Bricks Internationalisation - en to uk translation catalogue (3909 entries)

en: "%s" imported.
uk: „%s“ імпортовано.

en: "Coming soon" mode (HTTP status code 200) indicates that your site is available for search engine indexing.
uk: Режим „скоро відкриття“ (код стану HTTP 200) вказує, що ваш сайт доступний для індексації пошуковими системами.

en: "Maintenance" mode (HTTP status code 503) indicates that your site is temporary unavailable, signaling search engines to come back later.
uk: Режим „обслуговування“ (код стану HTTP 503) вказує, що ваш сайт тимчасово недоступний, сигналізуючи пошуковим системам повернутися пізніше.

en: "Page Number" uses page numbers, "Offset" uses an offset value.
uk: „Номер сторінки“ використовує номери сторінок, „Зміщення“ використовує значення зміщення.

en: %1$d orphaned elements found across %2$d posts. Click "Clean up all orphaned elements" to remove all orphaned elements from your site. Please backup your site before you proceed.
uk: Знайдено %1$d осиротілих елементів у %2$d дописах. Натисніть „Очистити всі осиротілі елементи“, щоб видалити всі осиротілі елементи з вашого сайту. Будь ласка, зробіть резервну копію вашого сайту перед тим, як продовжити.

en: %1$s about %2$s in the Bricks Academy.
uk: %1$s про %2$s в Академії Bricks.

en: %1$s data for "%2$s" deleted.
uk: Дані %1$s для „%2$s“ видалено.

en: %1$s is not enabled for post type "%2$s". Go to "%3$s > %4$s" to enable this post type.
uk: %1$s не увімкнено для типу запису „%2$s“. Перейди до „%3$s > %4$s“, щоб увімкнути цей тип запису.

en: %1$s of %2$s
uk: %1$s з %2$s

en: %1$s out of %2$s global elements components were already converted to components.
uk: %1$s з %2$s глобальних елементів вже були перетворені на компоненти.

en: %1$s out of %2$s global elements have been converted to components.
uk: %1$s з %2$s глобальних елементів було перетворено на компоненти.

en: %1$s requires PHP version %2$s+.
uk: %1$s потребує версії PHP %2$s+.

en: %d class permanently deleted | %d classes permanently deleted
uk[0]: %d клас назавжди видалено
uk[1]: %d classes permanently deleted
uk[2]: %d classes permanently deleted

en: %d orphaned elements found
uk: Знайдено %d осиротілих елементів

en: %s added to this button if there is no active filter.
uk: %s додається до цієї кнопки, якщо немає активного фільтра.

en: %s ago
uk: %s тому

en: %s allow you to render custom pages for the user login, registration, lost and reset password.
uk: %s дозволяють відображати власні сторінки для входу користувача, реєстрації, втрати та скидання пароля.

en: %s are best configured before you start working on your site.
uk: %s найкраще налаштовувати перед початком роботи над вашим сайтом.

en: %s component block
uk: Компонентний блок %s

en: %s components
uk: Компоненти %s

en: %s components in the block editor
uk: Компоненти %s у редакторі блоків

en: %s file
uk: Файл %s

en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
uk: %s зараз працює над цим дописом, тому ви не можете вносити зміни, якщо не перехопите керування.

en: %s layout
uk: Макет %s

en: %s settings
uk: Налаштування %s

en: %s typography
uk: Типографіка %s

en: %s will be added to the most relevant HTML node.
uk: %s буде додано до найбільш відповідного HTML-вузла.

en: %s. Set template conditions or enable default templates.
uk: %s. Встановіть умови шаблону або увімкніть шаблони за замовчуванням.

en: %s. Template conditions precede default templates.
uk: %s. Умови шаблону передують стандартним шаблонам.

en: %s: New contact form message
uk: %s: Нове повідомлення з контактної форми

en: (Cancel Reply)
uk: (скасувати відповідь)

en: (Function)
uk: (функція)

en: (no title)
uk: (без назви)

en: 1 comment | %1$s comments
uk[0]: 1 коментар
uk[1]: %1$s comments
uk[2]: %1$s comments

en: 1 day
uk: 1 день

en: 1 hour
uk: 1 година

en: 1 week
uk: 1 тиждень

en: 20GB web space
uk: 20 ГБ веб-простору

en: 30 minutes
uk: 30 хвилин

en: 404 Error Page
uk: Сторінка помилки 404

en: A class with the same internal ID, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
uk: Клас з таким самим внутрішнім ID, але іншими налаштуваннями, вже існує на цьому сайті. Ви повинні або перезаписати існуючий клас на вашому сайті, або відхилити цю імпортовану версію.

en: A class with the same name, but different settings, already exists on this site. You must either override the existing class on your site or discard this imported version.
uk: Клас з такою самою назвою, але іншими налаштуваннями, вже існує на цьому сайті. Ви повинні або перезаписати існуючий клас на вашому сайті, або відхилити цю імпортовану версію.

en: A font variation with this weight and style already exists.
uk: Варіація шрифту з такою вагою та стилем вже існує.

en: A list of native actions on the selected hook that will be removed by Bricks.
uk: Список нативних дій на вибраному хуку, які будуть видалені Bricks.

en: ACF Date picker, for example, uses Ymd.
uk: ACF Date picker, наприклад, використовує Ymd.

