Bricks Internationalisation - en to fr_FR translation catalogue (3769 entries)

en: "%s" imported.
fr_FR: « %s » importé.

en: "Coming soon" mode (HTTP status code 200) indicates that your site is available for search engine indexing.
fr_FR: Le mode « Bientôt disponible » (code d'état HTTP 200) indique que votre site est disponible pour l'indexation par les moteurs de recherche.

en: "Maintenance" mode (HTTP status code 503) indicates that your site is temporary unavailable, signaling search engines to come back later.
fr_FR: Le mode « Maintenance » (code d'état HTTP 503) indique que votre site est temporairement indisponible, signalant aux moteurs de recherche de revenir plus tard.

en: "Page Number" uses page numbers, "Offset" uses an offset value.
fr_FR: "Numéro de page" utilise les numéros de page, "Décalage" utilise une valeur de décalage.

en: %1$d orphaned elements found across %2$d posts. Click "Clean up all orphaned elements" to remove all orphaned elements from your site. Please backup your site before you proceed.
fr_FR: %1$d éléments orphelins trouvés dans %2$d articles. Cliquez sur « Nettoyer tous les éléments orphelins » pour supprimer tous les éléments orphelins de votre site. Veuillez sauvegarder votre site avant de continuer.

en: %1$s about %2$s in the Bricks Academy.
fr_FR: %1$s à propos de %2$s dans l'Académie Bricks.

en: %1$s data for "%2$s" deleted.
fr_FR: Données %1$s pour « %2$s » supprimées.

en: %1$s is not enabled for post type "%2$s". Go to "%3$s > %4$s" to enable this post type.
fr_FR: %1$s n'est pas activé pour le type de publication « %2$s ». Allez dans « %3$s > %4$s » pour activer ce type de publication.

en: %1$s of %2$s
fr_FR: %1$s sur %2$s

en: %1$s out of %2$s global elements components were already converted to components.
fr_FR: %1$s sur %2$s composants d'éléments globaux étaient déjà convertis en composants.

en: %1$s out of %2$s global elements have been converted to components.
fr_FR: %1$s sur %2$s éléments globaux ont été convertis en composants.

en: %1$s requires PHP version %2$s+.
fr_FR: %1$s nécessite PHP version %2$s+.

en: %d class permanently deleted | %d classes permanently deleted
fr_FR[0]: %d classe définitivement supprimée
fr_FR[1]: %d classes définitivement supprimées

en: %d orphaned elements found
fr_FR: %d éléments orphelins trouvés

en: %s added to this button if there is no active filter.
fr_FR: %s ajouté à ce bouton s'il n'y a pas de filtre actif.

en: %s ago
fr_FR: Il y a %s

en: %s allow you to render custom pages for the user login, registration, lost and reset password.
fr_FR: %s te permettent d'afficher des pages personnalisées pour la connexion, l'inscription, la récupération et la réinitialisation du mot de passe de l'utilisateur.

en: %s are best configured before you start working on your site.
fr_FR: Il est préférable de configurer les %s avant de commencer à travailler sur votre site.

en: %s component block
fr_FR: %s bloc de composants

en: %s components
fr_FR: composants de %s

en: %s components in the block editor
fr_FR: %s composants dans l'éditeur de blocs

en: %s file
fr_FR: Fichier %s

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
fr_FR: %s travaille actuellement sur cet article, ce qui signifie que vous ne pouvez pas apporter de modifications, à moins de prendre le contrôle.

en: %s layout
fr_FR: Mise en page %s

en: %s settings
fr_FR: Paramètres de %s

en: %s typography
fr_FR: Typographie %s

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
fr_FR: %s sera ajouté au nœud HTML le plus pertinent.

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
fr_FR: %s. Définissez les conditions du modèle ou activez les modèles par défaut.

en: %s. Template conditions precede default templates.
fr_FR: %s. Les conditions du template précèdent les templates par défaut.

en: %s: New contact form message
fr_FR: %s : Nouveau message du formulaire de contact

en: (Cancel Reply)
fr_FR: (annuler la réponse)

en: (Function)
fr_FR: (fonction)

en: (no title)
fr_FR: (sans titre)

en: 1 comment | %1$s comments
fr_FR[0]: 1 commentaire
fr_FR[1]: %1$s commentaires

en: 1 day
fr_FR: 1 jour

en: 1 hour
fr_FR: 1 heure

en: 1 week
fr_FR: 1 semaine

en: 20GB web space
fr_FR: 20 Go d'espace web

en: 404 Error Page
fr_FR: Page d'erreur 404

en: A class with the same internal ID, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
fr_FR: Une classe avec le même ID interne, mais des paramètres différents, existe déjà sur ce site. Tu dois soit remplacer la classe existante sur ton site, soit supprimer cette version importée.

en: A class with the same name, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
fr_FR: Une classe avec le même nom, mais des paramètres différents, existe déjà sur ce site. Tu dois soit remplacer la classe existante sur ton site, soit supprimer cette version importée.

en: A font variation with this weight and style already exists.
fr_FR: Une variation de police avec ce poids et ce style existe déjà.

en: A list of native actions on the selected hook that will be removed by Bricks.
fr_FR: Une liste d'actions natives sur le crochet sélectionné qui seront supprimées par Bricks.

en: ACF Date picker, for example, uses Ymd.
fr_FR: Le sélecteur de date ACF, par exemple, utilise Ymd.

en: ACF Get Row Layout
fr_FR: ACF Obtenir la disposition de ligne

en: AJAX add to cart
fr_FR: Ajout au panier AJAX

en: AJAX loader
fr_FR: Chargeur AJAX

en: API endpoint is not set or invalid.
fr_FR: Le point de terminaison de l'API n'est pas défini ou n'est pas valide.

en: API key
fr_FR: Clé API

en: API keys
fr_FR: Clés API

en: API settings
fr_FR: Réglages API

en: Absolute header
fr_FR: En-tête absolu

en: Accept
fr_FR: Accepter

en: Accepts multiple addresses separated by comma
fr_FR: Accepte plusieurs adresses séparées par des virgules

en: Access breakpoints manager
fr_FR: Accéder au gestionnaire de points d'arrêt

en: Access class manager
fr_FR: Accéder au gestionnaire de classes

en: Access color palettes
fr_FR: Accéder aux palettes de couleurs

en: Access content (HTML) settings
fr_FR: Accéder aux paramètres de contenu (HTML)

en: Access element conditions
fr_FR: Accéder aux conditions d'élément

en: Access element hide
fr_FR: Accéder à la fonction de masquage d'élément

en: Access element interactions
fr_FR: Accéder aux interactions d'élément

en: Access font manager
fr_FR: Accéder au gestionnaire de polices

en: Access icon manager
fr_FR: Accéder au gestionnaire d'icônes

en: Access page settings
fr_FR: Accéder aux paramètres de page

en: Access pseudos & selectors
fr_FR: Accéder aux pseudo-éléments et sélecteurs

en: Access query loop builder
fr_FR: Accéder au constructeur de boucle de requête

en: Access query manager
fr_FR: Gestionnaire de requêtes d'accès

en: Access remote templates
fr_FR: Accéder aux modèles distants

en: Access revisions
fr_FR: Accéder aux révisions

en: Access style (CSS) settings
fr_FR: Accéder aux paramètres de style (CSS)

en: Access template settings
fr_FR: Accéder aux paramètres de modèle

en: Access theme styles
fr_FR: Accéder aux styles du thème

en: Access variable manager
fr_FR: Accéder au gestionnaire de variables

en: Accordion
fr_FR: Accordéon

en: Accordion layout at breakpoint
fr_FR: Disposition de l'accordéon au point de rupture

en: Account
fr_FR: Compte

en: Account creation on "My account" page is not enabled.
fr_FR: La création de compte sur la page « Mon compte » n'est pas activée.

en: Across sessions
fr_FR: À travers les sessions

en: Action URL
fr_FR: URL d'action

en: Actions after successful form submit
fr_FR: Actions après soumission réussie du formulaire

en: Activate license
fr_FR: Activer la licence

en: Activate your account
fr_FR: Activez votre compte

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
fr_FR: Activez votre licence pour éditer avec Bricks, recevoir des mises à jour en un clic et accéder à tous les modèles de la communauté.

en: Activation status
fr_FR: Statut d'activation

en: Active
fr_FR: Actif

en: Active Filters
fr_FR: Filtres actifs

en: Active Plugins
fr_FR: Extensions actives

en: Active Tab
fr_FR: Onglet actif

en: Active background
fr_FR: Arrière-plan actif

en: Active border
fr_FR: Bordure active

en: Active box shadow
fr_FR: Ombre active

en: Active class
fr_FR: Classe active

en: Active classes
fr_FR: Classes actives

en: Active color
fr_FR: Couleur active

en: Active filter
fr_FR: Filtre actif

en: Active filters
fr_FR: Filtres actifs

en: Active filters count
fr_FR: Nombre de filtres actifs

en: Active rating icon
fr_FR: Icône de notation active

en: Active rating typography
fr_FR: Typographie de notation active

en: Active styles
fr_FR: Styles actifs

en: Active typography
fr_FR: Typographie active

en: Adaptive height
fr_FR: Hauteur adaptative

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add "%root%" via keyboard shortcut "r + TAB".
fr_FR: Ajoutez « %root% » via le raccourci clavier « r + TAB ».

en: Add "brx_code_errors" as an URL parameter to show PHP errors if needed.
fr_FR: Ajoutez « brx_code_errors » comme paramètre URL pour afficher les erreurs PHP si nécessaire.

en: Add "position: relative" as needed
fr_FR: Ajouter « position: relative » si nécessaire

en: Add / Search for
fr_FR: Ajouter / rechercher

en: Add / Search for templates
fr_FR: Ajouter / Rechercher des modèles

en: Add Item
fr_FR: Ajouter un élément

en: Add New
fr_FR: Ajouter nouveau

en: Add New Custom Font
fr_FR: Ajouter une nouvelle police personnalisée

en: Add New Template
fr_FR: Ajouter un nouveau template

en: Add New Template Bundle
fr_FR: Ajouter un nouveau bundle de templates

en: Add New Template Tag
fr_FR: Ajouter un nouveau tag de template

en: Add a "Toggle" element to your page that targets this Offcanvas to open it.
fr_FR: Ajoutez un élément « Bouton » à votre page qui cible ce hors-champ pour l'ouvrir.

en: Add a font variant
fr_FR: Ajouter une variante de police

en: Add at least two colors to create a gradient.
fr_FR: Ajoutez au moins deux couleurs pour créer un dégradé.

en: Add context
fr_FR: Ajouter du contexte

en: Add context to dates on archive templates.
fr_FR: Ajouter du contexte aux dates sur les modèles d'archive.

en: Add context to title on archive/search templates.
fr_FR: Ajouter du contexte au titre sur les modèles d'archive/recherche.

en: Add custom headers in JSON format. Leave empty for default headers.
fr_FR: Ajoutez des en-têtes personnalisés au format JSON. Laissez vide pour les en-têtes par défaut.

en: Add element ID as needed
fr_FR: Ajouter l'ID de l'élément si nécessaire

en: Add elements
fr_FR: Ajouter des éléments

en: Add images
fr_FR: Ajouter des images

en: Add larger variable
fr_FR: Ajoute une variable plus grande

en: Add meta query
fr_FR: Ajouter une requête méta

en: Add new capability
fr_FR: Ajouter une nouvelle capacité

en: Add parameters to be sent in the request body.
fr_FR: Ajoute des paramètres à envoyer dans le corps de la requête.

en: Add prefix
fr_FR: Ajouter un préfixe

en: Add products to cart to see cross-sells.
fr_FR: Ajoutez des produits au panier pour voir les ventes croisées.

en: Add smaller variable
fr_FR: Ajoute une variable plus petite

en: Add suffix
fr_FR: Ajouter un suffixe

en: Add taxonomy query
fr_FR: Ajouter une requête de taxonomie

en: Add to cart
fr_FR: Ajouter au panier

en: Add to favorites
fr_FR: Ajouter aux favoris

en: Add to icon set
fr_FR: Ajouter au jeu d'icônes

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
fr_FR: Ajoutez votre première couleur à cette palette en sélectionnant une valeur de couleur ci-dessus, puis cliquez sur « Enregistrer ».

en: Add your offcanvas content in here
fr_FR: Ajoutez votre contenu hors-champ ici

en: Added
fr_FR: Ajouté

en: Added to cart
fr_FR: Ajouté au panier

en: Added to icon. If there is no icon, it will be added to the overlay.
fr_FR: Ajouté à l'icône. S'il n'y a pas d'icône, il sera ajouté à la superposition.

en: Added to the search form as hidden input fields.
fr_FR: Ajoutés au formulaire de recherche comme champs d'entrée cachés.

en: Adding
fr_FR: Ajout

en: Adding to cart
fr_FR: Ajout au panier

en: Additional info
fr_FR: Informations supplémentaires

en: Additional information
fr_FR: Informations supplémentaires

en: Additional parameters
fr_FR: Paramètres supplémentaires

en: Additional properties
fr_FR: Propriétés supplémentaires

en: Additional target elements
fr_FR: Éléments cibles supplémentaires

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Addresses
fr_FR: Adresses

en: Adds inline CSS to %s tag.
fr_FR: Ajoute du CSS inline à la balise %s.

en: Adds scripts right after opening %s tag.
fr_FR: Ajoute des scripts juste après l'ouverture de la balise %s.

en: Adds scripts right before closing %s tag.
fr_FR: Ajoute des scripts juste avant la fermeture de la balise %s.

en: Admin email
fr_FR: Email de l'administrateur

en: Administrator
fr_FR: Administrateur

en: Administrator role is not allowed as a security precaution.
fr_FR: Le rôle d'administrateur n'est pas autorisé par mesure de sécurité.

en: Adobe fonts
fr_FR: Polices Adobe

en: Affiliate
fr_FR: Affilié

en: After
fr_FR: Après

en: After order review heading
fr_FR: Après l'en-tête de révision de la commande

en: After title
fr_FR: Après le titre

en: Ajax loader animation
fr_FR: Animation du chargeur Ajax

en: Ajax loader selector
fr_FR: Sélecteur de chargeur Ajax

en: Alert
fr_FR: Alerte

en: Align
fr_FR: Aligner

en: Align content
fr_FR: Aligner le contenu

en: Align cross axis
fr_FR: Aligner l'axe transversal

en: Align horizontal
fr_FR: Alignement horizontal

en: Align items
fr_FR: Aligner les éléments

en: Align main axis
fr_FR: Aligner l'axe principal

en: Align self
fr_FR: Alignement propre

en: Align tables
fr_FR: Aligner les tableaux

en: Align vertical
fr_FR: Alignement vertical

en: Alignment
fr_FR: Alignement

en: All
fr_FR: Tous

en: All %s
fr_FR: Tous les %s

en: All Code elements, SVG elements (source: code), and Query editor instances now require code signatures.
fr_FR: Tous les éléments Code, les éléments SVG (source : code) et les instances d'éditeur de requêtes nécessitent maintenant des signatures de code.

en: All Custom Fonts
fr_FR: Toutes les polices personnalisées

en: All Template Bundles
fr_FR: Tous les bundles de templates

en: All Template Tags
fr_FR: Tous les tags de template

en: All Templates
fr_FR: Tous les templates

en: All archives
fr_FR: Toutes les archives

en: All author posts
fr_FR: Toutes les publications de l'auteur

en: All code instances
fr_FR: Toutes les instances de code

en: All components are enabled in the block editor.
fr_FR: Tous les composants sont activés dans l'éditeur de blocs.

en: All headings
fr_FR: Tous les titres

en: All index jobs removed
fr_FR: Toutes les tâches d'indexation supprimées

en: All indexing jobs completed.
fr_FR: Tous les travaux d'indexation sont terminés.

en: All revisions deleted
fr_FR: Toutes les révisions supprimées

en: All right
fr_FR: Très bien

en: All selected elements must have the same parent
fr_FR: Tous les éléments sélectionnés doivent avoir le même parent

en: All sides linked
fr_FR: Tous les côtés liés

en: All template types
fr_FR: Tous les types de modèles

en: All terms
fr_FR: Tous les termes

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
fr_FR: Autorise d'autres sites à parcourir et insérer tes modèles depuis leur bibliothèque de modèles. Restreins l'accès aux modèles via les paramètres « URLs sur liste blanche » et « Protection par mot de passe » ci-dessous.

en: Allow specific user roles or individual users to execute code.
fr_FR: Autoriser des rôles d'utilisateurs spécifiques ou des utilisateurs individuels à exécuter du code.

en: Allow the element's normal click behavior (like following links) instead of blocking it.
fr_FR: Autorise le comportement normal du clic de l'élément (comme suivre les liens) au lieu de le bloquer.

en: Allow user to change and execute code through the Code element
fr_FR: Autoriser l'utilisateur à modifier et exécuter du code via l'élément Code

en: Allow user to upload SVG files
fr_FR: Autoriser l'utilisateur à télécharger des fichiers SVG

en: Allowed file formats
fr_FR: Formats de fichiers autorisés

en: Alphabetically
fr_FR: Par ordre alphabétique

en: Alternate images
fr_FR: Images alternées

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
fr_FR: Alternative aux champs Latitude/Longitude

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
fr_FR: Bien qu'il soit très tentant de commencer à éditer avec Bricks tout de suite, vous aurez une bien meilleure expérience en parcourant rapidement la section « Premiers pas » de l'Académie Bricks sur la manière d'utiliser Bricks de façon plus productive.

en: Always
fr_FR: Toujours

en: Always show
fr_FR: Toujours afficher

en: Always shows in builder for editing.
fr_FR: Toujours visible dans le constructeur pour l'édition.

en: Always visible
fr_FR: Toujours visible

en: Always visible in builder for styling purpose.
fr_FR: Toujours visible dans le constructeur pour des raisons de style.

en: Amazing
fr_FR: Incroyable

en: An error occurred while cleaning up orphaned elements.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors du nettoyage des éléments orphelins.

en: An error occurred while scanning for orphaned elements.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la recherche d'éléments orphelins.

en: An error occurred, please try again later.
fr_FR: Une erreur s'est produite, veuillez réessayer plus tard.

en: An error occurred.
fr_FR: Une erreur s'est produite.

en: And
fr_FR: Et

en: Angle in °
fr_FR: Angle en °

en: Anim. Typing
fr_FR: Animation de frappe

en: Animation delay
fr_FR: Délai de l'animation

en: Animation duration
fr_FR: Durée de l'animation

en: Animation end
fr_FR: Fin d'animation

en: Animation in ms
fr_FR: Animation en ms

en: Animation speed in ms
fr_FR: Vitesse d'animation en ms

en: Another user
fr_FR: Un autre utilisateur

en: Any
fr_FR: N'importe lequel

en: Any breakpoint
fr_FR: N'importe quel point de rupture

en: Any option text
fr_FR: Texte pour toute option

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
fr_FR: Applicable uniquement au paramètre de « Style » pour les titres ou les boutons. Crée et utilise des couleurs globales via ta propre « palette de couleurs » personnalisée.

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Apply on
fr_FR: Appliquer sur

en: Apply preview
fr_FR: Appliquer l'aperçu

en: Apply spacing inside
fr_FR: Appliquer l'espacement à l'intérieur

en: Apply to
fr_FR: Appliquer à

en: Apply to child pages
fr_FR: Appliquer aux pages enfants

en: Apply to child terms
fr_FR: Appliquer aux termes enfants

en: April
fr_FR: Avril

en: Archive (products)
fr_FR: Archive (produits)

en: Archive description
fr_FR: Description de l'archive

en: Archive post types
fr_FR: Types de publication d'archives

en: Archive terms
fr_FR: Termes d'archive

en: Archive title
fr_FR: Titre de l'archive

en: Archive type
fr_FR: Type d'archive

en: Archives: %s
fr_FR: Archives : %s

en: Are you sure that you want to delete this breakpoint?
fr_FR: Es-tu sûr de vouloir supprimer ce point de rupture ?

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les données générées par Bricks pour ce %s ?

en: Are you sure you want to delete this category? Deleting it also deletes all variables in this category.
fr_FR: Es-tu sûr de vouloir supprimer cette catégorie ? La supprimer, c'est aussi supprimer toutes les variables de cette catégorie.

en: Are you sure you want to delete this font and all of its font variation files?
fr_FR: Es-tu sûr de vouloir supprimer cette police et tous ses fichiers de variantes ?

en: Are you sure you want to delete this icon set?
fr_FR: Es-tu sûr de vouloir supprimer ce jeu d'icônes ?

en: Are you sure you want to move this font to the trash?
fr_FR: Es-tu sûr de vouloir déplacer cette police dans la corbeille ?

en: Are you sure you want to remove all orphaned elements from your site? This action cannot be undone. Please perform a backup of your site before you proceed.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer tous les éléments orphelins de votre site ? Cette action ne peut pas être annulée. Veuillez effectuer une sauvegarde de votre site avant de continuer.

en: Are you sure you want to remove this icon?
fr_FR: Es-tu sûr de vouloir supprimer cette icône ?

en: Are you sure you want to unlink this component?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir délier ce composant ?

en: Arrows
fr_FR: Flèches

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
fr_FR: Impossible de charger les articles. Veuillez visiter la base de connaissances officielle :

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Asides
fr_FR: En passant

en: Aspect ratio
fr_FR: Ratio d'aspect

en: Assign/unassign global classes
fr_FR: Attribuer/retirer des classes globales

en: Attachment
fr_FR: Pièce jointe

en: Attachment Page
fr_FR: Page de pièce jointe

en: Attribute
fr_FR: Attribut

en: Attributes
fr_FR: Attributs

en: Attribution Control
fr_FR: Contrôle de l'attribution

en: August
fr_FR: Août

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author ID
fr_FR: ID de l'auteur

en: Author archive URL
fr_FR: URL d'archive de l'auteur

en: Author avatar
fr_FR: Avatar de l'auteur

en: Author bio
fr_FR: Bio de l'auteur

en: Author email
fr_FR: Email de l'auteur

en: Author meta
fr_FR: Méta-données de l'auteur

en: Author name
fr_FR: Nom de l'auteur

[ctx: Author name]
en: Name
fr_FR: Nom

en: Author website
fr_FR: Site web de l'auteur

en: Author: %s
fr_FR: Auteur : %s

en: Authorization
fr_FR: Autorisation

en: Auto height
fr_FR: Hauteur automatique

en: Auto log in user
fr_FR: Connexion automatique de l'utilisateur

en: Auto login after activation
fr_FR: Connexion automatique après l'activation

en: Auto poster
fr_FR: Affiche automatique

en: Auto scroll element into view
fr_FR: Défilement automatique de l'élément dans la vue

en: Auto toggle child terms
fr_FR: Basculer automatiquement les termes enfants

en: Auto width
fr_FR: Largeur automatique

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
fr_FR: Généré automatiquement si le formulaire ne requiert que l'adresse e-mail pour l'inscription.

en: Autocomplete
fr_FR: Autocomplétion

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
fr_FR: Généré automatiquement si aucun mot de passe n'est requis/soumis.

en: Automatically adjust the map view to fit all markers when markers are added or removed.
fr_FR: Ajuste automatiquement la vue de la carte pour inclure tous les marqueurs lorsque des marqueurs sont ajoutés ou supprimés.

en: Autoplay
fr_FR: Lecture automatique

en: Autoplay delay in ms
fr_FR: Délai d'autoplay en ms

en: Autoplay is not supported when using preview image.
fr_FR: La lecture automatique n'est pas prise en charge lors de l'utilisation d'une image de prévisualisation.

en: Autosave
fr_FR: Enregistrement automatique

en: Autosave by
fr_FR: Sauvegarde automatique par

en: Autosave interval (seconds)
fr_FR: Intervalle d'enregistrement automatique (secondes)

en: Available via "+" action icon & right-click context menu.
fr_FR: Disponible via l'icône d'action « + » et le menu contextuel du clic droit.

en: Available via "Layout" action icon.
fr_FR: Disponible via l'icône d'action « Mise en page ».

en: Available via keyboard shortcut & right-click context menu.
fr_FR: Disponible via le raccourci clavier et le menu contextuel du clic droit.

en: Avatar border
fr_FR: Bordure de l'avatar

en: Avatar box shadow
fr_FR: Ombre de l'avatar

en: Avatar image of %s
fr_FR: Image d'avatar de %s

en: Avatar position
fr_FR: Position de l'avatar

en: Avatar size
fr_FR: Taille de l'avatar

en: Avoid using in combination with third-party filter plugins.
fr_FR: Évitez d'utiliser en combinaison avec des plugins de filtrage tiers.

en: Aye
fr_FR: Oui

en: BCC email address
fr_FR: Adresse email en copie cachée

en: Back
fr_FR: Retour

en: Back delay in ms
fr_FR: Délai de retour en ms

en: Back speed in ms
fr_FR: Vitesse de retour en ms

en: Back to Top
fr_FR: Retour en haut

en: Back to builder
fr_FR: Retour au constructeur

en: Back to icon sets
fr_FR: Retour aux ensembles d'icônes

en: Back to import manager
fr_FR: Retour au gestionnaire d'importation

en: Back to settings
fr_FR: Retour aux paramètres

en: Backdrop
fr_FR: Arrière-plan

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Background active
fr_FR: Arrière-plan actif

en: Background attachment
fr_FR: Attachement de l'arrière-plan

en: Background blend mode
fr_FR: Mode de fusion de l'arrière-plan

en: Background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan

en: Background custom size
fr_FR: Taille personnalisée de l'arrière-plan

en: Background filters
fr_FR: Filtres d'arrière-plan

en: Background image
fr_FR: Image d'arrière-plan

en: Background position
fr_FR: Position de l'arrière-plan

en: Background repeat
fr_FR: Répétition de l'arrière-plan

en: Background size
fr_FR: Taille de l'arrière-plan

en: Background video
fr_FR: Vidéo d'arrière-plan

en: Bar
fr_FR: Barre

en: Bar background color
fr_FR: Couleur de fond de la barre

en: Bar border
fr_FR: Bordure de la barre

en: Bar color
fr_FR: Couleur de la barre

en: Bar height
fr_FR: Hauteur de la barre

en: Base breakpoint
fr_FR: Point de rupture de base

en: Base font size
fr_FR: Taille de la police de base

en: Baseline
fr_FR: Ligne de base

en: Baseline step
fr_FR: Étape de référence

en: Basic
fr_FR: Basique

en: Basic Text
fr_FR: Texte basique

en: Beautiful
fr_FR: Magnifique

en: Before
fr_FR: Avant

en: Before order review heading
fr_FR: Avant l'en-tête de révision de la commande

en: Before payment
fr_FR: Avant le paiement

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
fr_FR: Avant de désactiver Bricks, pourriez-vous me dire pourquoi ? J'aimerais beaucoup intégrer vos commentaires pour améliorer Bricks. Merci beaucoup !

en: Berlin, Germany
fr_FR: Berlin, Allemagne

en: Billing address
fr_FR: Adresse de facturation

en: Black
fr_FR: Noir

en: Block
fr_FR: Bloc

en: Block editor
fr_FR: Éditeur de blocs

en: Block not available
fr_FR: Bloc non disponible

en: Blockquote
fr_FR: Citation

en: Blockquote border
fr_FR: Bordure de citation

en: Blockquote margin
fr_FR: Marge de citation

en: Blockquote padding
fr_FR: Remplissage de citation

en: Blockquote typography
fr_FR: Typographie de citation

en: Blur
fr_FR: Flou

en: Body
fr_FR: Corps

en: Body (footer) scripts
fr_FR: Scripts de corps (pied de page)

en: Body (header) scripts
fr_FR: Scripts de corps (en-tête)

en: Body - Heading
fr_FR: Corps - en-tête

en: Body parameters
fr_FR: Paramètres de corps

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
fr_FR: Les scripts de corps sont ajoutés juste après l'ouverture de la balise %s.

en: Body typography
fr_FR: Typographie du corps

en: Bold
fr_FR: Gras

en: Border
fr_FR: Bordure

en: Border / Box Shadow
fr_FR: Bordure / ombre portée

en: Border color
fr_FR: Couleur de bordure

en: Border width
fr_FR: Largeur de bordure

en: Both
fr_FR: Les deux

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Bottom / End
fr_FR: Bas / fin

en: Bottom center
fr_FR: En bas au centre

en: Bottom left
fr_FR: En bas à gauche

en: Bottom right
fr_FR: En bas à droite

en: Box Zoom
fr_FR: Zoom sur la boîte

en: Box list
fr_FR: Liste de cases

en: Box shadow
fr_FR: Ombre portée

en: Boxed
fr_FR: Encadré

en: Boxed max. width
fr_FR: Largeur max. encadrée

en: Breadcrumb
fr_FR: Fil d'Ariane

en: Breadcrumbs
fr_FR: Fil d'Ariane

en: Breakpoint already exists
fr_FR: Le breakpoint existe déjà

en: Breakpoint label must start with a letter.
fr_FR: Le label du breakpoint doit commencer par une lettre.

en: Brightness
fr_FR: Luminosité

en: Brilliant
fr_FR: Brillant

en: Browse
fr_FR: Parcourir

en: Browse Media Library
fr_FR: Parcourir la bibliothèque de médias

en: Browse Unsplash
fr_FR: Parcourir Unsplash

en: Browser
fr_FR: Navigateur

en: Browser storage
fr_FR: Stockage du navigateur

en: Builder
fr_FR: Constructeur

en: Builder access
fr_FR: Accès au constructeur

en: Builder capabilities
fr_FR: Capacités du constructeur

en: Builder mode
fr_FR: Mode constructeur

en: Built in icon sets
fr_FR: Jeux d'icônes intégrés

en: Built-in icon sets
fr_FR: Jeux d'icônes intégrés

en: Bulk actions
fr_FR: Actions en masse

en: Bulk edit
fr_FR: Modification en masse

en: Bullet List
fr_FR: Liste à puces

en: Bulleted list
fr_FR: Liste à puces

en: Bundle
fr_FR: Ensemble

en: Bundles
fr_FR: Ensembles

en: Butt
fr_FR: Fesse

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Button background
fr_FR: Arrière-plan du bouton

en: Button border
fr_FR: Bordure du bouton

en: Button box shadow
fr_FR: Ombre du bouton

en: Button link
fr_FR: Lien du bouton

en: Button size
fr_FR: Taille du bouton

en: Button style
fr_FR: Style de bouton

en: Button text
fr_FR: Texte du bouton

en: Button typography
fr_FR: Typographie du bouton

en: Button width
fr_FR: Largeur du bouton

en: Buttons
fr_FR: Boutons

en: Buy product
fr_FR: Acheter le produit

en: By default, covers entire available width.
fr_FR: Par défaut, couvre toute la largeur disponible.

en: By default, form fields are validated on input, blur and submit.
fr_FR: Par défaut, les champs du formulaire sont validés à la saisie, au flou et à l'envoi.

en: By default, only the most specific theme style is loaded. To load all theme styles whose conditions are met, select "Load all matching theme styles".
fr_FR: Par défaut, seul le style de thème le plus spécifique est chargé. Pour charger tous les styles de thème dont les conditions sont remplies, sélectionnez « Charger tous les styles de thème correspondants ».

en: By default, the favorite fonts are listed first in the font-family options. To show only the favorite fonts, select "Show favorites only" at %s.
fr_FR: Par défaut, les polices favorites sont listées en premier dans les options de famille de polices. Pour n'afficher que les polices favorites, sélectionne « Afficher uniquement les favoris » à %s.

en: By default, the min/max values are dynamically set based on each filter query loop results. Disable this feature so the min/max values are only set initially.
fr_FR: Par défaut, les valeurs min/max sont définies dynamiquement en fonction des résultats de chaque boucle de requête de filtre. Désactive cette fonctionnalité pour que les valeurs min/max ne soient définies qu'initialement.

en: By default, this icon is always visible and rotates 90° when the accordion item is expanded. To display different icons for each state, duplicate this icon and set the "Show" option to "Collapsed" for one and "Expanded" for the other.
fr_FR: Par défaut, cette icône est toujours visible et pivote de 90° lorsque l'élément de l'accordéon est déplié. Pour afficher différentes icônes pour chaque état, dupliquez cette icône et définissez l'option « Afficher » sur « Replié » pour l'une et « Déplié » pour l'autre.

en: By default, users can access the default WordPress auth pages by adding %1$s to the URL, bypassing custom authentication pages. Enable this setting to remove this bypass option and always use your custom authentication pages and behavior as set above.
fr_FR: Par défaut, les utilisateurs peuvent accéder aux pages d'authentification WordPress par défaut en ajoutant %1$s à l'URL, contournant ainsi les pages d'authentification personnalisées. Active ce paramètre pour supprimer cette option de contournement et toujours utiliser tes pages d'authentification personnalisées et le comportement défini ci-dessus.

en: Byline
fr_FR: Signature

en: Bypass maintenance
fr_FR: Contourner la maintenance

en: CSS Filters
fr_FR: Filtres CSS

en: CSS ID
fr_FR: ID CSS

en: CSS Selector
fr_FR: Sélecteur CSS

en: CSS class
fr_FR: Classe CSS

en: CSS classes
fr_FR: Classes CSS

en: CSS files processed
fr_FR: Fichiers CSS traités

en: CSS filter
fr_FR: Filtre CSS

en: CSS is automatically wrapped in style tags.
fr_FR: Le CSS est automatiquement enveloppé dans des balises style.

en: CSS loading method
fr_FR: Méthode de chargement CSS

en: CSS selector
fr_FR: Sélecteur CSS

en: CSS selector of the element to insert the AJAX loader into.
fr_FR: Sélecteur CSS de l'élément dans lequel insérer le chargeur AJAX.

en: CSS selectors
fr_FR: Sélecteurs CSS

en: Cache duration
fr_FR: Durée du cache

en: Cache query loops
fr_FR: Mettre en cache les boucles de requête

en: Calculation method
fr_FR: Méthode de calcul

en: Calendar
fr_FR: Calendrier

en: Can also be set globally via theme styles.
fr_FR: Peut aussi être défini globalement via les styles du thème.

