Bricks Internationalisation - en to ru_RU translation catalogue (3907 entries)

en: "%s" imported.
ru_RU: “%s” импортирован.

en: "Coming soon" mode (HTTP status code 200) indicates that your site is available for search engine indexing.
ru_RU: Режим “скоро открытие” (код состояния HTTP 200) указывает, что ваш сайт доступен для индексации поисковыми системами.

en: "Maintenance" mode (HTTP status code 503) indicates that your site is temporary unavailable, signaling search engines to come back later.
ru_RU: Режим “обслуживания” (код состояния HTTP 503) указывает, что ваш сайт временно недоступен, сигнализируя поисковым системам вернуться позже.

en: "Page Number" uses page numbers, "Offset" uses an offset value.
ru_RU: "Page Number" использует номера страниц, "Offset" - значение смещения.

en: %1$d orphaned elements found across %2$d posts. Click "Clean up all orphaned elements" to remove all orphaned elements from your site. Please backup your site before you proceed.
ru_RU: Найдено %1$d осиротевших элементов в %2$d записях. Нажмите “Очистить все осиротевшие элементы”, чтобы удалить все осиротевшие элементы с вашего сайта. Пожалуйста, сделайте резервную копию вашего сайта, прежде чем продолжить.

en: %1$s about %2$s in the Bricks Academy.
ru_RU: %1$s о %2$s в Академии Кирпичей.

en: %1$s data for "%2$s" deleted.
ru_RU: Данные %1$s для “%2$s” удалены.

en: %1$s is not enabled for post type "%2$s". Go to "%3$s > %4$s" to enable this post type.
ru_RU: %1$s не включен для типа записи “%2$s”. Перейдите в “%3$s > %4$s”, чтобы включить этот тип записи.

en: %1$s of %2$s
ru_RU: %1$s из %2$s

en: %1$s out of %2$s global elements components were already converted to components.
ru_RU: %1$s из %2$s компонентов глобальных элементов уже были преобразованы в компоненты.

en: %1$s out of %2$s global elements have been converted to components.
ru_RU: %1$s из %2$s глобальных элементов были преобразованы в компоненты.

en: %1$s requires PHP version %2$s+.
ru_RU: Для %1$s требуется версия PHP %2$s+.

en: %d class permanently deleted | %d classes permanently deleted
ru_RU[0]: %d класс удален навсегда
ru_RU[1]: %d классов окончательно удалены

en: %d orphaned elements found
ru_RU: Найдено %d осиротевших элементов

en: %s added to this button if there is no active filter.
ru_RU: %s добавляется к этой кнопке, если нет активного фильтра.

en: %s ago
ru_RU: %s назад

en: %s allow you to render custom pages for the user login, registration, lost and reset password.
ru_RU: %s позволяют отображать пользовательские страницы для входа, регистрации, восстановления и сброса пароля.

en: %s are best configured before you start working on your site.
ru_RU: %s лучше всего настраивать перед началом работы над вашим сайтом.

en: %s component block
ru_RU: %s блок компонентов

en: %s components
ru_RU: %s компонентов

en: %s components in the block editor
ru_RU: %s компоненты в редакторе блоков

en: %s file
ru_RU: Файл %s

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
ru_RU: %s в настоящее время работает над этой записью, что означает, что вы не можете вносить изменения, если не перехватите управление.

en: %s layout
ru_RU: Макет %s

en: %s settings
ru_RU: Настройки %s

en: %s typography
ru_RU: Типография %s

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
ru_RU: %s будет добавлено к наиболее подходящему HTML узлу.

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
ru_RU: %s. Установите условия шаблона или включите шаблоны по умолчанию.

en: %s. Template conditions precede default templates.
ru_RU: %s. Условия шаблона предшествуют шаблонам по умолчанию.

en: %s: New contact form message
ru_RU: %s: Новое сообщение из контактной формы

en: (Cancel Reply)
ru_RU: (отменить ответ)

en: (Function)
ru_RU: (функция)

en: (no title)
ru_RU: (без заголовка)

en: 1 comment | %1$s comments
ru_RU[0]: 1 комментарий
ru_RU[1]: %1$s комментариев

en: 1 day
ru_RU: 1 день

en: 1 hour
ru_RU: 1 час

en: 1 week
ru_RU: 1 неделя

en: 20GB web space
ru_RU: 20 ГБ веб-пространства

en: 30 minutes
ru_RU: 30 минут

en: 404 Error Page
ru_RU: Страница ошибки 404

en: A class with the same internal ID, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
ru_RU: Класс с таким же внутренним ID, но другими настройками, уже существует на этом сайте. Вы должны либо перезаписать существующий класс на вашем сайте, либо отказаться от этой импортированной версии.

en: A class with the same name, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
ru_RU: Класс с таким же именем, но другими настройками, уже существует на этом сайте. Вы должны либо перезаписать существующий класс на вашем сайте, либо отказаться от этой импортированной версии.

en: A font variation with this weight and style already exists.
ru_RU: Вариант шрифта с таким весом и стилем уже существует.

en: A list of native actions on the selected hook that will be removed by Bricks.
ru_RU: Список нативных действий на выбранном хуке, которые будут удалены Bricks.

en: ACF Date picker, for example, uses Ymd.
ru_RU: Выбор даты ACF, например, использует Ymd.

en: ACF Get Row Layout
ru_RU: ACF Получить макет строки

en: AJAX add to cart
ru_RU: AJAX добавление в корзину

en: AJAX loader
ru_RU: AJAX-загрузчик

en: API endpoint is not set or invalid.
ru_RU: Конечная точка API не установлена или недействительна.

en: API key
ru_RU: API ключ

en: API keys
ru_RU: API-ключи

en: API settings
ru_RU: Настройки API

en: ASC
ru_RU: По возрастанию

en: Absolute header
ru_RU: Абсолютная шапка

en: Accept
ru_RU: Принять

en: Accepts multiple addresses separated by comma
ru_RU: Принимает несколько адресов, разделенных запятой

en: Access breakpoints manager
ru_RU: Доступ к менеджеру контрольных точек

en: Access class manager
ru_RU: Доступ к менеджеру классов

en: Access color palettes
ru_RU: Доступ к цветовым палитрам

en: Access content (HTML) settings
ru_RU: Доступ к настройкам содержимого (HTML)

en: Access element conditions
ru_RU: Доступ к условиям элементов

en: Access element hide
ru_RU: Доступ к скрытию элементов

en: Access element interactions
ru_RU: Доступ к взаимодействиям элементов

en: Access font manager
ru_RU: Доступ к менеджеру шрифтов

en: Access icon manager
ru_RU: Доступ к менеджеру иконок

en: Access page settings
ru_RU: Доступ к настройкам страницы

en: Access pseudos & selectors
ru_RU: Доступ к псевдоэлементам и селекторам

en: Access query loop builder
ru_RU: Доступ к конструктору циклов запросов

en: Access query manager
ru_RU: Менеджер запросов доступа

en: Access remote templates
ru_RU: Доступ к удаленным шаблонам

en: Access revisions
ru_RU: Доступ к версиям

en: Access style (CSS) settings
ru_RU: Доступ к настройкам стиля (CSS)

en: Access template settings
ru_RU: Доступ к настройкам шаблона

en: Access theme styles
ru_RU: Доступ к стилям темы

en: Access variable manager
ru_RU: Доступ к менеджеру переменных

en: Accordion
ru_RU: Аккордеон

en: Accordion layout at breakpoint
ru_RU: Макет аккордеона в точке останова

en: Account
ru_RU: Аккаунт

en: Account creation on "My account" page is not enabled.
ru_RU: Создание аккаунта на странице “Мой аккаунт” не включено.

en: Across sessions
ru_RU: Между сессиями

en: Action
ru_RU: Действие

en: Action URL
ru_RU: URL действия

en: Actions
ru_RU: Действия

en: Actions after successful form submit
ru_RU: Действия после успешной отправки формы

en: Activate license
ru_RU: Активировать лицензию

en: Activate your account
ru_RU: Активируйте ваш аккаунт

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
ru_RU: Активируйте вашу лицензию, чтобы редактировать с помощью Bricks, получать обновления в один клик и доступ ко всем шаблонам сообщества.

en: Activation status
ru_RU: Статус активации

en: Active
ru_RU: Активный

en: Active Filters
ru_RU: Активные фильтры

en: Active Plugins
ru_RU: Активные плагины

en: Active Tab
ru_RU: Активная вкладка

en: Active background
ru_RU: Фон активного элемента

en: Active border
ru_RU: Граница активного элемента

en: Active box shadow
ru_RU: Активная тень

en: Active class
ru_RU: Активный класс

en: Active classes
ru_RU: Активные классы

en: Active color
ru_RU: Цвет активной точки

en: Active filter
ru_RU: Активный фильтр

en: Active filters
ru_RU: Активные фильтры

en: Active filters count
ru_RU: Количество активных фильтров

en: Active rating icon
ru_RU: Значок активного рейтинга

en: Active rating typography
ru_RU: Типография активного рейтинга

en: Active styles
ru_RU: Активные стили

en: Active typography
ru_RU: Типографика активного элемента

en: Adaptive height
ru_RU: Адаптивная высота

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Add "%root%" via keyboard shortcut "r + TAB".
ru_RU: Добавьте “%root%” с помощью сочетания клавиш “r + TAB”.

en: Add "brx_code_errors" as an URL parameter to show PHP errors if needed.
ru_RU: Добавьте “brx_code_errors” в качестве параметра URL для отображения ошибок PHP при необходимости.

en: Add "position: relative" as needed
ru_RU: Добавить “position: relative” при необходимости

en: Add / Search for
ru_RU: Добавить / искать

en: Add / Search for templates
ru_RU: Добавить / Искать шаблоны

en: Add Item
ru_RU: Добавить элемент

en: Add New
ru_RU: Добавить новый

en: Add New Custom Font
ru_RU: Добавить новый пользовательский шрифт

en: Add New Template
ru_RU: Добавить новый шаблон

en: Add New Template Bundle
ru_RU: Добавить новый набор шаблонов

en: Add New Template Tag
ru_RU: Добавить новый тег шаблона

en: Add a "Toggle" element to your page that targets this Offcanvas to open it.
ru_RU: Добавьте элемент “Переключатель” на вашу страницу, который нацелен на это Боковое меню, чтобы открыть его.

en: Add a font variant
ru_RU: Добавить вариант шрифта

en: Add at least two colors to create a gradient.
ru_RU: Добавьте как минимум два цвета, чтобы создать градиент.

en: Add context
ru_RU: Добавить контекст

en: Add context to dates on archive templates.
ru_RU: Добавить контекст к датам на шаблонах архивов.

en: Add context to title on archive/search templates.
ru_RU: Добавить контекст к заголовку на шаблонах архива/поиска.

en: Add custom headers in JSON format. Leave empty for default headers.
ru_RU: Добавьте пользовательские заголовки в формате JSON. Оставьте пустым для заголовков по умолчанию.

en: Add element ID as needed
ru_RU: Добавлять ID элемента по необходимости

en: Add elements
ru_RU: Добавить элементы

en: Add images
ru_RU: Добавить изображения

en: Add larger variable
ru_RU: Добавь большую переменную

en: Add meta query
ru_RU: Добавьте мета-запрос

en: Add new capability
ru_RU: Добавить новую возможность

en: Add parameters to be sent in the request body.
ru_RU: Добавь параметры, которые будут отправлены в теле запроса.

en: Add prefix
ru_RU: Добавить префикс

en: Add products to cart to see cross-sells.
ru_RU: Добавьте товары в корзину, чтобы увидеть перекрестные продажи.

en: Add smaller variable
ru_RU: Добавь меньшую переменную

en: Add suffix
ru_RU: Добавить суффикс

en: Add taxonomy query
ru_RU: Добавь запрос к таксономии

en: Add to cart
ru_RU: Добавить в корзину

en: Add to favorites
ru_RU: Добавить в избранное

en: Add to icon set
ru_RU: Добавить в набор иконок

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
ru_RU: Добавьте свой первый цвет в эту палитру, выбрав значение цвета выше, а затем нажмите “Сохранить”.

en: Add your offcanvas content in here
ru_RU: Добавьте содержимое вашего бокового меню здесь

en: Added
ru_RU: Добавлено

en: Added to cart
ru_RU: Добавлено в корзину

en: Added to icon. If there is no icon, it will be added to the overlay.
ru_RU: Добавлено к иконке. Если иконки нет, будет добавлено к оверлею.

en: Added to the search form as hidden input fields.
ru_RU: Добавляются к форме поиска как скрытые поля ввода.

en: Adding
ru_RU: Добавление

en: Adding to cart
ru_RU: Добавляем в корзину

en: Additional info
ru_RU: Дополнительная информация

en: Additional information
ru_RU: Дополнительная информация

en: Additional parameters
ru_RU: Дополнительные параметры

en: Additional properties
ru_RU: Дополнительные свойства

en: Additional target elements
ru_RU: Дополнительные целевые элементы

en: Address
ru_RU: Адрес

en: Addresses
ru_RU: Адреса

en: Adds inline CSS to %s tag.
ru_RU: Добавляет встроенный CSS в тег %s.

en: Adds scripts right after opening %s tag.
ru_RU: Добавляет скрипты сразу после открывающего тега %s.

en: Adds scripts right before closing %s tag.
ru_RU: Добавляет скрипты прямо перед закрывающим тегом %s.

en: Admin
ru_RU: Админ

en: Admin email
ru_RU: Email администратора

en: Administrator
ru_RU: Администратор

en: Administrator role is not allowed as a security precaution.
ru_RU: Роль администратора не разрешена в целях безопасности.

en: Adobe fonts
ru_RU: Шрифты Adobe

en: Affiliate
ru_RU: Партнерский

en: After
ru_RU: После

en: After order review heading
ru_RU: После заголовка обзора заказа

en: After title
ru_RU: После заголовка

en: Ajax loader
ru_RU: Загрузчик Ajax

en: Ajax loader animation
ru_RU: Анимация аякс-загрузчика

en: Ajax loader selector
ru_RU: Селектор Ajax-загрузчика

en: Alert
ru_RU: Оповещение

en: Align
ru_RU: Выровнять

en: Align content
ru_RU: Выравнивание содержимого

en: Align cross axis
ru_RU: Выравнивание по поперечной оси

en: Align horizontal
ru_RU: Выравнивание по горизонтали

en: Align items
ru_RU: Выровнять элементы

en: Align main axis
ru_RU: Выровнять по главной оси

en: Align self
ru_RU: Выравнивание себя

en: Align tables
ru_RU: Выровнять таблицы

en: Align vertical
ru_RU: Выравнивание по вертикали

en: Alignment
ru_RU: Выравнивание

en: All
ru_RU: Все

en: All %s
ru_RU: Все %s

en: All Code elements, SVG elements (source: code), and Query editor instances now require code signatures.
ru_RU: Все элементы Code, элементы SVG (источник: код) и экземпляры редактора запросов теперь требуют сигнатуры кода.

en: All Custom Fonts
ru_RU: Все пользовательские шрифты

en: All Template Bundles
ru_RU: Все наборы шаблонов

en: All Template Tags
ru_RU: Все теги шаблонов

en: All Templates
ru_RU: Все шаблоны

en: All archives
ru_RU: Все архивы

en: All author posts
ru_RU: Все записи автора

en: All code instances
ru_RU: Все экземпляры кода

en: All components are enabled in the block editor.
ru_RU: Все компоненты включены в редакторе блоков.

en: All headings
ru_RU: Все заголовки

en: All index jobs removed
ru_RU: Все задачи индексации удалены

en: All indexing jobs completed.
ru_RU: Все задачи индексации завершены.

en: All revisions deleted
ru_RU: Все версии удалены

en: All right
ru_RU: Все верно

en: All selected elements must have the same parent
ru_RU: Все выбранные элементы должны иметь общего родителя

en: All sides linked
ru_RU: Все стороны связаны

en: All template types
ru_RU: Все типы шаблонов

en: All terms
ru_RU: Все термины

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
ru_RU: Разрешить другим сайтам просматривать и вставлять ваши шаблоны из их библиотеки шаблонов. Ограничьте доступ к шаблонам с помощью настроек “Белый список URL” и “Защита паролем” ниже.

en: Allow specific user roles or individual users to execute code.
ru_RU: Разрешить выполнение кода для определенных ролей пользователей или отдельных пользователей.

en: Allow the element's normal click behavior (like following links) instead of blocking it.
ru_RU: Разрешить обычное поведение элемента при клике (например, переход по ссылкам) вместо его блокировки.

en: Allow user to change and execute code through the Code element
ru_RU: Разрешить пользователю изменять и выполнять код через элемент Код

en: Allow user to upload SVG files
ru_RU: Разрешить пользователю загружать SVG файлы

en: Allowed file formats
ru_RU: Разрешенные форматы файлов

en: Alphabetically
ru_RU: По алфавиту

en: Alternate images
ru_RU: Чередовать изображения

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
ru_RU: Альтернатива полям Широта/Долгота

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
ru_RU: Хотя очень заманчиво сразу начать редактирование с помощью Bricks, вы получите гораздо лучший опыт, если быстро просмотрите раздел “Начало работы” в Академии Bricks о том, как наиболее продуктивно использовать Bricks.

en: Always
ru_RU: Всегда

en: Always show
ru_RU: Всегда показывать

en: Always shows in builder for editing.
ru_RU: Всегда отображается в конструкторе для редактирования.

en: Always visible
ru_RU: Всегда видимый

en: Always visible in builder for styling purpose.
ru_RU: Всегда видимо в конструкторе для целей стилизации.

en: Amazing
ru_RU: Потрясающе

en: An error occurred while cleaning up orphaned elements.
ru_RU: Произошла ошибка при очистке осиротевших элементов.

en: An error occurred while scanning for orphaned elements.
ru_RU: Произошла ошибка при поиске осиротевших элементов.

en: An error occurred, please try again later.
ru_RU: Произошла ошибка, пожалуйста, попробуйте позже.

en: An error occurred.
ru_RU: Произошла ошибка.

en: And
ru_RU: И

en: Angle in °
ru_RU: Угол в °

en: Anim. Typing
ru_RU: Анимация печати

en: Animation
ru_RU: Анимация

en: Animation delay
ru_RU: Задержка анимации

en: Animation duration
ru_RU: Длительность анимации

en: Animation end
ru_RU: Конец анимации

en: Animation in ms
ru_RU: Анимация в мс

en: Animation speed in ms
ru_RU: Скорость анимации в мс

en: Another user
ru_RU: Другой пользователь

en: Any
ru_RU: Любой

en: Any breakpoint
ru_RU: Любая точка перехода

en: Any option text
ru_RU: Текст для любого варианта

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
ru_RU: Применимо только к настройке “Стиль” заголовка или кнопки. Создавайте и используйте глобальные цвета через вашу собственную “Цветовую палитру”.

en: Apply
ru_RU: Применить

en: Apply on
ru_RU: Применить к

en: Apply preview
ru_RU: Применить предпросмотр

en: Apply spacing inside
ru_RU: Применить расстояние внутри

en: Apply to
ru_RU: Применить к

en: Apply to child pages
ru_RU: Применить к дочерним страницам

en: Apply to child terms
ru_RU: Применить к дочерним терминам

en: April
ru_RU: Апрель

en: Archive
ru_RU: Архив

en: Archive (products)
ru_RU: Архив (товары)

en: Archive description
ru_RU: Описание архива

en: Archive post types
ru_RU: Типы записей архива

en: Archive terms
ru_RU: Термины архива

en: Archive title
ru_RU: Заголовок архива

en: Archive type
ru_RU: Тип архива

en: Archives
ru_RU: Архивы

en: Archives: %s
ru_RU: Архивы: %s

en: Are you sure that you want to delete this breakpoint?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить эту контрольную точку?

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить данные, созданные Bricks для этого %s?

en: Are you sure you want to delete this category? Deleting it also deletes all variables in this category.
ru_RU: Ты уверен, что хочешь удалить эту категорию? При ее удалении также удаляются все переменные в этой категории.

en: Are you sure you want to delete this font and all of its font variation files?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить этот шрифт и все его файлы вариаций?

en: Are you sure you want to delete this icon set?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить этот набор иконок?

en: Are you sure you want to move this font to the trash?
ru_RU: Вы уверены, что хотите переместить этот шрифт в корзину?

en: Are you sure you want to remove all orphaned elements from your site? This action cannot be undone. Please perform a backup of your site before you proceed.
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить все осиротевшие элементы с вашего сайта? Это действие нельзя отменить. Пожалуйста, сделайте резервную копию вашего сайта, прежде чем продолжить.

en: Are you sure you want to remove this icon?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить эту иконку?

en: Are you sure you want to unlink this component?
ru_RU: Вы уверены, что хотите отвязать этот компонент?

en: Argument
ru_RU: Аргумент

en: Arguments
ru_RU: Аргументы

en: Arrows
ru_RU: Стрелки

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
ru_RU: Не удалось загрузить статьи. Пожалуйста, посетите официальную базу знаний:

en: Ascending
ru_RU: По возрастанию

en: Asides
ru_RU: Заметки

en: Aspect ratio
ru_RU: Соотношение сторон

en: Assign/unassign global classes
ru_RU: Назначение/отмена назначения глобальных классов

en: Attachment
ru_RU: Вложение

en: Attachment Page
ru_RU: Страница вложения

en: Attribute
ru_RU: Атрибут

en: Attributes
ru_RU: Атрибуты

en: Attribution
ru_RU: Атрибуты

en: Attribution Control
ru_RU: Контроль атрибуции

en: Audio
ru_RU: Аудио

en: August
ru_RU: Август

en: Author
ru_RU: Автор

en: Author ID
ru_RU: ID автора

en: Author archive URL
ru_RU: URL архива автора

en: Author avatar
ru_RU: Аватар автора

en: Author bio
ru_RU: Био автора

en: Author email
ru_RU: Email автора

en: Author meta
ru_RU: Мета-данные автора

en: Author name
ru_RU: Имя автора

[ctx: Author name]
en: Name
ru_RU: Имя

en: Author website
ru_RU: Сайт автора

en: Author: %s
ru_RU: Автор: %s

en: Authorization
ru_RU: Авторизация

en: Auto
ru_RU: Авто

en: Auto height
ru_RU: Автоматическая высота

en: Auto log in user
ru_RU: Автоматический вход пользователя

en: Auto login after activation
ru_RU: Автоматический вход в систему после активации

en: Auto poster
ru_RU: Автоматический постер

en: Auto scroll element into view
ru_RU: Автоматическая прокрутка элемента в поле зрения

en: Auto toggle child terms
ru_RU: Автоматически переключать дочерние термины

en: Auto width
ru_RU: Автоширина

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
ru_RU: Автоматически генерируется, если для регистрации требуется только адрес электронной почты.

en: Autocomplete
ru_RU: Автозаполнение

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
ru_RU: Автоматически генерируется, если пароль не требуется/не предоставлен.

en: Automatically adjust the map view to fit all markers when markers are added or removed.
ru_RU: Автоматически настраивать вид карты, чтобы вместить все маркеры при их добавлении или удалении.

en: Autoplay
ru_RU: Автовоспроизведение

en: Autoplay delay in ms
ru_RU: Задержка автовоспроизведения в мс

en: Autoplay is not supported when using preview image.
ru_RU: Автовоспроизведение не поддерживается при использовании превью-изображения.

en: Autosave
ru_RU: Автосохранение

en: Autosave by
ru_RU: Автосохранение

en: Autosave interval (seconds)
ru_RU: Интервал автосохранения (секунды)

en: Available via "+" action icon & right-click context menu.
ru_RU: Доступно через значок действия “+” и контекстное меню правой кнопки мыши.

en: Available via "Layout" action icon.
ru_RU: Доступно через значок действия “Макет”.

en: Available via keyboard shortcut & right-click context menu.
ru_RU: Доступно через сочетание клавиш и контекстное меню правой кнопки мыши.

en: Avatar
ru_RU: Аватар

en: Avatar border
ru_RU: Граница аватара

en: Avatar box shadow
ru_RU: Тень аватара

en: Avatar image of %s
ru_RU: Изображение аватара %s

en: Avatar position
ru_RU: Позиция аватара

en: Avatar size
ru_RU: Размер аватара

en: Avoid using in combination with third-party filter plugins.
ru_RU: Избегайте использования в сочетании с плагинами фильтрации сторонних производителей.

en: Aye
ru_RU: Ага

en: BCC email address
ru_RU: Адрес эл. почты для скрытой копии

en: Back
ru_RU: Назад

en: Back delay in ms
ru_RU: Задержка удаления в мс

en: Back speed in ms
ru_RU: Скорость удаления в мс

en: Back to Top
ru_RU: Наверх

en: Back to builder
ru_RU: Вернуться в конструктор

en: Back to icon sets
ru_RU: Вернуться к наборам иконок

en: Back to import manager
ru_RU: Вернуться в менеджер импорта

en: Back to settings
ru_RU: Вернуться к настройкам

en: Backdrop
ru_RU: Фон

en: Background
ru_RU: Фон

en: Background active
ru_RU: Активный фон

en: Background attachment
ru_RU: Прикрепление фона

en: Background blend mode
ru_RU: Режим наложения фона

en: Background color
ru_RU: Цвет фона

en: Background custom size
ru_RU: Пользовательский размер фона

en: Background filters
ru_RU: Фильтры фона

en: Background image
ru_RU: Фоновое изображение

en: Background position
ru_RU: Положение фона

en: Background repeat
ru_RU: Повторение фона

en: Background size
ru_RU: Размер фона

en: Background video
ru_RU: Фоновое видео

en: Bar
ru_RU: Полоса

en: Bar background color
ru_RU: Цвет фона полосы

en: Bar border
ru_RU: Граница полосы

en: Bar color
ru_RU: Цвет полосы

en: Bar height
ru_RU: Высота полосы

en: Base breakpoint
ru_RU: Базовая контрольная точка

en: Base font size
ru_RU: Базовый размер шрифта

en: Baseline
ru_RU: Базовая линия

en: Baseline step
ru_RU: Базовый шаг

en: Basic
ru_RU: Основное

en: Basic Text
ru_RU: Простой текст

en: Beautiful
ru_RU: Прекрасно

en: Before
ru_RU: До

en: Before order review heading
ru_RU: Перед заголовком обзора заказа

en: Before payment
ru_RU: Перед оплатой

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
ru_RU: Прежде чем вы деактивируете Bricks, не могли бы вы сказать, почему? Я хотел бы учесть ваш отзыв для улучшения Bricks. Большое спасибо!

en: Berlin, Germany
ru_RU: Берлин, Германия

en: Billing address
ru_RU: Адрес оплаты

en: Bio
ru_RU: Биография

en: Black
ru_RU: Черный

en: Block
ru_RU: Блок

en: Block editor
ru_RU: Редактор блоков

en: Block not available
ru_RU: Блок недоступен

en: Blockquote
ru_RU: Цитата

en: Blockquote border
ru_RU: Граница цитаты

en: Blockquote margin
ru_RU: Отступ цитаты

en: Blockquote padding
ru_RU: Внутренний отступ цитаты

en: Blockquote typography
ru_RU: Типография цитаты

en: Blur
ru_RU: Размытие

en: Body
ru_RU: Тело

en: Body (footer) scripts
ru_RU: Скрипты в теле (футер)

en: Body (header) scripts
ru_RU: Скрипты в теле (заголовок)

en: Body - Heading
ru_RU: Тело - заголовок

en: Body parameters
ru_RU: Параметры body

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
ru_RU: Скрипты в теле добавляются сразу после открывающего тега %s.

en: Body typography
ru_RU: Типографика основного текста

en: Bold
ru_RU: Жирный

en: Border
ru_RU: Граница

en: Border / Box Shadow
ru_RU: Граница / тень блока

en: Border color
ru_RU: Цвет границы

en: Border width
ru_RU: Ширина рамки

en: Both
ru_RU: Оба

en: Bottom
ru_RU: Низ

en: Bottom / End
ru_RU: Низ / конец

en: Bottom center
ru_RU: Внизу по центру

en: Bottom left
ru_RU: Внизу слева

en: Bottom right
ru_RU: Внизу справа

en: Box Zoom
ru_RU: Масштаб коробки

en: Box list
ru_RU: Список блоков

en: Box shadow
ru_RU: Тень блока

en: Boxed
ru_RU: В рамке

en: Boxed max. width
ru_RU: Макс. ширина в рамке

en: Breadcrumb
ru_RU: Хлебная крошка

en: Breadcrumbs
ru_RU: Хлебные крошки

en: Breakpoint already exists
ru_RU: Breakpoint уже существует

en: Breakpoint label must start with a letter.
ru_RU: Метка Breakpoint должна начинаться с буквы.

en: Brightness
ru_RU: Яркость

en: Brilliant
ru_RU: Блестяще

en: Browse
ru_RU: Обзор

en: Browse Media Library
ru_RU: Просмотр медиабиблиотеки

en: Browse Unsplash
ru_RU: Просмотр Unsplash

en: Browser
ru_RU: Браузер

en: Browser storage
ru_RU: Хранилище браузера

en: Builder
ru_RU: Конструктор

en: Builder access
ru_RU: Доступ к конструктору

en: Builder capabilities
ru_RU: Возможности конструктора

en: Builder mode
ru_RU: Режим конструктора

en: Built in icon sets
ru_RU: Встроенные наборы иконок

en: Built-in icon sets
ru_RU: Встроенные наборы иконок

en: Bulk actions
ru_RU: Массовые действия

en: Bulk edit
ru_RU: Массовое редактирование

en: Bullet List
ru_RU: Маркированный список

en: Bulleted list
ru_RU: Маркированный список

en: Bundle
ru_RU: Набор

en: Bundles
ru_RU: Наборы

en: Butt
ru_RU: Булавка

en: Button
ru_RU: Кнопка

en: Button background
ru_RU: Фон кнопки

en: Button border
ru_RU: Граница кнопки

en: Button box shadow
ru_RU: Тень кнопки

en: Button link
ru_RU: Ссылка кнопки

en: Button size
ru_RU: Размер кнопки

en: Button style
ru_RU: Стиль кнопки

en: Button text
ru_RU: Текст кнопки

en: Button typography
ru_RU: Типография кнопки

en: Button width
ru_RU: Ширина кнопки

en: Buttons
ru_RU: Кнопки

en: Buy product
ru_RU: Купить товар

en: By default, covers entire available width.
ru_RU: По умолчанию занимает всю доступную ширину.

en: By default, form fields are validated on input, blur and submit.
ru_RU: По умолчанию поля формы проверяются при вводе, потере фокуса и отправке.

en: By default, only the most specific theme style is loaded. To load all theme styles whose conditions are met, select "Load all matching theme styles".
ru_RU: По умолчанию загружается только наиболее конкретный стиль темы. Чтобы загрузить все стили темы, условия которых выполняются, выберите “Загрузить все подходящие стили темы”.

en: By default, the favorite fonts are listed first in the font-family options. To show only the favorite fonts, select "Show favorites only" at %s.
ru_RU: По умолчанию избранные шрифты отображаются первыми в списке семейств шрифтов. Чтобы показывать только избранные шрифты, выберите “Показывать только избранное” в %s.

en: By default, the min/max values are dynamically set based on each filter query loop results. Disable this feature so the min/max values are only set initially.
ru_RU: По умолчанию мин./макс. Значения динамически устанавливаются на основе результатов каждого цикла запроса фильтра. Отключите эту функцию, чтобы мин./макс. значения устанавливались только изначально.

en: By default, this icon is always visible and rotates 90° when the accordion item is expanded. To display different icons for each state, duplicate this icon and set the "Show" option to "Collapsed" for one and "Expanded" for the other.
ru_RU: По умолчанию эта иконка всегда видна и поворачивается на 90° при развертывании элемента аккордеона. Чтобы отображать разные иконки для каждого состояния, продублируйте эту иконку и установите опцию “Показать” на “Свернуто” для одной и “Развернуто” для другой.

en: By default, users can access the default WordPress auth pages by adding %1$s to the URL, bypassing custom authentication pages. Enable this setting to remove this bypass option and always use your custom authentication pages and behavior as set above.
ru_RU: По умолчанию пользователи могут получить доступ к стандартным страницам аутентификации WordPress, добавив %1$s к URL, обходя пользовательские страницы аутентификации. Включите эту настройку, чтобы убрать этот вариант обхода и всегда использовать ваши пользовательские страницы аутентификации и поведение, установленное выше.

en: Byline
ru_RU: Подпись

en: Bypass maintenance
ru_RU: Обойти режим обслуживания

en: CSS Filters
ru_RU: CSS фильтры

en: CSS Selector
ru_RU: CSS-селектор

en: CSS class
ru_RU: CSS-класс

en: CSS classes
ru_RU: CSS классы

en: CSS files processed
ru_RU: Обработано CSS файлов

en: CSS filter
ru_RU: CSS-фильтр

en: CSS is automatically wrapped in style tags.
ru_RU: CSS автоматически оборачивается в теги style.

en: CSS loading method
ru_RU: Метод загрузки CSS

en: CSS selector
ru_RU: CSS-селектор

en: CSS selector of the element to insert the AJAX loader into.
ru_RU: CSS-селектор элемента, в который нужно вставить AJAX-загрузчик.

en: CSS selectors
ru_RU: CSS селекторы

en: Cache
ru_RU: Кэш

en: Cache duration
ru_RU: Время жизни кеша

en: Cache query loops
ru_RU: Кэшировать циклы запросов

en: Calculation method
ru_RU: Метод расчета

en: Calendar
ru_RU: Календарь

en: Can also be set globally via theme styles.
ru_RU: Также может быть установлено глобально через стили темы.

