Bricks Internationalisation - en to ja translation catalogue (3892 entries)

en: "%s" imported.
ja: 「%s」をインポートしました。

en: "Coming soon" mode (HTTP status code 200) indicates that your site is available for search engine indexing.
ja: 「近日公開」モード（HTTPステータスコード200）は、あなたのサイトが検索エンジンのインデックス作成に利用可能であることを示します。

en: "Maintenance" mode (HTTP status code 503) indicates that your site is temporary unavailable, signaling search engines to come back later.
ja: 「メンテナンス」モード（HTTPステータスコード503）は、あなたのサイトが一時的に利用できないことを示し、検索エンジンに後で再度来るよう伝えます。

en: "Page Number" uses page numbers, "Offset" uses an offset value.
ja: 「ページ番号」はページ番号を使用し、「オフセット」はオフセット値を使用します。

en: %1$d orphaned elements found across %2$d posts. Click "Clean up all orphaned elements" to remove all orphaned elements from your site. Please backup your site before you proceed.
ja: %2$dの投稿にわたって%1$d個の孤立した要素が見つかりました。「すべての孤立した要素をクリーンアップ」をクリックして、サイトからすべての孤立した要素を削除します。続行する前にサイトのバックアップを行ってください。

en: %1$s about %2$s in the Bricks Academy.
ja: %1$sブリックス・アカデミーの%2$sについて。

en: %1$s data for "%2$s" deleted.
ja: 「%2$s」の%1$sデータが削除されました。

en: %1$s is not enabled for post type "%2$s". Go to "%3$s > %4$s" to enable this post type.
ja: %1$sは投稿タイプ「%2$s」に対して有効になっていません。「%3$s > %4$s」に移動してこの投稿タイプを有効にしてください。

en: %1$s of %2$s
ja: %2$s中の%1$s

en: %1$s out of %2$s global elements components were already converted to components.
ja: %1$s個中%2$s個のグローバル要素コンポーネントは既にコンポーネントに変換されていました。

en: %1$s out of %2$s global elements have been converted to components.
ja: %1$s個中%2$s個のグローバル要素がコンポーネントに変換されました。

en: %1$s requires PHP version %2$s+.
ja: %1$sはPHPバージョン%2$s以上が必要です。

en: %d class permanently deleted | %d classes permanently deleted
ja[0]: %d個のクラスが完全に削除されました

en: %d orphaned elements found
ja: %d個の孤立した要素が見つかりました

en: %s added to this button if there is no active filter.
ja: アクティブなフィルターがない場合、このボタンに%sが追加されます。

en: %s ago
ja: %s前

en: %s allow you to render custom pages for the user login, registration, lost and reset password.
ja: %sでは、ユーザーログイン、登録、パスワード紛失とリセットのためのカスタムページをレンダリングできます。

en: %s are best configured before you start working on your site.
ja: %sはサイトの作業を始める前に設定するのが最適です。

en: %s component block
ja: %sコンポーネントブロック

en: %s components
ja: %sコンポーネント

en: %s components in the block editor
ja: ブロックエディターの%sコンポーネント

en: %s file
ja: %sファイル

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
ja: %sが現在この投稿を作業中です。引き継がない限り、変更を加えることはできません。

en: %s layout
ja: %sレイアウト

en: %s settings
ja: %sの設定

en: %s typography
ja: %sのタイポグラフィ

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
ja: %sは最も関連性の高いHTMLノードに追加されます。

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
ja: %s。テンプレート条件を設定するか、デフォルトテンプレートを有効にしてください。

en: %s. Template conditions precede default templates.
ja: %s。Template条件はデフォルトTemplateより優先されます。

en: %s: New contact form message
ja: %s：新しいお問い合わせフォームのメッセージ

en: (Cancel Reply)
ja: （返信をキャンセル）

en: (Function)
ja: (関数)

en: (no title)
ja: （タイトルなし）

en: 1 comment | %1$s comments
ja[0]: %1$s件のコメント

en: 1 day
ja: 1日

en: 1 hour
ja: 1時間

en: 1 week
ja: 1週間

en: 20GB web space
ja: 20GBのウェブスペース

en: 30 minutes
ja: 30分

en: 404 Error Page
ja: 404エラーページ

en: A class with the same internal ID, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
ja: 同じ内部IDを持つクラスが既にこのサイトに存在しますが、設定が異なります。サイト上の既存のクラスを上書きするか、このインポートされたバージョンを破棄する必要があります。

en: A class with the same name, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
ja: 同じ名前のクラスが既にこのサイトに存在しますが、設定が異なります。サイト上の既存のクラスを上書きするか、このインポートされたバージョンを破棄する必要があります。

en: A font variation with this weight and style already exists.
ja: この太さとスタイルのフォントバリエーションは既に存在します。

en: A list of native actions on the selected hook that will be removed by Bricks.
ja: 選択されたフックに対するネイティブアクションのリストで、Bricksによって削除されます。

en: ACF Date picker, for example, uses Ymd.
ja: 例えば、ACF Date pickerはYmdを使用します。

en: ACF Get Row Layout
ja: ACF行レイアウトを取得

en: AJAX add to cart
ja: AJAXカートに追加

en: AJAX loader
ja: AJAXローダー

en: API endpoint is not set or invalid.
ja: APIエンドポイントが設定されていないか無効です。

en: API key
ja: APIキー

en: API keys
ja: APIキー

en: API settings
ja: API設定

en: ASC
ja: 昇順

en: Absolute header
ja: 絶対位置ヘッダー

en: Accept
ja: 同意する

en: Accepts multiple addresses separated by comma
ja: カンマ区切りで複数のアドレスを入力できます

en: Access breakpoints manager
ja: ブレークポイントマネージャーにアクセス

en: Access class manager
ja: クラスマネージャーにアクセス

en: Access color palettes
ja: カラーパレットにアクセス

en: Access content (HTML) settings
ja: コンテンツ（HTML）設定にアクセス

en: Access element conditions
ja: 要素の条件にアクセス

en: Access element hide
ja: 要素の非表示にアクセス

en: Access element interactions
ja: 要素のインタラクションにアクセス

en: Access font manager
ja: フォントマネージャーにアクセス

en: Access icon manager
ja: アイコンマネージャーにアクセス

en: Access page settings
ja: ページ設定にアクセス

en: Access pseudos & selectors
ja: 疑似要素とセレクターにアクセス

en: Access query loop builder
ja: クエリループビルダーにアクセス

en: Access query manager
ja: クエリマネージャーにアクセス

en: Access remote templates
ja: リモートテンプレートにアクセス

en: Access revisions
ja: リビジョンにアクセス

en: Access style (CSS) settings
ja: スタイル（CSS）設定にアクセス

en: Access template settings
ja: テンプレート設定にアクセス

en: Access theme styles
ja: テーマスタイルにアクセス

en: Access variable manager
ja: 変数マネージャーにアクセス

en: Accordion
ja: アコーディオン

en: Accordion layout at breakpoint
ja: Breakpointでのアコーディオンレイアウト

en: Account
ja: アカウント

en: Account creation on "My account" page is not enabled.
ja: 「マイアカウント」ページでのアカウント作成が有効になっていません。

en: Across sessions
ja: セッションを超えて

en: Action
ja: アクション

en: Action URL
ja: アクションURL

en: Actions
ja: アクション

en: Actions after successful form submit
ja: フォーム送信成功後のアクション

en: Activate license
ja: ライセンスを有効化

en: Activate your account
ja: アカウントを有効化する

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
ja: ライセンスを有効化して、Bricksで編集し、ワンクリックアップデートを受け取り、すべてのコミュニティテンプレートにアクセスしましょう。

en: Activation status
ja: アクティベーションステータス

en: Active
ja: アクティブ

en: Active Filters
ja: アクティブなフィルター

en: Active Plugins
ja: アクティブなプラグイン

en: Active Tab
ja: アクティブタブ

en: Active background
ja: アクティブ時の背景

en: Active border
ja: アクティブ時のボーダー

en: Active box shadow
ja: アクティブ時のボックスシャドウ

en: Active class
ja: アクティブクラス

en: Active classes
ja: アクティブクラス

en: Active color
ja: アクティブな色

en: Active filter
ja: アクティブなフィルター

en: Active filters
ja: アクティブなフィルター

en: Active filters count
ja: アクティブフィルター数

en: Active rating icon
ja: アクティブな評価アイコン

en: Active rating typography
ja: アクティブな評価のタイポグラフィ

en: Active styles
ja: アクティブスタイル

en: Active typography
ja: アクティブ時のタイポグラフィ

en: Adaptive height
ja: 適応型の高さ

en: Add
ja: 追加

en: Add "%root%" via keyboard shortcut "r + TAB".
ja: キーボードショートカット「r + TAB」で「%root%」を追加します。

en: Add "brx_code_errors" as an URL parameter to show PHP errors if needed.
ja: 必要に応じてPHPエラーを表示するには、URLパラメータとして「brx_code_errors」を追加してください。

en: Add "position: relative" as needed
ja: 必要に応じて「position: relative」を追加

en: Add / Search for
ja: 追加 / 検索

en: Add / Search for templates
ja: テンプレートを追加 / 検索

en: Add Item
ja: アイテムを追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New Custom Font
ja: 新しいカスタムフォントを追加

en: Add New Template
ja: 新しいTemplateを追加

en: Add New Template Bundle
ja: 新しいTemplateバンドルを追加

en: Add New Template Tag
ja: 新しいTemplateタグを追加

en: Add a "Toggle" element to your page that targets this Offcanvas to open it.
ja: このオフキャンバスを開くために、ページに「トグル」要素を追加し、このオフキャンバスをターゲットにしてください。

en: Add a font variant
ja: フォントバリアントを追加

en: Add at least two colors to create a gradient.
ja: グラデーションを作成するには、少なくとも2色を追加してください。

en: Add context
ja: コンテキストを追加

en: Add context to dates on archive templates.
ja: アーカイブテンプレートの日付にコンテキストを追加します。

en: Add context to title on archive/search templates.
ja: アーカイブ/検索テンプレートでタイトルにコンテキストを追加。

en: Add custom headers in JSON format. Leave empty for default headers.
ja: JSONフォーマットでカスタムヘッダーを追加します。デフォルトヘッダーの場合は空のままにしてください。

en: Add element ID as needed
ja: 必要に応じて要素IDを追加

en: Add elements
ja: 要素を追加

en: Add images
ja: 画像を追加

en: Add larger variable
ja: 大きい変数を追加

en: Add meta query
ja: メタクエリを追加

en: Add new capability
ja: 新しい機能を追加

en: Add parameters to be sent in the request body.
ja: リクエストボディに送信するパラメータを追加します。

en: Add prefix
ja: 接頭辞を追加

en: Add products to cart to see cross-sells.
ja: クロスセルを表示するには商品をカートに追加してください。

en: Add smaller variable
ja: 小さい変数を追加

en: Add suffix
ja: 接尾辞を追加

en: Add taxonomy query
ja: タクソノミークエリを追加

en: Add to cart
ja: カートに追加

en: Add to favorites
ja: お気に入りに追加

en: Add to icon set
ja: アイコンセットに追加

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
ja: 上で色の値を選択し、「保存」をクリックして、このパレットに最初の色を追加してください。

en: Add your offcanvas content in here
ja: ここにオフキャンバスのコンテンツを追加してください

en: Added
ja: 追加

en: Added to cart
ja: カートに追加済み

en: Added to icon. If there is no icon, it will be added to the overlay.
ja: アイコンに追加されます。アイコンがない場合は、オーバーレイに追加されます。

en: Added to the search form as hidden input fields.
ja: 検索フォームに隠しフィールドとして追加されます。

en: Adding
ja: 追加中

en: Adding to cart
ja: カートに追加中

en: Additional info
ja: 追加情報

en: Additional information
ja: 追加情報

en: Additional parameters
ja: 追加のパラメータ

en: Additional properties
ja: 追加のプロパティ

en: Additional target elements
ja: 追加のターゲット要素

en: Address
ja: 住所

en: Addresses
ja: 住所

en: Adds inline CSS to %s tag.
ja: %sタグにインラインCSSを追加します。

en: Adds scripts right after opening %s tag.
ja: %sタグの開始タグの直後にスクリプトを追加します。

en: Adds scripts right before closing %s tag.
ja: %sタグの閉じタグの直前にスクリプトを追加します。

en: Admin
ja: 管理者

en: Admin email
ja: 管理者メール

en: Administrator
ja: 管理者

en: Administrator role is not allowed as a security precaution.
ja: セキュリティ上の理由から、管理者の役割は許可されていません。

en: Adobe fonts
ja: Adobe フォント

en: Affiliate
ja: アフィリエイト

en: After
ja: 後

en: After order review heading
ja: 注文確認見出しの後

en: After title
ja: タイトルの後

en: Ajax loader
ja: Ajaxローダー

en: Ajax loader animation
ja: Ajaxローダーアニメーション

en: Ajax loader desc
ja: Ajaxローダーの説明

en: Ajax loader selector
ja: Ajaxローダーセレクター

en: Alert
ja: アラート

en: Align
ja: 配置

en: Align content
ja: コンテンツの配置

en: Align cross axis
ja: クロス軸の整列

en: Align horizontal
ja: 水平方向の配置

en: Align items
ja: アイテムを整列

en: Align main axis
ja: 主軸の配置

en: Align self
ja: セルフアライン

en: Align tables
ja: テーブルの配置

en: Align vertical
ja: 垂直方向の配置

en: Alignment
ja: 配置

en: All
ja: すべて

en: All %s
ja: 全%s

en: All Code elements, SVG elements (source: code), and Query editor instances now require code signatures.
ja: すべてのコード要素、SVG要素（ソース：コード）、およびクエリエディタのインスタンスにはコード署名が必要になりました。

en: All Custom Fonts
ja: すべてのカスタムフォント

en: All Template Bundles
ja: すべてのTemplateバンドル

en: All Template Tags
ja: すべてのTemplateタグ

en: All Templates
ja: すべてのTemplates

en: All archives
ja: すべてのアーカイブ

en: All author posts
ja: 著者の全投稿

en: All code instances
ja: すべてのコードインスタンス

en: All components are enabled in the block editor.
ja: すべてのコンポーネントがブロックエディターで有効になっています。

en: All headings
ja: すべての見出し

en: All index jobs removed
ja: すべてのインデックス作業が削除されました

en: All indexing jobs completed.
ja: すべてのインデックス作成ジョブが完了しました。

en: All revisions deleted
ja: すべてのリビジョンを削除しました

en: All right
ja: オッケー

en: All selected elements must have the same parent
ja: 選択された要素はすべて同じ親を持つ必要があります

en: All sides linked
ja: 全辺をリンク

en: All template types
ja: すべてのテンプレートタイプ

en: All terms
ja: すべての用語

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
ja: 他のサイトがテンプレートライブラリからあなたのテンプレートを閲覧し挿入することを許可します。以下の「ホワイトリストURL」と「パスワード保護」設定でテンプレートアクセスを制限します。

en: Allow specific user roles or individual users to execute code.
ja: 特定のユーザーロールまたは個別のユーザーにコードの実行を許可します。

en: Allow the element's normal click behavior (like following links) instead of blocking it.
ja: ブロックするのではなく、要素の通常のクリック動作（リンクをたどるなど）を許可する。

en: Allow user to change and execute code through the Code element
ja: ユーザーにコード要素を通じてコードの変更と実行を許可

en: Allow user to upload SVG files
ja: ユーザーにSVGファイルのアップロードを許可

en: Allowed file formats
ja: 許可されるファイル形式

en: Alphabetically
ja: アルファベット順

en: Alternate images
ja: 画像を交互に

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
ja: 緯度/経度フィールドの代替

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
ja: Bricksですぐに編集を始めたくなるのはとても魅力的ですが、Bricksを最も生産的に使用する方法について、Bricks Academyの「はじめに」セクションをさっと確認すると、はるかに良い体験ができるでしょう。

en: Always
ja: 常に

en: Always show
ja: 常に表示

en: Always shows in builder for editing.
ja: 編集のためビルダーでは常に表示されます。

en: Always visible
ja: 常に表示

en: Always visible in builder for styling purpose.
ja: スタイリング目的で、常にビルダーに表示されます。

en: Amazing
ja: すごい

en: An error occurred while cleaning up orphaned elements.
ja: 孤立した要素のクリーンアップ中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while scanning for orphaned elements.
ja: 孤立した要素のスキャン中にエラーが発生しました。

en: An error occurred, please try again later.
ja: エラーが発生しました。後でもう一度お試しください。

en: An error occurred.
ja: エラーが発生しました。

en: And
ja: かつ

en: Angle in °
ja: 角度（°）

en: Anim. Typing
ja: タイピングアニメーション

en: Animation
ja: アニメーション

en: Animation delay
ja: アニメーション遅延

en: Animation duration
ja: アニメーション期間

en: Animation end
ja: アニメーション終了

en: Animation in ms
ja: アニメーション（ミリ秒）

en: Animation speed in ms
ja: アニメーション速度（ミリ秒）

en: Another user
ja: 別のユーザー

en: Any
ja: 任意

en: Any breakpoint
ja: 任意のブレークポイント

en: Any option text
ja: 任意のオプションテキスト

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
ja: 見出しまたはボタンの「スタイル」設定にのみ適用されます。独自のカスタム「カラーパレット」を通じてグローバルカラーを作成・使用してください。

en: Apply
ja: 適用

en: Apply on
ja: 応募する

en: Apply preview
ja: プレビューを適用

en: Apply spacing inside
ja: 内部にスペーシングを適用

en: Apply to
ja: 適用先

en: Apply to child pages
ja: 子ページに適用

en: Apply to child terms
ja: 子タームに適用

en: April
ja: 4月

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Archive (products)
ja: アーカイブ（商品）

en: Archive description
ja: アーカイブ説明

en: Archive post types
ja: アーカイブ投稿タイプ

en: Archive terms
ja: アーカイブタームズ

en: Archive title
ja: アーカイブタイトル

en: Archive type
ja: アーカイブタイプ

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Archives: %s
ja: アーカイブ：%s

en: Are you sure that you want to delete this breakpoint?
ja: このブレイクポイントを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
ja: この%sのBricks生成データを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this category? Deleting it also deletes all variables in this category.
ja: このカテゴリを削除してもよろしいですか？削除すると、このカテゴリ内のすべての変数も削除されます。

en: Are you sure you want to delete this font and all of its font variation files?
ja: このフォントとそのすべてのフォントバリエーションファイルを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this icon set?
ja: このアイコンセットを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to move this font to the trash?
ja: このフォントをゴミ箱に移動してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove all orphaned elements from your site? This action cannot be undone. Please perform a backup of your site before you proceed.
ja: サイトからすべての孤立した要素を削除してもよろしいですか？この操作は元に戻せません。続行する前にサイトのバックアップを行ってください。

en: Are you sure you want to remove this icon?
ja: このアイコンを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to unlink this component?
ja: このコンポーネントのリンクを解除してもよろしいですか？

en: Argument
ja: 引数

en: Arguments
ja: 引数

en: Arrows
ja: 矢印

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
ja: 記事を読み込めませんでした。公式のナレッジベースをご覧ください：

en: Ascending
ja: 昇順

en: Asides
ja: 付記

en: Aspect ratio
ja: アスペクト比

en: Assign/unassign global classes
ja: グローバルクラスを割り当て/解除

en: Attachment
ja: 添付ファイル

en: Attachment Page
ja: 添付ページ

en: Attribute
ja: 属性

en: Attributes
ja: 属性

en: Attribution
ja: 帰属表示

en: Attribution Control
ja: 帰属表示コントロール

en: Audio
ja: オーディオ

en: August
ja: 8月

en: Author
ja: 作成者

en: Author ID
ja: 著者ID

en: Author archive URL
ja: 著者アーカイブURL

en: Author avatar
ja: 著者アバター

en: Author bio
ja: 著者略歴

en: Author email
ja: 著者メールアドレス

en: Author meta
ja: 著者メタ

en: Author name
ja: 著者名

[ctx: Author name]
en: Name
ja: 名前

en: Author website
ja: 著者ウェブサイト

en: Author: %s
ja: 著者：%s

en: Authorization
ja: 認証

en: Auto
ja: 自動

en: Auto height
ja: 自動高さ

en: Auto log in user
ja: ユーザーを自動ログイン

en: Auto login after activation
ja: アクティベーション後の自動ログイン

en: Auto poster
ja: 自動ポスター

en: Auto scroll element into view
ja: 要素を自動的に表示範囲内にスクロール

en: Auto toggle child terms
ja: 子用語を自動的に切り替え

en: Auto width
ja: 自動幅

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
ja: 登録時にメールアドレスのみが必要な場合は自動生成されます。

en: Autocomplete
ja: オートコンプリート

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
ja: パスワードが不要/送信されていない場合は自動生成されます。

en: Automatically adjust the map view to fit all markers when markers are added or removed.
ja: マーカーが追加または削除されたときに、すべてのマーカーが収まるようにマップビューを自動調整します。

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: Autoplay delay in ms
ja: 自動再生の遅延（ミリ秒）

en: Autoplay is not supported when using preview image.
ja: プレビュー画像を使用する場合、自動再生はサポートされていません。

en: Autosave
ja: 自動保存

en: Autosave by
ja: によるオートセーブ

en: Autosave interval (seconds)
ja: 自動保存の間隔（秒）

en: Available via "+" action icon & right-click context menu.
ja: 「+」アクションアイコンと右クリックのコンテキストメニューで利用可能です。

en: Available via "Layout" action icon.
ja: 「レイアウト」アクションアイコンで利用可能です。

en: Available via keyboard shortcut & right-click context menu.
ja: キーボードショートカットと右クリックのコンテキストメニューで利用可能です。

en: Avatar
ja: アバター

en: Avatar border
ja: アバターの枠線

en: Avatar box shadow
ja: アバターのボックスシャドウ

en: Avatar image of %s
ja: %sのアバター画像

en: Avatar position
ja: アバターの位置

en: Avatar size
ja: アバターのサイズ

en: Avoid using in combination with third-party filter plugins.
ja: サードパーティのフィルタープラグインと組み合わせて使用することは避けてください。

en: Aye
ja: 了解

en: BCC email address
ja: BCCメールアドレス

en: Back
ja: 戻る

en: Back delay in ms
ja: バック遅延（ミリ秒）

en: Back speed in ms
ja: バック速度（ミリ秒）

en: Back to Top
ja: トップへ戻る

en: Back to builder
ja: ビルダーに戻る

en: Back to icon sets
ja: アイコンセットに戻る

en: Back to import manager
ja: インポートマネージャーに戻る

en: Back to settings
ja: 設定に戻る

en: Backdrop
ja: バックドロップ

en: Background
ja: 背景

en: Background active
ja: アクティブな背景

en: Background attachment
ja: 背景の固定

en: Background blend mode
ja: 背景のブレンドモード

en: Background color
ja: 背景色

en: Background custom size
ja: 背景のカスタムサイズ

en: Background filters
ja: 背景フィルター

en: Background image
ja: 背景画像

en: Background position
ja: 背景の位置

en: Background repeat
ja: 背景の繰り返し

en: Background size
ja: 背景のサイズ

en: Background video
ja: 背景動画

en: Bar
ja: バー

en: Bar background color
ja: バーの背景色

en: Bar border
ja: バーの枠線

en: Bar color
ja: バーの色

en: Bar height
ja: バーの高さ

en: Base breakpoint
ja: ベースブレイクポイント

en: Base font size
ja: ベースフォントサイズ

en: Baseline
ja: ベースライン

en: Baseline step
ja: ベースラインステップ

en: Basic
ja: 基本

en: Basic Text
ja: 基本テキスト

en: Beautiful
ja: 素晴らしい

en: Before
ja: 前

en: Before order review heading
ja: 注文確認見出しの前

en: Before payment
ja: 支払いの前

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
ja: Bricksを無効化する前に、その理由を教えていただけますか？あなたのフィードバックをBricksの改善に活かしたいと思います。どうもありがとうございます！

en: Berlin, Germany
ja: ベルリン、ドイツ

en: Billing address
ja: 請求先住所

en: Bio
ja: 自己紹介

en: Block
ja: ブロック

en: Block editor
ja: ブロックエディター

en: Block not available
ja: ブロックは利用できません

en: Blockquote
ja: 引用ブロック

en: Blockquote border
ja: 引用の境界線

en: Blockquote margin
ja: 引用のマージン

en: Blockquote padding
ja: 引用のパディング

en: Blockquote typography
ja: 引用のタイポグラフィ

en: Blur
ja: ぼかし

en: Body
ja: ボディ

en: Body (footer) scripts
ja: ボディ（フッター）スクリプト

en: Body (header) scripts
ja: ボディ（ヘッダー）スクリプト

en: Body - Heading
ja: 本文 - 見出し

en: Body parameters
ja: ボディパラメータ

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
ja: ボディスクリプトは%sタグを開いた直後に追加されます。

en: Body typography
ja: 本文のタイポグラフィ

en: Border
ja: 枠線

en: Border / Box Shadow
ja: ボーダー / ボックスシャドウ

en: Border color
ja: 枠線の色

en: Border width
ja: ボーダー幅

en: Both
ja: 両方

en: Bottom
ja: 下

en: Bottom / End
ja: 下 / 終点

en: Bottom center
ja: 下中央

en: Bottom left
ja: 左下

en: Bottom right
ja: 右下

en: Box Zoom
ja: ボックスズーム

en: Box list
ja: ボックスリスト

en: Box shadow
ja: ボックスシャドウ

en: Boxed
ja: ボックス型

en: Boxed max. width
ja: ボックス型の最大幅

en: Breadcrumb
ja: パンくずリスト

en: Breadcrumbs
ja: パンくずリスト

en: Breakpoint
ja: ブレークポイント

en: Breakpoint already exists
ja: ブレークポイントは既に存在します

en: Breakpoint label must start with a letter.
ja: ブレークポイントのラベルは文字で始まる必要があります。

en: Breakpoints
ja: ブレークポイント

en: Brightness
ja: 明るさ

en: Brilliant
ja: すばらしい

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Browse Media Library
ja: メディアライブラリを参照

en: Browse Unsplash
ja: Unsplashを参照

en: Browser
ja: ブラウザ

en: Browser storage
ja: ブラウザストレージ

en: Builder
ja: ビルダー

en: Builder access
ja: ビルダーアクセス

en: Builder capabilities
ja: ビルダー機能

en: Builder mode
ja: ビルダーモード

en: Built in icon sets
ja: 組み込みアイコンセット

en: Built-in icon sets
ja: 組み込みアイコンセット

en: Bulk actions
ja: 一括アクション

en: Bulk edit
ja: 一括編集

en: Bullet List
ja: 箇条書きリスト

en: Bulleted list
ja: 箇条書きリスト

en: Bundle
ja: バンドル

en: Bundles
ja: バンドル

en: Butt
ja: バット

en: Button
ja: ボタン

en: Button background
ja: ボタン背景

en: Button border
ja: ボタン境界線

en: Button box shadow
ja: ボタンボックスシャドウ

en: Button link
ja: ボタンリンク

en: Button size
ja: ボタンサイズ

en: Button style
ja: ボタンスタイル

en: Button text
ja: ボタンテキスト

en: Button typography
ja: ボタンタイポグラフィ

en: Button width
ja: ボタン幅

en: Buttons
ja: ボタン

en: Buy product
ja: 商品を購入

en: By default, covers entire available width.
ja: デフォルトでは、利用可能な幅全体をカバーします。

en: By default, form fields are validated on input, blur and submit.
ja: デフォルトでは、フォームフィールドは入力時、フォーカスを失った時、送信時に検証されます。

en: By default, only the most specific theme style is loaded. To load all theme styles whose conditions are met, select "Load all matching theme styles".
ja: デフォルトでは、最も具体的なテーマスタイルのみが読み込まれます。条件に一致するすべてのテーマスタイルを読み込むには、「一致するすべてのテーマスタイルを読み込む」を選択してください。

en: By default, the favorite fonts are listed first in the font-family options. To show only the favorite fonts, select "Show favorites only" at %s.
ja: デフォルトでは、お気に入りのフォントがフォントファミリーオプションの最初にリストされます。お気に入りのフォントだけを表示するには、%sで「お気に入りのみ表示」を選択してください。

en: By default, the min/max values are dynamically set based on each filter query loop results. Disable this feature so the min/max values are only set initially.
ja: デフォルトでは、最小/最大値は各フィルタークエリループの結果に基づいて動的に設定されます。この機能を無効にすると、最小/最大値は初期設定時のみ設定されます。

en: By default, this icon is always visible and rotates 90° when the accordion item is expanded. To display different icons for each state, duplicate this icon and set the "Show" option to "Collapsed" for one and "Expanded" for the other.
ja: デフォルトでは、このアイコンは常に表示され、アコーディオン項目が展開されると90°回転します。各状態で異なるアイコンを表示するには、このアイコンを複製し、一方の「表示」オプションを「折りたたみ」に、もう一方を「展開」に設定してください。

en: By default, users can access the default WordPress auth pages by adding %1$s to the URL, bypassing custom authentication pages. Enable this setting to remove this bypass option and always use your custom authentication pages and behavior as set above.
ja: デフォルトでは、ユーザーはURLに %1$s を追加することで、カスタム認証ページをバイパスしてデフォルトのWordPress認証ページにアクセスできます。この設定を有効にすると、このバイパスオプションを削除し、常に上記で設定したカスタム認証ページと動作を使用します。

en: Byline
ja: 署名

en: Bypass maintenance
ja: メンテナンスをバイパス

en: CSS Filters
ja: CSSフィルター

en: CSS Selector
ja: CSSセレクタ

en: CSS class
ja: CSSクラス

en: CSS classes
ja: CSSクラス

en: CSS files processed
ja: 処理されたCSSファイル

en: CSS filter
ja: CSSフィルター

en: CSS is automatically wrapped in style tags.
ja: CSSは自動的にstyleタグで囲まれます。

en: CSS loading method
ja: CSSの読み込み方法

en: CSS selector
ja: CSSセレクター

en: CSS selector of the element to insert the AJAX loader into.
ja: AJAXローダーを挿入する要素のCSSセレクター。

en: CSS selectors
ja: CSSセレクター

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Cache duration
ja: キャッシュ期間

en: Cache query loops
ja: クエリループをキャッシュ

en: Calculation method
ja: 計算方法

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Can also be set globally via theme styles.
ja: テーマスタイルを通じてグローバルに設定することもできます。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Canvas
ja: キャンバス

en: Capabilities
ja: 権限

en: Capability
ja: 機能

en: Capitalize
ja: 大文字に変換

en: Caption
ja: キャプション

en: Caption type
ja: キャプションタイプ

en: Caret
ja: キャレット

en: Carousel
ja: カルーセル

en: Cart
ja: カート

en: Cart Cross-sells
ja: カートのクロスセル

en: Cart Details
ja: カート詳細

en: Cart contents
ja: カートの内容

en: Cart count
ja: カート数

en: Cart coupon
ja: カートクーポン

en: Cart cross sells
ja: カートのクロスセル

en: Cart items
ja: カート商品

en: Cart product name
ja: カート商品名

en: Cart product quantity
ja: カート商品数量

en: Cart product subtotal
ja: カート内商品小計

en: Cart remove product
ja: カートから商品を削除

en: Cart subtotal
ja: カート小計

en: Cart totals
ja: カート合計

en: Cart update
ja: カート更新

en: Cart updated
ja: カート更新済み

en: Cascade layer
ja: カスケードレイヤー

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Categories & Tags
ja: カテゴリーとタグ

en: Categories deleted
ja: カテゴリーが削除されました

en: Categories imported
ja: カテゴリーがインポートされました

en: Categorize
ja: 分類する

en: Category
ja: カテゴリー

en: Category: %s
ja: カテゴリー：%s

en: Center
ja: 中央

en: Center center
ja: 中央中央

en: Center left
ja: 中央左

en: Center mode
ja: センターモード

en: Center right
ja: 中央右

en: Champ
ja: チャンプ

en: Change content
ja: コンテンツを変更

en: Change image
ja: 画像を変更

en: Characters per minute
ja: 1分あたりの文字数

en: Chart size in px
ja: グラフサイズ（px）

en: Chats
ja: チャット

en: Check for orphaned elements on builder save
ja: ビルダー保存時に孤立要素をチェック

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Checkout coupon
ja: チェックアウトクーポン

