Bricks Internationalisation - en to tr_TR translation catalogue (3888 entries)

en: "%s" imported.
tr_TR: “%s” içe aktarıldı.

en: "Coming soon" mode (HTTP status code 200) indicates that your site is available for search engine indexing.
tr_TR: “Yakında” modu (HTTP durum kodu 200), sitenizin arama motoru indekslemesi için kullanılabilir olduğunu gösterir.

en: "Maintenance" mode (HTTP status code 503) indicates that your site is temporary unavailable, signaling search engines to come back later.
tr_TR: “Bakım” modu (HTTP durum kodu 503), sitenizin geçici olarak kullanılamadığını belirtir ve arama motorlarına daha sonra geri gelmelerini işaret eder.

en: "Page Number" uses page numbers, "Offset" uses an offset value.
tr_TR: "Sayfa Numarası" sayfa numaralarını kullanır, "Ofset" bir ofset değeri kullanır.

en: %1$d orphaned elements found across %2$d posts. Click "Clean up all orphaned elements" to remove all orphaned elements from your site. Please backup your site before you proceed.
tr_TR: %2$d gönderide %1$d sahipsiz öğe bulundu. Sitendeki tüm sahipsiz öğeleri kaldırmak için “Tüm sahipsiz öğeleri temizle”'ye tıkla. Lütfen devam etmeden önce sitenin yedeğini al.

en: %1$s about %2$s in the Bricks Academy.
tr_TR: Bricks Akademisi'nde %1$s hakkında %2$s.

en: %1$s data for "%2$s" deleted.
tr_TR: “%2$s” için %1$s verileri silindi.

en: %1$s is not enabled for post type "%2$s". Go to "%3$s > %4$s" to enable this post type.
tr_TR: %1$s, “%2$s” gönderi türü için etkinleştirilmemiş. Bu gönderi türünü etkinleştirmek için “%3$s > %4$s” git.

en: %1$s of %2$s
tr_TR: %1$s / %2$s

en: %1$s out of %2$s global elements components were already converted to components.
tr_TR: %1$s / %2$s küresel öğe bileşeni zaten bileşenlere dönüştürülmüştü.

en: %1$s out of %2$s global elements have been converted to components.
tr_TR: %1$s / %2$s küresel öğe bileşenlere dönüştürüldü.

en: %1$s requires PHP version %2$s+.
tr_TR: %1$s için PHP sürümü %2$s+ gerekiyor.

en: %d class permanently deleted | %d classes permanently deleted
tr_TR[0]: %d sınıf kalıcı olarak silindi
tr_TR[1]: %d sınıf kalıcı olarak silindi

en: %d orphaned elements found
tr_TR: %d sahipsiz öğe bulundu

en: %s added to this button if there is no active filter.
tr_TR: Aktif filtre yoksa bu düğmeye %s eklenir.

en: %s ago
tr_TR: %s önce

en: %s allow you to render custom pages for the user login, registration, lost and reset password.
tr_TR: %s, kullanıcı girişi, kayıt, şifre kaybı ve şifre sıfırlama için özel sayfalar oluşturmanı sağlar.

en: %s are best configured before you start working on your site.
tr_TR: %s'i sitenizde çalışmaya başlamadan önce yapılandırmak en iyisidir.

en: %s component block
tr_TR: %s bileşen bloğu

en: %s components
tr_TR: %s bileşenler

en: %s components in the block editor
tr_TR: blok düzenleyicide %s bileşenleri

en: %s file
tr_TR: %s dosyası

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
tr_TR: %s şu anda bu yazı üzerinde çalışıyor, bu nedenle devralmadığınız sürece değişiklik yapamazsınız.

en: %s layout
tr_TR: %s düzeni

en: %s settings
tr_TR: %s ayarları

en: %s typography
tr_TR: %s tipografisi

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
tr_TR: %s en uygun HTML düğümüne eklenecektir.

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
tr_TR: %s. Şablon koşullarını ayarla veya varsayılan şablonları etkinleştir.

en: %s. Template conditions precede default templates.
tr_TR: %s. Template koşulları varsayılan templatelerden önce gelir.

en: %s: New contact form message
tr_TR: %s: Yeni iletişim formu mesajı

en: (Cancel Reply)
tr_TR: (yanıtı iptal et)

en: (Function)
tr_TR: (fonksiyon)

en: (no title)
tr_TR: (başlık yok)

en: 1 comment | %1$s comments
tr_TR[0]: 1 yorum
tr_TR[1]: %1$s yorum

en: 1 day
tr_TR: 1 gün

en: 1 hour
tr_TR: 1 saat

en: 1 week
tr_TR: 1 hafta

en: 20GB web space
tr_TR: 20GB web alanı

en: 30 minutes
tr_TR: 30 dakika

en: 404 Error Page
tr_TR: 404 hata sayfası

en: A class with the same internal ID, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
tr_TR: Aynı dahili kimliğe sahip ancak farklı ayarlara sahip bir sınıf bu sitede zaten mevcut. Sitenizdeki mevcut sınıfı geçersiz kılmalı veya bu içe aktarılan sürümü atmalısınız.

en: A class with the same name, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
tr_TR: Aynı ada sahip ancak farklı ayarlara sahip bir sınıf bu sitede zaten mevcut. Sitenizdeki mevcut sınıfı geçersiz kılmalı veya bu içe aktarılan sürümü atmalısınız.

en: A font variation with this weight and style already exists.
tr_TR: Bu ağırlık ve stilde bir yazı tipi varyasyonu zaten mevcut.

en: A list of native actions on the selected hook that will be removed by Bricks.
tr_TR: Bricks tarafından kaldırılacak seçili kancadaki yerel eylemlerin listesi.

en: ACF Date picker, for example, uses Ymd.
tr_TR: ACF Tarih seçici, örneğin, Ymd kullanır.

en: ACF Get Row Layout
tr_TR: ACF Satır Düzeni Al

en: AJAX add to cart
tr_TR: AJAX sepete ekle

en: AJAX loader
tr_TR: AJAX yükleyici

en: API endpoint is not set or invalid.
tr_TR: API uç noktası ayarlanmamış veya geçersiz.

en: API key
tr_TR: API Anahtarı

en: API keys
tr_TR: API anahtarları

en: API settings
tr_TR: API Ayarları

en: ASC
tr_TR: YÜKSELEN

en: Absolute header
tr_TR: Mutlak üst bilgi

en: Accept
tr_TR: Kabul et

en: Accepts multiple addresses separated by comma
tr_TR: Virgülle ayrılmış birden fazla adres kabul eder

en: Access breakpoints manager
tr_TR: Kesme noktaları yöneticisine erişim

en: Access class manager
tr_TR: Sınıf yöneticisine erişim

en: Access color palettes
tr_TR: Renk paletlerine erişim

en: Access content (HTML) settings
tr_TR: İçerik (HTML) ayarlarına erişim

en: Access element conditions
tr_TR: Öğe koşullarına erişim

en: Access element hide
tr_TR: Öğe gizlemeye erişim

en: Access element interactions
tr_TR: Öğe etkileşimlerine erişim

en: Access font manager
tr_TR: Yazı tipi yöneticisine erişim

en: Access icon manager
tr_TR: Simge yöneticisine erişim

en: Access page settings
tr_TR: Sayfa ayarlarına erişim

en: Access pseudos & selectors
tr_TR: Sahte öğeler ve seçicilere erişim

en: Access query loop builder
tr_TR: Sorgu döngüsü oluşturucuya erişim

en: Access query manager
tr_TR: Sorgu yöneticisine erişin

en: Access remote templates
tr_TR: Uzak şablonlara erişim

en: Access revisions
tr_TR: Revizyonlara erişim

en: Access style (CSS) settings
tr_TR: Stil (CSS) ayarlarına erişim

en: Access template settings
tr_TR: Şablon ayarlarına erişim

en: Access theme styles
tr_TR: Tema stillerine erişim

en: Access variable manager
tr_TR: Değişken yöneticisine erişim

en: Accordion
tr_TR: Akordiyon

en: Accordion layout at breakpoint
tr_TR: Kesme noktasında akordeon düzeni

en: Account
tr_TR: Hesap

en: Account creation on "My account" page is not enabled.
tr_TR: “Hesabım” sayfasında hesap oluşturma etkin değil.

en: Across sessions
tr_TR: Oturumlar arası

en: Action
tr_TR: Eylem

en: Action URL
tr_TR: Eylem URL'si

en: Actions
tr_TR: Eylemler

en: Actions after successful form submit
tr_TR: Form başarıyla gönderildikten sonraki eylemler

en: Activate license
tr_TR: Lisansı etkinleştir

en: Activate your account
tr_TR: Üyeliğini Aktifleştir

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
tr_TR: Bricks ile düzenleme yapmak, tek tıkla güncellemeler almak ve tüm topluluk şablonlarına erişim sağlamak için lisansınızı etkinleştirin.

en: Activation status
tr_TR: Etkinleştirme durumu

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Active Filters
tr_TR: Aktif filtreler

en: Active Plugins
tr_TR: Aktif eklentiler

en: Active Tab
tr_TR: Aktif sekme

en: Active background
tr_TR: Aktif arka plan

en: Active border
tr_TR: Aktif kenarlık

en: Active box shadow
tr_TR: Etkin kutu gölgesi

en: Active class
tr_TR: Aktif sınıf

en: Active classes
tr_TR: Aktif sınıflar

en: Active color
tr_TR: Aktif renk

en: Active filter
tr_TR: Aktif filtre

en: Active filters
tr_TR: Aktif filtreler

en: Active filters count
tr_TR: Aktif filtre sayısı

en: Active rating icon
tr_TR: Aktif derecelendirme simgesi

en: Active rating typography
tr_TR: Aktif derecelendirme tipografisi

en: Active styles
tr_TR: Aktif stiller

en: Active typography
tr_TR: Aktif tipografi

en: Adaptive height
tr_TR: Uyarlanabilir yükseklik

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add "%root%" via keyboard shortcut "r + TAB".
tr_TR: “%root%” öğesini “r + TAB” klavye kısayoluyla ekle.

en: Add "brx_code_errors" as an URL parameter to show PHP errors if needed.
tr_TR: Gerekirse PHP hatalarını göstermek için “brx_code_errors” parametresini URL'ye ekle.

en: Add "position: relative" as needed
tr_TR: Gerektiğinde “position: relative” ekle

en: Add / Search for
tr_TR: Ekle / ara

en: Add / Search for templates
tr_TR: Şablonları ekle / ara

en: Add Item
tr_TR: Öğe ekle

en: Add New
tr_TR: Yeni ekle

en: Add New Custom Font
tr_TR: Yeni özel yazı tipi ekle

en: Add New Template
tr_TR: Yeni Template Ekle

en: Add New Template Bundle
tr_TR: Yeni Template Paketi Ekle

en: Add New Template Tag
tr_TR: Yeni Template Etiketi Ekle

en: Add a "Toggle" element to your page that targets this Offcanvas to open it.
tr_TR: Bu Kenar Çubuğunu açmak için hedefleyen bir “Geçiş” öğesini sayfana ekle.

en: Add a font variant
tr_TR: Yazı tipi varyantı ekle

en: Add at least two colors to create a gradient.
tr_TR: Degrade oluşturmak için en az iki renk ekleyin.

en: Add context
tr_TR: Bağlam ekle

en: Add context to dates on archive templates.
tr_TR: Arşiv şablonlarındaki tarihlere bağlam ekle.

en: Add context to title on archive/search templates.
tr_TR: Arşiv/arama şablonlarında başlığa bağlam ekle.

en: Add custom headers in JSON format. Leave empty for default headers.
tr_TR: JSON formatında özel başlıklar ekle. Varsayılan başlıklar için boş bırak.

en: Add element ID as needed
tr_TR: Gerektiğinde öğe kimliği ekle

en: Add elements
tr_TR: Öğe ekle

en: Add images
tr_TR: Görsel ekle

en: Add larger variable
tr_TR: Daha büyük değişken ekleyin

en: Add meta query
tr_TR: Meta sorgu ekleyin

en: Add new capability
tr_TR: Yeni yetki ekle

en: Add parameters to be sent in the request body.
tr_TR: İstek gövdesine gönderilecek parametreleri ekleyin.

en: Add prefix
tr_TR: Önek ekle

en: Add products to cart to see cross-sells.
tr_TR: Çapraz satışları görmek için sepete ürün ekle.

en: Add smaller variable
tr_TR: Daha küçük değişken ekleyin

en: Add suffix
tr_TR: Sonek ekle

en: Add taxonomy query
tr_TR: Taksonomi sorgusu ekleme

en: Add to cart
tr_TR: Sepete ekle

en: Add to favorites
tr_TR: Favorilere ekle

en: Add to icon set
tr_TR: Simge setine ekle

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
tr_TR: Yukarıdan bir renk değeri seçip “Kaydet”'e tıklayarak bu palete ilk rengini ekle.

en: Add your offcanvas content in here
tr_TR: Kenar çubuğu içeriğini buraya ekle

en: Added
tr_TR: Eklendi

en: Added to cart
tr_TR: Sepete eklendi

en: Added to icon. If there is no icon, it will be added to the overlay.
tr_TR: Simgeye eklendi. Simge yoksa, kaplama üzerine eklenecektir.

en: Added to the search form as hidden input fields.
tr_TR: Arama formuna gizli giriş alanları olarak eklenir.

en: Adding
tr_TR: Ekleniyor

en: Adding to cart
tr_TR: Sepete ekleniyor

en: Additional info
tr_TR: Ek bilgi

en: Additional information
tr_TR: Ek bilgiler

en: Additional parameters
tr_TR: Ek parametreler

en: Additional properties
tr_TR: Ek özellikler

en: Additional target elements
tr_TR: Ek hedef öğeler

en: Address
tr_TR: Adres

en: Addresses
tr_TR: Adresler

en: Adds inline CSS to %s tag.
tr_TR: %s Etiketine satır içi CSS ekler.

en: Adds scripts right after opening %s tag.
tr_TR: %s Etiketini açtıktan hemen sonra betikler ekler.

en: Adds scripts right before closing %s tag.
tr_TR: %s Etiketini kapatmadan hemen önce betikler ekler.

en: Admin
tr_TR: Yönetici

en: Admin email
tr_TR: Yönetici e-postası

en: Administrator
tr_TR: Yönetici

en: Administrator role is not allowed as a security precaution.
tr_TR: Yönetici rolüne güvenlik önlemi olarak izin verilmez.

en: Adobe fonts
tr_TR: Adobe yazı tipleri

en: Affiliate
tr_TR: Satış ortağı

en: After
tr_TR: Sonra

en: After order review heading
tr_TR: Sipariş inceleme başlığından sonra

en: After title
tr_TR: Başlıktan sonra

en: Ajax loader
tr_TR: Ajax yükleyici

en: Ajax loader animation
tr_TR: Ajax yükleyici animasyonu

en: Ajax loader desc
tr_TR: Ajax yükleyici açıklaması

en: Ajax loader selector
tr_TR: Ajax yükleyici seçici

en: Alert
tr_TR: Uyarı

en: Align
tr_TR: Hizala

en: Align content
tr_TR: İçeriği hizala

en: Align cross axis
tr_TR: Çapraz ekseni hizala

en: Align horizontal
tr_TR: Yatay hizala

en: Align items
tr_TR: Öğeleri hizala

en: Align main axis
tr_TR: Ana eksende hizala

en: Align self
tr_TR: Kendini hizala

en: Align tables
tr_TR: Tabloları hizala

en: Align vertical
tr_TR: Dikey hizala

en: Alignment
tr_TR: Hizalama

en: All
tr_TR: Tümü

en: All %s
tr_TR: Tüm %s

en: All Code elements, SVG elements (source: code), and Query editor instances now require code signatures.
tr_TR: Tüm Kod öğeleri, SVG öğeleri (kaynak: kod) ve Sorgu düzenleyici örnekleri artık kod imzaları gerektirir.

en: All Custom Fonts
tr_TR: Tüm özel yazı tipleri

en: All Template Bundles
tr_TR: Tüm Template Paketleri

en: All Template Tags
tr_TR: Tüm Template Etiketleri

en: All Templates
tr_TR: Tüm templateler

en: All archives
tr_TR: Tüm arşivler

en: All author posts
tr_TR: Tüm yazar gönderileri

en: All code instances
tr_TR: Tüm kod örnekleri

en: All components are enabled in the block editor.
tr_TR: Tüm bileşenler blok düzenleyicide etkinleştirilir.

en: All headings
tr_TR: Tüm başlıklar

en: All index jobs removed
tr_TR: Tüm indeksleme işleri kaldırıldı

en: All indexing jobs completed.
tr_TR: Tüm indeksleme işleri tamamlandı.

en: All revisions deleted
tr_TR: Tüm revizyonlar silindi

en: All right
tr_TR: Tamam

en: All selected elements must have the same parent
tr_TR: Seçilen tüm öğelerin aynı üst öğeye sahip olması gerekir

en: All sides linked
tr_TR: Tüm kenarlar bağlantılı

en: All template types
tr_TR: Tüm şablon türleri

en: All terms
tr_TR: Tüm terimler

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
tr_TR: Diğer sitelerin şablon kütüphanelerinden şablonlarına göz atmasına ve eklemesine izin ver. Şablon erişimini aşağıdaki “Beyaz Liste URL'leri” ve “Şifre Koruması” ayarlarıyla kısıtla.

en: Allow specific user roles or individual users to execute code.
tr_TR: Belirli kullanıcı rollerine veya bireysel kullanıcılara kod yürütme izni ver.

en: Allow the element's normal click behavior (like following links) instead of blocking it.
tr_TR: Öğenin normal tıklama davranışına (bağlantıları takip etmek gibi) izin ver ve engelleme.

en: Allow user to change and execute code through the Code element
tr_TR: Kullanıcının Kod öğesi aracılığıyla kodu değiştirmesine ve çalıştırmasına izin ver

en: Allow user to upload SVG files
tr_TR: Kullanıcının SVG dosyaları yüklemesine izin ver

en: Allowed file formats
tr_TR: İzin verilen dosya formatları

en: Alphabetically
tr_TR: Alfabetik olarak

en: Alternate images
tr_TR: Resimleri değiştir

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
tr_TR: Enlem/Boylam alanlarına alternatif

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
tr_TR: Bricks ile düzenlemeye hemen başlamak çok cazip olsa da, Bricks'i en verimli şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenmek için Bricks Academy'nin “Başlangıç” bölümüne hızlıca göz atarsanız çok daha iyi bir deneyim yaşayacaksınız.

en: Always
tr_TR: Her zaman

en: Always show
tr_TR: Her zaman göster

en: Always shows in builder for editing.
tr_TR: Düzenleme için oluşturucuda her zaman gösterilir.

en: Always visible
tr_TR: Her zaman görünür

en: Always visible in builder for styling purpose.
tr_TR: Stil oluşturma amacıyla yapıcıda her zaman görünür.

en: Amazing
tr_TR: Harika

en: An error occurred while cleaning up orphaned elements.
tr_TR: Sahipsiz öğeler temizlenirken bir hata oluştu.

en: An error occurred while scanning for orphaned elements.
tr_TR: Sahipsiz öğeler taranırken bir hata oluştu.

en: An error occurred, please try again later.
tr_TR: Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: An error occurred.
tr_TR: Bir hata oluştu.

en: And
tr_TR: Ve

en: Angle in °
tr_TR: Açı (°)

en: Anim. Typing
tr_TR: Animasyonlu Yazım

en: Animation
tr_TR: Animasyon

en: Animation delay
tr_TR: Animasyon gecikmesi

en: Animation duration
tr_TR: Animasyon süresi

en: Animation end
tr_TR: Animasyon sonu

en: Animation in ms
tr_TR: Animasyon süresi (ms)

en: Animation speed in ms
tr_TR: Animasyon hızı (ms)

en: Another user
tr_TR: Başka bir kullanıcı

en: Any
tr_TR: Herhangi

en: Any breakpoint
tr_TR: Herhangi bir kesme noktası

en: Any option text
tr_TR: Herhangi bir seçenek metni

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
tr_TR: Sadece başlık veya düğme “Stil” ayarı için geçerlidir. Kendi özel “Renk paletin” aracılığıyla global renkler oluştur ve kullan.

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Apply on
tr_TR: Uygula

en: Apply preview
tr_TR: Önizleme uygula

en: Apply spacing inside
tr_TR: İçeride boşluk uygula

en: Apply to
tr_TR: Şuna uygula

en: Apply to child pages
tr_TR: Alt sayfalara uygula

en: Apply to child terms
tr_TR: Alt terimlere uygula

en: April
tr_TR: Nisan

en: Archive
tr_TR: Arşiv

en: Archive (products)
tr_TR: Arşiv (ürünler)

en: Archive description
tr_TR: Arşiv açıklaması

en: Archive post types
tr_TR: Arşiv gönderi türleri

en: Archive terms
tr_TR: Arşiv terimleri

en: Archive title
tr_TR: Arşiv başlığı

en: Archive type
tr_TR: Arşiv türü

en: Archives
tr_TR: Arşivler

en: Archives: %s
tr_TR: Arşiv: %s

en: Are you sure that you want to delete this breakpoint?
tr_TR: Bu kırılma noktasını silmek istediğinden emin misin?

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
tr_TR: Bu %s için Bricks tarafından oluşturulan verileri silmek istediğinden emin misin?

en: Are you sure you want to delete this category? Deleting it also deletes all variables in this category.
tr_TR: Bu kategoriyi silmek istediğinizden emin misiniz? Silme işlemi bu kategorideki tüm değişkenleri de siler.

en: Are you sure you want to delete this font and all of its font variation files?
tr_TR: Bu yazı tipini ve tüm yazı tipi varyasyon dosyalarını silmek istediğinden emin misin?

en: Are you sure you want to delete this icon set?
tr_TR: Bu simge setini silmek istediğinden emin misin?

en: Are you sure you want to move this font to the trash?
tr_TR: Bu yazı tipini çöp kutusuna taşımak istediğinden emin misin?

en: Are you sure you want to remove all orphaned elements from your site? This action cannot be undone. Please perform a backup of your site before you proceed.
tr_TR: Sitenizdeki tüm sahipsiz öğeleri kaldırmak istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz. Lütfen devam etmeden önce sitenizin bir yedeğini alın.

en: Are you sure you want to remove this icon?
tr_TR: Bu simgeyi kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to unlink this component?
tr_TR: Bu bileşenin bağlantısını kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Argument
tr_TR: Argüman

en: Arguments
tr_TR: Argümanlar

en: Arrows
tr_TR: Oklar

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
tr_TR: Makaleler yüklenemedi. Lütfen resmi bilgi tabanını ziyaret edin:

en: Ascending
tr_TR: Artan

en: Asides
tr_TR: Yan Notlar

en: Aspect ratio
tr_TR: En boy oranı

en: Assign/unassign global classes
tr_TR: Genel sınıf atama/kaldırma

en: Attachment
tr_TR: Ek

en: Attachment Page
tr_TR: Ek sayfası

en: Attribute
tr_TR: Öznitelik

en: Attributes
tr_TR: Öznitelikler

en: Attribution
tr_TR: Atıfta Bulunma

en: Attribution Control
tr_TR: Atıf Kontrolü

en: Audio
tr_TR: Ses

en: August
tr_TR: Ağustos

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Author ID
tr_TR: Yazar kimliği

en: Author archive URL
tr_TR: Yazar arşiv URL'si

en: Author avatar
tr_TR: Yazar avatarı

en: Author bio
tr_TR: Yazar biyografisi

en: Author email
tr_TR: Yazar e-postası

en: Author meta
tr_TR: Yazar meta verileri

en: Author name
tr_TR: Yazar adı

[ctx: Author name]
en: Name
tr_TR: İsim

en: Author website
tr_TR: Yazar web sitesi

en: Author: %s
tr_TR: Yazar: %s

en: Authorization
tr_TR: Yetki

en: Auto
tr_TR: Otomatik

en: Auto height
tr_TR: Otomatik yükseklik

en: Auto log in user
tr_TR: Kullanıcıyı otomatik olarak giriş yap

en: Auto login after activation
tr_TR: Aktivasyondan sonra otomatik giriş

en: Auto poster
tr_TR: Otomatik poster

en: Auto scroll element into view
tr_TR: Öğeyi otomatik olarak görünüme kaydır

en: Auto toggle child terms
tr_TR: Alt terimleri otomatik aç/kapat

en: Auto width
tr_TR: Otomatik genişlik

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
tr_TR: Kayıt için yalnızca e-posta adresi gerekiyorsa otomatik oluşturulur.

en: Autocomplete
tr_TR: Otomatik tamamlama

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
tr_TR: Şifre gerekli değilse/gönderilmemişse otomatik oluşturulur.

en: Automatically adjust the map view to fit all markers when markers are added or removed.
tr_TR: İşaretçiler eklendiğinde veya kaldırıldığında harita görünümünü otomatik olarak tüm işaretçilere sığacak şekilde ayarla.

en: Autoplay
tr_TR: Otomatik oynatma

en: Autoplay delay in ms
tr_TR: Otomatik oynatma gecikmesi (ms)

en: Autoplay is not supported when using preview image.
tr_TR: Önizleme görseli kullanılırken otomatik oynatma desteklenmez.

en: Autosave
tr_TR: Otomatik kaydetme

en: Autosave by
tr_TR: Tarafından otomatik kaydet

en: Autosave interval (seconds)
tr_TR: Otomatik kaydetme aralığı (saniye)

en: Available via "+" action icon & right-click context menu.
tr_TR: “+” eylem simgesi ve sağ tıklama bağlam menüsü ile kullanılabilir.

en: Available via "Layout" action icon.
tr_TR: “Düzen” eylem simgesi ile kullanılabilir.

en: Available via keyboard shortcut & right-click context menu.
tr_TR: Klavye kısayolu ve sağ tıklama bağlam menüsü ile kullanılabilir.

en: Avatar border
tr_TR: Avatar kenarlığı

en: Avatar box shadow
tr_TR: Avatar kutu gölgesi

en: Avatar image of %s
tr_TR: %s Kullanıcısının avatar görüntüsü

en: Avatar position
tr_TR: Avatar konumu

en: Avatar size
tr_TR: Avatar boyutu

en: Avoid using in combination with third-party filter plugins.
tr_TR: Üçüncü taraf filtre eklentileriyle birlikte kullanmaktan kaçın.

en: Aye
tr_TR: Evet

en: BCC email address
tr_TR: BCC e-posta adresi

en: Back
tr_TR: Geri

en: Back delay in ms
tr_TR: Geri alma gecikmesi (ms cinsinden)

en: Back speed in ms
tr_TR: Geri alma hızı (ms cinsinden)

en: Back to Top
tr_TR: Yukarı çık

en: Back to builder
tr_TR: Oluşturucuya dön

en: Back to icon sets
tr_TR: Simge setlerine dön

en: Back to import manager
tr_TR: İçe aktarma yöneticisine dön

en: Back to settings
tr_TR: Ayarlara dön

en: Backdrop
tr_TR: Arka plan

en: Background
tr_TR: Arka plan

en: Background active
tr_TR: Arka plan etkin

en: Background attachment
tr_TR: Arka plan eklentisi

en: Background blend mode
tr_TR: Arka plan karışım modu

en: Background color
tr_TR: Arka plan rengi

en: Background custom size
tr_TR: Arka plan özel boyutu

en: Background filters
tr_TR: Arka plan filtreleri

en: Background image
tr_TR: Arka plan resmi

en: Background position
tr_TR: Arka plan konumu

en: Background repeat
tr_TR: Arka plan tekrarı

en: Background size
tr_TR: Arka plan boyutu

en: Background video
tr_TR: Arka plan videosu

en: Bar
tr_TR: Çubuk

en: Bar background color
tr_TR: Çubuk arka plan rengi

en: Bar border
tr_TR: Çubuk kenarlığı

en: Bar color
tr_TR: Çubuk rengi

en: Bar height
tr_TR: Çubuk yüksekliği

en: Base breakpoint
tr_TR: Temel kırılma noktası

en: Base font size
tr_TR: Temel yazıtipi boyutu

en: Baseline
tr_TR: Taban çizgisi

en: Baseline step
tr_TR: Temel adım

en: Basic
tr_TR: Temel

en: Basic Text
tr_TR: Temel metin

en: Beautiful
tr_TR: Güzel

en: Before
tr_TR: Önce

en: Before order review heading
tr_TR: Sipariş inceleme başlığından önce

en: Before payment
tr_TR: Ödemeden önce

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
tr_TR: Bricks'i devre dışı bırakmadan önce bana nedenini söyleyebilir misin? Geri bildiriminizi Bricks'i geliştirmek için kullanmak isterim. Çok teşekkür ederim!

en: Berlin, Germany
tr_TR: Berlin, Almanya

en: Billing address
tr_TR: Fatura adresi

en: Bio
tr_TR: Biyografi

en: Black
tr_TR: Siyah

en: Block
tr_TR: Blok

en: Block editor
tr_TR: Blok düzenleyici

en: Block not available
tr_TR: Blok mevcut değil

en: Blockquote
tr_TR: Blok alıntı

en: Blockquote border
tr_TR: Blok alıntı kenarlığı

en: Blockquote margin
tr_TR: Blok alıntı kenar boşluğu

en: Blockquote padding
tr_TR: Blok alıntı dolgusu

en: Blockquote typography
tr_TR: Blok alıntı tipografisi

en: Blur
tr_TR: Bulanıklık

en: Body
tr_TR: Gövde

en: Body (footer) scripts
tr_TR: Gövde (alt bilgi) komut dosyaları

en: Body (header) scripts
tr_TR: Gövde (üst bilgi) komut dosyaları

en: Body - Heading
tr_TR: Gövde - başlık

en: Body parameters
tr_TR: Vücut parametreleri

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
tr_TR: Gövde komut dosyaları, %s etiketi açıldıktan hemen sonra eklenir.

en: Body typography
tr_TR: Gövde tipografisi

en: Bold
tr_TR: Kalın

en: Border
tr_TR: Kenarlık

en: Border / Box Shadow
tr_TR: Kenarlık / kutu gölgesi

en: Border color
tr_TR: Kenarlık rengi

en: Border width
tr_TR: Kenarlık Genişliği

en: Both
tr_TR: Her ikisi

en: Bottom
tr_TR: Alt

en: Bottom / End
tr_TR: Alt / son

en: Bottom center
tr_TR: Alt orta

en: Bottom left
tr_TR: Sol alt

en: Bottom right
tr_TR: Sağ alt

en: Box Zoom
tr_TR: Kutu Yakınlaştırma

en: Box list
tr_TR: Kutu listesi

en: Box shadow
tr_TR: Kutu gölgesi

en: Boxed
tr_TR: Kutulu

en: Boxed max. width
tr_TR: Kutulu maks. genişlik

en: Breadcrumb
tr_TR: İçerik haritası

en: Breadcrumbs
tr_TR: İçerik haritası

en: Breakpoint already exists
tr_TR: Breakpoint zaten mevcut

en: Breakpoint label must start with a letter.
tr_TR: Breakpoint etiketi bir harfle başlamalıdır.

en: Breakpoints
tr_TR: Breakpoint'ler

en: Brightness
tr_TR: Parlaklık

en: Brilliant
tr_TR: Muhteşem

en: Browse
tr_TR: Gözat

en: Browse Media Library
tr_TR: Medya kütüphanesine gözat

en: Browse Unsplash
tr_TR: Unsplash'ta gözat

en: Browser
tr_TR: Tarayıcı

en: Browser storage
tr_TR: Tarayıcı depolama

en: Builder
tr_TR: Oluşturucu

en: Builder access
tr_TR: Oluşturucu erişimi

en: Builder capabilities
tr_TR: Yapı oluşturucu yetkileri

en: Builder mode
tr_TR: Yapı oluşturucu modu

en: Built in icon sets
tr_TR: Yerleşik simge setleri

en: Built-in icon sets
tr_TR: Yerleşik simge setleri

en: Bulk actions
tr_TR: Toplu işlemler

en: Bulk edit
tr_TR: Toplu düzenleme

en: Bullet List
tr_TR: Madde işaretli liste

en: Bulleted list
tr_TR: Madde işaretli liste

en: Bundle
tr_TR: Paket

en: Bundles
tr_TR: Paketler

en: Butt
tr_TR: Popo

en: Button
tr_TR: Düğme

en: Button background
tr_TR: Düğme arka planı

en: Button border
tr_TR: Düğme kenarlığı

en: Button box shadow
tr_TR: Düğme kutu gölgesi

en: Button link
tr_TR: Düğme bağlantısı

en: Button size
tr_TR: Düğme boyutu

en: Button style
tr_TR: Düğme stili

en: Button text
tr_TR: Düğme metni

en: Button typography
tr_TR: Düğme tipografisi

en: Button width
tr_TR: Düğme genişliği

en: Buttons
tr_TR: Butonlar

en: Buy product
tr_TR: Ürünü satın al

en: By default, covers entire available width.
tr_TR: Varsayılan olarak, mevcut tüm genişliği kaplar.

en: By default, form fields are validated on input, blur and submit.
tr_TR: Varsayılan olarak, form alanları girişte, odak kaybında ve gönderimde doğrulanır.

en: By default, only the most specific theme style is loaded. To load all theme styles whose conditions are met, select "Load all matching theme styles".
tr_TR: Varsayılan olarak, yalnızca en spesifik tema stili yüklenir. Koşulları karşılayan tüm tema stillerini yüklemek için "Eşleşen tüm tema stillerini yükle"yi seç.

en: By default, the favorite fonts are listed first in the font-family options. To show only the favorite fonts, select "Show favorites only" at %s.
tr_TR: Varsayılan olarak, favori yazı tipleri yazı tipi ailesi seçeneklerinde ilk sırada listelenir. Sadece favori yazı tiplerini göstermek için, %s'da “Sadece favorileri göster” seçeneğini seçin.

en: By default, the min/max values are dynamically set based on each filter query loop results. Disable this feature so the min/max values are only set initially.
tr_TR: Varsayılan olarak, min/maks değerler her filtre sorgusu döngüsü sonuçlarına göre dinamik olarak ayarlanır. Min/maks değerlerin yalnızca başlangıçta ayarlanması için bu özelliği devre dışı bırak.

en: By default, this icon is always visible and rotates 90° when the accordion item is expanded. To display different icons for each state, duplicate this icon and set the "Show" option to "Collapsed" for one and "Expanded" for the other.
tr_TR: Varsayılan olarak, bu ikon her zaman görünürdür ve akordeon öğesi açıldığında 90° döner. Her durum için farklı ikonlar görüntülemek için bu ikonu çoğaltın ve “Göster” seçeneğini biri için “Kapalı”, diğeri için “Açık” olarak ayarlayın.

en: By default, users can access the default WordPress auth pages by adding %1$s to the URL, bypassing custom authentication pages. Enable this setting to remove this bypass option and always use your custom authentication pages and behavior as set above.
tr_TR: Varsayılan olarak, kullanıcılar URL'ye %1$s ekleyerek varsayılan WordPress kimlik doğrulama sayfalarına erişebilir ve özel kimlik doğrulama sayfalarını atlayabilir. Bu ayarı etkinleştirerek bu atlama seçeneğini kaldır ve her zaman yukarıda ayarladığın özel kimlik doğrulama sayfalarını ve davranışını kullan.

en: Byline
tr_TR: Alt metin

en: Bypass maintenance
tr_TR: Bakımı atla

en: CSS Filters
tr_TR: CSS Filtreleri

en: CSS Selector
tr_TR: CSS Seçici

en: CSS class
tr_TR: CSS sınıfı

en: CSS classes
tr_TR: CSS sınıfları

en: CSS files processed
tr_TR: İşlenen CSS dosyaları

en: CSS filter
tr_TR: CSS filtresi

en: CSS is automatically wrapped in style tags.
tr_TR: CSS otomatik olarak stil etiketleri içine sarılır.

en: CSS loading method
tr_TR: CSS yükleme yöntemi

en: CSS selector
tr_TR: CSS seçici

en: CSS selector of the element to insert the AJAX loader into.
tr_TR: AJAX yükleyicinin yerleştirileceği öğenin CSS seçicisi.

en: CSS selectors
tr_TR: CSS seçicileri

en: Cache
tr_TR: Önbellek

en: Cache duration
tr_TR: Önbellek süresi

en: Cache query loops
tr_TR: Sorgu döngülerini önbelleğe al

en: Calculation method
tr_TR: Hesaplama yöntemi

en: Calendar
tr_TR: Takvim

en: Can also be set globally via theme styles.
tr_TR: Ayrıca tema stilleri aracılığıyla genel olarak ayarlanabilir.