en: ACF Get Row Layout
uk: ACF Отримати макет рядка

en: AJAX add to cart
uk: AJAX додавання до кошика

en: AJAX loader
uk: AJAX завантажувач

en: API endpoint is not set or invalid.
uk: Кінцева точка API не встановлена або недійсна.

en: API key
uk: API-ключ

en: API keys
uk: API-ключі

en: API settings
uk: Налаштування API

en: ASC
uk: За зростанням

en: Absolute header
uk: Абсолютний заголовок

en: Accept
uk: Прийняти

en: Accepts multiple addresses separated by comma
uk: Приймає кілька адрес, розділених комою

en: Access breakpoints manager
uk: Доступ до менеджера точок зупину

en: Access class manager
uk: Доступ до менеджера класів

en: Access color palettes
uk: Доступ до палітр кольорів

en: Access content (HTML) settings
uk: Доступ до налаштувань вмісту (HTML)

en: Access element conditions
uk: Доступ до умов елементів

en: Access element hide
uk: Доступ до приховування елементів

en: Access element interactions
uk: Доступ до взаємодій елементів

en: Access font manager
uk: Доступ до менеджера шрифтів

en: Access icon manager
uk: Доступ до менеджера іконок

en: Access page settings
uk: Доступ до налаштувань сторінки

en: Access pseudos & selectors
uk: Доступ до псевдокласів і селекторів

en: Access query loop builder
uk: Доступ до конструктора циклів запитів

en: Access query manager
uk: Доступ до менеджера запитів

en: Access remote templates
uk: Доступ до віддалених шаблонів

en: Access revisions
uk: Доступ до версій

en: Access style (CSS) settings
uk: Доступ до налаштувань стилів (CSS)

en: Access template settings
uk: Доступ до налаштувань шаблону

en: Access theme styles
uk: Доступ до стилів теми

en: Access variable manager
uk: Доступ до менеджера змінних

en: Accordion
uk: Акордеон

en: Accordion layout at breakpoint
uk: Макет акордеону на breakpoint

en: Account
uk: Обліковий запис

en: Account creation on "My account" page is not enabled.
uk: Створення облікового запису на сторінці „Мій обліковий запис“ не ввімкнено.

en: Across sessions
uk: Між сеансами

en: Action
uk: Дія

en: Action URL
uk: URL дії

en: Actions
uk: Дії

en: Actions after successful form submit
uk: Дії після успішного відправлення форми

en: Activate license
uk: Активувати ліцензію

en: Activate your account
uk: Активуйте свій обліковий запис

en: Activate your license to edit with Bricks, receive one-click updates, and access to all community templates.
uk: Активуйте свою ліцензію, щоб редагувати за допомогою Bricks, отримувати оновлення в один клік та доступ до всіх шаблонів спільноти.

en: Activation status
uk: Статус активації

en: Active
uk: Активний

en: Active Filters
uk: Активні фільтри

en: Active Plugins
uk: Активні плагіни

en: Active Tab
uk: Активна вкладка

en: Active background
uk: Фон активного стану

en: Active border
uk: Межа активного стану

en: Active box shadow
uk: Активна тінь

en: Active class
uk: Активний клас

en: Active classes
uk: Активні класи

en: Active color
uk: Колір активного

en: Active filter
uk: Активний фільтр

en: Active filters
uk: Активні фільтри

en: Active filters count
uk: Кількість активних фільтрів

en: Active rating icon
uk: Значок активного рейтингу

en: Active rating typography
uk: Типографіка активного рейтингу

en: Active styles
uk: Активні стилі

en: Active typography
uk: Типографіка активного стану

en: Adaptive height
uk: Адаптивна висота

en: Add
uk: Додати

en: Add "%root%" via keyboard shortcut "r + TAB".
uk: Додайте „%root%“ за допомогою комбінації клавіш „r + TAB“.

en: Add "brx_code_errors" as an URL parameter to show PHP errors if needed.
uk: Додайте „brx_code_errors“ як параметр URL, щоб показати помилки PHP, якщо потрібно.

en: Add "position: relative" as needed
uk: Додати „position: relative“ за потреби

en: Add / Search for
uk: Додати / шукати

en: Add / Search for templates
uk: Додати / Шукати шаблони

en: Add Item
uk: Додати елемент

en: Add New
uk: Додати новий

en: Add New Custom Font
uk: Додати новий користувацький шрифт

en: Add New Template
uk: Додати новий шаблон

en: Add New Template Bundle
uk: Додати новий пакет шаблонів

en: Add New Template Tag
uk: Додати новий тег шаблону

en: Add a "Toggle" element to your page that targets this Offcanvas to open it.
uk: Додайте елемент „Перемикач“ на вашу сторінку, який націлений на цей Offcanvas, щоб відкрити його.

en: Add a font variant
uk: Додати варіант шрифту

en: Add at least two colors to create a gradient.
uk: Додайте принаймні два кольори, щоб створити градієнт.

en: Add context
uk: Додати контекст

en: Add context to dates on archive templates.
uk: Додайте контекст до дат на шаблонах архіву.

en: Add context to title on archive/search templates.
uk: Додати контекст до заголовка на шаблонах архіву/пошуку.

en: Add custom headers in JSON format. Leave empty for default headers.
uk: Додайте власні заголовки у форматі JSON. Залиште порожнім для заголовків за замовчуванням.

