Bricks Internationalisation - en to ro_RO translation catalogue (3779 entries)

en: "%s" imported.
ro_RO: „%s” importat.

en: "Coming soon" mode (HTTP status code 200) indicates that your site is available for search engine indexing.
ro_RO: Modul „În curând” (cod de stare HTTP 200) indică faptul că site-ul tău este disponibil pentru indexare de către motoarele de căutare.

en: "Maintenance" mode (HTTP status code 503) indicates that your site is temporary unavailable, signaling search engines to come back later.
ro_RO: Modul „Întreținere” (cod de stare HTTP 503) indică faptul că site-ul tău este temporar indisponibil, semnalând motoarelor de căutare să revină mai târziu.

en: "Page Number" uses page numbers, "Offset" uses an offset value.
ro_RO: "Page Number" utilizează numere de pagină, "Offset" utilizează o valoare de offset.

en: %1$d orphaned elements found across %2$d posts. Click "Clean up all orphaned elements" to remove all orphaned elements from your site. Please backup your site before you proceed.
ro_RO: %1$d elemente orfane găsite în %2$d articole. Apasă pe „Curăță toate elementele orfane” pentru a elimina toate elementele orfane de pe site-ul tău. Te rugăm să faci o copie de rezervă a site-ului tău înainte de a continua.

en: %1$s about %2$s in the Bricks Academy.
ro_RO: %1$s despre %2$s în Academia Bricks.

en: %1$s data for "%2$s" deleted.
ro_RO: Datele %1$s pentru „%2$s” au fost șterse.

en: %1$s is not enabled for post type "%2$s". Go to "%3$s > %4$s" to enable this post type.
ro_RO: %1$s nu este activat pentru tipul de postare „%2$s”. Mergi la „%3$s > %4$s” pentru a activa acest tip de postare.

en: %1$s of %2$s
ro_RO: %1$s din %2$s

en: %1$s out of %2$s global elements components were already converted to components.
ro_RO: %1$s din %2$s componente de elemente globale erau deja convertite în componente.

en: %1$s out of %2$s global elements have been converted to components.
ro_RO: %1$s din %2$s elemente globale au fost convertite în componente.

en: %1$s requires PHP version %2$s+.
ro_RO: %1$s necesită versiunea PHP %2$s+.

en: %d class permanently deleted | %d classes permanently deleted
ro_RO[0]: %d clasă ștearsă permanent
ro_RO[1]: %d clase șterse definitiv

en: %d orphaned elements found
ro_RO: %d elemente orfane găsite

en: %s added to this button if there is no active filter.
ro_RO: %s adăugat la acest buton dacă nu există niciun filtru activ.

en: %s ago
ro_RO: Acum %s

en: %s allow you to render custom pages for the user login, registration, lost and reset password.
ro_RO: %s îți permit să afișezi pagini personalizate pentru autentificarea utilizatorului, înregistrare, recuperarea și resetarea parolei.

en: %s are best configured before you start working on your site.
ro_RO: %s sunt cel mai bine configurate înainte de a începe să lucrezi la site-ul tău.

en: %s component block
ro_RO: %s bloc component

en: %s components
ro_RO: %s componente

en: %s components in the block editor
ro_RO: %s componente în editorul de blocuri

en: %s file
ro_RO: Fișier %s

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
ro_RO: %s lucrează în prezent la această postare, ceea ce înseamnă că nu poţi face modificări, decât dacă preiei controlul.

en: %s layout
ro_RO: Aspect %s

en: %s settings
ro_RO: Setări %s

en: %s typography
ro_RO: Tipografie %s

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
ro_RO: %s va fi adăugat la nodul HTML cel mai relevant.

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
ro_RO: %s. Setează condiții pentru șablon sau activează șabloanele implicite.

en: %s. Template conditions precede default templates.
ro_RO: %s. Condițiile template-ului preced template-urile implicite.

en: %s: New contact form message
ro_RO: %s: Mesaj nou din formularul de contact

en: (Cancel Reply)
ro_RO: (anulează răspunsul)

en: (Function)
ro_RO: (funcție)

en: (no title)
ro_RO: (fără titlu)

en: 1 comment | %1$s comments
ro_RO[0]: 1 comentariu
ro_RO[1]: %1$s comentarii

en: 1 day
ro_RO: 1 zi

en: 1 hour
ro_RO: 1 oră

en: 1 week
ro_RO: 1 săptămână

en: 20GB web space
ro_RO: 20GB spațiu web

en: 30 minutes
ro_RO: 30 de minute

en: 404 Error Page
ro_RO: Pagină de eroare 404

en: A class with the same internal ID, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
ro_RO: O clasă cu același ID intern, dar cu setări diferite, există deja pe acest site. Trebuie fie să suprascrii clasa existentă pe site-ul tău, fie să renunți la această versiune importată.

en: A class with the same name, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
ro_RO: O clasă cu același nume, dar cu setări diferite, există deja pe acest site. Trebuie fie să suprascrii clasa existentă pe site-ul tău, fie să renunți la această versiune importată.

en: A font variation with this weight and style already exists.
ro_RO: O variație de font cu această grosime și acest stil există deja.

en: A list of native actions on the selected hook that will be removed by Bricks.
ro_RO: O listă de acțiuni native pe hook-ul selectat care vor fi eliminate de Bricks.

en: ACF Date picker, for example, uses Ymd.
ro_RO: ACF Date picker, de exemplu, folosește Ymd.

en: ACF Get Row Layout
ro_RO: ACF Obține layout rând

en: AJAX add to cart
ro_RO: Adăugare în coș prin AJAX

en: AJAX loader
ro_RO: Încărcător AJAX

en: API endpoint is not set or invalid.
ro_RO: Punctul final API nu este setat sau este invalid.

en: API keys
ro_RO: Chei API

en: API settings
ro_RO: Setări API

en: Absolute header
ro_RO: Antet absolut

en: Accept
ro_RO: Acceptă

en: Accepts multiple addresses separated by comma
ro_RO: Acceptă adrese multiple separate prin virgulă

en: Access breakpoints manager
ro_RO: Accesează managerul de breakpoint-uri

en: Access class manager
ro_RO: Accesează managerul de clase

en: Access color palettes
ro_RO: Accesează paletele de culori

en: Access content (HTML) settings
ro_RO: Accesează setările de conținut (HTML)

en: Access element conditions
ro_RO: Accesează condițiile elementelor

en: Access element hide
ro_RO: Accesează ascunderea elementelor

en: Access element interactions
ro_RO: Accesează interacțiunile elementelor

en: Access font manager
ro_RO: Accesează managerul de fonturi

en: Access icon manager
ro_RO: Accesează managerul de pictograme

en: Access page settings
ro_RO: Accesează setările paginii

en: Access pseudos & selectors
ro_RO: Accesează pseudo-clase și selectori

en: Access query loop builder
ro_RO: Accesează constructorul de bucle de interogare

en: Access query manager
ro_RO: Manager de interogare a accesului

en: Access remote templates
ro_RO: Accesează șabloane la distanță

en: Access revisions
ro_RO: Accesează revizuiri

en: Access style (CSS) settings
ro_RO: Accesează setările de stil (CSS)

en: Access template settings
ro_RO: Accesează setările șablonului

en: Access theme styles
ro_RO: Accesează stilurile temei

en: Access variable manager
ro_RO: Accesează managerul de variabile

en: Accordion
ro_RO: Acordeon

en: Accordion layout at breakpoint
ro_RO: Aspectul acordeonului la punctul de întrerupere

en: Account
ro_RO: Cont

en: Account creation on "My account" page is not enabled.
ro_RO: Crearea contului pe pagina „Contul meu” nu este activată.

en: Across sessions
ro_RO: Între sesiuni

en: Action
ro_RO: Acțiune

en: Action URL
ro_RO: URL acțiune

en: Actions
ro_RO: Acțiuni

en: Actions after successful form submit
ro_RO: Acțiuni după trimiterea cu succes a formularului

en: Activate license
ro_RO: Activează licența

en: Activate your account
ro_RO: Activează-ți contul

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
ro_RO: Activează-ți licența pentru a edita cu Bricks, a primi actualizări cu un singur clic și a accesa toate șabloanele comunității.

en: Activation status
ro_RO: Starea de activare

en: Active
ro_RO: Activ

en: Active Filters
ro_RO: Filtre active

en: Active Plugins
ro_RO: Plugin-uri active

en: Active Tab
ro_RO: Filă activă

en: Active background
ro_RO: Fundal activ

en: Active border
ro_RO: Bordură activă

en: Active box shadow
ro_RO: Umbră activă

en: Active class
ro_RO: Clasă activă

en: Active classes
ro_RO: Clase active

en: Active color
ro_RO: Culoare activă

en: Active filter
ro_RO: Filtru activ

en: Active filters
ro_RO: Filtre active

en: Active filters count
ro_RO: Număr filtre active

en: Active rating icon
ro_RO: Pictogramă evaluare activă

en: Active rating typography
ro_RO: Tipografie evaluare activă

en: Active styles
ro_RO: Stiluri active

en: Active typography
ro_RO: Tipografie activă

en: Adaptive height
ro_RO: Înălțime adaptivă

en: Add
ro_RO: Adaugă

en: Add "%root%" via keyboard shortcut "r + TAB".
ro_RO: Adaugă „%root%” folosind comanda rapidă „r + TAB”.

en: Add "brx_code_errors" as an URL parameter to show PHP errors if needed.
ro_RO: Adaugă „brx_code_errors” ca parametru URL pentru a afișa erorile PHP dacă este necesar.

en: Add "position: relative" as needed
ro_RO: Adaugă „position: relative” după necesitate

en: Add / Search for
ro_RO: Adaugă / caută

en: Add / Search for templates
ro_RO: Adaugă / Caută șabloane

en: Add Item
ro_RO: Adaugă element

en: Add New
ro_RO: Adaugă nou

en: Add New Custom Font
ro_RO: Adaugă font personalizat nou

en: Add New Template
ro_RO: Adaugă template nou

en: Add New Template Bundle
ro_RO: Adaugă pachet de template-uri nou

en: Add New Template Tag
ro_RO: Adaugă etichetă template nouă

en: Add a "Toggle" element to your page that targets this Offcanvas to open it.
ro_RO: Adaugă un element „Comutator” în pagina ta care vizează acest Offcanvas pentru a-l deschide.

en: Add a font variant
ro_RO: Adaugă o variantă de font

en: Add at least two colors to create a gradient.
ro_RO: Adaugă cel puțin două culori pentru a crea un gradient.

en: Add context
ro_RO: Adaugă context

en: Add context to dates on archive templates.
ro_RO: Adaugă context datelor în șabloanele de arhivă.

en: Add context to title on archive/search templates.
ro_RO: Adaugă context titlului pe șabloanele de arhivă/căutare.

en: Add custom headers in JSON format. Leave empty for default headers.
ro_RO: Adaugă antete personalizate în format JSON. Lasă gol pentru antetele implicite.

en: Add element ID as needed
ro_RO: Adaugă ID element după necesitate

en: Add elements
ro_RO: Adaugă elemente

en: Add images
ro_RO: Adaugă imagini

en: Add larger variable
ro_RO: Adăugați o variabilă mai mare

en: Add meta query
ro_RO: Adăugați interogare meta

en: Add new capability
ro_RO: Adaugă o nouă capacitate

en: Add parameters to be sent in the request body.
ro_RO: Adăugați parametrii care urmează să fie trimiși în corpul cererii.

en: Add prefix
ro_RO: Adaugă prefix

en: Add products to cart to see cross-sells.
ro_RO: Adaugă produse în coș pentru a vedea cross-sell-uri.

en: Add smaller variable
ro_RO: Adăugați o variabilă mai mică

en: Add suffix
ro_RO: Adaugă sufix

en: Add taxonomy query
ro_RO: Adăugați interogarea taxonomiei

en: Add to cart
ro_RO: Adaugă în coș

en: Add to favorites
ro_RO: Adaugă la favorite

en: Add to icon set
ro_RO: Adaugă la setul de iconițe

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
ro_RO: Adaugă prima ta culoare în această paletă selectând o valoare de culoare de mai sus şi apoi apasă pe „Salvează”.

en: Add your offcanvas content in here
ro_RO: Adaugă conținutul offcanvas aici

en: Added
ro_RO: Adăugat

en: Added to cart
ro_RO: Adăugat în coș

en: Added to icon. If there is no icon, it will be added to the overlay.
ro_RO: Adăugat la pictogramă. Dacă nu există pictogramă, va fi adăugat la suprapunere.

en: Added to the search form as hidden input fields.
ro_RO: Adăugați la formularul de căutare ca câmpuri de intrare ascunse.

en: Adding
ro_RO: Se adaugă

en: Adding to cart
ro_RO: Se adaugă în coș

en: Additional info
ro_RO: Informații suplimentare

en: Additional information
ro_RO: Informații suplimentare

en: Additional parameters
ro_RO: Parametri suplimentari

en: Additional properties
ro_RO: Proprietăți suplimentare

en: Additional target elements
ro_RO: Elemente țintă adiționale

en: Address
ro_RO: Adresă

en: Addresses
ro_RO: Adrese

en: Adds inline CSS to %s tag.
ro_RO: Adaugă CSS inline la eticheta %s.

en: Adds scripts right after opening %s tag.
ro_RO: Adaugă scripturi chiar după deschiderea etichetei %s.

en: Adds scripts right before closing %s tag.
ro_RO: Adaugă scripturi chiar înainte de închiderea etichetei %s.

en: Admin email
ro_RO: Email administrator

en: Administrator role is not allowed as a security precaution.
ro_RO: Rolul de administrator nu este permis ca măsură de precauție.

en: Adobe fonts
ro_RO: Fonturi Adobe

en: Affiliate
ro_RO: Afiliat

en: After
ro_RO: După

en: After order review heading
ro_RO: După titlul recenziei comenzii

en: After title
ro_RO: După titlu

en: Ajax loader
ro_RO: Încărcător Ajax

en: Ajax loader animation
ro_RO: Animație Ajax loader

en: Ajax loader selector
ro_RO: Selector încărcător Ajax

en: Alert
ro_RO: Alertă

en: Align
ro_RO: Aliniază

en: Align content
ro_RO: Aliniază conținut

en: Align cross axis
ro_RO: Aliniere pe axa transversală

en: Align horizontal
ro_RO: Aliniere orizontală

en: Align items
ro_RO: Aliniază elemente

en: Align main axis
ro_RO: Aliniază axa principală

en: Align self
ro_RO: Aliniere proprie

en: Align tables
ro_RO: Aliniază tabelele

en: Align vertical
ro_RO: Aliniere verticală

en: Alignment
ro_RO: Aliniere

en: All
ro_RO: Toate

en: All %s
ro_RO: Toate %s

en: All Code elements, SVG elements (source: code), and Query editor instances now require code signatures.
ro_RO: Toate elementele Cod, elementele SVG (sursă: cod) și instanțele editorului de interogări necesită acum semnături de cod.

en: All Custom Fonts
ro_RO: Toate fonturile personalizate

en: All Template Bundles
ro_RO: Toate pachetele de template-uri

en: All Template Tags
ro_RO: Toate etichetele template

en: All Templates
ro_RO: Toate template-urile

en: All archives
ro_RO: Toate arhivele

en: All author posts
ro_RO: Toate postările autorului

en: All code instances
ro_RO: Toate instanțele de cod

en: All components are enabled in the block editor.
ro_RO: Toate componentele sunt activate în editorul de blocuri.

en: All headings
ro_RO: Toate titlurile

en: All index jobs removed
ro_RO: Toate sarcinile de indexare au fost eliminate

en: All indexing jobs completed.
ro_RO: Toate sarcinile de indexare au fost finalizate.

en: All revisions deleted
ro_RO: Toate revizuirile șterse

en: All right
ro_RO: În regulă

en: All selected elements must have the same parent
ro_RO: Toate elementele selectate trebuie să aibă același părinte

en: All sides linked
ro_RO: Toate laturile conectate

en: All template types
ro_RO: Toate tipurile de șabloane

en: All terms
ro_RO: Toate termenele

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
ro_RO: Permite altor site-uri să răsfoiască și să insereze șabloanele tale din biblioteca lor de șabloane. Restricționează accesul la șabloane prin setările „URL-uri pe lista albă” și „Protecție cu parolă” de mai jos.

en: Allow specific user roles or individual users to execute code.
ro_RO: Permite anumitor roluri de utilizator sau utilizatori individuali să execute cod.

en: Allow the element's normal click behavior (like following links) instead of blocking it.
ro_RO: Permite comportamentul normal de click al elementului (cum ar fi urmărirea link-urilor) în loc să îl blocheze.

en: Allow user to change and execute code through the Code element
ro_RO: Permite utilizatorului să modifice și să execute cod prin elementul Cod

en: Allow user to upload SVG files
ro_RO: Permite utilizatorului să încarce fișiere SVG

en: Allowed file formats
ro_RO: Formate de fișiere permise

en: Alphabetically
ro_RO: Alfabetic

en: Alternate images
ro_RO: Alternează imaginile

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
ro_RO: Alternativă la câmpurile Latitudine/Longitudine

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
ro_RO: Deși e super tentant să începi să editezi cu Bricks imediat, vei avea o experiență mult mai bună dacă parcurgi rapid secțiunea „Primii pași” din Bricks Academy despre cum să folosești Bricks în mod productiv.

en: Always
ro_RO: Întotdeauna

en: Always show
ro_RO: Arată întotdeauna

en: Always shows in builder for editing.
ro_RO: Se arată întotdeauna în builder pentru editare.

en: Always visible
ro_RO: Întotdeauna vizibil

en: Always visible in builder for styling purpose.
ro_RO: Întotdeauna vizibil în constructor pentru scopuri de stilizare.

en: Amazing
ro_RO: Uimitor

en: An error occurred while cleaning up orphaned elements.
ro_RO: A apărut o eroare în timp ce se curățau elementele orfane.

en: An error occurred while scanning for orphaned elements.
ro_RO: A apărut o eroare în timp ce se scanau elementele orfane.

en: An error occurred, please try again later.
ro_RO: A apărut o eroare, te rugăm să încerci din nou mai târziu.

en: An error occurred.
ro_RO: A apărut o eroare.

en: And
ro_RO: Și

en: Angle in °
ro_RO: Unghi în °

en: Anim. Typing
ro_RO: Animație tastare

en: Animation
ro_RO: Animație

en: Animation delay
ro_RO: Întârziere animație

en: Animation duration
ro_RO: Durată animație

en: Animation end
ro_RO: Sfârșit animație

en: Animation in ms
ro_RO: Animație în ms

en: Animation speed in ms
ro_RO: Viteza animației în ms

en: Another user
ro_RO: Alt utilizator

en: Any
ro_RO: Orice

en: Any breakpoint
ro_RO: Orice punct de întrerupere

en: Any option text
ro_RO: Text orice opțiune

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
ro_RO: Aplicabil doar pentru setarea de „Stil” a titlului sau butonului. Creează și folosește culori globale prin propria ta „Paletă de culori” personalizată.

en: Apply
ro_RO: Aplică

en: Apply on
ro_RO: Se aplică pe

en: Apply preview
ro_RO: Aplică previzualizarea

en: Apply spacing inside
ro_RO: Aplică spațierea în interior

en: Apply to
ro_RO: Aplică la

en: Apply to child pages
ro_RO: Aplică paginilor copil

en: Apply to child terms
ro_RO: Aplică termenilor copil

en: April
ro_RO: Aprilie

en: Archive
ro_RO: Arhivă

en: Archive (products)
ro_RO: Arhivă (produse)

en: Archive description
ro_RO: Descriere arhivă

en: Archive post types
ro_RO: Tipuri de postări pentru arhivă

en: Archive terms
ro_RO: Termeni de arhivă

en: Archive title
ro_RO: Titlu arhivă

en: Archive type
ro_RO: Tip de arhivă

en: Archives
ro_RO: Arhive

en: Archives: %s
ro_RO: Arhive: %s

en: Are you sure that you want to delete this breakpoint?
ro_RO: Ești sigur că vrei să ștergi acest breakpoint?

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
ro_RO: Ești sigur că vrei să ștergi datele generate de Bricks pentru acest %s?

en: Are you sure you want to delete this category? Deleting it also deletes all variables in this category.
ro_RO: Sunteți sigur că doriți să ștergeți această categorie? Ștergerea acesteia șterge și toate variabilele din această categorie.

en: Are you sure you want to delete this font and all of its font variation files?
ro_RO: Ești sigur că vrei să ștergi acest font și toate fișierele sale de variație?

en: Are you sure you want to delete this icon set?
ro_RO: Ești sigur că vrei să ștergi acest set de pictograme?

en: Are you sure you want to move this font to the trash?
ro_RO: Ești sigur că vrei să muți acest font la coșul de gunoi?

en: Are you sure you want to remove all orphaned elements from your site? This action cannot be undone. Please perform a backup of your site before you proceed.
ro_RO: Ești sigur că vrei să elimini toate elementele orfane de pe site-ul tău? Această acțiune nu poate fi anulată. Te rugăm să faci o copie de rezervă a site-ului tău înainte de a continua.

en: Are you sure you want to remove this icon?
ro_RO: Sigur vrei să ștergi această pictogramă?

en: Are you sure you want to unlink this component?
ro_RO: Ești sigur că vrei să deconectezi această componentă?

en: Arguments
ro_RO: Argumente

en: Arrows
ro_RO: Săgeți

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
ro_RO: Articolele nu au putut fi încărcate. Te rugăm să vizitezi baza de cunoștințe oficială:

en: Ascending
ro_RO: Ascendent

en: Asides
ro_RO: Mențiuni

en: Aspect ratio
ro_RO: Raport de aspect

en: Assign/unassign global classes
ro_RO: Atribuie/dezatribuie clase globale

en: Attachment
ro_RO: Atașament

en: Attachment Page
ro_RO: Pagină atașament

en: Attribute
ro_RO: Atribut

en: Attributes
ro_RO: Atribute

en: Attribution
ro_RO: Atribuire

en: Attribution Control
ro_RO: Controlul atribuirii

en: Author
ro_RO: Autor

en: Author ID
ro_RO: ID autor

en: Author archive URL
ro_RO: URL arhivă autor

en: Author avatar
ro_RO: Avatar autor

en: Author bio
ro_RO: Biografie autor

en: Author email
ro_RO: Email autor

en: Author meta
ro_RO: Meta pentru autor

en: Author name
ro_RO: Nume autor

[ctx: Author name]
en: Name
ro_RO: Nume

en: Author website
ro_RO: Website autor

en: Author: %s
ro_RO: Autor: %s

en: Authorization
ro_RO: Autorizare

en: Auto height
ro_RO: Înălțime automată

en: Auto log in user
ro_RO: Autentificare automată utilizator

en: Auto login after activation
ro_RO: Conectare automată după activare

en: Auto poster
ro_RO: Poster automat

en: Auto scroll element into view
ro_RO: Derulează automat elementul în vizualizare

en: Auto toggle child terms
ro_RO: Comutare automată a termenilor copil

en: Auto width
ro_RO: Lățime automată

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
ro_RO: Generat automat dacă formularul necesită doar adresa de email pentru înregistrare.

en: Autocomplete
ro_RO: Completare automată

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
ro_RO: Generat automat dacă nu este necesară/trimisă nicio parolă.

en: Automatically adjust the map view to fit all markers when markers are added or removed.
ro_RO: Ajustează automat vizualizarea hărții pentru a se potrivi tuturor marcatorilor când aceștia sunt adăugați sau eliminați.

en: Autoplay
ro_RO: Redare automată

en: Autoplay delay in ms
ro_RO: Întârziere autoplay în ms

en: Autoplay is not supported when using preview image.
ro_RO: Redarea automată nu este suportată când se folosește imaginea de previzualizare.

en: Autosave
ro_RO: Salvare automată

en: Autosave by
ro_RO: Salvare automată de

en: Autosave interval (seconds)
ro_RO: Interval de salvare automată (secunde)

en: Available via "+" action icon & right-click context menu.
ro_RO: Disponibil prin iconița de acțiune „+” și meniul contextual clic dreapta.

en: Available via "Layout" action icon.
ro_RO: Disponibil prin iconița de acțiune „Layout”.

en: Available via keyboard shortcut & right-click context menu.
ro_RO: Disponibil prin scurtătură de tastatură și meniu contextual clic dreapta.

en: Avatar border
ro_RO: Marginea avatarului

en: Avatar box shadow
ro_RO: Umbra cutiei Avatar

en: Avatar image of %s
ro_RO: Imaginea avatar a %s

en: Avatar position
ro_RO: Poziția avatarului

en: Avatar size
ro_RO: Dimensiunea avatarului

en: Avoid using in combination with third-party filter plugins.
ro_RO: Evită utilizarea în combinație cu plugin-uri de filtrare terțe.

en: Aye
ro_RO: Da

en: BCC email address
ro_RO: Adresă de email BCC

en: Back
ro_RO: Înapoi

en: Back delay in ms
ro_RO: Întârziere înapoi în ms

en: Back speed in ms
ro_RO: Viteză înapoi în ms

en: Back to Top
ro_RO: Înapoi sus

en: Back to builder
ro_RO: Înapoi la constructor

en: Back to icon sets
ro_RO: Înapoi la seturi de iconițe

en: Back to import manager
ro_RO: Înapoi la managerul de import

en: Back to settings
ro_RO: Înapoi la setări

en: Backdrop
ro_RO: Fundal

en: Background
ro_RO: Fundal

en: Background active
ro_RO: Fundal activ

en: Background attachment
ro_RO: Atașament fundal

en: Background blend mode
ro_RO: Mod de blending fundal

en: Background color
ro_RO: Culoare fundal

en: Background custom size
ro_RO: Dimensiune personalizată fundal

en: Background filters
ro_RO: Filtre de fundal

en: Background image
ro_RO: Imagine fundal

en: Background position
ro_RO: Poziție fundal

en: Background repeat
ro_RO: Repetare fundal

en: Background size
ro_RO: Dimensiune fundal

en: Background video
ro_RO: Video fundal

en: Bar
ro_RO: Bară

en: Bar background color
ro_RO: Culoare fundal bară

en: Bar border
ro_RO: Bordură bară

en: Bar color
ro_RO: Culoarea barei

en: Bar height
ro_RO: Înălțime bară

en: Base breakpoint
ro_RO: Breakpoint de bază

en: Base font size
ro_RO: Dimensiunea fontului de bază

en: Baseline
ro_RO: Linie de bază

en: Baseline step
ro_RO: Etapa de referință

en: Basic
ro_RO: De bază

en: Basic Text
ro_RO: Text simplu

en: Beautiful
ro_RO: Frumos

en: Before
ro_RO: Înainte

en: Before order review heading
ro_RO: Înainte de titlul recenziei comenzii

en: Before payment
ro_RO: Înainte de plată

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
ro_RO: Înainte să dezactivezi Bricks, poți să-mi spui de ce? Mi-ar plăcea să includ feedback-ul tău pentru a îmbunătăți Bricks. Îți mulțumesc mult!

en: Berlin, Germany
ro_RO: Berlin, Germania

en: Billing address
ro_RO: Adresă de facturare

en: Black
ro_RO: Negru

en: Block
ro_RO: Bloc

en: Block editor
ro_RO: Editor de blocuri

en: Block not available
ro_RO: Blocul nu este disponibil

en: Blockquote
ro_RO: Citat

en: Blockquote border
ro_RO: Bordură citat

en: Blockquote margin
ro_RO: Margine citat

en: Blockquote padding
ro_RO: Padding citat

en: Blockquote typography
ro_RO: Tipografie citat

en: Body
ro_RO: Corp

en: Body (footer) scripts
ro_RO: Scripturi pentru corp (subsol)

en: Body (header) scripts
ro_RO: Scripturi pentru corp (antet)

en: Body - Heading
ro_RO: Corp - titlu

en: Body parameters
ro_RO: Parametrii de corp

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
ro_RO: Scripturile pentru corp sunt adăugate imediat după deschiderea tagului %s.

en: Body typography
ro_RO: Tipografie corp

en: Bold
ro_RO: Îngroșat

en: Border
ro_RO: Bordură

en: Border / Box Shadow
ro_RO: Bordură / umbră casetă

en: Border color
ro_RO: Culoare bordură

en: Border width
ro_RO: Dimensiunea chenarului

en: Both
ro_RO: Ambele

en: Bottom
ro_RO: Jos

en: Bottom / End
ro_RO: Jos / sfârșit

en: Bottom center
ro_RO: Centru jos

en: Bottom left
ro_RO: Stânga jos

en: Bottom right
ro_RO: Dreapta jos

en: Box list
ro_RO: Listă casetă

en: Box shadow
ro_RO: Umbră

en: Boxed
ro_RO: Încadrat

en: Boxed max. width
ro_RO: Lățime maximă încadrare

en: Breakpoint already exists
ro_RO: Breakpoint-ul există deja

en: Breakpoint label must start with a letter.
ro_RO: Eticheta Breakpoint-ului trebuie să înceapă cu o literă.

en: Breakpoints
ro_RO: Breakpoint-uri

en: Brightness
ro_RO: Luminozitate

en: Brilliant
ro_RO: Genial

en: Browse
ro_RO: Răsfoiește

en: Browse Media Library
ro_RO: Răsfoiește biblioteca media

en: Browse Unsplash
ro_RO: Răsfoiește Unsplash

en: Browser storage
ro_RO: Stocare browser

en: Builder
ro_RO: Constructor

en: Builder access
ro_RO: Acces constructor

en: Builder capabilities
ro_RO: Capacitățile constructorului

en: Builder mode
ro_RO: Mod constructor

en: Built in icon sets
ro_RO: Seturi de pictograme încorporate

en: Built-in icon sets
ro_RO: Seturi de pictograme încorporate

en: Bulk actions
ro_RO: Acțiuni în masă

en: Bulk edit
ro_RO: Editare în masă

en: Bullet List
ro_RO: Listă cu marcatori

en: Bulleted list
ro_RO: Listă cu marcatori

en: Bundle
ro_RO: Pachet

en: Bundles
ro_RO: Pachete

en: Butt
ro_RO: Fund

en: Button
ro_RO: Buton

en: Button background
ro_RO: Fundal buton

en: Button border
ro_RO: Bordură buton

en: Button box shadow
ro_RO: Umbră buton

en: Button link
ro_RO: Link buton

en: Button size
ro_RO: Dimensiune buton

en: Button style
ro_RO: Stil buton

en: Button text
ro_RO: Textul butonului

en: Button typography
ro_RO: Tipografie buton

en: Button width
ro_RO: Lățime buton

en: Buttons
ro_RO: Butoane

en: Buy product
ro_RO: Cumpără produs

en: By default, covers entire available width.
ro_RO: Implicit, acoperă întreaga lățime disponibilă.

en: By default, form fields are validated on input, blur and submit.
ro_RO: În mod implicit, câmpurile formularului sunt validate la introducere, pierderea focusului și trimitere.

en: By default, only the most specific theme style is loaded. To load all theme styles whose conditions are met, select "Load all matching theme styles".
ro_RO: În mod implicit, se încarcă doar stilul de temă cel mai specific. Pentru a încărca toate stilurile de temă ale căror condiții sunt îndeplinite, selectează „Încarcă toate stilurile de temă care se potrivesc”.

en: By default, the favorite fonts are listed first in the font-family options. To show only the favorite fonts, select "Show favorites only" at %s.
ro_RO: Implicit, fonturile favorite sunt listate primele în opțiunile font-family. Pentru a afișa doar fonturile favorite, selectează „Arată doar favoritele” la %s.

en: By default, the min/max values are dynamically set based on each filter query loop results. Disable this feature so the min/max values are only set initially.
ro_RO: În mod implicit, valorile min/max sunt setate dinamic în funcție de rezultatele fiecărei bucle de interogare a filtrului. Dezactivează această funcție astfel încât valorile min/max să fie setate doar inițial.

en: By default, this icon is always visible and rotates 90° when the accordion item is expanded. To display different icons for each state, duplicate this icon and set the "Show" option to "Collapsed" for one and "Expanded" for the other.
ro_RO: În mod implicit, această pictogramă este întotdeauna vizibilă și se rotește cu 90° când elementul acordeon este extins. Pentru a afișa pictograme diferite pentru fiecare stare, duplică această pictogramă și setează opțiunea „Afișare” la „Restrâns” pentru una și „Extins” pentru cealaltă.

en: By default, users can access the default WordPress auth pages by adding %1$s to the URL, bypassing custom authentication pages. Enable this setting to remove this bypass option and always use your custom authentication pages and behavior as set above.
ro_RO: În mod implicit, utilizatorii pot accesa paginile de autentificare implicite WordPress adăugând %1$s la URL, ocolind paginile de autentificare personalizate. Activează această setare pentru a elimina această opțiune de ocolire și a folosi întotdeauna paginile și comportamentul de autentificare personalizate setate mai sus.

en: Bypass maintenance
ro_RO: Ocolește întreținerea

en: CSS Filters
ro_RO: Filtre CSS

en: CSS ID
ro_RO: ID CSS

en: CSS Selector
ro_RO: Selector CSS

en: CSS class
ro_RO: Clasă CSS

en: CSS classes
ro_RO: Clase CSS

en: CSS files processed
ro_RO: Fișiere CSS procesate

en: CSS filter
ro_RO: Filtru CSS

en: CSS is automatically wrapped in style tags.
ro_RO: CSS-ul este automat înfășurat în etichete style.

en: CSS loading method
ro_RO: Metoda de încărcare CSS

en: CSS selector
ro_RO: Selector CSS

en: CSS selector of the element to insert the AJAX loader into.
ro_RO: Selectorul CSS al elementului în care să se insereze încărcătorul AJAX.

en: CSS selectors
ro_RO: Selectori CSS

en: Cache duration
ro_RO: Durata cache-ului

en: Cache query loops
ro_RO: Salvează în cache buclele de interogare

en: Calculation method
ro_RO: Metodă de calcul

en: Can also be set globally via theme styles.
ro_RO: Poate fi setat și global prin stilurile temei.

en: Cancel
ro_RO: Anulează

en: Capabilities
ro_RO: Capabilități

en: Capability
ro_RO: Capabilitate

en: Capitalize
ro_RO: Majuscule

en: Caption
ro_RO: Legendă

en: Caption type
ro_RO: Tip legendă

en: Carousel
ro_RO: Carusel

en: Cart
ro_RO: Coș

en: Cart Cross-sells
ro_RO: Vânzări încrucișate în coș

en: Cart Details
ro_RO: Detalii coș

en: Cart contents
ro_RO: Conținut coș

en: Cart count
ro_RO: Număr articole în coș

en: Cart coupon
ro_RO: Cupon coș

en: Cart cross sells
ro_RO: Coș de vânzări încrucișate

en: Cart items
ro_RO: Articole coș

en: Cart product name
ro_RO: Nume produs în coș

en: Cart product quantity
ro_RO: Cantitate produs în coș

en: Cart product subtotal
ro_RO: Subtotal produse în coș

en: Cart remove product
ro_RO: Elimină produs din coș

en: Cart subtotal
ro_RO: Subtotal coș

en: Cart totals
ro_RO: Totaluri coș

en: Cart update
ro_RO: Actualizare coș

en: Cart updated
ro_RO: Coș actualizat

en: Cascade layer
ro_RO: Strat în cascadă

en: Categories
ro_RO: Categorii

en: Categories & Tags
ro_RO: Categorii și etichete

en: Categories deleted
ro_RO: Categorii șterse

en: Categories imported
ro_RO: Categorii importate

en: Categorize
ro_RO: Categorizează

en: Category
ro_RO: Categorie

en: Category: %s
ro_RO: Categorie: %s

en: Center
ro_RO: Centru

en: Center center
ro_RO: Centru centru

en: Center left
ro_RO: Centru stânga

en: Center mode
ro_RO: Mod centrat

en: Center right
ro_RO: Centru dreapta

en: Champ
ro_RO: Campion

en: Change content
ro_RO: Schimbă conţinutul

en: Change image
ro_RO: Schimbati imaginea

en: Characters per minute
ro_RO: Caractere pe minut

en: Chart size in px
ro_RO: Dimensiunea graficului în px

en: Chats
ro_RO: Chat-uri

en: Check for orphaned elements on builder save
ro_RO: Verifică elementele orfane la salvarea constructorului

en: Checkbox
ro_RO: Casetă de bifat

en: Checkout
ro_RO: Finalizare comandă

en: Checkout coupon
ro_RO: Cupon la finalizarea comenzii

en: Checkout customer details
ro_RO: Detalii client la finalizarea comenzii

en: Checkout login
ro_RO: Autentificare la finalizarea comenzii

en: Checkout order payment
ro_RO: Plata comenzii la finalizarea comenzii

en: Checkout order review
ro_RO: Recenzia comenzii la finalizarea comenzii

en: Checkout order table
ro_RO: Tabel comandă la finalizarea comenzii

en: Checkout thank you
ro_RO: Mulțumire la finalizarea comenzii

en: Checks for %1$s on builder save to check for orphaned elements. Always checked on load regardless of this setting. Can also be manually enabled by adding %2$s to the builder URL.
ro_RO: Verifică %1$s la salvarea constructorului pentru a găsi elemente orfane. Se verifică întotdeauna la încărcare, indiferent de această setare. Poate fi activat manual adăugând %2$s la URL-ul constructorului.

