Bricks Internationalisation - en to it_IT translation catalogue (3799 entries)

en: "%s" imported.
it_IT: “%s” importato.

en: "Coming soon" mode (HTTP status code 200) indicates that your site is available for search engine indexing.
it_IT: La modalità “Prossimamente” (codice di stato HTTP 200) indica che il tuo sito è disponibile per l'indicizzazione dei motori di ricerca.

en: "Maintenance" mode (HTTP status code 503) indicates that your site is temporary unavailable, signaling search engines to come back later.
it_IT: La modalità “Manutenzione” (codice di stato HTTP 503) indica che il tuo sito è temporaneamente non disponibile, segnalando ai motori di ricerca di tornare più tardi.

en: "Page Number" uses page numbers, "Offset" uses an offset value.
it_IT: "Page Number" utilizza i numeri di pagina, "Offset" utilizza un valore di offset.

en: %1$d orphaned elements found across %2$d posts. Click "Clean up all orphaned elements" to remove all orphaned elements from your site. Please backup your site before you proceed.
it_IT: Trovati %1$d elementi orfani in %2$d post. Clicca su “Pulisci tutti gli elementi orfani” per rimuovere tutti gli elementi orfani dal tuo sito. Esegui un backup del tuo sito prima di procedere.

en: %1$s about %2$s in the Bricks Academy.
it_IT: %1$s su %2$s nella Bricks Academy.

en: %1$s data for "%2$s" deleted.
it_IT: Dati %1$s per “%2$s” eliminati.

en: %1$s is not enabled for post type "%2$s". Go to "%3$s > %4$s" to enable this post type.
it_IT: %1$s non è abilitato per il tipo di post “%2$s”. Vai a “%3$s > %4$s” per abilitare questo tipo di post.

en: %1$s of %2$s
it_IT: %1$s di %2$s

en: %1$s out of %2$s global elements components were already converted to components.
it_IT: %1$s su %2$s componenti di elementi globali erano già stati convertiti in componenti.

en: %1$s out of %2$s global elements have been converted to components.
it_IT: %1$s su %2$s elementi globali sono stati convertiti in componenti.

en: %1$s requires PHP version %2$s+.
it_IT: %1$s richiede la versione PHP %2$s+.

en: %d class permanently deleted | %d classes permanently deleted
it_IT[0]: %d classe eliminata permanentemente
it_IT[1]: %d classi eliminate permanentemente

en: %d orphaned elements found
it_IT: Trovati %d elementi orfani

en: %s added to this button if there is no active filter.
it_IT: %s aggiunto a questo pulsante se non ci sono filtri attivi.

en: %s ago
it_IT: %s fa

en: %s allow you to render custom pages for the user login, registration, lost and reset password.
it_IT: Le %s ti permettono di visualizzare pagine personalizzate per il login, la registrazione e il recupero password dell'utente.

en: %s are best configured before you start working on your site.
it_IT: È meglio configurare %s prima di iniziare a lavorare sul tuo sito.

en: %s component block
it_IT: %s blocco componente

en: %s components
it_IT: %s componenti

en: %s components in the block editor
it_IT: %s componenti nell'editor dei blocchi

en: %s file
it_IT: File %s

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
it_IT: %s sta attualmente lavorando su questo post, il che significa che non puoi apportare modifiche, a meno che non ne prendi il controllo.

en: %s layout
it_IT: Layout %s

en: %s settings
it_IT: Impostazioni di %s

en: %s typography
it_IT: Tipografia %s

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
it_IT: %s verrà aggiunto al nodo HTML più pertinente.

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
it_IT: %s. Imposta le condizioni del template o abilita i template predefiniti.

en: %s. Template conditions precede default templates.
it_IT: %s. Le condizioni del template hanno la precedenza sui template predefiniti.

en: %s: New contact form message
it_IT: %s: Nuovo messaggio dal modulo di contatto

en: (Cancel Reply)
it_IT: (annulla risposta)

en: (Function)
it_IT: (funzione)

en: (no title)
it_IT: (senza titolo)

en: 1 comment | %1$s comments
it_IT[0]: 1 commento
it_IT[1]: %1$s commenti

en: 1 day
it_IT: 1 giorno

en: 1 hour
it_IT: 1 ora

en: 1 week
it_IT: 1 settimana

en: 20GB web space
it_IT: 20GB di spazio web

en: 30 minutes
it_IT: 30 minuti

en: 404 Error Page
it_IT: Pagina di errore 404

en: A class with the same internal ID, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
it_IT: Una classe con lo stesso ID interno, ma impostazioni diverse, esiste già su questo sito. Devi sovrascrivere la classe esistente sul tuo sito o scartare questa versione importata.

en: A class with the same name, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
it_IT: Una classe con lo stesso nome, ma impostazioni diverse, esiste già su questo sito. Devi sovrascrivere la classe esistente sul tuo sito o scartare questa versione importata.

en: A font variation with this weight and style already exists.
it_IT: Esiste già una variazione del font con questo peso e stile.

en: A list of native actions on the selected hook that will be removed by Bricks.
it_IT: Un elenco di azioni native sull'hook selezionato che verranno rimosse da Bricks.

en: ACF Date picker, for example, uses Ymd.
it_IT: ACF Date picker, ad esempio, usa Ymd.

en: ACF Get Row Layout
it_IT: ACF Ottieni Layout Riga

en: AJAX add to cart
it_IT: Aggiungi al carrello con AJAX

en: AJAX loader
it_IT: Caricatore AJAX

en: API endpoint is not set or invalid.
it_IT: L'endpoint API non è impostato o non è valido.

en: API key
it_IT: Chiave API

en: API keys
it_IT: Chiavi API

en: API settings
it_IT: Impostazioni API

en: Absolute header
it_IT: Header assoluto

en: Accept
it_IT: Accetta

en: Accepts multiple addresses separated by comma
it_IT: Accetta più indirizzi separati da virgola

en: Access breakpoints manager
it_IT: Accedi al gestore dei breakpoint

en: Access class manager
it_IT: Accedi al gestore delle classi

en: Access color palettes
it_IT: Accedi alle palette di colori

en: Access content (HTML) settings
it_IT: Accedi alle impostazioni del contenuto (HTML)

en: Access element conditions
it_IT: Accedi alle condizioni degli elementi

en: Access element hide
it_IT: Accedi al nascondere elementi

en: Access element interactions
it_IT: Accedi alle interazioni degli elementi

en: Access font manager
it_IT: Accedi al gestore dei font

en: Access icon manager
it_IT: Accedi al gestore delle icone

en: Access page settings
it_IT: Accedi alle impostazioni della pagina

en: Access pseudos & selectors
it_IT: Accedi a pseudo-classi e selettori

en: Access query loop builder
it_IT: Accedi al costruttore di query loop

en: Access query manager
it_IT: Gestione delle query di accesso

en: Access remote templates
it_IT: Accedi ai template remoti

en: Access revisions
it_IT: Accedi alle revisioni

en: Access style (CSS) settings
it_IT: Accedi alle impostazioni dello stile (CSS)

en: Access template settings
it_IT: Accedi alle impostazioni del template

en: Access theme styles
it_IT: Accedi agli stili del tema

en: Access variable manager
it_IT: Accedi al gestore delle variabili

en: Accordion layout at breakpoint
it_IT: Layout a fisarmonica nel punto di interruzione

en: Account creation on "My account" page is not enabled.
it_IT: La creazione dell'account nella pagina “Il mio account” non è abilitata.

en: Across sessions
it_IT: Tra sessioni

en: Action
it_IT: Azione

en: Action URL
it_IT: URL azione

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Actions after successful form submit
it_IT: Azioni dopo l'invio del modulo riuscito

en: Activate license
it_IT: Attiva licenza

en: Activate your account
it_IT: Attiva il tuo account

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
it_IT: Attiva la tua licenza per modificare con Bricks, ricevere aggiornamenti con un clic e accedere a tutti i template della community.

en: Activation status
it_IT: Stato di attivazione

en: Active
it_IT: Attivo

en: Active Filters
it_IT: Filtri attivi

en: Active Plugins
it_IT: Plugin attivi

en: Active Tab
it_IT: Scheda attiva

en: Active background
it_IT: Sfondo attivo

en: Active border
it_IT: Bordo attivo

en: Active box shadow
it_IT: Ombra riquadro attivo

en: Active class
it_IT: Classe attiva

en: Active classes
it_IT: Classi attive

en: Active color
it_IT: Colore attivo

en: Active filter
it_IT: Filtro attivo

en: Active filters
it_IT: Filtri attivi

en: Active filters count
it_IT: Conteggio filtri attivi

en: Active rating icon
it_IT: Icona valutazione attiva

en: Active rating typography
it_IT: Tipografia valutazione attiva

en: Active styles
it_IT: Stili attivi

en: Active typography
it_IT: Tipografia attiva

en: Adaptive height
it_IT: Altezza adattiva

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add "%root%" via keyboard shortcut "r + TAB".
it_IT: Aggiungi “%root%” tramite la scorciatoia da tastiera “r + TAB”.

en: Add "brx_code_errors" as an URL parameter to show PHP errors if needed.
it_IT: Aggiungi “brx_code_errors” come parametro URL per mostrare gli errori PHP se necessario.

en: Add "position: relative" as needed
it_IT: Aggiungi “position: relative” se necessario

en: Add / Search for
it_IT: Aggiungi / cerca

en: Add / Search for templates
it_IT: Aggiungi / Cerca template

en: Add Item
it_IT: Aggiungi elemento

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add New Custom Font
it_IT: Aggiungi nuovo font personalizzato

en: Add New Template
it_IT: Aggiungi nuovo template

en: Add New Template Bundle
it_IT: Aggiungi nuovo bundle del template

en: Add New Template Tag
it_IT: Aggiungi nuovo tag del template

en: Add a "Toggle" element to your page that targets this Offcanvas to open it.
it_IT: Aggiungi un elemento “Toggle” alla tua pagina che mira a questo Offcanvas per aprirlo.

en: Add a font variant
it_IT: Aggiungi una variante del font

en: Add at least two colors to create a gradient.
it_IT: Aggiungi almeno due colori per creare un gradiente.

en: Add context
it_IT: Aggiungi contesto

en: Add context to dates on archive templates.
it_IT: Aggiungi contesto alle date nei template di archivio.

en: Add context to title on archive/search templates.
it_IT: Aggiungi contesto al titolo su modelli di archivio/ricerca.

en: Add custom headers in JSON format. Leave empty for default headers.
it_IT: Aggiungi intestazioni personalizzate in formato JSON. Lascia vuoto per le intestazioni predefinite.

en: Add element ID as needed
it_IT: Aggiungi ID elemento quando necessario

en: Add elements
it_IT: Aggiungi elementi

en: Add images
it_IT: Aggiungi immagini

en: Add larger variable
it_IT: Aggiungi una variabile più grande

en: Add meta query
it_IT: Aggiungi una meta-query

en: Add new capability
it_IT: Aggiungi nuova capacità

en: Add parameters to be sent in the request body.
it_IT: Aggiungi i parametri da inviare nel corpo della richiesta.

en: Add prefix
it_IT: Aggiungi prefisso

en: Add products to cart to see cross-sells.
it_IT: Aggiungi prodotti al carrello per vedere i cross-sell.

en: Add smaller variable
it_IT: Aggiungi una variabile più piccola

en: Add suffix
it_IT: Aggiungi suffisso

en: Add taxonomy query
it_IT: Aggiungi una query alla tassonomia

en: Add to cart
it_IT: Aggiungi al carrello

en: Add to favorites
it_IT: Aggiungi ai preferiti

en: Add to icon set
it_IT: Aggiungi al set di icone

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
it_IT: Aggiungi il tuo primo colore a questa palette selezionando un valore colore sopra e poi clicca su “Salva”.

en: Add your offcanvas content in here
it_IT: Aggiungi qui il tuo contenuto offcanvas

en: Added
it_IT: Aggiunto

en: Added to cart
it_IT: Aggiunto al carrello

en: Added to icon. If there is no icon, it will be added to the overlay.
it_IT: Aggiunto all'icona. Se non c'è un'icona, verrà aggiunto all'overlay.

en: Added to the search form as hidden input fields.
it_IT: Aggiunti al modulo di ricerca come campi input nascosti.

en: Adding
it_IT: Aggiunta

en: Adding to cart
it_IT: Aggiunta al carrello

en: Additional info
it_IT: Informazioni aggiuntive

en: Additional information
it_IT: Informazioni aggiuntive

en: Additional parameters
it_IT: Parametri aggiuntivi

en: Additional properties
it_IT: Proprietà aggiuntive

en: Additional target elements
it_IT: Elementi target aggiuntivi

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Addresses
it_IT: Indirizzi

en: Adds inline CSS to %s tag.
it_IT: Aggiunge CSS inline al tag %s.

en: Adds scripts right after opening %s tag.
it_IT: Aggiunge script subito dopo il tag di apertura %s.

en: Adds scripts right before closing %s tag.
it_IT: Aggiunge script appena prima del tag di chiusura %s.

en: Admin email
it_IT: Email dell'amministratore

en: Administrator
it_IT: Amministratore

en: Administrator role is not allowed as a security precaution.
it_IT: Il ruolo di amministratore non è consentito come precauzione di sicurezza.

en: Adobe fonts
it_IT: Font Adobe

en: Affiliate
it_IT: Affiliato

en: After
it_IT: Dopo

en: After order review heading
it_IT: Dopo l'intestazione del riepilogo dell'ordine

en: After title
it_IT: Dopo il titolo

en: Ajax loader
it_IT: Ajax spinner

en: Ajax loader animation
it_IT: Animazione del caricatore Ajax

en: Ajax loader desc
it_IT: Caricatore Ajax desc

en: Ajax loader selector
it_IT: Selettore del caricatore Ajax

en: Alert
it_IT: Avviso

en: Align
it_IT: Allinea

en: Align content
it_IT: Allineamento contenuto

en: Align cross axis
it_IT: Allinea asse trasversale

en: Align horizontal
it_IT: Allineamento orizzontale

en: Align items
it_IT: Allinea elementi

en: Align main axis
it_IT: Allinea asse principale

en: Align self
it_IT: Allineamento automatico

en: Align tables
it_IT: Allinea tabelle

en: Align vertical
it_IT: Allineamento verticale

en: Alignment
it_IT: Allineamento

en: All
it_IT: Tutti

en: All %s
it_IT: Tutti %s

en: All Code elements, SVG elements (source: code), and Query editor instances now require code signatures.
it_IT: Tutti gli elementi Code, gli elementi SVG (sorgente: codice) e le istanze dell'editor di Query ora richiedono firme del codice.

en: All Custom Fonts
it_IT: Tutti i font personalizzati

en: All Template Bundles
it_IT: Tutti i bundle dei template

en: All Template Tags
it_IT: Tutti i tag dei template

en: All Templates
it_IT: Tutti i template

en: All archives
it_IT: Tutti gli archivi

en: All author posts
it_IT: Tutti i post dell'autore

en: All code instances
it_IT: Tutte le istanze di codice

en: All components are enabled in the block editor.
it_IT: Tutti i componenti sono abilitati nell'editor dei blocchi.

en: All headings
it_IT: Tutti i titoli

en: All index jobs removed
it_IT: Tutti i lavori di indicizzazione rimossi

en: All indexing jobs completed.
it_IT: Tutti i lavori di indicizzazione completati.

en: All revisions deleted
it_IT: Tutte le revisioni eliminate

en: All right
it_IT: Va bene

en: All selected elements must have the same parent
it_IT: Tutti gli elementi selezionati devono avere lo stesso genitore

en: All sides linked
it_IT: Tutti i lati collegati

en: All template types
it_IT: Tutti i tipi di template

en: All terms
it_IT: Tutti i termini

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
it_IT: Consenti ad altri siti di sfogliare e inserire i tuoi template dalla loro libreria di template. Limita l'accesso ai template tramite le impostazioni “Lista bianca URL” e “Protezione tramite password” qui sotto.

en: Allow specific user roles or individual users to execute code.
it_IT: Consenti a ruoli utente specifici o a singoli utenti di eseguire il codice.

en: Allow the element's normal click behavior (like following links) instead of blocking it.
it_IT: Consenti il normale comportamento di clic dell'elemento (come seguire i link) invece di bloccarlo.

en: Allow user to change and execute code through the Code element
it_IT: Consenti all'utente di modificare ed eseguire codice tramite l'elemento Codice

en: Allow user to upload SVG files
it_IT: Consenti all'utente di caricare file SVG

en: Allowed file formats
it_IT: Formati file consentiti

en: Alphabetically
it_IT: In ordine alfabetico

en: Alternate images
it_IT: Immagini alternate

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
it_IT: Alternativa ai campi Latitudine/Longitudine

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
it_IT: Anche se è molto tentante iniziare subito a modificare con Bricks, avrai un'esperienza molto migliore dando una rapida occhiata alla sezione “Per iniziare” della Bricks Academy su come utilizzare Bricks in modo più produttivo.

en: Always
it_IT: Sempre

en: Always show
it_IT: Mostra sempre

en: Always shows in builder for editing.
it_IT: Sempre visibile nel builder per la modifica.

en: Always visible
it_IT: Sempre visibile

en: Always visible in builder for styling purpose.
it_IT: Sempre visibile nel builder per scopi di stile.

en: Amazing
it_IT: Fantastico

en: An error occurred while cleaning up orphaned elements.
it_IT: Si è verificato un errore durante la pulizia degli elementi orfani.

en: An error occurred while scanning for orphaned elements.
it_IT: Si è verificato un errore durante la scansione degli elementi orfani.

en: An error occurred, please try again later.
it_IT: Si è verificato un errore, riprova più tardi.

en: An error occurred.
it_IT: Si è verificato un errore.

en: And
it_IT: E

en: Angle in °
it_IT: Angolo in °

en: Anim. Typing
it_IT: Animazione di digitazione

en: Animation
it_IT: Animazione

en: Animation delay
it_IT: Ritardo dell'animazione

en: Animation duration
it_IT: Durata dell'animazione

en: Animation end
it_IT: Fine animazione

en: Animation in ms
it_IT: Animazione in ms

en: Animation speed in ms
it_IT: Velocità dell'animazione in ms

en: Another user
it_IT: Un altro utente

en: Any
it_IT: Qualsiasi

en: Any breakpoint
it_IT: Qualsiasi breakpoint

en: Any option text
it_IT: Testo opzione qualsiasi

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
it_IT: Applicabile solo all'impostazione “Stile” del titolo o del pulsante. Crea e usa colori globali attraverso la tua “Palette di colori” personalizzata.

en: Apply
it_IT: Applica

en: Apply on
it_IT: Applica su

en: Apply preview
it_IT: Applica anteprima

en: Apply spacing inside
it_IT: Applica spaziatura all'interno

en: Apply to
it_IT: Applica a

en: Apply to child pages
it_IT: Applica alle pagine figlie

en: Apply to child terms
it_IT: Applica ai termini figli

en: April
it_IT: Aprile

en: Archive
it_IT: Archivio

en: Archive (products)
it_IT: Archivio (prodotti)

en: Archive description
it_IT: Descrizione archivio

en: Archive post types
it_IT: Tipi di post dell'archivio

en: Archive terms
it_IT: Termini dell'archivio

en: Archive title
it_IT: Titolo archivio

en: Archive type
it_IT: Tipo di archivio

en: Archives
it_IT: Archivi

en: Archives: %s
it_IT: Archivi: %s

en: Are you sure that you want to delete this breakpoint?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo breakpoint?

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare i dati generati da Bricks per questo %s?

en: Are you sure you want to delete this category? Deleting it also deletes all variables in this category.
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa categoria? L'eliminazione cancella anche tutte le variabili di questa categoria.

en: Are you sure you want to delete this font and all of its font variation files?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo font e tutti i suoi file di variazione?

en: Are you sure you want to delete this icon set?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo set di icone?

en: Are you sure you want to move this font to the trash?
it_IT: Sei sicuro di voler spostare questo font nel cestino?

en: Are you sure you want to remove all orphaned elements from your site? This action cannot be undone. Please perform a backup of your site before you proceed.
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere tutti gli elementi orfani dal tuo sito? Questa azione non può essere annullata. Per favore, esegui un backup del tuo sito prima di procedere.

en: Are you sure you want to remove this icon?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere questa icona?

en: Are you sure you want to unlink this component?
it_IT: Sei sicuro di voler scollegare questo componente?

en: Argument
it_IT: Argomento

en: Arguments
it_IT: Argomenti

en: Arrows
it_IT: Frecce

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
it_IT: Impossibile caricare gli articoli. Visita la knowledge base ufficiale:

en: Ascending
it_IT: Ascendente

en: Asides
it_IT: Note a margine

en: Aspect ratio
it_IT: Proporzioni

en: Assign/unassign global classes
it_IT: Assegna/rimuovi classi globali

en: Attachment
it_IT: Allegato

en: Attachment Page
it_IT: Pagina allegato

en: Attribute
it_IT: Attributo

en: Attributes
it_IT: Attributi

en: Attribution
it_IT: Attribuzione

en: Attribution Control
it_IT: Controllo dell'attribuzione

en: August
it_IT: Agosto

en: Author
it_IT: Autore

en: Author ID
it_IT: ID autore

en: Author archive URL
it_IT: URL archivio autore

en: Author avatar
it_IT: Avatar autore

en: Author bio
it_IT: Biografia autore

en: Author email
it_IT: Email autore

en: Author meta
it_IT: Meta dell'autore

en: Author name
it_IT: Nome autore

[ctx: Author name]
en: Name
it_IT: Nome

en: Author website
it_IT: Sito web autore

en: Author: %s
it_IT: Autore: %s

en: Authorization
it_IT: Autorizzazione

en: Auto height
it_IT: Altezza automatica

en: Auto log in user
it_IT: Accesso automatico dell'utente

en: Auto login after activation
it_IT: Accesso automatico dopo l'attivazione

en: Auto poster
it_IT: Copertina automatica

en: Auto scroll element into view
it_IT: Scorrimento automatico dell'elemento in vista

en: Auto toggle child terms
it_IT: Attiva/disattiva automaticamente i termini figli

en: Auto width
it_IT: Larghezza automatica

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
it_IT: Autogenerato se il modulo richiede solo l'indirizzo email per la registrazione.

en: Autocomplete
it_IT: Autocompletamento

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
it_IT: Autogenerata se non è richiesta/inviata alcuna password.

en: Automatically adjust the map view to fit all markers when markers are added or removed.
it_IT: Regola automaticamente la visualizzazione della mappa per includere tutti i marcatori quando vengono aggiunti o rimossi.

en: Autoplay
it_IT: Riproduzione automatica

en: Autoplay delay in ms
it_IT: Ritardo autoplay in ms

en: Autoplay is not supported when using preview image.
it_IT: L'autoplay non è supportato quando si usa l'immagine di anteprima.

en: Autosave
it_IT: Salvataggio automatico

en: Autosave by
it_IT: Salvataggio automatico di

en: Autosave interval (seconds)
it_IT: Intervallo di salvataggio automatico (secondi)

en: Available via "+" action icon & right-click context menu.
it_IT: Disponibile tramite l'icona di azione “+” e il menu contestuale con clic destro.

en: Available via "Layout" action icon.
it_IT: Disponibile tramite l'icona di azione “Layout”.

en: Available via keyboard shortcut & right-click context menu.
it_IT: Disponibile tramite scorciatoia da tastiera e menu contestuale con clic destro.

en: Avatar border
it_IT: Bordo dell'avatar

en: Avatar box shadow
it_IT: Ombra del riquadro dell'avatar

en: Avatar image of %s
it_IT: Immagine avatar di %s

en: Avatar position
it_IT: Posizione dell'avatar

en: Avatar size
it_IT: Dimensione dell'avatar

en: Avoid using in combination with third-party filter plugins.
it_IT: Evita di usare in combinazione con plugin di filtro di terze parti.

en: Aye
it_IT: Sì

en: BCC email address
it_IT: Indirizzo email BCC

en: Back
it_IT: Indietro

en: Back delay in ms
it_IT: Ritardo di cancellazione in ms

en: Back speed in ms
it_IT: Velocità di cancellazione in ms

en: Back to Top
it_IT: Torna su

en: Back to builder
it_IT: Torna al builder

en: Back to icon sets
it_IT: Torna ai set di icone

en: Back to import manager
it_IT: Torna al gestore di importazione

en: Back to settings
it_IT: Torna alle impostazioni

en: Backdrop
it_IT: Sfondo

en: Background
it_IT: Sfondo

en: Background active
it_IT: Sfondo attivo

en: Background attachment
it_IT: Attaccamento dello sfondo

en: Background blend mode
it_IT: Modalità di fusione dello sfondo

en: Background color
it_IT: Colore di sfondo

en: Background custom size
it_IT: Dimensione personalizzata dello sfondo

en: Background filters
it_IT: Filtri di sfondo

en: Background image
it_IT: Immagine di sfondo

en: Background position
it_IT: Posizione dello sfondo

en: Background repeat
it_IT: Ripetizione dello sfondo

en: Background size
it_IT: Dimensione dello sfondo

en: Background video
it_IT: Video di sfondo

en: Bar
it_IT: Barra

en: Bar background color
it_IT: Colore di sfondo barra

en: Bar border
it_IT: Bordo barra

en: Bar color
it_IT: Colore barra

en: Bar height
it_IT: Altezza barra

en: Base breakpoint
it_IT: Breakpoint di base

en: Base font size
it_IT: Dimensione del carattere di base

en: Baseline
it_IT: Linea di base

en: Baseline step
it_IT: Fase di base

en: Basic
it_IT: Base

en: Basic Text
it_IT: Testo base

en: Beautiful
it_IT: Bellissimo

en: Before
it_IT: Prima

en: Before order review heading
it_IT: Prima dell'intestazione del riepilogo dell'ordine

en: Before payment
it_IT: Prima del pagamento

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
it_IT: Prima di disattivare Bricks, potresti dirmi perché? Mi piacerebbe incorporare il tuo feedback per migliorare Bricks. Grazie mille!

en: Berlin, Germany
it_IT: Berlino, Germania

en: Billing address
it_IT: Indirizzo di fatturazione

en: Black
it_IT: Nero

en: Block
it_IT: Blocco

en: Block editor
it_IT: Editor a Blocchi

en: Block not available
it_IT: Blocco non disponibile

en: Blockquote
it_IT: Citazione

en: Blockquote border
it_IT: Bordo blockquote

en: Blockquote margin
it_IT: Margine blockquote

en: Blockquote padding
it_IT: Padding blockquote

en: Blockquote typography
it_IT: Tipografia blockquote

en: Blur
it_IT: Sfocatura

en: Body
it_IT: Corpo

en: Body (footer) scripts
it_IT: Script del body (footer)

en: Body (header) scripts
it_IT: Script del body (header)

en: Body - Heading
it_IT: Corpo - titolo

en: Body parameters
it_IT: Parametri Body

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
it_IT: Gli script del body vengono aggiunti subito dopo l'apertura del tag %s.

en: Body typography
it_IT: Tipografia corpo

en: Bold
it_IT: Grassetto

en: Border
it_IT: Bordo

en: Border / Box Shadow
it_IT: Bordo / ombra del riquadro

en: Border color
it_IT: Colore del bordo

en: Border width
it_IT: Larghezza del Bordo

en: Both
it_IT: Entrambi

en: Bottom
it_IT: In basso

en: Bottom / End
it_IT: Sotto / fine

en: Bottom center
it_IT: In basso al centro

en: Bottom left
it_IT: In basso a sinistra

en: Bottom right
it_IT: In basso a destra

en: Box list
it_IT: Lista box

en: Box shadow
it_IT: Ombra del box

en: Boxed
it_IT: A scatola

en: Boxed max. width
it_IT: Larghezza massima a scatola

en: Breadcrumbs
it_IT: Breadcrumb

en: Breakpoint already exists
it_IT: Il breakpoint esiste già

en: Breakpoint label must start with a letter.
it_IT: L'etichetta del breakpoint deve iniziare con una lettera.

en: Breakpoints
it_IT: Breakpoint

en: Brightness
it_IT: Luminosità

en: Brilliant
it_IT: Brillante

en: Browse
it_IT: Sfoglia

en: Browse Media Library
it_IT: Sfoglia la libreria multimediale

en: Browse Unsplash
it_IT: Sfoglia Unsplash

en: Browser storage
it_IT: Archiviazione del browser

en: Builder access
it_IT: Accesso al builder

en: Builder capabilities
it_IT: Capacità del builder

en: Builder mode
it_IT: Modalità builder

en: Built in icon sets
it_IT: Set di icone integrate

en: Built-in icon sets
it_IT: Set di icone integrate

en: Bulk actions
it_IT: Azioni di massa

en: Bulk edit
it_IT: Modifica di massa

en: Bullet List
it_IT: Elenco puntato

en: Bulleted list
it_IT: Elenco puntato

en: Bundle
it_IT: Pacchetto

en: Bundles
it_IT: Pacchetti

en: Butt
it_IT: Il culo

en: Button
it_IT: Pulsante

en: Button background
it_IT: Sfondo pulsante

en: Button border
it_IT: Bordo pulsante

en: Button box shadow
it_IT: Ombra pulsante

en: Button link
it_IT: Link pulsante

en: Button size
it_IT: Dimensione pulsante

en: Button style
it_IT: Stile pulsante

en: Button text
it_IT: Testo del pulsante

en: Button typography
it_IT: Tipografia pulsante

en: Button width
it_IT: Larghezza pulsante

en: Buttons
it_IT: Pulsanti

en: Buy product
it_IT: Acquista prodotto

en: By default, covers entire available width.
it_IT: Per impostazione predefinita, copre l'intera larghezza disponibile.

en: By default, form fields are validated on input, blur and submit.
it_IT: Di default, i campi del modulo sono validati su input, blur e invio.

en: By default, only the most specific theme style is loaded. To load all theme styles whose conditions are met, select "Load all matching theme styles".
it_IT: Per impostazione predefinita, viene caricato solo lo stile del tema più specifico. Per caricare tutti gli stili del tema le cui condizioni sono soddisfatte, seleziona “Carica tutti gli stili del tema corrispondenti”.

en: By default, the favorite fonts are listed first in the font-family options. To show only the favorite fonts, select "Show favorites only" at %s.
it_IT: Per impostazione predefinita, i font preferiti sono elencati per primi nelle opzioni di font-family. Per mostrare solo i font preferiti, seleziona “Mostra solo preferiti” in %s.

en: By default, the min/max values are dynamically set based on each filter query loop results. Disable this feature so the min/max values are only set initially.
it_IT: Di default, i valori min/max sono impostati dinamicamente in base ai risultati di ogni ciclo di query del filtro. Disabilita questa funzione in modo che i valori min/max siano impostati solo inizialmente.

en: By default, this icon is always visible and rotates 90° when the accordion item is expanded. To display different icons for each state, duplicate this icon and set the "Show" option to "Collapsed" for one and "Expanded" for the other.
it_IT: Per impostazione predefinita, questa icona è sempre visibile e ruota di 90° quando l'elemento dell'accordion è espanso. Per visualizzare icone diverse per ogni stato, duplica questa icona e imposta l'opzione “Mostra” su “Compresso” per una e “Espanso” per l'altra.

en: By default, users can access the default WordPress auth pages by adding %1$s to the URL, bypassing custom authentication pages. Enable this setting to remove this bypass option and always use your custom authentication pages and behavior as set above.
it_IT: Per impostazione predefinita, gli utenti possono accedere alle pagine di autenticazione predefinite di WordPress aggiungendo %1$s all'URL, bypassando le pagine di autenticazione personalizzate. Abilita questa impostazione per rimuovere questa opzione di bypass e utilizzare sempre le tue pagine di autenticazione personalizzate e il comportamento impostato sopra.

en: Byline
it_IT: Firma

en: Bypass maintenance
it_IT: Ignora manutenzione

en: CSS Filters
it_IT: Filtri CSS

en: CSS ID
it_IT: ID CSS

en: CSS Selector
it_IT: Selettore CSS

en: CSS class
it_IT: Classe CSS

en: CSS classes
it_IT: Classi CSS

en: CSS files processed
it_IT: File CSS elaborati

en: CSS filter
it_IT: Filtro CSS

en: CSS is automatically wrapped in style tags.
it_IT: Il CSS viene automaticamente racchiuso in tag style.

en: CSS loading method
it_IT: Metodo di caricamento CSS

en: CSS selector
it_IT: Selettore CSS

en: CSS selector of the element to insert the AJAX loader into.
it_IT: Selettore CSS dell'elemento in cui inserire il caricatore AJAX.

en: CSS selectors
it_IT: Selettori CSS

en: Cache duration
it_IT: Durata della cache

en: Cache query loops
it_IT: Cache dei query loop

en: Calculation method
it_IT: Metodo di calcolo

en: Calendar
it_IT: Calendario

en: Can also be set globally via theme styles.
it_IT: Può essere impostato anche globalmente tramite gli stili del tema.