en: Add element ID as needed
uk: Додавати ID елемента за потреби

en: Add elements
uk: Додати елементи

en: Add images
uk: Додати зображення

en: Add larger variable
uk: Додати більшу змінну

en: Add meta query
uk: Додати мета-запит

en: Add new capability
uk: Додати нову можливість

en: Add parameters to be sent in the request body.
uk: Додайте параметри, які будуть надіслані в тілі запиту.

en: Add prefix
uk: Додати префікс

en: Add products to cart to see cross-sells.
uk: Додайте товари до кошика, щоб побачити перехресні продажі.

en: Add smaller variable
uk: Додати меншу змінну

en: Add suffix
uk: Додати суфікс

en: Add taxonomy query
uk: Додати запит таксономії

en: Add to cart
uk: Додати до кошика

en: Add to favorites
uk: Додати до обраного

en: Add to icon set
uk: Додати до набору іконок

en: Add your first color to this palette by selecting a color value above and then click "Save".
uk: Додайте свій перший колір до цієї палітри, вибравши значення кольору вище, а потім натисніть „Зберегти“.

en: Add your offcanvas content in here
uk: Додайте ваш вміст offcanvas сюди

en: Added
uk: Додано

en: Added to cart
uk: Додано до кошика

en: Added to icon. If there is no icon, it will be added to the overlay.
uk: Додано до іконки. Якщо іконки немає, буде додано до накладення.

en: Added to the search form as hidden input fields.
uk: Додаються до форми пошуку як приховані поля вводу.

en: Adding
uk: Додавання

en: Adding to cart
uk: Додаємо до кошика

en: Additional info
uk: Додаткова інформація

en: Additional information
uk: Додаткова інформація

en: Additional parameters
uk: Додаткові параметри

en: Additional properties
uk: Додаткові властивості

en: Additional target elements
uk: Додаткові цільові елементи

en: Address
uk: Адреса

en: Addresses
uk: Адреси

en: Adds inline CSS to %s tag.
uk: Додає вбудований CSS до тегу %s.

en: Adds scripts right after opening %s tag.
uk: Додає скрипти одразу після відкриваючого тегу %s.

en: Adds scripts right before closing %s tag.
uk: Додає скрипти безпосередньо перед закриваючим тегом %s.

en: Admin
uk: Адмін

en: Admin email
uk: Електронна пошта адміністратора

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Administrator role is not allowed as a security precaution.
uk: Роль адміністратора не дозволена з міркувань безпеки.

en: Adobe fonts
uk: Шрифти Adobe

en: Affiliate
uk: Партнерський

en: After
uk: Після

en: After order review heading
uk: Після заголовка огляду замовлення

en: After title
uk: Після заголовка

en: Ajax loader
uk: Ajax-завантажувач

en: Ajax loader animation
uk: Анімація Ajax-завантажувача

en: Ajax loader desc
uk: Опис Ajax-завантажувача

en: Ajax loader selector
uk: Селектор Ajax-завантажувача

en: Alert
uk: Сповіщення

en: Align
uk: Вирівняти

en: Align content
uk: Вирівнювання вмісту

en: Align cross axis
uk: Вирівняти поперечну вісь

en: Align horizontal
uk: Вирівнювання по горизонталі

en: Align items
uk: Вирівняти елементи

en: Align main axis
uk: Вирівняти по головній осі

en: Align self
uk: Вирівнювання себе

en: Align tables
uk: Вирівняти таблиці

en: Align vertical
uk: Вирівнювання по вертикалі

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: All
uk: Усі

en: All %s
uk: Усі %s

en: All Code elements, SVG elements (source: code), and Query editor instances now require code signatures.
uk: Усі елементи Code, елементи SVG (джерело: код) та екземпляри редактора Query тепер потребують сигнатур коду.

en: All Custom Fonts
uk: Усі користувацькі шрифти

en: All Template Bundles
uk: Усі пакети шаблонів

en: All Template Tags
uk: Усі теги шаблонів

en: All Templates
uk: Усі шаблони

en: All archives
uk: Усі архіви

en: All author posts
uk: Всі дописи автора

en: All code instances
uk: Всі екземпляри коду

en: All components are enabled in the block editor.
uk: Усі компоненти увімкнено в редакторі блоків.

en: All headings
uk: Усі заголовки

en: All index jobs removed
uk: Усі завдання індексації видалено

en: All indexing jobs completed.
uk: Всі завдання індексації завершено.

en: All revisions deleted
uk: Усі версії видалено

en: All right
uk: Все гаразд

en: All selected elements must have the same parent
uk: Усі вибрані елементи повинні мати одного батьківського елемента

en: All sides linked
uk: Усі сторони зв'язані

en: All template types
uk: Усі типи шаблонів

en: All terms
uk: Усі терміни

en: Allow other sites to browse and insert your templates from their template library. Restrict template access via "Whitelist URLs" and "Password Protection" settings below.
uk: Дозвольте іншим сайтам переглядати та вставляти ваші шаблони з їхньої бібліотеки шаблонів. Обмежте доступ до шаблонів за допомогою налаштувань „Білий список URL-адрес“ та „Захист паролем“ нижче.

en: Allow specific user roles or individual users to execute code.
uk: Дозволити виконання коду конкретним ролям користувачів або окремим користувачам.

en: Allow the element's normal click behavior (like following links) instead of blocking it.
uk: Дозволити елементу виконувати звичайну дію при кліку (наприклад, переходити за посиланнями) замість блокування.