en: Checkout customer details
ja: チェックアウト顧客詳細

en: Checkout login
ja: チェックアウトログイン

en: Checkout order payment
ja: チェックアウト注文支払い

en: Checkout order review
ja: チェックアウト注文確認

en: Checkout order table
ja: チェックアウト注文テーブル

en: Checkout thank you
ja: チェックアウトお礼

en: Checks for %1$s on builder save to check for orphaned elements. Always checked on load regardless of this setting. Can also be manually enabled by adding %2$s to the builder URL.
ja: ビルダー保存時に %1$s をチェックして、孤立要素を確認します。この設定に関係なく、読み込み時には常にチェックされます。ビルダーのURLに %2$s を追加することで手動で有効にすることもできます。

en: Child of
ja: の子要素

en: Childless
ja: 子要素なし

en: Childless terms only
ja: 子を持たない用語のみ

en: Choose a color for this attribute term
ja: この属性項目のカラーを選択

en: Choose a color for this attribute value.
ja: この属性値のカラーを選択してください。

en: Choose an image for this attribute term
ja: この属性項目の画像を選択

en: Choose an image for this attribute value.
ja: この属性値の画像を選択してください。

en: Choose at which breakpoint do you want to start showing this popup or on which specific breakpoints.
ja: どのブレークポイントからこのポップアップを表示させるか、またはどのブレークポイントで表示させるかを選択します。

en: Choose files
ja: ファイルを選択

en: Choose how passwords are managed. "Template password" uses this template's password to protect content according to template conditions. "Post password" protects content that has an individual post password set. "Template & post password" uses the template password, but individual post passwords will be used instead if set.
ja: パスワードの管理方法を選択してください。「Templateパスワード」は、このTemplateのパスワードを使用して、Template条件に従ってコンテンツを保護します。「投稿パスワード」は、個別の投稿パスワードが設定されているコンテンツを保護します。「Templateと投稿のパスワード」はTemplateパスワードを使用しますが、個別の投稿パスワードが設定されている場合はそちらが優先されます。

en: Choose how to display product variations.
ja: 商品バリエーションの表示方法を選択してください。

en: Choose image
ja: 画像を選択

en: Circle
ja: 円

en: Class
ja: クラス

en: Class "%s" has been moved to trash but your modifications are kept.
ja: クラス「%s」はゴミ箱に移動されましたが、あなたの変更は保持されています。

en: Class found in trash
ja: ゴミ箱からクラスが見つかりました

en: Class name
ja: クラス名

en: Class name already exists
ja: クラス名はすでに存在します

en: Classes
ja: クラス

en: Classes discarded
ja: クラスが破棄されました

en: Classes duplicated
ja: クラスが複製されました

en: Classes found
ja: クラスが見つかりました

en: Classes renamed
ja: クラス名が変更されました

en: Clause name
ja: 句名

en: Clause name description
ja: 条項名 説明

en: Clean
ja: クリーン

en: Clean up
ja: クリーンアップ

en: Clean up all orphaned elements
ja: すべての孤立した要素をクリーンアップ

en: Clear
ja: クリア

en: Clear all
ja: すべてクリア

en: Clear filter
ja: フィルターをクリア

en: Clear form
ja: フォームをクリア

en: Clear gallery
ja: ギャラリーをクリア

en: Clear non-existing dynamic data
ja: 存在しない動的データをクリア

en: Click
ja: クリック

en: Click "Accept" to use the incoming database changes. Click "Discard" to save your current builder data instead.
ja: 「承認」をクリックして、incoming データベースの変更を使用します。「破棄」をクリックして、現在のビルダーデータを代わりに保存します。

en: Click "Continue filter index" to immediately run any remaining/queued filter index jobs instead of waiting for the next WP cronjob.
ja: 「フィルターインデックスを継続」をクリックして、次のWPクーロンジョブを待つ代わりに、残りの/キューに入っているフィルターインデックスジョブを直ちに実行します。

en: Click "Regenerate filter index" to regenerate the query filter index for your entire website.
ja: 「フィルターインデックスを再生成」をクリックして、ウェブサイト全体のクエリフィルターインデックスを再生成します。

en: Click me
ja: クリックしてください

en: Click on any element to add it to your canvas.
ja: 要素をクリックしてキャンバスに追加します。

en: Click on any element to add it to your popup.
ja: 要素をクリックしてポップアップに追加します。

en: Click or hover
ja: クリックまたはホバー

en: Click the "+" icon to add your first condition.
ja: 「+」アイコンをクリックして最初の条件を追加してください。

en: Click the "+" icon to add your first interaction.
ja: 「+」アイコンをクリックして最初のインタラクションを追加してください。

en: Click the "Generate variables" button to auto-generate all your fluid typography variables.
ja: 「変数を生成」ボタンをクリックして、すべてのフルイドタイポグラフィ変数を自動生成します。

en: Click the button above to retrieve all Code element, SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances and review the code for every page, template, etc.
ja: 上のボタンをクリックして、すべてのCode要素、SVG要素（コード）、クエリエディタ、および「echo」タグのインスタンスを取得し、すべてのページ、テンプレートなどのコードをレビューしてください。

en: Click the button to retrieve a list of all global element instances. Then review and convert them to components either individually, in bulk, or by manually unlinking them in the builder. Once done, please delete all global elements from the elements panel in the builder.
ja: ボタンをクリックして、すべてのグローバル要素のインスタンスのリストを取得してください。その後、個別に、一括で、またはビルダーで手動でリンクを解除して、コンポーネントに変換してください。完了したら、ビルダーの要素パネルからすべてのグローバル要素を削除してください。

en: Click this button to remove all index jobs. Useful if your index jobs are stuck due to unknown reasons. You should regenerate the filter index afterwards.
ja: このボタンをクリックして、すべてのインデックスジョブを削除します。原因不明の理由でインデックスジョブが停止している場合に便利です。その後、フィルターインデックスを再生成する必要があります。

en: Click to apply the latest filter settings. This ensures all filter options are up-to-date.
ja: クリックして最新のフィルター設定を適用します。これにより、すべてのフィルターオプションが最新の状態に保たれます。

en: Click to download
ja: クリックしてダウンロード

en: Click to set preview content.
ja: クリックしてプレビューの内容を設定する。

en: Clone
ja: クローン

en: Close
ja: 閉じる

en: Close (ESC)
ja: 閉じる（ESC）

en: Close after
ja: 閉じるまでの時間

en: Close button
ja: 閉じるボタン

en: Close color
ja: 閉じるボタンの色

en: Close icon
ja: 閉じるアイコン

en: Close mini cart
ja: ミニカートを閉じる

en: Close mobile menu
ja: モバイルメニューを閉じる

en: Close on
ja: 閉じる条件

en: Close popup on click
ja: クリック時にポップアップを閉じる

en: Close position
ja: 閉じる位置

en: Close search
ja: 検索を閉じる

en: Close size
ja: 閉じるボタンのサイズ

en: Closest corner
ja: 最も近い角

en: Closest side
ja: 最も近い側

en: Cloud
ja: クラウド

en: Cloudflare Turnstile API key required! Add key in dashboard under: %s
ja: Cloudflare Turnstile APIキーが必要！ダッシュボードの下にキーを追加する：%s

en: Cluster
ja: クラスター

en: Code
ja: コード

en: Code control
ja: コードコントロール

en: Code execution
ja: コード実行

en: Code execution has been explicitly disabled by the %s filter. This filter is currently overriding your Bricks settings.
ja: コードの実行は%sフィルターによって明示的に無効化されています。このフィルターは現在、Bricksの設定を上書きしています。

en: Code execution is disabled
ja: コードの実行が無効になっています

en: Code execution not allowed.
ja: コードの実行は許可されていません。

en: Code execution, if needed, must be explicitly enabled.
ja: 必要な場合、コードの実行は明示的に有効にする必要があります。

en: Code execution: Disabled by default
ja: コード実行：デフォルトで無効

en: Code review
ja: コードレビュー

en: Code signatures
ja: コード署名

en: Code signatures are locked.
ja: コード署名がロックされています。

en: Code signatures regenerated successfully.
ja: コード署名が正常に再生成されました。

en: Code signed
ja: コードに署名済み

en: Code that requires execution only runs when it has a valid code signature.
ja: 実行が必要なコードは、有効なコード署名がある場合にのみ実行されます。

en: Collapse
ja: 折りたたむ

en: Collapse inactive
ja: 非アクティブを折りたたむ

en: Collapse on page load
ja: ページ読み込み時に折りたたむ

en: Collapsed
ja: 折りたたみ

en: Color
ja: 色

en: Color #%s
ja: カラー #%s

en: Color close
ja: 閉じる色

en: Color editor
ja: カラーエディター

en: Color palette
ja: カラーパレット

en: Color preview
ja: カラープレビュー

en: Color stop
ja: カラーストップ

en: Colors
ja: 色

en: Column
ja: 列

en: Column gap
ja: 列の間隔

en: Columns
ja: 列

en: Coming soon
ja: 近日公開

en: Comma-separated list of results per page options.
ja: 1ページあたりの結果オプションをコンマ区切りのリストで指定します。

en: Command palette
ja: コマンドパレット

en: Comment
ja: コメント

en: Comment count
ja: コメント数

en: Comment navigation
ja: コメントナビゲーション

en: Comments
ja: コメント

en: Comments are closed.
ja: コメントは閉じられています。

en: Comments are disabled.
ja: コメントは無効です。

en: Common classes
ja: 共通クラス

en: Common taxonomies
ja: 共通のタクソノミー

en: Community
ja: コミュニティ

en: Community templates
ja: コミュニティテンプレート

en: Compact
ja: コンパクト

en: Compare
ja: 比較

en: Compare with
ja: 比較対象

en: Component
ja: コンポーネント

en: Component %s
ja: コンポーネント %s

en: Component configured but preview unavailable
ja: コンポーネントは設定されていますがプレビューは利用できません

en: Component preview error
ja: コンポーネントプレビューエラー

en: Component preview unavailable
ja: コンポーネントプレビューは利用できません

en: Components
ja: コンポーネント

en: Condition
ja: 条件

en: Conditions
ja: 条件

en: Conditions always run before query loop.
ja: 条件は常にクエリループの前に実行されます。

en: Conditions don't run in the builder.
ja: ビルダーでは条件は実行されません。

en: Configure
ja: 設定

en: Configure "Marker: Type" on the connected "Map" element to render text or image markers. The settings below will precede the settings on the "Map" element.
ja: テキストまたは画像マーカーを表示するには、接続された「マップ」要素で「マーカー：タイプ」を設定してください。以下の設定は「マップ」要素の設定よりも優先されます。

en: Configure the API settings to retrieve data from an API endpoint.
ja: APIエンドポイントからデータを取得するためのAPI設定を構成します。

en: Configure the scale generator as per your requirements.
ja: 要件に合わせてスケールジェネレーターを設定してください。

en: Configure your API settings (URL, etc.) and fetch data to view and work with the API response data.
ja: API設定（URLなど）を構成し、データを取得してAPIレスポンスデータを表示および操作します。

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirmation
ja: 確認

en: Confirmation email
ja: 確認メール

en: Conflict
ja: 競合

en: Conflict: Class "%s" has been permanently deleted by another user.
ja: 競合：クラス「%s」は別のユーザーによって完全に削除されました。

en: Conflict: Some classes exist in both trash and active classes
ja: 競合：一部のクラスがゴミ箱とアクティブクラスの両方に存在します

en: Conflicts
ja: 競合

en: Congrats
ja: おめでとう

en: Conic
ja: 円錐形

en: Connect
ja: 接続

en: Connect property
ja: プロパティを接続

en: Connect the CSS ID to a property to set it on an per-instance basis to avoid same ID conflicts.
ja: 同じIDの競合を避けるために、CSS IDをプロパティに接続して、インスタンスごとに設定します。

en: Connect the form fields to the post data that you want to create on form submit.
ja: フォーム送信時に作成したい投稿データにフォームフィールドを接続します。

en: Connect the form fields to the post data that you want to update on form submit.
ja: フォーム送信時に更新したい投稿データにフォームフィールドを接続します。

en: Connected property
ja: 接続されたプロパティ

en: Construct the selector you want to create from the node tree below by toggling the relevant selectors.
ja: 以下のノードツリーから、関連するセレクタを切り替えて、作成したいセレクタを構築します。

en: Contact form
ja: お問い合わせフォーム

en: Contact us
ja: お問い合わせ

en: Contain
ja: 含む

en: Container
ja: コンテナ

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content align horizontal
ja: コンテンツ水平方向の配置

en: Content align vertical
ja: コンテンツ垂直方向の配置

en: Content background
ja: コンテンツ背景

en: Content border
ja: コンテンツの境界線

en: Content box shadow
ja: コンテンツのボックスシャドウ

en: Content goes here ..
ja: ここにコンテンツが入ります..

en: Content loaded
ja: コンテンツ読み込み完了

en: Content margin
ja: コンテンツマージン

en: Content padding
ja: コンテンツパディング

en: Content selector
ja: コンテンツセレクタ

en: Content text align
ja: コンテンツテキスト配置

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Content typography
ja: コンテンツのタイポグラフィ

en: Content width
ja: コンテンツ幅

en: Context ID
ja: コンテキストID

en: Context type
ja: コンテキストタイプ

en: Contextual spacing
ja: コンテキストに応じたスペーシング

en: Contextual spacing applies a top margin to elements with a preceding sibling within embedded content.
ja: コンテキストスペーシングは、埋め込みコンテンツ内の先行する兄弟要素を持つ要素に上部マージンを適用します。

en: Contextual spacing targets embedded content (Rich Text, Post Content, WooCommerce). Use this field to apply contextual spacing to additional selectors, separated by commas.
ja: コンテキストスペーシングは埋め込みコンテンツ（リッチテキスト、投稿コンテンツ、WooCommerce）を対象とします。このフィールドを使用して、追加のセレクターにコンテキストスペーシングを適用します。カンマで区切ってください。

en: Continue index job
ja: インデックスジョブを継続

en: Continue on error
ja: エラー時も続行

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Control dropdown element text.
ja: ドロップダウン要素のテキストを制御します。

en: Control group visibility
ja: コントロールグループの表示

en: Control panel
ja: コントロールパネル

en: Control when to show the global classes import manager when pasting elements, importing classes or templates.
ja: 要素の貼り付け、クラスやテンプレートのインポート時に、グローバルクラスのインポートマネージャーを表示するタイミングを制御します。

en: Controls
ja: コントロール

en: Convert
ja: 変換

en: Convert "Container" to new "Section" & "Block" elements
ja: 「コンテナー」を新しい「セクション」と「ブロック」要素に変換する

en: Convert Block editor data into Bricks data and vice versa.
ja: ブロックエディターのデータをBricksデータに変換、またはその逆も可能です。

en: Convert element IDs & classes
ja: 要素のIDとクラスを変換

en: Convert template on import/insert from Container to new layout elements structure
ja: インポート/挿入時にテンプレートをコンテナから新しいレイアウト要素構造に変換

en: Convert templates
ja: テンプレートを変換

en: Convert to components
ja: コンポーネントに変換

en: Convert variation dropdowns to color/image/label swatches on the add to cart element.
ja: カートに追加要素のバリエーションドロップダウンを色/画像/ラベルスウォッチに変換します。

en: Converter
ja: コンバーター

en: Cookie consent
ja: Cookieの同意

en: Cool
ja: クール

en: Coordinates
ja: 座標

en: Copied
ja: コピーしました

en: Copied to clipboard
ja: クリップボードにコピーしました

en: Copy
ja: コピー

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
ja: リモートサイトから提供された「マイTemplatesアクセス」パスワードをここにコピー＆ペーストしてください。

en: Copy CSS selector
ja: CSSセレクタをコピー

en: Copy and paste the code below into your Bricks child theme to allow those functions to be called through the "echo" tag. Remove the function names you don't want to allow. Explore the %s documentation for more code examples such as using regex for more flexible echo tag checks, etc.
ja: 以下のコードをBricksの子テーマにコピー＆ペーストして、これらの関数を「echo」タグを通して呼び出せるようにします。許可したくない関数名は削除してください。より柔軟なechoタグのチェックにregexを使用するなど、より多くのコード例については%sのドキュメントを参照してください。

en: Copy the element ID you want to toggle and paste it into the "CSS selector" setting below.
ja: トグルしたい要素のIDをコピーし、以下の「CSSセレクタ」設定に貼り付けてください。

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
ja: %sのマップからコードをコピー＆ペーストしてください

en: Copy/paste element attributes
ja: 要素の属性をコピー/ペースト

en: Copy/paste element conditions
ja: 要素の条件をコピー/ペースト

en: Copy/paste element interactions
ja: 要素のインタラクションをコピー/ペースト

en: Copy/paste element styles
ja: 要素のスタイルをコピー/ペースト

en: Copy/paste elements
ja: 要素をコピー/ペースト

en: Copy/paste global class styles
ja: グローバルクラススタイルをコピー/ペースト

en: Corrupted filter element database has been fixed
ja: 破損したフィルター要素データベースが修正されました

en: Count
ja: カウント

en: Count from
ja: カウント開始

en: Count to
ja: カウント終了

en: Countdown
ja: カウントダウン

en: Counter
ja: カウンター

en: Coupon
ja: クーポン

en: Coupon applied
ja: クーポン適用済み

en: Coupon message
ja: クーポンメッセージ

en: Coupon removed
ja: クーポン削除済み

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
ja: クーポンは無効になっています。クーポンを有効にするには%1$sWooCommerce設定%2$sに移動してください

en: Cover
ja: カバー

en: Coverflow
ja: カバーフロー

en: Create
ja: 作成

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
ja: 無制限のカスタムサイドバーを作成・管理できます。「サイドバー」要素を使用してビルダーでサイドバーを追加してください。

en: Create component
ja: コンポーネントを作成

en: Create components
ja: コンポーネントを作成

en: Create global classes
ja: グローバルクラスを作成

en: Create icon set
ja: アイコンセットを作成

en: Create new sidebar
ja: 新しいサイドバーを作成

en: Create new template:
ja: 新しいテンプレートを作成：

en: Create post
ja: 投稿を作成

en: Create properties and connect them to your component settings to customize a component instance.
ja: プロパティを作成し、コンポーネントの設定に接続して、コンポーネントインスタンスをカスタマイズしてください。

en: Create property
ja: プロパティを作成

en: Create template
ja: テンプレートを作成

en: Create templates
ja: テンプレートを作成

en: Create your own builder mode via CSS variables.
ja: CSSの変数を使用して独自のビルダーモードを作成します。

en: Create your own elements
ja: 独自の要素を作成

en: Create, edit and use global queries inside any query loop throughout your website. Changes to a global query apply to all instances throughout your website.
ja: ウェブサイト全体のどのクエリループ内でもグローバルクエリを作成、編集、使用できます。グローバルクエリへの変更は、ウェブサイト全体のすべてのインスタンスに適用されます。

en: Create/select a fluid typography category (i.e. Headings, Text).
ja: フルイドタイポグラフィカテゴリを作成/選択します（例：見出し、テキストなど）。

en: Created
ja: 作成済み

en: Cropped
ja: 切り抜き

en: Cross sells
ja: クロスセル

en: Cross-sells
ja: クロスセル

en: Cube
ja: キューブ

en: Currency
ja: 通貨

en: Currency position
ja: 通貨の位置

en: Current
ja: 現在

en: Current URL
ja: 現在のURL

en: Current date
ja: 現在の日付

en: Current interaction ID
ja: 現在のインタラクションID

en: Current job
ja: 現在のジョブ

en: Current layout
ja: 現在のレイアウト

en: Current location
ja: 現在の位置

en: Current page
ja: 現在のページ

en: Current post author
ja: 現在の投稿の作成者

en: Current post term
ja: 現在の投稿のターム

en: Current version by
ja: 現在のバージョン

en: Current width
ja: 現在の幅

en: Currently all matching theme styles are loaded. To load only the most specific theme style, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
ja: 現在、マッチするすべてのテーマスタイルが読み込まれています。最も適切なテーマスタイルのみを読み込むには、「テーマスタイル：読み込み方法」の設定を調整してください。

en: Currently only the most specific theme style is loaded. To load all matching theme styles, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
ja: 現在、最も具体的なテーマスタイルのみが読み込まれています。すべての一致するテーマスタイルを読み込むには、「テーマスタイル：読み込み方法」の設定を調整してください。

en: Currently previewing content from "%s".
ja: 現在「%s」からのコンテンツをプレビューしています。

en: Cursor
ja: カーソル

en: Cursor character
ja: カーソル文字

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Custom CSS and JavaScript added below are loaded on your entire website.
ja: 以下に追加されたカスタムCSSとJavaScriptは、ウェブサイト全体に読み込まれます。

en: Custom Font
ja: カスタムフォント

en: Custom Fonts
ja: カスタムフォント

en: Custom URL
ja: カスタムURL

en: Custom alt text
ja: カスタムalt属性テキスト

en: Custom attributes
ja: カスタム属性

en: Custom authentication pages
ja: カスタム認証ページ

en: Custom breakpoints
ja: カスタムブレークポイント

en: Custom capabilities
ja: カスタム機能

en: Custom caption
ja: カスタムキャプション

en: Custom code
ja: カスタムコード

en: Custom elements
ja: カスタムエレメント

en: Custom email address
ja: カスタムメールアドレス

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to create the post.
ja: 現在のユーザーが投稿を作成するために必要な権限を持っていない場合に表示するカスタムエラーメッセージ。

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to edit the post.
ja: 現在のユーザーが投稿を編集するために必要な権限を持っていない場合に表示するカスタムエラーメッセージ。

en: Custom field
ja: カスタムフィールド

en: Custom fields
ja: カスタムフィールド

en: Custom fields integration
ja: カスタムフィールド統合

en: Custom font
ja: カスタムフォント

en: Custom fonts
ja: カスタムフォント

en: Custom icon sets
ja: カスタムアイコンセット

en: Custom language switchers
ja: カスタム言語切り替え

en: Custom link
ja: カスタムリンク

en: Custom links
ja: カスタムリンク

en: Custom location only takes effect on the frontend. Ensure this element is placed at the top of this template so the element can hook on the desire location successfully.
ja: カスタム位置はフロントエンドでのみ有効です。この要素がテンプレートの最上部に配置されていることを確認し、目的の位置に正常にフックできるようにしてください。

en: Custom map style
ja: カスタムマップスタイル

en: Custom options
ja: カスタムオプション

en: Custom preview text
ja: カスタムプレビューテキスト

en: Custom redirect URL
ja: カスタムリダイレクトURL

en: Custom shape
ja: カスタム形状

en: Custom size
ja: カスタムサイズ

en: Custom styles
ja: カスタムスタイル

en: Custom tag
ja: カスタムタグ

en: Custom text
ja: カスタムテキスト

en: Custom title
ja: カスタムタイトル

en: Custom video player
ja: カスタムビデオプレーヤー

en: Customer details
ja: 顧客の詳細

en: Customise this breadcrumb structure for specific post types.
ja: 特定の投稿タイプに対して、このパンくずリスト構造をカスタマイズしてください。

en: Customize details for sharing this URL on social media.
ja: このURLをSNSで共有する際の詳細をカスタマイズします。

en: Customize how the data is structured. Leave empty to send all form fields.
ja: データの構造をカスタマイズします。空のままにすると、すべてのフォームフィールドが送信されます。

en: Customize in "Settings" group.
ja: 「設定」グループでカスタマイズしてください。

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
ja: ライトボックスをカスタマイズ：設定 > テーマスタイル > 一般

en: Customize the language switcher from your WordPress dashboard
ja: WordPressダッシュボードから言語切り替えをカスタマイズする

en: Danger
ja: 危険

en: Danger color
ja: デンジャーカラー

en: Dark
ja: ダーク

en: Dark color
ja: ダークカラー

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Dashed
ja: 破線

en: Data
ja: データ

en: Data format
ja: データ形式

en: Data source
ja: データソース

en: Database
ja: データベース

en: Date
ja: 日付

en: Date & time
ja: 日付と時刻

en: Date Reached
ja: 日付到達時

en: Date format
ja: 日付形式

en: Date range
ja: 日付範囲

en: Datepicker
ja: 日付ピッカー

en: Datetime
ja: 日時

en: Day: %s
ja: 日：%s

en: Deactivate license
ja: ライセンスの無効化

en: Debounce
ja: デバウンス

en: December
ja: 12月

en: Decimal places
ja: 小数点以下の桁数

en: Default
ja: デフォルト

en: Default capabilities
ja: デフォルトの機能

en: Default center of the map.
ja: マップのデフォルトの中心。

en: Default color for terms without a specific color
ja: 特定の色がない項目のデフォルトカラー

en: Default query
ja: デフォルトクエリ

en: Default sorting
ja: デフォルトの並び順

en: Default tab
ja: デフォルトのタブ

en: Default templates are disabled
ja: デフォルトテンプレートは無効です

en: Default templates are enabled
ja: デフォルトテンプレートが有効です

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
ja: デフォルト：60秒。最小自動保存間隔は15秒です。

en: Define a unique, more readable URL parameter name for this filter.
ja: このフィルターのためのユニークで読みやすいURLパラメーター名を定義してください。

en: Delay
ja: 遅延

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Bricks data
ja: Bricksデータを削除

en: Delete all
ja: すべて削除

en: Delete components
ja: コンポーネントを削除

en: Delete database table
ja: データベーステーブルを削除

en: Delete elements
ja: 要素を削除

en: Delete global classes
ja: グローバルクラスを削除

en: Delete icon
ja: アイコンを削除

en: Delete permanently
ja: 完全に削除

en: Delete revisions
ja: リビジョンを削除

en: Delete screenshots
ja: スクリーンショットを削除

en: Delete selected
ja: 選択したものを削除

en: Delete templates
ja: テンプレートを削除

en: Delete this sidebar
ja: このサイドバーを削除

en: Deleted
ja: 削除

en: Delta
ja: デルタ

en: Deprecated
ja: 非推奨

en: Descending
ja: 降順

en: Description
ja: 説明

en: Description lightbox video
ja: 説明ライトボックスビデオ

en: Description typography
ja: 説明文のタイポグラフィ

en: Descriptive name for viewing submissions on the "%s" page.
ja: 「%s」ページで送信を表示するための説明的な名前。

en: Descriptive name of your API connection.
ja: APIコネクションのわかりやすい名前。

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
ja: 検索エンジンの結果に表示される、このページの説明文。推奨：50〜300文字。

en: Deselect
ja: 選択解除

en: Design sets
ja: デザインセット

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Details
ja: 詳細

en: Determines how components are made available in the block editor.
ja: ブロックエディターでコンポーネントを利用可能にする方法を決定します。

en: Determines what happens when someone visits a default WordPress authentication URL (%s). Only applies when custom pages above have been set. Caution: If hiding default paths, remember your custom page URLs to avoid lockout.
ja: 誰かがデフォルトのWordPress認証URL (%s) にアクセスした場合の動作を決定します。上記のカスタムページが設定されている場合にのみ適用されます。注意：デフォルトのパスを非表示にする場合、ロックアウトを避けるためにカスタムページのURLを忘れないようにしてください。

en: Determines which slide should be active if the carousel has multiple slides in a page.
ja: カルーセルに複数のスライドがある場合、どのスライドをアクティブにするかを決定します。

en: Developer
ja: 開発者向け

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
ja: あなたは%1$sを探索しましたか？それとも%2$sで私に連絡しましたか？

en: Direction
ja: 方向

en: Directory is created in your "uploads" directory if it doesn't exist.
ja: ディレクトリが存在しない場合、「uploads」ディレクトリ内に作成されます。

en: Directory name
ja: ディレクトリ名

en: Disable
ja: 無効化

en: Disable "Skip links"
ja: 「スキップリンク」を無効化

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
ja: BricksのOpen Graphメタタグを無効化

en: Disable Bricks SEO meta tags
ja: BricksのSEOメタタグを無効化

en: Disable Bricks cascade layer (discouraged)
ja: Bricksカスケードレイヤーを無効にする（非推奨）

en: Disable CSS variables manager
ja: CSS変数マネージャーを無効化

en: Disable Default UI
ja: デフォルトUIを無効化

en: Disable Google Fonts
ja: Googleフォントを無効化

en: Disable URL parameter filter
ja: URLパラメータフィルターを無効化

en: Disable WP REST API render
ja: WP REST APIレンダリングを無効化

en: Disable WooCommerce builder
ja: WooCommerceビルダーを無効化

en: Disable WordPress custom fields in dropdown
ja: ドロップダウンでWordPressカスタムフィールドを無効化

en: Disable auto focus
ja: オートフォーカスを無効化

en: Disable auto min/max value
ja: 自動最小/最大値を無効にする

en: Disable auto-expand
ja: 自動展開を無効化

en: Disable autosave
ja: 自動保存を無効化

en: Disable backdrop
ja: 背景を無効にする

en: Disable capability checks
ja: 権限チェックを無効化

en: Disable chaining element & global class
ja: 要素とグローバルクラスのチェーンを無効にする

en: Disable class chaining
ja: クラスチェーンを無効にする

en: Disable clickable POI
ja: クリック可能なPOIを無効化

en: Disable coupon message
ja: クーポンメッセージを無効化

en: Disable cross sells
ja: クロスセルを無効化

en: Disable custom authentication page bypass
ja: カスタム認証ページのバイパスを無効化

en: Disable default templates
ja: デフォルトテンプレートを無効化

en: Disable element spacing
ja: 要素の間隔を無効化

en: Disable embed
ja: 埋め込みを無効化

en: Disable emojis
ja: 絵文字を無効化

en: Disable footer
ja: フッターを無効化

en: Disable for WordPress data
ja: WordPressデータに対して無効化

en: Disable for logged-in users
ja: ログインユーザーに対して無効化

en: Disable form validation
ja: フォームのバリデーションを無効にする

en: Disable global class manager
ja: グローバルクラスマネージャーを無効化

en: Disable global classes
ja: グローバルクラスを無効化

en: Disable globally
ja: グローバルに無効化

en: Disable header
ja: ヘッダーを無効化

en: Disable icon
ja: アイコンを無効化

en: Disable image
ja: 画像を無効化

en: Disable jQuery migrate
ja: JQuery migrateを無効化

en: Disable lazy load
ja: 遅延読み込みを無効化

en: Disable lazy loading
ja: 遅延読み込みを無効化

en: Disable link
ja: リンクを無効化

en: Disable login message
ja: ログインメッセージを無効化

en: Disable navigation
ja: ナビゲーションを無効化

en: Disable popups
ja: ポップアップを無効化

en: Disable product gallery lightbox
ja: 商品ギャラリーのライトボックスを無効化

en: Disable product gallery zoom
ja: 商品ギャラリーのズームを無効化

en: Disable query merge
ja: クエリ結合を無効化

en: Disable text
ja: テキストを無効化

en: Disabled
ja: 無効

en: Disabled (default)
ja: 無効（デフォルト）

en: Disabled: Insert below existing content.
ja: 無効：既存のコンテンツの下に挿入します。

en: Disabled: Keep original image filename.
ja: 無効：元の画像ファイル名を保持します。

en: Disabled: Show placeholder images.
ja: 無効：プレースホルダー画像を表示します。

en: Disables the %s. While this may maintain compatibility with certain existing setups, we strongly recommend leaving this option OFF for optimal functionality and future compatibility.
ja: %sを無効にします。これは特定の既存のセットアップとの互換性を維持する可能性がありますが、最適な機能と将来の互換性のために、このオプションをオフのままにしておくことを強くお勧めします。

en: Disallowed keyword found
ja: 禁止されたキーワードが見つかりました

en: Discard
ja: 破棄

en: Discarded
ja: 破棄しました

en: Disconnect
ja: 切断

en: Dismiss
ja: 閉じる

en: Dismissable
ja: 閉じることができる

en: Display
ja: 表示

en: Display name
ja: 表示名

en: Display names as
ja: 名前の表示形式

en: Display on breakpoints
ja: ブレイクポイントで表示

en: Display the object type (e.g. "acf_related_writers", "mb_page-to-user") in the query loop type dropdown.
ja: クエリループタイプのドロップダウンにオブジェクトタイプ（例：「acf_related_writers」、「mb_page-to-user」）を表示します。