en: Child of
ro_RO: Copil al

en: Childless
ro_RO: Fără copii

en: Childless terms only
ro_RO: Numai termeni fără copii

en: Choose a color for this attribute term
ro_RO: Alege o culoare pentru acest termen al atributului

en: Choose a color for this attribute value.
ro_RO: Alege o culoare pentru această valoare a atributului.

en: Choose an image for this attribute term
ro_RO: Alege o imagine pentru acest termen al atributului

en: Choose an image for this attribute value.
ro_RO: Alege o imagine pentru această valoare a atributului.

en: Choose at which breakpoint do you want to start showing this popup or on which specific breakpoints.
ro_RO: Alegeți la ce punct de întrerupere doriți să începeți să afișați acest pop-up sau la ce puncte de întrerupere specifice.

en: Choose files
ro_RO: Alege fișiere

en: Choose how passwords are managed. "Template password" uses this template's password to protect content according to template conditions. "Post password" protects content that has an individual post password set. "Template & post password" uses the template password, but individual post passwords will be used instead if set.
ro_RO: Alege cum sunt gestionate parolele. „Parola template-ului” folosește parola acestui template pentru a proteja conținutul conform condițiilor template-ului. „Parola postării” protejează conținutul care are setată o parolă individuală pentru postare. „Parola template-ului și a postării” folosește parola template-ului, dar parolele individuale ale postărilor vor fi folosite în schimb dacă sunt setate.

en: Choose how to display product variations.
ro_RO: Alege cum să afișezi variațiile produsului.

en: Choose image
ro_RO: Alege imagine

en: Circle
ro_RO: Cerc

en: Class
ro_RO: Clasă

en: Class "%s" has been moved to trash but your modifications are kept.
ro_RO: Clasa „%s” a fost mutată la coșul de gunoi, dar modificările tale sunt păstrate.

en: Class found in trash
ro_RO: Clasă găsită în coșul de gunoi

en: Class name
ro_RO: Nume clasă

en: Class name already exists
ro_RO: Numele clasei există deja

en: Classes
ro_RO: Clase

en: Classes discarded
ro_RO: Clase eliminate

en: Classes duplicated
ro_RO: Clase duplicate

en: Classes found
ro_RO: Clase găsite

en: Classes renamed
ro_RO: Clase redenumite

en: Clause name
ro_RO: Nume clauză

en: Clause name description
ro_RO: Denumirea clauzei Descriere

en: Clean
ro_RO: Curăță

en: Clean up
ro_RO: Curățare

en: Clean up all orphaned elements
ro_RO: Curăță toate elementele orfane

en: Clear
ro_RO: Șterge

en: Clear all
ro_RO: Șterge tot

en: Clear filter
ro_RO: Șterge filtrul

en: Clear form
ro_RO: Curăță formularul

en: Clear gallery
ro_RO: Șterge Galeria

en: Clear non-existing dynamic data
ro_RO: Șterge datele dinamice inexistente

en: Click "Accept" to use the incoming database changes. Click "Discard" to save your current builder data instead.
ro_RO: Apasă pe „Acceptă” pentru a utiliza modificările din baza de date primită. Apasă pe „Elimină” pentru a salva în schimb datele curente din constructor.

en: Click "Continue filter index" to immediately run any remaining/queued filter index jobs instead of waiting for the next WP cronjob.
ro_RO: Apasă pe „Continuă indexul filtrului” pentru a rula imediat orice sarcini de indexare a filtrului rămase/în așteptare în loc să aștepți următorul cronjob WP.

en: Click "Regenerate filter index" to regenerate the query filter index for your entire website.
ro_RO: Apasă pe „Regenerează indexul filtrului” pentru a regenera indexul filtrului de interogare pentru întregul tău site web.

en: Click me
ro_RO: Clic pe mine

en: Click on any element to add it to your canvas.
ro_RO: Apasă pe orice element pentru a-l adăuga pe canvas.

en: Click on any element to add it to your popup.
ro_RO: Apasă pe orice element pentru a-l adăuga în popup.

en: Click or hover
ro_RO: Click sau hover

en: Click the "+" icon to add your first condition.
ro_RO: Apasă pe iconița „+” pentru a adăuga prima ta condiţie.

en: Click the "+" icon to add your first interaction.
ro_RO: Apasă pe iconița „+” pentru a adăuga prima ta interacţiune.

en: Click the "Generate variables" button to auto-generate all your fluid typography variables.
ro_RO: Faceți clic pe butonul "Generare variabile" pentru a genera automat toate variabilele tipografiei dvs. fluide.

en: Click the button above to retrieve all Code element, SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances and review the code for every page, template, etc.
ro_RO: Apasă butonul de mai sus pentru a recupera toate instanțele elementului Cod, elementului SVG (cod), editorului de interogări și tag-ului „echo” și pentru a revizui codul pentru fiecare pagină, șablon etc.

en: Click the button to retrieve a list of all global element instances. Then review and convert them to components either individually, in bulk, or by manually unlinking them in the builder. Once done, please delete all global elements from the elements panel in the builder.
ro_RO: Apasă pe buton pentru a obține o listă cu toate instanțele elementelor globale. Apoi revizuiește-le și convertește-le în componente fie individual, în bulk, sau deconectându-le manual în builder. Odată terminat, te rugăm să ștergi toate elementele globale din panoul de elemente din builder.

en: Click this button to remove all index jobs. Useful if your index jobs are stuck due to unknown reasons. You should regenerate the filter index afterwards.
ro_RO: Apasă acest buton pentru a elimina toate sarcinile de indexare. Util dacă sarcinile tale de indexare sunt blocate din motive necunoscute. Ar trebui să regenerezi indexul filtrului după aceea.

en: Click to apply the latest filter settings. This ensures all filter options are up-to-date.
ro_RO: Apasă pentru a aplica cele mai recente setări ale filtrului. Acest lucru asigură că toate opțiunile filtrului sunt actualizate.

en: Click to download
ro_RO: Click pentru descărcare

en: Click to set preview content.
ro_RO: Click pentru a seta conținutul de previzualizare.

en: Clone
ro_RO: Clonează

en: Close
ro_RO: Închide

en: Close (ESC)
ro_RO: Închide (ESC)

en: Close after
ro_RO: Închide după

en: Close button
ro_RO: Buton de închidere

en: Close color
ro_RO: Culoare închidere

en: Close icon
ro_RO: Icon închidere

en: Close mini cart
ro_RO: Închide mini coșul

en: Close mobile menu
ro_RO: Închide meniul mobil

en: Close on
ro_RO: Închide la

en: Close popup on click
ro_RO: Închideți fereastra pop-up la clic

en: Close position
ro_RO: Poziția închiderii

en: Close search
ro_RO: Închide căutarea

en: Close size
ro_RO: Dimensiune închidere

en: Closest corner
ro_RO: Colțul cel mai apropiat

en: Closest side
ro_RO: Latura cea mai apropiată

en: Cloud
ro_RO: Nor

en: Cloudflare Turnstile API key required! Add key in dashboard under: %s
ro_RO: Cheie API Cloudflare Turnstile necesară! Adaugă cheia în dashboard la: %s

en: Code
ro_RO: Cod

en: Code control
ro_RO: Control cod

en: Code execution
ro_RO: Execuție cod

en: Code execution has been explicitly disabled by the %s filter. This filter is currently overriding your Bricks settings.
ro_RO: Execuția codului a fost dezactivată explicit de filtrul %s. Acest filtru suprascrie în prezent setările tale Bricks.

en: Code execution is disabled
ro_RO: Executarea codului este dezactivată

en: Code execution not allowed.
ro_RO: Execuția codului nu este permisă.

en: Code execution, if needed, must be explicitly enabled.
ro_RO: Execuția codului, dacă este necesară, trebuie activată explicit.

en: Code execution: Disabled by default
ro_RO: Execuția codului: Dezactivată implicit

en: Code review
ro_RO: Revizuire cod

en: Code signatures
ro_RO: Semnături cod

en: Code signatures are locked.
ro_RO: Semnăturile de cod sunt blocate.

en: Code signatures regenerated successfully.
ro_RO: Semnăturile de cod au fost regenerate cu succes.

en: Code signed
ro_RO: Cod semnat

en: Code that requires execution only runs when it has a valid code signature.
ro_RO: Codul care necesită execuție rulează doar când are o semnătură de cod validă.

en: Collapse
ro_RO: Restrânge

en: Collapse inactive
ro_RO: Restrânge inactive

en: Collapse on page load
ro_RO: Restrânge la încărcarea paginii

en: Collapsed
ro_RO: Restrâns

en: Color
ro_RO: Culoare

en: Color #%s
ro_RO: Culoarea #%s

en: Color close
ro_RO: Colorează închiderea

en: Color editor
ro_RO: Editor de culori

en: Color palette
ro_RO: Paletă de culori

en: Color preview
ro_RO: Previzualizare culoare

en: Color stop
ro_RO: Oprire culoare

en: Colors
ro_RO: Culori

en: Column
ro_RO: Coloană

en: Column gap
ro_RO: Spațiu între coloane

en: Columns
ro_RO: Coloane

en: Coming soon
ro_RO: În curând

en: Comma-separated list of results per page options.
ro_RO: Listă separată prin virgulă a opțiunilor de rezultate per pagină.

en: Command palette
ro_RO: Paletă de comenzi

en: Comment
ro_RO: Comentariu

en: Comment count
ro_RO: Numărul de comentarii

en: Comment navigation
ro_RO: Navigare comentarii

en: Comments
ro_RO: Comentarii

en: Comments are closed.
ro_RO: Comentariile sunt închise.

en: Comments are disabled.
ro_RO: Comentariile sunt dezactivate.

en: Common classes
ro_RO: Clase comune

en: Common taxonomies
ro_RO: Taxonomii comune

en: Community
ro_RO: Comunitate

en: Community templates
ro_RO: Șabloane comunitate

en: Compare
ro_RO: Compară

en: Compare with
ro_RO: Compară cu

en: Component
ro_RO: Componentă

en: Component %s
ro_RO: Componentă %s

en: Component configured but preview unavailable
ro_RO: Componentă configurată, dar previzualizarea nu este disponibilă

en: Component preview error
ro_RO: Eroare de previzualizare a componentelor

en: Component preview unavailable
ro_RO: Previzualizarea componentelor nu este disponibilă

en: Components
ro_RO: Componente

en: Condition
ro_RO: Condiție

en: Conditions
ro_RO: Condiții

en: Conditions always run before query loop.
ro_RO: Condițiile rulează întotdeauna înainte de bucla interogării.

en: Conditions don't run in the builder.
ro_RO: Condiţiile nu rulează în builder.

en: Configure
ro_RO: Configurează

en: Configure "Marker: Type" on the connected "Map" element to render text or image markers. The settings below will precede the settings on the "Map" element.
ro_RO: Configurează „Marker: Tip” pe elementul „Hartă” conectat pentru a reda markere text sau imagine. Setările de mai jos vor avea prioritate față de setările de pe elementul „Hartă”.

en: Configure the API settings to retrieve data from an API endpoint.
ro_RO: Configurați setările API pentru a prelua date de la un punct final API.

en: Configure the scale generator as per your requirements.
ro_RO: Configurați generatorul de scară în funcție de cerințele dumneavoastră.

en: Configure your API settings (URL, etc.) and fetch data to view and work with the API response data.
ro_RO: Configurați setările API (URL, etc.) și preluați datele pentru a vizualiza și a lucra cu datele de răspuns API.

en: Confirm
ro_RO: Confirmă

en: Confirmation
ro_RO: Confirmare

en: Confirmation email
ro_RO: Email de confirmare

en: Conflict: Class "%s" has been permanently deleted by another user.
ro_RO: Conflict: Clasa „%s” a fost ștearsă definitiv de un alt utilizator.

en: Conflict: Some classes exist in both trash and active classes
ro_RO: Conflict: Unele clase există atât în coșul de gunoi, cât și în clasele active

en: Conflicts
ro_RO: Conflicte

en: Congrats
ro_RO: Felicitări

en: Connect
ro_RO: Conectează

en: Connect property
ro_RO: Conectează proprietatea

en: Connect the CSS ID to a property to set it on an per-instance basis to avoid same ID conflicts.
ro_RO: Conectați ID-ul CSS la o proprietate pentru a-l seta pe o bază per-instanță, pentru a evita conflictele de același ID.

en: Connect the form fields to the post data that you want to create on form submit.
ro_RO: Conectați câmpurile formularului la datele postului pe care doriți să le creați la trimiterea formularului.

en: Connect the form fields to the post data that you want to update on form submit.
ro_RO: Conectați câmpurile formularului la datele postului pe care doriți să le actualizați la trimiterea formularului.

en: Connected property
ro_RO: Proprietate conectată

en: Construct the selector you want to create from the node tree below by toggling the relevant selectors.
ro_RO: Construiește selectorul pe care vrei să-l creezi din arborele de noduri de mai jos prin activarea/dezactivarea selectorilor relevanți.

en: Contact form
ro_RO: Formular de contact

en: Contact us
ro_RO: Contactează-ne

en: Contain
ro_RO: Conține

en: Content
ro_RO: Conținut

en: Content align horizontal
ro_RO: Aliniere orizontală conținut

en: Content align vertical
ro_RO: Aliniere verticală conținut

en: Content background
ro_RO: Fundal conținut

en: Content border
ro_RO: Bordură conținut

en: Content box shadow
ro_RO: Umbră conținut

en: Content goes here ..
ro_RO: Conținutul intră aici ..

en: Content loaded
ro_RO: Conținut încărcat

en: Content margin
ro_RO: Margine conținut

en: Content padding
ro_RO: Padding conținut

en: Content selector
ro_RO: Selector conținut

en: Content text align
ro_RO: Aliniere text conținut

en: Content type
ro_RO: Tip de conținut

en: Content typography
ro_RO: Tipografie conținut

en: Content width
ro_RO: Lățime conținut

en: Context ID
ro_RO: ID context

en: Context type
ro_RO: Tip context

en: Contextual spacing
ro_RO: Spațiere contextuală

en: Contextual spacing applies a top margin to elements with a preceding sibling within embedded content.
ro_RO: Spațierea contextuală aplică o margine superioară elementelor cu un frate precedent în conținutul încorporat.

en: Contextual spacing targets embedded content (Rich Text, Post Content, WooCommerce). Use this field to apply contextual spacing to additional selectors, separated by commas.
ro_RO: Spațierea contextuală vizează conținutul încorporat (Text Bogat, Conținut Post, WooCommerce). Folosește acest câmp pentru a aplica spațierea contextuală la selectori adiționali, separați prin virgule.

en: Continue index job
ro_RO: Continuă sarcina de indexare

en: Continue on error
ro_RO: Continuă în caz de eroare

en: Control dropdown element text.
ro_RO: Controlează textul elementului dropdown.

en: Control group visibility
ro_RO: Controlează vizibilitatea grupului

en: Control panel
ro_RO: Panou de control

en: Control when to show the global classes import manager when pasting elements, importing classes or templates.
ro_RO: Controlează când să afișezi managerul de import pentru clasele globale la lipirea elementelor, importarea claselor sau șabloanelor.

en: Controls
ro_RO: Controale

en: Convert
ro_RO: Convertește

en: Convert "Container" to new "Section" & "Block" elements
ro_RO: Convertește „Container” în noile elemente „Secțiune” și „Bloc”

en: Convert Block editor data into Bricks data and vice versa.
ro_RO: Conversia datelor editorului de blocuri în date despre cărămizi și invers.

en: Convert element IDs & classes
ro_RO: Converteşte ID-urile şi clasele elementelor

en: Convert template on import/insert from Container to new layout elements structure
ro_RO: Convertește șablonul la import/inserare din Container în noua structură cu elemente de layout

en: Convert templates
ro_RO: Convertește șabloane

en: Convert to components
ro_RO: Convertește în componente

en: Convert variation dropdowns to color/image/label swatches on the add to cart element.
ro_RO: Convertește meniurile dropdown pentru variații în mostre de culoare/imagine/etichetă pe elementul de adăugare în coș.

en: Converter
ro_RO: Convertor

en: Cookie consent
ro_RO: Consimțământ pentru cookie-uri

en: Coordinates
ro_RO: Coordonate

en: Copied
ro_RO: Copiat

en: Copied to clipboard
ro_RO: Copiat în clipboard

en: Copy
ro_RO: Copiază

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
ro_RO: Copiază și lipește parola de „Acces la Template-urile mele” furnizată de site-ul la distanță aici.

en: Copy CSS selector
ro_RO: Copiază selectorul CSS

en: Copy and paste the code below into your Bricks child theme to allow those functions to be called through the "echo" tag. Remove the function names you don't want to allow. Explore the %s documentation for more code examples such as using regex for more flexible echo tag checks, etc.
ro_RO: Copiază și lipește codul de mai jos în tema copil Bricks pentru a permite apelarea acelor funcții prin intermediul tag-ului „echo”. Elimină numele funcțiilor pe care nu vrei să le permiți. Explorează documentația %s pentru mai multe exemple de cod, cum ar fi utilizarea regex pentru verificări mai flexibile ale tag-ului echo etc.

en: Copy the element ID you want to toggle and paste it into the "CSS selector" setting below.
ro_RO: Copiază ID-ul elementului pe care vrei să-l comutezi și lipește-l în setarea „Selector CSS” de mai jos.

en: Copy to clipboard
ro_RO: Copiază în clipboard

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
ro_RO: Copiază și lipește codul de la una dintre hărțile de pe %s

en: Copy/paste element attributes
ro_RO: Copiază/lipește atribute de elemente

en: Copy/paste element conditions
ro_RO: Copiază/lipește condiții de elemente

en: Copy/paste element interactions
ro_RO: Copiază/lipește interacțiuni de elemente

en: Copy/paste element styles
ro_RO: Copiază/lipește stiluri de elemente

en: Copy/paste elements
ro_RO: Copiază/lipește elemente

en: Copy/paste global class styles
ro_RO: Copiază/lipește stiluri de clase globale

en: Corrupted filter element database has been fixed
ro_RO: Baza de date coruptă a elementelor de filtrare a fost reparată

en: Count
ro_RO: Numărătoare

en: Count from
ro_RO: Numără de la

en: Count to
ro_RO: Numără până la

en: Countdown
ro_RO: Numărătoare inversă

en: Counter
ro_RO: Contor

en: Coupon
ro_RO: Cupon

en: Coupon applied
ro_RO: Cupon aplicat

en: Coupon message
ro_RO: Mesaj cupon

en: Coupon removed
ro_RO: Cupon eliminat

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
ro_RO: Cupoanele sunt dezactivate. Pentru a activa cupoanele, mergi la %1$sSetări WooCommerce%2$s

en: Cover
ro_RO: Acoperă

en: Create
ro_RO: Creează

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
ro_RO: Creează și gestionează un număr nelimitat de bare laterale personalizate. Adaugă bare laterale în constructor folosind elementul „Bară laterală”.

en: Create component
ro_RO: Creează componentă

en: Create components
ro_RO: Creează componente

en: Create global classes
ro_RO: Creează clase globale

en: Create icon set
ro_RO: Creează set de pictograme

en: Create new sidebar
ro_RO: Creează o nouă bară laterală

en: Create new template:
ro_RO: Creează șablon nou:

en: Create post
ro_RO: Creați post

en: Create properties and connect them to your component settings to customize a component instance.
ro_RO: Creează proprietăţi şi conectează-le la setările componentei tale pentru a personaliza o instanţă a componentei.

en: Create property
ro_RO: Creează proprietate

en: Create template
ro_RO: Creează șablon

en: Create templates
ro_RO: Creează șabloane

en: Create your own builder mode via CSS variables.
ro_RO: Creează-ți propriul mod de constructor folosind variabile CSS.

en: Create your own elements
ro_RO: Creează-ți propriile elemente

en: Create, edit and use global queries inside any query loop throughout your website. Changes to a global query apply to all instances throughout your website.
ro_RO: Creați, editați și utilizați interogări globale în cadrul oricărei bucle de interogare de pe site-ul dvs. web. Modificările aduse unei interogări globale se aplică tuturor instanțelor de pe site-ul dvs. web.

en: Create/select a fluid typography category (i.e. Headings, Text).
ro_RO: Creați/selectați o categorie de tipografie fluidă (de exemplu, Titluri, Text).

en: Created
ro_RO: Creat

en: Cropped
ro_RO: Decupat

en: Cross sells
ro_RO: Accesorii si produse complementare

en: Cross-sells
ro_RO: Vânzări încrucișate

en: Cube
ro_RO: Cub

en: Currency
ro_RO: Monedă

en: Currency position
ro_RO: Poziție monedă

en: Current
ro_RO: Curent

en: Current URL
ro_RO: URL curent

en: Current date
ro_RO: Data curentă

en: Current interaction ID
ro_RO: ID interacțiune curentă

en: Current job
ro_RO: Sarcina curentă

en: Current layout
ro_RO: Aspect curent

en: Current location
ro_RO: Locație curentă

en: Current page
ro_RO: Pagina curentă

en: Current post author
ro_RO: Autorul postării curente

en: Current post term
ro_RO: Termenul postării curente

en: Current version by
ro_RO: Versiunea curentă de

en: Current width
ro_RO: Lățime curentă

en: Currently all matching theme styles are loaded. To load only the most specific theme style, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
ro_RO: În prezent, toate stilurile temei care se potrivesc sunt încărcate. Pentru a încărca doar stilul temei cel mai specific, ajustează setările din „Stiluri temă: Metoda de încărcare”.

en: Currently only the most specific theme style is loaded. To load all matching theme styles, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
ro_RO: În prezent, este încărcat doar stilul temei cel mai specific. Pentru a încărca toate stilurile temei care se potrivesc, ajustează setările din „Stiluri temă: Metoda de încărcare”.

en: Currently previewing content from "%s".
ro_RO: În prezent previzualizezi conţinutul din „%s”.

en: Cursor character
ro_RO: Caracter cursor

en: Custom
ro_RO: Personalizat

en: Custom CSS
ro_RO: CSS personalizat

en: Custom CSS and JavaScript added below are loaded on your entire website.
ro_RO: CSS-ul și JavaScript-ul personalizat adăugate mai jos sunt încărcate pe întregul tău website.

en: Custom Font
ro_RO: Font personalizat

en: Custom Fonts
ro_RO: Fonturi personalizate

en: Custom URL
ro_RO: URL personalizat

en: Custom alt text
ro_RO: Text alternativ personalizat

en: Custom attributes
ro_RO: Atribute personalizate

en: Custom authentication pages
ro_RO: Pagini de autentificare personalizate

en: Custom breakpoints
ro_RO: Puncte de întrerupere personalizate

en: Custom capabilities
ro_RO: Capabilități personalizate

en: Custom caption
ro_RO: Legendă personalizată

en: Custom code
ro_RO: Cod personalizat

en: Custom elements
ro_RO: Elemente personalizate

en: Custom email address
ro_RO: Adresă de email personalizată

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to create the post.
ro_RO: Mesaj de eroare personalizat care se afișează atunci când utilizatorul curent nu are capacitatea necesară pentru a crea postul.

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to edit the post.
ro_RO: Mesaj de eroare personalizat care se afișează atunci când utilizatorul curent nu are capacitatea necesară pentru a edita postul.

en: Custom field
ro_RO: Câmp personalizat

en: Custom fields
ro_RO: Câmpuri personalizate

en: Custom fields integration
ro_RO: Integrare câmpuri personalizate

en: Custom font
ro_RO: Font personalizat

en: Custom fonts
ro_RO: Fonturi personalizate

en: Custom icon sets
ro_RO: Seturi de pictograme personalizate

en: Custom language switchers
ro_RO: Selectoare de limbă personalizate

en: Custom link
ro_RO: Link personalizat

en: Custom links
ro_RO: Link-uri personalizate

en: Custom location only takes effect on the frontend. Ensure this element is placed at the top of this template so the element can hook on the desire location successfully.
ro_RO: Locația personalizată are efect doar în frontend. Asigură-te că acest element este plasat în partea de sus a acestui șablon pentru ca elementul să se poată ancora cu succes în locația dorită.

en: Custom map style
ro_RO: Stil de hartă personalizat

en: Custom options
ro_RO: Opțiuni personalizate

en: Custom preview text
ro_RO: Text de previzualizare personalizat

en: Custom redirect URL
ro_RO: URL personalizat de redirecționare

en: Custom shape
ro_RO: Formă personalizată

en: Custom size
ro_RO: Dimensiune personalizată

en: Custom styles
ro_RO: Stiluri personalizate

en: Custom tag
ro_RO: Etichetă personalizată

en: Custom text
ro_RO: Text personalizat

en: Custom title
ro_RO: Titlu personalizat

en: Custom video player
ro_RO: Player video personalizat

en: Customer details
ro_RO: Detalii client

en: Customise this breadcrumb structure for specific post types.
ro_RO: Personalizează această structură de breadcrumb pentru tipuri de postări specifice.

en: Customize details for sharing this URL on social media.
ro_RO: Personalizează detaliile pentru partajarea acestui URL pe rețelele sociale.

en: Customize how the data is structured. Leave empty to send all form fields.
ro_RO: Personalizează modul în care sunt structurate datele. Lasă gol pentru a trimite toate câmpurile formularului.

en: Customize in "Settings" group.
ro_RO: Personalizează în grupul „Setări”.

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
ro_RO: Personalizează lightbox: Setări > Stiluri temă > General

en: Customize the language switcher from your WordPress dashboard
ro_RO: Personalizează selectorul de limbă din panoul de control WordPress

en: Danger
ro_RO: Pericol

en: Danger color
ro_RO: Culoare pericol

en: Dark
ro_RO: Întunecat

en: Dark color
ro_RO: Culoare închisă

en: Dashboard
ro_RO: Panou de control

en: Dashed
ro_RO: Linii întrerupte

en: Data
ro_RO: Date

en: Data format
ro_RO: Format date

en: Data source
ro_RO: Sursă de date

en: Database
ro_RO: Bază de date

en: Date
ro_RO: Dată

en: Date & time
ro_RO: Dată și oră

en: Date Reached
ro_RO: Dată atinsă

en: Date format
ro_RO: Format dată

en: Date range
ro_RO: Interval de date

en: Datepicker
ro_RO: Selector de dată

en: Datetime
ro_RO: Data și ora

en: Day: %s
ro_RO: Ziua: %s

en: Deactivate license
ro_RO: Dezactivează licența

en: Debounce
ro_RO: Temporizare

en: December
ro_RO: Decembrie

en: Decimal places
ro_RO: Zecimale

en: Default
ro_RO: Implicit

en: Default capabilities
ro_RO: Capabilități implicite

en: Default center of the map.
ro_RO: Centrul implicit al hărții.

en: Default color for terms without a specific color
ro_RO: Culoare implicită pentru termeni fără o culoare specifică

en: Default query
ro_RO: Interogare implicită

en: Default sorting
ro_RO: Sortare implicită

en: Default tab
ro_RO: Tab implicit

en: Default templates are disabled
ro_RO: Șabloanele implicite sunt dezactivate

en: Default templates are enabled
ro_RO: Șabloanele implicite sunt activate

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
ro_RO: Implicit: 60 secunde. Intervalul minim de salvare automată este de 15 secunde.

en: Define a unique, more readable URL parameter name for this filter.
ro_RO: Definește un nume de parametru URL unic, mai ușor de citit pentru acest filtru.

en: Delay
ro_RO: Întârziere

en: Delete
ro_RO: Șterge

en: Delete Bricks data
ro_RO: Șterge datele Bricks

en: Delete all
ro_RO: Șterge tot

en: Delete components
ro_RO: Șterge componente

en: Delete database table
ro_RO: Șterge tabela din baza de date

en: Delete elements
ro_RO: Șterge elemente

en: Delete global classes
ro_RO: Șterge clase globale

en: Delete icon
ro_RO: Șterge pictograma

en: Delete permanently
ro_RO: Șterge definitiv

en: Delete revisions
ro_RO: Șterge revizuiri

en: Delete screenshots
ro_RO: Șterge capturile de ecran

en: Delete selected
ro_RO: Șterge selecția

en: Delete templates
ro_RO: Șterge șabloane

en: Delete this sidebar
ro_RO: Șterge această bară laterală

en: Deleted
ro_RO: Șters

en: Deprecated
ro_RO: Depreciat

en: Descending
ro_RO: Descrescător

en: Description
ro_RO: Descriere

en: Description lightbox video
ro_RO: Descriere lightbox video

en: Description typography
ro_RO: Tipografie descriere

en: Descriptive name for viewing submissions on the "%s" page.
ro_RO: Nume descriptiv pentru vizualizarea trimiterilor pe pagina „%s”.

en: Descriptive name of your API connection.
ro_RO: Nume descriptiv al conexiunii API.

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
ro_RO: Text descriptiv al acestei pagini. Afișat în rezultatele motorului de căutare. Recomandat: 50 - 300 de caractere.

en: Deselect
ro_RO: Deselectează

en: Design sets
ro_RO: Seturi de design

en: Details
ro_RO: Detalii

en: Determines how components are made available in the block editor.
ro_RO: Determină modul în care componentele sunt făcute disponibile în editorul de blocuri.

en: Determines what happens when someone visits a default WordPress authentication URL (%s). Only applies when custom pages above have been set. Caution: If hiding default paths, remember your custom page URLs to avoid lockout.
ro_RO: Determină ce se întâmplă când cineva accesează un URL de autentificare WordPress implicit (%s). Se aplică doar când paginile personalizate de mai sus au fost setate. Atenție: Dacă ascunzi căile implicite, reține URL-urile paginilor tale personalizate pentru a evita blocarea.

en: Determines which slide should be active if the carousel has multiple slides in a page.
ro_RO: Determină care slide ar trebui să fie activ dacă caruselul are mai multe slide-uri pe o pagină.

en: Developer
ro_RO: Dezvoltator

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
ro_RO: Ai explorat %1$s? Sau ai luat legătura cu mine prin %2$s?

en: Direction
ro_RO: Direcție

en: Directory is created in your "uploads" directory if it doesn't exist.
ro_RO: Directorul este creat în directorul tău „uploads” dacă nu există.

en: Directory name
ro_RO: Nume director

en: Disable
ro_RO: Dezactivează

en: Disable "Skip links"
ro_RO: Dezactivează „Skip links”

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
ro_RO: Dezactivează meta tag-urile Open Graph ale Bricks

en: Disable Bricks SEO meta tags
ro_RO: Dezactivează meta tag-urile SEO ale Bricks

en: Disable Bricks cascade layer (discouraged)
ro_RO: Dezactivează stratul în cascadă Bricks (nerecomandată)

en: Disable CSS variables manager
ro_RO: Dezactivează managerul de variabile CSS

en: Disable Default UI
ro_RO: Dezactivează UI implicit

en: Disable Google Fonts
ro_RO: Dezactivează fonturile Google

en: Disable URL parameter filter
ro_RO: Dezactivează filtrul parametrilor URL

en: Disable WP REST API render
ro_RO: Dezactivează renderizarea WP REST API

en: Disable WooCommerce builder
ro_RO: Dezactivează constructorul WooCommerce

en: Disable WordPress custom fields in dropdown
ro_RO: Dezactivează câmpurile personalizate WordPress în meniul dropdown

en: Disable auto focus
ro_RO: Dezactivează focalizarea automată

en: Disable auto min/max value
ro_RO: Dezactivează valoarea automată min/max

en: Disable auto-expand
ro_RO: Dezactivează extinderea automată

en: Disable autosave
ro_RO: Dezactivează salvarea automată

en: Disable backdrop
ro_RO: Dezactivează fundalul

en: Disable capability checks
ro_RO: Dezactivarea verificării capacităților

en: Disable chaining element & global class
ro_RO: Dezactivează înlănțuirea elementelor și a claselor globale

en: Disable class chaining
ro_RO: Dezactivează înlănțuirea claselor

en: Disable clickable POI
ro_RO: Dezactivează POI clicabil

en: Disable coupon message
ro_RO: Dezactivează mesajul cuponului

en: Disable cross sells
ro_RO: Dezactivează vânzările încrucișate

en: Disable custom authentication page bypass
ro_RO: Dezactivează ocolirea paginii de autentificare personalizate

en: Disable default templates
ro_RO: Dezactivează șabloanele implicite

en: Disable element spacing
ro_RO: Dezactivează spațierea elementelor

en: Disable embed
ro_RO: Dezactivează încorporări

en: Disable emojis
ro_RO: Dezactivează emoji-uri

en: Disable footer
ro_RO: Dezactivează subsol

en: Disable for WordPress data
ro_RO: Dezactivează pentru datele WordPress

en: Disable for logged-in users
ro_RO: Dezactivează pentru utilizatorii conectați

en: Disable form validation
ro_RO: Dezactivează validarea formularului

en: Disable global class manager
ro_RO: Dezactivează managerul de clase globale

en: Disable global classes
ro_RO: Dezactivează clasele globale

en: Disable globally
ro_RO: Dezactivează global

en: Disable header
ro_RO: Dezactivează antet

en: Disable icon
ro_RO: Dezactivează icon

en: Disable image
ro_RO: Dezactivează imaginea

en: Disable jQuery migrate
ro_RO: Dezactivează jQuery migrate

en: Disable lazy load
ro_RO: Dezactivează încărcarea leneșă

en: Disable lazy loading
ro_RO: Dezactivează încărcarea lazy

en: Disable link
ro_RO: Dezactivează link

en: Disable login message
ro_RO: Dezactivează mesajul de autentificare

en: Disable navigation
ro_RO: Dezactivează navigarea

en: Disable popups
ro_RO: Dezactivează ferestre pop-up

en: Disable product gallery lightbox
ro_RO: Dezactivează lightbox-ul galeriei produsului

en: Disable product gallery zoom
ro_RO: Dezactivează zoom-ul galeriei produsului

en: Disable query merge
ro_RO: Dezactivează îmbinarea interogării

en: Disable text
ro_RO: Dezactivează text

en: Disabled
ro_RO: Dezactivat

en: Disabled (default)
ro_RO: Dezactivat (implicit)

en: Disabled: Insert below existing content.
ro_RO: Dezactivat: Inserează sub conținutul existent.

en: Disabled: Keep original image filename.
ro_RO: Dezactivat: Păstrează numele original al fișierului imagine.

en: Disabled: Show placeholder images.
ro_RO: Dezactivat: Afișează imagini de substituție.

en: Disables the %s. While this may maintain compatibility with certain existing setups, we strongly recommend leaving this option OFF for optimal functionality and future compatibility.
ro_RO: Dezactivează %s. Deși acest lucru poate menține compatibilitatea cu anumite configurații existente, recomandăm puternic să lași această opțiune DEZACTIVATĂ pentru funcționalitate optimă și compatibilitate viitoare.

en: Disallowed keyword found
ro_RO: Cuvânt cheie nepermis găsit

en: Discard
ro_RO: Elimină

en: Discarded
ro_RO: Eliminat

en: Disconnect
ro_RO: Deconectează

en: Dismiss
ro_RO: Închide

en: Dismissable
ro_RO: Se poate închide

en: Display
ro_RO: Afișare

en: Display name
ro_RO: Nume afișat

en: Display names as
ro_RO: Afișează numele ca

en: Display on breakpoints
ro_RO: Afișare pe punctele de întrerupere

en: Display the object type (e.g. "acf_related_writers", "mb_page-to-user") in the query loop type dropdown.
ro_RO: Afișează tipul obiectului (de ex. „acf_related_writers”, „mb_page-to-user”) în meniul dropdown pentru tipul buclei de interogare.

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
ro_RO: Afișat în URL. Doar litere mici. Folosește liniuțe în loc de spații.