en: Allow user to change and execute code through the Code element
uk: Дозволити користувачу змінювати та виконувати код через елемент Code

en: Allow user to upload SVG files
uk: Дозволити користувачу завантажувати SVG файли

en: Allowed file formats
uk: Дозволені формати файлів

en: Alphabetically
uk: За алфавітом

en: Alternate images
uk: Чергувати зображення

en: Alternative to Latitude/Longitude fields
uk: Альтернатива полям Широта/Довгота

en: Although it's super tempting to start editing with Bricks right away, you'll have a much better experience quickly going over the "Getting Started" section of the Bricks Academy on how to use Bricks most productively.
uk: Хоча дуже спокусливо почати редагування з Bricks прямо зараз, ви отримаєте набагато кращий досвід, швидко переглянувши розділ „Початок роботи“ в Академії Bricks про те, як найбільш продуктивно використовувати Bricks.

en: Always
uk: Завжди

en: Always show
uk: Завжди показувати

en: Always shows in builder for editing.
uk: Завжди показується в конструкторі для редагування.

en: Always visible
uk: Завжди видимий

en: Always visible in builder for styling purpose.
uk: Завжди видимий у конструкторі для стилізації.

en: Amazing
uk: Чудово

en: An error occurred while cleaning up orphaned elements.
uk: Сталася помилка під час очищення осиротілих елементів.

en: An error occurred while scanning for orphaned elements.
uk: Сталася помилка під час сканування осиротілих елементів.

en: An error occurred, please try again later.
uk: Сталася помилка, спробуйте ще раз пізніше.

en: An error occurred.
uk: Сталася помилка.

en: And
uk: І

en: Angle in °
uk: Кут в °

en: Anim. Typing
uk: Анімація набору тексту

en: Animation
uk: Анімація

en: Animation delay
uk: Затримка анімації

en: Animation duration
uk: Тривалість анімації

en: Animation end
uk: Кінець анімації

en: Animation in ms
uk: Анімація в мс

en: Animation speed in ms
uk: Швидкість анімації в мс

en: Another user
uk: Інший користувач

en: Any
uk: Будь-який

en: Any breakpoint
uk: Будь-яка контрольна точка

en: Any option text
uk: Текст "Будь-який варіант"

en: Applicable to heading or button "Style" setting only. Create & use global colors through your own custom "Color palette".
uk: Застосовується лише до налаштування „Стиль“ заголовка чи кнопки. Створюйте і використовуйте глобальні кольори через вашу власну „Палітру кольорів“.

en: Apply
uk: Застосувати

en: Apply on
uk: Застосувати до

en: Apply preview
uk: Застосувати попередній перегляд

en: Apply spacing inside
uk: Застосувати інтервал всередині

en: Apply to
uk: Застосувати до

en: Apply to child pages
uk: Застосувати до дочірніх сторінок

en: Apply to child terms
uk: Застосувати до дочірніх термінів

en: April
uk: Квітень

en: Archive
uk: Архів

en: Archive (products)
uk: Архів (товари)

en: Archive description
uk: Опис архіву

en: Archive post types
uk: Типи дописів архіву

en: Archive terms
uk: Терміни архіву

en: Archive title
uk: Заголовок архіву

en: Archive type
uk: Тип архіву

en: Archives
uk: Архіви

en: Archives: %s
uk: Архіви: %s

en: Are you sure that you want to delete this breakpoint?
uk: Ти впевнений, що хочеш видалити цю контрольну точку?

en: Are you sure you want to delete the Bricks-generated data for this %s?
uk: Ти впевнений, що хочеш видалити дані, згенеровані Bricks для цього %s?

en: Are you sure you want to delete this category? Deleting it also deletes all variables in this category.
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цю категорію? Видалення також видалить усі змінні в цій категорії.

en: Are you sure you want to delete this font and all of its font variation files?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цей шрифт і всі його файли варіацій?

en: Are you sure you want to delete this icon set?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цей набір іконок?

en: Are you sure you want to move this font to the trash?
uk: Ви впевнені, що хочете перемістити цей шрифт до кошика?

en: Are you sure you want to remove all orphaned elements from your site? This action cannot be undone. Please perform a backup of your site before you proceed.
uk: Ви впевнені, що хочете видалити всі осиротілі елементи з вашого сайту? Цю дію не можна скасувати. Будь ласка, зробіть резервну копію вашого сайту перед тим, як продовжити.

en: Are you sure you want to remove this icon?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цю іконку?

en: Are you sure you want to unlink this component?
uk: Ви впевнені, що хочете від'єднати цей компонент?

en: Argument
uk: Аргумент

en: Arguments
uk: Аргументи

en: Arrows
uk: Стрілки

en: Articles could not be loaded. Please visit the official knowledge base:
uk: Не вдалося завантажити статті. Будь ласка, відвідайте офіційну базу знань:

