ein anderer Benutzer

note: translators: %s: Class name
en: Class "%s" has been moved to trash but your modifications are kept.
de_DE: Klasse „%s“ wurde in den Papierkorb verschoben, aber deine Änderungen bleiben erhalten.

note: translators: %s: Class name
en: Conflict: Class "%s" has been permanently deleted by another user.
de_DE: Konflikt: Klasse „%s“ wurde von einem anderen Benutzer dauerhaft gelöscht.

en: Modified
de_DE: Geändert

en: Classes
de_DE: Klassen

en: The following classes have been modified by the user below since your last save. Accept or discard those changes to continue your save.
de_DE: Die folgenden Klassen wurden seit deinem letzten Speichern vom unten genannten Benutzer geändert. Akzeptiere oder verwirf diese Änderungen, um dein Speichern fortzusetzen.

en: Added
de_DE: Hinzugefügt

en: Deleted
de_DE: Gelöscht

en: Conflict: Some classes exist in both trash and active classes
de_DE: Konflikt: Einige Klassen existieren sowohl im Papierkorb als auch in aktiven Klassen

en: Template screenshot generation is disabled.
de_DE: Template-Screenshot-Erstellung ist deaktiviert.

en: No classes specified for deletion
de_DE: Keine Klassen zum Löschen angegeben

en: Failed to delete classes
de_DE: Klassen konnten nicht gelöscht werden

en: %d class permanently deleted | %d classes permanently deleted
de_DE[0]: %d Klasse dauerhaft gelöscht
de_DE[1]: %d Klassen dauerhaft gelöscht

en: No orphaned elements found.
de_DE: Keine verwaisten Elemente gefunden.

en: Failed to clean up orphaned elements.
de_DE: Bereinigung verwaister Elemente fehlgeschlagen.

en: Successfully removed %1$d orphaned elements across %2$d posts.
de_DE: Erfolgreich %1$d verwaiste Elemente in %2$d Beiträgen entfernt.

note: translators: %1$d: Number of orphaned elements found, %2$d: Number of posts scanned
en: Scan complete: %1$d orphaned elements found across %2$d posts.
de_DE: Scan abgeschlossen: %1$d verwaiste Elemente in %2$d Beiträgen gefunden.

en: Popup data not found
de_DE: Popup-Daten nicht gefunden

en: Element not found
de_DE: Element nicht gefunden

en: Query object type not supported
de_DE: Abfrageobjettyp nicht unterstützt

en: Error
de_DE: Fehler

en: Your account is inactive
de_DE: Ihr Konto ist inaktiv

en: Breakpoint already exists
de_DE: Breakpoint existiert bereits

en: Tablet portrait
de_DE: Tablet Hochformat

en: Mobile landscape
de_DE: Mobil Querformat

en: Mobile portrait
de_DE: Mobil Hochformat

en: Post types
de_DE: Beitragstypen

en: Select which post types can be edited using Bricks.
de_DE: Wähle aus, welche Beitragstypen mit Bricks bearbeitet werden können.

en: General
de_DE: Allgemein

en: Access breakpoints manager
de_DE: Zugriff auf Breakpoint-Manager

en: Access page settings
de_DE: Zugriff auf Seiteneinstellungen

en: Access template settings
de_DE: Zugriff auf Vorlageneinstellungen

en: Access revisions
de_DE: Zugriff auf Revisionen

en: Delete revisions
de_DE: Revisionen löschen

en: Access font manager
de_DE: Zugriff auf Schriftarten-Manager

en: Access icon manager
de_DE: Zugriff auf Icon-Manager

en: Create templates
de_DE: Vorlagen erstellen

en: Edit templates
de_DE: Vorlagen bearbeiten

en: Delete templates
de_DE: Vorlagen löschen

en: Insert templates
de_DE: Vorlagen einfügen

en: Access remote templates
de_DE: Zugriff auf Remote-Vorlagen

en: Import/export templates
de_DE: Vorlagen importieren/exportieren

en: Global styles & settings
de_DE: Globale Stile & Einstellungen

en: Access theme styles
de_DE: Zugriff auf Theme-Stile

en: Access color palettes
de_DE: Zugriff auf Farbpaletten

en: Access variable manager
de_DE: Zugriff auf Variablen-Manager

en: Access query manager
de_DE: Zugriffsabfrage-Manager

en: Access class manager
de_DE: Zugriff auf Klassen-Manager

en: Create global classes
de_DE: Globale Klassen erstellen

en: Edit global classes
de_DE: Globale Klassen bearbeiten

en: Delete global classes
de_DE: Globale Klassen löschen

en: Assign/unassign global classes
de_DE: Globale Klassen zuweisen/entfernen

en: Lock/unlock global classes
de_DE: Globale Klassen sperren/entsperren

en: Copy/paste global class styles
de_DE: Globale Klassenstile kopieren/einfügen

en: Access pseudos & selectors
de_DE: Zugriff auf Pseudos & Selektoren

en: Components
de_DE: Komponenten

en: Insert components
de_DE: Komponenten einfügen

en: Edit properties
de_DE: Eigenschaften bearbeiten

en: Instance
de_DE: Instanz

en: Edit components
de_DE: Komponenten bearbeiten

en: Create components
de_DE: Komponenten erstellen

en: Delete components
de_DE: Komponenten löschen

en: Import/export components
de_DE: Komponenten importieren/exportieren

en: Element editing & styling
de_DE: Elementbearbeitung & Styling

en: Access content (HTML) settings
de_DE: Zugriff auf Inhalts- (HTML) Einstellungen

en: Access style (CSS) settings
de_DE: Zugriff auf Stil- (CSS) Einstellungen

en: Access query loop builder
de_DE: Zugriff auf Query Loop Builder

en: Access element hide
de_DE: Zugriff auf Element ausblenden

en: Access element conditions
de_DE: Zugriff auf Elementbedingungen

en: Access element interactions
de_DE: Zugriff auf Elementinteraktionen

en: Duplicate elements
de_DE: Elemente duplizieren

en: Delete elements
de_DE: Elemente löschen

en: Move elements
de_DE: Elemente verschieben

en: Copy/paste elements
de_DE: Elemente kopieren/einfügen

en: Copy/paste element styles
de_DE: Elementstile kopieren/einfügen

en: Copy/paste element conditions
de_DE: Elementbedingungen kopieren/einfügen

en: Copy/paste element interactions
de_DE: Elementinteraktionen kopieren/einfügen

en: Copy/paste element attributes
de_DE: Elementattribute kopieren/einfügen

en: Pin/unpin elements
de_DE: Elemente fixieren/lösen

en: Edit elements
de_DE: Elemente bearbeiten

note: translators: %1$s and %2$s are permission names
en: Requires enabling of "%1$s" and/or "%2$s" permission.
de_DE: Erfordert die Aktivierung der Berechtigung „%1$s“ und/oder „%2$s“.

en: Add elements
de_DE: Elemente hinzufügen

en: Manage global elements
de_DE: Globale Elemente verwalten

en: Standard fonts
de_DE: Standardschriftarten

en: Click to set preview content.
de_DE: Klicke, um den Vorschauinhalt festzulegen.

en: All right
de_DE: Alles klar

en: Amazing
de_DE: Fantastisch

en: Aye
de_DE: Jawohl

en: Beautiful
de_DE: Wunderschön

en: Brilliant
de_DE: Brillant

en: Champ
de_DE: Champion

en: Congrats
de_DE: Glückwunsch

en: Done
de_DE: Erledigt

en: Excellent
de_DE: Ausgezeichnet

en: Exceptional
de_DE: Außergewöhnlich

en: Exquisite
de_DE: Exquisit

en: Enjoy
de_DE: Viel Spaß

en: Fantastic
de_DE: Fantastisch

en: Fine
de_DE: In Ordnung

en: Good
de_DE: Gut

en: Grand
de_DE: Großartig

en: Impressive
de_DE: Beeindruckend

en: Incredible
de_DE: Unglaublich

en: Magnificent
de_DE: Großartig

en: Marvelous
de_DE: Wunderbar

en: Neat
de_DE: Ordentlich

en: Nice job
de_DE: Gute Arbeit

en: Outstanding
de_DE: Hervorragend

en: Remarkable
de_DE: Bemerkenswert

en: Saved
de_DE: Gespeichert

en: Skillful
de_DE: Geschickt

en: Stunning
de_DE: Atemberaubend

en: Superb
de_DE: Hervorragend

en: Sure thing
de_DE: Klar doch

en: Sweet
de_DE: Süß

en: Very well
de_DE: Sehr gut

en: Woohoo
de_DE: Juhu

en: Wonderful
de_DE: Wunderbar

en: Yeah
de_DE: Ja

en: Yep
de_DE: Jep

en: Yes
de_DE: Ja

note: translators: %s: Color #
en: Color #%s
de_DE: Farbe #%s

en: Query loop results in the builder are limited to %1$s.
de_DE: Abfrageschleifenergebnisse im Builder sind auf %1$s begrenzt.

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Capabilities
de_DE: Fähigkeiten

en: No access
de_DE: Kein Zugriff

en: Edit content
de_DE: Inhalt bearbeiten

en: Full access
de_DE: Voller Zugriff

en: Upload SVG
de_DE: SVG hochladen

en: Disabled
de_DE: Deaktiviert

en: Execute code
de_DE: Code ausführen

en: Bypass maintenance
de_DE: Wartung umgehen

en: Form submission access
de_DE: Formular-Übermittlungszugriff

en: Enabled
de_DE: Aktiviert

en: Builder access
de_DE: Builder-Zugriff

en: Allow user to upload SVG files
de_DE: Benutzer erlauben, SVG-Dateien hochzuladen

en: Allow user to change and execute code through the Code element
de_DE: Benutzer erlauben, Code über das Code-Element zu ändern und auszuführen

en: Post
de_DE: Beitrag

en: User
de_DE: Benutzer

en: Date & time
de_DE: Datum & Uhrzeit

en: Other
de_DE: Andere

en: is
de_DE: ist

en: is not
de_DE: ist nicht

en: Post ID
de_DE: Beitrags-ID

en: Post title
de_DE: Beitragstitel

en: contains
de_DE: enthält

en: does not contain
de_DE: enthält nicht

en: Post parent
de_DE: Übergeordneter Beitrag

en: Post status
de_DE: Beitragsstatus

en: Post author
de_DE: Beitragsautor

en: Post date
de_DE: Beitragsdatum

en: Featured image
de_DE: Beitragsbild

en: set
de_DE: gesetzt

en: not set
de_DE: nicht gesetzt

en: User login
de_DE: Benutzer-Login

en: Logged in
de_DE: Angemeldet

en: Logged out
de_DE: Abgemeldet

en: User ID
de_DE: Benutzer-ID

en: User registered
de_DE: Benutzer registriert

en: after
de_DE: nach

en: before
de_DE: vor

en: User role
de_DE: Benutzerrolle

en: Weekday
de_DE: Wochentag

en: Monday
de_DE: Montag

en: Tuesday
de_DE: Dienstag

en: Wednesday
de_DE: Mittwoch

en: Thursday
de_DE: Donnerstag

en: Friday
de_DE: Freitag

en: Saturday
de_DE: Samstag

en: Sunday
de_DE: Sonntag

en: Timezone
de_DE: Zeitzone

en: Time
de_DE: Zeit

en: Datetime
de_DE: Datum und Uhrzeit

en: Product type
de_DE: Produkttyp

en: Simple
de_DE: Einfach

en: Grouped
de_DE: Gruppiert

en: External
de_DE: Extern

en: Affiliate
de_DE: Partner

en: Variable
de_DE: Variabel

en: Product sale status
de_DE: Produktverkaufsstatus

en: On sale
de_DE: Im Angebot

en: Not on sale
de_DE: Nicht im Angebot

en: Product new status
de_DE: Produktneuheitenstatus

en: New
de_DE: Neu

en: Not new
de_DE: Nicht neu

en: Product stock status
de_DE: Produktbestand

en: In stock
de_DE: Auf Lager

en: Out of stock
de_DE: Nicht auf Lager

en: On backorder
de_DE: Auf Nachbestellung

en: Product stock quantity
de_DE: Produktbestandsmenge

en: Product stock management
de_DE: Produktbestandsverwaltung

en: Product sold individually
de_DE: Produkt einzeln verkauft

en: Product purchased by user
de_DE: Produkt vom Benutzer gekauft

en: True
de_DE: Wahr

en: False
de_DE: Falsch

en: Product featured
de_DE: Produkt hervorgehoben

en: Product rating
de_DE: Produktbewertung

en: Product category
de_DE: Produktkategorie

en: Product tag
de_DE: Produkt-Tag

en: Dynamic data
de_DE: Dynamische Daten

en: is empty
de_DE: ist leer

en: is not empty
de_DE: ist nicht leer

en: Operating system
de_DE: Betriebssystem

en: Current URL
de_DE: Aktuelle URL

en: Referrer URL
de_DE: Verweisende URL

en: Global elements converted to components.
de_DE: Globale Elemente in Komponenten umgewandelt.

en: No post ID provided.
de_DE: Keine Beitrags-ID angegeben.

en: Theme Styles
de_DE: Theme-Stile

en: Global settings
de_DE: Globale Einstellungen

en: Custom CSS
de_DE: Benutzerdefiniertes CSS

en: Global classes
de_DE: Globale Klassen

en: Global elements
de_DE: Globale Elemente

note: translators: %1$s: Number of components created, %2$s: Total number of global elements
en: %1$s out of %2$s global elements have been converted to components.
de_DE: %1$s von %2$s globalen Elementen wurden in Komponenten umgewandelt.

note: translators: %1$s: Number of components already converted, %2$s: Total number of global elements
en: %1$s out of %2$s global elements components were already converted to components.
de_DE: %1$s von %2$s globalen Elementkomponenten waren bereits in Komponenten umgewandelt.

en: Page settings
de_DE: Seiteneinstellungen

en: You can now manage your custom fonts using the new %s in the builder.
de_DE: Du kannst jetzt deine benutzerdefinierten Schriftarten mit dem neuen %s im Builder verwalten.

en: Font Manager
de_DE: Schriftarten-Manager

en: Manage your custom font files
de_DE: Verwalte deine benutzerdefinierten Schriftdateien

en: Add a font variant
de_DE: Eine Schriftvariante hinzufügen

en: Font weight
de_DE: Schriftstärke

en: Thin
de_DE: Dünn

en: Extra Light
de_DE: Extra leicht

en: Light
de_DE: Leicht

en: Medium
de_DE: Mittel

en: Semi Bold
de_DE: Halbfett

en: Bold
de_DE: Fett

en: Extra Bold
de_DE: Extra fett

en: Black
de_DE: Schwarz

en: Font style
de_DE: Schriftstil

en: Italic
de_DE: Kursiv

en: Oblique
de_DE: Schräg

en: Font preview
de_DE: Schriftvorschau

en: Close
de_DE: Schließen

en: Delete
de_DE: Löschen

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
de_DE: TrueType-Schrift: Unkomprimierte Schriftdaten, aber teilweise IE9+ Unterstützung.

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
de_DE: Web Open Font Format: Komprimierte TrueType/OpenType-Schrift mit Informationen zur Schriftquelle und voller IE9+ Unterstützung (empfohlen).

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
de_DE: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType-Schrift mit noch besserer Komprimierung als WOFF 1.0, aber keine IE-Browser-Unterstützung.

note: translators: %s: Font file extension (e.g.: TTF, WOFF, WOFF2)
en: %s file
de_DE: %s-Datei

note: translators: %s: Font file extension (e.g.: TTF, WOFF, WOFF2)
en: Upload .%s file
de_DE: .%s-Datei hochladen

en: Upload
de_DE: Hochladen

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Font family
de_DE: Schriftfamilie

en: Custom Font
de_DE: Benutzerdefinierte Schriftart

en: Add New
de_DE: Neu hinzufügen

en: Add New Custom Font
de_DE: Neue benutzerdefinierte Schriftart hinzufügen

en: Edit Custom Font
de_DE: Benutzerdefinierte Schriftart bearbeiten

en: New Custom Font
de_DE: Neue benutzerdefinierte Schriftart

en: View Custom Font
de_DE: Benutzerdefinierte Schriftart anzeigen

en: View Custom Fonts
de_DE: Benutzerdefinierte Schriftarten anzeigen

en: Search Custom Fonts
de_DE: Benutzerdefinierte Schriftarten suchen

en: No Custom Fonts found
de_DE: Keine benutzerdefinierten Schriftarten gefunden

en: No Custom Font found in Trash
de_DE: Keine benutzerdefinierte Schriftart im Papierkorb gefunden

en: All Custom Fonts
de_DE: Alle benutzerdefinierten Schriftarten

en: You don't have permission to perform this action.
de_DE: Du hast keine Berechtigung, diese Aktion durchzuführen.

en: Failed to create font draft.
de_DE: Die Erstellung eines Schriftentwurfs ist fehlgeschlagen.

en: Invalid font ID.
de_DE: Ungültige Schriftart-ID.

en: Font not found.
de_DE: Schriftart nicht gefunden.

en: Only empty draft fonts can be deleted.
de_DE: Es können nur leere Schriftentwürfe gelöscht werden.

en: Failed to delete draft font.
de_DE: Der Entwurf der Schriftart konnte nicht gelöscht werden.

en: Draft font deleted successfully.
de_DE: Entwurfsschrift erfolgreich gelöscht.

en: Invalid CSS response from Google Fonts.
de_DE: Ungültige CSS-Antwort von Google Fonts.

en: No font files found in the CSS.
de_DE: Keine Schriftdateien im CSS gefunden.

en: Failed to process any font files.
de_DE: Keine Schriftdateien konnten verarbeitet werden.

en: Font downloaded successfully.
de_DE: Schriftart erfolgreich heruntergeladen.

en: No files were uploaded.
de_DE: Es wurden keine Dateien hochgeladen.

en: No valid font files were processed.
de_DE: Es wurden keine gültigen Schriftdateien verarbeitet.

en: Failed to move font to trash.
de_DE: Schriftart konnte nicht in den Papierkorb verschoben werden.

en: Font moved to trash successfully.
de_DE: Schriftart erfolgreich in den Papierkorb verschoben.

en: Failed to restore font.
de_DE: Schriftart konnte nicht wiederhergestellt werden.

en: Failed to publish font.
de_DE: Schriftart konnte nicht veröffentlicht werden.

en: Failed to delete font
de_DE: Schriftart konnte nicht gelöscht werden

en: Font deleted permanently
de_DE: Schriftart endgültig gelöscht

en: Quick Feedback
de_DE: Schnelles Feedback

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
de_DE: Bevor du Bricks deaktivierst, könntest du mir sagen warum? Ich würde dein Feedback gerne nutzen, um Bricks zu verbessern. Vielen Dank!

en: I no longer need Bricks
de_DE: Ich brauche Bricks nicht mehr

en: I found a better site builder
de_DE: Ich habe einen besseren Website-Builder gefunden

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
de_DE: Wie heißt dieser Website-Builder? Und warum hast du ihn gewählt?

en: I don't know how to use this Bricks
de_DE: Ich weiß nicht, wie man Bricks benutzt

note: translators: %1$s: Bricks Academy link, %2$s: email link
en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
de_DE: Hast du den %1$s erkundet? Oder mich per %2$s kontaktiert?

en: email
de_DE: E-Mail

en: It's just a temporary deactivation
de_DE: Es ist nur eine vorübergehende Deaktivierung

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
de_DE: Bitte teile uns deine Gründe für die Deaktivierung von Bricks mit. Je mehr Details, desto besser :)

en: Submit & Deactivate
de_DE: Absenden & deaktivieren

en: Skip & Deactivate
de_DE: Überspringen & deaktivieren

en: PHP class does not exist
de_DE: PHP-Klasse existiert nicht

en: Skip to main content
de_DE: Zum Hauptinhalt springen

en: Skip to footer
de_DE: Zum Footer springen

note: translators: %s: Search query
en: Results for: %s
de_DE: Ergebnisse für: %s

note: translators: %s: Page number
en: Page %s
de_DE: Seite %s

en: Archives: %s
de_DE: Archive: %s

en: Statuses
de_DE: Status

en: Quotes
de_DE: Zitate

en: Images
de_DE: Bilder

en: Galleries
de_DE: Galerien

en: Asides
de_DE: Randnotizen

en: Day: %s
de_DE: Tag: %s

en: Month: %s
de_DE: Monat: %s

en: Year: %s
de_DE: Jahr: %s

en: Author: %s
de_DE: Autor: %s

en: Category: %s
de_DE: Kategorie: %s

en: Page not found
de_DE: Seite nicht gefunden

en: There is no excerpt because this is a protected post.
de_DE: Es gibt keinen Auszug, da dies ein geschützter Beitrag ist.

en: Pagination
de_DE: Seitennummerierung

en: Previous page
de_DE: Vorherige Seite

en: Next page
de_DE: Nächste Seite

en: Pages:
de_DE: Seiten:

en: Archive
de_DE: Archiv

en: Recent posts
de_DE: Neueste Beiträge

en: Posts
de_DE: Beiträge

en: Term
de_DE: Begriff

en: Single
de_DE: Einzeln

en: Page
de_DE: Seite

en: Code execution is disabled
de_DE: Code-Ausführung ist deaktiviert

en: Disallowed keyword found
de_DE: Unerlaubtes Schlüsselwort gefunden

en: Template tag
de_DE: Template-Tag

en: Template bundle
de_DE: Template-Bundle

en: Activate your account
de_DE: Kundenkonto aktivieren

en: Please click the link below to activate your account
de_DE: Bitte klicke auf den folgenden Link, um dein Konto zu aktivieren

en: Open accordion
de_DE: Akkordeon öffnen

en: Open mobile menu
de_DE: Mobiles Menü öffnen

en: Close mobile menu
de_DE: Mobiles Menü schließen

en: Show password
de_DE: Passwort anzeigen

en: Hide password
de_DE: Passwort verbergen

en: Previous slide
de_DE: Vorherige Folie

en: Next slide
de_DE: Nächste Folie

en: Go to first slide
de_DE: Zur ersten Folie

en: Go to last slide
de_DE: Zur letzten Folie

note: translators: %s: slide number
en: Go to slide %s
de_DE: Zu Folie %s gehen

en: Start autoplay
de_DE: Autoplay starten

en: Pause autoplay
de_DE: Autoplay pausieren

en: carousel
de_DE: Karussell

en: Select a slide to show
de_DE: Wähle eine Folie zum Anzeigen

en: slide
de_DE: Folie

note: translators: %1$s: current slide number, %2$s: total slides
en: %1$s of %2$s
de_DE: %1$s von %2$s

en: No locations found
de_DE: Keine Standorte gefunden

en: Location title
de_DE: Standort-Titel

en: Location subtitle
de_DE: Standort-Untertitel

en: Location content
de_DE: Standort-Inhalt

en: Add images
de_DE: Bilder hinzufügen

en: Add meta query
de_DE: Metaabfrage hinzufügen

en: Add taxonomy query
de_DE: Taxonomieabfrage hinzufügen

en: Ajax loader animation
de_DE: Ajax Loader Animation

en: Ajax loader selector
de_DE: Ajax Loader Selektor

en: And
de_DE: Und

en: Any
de_DE: Beliebig

en: Ascending
de_DE: Aufsteigend

en: Block not available
de_DE: Block nicht verfügbar

en: This page is built with %s.
de_DE: Diese Seite wurde mit %s erstellt.

en: %s component block
de_DE: %s Komponentenblock

en: %s components
de_DE: %s Komponenten

en: Built in icon sets
de_DE: Eingebaute Iconsets

en: Capability
de_DE: Berechtigung

en: Key
de_DE: Schlüssel

en: Name already exists
de_DE: Der Name existiert bereits

en: Name is required
de_DE: Name ist erforderlich

en: Name is reserved
de_DE: Name ist reserviert

en: Cart cross sells
de_DE: Warenkorb Querverkäufe

en: Change image
de_DE: Bild ändern

en: Childless terms only
de_DE: Nur Begriffe ohne Unterbegriffe

en: Child of
de_DE: Untergeordnet von

en: Clause name
de_DE: Klauselname

en: Clause name description
de_DE: Klausel Name Beschreibung

en: Clean up all orphaned elements
de_DE: Alle verwaisten Elemente bereinigen

en: Clear
de_DE: Löschen

en: Clear all
de_DE: Alles löschen

en: Clear gallery
de_DE: Galerie bereinigen

en: Color
de_DE: Farbe

en: Comment count
de_DE: Anzahl der Kommentare

en: Compare
de_DE: Vergleichen

en: Component
de_DE: Komponente

en: Component configured but preview unavailable
de_DE: Komponente konfiguriert, aber Vorschau nicht verfügbar

note: translators: %s: "Bricks" (theme name)
en: This %s component is not enabled for use in the block editor. Ask your site administrator to enable this component for use in the block editor.
de_DE: Diese %s-Komponente ist nicht für die Verwendung im Block-Editor aktiviert. Bitte deinen Website-Administrator, diese Komponente für die Verwendung im Block-Editor zu aktivieren.

en: Component preview error
de_DE: Fehler in der Komponentenvorschau

en: Component preview unavailable
de_DE: Komponentenvorschau nicht verfügbar

en: Are you sure you want to remove all orphaned elements from your site? This action cannot be undone. Please perform a backup of your site before you proceed.
de_DE: Bist du sicher, dass du alle verwaisten Elemente von deiner Website entfernen möchtest? Diese Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden. Bitte erstelle ein Backup deiner Website, bevor du fortfährst.

en: You are about to delete this capability. Do you wish to proceed?
de_DE: Du bist dabei, diese Berechtigung zu löschen. Möchtest du fortfahren?

en: You are about to delete all template screenshots. Not your featured images, though. Do you wish to proceed?
de_DE: Du bist dabei, alle Template-Screenshots zu löschen. Nicht deine vorgestellten Bilder allerdings. Möchtest du fortfahren?

en: You are about to delete all form submissions (including the database table). Do you wish to proceed?
de_DE: Du bist dabei, alle Formular-Einreichungen (einschließlich der Datenbanktabelle) zu löschen. Möchtest du fortfahren?

en: You are about to fix the element database. Do you wish to proceed?
de_DE: Du bist dabei, die Element-Datenbank zu reparieren. Möchtest du fortfahren?

en: You are about to regenerate code signatures for all executable code on your website. Please ensure you have a recent backup before continuing. Do you wish to proceed?
de_DE: Du bist dabei, Code-Signaturen für allen ausführbaren Code auf deiner Website neu zu generieren. Bitte stelle sicher, dass du ein aktuelles Backup hast, bevor du fortfährst. Möchtest du fortfahren?

en: You are about to regenerate indexes for all query filters. Do you wish to proceed?
de_DE: Du bist dabei, Indizes für alle Abfragefilter neu zu generieren. Möchtest du fortfahren?

en: You are about to remove all index jobs. Do you wish to proceed?
de_DE: Du bist dabei, alle Indexierungsaufträge zu entfernen. Möchtest du fortfahren?

en: You are about to delete all form submissions of form ID %s. Do you wish to proceed?
de_DE: Du bist dabei, alle Formular-Einreichungen der Formular-ID %s zu löschen. Möchtest du fortfahren?

en: You are about to delete all form submissions. Do you wish to proceed?
de_DE: Du bist dabei, alle Formular-Einreichungen zu löschen. Möchtest du fortfahren?

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
de_DE: Du bist dabei, alle globalen Einstellungen von Bricks zurückzusetzen. Möchtest du fortfahren?

en: You are about to trigger Index Job. Do you wish to proceed?
de_DE: Du bist dabei, einen Indexierungsauftrag auszulösen. Möchtest du fortfahren?

en: Controls
de_DE: Steuerelemente

en: Count
de_DE: Zählen

en: Cross sells
de_DE: Crosssells

en: Current post author
de_DE: Aktueller Beitragsautor

en: Current post term
de_DE: Aktueller Beitragsbegriff

en: Custom capabilities
de_DE: Benutzerdefinierte Berechtigungen

en: Once done editing, click the "Save Settings" button at the bottom below to persist your changes.
de_DE: Wenn du mit dem Bearbeiten fertig bist, klicke auf den Button „Einstellungen speichern“ unten, um deine Änderungen zu sichern.

en: Custom icon sets
de_DE: Benutzerdefinierte Icon-Sets

en: Custom URL
de_DE: Benutzerdefinierte URL

en: Default capabilities
de_DE: Standard-Berechtigungen

en: Default query
de_DE: Standardabfrage

en: Delay
de_DE: Verzögerung

en: Delete selected
de_DE: Ausgewählte löschen

en: Descending
de_DE: Absteigend

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Description lightbox video
de_DE: Beschreibung Lightbox video

en: Disable
de_DE: Deaktivieren

en: Disable query merge
de_DE: Abfragezusammenführung deaktivieren

en: Disable URL parameter filter
de_DE: URL-Parameter-Filter deaktivieren

en: No URL parameters are generated or read, even if filter elements are present.
de_DE: Es werden keine URL-Parameter generiert oder gelesen, auch wenn Filterelemente vorhanden sind.

en: Display name
de_DE: Anzeigename

en: Dual ring
de_DE: Doppelring

en: Enter dynamic data tag or custom value
de_DE: Dynamisches Daten-Tag oder benutzerdefinierten Wert eingeben

en: Dynamic data tag
de_DE: Dynamischer Daten-Tag

en: Edit capability
de_DE: Berechtigung bearbeiten

en: Ellipsis
de_DE: Auslassungspunkte

en: Email
de_DE: E-Mail

en: Enable all
de_DE: Alle aktivieren

en: Enable live search
de_DE: Live-Suche aktivieren

en: Enter a dynamic data tag for ACF Icon Picker or MetaBox Icon fields
de_DE: Gib ein dynamisches Daten-Tag für ACF Icon Picker oder MetaBox Icon Felder ein

en: Enter SVG URL
de_DE: SVG URL eingeben

en: Enter URL of media file
de_DE: URL der Mediendatei eingeben

en: Equal
de_DE: Gleich

en: Error: Could not load class
de_DE: Fehler: Klasse konnte nicht geladen werden

en: Error: Could not load gallery
de_DE: Fehler: Galerie konnte nicht geladen werden

en: Error: Could not load image
de_DE: Fehler: Bild konnte nicht geladen werden

en: Error: Could not load link
de_DE: Fehler: Link konnte nicht geladen werden

en: Error: Could not load query
de_DE: Fehler: Abfrage konnte nicht geladen werden

en: Error: Could not load select
de_DE: Fehler: Konnte Auswahl nicht laden

en: Error: Could not load toggle control
de_DE: Fehler: Toggle Control konnte nicht geladen werden

en: An error occurred.
de_DE: Ein Fehler ist aufgetreten.

en: An error occurred while cleaning up orphaned elements.
de_DE: Beim Bereinigen verwaister Elemente ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while scanning for orphaned elements.
de_DE: Beim Scannen nach verwaisten Elementen ist ein Fehler aufgetreten.

en: Error rendering component
de_DE: Fehler beim Komponenten-Rendering

en: Exclude current post
de_DE: Aktuellen Beitrag ausschließen

en: Exclude posts
de_DE: Beiträge ausschließen

en: Exclude terms
de_DE: Ausschließende Bedingungen

en: EXISTS
de_DE: Existiert

en: External URL
de_DE: Externe URL

en: Featured products only
de_DE: Nur vorgestellte Produkte

en: Field
de_DE: Feld

en: Fill
de_DE: Füllen

en: Filter by parent term
de_DE: Nach übergeordnetem Begriff filtern

en: Filter by parent term ID
de_DE: Filter nach übergeordnetem Begriff ID

en: Form data
de_DE: Formulardaten

en: Full size
de_DE: Vollgröße

en: Gallery layout
de_DE: Galerie-Layout

en: Get the author of current post
de_DE: Den Autor des aktuellen Beitrags ermitteln

en: Get current post author
de_DE: Autor des aktuellen Beitrags abfragen

en: Get terms that are children of specified term
de_DE: Begriffe finden, die Kinder des angegebenen Begriffs sind

en: Get terms from current
de_DE: Holen Sie sich Begriffe aus aktuellen

en: Get terms from current post
de_DE: Begriffe aus dem aktuellen Beitrag holen

en: Do you want to unlink all nestable global elements?
de_DE: Möchtest du alle verschachtelten globalen Elemente entkoppeln?

en: Greater than
de_DE: Größer als

en: Greater than or equal
de_DE: Ist größer oder gleich

en: Height
de_DE: Höhe

en: Hide out of stock
de_DE: Nicht vorrätige Artikel ausblenden

en: How long to keep
de_DE: Wie lange aufbewahren

en: Icon source
de_DE: Icon-Quelle

en: Ignore sticky posts
de_DE: Sticky Posts ignorieren

en: Image size
de_DE: Bildgröße

en: Include children
de_DE: Untergeordnete Elemente einschließen

en: Include posts
de_DE: Beiträge einfügen

en: Include terms
de_DE: Begriffe einbeziehen

en: Infinite scroll
de_DE: Endloses Scrollen

en: Info lightbox
de_DE: Info-Lightbox

en: Internal post/page
de_DE: Interner Beitrag/Seite

en: Is archive main query
de_DE: Ist Archiv Hauptabfrage

en: Large
de_DE: Groß

en: Lesser or equal
de_DE: Kleiner oder gleich

en: Lightbox Animation
de_DE: Leuchtkasten Animation

en: Lightbox id
de_DE: Leuchtkasten ID

en: Unique lightbox identifier
de_DE: Eindeutige Kennung des Leuchtkastens

en: Lightbox Image
de_DE: Lightbox-Bild

en: Lightbox Video
de_DE: Lightbox-Video

en: Link attributes
de_DE: Link Attribute

en: Link configured
de_DE: Link konfiguriert

en: Link type
de_DE: Link-Typ

en: Live search
de_DE: Live-Suche

en: Live search info
de_DE: Infos zur Live-Suche

en: Live search wrapper selector
de_DE: Wrapper-Selektor für die Live-Suche

en: Element ID that holds the live search results. Only visible when the live search is performed.
de_DE: Element-ID, die die Live-Suchergebnisse enthält. Nur sichtbar, wenn die Live-Suche durchgeführt wird.

en: Loading
de_DE: Laden

en: Loading component preview
de_DE: Komponentenvorschau laden

en: Media
de_DE: Medien

en: Media URL
de_DE: Medien-URL

en: Menu order
de_DE: Menüreihenfolge

en: Meta key
de_DE: Meta-Schlüssel

en: Meta query
de_DE: Meta-Abfrage

en: Meta value
de_DE: Meta-Wert

en: Meta value num
de_DE: Metawert Num

en: Mime type
de_DE: MIME-Typ

en: Filter media by mime type
de_DE: Medien nach MIME-Typ filtern

en: Please enter at least 2 characters
de_DE: Bitte gib mindestens 2 Zeichen ein

en: New capability
de_DE: Neue Berechtigung

en: New tab
de_DE: Neuer Tab

en: Nicename
de_DE: Spitzname

en: None
de_DE: Keine

en: No options found
de_DE: Keine Optionen gefunden

note: translators: %d: Number of orphaned elements found in this specific post
en: No results found
de_DE: Keine Ergebnisse gefunden

en: Not equal
de_DE: Ungleich

en: Nothing found
de_DE: Nichts gefunden

en: Number
de_DE: Nummer

en: Number of users to retrieve
de_DE: Anzahl der abzurufenden Nutzer

en: NUMERIC
de_DE: NUMERISCH

en: Off
de_DE: Aus

en: Offset
de_DE: Versatz

en: On
de_DE: An

en: Only return terms
de_DE: Nur Begriffe wiedergeben

en: On sale products only
de_DE: Nur bei Verkaufsprodukten

en: Open in new tab
de_DE: In neuem Tab öffnen

en: Order
de_DE: Reihenfolge

en: Order by
de_DE: Sortieren nach

en: %d orphaned elements found
de_DE: %d verwaiste Elemente gefunden

note: translators: %1$d: Number of orphaned elements found, %2$d: Number of posts affected
en: %1$d orphaned elements found across %2$d posts. Click "Clean up all orphaned elements" to remove all orphaned elements from your site. Please backup your site before you proceed.
de_DE: %1$d verwaiste Elemente in %2$d Beiträgen gefunden. Klicke auf „Alle verwaisten Elemente bereinigen“, um alle verwaisten Elemente von deiner Website zu entfernen. Bitte sichere deine Website, bevor du fortfährst.

en: Orphaned elements review
de_DE: Überprüfung verwaister Elemente

en: Parent
de_DE: Übergeordnet

en: Parent term
de_DE: Übergeordneter Begriff

en: Parent term ID
de_DE: ID des übergeordneten Begriffs

en: Post count
de_DE: Anzahl der Beiträge

en: Post parent ID
de_DE: Übergeordnete Seiten-ID

en: Posts per page
de_DE: Beiträge pro Seite

en: Properties
de_DE: Eigenschaften

en: Query configured
de_DE: Abfrage konfiguriert

en: Query filters
de_DE: Abfragefilter

en: Query settings
de_DE: Abfrageeinstellungen

en: Query type
de_DE: Query-Typ

en: Random
de_DE: Zufällig

en: Random seed ttl
de_DE: Zufälliges Seed TTL

en: How long to keep the same random order (in seconds)
de_DE: Wie lange die gleiche zufällige Reihenfolge beibehalten werden soll (in Sekunden)

en: Registered
de_DE: Registriert

en: Related products
de_DE: Verwandte Produkte

en: Relation
de_DE: Beziehung

en: Remove image
de_DE: Bild entfernen

en: Do not close this window, the process is running in the background.
de_DE: Schließe dieses Fenster nicht, der Prozess läuft im Hintergrund.