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Capabilities
fr_FR: Capacités

en: Capability
fr_FR: Capacité

en: Capitalize
fr_FR: Mettre en majuscules

en: Caption
fr_FR: Légende

en: Caption type
fr_FR: Type de légende

en: Carousel
fr_FR: Carrousel

en: Cart
fr_FR: Panier

en: Cart Cross-sells
fr_FR: Ventes croisées du panier

en: Cart Details
fr_FR: Détails du panier

en: Cart contents
fr_FR: Contenu du panier

en: Cart count
fr_FR: Nombre d'articles

en: Cart coupon
fr_FR: Coupon du panier

en: Cart cross sells
fr_FR: Vente croisée de paniers

en: Cart items
fr_FR: Articles du panier

en: Cart product name
fr_FR: Nom du produit dans le panier

en: Cart product quantity
fr_FR: Quantité du produit dans le panier

en: Cart product subtotal
fr_FR: Sous-total du produit dans le panier

en: Cart remove product
fr_FR: Supprimer le produit du panier

en: Cart subtotal
fr_FR: Sous-total du panier

en: Cart totals
fr_FR: Totaux du panier

en: Cart update
fr_FR: Mise à jour du panier

en: Cart updated
fr_FR: Panier mis à jour

en: Cascade layer
fr_FR: Couche en cascade

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Categories & Tags
fr_FR: Catégories et étiquettes

en: Categories deleted
fr_FR: Catégories supprimées

en: Categories imported
fr_FR: Catégories importées

en: Categorize
fr_FR: Catégoriser

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Category: %s
fr_FR: Catégorie : %s

en: Center
fr_FR: Centre

en: Center center
fr_FR: Centre centre

en: Center left
fr_FR: Centre gauche

en: Center mode
fr_FR: Mode centré

en: Center right
fr_FR: Centre droit

en: Champ
fr_FR: Champion

en: Change content
fr_FR: Modifier le contenu

en: Change image
fr_FR: Changer l’image

en: Characters per minute
fr_FR: Caractères par minute

en: Chart size in px
fr_FR: Taille du graphique en px

en: Chats
fr_FR: Discussions

en: Check for orphaned elements on builder save
fr_FR: Vérifier les éléments orphelins lors de l'enregistrement du constructeur

en: Checkbox
fr_FR: Case à cocher

en: Checkout
fr_FR: Paiement

en: Checkout coupon
fr_FR: Coupon de paiement

en: Checkout customer details
fr_FR: Détails du client lors du paiement

en: Checkout login
fr_FR: Connexion lors du paiement

en: Checkout order payment
fr_FR: Paiement de la commande

en: Checkout order review
fr_FR: Révision de la commande

en: Checkout order table
fr_FR: Tableau de commande

en: Checkout thank you
fr_FR: Remerciement de commande

en: Checks for %1$s on builder save to check for orphaned elements. Always checked on load regardless of this setting. Can also be manually enabled by adding %2$s to the builder URL.
fr_FR: Vérifie %1$s lors de l'enregistrement du constructeur pour détecter les éléments orphelins. Toujours vérifié au chargement, quel que soit ce paramètre. Peut également être activé manuellement en ajoutant %2$s à l'URL du constructeur.

en: Child of
fr_FR: Enfant de

en: Childless
fr_FR: Sans enfants

en: Childless terms only
fr_FR: Uniquement les termes sans enfant

en: Choose a color for this attribute term
fr_FR: Choisir une couleur pour ce terme d'attribut

en: Choose a color for this attribute value.
fr_FR: Choisir une couleur pour cette valeur d'attribut.

en: Choose an image for this attribute term
fr_FR: Choisir une image pour ce terme d'attribut

en: Choose an image for this attribute value.
fr_FR: Choisir une image pour cette valeur d'attribut.

en: Choose at which breakpoint do you want to start showing this popup or on which specific breakpoints.
fr_FR: Choisissez à quel point de rupture vous voulez commencer à afficher ce popup ou sur quels points de rupture spécifiques.

en: Choose files
fr_FR: Choisir des fichiers

en: Choose how passwords are managed. "Template password" uses this template's password to protect content according to template conditions. "Post password" protects content that has an individual post password set. "Template & post password" uses the template password, but individual post passwords will be used instead if set.
fr_FR: Choisissez comment gérer les mots de passe. « Mot de passe du template » utilise le mot de passe de ce template pour protéger le contenu selon les conditions du template. « Mot de passe de l'article » protège le contenu qui a un mot de passe individuel défini pour l'article. « Mot de passe du template et de l'article » utilise le mot de passe du template, mais les mots de passe individuels des articles seront utilisés à la place s'ils sont définis.

en: Choose how to display product variations.
fr_FR: Choisir comment afficher les variations de produits.

en: Choose image
fr_FR: Choisir une image

en: Circle
fr_FR: Cercle

en: Class
fr_FR: Classe

en: Class "%s" has been moved to trash but your modifications are kept.
fr_FR: La classe « %s » a été déplacée dans la corbeille mais vos modifications sont conservées.

en: Class found in trash
fr_FR: Classe trouvée dans la corbeille

en: Class name
fr_FR: Nom de classe

en: Class name already exists
fr_FR: Le nom de classe existe déjà

en: Classes discarded
fr_FR: Classes abandonnées

en: Classes duplicated
fr_FR: Classes dupliquées

en: Classes found
fr_FR: Classes trouvées

en: Classes renamed
fr_FR: Classes renommées

en: Clause name
fr_FR: Nom de la clause

en: Clause name description
fr_FR: Nom de la clause description

en: Clean
fr_FR: Nettoyer

en: Clean up
fr_FR: Nettoyer

en: Clean up all orphaned elements
fr_FR: Nettoyer tous les éléments orphelins

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Clear all
fr_FR: Retirer tout

en: Clear filter
fr_FR: Effacer le filtre

en: Clear form
fr_FR: Effacer le formulaire

en: Clear gallery
fr_FR: Vider la galerie

en: Clear non-existing dynamic data
fr_FR: Effacer les données dynamiques non existantes

en: Click
fr_FR: Clic

en: Click "Accept" to use the incoming database changes. Click "Discard" to save your current builder data instead.
fr_FR: Cliquez sur « Accepter » pour utiliser les changements de la base de données entrante. Cliquez sur « Abandonner » pour sauvegarder vos données actuelles du constructeur à la place.

en: Click "Continue filter index" to immediately run any remaining/queued filter index jobs instead of waiting for the next WP cronjob.
fr_FR: Cliquez sur « Continuer l'index des filtres » pour exécuter immédiatement les tâches d'indexation des filtres restantes/en attente au lieu d'attendre le prochain cronjob WP.

en: Click "Regenerate filter index" to regenerate the query filter index for your entire website.
fr_FR: Cliquez sur « Régénérer l'index des filtres » pour régénérer l'index des filtres de requête pour l'ensemble de votre site web.

en: Click me
fr_FR: Cliquez-moi

en: Click on any element to add it to your canvas.
fr_FR: Cliquez sur n'importe quel élément pour l'ajouter à votre canevas.

en: Click on any element to add it to your popup.
fr_FR: Cliquez sur n'importe quel élément pour l'ajouter à votre popup.

en: Click or hover
fr_FR: Clic ou survol

en: Click the "+" icon to add your first condition.
fr_FR: Cliquez sur l'icône « + » pour ajouter votre première condition.

en: Click the "+" icon to add your first interaction.
fr_FR: Cliquez sur l'icône « + » pour ajouter votre première interaction.

en: Click the "Generate variables" button to auto-generate all your fluid typography variables.
fr_FR: Clique sur le bouton "Générer les variables" pour générer automatiquement toutes tes variables de typographie fluide.

en: Click the button above to retrieve all Code element, SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances and review the code for every page, template, etc.
fr_FR: Cliquez sur le bouton ci-dessus pour récupérer toutes les instances d'éléments Code, d'éléments SVG (code), d'éditeur de requêtes et de balises « echo » et examiner le code pour chaque page, modèle, etc.

en: Click the button to retrieve a list of all global element instances. Then review and convert them to components either individually, in bulk, or by manually unlinking them in the builder. Once done, please delete all global elements from the elements panel in the builder.
fr_FR: Cliquez sur le bouton pour récupérer une liste de toutes les instances d'éléments globaux. Ensuite, examinez-les et convertissez-les en composants individuellement, en masse, ou en les délinkant manuellement dans le constructeur. Une fois terminé, veuillez supprimer tous les éléments globaux du panneau des éléments dans le constructeur.

en: Click this button to remove all index jobs. Useful if your index jobs are stuck due to unknown reasons. You should regenerate the filter index afterwards.
fr_FR: Cliquez sur ce bouton pour supprimer toutes les tâches d'indexation. Utile si vos tâches d'indexation sont bloquées pour des raisons inconnues. Vous devriez régénérer l'index des filtres par la suite.

en: Click to apply the latest filter settings. This ensures all filter options are up-to-date.
fr_FR: Clique pour appliquer les derniers paramètres du filtre. Cela garantit que toutes les options de filtre sont à jour.

en: Click to download
fr_FR: Cliquez pour télécharger

en: Click to set preview content.
fr_FR: Cliquez pour définir le contenu de l'aperçu.

en: Clone
fr_FR: Cloner

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close (ESC)
fr_FR: Fermer (ESC)

en: Close after
fr_FR: Fermer après

en: Close button
fr_FR: Bouton de fermeture

en: Close color
fr_FR: Couleur de fermeture

en: Close icon
fr_FR: Icône de fermeture

en: Close mini cart
fr_FR: Fermer le mini panier

en: Close mobile menu
fr_FR: Fermer le menu mobile

en: Close on
fr_FR: Fermer sur

en: Close popup on click
fr_FR: Fermer la fenêtre contextuelle au clic

en: Close position
fr_FR: Position de fermeture

en: Close search
fr_FR: Fermer la recherche

en: Close size
fr_FR: Taille de fermeture

en: Closest corner
fr_FR: Coin le plus proche

en: Closest side
fr_FR: Côté le plus proche

en: Cloud
fr_FR: Nuage

en: Cloudflare Turnstile API key required! Add key in dashboard under: %s
fr_FR: Clé API Cloudflare Turnstile requise ! Ajoutez la clé dans le tableau de bord sous : %s

en: Cluster
fr_FR: Regroupement

en: Code control
fr_FR: Contrôle du code

en: Code execution
fr_FR: Exécution du code

en: Code execution has been explicitly disabled by the %s filter. This filter is currently overriding your Bricks settings.
fr_FR: L'exécution du code a été explicitement désactivée par le filtre %s. Ce filtre remplace actuellement vos paramètres Bricks.

en: Code execution is disabled
fr_FR: L'exécution du code est désactivée

en: Code execution not allowed.
fr_FR: Exécution de code non autorisée.

en: Code execution, if needed, must be explicitly enabled.
fr_FR: L'exécution du code, si nécessaire, doit être explicitement activée.

en: Code execution: Disabled by default
fr_FR: Exécution du code : Désactivée par défaut

en: Code review
fr_FR: Révision du code

en: Code signatures
fr_FR: Signatures de code

en: Code signatures are locked.
fr_FR: Les signatures de code sont verrouillées.

en: Code signatures regenerated successfully.
fr_FR: Signatures de code régénérées avec succès.

en: Code signed
fr_FR: Code signé

en: Code that requires execution only runs when it has a valid code signature.
fr_FR: Le code nécessitant une exécution ne s'exécute que s'il possède une signature de code valide.

en: Collapse
fr_FR: Réduire

en: Collapse inactive
fr_FR: Réduire les inactifs

en: Collapse on page load
fr_FR: Réduire au chargement de la page

en: Collapsed
fr_FR: Replié

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Color #%s
fr_FR: Couleur #%s

en: Color close
fr_FR: Couleur de fermeture

en: Color editor
fr_FR: Éditeur de couleurs

en: Color palette
fr_FR: Palette de couleurs

en: Color preview
fr_FR: Aperçu de la couleur

en: Color stop
fr_FR: Arrêt de couleur

en: Colors
fr_FR: Couleurs

en: Column
fr_FR: Colonne

en: Column gap
fr_FR: Espace entre colonnes

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Coming soon
fr_FR: Bientôt disponible

en: Comma-separated list of results per page options.
fr_FR: Liste séparée par des virgules des options de résultats par page.

en: Command palette
fr_FR: Palette de commandes

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Comment count
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Comment navigation
fr_FR: Navigation des commentaires

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Comments are closed.
fr_FR: Les commentaires sont fermés.

en: Comments are disabled.
fr_FR: Les commentaires sont désactivés.

en: Common classes
fr_FR: Classes courantes

en: Common taxonomies
fr_FR: Taxonomies communes

en: Community
fr_FR: Communauté

en: Community templates
fr_FR: Modèles de la communauté

en: Compare
fr_FR: Comparer

en: Compare with
fr_FR: Comparer avec

en: Component
fr_FR: Composant

en: Component %s
fr_FR: Composant %s

en: Component configured but preview unavailable
fr_FR: Composant configuré mais aperçu non disponible

en: Component preview error
fr_FR: Erreur de prévisualisation des composants

en: Component preview unavailable
fr_FR: L'aperçu des composants n'est pas disponible

en: Components
fr_FR: Composants

en: Conditions always run before query loop.
fr_FR: Les conditions s'exécutent toujours avant la boucle de requête.

en: Conditions don't run in the builder.
fr_FR: Les conditions ne s'exécutent pas dans le constructeur.

en: Configure
fr_FR: Configurer

en: Configure "Marker: Type" on the connected "Map" element to render text or image markers. The settings below will precede the settings on the "Map" element.
fr_FR: Configurez « Marqueur : Type » sur l'élément « Carte » connecté pour afficher des marqueurs textuels ou image. Les paramètres ci-dessous précéderont les paramètres de l'élément « Carte ».

en: Configure the API settings to retrieve data from an API endpoint.
fr_FR: Configure les paramètres de l'API pour récupérer des données à partir d'un point de terminaison de l'API.

en: Configure the scale generator as per your requirements.
fr_FR: Configure le générateur de balance en fonction de tes besoins.

en: Configure your API settings (URL, etc.) and fetch data to view and work with the API response data.
fr_FR: Configure les paramètres de ton API (URL, etc.) et récupère les données pour voir et travailler avec les données de la réponse de l'API.

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Confirmation email
fr_FR: Email de confirmation

en: Conflict
fr_FR: Conflit

en: Conflict: Class "%s" has been permanently deleted by another user.
fr_FR: Conflit : La classe « %s » a été définitivement supprimée par un autre utilisateur.

en: Conflict: Some classes exist in both trash and active classes
fr_FR: Conflit : Certaines classes existent à la fois dans la corbeille et dans les classes actives

en: Conflicts
fr_FR: Conflits

en: Congrats
fr_FR: Félicitations

en: Conic
fr_FR: Conique

en: Connect
fr_FR: Connecter

en: Connect property
fr_FR: Connecter la propriété

en: Connect the CSS ID to a property to set it on an per-instance basis to avoid same ID conflicts.
fr_FR: Relie l'ID CSS à une propriété pour la définir par instance afin d'éviter les conflits de même ID.

en: Connect the form fields to the post data that you want to create on form submit.
fr_FR: Relie les champs du formulaire aux données du message que tu veux créer lors de la soumission du formulaire.

en: Connect the form fields to the post data that you want to update on form submit.
fr_FR: Relie les champs du formulaire aux données de l'article que tu veux mettre à jour lors de la soumission du formulaire.

en: Connected property
fr_FR: Propriété connectée

en: Construct the selector you want to create from the node tree below by toggling the relevant selectors.
fr_FR: Construisez le sélecteur que vous voulez créer à partir de l'arborescence des nœuds ci-dessous en basculant les sélecteurs pertinents.

en: Contact form
fr_FR: Formulaire de contact

en: Contact us
fr_FR: Nous contacter

en: Contain
fr_FR: Contenir

en: Container
fr_FR: Conteneur

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Content align horizontal
fr_FR: Alignement horizontal du contenu

en: Content align vertical
fr_FR: Alignement vertical du contenu

en: Content background
fr_FR: Arrière-plan du contenu

en: Content border
fr_FR: Bordure du contenu

en: Content box shadow
fr_FR: Ombre du contenu

en: Content goes here ..
fr_FR: Le contenu va ici..

en: Content loaded
fr_FR: Contenu chargé

en: Content margin
fr_FR: Marge du contenu

en: Content padding
fr_FR: Rembourrage du contenu

en: Content selector
fr_FR: Sélecteur de contenu

en: Content text align
fr_FR: Alignement du texte du contenu

en: Content type
fr_FR: Type de contenu

en: Content typography
fr_FR: Typographie du contenu

en: Content width
fr_FR: Largeur du contenu

en: Context ID
fr_FR: ID de contexte

en: Context type
fr_FR: Type de contexte

en: Contextual spacing
fr_FR: Espacement contextuel

en: Contextual spacing applies a top margin to elements with a preceding sibling within embedded content.
fr_FR: L'espacement contextuel applique une marge supérieure aux éléments ayant un frère précédent dans le contenu intégré.

en: Contextual spacing targets embedded content (Rich Text, Post Content, WooCommerce). Use this field to apply contextual spacing to additional selectors, separated by commas.
fr_FR: L'espacement contextuel cible le contenu intégré (Texte enrichi, Contenu de l'article, WooCommerce). Utilise ce champ pour appliquer l'espacement contextuel à des sélecteurs supplémentaires, séparés par des virgules.

en: Continue index job
fr_FR: Continuer la tâche d'indexation

en: Continue on error
fr_FR: Continuer en cas d'erreur

en: Contrast
fr_FR: Contraste

en: Control dropdown element text.
fr_FR: Contrôle le texte de l'élément déroulant.

en: Control group visibility
fr_FR: Contrôler la visibilité du groupe

en: Control panel
fr_FR: Panneau de contrôle

en: Control when to show the global classes import manager when pasting elements, importing classes or templates.
fr_FR: Contrôler quand afficher le gestionnaire d'importation de classes globales lors du collage d'éléments, de l'importation de classes ou de modèles.

en: Controls
fr_FR: Contrôles

en: Convert
fr_FR: Convertir

en: Convert "Container" to new "Section" & "Block" elements
fr_FR: Convertir « Conteneur » en nouveaux éléments « Section » et « Bloc »

en: Convert Block editor data into Bricks data and vice versa.
fr_FR: Convertit les données de l'éditeur de blocs en données de briques et vice versa.

en: Convert element IDs & classes
fr_FR: Convertir les ID et classes des éléments

en: Convert template on import/insert from Container to new layout elements structure
fr_FR: Convertir le modèle lors de l'importation/insertion de Conteneur vers la nouvelle structure d'éléments de mise en page

en: Convert templates
fr_FR: Convertir les modèles

en: Convert to components
fr_FR: Convertir en composants

en: Convert variation dropdowns to color/image/label swatches on the add to cart element.
fr_FR: Convertir les menus déroulants de variations en échantillons de couleur/image/étiquette sur l'élément d'ajout au panier.

en: Converter
fr_FR: Convertisseur

en: Cookie consent
fr_FR: Consentement des cookies

en: Coordinates
fr_FR: Coordonnées

en: Copied
fr_FR: Copié

en: Copied to clipboard
fr_FR: Copié dans le presse-papiers

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
fr_FR: Copiez et collez ici le mot de passe d'« Accès à Mes Templates » fourni par le site distant.

en: Copy CSS selector
fr_FR: Copier le sélecteur CSS

en: Copy and paste the code below into your Bricks child theme to allow those functions to be called through the "echo" tag. Remove the function names you don't want to allow. Explore the %s documentation for more code examples such as using regex for more flexible echo tag checks, etc.
fr_FR: Copiez et collez le code ci-dessous dans votre thème enfant Bricks pour permettre l'appel de ces fonctions via la balise « echo ». Supprimez les noms de fonctions que vous ne voulez pas autoriser. Explorez la documentation %s pour plus d'exemples de code tels que l'utilisation de regex pour des vérifications de balises echo plus flexibles, etc.

en: Copy the element ID you want to toggle and paste it into the "CSS selector" setting below.
fr_FR: Copiez l'ID de l'élément que vous voulez basculer et collez-le dans le paramètre « Sélecteur CSS » ci-dessous.

en: Copy to clipboard
fr_FR: Copier dans le presse-papiers

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
fr_FR: Copiez-collez le code d'une des cartes sur %s

en: Copy/paste element attributes
fr_FR: Copier/coller les attributs d'élément

en: Copy/paste element conditions
fr_FR: Copier/coller les conditions d'élément

en: Copy/paste element interactions
fr_FR: Copier/coller les interactions d'élément

en: Copy/paste element styles
fr_FR: Copier/coller les styles d'élément

en: Copy/paste elements
fr_FR: Copier/coller des éléments

en: Copy/paste global class styles
fr_FR: Copier/coller les styles de classe globale

en: Corrupted filter element database has been fixed
fr_FR: La base de données des éléments de filtre corrompue a été réparée

en: Count
fr_FR: Compteur

en: Count from
fr_FR: Compter à partir de

en: Count to
fr_FR: Compter jusqu'à

en: Countdown
fr_FR: Compte à rebours

en: Counter
fr_FR: Compteur

en: Coupon applied
fr_FR: Coupon appliqué

en: Coupon message
fr_FR: Message de coupon

en: Coupon removed
fr_FR: Coupon retiré

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
fr_FR: Les coupons sont désactivés. Pour activer les coupons, allez dans les %1$sparamètres WooCommerce%2$s

en: Cover
fr_FR: Couvrir

en: Create
fr_FR: Créer

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
fr_FR: Créez et gérez un nombre illimité de barres latérales personnalisées. Ajoutez des barres latérales dans le constructeur en utilisant l'élément « Barre latérale ».

en: Create component
fr_FR: Créer un composant

en: Create components
fr_FR: Créer des composants

en: Create global classes
fr_FR: Créer des classes globales

en: Create icon set
fr_FR: Créer un jeu d'icônes

en: Create new sidebar
fr_FR: Créer une nouvelle barre latérale

en: Create new template:
fr_FR: Créer un nouveau modèle :

en: Create post
fr_FR: Créer un article

en: Create properties and connect them to your component settings to customize a component instance.
fr_FR: Créez des propriétés et connectez-les aux paramètres de votre composant pour personnaliser une instance de composant.

en: Create property
fr_FR: Créer une propriété

en: Create template
fr_FR: Créer un modèle

en: Create templates
fr_FR: Créer des modèles

en: Create your own builder mode via CSS variables.
fr_FR: Crée ton propre mode constructeur via des variables CSS.

en: Create your own elements
fr_FR: Crée tes propres éléments

en: Create, edit and use global queries inside any query loop throughout your website. Changes to a global query apply to all instances throughout your website.
fr_FR: Crée, modifie et utilise des requêtes globales à l'intérieur de n'importe quelle boucle de requête sur ton site Web. Les modifications apportées à une requête globale s'appliquent à toutes les instances de ton site Web.

en: Create/select a fluid typography category (i.e. Headings, Text).
fr_FR: Crée/sélectionne une catégorie de typographie fluide (c'est-à-dire les titres, le texte).

en: Created
fr_FR: Créé

en: Cropped
fr_FR: Recadrée

en: Cross sells
fr_FR: Ventes croisées

en: Cross-sells
fr_FR: Ventes croisées

en: Currency
fr_FR: Devise

en: Currency position
fr_FR: Position de la devise

en: Current
fr_FR: Actuel

en: Current URL
fr_FR: URL actuelle

en: Current date
fr_FR: Date actuelle

en: Current interaction ID
fr_FR: ID d'interaction actuelle

en: Current job
fr_FR: Tâche actuelle

en: Current layout
fr_FR: Mise en page actuelle

en: Current location
fr_FR: Emplacement actuel

en: Current page
fr_FR: Page actuelle

en: Current post author
fr_FR: Auteur de l'article actuel

en: Current post term
fr_FR: Terme de l'article actuel

en: Current version by
fr_FR: Version actuelle par

en: Current width
fr_FR: Largeur actuelle

en: Currently all matching theme styles are loaded. To load only the most specific theme style, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
fr_FR: Actuellement, tous les styles de thème correspondants sont chargés. Pour ne charger que le style de thème le plus spécifique, ajustez vos paramètres dans « Styles de thème : Méthode de chargement ».

en: Currently only the most specific theme style is loaded. To load all matching theme styles, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
fr_FR: Actuellement, seul le style de thème le plus spécifique est chargé. Pour charger tous les styles de thème correspondants, ajustez vos paramètres sous « Styles de thème : Méthode de chargement ».

en: Currently previewing content from "%s".
fr_FR: Vous prévisualisez actuellement le contenu de « %s ».

en: Cursor
fr_FR: Curseur

en: Cursor character
fr_FR: Caractère du curseur

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé

en: Custom CSS and JavaScript added below are loaded on your entire website.
fr_FR: Le CSS et le JavaScript personnalisés ajoutés ci-dessous sont chargés sur l'ensemble de votre site web.

en: Custom Font
fr_FR: Police personnalisée

en: Custom Fonts
fr_FR: Polices personnalisées

en: Custom URL
fr_FR: URL personnalisée

en: Custom alt text
fr_FR: Texte alternatif personnalisé

en: Custom attributes
fr_FR: Attributs personnalisés

en: Custom authentication pages
fr_FR: Pages d'authentification personnalisées

en: Custom breakpoints
fr_FR: Points de rupture personnalisés

en: Custom capabilities
fr_FR: Capacités personnalisées

en: Custom caption
fr_FR: Légende personnalisée

en: Custom code
fr_FR: Code personnalisé

en: Custom elements
fr_FR: Éléments personnalisés

en: Custom email address
fr_FR: Adresse email personnalisée

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to create the post.
fr_FR: Message d'erreur personnalisé à afficher lorsque l'utilisateur actuel n'a pas les capacités requises pour créer le message.

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to edit the post.
fr_FR: Message d'erreur personnalisé à afficher lorsque l'utilisateur actuel n'a pas les capacités requises pour modifier le message.

en: Custom field
fr_FR: Champ personnalisé

en: Custom fields
fr_FR: Champs personnalisés

en: Custom fields integration
fr_FR: Intégration des champs personnalisés

en: Custom font
fr_FR: Police personnalisée

en: Custom fonts
fr_FR: Polices personnalisées

en: Custom icon sets
fr_FR: Jeux d'icônes personnalisés

en: Custom language switchers
fr_FR: Sélecteurs de langue personnalisés

en: Custom link
fr_FR: Lien personnalisé

en: Custom links
fr_FR: Liens personnalisés

en: Custom location only takes effect on the frontend. Ensure this element is placed at the top of this template so the element can hook on the desire location successfully.
fr_FR: L'emplacement personnalisé ne prend effet que sur le frontend. Assurez-vous que cet élément est placé en haut de ce modèle pour que l'élément puisse s'accrocher à l'emplacement souhaité avec succès.

en: Custom map style
fr_FR: Style de carte personnalisé

en: Custom options
fr_FR: Options personnalisées

en: Custom preview text
fr_FR: Texte de prévisualisation personnalisé

en: Custom redirect URL
fr_FR: URL de redirection personnalisée

en: Custom shape
fr_FR: Forme personnalisée

en: Custom size
fr_FR: Taille personnalisée

en: Custom styles
fr_FR: Détails du client

en: Custom tag
fr_FR: Balise personnalisée

en: Custom text
fr_FR: Texte personnalisé

en: Custom title
fr_FR: Titre personnalisé

en: Custom video player
fr_FR: Lecteur vidéo personnalisé

en: Customer details
fr_FR: Détails du client

en: Customise this breadcrumb structure for specific post types.
fr_FR: Personnalisez cette structure de fil d'Ariane pour des types de publications spécifiques.

en: Customize details for sharing this URL on social media.
fr_FR: Personnalisez les détails pour partager cette URL sur les réseaux sociaux.

en: Customize how the data is structured. Leave empty to send all form fields.
fr_FR: Personnalisez la structure des données. Laissez vide pour envoyer tous les champs du formulaire.

en: Customize in "Settings" group.
fr_FR: Personnalisez dans le groupe « Paramètres ».

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
fr_FR: Personnaliser la lightbox : Paramètres > Styles du thème > Général

en: Customize the language switcher from your WordPress dashboard
fr_FR: Personnalisez le sélecteur de langue depuis votre tableau de bord WordPress

en: Danger color
fr_FR: Couleur de danger

en: Dark
fr_FR: Sombre

en: Dark color
fr_FR: Couleur foncée

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Dashed
fr_FR: Pointillé

en: Data
fr_FR: Données

en: Data format
fr_FR: Format des données

en: Data source
fr_FR: Source de données

en: Database
fr_FR: Base de données

en: Date & time
fr_FR: Date et heure

en: Date Reached
fr_FR: Date atteinte

en: Date format
fr_FR: Format de date

en: Date range
fr_FR: Plage de dates

en: Datepicker
fr_FR: Sélecteur de date

en: Datetime
fr_FR: Date et heure

en: Day: %s
fr_FR: Jour : %s

en: Deactivate license
fr_FR: Désactiver la licence

en: Debounce
fr_FR: Temporisation

en: December
fr_FR: Décembre

en: Decimal places
fr_FR: Décimales

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default capabilities
fr_FR: Capacités par défaut

en: Default center of the map.
fr_FR: Centre par défaut de la carte.

en: Default color for terms without a specific color
fr_FR: Couleur par défaut pour les termes sans couleur spécifique

en: Default query
fr_FR: Requête par défaut

en: Default sorting
fr_FR: Tri par défaut

en: Default tab
fr_FR: Onglet par défaut

en: Default templates are disabled
fr_FR: Les modèles par défaut sont désactivés

en: Default templates are enabled
fr_FR: Les modèles par défaut sont activés

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
fr_FR: Par défaut : 60 secondes. L'intervalle minimum d'enregistrement automatique est de 15 secondes.

en: Define a unique, more readable URL parameter name for this filter.
fr_FR: Définissez un nom de paramètre URL unique et plus lisible pour ce filtre.

en: Delay
fr_FR: Délai

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Bricks data
fr_FR: Supprimer les données Bricks

en: Delete all
fr_FR: Tout supprimer

en: Delete components
fr_FR: Supprimer des composants

en: Delete database table
fr_FR: Supprimer la table de la base de données

en: Delete elements
fr_FR: Supprimer des éléments

en: Delete global classes
fr_FR: Supprimer des classes globales

en: Delete icon
fr_FR: Supprimer l'icône

en: Delete permanently
fr_FR: Supprimer définitivement

en: Delete revisions
fr_FR: Supprimer les révisions

en: Delete screenshots
fr_FR: Supprimer les captures d'écran

en: Delete selected
fr_FR: Supprimer la sélection

en: Delete templates
fr_FR: Supprimer des modèles

en: Delete this sidebar
fr_FR: Supprimer cette barre latérale

en: Deleted
fr_FR: Supprimé

en: Deprecated
fr_FR: Déprécié

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: Description lightbox video
fr_FR: Description de la vidéo lightbox

en: Description typography
fr_FR: Typographie de la description

en: Descriptive name for viewing submissions on the "%s" page.
fr_FR: Nom descriptif pour visualiser les soumissions sur la page « %s ».

en: Descriptive name of your API connection.
fr_FR: Nom descriptif de ta connexion API.

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
fr_FR: Texte descriptif de cette page. Affiché dans les résultats des moteurs de recherche. Recommandé : 50 à 300 caractères.

en: Deselect
fr_FR: Désélectionner

en: Design sets
fr_FR: Jeux de conception

en: Desktop
fr_FR: Bureau

en: Details
fr_FR: Détails

en: Determines how components are made available in the block editor.
fr_FR: Détermine comment les composants sont rendus disponibles dans l'éditeur de blocs.

en: Determines what happens when someone visits a default WordPress authentication URL (%s). Only applies when custom pages above have been set. Caution: If hiding default paths, remember your custom page URLs to avoid lockout.
fr_FR: Détermine ce qui se passe lorsque quelqu'un visite une URL d'authentification WordPress par défaut (%s). S'applique uniquement lorsque des pages personnalisées ont été définies ci-dessus. Attention : si tu masques les chemins par défaut, n'oublie pas les URL de tes pages personnalisées pour éviter tout verrouillage.

en: Determines which slide should be active if the carousel has multiple slides in a page.
fr_FR: Détermine quelle diapositive doit être active si le carrousel a plusieurs diapositives sur une page.

en: Developer
fr_FR: Développeur

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
fr_FR: As-tu exploré le %1$s ? Ou m'as-tu contacté via %2$s ?

en: Directory is created in your "uploads" directory if it doesn't exist.
fr_FR: Le répertoire est créé dans ton dossier « uploads » s'il n'existe pas.

en: Directory name
fr_FR: Nom du répertoire

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Disable "Skip links"
fr_FR: Désactiver les « liens d'évitement »

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
fr_FR: Désactiver les balises meta Open Graph de Bricks

en: Disable Bricks SEO meta tags
fr_FR: Désactiver les balises meta SEO de Bricks

en: Disable Bricks cascade layer (discouraged)
fr_FR: Désactiver la couche en cascade de Bricks (déconseillé)

en: Disable CSS variables manager
fr_FR: Désactiver le gestionnaire de variables CSS

en: Disable Default UI
fr_FR: Désactiver l'interface utilisateur par défaut

en: Disable Google Fonts
fr_FR: Désactiver les polices Google

en: Disable URL parameter filter
fr_FR: Désactiver le filtre des paramètres d'URL

en: Disable WP REST API render
fr_FR: Désactiver le rendu de l'API REST WP

en: Disable WooCommerce builder
fr_FR: Désactiver le constructeur WooCommerce

en: Disable WordPress custom fields in dropdown
fr_FR: Désactiver les champs personnalisés WordPress dans le menu déroulant

en: Disable auto focus
fr_FR: Désactiver la mise au point automatique

en: Disable auto min/max value
fr_FR: Désactiver la valeur min/max automatique

en: Disable auto-expand
fr_FR: Désactiver l'expansion automatique

en: Disable autosave
fr_FR: Désactiver l'enregistrement automatique

en: Disable backdrop
fr_FR: Désactiver l'arrière-plan

en: Disable capability checks
fr_FR: Désactiver les contrôles de capacité

en: Disable chaining element & global class
fr_FR: Désactiver l'enchaînement des classes d'éléments et globales

en: Disable class chaining
fr_FR: Désactiver l'enchaînement des classes

en: Disable clickable POI
fr_FR: Désactiver les POI cliquables

en: Disable coupon message
fr_FR: Désactiver le message de coupon

en: Disable cross sells
fr_FR: Désactiver les ventes croisées

en: Disable custom authentication page bypass
fr_FR: Désactiver le contournement de la page d'authentification personnalisée

en: Disable default templates
fr_FR: Désactiver les modèles par défaut

en: Disable element spacing
fr_FR: Désactiver l'espacement des éléments

en: Disable embed
fr_FR: Désactiver l'intégration

en: Disable emojis
fr_FR: Désactiver les emojis

en: Disable footer
fr_FR: Désactiver le pied de page

en: Disable for WordPress data
fr_FR: Désactiver pour les données WordPress

en: Disable for logged-in users
fr_FR: Désactiver pour les utilisateurs connectés

en: Disable form validation
fr_FR: Désactiver la validation du formulaire

en: Disable global class manager
fr_FR: Désactiver le gestionnaire de classes globales

en: Disable global classes
fr_FR: Désactiver les classes globales

en: Disable globally
fr_FR: Désactiver globalement

en: Disable header
fr_FR: Désactiver l'en-tête

en: Disable icon
fr_FR: Désactiver l'icône

en: Disable image
fr_FR: Désactiver l'image

en: Disable jQuery migrate
fr_FR: Désactiver jQuery migrate

en: Disable lazy load
fr_FR: Désactiver le chargement paresseux

en: Disable lazy loading
fr_FR: Désactiver le chargement paresseux

en: Disable link
fr_FR: Désactiver le lien

en: Disable login message
fr_FR: Désactiver le message de connexion

en: Disable navigation
fr_FR: Désactiver la navigation

en: Disable popups
fr_FR: Désactiver les pop-ups

en: Disable product gallery lightbox
fr_FR: Désactiver la lightbox de la galerie produit

en: Disable product gallery zoom
fr_FR: Désactiver le zoom de la galerie produit

en: Disable query merge
fr_FR: Désactiver la fusion des requêtes

en: Disable text
fr_FR: Désactiver le texte

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Disabled (default)
fr_FR: Handicapés (par défaut)

en: Disabled: Insert below existing content.
fr_FR: Désactivé : Insérer sous le contenu existant.

en: Disabled: Keep original image filename.
fr_FR: Désactivé : Conserver le nom de fichier original de l'image.

en: Disabled: Show placeholder images.
fr_FR: Désactivé : Afficher les images de substitution.

en: Disables the %s. While this may maintain compatibility with certain existing setups, we strongly recommend leaving this option OFF for optimal functionality and future compatibility.
fr_FR: Désactive le %s. Bien que cela puisse maintenir la compatibilité avec certaines configurations existantes, nous recommandons fortement de laisser cette option désactivée pour un fonctionnement optimal et une compatibilité future.

en: Disallowed keyword found
fr_FR: Mot-clé non autorisé trouvé

en: Discard
fr_FR: Abandonner

en: Discarded
fr_FR: Abandonné

en: Disconnect
fr_FR: Déconnecter

en: Dismiss
fr_FR: Ignorer

en: Dismissable
fr_FR: Peut être fermée

en: Display
fr_FR: Affichage

en: Display name
fr_FR: Nom d'affichage

en: Display names as
fr_FR: Afficher les noms comme

en: Display on breakpoints
fr_FR: Afficher sur les points de rupture

en: Display the object type (e.g. "acf_related_writers", "mb_page-to-user") in the query loop type dropdown.
fr_FR: Afficher le type d'objet (par exemple « acf_related_writers », « mb_page-to-user ») dans le menu déroulant du type de boucle de requête.

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
fr_FR: Affiché dans l'URL. Tout en minuscules. Utilisez des tirets au lieu d'espaces.