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
ro_RO: Afișat în rezultatele căutării, rețele sociale și browser web. Recomandat: Max. 60 caractere.

en: Divider
ro_RO: Divizor

en: Do not close this window, the process is running in the background.
ro_RO: Nu închide această fereastră, procesul rulează în fundal.

en: Do not set this interaction on a Toggle element.
ro_RO: Nu seta această interacțiune pe un element Toggle.

en: Do not track
ro_RO: Nu urmări

en: Do you really want to delete this sidebar?
ro_RO: Chiar vrei să ștergi această bară laterală?

en: Do you want to unlink all nestable global elements?
ro_RO: Vrei să dezlegi toate elementele globale care pot fi încapsulate?

en: Document title
ro_RO: Titlu document

en: Documentation
ro_RO: Documentație

en: Don't auto focus on first focusable element when offcanvas opens.
ro_RO: Nu focalizează automat pe primul element focusabil când se deschide offcanvas.

en: Don't close on click outside mini cart
ro_RO: Nu închide la clic în afara mini coșului

en: Don't focus on first focusable element inside popup when popup opens.
ro_RO: Nu focaliza pe primul element focalizabil din popup când acesta se deschide.

en: Don't render in builder
ro_RO: Nu randa în constructor

en: Done
ro_RO: Gata

en: Dots
ro_RO: Puncte

en: Dotted
ro_RO: Punctat

en: Double
ro_RO: Dublu

en: Double opt-in
ro_RO: Confirmare dublă

en: Double-click
ro_RO: Faceți dublu clic pe

en: Download
ro_RO: Descarcă

en: Download %s
ro_RO: Descarcă %s

en: Downloaded
ro_RO: Descărcat

en: Downloading
ro_RO: Se descarcă

en: Downloads
ro_RO: Descărcări

en: Draft
ro_RO: Schita

en: Draft font deleted successfully.
ro_RO: Draft font șters cu succes.

en: Drag & drop
ro_RO: Trage și plasează

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
ro_RO: Trage și plasează fișierul(ele) șablon .JSON sau .ZIP aici ..

en: Draggable
ro_RO: Deplasabil

en: Dragging
ro_RO: Tragerea

en: Drop file(s) here
ro_RO: Trage fișierul(ele) aici

en: Dropdown
ro_RO: Meniu dropdown

en: Drops
ro_RO: Picături

en: Dual ring
ro_RO: Inel dublu

en: Duplicate
ro_RO: Duplică

en: Duplicate classes detected
ro_RO: S-au detectat clase duplicate

en: Duplicate classes detected. Resolve conflicts before importing.
ro_RO: Clase duplicate detectate. Rezolvă conflictele înainte de import.

en: Duplicate content
ro_RO: Conținut duplicat

en: Duplicate content is available to all users with the %s capability. Use this feature for any post or page to ensure that all relevant WordPress and/or Bricks data is duplicated accurately.
ro_RO: Conținutul duplicat este disponibil pentru toți utilizatorii cu capabilitatea %s. Folosește această funcție pentru orice postare sau pagină pentru a te asigura că toate datele relevante WordPress și/sau Bricks sunt duplicate cu acuratețe.

en: Duplicate elements
ro_RO: Duplică elemente

en: Duplicate entries not allowed.
ro_RO: Intrările duplicate nu sunt permise.

en: Duration
ro_RO: Durată

en: Dynamic Data
ro_RO: Date dinamice

en: Dynamic data
ro_RO: Date dinamice

en: Dynamic data is empty.
ro_RO: Datele dinamice sunt goale.

en: Dynamic data tag
ro_RO: Eticheta de date dinamice

en: Dynamic dots
ro_RO: Puncte dinamice

en: Dynamically retrieve map addresses from a connected query on the same page, allowing real-time updates with query-based content, including query filter support.
ro_RO: Preia dinamic adresele hărții dintr-o interogare conectată pe aceeași pagină, permițând actualizări în timp real cu conținut bazat pe interogare, inclusiv suport pentru filtrarea interogării.

en: EXISTS
ro_RO: EXISTĂ

en: Eager
ro_RO: Imediat

en: Echo tags: Allow functions via filter
ro_RO: Etichete echo: Permite funcții prin filtru

en: Edit
ro_RO: Editează

en: Edit Custom Font
ro_RO: Editează font personalizat

en: Edit Template
ro_RO: Editează template

en: Edit Template Bundle
ro_RO: Editează pachet de template-uri

en: Edit Template Tag
ro_RO: Editează etichetă template

en: Edit WordPress content (WP admin).
ro_RO: Editează conținutul WordPress (WP admin).

en: Edit account
ro_RO: Editează contul

en: Edit address
ro_RO: Editează adresa

en: Edit capability
ro_RO: Editează capabilitatea

en: Edit component
ro_RO: Editează componenta

en: Edit components
ro_RO: Editează componente

en: Edit content
ro_RO: Editează conținut

en: Edit dropdown to set icon individually.
ro_RO: Editează dropdown pentru a seta iconul individual.

en: Edit elements
ro_RO: Editează elemente

en: Edit footer
ro_RO: Editează subsol

en: Edit global classes
ro_RO: Editează clase globale

en: Edit header
ro_RO: Editează antet

en: Edit icon
ro_RO: Pictogramă de editare

en: Edit in WordPress
ro_RO: Editează în WordPress

en: Edit link
ro_RO: Editează link

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
ro_RO: Editează produsele asociate pentru a adăuga up-sell-uri sau cross-sell-uri.

en: Edit palette
ro_RO: Editează paleta

en: Edit product content in WordPress.
ro_RO: Editează conținutul produsului în WordPress.

en: Edit product short description in WordPress.
ro_RO: Editează descrierea scurtă a produsului în WordPress.

en: Edit properties
ro_RO: Editează proprietăți

en: Edit templates
ro_RO: Editează șabloane

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
ro_RO: Editează titlul: Setări > Setări pagină > SEO

en: Edit with %s
ro_RO: Editează cu %s

en: Edit your WordPress menu item to enable multilevel functionality.
ro_RO: Editează elementul de meniu WordPress pentru a activa funcționalitatea multinivel.

en: Edit your WordPress menu item to set a Bricks mega menu template.
ro_RO: Editează elementul de meniu WordPress pentru a seta un șablon de mega meniu Bricks.

en: Edited
ro_RO: Editat

en: Editing
ro_RO: Editare

en: Editing the base breakpoint width affects all media queries.
ro_RO: Editarea lățimii breakpoint-ului de bază afectează toate interogările media.

en: Effect
ro_RO: Efect

en: Element "%s" doesn't exist.
ro_RO: Elementul „%s” nu există.

en: Element %s not found.
ro_RO: Elementul %s nu a fost găsit.

en: Element - Video
ro_RO: Element - video

en: Element ID
ro_RO: ID-ul elementului

en: Element ID that holds the live search results. Only visible when the live search is performed.
ro_RO: ID-ul elementului care conţine rezultatele căutării live. Vizibil doar când se efectuează căutarea live.

en: Element Manager
ro_RO: Manager de elemente

en: Element actions
ro_RO: Acțiuni element

en: Element breadcrumbs
ro_RO: Breadcrumbs pentru elemente

en: Element can't be rendered as the connected component doesn't exist. Unlink this instance or import the missing component.
ro_RO: Elementul nu poate fi randat deoarece componenta conectată nu există. Deconectează această instanță sau importă componenta lipsă.

en: Element classes
ro_RO: Clasele elementului

en: Element doesn't exist.
ro_RO: Elementul nu există.

en: Element editing & styling
ro_RO: Editare și stilizare elemente

en: Element has been disabled globally.
ro_RO: Elementul a fost dezactivat global.

en: Element is not visible in the builder elements panel, but still rendered in the builder and frontend.
ro_RO: Elementul nu este vizibil în panoul de elemente din builder, dar este încă redat în builder și frontend.

en: Element is not visible in the builder nor on the frontend.
ro_RO: Elementul nu este vizibil nici în builder, nici în frontend.

en: Element is visible in the builder and frontend. This is the default behaviour.
ro_RO: Elementul este vizibil în builder și frontend. Acesta este comportamentul implicit.

en: Element margin
ro_RO: Margine element

en: Element not found
ro_RO: Elementul nu a fost găsit

en: Element structure name
ro_RO: Nume structură element

en: Elements
ro_RO: Elemente

en: Elements without code signature. Review, then sign your code one-by-one or all-at-once.
ro_RO: Elemente fără semnătură de cod. Revizuiește, apoi semnează codul tău unul câte unul sau toate odată.

en: Ellipse
ro_RO: Elipsă

en: Ellipsis
ro_RO: Elipsă

en: Email address
ro_RO: Adresă de email

en: Email address already exists.
ro_RO: Adresa de email există deja.

en: Email address in submitted form
ro_RO: Adresa de email din formularul trimis

en: Email address is not valid.
ro_RO: Adresa de email nu este validă.

en: Email address required.
ro_RO: Adresa de email este obligatorie.

en: Email content
ro_RO: Conținut email

en: Email or username
ro_RO: Email sau nume de utilizator

en: Empty
ro_RO: Gol

en: Empty cart
ro_RO: Coș gol

en: Empty response from the API.
ro_RO: Răspuns gol de la API.

en: Empty star color
ro_RO: Culoare stele goale

en: Enable
ro_RO: Activează

en: Enable "%s" button
ro_RO: Activează butonul „%s”

en: Enable AJAX
ro_RO: Activează AJAX

en: Enable AJAX add to cart
ro_RO: Activează adăugarea în coș prin AJAX

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout coupon" element
ro_RO: Activează elementul Bricks WooCommerce „Cupon de finalizare comandă”

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout login" element
ro_RO: Activează elementul Bricks WooCommerce „Autentificare la finalizarea comenzii”

en: Enable Bricks WooCommerce "Notice" element
ro_RO: Activează elementul Bricks WooCommerce „Notificare”

en: Enable all
ro_RO: Activează toate

en: Enable all components automatically
ro_RO: Activați automat toate componentele

en: Enable code execution
ro_RO: Activează execuția codului

en: Enable code execution if your site uses Code elements, SVG elements (source: code), Query editors, or "echo" tags.
ro_RO: Activează execuția codului dacă site-ul tău folosește elemente Cod, elemente SVG (sursă: cod), editoare de interogări sau etichete „echo”.

en: Enable form submission access for specific user roles. Edit the user's profile directly to grant access to a specific user.
ro_RO: Activează accesul la trimiterile de formulare pentru roluri specifice de utilizator. Editează profilul utilizatorului direct pentru a acorda acces unui utilizator specific.

en: Enable if image is cropped for a smooth lightbox image transition.
ro_RO: Activează dacă imaginea este decupată pentru o tranziție lină a imaginii în lightbox.

en: Enable if the API supports pagination.
ro_RO: Activați dacă API acceptă paginarea.

en: Enable if this popup template is for a map "Info Box".
ro_RO: Activează dacă acest șablon de popup este pentru o „Casetă Info” pe hartă.

en: Enable if you experience issues loading the builder in combination with Cloudflare Rocket Loader.
ro_RO: Activează dacă întâmpini probleme la încărcarea constructorului în combinație cu Cloudflare Rocket Loader.

en: Enable if your archive pagination is not working.
ro_RO: Activează dacă paginarea arhivei nu funcţionează.

en: Enable individual components manually
ro_RO: Activarea manuală a componentelor individuale

en: Enable live search
ro_RO: Activați căutarea live

en: Enable log-in during checkout disabled. Check %1$sWooCommerce settings%2$s
ro_RO: Activarea autentificării în timpul finalizării comenzii este dezactivată. Verifică %1$ssetările WooCommerce%2$s

en: Enable product variation swatches
ro_RO: Activează mostre pentru variațiile produselor

en: Enable this setting to preload custom fonts to avoid FOUT (Flash of unstyled text).
ro_RO: Activează această setare pentru a preîncărca fonturile personalizate și a evita FOUT (Flash of unstyled text).

en: Enable time
ro_RO: Activează timpul

en: Enable to automatically generate template screenshots on every builder save, view them, and use the bulk generate button in the template manager.
ro_RO: Activează pentru a genera automat capturi de ecran pentru șabloane la fiecare salvare a constructorului, vizualizează-le și folosește butonul de generare în masă din managerul de șabloane.

en: Enable to automatically group markers that are close to each other into a cluster.
ro_RO: Activează pentru a grupa automat markere care sunt aproape unul de altul într-un cluster.

en: Enable to automatically log the user in after successful email verification.
ro_RO: Activați conectarea automată a utilizatorului după verificarea cu succes a adresei de e-mail.

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
ro_RO: Activează pentru a face șabloanele tale publice și vizibile de către oricine online. Dezactivează pentru a permite doar utilizatorilor autentificați să-ți vadă șabloanele.

en: Enable to not load/render this element in the builder.
ro_RO: Activează pentru a nu încărca/reda acest element în builder.

en: Enable to not load/render this element on the frontend.
ro_RO: Activează pentru a nu încărca/reda acest element pe frontend.

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
ro_RO: Activează pentru a deschide și închide un element fără a afecta celelalte.

en: Enable to position in document flow (e.g. inside offcanvas).
ro_RO: Activează pentru a poziționa în fluxul documentului (ex. în interiorul offcanvas).

en: Enable to render the dynamic data text on the canvas to improve the preview experience.
ro_RO: Activează pentru a renderiza textul de date dinamice pe canvas pentru a îmbunătăți experiența de previzualizare.

en: Enable to replace global classes set on the element with the classes set on the property.
ro_RO: Activează pentru a înlocui clasele globale setate pe element cu clasele setate pe proprietate.

en: Enable to require user to verify the email after registration through an activation link.
ro_RO: Activați pentru a solicita utilizatorului să verifice adresa de e-mail după înregistrare prin intermediul unui link de activare.

en: Enable to show the template thumbnail column under %s, displaying the featured image or screenshot.
ro_RO: Activează pentru a afișa coloana cu miniaturi pentru șabloane sub %s, arătând imaginea reprezentativă sau captura de ecran.

en: Enable to sync global classes on every builder save between all open builder instances. Useful to avoid overwriting each others changes when multiple people work on the same dataset (e.g. adding, deleting, modifying global classes).
ro_RO: Activează pentru a sincroniza clasele globale la fiecare salvare a constructorului între toate instanțele deschise ale constructorului. Util pentru a evita suprascrierea modificărilor reciproce când mai multe persoane lucrează pe același set de date (de ex. adăugarea, ștergerea, modificarea claselor globale).

en: Enabled
ro_RO: Activat

en: Enabled: Download template images to media library.
ro_RO: Activat: Descarcă imaginile șablonului în biblioteca media.

en: Enabled: Rename image before download.
ro_RO: Activat: Redenumește imaginea înainte de descărcare.

en: Enabled: Replace existing content with template data.
ro_RO: Activat: Înlocuiește conținutul existent cu datele șablonului.

en: End
ro_RO: Final

en: End Size
ro_RO: Dimensiune capăt

en: End date
ro_RO: Data de sfârșit

en: End time
ro_RO: Ora de încheiere

en: Endpoint
ro_RO: Punct final

en: Endpoint URL
ro_RO: URL punct final

en: Endpoints
ro_RO: Puncte finale

en: Enjoy
ro_RO: Bucură-te

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element and that a width is defined, especially when using a Div element.
ro_RO: Asigură-te că nu sunt aplicate stiluri CSS conflictuale acestui element și că este definită o lățime, în special când folosești un element Div.

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element.
ro_RO: Asigură-te că nu sunt aplicate stiluri CSS conflictuale acestui element.

en: Enter Bricks IDs, separated by comma, of filter elements to exclude.
ro_RO: Introdu ID-urile Bricks, separate prin virgulă, ale elementelor de filtrare de exclus.

en: Enter CSS filters + value (learn more)
ro_RO: Introdu filtre CSS + valoare (află mai multe)

en: Enter CSS variable definitions separated by semicolon
ro_RO: Introdu definițiile variabilelor CSS separate prin punct și virgulă

en: Enter SVG URL
ro_RO: Introduceți URL-ul SVG

en: Enter URL of media file
ro_RO: Introduceți adresa URL a fișierului media

en: Enter a custom label for this attribute value (optional).
ro_RO: Introdu o etichetă personalizată pentru această valoare a atributului (opțional).

en: Enter a dynamic data tag for ACF Icon Picker or MetaBox Icon fields
ro_RO: Introduceți o etichetă de date dinamică pentru câmpurile ACF Icon Picker sau MetaBox Icon

en: Enter a generic error message. Otherwise the reason why the login failed is displayed.
ro_RO: Introdu un mesaj de eroare general. Altfel, va fi afișat motivul pentru care autentificarea a eșuat.

en: Enter a search term or command
ro_RO: Introdu un termen de căutare sau o comandă

en: Enter dynamic data tag or custom value
ro_RO: Introduceți eticheta de date dinamice sau valoarea personalizată

en: Enter new template name
ro_RO: Introdu noul nume al şablonului

en: Enter search term
ro_RO: Introdu termenul de căutare

en: Enter shortcut name
ro_RO: Introduceți numele comenzii rapide

en: Enter the JSON body to be sent with the request
ro_RO: Introduceți corpul JSON care urmează să fie trimis împreună cu solicitarea

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
ro_RO: Introdu numele primei tale clase CSS globale în câmpul de mai sus. Apoi apasă enter pentru a o crea.

en: Enter viewport
ro_RO: Intră în viewport

en: Enter width between 180 and 500.
ro_RO: Introdu lățimea între 180 și 500.

en: Enter your Google Maps API key under %s to access all options.
ro_RO: Introdu cheia API Google Maps sub %s pentru a accesa toate opțiunile.

en: Enter your Google Maps ID, which you can find in the %s, to enable the latest Google Maps features.
ro_RO: Introduceți ID-ul dvs. de Google Maps, pe care îl puteți găsi în %s, pentru a activa cele mai recente funcții Google Maps.

en: Entire website
ro_RO: Întregul website

en: Entries
ro_RO: Înregistrări

en: Entries per page
ro_RO: Înregistrări pe pagină

en: Entry animation
ro_RO: Animație de intrare

en: Entry animation to interaction
ro_RO: Animație de intrare pentru interacțiune

en: Equal
ro_RO: Egal

en: Error
ro_RO: Eroare

en: Error deleting class
ro_RO: Eroare la ștergerea clasei

en: Error fetching site classes
ro_RO: Eroare la obținerea claselor site-ului

en: Error loading results
ro_RO: Eroare la încărcarea rezultatelor

en: Error message
ro_RO: Mesaj de eroare

en: Error on save
ro_RO: Eroare la salvare

en: Error page
ro_RO: Pagină de eroare

en: Error processing font files
ro_RO: Eroare la procesarea fișierelor font

en: Error rendering component
ro_RO: Componentă de redare a erorilor

en: Error restoring class
ro_RO: Eroare la restaurarea clasei

en: Error uploading font
ro_RO: Eroare la încărcarea fontului

en: Error: Could not load class
ro_RO: Eroare: Nu s-a putut încărca clasa

en: Error: Could not load class control
ro_RO: Eroare: Nu s-a putut încărca clasa control

en: Error: Could not load gallery
ro_RO: Eroare: Nu s-a putut încărca galeria

en: Error: Could not load image
ro_RO: Eroare: Nu s-a putut încărca imaginea

en: Error: Could not load link
ro_RO: Eroare: Nu s-a putut încărca link-ul

en: Error: Could not load query
ro_RO: Eroare: Nu s-a putut încărca interogarea

en: Error: Could not load select
ro_RO: Eroare: Nu s-a putut încărca selecția

en: Error: Could not load toggle control
ro_RO: Eroare: Nu s-a putut încărca controlul comutatorului

en: Error: Invalid license key
ro_RO: Eroare: Cheie de licență invalidă

en: Error: License mismatch
ro_RO: Eroare: Nepotrivire licență

en: Even background
ro_RO: Fundal par

en: Events
ro_RO: Evenimente

en: Every 5 minutes
ro_RO: La fiecare 5 minute

en: Example
ro_RO: Exemplu

en: Example: {"Authorization": "Bearer token"}
ro_RO: Exemplu: {„authorization”: „bearer token”}

en: Example: {"name": "{{43f295}}", "email": "{{a5c626}}"}
ro_RO: Exemplu: {„name”: „{{43f295}}”, „email”: „{{a5c626}}”}

en: Excellent
ro_RO: Excelent

en: Exceptional
ro_RO: Excepțional

en: Excerpt
ro_RO: Rezumat

en: Excerpt length
ro_RO: Lungimea fragmentului

en: Exclude current post
ro_RO: Exclude postarea curentă

en: Exclude filter IDs
ro_RO: Exclude ID-uri de filtre

en: Exclude posts
ro_RO: Excludeți postările

en: Exclude posts/pages
ro_RO: Exclude articole/pagini

en: Exclude templates
ro_RO: Exclude șabloane

en: Exclude terms
ro_RO: Termeni de excludere

en: Excluded terms
ro_RO: Termeni excluși

en: Execute code
ro_RO: Execută cod

en: Exercise great caution with granting code execution privileges. Enable them sparingly and only for trusted roles or ideally only specific users. Grant the least permissions necessary to maintain tight security.
ro_RO: Fii foarte precaut când acorzi privilegii de execuție a codului. Activează-le cu moderație și doar pentru roluri de încredere sau, ideal, doar pentru anumiți utilizatori specifici. Acordă permisiunile minime necesare pentru a menține o securitate strictă.

en: Exists
ro_RO: Există

en: Expand
ro_RO: Extinde

en: Expand active element & scroll into view
ro_RO: Extinde elementul activ și derulează în vizualizare

en: Expand all
ro_RO: Extinde tot

en: Expand first item
ro_RO: Extinde primul element

en: Expand item indexes
ro_RO: Extinde indexurile elementelor

en: Expand panel when dropdown is visible
ro_RO: Extinde panoul când meniul dropdown este vizibil

en: Expanded
ro_RO: Extins

en: Export
ro_RO: Exportă

en: Export Settings
ro_RO: Exportă setările

en: Export Template
ro_RO: Exportă template

en: Export Variables
ro_RO: Exportă variabile

en: Export all components first by clicking the "Export" icon above before deleting any. Once exported, hover over the component you'd like to delete, then click the "Delete" icon.
ro_RO: Exportă mai întâi toate componentele dând click pe pictograma „Exportă” de mai sus înainte de a șterge vreuna. Odată exportate, treci cu mouse-ul peste componenta pe care dorești să o ștergi, apoi dă click pe pictograma „Șterge”.

en: Exquisite
ro_RO: Superb

en: Extend allowed tags through filter
ro_RO: Extinde etichetele permise prin filtru

en: Extend contextual spacing to other elements within embedded content.
ro_RO: Extinde spațierea contextuală la alte elemente din conținutul încorporat.

en: External
ro_RO: Extern

en: External URL
ro_RO: URL extern

en: External files
ro_RO: Fișiere externe

en: External product
ro_RO: Produs extern

en: Extra Bold
ro_RO: Extra-îngroșat

en: Extra Light
ro_RO: Extra light

en: Extra large
ro_RO: Extra mare

en: FAQ schema
ro_RO: Schema FAQ

en: Facebook Page
ro_RO: Pagină Facebook

en: Facebook page URL
ro_RO: URL pagină Facebook

en: Fade
ro_RO: Estompare

en: Fade in
ro_RO: Apariție treptată

en: Fade in animation
ro_RO: Animație fade in

en: Fade in down
ro_RO: Fade in jos

en: Fade in left
ro_RO: Fade in stânga

en: Fade in right
ro_RO: Fade in dreapta

en: Fade in up
ro_RO: Fade in sus

en: Failed to clean up orphaned elements.
ro_RO: Nu s-au putut curăța elementele orfane.

en: Failed to create font
ro_RO: A eșuat crearea fontului

en: Failed to create font draft.
ro_RO: A eșuat crearea proiectului de font.

en: Failed to delete classes
ro_RO: Nu s-au putut șterge clasele

en: Failed to delete draft font.
ro_RO: A eșuat ștergerea fontului draft.

en: Failed to delete font
ro_RO: Nu s-a reușit ștergerea fontului

en: Failed to fetch Instagram account details.
ro_RO: Nu s-au putut prelua detaliile contului de Instagram.

en: Failed to fetch Instagram posts.
ro_RO: Nu s-au putut prelua postările de Instagram.

en: Failed to move font to trash.
ro_RO: Nu s-a reușit mutarea fontului la coșul de gunoi.

en: Failed to process any font files.
ro_RO: Nu s-a reușit procesarea niciunui fișier de font.

en: Failed to publish font.
ro_RO: Nu s-a reușit publicarea fontului.

en: Failed to restore font.
ro_RO: Nu s-a reușit restaurarea fontului.

en: Fallback
ro_RO: Alternativă

en: Fallback applies to elements in embedded content without a specific spacing rule.
ro_RO: Spațierea de rezervă se aplică elementelor din conținutul încorporat fără o regulă specifică de spațiere.

en: Fallback color
ro_RO: Culoare de rezervă

en: Fallback fonts
ro_RO: Fonturi de rezervă

en: Fallback image
ro_RO: Imagine de rezervă

en: Fallback label
ro_RO: Etichetă de rezervă

en: Fallback label for terms without a specific label
ro_RO: Etichetă de rezervă pentru termeni fără o etichetă specifică

en: Fallback preview image
ro_RO: Imagine de previzualizare alternativă

en: Fallback spacing
ro_RO: Spațiere de rezervă

en: False
ro_RO: Fals

en: Farthest corner
ro_RO: Cel mai îndepărtat colț

en: Farthest side
ro_RO: Cea mai îndepărtată latură

en: Fast
ro_RO: Rapid

en: Fast forward
ro_RO: Derulare rapidă înainte

en: Favorites
ro_RO: Favorite

en: Featured
ro_RO: Recomandat

en: Featured image
ro_RO: Imagine reprezentativă

en: Featured image height
ro_RO: Înălțime imagine reprezentativă

en: Featured image sizes
ro_RO: Dimensiuni imagine reprezentativă

en: Featured image tag
ro_RO: Tag imagine reprezentativă

en: Featured image width
ro_RO: Lățime imagine reprezentativă

en: Featured products
ro_RO: Produse recomandate

en: Featured products only
ro_RO: Doar produse recomandate

en: Features
ro_RO: Funcționalități

en: Features typography
ro_RO: Tipografie caracteristici

en: February
ro_RO: Februarie

en: Fetch content via AJAX
ro_RO: Preia conținut prin AJAX

en: Fetch data
ro_RO: Preluarea datelor

en: Fetch priority
ro_RO: Prioritate de încărcare

en: Fetching
ro_RO: Preluare

en: Field
ro_RO: Câmp

en: Field ID
ro_RO: ID câmp

en: Field mapping
ro_RO: Cartografierea câmpului

en: Field type
ro_RO: Tip de câmp

en: Fields
ro_RO: Câmpuri

en: Fieldset
ro_RO: Grup de câmpuri

en: Figure
ro_RO: Figură

en: File
ro_RO: Fișier

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
ro_RO: Fișierul %s nu a fost acceptat. Limita de fișiere depășită.

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
ro_RO: Fișierul %s nu a fost acceptat. Limita de dimensiune depășită.

en: File URL
ro_RO: URL fișier

en: File URL, YouTube/Vimeo URL/ID.
ro_RO: URL fișier, URL/ID YouTube/Vimeo.

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
ro_RO: Fișierul nu a fost încărcat din cauza unei erori de sanitizare. Te rugăm să verifici fișierul SVG sau să ne contactezi.

en: Files
ro_RO: Fișiere

en: Fill
ro_RO: Umplere

en: Fill - Dark
ro_RO: Umplere - închis

en: Fill - Light
ro_RO: Umplere - deschis

en: Fill - Primary
ro_RO: Umplere - principal

en: Fill color
ro_RO: Culoare de umplere

en: Fill grid
ro_RO: Umple grila

en: Filter
ro_RO: Filtru

en: Filter by
ro_RO: Filtrează după

en: Filter by parent term
ro_RO: Filtrare după termenul părinte

en: Filter by parent term ID
ro_RO: Filtrați după ID-ul termenului părinte

en: Filter for more advanced duplicate content rules
ro_RO: Filtrează pentru reguli mai avansate de duplicare a conținutului

en: Filter input
ro_RO: Intrare filtru

en: Filter media by mime type
ro_RO: Filtrează media după tipul MIME

en: Filter title
ro_RO: Titlu filtru

en: Filter type
ro_RO: Tip filtru

en: Find
ro_RO: Caută

en: Fine
ro_RO: Bine

en: Finish
ro_RO: Finalizează

en: First name
ro_RO: Prenume

en: First post full width
ro_RO: Prima postare pe toată lățimea

en: Fit map on markers change
ro_RO: Potrivește harta la schimbarea marcatorilor

en: Fix corrupted database
ro_RO: Repară baza de date coruptă

en: Fixed
ro_RO: Fix

en: Flag size
ro_RO: Dimensiune steag

en: Flex basis
ro_RO: Bază flex

en: Flex direction
ro_RO: Direcție flex

en: Flex grow
ro_RO: Creștere flex

en: Flex shrink
ro_RO: Micșorare flex

en: Flex wrap
ro_RO: Înfășurare flex

en: Flip
ro_RO: Întoarce

en: Float
ro_RO: Plutitoare

en: Fluid typography
ro_RO: Tipografie fluidă

en: Fluid typography scale
ro_RO: Scară tipografică fluidă

en: Fluid typography variable added
ro_RO: Se adaugă variabila tipografie fluidă

en: Focus outline
ro_RO: Contur focalizare

en: Focused
ro_RO: Focalizat

en: Follow
ro_RO: Urmărește

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
ro_RO: Urmează acest %1$slink%2$s pentru a edita descrierea arhivei de produse sau editează descrierile categoriei/etichetei de produs

en: Font Family
ro_RO: Familie de fonturi

en: Font Manager
ro_RO: Manager de fonturi

en: Font deleted permanently
ro_RO: Font șters definitiv

en: Font download failed
ro_RO: Descărcarea fontului a eșuat

en: Font downloaded
ro_RO: Font descărcat

en: Font downloaded successfully.
ro_RO: Font descărcat cu succes.

en: Font family
ro_RO: Familie de fonturi

en: Font file selected
ro_RO: Fișier font selectat

en: Font manager
ro_RO: Manager de fonturi

en: Font moved to trash
ro_RO: Font mutat la coșul de gunoi

en: Font moved to trash successfully.
ro_RO: Font mutat la coșul de gunoi cu succes.

en: Font name
ro_RO: Numele fontului

en: Font not found.
ro_RO: Fontul nu a fost găsit.

en: Font preview
ro_RO: Previzualizare font

en: Font restore error
ro_RO: Eroare la restaurarea fontului

en: Font restored
ro_RO: Font restaurat

en: Font size
ro_RO: Dimensiune font

en: Font size at the largest viewport. Acts as the upper bound—text will not grow beyond this.
ro_RO: Dimensiunea fontului la cea mai mare fereastră de vizualizare. Acționează ca limită superioară - textul nu va crește dincolo de aceasta.

en: Font size at the smallest viewport. Acts as the lower bound—text will not shrink below this.
ro_RO: Dimensiunea fontului la cea mai mică fereastră de vizualizare. Acționează ca limită inferioară - textul nu se va micșora sub aceasta.

en: Font style
ro_RO: Stil font

en: Font variants
ro_RO: Variante de font

en: Font variation settings
ro_RO: Setări variație font

en: Font variations
ro_RO: Variații de font

en: Font weight
ro_RO: Grosime font

en: FontAwesome - Brands
ro_RO: FontAwesome - Mărci

en: Fonts
ro_RO: Fonturi

en: Fonts synced! It might take a few minutes to sync a font project you just published or updated.
ro_RO: Fonturile au fost sincronizate! Ar putea dura câteva minute pentru a sincroniza un proiect de font pe care tocmai l-ai publicat sau actualizat.

en: Foot
ro_RO: Subsol

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
ro_RO: Scripturile pentru subsol sunt adăugate chiar înainte de închiderea tagului %s.

en: For better preview select content to show.
ro_RO: Pentru o previzualizare mai bună, selectează conținutul de afișat.

en: For frontend SEO purpose only. Not overwriting Post title. Recommended: Max. 60 characters.
ro_RO: Doar pentru SEO frontend. Nu suprascrie titlul postării. Recomandat: Max. 60 caractere.

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
ro_RO: Pentru descrierile arhivei de categorie sau etichetă de produs, editează descrierea fiecărui termen.

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
ro_RO: Pentru întrebări despre Bricks, te rugăm să trimiți un email la help@bricksbuilder.io. Dacă vrei să știi ce este în prezent în dezvoltare, mergi la foaia noastră de parcurs publică. Acolo poți, de asemenea, să-ți trimiți propriile cereri de funcționalități pentru ca alții să le voteze și să le comenteze.

en: Force home
ro_RO: Forțează pagina principală

en: Form
ro_RO: Formular

en: Form ID
ro_RO: ID formular

en: Form Submissions
ro_RO: Trimiteri formular

en: Form data
ro_RO: Date formular

en: Form name
ro_RO: Nume formular

en: Form submission access
ro_RO: Acces la trimiterea formularului

en: Form submission table could not be deleted.
ro_RO: Tabelul cu trimiteri de formular nu a putut fi șters.

en: Form submission table deleted successfully.
ro_RO: Tabelul cu trimiteri de formular a fost șters cu succes.

en: Form submissions
ro_RO: Trimiteri de formulare

en: Form submissions could not be deleted.
ro_RO: Trimiterile de formular nu au putut fi șterse.

en: Form submissions deleted.
ro_RO: Trimiterile de formular au fost șterse.

en: Form submissions table could not be resetted.
ro_RO: Tabelul cu trimiteri de formular nu a putut fi resetat.

en: Form submissions table resetted successfully.
ro_RO: Tabelul cu trimiteri de formular a fost resetat cu succes.

en: Form title
ro_RO: Titlul formularului

en: Format to send the data in.
ro_RO: Formatul în care să se trimită datele.

en: Friday
ro_RO: Vineri

en: From email address
ro_RO: Adresa de email expeditor

en: From name
ro_RO: Numele expeditorului

en: Front
ro_RO: Față

en: Front page
ro_RO: Pagina principală

en: Full
ro_RO: Complet

en: Full access
ro_RO: Acces complet

en: Full response
ro_RO: Răspuns complet

en: Full size
ro_RO: Dimensiune completă

en: Fullscreen
ro_RO: Ecran complet

en: Fullscreen Control
ro_RO: Control ecran complet

en: Function name
ro_RO: Nume funcție

en: Function names
ro_RO: Nume de funcții

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the %s filter.
ro_RO: Numele funcțiilor apelate prin tagul „echo” trebuie să fie pe lista albă prin intermediul filtrului %s.

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the new %s filter.
ro_RO: Numele funcțiilor apelate prin eticheta „echo” trebuie să fie pe lista albă prin noul filtru %s.

en: Function names must pass the check through the %s filter.
ro_RO: Numele funcțiilor trebuie să treacă verificarea prin filtrul %s.

en: Galleries
ro_RO: Galerii

en: Gallery
ro_RO: Galerie

en: Gallery layout
ro_RO: Aspect galerie

en: Gap
ro_RO: Spațiu

en: General settings
ro_RO: Setări generale

en: Generate FAQPage structured data (JSON-LD).
ro_RO: Generează date structurate FAQPage (JSON-LD).

en: Generate custom image sizes
ro_RO: Generează dimensiuni personalizate pentru imagini

en: Generate password
ro_RO: Generează parolă

en: Generate review schema
ro_RO: Generează schemă recenzie

en: Generate screenshots
ro_RO: Generează capturi de ecran

en: Generate variables
ro_RO: Generarea variabilelor

en: Generating variables will delete all existing variables in this category. Do you want to proceed?
ro_RO: Generarea variabilelor va șterge toate variabilele existente în această categorie. Doriți să continuați?

en: Get In Touch
ro_RO: Contactează-ne

en: Get current post author
ro_RO: Obțineți autorul postului curent

en: Get started here
ro_RO: Începe aici

en: Get terms from current
ro_RO: Obțineți termenii de la curent

en: Get terms from current post
ro_RO: Obțineți termenii din postul curent

en: Get terms that are children of specified term
ro_RO: Obține termenii care sunt copii ai termenului specificat

en: Get the author of current post
ro_RO: Obțineți autorul postării curente

en: Getting Started
ro_RO: Primii pași

en: Global class
ro_RO: Clasă globală

en: Global class import manager
ro_RO: Manager de import clase globale

en: Global classes
ro_RO: Clase globale

en: Global data sync
ro_RO: Sincronizare date globale

en: Global element
ro_RO: Element global

en: Global elements
ro_RO: Elemente globale

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and must be converted to components or unlinked.
ro_RO: Elementele globale sunt depreciate începând cu versiunea 2.0 și trebuie convertite în componente sau deconectate.