en: Replace image
de_DE: Bild ersetzen

en: Results
de_DE: Ergebnisse

en: Ripple
de_DE: Welle

en: Save changes
de_DE: Änderungen speichern

en: Make sure to save settings after closing this modal to apply changes
de_DE: Stelle sicher, dass du die Einstellungen nach dem Schließen dieses Fensters speicherst, um die Änderungen anzuwenden

en: Scale
de_DE: Skalieren

en: Error loading results
de_DE: Fehler beim Laden der Ergebnisse

en: Search for
de_DE: Suche nach

en: Searching
de_DE: Suche läuft

en: Add / Search for
de_DE: Hinzufügen / suchen nach

en: Search options
de_DE: Suchoptionen

en: Search posts/pages
de_DE: Beiträge/Seiten suchen

en: Search for posts, pages, or custom post types
de_DE: Suche nach Beiträgen, Seiten oder benutzerdefinierten Beitragstypen

en: Search posts
de_DE: Berichte duchsuchen

en: Add / Search for templates
de_DE: Templates hinzufügen / suchen

en: Select an icon library
de_DE: Wähle eine Symbolbibliothek

en: Select class
de_DE: Klasse auswählen

en: Select classes
de_DE: Klassen auswählen

en: Select color
de_DE: Farbe auswählen

en: Select icon
de_DE: Icon auswählen

en: Select icon library
de_DE: Iconbibliothek auswählen

en: Select icon set
de_DE: Icon-Set auswählen

en: Select image
de_DE: Bild auswählen

en: Select images
de_DE: Bilder auswählen

en: Select items
de_DE: Elemente auswählen

en: Select link type
de_DE: Linktyp auswählen

en: Select multiple images
de_DE: Wählen Sie mehrere Bilder aus

en: Select post
de_DE: Beitrag auswählen

en: Select posts/pages
de_DE: Beiträge/Seiten auswählen

en: Select taxonomies
de_DE: Taxonomien auswählen

en: Select taxonomy
de_DE: Taxonomie wählen

en: Select template
de_DE: Vorlage auswählen

en: Select templates
de_DE: Templates auswählen

en: Select term
de_DE: Begriff auswählen

en: Server-side render not available
de_DE: Server-seitiges Rendern nicht verfügbar

en: Show cart cross-sells
de_DE: Warenkorb-Cross-Sells anzeigen

en: Show cross-sell products
de_DE: Cross-Sell-Produkte anzeigen

en: Show empty terms
de_DE: Leere Begriffe anzeigen

en: Show only featured
de_DE: Nur Hervorgehobene Stellen anzeigen

en: Show products related
de_DE: Verwandte Produkte anzeigen

en: Show up-sell products
de_DE: Up-Sell-Produkte anzeigen

en: Source
de_DE: Quelle

en: Stroke color
de_DE: Strichfarbe

en: Stroke width
de_DE: Strichbreite

en: SVG URL
de_DE: SVG-URL

en: Taxonomy
de_DE: Taxonomie

en: Taxonomy query
de_DE: Taxonomie-Abfrage

en: Term group
de_DE: Termgruppe

en: Term ID
de_DE: Begriffs-ID

en: Terms
de_DE: Begriffe

en: Term taxonomy ID
de_DE: Begriff Taxonomie-ID

en: TIME
de_DE: ZEIT

en: Type to search
de_DE: Tippen zum Suchen

en: Up sells
de_DE: Upsells

en: URL parameters
de_DE: URL-Parameter

en: Use block editor
de_DE: Block-Editor verwenden

en: User roles
de_DE: Benutzerrolle

en: Video url
de_DE: Video URL

en: View
de_DE: Ansehen

en: Width
de_DE: Breite

en: Accept
de_DE: Akzeptieren

en: Action
de_DE: Aktion

en: Actions
de_DE: Aktionen

en: Active class
de_DE: Aktive Klasse

en: Active classes
de_DE: Aktive Klassen

en: Active styles
de_DE: Aktive Stile

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Add to favorites
de_DE: Zu Favoriten hinzufügen

en: Add Item
de_DE: Element hinzufügen

en: Add prefix
de_DE: Präfix hinzufügen

en: Add suffix
de_DE: Suffix hinzufügen

en: Add smaller variable
de_DE: Kleinere Variable hinzufügen

en: Add larger variable
de_DE: Größere Variable hinzufügen

en: Add to icon set
de_DE: Zum Icon-Set hinzufügen

en: AJAX loader
de_DE: AJAX-Lader

en: Shows when using infinite scroll, load more interaction, AJAX pagination.
de_DE: Wird beim Verwenden von Infinite Scroll, Mehr laden-Interaktion und AJAX-Paginierung angezeigt.

en: CSS selector
de_DE: CSS-Selektor

en: CSS selector of the element to insert the AJAX loader into.
de_DE: CSS-Selektor des Elements, in das der AJAX-Lader eingefügt werden soll.

en: Align
de_DE: Ausrichten

en: Align items
de_DE: Elemente ausrichten

en: All
de_DE: Alle

en: Transparency
de_DE: Transparenz

en: Alphabetically
de_DE: Alphabetisch

en: Angle in °
de_DE: Winkel in °

en: Any breakpoint
de_DE: Beliebiger Breakpoint

en: API key
de_DE: API-Schlüssel

en: API settings
de_DE: API Einstellungen

en: Configure the API settings to retrieve data from an API endpoint.
de_DE: Konfiguriere die API-Einstellungen, um Daten von einem API-Endpunkt abzurufen.

en: Apply
de_DE: Anwenden

en: Apply to
de_DE: Anwenden auf

en: Arrows
de_DE: Pfeile

en: Attachment
de_DE: Anhang

en: Attribute
de_DE: Attribut

en: Attributes
de_DE: Attribute

en: Authorization
de_DE: Autorisierung

en: Autosave by
de_DE: Autospeichern von

en: Back
de_DE: Zurück

en: Back to icon sets
de_DE: Zurück zu Icon-Sets

en: Background
de_DE: Hintergrund

en: Background color
de_DE: Hintergrundfarbe

en: Background custom size
de_DE: Benutzerdefinierte Hintergrundgröße

en: Background image
de_DE: Hintergrundbild

en: Background position
de_DE: Hintergrundposition

en: Background repeat
de_DE: Hintergrund wiederholen

en: Background size
de_DE: Hintergrundgröße

en: Background attachment
de_DE: Hintergrund-Anheftung

en: Background blend mode
de_DE: Hintergrund-Überblendungsmodus

en: Background video
de_DE: Hintergrundvideo

en: Aspect ratio
de_DE: Seitenverhältnis

en: Select smallest breakpoint that this video should play at. Preview on frontend.
de_DE: Wähle den kleinsten Breakpoint, ab dem dieses Video abgespielt werden soll. Vorschau im Frontend.

en: File URL, YouTube/Vimeo URL/ID.
de_DE: Datei-URL, YouTube/Vimeo URL/ID.

en: Poster image
de_DE: Posterbild

en: Auto poster
de_DE: Auto-Poster

en: Poster size for YouTube
de_DE: Postergröße für YouTube

en: Max resolution
de_DE: Maximale Auflösung

en: Back to builder
de_DE: Zurück zum Builder

en: Back to import manager
de_DE: Zurück zum Import-Manager

en: Base breakpoint
de_DE: Basis-Breakpoint

en: Baseline
de_DE: Grundlinie

en: Basic
de_DE: Basis

en: All components are enabled in the block editor.
de_DE: Alle Komponenten sind im Blockeditor aktiviert.

en: Blockquote
de_DE: Blockzitat

en: Bullet List
de_DE: Aufzählungsliste

en: Blur
de_DE: Unschärfe

en: Border
de_DE: Rahmen

en: Border color
de_DE: Rahmenfarbe

en: Bottom
de_DE: Unten

en: Bottom left
de_DE: Unten links

en: Bottom center
de_DE: Unten Mitte

en: Bottom right
de_DE: Unten rechts

en: Box shadow
de_DE: Box-Schatten

en: Editing the base breakpoint width affects all media queries.
de_DE: Das Bearbeiten der Basis-Breakpoint-Breite beeinflusst alle Media Queries.

en: Breakpoint label must start with a letter.
de_DE: Breakpoint-Bezeichnung muss mit einem Buchstaben beginnen.

en: Are you sure that you want to delete this breakpoint?
de_DE: Bist du sicher, dass du diesen Breakpoint löschen möchtest?

en: %s settings
de_DE: %s-Einstellungen

en: Brightness
de_DE: Helligkeit

en: Browse
de_DE: Durchsuchen

en: Browse Media Library
de_DE: Medienbibliothek durchsuchen

en: Browse Unsplash
de_DE: Unsplash durchsuchen

en: Built-in icon sets
de_DE: Integrierte Symbolsätze

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
de_DE: Brauchen Sie Hilfe? Haben Sie einen Fehler gefunden? Eine Funktion vorschlagen?

note: translators: %1$s: Bricks support email address (link), %2$s: Bricks official roadmap (link)
en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
de_DE: Bitte verwende deine Bricks-Account-E-Mail-Adresse für alle Kundendienstanfragen. Um größere Dateien anzuhängen, sende bitte eine E-Mail direkt an %1$s. Um zu sehen, was sich derzeit in Entwicklung befindet oder um Funktionsanfragen einzureichen/upzuvoten, besuche bitte unsere %2$s.

en: official roadmap
de_DE: offizielle Roadmap

note: translators: %s: Max. upload size (e.g. 2 MB)
en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
de_DE: Deine angehängten Dateien überschreiten die maximale Upload-Größe deines Servers von %s.

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
de_DE: Deine angehängten Dateien überschreiten das maximale Upload-Limit von 25 MB.

en: Bulleted list
de_DE: Aufzählungsliste

en: Bulk actions
de_DE: Massenaktionen

en: Bulk edit
de_DE: Massenbearbeitung

en: Not possible while bulk-editing.
de_DE: Nicht möglich während der Massenbearbeitung.

en: All selected elements must have the same parent
de_DE: Alle ausgewählten Elemente müssen dasselbe übergeordnete Element haben

en: by
de_DE: von

en: Cache duration
de_DE: Cache Dauer

en: Set to 0 to disable caching. Default is 300 seconds (five minutes).
de_DE: Setzt den Wert auf 0, um das Caching zu deaktivieren. Der Standardwert ist 300 Sekunden (fünf Minuten).

en: Capitalize
de_DE: Großschreiben

en: Cart Cross-sells
de_DE: Warenkorb Cross-Sells

en: Place this query on the cart page.
de_DE: Platziere diese Abfrage auf der Warenkorbseite.

en: Categories
de_DE: Kategorien

en: Categorize
de_DE: Kategorisieren

en: Category
de_DE: Kategorie

en: Categories deleted
de_DE: Kategorien gelöscht

en: Categories imported
de_DE: Kategorien importiert

en: Center
de_DE: Zentrieren

en: Center left
de_DE: Mitte links

en: Center center
de_DE: Mitte zentriert

en: Center right
de_DE: Mitte rechts

en: Childless
de_DE: Ohne Unterelemente

en: Circle
de_DE: Kreis

en: Checkbox
de_DE: Kontrollkästchen

en: Choose files
de_DE: Dateien auswählen

en: Choose image
de_DE: Bild auswählen

en: Class
de_DE: Klasse

en: Class name
de_DE: Klassenname

en: Class name already exists
de_DE: Klassenname existiert bereits

en: New class name
de_DE: Neuer Klassenname

en: Click to download
de_DE: Zum Herunterladen klicken

en: Classes discarded
de_DE: Klassen verworfen

en: Classes duplicated
de_DE: Klassen dupliziert

en: Classes found
de_DE: Klassen gefunden

en: Classes renamed
de_DE: Klassen umbenannt

en: Set clause name to be used as "Order by" parameter.
de_DE: Setze den Klauselnamen, der als „Sortieren nach“-Parameter verwendet werden soll.

en: Clone
de_DE: Klonen

en: Clean
de_DE: Bereinigen

en: Clean up
de_DE: Aufräumen

en: Closest side
de_DE: Nächste Seite

en: Closest corner
de_DE: Nächste Ecke

en: Close (ESC)
de_DE: Schließen (ESC)

en: Collapse
de_DE: Einklappen

en: Code signed
de_DE: Code signiert

en: Elements without code signature. Review, then sign your code one-by-one or all-at-once.
de_DE: Elemente ohne Codesignatur. Überprüfe und signiere deinen Code einzeln oder alle auf einmal.

en: Colors
de_DE: Farben

en: Color stop
de_DE: Farbstopp

en: Color palette
de_DE: Farbpalette

en: Color preview
de_DE: Farbvorschau

en: Column
de_DE: Spalte

en: Columns
de_DE: Spalten

en: Command palette
de_DE: Befehlspalette

en: Enter a search term or command
de_DE: Gib einen Suchbegriff oder Befehl ein

en: Search or create post
de_DE: Beitrag suchen oder erstellen

en: Element structure name
de_DE: Name der Elementstruktur

en: Select element structure
de_DE: Elementstruktur auswählen

en: You are viewing the first 1000 results. Perform search to see more.
de_DE: Du siehst die ersten 1000 Ergebnisse. Führe eine Suche durch, um mehr zu sehen.

en: Insert elements in Emmet-like syntax.
de_DE: Füge Elemente in Emmet-ähnlicher Syntax ein.

en: Common classes
de_DE: Häufige Klassen

en: Community templates
de_DE: Community-Vorlagen

en: Element can't be rendered as the connected component doesn't exist. Unlink this instance or import the missing component.
de_DE: Das Element kann nicht gerendert werden, da die verbundene Komponente nicht existiert. Trenne diese Instanz oder importiere die fehlende Komponente.

en: Condition
de_DE: Bedingung

en: Select condition
de_DE: Bedingung auswählen

en: Conditions always run before query loop.
de_DE: Bedingungen werden immer vor der Abfrageschleife ausgeführt.

en: Configure
de_DE: Konfigurieren

en: Confirm
de_DE: Bestätigen

en: Are you sure you want to delete this icon set?
de_DE: Bist du sicher, dass du dieses Icon-Set löschen möchtest?

en: Permanently delete this icon? This action cannot be undone.
de_DE: Dieses Icon endgültig löschen? Diese Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: You are about to remove all selected icons from this set. Do you wish to proceed?
de_DE: Du bist dabei, alle ausgewählten Icons aus diesem Set zu entfernen. Möchtest du fortfahren?

en: Are you sure you want to move this font to the trash?
de_DE: Bist du sicher, dass du diese Schriftart in den Papierkorb verschieben möchtest?

en: Conflict
de_DE: Konflikt

en: Conflicts
de_DE: Konflikte

en: Resolve all conflicts listed below to save your changes.
de_DE: Löse alle unten aufgeführten Konflikte, um deine Änderungen zu speichern.

en: Click "Accept" to use the incoming database changes. Click "Discard" to save your current builder data instead.
de_DE: Klicke auf „Akzeptieren“, um die eingehenden Datenbankänderungen zu verwenden. Klicke auf „Verwerfen“, um stattdessen deine aktuellen Builder-Daten zu speichern.

en: Conic
de_DE: Konisch

en: Connect
de_DE: Verbinden

en: Connect property
de_DE: Eigenschaft verbinden

en: Connected property
de_DE: Verbundene Eigenschaft

en: Contact us
de_DE: Kontaktiere uns

en: Contain
de_DE: Enthalten

en: Content
de_DE: Inhalt

en: Here goes my text ...
de_DE: Hier kommt mein Text ...

en: Contrast
de_DE: Kontrast

en: Convert
de_DE: Konvertieren

en: Copied
de_DE: Kopiert

en: Copied to clipboard
de_DE: In die Zwischenablage kopiert

en: Copy to clipboard
de_DE: In die Zwischenablage kopieren

en: Copy CSS selector
de_DE: CSS-Selektor kopieren

en: Cover
de_DE: Abdecken

en: Current
de_DE: Aktuell

en: Current page
de_DE: Aktuelle Seite

en: Create component
de_DE: Komponente erstellen

en: Create property
de_DE: Eigenschaft erstellen

en: Create
de_DE: Erstellen

en: Create icon set
de_DE: Icon-Set erstellen

en: Created
de_DE: Erstellt

en: Create template
de_DE: Vorlage erstellen

en: Template title
de_DE: Templatetitel

en: Create new template:
de_DE: Neue Vorlage erstellen:

en: Create your own elements
de_DE: Erstelle deine eigenen Elemente

en: Cross-sells
de_DE: Cross-Sells

en: Place this query on the product page.
de_DE: Platziere diese Abfrage auf der Produktseite.

en: CSS class
de_DE: CSS-Klasse

en: CSS filter
de_DE: CSS-Filter

en: Enter CSS filters + value (learn more)
de_DE: CSS-Filter + Wert eingeben (mehr erfahren)

en: Current layout
de_DE: Aktuelles Layout

en: Current version by
de_DE: Aktuelle Version von

en: Current width
de_DE: Aktuelle Breite

en: Custom
de_DE: Benutzerdefiniert

en: Custom fields
de_DE: Benutzerdefinierte Felder

en: Custom font
de_DE: Benutzerdefinierte Schriftart

en: Data
de_DE: Daten

note: translators: %s: Default templates are disabled.
en: %s. Set template conditions or enable default templates.
de_DE: %s. Setze Vorlagenbedingungen oder aktiviere Standardvorlagen.

en: Default templates are disabled
de_DE: Standardvorlagen sind deaktiviert

note: translators: %s: Default templates are enabled.
en: %s. Template conditions precede default templates.
de_DE: %s. Template-Bedingungen haben Vorrang vor Standard-Templates.

en: Default templates are enabled
de_DE: Standardvorlagen sind aktiviert

en: dashed
de_DE: gestrichelt

en: Delete icon
de_DE: Icon löschen

en: Delete all
de_DE: Alle löschen

en: Export all components first by clicking the "Export" icon above before deleting any. Once exported, hover over the component you'd like to delete, then click the "Delete" icon.
de_DE: Exportiere zuerst alle Komponenten, indem du auf das „Exportieren“-Symbol oben klickst, bevor du welche löschst. Sobald exportiert, fahre mit der Maus über die Komponente, die du löschen möchtest, und klicke dann auf das „Löschen“-Symbol.

en: Delete permanently
de_DE: Endgültig löschen

en: Deprecated
de_DE: Veraltet

en: YouTube, Vimeo or file URL.
de_DE: YouTube, Vimeo oder Datei-URL.

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
de_DE: Setze auf „Fixiert“ für Parallax-Effekt.

en: Deselect
de_DE: Abwählen

en: Direction
de_DE: Richtung

en: Tick if you do not display any post meta fields. Reduce additional queries.
de_DE: Setze ein Häkchen, wenn du keine Post-Meta-Felder anzeigen willst. Reduziere zusätzliche Abfragen.

en: Tick if you do not display any taxonomy terms. Reduce additional queries.
de_DE: Setze ein Häkchen, wenn du keine Taxonomiebegriffe anzeigen willst. Reduziere zusätzliche Abfragen.

en: Discard
de_DE: Verwerfen

en: Disconnect
de_DE: Trennen

en: Discarded
de_DE: Verworfen

en: Documentation
de_DE: Dokumentation

en: Dots
de_DE: Punkte

en: Dotted
de_DE: Gepunktet

en: double
de_DE: doppelt

en: Download
de_DE: Herunterladen

en: Downloaded
de_DE: Heruntergeladen

en: Downloading
de_DE: Wird heruntergeladen

en: Drop file(s) here
de_DE: Datei(en) hier ablegen

en: Duplicated
de_DE: Dupliziert

en: Duplicate classes detected
de_DE: Doppelte Klassen erkannt

en: Duplicate classes detected. Resolve conflicts before importing.
de_DE: Doppelte Klassen erkannt. Löse Konflikte vor dem Import.

en: A font variation with this weight and style already exists.
de_DE: Eine Schriftvariante mit diesem Gewicht und Stil existiert bereits.

en: Dynamic data is empty.
de_DE: Dynamische Daten sind leer.

en: Edit icon
de_DE: Symbol bearbeiten

en: Edited
de_DE: Bearbeitet

en: Edit component
de_DE: Komponente bearbeiten

en: Edit Template
de_DE: Template bearbeiten

en: Edit palette
de_DE: Palette bearbeiten

en: Editing
de_DE: Wird bearbeitet

en: Edit in WordPress
de_DE: In WordPress bearbeiten

en: Effect
de_DE: Effekt

en: Element Manager
de_DE: Element-Manager

en: Element classes
de_DE: Element-Klassen

en: Element ID
de_DE: Element-ID

en: No content
de_DE: Kein Inhalt

en: No accordion item added.
de_DE: Kein Akkordeon-Element hinzugefügt.

en: No audio file selected.
de_DE: Keine Audiodatei ausgewählt.

en: No code found.
de_DE: Kein Code gefunden.

en: No date/fields set.
de_DE: Kein Datum/keine Felder festgelegt.

en: No Facebook page URL provided.
de_DE: Keine Facebook-Seiten-URL angegeben.

en: No form field added.
de_DE: Kein Formularfeld hinzugefügt.

en: No HTML markup defined.
de_DE: Kein HTML-Markup definiert.

en: No icon selected.
de_DE: Kein Symbol ausgewählt.

en: No list items defined.
de_DE: Keine Listenelemente definiert.

note: translators: %s: Link to Bricks Academy
en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
de_DE: Google Maps API-Schlüssel erforderlich! Füge den Schlüssel im Dashboard unter: %s hinzu

en: No pricing table defined.
de_DE: Keine Preistabelle definiert.

en: No progress bar created.
de_DE: Kein Fortschrittsbalken erstellt.

en: No slide added.
de_DE: Kein Slide hinzugefügt.

en: No SVG selected.
de_DE: Kein SVG ausgewählt.

en: No tabs added.
de_DE: Keine Tabs hinzugefügt.

en: No team members added.
de_DE: Keine Teammitglieder hinzugefügt.

en: No template selected.
de_DE: Keine Vorlage ausgewählt.

en: No testimonials added.
de_DE: Keine Testimonials hinzugefügt.

en: No text added.
de_DE: Kein Text hinzugefügt.

en: No file URL provided.
de_DE: Keine Datei-URL angegeben.

en: No video selected.
de_DE: Kein Video ausgewählt.

en: No YouTube URL provided.
de_DE: Keine YouTube-URL angegeben.

en: No Vimeo URL provided.
de_DE: Keine Vimeo-URL angegeben.

en: No dynamic data set.
de_DE: Keine dynamischen Daten festgelegt.

en: The dynamic data is empty.
de_DE: Die dynamischen Daten sind leer.

en: Email address
de_DE: E-Mail-Adresse

en: End
de_DE: Ende

en: End time
de_DE: Endzeit

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
de_DE: Artikel konnten nicht geladen werden. Bitte besuche die offizielle Wissensdatenbank:

en: 404 Error Page
de_DE: 404 Fehlerseite

en: Class found in trash
de_DE: Klasse im Papierkorb gefunden

en: Error deleting class
de_DE: Fehler beim Löschen der Klasse

en: Error fetching site classes
de_DE: Fehler beim Abrufen der Website-Klassen

en: Error restoring class
de_DE: Fehler beim Wiederherstellen der Klasse

en: Error on save
de_DE: Fehler beim Speichern

en: Excerpt length
de_DE: Auszugslänge

en: Expand
de_DE: Erweitern

en: Expand all
de_DE: Alle erweitern

en: experimental
de_DE: experimentell

en: Export Variables
de_DE: Variablen exportieren

en: Parameters
de_DE: Parameter

en: These parameters will be added to the API request URL.
de_DE: Diese Parameter werden der URL der API-Anfrage hinzugefügt.

en: Body parameters
de_DE: Seitenparameter

en: Add parameters to be sent in the request body.
de_DE: Füge Parameter hinzu, die im Anfragekörper gesendet werden sollen.

en: Enter the JSON body to be sent with the request
de_DE: Gib den JSON-Body ein, der mit der Anfrage gesendet werden soll

en: Response
de_DE: Antwort

en: Response settings
de_DE: Antwort-Einstellungen

en: Response path
de_DE: Antwortpfad

en: Full response
de_DE: Vollständige Antwort

en: Path to extract nested data. Leave empty to use full response. Example: "data.results" to get results from {data: {results: [...]}}
de_DE: Pfad zum Extrahieren der verschachtelten Daten. Leer lassen, um die vollständige Antwort zu verwenden. Beispiel: "data.results", um die Ergebnisse von {data: {results: [...]}}

en: Has pagination
de_DE: Hat eine Seitennummerierung

en: Enable if the API supports pagination.
de_DE: Aktivieren, wenn die API Paginierung unterstützt.

en: Pagination parameter location
de_DE: Position der Paginierungsparameter

en: Where to set the pagination parameter in the request.
de_DE: Wo der Paginierungsparameter in der Anfrage gesetzt werden soll.

en: Pagination method
de_DE: Seitenumbruchverfahren

en: Page number
de_DE: Seitennummer

en: "Page Number" uses page numbers, "Offset" uses an offset value.
de_DE: "Seitenzahl" verwendet Seitenzahlen, "Versatz" verwendet einen Versatzwert.

en: Page parameter
de_DE: Seiten Parameter

en: Parameter name for the page number (e.g., "page" or "offset"). This parameter will only be added when AJAX enabled pagination element are used.
de_DE: Parametername für die Seitennummer (z. B. "Seite" oder "Offset"). Dieser Parameter wird nur hinzugefügt, wenn AJAX-aktivierte Paginierungselemente verwendet werden.

en: Offset key
de_DE: Offset-Schlüssel

en: Set the key you used for the offset. Example: limit = 20 set on query parameter, Page parameter is "skip", set this offset key as "limit". Clicking page 3 on the pagination element will generate the final URL as https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20
de_DE: Lege den Schlüssel fest, den du für den Versatz verwendet hast. Beispiel: Limit = 20 im Abfrageparameter, Seitenparameter ist "Skip", setze diesen Offset-Schlüssel als "Limit". Wenn du auf Seite 3 des Paginierungselements klickst, wird die endgültige URL als https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20 generiert

en: Offset key location
de_DE: Offset-Schlüssel Position

en: Where you defined the offset key. Bricks will retrieve the value from there.
de_DE: Wo du den Offset-Schlüssel definiert hast. Bricks wird den Wert von dort abrufen.

en: Total items path
de_DE: Gesamter Artikelpfad

en: Path that contains the total item count. Use "body" to target the response path root and "header" for the response headers. Required for the pagination to work. Use "header.x-wp-totalpages" for WordPress REST API calls.
de_DE: Pfad, der die Gesamtzahl der Elemente enthält. Verwende "body", um die Wurzel des Antwortpfads zu bestimmen, und "header" für die Kopfzeilen der Antwort. Erforderlich, damit die Paginierung funktioniert. Verwende "header.x-wp-totalpages" für WordPress REST API Aufrufe.

en: Fade
de_DE: Überblenden

en: Farthest side
de_DE: Entfernteste Seite

en: Farthest corner
de_DE: Entfernteste Ecke

en: Fallback fonts
de_DE: Fallback-Schriftarten

en: Favorites
de_DE: Favoriten

en: Featured
de_DE: Hervorgehoben

en: File
de_DE: Datei

en: "%s" imported.
de_DE: „%s“ importiert.

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
de_DE: Import von „%s“ fehlgeschlagen: Name existiert bereits.

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
de_DE: Import von „%s“ fehlgeschlagen: Falsches Format.

en: File URL
de_DE: Datei-URL

en: Files
de_DE: Dateien

en: Fill grid
de_DE: Raster füllen

en: Fill - Dark
de_DE: Füllen - dunkel

en: Fill - Light
de_DE: Füllen - hell

en: Fill - Primary
de_DE: Füllen - primär

en: Find
de_DE: Suchen

en: Finish
de_DE: Fertig

en: Fixed
de_DE: Fest

en: Fluid typography
de_DE: Fließende Typografie

en: Fluid typography scale
de_DE: Fließende Typografie Skala

en: Type scale ratio
de_DE: Typ Skalenverhältnis

en: Font size at the smallest viewport. Acts as the lower bound—text will not shrink below this.
de_DE: Schriftgröße im kleinsten Ansichtsfenster. Dient als untere Grenze - der Text wird nicht kleiner als diese.

en: Font size at the largest viewport. Acts as the upper bound—text will not grow beyond this.
de_DE: Schriftgröße im größten Ansichtsfenster. Sie dient als Obergrenze - der Text wird nicht größer als diese.

en: Base font size
de_DE: Schriftgröße

en: Screen width
de_DE: Bildschirmbreite

en: Fluid typography variable added
de_DE: Variable für flüssige Typografie hinzugefügt

en: No fluid typography category selected. Please create and select a category, then generate your fluid typography variables.
de_DE: Keine Kategorie für flüssige Typografie ausgewählt. Bitte erstelle eine Kategorie und wähle sie aus, dann erstelle deine Variablen für flüssige Typografie.

en: No fluid typography variables found. Configure the scale generator on the right-hand side as per your requirements. Once done, click the "Generate variables" button to automatically create your fluid typography variables.
de_DE: Es wurden keine fließenden Typografievariablen gefunden. Konfiguriere den Skalengenerator auf der rechten Seite nach deinen Anforderungen. Klicke anschließend auf die Schaltfläche "Variablen generieren", um deine Variablen für die flüssige Typografie automatisch zu erstellen.

en: The value is automatically populated based on the font-size in percentage that you have set under Theme Styles > Typography > HTML: font-size. For an HTML font-size of 100%, the value is 16, if the HTML font-size is 62.5%, the value is 10, and so on. If left empty, your fluid typography unit will be "px" instead of "rem".
de_DE: Der Wert wird automatisch auf der Grundlage der Schriftgröße in Prozent ausgefüllt, die du unter Themenstile > Typografie > HTML: Schriftgröße eingestellt hast. Bei einer HTML-Schriftgröße von 100 % ist der Wert 16, bei einer HTML-Schriftgröße von 62,5 % ist der Wert 10, und so weiter. Wenn du nichts einträgst, wird die Einheit für die flüssige Typografie "px" statt "rem" sein.

en: Baseline step
de_DE: Baseline Schritt

en: Generating variables will delete all existing variables in this category. Do you want to proceed?
de_DE: Beim Erzeugen von Variablen werden alle bestehenden Variablen in dieser Kategorie gelöscht. Willst du fortfahren?

en: How to use the fluid typography
de_DE: Wie man die flüssige Typografie verwendet

en: Create/select a fluid typography category (i.e. Headings, Text).
de_DE: Erstelle/wähle eine Kategorie für flüssige Typografie (z. B. Überschriften, Text).

en: Configure the scale generator as per your requirements.
de_DE: Konfiguriere den Waagengenerator nach deinen Anforderungen.

en: Click the "Generate variables" button to auto-generate all your fluid typography variables.
de_DE: Klicke auf die Schaltfläche "Variablen generieren", um automatisch alle Variablen für deine flüssige Typografie zu generieren.

en: Use the generated variables in your design (theme styles, elements, etc.)
de_DE: Verwende die generierten Variablen in deinem Design (Themenstile, Elemente usw.)

en: Are you sure you want to delete this font and all of its font variation files?
de_DE: Bist du sicher, dass du diese Schriftart und alle ihre Schriftvariationsdateien löschen möchtest?

en: Font name
de_DE: Schriftartname

en: Font file selected
de_DE: Schriftdatei ausgewählt

en: Font downloaded
de_DE: Schriftart heruntergeladen

en: Custom fonts
de_DE: Benutzerdefinierte Schriftarten

en: Font download failed
de_DE: Schriftart-Download fehlgeschlagen

en: Font manager
de_DE: Schriftarten-Manager

en: Custom preview text
de_DE: Benutzerdefinierter Vorschautext

en: Font restored
de_DE: Schriftart wiederhergestellt

en: Font restore error
de_DE: Fehler bei der Wiederherstellung der Schriftart

en: Font size
de_DE: Schriftgröße

note: translators: %s: Link to Bricks settings
en: By default, the favorite fonts are listed first in the font-family options. To show only the favorite fonts, select "Show favorites only" at %s.
de_DE: Standardmäßig werden die Lieblingsschriftarten zuerst in den Schriftfamilien-Optionen aufgelistet. Um nur die Lieblingsschriftarten anzuzeigen, wähle „Nur Favoriten anzeigen“ bei %s.

en: Font Family
de_DE: Schriftfamilie

en: Options
de_DE: Optionen

en: Font moved to trash
de_DE: Schriftart in den Papierkorb verschoben

en: Font variants
de_DE: Schriftvarianten

en: Font variations
de_DE: Schriftvariationen

en: Select/upload font variation
de_DE: Schriftvariation auswählen/hochladen

en: Font variation settings
de_DE: Schriftvariation-Einstellungen

en: Fonts
de_DE: Schriftarten

en: Adobe fonts
de_DE: Adobe-Schriftarten

en: Google fonts
de_DE: Google-Schriftarten

en: Footer
de_DE: Fußzeile

en: Fullscreen
de_DE: Vollbild

en: Gap
de_DE: Abstand

en: Generate screenshots
de_DE: Screenshots generieren

en: Generate variables
de_DE: Variablen generieren

en: Outline - Dark
de_DE: Umriss - dunkel

en: Outline - Light
de_DE: Umriss - hell

en: Outline - Primary
de_DE: Umriss - primär

en: Global query
de_DE: Globale Abfrage

en: Global queries
de_DE: Globale Abfragen

en: Global element
de_DE: Globales Element

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and will be removed in the near future. Please convert them into components as soon as possible under %s. Once done, please delete all global elements by hovering over a global element below and clicking the "Delete" icon.
de_DE: Globale Elemente sind seit Version 2.0 veraltet und werden in naher Zukunft entfernt. Bitte wandle sie so bald wie möglich in Komponenten um unter %s. Sobald das erledigt ist, lösche bitte alle globalen Elemente, indem du mit der Maus über ein globales Element unten fährst und auf das „Löschen“-Symbol klickst.

en: Global class
de_DE: Globale Klasse

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
de_DE: Gib den Namen deiner ersten globalen CSS-Klasse in das Feld oben ein. Drücke dann Enter, um sie zu erstellen.

en: How to use the global query manager
de_DE: Wie man den globalen Abfragemanager verwendet

en: Create, edit and use global queries inside any query loop throughout your website. Changes to a global query apply to all instances throughout your website.
de_DE: Erstelle, bearbeite und verwende globale Abfragen in jeder Abfrageschleife deiner Website. Änderungen an einer globalen Abfrage gelten für alle Instanzen deiner Website.

en: You are editing the selected global query settings. Changes to this global query apply to all instances throughout your website.
de_DE: Du bearbeitest die ausgewählten globalen Abfrageeinstellungen. Änderungen an dieser globalen Abfrage gelten für alle Instanzen deiner Website.

en: Google fonts have been disabled
de_DE: Google-Schriftarten wurden deaktiviert

en: Gradient
de_DE: Verlauf

note: translators: %1$s: Color stop, %2$s: Colors
en: Make sure to set "%1$s" in your "%2$s" definitions below.
de_DE: Stelle sicher, dass du „%1$s“ in deinen „%2$s“-Definitionen unten festlegst.

en: Groups
de_DE: Gruppen

en: Group
de_DE: Gruppe

en: Group already exists
de_DE: Gruppe existiert bereits

en: Add at least two colors to create a gradient.
de_DE: Füge mindestens zwei Farben hinzu, um einen Farbverlauf zu erstellen.

en: Back to settings
de_DE: Zurück zu den Einstellungen

en: Got it
de_DE: Verstanden

en: Grid
de_DE: Raster

en: Grid item
de_DE: Rasterelement

en: Spacing
de_DE: Abstand

en: Has conflict
de_DE: Hat Konflikt

en: Has inherited settings
de_DE: Hat geerbte Einstellungen

en: Has styles
de_DE: Hat Stile

en: Has no styles
de_DE: Hat keine Stile

en: This dataset has unsaved changes
de_DE: Dieser Datensatz hat ungespeicherte Änderungen

en: Help
de_DE: Hilfe

en: Hide
de_DE: Ausblenden

en: Hide element
de_DE: Element ausblenden

en: Enable to not load/render this element in the builder.
de_DE: Aktivieren, um dieses Element im Builder nicht zu laden/rendern.

en: Enable to not load/render this element on the frontend.
de_DE: Aktivieren, um dieses Element im Frontend nicht zu laden/rendern.

en: Hidden
de_DE: Ausgeblendet

en: Hide info
de_DE: Info ausblenden

en: History
de_DE: Verlauf

en: History deleted
de_DE: Verlauf gelöscht

en: Home
de_DE: Startseite

en: Home page
de_DE: Startseite

en: How to create a header template
de_DE: So erstellst du eine Header-Vorlage

en: How to create a footer template
de_DE: So erstellst du eine Footer-Vorlage

en: Your browser does not support the audio tag.
de_DE: Dein Browser unterstützt das Audio-Tag nicht.

en: Your browser does not support the video tag.
de_DE: Dein Browser unterstützt das Video-Tag nicht.

en: HTTP method
de_DE: HTTP Methode

en: Hue
de_DE: Farbton

en: Icon manager
de_DE: Icon-Manager

en: Icon set
de_DE: Icon-Set

en: Icon(s) deleted successfully
de_DE: Icon(s) erfolgreich gelöscht

en: This icon set is currently disabled and hidden from the icon dropdown menu. However, any existing icons from this set will still display on your site.
de_DE: Dieses Icon-Set ist derzeit deaktiviert und im Icon-Dropdown-Menü ausgeblendet. Bestehende Icons aus diesem Set werden jedoch weiterhin auf deiner Seite angezeigt.

en: Are you sure you want to remove this icon?
de_DE: Bist du sicher, dass du dieses Icon entfernen möchtest?

en: Icon(s) imported successfully
de_DE: Icon(s) erfolgreich importiert

en: Image
de_DE: Bild

en: Image gallery
de_DE: Bildergalerie

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
de_DE: Halte CMD/STRG gedrückt, um mehrere Bilder auszuwählen.

en: Image not found
de_DE: Bild nicht gefunden

en: Imported
de_DE: Importiert

en: Import classes
de_DE: Klassen importieren

en: Skip class import
de_DE: Klassenimport überspringen

en: New classes detected. Resolve conflicts, if any, to import or skip.
de_DE: Neue Klassen erkannt. Löse Konflikte, falls vorhanden, um zu importieren oder zu überspringen.

en: A class with the same internal ID, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
de_DE: Eine Klasse mit derselben internen ID, aber unterschiedlichen Einstellungen, existiert bereits auf dieser Seite. Du musst entweder die bestehende Klasse auf deiner Seite überschreiben oder diese importierte Version verwerfen.

en: A class with the same name, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
de_DE: Eine Klasse mit demselben Namen, aber unterschiedlichen Einstellungen, existiert bereits auf dieser Seite. Du musst entweder die bestehende Klasse auf deiner Seite überschreiben oder diese importierte Version verwerfen.

en: One or more of the selected classes conflict with existing classes on your site. You must either override the existing classes on your site or discard these imported versions.
de_DE: Eine oder mehrere der ausgewählten Klassen stehen im Konflikt mit bestehenden Klassen auf deiner Seite. Du musst entweder die bestehenden Klassen auf deiner Seite überschreiben oder diese importierten Versionen verwerfen.

en: Resolve all conflicts listed below, highlighted in red, to continue with importing those classes.
de_DE: Löse alle unten aufgeführten Konflikte, die rot hervorgehoben sind, um mit dem Import dieser Klassen fortzufahren.

en: Import CSS variables
de_DE: CSS-Variablen importieren

en: Disabled: Show placeholder images.
de_DE: Deaktiviert: Platzhalterbilder anzeigen.

en: Enabled: Download template images to media library.
de_DE: Aktiviert: Vorlagenbilder in die Medienbibliothek herunterladen.

en: Imports
de_DE: Importe

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
de_DE: Ziehe .JSON- oder .ZIP-Vorlagendatei(en) per Drag & Drop hierher ..

en: Import template
de_DE: Vorlage importieren

en: Valid JSON data required to run the importer
de_DE: Gültige JSON-Daten erforderlich, um den Importer auszuführen

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
de_DE: Diese Vorlage enthält eine Farbpalette. Möchtest du sie importieren?

en: This template contains color palettes. Would you like to import them?
de_DE: Diese Vorlage enthält Farbpaletten. Möchtest du sie importieren?

en: This template contains global variables. Would you like to import them?
de_DE: Diese Vorlage enthält globale Variablen. Möchtest du sie importieren?

en: This template contains the following theme styles. Would you like to import them?
de_DE: Diese Vorlage enthält die folgenden Theme-Stile. Möchtest du sie importieren?

en: Include
de_DE: Einschließen

en: Incoming
de_DE: Eingehend

en: Incoming changes
de_DE: Eingehende Änderungen

en: Infinite
de_DE: Unendlich

en: Element doesn't exist.
de_DE: Element existiert nicht.