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Canvas
ru_RU: Холст

en: Capabilities
ru_RU: Возможности

en: Capability
ru_RU: Возможность

en: Capitalize
ru_RU: С заглавной буквы

en: Caption
ru_RU: Подпись

en: Caption type
ru_RU: Тип подписи

en: Caret
ru_RU: Каретка

en: Carousel
ru_RU: Карусель

en: Cart
ru_RU: Корзина

en: Cart Cross-sells
ru_RU: Перекрестные продажи в корзине

en: Cart Details
ru_RU: Детали корзины

en: Cart contents
ru_RU: Содержимое корзины

en: Cart count
ru_RU: Количество товаров в корзине

en: Cart coupon
ru_RU: Купон корзины

en: Cart cross sells
ru_RU: Перекрестные продажи в корзине

en: Cart items
ru_RU: Товары в корзине

en: Cart product name
ru_RU: Название товара в корзине

en: Cart product quantity
ru_RU: Количество товара в корзине

en: Cart product subtotal
ru_RU: Промежуточный итог товаров в корзине

en: Cart remove product
ru_RU: Удалить товар из корзины

en: Cart subtotal
ru_RU: Подытог корзины

en: Cart totals
ru_RU: Итоги корзины

en: Cart update
ru_RU: Обновление корзины

en: Cart updated
ru_RU: Корзина обновлена

en: Cascade layer
ru_RU: Каскадный уровень

en: Categories
ru_RU: Категории

en: Categories & Tags
ru_RU: Категории и теги

en: Categories deleted
ru_RU: Категории удалены

en: Categories imported
ru_RU: Категории импортированы

en: Categorize
ru_RU: Категоризировать

en: Category
ru_RU: Категория

en: Category: %s
ru_RU: Категория: %s

en: Center
ru_RU: По центру

en: Center center
ru_RU: По центру по центру

en: Center left
ru_RU: По центру слева

en: Center mode
ru_RU: Центрированный режим

en: Center right
ru_RU: По центру справа

en: Champ
ru_RU: Чемпион

en: Change content
ru_RU: Изменить содержимое

en: Change image
ru_RU: Изменить изображение

en: Characters per minute
ru_RU: Символов в минуту

en: Chart size in px
ru_RU: Размер диаграммы в пикселях

en: Chats
ru_RU: Чаты

en: Check for orphaned elements on builder save
ru_RU: Проверять наличие осиротевших элементов при сохранении конструктора

en: Checkbox
ru_RU: Флажок

en: Checkout
ru_RU: Оформление заказа

en: Checkout coupon
ru_RU: Купон при оформлении заказа

en: Checkout customer details
ru_RU: Детали клиента при оформлении заказа

en: Checkout login
ru_RU: Вход при оформлении заказа

en: Checkout order payment
ru_RU: Оплата заказа при оформлении

en: Checkout order review
ru_RU: Обзор заказа при оформлении

en: Checkout order table
ru_RU: Таблица заказа при оформлении

en: Checkout thank you
ru_RU: Благодарность за заказ

en: Checks for %1$s on builder save to check for orphaned elements. Always checked on load regardless of this setting. Can also be manually enabled by adding %2$s to the builder URL.
ru_RU: Проверяет наличие %1$s при сохранении конструктора для поиска осиротевших элементов. Всегда проверяется при загрузке независимо от этой настройки. Также может быть включено вручную путем добавления %2$s к URL конструктора.

en: Child of
ru_RU: Дочерний элемент

en: Childless
ru_RU: Без дочерних элементов

en: Childless terms only
ru_RU: Только бездетные условия

en: Choose a color for this attribute term
ru_RU: Выберите цвет для этого термина атрибута

en: Choose a color for this attribute value.
ru_RU: Выберите цвет для этого значения атрибута.

en: Choose an image for this attribute term
ru_RU: Выберите изображение для этого термина атрибута

en: Choose an image for this attribute value.
ru_RU: Выберите изображение для этого значения атрибута.

en: Choose at which breakpoint do you want to start showing this popup or on which specific breakpoints.
ru_RU: Выберите, на какой контрольной точке вы хотите начать показывать это всплывающее окно или на каких конкретных контрольных точках.

en: Choose files
ru_RU: Выбрать файлы

en: Choose how passwords are managed. "Template password" uses this template's password to protect content according to template conditions. "Post password" protects content that has an individual post password set. "Template & post password" uses the template password, but individual post passwords will be used instead if set.
ru_RU: Выберите, как управлять паролями. “Пароль шаблона” использует пароль этого шаблона для защиты содержимого в соответствии с условиями шаблона. “Пароль записи” защищает содержимое, для которого установлен индивидуальный пароль записи. “Пароль шаблона и записи” использует пароль шаблона, но индивидуальные пароли записей будут использоваться вместо него, если они установлены.

en: Choose how to display product variations.
ru_RU: Выберите, как отображать вариации товара.

en: Choose image
ru_RU: Выбрать изображение

en: Circle
ru_RU: Круг

en: Class
ru_RU: Класс

en: Class "%s" has been moved to trash but your modifications are kept.
ru_RU: Класс “%s” был перемещен в корзину, но ваши изменения сохранены.

en: Class found in trash
ru_RU: Класс найден в корзине

en: Class name
ru_RU: Название класса

en: Class name already exists
ru_RU: Класс с таким названием уже существует

en: Classes
ru_RU: Классы

en: Classes discarded
ru_RU: Классы отменены

en: Classes duplicated
ru_RU: Классы продублированы

en: Classes found
ru_RU: Найдены классы

en: Classes renamed
ru_RU: Классы переименованы

en: Clause name
ru_RU: Название условия

en: Clause name description
ru_RU: Описание названия пункта

en: Clean
ru_RU: Очистить

en: Clean up
ru_RU: Очистка

en: Clean up all orphaned elements
ru_RU: Очистить все осиротевшие элементы

en: Clear
ru_RU: Очистить

en: Clear all
ru_RU: Очистить все

en: Clear filter
ru_RU: Очистить фильтр

en: Clear form
ru_RU: Очистить форму

en: Clear gallery
ru_RU: Очистить галерею

en: Clear non-existing dynamic data
ru_RU: Очистить несуществующие динамические данные

en: Click
ru_RU: Клик

en: Click "Accept" to use the incoming database changes. Click "Discard" to save your current builder data instead.
ru_RU: Нажмите “Принять”, чтобы использовать входящие изменения базы данных. Нажмите “Отменить”, чтобы сохранить текущие данные конструктора.

en: Click "Continue filter index" to immediately run any remaining/queued filter index jobs instead of waiting for the next WP cronjob.
ru_RU: Нажмите “Продолжить индексацию фильтра”, чтобы немедленно запустить оставшиеся/поставленные в очередь задачи индексации фильтра вместо ожидания следующего WP-крона.

en: Click "Regenerate filter index" to regenerate the query filter index for your entire website.
ru_RU: Нажмите “Перегенерировать индекс фильтра”, чтобы перегенерировать индекс фильтра запросов для всего вашего сайта.

en: Click me
ru_RU: Нажмите на меня

en: Click on any element to add it to your canvas.
ru_RU: Нажмите на любой элемент, чтобы добавить его на холст.

en: Click on any element to add it to your popup.
ru_RU: Нажмите на любой элемент, чтобы добавить его в всплывающее окно.

en: Click or hover
ru_RU: Клик или наведение

en: Click the "+" icon to add your first condition.
ru_RU: Нажмите на иконку “+”, чтобы добавить первое условие.

en: Click the "+" icon to add your first interaction.
ru_RU: Нажмите на иконку “+”, чтобы добавить первое взаимодействие.

en: Click the "Generate variables" button to auto-generate all your fluid typography variables.
ru_RU: Нажми на кнопку "Generate variables", чтобы автоматически сгенерировать все переменные твоей жидкой типографики.

en: Click the button above to retrieve all Code element, SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances and review the code for every page, template, etc.
ru_RU: Нажмите кнопку выше, чтобы получить все экземпляры элемента Code, элемента SVG (код), редактора запросов и тега “echo”, и проверьте код для каждой страницы, шаблона и т. д.

en: Click the button to retrieve a list of all global element instances. Then review and convert them to components either individually, in bulk, or by manually unlinking them in the builder. Once done, please delete all global elements from the elements panel in the builder.
ru_RU: Нажмите кнопку, чтобы получить список всех экземпляров глобальных элементов. Затем просмотрите и преобразуйте их в компоненты по отдельности, группами или вручную отвязав их в конструкторе. После этого удалите все глобальные элементы с панели элементов в конструкторе.

en: Click this button to remove all index jobs. Useful if your index jobs are stuck due to unknown reasons. You should regenerate the filter index afterwards.
ru_RU: Нажмите эту кнопку, чтобы удалить все задачи индексации. Полезно, если ваши задачи индексации застряли по неизвестным причинам. После этого вам следует перегенерировать индекс фильтра.

en: Click to apply the latest filter settings. This ensures all filter options are up-to-date.
ru_RU: Нажмите, чтобы применить последние настройки фильтра. Это обеспечит актуальность всех параметров фильтра.

en: Click to download
ru_RU: Нажмите для скачивания

en: Click to set preview content.
ru_RU: Нажмите, чтобы установить содержимое предпросмотра.

en: Clone
ru_RU: Клонировать

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Close (ESC)
ru_RU: Закрыть (ESC)

en: Close after
ru_RU: Закрыть через

en: Close button
ru_RU: Кнопка закрытия

en: Close color
ru_RU: Цвет закрытия

en: Close icon
ru_RU: Иконка закрытия

en: Close mini cart
ru_RU: Закрыть мини-корзину

en: Close mobile menu
ru_RU: Закрыть мобильное меню

en: Close on
ru_RU: Закрывать при

en: Close popup on click
ru_RU: Закрывайте всплывающее окно по щелчку

en: Close position
ru_RU: Позиция закрытия

en: Close search
ru_RU: Закрыть поиск

en: Close size
ru_RU: Размер закрытия

en: Closest corner
ru_RU: Ближайший угол

en: Closest side
ru_RU: Ближайшая сторона

en: Cloud
ru_RU: Облако

en: Cloudflare Turnstile API key required! Add key in dashboard under: %s
ru_RU: Требуется API-ключ Cloudflare Turnstile! Добавьте ключ в панели управления в разделе: %s

en: Cluster
ru_RU: Кластеризация

en: Code
ru_RU: Код

en: Code control
ru_RU: Управление кодом

en: Code execution
ru_RU: Выполнение кода

en: Code execution has been explicitly disabled by the %s filter. This filter is currently overriding your Bricks settings.
ru_RU: Выполнение кода было явно отключено фильтром %s. Этот фильтр в настоящее время переопределяет ваши настройки Bricks.

en: Code execution is disabled
ru_RU: Выполнение кода отключено

en: Code execution not allowed.
ru_RU: Выполнение кода не разрешено.

en: Code execution, if needed, must be explicitly enabled.
ru_RU: Выполнение кода, если необходимо, должно быть явно включено.

en: Code execution: Disabled by default
ru_RU: Выполнение кода: Отключено по умолчанию

en: Code review
ru_RU: Проверка кода

en: Code signatures
ru_RU: Сигнатуры кода

en: Code signatures are locked.
ru_RU: Сигнатуры кода заблокированы.

en: Code signatures regenerated successfully.
ru_RU: Сигнатуры кода успешно пересозданы.

en: Code signed
ru_RU: Код подписан

en: Code that requires execution only runs when it has a valid code signature.
ru_RU: Код, требующий выполнения, запускается только при наличии действительной подписи кода.

en: Collapse
ru_RU: Свернуть

en: Collapse inactive
ru_RU: Свернуть неактивные

en: Collapse on page load
ru_RU: Свернуть при загрузке страницы

en: Collapsed
ru_RU: Свернуто

en: Color
ru_RU: Цвет

en: Color #%s
ru_RU: Цвет #%s

en: Color close
ru_RU: Цвет закрытия

en: Color editor
ru_RU: Редактор цветов

en: Color palette
ru_RU: Цветовая палитра

en: Color preview
ru_RU: Предпросмотр цвета

en: Color stop
ru_RU: Цветовая остановка

en: Colors
ru_RU: Цвета

en: Column
ru_RU: Колонка

en: Column gap
ru_RU: Промежуток между столбцами

en: Columns
ru_RU: Колонки

en: Coming soon
ru_RU: Скоро открытие

en: Comma-separated list of results per page options.
ru_RU: Список опций результатов на страницу, разделенных запятыми.

en: Command palette
ru_RU: Палитра команд

en: Comment
ru_RU: Комментарий

en: Comment count
ru_RU: Количество комментариев

en: Comment navigation
ru_RU: Навигация по комментариям

en: Comments
ru_RU: Комментарии

en: Comments are closed.
ru_RU: Комментарии закрыты.

en: Comments are disabled.
ru_RU: Комментарии отключены.

en: Common classes
ru_RU: Общие классы

en: Common taxonomies
ru_RU: Общие таксономии

en: Community
ru_RU: Сообщество

en: Community templates
ru_RU: Шаблоны сообщества

en: Compact
ru_RU: Компактный

en: Compare
ru_RU: Сравнить

en: Compare with
ru_RU: Сравнивать с

en: Component
ru_RU: Компонент

en: Component %s
ru_RU: Компонент %s

en: Component configured but preview unavailable
ru_RU: Компонент настроен, но предварительный просмотр недоступен

en: Component preview error
ru_RU: Ошибка предварительного просмотра компонентов

en: Component preview unavailable
ru_RU: Предварительный просмотр компонентов недоступен

en: Components
ru_RU: Компоненты

en: Condition
ru_RU: Условие

en: Conditions
ru_RU: Условия

en: Conditions always run before query loop.
ru_RU: Условия всегда выполняются перед циклом запроса.

en: Conditions don't run in the builder.
ru_RU: Условия не работают в конструкторе.

en: Configure
ru_RU: Настроить

en: Configure "Marker: Type" on the connected "Map" element to render text or image markers. The settings below will precede the settings on the "Map" element.
ru_RU: Настройте “Маркер: Тип” на связанном элементе “Карта” для отображения текстовых или изображений маркеров. Настройки ниже будут иметь приоритет над настройками элемента “Карта”.

en: Configure the API settings to retrieve data from an API endpoint.
ru_RU: Настрой параметры API для получения данных с конечной точки API.

en: Configure the scale generator as per your requirements.
ru_RU: Настрой генератор весов в соответствии с твоими требованиями.

en: Configure your API settings (URL, etc.) and fetch data to view and work with the API response data.
ru_RU: Настрой параметры API (URL и т.д.) и fetch data, чтобы просматривать и работать с данными ответа API.

en: Confirm
ru_RU: Подтвердить

en: Confirmation
ru_RU: Подтверждение

en: Confirmation email
ru_RU: Подтверждение по эл. почте

en: Conflict
ru_RU: Конфликт

en: Conflict: Class "%s" has been permanently deleted by another user.
ru_RU: Конфликт: Класс “%s” был окончательно удален другим пользователем.

en: Conflict: Some classes exist in both trash and active classes
ru_RU: Конфликт: Некоторые классы существуют как в корзине, так и в активных классах

en: Conflicts
ru_RU: Конфликты

en: Congrats
ru_RU: Поздравляю

en: Conic
ru_RU: Конический

en: Connect
ru_RU: Связать

en: Connect property
ru_RU: Связать свойство

en: Connect the CSS ID to a property to set it on an per-instance basis to avoid same ID conflicts.
ru_RU: Подключи CSS ID к свойству, чтобы устанавливать его для каждого экземпляра, чтобы избежать конфликтов одинаковых ID.

en: Connect the form fields to the post data that you want to create on form submit.
ru_RU: Подключи поля формы к данным поста, который ты хочешь создать при отправке формы.

en: Connect the form fields to the post data that you want to update on form submit.
ru_RU: Подключи поля формы к данным поста, которые ты хочешь обновлять при отправке формы.

en: Connected property
ru_RU: Связанное свойство

en: Construct the selector you want to create from the node tree below by toggling the relevant selectors.
ru_RU: Создайте селектор, который вы хотите создать, из дерева узлов ниже, переключая соответствующие селекторы.

en: Contact form
ru_RU: Контактная форма

en: Contact us
ru_RU: Свяжитесь с нами

en: Contain
ru_RU: Содержать

en: Container
ru_RU: Контейнер

en: Content
ru_RU: Содержимое

en: Content align horizontal
ru_RU: Выравнивание содержимого по горизонтали

en: Content align vertical
ru_RU: Выравнивание содержимого по вертикали

en: Content background
ru_RU: Фон содержимого

en: Content border
ru_RU: Граница контента

en: Content box shadow
ru_RU: Тень контента

en: Content goes here ..
ru_RU: Здесь размещается контент..

en: Content loaded
ru_RU: Контент загружен

en: Content margin
ru_RU: Отступ содержимого

en: Content padding
ru_RU: Внутренний отступ содержимого

en: Content selector
ru_RU: Селектор содержимого

en: Content text align
ru_RU: Выравнивание текста содержимого

en: Content type
ru_RU: Тип контента

en: Content typography
ru_RU: Типографика контента

en: Content width
ru_RU: Ширина содержимого

en: Context ID
ru_RU: ID контекста

en: Context type
ru_RU: Тип контекста

en: Contextual spacing
ru_RU: Контекстные отступы

en: Contextual spacing applies a top margin to elements with a preceding sibling within embedded content.
ru_RU: Контекстное расстояние применяет верхний отступ к элементам с предшествующим элементом внутри встроенного контента.

en: Contextual spacing targets embedded content (Rich Text, Post Content, WooCommerce). Use this field to apply contextual spacing to additional selectors, separated by commas.
ru_RU: Контекстное расстояние нацелено на встроенный контент (Форматированный текст, Содержание поста, WooCommerce). Используйте это поле, чтобы применить контекстное расстояние к дополнительным селекторам, разделенным запятыми.

en: Continue index job
ru_RU: Продолжить задачу индексации

en: Continue on error
ru_RU: Продолжать при ошибке

en: Contrast
ru_RU: Контраст

en: Control dropdown element text.
ru_RU: Управление текстом элемента выпадающего списка.

en: Control group visibility
ru_RU: Управление видимостью группы

en: Control panel
ru_RU: Панель управления

en: Control when to show the global classes import manager when pasting elements, importing classes or templates.
ru_RU: Управляйте, когда показывать менеджер импорта глобальных классов при вставке элементов, импорте классов или шаблонов.

en: Controls
ru_RU: Элементы управления

en: Convert
ru_RU: Преобразовать

en: Convert "Container" to new "Section" & "Block" elements
ru_RU: Преобразовать “Контейнер” в новые элементы “Секция” и “Блок”

en: Convert Block editor data into Bricks data and vice versa.
ru_RU: Преобразуй данные редактора блоков в данные кирпичей и наоборот.

en: Convert element IDs & classes
ru_RU: Преобразовать ID и классы элементов

en: Convert template on import/insert from Container to new layout elements structure
ru_RU: Конвертировать шаблон при импорте/вставке из Контейнера в новую структуру элементов макета

en: Convert templates
ru_RU: Конвертировать шаблоны

en: Convert to components
ru_RU: Преобразовать в компоненты

en: Convert variation dropdowns to color/image/label swatches on the add to cart element.
ru_RU: Преобразовать выпадающие списки вариаций в переключатели цвета/изображения/метки на элементе добавления в корзину.

en: Converter
ru_RU: Конвертер

en: Cookie consent
ru_RU: Согласие на использование файлов cookie

en: Cool
ru_RU: Круто

en: Coordinates
ru_RU: Координаты

en: Copied
ru_RU: Скопировано

en: Copied to clipboard
ru_RU: Скопировано в буфер обмена

en: Copy
ru_RU: Копировать

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
ru_RU: Скопируйте и вставьте пароль доступа “Мои шаблоны”, предоставленный удаленным сайтом, сюда.

en: Copy CSS selector
ru_RU: Копировать CSS-селектор

en: Copy and paste the code below into your Bricks child theme to allow those functions to be called through the "echo" tag. Remove the function names you don't want to allow. Explore the %s documentation for more code examples such as using regex for more flexible echo tag checks, etc.
ru_RU: Скопируйте и вставьте код ниже в дочернюю тему Bricks, чтобы разрешить вызов этих функций через тег “echo”. Удалите имена функций, которые вы не хотите разрешать. Изучите документацию %s для получения дополнительных примеров кода, таких как использование регулярных выражений для более гибких проверок тега echo и т. д.

en: Copy the element ID you want to toggle and paste it into the "CSS selector" setting below.
ru_RU: Скопируйте ID элемента, который вы хотите переключать, и вставьте его в настройку “CSS-селектор” ниже.

en: Copy to clipboard
ru_RU: Копировать в буфер обмена

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
ru_RU: Скопируйте и вставьте код с одной из карт на %s

en: Copy/paste element attributes
ru_RU: Копирование/вставка атрибутов элементов

en: Copy/paste element conditions
ru_RU: Копирование/вставка условий элементов

en: Copy/paste element interactions
ru_RU: Копирование/вставка взаимодействий элементов

en: Copy/paste element styles
ru_RU: Копирование/вставка стилей элементов

en: Copy/paste elements
ru_RU: Копирование/вставка элементов

en: Copy/paste global class styles
ru_RU: Копирование/вставка стилей глобальных классов

en: Corrupted filter element database has been fixed
ru_RU: Исправлена поврежденная база данных элементов фильтра

en: Count
ru_RU: Счетчик

en: Count from
ru_RU: Считать от

en: Count to
ru_RU: Считать до

en: Countdown
ru_RU: Обратный отсчёт

en: Counter
ru_RU: Счётчик

en: Coupon
ru_RU: Купон

en: Coupon applied
ru_RU: Купон применен

en: Coupon message
ru_RU: Сообщение о купоне

en: Coupon removed
ru_RU: Купон удален

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
ru_RU: Купоны отключены. Чтобы включить купоны, перейдите в %1$sнастройки WooCommerce%2$s

en: Cover
ru_RU: Покрыть

en: Coverflow
ru_RU: Карусель с наложением

en: Create
ru_RU: Создать

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
ru_RU: Создавайте и управляйте неограниченным количеством пользовательских сайдбаров. Добавляйте сайдбары в конструкторе, используя элемент “Сайдбар”.

en: Create component
ru_RU: Создать компонент

en: Create components
ru_RU: Создание компонентов

en: Create global classes
ru_RU: Создание глобальных классов

en: Create icon set
ru_RU: Создать набор иконок

en: Create new sidebar
ru_RU: Создать новый сайдбар

en: Create new template:
ru_RU: Создать новый шаблон:

en: Create post
ru_RU: Создать пост

en: Create properties and connect them to your component settings to customize a component instance.
ru_RU: Создайте свойства и подключите их к настройкам вашего компонента, чтобы настроить экземпляр компонента.

en: Create property
ru_RU: Создать свойство

en: Create template
ru_RU: Создать шаблон

en: Create templates
ru_RU: Создание шаблонов

en: Create your own builder mode via CSS variables.
ru_RU: Создайте свой собственный режим конструктора с помощью CSS-переменных.

en: Create your own elements
ru_RU: Создайте свои собственные элементы

en: Create, edit and use global queries inside any query loop throughout your website. Changes to a global query apply to all instances throughout your website.
ru_RU: Создавай, редактируй и используй глобальные запросы внутри любого цикла запросов на твоем сайте. Изменения в глобальном запросе применяются ко всем экземплярам на твоем сайте.

en: Create/select a fluid typography category (i.e. Headings, Text).
ru_RU: Создай/выбери категорию жидкой типографики (например, "Заголовки", "Текст").

en: Created
ru_RU: Создано

en: Cropped
ru_RU: Обрезанное

en: Cross sells
ru_RU: Кросселы

en: Cross-sells
ru_RU: Перекрестные продажи

en: Cube
ru_RU: Куб

en: Currency
ru_RU: Валюта

en: Currency position
ru_RU: Позиция валюты

en: Current
ru_RU: Текущий

en: Current URL
ru_RU: Текущий URL

en: Current date
ru_RU: Текущая дата

en: Current interaction ID
ru_RU: ID текущего взаимодействия

en: Current job
ru_RU: Текущая задача

en: Current layout
ru_RU: Текущий макет

en: Current location
ru_RU: Текущее расположение

en: Current page
ru_RU: Текущая страница

en: Current post author
ru_RU: Автор текущей записи

en: Current post term
ru_RU: Термин текущей записи

en: Current version by
ru_RU: Текущая версия от

en: Current width
ru_RU: Текущая ширина

en: Currently all matching theme styles are loaded. To load only the most specific theme style, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
ru_RU: В настоящее время загружаются все соответствующие стили темы. Чтобы загрузить только наиболее специфичный стиль темы, измените настройки в разделе “Стили темы: Метод загрузки”.

en: Currently only the most specific theme style is loaded. To load all matching theme styles, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
ru_RU: В настоящее время загружается только самый конкретный стиль темы. Чтобы загрузить все подходящие стили темы, измените настройки в разделе “Стили темы: Метод загрузки”.

en: Currently previewing content from "%s".
ru_RU: Сейчас предпросмотр содержимого из “%s”.

en: Cursor
ru_RU: Курсор

en: Cursor character
ru_RU: Символ курсора

en: Custom
ru_RU: Пользовательский

en: Custom CSS
ru_RU: Пользовательский CSS

en: Custom CSS and JavaScript added below are loaded on your entire website.
ru_RU: Пользовательские CSS и JavaScript, добавленные ниже, загружаются на всем вашем сайте.

en: Custom Font
ru_RU: Пользовательский шрифт

en: Custom Fonts
ru_RU: Пользовательские шрифты

en: Custom URL
ru_RU: Пользовательский URL

en: Custom alt text
ru_RU: Пользовательский альтернативный текст

en: Custom attributes
ru_RU: Пользовательские атрибуты

en: Custom authentication pages
ru_RU: Пользовательские страницы аутентификации

en: Custom breakpoints
ru_RU: Пользовательские точки останова

en: Custom capabilities
ru_RU: Пользовательские возможности

en: Custom caption
ru_RU: Пользовательская подпись

en: Custom code
ru_RU: Пользовательский код

en: Custom elements
ru_RU: Пользовательские элементы

en: Custom email address
ru_RU: Пользовательский адрес эл. почты

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to create the post.
ru_RU: Пользовательское сообщение об ошибке, которое будет отображаться, когда у текущего пользователя нет необходимых возможностей для создания поста.

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to edit the post.
ru_RU: Пользовательское сообщение об ошибке, которое будет отображаться, когда у текущего пользователя нет необходимых возможностей для редактирования поста.

en: Custom field
ru_RU: Пользовательское поле

en: Custom fields
ru_RU: Пользовательские поля

en: Custom fields integration
ru_RU: Интеграция пользовательских полей

en: Custom font
ru_RU: Пользовательский шрифт

en: Custom fonts
ru_RU: Пользовательские шрифты

en: Custom icon sets
ru_RU: Пользовательские наборы иконок

en: Custom language switchers
ru_RU: Пользовательские переключатели языков

en: Custom link
ru_RU: Пользовательская ссылка

en: Custom links
ru_RU: Пользовательские ссылки

en: Custom location only takes effect on the frontend. Ensure this element is placed at the top of this template so the element can hook on the desire location successfully.
ru_RU: Пользовательское расположение действует только на фронтенде. Убедитесь, что этот элемент размещен в верхней части шаблона, чтобы он мог успешно присоединиться к желаемому расположению.

en: Custom map style
ru_RU: Пользовательский стиль карты

en: Custom options
ru_RU: Пользовательские опции

en: Custom preview text
ru_RU: Пользовательский текст для предпросмотра

en: Custom redirect URL
ru_RU: URL пользовательского перенаправления

en: Custom shape
ru_RU: Пользовательская форма

en: Custom size
ru_RU: Пользовательский размер

en: Custom styles
ru_RU: Пользовательские Стили

en: Custom tag
ru_RU: Пользовательский тег

en: Custom text
ru_RU: Пользовательский текст

en: Custom title
ru_RU: Пользовательский заголовок

en: Custom video player
ru_RU: Пользовательский видеоплеер

en: Customer details
ru_RU: Детали клиента

en: Customise this breadcrumb structure for specific post types.
ru_RU: Настройте структуру хлебных крошек для конкретных типов записей.

en: Customize details for sharing this URL on social media.
ru_RU: Настройте детали для шеринга этого URL в социальных сетях.

en: Customize how the data is structured. Leave empty to send all form fields.
ru_RU: Настройте структуру данных. Оставьте пустым, чтобы отправить все поля формы.

en: Customize in "Settings" group.
ru_RU: Настройте в группе “Настройки”.

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
ru_RU: Настроить лайтбокс: Настройки > Стили темы > Общие

en: Customize the language switcher from your WordPress dashboard
ru_RU: Настройте переключатель языков в панели управления WordPress

en: Danger
ru_RU: Опасность

en: Danger color
ru_RU: Цвет опасности

en: Dark
ru_RU: Темный

en: Dark color
ru_RU: Темный цвет

en: Dashboard
ru_RU: Панель управления

en: Dashed
ru_RU: Пунктирный

en: Data
ru_RU: Данные

en: Data format
ru_RU: Формат данных

en: Data source
ru_RU: Источник данных

en: Database
ru_RU: База данных

en: Date
ru_RU: Дата

en: Date & time
ru_RU: Дата и время

en: Date Reached
ru_RU: Дата достигнута

en: Date format
ru_RU: Формат даты

en: Date range
ru_RU: Диапазон дат

en: Datepicker
ru_RU: Выбор даты

en: Datetime
ru_RU: Дата и время

en: Day: %s
ru_RU: День: %s

en: Deactivate license
ru_RU: Деактивировать лицензию

en: Debounce
ru_RU: Задержка

en: December
ru_RU: Декабрь

en: Decimal places
ru_RU: Десятичные знаки

en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: Default capabilities
ru_RU: Стандартные возможности

en: Default center of the map.
ru_RU: Центр карты по умолчанию.

en: Default color for terms without a specific color
ru_RU: Цвет по умолчанию для терминов без определенного цвета

en: Default query
ru_RU: Запрос по умолчанию

en: Default sorting
ru_RU: Сортировка по умолчанию

en: Default tab
ru_RU: Вкладка по умолчанию

en: Default templates are disabled
ru_RU: Шаблоны по умолчанию отключены

en: Default templates are enabled
ru_RU: Шаблоны по умолчанию включены

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
ru_RU: По умолчанию: 60 секунд. Минимальный интервал автосохранения - 15 секунд.

en: Define a unique, more readable URL parameter name for this filter.
ru_RU: Задайте уникальное, более читаемое имя параметра URL для этого фильтра.

en: Delay
ru_RU: Задержка

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Delete Bricks data
ru_RU: Удалить данные Bricks

en: Delete all
ru_RU: Удалить все

en: Delete components
ru_RU: Удаление компонентов

en: Delete database table
ru_RU: Удалить таблицу базы данных

en: Delete elements
ru_RU: Удаление элементов

en: Delete global classes
ru_RU: Удаление глобальных классов

en: Delete icon
ru_RU: Удалить иконку

en: Delete permanently
ru_RU: Удалить навсегда

en: Delete revisions
ru_RU: Удаление версий

en: Delete screenshots
ru_RU: Удалить скриншоты

en: Delete selected
ru_RU: Удалить выбранные

en: Delete templates
ru_RU: Удаление шаблонов

en: Delete this sidebar
ru_RU: Удалить этот сайдбар

en: Deleted
ru_RU: Удалено

en: Delta
ru_RU: Дельта

en: Deprecated
ru_RU: Устаревший

en: Descending
ru_RU: По убыванию

en: Description
ru_RU: Описание

en: Description lightbox video
ru_RU: Описание лайтбокс видео

en: Description typography
ru_RU: Типография описания

en: Descriptive name for viewing submissions on the "%s" page.
ru_RU: Описательное название для просмотра отправленных данных на странице “%s”.

en: Descriptive name of your API connection.
ru_RU: Описательное имя твоего API-соединения.

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
ru_RU: Описание этой страницы. Отображается в результатах поисковых систем. Рекомендуется: 50 - 300 символов.

en: Deselect
ru_RU: Снять выделение

en: Design sets
ru_RU: Дизайнерские наборы

en: Desktop
ru_RU: Компьютер

en: Details
ru_RU: Подробности

en: Determines how components are made available in the block editor.
ru_RU: Определяет, как компоненты будут доступны в редакторе блоков.

en: Determines what happens when someone visits a default WordPress authentication URL (%s). Only applies when custom pages above have been set. Caution: If hiding default paths, remember your custom page URLs to avoid lockout.
ru_RU: Определяет, что происходит, когда кто-то посещает стандартный URL аутентификации WordPress (%s). Применяется только если выше установлены пользовательские страницы. Внимание: Если скрыть стандартные пути, запомните URL-адреса ваших пользовательских страниц, чтобы избежать блокировки.

en: Determines which slide should be active if the carousel has multiple slides in a page.
ru_RU: Определяет, какой слайд должен быть активным, если карусель имеет несколько слайдов на странице.

en: Developer
ru_RU: Разработчик

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
ru_RU: Вы изучили %1$s? Или связались со мной через %2$s?

en: Direction
ru_RU: Направление

en: Directory is created in your "uploads" directory if it doesn't exist.
ru_RU: Директория создается в вашей папке “uploads”, если она не существует.

en: Directory name
ru_RU: Имя директории

en: Disable
ru_RU: Отключить

en: Disable "Skip links"
ru_RU: Отключить “Пропуск ссылок”

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
ru_RU: Отключить мета-теги Open Graph Bricks

en: Disable Bricks SEO meta tags
ru_RU: Отключить мета-теги SEO Bricks

en: Disable Bricks cascade layer (discouraged)
ru_RU: Отключить каскадный уровень Bricks (не рекомендуется)

en: Disable CSS variables manager
ru_RU: Отключить менеджер CSS-переменных

en: Disable Default UI
ru_RU: Отключить интерфейс по умолчанию

en: Disable Google Fonts
ru_RU: Отключить шрифты Google

en: Disable URL parameter filter
ru_RU: Отключить фильтр URL-параметров

en: Disable WP REST API render
ru_RU: Отключить рендеринг WP REST API

en: Disable WooCommerce builder
ru_RU: Отключить конструктор WooCommerce

en: Disable WordPress custom fields in dropdown
ru_RU: Отключить пользовательские поля WordPress в выпадающем списке

en: Disable auto focus
ru_RU: Отключить автофокус

en: Disable auto min/max value
ru_RU: Отключить автоматическое мин./макс. значение

en: Disable auto-expand
ru_RU: Отключить автоматическое разворачивание

en: Disable autosave
ru_RU: Отключить автосохранение

en: Disable backdrop
ru_RU: Отключить фон

en: Disable capability checks
ru_RU: Отключи проверку возможностей

en: Disable chaining element & global class
ru_RU: Отключить цепочку элементов и глобальных классов

en: Disable class chaining
ru_RU: Отключить цепочку классов

en: Disable clickable POI
ru_RU: Отключить кликабельные POI

en: Disable coupon message
ru_RU: Отключить сообщение о купоне

en: Disable cross sells
ru_RU: Отключить перекрестные продажи

en: Disable custom authentication page bypass
ru_RU: Отключить обход пользовательской страницы аутентификации

en: Disable default templates
ru_RU: Отключить шаблоны по умолчанию

en: Disable element spacing
ru_RU: Отключить интервалы между элементами

en: Disable embed
ru_RU: Отключить встраивание

en: Disable emojis
ru_RU: Отключить эмодзи

en: Disable footer
ru_RU: Отключить подвал

en: Disable for WordPress data
ru_RU: Отключить для данных WordPress

en: Disable for logged-in users
ru_RU: Отключить для авторизованных пользователей

en: Disable form validation
ru_RU: Отключить проверку формы

en: Disable global class manager
ru_RU: Отключить менеджер глобальных классов

en: Disable global classes
ru_RU: Отключить глобальные классы

en: Disable globally
ru_RU: Отключить глобально

en: Disable header
ru_RU: Отключить шапку

en: Disable icon
ru_RU: Отключить иконку

en: Disable image
ru_RU: Отключить изображение

en: Disable jQuery migrate
ru_RU: Отключить jQuery migrate

en: Disable lazy load
ru_RU: Отключить отложенную загрузку

en: Disable lazy loading
ru_RU: Отключить отложенную загрузку

en: Disable link
ru_RU: Отключить ссылку

en: Disable login message
ru_RU: Отключить сообщение о входе

en: Disable navigation
ru_RU: Отключить навигацию

en: Disable popups
ru_RU: Отключить всплывающие окна

en: Disable product gallery lightbox
ru_RU: Отключить лайтбокс галереи товара

en: Disable product gallery zoom
ru_RU: Отключить зум галереи товара

en: Disable query merge
ru_RU: Отключить слияние запросов

en: Disable text
ru_RU: Отключить текст

en: Disabled
ru_RU: Отключено

en: Disabled (default)
ru_RU: Отключено (по умолчанию)

en: Disabled: Insert below existing content.
ru_RU: Выключено: Вставить под существующим содержимым.

en: Disabled: Keep original image filename.
ru_RU: Выключено: Сохранить оригинальное имя файла изображения.

en: Disabled: Show placeholder images.
ru_RU: Отключено: Показывать заполнители изображений.

en: Disables the %s. While this may maintain compatibility with certain existing setups, we strongly recommend leaving this option OFF for optimal functionality and future compatibility.
ru_RU: Отключает %s. Хотя это может сохранить совместимость с некоторыми существующими настройками, мы настоятельно рекомендуем оставить эту опцию ВКЛЮЧЕННОЙ для оптимальной функциональности и будущей совместимости.

en: Disallowed keyword found
ru_RU: Обнаружено запрещенное ключевое слово

en: Discard
ru_RU: Отменить

en: Discarded
ru_RU: Отменено

en: Disconnect
ru_RU: Отвязать

en: Dismiss
ru_RU: Скрыть

en: Dismissable
ru_RU: Можно закрыть

en: Display
ru_RU: Отображение

en: Display name
ru_RU: Отображаемое имя

en: Display names as
ru_RU: Отображать названия как

en: Display on breakpoints
ru_RU: Отображать на контрольных точках

en: Display the object type (e.g. "acf_related_writers", "mb_page-to-user") in the query loop type dropdown.
ru_RU: Отображать тип объекта (например, “acf_related_writers”, “mb_page-to-user”) в выпадающем списке типа цикла запроса.

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
ru_RU: Отображается в URL. Все строчные буквы. Используйте дефисы вместо пробелов.