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and will be removed in the near future. Please convert them into components as soon as possible under %s. Once done, please delete all global elements by hovering over a global element below and clicking the "Delete" icon.
ro_RO: Elementele globale sunt depreciate începând cu versiunea 2.0 și vor fi eliminate în viitorul apropiat. Te rugăm să le transformi în componente cât mai curând posibil la %s. Odată făcut acest lucru, te rugăm să ștergi toate elementele globale trecând cu mouse-ul peste un element global de mai jos și făcând clic pe iconița „Șterge”.

en: Global elements converted to components.
ro_RO: Elemente globale convertite în componente.

en: Global elements review
ro_RO: Revizuire elemente globale

en: Global queries
ro_RO: Interogări globale

en: Global query
ro_RO: Interogare globală

en: Global settings
ro_RO: Setări globale

en: Global styles & settings
ro_RO: Stiluri și setări globale

en: Go back
ro_RO: Înapoi

en: Go to
ro_RO: Mergi la

en: Go to first slide
ro_RO: Mergi la primul slide

en: Go to last slide
ro_RO: Mergi la ultimul slide

en: Go to slide %s
ro_RO: Mergi la slide-ul %s

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
ro_RO: Mergi la: Setări > Setări Template > Populează conținut

en: Go to: WooCommerce > Products > Inventory
ro_RO: Mergi la: WooCommerce > Produse > Inventar

en: Good
ro_RO: Bun

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
ro_RO: Cheie API Google Maps necesară! Adaugă cheia în panoul de control sub: %s

en: Google fonts
ro_RO: Fonturi Google

en: Google fonts have been disabled
ro_RO: Fonturile Google au fost dezactivate

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
ro_RO: Cheie API Google reCAPTCHA necesară! Adaugă cheia în dashboard la: %s

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
ro_RO: Google reCaptcha: Cheie de site invalidă.

en: Got it
ro_RO: Am înțeles

en: Gradient / Overlay
ro_RO: Gradient / suprapunere

en: Grand
ro_RO: Grandios

en: Greater than
ro_RO: Mai mare ca

en: Greater than or equal
ro_RO: Mai mare sau egal

en: Grid
ro_RO: Grilă

en: Grid (Round)
ro_RO: Grilă (rotundă)

en: Grid (Square)
ro_RO: Grilă (pătrată)

en: Grid auto columns
ro_RO: Coloane auto grid

en: Grid auto flow
ro_RO: Flux auto grid

en: Grid auto rows
ro_RO: Rânduri auto grid

en: Grid column
ro_RO: Coloană grid

en: Grid item
ro_RO: Element de grilă

en: Grid row
ro_RO: Rând grid

en: Grid template columns
ro_RO: Coloane șablon grid

en: Grid template rows
ro_RO: Rânduri șablon grid

en: Groove
ro_RO: Adâncit

en: Group
ro_RO: Grup

en: Group already exists
ro_RO: Grupul există deja

en: Grouped
ro_RO: Grupat

en: Grouped product
ro_RO: Produs grupat

en: Groups
ro_RO: Grupuri

en: HTML email
ro_RO: Email HTML

en: HTML tag
ro_RO: Tag HTML

en: HTML tag not allowed
ro_RO: Etichetă HTML nepermisă

en: HTTP method
ro_RO: Metoda HTTP

en: Hamburger toggle
ro_RO: Comutator hamburger

en: Has conflict
ro_RO: Are conflict

en: Has inherited settings
ro_RO: Are setări moștenite

en: Has no styles
ro_RO: Nu are stiluri

en: Has pagination
ro_RO: Are paginare

en: Has styles
ro_RO: Are stiluri

en: Head
ro_RO: Cap

en: Header
ro_RO: Antet

en: Header location
ro_RO: Locația antetului

en: Header scripts
ro_RO: Scripturi pentru antet

en: Header scripts are added right before closing %s tag.
ro_RO: Scripturile pentru antet sunt adăugate chiar înainte de închiderea tagului %s.

en: Header width
ro_RO: Lățimea antetului

en: Headers
ro_RO: Antete

en: Heading
ro_RO: Titlu

en: Heading selectors
ro_RO: Selectori titlu

en: Heading typography
ro_RO: Tipografie titlu

en: Headings
ro_RO: Titluri

en: Headings offset
ro_RO: Offset titluri

en: Height
ro_RO: Înălțime

en: Help
ro_RO: Ajutor

en: Here goes my text ...
ro_RO: Aici merge textul meu ...

en: Here goes your caption ...
ro_RO: Aici vine legenda ta ...

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
ro_RO: Aici merge textul tău ... Selectează orice parte a textului pentru a accesa bara de formatare.

en: Hidden
ro_RO: Ascuns

en: Hide
ro_RO: Ascunde

en: Hide "All" option
ro_RO: Ascunde opțiunea „Toate”

en: Hide "View cart" button
ro_RO: Ascunde butonul „Vezi coșul”

en: Hide %s
ro_RO: Ascunde %s

en: Hide CTA button
ro_RO: Ascunde butonul CTA

en: Hide additional information
ro_RO: Ascunde informații suplimentare

en: Hide at breakpoint
ro_RO: Ascunde la breakpoint

en: Hide cart details to link directly to the cart.
ro_RO: Ascunde detaliile coșului pentru a face link direct către coș.

en: Hide close
ro_RO: Ascunde închiderea

en: Hide count
ro_RO: Ascunde numărul

en: Hide count bracket
ro_RO: Ascunde paranteza cu numărul

en: Hide cover
ro_RO: Ascunde coperta

en: Hide current
ro_RO: Ascunde limba curentă

en: Hide current post
ro_RO: Ascunde postarea curentă

en: Hide dynamic data label in dropdown
ro_RO: Ascunde eticheta datelor dinamice în meniul dropdown

en: Hide element
ro_RO: Ascunde elementul

en: Hide empty
ro_RO: Ascunde gol

en: Hide if empty
ro_RO: Ascunde dacă este gol

en: Hide if no active filter
ro_RO: Ascunde dacă nu există filtru activ

en: Hide if no translation
ro_RO: Ascunde dacă nu există traducere

en: Hide if not open
ro_RO: Ascunde dacă nu este deschis

en: Hide image
ro_RO: Ascunde imagine

en: Hide info
ro_RO: Ascunde informațiile

en: Hide label
ro_RO: Ascunde etichetă

en: Hide labels
ro_RO: Ascunde etichete

en: Hide message
ro_RO: Ascunde mesaj

en: Hide out of stock
ro_RO: Ascunde produsele epuizate

en: Hide password
ro_RO: Ascunde parola

en: Hide placeholders
ro_RO: Ascunde placeholder-uri

en: Hide popup
ro_RO: Ascunde pop-up

en: Hide regular price
ro_RO: Ascunde prețul normal

en: Hide reviews link
ro_RO: Ascunde link-ul recenziilor

en: Hide stock
ro_RO: Ascunde stoc

en: Hide the form by default, and show it only when the toggle is clicked.
ro_RO: Ascunde formularul în mod implicit și afișează-l doar când se face clic pe comutator.

en: Hide title
ro_RO: Ascunde titlu

en: Hierarchical
ro_RO: Ierarhic

en: High
ro_RO: Ridicat

en: Highlight
ro_RO: Evidențiere

en: Highlight label
ro_RO: Etichetă evidențiere

en: Highlight on focus
ro_RO: Evidențiere pe focalizare

en: History
ro_RO: Istoric

en: History deleted
ro_RO: Istoric șters

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
ro_RO: Ține apăsat CMD/CTRL pentru a selecta mai multe imagini.

en: Home
ro_RO: Acasă

en: Home URL
ro_RO: URL-ul paginii principale

en: Home page
ro_RO: Pagina de start

en: Honeypot: Create form field(s) and enable the "Honeypot" checkbox. Those honeypot fields aren't visible to users, but add an extra layer of protection against spam submissions.
ro_RO: Honeypot: Creează câmp(uri) de formular și activează caseta de selectare „Honeypot”. Aceste câmpuri honeypot nu sunt vizibile pentru utilizatori, dar adaugă un strat suplimentar de protecție împotriva trimiterilor spam.

en: Horizontal
ro_RO: Orizontal

en: Horizontal align
ro_RO: Aliniere orizontală

en: Horizontal alignment
ro_RO: Aliniere orizontală

en: Horizontal order
ro_RO: Ordine orizontală

en: How Editing With Bricks Works
ro_RO: Cum funcționează editarea cu Bricks

en: How long to keep
ro_RO: Cât timp să păstrați

en: How long to keep the same random order (in seconds)
ro_RO: Cât timp se păstrează aceeași ordine aleatorie (în secunde)

en: How many numbers on either side of the current page.
ro_RO: Câte numere de fiecare parte a paginii curente.

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
ro_RO: Câte numere la ambele capete ale listei de paginare.

en: How many numbers to either side of the current page.
ro_RO: Câte numere să fie afișate de fiecare parte a paginii curente.

en: How to create a footer template
ro_RO: Cum să creezi un șablon de subsol

en: How to create a header template
ro_RO: Cum să creezi un șablon de antet

en: How to get your Adobe fonts project ID
ro_RO: Cum să obții ID-ul proiectului tău Adobe fonts

en: How to get your Facebook App ID
ro_RO: Cum să obții ID-ul aplicației Facebook

en: How to get your Google Maps API key
ro_RO: Cum să obții cheia API Google Maps

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
ro_RO: Cum să obții cheia API secretă Google reCAPTCHA v3

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
ro_RO: Cum să obții cheia API de site Google reCAPTCHA v3

en: How to get your Instagram Access Token
ro_RO: Cum să obții token-ul de acces Instagram

en: How to get your MailChimp API key
ro_RO: Cum să obții cheia API MailChimp

en: How to get your SendGrid API key
ro_RO: Cum să obții cheia API SendGrid

en: How to get your Turnstile secret key
ro_RO: Cum să obții cheia secretă Turnstile

en: How to get your Turnstile site key
ro_RO: Cum să obții cheia de site Turnstile

en: How to get your Unsplash API key
ro_RO: Cum să obții cheia API Unsplash

en: How to get your hCaptcha secret key
ro_RO: Cum să obții cheia secretă hCaptcha

en: How to get your hCaptcha site key
ro_RO: Cum să obții cheia de site hCaptcha

en: How to use the fluid typography
ro_RO: Cum să utilizați tipografia fluidă

en: How to use the global query manager
ro_RO: Cum să utilizați managerul global de interogare

en: How to use the global variable manager
ro_RO: Cum să folosești managerul de variabile globale

en: Hue
ro_RO: Nuanță

en: Hybrid
ro_RO: Hibrid

en: I am a button
ro_RO: Sunt un buton

en: I am a heading
ro_RO: Sunt un titlu

en: I am a slide
ro_RO: Sunt un slide

en: I am a so called subtitle.
ro_RO: Sunt un așa-numit subtitlu.

en: I am an alert.
ro_RO: Sunt o alertă.

en: I don't know how to use this Bricks
ro_RO: Nu știu cum să folosesc Bricks

en: I found a better site builder
ro_RO: Am găsit un constructor de site-uri mai bun

en: I no longer need Bricks
ro_RO: Nu mai am nevoie de Bricks

en: I.e.: 200px / 50% etc.
ro_RO: De ex.: 200px / 50% etc.

en: IP address
ro_RO: Adresă IP

en: Icon
ro_RO: Pictogramă

en: Icon Box
ro_RO: Casetă cu icon

en: Icon List
ro_RO: Listă de pictograme

en: Icon Size
ro_RO: Mărime Icon

en: Icon align
ro_RO: Aliniere icon

en: Icon background
ro_RO: Fundal icon

en: Icon background color
ro_RO: Culoare fundal icon

en: Icon border
ro_RO: Bordură icon

en: Icon box shadow
ro_RO: Umbră icon

en: Icon collapsed
ro_RO: Pictogramă restrânsă

en: Icon color
ro_RO: Culoare icon

en: Icon expanded
ro_RO: Icon extins

en: Icon expanded typography
ro_RO: Tipografie icon extins

en: Icon height
ro_RO: Înălțime icon

en: Icon manager
ro_RO: Manager de pictograme

en: Icon margin
ro_RO: Margine icon

en: Icon only
ro_RO: Doar icon

en: Icon padding
ro_RO: Padding icon

en: Icon position
ro_RO: Poziție icon

en: Icon rotate in °
ro_RO: Rotație icon în °

en: Icon rotation for expanded accordion.
ro_RO: Rotație icon pentru acordeon extins.

en: Icon set
ro_RO: Set de pictograme

en: Icon size
ro_RO: Dimensiune icon

en: Icon source
ro_RO: Sursă pictogramă

en: Icon spinning
ro_RO: Icon rotire

en: Icon transform
ro_RO: Transformare icon

en: Icon transition
ro_RO: Tranziție icon

en: Icon typography
ro_RO: Tipografie icon

en: Icon width
ro_RO: Lățime icon

en: Icon(s) deleted successfully
ro_RO: Pictograma(ele) a(u) fost ștearsă(e) cu succes

en: Icon(s) imported successfully
ro_RO: Pictograma(ele) a(u) fost importată(e) cu succes

en: Icons
ro_RO: Pictograme

en: If enabled Bricks will try to use the image of the matching product variation when no term-specific image swatch is set.
ro_RO: Dacă este activat, Bricks va încerca să folosească imaginea variației de produs potrivite când nu este setată o mostră de imagine specifică termenului.

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
ro_RO: Dacă este activat, un fișier JS & CSS adițional va fi încărcat.

en: If enabled, form submission will succeed even if the webhook fails. Errors will be logged to the server error log.
ro_RO: Dacă este activat, trimiterea formularului va reuși chiar dacă webhook-ul eșuează. Erorile vor fi înregistrate în jurnalul de erori al serverului.

en: If no form field is selected, the first password field in the form is used.
ro_RO: Dacă nu este selectat niciun câmp de formular, se va folosi primul câmp de parolă din formular.

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
ro_RO: Dacă nu sunt setate condiții pentru șabloane, Bricks afișează șabloanele publicate (antet, subsol etc.) pe frontend-ul site-ului tău. Selectează această setare pentru a dezactiva acest comportament. Asigură-te că setezi condiții pentru șabloane în schimb.

en: If the shape doesn't take up all available space add %s to the "svg" tag.
ro_RO: Dacă forma nu ocupă tot spațiul disponibil, adaugă %s la eticheta „svg”.

en: If the video is unlisted, you will need to enter the video privacy hash.
ro_RO: Dacă videoclipul nu este listat, va trebui să introduci hash-ul de confidențialitate al videoclipului.

en: If this account exists, a password reset link will be sent to the associated email address.
ro_RO: Dacă acest cont există, un link pentru resetarea parolei va fi trimis la adresa de email asociată.

en: Iframe title
ro_RO: Titlu iframe

en: Ignore selector
ro_RO: Ignoră selector

en: Ignore sticky posts
ro_RO: Ignoră postările sticky

en: Ignored when posts per page set to "-1".
ro_RO: Ignorat când numărul de postări pe pagină este setat la „-1”.

en: Image
ro_RO: Imagine

en: Image Gallery
ro_RO: Galerie de imagini

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
ro_RO: Imaginea cu ID-ul (%s) nu mai există. Te rugăm să selectezi altă imagine.

en: Image Overlay
ro_RO: Suprapunere imagine

en: Image align
ro_RO: Aliniere imagine

en: Image border
ro_RO: Bordură imagine

en: Image box shadow
ro_RO: Umbră imagine

en: Image caption
ro_RO: Legendă imagine

en: Image click action
ro_RO: Acțiune la click pe imagine

en: Image gallery
ro_RO: Galerie de imagini

en: Image height
ro_RO: Înălțime imagine

en: Image link alt text
ro_RO: Text alternativ link imagine

en: Image not found
ro_RO: Imaginea nu a fost găsită

en: Image position
ro_RO: Poziție imagine

en: Image ratio
ro_RO: Raport imagine

en: Image size
ro_RO: Dimensiune imagine

en: Image width
ro_RO: Lățime imagine

en: Images
ro_RO: Imagini

en: Images file types
ro_RO: Tipuri de fișiere de imagini

en: Images of the same lightbox ID are grouped together.
ro_RO: Imaginile cu același ID de lightbox sunt grupate împreună.

en: Import
ro_RO: Importă

en: Import CSS variables
ro_RO: Importă variabilele CSS

en: Import Settings
ro_RO: Importă setările

en: Import classes
ro_RO: Importă clasele

en: Import images
ro_RO: Importă imagini

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
ro_RO: Importul „%s” a eșuat: Numele există deja.

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
ro_RO: Importul „%s” a eșuat: Format greșit.

en: Import pasted images/SVGs
ro_RO: Importă imagini/SVG-uri lipite

en: Import settings
ro_RO: Importă setările

en: Import template
ro_RO: Importă șablon

en: Import/export components
ro_RO: Importă/exportă componente

en: Import/export templates
ro_RO: Importă/exportă șabloane

en: Imported
ro_RO: Importat

en: Imports
ro_RO: Importuri

en: Impressive
ro_RO: Impresionant

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
ro_RO: În cazul în care ești dezvoltator, poți personaliza Bricks și mai mult cu hook-uri personalizate, filtre sau creând propriile tale elemente.

en: In same term
ro_RO: În același termen

en: In stock
ro_RO: În stoc

en: Inactive
ro_RO: Inactiv

en: Include children
ro_RO: Include elementele copil

en: Include posts
ro_RO: Includeți postări

en: Include terms
ro_RO: Includeți termenii

en: Incoming
ro_RO: Intrare

en: Incoming changes
ro_RO: Modificări în intrare

en: Incorrect configuration might cause unwanted side effects. Only use these settings if you know what you are doing.
ro_RO: Configurarea incorectă poate cauza efecte secundare nedorite. Utilizați aceste setări numai dacă știți ce faceți.

en: Incorrect password.
ro_RO: Parolă incorectă.

en: Incredible
ro_RO: Incredibil

en: Indent
ro_RO: Indentare

en: Independent toggle
ro_RO: Comutare independentă

en: Index of the item to expand on page load, start at 0.
ro_RO: Indexul elementului de extins la încărcarea paginii, începând de la 0.

en: Indexes of the items to expand on page load, separated by comma, start at 0.
ro_RO: Indexurile elementelor de extins la încărcarea paginii, separate prin virgulă, începând de la 0.

en: Indexing in progress.
ro_RO: Indexare în curs.

en: Indexing job is stuck?
ro_RO: Sarcina de indexare este blocată?

en: Individual users with code execution capability
ro_RO: Utilizatori individuali cu capacitate de execuție a codului

en: Infinite
ro_RO: Infinit

en: Infinite scroll
ro_RO: Derulare infinită

en: Info Box
ro_RO: Casetă info

en: Info Box template enabled.
ro_RO: Șablon Casetă info activat.

en: Info color
ro_RO: Culoare info

en: Infobox
ro_RO: Casetă info

en: Infobox appears on map marker click.
ro_RO: Caseta info apare la click pe markerul hărții.

en: Inherited from
ro_RO: Moștenit de la

en: Initial
ro_RO: Inițială

en: Initial slide
ro_RO: Slide inițial

en: Inline styles (CSS) are added at the end of the %s tag.
ro_RO: Stilurile inline (CSS) sunt adăugate la sfârșitul tagului %s.

en: Inline styles (default)
ro_RO: Stiluri inline (implicit)

en: Inner background color
ro_RO: Culoare fundal interior

en: Inner container
ro_RO: Container interior

en: Input
ro_RO: Intrare

en: Input background
ro_RO: Fundal input

en: Input border
ro_RO: Bordură input

en: Insert
ro_RO: Inserează

en: Insert "Toggle" element after "Nav items" to show/hide your mobile menu.
ro_RO: Inserează elementul „Comutator” după „Elemente nav” pentru a afișa/ascunde meniul mobil.

en: Insert after
ro_RO: Inserează după

en: Insert components
ro_RO: Inserează componente

en: Insert element
ro_RO: Inserează element

en: Insert elements in Emmet-like syntax.
ro_RO: Inserează elemente în sintaxă asemănătoare cu Emmet.

en: Insert layout
ro_RO: Inserați aspectul

en: Insert media
ro_RO: Inserează media

en: Insert of the same component is not possible.
ro_RO: Introducerea aceleiași componente nu este posibilă.

en: Insert section
ro_RO: Introduceți secțiunea

en: Insert template
ro_RO: Inserare șablon

en: Insert templates
ro_RO: Inserează șabloane

en: Inserted
ro_RO: Inserat

en: Inserted template uses theme style "%s"
ro_RO: Şablonul inserat folosește stilul temei „%s”

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
ro_RO: Inserarea oricărui șablon îți suprascrie datele. Îți recomandăm să salvezi mai întâi modificările.

en: Inset
ro_RO: Inserție

en: Instagram access token required! Add in WordPress dashboard under %s
ro_RO: Token de acces Instagram necesar! Adaugă-l în panoul de administrare WordPress sub %s

en: Instagram feed
ro_RO: Feed Instagram

en: Installed version
ro_RO: Versiune instalată

en: Instance
ro_RO: Instanță

en: Instances
ro_RO: Instanțe

en: Integer
ro_RO: Nr. intreg

en: Interaction
ro_RO: Interacțiune

en: Interaction ID
ro_RO: ID interacţiune

en: Interactions
ro_RO: Interacţiuni

en: Interactions don't run in the builder.
ro_RO: Interacţiunile nu rulează în builder.

en: Interface
ro_RO: Interfață

en: Internal post/page
ro_RO: Postare/pagină internă

en: Interval in ms
ro_RO: Interval în ms

en: Invalid CSS response from Google Fonts.
ro_RO: Răspuns CSS invalid de la Google Fonts.

en: Invalid SVG files
ro_RO: Fişiere SVG invalide

en: Invalid action
ro_RO: Acțiune invalidă

en: Invalid element names
ro_RO: Nume de elemente invalide

en: Invalid font ID.
ro_RO: ID de font invalid.

en: Invalid font file
ro_RO: Fișier font invalid

en: Invalid form token.
ro_RO: Token de formular invalid.

en: Invalid license key.
ro_RO: Cheie de licență invalidă.

en: Invalid password reset key
ro_RO: Cheie de resetare a parolei invalidă

en: Invalid post ID or form ID.
ro_RO: ID de postare sau ID de formular invalid.

en: Invalid pseudo class. Must start with a colon (:)
ro_RO: Pseudo-clasă invalidă. Trebuie să înceapă cu două puncte (:)

en: Invalid request
ro_RO: Solicitare incorectă

en: Invalid signature
ro_RO: Semnătură invalidă

en: Invalid total pages value "%1$s" extracted from path "%2$s". Expected a numeric value.
ro_RO: Valoarea totală invalidă a paginilor "%1$s" extrasă din calea "%2$s". Se aștepta o valoare numerică.

en: Invalid webhook URL.
ro_RO: URL webhook invalid.

en: Invalid webhook payload format.
ro_RO: Format invalid al payload-ului webhook.

en: Invert
ro_RO: Inversează

en: Invisible
ro_RO: Invizibil

en: Ionicons
ro_RO: Ioniconi

en: Is
ro_RO: Este

en: Is archive main query
ro_RO: Este arhiva principala interogare

en: Is main query
ro_RO: Este interogare principală

en: Isolation
ro_RO: Izolare

en: It's just a temporary deactivation
ro_RO: Este doar o dezactivare temporară

en: Item
ro_RO: Element

en: Item width
ro_RO: Lățime element

en: Items
ro_RO: Elemente

en: Items to scroll
ro_RO: Elemente de derulat

en: Items to show
ro_RO: Elemente de afișat

en: January
ro_RO: Ianuarie

en: JavaScript function name without parentheses or window object.
ro_RO: Nume funcție JavaScript fără paranteze sau obiectul window.

en: JavaScript is automatically wrapped in script tags.
ro_RO: JavaScript-ul este automat înfășurat în etichete script.

en: Join Us
ro_RO: Alătură-te nouă

en: July
ro_RO: Iulie

en: June
ro_RO: Iunie

en: Just another slide
ro_RO: Încă un slide

en: Justify
ro_RO: Justifică

en: Justify content
ro_RO: Justifică conţinutul

en: Justify items
ro_RO: Justifică elementele

en: Keep formatting
ro_RO: Păstrează formatarea

en: Keep open while styling
ro_RO: Menține deschis în timpul stilizării

en: Key
ro_RO: Cheie

en: Keyboard
ro_RO: Tastatură

en: Keyboard shortcuts
ro_RO: Scurtături de tastatură

en: Label
ro_RO: Etichetă

en: Label text
ro_RO: Text etichetă

en: Label typography
ro_RO: Tipografie etichetă

en: Labels
ro_RO: Etichete

en: Language
ro_RO: Limbă

en: Language codes
ro_RO: Coduri de limbă

en: Language switcher
ro_RO: Selector de limbă

en: Languages
ro_RO: Limbi

en: Large
ro_RO: Mare

en: Last fetch
ro_RO: Ultimul fetch

en: Last generated
ro_RO: Ultimul generat

en: Last name
ro_RO: Nume

en: Last order
ro_RO: Ultima comandă

en: Last refresh
ro_RO: Ultima reîmprospătare

en: Latest
ro_RO: Cele mai recente

en: Latitude
ro_RO: Latitudine

en: Layers
ro_RO: Straturi

en: Layout
ro_RO: Aspect

en: Lazy
ro_RO: Leneșă

en: Lazy load offset
ro_RO: Offset încărcare lazy

en: Learn more
ro_RO: Află mai multe

en: Learn more about CSS filters
ro_RO: Află mai multe despre filtrele CSS

en: Learn more about CSS transform
ro_RO: Află mai multe despre transformarea CSS

en: Learn more about CSS transform-origin
ro_RO: Află mai multe despre CSS transform-origin

en: Learn more about CSS transitions
ro_RO: Află mai multe despre tranzițiile CSS

en: Learn more on wordpress.org
ro_RO: Află mai multe pe wordpress.org

en: Learn which %1$s you should to add to the fields above via the %2$s dynamic data tag.
ro_RO: Află ce %1$s ar trebui să adaugi în câmpurile de mai sus prin intermediul etichetei de date dinamice %2$s.

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
ro_RO: Lasă gol pentru a aplica șablonul tuturor termenilor de arhivă.

en: Leave empty to apply template to all post types.
ro_RO: Lasă gol pentru a aplica șablonul tuturor tipurilor de postări.

en: Leave empty to update the current post.
ro_RO: Lăsați gol pentru a actualiza postul curent.

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
ro_RO: Lasă gol pentru a utiliza lista implicită WooCommerce.

en: Leave empty to use the default WordPress home URL.
ro_RO: Lasă gol pentru a folosi URL-ul implicit al paginii de start WordPress.

en: Leave options empty to use the options of the first connected control.
ro_RO: Lasă opțiunile goale pentru a utiliza opțiunile primului control conectat.

en: Leave the first comment
ro_RO: Lasă primul comentariu

en: Leave viewport
ro_RO: Iese din viewport

en: Leave your comment
ro_RO: Lasă-ți comentariul

en: Left
ro_RO: Stânga

en: Left to right
ro_RO: De la stânga la dreapta

en: Left with space
ro_RO: Stânga cu spațiu

en: Lesser or equal
ro_RO: Mai mic sau egal

en: Letter spacing
ro_RO: Spaţiere litere

en: License
ro_RO: Licență

en: License activated.
ro_RO: Licență activată.

en: License key format
ro_RO: Format cheie de licență

en: Light color
ro_RO: Culoare deschisă

en: Lightbox Animation
ro_RO: Animație Lightbox

en: Lightbox ID
ro_RO: ID lightbox

en: Lightbox Image
ro_RO: Imagine lightbox

en: Lightbox Video
ro_RO: Video lightbox

en: Lightness
ro_RO: Luminozitate

en: Limit how often this popup appears.
ro_RO: Limitează cât de des apare acest popup.

en: Limit the number of webhook requests that can be sent per hour.
ro_RO: Limitează numărul de cereri webhook care pot fi trimise pe oră.

en: Line cap
ro_RO: Capăt linie

en: Line height
ro_RO: Înălţimea liniei

en: Line width in px
ro_RO: Lățimea liniei în px

en: Link & status
ro_RO: Link și stare

en: Link To
ro_RO: Link către

en: Link attributes
ro_RO: Atribute de legătură

en: Link configured
ro_RO: Legătură configurată

en: Link entire post
ro_RO: Linkează întreaga postare

en: Link entire product
ro_RO: Link către întregul produs

en: Link image
ro_RO: Linkează imaginea

en: Link rendered as
ro_RO: Link redat ca

en: Link styles apply only to specific elements. Overwrite them via the %s filter or extend them via the CSS selectors setting below.
ro_RO: Stilurile de link se aplică doar elementelor specifice. Suprascrie-le prin filtrul %s sau extinde-le prin setarea de selectori CSS de mai jos.

en: Link title
ro_RO: Titlu link

en: Link to
ro_RO: Link către

en: Link to lightbox
ro_RO: Link către lightbox

en: Link to post
ro_RO: Link către postare

en: Link to product
ro_RO: Link către produs

en: Link to website
ro_RO: Link către site web

en: Link type
ro_RO: Tip link

en: Linked
ro_RO: Conectat

en: Links
ro_RO: Link-uri

en: List
ro_RO: Listă

en: List item
ro_RO: Element listă

en: List item #1
ro_RO: Element listă #1

en: List item #2
ro_RO: Element listă #2

en: List items
ro_RO: Elemente listă

en: Live search
ro_RO: Căutare live

en: Live search info
ro_RO: Informații de căutare live

en: Live search wrapper selector
ro_RO: Selector pentru wrapper de căutare live

en: Load Block editor data into %s
ro_RO: Încărcați datele editorului de bloc în %s

en: Load all matching theme styles
ro_RO: Încarcă toate stilurile de temă care se potrivesc

en: Load more
ro_RO: Încarcă mai mult

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
ro_RO: Încarcă șabloane din orice altă instalare Bricks la care ai acces în biblioteca ta de șabloane.

en: Loading
ro_RO: Încărcare

en: Loading component preview
ro_RO: Încărcarea previzualizării componentei

en: Loading font data
ro_RO: Se încarcă datele fontului

en: Loading method
ro_RO: Metoda de încărcare

en: Loading templates
ro_RO: Se încarcă şabloanele

en: Local storage
ro_RO: Stocare locală

en: Location
ro_RO: Locație

en: Location content
ro_RO: Conținutul locației

en: Location subtitle
ro_RO: Subtitlul locației

en: Location title
ro_RO: Titlul locației

en: Lock
ro_RO: Blochează

en: Lock selected
ro_RO: Blochează selecţia

en: Lock/unlock global classes
ro_RO: Blochează/deblochează clase globale

en: Locked
ro_RO: Blocat

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
ro_RO: Conectează-te la %s pentru a-ți recupera cheia de licență sau copiaz-o și lipește-o din emailul de confirmare a achiziției.

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
ro_RO: Autentifică utilizatorul după înregistrarea cu succes. Sfat: Setează acțiunea „Redirecționare” pentru a redirecționa utilizatorul către zona de cont/administrare.

en: Logged in
ro_RO: Conectat

en: Logged out
ro_RO: Deconectat

en: Logged-in users
ro_RO: Utilizatori autentificați

en: Logged-in users with role
ro_RO: Utilizatori autentificați cu rol

en: Login
ro_RO: Autentificare

en: Login URL
ro_RO: URL autentificare

en: Login form
ro_RO: Formular de autentificare

en: Login message
ro_RO: Mesaj de autentificare

en: Logo inverse
ro_RO: Logo inversat

en: Logout URL
ro_RO: URL deconectare

en: Longitude
ro_RO: Longitudine

en: Loop
ro_RO: Buclă

en: Lost password
ro_RO: Parolă pierdută

en: Low
ro_RO: Scăzută

en: Low stock
ro_RO: Stoc redus

en: Lowercase
ro_RO: Litere mici

en: Lowercase removes leading zeros
ro_RO: Literele mici elimină zerourile de la început

en: Magnificent
ro_RO: Magnific

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
ro_RO: Cheie API Mailchimp necesară! Adaugă cheia în dashboard la: %s

en: Main
ro_RO: Principal

en: Main query
ro_RO: Interogare principală

en: Maintenance
ro_RO: Mentenanță

en: Maintenance mode
ro_RO: Mod mentenanță

en: Make sure not to use the "Product tabs" element on the same page.
ro_RO: Asigură-te că nu folosești elementul „File produs” pe aceeași pagină.

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
ro_RO: Asigură-te că site-ul web la distanță introdus mai sus ți-a acordat „Acces la Template-urile mele”.