en: Ascending
uk: За зростанням

en: Asides
uk: Нотатки

en: Aspect ratio
uk: Співвідношення сторін

en: Assign/unassign global classes
uk: Призначення/скасування глобальних класів

en: Attachment
uk: Вкладення

en: Attachment Page
uk: Сторінка вкладення

en: Attribute
uk: Атрибут

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Attribution
uk: Атрибуція

en: Attribution Control
uk: Елемент керування атрибуцією

en: Audio
uk: Аудіо

en: August
uk: Серпень

en: Author
uk: Автор

en: Author ID
uk: ID автора

en: Author archive URL
uk: URL архіву автора

en: Author avatar
uk: Аватар автора

en: Author bio
uk: Біографія автора

en: Author email
uk: Email автора

en: Author meta
uk: Мета автора

en: Author name
uk: Ім'я автора

[ctx: Author name]
en: Name
uk: Ім'я

en: Author website
uk: Вебсайт автора

en: Author: %s
uk: Автор: %s

en: Authorization
uk: Авторизація

en: Auto
uk: Авто

en: Auto height
uk: Автовисота

en: Auto log in user
uk: Автоматичний вхід користувача

en: Auto login after activation
uk: Автоматичний вхід після активації

en: Auto poster
uk: Автоматичний постер

en: Auto scroll element into view
uk: Автоматично прокручувати елемент у поле зору

en: Auto toggle child terms
uk: Автоматично перемикати дочірні терміни

en: Auto width
uk: Автоширина

en: Auto-generated if form only requires email address for registration.
uk: Автоматично генерується, якщо форма вимагає лише адресу електронної пошти для реєстрації.

en: Autocomplete
uk: Автозаповнення

en: Autogenerated if no password is required/submitted.
uk: Автоматично генерується, якщо пароль не потрібен/не надісланий.

en: Automatically adjust the map view to fit all markers when markers are added or removed.
uk: Автоматично налаштовувати вигляд карти, щоб вмістити всі маркери при їх додаванні або видаленні.

en: Autoplay
uk: Автовідтворення

en: Autoplay delay in ms
uk: Затримка автовідтворення в мс

en: Autoplay is not supported when using preview image.
uk: Автовідтворення не підтримується при використанні зображення попереднього перегляду.

en: Autosave
uk: Автозбереження

en: Autosave by
uk: Автозбереження

en: Autosave interval (seconds)
uk: Інтервал автозбереження (секунди)

en: Available via "+" action icon & right-click context menu.
uk: Доступно через значок дії „+“ і контекстне меню правої кнопки миші.

en: Available via "Layout" action icon.
uk: Доступно через значок дії „Макет“.

en: Available via keyboard shortcut & right-click context menu.
uk: Доступно через комбінацію клавіш і контекстне меню правої кнопки миші.

en: Avatar
uk: Аватар

en: Avatar border
uk: Рамка аватара

en: Avatar box shadow
uk: Тінь аватара

en: Avatar image of %s
uk: Зображення аватара %s

en: Avatar position
uk: Позиція аватара

en: Avatar size
uk: Розмір аватара

en: Avoid using in combination with third-party filter plugins.
uk: Уникайте використання в поєднанні з плагінами фільтрів третіх сторін.

en: Aye
uk: Так

en: BCC email address
uk: Адреса BCC

en: Back
uk: Назад

en: Back delay in ms
uk: Затримка видалення в мс

en: Back speed in ms
uk: Швидкість видалення в мс

en: Back to Top
uk: Нагору

en: Back to builder
uk: Назад до конструктора

en: Back to icon sets
uk: Назад до наборів іконок

en: Back to import manager
uk: Назад до менеджера імпорту

en: Back to settings
uk: Назад до налаштувань

en: Backdrop
uk: Фон

en: Background
uk: Фон

en: Background active
uk: Активний фон

en: Background attachment
uk: Прикріплення фону

en: Background blend mode
uk: Режим змішування фону

en: Background color
uk: Колір фону

en: Background custom size
uk: Користувацький розмір фону

en: Background filters
uk: Фільтри фону

en: Background image
uk: Фонове зображення

en: Background position
uk: Позиція фону

en: Background repeat
uk: Повторення фону

en: Background size
uk: Розмір фону

en: Background video
uk: Фонове відео

en: Bar
uk: Індикатор

en: Bar background color
uk: Колір фону індикатора

en: Bar border
uk: Рамка індикатора

en: Bar color
uk: Колір смуги

en: Bar height
uk: Висота індикатора

en: Base breakpoint
uk: Базова контрольна точка

en: Base font size
uk: Базовий розмір шрифту

en: Baseline
uk: Базова лінія

en: Baseline step
uk: Крок базової лінії

en: Basic
uk: Основне

en: Basic Text
uk: Базовий текст

en: Beautiful
uk: Прекрасно

en: Before
uk: До

en: Before order review heading
uk: Перед заголовком огляду замовлення

en: Before payment
uk: Перед оплатою

en: Before you deactivate Bricks could you let me know why? I'd love to incorporate your feedback to improve Bricks. Thank you so much!
uk: Перш ніж ви деактивуєте Bricks, чи не могли б ви сказати мені чому? Я б дуже хотів врахувати ваш відгук, щоб покращити Bricks. Дуже дякую!

en: Berlin, Germany
uk: Берлін, Німеччина

en: Billing address
uk: Адреса для виставлення рахунку

en: Bio
uk: Біографія

en: Black
uk: Чорний

en: Block
uk: Блок

en: Block editor
uk: Редактор блоків

en: Block not available
uk: Блок недоступний

en: Blockquote
uk: Цитата

en: Blockquote border
uk: Рамка цитати

en: Blockquote margin
uk: Відступ цитати

en: Blockquote padding
uk: Внутрішній відступ цитати

en: Blockquote typography
uk: Типографія цитати

en: Blur
uk: Розмиття

en: Body
uk: Тіло

en: Body (footer) scripts
uk: Скрипти тіла (футер)

en: Body (header) scripts
uk: Скрипти тіла (заголовок)

en: Body - Heading
uk: Тіло - заголовок

en: Body parameters
uk: Параметри тіла

en: Body scripts are added right after opening %s tag.
uk: Скрипти тіла додаються відразу після відкриваючого тегу %s.