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
de_DE: Lightbox anpassen: Einstellungen > Theme-Stile > Allgemein

en: Your builder capability doesn't allow you to access these settings.
de_DE: Deine Builder-Berechtigung erlaubt dir keinen Zugriff auf diese Einstellungen.

en: Inherited from
de_DE: Geerbt von

en: Inner container
de_DE: Innerer Container

en: Insert
de_DE: Einfügen

en: Inserted
de_DE: Eingefügt

en: Insert after
de_DE: Danach einfügen

en: Insert media
de_DE: Medien einfügen

en: Insert layout
de_DE: Layout einfügen

en: Insert section
de_DE: Sektion einfügen

en: Insert template
de_DE: Vorlage einfügen

en: Insert of the same component is not possible.
de_DE: Das Einfügen der gleichen Komponente ist nicht möglich.

en: Inset
de_DE: Einrücken

en: Instances
de_DE: Instanzen

en: Interaction ID
de_DE: Interaktions-ID

en: Interactions
de_DE: Interaktionen

en: Invalid SVG files
de_DE: Ungültige SVG-Dateien

en: Invert
de_DE: Umkehren

en: Is main query
de_DE: Ist Hauptabfrage

en: Enable if your archive pagination is not working.
de_DE: Aktiviere dies, wenn deine Archiv-Paginierung nicht funktioniert.

en: Item
de_DE: Element

en: Join Us
de_DE: Mach mit

en: Justify
de_DE: Ausrichten

en: Justify content
de_DE: Inhalt ausrichten

en: Keyboard shortcuts
de_DE: Tastaturkürzel

en: Label
de_DE: Beschriftung

en: Language
de_DE: Sprache

en: Last refresh
de_DE: Letzte Aktualisierung

en: Latest
de_DE: Neueste

en: Left
de_DE: Links

en: Letter spacing
de_DE: Buchstabenabstand

en: Lightbox ID
de_DE: Lightbox-ID

en: Muted
de_DE: Gedämpft

en: Only muted YouTube videos will autoplay on iOS Safari.
de_DE: Nur stummgeschaltete YouTube-Videos werden auf iOS Safari automatisch abgespielt.

en: Lightness
de_DE: Helligkeit

en: Line height
de_DE: Zeilenhöhe

en: Linked
de_DE: Verknüpft

en: List
de_DE: Liste

en: When enabled, this query only runs when a live search is performed.
de_DE: Wenn aktiviert, wird diese Abfrage nur bei einer Live-Suche ausgeführt.

en: Provide the element ID that holds the live search results below.
de_DE: Gib unten die Element-ID an, die die Live-Suchergebnisse enthält.

en: Loading templates
de_DE: Vorlagen werden geladen

en: Loading font data
de_DE: Schriftdaten werden geladen

en: Load more
de_DE: Mehr laden

en: Location
de_DE: Position

en: Lock
de_DE: Sperren

en: Lock selected
de_DE: Ausgewählte sperren

en: Locked
de_DE: Gesperrt

en: Go back
de_DE: Zurück

en: Take over
de_DE: Übernehmen

en: This post is already being edited.
de_DE: Dieser Beitrag wird bereits bearbeitet.

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
de_DE: %s arbeitet gerade an diesem Beitrag, was bedeutet, dass du keine Änderungen vornehmen kannst, es sei denn, du übernimmst.

en: Loop
de_DE: Schleife

en: Lowercase
de_DE: Kleinbuchstaben

en: Unlinked
de_DE: Unverknüpft

en: Opposites linked
de_DE: Gegenseiten verknüpft

en: All sides linked
de_DE: Alle Seiten verknüpft

en: Main
de_DE: Haupt

en: Main query
de_DE: Hauptabfrage

en: Manage
de_DE: Verwalten

en: Margin
de_DE: Außenabstand

en: Mark all as read
de_DE: Alle als gelesen markieren

note: translators: %s: Max upload size
en: Max upload size: %s
de_DE: Maximale Upload-Größe: %s

en: Order meta key
de_DE: Meta-Schlüssel sortieren

en: Numeric meta value
de_DE: Numerischer Meta-Wert

en: Mobile
de_DE: Mobil

en: Mobile first
de_DE: Mobile-First

en: Mode
de_DE: Modus

en: Modified date
de_DE: Änderungsdatum

en: January
de_DE: Januar

en: February
de_DE: Februar

en: March
de_DE: März

en: May
de_DE: Mai

en: June
de_DE: Juni

en: July
de_DE: Juli

en: October
de_DE: Oktober

en: December
de_DE: Dezember

en: More layouts
de_DE: Weitere Layouts

en: Most Popular
de_DE: Am beliebtesten

en: Move
de_DE: Verschieben

en: Move selected
de_DE: Ausgewählte verschieben

en: Moved
de_DE: Verschoben

en: Move to trash
de_DE: In Papierkorb verschieben

en: Moved to trash
de_DE: In Papierkorb verschoben

en: Multiple options
de_DE: Mehrere Optionen

en: My templates
de_DE: Meine Vorlagen

en: My account
de_DE: Mein Konto

en: New category name
de_DE: Neuer Kategoriename

en: New color palette name
de_DE: Neuer Name für Farbpalette

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
de_DE: Füge deine erste Farbe zu dieser Palette hinzu, indem du oben einen Farbwert auswählst und dann auf „Speichern“ klickst.

en: New group name
de_DE: Neuer Gruppenname

en: Type name, hit enter
de_DE: Namen eingeben, Enter drücken

en: Next
de_DE: Weiter

en: No active icon set selected
de_DE: Kein aktives Icon-Set ausgewählt

en: No classes to import.
de_DE: Keine Klassen zum Importieren.

en: No components found.
de_DE: Keine Komponenten gefunden.

en: Click the "+" icon to add your first condition.
de_DE: Klicke auf das „+“ Symbol, um deine erste Bedingung hinzuzufügen.

en: Conditions don't run in the builder.
de_DE: Bedingungen werden im Builder nicht ausgeführt.

en: Click the "+" icon to add your first interaction.
de_DE: Klicke auf das „+“ Symbol, um deine erste Interaktion hinzuzufügen.

en: Interactions don't run in the builder.
de_DE: Interaktionen werden im Builder nicht ausgeführt.

en: No found rows
de_DE: Keine Zeilen gefunden

en: Tick if you do not need pagination, load more or infinite scroll. Performance boost.
de_DE: Aktiviere das Kontrollkästchen, wenn du keine Paginierung, mehr Ladezeit oder unendliches Scrollen benötigst. Leistungssteigerung.

en: No file selected.
de_DE: Keine Datei ausgewählt.

en: No instances
de_DE: Keine Instanzen

en: No properties connected.
de_DE: Keine Eigenschaften verbunden.

en: No connectable property found.
de_DE: Keine verbindbare Eigenschaft gefunden.

en: Properties found, but none are conneted to any setting of your main component.
de_DE: Eigenschaften gefunden, aber keine sind mit einer Einstellung deiner Hauptkomponente verbunden.

en: Create properties and connect them to your component settings to customize a component instance.
de_DE: Erstelle Eigenschaften und verbinde sie mit deinen Komponenteneinstellungen, um eine Komponenteninstanz anzupassen.

en: No properties found.
de_DE: Keine Eigenschaften gefunden.

en: No property groups found.
de_DE: Keine Eigenschaftsgruppen gefunden.

en: No
de_DE: Nein

en: No conflict
de_DE: Kein Konflikt

en: No default value
de_DE: Kein Standardwert

en: No-repeat
de_DE: Nicht wiederholen

en: No results
de_DE: Keine Ergebnisse

en: Select a template or provide a custom text to show if this query doesn't return any results.
de_DE: Wähle eine Vorlage aus oder gib einen benutzerdefinierten Text ein, der angezeigt wird, wenn diese Abfrage keine Ergebnisse liefert.

en: No permission
de_DE: Keine Berechtigung

en: No CSS variable found.
de_DE: Keine CSS-Variable gefunden.

en: No dynamic data found.
de_DE: Keine dynamischen Daten gefunden.

en: No templates found.
de_DE: Keine Vorlagen gefunden.

en: Not found
de_DE: Nicht gefunden

en: Nothing found.
de_DE: Nichts gefunden.

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
de_DE: Nichts gefunden. Bitte versuche es mit einem anderen Suchbegriff!

en: Nothing to copy
de_DE: Nichts zu kopieren

en: Nothing to paste
de_DE: Nichts zum Einfügen

en: Notifications
de_DE: Benachrichtigungen

en: Preview autosave
de_DE: Vorschau-Autoabspeicherung

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
de_DE: Es gibt eine Autoabspeicherung, die neuer ist als die Version, die du gerade ansiehst.

en: SVG files not imported for security reasons.
de_DE: SVG-Dateien aus Sicherheitsgründen nicht importiert.

en: Set template style
de_DE: Vorlagenstil festlegen

en: Inserted template uses theme style "%s"
de_DE: Eingefügte Vorlage verwendet den Themenstil „%s“

en: Change content
de_DE: Inhalt ändern

en: Currently previewing content from "%s".
de_DE: Derzeit wird der Inhalt von „%s“ in der Vorschau angezeigt.

en: Numbered list
de_DE: Nummerierte Liste

en: Numeric
de_DE: Numerisch

en: Opacity
de_DE: Deckkraft

en: Open
de_DE: Öffnen

en: Open icon manager
de_DE: Icon-Manager öffnen

en: Or
de_DE: Oder

note: translators: %s: Number of orphaned elements
en: Orphaned elements detected (%s). Please back-up your site or at least copy all elements in the structure panel, then click the "Clean up" button below to remove all orphaned elements.
de_DE: Verwaiste Elemente erkannt (%s). Bitte sichere deine Website oder kopiere zumindest alle Elemente im Strukturpanel, dann klicke unten auf die Schaltfläche „Aufräumen“, um alle verwaisten Elemente zu entfernen.

en: Orphaned elements removed.
de_DE: Verwaiste Elemente entfernt.

en: Other classes
de_DE: Andere Klassen

en: Other pages
de_DE: Andere Seiten

en: Other styles
de_DE: Andere Stile

en: Overlay
de_DE: Überlagerung

en: Overline
de_DE: Überstrichen

en: Override
de_DE: Überschreiben

en: Override local class
de_DE: Lokale Klasse überschreiben

en: Overwrite
de_DE: Überschreiben

en: Padding
de_DE: Innenabstand

en: Pages
de_DE: Seiten

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
de_DE: Wähle eine beliebige Revision aus, um sie in der Vorschau anzuzeigen. Klicke auf „Anwenden“, um die ausgewählte Revision weiter zu bearbeiten. Klicke auf „Verwerfen“, um die aktuelle Revision weiter zu bearbeiten.

en: Password
de_DE: Passwort

en: Paste
de_DE: Einfügen

en: Pasted
de_DE: Eingefügt

en: Paused
de_DE: Pausiert

en: Pin
de_DE: Anheften

en: Pinned
de_DE: Angeheftet

en: Pinned elements
de_DE: Angeheftete Elemente

en: Placeholder
de_DE: Platzhalter

en: Click on any element to add it to your canvas.
de_DE: Klicke auf ein beliebiges Element, um es zu deiner Leinwand hinzuzufügen.

en: Click on any element to add it to your popup.
de_DE: Klicke auf ein beliebiges Element, um es zu deinem Popup hinzuzufügen.

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
de_DE: Deine Nachricht kommt hier hin. Je mehr Details, desto besser ;)

en: Placeholder image shown.
de_DE: Platzhalterbild wird angezeigt.

en: Enter new template name
de_DE: Neuen Vorlagennamen eingeben

en: Search documentation
de_DE: Dokumentation durchsuchen

en: Select post/page
de_DE: Beitrag/Seite auswählen

en: Your name (optional)
de_DE: Dein Name (optional)

en: Play interaction
de_DE: Interaktion abspielen

en: Play once
de_DE: Einmal abspielen

en: Popular
de_DE: Beliebt

en: Prefix with a dot (.) to filter results that start with this string, or suffix with a dot (.) to filter results ending with this string.
de_DE: Setze einen Punkt (.) voran, um Ergebnisse zu filtern, die mit dieser Zeichenfolge beginnen, oder setze einen Punkt (.) an, um Ergebnisse zu filtern, die mit dieser Zeichenfolge enden.

en: Are you sure you want to delete this category? Deleting it also deletes all variables in this category.
de_DE: Bist du sicher, dass du diese Kategorie löschen willst? Wenn du sie löschst, werden auch alle Variablen in dieser Kategorie gelöscht.

en: Enter CSS variable definitions separated by semicolon
de_DE: Gib CSS-Variablendefinitionen ein, getrennt durch Semikolon

en: How to use the global variable manager
de_DE: Wie man den globalen Variablen-Manager verwendet

en: Color editor
de_DE: Farbeditor

en: No variables found. Create a CSS variable using the input at the bottom or in bulk by clicking the "Import" icon at the top.
de_DE: Keine Variablen gefunden. Erstelle eine CSS-Variable mit der Eingabe unten oder in Massen durch Klicken auf das „Importieren“-Symbol oben.

en: Ignored when posts per page set to "-1".
de_DE: Wird ignoriert, wenn Beiträge pro Seite auf „-1“ gesetzt ist.

en: Post type
de_DE: Beitragstyp

note: translators: %s: Link to Unsplash
en: Powered by %s
de_DE: Unterstützt von %s

en: Prev
de_DE: Zurück

en: Preview
de_DE: Vorschau

en: Prefix
de_DE: Präfix

en: Preview mode
de_DE: Vorschaumodus

en: Preview template
de_DE: Vorschauvorlage

en: Property
de_DE: Eigenschaft

en: To select a default value you have to first connect this property with the select control.
de_DE: Um einen Standardwert auszuwählen, musst du diese Eigenschaft zuerst mit dem Auswahlfeld verbinden.

en: Property groups
de_DE: Eigenschaftsgruppen

en: Organize your properties in groups. Reorder your groups via drag & drop. Click to rename. Create a property group using the form below.
de_DE: Organisiere deine Eigenschaften in Gruppen. Ordne deine Gruppen per Drag & Drop neu an. Klicke zum Umbenennen. Erstelle eine Eigenschaftsgruppe mit dem Formular unten.

en: Leave options empty to use the options of the first connected control.
de_DE: Lasse die Optionen leer, um die Optionen des ersten verbundenen Steuerelements zu verwenden.

en: Pseudo class
de_DE: Pseudoklasse

en: Invalid pseudo class. Must start with a colon (:)
de_DE: Ungültige Pseudoklasse. Muss mit einem Doppelpunkt (:) beginnen

en: Publish
de_DE: Veröffentlichen

en: Published
de_DE: Veröffentlicht

en: Query API
de_DE: Abfrage-API

en: This is an experimental feature. Query filters and components are not supported when using API requests.
de_DE: Dies ist eine experimentelle Funktion. Abfragefilter und Komponenten werden bei der Verwendung von API-Anfragen nicht unterstützt.

en: Fetch data
de_DE: Daten abrufen

en: Fetching
de_DE: Hole

en: Last fetch
de_DE: Letzter Abruf

en: The full URL of the API endpoint you want to retrieve data.
de_DE: Die vollständige URL des API-Endpunkts, über den du Daten abrufen möchtest.

en: This data will be used in your query.
de_DE: Diese Daten werden in deiner Abfrage verwendet.

en: Please fetch the data again as the API settings have changed.
de_DE: Bitte rufe die Daten erneut ab, da sich die API-Einstellungen geändert haben.

en: Configure your API settings (URL, etc.) and fetch data to view and work with the API response data.
de_DE: Konfiguriere deine API-Einstellungen (URL usw.) und hole Daten ab, um die API-Antwortdaten anzuzeigen und mit ihnen zu arbeiten.

en: Selected field
de_DE: Ausgewähltes Feld

en: You can render API response data through dynamic data tags. Create custom-labeled dynamic data tags for the {query_api} tag by hovering over any key in the response above and and click the "+" icon. Those labeled tags are stored for you in your browser local storage, not in the database. They are therefore not available on other devices or browsers.
de_DE: Du kannst API-Antwortdaten durch dynamische Daten-Tags darstellen. Erstelle benutzerdefinierte dynamische Daten-Tags für das {query_api}-Tag, indem du mit dem Mauszeiger über einen beliebigen Schlüssel in der obigen Antwort fährst und auf das "+"-Symbol klickst. Diese beschrifteten Tags werden für dich im lokalen Speicher deines Browsers gespeichert, nicht in der Datenbank. Sie sind daher auf anderen Geräten oder Browsern nicht verfügbar.

en: Descriptive name of your API connection.
de_DE: Beschreibender Name für deine API-Verbindung.

en: Enter shortcut name
de_DE: Neuen Template-Namen eingeben

en: Use PHP constant
de_DE: PHP-Konstante verwenden

en: will be using this constant
de_DE: wird diese Konstante verwenden

en: Queries
de_DE: Abfragen

en: Query
de_DE: Abfrage

en: Query editor
de_DE: Abfrage-Editor

note: translators: %1$s: Posts query link, %2$s: Terms query link, %3$s: Users query link
en: Return query parameters in PHP array. Learn more about the query parameters for %1$s, %2$s, %3$s
de_DE: Gibt Abfrageparameter in PHP-Array zurück. Erfahre mehr über die Abfrageparameter für %1$s, %2$s, %3$s

en: Users
de_DE: Benutzer

en: Query editor in use. But not accessible due to lack of code execution rights.
de_DE: Abfrage-Editor in Benutzung. Aber aufgrund fehlender Codeausführungsrechte nicht zugänglich.

en: Query loop
de_DE: Abfrageschleife

en: Incorrect configuration might cause unwanted side effects. Only use these settings if you know what you are doing.
de_DE: Eine falsche Konfiguration kann unerwünschte Nebeneffekte verursachen. Verwende diese Einstellungen nur, wenn du weißt, was du tust.

en: Query manager
de_DE: Abfrage-Manager

en: Query with this name already exists.
de_DE: Eine Abfrage mit diesem Namen existiert bereits.

en: Query name
de_DE: Abfragename

en: New query name
de_DE: Neuer Abfragename

en: Random seed TTL
de_DE: Zufallsseed-TTL

en: Time in minutes that the random seed will last. Avoid duplicate posts when using random order.
de_DE: Zeit in Minuten, die der Zufallsseed bestehen bleibt. Vermeidet doppelte Beiträge bei Verwendung zufälliger Reihenfolge.

en: Raw
de_DE: Roh

en: Redo
de_DE: Wiederholen

en: Products with the same category or tag.
de_DE: Produkte mit derselben Kategorie oder dem gleichen Tag.

en: Reload
de_DE: Neu laden

en: Reload canvas
de_DE: Canvas neu laden

en: Remote templates
de_DE: Remote-Vorlagen

en: Removed
de_DE: Entfernt

en: Remove file
de_DE: Datei entfernen

en: Remove from icon set
de_DE: Aus Icon-Set entfernen

en: Remove selected
de_DE: Ausgewählte entfernen

en: Rename
de_DE: Umbenennen

en: Renamed
de_DE: Umbenannt

en: Rename images
de_DE: Bilder umbenennen

en: Disabled: Keep original image filename.
de_DE: Deaktiviert: Ursprünglichen Bilddateinamen beibehalten.

en: Enabled: Rename image before download.
de_DE: Aktiviert: Bild vor dem Download umbenennen.

en: Link rendered as
de_DE: Link dargestellt als

en: Repeat
de_DE: Wiederholen

en: Restore icon
de_DE: Icon wiederherstellen

en: Replace
de_DE: Ersetzen

en: Replace content
de_DE: Inhalt ersetzen

en: Disabled: Insert below existing content.
de_DE: Deaktiviert: Unter bestehendem Inhalt einfügen.

en: Enabled: Replace existing content with template data.
de_DE: Aktiviert: Bestehenden Inhalt durch Vorlagendaten ersetzen.

en: Replace with
de_DE: Ersetzen durch

en: Replace element classes
de_DE: Element-Klassen ersetzen

en: Enable to replace global classes set on the element with the classes set on the property.
de_DE: Aktivieren, um globale Klassen, die auf dem Element gesetzt sind, durch die auf der Eigenschaft gesetzten Klassen zu ersetzen.

en: Replace with this string
de_DE: Durch diesen String ersetzen

en: Responsive breakpoints
de_DE: Responsive Breakpoints

en: Request
de_DE: Anfrage

en: Request body
de_DE: Anfrage body

en: Request body type
de_DE: Anfrage body type

en: Required
de_DE: Erforderlich

en: Reset
de_DE: Zurücksetzen

en: Reset all
de_DE: Alles zurücksetzen

en: Resetting all breakpoints deletes all custom breakpoints and resets all default breakpoints.
de_DE: Das Zurücksetzen aller Breakpoints löscht alle benutzerdefinierten Breakpoints und setzt alle Standard-Breakpoints zurück.

en: Restore all
de_DE: Alle wiederherstellen

en: Reset styles
de_DE: Stile zurücksetzen

en: Restore
de_DE: Wiederherstellen

en: Restored
de_DE: Wiederhergestellt

en: Clear non-existing dynamic data
de_DE: Nicht existierende dynamische Daten löschen

en: results for:
de_DE: Ergebnisse für:

en: Reverse
de_DE: Umkehren

en: Revision by
de_DE: Revision von

en: Revision deleted
de_DE: Revision gelöscht

en: Revision applied
de_DE: Revision angewendet

en: Revision discarded
de_DE: Revision verworfen

en: Revisions
de_DE: Revisionen

en: All revisions deleted
de_DE: Alle Revisionen gelöscht

en: Right
de_DE: Rechts

en: Roles
de_DE: Rollen

en: Row
de_DE: Zeile

en: Rows
de_DE: Zeilen

en: Sample text
de_DE: Beispieltext

en: Saturation
de_DE: Sättigung

en: Save
de_DE: Speichern

en: Save as
de_DE: Speichern unter

en: Save as component
de_DE: Als Komponente speichern

en: Save draft
de_DE: Entwurf speichern

en: Save as template
de_DE: Als Vorlage speichern

en: Save new style
de_DE: Neuen Stil speichern

en: Save style
de_DE: Stil speichern

en: Saved as template
de_DE: Als Vorlage gespeichert

en: Save Variables
de_DE: Variablen speichern

en: Scales
de_DE: Skalen

en: Scale type
de_DE: Skalierungstyp

en: Scanning your entire site. This may take a moment.
de_DE: Deine gesamte Website wird gescannt. Dies kann einen Moment dauern.

en: Scope
de_DE: Geltungsbereich

en: Screenshots generated
de_DE: Screenshots generiert

en: Scroll
de_DE: Scrollen

en: Search elements ..
de_DE: Elemente suchen ..

en: Type to search for ..
de_DE: Tippe, um zu suchen ...

en: Search settings
de_DE: Sucheinstellungen

en: Search
de_DE: Suchen

en: Search pages ..
de_DE: Seiten suchen ..

en: Search templates ..
de_DE: Vorlagen suchen ..

en: Search tag
de_DE: Tag suchen

en: Search variable
de_DE: Variable suchen

en: Section
de_DE: Sektion

en: Selected
de_DE: Ausgewählt

en: Select SVG Icons
de_DE: SVG-Icons auswählen

en: Selector
de_DE: Selektor

en: Selectors
de_DE: Selektoren

en: Selector exists
de_DE: Selektor existiert

en: Select color palette
de_DE: Farbpalette auswählen

en: Selected classes
de_DE: Ausgewählte Klassen

en: Selected variables
de_DE: Ausgewählte Variablen

en: Set conditions
de_DE: Bedingungen festlegen

en: Select file
de_DE: Datei auswählen

en: Select file(s) to import
de_DE: Datei(en) zum Importieren auswählen

en: Select post type
de_DE: Beitragstyp auswählen

en: Select posts
de_DE: Beiträge auswählen

en: Select template tags
de_DE: Vorlagen-Tags auswählen

en: Select template to update
de_DE: Zu aktualisierende Vorlage auswählen

en: Select terms
de_DE: Begriffe auswählen

en: Search classes
de_DE: Klassen suchen

en: No classes found
de_DE: Keine Klassen gefunden

en: Select options
de_DE: Optionen wählen

en: Error: Could not load class control
de_DE: Fehler: Klasse control konnte nicht geladen werden

en: Selected elements
de_DE: Ausgewählte Elemente

en: Selector detector
de_DE: Selektor-Detektor

en: Select the node that you want to style inside the currently active element on the canvas.
de_DE: Wähle den Knoten aus, den du innerhalb des aktuell aktiven Elements auf dem Canvas stylen möchtest.

en: Construct the selector you want to create from the node tree below by toggling the relevant selectors.
de_DE: Erstelle den gewünschten Selektor aus dem Knotenbaum unten, indem du die relevanten Selektoren umschaltest.

en: Send
de_DE: Senden

en: Settings imported
de_DE: Einstellungen importiert

en: Solid
de_DE: Durchgezogen

en: Sort
de_DE: Sortieren

en: Shape
de_DE: Form

en: Shape dividers
de_DE: Formteiler

en: Shortcuts
de_DE: Tastenkürzel

en: Show author
de_DE: Autor anzeigen

en: Show
de_DE: Anzeigen

en: Show date
de_DE: Datum anzeigen

en: Show empty
de_DE: Leer anzeigen

en: Show element
de_DE: Element anzeigen

en: Show excerpt
de_DE: Auszug anzeigen

en: Show info
de_DE: Info anzeigen

en: Show fullscreen
de_DE: Vollbild anzeigen

en: Show title
de_DE: Titel anzeigen

en: Sign all
de_DE: Alle signieren

en: Sign code
de_DE: Code signieren

en: Site
de_DE: Website

en: Size
de_DE: Größe

en: Skip
de_DE: Überspringen

en: Slide
de_DE: Gleiten

en: Small
de_DE: Klein

en: Space between
de_DE: Abstand dazwischen

en: Space around
de_DE: Abstand rundherum

en: Space evenly
de_DE: Gleichmäßig verteilen

en: Spread
de_DE: Ausbreiten

en: Square
de_DE: Quadrat

en: Starting angle in º
de_DE: Startwinkel in º

en: Start play at
de_DE: Wiedergabe starten bei

en: Start time
de_DE: Startzeit

en: Stretch
de_DE: Strecken

en: Strike
de_DE: Durchstreichen

en: Strikethrough
de_DE: Durchgestrichen

en: Structure
de_DE: Struktur

en: Style
de_DE: Stil

en: Styles
de_DE: Stile

en: Subject
de_DE: Betreff

en: Successful
de_DE: Erfolgreich

en: Sure?
de_DE: Sicher?

en: Switch
de_DE: Wechseln

en: You are not allowed to uploads SVG files.
de_DE: Du darfst keine SVG-Dateien hochladen.

en: Taxonomies
de_DE: Taxonomien

en: Template created
de_DE: Template erstellt

en: Template deleted
de_DE: Template gelöscht

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
de_DE: Das Einfügen einer Vorlage überschreibt deine Daten. Wir empfehlen, deine Änderungen zuerst zu speichern.

en: Template imported
de_DE: Template importiert

en: Template inserted
de_DE: Template eingefügt

en: Template insert failed: This template has no data
de_DE: Template-Einfügung fehlgeschlagen: Dieses Template enthält keine Daten

en: Template overridden
de_DE: Template überschrieben

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
de_DE: neue Vorlagen wurden veröffentlicht, seit du Bricks abgebrochen hast.

en: Template saved
de_DE: Template gespeichert

en: Template settings
de_DE: Template-Einstellungen

en: Template tags
de_DE: Template-Tags

en: Select the type of template you want to create:
de_DE: Wähle den Typ der Vorlage aus, die du erstellen möchtest:

en: Text align
de_DE: Textausrichtung

en: Textarea
de_DE: Textfeld

en: Text decoration
de_DE: Textdekoration

en: Text shadow
de_DE: Textschatten

en: Text transform
de_DE: Texttransformation

en: Text wrap
de_DE: Textumbruch

en: Theme Style
de_DE: Theme-Stil

en: Currently all matching theme styles are loaded. To load only the most specific theme style, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
de_DE: Derzeit werden alle passenden Theme-Stile geladen. Um nur den spezifischsten Theme-Stil zu laden, passe deine Einstellungen unter „Theme-Stile: Lademethode“ an.

en: Currently only the most specific theme style is loaded. To load all matching theme styles, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
de_DE: Derzeit wird nur der spezifischste Theme-Style geladen. Um alle passenden Theme-Styles zu laden, passe deine Einstellungen unter „Theme-Styles: Lademethode“ an.

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
de_DE: Lege Bedingung(en) fest, um den ausgewählten Theme-Style auf deine gesamte Website oder bestimmte Bereiche anzuwenden.

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
de_DE: Der eingegebene Style-Name existiert bereits. Bitte wähle einen anderen Namen.

note: translators: %s: Theme Styles link
en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
de_DE: Wähle einen Theme-Style aus oder erstelle einen neuen, um deine Website (%s) zu gestalten.

en: learn more
de_DE: mehr erfahren

en: Theme style created
de_DE: Theme-Style erstellt

en: Theme style deleted
de_DE: Theme-Style gelöscht

en: New theme style name
de_DE: Neuer Theme-Style-Name

en: Style saved
de_DE: Style gespeichert

en: Toggle
de_DE: Umschalten

en: Top left
de_DE: Oben links

en: Top center
de_DE: Oben mittig

en: Top right
de_DE: Oben rechts

en: Typography
de_DE: Typografie

en: Transform
de_DE: Transformieren

en: Translate X
de_DE: Verschieben x

en: Translate Y
de_DE: Verschieben y

en: Scale X
de_DE: Skalieren x

en: Scale Y
de_DE: Skalieren y

en: Rotate X
de_DE: Rotieren x

en: Rotate Y
de_DE: Rotieren y

en: Rotate Z
de_DE: Rotieren z

en: Skew X
de_DE: Schräg x

en: Skew Y
de_DE: Schräg y

en: Trash
de_DE: Papierkorb

en: Trash is empty
de_DE: Papierkorb ist leer

en: Unconnected
de_DE: Nicht verbunden

en: Unconnected properties detected. Edit your component or any of its children to connect your properties to a specific setting.
de_DE: Nicht verbundene Eigenschaften erkannt. Bearbeite deine Komponente oder eines ihrer Kinder, um deine Eigenschaften mit einer bestimmten Einstellung zu verbinden.

en: Underline
de_DE: Unterstreichen

en: Undo
de_DE: Rückgängig

en: Unlink
de_DE: Verknüpfung aufheben

en: Unlink component
de_DE: Komponente entkoppeln

en: Are you sure you want to unlink this component?
de_DE: Bist du sicher, dass du diese Komponente entkoppeln möchtest?

en: Unlock
de_DE: Entsperren

en: Unlocked
de_DE: Entsperrt

en: Your Unsplash API key is not valid.
de_DE: Dein Unsplash API-Schlüssel ist nicht gültig.

note: translators: %s: API keys link
en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
de_DE: Unsplash API-Schlüssel erforderlich! Füge den Schlüssel im Dashboard unter: %s hinzu

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
de_DE: Ratenlimit für diese Stunde erreicht. Bitte warte bis zur nächsten vollen Stunde, bis es zurückgesetzt wird.

en: Type keyword, hit enter.
de_DE: Stichwort eingeben, Enter drücken.

en: Uncategorized
de_DE: Nicht kategorisiert

en: Understanding the layout
de_DE: Das Layout verstehen

en: Select/enter unit
de_DE: Einheit auswählen/eingeben

en: Unpin
de_DE: Lösen

en: Unpinned
de_DE: Gelöst

en: Unsigned code
de_DE: Nicht signierter Code

en: Set Unsplash API Key
de_DE: Unsplash API-Schlüssel festlegen

en: Unused on this page
de_DE: Unbenutzt auf dieser Seite

en: Unused on this site
de_DE: Unbenutzt auf dieser Website

en: Unwrap
de_DE: Auspacken

en: Update
de_DE: Aktualisieren

en: Updating references to %s global variable(s) across the entire site...
de_DE: Aktualisiere Verweise auf %s globale Variable(n) auf der gesamten Website...

en: Updated
de_DE: Aktualisiert

en: Uppercase
de_DE: Großbuchstaben

en: Place this query on the single product page.
de_DE: Platziere diese Abfrage auf der Einzelproduktseite.

en: URL parameter
de_DE: URL-Parameter

en: Use in block editor
de_DE: Verwendung im Block-Editor

en: Used on this page
de_DE: Verwendet auf dieser Seite

en: Used on this site
de_DE: Verwendet auf dieser Website

en: Use min/max
de_DE: Min/Max verwenden

en: Use %s when adding columns/rows
de_DE: Verwende %s beim Hinzufügen von Spalten/Zeilen

en: User profile
de_DE: Benutzerprofil

en: Username
de_DE: Benutzername

en: Validating
de_DE: Validierung

en: Value
de_DE: Wert

en: Variable name already exists
de_DE: Variablenname existiert bereits

en: Variables
de_DE: Variablen

en: Variables duplicated
de_DE: Variablen dupliziert

en: Variables imported
de_DE: Variablen importiert

en: Variables renamed
de_DE: Variablen umbenannt

en: Would you like to import the variable categories as well?
de_DE: Möchtest du auch die Variablenkategorien importieren?

en: Variable name
de_DE: Variablenname

en: New variable name
de_DE: Neuer Variablenname

en: Variable name missing
de_DE: Variablenname fehlt

en: Vertical
de_DE: Vertikal

en: Vertical alignment
de_DE: Vertikale Ausrichtung

en: Video URL
de_DE: Video-URL

en: View classes
de_DE: Klassen anzeigen

en: View on frontend
de_DE: Im Frontend anzeigen

en: Visible
de_DE: Sichtbar

en: Visibility
de_DE: Sichtbarkeit

en: Visit docs
de_DE: Dokumentation ansehen

en: Visual grid builder
de_DE: Visueller Raster-Builder

en: White space
de_DE: Leerraum

en: Wrap
de_DE: Umbruch

en: No wrap
de_DE: Kein Umbruch

en: X axis
de_DE: X-Achse

en: Y axis
de_DE: Y-Achse

en: You
de_DE: Du

en: You are missing out!
de_DE: Du verpasst etwas!

