Bricks Internationalisation - en to hu translation catalogue (3853 entries)

en: "%s" imported.
hu: “%s” importálva.

en: "Coming soon" mode (HTTP status code 200) indicates that your site is available for search engine indexing.
hu: a “Hamarosan" üzemmód (HTTP státuszkód 200) azt jelzi, hogy webhelye elérhető a keresőmotorok számára.

en: "Maintenance" mode (HTTP status code 503) indicates that your site is temporary unavailable, signaling search engines to come back later.
hu: a "karbantartási" üzemmód (503-as HTTP státuszkód) azt jelzi, hogy webhelye ideiglenesen nem elérhető, és jelzi a keresőmotoroknak, hogy később térjenek vissza.

en: "Page Number" uses page numbers, "Offset" uses an offset value.
hu: az "Oldalszám" az oldalszámokat, az "Offset" az eltolási értéket használja.

en: %1$d orphaned elements found across %2$d posts. Click "Clean up all orphaned elements" to remove all orphaned elements from your site. Please backup your site before you proceed.
hu: %1$d árva elemet találtunk %2$d álláshelyen. Kattintson az "Összes elárvult elem megtisztítása" gombra az összes elárvult elem eltávolításához az oldaláról. Kérjük, készítsen biztonsági mentést az oldaláról, mielőtt folytatja.

en: %1$s about %2$s in the Bricks Academy.
hu: %1$s -ról a %2$s a Bricks Akadémián.

en: %1$s data for "%2$s" deleted.
hu: %1$s adatok "%2$s" törölve.

en: %1$s is not enabled for post type "%2$s". Go to "%3$s > %4$s" to enable this post type.
hu: A(z) %1$s nincs engedélyezve a "%2$s" bejegyzést ípushoz. Menj a "%3$s > %4$s"-ra, hogy engedélyezd ezt a bejegyzés típust.

en: %1$s of %2$s
hu: %1$s / %2$s

en: %1$s out of %2$s global elements components were already converted to components.
hu: A(z) %2$s globális elem közül %1$s már át lett alakítva komponenssé.

en: %1$s out of %2$s global elements have been converted to components.
hu: A globális elemek közül %1$s / %2$s komponenssé lettek átalakítva.

en: %1$s requires PHP version %2$s+.
hu: %1$s PHP %2$s+ verziót igényel.

en: %d class permanently deleted | %d classes permanently deleted
hu[0]: %d osztály véglegesen törölve
hu[1]: Pszeudo-elem törölve

en: %d orphaned elements found
hu: %d árva elemeket találtunk

en: %s added to this button if there is no active filter.
hu: %s hozzáadva ehhez a gombhoz, ha nincs aktív szűrő.

en: %s ago
hu: %s ezelőtt

en: %s allow you to render custom pages for the user login, registration, lost and reset password.
hu: %s lehetővé teszi, hogy egyéni oldalakat készíts a felhasználói bejelentkezéshez, regisztrációhoz, az elveszett és a jelszó visszaállításához.

en: %s are best configured before you start working on your site.
hu: %s használatakor, az előtt állítsd be, hogy elkezdenél dolgozni a webhelyeden.

en: %s component block
hu: %s komponens blokk

en: %s components
hu: %s összetevők

en: %s components in the block editor
hu: %s komponensek a blokkszerkesztőben

en: %s file
hu: %s fájl

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
hu: %s jelenleg ezen a bejegyzésen dolgozik, ami azt jelenti, hogy nem hajthatsz végre változtatásokat, hacsak nem vállalod át.

en: %s layout
hu: %s elrendezés

en: %s settings
hu: %s beállítások

en: %s typography
hu: %s tipográfia

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
hu: %s hozzá lesz adva a legrelevánsabb HTML kódhoz.

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
hu: %s. Állítsd be a sablonfeltételeket, vagy engedélyezd az alapértelmezett sablonokat.

en: %s. Template conditions precede default templates.
hu: %s. A sablonfeltételek megelőzik az alapértelmezett sablonokat.

en: %s: New contact form message
hu: %s: Új üzenet a kapcsolat űrlapról

en: (Cancel Reply)
hu: (Válasz visszavonása)

en: (Function)
hu: (Funkció)

en: (no title)
hu: (Nincs cím)

en: 1 comment | %1$s comments
hu[0]: 1 megjegyzés
hu[1]: %s megjegyzés

en: 1 day
hu: 1 nap

en: 1 hour
hu: 1 óra

en: 1 week
hu: 1 hét

en: 20GB web space
hu: 20GB webtárhely

en: 30 minutes
hu: 30 perc

en: 404 Error Page
hu: 404 Hiba oldal

en: A class with the same internal ID, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
hu: Ezen a webhelyen már létezik egy class ugyanazzal a belső ID-vel, de eltérő beállításokkal. Vagy felül kell írnod a meglévő class-t, vagy el kell vetned az importált verziót.

en: A class with the same name, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
hu: Már létezik egy class ugyanazzal a névvel, de eltérő beállításokkal ezen a webhelyen. Vagy felül kell írnod a meglévő class-t, vagy el kell vetned az importált verziót.

en: A font variation with this weight and style already exists.
hu: Egy ilyen súlyú és stílusú betűváltozat már létezik.

en: A list of native actions on the selected hook that will be removed by Bricks.
hu: A kiválasztott Hook-on lévő, a Bricks által eltávolítandó natív műveletek listája.

en: ACF Date picker, for example, uses Ymd.
hu: Az ACF Date picker például az Ymd.

en: ACF Get Row Layout
hu: ACF Get Row elrendezés

en: AJAX add to cart
hu: AJAX kosárba rakom

en: AJAX loader
hu: AJAX betöltő

en: API endpoint is not set or invalid.
hu: Az API végpont nincs beállítva vagy érvénytelen.

en: API key
hu: API kulcs

en: API keys
hu: API-kulcsok

en: API settings
hu: API-beállítások

en: ASC
hu: Növekvő

en: Absolute header
hu: Abszolút fejléc

en: Accept
hu: Elfogadom

en: Accepts multiple addresses separated by comma
hu: Több címet is magadhat, vesszővel elválasztva

en: Access breakpoints manager
hu: Hozzáférés a töréspontok kezeléséhez

en: Access class manager
hu: Hozzáférés a Class manager-hez

en: Access color palettes
hu: Hozzáférés a színpalettákhoz

en: Access content (HTML) settings
hu: Hozzáférés a tartalom (HTML) beállításokhoz

en: Access element conditions
hu: Hozzáférés az elem feltételekhez

en: Access element hide
hu: Hozzáférési elem elrejtése

en: Access element interactions
hu: Hozzáférés az elem interakciókhoz

en: Access font manager
hu: Hozzáférés a betűtípus-kezelőhöz

en: Access icon manager
hu: Hozzáférés az ikonkezelőhöz

en: Access page settings
hu: Hozzáférés az oldal beállításokhoz

en: Access pseudos & selectors
hu: Hozzáférés a Pseudos és szelektorokhoz

en: Access query loop builder
hu: Hozzáférés a query loopkészítő

en: Access query manager
hu: Access lekérdezéskezelő

en: Access remote templates
hu: Távoli sablonokhoz hozzáférés

en: Access revisions
hu: Hozzáférés a felülvizsgálatokhoz

en: Access style (CSS) settings
hu: Hozzáférés a stílus (CSS) beállításokhoz

en: Access template settings
hu: Hozzáférés a sablon beállításokhoz

en: Access theme styles
hu: Hozzáférés a téma stílusaihoz

en: Access variable manager
hu: Hozzáférési a változók kezeléséhez

en: Accordion
hu: Harmonika

en: Accordion layout at breakpoint
hu: Akkordion elrendezés töréspontnál

en: Account
hu: Fiók

en: Account creation on "My account" page is not enabled.
hu: A fiók létrehozása a "Fiókom" oldalon nem engedélyezett.

en: Across sessions
hu: Munkamenten keresztül

en: Action
hu: Művelet

en: Action URL
hu: Művelet URL

en: Actions
hu: Műveletek

en: Actions after successful form submit
hu: Műveletek a sikeres űrlapküldés után

en: Activate license
hu: Licenc aktiválása

en: Activate your account
hu: Aktiválja fiókját

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
hu: Aktiváljd licenced a Bricks-szel való szerkesztéshez, egy kattintással frissítéseket kapsz, és hozzáférhetsz az összes közösségi sablonhoz.

en: Activation status
hu: Aktiválási állapot

en: Active
hu: Aktív

en: Active Filters
hu: Aktív szűrők

en: Active Plugins
hu: Bekapcsolt bővítmények

en: Active Tab
hu: Aktív lap

en: Active background
hu: Aktív háttere

en: Active border
hu: Aktív kerete

en: Active box shadow
hu: Aktív doboz árnyék

en: Active class
hu: Aktív class

en: Active classes
hu: Aktív class

en: Active color
hu: Aktív szín

en: Active filter
hu: Aktív szűrő

en: Active filters
hu: Aktív szűrők

en: Active filters count
hu: Aktív szűrők száma

en: Active rating icon
hu: Aktív értékelés ikon

en: Active rating typography
hu: Aktív értékelés tipográfia

en: Active styles
hu: Aktív stílusok

en: Active typography
hu: Aktív tipográfia

en: Adaptive height
hu: Változó magasság

en: Add
hu: Új

en: Add "%root%" via keyboard shortcut "r + TAB".
hu: Az "%root%" hozzáadása az "r + TAB" billentyűkombinációval.

en: Add "brx_code_errors" as an URL parameter to show PHP errors if needed.
hu: Adja hozzá a "brx_code_errors" URL paramétert, hogy szükség esetén megjelenítse a PHP hibákat.

en: Add "position: relative" as needed
hu: Adja hozzá a "position: relative”-t, ha szükséges

en: Add / Search for
hu: Hozzáadás / Keresés

en: Add / Search for templates
hu: Sablonok hozzáadása / keresése

en: Add Item
hu: Új elem

en: Add New
hu: Új hozzáadása

en: Add New Custom Font
hu: Új betűtípus

en: Add New Template
hu: Új sablon hozzáadása

en: Add New Template Bundle
hu: Új sablon csomag

en: Add New Template Tag
hu: Új sablon címke

en: Add a "Toggle" element to your page that targets this Offcanvas to open it.
hu: Adjon hozzá egy "Toggle" elemet az oldalához, amely ezt az Offcanvas-t célozza meg a megnyitásához.

en: Add a font variant
hu: Betűtípus variáció hozzáadás

en: Add at least two colors to create a gradient.
hu: A színátmenet létrehozásához adj hozzá legalább két színt.

en: Add context
hu: Kontextus hozzáadása

en: Add context to dates on archive templates.
hu: Kontextus hozzáadása az archiválási sablonok dátumaihoz.

en: Add context to title on archive/search templates.
hu: Kontextus hozzáadása az archívum/keresés sablonok címéhez.

en: Add custom headers in JSON format. Leave empty for default headers.
hu: Adj meg saját fejléceket JSON formátumban. Üresen hagyhatod az alapértelmezett értékekhez.

en: Add element ID as needed
hu: Adjon hozzá ID-t ha szükséges

en: Add elements
hu: Elemek hozzáadása

en: Add images
hu: Új kép

en: Add larger variable
hu: Nagyobb változó hozzáadása

en: Add meta query
hu: Metakérdés hozzáadása

en: Add new capability
hu: Új jogosultság hozzáadása

en: Add parameters to be sent in the request body.
hu: A kérés testében elküldendő paraméterek hozzáadása.

en: Add prefix
hu: Előtag hozzáadása

en: Add products to cart to see cross-sells.
hu: Termékeket adjon a kosárba a keresztértékesítések megtekintéséhez.

en: Add smaller variable
hu: Kisebb változó hozzáadása

en: Add suffix
hu: Utótag hozzáadása

en: Add taxonomy query
hu: Taxonómiai lekérdezés hozzáadása

en: Add to cart
hu: Kosárba

en: Add to favorites
hu: Kedvencekhez

en: Add to icon set
hu: Hozzáadás az ikonkészlethez

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
hu: Add hozzá az első színt ehhez a palettához a fenti színérték kiválasztásával, majd kattints a “Mentés” gombra.

en: Add your offcanvas content in here
hu: Add hozzá az offcanvas tartalmát

en: Added
hu: Hozzáadva

en: Added to cart
hu: Hozzáadva a kosárhoz

en: Added to icon. If there is no icon, it will be added to the overlay.
hu: Hozzáadva az ikonhoz. Ha nincs ikon, akkor az ikon hozzá lesz adva az overlayhez.

en: Added to the search form as hidden input fields.
hu: Hozzáadva a keresési űrlaphoz rejtett beviteli mezőként.

en: Adding
hu: Hozzáadás

en: Adding to cart
hu: Kosárba rakom

en: Additional info
hu: További információk

en: Additional information
hu: További információk

en: Additional parameters
hu: További paraméterek

en: Additional properties
hu: További tulajdonságok

en: Additional target elements
hu: További célzott elemek

en: Address
hu: Cím

en: Addresses
hu: Címek

en: Adds inline CSS to %s tag.
hu: Inline CSS-t ad a %s taghez.

en: Adds scripts right after opening %s tag.
hu: Szkripteket ad hozzá közvetlenül a %s tag megnyitása után.

en: Adds scripts right before closing %s tag.
hu: Szkripteket ad hozzá közvetlenül a %s tag zárása előtt.

en: Admin email
hu: Admin e-mail

en: Administrator
hu: Adminisztrátor

en: Administrator role is not allowed as a security precaution.
hu: A rendszergazda szerepkör biztonsági okokból nem engedélyezett.

en: Adobe fonts
hu: Adobe betűtípusok

en: Affiliate
hu: Partnerprogram

en: After
hu: Utána

en: After order review heading
hu: A megrendelés felülvizsgálata után címszó

en: After title
hu: A cím után

en: Ajax loader
hu: Ajax betöltő

en: Ajax loader animation
hu: Ajax betöltő animáció

en: Ajax loader selector
hu: Ajax betöltő szelektor

en: Alert
hu: Figyelmeztetés

en: Align
hu: Igazítás

en: Align content
hu: Tartalom igazítása

en: Align cross axis
hu: Függőleges igazítás

en: Align horizontal
hu: Vízszintes igazítás

en: Align items
hu: Elemek igazítása

en: Align main axis
hu: Vízszintes igazítás

en: Align self
hu: Önmaga igazítása

en: Align tables
hu: Táblázatok igazítása

en: Align vertical
hu: Függőleges igazítás

en: Alignment
hu: Igazítás

en: All
hu: Összes

en: All %s
hu: Összes %s

en: All Code elements, SVG elements (source: code), and Query editor instances now require code signatures.
hu: Minden Kód elem, SVG elem (forrás: kód) és Query szerkesztő példánya mostantól kódaláírást igényel.

en: All Custom Fonts
hu: Összes betűtípus

en: All Template Bundles
hu: Összes sablon csomag

en: All Template Tags
hu: Összes sablon címke

en: All Templates
hu: Minden sablon

en: All archives
hu: Minden archívum

en: All author posts
hu: Szerző összes cikkei

en: All code instances
hu: Minden kód esetek

en: All components are enabled in the block editor.
hu: A blokkszerkesztőben minden komponens engedélyezve van.

en: All headings
hu: Összes címsor

en: All index jobs removed
hu: Minden index feladat eltávolítva

en: All indexing jobs completed.
hu: Minden indexelési feladat befejeződött.

en: All revisions deleted
hu: Összes változat törölve

en: All right
hu: Rendben

en: All selected elements must have the same parent
hu: Minden kiválasztott elemnek ugyanazzal a szülővel kell rendelkeznie

en: All sides linked
hu: Minden slide linkelve

en: All template types
hu: Minden sablon típus

en: All terms
hu: Minden kifejezés

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
hu: Lehetővé teszi más webhelyek számára, hogy böngészhessék és beillesszék sablonjait a sablonkönyvtárukból. Korlátozza a sablonokhoz való hozzáférést az alábbi "Fehérlistás URL-ek" és "Jelszóvédelem" beállításokkal.

en: Allow specific user roles or individual users to execute code.
hu: Engedélyezze bizonyos felhasználói szerepkörök vagy egyéni felhasználók számára a kód végrehajtását.

en: Allow the element's normal click behavior (like following links) instead of blocking it.
hu: Az elem normál kattintási viselkedésének engedélyezése (például a linkek követése) a blokkolás helyett.

en: Allow user to change and execute code through the Code element
hu: Lehetővé teszi a felhasználó számára a kód módosítását és végrehajtását a Kód elemen keresztül

en: Allow user to upload SVG files
hu: Engedélyezd a felhasználónak az SVG-fájlok feltöltését

en: Allowed file formats
hu: Engedélyezett fájlformátumok

en: Alphabetically
hu: Ábécé szerint

en: Alternate images
hu: Alternatív kép

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
hu: A földrajzi szélesség/hosszúság mezők alternatívája

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
hu: Bár nagy a kísértés, hogy azonnal elkezd a szerkesztést a Bricks-szel, sokkal jobb tapasztalatokat szerezhetsz, ha gyorsan átnézed a Bricks Academy "Kezdő lépések" című részét arról, hogyan használd a Bricks-et a legproduktívabban.

en: Always
hu: Mindig

en: Always show
hu: Mindig mutatja

en: Always shows in builder for editing.
hu: Mindig megjelenik a szerkesztőben.

en: Always visible
hu: Mindig látható

en: Always visible in builder for styling purpose.
hu: Mindig látható az építőben a stílus kialakítása céljából.

en: Amazing
hu: Nagyszerű

en: An error occurred while cleaning up orphaned elements.
hu: Hiba történt az elárvult elemek tisztítása során.

en: An error occurred while scanning for orphaned elements.
hu: Hiba történt az elárvult elemek keresése közben.

en: An error occurred, please try again later.
hu: Hiba történt, kérlek próbálkozz újra.

en: An error occurred.
hu: Egy hiba történt.

en: And
hu: És

en: Angle in °
hu: Szög °

en: Anim. Typing
hu: Anim. gépelés

en: Animation
hu: Animáció

en: Animation delay
hu: Animációs késleltetés

en: Animation duration
hu: Animáció időtartama

en: Animation end
hu: Animáció vége

en: Animation in ms
hu: Animáció ms-ban

en: Animation speed in ms
hu: Animáció sebessége ms-ban

en: Another user
hu: Egy másik felhasználó

en: Any
hu: Bármely

en: Any breakpoint
hu: Bármilyen töréspont

en: Any option text
hu: Bármelyik opció szöveg

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
hu: Csak a "Stílus" címsor vagy gomb beállítására alkalmazható. Globális színek létrehozása és használata saját egyéni "Színpalettán" keresztül történik.

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Apply on
hu: Alkalmaz

en: Apply preview
hu: Előnézet alkalmazása

en: Apply spacing inside
hu: Belső térköz alkalmazása

en: Apply to
hu: Alkalmazza

en: Apply to child pages
hu: Alkalmazás a gyermekoldalakra

en: Apply to child terms
hu: Alkalmazás a gyermek feltételekre

en: April
hu: Április

en: Archive
hu: Archívum

en: Archive (products)
hu: Archívum (termékek)

en: Archive description
hu: Archívum leírása

en: Archive post types
hu: Archív cikk típusok

en: Archive terms
hu: Archívum feltételek

en: Archive title
hu: Archívum címe

en: Archive type
hu: Archívum típusa

en: Archives
hu: Archívum

en: Archives: %s
hu: Arhívum %s

en: Are you sure that you want to delete this breakpoint?
hu: Biztos, hogy törölni szeretnéd ezt a töréspontot?

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
hu: Biztosan törlöd a Bricks által generált adatokat ehhez %s?

en: Are you sure you want to delete this category? Deleting it also deletes all variables in this category.
hu: Biztos, hogy törölni szeretné ezt a kategóriát? Törlésével a kategória összes változója is törlődik.

en: Are you sure you want to delete this font and all of its font variation files?
hu: Biztosan törölni akarod ezt a betűtípust az összes változatával együtt?

en: Are you sure you want to delete this icon set?
hu: Biztos, hogy törölni szeretnéd ezt az ikonkészletet?

en: Are you sure you want to move this font to the trash?
hu: Biztos, hogy ezt a betűtípust a kukába akarod tenni?

en: Are you sure you want to remove all orphaned elements from your site? This action cannot be undone. Please perform a backup of your site before you proceed.
hu: Biztos, hogy el akarja távolítani az összes árva elemet a webhelyéről? Ezt a műveletet nem lehet visszacsinálni. Kérjük, készítsen biztonsági mentést a webhelyéről, mielőtt folytatja.

en: Are you sure you want to remove this icon?
hu: Biztos, hogy el akarod távolítani ezt az ikont?

en: Are you sure you want to unlink this component?
hu: Biztos, hogy le szeretnéd választani ezt a komponenst?

en: Argument
hu: Paraméter

en: Arguments
hu: Paraméterek

en: Arrows
hu: Nyilak

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
hu: A cikkeket nem sikerült betölteni. Kérjük, látogasd meg a hivatalos tudásbázist:

en: Ascending
hu: Növekvő

en: Asides
hu: Széljegyzet

en: Aspect ratio
hu: Képarány

en: Assign/unassign global classes
hu: Globális osztályok hozzárendelése/eltávolítása

en: Attachment
hu: Melléklet

en: Attachment Page
hu: Csatolt oldal

en: Attribute
hu: Tulajdonság

en: Attributes
hu: Attribútumok

en: Attribution
hu: Attribúció

en: Attribution Control
hu: Attribúció ellenőrzése

en: Audio
hu: Hang

en: August
hu: Augusztus

en: Author
hu: Szerző

en: Author ID
hu: Szerző ID

en: Author archive URL
hu: Szerző archívum URL címe

en: Author avatar
hu: Szerző avatar

en: Author bio
hu: Szerző bemutatkozása

en: Author email
hu: Szerző e-mail címe

en: Author meta
hu: Szerző meta

en: Author name
hu: Szerző neve

[ctx: Author name]
en: Name
hu: Név

en: Author website
hu: Szerző weboldala

en: Author: %s
hu: Szerző: %s

en: Authorization
hu: Hitelesítés

en: Auto
hu: Automatikus

en: Auto height
hu: Automatikus magasság

en: Auto log in user
hu: Automatikus felhasználó bejelentkezés

en: Auto login after activation
hu: Automatikus bejelentkezés aktiválás után

en: Auto poster
hu: Automatikus plakát

en: Auto scroll element into view
hu: Automatikus görgetés elem a nézetbe

en: Auto toggle child terms
hu: Automatikus kapcsolás a gyermek kifejezések között

en: Auto width
hu: Automatikus szélesség

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
hu: Automatikusan generálódik, ha az űrlap csak e-mail címet igényel a regisztrációhoz.

en: Autocomplete
hu: Automatikus kiegészítés

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
hu: Automatikusan generálódik, ha nem szükséges/küldött jelszó.

en: Automatically adjust the map view to fit all markers when markers are added or removed.
hu: Automatikusan beállítja a térképnézetet, hogy az összes jelölőhöz illeszkedjen, amikor jelölőket adnak hozzá vagy távolítanak el.

en: Autoplay
hu: Automatikus lejátszás

en: Autoplay delay in ms
hu: Automatikus lejátszási késleltetés ms-ban

en: Autoplay is not supported when using preview image.
hu: Az automatikus lejátszás nem támogatott, ha előnézeti képet használsz.

en: Autosave
hu: Automatikus mentés

en: Autosave by
hu: Automatikus mentés

en: Autosave interval (seconds)
hu: Automatikus mentési időköz (másodperc)

en: Available via "+" action icon & right-click context menu.
hu: Elérhető a "+" művelet ikonon és a jobb gombbal történő kattintás menüjében.

en: Available via "Layout" action icon.
hu: Elérhető az "Elrendezés" ikonon keresztül.

en: Available via keyboard shortcut & right-click context menu.
hu: Elérhető billentyűparanccsal és a jobb gombbal történő kattintás menüjével.

en: Avatar border
hu: Avatar keret

en: Avatar box shadow
hu: Avatar árnyék

en: Avatar image of %s
hu: Avatar képe %s

en: Avatar position
hu: Avatar pozíció

en: Avatar size
hu: Avatar méret

en: Avoid using in combination with third-party filter plugins.
hu: Kerülje a harmadik féltől származó szűrő bővítményekkel való együttes használatát.

en: Aye
hu: Igen

en: BCC email address
hu: Rejtett e-mail cím

en: Back
hu: Vissza

en: Back delay in ms
hu: Vissza késleltetés ms-ban

en: Back speed in ms
hu: Vissza sebesség ms-ban

en: Back to Top
hu: Vissza a tetejére

en: Back to builder
hu: Vissza szerkesztőbe

en: Back to icon sets
hu: Vissza az ikonkészletekhez

en: Back to import manager
hu: Vissza az import menedzserhez

en: Back to settings
hu: Vissza a beállításokhoz

en: Backdrop
hu: Háttérkép

en: Background
hu: Háttér

en: Background active
hu: Aktív háttere

en: Background attachment
hu: Háttér attachment

en: Background blend mode
hu: Háttér keverési mód

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Background custom size
hu: Háttér egyedi mérete

en: Background filters
hu: Háttérszűrők

en: Background image
hu: Háttérkép

en: Background position
hu: Háttér pozíció

en: Background repeat
hu: Háttér ismétlődés

en: Background size
hu: Háttér méret

en: Background video
hu: Háttér videó

en: Bar
hu: Sáv

en: Bar background color
hu: Sáv háttér színe

en: Bar border
hu: Sáv keret

en: Bar color
hu: Sáv színe

en: Bar height
hu: Sáv magasság

en: Base breakpoint
hu: Alap töréspont

en: Base font size
hu: Alap betűméret

en: Baseline
hu: Alapvonal

en: Baseline step
hu: Alapszintű lépés

en: Basic
hu: Alap

en: Basic Text
hu: Formázatlan szöveg

en: Beautiful
hu: Gyönyörű

en: Before
hu: Előtt

en: Before order review heading
hu: A megrendelés felülvizsgálata előtt címszó

en: Before payment
hu: Fizetés előtt

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
hu: Mielőtt kikapcsolod a Bricks-t, meg tudnád mondani, hogy miért? Szívesen beépíteném a visszajelzéseidet a Bricks fejlesztése érdekében. Nagyon köszönöm!

en: Berlin, Germany
hu: Berlin, Németország

en: Billing address
hu: Számlázási cím

en: Bio
hu: Bemutatkozás

en: Black
hu: Fekete

en: Block
hu: Blokk

en: Block editor
hu: Blokk szerkesztő

en: Block not available
hu: Blokk nem elérhető

en: Blockquote
hu: Idézetblokk

en: Blockquote border
hu: Idézetblokk keret

en: Blockquote margin
hu: Idézetblokk margó

en: Blockquote padding
hu: Idézetblokk térköz

en: Blockquote typography
hu: Idézetblokk tipográfia

en: Blur
hu: Elmosódás

en: Body
hu: Szövegtörzs

en: Body (footer) scripts
hu: Body (lábléc) szkriptek

en: Body (header) scripts
hu: Body (fejléc) szkriptek

en: Body - Heading
hu: Test - Címsor

en: Body parameters
hu: Szövegtörzs paraméterei

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
hu: A body scriptek közvetlenül a %s tag megnyitása után kerülnek hozzáadásra.

en: Body typography
hu: Body tipográfia

en: Bold
hu: Félkövér

en: Border
hu: Keret

en: Border / Box Shadow
hu: Keret / árnyék

en: Border color
hu: Keret színe

en: Border width
hu: Szegély szélessége

en: Both
hu: Mindkettő

en: Bottom
hu: Lent

en: Bottom / End
hu: Lent / Vége

en: Bottom center
hu: Középen lent

en: Bottom left
hu: Balra lent

en: Bottom right
hu: Jobbra lent

en: Box list
hu: Dobozlista

en: Box shadow
hu: Doboz árnyék

en: Boxed
hu: Box

en: Boxed max. width
hu: Doboz max. szélesség

en: Breadcrumb
hu: Morzsamenü

en: Breadcrumbs
hu: Navigáció jelző

en: Breakpoint
hu: Töréspont

en: Breakpoint already exists
hu: A töréspont már létezik

en: Breakpoint label must start with a letter.
hu: A töréspont címkéjének betűvel kell kezdődnie.

en: Breakpoints
hu: Töréspontok

en: Brightness
hu: Fényerő

en: Brilliant
hu: Brilliáns

en: Browse
hu: Tallóz

en: Browse Media Library
hu: Tallózás a Médiatárban

en: Browse Unsplash
hu: Tallózás Unsplash-on

en: Browser
hu: Böngésző

en: Browser storage
hu: Böngésző tárolás

en: Builder
hu: Szerkesztő

en: Builder access
hu: Szerkesztő hozzáférés

en: Builder capabilities
hu: Szerkesztő jogosultságok

en: Builder mode
hu: Oldalépítő üzemmód

en: Built in icon sets
hu: Beépített ikonkészletek

en: Built-in icon sets
hu: Beépített ikonkészletek

en: Bulk actions
hu: Csoportos művelet

en: Bulk edit
hu: Tömeges szerkesztés

en: Bullet List
hu: Felsorolás

en: Bulleted list
hu: Felsorolás

en: Bundle
hu: Csomag

en: Bundles
hu: Csomagok

en: Button
hu: Gomb

en: Button background
hu: Gomb háttér

en: Button border
hu: Gomb keret

en: Button box shadow
hu: Gomb árnyék

en: Button link
hu: Gomb link

en: Button size
hu: Gomb méret

en: Button style
hu: Gomb stílus

en: Button text
hu: Gomb szövege

en: Button typography
hu: Gomb tipográfia

en: Button width
hu: Gomb szélessége

en: Buttons
hu: Gombok

en: Buy product
hu: Termék megvásárlása

en: By default, covers entire available width.
hu: Alapértelmezés szerint a teljes rendelkezésre álló szélességet lefedi.

en: By default, form fields are validated on input, blur and submit.
hu: Alapértelmezés szerint az űrlapmezők akkor érvényesülnek, ha adatot írsz be, elhagyod a mezőt, vagy elküldöd az űrlapot.

en: By default, only the most specific theme style is loaded. To load all theme styles whose conditions are met, select "Load all matching theme styles".
hu: Alapértelmezés szerint csak a legkülönlegesebb téma stílusa töltődik be. Az összes olyan témastílus betöltéséhez, amelynek feltételei teljesülnek, válassza az "Összes megfelelő témastílus betöltése" lehetőséget.

en: By default, the favorite fonts are listed first in the font-family options. To show only the favorite fonts, select "Show favorites only" at %s.
hu: Alapértelmezés szerint a kedvenc betűtípusok szerepelnek elsőként a betűtípus-formátum beállítások között. Ha csak a kedvenc betűtípusokat szeretné megjeleníteni, válassza a "Csak a kedvencek megjelenítése" lehetőséget a %s-nál.

en: By default, the min/max values are dynamically set based on each filter query loop results. Disable this feature so the min/max values are only set initially.
hu: Alapértelmezés szerint a min/max értékek dinamikusan kerülnek beállításra minden egyes szűrő lekérdezés ciklus eredményei alapján. Kapcsold ki ezt a funkciót, hogy a min/max értékek csak kezdetben legyenek beállítva.

en: By default, this icon is always visible and rotates 90° when the accordion item is expanded. To display different icons for each state, duplicate this icon and set the "Show" option to "Collapsed" for one and "Expanded" for the other.
hu: Alapértelmezés szerint ez az ikon mindig látható, és 90°-kal elfordul, amikor az accordon elem ki van nyitva. Ha különböző ikonokat szeretnél megjeleníteni az egyes állapotokhoz, duplikáld az ikont, és állítsd az egyiknél a „Megjelenítés” opciót „Összecsukva”, a másiknál pedig „Kibontva” értékre.

en: By default, users can access the default WordPress auth pages by adding %1$s to the URL, bypassing custom authentication pages. Enable this setting to remove this bypass option and always use your custom authentication pages and behavior as set above.
hu: Alapértelmezés szerint a felhasználók az URL-hez %1$s hozzáadásával érhetik el a WordPress alapértelmezett auth-oldalait, megkerülve az egyéni hitelesítési oldalakat. Engedélyezze ezt a beállítást, hogy eltávolítsa ezt a megkerülési lehetőséget, és mindig a fentiek szerint használja az egyéni hitelesítési oldalakat és viselkedést.

en: Bypass maintenance
hu: Bypass karbantartás

en: CSS Filters
hu: CSS szűrők

en: CSS ID
hu: CSS azonosító (ID)

en: CSS Selector
hu: CSS szelektor

en: CSS class
hu: CSS osztály

en: CSS classes
hu: CSS osztályok

en: CSS files processed
hu: CSS fájlok feldolgozva

en: CSS filter
hu: CSS szűrő

en: CSS is automatically wrapped in style tags.
hu: A CSS automatikusan stíluscímkékbe csomagolódik.

en: CSS loading method
hu: CSS betöltési módszer

en: CSS selector
hu: CSS szelektor

en: CSS selector of the element to insert the AJAX loader into.
hu: Annak az elemnek a CSS-szelektora, amelybe az AJAX-töltő beillesztésre kerül.

en: CSS selectors
hu: CSS szelektorok

en: Cache
hu: Gyorsítótár

en: Cache duration
hu: Cache időtartam

en: Cache query loops
hu: Cache lekérdezés loop

en: Calculation method
hu: Számítási módszer

en: Calendar
hu: Naptár

en: Can also be set globally via theme styles.
hu: Globálisan is beállítható a téma stílusain keresztül.