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Capabilities
it_IT: Funzionalità

en: Capability
it_IT: Capacità

en: Capitalize
it_IT: Maiuscolo

en: Caption
it_IT: Didascalia

en: Caption type
it_IT: Tipo di didascalia

en: Caret
it_IT: Cursore

en: Carousel
it_IT: Carosello

en: Cart
it_IT: Carrello

en: Cart Cross-sells
it_IT: Vendite incrociate del carrello

en: Cart Details
it_IT: Dettagli carrello

en: Cart contents
it_IT: Contenuto del carrello

en: Cart count
it_IT: Conteggio carrello

en: Cart coupon
it_IT: Coupon del carrello

en: Cart cross sells
it_IT: Vendita incrociata di carrelli

en: Cart items
it_IT: Articoli del carrello

en: Cart product name
it_IT: Nome prodotto nel carrello

en: Cart product quantity
it_IT: Quantità prodotto nel carrello

en: Cart product subtotal
it_IT: Subtotale prodotti nel carrello

en: Cart remove product
it_IT: Rimuovi prodotto dal carrello

en: Cart subtotal
it_IT: Subtotale carrello

en: Cart totals
it_IT: Totali del carrello

en: Cart update
it_IT: Aggiorna carrello

en: Cart updated
it_IT: Carrello aggiornato

en: Cascade layer
it_IT: Livello a cascata

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Categories & Tags
it_IT: Categorie e tag

en: Categories deleted
it_IT: Categorie eliminate

en: Categories imported
it_IT: Categorie importate

en: Categorize
it_IT: Categorizza

en: Category
it_IT: Categoria

en: Category: %s
it_IT: Categoria: %s

en: Center
it_IT: Centro

en: Center center
it_IT: Centro centro

en: Center left
it_IT: Centro sinistra

en: Center mode
it_IT: Modalità centrata

en: Center right
it_IT: Centro destra

en: Champ
it_IT: Campione

en: Change content
it_IT: Cambia contenuto

en: Change image
it_IT: Cambia immagine

en: Characters per minute
it_IT: Caratteri al minuto

en: Chart size in px
it_IT: Dimensione del grafico in px

en: Chats
it_IT: Chat

en: Check for orphaned elements on builder save
it_IT: Controlla elementi orfani al salvataggio del builder

en: Checkbox
it_IT: Casella di controllo

en: Checkout coupon
it_IT: Coupon di checkout

en: Checkout customer details
it_IT: Dettagli cliente al checkout

en: Checkout login
it_IT: Login al checkout

en: Checkout order payment
it_IT: Pagamento dell'ordine al checkout

en: Checkout order review
it_IT: Revisione dell'ordine al checkout

en: Checkout order table
it_IT: Tabella dell'ordine al checkout

en: Checkout thank you
it_IT: Grazie per il checkout

en: Checks for %1$s on builder save to check for orphaned elements. Always checked on load regardless of this setting. Can also be manually enabled by adding %2$s to the builder URL.
it_IT: Controlla %1$s al salvataggio del builder per verificare la presenza di elementi orfani. Viene sempre controllato al caricamento indipendentemente da questa impostazione. Può anche essere abilitato manualmente aggiungendo %2$s all'URL del builder.

en: Child of
it_IT: Figlio di

en: Childless
it_IT: Senza figli

en: Childless terms only
it_IT: Solo termini senza figli

en: Choose a color for this attribute term
it_IT: Scegli un colore per questo termine di attributo

en: Choose a color for this attribute value.
it_IT: Scegli un colore per questo valore di attributo.

en: Choose an image for this attribute term
it_IT: Scegli un'immagine per questo termine di attributo

en: Choose an image for this attribute value.
it_IT: Scegli un'immagine per questo valore di attributo.

en: Choose at which breakpoint do you want to start showing this popup or on which specific breakpoints.
it_IT: Scegli a quale punto di interruzione vuoi iniziare a visualizzare questo popup o su quali punti di interruzione specifici.

en: Choose files
it_IT: Scegli file

en: Choose how passwords are managed. "Template password" uses this template's password to protect content according to template conditions. "Post password" protects content that has an individual post password set. "Template & post password" uses the template password, but individual post passwords will be used instead if set.
it_IT: Scegli come gestire le password. “Password del template” usa la password di questo template per proteggere il contenuto in base alle condizioni del template. “Password del post” protegge il contenuto che ha una password individuale impostata per il post. “Password del template e del post” usa la password del template, ma le password individuali dei post saranno usate al suo posto se impostate.

en: Choose how to display product variations.
it_IT: Scegli come visualizzare le variazioni del prodotto.

en: Choose image
it_IT: Scegli immagine

en: Circle
it_IT: Cerchio

en: Class
it_IT: Classe

en: Class "%s" has been moved to trash but your modifications are kept.
it_IT: La classe “%s” è stata spostata nel cestino ma le tue modifiche sono state mantenute.

en: Class found in trash
it_IT: Classe trovata nel cestino

en: Class name
it_IT: Nome classe

en: Class name already exists
it_IT: Il nome della classe esiste già

en: Classes
it_IT: Classi

en: Classes discarded
it_IT: Classi scartate

en: Classes duplicated
it_IT: Classi duplicate

en: Classes found
it_IT: Classi trovate

en: Classes renamed
it_IT: Classi rinominate

en: Clause name
it_IT: Nome clausola

en: Clause name description
it_IT: Nome della clausola descrizione

en: Clean
it_IT: Pulisci

en: Clean up
it_IT: Pulisci

en: Clean up all orphaned elements
it_IT: Pulisci tutti gli elementi orfani

en: Clear
it_IT: Cancella

en: Clear all
it_IT: Cancella tutto

en: Clear filter
it_IT: Cancella filtro

en: Clear form
it_IT: Cancella modulo

en: Clear gallery
it_IT: Galleria chiara

en: Clear non-existing dynamic data
it_IT: Cancella dati dinamici non esistenti

en: Click
it_IT: Clic

en: Click "Accept" to use the incoming database changes. Click "Discard" to save your current builder data instead.
it_IT: Clicca su “Accetta” per utilizzare le modifiche del database in arrivo. Clicca su “Scarta” per salvare invece i tuoi dati attuali del builder.

en: Click "Continue filter index" to immediately run any remaining/queued filter index jobs instead of waiting for the next WP cronjob.
it_IT: Clicca “Continua indice dei filtri” per eseguire immediatamente eventuali lavori di indicizzazione dei filtri rimanenti/in coda invece di attendere il prossimo cronjob di WP.

en: Click "Regenerate filter index" to regenerate the query filter index for your entire website.
it_IT: Clicca “Rigenera indice dei filtri” per rigenerare l'indice dei filtri query per l'intero sito web.

en: Click me
it_IT: Clicca qui

en: Click on any element to add it to your canvas.
it_IT: Clicca su qualsiasi elemento per aggiungerlo alla tua area di lavoro.

en: Click on any element to add it to your popup.
it_IT: Clicca su qualsiasi elemento per aggiungerlo al tuo popup.

en: Click or hover
it_IT: Click o passaggio del mouse

en: Click the "+" icon to add your first condition.
it_IT: Clicca sull'icona “+” per aggiungere la tua prima condizione.

en: Click the "+" icon to add your first interaction.
it_IT: Clicca sull'icona “+” per aggiungere la tua prima interazione.

en: Click the "Generate variables" button to auto-generate all your fluid typography variables.
it_IT: Clicca sul pulsante "Genera variabili" per generare automaticamente tutte le variabili della tua tipografia fluida.

en: Click the button above to retrieve all Code element, SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances and review the code for every page, template, etc.
it_IT: Clicca il pulsante sopra per recuperare tutte le istanze dell'elemento Code, dell'elemento SVG (codice), dell'editor di Query e del tag “echo” e rivedere il codice per ogni pagina, template, ecc.

en: Click the button to retrieve a list of all global element instances. Then review and convert them to components either individually, in bulk, or by manually unlinking them in the builder. Once done, please delete all global elements from the elements panel in the builder.
it_IT: Clicca il pulsante per ottenere un elenco di tutte le istanze di elementi globali. Poi, revisiona e convertili in componenti singolarmente, in blocco o scollegandoli manualmente nel builder. Una volta fatto, elimina tutti gli elementi globali dal pannello degli elementi nel builder.

en: Click this button to remove all index jobs. Useful if your index jobs are stuck due to unknown reasons. You should regenerate the filter index afterwards.
it_IT: Clicca questo pulsante per rimuovere tutti i lavori di indicizzazione. Utile se i tuoi lavori di indicizzazione sono bloccati per motivi sconosciuti. Dovresti rigenerare l'indice dei filtri successivamente.

en: Click to apply the latest filter settings. This ensures all filter options are up-to-date.
it_IT: Clicca per applicare le ultime impostazioni del filtro. Questo assicura che tutte le opzioni del filtro siano aggiornate.

en: Click to download
it_IT: Clicca per scaricare

en: Click to set preview content.
it_IT: Clicca per impostare il contenuto di anteprima.

en: Clone
it_IT: Clona

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Close (ESC)
it_IT: Chiudi (ESC)

en: Close after
it_IT: Chiudi dopo

en: Close button
it_IT: Pulsante di chiusura

en: Close color
it_IT: Colore chiusura

en: Close icon
it_IT: Icona di chiusura

en: Close mini cart
it_IT: Chiudi mini carrello

en: Close mobile menu
it_IT: Chiudi menu mobile

en: Close on
it_IT: Chiudi su

en: Close popup on click
it_IT: Chiudi il popup al clic

en: Close position
it_IT: Posizione chiusura

en: Close search
it_IT: Chiudi ricerca

en: Close size
it_IT: Dimensione chiusura

en: Closest corner
it_IT: Angolo più vicino

en: Closest side
it_IT: Lato più vicino

en: Cloud
it_IT: Nuvola

en: Cloudflare Turnstile API key required! Add key in dashboard under: %s
it_IT: È richiesta la chiave API di Cloudflare Turnstile! Aggiungi la chiave nella dashboard sotto: %s

en: Code
it_IT: Codice

en: Code control
it_IT: Controllo del codice

en: Code execution
it_IT: Esecuzione del codice

en: Code execution has been explicitly disabled by the %s filter. This filter is currently overriding your Bricks settings.
it_IT: L'esecuzione del codice è stata esplicitamente disabilitata dal filtro %s. Questo filtro sta attualmente sovrascrivendo le tue impostazioni di Bricks.

en: Code execution is disabled
it_IT: L'esecuzione del codice è disabilitata

en: Code execution not allowed.
it_IT: Esecuzione del codice non consentita.

en: Code execution, if needed, must be explicitly enabled.
it_IT: L'esecuzione del codice, se necessaria, deve essere esplicitamente abilitata.

en: Code execution: Disabled by default
it_IT: Esecuzione del codice: Disabilitata di default

en: Code review
it_IT: Revisione del codice

en: Code signatures
it_IT: Firme del codice

en: Code signatures are locked.
it_IT: Le firme del codice sono bloccate.

en: Code signatures regenerated successfully.
it_IT: Firme del codice rigenerate con successo.

en: Code signed
it_IT: Codice firmato

en: Code that requires execution only runs when it has a valid code signature.
it_IT: Il codice che richiede l'esecuzione viene eseguito solo quando ha una firma del codice valida.

en: Collapse
it_IT: Comprimi

en: Collapse inactive
it_IT: Contrai inattivi

en: Collapse on page load
it_IT: Comprimi al caricamento della pagina

en: Collapsed
it_IT: Compresso

en: Color
it_IT: Colore

en: Color #%s
it_IT: Colore #%s

en: Color close
it_IT: Colore chiusura

en: Color editor
it_IT: Editor di colori

en: Color palette
it_IT: Tavolozza colori

en: Color preview
it_IT: Anteprima colore

en: Color stop
it_IT: Interruzione colore

en: Colors
it_IT: Colori

en: Column
it_IT: Colonna

en: Column gap
it_IT: Spazio tra colonne

en: Columns
it_IT: Colonne

en: Coming soon
it_IT: Prossimamente

en: Comma-separated list of results per page options.
it_IT: Lista separata da virgole delle opzioni per i risultati per pagina.

en: Command palette
it_IT: Palette dei comandi

en: Comment
it_IT: Commento

en: Comment count
it_IT: Conteggio commenti

en: Comment navigation
it_IT: Navigazione commenti

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Comments are closed.
it_IT: I commenti sono chiusi.

en: Comments are disabled.
it_IT: I commenti sono disabilitati.

en: Common classes
it_IT: Classi comuni

en: Common taxonomies
it_IT: Tassonomie comuni

en: Community templates
it_IT: Template della community

en: Compact
it_IT: Compatto

en: Compare
it_IT: Confronta

en: Compare with
it_IT: Confronta con

en: Component
it_IT: Componente

en: Component %s
it_IT: Componente %s

en: Component configured but preview unavailable
it_IT: Componente configurato ma anteprima non disponibile

en: Component preview error
it_IT: Errore nell'anteprima del componente

en: Component preview unavailable
it_IT: Anteprima del componente non disponibile

en: Components
it_IT: Componenti

en: Condition
it_IT: Condizione

en: Conditions
it_IT: Condizioni

en: Conditions always run before query loop.
it_IT: Le condizioni vengono sempre eseguite prima del ciclo della query.

en: Conditions don't run in the builder.
it_IT: Le condizioni non vengono eseguite nel builder.

en: Configure
it_IT: Configura

en: Configure "Marker: Type" on the connected "Map" element to render text or image markers. The settings below will precede the settings on the "Map" element.
it_IT: Configura “Marcatore: Tipo” sull'elemento “Mappa” connesso per renderizzare marcatori di testo o immagine. Le impostazioni qui sotto avranno la precedenza sulle impostazioni dell'elemento “Mappa”.

en: Configure the API settings to retrieve data from an API endpoint.
it_IT: Configura le impostazioni API per recuperare i dati da un endpoint API.

en: Configure the scale generator as per your requirements.
it_IT: Configura il generatore di scala in base alle tue esigenze.

en: Configure your API settings (URL, etc.) and fetch data to view and work with the API response data.
it_IT: Configura le impostazioni dell'API (URL, ecc.) e recupera i dati per visualizzare e lavorare con i dati di risposta dell'API.

en: Confirm
it_IT: Conferma

en: Confirmation
it_IT: Conferma

en: Confirmation email
it_IT: Email di conferma

en: Conflict
it_IT: Conflitto

en: Conflict: Class "%s" has been permanently deleted by another user.
it_IT: Conflitto: La classe “%s” è stata eliminata permanentemente da un altro utente.

en: Conflict: Some classes exist in both trash and active classes
it_IT: Conflitto: Alcune classi esistono sia nel cestino che nelle classi attive

en: Conflicts
it_IT: Conflitti

en: Congrats
it_IT: Congratulazioni

en: Conic
it_IT: Conico

en: Connect
it_IT: Connetti

en: Connect property
it_IT: Connetti proprietà

en: Connect the CSS ID to a property to set it on an per-instance basis to avoid same ID conflicts.
it_IT: Collega l'ID CSS a una proprietà per impostarlo su base individuale ed evitare conflitti tra gli ID.

en: Connect the form fields to the post data that you want to create on form submit.
it_IT: Collega i campi del modulo ai dati del post che vuoi creare all'invio del modulo.

en: Connect the form fields to the post data that you want to update on form submit.
it_IT: Collega i campi del modulo ai dati del post che vuoi aggiornare all'invio del modulo.

en: Connected property
it_IT: Proprietà connessa

en: Construct the selector you want to create from the node tree below by toggling the relevant selectors.
it_IT: Costruisci il selettore che vuoi creare dall'albero dei nodi qui sotto attivando i selettori rilevanti.

en: Contact form
it_IT: Modulo di contatto

en: Contact us
it_IT: Contattaci

en: Contain
it_IT: Contieni

en: Container
it_IT: Contenitore

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Content align horizontal
it_IT: Allineamento orizzontale contenuto

en: Content align vertical
it_IT: Allineamento verticale contenuto

en: Content background
it_IT: Sfondo contenuto

en: Content border
it_IT: Bordo contenuto

en: Content box shadow
it_IT: Ombra contenuto

en: Content goes here ..
it_IT: Il contenuto va qui ..

en: Content loaded
it_IT: Contenuto caricato

en: Content margin
it_IT: Margine contenuto

en: Content padding
it_IT: Padding contenuto

en: Content selector
it_IT: Selettore di contenuto

en: Content text align
it_IT: Allineamento testo contenuto

en: Content type
it_IT: Tipo di contenuto

en: Content typography
it_IT: Tipografia del contenuto

en: Content width
it_IT: Larghezza contenuto

en: Context ID
it_IT: ID del contesto

en: Context type
it_IT: Tipo di contesto

en: Contextual spacing
it_IT: Spaziatura contestuale

en: Contextual spacing applies a top margin to elements with a preceding sibling within embedded content.
it_IT: La spaziatura contestuale applica un margine superiore agli elementi con un fratello precedente all'interno del contenuto incorporato.

en: Contextual spacing targets embedded content (Rich Text, Post Content, WooCommerce). Use this field to apply contextual spacing to additional selectors, separated by commas.
it_IT: La spaziatura contestuale si applica al contenuto incorporato (Rich Text, Contenuto Post, WooCommerce). Usa questo campo per applicare la spaziatura contestuale a selettori aggiuntivi, separati da virgole.

en: Continue index job
it_IT: Continua lavoro di indicizzazione

en: Continue on error
it_IT: Continua in caso di errore

en: Contrast
it_IT: Contrasto

en: Control dropdown element text.
it_IT: Controlla il testo dell'elemento dropdown.

en: Control group visibility
it_IT: Controlla la visibilità del gruppo

en: Control panel
it_IT: Pannello di controllo

en: Control when to show the global classes import manager when pasting elements, importing classes or templates.
it_IT: Controlla quando mostrare il gestore di importazione delle classi globali quando si incollano elementi, si importano classi o template.

en: Controls
it_IT: Controlli

en: Convert
it_IT: Converti

en: Convert "Container" to new "Section" & "Block" elements
it_IT: Converti “Container” in nuovi elementi “Section” e “Block”

en: Convert Block editor data into Bricks data and vice versa.
it_IT: Convertire i dati dell'editor Block in dati Bricks e viceversa.

en: Convert element IDs & classes
it_IT: Converti ID e classi degli elementi

en: Convert template on import/insert from Container to new layout elements structure
it_IT: Converti il template durante l'importazione/inserimento da Contenitore alla nuova struttura degli elementi di layout

en: Convert templates
it_IT: Converti template

en: Convert to components
it_IT: Converti in componenti

en: Convert variation dropdowns to color/image/label swatches on the add to cart element.
it_IT: Converti i menu a discesa delle variazioni in campioni di colore/immagine/etichetta sull'elemento aggiungi al carrello.

en: Converter
it_IT: Convertitore

en: Cookie consent
it_IT: Consenso cookie

en: Cool
it_IT: Figo

en: Coordinates
it_IT: Coordinate

en: Copied
it_IT: Copiato

en: Copied to clipboard
it_IT: Copiato negli appunti

en: Copy
it_IT: Copia

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
it_IT: Copia e incolla qui la password di “Accesso ai miei template” fornita dal sito remoto.

en: Copy CSS selector
it_IT: Copia selettore CSS

en: Copy and paste the code below into your Bricks child theme to allow those functions to be called through the "echo" tag. Remove the function names you don't want to allow. Explore the %s documentation for more code examples such as using regex for more flexible echo tag checks, etc.
it_IT: Copia e incolla il codice qui sotto nel tuo tema figlio di Bricks per consentire la chiamata di quelle funzioni attraverso il tag “echo”. Rimuovi i nomi delle funzioni che non vuoi consentire. Esplora la documentazione %s per altri esempi di codice come l'uso di regex per controlli più flessibili dei tag echo, ecc.

en: Copy the element ID you want to toggle and paste it into the "CSS selector" setting below.
it_IT: Copia l'ID dell'elemento che vuoi attivare/disattivare e incollalo nell'impostazione “Selettore CSS” qui sotto.

en: Copy to clipboard
it_IT: Copia negli appunti

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
it_IT: Copia e incolla il codice da una delle mappe su %s

en: Copy/paste element attributes
it_IT: Copia/incolla attributi degli elementi

en: Copy/paste element conditions
it_IT: Copia/incolla condizioni degli elementi

en: Copy/paste element interactions
it_IT: Copia/incolla interazioni degli elementi

en: Copy/paste element styles
it_IT: Copia/incolla stili degli elementi

en: Copy/paste elements
it_IT: Copia/incolla elementi

en: Copy/paste global class styles
it_IT: Copia/incolla stili di classi globali

en: Corrupted filter element database has been fixed
it_IT: Il database degli elementi del filtro corrotto è stato riparato

en: Count
it_IT: Conteggio

en: Count from
it_IT: Conta da

en: Count to
it_IT: Conta fino a

en: Countdown
it_IT: Conto alla rovescia

en: Counter
it_IT: Contatore

en: Coupon applied
it_IT: Coupon applicato

en: Coupon message
it_IT: Messaggio del coupon

en: Coupon removed
it_IT: Coupon rimosso

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
it_IT: I coupon sono disabilitati. Per abilitare i coupon vai alle %1$simpostazioni di WooCommerce%2$s

en: Cover
it_IT: Copri

en: Create
it_IT: Crea

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
it_IT: Crea e gestisci un numero illimitato di sidebar personalizzate. Aggiungi sidebar nel builder usando l'elemento “Sidebar”.

en: Create component
it_IT: Crea componente

en: Create components
it_IT: Crea componenti

en: Create global classes
it_IT: Crea classi globali

en: Create icon set
it_IT: Crea set di icone

en: Create new sidebar
it_IT: Crea nuova sidebar

en: Create new template:
it_IT: Crea nuovo template:

en: Create post
it_IT: Crea post

en: Create properties and connect them to your component settings to customize a component instance.
it_IT: Crea proprietà e collegale alle impostazioni del tuo componente per personalizzare un'istanza del componente.

en: Create property
it_IT: Crea proprietà

en: Create template
it_IT: Crea template

en: Create templates
it_IT: Crea template

en: Create your own builder mode via CSS variables.
it_IT: Crea la tua modalità builder personalizzata tramite variabili CSS.

en: Create your own elements
it_IT: Crea i tuoi elementi

en: Create, edit and use global queries inside any query loop throughout your website. Changes to a global query apply to all instances throughout your website.
it_IT: Crea, modifica e utilizza le query globali all'interno di qualsiasi ciclo di query nel tuo sito web. Le modifiche apportate a una query globale si applicano a tutte le istanze del tuo sito web.

en: Create/select a fluid typography category (i.e. Headings, Text).
it_IT: Crea/seleziona una categoria tipografica fluida (es. Titoli, Testo).

en: Created
it_IT: Creato

en: Cropped
it_IT: Ritagliata

en: Cross sells
it_IT: Cross vende

en: Cross-sells
it_IT: Vendite incrociate

en: Cube
it_IT: Cubo

en: Currency
it_IT: Valuta

en: Currency position
it_IT: Posizione valuta

en: Current
it_IT: Attuale

en: Current URL
it_IT: URL corrente

en: Current date
it_IT: Data attuale

en: Current interaction ID
it_IT: ID interazione corrente

en: Current job
it_IT: Lavoro attuale

en: Current layout
it_IT: Layout corrente

en: Current location
it_IT: Posizione attuale

en: Current page
it_IT: Pagina corrente

en: Current post author
it_IT: Autore del post corrente

en: Current post term
it_IT: Termine del post corrente

en: Current version by
it_IT: Versione corrente di

en: Current width
it_IT: Larghezza attuale

en: Currently all matching theme styles are loaded. To load only the most specific theme style, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
it_IT: Al momento vengono caricati tutti gli stili del tema corrispondenti. Per caricare solo lo stile del tema più specifico, modifica le tue impostazioni in “Stili del tema: Metodo di caricamento”.

en: Currently only the most specific theme style is loaded. To load all matching theme styles, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
it_IT: Attualmente viene caricato solo lo stile del tema più specifico. Per caricare tutti gli stili del tema corrispondenti, modifica le tue impostazioni in “Stili del tema: Metodo di caricamento”.

en: Currently previewing content from "%s".
it_IT: Attualmente stai visualizzando in anteprima il contenuto di “%s”.

en: Cursor
it_IT: Cursore

en: Cursor character
it_IT: Carattere del cursore

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Custom CSS
it_IT: CSS personalizzato

en: Custom CSS and JavaScript added below are loaded on your entire website.
it_IT: Il CSS e JavaScript personalizzati aggiunti di seguito vengono caricati su tutto il tuo sito web.

en: Custom Font
it_IT: Font personalizzato

en: Custom Fonts
it_IT: Font personalizzati

en: Custom URL
it_IT: URL personalizzato

en: Custom alt text
it_IT: Testo alt personalizzato

en: Custom attributes
it_IT: Attributi personalizzati

en: Custom authentication pages
it_IT: Pagine di autenticazione personalizzate

en: Custom breakpoints
it_IT: Breakpoint personalizzati

en: Custom capabilities
it_IT: Capacità personalizzate

en: Custom caption
it_IT: Didascalia personalizzata

en: Custom code
it_IT: Codice personalizzato

en: Custom elements
it_IT: Elementi personalizzati

en: Custom email address
it_IT: Indirizzo email personalizzato

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to create the post.
it_IT: Messaggio di errore personalizzato da visualizzare quando l'utente corrente non ha le capacità necessarie per creare il post.

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to edit the post.
it_IT: Messaggio di errore personalizzato da visualizzare quando l'utente corrente non ha le capacità necessarie per modificare il post.

en: Custom field
it_IT: Campo personalizzato

en: Custom fields
it_IT: Campi personalizzati

en: Custom fields integration
it_IT: Integrazione campi personalizzati

en: Custom font
it_IT: Font personalizzato

en: Custom fonts
it_IT: Font personalizzati

en: Custom icon sets
it_IT: Set di icone personalizzati

en: Custom language switchers
it_IT: Selettori di lingua personalizzati

en: Custom link
it_IT: Link personalizzato

en: Custom links
it_IT: Link personalizzati

en: Custom location only takes effect on the frontend. Ensure this element is placed at the top of this template so the element can hook on the desire location successfully.
it_IT: La posizione personalizzata ha effetto solo nel frontend. Assicurati che questo elemento sia posizionato in cima a questo template in modo che possa agganciarsi correttamente alla posizione desiderata.

en: Custom map style
it_IT: Stile mappa personalizzato

en: Custom options
it_IT: Opzioni personalizzate

en: Custom preview text
it_IT: Testo di anteprima personalizzato

en: Custom redirect URL
it_IT: URL di reindirizzamento personalizzato

en: Custom shape
it_IT: Forma personalizzata

en: Custom size
it_IT: Dimensione personalizzata

en: Custom styles
it_IT: Stili personalizzati

en: Custom tag
it_IT: Tag personalizzato

en: Custom text
it_IT: Testo personalizzato

en: Custom title
it_IT: Titolo personalizzato

en: Custom video player
it_IT: Player video personalizzato

en: Customer details
it_IT: Dettagli del cliente

en: Customise this breadcrumb structure for specific post types.
it_IT: Personalizza questa struttura di breadcrumb per tipi di post specifici.

en: Customize details for sharing this URL on social media.
it_IT: Personalizza i dettagli per la condivisione di questo URL sui social media.

en: Customize how the data is structured. Leave empty to send all form fields.
it_IT: Personalizza la struttura dei dati. Lascia vuoto per inviare tutti i campi del modulo.

en: Customize in "Settings" group.
it_IT: Personalizza nel gruppo “Impostazioni”.

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
it_IT: Personalizza lightbox: Impostazioni > Stili del tema > Generale

en: Customize the language switcher from your WordPress dashboard
it_IT: Personalizza il selettore di lingua dalla tua dashboard WordPress

en: Danger
it_IT: Pericolo

en: Danger color
it_IT: Colore pericolo

en: Dark
it_IT: Scuro

en: Dark color
it_IT: Colore scuro

en: Dashed
it_IT: Tratteggiato

en: Data
it_IT: Dati

en: Data format
it_IT: Formato dati

en: Data source
it_IT: Fonte dati

en: Date
it_IT: Data

en: Date & time
it_IT: Data e ora

en: Date Reached
it_IT: Data raggiunta

en: Date format
it_IT: Formato data

en: Date range
it_IT: Intervallo di date

en: Datepicker
it_IT: Selettore data

en: Datetime
it_IT: Data e ora

en: Day: %s
it_IT: Giorno: %s

en: Deactivate license
it_IT: Disattiva licenza

en: December
it_IT: Dicembre

en: Decimal places
it_IT: Decimali

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default capabilities
it_IT: Capacità predefinite

en: Default center of the map.
it_IT: Centro predefinito della mappa.

en: Default color for terms without a specific color
it_IT: Colore predefinito per i termini senza un colore specifico

en: Default query
it_IT: Domanda predefinita

en: Default sorting
it_IT: Ordinamento predefinito

en: Default tab
it_IT: Scheda predefinita

en: Default templates are disabled
it_IT: I template predefiniti sono disabilitati

en: Default templates are enabled
it_IT: I template predefiniti sono abilitati

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
it_IT: Predefinito: 60 secondi. L'intervallo minimo di salvataggio automatico è di 15 secondi.

en: Define a unique, more readable URL parameter name for this filter.
it_IT: Definisci un nome di parametro URL unico e più leggibile per questo filtro.

en: Delay
it_IT: Ritardo

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete Bricks data
it_IT: Elimina dati di Bricks

en: Delete all
it_IT: Elimina tutto

en: Delete components
it_IT: Elimina componenti

en: Delete database table
it_IT: Elimina tabella del database

en: Delete elements
it_IT: Elimina elementi

en: Delete global classes
it_IT: Elimina classi globali

en: Delete icon
it_IT: Elimina icona

en: Delete permanently
it_IT: Elimina permanentemente

en: Delete revisions
it_IT: Elimina revisioni

en: Delete screenshots
it_IT: Elimina screenshot

en: Delete selected
it_IT: Elimina selezionati

en: Delete templates
it_IT: Elimina template

en: Delete this sidebar
it_IT: Elimina questa sidebar

en: Deleted
it_IT: Eliminato

en: Deprecated
it_IT: Obsoleto

en: Descending
it_IT: Discendente

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Description lightbox video
it_IT: Descrizione video lightbox

en: Description typography
it_IT: Tipografia descrizione

en: Descriptive name for viewing submissions on the "%s" page.
it_IT: Nome descrittivo per visualizzare le sottomissioni nella pagina “%s”.

en: Descriptive name of your API connection.
it_IT: Nome descrittivo della tua connessione API.

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
it_IT: Testo descrittivo di questa pagina. Visualizzato nei risultati dei motori di ricerca. Consigliato: 50 - 300 caratteri.

en: Deselect
it_IT: Deseleziona

en: Design sets
it_IT: Set di design

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Determines how components are made available in the block editor.
it_IT: Determina come i componenti vengono resi disponibili nell'editor dei blocchi.

en: Determines what happens when someone visits a default WordPress authentication URL (%s). Only applies when custom pages above have been set. Caution: If hiding default paths, remember your custom page URLs to avoid lockout.
it_IT: Determina cosa succede quando qualcuno visita un URL di autenticazione predefinito di WordPress (%s). Si applica solo quando le pagine personalizzate sopra sono state impostate. Attenzione: se nascondi i percorsi predefiniti, ricorda gli URL delle tue pagine personalizzate per evitare il blocco dell'accesso.

en: Determines which slide should be active if the carousel has multiple slides in a page.
it_IT: Determina quale slide dovrebbe essere attiva se il carosello ha più slide in una pagina.

en: Developer
it_IT: Sviluppatore

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
it_IT: Hai esplorato il %1$s? O mi hai contattato via %2$s?

en: Direction
it_IT: Direzione

en: Directory is created in your "uploads" directory if it doesn't exist.
it_IT: La directory viene creata nella tua cartella “uploads” se non esiste.

en: Directory name
it_IT: Nome directory

en: Disable
it_IT: Disabilita

en: Disable "Skip links"
it_IT: Disabilita “Skip links”

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
it_IT: Disabilita meta tag Open Graph di Bricks

en: Disable Bricks SEO meta tags
it_IT: Disabilita meta tag SEO di Bricks

en: Disable Bricks cascade layer (discouraged)
it_IT: Disabilita il livello a cascata di Bricks (sconsigliato)

en: Disable CSS variables manager
it_IT: Disabilita gestore variabili CSS

en: Disable Default UI
it_IT: Disabilita interfaccia utente predefinita

en: Disable Google Fonts
it_IT: Disabilita i font Google

en: Disable URL parameter filter
it_IT: Disabilita il filtro dei parametri URL

en: Disable WP REST API render
it_IT: Disabilita il rendering WP REST API

en: Disable WooCommerce builder
it_IT: Disabilita il builder di WooCommerce

en: Disable WordPress custom fields in dropdown
it_IT: Disabilita i campi personalizzati di WordPress nel menu a tendina

en: Disable auto focus
it_IT: Disabilita l'autofocus

en: Disable auto min/max value
it_IT: Disabilita valore min/max automatico

en: Disable auto-expand
it_IT: Disabilita l'espansione automatica

en: Disable autosave
it_IT: Disabilita salvataggio automatico

en: Disable backdrop
it_IT: Disabilita sfondo

en: Disable capability checks
it_IT: Disabilita i controlli sulle capacità

en: Disable chaining element & global class
it_IT: Disabilita concatenamento di elemento e classe globale

en: Disable class chaining
it_IT: Disabilita concatenamento delle classi

en: Disable clickable POI
it_IT: Disabilita POI cliccabili

en: Disable coupon message
it_IT: Disabilita messaggio del coupon

en: Disable cross sells
it_IT: Disabilita vendite incrociate

en: Disable custom authentication page bypass
it_IT: Disabilita il bypass della pagina di autenticazione personalizzata

en: Disable default templates
it_IT: Disabilita template predefiniti

en: Disable element spacing
it_IT: Disabilita la spaziatura degli elementi

en: Disable embed
it_IT: Disabilita embed

en: Disable emojis
it_IT: Disabilita le emoji

en: Disable footer
it_IT: Disabilita footer

en: Disable for WordPress data
it_IT: Disabilita per dati WordPress

en: Disable for logged-in users
it_IT: Disattiva per gli utenti loggati

en: Disable form validation
it_IT: Disabilita validazione del modulo

en: Disable global class manager
it_IT: Disabilita gestore classi globali

en: Disable global classes
it_IT: Disabilita le classi globali

en: Disable globally
it_IT: Disabilita globalmente

en: Disable header
it_IT: Disabilita header

en: Disable icon
it_IT: Disabilita icona

en: Disable image
it_IT: Disabilita immagine

en: Disable jQuery migrate
it_IT: Disabilita jQuery migrate

en: Disable lazy load
it_IT: Disattiva caricamento lazy

en: Disable lazy loading
it_IT: Disabilita il lazy loading

en: Disable link
it_IT: Disabilita link

en: Disable login message
it_IT: Disabilita messaggio di login

en: Disable navigation
it_IT: Disabilita navigazione

en: Disable popups
it_IT: Disabilita popup

en: Disable product gallery lightbox
it_IT: Disabilita la lightbox della galleria del prodotto

en: Disable product gallery zoom
it_IT: Disabilita lo zoom della galleria del prodotto

en: Disable query merge
it_IT: Disabilita unione query

en: Disable text
it_IT: Disabilita testo

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Disabled (default)
it_IT: Disattivato (predefinito)

en: Disabled: Insert below existing content.
it_IT: Disattivato: Inserisci sotto il contenuto esistente.

en: Disabled: Keep original image filename.
it_IT: Disattivato: Mantieni il nome originale del file immagine.

en: Disabled: Show placeholder images.
it_IT: Disabilitato: Mostra immagini segnaposto.

en: Disables the %s. While this may maintain compatibility with certain existing setups, we strongly recommend leaving this option OFF for optimal functionality and future compatibility.
it_IT: Disabilita il %s. Sebbene questo possa mantenere la compatibilità con alcune configurazioni esistenti, consigliamo vivamente di lasciare questa opzione disattivata per una funzionalità ottimale e la compatibilità futura.

en: Disallowed keyword found
it_IT: Trovata parola chiave non consentita

en: Discard
it_IT: Scarta

en: Discarded
it_IT: Scartato

en: Disconnect
it_IT: Disconnetti

en: Dismiss
it_IT: Ignora

en: Dismissable
it_IT: Eliminabile

en: Display
it_IT: Visualizzazione

en: Display name
it_IT: Nome visualizzato

en: Display names as
it_IT: Visualizza i nomi come

en: Display on breakpoints
it_IT: Visualizza sui breakpoint

en: Display the object type (e.g. "acf_related_writers", "mb_page-to-user") in the query loop type dropdown.
it_IT: Visualizza il tipo di oggetto (es. “acf_related_writers”, “mb_page-to-user”) nel menu a tendina del tipo di query loop.

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
it_IT: Visualizzato nell'URL. Tutto minuscolo. Usa trattini invece degli spazi.

