Bricks Internationalisation - en to id_ID translation catalogue (3769 entries)

en: "%s" imported.
id_ID: “%s” diimpor.

en: "Coming soon" mode (HTTP status code 200) indicates that your site is available for search engine indexing.
id_ID: Mode “Segera hadir” (kode status HTTP 200) menunjukkan bahwa situs Anda tersedia untuk pengindeksan mesin pencari.

en: "Maintenance" mode (HTTP status code 503) indicates that your site is temporary unavailable, signaling search engines to come back later.
id_ID: Mode “Pemeliharaan” (kode status HTTP 503) menunjukkan bahwa situs Anda sementara tidak tersedia, memberi sinyal kepada mesin pencari untuk kembali nanti.

en: "Page Number" uses page numbers, "Offset" uses an offset value.
id_ID: "Nomor Halaman" menggunakan nomor halaman, "Offset" menggunakan nilai offset.

en: %1$d orphaned elements found across %2$d posts. Click "Clean up all orphaned elements" to remove all orphaned elements from your site. Please backup your site before you proceed.
id_ID: %1$d elemen yatim piatu ditemukan di %2$d pos. Klik “Bersihkan semua elemen yatim piatu” untuk menghapus semua elemen yatim piatu dari situsmu. Harap cadangkan situsmu sebelum melanjutkan.

en: %1$s about %2$s in the Bricks Academy.
id_ID: %1$s tentang %2$s di Akademi Bricks.

en: %1$s data for "%2$s" deleted.
id_ID: Data %1$s untuk “%2$s” dihapus.

en: %1$s is not enabled for post type "%2$s". Go to "%3$s > %4$s" to enable this post type.
id_ID: %1$s tidak diaktifkan untuk jenis pos “%2$s”. Pergi ke “%3$s > %4$s” untuk mengaktifkan jenis pos ini.

en: %1$s of %2$s
id_ID: %1$s dari %2$s

en: %1$s out of %2$s global elements components were already converted to components.
id_ID: %1$s dari %2$s komponen elemen global sudah dikonversi menjadi komponen.

en: %1$s out of %2$s global elements have been converted to components.
id_ID: %1$s dari %2$s elemen global telah dikonversi menjadi komponen.

en: %1$s requires PHP version %2$s+.
id_ID: %1$s memerlukan PHP versi %2$s+.

en: %d class permanently deleted | %d classes permanently deleted
id_ID[0]: %d kelas dihapus secara permanen

en: %d orphaned elements found
id_ID: %d elemen yatim piatu ditemukan

en: %s added to this button if there is no active filter.
id_ID: %s ditambahkan ke tombol ini jika tidak ada filter aktif.

en: %s ago
id_ID: %s yang lalu

en: %s allow you to render custom pages for the user login, registration, lost and reset password.
id_ID: %s memungkinkan Anda menampilkan halaman kustom untuk login pengguna, registrasi, lupa dan atur ulang kata sandi.

en: %s are best configured before you start working on your site.
id_ID: %s sebaiknya dikonfigurasi sebelum Anda mulai bekerja pada situs Anda.

en: %s component block
id_ID: %s blok komponen

en: %s components
id_ID: %s komponen

en: %s components in the block editor
id_ID: %s komponen dalam editor blok

en: %s file
id_ID: File %s

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
id_ID: %s saat ini sedang mengerjakan pos ini, yang berarti Anda tidak dapat membuat perubahan, kecuali Anda mengambil alih.

en: %s layout
id_ID: Tata letak %s

en: %s settings
id_ID: Pengaturan %s

en: %s typography
id_ID: Tipografi %s

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
id_ID: %s akan ditambahkan ke node HTML yang paling relevan.

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
id_ID: %s. Atur kondisi template atau aktifkan template default.

en: %s. Template conditions precede default templates.
id_ID: %s. Kondisi template mendahului template default.

en: %s: New contact form message
id_ID: %s: Pesan formulir kontak baru

en: (Cancel Reply)
id_ID: (batal membalas)

en: (Function)
id_ID: (fungsi)

en: (no title)
id_ID: (tanpa judul)

en: 1 comment | %1$s comments
id_ID[0]: 1 komentar

en: 1 day
id_ID: 1 hari

en: 1 hour
id_ID: 1 jam

en: 1 week
id_ID: 1 minggu

en: 20GB web space
id_ID: Ruang web 20GB

en: 30 minutes
id_ID: 30 menit

en: 404 Error Page
id_ID: Halaman error 404

en: A class with the same internal ID, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
id_ID: Kelas dengan ID internal yang sama, tetapi pengaturan berbeda, sudah ada di situs ini. Anda harus menimpa kelas yang ada di situs Anda atau membuang versi impor ini.

en: A class with the same name, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
id_ID: Kelas dengan nama yang sama, tetapi pengaturan berbeda, sudah ada di situs ini. Anda harus menimpa kelas yang ada di situs Anda atau membuang versi impor ini.

en: A font variation with this weight and style already exists.
id_ID: Variasi font dengan bobot dan gaya ini sudah ada.

en: A list of native actions on the selected hook that will be removed by Bricks.
id_ID: Daftar tindakan bawaan pada hook yang dipilih yang akan dihapus oleh Bricks.

en: ACF Date picker, for example, uses Ymd.
id_ID: ACF Date picker, misalnya, menggunakan Ymd.

en: ACF Get Row Layout
id_ID: ACF Dapatkan Tata Letak Baris

en: AJAX add to cart
id_ID: Tambahkan ke keranjang AJAX

en: AJAX loader
id_ID: Pemuat AJAX

en: API endpoint is not set or invalid.
id_ID: Titik akhir API tidak disetel atau tidak valid.

en: API keys
id_ID: Kunci API

en: API settings
id_ID: Pengaturan API

en: Absolute header
id_ID: Header absolut

en: Accept
id_ID: Terima

en: Accepts multiple addresses separated by comma
id_ID: Menerima beberapa alamat yang dipisahkan dengan koma

en: Access breakpoints manager
id_ID: Akses manajer breakpoint

en: Access class manager
id_ID: Akses manajer kelas

en: Access color palettes
id_ID: Akses palet warna

en: Access content (HTML) settings
id_ID: Akses pengaturan konten (HTML)

en: Access element conditions
id_ID: Akses kondisi elemen

en: Access element hide
id_ID: Akses sembunyikan elemen

en: Access element interactions
id_ID: Akses interaksi elemen

en: Access font manager
id_ID: Akses manajer font

en: Access icon manager
id_ID: Akses manajer ikon

en: Access page settings
id_ID: Akses pengaturan halaman

en: Access pseudos & selectors
id_ID: Akses pseudo dan selektor

en: Access query loop builder
id_ID: Akses pembuat loop kueri

en: Access query manager
id_ID: Manajer kueri akses

en: Access remote templates
id_ID: Akses template jarak jauh

en: Access revisions
id_ID: Akses revisi

en: Access style (CSS) settings
id_ID: Akses pengaturan gaya (CSS)

en: Access template settings
id_ID: Akses pengaturan template

en: Access theme styles
id_ID: Akses gaya tema

en: Access variable manager
id_ID: Akses manajer variabel

en: Accordion
id_ID: Akordion

en: Accordion layout at breakpoint
id_ID: Tata letak akordeon pada breakpoint

en: Account
id_ID: Akun

en: Account creation on "My account" page is not enabled.
id_ID: Pembuatan akun di halaman “Akun saya” tidak diaktifkan.

en: Across sessions
id_ID: Lintas sesi

en: Action
id_ID: Tindakan

en: Action URL
id_ID: URL aksi

en: Actions
id_ID: Tindakan

en: Actions after successful form submit
id_ID: Tindakan setelah pengiriman formulir berhasil

en: Activate license
id_ID: Aktifkan lisensi

en: Activate your account
id_ID: Aktifkan akun Anda

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
id_ID: Aktifkan lisensi Anda untuk mengedit dengan Bricks, menerima pembaruan satu klik, dan akses ke semua template komunitas.

en: Activation status
id_ID: Status aktivasi

en: Active
id_ID: Aktif

en: Active Filters
id_ID: Filter aktif

en: Active Plugins
id_ID: Plugin aktif

en: Active Tab
id_ID: Tab aktif

en: Active background
id_ID: Latar belakang aktif

en: Active border
id_ID: Batas aktif

en: Active box shadow
id_ID: Bayangan kotak aktif

en: Active class
id_ID: Kelas aktif

en: Active classes
id_ID: Kelas aktif

en: Active color
id_ID: Warna aktif

en: Active filter
id_ID: Filter aktif

en: Active filters
id_ID: Filter aktif

en: Active filters count
id_ID: Jumlah filter aktif

en: Active rating icon
id_ID: Ikon peringkat aktif

en: Active rating typography
id_ID: Tipografi peringkat aktif

en: Active styles
id_ID: Gaya aktif

en: Active typography
id_ID: Tipografi aktif

en: Adaptive height
id_ID: Tinggi adaptif

en: Add
id_ID: Tambah

en: Add "%root%" via keyboard shortcut "r + TAB".
id_ID: Tambahkan “%root%” melalui pintasan keyboard “r + TAB”.

en: Add "brx_code_errors" as an URL parameter to show PHP errors if needed.
id_ID: Tambahkan “brx_code_errors” sebagai parameter URL untuk menampilkan error PHP jika diperlukan.

en: Add "position: relative" as needed
id_ID: Tambahkan “position: relative” sesuai kebutuhan

en: Add / Search for
id_ID: Tambah / cari

en: Add / Search for templates
id_ID: Tambah / Cari template

en: Add Item
id_ID: Tambah item

en: Add New
id_ID: Tambah baru

en: Add New Custom Font
id_ID: Tambah font kustom baru

en: Add New Template
id_ID: Tambah Template Baru

en: Add New Template Bundle
id_ID: Tambah Bundel Template Baru

en: Add New Template Tag
id_ID: Tambah Tag Template Baru

en: Add a "Toggle" element to your page that targets this Offcanvas to open it.
id_ID: Tambahkan elemen “Toggle” ke halaman Anda yang menargetkan Offcanvas ini untuk membukanya.

en: Add a font variant
id_ID: Tambahkan varian font

en: Add at least two colors to create a gradient.
id_ID: Tambahkan setidaknya dua warna untuk membuat gradien.

en: Add context
id_ID: Tambahkan konteks

en: Add context to dates on archive templates.
id_ID: Tambahkan konteks ke tanggal pada template arsip.

en: Add context to title on archive/search templates.
id_ID: Tambahkan konteks ke judul pada template arsip/pencarian.

en: Add custom headers in JSON format. Leave empty for default headers.
id_ID: Tambahkan header kustom dalam format JSON. Biarkan kosong untuk header default.

en: Add element ID as needed
id_ID: Tambahkan ID elemen sesuai kebutuhan

en: Add elements
id_ID: Tambahkan elemen

en: Add images
id_ID: Tambah gambar

en: Add larger variable
id_ID: Tambahkan variabel yang lebih besar

en: Add meta query
id_ID: Tambahkan kueri meta

en: Add new capability
id_ID: Tambah kemampuan baru

en: Add parameters to be sent in the request body.
id_ID: Menambahkan parameter yang akan dikirim dalam badan permintaan.

en: Add prefix
id_ID: Tambah awalan

en: Add products to cart to see cross-sells.
id_ID: Tambahkan produk ke keranjang untuk melihat cross-sell.

en: Add smaller variable
id_ID: Tambahkan variabel yang lebih kecil

en: Add suffix
id_ID: Tambah akhiran

en: Add taxonomy query
id_ID: Menambahkan kueri taksonomi

en: Add to cart
id_ID: Tambahkan ke keranjang

en: Add to favorites
id_ID: Tambahkan ke favorit

en: Add to icon set
id_ID: Tambahkan ke set ikon

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
id_ID: Tambahkan warna pertama Anda ke palet ini dengan memilih nilai warna di atas dan kemudian klik “Simpan”.

en: Add your offcanvas content in here
id_ID: Tambahkan konten offcanvas Anda di sini

en: Added
id_ID: Ditambahkan

en: Added to cart
id_ID: Ditambahkan ke keranjang

en: Added to icon. If there is no icon, it will be added to the overlay.
id_ID: Ditambahkan ke ikon. Jika tidak ada ikon, akan ditambahkan ke overlay.

en: Added to the search form as hidden input fields.
id_ID: Ditambahkan ke formulir pencarian sebagai bidang input tersembunyi.

en: Adding
id_ID: Menambahkan

en: Adding to cart
id_ID: Menambahkan ke keranjang

en: Additional info
id_ID: Info tambahan

en: Additional information
id_ID: Informasi tambahan

en: Additional parameters
id_ID: Parameter tambahan

en: Additional properties
id_ID: Properti tambahan

en: Additional target elements
id_ID: Elemen target tambahan

en: Address
id_ID: Alamat

en: Addresses
id_ID: Alamat

en: Adds inline CSS to %s tag.
id_ID: Menambahkan CSS inline ke tag %s.

en: Adds scripts right after opening %s tag.
id_ID: Menambahkan skrip tepat setelah tag pembuka %s.

en: Adds scripts right before closing %s tag.
id_ID: Menambahkan skrip tepat sebelum tag penutup %s.

en: Admin email
id_ID: Email admin

en: Administrator role is not allowed as a security precaution.
id_ID: Peran administrator tidak diizinkan sebagai tindakan pencegahan keamanan.

en: Adobe fonts
id_ID: Font Adobe

en: Affiliate
id_ID: Afiliasi

en: After
id_ID: Setelah

en: After order review heading
id_ID: Setelah judul tinjauan pesanan

en: After title
id_ID: Setelah judul

en: Ajax loader
id_ID: Pemuat Ajax

en: Ajax loader animation
id_ID: Animasi pemuat Ajax

en: Ajax loader desc
id_ID: Deskripsi pemuat Ajax

en: Ajax loader selector
id_ID: Pemilih pemuat Ajax

en: Alert
id_ID: Peringatan

en: Align
id_ID: Rata

en: Align cross axis
id_ID: Sejajarkan sumbu silang

en: Align horizontal
id_ID: Perataan horizontal

en: Align items
id_ID: Rata item

en: Align main axis
id_ID: Ratakan sumbu utama

en: Align self
id_ID: Perataan diri

en: Align tables
id_ID: Ratakan tabel

en: Align vertical
id_ID: Perataan vertikal

en: Alignment
id_ID: Perataan

en: All
id_ID: Semua

en: All %s
id_ID: Semua %s

en: All Code elements, SVG elements (source: code), and Query editor instances now require code signatures.
id_ID: Semua elemen Kode, elemen SVG (sumber: kode), dan instansi editor Query sekarang memerlukan tanda tangan kode.

en: All Custom Fonts
id_ID: Semua font kustom

en: All Template Bundles
id_ID: Semua Bundel Template

en: All Template Tags
id_ID: Semua Tag Template

en: All Templates
id_ID: Semua template

en: All archives
id_ID: Semua arsip

en: All author posts
id_ID: Semua pos penulis

en: All code instances
id_ID: Semua instance kode

en: All components are enabled in the block editor.
id_ID: Semua komponen diaktifkan dalam editor blok.

en: All headings
id_ID: Semua judul

en: All index jobs removed
id_ID: Semua pekerjaan indeks dihapus

en: All indexing jobs completed.
id_ID: Semua pekerjaan pengindeksan selesai.

en: All revisions deleted
id_ID: Semua revisi dihapus

en: All right
id_ID: Baiklah

en: All selected elements must have the same parent
id_ID: Semua elemen yang dipilih harus memiliki induk yang sama

en: All sides linked
id_ID: Semua sisi terhubung

en: All template types
id_ID: Semua jenis templat

en: All terms
id_ID: Semua term

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
id_ID: Izinkan situs lain untuk menjelajahi dan menyisipkan templat Anda dari pustaka templat mereka. Batasi akses templat melalui pengaturan “URL Daftar Putih” dan “Perlindungan Kata Sandi” di bawah.

en: Allow specific user roles or individual users to execute code.
id_ID: Izinkan peran pengguna tertentu atau pengguna individual untuk mengeksekusi kode.

en: Allow the element's normal click behavior (like following links) instead of blocking it.
id_ID: Izinkan perilaku klik normal elemen (seperti mengikuti tautan) alih-alih memblokir.

en: Allow user to change and execute code through the Code element
id_ID: Izinkan pengguna mengubah dan menjalankan kode melalui elemen Kode

en: Allow user to upload SVG files
id_ID: Izinkan pengguna mengunggah file SVG

en: Allowed file formats
id_ID: Format file yang diizinkan

en: Alphabetically
id_ID: Secara alfabetis

en: Alternate images
id_ID: Gambar alternatif

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
id_ID: Alternatif untuk kolom Lintang/Bujur

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
id_ID: Meskipun sangat menggoda untuk langsung mulai mengedit dengan Bricks, Anda akan mendapatkan pengalaman yang jauh lebih baik dengan cepat melihat bagian “Memulai” dari Bricks Academy tentang cara menggunakan Bricks secara paling produktif.

en: Always
id_ID: Selalu

en: Always show
id_ID: Selalu tampilkan

en: Always shows in builder for editing.
id_ID: Selalu tampil di builder untuk pengeditan.

en: Always visible
id_ID: Selalu terlihat

en: Always visible in builder for styling purpose.
id_ID: Selalu terlihat di pembuat untuk tujuan penggayaan.

en: Amazing
id_ID: Luar biasa

en: An error occurred while cleaning up orphaned elements.
id_ID: Terjadi kesalahan saat membersihkan elemen yatim piatu.

en: An error occurred while scanning for orphaned elements.
id_ID: Terjadi kesalahan saat memindai elemen yatim piatu.

en: An error occurred, please try again later.
id_ID: Terjadi kesalahan, silakan coba lagi nanti.

en: An error occurred.
id_ID: Terjadi kesalahan.

en: And
id_ID: Dan

en: Angle in °
id_ID: Sudut dalam °

en: Anim. Typing
id_ID: Animasi Mengetik

en: Animation
id_ID: Animasi

en: Animation delay
id_ID: Penundaan animasi

en: Animation duration
id_ID: Durasi animasi

en: Animation end
id_ID: Akhir animasi

en: Animation in ms
id_ID: Animasi dalam ms

en: Animation speed in ms
id_ID: Kecepatan animasi dalam ms

en: Another user
id_ID: Pengguna lain

en: Any
id_ID: Apa saja

en: Any breakpoint
id_ID: Breakpoint apa saja

en: Any option text
id_ID: Teks opsi apa saja

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
id_ID: Hanya berlaku untuk pengaturan “Gaya” judul atau tombol. Buat & gunakan warna global melalui “Palet warna” kustom Anda sendiri.

en: Apply
id_ID: Terapkan

en: Apply on
id_ID: Terapkan pada

en: Apply preview
id_ID: Terapkan pratinjau

en: Apply spacing inside
id_ID: Terapkan spasi di dalam

en: Apply to
id_ID: Terapkan ke

en: Apply to child pages
id_ID: Terapkan ke halaman turunan

en: Apply to child terms
id_ID: Terapkan ke term turunan

en: Archive
id_ID: Arsip

en: Archive (products)
id_ID: Arsip (produk)

en: Archive description
id_ID: Deskripsi arsip

en: Archive post types
id_ID: Tipe pos arsip

en: Archive terms
id_ID: Term arsip

en: Archive title
id_ID: Judul arsip

en: Archive type
id_ID: Tipe arsip

en: Archives
id_ID: Arsip

en: Archives: %s
id_ID: Arsip: %s

en: Are you sure that you want to delete this breakpoint?
id_ID: Apakah kamu yakin ingin menghapus breakpoint ini?

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
id_ID: Anda yakin ingin menghapus data yang dibuat Bricks untuk %s ini?

en: Are you sure you want to delete this category? Deleting it also deletes all variables in this category.
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus kategori ini? Menghapusnya juga akan menghapus semua variabel dalam kategori ini.

en: Are you sure you want to delete this font and all of its font variation files?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus font ini dan semua file variasi fontnya?

en: Are you sure you want to delete this icon set?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus set ikon ini?

en: Are you sure you want to move this font to the trash?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin memindahkan font ini ke tempat sampah?

en: Are you sure you want to remove all orphaned elements from your site? This action cannot be undone. Please perform a backup of your site before you proceed.
id_ID: Apakah kamu yakin ingin menghapus semua elemen yatim piatu dari situsmu? Tindakan ini tidak dapat dibatalkan. Harap lakukan cadangan situs sebelum melanjutkan.

en: Are you sure you want to remove this icon?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin menghapus ikon ini?

en: Are you sure you want to unlink this component?
id_ID: Apakah Anda yakin ingin melepaskan tautan komponen ini?

en: Argument
id_ID: Argumen

en: Arguments
id_ID: Argumen

en: Arrows
id_ID: Panah

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
id_ID: Artikel tidak dapat dimuat. Silakan kunjungi basis pengetahuan resmi:

en: Ascending
id_ID: Naik

en: Asides
id_ID: Catatan Singkat

en: Aspect ratio
id_ID: Rasio aspek

en: Assign/unassign global classes
id_ID: Tetapkan/lepaskan kelas global

en: Attachment
id_ID: Lampiran

en: Attachment Page
id_ID: Halaman lampiran

en: Attribute
id_ID: Atribut

en: Attributes
id_ID: Atribut

en: Attribution
id_ID: Atribusi

en: Attribution Control
id_ID: Kontrol Atribusi

en: August
id_ID: Agustus

en: Author
id_ID: Penulis

en: Author ID
id_ID: ID Penulis

en: Author archive URL
id_ID: URL arsip penulis

en: Author avatar
id_ID: Avatar penulis

en: Author bio
id_ID: Bio penulis

en: Author email
id_ID: Email penulis

en: Author meta
id_ID: Meta penulis

en: Author name
id_ID: Nama penulis

[ctx: Author name]
en: Name
id_ID: Nama

en: Author website
id_ID: Situs web penulis

en: Author: %s
id_ID: Penulis: %s

en: Authorization
id_ID: Otorisasi

en: Auto
id_ID: Otomatis

en: Auto height
id_ID: Tinggi otomatis

en: Auto log in user
id_ID: Login otomatis pengguna

en: Auto login after activation
id_ID: Masuk otomatis setelah aktivasi

en: Auto poster
id_ID: Poster otomatis

en: Auto scroll element into view
id_ID: Gulir otomatis elemen ke tampilan

en: Auto toggle child terms
id_ID: Aktifkan otomatis istilah turunan

en: Auto width
id_ID: Lebar otomatis

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
id_ID: Dibuat otomatis jika formulir hanya memerlukan alamat email untuk pendaftaran.

en: Autocomplete
id_ID: Otomatis lengkap

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
id_ID: Dibuat otomatis jika tidak ada kata sandi yang diperlukan/dikirimkan.

en: Automatically adjust the map view to fit all markers when markers are added or removed.
id_ID: Secara otomatis menyesuaikan tampilan peta agar semua penanda terlihat saat penanda ditambahkan atau dihapus.

en: Autoplay
id_ID: Putar otomatis

en: Autoplay delay in ms
id_ID: Tunda autoplay dalam ms

en: Autoplay is not supported when using preview image.
id_ID: Putar otomatis tidak didukung saat menggunakan gambar pratinjau.

en: Autosave
id_ID: Simpan otomatis

en: Autosave by
id_ID: Simpan otomatis oleh

en: Autosave interval (seconds)
id_ID: Interval simpan otomatis (detik)

en: Available via "+" action icon & right-click context menu.
id_ID: Tersedia melalui ikon tindakan “+” & menu konteks klik kanan.

en: Available via "Layout" action icon.
id_ID: Tersedia melalui ikon tindakan “Tata Letak”.

en: Available via keyboard shortcut & right-click context menu.
id_ID: Tersedia melalui pintasan keyboard & menu konteks klik kanan.

en: Avatar border
id_ID: Batas avatar

en: Avatar box shadow
id_ID: Bayangan kotak avatar

en: Avatar image of %s
id_ID: Gambar avatar %s

en: Avatar position
id_ID: Posisi avatar

en: Avatar size
id_ID: Ukuran avatar

en: Avoid using in combination with third-party filter plugins.
id_ID: Hindari penggunaan bersama dengan plugin filter pihak ketiga.

en: Aye
id_ID: Oke

en: BCC email address
id_ID: Alamat email BCC

en: Back
id_ID: Kembali

en: Back delay in ms
id_ID: Tunda mundur dalam ms

en: Back speed in ms
id_ID: Kecepatan mundur dalam ms

en: Back to Top
id_ID: Kembali ke atas

en: Back to builder
id_ID: Kembali ke builder

en: Back to icon sets
id_ID: Kembali ke set ikon

en: Back to import manager
id_ID: Kembali ke pengelola impor

en: Back to settings
id_ID: Kembali ke pengaturan

en: Backdrop
id_ID: Latar belakang

en: Background
id_ID: Latar belakang

en: Background active
id_ID: Latar belakang aktif

en: Background attachment
id_ID: Lampiran latar belakang

en: Background blend mode
id_ID: Mode perpaduan latar belakang

en: Background color
id_ID: Warna latar belakang

en: Background custom size
id_ID: Ukuran kustom latar belakang

en: Background filters
id_ID: Filter latar belakang

en: Background image
id_ID: Gambar latar belakang

en: Background position
id_ID: Posisi latar belakang

en: Background repeat
id_ID: Pengulangan latar belakang

en: Background size
id_ID: Ukuran latar belakang

en: Background video
id_ID: Video latar belakang

en: Bar background color
id_ID: Warna latar belakang bar

en: Bar border
id_ID: Batas bar

en: Bar color
id_ID: Warna batang

en: Bar height
id_ID: Tinggi bar

en: Base breakpoint
id_ID: Breakpoint dasar

en: Base font size
id_ID: Ukuran font dasar

en: Baseline
id_ID: Garis dasar

en: Baseline step
id_ID: Langkah dasar

en: Basic
id_ID: Dasar

en: Basic Text
id_ID: Teks dasar

en: Beautiful
id_ID: Indah

en: Before
id_ID: Sebelum

en: Before order review heading
id_ID: Sebelum judul tinjauan pesanan

en: Before payment
id_ID: Sebelum pembayaran

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
id_ID: Sebelum kamu menonaktifkan Bricks, bisakah kamu beri tahu aku mengapa? Aku ingin sekali memasukkan umpan balikmu untuk meningkatkan Bricks. Terima kasih banyak!

en: Berlin, Germany
id_ID: Berlin, Jerman

en: Billing address
id_ID: Alamat penagihan

en: Black
id_ID: Hitam

en: Block
id_ID: Blok

en: Block editor
id_ID: Editor blok

en: Block not available
id_ID: Blok tidak tersedia

en: Blockquote
id_ID: Kutipan blok

en: Blockquote border
id_ID: Batas blockquote

en: Blockquote margin
id_ID: Margin blockquote

en: Blockquote padding
id_ID: Padding blockquote

en: Blockquote typography
id_ID: Tipografi blockquote

en: Body (footer) scripts
id_ID: Skrip body (footer)

en: Body (header) scripts
id_ID: Skrip body (header)

en: Body - Heading
id_ID: Badan - judul

en: Body parameters
id_ID: Parameter tubuh

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
id_ID: Skrip body ditambahkan tepat setelah membuka tag %s.

en: Body typography
id_ID: Tipografi badan

en: Bold
id_ID: Tebal

en: Border
id_ID: Batas

en: Border / Box Shadow
id_ID: Batas / bayangan kotak

en: Border color
id_ID: Warna batas

en: Border width
id_ID: Lebar perbatasan

en: Both
id_ID: Keduanya

en: Bottom
id_ID: Bawah

en: Bottom / End
id_ID: Bawah / akhir

en: Bottom center
id_ID: Tengah bawah

en: Bottom left
id_ID: Kiri bawah

en: Bottom right
id_ID: Kanan bawah

en: Box Zoom
id_ID: Zoom Kotak

en: Box list
id_ID: Daftar kotak

en: Box shadow
id_ID: Bayangan kotak

en: Boxed
id_ID: Kotak

en: Boxed max. width
id_ID: Lebar maks. kotak

en: Breadcrumbs
id_ID: Breadcrumb

en: Breakpoint already exists
id_ID: Breakpoint sudah ada

en: Breakpoint label must start with a letter.
id_ID: Label breakpoint harus dimulai dengan huruf.

en: Breakpoints
id_ID: Breakpoint

en: Brightness
id_ID: Kecerahan

en: Brilliant
id_ID: Brilian

en: Browse
id_ID: Jelajahi

en: Browse Media Library
id_ID: Jelajahi pustaka media

en: Browse Unsplash
id_ID: Jelajahi Unsplash

en: Browser storage
id_ID: Penyimpanan browser

en: Builder access
id_ID: Akses builder

en: Builder capabilities
id_ID: Kemampuan builder

en: Builder mode
id_ID: Mode builder

en: Built in icon sets
id_ID: Set ikon bawaan

en: Built-in icon sets
id_ID: Set ikon bawaan

en: Bulk actions
id_ID: Tindakan massal

en: Bulk edit
id_ID: Edit massal

en: Bullet List
id_ID: Daftar berbutir

en: Bulleted list
id_ID: Daftar berpoin

en: Bundle
id_ID: Bundel

en: Bundles
id_ID: Bundel

en: Butt
id_ID: Pantat

en: Button
id_ID: Tombol

en: Button background
id_ID: Latar belakang tombol

en: Button border
id_ID: Batas tombol

en: Button box shadow
id_ID: Bayangan kotak tombol

en: Button link
id_ID: Tautan tombol

en: Button size
id_ID: Ukuran tombol

en: Button style
id_ID: Gaya tombol

en: Button text
id_ID: Teks tombol

en: Button typography
id_ID: Tipografi tombol

en: Button width
id_ID: Lebar tombol

en: Buttons
id_ID: Tombol

en: Buy product
id_ID: Beli produk

en: By default, covers entire available width.
id_ID: Secara default, mencakup seluruh lebar yang tersedia.

en: By default, form fields are validated on input, blur and submit.
id_ID: Secara default, bidang formulir divalidasi pada input, blur, dan kirim.

en: By default, only the most specific theme style is loaded. To load all theme styles whose conditions are met, select "Load all matching theme styles".
id_ID: Secara default, hanya gaya tema yang paling spesifik yang dimuat. Untuk memuat semua gaya tema yang kondisinya terpenuhi, pilih “Muat semua gaya tema yang cocok”.

en: By default, the favorite fonts are listed first in the font-family options. To show only the favorite fonts, select "Show favorites only" at %s.
id_ID: Secara default, font favorit tercantum pertama dalam opsi font-family. Untuk menampilkan hanya font favorit, pilih “Tampilkan hanya favorit” di %s.

en: By default, the min/max values are dynamically set based on each filter query loop results. Disable this feature so the min/max values are only set initially.
id_ID: Secara default, nilai min/maks ditetapkan secara dinamis berdasarkan hasil loop kueri filter masing-masing. Nonaktifkan fitur ini agar nilai min/maks hanya ditetapkan pada awalnya.

en: By default, this icon is always visible and rotates 90° when the accordion item is expanded. To display different icons for each state, duplicate this icon and set the "Show" option to "Collapsed" for one and "Expanded" for the other.
id_ID: Secara default, ikon ini selalu terlihat dan berputar 90° saat item akordion terbuka. Untuk menampilkan ikon berbeda untuk setiap keadaan, duplikasi ikon ini dan atur opsi “Tampilkan” ke “Tertutup” untuk satu dan “Terbuka” untuk yang lain.

en: By default, users can access the default WordPress auth pages by adding %1$s to the URL, bypassing custom authentication pages. Enable this setting to remove this bypass option and always use your custom authentication pages and behavior as set above.
id_ID: Secara default, pengguna dapat mengakses halaman autentikasi WordPress bawaan dengan menambahkan %1$s ke URL, melewati halaman autentikasi kustom. Aktifkan pengaturan ini untuk menghapus opsi bypass ini dan selalu menggunakan halaman autentikasi kustom dan perilaku Anda seperti yang diatur di atas.

en: Byline
id_ID: Nama penulis

en: Bypass maintenance
id_ID: Lewati mode pemeliharaan

en: CSS Filters
id_ID: Filter CSS

en: CSS ID
id_ID: ID CSS

en: CSS Selector
id_ID: Selektor CSS

en: CSS class
id_ID: Kelas CSS

en: CSS classes
id_ID: Kelas CSS

en: CSS files processed
id_ID: File CSS diproses

en: CSS filter
id_ID: Filter CSS

en: CSS is automatically wrapped in style tags.
id_ID: CSS secara otomatis dibungkus dalam tag style.

en: CSS loading method
id_ID: Metode pemuatan CSS

en: CSS selector
id_ID: Selektor CSS

en: CSS selector of the element to insert the AJAX loader into.
id_ID: Selektor CSS dari elemen untuk memasukkan pemuat AJAX.

en: CSS selectors
id_ID: Selektor CSS

en: Cache duration
id_ID: Durasi cache

en: Cache query loops
id_ID: Cache loop kueri

en: Calculation method
id_ID: Metode perhitungan

en: Calendar
id_ID: Kalender

en: Can also be set globally via theme styles.
id_ID: Juga dapat diatur secara global melalui gaya tema.