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
ro_RO: Asigură-te că nu există elemente cu linkuri în interiorul containerului cu link (linkuri imbricate).

en: Make sure to save settings after closing this modal to apply changes
ro_RO: Asigură-te că salvezi setările după închiderea acestei ferestre modale pentru a aplica modificările

en: Make sure to set "%1$s" in your "%2$s" definitions below.
ro_RO: Asigură-te că setezi „%1$s” în definițiile tale „%2$s” de mai jos.

en: Manage
ro_RO: Gestionează

en: Manage global elements
ro_RO: Gestionează elementele globale

en: Manage my menus in WordPress.
ro_RO: Gestionează meniurile mele în WordPress.

en: Manage your custom font files
ro_RO: Gestionează fișierele tale de fonturi personalizate

en: Mandatory
ro_RO: Obligatoriu

en: Manually regenerate CSS files
ro_RO: Regenerează manual fișierele CSS

en: Map
ro_RO: Hartă

en: Map Connector
ro_RO: Conector hartă

en: Map ID
ro_RO: ID-ul hărții

en: Map Type Control
ro_RO: Control tip hartă

en: Map center
ro_RO: Centrul hărții

en: Map style
ro_RO: Stil hartă

en: Map type
ro_RO: Tip de hartă

en: March
ro_RO: Martie

en: Margin
ro_RO: Margine

en: Mark
ro_RO: Marchează

en: Mark all as read
ro_RO: Marchează totul ca citit

en: Mark as active
ro_RO: Marcați ca activ

en: Mark as inactive
ro_RO: Marcați ca inactiv

en: Markers
ro_RO: Markere

en: Markers set on individual addresses or map connectors precede these settings.
ro_RO: Marcatorii setați pe adrese individuale sau conectori de hartă au prioritate față de aceste setări.

en: Marvelous
ro_RO: Minunat

en: Mask
ro_RO: Mască

en: Masonry
ro_RO: Zidărie

en: Max Zoom
ro_RO: Zoom maxim

en: Max payload size
ro_RO: Dimensiune maximă payload

en: Max requests per hour
ro_RO: Cereri maxime pe oră

en: Max resolution
ro_RO: Rezoluție maximă

en: Max results
ro_RO: Rezultate maxime

en: Max upload size: %s
ro_RO: Dimensiune maximă de încărcare: %s

en: Max. entries
ro_RO: Intrări maxime

en: Max. files
ro_RO: Fișiere maxime

en: Max. height
ro_RO: Înălțime maximă

en: Max. items
ro_RO: Nr. max. elemente

en: Max. length
ro_RO: Lungime maximă

en: Max. post width
ro_RO: Lățime maximă postare

en: Max. price
ro_RO: Preț maxim

en: Max. products
ro_RO: Nr. max. produse

en: Max. rating
ro_RO: Evaluare maximă

en: Max. related posts
ro_RO: Număr maxim postări conexe

en: Max. size
ro_RO: Dimensiune maximă

en: Max. time
ro_RO: Timp maxim

en: Max. value
ro_RO: Valoare maximă

en: Max. width
ro_RO: Lățime maximă

en: Maximum
ro_RO: Maxim

en: Maximum number of entries reached.
ro_RO: Numărul maxim de intrări a fost atins.

en: Maximum number of results to display for each query loop in the builder. Applies only to Bricks-native queries. Leave blank to use the default value.
ro_RO: Numărul maxim de rezultate de afișat pentru fiecare buclă de interogare în constructor. Se aplică doar interogărilor native Bricks. Lasă gol pentru a folosi valoarea implicită.

en: Maximum number of webhook requests allowed per hour.
ro_RO: Numărul maxim de cereri webhook permise pe oră.

en: Maximum size of the webhook payload in kilobytes.
ro_RO: Dimensiunea maximă a payload-ului webhook în kiloocteți.

en: Maximum value
ro_RO: Valoare maximă

en: May
ro_RO: Mai

en: Media File
ro_RO: Fișier media

en: Media URL
ro_RO: URL-ul media

en: Media library
ro_RO: Bibliotecă media

en: Medium
ro_RO: Mediu

en: Mega menu
ro_RO: Mega meniu

en: Member
ro_RO: Membru

en: Menu
ro_RO: Meniu

en: Menu bar
ro_RO: Bara de meniu de sus vizibilă pe mobil

en: Menu order
ro_RO: Ordinea meniului

en: Message
ro_RO: Mesaj

en: Message sent from:
ro_RO: Mesaj trimis de la:

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
ro_RO: Mesaj trimis cu succes. Vă vom răspunde cât mai curând posibil.

en: Messages
ro_RO: Mesaje

en: Meta Data
ro_RO: Meta date

en: Meta Key
ro_RO: Cheie meta

en: Meta description
ro_RO: Descriere meta

en: Meta key
ro_RO: Cheie meta

en: Meta keywords
ro_RO: Cuvinte cheie meta

en: Meta query
ro_RO: Interogare meta

en: Meta robots
ro_RO: Meta roboți

en: Meta typography
ro_RO: Tipografie meta

en: Meta value
ro_RO: Valoare meta

en: Meta value num
ro_RO: Metavaloare num

en: Metadata
ro_RO: Metadate

en: Mid Size
ro_RO: Dimensiune mijloc

en: Middle center
ro_RO: Centru mijloc

en: Middle left
ro_RO: Centru stânga

en: Middle right
ro_RO: Centru dreapta

en: Mime type
ro_RO: Tip MIME

en: Min Zoom
ro_RO: Zoom minim

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
ro_RO: Versiunea minimă de PHP pentru a rula Bricks este PHP 5.4

en: Min. characters
ro_RO: Caractere minime

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
ro_RO: Dimensiune minimă: De două ori valoarea de sub înălțimea logo / lățimea logo pentru afișare corectă pe dispozitive retina.

en: Min. height
ro_RO: Înălțime minimă

en: Min. height is 70.
ro_RO: Înălțimea minimă este 70.

en: Min. length
ro_RO: Lungime minimă

en: Min. price
ro_RO: Preț minim

en: Min. time
ro_RO: Timp minim

en: Min. value
ro_RO: Valoare minimă

en: Min. width
ro_RO: Lățime minimă

en: Min/max date
ro_RO: Data minimă/maximă

en: Mini cart
ro_RO: Mini coș

en: Minimum
ro_RO: Minim

en: Minimum value
ro_RO: Valoare minimă

en: Misc
ro_RO: Diverse

en: Miscellaneous
ro_RO: Diverse

en: Missing sidebar name.
ro_RO: Lipsește numele barei laterale.

en: Mobile
ro_RO: Mobil

en: Mobile landscape
ro_RO: Mobil - peisaj

en: Mobile menu
ro_RO: Meniu mobil

en: Mobile portrait
ro_RO: Mobil - portret

en: Mode
ro_RO: Mod

en: Modified
ro_RO: Modificat

en: Modified date
ro_RO: Data modificării

en: Monday
ro_RO: Luni

en: Month: %s
ro_RO: Luna: %s

en: Monthly
ro_RO: Lunar

en: More about meta robots directives.
ro_RO: Mai multe despre directivele meta pentru roboți.

en: More content to come ..
ro_RO: Mai mult conținut în curând ..

en: More layouts
ro_RO: Mai multe aspecte

en: More text
ro_RO: Mai mult text

en: Most Popular
ro_RO: Cele mai populare

en: Most specific
ro_RO: Cel mai specific

en: Mouse leave window
ro_RO: Mouse iese din fereastră

en: Move
ro_RO: Mută

en: Move elements
ro_RO: Mută elemente

en: Move selected
ro_RO: Mută selecţia

en: Move to trash
ro_RO: Mută la coş

en: Moved
ro_RO: Mutat

en: Moved to trash
ro_RO: Mutat la coş

en: Multilevel
ro_RO: Multinivel

en: Multiple options
ro_RO: Opţiuni multiple

en: Must match with the format saved in database.
ro_RO: Trebuie să se potrivească cu formatul salvat în baza de date.

en: Mute
ro_RO: Mut

en: Muted
ro_RO: Estompat

en: Muted color
ro_RO: Culoare estompată

en: My Templates
ro_RO: Template-urile mele

en: My account
ro_RO: Contul meu

en: My templates
ro_RO: Şabloanele mele

en: My templates access
ro_RO: Acces la șabloanele mele

en: MySQL version
ro_RO: Versiune MySQL

en: Name
ro_RO: Nume

en: Name already exists
ro_RO: Numele există deja

en: Name is required
ro_RO: Numele este obligatoriu

en: Name is reserved
ro_RO: Numele este rezervat

en: Name to display instead of the remote template URL in the template source dropdown.
ro_RO: Numele de afișat în locul URL-ului șablonului la distanță în meniul derulant cu surse de șabloane.

en: Native actions on this hook
ro_RO: Acțiuni native pe acest hook

en: Native elements
ro_RO: Elemente native

en: Nav Menu
ro_RO: Meniu de navigare

en: Nav items
ro_RO: Elemente nav

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
ro_RO: Navighează prin diferitele pagini de interogare fără a reîncărca pagina.

en: Navigation
ro_RO: Navigare

en: Neat
ro_RO: Curat

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
ro_RO: Ai nevoie de ajutor? Ai găsit un bug? Sugerezi o funcționalitate?

en: Nestable
ro_RO: Nestabil

en: Nestable elements can't be converted to components. You can either unlink them manually by right-clicking the global element in the builder or convert them automatically by clicking the "Convert to components" button above and then confirm the prompt.
ro_RO: Elementele nestabile nu pot fi convertite în componente. Le poți deconecta manual făcând click dreapta pe elementul global în builder sau le poți converti automat apăsând butonul „Convertește în componente” de mai sus și apoi confirmând solicitarea.

en: Never
ro_RO: Niciodată

en: New
ro_RO: Nou

en: New Custom Font
ro_RO: Font personalizat nou

en: New Template
ro_RO: Template nou

en: New Template Name
ro_RO: Nume nou template

en: New capability
ro_RO: Capabilitate nouă

en: New category name
ro_RO: Nume nouă categorie

en: New class name
ro_RO: Nume nouă clasă

en: New classes detected. Resolve conflicts, if any, to import or skip.
ro_RO: Clase noi detectate. Rezolvă conflictele, dacă există, pentru a importa sau omite.

en: New color could not be saved.
ro_RO: Noua culoare nu a putut fi salvată.

en: New color palette name
ro_RO: Nume nou pentru paleta de culori

en: New feature
ro_RO: Funcționalitate nouă

en: New group name
ro_RO: Nume nou grup

en: New query name
ro_RO: Numele noii interogări

en: New sidebar created.
ro_RO: Bară laterală nouă creată.

en: New tab
ro_RO: Tab nou

en: New theme style name
ro_RO: Nume nou stil temă

en: New variable name
ro_RO: Nume nou variabilă

en: Newer Comments
ro_RO: Comentarii mai noi

en: Next
ro_RO: Următorul

en: Next Icon
ro_RO: Icon următor

en: Next arrow
ro_RO: Săgeată următor

en: Next label
ro_RO: Etichetă următoare

en: Next page
ro_RO: Pagina următoare

en: Next post
ro_RO: Postarea următoare

en: Next slide
ro_RO: Slide-ul următor

en: Nice job
ro_RO: Treabă bună

en: Nicename
ro_RO: Nume vizibil

en: Nickname
ro_RO: Poreclă

en: No
ro_RO: Nu

en: No Bricks data found.
ro_RO: Nu s-au găsit date Bricks.

en: No CSS variable found.
ro_RO: Nu s-a găsit nicio variabilă CSS.

en: No Custom Font found in Trash
ro_RO: Nu s-a găsit niciun font personalizat în Coșul de gunoi

en: No Custom Fonts found
ro_RO: Nu s-au găsit fonturi personalizate

en: No Facebook page URL provided.
ro_RO: Niciun URL de pagină Facebook furnizat.

en: No HTML markup defined.
ro_RO: Niciun marcaj HTML definit.

en: No Instagram account found.
ro_RO: Nu s-a găsit niciun cont de Instagram.

en: No Instagram posts found.
ro_RO: Nu s-au găsit postări de Instagram.

en: No Polylang languages found.
ro_RO: Nu s-au găsit limbi Polylang.

en: No SVG selected.
ro_RO: Niciun SVG selectat.

en: No Template Bundle found
ro_RO: Nu s-a găsit niciun pachet de template-uri

en: No Template Tag found
ro_RO: Nu s-a găsit nicio etichetă template

en: No Template found in Trash
ro_RO: Nu s-a găsit niciun template în coșul de gunoi

en: No Templates found
ro_RO: Nu s-au găsit template-uri

en: No URL parameters are generated or read, even if filter elements are present.
ro_RO: Nu se generează și nu se citesc parametri URL, chiar dacă sunt prezente elemente de filtrare.

en: No Vimeo ID provided.
ro_RO: Nu s-a furnizat ID Vimeo.

en: No Vimeo URL provided.
ro_RO: Nu este furnizat niciun URL de Vimeo.

en: No WordPress added content found.
ro_RO: Nu s-a găsit conținut WordPress adăugat.

en: No WordPress widget type selected.
ro_RO: Nu s-a selectat niciun tip de widget WordPress.

en: No YouTube ID provided.
ro_RO: Nu s-a furnizat ID YouTube.

en: No YouTube URL provided.
ro_RO: Nu este furnizat niciun URL de YouTube.

en: No access
ro_RO: Fără acces

en: No accordion item added.
ro_RO: Niciun element de acordeon adăugat.

en: No action has been set for this form.
ro_RO: Nu a fost setată nicio acțiune pentru acest formular.

en: No active icon set selected
ro_RO: Niciun set de pictograme activ selectat

en: No additional information to show.
ro_RO: Nu există informații suplimentare de afișat.

en: No audio file selected.
ro_RO: Niciun fișier audio selectat.

en: No caption
ro_RO: Fără legendă

en: No checkout fields defined.
ro_RO: Nu sunt definite câmpuri pentru finalizarea comenzii.

en: No classes found
ro_RO: Nu s-au găsit clase

en: No classes specified for deletion
ro_RO: Nu s-au specificat clase pentru ștergere

en: No classes to import.
ro_RO: Nu există clase de importat.

en: No code found.
ro_RO: Niciun cod găsit.

en: No components found.
ro_RO: Nu s-au găsit componente.

en: No conflict
ro_RO: Niciun conflict

en: No connectable property found.
ro_RO: Nu s-a găsit nicio proprietate conectabilă.

en: No content
ro_RO: Fără conținut

en: No date/fields set.
ro_RO: Nicio dată/câmp setat.

en: No default value
ro_RO: Nicio valoare implicită

en: No dynamic data found.
ro_RO: Nu s-au găsit date dinamice.

en: No dynamic data set.
ro_RO: Nu sunt setate date dinamice.

en: No effect with loop enabled
ro_RO: Fără efect cu repetare activată

en: No elements found for the selected filter.
ro_RO: Nu s-au găsit elemente pentru filtrul selectat.

en: No email address provided.
ro_RO: Nu a fost furnizată nicio adresă de email.

en: No excerpt found.
ro_RO: Nu s-a găsit niciun rezumat.

en: No file URL provided.
ro_RO: Nu este furnizat niciun URL de fișier.

en: No file selected.
ro_RO: Niciun fişier selectat.

en: No files were uploaded.
ro_RO: Nu s-a încărcat niciun fișier.

en: No filter source selected.
ro_RO: Nicio sursă de filtru selectată.

en: No fluid typography category selected. Please create and select a category, then generate your fluid typography variables.
ro_RO: Nu a fost selectată nicio categorie de tipografie fluidă. Vă rugăm să creați și să selectați o categorie, apoi să generați variabilele dvs. de tipografie fluidă.

en: No fluid typography variables found. Configure the scale generator on the right-hand side as per your requirements. Once done, click the "Generate variables" button to automatically create your fluid typography variables.
ro_RO: Nu s-au găsit variabile de tipografie fluidă. Configurați generatorul de scale din partea dreaptă conform cerințelor dvs. După ce ați terminat, faceți clic pe butonul "Generare variabile" pentru a crea automat variabilele dvs. de tipografie fluidă.

en: No font files found in the CSS.
ro_RO: Nu s-au găsit fișiere de font în CSS.

en: No form field added.
ro_RO: Niciun câmp de formular adăugat.

en: No found rows
ro_RO: Nu s-au găsit rânduri

en: No hook selected.
ro_RO: Niciun hook selectat.

en: No icon selected.
ro_RO: Nicio pictogramă selectată.

en: No image selected.
ro_RO: Nicio imagine selectată.

en: No instances
ro_RO: Nicio instanţă

en: No languages found.
ro_RO: Nu s-au găsit limbi.

en: No latitude/longitude or address provided. Use dynamic data tags to retrieve the coordinates/address from your query loop results.
ro_RO: Nu s-a furnizat latitudine/longitudine sau adresă. Folosește etichete de date dinamice pentru a prelua coordonatele/adresa din rezultatele buclei de interogare.

en: No license for provided license key found.
ro_RO: Nu s-a găsit nicio licență pentru cheia de licență furnizată.

en: No link
ro_RO: Fără link

en: No list items defined.
ro_RO: Niciun element de listă definit.

en: No locations found
ro_RO: Nu s-au găsit locații

en: No menu items
ro_RO: Niciun element de meniu

en: No meta data selected.
ro_RO: Nu s-au selectat meta date.

en: No name
ro_RO: Fără nume

en: No native actions on this hook
ro_RO: Nicio acțiune nativă pe acest hook

en: No nav menu found.
ro_RO: Nu s-a găsit niciun meniu de navigare.

en: No options found
ro_RO: Nu s-au găsit opțiuni

en: No order found or the order is not suitable for this element.
ro_RO: Nicio comandă găsită sau comanda nu este potrivită pentru acest element.

en: No orphaned elements found.
ro_RO: Nu s-au găsit elemente orfane.

en: No pagination on singular posts/pages.
ro_RO: Fără paginare pe postări/pagini singulare.

en: No pagination results.
ro_RO: Niciun rezultat de paginare.

en: No permission
ro_RO: Fără permisiune

en: No post ID provided.
ro_RO: Nu s-a furnizat niciun ID de postare.

en: No posts found
ro_RO: Nicio postare găsită

en: No previous or next posts found..
ro_RO: Nu s-au găsit postări anterioare sau următoare.

en: No pricing table defined.
ro_RO: Niciun tabel de prețuri definit.

en: No product archive description found.
ro_RO: Nu s-a găsit nicio descriere a arhivei de produse.

en: No product selected
ro_RO: Niciun produs selectat

en: No products in cart
ro_RO: Niciun produs în coș

en: No products to show.
ro_RO: Nu există produse de afișat.

en: No progress bar created.
ro_RO: Nicio bară de progres creată.

en: No properties connected.
ro_RO: Nicio proprietate conectată.

en: No properties found.
ro_RO: Nu s-au găsit proprietăţi.

en: No property groups found.
ro_RO: Nu s-au găsit grupuri de proprietăţi.

en: No query selected
ro_RO: Nicio interogare selectată

en: No rating
ro_RO: Fără evaluare

en: No ratings
ro_RO: Fără evaluări

en: No ratings yet.
ro_RO: Încă nu există evaluări.

en: No related products to show.
ro_RO: Nu există produse asociate de afișat.

en: No repeat
ro_RO: Fără repetare

en: No results
ro_RO: Niciun rezultat

en: No results found
ro_RO: Nu s-au găsit rezultate

en: No scroll
ro_RO: Fără derulare

en: No sharing option selected.
ro_RO: Nu s-a selectat nicio opțiune de partajare.

en: No shortcode provided.
ro_RO: Nu s-a furnizat niciun shortcode.

en: No sidebar selected.
ro_RO: Nu s-a selectat nicio bară laterală.

en: No signature
ro_RO: Fără semnătură

en: No slide added.
ro_RO: Niciun slide adăugat.

en: No social icon added.
ro_RO: Nicio pictogramă socială adăugată.

en: No spaces. No pound (#) sign.
ro_RO: Fără spații. Fără semnul diez (#).

en: No tabs added.
ro_RO: Nu sunt adăugate file.

en: No target query selected.
ro_RO: Nicio interogare țintă selectată.

en: No team members added.
ro_RO: Nu sunt adăugați membri în echipă.

en: No template selected.
ro_RO: Nu este selectat niciun șablon.

en: No templates found.
ro_RO: Nu s-au găsit şabloane.

en: No testimonials added.
ro_RO: Nu sunt adăugate testimoniale.

en: No text added.
ro_RO: Nu este adăugat niciun text.

en: No valid font files were processed.
ro_RO: Nu s-au procesat fișiere de font valide.

en: No variables found. Create a CSS variable using the input at the bottom or in bulk by clicking the "Import" icon at the top.
ro_RO: Nu s-au găsit variabile. Creează o variabilă CSS folosind câmpul de introducere de jos sau în masă făcând clic pe iconița „Importă” de sus.

en: No video selected.
ro_RO: Niciun videoclip selectat.

en: No wrap
ro_RO: Fără împachetare

en: No-repeat
ro_RO: Fără repetare

en: None
ro_RO: Niciunul

en: Not allowed
ro_RO: Nu este permis

en: Not allowed: Infinite template loop.
ro_RO: Nepermis: Buclă infinită de șabloane.

en: Not applied in the builder.
ro_RO: Nu se aplică în builder.

en: Not empty
ro_RO: Nu e gol

en: Not equal
ro_RO: Nu este egal

en: Not exists
ro_RO: Nu există

en: Not featured
ro_RO: Nu este recomandat

en: Not found
ro_RO: Nu a fost găsit

en: Not new
ro_RO: Nu e nou

en: Not on sale
ro_RO: Fără reducere

en: Not possible while bulk-editing.
ro_RO: Nu este posibil în timpul editării în masă.

en: Not supported
ro_RO: Incompatibil

en: Not supported on mobile devices
ro_RO: Nu este suportat pe dispozitive mobile

en: Nothing found
ro_RO: Nu am gasit nimic

en: Nothing found.
ro_RO: Nu s-a găsit nimic.

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
ro_RO: Nu s-a găsit nimic. Te rugăm să încerci din nou cu un alt cuvânt cheie!

en: Nothing to copy
ro_RO: Nimic de copiat

en: Nothing to paste
ro_RO: Nimic de lipit

en: Notice
ro_RO: Notificare

en: Notice from %1$s: But don't worry. %1$s regularly updates all WooCommerce template files with each new release. If you are on the latest version and see this message, any necessary compatibility enhancements will be included in the next update.
ro_RO: Notificare de la %1$s: Dar nu-ți face griji. %1$s actualizează regulat toate fișierele șablon WooCommerce cu fiecare nouă versiune. Dacă ești la cea mai recentă versiune și vezi acest mesaj, orice îmbunătățiri necesare de compatibilitate vor fi incluse în următoarea actualizare.

en: Notices
ro_RO: Notificări

en: Notifications
ro_RO: Notificări

en: November
ro_RO: Noiembrie

en: Number
ro_RO: Număr

en: Number of comments
ro_RO: Număr de comentarii

en: Number of posts
ro_RO: Număr de postări

en: Number of users to retrieve
ro_RO: Numărul de utilizatori de recuperat

en: Numbered list
ro_RO: Listă numerotată

en: Numeric meta value
ro_RO: Valoare meta numerică

en: Object fit
ro_RO: Potrivire obiect

en: Object position
ro_RO: Poziție obiect

en: Oblique
ro_RO: Oblic

en: October
ro_RO: Octombrie

en: Odd background
ro_RO: Fundal impar

en: Off
ro_RO: Oprit

en: Off-Canvas
ro_RO: În afara ecranului

en: Offset key
ro_RO: Tastă offset

en: Offset key location
ro_RO: Decalare locație cheie

en: Okay
ro_RO: OK

en: Older Comments
ro_RO: Comentarii mai vechi

en: On
ro_RO: Activat

en: On backorder
ro_RO: La comandă

en: On blur
ro_RO: La pierderea focusului

en: On input
ro_RO: La introducere

en: On input, blur and submit
ro_RO: La introducere, pierderea focusului și trimitere

en: On sale
ro_RO: La reducere

en: On sale products only
ro_RO: Numai pentru produsele de vânzare

en: Once done editing, click the "Save Settings" button at the bottom below to persist your changes.
ro_RO: După ce ai terminat de editat, apasă pe butonul „Salvează Setările” de mai jos pentru a salva modificările.

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
ro_RO: Odată ce te-ai familiarizat cu modul în care funcționează Bricks, e o idee bună să înveți despre șabloane. Așa creezi antetul, subsolul și orice alt tip de conținut reutilizabil al site-ului tău, cum ar fi aspectele postărilor de blog, arhivele, pagina de rezultate ale căutării și paginile de eroare.

en: One Page Navigation
ro_RO: Navigare pe o singură pagină

en: One Result
ro_RO: Un rezultat

en: One feature per line
ro_RO: O funcție pe linie

en: One or more of the selected classes conflict with existing classes on your site. You must either override the existing classes on your site or discard these imported versions.
ro_RO: Una sau mai multe dintre clasele selectate intră în conflict cu clasele existente pe site-ul tău. Trebuie fie să suprascrii clasele existente pe site-ul tău, fie să renunți la aceste versiuni importate.

en: One or more webhook requests failed.
ro_RO: Una sau mai multe cereri webhook au eșuat.

en: One post found
ro_RO: O postare găsită

en: Only added if none of your product fields contains any links.
ro_RO: Adăugat doar dacă niciunul dintre câmpurile produsului nu conține link-uri.

en: Only applicable for purchasable simple products with in stock status.
ro_RO: Se aplică doar pentru produsele simple, care pot fi cumpărate și sunt în stoc.

en: Only applicable if the add to cart display as form (e.g. on single product page).
ro_RO: Aplicabil doar dacă adăugarea în coș este afișată ca formular (de ex. pe pagina de produs individual).

en: Only applied in builder and template preview.
ro_RO: Aplicat doar în constructor și previzualizare șablon.

en: Only applies to Image, Image Gallery, and SVG elements. Images will not be imported if the source is a custom URL or a dynamic data tag.
ro_RO: Se aplică doar elementelor Imagine, Galerie de Imagini și SVG. Imaginile nu vor fi importate dacă sursa este un URL personalizat sau un tag de date dinamice.

en: Only applies to new items added to the DOM.
ro_RO: Se aplică doar elementelor noi adăugate în DOM.

en: Only applies to top level dropdown elements.
ro_RO: Se aplică doar elementelor dropdown de nivel superior.

en: Only empty draft fonts can be deleted.
ro_RO: Se pot șterge numai fonturile de schiță goale.

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
ro_RO: Acordă acces la șabloanele tale doar site-urilor web introduse mai sus. Un URL pe linie.

en: Only muted YouTube videos will autoplay on iOS Safari.
ro_RO: Doar clipurile video YouTube dezactivate vor rula automat pe iOS Safari.

en: Only one "Table of contents" element can be visible on a page at a time.
ro_RO: Doar un element „Cuprins” poate fi vizibil pe o pagină la un moment dat.

en: Only parent terms
ro_RO: Doar termeni părinte

en: Only post queries are supported in this version.
ro_RO: Doar interogările de postări sunt acceptate în această versiune.

en: Only rendered if link is set.
ro_RO: Redat doar dacă link-ul este setat.

en: Only return terms
ro_RO: Numai termenii de returnare

en: Only set if you experience problems with the default rendering in the builder (REST API disabled, etc.)
ro_RO: Setează doar dacă întâmpini probleme cu renderizarea implicită în constructor (REST API dezactivat, etc.)

en: Only supports Post, Term, and User context. More context are available inside the "Interaction" settings that open this popup.
ro_RO: Suportă doar context de Postare, Termen și Utilizator. Mai multe contexte sunt disponibile în setările de „Interacțiune” care deschid acest popup.

en: Only the first assigned term will be displayed.
ro_RO: Doar primul termen atribuit va fi afișat.

en: Only works if the first assigned term is a child term.
ro_RO: Funcționează doar dacă primul termen atribuit este un termen copil.

en: Opacity
ro_RO: Opacitate

en: Open
ro_RO: Deschide

en: Open accordion
ro_RO: Deschide acordeon

en: Open icon manager
ro_RO: Deschide managerul de pictograme

en: Open image in lightbox
ro_RO: Deschide imaginea în lightbox

en: Open in new tab
ro_RO: Deschide în tab nou

en: Open mobile menu
ro_RO: Deschide meniul mobil

en: Open on add to cart (AJAX)
ro_RO: Deschide la adăugare în coș (AJAX)

en: Open on page load
ro_RO: Deschide la încărcarea paginii

en: Open tab index
ro_RO: Deschide index tab

en: Open tab on
ro_RO: Deschide tab la

en: Operating system
ro_RO: Sistem de operare

en: Opposites linked
ro_RO: Opuse conectate

en: Option
ro_RO: Opţiune

en: Optional
ro_RO: Opțional

en: Options
ro_RO: Opțiuni

en: Options (one per line)
ro_RO: Opțiuni (una pe linie)

en: Options type
ro_RO: Tip opțiuni

en: Or
ro_RO: Sau

en: Order
ro_RO: Ordine

en: Order by
ro_RO: Ordonează după

en: Order date
ro_RO: Data comenzii

en: Order details
ro_RO: Detalii comandă

en: Order email
ro_RO: Email comandă

en: Order id
ro_RO: ID comandă

en: Order matters. Start at smallest breakpoint. If using mobile-first start at largest breakpoint.
ro_RO: Ordinea contează. Începe cu cel mai mic breakpoint. Dacă folosești mobile-first, începe cu cel mai mare breakpoint.

en: Order meta key
ro_RO: Ordonează după cheia meta

en: Order number
ro_RO: Număr comandă

en: Order overview
ro_RO: Prezentare generală comandă

en: Order payment method
ro_RO: Metodă de plată comandă

en: Order receipt
ro_RO: Chitanță comandă

en: Order review
ro_RO: Recenzia comenzii

en: Order total
ro_RO: Total comandă

en: Order updates
ro_RO: Actualizări comandă

en: Ordered list
ro_RO: Listă ordonată

en: Orders
ro_RO: Comenzi

en: Organize your properties in groups. Reorder your groups via drag & drop. Click to rename. Create a property group using the form below.
ro_RO: Organizează-ți proprietățile în grupuri. Reordonează grupurile prin drag & drop. Click pentru redenumire. Creează un grup de proprietăți folosind formularul de mai jos.

en: Original price
ro_RO: Preț original

en: Original price typography
ro_RO: Tipografie preț original

en: Orphaned elements
ro_RO: Elemente orfane

en: Orphaned elements detected (%s). Please back-up your site or at least copy all elements in the structure panel, then click the "Clean up" button below to remove all orphaned elements.
ro_RO: S-au detectat elemente orfane (%s). Te rugăm să faci o copie de rezervă a site-ului tău sau cel puţin să copiezi toate elementele din panoul de structură, apoi apasă pe butonul „Curăţă” de mai jos pentru a elimina toate elementele orfane.

en: Orphaned elements removed.
ro_RO: Elementele orfane au fost eliminate.

en: Orphaned elements review
ro_RO: Revizuire elemente orfane

en: Other
ro_RO: Altele

en: Other (URL)
ro_RO: Altele (URL)

en: Other classes
ro_RO: Alte clase

en: Other pages
ro_RO: Alte pagini

en: Other styles
ro_RO: Alte stiluri

en: Others
ro_RO: Altele

en: Out of stock
ro_RO: Stoc epuizat

en: Outer width of the info box popup.
ro_RO: Lățimea exterioară a popup-ului casetei info.

en: Outline
ro_RO: Contur

en: Outline - Dark
ro_RO: Contur - închis

en: Outline - Light
ro_RO: Contur - deschis

en: Outline - Primary
ro_RO: Contur - principal

en: Output PHP function
ro_RO: Funcție PHP de ieșire

en: Outset
ro_RO: În relief

en: Outstanding
ro_RO: Remarcabil

en: Overflow
ro_RO: Depășire

en: Overlay
ro_RO: Suprapunere

en: Overlay content
ro_RO: Conținut suprapus

en: Overline
ro_RO: Linie deasupra

en: Override
ro_RO: Suprascrie

en: Override local class
ro_RO: Suprascrie clasa locală

en: Overwrite
ro_RO: Suprascrie

en: PHP class does not exist
ro_RO: Clasa PHP nu există

en: PHP execution time limit
ro_RO: Limită timp de execuție PHP

en: PHP max input vars
ro_RO: Număr maxim variabile PHP

en: PHP max upload file size
ro_RO: Dimensiune maximă fișier încărcat PHP

en: PHP memory limit
ro_RO: Limită memorie PHP

en: PHP post max size
ro_RO: Dimensiune maximă PHP post

en: PHP safe mode
ro_RO: Mod sigur PHP

en: PHP version
ro_RO: Versiune PHP

en: Page
ro_RO: Pagină

en: Page %s
ro_RO: Pagina %s

en: Page ID
ro_RO: ID pagină

en: Page background
ro_RO: Fundal pagină

en: Page date
ro_RO: Data paginii

en: Page layout
ro_RO: Aspect pagină

en: Page modified
ro_RO: Pagina modificată

en: Page not found
ro_RO: Pagina nu a fost găsită

en: Page number
ro_RO: Pagina numărul

en: Page order
ro_RO: Ordinea paginii

en: Page parameter
ro_RO: Parametrul paginii

en: Page settings
ro_RO: Setări pagină

en: Page title
ro_RO: Titlu pagină

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
ro_RO: În mod implicit, stilurile specifice paginii sunt încărcate inline. Selectează „Fișiere externe” pentru a încărca doar CSS-ul necesar și a permite caching-ul foilor de stil.

en: Pages
ro_RO: Pagini

en: Pages:
ro_RO: Pagini:

en: Pagination
ro_RO: Paginare

en: Pagination method
ro_RO: Metoda paginare

en: Pagination parameter location
ro_RO: Locația parametrilor de paginare

en: Pane
ro_RO: Panou

en: Panel
ro_RO: Panou

en: Panel width could not be saved.
ro_RO: Lățimea panoului nu a putut fi salvată.

en: Paragraph
ro_RO: Paragraf

en: Parameter
ro_RO: Parametru

en: Parameter name for the page number (e.g., "page" or "offset"). This parameter will only be added when AJAX enabled pagination element are used.
ro_RO: Numele parametrului pentru numărul paginii (de exemplu, "page" sau "offset"). Acest parametru va fi adăugat numai atunci când sunt utilizate elemente de paginare activate prin AJAX.

en: Parameters
ro_RO: Parametrii

en: Parent
ro_RO: Părinte

en: Parent term
ro_RO: Termen de părinte

en: Parent term ID
ro_RO: ID termen părinte

en: Parent theme URI
ro_RO: URI-ul temei părinte

en: Parent theme author URI
ro_RO: URI-ul autorului temei părinte

en: Parent theme name
ro_RO: Numele temei părinte

en: Parent theme version
ro_RO: Versiunea temei părinte

en: Parse dynamic data
ro_RO: Analizează date dinamice

en: Password
ro_RO: Parolă

en: Password accepted. You can now access the protected content.
ro_RO: Parolă acceptată. Acum poți accesa conținutul protejat.

en: Password min. length
ro_RO: Lungime minimă parolă

en: Password protect your templates.
ro_RO: Protejează-ți șabloanele cu parolă.

en: Password protected
ro_RO: Protejat cu parolă

en: Password protection
ro_RO: Protecție cu parolă

en: Password protection limits access to content on the rendered frontend only. It does not restrict alternative access methods (e.g. REST API). For sensitive data, consider stricter security controls.
ro_RO: Protecția cu parolă limitează accesul la conținut doar pe frontend-ul afișat. Nu restricționează metodele alternative de acces (de ex. API REST). Pentru date sensibile, ia în considerare controale de securitate mai stricte.

en: Password required.
ro_RO: Parolă necesară.

en: Password source
ro_RO: Sursă parolă

en: Password toggle
ro_RO: Comutator parolă

en: Paste
ro_RO: Lipeşte

en: Pasted
ro_RO: Lipit

en: Path that contains the total item count. Use "body" to target the response path root and "header" for the response headers. Required for the pagination to work. Use "header.x-wp-totalpages" for WordPress REST API calls.
ro_RO: Calea care conține numărul total de elemente. Utilizați "body" pentru a viza rădăcina căii de răspuns și "header" pentru antetele de răspuns. Necesar pentru ca paginarea să funcționeze. Utilizați "header.x-wp-totalpages" pentru apelurile WordPress REST API.

en: Path to extract nested data. Leave empty to use full response. Example: "data.results" to get results from {data: {results: [...]}}
ro_RO: Calea de extragere a datelor imbricate. Lăsați gol pentru a utiliza răspunsul complet. Exemplu: "data.results" pentru a extrage rezultatele din {data: {rezultate: [...]}}

en: Pattern
ro_RO: Model

en: Pause autoplay
ro_RO: Întrerupe redarea automată

en: Pause on focus
ro_RO: Pauză la focalizare

en: Pause on hover
ro_RO: Pauză la hover

en: Paused
ro_RO: În pauză

en: Pay
ro_RO: Plată

en: Payment
ro_RO: Plată

en: Pending message
ro_RO: Mesaj în așteptare

en: Per page load
ro_RO: Per încărcare pagină

en: Per session
ro_RO: Per sesiune

en: Percent
ro_RO: Procent

en: Percentage
ro_RO: Procentaj

en: Percentage typography
ro_RO: Tipografie procentaj

en: Performance
ro_RO: Performanță

en: Permanently delete this icon? This action cannot be undone.
ro_RO: Ștergi definitiv această pictogramă? Această acțiune nu poate fi anulată.

en: Picture in picture
ro_RO: Imagine în imagine

en: Pie Chart
ro_RO: Grafic circular

en: Pin
ro_RO: Fixează

en: Pin/unpin elements
ro_RO: Fixează/defixează elemente

en: Pinned
ro_RO: Fixat

en: Pinned elements
ro_RO: Elemente fixate

en: Place and configure a "Map Connector" element inside the query loop to enable dynamic address retrieval. On the frontend, actual location markers will be displayed based on the retrieved addresses. In the builder, a placeholder marker will be shown using your Map Center settings for styling purposes.
ro_RO: Plasează și configurează un element „Conector hartă” în interiorul buclei de interogare pentru a activa preluarea dinamică a adreselor. Pe frontend, vor fi afișate markere de locație reale bazate pe adresele preluate. În builder, va fi afișat un marker temporar folosind setările Centrului hărții tale în scopuri de stilizare.

en: Place this query on the cart page.
ro_RO: Plasează această interogare pe pagina coșului.

en: Place this query on the product page.
ro_RO: Plasează această interogare pe pagina produsului.

en: Place this query on the single product page.
ro_RO: Plasează această interogare pe pagina produsului individual.

en: Placeholder color
ro_RO: Culoare placeholder

en: Placeholder image shown.
ro_RO: Se afişează imaginea placeholder.

en: Placeholder typography
ro_RO: Tipografie placeholder

en: Placeholders
ro_RO: Înlocuitori

en: Play inline
ro_RO: Redă inline

en: Play interaction
ro_RO: Rulează interacţiunea

en: Play once
ro_RO: Rulează o dată

en: Please check your email to confirm your subscription.
ro_RO: Te rugăm să verifici email-ul pentru a confirma abonarea.

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
ro_RO: Te rog să apeși butonul de mai jos pentru a genera toate fișierele CSS necesare.

en: Please click the link below to activate your account
ro_RO: Vă rugăm să faceți clic pe link-ul de mai jos pentru a vă activa contul

en: Please connect your Instagram account.
ro_RO: Te rugăm să-ți conectezi contul de Instagram.

en: Please copy & paste your license key in here ..
ro_RO: Te rugăm să copiezi și să lipești cheia ta de licență aici ..

en: Please create a full-site backup and perform a "Code review" (see above) before generating code signatures globally.
ro_RO: Te rugăm să creezi o copie de rezervă completă a site-ului și să efectuezi o „Revizuire a codului” (vezi mai sus) înainte de a genera semnături de cod la nivel global.

en: Please create a full-site backup before running the converter.
ro_RO: Te rugăm să creezi o copie de rezervă completă a site-ului înainte de a rula convertorul.

en: Please ensure SMTP is set up on this site so all outgoing emails are delivered properly.
ro_RO: Te rugăm să te asiguri că SMTP este configurat pe acest site pentru ca toate email-urile trimise să fie livrate corect.

en: Please ensure that the SVG code you paste in here does not contain any potentially malicious code. You can run it first through a free online SVG cleaner like %s
ro_RO: Te rugăm să te asiguri că codul SVG pe care îl lipești aici nu conține cod potențial dăunător. Îl poți rula mai întâi printr-un curățător SVG online gratuit precum %s

en: Please enter a password of at least %s characters.
ro_RO: Te rugăm să introduci o parolă de cel puțin %s caractere.

en: Please enter at least 2 characters
ro_RO: Te rugăm să introduci cel puțin 2 caractere

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
ro_RO: Te rugăm să introduci latitudinea/longitudinea când folosești mai multe markere.

en: Please fetch the data again as the API settings have changed.
ro_RO: Vă rugăm să preluați datele din nou, deoarece setările API s-au schimbat.

en: Please make sure to set the "Scale X" value inside the transform setting above to "-1".
ro_RO: Te rugăm să te asiguri că setezi valoarea „Scală X” din setările de transformare de mai sus la „-1”.

en: Please provide a new password
ro_RO: Te rugăm să furnizezi o parolă nouă

en: Please review all code instances found on your site page by page to ensure they don't contain any malicious or faulty code. Click on the title to edit the page, template, etc. with Bricks.
ro_RO: Te rugăm să revizuiești toate instanțele de cod găsite pe site-ul tău, pagină cu pagină, pentru a te asigura că nu conțin cod malițios sau defectuos. Apasă pe titlu pentru a edita pagina, șablonul etc. cu Bricks.

en: Please review your code and generate code signatures.
ro_RO: Te rugăm să revizuiești codul și să generezi semnături de cod.

en: Please select a filter input.
ro_RO: Te rugăm să selectezi o intrare de filtru.

en: Please select rating icons.
ro_RO: Te rugăm să selectezi pictogramele de evaluare.

en: Please set at least one product filter.
ro_RO: Te rugăm să setezi cel puțin un filtru de produs.