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
it_IT: Visualizzato nei risultati di ricerca, social network e browser web. Raccomandato: Max. 60 caratteri.

en: Divider
it_IT: Divisore

en: Do not close this window, the process is running in the background.
it_IT: Non chiudere questa finestra, il processo è in esecuzione in background.

en: Do not set this interaction on a Toggle element.
it_IT: Non impostare questa interazione su un elemento Toggle.

en: Do not track
it_IT: Non tracciare

en: Do you really want to delete this sidebar?
it_IT: Vuoi davvero eliminare questa sidebar?

en: Do you want to unlink all nestable global elements?
it_IT: Vuoi scollegare tutti gli elementi globali annidabili?

en: Document title
it_IT: Titolo documento

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Don't auto focus on first focusable element when offcanvas opens.
it_IT: Non mettere automaticamente il focus sul primo elemento focalizzabile quando l'offcanvas si apre.

en: Don't close on click outside mini cart
it_IT: Non chiudere cliccando fuori dal mini carrello

en: Don't focus on first focusable element inside popup when popup opens.
it_IT: Non focalizzare il primo elemento focalizzabile all'interno del popup quando si apre.

en: Don't render in builder
it_IT: Non renderizzare nel builder

en: Done
it_IT: Fatto

en: Dots
it_IT: Punti

en: Dotted
it_IT: Punteggiato

en: Double
it_IT: Doppio

en: Double opt-in
it_IT: Doppio opt-in

en: Double-click
it_IT: Fai doppio clic

en: Download
it_IT: Scarica

en: Download %s
it_IT: Scarica %s

en: Downloaded
it_IT: Scaricato

en: Downloading
it_IT: Download in corso

en: Downloads
it_IT: Download

en: Draft
it_IT: Bozza

en: Draft font deleted successfully.
it_IT: Icona(e) eliminata(e) con successo

en: Drag & drop
it_IT: Trascina e rilascia

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
it_IT: Trascina e rilascia qui il(i) file(s) del template in formato .JSON o .ZIP..

en: Draggable
it_IT: Trascinabile

en: Dragging
it_IT: Trascinamento

en: Drop file(s) here
it_IT: Trascina qui i file

en: Dropdown
it_IT: Menu a tendina

en: Drops
it_IT: Gocce

en: Dual ring
it_IT: Anello doppio

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: Duplicate classes detected
it_IT: Rilevate classi duplicate

en: Duplicate classes detected. Resolve conflicts before importing.
it_IT: Rilevate classi duplicate. Risolvi i conflitti prima di importare.

en: Duplicate content
it_IT: Duplica contenuto

en: Duplicate content is available to all users with the %s capability. Use this feature for any post or page to ensure that all relevant WordPress and/or Bricks data is duplicated accurately.
it_IT: La duplicazione del contenuto è disponibile per tutti gli utenti con la capacità %s. Usa questa funzione per qualsiasi post o pagina per assicurarti che tutti i dati WordPress e/o Bricks rilevanti siano duplicati accuratamente.

en: Duplicate elements
it_IT: Duplica elementi

en: Duplicate entries not allowed.
it_IT: Voci duplicate non consentite.

en: Duration
it_IT: Durata

en: Dynamic Data
it_IT: Dati dinamici

en: Dynamic data
it_IT: Dati dinamici

en: Dynamic data is empty.
it_IT: I dati dinamici sono vuoti.

en: Dynamic data tag
it_IT: Tag dei dati dinamici

en: Dynamic dots
it_IT: Punti dinamici

en: Dynamically retrieve map addresses from a connected query on the same page, allowing real-time updates with query-based content, including query filter support.
it_IT: Recupera dinamicamente gli indirizzi della mappa da una query connessa sulla stessa pagina, consentendo aggiornamenti in tempo reale con contenuti basati su query, incluso il supporto per i filtri di query.

en: EXISTS
it_IT: ESISTE

en: Echo tags: Allow functions via filter
it_IT: Tag echo: Consenti funzioni tramite filtro

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Custom Font
it_IT: Modifica font personalizzato

en: Edit Template
it_IT: Modifica template

en: Edit Template Bundle
it_IT: Modifica bundle del template

en: Edit Template Tag
it_IT: Modifica tag del template

en: Edit WordPress content (WP admin).
it_IT: Modifica contenuto WordPress (admin WP).

en: Edit account
it_IT: Modifica account

en: Edit address
it_IT: Modifica indirizzo

en: Edit capability
it_IT: Modifica capacità

en: Edit component
it_IT: Modifica componente

en: Edit components
it_IT: Modifica componenti

en: Edit content
it_IT: Modifica contenuto

en: Edit dropdown to set icon individually.
it_IT: Modifica il dropdown per impostare l'icona individualmente.

en: Edit elements
it_IT: Modifica elementi

en: Edit footer
it_IT: Modifica piè di pagina

en: Edit global classes
it_IT: Modifica classi globali

en: Edit header
it_IT: Modifica intestazione

en: Edit icon
it_IT: Icona di modifica

en: Edit in WordPress
it_IT: Modifica in WordPress

en: Edit link
it_IT: Modifica link

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
it_IT: Modifica i prodotti collegati per aggiungere up-sell o cross-sell del prodotto.

en: Edit palette
it_IT: Modifica palette

en: Edit product content in WordPress.
it_IT: Modifica il contenuto del prodotto in WordPress.

en: Edit product short description in WordPress.
it_IT: Modifica la breve descrizione del prodotto in WordPress.

en: Edit properties
it_IT: Modifica proprietà

en: Edit templates
it_IT: Modifica template

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
it_IT: Modifica titolo: Impostazioni > Impostazioni pagina > SEO

en: Edit with %s
it_IT: Modifica con %s

en: Edit your WordPress menu item to enable multilevel functionality.
it_IT: Modifica la voce del menu WordPress per abilitare la funzionalità multilivello.

en: Edit your WordPress menu item to set a Bricks mega menu template.
it_IT: Modifica la voce del menu WordPress per impostare un template mega menu di Bricks.

en: Edited
it_IT: Modificato

en: Editing
it_IT: Modifica in corso

en: Editing the base breakpoint width affects all media queries.
it_IT: La modifica della larghezza del breakpoint di base influisce su tutte le media query.

en: Effect
it_IT: Effetto

en: Element
it_IT: Elemento

en: Element "%s" doesn't exist.
it_IT: L'elemento “%s” non esiste.

en: Element %s not found.
it_IT: Elemento %s non trovato.

en: Element - Video
it_IT: Elemento - video

en: Element ID
it_IT: ID dell'elemento

en: Element ID that holds the live search results. Only visible when the live search is performed.
it_IT: ID dell'elemento che contiene i risultati della ricerca in tempo reale. Visibile solo quando viene eseguita la ricerca in tempo reale.

en: Element Manager
it_IT: Gestore degli elementi

en: Element actions
it_IT: Azioni degli elementi

en: Element breadcrumbs
it_IT: Breadcrumb degli elementi

en: Element can't be rendered as the connected component doesn't exist. Unlink this instance or import the missing component.
it_IT: L'elemento non può essere renderizzato poiché il componente collegato non esiste. Scollega questa istanza o importa il componente mancante.

en: Element classes
it_IT: Classi dell'elemento

en: Element doesn't exist.
it_IT: L'elemento non esiste.

en: Element editing & styling
it_IT: Modifica e stile degli elementi

en: Element has been disabled globally.
it_IT: L'elemento è stato disabilitato globalmente.

en: Element is not visible in the builder elements panel, but still rendered in the builder and frontend.
it_IT: L'elemento non è visibile nel pannello degli elementi del builder, ma viene comunque renderizzato nel builder e nel frontend.

en: Element is not visible in the builder nor on the frontend.
it_IT: L'elemento non è visibile né nel builder né nel frontend.

en: Element is visible in the builder and frontend. This is the default behaviour.
it_IT: L'elemento è visibile nel builder e nel frontend. Questo è il comportamento predefinito.

en: Element margin
it_IT: Margine elemento

en: Element not found
it_IT: Elemento non trovato

en: Element structure name
it_IT: Nome struttura elemento

en: Elements
it_IT: Elementi

en: Elements without code signature. Review, then sign your code one-by-one or all-at-once.
it_IT: Elementi senza firma del codice. Rivedi, poi firma il tuo codice uno per uno o tutti in una volta.

en: Ellipse
it_IT: Ellisse

en: Ellipsis
it_IT: Ellissi

en: Email address
it_IT: Indirizzo email

en: Email address already exists.
it_IT: L'indirizzo email esiste già.

en: Email address in submitted form
it_IT: Indirizzo email nel modulo inviato

en: Email address is not valid.
it_IT: L'indirizzo email non è valido.

en: Email address required.
it_IT: Indirizzo email richiesto.

en: Email content
it_IT: Contenuto email

en: Email or username
it_IT: Email o nome utente

en: Empty
it_IT: Vuoto

en: Empty cart
it_IT: Carrello vuoto

en: Empty response from the API.
it_IT: Risposta vuota dell'API.

en: Empty star color
it_IT: Colore delle stelle vuote

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Enable "%s" button
it_IT: Abilita pulsante “%s”

en: Enable AJAX
it_IT: Abilita AJAX

en: Enable AJAX add to cart
it_IT: Abilita l'aggiunta al carrello con AJAX

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout coupon" element
it_IT: Abilita l'elemento “Coupon di checkout” di Bricks WooCommerce

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout login" element
it_IT: Abilita l'elemento “Login di checkout” di Bricks WooCommerce

en: Enable Bricks WooCommerce "Notice" element
it_IT: Abilita l'elemento “Avviso” di Bricks WooCommerce

en: Enable all
it_IT: Abilita tutti

en: Enable all components automatically
it_IT: Abilita tutti i componenti automaticamente

en: Enable code execution
it_IT: Abilita l'esecuzione del codice

en: Enable code execution if your site uses Code elements, SVG elements (source: code), Query editors, or "echo" tags.
it_IT: Abilita l'esecuzione del codice se il tuo sito utilizza elementi Code, elementi SVG (sorgente: codice), editor di Query o tag “echo”.

en: Enable form submission access for specific user roles. Edit the user's profile directly to grant access to a specific user.
it_IT: Abilita l'accesso agli invii dei moduli per ruoli utente specifici. Modifica direttamente il profilo dell'utente per concedere l'accesso a un utente specifico.

en: Enable if image is cropped for a smooth lightbox image transition.
it_IT: Abilita se l'immagine è ritagliata per una transizione fluida dell'immagine nel lightbox.

en: Enable if the API supports pagination.
it_IT: Abilita se l'API supporta la paginazione.

en: Enable if this popup template is for a map "Info Box".
it_IT: Abilita se questo modello di popup è per una “Info Box” della mappa.

en: Enable if you experience issues loading the builder in combination with Cloudflare Rocket Loader.
it_IT: Abilita se riscontri problemi nel caricamento del builder in combinazione con Cloudflare Rocket Loader.

en: Enable if your archive pagination is not working.
it_IT: Abilita se la paginazione del tuo archivio non funziona.

en: Enable individual components manually
it_IT: Abilita manualmente i singoli componenti

en: Enable live search
it_IT: Abilita la ricerca in tempo reale

en: Enable log-in during checkout disabled. Check %1$sWooCommerce settings%2$s
it_IT: Login durante il checkout disabilitato. Controlla le %1$simpostazioni di WooCommerce%2$s

en: Enable product variation swatches
it_IT: Abilita i campioni di variazione del prodotto

en: Enable this setting to preload custom fonts to avoid FOUT (Flash of unstyled text).
it_IT: Abilita questa impostazione per precaricare i font personalizzati ed evitare FOUT (Flash of unstyled text).

en: Enable time
it_IT: Abilita ora

en: Enable to automatically generate template screenshots on every builder save, view them, and use the bulk generate button in the template manager.
it_IT: Abilita per generare automaticamente screenshot dei template ad ogni salvataggio del builder, visualizzarli e utilizzare il pulsante di generazione in blocco nel gestore dei template.

en: Enable to automatically group markers that are close to each other into a cluster.
it_IT: Abilita per raggruppare automaticamente in un cluster i marcatori che sono vicini tra loro.

en: Enable to automatically log the user in after successful email verification.
it_IT: Abilita l'accesso automatico all'utente dopo la verifica dell'e-mail.

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
it_IT: Abilita per rendere i tuoi template pubblici e visibili a chiunque online. Disabilita per consentire solo agli utenti loggati di visualizzare i tuoi template.

en: Enable to not load/render this element in the builder.
it_IT: Attiva per non caricare/renderizzare questo elemento nel builder.

en: Enable to not load/render this element on the frontend.
it_IT: Attiva per non caricare/renderizzare questo elemento nel frontend.

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
it_IT: Abilita per aprire e chiudere un elemento senza influenzare gli altri.

en: Enable to position in document flow (e.g. inside offcanvas).
it_IT: Abilita per posizionare nel flusso del documento (es. all'interno di offcanvas).

en: Enable to render the dynamic data text on the canvas to improve the preview experience.
it_IT: Abilita per renderizzare il testo dei dati dinamici sul canvas per migliorare l'esperienza di anteprima.

en: Enable to replace global classes set on the element with the classes set on the property.
it_IT: Attiva per sostituire le classi globali impostate sull'elemento con le classi impostate sulla proprietà.

en: Enable to require user to verify the email after registration through an activation link.
it_IT: Abilita la richiesta all'utente di verificare l'email dopo la registrazione attraverso un link di attivazione.

en: Enable to show the template thumbnail column under %s, displaying the featured image or screenshot.
it_IT: Abilita per mostrare la colonna delle miniature dei template sotto %s, visualizzando l'immagine in evidenza o lo screenshot.

en: Enable to sync global classes on every builder save between all open builder instances. Useful to avoid overwriting each others changes when multiple people work on the same dataset (e.g. adding, deleting, modifying global classes).
it_IT: Abilita per sincronizzare le classi globali ad ogni salvataggio del builder tra tutte le istanze aperte del builder. Utile per evitare di sovrascrivere le modifiche reciproche quando più persone lavorano sullo stesso set di dati (es. aggiungendo, eliminando, modificando classi globali).

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Enabled: Download template images to media library.
it_IT: Abilitato: Scarica le immagini del template nella libreria multimediale.

en: Enabled: Rename image before download.
it_IT: Attivato: Rinomina l'immagine prima del download.

en: Enabled: Replace existing content with template data.
it_IT: Attivato: Sostituisci il contenuto esistente con i dati del template.

en: End
it_IT: Fine

en: End Size
it_IT: Dimensione finale

en: End date
it_IT: Data di fine

en: End time
it_IT: Ora di fine

en: Endpoint URL
it_IT: URL dell'endpoint

en: Endpoints
it_IT: Endpoint

en: Enjoy
it_IT: Goditi

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element and that a width is defined, especially when using a Div element.
it_IT: Assicurati che non vengano applicate stili CSS in conflitto a questo elemento e che sia definita una larghezza, specialmente quando si usa un elemento Div.

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element.
it_IT: Assicurati che non ci siano stili CSS in conflitto applicati a questo elemento.

en: Enter Bricks IDs, separated by comma, of filter elements to exclude.
it_IT: Inserisci gli ID di Bricks, separati da virgola, degli elementi filtro da escludere.

en: Enter CSS filters + value (learn more)
it_IT: Inserisci filtri CSS + valore (scopri di più)

en: Enter CSS variable definitions separated by semicolon
it_IT: Inserisci le definizioni delle variabili CSS separate da punto e virgola

en: Enter SVG URL
it_IT: Inserisci l'URL SVG

en: Enter URL of media file
it_IT: Inserisci l'URL del file multimediale

en: Enter a custom label for this attribute value (optional).
it_IT: Inserisci un'etichetta personalizzata per questo valore di attributo (opzionale).

en: Enter a dynamic data tag for ACF Icon Picker or MetaBox Icon fields
it_IT: Inserisci un tag di dati dinamici per i campi Icona ACF Picker o Icona MetaBox

en: Enter a generic error message. Otherwise the reason why the login failed is displayed.
it_IT: Inserisci un messaggio di errore generico. Altrimenti verrà mostrato il motivo per cui il login è fallito.

en: Enter a search term or command
it_IT: Inserisci un termine di ricerca o un comando

en: Enter dynamic data tag or custom value
it_IT: Inserisci un tag di dati dinamici o un valore personalizzato

en: Enter new template name
it_IT: Inserisci nuovo nome template

en: Enter search term
it_IT: Inserisci il termine di ricerca

en: Enter shortcut name
it_IT: Inserisci il nome della scorciatoia

en: Enter the JSON body to be sent with the request
it_IT: Inserisci il corpo JSON da inviare con la richiesta

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
it_IT: Inserisci il nome della tua prima classe CSS globale nel campo sopra. Poi premi invio per crearla.

en: Enter viewport
it_IT: Entra nel viewport

en: Enter width between 180 and 500.
it_IT: Inserisci una larghezza tra 180 e 500.

en: Enter your Google Maps API key under %s to access all options.
it_IT: Inserisci la tua chiave API di Google Maps sotto %s per accedere a tutte le opzioni.

en: Enter your Google Maps ID, which you can find in the %s, to enable the latest Google Maps features.
it_IT: Inserisci il tuo ID di Google Maps, che puoi trovare nel %s, per abilitare le ultime funzionalità di Google Maps.

en: Entire website
it_IT: Intero sito web

en: Entries
it_IT: Voci

en: Entries per page
it_IT: Voci per pagina

en: Entry animation
it_IT: Animazione di entrata

en: Entry animation to interaction
it_IT: Animazione di ingresso all'interazione

en: Equal
it_IT: Uguale

en: Error
it_IT: Errore

en: Error Tile URL
it_IT: Errore Tile URL

en: Error deleting class
it_IT: Errore nell'eliminazione della classe

en: Error fetching site classes
it_IT: Errore nel recupero delle classi del sito

en: Error loading results
it_IT: Errore nel caricamento dei risultati

en: Error message
it_IT: Messaggio di errore

en: Error on save
it_IT: Errore nel salvataggio

en: Error page
it_IT: Pagina di errore

en: Error processing font files
it_IT: Errore nell'elaborazione dei file dei font

en: Error rendering component
it_IT: Modifica componente

en: Error restoring class
it_IT: Errore nel ripristino della classe

en: Error uploading font
it_IT: Errore nel caricamento del font

en: Error: Could not load class
it_IT: Errore: Impossibile caricare la classe

en: Error: Could not load class control
it_IT: Errore: Impossibile caricare la classe di controllo

en: Error: Could not load gallery
it_IT: Errore: Impossibile caricare la galleria

en: Error: Could not load image
it_IT: Errore: Impossibile caricare l'immagine

en: Error: Could not load link
it_IT: Errore: Impossibile caricare il link

en: Error: Could not load query
it_IT: Errore: Impossibile caricare la query

en: Error: Could not load select
it_IT: Errore: Impossibile caricare la selezione

en: Error: Could not load toggle control
it_IT: Errore: Impossibile caricare il controllo toggle

en: Error: Invalid license key
it_IT: Errore: Chiave di licenza non valida

en: Error: License mismatch
it_IT: Errore: Licenza non corrispondente

en: Even background
it_IT: Sfondo pari

en: Events
it_IT: Eventi

en: Every 5 minutes
it_IT: Ogni 5 minuti

en: Example
it_IT: Esempio

en: Example: {"Authorization": "Bearer token"}
it_IT: Esempio: {“authorization”: “bearer token”}

en: Example: {"name": "{{43f295}}", "email": "{{a5c626}}"}
it_IT: Esempio: {“name”: “{{43f295}}”, “email”: “{{a5c626}}”}

en: Excellent
it_IT: Eccellente

en: Exceptional
it_IT: Eccezionale

en: Excerpt
it_IT: Estratto

en: Excerpt length
it_IT: Lunghezza dell'estratto

en: Exclude
it_IT: Escludi

en: Exclude current post
it_IT: Escludi il post corrente

en: Exclude filter IDs
it_IT: Escludi ID filtro

en: Exclude posts
it_IT: Escludi notizie

en: Exclude posts/pages
it_IT: Escludi post/pagine

en: Exclude templates
it_IT: Escludi template

en: Exclude terms
it_IT: Escludere i termini

en: Excluded terms
it_IT: Termini esclusi

en: Execute code
it_IT: Esegui codice

en: Exercise great caution with granting code execution privileges. Enable them sparingly and only for trusted roles or ideally only specific users. Grant the least permissions necessary to maintain tight security.
it_IT: Usa molta cautela nel concedere i privilegi di esecuzione del codice. Abilitali con parsimonia e solo per ruoli fidati o, idealmente, solo per utenti specifici. Concedi i permessi minimi necessari per mantenere una sicurezza rigorosa.

en: Exists
it_IT: Esiste

en: Expand
it_IT: Espandi

en: Expand active element & scroll into view
it_IT: Espandi l'elemento attivo e scorri in vista

en: Expand all
it_IT: Espandi tutto

en: Expand first item
it_IT: Espandi il primo elemento

en: Expand item indexes
it_IT: Espandi indici degli elementi

en: Expand panel when dropdown is visible
it_IT: Espandi il pannello quando il menu a tendina è visibile

en: Expanded
it_IT: Espanso

en: Experimental
it_IT: Sperimentale

en: Export
it_IT: Esporta

en: Export Settings
it_IT: Esporta impostazioni

en: Export Template
it_IT: Esporta template

en: Export Variables
it_IT: Esporta variabili

en: Export all components first by clicking the "Export" icon above before deleting any. Once exported, hover over the component you'd like to delete, then click the "Delete" icon.
it_IT: Esporta prima tutti i componenti cliccando sull'icona “Esporta” qui sopra prima di eliminarne uno. Una volta esportati, passa il mouse sul componente che desideri eliminare, quindi clicca sull'icona “Elimina”.

en: Exquisite
it_IT: Squisito

en: Extend allowed tags through filter
it_IT: Estendi i tag consentiti tramite filtro

en: Extend contextual spacing to other elements within embedded content.
it_IT: Estendi la spaziatura contestuale ad altri elementi all'interno del contenuto incorporato.

en: External
it_IT: Esterno

en: External URL
it_IT: URL esterno

en: External files
it_IT: File esterni

en: External product
it_IT: Prodotto esterno

en: Extra Bold
it_IT: Extra grassetto

en: Extra Light
it_IT: Extra leggero

en: FAQ schema
it_IT: Schema FAQ

en: Facebook Page
it_IT: Pagina Facebook

en: Facebook page URL
it_IT: URL pagina Facebook

en: Fade
it_IT: Dissolvenza

en: Fade in
it_IT: Dissolvenza in entrata

en: Fade in animation
it_IT: Animazione di dissolvenza in entrata

en: Fade in down
it_IT: Dissolvenza in entrata verso il basso

en: Fade in left
it_IT: Dissolvenza in entrata da sinistra

en: Fade in right
it_IT: Dissolvenza in entrata da destra

en: Fade in up
it_IT: Dissolvenza in entrata verso l'alto

en: Failed to clean up orphaned elements.
it_IT: Impossibile pulire gli elementi orfani.

en: Failed to create font
it_IT: Impossibile creare un font

en: Failed to create font draft.
it_IT: Impossibile creare una bozza di font.

en: Failed to delete classes
it_IT: Impossibile eliminare le classi

en: Failed to delete draft font.
it_IT: Impossibile eliminare la bozza di font.

en: Failed to delete font
it_IT: Impossibile eliminare il font

en: Failed to fetch Instagram account details.
it_IT: Impossibile recuperare i dettagli dell'account Instagram.

en: Failed to fetch Instagram posts.
it_IT: Impossibile recuperare i post di Instagram.

en: Failed to move font to trash.
it_IT: Impossibile spostare il font nel cestino.

en: Failed to process any font files.
it_IT: Impossibile elaborare i file dei font.

en: Failed to publish font.
it_IT: Impossibile pubblicare il font.

en: Failed to restore font.
it_IT: Impossibile ripristinare il font.

en: Fallback applies to elements in embedded content without a specific spacing rule.
it_IT: Il fallback si applica agli elementi nel contenuto incorporato senza una regola di spaziatura specifica.

en: Fallback color
it_IT: Colore di fallback

en: Fallback fonts
it_IT: Font di fallback

en: Fallback image
it_IT: Immagine di fallback

en: Fallback label
it_IT: Etichetta di fallback

en: Fallback label for terms without a specific label
it_IT: Etichetta predefinita per i termini senza un'etichetta specifica

en: Fallback preview image
it_IT: Immagine di anteprima di fallback

en: Fallback spacing
it_IT: Spaziatura di fallback

en: False
it_IT: Falso

en: Fantastic
it_IT: Fantastico

en: Farthest corner
it_IT: Angolo più lontano

en: Farthest side
it_IT: Lato più lontano

en: Fast
it_IT: Veloce

en: Fast forward
it_IT: Avanti veloce

en: Favorites
it_IT: Preferiti

en: Featured
it_IT: In evidenza

en: Featured image
it_IT: Immagine in evidenza

en: Featured image height
it_IT: Altezza immagine in evidenza

en: Featured image sizes
it_IT: Dimensioni immagine in evidenza

en: Featured image tag
it_IT: Tag immagine in evidenza

en: Featured image width
it_IT: Larghezza immagine in evidenza

en: Featured products
it_IT: Prodotti in evidenza

en: Featured products only
it_IT: Prodotti in evidenza

en: Features
it_IT: Funzionalità

en: Features typography
it_IT: Tipografia caratteristiche

en: February
it_IT: Febbraio

en: Fetch content via AJAX
it_IT: Recupera contenuto tramite AJAX

en: Fetch data
it_IT: Recupera dati

en: Fetch priority
it_IT: Priorità di caricamento

en: Fetching
it_IT: Recupero

en: Field
it_IT: Campo

en: Field ID
it_IT: ID del campo

en: Field mapping
it_IT: Mappatura del campo

en: Field type
it_IT: Tipo di campo

en: Fields
it_IT: Campi

en: Fieldset
it_IT: Gruppo di campi

en: Figure
it_IT: Figura

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
it_IT: File %s non accettato. Limite di file superato.

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
it_IT: File %s non accettato. Limite di dimensione superato.

en: File URL
it_IT: URL del file

en: File URL, YouTube/Vimeo URL/ID.
it_IT: URL del file, URL/ID di YouTube/Vimeo.

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
it_IT: File non caricato a causa di un errore di sanificazione. Verifica il file SVG o contattaci.

en: Files
it_IT: File

en: Fill
it_IT: Riempi

en: Fill - Dark
it_IT: Riempimento - scuro

en: Fill - Light
it_IT: Riempimento - chiaro

en: Fill - Primary
it_IT: Riempimento - primario

en: Fill color
it_IT: Colore di riempimento

en: Fill grid
it_IT: Riempi griglia

en: Filter
it_IT: Filtra

en: Filter by
it_IT: Filtra per

en: Filter by parent term
it_IT: Filtra per termine genitore

en: Filter by parent term ID
it_IT: Filtra per ID del termine genitore

en: Filter for more advanced duplicate content rules
it_IT: Filtra per regole di duplicazione del contenuto più avanzate

en: Filter input
it_IT: Input del filtro

en: Filter media by mime type
it_IT: Filtra media per tipo MIME

en: Filter title
it_IT: Titolo filtro

en: Filter type
it_IT: Tipo di filtro

en: Find
it_IT: Trova

en: Fine
it_IT: Bene

en: Finish
it_IT: Finisci

en: First name
it_IT: Nome

en: First post full width
it_IT: Primo post a larghezza intera

en: Fit map on markers change
it_IT: Adatta la mappa al cambio di marcatori

en: Fix corrupted database
it_IT: Ripara database corrotto

en: Fixed
it_IT: Fisso

en: Flag size
it_IT: Dimensione bandiera

en: Flex basis
it_IT: Base flex

en: Flex direction
it_IT: Direzione flex

en: Flex grow
it_IT: Crescita flex

en: Flex shrink
it_IT: Restringimento flex

en: Flip
it_IT: Capovolgi

en: Float
it_IT: Mobile

en: Fluid typography
it_IT: Tipografia fluida

en: Fluid typography scale
it_IT: Scala tipografica fluida

en: Fluid typography variable added
it_IT: Aggiunta di una variabile tipografica fluida

en: Focus outline
it_IT: Contorno focus

en: Focused
it_IT: Focalizzato

en: Follow
it_IT: Segui

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
it_IT: Segui questo %1$slink%2$s per modificare la descrizione dell'archivio prodotti o modifica le descrizioni di categoria/tag del prodotto

en: Font Family
it_IT: Famiglia di font

en: Font Manager
it_IT: Gestore dei font

en: Font deleted permanently
it_IT: Font eliminato permanentemente

en: Font download failed
it_IT: Download del font fallito

en: Font downloaded
it_IT: Font scaricato

en: Font downloaded successfully.
it_IT: Font scaricato con successo.

en: Font family
it_IT: Famiglia di font

en: Font file selected
it_IT: File del carattere selezionato

en: Font manager
it_IT: Gestore dei font

en: Font moved to trash
it_IT: Font spostato nel cestino

en: Font moved to trash successfully.
it_IT: Font spostato nel cestino con successo.

en: Font name
it_IT: Nome del font

en: Font not found.
it_IT: Font non trovato.

en: Font preview
it_IT: Anteprima del font

en: Font restore error
it_IT: Errore nel ripristino del font

en: Font restored
it_IT: Font ripristinato

en: Font size
it_IT: Dimensione del font

en: Font size at the largest viewport. Acts as the upper bound—text will not grow beyond this.
it_IT: Dimensione del carattere nel viewport più grande. Funge da limite superiore: il testo non crescerà oltre.

en: Font size at the smallest viewport. Acts as the lower bound—text will not shrink below this.
it_IT: Dimensione del carattere nel viewport più piccolo. Agisce come limite inferiore: il testo non si ridurrà al di sotto di questo valore.

en: Font style
it_IT: Stile del font

en: Font variants
it_IT: Varianti del font

en: Font variation settings
it_IT: Impostazioni variazione del font

en: Font variations
it_IT: Variazioni del font

en: Font weight
it_IT: Peso del font

en: FontAwesome - Brands
it_IT: FontAwesome - Marchi

en: FontAwesome - Regular
it_IT: FontAwesome - Regolare

en: FontAwesome - Solid
it_IT: FontAwesome - Solido

en: Fonts
it_IT: Font

en: Fonts synced! It might take a few minutes to sync a font project you just published or updated.
it_IT: Font sincronizzati! Potrebbe volerci qualche minuto per sincronizzare un progetto font che hai appena pubblicato o aggiornato.

en: Foot
it_IT: Piè di pagina

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
it_IT: Gli script del footer vengono aggiunti subito prima della chiusura del tag %s.

en: For better preview select content to show.
it_IT: Per una migliore anteprima seleziona il contenuto da mostrare.

en: For frontend SEO purpose only. Not overwriting Post title. Recommended: Max. 60 characters.
it_IT: Solo per scopi SEO frontend. Non sovrascrive il titolo del post. Raccomandato: Max. 60 caratteri.

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
it_IT: Per le descrizioni degli archivi di categorie o tag di prodotti, modifica la descrizione di ciascun termine.

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
it_IT: Per domande su Bricks, invia un'email a help@bricksbuilder.io. Se vuoi sapere cosa è attualmente in sviluppo, dai un'occhiata alla nostra roadmap pubblica. Lì puoi anche inviare le tue richieste di funzionalità per far votare e commentare gli altri.

en: Force home
it_IT: Forza home

en: Form
it_IT: Modulo

en: Form ID
it_IT: ID del modulo

en: Form Submissions
it_IT: Invii del modulo

en: Form data
it_IT: Dati del form

en: Form name
it_IT: Nome del modulo

en: Form submission access
it_IT: Accesso all'invio del modulo

en: Form submission table could not be deleted.
it_IT: Impossibile eliminare la tabella degli invii del modulo.

en: Form submission table deleted successfully.
it_IT: Tabella degli invii del modulo eliminata con successo.

en: Form submissions
it_IT: Invii dei moduli

en: Form submissions could not be deleted.
it_IT: Impossibile eliminare gli invii del modulo.

en: Form submissions deleted.
it_IT: Invii del modulo eliminati.

en: Form submissions table could not be resetted.
it_IT: Impossibile resettare la tabella degli invii del modulo.

en: Form submissions table resetted successfully.
it_IT: Tabella degli invii del modulo resettata con successo.

en: Form title
it_IT: Titolo del modulo

en: Format
it_IT: Formato

en: Format to send the data in.
it_IT: Formato in cui inviare i dati.

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: From email address
it_IT: Indirizzo email mittente

en: From name
it_IT: Nome mittente

en: Front
it_IT: Fronte

en: Front page
it_IT: Pagina iniziale

en: Full
it_IT: Completo

en: Full access
it_IT: Accesso completo

en: Full response
it_IT: Risposta completa

en: Full size
it_IT: Dimensione intera

en: Fullscreen
it_IT: Schermo intero

en: Fullscreen Control
it_IT: Controllo schermo intero

en: Function name
it_IT: Nome della funzione

en: Function names
it_IT: Nomi delle funzioni

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the %s filter.
it_IT: I nomi delle funzioni chiamate tramite il tag “echo” devono essere inseriti nella whitelist tramite il filtro %s.

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the new %s filter.
it_IT: I nomi delle funzioni chiamate attraverso il tag “echo” devono essere inseriti nella whitelist tramite il nuovo filtro %s.

en: Function names must pass the check through the %s filter.
it_IT: I nomi delle funzioni devono superare il controllo attraverso il filtro %s.

en: Galleries
it_IT: Gallerie

en: Gallery
it_IT: Galleria

en: Gallery layout
it_IT: Layout della galleria

en: Gap
it_IT: Spazio

en: General
it_IT: Generale

en: General settings
it_IT: Impostazioni generali

en: Generate FAQPage structured data (JSON-LD).
it_IT: Genera dati strutturati FAQPage (JSON-LD).

en: Generate custom image sizes
it_IT: Genera dimensioni immagine personalizzate

en: Generate password
it_IT: Genera password

en: Generate review schema
it_IT: Genera schema recensione

en: Generate screenshots
it_IT: Genera screenshot

en: Generate variables
it_IT: Generare variabili

en: Generating variables will delete all existing variables in this category. Do you want to proceed?
it_IT: La generazione di variabili cancellerà tutte le variabili esistenti in questa categoria. Vuoi procedere?

en: Generator
it_IT: Generatore

en: Get In Touch
it_IT: Contattaci

en: Get current post author
it_IT: Ottieni l'autore del post corrente

en: Get started here
it_IT: Inizia qui

en: Get terms from current
it_IT: Ottieni i termini dall'attuale

en: Get terms from current post
it_IT: Ottieni i termini del post corrente

en: Get terms that are children of specified term
it_IT: Ottieni i termini che sono figli del termine specificato

en: Get the author of current post
it_IT: Ottieni l'autore del post corrente

en: Getting Started
it_IT: Inizia

en: Global
it_IT: Globale

en: Global class
it_IT: Classe globale

en: Global class import manager
it_IT: Gestore di importazione classi globali

en: Global classes
it_IT: Classi globali

en: Global data sync
it_IT: Sincronizzazione dei dati globali

en: Global element
it_IT: Elemento globale

en: Global elements
it_IT: Elementi globali

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and must be converted to components or unlinked.
it_IT: Gli elementi globali sono deprecati dalla versione 2.0 e devono essere convertiti in componenti o scollegati.