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Canvas
id_ID: Kanvas

en: Capabilities
id_ID: Kemampuan

en: Capability
id_ID: Kapabilitas

en: Capitalize
id_ID: Kapitalkan

en: Caption
id_ID: Keterangan

en: Caption type
id_ID: Jenis keterangan

en: Cart
id_ID: Keranjang

en: Cart Cross-sells
id_ID: Produk silang keranjang

en: Cart Details
id_ID: Detail keranjang

en: Cart contents
id_ID: Isi keranjang

en: Cart count
id_ID: Jumlah keranjang

en: Cart coupon
id_ID: Kupon keranjang

en: Cart cross sells
id_ID: Gerobak silang menjual

en: Cart items
id_ID: Item keranjang

en: Cart product name
id_ID: Nama produk di keranjang

en: Cart product quantity
id_ID: Kuantitas produk di keranjang

en: Cart product subtotal
id_ID: Subtotal produk keranjang

en: Cart remove product
id_ID: Hapus produk dari keranjang

en: Cart subtotal
id_ID: Subtotal keranjang

en: Cart totals
id_ID: Total keranjang

en: Cart update
id_ID: Perbarui keranjang

en: Cart updated
id_ID: Keranjang diperbarui

en: Cascade layer
id_ID: Lapisan cascade

en: Categories
id_ID: Kategori

en: Categories & Tags
id_ID: Kategori & tag

en: Categories deleted
id_ID: Kategori dihapus

en: Categories imported
id_ID: Kategori diimpor

en: Categorize
id_ID: Kategorikan

en: Category
id_ID: Kategori

en: Category: %s
id_ID: Kategori: %s

en: Center
id_ID: Tengah

en: Center center
id_ID: Tengah tengah

en: Center left
id_ID: Tengah kiri

en: Center mode
id_ID: Mode tengah

en: Center right
id_ID: Tengah kanan

en: Champ
id_ID: Juara

en: Change content
id_ID: Ubah konten

en: Change image
id_ID: Ubah gambar

en: Characters per minute
id_ID: Karakter per menit

en: Chart size in px
id_ID: Ukuran grafik dalam px

en: Chats
id_ID: Obrolan

en: Check for orphaned elements on builder save
id_ID: Periksa elemen yang terputus saat menyimpan builder

en: Checkbox
id_ID: Kotak centang

en: Checkout coupon
id_ID: Kupon checkout

en: Checkout customer details
id_ID: Detail pelanggan checkout

en: Checkout login
id_ID: Login checkout

en: Checkout order payment
id_ID: Pembayaran pesanan checkout

en: Checkout order review
id_ID: Tinjauan pesanan checkout

en: Checkout order table
id_ID: Tabel pesanan checkout

en: Checkout thank you
id_ID: Terima kasih checkout

en: Checks for %1$s on builder save to check for orphaned elements. Always checked on load regardless of this setting. Can also be manually enabled by adding %2$s to the builder URL.
id_ID: Memeriksa %1$s saat menyimpan builder untuk mencari elemen yang terputus. Selalu diperiksa saat memuat terlepas dari pengaturan ini. Juga dapat diaktifkan secara manual dengan menambahkan %2$s ke URL builder.

en: Child of
id_ID: Anak dari

en: Childless
id_ID: Tanpa anak

en: Childless terms only
id_ID: Hanya untuk istilah tanpa anak

en: Choose a color for this attribute term
id_ID: Pilih warna untuk istilah atribut ini

en: Choose a color for this attribute value.
id_ID: Pilih warna untuk nilai atribut ini.

en: Choose an image for this attribute term
id_ID: Pilih gambar untuk istilah atribut ini

en: Choose an image for this attribute value.
id_ID: Pilih gambar untuk nilai atribut ini.

en: Choose at which breakpoint do you want to start showing this popup or on which specific breakpoints.
id_ID: Pilih pada breakpoint mana Anda ingin mulai menampilkan popup ini atau pada breakpoint tertentu mana.

en: Choose files
id_ID: Pilih file

en: Choose how passwords are managed. "Template password" uses this template's password to protect content according to template conditions. "Post password" protects content that has an individual post password set. "Template & post password" uses the template password, but individual post passwords will be used instead if set.
id_ID: Pilih bagaimana kata sandi dikelola. “Kata sandi template” menggunakan kata sandi template ini untuk melindungi konten sesuai dengan kondisi template. “Kata sandi pos” melindungi konten yang memiliki kata sandi pos individual yang diatur. “Kata sandi template & pos” menggunakan kata sandi template, tetapi kata sandi pos individual akan digunakan sebagai gantinya jika diatur.

en: Choose how to display product variations.
id_ID: Pilih cara menampilkan variasi produk.

en: Choose image
id_ID: Pilih gambar

en: Circle
id_ID: Lingkaran

en: Class
id_ID: Kelas

en: Class "%s" has been moved to trash but your modifications are kept.
id_ID: Kelas “%s” telah dipindahkan ke tong sampah tetapi modifikasi Anda disimpan.

en: Class found in trash
id_ID: Kelas ditemukan di sampah

en: Class name
id_ID: Nama kelas

en: Class name already exists
id_ID: Nama kelas sudah ada

en: Classes
id_ID: Kelas

en: Classes discarded
id_ID: Kelas dibuang

en: Classes duplicated
id_ID: Kelas diduplikasi

en: Classes found
id_ID: Kelas ditemukan

en: Classes renamed
id_ID: Kelas diubah namanya

en: Clause name
id_ID: Nama klausa

en: Clause name description
id_ID: Deskripsi nama klausa

en: Clean
id_ID: Bersihkan

en: Clean up
id_ID: Bersihkan

en: Clean up all orphaned elements
id_ID: Bersihkan semua elemen yatim piatu

en: Clear
id_ID: Hapus

en: Clear all
id_ID: Hapus semua

en: Clear filter
id_ID: Hapus filter

en: Clear form
id_ID: Bersihkan formulir

en: Clear gallery
id_ID: Hapus galeri

en: Clear non-existing dynamic data
id_ID: Hapus data dinamis yang tidak ada

en: Click
id_ID: Klik

en: Click "Accept" to use the incoming database changes. Click "Discard" to save your current builder data instead.
id_ID: Klik “Terima” untuk menggunakan perubahan database yang masuk. Klik “Buang” untuk menyimpan data pembangun Anda saat ini.

en: Click "Continue filter index" to immediately run any remaining/queued filter index jobs instead of waiting for the next WP cronjob.
id_ID: Klik “Lanjutkan indeks filter” untuk segera menjalankan tugas indeks filter yang tersisa/dalam antrian alih-alih menunggu cronjob WP berikutnya.

en: Click "Regenerate filter index" to regenerate the query filter index for your entire website.
id_ID: Klik “Buat ulang indeks filter” untuk membuat ulang indeks filter kueri untuk seluruh situs web Anda.

en: Click me
id_ID: Klik saya

en: Click on any element to add it to your canvas.
id_ID: Klik pada elemen apa pun untuk menambahkannya ke kanvas Anda.

en: Click on any element to add it to your popup.
id_ID: Klik pada elemen apa pun untuk menambahkannya ke popup Anda.

en: Click or hover
id_ID: Klik atau hover

en: Click the "+" icon to add your first condition.
id_ID: Klik ikon “+” untuk menambahkan kondisi pertama Anda.

en: Click the "+" icon to add your first interaction.
id_ID: Klik ikon “+” untuk menambahkan interaksi pertama Anda.

en: Click the "Generate variables" button to auto-generate all your fluid typography variables.
id_ID: Klik tombol "Hasilkan variabel" untuk menghasilkan semua variabel tipografi Anda secara otomatis.

en: Click the button above to retrieve all Code element, SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances and review the code for every page, template, etc.
id_ID: Klik tombol di atas untuk mengambil semua elemen Kode, elemen SVG (kode), editor Query, dan instance tag “echo” dan tinjau kode untuk setiap halaman, template, dll.

en: Click the button to retrieve a list of all global element instances. Then review and convert them to components either individually, in bulk, or by manually unlinking them in the builder. Once done, please delete all global elements from the elements panel in the builder.
id_ID: Klik tombol untuk mengambil daftar semua instansi elemen global. Kemudian tinjau dan ubah menjadi komponen baik secara individual, massal, atau dengan melepaskan secara manual di builder. Setelah selesai, hapus semua elemen global dari panel elemen di builder.

en: Click this button to remove all index jobs. Useful if your index jobs are stuck due to unknown reasons. You should regenerate the filter index afterwards.
id_ID: Klik tombol ini untuk menghapus semua tugas indeks. Berguna jika tugas indeks Anda macet karena alasan yang tidak diketahui. Anda harus membuat ulang indeks filter setelahnya.

en: Click to apply the latest filter settings. This ensures all filter options are up-to-date.
id_ID: Klik untuk menerapkan pengaturan filter terbaru. Ini memastikan semua opsi filter terbaru.

en: Click to download
id_ID: Klik untuk mengunduh

en: Click to set preview content.
id_ID: Klik untuk mengatur konten pratinjau.

en: Clone
id_ID: Klon

en: Close
id_ID: Tutup

en: Close (ESC)
id_ID: Tutup (ESC)

en: Close after
id_ID: Tutup setelah

en: Close button
id_ID: Tombol tutup

en: Close color
id_ID: Warna tutup

en: Close icon
id_ID: Ikon tutup

en: Close mini cart
id_ID: Tutup keranjang mini

en: Close mobile menu
id_ID: Tutup menu seluler

en: Close on
id_ID: Tutup pada

en: Close popup on click
id_ID: Tutup popup saat diklik

en: Close position
id_ID: Posisi tutup

en: Close search
id_ID: Tutup pencarian

en: Close size
id_ID: Ukuran tutup

en: Closest corner
id_ID: Sudut terdekat

en: Closest side
id_ID: Sisi terdekat

en: Cloud
id_ID: Awan

en: Cloudflare Turnstile API key required! Add key in dashboard under: %s
id_ID: Kunci API Cloudflare Turnstile diperlukan! Tambahkan kunci di dasbor di bawah: %s

en: Cluster
id_ID: Klaster

en: Code
id_ID: Kode

en: Code control
id_ID: Kontrol kode

en: Code execution
id_ID: Eksekusi kode

en: Code execution has been explicitly disabled by the %s filter. This filter is currently overriding your Bricks settings.
id_ID: Eksekusi kode telah secara eksplisit dinonaktifkan oleh filter %s. Filter ini saat ini mengesampingkan pengaturan Bricks Anda.

en: Code execution is disabled
id_ID: Eksekusi kode dinonaktifkan

en: Code execution not allowed.
id_ID: Eksekusi kode tidak diizinkan.

en: Code execution, if needed, must be explicitly enabled.
id_ID: Eksekusi kode, jika diperlukan, harus diaktifkan secara eksplisit.

en: Code execution: Disabled by default
id_ID: Eksekusi kode: Dinonaktifkan secara default

en: Code review
id_ID: Tinjauan kode

en: Code signatures
id_ID: Tanda tangan kode

en: Code signatures are locked.
id_ID: Tanda tangan kode terkunci.

en: Code signatures regenerated successfully.
id_ID: Tanda tangan kode berhasil dibuat ulang.

en: Code signed
id_ID: Kode ditandatangani

en: Code that requires execution only runs when it has a valid code signature.
id_ID: Kode yang memerlukan eksekusi hanya berjalan ketika memiliki tanda tangan kode yang valid.

en: Collapse
id_ID: Ciutkan

en: Collapse inactive
id_ID: Ciutkan yang tidak aktif

en: Collapse on page load
id_ID: Ciutkan saat memuat halaman

en: Collapsed
id_ID: Tertutup

en: Color
id_ID: Warna

en: Color #%s
id_ID: Warna #%s

en: Color close
id_ID: Warna tutup

en: Color editor
id_ID: Editor warna

en: Color palette
id_ID: Palet warna

en: Color preview
id_ID: Pratinjau warna

en: Color stop
id_ID: Batas warna

en: Colors
id_ID: Warna

en: Column
id_ID: Kolom

en: Column gap
id_ID: Jarak kolom

en: Columns
id_ID: Kolom

en: Coming soon
id_ID: Segera hadir

en: Comma-separated list of results per page options.
id_ID: Daftar opsi hasil per halaman yang dipisahkan koma.

en: Command palette
id_ID: Palet perintah

en: Comment
id_ID: Komentar

en: Comment navigation
id_ID: Navigasi komentar

en: Comments
id_ID: Komentar

en: Comments are closed.
id_ID: Komentar ditutup.

en: Comments are disabled.
id_ID: Komentar dinonaktifkan.

en: Common classes
id_ID: Kelas umum

en: Common taxonomies
id_ID: Taksonomi umum

en: Community
id_ID: Komunitas

en: Community templates
id_ID: Template komunitas

en: Compact
id_ID: Kompak

en: Compare
id_ID: Bandingkan

en: Compare with
id_ID: Bandingkan dengan

en: Component
id_ID: Komponen

en: Component %s
id_ID: Komponen %s

en: Component configured but preview unavailable
id_ID: Komponen dikonfigurasi tetapi pratinjau tidak tersedia

en: Component preview error
id_ID: Kesalahan pratinjau komponen

en: Component preview unavailable
id_ID: Pratinjau komponen tidak tersedia

en: Components
id_ID: Komponen

en: Condition
id_ID: Kondisi

en: Conditions
id_ID: Kondisi

en: Conditions always run before query loop.
id_ID: Kondisi selalu dijalankan sebelum loop kueri.

en: Conditions don't run in the builder.
id_ID: Kondisi tidak berjalan di dalam builder.

en: Configure
id_ID: Konfigurasi

en: Configure "Marker: Type" on the connected "Map" element to render text or image markers. The settings below will precede the settings on the "Map" element.
id_ID: Konfigurasikan “Penanda: Jenis” pada elemen “Peta” yang terhubung untuk merender penanda teks atau gambar. Pengaturan di bawah ini akan mendahului pengaturan pada elemen “Peta”.

en: Configure the API settings to retrieve data from an API endpoint.
id_ID: Konfigurasikan pengaturan API untuk mengambil data dari titik akhir API.

en: Configure the scale generator as per your requirements.
id_ID: Konfigurasikan generator timbangan sesuai kebutuhan Anda.

en: Configure your API settings (URL, etc.) and fetch data to view and work with the API response data.
id_ID: Konfigurasikan pengaturan API Anda (URL, dll.) dan ambil data untuk melihat dan bekerja dengan data respons API.

en: Confirm
id_ID: Konfirmasi

en: Confirmation
id_ID: Konfirmasi

en: Confirmation email
id_ID: Email konfirmasi

en: Conflict
id_ID: Konflik

en: Conflict: Class "%s" has been permanently deleted by another user.
id_ID: Konflik: Kelas “%s” telah dihapus secara permanen oleh pengguna lain.

en: Conflict: Some classes exist in both trash and active classes
id_ID: Konflik: Beberapa kelas ada di tong sampah dan kelas aktif

en: Conflicts
id_ID: Konflik

en: Congrats
id_ID: Selamat

en: Conic
id_ID: Kerucut

en: Connect
id_ID: Hubungkan

en: Connect property
id_ID: Hubungkan properti

en: Connect the CSS ID to a property to set it on an per-instance basis to avoid same ID conflicts.
id_ID: Hubungkan ID CSS ke properti untuk mengaturnya pada basis per instans untuk menghindari konflik ID yang sama.

en: Connect the form fields to the post data that you want to create on form submit.
id_ID: Hubungkan bidang formulir ke data posting yang ingin Anda buat pada pengiriman formulir.

en: Connect the form fields to the post data that you want to update on form submit.
id_ID: Hubungkan bidang formulir ke data posting yang ingin Anda perbarui pada pengiriman formulir.

en: Connected property
id_ID: Properti terhubung

en: Construct the selector you want to create from the node tree below by toggling the relevant selectors.
id_ID: Buat selektor yang ingin Anda buat dari pohon node di bawah dengan mengaktifkan selektor yang relevan.

en: Contact form
id_ID: Formulir kontak

en: Contact us
id_ID: Hubungi kami

en: Contain
id_ID: Muat

en: Container
id_ID: Kontainer

en: Content
id_ID: Konten

en: Content align horizontal
id_ID: Perataan konten horizontal

en: Content align vertical
id_ID: Perataan konten vertikal

en: Content background
id_ID: Latar belakang konten

en: Content border
id_ID: Batas konten

en: Content box shadow
id_ID: Bayangan kotak konten

en: Content goes here ..
id_ID: Konten ditempatkan di sini ..

en: Content loaded
id_ID: Konten dimuat

en: Content margin
id_ID: Margin konten

en: Content padding
id_ID: Padding konten

en: Content selector
id_ID: Selektor konten

en: Content text align
id_ID: Perataan teks konten

en: Content type
id_ID: Jenis konten

en: Content typography
id_ID: Tipografi konten

en: Content width
id_ID: Lebar konten

en: Context ID
id_ID: ID konteks

en: Context type
id_ID: Tipe konteks

en: Contextual spacing
id_ID: Spasi kontekstual

en: Contextual spacing applies a top margin to elements with a preceding sibling within embedded content.
id_ID: Spasi kontekstual menerapkan margin atas pada elemen dengan saudara kandung sebelumnya dalam konten tersemat.

en: Contextual spacing targets embedded content (Rich Text, Post Content, WooCommerce). Use this field to apply contextual spacing to additional selectors, separated by commas.
id_ID: Spasi kontekstual menargetkan konten tersemat (Rich Text, Konten Posting, WooCommerce). Gunakan bidang ini untuk menerapkan spasi kontekstual ke selektor tambahan, dipisahkan dengan koma.

en: Continue index job
id_ID: Lanjutkan tugas indeks

en: Continue on error
id_ID: Lanjutkan jika terjadi kesalahan

en: Contrast
id_ID: Kontras

en: Control dropdown element text.
id_ID: Kontrol teks elemen dropdown.

en: Control group visibility
id_ID: Kontrol visibilitas grup

en: Control panel
id_ID: Panel kontrol

en: Control when to show the global classes import manager when pasting elements, importing classes or templates.
id_ID: Kontrol kapan menampilkan manajer impor kelas global saat menempel elemen, mengimpor kelas atau template.

en: Controls
id_ID: Kontrol

en: Convert
id_ID: Konversi

en: Convert "Container" to new "Section" & "Block" elements
id_ID: Ubah “Kontainer” menjadi elemen “Bagian” & “Blok” baru

en: Convert Block editor data into Bricks data and vice versa.
id_ID: Mengonversi data editor Block menjadi data Bricks dan sebaliknya.

en: Convert element IDs & classes
id_ID: Konversi ID & kelas elemen

en: Convert template on import/insert from Container to new layout elements structure
id_ID: Konversi templat saat impor/sisipkan dari Container ke struktur elemen tata letak baru

en: Convert templates
id_ID: Konversi templat

en: Convert to components
id_ID: Ubah menjadi komponen

en: Convert variation dropdowns to color/image/label swatches on the add to cart element.
id_ID: Ubah dropdown variasi menjadi swatch warna/gambar/label pada elemen tambahkan ke keranjang.

en: Converter
id_ID: Konverter

en: Cookie consent
id_ID: Persetujuan cookie

en: Cool
id_ID: Keren

en: Coordinates
id_ID: Koordinat

en: Copied
id_ID: Disalin

en: Copied to clipboard
id_ID: Disalin ke clipboard

en: Copy
id_ID: Salin

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
id_ID: Salin & tempel kata sandi “Akses Template Saya” yang diberikan oleh situs jarak jauh di sini.

en: Copy CSS selector
id_ID: Salin selektor CSS

en: Copy and paste the code below into your Bricks child theme to allow those functions to be called through the "echo" tag. Remove the function names you don't want to allow. Explore the %s documentation for more code examples such as using regex for more flexible echo tag checks, etc.
id_ID: Salin dan tempel kode di bawah ini ke dalam tema anak Bricks Anda untuk memungkinkan fungsi-fungsi tersebut dipanggil melalui tag “echo”. Hapus nama fungsi yang tidak ingin Anda izinkan. Jelajahi dokumentasi %s untuk contoh kode lainnya seperti menggunakan regex untuk pemeriksaan tag echo yang lebih fleksibel, dll.

en: Copy the element ID you want to toggle and paste it into the "CSS selector" setting below.
id_ID: Salin ID elemen yang ingin Anda alihkan dan tempelkan ke pengaturan “selektor CSS” di bawah ini.

en: Copy to clipboard
id_ID: Salin ke clipboard

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
id_ID: Salin+tempel kode dari salah satu peta di %s

en: Copy/paste element attributes
id_ID: Salin/tempel atribut elemen

en: Copy/paste element conditions
id_ID: Salin/tempel kondisi elemen

en: Copy/paste element interactions
id_ID: Salin/tempel interaksi elemen

en: Copy/paste element styles
id_ID: Salin/tempel gaya elemen

en: Copy/paste elements
id_ID: Salin/tempel elemen

en: Copy/paste global class styles
id_ID: Salin/tempel gaya kelas global

en: Corrupted filter element database has been fixed
id_ID: Database elemen filter yang rusak telah diperbaiki

en: Count
id_ID: Hitung

en: Count from
id_ID: Hitung dari

en: Count to
id_ID: Hitung sampai

en: Countdown
id_ID: Hitung mundur

en: Counter
id_ID: Penghitung

en: Coupon
id_ID: Kupon

en: Coupon applied
id_ID: Kupon diterapkan

en: Coupon message
id_ID: Pesan kupon

en: Coupon removed
id_ID: Kupon dihapus

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
id_ID: Kupon dinonaktifkan. Untuk mengaktifkan kupon, pergi ke %1$sPengaturan WooCommerce%2$s

en: Cover
id_ID: Tutup

en: Create
id_ID: Buat

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
id_ID: Buat dan kelola sejumlah sidebar kustom tanpa batas. Tambahkan sidebar di pembangun menggunakan elemen “Sidebar”.

en: Create component
id_ID: Buat komponen

en: Create components
id_ID: Buat komponen

en: Create global classes
id_ID: Buat kelas global

en: Create icon set
id_ID: Buat set ikon

en: Create new sidebar
id_ID: Buat sidebar baru

en: Create new template:
id_ID: Buat template baru:

en: Create post
id_ID: Buat Postingan

en: Create properties and connect them to your component settings to customize a component instance.
id_ID: Buat properti dan hubungkan ke pengaturan komponen Anda untuk menyesuaikan instansi komponen.

en: Create property
id_ID: Buat properti

en: Create template
id_ID: Buat template

en: Create templates
id_ID: Buat template

en: Create your own builder mode via CSS variables.
id_ID: Buat mode builder Anda sendiri melalui variabel CSS.

en: Create your own elements
id_ID: Buat elemen Anda sendiri

en: Create, edit and use global queries inside any query loop throughout your website. Changes to a global query apply to all instances throughout your website.
id_ID: Membuat, mengedit, dan menggunakan kueri global di dalam loop kueri mana pun di seluruh situs web Anda. Perubahan pada kueri global berlaku untuk semua instance di seluruh situs web Anda.

en: Create/select a fluid typography category (i.e. Headings, Text).
id_ID: Membuat/memilih kategori tipografi yang lancar (misalnya Judul, Teks).

en: Created
id_ID: Dibuat

en: Cropped
id_ID: Dipotong

en: Cross sells
id_ID: Cross menjual

en: Cross-sells
id_ID: Produk silang

en: Cube
id_ID: Kubus

en: Currency
id_ID: Mata uang

en: Currency position
id_ID: Posisi mata uang

en: Current
id_ID: Saat ini

en: Current URL
id_ID: URL saat ini

en: Current date
id_ID: Tanggal saat ini

en: Current interaction ID
id_ID: ID interaksi saat ini

en: Current job
id_ID: Pekerjaan saat ini

en: Current layout
id_ID: Tata letak saat ini

en: Current location
id_ID: Lokasi saat ini

en: Current page
id_ID: Halaman saat ini

en: Current post author
id_ID: Penulis pos saat ini

en: Current post term
id_ID: Istilah pos saat ini

en: Current version by
id_ID: Versi saat ini oleh

en: Current width
id_ID: Lebar saat ini

en: Currently all matching theme styles are loaded. To load only the most specific theme style, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
id_ID: Saat ini semua gaya tema yang cocok dimuat. Untuk memuat hanya gaya tema yang paling spesifik, sesuaikan pengaturan Anda di bawah “Gaya tema: Metode pemuatan”.

en: Currently only the most specific theme style is loaded. To load all matching theme styles, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
id_ID: Saat ini hanya gaya tema yang paling spesifik yang dimuat. Untuk memuat semua gaya tema yang sesuai, sesuaikan pengaturan Anda di bawah “Gaya tema: Metode pemuatan”.

en: Currently previewing content from "%s".
id_ID: Saat ini menampilkan pratinjau konten dari “%s”.

en: Cursor
id_ID: Kursor

en: Cursor character
id_ID: Karakter kursor

en: Custom
id_ID: Kustom

en: Custom CSS
id_ID: CSS kustom

en: Custom CSS and JavaScript added below are loaded on your entire website.
id_ID: CSS dan JavaScript kustom yang ditambahkan di bawah ini dimuat di seluruh situs web Anda.

en: Custom Font
id_ID: Font kustom

en: Custom Fonts
id_ID: Font kustom

en: Custom URL
id_ID: URL kustom

en: Custom alt text
id_ID: Teks alt kustom

en: Custom attributes
id_ID: Atribut kustom

en: Custom authentication pages
id_ID: Halaman autentikasi kustom

en: Custom breakpoints
id_ID: Breakpoint kustom

en: Custom capabilities
id_ID: Kapabilitas kustom

en: Custom caption
id_ID: Keterangan kustom

en: Custom code
id_ID: Kode kustom

en: Custom elements
id_ID: Elemen kustom

en: Custom email address
id_ID: Alamat email kustom

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to create the post.
id_ID: Pesan kesalahan khusus untuk ditampilkan ketika pengguna saat ini tidak memiliki kemampuan yang diperlukan untuk membuat postingan.

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to edit the post.
id_ID: Pesan kesalahan khusus untuk ditampilkan ketika pengguna saat ini tidak memiliki kemampuan yang diperlukan untuk mengedit postingan.

en: Custom field
id_ID: Bidang kustom

en: Custom fields
id_ID: Bidang kustom

en: Custom fields integration
id_ID: Integrasi bidang kustom

en: Custom font
id_ID: Font kustom

en: Custom fonts
id_ID: Font kustom

en: Custom icon sets
id_ID: Set ikon kustom

en: Custom language switchers
id_ID: Pengalih bahasa kustom

en: Custom link
id_ID: Tautan kustom

en: Custom links
id_ID: Tautan kustom

en: Custom location only takes effect on the frontend. Ensure this element is placed at the top of this template so the element can hook on the desire location successfully.
id_ID: Lokasi kustom hanya berlaku di frontend. Pastikan elemen ini ditempatkan di bagian atas template ini agar elemen dapat terhubung ke lokasi yang diinginkan dengan sukses.

en: Custom map style
id_ID: Gaya peta kustom

en: Custom options
id_ID: Opsi kustom

en: Custom preview text
id_ID: Teks pratinjau kustom

en: Custom redirect URL
id_ID: URL pengalihan kustom

en: Custom shape
id_ID: Bentuk kustom

en: Custom size
id_ID: Ukuran kustom

en: Custom styles
id_ID: Gaya khusus

en: Custom tag
id_ID: Tag kustom

en: Custom text
id_ID: Teks kustom

en: Custom title
id_ID: Judul kustom

en: Custom video player
id_ID: Pemutar video kustom

en: Customer details
id_ID: Detail pelanggan

en: Customise this breadcrumb structure for specific post types.
id_ID: Sesuaikan struktur breadcrumb ini untuk jenis pos tertentu.

en: Customize details for sharing this URL on social media.
id_ID: Sesuaikan detail untuk berbagi URL ini di media sosial.

en: Customize how the data is structured. Leave empty to send all form fields.
id_ID: Sesuaikan bagaimana data disusun. Biarkan kosong untuk mengirim semua kolom formulir.

en: Customize in "Settings" group.
id_ID: Sesuaikan di grup “Pengaturan”.

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
id_ID: Kustomisasi lightbox: Pengaturan > Gaya Tema > Umum

en: Customize the language switcher from your WordPress dashboard
id_ID: Sesuaikan pengalih bahasa dari dasbor WordPress Anda

en: Danger
id_ID: Bahaya

en: Danger color
id_ID: Warna bahaya

en: Dark
id_ID: Gelap

en: Dark color
id_ID: Warna gelap

en: Dashboard
id_ID: Dasbor

en: Dashed
id_ID: Garis putus-putus

en: Data format
id_ID: Format data

en: Data source
id_ID: Sumber data

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Date & time
id_ID: Tanggal & waktu

en: Date Reached
id_ID: Tanggal tercapai

en: Date format
id_ID: Format tanggal

en: Date range
id_ID: Rentang tanggal

en: Datepicker
id_ID: Pemilih tanggal

en: Datetime
id_ID: Tanggal dan waktu

en: Day: %s
id_ID: Hari: %s

en: Deactivate license
id_ID: Nonaktifkan lisensi

en: December
id_ID: Desember

en: Decimal places
id_ID: Tempat desimal

en: Default capabilities
id_ID: Kapabilitas default

en: Default center of the map.
id_ID: Pusat default peta.

en: Default color for terms without a specific color
id_ID: Warna default untuk istilah tanpa warna spesifik

en: Default query
id_ID: Kueri default

en: Default sorting
id_ID: Pengurutan default

en: Default tab
id_ID: Tab default

en: Default templates are disabled
id_ID: Template default dinonaktifkan

en: Default templates are enabled
id_ID: Template default diaktifkan

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
id_ID: Default: 60 detik. Interval simpan otomatis minimum adalah 15 detik.

en: Define a unique, more readable URL parameter name for this filter.
id_ID: Tentukan nama parameter URL yang unik dan lebih mudah dibaca untuk filter ini.

en: Delay
id_ID: Tunda

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Delete Bricks data
id_ID: Hapus data Bricks

en: Delete all
id_ID: Hapus semua

en: Delete components
id_ID: Hapus komponen

en: Delete database table
id_ID: Hapus tabel database

en: Delete elements
id_ID: Hapus elemen

en: Delete global classes
id_ID: Hapus kelas global

en: Delete icon
id_ID: Hapus ikon

en: Delete permanently
id_ID: Hapus secara permanen

en: Delete revisions
id_ID: Hapus revisi

en: Delete screenshots
id_ID: Hapus tangkapan layar

en: Delete selected
id_ID: Hapus yang dipilih

en: Delete templates
id_ID: Hapus template

en: Delete this sidebar
id_ID: Hapus sidebar ini

en: Deleted
id_ID: Dihapus

en: Deprecated
id_ID: Usang

en: Descending
id_ID: Menurun

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Description lightbox video
id_ID: Deskripsi video kotak cahaya

en: Description typography
id_ID: Tipografi deskripsi

en: Descriptive name for viewing submissions on the "%s" page.
id_ID: Nama deskriptif untuk melihat pengiriman di halaman “%s”.

en: Descriptive name of your API connection.
id_ID: Nama deskriptif koneksi API Anda.

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
id_ID: Teks deskriptif halaman ini. Ditampilkan di hasil mesin pencari. Direkomendasikan: 50 - 300 karakter.

en: Deselect
id_ID: Batalkan pilihan

en: Design sets
id_ID: Set desain

en: Details
id_ID: Detail

en: Determines how components are made available in the block editor.
id_ID: Menentukan bagaimana komponen dibuat tersedia di editor blok.

en: Determines what happens when someone visits a default WordPress authentication URL (%s). Only applies when custom pages above have been set. Caution: If hiding default paths, remember your custom page URLs to avoid lockout.
id_ID: Menentukan apa yang terjadi ketika seseorang mengunjungi URL autentikasi WordPress bawaan (%s). Hanya berlaku jika halaman kustom di atas telah diatur. Perhatian: Jika menyembunyikan jalur bawaan, ingatlah URL halaman kustom Anda untuk menghindari terkunci.

en: Determines which slide should be active if the carousel has multiple slides in a page.
id_ID: Menentukan slide mana yang harus aktif jika carousel memiliki beberapa slide dalam satu halaman.

en: Developer
id_ID: Pengembang

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
id_ID: Apakah kamu sudah menjelajahi %1$s? Atau menghubungiku melalui %2$s?

en: Direction
id_ID: Arah

en: Directory is created in your "uploads" directory if it doesn't exist.
id_ID: Direktori dibuat di direktori “uploads” Anda jika belum ada.

en: Directory name
id_ID: Nama direktori

en: Disable
id_ID: Nonaktifkan

en: Disable "Skip links"
id_ID: Nonaktifkan “Lewati tautan”

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
id_ID: Nonaktifkan tag meta Open Graph Bricks

en: Disable Bricks SEO meta tags
id_ID: Nonaktifkan tag meta SEO Bricks

en: Disable Bricks cascade layer (discouraged)
id_ID: Nonaktifkan lapisan cascade Bricks (tidak disarankan)

en: Disable CSS variables manager
id_ID: Nonaktifkan manajer variabel CSS

en: Disable Default UI
id_ID: Nonaktifkan UI Default

en: Disable Google Fonts
id_ID: Nonaktifkan font Google

en: Disable URL parameter filter
id_ID: Nonaktifkan filter parameter URL

en: Disable WP REST API render
id_ID: Nonaktifkan render WP REST API

en: Disable WooCommerce builder
id_ID: Nonaktifkan pembangun WooCommerce

en: Disable WordPress custom fields in dropdown
id_ID: Nonaktifkan bidang kustom WordPress di dropdown

en: Disable auto focus
id_ID: Nonaktifkan fokus otomatis

en: Disable auto min/max value
id_ID: Nonaktifkan nilai min/maks otomatis

en: Disable auto-expand
id_ID: Nonaktifkan ekspansi otomatis

en: Disable autosave
id_ID: Nonaktifkan simpan otomatis

en: Disable backdrop
id_ID: Nonaktifkan latar belakang

en: Disable capability checks
id_ID: Menonaktifkan pemeriksaan kemampuan

en: Disable chaining element & global class
id_ID: Nonaktifkan perantaian elemen & kelas global

en: Disable class chaining
id_ID: Nonaktifkan perantaian kelas

en: Disable clickable POI
id_ID: Nonaktifkan POI yang dapat diklik

en: Disable coupon message
id_ID: Nonaktifkan pesan kupon

en: Disable cross sells
id_ID: Nonaktifkan penjualan silang

en: Disable custom authentication page bypass
id_ID: Nonaktifkan bypass halaman autentikasi kustom

en: Disable default templates
id_ID: Nonaktifkan templat default

en: Disable element spacing
id_ID: Nonaktifkan spasi elemen

en: Disable embed
id_ID: Nonaktifkan embed

en: Disable emojis
id_ID: Nonaktifkan emoji

en: Disable footer
id_ID: Nonaktifkan footer

en: Disable for WordPress data
id_ID: Nonaktifkan untuk data WordPress

en: Disable for logged-in users
id_ID: Nonaktifkan untuk pengguna yang sudah login

en: Disable form validation
id_ID: Nonaktifkan validasi formulir

en: Disable global class manager
id_ID: Nonaktifkan manajer kelas global

en: Disable global classes
id_ID: Nonaktifkan kelas global

en: Disable globally
id_ID: Nonaktifkan secara global

en: Disable header
id_ID: Nonaktifkan header

en: Disable icon
id_ID: Nonaktifkan ikon

en: Disable image
id_ID: Nonaktifkan gambar

en: Disable jQuery migrate
id_ID: Nonaktifkan migrasi jQuery

en: Disable lazy load
id_ID: Nonaktifkan lazy load

en: Disable lazy loading
id_ID: Nonaktifkan pemuatan lambat

en: Disable link
id_ID: Nonaktifkan tautan

en: Disable login message
id_ID: Nonaktifkan pesan login

en: Disable navigation
id_ID: Nonaktifkan navigasi

en: Disable popups
id_ID: Nonaktifkan pop-up

en: Disable product gallery lightbox
id_ID: Nonaktifkan lightbox galeri produk

en: Disable product gallery zoom
id_ID: Nonaktifkan zoom galeri produk

en: Disable query merge
id_ID: Nonaktifkan penggabungan kueri

en: Disable text
id_ID: Nonaktifkan teks

en: Disabled
id_ID: Dinonaktifkan

en: Disabled (default)
id_ID: Dinonaktifkan (default)

en: Disabled: Insert below existing content.
id_ID: Nonaktif: Sisipkan di bawah konten yang ada.

en: Disabled: Keep original image filename.
id_ID: Nonaktif: Pertahankan nama file gambar asli.

en: Disabled: Show placeholder images.
id_ID: Nonaktif: Tampilkan gambar placeholder.

en: Disables the %s. While this may maintain compatibility with certain existing setups, we strongly recommend leaving this option OFF for optimal functionality and future compatibility.
id_ID: Menonaktifkan %s. Meskipun ini mungkin mempertahankan kompatibilitas dengan beberapa pengaturan yang ada, kami sangat menyarankan untuk membiarkan opsi ini AKTIF untuk fungsi optimal dan kompatibilitas di masa depan.

en: Disallowed keyword found
id_ID: Ditemukan kata kunci yang tidak diizinkan

en: Discard
id_ID: Buang

en: Discarded
id_ID: Dibuang

en: Disconnect
id_ID: Putuskan

en: Dismiss
id_ID: Tutup

en: Dismissable
id_ID: Dapat ditutup

en: Display
id_ID: Tampilan

en: Display name
id_ID: Nama tampilan

en: Display names as
id_ID: Tampilkan nama sebagai

en: Display on breakpoints
id_ID: Tampilkan pada breakpoint

en: Display the object type (e.g. "acf_related_writers", "mb_page-to-user") in the query loop type dropdown.
id_ID: Tampilkan tipe objek (mis. “acf_related_writers”, “mb_page-to-user”) di dropdown tipe loop kueri.

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
id_ID: Ditampilkan di URL. Semua huruf kecil. Gunakan tanda hubung sebagai pengganti spasi.