en: Z-index
de_DE: Z-Index

en: Failed to create font
de_DE: Schriftart konnte nicht erstellt werden

en: Error processing font files
de_DE: Fehler beim Verarbeiten der Schriftartdateien

en: Error uploading font
de_DE: Fehler beim Hochladen der Schriftart

en: Invalid font file
de_DE: Ungültige Schriftartdatei

en: Remove from favorites
de_DE: Aus Favoriten entfernen

en: Select font file
de_DE: Schriftartdatei auswählen

en: Click
de_DE: Klick

en: Focus
de_DE: Fokus

en: Mouse enter
de_DE: Maus betreten

en: Mouse leave
de_DE: Maus verlassen

en: Enter viewport
de_DE: Viewport betreten

en: Leave viewport
de_DE: Viewport verlassen

en: Animation end
de_DE: Animation beendet

en: Form
de_DE: Formular

en: Submit
de_DE: Absenden

en: Success
de_DE: Erfolg

en: Window
de_DE: Fenster

en: Content loaded
de_DE: Inhalt geladen

en: Mouse leave window
de_DE: Maus verlässt Fenster

en: Empty
de_DE: Leer

en: Not empty
de_DE: Nicht leer

en: Added to cart
de_DE: Zum Warenkorb hinzugefügt

en: Adding to cart
de_DE: Wird in den Warenkorb gelegt

en: Removed from cart
de_DE: Aus Warenkorb entfernt

en: Cart updated
de_DE: Warenkorb aktualisiert

en: Coupon applied
de_DE: Gutschein angewendet

en: Coupon removed
de_DE: Gutschein entfernt

en: Interaction
de_DE: Interaktion

en: Trigger
de_DE: Auslöser

en: Allow the element's normal click behavior (like following links) instead of blocking it.
de_DE: Erlaube das normale Klickverhalten des Elements (wie das Folgen von Links), anstatt es zu blockieren.

note: translators: %s is the value for root margin
en: To trigger the interaction when 50%% of the element is in the viewport, set the rootMargin to %s.
de_DE: Um die Interaktion auszulösen, wenn 50%% des Elements im Viewport sind, setze den rootMargin auf %s.

en: Supported filters
de_DE: Unterstützte Filter

en: Active filters
de_DE: Aktive Filter

en: Datepicker
de_DE: Datumsauswahl

en: Range
de_DE: Bereich

en: Scroll offset
de_DE: Scroll-Offset

en: Target interaction ID
de_DE: Ziel-Interaktions-ID

en: Previous interaction ID
de_DE: Vorherige Interaktions-ID

en: Current interaction ID
de_DE: Aktuelle Interaktions-ID

en: Click element
de_DE: Element anklicken

en: Set attribute
de_DE: Attribut setzen

en: Remove attribute
de_DE: Attribut entfernen

en: Toggle attribute
de_DE: Attribut umschalten

en: Toggle offcanvas
de_DE: Offcanvas umschalten

en: Start animation
de_DE: Animation starten

en: Scroll to
de_DE: Scrollen zu

en: (Function)
de_DE: (Funktion)

en: Map
de_DE: Karte

en: Clear form
de_DE: Formular leeren

en: Browser storage
de_DE: Browser-Speicher

en: Window storage
de_DE: Fenster-Speicher

en: Session storage
de_DE: Sitzungs-Speicher

en: Local storage
de_DE: Lokaler Speicher

en: Animation duration
de_DE: Animationsdauer

en: Animation delay
de_DE: Animationsverzögerung

en: Target form selector
de_DE: Zielformular-Selektor

en: Target
de_DE: Ziel

en: Self
de_DE: Selbst

en: Do not set this interaction on a Toggle element.
de_DE: Setze diese Interaktion nicht auf ein Umschalt-Element.

en: Info Box
de_DE: Info-Box

en: Context type
de_DE: Kontexttyp

en: Set if your dynamic data in AJAX popup is rendered incorrectly.
de_DE: Setze dies, wenn deine dynamischen Daten im AJAX-Popup falsch gerendert werden.

en: Context ID
de_DE: Kontext-ID

en: Function name
de_DE: Funktionsname

en: JavaScript function name without parentheses or window object.
de_DE: JavaScript-Funktionsname ohne Klammern oder window-Objekt.

en: Arguments
de_DE: Argumente

en: Use %s to pass data such as the source and target elements to your custom function.
de_DE: Verwenden Sie %s, um Daten wie die Quell- und Zielelemente an Ihre benutzerdefinierte Funktion zu übergeben.

en: Run only once
de_DE: Nur einmal ausführen

en: Run this interaction if the following conditions are met.
de_DE: Führe diese Interaktion aus, wenn die folgenden Bedingungen erfüllt sind.

en: Exists
de_DE: Existiert

en: Not exists
de_DE: Existiert nicht

en: Invalid license key.
de_DE: Ungültiger Lizenzschlüssel.

en: No license for provided license key found.
de_DE: Keine Lizenz für den angegebenen Lizenzschlüssel gefunden.

en: License activated.
de_DE: Lizenz aktiviert.

en: No license key found.
de_DE: Kein Lizenzschlüssel gefunden.

en: License re-validated successfully.
de_DE: Die Lizenz wurde erfolgreich revalidiert.

note: translators: %s is the name of the theme.
en: Welcome to %s
de_DE: Willkommen bei %s

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
de_DE: Aktiviere deine Lizenz, um mit Bricks zu bearbeiten, One-Click-Updates zu erhalten und Zugang zu allen Community-Vorlagen zu bekommen.

en: Activate license
de_DE: Lizenz aktivieren

en: Error: Invalid license key
de_DE: Fehler: Ungültiger Lizenzschlüssel

en: Your provided license key is invalid. Please deactivate and then reactivate your license.
de_DE: Dein angegebener Lizenzschlüssel ist ungültig. Bitte deaktiviere und reaktiviere dann deine Lizenz.

en: Error: License mismatch
de_DE: Fehler: Lizenz stimmt nicht überein

en: Your website does not match your license key. Please deactivate and then reactivate your license.
de_DE: Deine Website stimmt nicht mit deinem Lizenzschlüssel überein. Bitte deaktiviere und reaktiviere dann deine Lizenz.

en: Maintenance
de_DE: Wartung

en: Coming soon
de_DE: Demnächst verfügbar

en: Maintenance mode
de_DE: Wartungsmodus

en: Password protected
de_DE: Passwortgeschützt

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
de_DE: Dieser Inhalt ist passwortgeschützt. Um ihn anzusehen, gib bitte dein Passwort unten ein:

en: Your password
de_DE: Dein Passwort

en: Incorrect password.
de_DE: Falsches Passwort.

en: Align main axis
de_DE: Hauptachse ausrichten

en: Align cross axis
de_DE: Achse ausrichten

en: Close on
de_DE: Schließen bei

en: Backdrop
de_DE: Hintergrund

en: Scroll to top
de_DE: Nach oben scrollen

en: Scroll to top of popup when popup opens.
de_DE: Zum Anfang des Popups scrollen, wenn es sich öffnet.

en: Disable auto focus
de_DE: Autofokus deaktivieren

en: Don't focus on first focusable element inside popup when popup opens.
de_DE: Fokussiere nicht auf das erste fokussierbare Element im Popup, wenn es sich öffnet.

en: Enable if this popup template is for a map "Info Box".
de_DE: Aktiviere dies, wenn diese Popup-Vorlage für eine Karten-„Info-Box“ bestimmt ist.

en: Outer width of the info box popup.
de_DE: Äußere Breite der Info-Box-Popup.

en: Fetch content via AJAX
de_DE: Inhalt per AJAX laden

en: Only supports Post, Term, and User context. More context are available inside the "Interaction" settings that open this popup.
de_DE: Unterstützt nur Post-, Term- und Benutzerkontext. Weitere Kontexte sind in den „Interaktions“-Einstellungen verfügbar, die dieses Popup öffnen.

en: Quick View
de_DE: Schnellansicht

en: Tick if this popup is for WooCommerce Quick View.
de_DE: Aktiviere dies, wenn dieses Popup für die WooCommerce-Schnellansicht bestimmt ist.

en: Shows when popup content is fetched via AJAX.
de_DE: Wird angezeigt, wenn Popup-Inhalte über AJAX abgerufen werden.

en: CSS Selector
de_DE: CSS-Selektor

en: Choose at which breakpoint do you want to start showing this popup or on which specific breakpoints.
de_DE: Wähle aus, ab welchem Breakpoint oder auf welchen spezifischen Breakpoints du dieses Popup anzeigen möchtest.

en: Start display at breakpoint
de_DE: Anzeige ab Breakpoint starten

en: Display on breakpoints
de_DE: Auf Breakpoints anzeigen

en: Disable backdrop
de_DE: Hintergrund deaktivieren

en: Transition
de_DE: Übergang

en: Min. width
de_DE: Min. Breite

en: Max. width
de_DE: Max. Breite

en: Min. height
de_DE: Min. Höhe

en: Max. height
de_DE: Max. Höhe

en: Popup limit
de_DE: Popup-Limit

en: Limit how often this popup appears.
de_DE: Begrenze, wie oft dieses Popup erscheint.

en: Per page load
de_DE: Pro Seitenladung

en: Per session
de_DE: Pro Sitzung

en: Across sessions
de_DE: Über Sitzungen hinweg

en: Show again after .. hours
de_DE: Erneut anzeigen nach .. Stunden

en: Every 5 minutes
de_DE: Alle 5 Minuten

en: All indexing jobs completed.
de_DE: Alle Indexierungsaufgaben abgeschlossen.

en: Total jobs
de_DE: Gesamtaufgaben

en: Current job
de_DE: Aktuelle Aufgabe

en: Progress
de_DE: Fortschritt

note: translators: %s: human-readable time difference translators: %s: Human time diff
en: %s ago
de_DE: Vor %s

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
de_DE: J. M @ H:i

en: Sidebar
de_DE: Seitenleiste

en: Edit header
de_DE: Header bearbeiten

en: Edit footer
de_DE: Footer bearbeiten

note: translators: %s: "Bricks" (theme name) translators: %s: "WordPress"
en: Rendered with %s
de_DE: Gerendert mit %s

note: translators: %s: "Bricks" (theme name) translators: %s: "WordPress"
en: Render with %s
de_DE: Rendern mit %s

en: No repeat
de_DE: Keine Wiederholung

en: Repeat-x
de_DE: Wiederholung-x

en: Repeat-y
de_DE: Wiederholung-y

en: High
de_DE: Hoch

en: Extra large
de_DE: Extra groß

en: Primary
de_DE: Primär

en: Secondary
de_DE: Sekundär

en: Dark
de_DE: Dunkel

en: Warning
de_DE: Warnung

en: Danger
de_DE: Gefahr

en: Dashed
de_DE: Gestrichelt

en: Double
de_DE: Doppelt

en: Groove
de_DE: Rille

en: Ridge
de_DE: Grat

en: Outset
de_DE: Erhaben

en: Scale down
de_DE: Herunterskalieren

en: Password protection
de_DE: Passwortschutz

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
de_DE: Datei wurde aufgrund eines Bereinigungsfehlers nicht hochgeladen. Bitte überprüfe die SVG-Datei oder kontaktiere uns.

en: My Templates
de_DE: Meine Templates

en: Add New Template
de_DE: Neues Template hinzufügen

en: New Template
de_DE: Neues Template

en: View Template
de_DE: Template ansehen

en: View Templates
de_DE: Templates ansehen

en: Search Templates
de_DE: Templates durchsuchen

en: No Templates found
de_DE: Keine Templates gefunden

en: No Template found in Trash
de_DE: Keine Templates im Papierkorb gefunden

en: All Templates
de_DE: Alle Templates

en: Template Tags
de_DE: Template-Tags

en: Template Tag
de_DE: Template-Tag

en: All Template Tags
de_DE: Alle Template-Tags

en: Edit Template Tag
de_DE: Template-Tag bearbeiten

en: View Template Tag
de_DE: Template-Tag ansehen

en: Update Template Tag
de_DE: Template-Tag aktualisieren

en: Add New Template Tag
de_DE: Neues Template-Tag hinzufügen

en: New Template Name
de_DE: Neuer Templatename

en: Search Template Tags
de_DE: Template-Tags durchsuchen

en: No Template Tag found
de_DE: Kein Template-Tag gefunden

en: Template Bundles
de_DE: Template-Bundles

en: Template Bundle
de_DE: Template-Bundle

en: All Template Bundles
de_DE: Alle Template-Bundles

en: Edit Template Bundle
de_DE: Template-Bundle bearbeiten

en: View Template Bundle
de_DE: Template-Bundle ansehen

en: Update Template Bundle
de_DE: Template-Bundle aktualisieren

en: Add New Template Bundle
de_DE: Neues Template-Bundle hinzufügen

en: Search Template Bundles
de_DE: Template-Bundles durchsuchen

en: No Template Bundle found
de_DE: Kein Template-Bundle gefunden

en: Not allowed: Infinite template loop.
de_DE: Nicht erlaubt: Endlose Template-Schleife.

en: Your selected template is empty.
de_DE: Dein ausgewähltes Template ist leer.

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
de_DE: Die Website, von der du Templates anforderst, hat den Zugriff auf ihre Templates deaktiviert.

en: Sorry, but no site URL has been provided.
de_DE: Entschuldigung, aber es wurde keine Website-URL angegeben.

note: translators: %1$s: site URL, %2$s: current site URL
en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
de_DE: Deine Website (%1$s) hat keine Berechtigung, auf Templates von %2$s zuzugreifen

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
de_DE: Die Website, von der du Templates anforderst, benötigt ein Passwort für Remote-Templates.

en: Your remote templates password is incorrect.
de_DE: Dein Passwort für Remote-Templates ist falsch.

en: Wireframes provide basic structural templates that serve as a starting point for designing a layout. They are based on classes and variables.
de_DE: Wireframes bieten grundlegende Strukturvorlagen, die als Ausgangspunkt für die Gestaltung eines Layouts dienen. Sie basieren auf Klassen und Variablen.

en: Design sets
de_DE: Design-Sets

en: Contextual spacing
de_DE: Kontextueller Abstand

note: translators: %s: theme name
en: Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.
de_DE: Dein Theme (%s) enthält veraltete Kopien einiger WooCommerce-Template-Dateien.

note: translators: %1$s: theme name
en: Notice from %1$s: But don't worry. %1$s regularly updates all WooCommerce template files with each new release. If you are on the latest version and see this message, any necessary compatibility enhancements will be included in the next update.
de_DE: Hinweis von %1$s: Aber keine Sorge. %1$s aktualisiert regelmäßig alle WooCommerce-Template-Dateien mit jeder neuen Version. Wenn du die neueste Version verwendest und diese Meldung siehst, werden alle notwendigen Kompatibilitätsverbesserungen in das nächste Update aufgenommen.

en: Sale
de_DE: Angebot

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
de_DE: Dieser Template-Typ wird automatisch auf der richtigen Seite gerendert.

en: Archive (products)
de_DE: Archiv (Produkte)

en: Cart contents
de_DE: Warenkorb-Inhalt

en: Adding
de_DE: Hinzufügen

en: Set the status of each element, native and custom, in the builder and frontend.
de_DE: Lege den Status jedes Elements, nativ und benutzerdefiniert, im Builder und Frontend fest.

en: Element is visible in the builder and frontend. This is the default behaviour.
de_DE: Element ist im Builder und Frontend sichtbar. Dies ist das Standardverhalten.

en: Element is not visible in the builder elements panel, but still rendered in the builder and frontend.
de_DE: Element ist im Builder-Elementpanel nicht sichtbar, wird aber im Builder und Frontend weiterhin gerendert.

en: Element is not visible in the builder nor on the frontend.
de_DE: Element ist weder im Builder noch im Frontend sichtbar.

en: Filter by
de_DE: Filtern nach

en: Unused elements
de_DE: Unbenutzte Elemente

en: Native elements
de_DE: Native Elemente

en: Custom elements
de_DE: Benutzerdefinierte Elemente

en: Usage
de_DE: Nutzung

en: Mandatory
de_DE: Obligatorisch

en: Installed version
de_DE: Installierte Version

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
de_DE: Obwohl es super verlockend ist, sofort mit Bricks zu editieren, wirst du eine viel bessere Erfahrung machen, wenn du schnell den Abschnitt „Erste Schritte“ der Bricks Academy durchgehst, um zu lernen, wie du Bricks am produktivsten nutzt.

en: How Editing With Bricks Works
de_DE: Wie das Editieren mit Bricks funktioniert

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
de_DE: Sobald du mit der Funktionsweise von Bricks vertraut bist, ist es eine gute Idee, etwas über Templates zu lernen. So erstellst du den Header, Footer und alle anderen Arten von wiederverwendbaren Inhalten deiner Website, wie z.B. Blog-Post-Layouts, Archive, deine Suchergebnisse und Fehlerseiten.

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
de_DE: Die Artikel zu „Funktionen“ behandeln Themen wie die Unsplash-Integration, benutzerdefinierten Code (CSS & JS), Farbverläufe, Seitenleisten, Formteiler, globale Elemente usw.

en: Features
de_DE: Funktionen

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
de_DE: Falls du Entwickler bist, kannst du Bricks noch weiter anpassen mit benutzerdefinierten Hooks, Filtern oder indem du deine eigenen Elemente erstellst.

en: Developer
de_DE: Entwickler

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
de_DE: Bei Fragen zu Bricks sende bitte eine E-Mail an help@bricksbuilder.io. Wenn du wissen möchtest, was gerade in Entwicklung ist, schau dir unsere öffentliche Roadmap an. Dort kannst du auch deine eigenen Funktionswünsche einreichen, die andere bewerten und kommentieren können.

en: Get In Touch
de_DE: Kontakt aufnehmen

note: translators: %s = Bricks account URL
en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
de_DE: Melde dich bei %s an, um deinen Lizenzschlüssel abzurufen oder kopiere & füge ihn aus deiner Kaufbestätigungs-E-Mail ein.

en: your account
de_DE: deinem Konto

en: Please copy & paste your license key in here ..
de_DE: Bitte kopiere & füge deinen Lizenzschlüssel hier ein ..

en: License key format
de_DE: Lizenzschlüssel-Format

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
de_DE: Du kannst deine Lizenz verwalten, die Zahlungsmethode aktualisieren und deine Rechnungen direkt in %s einsehen.

en: Deactivate license
de_DE: Lizenz deaktivieren

en: Re-validate license
de_DE: Lizenz revalidieren

en: Export Settings
de_DE: Einstellungen exportieren

en: Import Settings
de_DE: Einstellungen importieren

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
de_DE: Wähle deine JSON-Einstellungsdatei von deinem Computer aus und importiere sie.

en: Import settings
de_DE: Einstellungen importieren

en: API keys
de_DE: API-Schlüssel

en: deprecated
de_DE: veraltet

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and must be converted to components or unlinked.
de_DE: Globale Elemente sind seit Version 2.0 veraltet und müssen in Komponenten umgewandelt oder entkoppelt werden.

en: Click the button to retrieve a list of all global element instances. Then review and convert them to components either individually, in bulk, or by manually unlinking them in the builder. Once done, please delete all global elements from the elements panel in the builder.
de_DE: Klicke auf den Button, um eine Liste aller globalen Element-Instanzen zu erhalten. Überprüfe sie dann und wandle sie einzeln, in Gruppen oder durch manuelles Entkoppeln im Builder in Komponenten um. Lösche anschließend bitte alle globalen Elemente aus dem Elemente-Panel im Builder.

en: Global elements review
de_DE: Überprüfung globaler Elemente

en: Convert to components
de_DE: In Komponenten umwandeln

en: Nestable
de_DE: Verschachtelbar

en: Nestable elements can't be converted to components. You can either unlink them manually by right-clicking the global element in the builder or convert them automatically by clicking the "Convert to components" button above and then confirm the prompt.
de_DE: Verschachtelbare Elemente können nicht in Komponenten umgewandelt werden. Du kannst sie entweder manuell entkoppeln, indem du mit der rechten Maustaste auf das globale Element im Builder klickst, oder sie automatisch umwandeln, indem du auf den Button „In Komponenten umwandeln“ oben klickst und dann die Aufforderung bestätigst.

note: translators: %s: "Bricks" (theme name)
en: Select post types to edit with %s.
de_DE: Wähle Beitragstypen aus, die mit %s bearbeitet werden sollen.

en: Block editor
de_DE: Block-Editor

en: Convert Block editor data into Bricks data and vice versa.
de_DE: Konvertiere Block-Editor-Daten in Bricks-Daten und umgekehrt.

note: translators: %s = "Bricks" (theme name)
en: Load Block editor data into %s
de_DE: Block Editor Daten in %s laden

note: translators: %s = "Bricks" (theme name)
en: Save %s data as Block editor data
de_DE: Daten %s als Blockeditor-Daten speichern

en: Experimental
de_DE: Experimentell

note: translators: %s = "Bricks" (theme name)
en: %s components in the block editor
de_DE: %s Komponenten im Block-Editor

en: Disabled (default)
de_DE: Deaktiviert (Standard)

en: Enable individual components manually
de_DE: Aktiviere einzelne Komponenten manuell

en: Enable all components automatically
de_DE: Aktiviere alle Komponenten automatisch

en: Determines how components are made available in the block editor.
de_DE: Legt fest, wie Komponenten im Blockeditor verfügbar gemacht werden.

en: SVG uploads
de_DE: SVG-Uploads

note: translators: %s = article link
en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
de_DE: SVG-Dateien beschreiben Bilder im XML-Format und können daher schädlichen Code enthalten. Wenn %s aktiviert ist, versucht Bricks, SVG-Dateien während des Uploads zu bereinigen.

en: Miscellaneous
de_DE: Verschiedenes

en: Disable global class manager
de_DE: Globalen Klassen-Manager deaktivieren

en: Disable CSS variables manager
de_DE: CSS-Variablen-Manager deaktivieren

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
de_DE: Bricks Open Graph Meta-Tags deaktivieren

en: Disable Bricks SEO meta tags
de_DE: Bricks SEO Meta-Tags deaktivieren

en: Generate custom image sizes
de_DE: Benutzerdefinierte Bildgrößen generieren

en: Add element ID as needed
de_DE: Element-ID nach Bedarf hinzufügen

en: Disable "Skip links"
de_DE: „Skiplinks“ deaktivieren

en: Smooth scroll
de_DE: Sanftes Scrollen

note: translators: %s = "Delete Bricks data" button
en: Enable "%s" button
de_DE: „%s“-Button aktivieren

en: Query Bricks data in search results
de_DE: Bricks-Daten in Suchergebnissen abfragen

en: Theme styles
de_DE: Theme-Stile

en: Loading method
de_DE: Lademethode

en: Most specific
de_DE: Spezifischste

en: Load all matching theme styles
de_DE: Alle passenden Theme-Stile laden

en: By default, only the most specific theme style is loaded. To load all theme styles whose conditions are met, select "Load all matching theme styles".
de_DE: Standardmäßig wird nur der spezifischste Theme-Stil geladen. Um alle Theme-Stile zu laden, deren Bedingungen erfüllt sind, wähle „Alle passenden Theme-Stile laden“.

en: Duplicate content
de_DE: Inhalte duplizieren

en: Enable
de_DE: Aktivieren

en: Disable globally
de_DE: Global deaktivieren

en: Disable for WordPress data
de_DE: Für WordPress-Daten deaktivieren

en: Duplicate content is available to all users with the %s capability. Use this feature for any post or page to ensure that all relevant WordPress and/or Bricks data is duplicated accurately.
de_DE: Die Funktion zum Duplizieren von Inhalten steht allen Benutzern mit der %s-Berechtigung zur Verfügung. Verwende diese Funktion für beliebige Beiträge oder Seiten, um sicherzustellen, dass alle relevanten WordPress- und/oder Bricks-Daten genau dupliziert werden.

en: Filter for more advanced duplicate content rules
de_DE: Filter für erweiterte Regeln zum Duplizieren von Inhalten

en: Form submissions
de_DE: Formular-Übermittlungen

en: Save form submissions in database
de_DE: Formular-Übermittlungen in Datenbank speichern

en: Enable form submission access for specific user roles. Edit the user's profile directly to grant access to a specific user.
de_DE: Aktiviere den Zugriff auf Formular-Übermittlungen für bestimmte Benutzerrollen. Bearbeite das Benutzerprofil direkt, um einem bestimmten Benutzer Zugriff zu gewähren.

en: Reset database table
de_DE: Datenbanktabelle zurücksetzen

en: Delete database table
de_DE: Datenbanktabelle löschen

en: Queries of the types "Post", "Term", and "User" are supported.
de_DE: Abfragen der Typen „Beitrag“, „Begriff“ und „Benutzer“ werden unterstützt.

en: Avoid using in combination with third-party filter plugins.
de_DE: Vermeide die Verwendung in Kombination mit Filter-Plugins von Drittanbietern.

en: The query filter database is outdated. Please click "Regenerate filter index" button to update it.
de_DE: Die Abfrage-Filter-Datenbank ist veraltet. Bitte klicke auf den Button „Filter-Index neu generieren“, um sie zu aktualisieren.

en: Custom fields integration
de_DE: Integration benutzerdefinierter Felder

en: Provider
de_DE: Anbieter

en: Regenerate filter index
de_DE: Filter-Index neu generieren

en: Click "Regenerate filter index" to regenerate the query filter index for your entire website.
de_DE: Klicke auf „Filter-Index neu generieren“, um den Abfrage-Filter-Index für deine gesamte Website neu zu erstellen.

en: Click "Continue filter index" to immediately run any remaining/queued filter index jobs instead of waiting for the next WP cronjob.
de_DE: Klicke auf „Filter-Index fortsetzen“, um sofort alle verbleibenden/in der Warteschlange befindlichen Filter-Index-Jobs auszuführen, anstatt auf den nächsten WP-Cronjob zu warten.

en: Fix corrupted database
de_DE: Beschädigte Datenbank reparieren

en: Continue index job
de_DE: Index-Job fortsetzen

en: Remove all index jobs
de_DE: Alle Index-Jobs entfernen

en: Click this button to remove all index jobs. Useful if your index jobs are stuck due to unknown reasons. You should regenerate the filter index afterwards.
de_DE: Klicke auf diesen Button, um alle Index-Jobs zu entfernen. Nützlich, wenn deine Index-Jobs aus unbekannten Gründen stecken geblieben sind. Du solltest danach den Filter-Index neu generieren.

en: Indexing job is stuck?
de_DE: Indexierungsjob steckt fest?

en: Custom breakpoints
de_DE: Benutzerdefinierte Breakpoints

note: translators: %s = article link
en: %s are best configured before you start working on your site.
de_DE: %s sollten am besten konfiguriert werden, bevor du mit der Arbeit an deiner Website beginnst.

en: Regenerate CSS files
de_DE: CSS-Dateien neu generieren

note: translators: %s = article link
en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
de_DE: Das Ausführen des %s erkennt veraltete Bricks-Daten und aktualisiert sie automatisch auf die neueste Syntax.

en: Converter
de_DE: Konverter

en: Please create a full-site backup before running the converter.
de_DE: Bitte erstelle ein vollständiges Website-Backup, bevor du den Konverter ausführst.

en: Convert "Container" to new "Section" & "Block" elements
de_DE: „Container“ in neue „Sektion“- & „Block“-Elemente umwandeln

en: Convert element IDs & classes
de_DE: Element-IDs & -Klassen konvertieren

en: Add "position: relative" as needed
de_DE: „position: relative“ nach Bedarf hinzufügen

en: Entry animation to interaction
de_DE: Eingangsanimation zur Interaktion

en: Custom authentication pages
de_DE: Benutzerdefinierte Authentifizierungsseiten

note: translators: %s = article link
en: %s allow you to render custom pages for the user login, registration, lost and reset password.
de_DE: %s ermöglichen es dir, benutzerdefinierte Seiten für die Benutzeranmeldung, Registrierung sowie für verlorene und zurückgesetzte Passwörter zu erstellen.

en: Registration
de_DE: Registrierung

en: WordPress authentication page access
de_DE: Zugriff auf WordPress-Authentifizierungsseite

en: Redirect to custom authentication page
de_DE: Weiterleitung zu benutzerdefinierter Authentifizierungsseite

en: Home URL
de_DE: Start-URL

en: Redirect to specific page
de_DE: Weiterleitung zu bestimmter Seite

en: Determines what happens when someone visits a default WordPress authentication URL (%s). Only applies when custom pages above have been set. Caution: If hiding default paths, remember your custom page URLs to avoid lockout.
de_DE: Legt fest, was passiert, wenn jemand eine Standard-WordPress-Authentifizierungs-URL (%s) besucht. Gilt nur, wenn oben benutzerdefinierte Seiten festgelegt wurden. Vorsicht: Wenn du Standardpfade verbirgst, merke dir deine benutzerdefinierten Seiten-URLs, um eine Aussperrung zu vermeiden.

en: Redirect to
de_DE: Weiterleiten zu

en: When someone visits a default WordPress authentication URL (%s), they are redirected to this selected page.
de_DE: Wenn jemand eine Standard-WordPress-Authentifizierungs-URL (%s) besucht, wird er zu dieser ausgewählten Seite weitergeleitet.

en: Disable custom authentication page bypass
de_DE: Umgehung der benutzerdefinierten Authentifizierungsseite deaktivieren

en: By default, users can access the default WordPress auth pages by adding %1$s to the URL, bypassing custom authentication pages. Enable this setting to remove this bypass option and always use your custom authentication pages and behavior as set above.
de_DE: Standardmäßig können Benutzer auf die Standard-WordPress-Authentifizierungsseiten zugreifen, indem sie %1$s zur URL hinzufügen und so benutzerdefinierte Authentifizierungsseiten umgehen. Aktiviere diese Einstellung, um diese Umgehungsoption zu entfernen und immer deine benutzerdefinierten Authentifizierungsseiten und das oben festgelegte Verhalten zu verwenden.

en: User activation
de_DE: Benutzeraktivierung

en: Send an email to every newly registered user with an activation link that must be clicked to activate their account.
de_DE: Sende eine E-Mail an alle neu registrierten Nutzer/innen mit einem Aktivierungslink, der angeklickt werden muss, um ihr Konto zu aktivieren.

en: There is an "Activation status" column under "Users", where you can manually set the status to active/inactive and resend the activation email.
de_DE: Unter "Benutzer" gibt es eine Spalte "Aktivierungsstatus", in der du den Status manuell auf aktiv/inaktiv setzen und die Aktivierungs-E-Mail erneut versenden kannst.

en: Enable to require user to verify the email after registration through an activation link.
de_DE: Aktiviere die Option, dass der/die Nutzer/in seine/ihre E-Mail nach der Registrierung über einen Aktivierungslink verifizieren muss.

en: This feature affects all new user registrations, not just those submitted via the Form element.
de_DE: Diese Funktion betrifft alle neuen Benutzeranmeldungen, nicht nur die, die über das Formularelement übermittelt werden.

en: Auto login after activation
de_DE: Automatische Anmeldung nach Aktivierung

en: Enable to automatically log the user in after successful email verification.
de_DE: Aktiviere diese Option, um den Benutzer nach erfolgreicher E-Mail-Verifizierung automatisch anzumelden.

en: Verification success page
de_DE: Erfolgsseite der Überprüfung

en: Verification failure page
de_DE: Seite für fehlgeschlagene Überprüfungen

en: From email address
de_DE: Absender-E-Mail-Adresse

en: From name
de_DE: Absendername

en: Email content
de_DE: E-Mail-Inhalt

en: HTML email
de_DE: HTML-E-Mail

en: Password protection limits access to content on the rendered frontend only. It does not restrict alternative access methods (e.g. REST API). For sensitive data, consider stricter security controls.
de_DE: Der Passwortschutz beschränkt den Zugriff auf Inhalte nur im gerenderten Frontend. Er schränkt alternative Zugriffsmethoden (z.B. REST API) nicht ein. Erwäge für sensible Daten strengere Sicherheitskontrollen.

en: Orphaned elements
de_DE: Verwaiste Elemente

en: Check for orphaned elements on builder save
de_DE: Auf verwaiste Elemente beim Speichern des Builders prüfen

note: translators: %1$s: Link to orphaned elements documentation, %2$s: URL parameter
en: Checks for %1$s on builder save to check for orphaned elements. Always checked on load regardless of this setting. Can also be manually enabled by adding %2$s to the builder URL.
de_DE: Prüft auf %1$s beim Speichern des Builders, um verwaiste Elemente zu finden. Wird unabhängig von dieser Einstellung immer beim Laden geprüft. Kann auch manuell aktiviert werden, indem %2$s zur Builder-URL hinzugefügt wird.

en: Scan your site for orphaned elements that may cause issues.
de_DE: Scanne deine Website nach verwaisten Elementen, die Probleme verursachen könnten.

en: Builder capabilities
de_DE: Builder-Berechtigungen

en: Set up your own capabilities with the exact permissions you want to allow. Then assign it to specific user roles from the "Builder Access" dropdown below.
de_DE: Lege deine eigenen Berechtigungen mit genau den Zugriffsrechten fest, die du erlauben möchtest. Weise sie dann bestimmten Benutzerrollen über das Dropdown-Menü „Builder-Zugriff“ unten zu.

en: Add new capability
de_DE: Neue Berechtigung hinzufügen

note: translators: %s = article link
en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
de_DE: Lege %s pro Benutzerrolle fest. Um den Zugriff für einen bestimmten Benutzer festzulegen, bearbeite direkt das Benutzerprofil.

en: builder access
de_DE: Builder-Zugriff

en: This user role has %s capability, and therefore full builder access. Effectively overriding this setting.
de_DE: Diese Benutzerrolle hat die Berechtigung %s und damit vollen Builder-Zugriff. Dies überschreibt effektiv diese Einstellung.

en: Template screenshots
de_DE: Template-Screenshots

en: Enable to automatically generate template screenshots on every builder save, view them, and use the bulk generate button in the template manager.
de_DE: Aktiviere dies, um automatisch Template-Screenshots bei jedem Speichern des Builders zu generieren, sie anzusehen und die Schaltfläche zur Massengenerierung im Template-Manager zu nutzen.

en: Delete screenshots
de_DE: Screenshots löschen

en: Template manager thumbnail height
de_DE: Höhe des Template-Manager-Vorschaubilds

en: Set a specific height for your template manager thumbnails in the builder. Thumbnails exceeding this height auto-scroll on mouseover.
de_DE: Lege eine bestimmte Höhe für deine Template-Manager-Thumbnails im Builder fest. Thumbnails, die diese Höhe überschreiten, scrollen beim Überfahren mit der Maus automatisch.

en: Template thumbnail column
de_DE: Template-Vorschaubild-Spalte

en: Enable to show the template thumbnail column under %s, displaying the featured image or screenshot.
de_DE: Aktiviere dies, um die Template-Thumbnail-Spalte unter %s anzuzeigen, die das Titelbild oder den Screenshot zeigt.

en: Disable default templates
de_DE: Standard-Templates deaktivieren

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
de_DE: Wenn keine Template-Bedingungen festgelegt sind, zeigt Bricks veröffentlichte Templates (Header, Footer, etc.) im Frontend deiner Website an. Wähle diese Einstellung, um dieses Verhalten zu deaktivieren. Stelle sicher, stattdessen Template-Bedingungen festzulegen.

en: Public templates
de_DE: Öffentliche Templates

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
de_DE: Aktiviere dies, um deine Templates öffentlich und für jeden online sichtbar zu machen. Deaktiviere es, um nur eingeloggten Benutzern die Ansicht deiner Templates zu erlauben.

en: My templates access
de_DE: Zugriff auf meine Templates

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
de_DE: Erlaube anderen Websites, deine Templates in ihrer Template-Bibliothek zu durchsuchen und einzufügen. Beschränke den Template-Zugriff über die Einstellungen „Whitelist-URLs“ und „Passwortschutz“ unten.

en: Whitelist URLs
de_DE: Whitelist-URLs

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
de_DE: Gewähre nur den oben eingetragenen Websites Zugriff auf deine Templates. Eine URL pro Zeile.

en: Password protect your templates.
de_DE: Schütze deine Templates mit einem Passwort.

en: Exclude templates
de_DE: Templates ausschließen

en: Select templates to exclude from remote template access.
de_DE: Wähle Templates aus, die vom Remote-Template-Zugriff ausgeschlossen werden sollen.

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
de_DE: Lade Templates von jeder anderen Bricks-Installation, auf die du Zugriff hast, in deine Template-Bibliothek.

en: Name to display instead of the remote template URL in the template source dropdown.
de_DE: Name, der anstelle der Remote-Template-URL im Template-Quellen-Dropdown angezeigt werden soll.

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
de_DE: Stelle sicher, dass dir die oben eingegebene Remote-Website den „Zugriff auf Meine Templates“ gewährt hat.