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and will be removed in the near future. Please convert them into components as soon as possible under %s. Once done, please delete all global elements by hovering over a global element below and clicking the "Delete" icon.
it_IT: Gli elementi globali sono deprecati dalla versione 2.0 e saranno rimossi nel prossimo futuro. Per favore, convertili in componenti il prima possibile in %s. Una volta fatto, elimina tutti gli elementi globali passando il mouse su un elemento globale qui sotto e cliccando sull'icona “Elimina”.

en: Global elements converted to components.
it_IT: Elementi globali convertiti in componenti.

en: Global elements review
it_IT: Revisione elementi globali

en: Global queries
it_IT: Query globali

en: Global query
it_IT: Interrogazione globale

en: Global settings
it_IT: Impostazioni globali

en: Global styles & settings
it_IT: Stili e impostazioni globali

en: Go back
it_IT: Torna indietro

en: Go to
it_IT: Vai a

en: Go to first slide
it_IT: Vai alla prima slide

en: Go to last slide
it_IT: Vai all'ultima slide

en: Go to slide %s
it_IT: Vai alla slide %s

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
it_IT: Vai a: Impostazioni > Impostazioni del template > Popolamento contenuti

en: Go to: WooCommerce > Products > Inventory
it_IT: Vai a: WooCommerce > Prodotti > Inventario

en: Good
it_IT: Buono

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
it_IT: Chiave API di Google Maps richiesta! Aggiungi la chiave nella dashboard sotto: %s

en: Google fonts
it_IT: Font Google

en: Google fonts have been disabled
it_IT: I font Google sono stati disabilitati

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
it_IT: È richiesta la chiave API di Google reCAPTCHA! Aggiungi la chiave nella dashboard sotto: %s

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
it_IT: Google reCaptcha: Chiave del sito non valida.

en: Got it
it_IT: Capito

en: Gradient
it_IT: Gradiente

en: Gradient / Overlay
it_IT: Gradiente / sovrapposizione

en: Grand
it_IT: Grandioso

en: Greater than
it_IT: Maggiore di

en: Greater than or equal
it_IT: Maggiore o uguale

en: Grid
it_IT: Griglia

en: Grid (Round)
it_IT: Griglia (rotonda)

en: Grid (Square)
it_IT: Griglia (quadrata)

en: Grid auto columns
it_IT: Colonne auto della griglia

en: Grid auto flow
it_IT: Flusso auto della griglia

en: Grid auto rows
it_IT: Righe auto della griglia

en: Grid column
it_IT: Colonna della griglia

en: Grid item
it_IT: Elemento della griglia

en: Grid row
it_IT: Riga della griglia

en: Grid template columns
it_IT: Colonne del template della griglia

en: Grid template rows
it_IT: Righe del template della griglia

en: Groove
it_IT: Scanalato

en: Group
it_IT: Gruppo

en: Group already exists
it_IT: Il gruppo esiste già

en: Grouped
it_IT: Raggruppato

en: Grouped product
it_IT: Prodotto raggruppato

en: Groups
it_IT: Gruppi

en: HTML email
it_IT: Email HTML

en: HTML tag
it_IT: Tag HTML

en: HTML tag not allowed
it_IT: Tag HTML non consentito

en: HTTP method
it_IT: Metodo HTTP

en: Hamburger toggle
it_IT: Toggle hamburger

en: Has conflict
it_IT: Ha un conflitto

en: Has inherited settings
it_IT: Ha impostazioni ereditate

en: Has no styles
it_IT: Non ha stili

en: Has pagination
it_IT: Ha la paginazione

en: Has styles
it_IT: Ha stili

en: Head
it_IT: Intestazione

en: Header
it_IT: Intestazione

en: Header location
it_IT: Posizione dell'header

en: Header scripts
it_IT: Script dell'header

en: Header scripts are added right before closing %s tag.
it_IT: Gli script dell'header vengono aggiunti subito prima della chiusura del tag %s.

en: Header width
it_IT: Larghezza dell'header

en: Headers
it_IT: Intestazioni

en: Heading
it_IT: Intestazione

en: Heading selectors
it_IT: Selettori di intestazione

en: Heading typography
it_IT: Tipografia intestazione

en: Headings
it_IT: Titoli

en: Headings offset
it_IT: Offset intestazioni

en: Height
it_IT: Altezza

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Here goes my text ...
it_IT: Qui va il mio testo...

en: Here goes your caption ...
it_IT: Qui va la tua didascalia...

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
it_IT: Qui va il tuo testo... Seleziona qualsiasi parte del tuo testo per accedere alla barra degli strumenti di formattazione.

en: Hidden
it_IT: Nascosto

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Hide "All" option
it_IT: Nascondi opzione “Tutto”

en: Hide "View cart" button
it_IT: Nascondi il pulsante “Visualizza carrello”

en: Hide %s
it_IT: Nascondi %s

en: Hide CTA button
it_IT: Nascondi pulsante CTA

en: Hide additional information
it_IT: Nascondi informazioni aggiuntive

en: Hide at breakpoint
it_IT: Nascondi al breakpoint

en: Hide cart details to link directly to the cart.
it_IT: Nascondi i dettagli del carrello per collegarsi direttamente al carrello.

en: Hide close
it_IT: Nascondi chiusura

en: Hide count
it_IT: Nascondi conteggio

en: Hide count bracket
it_IT: Nascondi parentesi del conteggio

en: Hide cover
it_IT: Nascondi copertina

en: Hide current
it_IT: Nascondi corrente

en: Hide current post
it_IT: Nascondi post corrente

en: Hide dynamic data label in dropdown
it_IT: Nascondi l'etichetta dei dati dinamici nel menu a tendina

en: Hide element
it_IT: Nascondi elemento

en: Hide empty
it_IT: Nascondi vuoti

en: Hide if empty
it_IT: Nascondi se vuoto

en: Hide if no active filter
it_IT: Nascondi se non ci sono filtri attivi

en: Hide if no translation
it_IT: Nascondi se non c'è traduzione

en: Hide if not open
it_IT: Nascondi se non aperto

en: Hide image
it_IT: Nascondi immagine

en: Hide info
it_IT: Nascondi informazioni

en: Hide label
it_IT: Nascondi etichetta

en: Hide labels
it_IT: Nascondi etichette

en: Hide message
it_IT: Nascondi messaggio

en: Hide out of stock
it_IT: Nascondi esauriti

en: Hide password
it_IT: Nascondi password

en: Hide placeholders
it_IT: Nascondi segnaposto

en: Hide popup
it_IT: Nascondi popup

en: Hide regular price
it_IT: Nascondi prezzo regolare

en: Hide reviews link
it_IT: Nascondi link recensioni

en: Hide stock
it_IT: Nascondi disponibilità

en: Hide the form by default, and show it only when the toggle is clicked.
it_IT: Nascondi il modulo per impostazione predefinita e mostralo solo quando viene cliccato l'interruttore.

en: Hide title
it_IT: Nascondi titolo

en: Hierarchical
it_IT: Gerarchico

en: High
it_IT: Alto

en: Highlight
it_IT: Evidenzia

en: Highlight label
it_IT: Etichetta evidenziata

en: Highlight on focus
it_IT: Evidenzia il focus

en: History
it_IT: Cronologia

en: History deleted
it_IT: Cronologia eliminata

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
it_IT: Tieni premuto CMD/CTRL per selezionare più immagini.

en: Home URL
it_IT: URL della home

en: Home page
it_IT: Pagina iniziale

en: Honeypot: Create form field(s) and enable the "Honeypot" checkbox. Those honeypot fields aren't visible to users, but add an extra layer of protection against spam submissions.
it_IT: Honeypot: Crea campi del modulo e abilita la casella “Honeypot”. Questi campi honeypot non sono visibili agli utenti, ma aggiungono un ulteriore livello di protezione contro le sottomissioni spam.

en: Horizontal
it_IT: Orizzontale

en: Horizontal align
it_IT: Allineamento orizzontale

en: Horizontal alignment
it_IT: Allineamento orizzontale

en: Horizontal order
it_IT: Ordine orizzontale

en: How Editing With Bricks Works
it_IT: Come funziona la modifica con Bricks

en: How long to keep
it_IT: Per quanto tempo conservare

en: How long to keep the same random order (in seconds)
it_IT: Per quanto tempo mantenere lo stesso ordine casuale (in secondi)

en: How many numbers on either side of the current page.
it_IT: Quanti numeri su entrambi i lati della pagina corrente.

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
it_IT: Quanti numeri all'inizio e alla fine dei bordi della lista.

en: How many numbers to either side of the current page.
it_IT: Quanti numeri mostrare su ciascun lato della pagina corrente.

en: How to create a footer template
it_IT: Come creare un template per il piè di pagina

en: How to create a header template
it_IT: Come creare un template per l'intestazione

en: How to get your Adobe fonts project ID
it_IT: Come ottenere l'ID del tuo progetto Adobe fonts

en: How to get your Facebook App ID
it_IT: Come ottenere il tuo ID App Facebook

en: How to get your Google Maps API key
it_IT: Come ottenere la tua chiave API Google Maps

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
it_IT: Come ottenere la tua chiave segreta API Google reCAPTCHA v3

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
it_IT: Come ottenere la tua chiave del sito API Google reCAPTCHA v3

en: How to get your Instagram Access Token
it_IT: Come ottenere il tuo Token di Accesso Instagram

en: How to get your MailChimp API key
it_IT: Come ottenere la tua chiave API MailChimp

en: How to get your SendGrid API key
it_IT: Come ottenere la tua chiave API SendGrid

en: How to get your Turnstile secret key
it_IT: Come ottenere la tua chiave segreta Turnstile

en: How to get your Turnstile site key
it_IT: Come ottenere la tua chiave del sito Turnstile

en: How to get your Unsplash API key
it_IT: Come ottenere la tua chiave API Unsplash

en: How to get your hCaptcha secret key
it_IT: Come ottenere la tua chiave segreta hCaptcha

en: How to get your hCaptcha site key
it_IT: Come ottenere la tua chiave del sito hCaptcha

en: How to use the fluid typography
it_IT: Come utilizzare la tipografia fluida

en: How to use the global query manager
it_IT: Come utilizzare il gestore delle query globali

en: How to use the global variable manager
it_IT: Come usare il gestore di variabili globali

en: Hue
it_IT: Tonalità

en: Hybrid
it_IT: Ibrida

en: I am a button
it_IT: Sono un pulsante

en: I am a heading
it_IT: Sono un'intestazione

en: I am a slide
it_IT: Sono una slide

en: I am a so called subtitle.
it_IT: Sono un cosiddetto sottotitolo.

en: I am an alert.
it_IT: Sono un avviso.

en: I don't know how to use this Bricks
it_IT: Non so come usare Bricks

en: I found a better site builder
it_IT: Ho trovato un builder di siti migliore

en: I no longer need Bricks
it_IT: Non ho più bisogno di Bricks

en: I.e.: 200px / 50% etc.
it_IT: Es.: 200px / 50% ecc.

en: IP address
it_IT: Indirizzo IP

en: Icon
it_IT: Icona

en: Icon Box
it_IT: Box icona

en: Icon List
it_IT: Lista icone

en: Icon Size
it_IT: Dimensione icona

en: Icon align
it_IT: Allineamento icona

en: Icon background
it_IT: Sfondo icona

en: Icon background color
it_IT: Colore sfondo icona

en: Icon border
it_IT: Bordo icona

en: Icon box shadow
it_IT: Ombra icona

en: Icon collapsed
it_IT: Icona compressa

en: Icon color
it_IT: Colore icona

en: Icon expanded
it_IT: Icona espansa

en: Icon expanded typography
it_IT: Tipografia dell'icona espansa

en: Icon height
it_IT: Altezza icona

en: Icon manager
it_IT: Gestore icone

en: Icon margin
it_IT: Margine icona

en: Icon only
it_IT: Solo icona

en: Icon padding
it_IT: Padding icona

en: Icon position
it_IT: Posizione dell'icona

en: Icon rotate in °
it_IT: Rotazione dell'icona in °

en: Icon rotation for expanded accordion.
it_IT: Rotazione dell'icona per l'accordion espanso.

en: Icon set
it_IT: Set di icone

en: Icon size
it_IT: Dimensione icona

en: Icon source
it_IT: Fonte dell'icona

en: Icon spinning
it_IT: Rotazione icona

en: Icon transform
it_IT: Trasformazione icona

en: Icon transition
it_IT: Transizione icona

en: Icon typography
it_IT: Tipografia dell'icona

en: Icon width
it_IT: Larghezza icona

en: Icon(s) deleted successfully
it_IT: Icona(e) eliminata(e) con successo

en: Icon(s) imported successfully
it_IT: Icona(e) importata(e) con successo

en: Icons
it_IT: Icone

en: If enabled Bricks will try to use the image of the matching product variation when no term-specific image swatch is set.
it_IT: Se abilitato, Bricks proverà a usare l'immagine della variazione del prodotto corrispondente quando non è impostato un campione immagine specifico per il termine.

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
it_IT: Se abilitato, verrà caricato un file JS e CSS aggiuntivo.

en: If enabled, form submission will succeed even if the webhook fails. Errors will be logged to the server error log.
it_IT: Se abilitato, l'invio del modulo avrà successo anche se il webhook fallisce. Gli errori verranno registrati nel log degli errori del server.

en: If no form field is selected, the first password field in the form is used.
it_IT: Se non viene selezionato alcun campo del modulo, verrà utilizzato il primo campo password nel modulo.

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
it_IT: Se non sono impostate condizioni per i template, Bricks mostra i template pubblicati (header, footer, ecc.) sul frontend del tuo sito. Seleziona questa impostazione per disabilitare questo comportamento. Assicurati di impostare le condizioni dei template invece.

en: If the shape doesn't take up all available space add %s to the "svg" tag.
it_IT: Se la forma non occupa tutto lo spazio disponibile, aggiungi %s al tag “svg”.

en: If the video is unlisted, you will need to enter the video privacy hash.
it_IT: Se il video non è in elenco, dovrai inserire l'hash di privacy del video.

en: If this account exists, a password reset link will be sent to the associated email address.
it_IT: Se questo account esiste, un link per reimpostare la password sarà inviato all'indirizzo email associato.

en: Iframe title
it_IT: Titolo iframe

en: Ignore selector
it_IT: Ignora selettore

en: Ignore sticky posts
it_IT: Ignora i post in evidenza

en: Ignored when posts per page set to "-1".
it_IT: Ignorato quando i post per pagina sono impostati su “-1”.

en: Image
it_IT: Immagine

en: Image Gallery
it_IT: Galleria di immagini

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
it_IT: L'ID immagine (%s) non esiste più. Seleziona un'altra immagine.

en: Image Overlay
it_IT: Overlay immagine

en: Image align
it_IT: Allineamento immagine

en: Image border
it_IT: Bordo immagine

en: Image box shadow
it_IT: Ombra immagine

en: Image caption
it_IT: Didascalia immagine

en: Image click action
it_IT: Azione al click sull'immagine

en: Image gallery
it_IT: Galleria di immagini

en: Image height
it_IT: Altezza immagine

en: Image link alt text
it_IT: Testo alternativo link immagine

en: Image not found
it_IT: Immagine non trovata

en: Image position
it_IT: Posizione immagine

en: Image ratio
it_IT: Proporzioni dell'immagine

en: Image size
it_IT: Dimensione immagine

en: Image width
it_IT: Larghezza immagine

en: Images
it_IT: Immagini

en: Images file types
it_IT: Tipi di file di immagini

en: Images of the same lightbox ID are grouped together.
it_IT: Le immagini con lo stesso ID lightbox vengono raggruppate insieme.

en: Import
it_IT: Importa

en: Import CSS variables
it_IT: Importa variabili CSS

en: Import Settings
it_IT: Importa impostazioni

en: Import classes
it_IT: Importa classi

en: Import images
it_IT: Importa immagini

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
it_IT: Importazione di “%s” fallita: Il nome esiste già.

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
it_IT: Importazione di “%s” fallita: Formato errato.

en: Import pasted images/SVGs
it_IT: Importa immagini/SVG incollati

en: Import settings
it_IT: Importa impostazioni

en: Import template
it_IT: Importa template

en: Import/export components
it_IT: Importa/esporta componenti

en: Import/export templates
it_IT: Importa/esporta template

en: Imported
it_IT: Importato

en: Imports
it_IT: Importazioni

en: Impressive
it_IT: Impressionante

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
it_IT: Nel caso tu sia uno sviluppatore, puoi personalizzare Bricks ulteriormente con hook personalizzati, filtri o creando i tuoi elementi.

en: In same term
it_IT: Nello stesso termine

en: In stock
it_IT: Disponibile

en: Inactive
it_IT: Inattivo

en: Include
it_IT: Includi

en: Include children
it_IT: Includi elementi figli

en: Include posts
it_IT: Includi notizie

en: Include terms
it_IT: Includere i termini

en: Incoming
it_IT: In arrivo

en: Incoming changes
it_IT: Modifiche in arrivo

en: Incorrect configuration might cause unwanted side effects. Only use these settings if you know what you are doing.
it_IT: Una configurazione errata potrebbe causare effetti collaterali indesiderati. Utilizza queste impostazioni solo se sai cosa stai facendo.

en: Incorrect password.
it_IT: Password errata.

en: Incredible
it_IT: Incredibile

en: Indent
it_IT: Rientra

en: Independent toggle
it_IT: Attivazione indipendente

en: Index
it_IT: Indice

en: Index of the item to expand on page load, start at 0.
it_IT: Indice dell'elemento da espandere al caricamento della pagina, inizia da 0.

en: Indexes of the items to expand on page load, separated by comma, start at 0.
it_IT: Indici degli elementi da espandere al caricamento della pagina, separati da virgola, iniziando da 0.

en: Indexing in progress.
it_IT: Indicizzazione in corso.

en: Indexing job is stuck?
it_IT: Lavoro di indicizzazione bloccato?

en: Individual
it_IT: Individuale

en: Individual users with code execution capability
it_IT: Utenti individuali con capacità di esecuzione del codice

en: Infinite
it_IT: Infinito

en: Infinite scroll
it_IT: Scorrimento infinito

en: Info Box
it_IT: Box info

en: Info Box template enabled.
it_IT: Template del riquadro informazioni abilitato.

en: Info color
it_IT: Colore info

en: Info lightbox
it_IT: Riquadro luminoso per le informazioni

en: Infobox
it_IT: Riquadro informazioni

en: Infobox appears on map marker click.
it_IT: Il riquadro informazioni appare al clic sul marcatore della mappa.

en: Inherited from
it_IT: Ereditato da

en: Initial slide
it_IT: Slide iniziale

en: Inline styles (CSS) are added at the end of the %s tag.
it_IT: Gli stili in linea (CSS) vengono aggiunti alla fine del tag %s.

en: Inline styles (default)
it_IT: Stili inline (predefinito)

en: Inner background color
it_IT: Colore di sfondo interno

en: Inner container
it_IT: Contenitore interno

en: Input background
it_IT: Sfondo input

en: Input border
it_IT: Bordo input

en: Insert
it_IT: Inserisci

en: Insert "Toggle" element after "Nav items" to show/hide your mobile menu.
it_IT: Inserisci l'elemento “Toggle” dopo “Elementi nav” per mostrare/nascondere il tuo menu mobile.

en: Insert after
it_IT: Inserisci dopo

en: Insert components
it_IT: Inserisci componenti

en: Insert element
it_IT: Inserisci elemento

en: Insert elements in Emmet-like syntax.
it_IT: Inserisci elementi in sintassi simile a Emmet.

en: Insert layout
it_IT: Inserisci layout

en: Insert media
it_IT: Inserisci media

en: Insert of the same component is not possible.
it_IT: Non è possibile inserire lo stesso componente.

en: Insert section
it_IT: Inserisci sezione

en: Insert template
it_IT: Inserisci template

en: Insert templates
it_IT: Inserisci template

en: Inserted
it_IT: Inserito

en: Inserted template uses theme style "%s"
it_IT: Il template inserito usa lo stile del tema “%s”

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
it_IT: L'inserimento di qualsiasi template sovrascrive i tuoi dati. Ti consigliamo di salvare prima le tue modifiche.

en: Instagram access token required! Add in WordPress dashboard under %s
it_IT: Token di accesso Instagram richiesto! Aggiungi nella dashboard WordPress sotto %s

en: Instagram feed
it_IT: Feed Instagram

en: Installed version
it_IT: Versione installata

en: Instance
it_IT: Istanza

en: Instances
it_IT: Istanze

en: Integer
it_IT: Valore integer

en: Interaction
it_IT: Interazione

en: Interaction ID
it_IT: ID interazione

en: Interactions
it_IT: Interazioni

en: Interactions don't run in the builder.
it_IT: Le interazioni non vengono eseguite nel builder.

en: Interface
it_IT: Interfaccia

en: Internal post/page
it_IT: Post/pagina interna

en: Interval in ms
it_IT: Intervallo in ms

en: Invalid
it_IT: Non valido

en: Invalid CSS response from Google Fonts.
it_IT: Risposta CSS non valida da Google Fonts.

en: Invalid SVG files
it_IT: File SVG non validi

en: Invalid action
it_IT: Azione non valida

en: Invalid element names
it_IT: Nomi di elementi non validi

en: Invalid font ID.
it_IT: ID del font non valido.

en: Invalid font file
it_IT: File del font non valido

en: Invalid form token.
it_IT: Token del modulo non valido.

en: Invalid license key.
it_IT: Chiave di licenza non valida.

en: Invalid password reset key
it_IT: Chiave di reset password non valida

en: Invalid post ID or form ID.
it_IT: ID del post o ID del modulo non valido.

en: Invalid pseudo class. Must start with a colon (:)
it_IT: Pseudo classe non valida. Deve iniziare con due punti (:)

en: Invalid request
it_IT: Richiesta non valida

en: Invalid signature
it_IT: Firma non valida

en: Invalid total pages value "%1$s" extracted from path "%2$s". Expected a numeric value.
it_IT: Valore totale delle pagine "%1$s" estratto dal percorso "%2$s" non valido. Ci si aspettava un valore numerico.

en: Invalid webhook URL.
it_IT: URL del webhook non valido.

en: Invalid webhook payload format.
it_IT: Formato del payload del webhook non valido.

en: Invert
it_IT: Inverti

en: Invisible
it_IT: Invisibile

en: Is
it_IT: È

en: Is archive main query
it_IT: La query principale dell'archivio è

en: Is main query
it_IT: È query principale

en: Isolation
it_IT: Isolamento

en: It's just a temporary deactivation
it_IT: È solo una disattivazione temporanea

en: Italic
it_IT: Corsivo

en: Item
it_IT: Elemento

en: Item width
it_IT: Larghezza elemento

en: Items
it_IT: Elementi

en: Items to scroll
it_IT: Elementi da scorrere

en: Items to show
it_IT: Elementi da mostrare

en: January
it_IT: Gennaio

en: JavaScript function name without parentheses or window object.
it_IT: Nome della funzione JavaScript senza parentesi o oggetto window.

en: JavaScript is automatically wrapped in script tags.
it_IT: Il JavaScript viene automaticamente racchiuso in tag script.

en: Join Us
it_IT: Unisciti a noi

en: July
it_IT: Luglio

en: June
it_IT: Giugno

en: Just another slide
it_IT: Un'altra slide

en: Justify
it_IT: Giustifica

en: Justify content
it_IT: Giustifica contenuto

en: Justify items
it_IT: Allineamento elementi

en: Keep formatting
it_IT: Mantieni formattazione

en: Keep open while styling
it_IT: Mantieni aperto durante lo styling

en: Key
it_IT: Chiave

en: Keyboard
it_IT: Tastiera

en: Keyboard shortcuts
it_IT: Scorciatoie da tastiera

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Label text
it_IT: Testo etichetta

en: Label typography
it_IT: Tipografia etichetta

en: Labels
it_IT: Etichette

en: Language
it_IT: Lingua

en: Language codes
it_IT: Codici lingua

en: Language switcher
it_IT: Selettore di lingua

en: Languages
it_IT: Lingue

en: Large
it_IT: Grande

en: Last fetch
it_IT: Ultimo fetch

en: Last generated
it_IT: Ultima generazione

en: Last name
it_IT: Cognome

en: Last order
it_IT: Ultimo ordine

en: Last refresh
it_IT: Ultimo aggiornamento

en: Latest
it_IT: Più recente

en: Latitude
it_IT: Latitudine

en: Layers
it_IT: Livelli

en: Lazy load offset
it_IT: Offset del lazy load

en: Learn more
it_IT: Scopri di più

en: Learn more about CSS filters
it_IT: Scopri di più sui filtri CSS

en: Learn more about CSS transform
it_IT: Scopri di più sulla trasformazione CSS

en: Learn more about CSS transform-origin
it_IT: Scopri di più sull'origine della trasformazione CSS

en: Learn more about CSS transitions
it_IT: Scopri di più sulle transizioni CSS

en: Learn more on wordpress.org
it_IT: Scopri di più su wordpress.org

en: Learn which %1$s you should to add to the fields above via the %2$s dynamic data tag.
it_IT: Scopri quali %1$s dovresti aggiungere ai campi sopra tramite il tag di dati dinamici %2$s.

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
it_IT: Lascia vuoto per applicare il template a tutti i termini dell'archivio.

en: Leave empty to apply template to all post types.
it_IT: Lascia vuoto per applicare il template a tutti i tipi di post.

en: Leave empty to update the current post.
it_IT: Lascia vuoto per aggiornare il post corrente.

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
it_IT: Lascia vuoto per usare l'elenco predefinito di WooCommerce.

en: Leave empty to use the default WordPress home URL.
it_IT: Lascia vuoto per usare l'URL predefinito della home di WordPress.

en: Leave options empty to use the options of the first connected control.
it_IT: Lascia vuote le opzioni per usare quelle del primo controllo collegato.

en: Leave the first comment
it_IT: Lascia il primo commento

en: Leave viewport
it_IT: Esce dal viewport

en: Leave your comment
it_IT: Lascia il tuo commento

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Left to right
it_IT: Da sinistra a destra

en: Left with space
it_IT: Sinistra con spazio

en: Lesser
it_IT: Meno

en: Lesser or equal
it_IT: Minore o uguale

en: Letter spacing
it_IT: Spaziatura lettere

en: License
it_IT: Licenza

en: License activated.
it_IT: Licenza attivata.

en: License key format
it_IT: Formato della chiave di licenza

en: Light
it_IT: Leggero

en: Light color
it_IT: Colore chiaro

en: Lightbox Animation
it_IT: Animazione Lightbox

en: Lightbox ID
it_IT: ID lightbox

en: Lightbox Image
it_IT: Immagine lightbox

en: Lightbox Video
it_IT: Video lightbox

en: Lightbox id
it_IT: Id Lightbox

en: Lightness
it_IT: Luminosità

en: Limit how often this popup appears.
it_IT: Limita la frequenza di apparizione di questo popup.

en: Limit the number of webhook requests that can be sent per hour.
it_IT: Limita il numero di richieste webhook che possono essere inviate all'ora.

en: Line cap
it_IT: Estremità della linea

en: Line height
it_IT: Altezza linea

en: Line width in px
it_IT: Larghezza della linea in px

en: Linear
it_IT: Lineare

en: Link
it_IT: Collegamento

en: Link & status
it_IT: Link e stato

en: Link To
it_IT: Collega a

en: Link attributes
it_IT: Attributi dei link

en: Link configured
it_IT: Collegamento configurato

en: Link entire post
it_IT: Collega intero post

en: Link entire product
it_IT: Collega l'intero prodotto

en: Link image
it_IT: Collega immagine

en: Link rendered as
it_IT: Link visualizzato come

en: Link styles apply only to specific elements. Overwrite them via the %s filter or extend them via the CSS selectors setting below.
it_IT: Gli stili dei link si applicano solo a elementi specifici. Sovrascrivili tramite il filtro %s o estendili tramite l'impostazione dei selettori CSS qui sotto.

en: Link title
it_IT: Titolo del link

en: Link to
it_IT: Link a

en: Link to lightbox
it_IT: Link al lightbox

en: Link to post
it_IT: Link al post

en: Link to product
it_IT: Link al prodotto

en: Link to website
it_IT: Collegamento al sito web

en: Link type
it_IT: Tipo di link

en: Linked
it_IT: Collegato

en: Links
it_IT: Link

en: List
it_IT: Lista

en: List item
it_IT: Elemento della lista

en: List item #1
it_IT: Elemento della lista #1

en: List item #2
it_IT: Elemento della lista #2

en: List items
it_IT: Elementi della lista

en: Live search
it_IT: Ricerca in tempo reale

en: Live search info
it_IT: Informazioni sulla ricerca in tempo reale

en: Live search wrapper selector
it_IT: Selettore wrapper di ricerca live

en: Load Block editor data into %s
it_IT: Carica i dati dell'editor del blocco in %s

en: Load all matching theme styles
it_IT: Carica tutti gli stili del tema corrispondenti

en: Load more
it_IT: Carica altro

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
it_IT: Carica template da qualsiasi altra installazione di Bricks a cui hai accesso nella tua libreria di template.

en: Loading
it_IT: Caricamento

en: Loading component preview
it_IT: Caricamento dell'anteprima del componente

en: Loading font data
it_IT: Caricamento dati font

en: Loading method
it_IT: Metodo di caricamento

en: Loading templates
it_IT: Caricamento template

en: Local storage
it_IT: Archiviazione locale

en: Location
it_IT: Posizione

en: Location content
it_IT: Contenuto della posizione

en: Location subtitle
it_IT: Sottotitolo della posizione

en: Location title
it_IT: Titolo della posizione

en: Lock
it_IT: Blocca

en: Lock selected
it_IT: Blocca selezionati

en: Lock/unlock global classes
it_IT: Blocca/sblocca classi globali

en: Locked
it_IT: Bloccato

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
it_IT: Accedi a %s per recuperare la tua chiave di licenza o copiala e incollala dall'email di conferma dell'acquisto.

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
it_IT: Accedi l'utente dopo una registrazione riuscita. Suggerimento: Imposta l'azione “Reindirizza” per reindirizzare l'utente all'area account/amministrativa.

en: Logged in
it_IT: Connesso

en: Logged out
it_IT: Disconnesso

en: Logged-in users
it_IT: Utenti connessi

en: Logged-in users with role
it_IT: Utenti connessi con ruolo

en: Login
it_IT: Accedi

en: Login URL
it_IT: URL di login

en: Login form
it_IT: Modulo di accesso

en: Login message
it_IT: Messaggio di login

en: Logo inverse
it_IT: Logo inverso

en: Logout URL
it_IT: URL di logout

en: Longitude
it_IT: Longitudine

en: Loop
it_IT: Ciclo

en: Lost password
it_IT: Password dimenticata

en: Low
it_IT: Bassa

en: Low stock
it_IT: Scorte basse

en: Lowercase
it_IT: Minuscolo

en: Lowercase removes leading zeros
it_IT: Le minuscole rimuovono gli zeri iniziali

en: Magnificent
it_IT: Magnifico

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
it_IT: È richiesta la chiave API di Mailchimp! Aggiungi la chiave nella dashboard sotto: %s

en: Main
it_IT: Principale

en: Main query
it_IT: Query principale

en: Maintenance
it_IT: Manutenzione

en: Maintenance mode
it_IT: Modalità manutenzione

en: Make sure not to use the "Product tabs" element on the same page.
it_IT: Assicurati di non usare l'elemento “Schede prodotto” nella stessa pagina.

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
it_IT: Assicurati che il sito web remoto inserito sopra ti abbia concesso l'“Accesso ai miei template”.