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
ru_RU: Отображается в результатах поиска, социальных сетях и веб-браузере. Рекомендуется: макс. 60 символов.

en: Divider
ru_RU: Разделитель

en: Do not close this window, the process is running in the background.
ru_RU: Не закрывайте это окно, процесс выполняется в фоновом режиме.

en: Do not set this interaction on a Toggle element.
ru_RU: Не устанавливайте это взаимодействие на элемент переключения.

en: Do not track
ru_RU: Не отслеживать

en: Do you really want to delete this sidebar?
ru_RU: Вы действительно хотите удалить этот сайдбар?

en: Do you want to unlink all nestable global elements?
ru_RU: Хотите отвязать все вложенные глобальные элементы?

en: Document title
ru_RU: Заголовок документа

en: Documentation
ru_RU: Документация

en: Don't auto focus on first focusable element when offcanvas opens.
ru_RU: Не фокусироваться автоматически на первом элементе, доступном для фокуса, при открытии бокового меню.

en: Don't close on click outside mini cart
ru_RU: Не закрывать при клике вне мини-корзины

en: Don't focus on first focusable element inside popup when popup opens.
ru_RU: Не фокусироваться на первом фокусируемом элементе внутри всплывающего окна при его открытии.

en: Don't render in builder
ru_RU: Не отображать в конструкторе

en: Done
ru_RU: Готово

en: Dots
ru_RU: Точки

en: Dotted
ru_RU: Точечный

en: Double
ru_RU: Двойной

en: Double opt-in
ru_RU: Двойное подтверждение подписки

en: Double-click
ru_RU: Дважды щелкни на

en: Download
ru_RU: Скачать

en: Download %s
ru_RU: Скачать %s

en: Downloaded
ru_RU: Скачано

en: Downloading
ru_RU: Скачивание

en: Downloads
ru_RU: Загрузки

en: Draft
ru_RU: Черновик

en: Draft font deleted successfully.
ru_RU: Черновой шрифт успешно удален.

en: Drag & drop
ru_RU: Перетаскивание

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
ru_RU: Перетащите сюда файл(ы) шаблона.JSON или.ZIP ..

en: Draggable
ru_RU: Перетаскиваемая

en: Dragging
ru_RU: Перетаскивание

en: Drop file(s) here
ru_RU: Перетащите файл(ы) сюда

en: Dropdown
ru_RU: Выпадающий список

en: Drops
ru_RU: Капли

en: Dual ring
ru_RU: Двойное кольцо

en: Duplicate
ru_RU: Дублировать

en: Duplicate classes detected
ru_RU: Обнаружены дублирующиеся классы

en: Duplicate classes detected. Resolve conflicts before importing.
ru_RU: Обнаружены повторяющиеся классы. Устраните конфликты перед импортом.

en: Duplicate content
ru_RU: Дублирование контента

en: Duplicate content is available to all users with the %s capability. Use this feature for any post or page to ensure that all relevant WordPress and/or Bricks data is duplicated accurately.
ru_RU: Дублирование контента доступно всем пользователям с возможностью %s. Используйте эту функцию для любой записи или страницы, чтобы убедиться, что все соответствующие данные WordPress и/или Bricks дублируются точно.

en: Duplicate elements
ru_RU: Дублирование элементов

en: Duplicate entries not allowed.
ru_RU: Дублирование записей не допускается.

en: Duration
ru_RU: Продолжительность

en: Dynamic Data
ru_RU: Динамические данные

en: Dynamic data
ru_RU: Динамические данные

en: Dynamic data is empty.
ru_RU: Динамические данные пусты.

en: Dynamic data tag
ru_RU: Тег динамических данных

en: Dynamic dots
ru_RU: Динамические точки

en: Dynamically retrieve map addresses from a connected query on the same page, allowing real-time updates with query-based content, including query filter support.
ru_RU: Динамически получать адреса для карты из связанного запроса на той же странице, позволяя обновления в реальном времени с контентом на основе запроса, включая поддержку фильтров запроса.

en: EXISTS
ru_RU: СУЩЕСТВУЮТ

en: Eager
ru_RU: Немедленная

en: Echo tags: Allow functions via filter
ru_RU: Теги echo: Разрешение функций через фильтр

en: Edit
ru_RU: Редактировать

en: Edit Custom Font
ru_RU: Редактировать пользовательский шрифт

en: Edit Template
ru_RU: Редактировать шаблон

en: Edit Template Bundle
ru_RU: Редактировать набор шаблонов

en: Edit Template Tag
ru_RU: Редактировать тег шаблона

en: Edit WordPress content (WP admin).
ru_RU: Редактировать содержимое WordPress (админка WP).

en: Edit account
ru_RU: Редактировать аккаунт

en: Edit address
ru_RU: Редактировать адрес

en: Edit capability
ru_RU: Редактировать возможность

en: Edit component
ru_RU: Редактировать компонент

en: Edit components
ru_RU: Редактирование компонентов

en: Edit content
ru_RU: Редактировать содержимое

en: Edit dropdown to set icon individually.
ru_RU: Редактируйте выпадающий список, чтобы установить иконку индивидуально.

en: Edit elements
ru_RU: Редактирование элементов

en: Edit footer
ru_RU: Редактировать подвал

en: Edit global classes
ru_RU: Редактирование глобальных классов

en: Edit header
ru_RU: Редактировать шапку

en: Edit icon
ru_RU: Редактировать иконку

en: Edit in WordPress
ru_RU: Редактировать в WordPress

en: Edit link
ru_RU: Редактировать ссылку

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
ru_RU: Отредактируйте связанные товары, чтобы добавить допродажи или перекрестные продажи.

en: Edit palette
ru_RU: Редактировать палитру

en: Edit product content in WordPress.
ru_RU: Редактировать содержание товара в WordPress.

en: Edit product short description in WordPress.
ru_RU: Редактировать краткое описание товара в WordPress.

en: Edit properties
ru_RU: Редактирование свойств

en: Edit templates
ru_RU: Редактирование шаблонов

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
ru_RU: Редактировать заголовок: Настройки > Настройки страницы > SEO

en: Edit with %s
ru_RU: Редактировать в %s

en: Edit your WordPress menu item to enable multilevel functionality.
ru_RU: Отредактируйте пункт меню WordPress, чтобы включить многоуровневую функциональность.

en: Edit your WordPress menu item to set a Bricks mega menu template.
ru_RU: Отредактируйте пункт меню WordPress, чтобы установить шаблон мега-меню Bricks.

en: Edited
ru_RU: Отредактировано

en: Editing
ru_RU: Редактирование

en: Editing the base breakpoint width affects all media queries.
ru_RU: Изменение ширины базовой контрольной точки влияет на все медиа-запросы.

en: Effect
ru_RU: Эффект

en: Element
ru_RU: Элемент

en: Element "%s" doesn't exist.
ru_RU: Элемент “%s” не существует.

en: Element %s not found.
ru_RU: Элемент %s не найден.

en: Element - Video
ru_RU: Элемент - видео

en: Element ID
ru_RU: ID элемента

en: Element ID that holds the live search results. Only visible when the live search is performed.
ru_RU: ID элемента, содержащего результаты живого поиска. Видно только при выполнении живого поиска.

en: Element Manager
ru_RU: Менеджер элементов

en: Element actions
ru_RU: Действия с элементами

en: Element breadcrumbs
ru_RU: Путь элементов

en: Element can't be rendered as the connected component doesn't exist. Unlink this instance or import the missing component.
ru_RU: Элемент не может быть отрендерен, так как связанный компонент не существует. Отвяжите этот экземпляр или импортируйте недостающий компонент.

en: Element classes
ru_RU: Классы элемента

en: Element doesn't exist.
ru_RU: Элемент не существует.

en: Element editing & styling
ru_RU: Редактирование и стилизация элементов

en: Element has been disabled globally.
ru_RU: Элемент был глобально отключен.

en: Element is not visible in the builder elements panel, but still rendered in the builder and frontend.
ru_RU: Элемент не виден на панели элементов конструктора, но по-прежнему отображается в конструкторе и на фронтенде.

en: Element is not visible in the builder nor on the frontend.
ru_RU: Элемент не виден ни в конструкторе, ни на фронтенде.

en: Element is visible in the builder and frontend. This is the default behaviour.
ru_RU: Элемент виден в конструкторе и на фронтенде. Это поведение по умолчанию.

en: Element margin
ru_RU: Отступ элемента

en: Element not found
ru_RU: Элемент не найден

en: Element structure name
ru_RU: Название структуры элемента

en: Elements
ru_RU: Элементы

en: Elements without code signature. Review, then sign your code one-by-one or all-at-once.
ru_RU: Элементы без подписи кода. Просмотрите, затем подпишите ваш код по одному или все сразу.

en: Ellipse
ru_RU: Эллипс

en: Ellipsis
ru_RU: Многоточие

en: Email
ru_RU: Эл. почта

en: Email address
ru_RU: Адрес электронной почты

en: Email address already exists.
ru_RU: Адрес электронной почты уже существует.

en: Email address in submitted form
ru_RU: Адрес эл. почты в отправленной форме

en: Email address is not valid.
ru_RU: Некорректный адрес электронной почты.

en: Email address required.
ru_RU: Требуется указать адрес электронной почты.

en: Email content
ru_RU: Содержание письма

en: Email or username
ru_RU: Электронная почта или имя пользователя

en: Empty
ru_RU: Пусто

en: Empty cart
ru_RU: Пустая корзина

en: Empty response from the API.
ru_RU: Пустой ответ от API.

en: Empty star color
ru_RU: Цвет пустых звезд

en: Enable
ru_RU: Включить

en: Enable "%s" button
ru_RU: Включить кнопку “%s”

en: Enable AJAX
ru_RU: Включить AJAX

en: Enable AJAX add to cart
ru_RU: Включить AJAX добавление в корзину

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout coupon" element
ru_RU: Включить элемент “Купон на странице оформления заказа” WooCommerce в Bricks

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout login" element
ru_RU: Включить элемент “Вход при оформлении заказа” WooCommerce в Bricks

en: Enable Bricks WooCommerce "Notice" element
ru_RU: Включить элемент “Уведомление” WooCommerce в Bricks

en: Enable all
ru_RU: Включить все

en: Enable all components automatically
ru_RU: Включи все компоненты автоматически

en: Enable code execution
ru_RU: Включить выполнение кода

en: Enable code execution if your site uses Code elements, SVG elements (source: code), Query editors, or "echo" tags.
ru_RU: Включите выполнение кода, если ваш сайт использует элементы Code, элементы SVG (источник: код), редакторы запросов или теги “echo”.

en: Enable form submission access for specific user roles. Edit the user's profile directly to grant access to a specific user.
ru_RU: Включить доступ к отправкам форм для определенных ролей пользователей. Отредактируйте профиль пользователя напрямую, чтобы предоставить доступ конкретному пользователю.

en: Enable if image is cropped for a smooth lightbox image transition.
ru_RU: Включите, если изображение обрезано для плавного перехода в лайтбоксе.

en: Enable if the API supports pagination.
ru_RU: Включи, если API поддерживает пагинацию.

en: Enable if this popup template is for a map "Info Box".
ru_RU: Включите, если этот шаблон всплывающего окна предназначен для “Информационного окна” на карте.

en: Enable if you experience issues loading the builder in combination with Cloudflare Rocket Loader.
ru_RU: Включите, если у вас возникают проблемы с загрузкой конструктора в сочетании с Cloudflare Rocket Loader.

en: Enable if your archive pagination is not working.
ru_RU: Включите, если пагинация архива не работает.

en: Enable individual components manually
ru_RU: Включай отдельные компоненты вручную

en: Enable live search
ru_RU: Включи живой поиск

en: Enable log-in during checkout disabled. Check %1$sWooCommerce settings%2$s
ru_RU: Вход во время оформления заказа отключен. Проверьте %1$sнастройки WooCommerce%2$s

en: Enable product variation swatches
ru_RU: Включить переключатели вариаций продукта

en: Enable this setting to preload custom fonts to avoid FOUT (Flash of unstyled text).
ru_RU: Включите эту настройку для предзагрузки пользовательских шрифтов, чтобы избежать FOUT (мигания нестилизованного текста).

en: Enable time
ru_RU: Включить время

en: Enable to automatically generate template screenshots on every builder save, view them, and use the bulk generate button in the template manager.
ru_RU: Включите, чтобы автоматически генерировать скриншоты шаблонов при каждом сохранении конструктора, просматривать их и использовать кнопку массовой генерации в менеджере шаблонов.

en: Enable to automatically group markers that are close to each other into a cluster.
ru_RU: Включите, чтобы автоматически группировать близко расположенные маркеры в кластер.

en: Enable to automatically log the user in after successful email verification.
ru_RU: Включи автоматический вход пользователя в систему после успешной проверки электронной почты.

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
ru_RU: Включите, чтобы сделать ваши шаблоны публичными и доступными для просмотра любому пользователю онлайн. Отключите, чтобы разрешить просмотр ваших шаблонов только авторизованным пользователям.

en: Enable to not load/render this element in the builder.
ru_RU: Включите, чтобы не загружать/отображать этот элемент в конструкторе.

en: Enable to not load/render this element on the frontend.
ru_RU: Включите, чтобы не загружать/отображать этот элемент на фронтенде.

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
ru_RU: Включите, чтобы открывать и закрывать элемент, не затрагивая другие.

en: Enable to position in document flow (e.g. inside offcanvas).
ru_RU: Включите для позиционирования в потоке документа (например, внутри внеэкранного меню).

en: Enable to render the dynamic data text on the canvas to improve the preview experience.
ru_RU: Включите, чтобы отображать динамический текст данных на холсте для улучшения предварительного просмотра.

en: Enable to replace global classes set on the element with the classes set on the property.
ru_RU: Включите, чтобы заменить глобальные классы, установленные для элемента, на классы, установленные для свойства.

en: Enable to require user to verify the email after registration through an activation link.
ru_RU: Включи требование к пользователю подтвердить электронную почту после регистрации по ссылке активации.

en: Enable to show the template thumbnail column under %s, displaying the featured image or screenshot.
ru_RU: Включите, чтобы показывать колонку миниатюр шаблонов в %s, отображая главное изображение или скриншот.

en: Enable to sync global classes on every builder save between all open builder instances. Useful to avoid overwriting each others changes when multiple people work on the same dataset (e.g. adding, deleting, modifying global classes).
ru_RU: Включите для синхронизации глобальных классов при каждом сохранении конструктора между всеми открытыми экземплярами конструктора. Полезно для предотвращения перезаписи изменений друг друга, когда несколько человек работают с одним набором данных (например, добавление, удаление, изменение глобальных классов).

en: Enabled
ru_RU: Включено

en: Enabled: Download template images to media library.
ru_RU: Включено: Загрузить изображения шаблона в медиа-библиотеку.

en: Enabled: Rename image before download.
ru_RU: Включено: Переименовать изображение перед загрузкой.

en: Enabled: Replace existing content with template data.
ru_RU: Включено: Заменить существующее содержимое данными шаблона.

en: End
ru_RU: Конец

en: End Size
ru_RU: Размер конца

en: End date
ru_RU: Дата окончания

en: End time
ru_RU: Время окончания

en: Endpoint
ru_RU: Конечная точка

en: Endpoint URL
ru_RU: URL конечной точки

en: Endpoints
ru_RU: Конечные точки

en: Enjoy
ru_RU: Приятного использования

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element and that a width is defined, especially when using a Div element.
ru_RU: Убедитесь, что к этому элементу не применяются конфликтующие стили CSS и что определена ширина, особенно при использовании элемента Div.

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element.
ru_RU: Убедитесь, что к этому элементу не применяются конфликтующие стили CSS.

en: Enter Bricks IDs, separated by comma, of filter elements to exclude.
ru_RU: Введите ID элементов Bricks, которые нужно исключить, через запятую.

en: Enter CSS filters + value (learn more)
ru_RU: Введите CSS-фильтры + значение (узнать больше)

en: Enter CSS variable definitions separated by semicolon
ru_RU: Введите определения переменных CSS, разделенные точкой с запятой

en: Enter SVG URL
ru_RU: Введите URL-адрес SVG

en: Enter URL of media file
ru_RU: Введите URL-адрес медиафайла

en: Enter a custom label for this attribute value (optional).
ru_RU: Введите пользовательскую метку для этого значения атрибута (необязательно).

en: Enter a dynamic data tag for ACF Icon Picker or MetaBox Icon fields
ru_RU: Введите динамический тег данных для полей ACF Icon Picker или MetaBox Icon

en: Enter a generic error message. Otherwise the reason why the login failed is displayed.
ru_RU: Введите общее сообщение об ошибке. В противном случае будет отображена причина неудачной попытки входа.

en: Enter a search term or command
ru_RU: Введите поисковый запрос или команду

en: Enter dynamic data tag or custom value
ru_RU: Введите динамический тег данных или пользовательское значение

en: Enter new template name
ru_RU: Введите новое название шаблона

en: Enter search term
ru_RU: Введите поисковый запрос

en: Enter shortcut name
ru_RU: Введите имя ярлыка

en: Enter the JSON body to be sent with the request
ru_RU: Введите JSON-тело, которое будет отправлено вместе с запросом

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
ru_RU: Введите название вашего первого глобального CSS-класса в поле выше. Затем нажмите Enter, чтобы создать его.

en: Enter viewport
ru_RU: Вход в область видимости

en: Enter width between 180 and 500.
ru_RU: Введите ширину от 180 до 500.

en: Enter your Google Maps API key under %s to access all options.
ru_RU: Введите ваш API-ключ Google Maps в разделе %s для доступа ко всем опциям.

en: Enter your Google Maps ID, which you can find in the %s, to enable the latest Google Maps features.
ru_RU: Введите ваш ID Google Maps, который можно найти в %s, чтобы включить последние функции Google Maps.

en: Entire website
ru_RU: Весь сайт

en: Entries
ru_RU: Записи

en: Entries per page
ru_RU: Записей на странице

en: Entry animation
ru_RU: Анимация появления

en: Entry animation to interaction
ru_RU: Анимация входа к взаимодействию

en: Equal
ru_RU: Равно

en: Error
ru_RU: Ошибка

en: Error Tile URL
ru_RU: URL-адрес плитки с ошибками

en: Error deleting class
ru_RU: Ошибка при удалении класса

en: Error fetching site classes
ru_RU: Ошибка при получении классов сайта

en: Error loading results
ru_RU: Ошибка при загрузке результатов

en: Error message
ru_RU: Сообщение об ошибке

en: Error on save
ru_RU: Ошибка при сохранении

en: Error page
ru_RU: Страница ошибки

en: Error processing font files
ru_RU: Ошибка обработки файлов шрифта

en: Error rendering component
ru_RU: Компонент рендеринга ошибок

en: Error restoring class
ru_RU: Ошибка при восстановлении класса

en: Error uploading font
ru_RU: Ошибка загрузки шрифта

en: Error: Could not load class
ru_RU: Ошибка: Не удалось загрузить класс

en: Error: Could not load class control
ru_RU: Ошибка: Не удалось загрузить класс управления

en: Error: Could not load gallery
ru_RU: Ошибка: Не удалось загрузить галерею

en: Error: Could not load image
ru_RU: Ошибка: Не удалось загрузить изображение

en: Error: Could not load link
ru_RU: Ошибка: Не удалось загрузить ссылку

en: Error: Could not load query
ru_RU: Ошибка: Не удалось загрузить запрос

en: Error: Could not load select
ru_RU: Ошибка: Не удалось загрузить выбор

en: Error: Could not load toggle control
ru_RU: Ошибка: Не удалось загрузить тумблер управления

en: Error: Invalid license key
ru_RU: Ошибка: Недействительный лицензионный ключ

en: Error: License mismatch
ru_RU: Ошибка: Несоответствие лицензии

en: Even background
ru_RU: Фон четных

en: Events
ru_RU: События

en: Every 5 minutes
ru_RU: Каждые 5 минут

en: Example
ru_RU: Пример

en: Example: {"Authorization": "Bearer token"}
ru_RU: Пример: {“authorization”: “bearer token”}

en: Example: {"name": "{{43f295}}", "email": "{{a5c626}}"}
ru_RU: Пример: {“name”: “{{43f295}}”, “email”: “{{a5c626}}”}

en: Excellent
ru_RU: Отлично

en: Exceptional
ru_RU: Исключительно

en: Excerpt
ru_RU: Отрывок

en: Excerpt length
ru_RU: Длина отрывка

en: Exclude
ru_RU: Исключить

en: Exclude current post
ru_RU: Исключить текущую запись

en: Exclude filter IDs
ru_RU: Исключить ID фильтров

en: Exclude posts
ru_RU: Исключить записи

en: Exclude posts/pages
ru_RU: Исключить записи/страницы

en: Exclude templates
ru_RU: Исключить шаблоны

en: Exclude terms
ru_RU: Исключить термы

en: Excluded terms
ru_RU: Исключенные термины

en: Execute code
ru_RU: Выполнить код

en: Exercise great caution with granting code execution privileges. Enable them sparingly and only for trusted roles or ideally only specific users. Grant the least permissions necessary to maintain tight security.
ru_RU: Будьте предельно осторожны при предоставлении прав на выполнение кода. Включайте их редко и только для доверенных ролей или, в идеале, только для конкретных пользователей. Предоставляйте минимально необходимые разрешения для поддержания высокого уровня безопасности.

en: Exists
ru_RU: Существует

en: Expand
ru_RU: Развернуть

en: Expand active element & scroll into view
ru_RU: Развернуть активный элемент и прокрутить в поле зрения

en: Expand all
ru_RU: Развернуть все

en: Expand first item
ru_RU: Развернуть первый элемент

en: Expand item indexes
ru_RU: Развернуть элементы по индексам

en: Expand panel when dropdown is visible
ru_RU: Развернуть панель, когда выпадающий список виден

en: Expanded
ru_RU: Развернуто

en: Experimental
ru_RU: Экспериментальный

en: Export
ru_RU: Экспорт

en: Export Settings
ru_RU: Экспорт настроек

en: Export Template
ru_RU: Экспорт шаблона

en: Export Variables
ru_RU: Экспортировать переменные

en: Export all components first by clicking the "Export" icon above before deleting any. Once exported, hover over the component you'd like to delete, then click the "Delete" icon.
ru_RU: Сначала экспортируйте все компоненты, нажав на иконку “Экспорт” выше, прежде чем удалять что-либо. После экспорта наведите курсор на компонент, который хотите удалить, затем нажмите на иконку “Удалить”.

en: Exquisite
ru_RU: Изысканно

en: Extend allowed tags through filter
ru_RU: Расширьте разрешённые теги через фильтр

en: Extend contextual spacing to other elements within embedded content.
ru_RU: Расширить контекстное расстояние на другие элементы во встроенном контенте.

en: External
ru_RU: Внешний

en: External URL
ru_RU: Внешний URL

en: External files
ru_RU: Внешние файлы

en: External product
ru_RU: Внешний товар

en: Extra Bold
ru_RU: Сверхжирный

en: Extra Light
ru_RU: Сверхсветлый

en: Extra large
ru_RU: Очень большой

en: FAQ schema
ru_RU: Схема FAQ

en: Facebook Page
ru_RU: Страница Facebook

en: Facebook page URL
ru_RU: URL страницы Facebook

en: Fade
ru_RU: Затухание

en: Fade in
ru_RU: Плавное появление

en: Fade in animation
ru_RU: Анимация появления

en: Fade in down
ru_RU: Появление сверху

en: Fade in left
ru_RU: Появление слева

en: Fade in right
ru_RU: Появление справа

en: Fade in up
ru_RU: Появление снизу

en: Failed to clean up orphaned elements.
ru_RU: Не удалось очистить осиротевшие элементы.

en: Failed to create font
ru_RU: Не удалось создать шрифт

en: Failed to create font draft.
ru_RU: Не удалось создать черновик шрифта.

en: Failed to delete classes
ru_RU: Не удалось удалить классы

en: Failed to delete draft font.
ru_RU: Не удалось удалить черновой шрифт.

en: Failed to delete font
ru_RU: Не удалось удалить шрифт

en: Failed to fetch Instagram account details.
ru_RU: Не удалось получить данные аккаунта Instagram.

en: Failed to fetch Instagram posts.
ru_RU: Не удалось загрузить посты из Instagram.

en: Failed to move font to trash.
ru_RU: Не удалось переместить шрифт в корзину.

en: Failed to process any font files.
ru_RU: Не удалось обработать файлы шрифтов.

en: Failed to publish font.
ru_RU: Не удалось опубликовать шрифт.

en: Failed to restore font.
ru_RU: Не удалось восстановить шрифт.

en: Fallback
ru_RU: Запасной вариант

en: Fallback applies to elements in embedded content without a specific spacing rule.
ru_RU: Резервное применяется к элементам во встроенном контенте без определенного правила расстояния.

en: Fallback color
ru_RU: Резервный цвет

en: Fallback fonts
ru_RU: Резервные шрифты

en: Fallback image
ru_RU: Резервное изображение

en: Fallback label
ru_RU: Резервная метка

en: Fallback label for terms without a specific label
ru_RU: Метка по умолчанию для терминов без определенной метки

en: Fallback preview image
ru_RU: Резервное превью-изображение

en: Fallback spacing
ru_RU: Резервное расстояние

en: False
ru_RU: Нет

en: Fantastic
ru_RU: Фантастика

en: Farthest corner
ru_RU: Самый дальний угол

en: Farthest side
ru_RU: Самая дальняя сторона

en: Fast
ru_RU: Быстро

en: Fast forward
ru_RU: Перемотка вперед

en: Favorites
ru_RU: Избранное

en: Featured
ru_RU: Рекомендуемые

en: Featured image
ru_RU: Изображение записи

en: Featured image height
ru_RU: Высота изображения записи

en: Featured image sizes
ru_RU: Размеры изображения записи

en: Featured image tag
ru_RU: Тег изображения записи

en: Featured image width
ru_RU: Ширина изображения записи

en: Featured products
ru_RU: Избранные товары

en: Featured products only
ru_RU: Только тематические продукты

en: Features
ru_RU: Функции

en: Features typography
ru_RU: Типография функций

en: February
ru_RU: Февраль

en: Fetch content via AJAX
ru_RU: Загружать содержимое через AJAX

en: Fetch data
ru_RU: Получить данные

en: Fetch priority
ru_RU: Приоритет загрузки

en: Fetching
ru_RU: Фетчинг

en: Field
ru_RU: Поле

en: Field ID
ru_RU: ID поля

en: Field mapping
ru_RU: Составление карты поля

en: Field type
ru_RU: Тип поля

en: Fields
ru_RU: Поля

en: Fieldset
ru_RU: Группа полей

en: Figure
ru_RU: Фигура

en: File
ru_RU: Файл

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
ru_RU: Файл %s не принят. Превышен лимит файлов.

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
ru_RU: Файл %s не принят. Превышен лимит размера.

en: File URL
ru_RU: URL файла

en: File URL, YouTube/Vimeo URL/ID.
ru_RU: URL файла, URL/ID YouTube/Vimeo.

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
ru_RU: Файл не загружен из-за ошибки санитизации. Пожалуйста, проверьте SVG-файл или свяжитесь с нами.

en: Files
ru_RU: Файлы

en: Fill
ru_RU: Заливка

en: Fill - Dark
ru_RU: Заливка - темная

en: Fill - Light
ru_RU: Заливка - светлая

en: Fill - Primary
ru_RU: Заливка - основная

en: Fill color
ru_RU: Цвет заливки

en: Fill grid
ru_RU: Заполнить сетку

en: Filter
ru_RU: Фильтр

en: Filter by
ru_RU: Фильтровать по

en: Filter by parent term
ru_RU: Фильтр по родительским терминам

en: Filter by parent term ID
ru_RU: Фильтр по идентификатору родительского термина

en: Filter for more advanced duplicate content rules
ru_RU: Фильтр для более продвинутых правил дублирования контента

en: Filter input
ru_RU: Ввод фильтра

en: Filter media by mime type
ru_RU: Фильтровать медиа по MIME-типу

en: Filter title
ru_RU: Заголовок фильтра

en: Filter type
ru_RU: Тип фильтра

en: Find
ru_RU: Найти

en: Fine
ru_RU: Хорошо

en: Finish
ru_RU: Завершить

en: First name
ru_RU: Имя

en: First post full width
ru_RU: Первая запись на всю ширину

en: Fit map on markers change
ru_RU: Подгонять карту при изменении маркеров

en: Fix corrupted database
ru_RU: Исправить поврежденную базу данных

en: Fixed
ru_RU: Фиксированный

en: Flag size
ru_RU: Размер флага

en: Flex basis
ru_RU: Flex-базис

en: Flex direction
ru_RU: Направление flex

en: Flex grow
ru_RU: Flex-рост

en: Flex shrink
ru_RU: Flex-сжатие

en: Flex wrap
ru_RU: Перенос flex

en: Flip
ru_RU: Отразить

en: Float
ru_RU: Плавающий

en: Fluid typography
ru_RU: Жидкая типографика

en: Fluid typography scale
ru_RU: Жидкая типографская шкала

en: Fluid typography variable added
ru_RU: Добавлена переменная текучей типографики

en: Focus
ru_RU: Фокус

en: Focus outline
ru_RU: Контур фокуса

en: Focused
ru_RU: В фокусе

en: Follow
ru_RU: Подписаться

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
ru_RU: Перейдите по этой %1$sссылке%2$s, чтобы отредактировать описание архива товаров или отредактировать описания категорий/меток товаров

en: Font Family
ru_RU: Семейство шрифтов

en: Font Manager
ru_RU: Менеджер шрифтов

en: Font deleted permanently
ru_RU: Шрифт удален навсегда

en: Font download failed
ru_RU: Ошибка при скачивании шрифта

en: Font downloaded
ru_RU: Шрифт скачан

en: Font downloaded successfully.
ru_RU: Шрифт успешно загружен.

en: Font family
ru_RU: Семейство шрифтов

en: Font file selected
ru_RU: Файл шрифта выбран

en: Font manager
ru_RU: Менеджер шрифтов

en: Font moved to trash
ru_RU: Шрифт перемещен в корзину

en: Font moved to trash successfully.
ru_RU: Шрифт успешно перемещен в корзину.

en: Font name
ru_RU: Название шрифта

en: Font not found.
ru_RU: Шрифт не найден.

en: Font preview
ru_RU: Предпросмотр шрифта

en: Font restore error
ru_RU: Ошибка при восстановлении шрифта

en: Font restored
ru_RU: Шрифт восстановлен

en: Font size
ru_RU: Размер шрифта

en: Font size at the largest viewport. Acts as the upper bound—text will not grow beyond this.
ru_RU: Размер шрифта в самом большом окне просмотра. Выступает в качестве верхней границы - текст не будет расти за ее пределы.

en: Font size at the smallest viewport. Acts as the lower bound—text will not shrink below this.
ru_RU: Размер шрифта в самом маленьком окне просмотра. Действует как нижняя граница - ниже нее текст не будет уменьшаться.

en: Font style
ru_RU: Стиль шрифта

en: Font variants
ru_RU: Варианты шрифта

en: Font variation settings
ru_RU: Настройки вариаций шрифта

en: Font variations
ru_RU: Вариации шрифта

en: Font weight
ru_RU: Насыщенность шрифта

en: FontAwesome - Brands
ru_RU: FontAwesome - Бренды

en: Fonts
ru_RU: Шрифты

en: Fonts synced! It might take a few minutes to sync a font project you just published or updated.
ru_RU: Шрифты синхронизированы! Может потребоваться несколько минут для синхронизации проекта шрифтов, который вы только что опубликовали или обновили.

en: Foot
ru_RU: Подвал

en: Footer
ru_RU: Подвал

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
ru_RU: Скрипты в футере добавляются прямо перед закрывающим тегом %s.

en: For better preview select content to show.
ru_RU: Для лучшего предпросмотра выберите содержимое для отображения.

en: For frontend SEO purpose only. Not overwriting Post title. Recommended: Max. 60 characters.
ru_RU: Только для SEO на фронтенде. Не перезаписывает заголовок записи. Рекомендуется: макс. 60 символов.

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
ru_RU: Для описаний архивов категорий или меток товаров отредактируйте описание каждого термина.

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
ru_RU: По вопросам о Bricks, пожалуйста, отправьте письмо на help@bricksbuilder.io. Если вы хотите узнать, что сейчас в разработке, загляните в нашу публичную дорожную карту. Там вы также можете предложить свои идеи для новых функций, чтобы другие могли за них проголосовать и прокомментировать.

en: Force home
ru_RU: Принудительно на главную

en: Form
ru_RU: Форма

en: Form ID
ru_RU: ID формы

en: Form Submissions
ru_RU: Отправленные формы

en: Form data
ru_RU: Данные формы

en: Form name
ru_RU: Название формы

en: Form submission access
ru_RU: Доступ к отправке форм

en: Form submission table could not be deleted.
ru_RU: Не удалось удалить таблицу отправленных форм.

en: Form submission table deleted successfully.
ru_RU: Таблица отправленных форм успешно удалена.

en: Form submissions
ru_RU: Отправки форм

en: Form submissions could not be deleted.
ru_RU: Не удалось удалить отправленные формы.

en: Form submissions deleted.
ru_RU: Отправленные формы удалены.

en: Form submissions table could not be resetted.
ru_RU: Не удалось сбросить таблицу отправленных форм.

en: Form submissions table resetted successfully.
ru_RU: Таблица отправленных форм успешно сброшена.

en: Form title
ru_RU: Заголовок формы

en: Format
ru_RU: Формат

en: Format to send the data in.
ru_RU: Формат для отправки данных.

en: Friday
ru_RU: Пятница

en: From email address
ru_RU: Адрес эл. почты отправителя

en: From name
ru_RU: Имя отправителя

en: Front
ru_RU: Спереди

en: Front page
ru_RU: Главная страница

en: Frontend
ru_RU: Фронтенд

en: Full
ru_RU: Полный

en: Full access
ru_RU: Полный доступ

en: Full response
ru_RU: Полный ответ

en: Full size
ru_RU: Полный размер

en: Fullscreen
ru_RU: Полноэкранный режим

en: Fullscreen Control
ru_RU: Управление полноэкранным режимом

en: Function name
ru_RU: Имя функции

en: Function names
ru_RU: Имена функций

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the %s filter.
ru_RU: Имена функций, вызываемых через тег “echo”, должны быть внесены в белый список с помощью фильтра %s.

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the new %s filter.
ru_RU: Имена функций, вызываемых через тег “echo”, должны быть внесены в белый список через новый фильтр %s.

en: Function names must pass the check through the %s filter.
ru_RU: Имена функций должны пройти проверку через фильтр %s.

en: Galleries
ru_RU: Галереи

en: Gallery
ru_RU: Галерея

en: Gallery layout
ru_RU: Макет галереи

en: Gap
ru_RU: Промежуток

en: General
ru_RU: Общие

en: General settings
ru_RU: Общие настройки

en: Generate FAQPage structured data (JSON-LD).
ru_RU: Генерировать структурированные данные FAQPage (JSON-LD).

en: Generate custom image sizes
ru_RU: Создавать пользовательские размеры изображений

en: Generate password
ru_RU: Сгенерировать пароль

en: Generate review schema
ru_RU: Создать схему отзыва

en: Generate screenshots
ru_RU: Создать скриншоты

en: Generate variables
ru_RU: Создай переменные

en: Generating variables will delete all existing variables in this category. Do you want to proceed?
ru_RU: Генерация переменных удалит все существующие переменные в этой категории. Хочешь продолжить?

en: Generator
ru_RU: Генератор

en: Get In Touch
ru_RU: Связаться с нами

en: Get current post author
ru_RU: Получи автора текущего поста

en: Get started here
ru_RU: Начните здесь

en: Get terms from current
ru_RU: Получи условия из текущих

en: Get terms from current post
ru_RU: Получи условия из текущего поста

en: Get terms that are children of specified term
ru_RU: Получи термины, которые являются дочерними по отношению к указанному термину

en: Get the author of current post
ru_RU: Получи автора текущего поста

en: Getting Started
ru_RU: Начало работы

en: Global
ru_RU: Глобальный

en: Global class
ru_RU: Глобальный класс

en: Global class import manager
ru_RU: Менеджер импорта глобальных классов

en: Global classes
ru_RU: Глобальные классы

en: Global data sync
ru_RU: Синхронизация глобальных данных

en: Global element
ru_RU: Глобальный элемент

en: Global elements
ru_RU: Глобальные элементы

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and must be converted to components or unlinked.
ru_RU: Глобальные элементы устарели с версии 2.0 и должны быть преобразованы в компоненты или отвязаны.