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Canvas
hu: Vászon

en: Capabilities
hu: Képességek

en: Capability
hu: Képesség

en: Capitalize
hu: Nagy kezdőbetű

en: Caption
hu: Felirat

en: Caption type
hu: Felirat típusa

en: Caret
hu: Nyíl

en: Carousel
hu: Körhinta

en: Cart
hu: Kosár

en: Cart Cross-sells
hu: Kosár keresztértékesítések

en: Cart Details
hu: Kosár tulajdonságok

en: Cart contents
hu: A kosár tartalma

en: Cart count
hu: Kosár számláló

en: Cart coupon
hu: Kosár kupon

en: Cart cross sells
hu: Kosár keresztértékesítések

en: Cart items
hu: A kosár tartalma

en: Cart product name
hu: Kosár termék neve

en: Cart product quantity
hu: Kosár termék mennyisége

en: Cart product subtotal
hu: Kosár termék részösszeg

en: Cart remove product
hu: Kosár termék törlése

en: Cart subtotal
hu: Kosár részösszeg

en: Cart totals
hu: Kosár végösszege

en: Cart update
hu: Kosár frissítése

en: Cart updated
hu: Kosár frissítve

en: Cascade layer
hu: Cascade réteg

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Categories & Tags
hu: Kategóriák és címkék

en: Categories deleted
hu: Kategóriák törölve

en: Categories imported
hu: Kategóriák importálva

en: Categorize
hu: Kategorizálás

en: Category
hu: Kategória

en: Category: %s
hu: Kategória: %s

en: Center
hu: Középre

en: Center center
hu: Középen középre

en: Center left
hu: Középen balra

en: Center mode
hu: Közép mód

en: Center right
hu: Középen jobbra

en: Champ
hu: Bajnok

en: Change content
hu: Tartalom módosítása

en: Change image
hu: Kép megváltoztatása

en: Characters per minute
hu: Karakterek percenként

en: Chart size in px
hu: Grafikon mérete px-ben

en: Chats
hu: Beszélgetés

en: Check for orphaned elements on builder save
hu: Árva elemek ellenőrzése az építő mentésénél

en: Checkbox
hu: Jelölőmező

en: Checkout
hu: Pénztár

en: Checkout coupon
hu: Pénztár kupon

en: Checkout customer details
hu: Fizetési információk

en: Checkout login
hu: Pénztár bejelentkezés

en: Checkout order payment
hu: Fizetés

en: Checkout order review
hu: Kosár áttekintése

en: Checkout order table
hu: Kosár rendelés táblázat

en: Checkout thank you
hu: Kosár köszönöm

en: Checks for %1$s on builder save to check for orphaned elements. Always checked on load regardless of this setting. Can also be manually enabled by adding %2$s to the builder URL.
hu: Ellenőrzi a %1$s értéket az építő mentésénél, hogy ellenőrizze az elárvult elemeket. Betöltéskor ettől a beállítástól függetlenül mindig ellenőrzi. Manuálisan is engedélyezhető az %2$s hozzáadásával az építő URL-hez.

en: Child of
hu: Gyermeke

en: Childless
hu: Nincs gyermek

en: Childless terms only
hu: Csak gyermektelen feltételek

en: Choose a color for this attribute term
hu: Válassz színt ehhez az attribútumhoz

en: Choose a color for this attribute value.
hu: Válassz színt ehhez az attribútum értékhez.

en: Choose an image for this attribute term
hu: Válassz képet ehhez az attribútumhoz

en: Choose an image for this attribute value.
hu: Válassz képet ehhez az attribútumértékhez.

en: Choose at which breakpoint do you want to start showing this popup or on which specific breakpoints.
hu: Válassza ki, hogy melyik töréspontnál vagy mely töréspontoknál szeretné megjeleníteni ezt a felugró ablakot.

en: Choose files
hu: Válassz fájlt

en: Choose how passwords are managed. "Template password" uses this template's password to protect content according to template conditions. "Post password" protects content that has an individual post password set. "Template & post password" uses the template password, but individual post passwords will be used instead if set.
hu: Válassza ki a jelszavak kezelésének módját. a "Sablon jelszó" a sablon jelszavát használja a tartalom sablonfeltételeknek megfelelő védelmére. a "Hozzászólás jelszó" olyan tartalmakat véd, amelyekhez egyedi hozzászólási jelszó van beállítva. "Template & post password" a sablon jelszavát használja, de az egyéni post jelszavak helyett, ha be vannak állítva, a sablon jelszavát használja.

en: Choose how to display product variations.
hu: Válaszd ki, hogyan jelenjenek meg a termékváltozatok.

en: Choose image
hu: Válassz képet

en: Circle
hu: Kör

en: Class "%s" has been moved to trash but your modifications are kept.
hu: Az "%s" osztály a szemétbe került, de a módosításai megmaradnak.

en: Class found in trash
hu: A szemétben talált osztály

en: Class name
hu: Class neve

en: Class name already exists
hu: Az class neve már létezik

en: Classes
hu: CSS class-ok

en: Classes discarded
hu: Elvetett class-ok

en: Classes duplicated
hu: Duplikált class-ok

en: Classes found
hu: Talált class-ok

en: Classes renamed
hu: Átnevezett class-ok

en: Clause name
hu: A záradék neve

en: Clause name description
hu: A záradék neve leírás

en: Clean
hu: Töröl

en: Clean up
hu: Takarítás

en: Clean up all orphaned elements
hu: Az összes elárvult elem megtisztítása

en: Clear
hu: Törlés

en: Clear all
hu: Összes törlése

en: Clear filter
hu: Szűrő kiürítése

en: Clear form
hu: Tiszta forma

en: Clear gallery
hu: Tiszta galéria

en: Clear non-existing dynamic data
hu: A nem létező dinamikus adatok törlése

en: Click
hu: Kattintás

en: Click "Accept" to use the incoming database changes. Click "Discard" to save your current builder data instead.
hu: Kattints az "Elfogadom" gombra a beérkező adatbázis-változások használatához. Kattints az "Elvetés" gombra, ha helyette el szeretnéd menteni a jelenlegi szerkesztő adatait.

en: Click "Continue filter index" to immediately run any remaining/queued filter index jobs instead of waiting for the next WP cronjob.
hu: Kattintson a "Szűrőindex folytatása" gombra, hogy a következő WP cronjob megvárása helyett azonnal futtassa a fennmaradó/sorba állított szűrőindex-feladatokat.

en: Click "Regenerate filter index" to regenerate the query filter index for your entire website.
hu: Kattintson a "Szűrőindex újragenerálása" gombra a lekérdezésszűrő index újragenerálásához a teljes weboldalra vonatkozóan.

en: Click me
hu: Kattints ide

en: Click on any element to add it to your canvas.
hu: Kattints bármelyik elemre, hogy hozzáadd a vászonhoz.

en: Click on any element to add it to your popup.
hu: Kattints bármelyik elemre a felugró ablakhoz való hozzáadásához.

en: Click or hover
hu: Kattintás vagy egér ráhúzáskor (hover)

en: Click the "+" icon to add your first condition.
hu: Kattintson a "+" ikonra az első feltétel hozzáadásához.

en: Click the "+" icon to add your first interaction.
hu: Kattintson a "+" ikonra az első interakció hozzáadásához.

en: Click the "Generate variables" button to auto-generate all your fluid typography variables.
hu: Kattintson a "Változók generálása" gombra, hogy automatikusan generálja az összes fluid tipográfiai változót.

en: Click the button above to retrieve all Code element, SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances and review the code for every page, template, etc.
hu: A fenti gombra kattintva lekérdezheted az összes Code elem, SVG elem (kód), Query editor és "echo" tag példányát, és áttekintheti a kódot minden oldal, sablon stb. esetében.

en: Click the button to retrieve a list of all global element instances. Then review and convert them to components either individually, in bulk, or by manually unlinking them in the builder. Once done, please delete all global elements from the elements panel in the builder.
hu: Kattints a gombra, hogy lekérd az összes globális elem példányát. Ezután nézd át őket, és alakítsd át komponensekké — egyenként, tömegesen, vagy manuálisan leválasztva őket a szerkesztőben. Ha kész vagy, töröld az összes globális elemet az elemek panelről a szerkesztőben.

en: Click this button to remove all index jobs. Useful if your index jobs are stuck due to unknown reasons. You should regenerate the filter index afterwards.
hu: Erre a gombra kattintva az összes indexmunkát eltávolíthatja. Hasznos, ha az indexmunkák ismeretlen okok miatt elakadtak. A szűrőindexet ezt követően újra kell generálnia.

en: Click to apply the latest filter settings. This ensures all filter options are up-to-date.
hu: Kattintson a gombra a legújabb szűrőbeállítások alkalmazásához. Ez biztosítja, hogy minden szűrőbeállítás naprakész legyen.

en: Click to download
hu: Kattints a letöltéshez

en: Click to set preview content.
hu: Kattints az előnézeti tartalom beállításához.

en: Clone
hu: Másolat

en: Close
hu: Bezár

en: Close (ESC)
hu: Bezárás (ESC)

en: Close after
hu: Zárja be utána

en: Close button
hu: Bezárás gomb hozzáadása

en: Close color
hu: Bezárás színe

en: Close icon
hu: Bezárás ikon

en: Close mini cart
hu: Mini kosár bezárása

en: Close mobile menu
hu: Mobil menü bezárása

en: Close on
hu: Zárja be a

en: Close popup on click
hu: Felugró ablak bezárása kattintásra

en: Close position
hu: Bezárás helye

en: Close search
hu: Keresés bezárása

en: Close size
hu: Bezárás mérete

en: Closest corner
hu: Legközelebbi sarok

en: Closest side
hu: Legközelebbi oldal

en: Cloud
hu: Felhő

en: Cloudflare Turnstile API key required! Add key in dashboard under: %s
hu: Cloudflare Turnstile API kulcs szükséges! Adja hozzá a kulcsot a műszerfalon a következő menüpontban: %s

en: Cluster
hu: Klaszter

en: Code
hu: Kód

en: Code control
hu: Kódellenőrzés

en: Code execution
hu: Kódvégrehajtás

en: Code execution has been explicitly disabled by the %s filter. This filter is currently overriding your Bricks settings.
hu: A kód végrehajtását a %s szűrő letiltotta. Ez a szűrő jelenleg felülírja a Bricks beállításait.

en: Code execution is disabled
hu: Kódvégrehajtás letiltva

en: Code execution not allowed.
hu: Kódvégrehajtás nem megengedett.

en: Code execution, if needed, must be explicitly enabled.
hu: A kód végrehajtását, ha szükséges, kifejezetten engedélyezni kell.

en: Code execution: Disabled by default
hu: Kódvégrehajtás: Alapértelmezés szerint letiltva

en: Code review
hu: Kód felülvizsgálata

en: Code signatures
hu: Kódaláírások

en: Code signatures are locked.
hu: A kódaláírások zárolva vannak.

en: Code signatures regenerated successfully.
hu: A kódaláírások sikeresen regenerálódtak.

en: Code signed
hu: Kód aláírva

en: Code that requires execution only runs when it has a valid code signature.
hu: A végrehajtást igénylő kód csak akkor fut, ha érvényes kódaláírással rendelkezik.

en: Collapse
hu: Összezár

en: Collapse inactive
hu: Összeomlás inaktív

en: Collapse on page load
hu: Összezárás az oldal betöltésekor

en: Collapsed
hu: Részletek bezárása

en: Color
hu: Szín

en: Color #%s
hu: Szín #%s

en: Color close
hu: Bezárás színe

en: Color editor
hu: Színes szerkesztő

en: Color palette
hu: Színpaletta

en: Color preview
hu: Színes előnézet

en: Color stop
hu: Szín vége

en: Colors
hu: Színek

en: Column
hu: Oszlop

en: Column gap
hu: Oszlop térköz

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Coming soon
hu: Hamarosan

en: Comma-separated list of results per page options.
hu: Oldalankénti találatszám-választási lehetőségek, vesszővel elválasztva.

en: Command palette
hu: Parancspaletta

en: Comment
hu: Hozzászólás

en: Comment count
hu: Megjegyzések száma

en: Comment navigation
hu: Hozzászólás navigáció

en: Comments
hu: Hozzászólások

en: Comments are closed.
hu: Hozzászólások lezárva.

en: Comments are disabled.
hu: Hozzászólások letiltva.

en: Common classes
hu: Közös osztályok

en: Common taxonomies
hu: Közös taxonómiák

en: Community
hu: Közösség

en: Community templates
hu: Közösségi sablonok

en: Compact
hu: Kompakt

en: Compare
hu: Összehasonlítás

en: Compare with
hu: Hasonlítsa össze a

en: Component
hu: Komponens

en: Component %s
hu: Komponens %s

en: Component configured but preview unavailable
hu: Komponens konfigurálva, de előnézet nem elérhető

en: Component preview error
hu: Komponens előnézet hiba

en: Component preview unavailable
hu: Komponens előnézet nem elérhető

en: Components
hu: Komponensek

en: Condition
hu: Feltétel

en: Conditions
hu: Feltételek

en: Conditions always run before query loop.
hu: A feltételek mindig a query loop előtt futnak.

en: Conditions don't run in the builder.
hu: A feltételek nem az építőben futnak.

en: Configure
hu: Beállítás

en: Configure "Marker: Type" on the connected "Map" element to render text or image markers. The settings below will precede the settings on the "Map" element.
hu: Konfigurálja a "Marker: Típus" a csatlakoztatott "Térkép" elemen a szöveges vagy képi jelölések megjelenítéséhez. Az alábbi beállítások megelőzik a "Térkép" elem beállításait.

en: Configure the API settings to retrieve data from an API endpoint.
hu: Az API-beállítások konfigurálása az adatoknak egy API-végpontról történő lekérdezéséhez.

en: Configure the scale generator as per your requirements.
hu: Konfigurálja a skálagenerátort az igényeinek megfelelően.

en: Configure your API settings (URL, etc.) and fetch data to view and work with the API response data.
hu: Az API-beállítások konfigurálása (URL stb.) és az adatok lekérése az API-válaszadatok megtekintéséhez és feldolgozásához.

en: Confirm
hu: Megerősítés

en: Confirmation
hu: Megerősítés

en: Confirmation email
hu: Megerősítő e-mail

en: Conflict
hu: Összeütközés

en: Conflict: Class "%s" has been permanently deleted by another user.
hu: Konfliktus: Osztályt egy másik felhasználó véglegesen törölte.

en: Conflict: Some classes exist in both trash and active classes
hu: Konfliktus: Egyes osztályok mind a szemétben, mind az aktív osztályokban léteznek

en: Conflicts
hu: Konfliktusok

en: Congrats
hu: Gratulálok

en: Conic
hu: Kúp

en: Connect
hu: Csatlakozás

en: Connect property
hu: Kapcsolódás tulajdonságok

en: Connect the CSS ID to a property to set it on an per-instance basis to avoid same ID conflicts.
hu: A CSS azonosítóját egy tulajdonsághoz kapcsolja, hogy az azonos azonosító konfliktusok elkerülése érdekében egyedileg állítsa be.

en: Connect the form fields to the post data that you want to create on form submit.
hu: Csatlakoztassa az űrlap mezőit az űrlap elküldésekor létrehozni kívánt postai adatokhoz.

en: Connect the form fields to the post data that you want to update on form submit.
hu: Csatlakoztassa az űrlap mezőit a postai adatokhoz, amelyeket az űrlap elküldésekor frissíteni szeretne.

en: Connected property
hu: Kapcsolódás tulajdonságok

en: Construct the selector you want to create from the node tree below by toggling the relevant selectors.
hu: Állítsa össze a létrehozni kívánt szelektorokat az alábbi csomópontfából a megfelelő szelektorok kapcsolásával.

en: Contact form
hu: Kapcsolati űrlap

en: Contact us
hu: Lépj kapcsolatba velünk

en: Contain
hu: Tartalmaz

en: Container
hu: Konténer

en: Content
hu: Tartalom

en: Content align horizontal
hu: Tartalom vízszintes igazítása

en: Content align vertical
hu: Tartalom függőleges igazítása

en: Content background
hu: Tartalom háttér

en: Content border
hu: Tartalom keret

en: Content box shadow
hu: Tartalom árnyék

en: Content goes here ..
hu: A tartalom ide kerül ..

en: Content loaded
hu: Betöltött tartalom

en: Content margin
hu: Tartalom margó

en: Content padding
hu: Tartalom belső margó

en: Content selector
hu: Tartalomválasztó

en: Content text align
hu: Tartalom szöveg igazítás

en: Content type
hu: Tartalom típus

en: Content typography
hu: Tartalom tipográfia

en: Content width
hu: Tartalom szélessége

en: Context ID
hu: Kontextus ID

en: Context type
hu: Tartalom típus

en: Contextual spacing
hu: Intelligens térközök

en: Contextual spacing applies a top margin to elements with a preceding sibling within embedded content.
hu: Az Intelligens térköz automatikusan helyet hagy azok között az elemek között, amelyek egymás után jönnek beágyazott tartalomban.

en: Contextual spacing targets embedded content (Rich Text, Post Content, WooCommerce). Use this field to apply contextual spacing to additional selectors, separated by commas.
hu: A kontextuális térköz a beágyazott tartalmakra vonatkozik (Rich Text, Bejegyzés tartalom, WooCommerce). Használd ezt a mezőt, ha további szelektorokra is szeretnél kontextuális térközt alkalmazni, vesszővel elválasztva.

en: Continue index job
hu: Index munka folytatása

en: Continue on error
hu: Folytatás a hiba esetén

en: Contrast
hu: Kontraszt

en: Control dropdown element text.
hu: Vezérlő legördülő elem szövege.

en: Control group visibility
hu: Kontrollcsoport láthatósága

en: Control panel
hu: Vezérlőpult

en: Control when to show the global classes import manager when pasting elements, importing classes or templates.
hu: Állítsd be, mikor jelenjen meg a globális osztályok importálója (elemek, sablonok vagy osztályok beillesztésekor).

en: Controls
hu: Vezérlők

en: Convert
hu: Átalakítás

en: Convert "Container" to new "Section" & "Block" elements
hu: “Konténer” átalakítása új “Szekció” & “Blokk” elemekké

en: Convert Block editor data into Bricks data and vice versa.
hu: A blokkszerkesztő adatainak átalakítása téglaadatokká és fordítva.

en: Convert element IDs & classes
hu: Elem ID-k & class konvertálása

en: Convert template on import/insert from Container to new layout elements structure
hu: Sablon átalakítása importáláskor/beillesztéskor a konténerből az új elrendezési elemek struktúrájába

en: Convert templates
hu: Átkonvertálás sablonná

en: Convert to components
hu: Alakítsd át komponenssé

en: Convert variation dropdowns to color/image/label swatches on the add to cart element.
hu: Alakítsd át a variációk legördülő menüit szín-/kép-/címke színmintákká a kosárba helyezés elemen.

en: Converter
hu: Konvertáló

en: Cookie consent
hu: Cookie hozzájárulás

en: Cool
hu: Menő

en: Coordinates
hu: Koordináták

en: Copied
hu: Másolva

en: Copied to clipboard
hu: A vágólapra másolva

en: Copy
hu: Másolás

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
hu: Másolja be ide a távoli webhely által megadott "Saját sablonok hozzáférési" jelszót.

en: Copy CSS selector
hu: CSS szelektor másolása

en: Copy and paste the code below into your Bricks child theme to allow those functions to be called through the "echo" tag. Remove the function names you don't want to allow. Explore the %s documentation for more code examples such as using regex for more flexible echo tag checks, etc.
hu: Másolja ki és illessze be az alábbi kódot a Bricks child témájába, hogy lehetővé tegye az említett funkciók meghívását az "echo" címkén keresztül. Távolítsa el azokat a függvényneveket, amelyeket nem szeretne engedélyezni. A %s dokumentációban további kódpéldákat talál, például a regex használatával rugalmasabb echo tag-ellenőrzésre stb.

en: Copy the element ID you want to toggle and paste it into the "CSS selector" setting below.
hu: Másold ki a kapcsolni kívánt elem azonosítóját, és illeszd be az alábbi "CSS szelektor" beállításba.

en: Copy to clipboard
hu: Másolja a vágólapra

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
hu: Kód másolása+beillesztése az egyik térképről a %s

en: Copy/paste element attributes
hu: Az elem attribútumainak másolása/beillesztése

en: Copy/paste element conditions
hu: Elemfeltételek másolása/beillesztése

en: Copy/paste element interactions
hu: Elem interakciók másolása/beillesztése

en: Copy/paste element styles
hu: Elemstílusok másolása/beillesztése

en: Copy/paste elements
hu: Elemek másolása/beillesztése

en: Copy/paste global class styles
hu: Globális class másolása/beillesztése

en: Corrupted filter element database has been fixed
hu: A hibás szűrőelem-adatbázis javításra került

en: Count
hu: Számláló

en: Count from
hu: Számolja -tól

en: Count to
hu: Számolja -ig

en: Countdown
hu: Visszaszámláló

en: Counter
hu: Számláló

en: Coupon
hu: Kupon

en: Coupon applied
hu: Kupon alkalmazott

en: Coupon message
hu: Kupon üzenet

en: Coupon removed
hu: Kupon eltávolítva

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
hu: A kuponok le vannak tiltva. A kuponok engedélyezéséhez menj a %1$s WooCommerce beállítások %2$s

en: Cover
hu: Borító

en: Coverflow
hu: Borító

en: Create
hu: Létrehozás

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
hu: Korlátlan számú egyéni oldalsáv létrehozása és kezelése. Adj hozzá oldalsávokat az építőben az "Oldalsáv" elem segítségével.

en: Create component
hu: Komponens létrehozása

en: Create components
hu: Komponens létrehozása

en: Create global classes
hu: Globális class létrehozása

en: Create icon set
hu: Ikonkészlet létrehozása

en: Create new sidebar
hu: Új oldalsáv létrehozása

en: Create new template:
hu: Új sablon létrehozása:

en: Create post
hu: Hozzászólás létrehozása

en: Create properties and connect them to your component settings to customize a component instance.
hu: Hozz létre tulajdonságokat, és csatold őket a komponens beállításaihoz, hogy testre szabd az elemet.

en: Create property
hu: Tulajdon létrehozása

en: Create template
hu: Új sablon

en: Create templates
hu: Sablonok létrehozása

en: Create your own builder mode via CSS variables.
hu: Saját építő üzemmód létrehozása CSS változók segítségével.

en: Create your own elements
hu: Hozd létre saját elemeidet

en: Create, edit and use global queries inside any query loop throughout your website. Changes to a global query apply to all instances throughout your website.
hu: Létrehozhat, szerkeszthet és használhat globális lekérdezéseket bármilyen lekérdezési cikluson belül a weboldalán. A globális lekérdezés módosításai a webhely összes példányára érvényesek.

en: Create/select a fluid typography category (i.e. Headings, Text).
hu: Létrehozhat/kiválaszthat egy folyékony tipográfiai kategóriát (pl. Fejlécek, Szöveg).

en: Created
hu: Létrehozva

en: Cropped
hu: Vágás

en: Cross sells
hu: Cross-sellek

en: Cross-sells
hu: Keresztértékesítés

en: Cube
hu: Kocka

en: Currency
hu: Pénznem

en: Currency position
hu: Pénznem pozíció

en: Current
hu: Aktív

en: Current URL
hu: Jelenlegi URL

en: Current date
hu: Jelenlegi dátum

en: Current interaction ID
hu: Jelenlegi interakció azonosítója

en: Current job
hu: Jelenlegi munka

en: Current layout
hu: Jelenlegi elrendezés

en: Current location
hu: Jelenlegi helyzetem

en: Current page
hu: Jelenlegi oldal

en: Current post author
hu: Jelenlegi bejegyzés szerzője

en: Current post term
hu: Jelenlegi bejegyzés feltételei

en: Current version by
hu: Jelenlegi verzió

en: Current width
hu: Jelenlegi szélesség

en: Currently all matching theme styles are loaded. To load only the most specific theme style, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
hu: Jelenleg az összes megfelelő témastílus betöltődik. Ha csak a legmegfelelőbb téma stílusát szeretné betölteni, állítsa be a beállításokat a "Téma stílusok: Betöltési módszer".

en: Currently only the most specific theme style is loaded. To load all matching theme styles, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
hu: Jelenleg csak a legkülönlegesebb téma stílusa töltődik be. Az összes megfelelő témastílus betöltéséhez módosítsa a beállításokat a "Témastílusok: Betöltési módszer".

en: Currently previewing content from "%s".
hu: Jelenleg a “%s” tartalom előnézete látható.

en: Cursor
hu: Kurzor

en: Cursor character
hu: Kurzor karakter

en: Custom
hu: Egyedi

en: Custom CSS
hu: Egyedi CSS

en: Custom CSS and JavaScript added below are loaded on your entire website.
hu: Az alább hozzáadott egyéni CSS és JavaScript betöltődik a teljes weboldalra.

en: Custom Font
hu: Egyedi betűtípus

en: Custom Fonts
hu: Egyéni betűtípusok

en: Custom URL
hu: Egyéni URL

en: Custom alt text
hu: ALT szöveg

en: Custom attributes
hu: Egyéni attribútumok

en: Custom authentication pages
hu: Egyéni hitelesítési oldalak

en: Custom breakpoints
hu: Egyéni töréspontok

en: Custom capabilities
hu: Egyéni képességek

en: Custom caption
hu: Egyéni felirat

en: Custom code
hu: Egyedi kód

en: Custom elements
hu: Egyedi elemek

en: Custom email address
hu: Egyéni e-mail cím

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to create the post.
hu: Egyéni hibaüzenet, amely akkor jelenik meg, ha az aktuális felhasználó nem rendelkezik a bejegyzés létrehozásához szükséges képességekkel.

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to edit the post.
hu: Egyéni hibaüzenet, amely akkor jelenik meg, ha az aktuális felhasználó nem rendelkezik a bejegyzés szerkesztéséhez szükséges képességekkel.

en: Custom field
hu: Egyedi mező

en: Custom fields
hu: Egyedi mezők

en: Custom fields integration
hu: Egyéni mezők integrálása

en: Custom font
hu: Egyedi betűtípus

en: Custom fonts
hu: Egyedi betűtípus

en: Custom icon sets
hu: Egyedi ikonkészletek

en: Custom language switchers
hu: Egyedi nyelvváltók

en: Custom link
hu: Egyedi link

en: Custom links
hu: Egyedi linkek

en: Custom location only takes effect on the frontend. Ensure this element is placed at the top of this template so the element can hook on the desire location successfully.
hu: Az egyéni hely csak a frontendben érvényesül. Győződjön meg róla, hogy ez az elem a sablon tetején van elhelyezve, hogy az elem sikeresen be tudjon kapcsolódni a kívánt helyre.

en: Custom map style
hu: Egyedi térkép stílus

en: Custom options
hu: Egyéni opciók

en: Custom preview text
hu: Egyéni előnézeti szöveg

en: Custom redirect URL
hu: Egyéni átirányítási URL

en: Custom shape
hu: Egyedi forma

en: Custom size
hu: Egyéni méret

en: Custom styles
hu: Egyedi stílusok

en: Custom tag
hu: Egyedi címke

en: Custom text
hu: Egyéni szöveg

en: Custom title
hu: Egyéni cím

en: Custom video player
hu: Egyéni videó lejátszó

en: Customer details
hu: Vevő adatok

en: Customise this breadcrumb structure for specific post types.
hu: Testreszabhatja ezt a morzsaszerkezetet bizonyos poszttípusokhoz.

en: Customize details for sharing this URL on social media.
hu: Az URL közösségi médiában történő megosztásának részletei.

en: Customize how the data is structured. Leave empty to send all form fields.
hu: Az adatok szerkezetének testreszabása. Az összes űrlapmező elküldéséhez hagyd üresen.

en: Customize in "Settings" group.
hu: Testreszabás a "Beállítások" csoportban.

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
hu: A Lightbox testreszabása: Beállítások > Témastílusok > Általános

en: Customize the language switcher from your WordPress dashboard
hu: A nyelvváltó testreszabása a WordPress műszerfalról

en: Danger
hu: Veszély

en: Danger color
hu: Veszély szín

en: Dark
hu: Sötét

en: Dark color
hu: Sötét szín

en: Dashboard
hu: Vezérlőpult

en: Dashed
hu: Szaggatott

en: Data
hu: Adat

en: Data format
hu: Dátum formátum

en: Data source
hu: Adat forrása

en: Database
hu: Adatbázis

en: Date
hu: Dátum

en: Date & time
hu: Dátum & idő

en: Date Reached
hu: Dátumkor

en: Date format
hu: Dátum formátum

en: Date range
hu: Dátum tartomány

en: Datepicker
hu: Dátumválasztó

en: Datetime
hu: Időpont

en: Day: %s
hu: Nap: %s

en: Deactivate license
hu: Licensz deaktiválása

en: Decimal places
hu: Tizedesjegyek

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Default capabilities
hu: Alapértelmezett képességek

en: Default center of the map.
hu: A térkép alapértelmezett középpontja.

en: Default color for terms without a specific color
hu: Alapértelmezett szín azokhoz a kifejezésekhez, amikhez nincs megadva szín

en: Default query
hu: Alapértelmezett lekérdezés

en: Default sorting
hu: Alapértelmezett rendezés

en: Default tab
hu: Alpértelmezett fül

en: Default templates are disabled
hu: Az alapértelmezett sablonok le vannak tiltva

en: Default templates are enabled
hu: Alapértelmezett sablon engedélyezve

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
hu: Alapértelmezett: 60 másodperc. A minimális automatikus mentési időköz 15 másodperc.

en: Define a unique, more readable URL parameter name for this filter.
hu: Egyedi, olvashatóbb URL-paraméternév meghatározása ehhez a szűrőhöz.

en: Delay
hu: Késleltetés

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete Bricks data
hu: Bricks adatok törlése

en: Delete all
hu: Összes törlése

en: Delete components
hu: Komponens törlése

en: Delete database table
hu: Adatbázis tábla törlése

en: Delete elements
hu: Elemek törlése

en: Delete global classes
hu: Globális class-ok törlése

en: Delete icon
hu: Ikon törlése

en: Delete permanently
hu: Végleges törlés

en: Delete revisions
hu: Felülvizsgálatok törlése

en: Delete screenshots
hu: Képernyőképek törlése

en: Delete selected
hu: Kiválasztott törlése

en: Delete templates
hu: Sablonok törlése

en: Delete this sidebar
hu: Törölje ezt az oldalsávot

en: Deleted
hu: Törölve

en: Deprecated
hu: Elavult

en: Descending
hu: Csökkenő

en: Description
hu: Leírás

en: Description lightbox video
hu: Leírás lightbox videó

en: Description typography
hu: Leírás tipográfia

en: Descriptive name for viewing submissions on the "%s" page.
hu: Leíró név a "%s" oldalon a beérkezett üzenetek megtekintéséhez.

en: Descriptive name of your API connection.
hu: Az API-kapcsolat leíró neve.

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
hu: Az oldal leíró szövege. Megjelenik a keresőmotorok találataiban. Ajánlott: 50-300 karakter.

en: Deselect
hu: Kijelölés megszüntetése

en: Design sets
hu: Tervezési készletek

en: Desktop
hu: Asztali

en: Details
hu: Részletek

en: Determines how components are made available in the block editor.
hu: Meghatározza, hogy az összetevők hogyan válnak elérhetővé a blokkszerkesztőben.

en: Determines what happens when someone visits a default WordPress authentication URL (%s). Only applies when custom pages above have been set. Caution: If hiding default paths, remember your custom page URLs to avoid lockout.
hu: Meghatározza, hogy mi történik, ha valaki meglátogatja a WordPress alapértelmezett hitelesítési URL-címét (%s). Csak akkor érvényes, ha a fenti egyéni oldalakat beállítottuk. Vigyázat! Ha elrejti az alapértelmezett elérési utakat, ne feledkezzen meg az egyéni oldal URL-jeiről a lezárás elkerülése érdekében.

en: Determines which slide should be active if the carousel has multiple slides in a page.
hu: Meghatározza, hogy melyik dia legyen aktív, ha a körhinta több diát tartalmaz egy oldalon.

en: Developer
hu: Fejlesztő

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
hu: Felfedezted a %1$s? Vagy kapcsolatba lépett velem a %2$s?

en: Direction
hu: Irány

en: Directory is created in your "uploads" directory if it doesn't exist.
hu: A könyvtár a "uploads" könyvtárban jön létre, ha nem létezik.

en: Directory name
hu: Könyvtár neve

en: Disable
hu: Letiltás

en: Disable "Skip links"
hu: "Linkek kihagyása" kikapcsolása

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
hu: Bricks Open Graph meta címkék letiltása

en: Disable Bricks SEO meta tags
hu: Bricks SEO meta címkék letiltása

en: Disable Bricks cascade layer (discouraged)
hu: A Bricks cascade réteg kikapcsolása (nem ajánlott).

en: Disable CSS variables manager
hu: CSS változó kezelő letiltása

en: Disable Default UI
hu: Alap UI letiltása

en: Disable Google Fonts
hu: Google betűtípusok letiltása

en: Disable URL parameter filter
hu: URL paraméter szűrő kikapcsolása

en: Disable WP REST API render
hu: A WP REST API renderelésének kikapcsolása

en: Disable WooCommerce builder
hu: WooCommerce építő letiltása

en: Disable WordPress custom fields in dropdown
hu: WordPress egyéni mezők letiltása a legördülő menüben

en: Disable auto focus
hu: Automatikus fókusz kikapcsolása

en: Disable auto min/max value
hu: Automatikus minimum/maximum érték kikapcsolása

en: Disable auto-expand
hu: Automatikus kinyitás kikapcsolása

en: Disable autosave
hu: Automatikus mentés kikapcsolása

en: Disable backdrop
hu: Háttér kikapcsolása

en: Disable capability checks
hu: Képesség-ellenőrzések letiltása

en: Disable chaining element & global class
hu: Elem és globális osztály láncolatának letiltása

en: Disable class chaining
hu: Osztályláncolás letiltása

en: Disable clickable POI
hu: Kattintható pontok letiltása (helyek)

en: Disable coupon message
hu: Kupon üzenet letiltása

en: Disable cross sells
hu: Keresztértékesítések letiltása

en: Disable custom authentication page bypass
hu: Egyéni hitelesítési oldal megkerülésének letiltása

en: Disable default templates
hu: Alapértelmezett sablonok letiltása

en: Disable element spacing
hu: Elemtávolság letiltása

en: Disable embed
hu: Beágyazás letiltása

en: Disable emojis
hu: Emojik letiltása

en: Disable footer
hu: Lábléc kikapcsolása

en: Disable for WordPress data
hu: Kapcsold ki WordPress adatokhoz

en: Disable for logged-in users
hu: Bejelentkezett felhasználók számára letiltás

en: Disable form validation
hu: Űrlap ellenőrzés kikapcsolása

en: Disable global class manager
hu: Globális class Manager letiltása

en: Disable global classes
hu: Globális class letiltása

en: Disable globally
hu: Globálisan letiltva

en: Disable header
hu: Fejléc kikapcsolása

en: Disable icon
hu: Ikon letiltása

en: Disable image
hu: Kép letiltása

en: Disable jQuery migrate
hu: A jQuery migrate kikapcsolása

en: Disable lazy load
hu: Lazyload betöltés letiltása

en: Disable lazy loading
hu: Késleltetett betöltés letiltása

en: Disable link
hu: Tiltsa le a linket

en: Disable login message
hu: Bejelentkezési üzenet letiltása

en: Disable navigation
hu: Navigáció letiltása

en: Disable popups
hu: Felugró ablakok letiltása

en: Disable product gallery lightbox
hu: Termékgaléria lightbox kikapcsolása

en: Disable product gallery zoom
hu: Termékgaléria zoomolásának kikapcsolása

en: Disable query merge
hu: Lekérdezések egyesítésének letiltása

en: Disable text
hu: Szöveg letiltása

en: Disabled
hu: Letiltva

en: Disabled (default)
hu: Kikapcsolva (alapértelmezett)

en: Disabled: Insert below existing content.
hu: Letiltva: Szúrja be a meglévő tartalom alá.

en: Disabled: Keep original image filename.
hu: Letiltva: Az eredeti kép fájlnév megtartása.

en: Disabled: Show placeholder images.
hu: Letiltva: Helyőrző képek megjelenítése.

en: Disables the %s. While this may maintain compatibility with certain existing setups, we strongly recommend leaving this option OFF for optimal functionality and future compatibility.
hu: Letiltja a %s. Bár ez fenntartja a kompatibilitást bizonyos meglévő beállításokkal, az optimális funkcionalitás és a jövőbeli kompatibilitás érdekében javasoljuk, hogy hagyja kikapcsolva ezt az opciót.

en: Disallowed keyword found
hu: Letiltott kulcsszó található

en: Discard
hu: Eldobás

en: Discarded
hu: Elvetés

en: Disconnect
hu: Szétkapcsolás

en: Dismiss
hu: Elutasít

en: Dismissable
hu: Elutasítható

en: Display
hu: Megjelenítés

en: Display name
hu: Megjelenő név

en: Display names as
hu: Nevek megjelenítése

en: Display on breakpoints
hu: Megjelenítés a töréspontokon

en: Display the object type (e.g. "acf_related_writers", "mb_page-to-user") in the query loop type dropdown.
hu: Objektumtípus megjelenítése (pl. acf_related_writers, mb_page-to-user) a query loop típusának lenyíló listájában.

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
hu: Megjelenik az URL-ben. Minden kisbetűs. Szóközök helyett használj kötőjelet.