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
fr_FR: Affiché dans les résultats de recherche, les réseaux sociaux et le navigateur web. Recommandé : Max. 60 caractères.

en: Divider
fr_FR: Séparateur

en: Do not close this window, the process is running in the background.
fr_FR: Ne fermez pas cette fenêtre, le processus se déroule en arrière-plan.

en: Do not set this interaction on a Toggle element.
fr_FR: Ne définissez pas cette interaction sur un élément Basculer.

en: Do not track
fr_FR: Ne pas suivre

en: Do you really want to delete this sidebar?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cette barre latérale ?

en: Do you want to unlink all nestable global elements?
fr_FR: Voulez-vous délier tous les éléments globaux imbriqués ?

en: Document title
fr_FR: Titre du document

en: Don't auto focus on first focusable element when offcanvas opens.
fr_FR: Ne pas mettre automatiquement le focus sur le premier élément focalisable lorsque le hors-champ s'ouvre.

en: Don't close on click outside mini cart
fr_FR: Ne pas fermer en cliquant en dehors du mini panier

en: Don't focus on first focusable element inside popup when popup opens.
fr_FR: Ne pas mettre le focus sur le premier élément pouvant recevoir le focus dans la fenêtre contextuelle lorsqu'elle s'ouvre.

en: Don't render in builder
fr_FR: Ne pas rendre dans le constructeur

en: Done
fr_FR: Fait

en: Dots
fr_FR: Points

en: Dotted
fr_FR: Pointillés

en: Double-click
fr_FR: Double-clique

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Download %s
fr_FR: Télécharger %s

en: Downloaded
fr_FR: Téléchargé

en: Downloading
fr_FR: Téléchargement en cours

en: Downloads
fr_FR: Téléchargements

en: Draft
fr_FR: Brouillon

en: Draft font deleted successfully.
fr_FR: L'ébauche de police a été supprimée avec succès.

en: Drag & drop
fr_FR: Glisser-déposer

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
fr_FR: Glisse-dépose le(s) fichier(s) de modèle .JSON ou .ZIP ici..

en: Draggable
fr_FR: Déplaçable

en: Dragging
fr_FR: Glisser

en: Drop file(s) here
fr_FR: Déposez le(s) fichier(s) ici

en: Dropdown
fr_FR: Menu déroulant

en: Drops
fr_FR: Gouttes

en: Dual ring
fr_FR: Double anneau

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Duplicate classes detected
fr_FR: Classes dupliquées détectées

en: Duplicate classes detected. Resolve conflicts before importing.
fr_FR: Classes en double détectées. Résolvez les conflits avant l'importation.

en: Duplicate content
fr_FR: Contenu en double

en: Duplicate content is available to all users with the %s capability. Use this feature for any post or page to ensure that all relevant WordPress and/or Bricks data is duplicated accurately.
fr_FR: Le contenu en double est disponible pour tous les utilisateurs ayant la capacité %s. Utilisez cette fonctionnalité pour n'importe quel article ou page afin de vous assurer que toutes les données WordPress et/ou Bricks pertinentes sont dupliquées avec précision.

en: Duplicate elements
fr_FR: Dupliquer des éléments

en: Duplicate entries not allowed.
fr_FR: Les entrées en double ne sont pas autorisées.

en: Duration
fr_FR: Durée

en: Dynamic Data
fr_FR: Données dynamiques

en: Dynamic data
fr_FR: Données dynamiques

en: Dynamic data is empty.
fr_FR: Les données dynamiques sont vides.

en: Dynamic data tag
fr_FR: Balise de données dynamiques

en: Dynamic dots
fr_FR: Points dynamiques

en: Dynamically retrieve map addresses from a connected query on the same page, allowing real-time updates with query-based content, including query filter support.
fr_FR: Récupérez dynamiquement les adresses de la carte à partir d'une requête connectée sur la même page, permettant des mises à jour en temps réel avec le contenu basé sur la requête, y compris la prise en charge du filtre de requête.

en: EXISTS
fr_FR: EXISTE

en: Eager
fr_FR: Empressé

en: Echo tags: Allow functions via filter
fr_FR: Balises echo : Autoriser les fonctions via un filtre

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit Custom Font
fr_FR: Modifier la police personnalisée

en: Edit Template
fr_FR: Modifier le template

en: Edit Template Bundle
fr_FR: Modifier le bundle de templates

en: Edit Template Tag
fr_FR: Modifier le tag de template

en: Edit WordPress content (WP admin).
fr_FR: Modifier le contenu WordPress (admin WP).

en: Edit account
fr_FR: Modifier le compte

en: Edit address
fr_FR: Modifier l'adresse

en: Edit capability
fr_FR: Modifier la capacité

en: Edit component
fr_FR: Modifier le composant

en: Edit components
fr_FR: Modifier les composants

en: Edit content
fr_FR: Modifier le contenu

en: Edit dropdown to set icon individually.
fr_FR: Modifiez le menu déroulant pour définir l'icône individuellement.

en: Edit elements
fr_FR: Modifier des éléments

en: Edit footer
fr_FR: Modifier le pied de page

en: Edit global classes
fr_FR: Modifier des classes globales

en: Edit header
fr_FR: Modifier l'en-tête

en: Edit icon
fr_FR: Icône d'édition

en: Edit in WordPress
fr_FR: Modifier dans WordPress

en: Edit link
fr_FR: Modifier le lien

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
fr_FR: Modifiez les produits liés pour ajouter des ventes incitatives ou croisées.

en: Edit palette
fr_FR: Modifier la palette

en: Edit product content in WordPress.
fr_FR: Modifier le contenu du produit dans WordPress.

en: Edit product short description in WordPress.
fr_FR: Modifier la description courte du produit dans WordPress.

en: Edit properties
fr_FR: Modifier les propriétés

en: Edit templates
fr_FR: Modifier des modèles

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
fr_FR: Modifier le titre : Paramètres > Paramètres de la page > SEO

en: Edit with %s
fr_FR: Éditer avec %s

en: Edit your WordPress menu item to enable multilevel functionality.
fr_FR: Modifiez votre élément de menu WordPress pour activer la fonctionnalité multiniveau.

en: Edit your WordPress menu item to set a Bricks mega menu template.
fr_FR: Modifiez votre élément de menu WordPress pour définir un modèle de mega menu Bricks.

en: Edited
fr_FR: Modifié

en: Editing
fr_FR: Modification

en: Editing the base breakpoint width affects all media queries.
fr_FR: La modification de la largeur du point de rupture de base affecte toutes les requêtes média.

en: Effect
fr_FR: Effet

en: Element
fr_FR: Élément

en: Element "%s" doesn't exist.
fr_FR: L'élément « %s » n'existe pas.

en: Element %s not found.
fr_FR: Élément %s non trouvé.

en: Element - Video
fr_FR: Élément - vidéo

en: Element ID
fr_FR: ID de l'élément

en: Element ID that holds the live search results. Only visible when the live search is performed.
fr_FR: ID de l'élément qui contient les résultats de la recherche en direct. Visible uniquement lorsque la recherche en direct est effectuée.

en: Element Manager
fr_FR: Gestionnaire d'éléments

en: Element actions
fr_FR: Actions des éléments

en: Element breadcrumbs
fr_FR: Fil d'Ariane des éléments

en: Element can't be rendered as the connected component doesn't exist. Unlink this instance or import the missing component.
fr_FR: L'élément ne peut pas être rendu car le composant connecté n'existe pas. Dissociez cette instance ou importez le composant manquant.

en: Element classes
fr_FR: Classes de l'élément

en: Element doesn't exist.
fr_FR: L'élément n'existe pas.

en: Element editing & styling
fr_FR: Édition et style des éléments

en: Element has been disabled globally.
fr_FR: L'élément a été désactivé globalement.

en: Element is not visible in the builder elements panel, but still rendered in the builder and frontend.
fr_FR: L'élément n'est pas visible dans le panneau d'éléments du constructeur, mais est toujours rendu dans le constructeur et le frontend.

en: Element is not visible in the builder nor on the frontend.
fr_FR: L'élément n'est visible ni dans le constructeur ni sur le frontend.

en: Element is visible in the builder and frontend. This is the default behaviour.
fr_FR: L'élément est visible dans le constructeur et le frontend. C'est le comportement par défaut.

en: Element margin
fr_FR: Marge de l'élément

en: Element not found
fr_FR: Élément introuvable

en: Element structure name
fr_FR: Nom de la structure de l'élément

en: Elements
fr_FR: Éléments

en: Elements without code signature. Review, then sign your code one-by-one or all-at-once.
fr_FR: Éléments sans signature de code. Examinez, puis signez votre code un par un ou tous à la fois.

en: Ellipsis
fr_FR: Ellipse

en: Email address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Email address already exists.
fr_FR: L'adresse e-mail existe déjà.

en: Email address in submitted form
fr_FR: Adresse email dans le formulaire soumis

en: Email address is not valid.
fr_FR: L'adresse e-mail n'est pas valide.

en: Email address required.
fr_FR: Adresse e-mail requise.

en: Email content
fr_FR: Contenu de l'email

en: Email or username
fr_FR: E-mail ou nom d'utilisateur

en: Empty
fr_FR: Vide

en: Empty cart
fr_FR: Panier vide

en: Empty response from the API.
fr_FR: Réponse vide de l'API.

en: Empty star color
fr_FR: Couleur des étoiles vides

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enable "%s" button
fr_FR: Activer le bouton « %s »

en: Enable AJAX
fr_FR: Activer AJAX

en: Enable AJAX add to cart
fr_FR: Activer l'ajout au panier AJAX

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout coupon" element
fr_FR: Activer l'élément « Coupon de paiement » WooCommerce de Bricks

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout login" element
fr_FR: Activer l'élément « Connexion au paiement » WooCommerce de Bricks

en: Enable Bricks WooCommerce "Notice" element
fr_FR: Activer l'élément « Notice » WooCommerce de Bricks

en: Enable all
fr_FR: Tout activer

en: Enable all components automatically
fr_FR: Active automatiquement tous les composants

en: Enable code execution
fr_FR: Activer l'exécution du code

en: Enable code execution if your site uses Code elements, SVG elements (source: code), Query editors, or "echo" tags.
fr_FR: Activez l'exécution du code si votre site utilise des éléments Code, des éléments SVG (source : code), des éditeurs de requêtes ou des balises « echo ».

en: Enable form submission access for specific user roles. Edit the user's profile directly to grant access to a specific user.
fr_FR: Activer l'accès aux soumissions de formulaire pour des rôles d'utilisateur spécifiques. Modifiez directement le profil de l'utilisateur pour accorder l'accès à un utilisateur spécifique.

en: Enable if image is cropped for a smooth lightbox image transition.
fr_FR: Activez si l'image est recadrée pour une transition d'image en lightbox fluide.

en: Enable if the API supports pagination.
fr_FR: Active si l'API prend en charge la pagination.

en: Enable if this popup template is for a map "Info Box".
fr_FR: Activer si ce modèle de fenêtre contextuelle est pour une « Info Box » de carte.

en: Enable if you experience issues loading the builder in combination with Cloudflare Rocket Loader.
fr_FR: Activer si vous rencontrez des problèmes de chargement du constructeur en combinaison avec Cloudflare Rocket Loader.

en: Enable if your archive pagination is not working.
fr_FR: Activez si la pagination de vos archives ne fonctionne pas.

en: Enable individual components manually
fr_FR: Active les composants individuels manuellement

en: Enable live search
fr_FR: Activer la recherche en direct

en: Enable log-in during checkout disabled. Check %1$sWooCommerce settings%2$s
fr_FR: Connexion pendant le paiement désactivée. Vérifiez les %1$sparamètres WooCommerce%2$s

en: Enable product variation swatches
fr_FR: Activer les échantillons de variations de produits

en: Enable this setting to preload custom fonts to avoid FOUT (Flash of unstyled text).
fr_FR: Activez ce paramètre pour précharger les polices personnalisées afin d'éviter le FOUT (Flash of unstyled text).

en: Enable time
fr_FR: Activer l'heure

en: Enable to automatically generate template screenshots on every builder save, view them, and use the bulk generate button in the template manager.
fr_FR: Active pour générer automatiquement des captures d'écran des modèles à chaque enregistrement du constructeur, les visualiser et utiliser le bouton de génération en masse dans le gestionnaire de modèles.

en: Enable to automatically group markers that are close to each other into a cluster.
fr_FR: Activez pour regrouper automatiquement les marqueurs proches les uns des autres en un cluster.

en: Enable to automatically log the user in after successful email verification.
fr_FR: Permet de connecter automatiquement l'utilisateur après une vérification réussie de l'email.

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
fr_FR: Active pour rendre tes modèles publics et visibles par n'importe qui en ligne. Désactive pour permettre uniquement aux utilisateurs connectés de voir tes modèles.

en: Enable to not load/render this element in the builder.
fr_FR: Activer pour ne pas charger/afficher cet élément dans le constructeur.

en: Enable to not load/render this element on the frontend.
fr_FR: Activer pour ne pas charger/afficher cet élément sur le frontend.

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
fr_FR: Permet d'ouvrir et fermer un élément sans basculer les autres éléments.

en: Enable to position in document flow (e.g. inside offcanvas).
fr_FR: Activer pour positionner dans le flux du document (par ex. à l'intérieur d'un hors-champ).

en: Enable to render the dynamic data text on the canvas to improve the preview experience.
fr_FR: Activer pour afficher le texte de données dynamiques sur le canvas afin d'améliorer l'expérience de prévisualisation.

en: Enable to replace global classes set on the element with the classes set on the property.
fr_FR: Activez pour remplacer les classes globales définies sur l'élément par les classes définies sur la propriété.

en: Enable to require user to verify the email after registration through an activation link.
fr_FR: Permet d'exiger de l'utilisateur qu'il vérifie son courriel après l'inscription au moyen d'un lien d'activation.

en: Enable to show the template thumbnail column under %s, displaying the featured image or screenshot.
fr_FR: Active pour afficher la colonne de miniatures des modèles sous %s, montrant l'image mise en avant ou la capture d'écran.

en: Enable to sync global classes on every builder save between all open builder instances. Useful to avoid overwriting each others changes when multiple people work on the same dataset (e.g. adding, deleting, modifying global classes).
fr_FR: Activer pour synchroniser les classes globales à chaque sauvegarde du constructeur entre toutes les instances ouvertes du constructeur. Utile pour éviter d'écraser les modifications des autres lorsque plusieurs personnes travaillent sur le même ensemble de données (par exemple, ajout, suppression, modification de classes globales).

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Enabled: Download template images to media library.
fr_FR: Activé : Télécharger les images du modèle dans la bibliothèque de médias.

en: Enabled: Rename image before download.
fr_FR: Activé : Renommer l'image avant le téléchargement.

en: Enabled: Replace existing content with template data.
fr_FR: Activé : Remplacer le contenu existant par les données du modèle.

en: End
fr_FR: Fin

en: End Size
fr_FR: Taille de fin

en: End date
fr_FR: Date de fin

en: End time
fr_FR: Heure de fin

en: Endpoint
fr_FR: Point de terminaison

en: Endpoint URL
fr_FR: URL du point de terminaison

en: Endpoints
fr_FR: Points de terminaison

en: Enjoy
fr_FR: Profitez-en

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element and that a width is defined, especially when using a Div element.
fr_FR: Assurez-vous qu'aucun style CSS conflictuel n'est appliqué à cet élément et qu'une largeur est définie, surtout lors de l'utilisation d'un élément Div.

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element.
fr_FR: Assurez-vous qu'aucun style CSS conflictuel n'est appliqué à cet élément.

en: Enter Bricks IDs, separated by comma, of filter elements to exclude.
fr_FR: Saisissez les ID Bricks, séparés par des virgules, des éléments de filtre à exclure.

en: Enter CSS filters + value (learn more)
fr_FR: Entrez les filtres CSS + valeur (en savoir plus)

en: Enter CSS variable definitions separated by semicolon
fr_FR: Entre les définitions de variables CSS séparées par des points-virgules

en: Enter SVG URL
fr_FR: Saisir l'URL du SVG

en: Enter URL of media file
fr_FR: Saisis l'URL du fichier multimédia

en: Enter a custom label for this attribute value (optional).
fr_FR: Saisir un libellé personnalisé pour cette valeur d'attribut (facultatif).

en: Enter a dynamic data tag for ACF Icon Picker or MetaBox Icon fields
fr_FR: Saisis une balise de données dynamique pour les champs du sélecteur d'icônes ACF ou de l'icône MetaBox

en: Enter a generic error message. Otherwise the reason why the login failed is displayed.
fr_FR: Entrez un message d'erreur générique. Sinon, la raison de l'échec de la connexion sera affichée.

en: Enter a search term or command
fr_FR: Entrez un terme de recherche ou une commande

en: Enter dynamic data tag or custom value
fr_FR: Saisir une étiquette de données dynamiques ou une valeur personnalisée

en: Enter new template name
fr_FR: Entrez le nom du nouveau modèle

en: Enter search term
fr_FR: Saisir le terme de recherche

en: Enter shortcut name
fr_FR: Saisis le nom du raccourci

en: Enter the JSON body to be sent with the request
fr_FR: Saisis le corps JSON à envoyer avec la demande

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
fr_FR: Entre le nom de ta première classe CSS globale dans le champ ci-dessus. Puis appuie sur Entrée pour la créer.

en: Enter viewport
fr_FR: Entrée dans la zone visible

en: Enter width between 180 and 500.
fr_FR: Saisissez une largeur comprise entre 180 et 500.

en: Enter your Google Maps API key under %s to access all options.
fr_FR: Entrez votre clé API Google Maps sous %s pour accéder à toutes les options.

en: Enter your Google Maps ID, which you can find in the %s, to enable the latest Google Maps features.
fr_FR: Saisissez votre ID Google Maps, que vous pouvez trouver dans le %s, pour activer les dernières fonctionnalités de Google Maps.

en: Entire website
fr_FR: Site web entier

en: Entries
fr_FR: Entrées

en: Entries per page
fr_FR: Entrées par page

en: Entry animation
fr_FR: Animation d'entrée

en: Entry animation to interaction
fr_FR: Animation d'entrée vers l'interaction

en: Equal
fr_FR: Égal

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error Tile URL
fr_FR: URL de la tuile d'erreur

en: Error deleting class
fr_FR: Erreur lors de la suppression de la classe

en: Error fetching site classes
fr_FR: Erreur lors de la récupération des classes du site

en: Error loading results
fr_FR: Erreur lors du chargement des résultats

en: Error message
fr_FR: Message d'erreur

en: Error on save
fr_FR: Erreur lors de l'enregistrement

en: Error page
fr_FR: Page d'erreur

en: Error processing font files
fr_FR: Erreur lors du traitement des fichiers de police

en: Error rendering component
fr_FR: Composant de rendu d'erreur

en: Error restoring class
fr_FR: Erreur lors de la restauration de la classe

en: Error uploading font
fr_FR: Erreur lors du téléchargement de la police

en: Error: Could not load class
fr_FR: Erreur : Impossible de charger la classe

en: Error: Could not load class control
fr_FR: Erreur : Impossible de charger la classe de contrôle

en: Error: Could not load gallery
fr_FR: Erreur : Impossible de charger la galerie

en: Error: Could not load image
fr_FR: Erreur : Impossible de charger l'image

en: Error: Could not load link
fr_FR: Erreur : Impossible de charger le lien

en: Error: Could not load query
fr_FR: Erreur : Impossible de charger la requête

en: Error: Could not load select
fr_FR: Erreur : Impossible de charger la sélection

en: Error: Could not load toggle control
fr_FR: Erreur : Impossible de charger la commande à bascule

en: Error: Invalid license key
fr_FR: Erreur : Clé de licence invalide

en: Error: License mismatch
fr_FR: Erreur : Incompatibilité de licence

en: Even background
fr_FR: Arrière-plan pair

en: Events
fr_FR: Événements

en: Every 5 minutes
fr_FR: Toutes les 5 minutes

en: Example
fr_FR: Exemple

en: Example: {"Authorization": "Bearer token"}
fr_FR: Exemple : {« authorization » : « bearer token »}

en: Example: {"name": "{{43f295}}", "email": "{{a5c626}}"}
fr_FR: Exemple : {« name » : « {{43f295}} », « email » : « {{a5c626}} »}

en: Exceptional
fr_FR: Exceptionnel

en: Excerpt
fr_FR: Extrait

en: Excerpt length
fr_FR: Longueur de l'extrait

en: Exclude
fr_FR: Exclure

en: Exclude current post
fr_FR: Exclure l'article actuel

en: Exclude filter IDs
fr_FR: Exclure les ID de filtre

en: Exclude posts
fr_FR: Exclure les articles

en: Exclude posts/pages
fr_FR: Exclure des articles/pages

en: Exclude templates
fr_FR: Exclure des modèles

en: Exclude terms
fr_FR: Exclure des termes

en: Excluded terms
fr_FR: Termes exclus

en: Execute code
fr_FR: Exécuter le code

en: Exercise great caution with granting code execution privileges. Enable them sparingly and only for trusted roles or ideally only specific users. Grant the least permissions necessary to maintain tight security.
fr_FR: Soyez extrêmement prudent en accordant des privilèges d'exécution de code. Activez-les avec parcimonie et uniquement pour des rôles de confiance ou, idéalement, pour des utilisateurs spécifiques. Accordez le minimum de permissions nécessaires pour maintenir une sécurité stricte.

en: Exists
fr_FR: Existe

en: Expand
fr_FR: Développer

en: Expand active element & scroll into view
fr_FR: Développer l'élément actif et le faire défiler dans la vue

en: Expand all
fr_FR: Tout développer

en: Expand first item
fr_FR: Développer le premier élément

en: Expand item indexes
fr_FR: Développer les index d'éléments

en: Expand panel when dropdown is visible
fr_FR: Développer le panneau lorsque le menu déroulant est visible

en: Expanded
fr_FR: Déplié

en: Experimental
fr_FR: Expérimental

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export Settings
fr_FR: Exporter les paramètres

en: Export Template
fr_FR: Exporter le template

en: Export Variables
fr_FR: Exporter les variables

en: Export all components first by clicking the "Export" icon above before deleting any. Once exported, hover over the component you'd like to delete, then click the "Delete" icon.
fr_FR: Exporte d'abord tous les composants en cliquant sur l'icône « Exporter » ci-dessus avant d'en supprimer. Une fois exportés, survole le composant que tu veux supprimer, puis clique sur l'icône « Supprimer ».

en: Exquisite
fr_FR: Exquis

en: Extend allowed tags through filter
fr_FR: Étendre les balises autorisées via le filtre

en: Extend contextual spacing to other elements within embedded content.
fr_FR: Étendre l'espacement contextuel à d'autres éléments du contenu intégré.

en: External
fr_FR: Externe

en: External URL
fr_FR: URL externe

en: External files
fr_FR: Fichiers externes

en: External product
fr_FR: Produit externe

en: Extra Bold
fr_FR: Extra gras

en: Extra Light
fr_FR: Extra léger

en: Extra large
fr_FR: Très grand

en: FAQ schema
fr_FR: Schéma FAQ

en: Facebook Page
fr_FR: Page Facebook

en: Facebook page URL
fr_FR: URL de la page Facebook

en: Fade
fr_FR: Fondu

en: Fade in
fr_FR: Fondu à l'apparition

en: Fade in animation
fr_FR: Animation de fondu à l'apparition

en: Fade in down
fr_FR: Fondu vers le bas

en: Fade in left
fr_FR: Fondu vers la gauche

en: Fade in right
fr_FR: Fondu vers la droite

en: Fade in up
fr_FR: Fondu vers le haut

en: Failed to clean up orphaned elements.
fr_FR: Échec du nettoyage des éléments orphelins.

en: Failed to create font
fr_FR: Échec de la création de la police

en: Failed to create font draft.
fr_FR: Échec de la création d'un brouillon de police.

en: Failed to delete classes
fr_FR: Échec de la suppression des classes

en: Failed to delete draft font.
fr_FR: Échec de la suppression du projet de police.

en: Failed to delete font
fr_FR: Échec de la suppression de la police

en: Failed to fetch Instagram account details.
fr_FR: Échec de la récupération des détails du compte Instagram.

en: Failed to fetch Instagram posts.
fr_FR: Échec de la récupération des publications Instagram.

en: Failed to move font to trash.
fr_FR: Échec du déplacement de la police vers la corbeille.

en: Failed to process any font files.
fr_FR: Échec du traitement des fichiers de police.

en: Failed to publish font.
fr_FR: Échec de la publication de la police.

en: Failed to restore font.
fr_FR: Échec de la restauration de la police.

en: Fallback
fr_FR: Repli

en: Fallback applies to elements in embedded content without a specific spacing rule.
fr_FR: Le repli s'applique aux éléments du contenu intégré sans règle d'espacement spécifique.

en: Fallback color
fr_FR: Couleur de repli

en: Fallback fonts
fr_FR: Polices de secours

en: Fallback image
fr_FR: Image de repli

en: Fallback label
fr_FR: Libellé de repli

en: Fallback label for terms without a specific label
fr_FR: Libellé par défaut pour les termes sans libellé spécifique

en: Fallback preview image
fr_FR: Image de prévisualisation de secours

en: Fallback spacing
fr_FR: Espacement de repli

en: False
fr_FR: Faux

en: Fantastic
fr_FR: Fantastique

en: Farthest corner
fr_FR: Coin le plus éloigné

en: Farthest side
fr_FR: Côté le plus éloigné

en: Fast
fr_FR: Rapide

en: Fast forward
fr_FR: Avance rapide

en: Favorites
fr_FR: Favoris

en: Featured
fr_FR: Mis en avant

en: Featured image
fr_FR: Image à la une

en: Featured image height
fr_FR: Hauteur de l'image mise en avant

en: Featured image sizes
fr_FR: Tailles d'image mise en avant

en: Featured image tag
fr_FR: Balise d'image à la une

en: Featured image width
fr_FR: Largeur de l'image mise en avant

en: Featured products
fr_FR: Produits mis en avant

en: Featured products only
fr_FR: Produits en vedette seulement

en: Features
fr_FR: Fonctionnalités

en: Features typography
fr_FR: Typographie des fonctionnalités

en: February
fr_FR: Février

en: Fetch content via AJAX
fr_FR: Récupérer le contenu via AJAX

en: Fetch data
fr_FR: Récupérer les données

en: Fetch priority
fr_FR: Priorité de chargement

en: Fetching
fr_FR: Aller chercher

en: Field
fr_FR: Champ

en: Field ID
fr_FR: ID du champ

en: Field mapping
fr_FR: Cartographie des champs

en: Field type
fr_FR: Type de champ

en: Fields
fr_FR: Champs

en: Fieldset
fr_FR: Groupe de champs

en: File
fr_FR: Fichier

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
fr_FR: Fichier %s non accepté. Limite de fichiers dépassée.

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
fr_FR: Fichier %s non accepté. Limite de taille dépassée.

en: File URL
fr_FR: URL du fichier

en: File URL, YouTube/Vimeo URL/ID.
fr_FR: URL du fichier, URL/ID YouTube/Vimeo.

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
fr_FR: Fichier non téléchargé en raison d'une erreur de nettoyage. Veuillez vérifier le fichier SVG ou nous contacter.

en: Files
fr_FR: Fichiers

en: Fill
fr_FR: Remplir

en: Fill - Dark
fr_FR: Remplissage - foncé

en: Fill - Light
fr_FR: Remplissage - clair

en: Fill - Primary
fr_FR: Remplissage - primaire

en: Fill color
fr_FR: Couleur de remplissage

en: Fill grid
fr_FR: Remplir la grille

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: Filter by
fr_FR: Filtrer par

en: Filter by parent term
fr_FR: Filtrer par terme parent

en: Filter by parent term ID
fr_FR: Filtrer par l'ID du terme parent

en: Filter for more advanced duplicate content rules
fr_FR: Filtrer pour des règles de contenu en double plus avancées

en: Filter input
fr_FR: Entrée de filtre

en: Filter media by mime type
fr_FR: Filtrer les médias par type MIME

en: Filter title
fr_FR: Titre du filtre

en: Filter type
fr_FR: Type de filtre

en: Find
fr_FR: Trouver

en: Fine
fr_FR: Bien

en: Finish
fr_FR: Terminer

en: First name
fr_FR: Prénom

en: First post full width
fr_FR: Première publication en pleine largeur

en: Fit map on markers change
fr_FR: Ajuster la carte lors du changement de marqueurs

en: Fix corrupted database
fr_FR: Réparer la base de données corrompue

en: Fixed
fr_FR: Fixe

en: Flag size
fr_FR: Taille du drapeau

en: Flex direction
fr_FR: Direction flex

en: Flip
fr_FR: Retourner

en: Float
fr_FR: Flottant

en: Fluid typography
fr_FR: Typographie fluide

en: Fluid typography scale
fr_FR: Échelle de typographie fluide

en: Fluid typography variable added
fr_FR: Ajout d'une variable typographique fluide

en: Focus outline
fr_FR: Contour de focus

en: Focused
fr_FR: Concentré

en: Follow
fr_FR: Suivre

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
fr_FR: Suivez ce %1$slien%2$s pour modifier la description de l'archive des produits ou modifier les descriptions de catégorie/tag de produit

en: Font Family
fr_FR: Famille de police

en: Font Manager
fr_FR: Gestionnaire de polices

en: Font deleted permanently
fr_FR: Police supprimée définitivement

en: Font download failed
fr_FR: Échec du téléchargement de la police

en: Font downloaded
fr_FR: Police téléchargée

en: Font downloaded successfully.
fr_FR: Police téléchargée avec succès.

en: Font family
fr_FR: Famille de polices

en: Font file selected
fr_FR: Fichier de police sélectionné

en: Font manager
fr_FR: Gestionnaire de polices

en: Font moved to trash
fr_FR: Police déplacée dans la corbeille

en: Font moved to trash successfully.
fr_FR: Police déplacée vers la corbeille avec succès.

en: Font name
fr_FR: Nom de la police

en: Font not found.
fr_FR: La police n'a pas été trouvée.

en: Font preview
fr_FR: Aperçu de la police

en: Font restore error
fr_FR: Erreur de restauration de la police

en: Font restored
fr_FR: Police restaurée

en: Font size
fr_FR: Taille de la police

en: Font size at the largest viewport. Acts as the upper bound—text will not grow beyond this.
fr_FR: Taille de la police dans la fenêtre la plus grande. Joue le rôle de limite supérieure - le texte ne s'agrandira pas au-delà.

en: Font size at the smallest viewport. Acts as the lower bound—text will not shrink below this.
fr_FR: Taille de la police dans la plus petite fenêtre. Joue le rôle de limite inférieure - le texte ne sera pas réduit en dessous de cette limite.

en: Font style
fr_FR: Style de police

en: Font variants
fr_FR: Variantes de police

en: Font variation settings
fr_FR: Paramètres de variation de police

en: Font variations
fr_FR: Variations de police

en: Font weight
fr_FR: Graisse de la police

en: FontAwesome - Brands
fr_FR: FontAwesome - Marques

en: Fonts
fr_FR: Polices

en: Fonts synced! It might take a few minutes to sync a font project you just published or updated.
fr_FR: Polices synchronisées ! La synchronisation d'un projet de police que vous venez de publier ou de mettre à jour peut prendre quelques minutes.

en: Foot
fr_FR: Pied

en: Footer
fr_FR: Pied de page

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
fr_FR: Les scripts de pied de page sont ajoutés juste avant la fermeture de la balise %s.

en: For better preview select content to show.
fr_FR: Pour un meilleur aperçu, sélectionnez le contenu à afficher.

en: For frontend SEO purpose only. Not overwriting Post title. Recommended: Max. 60 characters.
fr_FR: Pour le référencement frontend uniquement. Ne remplace pas le titre de l'article. Recommandé : Max. 60 caractères.

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
fr_FR: Pour les descriptions d'archives de catégorie ou de tag de produit, modifiez la description de chaque terme.

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
fr_FR: Pour toute question sur Bricks, veuillez envoyer un e-mail à help@bricksbuilder.io. Si vous voulez savoir ce qui est actuellement en développement, rendez-vous sur notre feuille de route publique. Vous pouvez également y soumettre vos propres demandes de fonctionnalités pour que d'autres les votent et les commentent.

en: Force home
fr_FR: Forcer l'accueil

en: Form
fr_FR: Formulaire

en: Form ID
fr_FR: ID du formulaire

en: Form Submissions
fr_FR: Soumissions de formulaire

en: Form data
fr_FR: Données du formulaire

en: Form name
fr_FR: Nom du formulaire

en: Form submission access
fr_FR: Accès à la soumission de formulaire

en: Form submission table could not be deleted.
fr_FR: La table des soumissions de formulaire n'a pas pu être supprimée.

en: Form submission table deleted successfully.
fr_FR: La table des soumissions de formulaire a été supprimée avec succès.

en: Form submissions
fr_FR: Soumissions de formulaire

en: Form submissions could not be deleted.
fr_FR: Les soumissions de formulaire n'ont pas pu être supprimées.

en: Form submissions deleted.
fr_FR: Soumissions de formulaire supprimées.

en: Form submissions table could not be resetted.
fr_FR: La table des soumissions de formulaire n'a pas pu être réinitialisée.

en: Form submissions table resetted successfully.
fr_FR: La table des soumissions de formulaire a été réinitialisée avec succès.

en: Form title
fr_FR: Titre du formulaire

en: Format to send the data in.
fr_FR: Format dans lequel envoyer les données.

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: From email address
fr_FR: Adresse email de l'expéditeur

en: From name
fr_FR: Nom de l'expéditeur

en: Front
fr_FR: Avant

en: Front page
fr_FR: Page d'accueil

en: Full
fr_FR: Plein

en: Full access
fr_FR: Accès complet

en: Full response
fr_FR: Réponse complète

en: Full size
fr_FR: Taille réelle

en: Fullscreen
fr_FR: Plein écran

en: Fullscreen Control
fr_FR: Contrôle plein écran

en: Function name
fr_FR: Nom de la fonction

en: Function names
fr_FR: Noms de fonctions

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the %s filter.
fr_FR: Les noms de fonctions appelées via la balise « echo » doivent être sur liste blanche via le filtre %s.

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the new %s filter.
fr_FR: Les noms de fonctions appelés via la balise « echo » doivent être autorisés via le nouveau filtre %s.

en: Function names must pass the check through the %s filter.
fr_FR: Les noms de fonctions doivent passer la vérification via le filtre %s.

en: Galleries
fr_FR: Galeries

en: Gallery
fr_FR: Galerie

en: Gallery layout
fr_FR: Disposition de la galerie

en: Gap
fr_FR: Espacement

en: General
fr_FR: Général

en: General settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: Generate FAQPage structured data (JSON-LD).
fr_FR: Générer des données structurées FAQPage (JSON-LD).

en: Generate custom image sizes
fr_FR: Générer des tailles d'images personnalisées

en: Generate password
fr_FR: Générer un mot de passe

en: Generate review schema
fr_FR: Générer le schéma d'avis

en: Generate screenshots
fr_FR: Générer des captures d'écran

en: Generate variables
fr_FR: Générer des variables

en: Generating variables will delete all existing variables in this category. Do you want to proceed?
fr_FR: La génération de variables supprimera toutes les variables existantes dans cette catégorie. Veux-tu continuer ?

en: Generator
fr_FR: Générateur

en: Get In Touch
fr_FR: Contactez-nous

en: Get current post author
fr_FR: Obtenir l'auteur de l'article actuel

en: Get started here
fr_FR: Commencez ici

en: Get terms from current
fr_FR: Obtenir les conditions de l'actuel

en: Get terms from current post
fr_FR: Obtenir les termes de l'article actuel

en: Get terms that are children of specified term
fr_FR: Obtenir les termes qui sont des enfants du terme spécifié

en: Get the author of current post
fr_FR: Obtenir l'auteur de l'article actuel

en: Getting Started
fr_FR: Premiers pas

en: Global class
fr_FR: Classe globale

en: Global class import manager
fr_FR: Gestionnaire d'importation de classes globales

en: Global classes
fr_FR: Classes globales

en: Global data sync
fr_FR: Synchronisation des données globales

en: Global element
fr_FR: Élément global

en: Global elements
fr_FR: Éléments globaux

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and must be converted to components or unlinked.
fr_FR: Les éléments globaux sont obsolètes depuis la version 2.0 et doivent être convertis en composants ou délinkés.