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
ro_RO: Te rugăm să împărtășești motivul(ele) pentru dezactivarea Bricks. Cu cât mai multe detalii, cu atât mai bine :)

en: Please update your WordPress URLs under Settings > General to use https:// instead of http:// for optimal performance & functionality. Valid SSL certificate required.
ro_RO: Te rugăm să-ți actualizezi URL-urile WordPress din Setări > General pentru a folosi https:// în loc de http:// pentru performanță și funcționalitate optimă. Este necesar un certificat SSL valid.

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
ro_RO: Te rugăm să folosești adresa de email asociată contului tău Bricks pentru toate solicitările de asistență. Pentru a atașa fișiere mai mari, te rugăm să trimiți un email direct la %1$s. Pentru a vedea ce este în prezent în dezvoltare sau pentru a trimite/vota cereri de funcționalități, te rugăm să vizitezi %2$s.

en: Popularity
ro_RO: Popularitate

en: Populate Content
ro_RO: Populează conținutul

en: Populate the query loop address above through dynamic data tags.
ro_RO: Populează adresa buclei de interogare de mai sus prin etichete de date dinamice.

en: Popup data not found
ro_RO: Datele popup nu au fost găsite

en: Popup limit
ro_RO: Limită popup

en: Position
ro_RO: Poziţie

en: Positioning
ro_RO: Poziționare

en: Post
ro_RO: Postare

en: Post Content
ro_RO: Conținutul postării

en: Post ID
ro_RO: ID postare

en: Post Navigation
ro_RO: Navigare postări

en: Post Title
ro_RO: Titlul postării

en: Post author
ro_RO: Autor postare

en: Post comments
ro_RO: Comentarii articol

en: Post comments count
ro_RO: Număr comentarii articol

en: Post content
ro_RO: Conținut articol

en: Post could not be duplicated
ro_RO: Postarea nu a putut fi duplicată

en: Post count
ro_RO: Post Count

en: Post date
ro_RO: Data postării

en: Post excerpt
ro_RO: Rezumat articol

en: Post link
ro_RO: Link articol

en: Post meta
ro_RO: Post Meta

en: Post meta typography
ro_RO: Tipografie meta postare

en: Post modified date
ro_RO: Data modificării postării

en: Post navigation
ro_RO: Navigare postări

en: Post parent
ro_RO: Părinte postare

en: Post password
ro_RO: Parolă postare

en: Post slug
ro_RO: Slug articol

en: Post status
ro_RO: Stare postare

en: Post time
ro_RO: Ora articolului

en: Post title
ro_RO: Titlu postare

en: Post title typography
ro_RO: Tipografie titlu postare

en: Post to update
ro_RO: Postați pentru actualizare

en: Post type
ro_RO: Tip de postare

en: Post types
ro_RO: Tipuri de postări

en: Poster image
ro_RO: Imagine poster

en: Poster size for YouTube
ro_RO: Dimensiune poster pentru YouTube

en: Postmeta table meta_value type
ro_RO: Tipul coloanei meta_value din tabelul postmeta

en: Posts
ro_RO: Postări

en: Posts per page
ro_RO: Postări pe pagină

en: Posts per row
ro_RO: Postări pe rând

en: Posts should be in a same taxonomy term.
ro_RO: Postările ar trebui să fie în același termen taxonomic.

en: Powered by %s
ro_RO: Propulsat de %s

en: Precedes "Link Image" setting.
ro_RO: Precede setarea „Link Imagine”.

en: Precedes image height setting.
ro_RO: Precede setarea înălțimii imaginii.

en: Prefix block
ro_RO: Bloc prefix

en: Prefix with a dot (.) to filter results that start with this string, or suffix with a dot (.) to filter results ending with this string.
ro_RO: Prefixați cu un punct (.) pentru a filtra rezultatele care încep cu acest șir sau sufixați cu un punct (.) pentru a filtra rezultatele care se termină cu acest șir.

en: Preload
ro_RO: Preîncărcare

en: Preload custom fonts
ro_RO: Preîncarcă fonturile personalizate

en: Prev
ro_RO: Anterior

en: Prev arrow
ro_RO: Săgeată precedent

en: Prev label
ro_RO: Etichetă anterioară

en: Prevent duplicates
ro_RO: Previne duplicatele

en: Preview
ro_RO: Previzualizare

en: Preview autosave
ro_RO: Previzualizare autosalvare

en: Preview image
ro_RO: Imagine de previzualizare

en: Preview mode
ro_RO: Mod previzualizare

en: Preview notice type
ro_RO: Previzualizează tip notificare

en: Preview order ID
ro_RO: ID comandă previzualizare

en: Preview template
ro_RO: Șablon previzualizare

en: Previous
ro_RO: Anterior

en: Previous Icon
ro_RO: Icon anterior

en: Previous interaction ID
ro_RO: ID interacțiune anterioară

en: Previous page
ro_RO: Pagina anterioară

en: Previous post
ro_RO: Postarea anterioară

en: Previous slide
ro_RO: Slide-ul anterior

en: Price
ro_RO: Preț

en: Price meta
ro_RO: Meta preț

en: Price prefix
ro_RO: Prefix preț

en: Price suffix
ro_RO: Sufix preț

en: Price typography
ro_RO: Tipografie preț

en: Pricing
ro_RO: Prețuri

en: Pricing Tables
ro_RO: Tabele de prețuri

en: Pricing table
ro_RO: Tabel de prețuri

en: Primary
ro_RO: Principal

en: Primary color
ro_RO: Culoare primară

en: Priority
ro_RO: Prioritate

en: Privacy
ro_RO: Confidențialitate

en: Privacy policy
ro_RO: Politica de confidențialitate

en: Product
ro_RO: Produs

en: Product ID
ro_RO: ID produs

en: Product SKU
ro_RO: SKU produs

en: Product additional information
ro_RO: Informații suplimentare produs

en: Product archive
ro_RO: Arhivă produse

en: Product attribute
ro_RO: Atribut produs

en: Product badge "New"
ro_RO: Insigna produsului „Nou”

en: Product badge "Sale"
ro_RO: Insigna produsului „Reducere”

en: Product badge new
ro_RO: Etichetă produs nou

en: Product categories
ro_RO: Categorii de produse

en: Product category
ro_RO: Categorie produs

en: Product category image
ro_RO: Imagine categorie produs

en: Product content
ro_RO: Conținut produs

en: Product content is empty.
ro_RO: Conținutul produsului este gol.

en: Product featured
ro_RO: Produs evidențiat

en: Product gallery
ro_RO: Galerie produs

en: Product gallery images
ro_RO: Imagini galerie produs

en: Product images
ro_RO: Imagini produs

en: Product is out of stock.
ro_RO: Produsul nu este în stoc.

en: Product meta
ro_RO: Metadate produs

en: Product new status
ro_RO: Stare noutate produs

en: Product on sale
ro_RO: Produs la reducere

en: Product price
ro_RO: Preț produs

en: Product purchased by user
ro_RO: Produs cumpărat de utilizator

en: Product rating
ro_RO: Rating produs

en: Product ratings are disabled.
ro_RO: Evaluările produsului sunt dezactivate.

en: Product regular price
ro_RO: Preț normal produs

en: Product reviews
ro_RO: Recenzii produs

en: Product sale price
ro_RO: Preț redus produs

en: Product sale status
ro_RO: Stare reducere produs

en: Product search
ro_RO: Căutare produse

en: Product short description
ro_RO: Descriere scurtă produs

en: Product sold individually
ro_RO: Produs vândut individual

en: Product stock
ro_RO: Stoc produs

en: Product stock management
ro_RO: Gestionare stoc produs

en: Product stock quantity
ro_RO: Cantitate stoc produs

en: Product stock status
ro_RO: Stare stoc produs

en: Product tabs
ro_RO: File produs

en: Product tag
ro_RO: Etichetă produs

en: Product tags
ro_RO: Etichete produs

en: Product title
ro_RO: Titlu produs

en: Product type
ro_RO: Tip produs

en: Product up/cross-sells
ro_RO: Produse up-sell/cross-sell

en: Products
ro_RO: Produse

en: Products archive description
ro_RO: Descriere arhivă produse

en: Products filter
ro_RO: Filtru produse

en: Products orderby
ro_RO: Ordonare produse după

en: Products pagination
ro_RO: Paginare produse

en: Products per page
ro_RO: Produse pe pagină

en: Products total results
ro_RO: Total rezultate produse

en: Products with the same category or tag.
ro_RO: Produse cu aceeași categorie sau etichetă.

en: Profile picture
ro_RO: Poză de profil

en: Progress
ro_RO: Progres

en: Progress Bar
ro_RO: Bară de progres

en: Project ID
ro_RO: ID-ul proiectului

en: Project not found.
ro_RO: Proiectul nu a fost găsit.

en: Properties
ro_RO: Proprietăți

en: Properties found, but none are conneted to any setting of your main component.
ro_RO: S-au găsit proprietăţi, dar niciuna nu este conectată la vreo setare a componentei tale principale.

en: Property
ro_RO: Proprietate

en: Property groups
ro_RO: Grupuri de proprietăți

en: Property name
ro_RO: Nume proprietate

en: Property value
ro_RO: Valoare proprietate

en: Provide the element ID that holds the live search results below.
ro_RO: Furnizează ID-ul elementului care conţine rezultatele căutării live mai jos.

en: Provide your own options in JSON format
ro_RO: Furnizează propriile opțiuni în format JSON

en: Provider
ro_RO: Furnizor

en: Pseudo class
ro_RO: Pseudo-clasă

en: Pseudos
ro_RO: Pseudo-clase

en: Public templates
ro_RO: Șabloane publice

en: Publish
ro_RO: Publică

en: Published
ro_RO: Publicat

en: Published date
ro_RO: Data publicării

en: Quantity
ro_RO: Cantitate

en: Queries
ro_RO: Întrebări

en: Queries of the types "Post", "Term", and "User" are supported.
ro_RO: Sunt suportate interogările de tipurile „Post”, „Termen” și „Utilizator”.

en: Query
ro_RO: Interogare

en: Query API
ro_RO: API de interogare

en: Query Bricks data in search results
ro_RO: Interogează datele Bricks în rezultatele căutării

en: Query Results Summary
ro_RO: Rezumat rezultate căutare

en: Query configured
ro_RO: Interogare configurată

en: Query editor
ro_RO: Editor de interogări

en: Query editor in use. But not accessible due to lack of code execution rights.
ro_RO: Editor de interogări în uz. Dar nu este accesibil din cauza lipsei drepturilor de execuție a codului.

en: Query filters
ro_RO: Filtre de interogare

en: Query filters are disabled
ro_RO: Filtrele de interogare sunt dezactivate

en: Query filters reindex job started.
ro_RO: Procesul de reindexare a filtrelor de interogare a început.

en: Query loop
ro_RO: Buclă de interogare

en: Query loop index
ro_RO: Indicele buclei de interogare

en: Query loop results in the builder are limited to %1$s.
ro_RO: Rezultatele buclei de interogare în constructor sunt limitate la %1$s.

en: Query manager
ro_RO: Manager de interogare

en: Query name
ro_RO: Numele interogării

en: Query object type not supported
ro_RO: Tipul obiectului de interogare nu este acceptat

en: Query results count
ro_RO: Număr rezultate căutare

en: Query settings
ro_RO: Setări de interogare

en: Query type
ro_RO: Tip de interogare

en: Query with this name already exists.
ro_RO: Interogarea cu acest nume există deja.

en: Quick Feedback
ro_RO: Feedback rapid

en: Quick View
ro_RO: Vizualizare rapidă

en: Quotes
ro_RO: Citate

en: REST API Prefix
ro_RO: Prefix API REST

en: Radio list
ro_RO: Listă radio

en: Radius
ro_RO: Rază

en: Random
ro_RO: Aleatoriu

en: Random order
ro_RO: Ordine aleatorie

en: Random seed TTL
ro_RO: TTL sămânță aleatorie

en: Random seed ttl
ro_RO: Sămânță aleatorie ttl

en: Range
ro_RO: Interval

en: Rate limit exceeded. Please try again later.
ro_RO: Limita de rate depășită. Te rugăm să încerci din nou mai târziu.

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
ro_RO: Limita de solicitări pentru această oră a fost atinsă. Te rugăm să aștepți până la următoarea oră plină pentru a fi resetată.

en: Rate limiting
ro_RO: Limitarea ratei

en: Rated %s out of 5
ro_RO: Evaluat cu %s din 5

en: Rating
ro_RO: Evaluare

en: Rating icon
ro_RO: Pictogramă evaluare

en: Rating typography
ro_RO: Tipografie evaluare

en: Raw
ro_RO: Brut

en: Raw HTML
ro_RO: HTML brut

en: Read more
ro_RO: Citește mai mult

en: Read more about %s
ro_RO: Citește mai multe despre %s

en: Reading progress bar
ro_RO: Bară de progres citire

en: Reading time
ro_RO: Timp de citire

en: Ready to publish your first post?
ro_RO: Ești gata să publici prima ta postare?

en: Recent comments
ro_RO: Comentarii recente

en: Recent posts
ro_RO: Postări recente

en: Recommended column type
ro_RO: Tip de coloană recomandat

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
ro_RO: Lungime recomandată: 55 de caractere. Implicit: Extras din postare/pagină.

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
ro_RO: Lungime recomandată: 95 de caractere sau mai puțin. Implicit: Titlul postării/paginii.

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
ro_RO: Recomandat max_execution_time: 180 (sau mai mult)

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
ro_RO: Dimensiune recomandată: Mare. Implicit: Imagine reprezentativă.

en: Recommended upload_max_filesize
ro_RO: Recomandat upload_max_filesize

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
ro_RO: Recomandat wp_memory_limit: 64M (sau mai mult)

en: Redirect
ro_RO: Redirecționare

en: Redirect after (ms)
ro_RO: Redirecționare după (ms)

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
ro_RO: Redirecționarea este declanșată doar după trimiterea cu succes a formularului.

en: Redirect to
ro_RO: Redirecționează către

en: Redirect to admin area
ro_RO: Redirecționare către zona de administrare

en: Redirect to custom authentication page
ro_RO: Redirecționare către pagina de autentificare personalizată

en: Redirect to product page
ro_RO: Redirecționează către pagina produsului

en: Redirect to specific page
ro_RO: Redirecționare către o pagină specifică

en: Redo
ro_RO: Refă

en: Referrer URL
ro_RO: URL referrer

en: Regenerate CSS files
ro_RO: Regenerează fișierele CSS

en: Regenerate code signatures
ro_RO: Regenerează semnăturile de cod

en: Regenerate code signatures whenever your WordPress salts (secret keys) change.
ro_RO: Regenerează semnăturile de cod ori de câte ori se schimbă sarea WordPress (cheile secrete).

en: Regenerate filter index
ro_RO: Regenerează indexul filtrului

en: Register form
ro_RO: Formular de înregistrare

en: Registered
ro_RO: Înregistrat

en: Registered sidebars
ro_RO: Bare laterale înregistrate

en: Registration
ro_RO: Înregistrare

en: Regular expression to validate the input.
ro_RO: Expresie regulată pentru validarea intrării.

en: Regular price typography
ro_RO: Tipografie preț regulat

en: Rel attribute
ro_RO: Atribut rel

en: Related Posts
ro_RO: Postări conexe

en: Related posts
ro_RO: Postări conexe

en: Related products
ro_RO: Produse similare

en: Related videos from other channels
ro_RO: Videoclipuri similare de pe alte canale

en: Relation
ro_RO: Relație

en: Reload
ro_RO: Reîncarcă

en: Reload canvas
ro_RO: Reîncarcă canvas

en: Remarkable
ro_RO: Remarcabil

en: Remember me
ro_RO: Ține-mă minte

en: Remote
ro_RO: La distanță

en: Remote playback
ro_RO: Redare la distanță

en: Remote templates
ro_RO: Șabloane la distanță

en: Remove
ro_RO: Elimină

en: Remove all index jobs
ro_RO: Elimină toate sarcinile de indexare

en: Remove attribute
ro_RO: Elimină atribut

en: Remove billing fields
ro_RO: Elimină câmpurile de facturare

en: Remove default margins
ro_RO: Elimină marginile implicite

en: Remove file
ro_RO: Elimină fișier

en: Remove from favorites
ro_RO: Elimină din favorite

en: Remove from icon set
ro_RO: Elimină din setul de iconițe

en: Remove image
ro_RO: Elimină imaginea

en: Remove selected
ro_RO: Elimină selecția

en: Remove shipping fields
ro_RO: Elimină câmpurile de livrare

en: Removed
ro_RO: Eliminat

en: Removed from cart
ro_RO: Eliminat din coș

en: Rename
ro_RO: Redenumește

en: Rename images
ro_RO: Redenumește imaginile

en: Renamed
ro_RO: Redenumit

en: Render
ro_RO: Renderizare

en: Render dynamic data text on canvas
ro_RO: Renderizează textul de date dinamice pe canvas

en: Render footer
ro_RO: Randează subsolul

en: Render header
ro_RO: Randează antetul

en: Render on the front-end without the div wrapper.
ro_RO: Randează pe front-end fără wrapper-ul div.

en: Render popups
ro_RO: Randează ferestrele pop-up

en: Render with %s
ro_RO: Randează cu %s

en: Render without wrapper
ro_RO: Randează fără wrapper

en: Rendered with %s
ro_RO: Randat cu %s

en: Repeat
ro_RO: Repetă

en: Repeat-x
ro_RO: Repetare-x

en: Repeat-y
ro_RO: Repetare-y

en: Replace
ro_RO: Înlocuiește

en: Replace content
ro_RO: Înlocuiește conținutul

en: Replace element classes
ro_RO: Înlocuiește clasele elementului

en: Replace image
ro_RO: Înlocuiți imaginea

en: Replace with
ro_RO: Înlocuiește cu

en: Replace with this string
ro_RO: Înlocuiește cu acest șir

en: Reply
ro_RO: Răspunde

en: Reply to email address
ro_RO: Adresa de email pentru răspuns

en: Request
ro_RO: Cerere

en: Request body
ro_RO: Corpul cererii

en: Request body type
ro_RO: Tipul corpului cererii

en: Required
ro_RO: Obligatoriu

en: Requires enabling of "%1$s" and/or "%2$s" permission.
ro_RO: Necesită activarea permisiunii „%1$s” și/sau „%2$s”.

en: Resend activation email
ro_RO: Trimiteți din nou e-mailul de activare

en: Reset
ro_RO: Resetează

en: Reset Settings
ro_RO: Resetează setările

en: Reset all
ro_RO: Resetare toate

en: Reset database table
ro_RO: Resetează tabela din baza de date

en: Reset filters
ro_RO: Resetează filtrele

en: Reset password
ro_RO: Resetează parola

en: Reset styles
ro_RO: Resetează stilurile

en: Reset text after .. seconds
ro_RO: Resetează textul după.. secunde

en: Resetting all breakpoints deletes all custom breakpoints and resets all default breakpoints.
ro_RO: Resetarea tuturor breakpoint-urilor șterge toate breakpoint-urile personalizate și resetează toate breakpoint-urile implicite.

en: Resize
ro_RO: Redimensionare

en: Resolve all conflicts listed below to save your changes.
ro_RO: Rezolvă toate conflictele enumerate mai jos pentru a salva modificările.

en: Resolve all conflicts listed below, highlighted in red, to continue with importing those classes.
ro_RO: Rezolvă toate conflictele enumerate mai jos, evidențiate cu roșu, pentru a continua importul acelor clase.

en: Response
ro_RO: Răspuns

en: Response path
ro_RO: Calea de răspuns

en: Response settings
ro_RO: Setări de răspuns

en: Responsive breakpoints
ro_RO: Breakpoint-uri responsive

en: Responsive control indicator
ro_RO: Indicator control responsive

en: Restore
ro_RO: Restaurează

en: Restore all
ro_RO: Restaurează tot

en: Restore icon
ro_RO: Restaurează iconița

en: Restored
ro_RO: Restaurat

en: Result Count
ro_RO: Număr rezultate

en: Results
ro_RO: Rezultate

en: Results for: %s
ro_RO: Rezultate pentru: %s

en: Results per page
ro_RO: Rezultate pe pagină

en: Return query parameters in PHP array. Learn more about the query parameters for %1$s, %2$s, %3$s
ro_RO: Returnează parametrii interogării într-un array PHP. Află mai multe despre parametrii de interogare pentru %1$s, %2$s, %3$s

en: Reveal animation
ro_RO: Animație de dezvăluire

en: Reverse
ro_RO: Inversează

en: Review
ro_RO: Recenzie

en: Review all Code element (PHP & HTML), SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances.
ro_RO: Revizuiește toate instanțele elementului Cod (PHP & HTML), elementului SVG (cod), editorului de interogări și tag-ului „echo”.

en: Review author
ro_RO: Autor recenzie

en: Reviewed
ro_RO: Revizuit

en: Reviewed item name
ro_RO: Nume articol recenzat

en: Reviewed item type
ro_RO: Tip articol recenzat

en: Revision applied
ro_RO: Revizuire aplicată

en: Revision by
ro_RO: Revizuire de

en: Revision deleted
ro_RO: Revizuire ștearsă

en: Revision discarded
ro_RO: Revizuire abandonată

en: Revisions
ro_RO: Revizuiri

en: Rewind
ro_RO: Derulare înapoi

en: Rewind by drag
ro_RO: Derulare înapoi prin tragere

en: Ribbon
ro_RO: Panglică

en: Rich Text
ro_RO: Text formatat

en: Rich text
ro_RO: Text bogat

en: Ridge
ro_RO: Ridicat

en: Right
ro_RO: Dreapta

en: Right to left
ro_RO: De la dreapta la stânga

en: Right with space
ro_RO: Dreapta cu spațiu

en: Ring
ro_RO: Inel

en: Ripple
ro_RO: Undă

en: Roadmap
ro_RO: Foaie de parcurs

en: Role
ro_RO: Rol

en: Roles
ro_RO: Roluri

en: Roller
ro_RO: Rolă

en: Root container margin
ro_RO: Margine container rădăcină

en: Root container padding
ro_RO: Padding container rădăcină

en: Root container width
ro_RO: Lățime container rădăcină

en: Rotate
ro_RO: Rotește

en: Rotate X
ro_RO: Rotește x

en: Rotate Y
ro_RO: Rotește y

en: Rotate Z
ro_RO: Rotește z

en: Round
ro_RO: Rotund

en: Row
ro_RO: Rând

en: Row gap
ro_RO: Spațiu între rânduri

en: Rows
ro_RO: Rânduri

en: Run only once
ro_RO: Rulează o singură dată

en: Run this interaction if the following conditions are met.
ro_RO: Rulează această interacțiune dacă următoarele condiții sunt îndeplinite.

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
ro_RO: Rularea %s detectează orice date Bricks învechite și le actualizează automat la cea mai recentă sintaxă.

en: SSL certificate
ro_RO: Certificat SSL

en: SVG URL
ro_RO: URL SVG

en: SVG code
ro_RO: Cod SVG

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
ro_RO: Fișierele SVG descriu imagini în format XML și pot conține, prin urmare, cod malițios. Cu %s activat, Bricks va încerca să igienizeze fișierele SVG în timpul încărcării.

en: SVG files not imported for security reasons.
ro_RO: Fişierele SVG nu au fost importate din motive de securitate.

en: SVG logo: Set "Height" & "Width" in "px" value.
ro_RO: Logo SVG: Setează „Înălțimea” & „Lățimea” în valoare „px”.

en: SVG uploads
ro_RO: Încărcări SVG

en: Sale
ro_RO: Reducere

en: Sale price typography
ro_RO: Tipografie preț redus

en: Sale!
ro_RO: Reducere!

en: Sample text
ro_RO: Exemplu de text

en: Sanitization method
ro_RO: Metoda de igienizare

en: Satellite
ro_RO: Satelit

en: Saturation
ro_RO: Saturație

en: Saturday
ro_RO: Sâmbătă

en: Save
ro_RO: Salvează

en: Save %s data as Block editor data
ro_RO: Salvați datele %s ca date ale editorului de blocuri

en: Save IP address
ro_RO: Salvează adresa IP

en: Save Settings
ro_RO: Salvează setările

en: Save Variables
ro_RO: Salvează variabilele

en: Save as
ro_RO: Salvează ca

en: Save as component
ro_RO: Salvează ca componentă

en: Save as template
ro_RO: Salvează ca șablon

en: Save changes
ro_RO: Salvează modificările

en: Save draft
ro_RO: Salvează ciornă

en: Save file
ro_RO: Salvează fișierul

en: Save form submissions in database
ro_RO: Salvează trimiterile de formulare în baza de date

en: Save in custom directory
ro_RO: Salvează în director personalizat

en: Save in media library
ro_RO: Salvează în biblioteca media

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
ro_RO: Salvează-mi numele, email-ul și site-ul web în acest browser pentru data viitoare când comentez.

en: Save new style
ro_RO: Salvează stil nou

en: Save new title/permalink
ro_RO: Salvează titlu/permalink nou

en: Save style
ro_RO: Salvează stilul

en: Save submission
ro_RO: Salvează trimiterea

en: Saved
ro_RO: Salvat

en: Saved as template
ro_RO: Salvat ca șablon

en: Scale
ro_RO: Scală

en: Scale X
ro_RO: Scalează x

en: Scale Y
ro_RO: Scalează y

en: Scale color
ro_RO: Culoare scară

en: Scale down
ro_RO: Micșorare

en: Scale length in px
ro_RO: Lungimea scalei în px

en: Scale type
ro_RO: Tipul cântarului

en: Scales
ro_RO: Balanță

en: Scan complete: %1$d orphaned elements found across %2$d posts.
ro_RO: Scanare completă: %1$d elemente orfane găsite în %2$d postări.

en: Scan your site for orphaned elements that may cause issues.
ro_RO: Scanează site-ul tău pentru elemente orfane care pot cauza probleme.

en: Scanning your entire site. This may take a moment.
ro_RO: Se scanează întregul tău site. Acest lucru poate dura un moment.

en: Schedule
ro_RO: Programare

en: Schema
ro_RO: Schemă

en: Scope
ro_RO: Domeniu

en: Screen reader label for the marker. Set for better accessibility.
ro_RO: Etichetă pentru cititorul de ecran pentru marker. Setează pentru o accesibilitate mai bună.

en: Screen width
ro_RO: Lățimea ecranului

en: Screenshots generated
ro_RO: Screenshot-uri generate

en: Scroll
ro_RO: Derulare

en: Scroll offset
ro_RO: Offset scroll

en: Scroll snap
ro_RO: Snap la derulare

en: Scroll to
ro_RO: Derulează la

en: Scroll to notice
ro_RO: Derulează la notificare

en: Scroll to top
ro_RO: Derulează în sus

en: Scroll to top of popup when popup opens.
ro_RO: Derulează în partea de sus a popup-ului când acesta se deschide.

en: Scroll to top when offcanvas opens.
ro_RO: Derulează în sus când se deschide offcanvas.

en: Scrolling background
ro_RO: Fundal la derulare

en: Scrolling box shadow
ro_RO: Umbra casetei la derulare

en: Scrolling text color
ro_RO: Culoarea textului la derulare

en: Search
ro_RO: Caută

en: Search ...
ro_RO: Caută...

en: Search Custom Fonts
ro_RO: Caută fonturi personalizate

en: Search Template Bundles
ro_RO: Caută pachete de template-uri

en: Search Template Tags
ro_RO: Caută etichete template

en: Search Templates
ro_RO: Caută template-uri

en: Search and replace label value.
ro_RO: Caută și înlocuiește valoarea etichetei.

en: Search background color
ro_RO: Culoare fundal căutare

en: Search border
ro_RO: Bordură căutare

en: Search classes
ro_RO: Clase de căutare

en: Search documentation
ro_RO: Caută în documentaţie

en: Search elements ..
ro_RO: Caută elemente ..

en: Search for
ro_RO: Caută

en: Search for posts, pages, or custom post types
ro_RO: Căutați posturi, pagini sau tipuri de posturi personalizate

en: Search options
ro_RO: Optiuni de cautare

en: Search or create post
ro_RO: Caută sau creează postare

en: Search pages ..
ro_RO: Caută pagini ..

en: Search posts
ro_RO: Căutare posturi

en: Search posts/pages
ro_RO: Caută articole/pagini

en: Search results
ro_RO: Rezultate căutare

en: Search results for:
ro_RO: Rezultate căutare pentru:

en: Search settings
ro_RO: Setări de căutare

en: Search site
ro_RO: Caută în site

en: Search tag
ro_RO: Caută etichetă

en: Search templates ..
ro_RO: Caută șabloane ..

en: Search term
ro_RO: Termen de căutare

en: Search variable
ro_RO: Caută variabilă

en: Searching
ro_RO: Se caută

en: Secondary
ro_RO: Secundar

en: Secondary color
ro_RO: Culoare secundară

en: Section
ro_RO: Secțiune

en: Security warning
ro_RO: Avertisment de securitate

en: Select
ro_RO: Selectează

en: Select Color
ro_RO: Selectează culoarea

en: Select HTML tags
ro_RO: Selectează tag-uri HTML

en: Select SVG Icons
ro_RO: Selectează iconițe SVG

en: Select a slide to show
ro_RO: Selectează un slide pentru afișare

en: Select a template or provide a custom text to show if this query doesn't return any results.
ro_RO: Selectează un şablon sau furnizează un text personalizat pentru a afişa dacă această interogare nu returnează niciun rezultat.

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
ro_RO: Selectează un stil de temă sau creează unul nou pentru a stiliza site-ul tău web (%s).

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
ro_RO: Selectează acțiunea(ile) pe care vrei să le efectuezi după ce formularul a fost trimis cu succes.

en: Select an icon library
ro_RO: Selectați o bibliotecă de pictograme

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
ro_RO: Selectează și importă fișierul JSON cu setările tale de pe computer.

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
ro_RO: Selectează și importă fișierul JSON/ZIP al șablonului tău de pe calculator.

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
ro_RO: Selectează orice revizie pentru a o previzualiza. Apasă pe „Aplică” pentru a continua editarea reviziei selectate. Apasă pe „Renunţă” pentru a continua editarea reviziei curente.

en: Select archive term
ro_RO: Selectează termenul de arhivă

en: Select archive type
ro_RO: Selectează tipul de arhivă

en: Select author
ro_RO: Selectează autor

en: Select class
ro_RO: Selectați clasa

en: Select classes
ro_RO: Selectați clasele

en: Select color
ro_RO: Selectează culoare

en: Select color palette
ro_RO: Selectează paleta de culori

en: Select condition
ro_RO: Selectează condiția

en: Select content type
ro_RO: Selectează tipul de conținut

en: Select dynamic data
ro_RO: Selectează date dinamice

en: Select element structure
ro_RO: Selectează structura elementului

en: Select end date
ro_RO: Selectează data de sfârșit

en: Select file
ro_RO: Selectează fișier

en: Select file(s) to import
ro_RO: Selectează fișier(e) pentru import

en: Select font file
ro_RO: Selectează fișierul font

en: Select icon
ro_RO: Selectează iconița

en: Select icon library
ro_RO: Selectați biblioteca de pictograme

en: Select icon set
ro_RO: Selectează setul de iconițe

en: Select image
ro_RO: Selectează imaginea

en: Select images
ro_RO: Selectează imagini

en: Select individual
ro_RO: Selectează individual

en: Select items
ro_RO: Selectează elemente

en: Select link type
ro_RO: Selectează tipul de link

en: Select multiple images
ro_RO: Selectează imagini muliple

en: Select nav menu
ro_RO: Selectează meniul de navigare

en: Select option
ro_RO: Selectează opțiunea

en: Select options
ro_RO: Selectează opțiuni

en: Select post
ro_RO: Selectează postarea

en: Select post type
ro_RO: Selectează tipul de postare

en: Select post types to edit with %s.
ro_RO: Selectează tipurile de postări de editat cu %s.

en: Select post/page
ro_RO: Selectează postare/pagină

en: Select posts
ro_RO: Selectează postări

en: Select posts/pages
ro_RO: Selectează articole/pagini

en: Select product type
ro_RO: Selectează tipul de produs

en: Select products
ro_RO: Selectează produse

en: Select query loop
ro_RO: Selectează bucla de interogare

en: Select shape
ro_RO: Selectează forma

en: Select smallest breakpoint that this video should play at. Preview on frontend.
ro_RO: Selectează cel mai mic breakpoint la care acest video ar trebui să ruleze. Previzualizează pe frontend.

en: Select sort
ro_RO: Selectează sortarea

en: Select start date
ro_RO: Selectează data de început

en: Select taxonomies
ro_RO: Selectează taxonomii

en: Select taxonomy
ro_RO: Selectați taxonomia

en: Select template
ro_RO: Selectează șablon

en: Select template tags
ro_RO: Selectează etichete de șablon

en: Select template to update
ro_RO: Selectează șablonul de actualizat

en: Select template type
ro_RO: Selectează tipul de șablon

en: Select templates
ro_RO: Selectează șabloane

en: Select templates to exclude from remote template access.
ro_RO: Selectează șabloanele de exclus din accesul la șabloane la distanță.

en: Select term
ro_RO: Selectează termen

en: Select terms
ro_RO: Selectează termeni

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
ro_RO: Selectează text pe pânză pentru a-l formata. Pentru a adăuga titluri, paragrafe și imagini, folosește elementul „Text Bogat”.

en: Select the elements for which you want to remove the default margins.
ro_RO: Selectează elementele pentru care vrei să elimini marginile implicite.

en: Select the node that you want to style inside the currently active element on the canvas.
ro_RO: Selectează nodul pe care vrei să-l stilizezi în interiorul elementului activ curent pe canvas.

en: Select the query this filter should target.
ro_RO: Selectează interogarea pe care acest filtru ar trebui să o vizeze.

en: Select the type of template you want to create:
ro_RO: Selectează tipul de șablon pe care vrei să-l creezi:

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
ro_RO: Selectează tipul de conținut de afișat pe canvas, apoi click pe „APLICĂ PREVIZUALIZARE” pentru a arăta conținutul selectat pe canvas.

en: Select which post types can be edited using Bricks.
ro_RO: Selectează ce tipuri de postări pot fi editate folosind Bricks.

en: Select/enter unit
ro_RO: Selectează/introdu unitatea

en: Select/upload font variation
ro_RO: Selectează/încarcă variație de font

en: Selected
ro_RO: Selectat

en: Selected classes
ro_RO: Clase selectate

en: Selected elements
ro_RO: Elemente selectate

en: Selected field
ro_RO: Domeniul selectat

en: Selected posts/pages will be accessible even when maintenance mode is active.
ro_RO: Articolele/paginile selectate vor fi accesibile chiar și când modul de întreținere este activ.

en: Selected sidebar has no active widgets.
ro_RO: Bara laterală selectată nu are widget-uri active.

en: Selected variables
ro_RO: Variabile selectate

en: Selecting an element in the structure panel scrolls it into view on the canvas.
ro_RO: Selectarea unui element în panoul de structură îl derulează în vizualizare pe canvas.

en: Selection
ro_RO: Selecție

en: Selector detector
ro_RO: Detector de selectori

en: Selector exists
ro_RO: Selectorul există

en: Selectors
ro_RO: Selectori

en: Self
ro_RO: Sine

en: Semi Bold
ro_RO: Semi-îngroșat

en: Send
ro_RO: Trimite

en: Send WordPress notification
ro_RO: Trimite notificare WordPress

en: Send an email to every newly registered user with an activation link that must be clicked to activate their account.
ro_RO: Trimiteți un e-mail fiecărui utilizator nou înregistrat cu un link de activare pe care trebuie să faceți clic pentru a le activa contul.

en: Send email to %s
ro_RO: Trimite email către %s

en: Send to custom email address
ro_RO: Trimite la adresa de email personalizată

en: Send to email address
ro_RO: Trimite la adresa de email

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
ro_RO: Cheie API Sendgrid necesară! Adaugă cheia în dashboard la: %s

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
ro_RO: Separă cuvintele cheie prin virgulă. Ajută motorul de căutare să determine subiectul unei pagini.

en: Separate value & label by ":".
ro_RO: Separă valoarea & eticheta prin „:”.

en: Separate values by comma.
ro_RO: Separă valorile prin virgulă.

en: Separated by space. Without class dot.
ro_RO: Separate prin spațiu. Fără punct pentru clasă.

en: Separator color
ro_RO: Culoare separator

en: September
ro_RO: Septembrie

en: Server Environment
ro_RO: Mediu server

en: Server info
ro_RO: Informații server

en: Server-side render not available
ro_RO: Redarea pe partea serverului nu este disponibilă

en: Service
ro_RO: Serviciu

en: Session storage
ro_RO: Stocare sesiune

en: Set "Align items" under "Mobile menu" instead.
ro_RO: Setează „Aliniază elementele” în „Meniu mobil” în schimb.

en: Set "ID" on items above to open via anchor link.
ro_RO: Setează „ID” pe elementele de mai sus pentru a le deschide via link-uri ancoră.

en: Set "ID" on tab menu "Div" to open a tab via anchor link.
ro_RO: Setează un „ID” pe meniul tab „Div” pentru a deschide un tab prin link-ul ancoră.

en: Set "Icon" as video play button for a better user experience.
ro_RO: Setează „Pictograma” ca buton de redare video pentru o experiență mai bună a utilizatorului.

en: Set "Top" value to make this element "sticky".
ro_RO: Setează valoarea „Sus” pentru a face acest element „lipicios”.