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
hu: Megjelenik a keresési eredményekben, a közösségi hálózatokban és a böngészőben. Ajánlott: Max. 60 karakter.

en: Divider
hu: Elválasztó

en: Do not close this window, the process is running in the background.
hu: Ne zárja be ezt az ablakot, a folyamat a háttérben fut.

en: Do not set this interaction on a Toggle element.
hu: Ne állítsa be ezt az interakciót Toggle elemre.

en: Do not track
hu: Ne kövesse nyomon

en: Do you really want to delete this sidebar?
hu: Tényleg törölni akarod ezt az oldalsávot?

en: Do you want to unlink all nestable global elements?
hu: Leválasztod az összes beágyazható globális elemet?

en: Document title
hu: A dokumentum címe

en: Documentation
hu: Dokumentáció

en: Don't auto focus on first focusable element when offcanvas opens.
hu: Ne fókuszáljon automatikusan az első fókuszálható elemre, amikor az offcanvas megnyílik.

en: Don't close on click outside mini cart
hu: Ne zárja be a mini kosáron kívüli kattintásra

en: Don't focus on first focusable element inside popup when popup opens.
hu: Ne fókuszáljon az első fókuszálható elemre a felugró ablakon belül, amikor a felugró ablak megnyílik.

en: Don't render in builder
hu: Ne renderelje a builderben

en: Done
hu: Kész

en: Dots
hu: Pontok

en: Dotted
hu: Pontozott

en: Double
hu: Dupla

en: Double opt-in
hu: Dupla opt-in

en: Double-click
hu: Dupla kattintás

en: Download
hu: Letöltés

en: Download %s
hu: Letöltés %s

en: Downloaded
hu: Letöltve

en: Downloading
hu: Letöltés

en: Downloads
hu: Letöltések

en: Draft
hu: Vázlat

en: Draft font deleted successfully.
hu: A betűtípus tervezetet sikeresen törölték.

en: Drag & drop
hu: Drag & Drop

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
hu: Húzd ide a .JSON- vagy .ZIP-sablonfájl(oka)t ..

en: Draggable
hu: Húzható

en: Dragging
hu: Húzás

en: Drop file(s) here
hu: Dobd ide a fájl(oka)t

en: Dropdown
hu: Dropdown menü

en: Drops
hu: Cseppek

en: Dual ring
hu: Kettős gyűrű

en: Duplicate
hu: Duplikálás

en: Duplicate classes detected
hu: Duplikált class-ok észlelve

en: Duplicate classes detected. Resolve conflicts before importing.
hu: Duplikált class-okat találtunk. Importálás előtt javítsd az ütközéseket.

en: Duplicate content
hu: Tartalom duplikálása

en: Duplicate content is available to all users with the %s capability. Use this feature for any post or page to ensure that all relevant WordPress and/or Bricks data is duplicated accurately.
hu: A duplikált tartalom minden olyan felhasználó számára elérhető, aki rendelkezik a %s jogosultsággal. Használd ezt a funkciót bármelyik bejegyzésnél vagy oldalon, hogy biztosítsd, hogy minden releváns WordPress és/vagy Bricks adat pontosan duplikálódjon.

en: Duplicate elements
hu: Elemek duplikálása

en: Duplicate entries not allowed.
hu: Duplikált bejegyzések nem engedélyezettek.

en: Duration
hu: Időtartam

en: Dynamic Data
hu: Dinamikus adat

en: Dynamic data
hu: Dinamikus adat

en: Dynamic data is empty.
hu: A dinamikus adatok üresek.

en: Dynamic data tag
hu: Dinamikus adat címke

en: Dynamic dots
hu: Dinamikus pontok

en: Dynamically retrieve map addresses from a connected query on the same page, allowing real-time updates with query-based content, including query filter support.
hu: Dinamikusan lekérheted a térképcímeket egy ugyanazon az oldalon lévő csatolt lekérdezésből, így valós idejű frissítéseket kapsz a lekérdezés alapú tartalomhoz – beleértve a szűrők támogatását is.

en: Eager
hu: Lázas

en: Echo tags: Allow functions via filter
hu: Echo címkék: Engedélyezze a funkciókat szűrőn keresztül

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Edit Custom Font
hu: Egyedi betűtípus szerkesztése

en: Edit Template
hu: Sablon szerkesztése

en: Edit Template Bundle
hu: Sablon csomag szerkesztése

en: Edit Template Tag
hu: Sablon címke szerkesztése

en: Edit WordPress content (WP admin).
hu: WordPress tartalom szerkesztése (WP admin).

en: Edit account
hu: Fiók szerkesztése

en: Edit address
hu: Cím szerkesztése

en: Edit capability
hu: Képesség szerkesztése

en: Edit component
hu: Komponens szerkesztése

en: Edit components
hu: Komponens szerkesztése

en: Edit content
hu: Tartalom szerkesztés

en: Edit dropdown to set icon individually.
hu: Dropdown menüpont szerkesztése az ikonok egyedi beállításához.

en: Edit elements
hu: Elemek szerkesztése

en: Edit footer
hu: Lábléc szerkesztése

en: Edit global classes
hu: Globális cass-ok szerkesztése

en: Edit header
hu: Fejléc szerkesztése

en: Edit icon
hu: Ikon szerkesztése

en: Edit in WordPress
hu: Szerkesztés WordPressben

en: Edit link
hu: Link szerkesztése

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
hu: Szerkesztheted a kapcsolódó termékeket, hogy termékeket adj hozzá az upsell vagy cross-sell termékekhez.

en: Edit palette
hu: Színpaletta szerkesztése

en: Edit product content in WordPress.
hu: Termék leírás szerkesztése WordPressben.

en: Edit product short description in WordPress.
hu: Termék rövid leírásának szerkesztése a WordPressben.

en: Edit properties
hu: Tulajdonságok szerkesztése

en: Edit templates
hu: Sablonok szerkesztése

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
hu: Cím szerkesztése: Beállítások > Oldalbeállítások > SEO

en: Edit with %s
hu: Szerkesztés %s

en: Edit your WordPress menu item to enable multilevel functionality.
hu: Szerkeszd a WordPress menüpontodat a többszintű funkcionalitás engedélyezéséhez.

en: Edit your WordPress menu item to set a Bricks mega menu template.
hu: Szerkeszd meg a WordPress menüpontodat, hogy beállítsd a Bricks mega menü sablont.

en: Edited
hu: Szerkesztve

en: Editing
hu: Szerkesztés

en: Editing the base breakpoint width affects all media queries.
hu: Az alap töréspont szélességének szerkesztése minden töréspontra hatással van.

en: Effect
hu: Effekt

en: Element
hu: Elem

en: Element "%s" doesn't exist.
hu: Az elem “%s” nem található.

en: Element %s not found.
hu: Az elem %s nem található.

en: Element - Video
hu: Elem - Videó

en: Element ID
hu: Elem ID

en: Element ID that holds the live search results. Only visible when the live search is performed.
hu: Az elem ID, amely az élő keresési eredményeket tartalmazza. Csak akkor látható, amikor az élő keresés végrehajtásra kerül.

en: Element Manager
hu: Elem kezelő

en: Element actions
hu: Elem műveletek

en: Element breadcrumbs
hu: Elem morzsák

en: Element can't be rendered as the connected component doesn't exist. Unlink this instance or import the missing component.
hu: Az elem nem jeleníthető meg, mert a kapcsolt komponens hiányzik. Importáld vagy válaszd le.

en: Element classes
hu: Elem class

en: Element doesn't exist.
hu: Az elem “%s” nem található.

en: Element editing & styling
hu: Elem szerkesztése és formázása

en: Element has been disabled globally.
hu: Az elem globálisan letiltva.

en: Element is not visible in the builder elements panel, but still rendered in the builder and frontend.
hu: Az elem nem látszik az elemek panelen, de megjelenik az oldalon és a szerkesztőben.

en: Element is not visible in the builder nor on the frontend.
hu: Az elem sehol sem látható: sem az oldalon, sem a szerkesztőben.

en: Element is visible in the builder and frontend. This is the default behaviour.
hu: Az elem látható a szerkesztőben és az oldalon is. Ez az alapértelmezett viselkedés.

en: Element margin
hu: Elem margó

en: Element not found
hu: Az elem nem található.

en: Element structure name
hu: Elemszerkezet neve

en: Elements
hu: Új elem hozzáadása

en: Elements without code signature. Review, then sign your code one-by-one or all-at-once.
hu: Kódaláírás nélküli elemek. Tekintse át, majd írja alá a kódot egyesével vagy egyszerre.

en: Ellipse
hu: Ellipszis

en: Ellipsis
hu: Ellipszis

en: Email
hu: E-mail

en: Email address
hu: E-mail cím

en: Email address already exists.
hu: Az e-mail cím már létezik.

en: Email address in submitted form
hu: E-mail cím a beküldött űrlapon

en: Email address is not valid.
hu: Az e-mail cím érvénytelen.

en: Email address required.
hu: E-mail cím szükséges.

en: Email content
hu: E-mail tartalma

en: Email or username
hu: E-mail cím vagy felhasználónév

en: Empty
hu: Üres

en: Empty cart
hu: A kosár üres

en: Empty response from the API.
hu: Üres válasz az API-tól.

en: Empty star color
hu: Üres csillag színe

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Enable "%s" button
hu: "%s" gomb engedélyezése

en: Enable AJAX
hu: AJAX engedélyezése

en: Enable AJAX add to cart
hu: AJAX kosárba helyezés engedélyezése

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout coupon" element
hu: Engedélyezze a Bricks WooCommerce "Checkout kupon" elemet

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout login" element
hu: A Bricks WooCommerce "Pénztár bejelentkezés" elem engedélyezése

en: Enable Bricks WooCommerce "Notice" element
hu: Engedélyezze a Bricks WooCommerce „Megjegyzés” elemét

en: Enable all
hu: Összes engedélyezése

en: Enable all components automatically
hu: Minden komponens automatikus engedélyezése

en: Enable code execution
hu: Kódvégrehajtás engedélyezése

en: Enable code execution if your site uses Code elements, SVG elements (source: code), Query editors, or "echo" tags.
hu: Engedélyezd a kódfuttatást, ha a webhelyed kódelemeket, SVG elemeket (forrás: kód), Query szerkesztőket vagy "echo" tageket használ.

en: Enable form submission access for specific user roles. Edit the user's profile directly to grant access to a specific user.
hu: Állítsa be a %s értéket felhasználói szerepkörönként. Egy adott felhasználó hozzáférésének meghatározásához közvetlenül a felhasználói profilt szerkesztheti.

en: Enable if image is cropped for a smooth lightbox image transition.
hu: Engedélyezi, ha a képet levágták a sima lightbox képátmenet érdekében.

en: Enable if the API supports pagination.
hu: Engedélyezze, ha az API támogatja a lapozást.

en: Enable if this popup template is for a map "Info Box".
hu: Kapcsold be, ha ez a felugró sablon egy térképes "Infó Doboz”-hoz készült.

en: Enable if you experience issues loading the builder in combination with Cloudflare Rocket Loader.
hu: Kapcsold be, ha gond van a szerkesztő betöltésével, főleg Cloudflare Rocket Loader használatakor.

en: Enable if your archive pagination is not working.
hu: Engedélyezze, ha az archívum oldalszámozása nem működik.

en: Enable individual components manually
hu: Az egyes komponensek manuális engedélyezése

en: Enable live search
hu: Élő keresés engedélyezése

en: Enable log-in during checkout disabled. Check %1$sWooCommerce settings%2$s
hu: Bejelentkezés engedélyezése a fizetés során letiltva. Ellenőrizze %1$sWooCommerce beállítások%2$s

en: Enable product variation swatches
hu: Termékváltozat swatch-ok engedélyezése

en: Enable this setting to preload custom fonts to avoid FOUT (Flash of unstyled text).
hu: Engedélyezze ezt a beállítást az egyéni betűtípusok előzetes betöltéséhez, hogy elkerülje a FOUT-ot (stílus nélküli szöveg villogása).

en: Enable time
hu: Idő engedélyezés

en: Enable to automatically generate template screenshots on every builder save, view them, and use the bulk generate button in the template manager.
hu: Engedélyezze a sablon képernyőképek automatikus generálását minden építő mentésénél, nézze meg őket, és használja a sablonkezelőben a tömeges generálás gombot.

en: Enable to automatically group markers that are close to each other into a cluster.
hu: Engedélyezd, hogy a közel lévő jelölőket automatikusan egy cluster-be csoportosítsa.

en: Enable to automatically log the user in after successful email verification.
hu: Engedélyezze a felhasználó automatikus bejelentkezését a sikeres e-mail ellenőrzés után.

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
hu: Engedélyezze, hogy sablonjai nyilvánosak és bárki számára online megtekinthetők legyenek. Ha letiltja, csak a bejelentkezett felhasználók láthatják a sablonokat.

en: Enable to not load/render this element in the builder.
hu: Engedélyezi, hogy ne töltse be/megjelenítse ezt az elemet az építőben.

en: Enable to not load/render this element on the frontend.
hu: Engedélyezze, hogy ez az elem ne legyen betöltve/megjelenítve a frontendben.

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
hu: Lehetővé teszi egy elem megnyitását és bezárását más elemek váltása nélkül.

en: Enable to position in document flow (e.g. inside offcanvas).
hu: Engedélyezi a dokumentumáramlásban való elhelyezést (pl. a vászonon kívül).

en: Enable to render the dynamic data text on the canvas to improve the preview experience.
hu: Engedélyezi a dinamikus adatok szövegének megjelenítését a vásznon az előnézeti élmény javítása érdekében.

en: Enable to replace global classes set on the element with the classes set on the property.
hu: Engedélyezi az elemre beállított globális osztályok helyettesítését a tulajdonságra beállított osztályokkal.

en: Enable to require user to verify the email after registration through an activation link.
hu: Engedélyezze, hogy a regisztráció után a felhasználónak egy aktiváló hivatkozással ellenőriznie kelljen az e-mail címét.

en: Enable to show the template thumbnail column under %s, displaying the featured image or screenshot.
hu: Engedélyezze a sablon miniatűr oszlopának megjelenítését a %s alatt, a kiemelt kép vagy képernyőkép megjelenítésével.

en: Enable to sync global classes on every builder save between all open builder instances. Useful to avoid overwriting each others changes when multiple people work on the same dataset (e.g. adding, deleting, modifying global classes).
hu: A globális osztályok szinkronizálásának engedélyezése minden egyes építőmentéskor az összes nyitott építőpéldány között. Hasznos, hogy elkerüljük egymás módosításainak felülírását, ha több ember dolgozik ugyanazon az adathalmazon (pl. globális osztályok hozzáadása, törlése, módosítása).

en: Enabled
hu: Engedélyezve

en: Enabled: Download template images to media library.
hu: Engedélyezve: Sablonképek letöltése a médiakönyvtárba.

en: Enabled: Rename image before download.
hu: Engedélyezve: Letöltés előtt nevezze át a képet.

en: Enabled: Replace existing content with template data.
hu: Engedélyezve: A meglévő tartalom cseréje sablonadatokkal.

en: End
hu: Vége

en: End Size
hu: Végméret

en: End date
hu: Befejezés dátuma

en: End time
hu: Befejezési időpont

en: Endpoint
hu: Végpont

en: Endpoint URL
hu: Végpont URL címe

en: Endpoints
hu: Végpontok

en: Enjoy
hu: Élevzd

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element and that a width is defined, especially when using a Div element.
hu: Ellenőrizd, hogy nincs egymásnak ellentmondó CSS stílus ezen az elemen, és hogy van beállított szélessége, főleg Div esetén.

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element.
hu: Győződjön meg róla, hogy nem alkalmaznak ellentmondó CSS-stílusokat erre az elemre.

en: Enter Bricks IDs, separated by comma, of filter elements to exclude.
hu: Adja meg a kizárandó szűrőelemek téglaazonosítóit vesszővel elválasztva.

en: Enter CSS filters + value (learn more)
hu: Add meg a CSS-szűrőket + az értéket (további információ)

en: Enter CSS variable definitions separated by semicolon
hu: CSS változó definíciók megadása pontosvesszővel elválasztva

en: Enter SVG URL
hu: SVG URL megadása

en: Enter URL of media file
hu: Adja meg a médiafájl URL-címét

en: Enter a custom label for this attribute value (optional).
hu: Adj meg egyedi címkét ehhez az attribútum értékhez (nem kötelező)

en: Enter a dynamic data tag for ACF Icon Picker or MetaBox Icon fields
hu: Adjon meg egy dinamikus adatcímkét az ACF Icon Picker vagy MetaBox Icon mezőkhöz

en: Enter a generic error message. Otherwise the reason why the login failed is displayed.
hu: Adj meg egy általános hibaüzenetet. Ellenkező esetben a bejelentkezés sikertelenségének oka jelenik meg.

en: Enter a search term or command
hu: Adjon meg egy keresési kifejezést vagy parancsot

en: Enter dynamic data tag or custom value
hu: Dinamikus adatcímke vagy egyéni érték megadása

en: Enter new template name
hu: Add meg az új sablonnevet

en: Enter search term
hu: Keresőszó megadása

en: Enter shortcut name
hu: A parancsikon nevének megadása

en: Enter the JSON body to be sent with the request
hu: Adja meg a kéréssel együtt elküldendő JSON testet

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
hu: Írd be az első globális CSS-osztály nevét a fenti mezőbe. Ezután nyomd meg az Enter billentyűt a létrehozásához.

en: Enter viewport
hu: Belépés a nézetablakba

en: Enter width between 180 and 500.
hu: Adja meg a szélességet 180 és 500 között.

en: Enter your Google Maps API key under %s to access all options.
hu: Adja meg a Google Maps API-kulcsát a %s alatt, hogy hozzáférjen az összes lehetőséghez.

en: Enter your Google Maps ID, which you can find in the %s, to enable the latest Google Maps features.
hu: Add meg a Google Maps ID-t, amelyet a %s-ban találsz, a Google Maps legújabb funkcióinak engedélyezéséhez.

en: Entire website
hu: Teljes weboldal

en: Entries
hu: Bejegyzések

en: Entries per page
hu: Bejegyzések száma oldalanként

en: Entry animation
hu: Belépési animáció

en: Entry animation to interaction
hu: Belépési animáció az interakcióhoz

en: Equal
hu: Egyenlő

en: Error
hu: Hiba

en: Error Tile URL
hu: Hiba csempe URL

en: Error deleting class
hu: Hiba az osztály törlése

en: Error fetching site classes
hu: Hiba a weboldal class-ok lekérdezésében

en: Error loading results
hu: Hiba a találatok betöltésekor

en: Error message
hu: Hiba üzenet

en: Error on save
hu: Hiba mentéskor

en: Error page
hu: Hibaoldal

en: Error processing font files
hu: Hiba a betűtípus fájlok feldolgozásában

en: Error rendering component
hu: Hiba renderelő komponens

en: Error restoring class
hu: Hiba az osztály helyreállítása

en: Error uploading font
hu: Hiba a betűtípus feltöltésekor

en: Error: Could not load class
hu: Hiba: Nem tudta betölteni az osztályt

en: Error: Could not load class control
hu: Hiba: Nem tudta betölteni az osztályvezérlést

en: Error: Could not load gallery
hu: Hiba: Nem tudta betölteni a galériát

en: Error: Could not load image
hu: Hiba: Nem sikerült betölteni a képet

en: Error: Could not load link
hu: Hiba: Nem tudta betölteni a linket

en: Error: Could not load query
hu: Hiba: Nem tudta betölteni a lekérdezést

en: Error: Could not load select
hu: Hiba: Nem tudta betölteni a kiválasztást

en: Error: Could not load toggle control
hu: Hiba: Nem tudta betölteni a kapcsolóvezérlőt

en: Error: Invalid license key
hu: Hiba: Érvénytelen licenckulcs

en: Error: License mismatch
hu: Hiba: a licenc nem egyezik

en: Even background
hu: Páros háttér

en: Events
hu: Események

en: Every 5 minutes
hu: Minden 5 percben

en: Example
hu: Példa

en: Example: {"Authorization": "Bearer token"}
hu: Példa: {"Authorization": "Bearer token"}

en: Example: {"name": "{{43f295}}", "email": "{{a5c626}}"}
hu: Példa: {"name": "{{43f295}}", "email": "{{a5c626}}"}

en: Excellent
hu: Kiváló

en: Exceptional
hu: Kivételes

en: Excerpt
hu: Rövid ajánló (kivonat)

en: Excerpt length
hu: Kivonat hossza

en: Exclude
hu: Kizárás

en: Exclude current post
hu: Aktuális bejegyzés kizárása

en: Exclude filter IDs
hu: Szűrőazonosítók kizárása

en: Exclude posts
hu: Hozzászólások kizárása

en: Exclude posts/pages
hu: Bejegyzések/oldalak kizárása

en: Exclude templates
hu: Sablonok kizárása

en: Exclude terms
hu: Kizáró feltételek

en: Excluded terms
hu: Kizárt feltételek

en: Execute code
hu: Kód végrehajtása

en: Exercise great caution with granting code execution privileges. Enable them sparingly and only for trusted roles or ideally only specific users. Grant the least permissions necessary to maintain tight security.
hu: Legyen nagyon óvatos a kódfuttatási jogosultságok megadásával. Engedélyezze őket takarékosan és csak megbízható szerepkörök vagy ideális esetben csak bizonyos felhasználók számára. A szigorú biztonság fenntartásához szükséges legkevesebb jogosultságot adja meg.

en: Exists
hu: Létezik

en: Expand
hu: Kibontás

en: Expand active element & scroll into view
hu: Aktív elem kibontása és görgetés a nézetnél

en: Expand all
hu: Mindet kibont

en: Expand first item
hu: Első elem kibontása

en: Expand item indexes
hu: Elemindexek kibontása

en: Expand panel when dropdown is visible
hu: A panel kibontása, amikor a legördülő menü látható

en: Expanded
hu: Kibontva

en: Experimental
hu: Kísérleti - experimentális

en: Export
hu: Exportálás

en: Export Settings
hu: Beállítások exportálása

en: Export Template
hu: Sablon exportálása

en: Export Variables
hu: Változók exportálása

en: Export all components first by clicking the "Export" icon above before deleting any. Once exported, hover over the component you'd like to delete, then click the "Delete" icon.
hu: Először exportáld az összes komponenst az "Export" ikonra kattintva, mielőtt bármit törölnél. Miután exportáltad, húzd az egeret a törölni kívánt komponens fölé, majd kattints a “T”törlés ikonra.

en: Exquisite
hu: Tökéletes

en: Extend allowed tags through filter
hu: Engedélyezett címkék kibővítése szűrőn keresztül

en: Extend contextual spacing to other elements within embedded content.
hu: Terjeszd ki a kontextuális térközt más beágyazott elemekre is.

en: External
hu: Külső

en: External URL
hu: Külső URL

en: External files
hu: Külső fájlok

en: External product
hu: Külsőtermék

en: Extra Bold
hu: Extra vastag

en: Extra Light
hu: Extra vékony

en: Extra large
hu: Extra nagy

en: FAQ schema
hu: GYIK séma

en: Facebook Page
hu: Facebook-oldal

en: Facebook page URL
hu: Facebook oldal URL-je

en: Fade
hu: Áttűnés

en: Fade in
hu: Áttűnés

en: Fade in animation
hu: Áttűnés animáció

en: Fade in down
hu: Áttűnés lefelé

en: Fade in left
hu: Áttünés balra

en: Fade in right
hu: Áttűnés jobbra

en: Fade in up
hu: Áttűnés felfelé

en: Failed to clean up orphaned elements.
hu: Nem sikerült az elárvult elemeket megtisztítani.

en: Failed to create font
hu: Sikerült létrehozni a betűtípust

en: Failed to create font draft.
hu: Nem sikerült létrehozni a betűtípus tervezetet.

en: Failed to delete classes
hu: Nem sikerült osztályokat törölni

en: Failed to delete draft font.
hu: Nem sikerült törölni a betűtípus tervezetet.

en: Failed to delete font
hu: Nem sikerült a betűtípust törölni

en: Failed to fetch Instagram account details.
hu: Nem sikerült lekérni az Instagram-fiók adatait.

en: Failed to fetch Instagram posts.
hu: Nem sikerült lekérni az Instagram-posztokat.

en: Failed to move font to trash.
hu: Nem sikerült a betűtípust a lomtárba áthelyezni.

en: Failed to process any font files.
hu: Nem sikerült feldolgozni semmilyen betűtípusfájlt.

en: Failed to publish font.
hu: Nem sikerült a betűtípus közzététele.

en: Failed to restore font.
hu: A betűtípus visszaállítása sikertelen.

en: Fallback
hu: Tartalék

en: Fallback applies to elements in embedded content without a specific spacing rule.
hu: Tartalék beállítás azokra a beágyazott elemekre, amikhez nincs külön térközszabály.

en: Fallback color
hu: Tartalék szín

en: Fallback fonts
hu: Tartalék betűtípus

en: Fallback image
hu: Tartalék kép

en: Fallback label
hu: Tartalék címke

en: Fallback label for terms without a specific label
hu: Tartalék címke azokhoz a kifejezésekhez, amikhez nincs saját címke

en: Fallback preview image
hu: Előnézeti kép

en: Fallback spacing
hu: Alapértelmezett térköz

en: False
hu: Hamis

en: Fantastic
hu: Fantasztikus

en: Farthest corner
hu: A legtávolabbi sarok

en: Farthest side
hu: A legtávolabbi oldal

en: Fast
hu: Gyors

en: Fast forward
hu: Gyorsan előre

en: Favorites
hu: Kedvencek

en: Featured
hu: Kiemelt

en: Featured image
hu: Kiemelt kép

en: Featured image height
hu: Kiemelt kép magassága

en: Featured image sizes
hu: Kiemelt kép mérete

en: Featured image tag
hu: Kiemelt kép tag

en: Featured image width
hu: Kiemelt kép szélessége

en: Featured products
hu: Kiemelt termékek

en: Featured products only
hu: Csak kiemelt termékek

en: Features
hu: Jellemzők

en: Features typography
hu: Jellemzők tipográfia

en: February
hu: Február

en: Fetch content via AJAX
hu: Tartalom lekérése AJAX segítségével

en: Fetch data
hu: Sikertelen adatlekérdezés az API-ból

en: Fetch priority
hu: Lekérés prioritás

en: Fetching
hu: Lekérés

en: Field
hu: Mező

en: Field ID
hu: Mező ID

en: Field mapping
hu: Mezőtérképezés

en: Field type
hu: Mező típusa

en: Fields
hu: Mezők

en: Fieldset
hu: Mezőkészlet

en: File
hu: Fájl

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
hu: %s fájl nem elfogadott. Fájl korlát túllépve.

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
hu: %s fájl nem elfogadott. Méretkorlát túllépve.

en: File URL
hu: Fájl URL

en: File URL, YouTube/Vimeo URL/ID.
hu: Fájl URL, YouTube/Vimeo URL/ID.

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
hu: A fájl nem lett feltöltve biztonsági hiba miatt. Kérjük, ellenőrizd az SVG fájlt, vagy lépj kapcsolatba velünk.

en: Files
hu: Fájlok

en: Fill
hu: Kitöltés

en: Fill - Dark
hu: Kitöltés - Sötét

en: Fill - Light
hu: Kitöltés - Világos

en: Fill - Primary
hu: Kitöltés - Elsődleges

en: Fill color
hu: Kitöltőszín

en: Fill grid
hu: Grid kitöltése

en: Filter
hu: Szűrő

en: Filter by
hu: Szűrés mint

en: Filter by parent term
hu: Szűrés szülői kifejezés szerint

en: Filter by parent term ID
hu: Szűrés a szülői kifejezés azonosítója alapján

en: Filter for more advanced duplicate content rules
hu: Szűrő a duplikált tartalomra vonatkozó speciális szabályokhoz

en: Filter input
hu: Szűrő mező

en: Filter media by mime type
hu: Média szűrése mime típus szerint

en: Filter title
hu: Szűrő címe

en: Filter type
hu: Szűrő típusa

en: Find
hu: Keresés

en: Fine
hu: Jól

en: Finish
hu: Befejeződött

en: First name
hu: Keresztnév

en: First post full width
hu: Első hozzászólás teljes szélességben

en: Fit map on markers change
hu: Térkép illesztése a jelölések módosítására

en: Fix corrupted database
hu: Sérült adatbázis javítása

en: Fixed
hu: Rögzített

en: Flag size
hu: Zászló mérete

en: Flex basis
hu: Flex

en: Flex direction
hu: Flex irány

en: Flip
hu: Átfordulás

en: Float
hu: Lebegés

en: Fluid typography
hu: Folyékony tipográfia

en: Fluid typography scale
hu: Folyékony tipográfia skála

en: Fluid typography variable added
hu: Fluid tipográfia változó hozzáadása

en: Focus
hu: Fókusz

en: Focus outline
hu: Fókusz körvonala

en: Focused
hu: Fókuszált

en: Follow
hu: Követés

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
hu: Kövesd ezt a %1$slinket%2$s a termékarchívum leírásának vagy a termékkategória/tag leírásának szerkesztéséhez

en: Font Family
hu: Betűtípus

en: Font Manager
hu: Betűtípus kezelő

en: Font deleted permanently
hu: Betűtípus véglegesen törölve

en: Font download failed
hu: A betűtípus letöltése sikertelen

en: Font downloaded
hu: Letöltött betűtípus

en: Font downloaded successfully.
hu: A betűtípus sikeresen letöltve.

en: Font family
hu: Betűtípus

en: Font file selected
hu: Kiválasztott betűtípus fájl

en: Font manager
hu: Betűtípus kezelő

en: Font moved to trash
hu: Betűtípus áthelyezve a lomtárba

en: Font moved to trash successfully.
hu: A betűtípus sikeresen áthelyezésre került a lomtárba.

en: Font name
hu: Betűtípus neve

en: Font not found.
hu: Betűtípus nem található.

en: Font preview
hu: Betűtípus előnézet

en: Font restore error
hu: Betűtípus visszaállítási hiba

en: Font restored
hu: Betűtípus visszaállítva

en: Font size
hu: Betűméret

en: Font size at the largest viewport. Acts as the upper bound—text will not grow beyond this.
hu: Betűméret a legnagyobb nézetablakon. Felső korlátként működik - a szöveg nem fog ezen túl nőni.

en: Font size at the smallest viewport. Acts as the lower bound—text will not shrink below this.
hu: Betűméret a legkisebb nézetablakon. Als alsó korlátként működik - a szöveg nem fog ez alá zsugorodni.

en: Font style
hu: Betűstílus

en: Font variants
hu: Betűtípus variációk

en: Font variation settings
hu: Betűváltozatok beállításai

en: Font variations
hu: Betűtípus variációk

en: Font weight
hu: Betűvastagság

en: FontAwesome - Brands
hu: FontAwesome - Márkák

en: Fonts
hu: Betűtípusok

en: Fonts synced! It might take a few minutes to sync a font project you just published or updated.
hu: Betűtípusok szinkronizálva! Néhány percig eltarthat, amíg szinkronizál egy frissen közzétett vagy frissített betűtípus-projektet.

en: Foot
hu: Lábléc

en: Footer
hu: Lábléc

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
hu: A lábléc szkriptek közvetlenül a záró %s tag előtt kerülnek hozzáadásra.

en: For better preview select content to show.
hu: A jobb előnézethez válaszd ki a megjelenítendő tartalmat.

en: For frontend SEO purpose only. Not overwriting Post title. Recommended: Max. 60 characters.
hu: Csak frontend SEO célokra. Nem írja felül a bejegyzés címét. Ajánlott: Max. 60 karakter.

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
hu: A termékkategória vagy termékcímke archív leírásokhoz szerkeszd az egyes kifejezések leírását.

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
hu: A Bricks-szel kapcsolatos kérdéseket a help@bricksbuilder.io e-mail címen teheted fel. Ha tudni szeretnéd, mi van jelenleg fejlesztés alatt, látogass el a nyilvános ütemtervünkre. Ott elküldheteded a saját funkcióigényeidet is, hogy mások felértékelhessék és kommentálhassák azokat.

en: Force home
hu: Kezdőlap kényszerítése

en: Form
hu: Űrlap

en: Form ID
hu: Űrlap ID

en: Form Submissions
hu: Űrlap üzenetek

en: Form data
hu: Űrlap adat

en: Form name
hu: Űrlap neve

en: Form submission access
hu: Formanyomtatványok benyújtása

en: Form submission table could not be deleted.
hu: A űrlap üzenetek táblázatot nem lehetett törölni.

en: Form submission table deleted successfully.
hu: A űrlap üzenetek táblázat sikeresen törölve.

en: Form submissions
hu: Nyomtatványok benyújtása

en: Form submissions could not be deleted.
hu: Az űrlap üzenetekett nem lehetett törölni.

en: Form submissions deleted.
hu: A Űrlap üzenetek törlésre kerültek.

en: Form submissions table could not be resetted.
hu: A űrlap üzenetek táblázatot nem lehetett visszaállítani.

en: Form submissions table resetted successfully.
hu: Az űrlap üzenetek táblázata sikeresen visszaállt.

en: Form title
hu: Űrlap címe

en: Format
hu: Formátum

en: Format to send the data in.
hu: Formátum, amiben az adatokat küldeni kell.

en: Friday
hu: Péntek

en: From email address
hu: E-mail címről

en: From name
hu: Feladó neve

en: Front
hu: Főoldali

en: Front page
hu: Főoldal

en: Frontend
hu: Tartalom

en: Full
hu: Teljes

en: Full access
hu: Teljes hozzáférés

en: Full response
hu: Teljes válasz

en: Full size
hu: Teljes méretű

en: Fullscreen
hu: Teljes képernyős

en: Fullscreen Control
hu: Teljes képernyő vezérlők

en: Function name
hu: Funkció neve

en: Function names
hu: Funkciónevek

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the %s filter.
hu: Az "echo" címkén keresztül hívott függvényneveket a %s szűrővel kell fehérlistára tenni.

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the new %s filter.
hu: Az "echo" címkén keresztül hívott függvényneveket az új %s szűrővel kell fehérlistára tenni.

en: Function names must pass the check through the %s filter.
hu: A függvényneveknek át kell menniük a %s szűrőn.

en: Galleries
hu: Galériák

en: Gallery
hu: Galéria

en: Gallery layout
hu: Galéria elrendezés

en: Gap
hu: Térköz

en: General
hu: Általános

en: General settings
hu: Általános beállítások

en: Generate FAQPage structured data (JSON-LD).
hu: GYIK oldal strukturált adatok generálása (JSON-LD).

en: Generate custom image sizes
hu: Egyéni képméretek generálása

en: Generate password
hu: Jelszó generálás

en: Generate review schema
hu: Felülvizsgálati séma létrehozása

en: Generate screenshots
hu: Képernyőképek készítése

en: Generate variables
hu: Változók generálása

en: Generating variables will delete all existing variables in this category. Do you want to proceed?
hu: A változók generálása törli az összes meglévő változót ebben a kategóriában. Szeretné folytatni?

en: Generator
hu: Létrehozás

en: Get In Touch
hu: Lépj kapcsolatba Velünk

en: Get current post author
hu: Jelenlegi poszt szerzőjének lekérdezése

en: Get started here
hu: Kezdjed el itt

en: Get terms from current
hu: A jelenlegi feltételek lekérdezése

en: Get terms from current post
hu: A jelenlegi álláshely feltételeinek lekérdezése

en: Get terms that are children of specified term
hu: A megadott kifejezés gyermekei közé tartozó kifejezések kinyerése

en: Get the author of current post
hu: Az aktuális bejegyzés szerzőjének megkeresése

en: Getting Started
hu: Kezdjük el

en: Global
hu: Globális

en: Global class
hu: Globális class

en: Global class import manager
hu: Globális class import kezelő

en: Global classes
hu: Globális class-ok importálása

en: Global data sync
hu: Globális adatszinkronizálás

en: Global element
hu: Globális elem

en: Global elements
hu: Globális elemek

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and must be converted to components or unlinked.
hu: A globális elemek elavultak a 2.0-s verzió óta, és vagy komponenssé kell őket alakítani, vagy le kell választani.