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and will be removed in the near future. Please convert them into components as soon as possible under %s. Once done, please delete all global elements by hovering over a global element below and clicking the "Delete" icon.
fr_FR: Les éléments globaux sont obsolètes depuis la version 2.0 et seront supprimés prochainement. Merci de les convertir en composants dès que possible sous %s. Une fois terminé, supprime tous les éléments globaux en survolant un élément global ci-dessous et en cliquant sur l'icône « Supprimer ».

en: Global elements converted to components.
fr_FR: Éléments globaux convertis en composants.

en: Global elements review
fr_FR: Révision des éléments globaux

en: Global queries
fr_FR: Requêtes globales

en: Global query
fr_FR: Requête globale

en: Global settings
fr_FR: Paramètres globaux

en: Global styles & settings
fr_FR: Styles et paramètres globaux

en: Go back
fr_FR: Retour

en: Go to
fr_FR: Aller à

en: Go to first slide
fr_FR: Aller à la première diapositive

en: Go to last slide
fr_FR: Aller à la dernière diapositive

en: Go to slide %s
fr_FR: Aller à la diapositive %s

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
fr_FR: Aller à : Paramètres > Paramètres du template > Remplir le contenu

en: Go to: WooCommerce > Products > Inventory
fr_FR: Allez dans : WooCommerce > Produits > Inventaire

en: Good
fr_FR: Bon

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
fr_FR: Clé API Google Maps requise ! Ajoutez la clé dans le tableau de bord sous : %s

en: Google fonts
fr_FR: Polices Google

en: Google fonts have been disabled
fr_FR: Les polices Google ont été désactivées

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
fr_FR: Clé API Google reCAPTCHA requise ! Ajoutez la clé dans le tableau de bord sous : %s

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
fr_FR: Google reCaptcha : Clé de site invalide.

en: Got it
fr_FR: Compris

en: Gradient
fr_FR: Dégradé

en: Gradient / Overlay
fr_FR: Dégradé / superposition

en: Grand
fr_FR: Super

en: Greater than
fr_FR: Supérieur à

en: Greater than or equal
fr_FR: Supérieure ou égale à

en: Grid
fr_FR: Grille

en: Grid (Round)
fr_FR: Grille (ronde)

en: Grid (Square)
fr_FR: Grille (carrée)

en: Grid auto columns
fr_FR: Colonnes auto de la grille

en: Grid auto flow
fr_FR: Flux auto de la grille

en: Grid auto rows
fr_FR: Lignes auto de la grille

en: Grid column
fr_FR: Colonne de grille

en: Grid item
fr_FR: Élément de grille

en: Grid row
fr_FR: Ligne de grille

en: Grid template columns
fr_FR: Colonnes du modèle de grille

en: Grid template rows
fr_FR: Lignes du modèle de grille

en: Groove
fr_FR: Rainuré

en: Group
fr_FR: Groupe

en: Group already exists
fr_FR: Le groupe existe déjà

en: Grouped
fr_FR: Groupé

en: Grouped product
fr_FR: Produit groupé

en: Groups
fr_FR: Groupes

en: HTML email
fr_FR: Email HTML

en: HTML tag
fr_FR: Balise HTML

en: HTML tag not allowed
fr_FR: Balise HTML non autorisée

en: HTTP method
fr_FR: Méthode HTTP

en: Hamburger toggle
fr_FR: Bouton hamburger

en: Has conflict
fr_FR: A un conflit

en: Has inherited settings
fr_FR: A des paramètres hérités

en: Has no styles
fr_FR: N'a pas de styles

en: Has pagination
fr_FR: Dispose d'une pagination

en: Has styles
fr_FR: A des styles

en: Head
fr_FR: Tête

en: Header
fr_FR: En-tête

en: Header location
fr_FR: Emplacement de l'en-tête

en: Header scripts
fr_FR: Scripts d'en-tête

en: Header scripts are added right before closing %s tag.
fr_FR: Les scripts d'en-tête sont ajoutés juste avant la fermeture de la balise %s.

en: Header width
fr_FR: Largeur de l'en-tête

en: Headers
fr_FR: En-têtes

en: Heading
fr_FR: Titre

en: Heading selectors
fr_FR: Sélecteurs de titres

en: Heading typography
fr_FR: Typographie du titre

en: Headings
fr_FR: Titres

en: Headings offset
fr_FR: Décalage des titres

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Help
fr_FR: Aide

en: Here goes my text ...
fr_FR: Ici va mon texte ...

en: Here goes your caption ...
fr_FR: Voici votre légende...

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
fr_FR: Votre texte va ici... Sélectionnez n'importe quelle partie de votre texte pour accéder à la barre d'outils de mise en forme.

en: Hero
fr_FR: Héros

en: Hidden
fr_FR: Masqué

en: Hide
fr_FR: Masquer

en: Hide "All" option
fr_FR: Masquer l'option « Tout »

en: Hide "View cart" button
fr_FR: Masquer le bouton « Voir le panier »

en: Hide %s
fr_FR: Masquer %s

en: Hide CTA button
fr_FR: Masquer le bouton CTA

en: Hide additional information
fr_FR: Masquer les informations supplémentaires

en: Hide at breakpoint
fr_FR: Masquer au point de rupture

en: Hide cart details to link directly to the cart.
fr_FR: Masquer les détails du panier pour rediriger directement vers le panier.

en: Hide close
fr_FR: Masquer la fermeture

en: Hide count
fr_FR: Masquer le compteur

en: Hide count bracket
fr_FR: Masquer les crochets du compteur

en: Hide cover
fr_FR: Masquer la couverture

en: Hide current
fr_FR: Masquer la langue actuelle

en: Hide current post
fr_FR: Masquer la publication actuelle

en: Hide dynamic data label in dropdown
fr_FR: Masquer l'étiquette de données dynamiques dans le menu déroulant

en: Hide element
fr_FR: Masquer l'élément

en: Hide empty
fr_FR: Masquer les vides

en: Hide if empty
fr_FR: Masquer si vide

en: Hide if no active filter
fr_FR: Masquer s'il n'y a pas de filtre actif

en: Hide if no translation
fr_FR: Masquer si pas de traduction

en: Hide if not open
fr_FR: Masquer si non ouvert

en: Hide image
fr_FR: Masquer l'image

en: Hide info
fr_FR: Masquer les infos

en: Hide label
fr_FR: Masquer l'étiquette

en: Hide labels
fr_FR: Masquer les étiquettes

en: Hide message
fr_FR: Masquer le message

en: Hide out of stock
fr_FR: Masquer les produits en rupture de stock

en: Hide password
fr_FR: Masquer le mot de passe

en: Hide placeholders
fr_FR: Masquer les placeholders

en: Hide popup
fr_FR: Masquer la fenêtre contextuelle

en: Hide regular price
fr_FR: Masquer le prix normal

en: Hide reviews link
fr_FR: Masquer le lien des avis

en: Hide stock
fr_FR: Masquer le stock

en: Hide the form by default, and show it only when the toggle is clicked.
fr_FR: Masquer le formulaire par défaut et ne l'afficher que lorsque le basculeur est cliqué.

en: Hide title
fr_FR: Masquer le titre

en: Hierarchical
fr_FR: Hiérarchique

en: High
fr_FR: Élevé

en: Highlight
fr_FR: Mise en évidence

en: Highlight label
fr_FR: Étiquette de mise en évidence

en: Highlight on focus
fr_FR: Mise en évidence de l'attention portée à l'objet

en: History
fr_FR: Historique

en: History deleted
fr_FR: Historique supprimé

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
fr_FR: Maintiens CMD/CTRL pour sélectionner plusieurs images.

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Home URL
fr_FR: URL d'accueil

en: Home page
fr_FR: Page d'accueil

en: Honeypot: Create form field(s) and enable the "Honeypot" checkbox. Those honeypot fields aren't visible to users, but add an extra layer of protection against spam submissions.
fr_FR: Honeypot : Créez un ou plusieurs champs de formulaire et activez la case à cocher « Honeypot ». Ces champs honeypot ne sont pas visibles pour les utilisateurs, mais ajoutent une couche de protection supplémentaire contre les soumissions de spam.

en: Hook
fr_FR: Crochet

en: Horizontal align
fr_FR: Alignement horizontal

en: Horizontal alignment
fr_FR: Alignement horizontal

en: Horizontal order
fr_FR: Ordre horizontal

en: Hover
fr_FR: Survol

en: How Editing With Bricks Works
fr_FR: Comment fonctionne l'édition avec Bricks

en: How long to keep
fr_FR: Combien de temps conserver

en: How long to keep the same random order (in seconds)
fr_FR: Combien de temps faut-il conserver le même ordre aléatoire (en secondes) ?

en: How many numbers on either side of the current page.
fr_FR: Nombre de chiffres de chaque côté de la page actuelle.

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
fr_FR: Nombre de chiffres au début et à la fin de la liste.

en: How many numbers to either side of the current page.
fr_FR: Combien de numéros de chaque côté de la page actuelle.

en: How to create a footer template
fr_FR: Comment créer un modèle de pied de page

en: How to create a header template
fr_FR: Comment créer un modèle d'en-tête

en: How to get your Adobe fonts project ID
fr_FR: Comment obtenir votre ID de projet Adobe Fonts

en: How to get your Facebook App ID
fr_FR: Comment obtenir votre ID d'application Facebook

en: How to get your Google Maps API key
fr_FR: Comment obtenir votre clé API Google Maps

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
fr_FR: Comment obtenir votre clé secrète API Google reCAPTCHA v3

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
fr_FR: Comment obtenir votre clé de site API Google reCAPTCHA v3

en: How to get your Instagram Access Token
fr_FR: Comment obtenir votre jeton d'accès Instagram

en: How to get your MailChimp API key
fr_FR: Comment obtenir votre clé API MailChimp

en: How to get your SendGrid API key
fr_FR: Comment obtenir votre clé API SendGrid

en: How to get your Turnstile secret key
fr_FR: Comment obtenir votre clé secrète Turnstile

en: How to get your Turnstile site key
fr_FR: Comment obtenir votre clé de site Turnstile

en: How to get your Unsplash API key
fr_FR: Comment obtenir votre clé API Unsplash

en: How to get your hCaptcha secret key
fr_FR: Comment obtenir votre clé secrète hCaptcha

en: How to get your hCaptcha site key
fr_FR: Comment obtenir votre clé de site hCaptcha

en: How to use the fluid typography
fr_FR: Comment utiliser la typographie fluide

en: How to use the global query manager
fr_FR: Comment utiliser le gestionnaire de requêtes globales

en: How to use the global variable manager
fr_FR: Comment utiliser le gestionnaire de variables globales

en: Hue
fr_FR: Teinte

en: Hybrid
fr_FR: Hybride

en: I am a button
fr_FR: Je suis un bouton

en: I am a heading
fr_FR: Je suis un titre

en: I am a slide
fr_FR: Je suis une diapositive

en: I am a so called subtitle.
fr_FR: Je suis ce qu'on appelle un sous-titre.

en: I am an alert.
fr_FR: Je suis une alerte.

en: I don't know how to use this Bricks
fr_FR: Je ne sais pas comment utiliser Bricks

en: I found a better site builder
fr_FR: J'ai trouvé un meilleur constructeur de site

en: I no longer need Bricks
fr_FR: Je n'ai plus besoin de Bricks

en: I.e.: 200px / 50% etc.
fr_FR: Par exemple : 200px / 50%, etc.

en: IP address
fr_FR: Adresse IP

en: Icon
fr_FR: Icône

en: Icon Box
fr_FR: Boîte d'icône

en: Icon List
fr_FR: Liste d'icônes

en: Icon Size
fr_FR: Taille de l’icône

en: Icon align
fr_FR: Alignement de l'icône

en: Icon background
fr_FR: Arrière-plan de l'icône

en: Icon background color
fr_FR: Couleur de fond de l'icône

en: Icon border
fr_FR: Bordure de l'icône

en: Icon box shadow
fr_FR: Ombre de l'icône

en: Icon collapsed
fr_FR: Icône réduite

en: Icon color
fr_FR: Couleur de l'icône

en: Icon expanded
fr_FR: Icône développée

en: Icon expanded typography
fr_FR: Typographie de l'icône développée

en: Icon height
fr_FR: Hauteur de l'icône

en: Icon manager
fr_FR: Gestionnaire d'icônes

en: Icon margin
fr_FR: Marge de l'icône

en: Icon only
fr_FR: Icône uniquement

en: Icon padding
fr_FR: Rembourrage de l'icône

en: Icon position
fr_FR: Position de l'icône

en: Icon rotate in °
fr_FR: Rotation de l'icône en °

en: Icon rotation for expanded accordion.
fr_FR: Rotation de l'icône pour l'accordéon développé.

en: Icon set
fr_FR: Jeu d'icônes

en: Icon size
fr_FR: Taille de l'icône

en: Icon source
fr_FR: Source de l'icône

en: Icon spinning
fr_FR: Rotation de l'icône

en: Icon transform
fr_FR: Transformation de l'icône

en: Icon transition
fr_FR: Transition de l'icône

en: Icon typography
fr_FR: Typographie de l'icône

en: Icon width
fr_FR: Largeur de l'icône

en: Icon(s) deleted successfully
fr_FR: Icône(s) supprimée(s) avec succès

en: Icon(s) imported successfully
fr_FR: Icône(s) importée(s) avec succès

en: Icons
fr_FR: Icônes

en: If enabled Bricks will try to use the image of the matching product variation when no term-specific image swatch is set.
fr_FR: Si activé, Bricks essaiera d'utiliser l'image de la variation de produit correspondante lorsqu'aucun nuancier d'image spécifique au terme n'est défini.

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
fr_FR: Si activé, un fichier JS et CSS supplémentaire est chargé.

en: If enabled, form submission will succeed even if the webhook fails. Errors will be logged to the server error log.
fr_FR: Si activé, la soumission du formulaire réussira même si le webhook échoue. Les erreurs seront enregistrées dans le journal d'erreurs du serveur.

en: If no form field is selected, the first password field in the form is used.
fr_FR: Si aucun champ de formulaire n'est sélectionné, le premier champ de mot de passe du formulaire est utilisé.

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
fr_FR: Si aucune condition de modèle n'est définie, Bricks affiche les modèles publiés (en-tête, pied de page, etc.) sur le frontend de ton site. Sélectionne ce paramètre pour désactiver ce comportement. Assure-toi de définir des conditions de modèle à la place.

en: If the shape doesn't take up all available space add %s to the "svg" tag.
fr_FR: Si la forme n'occupe pas tout l'espace disponible, ajoutez %s à la balise « svg ».

en: If the video is unlisted, you will need to enter the video privacy hash.
fr_FR: Si la vidéo n'est pas répertoriée, vous devrez saisir le hash de confidentialité de la vidéo.

en: If this account exists, a password reset link will be sent to the associated email address.
fr_FR: Si ce compte existe, un lien de réinitialisation du mot de passe sera envoyé à l'adresse e-mail associée.

en: Iframe title
fr_FR: Titre de l'iframe

en: Ignore selector
fr_FR: Ignorer le sélecteur

en: Ignore sticky posts
fr_FR: Ignorer les articles épinglés

en: Ignored when posts per page set to "-1".
fr_FR: Ignoré lorsque les articles par page sont définis sur « -1 ».

en: Image Gallery
fr_FR: Galerie d'images

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
fr_FR: L'image avec l'ID (%s) n'existe plus. Veuillez sélectionner une autre image.

en: Image Overlay
fr_FR: Superposition d'image

en: Image align
fr_FR: Alignement de l'image

en: Image border
fr_FR: Bordure de l'image

en: Image box shadow
fr_FR: Ombre de l'image

en: Image caption
fr_FR: Légende de l'image

en: Image click action
fr_FR: Action au clic sur l'image

en: Image gallery
fr_FR: Galerie d'images

en: Image height
fr_FR: Hauteur de l'image

en: Image link alt text
fr_FR: Texte alternatif du lien de l'image

en: Image not found
fr_FR: Image non trouvée

en: Image position
fr_FR: Position de l'image

en: Image ratio
fr_FR: Ratio de l'image

en: Image size
fr_FR: Taille de l'image

en: Image width
fr_FR: Largeur de l'image

en: Images file types
fr_FR: Types de fichiers images

en: Images of the same lightbox ID are grouped together.
fr_FR: Les images avec le même ID de lightbox sont regroupées ensemble.

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import CSS variables
fr_FR: Importer les variables CSS

en: Import Settings
fr_FR: Importer les paramètres

en: Import classes
fr_FR: Importer les classes

en: Import images
fr_FR: Importer des images

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
fr_FR: L'import de « %s » a échoué : Le nom existe déjà.

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
fr_FR: L'import de « %s » a échoué : Format incorrect.

en: Import pasted images/SVGs
fr_FR: Importer les images/SVG collés

en: Import settings
fr_FR: Importer les paramètres

en: Import template
fr_FR: Importer le modèle

en: Import/export components
fr_FR: Importer/exporter des composants

en: Import/export templates
fr_FR: Importer/exporter des modèles

en: Imported
fr_FR: Importé

en: Imports
fr_FR: Importations

en: Impressive
fr_FR: Impressionnant

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
fr_FR: Si vous êtes développeur, vous pouvez personnaliser Bricks encore plus avec des hooks personnalisés, des filtres, ou en créant vos propres éléments.

en: In same term
fr_FR: Dans le même terme

en: In stock
fr_FR: En stock

en: Inactive
fr_FR: Inactif

en: Include
fr_FR: Inclure

en: Include children
fr_FR: Inclure les enfants

en: Include posts
fr_FR: Inclure posts

en: Include terms
fr_FR: Inclure les termes

en: Incoming
fr_FR: Entrant

en: Incoming changes
fr_FR: Changements entrants

en: Incorrect configuration might cause unwanted side effects. Only use these settings if you know what you are doing.
fr_FR: Une mauvaise configuration peut entraîner des effets secondaires indésirables. N'utilise ces paramètres que si tu sais ce que tu fais.

en: Incorrect password.
fr_FR: Mot de passe incorrect.

en: Incredible
fr_FR: Incroyable

en: Indent
fr_FR: Indenter

en: Independent toggle
fr_FR: Basculement indépendant

en: Index of the item to expand on page load, start at 0.
fr_FR: Index de l'élément à développer au chargement de la page, commence à 0.

en: Indexes of the items to expand on page load, separated by comma, start at 0.
fr_FR: Index des éléments à développer au chargement de la page, séparés par des virgules, commençant à 0.

en: Indexing in progress.
fr_FR: Indexation en cours.

en: Indexing job is stuck?
fr_FR: La tâche d'indexation est bloquée ?

en: Individual
fr_FR: Individuel

en: Individual users with code execution capability
fr_FR: Utilisateurs individuels avec capacité d'exécution de code

en: Infinite
fr_FR: Infini

en: Infinite scroll
fr_FR: Défilement infini

en: Info Box
fr_FR: Boîte d'information

en: Info Box template enabled.
fr_FR: Modèle d'info-bulle activé.

en: Info color
fr_FR: Couleur d'information

en: Infobox
fr_FR: Info-bulle

en: Infobox appears on map marker click.
fr_FR: L'info-bulle apparaît au clic sur le marqueur de la carte.

en: Inherited from
fr_FR: Hérité de

en: Initial slide
fr_FR: Diapositive initiale

en: Inline styles (CSS) are added at the end of the %s tag.
fr_FR: Les styles en ligne (CSS) sont ajoutés à la fin de la balise %s.

en: Inline styles (default)
fr_FR: Styles en ligne (par défaut)

en: Inner background color
fr_FR: Couleur de fond intérieur

en: Inner container
fr_FR: Conteneur interne

en: Input
fr_FR: Entrée

en: Input background
fr_FR: Arrière-plan du champ

en: Input border
fr_FR: Bordure du champ

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: Insert "Toggle" element after "Nav items" to show/hide your mobile menu.
fr_FR: Insérez l'élément « Bouton » après « Éléments de navigation » pour afficher/masquer votre menu mobile.

en: Insert after
fr_FR: Insérer après

en: Insert components
fr_FR: Insérer des composants

en: Insert element
fr_FR: Insérer un élément

en: Insert elements in Emmet-like syntax.
fr_FR: Insérez des éléments dans une syntaxe de type Emmet.

en: Insert layout
fr_FR: Insérer une mise en page

en: Insert media
fr_FR: Insérer un média

en: Insert of the same component is not possible.
fr_FR: L'insertion du même composant n'est pas possible.

en: Insert section
fr_FR: Insérer une section

en: Insert template
fr_FR: Insérer un modèle

en: Insert templates
fr_FR: Insérer des modèles

en: Inserted
fr_FR: Inséré

en: Inserted template uses theme style "%s"
fr_FR: Le modèle inséré utilise le style de thème « %s »

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
fr_FR: L'insertion d'un modèle écrase vos données. Nous vous recommandons d'enregistrer d'abord vos modifications.

en: Inset
fr_FR: Encart

en: Instagram access token required! Add in WordPress dashboard under %s
fr_FR: Jeton d'accès Instagram requis ! Ajoutez-le dans le tableau de bord WordPress sous %s

en: Instagram feed
fr_FR: Flux Instagram

en: Installed version
fr_FR: Version installée

en: Integer
fr_FR: Nombre entier

en: Interaction ID
fr_FR: ID d'interaction

en: Interactions don't run in the builder.
fr_FR: Les interactions ne s'exécutent pas dans le constructeur.

en: Internal post/page
fr_FR: Article/page interne

en: Interval in ms
fr_FR: Intervalle en ms

en: Invalid
fr_FR: Invalide

en: Invalid CSS response from Google Fonts.
fr_FR: Réponse CSS invalide de Google Fonts.

en: Invalid SVG files
fr_FR: Fichiers SVG invalides

en: Invalid action
fr_FR: Action invalide

en: Invalid element names
fr_FR: Noms d'éléments invalides

en: Invalid font ID.
fr_FR: ID de police invalide.

en: Invalid font file
fr_FR: Fichier de police invalide

en: Invalid form token.
fr_FR: Jeton de formulaire invalide.

en: Invalid license key.
fr_FR: Clé de licence invalide.

en: Invalid password reset key
fr_FR: Clé de réinitialisation du mot de passe invalide

en: Invalid post ID or form ID.
fr_FR: ID de publication ou ID de formulaire invalide.

en: Invalid pseudo class. Must start with a colon (:)
fr_FR: Pseudo-classe invalide. Doit commencer par deux-points (:)

en: Invalid request
fr_FR: Requête invalide

en: Invalid signature
fr_FR: Signature invalide

en: Invalid total pages value "%1$s" extracted from path "%2$s". Expected a numeric value.
fr_FR: Valeur invalide du total des pages "%1$s" extraite du chemin "%2$s". Une valeur numérique est attendue.

en: Invalid webhook URL.
fr_FR: URL de webhook invalide.

en: Invalid webhook payload format.
fr_FR: Format de charge utile du webhook invalide.

en: Invert
fr_FR: Inverser

en: Is
fr_FR: Est

en: Is archive main query
fr_FR: Est-ce que l'archive est la requête principale

en: Is main query
fr_FR: Est la requête principale

en: It's just a temporary deactivation
fr_FR: Ce n'est qu'une désactivation temporaire

en: Italic
fr_FR: Italique

en: Item
fr_FR: Élément

en: Item width
fr_FR: Largeur de l'élément

en: Items
fr_FR: Éléments

en: Items to scroll
fr_FR: Éléments à faire défiler

en: Items to show
fr_FR: Éléments à afficher

en: January
fr_FR: Janvier

en: JavaScript function name without parentheses or window object.
fr_FR: Nom de la fonction JavaScript sans parenthèses ni objet window.

en: JavaScript is automatically wrapped in script tags.
fr_FR: Le JavaScript est automatiquement enveloppé dans des balises script.

en: Join Us
fr_FR: Rejoignez-nous

en: July
fr_FR: Juillet

en: June
fr_FR: Juin

en: Just another slide
fr_FR: Juste une autre diapositive

en: Justify
fr_FR: Justifier

en: Justify content
fr_FR: Justifier le contenu

en: Justify items
fr_FR: Justifier les éléments

en: Keep formatting
fr_FR: Conserver la mise en forme

en: Keep open while styling
fr_FR: Garder ouvert pendant le stylage

en: Key
fr_FR: Clé

en: Keyboard
fr_FR: Clavier

en: Keyboard shortcuts
fr_FR: Raccourcis clavier

en: Label
fr_FR: Étiquette

en: Label text
fr_FR: Texte de l'étiquette

en: Label typography
fr_FR: Typographie des étiquettes

en: Labels
fr_FR: Étiquettes

en: Language
fr_FR: Langue

en: Language codes
fr_FR: Codes de langue

en: Language switcher
fr_FR: Sélecteur de langue

en: Languages
fr_FR: Langues

en: Laptop
fr_FR: Ordinateur portable

en: Large
fr_FR: Grand

en: Last fetch
fr_FR: Dernière extraction

en: Last generated
fr_FR: Dernière génération

en: Last name
fr_FR: Nom

en: Last order
fr_FR: Dernière commande

en: Last refresh
fr_FR: Dernière actualisation

en: Latest
fr_FR: Plus récent

en: Layers
fr_FR: Calques

en: Layout
fr_FR: Mise en page

en: Lazy
fr_FR: Paresseux

en: Lazy load offset
fr_FR: Décalage du chargement paresseux

en: Lead
fr_FR: Accroche

en: Learn more
fr_FR: En savoir plus

en: Learn more about CSS filters
fr_FR: En savoir plus sur les filtres CSS

en: Learn more about CSS transform
fr_FR: En savoir plus sur la transformation CSS

en: Learn more about CSS transform-origin
fr_FR: En savoir plus sur l'origine de la transformation CSS

en: Learn more about CSS transitions
fr_FR: En savoir plus sur les transitions CSS

en: Learn more on wordpress.org
fr_FR: En savoir plus sur wordpress.org

en: Learn which %1$s you should to add to the fields above via the %2$s dynamic data tag.
fr_FR: Apprenez quels %1$s vous devriez ajouter aux champs ci-dessus via la balise de données dynamiques %2$s.

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
fr_FR: Laissez vide pour appliquer le modèle à tous les termes d'archive.

en: Leave empty to apply template to all post types.
fr_FR: Laissez vide pour appliquer le modèle à tous les types de publication.

en: Leave empty to update the current post.
fr_FR: Laisse-le vide pour mettre à jour le message actuel.

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser la liste par défaut de WooCommerce.

en: Leave empty to use the default WordPress home URL.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser l'URL d'accueil WordPress par défaut.

en: Leave options empty to use the options of the first connected control.
fr_FR: Laissez les options vides pour utiliser les options du premier contrôle connecté.

en: Leave the first comment
fr_FR: Laisser le premier commentaire

en: Leave viewport
fr_FR: Sortie de la zone visible

en: Leave your comment
fr_FR: Laissez votre commentaire

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Left to right
fr_FR: De gauche à droite

en: Left with space
fr_FR: Gauche avec espace

en: Lesser
fr_FR: Moins

en: Lesser or equal
fr_FR: Moins ou égal

en: Letter spacing
fr_FR: Espacement des lettres

en: License
fr_FR: Licence

en: License activated.
fr_FR: Licence activée.

en: License key format
fr_FR: Format de la clé de licence

en: Light
fr_FR: Léger

en: Light color
fr_FR: Couleur claire

en: Lightbox Animation
fr_FR: Animation de Visionneuse

en: Lightbox ID
fr_FR: ID de la lightbox

en: Lightbox Image
fr_FR: Image de la lightbox

en: Lightbox Video
fr_FR: Vidéo de la lightbox

en: Lightbox id
fr_FR: Identifiant de la boîte à lumière

en: Lightness
fr_FR: Luminosité

en: Limit how often this popup appears.
fr_FR: Limitez la fréquence d'apparition de ce popup.

en: Limit the number of webhook requests that can be sent per hour.
fr_FR: Limitez le nombre de requêtes webhook pouvant être envoyées par heure.

en: Line cap
fr_FR: Extrémité de ligne

en: Line height
fr_FR: Hauteur de ligne

en: Line width in px
fr_FR: Largeur de ligne en px

en: Linear
fr_FR: Linéaire

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link & status
fr_FR: Lien et statut

en: Link To
fr_FR: Lien vers

en: Link attributes
fr_FR: Attributs de lien

en: Link configured
fr_FR: Lien configuré

en: Link entire post
fr_FR: Lier toute la publication

en: Link entire product
fr_FR: Lier le produit entier

en: Link image
fr_FR: Lier l'image

en: Link rendered as
fr_FR: Lien rendu comme

en: Link styles apply only to specific elements. Overwrite them via the %s filter or extend them via the CSS selectors setting below.
fr_FR: Les styles de lien s'appliquent uniquement à des éléments spécifiques. Modifie-les via le filtre %s ou étends-les via le paramètre des sélecteurs CSS ci-dessous.

en: Link title
fr_FR: Titre du lien

en: Link to
fr_FR: Lien vers

en: Link to lightbox
fr_FR: Lien vers la lightbox

en: Link to post
fr_FR: Lien vers la publication

en: Link to product
fr_FR: Lien vers le produit

en: Link to website
fr_FR: Lien vers le site web

en: Link type
fr_FR: Type de lien

en: Linked
fr_FR: Lié

en: Links
fr_FR: Liens

en: List
fr_FR: Liste

en: List item
fr_FR: Élément de liste

en: List item #1
fr_FR: Élément de liste #1

en: List item #2
fr_FR: Élément de liste #2

en: List items
fr_FR: Éléments de liste

en: Live search
fr_FR: Recherche en direct

en: Live search info
fr_FR: Informations sur la recherche en direct

en: Live search wrapper selector
fr_FR: Sélecteur d'enveloppe de recherche en direct

en: Load Block editor data into %s
fr_FR: Charge les données de l'éditeur de blocs dans %s

en: Load all matching theme styles
fr_FR: Charger tous les styles de thème correspondants

en: Load more
fr_FR: Charger plus

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
fr_FR: Charge des modèles depuis n'importe quelle autre installation de Bricks à laquelle tu as accès dans ta bibliothèque de modèles.

en: Loading
fr_FR: Chargement

en: Loading component preview
fr_FR: Chargement de l'aperçu des composants

en: Loading font data
fr_FR: Chargement des données de police

en: Loading method
fr_FR: Méthode de chargement

en: Loading templates
fr_FR: Chargement des modèles

en: Local storage
fr_FR: Stockage local

en: Location
fr_FR: Emplacement

en: Location content
fr_FR: Contenu de l'emplacement

en: Location subtitle
fr_FR: Sous-titre de l'emplacement

en: Location title
fr_FR: Titre de l'emplacement

en: Lock
fr_FR: Verrouiller

en: Lock selected
fr_FR: Verrouiller la sélection

en: Lock/unlock global classes
fr_FR: Verrouiller/déverrouiller des classes globales

en: Locked
fr_FR: Verrouillé

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
fr_FR: Connectez-vous à %s pour récupérer votre clé de licence ou copiez-collez-la depuis votre e-mail de confirmation d'achat.

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
fr_FR: Connecter l'utilisateur après une inscription réussie. Conseil : Définissez l'action « Redirection » pour rediriger l'utilisateur vers la zone de compte/admin.

en: Logged in
fr_FR: Connecté

en: Logged out
fr_FR: Déconnecté

en: Logged-in users
fr_FR: Utilisateurs connectés

en: Logged-in users with role
fr_FR: Utilisateurs connectés avec rôle

en: Login
fr_FR: Se connecter

en: Login URL
fr_FR: URL de connexion

en: Login form
fr_FR: Formulaire de connexion

en: Login message
fr_FR: Message de connexion

en: Logo inverse
fr_FR: Logo inversé

en: Logout URL
fr_FR: URL de déconnexion

en: Loop
fr_FR: Boucle

en: Lost password
fr_FR: Mot de passe oublié

en: Low
fr_FR: Basse

en: Low stock
fr_FR: Stock faible

en: Lowercase
fr_FR: Minuscules

en: Lowercase removes leading zeros
fr_FR: Les minuscules suppriment les zéros de tête

en: Magnificent
fr_FR: Magnifique

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
fr_FR: Clé API Mailchimp requise ! Ajoutez la clé dans le tableau de bord sous : %s

en: Main
fr_FR: Principal

en: Main query
fr_FR: Requête principale

en: Maintenance mode
fr_FR: Mode maintenance

en: Make sure not to use the "Product tabs" element on the same page.
fr_FR: Assurez-vous de ne pas utiliser l'élément « Onglets du produit » sur la même page.

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
fr_FR: Assurez-vous que le site web distant saisi ci-dessus vous a accordé l'« Accès à Mes Templates ».