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and will be removed in the near future. Please convert them into components as soon as possible under %s. Once done, please delete all global elements by hovering over a global element below and clicking the "Delete" icon.
ru_RU: Глобальные элементы устарели с версии 2.0 и будут удалены в ближайшем будущем. Пожалуйста, преобразуйте их в компоненты как можно скорее в разделе %s. После этого удалите все глобальные элементы, наведя курсор на глобальный элемент ниже и нажав на иконку “Удалить”.

en: Global elements converted to components.
ru_RU: Глобальные элементы преобразованы в компоненты.

en: Global elements review
ru_RU: Обзор глобальных элементов

en: Global queries
ru_RU: Глобальные запросы

en: Global query
ru_RU: Глобальный запрос

en: Global settings
ru_RU: Глобальные настройки

en: Global styles & settings
ru_RU: Глобальные стили и настройки

en: Go back
ru_RU: Вернуться

en: Go to
ru_RU: Перейти к

en: Go to first slide
ru_RU: Перейти к первому слайду

en: Go to last slide
ru_RU: Перейти к последнему слайду

en: Go to slide %s
ru_RU: Перейти к слайду %s

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
ru_RU: Перейдите в: Настройки > Настройки шаблона > Заполнение контента

en: Go to: WooCommerce > Products > Inventory
ru_RU: Перейдите в: WooCommerce > Товары > Инвентарь

en: Good
ru_RU: Хорошо

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
ru_RU: Требуется ключ API Google Maps! Добавьте ключ в панели управления в разделе: %s

en: Google fonts
ru_RU: Шрифты Google

en: Google fonts have been disabled
ru_RU: Шрифты Google были отключены

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
ru_RU: Требуется API-ключ Google reCAPTCHA! Добавьте ключ в панели управления в разделе: %s

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
ru_RU: Google reCaptcha: Неверный ключ сайта.

en: Got it
ru_RU: Понятно

en: Gradient
ru_RU: Градиент

en: Gradient / Overlay
ru_RU: Градиент / наложение

en: Grand
ru_RU: Великолепно

en: Greater than
ru_RU: Больше чем

en: Greater than or equal
ru_RU: Больше или равно

en: Grid
ru_RU: Сетка

en: Grid (Round)
ru_RU: Сетка (круглая)

en: Grid (Square)
ru_RU: Сетка (квадратная)

en: Grid auto columns
ru_RU: Автоматические столбцы сетки

en: Grid auto flow
ru_RU: Автоматический поток сетки

en: Grid auto rows
ru_RU: Автоматические строки сетки

en: Grid column
ru_RU: Столбец сетки

en: Grid item
ru_RU: Элемент сетки

en: Grid row
ru_RU: Строка сетки

en: Grid template columns
ru_RU: Шаблон столбцов сетки

en: Grid template rows
ru_RU: Шаблон строк сетки

en: Groove
ru_RU: Желобчатый

en: Group
ru_RU: Группа

en: Group already exists
ru_RU: Группа уже существует

en: Grouped
ru_RU: Сгруппированный

en: Grouped product
ru_RU: Сгруппированный товар

en: Groups
ru_RU: Группы

en: HTML email
ru_RU: HTML-письмо

en: HTML tag
ru_RU: HTML-тег

en: HTML tag not allowed
ru_RU: HTML тег не разрешён

en: HTTP method
ru_RU: Метод HTTP

en: Hamburger toggle
ru_RU: Переключатель гамбургера

en: Has conflict
ru_RU: Есть конфликт

en: Has inherited settings
ru_RU: Имеет унаследованные настройки

en: Has no styles
ru_RU: Не имеет стилей

en: Has pagination
ru_RU: Имеет пагинацию

en: Has styles
ru_RU: Имеет стили

en: Head
ru_RU: Шапка

en: Header
ru_RU: Шапка

en: Header location
ru_RU: Расположение шапки

en: Header scripts
ru_RU: Скрипты в заголовке

en: Header scripts are added right before closing %s tag.
ru_RU: Скрипты в заголовке добавляются прямо перед закрывающим тегом %s.

en: Header width
ru_RU: Ширина шапки

en: Headers
ru_RU: Заголовки

en: Heading
ru_RU: Заголовок

en: Heading selectors
ru_RU: Селекторы заголовков

en: Heading typography
ru_RU: Типографика заголовка

en: Headings
ru_RU: Заголовки

en: Headings offset
ru_RU: Отступ заголовков

en: Height
ru_RU: Высота

en: Help
ru_RU: Помощь

en: Here goes my text ...
ru_RU: Здесь мой текст...

en: Here goes your caption ...
ru_RU: Здесь ваша подпись...

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
ru_RU: Здесь ваш текст... Выберите любую часть текста, чтобы получить доступ к панели форматирования.

en: Hero
ru_RU: Главный блок

en: Hidden
ru_RU: Скрыто

en: Hide
ru_RU: Скрыть

en: Hide "All" option
ru_RU: Скрыть опцию “Все”

en: Hide "View cart" button
ru_RU: Скрыть кнопку “Просмотр корзины”

en: Hide %s
ru_RU: Скрыть %s

en: Hide CTA button
ru_RU: Скрыть кнопку призыва к действию

en: Hide additional information
ru_RU: Скрыть дополнительную информацию

en: Hide at breakpoint
ru_RU: Скрыть при точке перелома

en: Hide cart details to link directly to the cart.
ru_RU: Скрыть детали корзины для прямой ссылки на корзину.

en: Hide close
ru_RU: Скрыть закрытие

en: Hide count
ru_RU: Скрыть счетчик

en: Hide count bracket
ru_RU: Скрыть скобки счетчика

en: Hide cover
ru_RU: Скрыть обложку

en: Hide current
ru_RU: Скрыть текущий

en: Hide current post
ru_RU: Скрыть текущую запись

en: Hide dynamic data label in dropdown
ru_RU: Скрыть метку динамических данных в выпадающем списке

en: Hide element
ru_RU: Скрыть элемент

en: Hide empty
ru_RU: Скрыть пустые

en: Hide if empty
ru_RU: Скрыть, если пусто

en: Hide if no active filter
ru_RU: Скрыть при отсутствии активного фильтра

en: Hide if no translation
ru_RU: Скрыть, если нет перевода

en: Hide if not open
ru_RU: Скрыть, если не открыто

en: Hide image
ru_RU: Скрыть изображение

en: Hide info
ru_RU: Скрыть информацию

en: Hide label
ru_RU: Скрыть метку

en: Hide labels
ru_RU: Скрыть метки

en: Hide message
ru_RU: Скрыть сообщение

en: Hide out of stock
ru_RU: Скрыть отсутствующие в наличии

en: Hide password
ru_RU: Скрыть пароль

en: Hide placeholders
ru_RU: Скрыть заполнители

en: Hide popup
ru_RU: Скрыть всплывающее окно

en: Hide regular price
ru_RU: Скрыть обычную цену

en: Hide reviews link
ru_RU: Скрыть ссылку на отзывы

en: Hide stock
ru_RU: Скрыть наличие

en: Hide the form by default, and show it only when the toggle is clicked.
ru_RU: Скрыть форму по умолчанию и показывать ее только при нажатии на переключатель.

en: Hide title
ru_RU: Скрыть заголовок

en: Hierarchical
ru_RU: Иерархический

en: High
ru_RU: Высокий

en: Highlight
ru_RU: Выделение

en: Highlight label
ru_RU: Метка выделения

en: Highlight on focus
ru_RU: Выделите фокус

en: History
ru_RU: История

en: History deleted
ru_RU: История удалена

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
ru_RU: Удерживайте CMD/CRTL для выбора нескольких изображений.

en: Home
ru_RU: Главная

en: Home URL
ru_RU: URL главной страницы

en: Home page
ru_RU: Главная страница

en: Honeypot
ru_RU: Ловушка для ботов

en: Honeypot: Create form field(s) and enable the "Honeypot" checkbox. Those honeypot fields aren't visible to users, but add an extra layer of protection against spam submissions.
ru_RU: Ловушка для ботов: Создайте поле(я) формы и включите флажок “Ловушка для ботов”. Эти поля-ловушки не видны пользователям, но добавляют дополнительный уровень защиты от спам-отправок.

en: Hook
ru_RU: Хук

en: Horizontal
ru_RU: Горизонтально

en: Horizontal align
ru_RU: Выравнивание по горизонтали

en: Horizontal alignment
ru_RU: Горизонтальное выравнивание

en: Horizontal order
ru_RU: Горизонтальный порядок

en: Hover
ru_RU: Наведение

en: How Editing With Bricks Works
ru_RU: Как работает редактирование с Bricks

en: How long to keep
ru_RU: Как долго хранить

en: How long to keep the same random order (in seconds)
ru_RU: Как долго сохранять одинаковый случайный порядок (в секундах)

en: How many numbers on either side of the current page.
ru_RU: Количество чисел с обеих сторон от текущей страницы.

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
ru_RU: Количество чисел на обоих краях списка.

en: How many numbers to either side of the current page.
ru_RU: Сколько чисел отображать по обе стороны от текущей страницы.

en: How to create a footer template
ru_RU: Как создать шаблон подвала

en: How to create a header template
ru_RU: Как создать шаблон шапки

en: How to get your Adobe fonts project ID
ru_RU: Как получить ID проекта Adobe fonts

en: How to get your Facebook App ID
ru_RU: Как получить ID приложения Facebook

en: How to get your Google Maps API key
ru_RU: Как получить ключ API Google Maps

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
ru_RU: Как получить секретный ключ API Google reCAPTCHA v3

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
ru_RU: Как получить ключ сайта API Google reCAPTCHA v3

en: How to get your Instagram Access Token
ru_RU: Как получить токен доступа Instagram

en: How to get your MailChimp API key
ru_RU: Как получить ключ API MailChimp

en: How to get your SendGrid API key
ru_RU: Как получить ключ API SendGrid

en: How to get your Turnstile secret key
ru_RU: Как получить секретный ключ Turnstile

en: How to get your Turnstile site key
ru_RU: Как получить ключ сайта Turnstile

en: How to get your Unsplash API key
ru_RU: Как получить ключ API Unsplash

en: How to get your hCaptcha secret key
ru_RU: Как получить секретный ключ hCaptcha

en: How to get your hCaptcha site key
ru_RU: Как получить ключ сайта hCaptcha

en: How to use the fluid typography
ru_RU: Как использовать жидкую типографику

en: How to use the global query manager
ru_RU: Как использовать глобальный менеджер запросов

en: How to use the global variable manager
ru_RU: Как использовать менеджер глобальных переменных

en: Hue
ru_RU: Оттенок

en: Hybrid
ru_RU: Гибрид

en: I am a button
ru_RU: Я кнопка

en: I am a heading
ru_RU: Я заголовок

en: I am a slide
ru_RU: Я слайд

en: I am a so called subtitle.
ru_RU: Я так называемый подзаголовок.

en: I am an alert.
ru_RU: Я оповещение.

en: I don't know how to use this Bricks
ru_RU: Я не знаю, как использовать Bricks

en: I found a better site builder
ru_RU: Я нашел лучший конструктор сайтов

en: I no longer need Bricks
ru_RU: Bricks больше не нужен мне

en: I.e.: 200px / 50% etc.
ru_RU: Например: 200px / 50% и т.д.

en: IP address
ru_RU: IP-адрес

en: Icon
ru_RU: Иконка

en: Icon Box
ru_RU: Блок с иконкой

en: Icon List
ru_RU: Список иконок

en: Icon Size
ru_RU: Размер иконки

en: Icon align
ru_RU: Выравнивание иконки

en: Icon background
ru_RU: Фон иконки

en: Icon background color
ru_RU: Цвет фона иконки

en: Icon border
ru_RU: Граница иконки

en: Icon box shadow
ru_RU: Тень иконки

en: Icon collapsed
ru_RU: Значок в свернутом состоянии

en: Icon color
ru_RU: Цвет иконки

en: Icon expanded
ru_RU: Иконка в развернутом виде

en: Icon expanded typography
ru_RU: Типографика иконки в развернутом виде

en: Icon height
ru_RU: Высота иконки

en: Icon manager
ru_RU: Менеджер иконок

en: Icon margin
ru_RU: Отступ иконки

en: Icon only
ru_RU: Только иконка

en: Icon padding
ru_RU: Отступ иконки

en: Icon position
ru_RU: Позиция иконки

en: Icon rotate in °
ru_RU: Поворот иконки в °

en: Icon rotation for expanded accordion.
ru_RU: Поворот иконки для развернутого аккордеона.

en: Icon set
ru_RU: Набор иконок

en: Icon size
ru_RU: Размер иконки

en: Icon source
ru_RU: Источник иконок

en: Icon spinning
ru_RU: Вращение иконки

en: Icon transform
ru_RU: Трансформация иконки

en: Icon transition
ru_RU: Переход иконки

en: Icon typography
ru_RU: Типографика иконки

en: Icon width
ru_RU: Ширина иконки

en: Icon(s) deleted successfully
ru_RU: Иконка(и) успешно удалена(ы)

en: Icon(s) imported successfully
ru_RU: Иконка(и) успешно импортирована(ы)

en: Icons
ru_RU: Иконки

en: If enabled Bricks will try to use the image of the matching product variation when no term-specific image swatch is set.
ru_RU: Если включено, Bricks попытается использовать изображение соответствующей вариации товара, когда не установлен образец изображения для конкретного термина.

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
ru_RU: Если включено, загружается дополнительный JS и CSS файл.

en: If enabled, form submission will succeed even if the webhook fails. Errors will be logged to the server error log.
ru_RU: Если включено, отправка формы будет успешной даже при сбое вебхука. Ошибки будут записаны в журнал ошибок сервера.

en: If no form field is selected, the first password field in the form is used.
ru_RU: Если поле формы не выбрано, используется первое поле пароля в форме.

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
ru_RU: Если условия шаблона не установлены, Bricks показывает опубликованные шаблоны (шапка, подвал и т.д.) на фронтенде вашего сайта. Выберите эту настройку, чтобы отключить это поведение. Убедитесь, что вместо этого установлены условия шаблона.

en: If the shape doesn't take up all available space add %s to the "svg" tag.
ru_RU: Если форма не занимает всё доступное пространство, добавьте %s в тег “svg”.

en: If the video is unlisted, you will need to enter the video privacy hash.
ru_RU: Если видео не включено в список, вам нужно ввести хеш приватности видео.

en: If this account exists, a password reset link will be sent to the associated email address.
ru_RU: Если эта учетная запись существует, на связанный с ней адрес электронной почты будет отправлена ссылка для сброса пароля.

en: Iframe title
ru_RU: Заголовок iframe

en: Ignore selector
ru_RU: Игнорировать селектор

en: Ignore sticky posts
ru_RU: Игнорировать прикрепленные записи

en: Ignored when posts per page set to "-1".
ru_RU: Игнорируется, когда публикаций на страницу установлено “-1”.

en: Image
ru_RU: Изображение

en: Image Gallery
ru_RU: Галерея изображений

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
ru_RU: Изображение с ID (%s) больше не существует. Пожалуйста, выберите другое изображение.

en: Image Overlay
ru_RU: Наложение на изображение

en: Image align
ru_RU: Выравнивание изображения

en: Image border
ru_RU: Граница изображения

en: Image box shadow
ru_RU: Тень изображения

en: Image caption
ru_RU: Подпись к изображению

en: Image click action
ru_RU: Действие при клике по изображению

en: Image gallery
ru_RU: Галерея изображений

en: Image height
ru_RU: Высота изображения

en: Image link alt text
ru_RU: Альтернативный текст для ссылки изображения

en: Image not found
ru_RU: Изображение не найдено

en: Image position
ru_RU: Позиция изображения

en: Image ratio
ru_RU: Соотношение сторон изображения

en: Image size
ru_RU: Размер изображения

en: Image width
ru_RU: Ширина изображения

en: Images
ru_RU: Изображения

en: Images file types
ru_RU: Типы файлов изображений

en: Images of the same lightbox ID are grouped together.
ru_RU: Изображения с одинаковым ID лайтбокса группируются вместе.

en: Import
ru_RU: Импорт

en: Import CSS variables
ru_RU: Импортировать CSS-переменные

en: Import Settings
ru_RU: Импорт настроек

en: Import classes
ru_RU: Импортировать классы

en: Import images
ru_RU: Импортировать изображения

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
ru_RU: Импорт “%s” не удался: Имя уже существует.

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
ru_RU: Импорт “%s” не удался: Неверный формат.

en: Import pasted images/SVGs
ru_RU: Импортировать вставленные изображения/SVG

en: Import settings
ru_RU: Импорт настроек

en: Import template
ru_RU: Импортировать шаблон

en: Import/export components
ru_RU: Импорт/экспорт компонентов

en: Import/export templates
ru_RU: Импорт/экспорт шаблонов

en: Imported
ru_RU: Импортировано

en: Imports
ru_RU: Импорты

en: Impressive
ru_RU: Впечатляюще

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
ru_RU: Если вы разработчик, вы можете еще больше настроить Bricks с помощью пользовательских хуков, фильтров или создавая собственные элементы.

en: In same term
ru_RU: В одном термине

en: In stock
ru_RU: В наличии

en: Inactive
ru_RU: Неактивный

en: Include
ru_RU: Включить

en: Include children
ru_RU: Включить дочерние элементы

en: Include posts
ru_RU: Включить сообщения

en: Include terms
ru_RU: Включить terms

en: Incoming
ru_RU: Входящие

en: Incoming changes
ru_RU: Входящие изменения

en: Incorrect configuration might cause unwanted side effects. Only use these settings if you know what you are doing.
ru_RU: Неправильная настройка может вызвать нежелательные побочные эффекты. Используй эти настройки, только если знаешь, что делаешь.

en: Incorrect password.
ru_RU: Неверный пароль.

en: Incredible
ru_RU: Невероятно

en: Indent
ru_RU: Отступ

en: Independent toggle
ru_RU: Независимое переключение

en: Index
ru_RU: Индекс

en: Index of the item to expand on page load, start at 0.
ru_RU: Индекс элемента для раскрытия при загрузке страницы, начиная с 0.

en: Indexes of the items to expand on page load, separated by comma, start at 0.
ru_RU: Индексы элементов для разворачивания при загрузке страницы, разделенные запятой, начиная с 0.

en: Indexing in progress.
ru_RU: Идет индексация.

en: Indexing job is stuck?
ru_RU: Задача индексации застряла?

en: Individual
ru_RU: Индивидуальные

en: Individual users with code execution capability
ru_RU: Отдельные пользователи с возможностью выполнения кода

en: Infinite
ru_RU: Бесконечный

en: Infinite scroll
ru_RU: Бесконечная прокрутка

en: Info
ru_RU: Информация

en: Info Box
ru_RU: Информационное окно

en: Info Box template enabled.
ru_RU: Шаблон инфо-бокса включен.

en: Info color
ru_RU: Цвет информации

en: Info lightbox
ru_RU: Информационный лайтбокс

en: Infobox
ru_RU: Инфо-бокс

en: Infobox appears on map marker click.
ru_RU: Инфо-бокс появляется при клике на маркер карты.

en: Inherited from
ru_RU: Унаследовано от

en: Initial
ru_RU: Начальная

en: Initial slide
ru_RU: Начальный слайд

en: Inline styles (CSS) are added at the end of the %s tag.
ru_RU: Встроенные стили (CSS) добавляются в конец тега %s.

en: Inline styles (default)
ru_RU: Встроенные стили (по умолчанию)

en: Inner background color
ru_RU: Цвет внутреннего фона

en: Inner container
ru_RU: Внутренний контейнер

en: Input
ru_RU: Ввод

en: Input background
ru_RU: Фон ввода

en: Input border
ru_RU: Граница ввода

en: Insert
ru_RU: Вставить

en: Insert "Toggle" element after "Nav items" to show/hide your mobile menu.
ru_RU: Вставьте элемент “Переключатель” после “Элементов навигации”, чтобы показать/скрыть ваше мобильное меню.

en: Insert after
ru_RU: Вставить после

en: Insert components
ru_RU: Вставка компонентов

en: Insert element
ru_RU: Вставить элемент

en: Insert elements in Emmet-like syntax.
ru_RU: Вставьте элементы, используя синтаксис, похожий на Emmet.

en: Insert layout
ru_RU: Вставить макет

en: Insert media
ru_RU: Вставить медиа

en: Insert of the same component is not possible.
ru_RU: Вставка такого же компонента невозможна.

en: Insert section
ru_RU: Вставить секцию

en: Insert template
ru_RU: Вставить шаблон

en: Insert templates
ru_RU: Вставка шаблонов

en: Inserted
ru_RU: Вставлено

en: Inserted template uses theme style "%s"
ru_RU: Вставленный шаблон использует стиль темы “%s”

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
ru_RU: Вставка любого шаблона перезаписывает ваши данные. Рекомендуем сначала сохранить ваши изменения.

en: Inset
ru_RU: Вставка

en: Instagram access token required! Add in WordPress dashboard under %s
ru_RU: Требуется токен доступа Instagram! Добавьте его в панели управления WordPress в разделе %s

en: Instagram feed
ru_RU: Лента Instagram

en: Installed version
ru_RU: Установленная версия

en: Instance
ru_RU: Экземпляр

en: Instances
ru_RU: Экземпляры

en: Integer
ru_RU: Целое число

en: Interaction
ru_RU: Взаимодействие

en: Interaction ID
ru_RU: ID взаимодействия

en: Interactions
ru_RU: Взаимодействия

en: Interactions don't run in the builder.
ru_RU: Взаимодействия не работают в конструкторе.

en: Interface
ru_RU: Интерфейс

en: Internal post/page
ru_RU: Внутренняя запись/страница

en: Interval in ms
ru_RU: Интервал в мс

en: Invalid
ru_RU: Недействительные

en: Invalid CSS response from Google Fonts.
ru_RU: Некорректный CSS-ответ от Google Fonts.

en: Invalid SVG files
ru_RU: Некорректные SVG файлы

en: Invalid action
ru_RU: Недопустимое действие

en: Invalid element names
ru_RU: Недопустимые имена элементов

en: Invalid font ID.
ru_RU: Неверный ID шрифта.

en: Invalid font file
ru_RU: Недопустимый файл шрифта

en: Invalid form token.
ru_RU: Недействительный токен формы.

en: Invalid license key.
ru_RU: Недействительный лицензионный ключ.

en: Invalid password reset key
ru_RU: Недействительный ключ сброса пароля

en: Invalid post ID or form ID.
ru_RU: Неверный ID записи или ID формы.

en: Invalid pseudo class. Must start with a colon (:)
ru_RU: Неверный псевдокласс. Должен начинаться с двоеточия (:)

en: Invalid request
ru_RU: Неверный запрос

en: Invalid signature
ru_RU: Недействительная сигнатура

en: Invalid total pages value "%1$s" extracted from path "%2$s". Expected a numeric value.
ru_RU: Неверное значение total pages "%1$s", извлеченное из пути "%2$s". Ожидалось числовое значение.

en: Invalid webhook URL.
ru_RU: Некорректный URL вебхука.

en: Invalid webhook payload format.
ru_RU: Неверный формат полезной нагрузки вебхука.

en: Invert
ru_RU: Инвертировать

en: Invisible
ru_RU: Невидимый

en: Is
ru_RU: Это

en: Is archive main query
ru_RU: Является ли архив основным запросом

en: Is main query
ru_RU: Основной запрос

en: Isolation
ru_RU: Изоляция

en: It's just a temporary deactivation
ru_RU: Это просто временная деактивация

en: Italic
ru_RU: Курсив

en: Item
ru_RU: Элемент

en: Item width
ru_RU: Ширина элемента

en: Items
ru_RU: Элементы

en: Items to scroll
ru_RU: Количество прокручиваемых элементов

en: Items to show
ru_RU: Количество отображаемых элементов

en: January
ru_RU: Январь

en: JavaScript function name without parentheses or window object.
ru_RU: Имя JavaScript функции без скобок или объекта window.

en: JavaScript is automatically wrapped in script tags.
ru_RU: JavaScript автоматически оборачивается в теги script.

en: Join Us
ru_RU: Присоединяйтесь к нам

en: July
ru_RU: Июль

en: June
ru_RU: Июнь

en: Just another slide
ru_RU: Еще один слайд

en: Justify
ru_RU: Выровнять

en: Justify content
ru_RU: Выравнивание содержимого

en: Justify items
ru_RU: Выравнивание элементов

en: Keep formatting
ru_RU: Сохранить форматирование

en: Keep open while styling
ru_RU: Оставить открытым при стилизации

en: Key
ru_RU: Ключ

en: Keyboard
ru_RU: Клавиатура

en: Keyboard shortcuts
ru_RU: Горячие клавиши

en: Label
ru_RU: Метка

en: Label text
ru_RU: Текст метки

en: Label typography
ru_RU: Типография меток

en: Labels
ru_RU: Метки

en: Language
ru_RU: Язык

en: Language codes
ru_RU: Коды языков

en: Language switcher
ru_RU: Переключатель языков

en: Languages
ru_RU: Языки

en: Laptop
ru_RU: Ноутбук

en: Large
ru_RU: Большой

en: Last fetch
ru_RU: Последняя заготовка

en: Last generated
ru_RU: Последняя генерация

en: Last name
ru_RU: Фамилия

en: Last order
ru_RU: Последний заказ

en: Last refresh
ru_RU: Последнее обновление

en: Latest
ru_RU: Последние

en: Latitude
ru_RU: Широта

en: Layers
ru_RU: Слои

en: Layout
ru_RU: Макет

en: Lazy
ru_RU: Отложенная

en: Lazy load offset
ru_RU: Смещение отложенной загрузки

en: Lead
ru_RU: Лид

en: Learn more
ru_RU: Узнать больше

en: Learn more about CSS filters
ru_RU: Узнать больше о CSS фильтрах

en: Learn more about CSS transform
ru_RU: Узнать больше о CSS transform

en: Learn more about CSS transform-origin
ru_RU: Узнать больше о CSS transform-origin

en: Learn more about CSS transitions
ru_RU: Узнать больше о CSS переходах

en: Learn more on wordpress.org
ru_RU: Узнайте больше на wordpress.org

en: Learn which %1$s you should to add to the fields above via the %2$s dynamic data tag.
ru_RU: Узнайте, какие %1$s следует добавить в поля выше через тег динамических данных %2$s.

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
ru_RU: Оставьте пустым, чтобы применить шаблон ко всем терминам архива.

en: Leave empty to apply template to all post types.
ru_RU: Оставьте пустым, чтобы применить шаблон ко всем типам записей.

en: Leave empty to update the current post.
ru_RU: Оставь пустым, чтобы обновить текущий пост.

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
ru_RU: Оставьте пустым, чтобы использовать список по умолчанию WooCommerce.

en: Leave empty to use the default WordPress home URL.
ru_RU: Оставьте пустым, чтобы использовать URL главной страницы WordPress по умолчанию.

en: Leave options empty to use the options of the first connected control.
ru_RU: Оставьте параметры пустыми, чтобы использовать параметры первого подключенного элемента управления.

en: Leave the first comment
ru_RU: Оставить первый комментарий

en: Leave viewport
ru_RU: Выход из области видимости

en: Leave your comment
ru_RU: Оставьте свой комментарий

en: Left
ru_RU: Слева

en: Left to right
ru_RU: Слева направо

en: Left with space
ru_RU: Слева с пробелом

en: Lesser
ru_RU: Меньше

en: Lesser or equal
ru_RU: Меньше или равно

en: Letter spacing
ru_RU: Межбуквенный интервал

en: License
ru_RU: Лицензия

en: License activated.
ru_RU: Лицензия активирована.

en: License key format
ru_RU: Формат лицензионного ключа

en: Light
ru_RU: Светлый

en: Light color
ru_RU: Светлый цвет

en: Lightbox
ru_RU: Лайтбокс

en: Lightbox Animation
ru_RU: Анимация лайтбокса

en: Lightbox ID
ru_RU: ID лайтбокса

en: Lightbox Image
ru_RU: Изображение в лайтбоксе

en: Lightbox Video
ru_RU: Видео в лайтбоксе

en: Lightbox id
ru_RU: Идентификатор лайтбокса

en: Lightness
ru_RU: Яркость

en: Limit how often this popup appears.
ru_RU: Ограничить частоту появления этого всплывающего окна.

en: Limit the number of webhook requests that can be sent per hour.
ru_RU: Ограничьте количество запросов вебхука, которые могут быть отправлены за час.

en: Line cap
ru_RU: Окончание линии

en: Line height
ru_RU: Высота строки

en: Line width in px
ru_RU: Ширина линии в пикселях

en: Linear
ru_RU: Линейный

en: Link
ru_RU: Ссылка

en: Link & status
ru_RU: Ссылка и статус

en: Link To
ru_RU: Ссылка на

en: Link attributes
ru_RU: Атрибуты ссылок

en: Link configured
ru_RU: Ссылка настроена

en: Link entire post
ru_RU: Ссылка на всю запись

en: Link entire product
ru_RU: Ссылка на весь товар

en: Link image
ru_RU: Ссылка на изображение

en: Link rendered as
ru_RU: Ссылка отображается как

en: Link styles apply only to specific elements. Overwrite them via the %s filter or extend them via the CSS selectors setting below.
ru_RU: Стили ссылок применяются только к определенным элементам. Перезапишите их через фильтр %s или расширьте их через настройку селекторов CSS ниже.

en: Link title
ru_RU: Заголовок ссылки

en: Link to
ru_RU: Ссылка на

en: Link to lightbox
ru_RU: Ссылка на лайтбокс

en: Link to post
ru_RU: Ссылка на запись

en: Link to product
ru_RU: Ссылка на товар

en: Link to website
ru_RU: Ссылка на сайт

en: Link type
ru_RU: Тип ссылки

en: Linked
ru_RU: Связано

en: Links
ru_RU: Ссылки

en: List
ru_RU: Список

en: List item
ru_RU: Элемент списка

en: List item #1
ru_RU: Элемент списка #1

en: List item #2
ru_RU: Элемент списка #2

en: List items
ru_RU: Элементы списка

en: Live search
ru_RU: Живой поиск

en: Live search info
ru_RU: Информация о живом поиске

en: Live search wrapper selector
ru_RU: Селектор обертки для живого поиска

en: Load Block editor data into %s
ru_RU: Загрузи данные редактора блоков в %s

en: Load all matching theme styles
ru_RU: Загрузить все подходящие стили темы

en: Load more
ru_RU: Загрузить еще

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
ru_RU: Загружайте шаблоны из любой другой установки Bricks, к которой у вас есть доступ, в вашу библиотеку шаблонов.

en: Loading
ru_RU: Загрузка

en: Loading component preview
ru_RU: Загрузка предварительного просмотра компонентов

en: Loading font data
ru_RU: Загрузка данных шрифта

en: Loading method
ru_RU: Метод загрузки

en: Loading templates
ru_RU: Загрузка шаблонов

en: Local storage
ru_RU: Локальное хранилище

en: Location
ru_RU: Расположение

en: Location content
ru_RU: Содержание местоположения

en: Location subtitle
ru_RU: Подзаголовок местоположения

en: Location title
ru_RU: Название местоположения

en: Lock
ru_RU: Заблокировать

en: Lock selected
ru_RU: Заблокировать выбранное

en: Lock/unlock global classes
ru_RU: Блокировка/разблокировка глобальных классов

en: Locked
ru_RU: Заблокировано

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
ru_RU: Войдите в %s, чтобы получить лицензионный ключ, или скопируйте его из письма с подтверждением покупки.

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
ru_RU: Вход пользователя после успешной регистрации. Совет: Установите действие “Перенаправление”, чтобы перенаправить пользователя в область аккаунта/администрирования.

en: Logged in
ru_RU: Авторизован

en: Logged out
ru_RU: Не авторизован

en: Logged-in users
ru_RU: Авторизованные пользователи

en: Logged-in users with role
ru_RU: Авторизованные пользователи с ролью

en: Login
ru_RU: Вход

en: Login URL
ru_RU: URL входа

en: Login form
ru_RU: Форма входа

en: Login message
ru_RU: Сообщение о входе

en: Logo
ru_RU: Логотип

en: Logo inverse
ru_RU: Инверсный логотип

en: Logout URL
ru_RU: URL выхода

en: Longitude
ru_RU: Долгота

en: Loop
ru_RU: Цикл

en: Lost password
ru_RU: Забыли пароль

en: Low
ru_RU: Низкий

en: Low stock
ru_RU: Мало в наличии

en: Lowercase
ru_RU: Нижний регистр

en: Lowercase removes leading zeros
ru_RU: Нижний регистр убирает ведущие нули

en: Magnificent
ru_RU: Великолепно

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
ru_RU: Требуется API-ключ Mailchimp! Добавьте ключ в панели управления в разделе: %s

en: Main
ru_RU: Основной

en: Main query
ru_RU: Основной запрос

en: Maintenance
ru_RU: Обслуживание

en: Maintenance mode
ru_RU: Режим обслуживания

en: Make sure not to use the "Product tabs" element on the same page.
ru_RU: Убедитесь, что не используете элемент “Вкладки товара” на той же странице.

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
ru_RU: Убедитесь, что указанный выше удаленный сайт предоставил вам доступ “Мои шаблоны”.