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
it_IT: Assicurati che non ci siano elementi con link all'interno del tuo contenitore linkato (link annidati).

en: Make sure to save settings after closing this modal to apply changes
it_IT: Assicurati di salvare le impostazioni dopo aver chiuso questa finestra modale per applicare le modifiche

en: Make sure to set "%1$s" in your "%2$s" definitions below.
it_IT: Assicurati di impostare “%1$s” nelle tue definizioni di “%2$s” qui sotto.

en: Manage
it_IT: Gestisci

en: Manage global elements
it_IT: Gestisci elementi globali

en: Manage my menus in WordPress.
it_IT: Gestisci i miei menu in WordPress.

en: Manage your custom font files
it_IT: Gestisci i tuoi file di font personalizzati

en: Mandatory
it_IT: Obbligatorio

en: Manually regenerate CSS files
it_IT: Rigenera manualmente i file CSS

en: Map
it_IT: Mappa

en: Map Connector
it_IT: Connettore mappa

en: Map ID
it_IT: ID della mappa

en: Map Type Control
it_IT: Controllo tipo di mappa

en: Map center
it_IT: Centro mappa

en: Map style
it_IT: Stile della mappa

en: Map type
it_IT: Tipo di mappa

en: March
it_IT: Marzo

en: Margin
it_IT: Margine

en: Mark
it_IT: Segno

en: Mark all as read
it_IT: Segna tutto come letto

en: Mark as active
it_IT: Segna come attivo

en: Mark as inactive
it_IT: Segna come inattivo

en: Markers
it_IT: Marcatori

en: Markers set on individual addresses or map connectors precede these settings.
it_IT: I marcatori impostati su indirizzi individuali o connettori di mappa precedono queste impostazioni.

en: Marvelous
it_IT: Meraviglioso

en: Mask
it_IT: Maschera

en: Max Zoom
it_IT: Zoom Max

en: Max payload size
it_IT: Dimensione massima del payload

en: Max requests per hour
it_IT: Richieste massime all'ora

en: Max resolution
it_IT: Risoluzione massima

en: Max results
it_IT: Risultati massimi

en: Max upload size: %s
it_IT: Dimensione massima di caricamento: %s

en: Max. entries
it_IT: Voci massime

en: Max. files
it_IT: File max

en: Max. height
it_IT: Altezza max

en: Max. items
it_IT: Numero max. di elementi

en: Max. length
it_IT: Lunghezza max

en: Max. post width
it_IT: Larghezza massima post

en: Max. price
it_IT: Prezzo massimo

en: Max. products
it_IT: Numero max. di prodotti

en: Max. rating
it_IT: Valutazione massima

en: Max. related posts
it_IT: Massimo post correlati

en: Max. size
it_IT: Dimensione max

en: Max. time
it_IT: Ora max

en: Max. value
it_IT: Valore massimo

en: Max. width
it_IT: Larghezza max

en: Maximum
it_IT: Massimo

en: Maximum number of entries reached.
it_IT: Raggiunto il numero massimo di voci.

en: Maximum number of results to display for each query loop in the builder. Applies only to Bricks-native queries. Leave blank to use the default value.
it_IT: Numero massimo di risultati da visualizzare per ogni query loop nel builder. Si applica solo alle query native di Bricks. Lascia vuoto per usare il valore predefinito.

en: Maximum number of webhook requests allowed per hour.
it_IT: Numero massimo di richieste webhook consentite all'ora.

en: Maximum size of the webhook payload in kilobytes.
it_IT: Dimensione massima del payload del webhook in kilobyte.

en: Maximum value
it_IT: Valore massimo

en: May
it_IT: Maggio

en: Media File
it_IT: File multimediale

en: Media URL
it_IT: URL del media

en: Media library
it_IT: Libreria media

en: Medium
it_IT: Medio

en: Member
it_IT: Membro

en: Menu bar
it_IT: Barra dei menu

en: Menu order
it_IT: Ordine menu

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Message sent from:
it_IT: Messaggio inviato da:

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
it_IT: Messaggio inviato con successo. Ti risponderemo il prima possibile.

en: Messages
it_IT: Messaggi

en: Meta Data
it_IT: Metadati

en: Meta Key
it_IT: Chiave meta

en: Meta description
it_IT: Meta descrizione

en: Meta key
it_IT: Chiave meta

en: Meta keywords
it_IT: Parole chiave meta

en: Meta query
it_IT: Query meta

en: Meta typography
it_IT: Tipografia meta

en: Meta value
it_IT: Valore meta

en: Meta value num
it_IT: Meta valore num

en: Metadata
it_IT: Metadati

en: Mid Size
it_IT: Dimensione media

en: Middle center
it_IT: Centro

en: Middle left
it_IT: Centro sinistra

en: Middle right
it_IT: Centro destra

en: Mime type
it_IT: Tipo MIME

en: Min Zoom
it_IT: Zoom minimo

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
it_IT: La versione minima di PHP per eseguire Bricks è PHP 5.4

en: Min. characters
it_IT: Caratteri min

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
it_IT: Dimensione minima: Il doppio del valore sotto altezza logo / larghezza logo per una corretta visualizzazione su dispositivi retina.

en: Min. height
it_IT: Altezza min

en: Min. height is 70.
it_IT: L'altezza minima è 70.

en: Min. length
it_IT: Lunghezza min

en: Min. price
it_IT: Prezzo minimo

en: Min. time
it_IT: Ora min

en: Min. value
it_IT: Valore minimo

en: Min. width
it_IT: Larghezza min

en: Min/max date
it_IT: Data min/max

en: Mini cart
it_IT: Mini carrello

en: Minimum
it_IT: Minimo

en: Minimum value
it_IT: Valore minimo

en: Misc
it_IT: Varie

en: Miscellaneous
it_IT: Varie

en: Missing sidebar name.
it_IT: Nome della sidebar mancante.

en: Mobile landscape
it_IT: Mobile orizzontale

en: Mobile menu
it_IT: Menu mobile

en: Mobile portrait
it_IT: Mobile verticale

en: Mode
it_IT: Modalità

en: Modified
it_IT: Modificato

en: Modified date
it_IT: Data di modifica

en: Monday
it_IT: Lunedì

en: Month: %s
it_IT: Mese: %s

en: Monthly
it_IT: Mensile

en: More about meta robots directives.
it_IT: Maggiori informazioni sulle direttive meta robots.

en: More content to come ..
it_IT: Altri contenuti in arrivo...

en: More layouts
it_IT: Altri layout

en: More text
it_IT: Altro testo

en: Most Popular
it_IT: Più popolari

en: Most specific
it_IT: Più specifico

en: Mouse enter
it_IT: Entrata del mouse

en: Mouse leave
it_IT: Uscita del mouse

en: Mouse leave window
it_IT: Il mouse esce dalla finestra

en: Move
it_IT: Sposta

en: Move elements
it_IT: Sposta elementi

en: Move selected
it_IT: Sposta selezionati

en: Move to trash
it_IT: Sposta nel cestino

en: Moved
it_IT: Spostato

en: Moved to trash
it_IT: Spostato nel cestino

en: Multilevel
it_IT: Multilivello

en: Multiple options
it_IT: Opzioni multiple

en: Must match with the format saved in database.
it_IT: Deve corrispondere al formato salvato nel database.

en: Mute
it_IT: Muto

en: Muted
it_IT: Attenuato

en: Muted color
it_IT: Colore attenuato

en: My Templates
it_IT: I miei template

en: My account
it_IT: Il mio account

en: My templates
it_IT: I miei template

en: My templates access
it_IT: Accesso ai miei template

en: MySQL version
it_IT: Versione di MySQL

en: NUMERIC
it_IT: NUMERICO

en: Name
it_IT: Nome

en: Name already exists
it_IT: Il nome esiste già

en: Name is required
it_IT: Il nome è obbligatorio

en: Name is reserved
it_IT: Il nome è riservato

en: Name to display instead of the remote template URL in the template source dropdown.
it_IT: Nome da visualizzare invece dell'URL del template remoto nel menu a tendina della fonte del template.

en: Native actions on this hook
it_IT: Azioni native su questo hook

en: Native elements
it_IT: Elementi nativi

en: Nav Menu
it_IT: Menu di navigazione

en: Nav items
it_IT: Elementi nav

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
it_IT: Naviga attraverso le diverse pagine della query senza ricaricare la pagina.

en: Navigation
it_IT: Navigazione

en: Neat
it_IT: Pulito

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
it_IT: Hai bisogno di aiuto? Hai trovato un bug? Suggerisci una funzionalità?

en: Nestable
it_IT: Annidabile

en: Nestable elements can't be converted to components. You can either unlink them manually by right-clicking the global element in the builder or convert them automatically by clicking the "Convert to components" button above and then confirm the prompt.
it_IT: Gli elementi annidabili non possono essere convertiti in componenti. Puoi scollegarli manualmente facendo clic destro sull'elemento globale nel builder o convertirli automaticamente cliccando il pulsante “Converti in componenti” sopra e poi confermare il prompt.

en: Never
it_IT: Mai

en: New
it_IT: Nuovo

en: New Custom Font
it_IT: Nuovo font personalizzato

en: New Template
it_IT: Nuovo template

en: New Template Name
it_IT: Nome del nuovo template

en: New capability
it_IT: Nuova capacità

en: New category name
it_IT: Nuovo nome categoria

en: New class name
it_IT: Nuovo nome classe

en: New classes detected. Resolve conflicts, if any, to import or skip.
it_IT: Rilevate nuove classi. Risolvi i conflitti, se presenti, per importare o saltare.

en: New color could not be saved.
it_IT: Impossibile salvare il nuovo colore.

en: New color palette name
it_IT: Nuovo nome palette colori

en: New feature
it_IT: Nuova funzionalità

en: New group name
it_IT: Nuovo nome gruppo

en: New query name
it_IT: Nome della nuova query

en: New sidebar created.
it_IT: Nuova sidebar creata.

en: New tab
it_IT: Nuova scheda

en: New theme style name
it_IT: Nuovo nome dello stile del tema

en: New variable name
it_IT: Nuovo nome della variabile

en: Newer Comments
it_IT: Commenti più recenti

en: Next
it_IT: Successivo

en: Next Icon
it_IT: Icona successiva

en: Next arrow
it_IT: Freccia successiva

en: Next label
it_IT: Etichetta successiva

en: Next page
it_IT: Pagina successiva

en: Next post
it_IT: Post successivo

en: Next slide
it_IT: Slide successiva

en: Nice job
it_IT: Bel lavoro

en: Nicename
it_IT: Nome utente semplice

en: Nickname
it_IT: Soprannome

en: No Bricks data found.
it_IT: Nessun dato Bricks trovato.

en: No CSS variable found.
it_IT: Nessuna variabile CSS trovata.

en: No Custom Font found in Trash
it_IT: Nessun font personalizzato trovato nel cestino

en: No Custom Fonts found
it_IT: Nessun font personalizzato trovato

en: No Facebook page URL provided.
it_IT: Nessun URL della pagina Facebook fornito.

en: No HTML markup defined.
it_IT: Nessun markup HTML definito.

en: No Instagram account found.
it_IT: Nessun account Instagram trovato.

en: No Instagram posts found.
it_IT: Nessun post Instagram trovato.

en: No Polylang languages found.
it_IT: Nessuna lingua Polylang trovata.

en: No SVG selected.
it_IT: Nessun SVG selezionato.

en: No Template Bundle found
it_IT: Nessun bundle del template trovato

en: No Template Tag found
it_IT: Nessun tag del template trovato

en: No Template found in Trash
it_IT: Nessun template trovato nel cestino

en: No Templates found
it_IT: Nessun template trovato

en: No URL parameters are generated or read, even if filter elements are present.
it_IT: Non vengono generati o letti parametri URL, anche se sono presenti elementi di filtro.

en: No Vimeo ID provided.
it_IT: Nessun ID Vimeo fornito.

en: No Vimeo URL provided.
it_IT: Nessun URL di Vimeo fornito.

en: No WordPress added content found.
it_IT: Nessun contenuto WordPress aggiunto trovato.

en: No WordPress widget type selected.
it_IT: Nessun tipo di widget WordPress selezionato.

en: No YouTube ID provided.
it_IT: Nessun ID YouTube fornito.

en: No YouTube URL provided.
it_IT: Nessun URL di YouTube fornito.

en: No access
it_IT: Nessun accesso

en: No accordion item added.
it_IT: Nessun elemento accordion aggiunto.

en: No action has been set for this form.
it_IT: Nessuna azione è stata impostata per questo modulo.

en: No active icon set selected
it_IT: Nessun set di icone attivo selezionato

en: No additional information to show.
it_IT: Nessuna informazione aggiuntiva da mostrare.

en: No audio file selected.
it_IT: Nessun file audio selezionato.

en: No caption
it_IT: Nessuna didascalia

en: No checkout fields defined.
it_IT: Nessun campo di checkout definito.

en: No classes found
it_IT: Nessuna classe trovata

en: No classes specified for deletion
it_IT: Nessuna classe specificata per l'eliminazione

en: No classes to import.
it_IT: Nessuna classe da importare.

en: No code found.
it_IT: Nessun codice trovato.

en: No components found.
it_IT: Nessun componente trovato.

en: No conflict
it_IT: Nessun conflitto

en: No connectable property found.
it_IT: Nessuna proprietà collegabile trovata.

en: No content
it_IT: Nessun contenuto

en: No date/fields set.
it_IT: Nessuna data/campo impostato.

en: No default value
it_IT: Nessun valore predefinito

en: No dynamic data found.
it_IT: Nessun dato dinamico trovato.

en: No dynamic data set.
it_IT: Nessun dato dinamico impostato.

en: No effect with loop enabled
it_IT: Nessun effetto con loop attivato

en: No elements found for the selected filter.
it_IT: Nessun elemento trovato per il filtro selezionato.

en: No email address provided.
it_IT: Nessun indirizzo email fornito.

en: No excerpt found.
it_IT: Nessun estratto trovato.

en: No file URL provided.
it_IT: Nessun URL del file fornito.

en: No file selected.
it_IT: Nessun file selezionato.

en: No files were uploaded.
it_IT: Nessun file è stato caricato.

en: No filter source selected.
it_IT: Nessuna fonte del filtro selezionata.

en: No fluid typography category selected. Please create and select a category, then generate your fluid typography variables.
it_IT: Non è stata selezionata alcuna categoria di tipografia fluida. Crea e seleziona una categoria, quindi genera le tue variabili di tipografia fluida.

en: No fluid typography variables found. Configure the scale generator on the right-hand side as per your requirements. Once done, click the "Generate variables" button to automatically create your fluid typography variables.
it_IT: Non sono state trovate variabili tipografiche fluide. Configura il generatore di scale sul lato destro in base alle tue esigenze. Una volta fatto, clicca sul pulsante "Genera variabili" per creare automaticamente le tue variabili tipografiche fluide.

en: No font files found in the CSS.
it_IT: Nessun file di font trovato nel CSS.

en: No form field added.
it_IT: Nessun campo del modulo aggiunto.

en: No found rows
it_IT: Nessuna riga trovata

en: No hook selected.
it_IT: Nessun hook selezionato.

en: No icon selected.
it_IT: Nessuna icona selezionata.

en: No image selected.
it_IT: Nessuna immagine selezionata.

en: No instances
it_IT: Nessuna istanza

en: No languages found.
it_IT: Nessuna lingua trovata.

en: No latitude/longitude or address provided. Use dynamic data tags to retrieve the coordinates/address from your query loop results.
it_IT: Nessuna latitudine/longitudine o indirizzo fornito. Usa i tag di dati dinamici per recuperare le coordinate/l'indirizzo dai risultati del tuo loop di query.

en: No license for provided license key found.
it_IT: Nessuna licenza trovata per la chiave di licenza fornita.

en: No link
it_IT: Nessun link

en: No list items defined.
it_IT: Nessun elemento della lista definito.

en: No locations found
it_IT: Nessuna posizione trovata

en: No menu items
it_IT: Nessuna voce di menu

en: No meta data selected.
it_IT: Nessun metadato selezionato.

en: No name
it_IT: Nessun nome

en: No native actions on this hook
it_IT: Nessuna azione nativa su questo hook

en: No nav menu found.
it_IT: Nessun menu di navigazione trovato.

en: No options found
it_IT: Nessuna opzione trovata

en: No order found or the order is not suitable for this element.
it_IT: Nessun ordine trovato o l'ordine non è adatto per questo elemento.

en: No orphaned elements found.
it_IT: Nessun elemento orfano trovato.

en: No pagination on singular posts/pages.
it_IT: Nessuna paginazione su post/pagine singole.

en: No pagination results.
it_IT: Nessun risultato di paginazione.

en: No permission
it_IT: Nessun permesso

en: No post ID provided.
it_IT: Nessun ID del post fornito.

en: No posts found
it_IT: Nessun post trovato

en: No previous or next posts found..
it_IT: Nessun post precedente o successivo trovato.

en: No pricing table defined.
it_IT: Nessuna tabella prezzi definita.

en: No product archive description found.
it_IT: Nessuna descrizione dell'archivio prodotti trovata.

en: No product selected
it_IT: Nessun prodotto selezionato

en: No products in cart
it_IT: Nessun prodotto nel carrello

en: No products to show.
it_IT: Nessun prodotto da mostrare.

en: No progress bar created.
it_IT: Nessuna barra di avanzamento creata.

en: No properties connected.
it_IT: Nessuna proprietà collegata.

en: No properties found.
it_IT: Nessuna proprietà trovata.

en: No property groups found.
it_IT: Nessun gruppo di proprietà trovato.

en: No query selected
it_IT: Nessuna query selezionata

en: No rating
it_IT: Nessuna valutazione

en: No ratings
it_IT: Nessuna valutazione

en: No ratings yet.
it_IT: Nessuna valutazione ancora.

en: No related products to show.
it_IT: Nessun prodotto correlato da mostrare.

en: No repeat
it_IT: Nessuna ripetizione

en: No results
it_IT: Nessun risultato

en: No results found
it_IT: Nessun risultato trovato

en: No sharing option selected.
it_IT: Nessuna opzione di condivisione selezionata.

en: No shortcode provided.
it_IT: Nessun shortcode fornito.

en: No sidebar selected.
it_IT: Nessuna sidebar selezionata.

en: No signature
it_IT: Nessuna firma

en: No slide added.
it_IT: Nessuna slide aggiunta.

en: No social icon added.
it_IT: Nessuna icona social aggiunta.

en: No spaces. No pound (#) sign.
it_IT: Niente spazi. Niente cancelletto (#).

en: No tabs added.
it_IT: Nessuna scheda aggiunta.

en: No target query selected.
it_IT: Nessuna query di destinazione selezionata.

en: No team members added.
it_IT: Nessun membro del team aggiunto.

en: No template selected.
it_IT: Nessun modello selezionato.

en: No templates found.
it_IT: Nessun template trovato.

en: No testimonials added.
it_IT: Nessuna testimonianza aggiunta.

en: No text added.
it_IT: Nessun testo aggiunto.

en: No valid font files were processed.
it_IT: Nessun file di font valido è stato elaborato.

en: No variables found. Create a CSS variable using the input at the bottom or in bulk by clicking the "Import" icon at the top.
it_IT: Nessuna variabile trovata. Crea una variabile CSS usando l'input in basso o in blocco cliccando sull'icona “Importa” in alto.

en: No video selected.
it_IT: Nessun video selezionato.

en: No wrap
it_IT: Senza a capo

en: None
it_IT: Nessuno

en: Normal
it_IT: Normale

en: Not allowed
it_IT: Non consentito

en: Not allowed: Infinite template loop.
it_IT: Non consentito: Loop infinito del template.

en: Not applied in the builder.
it_IT: Non applicato nel builder.

en: Not empty
it_IT: Non vuoto

en: Not equal
it_IT: Non uguale

en: Not exists
it_IT: Non esiste

en: Not featured
it_IT: Non in evidenza

en: Not found
it_IT: Non trovato

en: Not new
it_IT: Non nuovo

en: Not on sale
it_IT: Non in offerta

en: Not possible while bulk-editing.
it_IT: Non possibile durante la modifica di massa.

en: Not supported
it_IT: Non supportato

en: Not supported on mobile devices
it_IT: Non supportato su dispositivi mobili

en: Nothing found
it_IT: Nessun risultato

en: Nothing found.
it_IT: Nessun risultato trovato.

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
it_IT: Nessun risultato trovato. Prova di nuovo con una parola chiave diversa!

en: Nothing to copy
it_IT: Niente da copiare

en: Nothing to paste
it_IT: Niente da incollare

en: Notice
it_IT: Avviso

en: Notice from %1$s: But don't worry. %1$s regularly updates all WooCommerce template files with each new release. If you are on the latest version and see this message, any necessary compatibility enhancements will be included in the next update.
it_IT: Avviso da %1$s: Ma non preoccuparti. %1$s aggiorna regolarmente tutti i file di template di WooCommerce con ogni nuova versione. Se sei sulla versione più recente e vedi questo messaggio, eventuali miglioramenti di compatibilità necessari saranno inclusi nel prossimo aggiornamento.

en: Notices
it_IT: Avvisi

en: Notifications
it_IT: Notifiche

en: November
it_IT: Novembre

en: Number
it_IT: Numero

en: Number of comments
it_IT: Numero di commenti

en: Number of posts
it_IT: Numero di post

en: Number of users to retrieve
it_IT: Numero di utenti da recuperare

en: Numbered list
it_IT: Lista numerata

en: Numeric
it_IT: Numerico

en: Numeric meta value
it_IT: Valore meta numerico

en: Object position
it_IT: Posizione oggetto

en: Oblique
it_IT: Obliquo

en: October
it_IT: Ottobre

en: Odd background
it_IT: Sfondo dispari

en: Off
it_IT: Disattivato

en: Off-Canvas
it_IT: Fuori tela

en: Offset key
it_IT: Tasto offset

en: Offset key location
it_IT: Posizione offset del tasto

en: Okay
it_IT: Ok

en: Older Comments
it_IT: Commenti precedenti

en: On backorder
it_IT: In backorder

en: On blur
it_IT: Su blur

en: On input
it_IT: Su input

en: On input, blur and submit
it_IT: Su input, blur e invio

en: On sale
it_IT: In offerta

en: On sale products only
it_IT: Solo sui prodotti in vendita

en: Once done editing, click the "Save Settings" button at the bottom below to persist your changes.
it_IT: Una volta terminata la modifica, clicca sul pulsante “Salva impostazioni” in basso per salvare le tue modifiche.

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
it_IT: Una volta che hai familiarizzato con il funzionamento di Bricks, è una buona idea imparare a conoscere i template. Questo è il modo in cui crei l'intestazione del tuo sito web, il piè di pagina e qualsiasi altro tipo di contenuto riutilizzabile come i layout dei post del blog, gli archivi, i risultati di ricerca e le pagine di errore.

en: One Page Navigation
it_IT: Navigazione one page

en: One Result
it_IT: Un risultato

en: One feature per line
it_IT: Una funzionalità per riga

en: One or more of the selected classes conflict with existing classes on your site. You must either override the existing classes on your site or discard these imported versions.
it_IT: Una o più delle classi selezionate sono in conflitto con classi esistenti sul tuo sito. Devi sovrascrivere le classi esistenti sul tuo sito o scartare queste versioni importate.

en: One or more webhook requests failed.
it_IT: Una o più richieste di webhook sono fallite.

en: One post found
it_IT: Un post trovato

en: Only added if none of your product fields contains any links.
it_IT: Aggiunto solo se nessuno dei tuoi campi prodotto contiene link.

en: Only applicable for purchasable simple products with in stock status.
it_IT: Applicabile solo per prodotti semplici acquistabili con stato in magazzino.

en: Only applicable if the add to cart display as form (e.g. on single product page).
it_IT: Applicabile solo se l'aggiunta al carrello è visualizzata come modulo (es. nella pagina del singolo prodotto).

en: Only applied in builder and template preview.
it_IT: Applicato solo nel builder e nell'anteprima del template.

en: Only applies to Image, Image Gallery, and SVG elements. Images will not be imported if the source is a custom URL or a dynamic data tag.
it_IT: Si applica solo agli elementi Immagine, Galleria di immagini e SVG. Le immagini non verranno importate se la fonte è un URL personalizzato o un tag di dati dinamici.

en: Only applies to new items added to the DOM.
it_IT: Si applica solo ai nuovi elementi aggiunti al DOM.

en: Only applies to top level dropdown elements.
it_IT: Si applica solo agli elementi dropdown di livello superiore.

en: Only empty draft fonts can be deleted.
it_IT: Solo le bozze di font vuote possono essere eliminate.

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
it_IT: Concedi l'accesso ai tuoi template solo ai siti web inseriti sopra. Un URL per riga.

en: Only muted YouTube videos will autoplay on iOS Safari.
it_IT: Solo i video di YouTube silenziati vengono riprodotti automaticamente su iOS Safari.

en: Only one "Table of contents" element can be visible on a page at a time.
it_IT: Solo un elemento “Indice dei contenuti” può essere visibile su una pagina alla volta.

en: Only parent terms
it_IT: Solo termini principali

en: Only post queries are supported in this version.
it_IT: Solo le query di post sono supportate in questa versione.

en: Only rendered if link is set.
it_IT: Renderizzato solo se il link è impostato.

en: Only return terms
it_IT: Solo termini di ritorno

en: Only set if you experience problems with the default rendering in the builder (REST API disabled, etc.)
it_IT: Imposta solo se riscontri problemi con il rendering predefinito nel builder (REST API disabilitata, ecc.)

en: Only supports Post, Term, and User context. More context are available inside the "Interaction" settings that open this popup.
it_IT: Supporta solo contesto di Post, Term e User. Altri contesti sono disponibili all'interno delle impostazioni di “Interazione” che aprono questo popup.

en: Only the first assigned term will be displayed.
it_IT: Verrà visualizzato solo il primo termine assegnato.

en: Only works if the first assigned term is a child term.
it_IT: Funziona solo se il primo termine assegnato è un termine figlio.

en: Opacity
it_IT: Opacità

en: Open
it_IT: Apri

en: Open accordion
it_IT: Apri accordion

en: Open icon manager
it_IT: Apri gestore icone

en: Open image in lightbox
it_IT: Apri immagine nel lightbox

en: Open in new tab
it_IT: Apri in una nuova scheda

en: Open mobile menu
it_IT: Apri menu mobile

en: Open on add to cart (AJAX)
it_IT: Apri all'aggiunta al carrello (AJAX)

en: Open on page load
it_IT: Apri al caricamento della pagina

en: Open tab index
it_IT: Indice scheda aperta

en: Open tab on
it_IT: Apri scheda su

en: Operating system
it_IT: Sistema operativo

en: Opposites linked
it_IT: Opposti collegati

en: Option
it_IT: Opzione

en: Optional
it_IT: Opzionale

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Options (one per line)
it_IT: Opzioni (una per riga)

en: Options type
it_IT: Tipo di opzioni

en: Or
it_IT: Oppure

en: Order
it_IT: Ordine

en: Order by
it_IT: Ordina per

en: Order date
it_IT: Data ordine

en: Order details
it_IT: Dettagli dell'ordine

en: Order email
it_IT: Email dell'ordine

en: Order id
it_IT: ID ordine

en: Order matters. Start at smallest breakpoint. If using mobile-first start at largest breakpoint.
it_IT: L'ordine è importante. Inizia dal breakpoint più piccolo. Se usi il mobile-first, inizia dal breakpoint più grande.

en: Order meta key
it_IT: Chiave meta per ordinamento

en: Order number
it_IT: Numero ordine

en: Order overview
it_IT: Panoramica dell'ordine

en: Order payment method
it_IT: Metodo di pagamento dell'ordine

en: Order receipt
it_IT: Ricevuta dell'ordine

en: Order review
it_IT: Revisione dell'ordine

en: Order total
it_IT: Totale ordine

en: Order updates
it_IT: Aggiornamenti dell'ordine

en: Ordered list
it_IT: Elenco ordinato

en: Orders
it_IT: Ordini

en: Organize your properties in groups. Reorder your groups via drag & drop. Click to rename. Create a property group using the form below.
it_IT: Organizza le tue proprietà in gruppi. Riordina i tuoi gruppi tramite drag & drop. Clicca per rinominare. Crea un gruppo di proprietà usando il modulo sottostante.

en: Original price
it_IT: Prezzo originale

en: Original price typography
it_IT: Tipografia prezzo originale

en: Orphaned elements
it_IT: Elementi orfani

en: Orphaned elements detected (%s). Please back-up your site or at least copy all elements in the structure panel, then click the "Clean up" button below to remove all orphaned elements.
it_IT: Rilevati elementi orfani (%s). Si prega di eseguire un backup del sito o almeno copiare tutti gli elementi nel pannello struttura, quindi fare clic sul pulsante “Pulizia” qui sotto per rimuovere tutti gli elementi orfani.

en: Orphaned elements removed.
it_IT: Elementi orfani rimossi.

en: Orphaned elements review
it_IT: Revisione degli elementi orfani

en: Other
it_IT: Altro

en: Other (URL)
it_IT: Altro (URL)

en: Other classes
it_IT: Altre classi

en: Other pages
it_IT: Altre pagine

en: Other styles
it_IT: Altri stili

en: Others
it_IT: Altri

en: Out of stock
it_IT: Esaurito

en: Outer width of the info box popup.
it_IT: Larghezza esterna del popup della info box.

en: Outline
it_IT: Contorno

en: Outline - Dark
it_IT: Contorno - scuro

en: Outline - Light
it_IT: Contorno - chiaro

en: Outline - Primary
it_IT: Contorno - primario

en: Output PHP function
it_IT: Funzione PHP di output

en: Outset
it_IT: Sporgente

en: Outstanding
it_IT: Straordinario

en: Overlay
it_IT: Sovrapposizione

en: Overlay content
it_IT: Contenuto in sovrapposizione

en: Overline
it_IT: Soprallineato

en: Override
it_IT: Sovrascrivi

en: Override local class
it_IT: Sovrascrivi classe locale

en: Overwrite
it_IT: Sovrascrivi

en: PHP class does not exist
it_IT: La classe PHP non esiste

en: PHP execution time limit
it_IT: Limite di tempo di esecuzione PHP

en: PHP max input vars
it_IT: Massimo di variabili di input PHP

en: PHP max upload file size
it_IT: Dimensione massima del file di upload PHP

en: PHP memory limit
it_IT: Limite di memoria PHP

en: PHP post max size
it_IT: Dimensione massima del POST PHP

en: PHP safe mode
it_IT: Modalità sicura PHP

en: PHP version
it_IT: Versione di PHP

en: Page
it_IT: Pagina

en: Page %s
it_IT: Pagina %s

en: Page ID
it_IT: ID pagina

en: Page background
it_IT: Sfondo pagina

en: Page date
it_IT: Data pagina

en: Page layout
it_IT: Layout pagina

en: Page modified
it_IT: Pagina modificata

en: Page not found
it_IT: Pagina non trovata

en: Page number
it_IT: Numero di pagina

en: Page order
it_IT: Ordine pagina

en: Page parameter
it_IT: Parametro della pagina

en: Page settings
it_IT: Impostazioni della pagina

en: Page title
it_IT: Titolo pagina

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
it_IT: Gli stili specifici della pagina vengono caricati inline per impostazione predefinita. Seleziona “File esterni” per caricare solo il CSS necessario e consentire il caching dei fogli di stile.

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Pages:
it_IT: Pagine:

en: Pagination
it_IT: Paginazione

en: Pagination method
it_IT: Metodo impaginazione

en: Pagination parameter location
it_IT: Posizione dei parametri di paginazione

en: Pane
it_IT: Pannello

en: Panel
it_IT: Pannello

en: Panel width could not be saved.
it_IT: Impossibile salvare la larghezza del pannello.

en: Paragraph
it_IT: Paragrafo

en: Parameter
it_IT: Parametro

en: Parameter name for the page number (e.g., "page" or "offset"). This parameter will only be added when AJAX enabled pagination element are used.
it_IT: Nome del parametro per il numero di pagina (ad esempio, "page" o "offset"). Questo parametro verrà aggiunto solo quando si utilizza un elemento di paginazione abilitato AJAX.

en: Parameters
it_IT: Parametri

en: Parent
it_IT: Genitore

en: Parent term
it_IT: Termine Genitore

en: Parent term ID
it_IT: ID del termine genitore

en: Parent theme URI
it_IT: URI del tema genitore

en: Parent theme author URI
it_IT: URI dell'autore del tema genitore

en: Parent theme name
it_IT: Nome del tema genitore

en: Parent theme version
it_IT: Versione del tema genitore

en: Parse dynamic data
it_IT: Analizza dati dinamici

en: Password accepted. You can now access the protected content.
it_IT: Password accettata. Ora puoi accedere al contenuto protetto.

en: Password min. length
it_IT: Lunghezza minima della password

en: Password protect your templates.
it_IT: Proteggi i tuoi template con una password.

en: Password protected
it_IT: Protetto da password

en: Password protection
it_IT: Protezione con password

en: Password protection limits access to content on the rendered frontend only. It does not restrict alternative access methods (e.g. REST API). For sensitive data, consider stricter security controls.
it_IT: La protezione tramite password limita l'accesso al contenuto solo sul frontend renderizzato. Non limita metodi di accesso alternativi (ad es. API REST). Per dati sensibili, considera controlli di sicurezza più rigorosi.

en: Password required.
it_IT: Password richiesta.

en: Password source
it_IT: Fonte della password

en: Password toggle
it_IT: Toggle password

en: Paste
it_IT: Incolla

en: Pasted
it_IT: Incollato

en: Path that contains the total item count. Use "body" to target the response path root and "header" for the response headers. Required for the pagination to work. Use "header.x-wp-totalpages" for WordPress REST API calls.
it_IT: Percorso che contiene il conteggio totale degli elementi. Usa "body" per indirizzare la radice del percorso di risposta e "header" per le intestazioni della risposta. Necessario per il funzionamento della paginazione. Usa "header.x-wp-totalpages" per le chiamate all'API REST di WordPress.

en: Path to extract nested data. Leave empty to use full response. Example: "data.results" to get results from {data: {results: [...]}}
it_IT: Percorso per estrarre i dati annidati. Lascia vuoto per utilizzare la risposta completa. Esempio: "dati.risultati" per ottenere i risultati di {dati: {risultati: [...]}}

en: Pattern
it_IT: Modello

en: Pause autoplay
it_IT: Pausa riproduzione automatica

en: Pause on focus
it_IT: Pausa su focus

en: Pause on hover
it_IT: Pausa al passaggio del mouse

en: Paused
it_IT: In pausa

en: Pay
it_IT: Paga

en: Payment
it_IT: Pagamento

en: Pending message
it_IT: Messaggio in attesa

en: Per page load
it_IT: Per caricamento pagina

en: Per session
it_IT: Per sessione

en: Percent
it_IT: Percentuale

en: Percentage
it_IT: Percentuale

en: Percentage typography
it_IT: Tipografia percentuale

en: Performance
it_IT: Prestazioni

en: Permanently delete this icon? This action cannot be undone.
it_IT: Eliminare definitivamente questa icona? Questa azione non può essere annullata.

en: Pie Chart
it_IT: Grafico a torta

en: Pin
it_IT: Fissa

en: Pin/unpin elements
it_IT: Fissa/rimuovi elementi

en: Pinned
it_IT: Fissato

en: Pinned elements
it_IT: Elementi fissati

en: Place and configure a "Map Connector" element inside the query loop to enable dynamic address retrieval. On the frontend, actual location markers will be displayed based on the retrieved addresses. In the builder, a placeholder marker will be shown using your Map Center settings for styling purposes.
it_IT: Posiziona e configura un elemento “Connettore mappa” all'interno del loop di query per abilitare il recupero dinamico degli indirizzi. Nel frontend, verranno visualizzati i marcatori di posizione effettivi basati sugli indirizzi recuperati. Nel builder, verrà mostrato un marcatore di segnaposto usando le tue impostazioni del Centro mappa per scopi di stile.

en: Place this query on the cart page.
it_IT: Posiziona questa query nella pagina del carrello.

en: Place this query on the product page.
it_IT: Posiziona questa query nella pagina del prodotto.

en: Place this query on the single product page.
it_IT: Posiziona questa query nella pagina del prodotto singolo.

en: Placeholder
it_IT: Segnaposto

en: Placeholder color
it_IT: Colore segnaposto

en: Placeholder image shown.
it_IT: Immagine segnaposto mostrata.

en: Placeholder typography
it_IT: Tipografia del placeholder

en: Placeholders
it_IT: Segnaposto

en: Play inline
it_IT: Riproduci inline

en: Play interaction
it_IT: Esegui interazione

en: Play once
it_IT: Esegui una volta

en: Please check your email to confirm your subscription.
it_IT: Controlla la tua email per confermare l'iscrizione.

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
it_IT: Per favore, clicca il pulsante qui sotto per generare tutti i file CSS necessari.

en: Please click the link below to activate your account
it_IT: Clicca sul link sottostante per attivare il tuo account

en: Please connect your Instagram account.
it_IT: Per favore, connetti il tuo account Instagram.

en: Please copy & paste your license key in here ..
it_IT: Per favore, copia e incolla qui la tua chiave di licenza..

en: Please create a full-site backup and perform a "Code review" (see above) before generating code signatures globally.
it_IT: Si prega di creare un backup completo del sito e di eseguire una “Revisione del codice” (vedi sopra) prima di generare globalmente le firme del codice.

en: Please create a full-site backup before running the converter.
it_IT: Per favore, crea un backup completo del sito prima di eseguire il convertitore.

en: Please ensure SMTP is set up on this site so all outgoing emails are delivered properly.
it_IT: Assicurati che SMTP sia configurato su questo sito in modo che tutte le email in uscita vengano consegnate correttamente.

en: Please ensure that the SVG code you paste in here does not contain any potentially malicious code. You can run it first through a free online SVG cleaner like %s
it_IT: Assicurati che il codice SVG che incolli qui non contenga codice potenzialmente dannoso. Puoi prima passarlo attraverso un pulitore SVG online gratuito come %s

en: Please enter a password of at least %s characters.
it_IT: Inserisci una password di almeno %s caratteri.

en: Please enter at least 2 characters
it_IT: Inserisci almeno 2 caratteri

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
it_IT: Inserisci la latitudine/longitudine quando usi più marcatori.

en: Please fetch the data again as the API settings have changed.
it_IT: Ti preghiamo di recuperare nuovamente i dati poiché le impostazioni dell'API sono cambiate.

en: Please make sure to set the "Scale X" value inside the transform setting above to "-1".
it_IT: Assicurati di impostare il valore “Scala X” all'interno delle impostazioni di trasformazione sopra a “-1”.

en: Please provide a new password
it_IT: Inserisci una nuova password

en: Please review all code instances found on your site page by page to ensure they don't contain any malicious or faulty code. Click on the title to edit the page, template, etc. with Bricks.
it_IT: Per favore, rivedi tutte le istanze di codice trovate sul tuo sito pagina per pagina per assicurarti che non contengano codice malevolo o difettoso. Clicca sul titolo per modificare la pagina, il template, ecc. con Bricks.

en: Please review your code and generate code signatures.
it_IT: Rivedi il tuo codice e genera le firme del codice.

en: Please select a filter input.
it_IT: Seleziona un input per il filtro.

en: Please select rating icons.
it_IT: Seleziona le icone di valutazione.

en: Please set at least one product filter.
it_IT: Imposta almeno un filtro prodotti.