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
fr_FR: Assurez-vous qu'il n'y a pas d'éléments avec des liens à l'intérieur de votre conteneur lié (liens imbriqués).

en: Make sure to save settings after closing this modal to apply changes
fr_FR: Assurez-vous d'enregistrer les paramètres après avoir fermé cette fenêtre modale pour appliquer les changements

en: Make sure to set "%1$s" in your "%2$s" definitions below.
fr_FR: Assure-toi de définir « %1$s » dans tes définitions « %2$s » ci-dessous.

en: Manage
fr_FR: Gérer

en: Manage global elements
fr_FR: Gérer les éléments globaux

en: Manage my menus in WordPress.
fr_FR: Gérer mes menus dans WordPress.

en: Manage your custom font files
fr_FR: Gérer vos fichiers de polices personnalisées

en: Mandatory
fr_FR: Obligatoire

en: Manually regenerate CSS files
fr_FR: Régénérer manuellement les fichiers CSS

en: Map
fr_FR: Carte

en: Map Connector
fr_FR: Connecteur de carte

en: Map ID
fr_FR: ID de la carte

en: Map Type Control
fr_FR: Contrôle du type de carte

en: Map center
fr_FR: Centre de la carte

en: Map style
fr_FR: Style de carte

en: Map type
fr_FR: Type de carte

en: March
fr_FR: Mars

en: Margin
fr_FR: Marge

en: Mark
fr_FR: Marquer

en: Mark all as read
fr_FR: Marquer tout comme lu

en: Mark as active
fr_FR: Marquer comme actif

en: Mark as inactive
fr_FR: Marquer comme inactif

en: Marker
fr_FR: Marqueur

en: Markers
fr_FR: Marqueurs

en: Markers set on individual addresses or map connectors precede these settings.
fr_FR: Les marqueurs définis sur des adresses individuelles ou des connecteurs de carte précèdent ces paramètres.

en: Marvelous
fr_FR: Merveilleux

en: Mask
fr_FR: Masque

en: Masonry
fr_FR: Maçonnerie

en: Max Zoom
fr_FR: Zoom max

en: Max payload size
fr_FR: Taille maximale de la charge utile

en: Max requests per hour
fr_FR: Requêtes max. par heure

en: Max resolution
fr_FR: Résolution maximale

en: Max results
fr_FR: Résultats max

en: Max upload size: %s
fr_FR: Taille maximale de téléchargement : %s

en: Max. entries
fr_FR: Entrées max

en: Max. files
fr_FR: Fichiers max

en: Max. height
fr_FR: Hauteur max

en: Max. items
fr_FR: Nombre max. d'éléments

en: Max. length
fr_FR: Longueur max

en: Max. post width
fr_FR: Largeur max. de la publication

en: Max. price
fr_FR: Prix max

en: Max. products
fr_FR: Nombre max. de produits

en: Max. rating
fr_FR: Évaluation max

en: Max. related posts
fr_FR: Max. publications connexes

en: Max. size
fr_FR: Taille max

en: Max. time
fr_FR: Heure max

en: Max. value
fr_FR: Valeur max

en: Max. width
fr_FR: Largeur max

en: Maximum number of entries reached.
fr_FR: Nombre maximum d'entrées atteint.

en: Maximum number of results to display for each query loop in the builder. Applies only to Bricks-native queries. Leave blank to use the default value.
fr_FR: Nombre maximum de résultats à afficher pour chaque boucle de requête dans le constructeur. S'applique uniquement aux requêtes natives de Bricks. Laisser vide pour utiliser la valeur par défaut.

en: Maximum number of webhook requests allowed per hour.
fr_FR: Nombre maximal de requêtes webhook autorisées par heure.

en: Maximum size of the webhook payload in kilobytes.
fr_FR: Taille maximale de la charge utile du webhook en kilo-octets.

en: Maximum value
fr_FR: Valeur maximale

en: May
fr_FR: Mai

en: Media
fr_FR: Médias

en: Media File
fr_FR: Fichier média

en: Media URL
fr_FR: URL du média

en: Media library
fr_FR: Bibliothèque de médias

en: Media query
fr_FR: Requête média

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Mega menu
fr_FR: Méga menu

en: Member
fr_FR: Membre

en: Menu bar
fr_FR: Bar menu

en: Menu order
fr_FR: Ordre du menu

en: Message sent from:
fr_FR: Message envoyé par :

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
fr_FR: Message envoyé avec succès. Nous te répondrons dès que possible.

en: Meta Data
fr_FR: Métadonnées

en: Meta Key
fr_FR: Clé meta

en: Meta description
fr_FR: Méta description

en: Meta key
fr_FR: Clé méta

en: Meta keywords
fr_FR: Méta-mots-clés

en: Meta query
fr_FR: Requête méta

en: Meta robots
fr_FR: Méta robots

en: Meta typography
fr_FR: Typographie des méta

en: Meta value
fr_FR: Valeur méta

en: Meta value num
fr_FR: Num de valeur meta

en: Metadata
fr_FR: Métadonnées

en: Mid Size
fr_FR: Taille du milieu

en: Middle center
fr_FR: Milieu centre

en: Middle left
fr_FR: Milieu gauche

en: Middle right
fr_FR: Milieu droit

en: Mime type
fr_FR: Type MIME

en: Min Zoom
fr_FR: Zoom mini

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
fr_FR: La version PHP minimale pour exécuter Bricks est PHP 5.4

en: Min. characters
fr_FR: Caractères min

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
fr_FR: Dimension min. : Deux fois la valeur sous la hauteur du logo / largeur du logo pour un affichage correct sur les appareils retina.

en: Min. height
fr_FR: Hauteur min

en: Min. height is 70.
fr_FR: La hauteur minimale est de 70.

en: Min. length
fr_FR: Longueur min

en: Min. price
fr_FR: Prix min

en: Min. time
fr_FR: Heure min

en: Min. value
fr_FR: Valeur min

en: Min. width
fr_FR: Largeur min

en: Min/max date
fr_FR: Date min/max

en: Mini cart
fr_FR: Mini panier

en: Minimum value
fr_FR: Valeur minimale

en: Misc
fr_FR: Divers

en: Miscellaneous
fr_FR: Divers

en: Missing sidebar name.
fr_FR: Nom de barre latérale manquant.

en: Mobile first
fr_FR: Mobile en premier

en: Mobile landscape
fr_FR: Mobile paysage

en: Mobile menu
fr_FR: Menu mobile

en: Modified
fr_FR: Modifié

en: Modified date
fr_FR: Date de modification

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Month: %s
fr_FR: Mois : %s

en: Monthly
fr_FR: Mensuel

en: More about meta robots directives.
fr_FR: Plus d'informations sur les directives méta robots.

en: More content to come ..
fr_FR: Plus de contenu à venir...

en: More layouts
fr_FR: Plus de mises en page

en: More text
fr_FR: Plus de texte

en: Most Popular
fr_FR: Les plus populaires

en: Most specific
fr_FR: Le plus spécifique

en: Mouse enter
fr_FR: Entrée de la souris

en: Mouse leave
fr_FR: Sortie de la souris

en: Mouse leave window
fr_FR: Sortie de la souris de la fenêtre

en: Move
fr_FR: Déplacer

en: Move elements
fr_FR: Déplacer des éléments

en: Move selected
fr_FR: Déplacer la sélection

en: Move to trash
fr_FR: Déplacer vers la corbeille

en: Moved
fr_FR: Déplacé

en: Moved to trash
fr_FR: Déplacé vers la corbeille

en: Multilevel
fr_FR: Multiniveau

en: Multiple options
fr_FR: Options multiples

en: Must match with the format saved in database.
fr_FR: Doit correspondre au format sauvegardé dans la base de données.

en: Mute
fr_FR: Muet

en: Muted
fr_FR: Atténué

en: Muted color
fr_FR: Couleur atténuée

en: My Templates
fr_FR: Mes templates

en: My account
fr_FR: Mon compte

en: My templates
fr_FR: Mes modèles

en: My templates access
fr_FR: Accès à mes modèles

en: MySQL version
fr_FR: Version de MySQL

en: NUMERIC
fr_FR: NUMÉRIQUE

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name already exists
fr_FR: Le nom existe déjà

en: Name is required
fr_FR: Le nom est obligatoire

en: Name is reserved
fr_FR: Le nom est réservé

en: Name to display instead of the remote template URL in the template source dropdown.
fr_FR: Nom à afficher à la place de l'URL du modèle distant dans le menu déroulant des sources de modèles.

en: Native actions on this hook
fr_FR: Actions natives sur ce crochet

en: Native elements
fr_FR: Éléments natifs

en: Nav
fr_FR: Navigation

en: Nav Menu
fr_FR: Menu de navigation

en: Nav items
fr_FR: Éléments de navigation

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
fr_FR: Naviguez à travers les différentes pages de requête sans recharger la page.

en: Neat
fr_FR: Parfait

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
fr_FR: Besoin d'aide ? Vous avez trouvé un bug ? Vous voulez suggérer une fonctionnalité?

en: Nestable
fr_FR: Imbriqué

en: Nestable elements can't be converted to components. You can either unlink them manually by right-clicking the global element in the builder or convert them automatically by clicking the "Convert to components" button above and then confirm the prompt.
fr_FR: Les éléments imbriqués ne peuvent pas être convertis en composants. Vous pouvez soit les délinker manuellement en faisant un clic droit sur l'élément global dans le constructeur, soit les convertir automatiquement en cliquant sur le bouton « Convertir en composants » ci-dessus puis en confirmant l'invite.

en: Never
fr_FR: Jamais

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New Custom Font
fr_FR: Nouvelle police personnalisée

en: New Template
fr_FR: Nouveau template

en: New Template Name
fr_FR: Nouveau nom de template

en: New capability
fr_FR: Nouvelle capacité

en: New category name
fr_FR: Nom de la nouvelle catégorie

en: New class name
fr_FR: Nouveau nom de classe

en: New classes detected. Resolve conflicts, if any, to import or skip.
fr_FR: Nouvelles classes détectées. Résolvez les conflits, s'il y en a, pour importer ou ignorer.

en: New color could not be saved.
fr_FR: La nouvelle couleur n'a pas pu être enregistrée.

en: New color palette name
fr_FR: Nom de la nouvelle palette de couleurs

en: New feature
fr_FR: Nouvelle fonctionnalité

en: New group name
fr_FR: Nom du nouveau groupe

en: New query name
fr_FR: Nouveau nom de la requête

en: New sidebar created.
fr_FR: Nouvelle barre latérale créée.

en: New tab
fr_FR: Nouvel onglet

en: New theme style name
fr_FR: Nouveau nom de style de thème

en: New variable name
fr_FR: Nouveau nom de variable

en: Newer Comments
fr_FR: Commentaires plus récents

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next Icon
fr_FR: Icône suivante

en: Next arrow
fr_FR: Flèche suivante

en: Next label
fr_FR: Étiquette suivante

en: Next page
fr_FR: Page suivante

en: Next post
fr_FR: Publication suivante

en: Next slide
fr_FR: Diapositive suivante

en: Nice job
fr_FR: Bien joué

en: Nicename
fr_FR: Nom simplifié

en: Nickname
fr_FR: Pseudo

en: No
fr_FR: Non

en: No Bricks data found.
fr_FR: Aucune donnée Bricks trouvée.

en: No CSS variable found.
fr_FR: Aucune variable CSS trouvée.

en: No Custom Font found in Trash
fr_FR: Aucune police personnalisée trouvée dans la corbeille

en: No Custom Fonts found
fr_FR: Aucune police personnalisée trouvée

en: No Facebook page URL provided.
fr_FR: Aucune URL de page Facebook fournie.

en: No HTML markup defined.
fr_FR: Aucun balisage HTML défini.

en: No Instagram account found.
fr_FR: Aucun compte Instagram trouvé.

en: No Instagram posts found.
fr_FR: Aucune publication Instagram trouvée.

en: No Polylang languages found.
fr_FR: Aucune langue Polylang trouvée.

en: No SVG selected.
fr_FR: Aucun SVG sélectionné.

en: No Template Bundle found
fr_FR: Aucun bundle de templates trouvé

en: No Template Tag found
fr_FR: Aucun tag de template trouvé

en: No Template found in Trash
fr_FR: Aucun template trouvé dans la corbeille

en: No Templates found
fr_FR: Aucun template trouvé

en: No URL parameters are generated or read, even if filter elements are present.
fr_FR: Aucun paramètre d'URL n'est généré ou lu, même si des éléments de filtre sont présents.

en: No Vimeo ID provided.
fr_FR: Aucun ID Vimeo fourni.

en: No Vimeo URL provided.
fr_FR: Aucune URL Vimeo fournie.

en: No WordPress added content found.
fr_FR: Aucun contenu WordPress ajouté trouvé.

en: No WordPress widget type selected.
fr_FR: Aucun type de widget WordPress sélectionné.

en: No YouTube ID provided.
fr_FR: Aucun ID YouTube fourni.

en: No YouTube URL provided.
fr_FR: Aucune URL YouTube fournie.

en: No access
fr_FR: Aucun accès

en: No accordion item added.
fr_FR: Aucun élément d'accordéon ajouté.

en: No action has been set for this form.
fr_FR: Aucune action n'a été définie pour ce formulaire.

en: No active icon set selected
fr_FR: Aucun jeu d'icônes actif sélectionné

en: No additional information to show.
fr_FR: Aucune information supplémentaire à afficher.

en: No audio file selected.
fr_FR: Aucun fichier audio sélectionné.

en: No caption
fr_FR: Pas de légende

en: No checkout fields defined.
fr_FR: Aucun champ de paiement défini.

en: No classes found
fr_FR: Pas de cours trouvé

en: No classes specified for deletion
fr_FR: Aucune classe spécifiée pour la suppression

en: No classes to import.
fr_FR: Aucune classe à importer.

en: No code found.
fr_FR: Aucun code trouvé.

en: No components found.
fr_FR: Aucun composant trouvé.

en: No conflict
fr_FR: Aucun conflit

en: No connectable property found.
fr_FR: Aucune propriété connectable trouvée.

en: No content
fr_FR: Aucun contenu

en: No date/fields set.
fr_FR: Aucune date/champ défini.

en: No default value
fr_FR: Aucune valeur par défaut

en: No dynamic data found.
fr_FR: Aucune donnée dynamique trouvée.

en: No dynamic data set.
fr_FR: Aucune donnée dynamique définie.

en: No effect with loop enabled
fr_FR: Pas d'effet avec la boucle activée

en: No elements found for the selected filter.
fr_FR: Aucun élément trouvé pour le filtre sélectionné.

en: No email address provided.
fr_FR: Aucune adresse e-mail fournie.

en: No excerpt found.
fr_FR: Aucun extrait trouvé.

en: No file URL provided.
fr_FR: Aucune URL de fichier fournie.

en: No file selected.
fr_FR: Aucun fichier sélectionné.

en: No files were uploaded.
fr_FR: Aucun fichier n'a été téléchargé.

en: No filter source selected.
fr_FR: Aucune source de filtre sélectionnée.

en: No fluid typography category selected. Please create and select a category, then generate your fluid typography variables.
fr_FR: Aucune catégorie de typographie fluide n'a été sélectionnée. Merci de créer et de sélectionner une catégorie, puis de générer tes variables de typographie fluide.

en: No fluid typography variables found. Configure the scale generator on the right-hand side as per your requirements. Once done, click the "Generate variables" button to automatically create your fluid typography variables.
fr_FR: Aucune variable de typographie fluide n'a été trouvée. Configure le générateur d'échelle sur la droite en fonction de tes besoins. Une fois cela fait, clique sur le bouton "Générer des variables" pour créer automatiquement tes variables de typographie fluide.

en: No font files found in the CSS.
fr_FR: Aucun fichier de police trouvé dans le CSS.

en: No form field added.
fr_FR: Aucun champ de formulaire ajouté.

en: No found rows
fr_FR: Aucune ligne trouvée

en: No hook selected.
fr_FR: Aucun crochet sélectionné.

en: No icon selected.
fr_FR: Aucune icône sélectionnée.

en: No image selected.
fr_FR: Aucune image sélectionnée.

en: No instances
fr_FR: Aucune instance

en: No languages found.
fr_FR: Aucune langue trouvée.

en: No latitude/longitude or address provided. Use dynamic data tags to retrieve the coordinates/address from your query loop results.
fr_FR: Aucune latitude/longitude ou adresse fournie. Utilisez des balises de données dynamiques pour récupérer les coordonnées/adresses à partir des résultats de votre boucle de requête.

en: No license for provided license key found.
fr_FR: Aucune licence trouvée pour la clé de licence fournie.

en: No link
fr_FR: Pas de lien

en: No list items defined.
fr_FR: Aucun élément de liste défini.

en: No locations found
fr_FR: Aucun emplacement trouvé

en: No menu items
fr_FR: Aucun élément de menu

en: No meta data selected.
fr_FR: Aucune métadonnée sélectionnée.

en: No name
fr_FR: Sans nom

en: No native actions on this hook
fr_FR: Aucune action native sur ce crochet

en: No nav menu found.
fr_FR: Aucun menu de navigation trouvé.

en: No options found
fr_FR: Pas d’options trouvées

en: No order found or the order is not suitable for this element.
fr_FR: Aucune commande trouvée ou la commande n'est pas adaptée à cet élément.

en: No orphaned elements found.
fr_FR: Aucun élément orphelin trouvé.

en: No pagination on singular posts/pages.
fr_FR: Pas de pagination sur les articles/pages uniques.

en: No pagination results.
fr_FR: Aucun résultat de pagination.

en: No permission
fr_FR: Aucune permission

en: No post ID provided.
fr_FR: Aucun ID d'article fourni.

en: No posts found
fr_FR: Aucune publication trouvée

en: No previous or next posts found..
fr_FR: Aucune publication précédente ou suivante trouvée.

en: No pricing table defined.
fr_FR: Aucun tableau de tarification défini.

en: No product archive description found.
fr_FR: Aucune description d'archive de produits trouvée.

en: No product selected
fr_FR: Aucun produit sélectionné

en: No products in cart
fr_FR: Aucun produit dans le panier

en: No products to show.
fr_FR: Aucun produit à afficher.

en: No progress bar created.
fr_FR: Aucune barre de progression créée.

en: No properties connected.
fr_FR: Aucune propriété connectée.

en: No properties found.
fr_FR: Aucune propriété trouvée.

en: No property groups found.
fr_FR: Aucun groupe de propriétés trouvé.

en: No query selected
fr_FR: Aucune requête sélectionnée

en: No rating
fr_FR: Pas de note

en: No ratings
fr_FR: Aucune évaluation

en: No ratings yet.
fr_FR: Pas encore d'évaluations.

en: No related products to show.
fr_FR: Aucun produit associé à afficher.

en: No repeat
fr_FR: Pas de répétition

en: No results
fr_FR: Aucun résultat

en: No results found
fr_FR: Aucun résultat trouvé

en: No scroll
fr_FR: Pas de défilement

en: No sharing option selected.
fr_FR: Aucune option de partage sélectionnée.

en: No shortcode provided.
fr_FR: Aucun shortcode fourni.

en: No sidebar selected.
fr_FR: Aucune barre latérale sélectionnée.

en: No signature
fr_FR: Pas de signature

en: No slide added.
fr_FR: Aucune diapositive ajoutée.

en: No social icon added.
fr_FR: Aucune icône sociale ajoutée.

en: No spaces. No pound (#) sign.
fr_FR: Pas d'espaces. Pas de signe dièse (#).

en: No tabs added.
fr_FR: Aucun onglet ajouté.

en: No target query selected.
fr_FR: Aucune requête cible sélectionnée.

en: No team members added.
fr_FR: Aucun membre d'équipe ajouté.

en: No template selected.
fr_FR: Aucun modèle sélectionné.

en: No templates found.
fr_FR: Aucun modèle trouvé.

en: No testimonials added.
fr_FR: Aucun témoignage ajouté.

en: No text added.
fr_FR: Aucun texte ajouté.

en: No valid font files were processed.
fr_FR: Aucun fichier de police valide n'a été traité.

en: No variables found. Create a CSS variable using the input at the bottom or in bulk by clicking the "Import" icon at the top.
fr_FR: Aucune variable trouvée. Crée une variable CSS en utilisant le champ en bas ou en masse en cliquant sur l'icône « Importer » en haut.

en: No video selected.
fr_FR: Aucune vidéo sélectionnée.

en: No wrap
fr_FR: Pas d'enveloppement

en: No-repeat
fr_FR: Sans répétition

en: None
fr_FR: Aucun

en: Not allowed
fr_FR: Non autorisé

en: Not allowed: Infinite template loop.
fr_FR: Non autorisé : Boucle de modèle infinie.

en: Not applied in the builder.
fr_FR: Non appliqué dans le constructeur.

en: Not empty
fr_FR: Non vide

en: Not equal
fr_FR: Non égal

en: Not exists
fr_FR: N'existe pas

en: Not featured
fr_FR: Non mis en avant

en: Not found
fr_FR: Non trouvé

en: Not new
fr_FR: Pas nouveau

en: Not on sale
fr_FR: Pas en promotion

en: Not possible while bulk-editing.
fr_FR: Impossible pendant la modification en masse.

en: Not supported
fr_FR: Non pris en charge

en: Not supported on mobile devices
fr_FR: Non pris en charge sur les appareils mobiles

en: Nothing found
fr_FR: Aucun résultat

en: Nothing found.
fr_FR: Rien trouvé.

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
fr_FR: Rien trouvé. Veuillez réessayer avec un mot-clé différent !

en: Nothing to copy
fr_FR: Rien à copier

en: Nothing to paste
fr_FR: Rien à coller

en: Notice
fr_FR: Avis

en: Notice from %1$s: But don't worry. %1$s regularly updates all WooCommerce template files with each new release. If you are on the latest version and see this message, any necessary compatibility enhancements will be included in the next update.
fr_FR: Avis de %1$s : Mais ne vous inquiétez pas. %1$s met régulièrement à jour tous les fichiers de modèle WooCommerce à chaque nouvelle version. Si vous êtes sur la dernière version et que vous voyez ce message, toutes les améliorations de compatibilité nécessaires seront incluses dans la prochaine mise à jour.

en: Notices
fr_FR: Notifications

en: November
fr_FR: Novembre

en: Number
fr_FR: Nombre

en: Number of comments
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Number of posts
fr_FR: Nombre d'articles

en: Number of users to retrieve
fr_FR: Nombre d'utilisateurs à récupérer

en: Numbered list
fr_FR: Liste numérotée

en: Numeric
fr_FR: Numérique

en: Numeric meta value
fr_FR: Valeur méta numérique

en: Object fit
fr_FR: Ajustement de l'objet

en: Object position
fr_FR: Position de l'objet

en: October
fr_FR: Octobre

en: Odd background
fr_FR: Arrière-plan impair

en: Off
fr_FR: Désactivé

en: Off-Canvas
fr_FR: Hors-écran

en: Offcanvas
fr_FR: Hors-canvas

en: Offset
fr_FR: Décalage

en: Offset key
fr_FR: Touche de décalage

en: Offset key location
fr_FR: Décalage de l'emplacement des touches

en: Okay
fr_FR: D'accord

en: Older Comments
fr_FR: Commentaires plus anciens

en: On
fr_FR: Activé

en: On backorder
fr_FR: En commande

en: On blur
fr_FR: Au flou

en: On input
fr_FR: À la saisie

en: On input, blur and submit
fr_FR: À la saisie, au flou et à l'envoi

en: On sale
fr_FR: En promotion

en: On sale products only
fr_FR: Produits en vente uniquement

en: Once done editing, click the "Save Settings" button at the bottom below to persist your changes.
fr_FR: Une fois l'édition terminée, cliquez sur le bouton « Enregistrer les paramètres » en bas pour sauvegarder vos modifications.

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
fr_FR: Une fois que vous êtes familiarisé avec le fonctionnement de Bricks, c'est une bonne idée d'apprendre à propos des modèles. C'est ainsi que vous créez l'en-tête de votre site web, le pied de page et tout autre type de contenu réutilisable comme les mises en page des articles de blog, les archives, votre page de résultats de recherche et les pages d'erreur.

en: One Page Navigation
fr_FR: Navigation sur une page

en: One Result
fr_FR: Un résultat

en: One feature per line
fr_FR: Une fonctionnalité par ligne

en: One or more of the selected classes conflict with existing classes on your site. You must either override the existing classes on your site or discard these imported versions.
fr_FR: Une ou plusieurs des classes sélectionnées sont en conflit avec des classes existantes sur ton site. Tu dois soit remplacer les classes existantes sur ton site, soit supprimer ces versions importées.

en: One or more webhook requests failed.
fr_FR: Une ou plusieurs requêtes webhook ont échoué.

en: One post found
fr_FR: Une publication trouvée

en: Only added if none of your product fields contains any links.
fr_FR: Ajouté uniquement si aucun de vos champs de produit ne contient de liens.

en: Only applicable for purchasable simple products with in stock status.
fr_FR: Applicable uniquement aux produits simples achetables avec un statut en stock.

en: Only applicable if the add to cart display as form (e.g. on single product page).
fr_FR: Applicable uniquement si l'ajout au panier s'affiche sous forme de formulaire (par exemple sur la page de produit unique).

en: Only applied in builder and template preview.
fr_FR: Appliqué uniquement dans le constructeur et la prévisualisation du modèle.

en: Only applies to Image, Image Gallery, and SVG elements. Images will not be imported if the source is a custom URL or a dynamic data tag.
fr_FR: S'applique uniquement aux éléments Image, Galerie d'images et SVG. Les images ne seront pas importées si la source est une URL personnalisée ou une balise de données dynamique.

en: Only applies to new items added to the DOM.
fr_FR: S'applique uniquement aux nouveaux éléments ajoutés au DOM.

en: Only applies to top level dropdown elements.
fr_FR: S'applique uniquement aux éléments déroulants de niveau supérieur.

en: Only empty draft fonts can be deleted.
fr_FR: Seules les polices de brouillon vides peuvent être supprimées.

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
fr_FR: Accorde l'accès à tes modèles uniquement aux sites web saisis ci-dessus. Une URL par ligne.

en: Only muted YouTube videos will autoplay on iOS Safari.
fr_FR: Seules les vidéos YouTube mises en sourdine s'affichent en lecture automatique sur iOS Safari.

en: Only one "Table of contents" element can be visible on a page at a time.
fr_FR: Un seul élément « Table des matières » peut être visible sur une page à la fois.

en: Only parent terms
fr_FR: Uniquement les termes parents

en: Only post queries are supported in this version.
fr_FR: Seules les requêtes de publication sont prises en charge dans cette version.

en: Only rendered if link is set.
fr_FR: Rendu uniquement si le lien est défini.

en: Only return terms
fr_FR: Seulement les conditions de retour

en: Only set if you experience problems with the default rendering in the builder (REST API disabled, etc.)
fr_FR: À définir uniquement si vous rencontrez des problèmes avec le rendu par défaut dans le constructeur (API REST désactivée, etc.)

en: Only supports Post, Term, and User context. More context are available inside the "Interaction" settings that open this popup.
fr_FR: Prend en charge uniquement les contextes Post, Term et User. D'autres contextes sont disponibles dans les paramètres « Interaction » qui ouvrent cette fenêtre contextuelle.

en: Only the first assigned term will be displayed.
fr_FR: Seul le premier terme attribué sera affiché.

en: Only works if the first assigned term is a child term.
fr_FR: Fonctionne uniquement si le premier terme attribué est un terme enfant.

en: Opacity
fr_FR: Opacité

en: Open
fr_FR: Ouvrir

en: Open accordion
fr_FR: Ouvrir l'accordéon

en: Open icon manager
fr_FR: Ouvrir le gestionnaire d'icônes

en: Open image in lightbox
fr_FR: Ouvrir l'image dans la lightbox

en: Open in new tab
fr_FR: Ouvrir dans un nouvel onglet

en: Open mobile menu
fr_FR: Ouvrir le menu mobile

en: Open on add to cart (AJAX)
fr_FR: Ouvrir lors de l'ajout au panier (AJAX)

en: Open on page load
fr_FR: Ouvrir au chargement de la page

en: Open tab index
fr_FR: Index de l'onglet ouvert

en: Open tab on
fr_FR: Ouvrir l'onglet sur

en: Operating system
fr_FR: Système d'exploitation

en: Opposites linked
fr_FR: Opposés liés

en: Optional
fr_FR: Facultatif

en: Options (one per line)
fr_FR: Options (une par ligne)

en: Options type
fr_FR: Type d'options

en: Or
fr_FR: Ou

en: Order
fr_FR: Ordre

en: Order by
fr_FR: Trier par

en: Order date
fr_FR: Date de la commande

en: Order details
fr_FR: Détails de la commande

en: Order email
fr_FR: Email de la commande

en: Order id
fr_FR: ID de la commande

en: Order matters. Start at smallest breakpoint. If using mobile-first start at largest breakpoint.
fr_FR: L'ordre est important. Commencez par le plus petit point de rupture. Si vous utilisez l'approche mobile-first, commencez par le plus grand point de rupture.

en: Order meta key
fr_FR: Clé méta pour l'ordre

en: Order number
fr_FR: Numéro de commande

en: Order overview
fr_FR: Aperçu de la commande

en: Order payment method
fr_FR: Méthode de paiement de la commande

en: Order receipt
fr_FR: Reçu de commande

en: Order review
fr_FR: Révision de la commande

en: Order total
fr_FR: Total de la commande

en: Order updates
fr_FR: Mises à jour de la commande

en: Ordered list
fr_FR: Liste ordonnée

en: Orders
fr_FR: Commandes

en: Organize your properties in groups. Reorder your groups via drag & drop. Click to rename. Create a property group using the form below.
fr_FR: Organisez vos propriétés en groupes. Réorganisez vos groupes par glisser-déposer. Cliquez pour renommer. Créez un groupe de propriétés en utilisant le formulaire ci-dessous.

en: Original price
fr_FR: Prix original

en: Original price typography
fr_FR: Typographie du prix original

en: Orphaned elements
fr_FR: Éléments orphelins

en: Orphaned elements detected (%s). Please back-up your site or at least copy all elements in the structure panel, then click the "Clean up" button below to remove all orphaned elements.
fr_FR: Éléments orphelins détectés (%s). Veuillez sauvegarder votre site ou au moins copier tous les éléments dans le panneau de structure, puis cliquez sur le bouton « Nettoyer » ci-dessous pour supprimer tous les éléments orphelins.

en: Orphaned elements removed.
fr_FR: Éléments orphelins supprimés.

en: Orphaned elements review
fr_FR: Révision des éléments orphelins

en: Other
fr_FR: Autre

en: Other (URL)
fr_FR: Autre (URL)

en: Other classes
fr_FR: Autres classes

en: Other pages
fr_FR: Autres pages

en: Other styles
fr_FR: Autres styles

en: Others
fr_FR: Autres

en: Out of stock
fr_FR: Rupture de stock

en: Outer width of the info box popup.
fr_FR: Largeur extérieure de la fenêtre contextuelle de l'info box.

en: Outline
fr_FR: Contour

en: Outline - Dark
fr_FR: Contour - foncé

en: Outline - Light
fr_FR: Contour - clair

en: Outline - Primary
fr_FR: Contour - primaire

en: Output PHP function
fr_FR: Fonction PHP de sortie

en: Outset
fr_FR: En relief

en: Outstanding
fr_FR: Remarquable

en: Overflow
fr_FR: Débordement

en: Overlay
fr_FR: Superposition

en: Overlay content
fr_FR: Contenu en superposition

en: Overline
fr_FR: Surlignement

en: Override
fr_FR: Remplacer

en: Override local class
fr_FR: Remplacer la classe locale

en: Overwrite
fr_FR: Écraser

en: PHP class does not exist
fr_FR: La classe PHP n'existe pas

en: PHP execution time limit
fr_FR: Limite du temps d'exécution PHP

en: PHP max input vars
fr_FR: Nombre maximum de variables d'entrée PHP

en: PHP max upload file size
fr_FR: Taille maximale de téléchargement de fichier PHP

en: PHP memory limit
fr_FR: Limite de mémoire PHP

en: PHP post max size
fr_FR: Taille maximale des données POST en PHP

en: PHP safe mode
fr_FR: Mode sans échec PHP

en: PHP version
fr_FR: Version de PHP

en: Padding
fr_FR: Remplissage

en: Page ID
fr_FR: ID de la page

en: Page background
fr_FR: Arrière-plan de la page

en: Page date
fr_FR: Date de la page

en: Page layout
fr_FR: Mise en page

en: Page modified
fr_FR: Page modifiée

en: Page not found
fr_FR: Page non trouvée

en: Page number
fr_FR: Numéro de page

en: Page order
fr_FR: Ordre de la page

en: Page parameter
fr_FR: Paramètre de la page

en: Page settings
fr_FR: Paramètres de la page

en: Page title
fr_FR: Titre de la page

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
fr_FR: Les styles spécifiques à la page sont chargés en ligne par défaut. Sélectionnez « Fichiers externes » pour charger uniquement le CSS requis et permettre la mise en cache des feuilles de style.

en: Pages:
fr_FR: Pages :

en: Pagination method
fr_FR: Méthode de pagination

en: Pagination parameter location
fr_FR: Emplacement des paramètres de pagination

en: Pane
fr_FR: Volet

en: Panel
fr_FR: Panneau

en: Panel width could not be saved.
fr_FR: La largeur du panneau n'a pas pu être enregistrée.

en: Paragraph
fr_FR: Paragraphe

en: Parameter
fr_FR: Paramètre

en: Parameter name for the page number (e.g., "page" or "offset"). This parameter will only be added when AJAX enabled pagination element are used.
fr_FR: Nom du paramètre pour le numéro de page (par exemple, "page" ou "offset"). Ce paramètre ne sera ajouté que lorsque des éléments de pagination activés par AJAX sont utilisés.

en: Parameters
fr_FR: Paramètres

en: Parent term
fr_FR: Terme parent

en: Parent term ID
fr_FR: ID du terme parent

en: Parent theme URI
fr_FR: URI du thème parent

en: Parent theme author URI
fr_FR: URI de l'auteur du thème parent

en: Parent theme name
fr_FR: Nom du thème parent

en: Parent theme version
fr_FR: Version du thème parent

en: Parse dynamic data
fr_FR: Analyser les données dynamiques

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password accepted. You can now access the protected content.
fr_FR: Mot de passe accepté. Vous pouvez maintenant accéder au contenu protégé.

en: Password min. length
fr_FR: Longueur min. du mot de passe

en: Password protect your templates.
fr_FR: Protège tes modèles par mot de passe.

en: Password protected
fr_FR: Protégé par mot de passe

en: Password protection
fr_FR: Protection par mot de passe

en: Password protection limits access to content on the rendered frontend only. It does not restrict alternative access methods (e.g. REST API). For sensitive data, consider stricter security controls.
fr_FR: La protection par mot de passe limite l'accès au contenu sur le frontend rendu uniquement. Elle ne restreint pas les méthodes d'accès alternatives (par ex. API REST). Pour les données sensibles, envisage des contrôles de sécurité plus stricts.

en: Password required.
fr_FR: Mot de passe requis.

en: Password source
fr_FR: Source du mot de passe

en: Password toggle
fr_FR: Basculer le mot de passe

en: Paste
fr_FR: Coller

en: Pasted
fr_FR: Collé

en: Path to extract nested data. Leave empty to use full response. Example: "data.results" to get results from {data: {results: [...]}}
fr_FR: Chemin d'accès pour extraire les données imbriquées. Laisser vide pour utiliser la réponse complète. Exemple : "data.results" pour obtenir les résultats de {data : {résultats : [...]}}

en: Pattern
fr_FR: Motif

en: Pause autoplay
fr_FR: Mettre en pause la lecture automatique

en: Pause on focus
fr_FR: Pause au focus

en: Pause on hover
fr_FR: Pause au survol

en: Paused
fr_FR: En pause

en: Pay
fr_FR: Payer

en: Payment
fr_FR: Paiement

en: Pending message
fr_FR: Message en attente

en: Per page load
fr_FR: Par chargement de page

en: Per session
fr_FR: Par session

en: Percent
fr_FR: Pourcentage

en: Percentage
fr_FR: Pourcentage

en: Percentage typography
fr_FR: Typographie du pourcentage

en: Permalink
fr_FR: Permalien

en: Permanently delete this icon? This action cannot be undone.
fr_FR: Supprimer définitivement cette icône ? Cette action ne peut pas être annulée.

en: Picture in picture
fr_FR: Image dans l'image

en: Pie Chart
fr_FR: Diagramme circulaire

en: Pin
fr_FR: Épingler

en: Pin/unpin elements
fr_FR: Épingler/désépingler des éléments

en: Pinned
fr_FR: Épinglé

en: Pinned elements
fr_FR: Éléments épinglés

en: Place and configure a "Map Connector" element inside the query loop to enable dynamic address retrieval. On the frontend, actual location markers will be displayed based on the retrieved addresses. In the builder, a placeholder marker will be shown using your Map Center settings for styling purposes.
fr_FR: Placez et configurez un élément « Connecteur de carte » à l'intérieur de la boucle de requête pour activer la récupération dynamique des adresses. Sur le frontend, les marqueurs de localisation réels seront affichés en fonction des adresses récupérées. Dans le constructeur, un marqueur de substitution sera affiché en utilisant vos paramètres de Centre de carte à des fins de style.

en: Place this query on the cart page.
fr_FR: Placez cette requête sur la page du panier.

en: Place this query on the product page.
fr_FR: Placez cette requête sur la page du produit.

en: Place this query on the single product page.
fr_FR: Placez cette requête sur la page du produit individuel.

en: Placeholder color
fr_FR: Couleur du placeholder

en: Placeholder image shown.
fr_FR: Image de placeholder affichée.

en: Placeholder typography
fr_FR: Typographie du placeholder

en: Placeholders
fr_FR: Marqueurs

en: Play inline
fr_FR: Lecture en ligne

en: Play interaction
fr_FR: Jouer l'interaction

en: Play once
fr_FR: Jouer une fois

en: Please check your email to confirm your subscription.
fr_FR: Veuillez vérifier votre e-mail pour confirmer votre inscription.

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
fr_FR: Veuillez cliquer sur le bouton ci-dessous pour générer tous les fichiers CSS requis.

en: Please click the link below to activate your account
fr_FR: Clique sur le lien ci-dessous pour activer ton compte

en: Please connect your Instagram account.
fr_FR: Veuillez connecter votre compte Instagram.

en: Please copy & paste your license key in here ..
fr_FR: Veuillez copier-coller votre clé de licence ici...

en: Please create a full-site backup and perform a "Code review" (see above) before generating code signatures globally.
fr_FR: Veuillez créer une sauvegarde complète du site et effectuer une « Revue de code » (voir ci-dessus) avant de générer globalement les signatures de code.

en: Please create a full-site backup before running the converter.
fr_FR: Veuillez créer une sauvegarde complète du site avant d'exécuter le convertisseur.

en: Please ensure SMTP is set up on this site so all outgoing emails are delivered properly.
fr_FR: Assurez-vous que le SMTP est configuré sur ce site pour que tous les e-mails sortants soient correctement délivrés.

en: Please ensure that the SVG code you paste in here does not contain any potentially malicious code. You can run it first through a free online SVG cleaner like %s
fr_FR: Assurez-vous que le code SVG que vous collez ici ne contient aucun code potentiellement malveillant. Vous pouvez d'abord le passer par un nettoyeur SVG en ligne gratuit comme %s

en: Please enter a password of at least %s characters.
fr_FR: Veuillez entrer un mot de passe d'au moins %s caractères.

en: Please enter at least 2 characters
fr_FR: Veuillez saisir au moins 2 caractères

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
fr_FR: Veuillez entrer la latitude/longitude lors de l'utilisation de plusieurs marqueurs.

en: Please fetch the data again as the API settings have changed.
fr_FR: Tu peux récupérer les données à nouveau car les paramètres de l'API ont changé.

en: Please make sure to set the "Scale X" value inside the transform setting above to "-1".
fr_FR: Assurez-vous de définir la valeur « Échelle X » à « -1 » dans les paramètres de transformation ci-dessus.

en: Please provide a new password
fr_FR: Veuillez fournir un nouveau mot de passe

en: Please review all code instances found on your site page by page to ensure they don't contain any malicious or faulty code. Click on the title to edit the page, template, etc. with Bricks.
fr_FR: Veuillez examiner toutes les instances de code trouvées sur votre site page par page pour vous assurer qu'elles ne contiennent pas de code malveillant ou défectueux. Cliquez sur le titre pour modifier la page, le modèle, etc. avec Bricks.

en: Please review your code and generate code signatures.
fr_FR: Veuillez vérifier votre code et générer des signatures de code.

en: Please select a filter input.
fr_FR: Veuillez sélectionner une entrée de filtre.

en: Please select rating icons.
fr_FR: Veuillez sélectionner des icônes de notation.

en: Please set at least one product filter.
fr_FR: Veuillez définir au moins un filtre de produit.

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
fr_FR: Veuillez partager vos raisons de désactivation de Bricks. Plus de détails sont les bienvenus :)

en: Please update your WordPress URLs under Settings > General to use https:// instead of http:// for optimal performance & functionality. Valid SSL certificate required.
fr_FR: Veuillez mettre à jour vos URLs WordPress dans Paramètres > Général pour utiliser https:// au lieu de http:// pour des performances et fonctionnalités optimales. Un certificat SSL valide est requis.