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Canvas
tr_TR: Tuval

en: Capabilities
tr_TR: Yetenekler

en: Capability
tr_TR: Yetki

en: Capitalize
tr_TR: Büyük harf yap

en: Caption
tr_TR: Altyazı

en: Caption type
tr_TR: Açıklama türü

en: Caret
tr_TR: İşaret

en: Carousel
tr_TR: Döner galeri

en: Cart
tr_TR: Sepet

en: Cart Cross-sells
tr_TR: Sepet çapraz satışları

en: Cart Details
tr_TR: Sepet detayları

en: Cart contents
tr_TR: Sepet içeriği

en: Cart count
tr_TR: Sepet sayısı

en: Cart coupon
tr_TR: Sepet kuponu

en: Cart cross sells
tr_TR: Sepet çapraz satışları

en: Cart items
tr_TR: Sepet öğeleri

en: Cart product name
tr_TR: Sepet ürün adı

en: Cart product quantity
tr_TR: Sepet ürün miktarı

en: Cart product subtotal
tr_TR: Sepet ürün ara toplamı

en: Cart remove product
tr_TR: Sepetten ürün kaldır

en: Cart subtotal
tr_TR: Sepet ara toplamı

en: Cart totals
tr_TR: Sepet toplamları

en: Cart update
tr_TR: Sepet güncelleme

en: Cart updated
tr_TR: Sepet güncellendi

en: Cascade layer
tr_TR: Kaskad katmanı

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Categories & Tags
tr_TR: Kategoriler ve etiketler

en: Categories deleted
tr_TR: Kategoriler silindi

en: Categories imported
tr_TR: Kategoriler içe aktarıldı

en: Categorize
tr_TR: Kategorize et

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Category: %s
tr_TR: Kategori: %s

en: Center
tr_TR: Merkez

en: Center center
tr_TR: Merkez orta

en: Center left
tr_TR: Merkez sol

en: Center mode
tr_TR: Merkez modu

en: Center right
tr_TR: Merkez sağ

en: Champ
tr_TR: Şampiyon

en: Change content
tr_TR: İçeriği değiştir

en: Change image
tr_TR: Resmi değiştir

en: Characters per minute
tr_TR: Dakikada karakter

en: Chart size in px
tr_TR: Grafik boyutu (px cinsinden)

en: Chats
tr_TR: Sohbetler

en: Check for orphaned elements on builder save
tr_TR: Yapı oluşturucu kaydederken yetim öğeleri kontrol et

en: Checkbox
tr_TR: Onay kutusu

en: Checkout
tr_TR: Ödeme

en: Checkout coupon
tr_TR: Ödeme kuponu

en: Checkout customer details
tr_TR: Ödeme müşteri detayları

en: Checkout login
tr_TR: Ödeme girişi

en: Checkout order payment
tr_TR: Ödeme sipariş ödemesi

en: Checkout order review
tr_TR: Ödeme sipariş incelemesi

en: Checkout order table
tr_TR: Ödeme sipariş tablosu

en: Checkout thank you
tr_TR: Ödeme teşekkürü

en: Checks for %1$s on builder save to check for orphaned elements. Always checked on load regardless of this setting. Can also be manually enabled by adding %2$s to the builder URL.
tr_TR: Yapı oluşturucu kaydederken yetim öğeleri kontrol etmek için %1$s kontrol eder. Bu ayardan bağımsız olarak yüklemede her zaman kontrol edilir. Ayrıca yapı oluşturucu URL'sine %2$s eklenerek manuel olarak etkinleştirilebilir.

en: Child of
tr_TR: Alt öğesi

en: Childless
tr_TR: Alt öğesi olmayan

en: Childless terms only
tr_TR: Sadece çocuksuz dönemler

en: Choose a color for this attribute term
tr_TR: Bu özellik terimi için bir renk seç

en: Choose a color for this attribute value.
tr_TR: Bu özellik değeri için bir renk seç.

en: Choose an image for this attribute term
tr_TR: Bu özellik terimi için bir görsel seç

en: Choose an image for this attribute value.
tr_TR: Bu özellik değeri için bir görsel seç.

en: Choose at which breakpoint do you want to start showing this popup or on which specific breakpoints.
tr_TR: Bu açılır pencereyi hangi kesme noktasında veya hangi belirli kesme noktalarında göstermeye başlamak istediğinizi seçin.

en: Choose files
tr_TR: Dosya seç

en: Choose how passwords are managed. "Template password" uses this template's password to protect content according to template conditions. "Post password" protects content that has an individual post password set. "Template & post password" uses the template password, but individual post passwords will be used instead if set.
tr_TR: Şifrelerin nasıl yönetileceğini seç. “Template şifresi”, bu templatein şifresini kullanarak içeriği template koşullarına göre korur. “Gönderi şifresi”, ayrı bir gönderi şifresi ayarlanmış içeriği korur. “Template ve gönderi şifresi”, template şifresini kullanır, ancak ayrı gönderi şifreleri ayarlanmışsa bunlar yerine kullanılır.

en: Choose how to display product variations.
tr_TR: Ürün varyasyonlarının nasıl görüntüleneceğini seç.

en: Choose image
tr_TR: Görsel seç

en: Circle
tr_TR: Daire

en: Class
tr_TR: Sınıf

en: Class "%s" has been moved to trash but your modifications are kept.
tr_TR: “%s” sınıfı çöp kutusuna taşındı ancak değişikliklerin korundu.

en: Class found in trash
tr_TR: Sınıf çöp kutusunda bulundu

en: Class name
tr_TR: Sınıf adı

en: Class name already exists
tr_TR: Sınıf adı zaten var

en: Classes
tr_TR: Sınıflar

en: Classes discarded
tr_TR: Sınıflar atıldı

en: Classes duplicated
tr_TR: Sınıflar çoğaltıldı

en: Classes found
tr_TR: Sınıflar bulundu

en: Classes renamed
tr_TR: Sınıfların adı değiştirildi

en: Clause name
tr_TR: Koşul adı

en: Clause name description
tr_TR: Madde adı açıklama

en: Clean
tr_TR: Temizle

en: Clean up
tr_TR: Temizle

en: Clean up all orphaned elements
tr_TR: Tüm sahipsiz öğeleri temizle

en: Clear
tr_TR: Temizle

en: Clear all
tr_TR: Hepsini temizle

en: Clear filter
tr_TR: Filtreyi temizle

en: Clear form
tr_TR: Formu temizle

en: Clear gallery
tr_TR: Galeriyi temizle

en: Clear non-existing dynamic data
tr_TR: Var olmayan dinamik verileri temizle

en: Click
tr_TR: Tıklama

en: Click "Accept" to use the incoming database changes. Click "Discard" to save your current builder data instead.
tr_TR: Gelen veritabanı değişikliklerini kullanmak için “Kabul Et”'e tıkla. Bunun yerine mevcut oluşturucu verilerini kaydetmek için “At”'a tıkla.

en: Click "Continue filter index" to immediately run any remaining/queued filter index jobs instead of waiting for the next WP cronjob.
tr_TR: Bir sonraki WP cron işini beklemek yerine kalan/sıradaki filtre dizini işlerini hemen çalıştırmak için "Filtre dizinine devam et"e tıkla.

en: Click "Regenerate filter index" to regenerate the query filter index for your entire website.
tr_TR: Tüm web siteniz için sorgu filtresi dizinini yeniden oluşturmak için "Filtre dizinini yeniden oluştur"a tıkla.

en: Click me
tr_TR: Bana tıkla

en: Click on any element to add it to your canvas.
tr_TR: Tuvaline eklemek için herhangi bir öğeye tıkla.

en: Click on any element to add it to your popup.
tr_TR: Açılır pencerine eklemek için herhangi bir öğeye tıkla.

en: Click or hover
tr_TR: Tıklama veya üzerine gelme

en: Click the "+" icon to add your first condition.
tr_TR: İlk koşulunu eklemek için “+” simgesine tıkla.

en: Click the "+" icon to add your first interaction.
tr_TR: İlk etkileşimini eklemek için “+” simgesine tıkla.

en: Click the "Generate variables" button to auto-generate all your fluid typography variables.
tr_TR: Tüm akışkan tipografi değişkenlerinizi otomatik olarak oluşturmak için "Değişkenleri oluştur" düğmesine tıklayın.

en: Click the button above to retrieve all Code element, SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances and review the code for every page, template, etc.
tr_TR: Tüm Kod öğelerini, SVG öğelerini (kod), Sorgu düzenleyiciyi ve “echo” etiketlerini almak ve her sayfa, şablon vb. için kodu incelemek üzere yukarıdaki düğmeye tıklayın.

en: Click the button to retrieve a list of all global element instances. Then review and convert them to components either individually, in bulk, or by manually unlinking them in the builder. Once done, please delete all global elements from the elements panel in the builder.
tr_TR: Tüm küresel öğe örneklerinin listesini almak için düğmeye tıkla. Ardından bunları tek tek, toplu olarak veya yapılandırıcıda manuel olarak bağlantılarını kaldırarak bileşenlere dönüştür. İşlem tamamlandığında, lütfen yapılandırıcıdaki öğeler panelinden tüm küresel öğeleri sil.

en: Click this button to remove all index jobs. Useful if your index jobs are stuck due to unknown reasons. You should regenerate the filter index afterwards.
tr_TR: Tüm dizin işlerini kaldırmak için bu düğmeye tıkla. Dizin işlerin bilinmeyen nedenlerden dolayı takılı kaldıysa kullanışlıdır. Ardından filtre dizinini yeniden oluşturmalısın.

en: Click to apply the latest filter settings. This ensures all filter options are up-to-date.
tr_TR: En son filtre ayarlarını uygulamak için tıkla. Bu, tüm filtre seçeneklerinin güncel olmasını sağlar.

en: Click to download
tr_TR: İndirmek için tıkla

en: Click to set preview content.
tr_TR: Önizleme içeriğini ayarlamak için tıkla.

en: Clone
tr_TR: Klonla

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Close (ESC)
tr_TR: Kapat (ESC)

en: Close after
tr_TR: Sonra kapat

en: Close button
tr_TR: Kapat butonu

en: Close color
tr_TR: Kapat rengi

en: Close icon
tr_TR: Kapatma simgesi

en: Close mini cart
tr_TR: Mini sepeti kapat

en: Close mobile menu
tr_TR: Mobil menüyü kapat

en: Close on
tr_TR: Şuna tıklandığında kapat

en: Close popup on click
tr_TR: Tıklandığında açılır pencereyi kapat

en: Close position
tr_TR: Kapatma konumu

en: Close search
tr_TR: Aramayı kapat

en: Close size
tr_TR: Kapat boyutu

en: Closest corner
tr_TR: En yakın köşe

en: Closest side
tr_TR: En yakın kenar

en: Cloud
tr_TR: Bulut

en: Cloudflare Turnstile API key required! Add key in dashboard under: %s
tr_TR: Cloudflare Turnstile API anahtarı gerekli! Anahtarı kontrol panelinde şu bölüme ekle: %s

en: Cluster
tr_TR: Kümeleme

en: Code
tr_TR: Kod

en: Code control
tr_TR: Kod kontrolü

en: Code execution
tr_TR: Kod yürütme

en: Code execution has been explicitly disabled by the %s filter. This filter is currently overriding your Bricks settings.
tr_TR: Kod yürütme, %s filtresi tarafından açıkça devre dışı bırakıldı. Bu filtre şu anda Bricks ayarlarınızı geçersiz kılıyor.

en: Code execution is disabled
tr_TR: Kod yürütme devre dışı

en: Code execution not allowed.
tr_TR: Kod yürütmeye izin verilmiyor.

en: Code execution, if needed, must be explicitly enabled.
tr_TR: Gerekirse, kod yürütme açıkça etkinleştirilmelidir.

en: Code execution: Disabled by default
tr_TR: Kod yürütme: Varsayılan olarak devre dışı

en: Code review
tr_TR: Kod incelemesi

en: Code signatures
tr_TR: Kod imzaları

en: Code signatures are locked.
tr_TR: Kod imzaları kilitli.

en: Code signatures regenerated successfully.
tr_TR: Kod imzaları başarıyla yeniden oluşturuldu.

en: Code signed
tr_TR: Kod imzalandı

en: Code that requires execution only runs when it has a valid code signature.
tr_TR: Yürütme gerektiren kod, yalnızca geçerli bir kod imzasına sahip olduğunda çalışır.

en: Collapse
tr_TR: Daralt

en: Collapse inactive
tr_TR: Etkin olmayanı daralt

en: Collapse on page load
tr_TR: Sayfa yüklendiğinde daralt

en: Collapsed
tr_TR: Kapalı

en: Color
tr_TR: Renk

en: Color #%s
tr_TR: Renk #%s

en: Color close
tr_TR: Kapatma rengi

en: Color editor
tr_TR: Renk düzenleyici

en: Color palette
tr_TR: Renk paleti

en: Color preview
tr_TR: Renk önizleme

en: Color stop
tr_TR: Renk durağı

en: Colors
tr_TR: Renkler

en: Column
tr_TR: Sütun

en: Column gap
tr_TR: Sütun boşluğu

en: Columns
tr_TR: Sütunlar

en: Coming soon
tr_TR: Çok yakında

en: Comma-separated list of results per page options.
tr_TR: Sayfa başına sonuç seçeneklerinin virgülle ayrılmış listesi.

en: Command palette
tr_TR: Komut paleti

en: Comment
tr_TR: Yorum

en: Comment count
tr_TR: Yorum sayısı

en: Comment navigation
tr_TR: Yorum navigasyonu

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Comments are closed.
tr_TR: Yorumlar kapalı.

en: Comments are disabled.
tr_TR: Yorumlar devre dışı.

en: Common classes
tr_TR: Ortak sınıflar

en: Common taxonomies
tr_TR: Ortak taksonomiler

en: Community
tr_TR: Topluluk

en: Community templates
tr_TR: Topluluk şablonları

en: Compact
tr_TR: Kompakt

en: Compare
tr_TR: Karşılaştır

en: Compare with
tr_TR: Karşılaştır

en: Component
tr_TR: Bileşen

en: Component %s
tr_TR: Bileşen %s

en: Component configured but preview unavailable
tr_TR: Bileşen yapılandırıldı ancak önizleme kullanılamıyor

en: Component preview error
tr_TR: Bileşen önizleme hatası

en: Component preview unavailable
tr_TR: Bileşen önizlemesi kullanılamıyor

en: Components
tr_TR: Bileşenler

en: Condition
tr_TR: Koşul

en: Conditions
tr_TR: Koşullar

en: Conditions always run before query loop.
tr_TR: Koşullar her zaman sorgu döngüsünden önce çalışır.

en: Conditions don't run in the builder.
tr_TR: Koşullar oluşturucuda çalışmaz.

en: Configure
tr_TR: Yapılandır

en: Configure "Marker: Type" on the connected "Map" element to render text or image markers. The settings below will precede the settings on the "Map" element.
tr_TR: Metin veya resim işaretçilerini görüntülemek için bağlı “Harita” öğesinde “İşaretçi: Tür” ayarını yapılandırın. Aşağıdaki ayarlar, “Harita” öğesindeki ayarları geçersiz kılar.

en: Configure the API settings to retrieve data from an API endpoint.
tr_TR: Bir API uç noktasından veri almak için API ayarlarını yapılandırın.

en: Configure the scale generator as per your requirements.
tr_TR: Ölçek oluşturucuyu gereksinimlerinize göre yapılandırın.

en: Configure your API settings (URL, etc.) and fetch data to view and work with the API response data.
tr_TR: API ayarlarınızı (URL, vb.) yapılandırın ve API yanıt verilerini görüntülemek ve bunlarla çalışmak için verileri alın.

en: Confirm
tr_TR: Onayla

en: Confirmation
tr_TR: Onay

en: Confirmation email
tr_TR: Onay e-postası

en: Conflict
tr_TR: Çakışma

en: Conflict: Class "%s" has been permanently deleted by another user.
tr_TR: Çakışma: “%s” sınıfı başka bir kullanıcı tarafından kalıcı olarak silindi.

en: Conflict: Some classes exist in both trash and active classes
tr_TR: Çakışma: Bazı sınıflar hem çöp kutusunda hem de aktif sınıflarda mevcut

en: Conflicts
tr_TR: Çakışmalar

en: Congrats
tr_TR: Tebrikler

en: Conic
tr_TR: Konik

en: Connect
tr_TR: Bağla

en: Connect property
tr_TR: Özelliği bağla

en: Connect the CSS ID to a property to set it on an per-instance basis to avoid same ID conflicts.
tr_TR: Aynı kimlik çakışmalarını önlemek amacıyla CSS kimliğini örnek başına ayarlamak için bir özelliğe bağlayın.

en: Connect the form fields to the post data that you want to create on form submit.
tr_TR: Form alanlarını, form gönderiminde oluşturmak istediğiniz gönderi verilerine bağlayın.

en: Connect the form fields to the post data that you want to update on form submit.
tr_TR: Form alanlarını, form gönderiminde güncellemek istediğiniz gönderi verilerine bağlayın.

en: Connected property
tr_TR: Bağlı özellik

en: Construct the selector you want to create from the node tree below by toggling the relevant selectors.
tr_TR: Aşağıdaki düğüm ağacından ilgili seçicileri açıp kapatarak oluşturmak istediğin seçiciyi oluştur.

en: Contact form
tr_TR: İletişim formu

en: Contact us
tr_TR: Bize ulaş

en: Contain
tr_TR: İçer

en: Container
tr_TR: Kapsayıcı

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Content align horizontal
tr_TR: İçerik yatay hizalama

en: Content align vertical
tr_TR: İçerik dikey hizalama

en: Content background
tr_TR: İçerik arka planı

en: Content border
tr_TR: İçerik kenarlığı

en: Content box shadow
tr_TR: İçerik kutu gölgesi

en: Content goes here ..
tr_TR: İçerik buraya gelir..

en: Content loaded
tr_TR: İçerik yüklendi

en: Content margin
tr_TR: İçerik kenar boşluğu

en: Content padding
tr_TR: İçerik dolgusu

en: Content selector
tr_TR: İçerik seçici

en: Content text align
tr_TR: İçerik metin hizalama

en: Content type
tr_TR: İçerik türü

en: Content typography
tr_TR: İçerik tipografisi

en: Content width
tr_TR: İçerik genişliği

en: Context ID
tr_TR: Bağlam ID'si

en: Context type
tr_TR: Bağlam türü

en: Contextual spacing
tr_TR: Bağlamsal boşluk

en: Contextual spacing applies a top margin to elements with a preceding sibling within embedded content.
tr_TR: Bağlamsal boşluk, gömülü içerikte önceki kardeş öğeye sahip öğelere üst kenar boşluğu uygular.

en: Contextual spacing targets embedded content (Rich Text, Post Content, WooCommerce). Use this field to apply contextual spacing to additional selectors, separated by commas.
tr_TR: Bağlamsal boşluk, gömülü içeriği (Zengin Metin, Gönderi İçeriği, WooCommerce) hedefler. Bu alanı, bağlamsal boşluğu virgülle ayrılmış ek seçicilere uygulamak için kullan.

en: Continue index job
tr_TR: Dizin işine devam et

en: Continue on error
tr_TR: Hata durumunda devam et

en: Contrast
tr_TR: Kontrast

en: Control dropdown element text.
tr_TR: Açılır öğe metnini kontrol et.

en: Control group visibility
tr_TR: Kontrol grubu görünürlüğü

en: Control panel
tr_TR: Kontrol paneli

en: Control when to show the global classes import manager when pasting elements, importing classes or templates.
tr_TR: Öğeleri yapıştırırken, sınıfları veya şablonları içe aktarırken global sınıfları içe aktarma yöneticisinin ne zaman gösterileceğini kontrol et.

en: Controls
tr_TR: Kontroller

en: Convert
tr_TR: Dönüştür

en: Convert "Container" to new "Section" & "Block" elements
tr_TR: "Kapsayıcı"yı yeni "Bölüm" ve "Blok" öğelerine dönüştür

en: Convert Block editor data into Bricks data and vice versa.
tr_TR: Blok düzenleyici verilerini Tuğla verilerine veya tam tersine dönüştürün.

en: Convert element IDs & classes
tr_TR: Öğe kimliklerini ve sınıflarını dönüştür

en: Convert template on import/insert from Container to new layout elements structure
tr_TR: İçe aktarma/ekleme sırasında şablonu Kapsayıcı'dan yeni düzen öğeleri yapısına dönüştür

en: Convert templates
tr_TR: Şablonları dönüştür

en: Convert to components
tr_TR: Bileşenlere dönüştür

en: Convert variation dropdowns to color/image/label swatches on the add to cart element.
tr_TR: Varyasyon açılır menülerini sepete ekle elementinde renk/görsel/etiket seçicilerine dönüştür.

en: Converter
tr_TR: Dönüştürücü

en: Cookie consent
tr_TR: Çerez onayı

en: Cool
tr_TR: Havalı

en: Coordinates
tr_TR: Koordinatlar

en: Copied
tr_TR: Kopyalandı

en: Copied to clipboard
tr_TR: Panoya kopyalandı

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
tr_TR: Uzak sitenin sağladığı “Templatelerim Erişimi” şifresini buraya kopyala ve yapıştır.

en: Copy CSS selector
tr_TR: CSS seçiciyi kopyala

en: Copy and paste the code below into your Bricks child theme to allow those functions to be called through the "echo" tag. Remove the function names you don't want to allow. Explore the %s documentation for more code examples such as using regex for more flexible echo tag checks, etc.
tr_TR: Bu fonksiyonların “echo” etiketi aracılığıyla çağrılmasına izin vermek için aşağıdaki kodu Bricks alt temanıza kopyalayıp yapıştırın. İzin vermek istemediğiniz fonksiyon adlarını kaldırın. Daha esnek echo etiketi kontrolleri için regex kullanımı gibi daha fazla kod örneği için %s dokümantasyonunu inceleyin.

en: Copy the element ID you want to toggle and paste it into the "CSS selector" setting below.
tr_TR: Geçiş yapmak istediğiniz öğe kimliğini kopyalayın ve aşağıdaki “CSS seçici” ayarına yapıştırın.

en: Copy to clipboard
tr_TR: Panoya kopyala

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
tr_TR: %s Adresindeki haritalardan birinden kodu kopyala+yapıştır

en: Copy/paste element attributes
tr_TR: Öğe özniteliklerini kopyalama/yapıştırma

en: Copy/paste element conditions
tr_TR: Öğe koşullarını kopyalama/yapıştırma

en: Copy/paste element interactions
tr_TR: Öğe etkileşimlerini kopyalama/yapıştırma

en: Copy/paste element styles
tr_TR: Öğe stillerini kopyalama/yapıştırma

en: Copy/paste elements
tr_TR: Öğeleri kopyalama/yapıştırma

en: Copy/paste global class styles
tr_TR: Genel sınıf stillerini kopyalama/yapıştırma

en: Corrupted filter element database has been fixed
tr_TR: Bozuk filtre öğesi veritabanı düzeltildi

en: Count
tr_TR: Sayı

en: Count from
tr_TR: Şuradan say

en: Count to
tr_TR: Şuraya kadar say

en: Countdown
tr_TR: Geri sayım

en: Counter
tr_TR: Sayaç

en: Coupon
tr_TR: Kupon

en: Coupon applied
tr_TR: Kupon uygulandı

en: Coupon message
tr_TR: Kupon mesajı

en: Coupon removed
tr_TR: Kupon kaldırıldı

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
tr_TR: Kuponlar devre dışı. Kuponları etkinleştirmek için %1$sWooCommerce ayarlarına%2$s git

en: Cover
tr_TR: Kapla

en: Coverflow
tr_TR: Kapak akışı

en: Create
tr_TR: Oluştur

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
tr_TR: Sınırsız sayıda özel kenar çubuğu oluştur ve yönet. Kenar çubuklarını oluşturucuya “Kenar çubuğu” elementini kullanarak ekle.

en: Create component
tr_TR: Bileşen oluştur

en: Create components
tr_TR: Bileşen oluşturma

en: Create global classes
tr_TR: Genel sınıf oluşturma

en: Create icon set
tr_TR: Simge seti oluştur

en: Create new sidebar
tr_TR: Yeni kenar çubuğu oluştur

en: Create new template:
tr_TR: Yeni şablon oluştur:

en: Create post
tr_TR: Gönderi oluştur

en: Create properties and connect them to your component settings to customize a component instance.
tr_TR: Bir bileşen örneğini özelleştirmek için özellikler oluştur ve bunları bileşen ayarlarına bağla.

en: Create property
tr_TR: Özellik oluştur

en: Create template
tr_TR: Şablon oluştur

en: Create templates
tr_TR: Şablon oluşturma

en: Create your own builder mode via CSS variables.
tr_TR: CSS değişkenleri aracılığıyla kendi yapı oluşturucu modunu oluştur.

en: Create your own elements
tr_TR: Kendi öğelerini oluştur

en: Create, edit and use global queries inside any query loop throughout your website. Changes to a global query apply to all instances throughout your website.
tr_TR: Web sitenizdeki herhangi bir sorgu döngüsü içinde genel sorgular oluşturun, düzenleyin ve kullanın. Genel bir sorguda yapılan değişiklikler web sitenizdeki tüm örneklere uygulanır.

en: Create/select a fluid typography category (i.e. Headings, Text).
tr_TR: Bir akışkan tipografi kategorisi oluşturun/seçin (örn. Başlıklar, Metin).

en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

en: Cropped
tr_TR: Kırpılmış

en: Cross sells
tr_TR: Çapraz satış

en: Cross-sells
tr_TR: Çapraz satışlar

en: Cube
tr_TR: Küp

en: Currency
tr_TR: Para birimi

en: Currency position
tr_TR: Para birimi konumu

en: Current
tr_TR: Mevcut

en: Current URL
tr_TR: Mevcut URL

en: Current date
tr_TR: Güncel tarih

en: Current interaction ID
tr_TR: Mevcut etkileşim ID'si

en: Current job
tr_TR: Mevcut iş

en: Current layout
tr_TR: Mevcut düzen

en: Current location
tr_TR: Mevcut konum

en: Current page
tr_TR: Mevcut sayfa

en: Current post author
tr_TR: Mevcut gönderi yazarı

en: Current post term
tr_TR: Mevcut gönderi terimi

en: Current version by
tr_TR: Mevcut sürüm

en: Current width
tr_TR: Mevcut genişlik

en: Currently all matching theme styles are loaded. To load only the most specific theme style, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
tr_TR: Şu anda eşleşen tüm tema stilleri yükleniyor. Yalnızca en spesifik tema stilini yüklemek için “Tema stilleri: Yükleme yöntemi” altındaki ayarlarınızı düzenleyin.

en: Currently only the most specific theme style is loaded. To load all matching theme styles, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
tr_TR: Şu anda yalnızca en spesifik tema stili yükleniyor. Eşleşen tüm tema stillerini yüklemek için “Tema stilleri: Yükleme yöntemi” altındaki ayarlarınızı düzenleyin.

en: Currently previewing content from "%s".
tr_TR: Şu anda “%s” kaynağından içerik önizleniyor.

en: Cursor
tr_TR: İmleç

en: Cursor character
tr_TR: İmleç karakteri

en: Custom
tr_TR: Özel

en: Custom CSS
tr_TR: Özel CSS

en: Custom CSS and JavaScript added below are loaded on your entire website.
tr_TR: Aşağıda eklenen özel CSS ve JavaScript, tüm web sitenizde yüklenir.

en: Custom Font
tr_TR: Özel yazı tipi

en: Custom Fonts
tr_TR: Özel yazı tipleri

en: Custom URL
tr_TR: Özel URL

en: Custom alt text
tr_TR: Özel alt metni

en: Custom attributes
tr_TR: Özel öznitelikler

en: Custom authentication pages
tr_TR: Özel kimlik doğrulama sayfaları

en: Custom breakpoints
tr_TR: Özel kesme noktaları

en: Custom capabilities
tr_TR: Özel yetkiler

en: Custom caption
tr_TR: Özel açıklama

en: Custom code
tr_TR: Özel kod

en: Custom elements
tr_TR: Özel öğeler

en: Custom email address
tr_TR: Özel e-posta adresi

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to create the post.
tr_TR: Geçerli kullanıcı gönderiyi oluşturmak için gerekli yeteneğe sahip olmadığında görüntülenecek özel hata mesajı.

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to edit the post.
tr_TR: Geçerli kullanıcı gönderiyi düzenlemek için gerekli yeteneğe sahip olmadığında görüntülenecek özel hata mesajı.

en: Custom field
tr_TR: Özel alan

en: Custom fields
tr_TR: Özel alanlar

en: Custom fields integration
tr_TR: Özel alanlar entegrasyonu

en: Custom font
tr_TR: Özel yazı tipi

en: Custom fonts
tr_TR: Özel yazı tipleri

en: Custom icon sets
tr_TR: Özel simge setleri

en: Custom language switchers
tr_TR: Özel dil değiştiriciler

en: Custom link
tr_TR: Özel bağlantı

en: Custom links
tr_TR: Özel bağlantılar

en: Custom location only takes effect on the frontend. Ensure this element is placed at the top of this template so the element can hook on the desire location successfully.
tr_TR: Özel konum yalnızca ön uçta etkili olur. Bu öğenin istenen konuma başarıyla bağlanabilmesi için bu şablonun en üstüne yerleştirildiğinden emin olun.

en: Custom map style
tr_TR: Özel harita stili

en: Custom options
tr_TR: Özel seçenekler

en: Custom preview text
tr_TR: Özel önizleme metni

en: Custom redirect URL
tr_TR: Özel yönlendirme URL'si

en: Custom shape
tr_TR: Özel şekil

en: Custom size
tr_TR: Özel boyut

en: Custom styles
tr_TR: Özel stiller

en: Custom tag
tr_TR: Özel etiket

en: Custom text
tr_TR: Özel metin

en: Custom title
tr_TR: Özel başlık

en: Custom video player
tr_TR: Özel video oynatıcı

en: Customer details
tr_TR: Müşteri detayları

en: Customise this breadcrumb structure for specific post types.
tr_TR: Bu içerik haritası yapısını belirli gönderi türleri için özelleştir.

en: Customize details for sharing this URL on social media.
tr_TR: Bu URL'yi sosyal medyada paylaşmak için ayrıntıları özelleştirin.

en: Customize how the data is structured. Leave empty to send all form fields.
tr_TR: Verilerin nasıl yapılandırılacağını özelleştir. Tüm form alanlarını göndermek için boş bırak.

en: Customize in "Settings" group.
tr_TR: “Ayarlar” grubunda özelleştirin.

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
tr_TR: Lightbox'ı özelleştir: Ayarlar > Tema Stilleri > Genel

en: Customize the language switcher from your WordPress dashboard
tr_TR: WordPress kontrol panelinden dil değiştiriciyi özelleştir

en: Danger
tr_TR: Tehlike

en: Danger color
tr_TR: Tehlike rengi

en: Dark
tr_TR: Koyu

en: Dark color
tr_TR: Koyu renk

en: Dashboard
tr_TR: Kontrol paneli

en: Dashed
tr_TR: Kesikli

en: Data
tr_TR: Veri

en: Data format
tr_TR: Veri formatı

en: Data source
tr_TR: Veri kaynağı

en: Database
tr_TR: Veritabanı

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date & time
tr_TR: Tarih ve saat

en: Date Reached
tr_TR: Tarihe ulaşıldı

en: Date format
tr_TR: Tarih formatı

en: Date range
tr_TR: Tarih aralığı

en: Datepicker
tr_TR: Tarih seçici

en: Datetime
tr_TR: Tarih ve saat

en: Day: %s
tr_TR: Gün: %s

en: Deactivate license
tr_TR: Lisansı devre dışı bırak

en: Debounce
tr_TR: Gecikme süresi

en: December
tr_TR: Aralık

en: Decimal places
tr_TR: Ondalık basamaklar

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default capabilities
tr_TR: Varsayılan yetkiler

en: Default center of the map.
tr_TR: Haritanın varsayılan merkezi.

en: Default color for terms without a specific color
tr_TR: Belirli bir rengi olmayan terimler için varsayılan renk

en: Default query
tr_TR: Varsayılan sorgu

en: Default sorting
tr_TR: Varsayılan sıralama

en: Default tab
tr_TR: Varsayılan sekme

en: Default templates are disabled
tr_TR: Varsayılan şablonlar devre dışı

en: Default templates are enabled
tr_TR: Varsayılan şablonlar etkin

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
tr_TR: Varsayılan: 60 saniye. Minimum otomatik kaydetme aralığı 15 saniyedir.

en: Define a unique, more readable URL parameter name for this filter.
tr_TR: Bu filtre için benzersiz, daha okunabilir bir URL parametre adı tanımla.

en: Delay
tr_TR: Gecikme

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete Bricks data
tr_TR: Bricks verilerini sil

en: Delete all
tr_TR: Tümünü sil

en: Delete components
tr_TR: Bileşen silme

en: Delete database table
tr_TR: Veritabanı tablosunu sil

en: Delete elements
tr_TR: Öğeleri silme

en: Delete global classes
tr_TR: Genel sınıf silme

en: Delete icon
tr_TR: Simgeyi sil

en: Delete permanently
tr_TR: Kalıcı olarak sil

en: Delete revisions
tr_TR: Revizyonları silme

en: Delete screenshots
tr_TR: Ekran görüntülerini sil

en: Delete selected
tr_TR: Seçilenleri sil

en: Delete templates
tr_TR: Şablon silme

en: Delete this sidebar
tr_TR: Bu kenar çubuğunu sil

en: Deleted
tr_TR: Silindi

en: Deprecated
tr_TR: Kullanımdan kaldırıldı

en: Descending
tr_TR: Azalan

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Description lightbox video
tr_TR: Açıklama lightbox video

en: Description typography
tr_TR: Açıklama tipografisi

en: Descriptive name for viewing submissions on the "%s" page.
tr_TR: "%s" sayfasında gönderileri görüntülemek için açıklayıcı ad.

en: Descriptive name of your API connection.
tr_TR: API bağlantınızın açıklayıcı adı.

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
tr_TR: Bu sayfanın açıklayıcı metni. Arama motoru sonuçlarında gösterilir. Önerilen: 50 - 300 karakter.

en: Deselect
tr_TR: Seçimi kaldır

en: Design sets
tr_TR: Tasarım setleri

en: Desktop
tr_TR: Masaüstü

en: Details
tr_TR: Ayrıntılar

en: Determines how components are made available in the block editor.
tr_TR: Bileşenlerin blok düzenleyicide nasıl kullanılabilir hale getirileceğini belirler.

en: Determines what happens when someone visits a default WordPress authentication URL (%s). Only applies when custom pages above have been set. Caution: If hiding default paths, remember your custom page URLs to avoid lockout.
tr_TR: Birisi varsayılan bir WordPress kimlik doğrulama URL'sini (%s) ziyaret ettiğinde ne olacağını belirler. Yalnızca yukarıdaki özel sayfalar ayarlandığında geçerlidir. Dikkat: Varsayılan yolları gizliyorsan, kilitlenmeyi önlemek için özel sayfa URL'lerini unutma.

en: Determines which slide should be active if the carousel has multiple slides in a page.
tr_TR: Karuselde birden fazla slayt varsa hangi slaytın aktif olması gerektiğini belirler.

en: Developer
tr_TR: Geliştirici

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
tr_TR: %1$s'i keşfettin mi? Yoksa benimle %2$s üzerinden iletişime mi geçtin?

en: Direction
tr_TR: Yön

en: Directory is created in your "uploads" directory if it doesn't exist.
tr_TR: Dizin mevcut değilse “uploads” dizininizde oluşturulur.

en: Directory name
tr_TR: Dizin adı

en: Disable
tr_TR: Devre dışı bırak

en: Disable "Skip links"
tr_TR: "Bağlantıları atla"yı devre dışı bırak

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
tr_TR: Bricks Open Graph meta etiketlerini devre dışı bırak

en: Disable Bricks SEO meta tags
tr_TR: Bricks SEO meta etiketlerini devre dışı bırak

en: Disable Bricks cascade layer (discouraged)
tr_TR: Bricks kaskad katmanını devre dışı bırak (önerilmez)

en: Disable CSS variables manager
tr_TR: CSS değişkenleri yöneticisini devre dışı bırak

en: Disable Default UI
tr_TR: Varsayılan Arayüzü Devre Dışı Bırak

en: Disable Google Fonts
tr_TR: Google fontlarını devre dışı bırak

en: Disable URL parameter filter
tr_TR: URL parametre filtresini devre dışı bırak

en: Disable WP REST API render
tr_TR: WP REST API oluşturmayı devre dışı bırak

en: Disable WooCommerce builder
tr_TR: WooCommerce oluşturucuyu devre dışı bırak

en: Disable WordPress custom fields in dropdown
tr_TR: Açılır menüde WordPress özel alanlarını devre dışı bırak

en: Disable auto focus
tr_TR: Otomatik odaklanmayı devre dışı bırak

en: Disable auto min/max value
tr_TR: Otomatik min/maks değeri devre dışı bırak

en: Disable auto-expand
tr_TR: Otomatik genişletmeyi devre dışı bırak

en: Disable autosave
tr_TR: Otomatik kaydetmeyi devre dışı bırak

en: Disable backdrop
tr_TR: Arka planı devre dışı bırak

en: Disable capability checks
tr_TR: Yetenek kontrollerini devre dışı bırakma

en: Disable chaining element & global class
tr_TR: Element ve global sınıf zincirlemeyi devre dışı bırak

en: Disable class chaining
tr_TR: Sınıf zincirlemeyi devre dışı bırak

en: Disable clickable POI
tr_TR: Tıklanabilir İlgi Noktalarını Devre Dışı Bırak

en: Disable coupon message
tr_TR: Kupon mesajını devre dışı bırak

en: Disable cross sells
tr_TR: Çapraz satışları devre dışı bırak

en: Disable custom authentication page bypass
tr_TR: Özel kimlik doğrulama sayfası atlamayı devre dışı bırak

en: Disable default templates
tr_TR: Varsayılan şablonları devre dışı bırak

en: Disable element spacing
tr_TR: Öğe aralığını devre dışı bırak

en: Disable embed
tr_TR: Gömmeyi devre dışı bırak

en: Disable emojis
tr_TR: Emojileri devre dışı bırak

en: Disable footer
tr_TR: Alt bilgiyi devre dışı bırak

en: Disable for WordPress data
tr_TR: WordPress verileri için devre dışı bırak

en: Disable for logged-in users
tr_TR: Giriş yapmış kullanıcılar için devre dışı bırak

en: Disable form validation
tr_TR: Form doğrulamayı devre dışı bırak

en: Disable global class manager
tr_TR: Küresel sınıf yöneticisini devre dışı bırak

en: Disable global classes
tr_TR: Global sınıfları devre dışı bırak

en: Disable globally
tr_TR: Genel olarak devre dışı bırak

en: Disable header
tr_TR: Üst bilgiyi devre dışı bırak

en: Disable icon
tr_TR: İkonu devre dışı bırak

en: Disable image
tr_TR: Resmi devre dışı bırak

en: Disable jQuery migrate
tr_TR: JQuery migrate'i devre dışı bırak

en: Disable lazy load
tr_TR: Tembel yüklemeyi devre dışı bırak

en: Disable lazy loading
tr_TR: Tembel yüklemeyi devre dışı bırak

en: Disable link
tr_TR: Bağlantıyı devre dışı bırak

en: Disable login message
tr_TR: Giriş mesajını devre dışı bırak

en: Disable navigation
tr_TR: Gezinmeyi devre dışı bırak

en: Disable popups
tr_TR: Açılır pencereleri devre dışı bırak

en: Disable product gallery lightbox
tr_TR: Ürün galerisi lightbox'ı devre dışı bırak

en: Disable product gallery zoom
tr_TR: Ürün galerisi yakınlaştırmayı devre dışı bırak

en: Disable query merge
tr_TR: Sorgu birleştirmeyi devre dışı bırak

en: Disable text
tr_TR: Metni devre dışı bırak

en: Disabled
tr_TR: Devre dışı

en: Disabled (default)
tr_TR: Etkisizleştirilmiş (varsayılan)

en: Disabled: Insert below existing content.
tr_TR: Devre dışı: Mevcut içeriğin altına ekle.

en: Disabled: Keep original image filename.
tr_TR: Devre dışı: Orijinal görsel dosya adını koru.

en: Disabled: Show placeholder images.
tr_TR: Devre dışı: Yer tutucu görselleri göster.

en: Disables the %s. While this may maintain compatibility with certain existing setups, we strongly recommend leaving this option OFF for optimal functionality and future compatibility.
tr_TR: %s'ı devre dışı bırakır. Bu, bazı mevcut kurulumlarla uyumluluğu koruyabilir, ancak optimal işlevsellik ve gelecekteki uyumluluk için bu seçeneği KAPALI bırakmanızı şiddetle öneririz.

en: Disallowed keyword found
tr_TR: İzin verilmeyen anahtar kelime bulundu

en: Discard
tr_TR: At

en: Discarded
tr_TR: Atıldı

en: Disconnect
tr_TR: Bağlantıyı kes

en: Dismiss
tr_TR: Kapat

en: Dismissable
tr_TR: Kapatılabilir

en: Display
tr_TR: Görüntüleme

en: Display name
tr_TR: Görünen ad

en: Display names as
tr_TR: İsimleri şöyle görüntüle

en: Display on breakpoints
tr_TR: Kırılma noktalarında görüntüle

en: Display the object type (e.g. "acf_related_writers", "mb_page-to-user") in the query loop type dropdown.
tr_TR: Sorgu döngüsü türü açılır menüsünde nesne türünü (örn. “acf_related_writers”, “mb_page-to-user”) göster.

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
tr_TR: URL'de görüntülenir. Tümü küçük harf. Boşluk yerine tire kullanın.