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
ro_RO: Setează %s pentru fiecare rol de utilizator. Pentru a defini accesul pentru un utilizator specific, editează direct profilul utilizatorului.

en: Set Unsplash API Key
ro_RO: Setează cheia API Unsplash

en: Set a specific height for your template manager thumbnails in the builder. Thumbnails exceeding this height auto-scroll on mouseover.
ro_RO: Setează o înălțime specifică pentru miniaturile din managerul de șabloane în constructor. Miniaturile care depășesc această înălțime vor avea derulare automată la trecerea mouse-ului.

en: Set attribute
ro_RO: Setează atribut

en: Set clause name to be used as "Order by" parameter.
ro_RO: Setează numele clauzei pentru a fi utilizat ca parametru „Ordonare după”.

en: Set code execution capability for individual users by editing their user profile.
ro_RO: Setează capacitatea de execuție a codului pentru utilizatori individuali editând profilul lor de utilizator.

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
ro_RO: Setează condiția(iile) pentru a aplica stilul temei selectat pe întregul tău site web sau în anumite zone.

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
ro_RO: Setează condiție(i) pentru a afișa șablonul în zone specifice ale site-ului tău.

en: Set conditions
ro_RO: Setează condițiile

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
ro_RO: Setează o destinație personalizată pentru link-ul logo-ului din bara de instrumente.

en: Set for better in-builder performance. Using dynamic data tags like {cf_my_wordpress_field} is still possible.
ro_RO: Setează pentru o performanță mai bună în constructor. Folosirea tag-urilor de date dinamice precum {cf_my_wordpress_field} este în continuare posibilă.

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
ro_RO: Setează pentru o performanță mai bună dacă nu rulezi cod jQuery mai vechi decât versiunea 1.9.

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
ro_RO: Setează pentru o performanță mai bună dacă nu folosești încorporări, cum ar fi videoclipuri YouTube, pe site-ul tău.

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
ro_RO: Setează pentru o performanță mai bună dacă nu folosești emoji-uri pe site-ul tău.

en: Set for video SEO best practices via poster attribute on the video tag. If the source is Youtube or Vimeo, it will be used as preview image.
ro_RO: Setează pentru cele mai bune practici SEO video prin atributul poster pe tag-ul video. Dacă sursa este Youtube sau Vimeo, va fi folosit ca imagine de previzualizare.

en: Set globally under %s
ro_RO: Setat global sub %s

en: Set if this element doesn't contain any descriptive text.
ro_RO: Setează dacă acest element nu conține text descriptiv.

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
ro_RO: Setează dacă nu folosești Google Fonts sau le-ai încărcat și le găzduiești ca „Fonturi personalizate”.

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
ro_RO: Setează dacă ai probleme cu încărcarea lazy încorporată în Bricks.

en: Set if your dynamic data in AJAX popup is rendered incorrectly.
ro_RO: Setează dacă datele tale dinamice în popup-ul AJAX sunt redate incorect.

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
ro_RO: Setează controalele individuale ale player-ului video la: Setări > Stiluri Temă > Element - Video

en: Set interactions for this popup.
ro_RO: Setează interacțiuni pentru acest pop-up.

en: Set maximum number of form submissions that you want to store in the database.
ro_RO: Setează numărul maxim de trimiteri de formular pe care dorești să le stochezi în baza de date.

en: Set number of columns on smaller breakpoints.
ro_RO: Setează numărul de coloane pe breakpoint-uri mai mici.

en: Set only width generates 16:9 ratio videos.
ro_RO: Setarea doar a lățimii generează videoclipuri cu raport 16:9.

en: Set options as %s
ro_RO: Setează opțiunile ca %s

en: Set source image at base breakpoint to use main image as fallback image.
ro_RO: Setează imaginea sursă la breakpoint-ul de bază pentru a folosi imaginea principală ca imagine de rezervă.

en: Set template style
ro_RO: Setează stilul şablonului

en: Set the builder language direction.
ro_RO: Setează direcția limbii în constructor.

en: Set the builder language.
ro_RO: Setează limba constructorului.

en: Set the default field value/content.
ro_RO: Setează valoarea/conținutul implicit al câmpului.

en: Set the key you used for the offset. Example: limit = 20 set on query parameter, Page parameter is "skip", set this offset key as "limit". Clicking page 3 on the pagination element will generate the final URL as https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20
ro_RO: Setați cheia pe care ați folosit-o pentru offset. Exemplu: limit = 20 setat pe parametrul de interogare, parametrul paginii este "skip", setați această cheie de offset ca "limit". Dacă faceți clic pe pagina 3 pe elementul de paginare, URL-ul final va fi generat după cum urmează: https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20

en: Set the required password under Settings > Template settings > Password protection for template-wide protection, or set an individual password directly for each post/page.
ro_RO: Setează parola necesară în Setări > Setări template > Protecție cu parolă pentru protecție la nivel de template, sau setează o parolă individuală direct pentru fiecare postare/pagină.

en: Set the status of each element, native and custom, in the builder and frontend.
ro_RO: Setează starea fiecărui element, nativ și personalizat, în builder și frontend.

en: Set to "0" to disable default animations.
ro_RO: Setează la „0” pentru a dezactiva animațiile implicite.

en: Set to "0s" to disable open/close animation.
ro_RO: Setează la „0s” pentru a dezactiva animația de deschidere/închidere.

en: Set to "50%" to scroll active element into center or "off" to disable auto-scroll.
ro_RO: Setează la „50%” pentru a derula elementul activ în centru sau „dezactivat” pentru a dezactiva derularea automată.

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
ro_RO: Setează la „Fix” pentru efect de paralaxă.

en: Set to 0 to disable caching. Default is 300 seconds (five minutes).
ro_RO: Setați la 0 pentru a dezactiva memoria cache. Valoarea implicită este de 300 de secunde (cinci minute).

en: Set to improve performance by caching query loops. This is particularly useful when your query loop arguments remain relatively unchanged. For optimal functionality, ensure that server object caching is enabled for persistent caching. Disable this setting if you experience any unexpected query results.
ro_RO: Setează pentru a îmbunătăți performanța prin caching-ul buclelor de interogare. Acest lucru este deosebit de util atunci când argumentele buclei de interogare rămân relativ neschimbate. Pentru o funcționalitate optimă, asigură-te că caching-ul obiectelor de server este activat pentru caching persistent. Dezactivează această setare dacă observi rezultate neașteptate ale interogărilor.

en: Set to load %s in the builder to improve compatibility in older browsers. Not recommended to enable for modern browsers due to potential performance impact.
ro_RO: Setează pentru a încărca %s în constructor pentru a îmbunătăți compatibilitatea în browserele mai vechi. Nu se recomandă activarea pentru browserele moderne din cauza potențialului impact asupra performanței.

en: Set to show the responsive indicator next to controls that can have different values at each breakpoint.
ro_RO: Setează pentru a afișa indicatorul responsive lângă controalele care pot avea valori diferite la fiecare breakpoint.

en: Set up your own capabilities with the exact permissions you want to allow. Then assign it to specific user roles from the "Builder Access" dropdown below.
ro_RO: Configurează-ți propriile capacități cu permisiunile exacte pe care vrei să le permiți. Apoi atribuie-le rolurilor de utilizator specifice din meniul derulant „Acces Constructor” de mai jos.

en: Set who can bypass maintenance mode. To grant bypass privileges to a specific user, modify the user's profile settings directly.
ro_RO: Setează cine poate ignora modul de întreținere. Pentru a acorda privilegii de ignorare unui utilizator specific, modifică direct setările profilului utilizatorului.

en: Sets direction to row
ro_RO: Setează direcția pe rând

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Settings imported
ro_RO: Setări importate

en: Settings resetted
ro_RO: Setări resetate

en: Settings saved
ro_RO: Setări salvate

en: Shape
ro_RO: Formă

en: Shape Dividers
ro_RO: Forme despărțitoare

en: Shape dividers
ro_RO: Separatoare de formă

en: Share on %s
ro_RO: Partajează pe %s

en: Share via
ro_RO: Partajează via

en: Share via email
ro_RO: Partajează prin email

en: Shop template
ro_RO: Șablon magazin

en: Shortcode content is empty
ro_RO: Conținutul shortcode-ului este gol

en: Shortcuts
ro_RO: Scurtături

en: Show
ro_RO: Arată

en: Show After Grid
ro_RO: Afișează după grilă

en: Show Before Grid
ro_RO: Afișează înainte de grilă

en: Show again after .. hours
ro_RO: Arată din nou după.. ore

en: Show all
ro_RO: Arată tot

en: Show all fonts
ro_RO: Arată toate fonturile

en: Show arrows
ro_RO: Arată săgeți

en: Show artist
ro_RO: Arată artist

en: Show at breakpoint
ro_RO: Arată la breakpoint

en: Show author
ro_RO: Arată autorul

en: Show avatar
ro_RO: Arată avatarul

en: Show badge if product is less than .. days old.
ro_RO: Afișează insigna dacă produsul are mai puțin de .. zile vechime.

en: Show bio
ro_RO: Afișează bio

en: Show cart cross-sells
ro_RO: Afișați vânzările încrucișate din coș

en: Show count
ro_RO: Arată număr

en: Show cross-sell products
ro_RO: Afișați produsele cross-sell

en: Show custom element names
ro_RO: Arată numele personalizate ale elementelor

en: Show date
ro_RO: Arată data

en: Show default element names
ro_RO: Arată numele implicite ale elementelor

en: Show different images per breakpoint.
ro_RO: Arată imagini diferite pentru fiecare breakpoint.

en: Show dots
ro_RO: Arată puncte

en: Show dynamic data key in dropdown
ro_RO: Arată cheia datelor dinamice în meniul dropdown

en: Show element
ro_RO: Arată elementul

en: Show empty
ro_RO: Arată gol

en: Show empty stars
ro_RO: Arată stelele goale

en: Show empty terms
ro_RO: Afișează termeni goi

en: Show excerpt
ro_RO: Arată extras

en: Show favorites only
ro_RO: Arată doar favoritele

en: Show featured image
ro_RO: Arată imagine reprezentativă

en: Show flags
ro_RO: Arată steaguri

en: Show for class conflicts
ro_RO: Arată pentru conflicte de clase

en: Show for new & conflicting classes
ro_RO: Arată pentru clase noi și conflictuale

en: Show for new classes
ro_RO: Arată pentru clase noi

en: Show friends' photos
ro_RO: Arată fotografiile prietenilor

en: Show fullscreen
ro_RO: Arată pe tot ecranul

en: Show if any value exists
ro_RO: Arată dacă există orice valoare

en: Show if non-base breakpoint value exists
ro_RO: Arată dacă există o valoare pentru un breakpoint non-bază

en: Show image
ro_RO: Afișează imagine

en: Show info
ro_RO: Arată info

en: Show label
ro_RO: Afișează etichetă

en: Show labels
ro_RO: Arată etichetele

en: Show link to author posts
ro_RO: Afișează link către postările autorului

en: Show name
ro_RO: Afișați numele

en: Show names
ro_RO: Arată nume

en: Show navigation
ro_RO: Arată navigarea

en: Show notice
ro_RO: Afișează notificare

en: Show on all responsive controls
ro_RO: Arată pe toate controalele responsive

en: Show on hover
ro_RO: Arată la hover

en: Show only active dropdown. Toggle on click. Inner dropdowns inherit multilevel.
ro_RO: Arată doar dropdown-ul activ. Comută la click. Dropdown-urile interioare moștenesc multinivel.

en: Show only featured
ro_RO: Arată doar cele recomandate

en: Show parent posts
ro_RO: Arată postările părinte

en: Show parent terms
ro_RO: Arată termenii părinte

en: Show password
ro_RO: Arată parola

en: Show percentage
ro_RO: Afișează procentaj

en: Show popup
ro_RO: Arată pop-up

en: Show post type archive
ro_RO: Arată arhiva tipului de postare

en: Show products related
ro_RO: Arată produse conexe

en: Show quantity input field in product loop
ro_RO: Afișează câmpul de introducere a cantității în bucla de produse

en: Show query loop type
ro_RO: Arată tipul buclei de interogare

en: Show required asterisk
ro_RO: Arată asteriscul obligatoriu

en: Show tabs
ro_RO: Afișează taburi

en: Show taxonomy
ro_RO: Arată taxonomie

en: Show tips
ro_RO: Afișează sfaturi

en: Show title
ro_RO: Arată titlul

en: Show under
ro_RO: Afișează sub

en: Show up-sell products
ro_RO: Afișați produsele up-sell

en: Shows when popup content is fetched via AJAX.
ro_RO: Afișează atunci când conținutul pop-up este obținut prin AJAX.

en: Shows when using infinite scroll, load more interaction, AJAX pagination.
ro_RO: Se afișează când se folosește derularea infinită, interacțiunea de încărcare mai mult, paginarea AJAX.

en: Shuffle
ro_RO: Amestecare

en: Sidebar
ro_RO: Bară laterală

en: Sidebar deleted.
ro_RO: Bară laterală ștearsă.

en: Sidebar name *
ro_RO: Numele barei laterale *

en: Sidebars
ro_RO: Bare laterale

en: Sign all
ro_RO: Semnează tot

en: Sign code
ro_RO: Semnează codul

en: Simple
ro_RO: Simplu

en: Simple product
ro_RO: Produs simplu

en: Single
ro_RO: Unic

en: Single product
ro_RO: Produs individual

en: Single product template
ro_RO: Șablon produs individual

en: Site Address
ro_RO: Adresa site-ului

en: Site URL
ro_RO: URL-ul site-ului

en: Site background
ro_RO: Fundal site

en: Site border
ro_RO: Bordură site

en: Site layout
ro_RO: Layout site

en: Site tagline
ro_RO: Slogan site

en: Site title
ro_RO: Titlul site-ului

en: Size
ro_RO: Mărime

en: Size - Default
ro_RO: Dimensiune - implicită

en: Size - Extra Large
ro_RO: Dimensiune - extra mare

en: Size - Large
ro_RO: Dimensiune - mare

en: Size - Medium
ro_RO: Dimensiune - medie

en: Size - Small
ro_RO: Dimensiune - mică

en: Sizing
ro_RO: Dimensionare

en: Skew
ro_RO: Înclinare

en: Skew X
ro_RO: Înclină x

en: Skew Y
ro_RO: Înclină y

en: Skillful
ro_RO: Priceput

en: Skin
ro_RO: Interfață

en: Skip
ro_RO: Sari peste

en: Skip & Deactivate
ro_RO: Omite și dezactivează

en: Skip class import
ro_RO: Omite importul clasei

en: Skip to footer
ro_RO: Sari la subsol

en: Skip to main content
ro_RO: Sari la conținutul principal

en: Slide
ro_RO: Glisare

en: Slide from left
ro_RO: Glisare din stânga

en: Slide from right
ro_RO: Glisare din dreapta

en: Slide up after
ro_RO: Glisează în sus după

en: Slides
ro_RO: Slide-uri

en: Slow
ro_RO: Lent

en: Small
ro_RO: Mic

en: Small header
ro_RO: Antet mic

en: Smooth scroll
ro_RO: Derulare lină

en: Snapping elements selector
ro_RO: Selector elemente snap

en: Social Sharing
ro_RO: Partajare socială

en: Something went wrong.
ro_RO: Ceva nu a mers bine.

en: Sorry, but no site URL has been provided.
ro_RO: Ne pare rău, dar nu a fost furnizat niciun URL de site.

en: Sorry, but we could not subscribe you.
ro_RO: Ne pare rău, dar nu te-am putut abona.

en: Sort
ro_RO: Sortează

en: Sort by
ro_RO: Sortează după

en: Sort by average rating
ro_RO: Sortează după rating mediu

en: Sort by latest
ro_RO: Sortează după cele mai noi

en: Sort by options
ro_RO: Opțiuni de sortare

en: Sort by popularity
ro_RO: Sortează după popularitate

en: Sort by price: high to low
ro_RO: Sortează după preț: de la mare la mic

en: Sort by price: low to high
ro_RO: Sortează după preț: de la mic la mare

en: Sort options
ro_RO: Sortează opțiunile

en: Source
ro_RO: Sursă

en: Sources
ro_RO: Surse

en: Space
ro_RO: Spațiu

en: Space around
ro_RO: Spațiu în jurul

en: Space between
ro_RO: Spațiu între

en: Space between header and footer.
ro_RO: Spațiu între antet și subsol.

en: Space evenly
ro_RO: Spațiu uniform

en: Space-separated list of CSS classes to add to the <body> tag of this page.
ro_RO: Listă de clase CSS separată prin spații pentru a adăuga la tag-ul <body> al acestei pagini.

en: Spacing
ro_RO: Spațiere

en: Spam protection
ro_RO: Protecție anti-spam

en: Speed
ro_RO: Viteză

en: Speed in ms
ro_RO: Viteză în ms

en: Spellcheck
ro_RO: Verificare ortografică

en: Spinner
ro_RO: Indicator de încărcare

en: Spread
ro_RO: Răspândire

en: Square
ro_RO: Pătrat

en: Standard fonts
ro_RO: Fonturi standard

en: Star color
ro_RO: Culoare stele

en: Stars
ro_RO: Stele

en: Start animation
ro_RO: Începe animația

en: Start autoplay
ro_RO: Pornește redarea automată

en: Start date
ro_RO: Data de început

en: Start delay in ms
ro_RO: Întârziere start în ms

en: Start display at breakpoint
ro_RO: Start afișare la punctul de întrerupere

en: Start index
ro_RO: Index de start

en: Start play at
ro_RO: Începe redarea la

en: Start time
ro_RO: Timp de start

en: Starting angle in º
ro_RO: Unghi de pornire în º

en: Static dropdown content always toggles on click, not hover.
ro_RO: Conținutul static al dropdown-ului se comută întotdeauna la click, nu la hover.

en: Status
ro_RO: Stare

en: Status bar
ro_RO: Bară de stare

en: Statuses
ro_RO: Statusuri

en: Step
ro_RO: Pas

en: Sticky
ro_RO: Lipicios

en: Sticky header
ro_RO: Antet fix

en: Sticky on scroll
ro_RO: Fix la derulare

en: Stock
ro_RO: Stoc

en: Stock management not enabled for this product.
ro_RO: Gestionarea stocului nu este activată pentru acest produs.

en: Stop on last slide
ro_RO: Oprește la ultimul slide

en: Street View Control
ro_RO: Control Street View

en: Stretch
ro_RO: Întinde

en: Strike
ro_RO: Tăiat

en: Strikethrough
ro_RO: Tăiat

en: Strings
ro_RO: Șiruri

en: Stroke
ro_RO: Linie

en: Stroke #2
ro_RO: #2 linie

en: Stroke color
ro_RO: Culoare contur

en: Stroke width
ro_RO: Lățime contur

en: Structure
ro_RO: Structură

en: Structure panel
ro_RO: Panou de structură

en: Stunning
ro_RO: Uimitor

en: Style
ro_RO: Stil

en: Style notices globally under Settings > Theme Styles > WooCommerce - Notice.
ro_RO: Stilizează notificările global în Setări > Stiluri temă > WooCommerce - Notificare.

en: Style saved
ro_RO: Stil salvat

en: Styles
ro_RO: Stiluri

en: Stylesheet
ro_RO: Foaie de stil

en: Stylesheets (default)
ro_RO: Foi de stil (implicit)

en: Sub menu
ro_RO: Submeniu

en: Sub menu, mega menu, or multilevel area.
ro_RO: Submeniu, mega meniu sau zonă multinivel.

en: Subject
ro_RO: Subiect

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
ro_RO: Trimiterea a eșuat. Te rugăm să reîncarci pagina și să încerci să trimiți formularul din nou.

en: Submit
ro_RO: Trimite

en: Submit & Deactivate
ro_RO: Trimite și dezactivează

en: Submit Comment
ro_RO: Trimite comentariul

en: Submit button
ro_RO: Buton de trimitere

en: Subtitle
ro_RO: Subtitlu

en: Subtitle goes here
ro_RO: Subtitlul vine aici

en: Subtitle typography
ro_RO: Tipografie subtitlu

en: Subtitles typography
ro_RO: Tipografie subtitluri

en: Success
ro_RO: Succes

en: Success color
ro_RO: Culoare succes

en: Success message
ro_RO: Mesaj de succes

en: Successful
ro_RO: Cu succes

en: Successfully removed %1$d orphaned elements across %2$d posts.
ro_RO: S-au eliminat cu succes %1$d elemente orfane din %2$d postări.

en: Suffix
ro_RO: Sufix

en: Suffix block
ro_RO: Bloc sufix

en: Sunday
ro_RO: Duminică

en: Supported field types
ro_RO: Tipuri de câmpuri suportate

en: Supported filters
ro_RO: Filtre suportate

en: Suppress PHP errors
ro_RO: Suprimă erorile PHP

en: Sure thing
ro_RO: Sigur

en: Sure?
ro_RO: Sigur?

en: Swatch type
ro_RO: Tip de mostră

en: Sweet
ro_RO: Dulce

en: Switch
ro_RO: Comută

en: Sync fonts
ro_RO: Sincronizează fonturile

en: Sync global classes
ro_RO: Sincronizează clasele globale

en: Sync with query
ro_RO: Sincronizare cu interogare

en: System Information
ro_RO: Informații sistem

en: T-shirt
ro_RO: Tricou

en: TIME
ro_RO: Oră

en: Tab 1 label
ro_RO: Etichetă tab 1

en: Tab 2 label
ro_RO: Etichetă tab 2

en: Tab content
ro_RO: Conținut tab

en: Tab menu
ro_RO: Meniu tab

en: Table
ro_RO: Tabel

en: Table background
ro_RO: Fundal tabel

en: Table border
ro_RO: Bordură tabel

en: Table box shadow
ro_RO: Umbră tabel

en: Table of contents
ro_RO: Cuprins

en: Tablet
ro_RO: Tabletă

en: Tablet portrait
ro_RO: Tabletă - portret

en: Tabs
ro_RO: Tab-uri

en: Tag
ro_RO: Etichetă

en: Tag cloud
ro_RO: Nor de etichete

en: Tag: %s
ro_RO: Etichetă: %s

en: Tags
ro_RO: Etichete

en: Take over
ro_RO: Preia controlul

en: Target
ro_RO: Țintă

en: Target a "CSS selector" on "Hide popup", but not a popup directly! As this action runs after the popup has been closed.
ro_RO: Țintește un „selector CSS” la „Ascunde pop-up”, dar nu direct un pop-up! Deoarece această acțiune rulează după ce pop-up-ul a fost închis.

en: Target form selector
ro_RO: Selector formular țintă

en: Target interaction ID
ro_RO: ID interacțiune țintă

en: Target query
ro_RO: Interogare țintă

en: Target query has not been set. Without connecting a filter to a query, the filter has no effect.
ro_RO: Interogarea țintă nu a fost setată. Fără conectarea unui filtru la o interogare, filtrul nu are niciun efect.

en: Taxonomies
ro_RO: Taxonomii

en: Taxonomies related posts must have in common.
ro_RO: Taxonomiile pe care postările conexe trebuie să le aibă în comun.

en: Taxonomy
ro_RO: Taxonomie

en: Taxonomy query
ro_RO: Interogare taxonomie

en: Taxonomy slug
ro_RO: Slug taxonomie

en: Team Members
ro_RO: Membri echipă

en: Team member
ro_RO: Membru echipă

en: Team members
ro_RO: Membri echipă

en: Telephone
ro_RO: Telefon

en: Template & post password
ro_RO: Parolă template și postare

en: Template Bundle
ro_RO: Pachet de template-uri

en: Template Bundles
ro_RO: Pachete de template-uri

en: Template Tag
ro_RO: Etichetă template

en: Template Tags
ro_RO: Etichete template

en: Template bundle
ro_RO: Pachet de template-uri

en: Template created
ro_RO: Template creat

en: Template deleted
ro_RO: Template șters

en: Template has not been published.
ro_RO: Template-ul nu a fost publicat.

en: Template imported
ro_RO: Template importat

en: Template insert failed: This template has no data
ro_RO: Inserarea template-ului a eșuat: Acest template nu are date

en: Template inserted
ro_RO: Template inserat

en: Template manager thumbnail height
ro_RO: Înălțimea miniaturii în managerul de template-uri

en: Template overridden
ro_RO: Template suprascris

en: Template password
ro_RO: Parolă template

en: Template saved
ro_RO: Template salvat

en: Template screenshot generation is disabled.
ro_RO: Generarea capturilor de ecran pentru template este dezactivată.

en: Template screenshots
ro_RO: Capturi de ecran template

en: Template screenshots deleted
ro_RO: Capturile de ecran ale template-ului au fost șterse

en: Template settings
ro_RO: Setări template

en: Template tag
ro_RO: Etichetă template

en: Template tags
ro_RO: Etichete template

en: Template thumbnail column
ro_RO: Coloană miniatură template

en: Template title
ro_RO: Titlu template

en: Template type
ro_RO: Tip template

en: Templates
ro_RO: Template-uri

en: Term
ro_RO: Termen

en: Term ID
ro_RO: Cod Identificare Termen

en: Term archive URL
ro_RO: URL arhivă termen

en: Term count
ro_RO: Număr termen

en: Term description
ro_RO: Descriere termen

en: Term group
ro_RO: Termen grup

en: Term id
ro_RO: ID termen

en: Term meta
ro_RO: Meta pentru termen

en: Term name
ro_RO: Nume termen

en: Term slug
ro_RO: Slug termen

en: Term taxonomy ID
ro_RO: ID taxonomie termen

en: Term taxonomy slug
ro_RO: Slug taxonomie termen

en: Terms
ro_RO: Termeni

en: Terrain
ro_RO: Teren

en: Testimonials
ro_RO: Testimoniale

en: Text align
ro_RO: Aliniere text

en: Text block
ro_RO: Bloc text

en: Text color
ro_RO: Culoare text

en: Text decoration
ro_RO: Decorare text

en: Text editor
ro_RO: Editor de text

en: Text link
ro_RO: Link text

en: Text list
ro_RO: Listă text

en: Text padding
ro_RO: Padding text

en: Text shadow
ro_RO: Umbră text

en: Text to display when hovering over the field.
ro_RO: Textul care se afișează atunci când treceți pe câmp.

en: Text transform
ro_RO: Transformare text

en: Text wrap
ro_RO: Încadrare text

en: Textarea
ro_RO: Zonă de text

en: Thank you
ro_RO: Mulțumim

en: Thank you for your message
ro_RO: Îți mulțumim pentru mesaj

en: The "Enable AJAX add to cart buttons on archives" WooCommerce setting must also be active.
ro_RO: Setarea WooCommerce „Activează butoanele de adăugare în coș prin AJAX pe arhive” trebuie să fie, de asemenea, activă.

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
ro_RO: Articolele din „Funcționalități” acoperă subiecte precum integrarea Unsplash, codul personalizat (CSS & JS), gradienții, barele laterale, divizoarele de formă, elementele globale etc.

en: The URL to send the form data to.
ro_RO: URL-ul la care să se trimită datele formularului.

en: The active theme has no sidebars defined.
ro_RO: Tema activă nu are bare laterale definite.

en: The custom video player is only applicable to "Media" or "File URL" video source.
ro_RO: Player-ul video personalizat este aplicabil doar pentru sursele video „Media” sau „URL fișier”.

en: The dynamic data is empty.
ro_RO: Datele dinamice sunt goale.

en: The executed code will run on your site! Only add code that you consider safe.
ro_RO: Codul executat va rula pe site-ul tău! Adaugă doar cod pe care îl consideri sigur.

en: The field "%s" exceeds the allowed maximum length of %2$d characters.
ro_RO: Câmpul „%s” depășește lungimea maximă permisă de %%2$d caractere.

en: The following classes have been modified by the user below since your last save. Accept or discard those changes to continue your save.
ro_RO: Următoarele clase au fost modificate de utilizatorul de mai jos de la ultima ta salvare. Acceptă sau respinge aceste modificări pentru a continua salvarea.

en: The form is not rendered if the current user is lacking the required capability.
ro_RO: Formularul nu este redat dacă utilizatorul curent nu dispune de capacitatea necesară.

en: The full URL of the API endpoint you want to retrieve data.
ro_RO: URL-ul complet al punctului final API de la care doriți să preluați datele.

en: The query element doesn't exist.
ro_RO: Elementul de interogare nu există.

en: The query filter database is outdated. Please click "Regenerate filter index" button to update it.
ro_RO: Baza de date a filtrelor de interogare este depășită. Te rugăm să apeși butonul „Regenerează indexul filtrului” pentru a o actualiza.

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
ro_RO: Site-ul de la care soliciți șabloane are accesul la șabloanele lor dezactivat.

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
ro_RO: Site-ul de la care soliciți șabloane necesită o parolă pentru șabloane la distanță.

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
ro_RO: Numele stilului introdus există deja. Te rugăm să alegi un nume diferit.

en: The value is automatically populated based on the font-size in percentage that you have set under Theme Styles > Typography > HTML: font-size. For an HTML font-size of 100%, the value is 16, if the HTML font-size is 62.5%, the value is 10, and so on. If left empty, your fluid typography unit will be "px" instead of "rem".
ro_RO: Valoarea este completată automat pe baza mărimii fontului în procente pe care ați setat-o în Theme Styles > Typography > HTML: font-size. Pentru un font-size HTML de 100%, valoarea este 16, dacă font-size HTML este 62,5%, valoarea este 10 și așa mai departe. Dacă este lăsată goală, unitatea dvs. de tipografie fluidă va fi "px" în loc de "rem".

en: The video <iframe> is lazy loaded after clicking the preview image.
ro_RO: <iframe>-ul video este încărcat leneș după ce se face clic pe imaginea de previzualizare.

en: The webhook endpoint(s) to send the submitted form data to.
ro_RO: Punctul(ele) final(e) webhook pentru a trimite datele formularului completat.

en: Theme
ro_RO: Temă

en: Theme Information
ro_RO: Informații temă

en: Theme Style
ro_RO: Stil temă

en: Theme Styles
ro_RO: Stiluri temă

en: Theme author
ro_RO: Autorul temei

en: Theme author URI
ro_RO: URI-ul autorului temei

en: Theme is child theme
ro_RO: Tema este o temă copil

en: Theme name
ro_RO: Numele temei

en: Theme style created
ro_RO: Stil de temă creat

en: Theme style deleted
ro_RO: Stil de temă șters

en: Theme styles
ro_RO: Stiluri temă

en: Theme version
ro_RO: Versiunea temei

en: There is an "Activation status" column under "Users", where you can manually set the status to active/inactive and resend the activation email.
ro_RO: Există o coloană "Stare activare" sub "Utilizatori", unde puteți seta manual starea la activ/inactiv și puteți retrimite e-mailul de activare.

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
ro_RO: Există o autosalvare mai recentă decât versiunea pe care o vizualizezi în prezent.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ro_RO: Nu există extras deoarece acesta este un articol protejat.

en: These parameters will be added to the API request URL.
ro_RO: Acești parametri vor fi adăugați la URL-ul solicitării API.

en: These styles also apply to all Gutenberg captions.
ro_RO: Aceste stiluri se aplică și tuturor subtitrărilor Gutenberg.

en: These styles will also apply to all Gutenberg captions.
ro_RO: Aceste stiluri se vor aplica și tuturor subtitrărilor Gutenberg.

en: Thin
ro_RO: Subțire

en: This %s component is not enabled for use in the block editor. Ask your site administrator to enable this component for use in the block editor.
ro_RO: Această componentă %s nu este activată pentru utilizare în editorul de blocuri. Solicitați administratorului site-ului dvs. să activeze această componentă pentru utilizarea în editorul de blocuri.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
ro_RO: Acest conținut este protejat cu parolă. Pentru a-l vizualiza, te rugăm să introduci parola mai jos:

en: This data will be used in your query.
ro_RO: Aceste date vor fi utilizate în interogarea dumneavoastră.

en: This dataset has unsaved changes
ro_RO: Acest set de date are modificări nesalvate

en: This element works alongside a "Map" element when "Sync with query" has been set. An invisible <template> node is generated that stores location data. Allowing the map to retrieve and display markers dynamically.
ro_RO: Acest element funcționează împreună cu un element „Hartă” când „Sincronizare cu interogare” a fost setat. Se generează un nod <template> invizibil care stochează date de locație. Permite hărții să preia și să afișeze markere în mod dinamic.

en: This feature affects all new user registrations, not just those submitted via the Form element.
ro_RO: Această caracteristică afectează toate înregistrările noilor utilizatori, nu doar pe cele transmise prin elementul Formular.

en: This icon set is currently disabled and hidden from the icon dropdown menu. However, any existing icons from this set will still display on your site.
ro_RO: Acest set de pictograme este momentan dezactivat și ascuns din meniul dropdown de pictograme. Cu toate acestea, orice pictogramă existentă din acest set va fi în continuare afișată pe site-ul tău.

en: This is an experimental feature. Query filters and components are not supported when using API requests.
ro_RO: Aceasta este o caracteristică experimentală. Filtrele și componentele de interogare nu sunt acceptate atunci când se utilizează cereri API.

en: This page is built with %s.
ro_RO: Această pagină este construită cu %s.

en: This post has no %s terms.
ro_RO: Această postare nu are termeni %s.

en: This post has no related posts.
ro_RO: Această postare nu are postări conexe.

en: This post is already being edited.
ro_RO: Această postare este deja în curs de editare.

en: This query type doesn't support pagination.
ro_RO: Acest tip de interogare nu suportă paginare.

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
ro_RO: Acest șablon conține o paletă de culori. Dorești să o imporți?

en: This template contains color palettes. Would you like to import them?
ro_RO: Acest șablon conține palete de culori. Dorești să le imporți?

en: This template contains global variables. Would you like to import them?
ro_RO: Acest șablon conține variabile globale. Dorești să le imporți?

en: This template contains the following theme styles. Would you like to import them?
ro_RO: Acest șablon conține următoarele stiluri de temă. Dorești să le imporți?

en: This template is currently not rendered on pages that meet the template conditions as no password has been set.
ro_RO: Acest șablon nu este momentan redat pe paginile care îndeplinesc condițiile șablonului, deoarece nu a fost setată nicio parolă.