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and will be removed in the near future. Please convert them into components as soon as possible under %s. Once done, please delete all global elements by hovering over a global element below and clicking the "Delete" icon.
hu: A globális elemek a 2.0-s verzió óta elavultak, és hamarosan teljesen el lesznek távolítva. Kérlek, alakítsd át őket mielőbb komponensekké itt: %s. Ha végeztél, töröld az összes globális elemet úgy, hogy az elem fölé viszed az egeret, majd a „Törlés” ikonra kattintasz.

en: Global elements converted to components.
hu: Globális elemek konvertálva komponensekké.

en: Global elements review
hu: Globális elemek felülvizsgálata

en: Global queries
hu: Globális lekérdezések

en: Global query
hu: Globális lekérdezés

en: Global settings
hu: Általános beállítások

en: Global styles & settings
hu: Globális stílusok és beállítások

en: Go back
hu: Vissza

en: Go to
hu: Ugrás

en: Go to first slide
hu: Ugrás az első diára

en: Go to last slide
hu: Ugrás az utolsó diára

en: Go to slide %s
hu: Ugrás a diához %s

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
hu: Menj a következő címre: Beállítások > Sablonbeállítások > Tartalom

en: Go to: WooCommerce > Products > Inventory
hu: Menjen a következő címre: WooCommerce > Termékek > Készlet

en: Good
hu: Jó

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
hu: Google Maps API kulcs szükséges! Add hozzá a kulcsot a vezérlőpulton a következő menüpontban: %s

en: Google fonts
hu: Google betűtípusok

en: Google fonts have been disabled
hu: A Google betűtípusok letiltásra kerültek

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
hu: Google reCAPTCHA API kulcs szükséges! Adja hozzá a kulcsot a vezérlőpulton a következő menüpontban: %s

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
hu: Google reCaptcha: Érvénytelen webhelykulcs.

en: Got it
hu: Értem

en: Gradient
hu: Színátmenet

en: Gradient / Overlay
hu: Gradiens / Átfedés

en: Grand
hu: Nagy

en: Greater than
hu: Nagyobb mint

en: Greater than or equal
hu: Nagyobb vagy egyenlő

en: Grid
hu: Rács

en: Grid (Round)
hu: Rács (kerek)

en: Grid (Square)
hu: Rács (négyzet)

en: Grid auto columns
hu: Grid automatikus oszlopok

en: Grid auto flow
hu: Rács automatikus folytatása

en: Grid auto rows
hu: Grid automatikus sorok

en: Grid column
hu: Grid oszlop

en: Grid item
hu: Grid elem

en: Grid row
hu: Grid sor

en: Grid template columns
hu: Grid sablon oszlopok

en: Grid template rows
hu: Grid sablon sorok

en: Groove
hu: Térhatású

en: Group
hu: Csoport

en: Group already exists
hu: Csoport már létezik

en: Grouped
hu: Csoportosított

en: Grouped product
hu: Csoportosított termék

en: Groups
hu: Csoportok

en: HTML email
hu: HTML e-mail

en: HTML tag
hu: HTML elem

en: HTML tag not allowed
hu: HTML tag nem megengedett

en: HTTP method
hu: HTTP mód

en: Hamburger toggle
hu: Hamburger kapcsoló

en: Has conflict
hu: Ütközést okoz

en: Has inherited settings
hu: Örökölt beállítások

en: Has no styles
hu: Nincs stílusa

en: Has pagination
hu: Oldalszámozással rendelkezik

en: Has styles
hu: Van stílusa

en: Head
hu: Fejléc

en: Header
hu: Fejléc

en: Header location
hu: Fejléc helye

en: Header scripts
hu: Fejléc szkriptek

en: Header scripts are added right before closing %s tag.
hu: A fejléc szkriptek közvetlenül a %s tag lezárása előtt kerülnek hozzáadásra.

en: Header width
hu: Fejléc szélessége

en: Headers
hu: Fejlécek

en: Heading
hu: Címsor

en: Heading selectors
hu: Fejléc szelektorok

en: Heading typography
hu: Fejléc tipográfia

en: Headings
hu: Fejlécek

en: Headings offset
hu: Ellentétes címsorok

en: Height
hu: Magasság

en: Help
hu: Segítség

en: Here goes my text ...
hu: Ide jön a szöveg...

en: Here goes your caption ...
hu: Itt megy a felirat ...

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
hu: Ide jön a szöveg… Jelöld ki a szöveg bármelyik részét a formázási eszköztár megjelenéséhez.No conditions set.

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Hide
hu: Elrejtés

en: Hide "All" option
hu: "Minden" opció elrejtése

en: Hide "View cart" button
hu: "Kosár megtekintése" gomb elrejtése

en: Hide %s
hu: %s elrejtése

en: Hide CTA button
hu: CTA gomb elrejtése

en: Hide additional information
hu: További információk elrejtése

en: Hide at breakpoint
hu: Elrejtés töréspontnál

en: Hide cart details to link directly to the cart.
hu: A kosár adatainak elrejtése, hogy közvetlenül a kosárhoz kapcsolódjon.

en: Hide close
hu: Bezárás elrejtése

en: Hide count
hu: Számláló elrejtése

en: Hide count bracket
hu: Rejtsd el a számolási zárójelet

en: Hide cover
hu: Borító elrejtése

en: Hide current
hu: Jelenlegi elrejtése

en: Hide current post
hu: Aktuális üzenet elrejtése

en: Hide dynamic data label in dropdown
hu: Dinamikus adatok címkéjének elrejtése a legördülő menüben

en: Hide element
hu: Elem elrejtése

en: Hide empty
hu: Üresek elrejtése

en: Hide if empty
hu: Elrejt ha üres

en: Hide if no active filter
hu: Elrejteni, ha nincs aktív szűrő

en: Hide if no translation
hu: Rejtse el, ha nincs fordítás

en: Hide if not open
hu: Elrejteni, ha nincs nyitva

en: Hide image
hu: Kép elrejtése

en: Hide info
hu: Info elrejtése

en: Hide label
hu: Címke elrejtése

en: Hide labels
hu: Címkék elrejtése

en: Hide message
hu: Üzenet elrejtése

en: Hide out of stock
hu: Elrejtés készleten

en: Hide password
hu: Jelszó elrejtése

en: Hide placeholders
hu: Placeholder elrejtése

en: Hide popup
hu: Felugró ablak elrejtése

en: Hide regular price
hu: Normál ár elrejtése

en: Hide reviews link
hu: Értékelések link elrejtése

en: Hide stock
hu: Készlet elrejtése

en: Hide the form by default, and show it only when the toggle is clicked.
hu: Az űrlapot alapértelmezés szerint elrejti, és csak akkor jeleníti meg, ha a kapcsolóra kattint.

en: Hide title
hu: Cím elrejtése

en: Hierarchical
hu: Hierarchikus

en: High
hu: Magas

en: Highlight
hu: Kiemelés

en: Highlight label
hu: Címke kiemelése

en: Highlight on focus
hu: Kiemelés a fókuszban

en: History
hu: Előzmények

en: History deleted
hu: Előzmények törölve

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
hu: Több kép kiválasztásához tartsd lenyomva a CMD/CRTL-t.

en: Home
hu: Főoldal

en: Home URL
hu: Főoldal URL

en: Home page
hu: Főoldal

en: Honeypot: Create form field(s) and enable the "Honeypot" checkbox. Those honeypot fields aren't visible to users, but add an extra layer of protection against spam submissions.
hu: Honeypot: Hozz létre űrlapmező(ke)t, és pipáld be a „Honeypot” jelölőnégyzetet. Ezek a honeypot mezők a felhasználók számára láthatatlanok, de extra védelmet nyújtanak a spam beküldések ellen.

en: Horizontal
hu: Vízszintes

en: Horizontal align
hu: Vízszintes igazítás

en: Horizontal alignment
hu: Vízszintes igazítás

en: Horizontal order
hu: Vízszintes sorrend

en: How Editing With Bricks Works
hu: Hogyan működik a Brisck-szel való szerkesztés

en: How long to keep
hu: Mennyi ideig kell tartani

en: How long to keep the same random order (in seconds)
hu: Mennyi ideig tartsa meg ugyanazt a véletlenszerű sorrendet (másodpercben)

en: How many numbers on either side of the current page.
hu: Hány szám van az aktuális oldal két oldalán.

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
hu: Hány szám van a kezdő- és a véglistán.

en: How many numbers to either side of the current page.
hu: Hány számot kell az aktuális oldal mindkét oldalán megadni.

en: How to create a footer template
hu: Hogyan készíts Lábléc sablont

en: How to create a header template
hu: Hogyan készíts Fejléc sablont

en: How to get your Adobe fonts project ID
hu: Hogyan szerezheted be az Adobe fontok projekt azonosítóját

en: How to get your Facebook App ID
hu: Hogyan szerezheted be a Facebook App ID azonosítóját

en: How to get your Google Maps API key
hu: Hogyan szerezheted be a Google Maps API kulcsot

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
hu: Hogyan szerezheted be a Google reCAPTCHA v3 API titkos kulcsát

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
hu: A Google reCAPTCHA v3 API Site kulcs beszerzése

en: How to get your Instagram Access Token
hu: Hogyan szerezze meg az Instagram Access Tokenjét

en: How to get your MailChimp API key
hu: A MailChimp API-kulcs megszerzése

en: How to get your SendGrid API key
hu: Hogyan szerezheted meg SendGrid API kulcsát

en: How to get your Turnstile secret key
hu: Hogyan szerezheted meg a Turnstile titkos kulcsát

en: How to get your Turnstile site key
hu: Hogyan szerezheted meg a Turnstile webhelykulcsát

en: How to get your Unsplash API key
hu: Hogyan szerezheti meg az Unsplash API kulcsát

en: How to get your hCaptcha secret key
hu: Hogyan szerezheted meg a hCaptcha titkos kulcsát

en: How to get your hCaptcha site key
hu: Hogyan szerezheted meg a hCaptcha webhelykulcsát

en: How to use the fluid typography
hu: Hogyan használjuk a folyékony tipográfiát

en: How to use the global query manager
hu: A globális lekérdezéskezelő használata

en: How to use the global variable manager
hu: A globális változókezelő használata

en: Hue
hu: Színárnyalat

en: Hybrid
hu: Hibrid

en: I am a button
hu: Gomb szövege

en: I am a heading
hu: Címsor

en: I am a slide
hu: Én egy dia vagyok

en: I am a so called subtitle.
hu: Alcím szövege.

en: I am an alert.
hu: Egy figyelmeztetés vagyok.

en: I don't know how to use this Bricks
hu: Nem tudom, hogyan kell használni a Bricks-t

en: I found a better site builder
hu: Találtam egy jobb oldalépítőt

en: I no longer need Bricks
hu: Nincs többé szükségem Bricks-re

en: I.e.: 200px / 50% etc.
hu: Pl.: 200px / 50% stb.

en: IP address
hu: IP cím

en: Icon
hu: Ikon

en: Icon Box
hu: Ikon doboz

en: Icon List
hu: Ikon lista

en: Icon Size
hu: Ikonméret

en: Icon align
hu: Ikon igazítása

en: Icon background
hu: Ikon háttér

en: Icon background color
hu: Ikon háttérszín

en: Icon border
hu: Ikon keret

en: Icon box shadow
hu: Ikon árnyék

en: Icon collapsed
hu: Ikon összecsukva

en: Icon color
hu: Ikon szín

en: Icon expanded
hu: Ikon kiterjesztés

en: Icon expanded typography
hu: Ikon kiterjesztett tipográfia

en: Icon height
hu: Ikon magasság

en: Icon manager
hu: Ikon kezelő

en: Icon margin
hu: Ikon margó

en: Icon only
hu: Csak ikon

en: Icon padding
hu: Ikon belső térköz

en: Icon position
hu: Ikon igazítás

en: Icon rotate in °
hu: Az ikon elforgatása °-ban

en: Icon rotation for expanded accordion.
hu: Ikonok forgatása kinyitott állapotban.

en: Icon set
hu: Ikon beállítása

en: Icon size
hu: Ikon méret

en: Icon source
hu: Ikon forrása

en: Icon spinning
hu: Ikon pörgetés

en: Icon transform
hu: Ikon átalakítás

en: Icon transition
hu: Ikon átmenet

en: Icon typography
hu: Ikon tipográfia

en: Icon width
hu: Ikon szélesség

en: Icon(s) deleted successfully
hu: Az ikon(ok) sikeresen törölve

en: Icon(s) imported successfully
hu: Ikon(ok) sikeresen importálva

en: Icons
hu: Ikonok

en: If enabled Bricks will try to use the image of the matching product variation when no term-specific image swatch is set.
hu: Ha engedélyezve van, a Bricks megpróbálja a megfelelő termékváltozat képét használni, ha nincs termékspecifikus képmintázat beállítva.

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
hu: Ha engedélyezve van, további JS és CSS fájl töltődik be.

en: If enabled, form submission will succeed even if the webhook fails. Errors will be logged to the server error log.
hu: Ha engedélyezve van, az űrlap beküldése akkor is sikeres lesz, ha a webhook hibát jelez. A hibák a szerver hibajegyzékébe kerülnek naplózásra.

en: If no form field is selected, the first password field in the form is used.
hu: Ha egyetlen űrlapmező sincs kiválasztva, akkor az űrlap első jelszómezőjét használja a rendszer.

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
hu: Ha nincsenek sablonfeltételek beállítva, a Bricks a közzétett sablonokat (fejléc, lábléc stb.) mutatja a webhelyén. Válassza ezt a beállítást ennek a viselkedésnek a letiltásához. Győződjön meg róla, hogy helyette sablonfeltételeket állít be.

en: If the shape doesn't take up all available space add %s to the "svg" tag.
hu: Ha az alakzat nem foglalja el az összes rendelkezésre álló helyet, adjon hozzá %s-t az "svg" címkéhez.

en: If the video is unlisted, you will need to enter the video privacy hash.
hu: Ha a videó nincs listázva, akkor meg kell adnia a videó adatvédelmi hash-ját.

en: If this account exists, a password reset link will be sent to the associated email address.
hu: Ha ez a fiók létezik, a rendszer jelszó-visszaállítási linket küld a hozzátartozó e-mail címre.

en: Iframe title
hu: Iframe címe

en: Ignore selector
hu: Mellőzzük a választót

en: Ignore sticky posts
hu: A kiemelt bejegyzések figyelmen kívül hagyása

en: Ignored when posts per page set to "-1".
hu: Figyelmen kívül hagyva, ha az oldalankénti bejegyzések értéke “-1”.

en: Image
hu: Kép

en: Image Gallery
hu: Kép galéria

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
hu: A képazonosító (%s) már nem létezik. Kérjük, válassz másik képet.

en: Image Overlay
hu: Képátfedés

en: Image align
hu: Kép igazítás

en: Image border
hu: Kép keret

en: Image box shadow
hu: Kép árnyék

en: Image caption
hu: Képaláírás

en: Image click action
hu: Kép kattintás művelet

en: Image gallery
hu: Kép galéria

en: Image height
hu: Képmagasság

en: Image link alt text
hu: Kép link alt szövege

en: Image not found
hu: Kép nem található

en: Image position
hu: Kép pozíció

en: Image ratio
hu: Képarány

en: Image size
hu: Kép mérete

en: Image width
hu: Kép szélessége

en: Images
hu: Képek

en: Images file types
hu: Képek fájltípusai

en: Images of the same lightbox ID are grouped together.
hu: Az azonos Lightbox ID-vel rendelkező képek csoportosítva vannak.

en: Import
hu: Importálás

en: Import CSS variables
hu: CSS változók importálása

en: Import Settings
hu: Beállítások importálása

en: Import classes
hu: Class-ok importálása

en: Import images
hu: Képek importálása

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
hu: “%s” importálása sikertelen: A név már létezik.

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
hu: “%s” importálása sikertelen: Hibás formátum.

en: Import pasted images/SVGs
hu: Beillesztett képek/SVG fájlok importálása

en: Import settings
hu: Beállítások importálása

en: Import template
hu: Sablon importálás

en: Import/export components
hu: Komponens Import/export

en: Import/export templates
hu: Sablonok Import/export

en: Imported
hu: Importálva

en: Imports
hu: Impotálások

en: Impressive
hu: Hatásos

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
hu: Ha Te fejlesztő vagy, akkor a Bricks-et még tovább testre szabhatod egyedi horgokkal, szűrőkkel vagy saját elemek létrehozásával.

en: In same term
hu: Ugyanebben a kifejezésben

en: In stock
hu: Készleten

en: Inactive
hu: Inaktív

en: Include
hu: Tartalmazza

en: Include children
hu: Tartalmazza a gyerek sablont

en: Include posts
hu: Tartalmazza a hozzászólásokat

en: Include terms
hu: Tartalmazza a feltételeket

en: Incoming
hu: Beérkező

en: Incoming changes
hu: Beékező változások

en: Incorrect configuration might cause unwanted side effects. Only use these settings if you know what you are doing.
hu: A helytelen konfiguráció nem kívánt mellékhatásokat okozhat. Csak akkor használja ezeket a beállításokat, ha tudja, mit csinál.

en: Incorrect password.
hu: Yanlış şifre.

en: Incredible
hu: Hihetetlen

en: Indent
hu: Behúzás növelése

en: Independent toggle
hu: Független kapcsoló

en: Index
hu: Index (Indexelés)

en: Index of the item to expand on page load, start at 0.
hu: Állítsd be, melyik elem nyíljon ki elsőként (pl. 0 = az első).

en: Indexes of the items to expand on page load, separated by comma, start at 0.
hu: Az oldal letöltéskor kibontandó elemek indexe, vesszővel elválasztva, 0-tól indulva.

en: Indexing in progress.
hu: Indexelés folyamatban.

en: Indexing job is stuck?
hu: Az indexelési feladat elakadt?

en: Individual
hu: Egyedi

en: Individual users with code execution capability
hu: Egyedi felhasználók kódfuttatási jogosultsággal

en: Infinite
hu: Végtelen

en: Infinite scroll
hu: Végtelen scrollozás

en: Info
hu: Információ

en: Info Box
hu: Info doboz

en: Info Box template enabled.
hu: Az Info Box sablon engedélyezve van.

en: Info color
hu: Info szín

en: Infobox
hu: Információs doboz

en: Infobox appears on map marker click.
hu: Az infobox megjelenik a térképjelzőre kattintva.

en: Inherited from
hu: Öröklődött innen

en: Initial
hu: Kezdeti

en: Initial slide
hu: Kezdeti dia

en: Inline styles (CSS) are added at the end of the %s tag.
hu: Az inline stílusokat (CSS) a(z) %s címke végéhez fűzzük hozzá.

en: Inline styles (default)
hu: Inline stílusok (alapértelmezett)

en: Inner background color
hu: Belső háttérszín

en: Inner container
hu: Belső konténer

en: Input
hu: Mező

en: Input background
hu: Mező háttér

en: Input border
hu: Mező keret

en: Insert
hu: Beszúrás

en: Insert "Toggle" element after "Nav items" to show/hide your mobile menu.
hu: Szúrjon be "Toggle" elemet a "Nav items" után a mobil menü megjelenítéséhez/elrejtéséhez.

en: Insert after
hu: Beszúrás utána

en: Insert components
hu: Komponens beillesztése

en: Insert element
hu: Elem beszúrása

en: Insert elements in Emmet-like syntax.
hu: Emmet-szerű szintaxisú elemek beszúrása.

en: Insert layout
hu: Elrendezés beszúrás

en: Insert media
hu: Média beszúrás

en: Insert of the same component is not possible.
hu: Ugyanannak az elemnek a beszúrása nem lehetséges.

en: Insert section
hu: Szekció beszúrás

en: Insert template
hu: Sablon beszúrás

en: Insert templates
hu: Sablonok beillesztése

en: Inserted
hu: Beszúrva

en: Inserted template uses theme style "%s"
hu: A beszúrt sablon “%s” témastílust használ

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
hu: Bármely sablon beillesztése felülírja a meglévő adatokat. Javasoljuk, hogy először mentsd el a módosításokat.

en: Inset
hu: Süllyesztett

en: Instagram access token required! Add in WordPress dashboard under %s
hu: Instagram hozzáférési jelszó szükséges! Hozzáadás a WordPress műszerfal alatt %s

en: Installed version
hu: Telepített verzió

en: Instance
hu: Példány azonosítója

en: Instances
hu: Példányok

en: Integer
hu: Egész

en: Interaction
hu: Interakció

en: Interaction ID
hu: Interakció ID

en: Interactions
hu: Interakciók

en: Interactions don't run in the builder.
hu: Az interakciók nem futnak az építőben.

en: Interface
hu: Felület

en: Internal post/page
hu: Belső cikk/oldal

en: Interval in ms
hu: Időköz ms-ban

en: Invalid
hu: Érvénytelen

en: Invalid CSS response from Google Fonts.
hu: Érvénytelen CSS válasz a Google Fonts-tól.

en: Invalid SVG files
hu: Érvénytelen SVG fájlok

en: Invalid action
hu: Érvénytelen művelet

en: Invalid element names
hu: Érvénytelen elemnevek

en: Invalid font ID.
hu: Érvénytelen betűtípus ID.

en: Invalid font file
hu: Érvénytelen betűtípus fájl

en: Invalid form token.
hu: Érvénytelen űrlap token.

en: Invalid license key.
hu: Érvénytelen licenc kulcs.

en: Invalid password reset key
hu: Érvénytelen jelszó-visszaállítási kulcs

en: Invalid post ID or form ID.
hu: Érvénytelen post ID vagy űrlap ID.

en: Invalid pseudo class. Must start with a colon (:)
hu: Érvénytelen pszeudo class. Kettősponttal (:) kell kezdődnie

en: Invalid request
hu: Érvénytelen kérés

en: Invalid signature
hu: Érvénytelen aláírás

en: Invalid total pages value "%1$s" extracted from path "%2$s". Expected a numeric value.
hu: Érvénytelen összes oldal értéke "%1$s" a "%2$s" elérési útvonalból. Numerikus értéket várt.

en: Invalid webhook URL.
hu: Érvénytelen webhook URL.

en: Invalid webhook payload format.
hu: Érvénytelen webhook payload formátum.

en: Invert
hu: Fordított

en: Invisible
hu: Láthatatlan

en: Ionicons
hu: Ionikonok

en: Is
hu: Van

en: Is archive main query
hu: Az archívum fő lekérdezés

en: Is main query
hu: Fő lekérdezés

en: Isolation
hu: Elszigetelés

en: It's just a temporary deactivation
hu: Ez csak egy ideiglenes deaktiválás

en: Italic
hu: Dőlt

en: Item
hu: Elem

en: Item width
hu: Elem szélessége

en: Items
hu: Elemek

en: Items to scroll
hu: Elemek scrollozáskor

en: Items to show
hu: Megjelenő elemek

en: January
hu: Január

en: JavaScript function name without parentheses or window object.
hu: JavaScript-funkció neve zárójelek vagy ablakobjektum nélkül.

en: JavaScript is automatically wrapped in script tags.
hu: A JavaScript automatikusan script tagekbe van csomagolva.

en: Join Us
hu: Csatlakozz hozzánk

en: July
hu: Július

en: June
hu: Június

en: Just another slide
hu: Csak egy újabb dia

en: Justify
hu: Sorkizárt

en: Justify content
hu: Sorkizárt tartalom

en: Justify items
hu: Sorkizárt elemek

en: Keep formatting
hu: Tartsa meg a formázást

en: Keep open while styling
hu: Nyitva tartás formázás közben

en: Key
hu: Kulcs

en: Keyboard
hu: Billentyűzet

en: Keyboard shortcuts
hu: Gyorsbillentyű

en: Label
hu: Cím

en: Label text
hu: Címke szöveg

en: Label typography
hu: Címke tipográfia

en: Labels
hu: Címkék

en: Language
hu: Nyelv

en: Language codes
hu: Nyelvi kódok

en: Language switcher
hu: Nyelvválasztó

en: Languages
hu: Nyelvek

en: Large
hu: Nagy

en: Last fetch
hu: Utolsó lekérés

en: Last generated
hu: Utoljára generált

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: Last order
hu: Utolsó rendelés

en: Last refresh
hu: Utolsó frissítés

en: Latest
hu: Legutóbbi

en: Latitude
hu: Szélességi fok

en: Layers
hu: Rétegek

en: Layout
hu: Elrendezés

en: Learn more
hu: További információk

en: Learn more about CSS filters
hu: További információk a CSS-szűrőkről

en: Learn more about CSS transform
hu: Tudjon meg többet a CSS transzformációról

en: Learn more about CSS transform-origin
hu: Tudjon meg többet a CSS transzformációról

en: Learn more about CSS transitions
hu: További információk a CSS átmenetekről

en: Learn more on wordpress.org
hu: Tudj meg többet a wordpress.org-on

en: Learn which %1$s you should to add to the fields above via the %2$s dynamic data tag.
hu: Melyik %1$s-t kell hozzáadni a fenti mezőkhöz a %2$s dinamikus adatcímke segítségével.

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
hu: Ha üresen hagyja, a sablont az összes archiv feltételre alkalmazza.

en: Leave empty to apply template to all post types.
hu: Hagyja üresen a sablon minden bejegyzés típusra való alkalmazásához.

en: Leave empty to update the current post.
hu: Üresen hagyva frissíti az aktuális bejegyzést.

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
hu: Hagyja üresen a WooCommerce alapértelmezett listájának használatához.

en: Leave empty to use the default WordPress home URL.
hu: Hagyja üresen, hogy az alapértelmezett WordPress home URL-t használja.

en: Leave options empty to use the options of the first connected control.
hu: Ha üresen hagyja az opciókat, akkor az első csatlakoztatott vezérlő beállításait használja.

en: Leave the first comment
hu: Hagyja az első megjegyzést

en: Leave viewport
hu: Kilépés a nézetablakból

en: Leave your comment
hu: Hozzászólás írása

en: Left
hu: Balra

en: Left to right
hu: Balról jobbra

en: Left with space
hu: Bal, szóközzel

en: Lesser or equal
hu: Kisebb vagy egyenlő

en: Letter spacing
hu: Betűtávolság

en: License
hu: Licensz

en: License activated.
hu: Licenc aktiválva.

en: License key format
hu: Licenc kulcs formátum

en: Light
hu: Világos

en: Light color
hu: Világos szín

en: Lightbox Animation
hu: Lightbox animáció

en: Lightbox Image
hu: Lightbox kép

en: Lightbox Video
hu: Lightbox videó

en: Lightness
hu: Világosítás

en: Limit how often this popup appears.
hu: Korlátozza a felugró ablak megjelenésének gyakoriságát.

en: Limit the number of webhook requests that can be sent per hour.
hu: Korlátozd az óránként küldhető webhook kérések számát.

en: Line cap
hu: Vonal teteje

en: Line height
hu: Sor magasság

en: Line width in px
hu: Vonalszélesség px-ben

en: Linear
hu: Lineáris

en: Link & status
hu: Link & állapot

en: Link To
hu: Link

en: Link attributes
hu: Link attribútumok

en: Link configured
hu: Link konfigurálva

en: Link entire post
hu: Link teljes poszt

en: Link entire product
hu: Link a részletes termékre

en: Link image
hu: Kép link

en: Link rendered as
hu: Link megjelenítve mint

en: Link styles apply only to specific elements. Overwrite them via the %s filter or extend them via the CSS selectors setting below.
hu: A linkstílusok csak bizonyos elemekre vonatkoznak. Felülírhatja őket a %s szűrővel, vagy kibővítheti őket az alábbi CSS-szelektorok beállításával.

en: Link title
hu: Link címe

en: Link to
hu: Link ide

en: Link to lightbox
hu: Lightbox link

en: Link to post
hu: Link a bejegyzéshez

en: Link to product
hu: Hivatkozás a termékhez

en: Link to website
hu: Link a weboldalhoz

en: Link type
hu: Hivatkozás típusa

en: Linked
hu: Linkelve

en: Links
hu: Linkek

en: List
hu: Árlista

en: List item
hu: Listaelem

en: List item #1
hu: Listaelem #1

en: List item #2
hu: Listaelem #2

en: List items
hu: Tételek listázása

en: Live search
hu: Élő keresés

en: Live search info
hu: Élő keresési információ

en: Live search wrapper selector
hu: Élő keresés wrapper szelektor

en: Load Block editor data into %s
hu: Blokkszerkesztő adatainak betöltése a %s

en: Load all matching theme styles
hu: Az összes megfelelő téma stílus betöltése

en: Load more
hu: Továbbiak betöltése

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
hu: Töltsön be sablonokat bármely más Bricks telepítésből, amelyhez hozzáférhet a sablonkönyvtárában.

en: Loading
hu: Betöltés

en: Loading component preview
hu: Komponens előnézet betöltése

en: Loading font data
hu: Betűtípus adatok betöltése

en: Loading method
hu: Betöltési módszer

en: Loading templates
hu: Sablonok betöltése

en: Local storage
hu: Helyi tároló

en: Location
hu: Helyszín

en: Location content
hu: Helyszín tartalma

en: Location subtitle
hu: Helyszín alcíme

en: Location title
hu: Helyszín címe

en: Lock
hu: Zárolás

en: Lock selected
hu: Zárolja a kiválasztottat

en: Lock/unlock global classes
hu: Globális osztályok zárolása/feloldása

en: Locked
hu: Zárolva

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
hu: Jelentkezz be a %s oldalon, hogy lekérjed a licenckulcsot, vagy másold be a vásárlást visszaigazoló e-mailből.

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
hu: Bejelentkezés a sikeres regisztráció után. Tipp: Az "Átirányítás" művelet beállítása a felhasználó átirányításához a fiók/admin területre.

en: Logged in
hu: Bejelentkezve

en: Logged out
hu: Kijelentkezett

en: Logged-in users
hu: Bejelentkezett felhasználók

en: Logged-in users with role
hu: Bejelentkezett felhasználók szerepkörrel

en: Login
hu: Belépés

en: Login URL
hu: Bejelentkezés URL

en: Login form
hu: Bejelentkező űrlap

en: Login message
hu: Bejelentkezési üzenet

en: Logo
hu: Logó

en: Logo inverse
hu: Inverz logó

en: Logout URL
hu: Kijelentkezés URL

en: Longitude
hu: Hosszúsági fok

en: Lost password
hu: Elfelejtett jelszó

en: Low
hu: Alacsony

en: Low stock
hu: Alacsony készlet

en: Lowercase
hu: Kisbetű

en: Lowercase removes leading zeros
hu: A kisbetűs írásmód eltávolítja a nullákat

en: Magnificent
hu: Káprázatos

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
hu: Mailchimp API kulcs szükséges! A kulcs hozzáadása a műszerfal alatt: %s

en: Main
hu: Fő

en: Main query
hu: Fő lekérdezés

en: Maintenance
hu: Karbantartás

en: Maintenance mode
hu: Karbantartási mód

en: Make sure not to use the "Product tabs" element on the same page.
hu: Ügyeljen arra, hogy ne használja a "Termék lapok" elemet ugyanazon az oldalon.

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
hu: Győződj meg róla, hogy a fent megadott távoli webhely megadta részedre a "Saját sablonok hozzáférését".