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
tr_TR: Arama sonuçlarında, sosyal ağlarda ve web tarayıcısında görüntülenir. Önerilen: Maks. 60 karakter.

en: Divider
tr_TR: Ayırıcı

en: Do not close this window, the process is running in the background.
tr_TR: Bu pencereyi kapatma, işlem arka planda çalışıyor.

en: Do not set this interaction on a Toggle element.
tr_TR: Bu etkileşimi bir Aç/Kapat öğesi üzerine ayarlama.

en: Do not track
tr_TR: İzleme

en: Do you really want to delete this sidebar?
tr_TR: Bu kenar çubuğunu gerçekten silmek istiyor musun?

en: Do you want to unlink all nestable global elements?
tr_TR: Tüm iç içe geçebilen global öğelerin bağlantısını kaldırmak istiyor musun?

en: Document title
tr_TR: Belge başlığı

en: Documentation
tr_TR: Dokümantasyon

en: Don't auto focus on first focusable element when offcanvas opens.
tr_TR: Kenar çubuğu açıldığında ilk odaklanabilir öğeye otomatik odaklanma.

en: Don't close on click outside mini cart
tr_TR: Mini sepet dışında tıklamada kapatma

en: Don't focus on first focusable element inside popup when popup opens.
tr_TR: Popup açıldığında ilk odaklanabilir öğeye odaklanma.

en: Don't render in builder
tr_TR: Oluşturucuda oluşturma

en: Done
tr_TR: Tamamlandı

en: Dots
tr_TR: Noktalar

en: Dotted
tr_TR: Noktalı

en: Double
tr_TR: Çift

en: Double opt-in
tr_TR: Çift onay

en: Double-click
tr_TR: Çift tıklayın

en: Download
tr_TR: İndir

en: Download %s
tr_TR: %s Indir

en: Downloaded
tr_TR: İndirildi

en: Downloading
tr_TR: İndiriliyor

en: Downloads
tr_TR: İndirmeler

en: Draft
tr_TR: Taslak

en: Draft font deleted successfully.
tr_TR: Taslak yazı tipi başarıyla silindi.

en: Drag & drop
tr_TR: Sürükle & bırak

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
tr_TR: Buraya .JSON veya .ZIP şablon dosyalarını sürükleyip bırakın..

en: Draggable
tr_TR: Sürüklenebilir

en: Dragging
tr_TR: Sürükleme

en: Drop file(s) here
tr_TR: Dosya(ları) buraya bırak

en: Dropdown
tr_TR: Açılır menü

en: Drops
tr_TR: Damlalar

en: Dual ring
tr_TR: Çift halka

en: Duplicate
tr_TR: Çoğalt

en: Duplicate classes detected
tr_TR: Çift sınıflar tespit edildi

en: Duplicate classes detected. Resolve conflicts before importing.
tr_TR: Yinelenen sınıflar tespit edildi. İçe aktarmadan önce çakışmaları çözün.

en: Duplicate content
tr_TR: İçeriği çoğalt

en: Duplicate content is available to all users with the %s capability. Use this feature for any post or page to ensure that all relevant WordPress and/or Bricks data is duplicated accurately.
tr_TR: İçerik çoğaltma, %s yetkisine sahip tüm kullanıcılar için kullanılabilir. Bu özelliği herhangi bir yazı veya sayfa için kullanarak ilgili tüm WordPress ve/veya Bricks verilerinin doğru bir şekilde çoğaltılmasını sağlayabilirsin.

en: Duplicate elements
tr_TR: Öğeleri çoğaltma

en: Duplicate entries not allowed.
tr_TR: Yinelenen girişlere izin verilmiyor.

en: Duration
tr_TR: Süre

en: Dynamic Data
tr_TR: Dinamik veri

en: Dynamic data
tr_TR: Dinamik veri

en: Dynamic data is empty.
tr_TR: Dinamik veri boş.

en: Dynamic data tag
tr_TR: Dinamik veri etiketi

en: Dynamic dots
tr_TR: Dinamik noktalar

en: Dynamically retrieve map addresses from a connected query on the same page, allowing real-time updates with query-based content, including query filter support.
tr_TR: Harita adreslerini, aynı sayfadaki bağlı bir sorgudan dinamik olarak alın; sorgu filtreleme desteği dahil olmak üzere sorgu tabanlı içerikle gerçek zamanlı güncellemelere izin verin.

en: EXISTS
tr_TR: VAR

en: Eager
tr_TR: İstekli

en: Echo tags: Allow functions via filter
tr_TR: Echo etiketleri: Filtre aracılığıyla fonksiyonlara izin ver

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Custom Font
tr_TR: Özel yazı tipini düzenle

en: Edit Template
tr_TR: Templatei Düzenle

en: Edit Template Bundle
tr_TR: Template Paketini Düzenle

en: Edit Template Tag
tr_TR: Template Etiketini Düzenle

en: Edit WordPress content (WP admin).
tr_TR: WordPress içeriğini düzenle (WP yönetici).

en: Edit account
tr_TR: Hesabı düzenle

en: Edit address
tr_TR: Adresi düzenle

en: Edit capability
tr_TR: Yetkiyi düzenle

en: Edit component
tr_TR: Bileşeni düzenle

en: Edit components
tr_TR: Bileşen düzenleme

en: Edit content
tr_TR: İçeriği düzenle

en: Edit dropdown to set icon individually.
tr_TR: Simgeyi ayrı ayrı ayarlamak için açılır menüyü düzenle.

en: Edit elements
tr_TR: Öğeleri düzenleme

en: Edit footer
tr_TR: Alt bilgiyi düzenle

en: Edit global classes
tr_TR: Genel sınıf düzenleme

en: Edit header
tr_TR: Üst bilgiyi düzenle

en: Edit icon
tr_TR: Simgeyi düzenle

en: Edit in WordPress
tr_TR: WordPress'te düzenle

en: Edit link
tr_TR: Bağlantıyı düzenle

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
tr_TR: Ürün yukarı satışları veya çapraz satışları eklemek için bağlantılı ürünleri düzenle.

en: Edit palette
tr_TR: Paleti düzenle

en: Edit product content in WordPress.
tr_TR: Ürün içeriğini WordPress'te düzenle.

en: Edit product short description in WordPress.
tr_TR: Ürün kısa açıklamasını WordPress'te düzenle.

en: Edit properties
tr_TR: Özellikleri düzenleme

en: Edit templates
tr_TR: Şablon düzenleme

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
tr_TR: Başlığı düzenle: Ayarlar > Sayfa Ayarları > SEO

en: Edit with %s
tr_TR: %s Ile düzenle

en: Edit your WordPress menu item to enable multilevel functionality.
tr_TR: Çok seviyeli işlevselliği etkinleştirmek için WordPress menü öğeni düzenle.

en: Edit your WordPress menu item to set a Bricks mega menu template.
tr_TR: Bir Bricks mega menü şablonu ayarlamak için WordPress menü öğeni düzenle.

en: Edited
tr_TR: Düzenlendi

en: Editing
tr_TR: Düzenleniyor

en: Editing the base breakpoint width affects all media queries.
tr_TR: Temel kırılma noktası genişliğini düzenlemek tüm medya sorgularını etkiler.

en: Effect
tr_TR: Efekt

en: Element
tr_TR: Öğe

en: Element "%s" doesn't exist.
tr_TR: “%s” öğesi mevcut değil.

en: Element %s not found.
tr_TR: Öğe %s bulunamadı.

en: Element - Video
tr_TR: Öğe - video

en: Element ID
tr_TR: Öğe ID'si

en: Element ID that holds the live search results. Only visible when the live search is performed.
tr_TR: Canlı arama sonuçlarını içeren öğe kimliği. Sadece canlı arama yapıldığında görünür.

en: Element Manager
tr_TR: Öğe yöneticisi

en: Element actions
tr_TR: Öğe eylemleri

en: Element breadcrumbs
tr_TR: Öğe konumu göstergesi

en: Element can't be rendered as the connected component doesn't exist. Unlink this instance or import the missing component.
tr_TR: Bağlı bileşen mevcut olmadığı için öğe oluşturulamıyor. Bu örneği bağlantıdan çıkar veya eksik bileşeni içe aktar.

en: Element classes
tr_TR: Öğe sınıfları

en: Element doesn't exist.
tr_TR: Öğe mevcut değil.

en: Element editing & styling
tr_TR: Öğe düzenleme ve stillendirme

en: Element has been disabled globally.
tr_TR: Öğe genel olarak devre dışı bırakıldı.

en: Element is not visible in the builder elements panel, but still rendered in the builder and frontend.
tr_TR: Öğe, oluşturucu öğeleri panelinde görünmez, ancak oluşturucuda ve ön uçta hala oluşturulur.

en: Element is not visible in the builder nor on the frontend.
tr_TR: Öğe oluşturucuda ve ön uçta görünmez.

en: Element is visible in the builder and frontend. This is the default behaviour.
tr_TR: Öğe oluşturucuda ve ön uçta görünür. Bu varsayılan davranıştır.

en: Element margin
tr_TR: Öğe kenar boşluğu

en: Element not found
tr_TR: Öğe bulunamadı

en: Element structure name
tr_TR: Öğe yapısı adı

en: Elements
tr_TR: Öğeler

en: Elements without code signature. Review, then sign your code one-by-one or all-at-once.
tr_TR: Kod imzası olmayan öğeler. İncele, sonra kodunu tek tek veya hepsini bir kerede imzala.

en: Ellipse
tr_TR: Elips

en: Ellipsis
tr_TR: Üç nokta

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Email address
tr_TR: E-posta adresi

en: Email address already exists.
tr_TR: E-posta adresi zaten mevcut.

en: Email address in submitted form
tr_TR: Gönderilen formdaki e-posta adresi

en: Email address is not valid.
tr_TR: E-posta adresi geçerli değil.

en: Email address required.
tr_TR: E-posta adresi gerekli.

en: Email content
tr_TR: E-posta içeriği

en: Email or username
tr_TR: E-posta veya kullanıcı adı

en: Empty
tr_TR: Boş

en: Empty cart
tr_TR: Boş sepet

en: Empty response from the API.
tr_TR: API'den boş yanıt.

en: Empty star color
tr_TR: Boş yıldız rengi

en: Enable
tr_TR: Etkinleştir

en: Enable "%s" button
tr_TR: "%s" düğmesini etkinleştirin

en: Enable AJAX
tr_TR: AJAX'ı etkinleştir

en: Enable AJAX add to cart
tr_TR: AJAX sepete eklemeyi etkinleştir

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout coupon" element
tr_TR: Bricks WooCommerce “Ödeme kupon” elementini etkinleştir

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout login" element
tr_TR: Bricks WooCommerce “Ödeme girişi” elementini etkinleştir

en: Enable Bricks WooCommerce "Notice" element
tr_TR: Bricks WooCommerce “Bildirim” elementini etkinleştir

en: Enable all
tr_TR: Tümünü etkinleştir

en: Enable all components automatically
tr_TR: Tüm bileşenleri otomatik olarak etkinleştirin

en: Enable code execution
tr_TR: Kod yürütmeyi etkinleştir

en: Enable code execution if your site uses Code elements, SVG elements (source: code), Query editors, or "echo" tags.
tr_TR: Siteniz Kod öğeleri, SVG öğeleri (kaynak: kod), Sorgu düzenleyicileri veya “echo” etiketleri kullanıyorsa kod yürütmeyi etkinleştir.

en: Enable form submission access for specific user roles. Edit the user's profile directly to grant access to a specific user.
tr_TR: Belirli kullanıcı rolleri için form gönderimi erişimini etkinleştir. Belirli bir kullanıcıya erişim vermek için doğrudan kullanıcının profilini düzenle.

en: Enable if image is cropped for a smooth lightbox image transition.
tr_TR: Lightbox'ta pürüzsüz bir resim geçişi için resim kırpılmışsa etkinleştirin.

en: Enable if the API supports pagination.
tr_TR: API sayfalandırmayı destekliyorsa etkinleştirin.

en: Enable if this popup template is for a map "Info Box".
tr_TR: Bu popup şablonu bir harita “Bilgi Kutusu” içinse etkinleştir.

en: Enable if you experience issues loading the builder in combination with Cloudflare Rocket Loader.
tr_TR: Oluşturucuyu Cloudflare Rocket Loader ile birlikte yüklemede sorun yaşıyorsanız etkinleştirin.

en: Enable if your archive pagination is not working.
tr_TR: Arşiv sayfalandırmanız çalışmıyorsa bunu etkinleştirin.

en: Enable individual components manually
tr_TR: Bileşenleri tek tek manuel olarak etkinleştirin

en: Enable live search
tr_TR: Canlı aramayı etkinleştirin

en: Enable log-in during checkout disabled. Check %1$sWooCommerce settings%2$s
tr_TR: Ödeme sırasında giriş yapma devre dışı bırakıldı. %1$sWooCommerce ayarlarını%2$s kontrol edin

en: Enable product variation swatches
tr_TR: Ürün varyasyon seçicilerini etkinleştir

en: Enable this setting to preload custom fonts to avoid FOUT (Flash of unstyled text).
tr_TR: FOUT'u (Biçimlendirilmemiş metnin anlık görünmesi) önlemek için özel yazı tiplerini önceden yüklemek için bu ayarı etkinleştir.

en: Enable time
tr_TR: Zamanı etkinleştir

en: Enable to automatically generate template screenshots on every builder save, view them, and use the bulk generate button in the template manager.
tr_TR: Her yapı oluşturucu kaydında otomatik olarak şablon ekran görüntüleri oluşturmak, bunları görüntülemek ve şablon yöneticisinde toplu oluşturma düğmesini kullanmak için etkinleştir.

en: Enable to automatically group markers that are close to each other into a cluster.
tr_TR: Birbirine yakın olan işaretçileri otomatik olarak bir kümede gruplandırmak için etkinleştirin.

en: Enable to automatically log the user in after successful email verification.
tr_TR: Başarılı e-posta doğrulamasından sonra kullanıcının otomatik olarak oturum açmasını etkinleştirin.

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
tr_TR: Şablonlarını herkese açık hale getirmek ve çevrimiçi olarak herkes tarafından görüntülenebilir yapmak için etkinleştir. Yalnızca giriş yapmış kullanıcıların şablonlarını görüntülemesine izin vermek için devre dışı bırak.

en: Enable to not load/render this element in the builder.
tr_TR: Bu öğenin oluşturucuda yüklenmemesi/işlenmemesi için etkinleştirin.

en: Enable to not load/render this element on the frontend.
tr_TR: Bu öğenin ön yüzde yüklenmemesi/işlenmemesi için etkinleştirin.

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
tr_TR: Diğer öğeleri etkilemeden bir öğeyi açıp kapatmak için etkinleştir.

en: Enable to position in document flow (e.g. inside offcanvas).
tr_TR: Belge akışında konumlandırmak için etkinleştir (örn. yan panel içinde).

en: Enable to render the dynamic data text on the canvas to improve the preview experience.
tr_TR: Önizleme deneyimini geliştirmek için dinamik veri metnini tuvalde görüntülemeyi etkinleştir.

en: Enable to replace global classes set on the element with the classes set on the property.
tr_TR: Öğe üzerinde ayarlanmış global sınıfları özellik üzerinde ayarlanmış sınıflarla değiştirmek için etkinleştir.

en: Enable to require user to verify the email after registration through an activation link.
tr_TR: Kullanıcının bir etkinleştirme bağlantısı aracılığıyla kayıt olduktan sonra e-postayı doğrulamasını gerektirmeyi etkinleştirin.

en: Enable to show the template thumbnail column under %s, displaying the featured image or screenshot.
tr_TR: %s Altında şablon küçük resim sütununu göstermek için etkinleştir, öne çıkan görüntüyü veya ekran görüntüsünü gösterir.

en: Enable to sync global classes on every builder save between all open builder instances. Useful to avoid overwriting each others changes when multiple people work on the same dataset (e.g. adding, deleting, modifying global classes).
tr_TR: Tüm açık oluşturucu örnekleri arasında her oluşturucu kaydında global sınıfları senkronize etmek için etkinleştir. Birden fazla kişi aynı veri seti üzerinde çalışırken (örn. global sınıfları ekleme, silme, değiştirme) birbirinin değişikliklerinin üzerine yazmaktan kaçınmak için kullanışlıdır.

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Enabled: Download template images to media library.
tr_TR: Etkin: Şablon görsellerini medya kütüphanesine indir.

en: Enabled: Rename image before download.
tr_TR: Etkin: İndirmeden önce görseli yeniden adlandır.

en: Enabled: Replace existing content with template data.
tr_TR: Etkin: Mevcut içeriği şablon verileriyle değiştir.

en: End
tr_TR: Son

en: End Size
tr_TR: Uç boyutu

en: End date
tr_TR: Bitiş tarihi

en: End time
tr_TR: Bitiş zamanı

en: Endpoint
tr_TR: Uç nokta

en: Endpoint URL
tr_TR: Uç nokta URL'si

en: Endpoints
tr_TR: Uç noktalar

en: Enjoy
tr_TR: Keyifli

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element and that a width is defined, especially when using a Div element.
tr_TR: Bu öğeye çakışan CSS stillerinin uygulanmadığından ve özellikle Div öğesi kullanırken bir genişliğin tanımlandığından emin olun.

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element.
tr_TR: Bu öğeye çakışan CSS stillerinin uygulanmadığından emin ol.

en: Enter Bricks IDs, separated by comma, of filter elements to exclude.
tr_TR: Hariç tutulacak filtre öğelerinin Bricks kimliklerini virgülle ayırarak gir.

en: Enter CSS filters + value (learn more)
tr_TR: CSS filtreleri + değer gir (daha fazla bilgi edin)

en: Enter CSS variable definitions separated by semicolon
tr_TR: CSS değişken tanımlarını noktalı virgülle ayırarak girin

en: Enter SVG URL
tr_TR: SVG URL'sini girin

en: Enter URL of media file
tr_TR: Medya dosyasının URL'sini girin

en: Enter a custom label for this attribute value (optional).
tr_TR: Bu özellik değeri için özel bir etiket gir (isteğe bağlı).

en: Enter a dynamic data tag for ACF Icon Picker or MetaBox Icon fields
tr_TR: ACF Simge Seçici veya MetaBox Simge alanları için dinamik bir veri etiketi girin

en: Enter a generic error message. Otherwise the reason why the login failed is displayed.
tr_TR: Genel bir hata mesajı gir. Aksi takdirde giriş yapılamama nedeni görüntülenir.

en: Enter a search term or command
tr_TR: Bir arama terimi veya komut gir

en: Enter dynamic data tag or custom value
tr_TR: Dinamik veri etiketi veya özel değer girin

en: Enter new template name
tr_TR: Yeni şablon adını gir

en: Enter search term
tr_TR: Arama terimini girin

en: Enter shortcut name
tr_TR: Kısayol adını girin

en: Enter the JSON body to be sent with the request
tr_TR: İstekle birlikte gönderilecek JSON gövdesini girin

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
tr_TR: İlk genel CSS sınıfının adını yukarıdaki alana girin. Ardından oluşturmak için enter tuşuna basın.

en: Enter viewport
tr_TR: Görünüm alanına giriş

en: Enter width between 180 and 500.
tr_TR: 180 ile 500 arasında bir genişlik gir.

en: Enter your Google Maps API key under %s to access all options.
tr_TR: Tüm seçeneklere erişmek için Google Haritalar API anahtarınızı %s altına girin.

en: Enter your Google Maps ID, which you can find in the %s, to enable the latest Google Maps features.
tr_TR: En son Google Haritalar özelliklerini etkinleştirmek için %s içinde bulabileceğin Google Haritalar Kimliğini gir.

en: Entire website
tr_TR: Tüm web sitesi

en: Entries
tr_TR: Girişler

en: Entries per page
tr_TR: Sayfa başına giriş

en: Entry animation
tr_TR: Giriş animasyonu

en: Entry animation to interaction
tr_TR: Giriş animasyonunu etkileşime dönüştür

en: Equal
tr_TR: Eşit

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error Tile URL
tr_TR: Hata Döşeme URL'si

en: Error deleting class
tr_TR: Sınıf silinirken hata oluştu

en: Error fetching site classes
tr_TR: Site sınıfları getirilirken hata oluştu

en: Error loading results
tr_TR: Sonuçlar yüklenirken hata oluştu

en: Error message
tr_TR: Hata mesajı

en: Error on save
tr_TR: Kaydetme sırasında hata oluştu

en: Error page
tr_TR: Hata sayfası

en: Error processing font files
tr_TR: Yazı tipi dosyaları işlenirken hata oluştu

en: Error rendering component
tr_TR: Hata işleme bileşeni

en: Error restoring class
tr_TR: Sınıf geri yüklenirken hata oluştu

en: Error uploading font
tr_TR: Yazı tipi yüklenirken hata oluştu

en: Error: Could not load class
tr_TR: Hata oluştu: Sınıf yüklenemedi

en: Error: Could not load class control
tr_TR: Hata oluştu: Sınıf kontrolü yüklenemedi

en: Error: Could not load gallery
tr_TR: Hata oluştu: Galeri yüklenemedi

en: Error: Could not load image
tr_TR: Hata oluştu: Resim yüklenemedi

en: Error: Could not load link
tr_TR: Hata oluştu: Bağlantı yüklenemedi

en: Error: Could not load query
tr_TR: Hata oluştu: Sorgu yüklenemedi

en: Error: Could not load select
tr_TR: Hata: Seçim yüklenemedi

en: Error: Could not load toggle control
tr_TR: Hata: Geçiş kontrolü yüklenemedi

en: Error: Invalid license key
tr_TR: Hata: Geçersiz lisans anahtarı

en: Error: License mismatch
tr_TR: Hata: Lisans uyuşmazlığı

en: Even background
tr_TR: Çift arka plan

en: Events
tr_TR: Etkinlikler

en: Every 5 minutes
tr_TR: Her 5 dakikada bir

en: Example
tr_TR: Örnek

en: Example: {"Authorization": "Bearer token"}
tr_TR: Örnek: {"authorization": "bearer token"}

en: Example: {"name": "{{43f295}}", "email": "{{a5c626}}"}
tr_TR: Örnek: {"name": "{{43f295}}", "email": "{{a5c626}}"}

en: Excellent
tr_TR: Mükemmel

en: Exceptional
tr_TR: Olağanüstü

en: Excerpt
tr_TR: Alıntı

en: Excerpt length
tr_TR: Alıntı uzunluğu

en: Exclude
tr_TR: Hariç tut

en: Exclude current post
tr_TR: Mevcut yazıyı hariç tut

en: Exclude filter IDs
tr_TR: Filtre kimliklerini hariç tut

en: Exclude posts
tr_TR: Yayınları hariç tut

en: Exclude posts/pages
tr_TR: Yazıları/sayfaları hariç tut

en: Exclude templates
tr_TR: Şablonları hariç tut

en: Exclude terms
tr_TR: Şartları hariç tut

en: Excluded terms
tr_TR: Hariç tutulan terimler

en: Execute code
tr_TR: Kodu çalıştır

en: Exercise great caution with granting code execution privileges. Enable them sparingly and only for trusted roles or ideally only specific users. Grant the least permissions necessary to maintain tight security.
tr_TR: Kod yürütme ayrıcalıkları verirken çok dikkatli ol. Bunları seyrek olarak ve yalnızca güvenilir roller için veya ideal olarak sadece belirli kullanıcılar için etkinleştir. Sıkı güvenliği korumak için gerekli en az izni ver.

en: Exists
tr_TR: Var

en: Expand
tr_TR: Genişlet

en: Expand active element & scroll into view
tr_TR: Aktif öğeyi genişlet ve görünüme kaydır

en: Expand all
tr_TR: Tümünü genişlet

en: Expand first item
tr_TR: İlk öğeyi genişlet

en: Expand item indexes
tr_TR: Öğe indekslerini genişlet

en: Expand panel when dropdown is visible
tr_TR: Açılır menü görünür olduğunda paneli genişlet

en: Expanded
tr_TR: Açık

en: Experimental
tr_TR: Deneysel

en: Export
tr_TR: Dışa aktar

en: Export Settings
tr_TR: Ayarları dışa aktar

en: Export Template
tr_TR: Templatei Dışa Aktar

en: Export Variables
tr_TR: Değişkenleri dışa aktar

en: Export all components first by clicking the "Export" icon above before deleting any. Once exported, hover over the component you'd like to delete, then click the "Delete" icon.
tr_TR: Herhangi birini silmeden önce yukarıdaki “Dışa Aktar” simgesine tıklayarak önce tüm bileşenleri dışa aktar. Dışa aktarıldıktan sonra, silmek istediğin bileşenin üzerine gel, ardından “Sil” simgesine tıkla.

en: Exquisite
tr_TR: Enfes

en: Extend allowed tags through filter
tr_TR: Filtre aracılığıyla izin verilen etiketleri genişlet

en: Extend contextual spacing to other elements within embedded content.
tr_TR: Bağlamsal boşluğu gömülü içerikteki diğer öğelere genişlet.

en: External
tr_TR: Harici

en: External URL
tr_TR: Harici URL

en: External files
tr_TR: Harici dosyalar

en: External product
tr_TR: Harici ürün

en: Extra Bold
tr_TR: Ekstra kalın

en: Extra Light
tr_TR: Ekstra ince

en: Extra large
tr_TR: Ekstra büyük

en: FAQ schema
tr_TR: SSS şeması

en: Facebook Page
tr_TR: Facebook sayfası

en: Facebook page URL
tr_TR: Facebook sayfası URL'si

en: Fade
tr_TR: Solma

en: Fade in
tr_TR: Solarak görün

en: Fade in animation
tr_TR: Yavaşça belirme animasyonu

en: Fade in down
tr_TR: Aşağı doğru belirme

en: Fade in left
tr_TR: Sola doğru belirme

en: Fade in right
tr_TR: Sağa doğru belirme

en: Fade in up
tr_TR: Yukarı doğru belirme

en: Failed to clean up orphaned elements.
tr_TR: Sahipsiz öğeler temizlenemedi.

en: Failed to create font
tr_TR: Yazı tipi oluşturulamadı

en: Failed to create font draft.
tr_TR: Yazı tipi taslağı oluşturulamadı.

en: Failed to delete classes
tr_TR: Sınıflar silinemedi

en: Failed to delete draft font.
tr_TR: Taslak yazı tipi silinemedi.

en: Failed to delete font
tr_TR: Yazı tipi silinemedi

en: Failed to fetch Instagram account details.
tr_TR: Instagram hesap bilgileri getirilemedi.

en: Failed to fetch Instagram posts.
tr_TR: Instagram gönderileri getirilemedi.

en: Failed to move font to trash.
tr_TR: Yazı tipi çöp kutusuna taşınamadı.

en: Failed to process any font files.
tr_TR: Herhangi bir yazı tipi dosyası işlenemedi.

en: Failed to publish font.
tr_TR: Yazı tipi yayınlanamadı.

en: Failed to restore font.
tr_TR: Yazı tipi geri yüklenemedi.

en: Fallback
tr_TR: Yedek

en: Fallback applies to elements in embedded content without a specific spacing rule.
tr_TR: Yedek, belirli bir boşluk kuralı olmayan gömülü içerikteki öğelere uygulanır.

en: Fallback color
tr_TR: Yedek renk

en: Fallback fonts
tr_TR: Yedek yazı tipleri

en: Fallback image
tr_TR: Yedek görsel

en: Fallback label
tr_TR: Yedek etiket

en: Fallback label for terms without a specific label
tr_TR: Belirli bir etiketi olmayan terimler için yedek etiket

en: Fallback preview image
tr_TR: Yedek önizleme görseli

en: Fallback spacing
tr_TR: Yedek boşluk

en: False
tr_TR: Yanlış

en: Fantastic
tr_TR: Fantastik

en: Farthest corner
tr_TR: En uzak köşe

en: Farthest side
tr_TR: En uzak kenar

en: Fast
tr_TR: Hızlı

en: Fast forward
tr_TR: İleri sar

en: Favorites
tr_TR: Favoriler

en: Featured
tr_TR: Öne çıkan

en: Featured image
tr_TR: Öne çıkan görsel

en: Featured image height
tr_TR: Öne çıkan görsel yüksekliği

en: Featured image sizes
tr_TR: Öne çıkan görsel boyutları

en: Featured image tag
tr_TR: Öne çıkan görsel etiketi

en: Featured image width
tr_TR: Öne çıkan görsel genişliği

en: Featured products
tr_TR: Öne çıkan ürünler

en: Featured products only
tr_TR: Yalnızca öne çıkan ürünler

en: Features
tr_TR: Özellikler

en: Features typography
tr_TR: Özellikler tipografisi

en: February
tr_TR: Şubat

en: Fetch content via AJAX
tr_TR: İçeriği AJAX ile getir

en: Fetch data
tr_TR: Veri getir

en: Fetch priority
tr_TR: Getirme önceliği

en: Fetching
tr_TR: Eşleniyor

en: Field
tr_TR: Alan

en: Field ID
tr_TR: Alan ID'si

en: Field mapping
tr_TR: Saha haritalama

en: Field type
tr_TR: Alan tipi

en: Fields
tr_TR: Alanlar

en: Fieldset
tr_TR: Alan kümesi

en: Figure
tr_TR: Şekil

en: File
tr_TR: Dosya

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
tr_TR: %s Dosyası kabul edilmedi. Dosya limiti aşıldı.

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
tr_TR: %s Dosyası kabul edilmedi. Boyut limiti aşıldı.

en: File URL
tr_TR: Dosya URL'si

en: File URL, YouTube/Vimeo URL/ID.
tr_TR: Dosya URL'si, YouTube/Vimeo URL'si/ID'si.

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
tr_TR: Sanitizasyon hatası nedeniyle dosya yüklenemedi. Lütfen SVG dosyasını doğrulayın veya iletişime geçin.

en: Files
tr_TR: Dosyalar

en: Fill
tr_TR: Doldur

en: Fill - Dark
tr_TR: Doldur - koyu

en: Fill - Light
tr_TR: Doldur - açık

en: Fill - Primary
tr_TR: Doldur - birincil

en: Fill color
tr_TR: Dolgu rengi

en: Fill grid
tr_TR: Izgarayı doldur

en: Filter
tr_TR: Filtrele

en: Filter by
tr_TR: Filtrele

en: Filter by parent term
tr_TR: Üst terime göre filtreleme

en: Filter by parent term ID
tr_TR: Üst terim kimliğine göre filtreleme

en: Filter for more advanced duplicate content rules
tr_TR: Daha gelişmiş içerik çoğaltma kuralları için filtrele

en: Filter input
tr_TR: Filtre girişi

en: Filter media by mime type
tr_TR: Medyayı MIME türüne göre filtrele

en: Filter title
tr_TR: Filtre başlığı

en: Filter type
tr_TR: Filtre türü

en: Find
tr_TR: Bul

en: Fine
tr_TR: İyi

en: Finish
tr_TR: Bitir

en: First name
tr_TR: Ad

en: First post full width
tr_TR: İlk gönderi tam genişlikte

en: Fit map on markers change
tr_TR: İşaretçiler değiştiğinde haritayı uydur

en: Fix corrupted database
tr_TR: Bozuk veritabanını düzelt

en: Fixed
tr_TR: Sabit

en: Flag size
tr_TR: Bayrak boyutu

en: Flex
tr_TR: Esnek

en: Flex basis
tr_TR: Esnek temel

en: Flex direction
tr_TR: Esnek yön

en: Flex grow
tr_TR: Esnek büyüme

en: Flex shrink
tr_TR: Esnek küçülme

en: Flex wrap
tr_TR: Esnek sarma

en: Flip
tr_TR: Çevir

en: Float
tr_TR: Float/Düz

en: Fluid typography
tr_TR: Akışkan tipografi

en: Fluid typography scale
tr_TR: Akışkan tipografi ölçeği

en: Fluid typography variable added
tr_TR: Akışkan tipografi değişkeni eklendi

en: Focus
tr_TR: Odaklanma

en: Focus outline
tr_TR: Odak çizgisi

en: Focused
tr_TR: Odaklanmış

en: Follow
tr_TR: Takip et

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
tr_TR: Ürün arşivi açıklamasını düzenlemek veya ürün kategorisi/etiketi açıklamalarını düzenlemek için bu %1$sbağlantıyı%2$s takip edin

en: Font Family
tr_TR: Yazı tipi ailesi

en: Font Manager
tr_TR: Yazı tipi yöneticisi

en: Font deleted permanently
tr_TR: Yazı tipi kalıcı olarak silindi

en: Font download failed
tr_TR: Yazı tipi indirme başarısız

en: Font downloaded
tr_TR: Yazı tipi indirildi

en: Font downloaded successfully.
tr_TR: Yazı tipi başarıyla indirildi.

en: Font family
tr_TR: Yazı tipi ailesi

en: Font file selected
tr_TR: Yazı tipi dosyası seçildi

en: Font manager
tr_TR: Yazı tipi yöneticisi

en: Font moved to trash
tr_TR: Yazı tipi çöp kutusuna taşındı

en: Font moved to trash successfully.
tr_TR: Yazı tipi başarıyla çöp kutusuna taşındı.

en: Font name
tr_TR: Yazı tipi adı

en: Font not found.
tr_TR: Yazı tipi bulunamadı.

en: Font preview
tr_TR: Yazı tipi önizleme

en: Font restore error
tr_TR: Yazı tipi geri yükleme hatası

en: Font restored
tr_TR: Yazı tipi geri yüklendi

en: Font size
tr_TR: Yazı tipi boyutu

en: Font size at the largest viewport. Acts as the upper bound—text will not grow beyond this.
tr_TR: En büyük görüntü alanındaki yazı tipi boyutu. Üst sınır olarak işlev görür; metin bunun ötesinde büyümez.

en: Font size at the smallest viewport. Acts as the lower bound—text will not shrink below this.
tr_TR: En küçük görüntü alanındaki yazı tipi boyutu. Alt sınır olarak işlev görür; metin bunun altında küçülmez.

en: Font style
tr_TR: Yazı tipi stili

en: Font variants
tr_TR: Yazı tipi varyantları

en: Font variation settings
tr_TR: Yazı tipi varyasyon ayarları

en: Font variations
tr_TR: Yazı tipi varyasyonları

en: Font weight
tr_TR: Yazı tipi kalınlığı

en: FontAwesome - Brands
tr_TR: FontAwesome - Markalar

en: FontAwesome - Solid
tr_TR: FontAwesome - Katı

en: Fonts
tr_TR: Yazı tipleri

en: Fonts synced! It might take a few minutes to sync a font project you just published or updated.
tr_TR: Yazı tipleri senkronize edildi! Yeni yayınladığınız veya güncellediğiniz bir yazı tipi projesinin senkronize olması birkaç dakika sürebilir.

en: Foot
tr_TR: Alt

en: Footer
tr_TR: Alt bilgi

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
tr_TR: Alt bilgi komut dosyaları, %s etiketi kapanmadan hemen önce eklenir.

en: For better preview select content to show.
tr_TR: Daha iyi önizleme için gösterilecek içeriği seçin.

en: For frontend SEO purpose only. Not overwriting Post title. Recommended: Max. 60 characters.
tr_TR: Yalnızca ön uç SEO amaçlıdır. Gönderi başlığının üzerine yazmaz. Önerilen: Maks. 60 karakter.

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
tr_TR: Ürün kategorisi veya ürün etiketi arşiv açıklamaları için her terim açıklamasını düzenleyin.

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
tr_TR: Bricks hakkında sorularınız için lütfen help@bricksbuilder.io adresine e-posta gönderin. Şu anda geliştirme aşamasında olan şeyleri öğrenmek istiyorsanız, halka açık yol haritamıza göz atın. Orada ayrıca kendi özellik isteklerinizi başkalarının oylaması ve yorum yapması için gönderebilirsiniz.

en: Force home
tr_TR: Ana sayfaya zorla

en: Form Submissions
tr_TR: Form gönderileri

en: Form data
tr_TR: Form verileri

en: Form name
tr_TR: Form adı

en: Form submission access
tr_TR: Form gönderme erişimi

en: Form submission table could not be deleted.
tr_TR: Form gönderimi tablosu silinemedi.

en: Form submission table deleted successfully.
tr_TR: Form gönderimi tablosu başarıyla silindi.

en: Form submissions
tr_TR: Form gönderileri

en: Form submissions could not be deleted.
tr_TR: Form gönderimleri silinemedi.

en: Form submissions deleted.
tr_TR: Form gönderimleri silindi.

en: Form submissions table could not be resetted.
tr_TR: Form gönderimi tablosu sıfırlanamadı.

en: Form submissions table resetted successfully.
tr_TR: Form gönderimi tablosu başarıyla sıfırlandı.

en: Form title
tr_TR: Form başlığı

en: Format
tr_TR: Biçim

en: Format to send the data in.
tr_TR: Verilerin gönderileceği format.

en: Friday
tr_TR: Cuma

en: From email address
tr_TR: Gönderen e-posta adresi

en: From name
tr_TR: Gönderen adı

en: Front
tr_TR: Ön

en: Front page
tr_TR: Ön sayfa

en: Frontend
tr_TR: Ön yüz

en: Full
tr_TR: Tam

en: Full access
tr_TR: Tam erişim

en: Full response
tr_TR: Tam yanıt

en: Full size
tr_TR: Tam boyut

en: Fullscreen
tr_TR: Tam ekran

en: Fullscreen Control
tr_TR: Tam ekran kontrolü

en: Function name
tr_TR: Fonksiyon adı

en: Function names
tr_TR: Fonksiyon adları

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the %s filter.
tr_TR: “echo” etiketi aracılığıyla çağrılan fonksiyon adları %s filtresi üzerinden beyaz listeye alınmalıdır.

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the new %s filter.
tr_TR: “echo” etiketi aracılığıyla çağrılan fonksiyon adları, yeni %s filtresi üzerinden beyaz listeye alınmalıdır.

en: Function names must pass the check through the %s filter.
tr_TR: Fonksiyon adları %s filtresi üzerinden kontrolü geçmelidir.

en: Galleries
tr_TR: Galeriler

en: Gallery
tr_TR: Galeri

en: Gallery layout
tr_TR: Galeri düzeni

en: Gap
tr_TR: Boşluk

en: General
tr_TR: Genel

en: General settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: Generate FAQPage structured data (JSON-LD).
tr_TR: FAQPage yapılandırılmış verisi (JSON-LD) oluştur.

en: Generate custom image sizes
tr_TR: Özel görüntü boyutları oluştur

en: Generate password
tr_TR: Şifre oluştur

en: Generate review schema
tr_TR: İnceleme şeması oluştur

en: Generate screenshots
tr_TR: Ekran görüntüleri oluştur

en: Generate variables
tr_TR: Değişkenler oluşturun

en: Generating variables will delete all existing variables in this category. Do you want to proceed?
tr_TR: Değişkenlerin oluşturulması bu kategorideki mevcut tüm değişkenleri silecektir. Devam etmek istiyor musunuz?

en: Get In Touch
tr_TR: İletişime geç

en: Get current post author
tr_TR: Geçerli gönderi yazarını al

en: Get started here
tr_TR: Buradan başla

en: Get terms from current
tr_TR: Geçerli terimleri alın

en: Get terms from current post
tr_TR: Geçerli gönderiden şartları alın

en: Get terms that are children of specified term
tr_TR: Belirtilen terimin çocuğu olan terimleri alır

en: Get the author of current post
tr_TR: Geçerli gönderinin yazarını al

en: Getting Started
tr_TR: Başlangıç

en: Global
tr_TR: Genel

en: Global class
tr_TR: Genel sınıf

en: Global class import manager
tr_TR: Genel sınıf içe aktarma yöneticisi

en: Global classes
tr_TR: Küresel sınıflar

en: Global data sync
tr_TR: Global veri senkronizasyonu

en: Global element
tr_TR: Genel öğe

en: Global elements
tr_TR: Küresel öğeler

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and must be converted to components or unlinked.
tr_TR: Küresel öğeler 2.0 sürümünden beri kullanımdan kaldırılmıştır ve bileşenlere dönüştürülmeli veya bağlantıları kaldırılmalıdır.