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
id_ID: Ditampilkan di hasil pencarian, jejaring sosial, dan peramban web. Disarankan: Maks. 60 karakter.

en: Divider
id_ID: Pembagi

en: Do not close this window, the process is running in the background.
id_ID: Jangan tutup jendela ini, proses sedang berjalan di latar belakang.

en: Do not set this interaction on a Toggle element.
id_ID: Jangan atur interaksi ini pada elemen Toggle.

en: Do not track
id_ID: Jangan lacak

en: Do you really want to delete this sidebar?
id_ID: Apakah Anda benar-benar ingin menghapus sidebar ini?

en: Do you want to unlink all nestable global elements?
id_ID: Apakah kamu ingin memutuskan tautan semua elemen global yang dapat disarangkan?

en: Document title
id_ID: Judul dokumen

en: Documentation
id_ID: Dokumentasi

en: Don't auto focus on first focusable element when offcanvas opens.
id_ID: Jangan fokus otomatis pada elemen pertama yang dapat difokuskan saat offcanvas terbuka.

en: Don't close on click outside mini cart
id_ID: Jangan tutup saat klik di luar keranjang mini

en: Don't focus on first focusable element inside popup when popup opens.
id_ID: Jangan fokus pada elemen pertama yang dapat difokuskan di dalam popup saat popup terbuka.

en: Don't render in builder
id_ID: Jangan render di builder

en: Done
id_ID: Selesai

en: Dots
id_ID: Titik-titik

en: Dotted
id_ID: Bertitik

en: Double
id_ID: Ganda

en: Double-click
id_ID: Klik dua kali

en: Download
id_ID: Unduh

en: Download %s
id_ID: Unduh %s

en: Downloaded
id_ID: Diunduh

en: Downloading
id_ID: Mengunduh

en: Downloads
id_ID: Unduhan

en: Draft
id_ID: Draf

en: Draft font deleted successfully.
id_ID: Draf font berhasil dihapus.

en: Drag & drop
id_ID: Seret & lepas

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
id_ID: Seret dan lepas file template .JSON atau .ZIP di sini ..

en: Draggable
id_ID: Dapat digeser

en: Dragging
id_ID: Menyeret

en: Drop file(s) here
id_ID: Jatuhkan file di sini

en: Drops
id_ID: Tetesan

en: Dual ring
id_ID: Cincin ganda

en: Duplicate
id_ID: Duplikat

en: Duplicate classes detected
id_ID: Kelas duplikat terdeteksi

en: Duplicate classes detected. Resolve conflicts before importing.
id_ID: Kelas duplikat terdeteksi. Selesaikan konflik sebelum mengimpor.

en: Duplicate content
id_ID: Duplikasi konten

en: Duplicate content is available to all users with the %s capability. Use this feature for any post or page to ensure that all relevant WordPress and/or Bricks data is duplicated accurately.
id_ID: Duplikasi konten tersedia untuk semua pengguna dengan kemampuan %s. Gunakan fitur ini untuk pos atau halaman apa pun untuk memastikan bahwa semua data WordPress dan/atau Bricks yang relevan diduplikasi secara akurat.

en: Duplicate elements
id_ID: Duplikasi elemen

en: Duplicate entries not allowed.
id_ID: Entri duplikat tidak diizinkan.

en: Duration
id_ID: Durasi

en: Dynamic Data
id_ID: Data dinamis

en: Dynamic data
id_ID: Data dinamis

en: Dynamic data is empty.
id_ID: Data dinamis kosong.

en: Dynamic data tag
id_ID: Tag data dinamis

en: Dynamic dots
id_ID: Titik dinamis

en: Dynamically retrieve map addresses from a connected query on the same page, allowing real-time updates with query-based content, including query filter support.
id_ID: Secara dinamis mengambil alamat peta dari kueri yang terhubung di halaman yang sama, memungkinkan pembaruan real-time dengan konten berbasis kueri, termasuk dukungan filter kueri.

en: EXISTS
id_ID: ADA

en: Eager
id_ID: Segera

en: Echo tags: Allow functions via filter
id_ID: Tag echo: Izinkan fungsi melalui filter

en: Edit Custom Font
id_ID: Edit font kustom

en: Edit Template Bundle
id_ID: Edit Bundel Template

en: Edit Template Tag
id_ID: Edit Tag Template

en: Edit WordPress content (WP admin).
id_ID: Edit konten WordPress (admin WP).

en: Edit account
id_ID: Edit akun

en: Edit address
id_ID: Edit alamat

en: Edit capability
id_ID: Edit kapabilitas

en: Edit component
id_ID: Edit komponen

en: Edit components
id_ID: Edit komponen

en: Edit content
id_ID: Edit konten

en: Edit dropdown to set icon individually.
id_ID: Edit dropdown untuk mengatur ikon secara individual.

en: Edit elements
id_ID: Edit elemen

en: Edit global classes
id_ID: Edit kelas global

en: Edit icon
id_ID: Ikon edit

en: Edit in WordPress
id_ID: Edit di WordPress

en: Edit link
id_ID: Edit tautan

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
id_ID: Edit produk terkait untuk menambahkan up-sell atau cross-sell produk.

en: Edit palette
id_ID: Edit palet

en: Edit product content in WordPress.
id_ID: Edit konten produk di WordPress.

en: Edit product short description in WordPress.
id_ID: Edit deskripsi singkat produk di WordPress.

en: Edit properties
id_ID: Edit properti

en: Edit templates
id_ID: Edit template

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
id_ID: Edit judul: Pengaturan > Pengaturan Halaman > SEO

en: Edit with %s
id_ID: Edit dengan %s

en: Edit your WordPress menu item to enable multilevel functionality.
id_ID: Edit item menu WordPress Anda untuk mengaktifkan fungsionalitas multi-level.

en: Edit your WordPress menu item to set a Bricks mega menu template.
id_ID: Edit item menu WordPress Anda untuk mengatur template mega menu Bricks.

en: Edited
id_ID: Diedit

en: Editing
id_ID: Mengedit

en: Editing the base breakpoint width affects all media queries.
id_ID: Mengedit lebar breakpoint dasar memengaruhi semua media query.

en: Effect
id_ID: Efek

en: Element
id_ID: Elemen

en: Element "%s" doesn't exist.
id_ID: Elemen “%s” tidak ada.

en: Element %s not found.
id_ID: Elemen %s tidak ditemukan.

en: Element - Video
id_ID: Elemen - video

en: Element ID
id_ID: ID elemen

en: Element ID that holds the live search results. Only visible when the live search is performed.
id_ID: ID elemen yang menampung hasil pencarian langsung. Hanya terlihat saat pencarian langsung dilakukan.

en: Element Manager
id_ID: Pengelola elemen

en: Element actions
id_ID: Tindakan elemen

en: Element breadcrumbs
id_ID: Breadcrumb elemen

en: Element can't be rendered as the connected component doesn't exist. Unlink this instance or import the missing component.
id_ID: Elemen tidak dapat dirender karena komponen yang terhubung tidak ada. Lepaskan tautan instance ini atau impor komponen yang hilang.

en: Element classes
id_ID: Kelas elemen

en: Element doesn't exist.
id_ID: Elemen tidak ada.

en: Element editing & styling
id_ID: Pengeditan dan pengaturan gaya elemen

en: Element has been disabled globally.
id_ID: Elemen telah dinonaktifkan secara global.

en: Element is not visible in the builder elements panel, but still rendered in the builder and frontend.
id_ID: Elemen tidak terlihat di panel elemen builder, tapi masih dirender di builder dan frontend.

en: Element is not visible in the builder nor on the frontend.
id_ID: Elemen tidak terlihat di builder maupun di frontend.

en: Element is visible in the builder and frontend. This is the default behaviour.
id_ID: Elemen terlihat di builder dan frontend. Ini adalah perilaku default.

en: Element margin
id_ID: Margin elemen

en: Element not found
id_ID: Elemen tidak ditemukan

en: Element structure name
id_ID: Nama struktur elemen

en: Elements
id_ID: Elemen

en: Elements without code signature. Review, then sign your code one-by-one or all-at-once.
id_ID: Elemen tanpa tanda tangan kode. Tinjau, lalu tandatangani kode Anda satu per satu atau sekaligus.

en: Ellipse
id_ID: Elips

en: Ellipsis
id_ID: Elipsis

en: Email address
id_ID: Alamat email

en: Email address already exists.
id_ID: Alamat email sudah ada.

en: Email address in submitted form
id_ID: Alamat email dalam formulir yang dikirim

en: Email address is not valid.
id_ID: Alamat email tidak valid.

en: Email address required.
id_ID: Alamat email wajib diisi.

en: Email content
id_ID: Konten email

en: Email or username
id_ID: Email atau nama pengguna

en: Empty
id_ID: Kosong

en: Empty cart
id_ID: Keranjang kosong

en: Empty response from the API.
id_ID: Respons kosong dari API.

en: Empty star color
id_ID: Warna bintang kosong

en: Enable
id_ID: Aktifkan

en: Enable "%s" button
id_ID: Aktifkan tombol “%s”

en: Enable AJAX
id_ID: Aktifkan AJAX

en: Enable AJAX add to cart
id_ID: Aktifkan tambahkan ke keranjang AJAX

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout coupon" element
id_ID: Aktifkan elemen “Kupon checkout” WooCommerce Bricks

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout login" element
id_ID: Aktifkan elemen “Login checkout” WooCommerce Bricks

en: Enable Bricks WooCommerce "Notice" element
id_ID: Aktifkan elemen “Pemberitahuan” WooCommerce Bricks

en: Enable all
id_ID: Aktifkan semua

en: Enable all components automatically
id_ID: Mengaktifkan semua komponen secara otomatis

en: Enable code execution
id_ID: Aktifkan eksekusi kode

en: Enable code execution if your site uses Code elements, SVG elements (source: code), Query editors, or "echo" tags.
id_ID: Aktifkan eksekusi kode jika situs Anda menggunakan elemen Kode, elemen SVG (sumber: kode), editor Query, atau tag “echo”.

en: Enable form submission access for specific user roles. Edit the user's profile directly to grant access to a specific user.
id_ID: Aktifkan akses pengiriman formulir untuk peran pengguna tertentu. Edit profil pengguna secara langsung untuk memberikan akses ke pengguna tertentu.

en: Enable if image is cropped for a smooth lightbox image transition.
id_ID: Aktifkan jika gambar dipotong untuk transisi gambar lightbox yang mulus.

en: Enable if the API supports pagination.
id_ID: Aktifkan jika API mendukung pagination.

en: Enable if this popup template is for a map "Info Box".
id_ID: Aktifkan jika template popup ini untuk “Info Box” peta.

en: Enable if you experience issues loading the builder in combination with Cloudflare Rocket Loader.
id_ID: Aktifkan jika Anda mengalami masalah saat memuat pembangun dalam kombinasi dengan Cloudflare Rocket Loader.

en: Enable if your archive pagination is not working.
id_ID: Aktifkan jika paginasi arsip Anda tidak berfungsi.

en: Enable individual components manually
id_ID: Mengaktifkan masing-masing komponen secara manual

en: Enable live search
id_ID: Mengaktifkan pencarian langsung

en: Enable log-in during checkout disabled. Check %1$sWooCommerce settings%2$s
id_ID: Login selama checkout dinonaktifkan. Periksa %1$sPengaturan WooCommerce%2$s

en: Enable product variation swatches
id_ID: Aktifkan swatch variasi produk

en: Enable this setting to preload custom fonts to avoid FOUT (Flash of unstyled text).
id_ID: Aktifkan pengaturan ini untuk pramuat font kustom guna menghindari FOUT (Flash of unstyled text).

en: Enable time
id_ID: Aktifkan waktu

en: Enable to automatically generate template screenshots on every builder save, view them, and use the bulk generate button in the template manager.
id_ID: Aktifkan untuk secara otomatis menghasilkan tangkapan layar templat setiap kali menyimpan builder, melihatnya, dan menggunakan tombol pembuatan massal di pengelola templat.

en: Enable to automatically group markers that are close to each other into a cluster.
id_ID: Aktifkan untuk secara otomatis mengelompokkan penanda yang berdekatan satu sama lain menjadi sebuah klaster.

en: Enable to automatically log the user in after successful email verification.
id_ID: Aktifkan untuk secara otomatis memasukkan pengguna setelah verifikasi email berhasil.

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
id_ID: Aktifkan untuk membuat templat Anda publik dan dapat dilihat oleh siapa saja secara online. Nonaktifkan untuk hanya mengizinkan pengguna yang masuk untuk melihat templat Anda.

en: Enable to not load/render this element in the builder.
id_ID: Aktifkan untuk tidak memuat/merender elemen ini di builder.

en: Enable to not load/render this element on the frontend.
id_ID: Aktifkan untuk tidak memuat/merender elemen ini di frontend.

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
id_ID: Aktifkan untuk membuka & menutup item tanpa mengubah item lain.

en: Enable to position in document flow (e.g. inside offcanvas).
id_ID: Aktifkan untuk memposisikan dalam aliran dokumen (mis. di dalam offcanvas).

en: Enable to render the dynamic data text on the canvas to improve the preview experience.
id_ID: Aktifkan untuk merender teks data dinamis di kanvas untuk meningkatkan pengalaman pratinjau.

en: Enable to replace global classes set on the element with the classes set on the property.
id_ID: Aktifkan untuk mengganti kelas global yang diatur pada elemen dengan kelas yang diatur pada properti.

en: Enable to require user to verify the email after registration through an activation link.
id_ID: Aktifkan untuk meminta pengguna memverifikasi email setelah pendaftaran melalui tautan aktivasi.

en: Enable to show the template thumbnail column under %s, displaying the featured image or screenshot.
id_ID: Aktifkan untuk menampilkan kolom thumbnail templat di bawah %s, menampilkan gambar unggulan atau tangkapan layar.

en: Enable to sync global classes on every builder save between all open builder instances. Useful to avoid overwriting each others changes when multiple people work on the same dataset (e.g. adding, deleting, modifying global classes).
id_ID: Aktifkan untuk menyinkronkan kelas global pada setiap penyimpanan pembangun antara semua instance pembangun yang terbuka. Berguna untuk menghindari saling menimpa perubahan ketika beberapa orang bekerja pada dataset yang sama (mis. menambah, menghapus, memodifikasi kelas global).

en: Enabled
id_ID: Diaktifkan

en: Enabled: Download template images to media library.
id_ID: Aktif: Unduh gambar template ke pustaka media.

en: Enabled: Rename image before download.
id_ID: Aktif: Ganti nama gambar sebelum diunduh.

en: Enabled: Replace existing content with template data.
id_ID: Aktif: Ganti konten yang ada dengan data template.

en: End
id_ID: Selesai

en: End Size
id_ID: Ukuran akhir

en: End date
id_ID: Tanggal berakhir

en: End time
id_ID: Waktu berakhir

en: Endpoint URL
id_ID: URL endpoint

en: Endpoints
id_ID: Endpoint

en: Enjoy
id_ID: Nikmati

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element and that a width is defined, especially when using a Div element.
id_ID: Pastikan tidak ada gaya CSS yang bertentangan diterapkan pada elemen ini dan lebar didefinisikan, terutama saat menggunakan elemen Div.

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element.
id_ID: Pastikan tidak ada gaya CSS yang bertentangan diterapkan pada elemen ini.

en: Enter Bricks IDs, separated by comma, of filter elements to exclude.
id_ID: Masukkan ID Bricks, dipisahkan dengan koma, dari elemen filter yang ingin dikecualikan.

en: Enter CSS filters + value (learn more)
id_ID: Masukkan filter CSS + nilai (pelajari lebih lanjut)

en: Enter CSS variable definitions separated by semicolon
id_ID: Masukkan definisi variabel CSS dipisahkan dengan titik koma

en: Enter SVG URL
id_ID: Masukkan URL SVG

en: Enter URL of media file
id_ID: Masukkan URL file media

en: Enter a custom label for this attribute value (optional).
id_ID: Masukkan label kustom untuk nilai atribut ini (opsional).

en: Enter a dynamic data tag for ACF Icon Picker or MetaBox Icon fields
id_ID: Masukkan tag data dinamis untuk bidang Pemilih Ikon ACF atau Ikon MetaBox

en: Enter a generic error message. Otherwise the reason why the login failed is displayed.
id_ID: Masukkan pesan kesalahan umum. Jika tidak, alasan mengapa login gagal akan ditampilkan.

en: Enter a search term or command
id_ID: Masukkan istilah pencarian atau perintah

en: Enter dynamic data tag or custom value
id_ID: Memasukkan tag data dinamis atau nilai khusus

en: Enter new template name
id_ID: Masukkan nama template baru

en: Enter search term
id_ID: Masukkan istilah pencarian

en: Enter shortcut name
id_ID: Masukkan nama pintasan

en: Enter the JSON body to be sent with the request
id_ID: Masukkan badan JSON yang akan dikirim bersama permintaan

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
id_ID: Masukkan nama kelas CSS global pertama Anda di kolom di atas. Kemudian tekan enter untuk membuatnya.

en: Enter viewport
id_ID: Masuk viewport

en: Enter width between 180 and 500.
id_ID: Masukkan lebar antara 180 dan 500.

en: Enter your Google Maps API key under %s to access all options.
id_ID: Masukkan kunci API Google Maps Anda di bawah %s untuk mengakses semua opsi.

en: Enter your Google Maps ID, which you can find in the %s, to enable the latest Google Maps features.
id_ID: Masukkan ID Google Maps Anda, yang dapat Anda temukan di %s, untuk mengaktifkan fitur Google Maps terbaru.

en: Entire website
id_ID: Seluruh situs web

en: Entries
id_ID: Entri

en: Entries per page
id_ID: Entri per halaman

en: Entry animation
id_ID: Animasi masuk

en: Entry animation to interaction
id_ID: Animasi masuk ke interaksi

en: Equal
id_ID: Sama dengan

en: Error
id_ID: Kesalahan

en: Error Tile URL
id_ID: URL Ubin Kesalahan

en: Error deleting class
id_ID: Error saat menghapus kelas

en: Error fetching site classes
id_ID: Error saat mengambil kelas situs

en: Error loading results
id_ID: Kesalahan memuat hasil

en: Error message
id_ID: Pesan kesalahan

en: Error on save
id_ID: Error saat menyimpan

en: Error page
id_ID: Halaman error

en: Error processing font files
id_ID: Kesalahan memproses file font

en: Error rendering component
id_ID: Komponen rendering yang salah

en: Error restoring class
id_ID: Error saat memulihkan kelas

en: Error uploading font
id_ID: Kesalahan mengunggah font

en: Error: Could not load class
id_ID: Kesalahan: Tidak dapat memuat kelas

en: Error: Could not load class control
id_ID: Kesalahan: Tidak dapat memuat kontrol kelas

en: Error: Could not load gallery
id_ID: Kesalahan: Tidak dapat memuat galeri

en: Error: Could not load image
id_ID: Kesalahan: Tidak dapat memuat gambar

en: Error: Could not load link
id_ID: Kesalahan: Tidak dapat memuat tautan

en: Error: Could not load query
id_ID: Kesalahan: Tidak dapat memuat kueri

en: Error: Could not load select
id_ID: Kesalahan: Tidak dapat memuat pilihan

en: Error: Could not load toggle control
id_ID: Kesalahan: Tidak dapat memuat kontrol sakelar

en: Error: Invalid license key
id_ID: Kesalahan: Kunci lisensi tidak valid

en: Error: License mismatch
id_ID: Kesalahan: Ketidakcocokan lisensi

en: Even background
id_ID: Latar belakang genap

en: Events
id_ID: Peristiwa

en: Every 5 minutes
id_ID: Setiap 5 menit

en: Example
id_ID: Contoh

en: Example: {"Authorization": "Bearer token"}
id_ID: Contoh: {“authorization”: “bearer token”}

en: Example: {"name": "{{43f295}}", "email": "{{a5c626}}"}
id_ID: Contoh: {“name”: “{{43f295}}”, “email”: “{{a5c626}}”}

en: Excellent
id_ID: Sempurna

en: Exceptional
id_ID: Luar biasa

en: Excerpt
id_ID: Kutipan

en: Excerpt length
id_ID: Panjang kutipan

en: Exclude
id_ID: Kecuali

en: Exclude current post
id_ID: Kecualikan post saat ini

en: Exclude filter IDs
id_ID: Kecualikan ID filter

en: Exclude posts
id_ID: Mengecualikan postingan

en: Exclude posts/pages
id_ID: Kecualikan pos/halaman

en: Exclude templates
id_ID: Kecualikan templat

en: Exclude terms
id_ID: Mengecualikan ketentuan

en: Excluded terms
id_ID: Istilah yang dikecualikan

en: Execute code
id_ID: Jalankan kode

en: Exercise great caution with granting code execution privileges. Enable them sparingly and only for trusted roles or ideally only specific users. Grant the least permissions necessary to maintain tight security.
id_ID: Berhati-hatilah saat memberikan hak akses eksekusi kode. Aktifkan secara hemat dan hanya untuk peran yang terpercaya atau idealnya hanya untuk pengguna tertentu. Berikan izin seminimal mungkin untuk menjaga keamanan yang ketat.

en: Exists
id_ID: Ada

en: Expand
id_ID: Perluas

en: Expand active element & scroll into view
id_ID: Perluas elemen aktif & gulir ke tampilan

en: Expand all
id_ID: Perluas semua

en: Expand first item
id_ID: Perluas item pertama

en: Expand item indexes
id_ID: Perluas indeks item

en: Expand panel when dropdown is visible
id_ID: Perluas panel saat dropdown terlihat

en: Expanded
id_ID: Terbuka

en: Experimental
id_ID: Eksperimental

en: Export
id_ID: Ekspor

en: Export Settings
id_ID: Ekspor pengaturan

en: Export Template
id_ID: Ekspor Template

en: Export Variables
id_ID: Ekspor variabel

en: Export all components first by clicking the "Export" icon above before deleting any. Once exported, hover over the component you'd like to delete, then click the "Delete" icon.
id_ID: Ekspor semua komponen terlebih dahulu dengan mengklik ikon “Ekspor” di atas sebelum menghapus. Setelah diekspor, arahkan kursor ke komponen yang ingin Anda hapus, lalu klik ikon “Hapus”.

en: Exquisite
id_ID: Menakjubkan

en: Extend allowed tags through filter
id_ID: Perluas tag yang diizinkan melalui filter

en: Extend contextual spacing to other elements within embedded content.
id_ID: Perluas spasi kontekstual ke elemen lain dalam konten tersemat.

en: External
id_ID: Eksternal

en: External URL
id_ID: URL eksternal

en: External files
id_ID: File eksternal

en: External product
id_ID: Produk eksternal

en: Extra Bold
id_ID: Ekstra tebal

en: Extra Light
id_ID: Ekstra tipis

en: Extra large
id_ID: Ekstra besar

en: FAQ schema
id_ID: Skema FAQ

en: Facebook Page
id_ID: Halaman Facebook

en: Facebook page URL
id_ID: URL halaman Facebook

en: Fade
id_ID: Memudar

en: Fade in
id_ID: Muncul perlahan

en: Fade in animation
id_ID: Animasi fade in

en: Fade in down
id_ID: Fade in ke bawah

en: Fade in left
id_ID: Fade in ke kiri

en: Fade in right
id_ID: Fade in ke kanan

en: Fade in up
id_ID: Fade in ke atas

en: Failed to clean up orphaned elements.
id_ID: Gagal membersihkan elemen yatim piatu.

en: Failed to create font
id_ID: Gagal membuat font

en: Failed to create font draft.
id_ID: Gagal membuat draf font.

en: Failed to delete classes
id_ID: Gagal menghapus kelas

en: Failed to delete draft font.
id_ID: Gagal menghapus draf font.

en: Failed to delete font
id_ID: Gagal menghapus font

en: Failed to fetch Instagram account details.
id_ID: Gagal mengambil detail akun Instagram.

en: Failed to fetch Instagram posts.
id_ID: Gagal mengambil postingan Instagram.

en: Failed to move font to trash.
id_ID: Gagal memindahkan font ke sampah.

en: Failed to process any font files.
id_ID: Gagal memproses file font apa pun.

en: Failed to publish font.
id_ID: Gagal menerbitkan font.

en: Failed to restore font.
id_ID: Gagal memulihkan font.

en: Fallback applies to elements in embedded content without a specific spacing rule.
id_ID: Cadangan berlaku untuk elemen dalam konten tersemat tanpa aturan spasi spesifik.

en: Fallback color
id_ID: Warna cadangan

en: Fallback fonts
id_ID: Font cadangan

en: Fallback image
id_ID: Gambar cadangan

en: Fallback label
id_ID: Label cadangan

en: Fallback label for terms without a specific label
id_ID: Label cadangan untuk istilah tanpa label spesifik

en: Fallback preview image
id_ID: Gambar pratinjau cadangan

en: Fallback spacing
id_ID: Spasi cadangan

en: False
id_ID: Salah

en: Fantastic
id_ID: Fantastis

en: Farthest corner
id_ID: Sudut terjauh

en: Farthest side
id_ID: Sisi terjauh

en: Fast
id_ID: Cepat

en: Fast forward
id_ID: Maju cepat

en: Favorites
id_ID: Favorit

en: Featured
id_ID: Unggulan

en: Featured image
id_ID: Gambar unggulan

en: Featured image height
id_ID: Tinggi gambar unggulan

en: Featured image sizes
id_ID: Ukuran gambar unggulan

en: Featured image tag
id_ID: Tag gambar unggulan

en: Featured image width
id_ID: Lebar gambar unggulan

en: Featured products
id_ID: Produk unggulan

en: Featured products only
id_ID: Hanya produk unggulan

en: Features
id_ID: Fitur

en: Features typography
id_ID: Tipografi fitur

en: February
id_ID: Februari

en: Fetch content via AJAX
id_ID: Ambil konten melalui AJAX

en: Fetch data
id_ID: Mengambil data

en: Fetch priority
id_ID: Prioritas pengambilan

en: Fetching
id_ID: Mengambil

en: Field
id_ID: Bidang

en: Field ID
id_ID: ID Kolom

en: Field mapping
id_ID: Pemetaan lapangan

en: Field type
id_ID: Tipe bidang

en: Fields
id_ID: Bidang

en: Fieldset
id_ID: Set kolom

en: Figure
id_ID: Gambar

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
id_ID: File %s tidak diterima. Batas file terlampaui.

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
id_ID: File %s tidak diterima. Batas ukuran terlampaui.

en: File URL
id_ID: URL file

en: File URL, YouTube/Vimeo URL/ID.
id_ID: URL file, URL/ID YouTube/Vimeo.

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
id_ID: File tidak diunggah karena kesalahan sanitasi. Harap periksa file SVG atau hubungi kami.

en: Files
id_ID: File

en: Fill
id_ID: Isi

en: Fill - Dark
id_ID: Isi - gelap

en: Fill - Light
id_ID: Isi - terang

en: Fill - Primary
id_ID: Isi - utama

en: Fill color
id_ID: Warna isi

en: Fill grid
id_ID: Isi grid

en: Filter by
id_ID: Filter berdasarkan

en: Filter by parent term
id_ID: Filter berdasarkan istilah induk

en: Filter by parent term ID
id_ID: Filter berdasarkan ID istilah induk

en: Filter for more advanced duplicate content rules
id_ID: Filter untuk aturan duplikasi konten yang lebih canggih

en: Filter input
id_ID: Input filter

en: Filter media by mime type
id_ID: Filter media berdasarkan tipe MIME

en: Filter title
id_ID: Judul filter

en: Filter type
id_ID: Jenis filter

en: Find
id_ID: Cari

en: Fine
id_ID: Bagus

en: Finish
id_ID: Selesai

en: First name
id_ID: Nama depan

en: First post full width
id_ID: Pos pertama lebar penuh

en: Fit map on markers change
id_ID: Sesuaikan peta saat penanda berubah

en: Fix corrupted database
id_ID: Perbaiki database yang rusak

en: Fixed
id_ID: Tetap

en: Flag size
id_ID: Ukuran bendera

en: Flex direction
id_ID: Arah flex

en: Flip
id_ID: Balik

en: Fluid typography
id_ID: Tipografi yang mengalir

en: Fluid typography scale
id_ID: Skala tipografi cairan

en: Fluid typography variable added
id_ID: Variabel tipografi cairan ditambahkan

en: Focus
id_ID: Fokus

en: Focus outline
id_ID: Garis tepi fokus

en: Focused
id_ID: Terfokus

en: Follow
id_ID: Ikuti

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
id_ID: Ikuti %1$stautan ini%2$s untuk mengedit deskripsi arsip produk atau edit deskripsi kategori/tag produk

en: Font Family
id_ID: Keluarga font

en: Font Manager
id_ID: Pengelola font

en: Font deleted permanently
id_ID: Font dihapus secara permanen

en: Font download failed
id_ID: Pengunduhan font gagal

en: Font downloaded
id_ID: Font diunduh

en: Font downloaded successfully.
id_ID: Font berhasil diunduh.

en: Font family
id_ID: Keluarga font

en: Font file selected
id_ID: Font yang dipilih

en: Font manager
id_ID: Pengelola font

en: Font moved to trash
id_ID: Font dipindahkan ke sampah

en: Font moved to trash successfully.
id_ID: Font berhasil dipindahkan ke sampah.

en: Font name
id_ID: Nama font

en: Font not found.
id_ID: Font tidak ditemukan.

en: Font preview
id_ID: Pratinjau font

en: Font restore error
id_ID: Error pemulihan font

en: Font restored
id_ID: Font dipulihkan

en: Font size
id_ID: Ukuran font

en: Font size at the largest viewport. Acts as the upper bound—text will not grow beyond this.
id_ID: Ukuran font pada viewport terbesar. Bertindak sebagai teks batas atas tidak akan tumbuh melebihi ini.

en: Font size at the smallest viewport. Acts as the lower bound—text will not shrink below this.
id_ID: Ukuran font pada viewport terkecil. Bertindak sebagai batas bawah-teks tidak akan menyusut di bawah ini.

en: Font style
id_ID: Gaya font

en: Font variants
id_ID: Varian font

en: Font variation settings
id_ID: Pengaturan variasi font

en: Font variations
id_ID: Variasi font

en: Font weight
id_ID: Ketebalan font

en: FontAwesome - Brands
id_ID: FontAwesome - Merek

en: FontAwesome - Regular
id_ID: FontAwesome - Reguler

en: Fonts
id_ID: Font

en: Fonts synced! It might take a few minutes to sync a font project you just published or updated.
id_ID: Font disinkronkan! Mungkin perlu beberapa menit untuk menyinkronkan proyek font yang baru saja Anda publikasikan atau perbarui.

en: Foot
id_ID: Kaki

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
id_ID: Skrip footer ditambahkan tepat sebelum menutup tag %s.

en: For better preview select content to show.
id_ID: Untuk pratinjau yang lebih baik, pilih konten untuk ditampilkan.

en: For frontend SEO purpose only. Not overwriting Post title. Recommended: Max. 60 characters.
id_ID: Hanya untuk tujuan SEO frontend. Tidak menimpa judul Pos. Disarankan: Maks. 60 karakter.

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
id_ID: Untuk deskripsi arsip kategori produk atau tag produk, edit deskripsi masing-masing istilah.

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
id_ID: Untuk pertanyaan tentang Bricks, silakan kirim email ke help@bricksbuilder.io. Jika Anda ingin tahu apa yang sedang dalam pengembangan, kunjungi roadmap publik kami. Di sana Anda juga dapat mengirimkan permintaan fitur Anda sendiri agar orang lain dapat memberikan suara dan komentar.

en: Force home
id_ID: Paksa beranda

en: Form
id_ID: Formulir

en: Form ID
id_ID: ID Formulir

en: Form Submissions
id_ID: Pengiriman formulir

en: Form data
id_ID: Data formulir

en: Form name
id_ID: Nama formulir

en: Form submission access
id_ID: Akses pengiriman formulir

en: Form submission table could not be deleted.
id_ID: Tabel pengiriman formulir tidak dapat dihapus.

en: Form submission table deleted successfully.
id_ID: Tabel pengiriman formulir berhasil dihapus.

en: Form submissions
id_ID: Pengiriman formulir

en: Form submissions could not be deleted.
id_ID: Pengiriman formulir tidak dapat dihapus.

en: Form submissions deleted.
id_ID: Pengiriman formulir dihapus.

en: Form submissions table could not be resetted.
id_ID: Tabel pengiriman formulir tidak dapat diatur ulang.

en: Form submissions table resetted successfully.
id_ID: Tabel pengiriman formulir berhasil diatur ulang.

en: Form title
id_ID: Judul formulir

en: Format to send the data in.
id_ID: Format untuk mengirim data.

en: Friday
id_ID: Jumat

en: From email address
id_ID: Alamat email pengirim

en: From name
id_ID: Nama pengirim

en: Front
id_ID: Depan

en: Front page
id_ID: Halaman depan

en: Full
id_ID: Penuh

en: Full access
id_ID: Akses penuh

en: Full response
id_ID: Tanggapan penuh

en: Full size
id_ID: Ukuran penuh

en: Fullscreen
id_ID: Layar penuh

en: Fullscreen Control
id_ID: Kontrol layar penuh

en: Function name
id_ID: Nama fungsi

en: Function names
id_ID: Nama fungsi

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the %s filter.
id_ID: Nama fungsi yang dipanggil melalui tag “echo” harus dimasukkan dalam daftar putih melalui filter %s.

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the new %s filter.
id_ID: Nama fungsi yang dipanggil melalui tag “echo” harus dimasukkan dalam daftar putih melalui filter %s yang baru.

en: Function names must pass the check through the %s filter.
id_ID: Nama fungsi harus lulus pemeriksaan melalui filter %s.

en: Galleries
id_ID: Galeri

en: Gallery
id_ID: Galeri

en: Gallery layout
id_ID: Tata letak galeri

en: Gap
id_ID: Jarak

en: General
id_ID: Umum

en: General settings
id_ID: Pengaturan Umum

en: Generate FAQPage structured data (JSON-LD).
id_ID: Hasilkan data terstruktur FAQPage (JSON-LD).

en: Generate custom image sizes
id_ID: Buat ukuran gambar kustom

en: Generate password
id_ID: Buat kata sandi

en: Generate review schema
id_ID: Hasilkan skema ulasan

en: Generate screenshots
id_ID: Buat tangkapan layar

en: Generate variables
id_ID: Menghasilkan variabel

en: Generating variables will delete all existing variables in this category. Do you want to proceed?
id_ID: Membuat variabel akan menghapus semua variabel yang ada dalam kategori ini. Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: Get In Touch
id_ID: Hubungi kami

en: Get current post author
id_ID: Dapatkan penulis posting saat ini

en: Get started here
id_ID: Mulai di sini

en: Get terms from current
id_ID: Dapatkan persyaratan dari saat ini

en: Get terms from current post
id_ID: Dapatkan persyaratan dari posting saat ini

en: Get terms that are children of specified term
id_ID: Dapatkan istilah yang merupakan anak dari istilah tertentu

en: Get the author of current post
id_ID: Dapatkan penulis postingan saat ini

en: Getting Started
id_ID: Memulai

en: Global class
id_ID: Kelas global

en: Global class import manager
id_ID: Pengelola impor kelas global

en: Global classes
id_ID: Kelas global

en: Global data sync
id_ID: Sinkronisasi data global

en: Global element
id_ID: Elemen global

en: Global elements
id_ID: Elemen global

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and must be converted to components or unlinked.
id_ID: Elemen global sudah usang sejak versi 2.0 dan harus diubah menjadi komponen atau dilepaskan.