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
ru_RU: Убедитесь, что внутри вашего связанного контейнера нет элементов со ссылками (вложенные ссылки).

en: Make sure to save settings after closing this modal to apply changes
ru_RU: Обязательно сохраните настройки после закрытия этого окна, чтобы применить изменения

en: Make sure to set "%1$s" in your "%2$s" definitions below.
ru_RU: Убедитесь, что вы установили “%1$s” в ваших определениях “%2$s” ниже.

en: Manage
ru_RU: Управлять

en: Manage global elements
ru_RU: Управление глобальными элементами

en: Manage my menus in WordPress.
ru_RU: Управлять моими меню в WordPress.

en: Manage your custom font files
ru_RU: Управление файлами пользовательских шрифтов

en: Mandatory
ru_RU: Обязательно

en: Manually regenerate CSS files
ru_RU: Вручную пересоздать CSS-файлы

en: Map
ru_RU: Карта

en: Map Connector
ru_RU: Коннектор карты

en: Map ID
ru_RU: ID карты

en: Map Type Control
ru_RU: Управление типом карты

en: Map center
ru_RU: Центр карты

en: Map style
ru_RU: Стиль карты

en: Map type
ru_RU: Тип карты

en: March
ru_RU: Март

en: Margin
ru_RU: Внешний отступ

en: Mark
ru_RU: Отметка

en: Mark all as read
ru_RU: Отметить все как прочитанное

en: Mark as active
ru_RU: Отметить как активный

en: Mark as inactive
ru_RU: Отметить как неактивный

en: Marker
ru_RU: Маркер

en: Markers
ru_RU: Маркеры

en: Markers set on individual addresses or map connectors precede these settings.
ru_RU: Маркеры, установленные на отдельных адресах или соединителях карты, имеют приоритет над этими настройками.

en: Marvelous
ru_RU: Чудесно

en: Mask
ru_RU: Маска

en: Max
ru_RU: Макс

en: Max Zoom
ru_RU: Максимальный зум

en: Max payload size
ru_RU: Максимальный размер полезной нагрузки

en: Max requests per hour
ru_RU: Максимальное количество запросов в час

en: Max resolution
ru_RU: Максимальное разрешение

en: Max results
ru_RU: Максимум результатов

en: Max upload size: %s
ru_RU: Максимальный размер загрузки: %s

en: Max. entries
ru_RU: Макс. количество записей

en: Max. files
ru_RU: Макс. файлов

en: Max. height
ru_RU: Макс. высота

en: Max. items
ru_RU: Макс. количество элементов

en: Max. length
ru_RU: Макс. длина

en: Max. post width
ru_RU: Макс. ширина записи

en: Max. price
ru_RU: Макс. цена

en: Max. products
ru_RU: Макс. количество товаров

en: Max. rating
ru_RU: Макс. рейтинг

en: Max. related posts
ru_RU: Макс. похожих записей

en: Max. size
ru_RU: Макс. размер

en: Max. time
ru_RU: Макс. время

en: Max. value
ru_RU: Макс. значение

en: Max. width
ru_RU: Макс. ширина

en: Maximum
ru_RU: Максимум

en: Maximum number of entries reached.
ru_RU: Достигнуто максимальное количество записей.

en: Maximum number of results to display for each query loop in the builder. Applies only to Bricks-native queries. Leave blank to use the default value.
ru_RU: Максимальное количество результатов для отображения для каждого цикла запроса в конструкторе. Применяется только к встроенным запросам Bricks. Оставьте пустым, чтобы использовать значение по умолчанию.

en: Maximum number of webhook requests allowed per hour.
ru_RU: Максимальное количество разрешенных запросов вебхука в час.

en: Maximum size of the webhook payload in kilobytes.
ru_RU: Максимальный размер полезной нагрузки вебхука в килобайтах.

en: Maximum value
ru_RU: Максимальное значение

en: May
ru_RU: Май

en: Media
ru_RU: Медиа

en: Media File
ru_RU: Медиафайл

en: Media URL
ru_RU: Ссылка на видео

en: Media library
ru_RU: Библиотека мультимедиа

en: Media query
ru_RU: Медиа-запрос

en: Medium
ru_RU: Средний

en: Mega menu
ru_RU: Мега-меню

en: Member
ru_RU: Участник

en: Menu
ru_RU: Меню

en: Menu bar
ru_RU: Меню-бар

en: Menu order
ru_RU: Порядок меню

en: Message
ru_RU: Сообщение

en: Message sent from:
ru_RU: Сообщение отправлено от:

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
ru_RU: Сообщение успешно отправлено. Мы свяжемся с вами как можно скорее.

en: Messages
ru_RU: Сообщения

en: Meta
ru_RU: Мета

en: Meta Data
ru_RU: Метаданные

en: Meta Key
ru_RU: Мета-ключ

en: Meta description
ru_RU: Мета-описание

en: Meta key
ru_RU: Ключ мета

en: Meta keywords
ru_RU: Мета-ключевые слова

en: Meta query
ru_RU: Мета-запрос

en: Meta robots
ru_RU: Мета-роботы

en: Meta typography
ru_RU: Типография меты

en: Meta value
ru_RU: Значение мета

en: Meta value num
ru_RU: Мета значение num

en: Metadata
ru_RU: Метаданные

en: Mid Size
ru_RU: Средний размер

en: Middle center
ru_RU: По центру

en: Middle left
ru_RU: По центру слева

en: Middle right
ru_RU: По центру справа

en: Mime type
ru_RU: MIME-тип

en: Min
ru_RU: Мин

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
ru_RU: Минимальная версия PHP для запуска Bricks — PHP 5.4

en: Min. characters
ru_RU: Мин. символов

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
ru_RU: Мин. размер: Вдвое больше значения высоты/ширины логотипа для корректного отображения на устройствах с ретина-дисплеем.

en: Min. height
ru_RU: Мин. высота

en: Min. height is 70.
ru_RU: Минимальная высота - 70.

en: Min. length
ru_RU: Мин. длина

en: Min. price
ru_RU: Мин. цена

en: Min. time
ru_RU: Мин. время

en: Min. value
ru_RU: Мин. значение

en: Min. width
ru_RU: Мин. ширина

en: Min/max date
ru_RU: Мин./макс. дата

en: Mini cart
ru_RU: Мини-корзина

en: Minimum
ru_RU: Минимум

en: Minimum value
ru_RU: Минимальное значение

en: Misc
ru_RU: Разное

en: Miscellaneous
ru_RU: Разное

en: Missing sidebar name.
ru_RU: Отсутствует название сайдбара.

en: Mobile
ru_RU: Мобильный

en: Mobile first
ru_RU: Сначала мобильные

en: Mobile landscape
ru_RU: Мобильный в альбомном режиме

en: Mobile menu
ru_RU: Мобильное меню

en: Mobile portrait
ru_RU: Мобильный в портретном режиме

en: Mode
ru_RU: Режим

en: Modified
ru_RU: Изменено

en: Modified date
ru_RU: Дата изменения

en: Monday
ru_RU: Понедельник

en: Month: %s
ru_RU: Месяц: %s

en: Monthly
ru_RU: Ежемесячно

en: More about meta robots directives.
ru_RU: Подробнее о директивах мета-роботов.

en: More content to come ..
ru_RU: Дальше будет больше контента...

en: More layouts
ru_RU: Больше макетов

en: More text
ru_RU: Дополнительный текст

en: Most Popular
ru_RU: Самые популярные

en: Most specific
ru_RU: Наиболее конкретный

en: Mouse enter
ru_RU: Вход мыши

en: Mouse leave
ru_RU: Уход мыши

en: Mouse leave window
ru_RU: Мышь покинула окно

en: Move
ru_RU: Переместить

en: Move elements
ru_RU: Перемещение элементов

en: Move selected
ru_RU: Переместить выбранное

en: Move to trash
ru_RU: Переместить в корзину

en: Moved
ru_RU: Перемещено

en: Moved to trash
ru_RU: Перемещено в корзину

en: Multilevel
ru_RU: Многоуровневое

en: Multiple options
ru_RU: Несколько вариантов

en: Must match with the format saved in database.
ru_RU: Должен соответствовать формату, сохраненному в базе данных.

en: Mute
ru_RU: Без звука

en: Muted
ru_RU: Приглушенный

en: Muted color
ru_RU: Приглушенный цвет

en: My Templates
ru_RU: Мои шаблоны

en: My account
ru_RU: Мой аккаунт

en: My templates
ru_RU: Мои шаблоны

en: My templates access
ru_RU: Доступ к моим шаблонам

en: MySQL version
ru_RU: Версия MySQL

en: NUMERIC
ru_RU: ЧИСЛОВОЙ

en: Name
ru_RU: Имя

en: Name already exists
ru_RU: Название школы уже существует

en: Name is required
ru_RU: Имя обязательно

en: Name is reserved
ru_RU: Имя зарезервировано

en: Name to display instead of the remote template URL in the template source dropdown.
ru_RU: Имя для отображения вместо удаленного URL шаблона в выпадающем списке источников шаблонов.

en: Native actions on this hook
ru_RU: Нативные действия на этом хуке

en: Native elements
ru_RU: Встроенные элементы

en: Nav
ru_RU: Навигация

en: Nav Menu
ru_RU: Навигационное меню

en: Nav items
ru_RU: Элементы навигации

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
ru_RU: Навигация по разным страницам запроса без перезагрузки страницы.

en: Navigation
ru_RU: Навигация

en: Neat
ru_RU: Аккуратно

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
ru_RU: Нужна помощь? Нашли ошибку? Есть идея для новой функции?

en: Nestable
ru_RU: Вложенные

en: Nestable elements can't be converted to components. You can either unlink them manually by right-clicking the global element in the builder or convert them automatically by clicking the "Convert to components" button above and then confirm the prompt.
ru_RU: Вложенные элементы нельзя преобразовать в компоненты. Вы можете либо отвязать их вручную, щелкнув правой кнопкой мыши по глобальному элементу в конструкторе, либо автоматически преобразовать их, нажав кнопку “Преобразовать в компоненты” выше, а затем подтвердив запрос.

en: Never
ru_RU: Никогда

en: New
ru_RU: Новый

en: New Custom Font
ru_RU: Новый пользовательский шрифт

en: New Template
ru_RU: Новый шаблон

en: New Template Name
ru_RU: Название нового шаблона

en: New capability
ru_RU: Новая возможность

en: New category name
ru_RU: Название новой категории

en: New class name
ru_RU: Новое название класса

en: New classes detected. Resolve conflicts, if any, to import or skip.
ru_RU: Обнаружены новые классы. Разрешите конфликты, если есть, чтобы импортировать или пропустить.

en: New color could not be saved.
ru_RU: Не удалось сохранить новый цвет.

en: New color palette name
ru_RU: Название новой цветовой палитры

en: New feature
ru_RU: Новая функция

en: New group name
ru_RU: Название новой группы

en: New query name
ru_RU: Имя нового запроса

en: New sidebar created.
ru_RU: Создан новый сайдбар.

en: New tab
ru_RU: Новая вкладка

en: New theme style name
ru_RU: Название нового стиля темы

en: New variable name
ru_RU: Новое имя переменной

en: Newer Comments
ru_RU: Новые комментарии

en: Next
ru_RU: Далее

en: Next Icon
ru_RU: Следующая иконка

en: Next arrow
ru_RU: Стрелка вперёд

en: Next label
ru_RU: Метка 'Следующая'

en: Next page
ru_RU: Следующая страница

en: Next post
ru_RU: Следующая запись

en: Next slide
ru_RU: Следующий слайд

en: Nice job
ru_RU: Отличная работа

en: Nicename
ru_RU: Никнейм

en: Nickname
ru_RU: Прозвище

en: No
ru_RU: Нет

en: No Bricks data found.
ru_RU: Данные Bricks не найдены.

en: No CSS variable found.
ru_RU: CSS-переменная не найдена.

en: No Custom Font found in Trash
ru_RU: Пользовательские шрифты не найдены в корзине

en: No Custom Fonts found
ru_RU: Пользовательские шрифты не найдены

en: No Facebook page URL provided.
ru_RU: URL страницы Facebook не указан.

en: No HTML markup defined.
ru_RU: HTML-разметка не определена.

en: No Instagram account found.
ru_RU: Аккаунт Instagram не найден.

en: No Instagram posts found.
ru_RU: Посты Instagram не найдены.

en: No Polylang languages found.
ru_RU: Языки Polylang не найдены.

en: No SVG selected.
ru_RU: SVG не выбран.

en: No Template Bundle found
ru_RU: Набор шаблонов не найден

en: No Template Tag found
ru_RU: Тег шаблона не найден

en: No Template found in Trash
ru_RU: Шаблоны не найдены в корзине

en: No Templates found
ru_RU: Шаблоны не найдены

en: No URL parameters are generated or read, even if filter elements are present.
ru_RU: URL-параметры не генерируются и не считываются, даже если присутствуют элементы фильтра.

en: No Vimeo ID provided.
ru_RU: Не указан ID Vimeo.

en: No Vimeo URL provided.
ru_RU: URL Vimeo не указан.

en: No WordPress added content found.
ru_RU: Не найдено добавленного содержимого WordPress.

en: No WordPress widget type selected.
ru_RU: Не выбран тип виджета WordPress.

en: No YouTube ID provided.
ru_RU: Не указан ID YouTube.

en: No YouTube URL provided.
ru_RU: URL YouTube не указан.

en: No access
ru_RU: Нет доступа

en: No accordion item added.
ru_RU: Элементы аккордеона не добавлены.

en: No action has been set for this form.
ru_RU: Для этой формы не установлено действие.

en: No active icon set selected
ru_RU: Не выбран активный набор иконок

en: No additional information to show.
ru_RU: Нет дополнительной информации для отображения.

en: No audio file selected.
ru_RU: Аудиофайл не выбран.

en: No caption
ru_RU: Без подписи

en: No checkout fields defined.
ru_RU: Поля оформления заказа не определены.

en: No classes found
ru_RU: Не найдено ни классы

en: No classes specified for deletion
ru_RU: Не указаны классы для удаления

en: No classes to import.
ru_RU: Нет классов для импорта.

en: No code found.
ru_RU: Код не найден.

en: No components found.
ru_RU: Компоненты не найдены.

en: No conflict
ru_RU: Нет конфликта

en: No connectable property found.
ru_RU: Подключаемое свойство не найдено.

en: No content
ru_RU: Нет содержимого

en: No date/fields set.
ru_RU: Дата/поля не установлены.

en: No default value
ru_RU: Нет значения по умолчанию

en: No dynamic data found.
ru_RU: Динамические данные не найдены.

en: No dynamic data set.
ru_RU: Динамические данные не заданы.

en: No effect with loop enabled
ru_RU: Не действует при включённом цикле

en: No elements found for the selected filter.
ru_RU: Не найдено элементов для выбранного фильтра.

en: No email address provided.
ru_RU: Не указан адрес электронной почты.

en: No excerpt found.
ru_RU: Отрывок не найден.

en: No file URL provided.
ru_RU: URL файла не указан.

en: No file selected.
ru_RU: Файл не выбран.

en: No files were uploaded.
ru_RU: Файлы не были загружены.

en: No filter source selected.
ru_RU: Источник фильтра не выбран.

en: No fluid typography category selected. Please create and select a category, then generate your fluid typography variables.
ru_RU: Не выбрана категория "Жидкая типографика". Пожалуйста, создай и выбери категорию, а затем сгенерируй переменные для жидкой типографики.

en: No fluid typography variables found. Configure the scale generator on the right-hand side as per your requirements. Once done, click the "Generate variables" button to automatically create your fluid typography variables.
ru_RU: Не найдено ни одной переменной жидкой типографики. Настрой генератор шкал в правой части в соответствии с твоими требованиями. Как только это будет сделано, нажми кнопку "Generate variables", чтобы автоматически создать переменные для жидкой типографики.

en: No font files found in the CSS.
ru_RU: В CSS не найдены файлы шрифтов.

en: No form field added.
ru_RU: Поля формы не добавлены.

en: No found rows
ru_RU: Не найдено ни одного ряда

en: No hook selected.
ru_RU: Хук не выбран.

en: No icon selected.
ru_RU: Иконка не выбрана.

en: No image selected.
ru_RU: Изображение не выбрано.

en: No instances
ru_RU: Нет экземпляров

en: No languages found.
ru_RU: Языки не найдены.

en: No latitude/longitude or address provided. Use dynamic data tags to retrieve the coordinates/address from your query loop results.
ru_RU: Не указаны широта/долгота или адрес. Используйте динамические теги данных для получения координат/адреса из результатов цикла запроса.

en: No license for provided license key found.
ru_RU: Лицензия для предоставленного ключа не найдена.

en: No link
ru_RU: Без ссылки

en: No list items defined.
ru_RU: Элементы списка не определены.

en: No locations found
ru_RU: Местоположения не найдены

en: No menu items
ru_RU: Нет пунктов меню

en: No meta data selected.
ru_RU: Метаданные не выбраны.

en: No name
ru_RU: Без имени

en: No native actions on this hook
ru_RU: Нет нативных действий на этом хуке

en: No nav menu found.
ru_RU: Навигационное меню не найдено.

en: No options found
ru_RU: Вариантов не найдено

en: No order found or the order is not suitable for this element.
ru_RU: Заказ не найден или не подходит для этого элемента.

en: No orphaned elements found.
ru_RU: Не найдено осиротевших элементов.

en: No pagination on singular posts/pages.
ru_RU: Нет пагинации на отдельных записях/страницах.

en: No pagination results.
ru_RU: Нет результатов пагинации.

en: No permission
ru_RU: Нет разрешения

en: No post ID provided.
ru_RU: Не указан ID записи.

en: No posts found
ru_RU: Записи не найдены

en: No previous or next posts found..
ru_RU: Предыдущие или следующие записи не найдены.

en: No pricing table defined.
ru_RU: Таблица цен не определена.

en: No product archive description found.
ru_RU: Описание архива товаров не найдено.

en: No product selected
ru_RU: Товар не выбран

en: No products in cart
ru_RU: Нет товаров в корзине

en: No products to show.
ru_RU: Нет товаров для отображения.

en: No progress bar created.
ru_RU: Индикатор прогресса не создан.

en: No properties connected.
ru_RU: Нет подключенных свойств.

en: No properties found.
ru_RU: Свойства не найдены.

en: No property groups found.
ru_RU: Группы свойств не найдены.

en: No query selected
ru_RU: Запрос не выбран

en: No rating
ru_RU: Нет оценки

en: No ratings
ru_RU: Нет оценок

en: No ratings yet.
ru_RU: Пока нет оценок.

en: No related products to show.
ru_RU: Нет связанных товаров для отображения.

en: No repeat
ru_RU: Без повтора

en: No results
ru_RU: Нет результатов

en: No results found
ru_RU: Результаты не найдены

en: No scroll
ru_RU: Без прокрутки

en: No sharing option selected.
ru_RU: Не выбраны варианты для обмена.

en: No shortcode provided.
ru_RU: Шорткод не указан.

en: No sidebar selected.
ru_RU: Сайдбар не выбран.

en: No signature
ru_RU: Нет сигнатуры

en: No slide added.
ru_RU: Слайды не добавлены.

en: No social icon added.
ru_RU: Социальные иконки не добавлены.

en: No spaces. No pound (#) sign.
ru_RU: Без пробелов. Без знака решетки (#).

en: No tabs added.
ru_RU: Вкладки не добавлены.

en: No target query selected.
ru_RU: Целевой запрос не выбран.

en: No team members added.
ru_RU: Участники команды не добавлены.

en: No template selected.
ru_RU: Шаблон не выбран.

en: No templates found.
ru_RU: Шаблоны не найдены.

en: No testimonials added.
ru_RU: Отзывы не добавлены.

en: No text added.
ru_RU: Текст не добавлен.

en: No valid font files were processed.
ru_RU: Не было обработано ни одного допустимого файла шрифта.

en: No variables found. Create a CSS variable using the input at the bottom or in bulk by clicking the "Import" icon at the top.
ru_RU: Переменные не найдены. Создайте переменную CSS, используя поле ввода внизу, или массово, нажав на иконку “Импорт” вверху.

en: No video selected.
ru_RU: Видео не выбрано.

en: No wrap
ru_RU: Без переноса

en: No-repeat
ru_RU: Без повтора

en: None
ru_RU: Нет

en: Normal
ru_RU: Обычный

en: Not allowed
ru_RU: Не разрешено

en: Not allowed: Infinite template loop.
ru_RU: Не разрешено: Бесконечный цикл шаблонов.

en: Not applied in the builder.
ru_RU: Не применяется в конструкторе.

en: Not empty
ru_RU: Не пусто

en: Not equal
ru_RU: Не равно

en: Not exists
ru_RU: Не существует

en: Not featured
ru_RU: Не избранные

en: Not found
ru_RU: Не найдено

en: Not new
ru_RU: Не новый

en: Not on sale
ru_RU: Не в распродаже

en: Not possible while bulk-editing.
ru_RU: Невозможно при массовом редактировании.

en: Not supported
ru_RU: Не поддерживается

en: Not supported on mobile devices
ru_RU: Не поддерживается на мобильных устройствах

en: Nothing found
ru_RU: Ничего не найдено

en: Nothing found.
ru_RU: Ничего не найдено.

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
ru_RU: Ничего не найдено. Пожалуйста, попробуйте еще раз с другим ключевым словом!

en: Nothing to copy
ru_RU: Нечего копировать

en: Nothing to paste
ru_RU: Нечего вставить

en: Notice
ru_RU: Уведомление

en: Notice from %1$s: But don't worry. %1$s regularly updates all WooCommerce template files with each new release. If you are on the latest version and see this message, any necessary compatibility enhancements will be included in the next update.
ru_RU: Уведомление от %1$s: Но не волнуйтесь. %1$s регулярно обновляет все файлы шаблонов WooCommerce с каждым новым релизом. Если у вас установлена последняя версия и вы видите это сообщение, все необходимые улучшения совместимости будут включены в следующее обновление.

en: Notices
ru_RU: Уведомления

en: Notifications
ru_RU: Уведомления

en: November
ru_RU: Ноябрь

en: Number
ru_RU: Число

en: Number of comments
ru_RU: Количество комментариев

en: Number of posts
ru_RU: Количество записей

en: Number of users to retrieve
ru_RU: Количество пользователей, которых нужно извлечь

en: Numbered list
ru_RU: Нумерованный список

en: Numeric
ru_RU: Числовой

en: Numeric meta value
ru_RU: Числовое значение мета

en: Object fit
ru_RU: Подгонка объекта

en: Object position
ru_RU: Позиция объекта

en: Oblique
ru_RU: Наклонный

en: October
ru_RU: Октябрь

en: Odd background
ru_RU: Фон нечетных

en: Off
ru_RU: Выкл

en: Off-Canvas
ru_RU: Боковая панель

en: Offcanvas
ru_RU: Боковая панель

en: Offset
ru_RU: Смещение

en: Offset key
ru_RU: Клавиша смещения

en: Offset key location
ru_RU: Смещенное расположение клавиш

en: Okay
ru_RU: Окей

en: Older Comments
ru_RU: Старые комментарии

en: On
ru_RU: Вкл

en: On backorder
ru_RU: Под заказ

en: On blur
ru_RU: При потере фокуса

en: On input
ru_RU: При вводе

en: On input, blur and submit
ru_RU: При вводе, потере фокуса и отправке

en: On sale
ru_RU: В распродаже

en: On sale products only
ru_RU: Только на распродажных товарах

en: Once done editing, click the "Save Settings" button at the bottom below to persist your changes.
ru_RU: После завершения редактирования нажмите кнопку “Сохранить настройки” внизу, чтобы сохранить изменения.

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
ru_RU: Как только вы освоитесь с работой Bricks, будет полезно узнать о шаблонах. Так вы создаете шапку сайта, подвал и любой другой тип повторно используемого контента, такой как макеты блог-постов, архивы, страницы результатов поиска и ошибок.

en: One Page Navigation
ru_RU: Навигация по одной странице

en: One Result
ru_RU: Один результат

en: One feature per line
ru_RU: Одна функция в строке

en: One or more of the selected classes conflict with existing classes on your site. You must either override the existing classes on your site or discard these imported versions.
ru_RU: Один или несколько выбранных классов конфликтуют с существующими классами на вашем сайте. Вы должны либо перезаписать существующие классы на вашем сайте, либо отказаться от этих импортированных версий.

en: One or more webhook requests failed.
ru_RU: Один или несколько запросов вебхука не удались.

en: One post found
ru_RU: Найдена одна запись

en: Only added if none of your product fields contains any links.
ru_RU: Добавляется только если ни одно из полей товара не содержит ссылок.

en: Only applicable for purchasable simple products with in stock status.
ru_RU: Применимо только для продаваемых простых товаров с наличием на складе.

en: Only applicable if the add to cart display as form (e.g. on single product page).
ru_RU: Применимо только если отображение добавления в корзину в виде формы (например, на странице отдельного товара).

en: Only applied in builder and template preview.
ru_RU: Применяется только в конструкторе и предпросмотре шаблона.

en: Only applies to Image, Image Gallery, and SVG elements. Images will not be imported if the source is a custom URL or a dynamic data tag.
ru_RU: Применяется только к элементам Image, Image Gallery и SVG. Изображения не будут импортированы, если источником является пользовательский URL или динамический тег данных.

en: Only applies to new items added to the DOM.
ru_RU: Применяется только к новым элементам, добавленным в DOM.

en: Only applies to top level dropdown elements.
ru_RU: Применяется только к элементам выпадающего списка верхнего уровня.

en: Only empty draft fonts can be deleted.
ru_RU: Удалять можно только пустые черновые шрифты.

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
ru_RU: Предоставьте доступ к вашим шаблонам только веб-сайтам, введенным выше. По одному URL на строку.

en: Only muted YouTube videos will autoplay on iOS Safari.
ru_RU: В iOS Safari в автозагрузке будут воспроизводиться только отключенные видеоролики с YouTube.

en: Only one "Table of contents" element can be visible on a page at a time.
ru_RU: На странице может быть видимым только один элемент “Оглавление” одновременно.

en: Only parent terms
ru_RU: Только родительские термины

en: Only post queries are supported in this version.
ru_RU: В этой версии поддерживаются только запросы постов.

en: Only rendered if link is set.
ru_RU: Отображается только если установлена ссылка.

en: Only return terms
ru_RU: Только условия возврата

en: Only set if you experience problems with the default rendering in the builder (REST API disabled, etc.)
ru_RU: Устанавливайте только если у вас возникают проблемы с рендерингом по умолчанию в конструкторе (отключен REST API и т.д.)

en: Only supports Post, Term, and User context. More context are available inside the "Interaction" settings that open this popup.
ru_RU: Поддерживаются только контексты Записи, Термина и Пользователя. Больше контекстов доступно в настройках “Взаимодействия”, которые открывают это всплывающее окно.

en: Only the first assigned term will be displayed.
ru_RU: Будет отображаться только первый назначенный термин.

en: Only works if the first assigned term is a child term.
ru_RU: Работает только если первый назначенный термин является дочерним.

en: Opacity
ru_RU: Прозрачность

en: Open
ru_RU: Открыть

en: Open accordion
ru_RU: Открыть аккордеон

en: Open icon manager
ru_RU: Открыть менеджер иконок

en: Open image in lightbox
ru_RU: Открыть изображение в лайтбоксе

en: Open in new tab
ru_RU: Открыть в новой вкладке

en: Open mobile menu
ru_RU: Открыть мобильное меню

en: Open on add to cart (AJAX)
ru_RU: Открывать при добавлении в корзину (AJAX)

en: Open on page load
ru_RU: Открывать при загрузке страницы

en: Open tab index
ru_RU: Индекс открываемой вкладки

en: Open tab on
ru_RU: Открыть вкладку при

en: Operating system
ru_RU: Операционная система

en: Opposites linked
ru_RU: Противоположные связаны

en: Option
ru_RU: Вариант

en: Optional
ru_RU: Необязательно

en: Options
ru_RU: Опции

en: Options (one per line)
ru_RU: Варианты (по одному на строку)

en: Options type
ru_RU: Тип опций

en: Or
ru_RU: Или

en: Order
ru_RU: Порядок

en: Order by
ru_RU: Сортировать по

en: Order date
ru_RU: Дата заказа

en: Order details
ru_RU: Детали заказа

en: Order email
ru_RU: Email для заказа

en: Order id
ru_RU: ID заказа

en: Order matters. Start at smallest breakpoint. If using mobile-first start at largest breakpoint.
ru_RU: Порядок важен. Начните с наименьшей точки перелома. Если используете подход mobile-first, начните с самой большой точки перелома.

en: Order meta key
ru_RU: Ключ мета для сортировки

en: Order number
ru_RU: Номер заказа

en: Order overview
ru_RU: Обзор заказа

en: Order payment method
ru_RU: Способ оплаты заказа

en: Order receipt
ru_RU: Чек заказа

en: Order review
ru_RU: Обзор заказа

en: Order total
ru_RU: Итого по заказу

en: Order updates
ru_RU: Обновления заказа

en: Ordered list
ru_RU: Упорядоченный список

en: Orders
ru_RU: Заказы

en: Organize your properties in groups. Reorder your groups via drag & drop. Click to rename. Create a property group using the form below.
ru_RU: Организуйте свои свойства в группы. Измените порядок групп перетаскиванием. Нажмите, чтобы переименовать. Создайте группу свойств, используя форму ниже.

en: Original price
ru_RU: Исходная цена

en: Original price typography
ru_RU: Типография исходной цены

en: Orphaned elements
ru_RU: Осиротевшие элементы

en: Orphaned elements detected (%s). Please back-up your site or at least copy all elements in the structure panel, then click the "Clean up" button below to remove all orphaned elements.
ru_RU: Обнаружены осиротевшие элементы (%s). Пожалуйста, создайте резервную копию вашего сайта или хотя бы скопируйте все элементы в панели структуры, затем нажмите кнопку “Очистить” ниже, чтобы удалить все осиротевшие элементы.

en: Orphaned elements removed.
ru_RU: Осиротевшие элементы удалены.

en: Orphaned elements review
ru_RU: Обзор осиротевших элементов

en: Other
ru_RU: Другое

en: Other (URL)
ru_RU: Другое (URL)

en: Other classes
ru_RU: Другие классы

en: Other pages
ru_RU: Другие страницы

en: Other styles
ru_RU: Другие стили

en: Others
ru_RU: Другое

en: Out of stock
ru_RU: Нет в наличии

en: Outer width of the info box popup.
ru_RU: Внешняя ширина информационного всплывающего окна.

en: Outline
ru_RU: Контур

en: Outline - Dark
ru_RU: Контур - темный

en: Outline - Light
ru_RU: Контур - светлый

en: Outline - Primary
ru_RU: Контур - основной

en: Output PHP function
ru_RU: Вывод PHP-функции

en: Outset
ru_RU: Выпуклый

en: Outstanding
ru_RU: Выдающийся

en: Overflow
ru_RU: Переполнение

en: Overlay
ru_RU: Наложение

en: Overlay content
ru_RU: Оверлей содержимого

en: Overline
ru_RU: Надчеркивание

en: Override
ru_RU: Переопределить

en: Override local class
ru_RU: Переопределить локальный класс

en: Overwrite
ru_RU: Перезаписать

en: PHP class does not exist
ru_RU: PHP-класс не существует

en: PHP execution time limit
ru_RU: Ограничение времени выполнения PHP

en: PHP max input vars
ru_RU: Максимальное количество входных переменных PHP

en: PHP max upload file size
ru_RU: Максимальный размер загружаемого файла PHP

en: PHP memory limit
ru_RU: Ограничение памяти PHP

en: PHP post max size
ru_RU: Максимальный размер POST-запроса PHP

en: PHP safe mode
ru_RU: Безопасный режим PHP

en: PHP version
ru_RU: Версия PHP

en: Padding
ru_RU: Внутренний отступ

en: Page
ru_RU: Страница

en: Page %s
ru_RU: Страница %s

en: Page ID
ru_RU: ID страницы

en: Page background
ru_RU: Фон страницы

en: Page date
ru_RU: Дата страницы

en: Page layout
ru_RU: Макет страницы

en: Page modified
ru_RU: Дата изменения страницы

en: Page not found
ru_RU: Страница не найдена

en: Page number
ru_RU: Номер страницы

en: Page order
ru_RU: Порядок страниц

en: Page parameter
ru_RU: Параметр страницы

en: Page settings
ru_RU: Настройки страницы

en: Page title
ru_RU: Заголовок страницы

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
ru_RU: Стили для конкретных страниц по умолчанию загружаются встроенно. Выберите “Внешние файлы”, чтобы загружать только необходимый CSS и разрешить кэширование таблиц стилей.

en: Pages
ru_RU: Страницы

en: Pages:
ru_RU: Страницы:

en: Pagination
ru_RU: Пагинация

en: Pagination method
ru_RU: Метод пагинации

en: Pagination parameter location
ru_RU: Расположение параметров пагинации

en: Pane
ru_RU: Панель

en: Panel
ru_RU: Панель

en: Panel width could not be saved.
ru_RU: Не удалось сохранить ширину панели.

en: Paragraph
ru_RU: Параграф

en: Parameter
ru_RU: Параметр

en: Parameter name for the page number (e.g., "page" or "offset"). This parameter will only be added when AJAX enabled pagination element are used.
ru_RU: Имя параметра для номера страницы (например, "page" или "offset"). Этот параметр будет добавлен только в том случае, если используется элемент пагинации с поддержкой AJAX.

en: Parameters
ru_RU: Параметры

en: Parent
ru_RU: Родитель

en: Parent term
ru_RU: Родительский термин

en: Parent term ID
ru_RU: Идентификатор родительского термина

en: Parent theme URI
ru_RU: URI родительской темы

en: Parent theme author URI
ru_RU: URI автора родительской темы

en: Parent theme name
ru_RU: Название родительской темы

en: Parent theme version
ru_RU: Версия родительской темы

en: Parse dynamic data
ru_RU: Разбор динамических данных

en: Password
ru_RU: Пароль

en: Password accepted. You can now access the protected content.
ru_RU: Пароль принят. Теперь вы можете получить доступ к защищенному контенту.

en: Password min. length
ru_RU: Мин. длина пароля

en: Password protect your templates.
ru_RU: Защитите ваши шаблоны паролем.

en: Password protected
ru_RU: Защищено паролем

en: Password protection
ru_RU: Защита паролем

en: Password protection limits access to content on the rendered frontend only. It does not restrict alternative access methods (e.g. REST API). For sensitive data, consider stricter security controls.
ru_RU: Защита паролем ограничивает доступ к контенту только на отображаемом фронтенде. Она не ограничивает альтернативные методы доступа (например, REST API). Для конфиденциальных данных рассмотрите более строгие меры безопасности.

en: Password required.
ru_RU: Требуется пароль.

en: Password source
ru_RU: Источник пароля

en: Password toggle
ru_RU: Переключатель пароля

en: Paste
ru_RU: Вставить

en: Pasted
ru_RU: Вставлено

en: Path that contains the total item count. Use "body" to target the response path root and "header" for the response headers. Required for the pagination to work. Use "header.x-wp-totalpages" for WordPress REST API calls.
ru_RU: Путь, содержащий общее количество элементов. Используй "body" для указания корня пути ответа и "header" для заголовков ответа. Требуется для работы пагинации. Используй "header.x-wp-totalpages" для вызовов WordPress REST API.

en: Path to extract nested data. Leave empty to use full response. Example: "data.results" to get results from {data: {results: [...]}}
ru_RU: Путь для извлечения вложенных данных. Оставь пустым, чтобы использовать полный ответ. Пример: "data.results", чтобы получить результаты из {data: {results: [...]}}

en: Pattern
ru_RU: Шаблон

en: Pause autoplay
ru_RU: Приостановить автовоспроизведение

en: Pause on focus
ru_RU: Пауза при фокусировке

en: Pause on hover
ru_RU: Пауза при наведении

en: Paused
ru_RU: Приостановлено

en: Pay
ru_RU: Оплата

en: Payment
ru_RU: Оплата

en: Pending message
ru_RU: Сообщение об ожидании

en: Per page load
ru_RU: На загрузку страницы

en: Per session
ru_RU: На сессию

en: Percent
ru_RU: Процент

en: Percentage
ru_RU: Процент

en: Percentage typography
ru_RU: Типография процентов

en: Performance
ru_RU: Производительность

en: Permalink
ru_RU: Постоянная ссылка

en: Permanently delete this icon? This action cannot be undone.
ru_RU: Удалить эту иконку навсегда? Это действие нельзя отменить.

en: Picture in picture
ru_RU: Картинка в картинке

en: Pie Chart
ru_RU: Круговая диаграмма

en: Pin
ru_RU: Закрепить

en: Pin/unpin elements
ru_RU: Закрепление/открепление элементов

en: Pinned
ru_RU: Закреплено

en: Pinned elements
ru_RU: Закрепленные элементы

en: Place and configure a "Map Connector" element inside the query loop to enable dynamic address retrieval. On the frontend, actual location markers will be displayed based on the retrieved addresses. In the builder, a placeholder marker will be shown using your Map Center settings for styling purposes.
ru_RU: Разместите и настройте элемент “Коннектор карты” внутри цикла запроса для включения динамического получения адресов. На фронтенде будут отображаться актуальные маркеры местоположений на основе полученных адресов. В конструкторе будет показан маркер-заполнитель, используя настройки Центра карты для стилизации.

en: Place this query on the cart page.
ru_RU: Разместите этот запрос на странице корзины.

en: Place this query on the product page.
ru_RU: Разместите этот запрос на странице товара.

en: Place this query on the single product page.
ru_RU: Разместите этот запрос на странице отдельного товара.

en: Placeholder
ru_RU: Заполнитель

en: Placeholder color
ru_RU: Цвет плейсхолдера

en: Placeholder image shown.
ru_RU: Показано изображение-заполнитель.

en: Placeholder typography
ru_RU: Типография заполнителя

en: Placeholders
ru_RU: Заполнители

en: Play inline
ru_RU: Воспроизводить встроенно

en: Play interaction
ru_RU: Воспроизвести взаимодействие

en: Play once
ru_RU: Воспроизвести один раз

en: Please check your email to confirm your subscription.
ru_RU: Пожалуйста, проверьте свою электронную почту, чтобы подтвердить подписку.

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
ru_RU: Пожалуйста, нажмите кнопку ниже, чтобы сгенерировать все необходимые CSS файлы.

en: Please click the link below to activate your account
ru_RU: Перейдите по ссылке ниже, чтобы активировать свой аккаунт

en: Please connect your Instagram account.
ru_RU: Пожалуйста, подключите свой аккаунт Instagram.

en: Please copy & paste your license key in here ..
ru_RU: Пожалуйста, скопируйте и вставьте ваш лицензионный ключ сюда..

en: Please create a full-site backup and perform a "Code review" (see above) before generating code signatures globally.
ru_RU: Пожалуйста, создайте полную резервную копию сайта и выполните “проверку кода” (см. выше) перед генерацией подписей кода глобально.

en: Please create a full-site backup before running the converter.
ru_RU: Пожалуйста, создайте полную резервную копию сайта перед запуском конвертера.

en: Please ensure SMTP is set up on this site so all outgoing emails are delivered properly.
ru_RU: Убедитесь, что SMTP настроен на этом сайте, чтобы все исходящие электронные письма доставлялись правильно.

en: Please ensure that the SVG code you paste in here does not contain any potentially malicious code. You can run it first through a free online SVG cleaner like %s
ru_RU: Пожалуйста, убедитесь, что вставляемый SVG-код не содержит потенциально вредоносного кода. Вы можете сначала пропустить его через бесплатный онлайн-очиститель SVG, например %s

en: Please enter a password of at least %s characters.
ru_RU: Пожалуйста, введите пароль длиной не менее %s символов.

en: Please enter at least 2 characters
ru_RU: Пожалуйста, введите не менее 2 символов

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
ru_RU: Пожалуйста, введите широту/долготу при использовании нескольких маркеров.

en: Please fetch the data again as the API settings have changed.
ru_RU: Пожалуйста, получи данные снова, так как настройки API изменились.

en: Please make sure to set the "Scale X" value inside the transform setting above to "-1".
ru_RU: Пожалуйста, убедитесь, что значение “Scale X” в настройках трансформации выше установлено на “-1”.

en: Please provide a new password
ru_RU: Пожалуйста, введите новый пароль

en: Please review all code instances found on your site page by page to ensure they don't contain any malicious or faulty code. Click on the title to edit the page, template, etc. with Bricks.
ru_RU: Пожалуйста, проверьте все экземпляры кода, найденные на вашем сайте, страница за страницей, чтобы убедиться, что они не содержат вредоносного или некорректного кода. Нажмите на заголовок, чтобы отредактировать страницу, шаблон и т. д. с помощью Bricks.

en: Please review your code and generate code signatures.
ru_RU: Пожалуйста, проверьте ваш код и сгенерируйте подписи кода.

en: Please select a filter input.
ru_RU: Пожалуйста, выберите ввод фильтра.

en: Please select rating icons.
ru_RU: Пожалуйста, выберите значки рейтинга.

en: Please set at least one product filter.
ru_RU: Пожалуйста, установите хотя бы один фильтр товаров.