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
ja: URLに表示されます。すべて小文字。スペースの代わりにダッシュを使用してください。

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
ja: 検索結果、ソーシャルネットワーク、Webブラウザに表示されます。推奨：最大60文字。

en: Divider
ja: 区切り線

en: Do not close this window, the process is running in the background.
ja: このウィンドウを閉じないでください。プロセスがバックグラウンドで実行中です。

en: Do not set this interaction on a Toggle element.
ja: このインタラクションをトグル要素に設定しないでください。

en: Do not track
ja: トラッキングしない

en: Do you really want to delete this sidebar?
ja: 本当にこのサイドバーを削除しますか？

en: Do you want to unlink all nestable global elements?
ja: すべてのネスト可能なグローバル要素のリンクを解除しますか？

en: Document title
ja: ドキュメントタイトル

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Don't auto focus on first focusable element when offcanvas opens.
ja: オフキャンバスが開いたとき、最初のフォーカス可能な要素に自動フォーカスしません。

en: Don't close on click outside mini cart
ja: ミニカート外のクリックで閉じない

en: Don't focus on first focusable element inside popup when popup opens.
ja: ポップアップが開いたとき、ポップアップ内の最初のフォーカス可能な要素にフォーカスしません。

en: Don't render in builder
ja: ビルダーでレンダリングしない

en: Done
ja: 完了

en: Dots
ja: ドット

en: Dotted
ja: 点線

en: Double
ja: 二重線

en: Double opt-in
ja: ダブルオプトイン

en: Double-click
ja: ダブルクリック

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download %s
ja: %sをダウンロード

en: Downloaded
ja: ダウンロード済み

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Draft
ja: 下書き

en: Draft font deleted successfully.
ja: ドラフトフォントが正常に削除されました。

en: Drag & drop
ja: ドラッグ＆ドロップ

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
ja: ここに.JSONまたは.ZIPテンプレートファイルをドラッグ＆ドロップしてください..

en: Draggable
ja: ドラッグ可能

en: Dragging
ja: ドラッグ

en: Drop file(s) here
ja: ここにファイルをドロップ

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Drops
ja: ドロップ

en: Dual ring
ja: デュアルリング

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicate classes detected
ja: 重複クラスが検出されました

en: Duplicate classes detected. Resolve conflicts before importing.
ja: 重複クラスが検出されました。インポート前に競合を解決してください。

en: Duplicate content
ja: コンテンツの複製

en: Duplicate content is available to all users with the %s capability. Use this feature for any post or page to ensure that all relevant WordPress and/or Bricks data is duplicated accurately.
ja: コンテンツの複製は%s権限を持つすべてのユーザーが利用できます。この機能を使用して、任意の投稿やページのすべての関連WordPressデータやBricksデータを正確に複製できます。

en: Duplicate elements
ja: 要素を複製

en: Duplicate entries not allowed.
ja: 重複エントリーは許可されていません。

en: Duration
ja: 期間

en: Dynamic Data
ja: 動的データ

en: Dynamic data
ja: 動的データ

en: Dynamic data is empty.
ja: 動的データが空です。

en: Dynamic data tag
ja: 動的データタグ

en: Dynamic dots
ja: 動的ドット

en: Dynamically retrieve map addresses from a connected query on the same page, allowing real-time updates with query-based content, including query filter support.
ja: 同じページ上の接続されたクエリからマップアドレスを動的に取得し、クエリフィルターのサポートを含む、クエリベースのコンテンツによるリアルタイムの更新を可能にします。

en: Eager
ja: 即時

en: Echo tags: Allow functions via filter
ja: エコータグ：フィルターを介して関数を許可

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Custom Font
ja: カスタムフォントを編集

en: Edit Template
ja: Templateを編集

en: Edit Template Bundle
ja: Templateバンドルを編集

en: Edit Template Tag
ja: Templateタグを編集

en: Edit WordPress content (WP admin).
ja: WordPressのコンテンツを編集（WP管理画面）。

en: Edit account
ja: アカウントを編集

en: Edit address
ja: 住所を編集

en: Edit capability
ja: 機能を編集

en: Edit component
ja: コンポーネントを編集

en: Edit components
ja: コンポーネントを編集

en: Edit content
ja: コンテンツの編集

en: Edit dropdown to set icon individually.
ja: ドロップダウンを編集して、個別にアイコンを設定します。

en: Edit elements
ja: 要素を編集

en: Edit footer
ja: フッターを編集

en: Edit global classes
ja: グローバルクラスを編集

en: Edit header
ja: ヘッダーを編集

en: Edit icon
ja: 編集アイコン

en: Edit in WordPress
ja: WordPressで編集

en: Edit link
ja: リンクを編集

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
ja: リンクされた商品を編集して、商品のアップセルまたはクロスセルを追加してください。

en: Edit palette
ja: パレットを編集

en: Edit product content in WordPress.
ja: WordPressで商品コンテンツを編集する。

en: Edit product short description in WordPress.
ja: WordPressで商品の短い説明を編集する。

en: Edit properties
ja: プロパティを編集

en: Edit templates
ja: テンプレートを編集

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
ja: タイトルの編集：設定 > ページ設定 > SEO

en: Edit with %s
ja: %sで編集

en: Edit your WordPress menu item to enable multilevel functionality.
ja: WordPressのメニュー項目を編集して、マルチレベル機能を有効にします。

en: Edit your WordPress menu item to set a Bricks mega menu template.
ja: WordPressのメニュー項目を編集して、Bricksのメガメニューテンプレートを設定します。

en: Edited
ja: 編集済み

en: Editing
ja: 編集中

en: Editing the base breakpoint width affects all media queries.
ja: ベースブレイクポイントの幅を編集すると、すべてのメディアクエリに影響します。

en: Effect
ja: エフェクト

en: Element
ja: 要素

en: Element "%s" doesn't exist.
ja: 要素「%s」が存在しません。

en: Element %s not found.
ja: 要素%sが見つかりません。

en: Element - Video
ja: 要素 - 動画

en: Element ID
ja: 要素ID

en: Element ID that holds the live search results. Only visible when the live search is performed.
ja: ライブ検索結果を保持する要素ID。ライブ検索が実行されたときのみ表示されます。

en: Element Manager
ja: エレメントマネージャー

en: Element actions
ja: 要素のアクション

en: Element breadcrumbs
ja: 要素のパンくず

en: Element can't be rendered as the connected component doesn't exist. Unlink this instance or import the missing component.
ja: 接続されたコンポーネントが存在しないため、要素をレンダリングできません。このインスタンスのリンクを解除するか、不足しているコンポーネントをインポートしてください。

en: Element classes
ja: 要素クラス

en: Element doesn't exist.
ja: 要素が存在しません。

en: Element editing & styling
ja: 要素の編集とスタイリング

en: Element has been disabled globally.
ja: 要素はグローバルに無効化されています。

en: Element is not visible in the builder elements panel, but still rendered in the builder and frontend.
ja: エレメントはビルダーのエレメントパネルでは表示されませんが、ビルダーとフロントエンドではレンダリングされます。

en: Element is not visible in the builder nor on the frontend.
ja: エレメントはビルダーでもフロントエンドでも表示されません。

en: Element is visible in the builder and frontend. This is the default behaviour.
ja: エレメントはビルダーとフロントエンドで表示されます。これがデフォルトの動作です。

en: Element margin
ja: 要素のマージン

en: Element not found
ja: 要素が見つかりません

en: Element structure name
ja: 要素構造名

en: Elements
ja: 要素

en: Elements without code signature. Review, then sign your code one-by-one or all-at-once.
ja: コード署名のない要素。確認後、一つずつまたはすべてまとめてコードに署名してください。

en: Ellipse
ja: 楕円

en: Ellipsis
ja: 省略記号

en: Email
ja: メール

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Email address already exists.
ja: メールアドレスはすでに存在します。

en: Email address in submitted form
ja: 送信されたフォームのメールアドレス

en: Email address is not valid.
ja: メールアドレスが無効です。

en: Email address required.
ja: メールアドレスが必要です。

en: Email content
ja: メール内容

en: Email or username
ja: メールアドレスまたはユーザー名

en: Empty
ja: 空

en: Empty cart
ja: 空のカート

en: Empty response from the API.
ja: APIからの応答が空です。

en: Empty star color
ja: 空の星の色

en: Enable
ja: 有効化

en: Enable "%s" button
ja: 「%s」ボタンを有効化

en: Enable AJAX
ja: AJAXを有効化

en: Enable AJAX add to cart
ja: AJAXカートへの追加を有効化

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout coupon" element
ja: Bricks WooCommerceの「チェックアウトクーポン」要素を有効化

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout login" element
ja: Bricks WooCommerceの「チェックアウトログイン」要素を有効化

en: Enable Bricks WooCommerce "Notice" element
ja: Bricks WooCommerceの「通知」要素を有効化

en: Enable all
ja: すべて有効化

en: Enable all components automatically
ja: すべてのコンポーネントを自動的に有効化

en: Enable code execution
ja: コード実行を有効化

en: Enable code execution if your site uses Code elements, SVG elements (source: code), Query editors, or "echo" tags.
ja: サイトがコード要素、SVG要素（ソース：コード）、クエリエディタ、または「echo」タグを使用している場合は、コード実行を有効にしてください。

en: Enable form submission access for specific user roles. Edit the user's profile directly to grant access to a specific user.
ja: 特定のユーザーロールにフォーム送信へのアクセスを許可します。特定のユーザーにアクセスを許可するには、直接ユーザーのプロフィールを編集してください。

en: Enable if image is cropped for a smooth lightbox image transition.
ja: スムーズなライトボックス画像遷移のために、画像が切り抜かれている場合は有効にしてください。

en: Enable if the API supports pagination.
ja: APIがページネーションをサポートしている場合に有効にします。

en: Enable if this popup template is for a map "Info Box".
ja: このポップアップテンプレートがマップの「インフォボックス」用の場合に有効にします。

en: Enable if you experience issues loading the builder in combination with Cloudflare Rocket Loader.
ja: Cloudflare Rocket Loaderと組み合わせてビルダーの読み込みに問題が発生した場合に有効にしてください。

en: Enable if your archive pagination is not working.
ja: アーカイブのページネーションが機能していない場合は有効にしてください。

en: Enable individual components manually
ja: 個別のコンポーネントを手動で有効化

en: Enable live search
ja: ライブ検索を有効にする

en: Enable log-in during checkout disabled. Check %1$sWooCommerce settings%2$s
ja: チェックアウト中のログインが無効になっています。%1$sWooCommerce設定%2$sを確認してください

en: Enable product variation swatches
ja: 商品バリエーションスウォッチを有効化

en: Enable this setting to preload custom fonts to avoid FOUT (Flash of unstyled text).
ja: この設定を有効にすると、FOUT（スタイルが適用されていないテキストの表示）を避けるためにカスタムフォントがプリロードされます。

en: Enable time
ja: 時間を有効にする

en: Enable to automatically generate template screenshots on every builder save, view them, and use the bulk generate button in the template manager.
ja: 有効にすると、ビルダーの保存時に自動的にテンプレートのスクリーンショットが生成され、それらを表示し、テンプレートマネージャーで一括生成ボタンを使用できます。

en: Enable to automatically group markers that are close to each other into a cluster.
ja: 有効にすると、互いに近接しているマーカーを自動的にクラスターにグループ化します。

en: Enable to automatically log the user in after successful email verification.
ja: メール確認が成功した後、ユーザーを自動的にログインさせるには有効にします。

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
ja: 有効にすると、テンプレートを公開し、誰でもオンラインで閲覧できるようになります。無効にすると、ログインしたユーザーのみがテンプレートを閲覧できます。

en: Enable to not load/render this element in the builder.
ja: ビルダーでこの要素を読み込み/レンダリングしないようにするには有効にします。

en: Enable to not load/render this element on the frontend.
ja: フロントエンドでこの要素を読み込み/レンダリングしないようにするには有効にします。

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
ja: 他の項目を切り替えずに、項目を開閉できるようにします。

en: Enable to position in document flow (e.g. inside offcanvas).
ja: ドキュメントフロー内での位置決めを有効にします（例：オフキャンバス内）。

en: Enable to render the dynamic data text on the canvas to improve the preview experience.
ja: プレビュー体験を向上させるために、キャンバス上で動的データテキストをレンダリングするように有効にします。

en: Enable to replace global classes set on the element with the classes set on the property.
ja: 有効にすると、要素に設定されているグローバルクラスをプロパティに設定されているクラスで置き換えます。

en: Enable to require user to verify the email after registration through an activation link.
ja: 登録後にアクティベーションリンクを通じてメールを確認するようユーザーに要求するには有効にします。

en: Enable to show the template thumbnail column under %s, displaying the featured image or screenshot.
ja: 有効にすると、%s の下にテンプレートサムネイル列が表示され、アイキャッチ画像やスクリーンショットが表示されます。

en: Enable to sync global classes on every builder save between all open builder instances. Useful to avoid overwriting each others changes when multiple people work on the same dataset (e.g. adding, deleting, modifying global classes).
ja: 有効にすると、すべての開いているビルダーインスタンス間で、ビルダーの保存時にグローバルクラスが同期されます。同じデータセットで複数の人が作業する場合（グローバルクラスの追加、削除、変更など）に、お互いの変更を上書きしないようにするのに役立ちます。

en: Enabled
ja: 有効

en: Enabled: Download template images to media library.
ja: 有効：テンプレート画像をメディアライブラリにダウンロードします。

en: Enabled: Rename image before download.
ja: 有効：ダウンロード前に画像の名前を変更します。

en: Enabled: Replace existing content with template data.
ja: 有効：既存のコンテンツをテンプレートデータで置き換えます。

en: End
ja: 終了

en: End Size
ja: 端のサイズ

en: End date
ja: 終了日

en: End time
ja: 終了時間

en: Endpoint
ja: エンドポイント

en: Endpoint URL
ja: エンドポイントURL

en: Endpoints
ja: エンドポイント

en: Enjoy
ja: 楽しんで

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element and that a width is defined, especially when using a Div element.
ja: この要素に競合するCSSスタイルが適用されていないこと、特にDiv要素を使用する場合は幅が定義されていることを確認してください。

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element.
ja: この要素に競合するCSSスタイルが適用されていないことを確認してください。

en: Enter Bricks IDs, separated by comma, of filter elements to exclude.
ja: 除外するフィルター要素のBricks IDをカンマ区切りで入力してください。

en: Enter CSS filters + value (learn more)
ja: CSSフィルター + 値を入力（詳細はこちら）

en: Enter CSS variable definitions separated by semicolon
ja: セミコロンで区切ってCSS変数定義を入力してください

en: Enter SVG URL
ja: SVG URLを入力

en: Enter URL of media file
ja: メディアファイルのURLを入力

en: Enter a custom label for this attribute value (optional).
ja: この属性値のカスタムラベルを入力してください（任意）。

en: Enter a dynamic data tag for ACF Icon Picker or MetaBox Icon fields
ja: ACF Icon PickerまたはMetaBox Iconフィールド用の動的データタグを入力してください

en: Enter a generic error message. Otherwise the reason why the login failed is displayed.
ja: 一般的なエラーメッセージを入力してください。そうしないと、ログインが失敗した理由が表示されます。

en: Enter a search term or command
ja: 検索語やコマンドを入力

en: Enter dynamic data tag or custom value
ja: 動的データタグまたはカスタム値を入力

en: Enter new template name
ja: 新しいテンプレート名を入力

en: Enter search term
ja: 検索語を入力

en: Enter shortcut name
ja: ショートカット名を入力

en: Enter the JSON body to be sent with the request
ja: リクエストと共に送信するJSONボディを入力してください

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
ja: 上のフィールドに最初のグローバルCSSクラスの名前を入力してください。そしてEnterキーを押して作成します。

en: Enter viewport
ja: ビューポート進入

en: Enter width between 180 and 500.
ja: 幅は180から500の間で入力してください。

en: Enter your Google Maps API key under %s to access all options.
ja: すべてのオプションにアクセスするには、%sでGoogle Maps APIキーを入力してください。

en: Enter your Google Maps ID, which you can find in the %s, to enable the latest Google Maps features.
ja: 最新のGoogleマップ機能を有効にするには、%sで見つけることができるGoogleマップIDを入力してください。

en: Entire website
ja: サイト全体

en: Entries
ja: エントリー

en: Entries per page
ja: 1ページあたりのエントリー数

en: Entry animation
ja: エントリーアニメーション

en: Entry animation to interaction
ja: インタラクションへのエントリーアニメーション

en: Equal
ja: 等しい

en: Error
ja: エラー

en: Error Tile URL
ja: エラータイルURL

en: Error deleting class
ja: クラスの削除中にエラーが発生しました

en: Error fetching site classes
ja: サイトのクラスの取得中にエラーが発生しました

en: Error loading results
ja: 結果の読み込み中にエラーが発生しました

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Error on save
ja: 保存中にエラーが発生しました

en: Error page
ja: エラーページ

en: Error processing font files
ja: フォントファイルの処理中にエラーが発生しました

en: Error rendering component
ja: コンポーネントのレンダリングエラー

en: Error restoring class
ja: クラスの復元中にエラーが発生しました

en: Error uploading font
ja: フォントのアップロード中にエラーが発生しました

en: Error: Could not load class
ja: エラー：クラスを読み込めませんでした

en: Error: Could not load class control
ja: エラー：クラスコントロールを読み込めませんでした

en: Error: Could not load gallery
ja: エラー：ギャラリーを読み込めませんでした

en: Error: Could not load image
ja: エラー：画像を読み込めませんでした

en: Error: Could not load link
ja: エラー：リンクを読み込めませんでした

en: Error: Could not load query
ja: エラー：クエリを読み込めませんでした

en: Error: Could not load select
ja: エラー：選択を読み込めませんでした

en: Error: Could not load toggle control
ja: エラー：トグルコントロールを読み込めませんでした

en: Error: Invalid license key
ja: エラー：無効なライセンスキー

en: Error: License mismatch
ja: エラー：ライセンスの不一致

en: Even background
ja: 偶数行の背景

en: Events
ja: イベント

en: Every 5 minutes
ja: 5分ごと

en: Example
ja: 例

en: Example: {"Authorization": "Bearer token"}
ja: 例：{「authorization」:「bearer token」}

en: Example: {"name": "{{43f295}}", "email": "{{a5c626}}"}
ja: 例：{「name」:「{{43f295}}」,「email」:「{{a5c626}}」}

en: Excellent
ja: 優秀

en: Exceptional
ja: 卓越

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: Excerpt length
ja: 抜粋の長さ

en: Exclude
ja: 除外

en: Exclude current post
ja: 現在の投稿を除外

en: Exclude filter IDs
ja: フィルターIDを除外

en: Exclude posts
ja: 投稿を除外

en: Exclude posts/pages
ja: 投稿/ページを除外

en: Exclude templates
ja: テンプレートを除外

en: Exclude terms
ja: 用語を除外

en: Excluded terms
ja: 除外するターム

en: Execute code
ja: コードを実行

en: Exercise great caution with granting code execution privileges. Enable them sparingly and only for trusted roles or ideally only specific users. Grant the least permissions necessary to maintain tight security.
ja: コード実行権限の付与には細心の注意を払ってください。信頼できる役割または理想的には特定のユーザーにのみ、必要最小限の権限を与えて、厳重なセキュリティを維持するために、慎重に有効化してください。

en: Exists
ja: 存在する

en: Expand
ja: 展開

en: Expand active element & scroll into view
ja: アクティブな要素を展開して表示範囲内にスクロール

en: Expand all
ja: すべて展開

en: Expand first item
ja: 最初の項目を展開

en: Expand item indexes
ja: 展開する項目のインデックス

en: Expand panel when dropdown is visible
ja: ドロップダウンが表示されているときにパネルを展開

en: Expanded
ja: 展開

en: Experimental
ja: 実験的

en: Export
ja: エクスポート

en: Export Settings
ja: 設定のエクスポート

en: Export Template
ja: Templateをエクスポート

en: Export Variables
ja: 変数をエクスポート

en: Export all components first by clicking the "Export" icon above before deleting any. Once exported, hover over the component you'd like to delete, then click the "Delete" icon.
ja: 削除する前に、上の「エクスポート」アイコンをクリックして、まずすべてのコンポーネントをエクスポートしてください。エクスポート後、削除したいコンポーネントにマウスを合わせ、「削除」アイコンをクリックします。

en: Exquisite
ja: 絶妙

en: Extend allowed tags through filter
ja: フィルターを通じて許可されたタグを拡張する

en: Extend contextual spacing to other elements within embedded content.
ja: 埋め込みコンテンツ内の他の要素にコンテキストスペーシングを拡張します。

en: External
ja: 外部

en: External URL
ja: 外部URL

en: External files
ja: 外部ファイル

en: External product
ja: 外部商品

en: Extra Bold
ja: Extra bold

en: Extra Light
ja: Extra light

en: Extra large
ja: 特大

en: FAQ schema
ja: FAQスキーマ

en: Facebook Page
ja: Facebookページ

en: Facebook page URL
ja: FacebookページのURL

en: Fade
ja: フェード

en: Fade in
ja: フェードイン

en: Fade in animation
ja: フェードインアニメーション

en: Fade in down
ja: 下からフェードイン

en: Fade in left
ja: 左からフェードイン

en: Fade in right
ja: 右からフェードイン

en: Fade in up
ja: 上からフェードイン

en: Failed to clean up orphaned elements.
ja: 孤立した要素のクリーンアップに失敗しました。

en: Failed to create font
ja: フォントの作成に失敗しました

en: Failed to create font draft.
ja: フォントのドラフト作成に失敗しました。

en: Failed to delete classes
ja: クラスの削除に失敗しました

en: Failed to delete draft font.
ja: ドラフトフォントの削除に失敗しました。

en: Failed to delete font
ja: フォントを削除できませんでした

en: Failed to fetch Instagram account details.
ja: Instagramアカウントの詳細の取得に失敗しました。

en: Failed to fetch Instagram posts.
ja: Instagramの投稿の取得に失敗しました。

en: Failed to move font to trash.
ja: フォントをゴミ箱に移動できませんでした。

en: Failed to process any font files.
ja: フォントファイルの処理に失敗しました。

en: Failed to publish font.
ja: フォントを公開できませんでした。

en: Failed to restore font.
ja: フォントを復元できませんでした。

en: Fallback
ja: フォールバック

en: Fallback applies to elements in embedded content without a specific spacing rule.
ja: フォールバックは、特定のスペーシングルールのない埋め込みコンテンツ内の要素に適用されます。

en: Fallback color
ja: フォールバックカラー

en: Fallback fonts
ja: フォールバックフォント

en: Fallback image
ja: フォールバック画像

en: Fallback label
ja: フォールバックラベル

en: Fallback label for terms without a specific label
ja: 特定のラベルがない項目のフォールバックラベル

en: Fallback preview image
ja: フォールバックプレビュー画像

en: Fallback spacing
ja: フォールバックスペーシング

en: False
ja: いいえ

en: Fantastic
ja: 素晴らしい

en: Farthest corner
ja: 最遠角

en: Farthest side
ja: 最遠辺

en: Fast
ja: 速い

en: Fast forward
ja: 早送り

en: Favorites
ja: お気に入り

en: Featured
ja: 注目

en: Featured image
ja: アイキャッチ画像

en: Featured image height
ja: アイキャッチ画像の高さ

en: Featured image sizes
ja: アイキャッチ画像サイズ

en: Featured image tag
ja: アイキャッチ画像タグ

en: Featured image width
ja: アイキャッチ画像の幅

en: Featured products
ja: おすすめ商品

en: Featured products only
ja: 注目商品のみ

en: Features
ja: 機能

en: Features typography
ja: 機能のタイポグラフィ

en: February
ja: 2月

en: Fetch content via AJAX
ja: AJAXでコンテンツを取得

en: Fetch data
ja: データを取得

en: Fetch priority
ja: フェッチの優先度

en: Fetching
ja: 取得中

en: Field
ja: フィールド

en: Field ID
ja: フィールドID

en: Field mapping
ja: フィールドマッピング

en: Field type
ja: フィールドタイプ

en: Fields
ja: フィールド

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Figure
ja: 図

en: File
ja: ファイル

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
ja: ファイル %s は許可されません。ファイル制限を超えています。

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
ja: ファイル %s は許可されません。サイズ制限を超えています。

en: File URL
ja: ファイルURL

en: File URL, YouTube/Vimeo URL/ID.
ja: ファイルURL、YouTube/VimeoのURL/ID。

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
ja: サニタイズエラーによりファイルがアップロードされませんでした。SVGファイルを確認するか、お問い合わせください。

en: Files
ja: ファイル

en: Fill
ja: 塗りつぶし

en: Fill - Dark
ja: 塗りつぶし - ダーク

en: Fill - Light
ja: 塗りつぶし - ライト

en: Fill - Primary
ja: 塗りつぶし - プライマリ

en: Fill color
ja: 塗りつぶし色

en: Fill grid
ja: グリッドを埋める

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter by
ja: フィルター

en: Filter by parent term
ja: 親ターム別にフィルター

en: Filter by parent term ID
ja: 親タームIDでフィルター

en: Filter for more advanced duplicate content rules
ja: より高度な複製コンテンツルールのフィルター

en: Filter input
ja: フィルター入力

en: Filter media by mime type
ja: MIMEタイプでメディアをフィルタリング

en: Filter title
ja: フィルタータイトル

en: Filter type
ja: フィルタータイプ

en: Find
ja: 検索

en: Fine
ja: 良い

en: Finish
ja: 完了

en: First name
ja: 名

en: First post full width
ja: 最初の投稿を全幅に

en: Fit map on markers change
ja: マーカー変更時にマップを調整

en: Fix corrupted database
ja: 破損したデータベースを修復

en: Fixed
ja: 固定

en: Flag size
ja: フラグのサイズ

en: Flex
ja: フレックス

en: Flex basis
ja: フレックスベース

en: Flex direction
ja: フレックス方向

en: Flex grow
ja: フレックスグロー

en: Flex shrink
ja: フレックスシュリンク

en: Flex wrap
ja: フレックスラップ

en: Flip
ja: 反転

en: Float
ja: 浮動小数点

en: Fluid typography
ja: フルイドタイポグラフィ

en: Fluid typography scale
ja: フルイドタイポグラフィスケール

en: Fluid typography variable added
ja: フルイドタイポグラフィ変数が追加されました

en: Focus
ja: フォーカス

en: Focus outline
ja: フォーカスアウトライン

en: Focused
ja: フォーカス

en: Follow
ja: フォロー

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
ja: 商品アーカイブの説明を編集するには%1$sこのリンク%2$sをクリックするか、商品カテゴリー/タグの説明を編集してください

en: Font Family
ja: フォントファミリー

en: Font Manager
ja: フォントマネージャー

en: Font deleted permanently
ja: フォントが完全に削除されました

en: Font download failed
ja: フォントのダウンロードに失敗しました

en: Font downloaded
ja: フォントがダウンロードされました

en: Font downloaded successfully.
ja: フォントが正常にダウンロードされました。

en: Font family
ja: フォントファミリー

en: Font file selected
ja: フォントファイルが選択されました

en: Font manager
ja: フォントマネージャー

en: Font moved to trash
ja: フォントがゴミ箱に移動されました

en: Font moved to trash successfully.
ja: フォントをゴミ箱に正常に移動しました。

en: Font name
ja: フォント名

en: Font not found.
ja: フォントが見つかりません。

en: Font preview
ja: フォントプレビュー

en: Font restore error
ja: フォントの復元エラー

en: Font restored
ja: フォントが復元されました

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Font size at the largest viewport. Acts as the upper bound—text will not grow beyond this.
ja: 最大ビューポートでのフォントサイズ。上限として機能し、テキストはこれより大きくなりません。

en: Font size at the smallest viewport. Acts as the lower bound—text will not shrink below this.
ja: 最小ビューポートでのフォントサイズ。下限として機能し、テキストはこれより小さくなりません。

en: Font style
ja: フォントスタイル

en: Font variants
ja: フォントバリアント

en: Font variation settings
ja: フォントバリエーション設定

en: Font variations
ja: フォントバリエーション

en: Font weight
ja: フォントの太さ

en: Fonts
ja: フォント

en: Fonts synced! It might take a few minutes to sync a font project you just published or updated.
ja: フォントが同期されました！公開または更新したばかりのフォントプロジェクトの同期には数分かかる場合があります。

en: Foot
ja: フッター

en: Footer
ja: フッター

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
ja: フッタースクリプトは%sタグを閉じる直前に追加されます。

en: For better preview select content to show.
ja: より良いプレビューのため、表示するコンテンツを選択してください。

en: For frontend SEO purpose only. Not overwriting Post title. Recommended: Max. 60 characters.
ja: フロントエンドのSEO目的のみ。投稿タイトルを上書きしません。推奨：最大60文字。

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
ja: 商品カテゴリーまたは商品タグのアーカイブ説明については、各用語の説明を編集してください。

en: Force home
ja: ホームを強制

en: Form
ja: フォーム

en: Form ID
ja: フォームID

en: Form Submissions
ja: フォーム送信

en: Form data
ja: フォームデータ

en: Form name
ja: フォーム名

en: Form submission access
ja: フォーム送信アクセス

en: Form submission table could not be deleted.
ja: フォーム送信テーブルを削除できませんでした。

en: Form submission table deleted successfully.
ja: フォーム送信テーブルが正常に削除されました。

en: Form submissions
ja: フォーム送信

en: Form submissions could not be deleted.
ja: フォーム送信を削除できませんでした。

en: Form submissions deleted.
ja: フォーム送信が削除されました。

en: Form submissions table could not be resetted.
ja: フォーム送信テーブルをリセットできませんでした。

en: Form submissions table resetted successfully.
ja: フォーム送信テーブルが正常にリセットされました。

en: Form title
ja: フォームタイトル

en: Format
ja: フォーマット

en: Format to send the data in.
ja: データを送信する形式。

en: Friday
ja: 金曜日

en: From email address
ja: 送信元メールアドレス

en: From name
ja: 送信者名

en: Front
ja: 前面

en: Front page
ja: フロントページ

en: Frontend
ja: フロントエンド

en: Full
ja: フル

en: Full access
ja: フルアクセス

en: Full response
ja: 完全なレスポンス

en: Full size
ja: フルサイズ

en: Fullscreen
ja: 全画面表示

en: Fullscreen Control
ja: 全画面表示コントロール

en: Function name
ja: 関数名

en: Function names
ja: 関数名

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the %s filter.
ja: 「echo」タグを通じて呼び出される関数名は、%sフィルターを介してホワイトリストに登録する必要があります。

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the new %s filter.
ja: 「echo」タグを通じて呼び出される関数名は、新しい%sフィルターを介してホワイトリストに登録する必要があります。

en: Function names must pass the check through the %s filter.
ja: 関数名は%sフィルターを通過する必要があります。

en: Galleries
ja: ギャラリー

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Gallery layout
ja: ギャラリーレイアウト

en: Gap
ja: 間隔

en: General
ja: 一般

en: General settings
ja: 一般設定

en: Generate FAQPage structured data (JSON-LD).
ja: FAQPage構造化データ（JSON-LD）を生成します。

en: Generate custom image sizes
ja: カスタム画像サイズを生成

en: Generate password
ja: パスワードを生成

en: Generate review schema
ja: レビュースキーマを生成

en: Generate screenshots
ja: スクリーンショットを生成

en: Generate variables
ja: 変数を生成

en: Generating variables will delete all existing variables in this category. Do you want to proceed?
ja: 変数を生成すると、このカテゴリの既存の変数がすべて削除されます。続行しますか？

en: Generator
ja: ジェネレーター

en: Get In Touch
ja: お問い合わせ

en: Get current post author
ja: 現在の投稿の著者を取得

en: Get started here
ja: ここから始めましょう

en: Get terms from current
ja: 現在から用語を取得

en: Get terms from current post
ja: 現在の投稿から用語を取得

en: Get terms that are children of specified term
ja: 指定されたタームの子タームを取得

en: Get the author of current post
ja: 現在の投稿の著者を取得

en: Getting Started
ja: はじめに

en: Global
ja: グローバル

en: Global class
ja: グローバルクラス

en: Global class import manager
ja: グローバルクラスインポートマネージャー

en: Global classes
ja: グローバルクラス

en: Global data sync
ja: グローバルデータ同期

en: Global element
ja: グローバル要素

en: Global elements
ja: グローバル要素

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and must be converted to components or unlinked.
ja: グローバル要素はバージョン2.0以降で非推奨となり、コンポーネントに変換するか、リンク解除する必要があります。

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and will be removed in the near future. Please convert them into components as soon as possible under %s. Once done, please delete all global elements by hovering over a global element below and clicking the "Delete" icon.
ja: グローバル要素はバージョン2.0以降で廃止され、近い将来削除される予定です。できるだけ早く%sでコンポーネントに変換してください。完了したら、以下のグローバル要素にカーソルを合わせて「削除」アイコンをクリックし、すべてのグローバル要素を削除してください。

en: Global elements converted to components.
ja: グローバル要素をコンポーネントに変換しました。

en: Global elements review
ja: グローバル要素の確認

en: Global queries
ja: グローバルクエリ

en: Global query
ja: グローバルクエリ

en: Global settings
ja: グローバル設定

en: Global styles & settings
ja: グローバルスタイルと設定

en: Go back
ja: 戻る

en: Go to
ja: 移動

en: Go to first slide
ja: 最初のスライドへ移動

en: Go to last slide
ja: 最後のスライドへ移動

en: Go to slide %s
ja: スライド%sへ移動

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
ja: 設定 > Template設定 > コンテンツの生成へ移動

en: Go to: WooCommerce > Products > Inventory
ja: WooCommerce > 商品 > 在庫へ移動

en: Good
ja: いいね

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
ja: Google Maps APIキーが必要！ダッシュボードの下にキーを追加する：%s

en: Google fonts
ja: Google フォント

en: Google fonts have been disabled
ja: Googleフォントが無効化されました

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
ja: Google reCAPTCHA APIキーが必要！ダッシュボードの下にキーを追加する：%s

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
ja: Google reCaptcha：無効なサイトキーです。

en: Got it
ja: 了解しました

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Gradient / Overlay
ja: グラデーション / オーバーレイ

en: Grand
ja: 素晴らしい

en: Greater than
ja: より大きい

en: Greater than or equal
ja: 以上

en: Grid
ja: グリッド

en: Grid (Round)
ja: グリッド（丸）

en: Grid (Square)
ja: グリッド（四角）

en: Grid auto columns
ja: グリッド自動列

en: Grid auto flow
ja: グリッド自動フロー

en: Grid auto rows
ja: グリッド自動行

en: Grid column
ja: グリッド列

en: Grid item
ja: グリッドアイテム

en: Grid row
ja: グリッド行

en: Grid template columns
ja: グリッドテンプレート列

en: Grid template rows
ja: グリッドテンプレート行

en: Groove
ja: 溝

en: Group
ja: グループ

en: Group already exists
ja: グループは既に存在します

en: Grouped
ja: グループ化

en: Grouped product
ja: グループ化商品

en: Groups
ja: グループ

en: HTML email
ja: HTMLメール

en: HTML tag
ja: HTMLタグ

en: HTML tag not allowed
ja: HTMLタグは許可されていません

en: HTTP method
ja: HTTPメソッド

en: Hamburger toggle
ja: ハンバーガートグル

en: Has conflict
ja: 競合があります

en: Has inherited settings
ja: 継承された設定があります

en: Has no styles
ja: スタイルがありません

en: Has pagination
ja: ページネーションあり

en: Has styles
ja: スタイルがあります

en: Head
ja: ヘッダー

en: Header
ja: ヘッダー

en: Header location
ja: ヘッダーの位置

en: Header scripts
ja: ヘッダースクリプト

en: Header scripts are added right before closing %s tag.
ja: ヘッダースクリプトは%sタグを閉じる直前に追加されます。

en: Header width
ja: ヘッダーの幅

en: Headers
ja: ヘッダー

en: Heading
ja: 見出し

en: Heading selectors
ja: 見出しセレクタ

en: Heading typography
ja: 見出しのタイポグラフィ

en: Headings
ja: 見出し

en: Headings offset
ja: 見出しのオフセット

en: Height
ja: 高さ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Here goes my text ...
ja: ここにテキストを入力...

en: Here goes your caption ...
ja: ここにキャプションを入力してください...