en: Body typography
uk: Типографія тексту

en: Bold
uk: Жирний

en: Border
uk: Рамка

en: Border / Box Shadow
uk: Межа / тінь блоку

en: Border color
uk: Колір рамки

en: Border width
uk: Ширина рамки

en: Both
uk: Обидва

en: Bottom
uk: Внизу

en: Bottom / End
uk: Низ / кінець

en: Bottom center
uk: Внизу по центру

en: Bottom left
uk: Внизу зліва

en: Bottom right
uk: Внизу справа

en: Box Zoom
uk: Масштабування рамкою

en: Box list
uk: Список блоків

en: Box shadow
uk: Тінь блоку

en: Boxed
uk: В рамці

en: Boxed max. width
uk: Макс. ширина рамки

en: Breadcrumb
uk: Хлібна крихта

en: Breadcrumbs
uk: Хлібні крихти

en: Breakpoint already exists
uk: Breakpoint вже існує

en: Breakpoint label must start with a letter.
uk: Мітка Breakpoint має починатися з літери.

en: Brightness
uk: Яскравість

en: Brilliant
uk: Блискуче

en: Browse
uk: Огляд

en: Browse Media Library
uk: Огляд медіатеки

en: Browse Unsplash
uk: Огляд Unsplash

en: Browser
uk: Браузер

en: Browser storage
uk: Сховище браузера

en: Builder
uk: Конструктор

en: Builder access
uk: Доступ до конструктора

en: Builder capabilities
uk: Можливості конструктора

en: Builder mode
uk: Режим конструктора

en: Built in icon sets
uk: Вбудовані набори іконок

en: Built-in icon sets
uk: Вбудовані набори іконок

en: Bulk actions
uk: Масові дії

en: Bulk edit
uk: Масове редагування

en: Bullet List
uk: Маркований список

en: Bulleted list
uk: Маркований список

en: Bundle
uk: Набір

en: Bundles
uk: Набори

en: Butt
uk: Сідниці

en: Button
uk: Кнопка

en: Button background
uk: Фон кнопки

en: Button border
uk: Рамка кнопки

en: Button box shadow
uk: Тінь кнопки

en: Button link
uk: Посилання кнопки

en: Button size
uk: Розмір кнопки

en: Button style
uk: Стиль кнопки

en: Button text
uk: Текст кнопки

en: Button typography
uk: Типографія кнопки

en: Button width
uk: Ширина кнопки

en: Buttons
uk: Кнопки

en: Buy product
uk: Купити товар

en: By default, covers entire available width.
uk: За замовчуванням займає всю доступну ширину.

en: By default, form fields are validated on input, blur and submit.
uk: За замовчуванням поля форми перевіряються при введенні, втраті фокусу та відправці.

en: By default, only the most specific theme style is loaded. To load all theme styles whose conditions are met, select "Load all matching theme styles".
uk: За замовчуванням завантажується лише найбільш конкретний стиль теми. Щоб завантажити всі стилі теми, умови яких виконуються, виберіть „Завантажити всі відповідні стилі теми“.

en: By default, the favorite fonts are listed first in the font-family options. To show only the favorite fonts, select "Show favorites only" at %s.
uk: За замовчуванням улюблені шрифти відображаються першими в параметрах сімейства шрифтів. Щоб показувати тільки улюблені шрифти, вибери „Показувати тільки вибране“ в %s.

en: By default, the min/max values are dynamically set based on each filter query loop results. Disable this feature so the min/max values are only set initially.
uk: За замовчуванням мін./макс. Значення динамічно встановлюються на основі результатів кожного циклу запиту фільтра. Вимкніть цю функцію, щоб мін./макс. значення встановлювалися лише спочатку.

en: By default, this icon is always visible and rotates 90° when the accordion item is expanded. To display different icons for each state, duplicate this icon and set the "Show" option to "Collapsed" for one and "Expanded" for the other.
uk: За замовчуванням ця іконка завжди видима і обертається на 90° при розгортанні елемента акордеону. Щоб відобразити різні іконки для кожного стану, продублюйте цю іконку та встановіть опцію „Показати“ на „Згорнуто“ для однієї та „Розгорнуто“ для іншої.

en: By default, users can access the default WordPress auth pages by adding %1$s to the URL, bypassing custom authentication pages. Enable this setting to remove this bypass option and always use your custom authentication pages and behavior as set above.
uk: За замовчуванням користувачі можуть отримати доступ до стандартних сторінок автентифікації WordPress, додавши %1$s до URL, обходячи власні сторінки автентифікації. Увімкніть цей параметр, щоб видалити цю можливість обходу та завжди використовувати ваші власні сторінки автентифікації та поведінку, як встановлено вище.

en: Byline
uk: Підпис

en: Bypass maintenance
uk: Обійти режим обслуговування

en: CSS Filters
uk: CSS-фільтри

en: CSS Selector
uk: CSS-селектор

en: CSS class
uk: CSS-клас

en: CSS classes
uk: CSS-класи

en: CSS files processed
uk: CSS файлів оброблено

en: CSS filter
uk: CSS-фільтр

en: CSS is automatically wrapped in style tags.
uk: CSS автоматично обгортається в теги style.

en: CSS loading method
uk: Метод завантаження CSS

en: CSS selector
uk: CSS селектор

en: CSS selector of the element to insert the AJAX loader into.
uk: CSS селектор елемента, в який буде вставлено AJAX завантажувач.

en: CSS selectors
uk: CSS-селектори

en: Cache
uk: Кеш

en: Cache duration
uk: Тривалість кешування

en: Cache query loops
uk: Кешувати цикли запитів

en: Calculation method
uk: Метод обчислення

en: Calendar
uk: Календар

en: Can also be set globally via theme styles.
uk: Також може бути встановлено глобально через стилі теми.