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and will be removed in the near future. Please convert them into components as soon as possible under %s. Once done, please delete all global elements by hovering over a global element below and clicking the "Delete" icon.
tr_TR: Genel öğeler 2.0 sürümünden bu yana kullanımdan kaldırılmıştır ve yakın gelecekte kaldırılacaktır. Lütfen en kısa sürede bunları %s altında bileşenlere dönüştürün. İşlem tamamlandığında, aşağıdaki bir genel öğenin üzerine gelerek ve “Sil” simgesine tıklayarak tüm genel öğeleri silin.

en: Global elements converted to components.
tr_TR: Küresel öğeler bileşenlere dönüştürüldü.

en: Global elements review
tr_TR: Küresel öğeleri gözden geçirme

en: Global queries
tr_TR: Küresel sorgular

en: Global query
tr_TR: Küresel sorgu

en: Global settings
tr_TR: Küresel ayarlar

en: Global styles & settings
tr_TR: Genel stiller ve ayarlar

en: Go back
tr_TR: Geri dön

en: Go to
tr_TR: Git

en: Go to first slide
tr_TR: İlk slayta git

en: Go to last slide
tr_TR: Son slayta git

en: Go to slide %s
tr_TR: %s. Slayta git

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
tr_TR: Git: Ayarlar > Template Ayarları > İçeriği Doldur

en: Go to: WooCommerce > Products > Inventory
tr_TR: Şuraya gidin: WooCommerce > Ürünler > Stok

en: Good
tr_TR: Güzel

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
tr_TR: Google Maps API anahtarı gerekli! Anahtarı kontrol panelinde şu konuma ekleyin: %s

en: Google fonts
tr_TR: Google yazı tipleri

en: Google fonts have been disabled
tr_TR: Google yazı tipleri devre dışı bırakıldı

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
tr_TR: Google reCAPTCHA API anahtarı gerekli! Anahtarı kontrol panelinde şu bölüme ekle: %s

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
tr_TR: Google reCaptcha: Geçersiz site anahtarı.

en: Got it
tr_TR: Anladım

en: Gradient
tr_TR: Gradyan

en: Gradient / Overlay
tr_TR: Gradyan / kaplama

en: Grand
tr_TR: Harika

en: Greater than
tr_TR: Şundan büyük

en: Greater than or equal
tr_TR: Büyük veya eşit

en: Grid
tr_TR: Izgara

en: Grid (Round)
tr_TR: Izgara (yuvarlak)

en: Grid (Square)
tr_TR: Izgara (kare)

en: Grid auto columns
tr_TR: Izgara otomatik sütunları

en: Grid auto flow
tr_TR: Izgara otomatik akışı

en: Grid auto rows
tr_TR: Izgara otomatik satırları

en: Grid column
tr_TR: Izgara sütunu

en: Grid item
tr_TR: Izgara öğesi

en: Grid row
tr_TR: Izgara satırı

en: Grid template columns
tr_TR: Izgara şablon sütunları

en: Grid template rows
tr_TR: Izgara şablon satırları

en: Groove
tr_TR: Oluk

en: Group
tr_TR: Grup

en: Group already exists
tr_TR: Grup zaten mevcut

en: Grouped
tr_TR: Gruplandırılmış

en: Grouped product
tr_TR: Gruplandırılmış ürün

en: Groups
tr_TR: Gruplar

en: HTML email
tr_TR: HTML e-posta

en: HTML tag
tr_TR: HTML etiketi

en: HTML tag not allowed
tr_TR: HTML etiketi izin verilmiyor

en: HTTP method
tr_TR: HTTP yöntemi

en: Hamburger toggle
tr_TR: Hamburger geçişi

en: Has conflict
tr_TR: Çakışma var

en: Has inherited settings
tr_TR: Devralınan ayarlar var

en: Has no styles
tr_TR: Stil yok

en: Has pagination
tr_TR: Sayfalandırma var

en: Has styles
tr_TR: Stiller var

en: Head
tr_TR: Baş

en: Header
tr_TR: Üst bilgi

en: Header location
tr_TR: Üst bilgi konumu

en: Header scripts
tr_TR: Üst bilgi komut dosyaları

en: Header scripts are added right before closing %s tag.
tr_TR: Üst bilgi komut dosyaları, %s etiketi kapanmadan hemen önce eklenir.

en: Header width
tr_TR: Üst bilgi genişliği

en: Headers
tr_TR: Başlıklar

en: Heading
tr_TR: Başlık

en: Heading selectors
tr_TR: Başlık seçicileri

en: Heading typography
tr_TR: Başlık tipografisi

en: Headings
tr_TR: Başlıklar

en: Headings offset
tr_TR: Başlık ofseti

en: Height
tr_TR: Yükseklik

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Here goes my text ...
tr_TR: Metnim buraya gelecek ...

en: Here goes your caption ...
tr_TR: Açıklamanız buraya gelir...

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
tr_TR: Metniniz buraya gelir ... Biçimlendirme araç çubuğuna erişmek için metninizin herhangi bir bölümünü seçin.

en: Hero
tr_TR: Öne Çıkan

en: Hidden
tr_TR: Gizli

en: Hide
tr_TR: Gizle

en: Hide "All" option
tr_TR: “Tümü” seçeneğini gizle

en: Hide "View cart" button
tr_TR: “Sepeti görüntüle” düğmesini gizle

en: Hide %s
tr_TR: %s Gizle

en: Hide CTA button
tr_TR: CTA düğmesini gizle

en: Hide additional information
tr_TR: Ek bilgileri gizle

en: Hide at breakpoint
tr_TR: Kırılma noktasında gizle

en: Hide cart details to link directly to the cart.
tr_TR: Doğrudan sepete bağlantı vermek için sepet detaylarını gizle.

en: Hide close
tr_TR: Kapatmayı gizle

en: Hide count
tr_TR: Sayımı gizle

en: Hide count bracket
tr_TR: Sayım parantezini gizle

en: Hide cover
tr_TR: Kapağı gizle

en: Hide current
tr_TR: Mevcut dili gizle

en: Hide current post
tr_TR: Mevcut gönderiyi gizle

en: Hide dynamic data label in dropdown
tr_TR: Açılır menüde dinamik veri etiketini gizle

en: Hide element
tr_TR: Öğeyi gizle

en: Hide empty
tr_TR: Boş olanları gizle

en: Hide if empty
tr_TR: Boşsa gizle

en: Hide if no active filter
tr_TR: Aktif filtre yoksa gizle

en: Hide if no translation
tr_TR: Çeviri yoksa gizle

en: Hide if not open
tr_TR: Açık değilse gizle

en: Hide image
tr_TR: Resmi gizle

en: Hide info
tr_TR: Bilgiyi gizle

en: Hide label
tr_TR: Etiketi gizle

en: Hide labels
tr_TR: Etiketleri gizle

en: Hide message
tr_TR: Mesajı gizle

en: Hide out of stock
tr_TR: Stokta olmayanları gizle

en: Hide password
tr_TR: Şifreyi gizle

en: Hide placeholders
tr_TR: Yer tutucuları gizle

en: Hide popup
tr_TR: Açılır pencereyi gizle

en: Hide regular price
tr_TR: Normal fiyatı gizle

en: Hide reviews link
tr_TR: Değerlendirme bağlantısını gizle

en: Hide stock
tr_TR: Stoku gizle

en: Hide the form by default, and show it only when the toggle is clicked.
tr_TR: Formu varsayılan olarak gizle ve yalnızca geçiş tıklandığında göster.

en: Hide title
tr_TR: Başlığı gizle

en: Hierarchical
tr_TR: Hiyerarşik

en: High
tr_TR: Yüksek

en: Highlight
tr_TR: Vurgu

en: Highlight label
tr_TR: Vurgu etiketi

en: Highlight on focus
tr_TR: Odaklanmayı vurgulayın

en: History
tr_TR: Geçmiş

en: History deleted
tr_TR: Geçmiş silindi

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
tr_TR: Birden fazla görsel seçmek için CMD/CTRL tuşunu basılı tutun.

en: Home
tr_TR: Ana Sayfa

en: Home URL
tr_TR: Ana Sayfa URL'si

en: Home page
tr_TR: Ana sayfa

en: Honeypot
tr_TR: Bal küpü

en: Honeypot: Create form field(s) and enable the "Honeypot" checkbox. Those honeypot fields aren't visible to users, but add an extra layer of protection against spam submissions.
tr_TR: Bal Küpü: Form alan(lar)ı oluştur ve "Bal Küpü" onay kutusunu etkinleştir. Bu bal küpü alanları kullanıcılara görünmez, ancak spam gönderimlerine karşı ekstra bir koruma katmanı ekler.

en: Hook
tr_TR: Kanca

en: Horizontal
tr_TR: Yatay

en: Horizontal align
tr_TR: Yatay hizalama

en: Horizontal alignment
tr_TR: Yatay hizalama

en: Horizontal order
tr_TR: Yatay sıralama

en: Hover
tr_TR: Üzerine gelme

en: How Editing With Bricks Works
tr_TR: Bricks ile Düzenleme Nasıl Çalışır

en: How long to keep
tr_TR: Ne kadar süre saklanmalı

en: How long to keep the same random order (in seconds)
tr_TR: Aynı rastgele sıralamanın ne kadar süre tutulacağı (saniye cinsinden)

en: How many numbers on either side of the current page.
tr_TR: Mevcut sayfanın her iki yanında kaç sayı olacağı.

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
tr_TR: Liste kenarlarının başında ve sonunda kaç sayı olacağı.

en: How many numbers to either side of the current page.
tr_TR: Mevcut sayfanın her iki yanında kaç sayı olacağı.

en: How to create a footer template
tr_TR: Alt bilgi şablonu nasıl oluşturulur

en: How to create a header template
tr_TR: Üst bilgi şablonu nasıl oluşturulur

en: How to get your Adobe fonts project ID
tr_TR: Adobe yazı tipleri proje kimliğinizi nasıl alırsınız

en: How to get your Facebook App ID
tr_TR: Facebook Uygulama Kimliğinizi nasıl alırsınız

en: How to get your Google Maps API key
tr_TR: Google Haritalar API anahtarınızı nasıl alırsınız

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
tr_TR: Google reCAPTCHA v3 API Gizli anahtarınızı nasıl alırsınız

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
tr_TR: Google reCAPTCHA v3 API Site anahtarınızı nasıl alırsınız

en: How to get your Instagram Access Token
tr_TR: Instagram Erişim Jetonunuzu nasıl alırsınız

en: How to get your MailChimp API key
tr_TR: MailChimp API anahtarınızı nasıl alırsınız

en: How to get your SendGrid API key
tr_TR: SendGrid API anahtarınızı nasıl alırsınız

en: How to get your Turnstile secret key
tr_TR: Turnstile gizli anahtarınızı nasıl alırsınız

en: How to get your Turnstile site key
tr_TR: Turnstile site anahtarınızı nasıl alırsınız

en: How to get your Unsplash API key
tr_TR: Unsplash API anahtarınızı nasıl alırsınız

en: How to get your hCaptcha secret key
tr_TR: HCaptcha gizli anahtarınızı nasıl alırsınız

en: How to get your hCaptcha site key
tr_TR: HCaptcha site anahtarınızı nasıl alırsınız

en: How to use the fluid typography
tr_TR: Akışkan tipografi nasıl kullanılır?

en: How to use the global query manager
tr_TR: Global sorgu yöneticisi nasıl kullanılır?

en: How to use the global variable manager
tr_TR: Genel değişken yöneticisi nasıl kullanılır

en: Hue
tr_TR: Ton

en: Hybrid
tr_TR: Hibrit

en: I am a button
tr_TR: Ben bir düğmeyim

en: I am a heading
tr_TR: Ben bir başlığım

en: I am a slide
tr_TR: Ben bir slaytım

en: I am a so called subtitle.
tr_TR: Ben sözde bir alt başlığım.

en: I am an alert.
tr_TR: Ben bir uyarıyım.

en: I don't know how to use this Bricks
tr_TR: Bricks'i nasıl kullanacağımı bilmiyorum

en: I found a better site builder
tr_TR: Daha iyi bir site oluşturucu buldum

en: I no longer need Bricks
tr_TR: Artık Bricks'e ihtiyacım yok

en: I.e.: 200px / 50% etc.
tr_TR: Örneğin: 200px / 50% vb.

en: IP address
tr_TR: IP adresi

en: Icon
tr_TR: Simge

en: Icon Box
tr_TR: İkon kutusu

en: Icon List
tr_TR: Simge listesi

en: Icon Size
tr_TR: Simge Boyutu

en: Icon align
tr_TR: Simge hizalama

en: Icon background
tr_TR: Simge arka planı

en: Icon background color
tr_TR: İkon arka plan rengi

en: Icon border
tr_TR: İkon kenarlığı

en: Icon box shadow
tr_TR: İkon gölgesi

en: Icon collapsed
tr_TR: Simge daraltıldı

en: Icon color
tr_TR: Simge rengi

en: Icon expanded
tr_TR: Genişletilmiş simge

en: Icon expanded typography
tr_TR: Genişletilmiş simge tipografisi

en: Icon height
tr_TR: İkon yüksekliği

en: Icon manager
tr_TR: Simge yöneticisi

en: Icon margin
tr_TR: Simge kenar boşluğu

en: Icon only
tr_TR: Sadece simge

en: Icon padding
tr_TR: Simge dolgusu

en: Icon position
tr_TR: Simge konumu

en: Icon rotate in °
tr_TR: Simge dönüşü °

en: Icon rotation for expanded accordion.
tr_TR: Genişletilmiş akordiyon için simge dönüşü.

en: Icon set
tr_TR: Simge seti

en: Icon size
tr_TR: Simge boyutu

en: Icon source
tr_TR: Simge kaynağı

en: Icon spinning
tr_TR: Simge dönüşü

en: Icon transform
tr_TR: Simge dönüşümü

en: Icon transition
tr_TR: Simge geçişi

en: Icon typography
tr_TR: Simge tipografisi

en: Icon width
tr_TR: İkon genişliği

en: Icon(s) deleted successfully
tr_TR: Simge(ler) başarıyla silindi

en: Icon(s) imported successfully
tr_TR: Simge(ler) başarıyla içe aktarıldı

en: Icons
tr_TR: Simgeler

en: If enabled Bricks will try to use the image of the matching product variation when no term-specific image swatch is set.
tr_TR: Etkinleştirilirse, Bricks terime özgü bir görsel örneği ayarlanmadığında eşleşen ürün varyasyonunun görselini kullanmaya çalışacaktır.

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
tr_TR: Etkinleştirilirse ek bir JS ve CSS dosyası yüklenir.

en: If enabled, form submission will succeed even if the webhook fails. Errors will be logged to the server error log.
tr_TR: Etkinleştirilirse, webhook başarısız olsa bile form gönderimi başarılı olur. Hatalar sunucu hata günlüğüne kaydedilir.

en: If no form field is selected, the first password field in the form is used.
tr_TR: Hiçbir form alanı seçilmezse, formdaki ilk şifre alanı kullanılır.

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
tr_TR: Hiçbir şablon koşulu ayarlanmamışsa, Bricks sitenin ön yüzünde yayınlanmış şablonları (üst bilgi, alt bilgi vb.) gösterir. Bu davranışı devre dışı bırakmak için bu ayarı seç. Bunun yerine şablon koşullarını ayarladığından emin ol.

en: If the shape doesn't take up all available space add %s to the "svg" tag.
tr_TR: Eğer şekil tüm mevcut alanı kaplamıyorsa, “svg” etiketine %s ekle.

en: If the video is unlisted, you will need to enter the video privacy hash.
tr_TR: Video listelenmemişse, video gizlilik karmasını girmeniz gerekecektir.

en: If this account exists, a password reset link will be sent to the associated email address.
tr_TR: Bu hesap mevcutsa, ilişkili e-posta adresine bir şifre sıfırlama bağlantısı gönderilecektir.

en: Iframe title
tr_TR: Iframe başlığı

en: Ignore selector
tr_TR: Seçiciyi yoksay

en: Ignore sticky posts
tr_TR: Sabit gönderileri yoksay

en: Ignored when posts per page set to "-1".
tr_TR: Sayfa başına gönderi sayısı “-1” olarak ayarlandığında dikkate alınmaz.

en: Image
tr_TR: Görsel

en: Image Gallery
tr_TR: Resim galerisi

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
tr_TR: (%s) Kimlikli resim artık mevcut değil. Lütfen başka bir resim seçin.

en: Image Overlay
tr_TR: Resim kaplaması

en: Image align
tr_TR: Görsel hizalama

en: Image border
tr_TR: Görsel kenarlığı

en: Image box shadow
tr_TR: Görsel kutu gölgesi

en: Image caption
tr_TR: Resim açıklaması

en: Image click action
tr_TR: Resim tıklama eylemi

en: Image gallery
tr_TR: Görsel galerisi

en: Image height
tr_TR: Resim yüksekliği

en: Image link alt text
tr_TR: Resim bağlantısı alt metni

en: Image not found
tr_TR: Görsel bulunamadı

en: Image position
tr_TR: Resim konumu

en: Image ratio
tr_TR: Görüntü oranı

en: Image size
tr_TR: Görsel boyutu

en: Image width
tr_TR: Resim genişliği

en: Images
tr_TR: Görseller

en: Images file types
tr_TR: Görüntü dosya türleri

en: Images of the same lightbox ID are grouped together.
tr_TR: Aynı lightbox kimliğine sahip resimler birlikte gruplandırılır.

en: Import
tr_TR: İçe aktar

en: Import CSS variables
tr_TR: CSS değişkenlerini içe aktar

en: Import Settings
tr_TR: Ayarları içe aktar

en: Import classes
tr_TR: Sınıfları içe aktar

en: Import images
tr_TR: Görselleri içe aktar

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
tr_TR: “%s” içe aktarılamadı: İsim zaten mevcut.

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
tr_TR: “%s” içe aktarılamadı: Yanlış format.

en: Import pasted images/SVGs
tr_TR: Yapıştırılan görüntüleri/SVG'leri içe aktar

en: Import settings
tr_TR: Ayarları içe aktar

en: Import template
tr_TR: Şablonu içe aktar

en: Import/export components
tr_TR: Bileşen içe/dışa aktarma

en: Import/export templates
tr_TR: Şablon içe/dışa aktarma

en: Imported
tr_TR: İçe aktarıldı

en: Imports
tr_TR: İçe aktarmalar

en: Impressive
tr_TR: Etkileyici

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
tr_TR: Bir geliştiriciyseniz, Bricks'i özel kancalar, filtreler veya kendi öğelerinizi oluşturarak daha da özelleştirebilirsiniz.

en: In same term
tr_TR: Aynı terimde

en: In stock
tr_TR: Stokta var

en: Inactive
tr_TR: Pasif

en: Include
tr_TR: Dahil et

en: Include children
tr_TR: Alt öğeleri dahil et

en: Include posts
tr_TR: Yayınları dahil et

en: Include terms
tr_TR: Şartları dahil edin

en: Incoming
tr_TR: Gelen

en: Incoming changes
tr_TR: Gelen değişiklikler

en: Incorrect configuration might cause unwanted side effects. Only use these settings if you know what you are doing.
tr_TR: Yanlış yapılandırma istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Bu ayarları yalnızca ne yaptığınızı biliyorsanız kullanın.

en: Incorrect password.
tr_TR: Yanlış parola.

en: Incredible
tr_TR: İnanılmaz

en: Indent
tr_TR: Girinti

en: Independent toggle
tr_TR: Bağımsız geçiş

en: Index
tr_TR: Dizin

en: Index of the item to expand on page load, start at 0.
tr_TR: Sayfa yüklendiğinde genişletilecek öğenin indeksi, 0'dan başlar.

en: Indexes of the items to expand on page load, separated by comma, start at 0.
tr_TR: Sayfa yüklendiğinde genişletilecek öğelerin indeksleri, virgülle ayrılmış, 0'dan başlar.

en: Indexing in progress.
tr_TR: Dizinleme devam ediyor.

en: Indexing job is stuck?
tr_TR: Dizin oluşturma işi takıldı mı?

en: Individual
tr_TR: Bireysel

en: Individual users with code execution capability
tr_TR: Kod yürütme yeteneğine sahip bireysel kullanıcılar

en: Infinite
tr_TR: Sonsuz

en: Infinite scroll
tr_TR: Sonsuz kaydırma

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Info Box
tr_TR: Bilgi kutusu

en: Info Box template enabled.
tr_TR: Bilgi Kutusu şablonu etkinleştirildi.

en: Info color
tr_TR: Bilgi rengi

en: Info lightbox
tr_TR: Bilgi ışık kutusu

en: Infobox
tr_TR: Bilgi kutusu

en: Infobox appears on map marker click.
tr_TR: Bilgi kutusu, harita işaretçisine tıklandığında görünür.

en: Inherited from
tr_TR: Şuradan devralındı

en: Initial
tr_TR: İlk

en: Initial slide
tr_TR: Başlangıç slaydı

en: Inline styles (CSS) are added at the end of the %s tag.
tr_TR: Satır içi stiller (CSS) %s etiketinin sonuna eklenir.

en: Inline styles (default)
tr_TR: Satır içi stiller (varsayılan)

en: Inner background color
tr_TR: İç arka plan rengi

en: Inner container
tr_TR: İç konteyner

en: Input
tr_TR: Giriş

en: Input background
tr_TR: Girdi arka planı

en: Input border
tr_TR: Girdi kenarlığı

en: Insert
tr_TR: Ekle

en: Insert "Toggle" element after "Nav items" to show/hide your mobile menu.
tr_TR: Mobil menünü göstermek/gizlemek için “Navigasyon öğeleri” nden sonra “Geçiş” öğesi ekle.

en: Insert after
tr_TR: Sonrasına ekle

en: Insert components
tr_TR: Bileşen ekleme

en: Insert element
tr_TR: Öğe ekle

en: Insert elements in Emmet-like syntax.
tr_TR: Öğeleri Emmet benzeri sözdizimi ile ekle.

en: Insert layout
tr_TR: Düzen ekle

en: Insert media
tr_TR: Medya ekle

en: Insert of the same component is not possible.
tr_TR: Aynı bileşenin eklenmesi mümkün değildir.

en: Insert section
tr_TR: Bölüm ekle

en: Insert template
tr_TR: Şablon ekle

en: Insert templates
tr_TR: Şablon ekleme

en: Inserted
tr_TR: Eklendi

en: Inserted template uses theme style "%s"
tr_TR: Eklenen şablon “%s” tema stilini kullanıyor

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
tr_TR: Herhangi bir şablon eklemek verilerinizin üzerine yazar. Önce değişikliklerinizi kaydetmenizi öneririz.

en: Inset
tr_TR: İç Kenar

en: Instagram access token required! Add in WordPress dashboard under %s
tr_TR: Instagram erişim jetonu gerekli! WordPress kontrol panelinde %s altına ekleyin

en: Instagram feed
tr_TR: Instagram akışı

en: Installed version
tr_TR: Yüklü sürüm

en: Instance
tr_TR: Örnek

en: Instances
tr_TR: Örnekler

en: Integer
tr_TR: Tamsayı

en: Interaction
tr_TR: Etkileşim

en: Interaction ID
tr_TR: Etkileşim Kimliği

en: Interactions
tr_TR: Etkileşimler

en: Interactions don't run in the builder.
tr_TR: Etkileşimler oluşturucuda çalışmaz.

en: Interface
tr_TR: Arayüz

en: Internal post/page
tr_TR: Dahili yazı/sayfa

en: Interval in ms
tr_TR: Aralık (ms cinsinden)

en: Invalid
tr_TR: Geçersiz

en: Invalid CSS response from Google Fonts.
tr_TR: Google Fonts'tan geçersiz CSS yanıtı.

en: Invalid SVG files
tr_TR: Geçersiz SVG dosyaları

en: Invalid action
tr_TR: Geçersiz işlem

en: Invalid element names
tr_TR: Geçersiz öğe isimleri

en: Invalid font ID.
tr_TR: Geçersiz yazı tipi kimliği.

en: Invalid font file
tr_TR: Geçersiz yazı tipi dosyası

en: Invalid form token.
tr_TR: Geçersiz form belirteci.

en: Invalid license key.
tr_TR: Geçersiz lisans anahtarı.

en: Invalid password reset key
tr_TR: Geçersiz şifre sıfırlama anahtarı

en: Invalid post ID or form ID.
tr_TR: Geçersiz gönderi kimliği veya form kimliği.

en: Invalid pseudo class. Must start with a colon (:)
tr_TR: Geçersiz sözde sınıf. İki nokta üst üste (:) ile başlamalı

en: Invalid request
tr_TR: Geçersiz istek

en: Invalid signature
tr_TR: Geçersiz imza

en: Invalid total pages value "%1$s" extracted from path "%2$s". Expected a numeric value.
tr_TR: "%2$s" yolundan çıkarılan geçersiz toplam sayfa değeri "%1$s". Sayısal bir değer bekleniyordu.

en: Invalid webhook URL.
tr_TR: Geçersiz webhook URL'si.

en: Invalid webhook payload format.
tr_TR: Geçersiz webhook veri formatı.

en: Invert
tr_TR: Ters Çevir

en: Invisible
tr_TR: Görünmez

en: Ionicons
tr_TR: İyonikonlar

en: Is
tr_TR: Durum

en: Is archive main query
tr_TR: Arşiv ana sorgusu mu

en: Is main query
tr_TR: Ana sorgu mu

en: Isolation
tr_TR: İzolasyon

en: It's just a temporary deactivation
tr_TR: Bu sadece geçici bir devre dışı bırakma

en: Italic
tr_TR: İtalik

en: Item
tr_TR: Öğe

en: Item width
tr_TR: Öğe genişliği

en: Items
tr_TR: Öğeler

en: Items to scroll
tr_TR: Kaydırılacak öğe sayısı

en: Items to show
tr_TR: Gösterilecek öğe sayısı

en: January
tr_TR: Ocak

en: JavaScript function name without parentheses or window object.
tr_TR: Parantez veya window nesnesi olmadan JavaScript fonksiyon adı.

en: JavaScript is automatically wrapped in script tags.
tr_TR: JavaScript otomatik olarak script etiketleri içine sarılır.

en: Join Us
tr_TR: Bize katıl

en: July
tr_TR: Temmuz

en: June
tr_TR: Haziran

en: Just another slide
tr_TR: Başka bir slayt daha

en: Justify
tr_TR: İki Yana Yasla

en: Justify content
tr_TR: İçeriği yasla

en: Justify items
tr_TR: Öğeleri hizala

en: Keep formatting
tr_TR: Biçimlendirmeyi koru

en: Keep open while styling
tr_TR: Stil düzenlerken açık tut

en: Key
tr_TR: Anahtar

en: Keyboard
tr_TR: Klavye

en: Keyboard shortcuts
tr_TR: Klavye kısayolları

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Label text
tr_TR: Etiket metni

en: Label typography
tr_TR: Etiket tipografisi

en: Labels
tr_TR: Etiketler

en: Language
tr_TR: Dil

en: Language codes
tr_TR: Dil kodları

en: Language switcher
tr_TR: Dil değiştirici

en: Languages
tr_TR: Diller

en: Laptop
tr_TR: Dizüstü

en: Large
tr_TR: Büyük

en: Last fetch
tr_TR: Son getirme

en: Last generated
tr_TR: Son oluşturma

en: Last name
tr_TR: Soyad

en: Last order
tr_TR: Son sipariş

en: Last refresh
tr_TR: Son yenileme

en: Latest
tr_TR: En son

en: Latitude
tr_TR: Enlem

en: Layers
tr_TR: Katmanlar

en: Layout
tr_TR: Düzen

en: Lazy
tr_TR: Tembel

en: Lazy load offset
tr_TR: Tembel yükleme dengeleme

en: Lead
tr_TR: Giriş

en: Learn more
tr_TR: Daha fazla bilgi edin

en: Learn more about CSS filters
tr_TR: CSS filtreleri hakkında daha fazla bilgi edin

en: Learn more about CSS transform
tr_TR: CSS dönüşümü hakkında daha fazla bilgi edin

en: Learn more about CSS transform-origin
tr_TR: CSS dönüşüm-orijini hakkında daha fazla bilgi edin

en: Learn more about CSS transitions
tr_TR: CSS geçişleri hakkında daha fazla bilgi edin

en: Learn more on wordpress.org
tr_TR: Wordpress.org'da daha fazla öğren

en: Learn which %1$s you should to add to the fields above via the %2$s dynamic data tag.
tr_TR: Yukarıdaki alanlara hangi %1$s eklemeniz gerektiğini %2$s dinamik veri etiketi aracılığıyla öğrenin.

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
tr_TR: Şablonu tüm arşiv terimlerine uygulamak için boş bırakın.

en: Leave empty to apply template to all post types.
tr_TR: Şablonu tüm gönderi türlerine uygulamak için boş bırakın.

en: Leave empty to update the current post.
tr_TR: Geçerli gönderiyi güncellemek için boş bırakın.

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
tr_TR: WooCommerce varsayılan listesini kullanmak için boş bırakın.

en: Leave empty to use the default WordPress home URL.
tr_TR: Varsayılan WordPress ana URL'sini kullanmak için boş bırakın.

en: Leave options empty to use the options of the first connected control.
tr_TR: İlk bağlı kontrolün seçeneklerini kullanmak için seçenekleri boş bırak.

en: Leave the first comment
tr_TR: İlk yorumu bırak

en: Leave viewport
tr_TR: Görünüm alanından çıkış

en: Leave your comment
tr_TR: Yorumunuzu bırakın

en: Left
tr_TR: Sol

en: Left to right
tr_TR: Soldan sağa

en: Left with space
tr_TR: Boşluklu sol

en: Lesser
tr_TR: Daha az

en: Lesser or equal
tr_TR: Daha az veya eşit

en: Letter spacing
tr_TR: Harf aralığı

en: License
tr_TR: Lisans

en: License activated.
tr_TR: Lisans etkinleştirildi.

en: License key format
tr_TR: Lisans anahtarı formatı

en: Light
tr_TR: Hafif

en: Light color
tr_TR: Açık renk

en: Lightbox Animation
tr_TR: Işık Kutusu Animasyonu

en: Lightbox ID
tr_TR: Lightbox Kimliği

en: Lightbox Image
tr_TR: Lightbox görüntüsü

en: Lightbox Video
tr_TR: Lightbox videosu

en: Lightbox id
tr_TR: Işık kutusu kimliği

en: Lightness
tr_TR: Açıklık

en: Limit how often this popup appears.
tr_TR: Bu açılır pencerenin görünme sıklığını sınırla.

en: Limit the number of webhook requests that can be sent per hour.
tr_TR: Saat başına gönderilebilecek webhook isteklerinin sayısını sınırla.

en: Line cap
tr_TR: Çizgi ucu

en: Line height
tr_TR: Satır yüksekliği

en: Line width in px
tr_TR: Çizgi genişliği (px cinsinden)

en: Linear
tr_TR: Doğrusal

en: Link
tr_TR: Bağlantı

en: Link & status
tr_TR: Bağlantı & durum

en: Link To
tr_TR: Bağlantı hedefi

en: Link attributes
tr_TR: Bağlantı nitelikleri

en: Link configured
tr_TR: Bağlantı yapılandırıldı

en: Link entire post
tr_TR: Tüm gönderiyi bağlantıla

en: Link entire product
tr_TR: Tüm ürünü bağlantıla

en: Link image
tr_TR: Resmi bağlantıla

en: Link rendered as
tr_TR: Bağlantı şu şekilde işlendi

en: Link styles apply only to specific elements. Overwrite them via the %s filter or extend them via the CSS selectors setting below.
tr_TR: Bağlantı stilleri yalnızca belirli öğelere uygulanır. Bunları %s filtresini kullanarak geçersiz kılabilir veya aşağıdaki CSS seçicileri ayarı ile genişletebilirsin.

en: Link title
tr_TR: Bağlantı başlığı

en: Link to
tr_TR: Şuraya bağlantı

en: Link to lightbox
tr_TR: Lightbox'a bağlantı

en: Link to post
tr_TR: Gönderiye bağlantı

en: Link to product
tr_TR: Ürüne bağlantı

en: Link to website
tr_TR: Web sitesine bağlantı

en: Link type
tr_TR: Bağlantı türü

en: Linked
tr_TR: Bağlantılı

en: Links
tr_TR: Bağlantılar

en: List
tr_TR: Liste

en: List item
tr_TR: Liste öğesi

en: List item #1
tr_TR: Liste öğesi #1

en: List item #2
tr_TR: Liste öğesi #2

en: List items
tr_TR: Liste öğeleri

en: Live search
tr_TR: Canlı arama

en: Live search info
tr_TR: Canlı arama bilgisi

en: Live search wrapper selector
tr_TR: Canlı arama sarmalayıcı seçici

en: Load Block editor data into %s
tr_TR: Blok düzenleyici verilerini %s'a yükleyin

en: Load all matching theme styles
tr_TR: Eşleşen tüm tema stillerini yükle

en: Load more
tr_TR: Daha fazla yükle

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
tr_TR: Erişimin olan başka bir Bricks kurulumundan şablonları şablon kütüphanende yükle.

en: Loading
tr_TR: Yükleniyor

en: Loading component preview
tr_TR: Bileşen önizlemesi yükleniyor

en: Loading font data
tr_TR: Yazı tipi verileri yükleniyor

en: Loading method
tr_TR: Yükleme yöntemi

en: Loading templates
tr_TR: Şablonlar yükleniyor

en: Local storage
tr_TR: Yerel depolama

en: Location
tr_TR: Konum

en: Location content
tr_TR: Konum içeriği

en: Location subtitle
tr_TR: Konum alt başlığı

en: Location title
tr_TR: Konum başlığı

en: Lock
tr_TR: Kilitle

en: Lock selected
tr_TR: Seçileni kilitle

en: Lock/unlock global classes
tr_TR: Genel sınıf kilitleme/kilit açma

en: Locked
tr_TR: Kilitlendi

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
tr_TR: Lisans anahtarınızı almak için %s adresinde oturum açın veya satın alma onay e-postanızdan kopyalayıp yapıştırın.

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
tr_TR: Başarılı kayıttan sonra kullanıcıyı giriş yap. İpucu: Kullanıcıyı hesap/yönetici alanına yönlendirmek için "Yönlendir" eylemini ayarla.

en: Logged in
tr_TR: Giriş yapıldı

en: Logged out
tr_TR: Çıkış yapıldı

en: Logged-in users
tr_TR: Giriş yapmış kullanıcılar

en: Logged-in users with role
tr_TR: Belirli role sahip giriş yapmış kullanıcılar

en: Login
tr_TR: Giriş yap

en: Login URL
tr_TR: Giriş URL'si

en: Login form
tr_TR: Giriş formu

en: Login message
tr_TR: Giriş mesajı

en: Logo inverse
tr_TR: Ters logo

en: Logout URL
tr_TR: Çıkış URL'si

en: Longitude
tr_TR: Boylam

en: Loop
tr_TR: Döngü

en: Lost password
tr_TR: Şifremi unuttum

en: Low
tr_TR: Düşük

en: Low stock
tr_TR: Düşük stok

en: Lowercase
tr_TR: Küçük harf

en: Lowercase removes leading zeros
tr_TR: Küçük harf, baştaki sıfırları kaldırır

en: Magnificent
tr_TR: Muhteşem

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
tr_TR: Mailchimp API anahtarı gerekli! Anahtarı kontrol panelinde şu bölüme ekle: %s

en: Main
tr_TR: Ana

en: Main query
tr_TR: Ana sorgu

en: Maintenance
tr_TR: Bakım

en: Maintenance mode
tr_TR: Bakım modu

en: Make sure not to use the "Product tabs" element on the same page.
tr_TR: Aynı sayfada “Ürün sekmeleri” öğesini kullanmamaya dikkat edin.

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
tr_TR: Yukarıda girilen uzak web sitesinin sana “Templatelerim Erişimi” verdiğinden emin ol.