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
ja: ここにテキストを入力...テキストの一部を選択すると、フォーマットツールバーにアクセスできます。

en: Hero
ja: ヒーロー

en: Hidden
ja: 非表示

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide "All" option
ja: 「すべて」オプションを非表示

en: Hide "View cart" button
ja: 「カートを表示」ボタンを非表示

en: Hide %s
ja: %sを非表示

en: Hide CTA button
ja: CTAボタンを非表示

en: Hide additional information
ja: 追加情報を非表示

en: Hide at breakpoint
ja: ブレークポイントで非表示

en: Hide cart details to link directly to the cart.
ja: カート詳細を非表示にしてカートに直接リンクします。

en: Hide close
ja: 閉じるを非表示

en: Hide count
ja: カウントを非表示

en: Hide count bracket
ja: カウントの括弧を非表示

en: Hide cover
ja: カバーを非表示

en: Hide current
ja: 現在の言語を非表示

en: Hide current post
ja: 現在の投稿を非表示

en: Hide dynamic data label in dropdown
ja: ドロップダウンで動的データラベルを非表示

en: Hide element
ja: 要素を非表示

en: Hide empty
ja: 空を非表示

en: Hide if empty
ja: 空の場合は非表示

en: Hide if no active filter
ja: アクティブなフィルターがない場合は非表示

en: Hide if no translation
ja: 翻訳がない場合は非表示

en: Hide if not open
ja: 開いていない場合は非表示

en: Hide image
ja: 画像を非表示

en: Hide info
ja: 情報を非表示

en: Hide label
ja: ラベルを非表示

en: Hide labels
ja: ラベルを非表示

en: Hide message
ja: メッセージを非表示

en: Hide out of stock
ja: 在庫切れを非表示

en: Hide password
ja: パスワードを非表示

en: Hide placeholders
ja: プレースホルダーを非表示

en: Hide popup
ja: ポップアップを非表示

en: Hide regular price
ja: 通常価格を非表示

en: Hide reviews link
ja: レビューリンクを非表示

en: Hide stock
ja: 在庫を非表示

en: Hide the form by default, and show it only when the toggle is clicked.
ja: デフォルトでフォームを非表示にし、トグルがクリックされた時のみ表示します。

en: Hide title
ja: タイトルを非表示

en: Hierarchical
ja: 階層的

en: High
ja: 高

en: Highlight
ja: ハイライト

en: Highlight label
ja: ハイライトラベル

en: Highlight on focus
ja: フォーカス時のハイライト

en: History
ja: 履歴

en: History deleted
ja: 履歴が削除されました

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
ja: 複数の画像を選択するには、CMD/CRTLキーを押したままにしてください。

en: Home
ja: ホーム

en: Home URL
ja: ホームURL

en: Home page
ja: ホームページ

en: Honeypot
ja: ハニーポット

en: Honeypot: Create form field(s) and enable the "Honeypot" checkbox. Those honeypot fields aren't visible to users, but add an extra layer of protection against spam submissions.
ja: ハニーポット：フォームフィールドを作成し、「ハニーポット」チェックボックスを有効にします。これらのハニーポットフィールドはユーザーには表示されませんが、スパム送信に対する追加の保護層を提供します。

en: Hook
ja: フック

en: Horizontal
ja: 水平

en: Horizontal align
ja: 水平方向の配置

en: Horizontal alignment
ja: 水平方向の配置

en: Horizontal order
ja: 水平方向の順序

en: Hover
ja: ホバー

en: How Editing With Bricks Works
ja: Bricksでの編集の仕組み

en: How long to keep
ja: 保持する期間

en: How long to keep the same random order (in seconds)
ja: 同じランダム順序を保持する期間（秒単位）

en: How many numbers on either side of the current page.
ja: 現在のページの両側に表示する数字の数。

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
ja: リストの両端に表示する数字の数。

en: How many numbers to either side of the current page.
ja: 現在のページの両側に表示する数字の数。

en: How to create a footer template
ja: フッターテンプレートの作成方法

en: How to create a header template
ja: ヘッダーテンプレートの作成方法

en: How to get your Adobe fonts project ID
ja: Adobe fontsプロジェクトIDの取得方法

en: How to get your Facebook App ID
ja: Facebook App IDの取得方法

en: How to get your Google Maps API key
ja: Google Maps APIキーの取得方法

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
ja: Google reCAPTCHA v3 APIシークレットキーの取得方法

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
ja: Google reCAPTCHA v3 APIサイトキーの取得方法

en: How to get your Instagram Access Token
ja: Instagram アクセストークンの取得方法

en: How to get your MailChimp API key
ja: MailChimp APIキーの取得方法

en: How to get your SendGrid API key
ja: SendGrid APIキーの取得方法

en: How to get your Turnstile secret key
ja: Turnstileシークレットキーの取得方法

en: How to get your Turnstile site key
ja: Turnstileサイトキーの取得方法

en: How to get your Unsplash API key
ja: Unsplash APIキーの取得方法

en: How to get your hCaptcha secret key
ja: HCaptchaシークレットキーの取得方法

en: How to get your hCaptcha site key
ja: HCaptchaサイトキーの取得方法

en: How to use the fluid typography
ja: フルイドタイポグラフィの使用方法

en: How to use the global query manager
ja: グローバルクエリマネージャーの使用方法

en: How to use the global variable manager
ja: グローバル変数マネージャーの使い方

en: Hue
ja: 色相

en: Hybrid
ja: ハイブリッド

en: I am a button
ja: ボタンです

en: I am a heading
ja: 私は見出しです

en: I am a slide
ja: スライドです

en: I am a so called subtitle.
ja: これはいわゆるサブタイトルです。

en: I am an alert.
ja: これはアラートです。

en: I don't know how to use this Bricks
ja: このBricksの使い方がわかりません

en: I found a better site builder
ja: より良いサイトビルダーを見つけました

en: I no longer need Bricks
ja: もうBricksが必要ありません

en: I.e.: 200px / 50% etc.
ja: 例：200px÷50% etc。

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon Box
ja: アイコンボックス

en: Icon List
ja: アイコンリスト

en: Icon Size
ja: アイコンサイズ

en: Icon align
ja: アイコンの配置

en: Icon background
ja: アイコンの背景

en: Icon background color
ja: アイコンの背景色

en: Icon border
ja: アイコンの枠線

en: Icon box shadow
ja: アイコンのボックスシャドウ

en: Icon collapsed
ja: アイコン（折りたたみ時）

en: Icon color
ja: アイコンの色

en: Icon expanded
ja: 展開時のアイコン

en: Icon expanded typography
ja: 展開時のアイコンのタイポグラフィ

en: Icon height
ja: アイコンの高さ

en: Icon manager
ja: アイコンマネージャー

en: Icon margin
ja: アイコンマージン

en: Icon only
ja: アイコンのみ

en: Icon padding
ja: アイコンのパディング

en: Icon position
ja: アイコンの位置

en: Icon rotate in °
ja: アイコンの回転角度（°）

en: Icon rotation for expanded accordion.
ja: アコーディオン展開時のアイコン回転。

en: Icon set
ja: アイコンセット

en: Icon size
ja: アイコンのサイズ

en: Icon source
ja: アイコンソース

en: Icon spinning
ja: アイコンのスピン

en: Icon transform
ja: アイコンの変形

en: Icon transition
ja: アイコンのトランジション

en: Icon typography
ja: アイコンのタイポグラフィ

en: Icon width
ja: アイコンの幅

en: Icon(s) deleted successfully
ja: アイコンが正常に削除されました

en: Icon(s) imported successfully
ja: アイコンが正常にインポートされました

en: Icons
ja: アイコン

en: If enabled Bricks will try to use the image of the matching product variation when no term-specific image swatch is set.
ja: 有効にすると、項目固有の画像スウォッチが設定されていない場合、Bricksは一致する商品バリエーションの画像を使用しようとします。

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
ja: 有効にすると、追加のJSとCSSファイルが読み込まれます。

en: If enabled, form submission will succeed even if the webhook fails. Errors will be logged to the server error log.
ja: 有効にすると、ウェブフックが失敗してもフォームの送信は成功します。エラーはサーバーのエラーログに記録されます。

en: If no form field is selected, the first password field in the form is used.
ja: フォームフィールドが選択されていない場合、フォーム内の最初のパスワードフィールドが使用されます。

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
ja: テンプレート条件が設定されていない場合、Bricksはサイトのフロントエンドに公開されたテンプレート（ヘッダー、フッターなど）を表示します。この動作を無効にするにはこの設定を選択してください。代わりにテンプレート条件を設定してください。

en: If the shape doesn't take up all available space add %s to the "svg" tag.
ja: 形状が利用可能なスペースを全て占めない場合は、「svg」タグに%sを追加してください。

en: If the video is unlisted, you will need to enter the video privacy hash.
ja: 動画が非公開の場合、動画のプライバシーハッシュを入力する必要があります。

en: If this account exists, a password reset link will be sent to the associated email address.
ja: このアカウントが存在する場合、登録されているメールアドレスにパスワードリセットリンクが送信されます。

en: Iframe title
ja: Iframeタイトル

en: Ignore selector
ja: 無視するセレクタ

en: Ignore sticky posts
ja: 固定投稿を無視

en: Ignored when posts per page set to "-1".
ja: 1ページあたりの投稿数が「-1」に設定されている場合は無視されます。

en: Image
ja: 画像

en: Image Gallery
ja: 画像ギャラリー

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
ja: 画像ID (%s) は存在しません。別の画像を選択してください。

en: Image Overlay
ja: 画像オーバーレイ

en: Image align
ja: 画像の配置

en: Image border
ja: 画像の境界線

en: Image box shadow
ja: 画像のボックスシャドウ

en: Image caption
ja: 画像キャプション

en: Image click action
ja: 画像クリック時の動作

en: Image gallery
ja: 画像ギャラリー

en: Image height
ja: 画像の高さ

en: Image link alt text
ja: 画像リンクの代替テキスト

en: Image not found
ja: 画像が見つかりません

en: Image position
ja: 画像の位置

en: Image ratio
ja: 画像の比率

en: Image size
ja: 画像サイズ

en: Image width
ja: 画像の幅

en: Images
ja: 画像

en: Images file types
ja: 画像ファイルタイプ

en: Images of the same lightbox ID are grouped together.
ja: 同じライトボックスIDの画像がグループ化されます。

en: Import
ja: インポート

en: Import CSS variables
ja: CSS変数をインポート

en: Import Settings
ja: 設定のインポート

en: Import classes
ja: クラスをインポート

en: Import images
ja: 画像をインポート

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
ja: 「%s」のインポートに失敗しました：名前がすでに存在します。

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
ja: 「%s」のインポートに失敗しました：フォーマットが間違っています。

en: Import pasted images/SVGs
ja: 貼り付けた画像/SVGをインポート

en: Import settings
ja: 設定のインポート

en: Import template
ja: テンプレートをインポート

en: Import/export components
ja: コンポーネントのインポート/エクスポート

en: Import/export templates
ja: テンプレートのインポート/エクスポート

en: Imported
ja: インポート済み

en: Imports
ja: インポート

en: Impressive
ja: 印象的

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
ja: 開発者の場合、カスタムフック、フィルター、または独自のエレメントを作成することで、Bricksをさらにカスタマイズできます。

en: In same term
ja: 同じタームに含まれる

en: In stock
ja: 在庫あり

en: Inactive
ja: 非アクティブ

en: Include
ja: 含める

en: Include children
ja: 子要素を含める

en: Include posts
ja: 投稿を含める

en: Include terms
ja: 用語を含める

en: Incoming
ja: 受信中

en: Incoming changes
ja: 受信中の変更

en: Incorrect configuration might cause unwanted side effects. Only use these settings if you know what you are doing.
ja: 設定を誤ると、望ましくない副作用を引き起こす可能性がある。これらの設定は、自分が何をしているか分かっている場合にのみ使用すること。

en: Incorrect password.
ja: パスワードが正しくありません。

en: Incredible
ja: 信じられない

en: Indent
ja: インデント

en: Independent toggle
ja: 独立したトグル

en: Index
ja: インデックス

en: Index of the item to expand on page load, start at 0.
ja: ページ読み込み時に展開するアイテムのインデックス（0から開始）。

en: Indexes of the items to expand on page load, separated by comma, start at 0.
ja: ページ読み込み時に展開する項目のインデックス。カンマ区切りで、0から始まります。

en: Indexing in progress.
ja: インデックス作成中。

en: Indexing job is stuck?
ja: インデックス作成ジョブが停止していますか？

en: Individual
ja: 個別

en: Individual users with code execution capability
ja: コード実行機能を持つ個別のユーザー

en: Infinite
ja: 無限

en: Infinite scroll
ja: 無限スクロール

en: Info
ja: 情報

en: Info Box
ja: 情報ボックス

en: Info Box template enabled.
ja: 情報ボックステンプレートが有効です。

en: Info color
ja: インフォカラー

en: Info lightbox
ja: 情報ライトボックス

en: Infobox
ja: 情報ボックス

en: Infobox appears on map marker click.
ja: 情報ボックスはマップマーカーをクリックすると表示されます。

en: Inherited from
ja: 継承元

en: Initial
ja: 初期

en: Initial slide
ja: 初期スライド

en: Inline styles (CSS) are added at the end of the %s tag.
ja: インラインスタイル（CSS）は%sタグの終わりに追加されます。

en: Inline styles (default)
ja: インラインスタイル（デフォルト）

en: Inner background color
ja: 内部の背景色

en: Inner container
ja: 内部コンテナ

en: Input
ja: 入力

en: Input background
ja: 入力の背景

en: Input border
ja: 入力の境界線

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert "Toggle" element after "Nav items" to show/hide your mobile menu.
ja: モバイルメニューの表示/非表示を切り替えるには、「ナビ項目」の後に「トグル」要素を挿入します。

en: Insert after
ja: 後に挿入

en: Insert components
ja: コンポーネントを挿入

en: Insert element
ja: 要素を挿入

en: Insert elements in Emmet-like syntax.
ja: Emmet風の構文で要素を挿入します。

en: Insert layout
ja: レイアウトを挿入

en: Insert media
ja: メディアを挿入

en: Insert of the same component is not possible.
ja: 同じコンポーネントの挿入はできません。

en: Insert section
ja: セクションを挿入

en: Insert template
ja: テンプレートを挿入

en: Insert templates
ja: テンプレートを挿入

en: Inserted
ja: 挿入済み

en: Inserted template uses theme style "%s"
ja: 挿入されたテンプレートはテーマスタイル「%s」を使用しています

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
ja: テンプレートを挿入すると、データが上書きされます。先に変更を保存することをおすすめします。

en: Inset
ja: 挿入

en: Instagram access token required! Add in WordPress dashboard under %s
ja: Instagramのアクセストークンが必要！WordPressダッシュボードの%sに追加する

en: Instagram feed
ja: Instagramフィード

en: Installed version
ja: インストールされているバージョン

en: Instance
ja: インスタンス

en: Instances
ja: インスタンス

en: Integer
ja: 整数

en: Interaction
ja: インタラクション

en: Interaction ID
ja: インタラクションID

en: Interactions
ja: インタラクション

en: Interactions don't run in the builder.
ja: ビルダーではインタラクションは実行されません。

en: Interface
ja: インターフェース

en: Internal post/page
ja: 内部投稿/ページ

en: Interval in ms
ja: 間隔（ミリ秒）

en: Invalid
ja: 無効

en: Invalid CSS response from Google Fonts.
ja: Google FontsからのCSSレスポンスが無効です。

en: Invalid SVG files
ja: 無効なSVGファイル

en: Invalid action
ja: 無効なアクション

en: Invalid element names
ja: 無効な要素名

en: Invalid font ID.
ja: 無効なフォントIDです。

en: Invalid font file
ja: 無効なフォントファイルです

en: Invalid form token.
ja: 無効なフォームトークンです。

en: Invalid license key.
ja: 無効なライセンスキーです。

en: Invalid password reset key
ja: パスワードリセットキーが無効です

en: Invalid post ID or form ID.
ja: 投稿IDまたはフォームIDが無効です。

en: Invalid pseudo class. Must start with a colon (:)
ja: 無効な擬似クラスです。コロン(:)で始める必要があります。

en: Invalid request
ja: 無効なリクエスト

en: Invalid signature
ja: 無効な署名

en: Invalid total pages value "%1$s" extracted from path "%2$s". Expected a numeric value.
ja: パス「%2$s」から抽出された合計ページ値「%1$s」が無効です。数値が予想されます。

en: Invalid webhook URL.
ja: 無効なwebhook URL。

en: Invalid webhook payload format.
ja: 無効なwebhookペイロードフォーマット。

en: Invert
ja: 反転

en: Invisible
ja: 非表示

en: Is
ja: は

en: Is archive main query
ja: アーカイブメインクエリか

en: Is main query
ja: メインクエリ

en: Isolation
ja: 分離

en: It's just a temporary deactivation
ja: 一時的な無効化にすぎません

en: Item
ja: 項目

en: Item width
ja: アイテムの幅

en: Items
ja: アイテム

en: Items to scroll
ja: スクロールするアイテム数

en: Items to show
ja: 表示するアイテム数

en: January
ja: 1月

en: JavaScript function name without parentheses or window object.
ja: 括弧やwindowオブジェクトなしのJavaScript関数名。

en: JavaScript is automatically wrapped in script tags.
ja: JavaScriptは自動的にscriptタグで囲まれます。

en: Join Us
ja: 参加する

en: July
ja: 7月

en: June
ja: 6月

en: Just another slide
ja: もう1つのスライド

en: Justify
ja: 均等配置

en: Justify content
ja: コンテンツの均等配置

en: Justify items
ja: アイテムの配置

en: Keep formatting
ja: 書式を保持

en: Keep open while styling
ja: スタイリング中は開いたままにする

en: Key
ja: キー

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Label
ja: ラベル

en: Label text
ja: ラベルテキスト

en: Label typography
ja: ラベルのタイポグラフィ

en: Labels
ja: ラベル

en: Language
ja: 言語

en: Language codes
ja: 言語コード

en: Language switcher
ja: 言語切り替え

en: Languages
ja: 言語

en: Laptop
ja: ラップトップ

en: Large
ja: 大

en: Last fetch
ja: 最終取得

en: Last generated
ja: 最後に生成された日時

en: Last name
ja: 姓

en: Last order
ja: 最新の注文

en: Last refresh
ja: 最終更新

en: Latest
ja: 最新

en: Latitude
ja: 緯度

en: Layers
ja: レイヤー

en: Layout
ja: レイアウト

en: Lazy
ja: 遅延

en: Lazy load offset
ja: 遅延読み込みオフセット

en: Lead
ja: リード

en: Learn more
ja: 詳細を見る

en: Learn more about CSS filters
ja: CSSフィルターについてもっと学ぶ

en: Learn more about CSS transform
ja: CSS transformについてもっと学ぶ

en: Learn more about CSS transform-origin
ja: CSS transform-originについてもっと学ぶ

en: Learn more about CSS transitions
ja: CSSトランジションについてもっと学ぶ

en: Learn more on wordpress.org
ja: Wordpress.orgでもっと学ぶ

en: Learn which %1$s you should to add to the fields above via the %2$s dynamic data tag.
ja: %2$s動的データタグを通じて、フィールドに追加すべき%1$sを確認してください。

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
ja: すべてのアーカイブタームにテンプレートを適用する場合は空欄のままにしてください。

en: Leave empty to apply template to all post types.
ja: すべての投稿タイプにテンプレートを適用する場合は空欄のままにしてください。

en: Leave empty to update the current post.
ja: 現在の投稿を更新する場合は空のままにします。

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
ja: 空白のままにすると、WooCommerceのデフォルトリストが使用されます。

en: Leave empty to use the default WordPress home URL.
ja: デフォルトのWordPressホームURLを使用する場合は空のままにします。

en: Leave options empty to use the options of the first connected control.
ja: オプションを空のままにすると、最初に接続されたコントロールのオプションが使用されます。

en: Leave the first comment
ja: 最初のコメントを残す

en: Leave viewport
ja: ビューポート離脱

en: Leave your comment
ja: コメントを残す

en: Left
ja: 左

en: Left to right
ja: 左から右

en: Left with space
ja: 左（スペースあり）

en: Lesser
ja: より小さい

en: Lesser or equal
ja: 以下

en: Letter spacing
ja: 文字間隔

en: License
ja: ライセンス

en: License activated.
ja: ライセンスが有効化されました。

en: License key format
ja: ライセンスキーの形式

en: Light color
ja: ライトカラー

en: Lightbox
ja: ライトボックス

en: Lightbox Animation
ja: ライトボックスアニメーション

en: Lightbox ID
ja: ライトボックスID

en: Lightbox Image
ja: ライトボックス画像

en: Lightbox Video
ja: ライトボックス動画

en: Lightbox id
ja: ライトボックスID

en: Lightness
ja: 明度

en: Limit how often this popup appears.
ja: このポップアップの表示頻度を制限します。

en: Limit the number of webhook requests that can be sent per hour.
ja: 1時間あたりに送信できるウェブフックリクエストの数を制限します。

en: Line cap
ja: 線の端

en: Line height
ja: 行の高さ

en: Line width in px
ja: 線の幅（px）

en: Linear
ja: 線形

en: Link
ja: リンク

en: Link & status
ja: リンクとステータス

en: Link To
ja: リンク先

en: Link attributes
ja: リンク属性

en: Link configured
ja: リンク設定済み

en: Link entire post
ja: 投稿全体をリンク

en: Link entire product
ja: 商品全体をリンク

en: Link image
ja: 画像をリンク

en: Link rendered as
ja: リンクの表示方法

en: Link styles apply only to specific elements. Overwrite them via the %s filter or extend them via the CSS selectors setting below.
ja: リンクスタイルは特定の要素にのみ適用されます。%sフィルターを通じて上書きするか、以下のCSSセレクター設定を通じて拡張してください。

en: Link title
ja: リンクタイトル

en: Link to
ja: リンク先

en: Link to lightbox
ja: ライトボックスへのリンク

en: Link to post
ja: 投稿へのリンク

en: Link to product
ja: 商品へのリンク

en: Link to website
ja: ウェブサイトへのリンク

en: Link type
ja: リンクタイプ

en: Linked
ja: リンク済み

en: Links
ja: リンク

en: List
ja: リスト

en: List item
ja: リスト項目

en: List item #1
ja: リスト項目#1

en: List item #2
ja: リスト項目#2

en: List items
ja: リスト項目

en: Live search
ja: ライブ検索

en: Live search info
ja: ライブ検索情報

en: Live search wrapper selector
ja: ライブ検索ラッパーセレクター

en: Load Block editor data into %s
ja: ブロックエディターのデータを%sに読み込む

en: Load all matching theme styles
ja: 一致するすべてのテーマスタイルを読み込む

en: Load more
ja: さらに読み込む

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
ja: アクセス権のある他のBricksインストールからテンプレートをテンプレートライブラリに読み込みます。

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Loading component preview
ja: コンポーネントプレビューを読み込み中

en: Loading font data
ja: フォントデータを読み込み中

en: Loading method
ja: 読み込み方法

en: Loading templates
ja: テンプレートを読み込み中

en: Local storage
ja: ローカルストレージ

en: Location
ja: 位置

en: Location content
ja: 場所の内容

en: Location subtitle
ja: 場所のサブタイトル

en: Location title
ja: 場所のタイトル

en: Lock
ja: ロック

en: Lock selected
ja: 選択をロック

en: Lock/unlock global classes
ja: グローバルクラスをロック/アンロック

en: Locked
ja: ロック済み

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
ja: ライセンスキーを取得するには%sにログインするか、購入確認メールからコピー＆ペーストしてください。

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
ja: 登録成功後にユーザーをログインさせます。ヒント：「リダイレクト」アクションを設定して、ユーザーをアカウント/管理エリアにリダイレクトさせることができます。

en: Logged in
ja: ログイン中

en: Logged out
ja: ログアウト中

en: Logged-in users
ja: ログインユーザー

en: Logged-in users with role
ja: 特定の役割のログインユーザー

en: Login
ja: ログイン

en: Login URL
ja: ログインURL

en: Login form
ja: ログインフォーム

en: Login message
ja: ログインメッセージ

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logo inverse
ja: 反転ロゴ

en: Logout URL
ja: ログアウトURL

en: Longitude
ja: 経度

en: Loop
ja: ループ

en: Lost password
ja: パスワードを忘れた場合

en: Low
ja: 低

en: Low stock
ja: 在庫少

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Lowercase removes leading zeros
ja: 小文字は先頭のゼロを削除します

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
ja: Mailchimp APIキーが必要！ダッシュボードの下にキーを追加する：%s

en: Main
ja: メイン

en: Main query
ja: メインクエリ

en: Maintenance
ja: メンテナンス

en: Maintenance mode
ja: メンテナンスモード

en: Make sure not to use the "Product tabs" element on the same page.
ja: 同じページで「商品タブ」要素を使用しないようにしてください。

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
ja: 上記で入力したリモートウェブサイトが「マイTemplatesアクセス」を許可していることを確認してください。

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
ja: リンクされたコンテナ内にリンクを含む要素がないことを確認してください（ネストされたリンク）。

en: Make sure to save settings after closing this modal to apply changes
ja: このモーダルを閉じた後、変更を適用するために設定を保存してください

en: Make sure to set "%1$s" in your "%2$s" definitions below.
ja: 以下の「%2$s」定義で「%1$s」を設定してください。

en: Manage
ja: 管理

en: Manage global elements
ja: グローバル要素を管理

en: Manage my menus in WordPress.
ja: WordPressでメニューを管理する。

en: Manage your custom font files
ja: カスタムフォントファイルを管理

en: Mandatory
ja: 必須

en: Manually regenerate CSS files
ja: CSSファイルを手動で再生成

en: Map
ja: マップ

en: Map Connector
ja: マップコネクター

en: Map ID
ja: マップID

en: Map Type Control
ja: マップタイプコントロール

en: Map center
ja: マップの中心

en: Map style
ja: マップスタイル

en: Map type
ja: マップタイプ

en: March
ja: 3月

en: Margin
ja: マージン

en: Mark
ja: マーク

en: Mark all as read
ja: すべて既読にする

en: Mark as active
ja: アクティブとしてマーク

en: Mark as inactive
ja: 非アクティブとしてマーク

en: Marker
ja: マーカー

en: Markers
ja: マーカー

en: Markers set on individual addresses or map connectors precede these settings.
ja: 個別のアドレスやマップコネクタに設定されたマーカーは、これらの設定に優先されます。

en: Marvelous
ja: すばらしい

en: Mask
ja: マスク

en: Masonry
ja: メーソンリー

en: Max
ja: 最大

en: Max Zoom
ja: 最大ズーム

en: Max payload size
ja: 最大ペイロードサイズ

en: Max requests per hour
ja: 1時間あたりの最大リクエスト数

en: Max resolution
ja: 最大解像度

en: Max results
ja: 最大結果数

en: Max upload size: %s
ja: 最大アップロードサイズ：%s

en: Max. entries
ja: 最大エントリー数

en: Max. files
ja: 最大ファイル数

en: Max. height
ja: 最大高さ

en: Max. items
ja: 最大アイテム数

en: Max. length
ja: 最大長

en: Max. post width
ja: 最大投稿幅

en: Max. price
ja: 最大価格

en: Max. products
ja: 最大商品数

en: Max. rating
ja: 最大評価

en: Max. related posts
ja: 最大関連投稿数

en: Max. size
ja: 最大サイズ

en: Max. time
ja: 最大時間

en: Max. value
ja: 最大値

en: Max. width
ja: 最大幅

en: Maximum
ja: 最大

en: Maximum number of entries reached.
ja: エントリーの最大数に達しました。

en: Maximum number of results to display for each query loop in the builder. Applies only to Bricks-native queries. Leave blank to use the default value.
ja: ビルダーで各クエリループに表示する最大結果数。Bricksネイティブクエリにのみ適用されます。空白のままにすると、デフォルト値が使用されます。

en: Maximum number of webhook requests allowed per hour.
ja: 1時間あたりに許可されるウェブフックリクエストの最大数。

en: Maximum size of the webhook payload in kilobytes.
ja: ウェブフックペイロードの最大サイズ（キロバイト単位）。

en: Maximum value
ja: 最大値

en: May
ja: 5月

en: Media
ja: メディア

en: Media File
ja: メディアファイル

en: Media URL
ja: メディアURL

en: Media library
ja: メディアライブラリ

en: Media query
ja: メディアクエリ

en: Mega menu
ja: メガメニュー

en: Member
ja: メンバー

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu bar
ja: メニューバー

en: Menu order
ja: メニュー順

en: Message
ja: メッセージ

en: Message sent from:
ja: 送信元：

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
ja: メッセージが正常に送信されました。できるだけ早くご連絡いたします。

en: Messages
ja: メッセージ

en: Meta
ja: メタ

en: Meta Data
ja: メタデータ

en: Meta Key
ja: メタキー

en: Meta description
ja: メタ説明

en: Meta key
ja: メタキー

en: Meta keywords
ja: メタキーワード

en: Meta query
ja: メタクエリ

en: Meta robots
ja: メタロボット

en: Meta typography
ja: メタ情報のタイポグラフィ

en: Meta value
ja: メタ値

en: Meta value num
ja: メタ値番号

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Mid Size
ja: 中間サイズ

en: Middle center
ja: 中央中央

en: Middle left
ja: 中央左

en: Middle right
ja: 中央右

en: Mime type
ja: MIMEタイプ

en: Min
ja: 最小

en: Min Zoom
ja: 最小ズーム

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
ja: Bricksを実行するための最小PHPバージョンはPHP 5.4です

en: Min. characters
ja: 最小文字数

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
ja: 最小寸法：レティナデバイスで適切に表示するために、ロゴの高さ/幅の値の2倍にしてください。

en: Min. height
ja: 最小高さ

en: Min. height is 70.
ja: 最小の高さは70です。

en: Min. length
ja: 最小長

en: Min. price
ja: 最小価格

en: Min. time
ja: 最小時間

en: Min. value
ja: 最小値

en: Min. width
ja: 最小幅

en: Min/max date
ja: 最小/最大日付

en: Mini cart
ja: ミニカート

en: Minimum
ja: 最小

en: Minimum value
ja: 最小値

en: Misc
ja: その他

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Missing sidebar name.
ja: サイドバー名が不足しています。

en: Mobile
ja: モバイル

en: Mobile first
ja: モバイルファースト

en: Mobile landscape
ja: モバイル横向き

en: Mobile menu
ja: モバイルメニュー

en: Mobile portrait
ja: モバイル縦向き

en: Mode
ja: モード

en: Modified
ja: 変更済み

en: Modified date
ja: 更新日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Month: %s
ja: 月：%s

en: Monthly
ja: 月次

en: More about meta robots directives.
ja: メタロボットディレクティブについての詳細。

en: More content to come ..
ja: さらにコンテンツが続きます...