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
it_IT: Per favore, condividi il motivo o i motivi della disattivazione di Bricks. Più dettagli, meglio è :)

en: Please update your WordPress URLs under Settings > General to use https:// instead of http:// for optimal performance & functionality. Valid SSL certificate required.
it_IT: Per favore, aggiorna gli URL di WordPress in Impostazioni > Generali per usare https:// invece di http:// per prestazioni e funzionalità ottimali. È richiesto un certificato SSL valido.

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
it_IT: Per tutte le richieste di assistenza clienti, utilizza l'indirizzo email del tuo account Bricks. Per allegare file più grandi, invia direttamente un'email a %1$s. Per vedere cosa è attualmente in fase di sviluppo o inviare/votare richieste di funzionalità, visita la nostra %2$s.

en: Popular
it_IT: Popolari

en: Popularity
it_IT: Popolarità

en: Populate Content
it_IT: Popola contenuto

en: Populate the query loop address above through dynamic data tags.
it_IT: Popola l'indirizzo del loop di query sopra attraverso i tag di dati dinamici.

en: Popup data not found
it_IT: Dati del popup non trovati

en: Popup limit
it_IT: Limite popup

en: Position
it_IT: Posizione

en: Positioning
it_IT: Posizionamento

en: Post Content
it_IT: Contenuto del post

en: Post ID
it_IT: ID del post

en: Post Navigation
it_IT: Navigazione post

en: Post Title
it_IT: Titolo del post

en: Post author
it_IT: Autore del post

en: Post comments
it_IT: Commenti articolo

en: Post comments count
it_IT: Conteggio commenti articolo

en: Post content
it_IT: Contenuto articolo

en: Post could not be duplicated
it_IT: Impossibile duplicare il post

en: Post count
it_IT: Conteggio post

en: Post date
it_IT: Data del post

en: Post excerpt
it_IT: Estratto articolo

en: Post link
it_IT: Link articolo

en: Post meta
it_IT: Meta Post

en: Post meta typography
it_IT: Tipografia meta post

en: Post modified date
it_IT: Data di modifica del post

en: Post navigation
it_IT: Navigazione post

en: Post parent
it_IT: Parent del post

en: Post parent ID
it_IT: ID del post genitore

en: Post password
it_IT: Password del post

en: Post slug
it_IT: Slug articolo

en: Post status
it_IT: Stato del post

en: Post time
it_IT: Orario articolo

en: Post title
it_IT: Titolo del post

en: Post title typography
it_IT: Tipografia titolo post

en: Post to update
it_IT: Pubblica per aggiornare

en: Post type
it_IT: Tipo di post

en: Post types
it_IT: Tipi di post

en: Poster image
it_IT: Immagine di copertina

en: Poster size for YouTube
it_IT: Dimensione della copertina per YouTube

en: Postmeta table meta_value type
it_IT: Tipo meta_value della tabella postmeta

en: Posts
it_IT: Post

en: Posts per page
it_IT: Post per pagina

en: Posts per row
it_IT: Post per riga

en: Posts should be in a same taxonomy term.
it_IT: I post dovrebbero essere nello stesso termine tassonomico.

en: Powered by %s
it_IT: Alimentato da %s

en: Precedes "Link Image" setting.
it_IT: Precede l'impostazione “Immagine del link”.

en: Precedes image height setting.
it_IT: Precede l'impostazione dell'altezza dell'immagine.

en: Prefix
it_IT: Prefisso

en: Prefix block
it_IT: Blocco prefisso

en: Prefix with a dot (.) to filter results that start with this string, or suffix with a dot (.) to filter results ending with this string.
it_IT: Prefisso con un punto (.) per filtrare i risultati che iniziano con questa stringa, oppure suffisso con un punto (.) per filtrare i risultati che terminano con questa stringa.

en: Preload
it_IT: Precaricamento

en: Preload custom fonts
it_IT: Precarica i font personalizzati

en: Prev
it_IT: Prec

en: Prev arrow
it_IT: Freccia precedente

en: Prev label
it_IT: Etichetta precedente

en: Prevent duplicates
it_IT: Previeni duplicati

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Preview autosave
it_IT: Anteprima salvataggio automatico

en: Preview image
it_IT: Immagine di anteprima

en: Preview mode
it_IT: Modalità anteprima

en: Preview notice type
it_IT: Anteprima tipo di avviso

en: Preview order ID
it_IT: Anteprima ID ordine

en: Preview template
it_IT: Template di anteprima

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Previous Icon
it_IT: Icona precedente

en: Previous interaction ID
it_IT: ID interazione precedente

en: Previous page
it_IT: Pagina precedente

en: Previous post
it_IT: Post precedente

en: Previous slide
it_IT: Slide precedente

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Price meta
it_IT: Meta prezzo

en: Price prefix
it_IT: Prefisso prezzo

en: Price suffix
it_IT: Suffisso prezzo

en: Price typography
it_IT: Tipografia prezzo

en: Pricing
it_IT: Prezzi

en: Pricing Tables
it_IT: Tabelle prezzi

en: Pricing table
it_IT: Tabella prezzi

en: Primary
it_IT: Primario

en: Primary color
it_IT: Colore primario

en: Priority
it_IT: Priorità

en: Privacy policy
it_IT: Informativa sulla privacy

en: Product
it_IT: Prodotto

en: Product ID
it_IT: ID prodotto

en: Product SKU
it_IT: SKU del prodotto

en: Product additional information
it_IT: Informazioni aggiuntive sul prodotto

en: Product archive
it_IT: Archivio prodotti

en: Product attribute
it_IT: Attributo del prodotto

en: Product badge "New"
it_IT: Badge del prodotto “Nuovo”

en: Product badge "Sale"
it_IT: Badge del prodotto “Saldo”

en: Product badge new
it_IT: Badge prodotto nuovo

en: Product categories
it_IT: Categorie di prodotti

en: Product category
it_IT: Categoria del prodotto

en: Product category image
it_IT: Immagine categoria prodotto

en: Product content
it_IT: Contenuto del prodotto

en: Product content is empty.
it_IT: Il contenuto del prodotto è vuoto.

en: Product featured
it_IT: Prodotto in evidenza

en: Product gallery
it_IT: Galleria del prodotto

en: Product gallery images
it_IT: Immagini galleria prodotto

en: Product images
it_IT: Immagini del prodotto

en: Product is out of stock.
it_IT: Il prodotto non è disponibile.

en: Product meta
it_IT: Meta del prodotto

en: Product new status
it_IT: Stato di novità del prodotto

en: Product on sale
it_IT: Prodotto in offerta

en: Product price
it_IT: Prezzo del prodotto

en: Product purchased by user
it_IT: Prodotto acquistato dall'utente

en: Product rating
it_IT: Valutazione del prodotto

en: Product ratings are disabled.
it_IT: Le valutazioni del prodotto sono disabilitate.

en: Product regular price
it_IT: Prezzo regolare del prodotto

en: Product reviews
it_IT: Recensioni del prodotto

en: Product sale price
it_IT: Prezzo scontato del prodotto

en: Product sale status
it_IT: Stato di vendita del prodotto

en: Product search
it_IT: Ricerca prodotto

en: Product short description
it_IT: Breve descrizione del prodotto

en: Product sold individually
it_IT: Prodotto venduto individualmente

en: Product stock
it_IT: Disponibilità del prodotto

en: Product stock management
it_IT: Gestione delle scorte del prodotto

en: Product stock quantity
it_IT: Quantità di scorte del prodotto

en: Product stock status
it_IT: Stato delle scorte del prodotto

en: Product tabs
it_IT: Schede prodotto

en: Product tag
it_IT: Tag del prodotto

en: Product tags
it_IT: Tag dei prodotti

en: Product title
it_IT: Titolo del prodotto

en: Product type
it_IT: Tipo di prodotto

en: Product up/cross-sells
it_IT: Prodotti up-sell/cross-sell

en: Products
it_IT: Prodotti

en: Products archive description
it_IT: Descrizione archivio prodotti

en: Products filter
it_IT: Filtro prodotti

en: Products orderby
it_IT: Ordinamento prodotti

en: Products pagination
it_IT: Paginazione prodotti

en: Products per page
it_IT: Prodotti per pagina

en: Products total results
it_IT: Totale risultati prodotti

en: Products with the same category or tag.
it_IT: Prodotti con la stessa categoria o tag.

en: Profile picture
it_IT: Immagine del profilo

en: Progress
it_IT: Progresso

en: Progress Bar
it_IT: Barra di avanzamento

en: Project ID
it_IT: ID del progetto

en: Project not found.
it_IT: Progetto non trovato.

en: Properties
it_IT: Proprietà

en: Properties found, but none are conneted to any setting of your main component.
it_IT: Proprietà trovate, ma nessuna è collegata a nessuna impostazione del tuo componente principale.

en: Property
it_IT: Proprietà

en: Property groups
it_IT: Gruppi di proprietà

en: Property name
it_IT: Nome proprietà

en: Property value
it_IT: Valore proprietà

en: Provide the element ID that holds the live search results below.
it_IT: Fornisci l'ID dell'elemento che contiene i risultati della ricerca in tempo reale qui sotto.

en: Provide your own options in JSON format
it_IT: Fornisci le tue opzioni in formato JSON

en: Pseudo class
it_IT: Pseudo classe

en: Pseudos
it_IT: Pseudo

en: Public templates
it_IT: Template pubblici

en: Publish
it_IT: Pubblica

en: Published
it_IT: Pubblicato

en: Published date
it_IT: Data di pubblicazione

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Queries
it_IT: Richieste

en: Queries of the types "Post", "Term", and "User" are supported.
it_IT: Sono supportate le query di tipo “Post”, “Term” e “User”.

en: Query Bricks data in search results
it_IT: Interroga i dati Bricks nei risultati di ricerca

en: Query Results Summary
it_IT: Riepilogo risultati query

en: Query configured
it_IT: Query configurata

en: Query editor
it_IT: Editor di query

en: Query editor in use. But not accessible due to lack of code execution rights.
it_IT: Editor di query in uso. Ma non accessibile per mancanza di diritti di esecuzione del codice.

en: Query filters
it_IT: Filtri di query

en: Query filters are disabled
it_IT: I filtri di query sono disabilitati

en: Query filters reindex job started.
it_IT: Avviato il processo di reindicizzazione dei filtri di query.

en: Query loop
it_IT: Ciclo di query

en: Query loop index
it_IT: Indice del ciclo di query

en: Query loop results in the builder are limited to %1$s.
it_IT: I risultati del query loop nel builder sono limitati a %1$s.

en: Query manager
it_IT: Gestore delle query

en: Query name
it_IT: Nome della query

en: Query object type not supported
it_IT: Tipo di oggetto query non supportato

en: Query results count
it_IT: Conteggio risultati query

en: Query settings
it_IT: Impostazioni della query

en: Query type
it_IT: Tipo di query

en: Query with this name already exists.
it_IT: La query con questo nome esiste già.

en: Quick Feedback
it_IT: Feedback rapido

en: Quick View
it_IT: Vista rapida

en: Quotes
it_IT: Citazioni

en: REST API Prefix
it_IT: Prefisso API REST

en: Radial
it_IT: Radiale

en: Radio list
it_IT: Lista radio

en: Radius
it_IT: Raggio

en: Random
it_IT: Casuale

en: Random order
it_IT: Ordine casuale

en: Random seed TTL
it_IT: TTL del seme casuale

en: Random seed ttl
it_IT: Semi casuali ttl

en: Range
it_IT: Intervallo

en: Rate limit exceeded. Please try again later.
it_IT: Limite di richieste superato. Riprova più tardi.

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
it_IT: Limite di utilizzo per quest'ora raggiunto. Attendi fino all'inizio della prossima ora per il reset.

en: Rate limiting
it_IT: Limitazione della frequenza

en: Rated %s out of 5
it_IT: Valutato %s su 5

en: Rating
it_IT: Valutazione

en: Rating icon
it_IT: Icona valutazione

en: Rating typography
it_IT: Tipografia valutazione

en: Raw HTML
it_IT: HTML grezzo

en: Read more
it_IT: Leggi di più

en: Read more about %s
it_IT: Leggi di più su %s

en: Reading progress bar
it_IT: Barra di avanzamento lettura

en: Reading time
it_IT: Tempo di lettura

en: Ready to publish your first post?
it_IT: Pronto a pubblicare il tuo primo post?

en: Recent comments
it_IT: Commenti recenti

en: Recent posts
it_IT: Post recenti

en: Recommended column type
it_IT: Tipo di colonna consigliato

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
it_IT: Lunghezza consigliata: 55 caratteri. Predefinito: Estratto del post/pagina.

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
it_IT: Lunghezza consigliata: 95 caratteri o meno. Predefinito: Titolo del post/pagina.

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
it_IT: Consigliato max_execution_time: 180 (o più)

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
it_IT: Dimensione consigliata: Grande. Predefinito: Immagine in evidenza.

en: Recommended upload_max_filesize
it_IT: Consigliato upload_max_filesize

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
it_IT: Consigliato wp_memory_limit: 64M (o più)

en: Redirect
it_IT: Reindirizzamento

en: Redirect after (ms)
it_IT: Reindirizza dopo (ms)

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
it_IT: Il reindirizzamento viene attivato solo dopo l'invio corretto del modulo.

en: Redirect to
it_IT: Reindirizza a

en: Redirect to admin area
it_IT: Reindirizza all'area amministrativa

en: Redirect to custom authentication page
it_IT: Reindirizza alla pagina di autenticazione personalizzata

en: Redirect to product page
it_IT: Reindirizza alla pagina del prodotto

en: Redirect to specific page
it_IT: Reindirizza a una pagina specifica

en: Redo
it_IT: Ripeti

en: Referrer
it_IT: Referente

en: Referrer URL
it_IT: URL di riferimento

en: Regenerate CSS files
it_IT: Rigenera file CSS

en: Regenerate code signatures
it_IT: Rigenera le firme del codice

en: Regenerate code signatures whenever your WordPress salts (secret keys) change.
it_IT: Rigenera le firme del codice ogni volta che cambiano i salt (chiavi segrete) di WordPress.

en: Regenerate filter index
it_IT: Rigenera indice dei filtri

en: Register form
it_IT: Modulo di registrazione

en: Registered
it_IT: Registrato

en: Registered sidebars
it_IT: Sidebar registrate

en: Registration
it_IT: Registrazione

en: Regular expression to validate the input.
it_IT: Espressione regolare per convalidare l'input.

en: Regular price typography
it_IT: Tipografia prezzo normale

en: Rel attribute
it_IT: Attributo rel

en: Related Posts
it_IT: Post correlati

en: Related posts
it_IT: Post correlati

en: Related products
it_IT: Prodotti correlati

en: Related videos from other channels
it_IT: Video correlati da altri canali

en: Relation
it_IT: Relazione

en: Reload
it_IT: Ricarica

en: Reload canvas
it_IT: Ricarica canvas

en: Remarkable
it_IT: Notevole

en: Remember me
it_IT: Ricordami

en: Remote
it_IT: Remoto

en: Remote playback
it_IT: Riproduzione remota

en: Remote templates
it_IT: Template remoti

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove all index jobs
it_IT: Rimuovi tutti i lavori di indicizzazione

en: Remove attribute
it_IT: Rimuovi attributo

en: Remove billing fields
it_IT: Rimuovi campi di fatturazione

en: Remove default margins
it_IT: Rimuovi margini predefiniti

en: Remove file
it_IT: Rimuovi file

en: Remove from favorites
it_IT: Rimuovi dai preferiti

en: Remove from icon set
it_IT: Rimuovi dal set di icone

en: Remove image
it_IT: Rimuovi immagine

en: Remove selected
it_IT: Rimuovi selezionati

en: Remove shipping fields
it_IT: Rimuovi campi di spedizione

en: Removed
it_IT: Rimosso

en: Removed from cart
it_IT: Rimosso dal carrello

en: Rename
it_IT: Rinomina

en: Rename images
it_IT: Rinomina immagini

en: Renamed
it_IT: Rinominato

en: Render
it_IT: Rendering

en: Render dynamic data text on canvas
it_IT: Renderizza il testo dei dati dinamici sul canvas

en: Render footer
it_IT: Renderizza footer

en: Render header
it_IT: Renderizza header

en: Render on the front-end without the div wrapper.
it_IT: Renderizza sul front-end senza il wrapper div.

en: Render popups
it_IT: Renderizza popup

en: Render with %s
it_IT: Renderizza con %s

en: Render without wrapper
it_IT: Renderizza senza wrapper

en: Rendered with %s
it_IT: Renderizzato con %s

en: Repeat
it_IT: Ripeti

en: Repeat-x
it_IT: Ripeti-x

en: Repeat-y
it_IT: Ripeti-y

en: Replace
it_IT: Sostituisci

en: Replace content
it_IT: Sostituisci contenuto

en: Replace element classes
it_IT: Sostituisci classi dell'elemento

en: Replace image
it_IT: Sostituisci immagine

en: Replace with
it_IT: Sostituisci con

en: Replace with this string
it_IT: Sostituisci con questa stringa

en: Reply
it_IT: Rispondi

en: Reply to email address
it_IT: Indirizzo email di risposta

en: Request
it_IT: Richiesta

en: Request body
it_IT: Corpo della richiesta

en: Request body type
it_IT: Tipo di corpo della richiesta

en: Required
it_IT: Obbligatorio

en: Requires enabling of "%1$s" and/or "%2$s" permission.
it_IT: Richiede l'abilitazione del permesso “%1$s” e/o “%2$s”.

en: Resend activation email
it_IT: Reinvia email di attivazione

en: Reset
it_IT: Reimposta

en: Reset Settings
it_IT: Ripristina impostazioni

en: Reset all
it_IT: Resetta tutto

en: Reset database table
it_IT: Ripristina tabella del database

en: Reset filters
it_IT: Reimposta filtri

en: Reset password
it_IT: Reimposta password

en: Reset styles
it_IT: Reimposta stili

en: Reset text after .. seconds
it_IT: Ripristina il testo dopo .. secondi

en: Resetting all breakpoints deletes all custom breakpoints and resets all default breakpoints.
it_IT: Reimpostare tutti i breakpoint elimina tutti i breakpoint personalizzati e reimposta tutti i breakpoint predefiniti.

en: Resize
it_IT: Ridimensiona

en: Resolve all conflicts listed below to save your changes.
it_IT: Risolvi tutti i conflitti elencati di seguito per salvare le tue modifiche.

en: Resolve all conflicts listed below, highlighted in red, to continue with importing those classes.
it_IT: Risolvi tutti i conflitti elencati di seguito, evidenziati in rosso, per continuare con l'importazione di quelle classi.

en: Response
it_IT: Risposta

en: Response path
it_IT: Percorso di risposta

en: Response settings
it_IT: Impostazioni di risposta

en: Responsive breakpoints
it_IT: Breakpoint responsive

en: Responsive control indicator
it_IT: Indicatore di controllo responsive

en: Restart
it_IT: Riavvia

en: Restore
it_IT: Ripristina

en: Restore all
it_IT: Ripristina tutto

en: Restore icon
it_IT: Ripristina icona

en: Restored
it_IT: Ripristinato

en: Result Count
it_IT: Conteggio risultati

en: Results
it_IT: Risultati

en: Results for: %s
it_IT: Risultati per: %s

en: Results per page
it_IT: Risultati per pagina

en: Return query parameters in PHP array. Learn more about the query parameters for %1$s, %2$s, %3$s
it_IT: Restituisci i parametri della query in un array PHP. Scopri di più sui parametri della query per %1$s, %2$s, %3$s

en: Reveal animation
it_IT: Animazione di rivelazione

en: Reverse
it_IT: Inverti

en: Review
it_IT: Recensione

en: Review all Code element (PHP & HTML), SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances.
it_IT: Rivedi tutte le istanze dell'elemento Code (PHP e HTML), dell'elemento SVG (codice), dell'editor di Query e del tag “echo”.

en: Review author
it_IT: Autore recensione

en: Reviewed
it_IT: Revisionato

en: Reviewed item name
it_IT: Nome elemento recensito

en: Reviewed item type
it_IT: Tipo di elemento recensito

en: Revision applied
it_IT: Revisione applicata

en: Revision by
it_IT: Revisione di

en: Revision deleted
it_IT: Revisione eliminata

en: Revision discarded
it_IT: Revisione scartata

en: Revisions
it_IT: Revisioni

en: Rewind
it_IT: Riavvolgi

en: Rewind by drag
it_IT: Riavvolgi trascinando

en: Ribbon
it_IT: Nastro

en: Rich Text
it_IT: Testo formattato

en: Ridge
it_IT: Rilievo

en: Right
it_IT: Destra

en: Right to left
it_IT: Da destra a sinistra

en: Right with space
it_IT: Destra con spazio

en: Ring
it_IT: Anello

en: Ripple
it_IT: Ondulazione

en: Role
it_IT: Ruolo

en: Roles
it_IT: Ruoli

en: Roller
it_IT: Rullo

en: Root container margin
it_IT: Margine contenitore radice

en: Root container padding
it_IT: Padding contenitore radice

en: Root container width
it_IT: Larghezza contenitore radice

en: Rotate
it_IT: Ruota

en: Rotate X
it_IT: Rotazione x

en: Rotate Y
it_IT: Rotazione y

en: Rotate Z
it_IT: Rotazione z

en: Round
it_IT: Rotondo

en: Row
it_IT: Riga

en: Row gap
it_IT: Spazio tra righe

en: Rows
it_IT: Righe

en: Run only once
it_IT: Esegui solo una volta

en: Run this interaction if the following conditions are met.
it_IT: Esegui questa interazione se le seguenti condizioni sono soddisfatte.

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
it_IT: L'esecuzione di %s rileva eventuali dati Bricks obsoleti e li aggiorna automaticamente alla sintassi più recente.

en: SSL certificate
it_IT: Certificato SSL

en: SVG URL
it_IT: URL SVG

en: SVG code
it_IT: Codice SVG

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
it_IT: I file SVG descrivono le immagini in formato XML e possono quindi contenere codice dannoso. Con %s abilitato, Bricks tenterà di sanificare i file SVG durante il caricamento.

en: SVG files not imported for security reasons.
it_IT: File SVG non importati per motivi di sicurezza.

en: SVG logo: Set "Height" & "Width" in "px" value.
it_IT: Logo SVG: Imposta “Altezza” e “Larghezza” in valore “px”.

en: SVG uploads
it_IT: Caricamenti SVG

en: Sale
it_IT: Offerta

en: Sale price typography
it_IT: Tipografia prezzo scontato

en: Sale!
it_IT: Offerta!

en: Sample text
it_IT: Il testo di esempio

en: Sanitization method
it_IT: Metodo di sanificazione

en: Saturation
it_IT: Saturazione

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Save
it_IT: Salva

en: Save %s data as Block editor data
it_IT: Salva i dati %s come dati dell'editor del blocco

en: Save IP address
it_IT: Salva indirizzo IP

en: Save Settings
it_IT: Salva impostazioni

en: Save Variables
it_IT: Salva variabili

en: Save as
it_IT: Salva come

en: Save as component
it_IT: Salva come componente

en: Save as template
it_IT: Salva come template

en: Save changes
it_IT: Salva modifiche

en: Save draft
it_IT: Salva bozza

en: Save file
it_IT: Salva file

en: Save form submissions in database
it_IT: Salva gli invii dei moduli nel database

en: Save in custom directory
it_IT: Salva in una directory personalizzata

en: Save in media library
it_IT: Salva nella libreria media

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
it_IT: Salva il mio nome, email e sito web in questo browser per la prossima volta che commento.

en: Save new style
it_IT: Salva nuovo stile

en: Save new title/permalink
it_IT: Salva nuovo titolo/permalink

en: Save style
it_IT: Salva stile

en: Save submission
it_IT: Salva invio

en: Saved
it_IT: Salvato

en: Saved as template
it_IT: Salvato come template

en: Scale
it_IT: Scala

en: Scale X
it_IT: Scala x

en: Scale Y
it_IT: Scala y

en: Scale color
it_IT: Colore della scala

en: Scale down
it_IT: Ridimensiona

en: Scale length in px
it_IT: Lunghezza della scala in px

en: Scale type
it_IT: Tipo di scala

en: Scales
it_IT: Bilance

en: Scan complete: %1$d orphaned elements found across %2$d posts.
it_IT: Scansione completata: trovati %1$d elementi orfani in %2$d articoli.

en: Scan your site for orphaned elements that may cause issues.
it_IT: Scansiona il tuo sito per trovare elementi orfani che potrebbero causare problemi.

en: Scanning your entire site. This may take a moment.
it_IT: Scansione dell'intero sito in corso. Potrebbe richiedere un momento.

en: Schedule
it_IT: Programma

en: Scope
it_IT: Ambito

en: Screen reader label for the marker. Set for better accessibility.
it_IT: Etichetta per lo screen reader del marker. Imposta per una migliore accessibilità.

en: Screen width
it_IT: Larghezza dello schermo

en: Screenshots generated
it_IT: Screenshot generati

en: Scroll
it_IT: Scorri

en: Scroll offset
it_IT: Offset di scorrimento

en: Scroll snap
it_IT: Snapping scorrevole

en: Scroll to
it_IT: Scorri a

en: Scroll to notice
it_IT: Scorri fino all'avviso

en: Scroll to top
it_IT: Scorri verso l'alto

en: Scroll to top of popup when popup opens.
it_IT: Scorri verso l'alto del popup quando il popup si apre.

en: Scroll to top when offcanvas opens.
it_IT: Scorri verso l'alto quando l'offcanvas si apre.

en: Scrolling background
it_IT: Sfondo durante lo scorrimento

en: Scrolling box shadow
it_IT: Ombra del box durante lo scorrimento

en: Scrolling text color
it_IT: Colore del testo durante lo scorrimento

en: Search
it_IT: Cerca

en: Search ...
it_IT: Cerca ...

en: Search Custom Fonts
it_IT: Cerca font personalizzati

en: Search Template Bundles
it_IT: Cerca bundle dei template

en: Search Template Tags
it_IT: Cerca tag dei template

en: Search Templates
it_IT: Cerca template

en: Search and replace label value.
it_IT: Cerca e sostituisci il valore dell'etichetta.

en: Search background color
it_IT: Colore sfondo ricerca

en: Search border
it_IT: Bordo ricerca

en: Search classes
it_IT: Classi di ricerca

en: Search documentation
it_IT: Cerca nella documentazione

en: Search elements ..
it_IT: Cerca elementi ..

en: Search for
it_IT: Cerca per

en: Search for posts, pages, or custom post types
it_IT: Cerca i post, le pagine o i tipi di post personalizzati

en: Search options
it_IT: Opzioni di ricerca

en: Search or create post
it_IT: Cerca o crea un post

en: Search pages ..
it_IT: Cerca pagine ..

en: Search posts
it_IT: Cerca articoli

en: Search posts/pages
it_IT: Cerca post/pagine

en: Search results
it_IT: Risultati di ricerca

en: Search results for:
it_IT: Risultati della ricerca per:

en: Search settings
it_IT: Impostazioni di ricerca

en: Search site
it_IT: Cerca nel sito

en: Search tag
it_IT: Cerca tag

en: Search templates ..
it_IT: Cerca template ..

en: Search term
it_IT: Termine di ricerca

en: Search variable
it_IT: Cerca variabile

en: Searching
it_IT: Ricerca in corso

en: Secondary
it_IT: Secondario

en: Secondary color
it_IT: Colore secondario

en: Section
it_IT: Sezione

en: Security warning
it_IT: Avviso di sicurezza

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Select Color
it_IT: Seleziona colore

en: Select HTML tags
it_IT: Seleziona tag HTML

en: Select SVG Icons
it_IT: Seleziona icone SVG

en: Select a slide to show
it_IT: Seleziona una slide da mostrare

en: Select a template or provide a custom text to show if this query doesn't return any results.
it_IT: Seleziona un template o fornisci un testo personalizzato da mostrare se questa query non restituisce alcun risultato.

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
it_IT: Seleziona uno stile del tema o creane uno nuovo per stilizzare il tuo sito web (%s).

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
it_IT: Seleziona le azioni che vuoi eseguire dopo che il modulo è stato inviato con successo.

en: Select an icon library
it_IT: Seleziona una libreria di icone

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
it_IT: Seleziona e importa il file JSON delle tue impostazioni dal tuo computer.

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
it_IT: Seleziona e importa il tuo file JSON/ZIP del template dal tuo computer.

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
it_IT: Seleziona qualsiasi revisione per visualizzarla in anteprima. Clicca su “Applica” per continuare a modificare la revisione selezionata. Clicca su “Scarta” per continuare a modificare la revisione corrente.

en: Select archive term
it_IT: Seleziona termine dell'archivio

en: Select archive type
it_IT: Seleziona tipo di archivio

en: Select author
it_IT: Seleziona autore

en: Select class
it_IT: Seleziona classe

en: Select classes
it_IT: Seleziona le classi

en: Select color
it_IT: Seleziona colore

en: Select color palette
it_IT: Seleziona palette di colori

en: Select condition
it_IT: Seleziona condizione

en: Select content type
it_IT: Seleziona tipo di contenuto

en: Select dynamic data
it_IT: Seleziona dati dinamici

en: Select element structure
it_IT: Seleziona struttura elemento

en: Select end date
it_IT: Seleziona data di fine

en: Select file
it_IT: Seleziona file

en: Select file(s) to import
it_IT: Seleziona file da importare

en: Select font file
it_IT: Seleziona file del font

en: Select icon
it_IT: Seleziona icona

en: Select icon library
it_IT: Seleziona la libreria di icone

en: Select icon set
it_IT: Seleziona set di icone

en: Select image
it_IT: Seleziona immagine

en: Select images
it_IT: Seleziona immagini

en: Select individual
it_IT: Seleziona individualmente

en: Select items
it_IT: Seleziona elementi

en: Select link type
it_IT: Seleziona tipo di collegamento

en: Select multiple images
it_IT: Seleziona più immagini

en: Select nav menu
it_IT: Seleziona menu di navigazione

en: Select option
it_IT: Seleziona opzione

en: Select options
it_IT: Seleziona opzioni

en: Select post
it_IT: Selezionare articolo

en: Select post type
it_IT: Seleziona tipo di post

en: Select post types to edit with %s.
it_IT: Seleziona i tipi di post da modificare con %s.

en: Select post/page
it_IT: Seleziona post/pagina

en: Select posts
it_IT: Seleziona post

en: Select posts/pages
it_IT: Seleziona post/pagine

en: Select product type
it_IT: Seleziona tipo di prodotto

en: Select products
it_IT: Seleziona prodotti

en: Select query loop
it_IT: Seleziona loop di query

en: Select shape
it_IT: Seleziona forma

en: Select smallest breakpoint that this video should play at. Preview on frontend.
it_IT: Seleziona il breakpoint più piccolo in cui questo video dovrebbe essere riprodotto. Anteprima sul frontend.

en: Select sort
it_IT: Seleziona ordinamento

en: Select start date
it_IT: Seleziona data di inizio

en: Select taxonomies
it_IT: Seleziona tassonomie

en: Select taxonomy
it_IT: Seleziona tassonomia

en: Select template
it_IT: Seleziona template

en: Select template tags
it_IT: Seleziona tag del template

en: Select template to update
it_IT: Seleziona template da aggiornare

en: Select template type
it_IT: Seleziona tipo di template

en: Select templates
it_IT: Seleziona template

en: Select templates to exclude from remote template access.
it_IT: Seleziona i template da escludere dall'accesso remoto ai template.

en: Select term
it_IT: Seleziona termine

en: Select terms
it_IT: Seleziona termini

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
it_IT: Seleziona il testo sul canvas per formattarlo. Per aggiungere titoli, paragrafi e immagini usa l'elemento “Testo ricco”.

en: Select the elements for which you want to remove the default margins.
it_IT: Seleziona gli elementi per i quali vuoi rimuovere i margini predefiniti.

en: Select the node that you want to style inside the currently active element on the canvas.
it_IT: Seleziona il nodo che vuoi stilizzare all'interno dell'elemento attualmente attivo sul canvas.

en: Select the query this filter should target.
it_IT: Seleziona la query che questo filtro dovrebbe avere come obiettivo.

en: Select the type of template you want to create:
it_IT: Seleziona il tipo di template che vuoi creare:

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
it_IT: Seleziona il tipo di contenuto da mostrare sul canvas, poi clicca su “APPLICA ANTEPRIMA” per mostrare il contenuto selezionato sul canvas.

en: Select which post types can be edited using Bricks.
it_IT: Seleziona quali tipi di post possono essere modificati usando Bricks.

en: Select/enter unit
it_IT: Seleziona/inserisci unità

en: Select/upload font variation
it_IT: Seleziona/carica variazione del font

en: Selected
it_IT: Selezionato

en: Selected classes
it_IT: Classi selezionate

en: Selected elements
it_IT: Elementi selezionati

en: Selected field
it_IT: Campo selezionato

en: Selected posts/pages will be accessible even when maintenance mode is active.
it_IT: I post/pagine selezionati saranno accessibili anche quando la modalità manutenzione è attiva.

en: Selected sidebar has no active widgets.
it_IT: La sidebar selezionata non ha widget attivi.

en: Selected variables
it_IT: Variabili selezionate

en: Selecting an element in the structure panel scrolls it into view on the canvas.
it_IT: Selezionando un elemento nel pannello della struttura, lo scorre in vista sul canvas.

en: Selection
it_IT: Selezione

en: Selector
it_IT: Selettore

en: Selector detector
it_IT: Rilevatore di selettori

en: Selector exists
it_IT: Il selettore esiste

en: Selectors
it_IT: Selettori

en: Self
it_IT: Se stesso

en: Semi Bold
it_IT: Semi grassetto

en: Send
it_IT: Invia

en: Send WordPress notification
it_IT: Invia notifica WordPress

en: Send an email to every newly registered user with an activation link that must be clicked to activate their account.
it_IT: Invia un'e-mail a ogni utente appena registrato con un link di attivazione che deve essere cliccato per attivare il suo account.

en: Send email to %s
it_IT: Invia email a %s

en: Send to custom email address
it_IT: Invia a indirizzo email personalizzato

en: Send to email address
it_IT: Invia all'indirizzo email

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
it_IT: È richiesta la chiave API di Sendgrid! Aggiungi la chiave nella dashboard sotto: %s

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
it_IT: Separa le parole chiave con una virgola. Aiuta i motori di ricerca a determinare l'argomento di una pagina.

en: Separate value & label by ":".
it_IT: Separa valore ed etichetta con “:”.

en: Separate values by comma.
it_IT: Separa i valori con la virgola.

en: Separated by space. Without class dot.
it_IT: Separate da spazio. Senza il punto della classe.

en: Separator
it_IT: Separatore

en: Separator color
it_IT: Colore separatore

en: Sepia
it_IT: Seppia

en: September
it_IT: Settembre

en: Server Environment
it_IT: Ambiente del server

en: Server info
it_IT: Informazioni sul server

en: Server-side render not available
it_IT: Il rendering lato server non è disponibile

en: Service
it_IT: Servizio

en: Session storage
it_IT: Archiviazione di sessione

en: Set "Align items" under "Mobile menu" instead.
it_IT: Imposta “Allinea elementi” sotto “Menu mobile” invece.

en: Set "ID" on items above to open via anchor link.
it_IT: Imposta “ID” sugli elementi sopra per aprirli tramite link di ancoraggio.

en: Set "ID" on tab menu "Div" to open a tab via anchor link.
it_IT: Imposta “ID” sul menu a schede “Div” per aprire una scheda tramite link di ancoraggio.

en: Set "Icon" as video play button for a better user experience.
it_IT: Imposta “Icona” come pulsante di riproduzione video per una migliore esperienza utente.

en: Set "Top" value to make this element "sticky".
it_IT: Imposta il valore “Superiore” per rendere questo elemento “fisso”.