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
tr_TR: Bağlantılı kapsayıcınızın içinde bağlantılı öğeler olmadığından emin olun (iç içe bağlantılar).

en: Make sure to save settings after closing this modal to apply changes
tr_TR: Değişiklikleri uygulamak için bu modalı kapattıktan sonra ayarları kaydetmeyi unutma

en: Make sure to set "%1$s" in your "%2$s" definitions below.
tr_TR: Aşağıdaki “%2$s” tanımlarınızda “%1$s” ayarlamayı unutmayın.

en: Manage
tr_TR: Yönet

en: Manage global elements
tr_TR: Küresel öğeleri yönet

en: Manage my menus in WordPress.
tr_TR: WordPress'te menülerimi yönet.

en: Manage your custom font files
tr_TR: Özel yazı tipi dosyalarını yönet

en: Mandatory
tr_TR: Zorunlu

en: Manually regenerate CSS files
tr_TR: CSS dosyalarını manuel olarak yeniden oluştur

en: Map
tr_TR: Harita

en: Map Connector
tr_TR: Harita bağlayıcı

en: Map ID
tr_TR: Harita Kimliği

en: Map Type Control
tr_TR: Harita tipi kontrolü

en: Map center
tr_TR: Haritayı Ortala

en: Map style
tr_TR: Harita stili

en: Map type
tr_TR: Harita tipi

en: March
tr_TR: Mart

en: Margin
tr_TR: Dış kenar boşluğu

en: Mark
tr_TR: İşaretle

en: Mark all as read
tr_TR: Tümünü okundu olarak işaretle

en: Mark as active
tr_TR: Etkin olarak işaretle

en: Mark as inactive
tr_TR: Etkin değil olarak işaretle

en: Marker
tr_TR: İşaretçi

en: Markers
tr_TR: İşaretçiler

en: Markers set on individual addresses or map connectors precede these settings.
tr_TR: Bireysel adresler veya harita bağlantıları üzerinde ayarlanan işaretçiler bu ayarların önceliğine sahiptir.

en: Marvelous
tr_TR: Harika

en: Mask
tr_TR: Maske

en: Max
tr_TR: Maks

en: Max Zoom
tr_TR: Maksimum Yakınlaştırma

en: Max payload size
tr_TR: Maksimum yük boyutu

en: Max requests per hour
tr_TR: Saat başına maksimum istek

en: Max resolution
tr_TR: Maksimum çözünürlük

en: Max results
tr_TR: Maksimum sonuç

en: Max upload size: %s
tr_TR: Maksimum yükleme boyutu: %s

en: Max. entries
tr_TR: Maks. giriş sayısı

en: Max. files
tr_TR: Maks. dosya

en: Max. height
tr_TR: Maks. yükseklik

en: Max. items
tr_TR: Maks. öğe sayısı

en: Max. length
tr_TR: Maks. uzunluk

en: Max. post width
tr_TR: Maks. gönderi genişliği

en: Max. price
tr_TR: Maks. fiyat

en: Max. products
tr_TR: Maks. ürün sayısı

en: Max. rating
tr_TR: Maks. derecelendirme

en: Max. related posts
tr_TR: Maks. ilgili gönderi

en: Max. size
tr_TR: Maks. boyut

en: Max. time
tr_TR: Maks. zaman

en: Max. value
tr_TR: Maks. değer

en: Max. width
tr_TR: Maks. genişlik

en: Maximum
tr_TR: Maksimum

en: Maximum number of entries reached.
tr_TR: Maksimum giriş sayısına ulaşıldı.

en: Maximum number of results to display for each query loop in the builder. Applies only to Bricks-native queries. Leave blank to use the default value.
tr_TR: Oluşturucuda her sorgu döngüsü için gösterilecek maksimum sonuç sayısı. Sadece Bricks'e özgü sorgular için geçerlidir. Varsayılan değeri kullanmak için boş bırakın.

en: Maximum number of webhook requests allowed per hour.
tr_TR: Saat başına izin verilen maksimum webhook isteği sayısı.

en: Maximum size of the webhook payload in kilobytes.
tr_TR: Webhook yükünün kilobayt cinsinden maksimum boyutu.

en: Maximum value
tr_TR: Maksimum değer

en: May
tr_TR: Mayıs

en: Media
tr_TR: Medya

en: Media File
tr_TR: Medya dosyası

en: Media URL
tr_TR: Resim Yolu

en: Media library
tr_TR: Medya kütüphanesi

en: Media query
tr_TR: Medya sorgusu

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Mega menu
tr_TR: Mega menü

en: Member
tr_TR: Üye

en: Menu
tr_TR: Menü

en: Menu bar
tr_TR: Menü çubuğu

en: Menu order
tr_TR: Menü sırası

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Message sent from:
tr_TR: Mesajı gönderen:

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
tr_TR: Mesaj başarıyla gönderildi. En kısa sürede size geri döneceğiz.

en: Messages
tr_TR: Mesajlar

en: Meta Data
tr_TR: Meta verisi

en: Meta Key
tr_TR: Meta anahtarı

en: Meta description
tr_TR: Meta açıklaması

en: Meta key
tr_TR: Meta anahtarı

en: Meta keywords
tr_TR: Meta anahtar kelimeleri

en: Meta query
tr_TR: Meta sorgusu

en: Meta robots
tr_TR: Meta robotlar

en: Meta typography
tr_TR: Meta tipografisi

en: Meta value
tr_TR: Meta değeri

en: Meta value num
tr_TR: Meta değer num

en: Metadata
tr_TR: Meta veri

en: Mid Size
tr_TR: Orta boyut

en: Middle center
tr_TR: Orta merkez

en: Middle left
tr_TR: Orta sol

en: Middle right
tr_TR: Orta sağ

en: Mime type
tr_TR: MIME türü

en: Min Zoom
tr_TR: Min Yakınlaştırma

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
tr_TR: Bricks'i çalıştırmak için minimum PHP sürümü PHP 5.4'tür

en: Min. characters
tr_TR: Min. karakter

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
tr_TR: Min. boyut: Retina cihazlarda düzgün görüntüleme için logo yüksekliği / logo genişliği altındaki değerin iki katı.

en: Min. height
tr_TR: Min. yükseklik

en: Min. height is 70.
tr_TR: Min. yükseklik 70'tir.

en: Min. length
tr_TR: Min. uzunluk

en: Min. price
tr_TR: Min. fiyat

en: Min. time
tr_TR: Min. zaman

en: Min. value
tr_TR: Min. değer

en: Min. width
tr_TR: Min. genişlik

en: Min/max date
tr_TR: Min/maks tarih

en: Mini cart
tr_TR: Mini sepet

en: Minimum value
tr_TR: Minimum değer

en: Misc
tr_TR: Çeşitli

en: Miscellaneous
tr_TR: Çeşitli

en: Missing sidebar name.
tr_TR: Kenar çubuğu adı eksik.

en: Mobile
tr_TR: Mobil

en: Mobile first
tr_TR: Önce mobil

en: Mobile landscape
tr_TR: Mobil yatay

en: Mobile menu
tr_TR: Mobil menü

en: Mobile portrait
tr_TR: Mobil dikey

en: Mode
tr_TR: Mod

en: Modified
tr_TR: Değiştirildi

en: Modified date
tr_TR: Değiştirilme tarihi

en: Monday
tr_TR: Pazartesi

en: Month: %s
tr_TR: Ay: %s

en: Monthly
tr_TR: Aylık

en: More about meta robots directives.
tr_TR: Meta robotlar yönergeleri hakkında daha fazla bilgi.

en: More content to come ..
tr_TR: Daha fazla içerik gelecek ..

en: More layouts
tr_TR: Daha fazla düzen

en: More text
tr_TR: Daha fazla metin

en: Most Popular
tr_TR: En popüler

en: Most specific
tr_TR: En spesifik

en: Mouse enter
tr_TR: Fare girişi

en: Mouse leave
tr_TR: Fare çıkışı

en: Mouse leave window
tr_TR: Fare pencereden çıktı

en: Move
tr_TR: Taşı

en: Move elements
tr_TR: Öğeleri taşıma

en: Move selected
tr_TR: Seçileni taşı

en: Move to trash
tr_TR: Çöpe taşı

en: Moved
tr_TR: Taşındı

en: Moved to trash
tr_TR: Çöpe taşındı

en: Multilevel
tr_TR: Çok seviyeli

en: Multiple options
tr_TR: Çoklu seçenekler

en: Must match with the format saved in database.
tr_TR: Veritabanında kaydedilen formatla eşleşmeli.

en: Mute
tr_TR: Sessize al

en: Muted
tr_TR: Sessiz

en: Muted color
tr_TR: Soluk renk

en: My Templates
tr_TR: Templatelerim

en: My account
tr_TR: Hesabım

en: My templates
tr_TR: Şablonlarım

en: My templates access
tr_TR: Şablonlarıma erişim

en: MySQL version
tr_TR: MySQL sürümü

en: NUMERIC
tr_TR: SAYISAL

en: Name
tr_TR: Ad

en: Name already exists
tr_TR: Ad zaten mevcut

en: Name is required
tr_TR: Ad gerekli

en: Name is reserved
tr_TR: İsim rezerve edildi

en: Name to display instead of the remote template URL in the template source dropdown.
tr_TR: Şablon kaynağı açılır menüsünde uzak şablon URL'si yerine gösterilecek ad.

en: Native actions on this hook
tr_TR: Bu kancadaki yerel eylemler

en: Native elements
tr_TR: Yerel öğeler

en: Nav
tr_TR: Navigasyon

en: Nav Menu
tr_TR: Navigasyon menüsü

en: Nav items
tr_TR: Navigasyon öğeleri

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
tr_TR: Sayfayı yeniden yüklemeden farklı sorgu sayfaları arasında gezin.

en: Navigation
tr_TR: Gezinme

en: Neat
tr_TR: Düzgün

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
tr_TR: Yardıma mı ihtiyacın var? Bir hata mı buldun? Bir özellik mi öneriyorsun?

en: Nestable
tr_TR: İç içe yerleştirilebilir

en: Nestable elements can't be converted to components. You can either unlink them manually by right-clicking the global element in the builder or convert them automatically by clicking the "Convert to components" button above and then confirm the prompt.
tr_TR: İç içe yerleştirilebilir öğeler bileşenlere dönüştürülemez. Bunları ya yapılandırıcıda küresel öğeye sağ tıklayarak manuel olarak bağlantısını kaldırabilir ya da yukarıdaki "Bileşenlere dönüştür" düğmesine tıklayıp ardından uyarıyı onaylayarak otomatik olarak dönüştürebilirsin.

en: Never
tr_TR: Asla

en: New
tr_TR: Yeni

en: New Custom Font
tr_TR: Yeni özel yazı tipi

en: New Template
tr_TR: Yeni Template

en: New Template Name
tr_TR: Yeni Template Adı

en: New capability
tr_TR: Yeni yetki

en: New category name
tr_TR: Yeni kategori adı

en: New class name
tr_TR: Yeni sınıf adı

en: New classes detected. Resolve conflicts, if any, to import or skip.
tr_TR: Yeni sınıflar tespit edildi. İçe aktarmak veya atlamak için varsa çakışmaları çözün.

en: New color could not be saved.
tr_TR: Yeni renk kaydedilemedi.

en: New color palette name
tr_TR: Yeni renk paleti adı

en: New feature
tr_TR: Yeni özellik

en: New group name
tr_TR: Yeni grup adı

en: New query name
tr_TR: Yeni sorgu adı

en: New sidebar created.
tr_TR: Yeni kenar çubuğu oluşturuldu.

en: New tab
tr_TR: Yeni sekme

en: New theme style name
tr_TR: Yeni tema stili adı

en: New variable name
tr_TR: Yeni değişken adı

en: Newer Comments
tr_TR: Yeni yorumlar

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Next Icon
tr_TR: Sonraki simge

en: Next arrow
tr_TR: Sonraki ok

en: Next label
tr_TR: Sonraki etiketi

en: Next page
tr_TR: Sonraki sayfa

en: Next post
tr_TR: Sonraki gönderi

en: Next slide
tr_TR: Sonraki slayt

en: Nice job
tr_TR: Güzel iş

en: Nicename
tr_TR: Güzel ad

en: Nickname
tr_TR: Takma ad

en: No
tr_TR: Hayır

en: No Bricks data found.
tr_TR: Bricks verisi bulunamadı.

en: No CSS variable found.
tr_TR: CSS değişkeni bulunamadı.

en: No Custom Font found in Trash
tr_TR: Çöp Kutusunda Özel Yazı Tipi bulunamadı

en: No Custom Fonts found
tr_TR: Özel Yazı Tipi bulunamadı

en: No Facebook page URL provided.
tr_TR: Facebook sayfa URL'si belirtilmedi.

en: No HTML markup defined.
tr_TR: HTML işaretlemesi tanımlanmadı.

en: No Instagram account found.
tr_TR: Instagram hesabı bulunamadı.

en: No Instagram posts found.
tr_TR: Instagram gönderisi bulunamadı.

en: No Polylang languages found.
tr_TR: Polylang dilleri bulunamadı.

en: No SVG selected.
tr_TR: SVG seçilmedi.

en: No Template Bundle found
tr_TR: Template Paketi bulunamadı

en: No Template Tag found
tr_TR: Template Etiketi bulunamadı

en: No Template found in Trash
tr_TR: Çöp Kutusunda Template bulunamadı

en: No Templates found
tr_TR: Template bulunamadı

en: No URL parameters are generated or read, even if filter elements are present.
tr_TR: Filtre öğeleri mevcut olsa bile URL parametreleri oluşturulmaz veya okunmaz.

en: No Vimeo ID provided.
tr_TR: Vimeo kimliği sağlanmadı.

en: No Vimeo URL provided.
tr_TR: Hiç Vimeo URL'si sağlanmadı.

en: No WordPress added content found.
tr_TR: WordPress eklenen içerik bulunamadı.

en: No WordPress widget type selected.
tr_TR: WordPress widget türü seçilmedi.

en: No YouTube ID provided.
tr_TR: YouTube kimliği sağlanmadı.

en: No YouTube URL provided.
tr_TR: Hiç YouTube URL'si sağlanmadı.

en: No access
tr_TR: Erişim yok

en: No accordion item added.
tr_TR: Akordeon öğesi eklenmedi.

en: No action has been set for this form.
tr_TR: Bu form için bir eylem belirlenmemiş.

en: No active icon set selected
tr_TR: Seçili aktif simge seti yok

en: No additional information to show.
tr_TR: Gösterilecek ek bilgi yok.

en: No audio file selected.
tr_TR: Ses dosyası seçilmedi.

en: No caption
tr_TR: Açıklama yok

en: No checkout fields defined.
tr_TR: Tanımlanmış ödeme alanı yok.

en: No classes found
tr_TR: Sınıf Bulunamadı !

en: No classes specified for deletion
tr_TR: Silinecek sınıf belirtilmedi

en: No classes to import.
tr_TR: İçe aktarılacak sınıf yok.

en: No code found.
tr_TR: Kod bulunamadı.

en: No components found.
tr_TR: Bileşen bulunamadı.

en: No conflict
tr_TR: Çakışma yok

en: No connectable property found.
tr_TR: Bağlanabilir özellik bulunamadı.

en: No content
tr_TR: İçerik yok

en: No date/fields set.
tr_TR: Tarih/alan ayarlanmadı.

en: No default value
tr_TR: Varsayılan değer yok

en: No dynamic data found.
tr_TR: Dinamik veri bulunamadı.

en: No dynamic data set.
tr_TR: Hiç dinamik veri ayarlanmadı.

en: No effect with loop enabled
tr_TR: Döngü etkinken etkisi olmaz

en: No elements found for the selected filter.
tr_TR: Seçilen filtre için hiçbir öğe bulunamadı.

en: No email address provided.
tr_TR: E-posta adresi sağlanmadı.

en: No excerpt found.
tr_TR: Alıntı bulunamadı.

en: No file URL provided.
tr_TR: Hiç dosya URL'si sağlanmadı.

en: No file selected.
tr_TR: Dosya seçilmedi.

en: No files were uploaded.
tr_TR: Hiçbir dosya yüklenmedi.

en: No filter source selected.
tr_TR: Filtre kaynağı seçilmedi.

en: No fluid typography category selected. Please create and select a category, then generate your fluid typography variables.
tr_TR: Seçili akışkan tipografi kategorisi yok. Lütfen bir kategori oluşturun ve seçin, ardından akışkan tipografi değişkenlerinizi oluşturun.

en: No fluid typography variables found. Configure the scale generator on the right-hand side as per your requirements. Once done, click the "Generate variables" button to automatically create your fluid typography variables.
tr_TR: Akışkan tipografi değişkeni bulunamadı. Sağ taraftaki ölçek oluşturucuyu gereksinimlerinize göre yapılandırın. Tamamlandığında, akışkan tipografi değişkenlerinizi otomatik olarak oluşturmak için "Değişkenleri oluştur" düğmesine tıklayın.

en: No font files found in the CSS.
tr_TR: CSS'de yazı tipi dosyası bulunamadı.

en: No form field added.
tr_TR: Form alanı eklenmedi.

en: No found rows
tr_TR: Bulunan satır yok

en: No hook selected.
tr_TR: Kanca seçilmedi.

en: No icon selected.
tr_TR: Simge seçilmedi.

en: No image selected.
tr_TR: Seçili resim yok.

en: No instances
tr_TR: Örnek yok

en: No languages found.
tr_TR: Dil bulunamadı.

en: No latitude/longitude or address provided. Use dynamic data tags to retrieve the coordinates/address from your query loop results.
tr_TR: Enlem/boylam veya adres sağlanmadı. Sorgu döngüsü sonuçlarınızdan koordinatları/adresi almak için dinamik veri etiketlerini kullanın.

en: No license for provided license key found.
tr_TR: Sağlanan lisans anahtarı için lisans bulunamadı.

en: No link
tr_TR: Bağlantı yok

en: No list items defined.
tr_TR: Liste öğeleri tanımlanmadı.

en: No locations found
tr_TR: Konum bulunamadı

en: No menu items
tr_TR: Menü öğesi yok

en: No meta data selected.
tr_TR: Seçili meta verisi yok.

en: No name
tr_TR: İsimsiz

en: No native actions on this hook
tr_TR: Bu kancada yerel eylem yok

en: No nav menu found.
tr_TR: Navigasyon menüsü bulunamadı.

en: No options found
tr_TR: Seçenek bulunamadı

en: No order found or the order is not suitable for this element.
tr_TR: Sipariş bulunamadı veya sipariş bu öğe için uygun değil.

en: No orphaned elements found.
tr_TR: Sahipsiz öğe bulunamadı.

en: No pagination on singular posts/pages.
tr_TR: Tekil gönderilerde/sayfalarda sayfalandırma yok.

en: No pagination results.
tr_TR: Sayfalandırma sonucu yok.

en: No permission
tr_TR: İzin yok

en: No post ID provided.
tr_TR: Gönderi kimliği sağlanmadı.

en: No posts found
tr_TR: Gönderi bulunamadı

en: No previous or next posts found..
tr_TR: Önceki veya sonraki gönderi bulunamadı..

en: No pricing table defined.
tr_TR: Fiyatlandırma tablosu tanımlanmadı.

en: No product archive description found.
tr_TR: Ürün arşivi açıklaması bulunamadı.

en: No product selected
tr_TR: Ürün seçilmedi

en: No products in cart
tr_TR: Sepette ürün yok

en: No products to show.
tr_TR: Gösterilecek ürün yok.

en: No progress bar created.
tr_TR: İlerleme çubuğu oluşturulmadı.

en: No properties connected.
tr_TR: Bağlı özellik yok.

en: No properties found.
tr_TR: Özellik bulunamadı.

en: No property groups found.
tr_TR: Özellik grubu bulunamadı.

en: No query selected
tr_TR: Sorgu seçilmedi

en: No rating
tr_TR: Puan yok

en: No ratings
tr_TR: Derecelendirme yok

en: No ratings yet.
tr_TR: Henüz derecelendirme yok.

en: No related products to show.
tr_TR: Gösterilecek ilgili ürün yok.

en: No repeat
tr_TR: Tekrar yok

en: No results
tr_TR: Sonuç yok

en: No results found
tr_TR: Sonuç bulunamadı

en: No scroll
tr_TR: Kaydırma yok

en: No sharing option selected.
tr_TR: Paylaşım seçeneği seçilmedi.

en: No shortcode provided.
tr_TR: Kısa kod sağlanmadı.

en: No sidebar selected.
tr_TR: Kenar çubuğu seçilmedi.

en: No signature
tr_TR: İmza yok

en: No slide added.
tr_TR: Slayt eklenmedi.

en: No social icon added.
tr_TR: Sosyal medya simgesi eklenmedi.

en: No spaces. No pound (#) sign.
tr_TR: Boşluk yok. Kare (#) işareti yok.

en: No tabs added.
tr_TR: Hiç sekme eklenmedi.

en: No target query selected.
tr_TR: Hedef sorgu seçilmedi.

en: No team members added.
tr_TR: Hiç takım üyesi eklenmedi.

en: No template selected.
tr_TR: Hiç şablon seçilmedi.

en: No templates found.
tr_TR: Şablon bulunamadı.

en: No testimonials added.
tr_TR: Hiç referans eklenmedi.

en: No text added.
tr_TR: Hiç metin eklenmedi.

en: No valid font files were processed.
tr_TR: Geçerli yazı tipi dosyası işlenemedi.

en: No variables found. Create a CSS variable using the input at the bottom or in bulk by clicking the "Import" icon at the top.
tr_TR: Hiç değişken bulunamadı. Alttaki girişi kullanarak bir CSS değişkeni oluşturun veya üstteki “İçe Aktar” simgesine tıklayarak toplu olarak içe aktarın.

en: No video selected.
tr_TR: Hiç video seçilmedi.

en: No wrap
tr_TR: Sarma

en: No-repeat
tr_TR: Tekrar yok

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Not allowed
tr_TR: İzin verilmiyor

en: Not allowed: Infinite template loop.
tr_TR: İzin verilmiyor: Sonsuz şablon döngüsü.

en: Not applied in the builder.
tr_TR: Oluşturucuda uygulanmaz.

en: Not empty
tr_TR: Boş değil

en: Not equal
tr_TR: Eşit olmayan

en: Not exists
tr_TR: Yok

en: Not featured
tr_TR: Öne çıkarılmamış

en: Not found
tr_TR: Bulunamadı

en: Not new
tr_TR: Yeni değil

en: Not on sale
tr_TR: İndirimde değil

en: Not possible while bulk-editing.
tr_TR: Toplu düzenleme sırasında mümkün değil.

en: Not supported
tr_TR: Desteklenmiyor

en: Not supported on mobile devices
tr_TR: Mobil cihazlarda desteklenmez

en: Nothing found
tr_TR: Hiçbirşey Bulunamadı

en: Nothing found.
tr_TR: Hiçbir şey bulunamadı.

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
tr_TR: Hiçbir şey bulunamadı. Lütfen farklı bir anahtar kelime ile tekrar deneyin!

en: Nothing to copy
tr_TR: Kopyalanacak bir şey yok

en: Nothing to paste
tr_TR: Yapıştırılacak bir şey yok

en: Notice
tr_TR: Uyarı

en: Notice from %1$s: But don't worry. %1$s regularly updates all WooCommerce template files with each new release. If you are on the latest version and see this message, any necessary compatibility enhancements will be included in the next update.
tr_TR: %1$s'den bildirim: Ama endişelenmeyin. %1$S düzenli olarak her yeni sürümle birlikte tüm WooCommerce şablon dosyalarını günceller. En son sürümde olmanıza rağmen bu mesajı görüyorsanız, gerekli uyumluluk geliştirmeleri bir sonraki güncellemede dahil edilecektir.

en: Notices
tr_TR: Bildirimler

en: Notifications
tr_TR: Bildirimler

en: November
tr_TR: Kasım

en: Number
tr_TR: Sayı

en: Number of comments
tr_TR: Yorum sayısı

en: Number of posts
tr_TR: Gönderi sayısı

en: Number of users to retrieve
tr_TR: Alınacak kullanıcı sayısı

en: Numbered list
tr_TR: Numaralı liste

en: Numeric
tr_TR: Sayısal

en: Numeric meta value
tr_TR: Sayısal meta değeri

en: Object fit
tr_TR: Nesne sığdırma

en: Object position
tr_TR: Nesne konumu

en: Oblique
tr_TR: Eğik

en: October
tr_TR: Ekim

en: Odd background
tr_TR: Tek arka plan

en: Off
tr_TR: Kapalı

en: Off-Canvas
tr_TR: Kenar Çubuğu

en: Offset
tr_TR: Kaydırma

en: Offset key
tr_TR: Ofset anahtarı

en: Offset key location
tr_TR: Ofset anahtar konumu

en: Okay
tr_TR: Tamam

en: Older Comments
tr_TR: Eski yorumlar

en: On
tr_TR: Açık

en: On backorder
tr_TR: Ön sipariş

en: On blur
tr_TR: Odak kaybında

en: On input
tr_TR: Girişte

en: On input, blur and submit
tr_TR: Girişte, odak kaybında ve gönderimde

en: On sale
tr_TR: İndirimde

en: On sale products only
tr_TR: Sadece indirimli ürünlerde

en: Once done editing, click the "Save Settings" button at the bottom below to persist your changes.
tr_TR: Düzenlemeyi bitirdiğinde, değişikliklerini kaydetmek için aşağıdaki “Ayarları Kaydet” düğmesine tıkla.

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
tr_TR: Bricks'in nasıl çalıştığını öğrendikten sonra şablonlar hakkında bilgi edinmek iyi bir fikirdir. Bu, web sitenizin üst bilgisini, alt bilgisini ve blog gönderisi düzenleri, arşivler, arama sonuçlarınız ve hata sayfaları gibi yeniden kullanılabilir içerik türlerini nasıl oluşturacağınızdır.

en: One Page Navigation
tr_TR: Tek sayfa gezinmesi

en: One Result
tr_TR: Bir sonuç

en: One feature per line
tr_TR: Satır başına bir özellik

en: One or more of the selected classes conflict with existing classes on your site. You must either override the existing classes on your site or discard these imported versions.
tr_TR: Seçilen sınıfların bir veya daha fazlası sitenizdeki mevcut sınıflarla çakışıyor. Sitenizdeki mevcut sınıfları geçersiz kılmalı veya bu içe aktarılan sürümleri atmalısınız.

en: One or more webhook requests failed.
tr_TR: Bir veya daha fazla webhook isteği başarısız oldu.

en: One post found
tr_TR: Bir gönderi bulundu

en: Only added if none of your product fields contains any links.
tr_TR: Yalnızca ürün alanlarınızdan hiçbiri bağlantı içermiyorsa eklenir.

en: Only applicable for purchasable simple products with in stock status.
tr_TR: Yalnızca satın alınabilir basit ürünler ve stokta olanlar için geçerlidir.

en: Only applicable if the add to cart display as form (e.g. on single product page).
tr_TR: Yalnızca sepete ekle form olarak görüntüleniyorsa geçerlidir (örn. tek ürün sayfasında).

en: Only applied in builder and template preview.
tr_TR: Yalnızca yapıcı ve şablon önizlemesinde uygulanır.

en: Only applies to Image, Image Gallery, and SVG elements. Images will not be imported if the source is a custom URL or a dynamic data tag.
tr_TR: Sadece Görüntü, Görüntü Galerisi ve SVG öğeleri için geçerlidir. Kaynak özel bir URL veya dinamik veri etiketi ise görüntüler içe aktarılmaz.

en: Only applies to new items added to the DOM.
tr_TR: Sadece DOM'a eklenen yeni öğelere uygulanır.

en: Only applies to top level dropdown elements.
tr_TR: Yalnızca üst seviye açılır öğeler için geçerlidir.

en: Only empty draft fonts can be deleted.
tr_TR: Yalnızca boş taslak yazı tipleri silinebilir.

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
tr_TR: Şablonlarına erişimi yalnızca yukarıda girilen web sitelerine ver. Her satıra bir URL.

en: Only muted YouTube videos will autoplay on iOS Safari.
tr_TR: IOS Safari'de yalnızca sessize alınan YouTube videoları otomatik olarak oynatılır.

en: Only one "Table of contents" element can be visible on a page at a time.
tr_TR: Bir sayfada aynı anda yalnızca bir “İçindekiler tablosu” öğesi görünür olabilir.

en: Only parent terms
tr_TR: Yalnızca üst terimler

en: Only post queries are supported in this version.
tr_TR: Bu sürümde yalnızca gönderi sorguları desteklenmektedir.

en: Only rendered if link is set.
tr_TR: Sadece bağlantı ayarlanmışsa görüntülenir.

en: Only return terms
tr_TR: Yalnızca iade koşulları

en: Only set if you experience problems with the default rendering in the builder (REST API disabled, etc.)
tr_TR: Sadece oluşturucuda varsayılan oluşturma ile sorun yaşıyorsanız ayarlayın (REST API devre dışı bırakıldı vb.)

en: Only supports Post, Term, and User context. More context are available inside the "Interaction" settings that open this popup.
tr_TR: Yalnızca Gönderi, Terim ve Kullanıcı bağlamını destekler. Bu popup'ı açan “Etkileşim” ayarları içinde daha fazla bağlam mevcuttur.

en: Only the first assigned term will be displayed.
tr_TR: Yalnızca ilk atanan terim gösterilecektir.

en: Only works if the first assigned term is a child term.
tr_TR: Yalnızca ilk atanan terim bir alt terimse çalışır.

en: Opacity
tr_TR: Opaklık

en: Open
tr_TR: Aç

en: Open accordion
tr_TR: Akordeonu aç

en: Open icon manager
tr_TR: Simge yöneticisini aç

en: Open image in lightbox
tr_TR: Resmi lightbox'ta aç

en: Open in new tab
tr_TR: Yeni sekmede aç

en: Open mobile menu
tr_TR: Mobil menüyü aç

en: Open on add to cart (AJAX)
tr_TR: Sepete ekle'de aç (AJAX)

en: Open on page load
tr_TR: Sayfa yüklendiğinde aç

en: Open tab index
tr_TR: Açılacak sekme indeksi

en: Open tab on
tr_TR: Sekmeyi şunda aç

en: Operating system
tr_TR: İşletim sistemi

en: Opposites linked
tr_TR: Karşıtlar bağlantılı

en: Option
tr_TR: Seçenek

en: Optional
tr_TR: İsteğe bağlı

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Options (one per line)
tr_TR: Seçenekler (her satıra bir tane)

en: Options type
tr_TR: Seçenek türü

en: Or
tr_TR: Veya

en: Order
tr_TR: Sıralama

en: Order by
tr_TR: Sıralama kriteri

en: Order date
tr_TR: Sipariş tarihi

en: Order details
tr_TR: Sipariş detayları

en: Order email
tr_TR: Sipariş e-postası

en: Order id
tr_TR: Sipariş kimliği

en: Order matters. Start at smallest breakpoint. If using mobile-first start at largest breakpoint.
tr_TR: Sıralama önemlidir. En küçük ekran boyutundan başlayın. Mobil öncelikli tasarım kullanıyorsanız, en büyük ekran boyutundan başlayın.

en: Order meta key
tr_TR: Meta anahtarına göre sırala

en: Order number
tr_TR: Sipariş numarası

en: Order overview
tr_TR: Sipariş genel bakışı

en: Order payment method
tr_TR: Sipariş ödeme yöntemi

en: Order receipt
tr_TR: Sipariş fişi

en: Order review
tr_TR: Sipariş incelemesi

en: Order total
tr_TR: Sipariş toplamı

en: Order updates
tr_TR: Sipariş güncellemeleri

en: Ordered list
tr_TR: Sıralı liste

en: Orders
tr_TR: Siparişler

en: Organize your properties in groups. Reorder your groups via drag & drop. Click to rename. Create a property group using the form below.
tr_TR: Özelliklerini gruplarda düzenle. Gruplarını sürükle & bırak ile yeniden sırala. Yeniden adlandırmak için tıkla. Aşağıdaki formu kullanarak bir özellik grubu oluştur.

en: Original price
tr_TR: Orijinal fiyat

en: Original price typography
tr_TR: Orijinal fiyat tipografisi

en: Orphaned elements
tr_TR: Sahipsiz öğeler

en: Orphaned elements detected (%s). Please back-up your site or at least copy all elements in the structure panel, then click the "Clean up" button below to remove all orphaned elements.
tr_TR: (%s) Yetim öğe tespit edildi. Lütfen sitenizi yedekleyin veya en azından yapı panelindeki tüm öğeleri kopyalayın, ardından tüm yetim öğeleri kaldırmak için aşağıdaki “Temizle” düğmesine tıklayın.

en: Orphaned elements removed.
tr_TR: Yetim öğeler kaldırıldı.

en: Orphaned elements review
tr_TR: Sahipsiz öğe incelemesi

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Other (URL)
tr_TR: Diğer (URL)

en: Other classes
tr_TR: Diğer sınıflar

en: Other pages
tr_TR: Diğer sayfalar

en: Other styles
tr_TR: Diğer stiller

en: Others
tr_TR: Diğerleri

en: Out of stock
tr_TR: Stokta yok

en: Outer width of the info box popup.
tr_TR: Bilgi kutusu popup'ının dış genişliği.

en: Outline
tr_TR: Anahat

en: Outline - Dark
tr_TR: Ana hat - koyu

en: Outline - Light
tr_TR: Ana hat - açık

en: Outline - Primary
tr_TR: Ana hat - birincil

en: Output PHP function
tr_TR: PHP fonksiyonu çıktısı

en: Outset
tr_TR: Dışa çıkık

en: Outstanding
tr_TR: Olağanüstü

en: Overflow
tr_TR: Taşma

en: Overlay
tr_TR: Kaplama

en: Overlay content
tr_TR: Kaplama içeriği

en: Overline
tr_TR: Üst çizgi

en: Override
tr_TR: Geçersiz kıl

en: Override local class
tr_TR: Yerel sınıfı geçersiz kıl

en: Overwrite
tr_TR: Üzerine yaz

en: PHP class does not exist
tr_TR: PHP sınıfı mevcut değil

en: PHP execution time limit
tr_TR: PHP yürütme süresi sınırı

en: PHP max input vars
tr_TR: PHP maksimum giriş değişkenleri

en: PHP max upload file size
tr_TR: PHP maksimum dosya yükleme boyutu

en: PHP memory limit
tr_TR: PHP bellek sınırı

en: PHP post max size
tr_TR: PHP post maksimum boyutu

en: PHP safe mode
tr_TR: PHP güvenli modu

en: PHP version
tr_TR: PHP sürümü

en: Padding
tr_TR: İç kenar boşluğu

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Page %s
tr_TR: Sayfa %s

en: Page ID
tr_TR: Sayfa kimliği

en: Page background
tr_TR: Sayfa arka planı

en: Page date
tr_TR: Sayfa tarihi

en: Page layout
tr_TR: Sayfa düzeni

en: Page modified
tr_TR: Sayfa değiştirilme tarihi

en: Page not found
tr_TR: Sayfa bulunamadı

en: Page number
tr_TR: Sayfa numarası

en: Page order
tr_TR: Sayfa sırası

en: Page parameter
tr_TR: Sayfa parametresi

en: Page settings
tr_TR: Sayfa ayarları

en: Page title
tr_TR: Sayfa başlığı

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
tr_TR: Sayfa özel stilleri varsayılan olarak satır içi yüklenir. Yalnızca gerekli CSS'yi yüklemek ve stil sayfası önbelleğe almaya izin vermek için “Harici dosyalar”'ı seçin.

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: Pages:
tr_TR: Sayfalar:

en: Pagination
tr_TR: Sayfalandırma

en: Pagination method
tr_TR: Sayfalandırma yöntemi

en: Pagination parameter location
tr_TR: Sayfalandırma parametresi konumu

en: Pane
tr_TR: Bölme

en: Panel width could not be saved.
tr_TR: Panel genişliği kaydedilemedi.

en: Paragraph
tr_TR: Paragraf

en: Parameter
tr_TR: Parametre

en: Parameter name for the page number (e.g., "page" or "offset"). This parameter will only be added when AJAX enabled pagination element are used.
tr_TR: Sayfa numarası için parametre adı (örneğin, "sayfa" veya "ofset"). Bu parametre yalnızca AJAX etkin sayfalandırma öğesi kullanıldığında eklenecektir.

en: Parameters
tr_TR: Parametreler

en: Parent
tr_TR: Üst

en: Parent term
tr_TR: Üst Terim

en: Parent term ID
tr_TR: Ana terim kimliği

en: Parent theme URI
tr_TR: Üst tema URI'si

en: Parent theme author URI
tr_TR: Üst tema yazar URI'si

en: Parent theme name
tr_TR: Üst tema adı

en: Parent theme version
tr_TR: Üst tema sürümü

en: Parse dynamic data
tr_TR: Dinamik verileri ayrıştır

en: Password
tr_TR: Parola

en: Password accepted. You can now access the protected content.
tr_TR: Şifre kabul edildi. Artık korumalı içeriğe erişebilirsin.

en: Password min. length
tr_TR: Minimum şifre uzunluğu

en: Password protect your templates.
tr_TR: Şablonlarını şifre ile koru.

en: Password protected
tr_TR: Parola korumalı

en: Password protection
tr_TR: Şifre koruması

en: Password protection limits access to content on the rendered frontend only. It does not restrict alternative access methods (e.g. REST API). For sensitive data, consider stricter security controls.
tr_TR: Şifre koruması yalnızca oluşturulan ön uçtaki içeriğe erişimi sınırlar. Alternatif erişim yöntemlerini (ör. REST API) kısıtlamaz. Hassas veriler için daha sıkı güvenlik kontrolleri düşün.

en: Password required.
tr_TR: Şifre gerekli.

en: Password source
tr_TR: Şifre kaynağı

en: Password toggle
tr_TR: Şifre göster/gizle

en: Paste
tr_TR: Yapıştır

en: Pasted
tr_TR: Yapıştırıldı

en: Path that contains the total item count. Use "body" to target the response path root and "header" for the response headers. Required for the pagination to work. Use "header.x-wp-totalpages" for WordPress REST API calls.
tr_TR: Toplam öğe sayısını içeren yol. Yanıt yolu kökünü hedeflemek için "body" ve yanıt üstbilgileri için "header" kullanın. Sayfalandırmanın çalışması için gereklidir. WordPress REST API çağrıları için "header.x-wp-totalpages" kullanın.

en: Path to extract nested data. Leave empty to use full response. Example: "data.results" to get results from {data: {results: [...]}}
tr_TR: Yuvalanmış verileri ayıklamak için yol. Tam yanıtı kullanmak için boş bırakın. Örnek: "data.results" {data: {sonuçlar: [...]}}

en: Pattern
tr_TR: Desen

en: Pause autoplay
tr_TR: Otomatik oynatmayı duraklat

en: Pause on focus
tr_TR: Odaklanıldığında duraklat

en: Pause on hover
tr_TR: Üzerine gelince duraklat

en: Paused
tr_TR: Duraklatıldı

en: Pay
tr_TR: Öde

en: Payment
tr_TR: Ödeme

en: Pending message
tr_TR: Bekleyen mesaj

en: Per page load
tr_TR: Sayfa yüklemesi başına

en: Per session
tr_TR: Oturum başına

en: Percent
tr_TR: Yüzde

en: Percentage
tr_TR: Yüzde

en: Percentage typography
tr_TR: Yüzde tipografisi

en: Performance
tr_TR: Performans

en: Permalink
tr_TR: Kalıcı bağlantı

en: Permanently delete this icon? This action cannot be undone.
tr_TR: Bu simgeyi kalıcı olarak silmek istiyor musun? Bu işlem geri alınamaz.

en: Picture in picture
tr_TR: Resim içinde resim

en: Pie Chart
tr_TR: Pasta grafiği

en: Pin
tr_TR: Sabitle

en: Pin/unpin elements
tr_TR: Öğeleri sabitleme/sabitlemeyi kaldırma

en: Pinned
tr_TR: Sabitlendi

en: Pinned elements
tr_TR: Sabitlenmiş öğeler

en: Place and configure a "Map Connector" element inside the query loop to enable dynamic address retrieval. On the frontend, actual location markers will be displayed based on the retrieved addresses. In the builder, a placeholder marker will be shown using your Map Center settings for styling purposes.
tr_TR: Dinamik adres alımını etkinleştirmek için sorgu döngüsünün içine bir “Harita Bağlayıcı” öğesi yerleştirin ve yapılandırın. Ön yüzde, alınan adreslere dayalı gerçek konum işaretçileri görüntülenecektir. Oluşturucuda, stil amaçları için Harita Merkezi ayarlarınızı kullanan bir yer tutucu işaretçi gösterilecektir.

en: Place this query on the cart page.
tr_TR: Bu sorguyu sepet sayfasına yerleştir.

en: Place this query on the product page.
tr_TR: Bu sorguyu ürün sayfasına yerleştir.

en: Place this query on the single product page.
tr_TR: Bu sorguyu tek ürün sayfasına yerleştir.

en: Placeholder
tr_TR: Yer tutucu

en: Placeholder color
tr_TR: Yer tutucu rengi

en: Placeholder image shown.
tr_TR: Yer tutucu görsel gösteriliyor.

en: Placeholder typography
tr_TR: Yer tutucu tipografisi

en: Placeholders
tr_TR: Yer tutucular

en: Play inline
tr_TR: Satır içi oynat

en: Play interaction
tr_TR: Etkileşimi oynat

en: Play once
tr_TR: Bir kez oynat

en: Please check your email to confirm your subscription.
tr_TR: Lütfen aboneliğinizi onaylamak için e-postanızı kontrol edin.

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
tr_TR: Lütfen gerekli tüm CSS dosyalarını oluşturmak için aşağıdaki düğmeye tıklayın.

en: Please click the link below to activate your account
tr_TR: Hesabınızı etkinleştirmek için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın

en: Please connect your Instagram account.
tr_TR: Lütfen Instagram hesabınızı bağlayın.

en: Please copy & paste your license key in here ..
tr_TR: Lütfen lisans anahtarınızı buraya kopyalayıp yapıştırın..

en: Please create a full-site backup and perform a "Code review" (see above) before generating code signatures globally.
tr_TR: Lütfen kod imzalarını genel olarak oluşturmadan önce tam site yedeklemesi oluştur ve bir “Kod incelemesi” (yukarıya bak) gerçekleştir.

en: Please create a full-site backup before running the converter.
tr_TR: Lütfen dönüştürücüyü çalıştırmadan önce tam site yedeği oluştur.

en: Please ensure SMTP is set up on this site so all outgoing emails are delivered properly.
tr_TR: Lütfen tüm giden e-postaların düzgün şekilde iletilmesi için bu sitede SMTP'nin kurulu olduğundan emin ol.

en: Please ensure that the SVG code you paste in here does not contain any potentially malicious code. You can run it first through a free online SVG cleaner like %s
tr_TR: Lütfen buraya yapıştırdığınız SVG kodunun potansiyel olarak kötü amaçlı kod içermediğinden emin olun. Önce %s gibi ücretsiz bir çevrimiçi SVG temizleyici aracılığıyla çalıştırabilirsiniz

en: Please enter a password of at least %s characters.
tr_TR: Lütfen en az %s karakterli bir şifre girin.

en: Please enter at least 2 characters
tr_TR: Lütfen en az 2 karakter girin

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
tr_TR: Birden fazla işaretçi kullanırken lütfen enlem/boylamı girin.

en: Please fetch the data again as the API settings have changed.
tr_TR: API ayarları değiştiği için lütfen verileri tekrar getirin.

en: Please make sure to set the "Scale X" value inside the transform setting above to "-1".
tr_TR: Lütfen yukarıdaki dönüştürme ayarında “Ölçek X” değerini “-1” olarak ayarladığınızdan emin olun.

en: Please provide a new password
tr_TR: Lütfen yeni bir şifre sağlayın

en: Please review all code instances found on your site page by page to ensure they don't contain any malicious or faulty code. Click on the title to edit the page, template, etc. with Bricks.
tr_TR: Lütfen sitenizdeki tüm kod örneklerini sayfa sayfa inceleyerek zararlı veya hatalı kod içermediklerinden emin olun. Sayfayı, şablonu vb. Bricks ile düzenlemek için başlığa tıklayın.

en: Please review your code and generate code signatures.
tr_TR: Lütfen kodunu gözden geçir ve kod imzaları oluştur.

en: Please select a filter input.
tr_TR: Lütfen bir filtre girişi seçin.

en: Please select rating icons.
tr_TR: Lütfen derecelendirme simgelerini seçin.

en: Please set at least one product filter.
tr_TR: Lütfen en az bir ürün filtresi ayarlayın.