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
fr_FR: Veuillez utiliser l'adresse e-mail de votre compte Bricks pour toutes les demandes d'assistance. Pour joindre des fichiers plus volumineux, envoyez directement un e-mail à %1$s. Pour voir ce qui est actuellement en développement ou soumettre/voter pour des demandes de fonctionnalités, visitez notre %2$s.

en: Popular
fr_FR: Populaire

en: Popularity
fr_FR: Popularité

en: Populate Content
fr_FR: Remplir le contenu

en: Populate the query loop address above through dynamic data tags.
fr_FR: Remplissez l'adresse de la boucle de requête ci-dessus à l'aide de balises de données dynamiques.

en: Popup data not found
fr_FR: Données de popup introuvables

en: Popup limit
fr_FR: Limite du popup

en: Positioning
fr_FR: Positionnement

en: Post
fr_FR: Article

en: Post Content
fr_FR: Contenu de la publication

en: Post ID
fr_FR: ID de l'article

en: Post Navigation
fr_FR: Navigation des publications

en: Post Title
fr_FR: Titre de la publication

en: Post author
fr_FR: Auteur de l'article

en: Post comments
fr_FR: Commentaires de l'article

en: Post comments count
fr_FR: Nombre de commentaires de l'article

en: Post content
fr_FR: Contenu de l'article

en: Post could not be duplicated
fr_FR: L'article n'a pas pu être dupliqué

en: Post count
fr_FR: Publié dans

en: Post date
fr_FR: Date de l'article

en: Post excerpt
fr_FR: Extrait de l'article

en: Post link
fr_FR: Lien de l'article

en: Post meta
fr_FR: Métadonnée d'article

en: Post meta typography
fr_FR: Typographie des métadonnées de l'article

en: Post modified date
fr_FR: Date de modification du post

en: Post navigation
fr_FR: Navigation des publications

en: Post parent
fr_FR: Parent de l'article

en: Post parent ID
fr_FR: ID du parent postérieur

en: Post password
fr_FR: Mot de passe de l'article

en: Post slug
fr_FR: Slug de l'article

en: Post status
fr_FR: Statut de l'article

en: Post time
fr_FR: Heure de l'article

en: Post title
fr_FR: Titre de l'article

en: Post title typography
fr_FR: Typographie du titre de l'article

en: Post to update
fr_FR: Poster pour mettre à jour

en: Post type
fr_FR: Type d'article

en: Post types
fr_FR: Types de publication

en: Poster
fr_FR: Affiche

en: Poster image
fr_FR: Image d'affiche

en: Poster size for YouTube
fr_FR: Taille de l'affiche pour YouTube

en: Postmeta table meta_value type
fr_FR: Type meta_value de la table postmeta

en: Posts
fr_FR: Articles

en: Posts per page
fr_FR: Articles par page

en: Posts per row
fr_FR: Publications par ligne

en: Posts should be in a same taxonomy term.
fr_FR: Les publications doivent être dans le même terme taxonomique.

en: Powered by %s
fr_FR: Propulsé par %s

en: Precedes "Link Image" setting.
fr_FR: Précède le paramètre « Lien de l'image ».

en: Precedes image height setting.
fr_FR: Précède le paramètre de hauteur de l'image.

en: Prefix
fr_FR: Préfixe

en: Prefix block
fr_FR: Bloc préfixe

en: Prefix with a dot (.) to filter results that start with this string, or suffix with a dot (.) to filter results ending with this string.
fr_FR: Préfixe avec un point (.) pour filtrer les résultats qui commencent par cette chaîne, ou suffixe avec un point (.) pour filtrer les résultats qui se terminent par cette chaîne.

en: Preload
fr_FR: Préchargement

en: Preload custom fonts
fr_FR: Précharger les polices personnalisées

en: Prev
fr_FR: Précédent

en: Prev arrow
fr_FR: Flèche précédente

en: Prev label
fr_FR: Étiquette précédente

en: Prevent duplicates
fr_FR: Empêcher les doublons

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Preview autosave
fr_FR: Aperçu de la sauvegarde automatique

en: Preview image
fr_FR: Image de prévisualisation

en: Preview mode
fr_FR: Mode aperçu

en: Preview notice type
fr_FR: Type de notification de prévisualisation

en: Preview order ID
fr_FR: ID de commande de prévisualisation

en: Preview template
fr_FR: Modèle d'aperçu

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Previous Icon
fr_FR: Icône précédente

en: Previous interaction ID
fr_FR: ID d'interaction précédente

en: Previous page
fr_FR: Page précédente

en: Previous post
fr_FR: Publication précédente

en: Previous slide
fr_FR: Diapositive précédente

en: Price
fr_FR: Prix

en: Price meta
fr_FR: Méta du prix

en: Price prefix
fr_FR: Préfixe du prix

en: Price suffix
fr_FR: Suffixe du prix

en: Price typography
fr_FR: Typographie du prix

en: Pricing
fr_FR: Tarification

en: Pricing Tables
fr_FR: Tableaux de tarification

en: Pricing table
fr_FR: Tableau de tarification

en: Primary
fr_FR: Principal

en: Primary color
fr_FR: Couleur primaire

en: Priority
fr_FR: Priorité

en: Privacy
fr_FR: Confidentialité

en: Privacy policy
fr_FR: Politique de confidentialité

en: Product
fr_FR: Produit

en: Product ID
fr_FR: ID du produit

en: Product SKU
fr_FR: SKU du produit

en: Product additional information
fr_FR: Informations supplémentaires sur le produit

en: Product archive
fr_FR: Archive de produits

en: Product attribute
fr_FR: Attribut de produit

en: Product badge "New"
fr_FR: Badge produit « Nouveau »

en: Product badge "Sale"
fr_FR: Badge produit « Promo »

en: Product badge new
fr_FR: Badge nouveau produit

en: Product categories
fr_FR: Catégories de produits

en: Product category
fr_FR: Catégorie de produit

en: Product category image
fr_FR: Image de catégorie de produit

en: Product content
fr_FR: Contenu du produit

en: Product content is empty.
fr_FR: Le contenu du produit est vide.

en: Product featured
fr_FR: Produit mis en avant

en: Product gallery
fr_FR: Galerie du produit

en: Product gallery images
fr_FR: Images de la galerie du produit

en: Product images
fr_FR: Images du produit

en: Product is out of stock.
fr_FR: Le produit est en rupture de stock.

en: Product meta
fr_FR: Métadonnées du produit

en: Product new status
fr_FR: Statut de nouveauté du produit

en: Product on sale
fr_FR: Produit en promotion

en: Product price
fr_FR: Prix du produit

en: Product purchased by user
fr_FR: Produit acheté par l'utilisateur

en: Product rating
fr_FR: Note du produit

en: Product ratings are disabled.
fr_FR: Les évaluations du produit sont désactivées.

en: Product regular price
fr_FR: Prix normal du produit

en: Product reviews
fr_FR: Avis sur le produit

en: Product sale price
fr_FR: Prix de vente du produit

en: Product sale status
fr_FR: Statut de vente du produit

en: Product search
fr_FR: Recherche de produit

en: Product short description
fr_FR: Description courte du produit

en: Product sold individually
fr_FR: Produit vendu individuellement

en: Product stock
fr_FR: Stock du produit

en: Product stock management
fr_FR: Gestion des stocks du produit

en: Product stock quantity
fr_FR: Quantité en stock du produit

en: Product stock status
fr_FR: Statut de stock du produit

en: Product tabs
fr_FR: Onglets du produit

en: Product tag
fr_FR: Étiquette de produit

en: Product tags
fr_FR: Étiquettes de produits

en: Product title
fr_FR: Titre du produit

en: Product type
fr_FR: Type de produit

en: Product up/cross-sells
fr_FR: Ventes incitatives/croisées du produit

en: Products
fr_FR: Produits

en: Products archive description
fr_FR: Description de l'archive des produits

en: Products filter
fr_FR: Filtre de produits

en: Products orderby
fr_FR: Tri des produits

en: Products pagination
fr_FR: Pagination des produits

en: Products per page
fr_FR: Produits par page

en: Products total results
fr_FR: Résultats totaux des produits

en: Products with the same category or tag.
fr_FR: Produits de la même catégorie ou avec le même tag.

en: Profile picture
fr_FR: Photo de profil

en: Progress
fr_FR: Progression

en: Progress Bar
fr_FR: Barre de progression

en: Project ID
fr_FR: ID du projet

en: Project not found.
fr_FR: Projet non trouvé.

en: Properties
fr_FR: Propriétés

en: Properties found, but none are conneted to any setting of your main component.
fr_FR: Propriétés trouvées, mais aucune n'est connectée à un paramètre de votre composant principal.

en: Property
fr_FR: Propriété

en: Property groups
fr_FR: Groupes de propriétés

en: Property name
fr_FR: Nom de la propriété

en: Property value
fr_FR: Valeur de la propriété

en: Provide the element ID that holds the live search results below.
fr_FR: Fournissez ci-dessous l'ID de l'élément qui contient les résultats de la recherche en direct.

en: Provide your own options in JSON format
fr_FR: Fournissez vos propres options au format JSON

en: Provider
fr_FR: Fournisseur

en: Pseudo class
fr_FR: Pseudo-classe

en: Public templates
fr_FR: Modèles publics

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Published
fr_FR: Publié

en: Published date
fr_FR: Date de publication

en: Quantity
fr_FR: Quantité

en: Queries
fr_FR: Requêtes

en: Queries of the types "Post", "Term", and "User" are supported.
fr_FR: Les requêtes de types « Article », « Terme » et « Utilisateur » sont prises en charge.

en: Query
fr_FR: Requête

en: Query API
fr_FR: API d'interrogation

en: Query Bricks data in search results
fr_FR: Interroger les données Bricks dans les résultats de recherche

en: Query Results Summary
fr_FR: Résumé des résultats de la requête

en: Query configured
fr_FR: Requête configurée

en: Query editor
fr_FR: Éditeur de requête

en: Query editor in use. But not accessible due to lack of code execution rights.
fr_FR: Éditeur de requête en cours d'utilisation. Mais non accessible en raison d'un manque de droits d'exécution du code.

en: Query filters
fr_FR: Filtres de requête

en: Query filters are disabled
fr_FR: Les filtres de requête sont désactivés

en: Query filters reindex job started.
fr_FR: Tâche de réindexation des filtres de requête démarrée.

en: Query loop
fr_FR: Boucle de requête

en: Query loop index
fr_FR: Demande l'index de la boucle

en: Query loop results in the builder are limited to %1$s.
fr_FR: Les résultats de la boucle de requête dans le constructeur sont limités à %1$s.

en: Query manager
fr_FR: Gestionnaire de requêtes

en: Query name
fr_FR: Nom de la requête

en: Query object type not supported
fr_FR: Type d'objet de requête non pris en charge

en: Query results count
fr_FR: Nombre de résultats de la requête

en: Query settings
fr_FR: Paramètres de la requête

en: Query type
fr_FR: Type de requête

en: Query with this name already exists.
fr_FR: La requête portant ce nom existe déjà.

en: Quick Feedback
fr_FR: Retour rapide

en: Quick View
fr_FR: Aperçu rapide

en: Quotes
fr_FR: Citations

en: REST API Prefix
fr_FR: Préfixe de l'API REST

en: Radio
fr_FR: Bouton radio

en: Radio list
fr_FR: Liste radio

en: Radius
fr_FR: Rayon

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Random order
fr_FR: Ordre aléatoire

en: Random seed TTL
fr_FR: Durée de vie du germe aléatoire

en: Random seed ttl
fr_FR: Graine aléatoire ttl

en: Range
fr_FR: Plage

en: Rate limit exceeded. Please try again later.
fr_FR: Limite de taux dépassée. Veuillez réessayer plus tard.

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
fr_FR: Limite de taux pour cette heure atteinte. Veuillez attendre jusqu'à la prochaine heure pleine pour qu'elle soit réinitialisée.

en: Rate limiting
fr_FR: Limitation du débit

en: Rated %s out of 5
fr_FR: Noté %s sur 5

en: Rating
fr_FR: Évaluation

en: Rating icon
fr_FR: Icône de notation

en: Rating typography
fr_FR: Typographie de notation

en: Raw
fr_FR: Brut

en: Raw HTML
fr_FR: HTML brut

en: Read more
fr_FR: Lire la suite

en: Read more about %s
fr_FR: En savoir plus sur %s

en: Reading progress bar
fr_FR: Barre de progression de lecture

en: Reading time
fr_FR: Temps de lecture

en: Ready to publish your first post?
fr_FR: Prêt à publier votre premier article ?

en: Recent comments
fr_FR: Commentaires récents

en: Recent posts
fr_FR: Articles récents

en: Recommended column type
fr_FR: Type de colonne recommandé

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
fr_FR: Longueur recommandée : 55 caractères. Par défaut : extrait de l'article/page.

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
fr_FR: Longueur recommandée : 95 caractères ou moins. Par défaut : titre de l'article/page.

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
fr_FR: Recommandé max_execution_time : 180 (ou plus)

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
fr_FR: Taille recommandée : Large. Par défaut : image mise en avant.

en: Recommended upload_max_filesize
fr_FR: Recommandé upload_max_filesize

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
fr_FR: Recommandé wp_memory_limit : 64M (ou plus)

en: Redirect
fr_FR: Redirection

en: Redirect after (ms)
fr_FR: Rediriger après (ms)

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
fr_FR: La redirection n'est déclenchée qu'après une soumission réussie du formulaire.

en: Redirect to
fr_FR: Rediriger vers

en: Redirect to admin area
fr_FR: Rediriger vers la zone d'administration

en: Redirect to custom authentication page
fr_FR: Rediriger vers une page d'authentification personnalisée

en: Redirect to product page
fr_FR: Rediriger vers la page du produit

en: Redirect to specific page
fr_FR: Rediriger vers une page spécifique

en: Redo
fr_FR: Refaire

en: Referrer
fr_FR: Référent

en: Referrer URL
fr_FR: URL de référence

en: Regenerate CSS files
fr_FR: Régénérer les fichiers CSS

en: Regenerate code signatures
fr_FR: Régénérer les signatures de code

en: Regenerate code signatures whenever your WordPress salts (secret keys) change.
fr_FR: Régénérez les signatures de code chaque fois que vos sels WordPress (clés secrètes) changent.

en: Regenerate filter index
fr_FR: Régénérer l'index des filtres

en: Register form
fr_FR: Formulaire d'inscription

en: Registered
fr_FR: Enregistré

en: Registered sidebars
fr_FR: Barres latérales enregistrées

en: Registration
fr_FR: Inscription

en: Regular expression to validate the input.
fr_FR: Expression régulière pour valider l'entrée.

en: Regular price typography
fr_FR: Typographie du prix normal

en: Rel attribute
fr_FR: Attribut rel

en: Related Posts
fr_FR: Publications connexes

en: Related posts
fr_FR: Articles connexes

en: Related products
fr_FR: Produits associés

en: Related videos from other channels
fr_FR: Vidéos connexes d'autres chaînes

en: Reload
fr_FR: Recharger

en: Reload canvas
fr_FR: Recharger le canvas

en: Remarkable
fr_FR: Remarquable

en: Remember me
fr_FR: Se souvenir de moi

en: Remote
fr_FR: À distance

en: Remote playback
fr_FR: Lecture à distance

en: Remote templates
fr_FR: Modèles à distance

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Remove all index jobs
fr_FR: Supprimer toutes les tâches d'indexation

en: Remove attribute
fr_FR: Supprimer l'attribut

en: Remove billing fields
fr_FR: Supprimer les champs de facturation

en: Remove default margins
fr_FR: Supprimer les marges par défaut

en: Remove file
fr_FR: Supprimer le fichier

en: Remove from favorites
fr_FR: Retirer des favoris

en: Remove from icon set
fr_FR: Retirer de l'ensemble d'icônes

en: Remove image
fr_FR: Supprimer l'image

en: Remove selected
fr_FR: Supprimer la sélection

en: Remove shipping fields
fr_FR: Supprimer les champs d'expédition

en: Removed
fr_FR: Supprimé

en: Removed from cart
fr_FR: Retiré du panier

en: Rename
fr_FR: Renommer

en: Rename images
fr_FR: Renommer les images

en: Renamed
fr_FR: Renommé

en: Render
fr_FR: Rendu

en: Render dynamic data text on canvas
fr_FR: Afficher le texte de données dynamiques sur le canvas

en: Render footer
fr_FR: Rendre le pied de page

en: Render header
fr_FR: Rendre l'en-tête

en: Render on the front-end without the div wrapper.
fr_FR: Rendu sur le front-end sans le wrapper div.

en: Render popups
fr_FR: Rendre les pop-ups

en: Render with %s
fr_FR: Rendre avec %s

en: Render without wrapper
fr_FR: Rendu sans wrapper

en: Rendered with %s
fr_FR: Rendu avec %s

en: Repeat
fr_FR: Répéter

en: Repeat-x
fr_FR: Répétition-x

en: Repeat-y
fr_FR: Répétition-y

en: Replace
fr_FR: Remplacer

en: Replace content
fr_FR: Remplacer le contenu

en: Replace element classes
fr_FR: Remplacer les classes de l'élément

en: Replace image
fr_FR: Remplacer l'image

en: Replace with
fr_FR: Remplacer par

en: Replace with this string
fr_FR: Remplacer par cette chaîne

en: Reply
fr_FR: Répondre

en: Reply to email address
fr_FR: Adresse email de réponse

en: Request
fr_FR: Demande

en: Request body
fr_FR: Corps de la demande

en: Request body type
fr_FR: Type de corps de la demande

en: Required
fr_FR: Obligatoire

en: Requires enabling of "%1$s" and/or "%2$s" permission.
fr_FR: Nécessite l'activation de la permission « %1$s » et/ou « %2$s ».

en: Resend activation email
fr_FR: Envoyer à nouveau le courriel d'activation

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Reset Settings
fr_FR: Réinitialiser les paramètres

en: Reset all
fr_FR: Réinitialiser tout

en: Reset database table
fr_FR: Réinitialiser la table de la base de données

en: Reset filters
fr_FR: Réinitialiser les filtres

en: Reset password
fr_FR: Réinitialiser le mot de passe

en: Reset styles
fr_FR: Réinitialiser les styles

en: Reset text after .. seconds
fr_FR: Réinitialiser le texte après .. secondes

en: Resetting all breakpoints deletes all custom breakpoints and resets all default breakpoints.
fr_FR: La réinitialisation de tous les points de rupture supprime tous les points de rupture personnalisés et réinitialise tous les points de rupture par défaut.

en: Resize
fr_FR: Redimensionner

en: Resolve all conflicts listed below to save your changes.
fr_FR: Résolvez tous les conflits listés ci-dessous pour enregistrer vos modifications.

en: Resolve all conflicts listed below, highlighted in red, to continue with importing those classes.
fr_FR: Résous tous les conflits listés ci-dessous, surlignés en rouge, pour continuer l'importation de ces classes.

en: Response
fr_FR: Réponse

en: Response path
fr_FR: Chemin de réponse

en: Response settings
fr_FR: Paramètres de réponse

en: Responsive breakpoints
fr_FR: Points de rupture responsives

en: Responsive control indicator
fr_FR: Indicateur de contrôle responsive

en: Restart
fr_FR: Redémarrer

en: Restore
fr_FR: Restaurer

en: Restore all
fr_FR: Tout restaurer

en: Restore icon
fr_FR: Restaurer l'icône

en: Restored
fr_FR: Restauré

en: Result Count
fr_FR: Nombre de résultats

en: Results
fr_FR: Résultats

en: Results for: %s
fr_FR: Résultats pour : %s

en: Results per page
fr_FR: Résultats par page

en: Return query parameters in PHP array. Learn more about the query parameters for %1$s, %2$s, %3$s
fr_FR: Retourne les paramètres de requête dans un tableau PHP. En savoir plus sur les paramètres de requête pour %1$s, %2$s, %3$s

en: Reveal animation
fr_FR: Animation de révélation

en: Reverse
fr_FR: Inverser

en: Review
fr_FR: Avis

en: Review all Code element (PHP & HTML), SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances.
fr_FR: Examinez toutes les instances d'éléments Code (PHP & HTML), d'éléments SVG (code), d'éditeur de requêtes et de balises « echo ».

en: Review author
fr_FR: Auteur de l'avis

en: Reviewed
fr_FR: Examiné

en: Reviewed item name
fr_FR: Nom de l'élément évalué

en: Reviewed item type
fr_FR: Type d'élément évalué

en: Revision applied
fr_FR: Révision appliquée

en: Revision by
fr_FR: Révision par

en: Revision deleted
fr_FR: Révision supprimée

en: Revision discarded
fr_FR: Révision abandonnée

en: Revisions
fr_FR: Révisions

en: Rewind
fr_FR: Rembobiner

en: Rewind by drag
fr_FR: Rembobiner par glisser

en: Ribbon
fr_FR: Ruban

en: Rich Text
fr_FR: Texte enrichi

en: Rich text
fr_FR: Texte enrichi

en: Ridge
fr_FR: Relief

en: Right
fr_FR: Droite

en: Right to left
fr_FR: De droite à gauche

en: Right with space
fr_FR: Droite avec espace

en: Ring
fr_FR: Anneau

en: Ripple
fr_FR: Ondulation

en: Roadmap
fr_FR: Feuille de route

en: Role
fr_FR: Rôle

en: Roles
fr_FR: Rôles

en: Roller
fr_FR: Rouleau

en: Root container margin
fr_FR: Marge du conteneur racine

en: Root container padding
fr_FR: Remplissage du conteneur racine

en: Root container width
fr_FR: Largeur du conteneur racine

en: Rotate
fr_FR: Pivoter

en: Rotate X
fr_FR: Rotate x

en: Rotate Y
fr_FR: Rotate y

en: Rotate Z
fr_FR: Rotate z

en: Round
fr_FR: Rond

en: Row
fr_FR: Ligne

en: Row gap
fr_FR: Espace entre lignes

en: Rows
fr_FR: Lignes

en: Run only once
fr_FR: Exécuter une seule fois

en: Run this interaction if the following conditions are met.
fr_FR: Exécutez cette interaction si les conditions suivantes sont remplies.

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
fr_FR: L'exécution du %s détecte toutes les données Bricks obsolètes et les met automatiquement à jour avec la dernière syntaxe.

en: SSL certificate
fr_FR: Certificat SSL

en: SVG URL
fr_FR: URL SVG

en: SVG code
fr_FR: Code SVG

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
fr_FR: Les fichiers SVG décrivent des images au format XML et peuvent donc contenir du code malveillant. Avec %s activé, Bricks essaiera de nettoyer les fichiers SVG lors du téléchargement.

en: SVG files not imported for security reasons.
fr_FR: Fichiers SVG non importés pour des raisons de sécurité.

en: SVG logo: Set "Height" & "Width" in "px" value.
fr_FR: Logo SVG : Définissez la « Hauteur » et la « Largeur » en valeur « px ».

en: SVG uploads
fr_FR: Téléchargements SVG

en: Sale
fr_FR: Solde

en: Sale price typography
fr_FR: Typographie du prix de vente

en: Sale!
fr_FR: Promo !

en: Sample text
fr_FR: Exemple de texte

en: Sanitization method
fr_FR: Méthode d'assainissement

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Save %s data as Block editor data
fr_FR: Sauvegarde les données %s en tant que données de l'éditeur de blocs

en: Save IP address
fr_FR: Enregistrer l'adresse IP

en: Save Settings
fr_FR: Enregistrer les paramètres

en: Save Variables
fr_FR: Enregistrer les variables

en: Save as
fr_FR: Enregistrer sous

en: Save as component
fr_FR: Enregistrer comme composant

en: Save as template
fr_FR: Enregistrer comme modèle

en: Save changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Save draft
fr_FR: Enregistrer le brouillon

en: Save file
fr_FR: Sauvegarder le fichier

en: Save form submissions in database
fr_FR: Enregistrer les soumissions de formulaire dans la base de données

en: Save in custom directory
fr_FR: Sauvegarder dans un répertoire personnalisé

en: Save in media library
fr_FR: Sauvegarder dans la bibliothèque de médias

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
fr_FR: Enregistrer mon nom, mon e-mail et mon site web dans le navigateur pour mon prochain commentaire.

en: Save new style
fr_FR: Enregistrer un nouveau style

en: Save new title/permalink
fr_FR: Enregistrer le nouveau titre/permalien

en: Save style
fr_FR: Enregistrer le style

en: Save submission
fr_FR: Sauvegarder la soumission

en: Saved
fr_FR: Enregistré

en: Saved as template
fr_FR: Enregistré comme modèle

en: Scale
fr_FR: Échelle

en: Scale X
fr_FR: Scale x

en: Scale Y
fr_FR: Scale y

en: Scale color
fr_FR: Couleur de l'échelle

en: Scale down
fr_FR: Réduire

en: Scale length in px
fr_FR: Longueur de l'échelle en px

en: Scale type
fr_FR: Type de balance

en: Scales
fr_FR: Barème

en: Scan complete: %1$d orphaned elements found across %2$d posts.
fr_FR: Analyse terminée : %1$d éléments orphelins trouvés dans %2$d articles.

en: Scan your site for orphaned elements that may cause issues.
fr_FR: Analyse ton site à la recherche d'éléments orphelins qui pourraient causer des problèmes.

en: Scanning your entire site. This may take a moment.
fr_FR: Analyse de l'ensemble de votre site. Cela peut prendre un moment.

en: Schedule
fr_FR: Planifier

en: Schema
fr_FR: Schéma

en: Scope
fr_FR: Portée

en: Screen reader label for the marker. Set for better accessibility.
fr_FR: Étiquette pour le lecteur d'écran du marqueur. Définissez-la pour une meilleure accessibilité.

en: Screen width
fr_FR: Largeur d'écran mobile

en: Screenshots generated
fr_FR: Captures d'écran générées

en: Scroll
fr_FR: Défilement

en: Scroll offset
fr_FR: Décalage de défilement

en: Scroll snap
fr_FR: Accrochage au défilement

en: Scroll to
fr_FR: Défiler vers

en: Scroll to notice
fr_FR: Défiler jusqu'à la notification

en: Scroll to top
fr_FR: Faire défiler vers le haut

en: Scroll to top of popup when popup opens.
fr_FR: Faire défiler vers le haut de la fenêtre contextuelle lorsqu'elle s'ouvre.

en: Scroll to top when offcanvas opens.
fr_FR: Faire défiler vers le haut lorsque le hors-champ s'ouvre.

en: Scrolling background
fr_FR: Arrière-plan au défilement

en: Scrolling box shadow
fr_FR: Ombre de la boîte au défilement

en: Scrolling text color
fr_FR: Couleur du texte au défilement

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search ...
fr_FR: Rechercher ...

en: Search Custom Fonts
fr_FR: Rechercher des polices personnalisées

en: Search Template Bundles
fr_FR: Rechercher des bundles de templates

en: Search Template Tags
fr_FR: Rechercher des tags de template

en: Search Templates
fr_FR: Rechercher des templates

en: Search and replace label value.
fr_FR: Rechercher et remplacer la valeur de l'étiquette.

en: Search background color
fr_FR: Couleur de fond de la recherche

en: Search border
fr_FR: Bordure de la recherche

en: Search classes
fr_FR: Rechercher les cours

en: Search documentation
fr_FR: Rechercher dans la documentation

en: Search elements ..
fr_FR: Rechercher des éléments ..

en: Search for
fr_FR: Rechercher

en: Search for posts, pages, or custom post types
fr_FR: Rechercher des posts, des pages ou des types de posts personnalisés

en: Search options
fr_FR: Options de recherche

en: Search or create post
fr_FR: Rechercher ou créer un article

en: Search pages ..
fr_FR: Rechercher des pages ..

en: Search posts
fr_FR: Recherche des articles

en: Search posts/pages
fr_FR: Rechercher des articles/pages

en: Search results
fr_FR: Résultats de recherche

en: Search results for:
fr_FR: Résultats de recherche pour :

en: Search settings
fr_FR: Paramètres de recherche

en: Search site
fr_FR: Rechercher sur le site

en: Search tag
fr_FR: Rechercher un tag

en: Search templates ..
fr_FR: Rechercher des modèles ..

en: Search term
fr_FR: Terme de recherche

en: Search variable
fr_FR: Rechercher une variable

en: Searching
fr_FR: Recherche en cours

en: Secondary
fr_FR: Secondaire

en: Secondary color
fr_FR: Couleur secondaire

en: Security warning
fr_FR: Avertissement de sécurité

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Select Color
fr_FR: Sélectionner une couleur

en: Select HTML tags
fr_FR: Sélectionner les balises HTML

en: Select SVG Icons
fr_FR: Sélectionner des icônes SVG

en: Select a slide to show
fr_FR: Sélectionner une diapositive à afficher

en: Select a template or provide a custom text to show if this query doesn't return any results.
fr_FR: Sélectionnez un modèle ou fournissez un texte personnalisé à afficher si cette requête ne renvoie aucun résultat.

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
fr_FR: Sélectionnez un style de thème ou créez-en un nouveau pour styliser votre site web (%s).

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
fr_FR: Sélectionne la ou les actions que tu veux effectuer après que le formulaire a été soumis avec succès.

en: Select an icon library
fr_FR: Sélectionne une bibliothèque d'icônes

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
fr_FR: Sélectionnez et importez votre fichier JSON de paramètres depuis votre ordinateur.

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
fr_FR: Sélectionnez et importez votre fichier JSON/ZIP de modèle depuis votre ordinateur.

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
fr_FR: Sélectionnez une révision pour la prévisualiser. Cliquez sur « Appliquer » pour continuer l'édition de la révision sélectionnée. Cliquez sur « Annuler » pour continuer l'édition de la révision actuelle.

en: Select archive term
fr_FR: Sélectionner le terme d'archive

en: Select archive type
fr_FR: Sélectionner le type d'archive

en: Select author
fr_FR: Sélectionner l'auteur

en: Select class
fr_FR: Sélectionne la classe

en: Select classes
fr_FR: Cérémonies

en: Select color
fr_FR: Sélectionner une couleur

en: Select color palette
fr_FR: Sélectionner la palette de couleurs

en: Select condition
fr_FR: Sélectionner une condition

en: Select content type
fr_FR: Sélectionner le type de contenu

en: Select dynamic data
fr_FR: Sélectionner des données dynamiques

en: Select element structure
fr_FR: Sélectionner la structure de l'élément

en: Select end date
fr_FR: Sélectionner la date de fin

en: Select file
fr_FR: Sélectionner un fichier

en: Select file(s) to import
fr_FR: Sélectionner le(s) fichier(s) à importer

en: Select font file
fr_FR: Sélectionner un fichier de police

en: Select icon
fr_FR: Sélectionner une icône

en: Select icon library
fr_FR: Sélectionne la bibliothèque d'icônes

en: Select icon set
fr_FR: Sélectionner un ensemble d'icônes

en: Select image
fr_FR: Sélectionner une image

en: Select images
fr_FR: Sélectionner des images

en: Select individual
fr_FR: Sélectionner individuellement

en: Select items
fr_FR: Sélectionner des éléments

en: Select link type
fr_FR: Sélectionner le type de lien

en: Select multiple images
fr_FR: Sélectionne plusieurs images

en: Select nav menu
fr_FR: Sélectionner le menu de navigation

en: Select option
fr_FR: Sélectionner une option

en: Select options
fr_FR: Sélectionner les options

en: Select post
fr_FR: Sélectionnez l'article

en: Select post type
fr_FR: Sélectionner un type de publication

en: Select post types to edit with %s.
fr_FR: Sélectionnez les types de publications à éditer avec %s.

en: Select post/page
fr_FR: Sélectionner un article/une page

en: Select posts
fr_FR: Sélectionner des publications

en: Select posts/pages
fr_FR: Sélectionner des articles/pages

en: Select product type
fr_FR: Sélectionner le type de produit

en: Select products
fr_FR: Sélectionner les produits

en: Select query loop
fr_FR: Sélectionner la boucle de requête

en: Select shape
fr_FR: Sélectionner la forme

en: Select smallest breakpoint that this video should play at. Preview on frontend.
fr_FR: Sélectionne le plus petit point de rupture à partir duquel cette vidéo doit être lue. Prévisualise sur le frontend.

en: Select sort
fr_FR: Sélectionner le tri

en: Select start date
fr_FR: Sélectionner la date de début

en: Select taxonomies
fr_FR: Sélectionner des taxonomies

en: Select taxonomy
fr_FR: Taxanomie sélectionnée

en: Select template
fr_FR: Sélectionner un modèle

en: Select template tags
fr_FR: Sélectionner des tags de modèle

en: Select template to update
fr_FR: Sélectionner le modèle à mettre à jour

en: Select template type
fr_FR: Sélectionner le type de modèle

en: Select templates
fr_FR: Sélectionner des modèles

en: Select templates to exclude from remote template access.
fr_FR: Sélectionne les modèles à exclure de l'accès aux modèles à distance.

en: Select term
fr_FR: Sélectionner un terme

en: Select terms
fr_FR: Sélectionner des termes

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
fr_FR: Sélectionnez le texte sur le canevas pour le formater. Pour ajouter des titres, des paragraphes et des images, utilisez l'élément « Texte enrichi ».

en: Select the elements for which you want to remove the default margins.
fr_FR: Sélectionne les éléments pour lesquels tu veux supprimer les marges par défaut.

en: Select the node that you want to style inside the currently active element on the canvas.
fr_FR: Sélectionnez le nœud que vous souhaitez styliser à l'intérieur de l'élément actuellement actif sur le canvas.

en: Select the query this filter should target.
fr_FR: Sélectionnez la requête que ce filtre doit cibler.

en: Select the type of template you want to create:
fr_FR: Sélectionnez le type de modèle que vous voulez créer :

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
fr_FR: Sélectionnez le type de contenu à afficher sur le canevas, puis cliquez sur « APPLIQUER L'APERÇU » pour afficher le contenu sélectionné sur le canevas.

en: Select which post types can be edited using Bricks.
fr_FR: Sélectionne les types de publication qui peuvent être édités avec Bricks.

en: Select/enter unit
fr_FR: Sélectionner/saisir l'unité

en: Select/upload font variation
fr_FR: Sélectionner/téléverser une variation de police

en: Selected
fr_FR: Sélectionné

en: Selected classes
fr_FR: Classes sélectionnées

en: Selected elements
fr_FR: Éléments sélectionnés

en: Selected field
fr_FR: Champ sélectionné

en: Selected posts/pages will be accessible even when maintenance mode is active.
fr_FR: Les articles/pages sélectionnés seront accessibles même lorsque le mode maintenance est actif.

en: Selected sidebar has no active widgets.
fr_FR: La barre latérale sélectionnée n'a pas de widgets actifs.

en: Selected variables
fr_FR: Variables sélectionnées

en: Selecting an element in the structure panel scrolls it into view on the canvas.
fr_FR: La sélection d'un élément dans le panneau de structure le fait défiler dans la vue sur le canvas.

en: Selection
fr_FR: Sélection

en: Selector
fr_FR: Sélecteur

en: Selector detector
fr_FR: Détecteur de sélecteur

en: Selector exists
fr_FR: Le sélecteur existe

en: Selectors
fr_FR: Sélecteurs

en: Self
fr_FR: Soi-même

en: Semi Bold
fr_FR: Semi-gras

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Send WordPress notification
fr_FR: Envoyer une notification WordPress

en: Send an email to every newly registered user with an activation link that must be clicked to activate their account.
fr_FR: Envoie un courriel à chaque utilisateur nouvellement inscrit avec un lien d'activation sur lequel il doit cliquer pour activer son compte.

en: Send email to %s
fr_FR: Envoyer un e-mail à %s

en: Send to custom email address
fr_FR: Envoyer à une adresse email personnalisée

en: Send to email address
fr_FR: Envoyer à l'adresse email

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
fr_FR: Clé API Sendgrid requise ! Ajoutez la clé dans le tableau de bord sous : %s

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
fr_FR: Séparez les mots-clés par des virgules. Aide le moteur de recherche à déterminer le sujet d'une page.

en: Separate value & label by ":".
fr_FR: Sépare la valeur et l'étiquette par « : ».

en: Separate values by comma.
fr_FR: Sépare les valeurs par des virgules.

en: Separated by space. Without class dot.
fr_FR: Séparées par un espace. Sans le point de la classe.

en: Separator
fr_FR: Séparateur

en: Separator color
fr_FR: Couleur du séparateur

en: Sepia
fr_FR: Sépia

en: September
fr_FR: Septembre

en: Server Environment
fr_FR: Environnement du serveur

en: Server info
fr_FR: Informations sur le serveur

en: Server-side render not available
fr_FR: Le rendu côté serveur n'est pas disponible

en: Session storage
fr_FR: Stockage de session

en: Set "Align items" under "Mobile menu" instead.
fr_FR: Définissez « Aligner les éléments » sous « Menu mobile » à la place.

en: Set "ID" on items above to open via anchor link.
fr_FR: Définissez l'« ID » sur les éléments ci-dessus pour ouvrir via un lien d'ancrage.

en: Set "ID" on tab menu "Div" to open a tab via anchor link.
fr_FR: Définissez un « ID » sur le menu d'onglets « Div » pour ouvrir un onglet via un lien d'ancrage.

en: Set "Icon" as video play button for a better user experience.
fr_FR: Définissez « Icône » comme bouton de lecture vidéo pour une meilleure expérience utilisateur.

en: Set "Top" value to make this element "sticky".
fr_FR: Définissez la valeur « Haut » pour rendre cet élément « collant ».