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
ru_RU: Пожалуйста, поделитесь причиной(ами) деактивации Bricks. Чем больше деталей, тем лучше :)

en: Please update your WordPress URLs under Settings > General to use https:// instead of http:// for optimal performance & functionality. Valid SSL certificate required.
ru_RU: Пожалуйста, обновите URL-адреса WordPress в разделе Настройки > Общие, чтобы использовать https:// вместо http:// для оптимальной производительности и функциональности. Требуется действительный SSL-сертификат.

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
ru_RU: Пожалуйста, используйте email адрес вашей учетной записи Bricks для всех запросов в службу поддержки. Чтобы прикрепить файлы большего размера, отправьте email напрямую на %1$s. Чтобы увидеть, что сейчас в разработке, или предложить/проголосовать за новые функции, посетите нашу %2$s.

en: Popular
ru_RU: Популярные

en: Popularity
ru_RU: Популярность

en: Populate Content
ru_RU: Заполнить содержимое

en: Populate the query loop address above through dynamic data tags.
ru_RU: Заполните адрес цикла запроса выше с помощью динамических тегов данных.

en: Popup
ru_RU: Всплывающее окно

en: Popup data not found
ru_RU: Данные всплывающего окна не найдены

en: Popup limit
ru_RU: Лимит всплывающих окон

en: Position
ru_RU: Позиция

en: Positioning
ru_RU: Позиционирование

en: Post
ru_RU: Запись

en: Post Content
ru_RU: Содержание записи

en: Post ID
ru_RU: ID записи

en: Post Navigation
ru_RU: Навигация по записям

en: Post Title
ru_RU: Заголовок записи

en: Post author
ru_RU: Автор записи

en: Post comments
ru_RU: Комментарии к записи

en: Post comments count
ru_RU: Количество комментариев

en: Post content
ru_RU: Содержание записи

en: Post could not be duplicated
ru_RU: Не удалось дублировать запись

en: Post count
ru_RU: Количество постов

en: Post date
ru_RU: Дата записи

en: Post excerpt
ru_RU: Отрывок записи

en: Post link
ru_RU: Ссылка на запись

en: Post meta
ru_RU: Пост мета

en: Post meta typography
ru_RU: Типография метаданных записи

en: Post modified date
ru_RU: Дата изменения записи

en: Post navigation
ru_RU: Навигация по записям

en: Post parent
ru_RU: Родительская запись

en: Post parent ID
ru_RU: Родительская запись ID

en: Post password
ru_RU: Пароль записи

en: Post slug
ru_RU: Слаг записи

en: Post status
ru_RU: Статус записи

en: Post time
ru_RU: Время публикации

en: Post title
ru_RU: Заголовок записи

en: Post title typography
ru_RU: Типография заголовка записи

en: Post to update
ru_RU: Пост для обновления

en: Post type
ru_RU: Тип публикации

en: Post types
ru_RU: Типы записей

en: Poster
ru_RU: Постер

en: Poster image
ru_RU: Изображение постера

en: Poster size for YouTube
ru_RU: Размер постера для YouTube

en: Postmeta table meta_value type
ru_RU: Тип meta_value таблицы postmeta

en: Posts
ru_RU: Записи

en: Posts per page
ru_RU: Публикаций на страницу

en: Posts per row
ru_RU: Записей в ряду

en: Posts should be in a same taxonomy term.
ru_RU: Записи должны быть в одном термине таксономии.

en: Powered by %s
ru_RU: При поддержке %s

en: Precedes "Link Image" setting.
ru_RU: Имеет приоритет над настройкой “Ссылка изображения”.

en: Precedes image height setting.
ru_RU: Предшествует настройке высоты изображения.

en: Prefix
ru_RU: Префикс

en: Prefix block
ru_RU: Префиксный блок

en: Prefix with a dot (.) to filter results that start with this string, or suffix with a dot (.) to filter results ending with this string.
ru_RU: Префикс с точкой (.), чтобы отфильтровать результаты, начинающиеся с этой строки, или суффикс с точкой (.), чтобы отфильтровать результаты, заканчивающиеся этой строкой.

en: Preload
ru_RU: Предзагрузка

en: Preload custom fonts
ru_RU: Предзагрузка пользовательских шрифтов

en: Prev
ru_RU: Назад

en: Prev arrow
ru_RU: Стрелка назад

en: Prev label
ru_RU: Метка 'Предыдущая'

en: Prevent duplicates
ru_RU: Предотвращать дубликаты

en: Preview
ru_RU: Предпросмотр

en: Preview autosave
ru_RU: Предпросмотр автосохранения

en: Preview image
ru_RU: Превью-изображение

en: Preview mode
ru_RU: Режим предпросмотра

en: Preview notice type
ru_RU: Тип уведомления для предпросмотра

en: Preview order ID
ru_RU: Предпросмотр ID заказа

en: Preview template
ru_RU: Шаблон предпросмотра

en: Previous
ru_RU: Предыдущие

en: Previous Icon
ru_RU: Предыдущая иконка

en: Previous interaction ID
ru_RU: ID предыдущего взаимодействия

en: Previous page
ru_RU: Предыдущая страница

en: Previous post
ru_RU: Предыдущая запись

en: Previous slide
ru_RU: Предыдущий слайд

en: Price
ru_RU: Цена

en: Price meta
ru_RU: Мета цены

en: Price prefix
ru_RU: Префикс цены

en: Price suffix
ru_RU: Суффикс цены

en: Price typography
ru_RU: Типография цены

en: Pricing
ru_RU: Цена

en: Pricing Tables
ru_RU: Таблицы ценообразования

en: Pricing table
ru_RU: Таблица ценообразования

en: Primary
ru_RU: Основной

en: Primary color
ru_RU: Основной цвет

en: Priority
ru_RU: Приоритет

en: Privacy
ru_RU: Конфиденциальность

en: Privacy policy
ru_RU: Политика конфиденциальности

en: Product
ru_RU: Товар

en: Product ID
ru_RU: ID товара

en: Product SKU
ru_RU: SKU товара

en: Product additional information
ru_RU: Дополнительная информация о товаре

en: Product archive
ru_RU: Архив товаров

en: Product attribute
ru_RU: Атрибут товара

en: Product badge "New"
ru_RU: Бейдж товара “Новинка”

en: Product badge "Sale"
ru_RU: Бейдж товара “Распродажа”

en: Product badge new
ru_RU: Значок нового товара

en: Product categories
ru_RU: Категории товаров

en: Product category
ru_RU: Категория товара

en: Product category image
ru_RU: Изображение категории товара

en: Product content
ru_RU: Содержание товара

en: Product content is empty.
ru_RU: Содержание товара пусто.

en: Product featured
ru_RU: Рекомендуемый товар

en: Product gallery
ru_RU: Галерея товара

en: Product gallery images
ru_RU: Изображения галереи товара

en: Product images
ru_RU: Изображения товара

en: Product is out of stock.
ru_RU: Товара нет в наличии.

en: Product meta
ru_RU: Мета-данные товара

en: Product new status
ru_RU: Статус новизны товара

en: Product on sale
ru_RU: Товар со скидкой

en: Product price
ru_RU: Цена товара

en: Product purchased by user
ru_RU: Товар куплен пользователем

en: Product rating
ru_RU: Рейтинг товара

en: Product ratings are disabled.
ru_RU: Оценки товара отключены.

en: Product regular price
ru_RU: Обычная цена товара

en: Product reviews
ru_RU: Отзывы о товаре

en: Product sale price
ru_RU: Цена распродажи товара

en: Product sale status
ru_RU: Статус распродажи товара

en: Product search
ru_RU: Поиск товара

en: Product short description
ru_RU: Краткое описание товара

en: Product sold individually
ru_RU: Товар продается индивидуально

en: Product stock
ru_RU: Наличие товара

en: Product stock management
ru_RU: Управление запасами товара

en: Product stock quantity
ru_RU: Количество товара на складе

en: Product stock status
ru_RU: Статус наличия товара

en: Product tabs
ru_RU: Вкладки товара

en: Product tag
ru_RU: Тег товара

en: Product tags
ru_RU: Теги товаров

en: Product title
ru_RU: Название товара

en: Product type
ru_RU: Тип товара

en: Product up/cross-sells
ru_RU: Допродажа/перекрестные продажи товара

en: Products
ru_RU: Товары

en: Products archive description
ru_RU: Описание архива товаров

en: Products filter
ru_RU: Фильтр товаров

en: Products orderby
ru_RU: Сортировка товаров

en: Products pagination
ru_RU: Пагинация товаров

en: Products per page
ru_RU: Товаров на странице

en: Products total results
ru_RU: Общее количество результатов товаров

en: Products with the same category or tag.
ru_RU: Товары с той же категорией или тегом.

en: Profile picture
ru_RU: Изображение профиля

en: Progress
ru_RU: Прогресс

en: Progress Bar
ru_RU: Индикатор прогресса

en: Project ID
ru_RU: ID проекта

en: Project not found.
ru_RU: Проект не найден.

en: Properties
ru_RU: Свойства

en: Properties found, but none are conneted to any setting of your main component.
ru_RU: Свойства найдены, но ни одно не подключено к настройкам вашего основного компонента.

en: Property
ru_RU: Свойство

en: Property groups
ru_RU: Группы свойств

en: Property name
ru_RU: Имя свойства

en: Property value
ru_RU: Значение свойства

en: Provide the element ID that holds the live search results below.
ru_RU: Укажите ID элемента, содержащего результаты живого поиска, ниже.

en: Provide your own options in JSON format
ru_RU: Предоставьте свои варианты в формате JSON

en: Provider
ru_RU: Провайдер

en: Pseudo class
ru_RU: Псевдокласс

en: Pseudos
ru_RU: Псевдоклассы

en: Public templates
ru_RU: Публичные шаблоны

en: Publish
ru_RU: Опубликовать

en: Published
ru_RU: Опубликовано

en: Published date
ru_RU: Дата публикации

en: Quantity
ru_RU: Количество

en: Queries
ru_RU: Запросов

en: Queries of the types "Post", "Term", and "User" are supported.
ru_RU: Поддерживаются запросы типов “Запись”, “Термин” и “Пользователь”.

en: Query
ru_RU: Запрос

en: Query API
ru_RU: API для запросов

en: Query Bricks data in search results
ru_RU: Запрашивать данные Bricks в результатах поиска

en: Query Results Summary
ru_RU: Сводка результатов запроса

en: Query configured
ru_RU: Запрос настроен

en: Query editor
ru_RU: Редактор запросов

en: Query editor in use. But not accessible due to lack of code execution rights.
ru_RU: Редактор запросов используется. Но недоступен из-за отсутствия прав на выполнение кода.

en: Query filters
ru_RU: Фильтры запросов

en: Query filters are disabled
ru_RU: Фильтры запросов отключены

en: Query filters reindex job started.
ru_RU: Запущена задача переиндексации фильтров запросов.

en: Query loop
ru_RU: Цикл запросов

en: Query loop index
ru_RU: Индекс цикла запроса

en: Query loop results in the builder are limited to %1$s.
ru_RU: Результаты цикла запросов в конструкторе ограничены до %1$s.

en: Query manager
ru_RU: Менеджер запросов

en: Query name
ru_RU: Название запроса

en: Query object type not supported
ru_RU: Тип объекта запроса не поддерживается

en: Query results count
ru_RU: Количество результатов запроса

en: Query settings
ru_RU: Настройки запросов

en: Query type
ru_RU: Тип запроса

en: Query with this name already exists.
ru_RU: Запрос с таким именем уже существует.

en: Quick Feedback
ru_RU: Быстрый отзыв

en: Quick View
ru_RU: Быстрый просмотр

en: Quotes
ru_RU: Цитаты

en: REST API Prefix
ru_RU: Префикс REST API

en: Radial
ru_RU: Радиальный

en: Radio
ru_RU: Радиокнопка

en: Radio list
ru_RU: Список радиокнопок

en: Radius
ru_RU: Радиус

en: Random
ru_RU: Случайный

en: Random order
ru_RU: Случайный порядок

en: Random seed TTL
ru_RU: Время жизни случайного начального значения

en: Random seed ttl
ru_RU: Случайный посев ttl

en: Range
ru_RU: Диапазон

en: Rate limit exceeded. Please try again later.
ru_RU: Превышен лимит запросов. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
ru_RU: Достигнут лимит запросов на этот час. Пожалуйста, подождите до следующего полного часа, когда лимит будет сброшен.

en: Rate limiting
ru_RU: Ограничение скорости

en: Rated %s out of 5
ru_RU: Оценка %s из 5

en: Rating
ru_RU: Рейтинг

en: Rating icon
ru_RU: Значок рейтинга

en: Rating typography
ru_RU: Типография рейтинга

en: Raw
ru_RU: Необработанный

en: Raw HTML
ru_RU: Чистый HTML

en: Read more
ru_RU: Читать далее

en: Read more about %s
ru_RU: Подробнее о %s

en: Reading progress bar
ru_RU: Индикатор прогресса чтения

en: Reading time
ru_RU: Время чтения

en: Ready to publish your first post?
ru_RU: Готовы опубликовать свой первый пост?

en: Recent comments
ru_RU: Последние комментарии

en: Recent posts
ru_RU: Последние записи

en: Recommended column type
ru_RU: Рекомендуемый тип столбца

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
ru_RU: Рекомендуемая длина: 55 символов. По умолчанию: отрывок записи/страницы.

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
ru_RU: Рекомендуемая длина: 95 символов или меньше. По умолчанию: заголовок записи/страницы.

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
ru_RU: Рекомендуемое max_execution_time: 180 (или больше)

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
ru_RU: Рекомендуемый размер: большой. По умолчанию: главное изображение.

en: Recommended upload_max_filesize
ru_RU: Рекомендуемый размер файла upload_max_filesize

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
ru_RU: Рекомендуется wp_memory_limit: 64M (или больше)

en: Redirect
ru_RU: Перенаправление

en: Redirect after (ms)
ru_RU: Перенаправить через (мс)

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
ru_RU: Перенаправление происходит только после успешной отправки формы.

en: Redirect to
ru_RU: Перенаправить на

en: Redirect to admin area
ru_RU: Перенаправить в область администрирования

en: Redirect to custom authentication page
ru_RU: Перенаправление на пользовательскую страницу аутентификации

en: Redirect to product page
ru_RU: Перенаправить на страницу товара

en: Redirect to specific page
ru_RU: Перенаправление на определенную страницу

en: Redo
ru_RU: Повторить

en: Referrer
ru_RU: Источник перехода

en: Referrer URL
ru_RU: URL источника

en: Regenerate CSS files
ru_RU: Перегенерировать CSS-файлы

en: Regenerate code signatures
ru_RU: Обновить подписи кода

en: Regenerate code signatures whenever your WordPress salts (secret keys) change.
ru_RU: Обновляйте подписи кода всякий раз, когда меняются ваши соли WordPress (секретные ключи).

en: Regenerate filter index
ru_RU: Перегенерировать индекс фильтра

en: Register form
ru_RU: Форма регистрации

en: Registered
ru_RU: Зарегистрирован

en: Registered sidebars
ru_RU: Зарегистрированные сайдбары

en: Registration
ru_RU: Регистрация

en: Regular expression to validate the input.
ru_RU: Регулярное выражение для проверки вводимых данных.

en: Regular price typography
ru_RU: Типография обычной цены

en: Rel attribute
ru_RU: Атрибут rel

en: Related Posts
ru_RU: Похожие записи

en: Related posts
ru_RU: Похожие записи

en: Related products
ru_RU: Похожие товары

en: Related videos from other channels
ru_RU: Похожие видео с других каналов

en: Relation
ru_RU: Отношение

en: Reload
ru_RU: Перезагрузить

en: Reload canvas
ru_RU: Перезагрузить холст

en: Remarkable
ru_RU: Замечательно

en: Remember me
ru_RU: Запомнить меня

en: Remote
ru_RU: Удаленный

en: Remote playback
ru_RU: Удаленное воспроизведение

en: Remote templates
ru_RU: Удаленные шаблоны

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Remove all index jobs
ru_RU: Удалить все задачи индексации

en: Remove attribute
ru_RU: Удалить атрибут

en: Remove billing fields
ru_RU: Удалить поля оплаты

en: Remove default margins
ru_RU: Удалить стандартные отступы

en: Remove file
ru_RU: Удалить файл

en: Remove from favorites
ru_RU: Удалить из избранного

en: Remove from icon set
ru_RU: Удалить из набора иконок

en: Remove image
ru_RU: Удалить изображение

en: Remove selected
ru_RU: Удалить выбранное

en: Remove shipping fields
ru_RU: Удалить поля доставки

en: Removed
ru_RU: Удалено

en: Removed from cart
ru_RU: Удалено из корзины

en: Rename
ru_RU: Переименовать

en: Rename images
ru_RU: Переименовать изображения

en: Renamed
ru_RU: Переименовано

en: Render
ru_RU: Рендеринг

en: Render dynamic data text on canvas
ru_RU: Отображать динамический текст данных на холсте

en: Render footer
ru_RU: Отобразить подвал

en: Render header
ru_RU: Отобразить шапку

en: Render on the front-end without the div wrapper.
ru_RU: Рендеринг на фронтенде без div-обёртки.

en: Render popups
ru_RU: Отобразить всплывающие окна

en: Render with %s
ru_RU: Рендерить с помощью %s

en: Render without wrapper
ru_RU: Рендеринг без обёртки

en: Rendered with %s
ru_RU: Отрендерено с помощью %s

en: Repeat
ru_RU: Повторить

en: Repeat-x
ru_RU: Повтор по X

en: Repeat-y
ru_RU: Повтор по Y

en: Replace
ru_RU: Заменить

en: Replace content
ru_RU: Заменить содержимое

en: Replace element classes
ru_RU: Заменить классы элемента

en: Replace image
ru_RU: Заменить изображение

en: Replace with
ru_RU: Заменить на

en: Replace with this string
ru_RU: Заменить этой строкой

en: Reply
ru_RU: Ответить

en: Reply to email address
ru_RU: Адрес эл. почты для ответа

en: Request
ru_RU: Запрос

en: Request body
ru_RU: Тело запроса

en: Request body type
ru_RU: Тип тела запроса

en: Required
ru_RU: Обязательно

en: Requires enabling of "%1$s" and/or "%2$s" permission.
ru_RU: Требуется включение разрешения “%1$s” и/или “%2$s”.

en: Resend activation email
ru_RU: Повторная отправка электронной почты активации

en: Reset
ru_RU: Сбросить

en: Reset Settings
ru_RU: Сбросить настройки

en: Reset all
ru_RU: Сбросить все

en: Reset database table
ru_RU: Сбросить таблицу базы данных

en: Reset filters
ru_RU: Сбросить фильтры

en: Reset password
ru_RU: Сбросить пароль

en: Reset styles
ru_RU: Сбросить стили

en: Reset text after .. seconds
ru_RU: Сбросить текст через.. секунд

en: Resetting all breakpoints deletes all custom breakpoints and resets all default breakpoints.
ru_RU: Сброс всех точек перехода удаляет все пользовательские точки перехода и сбрасывает все точки перехода по умолчанию.

en: Resize
ru_RU: Изменение размера

en: Resolve all conflicts listed below to save your changes.
ru_RU: Разрешите все перечисленные ниже конфликты, чтобы сохранить изменения.

en: Resolve all conflicts listed below, highlighted in red, to continue with importing those classes.
ru_RU: Разрешите все конфликты, перечисленные ниже и выделенные красным, чтобы продолжить импорт этих классов.

en: Response
ru_RU: Ответ

en: Response path
ru_RU: Путь к ответу

en: Response settings
ru_RU: Настройки ответов

en: Responsive breakpoints
ru_RU: Точки перехода адаптивности

en: Responsive control indicator
ru_RU: Индикатор адаптивного управления

en: Restart
ru_RU: Перезапуск

en: Restore
ru_RU: Восстановить

en: Restore all
ru_RU: Восстановить все

en: Restore icon
ru_RU: Восстановить иконку

en: Restored
ru_RU: Восстановлено

en: Result Count
ru_RU: Количество результатов

en: Results
ru_RU: Результаты

en: Results for: %s
ru_RU: Результаты для: %s

en: Results per page
ru_RU: Результатов на странице

en: Return query parameters in PHP array. Learn more about the query parameters for %1$s, %2$s, %3$s
ru_RU: Возвращает параметры запроса в виде массива PHP. Узнайте больше о параметрах запроса для %1$s, %2$s, %3$s

en: Reveal animation
ru_RU: Анимация появления

en: Reverse
ru_RU: Обратный порядок

en: Review
ru_RU: Отзыв

en: Review all Code element (PHP & HTML), SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances.
ru_RU: Проверьте все экземпляры элемента Code (PHP и HTML), элемента SVG (код), редактора запросов и тега “echo”.

en: Review author
ru_RU: Автор отзыва

en: Reviewed
ru_RU: Проверенные

en: Reviewed item name
ru_RU: Имя рецензируемого элемента

en: Reviewed item type
ru_RU: Тип рецензируемого элемента

en: Revision applied
ru_RU: Версия применена

en: Revision by
ru_RU: Версия от

en: Revision deleted
ru_RU: Версия удалена

en: Revision discarded
ru_RU: Версия отменена

en: Revisions
ru_RU: Версии

en: Rewind
ru_RU: Перемотка

en: Rewind by drag
ru_RU: Перемотка при перетаскивании

en: Ribbon
ru_RU: Лента

en: Rich Text
ru_RU: Форматированный текст

en: Rich text
ru_RU: Насыщенный текст

en: Ridge
ru_RU: Ребристый

en: Right
ru_RU: Справа

en: Right to left
ru_RU: Справа налево

en: Right with space
ru_RU: Справа с пробелом

en: Ring
ru_RU: Кольцо

en: Ripple
ru_RU: Рябь

en: Roadmap
ru_RU: Дорожная карта

en: Role
ru_RU: Роль

en: Roles
ru_RU: Роли

en: Roller
ru_RU: Ролик

en: Root container margin
ru_RU: Отступ корневого контейнера

en: Root container padding
ru_RU: Внутренний отступ корневого контейнера

en: Root container width
ru_RU: Ширина корневого контейнера

en: Rotate
ru_RU: Повернуть

en: Rotate X
ru_RU: Поворот по X

en: Rotate Y
ru_RU: Поворот по Y

en: Rotate Z
ru_RU: Поворот по Z

en: Round
ru_RU: Круг

en: Row
ru_RU: Строка

en: Row gap
ru_RU: Промежуток между строками

en: Rows
ru_RU: Строки

en: Run only once
ru_RU: Запустить только один раз

en: Run this interaction if the following conditions are met.
ru_RU: Выполнить это взаимодействие, если выполняются следующие условия.

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
ru_RU: Запуск %s обнаруживает любые устаревшие данные Bricks и автоматически обновляет их до последнего синтаксиса.

en: SSL certificate
ru_RU: SSL-сертификат

en: SVG URL
ru_RU: АДРЕС СВГ

en: SVG code
ru_RU: SVG-код

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
ru_RU: SVG-файлы описывают изображения в формате XML и поэтому могут содержать вредоносный код. Когда %s включено, Bricks попытается очистить SVG-файлы во время загрузки.

en: SVG files not imported for security reasons.
ru_RU: SVG файлы не импортированы по соображениям безопасности.

en: SVG logo: Set "Height" & "Width" in "px" value.
ru_RU: SVG логотип: Установите “Высоту” и “Ширину” в значении “px”.

en: SVG uploads
ru_RU: Загрузки SVG

en: Sale
ru_RU: Распродажа

en: Sale price typography
ru_RU: Типография цены со скидкой

en: Sale!
ru_RU: Распродажа!

en: Sample text
ru_RU: Пример текста

en: Sanitization method
ru_RU: Метод дезинфекции

en: Satellite
ru_RU: Спутник

en: Saturation
ru_RU: Насыщенность

en: Saturday
ru_RU: Суббота

en: Save
ru_RU: Сохранить

en: Save %s data as Block editor data
ru_RU: Сохрани данные %s как данные редактора блоков

en: Save IP address
ru_RU: Сохранять IP-адрес

en: Save Settings
ru_RU: Сохранить настройки

en: Save Variables
ru_RU: Сохранить переменные

en: Save as
ru_RU: Сохранить как

en: Save as component
ru_RU: Сохранить как компонент

en: Save as template
ru_RU: Сохранить как шаблон

en: Save changes
ru_RU: Сохранить изменения

en: Save draft
ru_RU: Сохранить черновик

en: Save file
ru_RU: Сохранить файл

en: Save form submissions in database
ru_RU: Сохранять отправки форм в базе данных

en: Save in custom directory
ru_RU: Сохранить в пользовательской директории

en: Save in media library
ru_RU: Сохранить в медиатеке

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
ru_RU: Сохранить мое имя, email и сайт в этом браузере для следующих комментариев.

en: Save new style
ru_RU: Сохранить новый стиль

en: Save new title/permalink
ru_RU: Сохранить новый заголовок/постоянную ссылку

en: Save style
ru_RU: Сохранить стиль

en: Save submission
ru_RU: Сохранить отправку

en: Saved
ru_RU: Сохранено

en: Saved as template
ru_RU: Сохранено как шаблон

en: Scale
ru_RU: Масштаб

en: Scale X
ru_RU: Масштаб по X

en: Scale Y
ru_RU: Масштаб по Y

en: Scale color
ru_RU: Цвет шкалы

en: Scale down
ru_RU: Уменьшение

en: Scale length in px
ru_RU: Длина шкалы в пикселях

en: Scale type
ru_RU: Тип шкалы

en: Scales
ru_RU: Чешуя

en: Scan complete: %1$d orphaned elements found across %2$d posts.
ru_RU: Сканирование завершено: найдено %1$d потерянных элементов в %2$d записях.

en: Scan your site for orphaned elements that may cause issues.
ru_RU: Просканируйте ваш сайт на наличие осиротевших элементов, которые могут вызвать проблемы.

en: Scanning your entire site. This may take a moment.
ru_RU: Сканирование всего вашего сайта. Это может занять некоторое время.

en: Schedule
ru_RU: Расписание

en: Schema
ru_RU: Схема

en: Scope
ru_RU: Область применения

en: Screen reader label for the marker. Set for better accessibility.
ru_RU: Метка для программ чтения с экрана. Установите для лучшей доступности.

en: Screen width
ru_RU: Ширина экрана

en: Screenshots generated
ru_RU: Скриншоты сгенерированы

en: Scroll
ru_RU: Прокрутка

en: Scroll offset
ru_RU: Смещение прокрутки

en: Scroll snap
ru_RU: Привязка прокрутки

en: Scroll to
ru_RU: Прокрутить к

en: Scroll to notice
ru_RU: Прокрутить к уведомлению

en: Scroll to top
ru_RU: Прокрутка вверх

en: Scroll to top of popup when popup opens.
ru_RU: Прокручивать к верху всплывающего окна при его открытии.

en: Scroll to top when offcanvas opens.
ru_RU: Прокручивать вверх при открытии бокового меню.

en: Scrolling background
ru_RU: Фон при прокрутке

en: Scrolling box shadow
ru_RU: Тень блока при прокрутке

en: Scrolling text color
ru_RU: Цвет текста при прокрутке

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Search ...
ru_RU: Поиск...

en: Search Custom Fonts
ru_RU: Поиск пользовательских шрифтов

en: Search Template Bundles
ru_RU: Поиск наборов шаблонов

en: Search Template Tags
ru_RU: Поиск тегов шаблонов

en: Search Templates
ru_RU: Поиск шаблонов

en: Search and replace label value.
ru_RU: Поиск и замена значения метки.

en: Search background color
ru_RU: Цвет фона поиска

en: Search border
ru_RU: Граница поиска

en: Search classes
ru_RU: Классы поиска

en: Search documentation
ru_RU: Поиск по документации

en: Search elements ..
ru_RU: Поиск элементов..

en: Search for
ru_RU: Искать

en: Search for posts, pages, or custom post types
ru_RU: Поиск постов, страниц или пользовательских типов постов

en: Search options
ru_RU: Параметры поиска

en: Search or create post
ru_RU: Поиск или создание записи

en: Search pages ..
ru_RU: Поиск страниц..

en: Search posts
ru_RU: Поиск сообщений

en: Search posts/pages
ru_RU: Искать записи/страницы

en: Search results
ru_RU: Результаты поиска

en: Search results for:
ru_RU: Результаты поиска для:

en: Search settings
ru_RU: Настройки поиска

en: Search site
ru_RU: Поиск по сайту

en: Search tag
ru_RU: Поиск тега

en: Search templates ..
ru_RU: Поиск шаблонов..

en: Search term
ru_RU: Поисковый запрос

en: Search variable
ru_RU: Поиск переменной

en: Searching
ru_RU: Поиск

en: Secondary
ru_RU: Вторичный

en: Secondary color
ru_RU: Дополнительный цвет

en: Section
ru_RU: Секция

en: Security warning
ru_RU: Предупреждение о безопасности

en: Select
ru_RU: Выбрать

en: Select Color
ru_RU: Выберите цвет

en: Select HTML tags
ru_RU: Выберите HTML-теги

en: Select SVG Icons
ru_RU: Выбрать SVG иконки

en: Select a slide to show
ru_RU: Выбрать слайд для показа

en: Select a template or provide a custom text to show if this query doesn't return any results.
ru_RU: Выберите шаблон или предоставьте пользовательский текст для отображения, если этот запрос не возвращает результатов.

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
ru_RU: Выберите стиль темы или создайте новый, чтобы оформить ваш сайт (%s).

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
ru_RU: Выберите действие(я), которые вы хотите выполнить после успешной отправки формы.

en: Select an icon library
ru_RU: Выберите библиотеку иконок

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
ru_RU: Выберите и импортируйте файл настроек JSON с вашего компьютера.

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
ru_RU: Выберите и импортируйте файл шаблона JSON/ZIP с вашего компьютера.

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
ru_RU: Выберите любую версию для предпросмотра. Нажмите “Применить”, чтобы продолжить редактирование выбранной версии. Нажмите “Отменить”, чтобы продолжить редактирование текущей версии.

en: Select archive term
ru_RU: Выберите термин архива

en: Select archive type
ru_RU: Выберите тип архива

en: Select author
ru_RU: Выберите автора

en: Select class
ru_RU: Выберите класс

en: Select classes
ru_RU: Выберите классы

en: Select color
ru_RU: Выбрать цвет

en: Select color palette
ru_RU: Выбрать цветовую палитру

en: Select condition
ru_RU: Выберите условие

en: Select content type
ru_RU: Выберите тип контента

en: Select dynamic data
ru_RU: Выберите динамические данные

en: Select element structure
ru_RU: Выберите структуру элемента

en: Select end date
ru_RU: Выберите дату окончания

en: Select file
ru_RU: Выбрать файл

en: Select file(s) to import
ru_RU: Выберите файл(ы) для импорта

en: Select font file
ru_RU: Выбрать файл шрифта

en: Select icon
ru_RU: Выбрать иконку

en: Select icon library
ru_RU: Выберите библиотеку иконок

en: Select icon set
ru_RU: Выбрать набор иконок

en: Select image
ru_RU: Выбрать изображение

en: Select images
ru_RU: Выбрать изображения

en: Select individual
ru_RU: Выбрать отдельно

en: Select items
ru_RU: Выбрать элементы

en: Select link type
ru_RU: Выберите тип ссылки

en: Select multiple images
ru_RU: Выберите несколько изображений

en: Select nav menu
ru_RU: Выбрать навигационное меню

en: Select option
ru_RU: Выберите опцию

en: Select options
ru_RU: Выбрать опции

en: Select post
ru_RU: Выберите пост

en: Select post type
ru_RU: Выбрать тип записи

en: Select post types to edit with %s.
ru_RU: Выберите типы записей для редактирования с помощью %s.

en: Select post/page
ru_RU: Выберите запись/страницу

en: Select posts
ru_RU: Выбрать записи

en: Select posts/pages
ru_RU: Выбрать записи/страницы

en: Select product type
ru_RU: Выберите тип товара

en: Select products
ru_RU: Выберите товары

en: Select query loop
ru_RU: Выбрать цикл запроса

en: Select shape
ru_RU: Выбрать форму

en: Select smallest breakpoint that this video should play at. Preview on frontend.
ru_RU: Выберите наименьшую контрольную точку, с которой должно воспроизводиться это видео. Предпросмотр на фронтенде.

en: Select sort
ru_RU: Выберите сортировку

en: Select start date
ru_RU: Выберите дату начала

en: Select taxonomies
ru_RU: Выбрать таксономии

en: Select taxonomy
ru_RU: Выберете таксономии

en: Select template
ru_RU: Выбрать шаблон

en: Select template tags
ru_RU: Выбрать теги шаблона

en: Select template to update
ru_RU: Выбрать шаблон для обновления

en: Select template type
ru_RU: Выбрать тип шаблона

en: Select templates
ru_RU: Выбрать шаблоны

en: Select templates to exclude from remote template access.
ru_RU: Выберите шаблоны для исключения из удаленного доступа к шаблонам.

en: Select term
ru_RU: Выбрать термин

en: Select terms
ru_RU: Выбрать термины

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
ru_RU: Выберите текст на холсте для форматирования. Чтобы добавить заголовки, абзацы и изображения, используйте элемент “Форматированный текст”.

en: Select the elements for which you want to remove the default margins.
ru_RU: Выберите элементы, для которых вы хотите удалить стандартные отступы.

en: Select the node that you want to style inside the currently active element on the canvas.
ru_RU: Выберите узел, который вы хотите стилизовать внутри активного в данный момент элемента на холсте.

en: Select the query this filter should target.
ru_RU: Выберите запрос, на который должен быть направлен этот фильтр.

en: Select the type of template you want to create:
ru_RU: Выберите тип шаблона, который вы хотите создать:

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
ru_RU: Выберите тип контента для отображения на холсте, затем нажмите “ПРИМЕНИТЬ ПРЕДПРОСМОТР”, чтобы показать выбранный контент на холсте.

en: Select which post types can be edited using Bricks.
ru_RU: Выберите, какие типы записей можно редактировать с помощью Bricks.

en: Select/enter unit
ru_RU: Выберите/введите единицу измерения

en: Select/upload font variation
ru_RU: Выбрать/загрузить вариацию шрифта

en: Selected
ru_RU: Выбрано

en: Selected classes
ru_RU: Выбранные классы

en: Selected elements
ru_RU: Выбранные элементы

en: Selected field
ru_RU: Выбранное поле

en: Selected posts/pages will be accessible even when maintenance mode is active.
ru_RU: Выбранные записи/страницы будут доступны даже при активном режиме обслуживания.

en: Selected sidebar has no active widgets.
ru_RU: В выбранном сайдбаре нет активных виджетов.

en: Selected variables
ru_RU: Выбранные переменные

en: Selecting an element in the structure panel scrolls it into view on the canvas.
ru_RU: Выбор элемента на панели структуры прокручивает его в поле зрения на холсте.

en: Selection
ru_RU: Выделение

en: Selector
ru_RU: Селектор

en: Selector detector
ru_RU: Определитель селектора

en: Selector exists
ru_RU: Селектор существует

en: Selectors
ru_RU: Селекторы

en: Self
ru_RU: Сам элемент

en: Semi Bold
ru_RU: Полужирный

en: Send
ru_RU: Отправить

en: Send WordPress notification
ru_RU: Отправить уведомление WordPress

en: Send an email to every newly registered user with an activation link that must be clicked to activate their account.
ru_RU: Отправь каждому вновь зарегистрированному пользователю письмо с активационной ссылкой, которую нужно нажать, чтобы активировать его аккаунт.

en: Send email to %s
ru_RU: Отправить email %s

en: Send to custom email address
ru_RU: Отправить на пользовательский адрес эл. почты

en: Send to email address
ru_RU: Отправить на адрес эл. почты

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
ru_RU: Требуется API-ключ Sendgrid! Добавьте ключ в панели управления в разделе: %s

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
ru_RU: Разделяйте ключевые слова запятой. Помогает поисковой системе определить тему страницы.

en: Separate value & label by ":".
ru_RU: Отделите значение и метку с помощью “:”.

en: Separate values by comma.
ru_RU: Разделяйте значения запятой.

en: Separated by space. Without class dot.
ru_RU: Разделяются пробелом. Без точки класса.

en: Separator
ru_RU: Разделитель

en: Separator color
ru_RU: Цвет разделителя

en: Sepia
ru_RU: Сепия

en: September
ru_RU: Сентябрь

en: Server Environment
ru_RU: Серверное окружение

en: Server info
ru_RU: Информация о сервере

en: Server-side render not available
ru_RU: Рендеринг на стороне сервера недоступен

en: Service
ru_RU: Сервис

en: Session storage
ru_RU: Сессионное хранилище

en: Set "Align items" under "Mobile menu" instead.
ru_RU: Установите “Выравнивание элементов” в разделе “Мобильное меню”.

en: Set "ID" on items above to open via anchor link.
ru_RU: Установите “ID” на элементах выше, чтобы открывать их через якорную ссылку.

en: Set "ID" on tab menu "Div" to open a tab via anchor link.
ru_RU: Установите “ID” на меню вкладок “Div”, чтобы открывать вкладку через якорную ссылку.

en: Set "Icon" as video play button for a better user experience.
ru_RU: Установите “Иконку” как кнопку воспроизведения видео для лучшего пользовательского опыта.

en: Set "Top" value to make this element "sticky".
ru_RU: Установите значение “Top”, чтобы сделать этот элемент “липким”.