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and will be removed in the near future. Please convert them into components as soon as possible under %s. Once done, please delete all global elements by hovering over a global element below and clicking the "Delete" icon.
id_ID: Elemen global sudah usang sejak versi 2.0 dan akan dihapus dalam waktu dekat. Harap ubah mereka menjadi komponen sesegera mungkin di %s. Setelah selesai, hapus semua elemen global dengan mengarahkan kursor ke elemen global di bawah dan mengklik ikon “Hapus”.

en: Global elements converted to components.
id_ID: Elemen global dikonversi menjadi komponen.

en: Global elements review
id_ID: Tinjauan elemen global

en: Global queries
id_ID: Pertanyaan global

en: Global query
id_ID: Kueri global

en: Global settings
id_ID: Pengaturan global

en: Global styles & settings
id_ID: Gaya dan pengaturan global

en: Go back
id_ID: Kembali

en: Go to
id_ID: Pergi ke

en: Go to first slide
id_ID: Ke slide pertama

en: Go to last slide
id_ID: Ke slide terakhir

en: Go to slide %s
id_ID: Ke slide %s

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
id_ID: Pergi ke: Pengaturan > Pengaturan Template > Isi Konten

en: Go to: WooCommerce > Products > Inventory
id_ID: Pergi ke: WooCommerce > Produk > Inventaris

en: Good
id_ID: Baik

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
id_ID: Kunci API Google Maps diperlukan! Tambahkan kunci di dasbor di bawah: %s

en: Google fonts
id_ID: Font Google

en: Google fonts have been disabled
id_ID: Font Google telah dinonaktifkan

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
id_ID: Kunci API Google reCAPTCHA diperlukan! Tambahkan kunci di dasbor di bawah: %s

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
id_ID: Google reCaptcha: Kunci situs tidak valid.

en: Got it
id_ID: Mengerti

en: Gradient
id_ID: Gradien

en: Gradient / Overlay
id_ID: Gradien / overlay

en: Grand
id_ID: Hebat

en: Greater than
id_ID: Lebih besar dari

en: Greater than or equal
id_ID: Lebih besar dari atau sama dengan

en: Grid
id_ID: Kisi

en: Grid (Round)
id_ID: Kisi (bulat)

en: Grid (Square)
id_ID: Kisi (persegi)

en: Grid column
id_ID: Kolom grid

en: Grid item
id_ID: Item kisi

en: Grid row
id_ID: Baris grid

en: Groove
id_ID: Alur

en: Group
id_ID: Grup

en: Group already exists
id_ID: Grup sudah ada

en: Grouped
id_ID: Dikelompokkan

en: Grouped product
id_ID: Produk dikelompokkan

en: Groups
id_ID: Grup

en: HTML email
id_ID: Email HTML

en: HTML tag
id_ID: Tag HTML

en: HTML tag not allowed
id_ID: Tag HTML tidak diizinkan

en: HTTP method
id_ID: Metode HTTP

en: Hamburger toggle
id_ID: Toggle hamburger

en: Has conflict
id_ID: Memiliki konflik

en: Has inherited settings
id_ID: Memiliki pengaturan yang diwariskan

en: Has no styles
id_ID: Tidak memiliki gaya

en: Has pagination
id_ID: Memiliki penomoran halaman

en: Has styles
id_ID: Memiliki gaya

en: Head
id_ID: Kepala

en: Header location
id_ID: Lokasi header

en: Header scripts
id_ID: Skrip header

en: Header scripts are added right before closing %s tag.
id_ID: Skrip header ditambahkan tepat sebelum menutup tag %s.

en: Header width
id_ID: Lebar header

en: Headers
id_ID: Header

en: Heading
id_ID: Judul

en: Heading selectors
id_ID: Selektor judul

en: Heading typography
id_ID: Tipografi judul

en: Headings
id_ID: Judul

en: Headings offset
id_ID: Offset judul

en: Height
id_ID: Tinggi

en: Help
id_ID: Bantuan

en: Here goes my text ...
id_ID: Di sini teks saya ...

en: Here goes your caption ...
id_ID: Di sini tempat keterangan Anda ...

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
id_ID: Di sini tempat teks Anda ... Pilih bagian teks mana pun untuk mengakses toolbar pemformatan.

en: Hidden
id_ID: Tersembunyi

en: Hide
id_ID: Sembunyikan

en: Hide "All" option
id_ID: Sembunyikan opsi “Semua”

en: Hide "View cart" button
id_ID: Sembunyikan tombol “Lihat keranjang”

en: Hide %s
id_ID: Sembunyikan %s

en: Hide CTA button
id_ID: Sembunyikan tombol CTA

en: Hide additional information
id_ID: Sembunyikan informasi tambahan

en: Hide at breakpoint
id_ID: Sembunyikan pada breakpoint

en: Hide cart details to link directly to the cart.
id_ID: Sembunyikan detail keranjang untuk menautkan langsung ke keranjang.

en: Hide close
id_ID: Sembunyikan tutup

en: Hide count
id_ID: Sembunyikan hitungan

en: Hide count bracket
id_ID: Sembunyikan tanda kurung hitungan

en: Hide cover
id_ID: Sembunyikan sampul

en: Hide current
id_ID: Sembunyikan yang saat ini

en: Hide current post
id_ID: Sembunyikan pos saat ini

en: Hide dynamic data label in dropdown
id_ID: Sembunyikan label data dinamis di dropdown

en: Hide element
id_ID: Sembunyikan elemen

en: Hide empty
id_ID: Sembunyikan yang kosong

en: Hide if empty
id_ID: Sembunyikan jika kosong

en: Hide if no active filter
id_ID: Sembunyikan jika tidak ada filter aktif

en: Hide if no translation
id_ID: Sembunyikan jika tidak ada terjemahan

en: Hide if not open
id_ID: Sembunyikan jika tidak terbuka

en: Hide image
id_ID: Sembunyikan gambar

en: Hide info
id_ID: Sembunyikan info

en: Hide label
id_ID: Sembunyikan label

en: Hide labels
id_ID: Sembunyikan label

en: Hide message
id_ID: Sembunyikan pesan

en: Hide out of stock
id_ID: Sembunyikan stok habis

en: Hide password
id_ID: Sembunyikan kata sandi

en: Hide placeholders
id_ID: Sembunyikan placeholder

en: Hide popup
id_ID: Sembunyikan popup

en: Hide regular price
id_ID: Sembunyikan harga reguler

en: Hide reviews link
id_ID: Sembunyikan tautan ulasan

en: Hide stock
id_ID: Sembunyikan stok

en: Hide the form by default, and show it only when the toggle is clicked.
id_ID: Sembunyikan formulir secara default, dan tampilkan hanya ketika toggle diklik.

en: Hide title
id_ID: Sembunyikan judul

en: Hierarchical
id_ID: Hierarkis

en: High
id_ID: Tinggi

en: Highlight
id_ID: Sorotan

en: Highlight label
id_ID: Label sorotan

en: Highlight on focus
id_ID: Sorot pada fokus

en: History
id_ID: Riwayat

en: History deleted
id_ID: Riwayat dihapus

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
id_ID: Tahan CMD/CTRL untuk memilih beberapa gambar.

en: Home
id_ID: Beranda

en: Home URL
id_ID: URL Beranda

en: Home page
id_ID: Halaman beranda

en: Honeypot: Create form field(s) and enable the "Honeypot" checkbox. Those honeypot fields aren't visible to users, but add an extra layer of protection against spam submissions.
id_ID: Honeypot: Buat kolom formulir dan aktifkan kotak centang “Honeypot”. Kolom honeypot ini tidak terlihat oleh pengguna, tapi menambahkan lapisan perlindungan ekstra terhadap pengiriman spam.

en: Horizontal align
id_ID: Perataan horizontal

en: Horizontal alignment
id_ID: Perataan horizontal

en: Horizontal order
id_ID: Urutan horizontal

en: How Editing With Bricks Works
id_ID: Bagaimana Cara Mengedit Dengan Bricks

en: How long to keep
id_ID: Berapa lama disimpan

en: How long to keep the same random order (in seconds)
id_ID: Berapa lama untuk mempertahankan urutan acak yang sama (dalam detik)

en: How many numbers on either side of the current page.
id_ID: Berapa banyak angka di kedua sisi halaman saat ini.

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
id_ID: Berapa banyak angka di kedua ujung tepi daftar.

en: How many numbers to either side of the current page.
id_ID: Berapa banyak angka di kedua sisi halaman saat ini.

en: How to create a footer template
id_ID: Cara membuat template footer

en: How to create a header template
id_ID: Cara membuat template header

en: How to get your Adobe fonts project ID
id_ID: Cara mendapatkan ID proyek Adobe fonts Anda

en: How to get your Facebook App ID
id_ID: Cara mendapatkan ID Aplikasi Facebook Anda

en: How to get your Google Maps API key
id_ID: Cara mendapatkan kunci API Google Maps Anda

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
id_ID: Cara mendapatkan kunci Rahasia API Google reCAPTCHA v3 Anda

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
id_ID: Cara mendapatkan kunci Situs API Google reCAPTCHA v3 Anda

en: How to get your Instagram Access Token
id_ID: Cara mendapatkan Token Akses Instagram Anda

en: How to get your MailChimp API key
id_ID: Cara mendapatkan kunci API MailChimp Anda

en: How to get your SendGrid API key
id_ID: Cara mendapatkan kunci API SendGrid Anda

en: How to get your Turnstile secret key
id_ID: Cara mendapatkan kunci rahasia Turnstile Anda

en: How to get your Turnstile site key
id_ID: Cara mendapatkan kunci situs Turnstile Anda

en: How to get your Unsplash API key
id_ID: Cara mendapatkan kunci API Unsplash Anda

en: How to get your hCaptcha secret key
id_ID: Cara mendapatkan kunci rahasia hCaptcha Anda

en: How to get your hCaptcha site key
id_ID: Cara mendapatkan kunci situs hCaptcha Anda

en: How to use the fluid typography
id_ID: Cara menggunakan tipografi yang mengalir

en: How to use the global query manager
id_ID: Cara menggunakan manajer kueri global

en: How to use the global variable manager
id_ID: Cara menggunakan pengelola variabel global

en: Hue
id_ID: Rona

en: Hybrid
id_ID: Hibrida

en: I am a button
id_ID: Saya adalah tombol

en: I am a heading
id_ID: Saya adalah judul

en: I am a slide
id_ID: Saya adalah slide

en: I am a so called subtitle.
id_ID: Saya adalah yang disebut subjudul.

en: I am an alert.
id_ID: Saya adalah peringatan.

en: I don't know how to use this Bricks
id_ID: Aku tidak tahu cara menggunakan Bricks ini

en: I found a better site builder
id_ID: Aku menemukan pembuat situs yang lebih baik

en: I no longer need Bricks
id_ID: Aku tidak lagi membutuhkan Bricks

en: I.e.: 200px / 50% etc.
id_ID: Misalnya: 200px / 50% dll.

en: IP address
id_ID: Alamat IP

en: Icon
id_ID: Ikon

en: Icon Box
id_ID: Kotak ikon

en: Icon List
id_ID: Daftar ikon

en: Icon Size
id_ID: Ukuran Ikon

en: Icon align
id_ID: Perataan ikon

en: Icon background
id_ID: Latar belakang ikon

en: Icon background color
id_ID: Warna latar belakang ikon

en: Icon border
id_ID: Batas ikon

en: Icon box shadow
id_ID: Bayangan kotak ikon

en: Icon collapsed
id_ID: Ikon dilipat

en: Icon color
id_ID: Warna ikon

en: Icon expanded
id_ID: Ikon diperluas

en: Icon expanded typography
id_ID: Tipografi ikon diperluas

en: Icon height
id_ID: Tinggi ikon

en: Icon manager
id_ID: Pengelola ikon

en: Icon margin
id_ID: Margin ikon

en: Icon only
id_ID: Hanya ikon

en: Icon padding
id_ID: Padding ikon

en: Icon position
id_ID: Posisi ikon

en: Icon rotate in °
id_ID: Rotasi ikon dalam °

en: Icon rotation for expanded accordion.
id_ID: Rotasi ikon untuk akordion yang diperluas.

en: Icon set
id_ID: Set ikon

en: Icon size
id_ID: Ukuran ikon

en: Icon source
id_ID: Sumber ikon

en: Icon spinning
id_ID: Ikon berputar

en: Icon transform
id_ID: Transformasi ikon

en: Icon transition
id_ID: Transisi ikon

en: Icon typography
id_ID: Tipografi ikon

en: Icon width
id_ID: Lebar ikon

en: Icon(s) deleted successfully
id_ID: Ikon berhasil dihapus

en: Icon(s) imported successfully
id_ID: Ikon berhasil diimpor

en: Icons
id_ID: Ikon

en: If enabled Bricks will try to use the image of the matching product variation when no term-specific image swatch is set.
id_ID: Jika diaktifkan, Bricks akan mencoba menggunakan gambar dari variasi produk yang sesuai ketika tidak ada swatch gambar spesifik untuk istilah yang diatur.

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
id_ID: Jika diaktifkan, file JS & CSS tambahan akan dimuat.

en: If enabled, form submission will succeed even if the webhook fails. Errors will be logged to the server error log.
id_ID: Jika diaktifkan, pengiriman formulir akan berhasil meskipun webhook gagal. Kesalahan akan dicatat dalam log kesalahan server.

en: If no form field is selected, the first password field in the form is used.
id_ID: Jika tidak ada kolom formulir yang dipilih, kolom kata sandi pertama dalam formulir akan digunakan.

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
id_ID: Jika tidak ada kondisi templat yang diatur, Bricks menampilkan templat yang dipublikasikan (header, footer, dll.) di frontend situs Anda. Pilih pengaturan ini untuk menonaktifkan perilaku ini. Pastikan untuk mengatur kondisi templat sebagai gantinya.

en: If the shape doesn't take up all available space add %s to the "svg" tag.
id_ID: Jika bentuk tidak mengisi seluruh ruang yang tersedia, tambahkan %s ke tag “svg”.

en: If the video is unlisted, you will need to enter the video privacy hash.
id_ID: Jika video tidak terdaftar, Anda perlu memasukkan hash privasi video.

en: If this account exists, a password reset link will be sent to the associated email address.
id_ID: Jika akun ini ada, tautan atur ulang kata sandi akan dikirim ke alamat email yang terkait.

en: Iframe title
id_ID: Judul iframe

en: Ignore selector
id_ID: Abaikan selektor

en: Ignore sticky posts
id_ID: Abaikan post sticky

en: Ignored when posts per page set to "-1".
id_ID: Diabaikan saat tulisan per halaman diatur ke “-1”.

en: Image
id_ID: Gambar

en: Image Gallery
id_ID: Galeri gambar

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
id_ID: Gambar ID (%s) tidak ada lagi. Silakan pilih gambar lain.

en: Image Overlay
id_ID: Lapisan gambar

en: Image align
id_ID: Perataan gambar

en: Image border
id_ID: Batas gambar

en: Image box shadow
id_ID: Bayangan kotak gambar

en: Image caption
id_ID: Keterangan gambar

en: Image click action
id_ID: Aksi klik gambar

en: Image gallery
id_ID: Galeri gambar

en: Image height
id_ID: Tinggi gambar

en: Image link alt text
id_ID: Teks alt tautan gambar

en: Image not found
id_ID: Gambar tidak ditemukan

en: Image position
id_ID: Posisi gambar

en: Image ratio
id_ID: Rasio gambar

en: Image size
id_ID: Ukuran gambar

en: Image width
id_ID: Lebar gambar

en: Images
id_ID: Gambar

en: Images file types
id_ID: Jenis file gambar

en: Images of the same lightbox ID are grouped together.
id_ID: Gambar dengan ID lightbox yang sama dikelompokkan bersama.

en: Import
id_ID: Impor

en: Import CSS variables
id_ID: Impor variabel CSS

en: Import Settings
id_ID: Impor pengaturan

en: Import classes
id_ID: Impor kelas

en: Import images
id_ID: Impor gambar

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
id_ID: Impor “%s” gagal: Nama sudah ada.

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
id_ID: Impor “%s” gagal: Format salah.

en: Import pasted images/SVGs
id_ID: Impor gambar/SVG yang ditempel

en: Import settings
id_ID: Impor pengaturan

en: Import template
id_ID: Impor template

en: Import/export components
id_ID: Impor/ekspor komponen

en: Import/export templates
id_ID: Impor/ekspor template

en: Imported
id_ID: Diimpor

en: Imports
id_ID: Impor

en: Impressive
id_ID: Mengesankan

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
id_ID: Jika Anda seorang pengembang, Anda dapat menyesuaikan Bricks lebih jauh dengan hook kustom, filter, atau dengan membuat elemen Anda sendiri.

en: In same term
id_ID: Dalam istilah yang sama

en: In stock
id_ID: Tersedia

en: Inactive
id_ID: Tidak Aktif

en: Include
id_ID: Sertakan

en: Include children
id_ID: Sertakan turunan

en: Include posts
id_ID: Sertakan posting

en: Include terms
id_ID: Sertakan persyaratan

en: Incoming
id_ID: Masuk

en: Incoming changes
id_ID: Perubahan masuk

en: Incorrect configuration might cause unwanted side effects. Only use these settings if you know what you are doing.
id_ID: Konfigurasi yang salah dapat menyebabkan efek samping yang tidak diinginkan. Hanya gunakan pengaturan ini jika Anda tahu apa yang Anda lakukan.

en: Incorrect password.
id_ID: Kata sandi salah.

en: Incredible
id_ID: Luar biasa

en: Indent
id_ID: Indentasi

en: Independent toggle
id_ID: Toggle independen

en: Index
id_ID: Indeks

en: Index of the item to expand on page load, start at 0.
id_ID: Indeks item yang akan diperluas saat halaman dimuat, dimulai dari 0.

en: Indexes of the items to expand on page load, separated by comma, start at 0.
id_ID: Indeks item yang akan diperluas saat halaman dimuat, dipisahkan dengan koma, dimulai dari 0.

en: Indexing in progress.
id_ID: Pengindeksan sedang berlangsung.

en: Indexing job is stuck?
id_ID: Tugas pengindeksan macet?

en: Individual users with code execution capability
id_ID: Pengguna individu dengan kemampuan eksekusi kode

en: Infinite
id_ID: Tak terbatas

en: Infinite scroll
id_ID: Gulir tak terbatas

en: Info Box
id_ID: Kotak info

en: Info Box template enabled.
id_ID: Templat Kotak Info diaktifkan.

en: Info color
id_ID: Warna info

en: Info lightbox
id_ID: Kotak lampu info

en: Infobox
id_ID: Kotak Info

en: Infobox appears on map marker click.
id_ID: Kotak Info muncul saat klik penanda peta.

en: Inherited from
id_ID: Diwariskan dari

en: Initial
id_ID: Awal

en: Initial slide
id_ID: Slide awal

en: Inline styles (CSS) are added at the end of the %s tag.
id_ID: Gaya inline (CSS) ditambahkan di akhir tag %s.

en: Inline styles (default)
id_ID: Gaya inline (default)

en: Inner background color
id_ID: Warna latar belakang dalam

en: Inner container
id_ID: Wadah dalam

en: Input background
id_ID: Latar belakang input

en: Input border
id_ID: Batas input

en: Insert
id_ID: Sisipkan

en: Insert "Toggle" element after "Nav items" to show/hide your mobile menu.
id_ID: Masukkan elemen “Toggle” setelah “Item nav” untuk menampilkan/menyembunyikan menu seluler Anda.

en: Insert after
id_ID: Sisipkan setelah

en: Insert components
id_ID: Sisipkan komponen

en: Insert element
id_ID: Sisipkan elemen

en: Insert elements in Emmet-like syntax.
id_ID: Sisipkan elemen dalam sintaks mirip Emmet.

en: Insert layout
id_ID: Sisipkan tata letak

en: Insert media
id_ID: Sisipkan media

en: Insert of the same component is not possible.
id_ID: Penyisipan komponen yang sama tidak dimungkinkan.

en: Insert section
id_ID: Sisipkan bagian

en: Insert template
id_ID: Sisipkan template

en: Insert templates
id_ID: Sisipkan template

en: Inserted
id_ID: Disisipkan

en: Inserted template uses theme style "%s"
id_ID: Template yang disisipkan menggunakan gaya tema “%s”

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
id_ID: Menyisipkan template apa pun akan menimpa data Anda. Kami sarankan untuk menyimpan perubahan Anda terlebih dahulu.

en: Instagram access token required! Add in WordPress dashboard under %s
id_ID: Token akses Instagram diperlukan! Tambahkan di dasbor WordPress di bawah %s

en: Instagram feed
id_ID: Umpan Instagram

en: Installed version
id_ID: Versi terinstal

en: Instances
id_ID: Instansi

en: Interaction
id_ID: Interaksi

en: Interaction ID
id_ID: ID Interaksi

en: Interactions
id_ID: Interaksi

en: Interactions don't run in the builder.
id_ID: Interaksi tidak berjalan di dalam builder.

en: Interface
id_ID: Antarmuka

en: Internal post/page
id_ID: Pos/halaman internal

en: Interval in ms
id_ID: Interval dalam ms

en: Invalid
id_ID: Tidak valid

en: Invalid CSS response from Google Fonts.
id_ID: Respons CSS tidak valid dari Google Fonts.

en: Invalid SVG files
id_ID: File SVG tidak valid

en: Invalid action
id_ID: Tindakan tidak valid

en: Invalid element names
id_ID: Nama elemen tidak valid

en: Invalid font ID.
id_ID: ID font tidak valid.

en: Invalid font file
id_ID: File font tidak valid

en: Invalid form token.
id_ID: Token formulir tidak valid.

en: Invalid license key.
id_ID: Kunci lisensi tidak valid.

en: Invalid password reset key
id_ID: Kunci atur ulang kata sandi tidak valid

en: Invalid post ID or form ID.
id_ID: ID pos atau ID formulir tidak valid.

en: Invalid pseudo class. Must start with a colon (:)
id_ID: Kelas semu tidak valid. Harus dimulai dengan titik dua (:)

en: Invalid request
id_ID: Permintaan tidak valid

en: Invalid signature
id_ID: Tanda tangan tidak valid

en: Invalid total pages value "%1$s" extracted from path "%2$s". Expected a numeric value.
id_ID: Nilai total halaman tidak valid "%1$s" diekstrak dari jalur "%2$s". Diharapkan nilai numerik.

en: Invalid webhook URL.
id_ID: URL webhook tidak valid.

en: Invalid webhook payload format.
id_ID: Format payload webhook tidak valid.

en: Invert
id_ID: Balikkan

en: Invisible
id_ID: Tak terlihat

en: Ionicons
id_ID: Ionikon

en: Is
id_ID: Adalah

en: Is archive main query
id_ID: Apakah mengarsipkan kueri utama

en: Is main query
id_ID: Adalah query utama

en: Isolation
id_ID: Isolasi

en: It's just a temporary deactivation
id_ID: Ini hanya penonaktifan sementara

en: Italic
id_ID: Miring

en: Item width
id_ID: Lebar item

en: Items
id_ID: Item

en: Items to scroll
id_ID: Item untuk di-scroll

en: Items to show
id_ID: Item yang ditampilkan

en: January
id_ID: Januari

en: JavaScript function name without parentheses or window object.
id_ID: Nama fungsi JavaScript tanpa tanda kurung atau objek window.

en: JavaScript is automatically wrapped in script tags.
id_ID: JavaScript secara otomatis dibungkus dalam tag script.

en: Join Us
id_ID: Bergabunglah dengan kami

en: July
id_ID: Juli

en: June
id_ID: Juni

en: Just another slide
id_ID: Hanya slide lain

en: Justify
id_ID: Ratakan

en: Justify content
id_ID: Ratakan konten

en: Keep formatting
id_ID: Pertahankan format

en: Keep open while styling
id_ID: Biarkan terbuka saat mengatur gaya

en: Key
id_ID: Kunci

en: Keyboard shortcuts
id_ID: Pintasan keyboard

en: Label text
id_ID: Teks label

en: Label typography
id_ID: Tipografi label

en: Labels
id_ID: Label

en: Language
id_ID: Bahasa

en: Language codes
id_ID: Kode bahasa

en: Language switcher
id_ID: Pengalih bahasa

en: Languages
id_ID: Bahasa

en: Large
id_ID: Besar

en: Last fetch
id_ID: Pengambilan terakhir

en: Last generated
id_ID: Terakhir dihasilkan

en: Last name
id_ID: Nama belakang

en: Last order
id_ID: Pesanan terakhir

en: Last refresh
id_ID: Pembaruan terakhir

en: Latest
id_ID: Terbaru

en: Latitude
id_ID: Lintang

en: Layers
id_ID: Lapisan

en: Layout
id_ID: Tata letak

en: Lazy
id_ID: Malas

en: Lazy load offset
id_ID: Offset pemuatan lambat

en: Lead
id_ID: Pembukaan

en: Learn more
id_ID: Pelajari lebih lanjut

en: Learn more about CSS filters
id_ID: Pelajari lebih lanjut tentang filter CSS

en: Learn more about CSS transform
id_ID: Pelajari lebih lanjut tentang CSS transform

en: Learn more about CSS transform-origin
id_ID: Pelajari lebih lanjut tentang CSS transform-origin

en: Learn more about CSS transitions
id_ID: Pelajari lebih lanjut tentang transisi CSS

en: Learn more on wordpress.org
id_ID: Pelajari lebih lanjut di wordpress.org

en: Learn which %1$s you should to add to the fields above via the %2$s dynamic data tag.
id_ID: Pelajari %1$s mana yang harus Anda tambahkan ke bidang di atas melalui tag data dinamis %2$s.

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
id_ID: Biarkan kosong untuk menerapkan template ke semua term arsip.

en: Leave empty to apply template to all post types.
id_ID: Biarkan kosong untuk menerapkan template ke semua tipe pos.

en: Leave empty to update the current post.
id_ID: Biarkan kosong untuk memperbarui postingan saat ini.

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
id_ID: Biarkan kosong untuk menggunakan daftar default WooCommerce.

en: Leave empty to use the default WordPress home URL.
id_ID: Biarkan kosong untuk menggunakan URL beranda WordPress default.

en: Leave options empty to use the options of the first connected control.
id_ID: Biarkan opsi kosong untuk menggunakan opsi dari kontrol terhubung pertama.

en: Leave the first comment
id_ID: Tinggalkan komentar pertama

en: Leave viewport
id_ID: Keluar viewport

en: Leave your comment
id_ID: Tinggalkan komentar Anda

en: Left
id_ID: Kiri

en: Left to right
id_ID: Kiri ke kanan

en: Left with space
id_ID: Kiri dengan spasi

en: Lesser
id_ID: Lebih rendah

en: Lesser or equal
id_ID: Lebih rendah atau sama

en: Letter spacing
id_ID: Jarak antar huruf

en: License
id_ID: Lisensi

en: License activated.
id_ID: Lisensi diaktifkan.

en: License key format
id_ID: Format kunci lisensi

en: Light
id_ID: Ringan

en: Light color
id_ID: Warna terang

en: Lightbox Animation
id_ID: Animasi Lightbox

en: Lightbox ID
id_ID: ID Lightbox

en: Lightbox Image
id_ID: Gambar lightbox

en: Lightbox Video
id_ID: Video lightbox

en: Lightbox id
id_ID: Id kotak cahaya

en: Lightness
id_ID: Kecerahan

en: Limit how often this popup appears.
id_ID: Batasi seberapa sering popup ini muncul.

en: Limit the number of webhook requests that can be sent per hour.
id_ID: Batasi jumlah permintaan webhook yang dapat dikirim per jam.

en: Line cap
id_ID: Ujung garis

en: Line height
id_ID: Tinggi baris

en: Line width in px
id_ID: Lebar garis dalam px

en: Link
id_ID: Tautan

en: Link & status
id_ID: Tautan & status

en: Link To
id_ID: Tautkan ke

en: Link attributes
id_ID: Atribut tautan

en: Link configured
id_ID: Tautan dikonfigurasi

en: Link entire post
id_ID: Tautkan seluruh pos

en: Link entire product
id_ID: Tautkan seluruh produk

en: Link image
id_ID: Tautkan gambar

en: Link rendered as
id_ID: Tautan dirender sebagai

en: Link styles apply only to specific elements. Overwrite them via the %s filter or extend them via the CSS selectors setting below.
id_ID: Gaya tautan hanya berlaku untuk elemen tertentu. Timpa mereka melalui filter %s atau perluas melalui pengaturan selektor CSS di bawah ini.

en: Link title
id_ID: Judul tautan

en: Link to
id_ID: Tautan ke

en: Link to lightbox
id_ID: Tautan ke lightbox

en: Link to post
id_ID: Tautan ke pos

en: Link to product
id_ID: Tautan ke produk

en: Link to website
id_ID: Tautan ke situs web

en: Link type
id_ID: Jenis tautan

en: Linked
id_ID: Terhubung

en: Links
id_ID: Tautan

en: List
id_ID: Daftar

en: List item
id_ID: Item daftar

en: List item #1
id_ID: Item daftar #1

en: List item #2
id_ID: Item daftar #2

en: List items
id_ID: Item daftar

en: Live search
id_ID: Pencarian langsung

en: Live search info
id_ID: Info pencarian langsung

en: Live search wrapper selector
id_ID: Pemilih pembungkus pencarian langsung

en: Load Block editor data into %s
id_ID: Memuat data editor Blokir ke dalam %s

en: Load all matching theme styles
id_ID: Muat semua gaya tema yang cocok

en: Load more
id_ID: Muat lebih banyak

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
id_ID: Muat templat dari instalasi Bricks lain yang Anda miliki akses ke dalam pustaka templat Anda.

en: Loading
id_ID: Memuat

en: Loading component preview
id_ID: Memuat pratinjau komponen

en: Loading font data
id_ID: Memuat data font

en: Loading method
id_ID: Metode pemuatan

en: Loading templates
id_ID: Memuat template

en: Local storage
id_ID: Penyimpanan lokal

en: Location
id_ID: Lokasi

en: Location content
id_ID: Konten lokasi

en: Location subtitle
id_ID: Subjudul lokasi

en: Location title
id_ID: Judul lokasi

en: Lock
id_ID: Kunci

en: Lock selected
id_ID: Kunci yang dipilih

en: Lock/unlock global classes
id_ID: Kunci/buka kelas global

en: Locked
id_ID: Terkunci

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
id_ID: Masuk ke %s untuk mengambil kunci lisensi Anda atau salin & tempel dari email konfirmasi pembelian Anda.

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
id_ID: Login pengguna setelah pendaftaran berhasil. Tip: Atur tindakan “Pengalihan” untuk mengarahkan pengguna ke area akun/admin.

en: Logged in
id_ID: Masuk

en: Logged out
id_ID: Keluar

en: Logged-in users
id_ID: Pengguna yang sudah login

en: Logged-in users with role
id_ID: Pengguna yang sudah login dengan peran

en: Login
id_ID: Masuk

en: Login URL
id_ID: URL login

en: Login form
id_ID: Formulir masuk

en: Login message
id_ID: Pesan login

en: Logo inverse
id_ID: Logo inversi

en: Logout URL
id_ID: URL logout

en: Longitude
id_ID: Bujur

en: Loop
id_ID: Perulangan

en: Lost password
id_ID: Lupa kata sandi

en: Low
id_ID: Rendah

en: Low stock
id_ID: Stok menipis

en: Lowercase
id_ID: Huruf kecil

en: Lowercase removes leading zeros
id_ID: Huruf kecil menghapus nol di depan

en: Magnificent
id_ID: Megah

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
id_ID: Kunci API Mailchimp diperlukan! Tambahkan kunci di dasbor di bawah: %s

en: Main
id_ID: Utama

en: Main query
id_ID: Query utama

en: Maintenance
id_ID: Pemeliharaan

en: Maintenance mode
id_ID: Mode pemeliharaan

en: Make sure not to use the "Product tabs" element on the same page.
id_ID: Pastikan untuk tidak menggunakan elemen “Tab produk” di halaman yang sama.

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
id_ID: Pastikan situs web jarak jauh yang dimasukkan di atas telah memberikan Anda “Akses Template Saya”.