en: More layouts
ja: その他のレイアウト

en: More text
ja: さらにテキスト

en: Most Popular
ja: 最も人気

en: Most specific
ja: 最も具体的なもの

en: Mouse enter
ja: マウス進入

en: Mouse leave
ja: マウス離脱

en: Mouse leave window
ja: ウィンドウからマウス離脱

en: Move
ja: 移動

en: Move elements
ja: 要素を移動

en: Move selected
ja: 選択を移動

en: Move to trash
ja: ゴミ箱に移動

en: Moved
ja: 移動しました

en: Moved to trash
ja: ゴミ箱に移動しました

en: Multilevel
ja: マルチレベル

en: Multiple options
ja: 複数のオプション

en: Must match with the format saved in database.
ja: データベースに保存されている形式と一致する必要があります。

en: Mute
ja: ミュート

en: Muted
ja: ミュート

en: Muted color
ja: ミュートカラー

en: My Templates
ja: マイTemplates

en: My account
ja: マイアカウント

en: My templates
ja: マイテンプレート

en: My templates access
ja: マイテンプレートアクセス

en: MySQL version
ja: MySQLバージョン

en: Name
ja: 名前

en: Name already exists
ja: 名前はすでに存在します

en: Name is required
ja: 名前は必須です

en: Name is reserved
ja: 名前は予約されています

en: Name to display instead of the remote template URL in the template source dropdown.
ja: テンプレートソースドロップダウンにリモートテンプレートURLの代わりに表示する名前。

en: Native actions on this hook
ja: このフックのネイティブアクション

en: Native elements
ja: ネイティブエレメント

en: Nav
ja: ナビ

en: Nav Menu
ja: ナビメニュー

en: Nav items
ja: ナビ項目

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
ja: ページをリロードせずに、異なるクエリページをナビゲートします。

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Neat
ja: きれい

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
ja: サポートが必要ですか？バグを見つけましたか？機能を提案したいですか？

en: Nestable
ja: ネスト可能

en: Nestable elements can't be converted to components. You can either unlink them manually by right-clicking the global element in the builder or convert them automatically by clicking the "Convert to components" button above and then confirm the prompt.
ja: ネスト可能な要素はコンポーネントに変換できません。ビルダーでグローバル要素を右クリックして手動でリンクを解除するか、上の「コンポーネントに変換」ボタンをクリックして自動的に変換し、確認プロンプトに同意してください。

en: Never
ja: 表示しない

en: New
ja: 新規

en: New Custom Font
ja: 新規カスタムフォント

en: New Template
ja: 新しいTemplate

en: New Template Name
ja: 新しいTemplate名

en: New capability
ja: 新しい機能

en: New category name
ja: 新しいカテゴリー名

en: New class name
ja: 新しいクラス名

en: New classes detected. Resolve conflicts, if any, to import or skip.
ja: 新しいクラスが検出されました。競合がある場合は解決して、インポートまたはスキップしてください。

en: New color could not be saved.
ja: 新しい色を保存できませんでした。

en: New color palette name
ja: 新しいカラーパレット名

en: New feature
ja: 新機能

en: New group name
ja: 新しいグループ名

en: New query name
ja: 新しいクエリ名

en: New sidebar created.
ja: 新しいサイドバーが作成されました。

en: New tab
ja: 新しいタブ

en: New theme style name
ja: 新しいテーマスタイル名

en: New variable name
ja: 新しい変数名

en: Newer Comments
ja: 新しいコメント

en: Next
ja: 次へ

en: Next Icon
ja: 次へアイコン

en: Next arrow
ja: 次の矢印

en: Next label
ja: 次のラベル

en: Next page
ja: 次のページ

en: Next post
ja: 次の投稿

en: Next slide
ja: 次のスライド

en: Nice job
ja: よくやった

en: Nicename
ja: ニックネーム

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: No
ja: いいえ

en: No Bricks data found.
ja: Bricksのデータが見つかりません。

en: No CSS variable found.
ja: CSSの変数が見つかりません。

en: No Custom Font found in Trash
ja: ゴミ箱にカスタムフォントが見つかりません

en: No Custom Fonts found
ja: カスタムフォントが見つかりません

en: No Facebook page URL provided.
ja: FacebookページのURLが提供されていません。

en: No HTML markup defined.
ja: HTMLマークアップが定義されていません。

en: No Instagram account found.
ja: Instagramアカウントが見つかりません。

en: No Instagram posts found.
ja: Instagramの投稿が見つかりません。

en: No Polylang languages found.
ja: Polylangの言語が見つかりません。

en: No SVG selected.
ja: SVGが選択されていません。

en: No Template Bundle found
ja: Templateバンドルが見つかりません

en: No Template Tag found
ja: Templateタグが見つかりません

en: No Template found in Trash
ja: ゴミ箱にTemplateが見つかりません

en: No Templates found
ja: Templateが見つかりません

en: No URL parameters are generated or read, even if filter elements are present.
ja: フィルター要素が存在していても、URLパラメータは生成も読み取りもされません。

en: No Vimeo ID provided.
ja: Vimeo IDが提供されていません。

en: No Vimeo URL provided.
ja: VimeoのURLが提供されていません。

en: No WordPress added content found.
ja: 追加されたWordPressコンテンツが見つかりません。

en: No WordPress widget type selected.
ja: WordPressウィジェットタイプが選択されていません。

en: No YouTube ID provided.
ja: YouTube IDが提供されていません。

en: No YouTube URL provided.
ja: YouTubeのURLが提供されていません。

en: No access
ja: アクセス権なし

en: No accordion item added.
ja: アコーディオン項目が追加されていません。

en: No action has been set for this form.
ja: このフォームに対するアクションが設定されていません。

en: No active icon set selected
ja: アクティブなアイコンセットが選択されていません

en: No additional information to show.
ja: 表示する追加情報がありません。

en: No audio file selected.
ja: 音声ファイルが選択されていません。

en: No caption
ja: キャプションなし

en: No checkout fields defined.
ja: チェックアウトフィールドが定義されていません。

en: No classes found
ja: クラスが見つかりません

en: No classes specified for deletion
ja: 削除するクラスが指定されていません

en: No classes to import.
ja: インポートするクラスがありません。

en: No code found.
ja: コードが見つかりません。

en: No components found.
ja: コンポーネントが見つかりません。

en: No conflict
ja: 競合なし

en: No connectable property found.
ja: 接続可能なプロパティが見つかりません。

en: No content
ja: コンテンツなし

en: No date/fields set.
ja: 日付/フィールドが設定されていません。

en: No default value
ja: デフォルト値なし

en: No dynamic data found.
ja: 動的データが見つかりません。

en: No dynamic data set.
ja: 動的データが設定されていません。

en: No effect with loop enabled
ja: ループが有効な場合は効果がありません

en: No elements found for the selected filter.
ja: 選択したフィルターに該当する要素が見つかりませんでした。

en: No email address provided.
ja: メールアドレスが入力されていません。

en: No excerpt found.
ja: 抜粋が見つかりません。

en: No file URL provided.
ja: ファイルURLが提供されていません。

en: No file selected.
ja: ファイルが選択されていません。

en: No files were uploaded.
ja: ファイルがアップロードされていません。

en: No filter source selected.
ja: フィルターソースが選択されていません。

en: No fluid typography category selected. Please create and select a category, then generate your fluid typography variables.
ja: フルイドタイポグラフィカテゴリが選択されていません。カテゴリを作成して選択し、フルイドタイポグラフィ変数を生成してください。

en: No fluid typography variables found. Configure the scale generator on the right-hand side as per your requirements. Once done, click the "Generate variables" button to automatically create your fluid typography variables.
ja: フルード・タイポグラフィ変数が見つかりません。右側のスケールジェネレーターを要件に合わせて設定してください。完了したら、「変数を生成」ボタンをクリックして、フルード・タイポグラフィ変数を自動的に作成します。

en: No font files found in the CSS.
ja: CSSにフォントファイルが見つかりません。

en: No form field added.
ja: フォームフィールドが追加されていません。

en: No found rows
ja: 行が見つからない

en: No hook selected.
ja: フックが選択されていません。

en: No icon selected.
ja: アイコンが選択されていません。

en: No image selected.
ja: 画像が選択されていません。

en: No instances
ja: インスタンスなし

en: No languages found.
ja: 言語が見つかりません。

en: No latitude/longitude or address provided. Use dynamic data tags to retrieve the coordinates/address from your query loop results.
ja: 緯度/経度または住所が提供されていません。動的データタグを使用して、クエリループ結果から座標/住所を取得してください。

en: No license for provided license key found.
ja: 提供されたライセンスキーに対応するライセンスが見つかりません。

en: No link
ja: リンクなし

en: No list items defined.
ja: リスト項目が定義されていません。

en: No locations found
ja: 場所が見つかりません

en: No menu items
ja: メニュー項目がありません

en: No meta data selected.
ja: メタデータが選択されていません。

en: No name
ja: 名前なし

en: No native actions on this hook
ja: このフックにネイティブアクションはありません

en: No nav menu found.
ja: ナビメニューが見つかりません。

en: No options found
ja: オプションが見つかりません

en: No order found or the order is not suitable for this element.
ja: 注文が見つからないか、この要素に適した注文ではありません。

en: No orphaned elements found.
ja: 孤立した要素は見つかりませんでした。

en: No pagination on singular posts/pages.
ja: 個別の投稿/ページにはページネーションはありません。

en: No pagination results.
ja: ページネーション結果がありません。

en: No permission
ja: 権限なし

en: No post ID provided.
ja: 投稿IDが提供されていません。

en: No posts found
ja: 投稿が見つかりません

en: No previous or next posts found..
ja: 前後の投稿が見つかりません。

en: No pricing table defined.
ja: 価格表が定義されていません。

en: No product archive description found.
ja: 商品アーカイブの説明が見つかりません。

en: No product selected
ja: 商品が選択されていません

en: No products in cart
ja: カートに商品がありません

en: No products to show.
ja: 表示する商品がありません。

en: No progress bar created.
ja: プログレスバーが作成されていません。

en: No properties connected.
ja: 接続されているプロパティがありません。

en: No properties found.
ja: プロパティが見つかりません。

en: No property groups found.
ja: プロパティグループが見つかりません。

en: No query selected
ja: クエリが選択されていません

en: No rating
ja: 評価なし

en: No ratings
ja: 評価なし

en: No ratings yet.
ja: まだ評価がありません。

en: No related products to show.
ja: 表示する関連商品がありません。

en: No repeat
ja: 繰り返しなし

en: No results
ja: 結果なし

en: No results found
ja: 結果が見つかりません

en: No scroll
ja: スクロールなし

en: No sharing option selected.
ja: 共有オプションが選択されていません。

en: No shortcode provided.
ja: ショートコードが提供されていません。

en: No sidebar selected.
ja: サイドバーが選択されていません。

en: No signature
ja: 署名なし

en: No slide added.
ja: スライドが追加されていません。

en: No social icon added.
ja: ソーシャルアイコンが追加されていません。

en: No spaces. No pound (#) sign.
ja: スペースなし。シャープ（#）記号なし。

en: No tabs added.
ja: タブが追加されていません。

en: No target query selected.
ja: ターゲットクエリが選択されていません。

en: No team members added.
ja: チームメンバーが追加されていません。

en: No template selected.
ja: テンプレートが選択されていません。

en: No templates found.
ja: テンプレートが見つかりません。

en: No testimonials added.
ja: お客様の声が追加されていません。

en: No text added.
ja: テキストが追加されていません。

en: No valid font files were processed.
ja: 有効なフォントファイルが処理されませんでした。

en: No variables found. Create a CSS variable using the input at the bottom or in bulk by clicking the "Import" icon at the top.
ja: 変数が見つかりません。下部の入力を使用してCSS変数を作成するか、上部の「インポート」アイコンをクリックして一括で作成してください。

en: No video selected.
ja: 動画が選択されていません。

en: No wrap
ja: 折り返しなし

en: No-repeat
ja: 繰り返しなし

en: None
ja: なし

en: Not allowed
ja: 許可されていません

en: Not allowed: Infinite template loop.
ja: 許可されていません：無限テンプレートループ。

en: Not applied in the builder.
ja: ビルダーでは適用されません。

en: Not empty
ja: 空でない

en: Not equal
ja: 等しくない

en: Not exists
ja: 存在しない

en: Not featured
ja: おすすめではない

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Not new
ja: 新規ではない

en: Not on sale
ja: セールなし

en: Not possible while bulk-editing.
ja: 一括編集中は不可能です。

en: Not supported
ja: サポートされていません

en: Not supported on mobile devices
ja: モバイルデバイスではサポートされていません

en: Nothing found
ja: 何も見つかりません

en: Nothing found.
ja: 何も見つかりません。

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
ja: 何も見つかりません。別のキーワードで再度お試しください！

en: Nothing to copy
ja: コピーするものがありません

en: Nothing to paste
ja: 貼り付けるものがありません

en: Notice
ja: お知らせ

en: Notice from %1$s: But don't worry. %1$s regularly updates all WooCommerce template files with each new release. If you are on the latest version and see this message, any necessary compatibility enhancements will be included in the next update.
ja: %1$sからのお知らせ：ご心配なく。%1$sは新しいリリースごとにすべてのWooCommerceテンプレートファイルを定期的に更新しています。最新バージョンを使用していてこのメッセージが表示される場合、必要な互換性の強化は次のアップデートに含まれます。

en: Notices
ja: 通知

en: Notifications
ja: 通知

en: November
ja: 11月

en: Number
ja: 数値

en: Number of comments
ja: コメント数

en: Number of posts
ja: 投稿数

en: Number of users to retrieve
ja: 取得するユーザー数

en: Numbered list
ja: 番号付きリスト

en: Numeric
ja: 数値

en: Numeric meta value
ja: 数値メタ値

en: Object fit
ja: オブジェクトフィット

en: Object position
ja: オブジェクトポジション

en: October
ja: 10月

en: Odd background
ja: 奇数行の背景

en: Off
ja: オフ

en: Off-Canvas
ja: オフキャンバス

en: Offcanvas
ja: オフキャンバス

en: Offset
ja: オフセット

en: Offset key
ja: オフセットキー

en: Offset key location
ja: オフセットキーの場所

en: Okay
ja: OK

en: Older Comments
ja: 古いコメント

en: On
ja: オン

en: On backorder
ja: バックオーダー中

en: On blur
ja: フォーカスを失った時

en: On input
ja: 入力時

en: On input, blur and submit
ja: 入力時、フォーカスを失った時、送信時

en: On sale
ja: セール中

en: On sale products only
ja: セール中の商品のみ

en: Once done editing, click the "Save Settings" button at the bottom below to persist your changes.
ja: 編集が完了したら、下部の「設定を保存」ボタンをクリックして変更を保存してください。

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
ja: Bricksの仕組みに慣れたら、テンプレートについて学ぶのがいいでしょう。これはウェブサイトのヘッダー、フッター、そしてブログ投稿レイアウト、アーカイブ、検索結果、エラーページなどの再利用可能なコンテンツを作成する方法です。

en: One Page Navigation
ja: ワンページナビゲーション

en: One Result
ja: 1件の結果

en: One feature per line
ja: 1行に1つの特徴

en: One or more of the selected classes conflict with existing classes on your site. You must either override the existing classes on your site or discard these imported versions.
ja: 選択されたクラスの1つ以上が、サイト上の既存のクラスと競合しています。サイト上の既存のクラスを上書きするか、これらのインポートされたバージョンを破棄する必要があります。

en: One or more webhook requests failed.
ja: 1つ以上のwebhookリクエストが失敗しました。

en: One post found
ja: 1件の投稿が見つかりました

en: Only added if none of your product fields contains any links.
ja: 商品フィールドにリンクが含まれていない場合にのみ追加されます。

en: Only applicable for purchasable simple products with in stock status.
ja: 在庫がある購入可能なシンプル商品にのみ適用されます。

en: Only applicable if the add to cart display as form (e.g. on single product page).
ja: カートに追加がフォームとして表示される場合にのみ適用されます（例：商品詳細ページ）。

en: Only applied in builder and template preview.
ja: ビルダーとテンプレートプレビューにのみ適用されます。

en: Only applies to Image, Image Gallery, and SVG elements. Images will not be imported if the source is a custom URL or a dynamic data tag.
ja: 画像、画像ギャラリー、SVG要素にのみ適用されます。ソースがカスタムURLまたは動的データタグの場合、画像はインポートされません。

en: Only applies to new items added to the DOM.
ja: DOMに追加された新しい項目にのみ適用されます。

en: Only applies to top level dropdown elements.
ja: トップレベルのドロップダウン要素にのみ適用されます。

en: Only empty draft fonts can be deleted.
ja: 空のドラフトフォントのみ削除できます。

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
ja: 上記に入力したウェブサイトにのみテンプレートへのアクセスを許可します。1行に1つのURLを入力してください。

en: Only muted YouTube videos will autoplay on iOS Safari.
ja: ミュートされたYouTube動画のみがiOS Safariで自動再生されます。

en: Only one "Table of contents" element can be visible on a page at a time.
ja: 1ページに表示できる「目次」要素は1つだけです。

en: Only parent terms
ja: 親用語のみ

en: Only post queries are supported in this version.
ja: このバージョンでは投稿クエリのみがサポートされています。

en: Only rendered if link is set.
ja: リンクが設定されている場合のみ表示されます。

en: Only return terms
ja: 用語のみを返す

en: Only set if you experience problems with the default rendering in the builder (REST API disabled, etc.)
ja: ビルダーでデフォルトのレンダリングに問題がある場合（REST APIが無効化されているなど）にのみ設定してください。

en: Only supports Post, Term, and User context. More context are available inside the "Interaction" settings that open this popup.
ja: 投稿、タームおよびユーザーのコンテキストのみをサポートします。より多くのコンテキストは、このポップアップを開く「インタラクション」設定内で利用できます。

en: Only the first assigned term will be displayed.
ja: 最初に割り当てられた用語のみが表示されます。

en: Only works if the first assigned term is a child term.
ja: 最初に割り当てられた用語が子用語の場合のみ機能します。

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Open
ja: 開く

en: Open accordion
ja: アコーディオンを開く

en: Open icon manager
ja: アイコンマネージャーを開く

en: Open image in lightbox
ja: ライトボックスで画像を開く

en: Open in new tab
ja: 新しいタブで開く

en: Open mobile menu
ja: モバイルメニューを開く

en: Open on add to cart (AJAX)
ja: カートに追加時に開く（AJAX）

en: Open on page load
ja: ページ読み込み時に開く

en: Open tab index
ja: 開くタブのインデックス

en: Open tab on
ja: タブを開く条件

en: Operating system
ja: オペレーティングシステム

en: Opposites linked
ja: 反対側をリンク

en: Option
ja: オプション

en: Optional
ja: 任意

en: Options
ja: オプション

en: Options (one per line)
ja: オプション（1行に1つ）

en: Options type
ja: オプションタイプ

en: Or
ja: または

en: Order
ja: 順序

en: Order by
ja: 並び替え

en: Order date
ja: 注文日

en: Order details
ja: 注文の詳細

en: Order email
ja: 注文メールアドレス

en: Order id
ja: 注文ID

en: Order matters. Start at smallest breakpoint. If using mobile-first start at largest breakpoint.
ja: 順序が重要です。最小のブレークポイントから始めてください。モバイルファーストを使用する場合は、最大のブレークポイントから始めてください。

en: Order meta key
ja: メタキーで並び替え

en: Order number
ja: 注文番号

en: Order overview
ja: 注文概要

en: Order payment method
ja: 注文支払方法

en: Order receipt
ja: 注文受領書

en: Order review
ja: 注文確認

en: Order total
ja: 注文合計

en: Order updates
ja: 注文の更新

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Orders
ja: 注文

en: Organize your properties in groups. Reorder your groups via drag & drop. Click to rename. Create a property group using the form below.
ja: プロパティをグループで整理します。ドラッグ＆ドロップでグループを並べ替えられます。クリックして名前を変更できます。以下のフォームを使用してプロパティグループを作成してください。

en: Original price
ja: 元の価格

en: Original price typography
ja: 元の価格のタイポグラフィ

en: Orphaned elements
ja: 孤立した要素

en: Orphaned elements detected (%s). Please back-up your site or at least copy all elements in the structure panel, then click the "Clean up" button below to remove all orphaned elements.
ja: 孤立した要素が(%s)個検出されました。サイトをバックアップするか、少なくとも構造パネル内のすべての要素をコピーしてから、以下の「クリーンアップ」ボタンをクリックして孤立した要素をすべて削除してください。

en: Orphaned elements removed.
ja: 孤立した要素が削除されました。

en: Orphaned elements review
ja: 孤立した要素のレビュー

en: Other
ja: その他

en: Other (URL)
ja: その他（URL）

en: Other classes
ja: その他のクラス

en: Other pages
ja: その他のページ

en: Other styles
ja: その他のスタイル

en: Others
ja: その他

en: Out of stock
ja: 在庫切れ

en: Outer width of the info box popup.
ja: インフォボックスポップアップの外側の幅。

en: Outline
ja: アウトライン

en: Outline - Dark
ja: アウトライン - ダーク

en: Outline - Light
ja: アウトライン - ライト

en: Outline - Primary
ja: アウトライン - プライマリ

en: Output PHP function
ja: PHP関数の出力

en: Outset
ja: 浮き出し

en: Overflow
ja: オーバーフロー

en: Overlay
ja: オーバーレイ

en: Overlay content
ja: オーバーレイコンテンツ

en: Overline
ja: オーバーライン

en: Override
ja: 上書き

en: Override local class
ja: ローカルクラスを上書き

en: Overwrite
ja: 上書き

en: PHP class does not exist
ja: PHPクラスが存在しません

en: PHP execution time limit
ja: PHP実行時間の制限

en: PHP max input vars
ja: PHP最大入力変数

en: PHP max upload file size
ja: PHPの最大アップロードファイルサイズ

en: PHP memory limit
ja: PHPメモリ制限

en: PHP post max size
ja: PHPの最大投稿サイズ

en: PHP safe mode
ja: PHPセーフモード

en: PHP version
ja: PHPバージョン

en: Padding
ja: パディング

en: Page
ja: ページ

en: Page %s
ja: ページ%s

en: Page ID
ja: ページID

en: Page background
ja: ページ背景

en: Page date
ja: ページ日付

en: Page layout
ja: ページレイアウト

en: Page modified
ja: ページ更新日

en: Page not found
ja: ページが見つかりません

en: Page number
ja: ページ番号

en: Page order
ja: ページ順序

en: Page parameter
ja: ページパラメータ

en: Page settings
ja: ページ設定

en: Page title
ja: ページタイトル

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
ja: デフォルトでは、ページ固有のスタイルはインラインで読み込まれます。必要なCSSのみを読み込み、スタイルシートのキャッシュを可能にするには、「外部ファイル」を選択してください。

en: Pages
ja: ページ

en: Pages:
ja: ページ：

en: Pagination
ja: ページネーション

en: Pagination method
ja: ページネーション方法

en: Pagination parameter location
ja: ページネーションパラメータの場所

en: Pane
ja: ペイン

en: Panel
ja: パネル

en: Panel width could not be saved.
ja: パネルの幅を保存できませんでした。

en: Paragraph
ja: 段落

en: Parameter
ja: パラメータ

en: Parameter name for the page number (e.g., "page" or "offset"). This parameter will only be added when AJAX enabled pagination element are used.
ja: ページ番号のパラメータ名（例：「page」または「offset」）。このパラメータはAJAX対応のページネーション要素が使用される場合にのみ追加されます。

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Parent
ja: 親

en: Parent term
ja: 親ターム

en: Parent term ID
ja: 親タームID

en: Parent theme URI
ja: 親テーマURI

en: Parent theme author URI
ja: 親テーマ作者のURI

en: Parent theme name
ja: 親テーマ名

en: Parent theme version
ja: 親テーマバージョン

en: Parse dynamic data
ja: 動的データを解析

en: Password
ja: パスワード

en: Password accepted. You can now access the protected content.
ja: パスワードが承認されました。保護されたコンテンツにアクセスできるようになりました。

en: Password min. length
ja: パスワードの最小長

en: Password protect your templates.
ja: テンプレートをパスワードで保護します。

en: Password protected
ja: パスワード保護

en: Password protection
ja: パスワード保護

en: Password protection limits access to content on the rendered frontend only. It does not restrict alternative access methods (e.g. REST API). For sensitive data, consider stricter security controls.
ja: パスワード保護は、レンダリングされたフロントエンドのコンテンツへのアクセスのみを制限します。代替のアクセス方法（例：REST API）は制限しません。機密データについては、より厳格なセキュリティ管理を検討してください。

en: Password required.
ja: パスワードが必要です。

en: Password source
ja: パスワードソース

en: Password toggle
ja: パスワードの表示/非表示切り替え

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Pasted
ja: 貼り付けました

en: Path that contains the total item count. Use "body" to target the response path root and "header" for the response headers. Required for the pagination to work. Use "header.x-wp-totalpages" for WordPress REST API calls.
ja: アイテム総数を含むパス。レスポンス・パスのルートをターゲットにするには "body "を、レスポンス・ヘッダーをターゲットにするには "header "を使用する。ページネーションが動作するために必要である。WordPress REST API呼び出しには、"header.x-wp-totalpages "を使用する。

en: Path to extract nested data. Leave empty to use full response. Example: "data.results" to get results from {data: {results: [...]}}
ja: ネストされたデータを抽出するためのパス。完全なレスポンスを使用する場合は空のままにします。例：「data.results」は {data: {results: [...]}} から結果を取得します

en: Pattern
ja: パターン

en: Pause autoplay
ja: 自動再生を一時停止

en: Pause on focus
ja: フォーカス時に一時停止

en: Pause on hover
ja: ホバー時に一時停止

en: Paused
ja: 一時停止中

en: Pay
ja: 支払い

en: Payment
ja: 支払い

en: Pending message
ja: 保留中メッセージ

en: Per page load
ja: ページ読み込みごと

en: Per session
ja: セッションごと

en: Percent
ja: パーセント

en: Percentage
ja: 割合

en: Percentage typography
ja: パーセンテージのタイポグラフィ

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Permanently delete this icon? This action cannot be undone.
ja: このアイコンを完全に削除しますか？この操作は取り消せません。

en: Picture in picture
ja: ピクチャーインピクチャー

en: Pie Chart
ja: 円グラフ

en: Pin
ja: ピン留め

en: Pin/unpin elements
ja: 要素をピン留め/解除

en: Pinned
ja: ピン留めしました

en: Pinned elements
ja: ピン留めされた要素

en: Place and configure a "Map Connector" element inside the query loop to enable dynamic address retrieval. On the frontend, actual location markers will be displayed based on the retrieved addresses. In the builder, a placeholder marker will be shown using your Map Center settings for styling purposes.
ja: 動的なアドレス取得を有効にするには、クエリループ内に「マップコネクター」要素を配置して設定してください。フロントエンドでは、取得したアドレスに基づいて実際の位置マーカーが表示されます。ビルダーでは、スタイリングのためにマップセンター設定を使用したプレースホルダーマーカーが表示されます。

en: Place this query on the cart page.
ja: このクエリをカートページに配置します。

en: Place this query on the product page.
ja: このクエリを商品ページに配置します。

en: Place this query on the single product page.
ja: このクエリを単一商品ページに配置してください。

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Placeholder color
ja: プレースホルダーの色

en: Placeholder image shown.
ja: プレースホルダー画像が表示されています。

en: Placeholder typography
ja: プレースホルダーのタイポグラフィ

en: Placeholders
ja: プレースホルダー

en: Play inline
ja: インラインで再生

en: Play interaction
ja: インタラクションを再生

en: Play once
ja: 1回のみ再生

en: Please check your email to confirm your subscription.
ja: 購読を確認するためにメールをチェックしてください。

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
ja: 下のボタンをクリックして、必要なすべてのCSSファイルを生成してください。

en: Please click the link below to activate your account
ja: 以下のリンクをクリックしてアカウントを有効化してください

en: Please connect your Instagram account.
ja: Instagramアカウントを接続してください。

en: Please copy & paste your license key in here ..
ja: ここにライセンスキーをコピー＆ペーストしてください。

en: Please create a full-site backup and perform a "Code review" (see above) before generating code signatures globally.
ja: コード署名をグローバルに生成する前に、フルサイトバックアップを作成し、「コードレビュー」（上記参照）を実行してください。

en: Please create a full-site backup before running the converter.
ja: コンバーターを実行する前に、サイト全体のバックアップを作成してください。

en: Please ensure SMTP is set up on this site so all outgoing emails are delivered properly.
ja: このサイトでSMTPが設定されていることを確認してください。すべての送信メールが正しく配信されるようにするためです。

en: Please ensure that the SVG code you paste in here does not contain any potentially malicious code. You can run it first through a free online SVG cleaner like %s
ja: ここに貼り付ける SVG コードに悪意のあるコードが含まれていないことを確認してください。 %s などの無料のオンライン SVG クリーナーで実行してください

en: Please enter a password of at least %s characters.
ja: 少なくとも%s文字以上のパスワードを入力してください。

en: Please enter at least 2 characters
ja: 少なくとも2文字を入力してください

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
ja: 複数のマーカーを使用する場合は、緯度/経度を入力してください。

en: Please fetch the data again as the API settings have changed.
ja: API設定が変更されたため、データを再度取得してください。

en: Please make sure to set the "Scale X" value inside the transform setting above to "-1".
ja: 上記の変形設定内で「スケールX」の値を「-1」に設定してください。

en: Please provide a new password
ja: 新しいパスワードを入力してください

en: Please review all code instances found on your site page by page to ensure they don't contain any malicious or faulty code. Click on the title to edit the page, template, etc. with Bricks.
ja: サイトの各ページで見つかったすべてのコードインスタンスを確認し、悪意のあるコードや不適切なコードが含まれていないことを確認してください。タイトルをクリックすると、Bricksでページやテンプレートなどを編集できます。

en: Please review your code and generate code signatures.
ja: コードを確認し、コード署名を生成してください。

en: Please select a filter input.
ja: フィルター入力を選択してください。

en: Please select rating icons.
ja: 評価アイコンを選択してください。

en: Please set at least one product filter.
ja: 少なくとも1つの商品フィルターを設定してください。

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
ja: Bricksを無効化する理由を教えてください。詳細であればあるほど良いです :)

en: Please update your WordPress URLs under Settings > General to use https:// instead of http:// for optimal performance & functionality. Valid SSL certificate required.
ja: 最適なパフォーマンスと機能を得るために、設定 > 一般でWordPressのURLをhttp://からhttps://に更新してください。有効なSSL証明書が必要です。