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
fr_FR: Définis %s par rôle d'utilisateur. Pour définir l'accès pour un utilisateur spécifique, modifie directement le profil de l'utilisateur.

en: Set Unsplash API Key
fr_FR: Définir la clé API Unsplash

en: Set a specific height for your template manager thumbnails in the builder. Thumbnails exceeding this height auto-scroll on mouseover.
fr_FR: Définis une hauteur spécifique pour les miniatures de ton gestionnaire de modèles dans le constructeur. Les miniatures dépassant cette hauteur défilent automatiquement au survol de la souris.

en: Set attribute
fr_FR: Définir l'attribut

en: Set clause name to be used as "Order by" parameter.
fr_FR: Définissez le nom de la clause à utiliser comme paramètre « Trier par ».

en: Set code execution capability for individual users by editing their user profile.
fr_FR: Définissez la capacité d'exécution de code pour les utilisateurs individuels en modifiant leur profil.

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
fr_FR: Définissez la ou les condition(s) pour appliquer le style de thème sélectionné à l'ensemble de votre site web ou à certaines zones.

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
fr_FR: Définissez les conditions pour afficher le modèle sur des zones spécifiques de votre site.

en: Set conditions
fr_FR: Définir les conditions

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
fr_FR: Définir une destination de lien personnalisée pour le logo de la barre d'outils du constructeur.

en: Set for better in-builder performance. Using dynamic data tags like {cf_my_wordpress_field} is still possible.
fr_FR: Régler pour de meilleures performances dans le constructeur. L'utilisation de balises de données dynamiques comme {cf_my_wordpress_field} reste possible.

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
fr_FR: Définir pour de meilleures performances si vous n'exécutez pas de code jQuery antérieur à la version 1.9.

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
fr_FR: Définir pour de meilleures performances si vous n'utilisez pas d'intégrations, comme les vidéos YouTube, sur votre site.

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
fr_FR: Définir pour de meilleures performances si vous n'utilisez pas d'emojis sur votre site.

en: Set for video SEO best practices via poster attribute on the video tag. If the source is Youtube or Vimeo, it will be used as preview image.
fr_FR: Défini pour les meilleures pratiques de référencement vidéo via l'attribut poster sur la balise vidéo. Si la source est Youtube ou Vimeo, elle sera utilisée comme image de prévisualisation.

en: Set globally under %s
fr_FR: Défini globalement sous %s

en: Set if this element doesn't contain any descriptive text.
fr_FR: À définir si cet élément ne contient pas de texte descriptif.

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
fr_FR: Définir si vous n'utilisez pas de polices Google ou si vous avez téléchargé et hébergez vous-même les polices Google en tant que « Polices personnalisées ».

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
fr_FR: Définir si vous avez des problèmes avec le chargement paresseux intégré de Bricks.

en: Set if your dynamic data in AJAX popup is rendered incorrectly.
fr_FR: À définir si vos données dynamiques dans la fenêtre AJAX sont mal rendues.

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
fr_FR: Définissez les contrôles individuels du lecteur vidéo sous : Paramètres > Styles du thème > Élément - Vidéo

en: Set interactions for this popup.
fr_FR: Définir les interactions pour cette fenêtre contextuelle.

en: Set maximum number of form submissions that you want to store in the database.
fr_FR: Définissez le nombre maximum de soumissions de formulaire que vous souhaitez stocker dans la base de données.

en: Set number of columns on smaller breakpoints.
fr_FR: Définir le nombre de colonnes sur les points de rupture plus petits.

en: Set only width generates 16:9 ratio videos.
fr_FR: Définir uniquement la largeur génère des vidéos au format 16:9.

en: Set options as %s
fr_FR: Définis les options comme %s

en: Set source image at base breakpoint to use main image as fallback image.
fr_FR: Définissez l'image source au point de rupture de base pour utiliser l'image principale comme image de secours.

en: Set template style
fr_FR: Définir le style du modèle

en: Set the builder language direction.
fr_FR: Définir la direction de la langue du constructeur.

en: Set the builder language.
fr_FR: Définis la langue du constructeur.

en: Set the default field value/content.
fr_FR: Définis la valeur/le contenu par défaut du champ.

en: Set the key you used for the offset. Example: limit = 20 set on query parameter, Page parameter is "skip", set this offset key as "limit". Clicking page 3 on the pagination element will generate the final URL as https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20
fr_FR: Définis la clé que tu as utilisée pour le décalage. Exemple : limite = 20 définie dans le paramètre de la requête, le paramètre de la page est "skip", définir cette clé de décalage comme "limite". En cliquant sur la page 3 de l'élément de pagination, tu obtiendras l'URL finale suivante : https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20

en: Set the required password under Settings > Template settings > Password protection for template-wide protection, or set an individual password directly for each post/page.
fr_FR: Définissez le mot de passe requis dans Paramètres > Paramètres du template > Protection par mot de passe pour une protection globale du template, ou définissez un mot de passe individuel directement pour chaque article/page.

en: Set the status of each element, native and custom, in the builder and frontend.
fr_FR: Définissez le statut de chaque élément, natif et personnalisé, dans le constructeur et le frontend.

en: Set to "0" to disable default animations.
fr_FR: Mettez à « 0 » pour désactiver les animations par défaut.

en: Set to "0s" to disable open/close animation.
fr_FR: Réglez sur « 0s » pour désactiver l'animation d'ouverture/fermeture.

en: Set to "50%" to scroll active element into center or "off" to disable auto-scroll.
fr_FR: Régler sur « 50 % » pour faire défiler l'élément actif au centre ou sur « off » pour désactiver le défilement automatique.

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
fr_FR: Définis sur « Fixe » pour un effet parallaxe.

en: Set to 0 to disable caching. Default is 300 seconds (five minutes).
fr_FR: Mets la valeur 0 pour désactiver la mise en cache. La valeur par défaut est de 300 secondes (cinq minutes).

en: Set to improve performance by caching query loops. This is particularly useful when your query loop arguments remain relatively unchanged. For optimal functionality, ensure that server object caching is enabled for persistent caching. Disable this setting if you experience any unexpected query results.
fr_FR: Configuré pour améliorer les performances en mettant en cache les boucles de requêtes. C'est particulièrement utile lorsque les arguments de vos boucles de requêtes restent relativement inchangés. Pour un fonctionnement optimal, assurez-vous que la mise en cache des objets du serveur est activée pour un cache persistant. Désactivez ce paramètre si vous rencontrez des résultats de requêtes inattendus.

en: Set to load %s in the builder to improve compatibility in older browsers. Not recommended to enable for modern browsers due to potential performance impact.
fr_FR: Régler pour charger %s dans le constructeur afin d'améliorer la compatibilité avec les anciens navigateurs. Non recommandé pour les navigateurs modernes en raison de l'impact potentiel sur les performances.

en: Set to show the responsive indicator next to controls that can have different values at each breakpoint.
fr_FR: Régler pour afficher l'indicateur responsive à côté des contrôles qui peuvent avoir différentes valeurs à chaque point de rupture.

en: Set up your own capabilities with the exact permissions you want to allow. Then assign it to specific user roles from the "Builder Access" dropdown below.
fr_FR: Configure tes propres capacités avec les permissions exactes que tu souhaites autoriser. Attribue-les ensuite à des rôles d'utilisateur spécifiques dans le menu déroulant « Accès au constructeur » ci-dessous.

en: Set who can bypass maintenance mode. To grant bypass privileges to a specific user, modify the user's profile settings directly.
fr_FR: Définissez qui peut contourner le mode maintenance. Pour accorder des privilèges de contournement à un utilisateur spécifique, modifiez directement les paramètres du profil de l'utilisateur.

en: Sets direction to row
fr_FR: Définit la direction en ligne

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings imported
fr_FR: Paramètres importés

en: Settings resetted
fr_FR: Paramètres réinitialisés

en: Settings saved
fr_FR: Paramètres enregistrés

en: Shape
fr_FR: Forme

en: Shape Dividers
fr_FR: Séparateurs de forme

en: Shape dividers
fr_FR: Séparateurs de forme

en: Share on %s
fr_FR: Partager sur %s

en: Share via
fr_FR: Partager via

en: Share via email
fr_FR: Partager par e-mail

en: Shop template
fr_FR: Modèle de boutique

en: Shortcode content is empty
fr_FR: Le contenu du shortcode est vide

en: Shortcuts
fr_FR: Raccourcis

en: Show
fr_FR: Afficher

en: Show After Grid
fr_FR: Afficher après la grille

en: Show Before Grid
fr_FR: Afficher avant la grille

en: Show again after .. hours
fr_FR: Afficher à nouveau après .. heures

en: Show all
fr_FR: Tout afficher

en: Show all fonts
fr_FR: Afficher toutes les polices

en: Show arrows
fr_FR: Afficher les flèches

en: Show artist
fr_FR: Afficher l'artiste

en: Show at breakpoint
fr_FR: Afficher au point de rupture

en: Show author
fr_FR: Afficher l'auteur

en: Show avatar
fr_FR: Afficher l'avatar

en: Show badge if product is less than .. days old.
fr_FR: Afficher le badge si le produit a moins de .. jours.

en: Show bio
fr_FR: Afficher la bio

en: Show cart cross-sells
fr_FR: Afficher les ventes croisées du panier

en: Show count
fr_FR: Afficher le nombre

en: Show cross-sell products
fr_FR: Montrer les produits de vente croisée

en: Show custom element names
fr_FR: Afficher les noms d'éléments personnalisés

en: Show date
fr_FR: Afficher la date

en: Show default element names
fr_FR: Afficher les noms d'éléments par défaut

en: Show different images per breakpoint.
fr_FR: Afficher différentes images par point de rupture.

en: Show dots
fr_FR: Afficher les points

en: Show dynamic data key in dropdown
fr_FR: Afficher la clé de données dynamiques dans le menu déroulant

en: Show element
fr_FR: Afficher l'élément

en: Show empty
fr_FR: Afficher vide

en: Show empty stars
fr_FR: Afficher les étoiles vides

en: Show empty terms
fr_FR: Afficher les termes vides

en: Show excerpt
fr_FR: Afficher l'extrait

en: Show favorites only
fr_FR: Afficher uniquement les favoris

en: Show featured image
fr_FR: Afficher l'image mise en avant

en: Show flags
fr_FR: Afficher les drapeaux

en: Show for class conflicts
fr_FR: Afficher pour les conflits de classes

en: Show for new & conflicting classes
fr_FR: Afficher pour les classes nouvelles et conflictuelles

en: Show for new classes
fr_FR: Afficher pour les nouvelles classes

en: Show friends' photos
fr_FR: Afficher les photos des amis

en: Show fullscreen
fr_FR: Afficher en plein écran

en: Show if any value exists
fr_FR: Afficher si une valeur existe

en: Show if non-base breakpoint value exists
fr_FR: Afficher si une valeur de point de rupture non-base existe

en: Show image
fr_FR: Afficher l'image

en: Show info
fr_FR: Afficher les infos

en: Show label
fr_FR: Afficher l'étiquette

en: Show labels
fr_FR: Afficher les étiquettes

en: Show link to author posts
fr_FR: Afficher le lien vers les publications de l'auteur

en: Show name
fr_FR: Afficher le nom

en: Show names
fr_FR: Afficher les noms

en: Show navigation
fr_FR: Afficher la navigation

en: Show notice
fr_FR: Afficher la notification

en: Show on all responsive controls
fr_FR: Afficher sur tous les contrôles responsives

en: Show on hover
fr_FR: Afficher au survol

en: Show only active dropdown. Toggle on click. Inner dropdowns inherit multilevel.
fr_FR: Afficher uniquement le menu déroulant actif. Basculer au clic. Les menus déroulants internes héritent du multiniveau.

en: Show only featured
fr_FR: Voir seulement "A la une"

en: Show parent posts
fr_FR: Afficher les publications parentes

en: Show parent terms
fr_FR: Afficher les termes parents

en: Show password
fr_FR: Afficher le mot de passe

en: Show percentage
fr_FR: Afficher le pourcentage

en: Show popup
fr_FR: Afficher la fenêtre contextuelle

en: Show post type archive
fr_FR: Afficher l'archive de type de publication

en: Show products related
fr_FR: Afficher les produits liés

en: Show quantity input field in product loop
fr_FR: Afficher le champ de saisie de quantité dans la boucle de produits

en: Show query loop type
fr_FR: Afficher le type de boucle de requête

en: Show required asterisk
fr_FR: Afficher l'astérisque obligatoire

en: Show tabs
fr_FR: Afficher les onglets

en: Show taxonomy
fr_FR: Afficher la taxonomie

en: Show tips
fr_FR: Afficher les astuces

en: Show title
fr_FR: Afficher le titre

en: Show under
fr_FR: Afficher sous

en: Show up-sell products
fr_FR: Montre des produits de vente incitative

en: Shows when popup content is fetched via AJAX.
fr_FR: S'affiche lorsque le contenu du popup est récupéré via AJAX.

en: Shows when using infinite scroll, load more interaction, AJAX pagination.
fr_FR: S'affiche lors de l'utilisation du défilement infini, de l'interaction de chargement, de la pagination AJAX.

en: Shuffle
fr_FR: Mélanger

en: Sidebar
fr_FR: Barre latérale

en: Sidebar deleted.
fr_FR: Barre latérale supprimée.

en: Sidebar name *
fr_FR: Nom de la barre latérale *

en: Sidebars
fr_FR: Barres latérales

en: Sign all
fr_FR: Tout signer

en: Sign code
fr_FR: Signer le code

en: Simple product
fr_FR: Produit simple

en: Single
fr_FR: Unique

en: Single product
fr_FR: Produit individuel

en: Single product template
fr_FR: Modèle de produit unique

en: Site Address
fr_FR: Adresse du site

en: Site URL
fr_FR: URL du site

en: Site background
fr_FR: Arrière-plan du site

en: Site border
fr_FR: Bordure du site

en: Site layout
fr_FR: Mise en page du site

en: Site tagline
fr_FR: Slogan du site

en: Site title
fr_FR: Titre du site

en: Size
fr_FR: Taille

en: Size - Default
fr_FR: Taille - par défaut

en: Size - Extra Large
fr_FR: Taille - extra large

en: Size - Large
fr_FR: Taille - grande

en: Size - Medium
fr_FR: Taille - moyenne

en: Size - Small
fr_FR: Taille - petite

en: Sizing
fr_FR: Dimensionnement

en: Skew
fr_FR: Inclinaison

en: Skew X
fr_FR: Skew x

en: Skew Y
fr_FR: Skew y

en: Skillful
fr_FR: Habile

en: Skin
fr_FR: Apparence

en: Skip
fr_FR: Passer

en: Skip & Deactivate
fr_FR: Passer et désactiver

en: Skip class import
fr_FR: Ignorer l'importation des classes

en: Skip to footer
fr_FR: Passer au pied de page

en: Skip to main content
fr_FR: Passer au contenu principal

en: Slide
fr_FR: Diapositive

en: Slide from left
fr_FR: Glisser depuis la gauche

en: Slide from right
fr_FR: Glisser depuis la droite

en: Slide up after
fr_FR: Glisser vers le haut après

en: Slider
fr_FR: Curseur

en: Slides
fr_FR: Diapositives

en: Slow
fr_FR: Lent

en: Small
fr_FR: Petit

en: Small header
fr_FR: Petit en-tête

en: Smooth scroll
fr_FR: Défilement fluide

en: Snap
fr_FR: Accrocher

en: Snapping elements selector
fr_FR: Sélecteur d'éléments d'accrochage

en: Social Sharing
fr_FR: Partage social

en: Social media
fr_FR: Réseaux sociaux

en: Solid
fr_FR: Solide

en: Something went wrong.
fr_FR: Une erreur s'est produite.

en: Sorry, but no site URL has been provided.
fr_FR: Désolé, mais aucune URL de site n'a été fournie.

en: Sorry, but we could not subscribe you.
fr_FR: Désolé, mais nous n'avons pas pu vous inscrire.

en: Sort
fr_FR: Trier

en: Sort by
fr_FR: Trier par

en: Sort by average rating
fr_FR: Trier par note moyenne

en: Sort by latest
fr_FR: Trier par plus récent

en: Sort by options
fr_FR: Options de tri

en: Sort by popularity
fr_FR: Trier par popularité

en: Sort by price: high to low
fr_FR: Trier par prix : décroissant

en: Sort by price: low to high
fr_FR: Trier par prix : croissant

en: Sort options
fr_FR: Trier les options

en: Space
fr_FR: Espace

en: Space around
fr_FR: Espace autour

en: Space between
fr_FR: Espace entre

en: Space between header and footer.
fr_FR: Espace entre l'en-tête et le pied de page.

en: Space evenly
fr_FR: Espace uniformément

en: Space-separated list of CSS classes to add to the <body> tag of this page.
fr_FR: Liste de classes CSS séparées par des espaces à ajouter à la balise <body> de cette page.

en: Spacing
fr_FR: Espacement

en: Spam protection
fr_FR: Protection anti-spam

en: Speed
fr_FR: Vitesse

en: Speed in ms
fr_FR: Vitesse en ms

en: Spellcheck
fr_FR: Vérification orthographique

en: Spread
fr_FR: Étalement

en: Square
fr_FR: Carré

en: Standard fonts
fr_FR: Polices standard

en: Star color
fr_FR: Couleur des étoiles

en: Stars
fr_FR: Étoiles

en: Start
fr_FR: Début

en: Start animation
fr_FR: Démarrer l'animation

en: Start autoplay
fr_FR: Démarrer la lecture automatique

en: Start date
fr_FR: Date de début

en: Start delay in ms
fr_FR: Délai de début en ms

en: Start display at breakpoint
fr_FR: Commencer l'affichage au point de rupture

en: Start index
fr_FR: Index de départ

en: Start play at
fr_FR: Commencer la lecture à

en: Start time
fr_FR: Heure de début

en: Starting angle in º
fr_FR: Angle de départ en º

en: Static
fr_FR: Statique

en: Static dropdown content always toggles on click, not hover.
fr_FR: Le contenu déroulant statique bascule toujours au clic, pas au survol.

en: Status
fr_FR: Statut

en: Status bar
fr_FR: Barre d'état

en: Statuses
fr_FR: Statuts

en: Step
fr_FR: Pas

en: Sticky
fr_FR: Collant

en: Sticky header
fr_FR: En-tête fixe

en: Sticky on scroll
fr_FR: Fixe au défilement

en: Stock management not enabled for this product.
fr_FR: La gestion des stocks n'est pas activée pour ce produit.

en: Stop
fr_FR: Arrêter

en: Stop on last slide
fr_FR: Arrêt sur la dernière diapositive

en: Street View Control
fr_FR: Contrôle Street View

en: Stretch
fr_FR: Étirer

en: Strike
fr_FR: Barrer

en: Strikethrough
fr_FR: Barré

en: Strings
fr_FR: Chaînes

en: Stroke
fr_FR: Trait

en: Stroke #2
fr_FR: #2 du trait

en: Stroke color
fr_FR: Couleur du contour

en: Stroke width
fr_FR: Largeur du contour

en: Structure panel
fr_FR: Panneau de structure

en: Stunning
fr_FR: Époustouflant

en: Style notices globally under Settings > Theme Styles > WooCommerce - Notice.
fr_FR: Stylisez les notifications globalement sous Paramètres > Styles du thème > WooCommerce - Notification.

en: Style saved
fr_FR: Style enregistré

en: Stylesheet
fr_FR: Feuille de style

en: Stylesheets (default)
fr_FR: Feuilles de style (par défaut)

en: Sub menu
fr_FR: Sous-menu

en: Sub menu, mega menu, or multilevel area.
fr_FR: Zone de sous-menu, mega menu ou multiniveau.

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
fr_FR: La soumission a échoué. Recharge la page et essaie de soumettre à nouveau le formulaire.

en: Submit
fr_FR: Soumettre

en: Submit & Deactivate
fr_FR: Soumettre et désactiver

en: Submit Comment
fr_FR: Envoyer le commentaire

en: Submit button
fr_FR: Bouton d'envoi

en: Subtitle
fr_FR: Sous-titre

en: Subtitle goes here
fr_FR: Le sous-titre va ici

en: Subtitle typography
fr_FR: Typographie du sous-titre

en: Subtitles typography
fr_FR: Typographie des sous-titres

en: Subtotal
fr_FR: Sous-total

en: Success
fr_FR: Succès

en: Success color
fr_FR: Couleur de succès

en: Success message
fr_FR: Message de succès

en: Successful
fr_FR: Réussi

en: Successfully removed %1$d orphaned elements across %2$d posts.
fr_FR: %1$d Éléments orphelins supprimés avec succès dans %2$d articles.

en: Suffix
fr_FR: Suffixe

en: Suffix block
fr_FR: Bloc suffixe

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Superb
fr_FR: Superbe

en: Supported field types
fr_FR: Types de champs pris en charge

en: Supported filters
fr_FR: Filtres pris en charge

en: Suppress PHP errors
fr_FR: Supprimer les erreurs PHP

en: Sure thing
fr_FR: Bien sûr

en: Sure?
fr_FR: Êtes-vous sûr ?

en: Swatch type
fr_FR: Type de nuancier

en: Sweet
fr_FR: Génial

en: Switch
fr_FR: Changer

en: Sync fonts
fr_FR: Synchroniser les polices

en: Sync global classes
fr_FR: Synchroniser les classes globales

en: Sync with query
fr_FR: Synchroniser avec la requête

en: System Information
fr_FR: Informations système

en: TIME
fr_FR: HEURE

en: Tab
fr_FR: Onglet

en: Tab 1
fr_FR: Onglet 1

en: Tab 1 label
fr_FR: Étiquette de l'onglet 1

en: Tab 2
fr_FR: Onglet 2

en: Tab 2 label
fr_FR: Étiquette de l'onglet 2

en: Tab content
fr_FR: Contenu de l'onglet

en: Tab menu
fr_FR: Menu d'onglets

en: Table
fr_FR: Tableau

en: Table background
fr_FR: Arrière-plan du tableau

en: Table border
fr_FR: Bordure du tableau

en: Table box shadow
fr_FR: Ombre du tableau

en: Table of contents
fr_FR: Table des matières

en: Tablet
fr_FR: Tablette

en: Tablet portrait
fr_FR: Tablette portrait

en: Tabs
fr_FR: Onglets

en: Tag cloud
fr_FR: Nuage de tags

en: Tag: %s
fr_FR: Tag : %s

en: Tags
fr_FR: Étiquettes

en: Take over
fr_FR: Prendre le contrôle

en: Target
fr_FR: Cible

en: Target a "CSS selector" on "Hide popup", but not a popup directly! As this action runs after the popup has been closed.
fr_FR: Ciblez un « sélecteur CSS » sur « Masquer la fenêtre contextuelle », mais pas directement une fenêtre contextuelle ! Cette action s'exécute après la fermeture de la fenêtre contextuelle.

en: Target form selector
fr_FR: Sélecteur de formulaire cible

en: Target interaction ID
fr_FR: ID d'interaction cible

en: Target query
fr_FR: Requête cible

en: Target query has not been set. Without connecting a filter to a query, the filter has no effect.
fr_FR: La requête cible n'a pas été définie. Sans connecter un filtre à une requête, le filtre n'a aucun effet.

en: Taxonomies related posts must have in common.
fr_FR: Taxonomies que les publications connexes doivent avoir en commun.

en: Taxonomy
fr_FR: Taxonomie

en: Taxonomy query
fr_FR: Requête de taxonomie

en: Taxonomy slug
fr_FR: Slug de taxonomie

en: Team Members
fr_FR: Membres de l'équipe

en: Team member
fr_FR: Membre de l'équipe

en: Team members
fr_FR: Membres de l'équipe

en: Telephone
fr_FR: Téléphone

en: Template & post password
fr_FR: Mot de passe du template et de l'article

en: Template Bundle
fr_FR: Bundle de templates

en: Template Bundles
fr_FR: Bundles de templates

en: Template Tag
fr_FR: Tag de template

en: Template Tags
fr_FR: Tags de template

en: Template bundle
fr_FR: Bundle de templates

en: Template created
fr_FR: Template créé

en: Template deleted
fr_FR: Template supprimé

en: Template has not been published.
fr_FR: Le template n'a pas été publié.

en: Template imported
fr_FR: Template importé

en: Template insert failed: This template has no data
fr_FR: Échec de l'insertion du template : Ce template n'a pas de données

en: Template inserted
fr_FR: Template inséré

en: Template manager thumbnail height
fr_FR: Hauteur de la vignette du gestionnaire de templates

en: Template overridden
fr_FR: Template remplacé

en: Template password
fr_FR: Mot de passe du template

en: Template saved
fr_FR: Template enregistré

en: Template screenshot generation is disabled.
fr_FR: La génération de captures d'écran du template est désactivée.

en: Template screenshots
fr_FR: Captures d'écran du template

en: Template screenshots deleted
fr_FR: Captures d'écran du template supprimées

en: Template settings
fr_FR: Paramètres du template

en: Template tag
fr_FR: Tag de template

en: Template tags
fr_FR: Tags de template

en: Template thumbnail column
fr_FR: Colonne de vignettes du template

en: Template title
fr_FR: Titre du template

en: Template type
fr_FR: Type de template

en: Term
fr_FR: Terme

en: Term ID
fr_FR: ID terme

en: Term archive URL
fr_FR: URL d'archive du terme

en: Term count
fr_FR: Nombre de termes

en: Term description
fr_FR: Description du terme

en: Term group
fr_FR: Groupe du terme

en: Term id
fr_FR: ID du terme

en: Term meta
fr_FR: Méta-données du terme

en: Term name
fr_FR: Nom du terme

en: Term slug
fr_FR: Slug du terme

en: Term taxonomy ID
fr_FR: ID de la taxonomie du terme

en: Term taxonomy slug
fr_FR: Slug de la taxonomie du terme

en: Terms
fr_FR: Termes

en: Testimonial
fr_FR: Témoignage

en: Testimonials
fr_FR: Témoignages

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text align
fr_FR: Alignement du texte

en: Text block
fr_FR: Bloc de texte

en: Text color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text decoration
fr_FR: Décoration du texte

en: Text editor
fr_FR: Éditeur de texte

en: Text link
fr_FR: Lien texte

en: Text list
fr_FR: Liste de texte

en: Text padding
fr_FR: Remplissage du texte

en: Text shadow
fr_FR: Ombre du texte

en: Text to display when hovering over the field.
fr_FR: Texte à afficher lors du survol du champ.

en: Text transform
fr_FR: Transformation du texte

en: Text wrap
fr_FR: Retour à la ligne

en: Textarea
fr_FR: Zone de texte

en: Thank you
fr_FR: Merci

en: Thank you for your message
fr_FR: Merci pour votre message

en: The "Enable AJAX add to cart buttons on archives" WooCommerce setting must also be active.
fr_FR: Le paramètre WooCommerce « Activer les boutons d'ajout au panier AJAX sur les archives » doit également être actif.

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
fr_FR: Les articles « Fonctionnalités » couvrent des sujets tels que l'intégration Unsplash, le code personnalisé (CSS & JS), les dégradés, les barres latérales, les diviseurs de forme, les éléments globaux, etc.

en: The URL to send the form data to.
fr_FR: L'URL à laquelle envoyer les données du formulaire.

en: The active theme has no sidebars defined.
fr_FR: Le thème actif n'a pas de barres latérales définies.

en: The custom video player is only applicable to "Media" or "File URL" video source.
fr_FR: Le lecteur vidéo personnalisé n'est applicable qu'à la source vidéo « Média » ou « URL du fichier ».

en: The dynamic data is empty.
fr_FR: Les données dynamiques sont vides.

en: The executed code will run on your site! Only add code that you consider safe.
fr_FR: Le code exécuté fonctionnera sur votre site ! N'ajoutez que du code que vous considérez sûr.

en: The field "%s" exceeds the allowed maximum length of %2$d characters.
fr_FR: Le champ « %s » dépasse la longueur maximale autorisée de %%2$d caractères.

en: The following classes have been modified by the user below since your last save. Accept or discard those changes to continue your save.
fr_FR: Les classes suivantes ont été modifiées par l'utilisateur ci-dessous depuis votre dernière sauvegarde. Acceptez ou rejetez ces modifications pour continuer votre sauvegarde.

en: The form is not rendered if the current user is lacking the required capability.
fr_FR: Le formulaire n'est pas affiché si l'utilisateur actuel n'a pas les capacités requises.

en: The full URL of the API endpoint you want to retrieve data.
fr_FR: L'URL complète du point de terminaison de l'API dont tu veux récupérer les données.

en: The query element doesn't exist.
fr_FR: L'élément de requête n'existe pas.

en: The query filter database is outdated. Please click "Regenerate filter index" button to update it.
fr_FR: La base de données des filtres de requête est obsolète. Veuillez cliquer sur le bouton « Régénérer l'index des filtres » pour la mettre à jour.

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
fr_FR: Le site dont vous demandez les modèles a désactivé l'accès à ses modèles.

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
fr_FR: Le site dont vous demandez les modèles nécessite un mot de passe pour les modèles distants.

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
fr_FR: Le nom de style saisi existe déjà. Veuillez choisir un nom différent.

en: The value is automatically populated based on the font-size in percentage that you have set under Theme Styles > Typography > HTML: font-size. For an HTML font-size of 100%, the value is 16, if the HTML font-size is 62.5%, the value is 10, and so on. If left empty, your fluid typography unit will be "px" instead of "rem".
fr_FR: La valeur est automatiquement remplie en fonction de la taille de police en pourcentage que tu as définie sous Theme Styles > Typography > HTML : font-size. Pour une taille de police HTML de 100 %, la valeur est 16, si la taille de police HTML est de 62,5 %, la valeur est 10, et ainsi de suite. Si elle est laissée vide, l'unité de typographie fluide sera "px" au lieu de "rem".

en: The video <iframe> is lazy loaded after clicking the preview image.
fr_FR: L'<iframe> de la vidéo est chargé de manière différée après avoir cliqué sur l'image de prévisualisation.

en: The webhook endpoint(s) to send the submitted form data to.
fr_FR: Le(s) point(s) de terminaison webhook pour envoyer les données du formulaire soumis.

en: Theme
fr_FR: Thème

en: Theme Information
fr_FR: Informations sur le thème

en: Theme Style
fr_FR: Style du thème

en: Theme Styles
fr_FR: Styles du thème

en: Theme author
fr_FR: Auteur du thème

en: Theme author URI
fr_FR: URI de l'auteur du thème

en: Theme is child theme
fr_FR: Le thème est un thème enfant

en: Theme name
fr_FR: Nom du thème

en: Theme style created
fr_FR: Style de thème créé

en: Theme style deleted
fr_FR: Style de thème supprimé

en: Theme styles
fr_FR: Styles de thème

en: Theme version
fr_FR: Version du thème

en: There is an "Activation status" column under "Users", where you can manually set the status to active/inactive and resend the activation email.
fr_FR: Il y a une colonne "Statut d'activation" sous "Utilisateurs", où tu peux régler manuellement le statut sur actif/inactif et renvoyer l'e-mail d'activation.

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
fr_FR: Il existe une sauvegarde automatique plus récente que la version que vous consultez actuellement.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
fr_FR: Il n'y a pas d'extrait car cet article est protégé.

en: These parameters will be added to the API request URL.
fr_FR: Ces paramètres seront ajoutés à l'URL de la requête API.

en: These styles also apply to all Gutenberg captions.
fr_FR: Ces styles s'appliquent également à toutes les légendes Gutenberg.

en: These styles will also apply to all Gutenberg captions.
fr_FR: Ces styles s'appliqueront également à toutes les légendes de Gutenberg.

en: Thin
fr_FR: Fin

en: This %s component is not enabled for use in the block editor. Ask your site administrator to enable this component for use in the block editor.
fr_FR: Ce composant %s n'est pas activé pour être utilisé dans l'éditeur de blocs. Demande à l'administrateur de ton site d'activer ce composant pour qu'il puisse être utilisé dans l'éditeur de blocs.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
fr_FR: Ce contenu est protégé par mot de passe. Pour le voir, veuillez entrer votre mot de passe ci-dessous :

en: This data will be used in your query.
fr_FR: Ces données seront utilisées dans ta requête.

en: This dataset has unsaved changes
fr_FR: Ce jeu de données contient des modifications non sauvegardées

en: This element works alongside a "Map" element when "Sync with query" has been set. An invisible <template> node is generated that stores location data. Allowing the map to retrieve and display markers dynamically.
fr_FR: Cet élément fonctionne avec un élément « Carte » lorsque « Synchroniser avec la requête » a été défini. Un nœud <template> invisible est généré pour stocker les données de localisation, permettant à la carte de récupérer et d'afficher dynamiquement les marqueurs.

en: This feature affects all new user registrations, not just those submitted via the Form element.
fr_FR: Cette fonctionnalité concerne tous les nouveaux enregistrements d'utilisateurs, et pas seulement ceux qui sont soumis via l'élément Formulaire.

en: This icon set is currently disabled and hidden from the icon dropdown menu. However, any existing icons from this set will still display on your site.
fr_FR: Ce jeu d'icônes est actuellement désactivé et masqué dans le menu déroulant des icônes. Cependant, les icônes existantes de ce jeu s'afficheront toujours sur votre site.

en: This is an experimental feature. Query filters and components are not supported when using API requests.
fr_FR: Il s'agit d'une fonctionnalité expérimentale. Les filtres de requête et les composants ne sont pas pris en charge lors de l'utilisation des requêtes API.

en: This page is built with %s.
fr_FR: Cette page est construite avec %s.

en: This post has no %s terms.
fr_FR: Cette publication n'a pas de termes %s.

en: This post has no related posts.
fr_FR: Cette publication n'a pas de publications connexes.

en: This post is already being edited.
fr_FR: Cet article est déjà en cours d'édition.

en: This query type doesn't support pagination.
fr_FR: Ce type de requête ne prend pas en charge la pagination.

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
fr_FR: Ce modèle contient une palette de couleurs. Veux-tu l'importer ?

en: This template contains color palettes. Would you like to import them?
fr_FR: Ce modèle contient des palettes de couleurs. Veux-tu les importer ?

en: This template contains global variables. Would you like to import them?
fr_FR: Ce modèle contient des variables globales. Veux-tu les importer ?

en: This template contains the following theme styles. Would you like to import them?
fr_FR: Ce modèle contient les styles de thème suivants. Veux-tu les importer ?

en: This template is currently not rendered on pages that meet the template conditions as no password has been set.
fr_FR: Ce modèle n'est actuellement pas affiché sur les pages qui répondent aux conditions du modèle car aucun mot de passe n'a été défini.