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
id_ID: Pastikan tidak ada elemen dengan tautan di dalam kontainer bertautan Anda (tautan bersarang).

en: Make sure to save settings after closing this modal to apply changes
id_ID: Pastikan untuk menyimpan pengaturan setelah menutup modal ini untuk menerapkan perubahan

en: Make sure to set "%1$s" in your "%2$s" definitions below.
id_ID: Pastikan untuk mengatur “%1$s” dalam definisi “%2$s” Anda di bawah ini.

en: Manage
id_ID: Kelola

en: Manage global elements
id_ID: Kelola elemen global

en: Manage my menus in WordPress.
id_ID: Kelola menu saya di WordPress.

en: Manage your custom font files
id_ID: Kelola file font kustom Anda

en: Mandatory
id_ID: Wajib

en: Manually regenerate CSS files
id_ID: Buat ulang file CSS secara manual

en: Map
id_ID: Peta

en: Map Connector
id_ID: Konektor peta

en: Map ID
id_ID: ID Peta

en: Map Type Control
id_ID: Kontrol jenis peta

en: Map center
id_ID: Pusat peta

en: Map style
id_ID: Gaya peta

en: Map type
id_ID: Jenis peta

en: March
id_ID: Maret

en: Mark
id_ID: Tandai

en: Mark all as read
id_ID: Tandai semua sebagai telah dibaca

en: Mark as active
id_ID: Tandai sebagai aktif

en: Mark as inactive
id_ID: Tandai sebagai tidak aktif

en: Marker
id_ID: Penanda

en: Markers
id_ID: Penanda

en: Markers set on individual addresses or map connectors precede these settings.
id_ID: Penanda yang ditetapkan pada alamat individu atau konektor peta mendahului pengaturan ini.

en: Marvelous
id_ID: Menakjubkan

en: Mask
id_ID: Masker

en: Max
id_ID: Maks

en: Max payload size
id_ID: Ukuran payload maksimum

en: Max requests per hour
id_ID: Permintaan maksimum per jam

en: Max resolution
id_ID: Resolusi maksimal

en: Max results
id_ID: Hasil maksimum

en: Max upload size: %s
id_ID: Ukuran unggahan maksimal: %s

en: Max. entries
id_ID: Entri maks

en: Max. files
id_ID: Maks. file

en: Max. height
id_ID: Tinggi maks

en: Max. items
id_ID: Maks. item

en: Max. length
id_ID: Panjang maks

en: Max. post width
id_ID: Lebar pos maks

en: Max. price
id_ID: Harga maks

en: Max. products
id_ID: Maks. produk

en: Max. rating
id_ID: Peringkat maks

en: Max. related posts
id_ID: Maks. pos terkait

en: Max. size
id_ID: Ukuran maks

en: Max. time
id_ID: Waktu maks

en: Max. value
id_ID: Nilai maks

en: Max. width
id_ID: Lebar maks

en: Maximum
id_ID: Maksimum

en: Maximum number of entries reached.
id_ID: Jumlah maksimum entri tercapai.

en: Maximum number of results to display for each query loop in the builder. Applies only to Bricks-native queries. Leave blank to use the default value.
id_ID: Jumlah maksimum hasil yang ditampilkan untuk setiap loop kueri di pembangun. Hanya berlaku untuk kueri asli Bricks. Biarkan kosong untuk menggunakan nilai default.

en: Maximum number of webhook requests allowed per hour.
id_ID: Jumlah maksimum permintaan webhook yang diizinkan per jam.

en: Maximum size of the webhook payload in kilobytes.
id_ID: Ukuran maksimum payload webhook dalam kilobyte.

en: Maximum value
id_ID: Nilai maksimum

en: May
id_ID: Mei

en: Media File
id_ID: File media

en: Media URL
id_ID: URL Media

en: Media library
id_ID: Perpustakaan media

en: Media query
id_ID: Kueri media

en: Member
id_ID: Anggota

en: Menu bar
id_ID: Bilah menu

en: Menu order
id_ID: Urutan menu

en: Message
id_ID: Pesan

en: Message sent from:
id_ID: Pesan dikirim dari:

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
id_ID: Pesan berhasil dikirim. Kami akan menghubungi Anda sesegera mungkin.

en: Messages
id_ID: Pesan

en: Meta Data
id_ID: Data meta

en: Meta Key
id_ID: Kunci meta

en: Meta description
id_ID: Deskripsi meta

en: Meta key
id_ID: Kunci meta

en: Meta query
id_ID: Query meta

en: Meta typography
id_ID: Tipografi meta

en: Meta value
id_ID: Nilai meta

en: Meta value num
id_ID: Nomor nilai meta

en: Mid Size
id_ID: Ukuran tengah

en: Middle center
id_ID: Tengah tengah

en: Middle left
id_ID: Tengah kiri

en: Middle right
id_ID: Tengah kanan

en: Mime type
id_ID: Tipe MIME

en: Min Zoom
id_ID: Zoom Min

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
id_ID: Versi PHP minimal untuk menjalankan Bricks adalah PHP 5.4

en: Min. characters
id_ID: Karakter min

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
id_ID: Dimensi min.: Dua kali nilai di bawah tinggi logo / lebar logo untuk tampilan yang tepat pada perangkat retina.

en: Min. height
id_ID: Tinggi min

en: Min. height is 70.
id_ID: Tinggi min. adalah 70.

en: Min. length
id_ID: Panjang min

en: Min. price
id_ID: Harga min

en: Min. time
id_ID: Waktu min

en: Min. value
id_ID: Nilai min

en: Min. width
id_ID: Lebar min

en: Min/max date
id_ID: Tanggal min/maks

en: Mini cart
id_ID: Keranjang mini

en: Minimum value
id_ID: Nilai minimum

en: Misc
id_ID: Lain-lain

en: Miscellaneous
id_ID: Lain-lain

en: Missing sidebar name.
id_ID: Nama sidebar tidak ada.

en: Mobile
id_ID: Ponsel

en: Mobile first
id_ID: Ponsel dahulu

en: Mobile landscape
id_ID: Mobile lanskap

en: Mobile menu
id_ID: Menu seluler

en: Mobile portrait
id_ID: Mobile potret

en: Modified
id_ID: Diubah

en: Modified date
id_ID: Tanggal modifikasi

en: Monday
id_ID: Senin

en: Month: %s
id_ID: Bulan: %s

en: Monthly
id_ID: Bulanan

en: More about meta robots directives.
id_ID: Selengkapnya tentang arahan meta robots.

en: More content to come ..
id_ID: Konten lainnya akan segera hadir ..

en: More layouts
id_ID: Tata letak lainnya

en: More text
id_ID: Teks lebih lanjut

en: Most Popular
id_ID: Paling populer

en: Most specific
id_ID: Paling spesifik

en: Mouse enter
id_ID: Mouse masuk

en: Mouse leave
id_ID: Mouse keluar

en: Mouse leave window
id_ID: Mouse keluar jendela

en: Move
id_ID: Pindahkan

en: Move elements
id_ID: Pindahkan elemen

en: Move selected
id_ID: Pindahkan yang dipilih

en: Move to trash
id_ID: Pindahkan ke tong sampah

en: Moved
id_ID: Dipindahkan

en: Moved to trash
id_ID: Dipindahkan ke tong sampah

en: Multiple options
id_ID: Beberapa opsi

en: Must match with the format saved in database.
id_ID: Harus cocok dengan format yang disimpan di database.

en: Mute
id_ID: Bisukan

en: Muted
id_ID: Redup

en: Muted color
id_ID: Warna redup

en: My Templates
id_ID: Template saya

en: My account
id_ID: Akun saya

en: My templates
id_ID: Template saya

en: My templates access
id_ID: Akses templat saya

en: MySQL version
id_ID: Versi MySQL

en: NUMERIC
id_ID: NUMERIK

en: Name
id_ID: Nama

en: Name already exists
id_ID: Nama sudah ada

en: Name is required
id_ID: Nama wajib diisi

en: Name is reserved
id_ID: Nama dilindungi undang-undang

en: Name to display instead of the remote template URL in the template source dropdown.
id_ID: Nama yang akan ditampilkan alih-alih URL templat jarak jauh di dropdown sumber templat.

en: Native actions on this hook
id_ID: Tindakan bawaan pada hook ini

en: Native elements
id_ID: Elemen asli

en: Nav Menu
id_ID: Menu navigasi

en: Nav items
id_ID: Item navigasi

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
id_ID: Navigasi melalui halaman query yang berbeda tanpa memuat ulang halaman.

en: Navigation
id_ID: Navigasi

en: Neat
id_ID: Rapi

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
id_ID: Butuh bantuan? Menemukan bug? Ingin menyarankan fitur?

en: Nestable
id_ID: Dapat disarangkan

en: Nestable elements can't be converted to components. You can either unlink them manually by right-clicking the global element in the builder or convert them automatically by clicking the "Convert to components" button above and then confirm the prompt.
id_ID: Elemen yang dapat disarangkan tidak bisa diubah menjadi komponen. Anda bisa melepaskannya secara manual dengan mengklik kanan elemen global di builder atau mengubahnya secara otomatis dengan mengklik tombol “Ubah menjadi komponen” di atas dan kemudian konfirmasi promptnya.

en: Never
id_ID: Tidak pernah

en: New
id_ID: Baru

en: New Custom Font
id_ID: Font kustom baru

en: New Template
id_ID: Template Baru

en: New Template Name
id_ID: Nama Template Baru

en: New capability
id_ID: Kapabilitas baru

en: New category name
id_ID: Nama kategori baru

en: New class name
id_ID: Nama kelas baru

en: New classes detected. Resolve conflicts, if any, to import or skip.
id_ID: Kelas baru terdeteksi. Selesaikan konflik, jika ada, untuk mengimpor atau melewati.

en: New color could not be saved.
id_ID: Warna baru tidak dapat disimpan.

en: New color palette name
id_ID: Nama palet warna baru

en: New feature
id_ID: Fitur baru

en: New group name
id_ID: Nama grup baru

en: New query name
id_ID: Nama kueri baru

en: New sidebar created.
id_ID: Sidebar baru dibuat.

en: New tab
id_ID: Tab baru

en: New theme style name
id_ID: Nama gaya tema baru

en: New variable name
id_ID: Nama variabel baru

en: Newer Comments
id_ID: Komentar lebih baru

en: Next
id_ID: Berikutnya

en: Next Icon
id_ID: Ikon selanjutnya

en: Next arrow
id_ID: Panah selanjutnya

en: Next label
id_ID: Label berikutnya

en: Next page
id_ID: Halaman berikutnya

en: Next post
id_ID: Pos berikutnya

en: Next slide
id_ID: Slide berikutnya

en: Nice job
id_ID: Kerja bagus

en: Nicename
id_ID: Nama baik

en: Nickname
id_ID: Nama panggilan

en: No
id_ID: Tidak

en: No Bricks data found.
id_ID: Tidak ditemukan data Bricks.

en: No CSS variable found.
id_ID: Tidak ditemukan variabel CSS.

en: No Custom Font found in Trash
id_ID: Tidak ditemukan Font Kustom di Sampah

en: No Custom Fonts found
id_ID: Tidak ditemukan Font Kustom

en: No Facebook page URL provided.
id_ID: Tidak ada URL halaman Facebook yang disediakan.

en: No HTML markup defined.
id_ID: Tidak ada markup HTML yang didefinisikan.

en: No Instagram account found.
id_ID: Tidak ada akun Instagram ditemukan.

en: No Instagram posts found.
id_ID: Tidak ada postingan Instagram ditemukan.

en: No Polylang languages found.
id_ID: Tidak ditemukan bahasa Polylang.

en: No SVG selected.
id_ID: Tidak ada SVG dipilih.

en: No Template Bundle found
id_ID: Tidak ada Bundel Template ditemukan

en: No Template Tag found
id_ID: Tidak ada Tag Template ditemukan

en: No Template found in Trash
id_ID: Tidak ada Template ditemukan di Tong Sampah

en: No Templates found
id_ID: Tidak ada Template ditemukan

en: No URL parameters are generated or read, even if filter elements are present.
id_ID: Tidak ada parameter URL yang dihasilkan atau dibaca, bahkan jika elemen filter ada.

en: No Vimeo ID provided.
id_ID: Tidak ada ID Vimeo yang diberikan.

en: No Vimeo URL provided.
id_ID: Tidak ada URL Vimeo yang disediakan.

en: No WordPress added content found.
id_ID: Tidak ditemukan konten WordPress yang ditambahkan.

en: No WordPress widget type selected.
id_ID: Tidak ada jenis widget WordPress yang dipilih.

en: No YouTube ID provided.
id_ID: Tidak ada ID YouTube yang diberikan.

en: No YouTube URL provided.
id_ID: Tidak ada URL YouTube yang disediakan.

en: No access
id_ID: Tidak ada akses

en: No accordion item added.
id_ID: Belum ada item akordion ditambahkan.

en: No action has been set for this form.
id_ID: Tidak ada tindakan yang diatur untuk formulir ini.

en: No active icon set selected
id_ID: Tidak ada set ikon aktif yang dipilih

en: No additional information to show.
id_ID: Tidak ada informasi tambahan untuk ditampilkan.

en: No audio file selected.
id_ID: Tidak ada file audio dipilih.

en: No caption
id_ID: Tanpa keterangan

en: No checkout fields defined.
id_ID: Tidak ada kolom checkout yang ditentukan.

en: No classes found
id_ID: Tidak ada kelas yang ditemukan

en: No classes specified for deletion
id_ID: Tidak ada kelas yang ditentukan untuk dihapus

en: No classes to import.
id_ID: Tidak ada kelas untuk diimpor.

en: No code found.
id_ID: Tidak ada kode ditemukan.

en: No components found.
id_ID: Tidak ada komponen yang ditemukan.

en: No conflict
id_ID: Tidak ada konflik

en: No connectable property found.
id_ID: Tidak ditemukan properti yang dapat dihubungkan.

en: No content
id_ID: Tidak ada konten

en: No date/fields set.
id_ID: Tidak ada tanggal/bidang yang diatur.

en: No default value
id_ID: Tidak ada nilai default

en: No dynamic data found.
id_ID: Tidak ditemukan data dinamis.

en: No dynamic data set.
id_ID: Tidak ada data dinamis yang diatur.

en: No effect with loop enabled
id_ID: Tidak berpengaruh jika loop diaktifkan

en: No elements found for the selected filter.
id_ID: Tidak ada elemen yang ditemukan untuk filter yang dipilih.

en: No email address provided.
id_ID: Tidak ada alamat email yang diberikan.

en: No excerpt found.
id_ID: Tidak ditemukan kutipan.

en: No file URL provided.
id_ID: Tidak ada URL file yang disediakan.

en: No file selected.
id_ID: Tidak ada file yang dipilih.

en: No files were uploaded.
id_ID: Tidak ada file yang diunggah.

en: No filter source selected.
id_ID: Tidak ada sumber filter yang dipilih.

en: No fluid typography category selected. Please create and select a category, then generate your fluid typography variables.
id_ID: Tidak ada kategori tipografi yang dipilih. Buat dan pilih kategori, lalu buat variabel tipografi cair Anda.

en: No fluid typography variables found. Configure the scale generator on the right-hand side as per your requirements. Once done, click the "Generate variables" button to automatically create your fluid typography variables.
id_ID: Tidak ada variabel tipografi cairan yang ditemukan. Konfigurasikan generator skala di sisi kanan sesuai kebutuhan Anda. Setelah selesai, klik tombol "Hasilkan variabel" untuk secara otomatis membuat variabel tipografi fluid Anda.

en: No font files found in the CSS.
id_ID: Tidak ditemukan file font dalam CSS.

en: No form field added.
id_ID: Belum ada bidang formulir ditambahkan.

en: No found rows
id_ID: Tidak ada baris yang ditemukan

en: No hook selected.
id_ID: Tidak ada hook yang dipilih.

en: No icon selected.
id_ID: Tidak ada ikon dipilih.

en: No image selected.
id_ID: Tidak ada gambar yang dipilih.

en: No instances
id_ID: Tidak ada instansi

en: No languages found.
id_ID: Tidak ditemukan bahasa.

en: No latitude/longitude or address provided. Use dynamic data tags to retrieve the coordinates/address from your query loop results.
id_ID: Tidak ada lintang/bujur atau alamat yang diberikan. Gunakan tag data dinamis untuk mengambil koordinat/alamat dari hasil loop kueri Anda.

en: No license for provided license key found.
id_ID: Tidak ditemukan lisensi untuk kunci lisensi yang diberikan.

en: No link
id_ID: Tanpa tautan

en: No list items defined.
id_ID: Tidak ada item daftar yang didefinisikan.

en: No locations found
id_ID: Tidak ada lokasi ditemukan

en: No menu items
id_ID: Tidak ada item menu

en: No meta data selected.
id_ID: Tidak ada data meta yang dipilih.

en: No name
id_ID: Tidak ada nama

en: No native actions on this hook
id_ID: Tidak ada tindakan bawaan pada hook ini

en: No nav menu found.
id_ID: Tidak ditemukan menu navigasi.

en: No options found
id_ID: Tidak ada opsi yang ditemukan

en: No order found or the order is not suitable for this element.
id_ID: Tidak ada pesanan yang ditemukan atau pesanan tidak sesuai untuk elemen ini.

en: No orphaned elements found.
id_ID: Tidak ditemukan elemen yatim piatu.

en: No pagination on singular posts/pages.
id_ID: Tidak ada paginasi pada pos/halaman tunggal.

en: No pagination results.
id_ID: Tidak ada hasil paginasi.

en: No permission
id_ID: Tidak ada izin

en: No post ID provided.
id_ID: Tidak ada ID pos yang diberikan.

en: No posts found
id_ID: Tidak ada pos yang ditemukan

en: No previous or next posts found..
id_ID: Tidak ditemukan pos sebelumnya atau berikutnya..

en: No pricing table defined.
id_ID: Tidak ada tabel harga yang didefinisikan.

en: No product archive description found.
id_ID: Tidak ditemukan deskripsi arsip produk.

en: No product selected
id_ID: Tidak ada produk yang dipilih

en: No products in cart
id_ID: Tidak ada produk di keranjang

en: No products to show.
id_ID: Tidak ada produk untuk ditampilkan.

en: No progress bar created.
id_ID: Belum ada progress bar dibuat.

en: No properties connected.
id_ID: Tidak ada properti yang terhubung.

en: No properties found.
id_ID: Tidak ada properti yang ditemukan.

en: No property groups found.
id_ID: Tidak ada grup properti yang ditemukan.

en: No query selected
id_ID: Tidak ada kueri yang dipilih

en: No rating
id_ID: Belum ada rating

en: No ratings
id_ID: Tidak ada rating

en: No ratings yet.
id_ID: Belum ada rating.

en: No related products to show.
id_ID: Tidak ada produk terkait untuk ditampilkan.

en: No repeat
id_ID: Tanpa pengulangan

en: No results
id_ID: Tidak ada hasil

en: No results found
id_ID: Tidak ada hasil ditemukan

en: No scroll
id_ID: Tidak ada gulir

en: No sharing option selected.
id_ID: Tidak ada opsi berbagi yang dipilih.

en: No shortcode provided.
id_ID: Tidak ada shortcode yang disediakan.

en: No sidebar selected.
id_ID: Tidak ada sidebar yang dipilih.

en: No signature
id_ID: Tidak ada tanda tangan

en: No slide added.
id_ID: Belum ada slide ditambahkan.

en: No social icon added.
id_ID: Tidak ada ikon sosial yang ditambahkan.

en: No spaces. No pound (#) sign.
id_ID: Tanpa spasi. Tanpa tanda pagar (#).

en: No tabs added.
id_ID: Tidak ada tab yang ditambahkan.

en: No target query selected.
id_ID: Tidak ada query target yang dipilih.

en: No team members added.
id_ID: Tidak ada anggota tim yang ditambahkan.

en: No template selected.
id_ID: Tidak ada template yang dipilih.

en: No templates found.
id_ID: Tidak ditemukan template.

en: No testimonials added.
id_ID: Tidak ada testimonial yang ditambahkan.

en: No text added.
id_ID: Tidak ada teks yang ditambahkan.

en: No valid font files were processed.
id_ID: Tidak ada file font yang valid diproses.

en: No variables found. Create a CSS variable using the input at the bottom or in bulk by clicking the "Import" icon at the top.
id_ID: Tidak ada variabel yang ditemukan. Buat variabel CSS menggunakan input di bawah atau dalam jumlah besar dengan mengklik ikon “Impor” di atas.

en: No video selected.
id_ID: Tidak ada video yang dipilih.

en: No wrap
id_ID: Tanpa bungkus

en: No-repeat
id_ID: Tidak berulang

en: None
id_ID: Tidak ada

en: Not allowed
id_ID: Tidak diizinkan

en: Not allowed: Infinite template loop.
id_ID: Tidak diizinkan: Loop template tak terbatas.

en: Not applied in the builder.
id_ID: Tidak diterapkan di builder.

en: Not empty
id_ID: Tidak kosong

en: Not equal
id_ID: Tidak sama

en: Not exists
id_ID: Tidak ada

en: Not featured
id_ID: Bukan unggulan

en: Not found
id_ID: Tidak ditemukan

en: Not new
id_ID: Tidak baru

en: Not on sale
id_ID: Tidak diskon

en: Not possible while bulk-editing.
id_ID: Tidak mungkin dilakukan saat mengedit massal.

en: Not supported
id_ID: Tidak didukung

en: Not supported on mobile devices
id_ID: Tidak didukung di perangkat seluler

en: Nothing found
id_ID: Tidak ditemukan

en: Nothing found.
id_ID: Tidak ditemukan.

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
id_ID: Tidak ditemukan. Silakan coba lagi dengan kata kunci yang berbeda!

en: Nothing to copy
id_ID: Tidak ada yang bisa disalin

en: Nothing to paste
id_ID: Tidak ada yang bisa ditempel

en: Notice
id_ID: Pemberitahuan

en: Notice from %1$s: But don't worry. %1$s regularly updates all WooCommerce template files with each new release. If you are on the latest version and see this message, any necessary compatibility enhancements will be included in the next update.
id_ID: Pemberitahuan dari %1$s: Tapi jangan khawatir. %1$s secara teratur memperbarui semua file template WooCommerce dengan setiap rilis baru. Jika Anda menggunakan versi terbaru dan melihat pesan ini, peningkatan kompatibilitas yang diperlukan akan disertakan dalam pembaruan berikutnya.

en: Notices
id_ID: Pemberitahuan

en: Notifications
id_ID: Notifikasi

en: Number
id_ID: Angka

en: Number of comments
id_ID: Jumlah komentar

en: Number of posts
id_ID: Jumlah pos

en: Number of users to retrieve
id_ID: Jumlah pengguna yang akan diambil

en: Numbered list
id_ID: Daftar bernomor

en: Numeric
id_ID: Numerik

en: Numeric meta value
id_ID: Nilai meta numerik

en: Object fit
id_ID: Penyesuaian objek

en: Object position
id_ID: Posisi objek

en: Oblique
id_ID: Condong

en: October
id_ID: Oktober

en: Odd background
id_ID: Latar belakang ganjil

en: Off
id_ID: Mati

en: Offset key
id_ID: Tombol offset

en: Offset key location
id_ID: Lokasi tombol offset

en: Okay
id_ID: Oke

en: Older Comments
id_ID: Komentar lebih lama

en: On
id_ID: Hidup

en: On backorder
id_ID: Bisa dipesan

en: On blur
id_ID: Pada blur

en: On input
id_ID: Pada input

en: On input, blur and submit
id_ID: Pada input, blur, dan kirim

en: On sale
id_ID: Sedang diskon

en: On sale products only
id_ID: Hanya produk yang dijual

en: Once done editing, click the "Save Settings" button at the bottom below to persist your changes.
id_ID: Setelah selesai mengedit, klik tombol “Simpan Pengaturan” di bagian bawah untuk menyimpan perubahan kamu.

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
id_ID: Setelah Anda familiar dengan cara kerja Bricks, ada baiknya mempelajari tentang template. Ini adalah cara Anda membuat header situs web, footer, dan jenis konten yang dapat digunakan kembali lainnya seperti tata letak postingan blog, arsip, hasil pencarian, dan halaman error Anda.

en: One Page Navigation
id_ID: Navigasi satu halaman

en: One Result
id_ID: Satu hasil

en: One feature per line
id_ID: Satu fitur per baris

en: One or more of the selected classes conflict with existing classes on your site. You must either override the existing classes on your site or discard these imported versions.
id_ID: Satu atau lebih kelas yang dipilih bertentangan dengan kelas yang ada di situs Anda. Anda harus menimpa kelas yang ada di situs Anda atau membuang versi impor ini.

en: One or more webhook requests failed.
id_ID: Satu atau lebih permintaan webhook gagal.

en: One post found
id_ID: Satu pos ditemukan

en: Only added if none of your product fields contains any links.
id_ID: Hanya ditambahkan jika tidak ada bidang produk Anda yang berisi tautan.

en: Only applicable for purchasable simple products with in stock status.
id_ID: Hanya berlaku untuk produk sederhana yang dapat dibeli dengan status stok tersedia.

en: Only applicable if the add to cart display as form (e.g. on single product page).
id_ID: Hanya berlaku jika tampilan tambahkan ke keranjang sebagai formulir (misalnya pada halaman produk tunggal).

en: Only applied in builder and template preview.
id_ID: Hanya diterapkan di pembuat dan pratinjau template.

en: Only applies to Image, Image Gallery, and SVG elements. Images will not be imported if the source is a custom URL or a dynamic data tag.
id_ID: Hanya berlaku untuk elemen Gambar, Galeri Gambar, dan SVG. Gambar tidak akan diimpor jika sumbernya adalah URL kustom atau tag data dinamis.

en: Only applies to new items added to the DOM.
id_ID: Hanya berlaku untuk item baru yang ditambahkan ke DOM.

en: Only applies to top level dropdown elements.
id_ID: Hanya berlaku untuk elemen dropdown level teratas.

en: Only empty draft fonts can be deleted.
id_ID: Hanya draf font kosong yang dapat dihapus.

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
id_ID: Hanya berikan akses ke templat Anda kepada situs web yang dimasukkan di atas. Satu URL per baris.

en: Only muted YouTube videos will autoplay on iOS Safari.
id_ID: Hanya video YouTube yang dibisukan yang akan diputar otomatis di Safari iOS.

en: Only one "Table of contents" element can be visible on a page at a time.
id_ID: Hanya satu elemen “Daftar isi” yang dapat terlihat di halaman pada satu waktu.

en: Only parent terms
id_ID: Hanya istilah induk

en: Only post queries are supported in this version.
id_ID: Hanya query posting yang didukung dalam versi ini.

en: Only rendered if link is set.
id_ID: Hanya dirender jika tautan diatur.

en: Only return terms
id_ID: Hanya persyaratan pengembalian

en: Only set if you experience problems with the default rendering in the builder (REST API disabled, etc.)
id_ID: Hanya atur jika Anda mengalami masalah dengan rendering default di pembangun (REST API dinonaktifkan, dll.)

en: Only supports Post, Term, and User context. More context are available inside the "Interaction" settings that open this popup.
id_ID: Hanya mendukung konteks Post, Term, dan User. Konteks lainnya tersedia di dalam pengaturan “Interaksi” yang membuka popup ini.

en: Only the first assigned term will be displayed.
id_ID: Hanya istilah pertama yang ditugaskan yang akan ditampilkan.

en: Only works if the first assigned term is a child term.
id_ID: Hanya berfungsi jika istilah pertama yang ditugaskan adalah istilah anak.

en: Opacity
id_ID: Opasitas

en: Open
id_ID: Buka

en: Open accordion
id_ID: Buka akordeon

en: Open icon manager
id_ID: Buka pengelola ikon

en: Open image in lightbox
id_ID: Buka gambar di lightbox

en: Open in new tab
id_ID: Buka di tab baru

en: Open mobile menu
id_ID: Buka menu seluler

en: Open on add to cart (AJAX)
id_ID: Buka saat menambahkan ke keranjang (AJAX)

en: Open on page load
id_ID: Buka saat halaman dimuat

en: Open tab index
id_ID: Buka indeks tab

en: Open tab on
id_ID: Buka tab pada

en: Operating system
id_ID: Sistem operasi

en: Opposites linked
id_ID: Sisi berlawanan terhubung

en: Option
id_ID: Opsi

en: Optional
id_ID: Opsional

en: Options
id_ID: Opsi

en: Options (one per line)
id_ID: Opsi (satu per baris)

en: Options type
id_ID: Tipe opsi

en: Or
id_ID: Atau

en: Order
id_ID: Urutkan

en: Order by
id_ID: Urutkan berdasarkan

en: Order date
id_ID: Tanggal pesanan

en: Order details
id_ID: Detail pesanan

en: Order email
id_ID: Email pesanan

en: Order id
id_ID: ID pesanan

en: Order matters. Start at smallest breakpoint. If using mobile-first start at largest breakpoint.
id_ID: Urutan penting. Mulai dari titik henti terkecil. Jika menggunakan mobile-first, mulai dari titik henti terbesar.

en: Order meta key
id_ID: Urutkan kunci meta

en: Order number
id_ID: Nomor pesanan

en: Order overview
id_ID: Ikhtisar pesanan

en: Order payment method
id_ID: Metode pembayaran pesanan

en: Order receipt
id_ID: Bukti pesanan

en: Order review
id_ID: Tinjauan pesanan

en: Order total
id_ID: Total pesanan

en: Order updates
id_ID: Pembaruan pesanan

en: Ordered list
id_ID: Daftar berurutan

en: Orders
id_ID: Pesanan

en: Organize your properties in groups. Reorder your groups via drag & drop. Click to rename. Create a property group using the form below.
id_ID: Atur properti Anda dalam kelompok. Susun ulang kelompok dengan drag & drop. Klik untuk mengganti nama. Buat kelompok properti menggunakan formulir di bawah.

en: Original price
id_ID: Harga asli

en: Original price typography
id_ID: Tipografi harga asli

en: Orphaned elements
id_ID: Elemen yatim piatu

en: Orphaned elements detected (%s). Please back-up your site or at least copy all elements in the structure panel, then click the "Clean up" button below to remove all orphaned elements.
id_ID: Terdeteksi elemen yatim (%s). Harap cadangkan situs Anda atau setidaknya salin semua elemen di panel struktur, lalu klik tombol “Bersihkan” di bawah untuk menghapus semua elemen yatim.

en: Orphaned elements removed.
id_ID: Elemen yatim dihapus.

en: Orphaned elements review
id_ID: Tinjauan elemen yatim piatu

en: Other
id_ID: Lainnya

en: Other (URL)
id_ID: Lainnya (URL)

en: Other classes
id_ID: Kelas lainnya

en: Other pages
id_ID: Halaman lainnya

en: Other styles
id_ID: Gaya lainnya

en: Others
id_ID: Lainnya

en: Out of stock
id_ID: Habis

en: Outer width of the info box popup.
id_ID: Lebar luar dari popup info box.

en: Outline
id_ID: Garis luar

en: Outline - Dark
id_ID: Garis luar - gelap

en: Outline - Light
id_ID: Garis luar - terang

en: Outline - Primary
id_ID: Garis luar - utama

en: Output PHP function
id_ID: Fungsi PHP keluaran

en: Outset
id_ID: Menonjol

en: Outstanding
id_ID: Luar biasa

en: Overlay
id_ID: Lapisan atas

en: Overlay content
id_ID: Konten overlay

en: Overline
id_ID: Garis atas

en: Override
id_ID: Timpa

en: Override local class
id_ID: Timpa kelas lokal

en: Overwrite
id_ID: Timpa

en: PHP class does not exist
id_ID: Kelas PHP tidak ditemukan

en: PHP execution time limit
id_ID: Batas waktu eksekusi PHP

en: PHP max upload file size
id_ID: Ukuran maksimum unggahan file PHP

en: PHP memory limit
id_ID: Batas memori PHP

en: PHP post max size
id_ID: Ukuran maksimum PHP post

en: PHP safe mode
id_ID: Mode aman PHP

en: PHP version
id_ID: Versi PHP

en: Page
id_ID: Halaman

en: Page %s
id_ID: Halaman %s

en: Page ID
id_ID: ID halaman

en: Page background
id_ID: Latar belakang halaman

en: Page date
id_ID: Tanggal halaman

en: Page layout
id_ID: Tata letak halaman

en: Page modified
id_ID: Halaman dimodifikasi

en: Page not found
id_ID: Halaman tidak ditemukan

en: Page number
id_ID: Nomor halaman

en: Page order
id_ID: Urutan halaman

en: Page parameter
id_ID: Parameter halaman

en: Page settings
id_ID: Pengaturan halaman

en: Page title
id_ID: Judul halaman

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
id_ID: Gaya khusus halaman dimuat secara inline secara default. Pilih “File eksternal” untuk memuat CSS yang diperlukan saja dan untuk memungkinkan penyimpanan stylesheet dalam cache.

en: Pages
id_ID: Halaman

en: Pages:
id_ID: Halaman:

en: Pagination
id_ID: Paginasi

en: Pagination method
id_ID: Metode penomoran halaman

en: Pagination parameter location
id_ID: Lokasi parameter paginasi

en: Pane
id_ID: Panel

en: Panel width could not be saved.
id_ID: Lebar panel tidak dapat disimpan.

en: Paragraph
id_ID: Paragraf

en: Parameter name for the page number (e.g., "page" or "offset"). This parameter will only be added when AJAX enabled pagination element are used.
id_ID: Nama parameter untuk nomor halaman (misalnya, "page" atau "offset"). Parameter ini hanya akan ditambahkan ketika elemen pagination yang mendukung AJAX digunakan.

en: Parameters
id_ID: Parameter

en: Parent
id_ID: Induk

en: Parent term
id_ID: Istilah induk

en: Parent term ID
id_ID: ID istilah induk

en: Parent theme URI
id_ID: URI tema induk

en: Parent theme author URI
id_ID: URI pembuat tema induk

en: Parent theme name
id_ID: Nama tema induk

en: Parent theme version
id_ID: Versi tema induk

en: Parse dynamic data
id_ID: Parse data dinamis

en: Password
id_ID: Kata sandi

en: Password accepted. You can now access the protected content.
id_ID: Kata sandi diterima. Anda sekarang dapat mengakses konten yang dilindungi.

en: Password min. length
id_ID: Panjang min. kata sandi

en: Password protect your templates.
id_ID: Lindungi templat Anda dengan kata sandi.

en: Password protected
id_ID: Dilindungi kata sandi

en: Password protection
id_ID: Perlindungan kata sandi

en: Password protection limits access to content on the rendered frontend only. It does not restrict alternative access methods (e.g. REST API). For sensitive data, consider stricter security controls.
id_ID: Perlindungan kata sandi hanya membatasi akses ke konten pada frontend yang ditampilkan. Ini tidak membatasi metode akses alternatif (misalnya REST API). Untuk data sensitif, pertimbangkan kontrol keamanan yang lebih ketat.

en: Password required.
id_ID: Kata sandi diperlukan.

en: Password source
id_ID: Sumber kata sandi

en: Password toggle
id_ID: Toggle kata sandi

en: Paste
id_ID: Tempel

en: Pasted
id_ID: Ditempel

en: Path that contains the total item count. Use "body" to target the response path root and "header" for the response headers. Required for the pagination to work. Use "header.x-wp-totalpages" for WordPress REST API calls.
id_ID: Jalur yang berisi jumlah total item. Gunakan "body" untuk menargetkan akar jalur respons dan "header" untuk header respons. Diperlukan agar penomoran halaman berfungsi. Gunakan "header.x-wp-totalpages" untuk panggilan API REST WordPress.

en: Path to extract nested data. Leave empty to use full response. Example: "data.results" to get results from {data: {results: [...]}}
id_ID: Jalur untuk mengekstrak data bersarang. Biarkan kosong untuk menggunakan respons penuh. Contoh: "data.hasil" untuk mendapatkan hasil dari {data: {hasil: [...]}}

en: Pause autoplay
id_ID: Jeda putar otomatis

en: Pause on focus
id_ID: Jeda saat fokus

en: Pause on hover
id_ID: Jeda saat hover

en: Paused
id_ID: Dijeda

en: Pay
id_ID: Bayar

en: Payment
id_ID: Pembayaran

en: Pending message
id_ID: Pesan menunggu

en: Per page load
id_ID: Per pemuatan halaman

en: Per session
id_ID: Per sesi

en: Percent
id_ID: Persen

en: Percentage
id_ID: Persentase

en: Percentage typography
id_ID: Tipografi persentase

en: Performance
id_ID: Kinerja

en: Permanently delete this icon? This action cannot be undone.
id_ID: Hapus ikon ini secara permanen? Tindakan ini tidak dapat dibatalkan.

en: Picture in picture
id_ID: Gambar dalam gambar

en: Pie Chart
id_ID: Grafik pai

en: Pin
id_ID: Sematkan

en: Pin/unpin elements
id_ID: Sematkan/lepaskan elemen

en: Pinned
id_ID: Disematkan

en: Pinned elements
id_ID: Elemen yang disematkan

en: Place and configure a "Map Connector" element inside the query loop to enable dynamic address retrieval. On the frontend, actual location markers will be displayed based on the retrieved addresses. In the builder, a placeholder marker will be shown using your Map Center settings for styling purposes.
id_ID: Tempatkan dan konfigurasikan elemen “Konektor Peta” di dalam loop kueri untuk mengaktifkan pengambilan alamat dinamis. Di frontend, penanda lokasi aktual akan ditampilkan berdasarkan alamat yang diambil. Di builder, penanda placeholder akan ditampilkan menggunakan pengaturan Pusat Peta Anda untuk tujuan gaya.

en: Place this query on the cart page.
id_ID: Tempatkan kueri ini di halaman keranjang.

en: Place this query on the product page.
id_ID: Tempatkan kueri ini di halaman produk.

en: Place this query on the single product page.
id_ID: Tempatkan kueri ini di halaman produk tunggal.

en: Placeholder color
id_ID: Warna placeholder

en: Placeholder image shown.
id_ID: Gambar placeholder ditampilkan.

en: Placeholder typography
id_ID: Tipografi placeholder

en: Placeholders
id_ID: Placeholder

en: Play inline
id_ID: Putar inline

en: Play interaction
id_ID: Putar interaksi

en: Play once
id_ID: Putar sekali

en: Please check your email to confirm your subscription.
id_ID: Silakan periksa email Anda untuk mengonfirmasi langganan Anda.

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
id_ID: Silakan klik tombol di bawah untuk menghasilkan semua file CSS yang diperlukan.

en: Please click the link below to activate your account
id_ID: Silakan klik tautan di bawah ini untuk mengaktifkan akun Anda

en: Please connect your Instagram account.
id_ID: Silakan hubungkan akun Instagram Anda.

en: Please copy & paste your license key in here ..
id_ID: Silakan salin & tempel kunci lisensi Anda di sini ..

en: Please create a full-site backup and perform a "Code review" (see above) before generating code signatures globally.
id_ID: Harap buat cadangan situs lengkap dan lakukan “Peninjauan kode” (lihat di atas) sebelum membuat tanda tangan kode secara global.

en: Please create a full-site backup before running the converter.
id_ID: Harap buat cadangan situs lengkap sebelum menjalankan konverter.

en: Please ensure SMTP is set up on this site so all outgoing emails are delivered properly.
id_ID: Pastikan SMTP telah diatur di situs ini agar semua email keluar dapat terkirim dengan baik.

en: Please ensure that the SVG code you paste in here does not contain any potentially malicious code. You can run it first through a free online SVG cleaner like %s
id_ID: Pastikan bahwa kode SVG yang Anda tempelkan di sini tidak mengandung kode yang berpotensi berbahaya. Anda dapat menjalankannya terlebih dahulu melalui pembersih SVG online gratis seperti %s

en: Please enter a password of at least %s characters.
id_ID: Silakan masukkan kata sandi dengan minimal %s karakter.

en: Please enter at least 2 characters
id_ID: Masukkan minimal 2 karakter

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
id_ID: Harap masukkan lintang/bujur saat menggunakan beberapa penanda.

en: Please fetch the data again as the API settings have changed.
id_ID: Silakan ambil data lagi karena pengaturan API telah berubah.

en: Please make sure to set the "Scale X" value inside the transform setting above to "-1".
id_ID: Pastikan untuk mengatur nilai “Skala X” dalam pengaturan transformasi di atas menjadi “-1”.

en: Please provide a new password
id_ID: Silakan berikan kata sandi baru

en: Please review all code instances found on your site page by page to ensure they don't contain any malicious or faulty code. Click on the title to edit the page, template, etc. with Bricks.
id_ID: Harap tinjau semua instance kode yang ditemukan di situs Anda halaman per halaman untuk memastikan mereka tidak mengandung kode yang berbahaya atau salah. Klik pada judul untuk mengedit halaman, template, dll. dengan Bricks.

en: Please review your code and generate code signatures.
id_ID: Silakan tinjau kode Anda dan buat tanda tangan kode.

en: Please select a filter input.
id_ID: Harap pilih input filter.

en: Please select rating icons.
id_ID: Harap pilih ikon peringkat.

en: Please set at least one product filter.
id_ID: Harap atur setidaknya satu filter produk.