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
hu: Győződjön meg róla, hogy nincsenek linkekkel ellátott elemek a linkelt konténeren belül (egymásba ágyazott linkek).

en: Make sure to save settings after closing this modal to apply changes
hu: A módosítások alkalmazásához az ablak bezárása után mentsd el a beállításokat

en: Make sure to set "%1$s" in your "%2$s" definitions below.
hu: Győződj meg róla, hogy az alábbi "%2$s" definíciókban "%1$s" van megadva.

en: Manage
hu: Kezelés

en: Manage global elements
hu: Globális elemek kezelése

en: Manage my menus in WordPress.
hu: Saját menü kezelése WorPresben.

en: Manage your custom font files
hu: Egyéni betűtípusok kezelése

en: Mandatory
hu: Kötelező

en: Manually regenerate CSS files
hu: CSS-fájlok kézi regenerálása

en: Map
hu: Térkép

en: Map Connector
hu: Térkép csatlakozás

en: Map ID
hu: Térkép ID

en: Map Type Control
hu: Térkép típus vezérlők

en: Map center
hu: Térkép közepe

en: Map style
hu: Térkép stílusa

en: Map type
hu: Térkép típusa

en: March
hu: Március

en: Margin
hu: Margó

en: Mark
hu: Megjelölés

en: Mark all as read
hu: Összes megjelölése olvasottként

en: Mark as active
hu: Aktívnak jelölje

en: Mark as inactive
hu: Inaktívként jelölje meg

en: Marker
hu: Jelölő

en: Markers
hu: Jelölők

en: Markers set on individual addresses or map connectors precede these settings.
hu: Az egyes címeken vagy térképcsatlakozókon beállított jelölések megelőzik ezeket a beállításokat.

en: Marvelous
hu: Csodás

en: Mask
hu: Hálózati maszk

en: Masonry
hu: Masonry (téglafal)

en: Max Zoom
hu: Max zoom

en: Max payload size
hu: Maximális adatcsomag méret (Max payload size)

en: Max requests per hour
hu: Maximális kérések óránként

en: Max resolution
hu: Maximális felbontás

en: Max results
hu: Max eredmények

en: Max upload size: %s
hu: Max feltölthető méret: %s

en: Max. entries
hu: Max. bejegyzések

en: Max. files
hu: Max. fájlok

en: Max. height
hu: Max. magasság

en: Max. items
hu: Max. elemek

en: Max. length
hu: Maximális hossz

en: Max. post width
hu: Max bejegyzés szélesség

en: Max. price
hu: Max. ár

en: Max. products
hu: Max. termékek

en: Max. rating
hu: Maximális névleges érték

en: Max. related posts
hu: Max. kapcsolódó bejegyzések

en: Max. size
hu: Max. méret

en: Max. time
hu: Max. idő

en: Max. value
hu: Max. érték

en: Max. width
hu: Max. szélesség

en: Maximum number of entries reached.
hu: Elérte a bejegyzések maximális számát.

en: Maximum number of results to display for each query loop in the builder. Applies only to Bricks-native queries. Leave blank to use the default value.
hu: A megjelenítendő eredmények maximális száma az egyes lekérdezési ciklusokban az építőben. Csak a Bricks-natív lekérdezésekre vonatkozik. Az alapértelmezett érték használatához hagyja üresen.

en: Maximum number of webhook requests allowed per hour.
hu: Óránként engedélyezett maximális webhook kérések száma.

en: Maximum size of the webhook payload in kilobytes.
hu: A webhook adatcsomagjának maximális mérete kilobájtban.

en: Maximum value
hu: Max. érték

en: May
hu: Május

en: Media
hu: Média

en: Media File
hu: Média fájl

en: Media URL
hu: Média URL

en: Media library
hu: Médiakönyvtár

en: Media query
hu: Médiakérdés

en: Medium
hu: Közepes

en: Mega menu
hu: Mega menü

en: Member
hu: Tag

en: Menu
hu: Menü

en: Menu bar
hu: Menüsor

en: Menu order
hu: Menü rendezés

en: Message
hu: Üzenet

en: Message sent from:
hu: Az űrlap URL:

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
hu: Üzenet sikeresen elküldve. A lehető leghamarabb válaszolunk Önnek.

en: Messages
hu: Üzenetek

en: Meta Data
hu: Meta adat

en: Meta Key
hu: Meta kulcs

en: Meta description
hu: Meta leírás

en: Meta key
hu: Meta kulcs

en: Meta keywords
hu: Meta kulcsszavak

en: Meta query
hu: Meta lekérdezés

en: Meta robots
hu: Meta robotok

en: Meta typography
hu: Meta tipográfia

en: Meta value
hu: Meta érték

en: Meta value num
hu: Meta érték num

en: Metadata
hu: Metaadatok

en: Mid Size
hu: Közepes méret

en: Middle center
hu: Középen, Középen

en: Middle left
hu: Balra középen

en: Middle right
hu: Középen jobbra

en: Mime type
hu: Mime típus

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
hu: Min. PHP verzió a Bricks futtatásához: PHP 5.4

en: Min. characters
hu: Min. karakterek

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
hu: Min. méret: A retina-eszközökön való megfelelő megjelenítéshez a logó magassága / szélessége alatti érték kétszerese.

en: Min. height
hu: Min. magasság

en: Min. height is 70.
hu: A minimális magasság 70.

en: Min. length
hu: Min. hosszúság

en: Min. price
hu: Min. ár

en: Min. time
hu: Min. idő

en: Min. value
hu: Min. érték

en: Min. width
hu: Min. szélesség

en: Min/max date
hu: Min/max dátum

en: Mini cart
hu: Mini kosár

en: Minimum
hu: Minimális

en: Minimum value
hu: Min. érték

en: Misc
hu: Egyéb

en: Miscellaneous
hu: Egyéb

en: Missing sidebar name.
hu: Hiányzó oldalsáv név.

en: Mobile
hu: Mobil

en: Mobile first
hu: Először a mobil

en: Mobile landscape
hu: Mobil fekvő

en: Mobile menu
hu: Mobil menü

en: Mobile portrait
hu: Mobil álló

en: Mode
hu: Mód

en: Modified
hu: Módosított

en: Modified date
hu: Módosítás dátuma

en: Monday
hu: Hétfő

en: Month: %s
hu: Hónap: %s

en: Monthly
hu: Havonta

en: More about meta robots directives.
hu: Bővebben a meta robots direktívákról.

en: More content to come ..
hu: További tartalmak következnek ..

en: More layouts
hu: További elrendezések

en: More text
hu: Részletek szöveg

en: Most Popular
hu: Legnépszerűbb

en: Most specific
hu: A legkülönlegesebb

en: Mouse enter
hu: Egér belépés

en: Mouse leave
hu: Egér elhagyja

en: Mouse leave window
hu: Az egér elhagyja az ablakot

en: Move
hu: Mozgatás

en: Move elements
hu: Elemek mozgatása

en: Move selected
hu: Kijelöltek áthelyezése

en: Move to trash
hu: Áthelyezés a lomtárba

en: Moved
hu: Áthelyezve

en: Moved to trash
hu: A szemétbe áthelyezve

en: Multilevel
hu: Többszintű

en: Multiple options
hu: Több lehetőség

en: Must match with the format saved in database.
hu: Meg kell egyeznie az adatbázisban tárolt formátummal.

en: Mute
hu: Némít

en: Muted
hu: Némítva

en: Muted color
hu: Letiltott szín

en: My Templates
hu: Sablonjaim

en: My account
hu: Fiókom

en: My templates
hu: Saját sablonok

en: My templates access
hu: A sablonjaim hozzáférése

en: MySQL version
hu: MySQL verzió

en: Name
hu: Név

en: Name already exists
hu: A név már létezik

en: Name is required
hu: A név szükséges

en: Name is reserved
hu: A név fenntartva

en: Name to display instead of the remote template URL in the template source dropdown.
hu: A sablonforrás legördülő listában a távoli sablon URL címe helyett megjelenítendő név.

en: Native actions on this hook
hu: Natív műveletek ezen a hook-on

en: Native elements
hu: Beépített elemek

en: Nav
hu: Navigáció

en: Nav Menu
hu: Navigációs menü

en: Nav items
hu: Navigáció elemek

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
hu: Navigáljon a különböző lekérdezési oldalakon az oldal újratöltése nélkül.

en: Navigation
hu: Navigáció

en: Neat
hu: Csinos

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
hu: Segítségre van szükséged? Hibát találtál? Javasolnál egy funkciót?

en: Nestable
hu: Szerkezettel

en: Nestable elements can't be converted to components. You can either unlink them manually by right-clicking the global element in the builder or convert them automatically by clicking the "Convert to components" button above and then confirm the prompt.
hu: A beágyazható elemek nem konvertálhatók komponensekké. Vagy manuálisan leválaszthatod őket a globális elemre jobb gombbal kattintva a szerkesztőben, vagy automatikusan konvertálhatod őket a fenti „Konvertálás komponensekké” gombra kattintva, majd a kérdés megerősítésével.

en: Never
hu: Soha

en: New
hu: Új

en: New Custom Font
hu: Új egyéni betűtípus

en: New Template
hu: Új sablon

en: New Template Name
hu: Új Sablon neve

en: New capability
hu: Új képesség

en: New category name
hu: Új kategória neve

en: New class name
hu: Új class neve

en: New classes detected. Resolve conflicts, if any, to import or skip.
hu: Új class-okat találtunk. Javítsd az ütközéseket, majd döntsd el, hogy importálod, átugrod vagy kihagyod.

en: New color could not be saved.
hu: Az új színt nem sikerült elmenteni.

en: New color palette name
hu: Új színpaletta neve

en: New feature
hu: Új funkció

en: New group name
hu: Új csoport neve

en: New query name
hu: Új lekérdezés neve

en: New sidebar created.
hu: Új oldalsáv létrehozva.

en: New tab
hu: Új fül

en: New theme style name
hu: Új téma stílus neve

en: New variable name
hu: Új változó neve

en: Newer Comments
hu: Újabb hozzászólások

en: Next
hu: Következő

en: Next Icon
hu: Következő ikon

en: Next arrow
hu: Következő nyíl

en: Next label
hu: Következő címke szövege

en: Next page
hu: Következő oldal

en: Next post
hu: Következő bejegyzés

en: Next slide
hu: Következő dia

en: Nice job
hu: Szép munka

en: Nicename
hu: Becenév

en: Nickname
hu: Becenév

en: No
hu: Nem

en: No Bricks data found.
hu: Nem találtunk Bricks adatokat.

en: No CSS variable found.
hu: Nem találhatóak CSS változók.

en: No Custom Font found in Trash
hu: Nincs egyéni betűtípus a Szemetesben

en: No Custom Fonts found
hu: Nem találthatóak egyéni betűtípusok

en: No Facebook page URL provided.
hu: Nincs megadva Facebook oldal URL-je.

en: No HTML markup defined.
hu: Nincs meghatározva HTML-jelölés.

en: No Instagram account found.
hu: Nem találtunk Instagram-fiókot.

en: No Instagram posts found.
hu: Nem találtunk Instagram bejegyzést.

en: No Polylang languages found.
hu: Nem találhatóak Polylang nyelvek.

en: No SVG selected.
hu: Nincs kiválsztva SVG.

en: No Template Bundle found
hu: Nem található sablon csomag

en: No Template Tag found
hu: Nem található sablon címke

en: No Template found in Trash
hu: Nem található sablon a Lomtárban

en: No Templates found
hu: Nem található sablon

en: No URL parameters are generated or read, even if filter elements are present.
hu: Nincsenek URL-paraméterek. Ez akkor számít, ha szűrők vagy dinamikus adatok vannak használva.

en: No Vimeo ID provided.
hu: Nincs megadva Vimeo ID.

en: No Vimeo URL provided.
hu: Nincs megadva Vimeo URL.

en: No WordPress added content found.
hu: Nem találtak WordPress hozzáadott tartalmat.

en: No WordPress widget type selected.
hu: Nincs kiválasztott WordPress widget típus.

en: No YouTube ID provided.
hu: Nincs megadva YouTube videó ID.

en: No YouTube URL provided.
hu: Nincs megadva YouTube URL.

en: No access
hu: Nincs hozzáférés

en: No accordion item added.
hu: Nincs hozzáadva harmonika elem.

en: No action has been set for this form.
hu: Erre az űrlapra nincs beállítva művelet.

en: No active icon set selected
hu: Nincs kiválasztva aktív ikonkészlet

en: No additional information to show.
hu: Nincs további információ.

en: No audio file selected.
hu: Nincs kiválasztva audió fájl.

en: No caption
hu: Nincs felirat

en: No checkout fields defined.
hu: Nincsenek meghatározott fizetési mezők.

en: No classes found
hu: Nem találtak osztályokat

en: No classes specified for deletion
hu: Nincsenek törlésre kijelölt osztályok

en: No classes to import.
hu: Nincs importálandó class.

en: No code found.
hu: Nem található kód.

en: No components found.
hu: Nem találhatóak összetevők.

en: No conflict
hu: Nincs ütközés

en: No connectable property found.
hu: Nem található csatlakoztatható tulajdonság.

en: No content
hu: Nincs tartalom

en: No date/fields set.
hu: Nincs dátum/mezők beállítva.

en: No default value
hu: Nincs alapértelmezett érték

en: No dynamic data found.
hu: Nem található dinamikus adat.

en: No dynamic data set.
hu: Nincs beállítva dinamikus adat.

en: No effect with loop enabled
hu: Nincs hatása a Loop engedélyezésével

en: No elements found for the selected filter.
hu: A kiválasztott szűrőhöz nem találhatóak elemek.

en: No email address provided.
hu: Nincs megadva e-mail cím.

en: No excerpt found.
hu: Nem találtunk kivonatot.

en: No file URL provided.
hu: Nincs megadva fájl URL.

en: No file selected.
hu: Nincs fájl kiválasztva.

en: No files were uploaded.
hu: Nem történt fájlfeltöltés.

en: No filter source selected.
hu: Nincs kiválasztott szűrőforrás.

en: No fluid typography category selected. Please create and select a category, then generate your fluid typography variables.
hu: Nincs fluid tipográfia kategória kiválasztva. Kérjük, hozzon létre és válasszon ki egy kategóriát, majd generálja a fluid tipográfia változókat.

en: No fluid typography variables found. Configure the scale generator on the right-hand side as per your requirements. Once done, click the "Generate variables" button to automatically create your fluid typography variables.
hu: Nem találtunk fluid tipográfia változókat. Állítsa be a jobb oldali skálagenerátort az igényeinek megfelelően. Ha kész, kattintson a "Változók generálása" gombra a folyékony tipográfiai változók automatikus létrehozásához.

en: No font files found in the CSS.
hu: A CSS-ben nem található betűtípus fájlok.

en: No form field added.
hu: Nincs hozzáadva űrlapmező.

en: No found rows
hu: Nem talált sorok

en: No hook selected.
hu: Nincs kiválasztott horog.

en: No icon selected.
hu: Nincs kiválasztva ikon.

en: No image selected.
hu: Nincs kép kiválasztva.

en: No instances
hu: Nincsenek példányok

en: No languages found.
hu: Nem találtunk nyelveket.

en: No latitude/longitude or address provided. Use dynamic data tags to retrieve the coordinates/address from your query loop results.
hu: Nincs megadva szélességi/hosszúsági fok vagy cím. Használj dinamikus adatcímkéket a koordináták/cím lekéréséhez a lekérdezésed eredményeiből.

en: No license for provided license key found.
hu: A megadott licenckulcshoz nem találtunk licencet.

en: No link
hu: Nincs Link

en: No list items defined.
hu: Nincsenek meghatározott listaelemek.

en: No locations found
hu: Nem található helyszín

en: No menu items
hu: Nincsenek menüpontok

en: No meta data selected.
hu: Nincs kiválasztva mataadat.

en: No name
hu: Nincs név

en: No native actions on this hook
hu: Nincsenek natív műveletek ezen a hook-on

en: No nav menu found.
hu: Nincs navigációs menü.

en: No options found
hu: Nem találtak opciót

en: No order found or the order is not suitable for this element.
hu: Nem találtunk rendelést, vagy a rendelés nem alkalmas ehhez az elemhez.

en: No orphaned elements found.
hu: Nem találtunk árva elemeket.

en: No pagination on singular posts/pages.
hu: Nincs oldalszámozás az egyes hozzászólásoknál/oldalaknál.

en: No pagination results.
hu: Nincs oldalszámozás eredmény.

en: No permission
hu: Nincs jogosultság

en: No post ID provided.
hu: Nincs megadva bejegyzés ID.

en: No posts found
hu: Nem található bejegyzések

en: No previous or next posts found..
hu: Nincs előző vagy következő hozzászólás..

en: No pricing table defined.
hu: Nincs meghatározva ártáblázat.

en: No product archive description found.
hu: Nincs termék archívum leírása.

en: No product selected
hu: Nincs kiválasztva termék

en: No products in cart
hu: Nincs termék a kosárban

en: No products to show.
hu: Nincsenek termékek.

en: No progress bar created.
hu: Nincs létrehozva folyamatjelző sáv.

en: No properties connected.
hu: Nincs csatlakoztatott tulajdonság.

en: No properties found.
hu: Nem található tulajdonság.

en: No property groups found.
hu: Nem található tulajdonságcsoport.

en: No query selected
hu: Nincs kiválasztott query

en: No rating
hu: Nincs értékelés

en: No ratings
hu: Nincs értékelés

en: No ratings yet.
hu: Még nincsenek értékelések, legyél Te az első.

en: No related products to show.
hu: Nincsenek megjeleníthető kapcsolódó termékek.

en: No repeat
hu: Nincs ismétlés

en: No results
hu: Nincs találat

en: No results found
hu: Nincs találat

en: No scroll
hu: Nincs görgetés

en: No sharing option selected.
hu: Nincs megosztási lehetőség kiválasztva.

en: No shortcode provided.
hu: Nincs shortcode megadva.

en: No sidebar selected.
hu: Nincs kiválasztva oldalsáv.

en: No signature
hu: Nincs aláírás

en: No slide added.
hu: Nincs dia hozzáadva.

en: No social icon added.
hu: Nincs hozzáadva közösségi ikonok.

en: No spaces. No pound (#) sign.
hu: Nincs szóköz. Nincs (#) jel.

en: No tabs added.
hu: Nincs hozzáadva fül.

en: No target query selected.
hu: Nincs kijelölt céllekérdezés.

en: No team members added.
hu: Nincs csapattag hozzáadva.

en: No template selected.
hu: Nincs kiválasztva sablon.

en: No templates found.
hu: Nem található sablon.

en: No testimonials added.
hu: Nem adtunk hozzá ajánlásokat.

en: No text added.
hu: Nincs szöveg hozzáadva.

en: No valid font files were processed.
hu: Az érvénytelen betűtípusfájl nem került feldolgozásra.

en: No variables found. Create a CSS variable using the input at the bottom or in bulk by clicking the "Import" icon at the top.
hu: Nem találtunk változókat. Hozz létre egy CSS-változót a lent található mező segítségével vagy tömegesen, a fent található "Importálás" ikonra kattintva.

en: No video selected.
hu: Nincs kiválasztva videó.

en: No-repeat
hu: Nem ismétlődik

en: None
hu: Nincs

en: Normal
hu: Normál

en: Not allowed
hu: Nem engedélyezett

en: Not allowed: Infinite template loop.
hu: Nem megengedett: sablon loop.

en: Not applied in the builder.
hu: Az építtetőnél nem alkalmazzák.

en: Not empty
hu: Nem üres

en: Not equal
hu: Nem egyenlő

en: Not exists
hu: Nem létezik

en: Not featured
hu: Nincs kiemelve

en: Not found
hu: Nem található

en: Not new
hu: Nem új

en: Not on sale
hu: Nincs akció

en: Not possible while bulk-editing.
hu: Tömeges szerkesztés közben nem lehetséges.

en: Not supported
hu: Nem támogatott

en: Not supported on mobile devices
hu: Mobileszközökön nem támogatott

en: Nothing found
hu: Nincs találat

en: Nothing found.
hu: Nincs találat.

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
hu: Nincs találat. Kérjük, próbáld újra egy másik kulcsszóval!

en: Nothing to copy
hu: Nincs mit másolni

en: Nothing to paste
hu: Nincs mit beilleszteni

en: Notice
hu: Megjegyzés

en: Notice from %1$s: But don't worry. %1$s regularly updates all WooCommerce template files with each new release. If you are on the latest version and see this message, any necessary compatibility enhancements will be included in the next update.
hu: Megjegyzés a %1$s-ból: De ne aggódj. %1$s rendszeresen frissíti az összes WooCommerce sablonfájlt minden egyes új kiadással. Ha a legújabb verziót használod, és ezt az üzenetet látod, a szükséges kompatibilitási javításokat a következő frissítés tartalmazza majd.

en: Notices
hu: Jegyzetek

en: Notifications
hu: Értesítések

en: Number
hu: Szám

en: Number of comments
hu: Megjelenített hozzászólások száma

en: Number of posts
hu: Bejegyzések száma

en: Number of users to retrieve
hu: A lekérdezendő felhasználók száma

en: Numbered list
hu: Szám felsorolás

en: Numeric
hu: Numerikus

en: Numeric meta value
hu: Szám metaérték

en: Object fit
hu: Elem kitöltése

en: Object position
hu: Objektum pozíciója

en: Oblique
hu: Ferde

en: October
hu: Október

en: Odd background
hu: Páratlan háttér

en: Off
hu: Ki

en: Offset
hu: Eltolás

en: Offset key
hu: Offset kulcs

en: Offset key location
hu: Offset billentyű helye

en: Okay
hu: Rendben

en: Older Comments
hu: Régebbi hozzászólások

en: On
hu: Be

en: On backorder
hu: Utánrendelésen

en: On blur
hu: Fókuszvesztéskor (On blur)

en: On input
hu: A bemenetre

en: On input, blur and submit
hu: Bevitelkor, elmosás és elküldéskor

en: On sale
hu: Akciós

en: On sale products only
hu: Kizárólag akciós termékek

en: Once done editing, click the "Save Settings" button at the bottom below to persist your changes.
hu: Ha végeztél a szerkesztéssel, kattints a "Beállítások mentése" gombra alul, hogy a módosítások megmaradjanak.

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
hu: Ha már ismered a Bricks működését, érdemes megismerkedned a sablonokkal. Így létrehozhatod a weboldalad fejlécét, láblécét és bármilyen más típusú újrafelhasználható tartalmat, például blog bejegyzések elrendezését, archívumokat, keresési eredmény- és hibaoldalakat.

en: One Page Navigation
hu: Egy oldalas navigáció

en: One Result
hu: Egy találat

en: One feature per line
hu: Soronként

en: One or more of the selected classes conflict with existing classes on your site. You must either override the existing classes on your site or discard these imported versions.
hu: Egy vagy több kiválasztott class ütközik a webhelyeden már meglévő class-okkal. Vagy felül kell írnod a meglévő class-t, vagy el kell vetned ezeket az importált verziókat.

en: One or more webhook requests failed.
hu: Egy vagy több webhook-kérés sikertelen.

en: One post found
hu: Egy bejegyzést talált

en: Only added if none of your product fields contains any links.
hu: Csak akkor adható hozzá, ha a termékmezők egyike sem tartalmaz linkeket.

en: Only applicable for purchasable simple products with in stock status.
hu: Csak a megvásárolható, raktáron lévő termékekre vonatkozik.

en: Only applicable if the add to cart display as form (e.g. on single product page).
hu: Csak akkor érvényes, ha a kosárba gomb űrlapként jelenik meg (pl. egy termékoldalon)

en: Only applied in builder and template preview.
hu: Csak az építőben és a sablon előnézetben alkalmazható.

en: Only applies to Image, Image Gallery, and SVG elements. Images will not be imported if the source is a custom URL or a dynamic data tag.
hu: Csak képek, képgaléria és SVG elemekre vonatkozik. Egyedi URL vagy dinamikus adatforrás esetén nem importálható.

en: Only applies to new items added to the DOM.
hu: Csak a DOM-hoz hozzáadott új elemekre vonatkozik.

en: Only applies to top level dropdown elements.
hu: Csak a legfelső szintű legördülő elemekre vonatkozik.

en: Only empty draft fonts can be deleted.
hu: Csak az üres vázlatbetűtípusok törölhetők.

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
hu: Csak a fent megadott webhelyeknek adjon hozzáférést a sablonjaihoz. Soronként egy URL-cím.

en: Only muted YouTube videos will autoplay on iOS Safari.
hu: Csak a némított YouTube-videók fognak automatikusan lejátszódni az iOS Safariban.

en: Only one "Table of contents" element can be visible on a page at a time.
hu: Egy oldalon egyszerre csak egy „Tartalomjegyzék” elem lehet látható.

en: Only parent terms
hu: Csak szülői feltételek

en: Only post queries are supported in this version.
hu: Ebben a verzióban csak a post lekérdezések támogatottak.

en: Only rendered if link is set.
hu: Csak akkor jelenik meg, ha a link be van állítva.

en: Only return terms
hu: Csak visszatérési feltételek

en: Only set if you experience problems with the default rendering in the builder (REST API disabled, etc.)
hu: Csak akkor állítsd be, ha problémákat tapasztalsz az alapértelmezett rendereléssel az építőben (REST API letiltva, stb.)

en: Only supports Post, Term, and User context. More context are available inside the "Interaction" settings that open this popup.
hu: Csak a Post, Term és User kontextust támogatja. További kontextus érhető el az "Interakció" beállítások között, amelyek megnyitják ezt a felugró ablakot.

en: Only the first assigned term will be displayed.
hu: Csak az első hozzárendelt kifejezés jelenik meg.

en: Only works if the first assigned term is a child term.
hu: Csak akkor működik, ha az első hozzárendelt kifejezés egy gyermek kifejezés.

en: Opacity
hu: Átlátszóság

en: Open
hu: Megnyitás

en: Open accordion
hu: Nyitott harmonika

en: Open icon manager
hu: Ikonkezelő megnyitása

en: Open image in lightbox
hu: Kép megnyitása lightboxban

en: Open in new tab
hu: Megnyitás új lapon

en: Open mobile menu
hu: Mobil menü megnyitása

en: Open on add to cart (AJAX)
hu: Megnyitás kosárba helyezéskor (AJAX)

en: Open on page load
hu: Automatikusan nyíljon meg az oldal betöltésekor

en: Open tab index
hu: Megnyitott fül indexe

en: Open tab on
hu: Nyissa meg a lapot a

en: Operating system
hu: Operációs rendszer

en: Opposites linked
hu: Az ellentétek linkelve

en: Option
hu: Opciók

en: Optional
hu: Választható

en: Options
hu: Opciók

en: Options (one per line)
hu: Opciók (soronként egy)

en: Options type
hu: Opciók típusa

en: Or
hu: Vagy

en: Order
hu: Rendezés

en: Order by
hu: Rendezés

en: Order date
hu: Rendelés dátuma

en: Order details
hu: Rendelés részletei

en: Order email
hu: Megrendelés e-mail cím

en: Order id
hu: Rendelési ID

en: Order matters. Start at smallest breakpoint. If using mobile-first start at largest breakpoint.
hu: A rend számít. Kezd a legkisebb töréspontnál. Ha a mobil-first elvet használod, kezd a legnagyobb töréspontnál.

en: Order meta key
hu: Megrendelés meta kulcs

en: Order number
hu: Rendelésszám

en: Order overview
hu: Rendelési áttekintés

en: Order payment method
hu: Rendelés fizetési módja

en: Order receipt
hu: Számla

en: Order review
hu: Megrendelés áttekintése

en: Order total
hu: Rendelés végösszeg

en: Order updates
hu: Rendelés frissítése

en: Ordered list
hu: Számozott lista

en: Orders
hu: Rendelések

en: Organize your properties in groups. Reorder your groups via drag & drop. Click to rename. Create a property group using the form below.
hu: Rendezd a tulajdonságokat csoportokba. Fogd és vidd módszerrel újrarendezheted őket, át is nevezheted.

en: Original price
hu: Eredeti ár

en: Original price typography
hu: Eredeti ár tipográfia

en: Orphaned elements
hu: Árva elemek

en: Orphaned elements detected (%s). Please back-up your site or at least copy all elements in the structure panel, then click the "Clean up" button below to remove all orphaned elements.
hu: Árva elemeket észleltek (%s). Kérjük, készítsen biztonsági másolatot a webhelyéről, vagy legalább másolja le az összes elemet a struktúra panelen, majd kattintson az alábbi "Tisztítás" gombra az összes árva elem eltávolításához.

en: Orphaned elements removed.
hu: Az elárvult elemek eltávolítása.

en: Orphaned elements review
hu: Az elárvult elemek felülvizsgálata

en: Other
hu: Egyéb

en: Other (URL)
hu: Egyéb (URL)

en: Other classes
hu: Egyéb class-ok

en: Other pages
hu: Egyéb oldalak

en: Other styles
hu: Egyéb stílusok

en: Others
hu: Egyéb

en: Out of stock
hu: Nincs készleten

en: Outer width of the info box popup.
hu: Az infó doboz külső szélessége.

en: Outline
hu: Körvonal

en: Outline - Dark
hu: Körvonal - Sötét

en: Outline - Light
hu: Körvonal - Világos

en: Outline - Primary
hu: Körvonal - Elsődleges

en: Output PHP function
hu: Kimeneti PHP függvény

en: Outset
hu: Kiemelkedő

en: Outstanding
hu: Kiemelkedő

en: Overflow
hu: Túlcsordulás

en: Overlay
hu: Átfedés

en: Overlay content
hu: Tartalom átfedése

en: Overline
hu: Föléhúzás

en: Override
hu: Felülírás

en: Override local class
hu: Helyi class felülírása

en: Overwrite
hu: Felülírés

en: PHP class does not exist
hu: PHP osztály nem létezik

en: PHP execution time limit
hu: PHP végrehajtási időkorlát

en: PHP max input vars
hu: PHP max bemeneti változó

en: PHP max upload file size
hu: PHP maximális feltöltési fájlméret

en: PHP memory limit
hu: PHP memória korlát

en: PHP post max size
hu: PHP POST max méret

en: PHP safe mode
hu: PHP biztonságos mód

en: PHP version
hu: PHP verzió

en: Padding
hu: Belső margó

en: Page
hu: Oldal

en: Page %s
hu: Oldal: %s

en: Page ID
hu: Oldal azonosítója

en: Page background
hu: A lap háttere

en: Page date
hu: Oldal dátuma

en: Page layout
hu: Oldal elrendezés

en: Page modified
hu: Oldal módosítva

en: Page not found
hu: Az oldal nem található

en: Page number
hu: Oldalszám

en: Page order
hu: Oldalrendezés

en: Page parameter
hu: Oldal paraméter

en: Page settings
hu: Oldal beállítások

en: Page title
hu: Oldal címe

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
hu: Az oldal-specifikus stílusok alapértelmezés szerint soron belül töltődnek be. Válassza a "Külső fájlok" lehetőséget, hogy csak a szükséges CSS-t töltse be, és engedélyezze a stíluslapok gyorsítótárazását.

en: Pages
hu: Oldalak

en: Pages:
hu: Oldalak:

en: Pagination
hu: Lapszámozás

en: Pagination method
hu: Oldalszámozási módszer

en: Pagination parameter location
hu: A lapozási paraméterek helye

en: Pane
hu: Panel

en: Panel width could not be saved.
hu: A panel szélességét nem sikerült elmenteni.

en: Paragraph
hu: Bekezdés

en: Parameter
hu: Paraméter

en: Parameter name for the page number (e.g., "page" or "offset"). This parameter will only be added when AJAX enabled pagination element are used.
hu: Az oldalszám paraméterneve (pl. "page" vagy "offset"). Ez a paraméter csak akkor kerül hozzáadásra, ha AJAX-kompatibilis oldalszámozási elemet használnak.

en: Parameters
hu: Paraméterek

en: Parent
hu: Szülő

en: Parent term
hu: Szülői kifejezés

en: Parent term ID
hu: Szülői kifejezés azonosítója

en: Parent theme URI
hu: Szülő téma URL

en: Parent theme author URI
hu: Szülő téma szerzői URL

en: Parent theme name
hu: Szülő sablon neve

en: Parent theme version
hu: Szülő sablon verziója

en: Parse dynamic data
hu: Dinamikus adatok elemzése

en: Password
hu: Jelszó

en: Password accepted. You can now access the protected content.
hu: Jelszó elfogadva. Most már hozzáférhet a védett tartalomhoz.

en: Password min. length
hu: Jelszó min. hossza

en: Password protect your templates.
hu: Jelszóval védheti sablonjait.

en: Password protected
hu: Jelszóval védett

en: Password protection
hu: Jelszóvédelem

en: Password protection limits access to content on the rendered frontend only. It does not restrict alternative access methods (e.g. REST API). For sensitive data, consider stricter security controls.
hu: A jelszóvédelem csak a megjelenített frontend tartalmához korlátozza a hozzáférést. Nem korlátozza az alternatív hozzáférési módokat (pl. REST API). Érzékeny adatok esetén fontolj meg szigorúbb biztonsági intézkedéseket.

en: Password required.
hu: Jelszó kötelező.

en: Password source
hu: Jelszó forrása

en: Password toggle
hu: Jelszó kapcsoló

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Pasted
hu: Beillesztett

en: Path that contains the total item count. Use "body" to target the response path root and "header" for the response headers. Required for the pagination to work. Use "header.x-wp-totalpages" for WordPress REST API calls.
hu: A teljes elemszámot tartalmazó útvonal. A "data" a válaszútvonal gyökerét, a "header" pedig a válasz fejléceit célozza meg. A lapozás működéséhez szükséges. Használja a "header.x-wp-totalpages" címet a WordPress REST API hívásokhoz.

en: Path to extract nested data. Leave empty to use full response. Example: "data.results" to get results from {data: {results: [...]}}
hu: A beágyazott adatok kivonatolásának elérési útja. A teljes válasz használatához hagyja üresen. Példa: "eredmények" az eredmények kinyeréséhez a {adatok: {results: [...]}}

en: Pattern
hu: Minta

en: Pause autoplay
hu: Automatikus lejátszás szüneteltetése

en: Pause on focus
hu: Szünet a fókuszálásnál

en: Pause on hover
hu: Diavetítés leállítása rámutatáskor

en: Paused
hu: Szüneteltetett

en: Pay
hu: Fizetés

en: Payment
hu: Fizetés

en: Pending message
hu: Függő üzenet

en: Per page load
hu: Oldalbetöltésenként

en: Per session
hu: Munkamenetenként

en: Percent
hu: Százalék

en: Percentage
hu: Százalék alapú

en: Percentage typography
hu: Százalék tipográfia

en: Performance
hu: Teljesítmény

en: Permalink
hu: Közvetlen hivatkozás

en: Permanently delete this icon? This action cannot be undone.
hu: Véglegesen törölni szeretnéd ezt az ikont? Ez a művelet nem vonható vissza.

en: Picture in picture
hu: Kép a képben

en: Pie Chart
hu: Kördiagram

en: Pin
hu: Rögzítés

en: Pin/unpin elements
hu: Elemek rögzítése/feloldása

en: Pinned
hu: Rögzítve

en: Pinned elements
hu: Rögzített elemek

en: Place and configure a "Map Connector" element inside the query loop to enable dynamic address retrieval. On the frontend, actual location markers will be displayed based on the retrieved addresses. In the builder, a placeholder marker will be shown using your Map Center settings for styling purposes.
hu: Helyezz el és konfigurálj egy "Map Connector" elemet a query loop-on belül, hogy engedélyezd a dinamikus címlekérdezést. A frontend-en a lekért címek alapján valódi helyjelölők jelennek meg. Az szerkesztőben egy helyettesítő jelölő lesz látható, a Térkép Középpont beállításaid alapján, csak megjelenés céljából.

en: Place this query on the cart page.
hu: Helyezze ezt a lekérdezést a kosár oldalára.

en: Place this query on the product page.
hu: Helyezze ezt a lekérdezést a termékoldalra.

en: Place this query on the single product page.
hu: Helyezze ezt a lekérdezést az egyetlen termékoldalra.

en: Placeholder
hu: Helyettesítő szöveg

en: Placeholder color
hu: Helykitöltő színe

en: Placeholder image shown.
hu: Helyőrző kép látható.

en: Placeholder typography
hu: Helykitöltő tipográfia

en: Placeholders
hu: Helykitöltő

en: Play inline
hu: Lejátszásaz oldalon belül

en: Play interaction
hu: Interakció lejátszása

en: Play once
hu: Lejátszás egyszer

en: Please check your email to confirm your subscription.
hu: Kérjük, ellenőrizze e-mailjét, hogy megerősítse feliratkozását.

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
hu: Kérjük, kattintson az alábbi gombra az összes szükséges CSS fájl létrehozásához.

en: Please click the link below to activate your account
hu: Kérjük, kattintson az alábbi linkre fiókja aktiválásához

en: Please connect your Instagram account.
hu: Kérjük, csatlakoztassa Instagram-fiókját.

en: Please copy & paste your license key in here ..
hu: Kérlek, másold majd illeszd be ide a licenckulcsot ..

en: Please create a full-site backup and perform a "Code review" (see above) before generating code signatures globally.
hu: Kérjük, hozz létre egy teljes webhelyre kiterjedő biztonsági mentést, és végezzen "Kódellenőrzést" (lásd fent), mielőtt globálisan kódaláírásokat generálna.

en: Please create a full-site backup before running the converter.
hu: A konvertáló elindítása előtt készíts biztonsági mentést a teljes webhelyről.

en: Please ensure SMTP is set up on this site so all outgoing emails are delivered properly.
hu: Kérjük, ellenőrizd, hogy az SMTP be van-e állítva ezen a webhelyen, hogy minden kimenő e-mail megfelelően kézbesítve legyen.

en: Please ensure that the SVG code you paste in here does not contain any potentially malicious code. You can run it first through a free online SVG cleaner like %s
hu: Kérjük, győződjön meg arról, hogy az ide beillesztett SVG-kód nem tartalmaz potenciálisan rosszindulatú kódot. Először lefuttathatja egy ingyenes online SVG-tisztító programmal, például %s

en: Please enter a password of at least %s characters.
hu: Adj meg legalább %s karakter hosszúságú jelszót.

en: Please enter at least 2 characters
hu: Kérlek, adj meg legalább 2 karaktert

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
hu: Kérjük, adja meg a földrajzi szélességet/hosszúságot, ha több jelölést használ.

en: Please fetch the data again as the API settings have changed.
hu: Kérjük, hívja le újra az adatokat, mivel az API beállításai megváltoztak.

en: Please make sure to set the "Scale X" value inside the transform setting above to "-1".
hu: Kérjük, győződj meg róla, hogy a fenti transzformációs beállításon belül a "Scale X" értéket "-1"-re állítottad.

en: Please provide a new password
hu: Kérjük, adj meg egy új jelszót

en: Please review all code instances found on your site page by page to ensure they don't contain any malicious or faulty code. Click on the title to edit the page, template, etc. with Bricks.
hu: Kérjük, oldalanként vizsgálja át a webhelyén található összes kódpéldányt, hogy biztosítsa, hogy nem tartalmaznak rosszindulatú vagy hibás kódot. Kattintson a címre az oldal, sablon stb. szerkesztéséhez a Bricks segítségével.

en: Please review your code and generate code signatures.
hu: Kérjük, vizsgálja felül a kódot, és készítsen kódaláírásokat.

en: Please select a filter input.
hu: Kérjük, válasz egy szűrő bemenetet.

en: Please select rating icons.
hu: Kérjük, válaszd ki az értékelési ikonokat.

en: Please set at least one product filter.
hu: Kérjük, állíts be legalább egy termékszűrőt.