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
tr_TR: Lütfen Bricks'i devre dışı bırakma nedenini/nedenlerini paylaş. Ne kadar çok detay verirsen o kadar iyi :)

en: Please update your WordPress URLs under Settings > General to use https:// instead of http:// for optimal performance & functionality. Valid SSL certificate required.
tr_TR: Optimal performans ve işlevsellik için lütfen WordPress URL'lerini Ayarlar > Genel altında http:// yerine https:// kullanacak şekilde güncelle. Geçerli SSL sertifikası gereklidir.

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
tr_TR: Lütfen tüm müşteri destek talepleri için Bricks hesap e-posta adresini kullan. Daha büyük dosyalar eklemek için lütfen doğrudan %1$s adresine e-posta gönder. Şu anda geliştirme aşamasında olanları görmek veya özellik isteklerini göndermek/oylamak için lütfen %2$s ziyaret et.

en: Popular
tr_TR: Popüler

en: Popularity
tr_TR: Popülerlik

en: Populate Content
tr_TR: İçeriği doldur

en: Populate the query loop address above through dynamic data tags.
tr_TR: Yukarıdaki sorgu döngüsü adresini dinamik veri etiketleri aracılığıyla doldurun.

en: Popup
tr_TR: Açılır pencere

en: Popup data not found
tr_TR: Açılır pencere verisi bulunamadı

en: Popup limit
tr_TR: Açılır pencere sınırı

en: Position
tr_TR: Konum

en: Positioning
tr_TR: Konumlandırma

en: Post
tr_TR: Gönderi

en: Post Content
tr_TR: Gönderi içeriği

en: Post ID
tr_TR: Gönderi kimliği

en: Post Navigation
tr_TR: Gönderi navigasyonu

en: Post Title
tr_TR: Gönderi başlığı

en: Post author
tr_TR: Gönderi yazarı

en: Post comments
tr_TR: Gönderi yorumları

en: Post comments count
tr_TR: Gönderi yorum sayısı

en: Post content
tr_TR: Gönderi içeriği

en: Post could not be duplicated
tr_TR: Gönderi çoğaltılamadı

en: Post count
tr_TR: Mesaj sayısı

en: Post date
tr_TR: Gönderi tarihi

en: Post excerpt
tr_TR: Gönderi özeti

en: Post link
tr_TR: Gönderi bağlantısı

en: Post meta
tr_TR: Meta gönder

en: Post meta typography
tr_TR: Gönderi meta tipografisi

en: Post modified date
tr_TR: Gönderi değiştirme tarihi

en: Post navigation
tr_TR: Gönderi navigasyonu

en: Post parent
tr_TR: Üst gönderi

en: Post parent ID
tr_TR: Üst yazı ID

en: Post password
tr_TR: Gönderi şifresi

en: Post slug
tr_TR: Gönderi kısa adı

en: Post status
tr_TR: Gönderi durumu

en: Post time
tr_TR: Gönderi zamanı

en: Post title
tr_TR: Gönderi başlığı

en: Post title typography
tr_TR: Gönderi başlığı tipografisi

en: Post to update
tr_TR: Güncellemek için gönder

en: Post type
tr_TR: Gönderi türü

en: Post types
tr_TR: İçerik türleri

en: Poster image
tr_TR: Poster görseli

en: Poster size for YouTube
tr_TR: YouTube için poster boyutu

en: Postmeta table meta_value type
tr_TR: Postmeta tablosu meta_value türü

en: Posts
tr_TR: Yazılar

en: Posts per page
tr_TR: Sayfa başına gönderi sayısı

en: Posts per row
tr_TR: Satır başına gönderi

en: Posts should be in a same taxonomy term.
tr_TR: Gönderiler aynı taksonomi teriminde olmalıdır.

en: Powered by %s
tr_TR: %s Tarafından desteklenmektedir

en: Precedes "Link Image" setting.
tr_TR: “Bağlantı Resmi” ayarından önce gelir.

en: Precedes image height setting.
tr_TR: Görsel yükseklik ayarından önce gelir.

en: Prefix
tr_TR: Önek

en: Prefix block
tr_TR: Önek bloğu

en: Prefix with a dot (.) to filter results that start with this string, or suffix with a dot (.) to filter results ending with this string.
tr_TR: Bu dizeyle başlayan sonuçları filtrelemek için nokta (.) ile önek veya bu dizeyle biten sonuçları filtrelemek için nokta (.) ile sonek kullanın.

en: Preload
tr_TR: Ön yükleme

en: Preload custom fonts
tr_TR: Özel yazı tiplerini önceden yükle

en: Prev
tr_TR: Önceki

en: Prev arrow
tr_TR: Önceki ok

en: Prev label
tr_TR: Önceki etiketi

en: Prevent duplicates
tr_TR: Yinelemeleri önle

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Preview autosave
tr_TR: Otomatik kayıt önizleme

en: Preview image
tr_TR: Önizleme görseli

en: Preview mode
tr_TR: Önizleme modu

en: Preview notice type
tr_TR: Bildirim türünü önizle

en: Preview order ID
tr_TR: Sipariş ID'sini önizle

en: Preview template
tr_TR: Önizleme şablonu

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Previous Icon
tr_TR: Önceki simge

en: Previous interaction ID
tr_TR: Önceki etkileşim ID'si

en: Previous page
tr_TR: Önceki sayfa

en: Previous post
tr_TR: Önceki gönderi

en: Previous slide
tr_TR: Önceki slayt

en: Price
tr_TR: Fiyat

en: Price meta
tr_TR: Fiyat meta bilgisi

en: Price prefix
tr_TR: Fiyat öneki

en: Price suffix
tr_TR: Fiyat soneki

en: Price typography
tr_TR: Fiyat tipografisi

en: Pricing
tr_TR: Fiyatlandırma

en: Pricing Tables
tr_TR: Fiyatlandırma tabloları

en: Pricing table
tr_TR: Fiyatlandırma tablosu

en: Primary
tr_TR: Birincil

en: Primary color
tr_TR: Birincil renk

en: Priority
tr_TR: Öncelik

en: Privacy
tr_TR: Gizlilik

en: Privacy policy
tr_TR: Gizlilik politikası

en: Product
tr_TR: Ürün

en: Product ID
tr_TR: Ürün ID

en: Product SKU
tr_TR: Ürün SKU

en: Product additional information
tr_TR: Ürün ek bilgileri

en: Product archive
tr_TR: Ürün arşivi

en: Product attribute
tr_TR: Ürün özelliği

en: Product badge "New"
tr_TR: Ürün rozeti “Yeni”

en: Product badge "Sale"
tr_TR: Ürün rozeti “İndirim”

en: Product badge new
tr_TR: Yeni ürün rozeti

en: Product categories
tr_TR: Ürün kategorileri

en: Product category
tr_TR: Ürün kategorisi

en: Product category image
tr_TR: Ürün kategori görseli

en: Product content
tr_TR: Ürün içeriği

en: Product content is empty.
tr_TR: Ürün içeriği boş.

en: Product featured
tr_TR: Öne çıkan ürün

en: Product gallery
tr_TR: Ürün galerisi

en: Product gallery images
tr_TR: Ürün galeri görselleri

en: Product images
tr_TR: Ürün görselleri

en: Product is out of stock.
tr_TR: Ürün stokta yok.

en: Product meta
tr_TR: Ürün meta bilgisi

en: Product new status
tr_TR: Ürün yeni durumu

en: Product on sale
tr_TR: İndirimli ürün

en: Product price
tr_TR: Ürün fiyatı

en: Product purchased by user
tr_TR: Kullanıcı tarafından satın alınan ürün

en: Product rating
tr_TR: Ürün puanı

en: Product ratings are disabled.
tr_TR: Ürün derecelendirmeleri devre dışı.

en: Product regular price
tr_TR: Ürün normal fiyatı

en: Product reviews
tr_TR: Ürün değerlendirmeleri

en: Product sale price
tr_TR: Ürün indirimli fiyatı

en: Product sale status
tr_TR: Ürün satış durumu

en: Product search
tr_TR: Ürün arama

en: Product short description
tr_TR: Ürün kısa açıklaması

en: Product sold individually
tr_TR: Ürün tek tek satılır

en: Product stock
tr_TR: Ürün stoku

en: Product stock management
tr_TR: Ürün stok yönetimi

en: Product stock quantity
tr_TR: Ürün stok miktarı

en: Product stock status
tr_TR: Ürün stok durumu

en: Product tabs
tr_TR: Ürün sekmeleri

en: Product tag
tr_TR: Ürün etiketi

en: Product tags
tr_TR: Ürün etiketleri

en: Product title
tr_TR: Ürün başlığı

en: Product type
tr_TR: Ürün türü

en: Product up/cross-sells
tr_TR: Ürün yukarı/çapraz satışları

en: Products
tr_TR: Ürünler

en: Products archive description
tr_TR: Ürün arşivi açıklaması

en: Products filter
tr_TR: Ürün filtresi

en: Products orderby
tr_TR: Ürünleri sıralama ölçütü

en: Products pagination
tr_TR: Ürün sayfalandırma

en: Products per page
tr_TR: Sayfa başına ürün sayısı

en: Products total results
tr_TR: Ürün toplam sonuçları

en: Products with the same category or tag.
tr_TR: Aynı kategori veya etikete sahip ürünler.

en: Profile picture
tr_TR: Profil resmi

en: Progress
tr_TR: İlerleme

en: Progress Bar
tr_TR: İlerleme çubuğu

en: Project ID
tr_TR: Proje Kimliği

en: Project not found.
tr_TR: Proje bulunamadı.

en: Properties
tr_TR: Özellikler

en: Properties found, but none are conneted to any setting of your main component.
tr_TR: Özellikler bulundu, ancak hiçbiri ana bileşeninin ayarlarına bağlı değil.

en: Property
tr_TR: Özellik

en: Property groups
tr_TR: Özellik grupları

en: Property name
tr_TR: Özellik adı

en: Property value
tr_TR: Özellik değeri

en: Provide the element ID that holds the live search results below.
tr_TR: Aşağıda canlı arama sonuçlarını içeren öğe kimliğini girin.

en: Provide your own options in JSON format
tr_TR: JSON formatında kendi seçeneklerinizi sağlayın

en: Provider
tr_TR: Sağlayıcı

en: Pseudo class
tr_TR: Sözde sınıf

en: Pseudos
tr_TR: Sözde sınıflar

en: Public templates
tr_TR: Herkese açık şablonlar

en: Publish
tr_TR: Yayınla

en: Published
tr_TR: Yayınlandı

en: Published date
tr_TR: Yayınlanma tarihi

en: Quantity
tr_TR: Miktar

en: Queries
tr_TR: Sorgular

en: Queries of the types "Post", "Term", and "User" are supported.
tr_TR: "Yazı", "Terim" ve "Kullanıcı" türlerindeki sorgular desteklenir.

en: Query
tr_TR: Sorgu

en: Query API
tr_TR: Sorgu API'si

en: Query Bricks data in search results
tr_TR: Arama sonuçlarında Bricks verilerini sorgula

en: Query Results Summary
tr_TR: Sorgu sonuçları özeti

en: Query configured
tr_TR: Sorgu yapılandırıldı

en: Query editor
tr_TR: Sorgu düzenleyici

en: Query editor in use. But not accessible due to lack of code execution rights.
tr_TR: Sorgu düzenleyici kullanımda. Ancak kod yürütme izni olmadığı için erişilebilir değil.

en: Query filters
tr_TR: Sorgu filtreleri

en: Query filters are disabled
tr_TR: Sorgu filtreleri devre dışı

en: Query filters reindex job started.
tr_TR: Sorgu filtreleri yeniden indeksleme işi başlatıldı.

en: Query loop
tr_TR: Sorgu döngüsü

en: Query loop index
tr_TR: Sorgu döngüsü dizini

en: Query loop results in the builder are limited to %1$s.
tr_TR: Oluşturucudaki sorgu döngüsü sonuçları %1$s ile sınırlıdır.

en: Query manager
tr_TR: Sorgu yöneticisi

en: Query name
tr_TR: Sorgu adı

en: Query object type not supported
tr_TR: Sorgu nesne türü desteklenmiyor

en: Query results count
tr_TR: Sorgu sonuç sayısı

en: Query settings
tr_TR: Sorgu ayarları

en: Query type
tr_TR: Sorgu Türü

en: Query with this name already exists.
tr_TR: Bu ada sahip sorgu zaten mevcut.

en: Quick Feedback
tr_TR: Hızlı geri bildirim

en: Quick View
tr_TR: Hızlı görünüm

en: Quotes
tr_TR: Alıntılar

en: REST API Prefix
tr_TR: REST API Öneki

en: Radial
tr_TR: Radyal

en: Radio
tr_TR: Radyo düğmesi

en: Radio list
tr_TR: Radyo listesi

en: Radius
tr_TR: Yarıçap

en: Random
tr_TR: Rastgele

en: Random order
tr_TR: Rastgele sıralama

en: Random seed TTL
tr_TR: Rastgele tohum TTL

en: Random seed ttl
tr_TR: Rastgele tohum ttl

en: Range
tr_TR: Aralık

en: Rate limit exceeded. Please try again later.
tr_TR: Hız sınırı aşıldı. Lütfen daha sonra tekrar dene.

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
tr_TR: Bu saatlik hız sınırına ulaşıldı. Lütfen sıfırlanması için bir sonraki tam saati bekleyin.

en: Rate limiting
tr_TR: Hız sınırlama

en: Rated %s out of 5
tr_TR: %s Üzerinden 5 puan aldı

en: Rating
tr_TR: Derecelendirme

en: Rating icon
tr_TR: Derecelendirme simgesi

en: Rating typography
tr_TR: Derecelendirme tipografisi

en: Raw
tr_TR: Ham

en: Raw HTML
tr_TR: Ham HTML

en: Read more
tr_TR: Devamını oku

en: Read more about %s
tr_TR: %s Hakkında daha fazla oku

en: Reading progress bar
tr_TR: Okuma ilerleme çubuğu

en: Reading time
tr_TR: Okuma süresi

en: Ready to publish your first post?
tr_TR: İlk gönderini yayınlamaya hazır mısın?

en: Recent comments
tr_TR: Son yorumlar

en: Recent posts
tr_TR: Son gönderiler

en: Recommended column type
tr_TR: Önerilen sütun türü

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
tr_TR: Önerilen uzunluk: 55 karakter. Varsayılan: Gönderi/sayfa alıntısı.

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
tr_TR: Önerilen uzunluk: 95 karakter veya daha az. Varsayılan: Gönderi/sayfa başlığı.

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
tr_TR: Önerilen max_execution_time: 180 (veya daha fazla)

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
tr_TR: Önerilen boyut: Büyük. Varsayılan: Öne çıkan görsel.

en: Recommended upload_max_filesize
tr_TR: Önerilen upload_max_filesize

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
tr_TR: Önerilen wp_memory_limit: 64M (veya daha fazla)

en: Redirect
tr_TR: Yönlendirme

en: Redirect after (ms)
tr_TR: Yönlendirme süresi (ms)

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
tr_TR: Yönlendirme yalnızca başarılı form gönderiminden sonra tetiklenir.

en: Redirect to
tr_TR: Şuraya yönlendir

en: Redirect to admin area
tr_TR: Yönetici alanına yönlendir

en: Redirect to custom authentication page
tr_TR: Özel kimlik doğrulama sayfasına yönlendir

en: Redirect to product page
tr_TR: Ürün sayfasına yönlendir

en: Redirect to specific page
tr_TR: Belirli bir sayfaya yönlendir

en: Redo
tr_TR: Yinele

en: Referrer
tr_TR: Referans veren

en: Referrer URL
tr_TR: Yönlendiren URL

en: Regenerate CSS files
tr_TR: CSS dosyalarını yeniden oluştur

en: Regenerate code signatures
tr_TR: Kod imzalarını yeniden oluştur

en: Regenerate code signatures whenever your WordPress salts (secret keys) change.
tr_TR: WordPress tuzlarınız (gizli anahtarlar) değiştiğinde kod imzalarını yeniden oluştur.

en: Regenerate filter index
tr_TR: Filtre dizinini yeniden oluştur

en: Register form
tr_TR: Kayıt formu

en: Registered
tr_TR: Kayıtlı

en: Registered sidebars
tr_TR: Kayıtlı kenar çubukları

en: Registration
tr_TR: Kayıt

en: Regular expression to validate the input.
tr_TR: Girdiyi doğrulamak için düzenli ifade.

en: Regular price typography
tr_TR: Normal fiyat tipografisi

en: Rel attribute
tr_TR: Rel özniteliği

en: Related Posts
tr_TR: İlgili gönderiler

en: Related posts
tr_TR: İlgili gönderiler

en: Related products
tr_TR: İlgili ürünler

en: Related videos from other channels
tr_TR: Diğer kanallardan ilgili videolar

en: Relation
tr_TR: İlişki

en: Reload
tr_TR: Yenile

en: Reload canvas
tr_TR: Kanvası yenile

en: Remarkable
tr_TR: Dikkat çekici

en: Remember me
tr_TR: Beni hatırla

en: Remote
tr_TR: Uzak

en: Remote playback
tr_TR: Uzaktan oynatma

en: Remote templates
tr_TR: Uzak şablonlar

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Remove all index jobs
tr_TR: Tüm dizin işlerini kaldır

en: Remove attribute
tr_TR: Özelliği kaldır

en: Remove billing fields
tr_TR: Fatura alanlarını kaldır

en: Remove default margins
tr_TR: Varsayılan kenar boşluklarını kaldır

en: Remove file
tr_TR: Dosyayı kaldır

en: Remove from favorites
tr_TR: Favorilerden kaldır

en: Remove from icon set
tr_TR: Simge setinden kaldır

en: Remove image
tr_TR: Görseli kaldır

en: Remove selected
tr_TR: Seçileni kaldır

en: Remove shipping fields
tr_TR: Kargo alanlarını kaldır

en: Removed
tr_TR: Kaldırıldı

en: Removed from cart
tr_TR: Sepetten kaldırıldı

en: Rename
tr_TR: Yeniden adlandır

en: Rename images
tr_TR: Görselleri yeniden adlandır

en: Renamed
tr_TR: Yeniden adlandırıldı

en: Render
tr_TR: Oluştur

en: Render dynamic data text on canvas
tr_TR: Dinamik veri metnini tuvalde görüntüle

en: Render footer
tr_TR: Alt bilgiyi oluştur

en: Render header
tr_TR: Üst bilgiyi oluştur

en: Render on the front-end without the div wrapper.
tr_TR: Ön yüzde div kapsayıcısı olmadan oluştur.

en: Render popups
tr_TR: Açılır pencereleri oluştur

en: Render with %s
tr_TR: %s Ile oluştur

en: Render without wrapper
tr_TR: Kapsayıcı olmadan oluştur

en: Rendered with %s
tr_TR: %s Ile oluşturuldu

en: Repeat
tr_TR: Tekrarla

en: Repeat-x
tr_TR: X-tekrarı

en: Repeat-y
tr_TR: Y-tekrarı

en: Replace
tr_TR: Değiştir

en: Replace content
tr_TR: İçeriği değiştir

en: Replace element classes
tr_TR: Öğe sınıflarını değiştir

en: Replace image
tr_TR: Görüntüyü değiştir

en: Replace with
tr_TR: Şununla değiştir

en: Replace with this string
tr_TR: Bu dizeyle değiştir

en: Reply
tr_TR: Yanıtla

en: Reply to email address
tr_TR: Yanıtlanacak e-posta adresi

en: Request
tr_TR: İstek

en: Request body
tr_TR: İstek gövdesi

en: Request body type
tr_TR: İstek gövde tipi

en: Required
tr_TR: Gerekli

en: Requires enabling of "%1$s" and/or "%2$s" permission.
tr_TR: “%1$s” ve/veya “%2$s” izninin etkinleştirilmesini gerektirir.

en: Resend activation email
tr_TR: Aktivasyon mailini yeniden gönder

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Reset Settings
tr_TR: Ayarları sıfırla

en: Reset all
tr_TR: Tümünü Sıfırla

en: Reset database table
tr_TR: Veritabanı tablosunu sıfırla

en: Reset filters
tr_TR: Filtreleri sıfırla

en: Reset password
tr_TR: Şifreyi sıfırla

en: Reset styles
tr_TR: Stilleri sıfırla

en: Reset text after .. seconds
tr_TR: Metni .. saniye sonra sıfırla

en: Resetting all breakpoints deletes all custom breakpoints and resets all default breakpoints.
tr_TR: Tüm kırılma noktalarını sıfırlamak, tüm özel kırılma noktalarını siler ve tüm varsayılan kırılma noktalarını sıfırlar.

en: Resize
tr_TR: Yeniden boyutlandır

en: Resolve all conflicts listed below to save your changes.
tr_TR: Değişikliklerini kaydetmek için aşağıda listelenen tüm çakışmaları çöz.

en: Resolve all conflicts listed below, highlighted in red, to continue with importing those classes.
tr_TR: Bu sınıfları içe aktarmaya devam etmek için aşağıda listelenen ve kırmızıyla vurgulanan tüm çakışmaları çözün.

en: Response
tr_TR: Yanıt

en: Response path
tr_TR: Yanıt yolu

en: Response settings
tr_TR: Yanıt ayarları

en: Responsive breakpoints
tr_TR: Duyarlı kırılma noktaları

en: Responsive control indicator
tr_TR: Duyarlı kontrol göstergesi

en: Restart
tr_TR: Yeniden başlat

en: Restore
tr_TR: Geri yükle

en: Restore all
tr_TR: Tümünü geri yükle

en: Restore icon
tr_TR: Simgeyi geri yükle

en: Restored
tr_TR: Geri yüklendi

en: Result Count
tr_TR: Sonuç sayısı

en: Results
tr_TR: Sonuçlar

en: Results for: %s
tr_TR: Arama sonuçları: %s

en: Results per page
tr_TR: Sayfa başına sonuç

en: Return query parameters in PHP array. Learn more about the query parameters for %1$s, %2$s, %3$s
tr_TR: Sorgu parametrelerini PHP dizisi olarak döndür. %1$s, %2$s, %3$s için sorgu parametreleri hakkında daha fazla bilgi edin

en: Reveal animation
tr_TR: Açığa çıkma animasyonu

en: Reverse
tr_TR: Tersine çevir

en: Review
tr_TR: İnceleme

en: Review all Code element (PHP & HTML), SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances.
tr_TR: Tüm Kod öğelerini (PHP ve HTML), SVG öğelerini (kod), Sorgu düzenleyiciyi ve “echo” etiketlerini incele.

en: Review author
tr_TR: İnceleme yazarı

en: Reviewed
tr_TR: İncelendi

en: Reviewed item name
tr_TR: İncelenen öğe adı

en: Reviewed item type
tr_TR: İncelenen öğe türü

en: Revision applied
tr_TR: Revizyon uygulandı

en: Revision by
tr_TR: Revizyon sahibi

en: Revision deleted
tr_TR: Revizyon silindi

en: Revision discarded
tr_TR: Revizyon iptal edildi

en: Revisions
tr_TR: Revizyonlar

en: Rewind
tr_TR: Geri sar

en: Rewind by drag
tr_TR: Sürükleyerek geri sar

en: Ribbon
tr_TR: Şerit

en: Rich Text
tr_TR: Zengin metin

en: Rich text
tr_TR: Zengin metin

en: Ridge
tr_TR: Kabartma

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Right to left
tr_TR: Sağdan sola

en: Right with space
tr_TR: Boşluklu sağ

en: Ring
tr_TR: Halka

en: Ripple
tr_TR: Dalgalanma

en: Roadmap
tr_TR: Yol haritası

en: Role
tr_TR: Rol

en: Roles
tr_TR: Roller

en: Roller
tr_TR: Silindir

en: Root container margin
tr_TR: Kök kapsayıcı kenar boşluğu

en: Root container padding
tr_TR: Kök kapsayıcı dolgusu

en: Root container width
tr_TR: Kök kapsayıcı genişliği

en: Rotate
tr_TR: Döndür

en: Rotate X
tr_TR: X ekseninde döndürme

en: Rotate Y
tr_TR: Y ekseninde döndürme

en: Rotate Z
tr_TR: Z ekseninde döndürme

en: Round
tr_TR: Yuvarlak

en: Row
tr_TR: Satır

en: Row gap
tr_TR: Satır boşluğu

en: Rows
tr_TR: Satırlar

en: Run only once
tr_TR: Sadece bir kez çalıştır

en: Run this interaction if the following conditions are met.
tr_TR: Aşağıdaki koşullar karşılanırsa bu etkileşimi çalıştır.

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
tr_TR: %s'in çalıştırılması, güncel olmayan Bricks verilerini tespit eder ve otomatik olarak en son sözdizimini günceller.

en: SSL certificate
tr_TR: SSL sertifikası

en: SVG URL
tr_TR: SVG URL'SI

en: SVG code
tr_TR: SVG kodu

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
tr_TR: SVG dosyaları, görüntüleri XML formatında tanımlar ve bu nedenle kötü amaçlı kod içerebilir. %s Etkinleştirildiğinde, Bricks yükleme sırasında SVG dosyalarını temizlemeye çalışacaktır.

en: SVG files not imported for security reasons.
tr_TR: SVG dosyaları güvenlik nedeniyle içe aktarılmadı.

en: SVG logo: Set "Height" & "Width" in "px" value.
tr_TR: SVG logo: “Yükseklik” ve “Genişlik” değerlerini “px” cinsinden ayarlayın.

en: SVG uploads
tr_TR: SVG yüklemeleri

en: Sale
tr_TR: İndirim

en: Sale price typography
tr_TR: İndirimli fiyat tipografisi

en: Sale!
tr_TR: İndirim!

en: Sample text
tr_TR: Örnek metin

en: Sanitization method
tr_TR: Sanitizasyon yöntemi

en: Satellite
tr_TR: Uydu

en: Saturation
tr_TR: Doygunluk

en: Saturday
tr_TR: Cumartesi

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save %s data as Block editor data
tr_TR: 0] verilerini Blok düzenleyici verileri olarak kaydetme

en: Save IP address
tr_TR: IP adresini kaydet

en: Save Settings
tr_TR: Ayarları kaydet

en: Save Variables
tr_TR: Değişkenleri kaydet

en: Save as
tr_TR: Farklı kaydet

en: Save as component
tr_TR: Bileşen olarak kaydet

en: Save as template
tr_TR: Şablon olarak kaydet

en: Save changes
tr_TR: Değişiklikleri kaydet

en: Save draft
tr_TR: Taslağı kaydet

en: Save file
tr_TR: Dosyayı kaydet

en: Save form submissions in database
tr_TR: Form gönderilerini veritabanında kaydet

en: Save in custom directory
tr_TR: Özel dizine kaydet

en: Save in media library
tr_TR: Medya kütüphanesine kaydet

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
tr_TR: İsmimi, e-postamı ve web sitemi bu tarayıcıda bir sonraki yorumum için kaydet.

en: Save new style
tr_TR: Yeni stil kaydet

en: Save new title/permalink
tr_TR: Yeni başlık/kalıcı bağlantıyı kaydet

en: Save style
tr_TR: Stili kaydet

en: Save submission
tr_TR: Gönderimi kaydet

en: Saved
tr_TR: Kaydedildi

en: Saved as template
tr_TR: Şablon olarak kaydedildi

en: Scale
tr_TR: Ölçek

en: Scale X
tr_TR: X ekseninde ölçekleme

en: Scale Y
tr_TR: Y ekseninde ölçekleme

en: Scale color
tr_TR: Ölçek rengi

en: Scale down
tr_TR: Küçült

en: Scale length in px
tr_TR: Ölçek uzunluğu (px cinsinden)

en: Scale type
tr_TR: Ölçek tipi

en: Scales
tr_TR: Terazi

en: Scan complete: %1$d orphaned elements found across %2$d posts.
tr_TR: Tarama tamamlandı: %2$d gönderi içinde %1$d sahipsiz öğe bulundu.

en: Scan your site for orphaned elements that may cause issues.
tr_TR: Sitende sorunlara neden olabilecek yetim öğeleri taramak için tara.

en: Scanning your entire site. This may take a moment.
tr_TR: Tüm siteniz taranıyor. Bu biraz zaman alabilir.

en: Schedule
tr_TR: Zamanlama

en: Schema
tr_TR: Şema

en: Scope
tr_TR: Kapsam

en: Screen reader label for the marker. Set for better accessibility.
tr_TR: İşaretçi için ekran okuyucu etiketi. Daha iyi erişilebilirlik için ayarla.

en: Screen width
tr_TR: Ekran genişliği

en: Screenshots generated
tr_TR: Ekran görüntüleri oluşturuldu

en: Scroll
tr_TR: Kaydır

en: Scroll offset
tr_TR: Kaydırma ofseti

en: Scroll snap
tr_TR: Kaydırma yakalama

en: Scroll to
tr_TR: Kaydır

en: Scroll to notice
tr_TR: Bildirime kaydır

en: Scroll to top
tr_TR: Yukarı kaydır

en: Scroll to top of popup when popup opens.
tr_TR: Açıldığında popup'ı üste kaydır.

en: Scroll to top when offcanvas opens.
tr_TR: Kenar çubuğu açıldığında sayfanın en üstüne kaydır.

en: Scrolling background
tr_TR: Kaydırma arka planı

en: Scrolling box shadow
tr_TR: Kaydırma kutu gölgesi

en: Scrolling text color
tr_TR: Kaydırma metin rengi

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search ...
tr_TR: Ara ...

en: Search Custom Fonts
tr_TR: Özel yazı tiplerini ara

en: Search Template Bundles
tr_TR: Template Paketlerinde Ara

en: Search Template Tags
tr_TR: Template Etiketlerinde Ara

en: Search Templates
tr_TR: Templatelerde ara

en: Search and replace label value.
tr_TR: Etiket değerini ara ve değiştir.

en: Search background color
tr_TR: Arama arka plan rengi

en: Search border
tr_TR: Arama kenarlığı

en: Search classes
tr_TR: Arama sınıfları

en: Search documentation
tr_TR: Dokümantasyonda ara

en: Search elements ..
tr_TR: Öğeleri ara ..

en: Search for
tr_TR: Arama

en: Search for posts, pages, or custom post types
tr_TR: Gönderileri, sayfaları veya özel gönderi türlerini arama

en: Search options
tr_TR: Arama seçenekleri

en: Search or create post
tr_TR: Gönderi ara veya oluştur

en: Search pages ..
tr_TR: Sayfaları ara ..

en: Search posts
tr_TR: Mesajları ara

en: Search posts/pages
tr_TR: Gönderi/sayfa ara

en: Search results
tr_TR: Arama sonuçları

en: Search results for:
tr_TR: Şunun için arama sonuçları:

en: Search settings
tr_TR: Arama ayarları

en: Search site
tr_TR: Sitede ara

en: Search tag
tr_TR: Etiket ara

en: Search templates ..
tr_TR: Şablonları ara ..

en: Search term
tr_TR: Arama terimi

en: Search variable
tr_TR: Değişken ara

en: Searching
tr_TR: Aranıyor

en: Secondary
tr_TR: İkincil

en: Secondary color
tr_TR: İkincil renk

en: Section
tr_TR: Bölüm

en: Security warning
tr_TR: Güvenlik uyarısı

en: Select
tr_TR: Seç

en: Select Color
tr_TR: Renk seç

en: Select HTML tags
tr_TR: HTML etiketlerini seç

en: Select SVG Icons
tr_TR: SVG Simgeleri Seç

en: Select a slide to show
tr_TR: Gösterilecek slaytı seç

en: Select a template or provide a custom text to show if this query doesn't return any results.
tr_TR: Bu sorgu herhangi bir sonuç döndürmezse gösterilecek bir şablon seç veya özel bir metin gir.

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
tr_TR: Web sitenizi (%s) stilize etmek için bir tema stili seçin veya yeni bir tema stili oluşturun.

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
tr_TR: Form başarıyla gönderildikten sonra gerçekleştirmek istediğin eylemi(leri) seç.

en: Select an icon library
tr_TR: Bir simge kitaplığı seçin

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
tr_TR: Bilgisayarınızdan ayarlar JSON dosyanızı seçin ve içe aktarın.

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
tr_TR: Bilgisayarından şablon JSON/ZIP dosyanı seç ve içe aktar.

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
tr_TR: Önizlemek için herhangi bir revizyonu seç. Seçilen revizyonu düzenlemeye devam etmek için “Uygula”'ya tıkla. Mevcut revizyonu düzenlemeye devam etmek için “İptal”'e tıkla.

en: Select archive term
tr_TR: Arşiv terimi seç

en: Select archive type
tr_TR: Arşiv türü seç

en: Select author
tr_TR: Yazar seç

en: Select class
tr_TR: Sınıf seçin

en: Select classes
tr_TR: Sınıfları seçin

en: Select color
tr_TR: Renk seç

en: Select color palette
tr_TR: Renk paletini seç

en: Select condition
tr_TR: Koşul seç

en: Select content type
tr_TR: İçerik türü seç

en: Select dynamic data
tr_TR: Dinamik veri seç

en: Select element structure
tr_TR: Öğe yapısı seç

en: Select end date
tr_TR: Bitiş tarihi seç

en: Select file
tr_TR: Dosya seç

en: Select file(s) to import
tr_TR: İçe aktarılacak dosya(ları) seç

en: Select font file
tr_TR: Yazı tipi dosyası seç

en: Select icon
tr_TR: Simge seç

en: Select icon library
tr_TR: Simge kitaplığını seçin

en: Select icon set
tr_TR: Simge seti seç

en: Select image
tr_TR: Görsel seç

en: Select images
tr_TR: Resimleri seç

en: Select individual
tr_TR: Tek tek seç

en: Select items
tr_TR: Öğeleri seç

en: Select link type
tr_TR: Bağlantı türünü seç

en: Select multiple images
tr_TR: Birden fazla görüntü seçme

en: Select nav menu
tr_TR: Navigasyon menüsü seç

en: Select option
tr_TR: Seçenek belirle

en: Select options
tr_TR: Seçenekleri seç

en: Select post
tr_TR: Gönderi Seç

en: Select post type
tr_TR: Gönderi türü seç

en: Select post types to edit with %s.
tr_TR: %s Ile düzenlenecek yazı türlerini seç.

en: Select post/page
tr_TR: Yazı/sayfa seç

en: Select posts
tr_TR: Gönderileri seç

en: Select posts/pages
tr_TR: Gönderi/sayfa seç

en: Select product type
tr_TR: Ürün tipini seç

en: Select products
tr_TR: Ürünleri seç

en: Select query loop
tr_TR: Sorgu döngüsü seç

en: Select shape
tr_TR: Şekil seç

en: Select smallest breakpoint that this video should play at. Preview on frontend.
tr_TR: Bu videonun oynatılması gereken en küçük kırılma noktasını seç. Ön yüzde önizle.

en: Select sort
tr_TR: Sıralama seç

en: Select start date
tr_TR: Başlangıç tarihi seç

en: Select taxonomies
tr_TR: Taksonomileri seç

en: Select taxonomy
tr_TR: Sınıflandırmayı Seç

en: Select template
tr_TR: Şablon seç

en: Select template tags
tr_TR: Şablon etiketlerini seç

en: Select template to update
tr_TR: Güncellenecek şablonu seç

en: Select template type
tr_TR: Şablon türü seç

en: Select templates
tr_TR: Şablonları seç

en: Select templates to exclude from remote template access.
tr_TR: Uzaktan şablon erişiminden hariç tutulacak şablonları seç.

en: Select term
tr_TR: Terim seç

en: Select terms
tr_TR: Terimleri seç

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
tr_TR: Biçimlendirmek için kanvastaki metni seçin. Başlıklar, paragraflar ve görseller eklemek için “Zengin Metin” öğesini kullanın.

en: Select the elements for which you want to remove the default margins.
tr_TR: Varsayılan kenar boşluklarını kaldırmak istediğin öğeleri seç.

en: Select the node that you want to style inside the currently active element on the canvas.
tr_TR: Kanvasta şu anda aktif olan öğenin içinde stilini düzenlemek istediğin düğümü seç.

en: Select the query this filter should target.
tr_TR: Bu filtrenin hedeflemesi gereken sorguyu seç.

en: Select the type of template you want to create:
tr_TR: Oluşturmak istediğiniz şablon türünü seçin:

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
tr_TR: Tuval üzerinde gösterilecek içerik türünü seçin, ardından seçilen içeriği tuvalde göstermek için “ÖN İZLEMEYİ UYGULA”'ya tıklayın.

en: Select which post types can be edited using Bricks.
tr_TR: Bricks kullanılarak hangi içerik türlerinin düzenlenebileceğini seç.

en: Select/enter unit
tr_TR: Birim seç/gir

en: Select/upload font variation
tr_TR: Yazı tipi varyasyonu seç/yükle

en: Selected
tr_TR: Seçili

en: Selected classes
tr_TR: Seçilen sınıflar

en: Selected elements
tr_TR: Seçilen öğeler

en: Selected field
tr_TR: Seçilen alan

en: Selected posts/pages will be accessible even when maintenance mode is active.
tr_TR: Seçilen yazılar/sayfalar, bakım modu etkin olduğunda bile erişilebilir olacak.

en: Selected sidebar has no active widgets.
tr_TR: Seçili kenar çubuğunda etkin widget yok.

en: Selected variables
tr_TR: Seçilen değişkenler

en: Selecting an element in the structure panel scrolls it into view on the canvas.
tr_TR: Yapı panelinde bir öğe seçildiğinde, tuval üzerinde görünüme kayar.

en: Selection
tr_TR: Seçim

en: Selector
tr_TR: Seçici

en: Selector detector
tr_TR: Seçici algılayıcı

en: Selector exists
tr_TR: Seçici mevcut

en: Selectors
tr_TR: Seçiciler

en: Self
tr_TR: Kendisi

en: Semi Bold
tr_TR: Yarı kalın

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Send WordPress notification
tr_TR: WordPress bildirimi gönder

en: Send an email to every newly registered user with an activation link that must be clicked to activate their account.
tr_TR: Yeni kaydolan her kullanıcıya, hesaplarını etkinleştirmek için tıklamaları gereken bir etkinleştirme bağlantısı içeren bir e-posta gönderin.

en: Send email to %s
tr_TR: %s Adresine e-posta gönder

en: Send to custom email address
tr_TR: Özel e-posta adresine gönder

en: Send to email address
tr_TR: E-posta adresine gönder

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
tr_TR: Sendgrid API anahtarı gerekli! Anahtarı kontrol panelinde şu bölüme ekle: %s

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
tr_TR: Anahtar kelimeleri virgülle ayırın. Arama motorunun sayfanın konusunu belirlemesine yardımcı olur.

en: Separate value & label by ":".
tr_TR: Değer ve etiketi “:” ile ayır.

en: Separate values by comma.
tr_TR: Değerleri virgülle ayır.

en: Separated by space. Without class dot.
tr_TR: Boşlukla ayrılmış. Sınıf noktası olmadan.

en: Separator
tr_TR: Ayırıcı

en: Separator color
tr_TR: Ayırıcı rengi

en: Sepia
tr_TR: Sepya

en: September
tr_TR: Eylül

en: Server Environment
tr_TR: Sunucu ortamı

en: Server info
tr_TR: Sunucu bilgisi

en: Server-side render not available
tr_TR: Sunucu tarafı işleme mevcut değil

en: Service
tr_TR: Hizmet

en: Session storage
tr_TR: Oturum depolama

en: Set "Align items" under "Mobile menu" instead.
tr_TR: “Mobil menü” altında “Öğeleri hizala” ayarını yap.

en: Set "ID" on items above to open via anchor link.
tr_TR: Çapa bağlantısı ile açmak için yukarıdaki öğelere “ID” ata.

en: Set "ID" on tab menu "Div" to open a tab via anchor link.
tr_TR: Çapa bağlantısı aracılığıyla bir sekme açmak için sekme menüsü “Div”'inde “ID” ayarlayın.

en: Set "Icon" as video play button for a better user experience.
tr_TR: Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için video oynatma düğmesi olarak “Simge” ayarlayın.

en: Set "Top" value to make this element "sticky".
tr_TR: Bu öğeyi “yapışkan” yapmak için “Üst” değerini ayarla.