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
ro_RO: Acest tip de șablon este redat automat pe pagina corectă.

en: This text is displayed when the "Registration privacy policy" text is filled in WooCommerce.
ro_RO: Acest text este afișat când textul „Politica de confidențialitate la înregistrare” este completat în WooCommerce.

en: This text is displayed when the "When creating an account, send the new user a link to set their password" option is enabled in WooCommerce.
ro_RO: Acest text este afișat când opțiunea „La crearea unui cont, trimite noului utilizator un link pentru a-și seta parola” este activată în WooCommerce.

en: This user role has %s capability, and therefore full builder access. Effectively overriding this setting.
ro_RO: Acest rol de utilizator are capacitatea %s și, prin urmare, acces complet la constructor. Practic, suprascrie această setare.

en: Thousand separator
ro_RO: Separator mii

en: Thumb
ro_RO: Deget

en: Thumbnail
ro_RO: Miniatură

en: Thumbnail navigation
ro_RO: Navigare cu miniaturi

en: Thumbnail size
ro_RO: Dimensiune miniaturi

en: Thursday
ro_RO: Joi

en: Tick if this popup is for WooCommerce Quick View.
ro_RO: Bifează dacă acest popup este pentru Vizualizare Rapidă WooCommerce.

en: Tick if you do not display any post meta fields. Reduce additional queries.
ro_RO: Bifați dacă nu afișați niciun câmp meta al postului. Reduceți interogările suplimentare.

en: Tick if you do not display any taxonomy terms. Reduce additional queries.
ro_RO: Bifați dacă nu afișați niciun termen taxonomic. Reduceți interogările suplimentare.

en: Tick if you do not need pagination, load more or infinite scroll. Performance boost.
ro_RO: Bifați dacă nu aveți nevoie de paginare, încărcare suplimentară sau scroll infinit. Creșterea performanței.

en: Tilt
ro_RO: Înclinare

en: Time
ro_RO: Oră

en: Time in minutes that the random seed will last. Avoid duplicate posts when using random order.
ro_RO: Timpul în minute cât va dura sămânța aleatorie. Evită postările duplicate când folosești ordinea aleatorie.

en: Time zone
ro_RO: Fus orar

en: Timeline
ro_RO: Cronologie

en: Timezone
ro_RO: Fus orar

en: Timing function
ro_RO: Funcție de temporizare

en: Title
ro_RO: Titlu

en: Title Tag
ro_RO: Tag de titlu

en: Title margin
ro_RO: Margine titlu

en: Title tag
ro_RO: Tag titlu

en: Title typography
ro_RO: Tipografie titlu

en: To add decorative text, but not user input. Runs through %s.
ro_RO: Pentru a adăuga text decorativ, dar nu intrare de la utilizator. Trece prin %s.

en: To distinguish markers in the builder.
ro_RO: Pentru a distinge marcajele în constructor.

en: To ensure showing a marker please provide the latitude and longitude, separated by comma.
ro_RO: Pentru a te asigura că afișezi un marker, te rugăm să furnizezi latitudinea și longitudinea, separate prin virgulă.

en: To select a default value you have to first connect this property with the select control.
ro_RO: Pentru a selecta o valoare implicită, trebuie mai întâi să conectați această proprietate cu controlul de selectare.

en: To trigger the interaction when 50%% of the element is in the viewport, set the rootMargin to %s.
ro_RO: Pentru a declanșa interacțiunea când 50%% din element este în viewport, setează rootMargin la %s.

en: Toggle
ro_RO: Comută

en: Toggle attribute
ro_RO: Comută atribut

en: Toggle controls
ro_RO: Comută controale

en: Toggle coupon form
ro_RO: Comută formularul de cupon

en: Toggle dropdown
ro_RO: Comută dropdown

en: Toggle login form
ro_RO: Comută formularul de autentificare

en: Toggle mini cart
ro_RO: Comută mini coșul

en: Toggle offcanvas
ro_RO: Comută offcanvas

en: Toggle on
ro_RO: Comută la

en: Toggle search
ro_RO: Comută căutarea

en: Toggle width
ro_RO: Lățime comutator

en: Toggleable form
ro_RO: Formular comutabil

en: Toolbar
ro_RO: Bara de instrumente

en: Toolbar logo link
ro_RO: Link-ul logo-ului din bara de instrumente

en: Top / Start
ro_RO: Sus / început

en: Top center
ro_RO: Centru sus

en: Top left
ro_RO: Stânga sus

en: Top level
ro_RO: Nivel superior

en: Top level terms only
ro_RO: Doar termeni de nivel superior

en: Top right
ro_RO: Dreapta sus

en: Total items path
ro_RO: Total articole cale

en: Total jobs
ro_RO: Total sarcini

en: Track color
ro_RO: Culoarea pistei

en: Track resize
ro_RO: Redimensionarea pistei

en: Transform
ro_RO: Transformă

en: Transform origin
ro_RO: Originea transformării

en: Transition
ro_RO: Tranziție

en: Translate X
ro_RO: Translatează x

en: Translate Y
ro_RO: Translatează y

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
en: %s comment | %s comments
ro_RO[0]: %s comentariu
ro_RO[1]: %s comentarii

en: Transparency
ro_RO: Transparență

en: Trash
ro_RO: Coș de gunoi

en: Trash is empty
ro_RO: Coșul de gunoi este gol

en: Triangle
ro_RO: Triunghi

en: Triangle concave
ro_RO: Triunghi concav

en: Triangle convex
ro_RO: Triunghi convex

en: Triangle double
ro_RO: Triunghi dublu

en: Trigger
ro_RO: Declanșator

en: Trigger "register_new_user" action to send WordPress notification. %s
ro_RO: Declanșează acțiunea „register_new_user” pentru a trimite notificare WordPress. %s

en: True
ro_RO: Adevărat

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
ro_RO: Font TrueType: Date font necomprimate, dar suport parțial pentru IE9+.

en: Tuesday
ro_RO: Marți

en: Type
ro_RO: Tip

en: Type keyword, hit enter.
ro_RO: Tastează cuvântul cheie, apasă enter.

en: Type name, hit enter
ro_RO: Scrie numele, apasă enter

en: Type scale ratio
ro_RO: Tip raport de scară

en: Type speed in ms
ro_RO: Viteză tastare în ms

en: Type to search
ro_RO: Scrie pentru a căuta

en: Type to search for ..
ro_RO: Scrie pentru a căuta ..

en: Typography
ro_RO: Tipografie

en: Typography active
ro_RO: Tipografie activă

en: URL parameter
ro_RO: Parametru URL

en: URL parameters
ro_RO: Parametri URL

en: URL redirect to after applying the filter. Leave it empty if not intended to.
ro_RO: URL de redirecționare după aplicarea filtrului. Lasă-l gol dacă nu este intenționat.

en: Unable to calculate total pages for offset pagination. Items per page not found for element "%s".
ro_RO: Imposibilitatea de a calcula numărul total de pagini pentru paginarea offset. Articole pe pagină nu au fost găsite pentru elementul "%s".

en: Unable to determine items per page for offset pagination. Check offset key settings.
ro_RO: Nu se pot determina elementele pe pagină pentru paginarea offset. Verificați setările cheii offset.

en: Unable to fix corrupted filter element database
ro_RO: Nu s-a putut repara baza de date coruptă a elementelor de filtrare

en: Uncategorized
ro_RO: Necategorizat

en: Unconnected
ro_RO: Neconectat

en: Unconnected properties detected. Edit your component or any of its children to connect your properties to a specific setting.
ro_RO: S-au detectat proprietăți neconectate. Editează-ți componenta sau oricare dintre elementele sale copil pentru a-ți conecta proprietățile la o setare specifică.

en: Underline
ro_RO: Subliniere

en: Understanding the layout
ro_RO: Înțelegerea layout-ului

en: Undo
ro_RO: Anulează

en: Unique lightbox identifier
ro_RO: Identificator unic pentru lightbox

en: Unknown
ro_RO: Necunoscut

en: Unlimited websites
ro_RO: Site-uri web nelimitate

en: Unlink
ro_RO: Deconectează

en: Unlink component
ro_RO: Deconectează componenta

en: Unlinked
ro_RO: Neconectat

en: Unlock
ro_RO: Deblochează

en: Unlock password protection
ro_RO: Deblochează protecția cu parolă

en: Unlocked
ro_RO: Deblocat

en: Unordered list
ro_RO: Listă neordonată

en: Unpin
ro_RO: Dezfixează

en: Unpinned
ro_RO: Dezfixat

en: Unsigned code
ro_RO: Cod nesemnat

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
ro_RO: Cheie API Unsplash necesară! Adaugă cheia în panoul de control sub: %s

en: Unused elements
ro_RO: Elemente neutilizate

en: Unused on this page
ro_RO: Nefolosit pe această pagină

en: Unused on this site
ro_RO: Nefolosit pe acest site

en: Unwrap
ro_RO: Dezîmpachetează

en: Up sells
ro_RO: Up vinde

en: Up-sells
ro_RO: Up-sell-uri

en: Update
ro_RO: Actualizează

en: Update Template Bundle
ro_RO: Actualizează pachet de template-uri

en: Update Template Tag
ro_RO: Actualizează etichetă template

en: Update cart via AJAX
ro_RO: Actualizarea coșului prin AJAX

en: Update filter index
ro_RO: Actualizează indexul filtrului

en: Update post
ro_RO: Actualizare postare

en: Updated
ro_RO: Actualizat

en: Updating references to %s global variable(s) across the entire site...
ro_RO: Se actualizează referințele la %s variabilă(e) globală(e) în întregul site...

en: Upload
ro_RO: Încarcă

en: Upload .%s file
ro_RO: Încarcă fișier .%s

en: Upload SVG
ro_RO: Încarcă SVG

en: Upload/Add image
ro_RO: Încarcă/Adaugă imagine

en: Uploaded file type is not allowed.
ro_RO: Tipul de fișier încărcat nu este permis.

en: Uppercase
ro_RO: Majuscule

en: Upsells
ro_RO: Upsell-uri

en: Usage
ro_RO: Utilizare

en: Use "%root%" to target the element wrapper.
ro_RO: Folosește „%root%” pentru a ținti wrapper-ul elementului.

en: Use "ip" to prevent multiple entries from the same IP address.
ro_RO: Folosește „ip” pentru a preveni intrări multiple de la aceeași adresă IP.

en: Use %s to pass data such as the source and target elements to your custom function.
ro_RO: Folosește %s pentru a transmite date precum elementele sursă și țintă către funcția ta personalizată.

en: Use %s when adding columns/rows
ro_RO: Folosește %s când adaugi coloane/rânduri

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
ro_RO: Folosește AJAX în loc de apeluri WP REST API pentru a renderiza elementele.

en: Use PHP constant
ro_RO: Utilizați constanta PHP

en: Use a prefix to avoid conflicts with plugins or WordPress reserved parameters.
ro_RO: Folosește un prefix pentru a evita conflictele cu plugin-urile sau parametrii rezervați WordPress.

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
ro_RO: Folosește orice valoare a câmpului formularului prin ID-ul său astfel: {{form_field}}. Înlocuiește „form_field” cu ID-ul real al câmpului.

en: Use block editor
ro_RO: Folosește editorul de blocuri

en: Use brand colors
ro_RO: Folosește culorile brandului

en: Use field IDs to personalize your message.
ro_RO: Folosește ID-urile câmpurilor pentru a personaliza mesajul tău.

en: Use for sticky scrolling header etc.
ro_RO: Folosește pentru antet cu derulare sticky etc.

en: Use in block editor
ro_RO: Utilizare în editorul de blocuri

en: Use min/max
ro_RO: Folosește min/max

en: Use min/max date from index table.
ro_RO: Folosește data minimă/maximă din tabelul de index.

en: Use product variation image
ro_RO: Folosește imaginea variației produsului

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
ro_RO: Folosește constructorul pentru a adăuga cod personalizat unei pagini specifice.

en: Use the date format as set under Settings > General > Date format
ro_RO: Folosește formatul de dată setat în Setări > General > Format dată

en: Use the dynamic picker in the "Meta key" control below to select the desired custom field. The dynamic data tag is used to retrieves the field settings, it is not parsed.
ro_RO: Folosește selectorul dinamic în controlul „Cheie meta” de mai jos pentru a selecta câmpul personalizat dorit. Eticheta de date dinamice este folosită pentru a recupera setările câmpului, nu este analizată.

en: Use the generated variables in your design (theme styles, elements, etc.)
ro_RO: Utilizați variabilele generate în designul dvs. (stiluri de temă, elemente etc.)

en: Use valid HTML syntax. No spaces.
ro_RO: Folosește sintaxă HTML validă. Fără spații.

en: Use vertical position of target node.
ro_RO: Folosește poziția verticală a nodului țintă.

en: Use width & horizontal position of target node.
ro_RO: Folosește lățimea și poziția orizontală a nodului țintă.

en: Used if default or custom preview image can't be loaded.
ro_RO: Folosit dacă imaginea de previzualizare implicită sau personalizată nu poate fi încărcată.

en: Used if logo image isn't set or available.
ro_RO: Folosit dacă imaginea logo nu este setată sau disponibilă.

en: Used on this page
ro_RO: Folosit pe această pagină

en: Used on this site
ro_RO: Folosit pe acest site

en: Used to creat visual hiarchy between nested dropdowns.
ro_RO: Folosit pentru a crea ierarhie vizuală între dropdown-uri imbricate.

en: User
ro_RO: Utilizator

en: User ID
ro_RO: ID utilizator

en: User Login
ro_RO: Autentificare utilizator

en: User Registration
ro_RO: Înregistrare utilizator

en: User activation
ro_RO: Activarea utilizatorului

en: User author URL
ro_RO: URL-ul autorului utilizatorului

en: User login
ro_RO: Login utilizator

en: User meta
ro_RO: Meta pentru utilizator

en: User name
ro_RO: Nume utilizator

en: User portrait
ro_RO: Portret utilizator

en: User profile
ro_RO: Profil utilizator

en: User registered
ro_RO: Utilizator înregistrat

en: User registered date
ro_RO: Data înregistrării utilizatorului

en: User registration
ro_RO: Înregistrare utilizator

en: User role
ro_RO: Rol utilizator

en: User roles
ro_RO: Roluri de utilizator

en: User roles with code execution capability
ro_RO: Roluri de utilizator cu capacitate de execuție a codului

en: Username
ro_RO: Nume de utilizator

en: Username already exists.
ro_RO: Numele de utilizator există deja.

en: Username is not valid.
ro_RO: Numele de utilizator nu este valid.

en: Username required.
ro_RO: Numele de utilizator este obligatoriu.

en: Users
ro_RO: Utilizatori

en: Users could upload potentially malicious files through your form. To minimize this risk, please specify the "Allowed file formats" below.
ro_RO: Utilizatorii ar putea încărca fișiere potențial dăunătoare prin formularul tău. Pentru a minimiza acest risc, te rugăm să specifici „Formate de fișiere permise” mai jos.

en: Using "Auto height" might lead to CLS (Cumulative Layout Shift).
ro_RO: Folosirea „Înălțimii automate” ar putea duce la CLS (Schimbare Cumulativă a Aspectului).

en: Using Cloudflare Bot Fight Mode? Try disabling it
ro_RO: Folosești Cloudflare Bot Fight Mode? Încearcă să-l dezactivezi

en: Valid JSON data required to run the importer
ro_RO: Date JSON valide necesare pentru a rula importatorul

en: Valid code signatures are required for all Code (element), SVG (element) and Query editor instances to run.
ro_RO: Semnăturile de cod valide sunt necesare pentru ca toate instanțele de Cod (element), SVG (element) și Editor de interogări să ruleze.

en: Valid signature
ro_RO: Semnătură validă

en: Validation failed
ro_RO: Validarea a eșuat

en: Value
ro_RO: Valoare

en: Value type
ro_RO: Tip valoare

en: Variable
ro_RO: Variabil

en: Variable dropdown: Hide value
ro_RO: Meniu derulant pentru variabile: Ascunde valoarea

en: Variable name
ro_RO: Nume variabilă

en: Variable name already exists
ro_RO: Numele variabilei există deja

en: Variable name missing
ro_RO: Lipsește numele variabilei

en: Variable product
ro_RO: Produs variabil

en: Variables
ro_RO: Variabile

en: Variables duplicated
ro_RO: Variabile duplicate

en: Variables imported
ro_RO: Variabile importate

en: Variables renamed
ro_RO: Variabile redenumite

en: Variation swatches
ro_RO: Mostre variații

en: Variations
ro_RO: Variații

en: Verification failure page
ro_RO: Pagina de eșec al verificării

en: Verification success page
ro_RO: Pagina de succes a verificării

en: Vertical - Cloud
ro_RO: Vertical - nor

en: Vertical - Drops
ro_RO: Vertical - picături

en: Vertical - Pixels
ro_RO: Vertical - pixeli

en: Vertical - Stroke
ro_RO: Vertical - linie

en: Vertical - Stroke #2
ro_RO: Vertical - linie #2

en: Vertical - Tilt
ro_RO: Vertical - înclinare

en: Vertical - Triangle
ro_RO: Vertical - triunghi

en: Vertical - Triangle double
ro_RO: Vertical - Triunghi dublu

en: Vertical - Wave
ro_RO: Vertical - undă

en: Vertical - Wave brush
ro_RO: Vertical - Pensulă undă

en: Vertical - Waves
ro_RO: Vertical - unde

en: Vertical - Zigzag
ro_RO: Vertical - zigzag

en: Vertical align
ro_RO: Aliniere verticală

en: Vertical alignment
ro_RO: Aliniere verticală

en: Very fast
ro_RO: Foarte rapid

en: Very slow
ro_RO: Foarte lent

en: Very well
ro_RO: Foarte bine

en: Video URL
ro_RO: URL video

en: Video file URL
ro_RO: URL fișier video

en: Video url
ro_RO: Link Video

en: Videos
ro_RO: Videoclipuri

en: View
ro_RO: Vizualizează

en: View %s
ro_RO: Vezi %s

en: View Custom Font
ro_RO: Vezi font personalizat

en: View Custom Fonts
ro_RO: Vezi fonturi personalizate

en: View Template
ro_RO: Vizualizează template

en: View Template Bundle
ro_RO: Vizualizează pachet de template-uri

en: View Template Tag
ro_RO: Vizualizează etichetă template

en: View Templates
ro_RO: Vizualizează template-uri

en: View cart
ro_RO: Vezi coșul

en: View changelog
ro_RO: Vezi jurnalul de modificări

en: View classes
ro_RO: Vizualizează clasele

en: View on frontend
ro_RO: Vizualizează pe frontend

en: View order
ro_RO: Vezi comanda

en: View products
ro_RO: Vezi produse

en: Vimeo privacy hash
ro_RO: Hash de confidențialitate Vimeo

en: Vimeo video ID/URL
ro_RO: ID/URL video Vimeo

en: Visibility
ro_RO: Vizibilitate

en: Visible
ro_RO: Vizibil

en: Visible after
ro_RO: Vizibil după

en: Visible on scroll up
ro_RO: Vizibil la derulare în sus

en: Visit docs
ro_RO: Vizitează documentația

en: Visit the website %s
ro_RO: Vizitează site-ul web %s

en: Visual
ro_RO: Vizual

en: Visual grid builder
ro_RO: Constructor vizual de grilă

en: WP debug
ro_RO: Depanare WP

en: WP language
ro_RO: Limba WP

en: WP memory limit
ro_RO: Limita de memorie WP

en: WP version
ro_RO: Versiune WP

en: Warning
ro_RO: Avertisment

en: Warning color
ro_RO: Culoare avertizare

en: Wave
ro_RO: Val

en: Wave brush
ro_RO: Pensulă val

en: Waves
ro_RO: Valuri

en: We recommend setting a padding for your lightbox to accommodate the thumbnail navigation.
ro_RO: Recomandăm setarea unui padding pentru lightbox pentru a acomoda navigarea cu miniaturi.

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
ro_RO: Format Web Open Font 2.0: Font TrueType/OpenType cu o compresie mai bună decât WOFF 1.0, dar fără suport pentru browserul IE.

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
ro_RO: Format Web Open Font: Font TrueType/OpenType comprimat cu informații despre sursa fontului și suport complet pentru IE9+ (recomandat).

en: Web design
ro_RO: Design web

en: Webfont loading method
ro_RO: Metoda de încărcare a fonturilor web

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
ro_RO: Fonturile web (cum ar fi Google Fonts) sunt încărcate implicit prin foi de stil. Selectează „Încărcător de fonturi web” pentru a evita FOUT (Flash of unstyled text) ascunzând conținutul site-ului până când toate fonturile web sunt încărcate.

en: Webhook payload too large.
ro_RO: Payload-ul webhook este prea mare.

en: Webhook request failed with status code
ro_RO: Cererea webhook a eșuat cu codul de stare

en: Website
ro_RO: Site web

en: Wednesday
ro_RO: Miercuri

en: Weekday
ro_RO: Zi a săptămânii

en: Welcome to %s
ro_RO: Bine ai venit la %s

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
ro_RO: Care este numele acestui constructor de site-uri? Și de ce l-ai ales?

en: When a Map ID is present, map styles are controlled via the %s.
ro_RO: Când este prezent un ID de hartă, stilurile hărții sunt controlate prin %s.

en: When editing your popup template, you have to enable the "Info Box" setting under "Template Settings > Popup".
ro_RO: Când editezi template-ul tău de popup, trebuie să activezi setarea „Casetă info” din „Setări Template > Popup”.

en: When enabled, this field acts as a spam trap. It will not be visible to users, but will capture any bots that fill it out.
ro_RO: Când este activat, acest câmp acționează ca o capcană pentru spam. Nu va fi vizibil pentru utilizatori, dar va captura orice bot care îl completează.

en: When enabled, this query only runs when a live search is performed.
ro_RO: Când este activată, această interogare rulează doar când se efectuează o căutare live.

en: When pasting elements from another site that contain image or SVG files, placeholders are used by default. Enable to download the image from the source site. If the current user lacks SVG upload permissions, a placeholder SVG is used.
ro_RO: Când se lipesc elemente de pe alt site care conțin fișiere imagine sau SVG, se folosesc placeholdere în mod implicit. Activează pentru a descărca imaginea de pe site-ul sursă. Dacă utilizatorul curent nu are permisiuni de încărcare SVG, se folosește un placeholder SVG.

en: When rendering without wrapper your settings under the style tab won't have any effect.
ro_RO: Când randezi fără wrapper, setările din fila de stil nu vor avea niciun efect.

en: When someone visits a default WordPress authentication URL (%s), they are redirected to this selected page.
ro_RO: Când cineva accesează un URL de autentificare WordPress implicit (%s), este redirecționat către această pagină selectată.

en: When using dynamic data that contains formatted text (e.g. WYSIWYG field, or any other HTML tags such as p, div, headings, etc.), set the HTML tag to "div", not "p". Alternatively, use the Rich Text element.
ro_RO: Când folosești date dinamice care conțin text formatat (de ex. Câmp WYSIWYG, sau orice alte tag-uri HTML precum p, div, titluri, etc.), setează tag-ul HTML la „div”, nu „p”. Alternativ, folosește elementul Text Bogat.

en: Where to set the pagination parameter in the request.
ro_RO: Unde se stabilește parametrul de paginare în cerere.

en: Where you defined the offset key. Bricks will retrieve the value from there.
ro_RO: Unde ați definit cheia de offset. Bricks va extrage valoarea de acolo.

en: White space
ro_RO: Spațiu alb

en: Whitelist URLs
ro_RO: URL-uri pe lista albă

en: Whoops, that page is gone
ro_RO: Ups, pagina aia a dispărut

en: Wide
ro_RO: Lat

en: Widget margin
ro_RO: Margine widget

en: Widget title
ro_RO: Titlu widget

en: Widget title border
ro_RO: Bordură titlu widget

en: Widget title typography
ro_RO: Tipografie titlu widget

en: Widgets
ro_RO: Widget-uri

en: Width
ro_RO: Lățime

en: Window
ro_RO: Fereastră

en: Window storage
ro_RO: Stocare fereastră

en: Wireframes provide basic structural templates that serve as a starting point for designing a layout. They are based on classes and variables.
ro_RO: Wireframes oferă șabloane structurale de bază care servesc drept punct de plecare pentru proiectarea unui aspect. Ele se bazează pe clase și variabile.

en: Without attributes
ro_RO: Fără atribute

en: Wonderful
ro_RO: Minunat

en: WooCommerce Template Hook
ro_RO: Hook template WooCommerce

en: WooCommerce template hooks
ro_RO: Hook-uri șablon WooCommerce

en: Woohoo
ro_RO: Ura

en: WordPress Environment
ro_RO: Mediu WordPress

en: WordPress authentication page access
ro_RO: Accesul la pagina de autentificare WordPress

en: WordPress field
ro_RO: Câmp WordPress

en: Words limit
ro_RO: Limită de cuvinte

en: Words per minute
ro_RO: Cuvinte pe minut

en: Words per minutes
ro_RO: Cuvinte pe minut

en: Would you like to import the variable categories as well?
ro_RO: Dorești să imporți și categoriile variabilelor?

en: Wrap
ro_RO: Împachetează

en: Wrap element
ro_RO: Împachetează elementul

en: Wrap reverse
ro_RO: Împachetare inversă

en: Wrap your scripts in %s tags.
ro_RO: Încadrează scripturile tale în taguri %s.

en: X axis
ro_RO: Axa X

en: Y axis
ro_RO: Axa Y

en: Yeah
ro_RO: Da

en: Year: %s
ro_RO: Anul: %s

en: Yearly
ro_RO: Anual

en: Yep
ro_RO: Da

en: Yes
ro_RO: Da

en: You
ro_RO: Tu

en: You are about to delete all form submissions (including the database table). Do you wish to proceed?
ro_RO: Ești pe cale să ștergi toate trimiterile de formulare (inclusiv tabelul din baza de date). Dorești să continui?

en: You are about to delete all form submissions of form ID %s. Do you wish to proceed?
ro_RO: Ești pe cale să ștergi toate trimiterile de formulare pentru ID-ul formularului %s. Dorești să continui?

en: You are about to delete all form submissions. Do you wish to proceed?
ro_RO: Ești pe cale să ștergi toate trimiterile de formulare. Dorești să continui?

en: You are about to delete all template screenshots. Not your featured images, though. Do you wish to proceed?
ro_RO: Ești pe cale să ștergi toate capturile de ecran ale șabloanelor. Nu și imaginile tale reprezentative, totuși. Dorești să continui?

en: You are about to delete this capability. Do you wish to proceed?
ro_RO: Ești pe cale să ștergi această capabilitate. Dorești să continui?

en: You are about to fix the element database. Do you wish to proceed?
ro_RO: Ești pe cale să repari baza de date a elementelor. Dorești să continui?

en: You are about to regenerate code signatures for all executable code on your website. Please ensure you have a recent backup before continuing. Do you wish to proceed?
ro_RO: Ești pe cale să regenerezi semnăturile de cod pentru tot codul executabil de pe site-ul tău. Te rugăm să te asiguri că ai o copie de rezervă recentă înainte de a continua. Dorești să continui?

en: You are about to regenerate indexes for all query filters. Do you wish to proceed?
ro_RO: Ești pe cale să regenerezi indexurile pentru toate filtrele de interogare. Dorești să continui?

en: You are about to remove all index jobs. Do you wish to proceed?
ro_RO: Ești pe cale să elimini toate sarcinile de indexare. Dorești să continui?

en: You are about to remove all selected icons from this set. Do you wish to proceed?
ro_RO: Ești pe cale să elimini toate pictogramele selectate din acest set. Dorești să continui?

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
ro_RO: Ești pe cale să resetezi toate setările globale Bricks. Dorești să continui?

en: You are about to trigger Index Job. Do you wish to proceed?
ro_RO: Ești pe cale să declanșezi Sarcina de Indexare. Dorești să continui?

en: You are editing the selected global query settings. Changes to this global query apply to all instances throughout your website.
ro_RO: Modificați setările interogării globale selectate. Modificările aduse acestei interogări globale se aplică tuturor instanțelor de pe site-ul dvs. web.

en: You are missing out!
ro_RO: Pierzi ocazia!

en: You are not allowed to add scripts.
ro_RO: Nu ai permisiunea să adaugi scripturi.

en: You are not allowed to uploads SVG files.
ro_RO: Nu ai permisiunea de a încărca fișiere SVG.

en: You are now running the latest version
ro_RO: Acum rulezi cea mai recentă versiune

en: You are viewing the first 1000 results. Perform search to see more.
ro_RO: Vizualizezi primele 1000 de rezultate. Efectuează o căutare pentru a vedea mai multe.

en: You can manage code execution permissions under: %s
ro_RO: Poți gestiona permisiunile pentru execuția codului în: %s

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
ro_RO: Îți poți gestiona licența, actualiza metoda de plată și vizualiza facturile direct din %s.

en: You can now manage your custom fonts using the new %s in the builder.
ro_RO: Acum poți gestiona fonturile personalizate folosind noul %s din constructor.

en: You can render API response data through dynamic data tags. Create custom-labeled dynamic data tags for the {query_api} tag by hovering over any key in the response above and and click the "+" icon. Those labeled tags are stored for you in your browser local storage, not in the database. They are therefore not available on other devices or browsers.
ro_RO: Puteți reda datele din răspunsul API prin intermediul etichetelor de date dinamice. Creați etichete de date dinamice cu etichetă personalizată pentru eticheta {query_api} trecând cursorul peste orice cheie din răspunsul de mai sus și făcând clic pe pictograma "+". Aceste etichete etichetate sunt stocate pentru dvs. în memoria locală a browserului, nu în baza de date. Prin urmare, ele nu sunt disponibile pe alte dispozitive sau browsere.

en: You can use the title attribute to provide a description of the expected input value to meet the "pattern" requirement set above.
ro_RO: Puteți utiliza atributul title pentru a furniza o descriere a valorii de intrare așteptate pentru a îndeplini cerința "model" stabilită mai sus.

en: You did not select any action(s). So when this form is submitted nothing happens.
ro_RO: Nu ai selectat nicio acțiune. Deci când acest formular este trimis, nu se întâmplă nimic.

en: You do not have the required capability to perform this action.
ro_RO: Nu aveți capacitatea necesară pentru a efectua această acțiune.

en: You don't have permission to perform this action.
ro_RO: Nu ai permisiunea de a efectua această acțiune.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can create posts through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
ro_RO: Ați dezactivat verificările de capacitate. Acum oricine, inclusiv vizitatorii care nu sunt conectați, poate crea postări prin intermediul acestui formular. Acest lucru poate duce la crearea neautorizată de conținut, spam și mesaje rău intenționate, poluarea bazei de date și potențiale breșe de securitate. Utilizați această setare numai dacă dispuneți de măsuri de securitate alternative, formularul se află pe o pagină protejată sau dacă înțelegeți pe deplin implicațiile de securitate.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can edit the post through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
ro_RO: Ați dezactivat verificările de capacitate. Acum oricine, inclusiv vizitatorii care nu sunt conectați, poate edita postarea prin intermediul acestui formular. Acest lucru poate duce la crearea neautorizată de conținut, spam și mesaje rău intenționate, poluarea bazei de date și potențiale breșe de securitate. Utilizați această setare numai dacă dispuneți de măsuri de securitate alternative, formularul se află pe o pagină protejată sau dacă înțelegeți pe deplin implicațiile de securitate.

en: You have set an icon, but no text. Please provide the "aria-label" for accessibility.
ro_RO: Ai setat o pictogramă, dar nu text. Te rugăm să furnizezi „aria-label” pentru accesibilitate.

en: You have to add the "Checkout coupon" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout coupon is removed when this setting is enabled. The "Enable the use of coupon codes" WooCommerce setting under "General" must be active.
ro_RO: Trebuie să adaugi tu însuți elementul „Cupon de finalizare comandă” pe pagina de Finalizare comandă, deoarece cuponul de finalizare comandă nativ WooCommerce este eliminat când această setare este activată. Setarea WooCommerce „Activează utilizarea codurilor de cupon” de sub „General” trebuie să fie activă.

en: You have to add the "Checkout login" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout login is removed when this setting is enabled. The "Enable log-in during checkout" WooCommerce setting under "Accounts & Privacy" must be active.
ro_RO: Trebuie să adaugi tu însuți elementul „Autentificare la finalizarea comenzii” pe pagina de Finalizare comandă, deoarece autentificarea la finalizarea comenzii nativă WooCommerce este eliminată când această setare este activată. Setarea WooCommerce „Activează autentificarea în timpul finalizării comenzii” de sub „Conturi și confidențialitate” trebuie să fie activă.

en: You have to add the "Notice" element yourself wherever necessary as all native WooCommerce notices are removed when this setting is enabled.
ro_RO: Trebuie să adaugi tu însuți elementul „Notificare” oriunde este necesar, deoarece toate notificările native WooCommerce sunt eliminate când această setare este activată.

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
ro_RO: Nu ai înregistrat încă nicio bară laterală personalizată.

en: YouTube video ID/URL
ro_RO: ID/URL video YouTube

en: YouTube, Vimeo or file URL.
ro_RO: YouTube, Vimeo sau URL fișier.

en: Your CSS files were automatically generated in the background.
ro_RO: Fișierele tale CSS au fost generate automat în fundal.

en: Your Email
ro_RO: Email-ul tău

en: Your Message
ro_RO: Mesajul tău

en: Your Name
ro_RO: Numele tău

en: Your Unsplash API key is not valid.
ro_RO: Cheia ta API Unsplash nu este validă.

en: Your account is inactive
ro_RO: Contul dvs. este inactiv

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
ro_RO: Fișierele atașate depășesc limita maximă de încărcare de 25 MB.

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
ro_RO: Fișierele atașate depășesc dimensiunea maximă de încărcare a serverului tău de %s.

en: Your browser does not support the audio tag.
ro_RO: Browserul tău nu suportă tag-ul audio.

en: Your browser does not support the video tag.
ro_RO: Browserul tău nu suportă tag-ul video.

en: Your builder capability doesn't allow you to access these settings.
ro_RO: Capacitatea ta de builder nu îți permite să accesezi aceste setări.

en: Your comment is awaiting moderation.
ro_RO: Comentariul tău așteaptă moderare.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
ro_RO: Comentariul tău așteaptă moderare. Aceasta este o previzualizare; comentariul tău va fi vizibil după ce va fi aprobat.

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
ro_RO: Mesajul tău merge aici. Cu cât mai multe detalii, cu atât mai bine ;)

en: Your name (optional)
ro_RO: Numele tău (opţional)

en: Your password
ro_RO: Parola ta

en: Your provided license key is invalid. Please deactivate and then reactivate your license.
ro_RO: Cheia de licență furnizată este invalidă. Te rugăm să dezactivezi și apoi să reactivezi licența ta.

en: Your remote templates password is incorrect.
ro_RO: Parola ta pentru șabloane la distanță este incorectă.

en: Your selected template is empty.
ro_RO: Șablonul selectat este gol.

en: Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.
ro_RO: Tema ta (%s) conține copii învechite ale unor fișiere șablon WooCommerce.

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
ro_RO: Permisiunile tale de scriere pentru directorul de încărcări sunt insuficiente.

en: Your user role "%1$s" is not allowed to edit this post type with %2$s. Please get in touch with the site admin to change it.
ro_RO: Rolul tău de utilizator „%1$s” nu are permisiunea de a edita acest tip de postare cu %2$s. Te rugăm să contactezi administratorul site-ului pentru a-l modifica.

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
ro_RO: Website-ul tău (%1$s) nu are permisiunea de a accesa șabloane de la %2$s

en: Your website does not match your license key. Please deactivate and then reactivate your license.
ro_RO: Site-ul tău web nu corespunde cu cheia ta de licență. Te rugăm să dezactivezi și apoi să reactivezi licența ta.

en: Zoom
ro_RO: Mărire

en: Zoom Control
ro_RO: Control zoom

en: Zoom in
ro_RO: Mărire

en: Zoom level
ro_RO: Nivel de zoom

en: Zoom or close
ro_RO: Mărește sau închide

en: Zoom out
ro_RO: Micșorare

en: add key after
ro_RO: adaugă cheia după

en: after
ro_RO: după

en: alphanumeric characters only
ro_RO: numai caractere alfanumerice

en: before
ro_RO: înainte

[ctx: bricks]
en: %1$s on %2$s
ro_RO: %1$s la %2$s

en: builder access
ro_RO: acces constructor

en: by
ro_RO: de

en: carousel
ro_RO: carusel

en: cloned
ro_RO: clonat

en: contains
ro_RO: conține

en: dashed
ro_RO: întrerupt

en: deprecated
ro_RO: depreciat

en: does not contain
ro_RO: nu conține

en: double
ro_RO: dublu

en: hCaptcha key required! Add key in dashboard under: %s
ro_RO: este necesară cheia hCaptcha! Adăugați cheia în tabloul de bord sub: %s

en: is
ro_RO: este

en: is empty
ro_RO: este gol

en: is not
ro_RO: nu este

en: is not empty
ro_RO: nu este gol

en: learn more
ro_RO: află mai multe

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
ro_RO: șabloane noi au fost lansate de când ai anulat Bricks.

en: not set
ro_RO: nesetat

en: official roadmap
ro_RO: foaia de parcurs oficială

en: per month
ro_RO: pe lună

en: posts
ro_RO: posturi

en: results for:
ro_RO: rezultate pentru:

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
ro_RO: J M @ H:i

en: set
ro_RO: setat

en: will be using this constant
ro_RO: va folosi această constantă

en: wp_remote_post request failed. Please check your server configuration. Required for query filters.
ro_RO: cererea wp_remote_post a eșuat. Vă rugăm să verificați configurația serverului. Necesar pentru filtrele de interogare.

en: x-axis
ro_RO: axa x

en: y-axis
ro_RO: axa y

en: your account
ro_RO: contul tău