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
hu: Kérjük, oszd meg a Bricks deaktiválásának okát. Minél több részletet írsz, annál jobban tudjuk, hogy min javítsunk :)

en: Please update your WordPress URLs under Settings > General to use https:// instead of http:// for optimal performance & functionality. Valid SSL certificate required.
hu: Kérjük, frissítse a WordPress URL-eket a Beállítások > Általános menüpont alatt, hogy az optimális teljesítmény és funkcionalitás érdekében a http:// helyett a https:// címet használják. Érvényes SSL tanúsítvány szükséges.

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
hu: Kérjük, használd Bricks-fiókod e-mail címét minden ügyfélszolgálati kéréshez. Nagyobb fájlok csatolásához küldj egy e-mailt közvetlenül a %1$s címre. Ha meg szeretnéd tekinteni, hogy mi van jelenleg fejlesztés alatt, vagy kéréseket szeretnél benyújtani/jóváhagyni, látogass el a %2$s oldalunkra.

en: Popular
hu: Népszerű

en: Popularity
hu: Népszerűség

en: Populate Content
hu: Népszerű tartalom

en: Populate the query loop address above through dynamic data tags.
hu: Töltsd fel a lekérdezés hurok címét dinamikus adatcímkékkel a fenti beállítások szerint.

en: Popup
hu: Felugró ablak

en: Popup data not found
hu: A felugró ablak adatai nem találhatók

en: Popup limit
hu: Felugró ablak limit

en: Position
hu: Pozíció

en: Positioning
hu: Pozicionálás

en: Post
hu: Bejegyzés

en: Post Content
hu: Bejegyzés tartalom

en: Post ID
hu: Bejegyzés ID

en: Post Navigation
hu: Bejegyzés-navigáció

en: Post Title
hu: Bejegyzés címe

en: Post author
hu: Bejegyzés szerzője

en: Post comments
hu: Hozzászólások

en: Post comments count
hu: Hozzászólás számláló

en: Post content
hu: Bejegyzés tartalma

en: Post could not be duplicated
hu: A bejegyzést nem lehetett duplikálni

en: Post count
hu: Bejegyzés szám

en: Post date
hu: Dátum

en: Post excerpt
hu: Bejegyzés részlet

en: Post link
hu: Bejegyzés link

en: Post meta
hu: Bejegyzés meta

en: Post meta typography
hu: Bejegyzés metálszürke tipográfia

en: Post modified date
hu: Módosítás dátuma

en: Post navigation
hu: Bejegyzés navigáció

en: Post parent
hu: Cikk szülő

en: Post parent ID
hu: Post szülői azonosító

en: Post password
hu: Poszt jelszó

en: Post slug
hu: Bejegyzés keresőbarát címe

en: Post status
hu: Állapot

en: Post time
hu: Bejegyzés ideje

en: Post title
hu: Bejegyzés címe

en: Post title typography
hu: Bejegyzés cím tipográfia

en: Post to update
hu: Hozzászólás a frissítéshez

en: Post type
hu: Bejegyzés típus

en: Post types
hu: Bejegyzés típusok

en: Poster
hu: Poszter

en: Poster image
hu: Plakát kép

en: Poster size for YouTube
hu: Plakátméret a YouTube számára

en: Postmeta table meta_value type
hu: Postmeta táblázat meta_value típusa

en: Posts
hu: Bejegyzések

en: Posts per page
hu: Bejegyzés oldalanként

en: Posts per row
hu: Bejegyzések soronként

en: Posts should be in a same taxonomy term.
hu: A hozzászólásoknak ugyanabban a taxonómiai kifejezésben kell lenniük.

en: Powered by %s
hu: Honlapmotor: %s

en: Precedes "Link Image" setting.
hu: Megelőzi a "Link kép" beállítást.

en: Precedes image height setting.
hu: Megelőzi a képmagasság beállítását.

en: Prefix
hu: Előtag

en: Prefix block
hu: Előtag blokk

en: Prefix with a dot (.) to filter results that start with this string, or suffix with a dot (.) to filter results ending with this string.
hu: Előtagot egy ponttal (.) az ezzel a karakterlánccal kezdődő eredmények szűréséhez, vagy utótagot egy ponttal (.) az ezzel a karakterlánccal végződő eredmények szűréséhez.

en: Preload
hu: Előtöltés

en: Preload custom fonts
hu: Egyéni betűtípusok előzetes betöltése

en: Prev
hu: Előző

en: Prev arrow
hu: Előző nyíl

en: Prev label
hu: Előző címke szövege

en: Prevent duplicates
hu: Duplikációk megelőzése

en: Preview
hu: Előnézet

en: Preview autosave
hu: Automatikus mentés előnézet

en: Preview image
hu: Kép előnézet

en: Preview mode
hu: Előnézeti mód

en: Preview notice type
hu: Előnézeti értesítés típusa

en: Preview order ID
hu: Rendelés előnézeti ID

en: Preview template
hu: Sablon előnézet

en: Previous
hu: Előző

en: Previous Icon
hu: Előző ikon

en: Previous interaction ID
hu: Előző interakció ID

en: Previous page
hu: Előző oldal

en: Previous post
hu: Előző bejegyzés

en: Previous slide
hu: Előző dia

en: Price
hu: Ár

en: Price meta
hu: Ár meta

en: Price prefix
hu: Ár előtag

en: Price suffix
hu: Ár utótag

en: Price typography
hu: Ár tipográfia

en: Pricing
hu: Árazás

en: Pricing Tables
hu: Ár box

en: Pricing table
hu: Ártáblázat

en: Primary
hu: Elsődleges

en: Primary color
hu: Elsődleges szín

en: Priority
hu: Fontosság

en: Privacy
hu: Adatvédelem

en: Privacy policy
hu: Adatvédelmi szabályzat

en: Product
hu: Termék

en: Product ID
hu: Termékazonosító

en: Product SKU
hu: Termék cikkszám

en: Product additional information
hu: További termékinformációk

en: Product archive
hu: Termék archívum

en: Product attribute
hu: Termékjellemzők

en: Product badge "New"
hu: Termékjelvény "Új"

en: Product badge "Sale"
hu: Termékjelvény “Akció”

en: Product badge new
hu: Termékjelvény új

en: Product categories
hu: Termék kategóriák

en: Product category
hu: Termék kategfória

en: Product category image
hu: Termék kategória kép

en: Product content
hu: Termék leírás

en: Product content is empty.
hu: Nincs megadva termék leírás.

en: Product featured
hu: A termék bemutatása

en: Product gallery
hu: Termék galéria

en: Product gallery images
hu: Termék galéria képek

en: Product images
hu: Termékképek

en: Product is out of stock.
hu: A termék nincs raktáron.

en: Product meta
hu: Termék meta

en: Product new status
hu: Termék új állapota

en: Product on sale
hu: Akciós termék

en: Product price
hu: Termék ára

en: Product purchased by user
hu: A felhasználó által vásárolt termék

en: Product rating
hu: Termék értékelés

en: Product ratings are disabled.
hu: A termékértékelések le vannak tiltva.

en: Product regular price
hu: Termék normál ára

en: Product reviews
hu: Termék áttekintés

en: Product sale price
hu: Termék eladási ára

en: Product sale status
hu: Termékértékesítés állapota

en: Product search
hu: Termék kereső

en: Product short description
hu: Termék rövid leírása

en: Product sold individually
hu: Egyenként értékesített termék

en: Product stock
hu: Termékkészlet

en: Product stock management
hu: Termékkészlet kezelése

en: Product stock quantity
hu: Termékkészlet mennyisége

en: Product stock status
hu: A termékkészlet állapota

en: Product tabs
hu: Termék lapok

en: Product tag
hu: Termékcímke

en: Product tags
hu: Termék címkék

en: Product title
hu: Terméknév

en: Product type
hu: Termék típus

en: Product up/cross-sells
hu: Termék fel/keresztértékesítés

en: Products
hu: Termékek

en: Products archive description
hu: Termékek archívumának leírása

en: Products filter
hu: Termék szűrő

en: Products orderby
hu: Termékek rendezése

en: Products pagination
hu: Termékek oldalszámozása

en: Products per page
hu: Termék oldalanként

en: Products total results
hu: Termékek összes találat

en: Products with the same category or tag.
hu: Azonos kategóriájú vagy címkéjű termékek.

en: Profile picture
hu: Profilkép

en: Progress
hu: Folyamat

en: Progress Bar
hu: Folyamatjelző sáv

en: Project ID
hu: Projekt ID

en: Project not found.
hu: Projekt nem található.

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Properties found, but none are conneted to any setting of your main component.
hu: Található tulajdonságok, de egyik sincs hozzárendelve a fő komponensedhez.

en: Property
hu: Tulajdonság

en: Property groups
hu: Tulajdonság csoportok

en: Property name
hu: Tulajdon neve

en: Property value
hu: Ingatlan értéke

en: Provide the element ID that holds the live search results below.
hu: Adja meg azt az elem ID-t, amely az alábbi élő keresési eredményeket tartalmazza.

en: Provide your own options in JSON format
hu: Saját opciók megadása JSON formátumban

en: Provider
hu: Szolgáltató

en: Pseudo class
hu: Pszeudo class

en: Pseudos
hu: Pseudo

en: Public templates
hu: Nyilvános sablonok

en: Publish
hu: Közzététel

en: Published
hu: Közzétéve

en: Published date
hu: Publikálás dátuma

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: Queries
hu: Kérések

en: Queries of the types "Post", "Term", and "User" are supported.
hu: Támogatott query típusok: „Bejegyzés”, „Kifejezés” és „Felhasználó”.

en: Query
hu: Lekérdezés

en: Query API
hu: Lekérdezési API

en: Query Bricks data in search results
hu: Bricks adatok lekérdezése a keresési eredményekben

en: Query Results Summary
hu: Query eredmények összegzése

en: Query configured
hu: Konfigurált lekérdezés

en: Query editor
hu: Query szerkesztő

en: Query editor in use. But not accessible due to lack of code execution rights.
hu: A Query szerkesztő használatban, de a kódfuttatási jogok hiánya miatt nem hozzáférhető.

en: Query filters
hu: Query szűrő

en: Query filters are disabled
hu: A lekérdezési szűrők le vannak tiltva

en: Query filters reindex job started.
hu: A lekérdezésszűrők újraindexelési munkája elindult.

en: Query loop
hu: Query Loop

en: Query loop index
hu: Lekérdezési hurok index

en: Query loop results in the builder are limited to %1$s.
hu: A lekérdezési hurok eredményei az építőben %1$s-ra korlátozódnak.

en: Query manager
hu: Lekérdezés menedzser

en: Query name
hu: A lekérdezés neve

en: Query object type not supported
hu: Nem támogatott lekérdezési objektumtípus

en: Query results count
hu: A lekérdezési eredmények száma

en: Query settings
hu: Lekérdezési beállítások

en: Query type
hu: Lekérdezés típusa

en: Query with this name already exists.
hu: Ilyen nevű lekérdezés már létezik.

en: Quick Feedback
hu: Gyors visszajelzés

en: Quick View
hu: Gyorsnézet

en: Quotes
hu: Idézetek

en: REST API Prefix
hu: REST API előtag

en: Radial
hu: Sugárirányú

en: Radio
hu: Rádio gomb

en: Radio list
hu: Rádió lista

en: Radius
hu: Sugár

en: Random
hu: Véletlenszerű

en: Random order
hu: Véletlen sorrend

en: Random seed TTL
hu: Véletlenszerű sebesség TTL

en: Random seed ttl
hu: Véletlenszerű vetőmag ttl

en: Range
hu: Tartomány

en: Rate limit exceeded. Please try again later.
hu: Rate limit túllépve. Kérjük, próbáld meg később újra.

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
hu: Elérted az egy órára vonatkozó a határt. Kérjük, várj a következő teljes óráig, hogy visszaállíthassuk.

en: Rate limiting
hu: Korlátozott sebesség

en: Rated %s out of 5
hu: 5-ből ennyire értékelve %s

en: Rating
hu: Értékelés

en: Rating icon
hu: Értékelés ikon

en: Rating typography
hu: Értékelési tipográfia

en: Raw
hu: Nyers

en: Raw HTML
hu: Nyers HTML

en: Read more
hu: Bővebben

en: Read more about %s
hu: További információ a %s

en: Reading progress bar
hu: Olvasási előrehaladási sáv

en: Reading time
hu: Olvasási idő

en: Ready to publish your first post?
hu: Készen állsz, hogy közzé tedd első posztodat?

en: Recent comments
hu: Legújabb hozzászólások

en: Recent posts
hu: Legújabb bejegyzések

en: Recommended column type
hu: Ajánlott oszlop típus

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
hu: Ajánlott hosszúság: 55 karakter. Alapértelmezett: Bejegyzés/oldal kivonata.

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
hu: Ajánlott hosszúság: 95 karakter vagy annál kevesebb. Alapértelmezett: Bejegyzés/oldal címe.

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
hu: Ajánlott max_execution_time: 180 (vagy több)

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
hu: Ajánlott méret: Nagy. Alapértelmezett: Kiemelt kép.

en: Recommended upload_max_filesize
hu: Ajánlott upload_max_filesize

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
hu: Ajánlott wp_memory_limit: 64M (vagy több)

en: Redirect
hu: Átirányítás

en: Redirect after (ms)
hu: Átirányítás után (ms)

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
hu: Az átirányítás csak az űrlap sikeres elküldése után történik.

en: Redirect to
hu: Átirányítás ide

en: Redirect to admin area
hu: Átirányítás az admin területre

en: Redirect to custom authentication page
hu: Átirányítás egyéni hitelesítési oldalra

en: Redirect to product page
hu: Átirányítás a termékoldalra

en: Redirect to specific page
hu: Átirányítás egy adott oldalra

en: Redo
hu: Újra

en: Referrer
hu: Hivatkozó URL

en: Referrer URL
hu: Hivatkozó URL

en: Regenerate CSS files
hu: CSS fájlok újra generálása

en: Regenerate code signatures
hu: Kódaláírások újragenerálása

en: Regenerate code signatures whenever your WordPress salts (secret keys) change.
hu: A kódaláírások újragenerálása, amikor a WordPress (titkos kulcsok) megváltoznak.

en: Regenerate filter index
hu: Szűrő index újragenerálása

en: Register form
hu: Regisztrációs űrlap

en: Registered
hu: Regisztrálva

en: Registered sidebars
hu: Létrehozott oldalsávok

en: Registration
hu: Regisztráció

en: Regular expression to validate the input.
hu: Szabályos kifejezés a bemenet érvényesítéséhez.

en: Regular price typography
hu: Normál ár tipográfia

en: Rel attribute
hu: Rel attribútum

en: Related Posts
hu: Kapcsolódó bejegyzések

en: Related posts
hu: Ajánlott bejegyzések

en: Related products
hu: Kapcsolódó termékek

en: Related videos from other channels
hu: Kapcsolódó videók más csatornákról

en: Relation
hu: Kapcsolat

en: Reload
hu: Újratöltés

en: Reload canvas
hu: Vászon újratöltése

en: Remarkable
hu: Figyelemre méltó

en: Remember me
hu: Emlékezz rám

en: Remote
hu: Távoli

en: Remote playback
hu: Távoli lejátszás

en: Remote templates
hu: Távoli sablonok

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Remove all index jobs
hu: Az összes indexelési feladat eltávolítása

en: Remove attribute
hu: Attribútum eltávolítása

en: Remove billing fields
hu: Számlázási mezők eltávolítása

en: Remove default margins
hu: Alapértelmezett margók eltávolítása

en: Remove file
hu: Fájl eltávolítás

en: Remove from favorites
hu: Eltávolítás a kedvencek közül

en: Remove from icon set
hu: Eltávolítás az ikonkészletből

en: Remove image
hu: Kép eltávolítása

en: Remove selected
hu: Kijelölt eltávolítása

en: Remove shipping fields
hu: Szállítási mezők eltávolítása

en: Removed
hu: Törölve

en: Removed from cart
hu: A kosárból eltávolítva

en: Rename
hu: Átnevezés

en: Rename images
hu: Képek átnevezése

en: Renamed
hu: Átnevezve

en: Render
hu: Renderel

en: Render dynamic data text on canvas
hu: Dinamikus adatszöveg megjelenítése a vásznon

en: Render footer
hu: Lábléc megjelenítése

en: Render header
hu: Render fejléc

en: Render on the front-end without the div wrapper.
hu: Renderelés a front-endben a div wrapper nélkül.

en: Render popups
hu: Felugró ablakok megjelenítése

en: Render with %s
hu: Renderelés %s

en: Render without wrapper
hu: Renderelés wrapper nélkül

en: Rendered with %s
hu: Megjelenítve ezzel: %s

en: Repeat
hu: Ismétlés

en: Repeat-x
hu: Ismétlés X

en: Repeat-y
hu: Ismétlés Y

en: Replace
hu: Csere

en: Replace content
hu: Cserélje ki a tartalmat

en: Replace element classes
hu: Elemosztályok cseréje

en: Replace image
hu: Kép áthelyezése

en: Replace with
hu: Cserélje ki

en: Replace with this string
hu: Cserélje ki erre a karakterláncra

en: Reply
hu: Válasz

en: Reply to email address
hu: Válasz e-mail cím

en: Request
hu: Kérés

en: Request body
hu: Kérelem teste

en: Request body type
hu: Kérelem testtípusa

en: Required
hu: Kötelező

en: Requires enabling of "%1$s" and/or "%2$s" permission.
hu: A(z) "%1$s" és/vagy "%2$s" jogosultság engedélyezése szükséges.

en: Resend activation email
hu: Aktiválási e-mail újraküldése

en: Reset
hu: Visszaállítás

en: Reset Settings
hu: A beállítások alaphelyzetbe állítása

en: Reset all
hu: Alaphelyzetbe állítás

en: Reset database table
hu: Adatbázis tábla visszaállítása

en: Reset filters
hu: Szűrők törlése

en: Reset password
hu: Jelszó visszaállítása

en: Reset styles
hu: Stílusok visszaállítása

en: Reset text after .. seconds
hu: Szöveg visszaállítása .. másodperc után

en: Resetting all breakpoints deletes all custom breakpoints and resets all default breakpoints.
hu: A töréspont visszaállítása törli az összes egyéni töréspontot, és visszaállítja az alapértelmezett töréspontokat.

en: Resize
hu: Átméretezés

en: Resolve all conflicts listed below to save your changes.
hu: A módosítások mentéséhez oldja fel az alább felsorolt összes konfliktust.

en: Resolve all conflicts listed below, highlighted in red, to continue with importing those classes.
hu: Oldd meg az összes alább felsorolt, pirossal jelölt konfliktust, hogy folytathasd az osztályok importálását.

en: Response
hu: Válasz

en: Response path
hu: Válaszútvonal

en: Response settings
hu: Válaszbeállítások

en: Responsive breakpoints
hu: Reszponzív töréspontok

en: Responsive control indicator
hu: Reagáló vezérlésjelző

en: Restart
hu: Újraindítás

en: Restore
hu: Visszaállítás

en: Restore all
hu: Állítson vissza mindent

en: Restore icon
hu: Ikon visszaállítása

en: Restored
hu: Visszaállítva

en: Result Count
hu: Találatok száma

en: Results
hu: Találatok

en: Results for: %s
hu: Találatok: %s

en: Results per page
hu: Találatok oldalanként

en: Return query parameters in PHP array. Learn more about the query parameters for %1$s, %2$s, %3$s
hu: A lekérdezési paraméterek PHP tömbben történő visszaadása. További információk a %1$s, %2$s, %3$s lekérdezési paraméterekről

en: Reveal animation
hu: Reveal animáció

en: Reverse
hu: Visszafelé

en: Review
hu: Értékelés

en: Review all Code element (PHP & HTML), SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances.
hu: Nézd át az összes kód típusú elemet (PHP & HTML), SVG (kód), query szerkesztő és „echo” címke példányokat.

en: Review author
hu: Felülvizsgálat szerzője

en: Reviewed
hu: Felülvizsgált

en: Reviewed item name
hu: Felülvizsgált tétel neve

en: Reviewed item type
hu: Felülvizsgált tétel típusa

en: Revision applied
hu: Változat alkalmazva

en: Revision by
hu: Változat tőle

en: Revision deleted
hu: Változat törölve

en: Revision discarded
hu: Változat elvetve

en: Revisions
hu: Változatok

en: Rewind
hu: Visszatekerés

en: Rewind by drag
hu: Visszatekerés húzással

en: Ribbon
hu: Szalag

en: Rich Text
hu: Szövegszerkesztő

en: Rich text
hu: Gazdag szöveg

en: Ridge
hu: Térhatású

en: Right
hu: Jobbra

en: Right to left
hu: Jobbról balra

en: Right with space
hu: Jobb, szóközzel

en: Ring
hu: Gyűrű

en: Roadmap
hu: Ütemterv

en: Role
hu: Szerepkör

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Root container margin
hu: Konténer margó

en: Root container padding
hu: Konténer belsőmargó

en: Root container width
hu: Konténer szélessége

en: Rotate
hu: Forgatás

en: Rotate X
hu: Forgatás X

en: Rotate Y
hu: Fogratás Y

en: Rotate Z
hu: Forgatás Z

en: Round
hu: Kerek

en: Row
hu: Sor

en: Row gap
hu: Sor térköz

en: Rows
hu: Sorok

en: Run only once
hu: Futtatás egyszer

en: Run this interaction if the following conditions are met.
hu: Futtassa ezt, ha a következő feltételek teljesülnek.

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
hu: A %s futtatása észleli az elavult Bricks adatokat, és automatikusan frissíti azokat a legújabb szintaxisra.

en: SSL certificate
hu: SSL tanúsítvány

en: SVG URL
hu: SVG URL CÍM

en: SVG code
hu: SVG kód

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
hu: Az SVG fájlok XML formátumban írják le a képeket, és ezért rosszindulatú kódot tartalmazhatnak. A %s engedélyezésével a Bricks megpróbálja az SVG fájlokat feltöltés közben kiszűrni.

en: SVG files not imported for security reasons.
hu: Biztonsági okokból nem importálhatóak az SVG-fájlok.

en: SVG logo: Set "Height" & "Width" in "px" value.
hu: SVG logó: "Magasság" és "Szélesség" beállítása "px" értékben.

en: SVG uploads
hu: SVG feltöltés

en: Sale
hu: Akció

en: Sale price typography
hu: Eladási ár tipográfia

en: Sale!
hu: Akció!

en: Sample text
hu: Mintaszöveg

en: Sanitization method
hu: Fertőtlenítési módszer

en: Satellite
hu: Műhold

en: Saturation
hu: Telítettség

en: Saturday
hu: Szombat

en: Save
hu: Mentés

en: Save %s data as Block editor data
hu: A %s adat mentése blokkszerkesztő adatként

en: Save IP address
hu: IP-cím mentése

en: Save Settings
hu: Beállítások mentése

en: Save Variables
hu: Változók mentése

en: Save as
hu: Mentés másként

en: Save as component
hu: Mentés komponensként

en: Save as template
hu: Mentés sablonként

en: Save changes
hu: Beállítások mentése

en: Save draft
hu: Mentés piszkozatnak

en: Save file
hu: Fájl mentése

en: Save form submissions in database
hu: A beérkezett űrlapok mentése az adatbázisban

en: Save in custom directory
hu: Mentés egyéni könyvtárba

en: Save in media library
hu: Mentés a médiatárba

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
hu: Adataim mentése a böngészőben a következő hozzászólásomhoz.

en: Save new style
hu: Új stílus mentése

en: Save new title/permalink
hu: Új cím/permalink mentése

en: Save style
hu: Stílus mentése

en: Save submission
hu: Űrlap üzenetek mentése

en: Saved
hu: Mentve

en: Saved as template
hu: Mentés sablonként

en: Scale
hu: Arány

en: Scale X
hu: Arány X

en: Scale Y
hu: Arány Y

en: Scale color
hu: Skála színe

en: Scale down
hu: Méretezés lefelé

en: Scale length in px
hu: Skála hossza px-ben

en: Scale type
hu: Skála típusa

en: Scales
hu: Mérlegek

en: Scan complete: %1$d orphaned elements found across %2$d posts.
hu: A szkennelés befejeződött: %1$d árva elemet találtunk %2$d álláshelyen.

en: Scan your site for orphaned elements that may cause issues.
hu: Vizsgálja át webhelyét az olyan elárvult elemek után, amelyek problémákat okozhatnak.

en: Scanning your entire site. This may take a moment.
hu: Az egész weboldal átvizsgálása folyamatban, ez eltarthat egy ideig.

en: Schedule
hu: Időzítés

en: Schema
hu: Séma

en: Scope
hu: Hatókör

en: Screen reader label for the marker. Set for better accessibility.
hu: Képernyőolvasókhoz megjelenő címke – akadálymentesítéshez.

en: Screen width
hu: Képernyő szélessége

en: Screenshots generated
hu: Képernyőképek generálva

en: Scroll
hu: Görgetés

en: Scroll offset
hu: Görgetés eltolás

en: Scroll to
hu: Görgessen a

en: Scroll to notice
hu: Görgessen az értesítéshez

en: Scroll to top
hu: Az oldal tetejére

en: Scroll to top of popup when popup opens.
hu: A felugró ablak megnyitásakor görgessen a felugró ablak tetejére.

en: Scroll to top when offcanvas opens.
hu: Görgessen a tetejére, amikor az offcanvas megnyílik.

en: Scrolling background
hu: Scrollozás háttere

en: Scrolling box shadow
hu: Scrollozáskor dobáz árnyék

en: Scrolling text color
hu: Szöveg színe scrollozáskor

en: Search
hu: Keresés

en: Search ...
hu: Keresés ...

en: Search Custom Fonts
hu: Egyéni betűtípusok keresése

en: Search Template Bundles
hu: Sablon csomagok keresése

en: Search Template Tags
hu: Sablon címke keresés

en: Search Templates
hu: Sablonok keresése

en: Search and replace label value.
hu: Címkeérték keresé és csere.

en: Search background color
hu: Kereső háttér színe

en: Search border
hu: Kereső keret

en: Search classes
hu: Keresés osztályok...

en: Search documentation
hu: Dokumentáció keresés

en: Search elements ..
hu: Elem keresése ..

en: Search for
hu: Keresés

en: Search for posts, pages, or custom post types
hu: Hozzászólások, oldalak vagy egyéni poszttípusok keresése

en: Search options
hu: Keresési lehetőségek

en: Search or create post
hu: Keresés vagy hozzászólás létrehozása

en: Search pages ..
hu: Oldal keresése ..

en: Search posts
hu: Keresés posztok

en: Search posts/pages
hu: Bejegyzések/oldalak keresése

en: Search results
hu: Keresési találat

en: Search results for:
hu: Keresés eredménye:

en: Search settings
hu: Keresési beállítások

en: Search site
hu: Oldal keresése

en: Search tag
hu: Címke keresése

en: Search templates ..
hu: Sablon keresése ..

en: Search term
hu: Keresési kifejezés

en: Search variable
hu: Változó keresése

en: Searching
hu: Keresés

en: Secondary
hu: Másodlagos

en: Secondary color
hu: Másodlagos szín

en: Section
hu: Szekció

en: Security warning
hu: Biztonsági figyelmeztetés

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Select Color
hu: Szín kiválasztása

en: Select HTML tags
hu: HTML tag kiválasztása

en: Select SVG Icons
hu: SVG ikonok kiválasztása

en: Select a slide to show
hu: Válasszon ki egy diát a megjelenítéshez

en: Select a template or provide a custom text to show if this query doesn't return any results.
hu: Válasszon ki egy sablont, vagy adjon meg egy egyéni szöveget, amelyet akkor kell megjeleníteni, ha ez a lekérdezés nem ad eredményt.

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
hu: Válaszd ki a téma stílusát, vagy hozz létre egy újat a weboldal stílusához (%s).

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
hu: Válassza ki az űrlap sikeres elküldése után végrehajtandó művelet(eke)t.

en: Select an icon library
hu: Válasszon ki egy ikonkönyvtárat

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
hu: Válaszd ki, és importáld a beállítások JSON-fájlját a számítógépedről.

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
hu: Válaszd ki, és importáld a sablon JSON/ZIP fájlt a számítógépről.

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
hu: Az előnézet megtekintéséhez válaszd ki bármelyik változatot. Kattints az “Alkalmaz” gombra a kiválasztott változat szerkesztésének folytatásához. Kattints az “Elvetés” gombra az aktuális változat szerkesztésének folytatásához.

en: Select archive term
hu: Válassza ki az archív feltételt

en: Select archive type
hu: Archívumtípus kiválasztása

en: Select author
hu: Szerző kiválasztása

en: Select class
hu: Osztály kiválasztása

en: Select classes
hu: Válasszon osztályokat

en: Select color
hu: Szín kiválasztása

en: Select color palette
hu: Színpaletta keresése

en: Select condition
hu: Kondíció kiválasztása

en: Select content type
hu: Tartalom-típus választás

en: Select dynamic data
hu: Dinamikus adatok kiválasztása

en: Select element structure
hu: Elemszerkezet kiválasztása

en: Select end date
hu: Záró dátum kiválasztása

en: Select file
hu: Fájl kiválasztása

en: Select file(s) to import
hu: Fájl(ok) kiválasztása importáláshoz

en: Select font file
hu: Betűtípus fájl kiválasztása

en: Select icon
hu: Ikon kiválasztása

en: Select icon library
hu: Ikonkönyvtár kiválasztása

en: Select icon set
hu: Ikonkészlet kiválasztása

en: Select image
hu: Kép kiválasztása

en: Select images
hu: Képek kiválasztása

en: Select individual
hu: Egyedi kiválasztás

en: Select items
hu: Elem kiválasztása

en: Select link type
hu: Link típus kiválasztása

en: Select multiple images
hu: Több kép kiválasztása

en: Select nav menu
hu: Navigációs menü kiválasztása

en: Select option
hu: Válasszon egy opciót

en: Select options
hu: Opciók választása

en: Select post
hu: Bejegyzés kijelölése

en: Select post type
hu: Válasszon bejegyzés típust

en: Select post types to edit with %s.
hu: Válaszd ki, mely bejegyzés típusokat szeretnéd szerkeszteni a(z) %s segítségével.

en: Select post/page
hu: Cikk/oldal kiválasztása

en: Select posts
hu: Cikkek kiválasztása

en: Select posts/pages
hu: Bejegyzésekk/oldalak kiválasztása

en: Select product type
hu: Terméktípus kiválasztása

en: Select products
hu: Válassz termékeket

en: Select query loop
hu: Query Loop kiválasztása

en: Select shape
hu: Alakzat kiválasztása

en: Select smallest breakpoint that this video should play at. Preview on frontend.
hu: Válaszd ki a legkisebb töréspontot, amelynél a videó lejátszásra kerül. Előnézet a weboldalon.

en: Select sort
hu: Válassz rendezést

en: Select start date
hu: Kezdő dátum kiválasztása

en: Select taxonomies
hu: Taxonómiák kiválasztása

en: Select taxonomy
hu: A taxonómia kiválasztása

en: Select template
hu: Sablon kiválasztása

en: Select template tags
hu: Sablon címkék kiválasztása

en: Select template to update
hu: Válaszd ki a módisítani kívánt sablont

en: Select template type
hu: Válaszd ki a sablon típusát

en: Select templates
hu: Sablonok kiválasztása

en: Select templates to exclude from remote template access.
hu: Válassz sablonokat, amelyeket ki szeretnél zárni a távoli sablon hozzáférésből.

en: Select term
hu: Válaszd ki a kifejezést

en: Select terms
hu: Válassza ki a kifejezéseket

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
hu: Válaszd ki a szöveget a vásznon a formázáshoz. Címsorok, bekezdések és képek hozzáadásához használd a “Szövegszerkesztő” elemet.

en: Select the elements for which you want to remove the default margins.
hu: Jelöld ki azokat az elemeket, amelyeknél el akarod távolítani az alapértelmezett margókat.

en: Select the node that you want to style inside the currently active element on the canvas.
hu: Válaszd ki azt az elemet, amit most szeretnél stílussal formázni a vásznon.

en: Select the query this filter should target.
hu: Válassza ki a lekérdezést, amelyre a szűrőnek ki kell terjednie.

en: Select the type of template you want to create:
hu: Válaszd ki a létrehozni kívánt sablon típusát:

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
hu: Válaszd ki a megjelenítendő tartalom típusát, majd kattints az “Előnézet alkalmazása” gombra, hogy a tartalom megjelenjen a vásznon.

en: Select which post types can be edited using Bricks.
hu: Válaszd ki, hogy mely bejegyzés típusok szerkeszthetők a Bricks-sel.

en: Select/enter unit
hu: Egység kiválasztása/megadása

en: Select/upload font variation
hu: Betűtípus-változat kiválasztása/feltöltése

en: Selected
hu: Kiválasztva

en: Selected classes
hu: Kiválasztott class-ok

en: Selected elements
hu: Kiválasztott elemek

en: Selected field
hu: Kiválasztott terület

en: Selected posts/pages will be accessible even when maintenance mode is active.
hu: A kiválasztott bejegyzések/oldalak elérhetők maradnak karbantartási mód alatt is.

en: Selected sidebar has no active widgets.
hu: A kiválasztott oldalsávnak nincsenek aktív widgetjei.

en: Selected variables
hu: Kiválasztott változók

en: Selecting an element in the structure panel scrolls it into view on the canvas.
hu: Egy elem kiválasztása a struktúra panelen gördítéskor.

en: Selection
hu: Kiválasztás

en: Selector
hu: Szelektor

en: Selector detector
hu: Szelektor detektor

en: Selector exists
hu: A szelektor már létezik

en: Selectors
hu: Szelektorok

en: Self
hu: Önmaga

en: Semi Bold
hu: Közepesen vastag

en: Send
hu: Küldés

en: Send WordPress notification
hu: WordPress értesítés küldése

en: Send an email to every newly registered user with an activation link that must be clicked to activate their account.
hu: Küldjön e-mailt minden újonnan regisztrált felhasználónak egy aktiváló linkkel, amelyre kattintva aktiválni tudja a fiókját.

en: Send email to %s
hu: E-mail küldése %s címre

en: Send to custom email address
hu: Küldés egyéni e-mail címre

en: Send to email address
hu: Küldés e-mail címre

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
hu: Sendgrid API kulcs szükséges! Add hozzá a kulcsot a műszerfalon a következő menüpontban: %s

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
hu: A kulcsszavakat vesszővel válasz el egymástól. Segít a keresőmotornak meghatározni az oldal témáját.

en: Separate value & label by ":".
hu: Válassza szét az értéket és a címkét ":"-val.

en: Separate values by comma.
hu: Az értékeket vesszővel válaszd el.

en: Separated by space. Without class dot.
hu: Szóközzel elválasztva. Pont nélkül.

en: Separator
hu: Elválasztó

en: Separator color
hu: Elválasztó színe

en: Sepia
hu: Szépia

en: September
hu: Szeptember

en: Server Environment
hu: Szerver környezet

en: Server info
hu: Szerver információ

en: Server-side render not available
hu: Szerveroldali renderelés nem elérhető

en: Service
hu: Szolgáltatás

en: Session storage
hu: Munkamenet tárolása

en: Set "Align items" under "Mobile menu" instead.
hu: Helyette állítsa be az "Elemek igazítása" opciót a "Mobil menü" alatt.

en: Set "ID" on items above to open via anchor link.
hu: Állítsa be a fenti elemek “ID”-jét, hogy a horgonykapcsolaton keresztül nyíljon meg.

en: Set "ID" on tab menu "Div" to open a tab via anchor link.
hu: Állítsd be az "ID"-t a "Div" fülmenüben, hogy egy lapot horgonyon keresztül nyisson meg.

en: Set "Icon" as video play button for a better user experience.
hu: A jobb felhasználói élmény érdekében állítsad be a videó lejátszás "Ikon”-t.

en: Set "Top" value to make this element "sticky".
hu: A "Top" érték beállításával ez az elem "ragadós" lesz.