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Canvas
uk: Полотно

en: Capabilities
uk: Можливості

en: Capability
uk: Можливість

en: Capitalize
uk: Капіталізувати

en: Caption
uk: Підпис

en: Caption type
uk: Тип підпису

en: Caret
uk: Курсор

en: Carousel
uk: Карусель

en: Cart
uk: Кошик

en: Cart Cross-sells
uk: Перехресні продажі в кошику

en: Cart Details
uk: Деталі кошика

en: Cart contents
uk: Вміст кошика

en: Cart count
uk: Кількість товарів у кошику

en: Cart coupon
uk: Купон кошика

en: Cart cross sells
uk: Перехресні продажі кошика

en: Cart items
uk: Товари в кошику

en: Cart product name
uk: Назва товару в кошику

en: Cart product quantity
uk: Кількість товару в кошику

en: Cart product subtotal
uk: Проміжний підсумок товарів у кошику

en: Cart remove product
uk: Видалення товару з кошика

en: Cart subtotal
uk: Проміжний підсумок кошика

en: Cart totals
uk: Підсумки кошика

en: Cart update
uk: Оновлення кошика

en: Cart updated
uk: Кошик оновлено

en: Cascade layer
uk: Каскадний шар

en: Categories
uk: Категорії

en: Categories & Tags
uk: Категорії та теги

en: Categories deleted
uk: Категорії видалено

en: Categories imported
uk: Категорії імпортовано

en: Categorize
uk: Категоризувати

en: Category
uk: Категорія

en: Category: %s
uk: Категорія: %s

en: Center
uk: Центр

en: Center center
uk: Центр по центру

en: Center left
uk: Центр зліва

en: Center mode
uk: Центрований режим

en: Center right
uk: Центр справа

en: Champ
uk: Чемпіон

en: Change content
uk: Змінити вміст

en: Change image
uk: Змінити зображення

en: Characters per minute
uk: Символів за хвилину

en: Chart size in px
uk: Розмір діаграми в пікселях

en: Chats
uk: Чати

en: Check for orphaned elements on builder save
uk: Перевіряти наявність осиротілих елементів при збереженні конструктора

en: Checkbox
uk: Прапорець

en: Checkout
uk: Оформлення замовлення

en: Checkout coupon
uk: Купон оформлення замовлення

en: Checkout customer details
uk: Деталі клієнта при оформленні замовлення

en: Checkout login
uk: Вхід при оформленні замовлення

en: Checkout order payment
uk: Оплата замовлення при оформленні

en: Checkout order review
uk: Огляд замовлення при оформленні

en: Checkout order table
uk: Таблиця замовлення при оформленні

en: Checkout thank you
uk: Подяка за оформлення замовлення

en: Checks for %1$s on builder save to check for orphaned elements. Always checked on load regardless of this setting. Can also be manually enabled by adding %2$s to the builder URL.
uk: Перевіряє наявність %1$s при збереженні конструктора для виявлення осиротілих елементів. Завжди перевіряється при завантаженні незалежно від цього налаштування. Також може бути вручну увімкнено додаванням %2$s до URL конструктора.

en: Child of
uk: Дочірній елемент

en: Childless
uk: Без дочірніх елементів

en: Childless terms only
uk: Лише терміни без дочірніх

en: Choose a color for this attribute term
uk: Виберіть колір для цього терміну атрибута

en: Choose a color for this attribute value.
uk: Виберіть колір для цього значення атрибута.

en: Choose an image for this attribute term
uk: Виберіть зображення для цього терміну атрибута

en: Choose an image for this attribute value.
uk: Виберіть зображення для цього значення атрибута.

en: Choose at which breakpoint do you want to start showing this popup or on which specific breakpoints.
uk: Виберіть, на якій контрольній точці ви хочете почати показувати це спливаюче вікно або на яких конкретних контрольних точках.

en: Choose files
uk: Вибрати файли

en: Choose how passwords are managed. "Template password" uses this template's password to protect content according to template conditions. "Post password" protects content that has an individual post password set. "Template & post password" uses the template password, but individual post passwords will be used instead if set.
uk: Виберіть, як керувати паролями. „Пароль шаблону“ використовує пароль цього шаблону для захисту вмісту відповідно до умов шаблону. „Пароль посту“ захищає вміст, для якого встановлено індивідуальний пароль посту. „Пароль шаблону і посту“ використовує пароль шаблону, але індивідуальні паролі постів будуть використовуватись замість нього, якщо вони встановлені.

en: Choose how to display product variations.
uk: Виберіть, як відображати варіації товару.