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
id_ID: Tolong bagikan alasanmu menonaktifkan Bricks. Semakin detail, semakin baik :)

en: Please update your WordPress URLs under Settings > General to use https:// instead of http:// for optimal performance & functionality. Valid SSL certificate required.
id_ID: Harap perbarui URL WordPress Anda di Pengaturan > Umum untuk menggunakan https:// alih-alih http:// untuk kinerja & fungsionalitas optimal. Diperlukan sertifikat SSL yang valid.

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
id_ID: Harap gunakan alamat email akun Bricks Anda untuk semua permintaan dukungan pelanggan. Untuk melampirkan file yang lebih besar, silakan kirim email langsung ke %1$s. Untuk melihat apa yang sedang dikembangkan atau mengirim/memberikan suara untuk permintaan fitur, silakan kunjungi %2$s kami.

en: Popular
id_ID: Populer

en: Popularity
id_ID: Popularitas

en: Populate Content
id_ID: Isi konten

en: Populate the query loop address above through dynamic data tags.
id_ID: Isi alamat loop kueri di atas melalui tag data dinamis.

en: Popup data not found
id_ID: Data popup tidak ditemukan

en: Popup limit
id_ID: Batas popup

en: Position
id_ID: Posisi

en: Positioning
id_ID: Penempatan

en: Post
id_ID: Pos

en: Post Content
id_ID: Konten pos

en: Post ID
id_ID: ID Pos

en: Post Navigation
id_ID: Navigasi pos

en: Post Title
id_ID: Judul pos

en: Post author
id_ID: Penulis pos

en: Post comments
id_ID: Komentar pos

en: Post comments count
id_ID: Jumlah komentar pos

en: Post content
id_ID: Konten pos

en: Post could not be duplicated
id_ID: Pos tidak dapat diduplikasi

en: Post count
id_ID: Jumlah posting

en: Post date
id_ID: Tanggal pos

en: Post excerpt
id_ID: Kutipan pos

en: Post link
id_ID: Tautan pos

en: Post meta
id_ID: Pasca meta

en: Post meta typography
id_ID: Tipografi meta pos

en: Post modified date
id_ID: Tanggal modifikasi pos

en: Post navigation
id_ID: Navigasi pos

en: Post parent
id_ID: Induk pos

en: Post parent ID
id_ID: Memposting ID orang tua

en: Post password
id_ID: Kata sandi pos

en: Post slug
id_ID: Slug pos

en: Post status
id_ID: Status pos

en: Post time
id_ID: Waktu pos

en: Post title
id_ID: Judul pos

en: Post title typography
id_ID: Tipografi judul pos

en: Post to update
id_ID: Posting untuk memperbarui

en: Post type
id_ID: Tipe tulisan

en: Post types
id_ID: Tipe pos

en: Poster image
id_ID: Gambar poster

en: Poster size for YouTube
id_ID: Ukuran poster untuk YouTube

en: Postmeta table meta_value type
id_ID: Tipe meta_value tabel postmeta

en: Posts
id_ID: Pos

en: Posts per page
id_ID: Tulisan per halaman

en: Posts per row
id_ID: Pos per baris

en: Posts should be in a same taxonomy term.
id_ID: Pos harus berada dalam istilah taksonomi yang sama.

en: Powered by %s
id_ID: Didukung oleh %s

en: Precedes "Link Image" setting.
id_ID: Mendahului pengaturan “Gambar Tautan”.

en: Precedes image height setting.
id_ID: Mendahului pengaturan tinggi gambar.

en: Prefix
id_ID: Awalan

en: Prefix block
id_ID: Blok awalan

en: Prefix with a dot (.) to filter results that start with this string, or suffix with a dot (.) to filter results ending with this string.
id_ID: Awalan dengan tanda titik (.) untuk memfilter hasil yang dimulai dengan string ini, atau akhiran dengan tanda titik (.) untuk memfilter hasil yang diakhiri dengan string ini.

en: Preload
id_ID: Pramuat

en: Preload custom fonts
id_ID: Pramuat font kustom

en: Prev
id_ID: Sebelumnya

en: Prev arrow
id_ID: Panah sebelumnya

en: Prev label
id_ID: Label sebelumnya

en: Prevent duplicates
id_ID: Cegah duplikat

en: Preview
id_ID: Pratinjau

en: Preview autosave
id_ID: Pratinjau simpan otomatis

en: Preview image
id_ID: Gambar pratinjau

en: Preview mode
id_ID: Mode pratinjau

en: Preview notice type
id_ID: Pratinjau jenis pemberitahuan

en: Preview order ID
id_ID: Pratinjau ID pesanan

en: Preview template
id_ID: Template pratinjau

en: Previous
id_ID: Sebelumnya

en: Previous Icon
id_ID: Ikon sebelumnya

en: Previous interaction ID
id_ID: ID interaksi sebelumnya

en: Previous page
id_ID: Halaman sebelumnya

en: Previous post
id_ID: Pos sebelumnya

en: Previous slide
id_ID: Slide sebelumnya

en: Price
id_ID: Harga

en: Price meta
id_ID: Meta harga

en: Price prefix
id_ID: Awalan harga

en: Price suffix
id_ID: Akhiran harga

en: Price typography
id_ID: Tipografi harga

en: Pricing
id_ID: Harga

en: Pricing Tables
id_ID: Tabel harga

en: Pricing table
id_ID: Tabel harga

en: Primary
id_ID: Utama

en: Primary color
id_ID: Warna utama

en: Priority
id_ID: Prioritas

en: Privacy
id_ID: Privasi

en: Privacy policy
id_ID: Kebijakan privasi

en: Product
id_ID: Produk

en: Product ID
id_ID: ID Produk

en: Product SKU
id_ID: SKU produk

en: Product additional information
id_ID: Informasi tambahan produk

en: Product archive
id_ID: Arsip produk

en: Product attribute
id_ID: Atribut produk

en: Product badge "New"
id_ID: Lencana produk “Baru”

en: Product badge "Sale"
id_ID: Lencana produk “Diskon”

en: Product badge new
id_ID: Lencana produk baru

en: Product categories
id_ID: Kategori produk

en: Product category
id_ID: Kategori produk

en: Product category image
id_ID: Gambar kategori produk

en: Product content
id_ID: Konten produk

en: Product content is empty.
id_ID: Konten produk kosong.

en: Product featured
id_ID: Produk unggulan

en: Product gallery
id_ID: Galeri produk

en: Product gallery images
id_ID: Gambar galeri produk

en: Product images
id_ID: Gambar produk

en: Product is out of stock.
id_ID: Produk habis stok.

en: Product meta
id_ID: Meta produk

en: Product new status
id_ID: Status produk baru

en: Product on sale
id_ID: Produk sedang diskon

en: Product price
id_ID: Harga produk

en: Product purchased by user
id_ID: Produk dibeli oleh pengguna

en: Product rating
id_ID: Rating produk

en: Product ratings are disabled.
id_ID: Rating produk dinonaktifkan.

en: Product regular price
id_ID: Harga reguler produk

en: Product reviews
id_ID: Ulasan produk

en: Product sale price
id_ID: Harga diskon produk

en: Product sale status
id_ID: Status penjualan produk

en: Product search
id_ID: Pencarian produk

en: Product short description
id_ID: Deskripsi singkat produk

en: Product sold individually
id_ID: Produk dijual secara individual

en: Product stock
id_ID: Stok produk

en: Product stock management
id_ID: Manajemen stok produk

en: Product stock quantity
id_ID: Jumlah stok produk

en: Product stock status
id_ID: Status stok produk

en: Product tabs
id_ID: Tab produk

en: Product tag
id_ID: Tag produk

en: Product tags
id_ID: Tag produk

en: Product title
id_ID: Judul produk

en: Product type
id_ID: Jenis produk

en: Product up/cross-sells
id_ID: Up-sell/cross-sell produk

en: Products
id_ID: Produk

en: Products archive description
id_ID: Deskripsi arsip produk

en: Products filter
id_ID: Filter produk

en: Products orderby
id_ID: Urutan produk berdasarkan

en: Products pagination
id_ID: Halaman produk

en: Products per page
id_ID: Produk per halaman

en: Products total results
id_ID: Total hasil produk

en: Products with the same category or tag.
id_ID: Produk dengan kategori atau tag yang sama.

en: Profile picture
id_ID: Foto profil

en: Progress
id_ID: Progres

en: Progress Bar
id_ID: Bar progres

en: Project ID
id_ID: ID Proyek

en: Project not found.
id_ID: Proyek tidak ditemukan.

en: Properties
id_ID: Properti

en: Properties found, but none are conneted to any setting of your main component.
id_ID: Properti ditemukan, tetapi tidak ada yang terhubung ke pengaturan komponen utama Anda.

en: Property
id_ID: Properti

en: Property groups
id_ID: Kelompok properti

en: Property name
id_ID: Nama properti

en: Property value
id_ID: Nilai properti

en: Provide the element ID that holds the live search results below.
id_ID: Berikan ID elemen yang menampung hasil pencarian langsung di bawah ini.

en: Provide your own options in JSON format
id_ID: Berikan opsi Anda sendiri dalam format JSON

en: Provider
id_ID: Penyedia

en: Pseudo class
id_ID: Kelas semu

en: Pseudos
id_ID: Pseudo

en: Public templates
id_ID: Templat publik

en: Publish
id_ID: Terbitkan

en: Published
id_ID: Diterbitkan

en: Published date
id_ID: Tanggal terbit

en: Quantity
id_ID: Kuantitas

en: Queries
id_ID: Pertanyaan

en: Queries of the types "Post", "Term", and "User" are supported.
id_ID: Kueri dengan tipe “Pos”, “Term”, dan “Pengguna” didukung.

en: Query
id_ID: Kueri

en: Query API
id_ID: Kueri API

en: Query Bricks data in search results
id_ID: Kueri data Bricks dalam hasil pencarian

en: Query Results Summary
id_ID: Ringkasan hasil pencarian

en: Query configured
id_ID: Kueri yang dikonfigurasi

en: Query editor
id_ID: Editor kueri

en: Query editor in use. But not accessible due to lack of code execution rights.
id_ID: Editor kueri sedang digunakan. Tapi tidak dapat diakses karena kurangnya hak eksekusi kode.

en: Query filters
id_ID: Filter kueri

en: Query filters are disabled
id_ID: Filter query dinonaktifkan

en: Query filters reindex job started.
id_ID: Pekerjaan pengindeksan ulang filter query dimulai.

en: Query loop
id_ID: Perulangan kueri

en: Query loop index
id_ID: Indeks perulangan kueri

en: Query loop results in the builder are limited to %1$s.
id_ID: Hasil query loop di builder dibatasi hingga %1$s.

en: Query manager
id_ID: Manajer kueri

en: Query name
id_ID: Nama kueri

en: Query object type not supported
id_ID: Tipe objek kueri tidak didukung

en: Query results count
id_ID: Jumlah hasil kueri

en: Query settings
id_ID: Pengaturan kueri

en: Query type
id_ID: Jenis permintaan

en: Query with this name already exists.
id_ID: Query dengan nama ini sudah ada.

en: Quick Feedback
id_ID: Umpan balik cepat

en: Quick View
id_ID: Tampilan cepat

en: Quotes
id_ID: Kutipan

en: REST API Prefix
id_ID: Awalan REST API

en: Radio list
id_ID: Daftar radio

en: Random
id_ID: Acak

en: Random order
id_ID: Urutan acak

en: Random seed TTL
id_ID: TTL benih acak

en: Random seed ttl
id_ID: Ttl benih acak

en: Range
id_ID: Rentang

en: Rate limit exceeded. Please try again later.
id_ID: Batas permintaan terlampaui. Silakan coba lagi nanti.

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
id_ID: Batas penggunaan untuk jam ini tercapai. Harap tunggu hingga jam berikutnya untuk disetel ulang.

en: Rate limiting
id_ID: Pembatasan laju

en: Rated %s out of 5
id_ID: Diberi rating %s dari 5

en: Rating
id_ID: Peringkat

en: Rating icon
id_ID: Ikon peringkat

en: Rating typography
id_ID: Tipografi peringkat

en: Raw
id_ID: Mentah

en: Raw HTML
id_ID: HTML Mentah

en: Read more
id_ID: Baca selengkapnya

en: Read more about %s
id_ID: Baca lebih lanjut tentang %s

en: Reading progress bar
id_ID: Bar progres membaca

en: Reading time
id_ID: Waktu baca

en: Ready to publish your first post?
id_ID: Siap untuk mempublikasikan postingan pertamamu?

en: Recent comments
id_ID: Komentar terbaru

en: Recent posts
id_ID: Pos terbaru

en: Recommended column type
id_ID: Tipe kolom yang direkomendasikan

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
id_ID: Panjang yang direkomendasikan: 55 karakter. Default: Kutipan pos/halaman.

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
id_ID: Panjang yang direkomendasikan: 95 karakter atau kurang. Default: Judul pos/halaman.

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
id_ID: Direkomendasikan max_execution_time: 180 (atau lebih)

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
id_ID: Ukuran yang direkomendasikan: Besar. Default: Gambar unggulan.

en: Recommended upload_max_filesize
id_ID: Ukuran file maksimum unggahan yang disarankan

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
id_ID: Direkomendasikan wp_memory_limit: 64M (atau lebih)

en: Redirect
id_ID: Pengalihan

en: Redirect after (ms)
id_ID: Alihkan setelah (ms)

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
id_ID: Pengalihan hanya terjadi setelah formulir berhasil dikirim.

en: Redirect to
id_ID: Alihkan ke

en: Redirect to admin area
id_ID: Alihkan ke area admin

en: Redirect to custom authentication page
id_ID: Alihkan ke halaman autentikasi kustom

en: Redirect to product page
id_ID: Alihkan ke halaman produk

en: Redirect to specific page
id_ID: Alihkan ke halaman tertentu

en: Redo
id_ID: Ulangi

en: Referrer
id_ID: Perujuk

en: Referrer URL
id_ID: URL perujuk

en: Regenerate CSS files
id_ID: Buat ulang file CSS

en: Regenerate code signatures
id_ID: Buat ulang tanda tangan kode

en: Regenerate code signatures whenever your WordPress salts (secret keys) change.
id_ID: Buat ulang tanda tangan kode setiap kali salt WordPress (kunci rahasia) Anda berubah.

en: Regenerate filter index
id_ID: Buat ulang indeks filter

en: Register form
id_ID: Formulir pendaftaran

en: Registered
id_ID: Terdaftar

en: Registered sidebars
id_ID: Sidebar terdaftar

en: Registration
id_ID: Pendaftaran

en: Regular expression to validate the input.
id_ID: Ekspresi reguler untuk memvalidasi input.

en: Regular price typography
id_ID: Tipografi harga reguler

en: Rel attribute
id_ID: Atribut rel

en: Related Posts
id_ID: Pos terkait

en: Related posts
id_ID: Postingan terkait

en: Related products
id_ID: Produk terkait

en: Related videos from other channels
id_ID: Video terkait dari saluran lain

en: Relation
id_ID: Relasi

en: Reload
id_ID: Muat ulang

en: Reload canvas
id_ID: Muat ulang kanvas

en: Remarkable
id_ID: Luar biasa

en: Remember me
id_ID: Ingat saya

en: Remote
id_ID: Jarak jauh

en: Remote playback
id_ID: Pemutaran jarak jauh

en: Remote templates
id_ID: Template jarak jauh

en: Remove
id_ID: Hapus

en: Remove all index jobs
id_ID: Hapus semua tugas indeks

en: Remove attribute
id_ID: Hapus atribut

en: Remove billing fields
id_ID: Hapus kolom penagihan

en: Remove default margins
id_ID: Hapus margin default

en: Remove file
id_ID: Hapus file

en: Remove from favorites
id_ID: Hapus dari favorit

en: Remove from icon set
id_ID: Hapus dari set ikon

en: Remove image
id_ID: Hapus gambar

en: Remove selected
id_ID: Hapus yang dipilih

en: Remove shipping fields
id_ID: Hapus kolom pengiriman

en: Removed
id_ID: Dihapus

en: Removed from cart
id_ID: Dihapus dari keranjang

en: Rename
id_ID: Ganti nama

en: Rename images
id_ID: Ganti nama gambar

en: Renamed
id_ID: Diganti nama

en: Render dynamic data text on canvas
id_ID: Render teks data dinamis di kanvas

en: Render on the front-end without the div wrapper.
id_ID: Render di front-end tanpa pembungkus div.

en: Render popups
id_ID: Render popup

en: Render with %s
id_ID: Render dengan %s

en: Render without wrapper
id_ID: Render tanpa pembungkus

en: Rendered with %s
id_ID: Dirender dengan %s

en: Repeat
id_ID: Ulangi

en: Repeat-x
id_ID: Ulangi-x

en: Repeat-y
id_ID: Ulangi-y

en: Replace
id_ID: Ganti

en: Replace content
id_ID: Ganti konten

en: Replace element classes
id_ID: Ganti kelas elemen

en: Replace image
id_ID: Mengganti gambar

en: Replace with
id_ID: Ganti dengan

en: Replace with this string
id_ID: Ganti dengan string ini

en: Reply
id_ID: Balas

en: Reply to email address
id_ID: Alamat email balas ke

en: Request
id_ID: Permintaan

en: Request body
id_ID: Permintaan tubuh

en: Request body type
id_ID: Tipe tubuh permintaan

en: Required
id_ID: Wajib

en: Requires enabling of "%1$s" and/or "%2$s" permission.
id_ID: Memerlukan pengaktifan izin “%1$s” dan/atau “%2$s”.

en: Resend activation email
id_ID: Kirim ulang email aktivasi

en: Reset
id_ID: Atur ulang

en: Reset Settings
id_ID: Atur ulang pengaturan

en: Reset all
id_ID: Reset semua

en: Reset database table
id_ID: Atur ulang tabel database

en: Reset filters
id_ID: Reset filter

en: Reset password
id_ID: Atur ulang kata sandi

en: Reset styles
id_ID: Atur ulang gaya

en: Reset text after .. seconds
id_ID: Atur ulang teks setelah .. detik

en: Resetting all breakpoints deletes all custom breakpoints and resets all default breakpoints.
id_ID: Mengatur ulang semua breakpoint akan menghapus semua breakpoint kustom dan mengatur ulang semua breakpoint default.

en: Resize
id_ID: Ubah ukuran

en: Resolve all conflicts listed below to save your changes.
id_ID: Selesaikan semua konflik yang tercantum di bawah untuk menyimpan perubahan Anda.

en: Resolve all conflicts listed below, highlighted in red, to continue with importing those classes.
id_ID: Selesaikan semua konflik yang tercantum di bawah ini, disorot dengan warna merah, untuk melanjutkan pengimporan kelas tersebut.

en: Response
id_ID: Respon

en: Response path
id_ID: Jalur respons

en: Response settings
id_ID: Pengaturan respons

en: Responsive breakpoints
id_ID: Titik breakpoint responsif

en: Responsive control indicator
id_ID: Indikator kontrol responsif

en: Restart
id_ID: Mulai ulang

en: Restore
id_ID: Pulihkan

en: Restore all
id_ID: Pulihkan semua

en: Restore icon
id_ID: Pulihkan ikon

en: Restored
id_ID: Dipulihkan

en: Result Count
id_ID: Jumlah hasil

en: Results
id_ID: Hasil

en: Results for: %s
id_ID: Hasil untuk: %s

en: Results per page
id_ID: Hasil per halaman

en: Return query parameters in PHP array. Learn more about the query parameters for %1$s, %2$s, %3$s
id_ID: Mengembalikan parameter kueri dalam array PHP. Pelajari lebih lanjut tentang parameter kueri untuk %1$s, %2$s, %3$s

en: Reveal animation
id_ID: Animasi muncul

en: Reverse
id_ID: Balikkan

en: Review
id_ID: Ulasan

en: Review all Code element (PHP & HTML), SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances.
id_ID: Tinjau semua elemen Kode (PHP & HTML), elemen SVG (kode), editor Query, dan instance tag “echo”.

en: Review author
id_ID: Penulis ulasan

en: Reviewed
id_ID: Ditinjau

en: Reviewed item name
id_ID: Nama item yang diulas

en: Reviewed item type
id_ID: Jenis item yang diulas

en: Revision applied
id_ID: Revisi diterapkan

en: Revision by
id_ID: Revisi oleh

en: Revision deleted
id_ID: Revisi dihapus

en: Revision discarded
id_ID: Revisi dibuang

en: Revisions
id_ID: Revisi

en: Rewind
id_ID: Putar ulang

en: Rewind by drag
id_ID: Putar ulang dengan menyeret

en: Ribbon
id_ID: Pita

en: Rich Text
id_ID: Teks kaya

en: Rich text
id_ID: Teks yang kaya

en: Ridge
id_ID: Punggungan

en: Right
id_ID: Kanan

en: Right to left
id_ID: Kanan ke kiri

en: Right with space
id_ID: Kanan dengan spasi

en: Ring
id_ID: Cincin

en: Ripple
id_ID: Riak

en: Role
id_ID: Peran

en: Roles
id_ID: Peran

en: Root container margin
id_ID: Margin kontainer utama

en: Root container padding
id_ID: Padding kontainer utama

en: Root container width
id_ID: Lebar kontainer utama

en: Rotate
id_ID: Putar

en: Rotate X
id_ID: Rotasi x

en: Rotate Y
id_ID: Rotasi y

en: Rotate Z
id_ID: Rotasi z

en: Round
id_ID: Bulat

en: Row
id_ID: Baris

en: Row gap
id_ID: Jarak baris

en: Rows
id_ID: Baris

en: Run only once
id_ID: Jalankan hanya sekali

en: Run this interaction if the following conditions are met.
id_ID: Jalankan interaksi ini jika kondisi berikut terpenuhi.

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
id_ID: Menjalankan %s mendeteksi data Bricks yang usang dan secara otomatis memperbaruinya ke sintaks terbaru.

en: SSL certificate
id_ID: Sertifikat SSL

en: SVG URL
id_ID: URL SVG

en: SVG code
id_ID: Kode SVG

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
id_ID: File SVG mendeskripsikan gambar dalam format XML dan karena itu dapat berisi kode berbahaya. Dengan %s diaktifkan, Bricks akan mencoba membersihkan file SVG saat diunggah.

en: SVG files not imported for security reasons.
id_ID: File SVG tidak diimpor karena alasan keamanan.

en: SVG logo: Set "Height" & "Width" in "px" value.
id_ID: Logo SVG: Atur “Tinggi” & “Lebar” dalam nilai “px”.

en: SVG uploads
id_ID: Unggahan SVG

en: Sale
id_ID: Obral

en: Sale price typography
id_ID: Tipografi harga diskon

en: Sale!
id_ID: Obral!

en: Sample text
id_ID: Contoh teks

en: Sanitization method
id_ID: Metode sanitasi

en: Satellite
id_ID: Satelit

en: Saturation
id_ID: Saturasi

en: Saturday
id_ID: Sabtu

en: Save
id_ID: Simpan

en: Save %s data as Block editor data
id_ID: Menyimpan data %s sebagai data editor Blokir

en: Save IP address
id_ID: Simpan alamat IP

en: Save Settings
id_ID: Simpan pengaturan

en: Save Variables
id_ID: Simpan variabel

en: Save as
id_ID: Simpan sebagai

en: Save as component
id_ID: Simpan sebagai komponen

en: Save as template
id_ID: Simpan sebagai template

en: Save changes
id_ID: Simpan perubahan

en: Save draft
id_ID: Simpan draf

en: Save file
id_ID: Simpan file

en: Save form submissions in database
id_ID: Simpan pengiriman formulir di database

en: Save in custom directory
id_ID: Simpan di direktori kustom

en: Save in media library
id_ID: Simpan di pustaka media

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
id_ID: Simpan nama, email, dan situs web saya di browser ini untuk komentar saya berikutnya.

en: Save new style
id_ID: Simpan gaya baru

en: Save new title/permalink
id_ID: Simpan judul/permalink baru

en: Save style
id_ID: Simpan gaya

en: Save submission
id_ID: Simpan pengiriman

en: Saved
id_ID: Tersimpan

en: Saved as template
id_ID: Disimpan sebagai template

en: Scale
id_ID: Skala

en: Scale X
id_ID: Skala x

en: Scale Y
id_ID: Skala y

en: Scale color
id_ID: Warna skala

en: Scale down
id_ID: Perkecil

en: Scale length in px
id_ID: Panjang skala dalam px

en: Scale type
id_ID: Jenis timbangan

en: Scales
id_ID: Timbangan

en: Scan complete: %1$d orphaned elements found across %2$d posts.
id_ID: Pemindaian selesai: %1$d elemen yatim piatu ditemukan di %2$d pos.

en: Scan your site for orphaned elements that may cause issues.
id_ID: Pindai situs Anda untuk mencari elemen yang terputus yang mungkin menyebabkan masalah.

en: Scanning your entire site. This may take a moment.
id_ID: Memindai seluruh situs Anda. Ini mungkin memerlukan waktu.

en: Schedule
id_ID: Jadwal

en: Schema
id_ID: Skema

en: Scope
id_ID: Cakupan

en: Screen reader label for the marker. Set for better accessibility.
id_ID: Label pembaca layar untuk penanda. Atur untuk aksesibilitas yang lebih baik.

en: Screen width
id_ID: Lebar layar

en: Screenshots generated
id_ID: Tangkapan layar dihasilkan

en: Scroll
id_ID: Gulir

en: Scroll offset
id_ID: Offset gulir

en: Scroll snap
id_ID: Snap gulir

en: Scroll to
id_ID: Gulir ke

en: Scroll to notice
id_ID: Gulir ke pemberitahuan

en: Scroll to top
id_ID: Gulir ke atas

en: Scroll to top of popup when popup opens.
id_ID: Gulir ke atas popup saat popup terbuka.

en: Scroll to top when offcanvas opens.
id_ID: Gulir ke atas saat offcanvas terbuka.

en: Scrolling background
id_ID: Latar belakang saat menggulir

en: Scrolling box shadow
id_ID: Bayangan kotak saat menggulir

en: Scrolling text color
id_ID: Warna teks saat menggulir

en: Search
id_ID: Cari

en: Search ...
id_ID: Cari ...

en: Search Custom Fonts
id_ID: Cari font kustom

en: Search Template Bundles
id_ID: Cari Bundel Template

en: Search Template Tags
id_ID: Cari Tag Template

en: Search Templates
id_ID: Cari template

en: Search and replace label value.
id_ID: Cari dan ganti nilai label.

en: Search background color
id_ID: Warna latar belakang pencarian

en: Search border
id_ID: Batas pencarian

en: Search classes
id_ID: Cari kelas

en: Search documentation
id_ID: Cari dokumentasi

en: Search elements ..
id_ID: Cari elemen ..

en: Search for
id_ID: Pencarian untuk

en: Search for posts, pages, or custom post types
id_ID: Mencari postingan, halaman, atau jenis postingan khusus

en: Search options
id_ID: Opsi pencarian

en: Search or create post
id_ID: Cari atau buat pos

en: Search pages ..
id_ID: Cari halaman ..

en: Search posts
id_ID: Cari posting

en: Search posts/pages
id_ID: Cari pos/halaman

en: Search results
id_ID: Hasil pencarian

en: Search results for:
id_ID: Hasil pencarian untuk:

en: Search settings
id_ID: Pengaturan pencarian

en: Search site
id_ID: Cari situs

en: Search tag
id_ID: Cari tag

en: Search templates ..
id_ID: Cari template ..

en: Search term
id_ID: Istilah pencarian

en: Search variable
id_ID: Cari variabel

en: Searching
id_ID: Mencari

en: Secondary
id_ID: Sekunder

en: Secondary color
id_ID: Warna sekunder

en: Section
id_ID: Bagian

en: Security warning
id_ID: Peringatan keamanan

en: Select
id_ID: Pilih

en: Select Color
id_ID: Pilih warna

en: Select HTML tags
id_ID: Pilih tag HTML

en: Select SVG Icons
id_ID: Pilih Ikon SVG

en: Select a slide to show
id_ID: Pilih slide untuk ditampilkan

en: Select a template or provide a custom text to show if this query doesn't return any results.
id_ID: Pilih template atau berikan teks kustom untuk ditampilkan jika query ini tidak mengembalikan hasil apa pun.

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
id_ID: Pilih gaya tema atau buat yang baru untuk mendesain situs web (%s) Anda.

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
id_ID: Pilih tindakan yang ingin Anda lakukan setelah formulir berhasil dikirim.

en: Select an icon library
id_ID: Memilih pustaka ikon

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
id_ID: Pilih dan impor file JSON pengaturan Anda dari komputer Anda.

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
id_ID: Pilih dan impor file JSON/ZIP templat Anda dari komputer.

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
id_ID: Pilih revisi apa pun untuk mempratinjau. Klik “Terapkan” untuk melanjutkan pengeditan revisi yang dipilih. Klik “Buang” untuk melanjutkan pengeditan revisi saat ini.

en: Select archive term
id_ID: Pilih term arsip

en: Select archive type
id_ID: Pilih tipe arsip

en: Select author
id_ID: Pilih penulis

en: Select class
id_ID: Pilih kelas

en: Select classes
id_ID: Pilih kelas

en: Select color
id_ID: Pilih warna

en: Select color palette
id_ID: Pilih palet warna

en: Select condition
id_ID: Pilih kondisi

en: Select content type
id_ID: Pilih jenis konten

en: Select dynamic data
id_ID: Pilih data dinamis

en: Select element structure
id_ID: Pilih struktur elemen

en: Select end date
id_ID: Pilih tanggal berakhir

en: Select file
id_ID: Pilih file

en: Select file(s) to import
id_ID: Pilih file untuk diimpor

en: Select font file
id_ID: Pilih file font

en: Select icon
id_ID: Pilih ikon

en: Select icon library
id_ID: Pilih perpustakaan ikon

en: Select icon set
id_ID: Pilih set ikon

en: Select image
id_ID: Pilih gambar

en: Select images
id_ID: Pilih gambar

en: Select individual
id_ID: Pilih individual

en: Select items
id_ID: Pilih item

en: Select link type
id_ID: Pilih jenis tautan

en: Select multiple images
id_ID: Memilih beberapa gambar

en: Select nav menu
id_ID: Pilih menu navigasi

en: Select option
id_ID: Pilih opsi

en: Select options
id_ID: Pilih opsi

en: Select post
id_ID: Pilih pos

en: Select post type
id_ID: Pilih jenis pos

en: Select post types to edit with %s.
id_ID: Pilih jenis pos untuk diedit dengan %s.

en: Select post/page
id_ID: Pilih pos/halaman

en: Select posts
id_ID: Pilih pos

en: Select posts/pages
id_ID: Pilih pos/halaman

en: Select product type
id_ID: Pilih jenis produk

en: Select products
id_ID: Pilih produk

en: Select query loop
id_ID: Pilih loop kueri

en: Select shape
id_ID: Pilih bentuk

en: Select smallest breakpoint that this video should play at. Preview on frontend.
id_ID: Pilih breakpoint terkecil di mana video ini harus diputar. Pratinjau di frontend.

en: Select sort
id_ID: Pilih urutan

en: Select start date
id_ID: Pilih tanggal mulai

en: Select taxonomies
id_ID: Pilih taksonomi

en: Select taxonomy
id_ID: Pilih taksonomi

en: Select template
id_ID: Pilih template

en: Select template tags
id_ID: Pilih tag template

en: Select template to update
id_ID: Pilih template untuk diperbarui

en: Select template type
id_ID: Pilih jenis template

en: Select templates
id_ID: Pilih template

en: Select templates to exclude from remote template access.
id_ID: Pilih templat yang akan dikecualikan dari akses templat jarak jauh.

en: Select term
id_ID: Pilih istilah

en: Select terms
id_ID: Pilih istilah

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
id_ID: Pilih teks di kanvas untuk memformatnya. Untuk menambahkan judul, paragraf, dan gambar, gunakan elemen “Teks Kaya”.

en: Select the elements for which you want to remove the default margins.
id_ID: Pilih elemen yang margin defaultnya ingin Anda hapus.

en: Select the node that you want to style inside the currently active element on the canvas.
id_ID: Pilih node yang ingin Anda beri gaya di dalam elemen yang sedang aktif di kanvas.

en: Select the query this filter should target.
id_ID: Pilih query yang harus ditargetkan oleh filter ini.

en: Select the type of template you want to create:
id_ID: Pilih jenis template yang ingin Anda buat:

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
id_ID: Pilih jenis konten yang akan ditampilkan di kanvas, lalu klik “TERAPKAN PRATINJAU” untuk menampilkan konten yang dipilih di kanvas.

en: Select which post types can be edited using Bricks.
id_ID: Pilih tipe pos mana yang bisa diedit menggunakan Bricks.

en: Select/enter unit
id_ID: Pilih/masukkan unit

en: Select/upload font variation
id_ID: Pilih/unggah variasi font

en: Selected
id_ID: Dipilih

en: Selected classes
id_ID: Kelas yang dipilih

en: Selected elements
id_ID: Elemen yang dipilih

en: Selected field
id_ID: Bidang yang dipilih

en: Selected posts/pages will be accessible even when maintenance mode is active.
id_ID: Pos/halaman yang dipilih akan dapat diakses bahkan ketika mode pemeliharaan aktif.

en: Selected sidebar has no active widgets.
id_ID: Sidebar yang dipilih tidak memiliki widget aktif.

en: Selected variables
id_ID: Variabel yang dipilih

en: Selecting an element in the structure panel scrolls it into view on the canvas.
id_ID: Memilih elemen di panel struktur akan menggulir ke tampilan di kanvas.

en: Selection
id_ID: Pilihan

en: Selector
id_ID: Selektor

en: Selector detector
id_ID: Detektor selektor

en: Selector exists
id_ID: Selektor sudah ada

en: Selectors
id_ID: Selektor

en: Self
id_ID: Diri sendiri

en: Semi Bold
id_ID: Semi tebal

en: Send
id_ID: Kirim

en: Send WordPress notification
id_ID: Kirim notifikasi WordPress

en: Send an email to every newly registered user with an activation link that must be clicked to activate their account.
id_ID: Kirimkan email ke setiap pengguna yang baru terdaftar dengan tautan aktivasi yang harus diklik untuk mengaktifkan akun mereka.

en: Send email to %s
id_ID: Kirim email ke %s

en: Send to custom email address
id_ID: Kirim ke alamat email kustom

en: Send to email address
id_ID: Kirim ke alamat email

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
id_ID: Kunci API Sendgrid diperlukan! Tambahkan kunci di dasbor di bawah: %s

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
id_ID: Pisahkan kata kunci dengan koma. Membantu mesin pencari menentukan topik halaman.

en: Separate value & label by ":".
id_ID: Pisahkan nilai & label dengan “:”.

en: Separate values by comma.
id_ID: Pisahkan nilai dengan koma.

en: Separated by space. Without class dot.
id_ID: Dipisahkan oleh spasi. Tanpa titik kelas.

en: Separator
id_ID: Pemisah

en: Separator color
id_ID: Warna pemisah

en: Server Environment
id_ID: Lingkungan server

en: Server info
id_ID: Info server

en: Server-side render not available
id_ID: Render sisi server tidak tersedia

en: Service
id_ID: Layanan

en: Session storage
id_ID: Penyimpanan sesi

en: Set "Align items" under "Mobile menu" instead.
id_ID: Atur “Ratakan item” di bawah “Menu seluler” sebagai gantinya.

en: Set "ID" on items above to open via anchor link.
id_ID: Atur “ID” pada item di atas untuk membuka via tautan jangkar.

en: Set "ID" on tab menu "Div" to open a tab via anchor link.
id_ID: Atur “ID” pada menu tab “Div” untuk membuka tab melalui tautan jangkar.

en: Set "Icon" as video play button for a better user experience.
id_ID: Atur “Ikon” sebagai tombol putar video untuk pengalaman pengguna yang lebih baik.

en: Set "Top" value to make this element "sticky".
id_ID: Atur nilai “Atas” untuk membuat elemen ini “menempel”.