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
tr_TR: %s'i kullanıcı rolüne göre ayarla. Belirli bir kullanıcı için erişimi tanımlamak üzere doğrudan kullanıcı profilini düzenle.

en: Set Unsplash API Key
tr_TR: Unsplash API Anahtarı Ayarla

en: Set a specific height for your template manager thumbnails in the builder. Thumbnails exceeding this height auto-scroll on mouseover.
tr_TR: Yapı oluşturucudaki şablon yöneticisi küçük resimlerin için belirli bir yükseklik ayarla. Bu yüksekliği aşan küçük resimler, fare üzerine geldiğinde otomatik olarak kaydırılır.

en: Set attribute
tr_TR: Özellik ayarla

en: Set clause name to be used as "Order by" parameter.
tr_TR: “Sıralama ölçütü” parametresi olarak kullanılacak koşul adını ayarla.

en: Set code execution capability for individual users by editing their user profile.
tr_TR: Bireysel kullanıcılar için kod yürütme yeteneğini kullanıcı profillerini düzenleyerek ayarla.

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
tr_TR: Seçilen tema stilini tüm web sitenize veya belirli alanlara uygulamak için koşul(lar) belirleyin.

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
tr_TR: Şablonu sitenizin belirli alanlarında göstermek için koşul(lar) belirle.

en: Set conditions
tr_TR: Koşulları ayarla

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
tr_TR: Oluşturucu araç çubuğu logosu için özel bağlantı hedefi ayarlayın.

en: Set for better in-builder performance. Using dynamic data tags like {cf_my_wordpress_field} is still possible.
tr_TR: Oluşturucu içi performansı artırmak için ayarla. {cf_my_wordpress_field} Gibi dinamik veri etiketlerini kullanmak hala mümkündür.

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
tr_TR: 1.9 sürümünden eski jQuery kodu çalıştırmıyorsanız daha iyi performans için ayarlayın.

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
tr_TR: Sitenizde YouTube videoları gibi gömülü içerikler kullanmıyorsanız daha iyi performans için ayarlayın.

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
tr_TR: Sitenizde emoji kullanmıyorsanız daha iyi performans için ayarlayın.

en: Set for video SEO best practices via poster attribute on the video tag. If the source is Youtube or Vimeo, it will be used as preview image.
tr_TR: Video etiketi üzerindeki poster özniteliği aracılığıyla video SEO en iyi uygulamaları için ayarlayın. Kaynak YouTube veya Vimeo ise, önizleme görseli olarak kullanılacaktır.

en: Set globally under %s
tr_TR: %s Altında global olarak ayarla

en: Set if this element doesn't contain any descriptive text.
tr_TR: Bu öğe açıklayıcı metin içermiyorsa ayarla.

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
tr_TR: Google Fontları kullanmıyorsanız veya Google Fontları yükleyip “Özel Fontlar” olarak kendi sunucunuzda barındırıyorsanız ayarlayın.

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
tr_TR: Bricks'in yerleşik tembel yüklemesi ile sorun yaşıyorsanız ayarlayın.

en: Set if your dynamic data in AJAX popup is rendered incorrectly.
tr_TR: AJAX açılır penceresindeki dinamik verileriniz yanlış görüntüleniyorsa bunu ayarlayın.

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
tr_TR: Bireysel video oynatıcı kontrollerini şurada ayarlayın: Ayarlar > Tema Stilleri > Öğe - Video

en: Set interactions for this popup.
tr_TR: Bu açılır pencere için etkileşimleri ayarla.

en: Set maximum number of form submissions that you want to store in the database.
tr_TR: Veritabanında saklamak istediğin maksimum form gönderimi sayısını ayarla.

en: Set number of columns on smaller breakpoints.
tr_TR: Küçük ekran boyutlarında sütun sayısını ayarla.

en: Set only width generates 16:9 ratio videos.
tr_TR: Sadece genişlik ayarlamak 16:9 oranında videolar oluşturur.

en: Set options as %s
tr_TR: Seçenekleri %s olarak ayarla

en: Set source image at base breakpoint to use main image as fallback image.
tr_TR: Ana resmi yedek resim olarak kullanmak için temel ekran boyutunda kaynak resmi ayarlayın.

en: Set template style
tr_TR: Şablon stilini ayarla

en: Set the builder language direction.
tr_TR: Oluşturucu dil yönünü ayarlayın.

en: Set the builder language.
tr_TR: Yapı oluşturucu dilini ayarla.

en: Set the default field value/content.
tr_TR: Varsayılan alan değerini/içeriğini ayarla.

en: Set the key you used for the offset. Example: limit = 20 set on query parameter, Page parameter is "skip", set this offset key as "limit". Clicking page 3 on the pagination element will generate the final URL as https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20
tr_TR: Ofset için kullandığınız anahtarı ayarlayın. Örnek: sorgu parametresinde limit = 20 olarak ayarlandı, Sayfa parametresi "atla", bu ofset anahtarını "limit" olarak ayarlayın. Sayfalandırma elemanında sayfa 3'e tıklandığında son URL https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20 olarak oluşturulacaktır

en: Set the required password under Settings > Template settings > Password protection for template-wide protection, or set an individual password directly for each post/page.
tr_TR: Template genelinde koruma için Ayarlar > Template ayarları > Şifre koruması altında gerekli şifreyi ayarla veya her gönderi/sayfa için doğrudan ayrı bir şifre belirle.

en: Set the status of each element, native and custom, in the builder and frontend.
tr_TR: Her öğenin, yerel ve özel, oluşturucudaki ve ön uçtaki durumunu ayarlayın.

en: Set to "0" to disable default animations.
tr_TR: Varsayılan animasyonları devre dışı bırakmak için “0” olarak ayarla.

en: Set to "0s" to disable open/close animation.
tr_TR: Açma/kapama animasyonunu devre dışı bırakmak için “0s” olarak ayarla.

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
tr_TR: Paralaks efekti için “Sabit” olarak ayarla.

en: Set to 0 to disable caching. Default is 300 seconds (five minutes).
tr_TR: Önbelleğe almayı devre dışı bırakmak için 0 olarak ayarlayın. Varsayılan değer 300 saniyedir (beş dakika).

en: Set to improve performance by caching query loops. This is particularly useful when your query loop arguments remain relatively unchanged. For optimal functionality, ensure that server object caching is enabled for persistent caching. Disable this setting if you experience any unexpected query results.
tr_TR: Sorgu döngülerini önbelleğe alarak performansı artırmak için ayarla. Bu özellikle sorgu döngüsü argümanlarınız nispeten değişmeden kaldığında faydalıdır. Kalıcı önbelleğe alma için sunucu nesne önbelleğe almanın etkin olduğundan emin olun. Beklenmeyen sorgu sonuçlarıyla karşılaşırsanız bu ayarı devre dışı bırakın.

en: Set to load %s in the builder to improve compatibility in older browsers. Not recommended to enable for modern browsers due to potential performance impact.
tr_TR: Eski tarayıcılarda uyumluluğu artırmak için oluşturucuda %s yüklemek üzere ayarla. Modern tarayıcılarda potansiyel performans etkisi nedeniyle etkinleştirmesi önerilmez.

en: Set to show the responsive indicator next to controls that can have different values at each breakpoint.
tr_TR: Her ekran boyutunda farklı değerlere sahip olabilen kontrollerin yanında duyarlı göstergeyi göstermek için ayarla.

en: Set up your own capabilities with the exact permissions you want to allow. Then assign it to specific user roles from the "Builder Access" dropdown below.
tr_TR: İzin vermek istediğin tam izinlerle kendi yetkilerini ayarla. Ardından aşağıdaki “Yapı Oluşturucu Erişimi” açılır menüsünden belirli kullanıcı rollerine ata.

en: Set who can bypass maintenance mode. To grant bypass privileges to a specific user, modify the user's profile settings directly.
tr_TR: Bakım modunu atlayabilecek kişileri belirle. Belirli bir kullanıcıya atlama ayrıcalıkları vermek için doğrudan kullanıcının profil ayarlarını değiştirin.

en: Sets direction to row
tr_TR: Yönü satır olarak ayarlar

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Settings imported
tr_TR: Ayarlar içe aktarıldı

en: Settings resetted
tr_TR: Ayarlar sıfırlandı

en: Settings saved
tr_TR: Ayarlar kaydedildi

en: Shape
tr_TR: Şekil

en: Shape Dividers
tr_TR: Şekil ayırıcılar

en: Shape dividers
tr_TR: Şekil ayırıcılar

en: Share on %s
tr_TR: %s Üzerinde paylaş

en: Share via
tr_TR: Şununla paylaş

en: Share via email
tr_TR: E-posta ile paylaş

en: Shop template
tr_TR: Mağaza şablonu

en: Shortcode
tr_TR: Kısa kod

en: Shortcode content is empty
tr_TR: Kısa kod içeriği boş

en: Shortcuts
tr_TR: Kısayollar

en: Show
tr_TR: Göster

en: Show After Grid
tr_TR: Izgaradan sonra göster

en: Show Before Grid
tr_TR: Izgaradan önce göster

en: Show again after .. hours
tr_TR: .. Saat sonra tekrar göster

en: Show all
tr_TR: Tümünü göster

en: Show all fonts
tr_TR: Tüm yazı tiplerini göster

en: Show arrows
tr_TR: Okları göster

en: Show artist
tr_TR: Sanatçıyı göster

en: Show at breakpoint
tr_TR: Kırılma noktasında göster

en: Show author
tr_TR: Yazarı göster

en: Show avatar
tr_TR: Avatarı göster

en: Show badge if product is less than .. days old.
tr_TR: Ürün .. günden daha yeniyse rozeti göster.

en: Show bio
tr_TR: Biyografiyi göster

en: Show cart cross-sells
tr_TR: Sepet çapraz satışlarını göster

en: Show count
tr_TR: Sayıyı göster

en: Show cross-sell products
tr_TR: Çapraz satış ürünlerini gösterin

en: Show custom element names
tr_TR: Özel öğe adlarını göster

en: Show date
tr_TR: Tarihi göster

en: Show default element names
tr_TR: Varsayılan öğe adlarını göster

en: Show different images per breakpoint.
tr_TR: Ekran boyutuna göre farklı resimler göster.

en: Show dots
tr_TR: Noktaları göster

en: Show dynamic data key in dropdown
tr_TR: Açılır menüde dinamik veri anahtarını göster

en: Show element
tr_TR: Öğeyi göster

en: Show empty
tr_TR: Boş göster

en: Show empty stars
tr_TR: Boş yıldızları göster

en: Show empty terms
tr_TR: Boş terimleri göster

en: Show excerpt
tr_TR: Özeti göster

en: Show favorites only
tr_TR: Sadece favorileri göster

en: Show featured image
tr_TR: Öne çıkan görseli göster

en: Show flags
tr_TR: Bayrakları göster

en: Show for class conflicts
tr_TR: Sınıf çakışmaları için göster

en: Show for new & conflicting classes
tr_TR: Yeni ve çakışan sınıflar için göster

en: Show for new classes
tr_TR: Yeni sınıflar için göster

en: Show friends' photos
tr_TR: Arkadaşların fotoğraflarını göster

en: Show fullscreen
tr_TR: Tam ekran göster

en: Show if any value exists
tr_TR: Herhangi bir değer varsa göster

en: Show if non-base breakpoint value exists
tr_TR: Temel olmayan ekran boyutu değeri varsa göster

en: Show image
tr_TR: Resmi göster

en: Show info
tr_TR: Bilgiyi göster

en: Show label
tr_TR: Etiketi göster

en: Show labels
tr_TR: Etiketleri göster

en: Show link to author posts
tr_TR: Yazarın gönderilerine bağlantıyı göster

en: Show name
tr_TR: İsmi göster

en: Show names
tr_TR: İsimleri göster

en: Show navigation
tr_TR: Navigasyonu göster

en: Show notice
tr_TR: Bildirim göster

en: Show on all responsive controls
tr_TR: Tüm duyarlı kontrollerde göster

en: Show on hover
tr_TR: Üzerine gelince göster

en: Show only active dropdown. Toggle on click. Inner dropdowns inherit multilevel.
tr_TR: Yalnızca aktif açılır menüyü göster. Tıklamayla aç/kapat. İç açılır menüler çok seviyeli özelliğini devralır.

en: Show only featured
tr_TR: Yalnızca öne çıkanları göster

en: Show parent posts
tr_TR: Üst gönderileri göster

en: Show parent terms
tr_TR: Üst terimleri göster

en: Show password
tr_TR: Şifreyi göster

en: Show percentage
tr_TR: Yüzdeyi göster

en: Show popup
tr_TR: Açılır pencereyi göster

en: Show post type archive
tr_TR: Gönderi türü arşivini göster

en: Show products related
tr_TR: İlgili ürünleri göster

en: Show quantity input field in product loop
tr_TR: Ürün döngüsünde miktar giriş alanını göster

en: Show query loop type
tr_TR: Sorgu döngüsü türünü göster

en: Show required asterisk
tr_TR: Gerekli yıldız işaretini göster

en: Show tabs
tr_TR: Sekmeleri göster

en: Show taxonomy
tr_TR: Taksonomiyi göster

en: Show tips
tr_TR: İpuçlarını göster

en: Show title
tr_TR: Başlığı göster

en: Show under
tr_TR: Altında göster

en: Show up-sell products
tr_TR: Üst satış ürünlerini gösterin

en: Shows when popup content is fetched via AJAX.
tr_TR: Açılır pencere içeriği AJAX aracılığıyla getirildiğinde gösterir.

en: Shows when using infinite scroll, load more interaction, AJAX pagination.
tr_TR: Sonsuz kaydırma, daha fazla yükle etkileşimi, AJAX sayfalandırması kullanılırken görünür.

en: Shuffle
tr_TR: Karıştır

en: Sidebar
tr_TR: Kenar çubuğu

en: Sidebar deleted.
tr_TR: Kenar çubuğu silindi.

en: Sidebar name *
tr_TR: Kenar çubuğu adı *

en: Sidebars
tr_TR: Kenar çubukları

en: Sign all
tr_TR: Tümünü imzala

en: Sign code
tr_TR: Kodu imzala

en: Simple
tr_TR: Basit

en: Simple product
tr_TR: Basit ürün

en: Single
tr_TR: Tekil

en: Single product
tr_TR: Tek ürün

en: Single product template
tr_TR: Tek ürün şablonu

en: Site Address
tr_TR: Site adresi

en: Site URL
tr_TR: Site URL'si

en: Site background
tr_TR: Site arka planı

en: Site border
tr_TR: Site kenarlığı

en: Site layout
tr_TR: Site düzeni

en: Site tagline
tr_TR: Site sloganı

en: Site title
tr_TR: Site başlığı

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Size - Default
tr_TR: Boyut - varsayılan

en: Size - Extra Large
tr_TR: Boyut - ekstra büyük

en: Size - Large
tr_TR: Boyut - büyük

en: Size - Medium
tr_TR: Boyut - orta

en: Size - Small
tr_TR: Boyut - küçük

en: Sizing
tr_TR: Boyutlandırma

en: Skew
tr_TR: Eğim

en: Skew X
tr_TR: X ekseninde eğme

en: Skew Y
tr_TR: Y ekseninde eğme

en: Skillful
tr_TR: Yetenekli

en: Skin
tr_TR: Cilt

en: Skip
tr_TR: Atla

en: Skip & Deactivate
tr_TR: Atla ve devre dışı bırak

en: Skip class import
tr_TR: Sınıf içe aktarmayı atla

en: Skip to footer
tr_TR: Alt bilgiye atla

en: Skip to main content
tr_TR: Ana içeriğe atla

en: Slide
tr_TR: Kaydır

en: Slide from left
tr_TR: Soldan kaydır

en: Slide from right
tr_TR: Sağdan kaydır

en: Slide up after
tr_TR: Şundan sonra yukarı kaydır

en: Slider
tr_TR: Kaydırıcı

en: Slides
tr_TR: Slaytlar

en: Slow
tr_TR: Yavaş

en: Slug
tr_TR: Kısa ad

en: Small
tr_TR: Küçük

en: Small header
tr_TR: Küçük başlık

en: Smooth scroll
tr_TR: Yumuşak kaydırma

en: Snap
tr_TR: Mıknatıs

en: Snapping elements selector
tr_TR: Yakalanan öğelerin seçicisi

en: Social Sharing
tr_TR: Sosyal paylaşım

en: Social media
tr_TR: Sosyal medya

en: Solid
tr_TR: Katı

en: Something went wrong.
tr_TR: Bir şeyler yanlış gitti.

en: Sorry, but no site URL has been provided.
tr_TR: Üzgünüz, ancak site URL'si sağlanmadı.

en: Sorry, but we could not subscribe you.
tr_TR: Üzgünüz, sizi abone edemedik.

en: Sort
tr_TR: Sırala

en: Sort by
tr_TR: Sıralama ölçütü

en: Sort by average rating
tr_TR: Ortalama puana göre sırala

en: Sort by latest
tr_TR: En yeniye göre sırala

en: Sort by options
tr_TR: Sıralama seçenekleri

en: Sort by popularity
tr_TR: Popülerliğe göre sırala

en: Sort by price: high to low
tr_TR: Fiyata göre sırala: yüksekten düşüğe

en: Sort by price: low to high
tr_TR: Fiyata göre sırala: düşükten yükseğe

en: Sort options
tr_TR: Seçenekleri sırala

en: Source
tr_TR: Kaynak

en: Sources
tr_TR: Kaynaklar

en: Space
tr_TR: Boşluk

en: Space around
tr_TR: Etrafında boşluk

en: Space between
tr_TR: Arasında boşluk

en: Space between header and footer.
tr_TR: Üst bilgi ve alt bilgi arasındaki boşluk.

en: Space evenly
tr_TR: Eşit boşluk

en: Space-separated list of CSS classes to add to the <body> tag of this page.
tr_TR: Bu sayfanın <body> etiketine eklenecek CSS sınıflarının boşlukla ayrılmış listesi.

en: Spacing
tr_TR: Boşluk

en: Spam protection
tr_TR: Spam koruması

en: Speed
tr_TR: Hız

en: Speed in ms
tr_TR: Hız (ms cinsinden)

en: Spellcheck
tr_TR: Yazım denetimi

en: Spinner
tr_TR: Döner çark

en: Spread
tr_TR: Yay

en: Square
tr_TR: Kare

en: Standard
tr_TR: Standart

en: Standard fonts
tr_TR: Standart yazı tipleri

en: Star color
tr_TR: Yıldız rengi

en: Stars
tr_TR: Yıldızlar

en: Start
tr_TR: Başlat

en: Start animation
tr_TR: Animasyonu başlat

en: Start autoplay
tr_TR: Otomatik oynatmayı başlat

en: Start date
tr_TR: Başlangıç tarihi

en: Start delay in ms
tr_TR: Başlangıç gecikmesi (ms cinsinden)

en: Start display at breakpoint
tr_TR: Kırılma noktasında görüntülemeyi başlat

en: Start index
tr_TR: Başlangıç indeksi

en: Start play at
tr_TR: Şurada oynatmaya başla

en: Start time
tr_TR: Başlangıç zamanı

en: Starting angle in º
tr_TR: Başlangıç açısı (º cinsinden)

en: Static
tr_TR: Statik

en: Static dropdown content always toggles on click, not hover.
tr_TR: Statik açılır menü içeriği her zaman tıklamayla açılır/kapanır, üzerine gelindiğinde değil.

en: Status
tr_TR: Durum

en: Status bar
tr_TR: Durum çubuğu

en: Statuses
tr_TR: Durumlar

en: Step
tr_TR: Adım

en: Sticky
tr_TR: Yapışkan

en: Sticky header
tr_TR: Yapışkan üst bilgi

en: Sticky on scroll
tr_TR: Kaydırırken yapışkan

en: Stock
tr_TR: Stok

en: Stock management not enabled for this product.
tr_TR: Bu ürün için stok yönetimi etkin değil.

en: Stop
tr_TR: Dur

en: Stop on last slide
tr_TR: Son slaytta dur

en: Street View Control
tr_TR: Sokak görünümü kontrolü

en: Stretch
tr_TR: Ger

en: Strike
tr_TR: Üstü çizili

en: Strikethrough
tr_TR: Üstü çizili

en: Strings
tr_TR: Dizeler

en: Stroke
tr_TR: Çizgi

en: Stroke #2
tr_TR: Çizgi #2

en: Stroke color
tr_TR: Kontur rengi

en: Stroke width
tr_TR: Kontur genişliği

en: Structure
tr_TR: Yapı

en: Structure panel
tr_TR: Yapı paneli

en: Stunning
tr_TR: Çarpıcı

en: Style
tr_TR: Stil

en: Style notices globally under Settings > Theme Styles > WooCommerce - Notice.
tr_TR: Bildirimleri genel olarak Ayarlar > Tema Stilleri > WooCommerce - Bildirim altında stillendir.

en: Style saved
tr_TR: Stil kaydedildi

en: Styles
tr_TR: Stiller

en: Stylesheet
tr_TR: Stil sayfası

en: Stylesheets (default)
tr_TR: Stil sayfaları (varsayılan)

en: Sub menu
tr_TR: Alt menü

en: Sub menu, mega menu, or multilevel area.
tr_TR: Alt menü, mega menü veya çok seviyeli alan.

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
tr_TR: Gönderim başarısız oldu. Lütfen sayfayı yenile ve formu tekrar göndermeyi dene.

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Submit & Deactivate
tr_TR: Gönder ve devre dışı bırak

en: Submit Comment
tr_TR: Yorumu gönder

en: Submit button
tr_TR: Gönder butonu

en: Subtitle
tr_TR: Alt başlık

en: Subtitle goes here
tr_TR: Alt başlık buraya gelir

en: Subtitle typography
tr_TR: Alt başlık tipografisi

en: Subtitles typography
tr_TR: Alt başlık tipografisi

en: Subtotal
tr_TR: Ara toplam

en: Success
tr_TR: Başarılı

en: Success color
tr_TR: Başarı rengi

en: Success message
tr_TR: Başarı mesajı

en: Successful
tr_TR: Başarılı

en: Successfully removed %1$d orphaned elements across %2$d posts.
tr_TR: %2$d Gönderi içindeki %1$d sahipsiz öğe başarıyla kaldırıldı.

en: Suffix
tr_TR: Son ek

en: Suffix block
tr_TR: Sonek bloğu

en: Sunday
tr_TR: Pazar

en: Superb
tr_TR: Süper

en: Supported field types
tr_TR: Desteklenen alan türleri

en: Supported filters
tr_TR: Desteklenen filtreler

en: Suppress PHP errors
tr_TR: PHP hatalarını bastır

en: Sure thing
tr_TR: Tabi ki

en: Sure?
tr_TR: Emin misin?

en: Swatch type
tr_TR: Renk örneği tipi

en: Sweet
tr_TR: Tatlı

en: Switch
tr_TR: Değiştir

en: Sync fonts
tr_TR: Yazı tiplerini senkronize et

en: Sync global classes
tr_TR: Global sınıfları senkronize et

en: Sync with query
tr_TR: Sorguyla senkronize et

en: System Information
tr_TR: Sistem bilgisi

en: T-shirt
tr_TR: Tişört

en: TIME
tr_TR: ZAMAN

en: Tab
tr_TR: Sekme

en: Tab 1
tr_TR: Sekme 1

en: Tab 1 label
tr_TR: Sekme 1 etiketi

en: Tab 2
tr_TR: Sekme 2

en: Tab 2 label
tr_TR: Sekme 2 etiketi

en: Tab content
tr_TR: Sekme içeriği

en: Tab menu
tr_TR: Sekme menüsü

en: Table
tr_TR: Tablo

en: Table background
tr_TR: Tablo arka planı

en: Table border
tr_TR: Tablo kenarlığı

en: Table box shadow
tr_TR: Tablo kutu gölgesi

en: Table of contents
tr_TR: İçindekiler tablosu

en: Tablet portrait
tr_TR: Tablet dikey

en: Tabs
tr_TR: Sekmeler

en: Tag
tr_TR: Etiket

en: Tag cloud
tr_TR: Etiket bulutu

en: Tag: %s
tr_TR: Etiket: %s

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Take over
tr_TR: Devral

en: Target
tr_TR: Hedef

en: Target a "CSS selector" on "Hide popup", but not a popup directly! As this action runs after the popup has been closed.
tr_TR: “Açılır pencereyi gizle” üzerinde bir “CSS seçici” hedefle, ancak doğrudan bir açılır pencere değil! Bu eylem, açılır pencere kapatıldıktan sonra çalışır.

en: Target form selector
tr_TR: Hedef form seçici

en: Target interaction ID
tr_TR: Hedef etkileşim ID'si

en: Target query
tr_TR: Hedef sorgu

en: Target query has not been set. Without connecting a filter to a query, the filter has no effect.
tr_TR: Hedef sorgu ayarlanmadı. Bir filtreyi bir sorguya bağlamadan, filtrenin hiçbir etkisi olmaz.

en: Taxonomies
tr_TR: Taksonomiler

en: Taxonomies related posts must have in common.
tr_TR: İlgili gönderilerin ortak olması gereken taksonomiler.

en: Taxonomy
tr_TR: Taksonomi

en: Taxonomy query
tr_TR: Taksonomi sorgusu

en: Taxonomy slug
tr_TR: Taksonomi kısa adı

en: Team Members
tr_TR: Ekip üyeleri

en: Team member
tr_TR: Ekip üyesi

en: Team members
tr_TR: Ekip üyeleri

en: Telephone
tr_TR: Telefon

en: Template & post password
tr_TR: Template ve gönderi şifresi

en: Template Bundle
tr_TR: Template Paketi

en: Template Bundles
tr_TR: Template Paketleri

en: Template Tag
tr_TR: Template Etiketi

en: Template Tags
tr_TR: Template Etiketleri

en: Template bundle
tr_TR: Template paketi

en: Template created
tr_TR: Template oluşturuldu

en: Template deleted
tr_TR: Template silindi

en: Template has not been published.
tr_TR: Template yayınlanmadı.

en: Template imported
tr_TR: Template içe aktarıldı

en: Template insert failed: This template has no data
tr_TR: Template ekleme başarısız: Bu templatein verisi yok

en: Template inserted
tr_TR: Template eklendi

en: Template manager thumbnail height
tr_TR: Template yöneticisi küçük resim yüksekliği

en: Template overridden
tr_TR: Template geçersiz kılındı

en: Template password
tr_TR: Template şifresi

en: Template saved
tr_TR: Template kaydedildi

en: Template screenshot generation is disabled.
tr_TR: Template ekran görüntüsü oluşturma devre dışı.

en: Template screenshots
tr_TR: Template ekran görüntüleri

en: Template screenshots deleted
tr_TR: Template ekran görüntüleri silindi

en: Template settings
tr_TR: Template ayarları

en: Template tag
tr_TR: Template etiketi

en: Template tags
tr_TR: Template etiketleri

en: Template thumbnail column
tr_TR: Template küçük resim sütunu

en: Template title
tr_TR: Template başlığı

en: Template type
tr_TR: Şablon türü

en: Templates
tr_TR: Templateler

en: Term
tr_TR: Terim

en: Term ID
tr_TR: Terim kimliği

en: Term archive URL
tr_TR: Terim arşiv URL'si

en: Term count
tr_TR: Terim sayısı

en: Term description
tr_TR: Terim açıklaması

en: Term group
tr_TR: Terim grubu

en: Term id
tr_TR: Terim kimliği

en: Term meta
tr_TR: Terim meta verileri

en: Term name
tr_TR: Terim adı

en: Term slug
tr_TR: Terim kısa adı

en: Term taxonomy ID
tr_TR: Terim taksonomi kimliği

en: Term taxonomy slug
tr_TR: Terim taksonomi kısa adı

en: Terms
tr_TR: Terimler

en: Terrain
tr_TR: Arazi

en: Testimonial
tr_TR: Referans

en: Testimonials
tr_TR: Referanslar

en: Text
tr_TR: Metin

en: Text align
tr_TR: Metin hizalama

en: Text block
tr_TR: Metin bloğu

en: Text color
tr_TR: Metin rengi

en: Text decoration
tr_TR: Metin dekorasyonu

en: Text editor
tr_TR: Metin düzenleyici

en: Text link
tr_TR: Metin bağlantısı

en: Text list
tr_TR: Metin listesi

en: Text padding
tr_TR: Metin dolgusu

en: Text shadow
tr_TR: Metin gölgesi

en: Text to display when hovering over the field.
tr_TR: Alanın üzerine gelindiğinde görüntülenecek metin.

en: Text transform
tr_TR: Metin dönüşümü

en: Text wrap
tr_TR: Metin sarma

en: Textarea
tr_TR: Metin alanı

en: Thank you
tr_TR: Teşekkürler

en: Thank you for your message
tr_TR: Mesajın için teşekkürler

en: The "Enable AJAX add to cart buttons on archives" WooCommerce setting must also be active.
tr_TR: “Arşivlerde AJAX sepete ekle düğmelerini etkinleştir” WooCommerce ayarı da aktif olmalıdır.

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
tr_TR: “Özellikler” makaleleri, Unsplash entegrasyonu, özel kod (CSS ve JS), gradyanlar, kenar çubukları, şekil ayırıcılar, global öğeler vb. Konuları kapsar.

en: The URL to send the form data to.
tr_TR: Form verilerinin gönderileceği URL.

en: The active theme has no sidebars defined.
tr_TR: Etkin temanın tanımlı kenar çubuğu yok.

en: The custom video player is only applicable to "Media" or "File URL" video source.
tr_TR: Özel video oynatıcı yalnızca “Medya” veya “Dosya URL'si” video kaynağı için geçerlidir.

en: The dynamic data is empty.
tr_TR: Dinamik veri boş.

en: The executed code will run on your site! Only add code that you consider safe.
tr_TR: Yürütülen kod sitenizde çalışacak! Yalnızca güvenli olduğunu düşündüğünüz kodu ekleyin.

en: The field "%s" exceeds the allowed maximum length of %2$d characters.
tr_TR: “%s” alanı izin verilen maksimum %%2$d karakter uzunluğunu aşıyor.

en: The following classes have been modified by the user below since your last save. Accept or discard those changes to continue your save.
tr_TR: Aşağıdaki sınıflar, son kaydetmenden bu yana aşağıdaki kullanıcı tarafından değiştirildi. Kaydetmeye devam etmek için bu değişiklikleri kabul et veya reddet.

en: The form is not rendered if the current user is lacking the required capability.
tr_TR: Geçerli kullanıcı gerekli yetkinliğe sahip değilse form oluşturulmaz.

en: The full URL of the API endpoint you want to retrieve data.
tr_TR: Veri almak istediğiniz API uç noktasının tam URL'si.

en: The query element doesn't exist.
tr_TR: Sorgu öğesi mevcut değil.

en: The query filter database is outdated. Please click "Regenerate filter index" button to update it.
tr_TR: Sorgu filtresi veritabanı güncel değil. Lütfen güncellemek için "Filtre dizinini yeniden oluştur" düğmesine tıkla.

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
tr_TR: Şablon istediğiniz sitenin şablonlarına erişimi devre dışı bırakılmış.

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
tr_TR: Şablon istediğiniz site uzak şablonlar için bir şifre gerektiriyor.

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
tr_TR: Girilen stil adı zaten mevcut. Lütfen farklı bir ad seçin.

en: The value is automatically populated based on the font-size in percentage that you have set under Theme Styles > Typography > HTML: font-size. For an HTML font-size of 100%, the value is 16, if the HTML font-size is 62.5%, the value is 10, and so on. If left empty, your fluid typography unit will be "px" instead of "rem".
tr_TR: Değer, Tema Stilleri > Tipografi > HTML: yazı tipi boyutu altında ayarladığınız yüzde cinsinden yazı tipi boyutuna göre otomatik olarak doldurulur. HTML yazı tipi boyutu %100 ise değer 16'dır, HTML yazı tipi boyutu %62,5 ise değer 10'dur ve bu böyle devam eder. Boş bırakılırsa, akışkan tipografi biriminiz "rem" yerine "px" olacaktır.

en: The video <iframe> is lazy loaded after clicking the preview image.
tr_TR: Video <iframe>'i önizleme görseline tıklandıktan sonra tembel yüklenir.

en: The webhook endpoint(s) to send the submitted form data to.
tr_TR: Gönderilen form verilerinin gönderileceği webhook uç nokta(ları).

en: Theme
tr_TR: Tema

en: Theme Information
tr_TR: Tema bilgisi

en: Theme Style
tr_TR: Tema stili

en: Theme Styles
tr_TR: Tema stilleri

en: Theme author
tr_TR: Tema yazarı

en: Theme author URI
tr_TR: Tema yazar URI'si

en: Theme is child theme
tr_TR: Tema alt temadır

en: Theme name
tr_TR: Tema adı

en: Theme style created
tr_TR: Tema stili oluşturuldu

en: Theme style deleted
tr_TR: Tema stili silindi

en: Theme styles
tr_TR: Tema stilleri

en: Theme version
tr_TR: Tema sürümü

en: There is an "Activation status" column under "Users", where you can manually set the status to active/inactive and resend the activation email.
tr_TR: "Kullanıcılar" altında, durumu manuel olarak aktif/aktif değil olarak ayarlayabileceğiniz ve aktivasyon e-postasını yeniden gönderebileceğiniz bir "Aktivasyon durumu" sütunu vardır.

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
tr_TR: Şu anda görüntülediğiniz sürümden daha yeni bir otomatik kayıt mevcut.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
tr_TR: Bu korumalı bir gönderi olduğu için özet bulunmamaktadır.

en: These parameters will be added to the API request URL.
tr_TR: Bu parametreler API istek URL'sine eklenecektir.

en: These styles also apply to all Gutenberg captions.
tr_TR: Bu stiller tüm Gutenberg altyazıları için de geçerlidir.

en: These styles will also apply to all Gutenberg captions.
tr_TR: Bu stiller tüm Gutenberg altyazıları için de geçerli olacaktır.

en: Thin
tr_TR: İnce

en: This %s component is not enabled for use in the block editor. Ask your site administrator to enable this component for use in the block editor.
tr_TR: Bu %s bileşeni blok düzenleyicide kullanım için etkinleştirilmemiştir. Site yöneticinizden bu bileşeni blok düzenleyicide kullanmak üzere etkinleştirmesini isteyin.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
tr_TR: Bu içerik parola korumalıdır. Görüntülemek için lütfen aşağıya parolanızı girin:

en: This data will be used in your query.
tr_TR: Bu veriler sorgunuzda kullanılacaktır.

en: This dataset has unsaved changes
tr_TR: Bu veri kümesinde kaydedilmemiş değişiklikler var

en: This element works alongside a "Map" element when "Sync with query" has been set. An invisible <template> node is generated that stores location data. Allowing the map to retrieve and display markers dynamically.
tr_TR: Bu öğe, “Sorguyla senkronize et” ayarlandığında bir “Harita” öğesiyle birlikte çalışır. Konum verilerini depolayan görünmez bir <template> düğümü oluşturulur. Bu, haritanın işaretçileri dinamik olarak almasına ve görüntülemesine olanak tanır.

en: This feature affects all new user registrations, not just those submitted via the Form element.
tr_TR: Bu özellik, yalnızca Form öğesi aracılığıyla gönderilenleri değil, tüm yeni kullanıcı kayıtlarını etkiler.

en: This icon set is currently disabled and hidden from the icon dropdown menu. However, any existing icons from this set will still display on your site.
tr_TR: Bu simge seti şu anda devre dışı ve simge açılır menüsünde gizli. Ancak, bu setten mevcut olan simgeler sitenizde hala görüntülenecek.

en: This is an experimental feature. Query filters and components are not supported when using API requests.
tr_TR: Bu deneysel bir özelliktir. API istekleri kullanılırken sorgu filtreleri ve bileşenleri desteklenmez.

en: This page is built with %s.
tr_TR: Bu sayfa %s ile oluşturuldu.

en: This post has no %s terms.
tr_TR: Bu gönderinin %s terimi yok.

en: This post has no related posts.
tr_TR: Bu gönderinin ilgili gönderisi yok.

en: This post is already being edited.
tr_TR: Bu yazı zaten düzenleniyor.

en: This query type doesn't support pagination.
tr_TR: Bu sorgu türü sayfalandırmayı desteklemiyor.

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
tr_TR: Bu şablon bir renk paleti içeriyor. İçe aktarmak ister misin?

en: This template contains color palettes. Would you like to import them?
tr_TR: Bu şablon renk paletleri içeriyor. Bunları içe aktarmak ister misin?

en: This template contains global variables. Would you like to import them?
tr_TR: Bu şablon global değişkenler içeriyor. Bunları içe aktarmak ister misin?

en: This template contains the following theme styles. Would you like to import them?
tr_TR: Bu şablon aşağıdaki tema stillerini içeriyor. Bunları içe aktarmak ister misin?

en: This template is currently not rendered on pages that meet the template conditions as no password has been set.
tr_TR: Bu şablon şu anda şablon koşullarını karşılayan sayfalarda gösterilmiyor çünkü bir şifre belirlenmemiş.