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
ja: すべてのカスタマーサポートリクエストには、Bricksアカウントのメールアドレスをお使いください。大きなファイルを添付する場合は、%1$sに直接メールを送ってください。現在開発中の内容を確認したり、機能リクエストを提出・投票したりするには、%2$sをご覧ください。

en: Popular
ja: 人気

en: Popularity
ja: 人気度

en: Populate Content
ja: コンテンツを入力

en: Populate the query loop address above through dynamic data tags.
ja: 動的データタグを通じて上記のクエリループアドレスを入力してください。

en: Popup
ja: ポップアップ

en: Popup data not found
ja: ポップアップデータが見つかりません

en: Popup limit
ja: ポップアップ制限

en: Position
ja: 位置

en: Positioning
ja: 位置設定

en: Post
ja: 投稿

en: Post Content
ja: 投稿内容

en: Post ID
ja: 投稿ID

en: Post Navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Post Title
ja: 投稿タイトル

en: Post author
ja: 投稿者

en: Post comments
ja: 投稿コメント

en: Post comments count
ja: 投稿コメント数

en: Post content
ja: 投稿コンテンツ

en: Post could not be duplicated
ja: 投稿を複製できませんでした

en: Post count
ja: 投稿数

en: Post date
ja: 投稿日

en: Post excerpt
ja: 投稿抜粋

en: Post link
ja: 投稿リンク

en: Post meta
ja: 投稿メタ

en: Post meta typography
ja: 投稿メタのタイポグラフィ

en: Post modified date
ja: 投稿修正日

en: Post navigation
ja: 投稿ナビゲーション

en: Post parent
ja: 親投稿

en: Post parent ID
ja: 投稿の親ID

en: Post password
ja: 投稿パスワード

en: Post slug
ja: 投稿スラッグ

en: Post status
ja: 投稿ステータス

en: Post time
ja: 投稿時間

en: Post title
ja: 投稿タイトル

en: Post title typography
ja: 投稿タイトルのタイポグラフィ

en: Post to update
ja: 更新する投稿

en: Post type
ja: 投稿タイプ

en: Post types
ja: 投稿タイプ

en: Poster
ja: ポスター

en: Poster image
ja: ポスター画像

en: Poster size for YouTube
ja: YouTubeのポスターサイズ

en: Postmeta table meta_value type
ja: Postmetaテーブルのmeta_valueタイプ

en: Posts
ja: 投稿

en: Posts per page
ja: 1ページあたりの投稿数

en: Posts per row
ja: 1行あたりの投稿数

en: Posts should be in a same taxonomy term.
ja: 投稿は同じタクソノミータームに含まれる必要があります。

en: Powered by %s
ja: %sにより動作

en: Precedes "Link Image" setting.
ja: 「リンク画像」設定に優先します。

en: Precedes image height setting.
ja: 画像の高さ設定に優先します。

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Prefix block
ja: 接頭ブロック

en: Prefix with a dot (.) to filter results that start with this string, or suffix with a dot (.) to filter results ending with this string.
ja: この文字列で始まる結果をフィルタリングするにはドット（.）を前に付け、この文字列で終わる結果をフィルタリングするにはドット（.）を後に付けます。

en: Preload
ja: プリロード

en: Preload custom fonts
ja: カスタムフォントをプリロード

en: Prev
ja: 前へ

en: Prev arrow
ja: 前の矢印

en: Prev label
ja: 前のラベル

en: Prevent duplicates
ja: 重複を防止

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview autosave
ja: プレビューの自動保存

en: Preview image
ja: プレビュー画像

en: Preview mode
ja: プレビューモード

en: Preview notice type
ja: 通知タイプをプレビュー

en: Preview order ID
ja: 注文IDのプレビュー

en: Preview template
ja: プレビューテンプレート

en: Previous
ja: 前へ

en: Previous Icon
ja: 前へアイコン

en: Previous interaction ID
ja: 前のインタラクションID

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Previous post
ja: 前の投稿

en: Previous slide
ja: 前のスライド

en: Price
ja: 価格

en: Price meta
ja: 価格のメタ情報

en: Price prefix
ja: 価格の接頭辞

en: Price suffix
ja: 価格の接尾辞

en: Price typography
ja: 価格のタイポグラフィ

en: Pricing
ja: 価格設定

en: Pricing Tables
ja: 価格表

en: Pricing table
ja: 価格表

en: Primary
ja: プライマリ

en: Primary color
ja: プライマリーカラー

en: Priority
ja: 優先度

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Privacy policy
ja: プライバシーポリシー

en: Product
ja: 商品

en: Product ID
ja: 商品ID

en: Product SKU
ja: 商品SKU

en: Product additional information
ja: 商品の追加情報

en: Product archive
ja: 商品アーカイブ

en: Product attribute
ja: 商品属性

en: Product badge "New"
ja: 商品バッジ「新着」

en: Product badge "Sale"
ja: 商品バッジ「セール」

en: Product badge new
ja: 新商品バッジ

en: Product categories
ja: 商品カテゴリー

en: Product category
ja: 商品カテゴリー

en: Product category image
ja: 商品カテゴリー画像

en: Product content
ja: 商品コンテンツ

en: Product content is empty.
ja: 商品コンテンツが空です。

en: Product featured
ja: 注目商品

en: Product gallery
ja: 商品ギャラリー

en: Product gallery images
ja: 商品ギャラリー画像

en: Product images
ja: 商品画像

en: Product is out of stock.
ja: 商品は在庫切れです。

en: Product meta
ja: 商品メタ

en: Product new status
ja: 商品新規ステータス

en: Product on sale
ja: セール中の商品

en: Product price
ja: 商品価格

en: Product purchased by user
ja: ユーザーが購入した商品

en: Product rating
ja: 商品評価

en: Product ratings are disabled.
ja: 商品の評価が無効です。

en: Product regular price
ja: 商品通常価格

en: Product reviews
ja: 商品レビュー

en: Product sale price
ja: 商品セール価格

en: Product sale status
ja: 商品セールステータス

en: Product search
ja: 商品検索

en: Product short description
ja: 商品の短い説明

en: Product sold individually
ja: 商品個別販売

en: Product stock
ja: 在庫状況

en: Product stock management
ja: 商品在庫管理

en: Product stock quantity
ja: 商品在庫数量

en: Product stock status
ja: 商品在庫ステータス

en: Product tabs
ja: 商品タブ

en: Product tag
ja: 商品タグ

en: Product tags
ja: 商品タグ

en: Product title
ja: 商品タイトル

en: Product type
ja: 商品タイプ

en: Product up/cross-sells
ja: 商品のアップセル/クロスセル

en: Products
ja: 商品

en: Products archive description
ja: 商品アーカイブの説明

en: Products filter
ja: 商品フィルター

en: Products orderby
ja: 商品並び替え

en: Products pagination
ja: 商品ページネーション

en: Products per page
ja: 1ページあたりの商品数

en: Products total results
ja: 商品の合計結果数

en: Products with the same category or tag.
ja: 同じカテゴリーまたはタグを持つ商品。

en: Profile picture
ja: プロフィール写真

en: Progress
ja: 進捗

en: Progress Bar
ja: プログレスバー

en: Project ID
ja: プロジェクトID

en: Project not found.
ja: プロジェクトが見つかりません。

en: Properties
ja: プロパティ

en: Properties found, but none are conneted to any setting of your main component.
ja: プロパティは見つかりましたが、メインコンポーネントの設定に接続されているものがありません。

en: Property
ja: プロパティ

en: Property groups
ja: プロパティグループ

en: Property name
ja: プロパティ名

en: Property value
ja: プロパティ値

en: Provide the element ID that holds the live search results below.
ja: 以下にライブ検索結果を保持する要素IDを入力してください。

en: Provide your own options in JSON format
ja: JSONフォーマットで独自のオプションを提供する

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Pseudo class
ja: 擬似クラス

en: Pseudos
ja: 擬似要素

en: Public templates
ja: 公開テンプレート

en: Publish
ja: 公開

en: Published
ja: 公開済み

en: Published date
ja: 公開日

en: Quantity
ja: 数量

en: Queries
ja: クエリ

en: Queries of the types "Post", "Term", and "User" are supported.
ja: 「投稿」、「ターム」、「ユーザー」タイプのクエリがサポートされています。

en: Query
ja: クエリ

en: Query API
ja: クエリAPI

en: Query Bricks data in search results
ja: 検索結果でBricksデータをクエリ

en: Query Results Summary
ja: クエリ結果の要約

en: Query configured
ja: クエリ設定済み

en: Query editor
ja: クエリエディタ

en: Query editor in use. But not accessible due to lack of code execution rights.
ja: クエリエディタが使用中です。しかし、コード実行権限がないためアクセスできません。

en: Query filters
ja: クエリフィルター

en: Query filters are disabled
ja: クエリフィルターが無効です

en: Query filters reindex job started.
ja: クエリフィルターの再インデックス作業が開始されました。

en: Query loop
ja: クエリループ

en: Query loop index
ja: クエリループインデックス

en: Query loop results in the builder are limited to %1$s.
ja: ビルダーでのクエリループの結果は%1$sに制限されています。

en: Query manager
ja: クエリマネージャー

en: Query name
ja: クエリ名

en: Query object type not supported
ja: クエリオブジェクトタイプがサポートされていません

en: Query results count
ja: クエリ結果数

en: Query settings
ja: クエリ設定

en: Query type
ja: クエリタイプ

en: Query with this name already exists.
ja: この名前のクエリはすでに存在します。

en: Quick Feedback
ja: クイックフィードバック

en: Quick View
ja: クイックビュー

en: Quotes
ja: 引用

en: REST API Prefix
ja: REST APIプレフィックス

en: Radial
ja: 放射状

en: Radio
ja: ラジオボタン

en: Radio list
ja: ラジオリスト

en: Radius
ja: 半径

en: Random
ja: ランダム

en: Random order
ja: ランダム順

en: Random seed TTL
ja: ランダムシードTTL

en: Random seed ttl
ja: ランダムシードTTL

en: Range
ja: 範囲

en: Rate limit exceeded. Please try again later.
ja: レート制限を超えました。後でもう一度お試しください。

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
ja: この時間帯のレート制限に達しました。次の1時間が始まるまでお待ちください。制限はリセットされます。

en: Rate limiting
ja: レート制限

en: Rated %s out of 5
ja: 5段階中%sの評価

en: Rating
ja: 評価

en: Rating icon
ja: 評価アイコン

en: Rating typography
ja: 評価のタイポグラフィ

en: Raw
ja: 生データ

en: Raw HTML
ja: 生のHTML

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Read more about %s
ja: %sについてもっと読む

en: Reading progress bar
ja: 読み進め度バー

en: Reading time
ja: 読了時間

en: Ready to publish your first post?
ja: 最初の投稿を公開する準備ができましたか？

en: Recent comments
ja: 最近のコメント

en: Recent posts
ja: 最近の投稿

en: Recommended column type
ja: 推奨されるカラムタイプ

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
ja: 推奨される長さ：55文字。デフォルト：投稿/ページの抜粋。

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
ja: 推奨される長さ：95文字以下。デフォルト：投稿/ページのタイトル。

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
ja: 推奨max_execution_time：180（またはそれ以上）

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
ja: 推奨サイズ：大。デフォルト：アイキャッチ画像。

en: Recommended upload_max_filesize
ja: 推奨 upload_max_filesize

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
ja: 推奨されるwp_memory_limit：64M（またはそれ以上）

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Redirect after (ms)
ja: リダイレクト後の待機時間（ミリ秒）

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
ja: リダイレクトは、フォームの送信が成功した後にのみ実行されます。

en: Redirect to
ja: リダイレクト先

en: Redirect to admin area
ja: 管理エリアにリダイレクト

en: Redirect to custom authentication page
ja: カスタム認証ページへリダイレクト

en: Redirect to product page
ja: 商品ページにリダイレクト

en: Redirect to specific page
ja: 特定のページへリダイレクト

en: Redo
ja: やり直し

en: Referrer
ja: リファラー

en: Referrer URL
ja: リファラーURL

en: Regenerate CSS files
ja: CSSファイルを再生成

en: Regenerate code signatures
ja: コード署名を再生成

en: Regenerate code signatures whenever your WordPress salts (secret keys) change.
ja: WordPressのソルト（秘密鍵）が変更されたときは、コード署名を再生成してください。

en: Regenerate filter index
ja: フィルターインデックスを再生成

en: Register form
ja: 登録フォーム

en: Registered
ja: 登録済み

en: Registered sidebars
ja: 登録済みサイドバー

en: Registration
ja: 登録

en: Regular expression to validate the input.
ja: 入力を検証するための正規表現。

en: Regular price typography
ja: 通常価格のタイポグラフィ

en: Rel attribute
ja: Rel属性

en: Related Posts
ja: 関連投稿

en: Related posts
ja: 関連投稿

en: Related products
ja: 関連商品

en: Related videos from other channels
ja: 他のチャンネルの関連動画

en: Relation
ja: 関係

en: Reload
ja: リロード

en: Reload canvas
ja: キャンバスをリロード

en: Remember me
ja: ログイン状態を保持する

en: Remote
ja: リモート

en: Remote playback
ja: リモート再生

en: Remote templates
ja: リモートテンプレート

en: Remove
ja: 削除

en: Remove all index jobs
ja: すべてのインデックスジョブを削除

en: Remove attribute
ja: 属性を削除

en: Remove billing fields
ja: 請求フィールドを削除

en: Remove default margins
ja: デフォルトのマージンを削除

en: Remove file
ja: ファイルを削除

en: Remove from favorites
ja: お気に入りから削除

en: Remove from icon set
ja: アイコンセットから削除

en: Remove image
ja: 画像を削除

en: Remove selected
ja: 選択項目を削除

en: Remove shipping fields
ja: 配送フィールドを削除

en: Removed
ja: 削除済み

en: Removed from cart
ja: カートから削除済み

en: Rename
ja: 名前変更

en: Rename images
ja: 画像の名前を変更

en: Renamed
ja: 名前変更済み

en: Render
ja: レンダリング

en: Render dynamic data text on canvas
ja: キャンバス上で動的データテキストをレンダリング

en: Render footer
ja: フッターをレンダリング

en: Render header
ja: ヘッダーをレンダリング

en: Render on the front-end without the div wrapper.
ja: フロントエンドでdivラッパーなしでレンダリングします。

en: Render popups
ja: ポップアップをレンダリング

en: Render with %s
ja: %sでレンダリング

en: Render without wrapper
ja: ラッパーなしでレンダリング

en: Rendered with %s
ja: %sでレンダリング

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Repeat-x
ja: X軸方向に繰り返し

en: Repeat-y
ja: Y軸方向に繰り返し

en: Replace
ja: 置換

en: Replace content
ja: コンテンツを置換

en: Replace element classes
ja: 要素のクラスを置換

en: Replace image
ja: 画像を置き換え

en: Replace with
ja: 置換先

en: Replace with this string
ja: この文字列で置換

en: Reply
ja: 返信

en: Reply to email address
ja: 返信先メールアドレス

en: Request
ja: リクエスト

en: Request body
ja: リクエストボディ

en: Request body type
ja: リクエストボディタイプ

en: Required
ja: 必須

en: Requires enabling of "%1$s" and/or "%2$s" permission.
ja: 「%1$s」および/または「%2$s」権限の有効化が必要です。

en: Resend activation email
ja: アクティベーションメールを再送信

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Settings
ja: 設定をリセット

en: Reset all
ja: すべてリセット

en: Reset database table
ja: データベーステーブルをリセット

en: Reset filters
ja: フィルターをリセット

en: Reset password
ja: パスワードをリセット

en: Reset styles
ja: スタイルをリセット

en: Reset text after .. seconds
ja: ..秒後にテキストをリセット

en: Resetting all breakpoints deletes all custom breakpoints and resets all default breakpoints.
ja: すべてのブレークポイントをリセットすると、カスタムブレークポイントがすべて削除され、デフォルトのブレークポイントがすべてリセットされます。

en: Resize
ja: リサイズ

en: Resolve all conflicts listed below to save your changes.
ja: 変更を保存するには、以下のすべての競合を解決してください。

en: Resolve all conflicts listed below, highlighted in red, to continue with importing those classes.
ja: これらのクラスをインポートを続行するには、以下にリストされた赤でハイライトされたすべての競合を解決してください。

en: Response
ja: レスポンス

en: Response path
ja: レスポンスパス

en: Response settings
ja: レスポンス設定

en: Responsive breakpoints
ja: レスポンシブブレークポイント

en: Responsive control indicator
ja: レスポンシブコントロールインジケータ

en: Restart
ja: 再起動

en: Restore
ja: 復元

en: Restore all
ja: すべて復元

en: Restore icon
ja: アイコンを復元

en: Restored
ja: 復元済み

en: Result Count
ja: 結果数

en: Results
ja: 結果

en: Results for: %s
ja: %sの検索結果

en: Results per page
ja: 1ページあたりの結果数

en: Return query parameters in PHP array. Learn more about the query parameters for %1$s, %2$s, %3$s
ja: クエリ・パラメータを PHP 配列で返します。1$s、%2$s、%3$s のクエリ・パラメータの詳細については、こちらを参照してください

en: Reveal animation
ja: 表示アニメーション

en: Reverse
ja: 逆順

en: Review
ja: レビュー

en: Review all Code element (PHP & HTML), SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances.
ja: すべてのCode要素（PHPとHTML）、SVG要素（コード）、クエリエディタ、および「echo」タグのインスタンスをレビューします。

en: Review author
ja: レビュー著者

en: Reviewed
ja: レビュー済み

en: Reviewed item name
ja: レビュー対象の名前

en: Reviewed item type
ja: レビュー対象の種類

en: Revision applied
ja: リビジョンを適用しました

en: Revision by
ja: による改訂

en: Revision deleted
ja: リビジョンを削除しました

en: Revision discarded
ja: リビジョンを破棄しました

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Rewind
ja: 巻き戻し

en: Rewind by drag
ja: ドラッグで巻き戻し

en: Ribbon
ja: リボン

en: Rich Text
ja: リッチテキスト

en: Rich text
ja: リッチテキスト

en: Ridge
ja: リッジ

en: Right
ja: 右

en: Right to left
ja: 右から左

en: Right with space
ja: 右（スペースあり）

en: Ring
ja: リング

en: Ripple
ja: リップル

en: Roadmap
ja: ロードマップ

en: Role
ja: 役割

en: Roles
ja: ロール

en: Roller
ja: ローラー

en: Root container margin
ja: ルートコンテナのマージン

en: Root container padding
ja: ルートコンテナのパディング

en: Root container width
ja: ルートコンテナの幅

en: Rotate
ja: 回転

en: Rotate X
ja: X軸回転

en: Rotate Y
ja: Y軸回転

en: Rotate Z
ja: Z軸回転

en: Round
ja: 丸形

en: Row
ja: 行

en: Row gap
ja: 行の間隔

en: Rows
ja: 行

en: Run only once
ja: 1回のみ実行

en: Run this interaction if the following conditions are met.
ja: 以下の条件が満たされた場合にこのインタラクションを実行します。

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
ja: %sを実行すると、古くなったBricksデータを検出し、自動的に最新の構文に更新します。

en: SSL certificate
ja: SSL証明書

en: SVG code
ja: SVGコード

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
ja: SVGファイルはXML形式で画像を記述するため、悪意のあるコードを含む可能性があります。%sを有効にすると、BricksはアップロードされたSVGファイルのサニタイズを試みます。

en: SVG files not imported for security reasons.
ja: セキュリティ上の理由でSVGファイルはインポートされませんでした。

en: SVG logo: Set "Height" & "Width" in "px" value.
ja: SVGロゴ：「高さ」と「幅」を「px」値で設定してください。

en: SVG uploads
ja: SVGアップロード

en: Sale
ja: セール

en: Sale price typography
ja: セール価格のタイポグラフィ

en: Sale!
ja: セール！

en: Sample text
ja: サンプルテキスト

en: Sanitization method
ja: サニタイズ方法

en: Satellite
ja: 衛星

en: Saturation
ja: 彩度

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save
ja: 保存

en: Save %s data as Block editor data
ja: %sデータをブロックエディターデータとして保存

en: Save IP address
ja: IPアドレスを保存

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Save Variables
ja: 変数を保存

en: Save as
ja: 名前を付けて保存

en: Save as component
ja: コンポーネントとして保存

en: Save as template
ja: テンプレートとして保存

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Save draft
ja: 下書きを保存

en: Save file
ja: ファイルを保存

en: Save form submissions in database
ja: データベースにフォーム送信を保存

en: Save in custom directory
ja: カスタムディレクトリに保存

en: Save in media library
ja: メディアライブラリに保存

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
ja: 次回のコメント時に名前、メールアドレス、ウェブサイトをこのブラウザに保存する。

en: Save new style
ja: 新しいスタイルを保存

en: Save new title/permalink
ja: 新しいタイトル/パーマリンクを保存

en: Save style
ja: スタイルを保存

en: Save submission
ja: 送信を保存

en: Saved
ja: 保存しました

en: Saved as template
ja: テンプレートとして保存しました

en: Scale
ja: スケール

en: Scale X
ja: X軸拡大/縮小

en: Scale Y
ja: Y軸拡大/縮小

en: Scale color
ja: スケールカラー

en: Scale down
ja: 縮小

en: Scale length in px
ja: スケールの長さ（ピクセル単位）

en: Scale type
ja: スケールタイプ

en: Scales
ja: スケール

en: Scan complete: %1$d orphaned elements found across %2$d posts.
ja: スキャン完了：%1$d件の孤立要素が%2$d件の投稿で見つかりました。

en: Scan your site for orphaned elements that may cause issues.
ja: 問題を引き起こす可能性のある孤立要素をサイトでスキャンします。

en: Scanning your entire site. This may take a moment.
ja: サイト全体をスキャンしています。しばらくお待ちください。

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Schema
ja: スキーマ

en: Scope
ja: スコープ

en: Screen reader label for the marker. Set for better accessibility.
ja: マーカーのスクリーンリーダーラベル。アクセシビリティ向上のために設定してください。

en: Screen width
ja: 画面幅

en: Screenshots generated
ja: スクリーンショットを生成しました

en: Scroll
ja: スクロール

en: Scroll offset
ja: スクロールオフセット

en: Scroll snap
ja: スクロールスナップ

en: Scroll to
ja: スクロール先

en: Scroll to notice
ja: 通知までスクロール

en: Scroll to top
ja: トップにスクロール

en: Scroll to top of popup when popup opens.
ja: ポップアップが開いたときにポップアップの最上部にスクロールします。

en: Scroll to top when offcanvas opens.
ja: オフキャンバスが開くときにページ上部にスクロールします。

en: Scrolling background
ja: スクロール時の背景

en: Scrolling box shadow
ja: スクロール時のボックスシャドウ

en: Scrolling text color
ja: スクロール時のテキスト色

en: Search
ja: 検索

en: Search ...
ja: 検索...

en: Search Custom Fonts
ja: カスタムフォントを検索

en: Search Template Bundles
ja: Templateバンドルを検索

en: Search Template Tags
ja: Templateタグを検索

en: Search Templates
ja: Templatesを検索

en: Search and replace label value.
ja: ラベル値を検索して置換します。

en: Search background color
ja: 検索の背景色

en: Search border
ja: 検索の枠線

en: Search classes
ja: クラス検索

en: Search documentation
ja: ドキュメントを検索

en: Search elements ..
ja: 要素を検索..

en: Search for
ja: 検索

en: Search for posts, pages, or custom post types
ja: 投稿、ページ、またはカスタム投稿タイプを検索

en: Search options
ja: 検索オプション

en: Search or create post
ja: 投稿を検索または作成

en: Search pages ..
ja: ページを検索..

en: Search posts
ja: 投稿を検索

en: Search posts/pages
ja: 投稿/ページを検索

en: Search results
ja: 検索結果

en: Search results for:
ja: 検索結果：

en: Search settings
ja: 検索設定

en: Search site
ja: サイト内検索

en: Search tag
ja: タグを検索

en: Search templates ..
ja: テンプレートを検索..

en: Search term
ja: 検索語

en: Search variable
ja: 変数を検索

en: Searching
ja: 検索中

en: Secondary
ja: セカンダリ

en: Secondary color
ja: セカンダリーカラー

en: Section
ja: セクション

en: Security warning
ja: セキュリティ警告

en: Select
ja: 選択

en: Select Color
ja: カラーを選択

en: Select HTML tags
ja: HTMLタグを選択

en: Select SVG Icons
ja: SVGアイコンを選択

en: Select a slide to show
ja: 表示するスライドを選択

en: Select a template or provide a custom text to show if this query doesn't return any results.
ja: このクエリが結果を返さない場合に表示するテンプレートを選択するか、カスタムテキストを入力してください。

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
ja: テーマスタイルを選択するか、新しいものを作成してウェブサイト(%s)をスタイリングしてください。

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
ja: フォームが正常に送信された後に実行したいアクションを選択してください。

en: Select an icon library
ja: アイコンライブラリを選択

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
ja: コンピューターから設定のJSONファイルを選択してインポートしてください。

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
ja: コンピューターからテンプレートのJSONまたはZIPファイルを選択してインポートしてください。

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
ja: プレビューしたいリビジョンを選択してください。選択したリビジョンの編集を続けるには「適用」をクリックします。現在のリビジョンの編集を続けるには「破棄」をクリックします。

en: Select archive term
ja: アーカイブタームを選択

en: Select archive type
ja: アーカイブタイプを選択

en: Select author
ja: 作成者を選択

en: Select class
ja: クラスを選択

en: Select classes
ja: クラスを選択

en: Select color
ja: 色を選択

en: Select color palette
ja: カラーパレットを選択

en: Select condition
ja: 条件を選択

en: Select content type
ja: コンテンツタイプを選択

en: Select dynamic data
ja: 動的データを選択

en: Select element structure
ja: 要素構造を選択

en: Select end date
ja: 終了日を選択

en: Select file
ja: ファイルを選択

en: Select file(s) to import
ja: インポートするファイルを選択

en: Select font file
ja: フォントファイルを選択

en: Select icon
ja: アイコンを選択

en: Select icon library
ja: アイコンライブラリを選択

en: Select icon set
ja: アイコンセットを選択

en: Select image
ja: 画像を選択

en: Select images
ja: 画像を選択

en: Select individual
ja: 個別に選択

en: Select items
ja: アイテムを選択

en: Select link type
ja: リンクタイプを選択

en: Select multiple images
ja: 複数の画像を選択

en: Select nav menu
ja: ナビメニューを選択

en: Select option
ja: オプションを選択

en: Select options
ja: オプションを選択

en: Select post
ja: 投稿を選択

en: Select post type
ja: 投稿タイプを選択

en: Select post types to edit with %s.
ja: %sで編集する投稿タイプを選択してください。

en: Select post/page
ja: 投稿/ページを選択

en: Select posts
ja: 投稿を選択

en: Select posts/pages
ja: 投稿/ページを選択

en: Select product type
ja: 商品タイプを選択

en: Select products
ja: 商品を選択

en: Select query loop
ja: クエリループを選択

en: Select shape
ja: 形状を選択

en: Select smallest breakpoint that this video should play at. Preview on frontend.
ja: この動画を再生する最小のブレイクポイントを選択してください。フロントエンドでプレビューできます。

en: Select sort
ja: 並び替えを選択

en: Select start date
ja: 開始日を選択

en: Select taxonomies
ja: タクソノミーを選択

en: Select taxonomy
ja: タクソノミーを選択

en: Select template
ja: テンプレートを選択

en: Select template tags
ja: テンプレートタグを選択

en: Select template to update
ja: 更新するテンプレートを選択

en: Select template type
ja: テンプレートタイプを選択

en: Select templates
ja: テンプレートを選択

en: Select templates to exclude from remote template access.
ja: リモートテンプレートアクセスから除外するテンプレートを選択します。

en: Select term
ja: 条件を選択

en: Select terms
ja: 条件を選択

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
ja: テキストをフォーマットするには、キャンバス上でテキストを選択してください。見出し、段落、画像を追加するには、「リッチテキスト」要素を使用してください。

en: Select the elements for which you want to remove the default margins.
ja: デフォルトのマージンを削除したい要素を選択してください。

en: Select the node that you want to style inside the currently active element on the canvas.
ja: キャンバス上の現在アクティブな要素内でスタイルを適用したいノードを選択してください。

en: Select the query this filter should target.
ja: このフィルターが対象とするクエリを選択してください。

en: Select the type of template you want to create:
ja: 作成したいテンプレートのタイプを選択してください：

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
ja: キャンバスに表示するコンテンツのタイプを選択し、「プレビューを適用」をクリックして選択したコンテンツをキャンバスに表示します。

en: Select which post types can be edited using Bricks.
ja: Bricksを使用して編集できる投稿タイプを選択してください。

en: Select/enter unit
ja: 単位を選択/入力

en: Select/upload font variation
ja: フォントバリエーションを選択/アップロード

en: Selected
ja: 選択済み

en: Selected classes
ja: 選択したクラス

en: Selected elements
ja: 選択した要素

en: Selected field
ja: 選択されたフィールド

en: Selected posts/pages will be accessible even when maintenance mode is active.
ja: 選択された投稿/ページは、メンテナンスモードが有効な場合でもアクセス可能になります。

en: Selected sidebar has no active widgets.
ja: 選択されたサイドバーにアクティブなウィジェットがありません。

en: Selected variables
ja: 選択した変数

en: Selecting an element in the structure panel scrolls it into view on the canvas.
ja: ストラクチャーパネルで要素を選択すると、キャンバス上でその要素が表示範囲内にスクロールされます。

en: Selection
ja: 選択

en: Selector
ja: セレクタ

en: Selector detector
ja: セレクタ検出器

en: Selector exists
ja: セレクタが存在します

en: Selectors
ja: セレクタ

en: Self
ja: 自身

en: Semi Bold
ja: Semi bold

en: Send
ja: 送信

en: Send WordPress notification
ja: WordPressの通知を送信

en: Send an email to every newly registered user with an activation link that must be clicked to activate their account.
ja: 新規登録したすべてのユーザーに、アカウントを有効化するためにクリックする必要があるアクティベーションリンクを含むメールを送信します。

en: Send email to %s
ja: %sにメールを送信

en: Send to custom email address
ja: カスタムメールアドレスに送信

en: Send to email address
ja: メールアドレスに送信

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
ja: Sendgrid APIキーが必要！ダッシュボードの下にキーを追加する：%s