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
id_ID: Atur %s per peran pengguna. Untuk menentukan akses untuk pengguna tertentu, edit profil pengguna secara langsung.

en: Set Unsplash API Key
id_ID: Atur Kunci API Unsplash

en: Set a specific height for your template manager thumbnails in the builder. Thumbnails exceeding this height auto-scroll on mouseover.
id_ID: Atur tinggi tertentu untuk thumbnail pengelola templat Anda di builder. Thumbnail yang melebihi tinggi ini akan otomatis bergulir saat kursor diarahkan.

en: Set attribute
id_ID: Atur atribut

en: Set clause name to be used as "Order by" parameter.
id_ID: Atur nama klausa yang akan digunakan sebagai parameter “Urutkan berdasarkan”.

en: Set code execution capability for individual users by editing their user profile.
id_ID: Atur kemampuan eksekusi kode untuk pengguna individu dengan mengedit profil pengguna mereka.

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
id_ID: Atur kondisi untuk menerapkan gaya tema yang dipilih ke seluruh situs web Anda atau area tertentu.

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
id_ID: Atur kondisi untuk menampilkan template di area tertentu di situsmu.

en: Set conditions
id_ID: Atur kondisi

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
id_ID: Atur tujuan tautan kustom untuk logo bilah alat pembangun.

en: Set for better in-builder performance. Using dynamic data tags like {cf_my_wordpress_field} is still possible.
id_ID: Atur untuk kinerja pembangun yang lebih baik. Menggunakan tag data dinamis seperti {cf_my_wordpress_field} masih dimungkinkan.

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
id_ID: Atur untuk kinerja yang lebih baik jika Anda tidak menjalankan kode jQuery yang lebih lama dari versi 1.9.

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
id_ID: Atur untuk kinerja yang lebih baik jika Anda tidak menggunakan embed, seperti video YouTube, di situs Anda.

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
id_ID: Atur untuk kinerja yang lebih baik jika Anda tidak menggunakan emoji di situs Anda.

en: Set for video SEO best practices via poster attribute on the video tag. If the source is Youtube or Vimeo, it will be used as preview image.
id_ID: Atur untuk praktik terbaik SEO video melalui atribut poster pada tag video. Jika sumbernya adalah Youtube atau Vimeo, ini akan digunakan sebagai gambar pratinjau.

en: Set globally under %s
id_ID: Diatur secara global di bawah %s

en: Set if this element doesn't contain any descriptive text.
id_ID: Atur jika elemen ini tidak mengandung teks deskriptif.

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
id_ID: Atur jika Anda tidak menggunakan Font Google atau Anda telah mengunggah dan menghosting sendiri Font Google sebagai “Font Kustom”.

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
id_ID: Atur jika Anda memiliki masalah dengan pemuatan lambat bawaan Bricks.

en: Set if your dynamic data in AJAX popup is rendered incorrectly.
id_ID: Atur jika data dinamis Anda di popup AJAX dirender secara tidak benar.

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
id_ID: Atur kontrol pemutar video individual di: Pengaturan > Gaya Tema > Elemen - Video

en: Set interactions for this popup.
id_ID: Atur interaksi untuk popup ini.

en: Set maximum number of form submissions that you want to store in the database.
id_ID: Atur jumlah maksimum pengiriman formulir yang ingin Anda simpan dalam database.

en: Set number of columns on smaller breakpoints.
id_ID: Atur jumlah kolom pada breakpoint yang lebih kecil.

en: Set only width generates 16:9 ratio videos.
id_ID: Hanya mengatur lebar akan menghasilkan video dengan rasio 16:9.

en: Set options as %s
id_ID: Atur opsi sebagai %s

en: Set source image at base breakpoint to use main image as fallback image.
id_ID: Atur gambar sumber pada titik henti dasar untuk menggunakan gambar utama sebagai gambar cadangan.

en: Set template style
id_ID: Atur gaya template

en: Set the builder language direction.
id_ID: Atur arah bahasa pembangun.

en: Set the builder language.
id_ID: Atur bahasa builder.

en: Set the default field value/content.
id_ID: Atur nilai/konten bidang default.

en: Set the key you used for the offset. Example: limit = 20 set on query parameter, Page parameter is "skip", set this offset key as "limit". Clicking page 3 on the pagination element will generate the final URL as https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20
id_ID: Atur tombol yang Anda gunakan untuk offset. Contoh: limit = 20 ditetapkan pada parameter kueri, parameter Halaman adalah "lewati", atur tombol offset ini sebagai "limit". Mengklik halaman 3 pada elemen pagination akan menghasilkan URL akhir sebagai https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20

en: Set the required password under Settings > Template settings > Password protection for template-wide protection, or set an individual password directly for each post/page.
id_ID: Atur kata sandi yang diperlukan di Pengaturan > Pengaturan template > Perlindungan kata sandi untuk perlindungan seluruh template, atau atur kata sandi individual langsung untuk setiap pos/halaman.

en: Set the status of each element, native and custom, in the builder and frontend.
id_ID: Atur status setiap elemen, asli dan kustom, di builder dan frontend.

en: Set to "0" to disable default animations.
id_ID: Atur ke “0” untuk menonaktifkan animasi default.

en: Set to "0s" to disable open/close animation.
id_ID: Atur ke “0s” untuk menonaktifkan animasi buka/tutup.

en: Set to "50%" to scroll active element into center or "off" to disable auto-scroll.
id_ID: Atur ke “50%” untuk menggulir elemen aktif ke tengah atau “nonaktif” untuk menonaktifkan gulir otomatis.

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
id_ID: Atur ke “Tetap” untuk efek paralaks.

en: Set to 0 to disable caching. Default is 300 seconds (five minutes).
id_ID: Atur ke 0 untuk menonaktifkan caching. Standarnya adalah 300 detik (lima menit).

en: Set to improve performance by caching query loops. This is particularly useful when your query loop arguments remain relatively unchanged. For optimal functionality, ensure that server object caching is enabled for persistent caching. Disable this setting if you experience any unexpected query results.
id_ID: Atur untuk meningkatkan kinerja dengan menyimpan query loop dalam cache. Ini sangat berguna ketika argumen query loop Anda tetap relatif tidak berubah. Untuk fungsi optimal, pastikan object caching server diaktifkan untuk penyimpanan cache yang persisten. Nonaktifkan pengaturan ini jika Anda mengalami hasil query yang tidak terduga.

en: Set to load %s in the builder to improve compatibility in older browsers. Not recommended to enable for modern browsers due to potential performance impact.
id_ID: Atur untuk memuat %s di pembangun untuk meningkatkan kompatibilitas di browser lama. Tidak disarankan untuk diaktifkan pada browser modern karena potensi dampak kinerja.

en: Set to show the responsive indicator next to controls that can have different values at each breakpoint.
id_ID: Atur untuk menampilkan indikator responsif di samping kontrol yang dapat memiliki nilai berbeda pada setiap breakpoint.

en: Set up your own capabilities with the exact permissions you want to allow. Then assign it to specific user roles from the "Builder Access" dropdown below.
id_ID: Atur kemampuan Anda sendiri dengan izin yang tepat yang ingin Anda izinkan. Kemudian tetapkan ke peran pengguna tertentu dari dropdown “Akses Builder” di bawah.

en: Set who can bypass maintenance mode. To grant bypass privileges to a specific user, modify the user's profile settings directly.
id_ID: Atur siapa yang dapat melewati mode pemeliharaan. Untuk memberikan hak akses bypass kepada pengguna tertentu, ubah pengaturan profil pengguna secara langsung.

en: Sets direction to row
id_ID: Atur arah ke baris

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Settings imported
id_ID: Pengaturan diimpor

en: Settings resetted
id_ID: Pengaturan diatur ulang

en: Settings saved
id_ID: Pengaturan disimpan

en: Shape
id_ID: Bentuk

en: Shape Dividers
id_ID: Pemisah bentuk

en: Shape dividers
id_ID: Pembagi bentuk

en: Share on %s
id_ID: Bagikan di %s

en: Share via
id_ID: Bagikan via

en: Share via email
id_ID: Bagikan melalui email

en: Shop template
id_ID: Template toko

en: Shortcode content is empty
id_ID: Konten shortcode kosong

en: Shortcuts
id_ID: Pintasan

en: Show
id_ID: Tampilkan

en: Show After Grid
id_ID: Tampilkan setelah grid

en: Show Before Grid
id_ID: Tampilkan sebelum grid

en: Show again after .. hours
id_ID: Tampilkan lagi setelah .. jam

en: Show all
id_ID: Tampilkan semua

en: Show all fonts
id_ID: Tampilkan semua font

en: Show arrows
id_ID: Tampilkan panah

en: Show artist
id_ID: Tampilkan artis

en: Show at breakpoint
id_ID: Tampilkan pada breakpoint

en: Show author
id_ID: Tampilkan penulis

en: Show avatar
id_ID: Tampilkan avatar

en: Show badge if product is less than .. days old.
id_ID: Tampilkan lencana jika produk berumur kurang dari .. hari.

en: Show bio
id_ID: Tampilkan bio

en: Show cart cross-sells
id_ID: Tampilkan penjualan silang keranjang

en: Show count
id_ID: Tampilkan jumlah

en: Show cross-sell products
id_ID: Tampilkan produk penjualan silang

en: Show custom element names
id_ID: Tampilkan nama elemen kustom

en: Show date
id_ID: Tampilkan tanggal

en: Show default element names
id_ID: Tampilkan nama elemen default

en: Show different images per breakpoint.
id_ID: Tampilkan gambar berbeda per titik henti.

en: Show dots
id_ID: Tampilkan titik

en: Show dynamic data key in dropdown
id_ID: Tampilkan kunci data dinamis di dropdown

en: Show element
id_ID: Tampilkan elemen

en: Show empty
id_ID: Tampilkan yang kosong

en: Show empty stars
id_ID: Tampilkan bintang kosong

en: Show empty terms
id_ID: Tampilkan istilah kosong

en: Show excerpt
id_ID: Tampilkan kutipan

en: Show favorites only
id_ID: Tampilkan hanya favorit

en: Show featured image
id_ID: Tampilkan gambar unggulan

en: Show flags
id_ID: Tampilkan bendera

en: Show for class conflicts
id_ID: Tampilkan untuk konflik kelas

en: Show for new & conflicting classes
id_ID: Tampilkan untuk kelas baru & yang berkonflik

en: Show for new classes
id_ID: Tampilkan untuk kelas baru

en: Show friends' photos
id_ID: Tampilkan foto teman

en: Show fullscreen
id_ID: Tampilkan layar penuh

en: Show if any value exists
id_ID: Tampilkan jika ada nilai

en: Show if non-base breakpoint value exists
id_ID: Tampilkan jika ada nilai breakpoint non-dasar

en: Show image
id_ID: Tampilkan gambar

en: Show info
id_ID: Tampilkan info

en: Show label
id_ID: Tampilkan label

en: Show labels
id_ID: Tampilkan label

en: Show link to author posts
id_ID: Tampilkan tautan ke pos penulis

en: Show name
id_ID: Tampilkan nama

en: Show names
id_ID: Tampilkan nama

en: Show navigation
id_ID: Tampilkan navigasi

en: Show notice
id_ID: Tampilkan pemberitahuan

en: Show on all responsive controls
id_ID: Tampilkan di semua kontrol responsif

en: Show on hover
id_ID: Tampilkan saat hover

en: Show only active dropdown. Toggle on click. Inner dropdowns inherit multilevel.
id_ID: Tampilkan hanya dropdown aktif. Alihkan saat diklik. Dropdown dalam mewarisi multilevel.

en: Show only featured
id_ID: Tampilkan hanya fitur

en: Show parent posts
id_ID: Tampilkan pos induk

en: Show parent terms
id_ID: Tampilkan istilah induk

en: Show password
id_ID: Tampilkan kata sandi

en: Show percentage
id_ID: Tampilkan persentase

en: Show popup
id_ID: Tampilkan popup

en: Show post type archive
id_ID: Tampilkan arsip jenis pos

en: Show products related
id_ID: Tampilkan produk terkait

en: Show quantity input field in product loop
id_ID: Tampilkan kolom input jumlah di loop produk

en: Show query loop type
id_ID: Tampilkan tipe loop kueri

en: Show required asterisk
id_ID: Tampilkan tanda bintang wajib

en: Show tabs
id_ID: Tampilkan tab

en: Show taxonomy
id_ID: Tampilkan taksonomi

en: Show tips
id_ID: Tampilkan tips

en: Show title
id_ID: Tampilkan judul

en: Show under
id_ID: Tampilkan di bawah

en: Show up-sell products
id_ID: Menampilkan produk yang dijual

en: Shows when popup content is fetched via AJAX.
id_ID: Ditampilkan ketika konten popup diambil melalui AJAX.

en: Shows when using infinite scroll, load more interaction, AJAX pagination.
id_ID: Ditampilkan saat menggunakan gulir tak terbatas, interaksi muat lebih banyak, paginasi AJAX.

en: Shuffle
id_ID: Acak

en: Sidebar
id_ID: Bilah samping

en: Sidebar deleted.
id_ID: Sidebar dihapus.

en: Sidebar name *
id_ID: Nama sidebar *

en: Sidebars
id_ID: Sidebar

en: Sign all
id_ID: Tandatangani semua

en: Sign code
id_ID: Tandatangani kode

en: Simple
id_ID: Sederhana

en: Simple product
id_ID: Produk sederhana

en: Single
id_ID: Tunggal

en: Single product
id_ID: Produk tunggal

en: Single product template
id_ID: Template produk tunggal

en: Site
id_ID: Situs

en: Site Address
id_ID: Alamat situs

en: Site URL
id_ID: URL situs

en: Site background
id_ID: Latar belakang situs

en: Site border
id_ID: Batas situs

en: Site layout
id_ID: Tata letak situs

en: Site tagline
id_ID: Tagline situs

en: Site title
id_ID: Judul situs

en: Size
id_ID: Ukuran

en: Size - Default
id_ID: Ukuran - default

en: Size - Extra Large
id_ID: Ukuran - ekstra besar

en: Size - Large
id_ID: Ukuran - besar

en: Size - Medium
id_ID: Ukuran - sedang

en: Size - Small
id_ID: Ukuran - kecil

en: Sizing
id_ID: Pengukuran

en: Skew
id_ID: Miring

en: Skew X
id_ID: Miring x

en: Skew Y
id_ID: Miring y

en: Skillful
id_ID: Terampil

en: Skin
id_ID: Desain

en: Skip
id_ID: Lewati

en: Skip & Deactivate
id_ID: Lewati & nonaktifkan

en: Skip class import
id_ID: Lewati impor kelas

en: Skip to footer
id_ID: Langsung ke footer

en: Skip to main content
id_ID: Langsung ke konten utama

en: Slide
id_ID: Geser

en: Slide from left
id_ID: Geser dari kiri

en: Slide from right
id_ID: Geser dari kanan

en: Slide up after
id_ID: Geser ke atas setelah

en: Slides
id_ID: Slide

en: Slow
id_ID: Lambat

en: Small
id_ID: Kecil

en: Small header
id_ID: Header kecil

en: Smooth scroll
id_ID: Gulir halus

en: Snap
id_ID: Jepret

en: Snapping elements selector
id_ID: Selektor elemen snap

en: Social Sharing
id_ID: Berbagi sosial

en: Social media
id_ID: Media sosial

en: Something went wrong.
id_ID: Ada yang salah.

en: Sorry, but no site URL has been provided.
id_ID: Maaf, tapi tidak ada URL situs yang disediakan.

en: Sorry, but we could not subscribe you.
id_ID: Maaf, kami tidak dapat mendaftarkan Anda.

en: Sort
id_ID: Urutkan

en: Sort by
id_ID: Urutkan berdasarkan

en: Sort by average rating
id_ID: Urutkan berdasarkan rating rata-rata

en: Sort by latest
id_ID: Urutkan berdasarkan terbaru

en: Sort by options
id_ID: Opsi urutan

en: Sort by popularity
id_ID: Urutkan berdasarkan popularitas

en: Sort by price: high to low
id_ID: Urutkan berdasarkan harga: tinggi ke rendah

en: Sort by price: low to high
id_ID: Urutkan berdasarkan harga: rendah ke tinggi

en: Sort options
id_ID: Urutkan opsi

en: Source
id_ID: Sumber

en: Sources
id_ID: Sumber

en: Space
id_ID: Spasi

en: Space around
id_ID: Spasi sekitar

en: Space between
id_ID: Spasi antar

en: Space between header and footer.
id_ID: Jarak antara header dan footer.

en: Space evenly
id_ID: Spasi merata

en: Space-separated list of CSS classes to add to the <body> tag of this page.
id_ID: Daftar kelas CSS yang dipisahkan spasi untuk ditambahkan ke tag <body> halaman ini.

en: Spacing
id_ID: Jarak

en: Spam protection
id_ID: Perlindungan spam

en: Speed
id_ID: Kecepatan

en: Speed in ms
id_ID: Kecepatan dalam ms

en: Spellcheck
id_ID: Periksa ejaan

en: Spread
id_ID: Sebar

en: Square
id_ID: Kotak

en: Standard
id_ID: Standar

en: Standard fonts
id_ID: Font standar

en: Star color
id_ID: Warna bintang

en: Stars
id_ID: Bintang

en: Start
id_ID: Mulai

en: Start animation
id_ID: Mulai animasi

en: Start autoplay
id_ID: Mulai putar otomatis

en: Start date
id_ID: Tanggal mulai

en: Start delay in ms
id_ID: Tunda awal dalam ms

en: Start display at breakpoint
id_ID: Mulai tampilkan pada breakpoint

en: Start index
id_ID: Indeks awal

en: Start play at
id_ID: Mulai putar pada

en: Start time
id_ID: Waktu mulai

en: Starting angle in º
id_ID: Sudut awal dalam º

en: Static
id_ID: Statis

en: Static dropdown content always toggles on click, not hover.
id_ID: Konten dropdown statis selalu beralih saat diklik, bukan hover.

en: Status bar
id_ID: Bilah status

en: Statuses
id_ID: Status

en: Step
id_ID: Langkah

en: Sticky
id_ID: Lekat

en: Sticky header
id_ID: Header tetap

en: Sticky on scroll
id_ID: Tetap saat digulir

en: Stock
id_ID: Stok

en: Stock management not enabled for this product.
id_ID: Manajemen stok tidak diaktifkan untuk produk ini.

en: Stop
id_ID: Berhenti

en: Stop on last slide
id_ID: Berhenti di slide terakhir

en: Street View Control
id_ID: Kontrol tampilan jalan

en: Stretch
id_ID: Rentangkan

en: Strike
id_ID: Coret

en: Strikethrough
id_ID: Garis coret

en: Strings
id_ID: String

en: Stroke
id_ID: Garis

en: Stroke #2
id_ID: #2 garis

en: Stroke color
id_ID: Warna garis

en: Stroke width
id_ID: Lebar garis

en: Structure
id_ID: Struktur

en: Structure panel
id_ID: Panel struktur

en: Stunning
id_ID: Memukau

en: Style
id_ID: Gaya

en: Style notices globally under Settings > Theme Styles > WooCommerce - Notice.
id_ID: Atur gaya pemberitahuan secara global di Pengaturan > Gaya Tema > WooCommerce - Pemberitahuan.

en: Style saved
id_ID: Gaya disimpan

en: Styles
id_ID: Gaya

en: Stylesheets (default)
id_ID: Stylesheet (default)

en: Sub menu, mega menu, or multilevel area.
id_ID: Area sub menu, mega menu, atau multi-level.

en: Subject
id_ID: Subjek

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
id_ID: Pengiriman gagal. Harap muat ulang halaman dan coba kirim formulir lagi.

en: Submit
id_ID: Kirim

en: Submit & Deactivate
id_ID: Kirim & nonaktifkan

en: Submit Comment
id_ID: Kirim komentar

en: Submit button
id_ID: Tombol kirim

en: Subtitle
id_ID: Subjudul

en: Subtitle goes here
id_ID: Subjudul di sini

en: Subtitle typography
id_ID: Tipografi subjudul

en: Subtitles typography
id_ID: Tipografi subjudul

en: Success
id_ID: Sukses

en: Success color
id_ID: Warna sukses

en: Success message
id_ID: Pesan sukses

en: Successful
id_ID: Sukses

en: Successfully removed %1$d orphaned elements across %2$d posts.
id_ID: Berhasil menghapus %1$d elemen yatim piatu di %2$d pos.

en: Suffix
id_ID: Akhiran

en: Suffix block
id_ID: Blok akhiran

en: Sunday
id_ID: Minggu

en: Superb
id_ID: Hebat

en: Supported field types
id_ID: Jenis bidang yang didukung

en: Supported filters
id_ID: Filter yang didukung

en: Suppress PHP errors
id_ID: Tekan error PHP

en: Sure thing
id_ID: Tentu saja

en: Sure?
id_ID: Yakin?

en: Swatch type
id_ID: Jenis swatch

en: Sweet
id_ID: Manis

en: Switch
id_ID: Beralih

en: Sync fonts
id_ID: Sinkronkan font

en: Sync global classes
id_ID: Sinkronkan kelas global

en: Sync with query
id_ID: Sinkronkan dengan kueri

en: System Information
id_ID: Informasi sistem

en: TIME
id_ID: WAKTU

en: Tab 1 label
id_ID: Label tab 1

en: Tab 2 label
id_ID: Label tab 2

en: Tab content
id_ID: Konten tab

en: Tab menu
id_ID: Menu tab

en: Table
id_ID: Tabel

en: Table background
id_ID: Latar belakang tabel

en: Table border
id_ID: Batas tabel

en: Table box shadow
id_ID: Bayangan kotak tabel

en: Table of contents
id_ID: Daftar isi

en: Tablet portrait
id_ID: Tablet potret

en: Tabs
id_ID: Tab

en: Tag cloud
id_ID: Awan tag

en: Tags
id_ID: Tag

en: Take over
id_ID: Ambil alih

en: Target a "CSS selector" on "Hide popup", but not a popup directly! As this action runs after the popup has been closed.
id_ID: Targetkan “selektor CSS” pada “Sembunyikan popup”, bukan langsung ke popup! Karena tindakan ini dijalankan setelah popup ditutup.

en: Target form selector
id_ID: Selektor formulir target

en: Target interaction ID
id_ID: ID interaksi target

en: Target query
id_ID: Query target

en: Target query has not been set. Without connecting a filter to a query, the filter has no effect.
id_ID: Query target belum diatur. Tanpa menghubungkan filter ke query, filter tidak akan berpengaruh.

en: Taxonomies
id_ID: Taksonomi

en: Taxonomies related posts must have in common.
id_ID: Taksonomi yang harus dimiliki pos terkait secara umum.

en: Taxonomy
id_ID: Taksonomi

en: Taxonomy query
id_ID: Kueri taksonomi

en: Taxonomy slug
id_ID: Slug taksonomi

en: Team Members
id_ID: Anggota tim

en: Team member
id_ID: Anggota tim

en: Team members
id_ID: Anggota tim

en: Telephone
id_ID: Telepon

en: Template & post password
id_ID: Kata sandi template & pos

en: Template Bundle
id_ID: Bundel Template

en: Template Bundles
id_ID: Bundel Template

en: Template Tag
id_ID: Tag Template

en: Template Tags
id_ID: Tag Template

en: Template bundle
id_ID: Bundel template

en: Template created
id_ID: Template dibuat

en: Template deleted
id_ID: Template dihapus

en: Template has not been published.
id_ID: Template belum dipublikasikan.

en: Template imported
id_ID: Template diimpor

en: Template insert failed: This template has no data
id_ID: Penyisipan template gagal: Template ini tidak memiliki data

en: Template inserted
id_ID: Template disisipkan

en: Template manager thumbnail height
id_ID: Tinggi thumbnail pengelola template

en: Template overridden
id_ID: Template ditimpa

en: Template password
id_ID: Kata sandi template

en: Template saved
id_ID: Template disimpan

en: Template screenshot generation is disabled.
id_ID: Pembuatan tangkapan layar template dinonaktifkan.

en: Template screenshots
id_ID: Tangkapan layar template

en: Template screenshots deleted
id_ID: Tangkapan layar template dihapus

en: Template settings
id_ID: Pengaturan template

en: Template tag
id_ID: Tag template

en: Template tags
id_ID: Tag template

en: Template thumbnail column
id_ID: Kolom thumbnail template

en: Template title
id_ID: Judul template

en: Template type
id_ID: Jenis template

en: Templates
id_ID: Template

en: Term
id_ID: Istilah

en: Term ID
id_ID: ID Ketentuan

en: Term archive URL
id_ID: URL arsip istilah

en: Term count
id_ID: Jumlah istilah

en: Term description
id_ID: Deskripsi istilah

en: Term group
id_ID: Kelompok istilah

en: Term id
id_ID: ID istilah

en: Term meta
id_ID: Meta istilah

en: Term name
id_ID: Nama istilah

en: Term slug
id_ID: Slug istilah

en: Term taxonomy ID
id_ID: ID taksonomi istilah

en: Term taxonomy slug
id_ID: Slug taksonomi istilah

en: Terms
id_ID: Istilah

en: Terrain
id_ID: Medan

en: Testimonial
id_ID: Testimoni

en: Testimonials
id_ID: Testimoni

en: Text
id_ID: Teks

en: Text align
id_ID: Perataan teks

en: Text block
id_ID: Blok teks

en: Text color
id_ID: Warna teks

en: Text decoration
id_ID: Dekorasi teks

en: Text editor
id_ID: Editor teks

en: Text link
id_ID: Tautan teks

en: Text list
id_ID: Daftar teks

en: Text padding
id_ID: Padding teks

en: Text shadow
id_ID: Bayangan teks

en: Text to display when hovering over the field.
id_ID: Teks yang akan ditampilkan saat melayang di atas bidang.

en: Text transform
id_ID: Transformasi teks

en: Text wrap
id_ID: Pembungkus teks

en: Textarea
id_ID: Area teks

en: Thank you
id_ID: Terima kasih

en: Thank you for your message
id_ID: Terima kasih atas pesan Anda

en: The "Enable AJAX add to cart buttons on archives" WooCommerce setting must also be active.
id_ID: Pengaturan WooCommerce “Aktifkan tombol tambahkan ke keranjang AJAX di arsip” juga harus aktif.

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
id_ID: Artikel “Fitur” membahas topik-topik seperti integrasi Unsplash, kode kustom (CSS & JS), gradien, bilah samping, pembagi bentuk, elemen global, dll.

en: The URL to send the form data to.
id_ID: URL untuk mengirim data formulir.

en: The active theme has no sidebars defined.
id_ID: Tema aktif tidak memiliki sidebar yang didefinisikan.

en: The custom video player is only applicable to "Media" or "File URL" video source.
id_ID: Pemutar video kustom hanya berlaku untuk sumber video “Media” atau “URL File”.

en: The dynamic data is empty.
id_ID: Data dinamis kosong.

en: The executed code will run on your site! Only add code that you consider safe.
id_ID: Kode yang dieksekusi akan berjalan di situs Anda! Hanya tambahkan kode yang Anda anggap aman.

en: The field "%s" exceeds the allowed maximum length of %2$d characters.
id_ID: Kolom “%s” melebihi panjang maksimum yang diizinkan yaitu %%2$d karakter.

en: The following classes have been modified by the user below since your last save. Accept or discard those changes to continue your save.
id_ID: Kelas berikut telah diubah oleh pengguna di bawah ini sejak penyimpanan terakhir Anda. Terima atau buang perubahan tersebut untuk melanjutkan penyimpanan Anda.

en: The form is not rendered if the current user is lacking the required capability.
id_ID: Formulir tidak ditampilkan jika pengguna saat ini tidak memiliki kemampuan yang diperlukan.

en: The full URL of the API endpoint you want to retrieve data.
id_ID: URL lengkap titik akhir API yang ingin Anda ambil datanya.

en: The query element doesn't exist.
id_ID: Elemen query tidak ada.

en: The query filter database is outdated. Please click "Regenerate filter index" button to update it.
id_ID: Database filter kueri sudah usang. Silakan klik tombol “Buat ulang indeks filter” untuk memperbaruinya.

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
id_ID: Situs yang Anda minta templatenya telah menonaktifkan akses ke template mereka.

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
id_ID: Situs yang Anda minta templatenya memerlukan kata sandi template jarak jauh.

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
id_ID: Nama gaya yang dimasukkan sudah ada. Silakan pilih nama yang berbeda.

en: The value is automatically populated based on the font-size in percentage that you have set under Theme Styles > Typography > HTML: font-size. For an HTML font-size of 100%, the value is 16, if the HTML font-size is 62.5%, the value is 10, and so on. If left empty, your fluid typography unit will be "px" instead of "rem".
id_ID: Nilai ini secara otomatis diisi berdasarkan ukuran huruf dalam persentase yang telah Anda tetapkan di Gaya Tema > Tipografi > HTML: ukuran huruf. Untuk ukuran huruf HTML 100%, nilainya adalah 16, jika ukuran huruf HTML 62,5%, nilainya adalah 10, dan seterusnya. Jika dibiarkan kosong, unit tipografi Anda akan menjadi "px", bukan "rem".

en: The video <iframe> is lazy loaded after clicking the preview image.
id_ID: <iframe> Video dimuat secara lazy setelah mengklik gambar pratinjau.

en: The webhook endpoint(s) to send the submitted form data to.
id_ID: Endpoint webhook untuk mengirim data formulir yang dikirim.

en: Theme
id_ID: Tema

en: Theme Information
id_ID: Informasi tema

en: Theme Style
id_ID: Gaya tema

en: Theme Styles
id_ID: Gaya tema

en: Theme author
id_ID: Pembuat tema

en: Theme author URI
id_ID: URI pembuat tema

en: Theme is child theme
id_ID: Tema adalah tema anak

en: Theme name
id_ID: Nama tema

en: Theme style created
id_ID: Gaya tema dibuat

en: Theme style deleted
id_ID: Gaya tema dihapus

en: Theme styles
id_ID: Gaya tema

en: Theme version
id_ID: Versi tema

en: There is an "Activation status" column under "Users", where you can manually set the status to active/inactive and resend the activation email.
id_ID: Terdapat kolom "Status aktivasi" di bawah "Pengguna", di mana Anda dapat mengatur status secara manual menjadi aktif/tidak aktif dan mengirim ulang email aktivasi.

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
id_ID: Ada simpan otomatis yang lebih baru daripada versi yang sedang Anda lihat.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
id_ID: Tidak ada cuplikan karena ini adalah pos yang dilindungi.

en: These parameters will be added to the API request URL.
id_ID: Parameter ini akan ditambahkan ke URL permintaan API.

en: These styles also apply to all Gutenberg captions.
id_ID: Gaya ini juga berlaku untuk semua teks Gutenberg.

en: These styles will also apply to all Gutenberg captions.
id_ID: Gaya ini juga akan berlaku untuk semua teks Gutenberg.

en: Thin
id_ID: Tipis

en: This %s component is not enabled for use in the block editor. Ask your site administrator to enable this component for use in the block editor.
id_ID: Komponen %s ini tidak diaktifkan untuk digunakan dalam editor blok. Mintalah administrator situs Anda untuk mengaktifkan komponen ini agar dapat digunakan dalam editor blok.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
id_ID: Konten ini dilindungi kata sandi. Untuk melihatnya, masukkan kata sandi Anda di bawah ini:

en: This data will be used in your query.
id_ID: Data ini akan digunakan dalam kueri Anda.

en: This dataset has unsaved changes
id_ID: Dataset ini memiliki perubahan yang belum disimpan

en: This element works alongside a "Map" element when "Sync with query" has been set. An invisible <template> node is generated that stores location data. Allowing the map to retrieve and display markers dynamically.
id_ID: Elemen ini bekerja bersama elemen “Peta” ketika “Sinkronkan dengan kueri” telah diatur. Node <template> yang tak terlihat dibuat untuk menyimpan data lokasi. Memungkinkan peta untuk mengambil dan menampilkan penanda secara dinamis.

en: This feature affects all new user registrations, not just those submitted via the Form element.
id_ID: Fitur ini memengaruhi semua pendaftaran pengguna baru, tidak hanya yang dikirimkan melalui elemen Formulir.

en: This icon set is currently disabled and hidden from the icon dropdown menu. However, any existing icons from this set will still display on your site.
id_ID: Set ikon ini saat ini dinonaktifkan dan disembunyikan dari menu dropdown ikon. Namun, ikon yang sudah ada dari set ini akan tetap ditampilkan di situs Anda.

en: This is an experimental feature. Query filters and components are not supported when using API requests.
id_ID: Ini adalah fitur eksperimental. Filter dan komponen kueri tidak didukung saat menggunakan permintaan API.

en: This page is built with %s.
id_ID: Halaman ini dibuat dengan %s.

en: This post has no %s terms.
id_ID: Pos ini tidak memiliki istilah %s.

en: This post has no related posts.
id_ID: Pos ini tidak memiliki pos terkait.

en: This post is already being edited.
id_ID: Pos ini sudah sedang diedit.

en: This query type doesn't support pagination.
id_ID: Jenis query ini tidak mendukung paginasi.

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
id_ID: Template ini berisi palet warna. Apakah Anda ingin mengimpornya?

en: This template contains color palettes. Would you like to import them?
id_ID: Template ini berisi palet warna. Apakah Anda ingin mengimpornya?

en: This template contains global variables. Would you like to import them?
id_ID: Template ini berisi variabel global. Apakah Anda ingin mengimpornya?

en: This template contains the following theme styles. Would you like to import them?
id_ID: Template ini berisi gaya tema berikut. Apakah Anda ingin mengimpornya?

en: This template is currently not rendered on pages that meet the template conditions as no password has been set.
id_ID: Template ini saat ini tidak dirender di halaman yang memenuhi kondisi template karena tidak ada kata sandi yang diatur.