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
it_IT: Imposta %s per ruolo utente. Per definire l'accesso per un utente specifico, modifica direttamente il profilo utente.

en: Set Unsplash API Key
it_IT: Imposta la chiave API di Unsplash

en: Set a specific height for your template manager thumbnails in the builder. Thumbnails exceeding this height auto-scroll on mouseover.
it_IT: Imposta un'altezza specifica per le miniature del gestore dei template nel builder. Le miniature che superano questa altezza si scorrono automaticamente al passaggio del mouse.

en: Set attribute
it_IT: Imposta attributo

en: Set clause name to be used as "Order by" parameter.
it_IT: Imposta il nome della clausola da usare come parametro “Ordina per”.

en: Set code execution capability for individual users by editing their user profile.
it_IT: Imposta la capacità di esecuzione del codice per singoli utenti modificando il loro profilo utente.

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
it_IT: Imposta le condizioni per applicare lo stile del tema selezionato all'intero sito web o a determinate aree.

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
it_IT: Imposta condizione/i per mostrare il template in aree specifiche del tuo sito.

en: Set conditions
it_IT: Imposta condizioni

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
it_IT: Imposta una destinazione personalizzata per il link del logo nella barra degli strumenti del builder.

en: Set for better in-builder performance. Using dynamic data tags like {cf_my_wordpress_field} is still possible.
it_IT: Imposta per migliorare le prestazioni nel builder. È ancora possibile utilizzare tag di dati dinamici come {cf_my_wordpress_field}.

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
it_IT: Imposta per migliorare le prestazioni se non esegui codice jQuery più vecchio della versione 1.9.

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
it_IT: Imposta per migliorare le prestazioni se non usi embed, come video YouTube, sul tuo sito.

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
it_IT: Imposta per migliorare le prestazioni se non usi emoji sul tuo sito.

en: Set for video SEO best practices via poster attribute on the video tag. If the source is Youtube or Vimeo, it will be used as preview image.
it_IT: Imposta per le migliori pratiche SEO del video tramite l'attributo poster sul tag video. Se la fonte è Youtube o Vimeo, verrà utilizzata come immagine di anteprima.

en: Set globally under %s
it_IT: Impostato globalmente in %s

en: Set if this element doesn't contain any descriptive text.
it_IT: Imposta se questo elemento non contiene testo descrittivo.

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
it_IT: Imposta se non usi i font Google o li hai caricati e ospiti autonomamente come “Font personalizzati”.

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
it_IT: Imposta se hai problemi con il lazy loading integrato di Bricks.

en: Set if your dynamic data in AJAX popup is rendered incorrectly.
it_IT: Imposta se i tuoi dati dinamici nel popup AJAX vengono renderizzati in modo errato.

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
it_IT: Imposta i controlli individuali del lettore video sotto: Impostazioni > Stili del tema > Elemento - Video

en: Set interactions for this popup.
it_IT: Imposta le interazioni per questo popup.

en: Set maximum number of form submissions that you want to store in the database.
it_IT: Imposta il numero massimo di sottomissioni del modulo che vuoi memorizzare nel database.

en: Set number of columns on smaller breakpoints.
it_IT: Imposta il numero di colonne su breakpoint più piccoli.

en: Set only width generates 16:9 ratio videos.
it_IT: Impostare solo la larghezza genera video con rapporto 16:9.

en: Set options as %s
it_IT: Imposta le opzioni come %s

en: Set source image at base breakpoint to use main image as fallback image.
it_IT: Imposta l'immagine sorgente al breakpoint di base per utilizzare l'immagine principale come immagine di fallback.

en: Set template style
it_IT: Imposta stile template

en: Set the builder language direction.
it_IT: Imposta la direzione della lingua del builder.

en: Set the builder language.
it_IT: Imposta la lingua del builder.

en: Set the default field value/content.
it_IT: Imposta il valore/contenuto predefinito del campo.

en: Set the key you used for the offset. Example: limit = 20 set on query parameter, Page parameter is "skip", set this offset key as "limit". Clicking page 3 on the pagination element will generate the final URL as https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20
it_IT: Imposta la chiave utilizzata per l'offset. Esempio: limite = 20 impostato sul parametro query, il parametro della pagina è "skip", imposta questa chiave di offset come "limit". Cliccando sulla pagina 3 dell'elemento di paginazione, l'URL finale sarà https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20

en: Set the required password under Settings > Template settings > Password protection for template-wide protection, or set an individual password directly for each post/page.
it_IT: Imposta la password richiesta in Impostazioni > Impostazioni del template > Protezione con password per la protezione a livello di template, o imposta una password individuale direttamente per ogni post/pagina.

en: Set the status of each element, native and custom, in the builder and frontend.
it_IT: Imposta lo stato di ciascun elemento, nativo e personalizzato, nel builder e nel frontend.

en: Set to "0" to disable default animations.
it_IT: Imposta a “0” per disabilitare le animazioni predefinite.

en: Set to "0s" to disable open/close animation.
it_IT: Imposta a “0s” per disabilitare l'animazione di apertura/chiusura.

en: Set to "50%" to scroll active element into center or "off" to disable auto-scroll.
it_IT: Imposta al “50%” per scorrere l'elemento attivo al centro o su “off” per disabilitare lo scorrimento automatico.

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
it_IT: Imposta su “Fisso” per l'effetto parallasse.

en: Set to 0 to disable caching. Default is 300 seconds (five minutes).
it_IT: Imposta a 0 per disabilitare la cache. Il valore predefinito è 300 secondi (cinque minuti).

en: Set to improve performance by caching query loops. This is particularly useful when your query loop arguments remain relatively unchanged. For optimal functionality, ensure that server object caching is enabled for persistent caching. Disable this setting if you experience any unexpected query results.
it_IT: Impostato per migliorare le prestazioni attraverso il caching dei loop di query. Questo è particolarmente utile quando gli argomenti del tuo loop di query rimangono relativamente invariati. Per una funzionalità ottimale, assicurati che il caching degli oggetti del server sia abilitato per un caching persistente. Disattiva questa impostazione se riscontri risultati di query inaspettati.

en: Set to load %s in the builder to improve compatibility in older browsers. Not recommended to enable for modern browsers due to potential performance impact.
it_IT: Imposta per caricare %s nel builder per migliorare la compatibilità con i browser più vecchi. Non è consigliato abilitarlo per i browser moderni a causa del potenziale impatto sulle prestazioni.

en: Set to show the responsive indicator next to controls that can have different values at each breakpoint.
it_IT: Imposta per mostrare l'indicatore responsive accanto ai controlli che possono avere valori diversi per ogni breakpoint.

en: Set up your own capabilities with the exact permissions you want to allow. Then assign it to specific user roles from the "Builder Access" dropdown below.
it_IT: Imposta le tue capacità personalizzate con le esatte autorizzazioni che vuoi consentire. Poi assegnale a ruoli utente specifici dal menu a tendina “Accesso al Builder” qui sotto.

en: Set who can bypass maintenance mode. To grant bypass privileges to a specific user, modify the user's profile settings directly.
it_IT: Imposta chi può aggirare la modalità manutenzione. Per concedere privilegi di bypass a un utente specifico, modifica direttamente le impostazioni del profilo dell'utente.

en: Sets direction to row
it_IT: Imposta direzione a riga

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings imported
it_IT: Impostazioni importate

en: Settings resetted
it_IT: Impostazioni ripristinate

en: Settings saved
it_IT: Impostazioni salvate

en: Shape
it_IT: Forma

en: Shape Dividers
it_IT: Divisori di forma

en: Shape dividers
it_IT: Divisori di forma

en: Share on %s
it_IT: Condividi su %s

en: Share via
it_IT: Condividi via

en: Share via email
it_IT: Condividi via email

en: Shop template
it_IT: Template negozio

en: Shortcode content is empty
it_IT: Il contenuto dello shortcode è vuoto

en: Shortcuts
it_IT: Scorciatoie

en: Show
it_IT: Mostra

en: Show After Grid
it_IT: Mostra dopo la griglia

en: Show Before Grid
it_IT: Mostra prima della griglia

en: Show again after .. hours
it_IT: Mostra di nuovo dopo .. ore

en: Show all
it_IT: Mostra tutto

en: Show all fonts
it_IT: Mostra tutti i font

en: Show arrows
it_IT: Mostra frecce

en: Show artist
it_IT: Mostra artista

en: Show at breakpoint
it_IT: Mostra al breakpoint

en: Show author
it_IT: Mostra autore

en: Show avatar
it_IT: Mostra l'avatar

en: Show badge if product is less than .. days old.
it_IT: Mostra il badge se il prodotto ha meno di .. giorni.

en: Show bio
it_IT: Mostra biografia

en: Show cart cross-sells
it_IT: Mostra i cross-selling del carrello

en: Show count
it_IT: Mostra conteggio

en: Show cross-sell products
it_IT: Mostra prodotti di cross-selling

en: Show custom element names
it_IT: Mostra i nomi personalizzati degli elementi

en: Show date
it_IT: Mostra data

en: Show default element names
it_IT: Mostra i nomi predefiniti degli elementi

en: Show different images per breakpoint.
it_IT: Mostra immagini diverse per breakpoint.

en: Show dots
it_IT: Mostra punti

en: Show dynamic data key in dropdown
it_IT: Mostra la chiave dei dati dinamici nel menu a tendina

en: Show element
it_IT: Mostra elemento

en: Show empty
it_IT: Mostra vuoti

en: Show empty stars
it_IT: Mostra stelle vuote

en: Show empty terms
it_IT: Mostra termini vuoti

en: Show excerpt
it_IT: Mostra estratto

en: Show favorites only
it_IT: Mostra solo i preferiti

en: Show featured image
it_IT: Mostra immagine in evidenza

en: Show flags
it_IT: Mostra bandiere

en: Show for class conflicts
it_IT: Mostra per conflitti di classe

en: Show for new & conflicting classes
it_IT: Mostra per classi nuove e in conflitto

en: Show for new classes
it_IT: Mostra per nuove classi

en: Show friends' photos
it_IT: Mostra foto degli amici

en: Show fullscreen
it_IT: Mostra a schermo intero

en: Show if any value exists
it_IT: Mostra se esiste un valore qualsiasi

en: Show if non-base breakpoint value exists
it_IT: Mostra se esiste un valore per breakpoint non di base

en: Show image
it_IT: Mostra immagine

en: Show info
it_IT: Mostra info

en: Show label
it_IT: Mostra etichetta

en: Show labels
it_IT: Mostra etichette

en: Show link to author posts
it_IT: Mostra link ai post dell'autore

en: Show name
it_IT: Mostra nome

en: Show names
it_IT: Mostra nomi

en: Show navigation
it_IT: Mostra navigazione

en: Show notice
it_IT: Mostra avviso

en: Show on all responsive controls
it_IT: Mostra su tutti i controlli responsive

en: Show on hover
it_IT: Mostra al passaggio del mouse

en: Show only active dropdown. Toggle on click. Inner dropdowns inherit multilevel.
it_IT: Mostra solo il menu a discesa attivo. Attiva al click. I menu a discesa interni ereditano il multilivello.

en: Show only featured
it_IT: Mostra solo in primo piano

en: Show parent posts
it_IT: Mostra post genitore

en: Show parent terms
it_IT: Mostra termini genitore

en: Show password
it_IT: Mostra password

en: Show percentage
it_IT: Mostra percentuale

en: Show popup
it_IT: Mostra popup

en: Show post type archive
it_IT: Mostra archivio tipo di post

en: Show products related
it_IT: Mostra i prodotti correlati

en: Show quantity input field in product loop
it_IT: Mostra il campo di input della quantità nel loop del prodotto

en: Show query loop type
it_IT: Mostra il tipo di query loop

en: Show required asterisk
it_IT: Mostra asterisco obbligatorio

en: Show tabs
it_IT: Mostra schede

en: Show taxonomy
it_IT: Mostra tassonomia

en: Show tips
it_IT: Mostra suggerimenti

en: Show title
it_IT: Mostra titolo

en: Show under
it_IT: Mostra sotto

en: Show up-sell products
it_IT: Mostra i prodotti in vendita

en: Shows when popup content is fetched via AJAX.
it_IT: Mostra quando il contenuto del popup viene recuperato tramite AJAX.

en: Shows when using infinite scroll, load more interaction, AJAX pagination.
it_IT: Appare quando si usa lo scorrimento infinito, l'interazione di caricamento aggiuntivo, la paginazione AJAX.

en: Shuffle
it_IT: Mescola

en: Sidebar
it_IT: Barra laterale

en: Sidebar deleted.
it_IT: Sidebar eliminata.

en: Sidebar name *
it_IT: Nome della sidebar *

en: Sidebars
it_IT: Barre laterali

en: Sign all
it_IT: Firma tutti

en: Sign code
it_IT: Firma codice

en: Simple
it_IT: Semplice

en: Simple product
it_IT: Prodotto semplice

en: Single
it_IT: Singolo

en: Single product
it_IT: Prodotto singolo

en: Single product template
it_IT: Template prodotto singolo

en: Site
it_IT: Sito

en: Site Address
it_IT: Indirizzo del sito

en: Site URL
it_IT: URL del sito

en: Site background
it_IT: Sfondo del sito

en: Site border
it_IT: Bordo del sito

en: Site layout
it_IT: Layout del sito

en: Site tagline
it_IT: Slogan del sito

en: Site title
it_IT: Titolo del sito

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Size - Default
it_IT: Dimensione - predefinita

en: Size - Extra Large
it_IT: Dimensione - extra large

en: Size - Large
it_IT: Dimensione - grande

en: Size - Medium
it_IT: Dimensione - media

en: Size - Small
it_IT: Dimensione - piccola

en: Sizing
it_IT: Dimensionamento

en: Skew
it_IT: Inclinazione

en: Skew X
it_IT: Inclinazione x

en: Skew Y
it_IT: Inclinazione y

en: Skillful
it_IT: Abile

en: Skip
it_IT: Salta

en: Skip & Deactivate
it_IT: Salta e disattiva

en: Skip class import
it_IT: Salta l'importazione delle classi

en: Skip to footer
it_IT: Vai al piè di pagina

en: Skip to main content
it_IT: Vai al contenuto principale

en: Slide
it_IT: Scorri

en: Slide from left
it_IT: Scorrimento da sinistra

en: Slide from right
it_IT: Scorrimento da destra

en: Slide up after
it_IT: Scorrimento verso l'alto dopo

en: Slides
it_IT: Slide

en: Slow
it_IT: Lenta

en: Small
it_IT: Piccolo

en: Small header
it_IT: Intestazione piccola

en: Smooth scroll
it_IT: Scorrimento fluido

en: Snap
it_IT: Scattante

en: Snapping elements selector
it_IT: Selettore elementi di snapping

en: Social Sharing
it_IT: Condivisione sociale

en: Solid
it_IT: Solido

en: Something went wrong.
it_IT: Qualcosa è andato storto.

en: Sorry, but no site URL has been provided.
it_IT: Spiacenti, ma non è stato fornito alcun URL del sito.

en: Sorry, but we could not subscribe you.
it_IT: Spiacenti, non è stato possibile iscriverti.

en: Sort
it_IT: Ordina

en: Sort by
it_IT: Ordina per

en: Sort by average rating
it_IT: Ordina per valutazione media

en: Sort by latest
it_IT: Ordina per più recenti

en: Sort by options
it_IT: Opzioni di ordinamento

en: Sort by popularity
it_IT: Ordina per popolarità

en: Sort by price: high to low
it_IT: Ordina per prezzo: dal più alto al più basso

en: Sort by price: low to high
it_IT: Ordina per prezzo: dal più basso al più alto

en: Sort options
it_IT: Ordina opzioni

en: Source
it_IT: Sorgente

en: Sources
it_IT: Sorgenti

en: Space
it_IT: Spazio

en: Space around
it_IT: Spazio intorno

en: Space between
it_IT: Spazio tra

en: Space between header and footer.
it_IT: Spazio tra header e footer.

en: Space evenly
it_IT: Spazio uniforme

en: Space-separated list of CSS classes to add to the <body> tag of this page.
it_IT: Lista di classi CSS separate da spazi da aggiungere al tag <body> di questa pagina.

en: Spacing
it_IT: Spaziatura

en: Spam protection
it_IT: Protezione spam

en: Speed
it_IT: Velocità

en: Speed in ms
it_IT: Velocità in ms

en: Spellcheck
it_IT: Controllo ortografico

en: Spinner
it_IT: Rotante

en: Spread
it_IT: Diffusione

en: Square
it_IT: Quadrato

en: Standard fonts
it_IT: Font standard

en: Star color
it_IT: Colore delle stelle

en: Stars
it_IT: Stelle

en: Start
it_IT: Inizio

en: Start animation
it_IT: Avvia animazione

en: Start autoplay
it_IT: Avvia riproduzione automatica

en: Start date
it_IT: Data di inizio

en: Start delay in ms
it_IT: Ritardo iniziale in ms

en: Start display at breakpoint
it_IT: Avvia la visualizzazione al punto di interruzione

en: Start index
it_IT: Indice di inizio

en: Start play at
it_IT: Inizia riproduzione a

en: Start time
it_IT: Ora di inizio

en: Starting angle in º
it_IT: Angolo iniziale in º

en: Static
it_IT: Statico

en: Static dropdown content always toggles on click, not hover.
it_IT: Il contenuto del menu a discesa statico si attiva sempre al click, non al passaggio del mouse.

en: Status
it_IT: Stato

en: Status bar
it_IT: Barra di stato

en: Statuses
it_IT: Stati

en: Step
it_IT: Passo

en: Sticky
it_IT: Adesivo

en: Sticky header
it_IT: Header fisso

en: Sticky on scroll
it_IT: Fisso allo scorrimento

en: Stock
it_IT: Disponibilità

en: Stock management not enabled for this product.
it_IT: Gestione delle scorte non abilitata per questo prodotto.

en: Stop
it_IT: Ferma

en: Stop on last slide
it_IT: Ferma all'ultima slide

en: Street View Control
it_IT: Controllo Street View

en: Stretch
it_IT: Allarga

en: Strike
it_IT: Barrato

en: Strikethrough
it_IT: Barrato

en: Strings
it_IT: Stringhe

en: Stroke
it_IT: Tratto

en: Stroke #2
it_IT: #2 del tratto

en: Stroke color
it_IT: Colore tratto

en: Stroke width
it_IT: Larghezza tratto

en: Structure
it_IT: Struttura

en: Structure panel
it_IT: Pannello della struttura

en: Stunning
it_IT: Stupendo

en: Style
it_IT: Stile

en: Style notices globally under Settings > Theme Styles > WooCommerce - Notice.
it_IT: Personalizza gli avvisi globalmente in Impostazioni > Stili del tema > WooCommerce - Avvisi.

en: Style saved
it_IT: Stile salvato

en: Styles
it_IT: Stili

en: Stylesheet
it_IT: Foglio di stile

en: Stylesheets (default)
it_IT: Fogli di stile (predefinito)

en: Sub menu
it_IT: Sottomenu

en: Sub menu, mega menu, or multilevel area.
it_IT: Area sottomenu, mega menu o multilivello.

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
it_IT: Invio fallito. Ricarica la pagina e prova a inviare di nuovo il modulo.

en: Submit
it_IT: Invia

en: Submit & Deactivate
it_IT: Invia e disattiva

en: Submit Comment
it_IT: Invia commento

en: Submit button
it_IT: Pulsante di invio

en: Subtitle
it_IT: Sottotitolo

en: Subtitle goes here
it_IT: Il sottotitolo va qui

en: Subtitle typography
it_IT: Tipografia del sottotitolo

en: Subtitles typography
it_IT: Tipografia dei sottotitoli

en: Subtotal
it_IT: Subtotale

en: Success
it_IT: Successo

en: Success color
it_IT: Colore successo

en: Success message
it_IT: Messaggio di successo

en: Successful
it_IT: Riuscito

en: Successfully removed %1$d orphaned elements across %2$d posts.
it_IT: Rimossi con successo %1$d elementi orfani in %2$d post.

en: Suffix
it_IT: Suffisso

en: Suffix block
it_IT: Blocco suffisso

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Superb
it_IT: Superbo

en: Supported field types
it_IT: Tipi di campo supportati

en: Supported filters
it_IT: Filtri supportati

en: Suppress PHP errors
it_IT: Sopprimi errori PHP

en: Sure thing
it_IT: Certamente

en: Sure?
it_IT: Sicuro?

en: Swatch type
it_IT: Tipo di campione

en: Sweet
it_IT: Dolce

en: Switch
it_IT: Interruttore

en: Sync fonts
it_IT: Sincronizza font

en: Sync global classes
it_IT: Sincronizza le classi globali

en: Sync with query
it_IT: Sincronizza con query

en: System Information
it_IT: Informazioni di sistema

en: T-shirt
it_IT: Maglietta

en: TIME
it_IT: ORARIO

en: Tab
it_IT: Scheda

en: Tab 1
it_IT: Scheda 1

en: Tab 1 label
it_IT: Etichetta scheda 1

en: Tab 2
it_IT: Scheda 2

en: Tab 2 label
it_IT: Etichetta scheda 2

en: Tab content
it_IT: Contenuto scheda

en: Tab menu
it_IT: Menu a schede

en: Table
it_IT: Tabella

en: Table background
it_IT: Sfondo tabella

en: Table border
it_IT: Bordo tabella

en: Table box shadow
it_IT: Ombra tabella

en: Table of contents
it_IT: Indice dei contenuti

en: Tablet portrait
it_IT: Tablet verticale

en: Tabs
it_IT: Schede

en: Tag cloud
it_IT: Nuvola di tag

en: Tags
it_IT: Tag

en: Take over
it_IT: Prendi il controllo

en: Target a "CSS selector" on "Hide popup", but not a popup directly! As this action runs after the popup has been closed.
it_IT: Targetizza un “selettore CSS” su “Nascondi popup”, ma non un popup direttamente! Poiché questa azione viene eseguita dopo che il popup è stato chiuso.

en: Target form selector
it_IT: Selettore del modulo target

en: Target interaction ID
it_IT: ID interazione target

en: Target query
it_IT: Query di destinazione

en: Target query has not been set. Without connecting a filter to a query, the filter has no effect.
it_IT: La query di destinazione non è stata impostata. Senza collegare un filtro a una query, il filtro non ha effetto.

en: Taxonomies
it_IT: Tassonomie

en: Taxonomies related posts must have in common.
it_IT: Tassonomie che i post correlati devono avere in comune.

en: Taxonomy
it_IT: Tassonomia

en: Taxonomy query
it_IT: Query di tassonomia

en: Taxonomy slug
it_IT: Slug della tassonomia

en: Team Members
it_IT: Membri del team

en: Team member
it_IT: Membro del team

en: Team members
it_IT: Membri del team

en: Telephone
it_IT: Telefono

en: Template & post password
it_IT: Password del template e del post

en: Template Bundle
it_IT: Bundle del template

en: Template Bundles
it_IT: Bundle dei template

en: Template Tag
it_IT: Tag del template

en: Template Tags
it_IT: Tag dei template

en: Template bundle
it_IT: Bundle del template

en: Template created
it_IT: Template creato

en: Template deleted
it_IT: Template eliminato

en: Template has not been published.
it_IT: Il template non è stato pubblicato.

en: Template imported
it_IT: Template importato

en: Template insert failed: This template has no data
it_IT: Inserimento del template fallito: Questo template non ha dati

en: Template inserted
it_IT: Template inserito

en: Template manager thumbnail height
it_IT: Altezza delle miniature nel gestore dei template

en: Template overridden
it_IT: Template sovrascritto

en: Template password
it_IT: Password del template

en: Template saved
it_IT: Template salvato

en: Template screenshot generation is disabled.
it_IT: La generazione degli screenshot del template è disabilitata.

en: Template screenshots
it_IT: Screenshot dei template

en: Template screenshots deleted
it_IT: Screenshot del template eliminati

en: Template settings
it_IT: Impostazioni del template

en: Template tag
it_IT: Tag del template

en: Template tags
it_IT: Tag del template

en: Template thumbnail column
it_IT: Colonna delle miniature del template

en: Template title
it_IT: Titolo del template

en: Template type
it_IT: Tipo di template

en: Templates
it_IT: Template

en: Term
it_IT: Termine

en: Term ID
it_IT: Termine ID

en: Term archive URL
it_IT: URL archivio termine

en: Term count
it_IT: Conteggio termine

en: Term description
it_IT: Descrizione termine

en: Term group
it_IT: Gruppo a termine

en: Term id
it_IT: ID termine

en: Term meta
it_IT: Meta del termine

en: Term name
it_IT: Nome termine

en: Term slug
it_IT: Slug termine

en: Term taxonomy ID
it_IT: ID tassonomia del termine

en: Term taxonomy slug
it_IT: Slug tassonomia termine

en: Terms
it_IT: Termini

en: Terrain
it_IT: Terreno

en: Testimonial
it_IT: Testimonianza

en: Testimonials
it_IT: Testimonianze

en: Text
it_IT: Testo

en: Text align
it_IT: Allineamento testo

en: Text block
it_IT: Blocco di testo

en: Text color
it_IT: Colore testo

en: Text decoration
it_IT: Decorazione testo

en: Text editor
it_IT: Editor di testo

en: Text link
it_IT: Link testo

en: Text list
it_IT: Lista testo

en: Text padding
it_IT: Padding del testo

en: Text shadow
it_IT: Ombra testo

en: Text to display when hovering over the field.
it_IT: Testo da visualizzare quando si passa il mouse sul campo.

en: Text transform
it_IT: Trasformazione testo

en: Text wrap
it_IT: A capo automatico

en: Textarea
it_IT: Area di testo

en: Thank you
it_IT: Grazie

en: Thank you for your message
it_IT: Grazie per il tuo messaggio

en: The "Enable AJAX add to cart buttons on archives" WooCommerce setting must also be active.
it_IT: L'impostazione “Abilita i pulsanti di aggiunta al carrello AJAX negli archivi” di WooCommerce deve essere anch'essa attiva.

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
it_IT: Gli articoli sulle “Funzionalità” trattano argomenti come l'integrazione di Unsplash, il codice personalizzato (CSS e JS), i gradienti, le barre laterali, i divisori di forma, gli elementi globali, ecc.

en: The URL to send the form data to.
it_IT: L'URL a cui inviare i dati del modulo.

en: The active theme has no sidebars defined.
it_IT: Il tema attivo non ha sidebar definite.

en: The custom video player is only applicable to "Media" or "File URL" video source.
it_IT: Il player video personalizzato è applicabile solo alla sorgente video “Media” o “URL file”.

en: The dynamic data is empty.
it_IT: I dati dinamici sono vuoti.

en: The executed code will run on your site! Only add code that you consider safe.
it_IT: Il codice eseguito funzionerà sul tuo sito! Aggiungi solo codice che consideri sicuro.

en: The field "%s" exceeds the allowed maximum length of %2$d characters.
it_IT: Il campo “%s” supera la lunghezza massima consentita di %%2$d caratteri.

en: The following classes have been modified by the user below since your last save. Accept or discard those changes to continue your save.
it_IT: Le seguenti classi sono state modificate dall'utente sotto indicato dall'ultimo salvataggio. Accetta o scarta queste modifiche per continuare il salvataggio.

en: The form is not rendered if the current user is lacking the required capability.
it_IT: Il modulo non viene visualizzato se l'utente corrente non ha le capacità richieste.

en: The full URL of the API endpoint you want to retrieve data.
it_IT: L'URL completo dell'endpoint API che vuoi recuperare i dati.

en: The query element doesn't exist.
it_IT: L'elemento query non esiste.

en: The query filter database is outdated. Please click "Regenerate filter index" button to update it.
it_IT: Il database dei filtri query è obsoleto. Per favore, clicca il pulsante “Rigenera indice dei filtri” per aggiornarlo.

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
it_IT: Il sito da cui stai richiedendo i template ha l'accesso ai propri template disabilitato.

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
it_IT: Il sito da cui stai richiedendo i template richiede una password per i template remoti.

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
it_IT: Il nome dello stile inserito esiste già. Scegli un nome diverso.

en: The value is automatically populated based on the font-size in percentage that you have set under Theme Styles > Typography > HTML: font-size. For an HTML font-size of 100%, the value is 16, if the HTML font-size is 62.5%, the value is 10, and so on. If left empty, your fluid typography unit will be "px" instead of "rem".
it_IT: Il valore viene popolato automaticamente in base alla dimensione del carattere in percentuale che hai impostato in Stili tema > Tipografia > HTML: dimensione carattere. Se la dimensione del carattere HTML è del 100%, il valore è 16, se la dimensione del carattere HTML è del 62,5%, il valore è 10 e così via. Se viene lasciato vuoto, l'unità di misura della tipografia fluida sarà "px" invece di "rem".

en: The video <iframe> is lazy loaded after clicking the preview image.
it_IT: L'<iframe> del video viene caricato in modo lazy dopo aver cliccato sull'immagine di anteprima.

en: The webhook endpoint(s) to send the submitted form data to.
it_IT: Gli endpoint webhook a cui inviare i dati del modulo inviato.

en: Theme
it_IT: Tema

en: Theme Information
it_IT: Informazioni sul tema

en: Theme Style
it_IT: Stile del tema

en: Theme Styles
it_IT: Stili del tema

en: Theme author
it_IT: Autore del tema

en: Theme author URI
it_IT: URI dell'autore del tema

en: Theme is child theme
it_IT: Il tema è un tema figlio

en: Theme name
it_IT: Nome del tema

en: Theme style created
it_IT: Stile del tema creato

en: Theme style deleted
it_IT: Stile del tema eliminato

en: Theme styles
it_IT: Stili del tema

en: Theme version
it_IT: Versione del tema

en: There is an "Activation status" column under "Users", where you can manually set the status to active/inactive and resend the activation email.
it_IT: C'è una colonna "Stato di attivazione" sotto "Utenti", dove puoi impostare manualmente lo stato su attivo/inattivo e inviare nuovamente l'e-mail di attivazione.

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
it_IT: C'è un salvataggio automatico più recente della versione che stai attualmente visualizzando.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
it_IT: Non c'è un estratto perché questo è un post protetto.

en: These parameters will be added to the API request URL.
it_IT: %s verrà aggiunto al nodo HTML più pertinente.

en: These styles also apply to all Gutenberg captions.
it_IT: Questi stili si applicano anche a tutte le didascalie di Gutenberg.

en: These styles will also apply to all Gutenberg captions.
it_IT: Questi stili si applicano anche a tutte le didascalie di Gutenberg.

en: Thin
it_IT: Sottile

en: This %s component is not enabled for use in the block editor. Ask your site administrator to enable this component for use in the block editor.
it_IT: Questo componente %s non è abilitato all'uso nell'editor di blocchi. Chiedi all'amministratore del sito di abilitare questo componente all'uso nell'editor di blocchi.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
it_IT: Questo contenuto è protetto da password. Per visualizzarlo, inserisci la tua password qui sotto:

en: This data will be used in your query.
it_IT: Questi dati saranno utilizzati nella tua ricerca.

en: This dataset has unsaved changes
it_IT: Questo set di dati ha modifiche non salvate

en: This element works alongside a "Map" element when "Sync with query" has been set. An invisible <template> node is generated that stores location data. Allowing the map to retrieve and display markers dynamically.
it_IT: Questo elemento funziona insieme a un elemento “Mappa” quando “Sincronizza con query” è stato impostato. Viene generato un nodo <template> invisibile che memorizza i dati di posizione. Ciò consente alla mappa di recuperare e visualizzare i marcatori dinamicamente.

en: This feature affects all new user registrations, not just those submitted via the Form element.
it_IT: Questa funzione riguarda tutte le registrazioni di nuovi utenti, non solo quelle inviate tramite l'elemento Form.

en: This icon set is currently disabled and hidden from the icon dropdown menu. However, any existing icons from this set will still display on your site.
it_IT: Questo set di icone è attualmente disabilitato e nascosto dal menu a discesa delle icone. Tuttavia, le icone esistenti di questo set continueranno a essere visualizzate sul tuo sito.

en: This is an experimental feature. Query filters and components are not supported when using API requests.
it_IT: Si tratta di una funzione sperimentale. I filtri e i componenti delle query non sono supportati quando si utilizzano le richieste API.

en: This page is built with %s.
it_IT: Questa pagina è costruita con %s.

en: This post has no %s terms.
it_IT: Questo post non ha termini %s.

en: This post has no related posts.
it_IT: Questo post non ha post correlati.

en: This post is already being edited.
it_IT: Questo post è già in fase di modifica.

en: This query type doesn't support pagination.
it_IT: Questo tipo di query non supporta la paginazione.

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
it_IT: Questo template contiene una palette di colori. Vuoi importarla?

en: This template contains color palettes. Would you like to import them?
it_IT: Questo template contiene palette di colori. Vuoi importarle?

en: This template contains global variables. Would you like to import them?
it_IT: Questo template contiene variabili globali. Vuoi importarle?

en: This template contains the following theme styles. Would you like to import them?
it_IT: Questo template contiene i seguenti stili del tema. Vuoi importarli?

en: This template is currently not rendered on pages that meet the template conditions as no password has been set.
it_IT: Questo template attualmente non viene visualizzato sulle pagine che soddisfano le condizioni del template poiché non è stata impostata alcuna password.