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
de_DE: Kopiere und füge hier das Passwort für den „Zugriff auf Meine Templates“ ein, das von der Remote-Seite bereitgestellt wurde.

en: Convert templates
de_DE: Templates konvertieren

en: Convert template on import/insert from Container to new layout elements structure
de_DE: Template beim Import/Einfügen von Container zur neuen Layout-Elementstruktur konvertieren

en: Autosave
de_DE: Automatisches Speichern

en: Disable autosave
de_DE: Automatisches Speichern deaktivieren

en: The autosave creates a backup copy of all elements on the canvas. Global data such as components, classes, and variables is not saved. Autosaves can be restored under Manage > History / Rivisions from the builder toolbar.
de_DE: Die automatische Speicherung erstellt eine Sicherungskopie aller Elemente auf der Leinwand. Globale Daten wie Komponenten, Klassen und Variablen werden nicht gespeichert. Autospeicherungen können unter Verwalten > Verlauf/Spalten in der Symbolleiste des Builders wiederhergestellt werden.

en: Autosave interval (seconds)
de_DE: Intervall für automatisches Speichern (Sekunden)

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
de_DE: Standard: 60 Sekunden. Minimales Intervall für automatisches Speichern ist 15 Sekunden.

en: Builder mode
de_DE: Builder-Modus

en: Create your own builder mode via CSS variables.
de_DE: Erstelle deinen eigenen Builder-Modus über CSS-Variablen.

en: Set the builder language.
de_DE: Lege die Builder-Sprache fest.

en: Left to right
de_DE: Von links nach rechts

en: Right to left
de_DE: Von rechts nach links

en: Set the builder language direction.
de_DE: Lege die Richtung der Builder-Sprache fest.

en: No link
de_DE: Kein Link

en: Toolbar logo link
de_DE: Toolbar-Logo-Link

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
de_DE: Setze ein benutzerdefiniertes Linkziel für das Builder-Toolbar-Logo.

en: Control panel
de_DE: Kontrollzentrum

en: Disable auto-expand
de_DE: Auto-Expand deaktivieren

en: Text editor
de_DE: Texteditor

en: Disable global classes
de_DE: Globale Klassen deaktivieren

en: Interface
de_DE: Oberfläche

en: Variable dropdown: Hide value
de_DE: Variablen-Dropdown: Wert ausblenden

en: Code control
de_DE: Code-Steuerung

en: Element breadcrumbs
de_DE: Element-Breadcrumbs

en: Show default element names
de_DE: Standardelementnamen anzeigen

en: Show custom element names
de_DE: Benutzerdefinierte Elementnamen anzeigen

en: Responsive control indicator
de_DE: Responsive-Steuerungsindikator

en: Show if any value exists
de_DE: Anzeigen, wenn ein Wert existiert

en: Show if non-base breakpoint value exists
de_DE: Anzeigen, wenn ein Wert für einen Nicht-Basis-Breakpoint existiert

en: Show on all responsive controls
de_DE: Bei allen responsiven Steuerungen anzeigen

en: Set to show the responsive indicator next to controls that can have different values at each breakpoint.
de_DE: Aktiviere dies, um den Responsive-Indikator neben Steuerungen anzuzeigen, die für jeden Breakpoint unterschiedliche Werte haben können.

en: Control group visibility
de_DE: Kontrollgruppensichtbarkeit

en: Hide if not open
de_DE: Ausblenden, wenn nicht geöffnet

en: Always show
de_DE: Immer anzeigen

en: Show all fonts
de_DE: Alle Schriften anzeigen

en: Show favorites only
de_DE: Nur Favoriten anzeigen

en: Disable element spacing
de_DE: Element-Abstände deaktivieren

en: Auto scroll element into view
de_DE: Element automatisch in Sicht scrollen

en: Selecting an element in the structure panel scrolls it into view on the canvas.
de_DE: Wenn ein Element im Strukturpanel ausgewählt wird, scrollt es auf der Canvas in die Ansicht.

en: Set to "50%" to scroll active element into center or "off" to disable auto-scroll.
de_DE: Setze es auf „50 %“, um das aktive Element in die Mitte zu scrollen, oder „aus“, um das automatische Scrollen zu deaktivieren.

en: Structure panel
de_DE: Strukturpanel

en: Element actions
de_DE: Elementaktionen

en: Collapse on page load
de_DE: Beim Laden der Seite einklappen

en: Expand active element & scroll into view
de_DE: Aktives Element erweitern & in Sicht scrollen

en: Wrap element
de_DE: Element umschließen

en: Available via keyboard shortcut & right-click context menu.
de_DE: Verfügbar über Tastaturkürzel & Rechtsklick-Kontextmenü.

en: Insert element
de_DE: Element einfügen

en: Available via "+" action icon & right-click context menu.
de_DE: Verfügbar über das „+“-Aktionssymbol & Rechtsklick-Kontextmenü.

en: Available via "Layout" action icon.
de_DE: Verfügbar über das „Layout“-Aktionssymbol.

en: Import pasted images/SVGs
de_DE: Eingefügte Bilder/SVGs importieren

en: When pasting elements from another site that contain image or SVG files, placeholders are used by default. Enable to download the image from the source site. If the current user lacks SVG upload permissions, a placeholder SVG is used.
de_DE: Beim Einfügen von Elementen von einer anderen Website, die Bild- oder SVG-Dateien enthalten, werden standardmäßig Platzhalter verwendet. Aktiviere dies, um das Bild von der Quellwebsite herunterzuladen. Wenn der aktuelle Benutzer keine SVG-Upload-Berechtigungen hat, wird ein Platzhalter-SVG verwendet.

en: Only applies to Image, Image Gallery, and SVG elements. Images will not be imported if the source is a custom URL or a dynamic data tag.
de_DE: Gilt nur für Bild-, Bildergalerie- und SVG-Elemente. Bilder werden nicht importiert, wenn die Quelle eine benutzerdefinierte URL oder ein dynamisches Daten-Tag ist.

en: Set to load %s in the builder to improve compatibility in older browsers. Not recommended to enable for modern browsers due to potential performance impact.
de_DE: Aktiviere dies, um %s im Builder zu laden, um die Kompatibilität in älteren Browsern zu verbessern. Für moderne Browser nicht empfohlen aufgrund möglicher Leistungseinbußen.

en: Enable if you experience issues loading the builder in combination with Cloudflare Rocket Loader.
de_DE: Aktiviere dies, wenn du Probleme beim Laden des Builders in Kombination mit Cloudflare Rocket Loader hast.

en: Max results
de_DE: Maximale Ergebnisse

en: Maximum number of results to display for each query loop in the builder. Applies only to Bricks-native queries. Leave blank to use the default value.
de_DE: Maximale Anzahl der Ergebnisse, die für jede Abfrageschleife im Builder angezeigt werden sollen. Gilt nur für Bricks-native Abfragen. Lasse es leer, um den Standardwert zu verwenden.

en: Show query loop type
de_DE: Abfrageschleifentyp anzeigen

en: Display the object type (e.g. "acf_related_writers", "mb_page-to-user") in the query loop type dropdown.
de_DE: Zeige den Objekttyp (z.B. „acf_related_writers“, „mb_page-zu-Benutzer“) im Dropdown für den Abfrageschleifentyp an.

en: Render dynamic data text on canvas
de_DE: Dynamische Datentexte auf der Canvas rendern

en: Enable to render the dynamic data text on the canvas to improve the preview experience.
de_DE: Aktiviere dies, um dynamische Datentexte auf der Canvas zu rendern und die Vorschau zu verbessern.

en: Disable WordPress custom fields in dropdown
de_DE: WordPress benutzerdefinierte Felder im Dropdown deaktivieren

en: Set for better in-builder performance. Using dynamic data tags like {cf_my_wordpress_field} is still possible.
de_DE: Aktiviere dies für bessere In-Builder-Leistung. Die Verwendung von dynamischen Daten-Tags wie {cf_my_wordpress_field} ist weiterhin möglich.

en: Show dynamic data key in dropdown
de_DE: Dynamischen Datenschlüssel im Dropdown anzeigen

en: Hide dynamic data label in dropdown
de_DE: Dynamische Datenbezeichnung im Dropdown ausblenden

en: Expand panel when dropdown is visible
de_DE: Panel erweitern, wenn Dropdown sichtbar ist

en: Global data sync
de_DE: Globale Datensynchronisation

en: Sync global classes
de_DE: Globale Klassen synchronisieren

en: Enable to sync global classes on every builder save between all open builder instances. Useful to avoid overwriting each others changes when multiple people work on the same dataset (e.g. adding, deleting, modifying global classes).
de_DE: Aktiviere dies, um globale Klassen bei jedem Builder-Speichervorgang zwischen allen offenen Builder-Instanzen zu synchronisieren. Nützlich, um das Überschreiben von Änderungen zu vermeiden, wenn mehrere Personen am gleichen Datensatz arbeiten (z.B. beim Hinzufügen, Löschen, Ändern von globalen Klassen).

en: Global class import manager
de_DE: Globaler Klassen-Import-Manager

en: Show for class conflicts
de_DE: Bei Klassenkonflikten anzeigen

en: Show for new classes
de_DE: Bei neuen Klassen anzeigen

en: Show for new & conflicting classes
de_DE: Bei neuen & konfliktreichen Klassen anzeigen

en: Never
de_DE: Nie

en: Control when to show the global classes import manager when pasting elements, importing classes or templates.
de_DE: Steuere, wann der Import-Manager für globale Klassen angezeigt werden soll, wenn Elemente eingefügt, Klassen oder Vorlagen importiert werden.

en: Render
de_DE: Rendern

en: Disable WP REST API render
de_DE: WP REST API-Rendering deaktivieren

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
de_DE: Verwende AJAX anstelle von WP REST API-Aufrufen, um Elemente zu rendern.

en: Only set if you experience problems with the default rendering in the builder (REST API disabled, etc.)
de_DE: Aktiviere dies nur, wenn du Probleme mit dem Standard-Rendering im Builder hast (REST API deaktiviert, etc.)

en: Disable emojis
de_DE: Emojis deaktivieren

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
de_DE: Aktiviere dies für bessere Leistung, wenn du keine Emojis auf deiner Website verwendest.

en: Disable embed
de_DE: Einbettungen deaktivieren

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
de_DE: Aktiviere dies für bessere Leistung, wenn du keine Einbettungen wie YouTube-Videos auf deiner Website verwendest.

en: Disable Google Fonts
de_DE: Google Fonts deaktivieren

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
de_DE: Aktiviere dies, wenn du keine Google Fonts verwendest oder du Google Fonts hochgeladen und als „Benutzerdefinierte Schriften“ selbst hostest.

en: Disable lazy loading
de_DE: Lazy Loading deaktivieren

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
de_DE: Aktiviere dies, wenn du Probleme mit dem in Bricks integrierten Lazy Loading hast.

en: Lazy load offset
de_DE: Lazy Load Offset

en: Disable jQuery migrate
de_DE: JQuery Migrate deaktivieren

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
de_DE: Aktiviere dies für bessere Leistung, wenn du keinen jQuery-Code verwendest, der älter als Version 1.9 ist.

en: Cache query loops
de_DE: Abfrageschleifen cachen

en: Set to improve performance by caching query loops. This is particularly useful when your query loop arguments remain relatively unchanged. For optimal functionality, ensure that server object caching is enabled for persistent caching. Disable this setting if you experience any unexpected query results.
de_DE: Eingestellt, um die Leistung durch Caching von Abfrageschleifen zu verbessern. Dies ist besonders nützlich, wenn die Argumente deiner Abfrageschleife relativ unverändert bleiben. Für eine optimale Funktionalität stelle sicher, dass das Server-Objekt-Caching für persistentes Caching aktiviert ist. Deaktiviere diese Einstellung, wenn du unerwartete Abfrageergebnisse erhältst.

en: Disable class chaining
de_DE: Klassen-Verkettung deaktivieren

en: Disable chaining element & global class
de_DE: Verkettung von Element- & globaler Klasse deaktivieren

en: CSS loading method
de_DE: CSS-Lademethode

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
de_DE: Seitenspezifische Stile werden standardmäßig inline geladen. Wähle „Externe Dateien“, um nur die benötigten CSS-Dateien zu laden und das Caching von Stylesheets zu ermöglichen.

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
de_DE: Die Schreibberechtigungen für dein Upload-Verzeichnis sind unzureichend.

en: Inline styles (default)
de_DE: Inline-Stile (Standard)

en: External files
de_DE: Externe Dateien

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
de_DE: Bitte klicke auf den Button unten, um alle erforderlichen CSS-Dateien zu generieren.

note: translators: %s = human-readable date
en: Last generated
de_DE: Zuletzt generiert

en: CSS files processed
de_DE: CSS-Dateien verarbeitet

en: Webfont loading method
de_DE: Webfont-Lademethode

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
de_DE: Webfonts (wie Google Fonts) werden standardmäßig über Stylesheets geladen. Wähle „Webfont Loader“, um FOUT (Flash of unstyled text) zu vermeiden, indem der Inhalt deiner Website verborgen wird, bis alle Webfonts geladen sind.

en: Stylesheets (default)
de_DE: Stylesheets (Standard)

en: Preload custom fonts
de_DE: Benutzerdefinierte Schriften vorladen

en: Enable this setting to preload custom fonts to avoid FOUT (Flash of unstyled text).
de_DE: Aktiviere diese Einstellung, um benutzerdefinierte Schriften vorzuladen und FOUT (Flash of unstyled text) zu vermeiden.

en: Cascade layer
de_DE: Kaskadenschicht

en: legacy
de_DE: Legacy

en: Disable Bricks cascade layer (discouraged)
de_DE: Bricks-Kaskadenschicht deaktivieren (nicht empfohlen)

en: Disables the %s. While this may maintain compatibility with certain existing setups, we strongly recommend leaving this option OFF for optimal functionality and future compatibility.
de_DE: Deaktiviert die %s. Obwohl dies die Kompatibilität mit bestimmten bestehenden Setups aufrechterhalten kann, empfehlen wir dringend, diese Option für optimale Funktionalität und zukünftige Kompatibilität AUS zu lassen.

en: "Maintenance" mode (HTTP status code 503) indicates that your site is temporary unavailable, signaling search engines to come back later.
de_DE: Der „Wartungsmodus“ (HTTP-Statuscode 503) zeigt an, dass deine Website vorübergehend nicht verfügbar ist, und signalisiert Suchmaschinen, später wiederzukommen.

en: "Coming soon" mode (HTTP status code 200) indicates that your site is available for search engine indexing.
de_DE: Der „Demnächst“-Modus (HTTP-Statuscode 200) zeigt an, dass deine Website für die Suchmaschinenindexierung verfügbar ist.

en: Render header
de_DE: Header rendern

en: Render footer
de_DE: Footer rendern

en: Render popups
de_DE: Popups rendern

en: Set who can bypass maintenance mode. To grant bypass privileges to a specific user, modify the user's profile settings directly.
de_DE: Lege fest, wer den Wartungsmodus umgehen kann. Um einem bestimmten Benutzer Umgehungsrechte zu gewähren, ändere die Profileinstellungen des Benutzers direkt.

en: Logged-in users
de_DE: Eingeloggte Benutzer

en: Logged-in users with role
de_DE: Eingeloggte Benutzer mit Rolle

en: Exclude posts/pages
de_DE: Beiträge/Seiten ausschließen

en: Selected posts/pages will be accessible even when maintenance mode is active.
de_DE: Ausgewählte Beiträge/Seiten werden auch bei aktiviertem Wartungsmodus zugänglich sein.

en: Project ID
de_DE: Projekt-ID

en: Sync fonts
de_DE: Schriften synchronisieren

en: How to get your Adobe fonts project ID
de_DE: Wie du deine Adobe Fonts Projekt-ID erhältst

en: Project not found.
de_DE: Projekt nicht gefunden.

en: Fonts synced! It might take a few minutes to sync a font project you just published or updated.
de_DE: Schriften synchronisiert! Es kann einige Minuten dauern, ein gerade veröffentlichtes oder aktualisiertes Schriftprojekt zu synchronisieren.

en: How to get your Unsplash API key
de_DE: Wie du deinen Unsplash API-Schlüssel erhältst

en: How to get your Google Maps API key
de_DE: Wie du deinen Google Maps API-Schlüssel erhältst

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
de_DE: Wie du deinen Google reCAPTCHA v3 API Site-Schlüssel erhältst

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
de_DE: Wie du deinen Google reCAPTCHA v3 API Secret-Schlüssel erhältst

en: How to get your hCaptcha site key
de_DE: Wie du deinen hCaptcha Site-Schlüssel erhältst

en: How to get your hCaptcha secret key
de_DE: Wie du deinen hCaptcha Secret-Schlüssel erhältst

en: How to get your Turnstile site key
de_DE: Wie du deinen Turnstile Site-Schlüssel erhältst

en: How to get your Turnstile secret key
de_DE: Wie du deinen Turnstile Secret-Schlüssel erhältst

en: How to get your MailChimp API key
de_DE: Wie du deinen MailChimp API-Schlüssel erhältst

en: How to get your SendGrid API key
de_DE: Wie du deinen SendGrid API-Schlüssel erhältst

en: How to get your Facebook App ID
de_DE: Wie du deine Facebook App-ID erhältst

en: How to get your Instagram Access Token
de_DE: Wie du deinen Instagram Access Token erhältst

en: Code review
de_DE: Code-Überprüfung

en: Review all Code element (PHP & HTML), SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances.
de_DE: Überprüfe alle Code-Element-Instanzen (PHP & HTML), SVG-Element (Code), Query-Editor und „echo“-Tag-Instanzen.

en: Click the button above to retrieve all Code element, SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances and review the code for every page, template, etc.
de_DE: Klicke auf den Button oben, um alle Code-Element-, SVG-Element- (Code), Query-Editor- und „echo“-Tag-Instanzen abzurufen und den Code für jede Seite, Vorlage usw. zu überprüfen.

en: Please review all code instances found on your site page by page to ensure they don't contain any malicious or faulty code. Click on the title to edit the page, template, etc. with Bricks.
de_DE: Bitte überprüfe alle gefundenen Code-Instanzen auf deiner Website Seite für Seite, um sicherzustellen, dass sie keinen bösartigen oder fehlerhaften Code enthalten. Klicke auf den Titel, um die Seite, Vorlage usw. mit Bricks zu bearbeiten.

en: All code instances
de_DE: Alle Code-Instanzen

en: No elements found for the selected filter.
de_DE: Keine Elemente für den ausgewählten Filter gefunden.

en: Show all
de_DE: Alle anzeigen

en: Individual
de_DE: Individuell

en: Previous
de_DE: Vorherige

en: Valid
de_DE: Gültig

en: Invalid
de_DE: Ungültig

en: Reviewed
de_DE: Überprüft

en: Function names
de_DE: Funktionsnamen

en: Function names must pass the check through the %s filter.
de_DE: Funktionsnamen müssen die Überprüfung durch den %s-Filter bestehen.

en: Copy and paste the code below into your Bricks child theme to allow those functions to be called through the "echo" tag. Remove the function names you don't want to allow. Explore the %s documentation for more code examples such as using regex for more flexible echo tag checks, etc.
de_DE: Kopiere den Code unten und füge ihn in dein Bricks-Child-Theme ein, um diese Funktionen über das „echo“-Tag aufrufen zu können. Entferne die Funktionsnamen, die du nicht zulassen möchtest. Sieh dir die %s-Dokumentation für weitere Codebeispiele an, wie z.B. die Verwendung von Regex für flexiblere Echo-Tag-Überprüfungen usw.

en: Code execution
de_DE: Code-Ausführung

en: Allow specific user roles or individual users to execute code.
de_DE: Erlaube bestimmten Benutzerrollen oder einzelnen Benutzern, Code auszuführen.

en: Code execution has been explicitly disabled by the %s filter. This filter is currently overriding your Bricks settings.
de_DE: Die Code-Ausführung wurde explizit durch den %s-Filter deaktiviert. Dieser Filter überschreibt derzeit deine Bricks-Einstellungen.

en: Enable code execution
de_DE: Code-Ausführung aktivieren

en: Exercise great caution with granting code execution privileges. Enable them sparingly and only for trusted roles or ideally only specific users. Grant the least permissions necessary to maintain tight security.
de_DE: Sei äußerst vorsichtig beim Erteilen von Code-Ausführungsrechten. Aktiviere sie sparsam und nur für vertrauenswürdige Rollen oder idealerweise nur für bestimmte Benutzer. Gewähre die geringsten notwendigen Berechtigungen, um eine hohe Sicherheit zu gewährleisten.

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the %s filter.
de_DE: Funktionsnamen, die durch den „echo“-Tag aufgerufen werden, müssen über den %s-Filter auf die Whitelist gesetzt werden.

en: User roles with code execution capability
de_DE: Benutzerrollen mit Code-Ausführungsfähigkeit

en: Individual users with code execution capability
de_DE: Einzelne Benutzer mit Code-Ausführungsfähigkeit

en: Set code execution capability for individual users by editing their user profile.
de_DE: Lege die Code-Ausführungsfähigkeit für einzelne Benutzer fest, indem du ihr Benutzerprofil bearbeitest.

en: Code that requires execution only runs when it has a valid code signature.
de_DE: Code, der ausgeführt werden muss, läuft nur, wenn er eine gültige Code-Signatur hat.

en: Regenerate code signatures whenever your WordPress salts (secret keys) change.
de_DE: Erneuere die Code-Signaturen, wann immer sich deine WordPress-Salts (geheime Schlüssel) ändern.

en: Please create a full-site backup and perform a "Code review" (see above) before generating code signatures globally.
de_DE: Bitte erstelle ein vollständiges Website-Backup und führe einen „Code-Review“ (siehe oben) durch, bevor du global Code-Signaturen erzeugst.

en: Valid code signatures are required for all Code (element), SVG (element) and Query editor instances to run.
de_DE: Gültige Code-Signaturen sind erforderlich, damit alle Code-Elemente, SVG-Elemente und Query-Editor-Instanzen ausgeführt werden können.

en: Regenerate code signatures
de_DE: Code-Signaturen neu generieren

en: Custom CSS and JavaScript added below are loaded on your entire website.
de_DE: Benutzerdefiniertes CSS und JavaScript, das unten hinzugefügt wird, wird auf deiner gesamten Website geladen.

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
de_DE: Verwende den Builder, um benutzerdefinierten Code zu einer bestimmten Seite hinzuzufügen.

note: translators: %s = <head> tag
en: Inline styles (CSS) are added at the end of the %s tag.
de_DE: Inline-Stile (CSS) werden am Ende des %s-Tags hinzugefügt.

en: Header scripts
de_DE: Header-Skripte

note: translators: %s = </head> tag
en: Header scripts are added right before closing %s tag.
de_DE: Header-Skripte werden direkt vor dem schließenden %s-Tag hinzugefügt.

note: translators: %s = <script> tag
en: Wrap your scripts in %s tags.
de_DE: Umschließe deine Skripte mit %s-Tags.

en: Body (header) scripts
de_DE: Body (Header) Skripte

note: translators: %s = <body> tag
en: Body scripts are added right after opening %s tag.
de_DE: Body-Skripte werden direkt nach dem öffnenden %s-Tag hinzugefügt.

en: Body (footer) scripts
de_DE: Body (Footer) Skripte

note: translators: %s = </body> tag
en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
de_DE: Footer-Skripte werden direkt vor dem schließenden %s-Tag hinzugefügt.

en: Disable WooCommerce builder
de_DE: WooCommerce-Builder deaktivieren

en: Enable Bricks WooCommerce "Notice" element
de_DE: Bricks WooCommerce „Hinweis“-Element aktivieren

en: You have to add the "Notice" element yourself wherever necessary as all native WooCommerce notices are removed when this setting is enabled.
de_DE: Du musst das „Hinweis“-Element selbst überall dort hinzufügen, wo es nötig ist, da alle nativen WooCommerce-Hinweise entfernt werden, wenn diese Einstellung aktiviert ist.

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout coupon" element
de_DE: Bricks WooCommerce „Checkout-Gutschein“-Element aktivieren

en: You have to add the "Checkout coupon" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout coupon is removed when this setting is enabled. The "Enable the use of coupon codes" WooCommerce setting under "General" must be active.
de_DE: Du musst das „Checkout-Gutschein“-Element selbst auf der Checkout-Seite hinzufügen, da der native WooCommerce-Checkout-Gutschein entfernt wird, wenn diese Einstellung aktiviert ist. Die WooCommerce-Einstellung „Verwendung von Gutscheincodes aktivieren“ unter „Allgemein“ muss aktiv sein.

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout login" element
de_DE: Bricks WooCommerce „Checkout-Login“-Element aktivieren

en: You have to add the "Checkout login" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout login is removed when this setting is enabled. The "Enable log-in during checkout" WooCommerce setting under "Accounts & Privacy" must be active.
de_DE: Du musst das „Checkout-Login“-Element selbst auf der Checkout-Seite hinzufügen, da der native WooCommerce-Checkout-Login entfernt wird, wenn diese Einstellung aktiviert ist. Die WooCommerce-Einstellung „Login während des Checkouts aktivieren“ unter „Konten & Datenschutz“ muss aktiv sein.

en: Show quantity input field in product loop
de_DE: Mengenangabe-Eingabefeld in der Produktschleife anzeigen

en: Only applicable for purchasable simple products with in stock status.
de_DE: Nur anwendbar für käufliche einfache Produkte mit Lagerbestand.

en: Enable product variation swatches
de_DE: Produktvariations-Swatches aktivieren

en: Convert variation dropdowns to color/image/label swatches on the add to cart element.
de_DE: Konvertiere Variations-Dropdown-Menüs zu Farb-/Bild-/Label-Swatches im Zum-Warenkorb-hinzufügen-Element.

en: Products
de_DE: Produkte

en: Product badge "Sale"
de_DE: Produkt-Badge „Angebot“

en: Percentage
de_DE: Prozentsatz

en: Product badge "New"
de_DE: Produkt-Badge „Neu“

en: Show badge if product is less than .. days old.
de_DE: Badge anzeigen, wenn das Produkt weniger als .. Tage alt ist.

en: Disable product gallery zoom
de_DE: Produkt-Galerie-Zoom deaktivieren

en: Disable product gallery lightbox
de_DE: Produkt-Galerie-Lightbox deaktivieren

en: AJAX add to cart
de_DE: AJAX Zum Warenkorb hinzufügen

en: Enable AJAX add to cart
de_DE: AJAX Zum Warenkorb hinzufügen aktivieren

en: The "Enable AJAX add to cart buttons on archives" WooCommerce setting must also be active.
de_DE: Die WooCommerce-Einstellung „AJAX Zum-Warenkorb-hinzufügen-Buttons in Archiven aktivieren“ muss ebenfalls aktiv sein.

en: Button text
de_DE: Button-Text

en: Reset text after .. seconds
de_DE: Text nach .. Sekunden zurücksetzen

en: Hide "View cart" button
de_DE: „Warenkorb ansehen“-Button ausblenden

en: Show notice
de_DE: Hinweis anzeigen

en: Scroll to notice
de_DE: Zum Hinweis scrollen

en: Redirect to product page
de_DE: Zur Produktseite weiterleiten

en: Save Settings
de_DE: Einstellungen speichern

en: Reset Settings
de_DE: Einstellungen zurücksetzen

en: Missing sidebar name.
de_DE: Fehlender Sidebar-Name.

en: New sidebar created.
de_DE: Neue Sidebar erstellt.

en: Sidebar deleted.
de_DE: Sidebar gelöscht.

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
de_DE: Erstelle und verwalte eine unbegrenzte Anzahl von benutzerdefinierten Sidebars. Füge Sidebars im Builder mit dem „Sidebar“-Element hinzu.

en: Create new sidebar
de_DE: Neue Sidebar erstellen

en: Sidebar name *
de_DE: Sidebar-Name *

en: Registered sidebars
de_DE: Registrierte Sidebars

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
de_DE: Du hast noch keine benutzerdefinierten Sidebars registriert.

en: Delete this sidebar
de_DE: Diese Sidebar löschen

en: Do you really want to delete this sidebar?
de_DE: Möchtest du diese Sidebar wirklich löschen?

en: Theme name
de_DE: Theme-Name

en: Theme version
de_DE: Theme-Version

en: Theme author
de_DE: Theme-Autor

en: Theme author URI
de_DE: Theme-Autor-URI

en: Theme is child theme
de_DE: Theme ist ein Child-Theme

en: Parent theme name
de_DE: Eltern-Theme-Name

en: Parent theme version
de_DE: Eltern-Theme-Version

en: Parent theme URI
de_DE: Eltern-Theme-URI

en: Parent theme author URI
de_DE: Eltern-Theme-Autor-URI

en: Site URL
de_DE: Website-URL

en: REST API Prefix
de_DE: REST-API-Präfix

en: WP version
de_DE: WP-Version

en: WP debug
de_DE: WP-Debug

en: WP language
de_DE: WP-Sprache

en: WP multisite
de_DE: WP-Multisite

en: WP memory limit
de_DE: WP-Speicherlimit

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
de_DE: Empfohlen wp_memory_limit: 64M (oder mehr)

en: Server info
de_DE: Server-Info

en: MySQL version
de_DE: MySQL-Version

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Recommended column type
de_DE: Empfohlener Spaltentyp

en: Postmeta table meta_value type
de_DE: Postmeta-Tabelle meta_value-Typ

en: PHP version
de_DE: PHP-Version

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
de_DE: Min. PHP-Version zum Ausführen von Bricks ist PHP 5.4

en: PHP post max size
de_DE: PHP-Post-Maximalgröße

en: PHP execution time limit
de_DE: PHP-Ausführungszeitlimit

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
de_DE: Empfohlen max_execution_time: 180 (oder mehr)

en: PHP safe mode
de_DE: PHP-Safe-Mode

en: PHP memory limit
de_DE: PHP-Speicherlimit

en: PHP max upload file size
de_DE: PHP maximale Upload-Dateigröße

en: Recommended upload_max_filesize
de_DE: Empfohlen upload_max_filesize

en: wp_remote_post request failed. Please check your server configuration. Required for query filters.
de_DE: wp_remote_post-Anfrage fehlgeschlagen. Bitte überprüfe deine Serverkonfiguration. Erforderlich für Abfragefilter.

en: Using Cloudflare Bot Fight Mode? Try disabling it
de_DE: Verwendest du Cloudflare Bot Fight Mode? Versuche, ihn zu deaktivieren

en: Theme Information
de_DE: Theme-Informationen

en: WordPress Environment
de_DE: WordPress-Umgebung

en: Server Environment
de_DE: Serverumgebung

en: Active Plugins
de_DE: Aktive Plugins

en: Database
de_DE: Datenbank

en: Accordion
de_DE: Akkordeon

en: Set "ID" on items above to open via anchor link.
de_DE: Setze „ID“ für Elemente oben, um sie über Ankerlinks zu öffnen.

en: No spaces. No pound (#) sign.
de_DE: Keine Leerzeichen. Kein Rautezeichen (#).

en: Expand first item
de_DE: Erstes Element erweitern

en: Expand item indexes
de_DE: Element-Indizes erweitern

en: Indexes of the items to expand on page load, separated by comma, start at 0.
de_DE: Indizes der Elemente, die beim Laden der Seite erweitert werden sollen, durch Komma getrennt, beginnend bei 0.

en: Independent toggle
de_DE: Unabhängiges Umschalten

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
de_DE: Aktivieren, um ein Element zu öffnen und zu schließen, ohne andere Elemente umzuschalten.

en: FAQ schema
de_DE: FAQ-Schema

en: Generate FAQPage structured data (JSON-LD).
de_DE: Generiere FAQPage strukturierte Daten (JSON-LD).

en: Subtitle
de_DE: Untertitel

en: I am a so called subtitle.
de_DE: Ich bin ein sogenannter Untertitel.

en: Content goes here ..
de_DE: Inhalt kommt hier hin ..

en: HTML tag
de_DE: HTML-Tag

en: Icon typography
de_DE: Icon-Typografie

en: Icon expanded
de_DE: Icon erweitert

en: Icon expanded typography
de_DE: Icon erweitert Typografie

en: Icon position
de_DE: Icon-Position

en: Icon rotate in °
de_DE: Icon-Rotation in °

en: Icon rotation for expanded accordion.
de_DE: Icon-Rotation für erweitertes Akkordeon.

en: Title typography
de_DE: Titel-Typografie

en: Subtitle typography
de_DE: Untertitel-Typografie

en: Active typography
de_DE: Aktive Typografie

en: Active background
de_DE: Aktiver Hintergrund

en: Active border
de_DE: Aktiver Rahmen

en: Content typography
de_DE: Inhalt-Typografie

en: Alert
de_DE: Benachrichtigung

en: I am an alert.
de_DE: Ich bin eine Benachrichtigung.

en: Dismissable
de_DE: Schließbar

en: Anim. Typing
de_DE: Anim. Tippen

en: Strings
de_DE: Zeichenketten

en: Text block
de_DE: Textblock

en: Type speed in ms
de_DE: Tippgeschwindigkeit in ms

en: Back speed in ms
de_DE: Rückwärtsgeschwindigkeit in ms

en: Start delay in ms
de_DE: Startverzögerung in ms

en: Back delay in ms
de_DE: Rückwärtsverzögerung in ms

en: Cursor character
de_DE: Cursor-Zeichen

en: Shuffle
de_DE: Mischen

en: Dynamic Data
de_DE: Dynamische Daten

en: Select dynamic data
de_DE: Dynamische Daten auswählen

en: Custom title
de_DE: Benutzerdefinierter Titel

en: Show artist
de_DE: Künstler anzeigen

en: Autoplay
de_DE: Automatische Wiedergabe

en: Preload
de_DE: Vorladen

en: Metadata
de_DE: Metadaten

en: Back to Top
de_DE: Zurück nach oben

en: Set if this element doesn't contain any descriptive text.
de_DE: Aktivieren, wenn dieses Element keinen beschreibenden Text enthält.

en: Misc
de_DE: Sonstiges

en: Visible after
de_DE: Sichtbar nach

en: Visible on scroll up
de_DE: Sichtbar beim Hochscrollen

en: Border / Box Shadow
de_DE: Rahmen / Box-Schatten

en: Gradient / Overlay
de_DE: Farbverlauf / Overlay

en: Shape Dividers
de_DE: Form-Trenner

en: Sizing
de_DE: Größenangaben

en: Positioning
de_DE: Positionierung

en: Set "Top" value to make this element "sticky".
de_DE: Setze den „Oben“-Wert, um dieses Element „sticky“ zu machen.

en: x-axis
de_DE: x-Achse

en: Display
de_DE: Anzeige

en: Overflow
de_DE: Überlauf

en: Link & status
de_DE: Link & Status

en: Selection
de_DE: Auswahl

en: Drag & drop
de_DE: Drag & Drop

en: Resize
de_DE: Größe ändern

en: Align self
de_DE: Selbst ausrichten

en: Flex grow
de_DE: Flex-Wachstum

en: Flex shrink
de_DE: Flex-Schrumpfen

en: Flex basis
de_DE: Flex-Basis

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element.
de_DE: Stelle sicher, dass keine widersprüchlichen CSS-Stile auf dieses Element angewendet werden.

note: translators: %s: Masonry
en: %s layout
de_DE: %s-Layout

en: Horizontal order
de_DE: Horizontale Reihenfolge

en: Duration
de_DE: Dauer

en: Set to "0" to disable default animations.
de_DE: Auf „0“ setzen, um Standardanimationen zu deaktivieren.

en: Reveal animation
de_DE: Einblendanimation

en: Slide from left
de_DE: Von links eingleiten

en: Slide from right
de_DE: Von rechts eingleiten

en: Skew
de_DE: Schräg stellen

en: Only applies to new items added to the DOM.
de_DE: Gilt nur für neue Elemente, die dem DOM hinzugefügt werden.

en: Cloud
de_DE: Wolke

en: Drops
de_DE: Tropfen

en: Grid (Round)
de_DE: Raster (rund)

en: Grid (Square)
de_DE: Raster (quadratisch)

en: Round
de_DE: Rund

en: Stroke
de_DE: Strich

en: Stroke #2
de_DE: Strich #2

en: Tilt
de_DE: Neigung

en: Triangle
de_DE: Dreieck

en: Triangle concave
de_DE: Dreieck konkav

en: Triangle convex
de_DE: Dreieck konvex

en: Triangle double
de_DE: Doppeldreieck

en: Wave
de_DE: Welle

en: Waves
de_DE: Wellen

en: Wave brush
de_DE: Wellenpinsel

en: Zigzag
de_DE: Zickzack

en: Vertical - Cloud
de_DE: Vertikal - Wolke

en: Vertical - Drops
de_DE: Vertikal - Tropfen

en: Vertical - Pixels
de_DE: Vertikal - Pixel

en: Vertical - Stroke
de_DE: Vertikal - Strich

en: Vertical - Stroke #2
de_DE: Vertikal - Strich #2

en: Vertical - Tilt
de_DE: Vertikal - Neigung

en: Vertical - Triangle
de_DE: Vertikal - Dreieck

en: Vertical - Triangle double
de_DE: Vertikal - Doppeldreieck

en: Vertical - Wave
de_DE: Vertikal - Welle

en: Vertical - Waves
de_DE: Vertikal - Wellen

en: Vertical - Wave brush
de_DE: Vertikal - Wellenpinsel

en: Vertical - Zigzag
de_DE: Vertikal - Zickzack

en: Select shape
de_DE: Form auswählen

en: Custom shape
de_DE: Benutzerdefinierte Form

note: translators: %s: link to MDN
en: If the shape doesn't take up all available space add %s to the "svg" tag.
de_DE: Wenn die Form nicht den gesamten verfügbaren Platz einnimmt, füge %s zum „svg“-Tag hinzu.

en: Fill color
de_DE: Füllfarbe

en: Front
de_DE: Vorderseite

en: Flip
de_DE: Spiegeln

en: y-axis
de_DE: y-Achse

en: Rotate
de_DE: Drehen

en: Horizontal align
de_DE: Horizontale Ausrichtung

en: Vertical align
de_DE: Vertikale Ausrichtung

en: Learn more about CSS transform
de_DE: Mehr über CSS-Transformationen erfahren

en: Transform origin
de_DE: Transformationsursprung

en: Learn more about CSS transform-origin
de_DE: Mehr über CSS transform-origin erfahren

en: Use "%root%" to target the element wrapper.
de_DE: Verwende „%root%“, um den Element-Wrapper anzusprechen.

en: Add "%root%" via keyboard shortcut "r + TAB".
de_DE: Füge „%root%“ über die Tastenkombination „r + TAB“ hinzu.

en: CSS classes
de_DE: CSS-Klassen

en: Separated by space. Without class dot.
de_DE: Durch Leerzeichen getrennt. Ohne Klassenpunkt.

en: CSS ID
de_DE: CSS-ID

en: Connect the CSS ID to a property to set it on an per-instance basis to avoid same ID conflicts.
de_DE: Verbinde die CSS-ID mit einer Eigenschaft, um sie für jede einzelne Instanz festzulegen und so Konflikte mit derselben ID zu vermeiden.

en: CSS Filters
de_DE: CSS-Filter

en: Learn more about CSS filters
de_DE: Mehr über CSS-Filter erfahren

en: Learn more about CSS transitions
de_DE: Mehr über CSS-Übergänge erfahren

note: translators: %s: link to article
en: %s will be added to the most relevant HTML node.
de_DE: %s wird zum relevantesten HTML-Knoten hinzugefügt.