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
ru_RU: Установите %s для каждой роли пользователя. Чтобы определить доступ для конкретного пользователя, отредактируйте профиль пользователя напрямую.

en: Set Unsplash API Key
ru_RU: Установить API-ключ Unsplash

en: Set a specific height for your template manager thumbnails in the builder. Thumbnails exceeding this height auto-scroll on mouseover.
ru_RU: Установите определенную высоту для миниатюр в менеджере шаблонов в конструкторе. Миниатюры, превышающие эту высоту, автоматически прокручиваются при наведении мыши.

en: Set attribute
ru_RU: Установить атрибут

en: Set clause name to be used as "Order by" parameter.
ru_RU: Задайте название условия, которое будет использоваться как параметр “Сортировать по”.

en: Set code execution capability for individual users by editing their user profile.
ru_RU: Установите возможность выполнения кода для отдельных пользователей, редактируя их профиль.

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
ru_RU: Установите условие(я) для применения выбранного стиля темы ко всему сайту или определенным областям.

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
ru_RU: Установите условие(я) для показа шаблона в определенных областях вашего сайта.

en: Set conditions
ru_RU: Установить условия

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
ru_RU: Установить пользовательскую ссылку для логотипа на панели инструментов конструктора.

en: Set for better in-builder performance. Using dynamic data tags like {cf_my_wordpress_field} is still possible.
ru_RU: Установите для лучшей производительности в конструкторе. Использование тегов динамических данных, таких как {cf_my_wordpress_field}, по-прежнему возможно.

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
ru_RU: Установите для лучшей производительности, если вы не используете код jQuery старше версии 1.9.

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
ru_RU: Установите для лучшей производительности, если вы не используете встраиваемое содержимое, например, видео с YouTube, на вашем сайте.

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
ru_RU: Установите для лучшей производительности, если вы не используете эмодзи на вашем сайте.

en: Set for video SEO best practices via poster attribute on the video tag. If the source is Youtube or Vimeo, it will be used as preview image.
ru_RU: Установите для лучших практик SEO видео через атрибут poster на теге video. Если источник - Youtube или Vimeo, он будет использоваться как превью-изображение.

en: Set globally under %s
ru_RU: Установлено глобально в %s

en: Set if this element doesn't contain any descriptive text.
ru_RU: Установите, если этот элемент не содержит описательного текста.

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
ru_RU: Установите, если вы не используете шрифты Google или загрузили и разместили шрифты Google как “Пользовательские шрифты”.

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
ru_RU: Установите, если у вас возникают проблемы с встроенной отложенной загрузкой Bricks.

en: Set if your dynamic data in AJAX popup is rendered incorrectly.
ru_RU: Установите, если динамические данные в AJAX всплывающем окне отображаются некорректно.

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
ru_RU: Настройте индивидуальные элементы управления видеоплеером в: Настройки > Стили темы > Элемент - Видео

en: Set interactions for this popup.
ru_RU: Установите взаимодействия для этого всплывающего окна.

en: Set maximum number of form submissions that you want to store in the database.
ru_RU: Установите максимальное количество отправок формы, которое вы хотите хранить в базе данных.

en: Set number of columns on smaller breakpoints.
ru_RU: Установите количество столбцов на меньших точках перелома.

en: Set only width generates 16:9 ratio videos.
ru_RU: Установка только ширины создает видео с соотношением сторон 16:9.

en: Set options as %s
ru_RU: Установить варианты как %s

en: Set source image at base breakpoint to use main image as fallback image.
ru_RU: Установите исходное изображение в базовой точке перелома, чтобы использовать основное изображение как резервное.

en: Set template style
ru_RU: Установить стиль шаблона

en: Set the builder language direction.
ru_RU: Задать направление языка конструктора.

en: Set the builder language.
ru_RU: Установить язык конструктора.

en: Set the default field value/content.
ru_RU: Установите значение поля по умолчанию/содержимое.

en: Set the key you used for the offset. Example: limit = 20 set on query parameter, Page parameter is "skip", set this offset key as "limit". Clicking page 3 on the pagination element will generate the final URL as https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20
ru_RU: Установи ключ, который ты использовал для смещения. Пример: в параметре запроса задано limit = 20, параметр страницы - "skip", задай для этого ключа смещения значение "limit". При нажатии на страницу 3 в элементе пагинации итоговый URL будет выглядеть так: https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20

en: Set the required password under Settings > Template settings > Password protection for template-wide protection, or set an individual password directly for each post/page.
ru_RU: Установите необходимый пароль в разделе Настройки > Настройки шаблона > Защита паролем для защиты всего шаблона, или установите отдельный пароль непосредственно для каждой записи/страницы.

en: Set the status of each element, native and custom, in the builder and frontend.
ru_RU: Установите статус каждого элемента, встроенного и пользовательского, в конструкторе и на фронтенде.

en: Set to "0" to disable default animations.
ru_RU: Установите “0”, чтобы отключить анимацию по умолчанию.

en: Set to "0s" to disable open/close animation.
ru_RU: Установите “0с”, чтобы отключить анимацию открытия/закрытия.

en: Set to "50%" to scroll active element into center or "off" to disable auto-scroll.
ru_RU: Установите “50%”, чтобы прокручивать активный элемент в центр, или “выключите”, чтобы отключить автопрокрутку.

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
ru_RU: Установите “Фиксированный” для эффекта параллакса.

en: Set to 0 to disable caching. Default is 300 seconds (five minutes).
ru_RU: Установи значение 0, чтобы отключить кэширование. По умолчанию это 300 секунд (пять минут).

en: Set to improve performance by caching query loops. This is particularly useful when your query loop arguments remain relatively unchanged. For optimal functionality, ensure that server object caching is enabled for persistent caching. Disable this setting if you experience any unexpected query results.
ru_RU: Настройте для улучшения производительности путем кэширования циклов запросов. Это особенно полезно, когда аргументы вашего цикла запросов остаются относительно неизменными. Для оптимальной функциональности убедитесь, что кэширование объектов сервера включено для постоянного кэширования. Отключите эту настройку, если вы столкнетесь с неожиданными результатами запросов.

en: Set to load %s in the builder to improve compatibility in older browsers. Not recommended to enable for modern browsers due to potential performance impact.
ru_RU: Установите, чтобы загрузить %s в конструкторе для улучшения совместимости в старых браузерах. Не рекомендуется включать для современных браузеров из-за возможного влияния на производительность.

en: Set to show the responsive indicator next to controls that can have different values at each breakpoint.
ru_RU: Установите, чтобы показывать индикатор адаптивности рядом с элементами управления, которые могут иметь разные значения для каждой контрольной точки.

en: Set up your own capabilities with the exact permissions you want to allow. Then assign it to specific user roles from the "Builder Access" dropdown below.
ru_RU: Настройте свои собственные возможности с точными разрешениями, которые вы хотите предоставить. Затем назначьте их определенным ролям пользователей из выпадающего списка “Доступ к конструктору” ниже.

en: Set who can bypass maintenance mode. To grant bypass privileges to a specific user, modify the user's profile settings directly.
ru_RU: Укажите, кто может обойти режим обслуживания. Чтобы предоставить права обхода конкретному пользователю, измените настройки профиля пользователя напрямую.

en: Sets direction to row
ru_RU: Устанавливает направление в ряд

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Settings imported
ru_RU: Настройки импортированы

en: Settings resetted
ru_RU: Настройки сброшены

en: Settings saved
ru_RU: Настройки сохранены

en: Shape
ru_RU: Форма

en: Shape Dividers
ru_RU: Разделители формы

en: Shape dividers
ru_RU: Разделители форм

en: Share on %s
ru_RU: Поделиться в %s

en: Share via
ru_RU: Поделиться через

en: Share via email
ru_RU: Поделиться по email

en: Shop template
ru_RU: Шаблон магазина

en: Shortcode
ru_RU: Шорткод

en: Shortcode content is empty
ru_RU: Содержимое шорткода пусто

en: Shortcuts
ru_RU: Горячие клавиши

en: Show
ru_RU: Показать

en: Show After Grid
ru_RU: Показать после сетки

en: Show Before Grid
ru_RU: Показать перед сеткой

en: Show again after .. hours
ru_RU: Показать снова через.. часов

en: Show all
ru_RU: Показать все

en: Show all fonts
ru_RU: Показать все шрифты

en: Show arrows
ru_RU: Показывать стрелки

en: Show artist
ru_RU: Показать исполнителя

en: Show at breakpoint
ru_RU: Показать при точке перелома

en: Show author
ru_RU: Показать автора

en: Show avatar
ru_RU: Показать аватар

en: Show badge if product is less than .. days old.
ru_RU: Показывать бейдж, если товар новее.. дней.

en: Show bio
ru_RU: Показать биографию

en: Show cart cross-sells
ru_RU: Показывай кросс-продажи из корзины

en: Show count
ru_RU: Показать количество

en: Show cross-sell products
ru_RU: Показывай продукты для перекрестных продаж

en: Show custom element names
ru_RU: Показывать пользовательские имена элементов

en: Show date
ru_RU: Показать дату

en: Show default element names
ru_RU: Показывать стандартные имена элементов

en: Show different images per breakpoint.
ru_RU: Показывать разные изображения для разных точек перелома.

en: Show dots
ru_RU: Показывать точки

en: Show dynamic data key in dropdown
ru_RU: Показывать ключ динамических данных в выпадающем списке

en: Show element
ru_RU: Показать элемент

en: Show empty
ru_RU: Показать пустые

en: Show empty stars
ru_RU: Показывать пустые звезды

en: Show empty terms
ru_RU: Показывать пустые термины

en: Show excerpt
ru_RU: Показать отрывок

en: Show favorites only
ru_RU: Показывать только избранные

en: Show featured image
ru_RU: Показать изображение записи

en: Show flags
ru_RU: Показывать флаги

en: Show for class conflicts
ru_RU: Показывать при конфликтах классов

en: Show for new & conflicting classes
ru_RU: Показывать для новых и конфликтующих классов

en: Show for new classes
ru_RU: Показывать для новых классов

en: Show friends' photos
ru_RU: Показать фото друзей

en: Show fullscreen
ru_RU: Показать на весь экран

en: Show if any value exists
ru_RU: Показывать, если есть какое-либо значение

en: Show if non-base breakpoint value exists
ru_RU: Показывать, если есть значение для не базовой контрольной точки

en: Show image
ru_RU: Показать изображение

en: Show info
ru_RU: Показать информацию

en: Show label
ru_RU: Показать метку

en: Show labels
ru_RU: Показать метки

en: Show link to author posts
ru_RU: Показать ссылку на записи автора

en: Show name
ru_RU: Показать имя

en: Show names
ru_RU: Показывать названия

en: Show navigation
ru_RU: Показать навигацию

en: Show notice
ru_RU: Показать уведомление

en: Show on all responsive controls
ru_RU: Показывать на всех адаптивных элементах управления

en: Show on hover
ru_RU: Показывать при наведении

en: Show only active dropdown. Toggle on click. Inner dropdowns inherit multilevel.
ru_RU: Показывать только активное выпадающее меню. Переключение по клику. Внутренние выпадающие меню наследуют многоуровневость.

en: Show only featured
ru_RU: Показать только избранное

en: Show parent posts
ru_RU: Показать родительские записи

en: Show parent terms
ru_RU: Показать родительские термины

en: Show password
ru_RU: Показать пароль

en: Show percentage
ru_RU: Показать процент

en: Show popup
ru_RU: Показать всплывающее окно

en: Show post type archive
ru_RU: Показать архив типа записи

en: Show products related
ru_RU: Показать товары, связанные с

en: Show quantity input field in product loop
ru_RU: Показывать поле ввода количества в цикле продуктов

en: Show query loop type
ru_RU: Показать тип цикла запроса

en: Show required asterisk
ru_RU: Показать обязательную звездочку

en: Show tabs
ru_RU: Показать вкладки

en: Show taxonomy
ru_RU: Показать таксономию

en: Show tips
ru_RU: Показать подсказки

en: Show title
ru_RU: Показать заголовок

en: Show under
ru_RU: Показать под

en: Show up-sell products
ru_RU: Показывай продукты, которые продаются вверх

en: Shows when popup content is fetched via AJAX.
ru_RU: Отображается, когда содержимое всплывающего окна загружается через AJAX.

en: Shows when using infinite scroll, load more interaction, AJAX pagination.
ru_RU: Отображается при использовании бесконечной прокрутки, взаимодействия "Загрузить еще", AJAX-пагинации.

en: Shuffle
ru_RU: Перемешать

en: Sidebar
ru_RU: Боковая панель

en: Sidebar deleted.
ru_RU: Сайдбар удален.

en: Sidebar name *
ru_RU: Название сайдбара *

en: Sidebars
ru_RU: Боковые панели

en: Sign all
ru_RU: Подписать все

en: Sign code
ru_RU: Подписать код

en: Simple
ru_RU: Простой

en: Simple product
ru_RU: Простой товар

en: Single
ru_RU: Одиночный

en: Single product
ru_RU: Отдельный товар

en: Single product template
ru_RU: Шаблон отдельного товара

en: Site
ru_RU: Сайт

en: Site Address
ru_RU: Адрес сайта

en: Site URL
ru_RU: URL сайта

en: Site background
ru_RU: Фон сайта

en: Site border
ru_RU: Граница сайта

en: Site layout
ru_RU: Макет сайта

en: Site tagline
ru_RU: Слоган сайта

en: Site title
ru_RU: Название сайта

en: Size
ru_RU: Размер

en: Size - Default
ru_RU: Размер - по умолчанию

en: Size - Extra Large
ru_RU: Размер - очень большой

en: Size - Large
ru_RU: Размер - большой

en: Size - Medium
ru_RU: Размер - средний

en: Size - Small
ru_RU: Размер - маленький

en: Sizing
ru_RU: Размеры

en: Skew
ru_RU: Наклон

en: Skew X
ru_RU: Наклон по X

en: Skew Y
ru_RU: Наклон по Y

en: Skillful
ru_RU: Умело

en: Skin
ru_RU: Скин

en: Skip
ru_RU: Пропустить

en: Skip & Deactivate
ru_RU: Пропустить и деактивировать

en: Skip class import
ru_RU: Пропустить импорт класса

en: Skip to footer
ru_RU: Перейти к нижнему колонтитулу

en: Skip to main content
ru_RU: Перейти к основному содержанию

en: Slide
ru_RU: Слайд

en: Slide from left
ru_RU: Выезд слева

en: Slide from right
ru_RU: Выезд справа

en: Slide up after
ru_RU: Скрыть после

en: Slider
ru_RU: Ползунок

en: Slides
ru_RU: Слайды

en: Slow
ru_RU: Медленно

en: Slug
ru_RU: Ярлык

en: Small
ru_RU: Маленький

en: Small header
ru_RU: Маленький заголовок

en: Smooth scroll
ru_RU: Плавная прокрутка

en: Snap
ru_RU: Привязка (Snap)

en: Snapping elements selector
ru_RU: Селектор привязываемых элементов

en: Social Sharing
ru_RU: Социальное поделиться

en: Social media
ru_RU: Социальные сети

en: Solid
ru_RU: Сплошной

en: Something went wrong.
ru_RU: Что-то пошло не так.

en: Sorry, but no site URL has been provided.
ru_RU: Извините, но URL сайта не был предоставлен.

en: Sorry, but we could not subscribe you.
ru_RU: Извините, но мы не смогли вас подписать.

en: Sort
ru_RU: Сортировать

en: Sort by
ru_RU: Сортировать по

en: Sort by average rating
ru_RU: Сортировать по среднему рейтингу

en: Sort by latest
ru_RU: Сортировать по новизне

en: Sort by options
ru_RU: Варианты сортировки

en: Sort by popularity
ru_RU: Сортировать по популярности

en: Sort by price: high to low
ru_RU: Сортировать по цене: от высокой к низкой

en: Sort by price: low to high
ru_RU: Сортировать по цене: от низкой к высокой

en: Sort options
ru_RU: Сортировка опций

en: Source
ru_RU: Источник

en: Sources
ru_RU: Источники

en: Space
ru_RU: Пространство

en: Space around
ru_RU: Пространство вокруг

en: Space between
ru_RU: Пространство между

en: Space between header and footer.
ru_RU: Пространство между шапкой и подвалом.

en: Space evenly
ru_RU: Пространство равномерно

en: Space-separated list of CSS classes to add to the <body> tag of this page.
ru_RU: Список CSS-классов, разделенных пробелами, для добавления к тегу <body> этой страницы.

en: Spacing
ru_RU: Отступы

en: Spam protection
ru_RU: Защита от спама

en: Speed
ru_RU: Скорость

en: Speed in ms
ru_RU: Скорость в мс

en: Spellcheck
ru_RU: Проверка орфографии

en: Spinner
ru_RU: Спиннер

en: Spread
ru_RU: Распространение

en: Square
ru_RU: Квадрат

en: Standard
ru_RU: Стандартный

en: Standard fonts
ru_RU: Стандартные шрифты

en: Star color
ru_RU: Цвет звезд

en: Stars
ru_RU: Звезды

en: Start
ru_RU: Начало

en: Start animation
ru_RU: Начать анимацию

en: Start autoplay
ru_RU: Начать автовоспроизведение

en: Start date
ru_RU: Дата начала

en: Start delay in ms
ru_RU: Задержка начала в мс

en: Start display at breakpoint
ru_RU: Начать отображение на контрольной точке

en: Start index
ru_RU: Начальный индекс

en: Start play at
ru_RU: Начать воспроизведение с

en: Start time
ru_RU: Время начала

en: Starting angle in º
ru_RU: Начальный угол в º

en: Static
ru_RU: Статичное

en: Static dropdown content always toggles on click, not hover.
ru_RU: Статичное содержимое выпадающего меню всегда переключается по клику, а не при наведении.

en: Status
ru_RU: Статус

en: Status bar
ru_RU: Строка состояния

en: Statuses
ru_RU: Статусы

en: Step
ru_RU: Шаг

en: Sticky
ru_RU: Закрепить

en: Sticky header
ru_RU: Липкая шапка

en: Sticky on scroll
ru_RU: Липкая при прокрутке

en: Stock
ru_RU: Наличие

en: Stock management not enabled for this product.
ru_RU: Управление запасами не включено для этого товара.

en: Stop
ru_RU: Стоп

en: Stop on last slide
ru_RU: Остановка на последнем слайде

en: Street View Control
ru_RU: Управление просмотром улиц

en: Stretch
ru_RU: Растянуть

en: Strike
ru_RU: Зачеркнутый

en: Strikethrough
ru_RU: Зачеркивание

en: Strings
ru_RU: Строки

en: Stroke
ru_RU: Штрих

en: Stroke #2
ru_RU: Штрих #2

en: Stroke color
ru_RU: Цвет обводки

en: Stroke width
ru_RU: Ширина обводки

en: Structure
ru_RU: Структура

en: Structure panel
ru_RU: Панель структуры

en: Stunning
ru_RU: Потрясающе

en: Style
ru_RU: Стиль

en: Style notices globally under Settings > Theme Styles > WooCommerce - Notice.
ru_RU: Стилизуйте уведомления глобально в Настройки > Стили темы > WooCommerce - Уведомление.

en: Style saved
ru_RU: Стиль сохранен

en: Styles
ru_RU: Стили

en: Stylesheet
ru_RU: Таблица стилей

en: Stylesheets (default)
ru_RU: Таблицы стилей (по умолчанию)

en: Sub menu
ru_RU: Подменю

en: Sub menu, mega menu, or multilevel area.
ru_RU: Подменю, мега-меню или многоуровневая область.

en: Subject
ru_RU: Тема

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
ru_RU: Не удалось отправить. Пожалуйста, перезагрузите страницу и попробуйте отправить форму снова.

en: Submit
ru_RU: Отправить

en: Submit & Deactivate
ru_RU: Отправить и деактивировать

en: Submit Comment
ru_RU: Отправить комментарий

en: Submit button
ru_RU: Кнопка отправки

en: Subtitle
ru_RU: Подзаголовок

en: Subtitle goes here
ru_RU: Подзаголовок здесь

en: Subtitle typography
ru_RU: Типографика подзаголовка

en: Subtitles typography
ru_RU: Типография подзаголовков

en: Subtotal
ru_RU: Подытог

en: Success
ru_RU: Успех

en: Success color
ru_RU: Цвет успеха

en: Success message
ru_RU: Сообщение об успехе

en: Successful
ru_RU: Успешно

en: Successfully removed %1$d orphaned elements across %2$d posts.
ru_RU: Успешно удалено %1$d осиротевших элементов в %2$d записях.

en: Suffix
ru_RU: Суффикс

en: Suffix block
ru_RU: Суффиксный блок

en: Sunday
ru_RU: Воскресенье

en: Superb
ru_RU: Превосходно

en: Supported field types
ru_RU: Поддерживаемые типы полей

en: Supported filters
ru_RU: Поддерживаемые фильтры

en: Suppress PHP errors
ru_RU: Подавить ошибки PHP

en: Sure thing
ru_RU: Конечно

en: Sure?
ru_RU: Уверены?

en: Swatch type
ru_RU: Тип образца

en: Sweet
ru_RU: Сладко

en: Switch
ru_RU: Переключить

en: Sync fonts
ru_RU: Синхронизировать шрифты

en: Sync global classes
ru_RU: Синхронизировать глобальные классы

en: Sync with query
ru_RU: Синхронизация с запросом

en: System Information
ru_RU: Системная информация

en: T-shirt
ru_RU: Футболка

en: TIME
ru_RU: ВРЕМЯ

en: Tab
ru_RU: Вкладка

en: Tab 1
ru_RU: Вкладка 1

en: Tab 1 label
ru_RU: Метка вкладки 1

en: Tab 2
ru_RU: Вкладка 2

en: Tab 2 label
ru_RU: Метка вкладки 2

en: Tab content
ru_RU: Содержимое вкладки

en: Tab menu
ru_RU: Меню вкладок

en: Table
ru_RU: Таблица

en: Table background
ru_RU: Фон таблицы

en: Table border
ru_RU: Граница таблицы

en: Table box shadow
ru_RU: Тень таблицы

en: Table of contents
ru_RU: Оглавление

en: Tablet
ru_RU: Планшет

en: Tablet portrait
ru_RU: Планшет в портретном режиме

en: Tabs
ru_RU: Вкладки

en: Tag
ru_RU: Тег

en: Tag cloud
ru_RU: Облако тегов

en: Tag: %s
ru_RU: Тег: %s

en: Tags
ru_RU: Теги

en: Take over
ru_RU: Перехватить управление

en: Target
ru_RU: Цель

en: Target a "CSS selector" on "Hide popup", but not a popup directly! As this action runs after the popup has been closed.
ru_RU: Выберите “CSS-селектор” для “Скрыть всплывающее окно”, но не само всплывающее окно напрямую! Это действие выполняется после закрытия всплывающего окна.

en: Target form selector
ru_RU: Селектор целевой формы

en: Target interaction ID
ru_RU: ID целевого взаимодействия

en: Target query
ru_RU: Целевой запрос

en: Target query has not been set. Without connecting a filter to a query, the filter has no effect.
ru_RU: Целевой запрос не установлен. Без привязки фильтра к запросу фильтр не будет работать.

en: Taxonomies
ru_RU: Таксономии

en: Taxonomies related posts must have in common.
ru_RU: Таксономии, которые должны быть общими для похожих записей.

en: Taxonomy
ru_RU: Таксономия

en: Taxonomy query
ru_RU: Запрос таксономии

en: Taxonomy slug
ru_RU: Ярлык таксономии

en: Team Members
ru_RU: Члены команды

en: Team member
ru_RU: Член команды

en: Team members
ru_RU: Члены команды

en: Telephone
ru_RU: Телефон

en: Template
ru_RU: Шаблон

en: Template & post password
ru_RU: Пароль шаблона и записи

en: Template Bundle
ru_RU: Набор шаблонов

en: Template Bundles
ru_RU: Наборы шаблонов

en: Template Tag
ru_RU: Тег шаблона

en: Template Tags
ru_RU: Теги шаблонов

en: Template bundle
ru_RU: Набор шаблонов

en: Template created
ru_RU: Шаблон создан

en: Template deleted
ru_RU: Шаблон удален

en: Template has not been published.
ru_RU: Шаблон не был опубликован.

en: Template imported
ru_RU: Шаблон импортирован

en: Template insert failed: This template has no data
ru_RU: Не удалось вставить шаблон: этот шаблон не содержит данных

en: Template inserted
ru_RU: Шаблон вставлен

en: Template manager thumbnail height
ru_RU: Высота миниатюры в менеджере шаблонов

en: Template overridden
ru_RU: Шаблон переопределен

en: Template password
ru_RU: Пароль шаблона

en: Template saved
ru_RU: Шаблон сохранен

en: Template screenshot generation is disabled.
ru_RU: Генерация скриншотов шаблона отключена.

en: Template screenshots
ru_RU: Скриншоты шаблона

en: Template screenshots deleted
ru_RU: Скриншоты шаблона удалены

en: Template settings
ru_RU: Настройки шаблона

en: Template tag
ru_RU: Тег шаблона

en: Template tags
ru_RU: Теги шаблона

en: Template thumbnail column
ru_RU: Столбец миниатюры шаблона

en: Template title
ru_RU: Название шаблона

en: Template type
ru_RU: Тип шаблона

en: Templates
ru_RU: Шаблоны

en: Term
ru_RU: Термин

en: Term ID
ru_RU: ID срока действия

en: Term archive URL
ru_RU: URL архива термина

en: Term count
ru_RU: Количество термина

en: Term description
ru_RU: Описание термина

en: Term group
ru_RU: Группа терминов

en: Term id
ru_RU: ID термина

en: Term meta
ru_RU: Мета-данные термина

en: Term name
ru_RU: Название термина

en: Term slug
ru_RU: Слаг термина

en: Term taxonomy ID
ru_RU: Идентификатор таксономии термина

en: Term taxonomy slug
ru_RU: Слаг таксономии термина

en: Terms
ru_RU: Термины

en: Terrain
ru_RU: Рельеф

en: Testimonial
ru_RU: Отзыв

en: Testimonials
ru_RU: Отзывы

en: Text
ru_RU: Текст

en: Text align
ru_RU: Выравнивание текста

en: Text block
ru_RU: Текстовый блок

en: Text color
ru_RU: Цвет текста

en: Text decoration
ru_RU: Оформление текста

en: Text editor
ru_RU: Текстовый редактор

en: Text link
ru_RU: Текстовая ссылка

en: Text list
ru_RU: Текстовый список

en: Text padding
ru_RU: Отступ текста

en: Text shadow
ru_RU: Тень текста

en: Text to display when hovering over the field.
ru_RU: Текст, который будет отображаться при наведении курсора на поле.

en: Text transform
ru_RU: Преобразование текста

en: Text wrap
ru_RU: Перенос текста

en: Textarea
ru_RU: Текстовая область

en: Thank you
ru_RU: Спасибо

en: Thank you for your message
ru_RU: Спасибо за ваше сообщение

en: The "Enable AJAX add to cart buttons on archives" WooCommerce setting must also be active.
ru_RU: Настройка WooCommerce “Включить кнопки AJAX добавления в корзину в архивах” также должна быть активна.

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
ru_RU: Статьи раздела “Функции” охватывают такие темы, как интеграция с Unsplash, пользовательский код (CSS и JS), градиенты, боковые панели, разделители форм, глобальные элементы и т.д.

en: The URL to send the form data to.
ru_RU: URL, на который будут отправляться данные формы.

en: The active theme has no sidebars defined.
ru_RU: В активной теме не определены сайдбары.

en: The custom video player is only applicable to "Media" or "File URL" video source.
ru_RU: Пользовательский видеоплеер применим только к источникам видео “Медиа” или “URL файла”.

en: The dynamic data is empty.
ru_RU: Динамические данные пусты.

en: The executed code will run on your site! Only add code that you consider safe.
ru_RU: Выполняемый код будет работать на вашем сайте! Добавляйте только тот код, который считаете безопасным.

en: The field "%s" exceeds the allowed maximum length of %2$d characters.
ru_RU: Поле “%s” превышает допустимую максимальную длину в %%2$d символов.

en: The following classes have been modified by the user below since your last save. Accept or discard those changes to continue your save.
ru_RU: Следующие классы были изменены пользователем ниже с момента вашего последнего сохранения. Примите или отклоните эти изменения, чтобы продолжить сохранение.

en: The form is not rendered if the current user is lacking the required capability.
ru_RU: Форма не отображается, если текущий пользователь не обладает необходимой способностью.

en: The full URL of the API endpoint you want to retrieve data.
ru_RU: Полный URL конечной точки API, из которой ты хочешь получить данные.

en: The query element doesn't exist.
ru_RU: Элемент запроса не существует.

en: The query filter database is outdated. Please click "Regenerate filter index" button to update it.
ru_RU: База данных фильтра запросов устарела. Пожалуйста, нажмите кнопку “Перегенерировать индекс фильтра”, чтобы обновить ее.

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
ru_RU: Сайт, с которого вы запрашиваете шаблоны, отключил доступ к своим шаблонам.

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
ru_RU: Сайт, с которого вы запрашиваете шаблоны, требует пароль для удаленных шаблонов.

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
ru_RU: Введенное название стиля уже существует. Пожалуйста, выберите другое название.

en: The value is automatically populated based on the font-size in percentage that you have set under Theme Styles > Typography > HTML: font-size. For an HTML font-size of 100%, the value is 16, if the HTML font-size is 62.5%, the value is 10, and so on. If left empty, your fluid typography unit will be "px" instead of "rem".
ru_RU: Значение автоматически заполняется в зависимости от размера шрифта в процентах, который ты задал в разделе "Стили темы" > "Типографика" > "HTML: font-size". Если размер шрифта HTML равен 100%, то значение будет равно 16, если размер шрифта HTML равен 62,5%, то значение будет равно 10 и так далее. Если оставить это значение пустым, то единицей измерения твоей жидкой типографики будет "px", а не "rem".

en: The video <iframe> is lazy loaded after clicking the preview image.
ru_RU: Видео <iframe> загружается лениво после нажатия на превью-изображение.

en: The webhook endpoint(s) to send the submitted form data to.
ru_RU: Конечная(ые) точка(и) вебхука для отправки данных отправленной формы.

en: Theme
ru_RU: Тема

en: Theme Information
ru_RU: Информация о теме

en: Theme Style
ru_RU: Стиль темы

en: Theme Styles
ru_RU: Стили темы

en: Theme author
ru_RU: Автор темы

en: Theme author URI
ru_RU: URI автора темы

en: Theme is child theme
ru_RU: Тема является дочерней

en: Theme name
ru_RU: Название темы

en: Theme style created
ru_RU: Стиль темы создан

en: Theme style deleted
ru_RU: Стиль темы удален

en: Theme styles
ru_RU: Стили темы

en: Theme version
ru_RU: Версия темы

en: There is an "Activation status" column under "Users", where you can manually set the status to active/inactive and resend the activation email.
ru_RU: В разделе "Пользователи" есть колонка "Статус активации", где ты можешь вручную установить статус активный/неактивный и повторно отправить письмо с активацией.

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
ru_RU: Есть автосохранение более свежее, чем версия, которую вы просматриваете.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ru_RU: Отрывок отсутствует, так как это защищенная запись.

en: These parameters will be added to the API request URL.
ru_RU: Эти параметры будут добавлены в URL-адрес запроса API.

en: These styles also apply to all Gutenberg captions.
ru_RU: Эти стили также применяются ко всем подписям Gutenberg.

en: These styles will also apply to all Gutenberg captions.
ru_RU: Эти стили также будут применяться ко всем подписям Gutenberg.

en: Thin
ru_RU: Тонкий

en: This %s component is not enabled for use in the block editor. Ask your site administrator to enable this component for use in the block editor.
ru_RU: Этот компонент %s не включен для использования в редакторе блоков. Попроси администратора своего сайта включить этот компонент для использования в редакторе блоков.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
ru_RU: Этот контент защищен паролем. Чтобы просмотреть его, пожалуйста, введите ваш пароль ниже:

en: This data will be used in your query.
ru_RU: Эти данные будут использованы в твоем запросе.

en: This dataset has unsaved changes
ru_RU: В этом наборе данных есть несохраненные изменения

en: This element works alongside a "Map" element when "Sync with query" has been set. An invisible <template> node is generated that stores location data. Allowing the map to retrieve and display markers dynamically.
ru_RU: Этот элемент работает вместе с элементом “Карта”, когда установлена опция “Синхронизация с запросом”. Генерируется невидимый узел <template>, который хранит данные о местоположении. Это позволяет карте динамически получать и отображать маркеры.

en: This feature affects all new user registrations, not just those submitted via the Form element.
ru_RU: Эта функция затрагивает все регистрации новых пользователей, а не только те, что отправляются через элемент Form.

en: This icon set is currently disabled and hidden from the icon dropdown menu. However, any existing icons from this set will still display on your site.
ru_RU: Этот набор иконок в настоящее время отключен и скрыт в выпадающем меню иконок. Однако любые существующие иконки из этого набора по-прежнему будут отображаться на вашем сайте.

en: This is an experimental feature. Query filters and components are not supported when using API requests.
ru_RU: Это экспериментальная функция. Фильтры запросов и компоненты не поддерживаются при использовании API-запросов.

en: This page is built with %s.
ru_RU: Эта страница создана с помощью %s.

en: This post has no %s terms.
ru_RU: У этой записи нет терминов %s.

en: This post has no related posts.
ru_RU: У этой записи нет похожих записей.

en: This post is already being edited.
ru_RU: Эта запись уже редактируется.

en: This query type doesn't support pagination.
ru_RU: Этот тип запроса не поддерживает пагинацию.

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
ru_RU: Этот шаблон содержит цветовую палитру. Хотите импортировать ее?

en: This template contains color palettes. Would you like to import them?
ru_RU: Этот шаблон содержит цветовые палитры. Хотите импортировать их?

en: This template contains global variables. Would you like to import them?
ru_RU: Этот шаблон содержит глобальные переменные. Хотите импортировать их?

en: This template contains the following theme styles. Would you like to import them?
ru_RU: Этот шаблон содержит следующие стили темы. Хотите импортировать их?

en: This template is currently not rendered on pages that meet the template conditions as no password has been set.
ru_RU: Этот шаблон в настоящее время не отображается на страницах, соответствующих условиям шаблона, так как пароль не установлен.