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
ja: キーワードをカンマで区切ってください。検索エンジンがページのトピックを判断するのに役立ちます。

en: Separate value & label by ":".
ja: 値とラベルを「:」で区切ります。

en: Separate values by comma.
ja: 値をカンマで区切ってください。

en: Separated by space. Without class dot.
ja: スペースで区切ります。クラスのドットは不要です。

en: Separator
ja: 区切り

en: Separator color
ja: 区切り線の色

en: Sepia
ja: セピア

en: September
ja: 9月

en: Server Environment
ja: サーバー環境

en: Server info
ja: サーバー情報

en: Server-side render not available
ja: サーバーサイドレンダリングは利用できません

en: Service
ja: サービス

en: Session storage
ja: セッションストレージ

en: Set "Align items" under "Mobile menu" instead.
ja: 「モバイルメニュー」の下の「アイテムの配置」を設定してください。

en: Set "ID" on items above to open via anchor link.
ja: 上記の項目に「ID」を設定して、アンカーリンクで開けるようにします。

en: Set "ID" on tab menu "Div" to open a tab via anchor link.
ja: アンカーリンクでタブを開くには、タブメニューの「Div」に「ID」を設定してください。

en: Set "Icon" as video play button for a better user experience.
ja: より良いユーザーエクスペリエンスのために、「アイコン」を動画再生ボタンとして設定してください。

en: Set "Top" value to make this element "sticky".
ja: この要素を「固定」するには「上」の値を設定します。

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
ja: ユーザーロールごとに %s を設定します。特定のユーザーのアクセスを定義するには、ユーザープロフィールを直接編集してください。

en: Set Unsplash API Key
ja: Unsplash APIキーを設定

en: Set a specific height for your template manager thumbnails in the builder. Thumbnails exceeding this height auto-scroll on mouseover.
ja: ビルダーのテンプレートマネージャーサムネイルの特定の高さを設定します。この高さを超えるサムネイルは、マウスオーバー時に自動スクロールします。

en: Set attribute
ja: 属性を設定

en: Set clause name to be used as "Order by" parameter.
ja: 「並び替え」パラメータとして使用する句名を設定します。

en: Set code execution capability for individual users by editing their user profile.
ja: 個々のユーザーのコード実行機能は、ユーザープロフィールの編集で設定します。

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
ja: 選択したテーマスタイルをウェブサイト全体または特定の領域に適用するための条件を設定してください。

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
ja: サイトの特定の領域にテンプレートを表示する条件を設定します。

en: Set conditions
ja: 条件を設定

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
ja: ビルダーのツールバーロゴのカスタムリンク先を設定します。

en: Set for better in-builder performance. Using dynamic data tags like {cf_my_wordpress_field} is still possible.
ja: ビルダー内のパフォーマンス向上のために設定します。{cf_my_wordpress_field}のような動的データタグの使用は引き続き可能です。

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
ja: バージョン1.9より古いjQueryコードを実行していない場合、パフォーマンス向上のために設定します。

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
ja: YouTubeビデオなどの埋め込みをサイトで使用しない場合、パフォーマンス向上のために設定します。

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
ja: サイトで絵文字を使用しない場合、パフォーマンス向上のために設定します。

en: Set for video SEO best practices via poster attribute on the video tag. If the source is Youtube or Vimeo, it will be used as preview image.
ja: 動画タグのポスター属性を介して、動画SEOのベストプラクティスのために設定します。ソースがYouTubeまたはVimeoの場合、プレビュー画像として使用されます。

en: Set globally under %s
ja: %sでグローバルに設定

en: Set if this element doesn't contain any descriptive text.
ja: この要素に説明テキストが含まれていない場合に設定します。

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
ja: Googleフォントを使用しない場合、または「カスタムフォント」としてGoogleフォントをアップロードしてセルフホストしている場合に設定します。

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
ja: Bricksの組み込み遅延読み込みに問題がある場合に設定します。

en: Set if your dynamic data in AJAX popup is rendered incorrectly.
ja: AJAXポップアップ内の動的データが正しく表示されない場合に設定してください。

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
ja: 動画プレーヤーのコントロールを設定する：設定 > テーマスタイル > 要素 - ビデオ

en: Set interactions for this popup.
ja: このポップアップのインタラクションを設定します。

en: Set maximum number of form submissions that you want to store in the database.
ja: データベースに保存したいフォーム送信の最大数を設定します。

en: Set number of columns on smaller breakpoints.
ja: 小さいブレークポイントでの列数を設定。

en: Set only width generates 16:9 ratio videos.
ja: 幅のみを設定すると、16:9の比率のビデオが生成されます。

en: Set options as %s
ja: オプションを%sとして設定

en: Set source image at base breakpoint to use main image as fallback image.
ja: ベースのブレークポイントでソース画像を設定し、メイン画像をフォールバック画像として使用します。

en: Set template style
ja: テンプレートスタイルを設定

en: Set the builder language direction.
ja: ビルダーの言語方向を設定します。

en: Set the builder language.
ja: ビルダーの言語を設定します。

en: Set the default field value/content.
ja: デフォルトのフィールド値/内容を設定します。

en: Set the key you used for the offset. Example: limit = 20 set on query parameter, Page parameter is "skip", set this offset key as "limit". Clicking page 3 on the pagination element will generate the final URL as https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20
ja: オフセットに使用するキーを設定します。例：クエリパラメータにlimit = 20を設定し、ページパラメータが「skip」の場合、このオフセットキーを「limit」として設定します。ページネーション要素でページ3をクリックすると、最終的なURLはhttps://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20となります

en: Set the required password under Settings > Template settings > Password protection for template-wide protection, or set an individual password directly for each post/page.
ja: Template全体の保護には、設定 > Template設定 > パスワード保護でパスワードを設定するか、各投稿/ページに直接個別のパスワードを設定してください。

en: Set the status of each element, native and custom, in the builder and frontend.
ja: ビルダーとフロントエンドでの各エレメント（ネイティブとカスタム）のステータスを設定します。

en: Set to "0" to disable default animations.
ja: デフォルトのアニメーションを無効にするには「0」に設定します。

en: Set to "0s" to disable open/close animation.
ja: 開閉アニメーションを無効にするには「0秒」に設定します。

en: Set to "50%" to scroll active element into center or "off" to disable auto-scroll.
ja: 「50%」に設定すると、アクティブな要素を中央にスクロールし、「オフ」にすると自動スクロールを無効にします。

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
ja: パララックス効果を得るには「固定」に設定します。

en: Set to 0 to disable caching. Default is 300 seconds (five minutes).
ja: キャッシュを無効にするには0に設定します。デフォルトは300秒（5分）です。

en: Set to improve performance by caching query loops. This is particularly useful when your query loop arguments remain relatively unchanged. For optimal functionality, ensure that server object caching is enabled for persistent caching. Disable this setting if you experience any unexpected query results.
ja: クエリループをキャッシュすることでパフォーマンスを向上させるように設定します。これは、クエリループの引数が比較的変わらない場合に特に有効です。最適な機能を得るには、永続的なキャッシュのためにサーバーオブジェクトキャッシュが有効になっていることを確認してください。予期しないクエリ結果が発生した場合は、この設定を無効にしてください。

en: Set to load %s in the builder to improve compatibility in older browsers. Not recommended to enable for modern browsers due to potential performance impact.
ja: 古いブラウザでの互換性を向上させるために、ビルダーで%sをロードするように設定します。パフォーマンスへの影響の可能性があるため、最新のブラウザでは有効にすることをお勧めしません。

en: Set to show the responsive indicator next to controls that can have different values at each breakpoint.
ja: 各ブレークポイントで異なる値を持つ可能性のあるコントロールの横にレスポンシブインジケータを表示するように設定します。

en: Set up your own capabilities with the exact permissions you want to allow. Then assign it to specific user roles from the "Builder Access" dropdown below.
ja: 許可したい正確な権限で独自の機能をセットアップします。そして、下の「ビルダーアクセス」ドロップダウンから特定のユーザーロールに割り当てます。

en: Set who can bypass maintenance mode. To grant bypass privileges to a specific user, modify the user's profile settings directly.
ja: メンテナンスモードをバイパスできるユーザーを設定します。特定のユーザーにバイパス権限を付与するには、そのユーザーのプロフィール設定を直接変更してください。

en: Sets direction to row
ja: 方向を行に設定

en: Settings
ja: 設定

en: Settings imported
ja: 設定をインポートしました

en: Settings resetted
ja: 設定がリセットされました

en: Settings saved
ja: 設定が保存されました

en: Shape
ja: 形状

en: Shape Dividers
ja: シェイプディバイダー

en: Shape dividers
ja: 形状分割線

en: Share on %s
ja: %sでシェア

en: Share via
ja: 共有方法

en: Share via email
ja: メールで共有

en: Shop template
ja: ショップテンプレート

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Shortcode content is empty
ja: ショートコードの内容が空です

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Show
ja: 表示

en: Show After Grid
ja: グリッドの後に表示

en: Show Before Grid
ja: グリッドの前に表示

en: Show again after .. hours
ja: 再表示までの時間（時間）

en: Show all
ja: すべて表示

en: Show all fonts
ja: すべてのフォントを表示

en: Show arrows
ja: 矢印を表示

en: Show artist
ja: アーティストを表示

en: Show at breakpoint
ja: ブレークポイントで表示

en: Show author
ja: 作成者を表示

en: Show avatar
ja: アバターを表示

en: Show badge if product is less than .. days old.
ja: 商品が..日以内の場合、バッジを表示します。

en: Show bio
ja: 自己紹介を表示

en: Show cart cross-sells
ja: カートのクロスセルを表示

en: Show count
ja: 数を表示

en: Show cross-sell products
ja: クロスセル商品を表示

en: Show custom element names
ja: カスタム要素名を表示

en: Show date
ja: 日付を表示

en: Show default element names
ja: デフォルトの要素名を表示

en: Show different images per breakpoint.
ja: ブレークポイントごとに異なる画像を表示します。

en: Show dots
ja: ドットを表示

en: Show dynamic data key in dropdown
ja: ドロップダウンに動的データキーを表示

en: Show element
ja: 要素を表示

en: Show empty
ja: 空の場合も表示

en: Show empty stars
ja: 空の星を表示

en: Show empty terms
ja: 空の用語を表示

en: Show excerpt
ja: 抜粋を表示

en: Show favorites only
ja: お気に入りのみ表示

en: Show featured image
ja: アイキャッチ画像を表示

en: Show flags
ja: フラグを表示

en: Show for class conflicts
ja: クラスの競合がある場合に表示

en: Show for new & conflicting classes
ja: 新しいクラスと競合するクラスがある場合に表示

en: Show for new classes
ja: 新しいクラスがある場合に表示

en: Show friends' photos
ja: 友達の写真を表示

en: Show fullscreen
ja: フルスクリーン表示

en: Show if any value exists
ja: 任意の値が存在する場合に表示

en: Show if non-base breakpoint value exists
ja: 非ベースのブレークポイント値が存在する場合に表示

en: Show image
ja: 画像を表示

en: Show info
ja: 情報を表示

en: Show label
ja: ラベルを表示

en: Show labels
ja: ラベルを表示

en: Show link to author posts
ja: 著者の投稿へのリンクを表示

en: Show name
ja: 名前を表示

en: Show names
ja: 名前を表示

en: Show navigation
ja: ナビゲーションを表示

en: Show notice
ja: 通知を表示

en: Show on all responsive controls
ja: すべてのレスポンシブコントロールで表示

en: Show on hover
ja: ホバー時に表示

en: Show only active dropdown. Toggle on click. Inner dropdowns inherit multilevel.
ja: アクティブなドロップダウンのみを表示します。クリックで切り替えます。内部ドロップダウンはマルチレベルを継承します。

en: Show only featured
ja: 注目商品のみ表示

en: Show parent posts
ja: 親投稿を表示

en: Show parent terms
ja: 親の用語を表示

en: Show password
ja: パスワードを表示

en: Show percentage
ja: パーセンテージを表示

en: Show popup
ja: ポップアップを表示

en: Show post type archive
ja: 投稿タイプアーカイブを表示

en: Show products related
ja: 関連商品を表示

en: Show quantity input field in product loop
ja: 商品ループで数量入力フィールドを表示

en: Show query loop type
ja: クエリループタイプを表示

en: Show required asterisk
ja: 必須項目のアスタリスクを表示

en: Show tabs
ja: タブを表示

en: Show taxonomy
ja: タクソノミーを表示

en: Show tips
ja: ヒントを表示

en: Show title
ja: タイトルを表示

en: Show under
ja: 以下に表示

en: Show up-sell products
ja: アップセル商品を表示

en: Shows when popup content is fetched via AJAX.
ja: ポップアップの内容がAJAX経由で取得されたときに表示されます。

en: Shows when using infinite scroll, load more interaction, AJAX pagination.
ja: 無限スクロール、もっと読み込むインタラクション、AJAXページネーションを使用する際に表示されます。

en: Shuffle
ja: シャッフル

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Sidebar deleted.
ja: サイドバーが削除されました。

en: Sidebar name *
ja: サイドバー名 *

en: Sidebars
ja: サイドバー

en: Sign all
ja: すべてに署名

en: Sign code
ja: コードに署名

en: Simple
ja: シンプル

en: Simple product
ja: シンプル商品

en: Single
ja: 単一

en: Single product
ja: 単一商品

en: Single product template
ja: 単一商品テンプレート

en: Site
ja: サイト

en: Site Address
ja: サイトアドレス

en: Site URL
ja: サイトURL

en: Site background
ja: サイトの背景

en: Site border
ja: サイトの境界線

en: Site layout
ja: サイトレイアウト

en: Site tagline
ja: サイトタグライン

en: Site title
ja: サイトタイトル

en: Size
ja: サイズ

en: Size - Default
ja: サイズ - デフォルト

en: Size - Extra Large
ja: サイズ - 特大

en: Size - Large
ja: サイズ - 大

en: Size - Medium
ja: サイズ - 中

en: Size - Small
ja: サイズ - 小

en: Sizing
ja: サイズ設定

en: Skew
ja: 傾斜

en: Skew X
ja: X軸傾斜

en: Skew Y
ja: Y軸傾斜

en: Skillful
ja: 熟練

en: Skin
ja: スキン

en: Skip
ja: スキップ

en: Skip & Deactivate
ja: スキップして無効化

en: Skip class import
ja: クラスのインポートをスキップ

en: Skip to footer
ja: フッターへスキップ

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツへスキップ

en: Slide
ja: スライド

en: Slide from left
ja: 左からスライド

en: Slide from right
ja: 右からスライド

en: Slide up after
ja: スライドアップ後

en: Slider
ja: スライダー

en: Slides
ja: スライド

en: Slow
ja: ゆっくり

en: Slug
ja: スラッグ

en: Small
ja: 小

en: Small header
ja: 小さいヘッダー

en: Smooth scroll
ja: スムーズスクロール

en: Snap
ja: スナップ

en: Snapping elements selector
ja: スナッピング要素のセレクタ

en: Social Sharing
ja: ソーシャルシェア

en: Social media
ja: ソーシャルメディア

en: Solid
ja: 実線

en: Something went wrong.
ja: 問題が発生しました。

en: Sorry, but no site URL has been provided.
ja: 申し訳ありませんが、サイトURLが提供されていません。

en: Sorry, but we could not subscribe you.
ja: 申し訳ありませんが、購読できませんでした。

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Sort by
ja: 並び替え

en: Sort by average rating
ja: 平均評価順に並べ替え

en: Sort by latest
ja: 最新順に並べ替え

en: Sort by options
ja: 並び替えオプション

en: Sort by popularity
ja: 人気度順に並べ替え

en: Sort by price: high to low
ja: 価格の高い順に並べ替え

en: Sort by price: low to high
ja: 価格の安い順に並べ替え

en: Sort options
ja: オプションを並べ替え

en: Source
ja: ソース

en: Sources
ja: ソース

en: Space
ja: スペース

en: Space around
ja: 周囲に間隔を空ける

en: Space between
ja: 間隔を空ける

en: Space between header and footer.
ja: ヘッダーとフッターの間のスペース。

en: Space evenly
ja: 均等に間隔を空ける

en: Space-separated list of CSS classes to add to the <body> tag of this page.
ja: このページの<body>タグに追加するCSSクラスのスペース区切りリスト。

en: Spacing
ja: 間隔

en: Spam protection
ja: スパム保護

en: Speed
ja: 速度

en: Speed in ms
ja: 速度（ミリ秒）

en: Spellcheck
ja: スペルチェック

en: Spinner
ja: スピナー

en: Spread
ja: 広がり

en: Square
ja: 正方形

en: Standard
ja: 標準

en: Standard fonts
ja: 標準フォント

en: Star color
ja: 星の色

en: Stars
ja: 星

en: Start
ja: 開始

en: Start animation
ja: アニメーション開始

en: Start autoplay
ja: 自動再生を開始

en: Start date
ja: 開始日

en: Start delay in ms
ja: 開始遅延（ミリ秒）

en: Start display at breakpoint
ja: ブレイクポイントで表示を開始

en: Start index
ja: 開始インデックス

en: Start play at
ja: 再生開始位置

en: Start time
ja: 開始時間

en: Starting angle in º
ja: 開始角度（度）

en: Static
ja: 静的

en: Static dropdown content always toggles on click, not hover.
ja: 静的なドロップダウンコンテンツは常にクリック時に切り替わり、ホバー時ではありません。

en: Status
ja: ステータス

en: Status bar
ja: ステータスバー

en: Statuses
ja: ステータス

en: Step
ja: ステップ

en: Sticky
ja: 固定表示

en: Sticky header
ja: 固定ヘッダー

en: Sticky on scroll
ja: スクロール時に固定

en: Stock
ja: 在庫

en: Stock management not enabled for this product.
ja: この商品の在庫管理が有効になっていません。

en: Stop
ja: 停止

en: Stop on last slide
ja: 最後のスライドで停止

en: Street View Control
ja: ストリートビューコントロール

en: Stretch
ja: 引き伸ばし

en: Strike
ja: 打ち消し線

en: Strikethrough
ja: 打ち消し線

en: Strings
ja: 文字列

en: Stroke
ja: ストローク

en: Stroke #2
ja: ストローク#2

en: Stroke color
ja: ストロークの色

en: Stroke width
ja: ストロークの幅

en: Structure
ja: 構造

en: Structure panel
ja: ストラクチャーパネル

en: Stunning
ja: 見事

en: Style
ja: スタイル

en: Style notices globally under Settings > Theme Styles > WooCommerce - Notice.
ja: 設定 > テーマスタイル > WooCommerce - 通知で通知をグローバルにスタイリングします。

en: Style saved
ja: スタイルが保存されました

en: Styles
ja: スタイル

en: Stylesheet
ja: スタイルシート

en: Stylesheets (default)
ja: スタイルシート（デフォルト）

en: Sub menu
ja: サブメニュー

en: Sub menu, mega menu, or multilevel area.
ja: サブメニュー、メガメニュー、またはマルチレベルエリア。

en: Subject
ja: 件名

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
ja: 送信に失敗しました。ページをリロードしてフォームの再送信をお試しください。

en: Submit
ja: 送信

en: Submit & Deactivate
ja: 送信して無効化

en: Submit Comment
ja: コメントを送信

en: Submit button
ja: 送信ボタン

en: Subtitle
ja: サブタイトル

en: Subtitle goes here
ja: サブタイトルはここに

en: Subtitle typography
ja: サブタイトルのタイポグラフィ

en: Subtitles typography
ja: サブタイトルのタイポグラフィ

en: Subtotal
ja: 小計

en: Success
ja: 成功

en: Success color
ja: サクセスカラー

en: Success message
ja: 成功メッセージ

en: Successful
ja: 成功

en: Successfully removed %1$d orphaned elements across %2$d posts.
ja: %2$d件の投稿から%1$d個の孤立した要素を正常に削除しました。

en: Suffix
ja: 接尾辞

en: Suffix block
ja: 接尾ブロック

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Superb
ja: 優れている

en: Supported field types
ja: サポートされているフィールドタイプ

en: Supported filters
ja: サポートされているフィルター

en: Suppress PHP errors
ja: PHPエラーを抑制

en: Sure thing
ja: もちろん

en: Sure?
ja: よろしいですか？

en: Swatch type
ja: スウォッチタイプ

en: Sweet
ja: いいね

en: Switch
ja: 切り替え

en: Sync fonts
ja: フォントを同期

en: Sync global classes
ja: グローバルクラスを同期

en: Sync with query
ja: クエリと同期

en: System Information
ja: システム情報

en: T-shirt
ja: Tシャツ

en: Tab
ja: タブ

en: Tab 1
ja: タブ1

en: Tab 1 label
ja: タブ1のラベル

en: Tab 2
ja: タブ2

en: Tab 2 label
ja: タブ2のラベル

en: Tab content
ja: タブコンテンツ

en: Tab menu
ja: タブメニュー

en: Table
ja: テーブル

en: Table background
ja: テーブルの背景

en: Table border
ja: テーブルの枠線

en: Table box shadow
ja: テーブルのボックスシャドウ

en: Table of contents
ja: 目次

en: Tablet
ja: タブレット

en: Tablet portrait
ja: タブレット縦向き

en: Tabs
ja: タブ

en: Tag
ja: タグ

en: Tag cloud
ja: タグクラウド

en: Tag: %s
ja: タグ：%s

en: Tags
ja: タグ

en: Take over
ja: 引き継ぐ

en: Target
ja: ターゲット

en: Target a "CSS selector" on "Hide popup", but not a popup directly! As this action runs after the popup has been closed.
ja: 「ポップアップを非表示」で「CSSセレクター」を対象にしますが、ポップアップを直接対象にしないでください！この操作はポップアップが閉じられた後に実行されます。

en: Target form selector
ja: ターゲットフォームセレクタ

en: Target interaction ID
ja: ターゲットインタラクションID

en: Target query
ja: ターゲットクエリ

en: Target query has not been set. Without connecting a filter to a query, the filter has no effect.
ja: ターゲットクエリが設定されていません。フィルターをクエリに接続しないと、フィルターは効果がありません。

en: Taxonomies
ja: タクソノミー

en: Taxonomies related posts must have in common.
ja: 関連投稿が共有すべきタクソノミー。

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Taxonomy query
ja: タクソノミークエリ

en: Taxonomy slug
ja: タクソノミースラッグ

en: Team Members
ja: チームメンバー

en: Team member
ja: チームメンバー

en: Team members
ja: チームメンバー

en: Telephone
ja: 電話

en: Template & post password
ja: Templateと投稿のパスワード

en: Template Bundle
ja: Templateバンドル

en: Template Bundles
ja: Templateバンドル

en: Template Tag
ja: Templateタグ

en: Template Tags
ja: Templateタグ

en: Template bundle
ja: Templateバンドル

en: Template created
ja: Templateが作成されました

en: Template deleted
ja: Templateが削除されました

en: Template has not been published.
ja: Templateが公開されていません。

en: Template imported
ja: Templateがインポートされました

en: Template insert failed: This template has no data
ja: Template挿入に失敗しました：このTemplateにデータがありません

en: Template inserted
ja: Templateが挿入されました

en: Template manager thumbnail height
ja: Templateマネージャーのサムネイル高さ

en: Template overridden
ja: Templateが上書きされました

en: Template password
ja: Templateパスワード

en: Template saved
ja: Templateが保存されました

en: Template screenshot generation is disabled.
ja: Templateのスクリーンショット生成は無効化されています。

en: Template screenshots
ja: Templateスクリーンショット

en: Template screenshots deleted
ja: Templateのスクリーンショットが削除されました

en: Template settings
ja: Template設定

en: Template tag
ja: Templateタグ

en: Template tags
ja: Templateタグ

en: Template thumbnail column
ja: Templateサムネイル列

en: Template title
ja: Templateタイトル

en: Template type
ja: Templateタイプ

en: Term
ja: 条件

en: Term ID
ja: タームID

en: Term archive URL
ja: タームアーカイブURL

en: Term count
ja: ターム数

en: Term description
ja: ターム説明

en: Term group
ja: ターム群

en: Term id
ja: ターム ID

en: Term meta
ja: 用語メタ

en: Term name
ja: ターム名

en: Term slug
ja: タームスラッグ

en: Term taxonomy ID
ja: タームタクソノミーID

en: Term taxonomy slug
ja: タームタクソノミースラッグ

en: Terms
ja: 条件

en: Terrain
ja: 地形

en: Testimonial
ja: お客様の声

en: Testimonials
ja: お客様の声

en: Text
ja: テキスト

en: Text align
ja: テキストの配置

en: Text block
ja: テキストブロック

en: Text color
ja: テキスト色

en: Text decoration
ja: テキストの装飾

en: Text editor
ja: テキストエディタ

en: Text link
ja: テキストリンク

en: Text list
ja: テキストリスト

en: Text padding
ja: テキストパディング

en: Text shadow
ja: テキストの影

en: Text to display when hovering over the field.
ja: フィールドにカーソルを合わせたときに表示するテキスト。

en: Text transform
ja: テキストの変形

en: Text wrap
ja: テキストの折り返し

en: Textarea
ja: テキストエリア

en: Thank you
ja: ありがとうございます

en: Thank you for your message
ja: メッセージありがとうございます

en: The "Enable AJAX add to cart buttons on archives" WooCommerce setting must also be active.
ja: WooCommerceの「アーカイブページでAJAXカートへの追加ボタンを有効にする」設定も有効にする必要があります。

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
ja: 「機能」の記事では、Unsplash統合、カスタムコード（CSSとJS）、グラデーション、サイドバー、シェイプディバイダー、グローバルエレメントなどのトピックを扱っています。

en: The URL to send the form data to.
ja: フォームデータを送信するURL。

en: The active theme has no sidebars defined.
ja: アクティブなテーマにサイドバーが定義されていません。

en: The custom video player is only applicable to "Media" or "File URL" video source.
ja: カスタムビデオプレーヤーは「メディア」または「ファイルURL」ビデオソースにのみ適用されます。

en: The dynamic data is empty.
ja: 動的データが空です。

en: The executed code will run on your site! Only add code that you consider safe.
ja: 実行されたコードはあなたのサイトで動作します！安全だと考えるコードのみを追加してください。

en: The field "%s" exceeds the allowed maximum length of %2$d characters.
ja: 「%s」フィールドが許可された最大文字数%%2$dを超えています。

en: The following classes have been modified by the user below since your last save. Accept or discard those changes to continue your save.
ja: 以下のクラスは、最後の保存以降、下記のユーザーによって変更されています。保存を続行するには、これらの変更を受け入れるか破棄してください。

en: The form is not rendered if the current user is lacking the required capability.
ja: 現在のユーザーに必要な権限がない場合、フォームは表示されません。

en: The full URL of the API endpoint you want to retrieve data.
ja: データを取得したいAPIエンドポイントの完全なURL。

en: The query element doesn't exist.
ja: クエリ要素が存在しません。

en: The query filter database is outdated. Please click "Regenerate filter index" button to update it.
ja: クエリフィルターデータベースが古くなっています。「フィルターインデックスを再生成」ボタンをクリックして更新してください。

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
ja: テンプレートを要求しているサイトは、テンプレートへのアクセスが無効になっています。

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
ja: テンプレートを要求しているサイトはリモートテンプレートパスワードを必要とします。

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
ja: 入力されたスタイル名は既に存在します。別の名前を選択してください。

en: The value is automatically populated based on the font-size in percentage that you have set under Theme Styles > Typography > HTML: font-size. For an HTML font-size of 100%, the value is 16, if the HTML font-size is 62.5%, the value is 10, and so on. If left empty, your fluid typography unit will be "px" instead of "rem".
ja: この値は、テーマスタイル > タイポグラフィ > HTML: font-sizeで設定したフォントサイズのパーセンテージに基づいて自動的に入力されます。HTMLのフォントサイズが100%の場合、値は16、HTMLのフォントサイズが62.5%の場合、値は10となります。空のままにすると、フルイドタイポグラフィの単位は「rem」ではなく「px」になります。

en: The video <iframe> is lazy loaded after clicking the preview image.
ja: プレビュー画像をクリックした後、動画の<iframe>が遅延読み込みされます。

en: The webhook endpoint(s) to send the submitted form data to.
ja: 送信されたフォームデータを送信するWebhookエンドポイント。

en: Theme
ja: テーマ

en: Theme Information
ja: テーマ情報

en: Theme Style
ja: テーマスタイル

en: Theme Styles
ja: テーマスタイル

en: Theme author
ja: テーマ作者

en: Theme author URI
ja: テーマ作者のURI

en: Theme is child theme
ja: テーマは子テーマです

en: Theme name
ja: テーマ名

en: Theme style created
ja: テーマスタイルが作成されました

en: Theme style deleted
ja: テーマスタイルが削除されました

en: Theme styles
ja: テーマスタイル

en: Theme version
ja: テーマバージョン

en: There is an "Activation status" column under "Users", where you can manually set the status to active/inactive and resend the activation email.
ja: 「ユーザー」の下に「アクティベーションステータス」列があり、手動でステータスをアクティブ/非アクティブに設定したり、アクティベーションメールを再送信したりできます。

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
ja: 現在表示しているバージョンよりも新しい自動保存があります。

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ja: これは保護された投稿のため、抜粋はありません。

en: These parameters will be added to the API request URL.
ja: これらのパラメータはAPIリクエストURLに追加されます。

en: These styles also apply to all Gutenberg captions.
ja: これらのスタイルはすべてのGutenbergキャプションにも適用されます。

en: These styles will also apply to all Gutenberg captions.
ja: これらのスタイルはすべてのGutenbergキャプションにも適用されます。

en: This %s component is not enabled for use in the block editor. Ask your site administrator to enable this component for use in the block editor.
ja: この%sコンポーネントはブロックエディターでの使用が有効になっていません。サイト管理者にブロックエディターでこのコンポーネントを有効にするよう依頼してください。

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
ja: このコンテンツはパスワードで保護されています。閲覧するには以下にパスワードを入力してください：

en: This data will be used in your query.
ja: このデータはクエリで使用されます。

en: This dataset has unsaved changes
ja: このデータセットには保存されていない変更があります

en: This element works alongside a "Map" element when "Sync with query" has been set. An invisible <template> node is generated that stores location data. Allowing the map to retrieve and display markers dynamically.
ja: この要素は、「クエリと同期」が設定されている場合に「マップ」要素と連携して動作します。位置データを格納する不可視の<template>ノードが生成され、マップが動的にマーカーを取得して表示できるようになります。

en: This feature affects all new user registrations, not just those submitted via the Form element.
ja: この機能は、フォーム要素を介して送信されたものだけでなく、すべての新規ユーザー登録に影響します。

en: This icon set is currently disabled and hidden from the icon dropdown menu. However, any existing icons from this set will still display on your site.
ja: このアイコンセットは現在無効化されており、アイコンドロップダウンメニューから非表示になっています。ただし、このセットの既存のアイコンはサイトに表示され続けます。

en: This is an experimental feature. Query filters and components are not supported when using API requests.
ja: これは実験的な機能です。APIリクエストを使用する場合、クエリフィルターとコンポーネントはサポートされていません。

en: This page is built with %s.
ja: このページは%sで構築されています。

en: This post has no %s terms.
ja: この投稿には%sのタームがありません。

en: This post has no related posts.
ja: この投稿には関連投稿がありません。

en: This post is already being edited.
ja: この投稿は既に編集中です。

en: This query type doesn't support pagination.
ja: このクエリタイプはページネーションをサポートしていません。

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
ja: このテンプレートにはカラーパレットが含まれています。インポートしますか？

en: This template contains color palettes. Would you like to import them?
ja: このテンプレートにはカラーパレットが含まれています。インポートしますか？

en: This template contains global variables. Would you like to import them?
ja: このテンプレートにはグローバル変数が含まれています。インポートしますか？

en: This template contains the following theme styles. Would you like to import them?
ja: このテンプレートには以下のテーマスタイルが含まれています。インポートしますか？

en: This template is currently not rendered on pages that meet the template conditions as no password has been set.
ja: パスワードが設定されていないため、このテンプレートは現在、テンプレートの条件を満たすページに表示されていません。