en: Custom attributes
de_DE: Benutzerdefinierte Attribute

en: Entry animation
de_DE: Eintrittsanimation

en: Very slow
de_DE: Sehr langsam

en: Slow
de_DE: Langsam

en: Fast
de_DE: Schnell

en: Very fast
de_DE: Sehr schnell

en: HTML tag not allowed
de_DE: HTML-Tag nicht erlaubt

en: Extend allowed tags through filter
de_DE: Erlaubte Tags durch Filter erweitern

en: Precedes "Link Image" setting.
de_DE: Geht der Einstellung „Link Bild“ voraus.

en: Alignment
de_DE: Ausrichtung

en: Middle left
de_DE: Mitte links

en: Middle center
de_DE: Mitte zentriert

en: Middle right
de_DE: Mitte rechts

en: Show on hover
de_DE: Beim Hover anzeigen

en: Always shows in builder for editing.
de_DE: Wird im Builder immer zum Bearbeiten angezeigt.

en: Fade in animation
de_DE: Einblendanimation

en: Fade in up
de_DE: Von unten einblenden

en: Fade in right
de_DE: Von rechts einblenden

en: Fade in down
de_DE: Von oben einblenden

en: Fade in left
de_DE: Von links einblenden

en: Zoom in
de_DE: Hineinzoomen

en: Zoom out
de_DE: Herauszoomen

en: Inner background color
de_DE: Innere Hintergrundfarbe

en: Image ratio
de_DE: Bildverhältnis

en: Initial slide
de_DE: Anfangsfolie

en: Items to show
de_DE: Anzuzeigende Elemente

en: Items to scroll
de_DE: Zu scrollende Elemente

en: Cube
de_DE: Würfel

en: Center mode
de_DE: Zentrierter Modus

en: Disable lazy load
de_DE: Lazy Load deaktivieren

en: Adaptive height
de_DE: Adaptive Höhe

en: Pause on hover
de_DE: Pause beim Hover

en: Stop on last slide
de_DE: Bei letzter Folie stoppen

en: No effect with loop enabled
de_DE: Kein Effekt bei aktivierter Schleife

en: Autoplay delay in ms
de_DE: Autoplay-Verzögerung in ms

en: Animation speed in ms
de_DE: Animationsgeschwindigkeit in ms

en: Show arrows
de_DE: Pfeile anzeigen

en: Prev arrow
de_DE: Vorheriger Pfeil

en: Next arrow
de_DE: Nächster Pfeil

en: Show dots
de_DE: Punkte anzeigen

en: Dynamic dots
de_DE: Dynamische Punkte

en: Active color
de_DE: Aktive Farbe

en: Screen reader label for the marker. Set for better accessibility.
de_DE: Bildschirmleser-Beschriftung für den Marker. Für bessere Barrierefreiheit einstellen.

en: Separator
de_DE: Trennzeichen

en: Customise this breadcrumb structure for specific post types.
de_DE: Passe diese Breadcrumb-Struktur für spezifische Beitragstypen an.

en: Hide current post
de_DE: Aktuellen Beitrag ausblenden

en: Show parent posts
de_DE: Elternbeiträge anzeigen

en: Show post type archive
de_DE: Beitragstyp-Archiv anzeigen

en: Show taxonomy
de_DE: Taxonomie anzeigen

en: Taxonomy slug
de_DE: Taxonomie-Slug

en: Only the first assigned term will be displayed.
de_DE: Nur der erste zugewiesene Begriff wird angezeigt.

en: Show parent terms
de_DE: Elternbegriffe anzeigen

en: Only works if the first assigned term is a child term.
de_DE: Funktioniert nur, wenn der erste zugewiesene Begriff ein Unterbegriff ist.

en: Add context
de_DE: Kontext hinzufügen

en: Add context to dates on archive templates.
de_DE: Kontext zu Daten in Archiv-Vorlagen hinzufügen.

en: Before
de_DE: Davor

en: After
de_DE: Danach

en: Hide label
de_DE: Beschriftung ausblenden

en: I am a button
de_DE: Ich bin ein Button

en: Outline
de_DE: Umriss

en: Carousel
de_DE: Karussell

en: Fields
de_DE: Felder

en: Hide image
de_DE: Bild ausblenden

en: Link to lightbox
de_DE: Link zur Lightbox

en: Image click action
de_DE: Bild-Klick-Aktion

en: Zoom or close
de_DE: Zoomen oder schließen

en: Toggle controls
de_DE: Steuerelemente umschalten

en: Caption
de_DE: Beschriftung

en: Thumbnail navigation
de_DE: Thumbnail-Navigation

en: Thumbnail size
de_DE: Thumbnail-Größe

en: We recommend setting a padding for your lightbox to accommodate the thumbnail navigation.
de_DE: Wir empfehlen, ein Padding für deine Lightbox einzustellen, um Platz für die Thumbnail-Navigation zu schaffen.

en: No image selected.
de_DE: Kein Bild ausgewählt.

en: Open image in lightbox
de_DE: Bild in Lightbox öffnen

note: translators: %s: 'Bricks settings path'
en: Code execution not allowed.
de_DE: Code-Ausführung nicht erlaubt.

en: You can manage code execution permissions under: %s
de_DE: Du kannst die Berechtigungen für die Code-Ausführung unter: %s verwalten

en: Parse dynamic data
de_DE: Dynamische Daten parsen

en: Suppress PHP errors
de_DE: PHP-Fehler unterdrücken

en: Add "brx_code_errors" as an URL parameter to show PHP errors if needed.
de_DE: Füge „brx_code_errors“ als URL-Parameter hinzu, um bei Bedarf PHP-Fehler anzuzeigen.

en: Render without wrapper
de_DE: Ohne Wrapper rendern

en: Render on the front-end without the div wrapper.
de_DE: Rendere im Frontend ohne den div-Wrapper.

en: When rendering without wrapper your settings under the style tab won't have any effect.
de_DE: Beim Rendern ohne Wrapper haben deine Einstellungen unter dem Stil-Tab keine Wirkung.

en: The executed code will run on your site! Only add code that you consider safe.
de_DE: Der ausgeführte Code läuft auf deiner Website! Füge nur Code hinzu, den du als sicher erachtest.

en: CSS is automatically wrapped in style tags.
de_DE: CSS wird automatisch in style-Tags eingewickelt.

en: JavaScript is automatically wrapped in script tags.
de_DE: JavaScript wird automatisch in script-Tags eingewickelt.

en: Can also be set globally via theme styles.
de_DE: Kann auch global über Theme-Stile eingestellt werden.

en: Grid column
de_DE: Gitterspalte

en: Grid row
de_DE: Gitterzeile

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
de_DE: Stelle sicher, dass sich keine Elemente mit Links innerhalb deines verlinkten Containers befinden (verschachtelte Links).

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element and that a width is defined, especially when using a Div element.
de_DE: Stelle sicher, dass keine widersprüchlichen CSS-Stile auf dieses Element angewendet werden und dass eine Breite definiert ist, besonders bei Verwendung eines Div-Elements.

en: Custom tag
de_DE: Benutzerdefinierter Tag

en: Without attributes
de_DE: Ohne Attribute

en: Grid template columns
de_DE: Gitter-Vorlagenspalten

en: Grid template rows
de_DE: Gitter-Vorlagenzeilen

en: Grid auto columns
de_DE: Gitter-Autospalten

en: Grid auto rows
de_DE: Gitter-Autozeilen

en: Grid auto flow
de_DE: Gitter-Autofluss

en: Justify items
de_DE: Elemente ausrichten

en: Align content
de_DE: Inhalt ausrichten

en: Flex wrap
de_DE: Flex-Umbruch

en: Wrap reverse
de_DE: Umbruch rückwärts

en: Column gap
de_DE: Spaltenabstand

en: Row gap
de_DE: Zeilenabstand

en: Time zone
de_DE: Zeitzone

en: Date Reached
de_DE: Datum erreicht

en: Custom text
de_DE: Benutzerdefinierter Text

en: Lowercase removes leading zeros
de_DE: Kleinbuchstaben entfernen führende Nullen

en: Counter
de_DE: Zähler

en: Count from
de_DE: Zähle von

en: Count to
de_DE: Zähle bis

en: Thousand separator
de_DE: Tausendertrennzeichen

en: Divider
de_DE: Trennlinie

en: Mega menu
de_DE: Mega-Menü

en: Multilevel
de_DE: Mehrstufig

en: Link to
de_DE: Link zu

en: Toggle dropdown
de_DE: Dropdown umschalten

en: Icon padding
de_DE: Icon-Padding

en: Icon size
de_DE: Icon-Größe

en: Icon color
de_DE: Icon-Farbe

en: Icon transform
de_DE: Icon-Transformation

en: Icon transition
de_DE: Icon-Übergang

en: Static
de_DE: Statisch

en: Enable to position in document flow (e.g. inside offcanvas).
de_DE: Aktivieren, um im Dokumentenfluss zu positionieren (z.B. innerhalb von Offcanvas).

en: Static dropdown content always toggles on click, not hover.
de_DE: Statischer Dropdown-Inhalt schaltet immer bei Klick um, nicht bei Hover.

en: Toggle on
de_DE: Umschalten bei

en: Click or hover
de_DE: Klick oder Hover

en: By default, covers entire available width.
de_DE: Deckt standardmäßig die gesamte verfügbare Breite ab.

en: Use width & horizontal position of target node.
de_DE: Verwende Breite & horizontale Position des Zielknotens.

en: Use vertical position of target node.
de_DE: Verwende vertikale Position des Zielknotens.

en: Show only active dropdown. Toggle on click. Inner dropdowns inherit multilevel.
de_DE: Zeige nur aktives Dropdown. Umschalten bei Klick. Innere Dropdowns erben Mehrstufigkeit.

en: Facebook Page
de_DE: Facebook-Seite

en: Facebook page URL
de_DE: Facebook-Seiten-URL

en: Min. height is 70.
de_DE: Min. Höhe ist 70.

en: Enter width between 180 and 500.
de_DE: Gib eine Breite zwischen 180 und 500 ein.

en: Timeline
de_DE: Zeitachse

en: Events
de_DE: Ereignisse

en: Messages
de_DE: Nachrichten

en: Hide cover
de_DE: Cover ausblenden

en: Show friends' photos
de_DE: Fotos von Freunden anzeigen

en: Hide CTA button
de_DE: CTA-Button ausblenden

en: Small header
de_DE: Kleiner Header

en: Active Filters
de_DE: Aktive Filter

en: Exclude filter IDs
de_DE: Filter-IDs ausschließen

en: Enter Bricks IDs, separated by comma, of filter elements to exclude.
de_DE: Gib die Bricks-IDs der auszuschließenden Filterelemente ein, getrennt durch Kommas.

en: No target query selected.
de_DE: Keine Zielabfrage ausgewählt.

en: Active filter
de_DE: Aktiver Filter

en: Clear filter
de_DE: Filter löschen

en: All %s
de_DE: Alle %s

en: Select option
de_DE: Option auswählen

en: Select sort
de_DE: Sortierung auswählen

en: Results per page
de_DE: Ergebnisse pro Seite

en: Target query
de_DE: Zielabfrage

en: Select the query this filter should target.
de_DE: Wähle die Abfrage aus, auf die dieser Filter abzielen soll.

en: Only post queries are supported in this version.
de_DE: In dieser Version werden nur Beitragsabfragen unterstützt.

en: Target query has not been set. Without connecting a filter to a query, the filter has no effect.
de_DE: Zielabfrage wurde nicht festgelegt. Ohne einen Filter mit einer Abfrage zu verbinden, hat der Filter keine Wirkung.

en: Define a unique, more readable URL parameter name for this filter.
de_DE: Definiere einen eindeutigen, besser lesbaren URL-Parameternamen für diesen Filter.

en: Use a prefix to avoid conflicts with plugins or WordPress reserved parameters.
de_DE: Verwende ein Präfix, um Konflikte mit Plugins oder reservierten WordPress-Parametern zu vermeiden.

en: Apply on
de_DE: Anwenden auf

en: Input
de_DE: Eingabe

en: WordPress field
de_DE: WordPress-Feld

en: Custom field
de_DE: Benutzerdefiniertes Feld

en: Field type
de_DE: Feldtyp

en: User name
de_DE: Benutzername

en: Term name
de_DE: Begriffsname

en: Top level terms only
de_DE: Nur Begriffe der obersten Ebene

en: Hide count
de_DE: Anzahl ausblenden

en: Hide empty
de_DE: Leere ausblenden

en: Hide count bracket
de_DE: Anzahl-Klammer ausblenden

en: Hierarchical
de_DE: Hierarchisch

en: Auto toggle child terms
de_DE: Untergeordnete Begriffe automatisch ein-/ausklappen

en: Indent
de_DE: Einrücken

en: Use the dynamic picker in the "Meta key" control below to select the desired custom field. The dynamic data tag is used to retrieves the field settings, it is not parsed.
de_DE: Verwende den dynamischen Picker in der Steuerung „Meta-Schlüssel“ unten, um das gewünschte benutzerdefinierte Feld auszuwählen. Der dynamische Daten-Tag wird verwendet, um die Feldeinstellungen abzurufen, er wird nicht geparst.

en: Hide "All" option
de_DE: Option „Alle“ ausblenden

en: Set custom labels for specific values.
de_DE: Lege benutzerdefinierte Beschriftungen für bestimmte Werte fest.

en: Label as
de_DE: Etikett als

en: Update filter index
de_DE: Filter-Index aktualisieren

en: Click to apply the latest filter settings. This ensures all filter options are up-to-date.
de_DE: Klicke hier, um die neuesten Filtereinstellungen anzuwenden. Dies stellt sicher, dass alle Filteroptionen auf dem aktuellen Stand sind.

en: Sort options
de_DE: Optionen sortieren

en: Meta Key
de_DE: Meta-Schlüssel

en: Comma-separated list of results per page options.
de_DE: Kommagetrennte Liste der Ergebnisse pro Seite-Optionen.

en: Indexing in progress.
de_DE: Indizierung läuft.

en: Post modified date
de_DE: Datum der Beitragsänderung

en: User registered date
de_DE: Registrierungsdatum des Benutzers

en: Enable time
de_DE: Zeit aktivieren

en: Date range
de_DE: Datumsbereich

en: Date format
de_DE: Datumsformat

en: Must match with the format saved in database.
de_DE: Muss mit dem in der Datenbank gespeicherten Format übereinstimmen.

en: ACF Date picker, for example, uses Ymd.
de_DE: ACF Date Picker verwendet zum Beispiel Ymd.

en: Min/max date
de_DE: Min./Max. Datum

en: Use min/max date from index table.
de_DE: Min./Max. Datum aus Indextabelle verwenden.

en: Placeholder typography
de_DE: Platzhalter-Typografie

en: Language codes
de_DE: Sprachcodes

en: No filter source selected.
de_DE: Keine Filterquelle ausgewählt.

en: Slider
de_DE: Schieberegler

en: Disable auto min/max value
de_DE: Automatischen Min./Max. Wert deaktivieren

en: By default, the min/max values are dynamically set based on each filter query loop results. Disable this feature so the min/max values are only set initially.
de_DE: Standardmäßig werden die Min./Max. Werte dynamisch basierend auf den Ergebnissen jeder Filterabfrage festgelegt. Deaktiviere diese Funktion, damit die Min./Max. Werte nur anfänglich gesetzt werden.

en: Step
de_DE: Schritt

en: Decimal places
de_DE: Dezimalstellen

en: Bar
de_DE: Balken

en: Thumb
de_DE: Vorschaubild

en: Border width
de_DE: Rahmenbreite

en: Minimum value
de_DE: Minimalwert

en: Maximum value
de_DE: Maximalwert

en: Debounce
de_DE: Verzögerung

en: Min. characters
de_DE: Min. Zeichen

en: Label typography
de_DE: Beschriftungs-Typografie

en: URL redirect to after applying the filter. Leave it empty if not intended to.
de_DE: URL-Weiterleitung nach Anwendung des Filters. Leer lassen, wenn nicht beabsichtigt.

en: Hide if no active filter
de_DE: Ausblenden, wenn kein aktiver Filter

en: %s added to this button if there is no active filter.
de_DE: %s wird diesem Button hinzugefügt, wenn kein aktiver Filter vorhanden ist.

en: Submit button
de_DE: Absenden-Button

en: Notices
de_DE: Hinweise

en: Confirmation email
de_DE: Bestätigungs-E-Mail

en: Redirect
de_DE: Weiterleitung

en: User Registration
de_DE: Benutzerregistrierung

en: User Login
de_DE: Benutzeranmeldung

en: Create post
de_DE: Beitrag erstellen

en: Update post
de_DE: Aktualisieren

en: Save submission
de_DE: Einsendung speichern

en: Unlock password protection
de_DE: Passwortschutz aufheben

en: Spam protection
de_DE: Spam-Schutz

en: Rich text
de_DE: Rich-Text

en: Telephone
de_DE: Telefon

en: Media library
de_DE: Medienbibliothek

en: Gallery
de_DE: Galerie

en: Remember me
de_DE: Angemeldet bleiben

note: translators: %s = Article link
en: Set the required password under Settings > Template settings > Password protection for template-wide protection, or set an individual password directly for each post/page.
de_DE: Setze das erforderliche Passwort unter Einstellungen > Template-Einstellungen > Passwortschutz für templateweiten Schutz, oder setze ein individuelles Passwort direkt für jeden Beitrag/jede Seite.

en: Password toggle
de_DE: Passwort ein-/ausblenden

en: Set the default field value/content.
de_DE: Setze den Standard-Feldwert/-inhalt.

en: Min. length
de_DE: Min. Länge

en: Max. length
de_DE: Max. Länge

en: Separate values by comma.
de_DE: Trenne Werte durch Komma.

en: Use the date format as set under Settings > General > Date format
de_DE: Verwende das Datumsformat, das unter Einstellungen > Allgemein > Datumsformat festgelegt wurde

en: Use valid HTML syntax. No spaces.
de_DE: Verwende gültige HTML-Syntax. Keine Leerzeichen.

en: Autocomplete
de_DE: Autovervollständigung

en: Spellcheck
de_DE: Rechtschreibprüfung

en: Pattern
de_DE: Muster

en: Regular expression to validate the input.
de_DE: Regulärer Ausdruck, um die Eingabe zu überprüfen.

en: Example
de_DE: Beispiel

en: alphanumeric characters only
de_DE: nur alphanumerische Zeichen

en: Text to display when hovering over the field.
de_DE: Text, der angezeigt wird, wenn du den Mauszeiger über das Feld bewegst.

en: You can use the title attribute to provide a description of the expected input value to meet the "pattern" requirement set above.
de_DE: Mit dem Attribut title kannst du eine Beschreibung des erwarteten Eingabewerts angeben, um die oben festgelegte "Muster"-Anforderung zu erfüllen.

en: Error message
de_DE: Fehlermeldung

en: On input, blur and submit
de_DE: Bei Eingabe, Fokusverlust und Absenden

en: Max. files
de_DE: Max. Dateien

en: Max. size
de_DE: Max. Größe

en: Save file
de_DE: Datei speichern

en: Save in media library
de_DE: In Medienbibliothek speichern

en: Save in custom directory
de_DE: In benutzerdefiniertem Verzeichnis speichern

en: Directory name
de_DE: Verzeichnisname

en: Directory is created in your "uploads" directory if it doesn't exist.
de_DE: Das Verzeichnis wird in deinem „Uploads“-Verzeichnis erstellt, wenn es nicht existiert.

en: Users could upload potentially malicious files through your form. To minimize this risk, please specify the "Allowed file formats" below.
de_DE: Benutzer könnten potenziell schädliche Dateien über dein Formular hochladen. Um dieses Risiko zu minimieren, gib bitte die „Erlaubten Dateiformate“ unten an.

en: Allowed file formats
de_DE: Erlaubte Dateiformate

en: Both
de_DE: Beides

en: Min. time
de_DE: Min. Zeit

en: Max. time
de_DE: Max. Zeit

en: When enabled, this field acts as a spam trap. It will not be visible to users, but will capture any bots that fill it out.
de_DE: Wenn aktiviert, fungiert dieses Feld als Spam-Falle. Es ist für Benutzer nicht sichtbar, erfasst aber alle Bots, die es ausfüllen.

en: Options (one per line)
de_DE: Optionen (eine pro Zeile)

note: translators: %s: key:value
en: Set options as %s
de_DE: Optionen als %s setzen

en: Separate value & label by ":".
de_DE: Trenne Wert & Beschriftung durch „:“.

en: To add decorative text, but not user input. Runs through %s.
de_DE: Um dekorativen Text hinzuzufügen, aber keine Benutzereingabe. Läuft durch %s.

en: Menu bar
de_DE: Menüleiste

en: Status bar
de_DE: Statusleiste

en: Highlight on focus
de_DE: Highlight auf Fokus

en: Images file types
de_DE: Bilder Dateitypen

en: Your Name
de_DE: Dein Name

en: Your Email
de_DE: Deine E-Mail

en: Message
de_DE: Nachricht

en: Your Message
de_DE: Deine Nachricht

en: Show required asterisk
de_DE: Erforderlichen Stern anzeigen

en: Show labels
de_DE: Beschriftungen anzeigen

en: Disable form validation
de_DE: Formularvalidierung deaktivieren

en: On input
de_DE: Bei Eingabe

en: On blur
de_DE: Bei Fokusverlust

en: By default, form fields are validated on input, blur and submit.
de_DE: Standardmäßig werden Formularfelder bei Eingabe, Fokusverlust und Absenden validiert.

en: Actions after successful form submit
de_DE: Aktionen nach erfolgreichem Formularversand

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
de_DE: Wähle die Aktion(en) aus, die du nach erfolgreichem Absenden des Formulars ausführen möchtest.

en: You did not select any action(s). So when this form is submitted nothing happens.
de_DE: Du hast keine Aktion(en) ausgewählt. Wenn dieses Formular abgesendet wird, passiert also nichts.

en: Success message
de_DE: Erfolgsmeldung

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
de_DE: Nachricht erfolgreich gesendet. Wir melden uns so bald wie möglich bei dir.

en: Close after
de_DE: Schließen nach

en: Close button
de_DE: Schließen-Button

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
de_DE: Verwende jeden Formularfeldwert über seine ID wie folgt: {{form_field}}. Ersetze „form_field“ durch die tatsächliche Feld-ID.

en: Send to email address
de_DE: An E-Mail-Adresse senden

note: translators: %s: admin email
en: Admin email
de_DE: Admin-E-Mail

en: Custom email address
de_DE: Benutzerdefinierte E-Mail-Adresse

en: Send to custom email address
de_DE: An benutzerdefinierte E-Mail-Adresse senden

en: Accepts multiple addresses separated by comma
de_DE: Akzeptiert mehrere durch Komma getrennte Adressen

en: BCC email address
de_DE: BCC-E-Mail-Adresse

en: Site title
de_DE: Seitentitel

en: Reply to email address
de_DE: Antwort an E-Mail-Adresse

en: Email address in submitted form
de_DE: E-Mail-Adresse im abgesendeten Formular

en: Use field IDs to personalize your message.
de_DE: Verwende Feld-IDs, um deine Nachricht zu personalisieren.

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
de_DE: Übermittlung fehlgeschlagen. Bitte lade die Seite neu und versuche, das Formular erneut abzusenden.

en: Endpoints
de_DE: Endpunkte

en: Endpoint
de_DE: Endpunkt

en: The webhook endpoint(s) to send the submitted form data to.
de_DE: Der/Die Webhook-Endpunkt(e), an den/die die übermittelten Formulardaten gesendet werden sollen.

en: Endpoint URL
de_DE: Endpunkt-URL

en: The URL to send the form data to.
de_DE: Die URL, an die die Formulardaten gesendet werden sollen.

en: Data format
de_DE: Datenformat

en: Format to send the data in.
de_DE: Format, in dem die Daten gesendet werden sollen.

en: Customize how the data is structured. Leave empty to send all form fields.
de_DE: Passe an, wie die Daten strukturiert werden. Lasse es leer, um alle Formularfelder zu senden.

en: Example: {"name": "{{43f295}}", "email": "{{a5c626}}"}
de_DE: Beispiel: {„name“: „{{43f295}}“, „email“: „{{a5c626}}“}

en: Headers
de_DE: Header

en: Add custom headers in JSON format. Leave empty for default headers.
de_DE: Füge benutzerdefinierte Header im JSON-Format hinzu. Lasse es leer für Standard-Header.

en: Example: {"Authorization": "Bearer token"}
de_DE: Beispiel: {„authorization“: „bearer token“}

en: Max payload size
de_DE: Maximale Payload-Größe

en: Maximum size of the webhook payload in kilobytes.
de_DE: Maximale Größe des Webhook-Payloads in Kilobyte.

en: Rate limiting
de_DE: Rate-Limiting

en: Limit the number of webhook requests that can be sent per hour.
de_DE: Begrenze die Anzahl der Webhook-Anfragen, die pro Stunde gesendet werden können.

en: Max requests per hour
de_DE: Maximale Anfragen pro Stunde

en: Maximum number of webhook requests allowed per hour.
de_DE: Maximale Anzahl der erlaubten Webhook-Anfragen pro Stunde.

en: Continue on error
de_DE: Bei Fehler fortfahren

en: If enabled, form submission will succeed even if the webhook fails. Errors will be logged to the server error log.
de_DE: Wenn aktiviert, wird die Formularübermittlung auch bei einem Webhook-Fehler erfolgreich sein. Fehler werden im Server-Fehlerprotokoll protokolliert.

en: Please ensure SMTP is set up on this site so all outgoing emails are delivered properly.
de_DE: Bitte stelle sicher, dass SMTP auf dieser Website eingerichtet ist, damit alle ausgehenden E-Mails korrekt zugestellt werden.

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
de_DE: Die Weiterleitung wird nur nach erfolgreicher Formularübermittlung ausgelöst.

en: Redirect to admin area
de_DE: Zum Administrationsbereich weiterleiten

en: Custom redirect URL
de_DE: Benutzerdefinierte Weiterleitungs-URL

en: Redirect after (ms)
de_DE: Weiterleiten nach (ms)

note: translators: %s: Bricks settings URL
en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
de_DE: Mailchimp API-Schlüssel erforderlich! Füge den Schlüssel im Dashboard unter: %s hinzu

en: Double opt-in
de_DE: Double Opt-in

en: First name
de_DE: Vorname

en: Last name
de_DE: Nachname

en: Pending message
de_DE: Ausstehende Nachricht

en: Please check your email to confirm your subscription.
de_DE: Bitte überprüfe deine E-Mail, um deine Anmeldung zu bestätigen.

en: Sorry, but we could not subscribe you.
de_DE: Entschuldigung, aber wir konnten dich nicht anmelden.

note: translators: %s: Bricks settings URL
en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
de_DE: Sendgrid API-Schlüssel erforderlich! Füge den Schlüssel im Dashboard unter: %s hinzu

en: Enter a generic error message. Otherwise the reason why the login failed is displayed.
de_DE: Gib eine allgemeine Fehlermeldung ein. Andernfalls wird der Grund für das Fehlschlagen der Anmeldung angezeigt.

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
de_DE: Automatisch generiert, wenn kein Passwort erforderlich/übermittelt wird.

en: Password min. length
de_DE: Mindestlänge des Passworts

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
de_DE: Automatisch generiert, wenn das Formular nur eine E-Mail-Adresse für die Registrierung benötigt.

en: Role
de_DE: Rolle

en: Administrator role is not allowed as a security precaution.
de_DE: Die Administrator-Rolle ist aus Sicherheitsgründen nicht erlaubt.

en: Auto log in user
de_DE: Benutzer automatisch anmelden

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
de_DE: Benutzer nach erfolgreicher Registrierung anmelden. Tipp: Setze die Aktion „Weiterleitung“, um den Benutzer zum Konto-/Administrationsbereich weiterzuleiten.

en: Send WordPress notification
de_DE: WordPress-Benachrichtigung senden

en: Trigger "register_new_user" action to send WordPress notification. %s
de_DE: Löse die „register_new_user“ Aktion aus, um eine WordPress-Benachrichtigung zu senden. %s

en: Email or username
de_DE: E-Mail oder Benutzername

en: The form is not rendered if the current user is lacking the required capability.
de_DE: Das Formular wird nicht angezeigt, wenn der aktuelle Benutzer nicht über die erforderliche Fähigkeit verfügt.

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to create the post.
de_DE: Benutzerdefinierte Fehlermeldung, die angezeigt wird, wenn der aktuelle Benutzer nicht über die erforderlichen Fähigkeiten zum Erstellen des Beitrags verfügt.

en: Disable capability checks
de_DE: Fähigkeitsprüfungen deaktivieren

en: Security warning
de_DE: Sicherheitswarnung

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can create posts through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
de_DE: Du hast die Fähigkeitsprüfungen deaktiviert. Jetzt kann jeder, auch nicht eingeloggte Besucher, über dieses Formular Beiträge erstellen. Das kann zu unbefugter Inhaltserstellung, Spam und bösartigen Beiträgen, Datenbankverschmutzung und möglichen Sicherheitsverletzungen führen. Verwende diese Einstellung nur, wenn du alternative Sicherheitsmaßnahmen getroffen hast, das Formular sich auf einer geschützten Seite befindet oder du die Auswirkungen auf die Sicherheit genau kennst.

en: Field mapping
de_DE: Feldzuordnung

en: Connect the form fields to the post data that you want to create on form submit.
de_DE: Verbinde die Formularfelder mit den Beitragsdaten, die du beim Absenden des Formulars erstellen möchtest.

en: Post content
de_DE: Beitragsinhalt

en: Post excerpt
de_DE: Beitragsauszug

en: Draft
de_DE: Entwurf

en: Post meta
de_DE: Beitrag-Meta

en: Sanitization method
de_DE: Sanitizationsmethode

en: Integer
de_DE: Ganzzahl

en: Float
de_DE: Fließend

en: Post to update
de_DE: Beitrag zum Update

en: Leave empty to update the current post.
de_DE: Leer lassen, um den aktuellen Beitrag zu aktualisieren.

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to edit the post.
de_DE: Benutzerdefinierte Fehlermeldung, die angezeigt wird, wenn der aktuelle Benutzer nicht über die erforderlichen Fähigkeiten zum Bearbeiten des Beitrags verfügt.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can edit the post through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
de_DE: Du hast die Fähigkeitsprüfungen deaktiviert. Jetzt kann jeder, auch nicht eingeloggte Besucher, den Beitrag über dieses Formular bearbeiten. Das kann zu unbefugter Inhaltserstellung, Spam und bösartigen Beiträgen, Datenbankverschmutzung und möglichen Sicherheitsverletzungen führen. Verwende diese Einstellung nur, wenn du alternative Sicherheitsmaßnahmen getroffen hast, das Formular sich auf einer geschützten Seite befindet oder du die Auswirkungen auf die Sicherheit genau kennst.

en: Connect the form fields to the post data that you want to update on form submit.
de_DE: Verbinde die Formularfelder mit den Beitragsdaten, die du beim Absenden des Formulars aktualisieren möchtest.

note: translators: %s: Bricks settings URL
en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
de_DE: Google reCAPTCHA API-Schlüssel erforderlich! Füge den Schlüssel im Dashboard unter: %s hinzu

en: Cloudflare Turnstile API key required! Add key in dashboard under: %s
de_DE: Cloudflare Turnstile API-Schlüssel erforderlich! Füge den Schlüssel im Dashboard unter: %s hinzu

en: Compact
de_DE: Kompakt

en: hCaptcha key required! Add key in dashboard under: %s
de_DE: hCaptcha-Schlüssel erforderlich! Füge den Schlüssel im Dashboard unter: %s hinzu

en: Invisible
de_DE: Unsichtbar

en: Honeypot: Create form field(s) and enable the "Honeypot" checkbox. Those honeypot fields aren't visible to users, but add an extra layer of protection against spam submissions.
de_DE: Honeypot: Erstelle Formularfeld(er) und aktiviere das „Honeypot“-Kontrollkästchen. Diese Honeypot-Felder sind für Benutzer nicht sichtbar, bieten aber eine zusätzliche Schutzebene gegen Spam-Einsendungen.

en: Form name
de_DE: Formularname

en: Contact form
de_DE: Kontaktformular

en: Descriptive name for viewing submissions on the "%s" page.
de_DE: Beschreibender Name zur Ansicht der Einsendungen auf der „%s“ Seite.

en: Save IP address
de_DE: IP-Adresse speichern

en: Max. entries
de_DE: Max. Einträge

en: Set maximum number of form submissions that you want to store in the database.
de_DE: Lege die maximale Anzahl von Formularübermittlungen fest, die du in der Datenbank speichern möchtest.

en: Maximum number of entries reached.
de_DE: Maximale Anzahl von Einträgen erreicht.

en: Prevent duplicates
de_DE: Duplikate verhindern

en: Use "ip" to prevent multiple entries from the same IP address.
de_DE: Verwende „ip“, um mehrere Einträge von derselben IP-Adresse zu verhindern.

en: Compare with
de_DE: Vergleichen mit

en: Field ID
de_DE: Feld-ID

en: Duplicate entries not allowed.
de_DE: Doppelte Einträge sind nicht erlaubt.

en: If no form field is selected, the first password field in the form is used.
de_DE: Wenn kein Formularfeld ausgewählt ist, wird das erste Passwortfeld im Formular verwendet.

en: Table
de_DE: Tabelle

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
de_DE: Datei %s nicht akzeptiert. Dateilimit überschritten.

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
de_DE: Datei %s nicht akzeptiert. Größenlimit überschritten.