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
tr_TR: Bu şablon türü doğru sayfada otomatik olarak oluşturulur.

en: This text is displayed when the "Registration privacy policy" text is filled in WooCommerce.
tr_TR: Bu metin, WooCommerce'de “Kayıt gizlilik politikası” metni doldurulduğunda görüntülenir.

en: This text is displayed when the "When creating an account, send the new user a link to set their password" option is enabled in WooCommerce.
tr_TR: Bu metin, WooCommerce'de “Hesap oluştururken, yeni kullanıcıya şifresini belirlemek için bir bağlantı gönder” seçeneği etkinleştirildiğinde görüntülenir.

en: This user role has %s capability, and therefore full builder access. Effectively overriding this setting.
tr_TR: Bu kullanıcı rolü %s yetkisine sahiptir ve bu nedenle tam yapı oluşturucu erişimine sahiptir. Bu ayarı etkili bir şekilde geçersiz kılar.

en: Thousand separator
tr_TR: Binlik ayırıcı

en: Thumbnail
tr_TR: Küçük resim

en: Thumbnail navigation
tr_TR: Küçük resim navigasyonu

en: Thumbnail size
tr_TR: Küçük resim boyutu

en: Thursday
tr_TR: Perşembe

en: Tick if this popup is for WooCommerce Quick View.
tr_TR: Bu popup WooCommerce Hızlı Görünüm içinse işaretle.

en: Tick if you do not display any post meta fields. Reduce additional queries.
tr_TR: Herhangi bir gönderi meta alanı görüntülemiyorsanız işaretleyin. Ek sorguları azaltın.

en: Tick if you do not display any taxonomy terms. Reduce additional queries.
tr_TR: Herhangi bir taksonomi terimi görüntülemiyorsanız işaretleyin. Ek sorguları azaltın.

en: Tick if you do not need pagination, load more or infinite scroll. Performance boost.
tr_TR: Sayfalandırma, daha fazla yükleme veya sonsuz kaydırmaya ihtiyacınız yoksa işaretleyin. Performans artışı.

en: Tilt
tr_TR: Eğim

en: Time
tr_TR: Saat

en: Time in minutes that the random seed will last. Avoid duplicate posts when using random order.
tr_TR: Rastgele tohumun süreceği dakika cinsinden süre. Rastgele sıralama kullanırken yinelenen gönderileri önler.

en: Time zone
tr_TR: Saat dilimi

en: Timeline
tr_TR: Zaman çizelgesi

en: Timezone
tr_TR: Saat dilimi

en: Timing function
tr_TR: Zamanlama fonksiyonu

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Title Tag
tr_TR: Başlık etiketi

en: Title margin
tr_TR: Başlık kenar boşluğu

en: Title tag
tr_TR: Başlık etiketi

en: Title typography
tr_TR: Başlık tipografisi

en: To add decorative text, but not user input. Runs through %s.
tr_TR: Dekoratif metin eklemek için, kullanıcı girişi değil. %s Üzerinden çalışır.

en: To distinguish markers in the builder.
tr_TR: Oluşturucudaki işaretçileri ayırt etmek için.

en: To ensure showing a marker please provide the latitude and longitude, separated by comma.
tr_TR: Bir işaretçi gösterdiğinizden emin olmak için lütfen virgülle ayrılmış enlem ve boylamı girin.

en: To select a default value you have to first connect this property with the select control.
tr_TR: Varsayılan bir değer seçmek için önce bu özelliği seçim kontrolüyle bağlaman gerekiyor.

en: Toggle
tr_TR: Aç/Kapat

en: Toggle attribute
tr_TR: Özelliği aç/kapat

en: Toggle controls
tr_TR: Kontrolleri aç/kapat

en: Toggle coupon form
tr_TR: Kupon formunu aç/kapat

en: Toggle dropdown
tr_TR: Açılır menüyü aç/kapat

en: Toggle login form
tr_TR: Giriş formunu aç/kapat

en: Toggle mini cart
tr_TR: Mini sepeti aç/kapat

en: Toggle offcanvas
tr_TR: Offcanvas'ı aç/kapat

en: Toggle on
tr_TR: Şununla aç/kapat

en: Toggle search
tr_TR: Aramayı aç/kapat

en: Toggle width
tr_TR: Geçiş genişliği

en: Toggleable form
tr_TR: Açılır kapanır form

en: Toolbar
tr_TR: Araç Çubuğu

en: Toolbar logo link
tr_TR: Araç çubuğu logo bağlantısı

en: Tooltip
tr_TR: Araç ipucu

en: Top
tr_TR: Harika

en: Top / Start
tr_TR: Üst / başlangıç

en: Top center
tr_TR: Üst orta

en: Top left
tr_TR: Sol üst

en: Top level
tr_TR: Üst seviye

en: Top level terms only
tr_TR: Sadece üst seviye terimler

en: Top right
tr_TR: Sağ üst

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Total items path
tr_TR: Toplam öğe yolu

en: Total jobs
tr_TR: Toplam iş

en: Track color
tr_TR: İz rengi

en: Track resize
tr_TR: Parça yeniden boyutlandırma

en: Transform
tr_TR: Dönüştür

en: Transform origin
tr_TR: Dönüşüm orijini

en: Transition
tr_TR: Geçiş

en: Translate X
tr_TR: X ekseninde öteleme

en: Translate Y
tr_TR: Y ekseninde öteleme

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
en: %s comment | %s comments
tr_TR[0]: %s yorum
tr_TR[1]: %s yorum

en: Transparency
tr_TR: Şeffaflık

en: Trash
tr_TR: Çöp

en: Trash is empty
tr_TR: Çöp kutusu boş

en: Triangle
tr_TR: Üçgen

en: Triangle concave
tr_TR: Üçgen içbükey

en: Triangle convex
tr_TR: Üçgen dışbükey

en: Triangle double
tr_TR: Çift üçgen

en: Trigger
tr_TR: Tetikleyici

en: Trigger "register_new_user" action to send WordPress notification. %s
tr_TR: WordPress bildirimi göndermek için "register_new_user" eylemini tetikle. %s

en: True
tr_TR: Doğru

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
tr_TR: TrueType Yazı Tipi: Sıkıştırılmamış yazı tipi verisi, ancak kısmi IE9+ desteği.

en: Tuesday
tr_TR: Salı

en: Type
tr_TR: Tür

en: Type keyword, hit enter.
tr_TR: Anahtar kelimeyi yaz, enter'a bas.

en: Type name, hit enter
tr_TR: Adı yaz, enter'a bas

en: Type scale ratio
tr_TR: Tip ölçek oranı

en: Type speed in ms
tr_TR: Yazma hızı (ms cinsinden)

en: Type to search
tr_TR: Aramak için yaz

en: Type to search for ..
tr_TR: Aramak için yazın..

en: Typography
tr_TR: Tipografi

en: Typography active
tr_TR: Tipografi etkin

en: URL parameter
tr_TR: URL parametresi

en: URL parameters
tr_TR: URL parametreleri

en: URL redirect to after applying the filter. Leave it empty if not intended to.
tr_TR: Filtreyi uyguladıktan sonra yönlendirilecek URL. İstemiyorsan boş bırak.

en: Unable to calculate total pages for offset pagination. Items per page not found for element "%s".
tr_TR: Ofset sayfalandırma için toplam sayfa hesaplanamıyor. "%s" öğesi için sayfa başına öğe bulunamadı.

en: Unable to determine items per page for offset pagination. Check offset key settings.
tr_TR: Ofset sayfalandırma için sayfa başına öğe belirlenemiyor. Ofset anahtar ayarlarını kontrol edin.

en: Unable to fix corrupted filter element database
tr_TR: Bozuk filtre öğesi veritabanı düzeltilemedi

en: Uncategorized
tr_TR: Kategorisiz

en: Unconnected
tr_TR: Bağlantısız

en: Unconnected properties detected. Edit your component or any of its children to connect your properties to a specific setting.
tr_TR: Bağlantısız özellikler tespit edildi. Özelliklerinizi belirli bir ayara bağlamak için bileşeninizi veya alt öğelerinden herhangi birini düzenleyin.

en: Underline
tr_TR: Altı çizili

en: Understanding the layout
tr_TR: Düzeni anlamak

en: Undo
tr_TR: Geri al

en: Unique lightbox identifier
tr_TR: Benzersiz ışık kutusu tanımlayıcısı

en: Unknown
tr_TR: Bilinmiyor

en: Unlimited websites
tr_TR: Sınırsız web sitesi

en: Unlink
tr_TR: Bağlantıyı kaldır

en: Unlink component
tr_TR: Bileşen bağlantısını kaldır

en: Unlinked
tr_TR: Bağlantısız

en: Unlock
tr_TR: Kilidi aç

en: Unlock password protection
tr_TR: Şifre korumasını aç

en: Unlocked
tr_TR: Kilidi açıldı

en: Unordered list
tr_TR: Sırasız liste

en: Unpin
tr_TR: Sabitlemeyi kaldır

en: Unpinned
tr_TR: Sabitleme kaldırıldı

en: Unsigned code
tr_TR: İmzasız kod

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
tr_TR: Unsplash API anahtarı gerekli! Anahtarı kontrol panelinde şu alana ekleyin: %s

en: Unused elements
tr_TR: Kullanılmayan öğeler

en: Unused on this page
tr_TR: Bu sayfada kullanılmıyor

en: Unused on this site
tr_TR: Bu sitede kullanılmıyor

en: Unwrap
tr_TR: Sarmalı kaldır

en: Up sells
tr_TR: Yukarı satış

en: Up-sells
tr_TR: Yukarı satışlar

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update Template Bundle
tr_TR: Template Paketini Güncelle

en: Update Template Tag
tr_TR: Template Etiketini Güncelle

en: Update cart via AJAX
tr_TR: Sepeti AJAX aracılığıyla güncelleyin

en: Update filter index
tr_TR: Filtre dizinini güncelle

en: Update post
tr_TR: Güncelleme gönderisi

en: Updated
tr_TR: Güncellendi

en: Updating references to %s global variable(s) across the entire site...
tr_TR: %s Küresel değişken(ler)ine yapılan referanslar tüm sitede güncelleniyor...

en: Upload
tr_TR: Yükle

en: Upload .%s file
tr_TR: .%s Dosyası yükle

en: Upload SVG
tr_TR: SVG yükle

en: Upload/Add image
tr_TR: Görsel yükle/ekle

en: Uploaded file type is not allowed.
tr_TR: Yüklenen dosya türüne izin verilmiyor.

en: Uppercase
tr_TR: Büyük harf

en: Upsells
tr_TR: Ek satışlar

en: Usage
tr_TR: Kullanım

en: Use "%root%" to target the element wrapper.
tr_TR: Eleman kapsayıcısını hedeflemek için “%root%” kullan.

en: Use "ip" to prevent multiple entries from the same IP address.
tr_TR: Aynı IP adresinden birden fazla giriş yapılmasını önlemek için "ip" kullan.

en: Use %s to pass data such as the source and target elements to your custom function.
tr_TR: Kaynak ve hedef öğeler gibi verileri özel fonksiyonunuza iletmek için %s kullan.

en: Use %s when adding columns/rows
tr_TR: Sütun/satır eklerken %s kullan

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
tr_TR: Öğeleri oluşturmak için WP REST API çağrıları yerine AJAX kullan.

en: Use PHP constant
tr_TR: PHP sabiti kullanın

en: Use a prefix to avoid conflicts with plugins or WordPress reserved parameters.
tr_TR: Eklentiler veya WordPress'in ayrılmış parametreleriyle çakışmaları önlemek için bir önek kullan.

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
tr_TR: Herhangi bir form alanı değerini ID'si aracılığıyla şu şekilde kullanabilirsin: {{form_field}}. “form_field” yerine gerçek alan ID'sini yaz.

en: Use block editor
tr_TR: Blok düzenleyiciyi kullan

en: Use brand colors
tr_TR: Marka renklerini kullan

en: Use field IDs to personalize your message.
tr_TR: Mesajını kişiselleştirmek için alan ID'lerini kullan.

en: Use for sticky scrolling header etc.
tr_TR: Yapışkan kaydırma başlığı vb. için kullanın.

en: Use in block editor
tr_TR: Blok düzenleyicide kullanın

en: Use min/max
tr_TR: Min/maks kullan

en: Use min/max date from index table.
tr_TR: Dizin tablosundan min/maks tarihi kullan.

en: Use product variation image
tr_TR: Ürün varyasyon görselini kullan

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
tr_TR: Belirli bir sayfaya özel kod eklemek için oluşturucuyu kullan.

en: Use the date format as set under Settings > General > Date format
tr_TR: Ayarlar > Genel > Tarih formatı altında ayarlanan tarih formatını kullan

en: Use the dynamic picker in the "Meta key" control below to select the desired custom field. The dynamic data tag is used to retrieves the field settings, it is not parsed.
tr_TR: Aşağıdaki “Meta anahtarı” kontrolünde istediğin özel alanı seçmek için dinamik seçiciyi kullan. Dinamik veri etiketi alan ayarlarını almak için kullanılır, ayrıştırılmaz.

en: Use the generated variables in your design (theme styles, elements, etc.)
tr_TR: Oluşturulan değişkenleri tasarımınızda kullanın (tema stilleri, öğeler vb.)

en: Use valid HTML syntax. No spaces.
tr_TR: Geçerli HTML sözdizimi kullan. Boşluk yok.

en: Use vertical position of target node.
tr_TR: Hedef düğümün dikey konumunu kullan.

en: Use width & horizontal position of target node.
tr_TR: Hedef düğümün genişliğini ve yatay konumunu kullan.

en: Used if default or custom preview image can't be loaded.
tr_TR: Varsayılan veya özel önizleme görseli yüklenemezse kullanılır.

en: Used if logo image isn't set or available.
tr_TR: Logo resmi ayarlanmamışsa veya mevcut değilse kullanılır.

en: Used on this page
tr_TR: Bu sayfada kullanılıyor

en: Used on this site
tr_TR: Bu sitede kullanılıyor

en: Used to creat visual hiarchy between nested dropdowns.
tr_TR: İç içe geçmiş açılır menüler arasında görsel hiyerarşi oluşturmak için kullanılır.

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User ID
tr_TR: Kullanıcı kimliği

en: User Login
tr_TR: Kullanıcı girişi

en: User Registration
tr_TR: Kullanıcı kaydı

en: User activation
tr_TR: Kullanıcı aktivasyonu

en: User author URL
tr_TR: Kullanıcı yazar URL'si

en: User login
tr_TR: Kullanıcı girişi

en: User meta
tr_TR: Kullanıcı meta verileri

en: User name
tr_TR: Kullanıcı adı

en: User portrait
tr_TR: Kullanıcı portresi

en: User profile
tr_TR: Kullanıcı profili

en: User registered
tr_TR: Kullanıcı kaydı

en: User registered date
tr_TR: Kullanıcı kayıt tarihi

en: User registration
tr_TR: Kullanıcı kaydı

en: User role
tr_TR: Kullanıcı rolü

en: User roles
tr_TR: Kullanıcı Rolleri

en: User roles with code execution capability
tr_TR: Kod yürütme yeteneğine sahip kullanıcı rolleri

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Username already exists.
tr_TR: Kullanıcı adı zaten mevcut.

en: Username is not valid.
tr_TR: Kullanıcı adı geçerli değil.

en: Username required.
tr_TR: Kullanıcı adı gerekli.

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Users could upload potentially malicious files through your form. To minimize this risk, please specify the "Allowed file formats" below.
tr_TR: Kullanıcılar formunuz aracılığıyla potansiyel olarak zararlı dosyalar yükleyebilir. Bu riski en aza indirmek için lütfen aşağıda “İzin verilen dosya formatları” nı belirtin.

en: Using "Auto height" might lead to CLS (Cumulative Layout Shift).
tr_TR: “Otomatik yükseklik” kullanmak CLS'ye (Kümülatif Düzen Kayması) neden olabilir.

en: Using Cloudflare Bot Fight Mode? Try disabling it
tr_TR: Cloudflare Bot Fight Mode'u kullanıyor musun? Devre dışı bırakmayı dene

en: Valid
tr_TR: Geçerli

en: Valid JSON data required to run the importer
tr_TR: İçe aktarıcıyı çalıştırmak için geçerli JSON verisi gerekli

en: Valid code signatures are required for all Code (element), SVG (element) and Query editor instances to run.
tr_TR: Tüm Kod (element), SVG (element) ve Sorgu düzenleyici örneklerinin çalışması için geçerli kod imzaları gereklidir.

en: Valid signature
tr_TR: Geçerli imza

en: Validation failed
tr_TR: Doğrulama başarısız oldu

en: Value
tr_TR: Değer

en: Value type
tr_TR: Değer türü

en: Variable
tr_TR: Değişken

en: Variable dropdown: Hide value
tr_TR: Değişken açılır menüsü: Değeri gizle

en: Variable name
tr_TR: Değişken adı

en: Variable name already exists
tr_TR: Değişken adı zaten mevcut

en: Variable name missing
tr_TR: Değişken adı eksik

en: Variable product
tr_TR: Değişken ürün

en: Variables
tr_TR: Değişkenler

en: Variables duplicated
tr_TR: Değişkenler çoğaltıldı

en: Variables imported
tr_TR: Değişkenler içe aktarıldı

en: Variables renamed
tr_TR: Değişkenler yeniden adlandırıldı

en: Variation swatches
tr_TR: Varyasyon örnekleri

en: Variations
tr_TR: Varyasyonlar

en: Verification failure page
tr_TR: Doğrulama hatası sayfası

en: Verification success page
tr_TR: Doğrulama başarı sayfası

en: Vertical
tr_TR: Dikey

en: Vertical - Cloud
tr_TR: Dikey - bulut

en: Vertical - Drops
tr_TR: Dikey - damlalar

en: Vertical - Pixels
tr_TR: Dikey - pikseller

en: Vertical - Stroke
tr_TR: Dikey - çizgi

en: Vertical - Stroke #2
tr_TR: Dikey - çizgi #2

en: Vertical - Tilt
tr_TR: Dikey - eğim

en: Vertical - Triangle
tr_TR: Dikey - üçgen

en: Vertical - Triangle double
tr_TR: Dikey - Çift üçgen

en: Vertical - Wave
tr_TR: Dikey - dalga

en: Vertical - Wave brush
tr_TR: Dikey - Dalga fırça

en: Vertical - Waves
tr_TR: Dikey - dalgalar

en: Vertical - Zigzag
tr_TR: Dikey - zikzak

en: Vertical align
tr_TR: Dikey hizalama

en: Vertical alignment
tr_TR: Dikey hizalama

en: Very fast
tr_TR: Çok hızlı

en: Very slow
tr_TR: Çok yavaş

en: Very well
tr_TR: Çok iyi

en: Video URL
tr_TR: Video URL'si

en: Video file URL
tr_TR: Video dosyası URL'si

en: Videos
tr_TR: Videolar

en: View
tr_TR: Görüntüle

en: View %s
tr_TR: %s Görüntüle

en: View Custom Font
tr_TR: Özel yazı tipini görüntüle

en: View Custom Fonts
tr_TR: Özel yazı tiplerini görüntüle

en: View Template
tr_TR: Templatei Görüntüle

en: View Template Bundle
tr_TR: Template Paketini Görüntüle

en: View Template Tag
tr_TR: Template Etiketini Görüntüle

en: View Templates
tr_TR: Templateleri görüntüle

en: View cart
tr_TR: Sepeti görüntüle

en: View changelog
tr_TR: Değişiklik günlüğünü görüntüle

en: View classes
tr_TR: Sınıfları görüntüle

en: View on frontend
tr_TR: Ön yüzde görüntüle

en: View order
tr_TR: Siparişi görüntüle

en: View products
tr_TR: Ürünleri görüntüle

en: Vimeo privacy hash
tr_TR: Vimeo gizlilik karması

en: Vimeo video ID/URL
tr_TR: Vimeo video kimliği/URL'si

en: Visibility
tr_TR: Görünürlük

en: Visible
tr_TR: Görünür

en: Visible after
tr_TR: Sonra görünür

en: Visible on scroll up
tr_TR: Yukarı kaydırıldığında görünür

en: Visit docs
tr_TR: Belgeleri ziyaret et

en: Visit the website %s
tr_TR: Web sitesini ziyaret et %s

en: Visual
tr_TR: Görsel

en: Visual grid builder
tr_TR: Görsel ızgara oluşturucu

en: WP debug
tr_TR: WP hata ayıklama

en: WP language
tr_TR: WP dili

en: WP memory limit
tr_TR: WP bellek sınırı

en: WP multisite
tr_TR: WP çoklu site

en: WP version
tr_TR: WP sürümü

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: Warning color
tr_TR: Uyarı rengi

en: Wave
tr_TR: Dalga

en: Wave brush
tr_TR: Dalga fırçası

en: Waves
tr_TR: Dalgalar

en: We recommend setting a padding for your lightbox to accommodate the thumbnail navigation.
tr_TR: Küçük resim navigasyonunu barındırmak için lightbox'ınıza bir dolgu ayarlamanızı öneririz.

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
tr_TR: Web Açık Yazı Tipi Formatı 2.0: WOFF 1.0'dan daha iyi sıkıştırma sağlayan TrueType/OpenType yazı tipi, ancak IE tarayıcı desteği yok.

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
tr_TR: Web Açık Yazı Tipi Formatı: Yazı tipi kaynağı hakkında bilgi içeren ve tam IE9+ desteği olan sıkıştırılmış TrueType/OpenType yazı tipi (önerilen).

en: Web design
tr_TR: Web tasarımı

en: Webfont loading method
tr_TR: Web yazı tipi yükleme yöntemi

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
tr_TR: Web yazı tipleri (Google Yazı Tipleri gibi) varsayılan olarak stil sayfaları aracılığıyla yüklenir. FOUT'u (Stili Uygulanmamış Metnin Yanıp Sönmesi) önlemek için “Web Yazı Tipi Yükleyici”'yi seçin, bu seçenek tüm web yazı tipleri yüklenene kadar web sitesi içeriğinizi gizler.

en: Webhook payload too large.
tr_TR: Webhook verisi çok büyük.

en: Webhook request failed with status code
tr_TR: Webhook isteği şu durum koduyla başarısız oldu

en: Website
tr_TR: Web sitesi

en: Wednesday
tr_TR: Çarşamba

en: Weekday
tr_TR: Haftanın günü

en: Welcome to %s
tr_TR: %s'e hoş geldin

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
tr_TR: Bu site oluşturucunun adı nedir? Ve neden onu seçtin?

en: When a Map ID is present, map styles are controlled via the %s.
tr_TR: Bir Harita Kimliği mevcut olduğunda, harita stilleri %s üzerinden kontrol edilir.

en: When editing your popup template, you have to enable the "Info Box" setting under "Template Settings > Popup".
tr_TR: Açılır pencerenizi düzenlerken, “Template Ayarları > Açılır Pencere” altındaki “Bilgi Kutusu” ayarını etkinleştirmelisin.

en: When enabled, this field acts as a spam trap. It will not be visible to users, but will capture any bots that fill it out.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, bu alan bir spam tuzağı görevi görür. Kullanıcılara görünmez, ancak onu dolduran botları yakalar.

en: When enabled, this query only runs when a live search is performed.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde, bu sorgu yalnızca canlı arama yapıldığında çalışır.

en: When pasting elements from another site that contain image or SVG files, placeholders are used by default. Enable to download the image from the source site. If the current user lacks SVG upload permissions, a placeholder SVG is used.
tr_TR: Başka bir siteden görüntü veya SVG dosyaları içeren öğeler yapıştırıldığında, varsayılan olarak yer tutucular kullanılır. Görüntüyü kaynak siteden indirmek için etkinleştir. Mevcut kullanıcının SVG yükleme izinleri yoksa, bir yer tutucu SVG kullanılır.

en: When rendering without wrapper your settings under the style tab won't have any effect.
tr_TR: Kapsayıcı olmadan oluşturulduğunda, stil sekmesi altındaki ayarlarınızın hiçbir etkisi olmayacaktır.

en: When someone visits a default WordPress authentication URL (%s), they are redirected to this selected page.
tr_TR: Birisi varsayılan bir WordPress kimlik doğrulama URL'sini (%s) ziyaret ettiğinde, seçilen bu sayfaya yönlendirilir.

en: When using dynamic data that contains formatted text (e.g. WYSIWYG field, or any other HTML tags such as p, div, headings, etc.), set the HTML tag to "div", not "p". Alternatively, use the Rich Text element.
tr_TR: Biçimlendirilmiş metin içeren dinamik veriler kullanırken (örn. WYSIWYG alanı veya p, div, başlıklar gibi diğer HTML etiketleri), HTML etiketini “p” değil “div” olarak ayarlayın. Alternatif olarak, Zengin Metin öğesini kullanın.

en: Where to set the pagination parameter in the request.
tr_TR: Sayfalandırma parametresinin istekte nereye ayarlanacağı.

en: Where you defined the offset key. Bricks will retrieve the value from there.
tr_TR: Ofset anahtarını tanımladığınız yer. Bricks değeri oradan alacaktır.

en: White space
tr_TR: Beyaz boşluk

en: Whitelist URLs
tr_TR: Beyaz Liste URL'leri

en: Whoops, that page is gone
tr_TR: Amanın, o sayfa gitmiş

en: Wide
tr_TR: Geniş

en: Widget margin
tr_TR: Widget kenar boşluğu

en: Widget title
tr_TR: Widget başlığı

en: Widget title border
tr_TR: Widget başlık kenarlığı

en: Widget title typography
tr_TR: Widget başlık tipografisi

en: Widgets
tr_TR: Widget'lar

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: Window
tr_TR: Pencere

en: Window storage
tr_TR: Pencere depolama

en: Wireframes
tr_TR: Wireframe'ler

en: Wireframes provide basic structural templates that serve as a starting point for designing a layout. They are based on classes and variables.
tr_TR: Tel kafesler, bir düzen tasarlamak için bir başlangıç noktası görevi gören temel yapısal şablonlar sağlar. Sınıflara ve değişkenlere dayanırlar.

en: Without attributes
tr_TR: Öznitelikler olmadan

en: Wonderful
tr_TR: Harika

en: WooCommerce Template Hook
tr_TR: WooCommerce Template Kancası

en: WooCommerce template hooks
tr_TR: WooCommerce şablon kancaları

en: Woohoo
tr_TR: Yaşasın

en: WordPress Environment
tr_TR: WordPress Ortamı

en: WordPress authentication page access
tr_TR: WordPress kimlik doğrulama sayfası erişimi

en: WordPress field
tr_TR: WordPress alanı

en: Words limit
tr_TR: Kelime sınırı

en: Words per minute
tr_TR: Dakikada kelime

en: Words per minutes
tr_TR: Dakikada kelime

en: Would you like to import the variable categories as well?
tr_TR: Değişken kategorilerini de içe aktarmak ister misin?

en: Wrap
tr_TR: Sar

en: Wrap element
tr_TR: Öğeyi sarmala

en: Wrap reverse
tr_TR: Ters sar

en: Wrap your scripts in %s tags.
tr_TR: Komut dosyalarını %s etiketleri içine sarın.

en: Wrapper
tr_TR: Sarmalayıcı

en: X axis
tr_TR: X ekseni

en: Y axis
tr_TR: Y ekseni

en: Yeah
tr_TR: Evet

en: Year: %s
tr_TR: Yıl: %s

en: Yearly
tr_TR: Yıllık

en: Yep
tr_TR: Evet

en: Yes
tr_TR: Evet

en: You
tr_TR: Sen

en: You are about to delete all form submissions (including the database table). Do you wish to proceed?
tr_TR: Tüm form gönderimlerini (veritabanı tablosu dahil) silmek üzeresin. Devam etmek istiyor musun?

en: You are about to delete all form submissions of form ID %s. Do you wish to proceed?
tr_TR: %s Form ID'sine ait tüm gönderimleri silmek üzeresin. Devam etmek istiyor musun?

en: You are about to delete all form submissions. Do you wish to proceed?
tr_TR: Tüm form gönderimlerini silmek üzeresin. Devam etmek istiyor musun?

en: You are about to delete all template screenshots. Not your featured images, though. Do you wish to proceed?
tr_TR: Tüm şablon ekran görüntülerini silmek üzeresin. Öne çıkan görsellerini değil tabii. Devam etmek istiyor musun?

en: You are about to delete this capability. Do you wish to proceed?
tr_TR: Bu yetkiyi silmek üzeresin. Devam etmek istiyor musun?

en: You are about to fix the element database. Do you wish to proceed?
tr_TR: Öğe veritabanını düzeltmek üzeresin. Devam etmek istiyor musun?

en: You are about to regenerate code signatures for all executable code on your website. Please ensure you have a recent backup before continuing. Do you wish to proceed?
tr_TR: Web sitenizdeki tüm yürütülebilir kod için kod imzalarını yeniden oluşturmak üzeresin. Lütfen devam etmeden önce yakın tarihli bir yedeğinin olduğundan emin ol. Devam etmek istiyor musun?

en: You are about to regenerate indexes for all query filters. Do you wish to proceed?
tr_TR: Tüm sorgu filtreleri için dizinleri yeniden oluşturmak üzeresin. Devam etmek istiyor musun?

en: You are about to remove all index jobs. Do you wish to proceed?
tr_TR: Tüm dizin işlerini kaldırmak üzeresin. Devam etmek istiyor musun?

en: You are about to remove all selected icons from this set. Do you wish to proceed?
tr_TR: Seçili tüm simgeleri bu setten kaldırmak üzeresin. Devam etmek istiyor musun?

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
tr_TR: Tüm Bricks genel ayarlarını sıfırlamak üzeresin. Devam etmek istiyor musun?

en: You are about to trigger Index Job. Do you wish to proceed?
tr_TR: Dizin İşi tetiklemek üzeresin. Devam etmek istiyor musun?

en: You are editing the selected global query settings. Changes to this global query apply to all instances throughout your website.
tr_TR: Seçili genel sorgu ayarlarını düzenliyorsunuz. Bu genel sorguda yapılan değişiklikler web sitenizdeki tüm örneklere uygulanır.

en: You are missing out!
tr_TR: Kaçırıyorsun!

en: You are not allowed to add scripts.
tr_TR: Betik ekleme izniniz yok.

en: You are not allowed to uploads SVG files.
tr_TR: SVG dosyaları yükleme izniniz yok.

en: You are now running the latest version
tr_TR: Şu anda en son sürümü çalıştırıyorsun

en: You are viewing the first 1000 results. Perform search to see more.
tr_TR: İlk 1000 sonucu görüntülüyorsun. Daha fazlasını görmek için arama yap.

en: You can manage code execution permissions under: %s
tr_TR: Kod yürütme izinlerini şurada yönetebilirsiniz: %s

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
tr_TR: Lisansınızı yönetebilir, ödeme yöntemini güncelleyebilir ve faturalarınızı doğrudan %s'den görüntüleyebilirsiniz.

en: You can now manage your custom fonts using the new %s in the builder.
tr_TR: Artık özel yazı tiplerini oluşturucudaki yeni %s kullanarak yönetebilirsin.

en: You can render API response data through dynamic data tags. Create custom-labeled dynamic data tags for the {query_api} tag by hovering over any key in the response above and and click the "+" icon. Those labeled tags are stored for you in your browser local storage, not in the database. They are therefore not available on other devices or browsers.
tr_TR: API yanıt verilerini dinamik veri etiketleri aracılığıyla oluşturabilirsiniz. Yukarıdaki yanıtta herhangi bir anahtarın üzerine gelip "+" simgesine tıklayarak {query_api} etiketi için özel etiketli dinamik veri etiketleri oluşturun. Bu etiketli etiketler sizin için veritabanında değil, tarayıcınızın yerel depolama alanında saklanır. Bu nedenle diğer cihazlarda veya tarayıcılarda kullanılamazlar.

en: You can use the title attribute to provide a description of the expected input value to meet the "pattern" requirement set above.
tr_TR: Yukarıda belirlenen "kalıp" gereksinimini karşılamak üzere beklenen girdi değerinin açıklamasını sağlamak için title özniteliğini kullanabilirsiniz.

en: You did not select any action(s). So when this form is submitted nothing happens.
tr_TR: Herhangi bir eylem seçmedin. Bu yüzden bu form gönderildiğinde hiçbir şey olmayacak.

en: You do not have the required capability to perform this action.
tr_TR: Bu eylemi gerçekleştirmek için gerekli kapasiteye sahip değilsiniz.

en: You don't have permission to perform this action.
tr_TR: Bu işlemi gerçekleştirme izniniz yok.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can create posts through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
tr_TR: Yetenek kontrollerini devre dışı bıraktınız. Artık oturum açmamış ziyaretçiler de dahil olmak üzere herkes bu form aracılığıyla gönderi oluşturabilir. Bu durum yetkisiz içerik oluşturulmasına, spam ve kötü amaçlı gönderilere, veritabanı kirliliğine ve olası güvenlik ihlallerine yol açabilir. Bu ayarı yalnızca alternatif güvenlik önlemleriniz varsa, form korumalı bir sayfadaysa veya güvenlik etkilerini tam olarak anlıyorsanız kullanın.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can edit the post through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
tr_TR: Yetenek kontrollerini devre dışı bıraktınız. Artık oturum açmamış ziyaretçiler de dahil olmak üzere herkes bu form aracılığıyla gönderiyi düzenleyebilir. Bu durum yetkisiz içerik oluşturulmasına, spam ve kötü amaçlı gönderilere, veritabanı kirliliğine ve olası güvenlik ihlallerine yol açabilir. Bu ayarı yalnızca alternatif güvenlik önlemleriniz varsa, form korumalı bir sayfadaysa veya güvenlik etkilerini tam olarak anlıyorsanız kullanın.

en: You have set an icon, but no text. Please provide the "aria-label" for accessibility.
tr_TR: Bir simge ayarladınız, ancak metin yok. Lütfen erişilebilirlik için “aria-label” sağlayın.

en: You have to add the "Checkout coupon" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout coupon is removed when this setting is enabled. The "Enable the use of coupon codes" WooCommerce setting under "General" must be active.
tr_TR: Bu ayar etkinleştirildiğinde yerel WooCommerce ödeme kuponu kaldırıldığından, “Ödeme kupon” elementini Ödeme sayfasına kendin eklemelisin. “Genel” altındaki “Kupon kodlarının kullanımını etkinleştir” WooCommerce ayarı aktif olmalıdır.

en: You have to add the "Checkout login" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout login is removed when this setting is enabled. The "Enable log-in during checkout" WooCommerce setting under "Accounts & Privacy" must be active.
tr_TR: Bu ayar etkinleştirildiğinde yerel WooCommerce ödeme girişi kaldırıldığından, “Ödeme girişi” elementini Ödeme sayfasına kendin eklemelisin. “Hesaplar ve Gizlilik” altındaki “Ödeme sırasında giriş yapılmasını etkinleştir” WooCommerce ayarı aktif olmalıdır.

en: You have to add the "Notice" element yourself wherever necessary as all native WooCommerce notices are removed when this setting is enabled.
tr_TR: Bu ayar etkinleştirildiğinde tüm yerel WooCommerce bildirimleri kaldırıldığından, “Bildirim” elementini gerekli olan her yere kendin eklemelisin.

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
tr_TR: Henüz herhangi bir özel kenar çubuğu kaydetmedin.

en: YouTube video ID/URL
tr_TR: YouTube video kimliği/URL'si

en: YouTube, Vimeo or file URL.
tr_TR: YouTube, Vimeo veya dosya URL'si.

en: Your CSS files were automatically generated in the background.
tr_TR: CSS dosyaların arka planda otomatik olarak oluşturuldu.

en: Your Email
tr_TR: E-posta adresin

en: Your Message
tr_TR: Mesajın

en: Your Name
tr_TR: Adın

en: Your Unsplash API key is not valid.
tr_TR: Unsplash API anahtarınız geçerli değil.

en: Your account is inactive
tr_TR: Hesabınız etkin değil

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
tr_TR: Eklediğin dosyalar, maksimum 25 MB yükleme sınırını aşıyor.

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
tr_TR: Eklediğin dosyalar, sunucunun maksimum yükleme boyutu olan %s'yi aşıyor.

en: Your browser does not support the audio tag.
tr_TR: Tarayıcınız ses etiketini desteklemiyor.

en: Your browser does not support the video tag.
tr_TR: Tarayıcınız video etiketini desteklemiyor.

en: Your builder capability doesn't allow you to access these settings.
tr_TR: Oluşturucu yetkiniz bu ayarlara erişmenize izin vermiyor.

en: Your comment is awaiting moderation.
tr_TR: Yorumunuz moderasyon bekliyor.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
tr_TR: Yorumunuz denetlenmeyi bekliyor. Bu bir önizlemedir; yorumunuz onaylandıktan sonra görünür olacaktır.

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
tr_TR: Mesajın buraya gelir. Ne kadar detaylı olursa o kadar iyi ;)

en: Your name (optional)
tr_TR: Adın (isteğe bağlı)

en: Your password
tr_TR: Parolan

en: Your provided license key is invalid. Please deactivate and then reactivate your license.
tr_TR: Sağladığınız lisans anahtarı geçersiz. Lütfen lisansınızı devre dışı bırakın ve ardından yeniden etkinleştirin.

en: Your remote templates password is incorrect.
tr_TR: Uzak şablonlar şifreniz yanlış.

en: Your selected template is empty.
tr_TR: Seçtiğiniz şablon boş.

en: Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.
tr_TR: (%s) Temanız bazı WooCommerce şablon dosyalarının güncel olmayan kopyalarını içeriyor.

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
tr_TR: Yükleme dizininizin yazma izinleri yetersiz.

en: Your user role "%1$s" is not allowed to edit this post type with %2$s. Please get in touch with the site admin to change it.
tr_TR: “%1$s” kullanıcı rolünün bu gönderi türünü %2$s ile düzenleme izni yok. Lütfen bunu değiştirmek için site yöneticisi ile iletişime geç.

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
tr_TR: (%1$s) Web sitenizin %2$s şablonlarına erişim izni yok

en: Your website does not match your license key. Please deactivate and then reactivate your license.
tr_TR: Web siteniz lisans anahtarınızla eşleşmiyor. Lütfen lisansınızı devre dışı bırakın ve ardından yeniden etkinleştirin.

en: Z-index
tr_TR: Z-indeksi

en: Zigzag
tr_TR: Zikzak

en: Zoom
tr_TR: Yakınlaştır

en: Zoom Control
tr_TR: Yakınlaştırma kontrolü

en: Zoom in
tr_TR: Yakınlaştırma

en: Zoom level
tr_TR: Yakınlaştırma seviyesi

en: Zoom or close
tr_TR: Yakınlaştır veya kapat

en: Zoom out
tr_TR: Uzaklaştırma

en: add key after
tr_TR: sonrasına anahtar ekle

en: after
tr_TR: sonra

en: alphanumeric characters only
tr_TR: sadece alfanümerik karakterler

en: auto
tr_TR: otomatik

en: before
tr_TR: önce

[ctx: bricks]
en: %1$s on %2$s
tr_TR: %1$s, %2$s tarihinde

en: builder access
tr_TR: yapı oluşturucu erişimi

en: by
tr_TR: tarafından

en: carousel
tr_TR: döngü

en: cloned
tr_TR: klonlandı

en: contains
tr_TR: içerir

en: dashed
tr_TR: kesikli

en: deprecated
tr_TR: kullanımdan kaldırıldı

en: does not contain
tr_TR: içermez

en: double
tr_TR: çift

en: email
tr_TR: e-posta

en: experimental
tr_TR: deneysel

en: hCaptcha key required! Add key in dashboard under: %s
tr_TR: hCaptcha anahtarı gerekli! Anahtarı kontrol panelinde şu bölüme ekle: %s

en: is
tr_TR: ise

en: is empty
tr_TR: boş

en: is not
tr_TR: değilse

en: is not empty
tr_TR: boş değil

en: learn more
tr_TR: daha fazla bilgi

en: legacy
tr_TR: eski

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
tr_TR: bricks'i iptal ettiğinizden beri yeni şablonlar yayınlandı.

en: not set
tr_TR: ayarlanmadı

en: official roadmap
tr_TR: resmi yol haritamızı

en: per month
tr_TR: aylık

en: posts
tr_TR: gönderiler

en: results for:
tr_TR: için sonuçlar:

en: set
tr_TR: ayarlandı

en: slide
tr_TR: slayt

en: will be using this constant
tr_TR: bu sabiti kullanacak

en: wp_remote_post request failed. Please check your server configuration. Required for query filters.
tr_TR: wp_remote_post isteği başarısız oldu. Lütfen sunucu yapılandırmanı kontrol et. Sorgu filtreleri için gerekli.

en: x-axis
tr_TR: x-ekseni

en: y-axis
tr_TR: y-ekseni

en: your account
tr_TR: hesabınız