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
ja: このテンプレートタイプは正しいページで自動的にレンダリングされます。

en: This text is displayed when the "Registration privacy policy" text is filled in WooCommerce.
ja: この文は、WooCommerceで「登録プライバシーポリシー」のテキストが入力されている場合に表示されます。

en: This text is displayed when the "When creating an account, send the new user a link to set their password" option is enabled in WooCommerce.
ja: この文は、WooCommerceで「アカウント作成時に、新規ユーザーにパスワード設定用のリンクを送信する」オプションが有効な場合に表示されます。

en: This user role has %s capability, and therefore full builder access. Effectively overriding this setting.
ja: このユーザーロールは %s 機能を持っているため、完全なビルダーアクセス権があります。実質的にこの設定を上書きします。

en: Thousand separator
ja: 千の区切り文字

en: Thumb
ja: サムネイル

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Thumbnail navigation
ja: サムネイルナビゲーション

en: Thumbnail size
ja: サムネイルサイズ

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Tick if this popup is for WooCommerce Quick View.
ja: このポップアップがWooCommerceクイックビュー用の場合にチェックを入れてください。

en: Tick if you do not display any post meta fields. Reduce additional queries.
ja: 投稿のメタフィールドを表示しない場合はチェックを入れる。追加クエリを減らす。

en: Tick if you do not display any taxonomy terms. Reduce additional queries.
ja: タクソノミ用語を表示しない場合はチェックを入れる。追加クエリを減らす。

en: Tick if you do not need pagination, load more or infinite scroll. Performance boost.
ja: ページネーション、ロードモア、無限スクロールが不要な場合はチェックを入れる。パフォーマンスを上げる。

en: Tilt
ja: 傾き

en: Time
ja: 時間

en: Time in minutes that the random seed will last. Avoid duplicate posts when using random order.
ja: ランダムシードが持続する時間（分）。ランダム順を使用する際に投稿の重複を避けます。

en: Time zone
ja: タイムゾーン

en: Timeline
ja: タイムライン

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Timing function
ja: タイミング関数

en: Title
ja: タイトル

en: Title Tag
ja: タイトルタグ

en: Title margin
ja: タイトルマージン

en: Title tag
ja: タイトルタグ

en: Title typography
ja: タイトルのタイポグラフィ

en: To add decorative text, but not user input. Runs through %s.
ja: 装飾的なテキストを追加しますが、ユーザー入力は不要です。%sを通して実行されます。

en: To distinguish markers in the builder.
ja: ビルダーでマーカーを区別するため。

en: To ensure showing a marker please provide the latitude and longitude, separated by comma.
ja: マーカーを確実に表示するには、カンマで区切られた緯度と経度を入力してください。

en: To select a default value you have to first connect this property with the select control.
ja: デフォルト値を選択するには、まずこのプロパティをセレクトコントロールに接続する必要があります。

en: To trigger the interaction when 50%% of the element is in the viewport, set the rootMargin to %s.
ja: 要素の50%%がビューポートに入ったときにインタラクションをトリガーするには、rootMarginを%sに設定してください。

en: Toggle
ja: 切り替え

en: Toggle attribute
ja: 属性を切り替え

en: Toggle controls
ja: コントロールの切り替え

en: Toggle coupon form
ja: クーポンフォームを切り替え

en: Toggle dropdown
ja: ドロップダウンの切り替え

en: Toggle login form
ja: ログインフォームを切り替え

en: Toggle mini cart
ja: ミニカートを切り替え

en: Toggle offcanvas
ja: オフキャンバスを切り替え

en: Toggle on
ja: 切り替え方法

en: Toggle search
ja: 検索切り替え

en: Toggle width
ja: トグル幅

en: Toggleable form
ja: 切り替え可能なフォーム

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Toolbar logo link
ja: ツールバーロゴリンク

en: Tooltip
ja: ツールチップ

en: Top
ja: トップ

en: Top / Start
ja: 上 / 始点

en: Top center
ja: 上中央

en: Top left
ja: 左上

en: Top level
ja: トップレベル

en: Top level terms only
ja: 最上位の用語のみ

en: Top right
ja: 右上

en: Total
ja: 合計

en: Total items path
ja: 合計アイテム数のパス

en: Total jobs
ja: 合計ジョブ数

en: Track color
ja: トラックカラー

en: Track resize
ja: リサイズの追跡

en: Transform
ja: 変形

en: Transform origin
ja: 変形の原点

en: Transition
ja: トランジション

en: Translate X
ja: X軸移動

en: Translate Y
ja: Y軸移動

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
en: %s comment | %s comments
ja[0]: %s件のコメント

en: Transparency
ja: 透明度

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Trash is empty
ja: ゴミ箱は空です

en: Triangle
ja: 三角形

en: Triangle concave
ja: 三角形（凹）

en: Triangle convex
ja: 三角形（凸）

en: Triangle double
ja: 二重三角形

en: Trigger
ja: トリガー

en: Trigger "register_new_user" action to send WordPress notification. %s
ja: 「register_new_user」アクションを実行して、WordPress通知を送信します。 %s

en: True
ja: はい

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
ja: TrueTypeフォント：圧縮されていないフォントデータですが、IE9+で部分的にサポートされています。

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Type
ja: タイプ

en: Type keyword, hit enter.
ja: キーワードを入力し、Enterを押してください。

en: Type name, hit enter
ja: 名前を入力してEnterキーを押してください

en: Type scale ratio
ja: タイプスケール比率

en: Type speed in ms
ja: タイプ速度（ミリ秒）

en: Type to search
ja: 検索するワードを入力

en: Type to search for ..
ja: タイプして検索する。

en: Typography
ja: タイポグラフィ

en: Typography active
ja: アクティブなタイポグラフィ

en: URL parameter
ja: URLパラメーター

en: URL parameters
ja: URLパラメータ

en: URL redirect to after applying the filter. Leave it empty if not intended to.
ja: フィルター適用後にリダイレクトするURL。意図しない場合は空のままにしてください。

en: Unable to calculate total pages for offset pagination. Items per page not found for element "%s".
ja: 要素「%s」のページあたりのアイテム数が見つからないため、オフセットページネーションの合計ページ数を計算できません。

en: Unable to determine items per page for offset pagination. Check offset key settings.
ja: オフセットページネーションのページあたりのアイテム数を決定できません。オフセットキー設定を確認してください。

en: Unable to fix corrupted filter element database
ja: 破損したフィルター要素データベースを修正できません

en: Uncategorized
ja: 未分類

en: Unconnected
ja: 未接続

en: Unconnected properties detected. Edit your component or any of its children to connect your properties to a specific setting.
ja: 未接続のプロパティが検出されました。コンポーネントまたはその子要素を編集して、プロパティを特定の設定に接続してください。

en: Underline
ja: 下線

en: Understanding the layout
ja: レイアウトの理解

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Unique lightbox identifier
ja: 一意のライトボックス識別子

en: Unknown
ja: 不明

en: Unlimited websites
ja: 無制限のウェブサイト

en: Unlink
ja: リンク解除

en: Unlink component
ja: コンポーネントのリンク解除

en: Unlinked
ja: リンク解除

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Unlock password protection
ja: パスワード保護のロックを解除

en: Unlocked
ja: ロック解除済み

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: Unpin
ja: ピン留め解除

en: Unpinned
ja: ピン留め解除済み

en: Unsigned code
ja: 署名のないコード

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
ja: Unsplash API キーが必要！ダッシュボードの下にキーを追加する：%s

en: Unused elements
ja: 未使用のエレメント

en: Unused on this page
ja: このページでは未使用

en: Unused on this site
ja: このサイトでは未使用

en: Unwrap
ja: アンラップ

en: Up sells
ja: アップセル

en: Up-sells
ja: アップセル

en: Update
ja: 更新

en: Update Template Bundle
ja: Templateバンドルを更新

en: Update Template Tag
ja: Templateタグを更新

en: Update cart via AJAX
ja: AJAXでカートを更新

en: Update filter index
ja: フィルターインデックスを更新

en: Update post
ja: 投稿を更新

en: Updated
ja: 更新済み

en: Updating references to %s global variable(s) across the entire site...
ja: サイト全体で%s個のグローバル変数への参照を更新中...

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload .%s file
ja: .%sファイルをアップロード

en: Upload SVG
ja: SVGをアップロード

en: Upload/Add image
ja: 画像をアップロード/追加

en: Uploaded file type is not allowed.
ja: アップロードされたファイルタイプは許可されていません。

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Upsells
ja: アップセル

en: Usage
ja: 使用状況

en: Use "%root%" to target the element wrapper.
ja: 要素のラッパーをターゲットにするには「%root%」を使用してください。

en: Use "ip" to prevent multiple entries from the same IP address.
ja: 同じIPアドレスからの複数のエントリーを防ぐには「ip」を使用します。

en: Use %s to pass data such as the source and target elements to your custom function.
ja: %sを使用して、ソース要素やターゲット要素などのデータをカスタム関数に渡すことができます。

en: Use %s when adding columns/rows
ja: 列/行を追加する際は%sを使用してください

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
ja: 要素のレンダリングにWP REST APIの代わりにAJAXを使用します。

en: Use PHP constant
ja: PHP定数を使用

en: Use a prefix to avoid conflicts with plugins or WordPress reserved parameters.
ja: プラグインやWordPressの予約済みパラメーターとの競合を避けるためにプレフィックスを使用してください。

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
ja: IDを使用して任意のフォームフィールドの値を次のように使用できます：{{form_field}}。「form_field」を実際のフィールドIDに置き換えてください。

en: Use block editor
ja: ブロックエディターを使用

en: Use brand colors
ja: ブランドカラーを使用

en: Use field IDs to personalize your message.
ja: フィールドIDを使用してメッセージをパーソナライズします。

en: Use for sticky scrolling header etc.
ja: スティッキースクロールヘッダーなどに使用します。

en: Use in block editor
ja: ブロックエディターで使用

en: Use min/max
ja: 最小/最大を使用

en: Use min/max date from index table.
ja: インデックステーブルから最小/最大日付を使用します。

en: Use product variation image
ja: 商品バリエーション画像を使用

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
ja: 特定のページにカスタムコードを追加するには、ビルダーを使用してください。

en: Use the date format as set under Settings > General > Date format
ja: 設定 > 一般 > 日付形式で設定された日付形式を使用します

en: Use the dynamic picker in the "Meta key" control below to select the desired custom field. The dynamic data tag is used to retrieves the field settings, it is not parsed.
ja: 以下の「メタキー」コントロールでダイナミックピッカーを使用して、目的のカスタムフィールドを選択してください。ダイナミックデータタグはフィールド設定の取得に使用されますが、解析されません。

en: Use the generated variables in your design (theme styles, elements, etc.)
ja: 生成された変数をデザインで使用します（テーマスタイル、要素など）

en: Use valid HTML syntax. No spaces.
ja: 有効なHTML構文を使用してください。スペースは不要です。

en: Use vertical position of target node.
ja: ターゲットノードの垂直位置を使用します。

en: Use width & horizontal position of target node.
ja: ターゲットノードの幅と水平位置を使用します。

en: Used if default or custom preview image can't be loaded.
ja: デフォルトまたはカスタムプレビュー画像が読み込めない場合に使用されます。

en: Used if logo image isn't set or available.
ja: ロゴ画像が設定されていない、または利用できない場合に使用されます。

en: Used on this page
ja: このページで使用中

en: Used on this site
ja: このサイトで使用中

en: Used to creat visual hiarchy between nested dropdowns.
ja: ネストされたドロップダウン間の視覚的な階層を作成するために使用されます。

en: User
ja: ユーザー

en: User ID
ja: ユーザーID

en: User Login
ja: ユーザーログイン

en: User Registration
ja: ユーザー登録

en: User activation
ja: ユーザーアクティベーション

en: User author URL
ja: ユーザー投稿者URL

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: User meta
ja: ユーザーメタ

en: User name
ja: ユーザー名

en: User portrait
ja: ユーザーポートレート

en: User profile
ja: ユーザープロフィール

en: User registered
ja: ユーザー登録

en: User registered date
ja: ユーザー登録日

en: User registration
ja: ユーザー登録

en: User role
ja: ユーザー役割

en: User roles
ja: ユーザーロール

en: User roles with code execution capability
ja: コード実行機能を持つユーザーロール

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username already exists.
ja: ユーザー名はすでに存在します。

en: Username is not valid.
ja: ユーザー名が無効です。

en: Username required.
ja: ユーザー名が必要です。

en: Users
ja: ユーザー

en: Users could upload potentially malicious files through your form. To minimize this risk, please specify the "Allowed file formats" below.
ja: ユーザーがフォームを通じて潜在的に悪意のあるファイルをアップロードする可能性があります。このリスクを最小限に抑えるために、以下で「許可されるファイル形式」を指定してください。

en: Using "Auto height" might lead to CLS (Cumulative Layout Shift).
ja: 「自動高さ」を使用すると、CLS（累積レイアウトシフト）が発生する可能性があります。

en: Using Cloudflare Bot Fight Mode? Try disabling it
ja: Cloudflare Bot Fight Modeを使用していますか？無効にしてみてください

en: Valid
ja: 有効

en: Valid JSON data required to run the importer
ja: インポーターを実行するには有効なJSONデータが必要です

en: Valid code signatures are required for all Code (element), SVG (element) and Query editor instances to run.
ja: すべてのCode（要素）、SVG（要素）、およびQueryエディタインスタンスを実行するには、有効なコード署名が必要です。

en: Valid signature
ja: 有効な署名

en: Validation failed
ja: バリデーションに失敗しました

en: Value
ja: 値

en: Value type
ja: 値の種類

en: Variable
ja: 可変

en: Variable dropdown: Hide value
ja: 変数ドロップダウン：値を非表示

en: Variable name
ja: 変数名

en: Variable name already exists
ja: 変数名が既に存在します

en: Variable name missing
ja: 変数名が見つかりません

en: Variable product
ja: バリエーション商品

en: Variables
ja: 変数

en: Variables duplicated
ja: 変数が複製されました

en: Variables imported
ja: 変数がインポートされました

en: Variables renamed
ja: 変数の名前が変更されました

en: Variation swatches
ja: バリエーションスウォッチ

en: Variations
ja: バリエーション

en: Verification failure page
ja: 確認失敗ページ

en: Verification success page
ja: 確認成功ページ

en: Vertical
ja: 垂直

en: Vertical - Cloud
ja: 垂直 - クラウド

en: Vertical - Drops
ja: 垂直 - ドロップ

en: Vertical - Pixels
ja: 垂直 - ピクセル

en: Vertical - Stroke
ja: 縦 - ストローク

en: Vertical - Stroke #2
ja: 縦 - ストローク #2

en: Vertical - Tilt
ja: 縦 - 傾き

en: Vertical - Triangle
ja: 縦 - 三角形

en: Vertical - Triangle double
ja: 縦 - 二重三角形

en: Vertical - Wave
ja: 縦 - 波

en: Vertical - Wave brush
ja: 縦 - ブラシ波

en: Vertical - Waves
ja: 縦 - 複数の波

en: Vertical - Zigzag
ja: 縦 - ジグザグ

en: Vertical align
ja: 垂直方向の配置

en: Vertical alignment
ja: 垂直方向の配置

en: Very fast
ja: とても速い

en: Very slow
ja: とてもゆっくり

en: Very well
ja: よし

en: Video
ja: 動画

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Video file URL
ja: 動画ファイルURL

en: Video url
ja: 動画URL

en: Videos
ja: 動画

en: View
ja: 表示

en: View %s
ja: %sを表示

en: View Custom Font
ja: カスタムフォントを表示

en: View Custom Fonts
ja: カスタムフォントを表示

en: View Template
ja: Templateを表示

en: View Template Bundle
ja: Templateバンドルを表示

en: View Template Tag
ja: Templateタグを表示

en: View Templates
ja: Templatesを表示

en: View cart
ja: カートを表示

en: View changelog
ja: 変更ログを表示

en: View classes
ja: クラスを表示

en: View on frontend
ja: フロントエンドで表示

en: View order
ja: 注文を表示

en: View products
ja: 商品を表示

en: Vimeo privacy hash
ja: Vimeoプライバシーハッシュ

en: Vimeo video ID/URL
ja: Vimeo動画ID/URL

en: Visibility
ja: 可視性

en: Visible
ja: 表示

en: Visible after
ja: 表示までの時間

en: Visible on scroll up
ja: 上スクロール時に表示

en: Visit docs
ja: ドキュメントを見る

en: Visit the website %s
ja: ウェブサイト%sを訪問

en: Visual
ja: ビジュアル

en: Visual grid builder
ja: ビジュアルグリッドビルダー

en: WP debug
ja: WPデバッグ

en: WP language
ja: WP言語

en: WP memory limit
ja: WPメモリ制限

en: WP multisite
ja: WPマルチサイト

en: WP version
ja: WPバージョン

en: Warning
ja: 警告

en: Warning color
ja: ワーニングカラー

en: Wave
ja: ウェーブ

en: Wave brush
ja: ウェーブブラシ

en: Waves
ja: 波

en: We recommend setting a padding for your lightbox to accommodate the thumbnail navigation.
ja: サムネイルナビゲーションに対応するため、ライトボックスにパディングを設定することをお勧めします。

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
ja: Web Open Font Format 2.0：WOFF 1.0よりもさらに圧縮率が高いTrueType/OpenTypeフォントですが、IEブラウザではサポートされていません。

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
ja: Web Open Font Format：圧縮されたTrueType/OpenTypeフォントで、フォントソースに関する情報とIE9+での完全サポートがあります（推奨）。

en: Web design
ja: ウェブデザイン

en: Webfont loading method
ja: Webフォントの読み込み方法

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
ja: Webフォント（Google Fontsなど）はデフォルトでスタイルシートを通じて読み込まれます。FOUTを避けるために「Webフontローダー」を選択すると、すべてのWebフォントが読み込まれるまでウェブサイトのコンテンツを非表示にします。

en: Webhook payload too large.
ja: Webhookペイロードが大きすぎます。

en: Webhook request failed with status code
ja: Webhookリクエストはステータスコードで失敗した

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Weekday
ja: 曜日

en: Welcome to %s
ja: %sへようこそ

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
ja: そのサイトビルダーの名前は何ですか？そしてなぜそれを選んだのですか？

en: When a Map ID is present, map styles are controlled via the %s.
ja: マップIDが存在する場合、マップスタイルは%sで制御されます。

en: When editing your popup template, you have to enable the "Info Box" setting under "Template Settings > Popup".
ja: ポップアップTemplateを編集する際は、「Template設定 > ポップアップ」の下にある「情報ボックス」設定を有効にする必要があります。

en: When enabled, this field acts as a spam trap. It will not be visible to users, but will capture any bots that fill it out.
ja: 有効にすると、このフィールドはスパムトラップとして機能します。ユーザーには表示されませんが、それを入力するボットを捕捉します。

en: When enabled, this query only runs when a live search is performed.
ja: 有効にすると、このクエリはライブ検索が実行されたときのみ動作します。

en: When pasting elements from another site that contain image or SVG files, placeholders are used by default. Enable to download the image from the source site. If the current user lacks SVG upload permissions, a placeholder SVG is used.
ja: 他のサイトから画像やSVGファイルを含む要素を貼り付ける際、デフォルトではプレースホルダーが使用されます。有効にすると、ソースサイトから画像をダウンロードします。現在のユーザーがSVGアップロード権限を持っていない場合、プレースホルダーSVGが使用されます。

en: When rendering without wrapper your settings under the style tab won't have any effect.
ja: ラッパーなしでレンダリングする場合、スタイルタブの設定は効果がありません。

en: When someone visits a default WordPress authentication URL (%s), they are redirected to this selected page.
ja: 誰かがデフォルトのWordPress認証URL (%s) にアクセスした場合、選択したこのページにリダイレクトされます。

en: When using dynamic data that contains formatted text (e.g. WYSIWYG field, or any other HTML tags such as p, div, headings, etc.), set the HTML tag to "div", not "p". Alternatively, use the Rich Text element.
ja: フォーマット済みテキスト（WYSIWYGフィールドや、p、div、見出しなどのHTMLタグを含む）を含む動的データを使用する場合は、HTMLタグを「p」ではなく「div」に設定してください。または、リッチテキスト要素を使用してください。

en: Where to set the pagination parameter in the request.
ja: リクエストでページネーションパラメータを設定する場所。

en: Where you defined the offset key. Bricks will retrieve the value from there.
ja: オフセットキーを定義した場所。Bricksはそこから値を取得します。

en: White space
ja: 空白

en: Whitelist URLs
ja: ホワイトリストURL

en: Whoops, that page is gone
ja: おっと、そのページは削除されました

en: Wide
ja: ワイド

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Widget margin
ja: ウィジェットのマージン

en: Widget title
ja: ウィジェットのタイトル

en: Widget title border
ja: ウィジェットタイトルの境界線

en: Widget title typography
ja: ウィジェットタイトルのタイポグラフィ

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: Width
ja: 幅

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Window storage
ja: ウィンドウストレージ

en: Wireframes
ja: ワイヤーフレーム

en: Wireframes provide basic structural templates that serve as a starting point for designing a layout. They are based on classes and variables.
ja: ワイヤーフレームは、レイアウト設計の出発点となる基本的な構造テンプレートを提供します。これらはクラスと変数に基づいています。

en: Without attributes
ja: 属性なし

en: Wonderful
ja: 素晴らしい

en: WooCommerce Template Hook
ja: WooCommerce Templateフック

en: WooCommerce template hooks
ja: WooCommerceテンプレートフック

en: Woohoo
ja: やったー

en: WordPress Environment
ja: WordPress環境

en: WordPress authentication page access
ja: WordPressの認証ページアクセス

en: WordPress field
ja: WordPressフィールド

en: Words limit
ja: 単語数制限

en: Words per minute
ja: 1分あたりの単語数

en: Words per minutes
ja: 1分あたりの単語数

en: Would you like to import the variable categories as well?
ja: 変数カテゴリもインポートしますか？

en: Wrap
ja: 折り返す

en: Wrap element
ja: 要素をラップ

en: Wrap reverse
ja: 逆順に折り返す

en: Wrap your scripts in %s tags.
ja: スクリプトは%sタグで囲んでください。

en: Wrapper
ja: ラッパー

en: X axis
ja: X軸

en: Y axis
ja: Y軸

en: Yeah
ja: うん

en: Year: %s
ja: 年：%s

en: Yearly
ja: 年次

en: Yep
ja: はい

en: Yes
ja: はい

en: You
ja: あなた

en: You are about to delete all form submissions (including the database table). Do you wish to proceed?
ja: すべてのフォーム送信（データベーステーブルを含む）を削除しようとしています。続行しますか？

en: You are about to delete all form submissions of form ID %s. Do you wish to proceed?
ja: フォームID %sのすべての送信を削除しようとしています。続行しますか？

en: You are about to delete all form submissions. Do you wish to proceed?
ja: すべてのフォーム送信を削除しようとしています。続行しますか？

en: You are about to delete all template screenshots. Not your featured images, though. Do you wish to proceed?
ja: すべてのテンプレートのスクリーンショットを削除しようとしています。ただし、アイキャッチ画像は削除されません。続行しますか？

en: You are about to delete this capability. Do you wish to proceed?
ja: この機能を削除しようとしています。続行しますか？

en: You are about to fix the element database. Do you wish to proceed?
ja: 要素データベースを修正しようとしています。続行しますか？

en: You are about to regenerate code signatures for all executable code on your website. Please ensure you have a recent backup before continuing. Do you wish to proceed?
ja: ウェブサイト上のすべての実行可能コードのコード署名を再生成しようとしています。続行する前に最新のバックアップがあることを確認してください。続行しますか？

en: You are about to regenerate indexes for all query filters. Do you wish to proceed?
ja: すべてのクエリフィルターのインデックスを再生成しようとしています。続行しますか？

en: You are about to remove all index jobs. Do you wish to proceed?
ja: すべてのインデックスジョブを削除しようとしています。続行しますか？

en: You are about to remove all selected icons from this set. Do you wish to proceed?
ja: 選択したすべてのアイコンをこのセットから削除しようとしています。続行しますか？

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
ja: Bricksのすべてのグローバル設定をリセットしようとしています。続行しますか？

en: You are about to trigger Index Job. Do you wish to proceed?
ja: インデックスジョブをトリガーしようとしています。続行しますか？

en: You are editing the selected global query settings. Changes to this global query apply to all instances throughout your website.
ja: 選択したグローバルクエリ設定を編集しています。このグローバルクエリへの変更は、ウェブサイト全体のすべてのインスタンスに適用されます。

en: You are missing out!
ja: 見逃しています！

en: You are not allowed to add scripts.
ja: スクリプトの追加は許可されていません。

en: You are not allowed to uploads SVG files.
ja: SVGファイルをアップロードする権限がありません。

en: You are now running the latest version
ja: 最新バージョンが実行されています

en: You are viewing the first 1000 results. Perform search to see more.
ja: 最初の1000件の結果を表示しています。さらに表示するには検索を実行してください。

en: You can manage code execution permissions under: %s
ja: コード実行の権限は次の場所で管理できます：%s

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
ja: %sからライセンスの管理、支払い方法の更新、請求書の確認ができます。

en: You can now manage your custom fonts using the new %s in the builder.
ja: ビルダーの新しい%sを使用してカスタムフォントを管理できるようになりました。

en: You can render API response data through dynamic data tags. Create custom-labeled dynamic data tags for the {query_api} tag by hovering over any key in the response above and and click the "+" icon. Those labeled tags are stored for you in your browser local storage, not in the database. They are therefore not available on other devices or browsers.
ja: 動的データタグを通じてAPIレスポンスデータをレンダリングできます。上記のレスポンスの任意のキーにカーソルを合わせ、「+」アイコンをクリックすることで、{query_api}タグのカスタムラベル付き動的データタグを作成できます。これらのラベル付きタグはブラウザのローカルストレージに保存され、データベースには保存されません。そのため、他のデバイスやブラウザでは利用できません。

en: You can use the title attribute to provide a description of the expected input value to meet the "pattern" requirement set above.
ja: 上記で設定した「パターン」要件を満たすために期待される入力値の説明を提供するために、title属性を使用できます。

en: You did not select any action(s). So when this form is submitted nothing happens.
ja: アクションを選択していません。このフォームが送信されても何も起こりません。

en: You do not have the required capability to perform this action.
ja: このアクションを実行するために必要な権限がありません。

en: You don't have permission to perform this action.
ja: この操作を実行する権限がありません。

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can create posts through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
ja: 権限チェックを無効にしました。これにより、ログインしていない訪問者を含む誰でもこのフォームを通じて投稿を作成できるようになります。これは不正なコンテンツ作成、スパムや悪意のある投稿、データベースの汚染、潜在的なセキュリティ侵害につながる可能性があります。代替のセキュリティ対策がある場合、フォームが保護されたページにある場合、またはセキュリティへの影響を十分に理解している場合にのみ、この設定を使用してください。

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can edit the post through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
ja: 権限チェックを無効にしました。これにより、ログインしていない訪問者を含む誰でもこのフォームを通じて投稿を編集できるようになります。これは不正なコンテンツ作成、スパムや悪意のある投稿、データベースの汚染、潜在的なセキュリティ侵害につながる可能性があります。代替のセキュリティ対策がある場合、フォームが保護されたページにある場合、またはセキュリティへの影響を十分に理解している場合にのみ、この設定を使用してください。

en: You have set an icon, but no text. Please provide the "aria-label" for accessibility.
ja: アイコンを設定しましたが、テキストがありません。アクセシビリティのために「aria-label」を提供してください。

en: You have to add the "Checkout coupon" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout coupon is removed when this setting is enabled. The "Enable the use of coupon codes" WooCommerce setting under "General" must be active.
ja: この設定が有効になると、ネイティブWooCommerceのチェックアウトクーポンが削除されるため、チェックアウトページに「チェックアウトクーポン」要素を自分で追加する必要があります。WooCommerceの「一般」設定にある「クーポンコードの使用を有効にする」オプションがアクティブである必要があります。

en: You have to add the "Checkout login" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout login is removed when this setting is enabled. The "Enable log-in during checkout" WooCommerce setting under "Accounts & Privacy" must be active.
ja: この設定が有効になると、ネイティブWooCommerceのチェックアウトログインが削除されるため、チェックアウトページに「チェックアウトログイン」要素を自分で追加する必要があります。WooCommerceの「アカウントとプライバシー」設定にある「チェックアウト時のログインを有効にする」オプションがアクティブである必要があります。

en: You have to add the "Notice" element yourself wherever necessary as all native WooCommerce notices are removed when this setting is enabled.
ja: この設定が有効になると、すべてのネイティブWooCommerceの通知が削除されるため、必要な箇所に「通知」要素を自分で追加する必要があります。

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
ja: まだカスタムサイドバーが登録されていません。

en: YouTube video ID/URL
ja: YouTube動画ID/URL

en: YouTube, Vimeo or file URL.
ja: YouTube、VimeoまたはファイルのURL。

en: Your CSS files were automatically generated in the background.
ja: CSSファイルがバックグラウンドで自動生成されました。

en: Your Email
ja: メールアドレス

en: Your Message
ja: メッセージ内容

en: Your Name
ja: お名前

en: Your Unsplash API key is not valid.
ja: Unsplash APIキーが無効です。

en: Your account is inactive
ja: あなたのアカウントは非アクティブです

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
ja: 添付ファイルが最大アップロード制限25 MBを超えています。

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
ja: 添付ファイルがサーバーの最大アップロードサイズ%sを超えています。

en: Your browser does not support the audio tag.
ja: お使いのブラウザはaudioタグをサポートしていません。

en: Your browser does not support the video tag.
ja: お使いのブラウザはvideoタグをサポートしていません。

en: Your builder capability doesn't allow you to access these settings.
ja: あなたのビルダー権限ではこれらの設定にアクセスできません。

en: Your comment is awaiting moderation.
ja: コメントは承認待ちです。

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
ja: コメントは承認待ちです。これはプレビューです。承認後に表示されます。

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
ja: メッセージをここに入力してください。詳細であるほど良いです ;)

en: Your name (optional)
ja: お名前（任意）

en: Your password
ja: あなたのパスワード

en: Your provided license key is invalid. Please deactivate and then reactivate your license.
ja: 提供されたライセンスキーは無効です。ライセンスを無効化してから再度有効化してください。

en: Your remote templates password is incorrect.
ja: リモートテンプレートパスワードが正しくありません。

en: Your selected template is empty.
ja: 選択したテンプレートが空です。

en: Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.
ja: あなたのテーマ(%s)には、一部の古いWooCommerceテンプレートファイルのコピーが含まれています。

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
ja: アップロードディレクトリの書き込み権限が不足しています。

en: Your user role "%1$s" is not allowed to edit this post type with %2$s. Please get in touch with the site admin to change it.
ja: あなたのユーザーロール「%1$s」は、%2$sでこの投稿タイプを編集する権限がありません。変更するにはサイト管理者に連絡してください。

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
ja: あなたのウェブサイト(%1$s)は%2$sからテンプレートにアクセスする権限がありません

en: Your website does not match your license key. Please deactivate and then reactivate your license.
ja: あなたのウェブサイトがライセンスキーと一致しません。ライセンスを無効化してから再度有効化してください。

en: Z-index
ja: Z-インデックス

en: Zigzag
ja: ジグザグ

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom Control
ja: ズームコントロール

en: Zoom in
ja: ズームイン

en: Zoom level
ja: ズームレベル

en: Zoom or close
ja: ズームまたは閉じる

en: Zoom out
ja: ズームアウト

en: add key after
ja: 後にキーを追加

en: after
ja: 以降

en: alphanumeric characters only
ja: 英数字のみ

en: auto
ja: 自動

en: before
ja: 以前

[ctx: bricks]
en: %1$s on %2$s
ja: %2$sの%1$s

en: builder access
ja: ビルダーアクセス

en: by
ja: 投稿者

en: carousel
ja: カルーセル

en: cloned
ja: クローン作成済み

en: contains
ja: 含む

en: dashed
ja: 破線

en: deprecated
ja: 非推奨

en: does not contain
ja: 含まない

en: double
ja: 二重線

en: email
ja: メール

en: experimental
ja: 実験的

en: hCaptcha key required! Add key in dashboard under: %s
ja: hCaptcha キーが必要です!ダッシュボードのキーを次の場所に追加します: %s

en: is
ja: である

en: is empty
ja: 空である

en: is not
ja: ではない

en: is not empty
ja: 空ではない

en: learn more
ja: 詳細を見る

en: legacy
ja: レガシー

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
ja: あなたがブリックスをキャンセルしてから、新しいテンプレートがリリースされた。

en: not set
ja: 未設定

en: official roadmap
ja: 公式ロードマップ

en: per month
ja: 月額

en: posts
ja: 投稿

en: results for:
ja: の検索結果：

en: set
ja: 設定済み

en: slide
ja: スライド

en: will be using this constant
ja: この定数を使用します

en: wp_remote_post request failed. Please check your server configuration. Required for query filters.
ja: wp_remote_postリクエストが失敗しました。サーバー設定を確認してください。クエリフィルターに必要です。

en: x-axis
ja: x軸

en: y-axis
ja: y軸

en: your account
ja: アカウント