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
de_DE: Google reCaptcha: Ungültiger Website-Schlüssel.

en: Heading
de_DE: Überschrift

en: I am a heading
de_DE: Ich bin eine Überschrift

en: Raw HTML
de_DE: Reines HTML

en: Icon Box
de_DE: Icon-Box

en: Heading typography
de_DE: Überschriften-Typografie

en: Body typography
de_DE: Textkörper-Typografie

en: Is
de_DE: Ist

en: Collapsed
de_DE: Eingeklappt

en: Expanded
de_DE: Ausgeklappt

en: By default, this icon is always visible and rotates 90° when the accordion item is expanded. To display different icons for each state, duplicate this icon and set the "Show" option to "Collapsed" for one and "Expanded" for the other.
de_DE: Standardmäßig ist dieses Icon immer sichtbar und dreht sich um 90°, wenn das Akkordeon-Element ausgeklappt wird. Um für jeden Zustand unterschiedliche Icons anzuzeigen, dupliziere dieses Icon und setze die „Anzeigen“-Option auf „Eingeklappt“ für das eine und „Ausgeklappt“ für das andere.

en: Always visible
de_DE: Immer sichtbar

en: Image Gallery
de_DE: Bildergalerie

en: Image height
de_DE: Bildhöhe

en: Image caption
de_DE: Bildunterschrift

en: Attachment Page
de_DE: Anhang-Seite

en: Media File
de_DE: Mediendatei

en: Custom links
de_DE: Benutzerdefinierte Links

en: Custom link
de_DE: Benutzerdefinierter Link

en: Full
de_DE: Vollständig

en: Images of the same lightbox ID are grouped together.
de_DE: Bilder mit derselben Lightbox-ID werden gruppiert.

en: Fetch priority
de_DE: Abrufpriorität

en: Low
de_DE: Niedrig

en: Lazy
de_DE: Verzögert

en: Eager
de_DE: Eilig

en: Media query
de_DE: Medienabfrage

en: Sources
de_DE: Quellen

en: Show different images per breakpoint.
de_DE: Zeige unterschiedliche Bilder pro Breakpoint.

en: Order matters. Start at smallest breakpoint. If using mobile-first start at largest breakpoint.
de_DE: Die Reihenfolge ist wichtig. Beginne beim kleinsten Breakpoint. Bei Mobile-First-Ansatz beginne beim größten Breakpoint.

en: Set source image at base breakpoint to use main image as fallback image.
de_DE: Setze das Quellbild beim Basis-Breakpoint, um das Hauptbild als Fallback-Bild zu verwenden.

en: Object fit
de_DE: Objektanpassung

en: Object position
de_DE: Objektposition

en: Custom alt text
de_DE: Benutzerdefinierter Alt-Text

en: No caption
de_DE: Keine Beschriftung

en: Caption type
de_DE: Beschriftungstyp

en: Custom caption
de_DE: Benutzerdefinierte Beschriftung

en: Here goes your caption ...
de_DE: Hier kommt deine Beschriftung ...

en: Image Overlay
de_DE: Bildüberlagerung

en: Link To
de_DE: Link zu

en: Other (URL)
de_DE: Andere (URL)

en: Cropped
de_DE: Beschnitten

en: Enable if image is cropped for a smooth lightbox image transition.
de_DE: Aktiviere dies, wenn das Bild für einen reibungslosen Lightbox-Bildübergang beschnitten ist.

en: Only rendered if link is set.
de_DE: Wird nur gerendert, wenn ein Link gesetzt ist.

en: Disable icon
de_DE: Icon deaktivieren

en: Icon background color
de_DE: Icon-Hintergrundfarbe

en: Icon border
de_DE: Icon-Rahmen

en: Icon box shadow
de_DE: Icon-Schatten

en: Icon height
de_DE: Icon-Höhe

en: Icon width
de_DE: Icon-Breite

en: Mask
de_DE: Maske

en: Custom size
de_DE: Benutzerdefinierte Größe

en: Space
de_DE: Abstand

note: translators: %s: Image ID
en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
de_DE: Bild-ID (%s) existiert nicht mehr. Bitte wähle ein anderes Bild aus.

en: Instagram feed
de_DE: Instagram-Feed

note: translators: %s: Link to the API Keys settings page
en: Instagram access token required! Add in WordPress dashboard under %s
de_DE: Instagram-Zugriffstoken erforderlich! Füge es im WordPress-Dashboard unter %s hinzu

en: Follow
de_DE: Folgen

en: 30 minutes
de_DE: 30 Minuten

en: 1 hour
de_DE: 1 Stunde

en: 1 day
de_DE: 1 Tag

en: 1 week
de_DE: 1 Woche

en: Please connect your Instagram account.
de_DE: Bitte verbinde deinen Instagram-Account.

en: Failed to fetch Instagram posts.
de_DE: Fehler beim Abrufen der Instagram-Beiträge.

en: No Instagram posts found.
de_DE: Keine Instagram-Beiträge gefunden.

en: Failed to fetch Instagram account details.
de_DE: Fehler beim Abrufen der Instagram-Kontodetails.

en: No Instagram account found.
de_DE: Kein Instagram-Konto gefunden.

en: List item
de_DE: Listenelement

en: Highlight
de_DE: Hervorhebung

en: List items
de_DE: Listenelemente

en: Link title
de_DE: Link-Titel

en: Highlight label
de_DE: Hervorhebungs-Label

en: List item #1
de_DE: Listenelement #1

en: List item #2
de_DE: Listenelement #2

en: Odd background
de_DE: Hintergrund ungerade

en: Even background
de_DE: Hintergrund gerade

en: Auto width
de_DE: Automatische Breite

en: Text color
de_DE: Textfarbe

en: After title
de_DE: Nach Titel

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
de_DE: Min. Abmessung: Das Doppelte des Wertes unter Logohöhe / Logobreite für korrekte Anzeige auf Retina-Geräten.

en: SVG logo: Set "Height" & "Width" in "px" value.
de_DE: SVG-Logo: Setze „Höhe“ & „Breite“ in „px“-Werten.

en: Logo inverse
de_DE: Logo invertiert

en: Use for sticky scrolling header etc.
de_DE: Verwende dies für Sticky-Scrolling-Header etc.

en: Used if logo image isn't set or available.
de_DE: Wird verwendet, wenn kein Logobild gesetzt oder verfügbar ist.

en: Site Address
de_DE: Website-Adresse

en: Map Connector
de_DE: Kartenverbinder

en: Markers
de_DE: Marker

en: This element works alongside a "Map" element when "Sync with query" has been set. An invisible <template> node is generated that stores location data. Allowing the map to retrieve and display markers dynamically.
de_DE: Dieses Element funktioniert zusammen mit einem „Karten“-Element, wenn „Mit Abfrage synchronisieren“ eingestellt wurde. Ein unsichtbarer <template>-Knoten wird generiert, der Standortdaten speichert. Dies ermöglicht der Karte, Marker dynamisch abzurufen und anzuzeigen.

en: No latitude/longitude or address provided. Use dynamic data tags to retrieve the coordinates/address from your query loop results.
de_DE: Keine Breiten-/Längengrade oder Adresse angegeben. Verwende dynamische Daten-Tags, um die Koordinaten/Adresse aus deinen Abfrageschleifenergebnissen abzurufen.

en: Latitude
de_DE: Breitengrad

en: Longitude
de_DE: Längengrad

en: Address
de_DE: Adresse

en: Berlin, Germany
de_DE: Berlin, Deutschland

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
de_DE: Alternative zu Breiten-/Längengrad-Feldern

en: When editing your popup template, you have to enable the "Info Box" setting under "Template Settings > Popup".
de_DE: Beim Bearbeiten deines Popup-Templates musst du die Einstellung „Info-Box“ unter „Template-Einstellungen > Popup“ aktivieren.

en: Configure "Marker: Type" on the connected "Map" element to render text or image markers. The settings below will precede the settings on the "Map" element.
de_DE: Konfiguriere „Marker: Typ“ auf dem verbundenen „Karten“-Element, um Text- oder Bildmarker zu rendern. Die folgenden Einstellungen haben Vorrang vor den Einstellungen auf dem „Karten“-Element.

en: Layers
de_DE: Ebenen

en: Min Zoom
de_DE: Min-Zoom

en: Error Tile URL
de_DE: Fehler Kachel-URL

en: Attribution
de_DE: Namensnennung

en: Coordinates
de_DE: Koordinaten

en: To distinguish markers in the builder.
de_DE: Zur Unterscheidung von Markern im Builder.

en: Map center
de_DE: Kartenmitte

en: Zoom level
de_DE: Zoomstufe

en: Snap
de_DE: Einrasten der Slides

en: Double-click
de_DE: Doppelklick

en: Zoom Control
de_DE: Zoom-Steuerung

en: Attribution Control
de_DE: Attributionskontrolle

en: Close popup on click
de_DE: Popup bei Klick schließen

en: Dragging
de_DE: Ziehen

en: Track resize
de_DE: Größe der Spur ändern

note: translators: %s: Link to settings page
en: Enter your Google Maps API key under %s to access all options.
de_DE: Gib deinen Google Maps API-Schlüssel unter %s ein, um auf alle Optionen zuzugreifen.

en: To ensure showing a marker please provide the latitude and longitude, separated by comma.
de_DE: Um sicherzustellen, dass ein Marker angezeigt wird, gib bitte den Breiten- und Längengrad, durch Komma getrennt, an.

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
de_DE: Bitte gib den Breiten-/Längengrad an, wenn du mehrere Marker verwendest.

en: Info Box template enabled.
de_DE: Info-Box-Vorlage aktiviert.

en: Infobox
de_DE: Info-Box

en: Infobox appears on map marker click.
de_DE: Info-Box erscheint beim Klick auf den Kartenmarker.

en: Populate the query loop address above through dynamic data tags.
de_DE: Fülle die obige Abfrageschleifen-Adresse durch dynamische Daten-Tags aus.

en: Sync with query
de_DE: Mit Abfrage synchronisieren

en: Dynamically retrieve map addresses from a connected query on the same page, allowing real-time updates with query-based content, including query filter support.
de_DE: Rufe Kartenadressen dynamisch von einer verbundenen Abfrage auf derselben Seite ab, ermöglicht Echtzeit-Updates mit abfragebasiertem Inhalt, einschließlich Unterstützung für Abfragefilter.

en: Select query loop
de_DE: Abfrageschleife auswählen

en: Place and configure a "Map Connector" element inside the query loop to enable dynamic address retrieval. On the frontend, actual location markers will be displayed based on the retrieved addresses. In the builder, a placeholder marker will be shown using your Map Center settings for styling purposes.
de_DE: Platziere und konfiguriere ein „Kartenverbinder“-Element innerhalb der Abfrageschleife, um dynamischen Adressenabruf zu ermöglichen. Im Frontend werden basierend auf den abgerufenen Adressen tatsächliche Standortmarker angezeigt. Im Builder wird ein Platzhalter-Marker unter Verwendung deiner Kartenzentrum-Einstellungen zu Styling-Zwecken angezeigt.

en: Enable to automatically group markers that are close to each other into a cluster.
de_DE: Aktiviere dies, um Marker, die nahe beieinander liegen, automatisch in einem Cluster zu gruppieren.

en: Markers set on individual addresses or map connectors precede these settings.
de_DE: Marker, die auf einzelnen Adressen oder Kartenverbindungen gesetzt sind, haben Vorrang vor diesen Einstellungen.

en: Map ID
de_DE: Karten-ID

note: translators: %s: link to Google Cloud Console
en: Enter your Google Maps ID, which you can find in the %s, to enable the latest Google Maps features.
de_DE: Gib deine Google Maps-ID ein, die du in der %s findest, um die neuesten Google Maps-Funktionen zu aktivieren.

note: translators: %s: link to Google Cloud Console
en: When a Map ID is present, map styles are controlled via the %s.
de_DE: Wenn eine Karten-ID vorhanden ist, werden die Kartenstile über die %s gesteuert.

en: Default center of the map.
de_DE: Standardmäßiger Mittelpunkt der Karte.

en: General settings
de_DE: Allgemeine Einstellungen

en: Map type
de_DE: Kartentyp

en: Satellite
de_DE: Satellit

en: Terrain
de_DE: Gelände

en: Map style
de_DE: Kartenstil

en: Custom map style
de_DE: Benutzerdefinierter Kartenstil

note: translators: %s: Link to snazzymaps.com
en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
de_DE: Kopiere und füge den Code von einer der Karten auf %s ein

en: Fit map on markers change
de_DE: Karte bei Markeränderung anpassen

en: Automatically adjust the map view to fit all markers when markers are added or removed.
de_DE: Passe die Kartenansicht automatisch an, um alle Marker anzuzeigen, wenn Marker hinzugefügt oder entfernt werden.

en: Draggable
de_DE: Verschiebbar

en: Fullscreen Control
de_DE: Vollbildsteuerung

en: Map Type Control
de_DE: Kartentyp-Steuerung

en: Street View Control
de_DE: Street View-Steuerung

en: Disable Default UI
de_DE: Standard-UI deaktivieren

en: Disable clickable POI
de_DE: Klickbare POIs deaktivieren

en: Nav Menu
de_DE: Navigationsmenü

en: Top level
de_DE: Oberste Ebene

en: Sub menu
de_DE: Untermenü

en: Mobile menu
de_DE: Mobiles Menü

en: Menu
de_DE: Menü

en: Select nav menu
de_DE: Navigationsmenü auswählen

en: Manage my menus in WordPress.
de_DE: Meine Menüs in WordPress verwalten.

en: Icon margin
de_DE: Symbol-Abstand

en: Always
de_DE: Immer

en: Hide at breakpoint
de_DE: Bei Breakpoint ausblenden

en: Show at breakpoint
de_DE: Bei Breakpoint anzeigen

en: Fade in
de_DE: Einblenden

en: Background filters
de_DE: Hintergrundfilter

en: Close icon
de_DE: Schließen-Symbol

en: Keep open while styling
de_DE: Beim Stylen geöffnet halten

en: Hamburger toggle
de_DE: Hamburger-Toggle

en: Toggle width
de_DE: Toggle-Breite

en: Hide close
de_DE: Schließen ausblenden

en: Color close
de_DE: Schließen-Farbe

en: Close position
de_DE: Schließen-Position

en: Edit your WordPress menu item to set a Bricks mega menu template.
de_DE: Bearbeite deinen WordPress-Menüpunkt, um eine Bricks Mega-Menü-Vorlage festzulegen.

en: Edit your WordPress menu item to enable multilevel functionality.
de_DE: Bearbeite deinen WordPress-Menüpunkt, um die Mehreben-Funktionalität zu aktivieren.

en: No nav menu found.
de_DE: Kein Navigationsmenü gefunden.

en: No menu items
de_DE: Keine Menüpunkte

en: Nav
de_DE: Navigation

en: Set "Align items" under "Mobile menu" instead.
de_DE: Setze „Elemente ausrichten“ stattdessen unter „Mobiles Menü“.

en: Only applies to top level dropdown elements.
de_DE: Gilt nur für Dropdown-Elemente der obersten Ebene.

en: Text padding
de_DE: Textabstand

en: Control dropdown element text.
de_DE: Steuere den Text des Dropdown-Elements.

en: Edit dropdown to set icon individually.
de_DE: Bearbeite das Dropdown, um das Symbol individuell festzulegen.

en: Sub menu, mega menu, or multilevel area.
de_DE: Untermenü-, Mega-Menü- oder Mehrebenen-Bereich.

en: Insert "Toggle" element after "Nav items" to show/hide your mobile menu.
de_DE: Füge ein „Toggle“-Element nach den „Navigationselementen“ ein, um dein mobiles Menü ein-/auszublenden.

en: Used to create visual hierarchy between nested dropdowns.
de_DE: Wird verwendet, um eine visuelle Hierarchie zwischen verschachtelten Dropdowns zu schaffen.

en: Nav items
de_DE: Navigationselemente

en: Add a "Toggle" element to your page that targets this Offcanvas to open it.
de_DE: Füge ein „Toggle“-Element zu deiner Seite hinzu, das auf dieses Offcanvas-Element zielt, um es zu öffnen.

en: Set to "0s" to disable open/close animation.
de_DE: Setze den Wert auf „0s“, um die Öffnen/Schließen-Animation zu deaktivieren.

en: Timing function
de_DE: Timing-Funktion

en: No scroll
de_DE: Kein Scrollen

en: Scroll to top when offcanvas opens.
de_DE: Zum Seitenanfang scrollen, wenn sich Offcanvas öffnet.

en: Don't auto focus on first focusable element when offcanvas opens.
de_DE: Nicht automatisch auf das erste fokussierbare Element fokussieren, wenn sich Offcanvas öffnet.

en: Open on page load
de_DE: Beim Laden der Seite öffnen

en: Not applied in the builder.
de_DE: Wird im Builder nicht angewendet.

en: Add your offcanvas content in here
de_DE: Füge hier deinen Offcanvas-Inhalt ein

en: Previous Icon
de_DE: Vorheriges Symbol

en: Next Icon
de_DE: Nächstes Symbol

en: End Size
de_DE: Endgröße

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
de_DE: Wie viele Zahlen an beiden Enden der Listenkanten.

en: Mid Size
de_DE: Mittlere Größe

en: How many numbers on either side of the current page.
de_DE: Wie viele Zahlen auf jeder Seite der aktuellen Seite.

en: Enable AJAX
de_DE: AJAX aktivieren

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
de_DE: Navigiere durch die verschiedenen Abfrageseiten, ohne die Seite neu zu laden.

en: The query element doesn't exist.
de_DE: Das Abfrageelement existiert nicht.

en: This query type doesn't support pagination.
de_DE: Dieser Abfragetyp unterstützt keine Paginierung.

en: No pagination results.
de_DE: Keine Paginierungsergebnisse.

en: No pagination on singular posts/pages.
de_DE: Keine Paginierung auf einzelnen Beiträgen/Seiten.

en: Pie Chart
de_DE: Kreisdiagramm

en: Chart size in px
de_DE: Diagrammgröße in px

en: Line width in px
de_DE: Linienbreite in px

en: Line cap
de_DE: Linienende

en: Butt
de_DE: Hintern

en: Percent
de_DE: Prozent

en: Bar color
de_DE: Balkenfarbe

en: Track color
de_DE: Spurfarbe

en: Scale length in px
de_DE: Skalenlänge in px

en: Scale color
de_DE: Skalenfarbe

en: posts
de_DE: Beiträge

en: Show avatar
de_DE: Avatar anzeigen

en: Avatar size
de_DE: Avatargröße

en: Avatar position
de_DE: Avatar-Position

en: Avatar border
de_DE: Avatar-Rahmen

en: Avatar box shadow
de_DE: Avatar-Boxschatten

en: Show name
de_DE: Name anzeigen

en: Link to website
de_DE: Link zur Website

en: Show bio
de_DE: Bio anzeigen

en: Show link to author posts
de_DE: Link zu Autorenbeiträgen anzeigen

en: All author posts
de_DE: Alle Autorenbeiträge

en: Comments
de_DE: Kommentare

en: Comment
de_DE: Kommentar

en: Form title
de_DE: Formulartitel

en: Leave your comment
de_DE: Hinterlasse deinen Kommentar

en: Cookie consent
de_DE: Cookie-Zustimmung

en: Submit Comment
de_DE: Kommentar abschicken

en: Password required.
de_DE: Passwort erforderlich.

en: Comments are disabled.
de_DE: Kommentare sind deaktiviert.

note: translators: %1$s: number of comments
en: 1 comment | %1$s comments
de_DE[0]: 1 Kommentar
de_DE[1]: %1$s Kommentare

en: Comment navigation
de_DE: Kommentarnavigation

en: Older Comments
de_DE: Ältere Kommentare

en: Newer Comments
de_DE: Neuere Kommentare

en: Reply
de_DE: Antworten

en: Comments are closed.
de_DE: Kommentare sind geschlossen.

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
de_DE: Meinen Namen, E-Mail und Website in diesem Browser speichern, bis ich wieder kommentiere.

en: (Cancel Reply)
de_DE: (Antwort abbrechen)

en: Leave the first comment
de_DE: Hinterlasse den ersten Kommentar

en: Post Content
de_DE: Beitragsinhalt

en: Edit WordPress content (WP admin).
de_DE: WordPress-Inhalt bearbeiten (WP-Admin).

en: Data source
de_DE: Datenquelle

en: No WordPress added content found.
de_DE: Keine WordPress-Inhalte gefunden.

en: For better preview select content to show.
de_DE: Für eine bessere Vorschau wähle den anzuzeigenden Inhalt aus.

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
de_DE: Gehe zu: Einstellungen > Template-Einstellungen > Inhalt füllen

en: No Bricks data found.
de_DE: Keine Bricks-Daten gefunden.

en: Excerpt
de_DE: Auszug

en: Learn more on wordpress.org
de_DE: Mehr erfahren auf wordpress.org

en: More text
de_DE: Mehr Text

en: Keep formatting
de_DE: Formatierung beibehalten

en: No excerpt found.
de_DE: Kein Auszug gefunden.

en: Meta Data
de_DE: Metadaten

en: Separator color
de_DE: Trennfarbe

en: No meta data selected.
de_DE: Keine Metadaten ausgewählt.

en: Post Navigation
de_DE: Beitragsnavigation

en: Max. post width
de_DE: Max. Beitragsbreite

en: In same term
de_DE: Im gleichen Begriff

en: Posts should be in a same taxonomy term.
de_DE: Beiträge sollten im gleichen Taxonomie-Begriff sein.

en: Excluded terms
de_DE: Ausgeschlossene Begriffe

en: Show label
de_DE: Beschriftung anzeigen

en: Prev label
de_DE: Vorherige Beschriftung

en: Previous post
de_DE: Vorheriger Beitrag

en: Next label
de_DE: Nächste Beschriftung

en: Next post
de_DE: Nächster Beitrag

en: Title tag
de_DE: Titel-Tag

en: Show image
de_DE: Bild anzeigen

en: No previous or next posts found..
de_DE: Keine vorherigen oder nächsten Beiträge gefunden.

en: Post navigation
de_DE: Beitragsnavigation

en: Reading progress bar
de_DE: Lesefortschrittsbalken

en: Content selector
de_DE: Inhaltsauswahl

en: Bar height
de_DE: Balkenhöhe

en: Bar background color
de_DE: Balkenhintergrundfarbe

en: Reading time
de_DE: Lesezeit

en: Calculation method
de_DE: Berechnungsmethode

en: Words per minute
de_DE: Wörter pro Minute

en: Characters per minute
de_DE: Zeichen pro Minute

en: Words per minutes
de_DE: Wörter pro Minute

en: Share via
de_DE: Teilen über

en: Service
de_DE: Dienst

en: Use brand colors
de_DE: Markenfarben verwenden

en: Rel attribute
de_DE: Rel-Attribut

en: No sharing option selected.
de_DE: Keine Teiloption ausgewählt.

note: translators: %s: Service name
en: Share on %s
de_DE: Auf %s teilen

en: Share via email
de_DE: Per E-Mail teilen

en: Disable link
de_DE: Link deaktivieren

note: translators: %s is the taxonomy name
en: This post has no %s terms.
de_DE: Dieser Beitrag hat keine %s-Begriffe.

en: Post Title
de_DE: Beitragstitel

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
de_DE: Titel bearbeiten: Einstellungen > Seiteneinstellungen > SEO

en: Link to post
de_DE: Link zum Beitrag

en: Add context to title on archive/search templates.
de_DE: Kontext zum Titel in Archiv-/Suchvorlagen hinzufügen.

en: Table of contents
de_DE: Inhaltsverzeichnis

en: Only one "Table of contents" element can be visible on a page at a time.
de_DE: Es kann nur ein „Inhaltsverzeichnis“-Element gleichzeitig auf einer Seite sichtbar sein.

en: Heading selectors
de_DE: Überschriften-Selektoren

en: Ignore selector
de_DE: Selektor ignorieren

en: Collapse inactive
de_DE: Inaktive einklappen

en: Headings offset
de_DE: Überschriften-Offset

en: Link entire post
de_DE: Gesamten Beitrag verlinken

en: Set number of columns on smaller breakpoints.
de_DE: Anzahl der Spalten für kleinere Breakpoints festlegen.

en: First post full width
de_DE: Erster Beitrag in voller Breite

en: Disable image
de_DE: Bild deaktivieren

en: Link image
de_DE: Bild verlinken

en: Image link alt text
de_DE: Bild-Link Alternativtext

en: Alternate images
de_DE: Bilder abwechseln

en: Sets direction to row
de_DE: Setzt Richtung auf Zeile

en: Image position
de_DE: Bildposition

en: Image width
de_DE: Bildbreite

en: Background active
de_DE: Hintergrund aktiv

en: Typography active
de_DE: Typografie aktiv

en: Pricing Tables
de_DE: Preistabellen

en: Pricing table
de_DE: Preistabelle

en: Show under
de_DE: Zeige unter

en: Table background
de_DE: Tabellenhintergrund

en: Table border
de_DE: Tabellenrahmen

en: Table box shadow
de_DE: Tabellen-Boxschatten

en: Pricing
de_DE: Preisgestaltung

en: Price prefix
de_DE: Preis-Präfix

en: Price
de_DE: Preis

en: Price suffix
de_DE: Preis-Suffix

en: Price meta
de_DE: Preis-Meta

en: Meta typography
de_DE: Meta-Typografie

en: Price typography
de_DE: Preis-Typografie

en: Original price
de_DE: Originalpreis

en: Original price typography
de_DE: Originalpreis-Typografie

en: One feature per line
de_DE: Eine Funktion pro Zeile

en: Additional info
de_DE: Zusätzliche Informationen

en: Ribbon
de_DE: Schleife

en: Subtitle goes here
de_DE: Untertitel kommt hier

en: per month
de_DE: pro Monat

en: Unlimited websites
de_DE: Unbegrenzte Websites

en: 20GB web space
de_DE: 20GB Webspace

en: SSL certificate
de_DE: SSL-Zertifikat

en: Align tables
de_DE: Tabellen ausrichten

en: Show tabs
de_DE: Tabs anzeigen

en: Tab 1 label
de_DE: Tab 1 Beschriftung

en: Monthly
de_DE: Monatlich

en: Tab 2 label
de_DE: Tab 2 Beschriftung

en: Yearly
de_DE: Jährlich

en: Default tab
de_DE: Standard-Tab

en: Active box shadow
de_DE: Aktiver Boxschatten

en: Progress Bar
de_DE: Fortschrittsbalken

en: Web design
de_DE: Webdesign

en: Show percentage
de_DE: Prozentsatz anzeigen

en: Bar border
de_DE: Balkenrahmen

en: Percentage typography
de_DE: Prozentsatz-Typografie

en: Query Results Summary
de_DE: Abfrageergebnis-Zusammenfassung

en: Placeholders
de_DE: Platzhalter

en: One Result
de_DE: Ein Ergebnis

en: One post found
de_DE: Ein Beitrag gefunden

en: No posts found
de_DE: Keine Beiträge gefunden

en: No query selected
de_DE: Keine Abfrage ausgewählt

en: Rating
de_DE: Bewertung

en: Max. rating
de_DE: Max. Bewertung

en: Review
de_DE: Rezension

en: Generate review schema
de_DE: Rezensions-Schema generieren

en: Reviewed item type
de_DE: Bewerteter Elementtyp

en: Reviewed item name
de_DE: Name des bewerteten Elements

en: Review author
de_DE: Rezensent

en: Additional properties
de_DE: Zusätzliche Eigenschaften

en: Property name
de_DE: Eigenschaftsname

en: Property value
de_DE: Eigenschaftswert

en: Value type
de_DE: Werttyp

en: Related Posts
de_DE: Ähnliche Beiträge

en: Max. related posts
de_DE: Max. ähnliche Beiträge

en: Common taxonomies
de_DE: Gemeinsame Taxonomien

en: Taxonomies related posts must have in common.
de_DE: Taxonomien, die ähnliche Beiträge gemeinsam haben müssen.

en: Posts per row
de_DE: Beiträge pro Zeile

en: Overlay content
de_DE: Overlay-Inhalt

en: Horizontal alignment
de_DE: Horizontale Ausrichtung

en: This post has no related posts.
de_DE: Dieser Beitrag hat keine ähnlichen Beiträge.

en: Toggle search
de_DE: Suche umschalten

en: Action URL
de_DE: Aktions-URL

en: Leave empty to use the default WordPress home URL.
de_DE: Leer lassen, um die Standard-WordPress-Home-URL zu verwenden.

en: Additional parameters
de_DE: Zusätzliche Parameter

en: Added to the search form as hidden input fields.
de_DE: Dem Suchformular als versteckte Eingabefelder hinzugefügt.

en: Search ...
de_DE: Suche ...

en: Placeholder color
de_DE: Platzhalterfarbe

en: Label text
de_DE: Beschriftungstext

en: You have set an icon, but no text. Please provide the "aria-label" for accessibility.
de_DE: Du hast ein Icon festgelegt, aber keinen Text. Bitte gib das „aria-label“ für die Barrierefreiheit an.

en: Search site
de_DE: Seite durchsuchen

en: Close search
de_DE: Suche schließen

en: Don't render in builder
de_DE: Nicht im Builder rendern

en: No shortcode provided.
de_DE: Kein Shortcode angegeben.

en: Template has not been published.
de_DE: Template wurde nicht veröffentlicht.

en: Shortcode content is empty
de_DE: Shortcode-Inhalt ist leer

en: The active theme has no sidebars defined.
de_DE: Das aktive Theme hat keine definierten Sidebars.

en: Widget margin
de_DE: Widget-Abstand

en: Search background color
de_DE: Suchhintergrundfarbe

en: Search border
de_DE: Suchrahmen

en: No sidebar selected.
de_DE: Keine Sidebar ausgewählt.

en: Selected sidebar has no active widgets.
de_DE: Ausgewählte Sidebar hat keine aktiven Widgets.

en: Options type
de_DE: Optionstyp

en: Custom options
de_DE: Benutzerdefinierte Optionen

en: Provide your own options in JSON format
de_DE: Gib deine eigenen Optionen im JSON-Format an

en: Keyboard
de_DE: Tastatur

en: Focused
de_DE: Fokussiert

en: Auto height
de_DE: Automatische Höhe

en: Using "Auto height" might lead to CLS (Cumulative Layout Shift).
de_DE: Die Verwendung von „Automatische Höhe“ kann zu CLS (Cumulative Layout Shift) führen.

en: Start index
de_DE: Startindex

en: Speed in ms
de_DE: Geschwindigkeit in ms

en: Determines which slide should be active if the carousel has multiple slides in a page.
de_DE: Bestimmt, welche Folie aktiv sein soll, wenn das Karussell mehrere Folien auf einer Seite hat.

en: Pause on focus
de_DE: Pause bei Fokus

en: Interval in ms
de_DE: Intervall in ms

en: Rewind
de_DE: Zurückspulen

en: Rewind by drag
de_DE: Zurückspulen durch Ziehen

en: Align horizontal
de_DE: Horizontal ausrichten

en: Align vertical
de_DE: Vertikal ausrichten

en: Please make sure to set the "Scale X" value inside the transform setting above to "-1".
de_DE: Bitte stelle sicher, dass du den Wert „Skalierung X“ in den obigen Transformationseinstellungen auf „-1“ setzt.

en: Slides
de_DE: Folien

en: Title Tag
de_DE: Titel-Tag

en: Button style
de_DE: Button-Stil

en: Customize in "Settings" group.
de_DE: Passe es in der Gruppe „Einstellungen“ an.

en: Button size
de_DE: Button-Größe

en: Button width
de_DE: Button-Breite

en: Button link
de_DE: Button-Link

en: Button background
de_DE: Button-Hintergrund

en: Button border
de_DE: Button-Rahmen

en: Button box shadow
de_DE: Button-Boxschatten

en: Button typography
de_DE: Button-Typografie

en: I am a slide
de_DE: Ich bin eine Folie

en: Click me
de_DE: Klick mich

en: Just another slide
de_DE: Noch eine Folie

en: More content to come ..
de_DE: Weitere Inhalte folgen...

en: Title margin
de_DE: Titel-Abstand

en: Content width
de_DE: Inhaltsbreite

en: Content background
de_DE: Inhaltshintergrund

en: Content margin
de_DE: Inhaltsabstand

en: Content padding
de_DE: Inhaltspolsterung

en: Content align horizontal
de_DE: Inhalt horizontal ausrichten

en: Content align vertical
de_DE: Inhalt vertikal ausrichten

en: Content text align
de_DE: Inhalt Textausrichtung

en: Icon List
de_DE: Icon-Liste

en: Items
de_DE: Elemente

en: No social icon added.
de_DE: Kein Social-Media-Icon hinzugefügt.

en: Supported field types
de_DE: Unterstützte Feldtypen

en: SVG code
de_DE: SVG-Code

en: Please ensure that the SVG code you paste in here does not contain any potentially malicious code. You can run it first through a free online SVG cleaner like %s
de_DE: Bitte stelle sicher, dass der hier eingefügte SVG-Code keinen potenziell schädlichen Code enthält. Du kannst ihn zuerst durch einen kostenlosen Online-SVG-Cleaner wie %s laufen lassen

en: Set "ID" on tab menu "Div" to open a tab via anchor link.
de_DE: Setze eine „ID“ auf das Tab-Menü „Div“, um einen Tab über einen Anker-Link zu öffnen.

en: Open tab on
de_DE: Tab öffnen bei

en: Open tab index
de_DE: Tab-Index öffnen

en: Index of the item to expand on page load, start at 0.
de_DE: Index des Elements, das beim Laden der Seite erweitert werden soll, beginnend bei 0.

en: Tab menu
de_DE: Tab-Menü

en: Tab content
de_DE: Tab-Inhalt

en: Pane
de_DE: Bereich

en: Accordion layout at breakpoint
de_DE: Akkordeon-Layout am Haltepunkt

en: Team Members
de_DE: Teammitglieder

en: Team members
de_DE: Teammitglieder

en: Team member
de_DE: Teammitglied

en: Description typography
de_DE: Beschreibungs-Typografie

en: Random order
de_DE: Zufällige Reihenfolge

en: Image align
de_DE: Bildausrichtung

en: Image border
de_DE: Bildrahmen

en: Image box shadow
de_DE: Bild-Boxschatten

en: Basic Text
de_DE: Einfacher Text

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
de_DE: Hier kommt dein Text... Wähle einen beliebigen Teil deines Textes aus, um auf die Formatierungsleiste zuzugreifen.

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
de_DE: Wähle Text auf der Leinwand aus, um ihn zu formatieren. Um Überschriften, Absätze und Bilder hinzuzufügen, verwende das Element „Rich Text“.

en: When using dynamic data that contains formatted text (e.g. WYSIWYG field, or any other HTML tags such as p, div, headings, etc.), set the HTML tag to "div", not "p". Alternatively, use the Rich Text element.
de_DE: Wenn du dynamische Daten verwendest, die formatierten Text enthalten (z.B. WYSIWYG-Feld oder andere HTML-Tags wie p, div, Überschriften usw.), setze das HTML-Tag auf „div“, nicht auf „p“. Alternativ kannst du das Rich-Text-Element verwenden.

en: Words limit
de_DE: Wortlimit

en: Read more
de_DE: Weiterlesen

en: Text link
de_DE: Textlink

en: Copy the element ID you want to toggle and paste it into the "CSS selector" setting below.
de_DE: Kopiere die Element-ID, die du umschalten möchtest, und füge sie in die Einstellung „CSS-Selektor“ unten ein.

en: Iframe title
de_DE: Iframe-Titel

en: YouTube video ID/URL
de_DE: YouTube Video-ID/URL

en: Not supported on mobile devices
de_DE: Nicht unterstützt auf mobilen Geräten

en: Mute
de_DE: Stumm

en: Related videos from other channels
de_DE: Verwandte Videos von anderen Kanälen

en: Do not track
de_DE: Nicht verfolgen

en: Vimeo video ID/URL
de_DE: Vimeo Video-ID/URL

en: Vimeo privacy hash
de_DE: Vimeo Datenschutz-Hash

en: If the video is unlisted, you will need to enter the video privacy hash.
de_DE: Wenn das Video nicht gelistet ist, musst du den Datenschutz-Hash des Videos eingeben.

en: Byline
de_DE: Autorenzeile

en: User portrait
de_DE: Benutzerportrait

en: Preview image
de_DE: Vorschaubild

en: The video <iframe> is lazy loaded after clicking the preview image.
de_DE: Das Video-<iframe> wird erst nach dem Klicken auf das Vorschaubild geladen.

en: Fallback preview image
de_DE: Fallback-Vorschaubild

en: Set "Icon" as video play button for a better user experience.
de_DE: Setze „Icon“ als Video-Play-Button für eine bessere Benutzererfahrung.

en: Autoplay is not supported when using preview image.
de_DE: Autoplay wird nicht unterstützt, wenn ein Vorschaubild verwendet wird.

en: Video file URL
de_DE: Video-Datei URL

en: Play inline
de_DE: Inline abspielen

en: Not supported
de_DE: Nicht unterstützt

en: Remote playback
de_DE: Remote-Wiedergabe

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
de_DE: Stelle individuelle Videoplayer-Steuerelemente ein unter: Einstellungen > Theme-Stile > Element - Video

en: Set for video SEO best practices via poster attribute on the video tag. If the source is Youtube or Vimeo, it will be used as preview image.
de_DE: Setze es für Video-SEO-Best-Practices über das Poster-Attribut im Video-Tag. Wenn die Quelle YouTube oder Vimeo ist, wird es als Vorschaubild verwendet.

en: Added to icon. If there is no icon, it will be added to the overlay.
de_DE: Zum Icon hinzugefügt. Wenn kein Icon vorhanden ist, wird es zum Overlay hinzugefügt.

en: No YouTube ID provided.
de_DE: Keine YouTube-ID angegeben.

en: No Vimeo ID provided.
de_DE: Keine Vimeo-ID angegeben.

en: Archives
de_DE: Archive

en: Calendar
de_DE: Kalender

en: Recent comments
de_DE: Neueste Kommentare

en: Tag cloud
de_DE: Tag-Cloud

en: Show count
de_DE: Anzahl anzeigen

en: Sort by
de_DE: Sortieren nach

en: Page title
de_DE: Seitentitel

en: Page date
de_DE: Seitendatum

en: Page modified
de_DE: Seite geändert

en: Page order
de_DE: Seitenreihenfolge

en: Page ID
de_DE: Seiten-ID

en: Number of comments
de_DE: Anzahl der Kommentare

en: Number of posts
de_DE: Anzahl der Beiträge

en: Show featured image
de_DE: Beitragsbild anzeigen

en: Featured image sizes
de_DE: Beitragsbildgrößen

en: Featured image width
de_DE: Beitragsbildbreite

en: I.e.: 200px / 50% etc.
de_DE: Z.B.: 200px / 50% usw.

en: Featured image height
de_DE: Beitragsbildhöhe

en: Post title typography
de_DE: Beitragstitel-Typografie

en: Post meta typography
de_DE: Beitrags-Meta-Typografie

[ctx: bricks]
note: translators: %1$s is the comment author, %2$s is the post title
en: %1$s on %2$s
de_DE: %1$s am %2$s

en: No WordPress widget type selected.
de_DE: Kein WordPress-Widget-Typ ausgewählt.

note: translators: %s: Component ID
en: Component %s
de_DE: Komponente %s

en: Scroll snap
de_DE: Scroll-Snap

en: One Page Navigation
de_DE: One-Page-Navigation

en: Social media
de_DE: Social Media

en: Space-separated list of CSS classes to add to the <body> tag of this page.
de_DE: Liste von CSS-Klassen (durch Leerzeichen getrennt), die dem <body>-Tag dieser Seite hinzugefügt werden sollen.

en: Disable header
de_DE: Header deaktivieren

en: Disable footer
de_DE: Footer deaktivieren

en: Disable popups
de_DE: Popups deaktivieren

en: Page layout
de_DE: Seitenlayout

en: Page background
de_DE: Seitenhintergrund

note: translators: %s: Learn more link, %s: scroll snap
en: %1$s about %2$s in the Bricks Academy.
de_DE: %1$s über %2$s in der Bricks Academy.

en: Snapping elements selector
de_DE: Selektor für Snap-Elemente

en: Stop
de_DE: Stopp

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
de_DE: Wird in der URL angezeigt. Alles in Kleinbuchstaben. Verwende Bindestriche anstelle von Leerzeichen.

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
de_DE: Wird in Suchergebnissen, sozialen Netzwerken und Webbrowsern angezeigt. Empfohlen: Max. 60 Zeichen.

en: Save new title/permalink
de_DE: Neuen Titel/Permalink speichern

en: Document title
de_DE: Dokumenttitel

en: For frontend SEO purpose only. Not overwriting Post title. Recommended: Max. 60 characters.
de_DE: Nur für Frontend-SEO-Zwecke. Überschreibt nicht den Beitragstitel. Empfohlen: Max. 60 Zeichen.

en: Meta description
de_DE: Meta-Beschreibung

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
de_DE: Beschreibender Text dieser Seite. Wird in Suchmaschinen-Ergebnissen angezeigt. Empfohlen: 50 - 300 Zeichen.

en: Meta keywords
de_DE: Meta-Keywords

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
de_DE: Trenne Keywords durch Kommas. Hilft Suchmaschinen, das Thema einer Seite zu bestimmen.

en: Meta robots
de_DE: Meta-Robots

en: More about meta robots directives.
de_DE: Mehr über Meta-Robots-Anweisungen.

en: Customize details for sharing this URL on social media.
de_DE: Passe Details für das Teilen dieser URL in sozialen Medien an.

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
de_DE: Empfohlene Länge: 95 Zeichen oder weniger. Standard: Beitrags-/Seitentitel.

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
de_DE: Empfohlene Länge: 55 Zeichen. Standard: Beitrags-/Seitenauszug.