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
hu: Állítsa be a %s értéket felhasználói szerepkörönként. Egy adott felhasználó hozzáférésének meghatározásához közvetlenül a felhasználói profilt szerkesztheti.

en: Set Unsplash API Key
hu: Unsplash API kulcs beállítása

en: Set a specific height for your template manager thumbnails in the builder. Thumbnails exceeding this height auto-scroll on mouseover.
hu: Állítson be egy adott magasságot a sablonkezelő miniatűrjeihez az építőben. Az ezt a magasságot meghaladó miniatűrök automatikusan gördülnek az egérrel való áthúzáskor.

en: Set attribute
hu: Attribútum beállítása

en: Set clause name to be used as "Order by" parameter.
hu: A "Rendezés szerinti" paraméterként használandó záradék nevének beállítása.

en: Set code execution capability for individual users by editing their user profile.
hu: A felhasználói profil szerkesztésével beállíthatja az egyes felhasználók kódfuttatási jogosultságait.

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
hu: Állíts be feltételeket a kiválasztott téma stílusának az egész webhelyre vagy bizonyos területekre történő alkalmazásához.

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
hu: Állíts be feltételeket a sablonok megjelenítéséhez a webhely meghatározott területein.

en: Set conditions
hu: Kondíció beállítás

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
hu: Egyéni link beállítása a Bricks logóra.

en: Set for better in-builder performance. Using dynamic data tags like {cf_my_wordpress_field} is still possible.
hu: A jobb teljesítmény érdekében tiltsd le. A dinamikus adatcímkék, mint például a {cf_my_wordpress_field} használata továbbra is lehetséges.

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
hu: Állítsa be a jobb teljesítmény érdekében, ha nem futtat 1.9-es verziónál régebbi jQuery kódot.

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
hu: A jobb teljesítmény érdekében állítsa be, ha nem használ beágyazott fájlokat, például YouTube-videókat a webhelyén.

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
hu: A jobb teljesítmény érdekében állítsa be, ha nem használ emojikat a webhelyén.

en: Set for video SEO best practices via poster attribute on the video tag. If the source is Youtube or Vimeo, it will be used as preview image.
hu: SEO-hoz add meg a videó tagben a poster attribútumot. Ha Youtube vagy Vimeo a forrás, akkor az automatikusan használt előnézeti képet veszi.

en: Set globally under %s
hu: Globálisan a %s

en: Set if this element doesn't contain any descriptive text.
hu: Beállítva, ha ez az elem nem tartalmaz semmilyen leíró szöveget.

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
hu: Állítsd be, ha nem használja a Google betűtípusokat, vagy ha feltöltötted a tárhelyre a Google betűtípusokat "Egyéni betűtípusok" néven.

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
hu: Állítsd be, ha problémái vannak a Bricks beépített késleltetett betöltésével.

en: Set if your dynamic data in AJAX popup is rendered incorrectly.
hu: Beállítja, ha a dinamikus adatok AJAX felugró ablakban helytelenül jelennek meg.

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
hu: Egyedi videó lejátszó vezérlők beállítása a következők alatt: Beállítások > Témastílusok > Elem - Videó

en: Set interactions for this popup.
hu: Interakciók beállítása ehhez a felugró ablakhoz.

en: Set maximum number of form submissions that you want to store in the database.
hu: Állítsd be az adatbázisban tárolni kívánt űrlap üzenetek maximális számát.

en: Set number of columns on smaller breakpoints.
hu: Az oszlopok számának beállítása a kisebb töréspontokon.

en: Set only width generates 16:9 ratio videos.
hu: A csak szélesség beállítása 16:9 arányú videókat generál.

en: Set options as %s
hu: Az opciók beállítása %s

en: Set source image at base breakpoint to use main image as fallback image.
hu: A forráskép beállítása az alap töréspontnál, hogy a fő képet tartalék képként használja.

en: Set template style
hu: Állítsd be a sablon stílusát

en: Set the builder language direction.
hu: Az Oldalépítő nyelvi irányának beállítása.

en: Set the builder language.
hu: Az oldalépítő nyelvének beállítása.

en: Set the default field value/content.
hu: Az alapértelmezett mező értékének/tartalmának beállítása.

en: Set the key you used for the offset. Example: limit = 20 set on query parameter, Page parameter is "skip", set this offset key as "limit". Clicking page 3 on the pagination element will generate the final URL as https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20
hu: Állítsa be az eltoláshoz használt kulcsot. Példa: limit = 20 a lekérdezési paraméteren, az oldal paramétere "skip", állítsa be ezt az eltolási kulcsot "limit"-ként. A 3. oldalra kattintva a paginációs elemen a végső URL-t a https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20 címen fogja létrehozni

en: Set the required password under Settings > Template settings > Password protection for template-wide protection, or set an individual password directly for each post/page.
hu: Állítsa be a szükséges jelszót a Beállítások > Sablonbeállítások > Jelszóvédelem menüpontban az egész sablonra kiterjedő védelemhez, vagy állítson be egyedi jelszót közvetlenül minden egyes bejegyzéshez/oldalhoz.

en: Set the status of each element, native and custom, in the builder and frontend.
hu: Állítsd be minden elem (natív és egyedi) állapotát a szerkesztőben és az oldalon.

en: Set to "0" to disable default animations.
hu: Az alapértelmezett animációk kikapcsolásához állítsa "0"-ra.

en: Set to "0s" to disable open/close animation.
hu: Állítsd „0s”-ra, ha ki akarod kapcsolni a megnyitási/zárási animációkat.

en: Set to "50%" to scroll active element into center or "off" to disable auto-scroll.
hu: Az "50%"-ra állítva az aktív elemet középre görgetheted, vagy a "ki" értékkel letilthatod az automatikus görgetést.

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
hu: Állítsd “Fix” értékre a parallax effekthez.

en: Set to 0 to disable caching. Default is 300 seconds (five minutes).
hu: A gyorsítótárazást letiltja, ha 0-ra van állítva. Az alapértelmezett érték 300 másodperc (öt perc).

en: Set to improve performance by caching query loops. This is particularly useful when your query loop arguments remain relatively unchanged. For optimal functionality, ensure that server object caching is enabled for persistent caching. Disable this setting if you experience any unexpected query results.
hu: Beállítva a teljesítmény javítása a lekérdezési ciklusok gyorsítótárazásával. Ez különösen akkor hasznos, ha a lekérdezési ciklus argumentumai viszonylag változatlanok maradnak. Az optimális működés érdekében győződjön meg róla, hogy a kiszolgálóobjektum gyorsítótárazása engedélyezve van a tartós gyorsítótárazáshoz. Kapcsolja ki ezt a beállítást, ha váratlan lekérdezési eredményeket tapasztal.

en: Set to load %s in the builder to improve compatibility in older browsers. Not recommended to enable for modern browsers due to potential performance impact.
hu: Beállítása a betöltés %s az építőben, hogy javítsa a kompatibilitást a régebbi böngészőkben. Nem ajánlott engedélyezni a modern böngészőkben a lehetséges teljesítményhatás miatt.

en: Set to show the responsive indicator next to controls that can have different values at each breakpoint.
hu: Beállítása, hogy a reagáló jelzőt olyan vezérlőelemek mellett jelenítse meg, amelyek minden egyes töréspontnál különböző értékeket vehetnek fel.

en: Set up your own capabilities with the exact permissions you want to allow. Then assign it to specific user roles from the "Builder Access" dropdown below.
hu: Állítsd be a saját jogosultságaidat a pontos engedélyekkel, amelyeket engedélyezni szeretnél. Ezután rendeld hozzá a specifikus felhasználói szerepkörökhöz az alábbi "Builder Access" legördülő menüben.

en: Set who can bypass maintenance mode. To grant bypass privileges to a specific user, modify the user's profile settings directly.
hu: Beállíthatja, hogy ki kerülheti meg a karbantartási üzemmódot. Ha egy adott felhasználónak szeretne megkerülési jogosultságot adni, közvetlenül módosítsa a felhasználó profilbeállításait.

en: Sets direction to row
hu: A sorok irányának beállítása

en: Settings
hu: Beállítások

en: Settings imported
hu: Beállítások importálva

en: Settings resetted
hu: Beállítások visszaállítva

en: Settings saved
hu: Beállítások elmentve

en: Shape
hu: Alakzat

en: Shape Dividers
hu: Alak elválasztó

en: Shape dividers
hu: Formaválasztók

en: Share on %s
hu: Megosztás itt: %s

en: Share via
hu: Megosztás

en: Share via email
hu: Megosztás e-mailben

en: Shop template
hu: Shop sablon

en: Shortcode content is empty
hu: A Shortcode tartalma üres

en: Shortcuts
hu: Gyors elérés

en: Show
hu: Megjelenítés

en: Show After Grid
hu: Megjelenítés a Grid után

en: Show Before Grid
hu: Megjelenítés a Grid előtt

en: Show again after .. hours
hu: Mutasd meg újra ... óra után

en: Show all
hu: Összes megjelenítése

en: Show all fonts
hu: Minden betűtípus megjelenítése

en: Show arrows
hu: Nyilak mutatása

en: Show artist
hu: Szerző megjelenítése

en: Show at breakpoint
hu: Megjelenítés a töréspontnál

en: Show author
hu: Szerző megjelenítése

en: Show avatar
hu: Avatar megjelenítése

en: Show badge if product is less than .. days old.
hu: Mutassa a jelvényt, ha a termék kevesebb mint .. napos.

en: Show bio
hu: Bemutatkozás mutatása

en: Show cart cross-sells
hu: Kosár keresztértékesítések megjelenítése

en: Show count
hu: Számláló megjelenításe

en: Show cross-sell products
hu: Keresztértékesített termékek megjelenítése

en: Show custom element names
hu: Egyéni elemnevek megjelenítése

en: Show date
hu: Dátum megjelenítése

en: Show default element names
hu: Alapértelmezett elemnevek megjelenítése

en: Show different images per breakpoint.
hu: Töréspontonként különböző képek megjelenítése.

en: Show dots
hu: Pontok megjelenítése

en: Show dynamic data key in dropdown
hu: Dinamikus adatkulcs megjelenítése a legördülő menüben

en: Show element
hu: Elem megjelenítése

en: Show empty
hu: Üresek megjelenítése

en: Show empty stars
hu: Üres csillagok megjelenítése

en: Show empty terms
hu: Üres kifejezések megjelenítése

en: Show excerpt
hu: Kivonat megjelenítése

en: Show favorites only
hu: Csak kedvencek megjelenítése

en: Show featured image
hu: Kiemelt kép megjelenítése

en: Show flags
hu: Zászlók megjelenítése

en: Show for class conflicts
hu: Mutasd a class ütközéseket

en: Show for new & conflicting classes
hu: Mutasd az új és ütköző class-okat is

en: Show for new classes
hu: Mutasd az új class-okat

en: Show friends' photos
hu: Barátok fotóinak megjelenítése

en: Show fullscreen
hu: Teljes képernyőn megjelenítés

en: Show if any value exists
hu: Megmutatja, hogy létezik-e érték

en: Show if non-base breakpoint value exists
hu: Megmutatja, hogy létezik-e nem alap töréspont érték

en: Show image
hu: Kép megjelenítése

en: Show info
hu: Információ megjelenítése

en: Show label
hu: Címke mutatása

en: Show labels
hu: Címkék megjelenítése

en: Show link to author posts
hu: Szerző cikkeihez link mutatása

en: Show name
hu: Név mutatása

en: Show names
hu: Nevek megjelenítése

en: Show navigation
hu: Navigáció mutatása

en: Show notice
hu: Értesítés megjelenítése

en: Show on all responsive controls
hu: Megjelenítés minden érzékeny vezérlőelemen

en: Show on hover
hu: Egér ráhozáskor mutatja

en: Show only active dropdown. Toggle on click. Inner dropdowns inherit multilevel.
hu: Csak az aktív Dropdown megjelenítése. Kattintásra váltás. A belső Dropdown menük többszintűek.

en: Show only featured
hu: Csak a kiemeltek megjelenítése

en: Show parent posts
hu: Szülői hozzászólások megjelenítése

en: Show parent terms
hu: Szülői feltételek megjelenítése

en: Show password
hu: Mutasd a jelszót

en: Show percentage
hu: Százalék mutatása

en: Show popup
hu: Felugó ablak mutatása

en: Show post type archive
hu: Hozzászólás típus archívum megjelenítése

en: Show products related
hu: Kapcsolódó termékek megjelenítése

en: Show quantity input field in product loop
hu: Mennyiség beviteli mező megjelenítése a termék Loop-ban

en: Show query loop type
hu: Mutasd a query loop típusát

en: Show required asterisk
hu: Kötelező mező csillag jelölő megjelenítése

en: Show tabs
hu: Fülek mutatása

en: Show taxonomy
hu: Taxonómia megjelenítése

en: Show tips
hu: Tippek megjelenítése

en: Show title
hu: Cím mutatása

en: Show under
hu: Megjelenítés alatta

en: Show up-sell products
hu: Mutasd meg az up-sell termékeket

en: Shows when popup content is fetched via AJAX.
hu: Megjelenik, amikor a felugró ablak tartalma AJAX segítségével kerül lekérésre.

en: Shows when using infinite scroll, load more interaction, AJAX pagination.
hu: Megjelenik, ha végtelen görgetést, több interakció betöltést, AJAX oldalszámozást használ.

en: Shuffle
hu: Ismétlődés letiltása

en: Sidebar
hu: Oldalsáv

en: Sidebar deleted.
hu: Oldalsáv törölve.

en: Sidebar name *
hu: Oldalsáv neve *

en: Sidebars
hu: Oldalsáv

en: Sign all
hu: Aláírni az összeset

en: Sign code
hu: Jelölje a kódot

en: Simple
hu: Egyszerű

en: Simple product
hu: Egyszerű termék

en: Single
hu: Oldal

en: Single product
hu: Egyetlen termék

en: Single product template
hu: Egyetlen termék sablon

en: Site
hu: Webhely

en: Site Address
hu: Webhely címe

en: Site URL
hu: Weboldal URL

en: Site background
hu: Oldal háttér

en: Site border
hu: Oldal keret

en: Site layout
hu: Oldal elrendezés

en: Site tagline
hu: A webhely szlogenje

en: Site title
hu: Webhely címe

en: Size
hu: Méret

en: Size - Default
hu: Méret - alapértelmezett

en: Size - Extra Large
hu: Méret - Extra nagy

en: Size - Large
hu: Méret - Nagy

en: Size - Medium
hu: Méret - közepes

en: Size - Small
hu: Méret - Kicsi

en: Sizing
hu: Méretezés

en: Skew
hu: Ferdít

en: Skew X
hu: Dőlés X

en: Skew Y
hu: Dőlés Y

en: Skillful
hu: Ügyes

en: Skin
hu: Kinézet

en: Skip
hu: Kihagyás

en: Skip & Deactivate
hu: Kihagyás és kikapcsolás

en: Skip class import
hu: Class import kihagyása

en: Skip to footer
hu: Ugrás a lábléchez

en: Skip to main content
hu: Ugrás a fő tartalomhoz

en: Slide
hu: Dia

en: Slide from left
hu: Dia balról

en: Slide from right
hu: Dia jobbról

en: Slide up after
hu: Csússzon fel utána

en: Slider
hu: Diavetítő/képváltó

en: Slides
hu: Diák

en: Slow
hu: Lassú

en: Slug
hu: Keresőbarát cím

en: Small
hu: Kicsi

en: Small header
hu: Kicsi fejléc

en: Smooth scroll
hu: Simított görgetés

en: Snapping elements selector
hu: Elemek illesztésének szelektora

en: Social Sharing
hu: Közösségi megosztás

en: Social media
hu: Közösségi oldalak

en: Solid
hu: Szolíd

en: Something went wrong.
hu: Hiba történt.

en: Sorry, but no site URL has been provided.
hu: Sajnáljuk, de a webhely URL címét nem adtad meg.

en: Sorry, but we could not subscribe you.
hu: Sajnáljuk, de nem tudtunk feliratkozni.

en: Sort
hu: Rendezés

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Sort by average rating
hu: Rendezés értékelés szerint

en: Sort by latest
hu: Rendezés utolsó szerint

en: Sort by options
hu: Rendezés opciók szerint

en: Sort by popularity
hu: Rendezés népszerűség szerint

en: Sort by price: high to low
hu: Rendezés ár szerint: csökkenő

en: Sort by price: low to high
hu: Rendezés ár szerint növekvő

en: Sort options
hu: Rendezés opciók

en: Source
hu: Forrás

en: Sources
hu: Források

en: Space
hu: Tér

en: Space around
hu: Tér körül

en: Space between
hu: Közötti tér

en: Space between header and footer.
hu: A fejléc és a lábléc közötti tér.

en: Space evenly
hu: Tér egyenletesen

en: Space-separated list of CSS classes to add to the <body> tag of this page.
hu: Az oldal <body> címkéjéhez hozzáadandó CSS-osztályok szóközzel elválasztott listája.

en: Spacing
hu: Térköz

en: Spam protection
hu: Spam védelem

en: Speed
hu: Sebesség

en: Speed in ms
hu: Sebessége ms-ban

en: Spellcheck
hu: Helyesírás-ellenőrzés

en: Spinner
hu: Tárcsa

en: Spread
hu: Terjedelem mértéke

en: Square
hu: Négyzet

en: Standard fonts
hu: Standard betűtípusok

en: Star color
hu: Csillag színe

en: Stars
hu: Csillagok

en: Start
hu: Kezdés

en: Start animation
hu: Animáció indítása

en: Start autoplay
hu: Automatikus lejátszás indítása

en: Start date
hu: Kezdő dátum

en: Start delay in ms
hu: Indítási késleltetés ms-ban

en: Start display at breakpoint
hu: Megjelenés kezdete a töréspontnál

en: Start index
hu: Kezdés

en: Start play at
hu: Kezdje a lejátszást

en: Start time
hu: Kezdési időpont

en: Starting angle in º
hu: Kezdő szög º-ban

en: Static
hu: Statikus

en: Static dropdown content always toggles on click, not hover.
hu: A statikus Dropdown tartalma mindig kattintásra változik, nem pedig hover-re.

en: Status
hu: Állapot

en: Status bar
hu: Állapotsor

en: Statuses
hu: Állapot

en: Step
hu: Lépés

en: Sticky
hu: Ragadós

en: Sticky header
hu: Sticky fejléc

en: Sticky on scroll
hu: Sticky görgetéskor

en: Stock
hu: Készlet

en: Stock management not enabled for this product.
hu: A készletgazdálkodás nem engedélyezett ennél a terméknél.

en: Stop on last slide
hu: Megállás az utolsó dián

en: Street View Control
hu: Utcai nézet vezérlők

en: Stretch
hu: Nyújtás

en: Strike
hu: Áthúzás

en: Strikethrough
hu: Áthúzott

en: Strings
hu: Szövegek

en: Stroke
hu: Keret

en: Stroke #2
hu: Keret #2

en: Stroke color
hu: Keret színe

en: Stroke width
hu: Keret vastagsága

en: Structure
hu: Szerkezet

en: Structure panel
hu: Szerkezeti panel

en: Stunning
hu: Kábító

en: Style
hu: Stílus

en: Style notices globally under Settings > Theme Styles > WooCommerce - Notice.
hu: Stílusközlemények globálisan a Beállítások > Témastílusok > WooCommerce - Értesítés alatt.

en: Style saved
hu: Stílus mentve

en: Styles
hu: Stílusok

en: Stylesheet
hu: Stíluslap

en: Stylesheets (default)
hu: Stíluslapok (alapértelmezett)

en: Sub menu
hu: Almenü

en: Sub menu, mega menu, or multilevel area.
hu: Almenü, mega menü vagy többszintű menü területe.

en: Subject
hu: Tárgy

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
hu: Az űrlap elküldése sikertelen. Kérjük, frissítse az oldalt, és próbálja meg újra elküldeni az űrlapot.

en: Submit
hu: Elküld

en: Submit & Deactivate
hu: Küldés és kikapcsolás

en: Submit Comment
hu: Hozzászólás küldése

en: Submit button
hu: Küldés gomb

en: Subtitle
hu: Alcím

en: Subtitle goes here
hu: Ide kerül a felirat

en: Subtitle typography
hu: Alcím tipográfia

en: Subtitles typography
hu: Alcím tipográfia

en: Subtotal
hu: Részösszeg

en: Success
hu: Sikeres

en: Success color
hu: Sikeres szín

en: Success message
hu: Sikeres üzenet

en: Successful
hu: Sikeres

en: Successfully removed %1$d orphaned elements across %2$d posts.
hu: Sikeresen eltávolítottunk %1$d árva elemet %2$d álláshelyről.

en: Suffix
hu: Utótag

en: Suffix block
hu: Utótag blokk

en: Sunday
hu: Vasárnap

en: Superb
hu: Szuper

en: Supported field types
hu: Engedélyezett fájltípusok

en: Supported filters
hu: Támogatott szűrők

en: Suppress PHP errors
hu: PHP hibák elnyomása

en: Sure thing
hu: Tuti dolog

en: Sure?
hu: Biztos?

en: Swatch type
hu: Mintatípus

en: Sweet
hu: Édes

en: Switch
hu: Kapcsoló

en: Sync fonts
hu: Betűtípusok szinkronizálása

en: Sync global classes
hu: Globális osztályok szinkronizálása

en: Sync with query
hu: Szinkronizálás lekérdezéssel

en: System Information
hu: Rendszer információ

en: T-shirt
hu: Póló

en: TIME
hu: Idő

en: Tab
hu: Fül

en: Tab 1
hu: 1. fül

en: Tab 1 label
hu: Fül 1 címe

en: Tab 2
hu: 2. fül

en: Tab 2 label
hu: Fül 2 címe

en: Tab content
hu: Fül tartalma

en: Tab menu
hu: Fül menü

en: Table
hu: Táblázat

en: Table background
hu: Táblázat háttér

en: Table border
hu: Táblázat keret

en: Table box shadow
hu: Táblázat doboz árnyék

en: Table of contents
hu: Tartalomjegyzék

en: Tablet
hu: Táblagép

en: Tablet portrait
hu: Tablet álló

en: Tabs
hu: Fülek

en: Tag
hu: Címke

en: Tag cloud
hu: Címke felhő

en: Tag: %s
hu: Címke: %s

en: Tags
hu: Címkék

en: Take over
hu: Átvesz

en: Target
hu: Cél

en: Target a "CSS selector" on "Hide popup", but not a popup directly! As this action runs after the popup has been closed.
hu: Célozza meg a "CSS szelektor" a "Hide popup", de nem egy felugró ablakot közvetlenül! Mivel ez a művelet a felugró ablak bezárása után fut le.

en: Target form selector
hu: Cél űrlap kiválasztó

en: Target interaction ID
hu: Cél interakció azonosítója

en: Target query
hu: Célzott lekérdezés

en: Target query has not been set. Without connecting a filter to a query, the filter has no effect.
hu: A céllekérdezés nem került beállításra. Ha a szűrőt nem kapcsolod lekérdezéshez, a szűrőnek nincs hatása.

en: Taxonomies
hu: Taxonómiák

en: Taxonomies related posts must have in common.
hu: A kapcsolódó bejegyzések taxonómiáinak közösnek kell lenniük.

en: Taxonomy
hu: Taxonómia

en: Taxonomy query
hu: Taxonómiai lekérdezés

en: Taxonomy slug
hu: Taxonómiai slug

en: Team Members
hu: Csapattagok

en: Team member
hu: Csapat tag

en: Team members
hu: Csapat tagok

en: Telephone
hu: Telefon

en: Template
hu: Sablon

en: Template & post password
hu: Sablon & post jelszó

en: Template Bundle
hu: Sablon csomag

en: Template Bundles
hu: Sablon csomagok

en: Template Tag
hu: Sablon címke

en: Template Tags
hu: Sablon címkék

en: Template bundle
hu: Sablon csomag

en: Template created
hu: Sablon létrehozva

en: Template deleted
hu: Sablon törölve

en: Template has not been published.
hu: A sablon nem került közzétételre.

en: Template imported
hu: Sablon importálva

en: Template insert failed: This template has no data
hu: A sablon beszúrása sikertelen: Ez a sablon nem tartalmaz adatokat

en: Template inserted
hu: Sablon beillesztve

en: Template manager thumbnail height
hu: Sablonkezelő miniatűr magassága

en: Template overridden
hu: Sablon felülírva

en: Template password
hu: Sablon jelszó

en: Template saved
hu: Sablon mentve

en: Template screenshot generation is disabled.
hu: A sablon képernyőkép generálása le van tiltva.

en: Template screenshots
hu: Sablon képernyőképek

en: Template screenshots deleted
hu: Sablon képernyőképek törölve

en: Template settings
hu: Sablon beállítások

en: Template tag
hu: Sablon címke

en: Template tags
hu: Sablon címkék

en: Template thumbnail column
hu: Sablon miniatűr oszlop

en: Template title
hu: Sablon címe

en: Template type
hu: Sablon típus

en: Templates
hu: Sablonok

en: Term
hu: Kifejezés

en: Term ID
hu: Kifejezés azonosítója

en: Term archive URL
hu: Kifejezés archívum URL-címe

en: Term count
hu: Feltétel számláló

en: Term description
hu: Kifejezés leírása

en: Term group
hu: Term csoport

en: Term id
hu: Kifejezés ID

en: Term name
hu: A kifejezés neve

en: Term slug
hu: Feltételek slag

en: Term taxonomy ID
hu: Term taxonómiai azonosító

en: Term taxonomy slug
hu: Term taxonómia slug

en: Terms
hu: Feltételek

en: Terrain
hu: Domborzat

en: Testimonial
hu: Vélemény

en: Testimonials
hu: Vélemények

en: Text
hu: Szöveg

en: Text align
hu: Szöveg igazítás

en: Text block
hu: Szöveg blokk

en: Text color
hu: Szövegszín

en: Text decoration
hu: Szöveg dekoráció

en: Text editor
hu: Szövegszerkesztő

en: Text link
hu: Szöveges link

en: Text list
hu: Szöveges lista

en: Text padding
hu: Szövegkitöltés

en: Text shadow
hu: Szöveg árnyék

en: Text to display when hovering over the field.
hu: A mező fölött történő lebegéskor megjelenítendő szöveg.

en: Text transform
hu: Szöveg átalakítás

en: Text wrap
hu: Szöveg tördelése (wrap)

en: Textarea
hu: Szövegdoboz

en: Thank you
hu: Köszönjük

en: Thank you for your message
hu: Köszönjük üzenetét szöveg

en: The "Enable AJAX add to cart buttons on archives" WooCommerce setting must also be active.
hu: A "Enable AJAX add to cart buttons on archives" WooCommerce beállításnak is aktívnak kell lennie.

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
hu: A "Jellemzők" cikkek olyan témákkal foglalkoznak, mint az Unsplash integráció, egyéni kód (CSS és JS), gradiensek, oldalsávok, alakzati elválasztók, globális elemek stb.

en: The URL to send the form data to.
hu: Az URL, ahová az űrlap adatait küldeni kell.

en: The active theme has no sidebars defined.
hu: Az aktív témában nincsenek oldalsávok definiálva.

en: The custom video player is only applicable to "Media" or "File URL" video source.
hu: Az egyéni videólejátszó csak a "Média" vagy "Fájl URL" videóforráshoz használható.

en: The dynamic data is empty.
hu: A dinamikus adat üres.

en: The executed code will run on your site! Only add code that you consider safe.
hu: A lefuttatott kód tényleg élőben fut az oldaladon! Csak biztonságos kódot adj meg.

en: The field "%s" exceeds the allowed maximum length of %2$d characters.
hu: A "%s" mező hossza túllépi az %2$d karakteres megengedett maximális hosszúságot.

en: The following classes have been modified by the user below since your last save. Accept or discard those changes to continue your save.
hu: A következő osztályokat az alábbi felhasználó módosította az utolsó mentés óta. A mentés folytatásához fogadja el ezeket a módosításokat, vagy törölje őket.

en: The form is not rendered if the current user is lacking the required capability.
hu: Az űrlap nem jelenik meg, ha az aktuális felhasználó nem rendelkezik a szükséges képességekkel.

en: The full URL of the API endpoint you want to retrieve data.
hu: Annak az API végpontnak a teljes URL-címe, amelyről adatokat szeretne lekérdezni.

en: The query element doesn't exist.
hu: A lekérdezési elem nem létezik.

en: The query filter database is outdated. Please click "Regenerate filter index" button to update it.
hu: A lekérdezésszűrő adatbázis elavult. Kérjük, kattintson a "Szűrőindex újragenerálása" gombra a frissítéshez.

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
hu: A webhely, ahonnan sablonokat kéred, le van tiltva a sablonokhoz való hozzáférés.

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
hu: A sablonokat kérő webhely távoli sablonjelszót igényel.

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
hu: A megadott stílusnév már létezik. Kérjük, válassz másik nevet.

en: The value is automatically populated based on the font-size in percentage that you have set under Theme Styles > Typography > HTML: font-size. For an HTML font-size of 100%, the value is 16, if the HTML font-size is 62.5%, the value is 10, and so on. If left empty, your fluid typography unit will be "px" instead of "rem".
hu: Az érték automatikusan feltöltődik a Témastílusok > Tipográfia > HTML: betűméret alatt beállított betűméret százalékos értéke alapján. Ha a HTML betűméret 100%, az érték 16, ha a HTML betűméret 62,5%, az érték 10, és így tovább. Ha üresen hagyja, a folyékony tipográfia egysége "px" lesz "rem" helyett.

en: The video <iframe> is lazy loaded after clicking the preview image.
hu: A <iframe> videó az előnézeti képre kattintás után lazy load betöltődéssel.

en: The webhook endpoint(s) to send the submitted form data to.
hu: Az URL(ek), ahová az űrlap adatait elküldjük webhookon keresztül.

en: Theme
hu: Sablon

en: Theme Information
hu: Sablon Információk

en: Theme Style
hu: Sablon stílus

en: Theme Styles
hu: Téma stílusok

en: Theme author
hu: Sablon szerző

en: Theme author URI
hu: Sablon szerző URL

en: Theme is child theme
hu: A téma gyermek sablon

en: Theme name
hu: Sablon címe

en: Theme style created
hu: Létrehozott téma stílus

en: Theme style deleted
hu: Téma stílus törölve

en: Theme styles
hu: Téma stílusok

en: Theme version
hu: Sablon verzió

en: There is an "Activation status" column under "Users", where you can manually set the status to active/inactive and resend the activation email.
hu: A "Felhasználók" alatt van egy "Aktiválási státusz" oszlop, ahol manuálisan beállíthatja az aktív/aktív státuszt, és újraküldheti az aktiváló e-mailt.

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
hu: Van egy automatikus mentés, amely frissebb, mint a jelenleg megtekintett verzió.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
hu: Nincs kivonat, mert ez egy védett bejegyzés.

en: These parameters will be added to the API request URL.
hu: Ezek a paraméterek hozzáadásra kerülnek az API-kérelem URL-hez.

en: These styles also apply to all Gutenberg captions.
hu: Ezek a stílusok az összes Gutenberg feliratra is vonatkoznak.

en: These styles will also apply to all Gutenberg captions.
hu: Ezek a stílusok az összes Gutenberg feliratra is vonatkoznak.

en: Thin
hu: Vékony

en: This %s component is not enabled for use in the block editor. Ask your site administrator to enable this component for use in the block editor.
hu: Ez a %s komponens nincs engedélyezve a blokkszerkesztőben. Kérje meg a webhely adminisztrátorát, hogy engedélyezze ezt a komponenst a blokkszerkesztőben való használatra.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
hu: Ez a tartalom jelszóval védett. Megtekintéséhez add meg a jelszót:

en: This data will be used in your query.
hu: Ezt az adatot fogja használni a lekérdezésben.

en: This dataset has unsaved changes
hu: Ez az adatállomány mentetlen módosításokkal rendelkezik

en: This element works alongside a "Map" element when "Sync with query" has been set. An invisible <template> node is generated that stores location data. Allowing the map to retrieve and display markers dynamically.
hu: Ez az elem a „Térkép” elemmel együtt működik, ha a „Lekérdezéssel szinkronizálás” be van állítva. Egy láthatatlan <template> elem jön létre, amely eltárolja a helyadatokat, így a térkép dinamikusan tudja lekérni és megjeleníteni a jelölőket.

en: This feature affects all new user registrations, not just those submitted via the Form element.
hu: Ez a funkció minden új felhasználói regisztrációt érint, nem csak a Form elemen keresztül küldötteket.

en: This icon set is currently disabled and hidden from the icon dropdown menu. However, any existing icons from this set will still display on your site.
hu: Ez az ikoncsomag jelenleg ki van kapcsolva. A meglévő ikonok ettől még meg fognak jelenni.

en: This is an experimental feature. Query filters and components are not supported when using API requests.
hu: Ez egy kísérleti funkció. A lekérdezési szűrők és összetevők nem támogatottak az API-kérések használatakor.

en: This page is built with %s.
hu: Ez az oldal a %s-val épül fel.

en: This post has no %s terms.
hu: Ebben a bejegyzésben nincsenek %s kifejezések.

en: This post has no related posts.
hu: Ennek a bejegyzésnek nincsenek kapcsolódó bejegyzései.

en: This post is already being edited.
hu: Ez a bejegyzés már szerkesztés alatt áll.

en: This query type doesn't support pagination.
hu: Ez a lekérdezéstípus nem támogatja a lapozást.

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
hu: Ez a sablon egy színpalettát tartalmaz. Szeretnéd importálni?

en: This template contains color palettes. Would you like to import them?
hu: Ez a sablon színpalettákat tartalmaz. Szeretnéd importálni őket?

en: This template contains global variables. Would you like to import them?
hu: Ez a sablon globális változókat tartalmaz. Szeretnéd importálni őket?

en: This template contains the following theme styles. Would you like to import them?
hu: Ez a sablon egy témastílust tartalmaz. Szeretnéd importálni?

en: This template is currently not rendered on pages that meet the template conditions as no password has been set.
hu: Ez a sablon jelenleg nem jelenik meg a sablonfeltételeknek megfelelő oldalakon, mivel nincs jelszó megadva.