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
ru_RU: Этот тип шаблона автоматически отображается на соответствующей странице.

en: This text is displayed when the "Registration privacy policy" text is filled in WooCommerce.
ru_RU: Этот текст отображается, когда в WooCommerce заполнен текст “Политика конфиденциальности при регистрации”.

en: This text is displayed when the "When creating an account, send the new user a link to set their password" option is enabled in WooCommerce.
ru_RU: Этот текст отображается, когда в WooCommerce включена опция “При создании учетной записи отправлять новому пользователю ссылку для установки пароля”.

en: This user role has %s capability, and therefore full builder access. Effectively overriding this setting.
ru_RU: Эта роль пользователя имеет возможность %s и, следовательно, полный доступ к конструктору. Это эффективно переопределяет данную настройку.

en: Thousand separator
ru_RU: Разделитель тысяч

en: Thumb
ru_RU: Изображение

en: Thumbnail
ru_RU: Миниатюра

en: Thumbnail navigation
ru_RU: Навигация по миниатюрам

en: Thumbnail size
ru_RU: Размер миниатюры

en: Thursday
ru_RU: Четверг

en: Tick if this popup is for WooCommerce Quick View.
ru_RU: Отметьте, если это всплывающее окно предназначено для быстрого просмотра WooCommerce.

en: Tick if you do not display any post meta fields. Reduce additional queries.
ru_RU: Поставьте галочку, если вы не отображаете метаполя постов. Сократи количество дополнительных запросов.

en: Tick if you do not display any taxonomy terms. Reduce additional queries.
ru_RU: Поставьте галочку, если вы не отображаете термины таксономии. Сократи количество дополнительных запросов.

en: Tick if you do not need pagination, load more or infinite scroll. Performance boost.
ru_RU: Поставьте галочку, если вам не нужна пагинация, дополнительная загрузка или бесконечная прокрутка. Повышение производительности.

en: Tilt
ru_RU: Наклон

en: Time
ru_RU: Время

en: Time in minutes that the random seed will last. Avoid duplicate posts when using random order.
ru_RU: Время в минутах, в течение которого будет действовать случайное начальное значение. Помогает избежать дублирования записей при использовании случайного порядка.

en: Time zone
ru_RU: Часовой пояс

en: Timeline
ru_RU: Временная шкала

en: Timezone
ru_RU: Часовой пояс

en: Timing function
ru_RU: Функция синхронизации

en: Title
ru_RU: Заголовок

en: Title Tag
ru_RU: Тег заголовка

en: Title margin
ru_RU: Отступ заголовка

en: Title tag
ru_RU: Тег заголовка

en: Title typography
ru_RU: Типографика заголовка

en: To add decorative text, but not user input. Runs through %s.
ru_RU: Для добавления декоративного текста, но не пользовательского ввода. Проходит через %s.

en: To distinguish markers in the builder.
ru_RU: Чтобы различать маркеры в билдере.

en: To ensure showing a marker please provide the latitude and longitude, separated by comma.
ru_RU: Чтобы гарантировать отображение маркера, укажите широту и долготу, разделенные запятой.

en: To select a default value you have to first connect this property with the select control.
ru_RU: Чтобы выбрать значение по умолчанию, сначала нужно связать это свойство с элементом управления выбором.

en: To trigger the interaction when 50%% of the element is in the viewport, set the rootMargin to %s.
ru_RU: Чтобы запустить взаимодействие, когда 50%% элемента находится в области видимости, установите rootMargin на %s.

en: Toggle
ru_RU: Переключить

en: Toggle attribute
ru_RU: Переключить атрибут

en: Toggle controls
ru_RU: Переключить элементы управления

en: Toggle coupon form
ru_RU: Переключить форму купона

en: Toggle dropdown
ru_RU: Переключить выпадающее меню

en: Toggle login form
ru_RU: Переключить форму входа

en: Toggle mini cart
ru_RU: Переключить мини-корзину

en: Toggle offcanvas
ru_RU: Переключить боковую панель

en: Toggle on
ru_RU: Переключать при

en: Toggle search
ru_RU: Переключить поиск

en: Toggle width
ru_RU: Ширина переключателя

en: Toggleable form
ru_RU: Разворачиваемая форма

en: Toolbar
ru_RU: Панель инструментов

en: Toolbar logo link
ru_RU: Ссылка логотипа панели инструментов

en: Tooltip
ru_RU: Подсказка

en: Top
ru_RU: Высший класс

en: Top / Start
ru_RU: Верх / начало

en: Top center
ru_RU: Вверху по центру

en: Top left
ru_RU: Вверху слева

en: Top level
ru_RU: Верхний уровень

en: Top level terms only
ru_RU: Только термины верхнего уровня

en: Top right
ru_RU: Вверху справа

en: Total
ru_RU: Итого

en: Total items path
ru_RU: Общий путь предметов

en: Total jobs
ru_RU: Всего задач

en: Track color
ru_RU: Цвет линии

en: Track resize
ru_RU: Изменение размера трека

en: Transform
ru_RU: Трансформация

en: Transform origin
ru_RU: Точка трансформации

en: Transition
ru_RU: Переход

en: Translate X
ru_RU: Смещение по X

en: Translate Y
ru_RU: Смещение по Y

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
en: %s comment | %s comments
ru_RU[0]: %s комментарий
ru_RU[1]: %s комментариев

en: Transparency
ru_RU: Прозрачность

en: Trash
ru_RU: Корзина

en: Trash is empty
ru_RU: Корзина пуста

en: Triangle
ru_RU: Треугольник

en: Triangle concave
ru_RU: Треугольник вогнутый

en: Triangle convex
ru_RU: Треугольник выпуклый

en: Triangle double
ru_RU: Двойной треугольник

en: Trigger
ru_RU: Триггер

en: Trigger "register_new_user" action to send WordPress notification. %s
ru_RU: Запустить действие “register_new_user” для отправки уведомления WordPress. %s

en: True
ru_RU: Да

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
ru_RU: TrueType шрифт: Несжатые данные шрифта, но частичная поддержка IE9+.

en: Tuesday
ru_RU: Вторник

en: Type
ru_RU: Тип

en: Type keyword, hit enter.
ru_RU: Введите ключевое слово, нажмите Enter.

en: Type name, hit enter
ru_RU: Введите имя, нажмите Enter

en: Type scale ratio
ru_RU: Коэффициент масштабирования типа

en: Type speed in ms
ru_RU: Скорость печати в мс

en: Type to search
ru_RU: Введите для поиска

en: Type to search for ..
ru_RU: Введи для поиска..

en: Typography
ru_RU: Типографика

en: Typography active
ru_RU: Активная типография

en: URL parameter
ru_RU: Параметр URL

en: URL parameters
ru_RU: Параметры URL

en: URL redirect to after applying the filter. Leave it empty if not intended to.
ru_RU: URL перенаправления после применения фильтра. Оставьте пустым, если не требуется.

en: Unable to calculate total pages for offset pagination. Items per page not found for element "%s".
ru_RU: Невозможно подсчитать общее количество страниц для пагинации со смещением. Элементы на страницу не найдены для элемента "%s".

en: Unable to determine items per page for offset pagination. Check offset key settings.
ru_RU: Невозможно определить элементы на странице для офсетной пагинации. Проверь настройки клавиши смещения.

en: Unable to fix corrupted filter element database
ru_RU: Не удалось исправить поврежденную базу данных элементов фильтра

en: Uncategorized
ru_RU: Без категории

en: Unconnected
ru_RU: Не подключено

en: Unconnected properties detected. Edit your component or any of its children to connect your properties to a specific setting.
ru_RU: Обнаружены неподключенные свойства. Отредактируйте ваш компонент или любой из его дочерних элементов, чтобы связать свойства с конкретной настройкой.

en: Underline
ru_RU: Подчеркивание

en: Understanding the layout
ru_RU: Понимание макета

en: Undo
ru_RU: Отменить

en: Unique lightbox identifier
ru_RU: Уникальный идентификатор лайтбокса

en: Unknown
ru_RU: Неизвестно

en: Unlimited websites
ru_RU: Неограниченное количество сайтов

en: Unlink
ru_RU: Отвязать

en: Unlink component
ru_RU: Отвязать компонент

en: Unlinked
ru_RU: Не связано

en: Unlock
ru_RU: Разблокировать

en: Unlock password protection
ru_RU: Разблокировать защиту паролем

en: Unlocked
ru_RU: Разблокировано

en: Unordered list
ru_RU: Неупорядоченный список

en: Unpin
ru_RU: Открепить

en: Unpinned
ru_RU: Откреплено

en: Unsigned code
ru_RU: Неподписанный код

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
ru_RU: Требуется API-ключ Unsplash! Добавьте ключ в панели управления в разделе: %s

en: Unused elements
ru_RU: Неиспользуемые элементы

en: Unused on this page
ru_RU: Не используется на этой странице

en: Unused on this site
ru_RU: Не используется на этом сайте

en: Unwrap
ru_RU: Развернуть

en: Up sells
ru_RU: Апселлы (Рекомендуемые товары)

en: Up-sells
ru_RU: Допродажи

en: Update
ru_RU: Обновить

en: Update Template Bundle
ru_RU: Обновить набор шаблонов

en: Update Template Tag
ru_RU: Обновить тег шаблона

en: Update cart via AJAX
ru_RU: Обновление корзины через AJAX

en: Update filter index
ru_RU: Обновить индекс фильтра

en: Update post
ru_RU: Обновить запись

en: Updated
ru_RU: Обновлено

en: Updating references to %s global variable(s) across the entire site...
ru_RU: Обновление ссылок на %s глобальную(ые) переменную(ые) по всему сайту...

en: Upload
ru_RU: Загрузить

en: Upload .%s file
ru_RU: Загрузить файл.%s

en: Upload SVG
ru_RU: Загрузить SVG

en: Upload/Add image
ru_RU: Загрузить/Добавить изображение

en: Uploaded file type is not allowed.
ru_RU: Загруженный тип файла не разрешен.

en: Uppercase
ru_RU: Верхний регистр

en: Upsells
ru_RU: Допродажи

en: Usage
ru_RU: Использование

en: Use "%root%" to target the element wrapper.
ru_RU: Используйте “%root%” для выбора обёртки элемента.

en: Use "ip" to prevent multiple entries from the same IP address.
ru_RU: Используйте “ip”, чтобы предотвратить множественные отправки с одного IP-адреса.

en: Use %s to pass data such as the source and target elements to your custom function.
ru_RU: Используйте %s для передачи данных, таких как исходный и целевой элементы, в вашу пользовательскую функцию.

en: Use %s when adding columns/rows
ru_RU: Использовать %s при добавлении столбцов/строк

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
ru_RU: Использовать AJAX вместо вызовов WP REST API для рендеринга элементов.

en: Use PHP constant
ru_RU: Используй константу PHP

en: Use a prefix to avoid conflicts with plugins or WordPress reserved parameters.
ru_RU: Используйте префикс, чтобы избежать конфликтов с плагинами или зарезервированными параметрами WordPress.

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
ru_RU: Используйте любое значение поля формы через его ID вот так: {{form_field}}. Замените “form_field” на фактический ID поля.

en: Use block editor
ru_RU: Использовать редактор блоков

en: Use brand colors
ru_RU: Использовать фирменные цвета

en: Use field IDs to personalize your message.
ru_RU: Используйте ID полей для персонализации вашего сообщения.

en: Use for sticky scrolling header etc.
ru_RU: Используйте для липкого заголовка при прокрутке и т.д.

en: Use in block editor
ru_RU: Использование в редакторе блоков

en: Use min/max
ru_RU: Использовать мин/макс

en: Use min/max date from index table.
ru_RU: Использовать мин./макс. дату из таблицы индексов.

en: Use product variation image
ru_RU: Использовать изображение вариации товара

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
ru_RU: Используйте конструктор для добавления пользовательского кода на конкретную страницу.

en: Use the date format as set under Settings > General > Date format
ru_RU: Используйте формат даты, установленный в разделе Настройки > Общие > Формат даты

en: Use the dynamic picker in the "Meta key" control below to select the desired custom field. The dynamic data tag is used to retrieves the field settings, it is not parsed.
ru_RU: Используйте динамический выбор в элементе управления “Мета-ключ” ниже, чтобы выбрать нужное пользовательское поле. Тег динамических данных используется для получения настроек поля, он не анализируется.

en: Use the generated variables in your design (theme styles, elements, etc.)
ru_RU: Используй сгенерированные переменные в своем дизайне (стили темы, элементы и т.д.)

en: Use valid HTML syntax. No spaces.
ru_RU: Используйте правильный синтаксис HTML. Без пробелов.

en: Use vertical position of target node.
ru_RU: Использовать вертикальное положение целевого узла.

en: Use width & horizontal position of target node.
ru_RU: Использовать ширину и горизонтальное положение целевого узла.

en: Used if default or custom preview image can't be loaded.
ru_RU: Используется, если не удается загрузить изображение предпросмотра по умолчанию или пользовательское.

en: Used if logo image isn't set or available.
ru_RU: Используется, если изображение логотипа не установлено или недоступно.

en: Used on this page
ru_RU: Используется на этой странице

en: Used on this site
ru_RU: Используется на этом сайте

en: Used to creat visual hiarchy between nested dropdowns.
ru_RU: Используется для создания визуальной иерархии между вложенными выпадающими списками.

en: User
ru_RU: Пользователь

en: User ID
ru_RU: ID пользователя

en: User Login
ru_RU: Вход пользователя

en: User Registration
ru_RU: Регистрация пользователя

en: User activation
ru_RU: Активация пользователем

en: User author URL
ru_RU: URL автора пользователя

en: User login
ru_RU: Логин пользователя

en: User meta
ru_RU: Мета-данные пользователя

en: User name
ru_RU: Имя пользователя

en: User portrait
ru_RU: Аватар пользователя

en: User profile
ru_RU: Профиль пользователя

en: User registered
ru_RU: Дата регистрации пользователя

en: User registered date
ru_RU: Дата регистрации пользователя

en: User registration
ru_RU: Регистрация пользователя

en: User role
ru_RU: Роль пользователя

en: User roles
ru_RU: Роли пользователей

en: User roles with code execution capability
ru_RU: Роли пользователей с возможностью выполнения кода

en: Username
ru_RU: Имя пользователя

en: Username already exists.
ru_RU: Имя пользователя уже существует.

en: Username is not valid.
ru_RU: Некорректное имя пользователя.

en: Username required.
ru_RU: Требуется указать имя пользователя.

en: Users
ru_RU: Пользователи

en: Users could upload potentially malicious files through your form. To minimize this risk, please specify the "Allowed file formats" below.
ru_RU: Пользователи могут загружать потенциально вредоносные файлы через вашу форму. Чтобы минимизировать этот риск, пожалуйста, укажите “Разрешенные форматы файлов” ниже.

en: Using "Auto height" might lead to CLS (Cumulative Layout Shift).
ru_RU: Использование “автоматической высоты” может привести к CLS (совокупному сдвигу макета).

en: Using Cloudflare Bot Fight Mode? Try disabling it
ru_RU: Используете режим борьбы с ботами Cloudflare? Попробуйте отключить его

en: Valid
ru_RU: Действительные

en: Valid JSON data required to run the importer
ru_RU: Для работы импортера требуются корректные данные JSON

en: Valid code signatures are required for all Code (element), SVG (element) and Query editor instances to run.
ru_RU: Действительные подписи кода требуются для запуска всех экземпляров Code (элемент), SVG (элемент) и редактора запросов.

en: Valid signature
ru_RU: Действительная сигнатура

en: Validation failed
ru_RU: Проверка не удалась

en: Value
ru_RU: Значение

en: Value type
ru_RU: Тип значения

en: Variable
ru_RU: Вариативный

en: Variable dropdown: Hide value
ru_RU: Выпадающий список переменных: Скрыть значение

en: Variable name
ru_RU: Имя переменной

en: Variable name already exists
ru_RU: Имя переменной уже существует

en: Variable name missing
ru_RU: Отсутствует имя переменной

en: Variable product
ru_RU: Вариативный товар

en: Variables
ru_RU: Переменные

en: Variables duplicated
ru_RU: Переменные дублированы

en: Variables imported
ru_RU: Переменные импортированы

en: Variables renamed
ru_RU: Переменные переименованы

en: Variation swatches
ru_RU: Образцы вариаций

en: Variations
ru_RU: Вариации

en: Verification failure page
ru_RU: Страница неудачной верификации

en: Verification success page
ru_RU: Страница успешной верификации

en: Vertical
ru_RU: Вертикально

en: Vertical - Cloud
ru_RU: Вертикальное - облако

en: Vertical - Drops
ru_RU: Вертикальное - капли

en: Vertical - Pixels
ru_RU: Вертикальное - пиксели

en: Vertical - Stroke
ru_RU: Вертикально - штрих

en: Vertical - Stroke #2
ru_RU: Вертикально - штрих #2

en: Vertical - Tilt
ru_RU: Вертикально - наклон

en: Vertical - Triangle
ru_RU: Вертикально - треугольник

en: Vertical - Triangle double
ru_RU: Вертикально - двойной треугольник

en: Vertical - Wave
ru_RU: Вертикально - волна

en: Vertical - Wave brush
ru_RU: Вертикально - волнистая кисть

en: Vertical - Waves
ru_RU: Вертикально - волны

en: Vertical - Zigzag
ru_RU: Вертикально - зигзаг

en: Vertical align
ru_RU: Выравнивание по вертикали

en: Vertical alignment
ru_RU: Вертикальное выравнивание

en: Very fast
ru_RU: Очень быстро

en: Very slow
ru_RU: Очень медленно

en: Very well
ru_RU: Очень хорошо

en: Video
ru_RU: Видео

en: Video URL
ru_RU: URL видео

en: Video file URL
ru_RU: URL видеофайла

en: Video url
ru_RU: URL видео

en: Videos
ru_RU: Видео

en: View
ru_RU: Просмотр

en: View %s
ru_RU: Посмотреть %s

en: View Custom Font
ru_RU: Просмотреть пользовательский шрифт

en: View Custom Fonts
ru_RU: Просмотреть пользовательские шрифты

en: View Template
ru_RU: Просмотреть шаблон

en: View Template Bundle
ru_RU: Просмотреть набор шаблонов

en: View Template Tag
ru_RU: Просмотреть тег шаблона

en: View Templates
ru_RU: Просмотреть шаблоны

en: View cart
ru_RU: Просмотр корзины

en: View changelog
ru_RU: Посмотреть список изменений

en: View classes
ru_RU: Просмотр классов

en: View on frontend
ru_RU: Просмотр на фронтенде

en: View order
ru_RU: Просмотр заказа

en: View products
ru_RU: Просмотреть товары

en: Vimeo privacy hash
ru_RU: Хеш приватности Vimeo

en: Vimeo video ID/URL
ru_RU: ID/URL видео Vimeo

en: Visibility
ru_RU: Видимость

en: Visible
ru_RU: Видимый

en: Visible after
ru_RU: Видимо после

en: Visible on scroll up
ru_RU: Видимо при прокрутке вверх

en: Visit docs
ru_RU: Посетить документацию

en: Visit the website %s
ru_RU: Посетить веб-сайт %s

en: Visual
ru_RU: Визуальный

en: Visual grid builder
ru_RU: Визуальный конструктор сетки

en: WP debug
ru_RU: Отладка WP

en: WP language
ru_RU: Язык WP

en: WP memory limit
ru_RU: Лимит памяти WP

en: WP multisite
ru_RU: Мультисайт WP

en: WP version
ru_RU: Версия WP

en: Warning
ru_RU: Предупреждение

en: Warning color
ru_RU: Цвет предупреждения

en: Wave
ru_RU: Волна

en: Wave brush
ru_RU: Волна-мазок

en: Waves
ru_RU: Волны

en: We recommend setting a padding for your lightbox to accommodate the thumbnail navigation.
ru_RU: Рекомендуем установить отступ для лайтбокса, чтобы разместить навигацию по миниатюрам.

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
ru_RU: Web Open Font Format 2.0: Шрифт TrueType/OpenType с еще лучшим сжатием, чем WOFF 1.0, но без поддержки браузеров IE.

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
ru_RU: Web Open Font Format: Сжатый шрифт TrueType/OpenType с информацией об источнике шрифта и полной поддержкой IE9+ (рекомендуется).

en: Web design
ru_RU: Веб-дизайн

en: Webfont loading method
ru_RU: Метод загрузки веб-шрифтов

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
ru_RU: Веб-шрифты (такие как Google Fonts) по умолчанию загружаются через таблицы стилей. Выберите “Загрузчик веб-шрифтов”, чтобы избежать FOUT (мигания нестилизованного текста), скрывая содержимое вашего сайта до загрузки всех веб-шрифтов.

en: Webhook
ru_RU: Вебхук

en: Webhook payload too large.
ru_RU: Слишком большая полезная нагрузка вебхука.

en: Webhook request failed with status code
ru_RU: Запрос вебхука не удался, код статуса

en: Website
ru_RU: Веб-сайт

en: Wednesday
ru_RU: Среда

en: Weekday
ru_RU: День недели

en: Welcome to %s
ru_RU: Добро пожаловать в %s

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
ru_RU: Как называется этот конструктор сайтов? И почему вы его выбрали?

en: When a Map ID is present, map styles are controlled via the %s.
ru_RU: Когда присутствует ID карты, стили карты контролируются через %s.

en: When editing your popup template, you have to enable the "Info Box" setting under "Template Settings > Popup".
ru_RU: При редактировании шаблона всплывающего окна необходимо включить настройку “Информационное окно” в разделе “Настройки шаблона > Всплывающее окно”.

en: When enabled, this field acts as a spam trap. It will not be visible to users, but will capture any bots that fill it out.
ru_RU: Когда включено, это поле действует как ловушка для спама. Оно не будет видно пользователям, но будет захватывать любых ботов, которые его заполнят.

en: When enabled, this query only runs when a live search is performed.
ru_RU: Когда включено, этот запрос выполняется только при выполнении живого поиска.

en: When pasting elements from another site that contain image or SVG files, placeholders are used by default. Enable to download the image from the source site. If the current user lacks SVG upload permissions, a placeholder SVG is used.
ru_RU: При вставке элементов с другого сайта, содержащих файлы изображений или SVG, по умолчанию используются заполнители. Включите, чтобы загрузить изображение с исходного сайта. Если у текущего пользователя нет прав на загрузку SVG, используется заполнитель SVG.

en: When rendering without wrapper your settings under the style tab won't have any effect.
ru_RU: При рендеринге без обёртки ваши настройки на вкладке стилей не будут иметь эффекта.

en: When someone visits a default WordPress authentication URL (%s), they are redirected to this selected page.
ru_RU: Когда кто-то посещает стандартный URL аутентификации WordPress (%s), он перенаправляется на выбранную страницу.

en: When using dynamic data that contains formatted text (e.g. WYSIWYG field, or any other HTML tags such as p, div, headings, etc.), set the HTML tag to "div", not "p". Alternatively, use the Rich Text element.
ru_RU: При использовании динамических данных, содержащих форматированный текст (например, поле WYSIWYG или любые другие HTML-теги, такие как p, div, заголовки и т.д.), установите HTML-тег на “div”, а не “p”. Или используйте элемент Форматированный текст.

en: Where to set the pagination parameter in the request.
ru_RU: Где задать параметр пагинации в запросе.

en: Where you defined the offset key. Bricks will retrieve the value from there.
ru_RU: Там, где ты определил ключ смещения. Кирпичи будут извлекать значение оттуда.

en: White space
ru_RU: Пробел

en: Whitelist URLs
ru_RU: Белый список URL

en: Whoops, that page is gone
ru_RU: Ой, эта страница исчезла

en: Wide
ru_RU: Широкий

en: Widget
ru_RU: Виджет

en: Widget margin
ru_RU: Отступ виджета

en: Widget title
ru_RU: Заголовок виджета

en: Widget title border
ru_RU: Граница заголовка виджета

en: Widget title typography
ru_RU: Типография заголовка виджета

en: Widgets
ru_RU: Виджеты

en: Width
ru_RU: Ширина

en: Window
ru_RU: Окно

en: Window storage
ru_RU: Хранилище окна

en: Wireframes
ru_RU: Каркасы

en: Wireframes provide basic structural templates that serve as a starting point for designing a layout. They are based on classes and variables.
ru_RU: Wireframes представляют собой базовые структурные шаблоны, которые служат отправной точкой для проектирования макета. Они основаны на классах и переменных.

en: Without attributes
ru_RU: Без атрибутов

en: Wonderful
ru_RU: Замечательно

en: WooCommerce Template Hook
ru_RU: Хук шаблона WooCommerce

en: WooCommerce template hooks
ru_RU: Хуки шаблона WooCommerce

en: Woohoo
ru_RU: Ура

en: WordPress Environment
ru_RU: Среда WordPress

en: WordPress authentication page access
ru_RU: Доступ к странице аутентификации WordPress

en: WordPress field
ru_RU: Поле WordPress

en: Words limit
ru_RU: Ограничение слов

en: Words per minute
ru_RU: Слов в минуту

en: Words per minutes
ru_RU: Слов в минуту

en: Would you like to import the variable categories as well?
ru_RU: Хотите ли вы также импортировать категории переменных?

en: Wrap
ru_RU: Перенос

en: Wrap element
ru_RU: Обернуть элемент

en: Wrap reverse
ru_RU: Обратный перенос

en: Wrap your scripts in %s tags.
ru_RU: Оберните ваши скрипты в теги %s.

en: Wrapper
ru_RU: Обертка

en: X axis
ru_RU: Ось X

en: Y axis
ru_RU: Ось Y

en: Yeah
ru_RU: Да

en: Year: %s
ru_RU: Год: %s

en: Yearly
ru_RU: Ежегодно

en: Yep
ru_RU: Ага

en: Yes
ru_RU: Да

en: You
ru_RU: Вы

en: You are about to delete all form submissions (including the database table). Do you wish to proceed?
ru_RU: Вы собираетесь удалить все отправленные формы (включая таблицу базы данных). Хотите продолжить?

en: You are about to delete all form submissions of form ID %s. Do you wish to proceed?
ru_RU: Вы собираетесь удалить все отправленные формы для формы с ID %s. Хотите продолжить?

en: You are about to delete all form submissions. Do you wish to proceed?
ru_RU: Вы собираетесь удалить все отправленные формы. Хотите продолжить?

en: You are about to delete all template screenshots. Not your featured images, though. Do you wish to proceed?
ru_RU: Вы собираетесь удалить все скриншоты шаблонов. Но не ваши избранные изображения. Хотите продолжить?

en: You are about to delete this capability. Do you wish to proceed?
ru_RU: Вы собираетесь удалить эту возможность. Хотите продолжить?

en: You are about to fix the element database. Do you wish to proceed?
ru_RU: Вы собираетесь исправить базу данных элементов. Хотите продолжить?

en: You are about to regenerate code signatures for all executable code on your website. Please ensure you have a recent backup before continuing. Do you wish to proceed?
ru_RU: Вы собираетесь пересоздать подписи кода для всего исполняемого кода на вашем сайте. Пожалуйста, убедитесь, что у вас есть свежая резервная копия перед продолжением. Хотите продолжить?

en: You are about to regenerate indexes for all query filters. Do you wish to proceed?
ru_RU: Вы собираетесь пересоздать индексы для всех фильтров запросов. Хотите продолжить?

en: You are about to remove all index jobs. Do you wish to proceed?
ru_RU: Вы собираетесь удалить все задачи индексации. Хотите продолжить?

en: You are about to remove all selected icons from this set. Do you wish to proceed?
ru_RU: Вы собираетесь удалить все выбранные иконки из этого набора. Хотите продолжить?

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
ru_RU: Вы собираетесь сбросить все глобальные настройки Bricks. Хотите продолжить?

en: You are about to trigger Index Job. Do you wish to proceed?
ru_RU: Вы собираетесь запустить задачу индексации. Хотите продолжить?

en: You are editing the selected global query settings. Changes to this global query apply to all instances throughout your website.
ru_RU: Ты редактируешь настройки выбранного глобального запроса. Изменения этого глобального запроса применяются ко всем экземплярам на твоем сайте.

en: You are missing out!
ru_RU: Вы упускаете возможности!

en: You are not allowed to add scripts.
ru_RU: Вам не разрешено добавлять скрипты.

en: You are not allowed to uploads SVG files.
ru_RU: Вам не разрешено загружать SVG файлы.

en: You are now running the latest version
ru_RU: Теперь у вас установлена последняя версия

en: You are viewing the first 1000 results. Perform search to see more.
ru_RU: Вы просматриваете первые 1000 результатов. Выполните поиск, чтобы увидеть больше.

en: You can manage code execution permissions under: %s
ru_RU: Вы можете управлять разрешениями на выполнение кода в: %s

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
ru_RU: Вы можете управлять своей лицензией, обновлять способ оплаты и просматривать счета прямо из %s.

en: You can now manage your custom fonts using the new %s in the builder.
ru_RU: Теперь вы можете управлять пользовательскими шрифтами с помощью нового %s в конструкторе.

en: You can render API response data through dynamic data tags. Create custom-labeled dynamic data tags for the {query_api} tag by hovering over any key in the response above and and click the "+" icon. Those labeled tags are stored for you in your browser local storage, not in the database. They are therefore not available on other devices or browsers.
ru_RU: Ты можешь отображать данные ответа API с помощью динамических тегов данных. Создай пользовательские динамические теги данных с метками для тега {query_api}, наведя курсор на любой ключ в ответе выше и нажав на иконку "+". Эти помеченные теги хранятся для тебя в локальном хранилище браузера, а не в базе данных. Поэтому они недоступны на других устройствах или в браузерах.

en: You can use the title attribute to provide a description of the expected input value to meet the "pattern" requirement set above.
ru_RU: Ты можешь использовать атрибут title для описания ожидаемого входного значения, чтобы соответствовать требованию "шаблонности", установленному выше.

en: You did not select any action(s). So when this form is submitted nothing happens.
ru_RU: Вы не выбрали никаких действий. Поэтому при отправке этой формы ничего не произойдет.

en: You do not have the required capability to perform this action.
ru_RU: У тебя нет необходимых возможностей для выполнения этого действия.

en: You don't have permission to perform this action.
ru_RU: У вас нет разрешения на выполнение этого действия.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can create posts through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
ru_RU: Ты отключил проверку возможностей. Теперь любой человек, включая незалогиненных посетителей, может создавать посты через эту форму. Это может привести к несанкционированному созданию контента, спаму и вредоносным постам, загрязнению базы данных и потенциальным нарушениям безопасности. Используй эту настройку, только если у тебя есть альтернативные меры безопасности, форма находится на защищенной странице или ты полностью понимаешь последствия для безопасности.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can edit the post through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
ru_RU: Ты отключил проверку возможностей. Теперь любой, включая незалогиненных посетителей, может редактировать пост через эту форму. Это может привести к несанкционированному созданию контента, спаму и вредоносным постам, загрязнению базы данных и потенциальным нарушениям безопасности. Используй эту настройку, только если у тебя есть альтернативные меры безопасности, форма находится на защищенной странице или ты полностью понимаешь последствия для безопасности.

en: You have set an icon, but no text. Please provide the "aria-label" for accessibility.
ru_RU: Вы установили иконку, но не текст. Пожалуйста, укажите “aria-label” для доступности.

en: You have to add the "Checkout coupon" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout coupon is removed when this setting is enabled. The "Enable the use of coupon codes" WooCommerce setting under "General" must be active.
ru_RU: Вам нужно самостоятельно добавить элемент “Купон на странице оформления заказа” на странице оформления заказа, так как нативный купон WooCommerce удаляется при включении этой настройки. Настройка WooCommerce “Разрешить использование купонов” в разделе “Общие” должна быть активна.

en: You have to add the "Checkout login" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout login is removed when this setting is enabled. The "Enable log-in during checkout" WooCommerce setting under "Accounts & Privacy" must be active.
ru_RU: Вам нужно самостоятельно добавить элемент “Вход при оформлении заказа” на странице оформления заказа, так как нативный вход WooCommerce удаляется при включении этой настройки. Настройка WooCommerce “Включить вход во время оформления заказа” в разделе “Учетные записи и конфиденциальность” должна быть активна.

en: You have to add the "Notice" element yourself wherever necessary as all native WooCommerce notices are removed when this setting is enabled.
ru_RU: Вам нужно самостоятельно добавить элемент “Уведомление” везде, где это необходимо, так как все нативные уведомления WooCommerce удаляются при включении этой настройки.

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
ru_RU: Вы еще не зарегистрировали ни одного пользовательского сайдбара.

en: YouTube video ID/URL
ru_RU: ID/URL видео YouTube

en: YouTube, Vimeo or file URL.
ru_RU: URL YouTube, Vimeo или файла.

en: Your CSS files were automatically generated in the background.
ru_RU: Ваши CSS файлы были автоматически сгенерированы в фоновом режиме.

en: Your Email
ru_RU: Ваш email

en: Your Message
ru_RU: Ваше сообщение

en: Your Name
ru_RU: Ваше имя

en: Your Unsplash API key is not valid.
ru_RU: Ваш API-ключ Unsplash недействителен.

en: Your account is inactive
ru_RU: Твой аккаунт неактивен

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
ru_RU: Размер прикрепленных файлов превышает максимальный лимит загрузки в 25 МБ.

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
ru_RU: Размер прикрепленных файлов превышает максимальный размер загрузки на вашем сервере — %s.

en: Your browser does not support the audio tag.
ru_RU: Ваш браузер не поддерживает тег audio.

en: Your browser does not support the video tag.
ru_RU: Ваш браузер не поддерживает тег video.

en: Your builder capability doesn't allow you to access these settings.
ru_RU: Ваши права в конструкторе не позволяют вам получить доступ к этим настройкам.

en: Your comment is awaiting moderation.
ru_RU: Ваш комментарий ожидает модерации.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
ru_RU: Ваш комментарий ожидает модерации. Это предварительный просмотр; ваш комментарий будет виден после одобрения.

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
ru_RU: Ваше сообщение здесь. Чем больше деталей, тем лучше ;)

en: Your name (optional)
ru_RU: Ваше имя (необязательно)

en: Your password
ru_RU: Ваш пароль

en: Your provided license key is invalid. Please deactivate and then reactivate your license.
ru_RU: Предоставленный лицензионный ключ недействителен. Пожалуйста, деактивируйте, а затем повторно активируйте вашу лицензию.

en: Your remote templates password is incorrect.
ru_RU: Ваш пароль для удаленных шаблонов неверен.

en: Your selected template is empty.
ru_RU: Выбранный вами шаблон пуст.

en: Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.
ru_RU: Ваша тема (%s) содержит устаревшие копии некоторых файлов шаблонов WooCommerce.

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
ru_RU: Недостаточно прав на запись в директорию загрузок.

en: Your user role "%1$s" is not allowed to edit this post type with %2$s. Please get in touch with the site admin to change it.
ru_RU: Вашей роли пользователя “%1$s” не разрешено редактировать этот тип записи с помощью %2$s. Пожалуйста, свяжитесь с администратором сайта для внесения изменений.

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
ru_RU: Ваш сайт (%1$s) не имеет разрешения на доступ к шаблонам с %2$s

en: Your website does not match your license key. Please deactivate and then reactivate your license.
ru_RU: Ваш сайт не соответствует вашему лицензионному ключу. Пожалуйста, деактивируйте, а затем повторно активируйте вашу лицензию.

en: Z-index
ru_RU: Z-индекс

en: Zigzag
ru_RU: Зигзаг

en: Zoom
ru_RU: Масштабирование

en: Zoom Control
ru_RU: Управление масштабированием

en: Zoom in
ru_RU: Увеличение

en: Zoom level
ru_RU: Уровень масштабирования

en: Zoom or close
ru_RU: Увеличить или закрыть

en: Zoom out
ru_RU: Уменьшение

en: add key after
ru_RU: добавить ключ после

en: after
ru_RU: после

en: alphanumeric characters only
ru_RU: только алфавитно-цифровые символы

en: auto
ru_RU: авто

en: before
ru_RU: до

[ctx: bricks]
en: %1$s on %2$s
ru_RU: %1$s к %2$s

en: builder access
ru_RU: доступ к конструктору

en: by
ru_RU: от

en: carousel
ru_RU: карусель

en: cloned
ru_RU: клонировано

en: contains
ru_RU: содержит

en: dashed
ru_RU: пунктирный

en: deprecated
ru_RU: устарело

en: does not contain
ru_RU: не содержит

en: double
ru_RU: двойной

en: email
ru_RU: электронная почта

en: experimental
ru_RU: экспериментальный

en: hCaptcha key required! Add key in dashboard under: %s
ru_RU: требуется ключ hCaptcha! Добавь ключ в дашборд под: %s

en: is
ru_RU: является

en: is empty
ru_RU: пусто

en: is not
ru_RU: не является

en: is not empty
ru_RU: не пусто

en: learn more
ru_RU: узнать больше

en: legacy
ru_RU: устаревший

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
ru_RU: новых шаблонов было выпущено с момента отмены вашей подписки на Bricks.

en: not set
ru_RU: не установлено

en: official roadmap
ru_RU: официальную дорожную карту

en: per month
ru_RU: в месяц

en: posts
ru_RU: записи

en: results for:
ru_RU: результатов для:

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
ru_RU: J M в H:i

en: set
ru_RU: установлено

en: slide
ru_RU: слайд

en: will be using this constant
ru_RU: будет использовать эту константу

en: wp_remote_post request failed. Please check your server configuration. Required for query filters.
ru_RU: запрос wp_remote_post завершился неудачей. Проверь конфигурацию своего сервера. Требуется для фильтров запросов.

en: x-axis
ru_RU: ось x

en: y-axis
ru_RU: ось Y

en: your account
ru_RU: вашу учетную запись