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
de_DE: Empfohlene Größe: Groß. Standard: Beitragsbild.

en: Show navigation
de_DE: Navigation anzeigen

note: translators: %s: <head>
en: Adds inline CSS to %s tag.
de_DE: Fügt Inline-CSS zum %s-Tag hinzu.

en: You are not allowed to add scripts.
de_DE: Du darfst keine Skripte hinzufügen.

en: Adds scripts right before closing %s tag.
de_DE: Fügt Skripte direkt vor dem schließenden %s-Tag hinzu.

en: Adds scripts right after opening %s tag.
de_DE: Fügt Skripte direkt nach dem öffnenden %s-Tag hinzu.

en: Populate Content
de_DE: Inhalt befüllen

en: Header location
de_DE: Header-Position

en: Header width
de_DE: Header-Breite

en: Absolute header
de_DE: Absoluter Header

en: Sticky header
de_DE: Sticky Header

en: Sticky on scroll
de_DE: Sticky beim Scrollen

en: Slide up after
de_DE: Nach oben gleiten nach

en: Scrolling text color
de_DE: Textfarbe beim Scrollen

en: Scrolling background
de_DE: Hintergrund beim Scrollen

en: Scrolling box shadow
de_DE: Box-Schatten beim Scrollen

en: Set interactions for this popup.
de_DE: Lege Interaktionen für dieses Popup fest.

en: Show popup
de_DE: Popup anzeigen

en: Hide popup
de_DE: Popup ausblenden

en: Target a "CSS selector" on "Hide popup", but not a popup directly! As this action runs after the popup has been closed.
de_DE: Ziele einen „CSS-Selektor“ bei „Popup ausblenden“ an, aber nicht direkt ein Popup! Da diese Aktion ausgeführt wird, nachdem das Popup geschlossen wurde.

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
de_DE: Lege Bedingung(en) fest, um die Vorlage in bestimmten Bereichen deiner Website anzuzeigen.

en: Front page
de_DE: Startseite

en: Archive type
de_DE: Archivtyp

en: Categories & Tags
de_DE: Kategorien & Tags

en: Select archive type
de_DE: Archivtyp auswählen

en: Archive post types
de_DE: Archiv-Beitragstypen

en: Leave empty to apply template to all post types.
de_DE: Leer lassen, um die Vorlage auf alle Beitragstypen anzuwenden.

en: Archive terms
de_DE: Archiv-Begriffe

en: Select archive term
de_DE: Archiv-Begriff auswählen

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
de_DE: Leer lassen, um die Vorlage auf alle Archiv-Begriffe anzuwenden.

en: Apply to child terms
de_DE: Auf Unterbegriffe anwenden

en: Select individual
de_DE: Einzeln auswählen

en: Apply to child pages
de_DE: Auf Unterseiten anwenden

en: Priority
de_DE: Priorität

en: Template & post password
de_DE: Template- & Beitragspasswort

en: Template password
de_DE: Template-Passwort

en: Post password
de_DE: Beitragspasswort

en: Password source
de_DE: Passwortquelle

note: translators: %s = Article link
en: Choose how passwords are managed. "Template password" uses this template's password to protect content according to template conditions. "Post password" protects content that has an individual post password set. "Template & post password" uses the template password, but individual post passwords will be used instead if set.
de_DE: Wähle aus, wie Passwörter verwaltet werden. „Template-Passwort“ verwendet das Passwort dieses Templates, um Inhalte gemäß den Template-Bedingungen zu schützen. „Beitragspasswort“ schützt Inhalte, für die ein individuelles Beitragspasswort festgelegt wurde. „Template- & Beitragspasswort“ verwendet das Template-Passwort, aber individuelle Beitragspasswörter werden stattdessen verwendet, wenn sie gesetzt sind.

en: This template is currently not rendered on pages that meet the template conditions as no password has been set.
de_DE: Diese Vorlage wird derzeit nicht auf Seiten angezeigt, die den Vorlagenbedingungen entsprechen, da kein Passwort festgelegt wurde.

en: Disable for logged-in users
de_DE: Für eingeloggte Benutzer deaktivieren

en: Schedule
de_DE: Zeitplan

en: Start date
de_DE: Startdatum

en: Select start date
de_DE: Startdatum auswählen

en: End date
de_DE: Enddatum

en: Select end date
de_DE: Enddatum auswählen

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
de_DE: Wähle die Art des Inhalts, der auf der Leinwand angezeigt werden soll, und klicke dann auf „VORSCHAU ANWENDEN“, um den ausgewählten Inhalt auf der Leinwand anzuzeigen.

en: Content type
de_DE: Inhaltstyp

en: Select content type
de_DE: Inhaltstyp auswählen

en: Select author
de_DE: Autor auswählen

en: Search term
de_DE: Suchbegriff

en: Enter search term
de_DE: Suchbegriff eingeben

en: Apply preview
de_DE: Vorschau anwenden

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
de_DE: Dein Kommentar wartet auf Moderation. Dies ist eine Vorschau; dein Kommentar wird sichtbar, nachdem er genehmigt wurde.

en: Your comment is awaiting moderation.
de_DE: Dein Kommentar wartet auf Moderation.

en: Products per page
de_DE: Produkte pro Seite

en: Popularity
de_DE: Beliebtheit

en: Published date
de_DE: Veröffentlichungsdatum

en: Product ID
de_DE: Produkt-ID

en: Select product type
de_DE: Produkttyp auswählen

en: Select products
de_DE: Produkte auswählen

en: Product categories
de_DE: Produktkategorien

en: Product tags
de_DE: Produkt-Tags

en: Default sorting
de_DE: Standardsortierung

en: Sort by popularity
de_DE: Nach Beliebtheit sortieren

en: Sort by average rating
de_DE: Nach Durchschnittsbewertung sortieren

en: Sort by latest
de_DE: Nach Aktualität sortieren

en: Sort by price: low to high
de_DE: Nach Preis sortieren: niedrig zu hoch

en: Sort by price: high to low
de_DE: Nach Preis sortieren: hoch zu niedrig

en: Reset filters
de_DE: Filter zurücksetzen

en: Product price
de_DE: Produktpreis

en: Product stock
de_DE: Produktbestand

en: Product search
de_DE: Produktsuche

en: Swatch type
de_DE: Farbmuster-Typ

en: Choose how to display product variations.
de_DE: Wähle aus, wie Produktvariationen angezeigt werden sollen.

en: Fallback color
de_DE: Fallback-Farbe

en: Default color for terms without a specific color
de_DE: Standardfarbe für Begriffe ohne spezifische Farbe

en: Fallback label
de_DE: Fallback-Bezeichnung

en: Fallback label for terms without a specific label
de_DE: Fallback-Bezeichnung für Begriffe ohne spezifische Bezeichnung

en: Fallback image
de_DE: Fallback-Bild

en: Upload/Add image
de_DE: Bild hochladen/hinzufügen

en: Use product variation image
de_DE: Produktvariationsbild verwenden

en: If enabled Bricks will try to use the image of the matching product variation when no term-specific image swatch is set.
de_DE: Wenn aktiviert, versucht Bricks das Bild der passenden Produktvariation zu verwenden, wenn kein termspezifisches Bildmuster gesetzt ist.

en: Choose a color for this attribute value.
de_DE: Wähle eine Farbe für diesen Attributwert.

en: Enter a custom label for this attribute value (optional).
de_DE: Gib eine benutzerdefinierte Bezeichnung für diesen Attributwert ein (optional).

en: Choose an image for this attribute value.
de_DE: Wähle ein Bild für diesen Attributwert.

en: Select Color
de_DE: Farbe auswählen

en: Choose a color for this attribute term
de_DE: Wähle eine Farbe für diesen Attributbegriff

en: Choose an image for this attribute term
de_DE: Wähle ein Bild für diesen Attributbegriff

en: Notice
de_DE: Hinweis

en: Invalid form token.
de_DE: Ungültiges Formular-Token.

en: No action has been set for this form.
de_DE: Für dieses Formular wurde keine Aktion festgelegt.

en: Validation failed
de_DE: Validierung fehlgeschlagen

en: An error occurred, please try again later.
de_DE: Ein Fehler ist aufgetreten, bitte versuche es später noch einmal.

en: The field "%s" exceeds the allowed maximum length of %2$d characters.
de_DE: Das Feld „%s“ überschreitet die erlaubte maximale Länge von %%2$d Zeichen.

en: Uploaded file type is not allowed.
de_DE: Der hochgeladene Dateityp ist nicht erlaubt.

en: User registration
de_DE: Benutzerregistrierung

en: Entries per page
de_DE: Einträge pro Seite

en: IP address
de_DE: IP-Adresse

en: No name
de_DE: Kein Name

en: Form ID
de_DE: Formular-ID

en: Entries
de_DE: Einträge

en: API endpoint is not set or invalid.
de_DE: Der API-Endpunkt ist nicht gesetzt oder ungültig.

en: Invalid total pages value "%1$s" extracted from path "%2$s". Expected a numeric value.
de_DE: Ungültiger Gesamtseitenwert "%1$s" aus dem Pfad "%2$s" extrahiert. Erwartet wird ein numerischer Wert.

en: Unable to calculate total pages for offset pagination. Items per page not found for element "%s".
de_DE: Die Gesamtseiten für die Offset-Paginierung können nicht berechnet werden. Elemente pro Seite nicht gefunden für Element "%s".

en: Unable to determine items per page for offset pagination. Check offset key settings.
de_DE: Artikel pro Seite für Offset-Paginierung können nicht bestimmt werden. Überprüfe die Einstellungen des Versatzschlüssels.

en: Empty response from the API.
de_DE: Leere Antwort von der API.

en: Featured products
de_DE: Hervorgehobene Produkte

en: Not featured
de_DE: Nicht hervorgehoben

note: translators: %s: rating
en: Rated %s out of 5
de_DE: %s Von 5 Sternen

en: No rating
de_DE: Keine Bewertung

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
de_DE: Nur anwendbar auf die „Stil“-Einstellung von Überschriften oder Buttons. Erstelle und verwende globale Farben über deine eigene benutzerdefinierte „Farbpalette“.

en: Primary color
de_DE: Primärfarbe

en: Secondary color
de_DE: Sekundärfarbe

en: Light color
de_DE: Helle Farbe

en: Dark color
de_DE: Dunkle Farbe

en: Muted color
de_DE: Gedämpfte Farbe

en: Info color
de_DE: Info-Farbe

en: Success color
de_DE: Erfolgsfarbe

en: Warning color
de_DE: Warnfarbe

en: Danger color
de_DE: Gefahrenfarbe

en: Space between header and footer.
de_DE: Abstand zwischen Header und Footer.

en: Remove default margins
de_DE: Standardabstände entfernen

en: Select the elements for which you want to remove the default margins.
de_DE: Wähle die Elemente aus, für die du die Standardabstände entfernen möchtest.

en: Select HTML tags
de_DE: HTML-Tags auswählen

en: Headings
de_DE: Überschriften

en: Paragraph
de_DE: Absatz

en: Unordered list
de_DE: Ungeordnete Liste

en: Ordered list
de_DE: Geordnete Liste

en: Figure
de_DE: Abbildung

en: Contextual spacing applies a top margin to elements with a preceding sibling within embedded content.
de_DE: Kontextueller Abstand fügt Elementen mit einem vorangehenden Geschwisterelement innerhalb von eingebettetem Inhalt einen oberen Rand hinzu.

en: Fallback spacing
de_DE: Fallback-Abstand

en: Fallback applies to elements in embedded content without a specific spacing rule.
de_DE: Fallback gilt für Elemente in eingebettetem Inhalt ohne spezifische Abstandsregel.

en: Additional target elements
de_DE: Zusätzliche Zielelemente

en: Extend contextual spacing to other elements within embedded content.
de_DE: Erweitere den kontextuellen Abstand auf andere Elemente innerhalb von eingebettetem Inhalt.

en: Apply spacing inside
de_DE: Abstand innen anwenden

en: Contextual spacing targets embedded content (Rich Text, Post Content, WooCommerce). Use this field to apply contextual spacing to additional selectors, separated by commas.
de_DE: Kontextueller Abstand zielt auf eingebetteten Inhalt (Rich Text, Beitragsinhalt, WooCommerce). Verwende dieses Feld, um kontextuellen Abstand auf zusätzliche Selektoren anzuwenden, getrennt durch Kommas.

en: Size - Default
de_DE: Größe - Standard

en: Size - Small
de_DE: Größe - Klein

en: Size - Medium
de_DE: Größe - Mittel

en: Size - Large
de_DE: Größe - Groß

en: Size - Extra Large
de_DE: Größe - Extra groß

en: Icon align
de_DE: Symbol-Ausrichtung

en: Icon background
de_DE: Symbol-Hintergrund

en: Content border
de_DE: Inhalt-Rahmen

en: Content box shadow
de_DE: Inhalt-Boxschatten

en: Precedes image height setting.
de_DE: Geht der Bildhöheneinstellung voraus.

en: These styles also apply to all Gutenberg captions.
de_DE: Diese Stile gelten auch für alle Gutenberg-Beschriftungen.

en: Custom styles
de_DE: Individuelle Gestaltung (custom styles)

en: These styles will also apply to all Gutenberg captions.
de_DE: Diese Stile werden auch auf alle Gutenberg-Beschriftungen angewendet.

en: Features typography
de_DE: Features-Typografie

en: Input background
de_DE: Eingabe-Hintergrund

en: Input border
de_DE: Eingabe-Rahmen

en: Widget title
de_DE: Widget-Titel

en: Member
de_DE: Mitglied

en: Top / Start
de_DE: Oben / Start

en: Bottom / End
de_DE: Unten / Ende

en: Used if default or custom preview image can't be loaded.
de_DE: Wird verwendet, wenn das Standard- oder benutzerdefinierte Vorschaubild nicht geladen werden kann.

en: Custom video player
de_DE: Benutzerdefinierter Video-Player

en: The custom video player is only applicable to "Media" or "File URL" video source.
de_DE: Der benutzerdefinierte Video-Player ist nur für die Videoquellen „Medien“ oder „Datei-URL“ anwendbar.

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
de_DE: Wenn aktiviert, wird eine zusätzliche JS- und CSS-Datei geladen.

en: Restart
de_DE: Neu starten

en: Fast forward
de_DE: Vorspulen

en: Speed
de_DE: Geschwindigkeit

en: Picture in picture
de_DE: Bild-in-Bild

en: Widget title border
de_DE: Widget-Titel-Rahmen

en: Widget title typography
de_DE: Widget-Titel-Typografie

en: Site layout
de_DE: Seitenlayout

en: Wide
de_DE: Breit

en: Boxed max. width
de_DE: Boxed max. Breite

en: Site background
de_DE: Seiten-Hintergrund

en: Site border
de_DE: Seiten-Rahmen

en: Element margin
de_DE: Element-Abstand

en: Root container margin
de_DE: Root-Container-Außenabstand

en: Root container padding
de_DE: Root-Container-Innenabstand

en: Root container width
de_DE: Root-Container-Breite

en: Set only width generates 16:9 ratio videos.
de_DE: Nur Breite setzen erzeugt Videos im 16:9-Verhältnis.

en: Close color
de_DE: Schließen-Farbe

en: Close size
de_DE: Schließen-Größe

en: Link styles apply only to specific elements. Overwrite them via the %s filter or extend them via the CSS selectors setting below.
de_DE: Link-Stile gelten nur für bestimmte Elemente. Überschreibe sie über den %s Filter oder erweitere sie über die CSS-Selektoren-Einstellung unten.

en: CSS selectors
de_DE: CSS-Selektoren

en: All headings
de_DE: Alle Überschriften

en: Focus outline
de_DE: Fokus-Umriss

en: Blockquote margin
de_DE: Blockzitat-Außenabstand

en: Blockquote padding
de_DE: Blockzitat-Innenabstand

en: Blockquote border
de_DE: Blockzitat-Rahmen

en: Blockquote typography
de_DE: Blockzitat-Typografie

en: Hide labels
de_DE: Labels ausblenden

en: Hide placeholders
de_DE: Platzhalter ausblenden

en: Add to cart
de_DE: In den Warenkorb

en: Variations
de_DE: Variationen

en: Variation swatches
de_DE: Variations-Farbmuster

en: Stock
de_DE: Bestand

en: Quantity
de_DE: Menge

en: Regular price typography
de_DE: Regulärer Preis Typografie

en: Sale price typography
de_DE: Angebotspreis Typografie

en: Hide stock
de_DE: Bestand ausblenden

en: Only applicable if the add to cart display as form (e.g. on single product page).
de_DE: Nur anwendbar, wenn der Warenkorb-Button als Formular angezeigt wird (z.B. auf der Einzelproduktseite).

en: Simple product
de_DE: Einfaches Produkt

en: Variable product
de_DE: Variables Produkt

en: Grouped product
de_DE: Gruppiertes Produkt

en: View products
de_DE: Produkte anzeigen

en: External product
de_DE: Externes Produkt

en: Buy product
de_DE: Produkt kaufen

en: Icon only
de_DE: Nur Symbol

note: translators: %s is a link to the global AJAX add to cart settings
en: Set globally under %s
de_DE: Global eingestellt unter %s

en: Icon spinning
de_DE: Symbol-Drehung

en: Product is out of stock.
de_DE: Produkt ist nicht auf Lager.

en: Go to: WooCommerce > Products > Inventory
de_DE: Gehe zu: WooCommerce > Produkte > Lager

en: Product additional information
de_DE: Zusätzliche Produktinformationen

en: Additional information
de_DE: Zusätzliche Informationen

en: No additional information to show.
de_DE: Keine zusätzlichen Informationen verfügbar.

en: Product content
de_DE: Produktinhalt

en: Edit product content in WordPress.
de_DE: Produktinhalt in WordPress bearbeiten.

en: Product content is empty.
de_DE: Produktinhalt ist leer.

en: Product gallery
de_DE: Produktgalerie

en: Product
de_DE: Produkt

en: Item width
de_DE: Elementbreite

en: Max. items
de_DE: Max. Elemente

en: Product meta
de_DE: Produkt-Meta

en: Hide regular price
de_DE: Regulären Preis ausblenden

en: Star color
de_DE: Sternfarbe

en: Empty star color
de_DE: Farbe für leere Sterne

en: Hide reviews link
de_DE: Bewertungslink ausblenden

en: No ratings
de_DE: Keine Bewertungen

en: Show empty stars
de_DE: Leere Sterne anzeigen

en: Product ratings are disabled.
de_DE: Produktbewertungen sind deaktiviert.

en: No ratings yet.
de_DE: Noch keine Bewertungen.

en: Max. products
de_DE: Max. Produkte

en: No product selected
de_DE: Kein Produkt ausgewählt

en: No related products to show.
de_DE: Keine ähnlichen Produkte zum Anzeigen.

en: Product reviews
de_DE: Produktbewertungen

en: Stars
de_DE: Sterne

en: Make sure not to use the "Product tabs" element on the same page.
de_DE: Achte darauf, das „Produkt-Tabs“-Element nicht auf derselben Seite zu verwenden.

en: Product short description
de_DE: Kurzbeschreibung des Produkts

en: Edit product short description in WordPress.
de_DE: Kurzbeschreibung des Produkts in WordPress bearbeiten.

en: Low stock
de_DE: Geringer Lagerbestand

en: Stock management not enabled for this product.
de_DE: Bestandsverwaltung für dieses Produkt nicht aktiviert.

en: Product tabs
de_DE: Produkt-Tabs

en: Active Tab
de_DE: Aktiver Tab

en: Product title
de_DE: Produkttitel

en: Prefix block
de_DE: Präfix-Block

en: Suffix block
de_DE: Suffix-Block

en: Link to product
de_DE: Link zum Produkt

en: Product up/cross-sells
de_DE: Produkt-Up-/Cross-Sells

en: Up-sells
de_DE: Up-Sells

en: No products in cart
de_DE: Keine Produkte im Warenkorb

en: Add products to cart to see cross-sells.
de_DE: Füge Produkte zum Warenkorb hinzu, um Cross-Sells zu sehen.

en: No products to show.
de_DE: Keine Produkte zum Anzeigen.

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
de_DE: Bearbeite verknüpfte Produkte, um Produkt-Upsells oder Cross-Sells hinzuzufügen.

en: Edit link
de_DE: Link bearbeiten

en: Head
de_DE: Kopf

en: Login form
de_DE: Anmeldeformular

en: Register form
de_DE: Registrierungsformular

en: Others
de_DE: Andere

en: Generate password
de_DE: Passwort generieren

en: This text is displayed when the "When creating an account, send the new user a link to set their password" option is enabled in WooCommerce.
de_DE: Dieser Text wird angezeigt, wenn die Option „Bei der Kontoerstellung dem neuen Benutzer einen Link zum Setzen des Passworts senden“ in WooCommerce aktiviert ist.

en: Privacy policy
de_DE: Datenschutzerklärung

en: This text is displayed when the "Registration privacy policy" text is filled in WooCommerce.
de_DE: Dieser Text wird angezeigt, wenn der Text „Datenschutzerklärung bei Registrierung“ in WooCommerce ausgefüllt ist.

en: Account creation on "My account" page is not enabled.
de_DE: Kontoerstellung auf der Seite „Mein Konto“ ist nicht aktiviert.

en: Body - Heading
de_DE: Hauptteil - Überschrift

en: Always visible in builder for styling purpose.
de_DE: Im Builder immer für Stilzwecke sichtbar.

en: Disable navigation
de_DE: Navigation deaktivieren

en: Order updates
de_DE: Bestellaktualisierungen

en: Order details
de_DE: Bestelldetails

en: Customer details
de_DE: Kundendetails

en: Preview order ID
de_DE: Vorschau-Bestell-ID

en: Last order
de_DE: Letzte Bestellung

en: Mark
de_DE: Markieren

en: Foot
de_DE: Fußzeile

en: No order found or the order is not suitable for this element.
de_DE: Keine Bestellung gefunden oder die Bestellung ist für dieses Element nicht geeignet.

en: Icon Size
de_DE: Icon Größe

en: Cart totals
de_DE: Warenkorb Gesamtsumme

en: Disable cross sells
de_DE: Cross-Sells deaktivieren

en: Hide title
de_DE: Titel ausblenden

en: Subtotal
de_DE: Zwischensumme

en: Total
de_DE: Gesamtsumme

en: Cart coupon
de_DE: Warenkorb Gutschein

en: Update cart via AJAX
de_DE: Warenkorb über AJAX aktualisieren

note: translators: %1$s: opening a tag, %2$s: closing a tag
en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
de_DE: Gutscheine sind deaktiviert. Um Gutscheine zu aktivieren, gehe zu %1$sWooCommerce-Einstellungen%2$s

en: Cart items
de_DE: Warenkorb Artikel

en: Buttons
de_DE: Schaltflächen

en: Coupon
de_DE: Gutschein

note: translators: %s: Label name
en: Hide %s
de_DE: %s Ausblenden

note: translators: %s: Label name
en: %s typography
de_DE: %s Typografie

en: Checkout coupon
de_DE: Kasse Gutschein

en: Before order review heading
de_DE: Vor Bestellüberschrift

en: After order review heading
de_DE: Nach Bestellüberschrift

en: Before payment
de_DE: Vor Zahlung

en: Current location
de_DE: Aktuelle Position

en: Custom location only takes effect on the frontend. Ensure this element is placed at the top of this template so the element can hook on the desire location successfully.
de_DE: Benutzerdefinierte Position wirkt sich nur im Frontend aus. Stelle sicher, dass dieses Element am Anfang dieser Vorlage platziert ist, damit es erfolgreich an der gewünschten Stelle eingehängt werden kann.

en: Toggleable form
de_DE: Umschaltbares Formular

en: Hide the form by default, and show it only when the toggle is clicked.
de_DE: Formular standardmäßig ausblenden und nur bei Klick auf den Umschalter anzeigen.

en: Disable text
de_DE: Text deaktivieren

en: Disable coupon message
de_DE: Gutschein-Nachricht deaktivieren

en: Coupon message
de_DE: Gutschein-Nachricht

en: Flex direction
de_DE: Flex-Richtung

en: Toggle coupon form
de_DE: Gutscheinformular umschalten

en: Checkout customer details
de_DE: Kasse Kundendetails

en: Remove billing fields
de_DE: Rechnungsfelder entfernen

en: Remove shipping fields
de_DE: Versandfelder entfernen

en: Labels
de_DE: Beschriftungen

en: Hide additional information
de_DE: Zusätzliche Informationen ausblenden

en: No checkout fields defined.
de_DE: Keine Kassenfelder definiert.

en: Checkout login
de_DE: Kasse Anmeldung

en: Disable login message
de_DE: Anmeldenachricht deaktivieren

en: Login message
de_DE: Anmeldenachricht

note: translators: %1$s: opening a tag, %2$s: closing a tag
en: Enable log-in during checkout disabled. Check %1$sWooCommerce settings%2$s
de_DE: Anmeldung während des Bezahlvorgangs deaktiviert. Überprüfe die %1$sWooCommerce-Einstellungen%2$s

en: Toggle login form
de_DE: Anmeldeformular umschalten

en: Checkout order payment
de_DE: Kasse Bestellzahlung

en: Payment
de_DE: Zahlung

en: Privacy
de_DE: Datenschutz

en: Checkout order review
de_DE: Kasse Bestellübersicht

en: Order review
de_DE: Bestellübersicht

en: Subtitles typography
de_DE: Untertitel Typografie

en: Checkout order table
de_DE: Kasse Bestelltabelle

en: Checkout thank you
de_DE: Kasse Dankesseite

en: Order overview
de_DE: Bestellübersicht

en: Billing address
de_DE: Rechnungsadresse

en: Hide message
de_DE: Nachricht ausblenden

en: Mini cart
de_DE: Mini-Warenkorb

en: Cart count
de_DE: Warenkorbzähler

en: Cart subtotal
de_DE: Warenkorb Zwischensumme

en: Cart Details
de_DE: Warenkorbdetails

en: Open on add to cart (AJAX)
de_DE: Bei Hinzufügen zum Warenkorb öffnen (AJAX)

en: Hide if empty
de_DE: Ausblenden, wenn leer

en: Hide cart details to link directly to the cart.
de_DE: Warenkorbdetails ausblenden, um direkt zum Warenkorb zu verlinken.

en: Don't close on click outside mini cart
de_DE: Nicht schließen bei Klick außerhalb des Mini-Warenkorbs

en: View cart
de_DE: Warenkorb ansehen

en: Toggle mini cart
de_DE: Mini-Warenkorb umschalten

en: Close mini cart
de_DE: Mini-Warenkorb schließen

en: Style notices globally under Settings > Theme Styles > WooCommerce - Notice.
de_DE: Gestalte Hinweise global unter Einstellungen > Theme-Stile > WooCommerce - Hinweis.

en: Preview notice type
de_DE: Vorschau Hinweistyp

en: Only applied in builder and template preview.
de_DE: Nur im Builder und in der Vorlagenvorschau angewendet.

en: Products archive description
de_DE: Produktarchiv Beschreibung

note: translators: %1$s: link to shop page, %2$s: link to shop page
en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
de_DE: Folge diesem %1$sLink%2$s, um die Produktarchiv-Beschreibung zu bearbeiten oder die Produktkategorie/Tag-Beschreibungen zu bearbeiten

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
de_DE: Für Produktkategorie- oder Produkt-Tag-Archivbeschreibungen bearbeite die Beschreibung jedes Begriffs.

en: No product archive description found.
de_DE: Keine Produktarchiv-Beschreibung gefunden.

en: Products filter
de_DE: Produktfilter

en: Filter type
de_DE: Filtertyp

en: Product attribute
de_DE: Produktattribut

en: Filter input
de_DE: Filtereingabe

en: Radio list
de_DE: Radioliste

en: Text list
de_DE: Textliste

en: Box list
de_DE: Boxliste

en: Rating icon
de_DE: Bewertungssymbol

en: Rating typography
de_DE: Bewertung Typografie

en: Active rating icon
de_DE: Aktives Bewertungssymbol

en: Active rating typography
de_DE: Aktive Bewertung Typografie

en: Any option text
de_DE: Beliebiger Optionstext

en: Only parent terms
de_DE: Nur übergeordnete Begriffe

en: Min. value
de_DE: Mindestwert

en: Max. value
de_DE: Maximalwert

en: Currency
de_DE: Währung

en: Currency position
de_DE: Währungsposition

en: Left with space
de_DE: Links mit Leerzeichen

en: Right with space
de_DE: Rechts mit Leerzeichen

en: Filter title
de_DE: Filtertitel

en: Icon collapsed
de_DE: Symbol eingeklappt

en: Please set at least one product filter.
de_DE: Bitte setze mindestens einen Produktfilter.

en: Please select a filter input.
de_DE: Bitte wähle eine Filtereingabe aus.

en: Please select rating icons.
de_DE: Bitte wähle Bewertungssymbole aus.

en: Min. price
de_DE: Mindestpreis

en: Max. price
de_DE: Maximalpreis

en: Products orderby
de_DE: Produkte sortieren nach

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
de_DE: Leer lassen, um die Standardliste von WooCommerce zu verwenden.

note: translators: %s: element name
en: Element %s not found.
de_DE: Element %s nicht gefunden.

en: Products pagination
de_DE: Produkte Seitennummerierung

en: How many numbers to either side of the current page.
de_DE: Wie viele Zahlen auf jeder Seite der aktuellen Seite.

en: Products total results
de_DE: Produkte Gesamtergebnisse

en: Link entire product
de_DE: Gesamtes Produkt verlinken

en: Only added if none of your product fields contains any links.
de_DE: Nur hinzugefügt, wenn keines deiner Produktfelder Links enthält.

note: translators: %1$s: article link, %2$s: dynamic data tag
en: Learn which %1$s you should to add to the fields above via the %2$s dynamic data tag.
de_DE: Erfahre, welche %1$s du zu den obigen Feldern über das %2$s Dynamic Data Tag hinzufügen solltest.

en: WooCommerce template hooks
de_DE: WooCommerce Template-Hooks

en: Result Count
de_DE: Ergebnisanzahl

en: Show Before Grid
de_DE: Vor Raster anzeigen

en: Show After Grid
de_DE: Nach Raster anzeigen

en: Sort by options
de_DE: Sortieroptionen

en: Single product template
de_DE: Einzelprodukt-Vorlage

en: Shop template
de_DE: Shop-Vorlage

en: Show tips
de_DE: Tipps anzeigen

en: A list of native actions on the selected hook that will be removed by Bricks.
de_DE: Eine Liste nativer Aktionen am ausgewählten Hook, die von Bricks entfernt werden.

en: No hook selected.
de_DE: Kein Hook ausgewählt.

en: No native actions on this hook
de_DE: Keine nativen Aktionen an diesem Hook

en: Native actions on this hook
de_DE: Native Aktionen an diesem Hook

note: translators: %s: post title
en: Read more about %s
de_DE: Mehr über %s lesen

en: Download %s
de_DE: %s Herunterladen

en: View %s
de_DE: %s Ansehen

en: Visit the website %s
de_DE: Website %s besuchen

en: Send email to %s
de_DE: E-Mail an %s senden

en: Product regular price
de_DE: Produkt regulärer Preis

en: Product sale price
de_DE: Produkt Verkaufspreis

en: Product SKU
de_DE: Produkt SKU

en: Product on sale
de_DE: Produkt im Angebot

en: Product badge new
de_DE: Produkt Neu-Kennzeichnung

en: Product category image
de_DE: Produktkategorie Bild

en: Product images
de_DE: Produktbilder

en: Product gallery images
de_DE: Produkt Galerie-Bilder

en: Cart product name
de_DE: Warenkorb Produktname

en: Cart remove product
de_DE: Warenkorb Produkt entfernen

en: Cart product quantity
de_DE: Warenkorb Produktmenge

en: Cart product subtotal
de_DE: Zwischensumme der Produkte im Warenkorb

en: Cart update
de_DE: Warenkorb aktualisieren

en: Order id
de_DE: Bestellnummer

en: Order number
de_DE: Bestellnummer

en: Order date
de_DE: Bestelldatum

en: Order total
de_DE: Gesamtbetrag der Bestellung

en: Order payment method
de_DE: Zahlungsmethode der Bestellung

en: Order email
de_DE: E-Mail-Adresse der Bestellung

en: Post link
de_DE: Beitragslink

en: Post slug
de_DE: Beitrags-Slug

en: Post time
de_DE: Beitragszeit

en: Post comments count
de_DE: Anzahl der Beitragskommentare

en: Post comments
de_DE: Beitragskommentare

en: Featured image tag
de_DE: Tag des Beitragsbildes

en: Author ID
de_DE: Autor-ID

en: Author name
de_DE: Autorenname

en: Author bio
de_DE: Autorenbiografie

en: Author email
de_DE: Autoren-E-Mail

en: Author website
de_DE: Autorenwebsite

en: Author archive URL
de_DE: Autorenarchiv-URL

en: Author avatar
de_DE: Autorenprofilbild

en: Author meta
de_DE: Autor-Meta

en: add key after
de_DE: Schlüssel hinzufügen nach

en: Site tagline
de_DE: Website-Slogan

en: Login URL
de_DE: Login-URL

en: Logout URL
de_DE: Logout-URL

en: Archive title
de_DE: Archivtitel

en: Archive description
de_DE: Archivbeschreibung

en: Term id
de_DE: Begriffs-ID

en: Term taxonomy slug
de_DE: Taxonomie-Slug des Begriffs

en: Term slug
de_DE: Begriffs-Slug

en: Term count
de_DE: Begriffsanzahl

en: Term archive URL
de_DE: Begriffsarchiv-URL

en: Term description
de_DE: Begriffsbeschreibung

en: Term meta
de_DE: Term-Meta

en: Current date
de_DE: Aktuelles Datum

en: Query loop index
de_DE: Abfrage Schleifenindex

en: Query results count
de_DE: Anzahl der Suchergebnisse

en: Active filters count
de_DE: Anzahl aktiver Filter

en: User author URL
de_DE: Benutzer-Autor-URL

en: Nickname
de_DE: Spitzname

en: Profile picture
de_DE: Profilbild

en: User meta
de_DE: Benutzer-Meta

en: Output PHP function
de_DE: PHP-Funktion ausgeben

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
note: translators: %s = the number of comments
en: %s comment | %s comments
de_DE[0]: %s Kommentar
de_DE[1]: %s Kommentare

note: translators: %s = the author name
en: Avatar image of %s
de_DE: Avatarbild von %s

en: You do not have the required capability to perform this action.
de_DE: Du hast nicht die erforderlichen Fähigkeiten, um diese Aktion durchzuführen.

note: translators: %s: Site name
en: %s: New contact form message
de_DE: %s: Neue Kontaktformular-Nachricht

en: Message sent from:
de_DE: Nachricht gesendet von:

en: Thank you for your message
de_DE: Vielen Dank für deine Nachricht

en: If this account exists, a password reset link will be sent to the associated email address.
de_DE: Falls dieses Konto existiert, wird ein Link zum Zurücksetzen des Passworts an die zugehörige E-Mail-Adresse gesendet.

en: No email address provided.
de_DE: Keine E-Mail-Adresse angegeben.

en: Username is not valid.
de_DE: Benutzername ist ungültig.

en: Username already exists.
de_DE: Benutzername existiert bereits.

en: Username required.
de_DE: Benutzername erforderlich.

en: Email address already exists.
de_DE: E-Mail-Adresse existiert bereits.

en: Email address is not valid.
de_DE: E-Mail-Adresse ist ungültig.

en: Email address required.
de_DE: E-Mail-Adresse erforderlich.

note: translators: %s: Minimum password length.
en: Please enter a password of at least %s characters.
de_DE: Bitte gib ein Passwort mit mindestens %s Zeichen ein.

en: Invalid password reset key
de_DE: Ungültiger Schlüssel zum Zurücksetzen des Passworts

en: Please provide a new password
de_DE: Bitte gib ein neues Passwort ein

en: Invalid post ID or form ID.
de_DE: Ungültige Beitrags-ID oder Formular-ID.

en: Password accepted. You can now access the protected content.
de_DE: Passwort akzeptiert. Du kannst jetzt auf den geschützten Inhalt zugreifen.

en: Invalid webhook URL.
de_DE: Ungültige Webhook-URL.

en: Rate limit exceeded. Please try again later.
de_DE: Ratenlimit überschritten. Bitte versuche es später erneut.

en: Invalid webhook payload format.
de_DE: Ungültiges Webhook-Payload-Format.

en: Webhook payload too large.
de_DE: Webhook-Payload zu groß.

en: Webhook request failed with status code
de_DE: Webhook-Anfrage fehlgeschlagen mit Statuscode

en: One or more webhook requests failed.
de_DE: Eine oder mehrere Webhook-Anfragen sind fehlgeschlagen.

en: Language switcher
de_DE: Sprachumschalter

en: Show flags
de_DE: Flaggen anzeigen

en: Flag size
de_DE: Flaggengröße

en: Show names
de_DE: Namen anzeigen

en: Display names as
de_DE: Namen anzeigen als

en: Force home
de_DE: Startseite erzwingen

en: Hide if no translation
de_DE: Ausblenden, wenn keine Übersetzung vorhanden

en: Hide current
de_DE: Aktuelle ausblenden

en: No Polylang languages found.
de_DE: Keine Polylang-Sprachen gefunden.

en: Customize the language switcher from your WordPress dashboard
de_DE: Passe den Sprachumschalter in deinem WordPress-Dashboard an

en: Languages
de_DE: Sprachen

en: Custom language switchers
de_DE: Benutzerdefinierte Sprachumschalter

en: No languages found.
de_DE: Keine Sprachen gefunden.

en: Search results for:
de_DE: Suchergebnisse für:

en: Ready to publish your first post?
de_DE: Bereit, deinen ersten Beitrag zu veröffentlichen?

en: Get started here
de_DE: Hier geht's los

en: Related posts
de_DE: Ähnliche Beiträge