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
hu: Ez a sablon típus automatikusan megjelenik a megfelelő oldalon.

en: This text is displayed when the "Registration privacy policy" text is filled in WooCommerce.
hu: Ez a szöveg akkor jelenik meg, amikor a WooCommerce-ben a "Regisztrációs adatvédelmi irányelvek" szöveg van kitöltve.

en: This text is displayed when the "When creating an account, send the new user a link to set their password" option is enabled in WooCommerce.
hu: Ez a szöveg akkor jelenik meg, ha a WooCommerce-ben engedélyezve van a "Fiók létrehozásakor küldj az új felhasználónak egy linket a jelszó beállításához" opció.

en: This user role has %s capability, and therefore full builder access. Effectively overriding this setting.
hu: Ez a felhasználói szerepkör %s képességgel, tehát teljes építői hozzáféréssel rendelkezik. Hatékonyan felülírja ezt a beállítást.

en: Thousand separator
hu: Ezres elválasztó

en: Thumb
hu: Bélyegez

en: Thumbnail
hu: Bélyegkép

en: Thumbnail navigation
hu: Bélyegkép navigáció

en: Thumbnail size
hu: Béllyegkép mérete

en: Thursday
hu: Csütörtök

en: Tick if this popup is for WooCommerce Quick View.
hu: Jelölje be, ha ez a felugró ablak a WooCommerce gyorsnézethez tartozik.

en: Tick if you do not display any post meta fields. Reduce additional queries.
hu: Jelölje be, ha nem jelenít meg semmilyen poszt metamezőt. További lekérdezések csökkentése.

en: Tick if you do not display any taxonomy terms. Reduce additional queries.
hu: Jelölje be, ha nem jelenít meg taxonómiai kifejezéseket. További lekérdezések csökkentése.

en: Tick if you do not need pagination, load more or infinite scroll. Performance boost.
hu: Jelölje be, ha nincs szüksége oldalszámozásra, további betöltésre vagy végtelen görgetésre. Teljesítménynövelés.

en: Tilt
hu: Ferde vonal

en: Time
hu: Idő

en: Time in minutes that the random seed will last. Avoid duplicate posts when using random order.
hu: A véletlenszerű sebesség percekben kifejezett időtartama. Kerüljed a duplikált hozzászólásokat, ha véletlenszerű sorrendet használsz.

en: Time zone
hu: Időzóna

en: Timeline
hu: Idővonal

en: Timezone
hu: Időzóna

en: Timing function
hu: Időzítési funkció

en: Title
hu: Cím

en: Title Tag
hu: Név címke

en: Title margin
hu: Cím margó

en: Title tag
hu: Név címke

en: Title typography
hu: Cím tipográfia

en: To add decorative text, but not user input. Runs through %s.
hu: Díszítő szöveg hozzáadása, de nem felhasználói bevitel. A %s-on keresztül fut.

en: To distinguish markers in the builder.
hu: A jelölések megkülönböztetése az építőben.

en: To ensure showing a marker please provide the latitude and longitude, separated by comma.
hu: A jelölés megjelenítésének biztosítása érdekében kérjük, adja meg a szélességi és hosszúsági fokot vesszővel elválasztva.

en: To select a default value you have to first connect this property with the select control.
hu: Az alapértelmezett érték kiválasztásához először ezt a tulajdonságot kell összekapcsolnia a kiválasztó vezérlővel.

en: To trigger the interaction when 50%% of the element is in the viewport, set the rootMargin to %s.
hu: Ha az interakciót akkor szeretné elindítani, amikor az elem 50%% része a nézetablakban van, állítsa a rootMargin értékét %s-re.

en: Toggle attribute
hu: Toggle attribútum

en: Toggle controls
hu: Vezérlőkapcsolók

en: Toggle coupon form
hu: Toggle kupon formanyomtatvány

en: Toggle dropdown
hu: Dropdown menü toggle

en: Toggle login form
hu: Bejelentkezési űrlap átkapcsolása

en: Toggle mini cart
hu: Mini kosár kinyitás/bezárás

en: Toggle offcanvas
hu: Offcanvas kapcsoló

en: Toggle on
hu: Toggle be

en: Toggle search
hu: Toggle keresés

en: Toggle width
hu: Szélesség átkapcsolása

en: Toggleable form
hu: Átkapcsolható űrlap

en: Toolbar
hu: Eszköztár

en: Toolbar logo link
hu: Eszköztár Bricks logó link

en: Tooltip
hu: Súgótip

en: Top
hu: Fent

en: Top / Start
hu: Fent / Kezdés

en: Top center
hu: Középen fent

en: Top left
hu: Balra fent

en: Top level
hu: Felső szintű menü

en: Top level terms only
hu: Csak a legfelső szintű kifejezések

en: Top right
hu: Jobbra fent

en: Total
hu: Összes

en: Total items path
hu: Összes tétel útvonala

en: Total jobs
hu: Összes munkahely

en: Track color
hu: Útvonal színe

en: Track resize
hu: Pálya átméretezése

en: Transform
hu: Transzform

en: Transform origin
hu: Transzformáció eredete

en: Transition
hu: Átmenet

en: Translate X
hu: Forgatás X

en: Translate Y
hu: Forgatás Y

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
en: %s comment | %s comments
hu[0]: %s megjegyzés
hu[1]: %s megjegyzések

en: Transparency
hu: Átlátszóság

en: Trash
hu: Kuka

en: Trash is empty
hu: A lomtár üres

en: Triangle
hu: Háromszög

en: Triangle concave
hu: Háromszög homorú

en: Triangle convex
hu: Háromszög konvex

en: Triangle double
hu: Háromszög dupla

en: Trigger
hu: Esemény

en: Trigger "register_new_user" action to send WordPress notification. %s
hu: Aktiváld a register_new_user műveletet, hogy WordPress értesítést küldjön. %s

en: True
hu: Igaz

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
hu: TrueType Font: Tömörítetlen betűtípusadatok, de részleges IE9+ támogatás.

en: Tuesday
hu: Kedd

en: Type
hu: Típus

en: Type keyword, hit enter.
hu: Írd be a kulcsszót, majd nyomd meg az Enter billentyűt.

en: Type name, hit enter
hu: Írd be a nevet, majd nyomd meg az Enter billentyűt

en: Type scale ratio
hu: Típus méretarány

en: Type speed in ms
hu: Sebessége ms-ban

en: Type to search
hu: Írj a kereséshez

en: Type to search for ..
hu: Írja be a kereséshez ..

en: Typography
hu: Tipográfia

en: Typography active
hu: Aktív tipográfia

en: URL parameter
hu: URL paraméter

en: URL parameters
hu: URL paraméterek

en: URL redirect to after applying the filter. Leave it empty if not intended to.
hu: URL átirányítás a szűrő alkalmazása után. Hagyja üresen, ha nem áll szándékában.

en: Unable to calculate total pages for offset pagination. Items per page not found for element "%s".
hu: Nem lehet kiszámítani az összes oldalt az offset oldalszámozáshoz. Az "%s" elemhez nem találtunk oldalankénti elemeket.

en: Unable to determine items per page for offset pagination. Check offset key settings.
hu: Nem lehet meghatározni az oldalankénti elemeket az offset oldalszámozáshoz. Ellenőrizze az eltolási kulcs beállításait.

en: Unable to fix corrupted filter element database
hu: Nem lehet javítani a sérült szűrőelem-adatbázist

en: Uncategorized
hu: Nem kategorizált

en: Unconnected
hu: Nincs kapcsolódva

en: Unconnected properties detected. Edit your component or any of its children to connect your properties to a specific setting.
hu: Vannak leválasztott tulajdonságok. Szerkeszd a komponenst vagy a gyerekelemeit, hogy csatlakoztasd őket.

en: Underline
hu: Aláhúzott

en: Understanding the layout
hu: Az elrendezés megértése

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Unique lightbox identifier
hu: Egyedi lightbox azonosító

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Unlimited websites
hu: Korlátlan weboldal

en: Unlink
hu: Leválasztás

en: Unlink component
hu: Komponens leválasztása

en: Unlinked
hu: Leválasztva

en: Unlock
hu: Feloldás

en: Unlock password protection
hu: Jelszóvédelem feloldása

en: Unlocked
hu: Feloldva

en: Unordered list
hu: Rendezettlen lista

en: Unpin
hu: Rögzítés feloldása

en: Unpinned
hu: Nincs kifüggesztve

en: Unsigned code
hu: Aláírás nélküli kód

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
hu: Unsplash API kulcs szükséges! Kulcs hozzáadása az vezérlőpult alatt: %s

en: Unused elements
hu: Nem használt elemek

en: Unused on this page
hu: Ezen az oldalon nem használt

en: Unused on this site
hu: Ezen az oldalon nem használt

en: Up-sells
hu: Ajánlott termékek

en: Update
hu: Frissítés

en: Update Template Bundle
hu: Sablon csomag módosítása

en: Update Template Tag
hu: Sablon címke módosítás

en: Update cart via AJAX
hu: Kosár frissítése AJAX segítségével

en: Update filter index
hu: Szűrőindex frissítése

en: Update post
hu: Frissítés poszt

en: Updated
hu: Frissítve

en: Updating references to %s global variable(s) across the entire site...
hu: Frissítem a(z) %s globális változóra való hivatkozásokat az egész oldalon...

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Upload .%s file
hu: .%s fájl feltöltése

en: Upload SVG
hu: SVG feltöltése

en: Upload/Add image
hu: Kép feltöltése/hozzáadása

en: Uploaded file type is not allowed.
hu: A feltöltött fájltípus nem engedélyezett.

en: Uppercase
hu: Nagybetűs

en: Usage
hu: Használat

en: Use "%root%" to target the element wrapper.
hu: A "%root%" használatával az elem wrappert adhatod meg.

en: Use "ip" to prevent multiple entries from the same IP address.
hu: Az "ip" használatával megakadályozhatja, hogy ugyanazon IP-címről több bejegyzés is érkezzen.

en: Use %s to pass data such as the source and target elements to your custom function.
hu: A %s-val adhat át adatokat, például a forrás- és célelemeket az egyéni függvénynek.

en: Use %s when adding columns/rows
hu: Használd a(z) %s értéket, ha oszlopokat/sorokat adsz hozzá

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
hu: AJAX használata a WP REST API hívások helyett az elemek megjelenítéséhez.

en: Use PHP constant
hu: PHP konstans használata

en: Use a prefix to avoid conflicts with plugins or WordPress reserved parameters.
hu: Használjon előtagot, hogy elkerülje a pluginekkel vagy a WordPress fenntartott paramétereivel való konfliktusokat.

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
hu: Használja bármely űrlapmező értékét az azonosítóján keresztül, így: {{form_field}}. A "form_field" szót helyettesítsük a mező tényleges azonosítójával.

en: Use block editor
hu: Blokk szerkesztő használata

en: Use brand colors
hu: Márkaszínek használata

en: Use field IDs to personalize your message.
hu: Használja a mezőazonosítókat az üzenet személyre szabásához.

en: Use for sticky scrolling header etc.
hu: Használja ragadós görgethető fejlécekhez stb.

en: Use in block editor
hu: Használat a blokkszerkesztőben

en: Use min/max
hu: Használja a min/max-ot

en: Use min/max date from index table.
hu: Használja a min/max dátumot az index táblából.

en: Use product variation image
hu: Termékváltozat kép használata

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
hu: Az oldalépítő segítségével egyéni kódot adhat hozzá egy adott oldalhoz.

en: Use the date format as set under Settings > General > Date format
hu: Használja a Beállítások > Általános > Dátumformátum alatt beállított dátumformátumot

en: Use the dynamic picker in the "Meta key" control below to select the desired custom field. The dynamic data tag is used to retrieves the field settings, it is not parsed.
hu: A kívánt egyéni mező kiválasztásához használja az alábbi "Meta kulcs" vezérlőben található dinamikus választót. A dinamikus adatcímke a mező beállításainak lekérdezésére szolgál, nem kerül elemzésre.

en: Use the generated variables in your design (theme styles, elements, etc.)
hu: Használja a generált változókat a tervezésben (témastílusok, elemek stb.)

en: Use valid HTML syntax. No spaces.
hu: Használjon érvényes HTML-szintaxist. Szóközök nélkül.

en: Use vertical position of target node.
hu: A célcsomópont függőleges pozíciójának használata.

en: Use width & horizontal position of target node.
hu: Használja a célcsomópont szélességét és vízszintes pozícióját.

en: Used if default or custom preview image can't be loaded.
hu: Akkor használatos, ha az alapértelmezett vagy egyéni előnézeti kép nem tölthető be.

en: Used if logo image isn't set or available.
hu: Akkor használatos, ha a logó képe nincs beállítva vagy elérhető.

en: Used on this page
hu: Ezen az oldalon használt

en: Used on this site
hu: Ezen az oldalon használt

en: Used to creat visual hiarchy between nested dropdowns.
hu: Az egymásba ágyazott legördülő ablakok közötti vizuális hierarchia létrehozására szolgál.

en: User
hu: Felhasználó

en: User ID
hu: Felhasználói ID

en: User Login
hu: Felhasználó Bejelentkezés

en: User Registration
hu: Felhasználói regisztráció

en: User activation
hu: Felhasználó aktiválása

en: User author URL
hu: Felhasználó szerző URL címe

en: User login
hu: Felhasználó Bejelentkezés

en: User meta
hu: Felhasználó meta

en: User name
hu: Felhasználó név

en: User portrait
hu: Felhasználói portré

en: User profile
hu: Felhasználó profil

en: User registered
hu: Regisztrált felhasználó

en: User registered date
hu: Felhasználó regisztrációjának dátuma

en: User registration
hu: Felhasználói regisztráció

en: User role
hu: Felhasználói szerep

en: User roles
hu: Felhasználói szerepkörök

en: User roles with code execution capability
hu: Kódvégrehajtási képességgel rendelkező felhasználói szerepkörök

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Username already exists.
hu: A felhasználónév már létezik.

en: Username is not valid.
hu: Érvénytelen felhasználónév.

en: Username required.
hu: Felhasználónév szükséges.

en: Users
hu: Felhasználók

en: Users could upload potentially malicious files through your form. To minimize this risk, please specify the "Allowed file formats" below.
hu: A felhasználók potenciálisan rosszindulatú fájlokat tölthetnek fel az űrlapon keresztül. E kockázat minimalizálása érdekében kérjük, add meg az alábbiakban az "Engedélyezett fájlformátumokat".

en: Using "Auto height" might lead to CLS (Cumulative Layout Shift).
hu: Az "Automatikus magasság" használata CLS-hez (Cumulative Layout Shift) vezethet.

en: Using Cloudflare Bot Fight Mode? Try disabling it
hu: Cloudflare Bot Fight Mode használata? Próbálja meg letiltani

en: Valid
hu: Érvényes

en: Valid JSON data required to run the importer
hu: Az importálás futtatásához érvényes JSON-adatok szükségesek

en: Valid code signatures are required for all Code (element), SVG (element) and Query editor instances to run.
hu: A Code (elem), SVG (elem) és Query szerkesztőpéldányok futtatásához érvényes kódaláírás szükséges.

en: Valid signature
hu: Érvényes aláírás

en: Validation failed
hu: Érvényesítés nem sikerült

en: Value
hu: Érték

en: Value type
hu: Értéktípus

en: Variable
hu: Változó

en: Variable dropdown: Hide value
hu: Változó legördülő: Érték elrejtése

en: Variable name
hu: Változó neve

en: Variable name already exists
hu: A változó neve már létezik

en: Variable name missing
hu: A változó neve hiányzik

en: Variable product
hu: Variálható termék

en: Variables
hu: Változók

en: Variables duplicated
hu: Változó duplikálva

en: Variables imported
hu: Importált változók

en: Variables renamed
hu: Átnevezett változók

en: Variation swatches
hu: Változatminták

en: Variations
hu: Változatok

en: Verification failure page
hu: Ellenőrzési hiba oldal

en: Verification success page
hu: Ellenőrzés sikere oldal

en: Vertical
hu: Függőleges

en: Vertical - Cloud
hu: Vertikális - Felhő

en: Vertical - Drops
hu: Függőleges - cseppek

en: Vertical - Pixels
hu: Függőleges - Pixelek

en: Vertical - Stroke
hu: Függőleges - Keret

en: Vertical - Stroke #2
hu: Függőleges - Keret #2

en: Vertical - Tilt
hu: Függőleges - Dőlés

en: Vertical - Triangle
hu: Függőleges - háromszög

en: Vertical - Triangle double
hu: Függőleges - Dupla háromszög

en: Vertical - Wave
hu: Függőleges - Hullám

en: Vertical - Wave brush
hu: Függőleges - Hullámecset

en: Vertical - Waves
hu: Függőleges - Hullámok

en: Vertical - Zigzag
hu: Függőleges - cikkcakk

en: Vertical align
hu: Függőleges igazítás

en: Vertical alignment
hu: Függőleges igazítás

en: Very fast
hu: Nagyon gyors

en: Very slow
hu: Nagyon lassú

en: Very well
hu: Nagyon jó

en: Video
hu: Videó

en: Video URL
hu: Videó URL

en: Video file URL
hu: Videó fájl URL

en: Video url
hu: Videó url

en: Videos
hu: Videók

en: View
hu: Megtekintés

en: View %s
hu: %s megtekintése

en: View Custom Font
hu: Egyéni betűtípus megtekintése

en: View Custom Fonts
hu: Egyéni betűtípusok megtekintése

en: View Template
hu: Sablon megtekintése

en: View Template Bundle
hu: Sablon csomag megtekintése

en: View Template Tag
hu: Sablon címke előnézet

en: View Templates
hu: Sablonok megtekintése

en: View cart
hu: Kosár megtekintése

en: View changelog
hu: Változásnapló megtekintése

en: View classes
hu: Osztályok megtekintése

en: View on frontend
hu: Honlap megtekintése

en: View order
hu: Rendelések megtekintése

en: View products
hu: Termékek megtekintése

en: Vimeo privacy hash
hu: Vimeo adatvédelmi hash

en: Vimeo video ID/URL
hu: Vimeo videó ID/URL

en: Visibility
hu: Láthatóság

en: Visible
hu: Látható

en: Visible after
hu: Látható utána

en: Visible on scroll up
hu: Látható felfelé görgetéskor

en: Visit docs
hu: Látogass el a dokumentumokhoz

en: Visit the website %s
hu: A(z) %s weboldal megtekintése

en: Visual
hu: Vizuális

en: Visual grid builder
hu: Vizuális Grid készítő

en: WP debug
hu: WP hibakeresés

en: WP language
hu: WP nyelv

en: WP memory limit
hu: WP memóriakorlát

en: WP version
hu: WP verzió

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Warning color
hu: Figyelmeztető szín

en: Wave
hu: Hullámzás

en: Wave brush
hu: Hullám

en: Waves
hu: Hullámok

en: We recommend setting a padding for your lightbox to accommodate the thumbnail navigation.
hu: Javasoljuk, hogy állítson be egy kitöltést a lightbox számára, hogy a miniatűr navigációnak is helyet adjon.

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
hu: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType betűtípus a WOFF 1.0-nál is jobb tömörítéssel, de nincs IE böngészőtámogatás.

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
hu: Web Open Font Format: A betűtípus forrására vonatkozó információkkal és teljes IE9+ támogatással (ajánlott).

en: Web design
hu: Webdesign

en: Webfont loading method
hu: Webfont betöltési metódus

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
hu: A webes betűtípusok (például a Google Fonts) alapértelmezés szerint stíluslapokon keresztül töltődnek be. Válaszd a "Webfont betöltő" opciót, hogy elkerüld a FOUT-ot (a stilizálatlan szöveg villogását) azáltal, hogy elrejti a weboldal tartalmát, amíg az összes webfont be nem töltődik.

en: Webhook
hu: Webhook URL

en: Webhook payload too large.
hu: A webhook adatcsomag túl nagy.

en: Webhook request failed with status code
hu: Sikertelen Webhook-kérelem státuszkóddal

en: Website
hu: Weboldal

en: Wednesday
hu: Szerda

en: Weekday
hu: Hétköznap

en: Welcome to %s
hu: Üdvözöljük %s

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
hu: Mi a neve ennek az oldalépítőnek? És miért ezt választottad?

en: When a Map ID is present, map styles are controlled via the %s.
hu: Amikor a térkép ID jelen van, a térkép stílusai a %s segítségével vannak vezérelve.

en: When editing your popup template, you have to enable the "Info Box" setting under "Template Settings > Popup".
hu: A popup sablon szerkesztésekor engedélyezned kell az "Info Box" beállítást a "Sablon beállítások > Popup" alatt.

en: When enabled, this field acts as a spam trap. It will not be visible to users, but will capture any bots that fill it out.
hu: Ha be van kapcsolva, ez a mező csaliként működik a spam robotok ellen.

en: When enabled, this query only runs when a live search is performed.
hu: Ha engedélyezve van, ez a lekérdezés csak élő keresés végrehajtásakor fut le.

en: When pasting elements from another site that contain image or SVG files, placeholders are used by default. Enable to download the image from the source site. If the current user lacks SVG upload permissions, a placeholder SVG is used.
hu: Amikor másik webhelyről elemeket másolsz, amelyek képeket vagy SVG fájlokat tartalmaznak, alapértelmezés szerint helyettesítő képek kerülnek használatra. Engedélyezd a képek letöltését az eredeti webhelyről. Ha az aktuális felhasználónak nincs SVG feltöltési engedélye, egy helyettesítő SVG kerül használatra.

en: When rendering without wrapper your settings under the style tab won't have any effect.
hu: A wrapper nélküli rendereléskor a stílus lapon található beállítások nem lesznek hatással.

en: When someone visits a default WordPress authentication URL (%s), they are redirected to this selected page.
hu: Amikor valaki meglátogatja a WordPress alapértelmezett hitelesítési URL-címét (%s), erre a kiválasztott oldalra irányítjuk át.

en: When using dynamic data that contains formatted text (e.g. WYSIWYG field, or any other HTML tags such as p, div, headings, etc.), set the HTML tag to "div", not "p". Alternatively, use the Rich Text element.
hu: Amikor dinamikus adatot használsz, amely formázott szöveget tartalmaz (pl. WYSIWYG mező, vagy bármilyen más HTML tag, mint p, div, címkék stb.), állítsd be az HTML taget "div"-re, ne pedig "p"-re. Alternatívaként használd a Rich Text elemet.

en: Where to set the pagination parameter in the request.
hu: Hol kell beállítani a pagination paramétert a kérésben.

en: Where you defined the offset key. Bricks will retrieve the value from there.
hu: Ahol meghatározta az eltolási kulcsot. A téglák onnan fogják lekérni az értéket.

en: White space
hu: Sortörés (White space)

en: Whitelist URLs
hu: URL-ek fehérlistára helyezése

en: Whoops, that page is gone
hu: Hoppá, az oldal eltűnt

en: Wide
hu: Széles

en: Widget margin
hu: Widget margó

en: Widget title
hu: Widget cím

en: Widget title border
hu: Widget cím keret

en: Widget title typography
hu: Widget cím tipográfia

en: Widgets
hu: Widgetek

en: Width
hu: Szélesség

en: Window
hu: Ablak

en: Window storage
hu: Ablakban tárolás

en: Wireframes
hu: Vázlatok

en: Wireframes provide basic structural templates that serve as a starting point for designing a layout. They are based on classes and variables.
hu: A drótvázak alapvető szerkezeti sablonokat biztosítanak, amelyek kiindulópontként szolgálnak az elrendezés megtervezéséhez. Osztályokon és változókon alapulnak.

en: Without attributes
hu: Attribútumok nélkül

en: Wonderful
hu: Csodálatos

en: WooCommerce Template Hook
hu: WooCommerce sablon homok

en: WooCommerce template hooks
hu: WooCommerce sablon homok

en: Woohoo
hu: Ju Hú

en: WordPress Environment
hu: WordPress környezet

en: WordPress authentication page access
hu: WordPress hitelesítési oldalhoz való hozzáférés

en: WordPress field
hu: WordPress mező

en: Words limit
hu: Szavak korlátozása

en: Words per minute
hu: Szavak percenként

en: Words per minutes
hu: Szavak percenként

en: Would you like to import the variable categories as well?
hu: Szeretné a változó kategóriákat is importálni?

en: Wrap element
hu: Wrap elem

en: Wrap reverse
hu: Fordított sorrend

en: Wrap your scripts in %s tags.
hu: A szkripteket foglalja %s címkékbe.

en: X axis
hu: X tengely

en: Y axis
hu: Y tengely

en: Yeah
hu: Ezaz

en: Year: %s
hu: Év: %s

en: Yearly
hu: Évente

en: Yep
hu: Igen

en: Yes
hu: Igen

en: You
hu: Ön

en: You are about to delete all form submissions (including the database table). Do you wish to proceed?
hu: Az összes űrlap üzenet törlésére készülsz (beleértve az adatbázis-táblát is). Szeretnéd folytatni?

en: You are about to delete all form submissions of form ID %s. Do you wish to proceed?
hu: A %s azonosítójú űrlap összes űrlap üzenetét törölni fogja. Szeretnéd folytatni?

en: You are about to delete all form submissions. Do you wish to proceed?
hu: Az összes űrlap üzenet törlésére készülsz. Szeretnéd folytatni?

en: You are about to delete all template screenshots. Not your featured images, though. Do you wish to proceed?
hu: Az összes sablon képernyőképet törölni fogja. A kiemelt képeket azonban nem. Szeretné folytatni?

en: You are about to delete this capability. Do you wish to proceed?
hu: Törölni készülsz ezt a jogosultságot. Biztos vagy benne?

en: You are about to fix the element database. Do you wish to proceed?
hu: Az elemek adatbázisát fogod javítani. Mehet?

en: You are about to regenerate code signatures for all executable code on your website. Please ensure you have a recent backup before continuing. Do you wish to proceed?
hu: A webhelyén található összes futtatható kód aláírásainak újragenerálása előtt áll. Kérjük, a folytatás előtt gondoskodjon egy friss biztonsági mentésről. Szeretné folytatni?

en: You are about to regenerate indexes for all query filters. Do you wish to proceed?
hu: Arra készülsz, hogy újra létrehozza az indexeket az összes lekérdezési szűrőhöz. Szeretnéd folytatni?

en: You are about to remove all index jobs. Do you wish to proceed?
hu: Az összes indexmunkát el kívánja távolítani. Szeretné folytatni?

en: You are about to remove all selected icons from this set. Do you wish to proceed?
hu: Az összes kiválasztott ikont el fogja távolítani ebből a készletből. Szeretnéd folytatni?

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
hu: A Bricks összes globális beállításának visszaállítására készülsz. Szeretnéd folytatni?

en: You are about to trigger Index Job. Do you wish to proceed?
hu: Ön most indítja el az Index Job-ot. Szeretné folytatni?

en: You are editing the selected global query settings. Changes to this global query apply to all instances throughout your website.
hu: A kiválasztott globális lekérdezés beállításait szerkeszti. A globális lekérdezés módosításai a webhely összes példányára vonatkoznak.

en: You are missing out!
hu: Lemaradsz valamiről!

en: You are not allowed to add scripts.
hu: Szkriptek hozzáadása nem engedélyezett.

en: You are not allowed to uploads SVG files.
hu: Nem tölthetsz fel SVG fájlokat.

en: You are now running the latest version
hu: Ön most a legújabb verziót futtatja

en: You are viewing the first 1000 results. Perform search to see more.
hu: Az első 1000 eredményt látja. Továbbiak megtekintéséhez végezzen keresést.

en: You can manage code execution permissions under: %s
hu: A kód futtatási jogosultságait itt állíthatod: %s

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
hu: Közvetlenül a %s webhelyről is kezelheted a licenced, frissítheted a fizetési módot és megtekintheted számláidat.

en: You can now manage your custom fonts using the new %s in the builder.
hu: Mostantól saját betűtípusokat is kezelhetsz az új %s funkcióval a szerkesztőben.

en: You can render API response data through dynamic data tags. Create custom-labeled dynamic data tags for the {query_api} tag by hovering over any key in the response above and and click the "+" icon. Those labeled tags are stored for you in your browser local storage, not in the database. They are therefore not available on other devices or browsers.
hu: Az API-válaszadatokat dinamikus adatcímkékkel jelenítheti meg. Hozzon létre egyéni címkékkel ellátott dinamikus adatcímkéket a {query_api} címke számára, ha a fenti válasz bármelyik kulcsa fölé helyezi a mutatót, és a "+" ikonra kattint. Ezek a címkézett címkék a böngésző helyi tárolójában tárolódnak az Ön számára, nem pedig az adatbázisban. Ezért más eszközökön vagy böngészőkben nem állnak rendelkezésre.

en: You can use the title attribute to provide a description of the expected input value to meet the "pattern" requirement set above.
hu: A title attribútummal megadhatja a várható bemeneti érték leírását, hogy megfeleljen a fent meghatározott "minta" követelménynek.

en: You did not select any action(s). So when this form is submitted nothing happens.
hu: Nem választottál ki semmilyen művelet(eke)t. Tehát amikor ez az űrlap elküldésre kerül, semmi sem történik.

en: You do not have the required capability to perform this action.
hu: Nem rendelkezik a művelet végrehajtásához szükséges képességekkel.

en: You don't have permission to perform this action.
hu: Nincs jogosultságod ehhez a művelethez.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can create posts through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
hu: Ön letiltotta a képességellenőrzéseket. Mostantól bárki, beleértve a nem bejelentkezett látogatókat is, létrehozhat hozzászólásokat ezen az űrlapon keresztül. Ez jogosulatlan tartalom létrehozásához, spam és rosszindulatú hozzászólásokhoz, adatbázis-szennyezéshez és potenciális biztonsági résekhez vezethet. Csak akkor használja ezt a beállítást, ha rendelkezik alternatív biztonsági intézkedésekkel, ha az űrlap egy védett oldalon található, vagy ha teljes mértékben tisztában van a biztonsági következményekkel.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can edit the post through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
hu: Ön letiltotta a képességellenőrzéseket. Mostantól bárki, beleértve a nem bejelentkezett látogatókat is, szerkesztheti a bejegyzést ezen az űrlapon keresztül. Ez jogosulatlan tartalom létrehozásához, spam és rosszindulatú hozzászólásokhoz, adatbázis-szennyezéshez és potenciális biztonsági résekhez vezethet. Csak akkor használja ezt a beállítást, ha rendelkezik alternatív biztonsági intézkedésekkel, ha az űrlap egy védett oldalon található, vagy ha teljes mértékben tisztában van a biztonsági következményekkel.

en: You have set an icon, but no text. Please provide the "aria-label" for accessibility.
hu: Beállítottál egy ikont, de szöveget nem. Kérjük, ad meg az "aria-label"-t az elérhetőség érdekében.

en: You have to add the "Checkout coupon" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout coupon is removed when this setting is enabled. The "Enable the use of coupon codes" WooCommerce setting under "General" must be active.
hu: A "Checkout kupon" elemet magadnak kell hozzáadnod a Checkout oldalon, mivel a natív WooCommerce checkout kupon eltávolításra kerül, ha ez a beállítás engedélyezve van. A "Kuponkódok használatának engedélyezése" WooCommerce beállításnak az "Általános" alatt aktívnak kell lennie.

en: You have to add the "Checkout login" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout login is removed when this setting is enabled. The "Enable log-in during checkout" WooCommerce setting under "Accounts & Privacy" must be active.
hu: A "Pénztár bejelentkezés" elemet magadnak kell hozzáadnod a Pénztár oldalra, mivel a natív WooCommerce pénztár bejelentkezés eltávolításra kerül, ha ez a beállítás engedélyezve van. A "Bejelentkezés engedélyezése a pénztárnál" WooCommerce beállításnak a "Fiókok és adatvédelem" alatt aktívnak kell lennie.

en: You have to add the "Notice" element yourself wherever necessary as all native WooCommerce notices are removed when this setting is enabled.
hu: A “Megjegyzés” elemet magadnak kell hozzáadnod, ahol szükséges, mivel az összes natív WooCommerce értesítés eltávolításra kerül, ha ez a beállítás engedélyezve van.

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
hu: Még nem hoztál létre egyéni oldalsávot.

en: YouTube video ID/URL
hu: YouTube videó ID/URL

en: YouTube, Vimeo or file URL.
hu: YouTube, Vimeo vagy fájl URL.

en: Your CSS files were automatically generated in the background.
hu: A CSS-fájlok automatikusan generálódtak a háttérben.

en: Your Email
hu: E-mail címed

en: Your Message
hu: Üzeneted

en: Your Name
hu: Név

en: Your Unsplash API key is not valid.
hu: Az Unsplash API-kulcs érvénytelen.

en: Your account is inactive
hu: A fiókja inaktív

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
hu: A csatolt fájlok meghaladják a max. 25 MB feltöltési korlátot.

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
hu: A csatolt fájlok meghaladják a szerver max. feltöltési méretét %s.

en: Your browser does not support the audio tag.
hu: Az Ön böngészője nem támogatja az audio elemet.

en: Your browser does not support the video tag.
hu: Az Ön böngészője nem támogatja a videó elemet.

en: Your builder capability doesn't allow you to access these settings.
hu: A szerkesztő jogosultságod nem engedi ezeknek a beállításoknak az elérését.

en: Your comment is awaiting moderation.
hu: A kommented jelenleg jóváhagyásra vár.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
hu: Hozzászólás moderálásra vár. Ez egy előnézet; a hozzászólásod a jóváhagyás után lesz látható.

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
hu: Az üzeneted ide kerül. Minél több a részlet, annál jobb ;)

en: Your name (optional)
hu: Neved (opcionális)

en: Your password
hu: Jelszavad

en: Your provided license key is invalid. Please deactivate and then reactivate your license.
hu: A megadott licenckulcs érvénytelen. Kérjük, deaktiváljad, majd aktiváljad újra a licencet.

en: Your remote templates password is incorrect.
hu: A távoli sablonok jelszava helytelen.

en: Your selected template is empty.
hu: A kiválasztott sablon üres.

en: Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.
hu: A téma (%s) néhány WooCommerce sablonfájl elavult másolatát tartalmazza.

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
hu: A feltöltési könyvtár írási engedélyei nem elegendőek.

en: Your user role "%1$s" is not allowed to edit this post type with %2$s. Please get in touch with the site admin to change it.
hu: A(z) '%1$s' felhasználói szerepköröddel nem szerkesztheted ezt a bejegyzés típust a %2$s segítségével. Kérlek, vedd fel a kapcsolatot az oldal adminisztrátorával a módosításhoz.

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
hu: A webhelyednek (%1$s) nincs jogosultsága a %2$s sablonok elérésére

en: Your website does not match your license key. Please deactivate and then reactivate your license.
hu: A webhelyed nem felel meg a licenckulcsának. Kérjük, deaktiváljad, majd aktiváljad újra a licencét.

en: Zigzag
hu: Cikcakk

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: Zoom Control
hu: Nagyítás vezérlők

en: Zoom in
hu: Nagyítás

en: Zoom level
hu: Nagyítási szint

en: Zoom or close
hu: Nagyítás vagy bezárás

en: Zoom out
hu: Kicsinyítés

en: add key after
hu: kulcs hozzáadása után

en: after
hu: utána

en: alphanumeric characters only
hu: csak alfanumerikus karakterek

en: auto
hu: automatikus

en: before
hu: előtte

[ctx: bricks]
en: %1$s on %2$s
hu: %1$s a %2$s -en

en: builder access
hu: szerkesztő hozzáférés

en: by
hu: írta

en: carousel
hu: körhinta

en: cloned
hu: másolva

en: contains
hu: tartalmazza

en: dashed
hu: szaggatott

en: deprecated
hu: elavult

en: does not contain
hu: nem tartalmazza

en: double
hu: dupla

en: experimental
hu: kísérleti

en: hCaptcha key required! Add key in dashboard under: %s
hu: hCaptcha kulcs szükséges! Add hozzá a kulcsot a műszerfal alatt: %s

en: is
hu: egyenlő

en: is empty
hu: üres

en: is not
hu: nem egyenlő

en: is not empty
hu: nem üres

en: learn more
hu: további információk

en: legacy
hu: örökölt

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
hu: új sablonok jelentek meg, mióta lemondtad a Bricks-et.

en: not set
hu: nincs beállítva

en: official roadmap
hu: hivatalos fejlesztési terv

en: per month
hu: /hónap

en: posts
hu: cikkek

en: results for:
hu: találatok:

en: set
hu: beállítva

en: slide
hu: dia

en: will be using this constant
hu: ezt a konstanst fogja használni

en: wp_remote_post request failed. Please check your server configuration. Required for query filters.
hu: wp_remote_post kérés sikertelen. Kérjük, ellenőrizze a szerver konfigurációját. Szükséges a lekérdezési szűrőkhöz.

en: x-axis
hu: x tengely

en: y-axis
hu: y tengely

en: your account
hu: saját fiók