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
fr_FR: Ce type de modèle est automatiquement rendu sur la page appropriée.

en: This text is displayed when the "Registration privacy policy" text is filled in WooCommerce.
fr_FR: Ce texte s'affiche lorsque le texte « Politique de confidentialité pour l'inscription » est rempli dans WooCommerce.

en: This text is displayed when the "When creating an account, send the new user a link to set their password" option is enabled in WooCommerce.
fr_FR: Ce texte s'affiche lorsque l'option « Lors de la création d'un compte, envoyer au nouvel utilisateur un lien pour définir son mot de passe » est activée dans WooCommerce.

en: This user role has %s capability, and therefore full builder access. Effectively overriding this setting.
fr_FR: Ce rôle d'utilisateur a la capacité %s, et donc un accès complet au constructeur. Cela remplace effectivement ce paramètre.

en: Thousand separator
fr_FR: Séparateur de milliers

en: Thumb
fr_FR: Vignette

en: Thumbnail
fr_FR: Vignette

en: Thumbnail navigation
fr_FR: Navigation par vignettes

en: Thumbnail size
fr_FR: Taille des vignettes

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Tick if this popup is for WooCommerce Quick View.
fr_FR: Cocher si cette fenêtre contextuelle est pour l'aperçu rapide de WooCommerce.

en: Tick if you do not display any post meta fields. Reduce additional queries.
fr_FR: Coche si tu n'affiches aucun champ méta des posts. Réduire les requêtes supplémentaires.

en: Tick if you do not display any taxonomy terms. Reduce additional queries.
fr_FR: Coche si tu n'affiches aucun terme de taxonomie. Réduis les requêtes supplémentaires.

en: Tick if you do not need pagination, load more or infinite scroll. Performance boost.
fr_FR: Coche si tu n'as pas besoin de pagination, de load more ou de scroll infini. Amélioration des performances.

en: Tilt
fr_FR: Inclinaison

en: Time
fr_FR: Heure

en: Time in minutes that the random seed will last. Avoid duplicate posts when using random order.
fr_FR: Temps en minutes pendant lequel le germe aléatoire durera. Évite les doublons de posts lors de l'utilisation de l'ordre aléatoire.

en: Time zone
fr_FR: Fuseau horaire

en: Timeline
fr_FR: Chronologie

en: Timezone
fr_FR: Fuseau horaire

en: Timing function
fr_FR: Fonction de temporisation

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title Tag
fr_FR: Balise de titre

en: Title margin
fr_FR: Marge du titre

en: Title tag
fr_FR: Balise de titre

en: Title typography
fr_FR: Typographie du titre

en: To add decorative text, but not user input. Runs through %s.
fr_FR: Pour ajouter du texte décoratif, mais pas de saisie utilisateur. Passe par %s.

en: To distinguish markers in the builder.
fr_FR: Pour distinguer les marqueurs dans le bâtisseur.

en: To ensure showing a marker please provide the latitude and longitude, separated by comma.
fr_FR: Pour garantir l'affichage d'un marqueur, veuillez fournir la latitude et la longitude, séparées par une virgule.

en: To select a default value you have to first connect this property with the select control.
fr_FR: Pour sélectionner une valeur par défaut, vous devez d'abord connecter cette propriété au contrôle de sélection.

en: To trigger the interaction when 50%% of the element is in the viewport, set the rootMargin to %s.
fr_FR: Pour déclencher l'interaction lorsque 50 %% de l'élément est dans la zone visible, définissez la rootMargin à %s.

en: Toggle
fr_FR: Basculer

en: Toggle attribute
fr_FR: Basculer l'attribut

en: Toggle controls
fr_FR: Basculer les contrôles

en: Toggle coupon form
fr_FR: Basculer le formulaire de coupon

en: Toggle dropdown
fr_FR: Basculer le menu déroulant

en: Toggle login form
fr_FR: Basculer le formulaire de connexion

en: Toggle mini cart
fr_FR: Basculer le mini panier

en: Toggle offcanvas
fr_FR: Basculer hors-canvas

en: Toggle on
fr_FR: Basculer sur

en: Toggle search
fr_FR: Basculer la recherche

en: Toggle width
fr_FR: Largeur du bouton

en: Toggleable form
fr_FR: Formulaire basculable

en: Toolbar
fr_FR: Barre d’outils

en: Toolbar logo link
fr_FR: Lien du logo de la barre d'outils

en: Tooltip
fr_FR: Infobulle

en: Top / Start
fr_FR: Haut / début

en: Top center
fr_FR: En haut au centre

en: Top left
fr_FR: En haut à gauche

en: Top level
fr_FR: Niveau supérieur

en: Top level terms only
fr_FR: Termes de premier niveau uniquement

en: Top right
fr_FR: En haut à droite

en: Total items path
fr_FR: Chemin d'accès à l'ensemble des articles

en: Total jobs
fr_FR: Total des tâches

en: Track color
fr_FR: Couleur de la piste

en: Track resize
fr_FR: Redimensionnement des pistes

en: Transform
fr_FR: Transformer

en: Transform origin
fr_FR: Origine de la transformation

en: Translate X
fr_FR: Translate x

en: Translate Y
fr_FR: Translate y

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
en: %s comment | %s comments
fr_FR[0]: %s commentaire
fr_FR[1]: %s commentaires

en: Transparency
fr_FR: Transparence

en: Trash
fr_FR: Corbeille

en: Trash is empty
fr_FR: La corbeille est vide

en: Triangle convex
fr_FR: Triangle convexe

en: Triangle double
fr_FR: Double triangle

en: Trigger
fr_FR: Déclencheur

en: Trigger "register_new_user" action to send WordPress notification. %s
fr_FR: Déclencher l'action « register_new_user » pour envoyer une notification WordPress. %s

en: True
fr_FR: Vrai

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
fr_FR: Police TrueType : Données de police non compressées, mais prise en charge partielle d'IE9+.

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Type keyword, hit enter.
fr_FR: Tapez un mot-clé, appuyez sur Entrée.

en: Type name, hit enter
fr_FR: Tapez le nom, appuyez sur Entrée

en: Type scale ratio
fr_FR: Type de rapport d'échelle

en: Type speed in ms
fr_FR: Vitesse de frappe en ms

en: Type to search
fr_FR: Tapez pour rechercher

en: Type to search for ..
fr_FR: Tape pour rechercher...

en: Typography
fr_FR: Typographie

en: Typography active
fr_FR: Typographie active

en: URL parameter
fr_FR: Paramètre URL

en: URL parameters
fr_FR: Paramètres d'URL

en: URL redirect to after applying the filter. Leave it empty if not intended to.
fr_FR: URL de redirection après application du filtre. Laisse vide si non souhaité.

en: Unable to calculate total pages for offset pagination. Items per page not found for element "%s".
fr_FR: Impossible de calculer le nombre total de pages pour la pagination décalée. Éléments par page non trouvés pour l'élément "%s".

en: Unable to determine items per page for offset pagination. Check offset key settings.
fr_FR: Impossible de déterminer les éléments par page pour la pagination décalée. Vérifie les paramètres de la clé de décalage.

en: Unable to fix corrupted filter element database
fr_FR: Impossible de réparer la base de données des éléments de filtre corrompue

en: Uncategorized
fr_FR: Non catégorisé

en: Unconnected
fr_FR: Non connecté

en: Unconnected properties detected. Edit your component or any of its children to connect your properties to a specific setting.
fr_FR: Propriétés non connectées détectées. Modifiez votre composant ou l'un de ses enfants pour connecter vos propriétés à un paramètre spécifique.

en: Underline
fr_FR: Souligner

en: Understanding the layout
fr_FR: Comprendre la mise en page

en: Undo
fr_FR: Annuler

en: Unique lightbox identifier
fr_FR: Identifiant unique de la boîte à lumière

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Unlimited websites
fr_FR: Sites web illimités

en: Unlink
fr_FR: Délier

en: Unlink component
fr_FR: Délier le composant

en: Unlinked
fr_FR: Non lié

en: Unlock
fr_FR: Déverrouiller

en: Unlock password protection
fr_FR: Débloquer la protection par mot de passe

en: Unlocked
fr_FR: Déverrouillé

en: Unordered list
fr_FR: Liste non ordonnée

en: Unpin
fr_FR: Détacher

en: Unpinned
fr_FR: Détaché

en: Unsigned code
fr_FR: Code non signé

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
fr_FR: Clé API Unsplash requise ! Ajoutez la clé dans le tableau de bord sous : %s

en: Unused elements
fr_FR: Éléments inutilisés

en: Unused on this page
fr_FR: Non utilisé sur cette page

en: Unused on this site
fr_FR: Non utilisé sur ce site

en: Unwrap
fr_FR: Dérouler

en: Up sells
fr_FR: Ventes Incitatives

en: Up-sells
fr_FR: Ventes incitatives

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Update Template Bundle
fr_FR: Mettre à jour le bundle de templates

en: Update Template Tag
fr_FR: Mettre à jour le tag de template

en: Update cart via AJAX
fr_FR: Mettre à jour le panier via AJAX

en: Update filter index
fr_FR: Mettre à jour l'index du filtre

en: Update post
fr_FR: Mettre à jour

en: Updated
fr_FR: Mis à jour

en: Updating references to %s global variable(s) across the entire site...
fr_FR: Mise à jour des références à %s variable(s) globale(s) sur l'ensemble du site...

en: Upload
fr_FR: Télécharger

en: Upload .%s file
fr_FR: Télécharger le fichier .%s

en: Upload SVG
fr_FR: Télécharger SVG

en: Upload/Add image
fr_FR: Télécharger/Ajouter une image

en: Uploaded file type is not allowed.
fr_FR: Le type de fichier téléchargé n'est pas autorisé.

en: Uppercase
fr_FR: Majuscules

en: Upsells
fr_FR: Ventes incitatives

en: Usage
fr_FR: Utilisation

en: Use "%root%" to target the element wrapper.
fr_FR: Utilisez « %root% » pour cibler l'élément wrapper.

en: Use "ip" to prevent multiple entries from the same IP address.
fr_FR: Utilisez « ip » pour empêcher les entrées multiples à partir de la même adresse IP.

en: Use %s to pass data such as the source and target elements to your custom function.
fr_FR: Utilisez %s pour transmettre des données telles que les éléments source et cible à votre fonction personnalisée.

en: Use %s when adding columns/rows
fr_FR: Utiliser %s lors de l'ajout de colonnes/lignes

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
fr_FR: Utiliser AJAX au lieu des appels à l'API REST WP pour le rendu des éléments.

en: Use PHP constant
fr_FR: Utilise une constante PHP

en: Use a prefix to avoid conflicts with plugins or WordPress reserved parameters.
fr_FR: Utilisez un préfixe pour éviter les conflits avec les plugins ou les paramètres réservés de WordPress.

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
fr_FR: Utilise n'importe quelle valeur de champ de formulaire via son ID comme ceci : {{form_field}}. Remplace « form_field » par l'ID réel du champ.

en: Use block editor
fr_FR: Utiliser l'éditeur de blocs

en: Use brand colors
fr_FR: Utiliser les couleurs de la marque

en: Use field IDs to personalize your message.
fr_FR: Utilise les ID des champs pour personnaliser ton message.

en: Use for sticky scrolling header etc.
fr_FR: Utilisez pour l'en-tête de défilement collant, etc.

en: Use in block editor
fr_FR: Utilisation dans l'éditeur de blocs

en: Use min/max
fr_FR: Utiliser min/max

en: Use min/max date from index table.
fr_FR: Utiliser la date min/max de la table d'index.

en: Use product variation image
fr_FR: Utiliser l'image de variation du produit

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
fr_FR: Utilisez le constructeur pour ajouter du code personnalisé à une page spécifique.

en: Use the date format as set under Settings > General > Date format
fr_FR: Utilise le format de date défini dans Paramètres > Général > Format de date

en: Use the dynamic picker in the "Meta key" control below to select the desired custom field. The dynamic data tag is used to retrieves the field settings, it is not parsed.
fr_FR: Utilise le sélecteur dynamique dans le contrôle « Clé meta » ci-dessous pour sélectionner le champ personnalisé souhaité. Le tag de données dynamiques est utilisé pour récupérer les paramètres du champ, il n'est pas analysé.

en: Use the generated variables in your design (theme styles, elements, etc.)
fr_FR: Utilise les variables générées dans ta conception (styles de thèmes, éléments, etc.)

en: Use valid HTML syntax. No spaces.
fr_FR: Utilise une syntaxe HTML valide. Pas d'espaces.

en: Use vertical position of target node.
fr_FR: Utiliser la position verticale du nœud cible.

en: Use width & horizontal position of target node.
fr_FR: Utiliser la largeur et la position horizontale du nœud cible.

en: Used if default or custom preview image can't be loaded.
fr_FR: Utilisé si l'image d'aperçu par défaut ou personnalisée ne peut pas être chargée.

en: Used if logo image isn't set or available.
fr_FR: Utilisé si l'image du logo n'est pas définie ou disponible.

en: Used on this page
fr_FR: Utilisé sur cette page

en: Used on this site
fr_FR: Utilisé sur ce site

en: Used to creat visual hiarchy between nested dropdowns.
fr_FR: Utilisé pour créer une hiérarchie visuelle entre les menus déroulants imbriqués.

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: User ID
fr_FR: ID de l'utilisateur

en: User Login
fr_FR: Connexion utilisateur

en: User Registration
fr_FR: Inscription utilisateur

en: User activation
fr_FR: Activation de l'utilisateur

en: User author URL
fr_FR: URL de l'auteur utilisateur

en: User login
fr_FR: Identifiant de l'utilisateur

en: User meta
fr_FR: Méta-données de l'utilisateur

en: User name
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: User portrait
fr_FR: Portrait de l'utilisateur

en: User profile
fr_FR: Profil utilisateur

en: User registered
fr_FR: Inscription de l'utilisateur

en: User registered date
fr_FR: Date d'inscription de l'utilisateur

en: User registration
fr_FR: Inscription de l'utilisateur

en: User role
fr_FR: Rôle de l'utilisateur

en: User roles
fr_FR: Rôles utilisateur

en: User roles with code execution capability
fr_FR: Rôles d'utilisateurs avec capacité d'exécution de code

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Username already exists.
fr_FR: Le nom d'utilisateur existe déjà.

en: Username is not valid.
fr_FR: Le nom d'utilisateur n'est pas valide.

en: Username required.
fr_FR: Nom d'utilisateur requis.

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Users could upload potentially malicious files through your form. To minimize this risk, please specify the "Allowed file formats" below.
fr_FR: Les utilisateurs pourraient télécharger des fichiers potentiellement malveillants via ton formulaire. Pour minimiser ce risque, spécifie les « Formats de fichiers autorisés » ci-dessous.

en: Using "Auto height" might lead to CLS (Cumulative Layout Shift).
fr_FR: L'utilisation de « Hauteur automatique » peut entraîner un CLS (Cumulative Layout Shift).

en: Using Cloudflare Bot Fight Mode? Try disabling it
fr_FR: Vous utilisez le mode Cloudflare Bot Fight ? Essayez de le désactiver

en: Valid
fr_FR: Valide

en: Valid JSON data required to run the importer
fr_FR: Des données JSON valides sont nécessaires pour exécuter l'importateur

en: Valid code signatures are required for all Code (element), SVG (element) and Query editor instances to run.
fr_FR: Des signatures de code valides sont requises pour que toutes les instances de Code (élément), SVG (élément) et l'éditeur de requêtes s'exécutent.

en: Valid signature
fr_FR: Signature valide

en: Validation failed
fr_FR: La validation a échoué

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Value type
fr_FR: Type de valeur

en: Variable dropdown: Hide value
fr_FR: Menu déroulant des variables : Masquer la valeur

en: Variable name
fr_FR: Nom de variable

en: Variable name already exists
fr_FR: Le nom de variable existe déjà

en: Variable name missing
fr_FR: Nom de variable manquant

en: Variable product
fr_FR: Produit variable

en: Variables duplicated
fr_FR: Variables dupliquées

en: Variables imported
fr_FR: Variables importées

en: Variables renamed
fr_FR: Variables renommées

en: Variation swatches
fr_FR: Nuanciers de variation

en: Verification failure page
fr_FR: Page d'échec de la vérification

en: Verification success page
fr_FR: Page de réussite de la vérification

en: Vertical - Cloud
fr_FR: Vertical - nuage

en: Vertical - Drops
fr_FR: Vertical - gouttes

en: Vertical - Pixels
fr_FR: Vertical - pixels

en: Vertical - Stroke
fr_FR: Vertical - trait

en: Vertical - Stroke #2
fr_FR: Vertical - trait #2

en: Vertical - Tilt
fr_FR: Vertical - inclinaison

en: Vertical - Triangle
fr_FR: Vertical - triangle

en: Vertical - Triangle double
fr_FR: Vertical - Double triangle

en: Vertical - Wave
fr_FR: Vertical - vague

en: Vertical - Wave brush
fr_FR: Vertical - Pinceau vague

en: Vertical - Waves
fr_FR: Vertical - vagues

en: Vertical - Zigzag
fr_FR: Vertical - zigzag

en: Vertical align
fr_FR: Alignement vertical

en: Vertical alignment
fr_FR: Alignement vertical

en: Very fast
fr_FR: Très rapide

en: Very slow
fr_FR: Très lent

en: Very well
fr_FR: Très bien

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Video URL
fr_FR: URL de la vidéo

en: Video file URL
fr_FR: URL du fichier vidéo

en: Video url
fr_FR: URL de la vidéo

en: Videos
fr_FR: Vidéos

en: View
fr_FR: Voir

en: View %s
fr_FR: Voir %s

en: View Custom Font
fr_FR: Voir la police personnalisée

en: View Custom Fonts
fr_FR: Voir les polices personnalisées

en: View Template
fr_FR: Voir le template

en: View Template Bundle
fr_FR: Voir le bundle de templates

en: View Template Tag
fr_FR: Voir le tag de template

en: View Templates
fr_FR: Voir les templates

en: View cart
fr_FR: Voir le panier

en: View changelog
fr_FR: Voir le journal des modifications

en: View classes
fr_FR: Voir les classes

en: View on frontend
fr_FR: Voir sur le frontend

en: View order
fr_FR: Voir la commande

en: View products
fr_FR: Voir les produits

en: Vimeo privacy hash
fr_FR: Hash de confidentialité Vimeo

en: Vimeo video ID/URL
fr_FR: ID/URL de la vidéo Vimeo

en: Visibility
fr_FR: Visibilité

en: Visible after
fr_FR: Visible après

en: Visible on scroll up
fr_FR: Visible au défilement vers le haut

en: Visit docs
fr_FR: Consulter la documentation

en: Visit the website %s
fr_FR: Visiter le site web %s

en: Visual
fr_FR: Visuel

en: Visual grid builder
fr_FR: Constructeur de grille visuelle

en: WP debug
fr_FR: Débogage WP

en: WP language
fr_FR: Langue WP

en: WP memory limit
fr_FR: Limite de mémoire WP

en: WP version
fr_FR: Version de WP

en: Warning
fr_FR: Avertissement

en: Warning color
fr_FR: Couleur d'avertissement

en: Wave
fr_FR: Vague

en: Wave brush
fr_FR: Vague pinceau

en: Waves
fr_FR: Vagues

en: We recommend setting a padding for your lightbox to accommodate the thumbnail navigation.
fr_FR: Nous recommandons de définir un rembourrage pour votre lightbox afin d'accommoder la navigation par vignettes.

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
fr_FR: Format de police Web ouvert 2.0 : Police TrueType/OpenType avec une compression encore meilleure que WOFF 1.0, mais sans prise en charge du navigateur IE.

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
fr_FR: Format de police Web ouvert : Police TrueType/OpenType compressée avec des informations sur la source de la police et prise en charge complète d'IE9+ (recommandé).

en: Web design
fr_FR: Conception web

en: Webfont loading method
fr_FR: Méthode de chargement des polices web

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
fr_FR: Les polices web (comme Google Fonts) sont chargées via des feuilles de style par défaut. Sélectionnez « Chargeur de polices web » pour éviter le FOUT (Flash of unstyled text) en cachant le contenu de votre site jusqu'à ce que toutes les polices web soient chargées.

en: Webhook payload too large.
fr_FR: Charge utile du webhook trop volumineuse.

en: Webhook request failed with status code
fr_FR: La requête webhook a échoué avec le code d'état

en: Website
fr_FR: Site web

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Weekday
fr_FR: Jour de la semaine

en: Welcome to %s
fr_FR: Bienvenue sur %s

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
fr_FR: Quel est le nom de ce constructeur de site ? Et pourquoi l'avez-vous choisi ?

en: When a Map ID is present, map styles are controlled via the %s.
fr_FR: Lorsqu'un ID de carte est présent, les styles de carte sont contrôlés via le %s.

en: When editing your popup template, you have to enable the "Info Box" setting under "Template Settings > Popup".
fr_FR: Lors de l'édition de votre template de popup, vous devez activer le paramètre « Boîte d'information » sous « Paramètres du template > Popup ».

en: When enabled, this field acts as a spam trap. It will not be visible to users, but will capture any bots that fill it out.
fr_FR: Lorsqu'il est activé, ce champ agit comme un piège à spam. Il ne sera pas visible pour les utilisateurs, mais capturera tous les bots qui le remplissent.

en: When enabled, this query only runs when a live search is performed.
fr_FR: Lorsqu'elle est activée, cette requête ne s'exécute que lors d'une recherche en direct.

en: When pasting elements from another site that contain image or SVG files, placeholders are used by default. Enable to download the image from the source site. If the current user lacks SVG upload permissions, a placeholder SVG is used.
fr_FR: Lors du collage d'éléments provenant d'un autre site contenant des fichiers image ou SVG, des espaces réservés sont utilisés par défaut. Activer pour télécharger l'image depuis le site source. Si l'utilisateur actuel n'a pas les autorisations de téléchargement SVG, un SVG de remplacement est utilisé.

en: When rendering without wrapper your settings under the style tab won't have any effect.
fr_FR: Lors du rendu sans wrapper, vos paramètres sous l'onglet style n'auront aucun effet.

en: When someone visits a default WordPress authentication URL (%s), they are redirected to this selected page.
fr_FR: Lorsque quelqu'un visite une URL d'authentification WordPress par défaut (%s), il est redirigé vers cette page sélectionnée.

en: When using dynamic data that contains formatted text (e.g. WYSIWYG field, or any other HTML tags such as p, div, headings, etc.), set the HTML tag to "div", not "p". Alternatively, use the Rich Text element.
fr_FR: Lorsque vous utilisez des données dynamiques contenant du texte formaté (par exemple, un champ WYSIWYG ou d'autres balises HTML telles que p, div, titres, etc.), définissez la balise HTML sur « div », et non sur « p ». Alternativement, utilisez l'élément Texte enrichi.

en: Where to set the pagination parameter in the request.
fr_FR: Où placer le paramètre de pagination dans la demande.

en: Where you defined the offset key. Bricks will retrieve the value from there.
fr_FR: Là où tu as défini la clé de décalage. Bricks récupérera la valeur à partir de là.

en: White space
fr_FR: Espace blanc

en: Whitelist URLs
fr_FR: URLs sur liste blanche

en: Whoops, that page is gone
fr_FR: Oups, cette page a disparu

en: Wide
fr_FR: Large

en: Widget margin
fr_FR: Marge du widget

en: Widget title
fr_FR: Titre du widget

en: Widget title border
fr_FR: Bordure du titre du widget

en: Widget title typography
fr_FR: Typographie du titre du widget

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Window
fr_FR: Fenêtre

en: Window storage
fr_FR: Stockage de fenêtre

en: Wireframes
fr_FR: Images fil de fer

en: Wireframes provide basic structural templates that serve as a starting point for designing a layout. They are based on classes and variables.
fr_FR: Les wireframes fournissent des modèles structurels de base qui servent de point de départ à la conception d'une mise en page. Ils sont basés sur des classes et des variables.

en: Without attributes
fr_FR: Sans attributs

en: Wonderful
fr_FR: Merveilleux

en: WooCommerce Template Hook
fr_FR: Hook de template WooCommerce

en: WooCommerce template hooks
fr_FR: Crochets de modèle WooCommerce

en: Woohoo
fr_FR: Youpi

en: WordPress Environment
fr_FR: Environnement WordPress

en: WordPress authentication page access
fr_FR: Accès à la page d'authentification WordPress

en: WordPress field
fr_FR: Champ WordPress

en: Words limit
fr_FR: Limite de mots

en: Words per minute
fr_FR: Mots par minute

en: Words per minutes
fr_FR: Mots par minute

en: Would you like to import the variable categories as well?
fr_FR: Voulez-vous aussi importer les catégories de variables ?

en: Wrap
fr_FR: Envelopper

en: Wrap element
fr_FR: Envelopper l'élément

en: Wrap reverse
fr_FR: Envelopper inversé

en: Wrap your scripts in %s tags.
fr_FR: Encadrez vos scripts avec des balises %s.

en: Wrapper
fr_FR: Conteneur

en: X axis
fr_FR: Axe X

en: Y axis
fr_FR: Axe Y

en: Yeah
fr_FR: Ouais

en: Year: %s
fr_FR: Année : %s

en: Yearly
fr_FR: Annuel

en: Yep
fr_FR: Oui

en: Yes
fr_FR: Oui

en: You
fr_FR: Vous

en: You are about to delete all form submissions (including the database table). Do you wish to proceed?
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer toutes les soumissions de formulaire (y compris la table de base de données). Voulez-vous continuer ?

en: You are about to delete all form submissions of form ID %s. Do you wish to proceed?
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer toutes les soumissions de formulaire avec l'ID %s. Voulez-vous continuer ?

en: You are about to delete all form submissions. Do you wish to proceed?
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer toutes les soumissions de formulaire. Voulez-vous continuer ?

en: You are about to delete all template screenshots. Not your featured images, though. Do you wish to proceed?
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer toutes les captures d'écran de modèles. Pas vos images mises en avant, cependant. Voulez-vous continuer ?

en: You are about to delete this capability. Do you wish to proceed?
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer cette capacité. Voulez-vous continuer ?

en: You are about to fix the element database. Do you wish to proceed?
fr_FR: Vous êtes sur le point de réparer la base de données des éléments. Voulez-vous continuer ?

en: You are about to regenerate code signatures for all executable code on your website. Please ensure you have a recent backup before continuing. Do you wish to proceed?
fr_FR: Vous êtes sur le point de régénérer les signatures de code pour tout le code exécutable sur votre site web. Veuillez vous assurer d'avoir une sauvegarde récente avant de continuer. Voulez-vous procéder ?

en: You are about to regenerate indexes for all query filters. Do you wish to proceed?
fr_FR: Vous êtes sur le point de régénérer les index pour tous les filtres de requête. Voulez-vous continuer ?

en: You are about to remove all index jobs. Do you wish to proceed?
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer toutes les tâches d'indexation. Voulez-vous continuer ?

en: You are about to remove all selected icons from this set. Do you wish to proceed?
fr_FR: Tu es sur le point de supprimer toutes les icônes sélectionnées de ce jeu. Veux-tu continuer ?

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
fr_FR: Vous êtes sur le point de réinitialiser tous les paramètres globaux de Bricks. Voulez-vous continuer ?

en: You are about to trigger Index Job. Do you wish to proceed?
fr_FR: Vous êtes sur le point de déclencher une tâche d'indexation. Voulez-vous continuer ?

en: You are editing the selected global query settings. Changes to this global query apply to all instances throughout your website.
fr_FR: Tu es en train de modifier les paramètres de la requête globale sélectionnée. Les modifications apportées à cette requête globale s'appliquent à toutes les instances de ton site Web.

en: You are missing out!
fr_FR: Vous passez à côté!

en: You are not allowed to add scripts.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à ajouter des scripts.

en: You are not allowed to uploads SVG files.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à télécharger des fichiers SVG.

en: You are now running the latest version
fr_FR: Vous utilisez maintenant la dernière version

en: You are viewing the first 1000 results. Perform search to see more.
fr_FR: Vous visualisez les 1000 premiers résultats. Effectuez une recherche pour en voir plus.

en: You can manage code execution permissions under: %s
fr_FR: Vous pouvez gérer les permissions d'exécution de code sous : %s

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
fr_FR: Vous pouvez gérer votre licence, mettre à jour le mode de paiement et consulter vos factures directement depuis %s.

en: You can now manage your custom fonts using the new %s in the builder.
fr_FR: Vous pouvez maintenant gérer vos polices personnalisées en utilisant le nouveau %s dans le constructeur.

en: You can render API response data through dynamic data tags. Create custom-labeled dynamic data tags for the {query_api} tag by hovering over any key in the response above and and click the "+" icon. Those labeled tags are stored for you in your browser local storage, not in the database. They are therefore not available on other devices or browsers.
fr_FR: Tu peux rendre les données de la réponse de l'API par le biais de balises de données dynamiques. Crée des balises de données dynamiques personnalisées pour la balise {query_api} en survolant n'importe quelle clé dans la réponse ci-dessus et en cliquant sur l'icône "+". Ces balises étiquetées sont stockées pour toi dans le stockage local de ton navigateur, et non dans la base de données. Elles ne sont donc pas disponibles sur d'autres appareils ou navigateurs.

en: You can use the title attribute to provide a description of the expected input value to meet the "pattern" requirement set above.
fr_FR: Tu peux utiliser l'attribut title pour fournir une description de la valeur d'entrée attendue afin de répondre à l'exigence de "modèle" définie ci-dessus.

en: You did not select any action(s). So when this form is submitted nothing happens.
fr_FR: Tu n'as sélectionné aucune action. Donc quand ce formulaire est soumis, rien ne se passe.

en: You do not have the required capability to perform this action.
fr_FR: Tu n'as pas les capacités requises pour effectuer cette action.

en: You don't have permission to perform this action.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'effectuer cette action.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can create posts through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
fr_FR: Tu as désactivé les contrôles de capacité. Désormais, n'importe qui, y compris les visiteurs non connectés, peut créer des messages par le biais de ce formulaire. Cela peut conduire à la création de contenu non autorisé, au spam et aux messages malveillants, à la pollution de la base de données et à des failles de sécurité potentielles. N'utilise ce paramètre que si tu as mis en place d'autres mesures de sécurité, si le formulaire se trouve sur une page protégée ou si tu comprends parfaitement les implications en matière de sécurité.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can edit the post through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
fr_FR: Tu as désactivé les contrôles de capacité. Désormais, n'importe qui, y compris les visiteurs non connectés, peut modifier le message par le biais de ce formulaire. Cela peut conduire à la création de contenu non autorisé, au spam et aux messages malveillants, à la pollution de la base de données et à des failles de sécurité potentielles. N'utilise ce paramètre que si tu as mis en place d'autres mesures de sécurité, si le formulaire se trouve sur une page protégée ou si tu comprends parfaitement les implications en matière de sécurité.

en: You have set an icon, but no text. Please provide the "aria-label" for accessibility.
fr_FR: Vous avez défini une icône, mais pas de texte. Veuillez fournir l'« aria-label » pour l'accessibilité.

en: You have to add the "Checkout coupon" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout coupon is removed when this setting is enabled. The "Enable the use of coupon codes" WooCommerce setting under "General" must be active.
fr_FR: Vous devez ajouter vous-même l'élément « Coupon de paiement » sur la page de paiement car le coupon de paiement natif de WooCommerce est supprimé lorsque ce paramètre est activé. Le paramètre WooCommerce « Activer l'utilisation de codes promo » sous « Général » doit être actif.

en: You have to add the "Checkout login" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout login is removed when this setting is enabled. The "Enable log-in during checkout" WooCommerce setting under "Accounts & Privacy" must be active.
fr_FR: Vous devez ajouter vous-même l'élément « Connexion au paiement » sur la page de paiement car la connexion au paiement native de WooCommerce est supprimée lorsque ce paramètre est activé. Le paramètre WooCommerce « Activer la connexion pendant le paiement » sous « Comptes et confidentialité » doit être actif.

en: You have to add the "Notice" element yourself wherever necessary as all native WooCommerce notices are removed when this setting is enabled.
fr_FR: Vous devez ajouter vous-même l'élément « Notice » là où c'est nécessaire car toutes les notifications natives de WooCommerce sont supprimées lorsque ce paramètre est activé.

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
fr_FR: Vous n'avez pas encore enregistré de barres latérales personnalisées.

en: YouTube video ID/URL
fr_FR: ID/URL de la vidéo YouTube

en: YouTube, Vimeo or file URL.
fr_FR: URL YouTube, Vimeo ou de fichier.

en: Your CSS files were automatically generated in the background.
fr_FR: Vos fichiers CSS ont été générés automatiquement en arrière-plan.

en: Your Email
fr_FR: Ton email

en: Your Message
fr_FR: Ton message

en: Your Name
fr_FR: Ton nom

en: Your Unsplash API key is not valid.
fr_FR: Votre clé API Unsplash n'est pas valide.

en: Your account is inactive
fr_FR: Votre compte est inactif

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
fr_FR: Vos fichiers joints dépassent la limite maximale de téléchargement de 25 Mo.

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
fr_FR: Vos fichiers joints dépassent la taille maximale de téléchargement de votre serveur qui est de %s.

en: Your browser does not support the audio tag.
fr_FR: Votre navigateur ne prend pas en charge la balise audio.

en: Your browser does not support the video tag.
fr_FR: Votre navigateur ne prend pas en charge la balise vidéo.

en: Your builder capability doesn't allow you to access these settings.
fr_FR: Ta capacité de constructeur ne te permet pas d'accéder à ces paramètres.

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_FR: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
fr_FR: Votre commentaire est en attente de modération. Ceci est un aperçu ; votre commentaire sera visible après son approbation.

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
fr_FR: Votre message va ici. Plus il y a de détails, mieux c'est ;)

en: Your name (optional)
fr_FR: Votre nom (facultatif)

en: Your password
fr_FR: Votre mot de passe

en: Your provided license key is invalid. Please deactivate and then reactivate your license.
fr_FR: Votre clé de licence fournie est invalide. Veuillez désactiver puis réactiver votre licence.

en: Your remote templates password is incorrect.
fr_FR: Votre mot de passe pour les modèles distants est incorrect.

en: Your selected template is empty.
fr_FR: Votre modèle sélectionné est vide.

en: Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.
fr_FR: Votre thème (%s) contient des copies obsolètes de certains fichiers de modèle WooCommerce.

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
fr_FR: Les permissions d'écriture de votre répertoire d'uploads sont insuffisantes.

en: Your user role "%1$s" is not allowed to edit this post type with %2$s. Please get in touch with the site admin to change it.
fr_FR: Votre rôle d'utilisateur « %1$s » n'est pas autorisé à modifier ce type de publication avec %2$s. Veuillez contacter l'administrateur du site pour le modifier.

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
fr_FR: Votre site web (%1$s) n'a pas la permission d'accéder aux modèles de %2$s

en: Your website does not match your license key. Please deactivate and then reactivate your license.
fr_FR: Votre site web ne correspond pas à votre clé de licence. Veuillez désactiver puis réactiver votre licence.

en: Zoom Control
fr_FR: Contrôle du zoom

en: Zoom in
fr_FR: Zoom avant

en: Zoom level
fr_FR: Niveau de zoom

en: Zoom or close
fr_FR: Zoomer ou fermer

en: Zoom out
fr_FR: Zoom arrière

en: add key after
fr_FR: ajouter la clé après

en: after
fr_FR: après

en: alphanumeric characters only
fr_FR: caractères alphanumériques uniquement

en: before
fr_FR: avant

[ctx: bricks]
en: %1$s on %2$s
fr_FR: %1$s le %2$s

en: builder access
fr_FR: accès au constructeur

en: by
fr_FR: par

en: carousel
fr_FR: carrousel

en: cloned
fr_FR: cloné

en: contains
fr_FR: contient

en: dashed
fr_FR: tirets

en: deprecated
fr_FR: obsolète

en: does not contain
fr_FR: ne contient pas

en: email
fr_FR: e-mail

en: experimental
fr_FR: expérimental

en: hCaptcha key required! Add key in dashboard under: %s
fr_FR: clé hCaptcha requise ! Ajoute la clé dans le tableau de bord sous : %s

en: is
fr_FR: est

en: is empty
fr_FR: est vide

en: is not
fr_FR: n'est pas

en: is not empty
fr_FR: n'est pas vide

en: learn more
fr_FR: en savoir plus

en: legacy
fr_FR: héritage

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
fr_FR: nouveaux modèles ont été publiés depuis que tu as annulé Bricks.

en: not set
fr_FR: non défini

en: official roadmap
fr_FR: feuille de route officielle

en: per month
fr_FR: par mois

en: posts
fr_FR: publications

en: results for:
fr_FR: résultats pour :

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
fr_FR: J M à H:i

en: set
fr_FR: défini

en: slide
fr_FR: diapositive

en: will be using this constant
fr_FR: utilisera cette constante

en: wp_remote_post request failed. Please check your server configuration. Required for query filters.
fr_FR: la requête wp_remote_post a échoué. Vérifie la configuration de ton serveur. Nécessaire pour les filtres de requête.

en: x-axis
fr_FR: axe x

en: y-axis
fr_FR: axe-y

en: your account
fr_FR: votre compte