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
it_IT: Questo tipo di template viene renderizzato automaticamente sulla pagina corretta.

en: This text is displayed when the "Registration privacy policy" text is filled in WooCommerce.
it_IT: Questo testo viene visualizzato quando il testo “Informativa sulla privacy per la registrazione” è compilato in WooCommerce.

en: This text is displayed when the "When creating an account, send the new user a link to set their password" option is enabled in WooCommerce.
it_IT: Questo testo viene visualizzato quando l'opzione “Quando si crea un account, invia al nuovo utente un link per impostare la password” è abilitata in WooCommerce.

en: This user role has %s capability, and therefore full builder access. Effectively overriding this setting.
it_IT: Questo ruolo utente ha la capacità %s e quindi accesso completo al builder. Questo sovrascrive effettivamente questa impostazione.

en: Thousand separator
it_IT: Separatore delle migliaia

en: Thumb
it_IT: Miniatura

en: Thumbnail
it_IT: Miniatura

en: Thumbnail navigation
it_IT: Navigazione miniature

en: Thumbnail size
it_IT: Dimensione miniature

en: Thursday
it_IT: Giovedì

en: Tick if this popup is for WooCommerce Quick View.
it_IT: Spunta se questo popup è per la Vista Rapida di WooCommerce.

en: Tick if you do not display any post meta fields. Reduce additional queries.
it_IT: Spunta se non vuoi visualizzare i campi meta dei post. Riduci le query aggiuntive.

en: Tick if you do not display any taxonomy terms. Reduce additional queries.
it_IT: Spunta se non vuoi visualizzare alcun termine della tassonomia. Riduci le query aggiuntive.

en: Tick if you do not need pagination, load more or infinite scroll. Performance boost.
it_IT: Spunta se non hai bisogno della paginazione, del caricamento o dello scorrimento infinito. Incremento delle prestazioni.

en: Tilt
it_IT: Inclinazione

en: Time
it_IT: Ora

en: Time in minutes that the random seed will last. Avoid duplicate posts when using random order.
it_IT: Tempo in minuti per cui durerà il seme casuale. Evita post duplicati quando usi l'ordine casuale.

en: Time zone
it_IT: Fuso orario

en: Timeline
it_IT: Cronologia

en: Timezone
it_IT: Fuso orario

en: Timing function
it_IT: Funzione di temporizzazione

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title Tag
it_IT: Tag del titolo

en: Title margin
it_IT: Margine del titolo

en: Title tag
it_IT: Tag del titolo

en: Title typography
it_IT: Tipografia del titolo

en: To add decorative text, but not user input. Runs through %s.
it_IT: Per aggiungere testo decorativo, ma non input dell'utente. Passa attraverso %s.

en: To distinguish markers in the builder.
it_IT: Per distinguere i marcatori nel costruttore.

en: To ensure showing a marker please provide the latitude and longitude, separated by comma.
it_IT: Per assicurarti di mostrare un marcatore, fornisci la latitudine e la longitudine, separate da virgola.

en: To select a default value you have to first connect this property with the select control.
it_IT: Per selezionare un valore predefinito devi prima collegare questa proprietà al controllo di selezione.

en: To trigger the interaction when 50%% of the element is in the viewport, set the rootMargin to %s.
it_IT: Per attivare l'interazione quando il 50%% dell'elemento è nel viewport, imposta il rootMargin su %s.

en: Toggle
it_IT: Attiva/disattiva

en: Toggle attribute
it_IT: Attiva/disattiva attributo

en: Toggle controls
it_IT: Attiva/disattiva controlli

en: Toggle coupon form
it_IT: Attiva/disattiva modulo coupon

en: Toggle dropdown
it_IT: Attiva/disattiva menu a discesa

en: Toggle login form
it_IT: Attiva/disattiva modulo di login

en: Toggle mini cart
it_IT: Attiva/disattiva mini carrello

en: Toggle offcanvas
it_IT: Attiva/disattiva offcanvas

en: Toggle on
it_IT: Attiva su

en: Toggle search
it_IT: Attiva/disattiva ricerca

en: Toggle width
it_IT: Larghezza toggle

en: Toggleable form
it_IT: Modulo attivabile

en: Toolbar
it_IT: Barra Strumenti

en: Toolbar logo link
it_IT: Link del logo della barra degli strumenti

en: Top / Start
it_IT: Sopra / inizio

en: Top center
it_IT: In alto al centro

en: Top left
it_IT: In alto a sinistra

en: Top level
it_IT: Livello superiore

en: Top level terms only
it_IT: Solo termini di primo livello

en: Top right
it_IT: In alto a destra

en: Total
it_IT: Totale

en: Total items path
it_IT: Percorso totale degli articoli

en: Total jobs
it_IT: Lavori totali

en: Track color
it_IT: Colore della traccia

en: Track resize
it_IT: Ridimensionamento della traccia

en: Transform
it_IT: Trasforma

en: Transform origin
it_IT: Origine della trasformazione

en: Transition
it_IT: Transizione

en: Translate X
it_IT: Traslazione x

en: Translate Y
it_IT: Traslazione y

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
en: %s comment | %s comments
it_IT[0]: Commento di %s
it_IT[1]: Commenti di %s

en: Transparency
it_IT: Trasparenza

en: Trash
it_IT: Cestino

en: Trash is empty
it_IT: Il cestino è vuoto

en: Triangle
it_IT: Triangolo

en: Triangle concave
it_IT: Triangolo concavo

en: Triangle convex
it_IT: Triangolo convesso

en: Triangle double
it_IT: Triangolo doppio

en: Trigger "register_new_user" action to send WordPress notification. %s
it_IT: Attiva l'azione “register_new_user” per inviare una notifica WordPress. %s

en: True
it_IT: Vero

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
it_IT: TrueType Font: Dati del font non compressi, ma supporto parziale per IE9+.

en: Tuesday
it_IT: Martedì

en: Type
it_IT: Tipo

en: Type keyword, hit enter.
it_IT: Digita la parola chiave, premi invio.

en: Type name, hit enter
it_IT: Digita il nome, premi invio

en: Type scale ratio
it_IT: Rapporto di scala del tipo

en: Type speed in ms
it_IT: Velocità di digitazione in ms

en: Type to search
it_IT: Digita per cercare

en: Type to search for ..
it_IT: Digita per cercare ..

en: Typography
it_IT: Tipografia

en: Typography active
it_IT: Tipografia attiva

en: URL parameter
it_IT: Parametro URL

en: URL parameters
it_IT: Parametri URL

en: URL redirect to after applying the filter. Leave it empty if not intended to.
it_IT: URL di reindirizzamento dopo l'applicazione del filtro. Lascialo vuoto se non intendi usarlo.

en: Unable to calculate total pages for offset pagination. Items per page not found for element "%s".
it_IT: Impossibile calcolare il totale delle pagine per la paginazione offset. Elementi per pagina non trovati per l'elemento "%s".

en: Unable to determine items per page for offset pagination. Check offset key settings.
it_IT: Impossibile determinare gli elementi per pagina per la paginazione offset. Controlla le impostazioni della chiave offset.

en: Unable to fix corrupted filter element database
it_IT: Impossibile riparare il database degli elementi del filtro corrotto

en: Uncategorized
it_IT: Non categorizzato

en: Unconnected
it_IT: Non connesso

en: Unconnected properties detected. Edit your component or any of its children to connect your properties to a specific setting.
it_IT: Rilevate proprietà non connesse. Modifica il tuo componente o uno dei suoi figli per collegare le tue proprietà a un'impostazione specifica.

en: Underline
it_IT: Sottolineato

en: Understanding the layout
it_IT: Comprendere il layout

en: Undo
it_IT: Annulla

en: Unique lightbox identifier
it_IT: Identificatore univoco della lightbox

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Unlimited websites
it_IT: Siti web illimitati

en: Unlink
it_IT: Scollega

en: Unlink component
it_IT: Scollega componente

en: Unlinked
it_IT: Scollegato

en: Unlock
it_IT: Sblocca

en: Unlock password protection
it_IT: Sblocca protezione password

en: Unlocked
it_IT: Sbloccato

en: Unordered list
it_IT: Elenco non ordinato

en: Unpin
it_IT: Sblocca

en: Unpinned
it_IT: Sbloccato

en: Unsigned code
it_IT: Codice non firmato

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
it_IT: Chiave API di Unsplash richiesta! Aggiungi la chiave nella dashboard sotto: %s

en: Unused elements
it_IT: Elementi inutilizzati

en: Unused on this page
it_IT: Non utilizzato in questa pagina

en: Unused on this site
it_IT: Non utilizzato in questo sito

en: Unwrap
it_IT: Scarta

en: Up sells
it_IT: Aumenta le vendite

en: Up-sells
it_IT: Up-sell

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Update Template Bundle
it_IT: Aggiorna bundle del template

en: Update Template Tag
it_IT: Aggiorna tag del template

en: Update cart via AJAX
it_IT: Aggiorna il carrello via AJAX

en: Update filter index
it_IT: Aggiorna indice del filtro

en: Update post
it_IT: Post di aggiornamento

en: Updated
it_IT: Aggiornato

en: Updating references to %s global variable(s) across the entire site...
it_IT: Aggiornamento dei riferimenti a %s variabile/i globale/i in tutto il sito...

en: Upload
it_IT: Carica

en: Upload .%s file
it_IT: Carica file .%s

en: Upload SVG
it_IT: Carica SVG

en: Upload/Add image
it_IT: Carica/Aggiungi immagine

en: Uploaded file type is not allowed.
it_IT: Il tipo di file caricato non è consentito.

en: Uppercase
it_IT: Maiuscolo

en: Upsells
it_IT: Upsell

en: Usage
it_IT: Utilizzo

en: Use "%root%" to target the element wrapper.
it_IT: Usa “%root%” per puntare al wrapper dell'elemento.

en: Use "ip" to prevent multiple entries from the same IP address.
it_IT: Usa “ip” per impedire voci multiple dallo stesso indirizzo IP.

en: Use %s to pass data such as the source and target elements to your custom function.
it_IT: Usa %s per passare dati come gli elementi di origine e destinazione alla tua funzione personalizzata.

en: Use %s when adding columns/rows
it_IT: Usa %s quando aggiungi colonne/righe

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
it_IT: Usa AJAX invece delle chiamate WP REST API per renderizzare gli elementi.

en: Use PHP constant
it_IT: Usa la costante PHP

en: Use a prefix to avoid conflicts with plugins or WordPress reserved parameters.
it_IT: Usa un prefisso per evitare conflitti con plugin o parametri riservati di WordPress.

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
it_IT: Usa qualsiasi valore del campo del modulo tramite il suo ID in questo modo: {{form_field}}. Sostituisci “form_field” con l'ID effettivo del campo.

en: Use block editor
it_IT: Usa l'editor a blocchi

en: Use brand colors
it_IT: Usa colori del brand

en: Use field IDs to personalize your message.
it_IT: Usa gli ID dei campi per personalizzare il tuo messaggio.

en: Use for sticky scrolling header etc.
it_IT: Usa per l'intestazione a scorrimento sticky ecc.

en: Use in block editor
it_IT: Utilizza l'editor di blocchi

en: Use min/max
it_IT: Usa min/max

en: Use min/max date from index table.
it_IT: Usa data min/max dalla tabella dell'indice.

en: Use product variation image
it_IT: Usa l'immagine della variazione del prodotto

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
it_IT: Usa il builder per aggiungere codice personalizzato a una pagina specifica.

en: Use the date format as set under Settings > General > Date format
it_IT: Usa il formato data come impostato in Impostazioni > Generale > Formato data

en: Use the dynamic picker in the "Meta key" control below to select the desired custom field. The dynamic data tag is used to retrieves the field settings, it is not parsed.
it_IT: Usa il selettore dinamico nel controllo “Chiave meta” qui sotto per selezionare il campo personalizzato desiderato. Il tag di dati dinamici viene utilizzato per recuperare le impostazioni del campo, non viene analizzato.

en: Use the generated variables in your design (theme styles, elements, etc.)
it_IT: Utilizza le variabili generate nel tuo progetto (stili del tema, elementi, ecc.)

en: Use valid HTML syntax. No spaces.
it_IT: Usa una sintassi HTML valida. Niente spazi.

en: Use vertical position of target node.
it_IT: Usa posizione verticale del nodo di destinazione.

en: Use width & horizontal position of target node.
it_IT: Usa larghezza e posizione orizzontale del nodo di destinazione.

en: Used if default or custom preview image can't be loaded.
it_IT: Usata se l'immagine di anteprima predefinita o personalizzata non può essere caricata.

en: Used if logo image isn't set or available.
it_IT: Usato se l'immagine del logo non è impostata o disponibile.

en: Used on this page
it_IT: Utilizzato in questa pagina

en: Used on this site
it_IT: Utilizzato in questo sito

en: Used to creat visual hiarchy between nested dropdowns.
it_IT: Usato per creare una gerarchia visiva tra i dropdown annidati.

en: User
it_IT: Utente

en: User ID
it_IT: ID utente

en: User Login
it_IT: Login utente

en: User Registration
it_IT: Registrazione utente

en: User activation
it_IT: Attivazione da parte dell'utente

en: User author URL
it_IT: URL autore utente

en: User login
it_IT: Login utente

en: User meta
it_IT: Meta dell'utente

en: User name
it_IT: Nome utente

en: User portrait
it_IT: Ritratto utente

en: User profile
it_IT: Profilo utente

en: User registered
it_IT: Utente registrato

en: User registered date
it_IT: Data di registrazione dell'utente

en: User registration
it_IT: Registrazione utente

en: User role
it_IT: Ruolo utente

en: User roles
it_IT: Ruoli utente

en: User roles with code execution capability
it_IT: Ruoli utente con capacità di esecuzione del codice

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Username already exists.
it_IT: Il nome utente esiste già.

en: Username is not valid.
it_IT: Il nome utente non è valido.

en: Username required.
it_IT: Nome utente richiesto.

en: Users
it_IT: Utenti

en: Users could upload potentially malicious files through your form. To minimize this risk, please specify the "Allowed file formats" below.
it_IT: Gli utenti potrebbero caricare file potenzialmente dannosi attraverso il tuo modulo. Per minimizzare questo rischio, specifica i “Formati file consentiti” qui sotto.

en: Using "Auto height" might lead to CLS (Cumulative Layout Shift).
it_IT: L'uso di “Altezza automatica” potrebbe portare a CLS (Cumulative Layout Shift).

en: Using Cloudflare Bot Fight Mode? Try disabling it
it_IT: Stai usando la modalità Bot Fight di Cloudflare? Prova a disabilitarla

en: Valid
it_IT: Valido

en: Valid JSON data required to run the importer
it_IT: Sono richiesti dati JSON validi per eseguire l'importazione

en: Valid code signatures are required for all Code (element), SVG (element) and Query editor instances to run.
it_IT: Le firme del codice valide sono richieste per l'esecuzione di tutte le istanze di Codice (elemento), SVG (elemento) e dell'editor di Query.

en: Valid signature
it_IT: Firma valida

en: Validation failed
it_IT: Validazione fallita

en: Value
it_IT: Valore

en: Value type
it_IT: Tipo di valore

en: Variable
it_IT: Variabile

en: Variable dropdown: Hide value
it_IT: Menu a tendina delle variabili: Nascondi valore

en: Variable name
it_IT: Nome della variabile

en: Variable name already exists
it_IT: Il nome della variabile esiste già

en: Variable name missing
it_IT: Nome della variabile mancante

en: Variable product
it_IT: Prodotto variabile

en: Variables
it_IT: Variabili

en: Variables duplicated
it_IT: Variabili duplicate

en: Variables imported
it_IT: Variabili importate

en: Variables renamed
it_IT: Variabili rinominate

en: Variation swatches
it_IT: Campioni variazione

en: Variations
it_IT: Variazioni

en: Verification failure page
it_IT: Pagina del fallimento della verifica

en: Verification success page
it_IT: Pagina di successo della verifica

en: Vertical
it_IT: Verticale

en: Vertical - Cloud
it_IT: Verticale - nuvola

en: Vertical - Drops
it_IT: Verticale - gocce

en: Vertical - Pixels
it_IT: Verticale - pixel

en: Vertical - Stroke
it_IT: Verticale - tratto

en: Vertical - Stroke #2
it_IT: Verticale - tratto #2

en: Vertical - Tilt
it_IT: Verticale - inclinazione

en: Vertical - Triangle
it_IT: Verticale - triangolo

en: Vertical - Triangle double
it_IT: Verticale - Triangolo doppio

en: Vertical - Wave
it_IT: Verticale - onda

en: Vertical - Wave brush
it_IT: Verticale - Pennellata ondulata

en: Vertical - Waves
it_IT: Verticale - onde

en: Vertical - Zigzag
it_IT: Verticale - zigzag

en: Vertical align
it_IT: Allineamento verticale

en: Vertical alignment
it_IT: Allineamento verticale

en: Very fast
it_IT: Molto veloce

en: Very slow
it_IT: Molto lenta

en: Very well
it_IT: Molto bene

en: Video URL
it_IT: URL del video

en: Video file URL
it_IT: URL file video

en: Video url
it_IT: Url del video

en: Videos
it_IT: Video

en: View
it_IT: Visualizza

en: View %s
it_IT: Visualizza %s

en: View Custom Font
it_IT: Visualizza font personalizzato

en: View Custom Fonts
it_IT: Visualizza font personalizzati

en: View Template
it_IT: Visualizza template

en: View Template Bundle
it_IT: Visualizza bundle del template

en: View Template Tag
it_IT: Visualizza tag del template

en: View Templates
it_IT: Visualizza template

en: View cart
it_IT: Visualizza carrello

en: View changelog
it_IT: Visualizza changelog

en: View classes
it_IT: Visualizza classi

en: View on frontend
it_IT: Visualizza nel frontend

en: View order
it_IT: Visualizza ordine

en: View products
it_IT: Visualizza prodotti

en: Vimeo privacy hash
it_IT: Hash privacy Vimeo

en: Vimeo video ID/URL
it_IT: ID/URL video Vimeo

en: Visibility
it_IT: Visibilità

en: Visible
it_IT: Visibile

en: Visible after
it_IT: Visibile dopo

en: Visible on scroll up
it_IT: Visibile allo scorrimento verso l'alto

en: Visit docs
it_IT: Visita la documentazione

en: Visit the website %s
it_IT: Visita il sito web %s

en: Visual
it_IT: Visuale

en: Visual grid builder
it_IT: Costruttore di griglie visuale

en: WP debug
it_IT: Debug di WP

en: WP language
it_IT: Lingua di WP

en: WP memory limit
it_IT: Limite di memoria di WP

en: WP version
it_IT: Versione di WP

en: Warning
it_IT: Avviso

en: Warning color
it_IT: Colore avviso

en: Wave
it_IT: Onda

en: Wave brush
it_IT: Pennellata ondulata

en: Waves
it_IT: Onde

en: We recommend setting a padding for your lightbox to accommodate the thumbnail navigation.
it_IT: Consigliamo di impostare un padding per il tuo lightbox per adattarsi alla navigazione delle miniature.

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
it_IT: Web Open Font Format 2.0: Font TrueType/OpenType con compressione ancora migliore rispetto a WOFF 1.0, ma nessun supporto per browser IE.

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
it_IT: Web Open Font Format: Font TrueType/OpenType compresso con informazioni sulla fonte del font e supporto completo per IE9+ (consigliato).

en: Webfont loading method
it_IT: Metodo di caricamento dei webfont

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
it_IT: I webfont (come Google Fonts) vengono caricati tramite fogli di stile per impostazione predefinita. Seleziona “Caricatore di webfont” per evitare FOUT (Flash of unstyled text) nascondendo il contenuto del tuo sito web fino a quando tutti i webfont non sono caricati.

en: Webhook payload too large.
it_IT: Payload del webhook troppo grande.

en: Webhook request failed with status code
it_IT: Richiesta del webhook fallita con codice di stato

en: Website
it_IT: Sito web

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

en: Weekday
it_IT: Giorno della settimana

en: Welcome to %s
it_IT: Benvenuto in %s

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
it_IT: Qual è il nome di questo builder di siti? E perché l'hai scelto?

en: When a Map ID is present, map styles are controlled via the %s.
it_IT: Quando è presente un ID della mappa, gli stili della mappa sono controllati tramite il %s.

en: When editing your popup template, you have to enable the "Info Box" setting under "Template Settings > Popup".
it_IT: Quando modifichi il tuo template popup, devi abilitare l'impostazione “Info Box” in “Impostazioni del template > Popup”.

en: When enabled, this field acts as a spam trap. It will not be visible to users, but will capture any bots that fill it out.
it_IT: Quando abilitato, questo campo agisce come una trappola per lo spam. Non sarà visibile agli utenti, ma catturerà qualsiasi bot che lo compili.

en: When enabled, this query only runs when a live search is performed.
it_IT: Quando abilitata, questa query viene eseguita solo quando viene effettuata una ricerca in tempo reale.

en: When pasting elements from another site that contain image or SVG files, placeholders are used by default. Enable to download the image from the source site. If the current user lacks SVG upload permissions, a placeholder SVG is used.
it_IT: Quando si incollano elementi da un altro sito che contengono file immagine o SVG, vengono utilizzati dei segnaposto per impostazione predefinita. Abilita per scaricare l'immagine dal sito di origine. Se l'utente corrente non ha i permessi per caricare SVG, viene utilizzato un SVG segnaposto.

en: When rendering without wrapper your settings under the style tab won't have any effect.
it_IT: Quando si renderizza senza wrapper, le impostazioni nella scheda stile non avranno alcun effetto.

en: When someone visits a default WordPress authentication URL (%s), they are redirected to this selected page.
it_IT: Quando qualcuno visita un URL di autenticazione predefinito di WordPress (%s), viene reindirizzato a questa pagina selezionata.

en: When using dynamic data that contains formatted text (e.g. WYSIWYG field, or any other HTML tags such as p, div, headings, etc.), set the HTML tag to "div", not "p". Alternatively, use the Rich Text element.
it_IT: Quando si utilizzano dati dinamici che contengono testo formattato (ad es. Campo WYSIWYG o altri tag HTML come p, div, titoli, ecc.), imposta il tag HTML su “div”, non “p”. In alternativa, usa l'elemento Testo ricco.

en: Where to set the pagination parameter in the request.
it_IT: Dove impostare il parametro di paginazione nella richiesta.

en: Where you defined the offset key. Bricks will retrieve the value from there.
it_IT: Dove hai definito la chiave di offset. Bricks recupererà il valore da lì.

en: White space
it_IT: Spazio bianco

en: Whitelist URLs
it_IT: Lista bianca URL

en: Whoops, that page is gone
it_IT: Ops, quella pagina è sparita

en: Wide
it_IT: Ampio

en: Widget margin
it_IT: Margine widget

en: Widget title
it_IT: Titolo widget

en: Widget title border
it_IT: Bordo titolo widget

en: Widget title typography
it_IT: Tipografia titolo widget

en: Widgets
it_IT: Widget

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Window
it_IT: Finestra

en: Window storage
it_IT: Archiviazione della finestra

en: Wireframes provide basic structural templates that serve as a starting point for designing a layout. They are based on classes and variables.
it_IT: I wireframe forniscono modelli strutturali di base che servono come punto di partenza per la progettazione di un layout. Si basano su classi e variabili.

en: Without attributes
it_IT: Senza attributi

en: Wonderful
it_IT: Meraviglioso

en: WooCommerce Template Hook
it_IT: Hook del template WooCommerce

en: WooCommerce template hooks
it_IT: Hook dei template WooCommerce

en: Woohoo
it_IT: Evviva

en: WordPress Environment
it_IT: Ambiente WordPress

en: WordPress authentication page access
it_IT: Accesso alla pagina di autenticazione di WordPress

en: WordPress field
it_IT: Campo WordPress

en: Words limit
it_IT: Limite di parole

en: Words per minute
it_IT: Parole al minuto

en: Words per minutes
it_IT: Parole al minuto

en: Would you like to import the variable categories as well?
it_IT: Vuoi importare anche le categorie delle variabili?

en: Wrap
it_IT: A capo

en: Wrap element
it_IT: Racchiudi elemento

en: Wrap reverse
it_IT: A capo inverso

en: Wrap your scripts in %s tags.
it_IT: Avvolgi i tuoi script nei tag %s.

en: X axis
it_IT: Asse X

en: Y axis
it_IT: Asse Y

en: Yeah
it_IT: Sì

en: Year: %s
it_IT: Anno: %s

en: Yearly
it_IT: Annuale

en: Yep
it_IT: Sì

en: Yes
it_IT: Sì

en: You
it_IT: Tu

en: You are about to delete all form submissions (including the database table). Do you wish to proceed?
it_IT: Stai per eliminare tutte le invii dei form (inclusa la tabella del database). Vuoi procedere?

en: You are about to delete all form submissions of form ID %s. Do you wish to proceed?
it_IT: Stai per eliminare tutti gli invii dei form con ID %s. Vuoi procedere?

en: You are about to delete all form submissions. Do you wish to proceed?
it_IT: Stai per eliminare tutti gli invii dei form. Vuoi procedere?

en: You are about to delete all template screenshots. Not your featured images, though. Do you wish to proceed?
it_IT: Stai per eliminare tutti gli screenshot dei template. Non le tue immagini in evidenza, però. Vuoi procedere?

en: You are about to delete this capability. Do you wish to proceed?
it_IT: Stai per eliminare questa capacità. Vuoi procedere?

en: You are about to fix the element database. Do you wish to proceed?
it_IT: Stai per riparare il database degli elementi. Vuoi procedere?

en: You are about to regenerate code signatures for all executable code on your website. Please ensure you have a recent backup before continuing. Do you wish to proceed?
it_IT: Stai per rigenerare le firme del codice per tutto il codice eseguibile sul tuo sito web. Assicurati di avere un backup recente prima di continuare. Vuoi procedere?

en: You are about to regenerate indexes for all query filters. Do you wish to proceed?
it_IT: Stai per rigenerare gli indici per tutti i filtri di query. Vuoi procedere?

en: You are about to remove all index jobs. Do you wish to proceed?
it_IT: Stai per rimuovere tutti i lavori di indicizzazione. Vuoi procedere?

en: You are about to remove all selected icons from this set. Do you wish to proceed?
it_IT: Stai per rimuovere tutte le icone selezionate da questo set. Vuoi procedere?

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
it_IT: Stai per reimpostare tutte le impostazioni globali di Bricks. Vuoi procedere?

en: You are about to trigger Index Job. Do you wish to proceed?
it_IT: Stai per attivare il Lavoro di Indicizzazione. Vuoi procedere?

en: You are editing the selected global query settings. Changes to this global query apply to all instances throughout your website.
it_IT: Stai modificando le impostazioni della query globale selezionata. Le modifiche a questa query globale si applicano a tutte le istanze del tuo sito web.

en: You are missing out!
it_IT: Ti stai perdendo qualcosa!

en: You are not allowed to add scripts.
it_IT: Non ti è permesso aggiungere script.

en: You are not allowed to uploads SVG files.
it_IT: Non hai il permesso di caricare file SVG.

en: You are now running the latest version
it_IT: Stai ora eseguendo l'ultima versione

en: You are viewing the first 1000 results. Perform search to see more.
it_IT: Stai visualizzando i primi 1000 risultati. Esegui una ricerca per vederne di più.

en: You can manage code execution permissions under: %s
it_IT: Puoi gestire i permessi di esecuzione del codice in: %s

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
it_IT: Puoi gestire la tua licenza, aggiornare il metodo di pagamento e visualizzare le tue fatture direttamente da %s.

en: You can now manage your custom fonts using the new %s in the builder.
it_IT: Ora puoi gestire i tuoi font personalizzati utilizzando il nuovo %s nel builder.

en: You can render API response data through dynamic data tags. Create custom-labeled dynamic data tags for the {query_api} tag by hovering over any key in the response above and and click the "+" icon. Those labeled tags are stored for you in your browser local storage, not in the database. They are therefore not available on other devices or browsers.
it_IT: Puoi rendere i dati delle risposte API attraverso i tag di dati dinamici. Crea tag di dati dinamici con etichetta personalizzata per il tag {query_api} passando il mouse su una qualsiasi chiave della risposta e cliccando sull'icona "+". Questi tag etichettati vengono memorizzati nella memoria locale del browser e non nel database. Pertanto non sono disponibili su altri dispositivi o browser.

en: You can use the title attribute to provide a description of the expected input value to meet the "pattern" requirement set above.
it_IT: Puoi utilizzare l'attributo title per fornire una descrizione del valore di input previsto per soddisfare il requisito "pattern" di cui sopra.

en: You did not select any action(s). So when this form is submitted nothing happens.
it_IT: Non hai selezionato alcuna azione. Quindi quando questo modulo viene inviato non succede nulla.

en: You do not have the required capability to perform this action.
it_IT: Non hai le capacità necessarie per eseguire questa azione.

en: You don't have permission to perform this action.
it_IT: Non hai il permesso di eseguire questa azione.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can create posts through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
it_IT: Hai disattivato i controlli di idoneità. Ora chiunque, compresi i visitatori non loggati, può creare post attraverso questo modulo. Questo può portare alla creazione di contenuti non autorizzati, a messaggi di spam e maligni, all'inquinamento del database e a potenziali violazioni della sicurezza. Utilizza questa impostazione solo se disponi di misure di sicurezza alternative, se il modulo si trova su una pagina protetta o se ne conosci a fondo le implicazioni per la sicurezza.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can edit the post through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
it_IT: Hai disattivato i controlli di idoneità. Ora chiunque, compresi i visitatori non loggati, può modificare il post attraverso questo modulo. Questo può portare alla creazione di contenuti non autorizzati, a messaggi di spam e maligni, all'inquinamento del database e a potenziali violazioni della sicurezza. Utilizza questa impostazione solo se disponi di misure di sicurezza alternative, se il modulo si trova su una pagina protetta o se ne conosci a fondo le implicazioni per la sicurezza.

en: You have set an icon, but no text. Please provide the "aria-label" for accessibility.
it_IT: Hai impostato un'icona, ma nessun testo. Per favore fornisci l'“aria-label” per l'accessibilità.

en: You have to add the "Checkout coupon" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout coupon is removed when this setting is enabled. The "Enable the use of coupon codes" WooCommerce setting under "General" must be active.
it_IT: Devi aggiungere tu stesso l'elemento “Coupon di checkout” nella pagina di Checkout poiché il coupon di checkout nativo di WooCommerce viene rimosso quando questa impostazione è abilitata. L'impostazione “Abilita l'uso di codici coupon” di WooCommerce sotto “Generale” deve essere attiva.

en: You have to add the "Checkout login" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout login is removed when this setting is enabled. The "Enable log-in during checkout" WooCommerce setting under "Accounts & Privacy" must be active.
it_IT: Devi aggiungere tu stesso l'elemento “Login di checkout” nella pagina di Checkout poiché il login di checkout nativo di WooCommerce viene rimosso quando questa impostazione è abilitata. L'impostazione “Abilita l'accesso durante il checkout” di WooCommerce sotto “Account e Privacy” deve essere attiva.

en: You have to add the "Notice" element yourself wherever necessary as all native WooCommerce notices are removed when this setting is enabled.
it_IT: Devi aggiungere tu stesso l'elemento “Avviso” dove necessario poiché tutti gli avvisi nativi di WooCommerce vengono rimossi quando questa impostazione è abilitata.

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
it_IT: Non hai ancora registrato nessuna sidebar personalizzata.

en: YouTube video ID/URL
it_IT: ID/URL video YouTube

en: YouTube, Vimeo or file URL.
it_IT: URL di YouTube, Vimeo o file.

en: Your CSS files were automatically generated in the background.
it_IT: I tuoi file CSS sono stati generati automaticamente in background.

en: Your Email
it_IT: La tua email

en: Your Message
it_IT: Il tuo messaggio

en: Your Name
it_IT: Il tuo nome

en: Your Unsplash API key is not valid.
it_IT: La tua chiave API di Unsplash non è valida.

en: Your account is inactive
it_IT: L'account è inattivo

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
it_IT: I file allegati superano il limite massimo di caricamento di 25 MB.

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
it_IT: I file allegati superano la dimensione massima di caricamento del tuo server di %s.

en: Your browser does not support the audio tag.
it_IT: Il tuo browser non supporta il tag audio.

en: Your browser does not support the video tag.
it_IT: Il tuo browser non supporta il tag video.

en: Your builder capability doesn't allow you to access these settings.
it_IT: Le tue autorizzazioni nel builder non ti permettono di accedere a queste impostazioni.

en: Your comment is awaiting moderation.
it_IT: Il tuo commento è in attesa di moderazione.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
it_IT: Il tuo commento è in attesa di moderazione. Questa è un'anteprima; il tuo commento sarà visibile dopo essere stato approvato.

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
it_IT: Il tuo messaggio va qui. Più dettagli ci sono, meglio è ;)

en: Your name (optional)
it_IT: Il tuo nome (opzionale)

en: Your password
it_IT: La tua password

en: Your provided license key is invalid. Please deactivate and then reactivate your license.
it_IT: La chiave di licenza fornita non è valida. Disattiva e poi riattiva la tua licenza.

en: Your remote templates password is incorrect.
it_IT: La tua password per i template remoti non è corretta.

en: Your selected template is empty.
it_IT: Il template selezionato è vuoto.

en: Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.
it_IT: Il tuo tema (%s) contiene copie obsolete di alcuni file di template di WooCommerce.

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
it_IT: I permessi di scrittura della tua directory di caricamento sono insufficienti.

en: Your user role "%1$s" is not allowed to edit this post type with %2$s. Please get in touch with the site admin to change it.
it_IT: Il tuo ruolo utente “%1$s” non è autorizzato a modificare questo tipo di post con %2$s. Per favore, contatta l'amministratore del sito per cambiarlo.

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
it_IT: Il tuo sito web (%1$s) non ha il permesso di accedere ai template da %2$s

en: Your website does not match your license key. Please deactivate and then reactivate your license.
it_IT: Il tuo sito web non corrisponde alla tua chiave di licenza. Disattiva e poi riattiva la tua licenza.

en: Zoom Control
it_IT: Controllo zoom

en: Zoom in
it_IT: Ingrandimento

en: Zoom level
it_IT: Livello di zoom

en: Zoom or close
it_IT: Zoom o chiudi

en: Zoom out
it_IT: Rimpicciolimento

en: add key after
it_IT: aggiungi chiave dopo

en: after
it_IT: dopo

en: alphanumeric characters only
it_IT: solo caratteri alfanumerici

en: before
it_IT: prima

[ctx: bricks]
en: %1$s on %2$s
it_IT: %1$s su %2$s

en: builder access
it_IT: accesso al builder

en: by
it_IT: di

en: carousel
it_IT: carosello

en: cloned
it_IT: clonato

en: contains
it_IT: contiene

en: dashed
it_IT: tratteggiato

en: deprecated
it_IT: deprecato

en: does not contain
it_IT: non contiene

en: double
it_IT: doppio

en: experimental
it_IT: sperimentale

en: hCaptcha key required! Add key in dashboard under: %s
it_IT: è necessaria la chiave hCaptcha! Aggiungi la chiave nella dashboard sotto: %s

en: is
it_IT: è

en: is empty
it_IT: è vuoto

en: is not
it_IT: non è

en: is not empty
it_IT: non è vuoto

en: learn more
it_IT: scopri di più

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
it_IT: nuovi template sono stati rilasciati da quando hai annullato Bricks.

en: not set
it_IT: non impostata

en: official roadmap
it_IT: roadmap ufficiale

en: per month
it_IT: al mese

en: posts
it_IT: Articoli

en: results for:
it_IT: risultati per:

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
it_IT: J M @ H:i

en: set
it_IT: impostata

en: will be using this constant
it_IT: utilizzerà questa costante

en: wp_remote_post request failed. Please check your server configuration. Required for query filters.
it_IT: la richiesta wp_remote_post non è riuscita. Controlla la configurazione del tuo server. Richiesto per i filtri delle query.

en: x-axis
it_IT: asse x

en: y-axis
it_IT: asse y

en: your account
it_IT: il tuo account