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
id_ID: Tipe template ini secara otomatis dirender pada halaman yang tepat.

en: This text is displayed when the "Registration privacy policy" text is filled in WooCommerce.
id_ID: Teks ini ditampilkan ketika “Kebijakan privasi pendaftaran” diisi di WooCommerce.

en: This text is displayed when the "When creating an account, send the new user a link to set their password" option is enabled in WooCommerce.
id_ID: Teks ini ditampilkan ketika opsi “Saat membuat akun, kirim tautan ke pengguna baru untuk mengatur kata sandi mereka” diaktifkan di WooCommerce.

en: This user role has %s capability, and therefore full builder access. Effectively overriding this setting.
id_ID: Peran pengguna ini memiliki kemampuan %s, dan karenanya memiliki akses penuh ke builder. Secara efektif mengesampingkan pengaturan ini.

en: Thousand separator
id_ID: Pemisah ribuan

en: Thumb
id_ID: Jempol

en: Thumbnail
id_ID: Gambar mini

en: Thumbnail navigation
id_ID: Navigasi thumbnail

en: Thumbnail size
id_ID: Ukuran thumbnail

en: Thursday
id_ID: Kamis

en: Tick if this popup is for WooCommerce Quick View.
id_ID: Centang jika popup ini untuk Tampilan Cepat WooCommerce.

en: Tick if you do not display any post meta fields. Reduce additional queries.
id_ID: Centang jika Anda tidak menampilkan bidang meta postingan apa pun. Kurangi kueri tambahan.

en: Tick if you do not display any taxonomy terms. Reduce additional queries.
id_ID: Centang jika Anda tidak menampilkan istilah taksonomi apa pun. Kurangi kueri tambahan.

en: Tick if you do not need pagination, load more or infinite scroll. Performance boost.
id_ID: Centang jika Anda tidak memerlukan pagination, memuat lebih banyak, atau gulir tak terbatas. Peningkatan kinerja.

en: Tilt
id_ID: Miring

en: Time
id_ID: Waktu

en: Time in minutes that the random seed will last. Avoid duplicate posts when using random order.
id_ID: Waktu dalam menit yang akan bertahan untuk benih acak. Hindari postingan duplikat saat menggunakan urutan acak.

en: Time zone
id_ID: Zona waktu

en: Timeline
id_ID: Linimasa

en: Timezone
id_ID: Zona waktu

en: Timing function
id_ID: Fungsi waktu

en: Title
id_ID: Judul

en: Title Tag
id_ID: Tag judul

en: Title margin
id_ID: Margin judul

en: Title tag
id_ID: Tag judul

en: Title typography
id_ID: Tipografi judul

en: To add decorative text, but not user input. Runs through %s.
id_ID: Untuk menambahkan teks dekoratif, bukan input pengguna. Dijalankan melalui %s.

en: To distinguish markers in the builder.
id_ID: Untuk membedakan penanda di dalam builder.

en: To ensure showing a marker please provide the latitude and longitude, separated by comma.
id_ID: Untuk memastikan penampilan penanda, harap berikan lintang dan bujur, dipisahkan dengan koma.

en: To select a default value you have to first connect this property with the select control.
id_ID: Untuk memilih nilai default, Anda harus terlebih dahulu menghubungkan properti ini dengan kontrol pilihan.

en: To trigger the interaction when 50%% of the element is in the viewport, set the rootMargin to %s.
id_ID: Untuk memicu interaksi saat 50%% elemen berada dalam viewport, atur rootMargin ke %s.

en: Toggle
id_ID: Alihkan

en: Toggle attribute
id_ID: Alihkan atribut

en: Toggle controls
id_ID: Alihkan kontrol

en: Toggle coupon form
id_ID: Alihkan formulir kupon

en: Toggle dropdown
id_ID: Alihkan dropdown

en: Toggle login form
id_ID: Alihkan formulir login

en: Toggle mini cart
id_ID: Alihkan keranjang mini

en: Toggle offcanvas
id_ID: Alihkan offcanvas

en: Toggle on
id_ID: Alihkan pada

en: Toggle search
id_ID: Alihkan pencarian

en: Toggle width
id_ID: Lebar toggle

en: Toggleable form
id_ID: Formulir yang dapat dilipat

en: Toolbar
id_ID: Bilah Alat

en: Toolbar logo link
id_ID: Tautan logo bilah alat

en: Top / Start
id_ID: Atas / awal

en: Top center
id_ID: Tengah atas

en: Top left
id_ID: Kiri atas

en: Top level
id_ID: Level teratas

en: Top level terms only
id_ID: Hanya istilah tingkat atas

en: Top right
id_ID: Kanan atas

en: Total items path
id_ID: Total jalur item

en: Total jobs
id_ID: Total pekerjaan

en: Track color
id_ID: Warna jalur

en: Track resize
id_ID: Mengubah ukuran trek

en: Transform
id_ID: Transformasi

en: Transform origin
id_ID: Titik asal transformasi

en: Transition
id_ID: Transisi

en: Translate X
id_ID: Translasi x

en: Translate Y
id_ID: Translasi y

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
en: %s comment | %s comments
id_ID[0]: %s komentar

en: Transparency
id_ID: Transparansi

en: Trash
id_ID: Sampah

en: Trash is empty
id_ID: Sampah kosong

en: Triangle
id_ID: Segitiga

en: Triangle concave
id_ID: Segitiga cekung

en: Triangle convex
id_ID: Segitiga cembung

en: Triangle double
id_ID: Segitiga ganda

en: Trigger
id_ID: Pemicu

en: Trigger "register_new_user" action to send WordPress notification. %s
id_ID: Picu tindakan “register_new_user” untuk mengirim notifikasi WordPress. %s

en: True
id_ID: Benar

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
id_ID: TrueType Font: Data font tidak dikompresi, tapi dukungan parsial IE9+.

en: Tuesday
id_ID: Selasa

en: Type
id_ID: Jenis

en: Type keyword, hit enter.
id_ID: Ketik kata kunci, tekan enter.

en: Type name, hit enter
id_ID: Ketik nama, tekan enter

en: Type scale ratio
id_ID: Rasio skala jenis

en: Type speed in ms
id_ID: Kecepatan ketik dalam ms

en: Type to search
id_ID: Ketik untuk mencari

en: Type to search for ..
id_ID: Ketik untuk mencari ..

en: Typography
id_ID: Tipografi

en: Typography active
id_ID: Tipografi aktif

en: URL parameter
id_ID: Parameter URL

en: URL parameters
id_ID: Parameter URL

en: URL redirect to after applying the filter. Leave it empty if not intended to.
id_ID: URL pengalihan setelah menerapkan filter. Biarkan kosong jika tidak dimaksudkan.

en: Unable to calculate total pages for offset pagination. Items per page not found for element "%s".
id_ID: Tidak dapat menghitung total halaman untuk pagination offset. Item per halaman tidak ditemukan untuk elemen "%s".

en: Unable to determine items per page for offset pagination. Check offset key settings.
id_ID: Tidak dapat menentukan item per halaman untuk pagination offset. Periksa pengaturan tombol offset.

en: Unable to fix corrupted filter element database
id_ID: Tidak dapat memperbaiki database elemen filter yang rusak

en: Uncategorized
id_ID: Tidak berkategori

en: Unconnected
id_ID: Tidak terhubung

en: Unconnected properties detected. Edit your component or any of its children to connect your properties to a specific setting.
id_ID: Properti yang tidak terhubung terdeteksi. Edit komponen Anda atau salah satu anaknya untuk menghubungkan properti ke pengaturan tertentu.

en: Underline
id_ID: Garis bawah

en: Understanding the layout
id_ID: Memahami tata letak

en: Unique lightbox identifier
id_ID: Pengenal kotak cahaya yang unik

en: Unknown
id_ID: Tidak diketahui

en: Unlimited websites
id_ID: Situs web tak terbatas

en: Unlink
id_ID: Lepaskan tautan

en: Unlink component
id_ID: Lepaskan tautan komponen

en: Unlinked
id_ID: Tidak terhubung

en: Unlock
id_ID: Buka kunci

en: Unlock password protection
id_ID: Buka kunci proteksi kata sandi

en: Unlocked
id_ID: Tidak terkunci

en: Unordered list
id_ID: Daftar tak berurutan

en: Unpin
id_ID: Lepas pin

en: Unpinned
id_ID: Dilepas dari pin

en: Unsigned code
id_ID: Kode tidak ditandatangani

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
id_ID: Kunci API Unsplash diperlukan! Tambahkan kunci di dasbor di bawah: %s

en: Unused elements
id_ID: Elemen yang tidak digunakan

en: Unused on this page
id_ID: Tidak digunakan di halaman ini

en: Unused on this site
id_ID: Tidak digunakan di situs ini

en: Unwrap
id_ID: Buka pembungkus

en: Up sells
id_ID: Up menjual

en: Up-sells
id_ID: Up-sell

en: Update
id_ID: Perbarui

en: Update Template Bundle
id_ID: Perbarui Bundel Template

en: Update Template Tag
id_ID: Perbarui Tag Template

en: Update cart via AJAX
id_ID: Perbarui keranjang melalui AJAX

en: Update filter index
id_ID: Perbarui indeks filter

en: Update post
id_ID: Perbarui pos

en: Updated
id_ID: Diperbarui

en: Updating references to %s global variable(s) across the entire site...
id_ID: Memperbarui referensi ke %s variabel global di seluruh situs...

en: Upload
id_ID: Unggah

en: Upload .%s file
id_ID: Unggah file .%s

en: Upload SVG
id_ID: Unggah SVG

en: Upload/Add image
id_ID: Unggah/Tambah gambar

en: Uploaded file type is not allowed.
id_ID: Jenis file yang diunggah tidak diizinkan.

en: Uppercase
id_ID: Huruf besar

en: Upsells
id_ID: Penjualan tambahan

en: Usage
id_ID: Penggunaan

en: Use "%root%" to target the element wrapper.
id_ID: Gunakan “%root%” untuk menargetkan pembungkus elemen.

en: Use "ip" to prevent multiple entries from the same IP address.
id_ID: Gunakan “ip” untuk mencegah beberapa entri dari alamat IP yang sama.

en: Use %s to pass data such as the source and target elements to your custom function.
id_ID: Gunakan %s untuk meneruskan data seperti elemen sumber dan target ke fungsi kustom Anda.

en: Use %s when adding columns/rows
id_ID: Gunakan %s saat menambahkan kolom/baris

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
id_ID: Gunakan AJAX alih-alih panggilan WP REST API untuk merender elemen.

en: Use PHP constant
id_ID: Gunakan konstanta PHP

en: Use a prefix to avoid conflicts with plugins or WordPress reserved parameters.
id_ID: Gunakan awalan untuk menghindari konflik dengan plugin atau parameter khusus WordPress.

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
id_ID: Gunakan nilai bidang formulir apa pun melalui ID-nya seperti ini: {{form_field}}. Ganti “form_field” dengan ID bidang yang sebenarnya.

en: Use block editor
id_ID: Gunakan editor blok

en: Use brand colors
id_ID: Gunakan warna merek

en: Use field IDs to personalize your message.
id_ID: Gunakan ID bidang untuk mempersonalisasi pesan Anda.

en: Use for sticky scrolling header etc.
id_ID: Gunakan untuk header bergulir yang menempel dll.

en: Use in block editor
id_ID: Gunakan di editor blok

en: Use min/max
id_ID: Gunakan min/maks

en: Use min/max date from index table.
id_ID: Gunakan tanggal min/maks dari tabel indeks.

en: Use product variation image
id_ID: Gunakan gambar variasi produk

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
id_ID: Gunakan pembangun untuk menambahkan kode kustom ke halaman tertentu.

en: Use the date format as set under Settings > General > Date format
id_ID: Gunakan format tanggal seperti yang diatur di Pengaturan > Umum > Format tanggal

en: Use the dynamic picker in the "Meta key" control below to select the desired custom field. The dynamic data tag is used to retrieves the field settings, it is not parsed.
id_ID: Gunakan pemilih dinamis di kontrol “Kunci Meta” di bawah untuk memilih bidang kustom yang diinginkan. Tag data dinamis digunakan untuk mengambil pengaturan bidang, tidak diuraikan.

en: Use the generated variables in your design (theme styles, elements, etc.)
id_ID: Gunakan variabel yang dihasilkan dalam desain Anda (gaya tema, elemen, dll.)

en: Use valid HTML syntax. No spaces.
id_ID: Gunakan sintaks HTML yang valid. Tanpa spasi.

en: Use vertical position of target node.
id_ID: Gunakan posisi vertikal node target.

en: Use width & horizontal position of target node.
id_ID: Gunakan lebar & posisi horizontal node target.

en: Used if default or custom preview image can't be loaded.
id_ID: Digunakan jika gambar pratinjau default atau kustom tidak dapat dimuat.

en: Used if logo image isn't set or available.
id_ID: Digunakan jika gambar logo tidak diatur atau tersedia.

en: Used on this page
id_ID: Digunakan di halaman ini

en: Used on this site
id_ID: Digunakan di situs ini

en: Used to creat visual hiarchy between nested dropdowns.
id_ID: Digunakan untuk membuat hirarki visual antara dropdown bersarang.

en: User
id_ID: Pengguna

en: User ID
id_ID: ID Pengguna

en: User Login
id_ID: Login pengguna

en: User Registration
id_ID: Pendaftaran pengguna

en: User activation
id_ID: Aktivasi pengguna

en: User author URL
id_ID: URL penulis pengguna

en: User login
id_ID: Login pengguna

en: User meta
id_ID: Meta pengguna

en: User name
id_ID: Nama pengguna

en: User portrait
id_ID: Potret pengguna

en: User profile
id_ID: Profil pengguna

en: User registered
id_ID: Pengguna terdaftar

en: User registered date
id_ID: Tanggal pendaftaran pengguna

en: User registration
id_ID: Pendaftaran pengguna

en: User role
id_ID: Peran pengguna

en: User roles
id_ID: Peran pengguna

en: User roles with code execution capability
id_ID: Peran pengguna dengan kemampuan eksekusi kode

en: Username
id_ID: Nama pengguna

en: Username already exists.
id_ID: Nama pengguna sudah ada.

en: Username is not valid.
id_ID: Nama pengguna tidak valid.

en: Username required.
id_ID: Nama pengguna wajib diisi.

en: Users
id_ID: Pengguna

en: Users could upload potentially malicious files through your form. To minimize this risk, please specify the "Allowed file formats" below.
id_ID: Pengguna dapat mengunggah file yang berpotensi berbahaya melalui formulir Anda. Untuk meminimalkan risiko ini, harap tentukan “Format file yang diizinkan” di bawah.

en: Using "Auto height" might lead to CLS (Cumulative Layout Shift).
id_ID: Menggunakan “Tinggi otomatis” mungkin menyebabkan CLS (Pergeseran Tata Letak Kumulatif).

en: Using Cloudflare Bot Fight Mode? Try disabling it
id_ID: Menggunakan Mode Bot Fight Cloudflare? Coba nonaktifkan

en: Valid JSON data required to run the importer
id_ID: Data JSON yang valid diperlukan untuk menjalankan pengimpor

en: Valid code signatures are required for all Code (element), SVG (element) and Query editor instances to run.
id_ID: Tanda tangan kode yang valid diperlukan untuk semua instansi Code (elemen), SVG (elemen), dan Query editor agar dapat berjalan.

en: Valid signature
id_ID: Tanda tangan valid

en: Validation failed
id_ID: Validasi gagal

en: Value
id_ID: Nilai

en: Value type
id_ID: Tipe nilai

en: Variable
id_ID: Variabel

en: Variable dropdown: Hide value
id_ID: Dropdown variabel: Sembunyikan nilai

en: Variable name
id_ID: Nama variabel

en: Variable name already exists
id_ID: Nama variabel sudah ada

en: Variable name missing
id_ID: Nama variabel hilang

en: Variable product
id_ID: Produk variabel

en: Variables
id_ID: Variabel

en: Variables duplicated
id_ID: Variabel diduplikasi

en: Variables imported
id_ID: Variabel diimpor

en: Variables renamed
id_ID: Variabel diubah namanya

en: Variation swatches
id_ID: Swatch variasi

en: Variations
id_ID: Variasi

en: Verification failure page
id_ID: Halaman kegagalan verifikasi

en: Verification success page
id_ID: Halaman keberhasilan verifikasi

en: Vertical
id_ID: Vertikal

en: Vertical - Cloud
id_ID: Vertikal - awan

en: Vertical - Drops
id_ID: Vertikal - tetesan

en: Vertical - Pixels
id_ID: Vertikal - piksel

en: Vertical - Stroke
id_ID: Vertikal - garis

en: Vertical - Stroke #2
id_ID: Vertikal - garis #2

en: Vertical - Tilt
id_ID: Vertikal - kemiringan

en: Vertical - Triangle
id_ID: Vertikal - segitiga

en: Vertical - Triangle double
id_ID: Vertikal - Segitiga ganda

en: Vertical - Wave
id_ID: Vertikal - gelombang

en: Vertical - Wave brush
id_ID: Vertikal - Kuas gelombang

en: Vertical - Waves
id_ID: Vertikal - gelombang-gelombang

en: Vertical - Zigzag
id_ID: Vertikal - zigzag

en: Vertical align
id_ID: Perataan vertikal

en: Vertical alignment
id_ID: Perataan vertikal

en: Very fast
id_ID: Sangat cepat

en: Very slow
id_ID: Sangat lambat

en: Very well
id_ID: Sangat baik

en: Video URL
id_ID: URL video

en: Video file URL
id_ID: URL file video

en: Video url
id_ID: URL video

en: Videos
id_ID: Video

en: View
id_ID: Lihat

en: View %s
id_ID: Lihat %s

en: View Custom Font
id_ID: Lihat font kustom

en: View Custom Fonts
id_ID: Lihat font kustom

en: View Template
id_ID: Lihat Template

en: View Template Bundle
id_ID: Lihat Bundel Template

en: View Template Tag
id_ID: Lihat Tag Template

en: View Templates
id_ID: Lihat template

en: View cart
id_ID: Lihat keranjang

en: View changelog
id_ID: Lihat changelog

en: View classes
id_ID: Lihat kelas

en: View on frontend
id_ID: Lihat di frontend

en: View order
id_ID: Lihat pesanan

en: View products
id_ID: Lihat produk

en: Vimeo privacy hash
id_ID: Hash privasi Vimeo

en: Vimeo video ID/URL
id_ID: ID/URL video Vimeo

en: Visibility
id_ID: Visibilitas

en: Visible
id_ID: Terlihat

en: Visible after
id_ID: Terlihat setelah

en: Visible on scroll up
id_ID: Terlihat saat gulir ke atas

en: Visit docs
id_ID: Kunjungi docs

en: Visit the website %s
id_ID: Kunjungi situs web %s

en: Visual grid builder
id_ID: Pembangun kisi visual

en: WP debug
id_ID: Debug WP

en: WP language
id_ID: Bahasa WP

en: WP memory limit
id_ID: Batas memori WP

en: WP version
id_ID: Versi WP

en: Warning
id_ID: Peringatan

en: Warning color
id_ID: Warna peringatan

en: Wave
id_ID: Gelombang

en: Wave brush
id_ID: Kuas gelombang

en: Waves
id_ID: Gelombang-gelombang

en: We recommend setting a padding for your lightbox to accommodate the thumbnail navigation.
id_ID: Kami menyarankan untuk mengatur padding untuk lightbox Anda agar sesuai dengan navigasi thumbnail.

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
id_ID: Web Open Font Format 2.0: Font TrueType/OpenType dengan kompresi yang lebih baik daripada WOFF 1.0, tapi tidak ada dukungan browser IE.

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
id_ID: Web Open Font Format: Font TrueType/OpenType terkompresi dengan informasi tentang sumber font dan dukungan penuh IE9+ (direkomendasikan).

en: Web design
id_ID: Desain web

en: Webfont loading method
id_ID: Metode pemuatan webfont

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
id_ID: Webfont (seperti Google Fonts) dimuat melalui stylesheet secara default. Pilih “Webfont Loader” untuk menghindari FOUT (Flash of unstyled text) dengan menyembunyikan konten situs web Anda sampai semua webfont dimuat.

en: Webhook payload too large.
id_ID: Payload webhook terlalu besar.

en: Webhook request failed with status code
id_ID: Permintaan webhook gagal dengan kode status

en: Website
id_ID: Situs web

en: Wednesday
id_ID: Rabu

en: Weekday
id_ID: Hari kerja

en: Welcome to %s
id_ID: Selamat datang di %s

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
id_ID: Apa nama pembuat situs ini? Dan mengapa kamu memilihnya?

en: When a Map ID is present, map styles are controlled via the %s.
id_ID: Saat ID Peta ada, gaya peta dikendalikan melalui %s.

en: When editing your popup template, you have to enable the "Info Box" setting under "Template Settings > Popup".
id_ID: Saat mengedit template popup Anda, Anda harus mengaktifkan pengaturan “Kotak Info” di bawah “Pengaturan Template > Popup”.

en: When enabled, this field acts as a spam trap. It will not be visible to users, but will capture any bots that fill it out.
id_ID: Saat diaktifkan, bidang ini bertindak sebagai perangkap spam. Ini tidak akan terlihat oleh pengguna, tetapi akan menangkap bot yang mengisinya.

en: When enabled, this query only runs when a live search is performed.
id_ID: Saat diaktifkan, query ini hanya berjalan ketika pencarian langsung dilakukan.

en: When pasting elements from another site that contain image or SVG files, placeholders are used by default. Enable to download the image from the source site. If the current user lacks SVG upload permissions, a placeholder SVG is used.
id_ID: Saat menempel elemen dari situs lain yang berisi file gambar atau SVG, placeholder digunakan secara default. Aktifkan untuk mengunduh gambar dari situs sumber. Jika pengguna saat ini tidak memiliki izin unggah SVG, placeholder SVG akan digunakan.

en: When rendering without wrapper your settings under the style tab won't have any effect.
id_ID: Saat merender tanpa pembungkus, pengaturan Anda di tab gaya tidak akan berpengaruh.

en: When someone visits a default WordPress authentication URL (%s), they are redirected to this selected page.
id_ID: Ketika seseorang mengunjungi URL autentikasi WordPress bawaan (%s), mereka akan dialihkan ke halaman terpilih ini.

en: When using dynamic data that contains formatted text (e.g. WYSIWYG field, or any other HTML tags such as p, div, headings, etc.), set the HTML tag to "div", not "p". Alternatively, use the Rich Text element.
id_ID: Saat menggunakan data dinamis yang berisi teks terformat (misalnya bidang WYSIWYG, atau tag HTML lainnya seperti p, div, judul, dll.), atur tag HTML ke “div”, bukan “p”. Atau, gunakan elemen Teks Kaya.

en: Where to set the pagination parameter in the request.
id_ID: Tempat mengatur parameter penomoran halaman dalam permintaan.

en: Where you defined the offset key. Bricks will retrieve the value from there.
id_ID: Di mana Anda mendefinisikan tombol offset. Bricks akan mengambil nilai dari sana.

en: White space
id_ID: Ruang putih

en: Whitelist URLs
id_ID: URL Daftar Putih

en: Whoops, that page is gone
id_ID: Ups, halaman itu sudah tidak ada

en: Wide
id_ID: Lebar

en: Widget margin
id_ID: Margin widget

en: Widget title
id_ID: Judul widget

en: Widget title border
id_ID: Batas judul widget

en: Widget title typography
id_ID: Tipografi judul widget

en: Widgets
id_ID: Widget

en: Width
id_ID: Lebar

en: Window
id_ID: Jendela

en: Window storage
id_ID: Penyimpanan jendela

en: Wireframes
id_ID: Gambar rangka

en: Wireframes provide basic structural templates that serve as a starting point for designing a layout. They are based on classes and variables.
id_ID: Wireframe menyediakan templat struktural dasar yang berfungsi sebagai titik awal untuk mendesain tata letak. Mereka didasarkan pada kelas dan variabel.

en: Without attributes
id_ID: Tanpa atribut

en: Wonderful
id_ID: Mengagumkan

en: WooCommerce Template Hook
id_ID: Hook Template WooCommerce

en: WooCommerce template hooks
id_ID: Hook template WooCommerce

en: Woohoo
id_ID: Hore

en: WordPress Environment
id_ID: Lingkungan WordPress

en: WordPress authentication page access
id_ID: Akses halaman autentikasi WordPress

en: WordPress field
id_ID: Bidang WordPress

en: Words limit
id_ID: Batas kata

en: Words per minute
id_ID: Kata per menit

en: Words per minutes
id_ID: Kata per menit

en: Would you like to import the variable categories as well?
id_ID: Apakah Anda ingin mengimpor kategori variabel juga?

en: Wrap
id_ID: Bungkus

en: Wrap element
id_ID: Bungkus elemen

en: Wrap reverse
id_ID: Bungkus terbalik

en: Wrap your scripts in %s tags.
id_ID: Bungkus skrip Anda dalam tag %s.

en: Wrapper
id_ID: Pembungkus

en: X axis
id_ID: Sumbu X

en: Y axis
id_ID: Sumbu Y

en: Yeah
id_ID: Ya

en: Year: %s
id_ID: Tahun: %s

en: Yearly
id_ID: Tahunan

en: Yep
id_ID: Yap

en: Yes
id_ID: Ya

en: You
id_ID: Anda

en: You are about to delete all form submissions (including the database table). Do you wish to proceed?
id_ID: Kamu akan menghapus semua pengiriman formulir (termasuk tabel database). Apakah kamu ingin melanjutkan?

en: You are about to delete all form submissions of form ID %s. Do you wish to proceed?
id_ID: Kamu akan menghapus semua pengiriman formulir dengan ID formulir %s. Apakah kamu ingin melanjutkan?

en: You are about to delete all form submissions. Do you wish to proceed?
id_ID: Kamu akan menghapus semua pengiriman formulir. Apakah kamu ingin melanjutkan?

en: You are about to delete all template screenshots. Not your featured images, though. Do you wish to proceed?
id_ID: Kamu akan menghapus semua tangkapan layar template. Bukan gambar unggulan kamu, ya. Apakah kamu ingin melanjutkan?

en: You are about to delete this capability. Do you wish to proceed?
id_ID: Kamu akan menghapus kapabilitas ini. Apakah kamu ingin melanjutkan?

en: You are about to fix the element database. Do you wish to proceed?
id_ID: Kamu akan memperbaiki database elemen. Apakah kamu ingin melanjutkan?

en: You are about to regenerate code signatures for all executable code on your website. Please ensure you have a recent backup before continuing. Do you wish to proceed?
id_ID: Kamu akan membuat ulang tanda tangan kode untuk semua kode yang dapat dieksekusi di situs web kamu. Pastikan kamu memiliki cadangan terbaru sebelum melanjutkan. Apakah kamu ingin melanjutkan?

en: You are about to regenerate indexes for all query filters. Do you wish to proceed?
id_ID: Kamu akan membuat ulang indeks untuk semua filter kueri. Apakah kamu ingin melanjutkan?

en: You are about to remove all index jobs. Do you wish to proceed?
id_ID: Kamu akan menghapus semua pekerjaan indeks. Apakah kamu ingin melanjutkan?

en: You are about to remove all selected icons from this set. Do you wish to proceed?
id_ID: Anda akan menghapus semua ikon yang dipilih dari set ini. Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
id_ID: Kamu akan mengatur ulang semua pengaturan global Bricks. Apakah kamu ingin melanjutkan?

en: You are about to trigger Index Job. Do you wish to proceed?
id_ID: Kamu akan memicu Pekerjaan Indeks. Apakah kamu ingin melanjutkan?

en: You are editing the selected global query settings. Changes to this global query apply to all instances throughout your website.
id_ID: Anda sedang mengedit pengaturan kueri global yang dipilih. Perubahan pada kueri global ini berlaku untuk semua instans di seluruh situs web Anda.

en: You are missing out!
id_ID: Anda melewatkan sesuatu!

en: You are not allowed to add scripts.
id_ID: Kamu tidak diizinkan menambahkan skrip.

en: You are not allowed to uploads SVG files.
id_ID: Anda tidak diizinkan untuk mengunggah file SVG.

en: You are now running the latest version
id_ID: Anda sekarang menjalankan versi terbaru

en: You are viewing the first 1000 results. Perform search to see more.
id_ID: Anda melihat 1000 hasil pertama. Lakukan pencarian untuk melihat lebih banyak.

en: You can manage code execution permissions under: %s
id_ID: Anda dapat mengelola izin eksekusi kode di bawah: %s

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
id_ID: Anda dapat mengelola lisensi, memperbarui metode pembayaran, dan melihat faktur Anda langsung dari %s.

en: You can now manage your custom fonts using the new %s in the builder.
id_ID: Kamu sekarang dapat mengelola font kustom menggunakan %s baru di builder.

en: You can render API response data through dynamic data tags. Create custom-labeled dynamic data tags for the {query_api} tag by hovering over any key in the response above and and click the "+" icon. Those labeled tags are stored for you in your browser local storage, not in the database. They are therefore not available on other devices or browsers.
id_ID: Anda dapat merender data respons API melalui tag data dinamis. Buat tag data dinamis berlabel khusus untuk tag {query_api} dengan mengarahkan kursor ke tombol mana pun dalam respons di atas dan klik ikon "+". Tag berlabel tersebut disimpan untuk Anda di penyimpanan lokal browser, bukan di database. Oleh karena itu, tag tersebut tidak tersedia di perangkat atau browser lain.

en: You can use the title attribute to provide a description of the expected input value to meet the "pattern" requirement set above.
id_ID: Anda dapat menggunakan atribut judul untuk memberikan deskripsi nilai input yang diharapkan untuk memenuhi persyaratan "pola" yang ditetapkan di atas.

en: You did not select any action(s). So when this form is submitted nothing happens.
id_ID: Anda tidak memilih tindakan apa pun. Jadi ketika formulir ini dikirim, tidak ada yang terjadi.

en: You do not have the required capability to perform this action.
id_ID: Anda tidak memiliki kemampuan yang diperlukan untuk melakukan tindakan ini.

en: You don't have permission to perform this action.
id_ID: Kamu tidak memiliki izin untuk melakukan tindakan ini.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can create posts through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
id_ID: Anda telah menonaktifkan pemeriksaan kemampuan. Sekarang siapa pun, termasuk pengunjung yang tidak masuk, dapat membuat postingan melalui formulir ini. Hal ini dapat menyebabkan pembuatan konten yang tidak sah, spam dan postingan berbahaya, polusi basis data, dan potensi pelanggaran keamanan. Hanya gunakan pengaturan ini jika Anda memiliki langkah-langkah keamanan alternatif, formulir berada di halaman yang dilindungi, atau Anda sepenuhnya memahami implikasi keamanan.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can edit the post through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
id_ID: Anda telah menonaktifkan pemeriksaan kemampuan. Sekarang siapa pun, termasuk pengunjung yang tidak login, dapat mengedit postingan melalui formulir ini. Hal ini dapat menyebabkan pembuatan konten yang tidak sah, spam dan postingan berbahaya, polusi basis data, dan potensi pelanggaran keamanan. Hanya gunakan pengaturan ini jika Anda memiliki langkah-langkah keamanan alternatif, formulir berada di halaman yang dilindungi, atau Anda sepenuhnya memahami implikasi keamanan.

en: You have set an icon, but no text. Please provide the "aria-label" for accessibility.
id_ID: Anda telah mengatur ikon, tetapi tidak ada teks. Harap berikan “aria-label” untuk aksesibilitas.

en: You have to add the "Checkout coupon" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout coupon is removed when this setting is enabled. The "Enable the use of coupon codes" WooCommerce setting under "General" must be active.
id_ID: Anda harus menambahkan elemen “Kupon checkout” sendiri di halaman Checkout karena kupon checkout WooCommerce asli dihapus ketika pengaturan ini diaktifkan. Pengaturan WooCommerce “Aktifkan penggunaan kode kupon” di bawah “Umum” harus aktif.

en: You have to add the "Checkout login" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout login is removed when this setting is enabled. The "Enable log-in during checkout" WooCommerce setting under "Accounts & Privacy" must be active.
id_ID: Anda harus menambahkan elemen “Login checkout” sendiri di halaman Checkout karena login checkout WooCommerce asli dihapus ketika pengaturan ini diaktifkan. Pengaturan WooCommerce “Aktifkan log-in saat checkout” di bawah “Akun & Privasi” harus aktif.

en: You have to add the "Notice" element yourself wherever necessary as all native WooCommerce notices are removed when this setting is enabled.
id_ID: Anda harus menambahkan elemen “Pemberitahuan” sendiri di mana pun diperlukan karena semua pemberitahuan WooCommerce asli dihapus ketika pengaturan ini diaktifkan.

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
id_ID: Anda belum mendaftarkan sidebar kustom apa pun.

en: YouTube video ID/URL
id_ID: ID/URL video YouTube

en: YouTube, Vimeo or file URL.
id_ID: URL YouTube, Vimeo, atau file.

en: Your CSS files were automatically generated in the background.
id_ID: File CSS Anda secara otomatis dibuat di latar belakang.

en: Your Email
id_ID: Email Anda

en: Your Message
id_ID: Pesan Anda

en: Your Name
id_ID: Nama Anda

en: Your Unsplash API key is not valid.
id_ID: Kunci API Unsplash Anda tidak valid.

en: Your account is inactive
id_ID: Akun Anda tidak aktif

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
id_ID: File yang Anda lampirkan melebihi batas unggahan maksimum 25 MB.

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
id_ID: File yang Anda lampirkan melebihi ukuran unggahan maksimum server Anda sebesar %s.

en: Your browser does not support the audio tag.
id_ID: Browser Anda tidak mendukung tag audio.

en: Your browser does not support the video tag.
id_ID: Browser Anda tidak mendukung tag video.

en: Your builder capability doesn't allow you to access these settings.
id_ID: Kemampuan builder Anda tidak memungkinkan Anda mengakses pengaturan ini.

en: Your comment is awaiting moderation.
id_ID: Komentar Anda sedang menunggu moderasi.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
id_ID: Komentar Anda sedang menunggu moderasi. Ini adalah pratinjau; komentar Anda akan terlihat setelah disetujui.

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
id_ID: Pesan Anda diletakkan di sini. Semakin detail, semakin baik ;)

en: Your name (optional)
id_ID: Nama Anda (opsional)

en: Your password
id_ID: Kata sandi Anda

en: Your provided license key is invalid. Please deactivate and then reactivate your license.
id_ID: Kunci lisensi yang Anda berikan tidak valid. Harap nonaktifkan dan kemudian aktifkan kembali lisensi Anda.

en: Your remote templates password is incorrect.
id_ID: Kata sandi template jarak jauh Anda salah.

en: Your selected template is empty.
id_ID: Template yang Anda pilih kosong.

en: Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.
id_ID: Tema Anda (%s) berisi salinan usang dari beberapa file template WooCommerce.

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
id_ID: Izin penulisan direktori unggahan Anda tidak mencukupi.

en: Your user role "%1$s" is not allowed to edit this post type with %2$s. Please get in touch with the site admin to change it.
id_ID: Peran pengguna Anda “%1$s” tidak diizinkan untuk mengedit jenis pos ini dengan %2$s. Harap hubungi admin situs untuk mengubahnya.

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
id_ID: Website Anda (%1$s) tidak memiliki izin untuk mengakses template dari %2$s

en: Your website does not match your license key. Please deactivate and then reactivate your license.
id_ID: Situs web Anda tidak cocok dengan kunci lisensi Anda. Harap nonaktifkan dan kemudian aktifkan kembali lisensi Anda.

en: Zigzag
id_ID: Zig-zag

en: Zoom
id_ID: Perbesar

en: Zoom Control
id_ID: Kontrol zoom

en: Zoom in
id_ID: Zoom masuk

en: Zoom level
id_ID: Tingkat zoom

en: Zoom or close
id_ID: Perbesar atau tutup

en: Zoom out
id_ID: Zoom keluar

en: add key after
id_ID: tambahkan kunci setelah

en: after
id_ID: setelah

en: alphanumeric characters only
id_ID: hanya karakter alfanumerik

en: auto
id_ID: otomatis

en: before
id_ID: sebelum

[ctx: bricks]
en: %1$s on %2$s
id_ID: %1$s pada %2$s

en: builder access
id_ID: akses builder

en: by
id_ID: oleh

en: carousel
id_ID: korsel

en: cloned
id_ID: dikloning

en: contains
id_ID: mengandung

en: dashed
id_ID: putus-putus

en: deprecated
id_ID: usang

en: does not contain
id_ID: tidak mengandung

en: double
id_ID: ganda

en: experimental
id_ID: eksperimental

en: hCaptcha key required! Add key in dashboard under: %s
id_ID: kunci hCaptcha diperlukan! Tambahkan kunci di dasbor di bawah: %s

en: is
id_ID: adalah

en: is empty
id_ID: kosong

en: is not
id_ID: bukan

en: is not empty
id_ID: tidak kosong

en: learn more
id_ID: pelajari lebih lanjut

en: legacy
id_ID: warisan

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
id_ID: template baru telah dirilis sejak Anda membatalkan Bricks.

en: not set
id_ID: tidak diatur

en: official roadmap
id_ID: peta jalan resmi

en: per month
id_ID: per bulan

en: posts
id_ID: pos

en: results for:
id_ID: hasil untuk:

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
id_ID: J M @ H:i

en: set
id_ID: diatur

en: will be using this constant
id_ID: akan menggunakan konstanta ini

en: wp_remote_post request failed. Please check your server configuration. Required for query filters.
id_ID: permintaan wp_remote_post gagal. Silakan periksa konfigurasi server Anda. Diperlukan untuk filter kueri.

en: x-axis
id_ID: sumbu-x

en: y-axis
id_ID: sumbu-y

en: your account
id_ID: akun Anda