en: Choose image
uk: Обрати зображення

en: Circle
uk: Коло

en: Class
uk: Клас

en: Class "%s" has been moved to trash but your modifications are kept.
uk: Клас „%s“ було переміщено до кошика, але твої зміни збережено.

en: Class found in trash
uk: Клас знайдено в кошику

en: Class name
uk: Назва класу

en: Class name already exists
uk: Назва класу вже існує

en: Classes
uk: Класи

en: Classes discarded
uk: Класи відхилено

en: Classes duplicated
uk: Класи продубльовано

en: Classes found
uk: Класи знайдено

en: Classes renamed
uk: Класи перейменовано

en: Clause name
uk: Назва умови

en: Clause name description
uk: Назва пункту опис

en: Clean
uk: Очистити

en: Clean up
uk: Прибрати

en: Clean up all orphaned elements
uk: Очистити всі осиротілі елементи

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear all
uk: Очистити все

en: Clear filter
uk: Очистити фільтр

en: Clear form
uk: Очистити форму

en: Clear gallery
uk: Очистити галерею

en: Clear non-existing dynamic data
uk: Очистити неіснуючі динамічні дані

en: Click
uk: Клік

en: Click "Accept" to use the incoming database changes. Click "Discard" to save your current builder data instead.
uk: Натисніть „Прийняти“, щоб використати вхідні зміни бази даних. Натисніть „Відхилити“, щоб зберегти поточні дані конструктора.

en: Click "Continue filter index" to immediately run any remaining/queued filter index jobs instead of waiting for the next WP cronjob.
uk: Натисніть „Продовжити індексацію фільтра“, щоб негайно запустити будь-які залишкові/поставлені в чергу завдання індексації фільтра, замість того, щоб чекати наступного WP cronjob.

en: Click "Regenerate filter index" to regenerate the query filter index for your entire website.
uk: Натисніть „Перегенерувати індекс фільтра“, щоб перегенерувати індекс фільтра запитів для всього вашого сайту.

en: Click me
uk: Натисни мене

en: Click on any element to add it to your canvas.
uk: Клацніть на будь-якому елементі, щоб додати його на ваше полотно.

en: Click on any element to add it to your popup.
uk: Клацніть на будь-якому елементі, щоб додати його до вашого спливаючого вікна.

en: Click or hover
uk: Клік або наведення

en: Click the "+" icon to add your first condition.
uk: Натисніть іконку „+“, щоб додати першу умову.

en: Click the "+" icon to add your first interaction.
uk: Натисніть іконку „+“, щоб додати першу взаємодію.

en: Click the "Generate variables" button to auto-generate all your fluid typography variables.
uk: Натисніть кнопку „Згенерувати змінні“, щоб автоматично згенерувати всі змінні адаптивної типографіки.

en: Click the button above to retrieve all Code element, SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances and review the code for every page, template, etc.
uk: Натисніть кнопку вище, щоб отримати всі екземпляри елементу Code, елементу SVG (код), Query editor та тегу „echo“ і переглянути код для кожної сторінки, шаблону тощо.

en: Click the button to retrieve a list of all global element instances. Then review and convert them to components either individually, in bulk, or by manually unlinking them in the builder. Once done, please delete all global elements from the elements panel in the builder.
uk: Натисніть кнопку, щоб отримати список усіх екземплярів глобальних елементів. Потім перегляньте та конвертуйте їх у компоненти індивідуально, масово або вручну від'єднавши їх у конструкторі. Після цього, будь ласка, видаліть усі глобальні елементи з панелі елементів у конструкторі.

en: Click this button to remove all index jobs. Useful if your index jobs are stuck due to unknown reasons. You should regenerate the filter index afterwards.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб видалити всі завдання індексації. Корисно, якщо ваші завдання індексації застрягли з невідомих причин. Після цього вам слід перегенерувати індекс фільтра.

en: Click to apply the latest filter settings. This ensures all filter options are up-to-date.
uk: Натисніть, щоб застосувати останні налаштування фільтра. Це забезпечить актуальність усіх параметрів фільтра.

en: Click to download
uk: Натисніть, щоб завантажити

en: Click to set preview content.
uk: Натисніть, щоб встановити вміст для попереднього перегляду.

en: Clone
uk: Клонувати

en: Close
uk: Закрити

en: Close (ESC)
uk: Закрити (ESC)

en: Close after
uk: Закрити через

en: Close button
uk: Кнопка закриття

en: Close color
uk: Колір закриття

en: Close icon
uk: Іконка закриття

en: Close mini cart
uk: Закрити міні-кошик

en: Close mobile menu
uk: Закрити мобільне меню

en: Close on
uk: Закрити при

en: Close popup on click
uk: Закривати спливаюче вікно при клацанні

en: Close position
uk: Позиція закриття

en: Close search
uk: Закрити пошук

en: Close size
uk: Розмір закриття

en: Closest corner
uk: Найближчий кут

en: Closest side
uk: Найближча сторона

en: Cloud
uk: Хмара

en: Cloudflare Turnstile API key required! Add key in dashboard under: %s
uk: Потрібен API-ключ Cloudflare Turnstile! Додайте ключ в панелі керування в розділі: %s

en: Cluster
uk: Кластер

en: Code
uk: Код

en: Code control
uk: Контроль коду

en: Code execution
uk: Виконання коду

en: Code execution has been explicitly disabled by the %s filter. This filter is currently overriding your Bricks settings.
uk: Виконання коду було явно вимкнено фільтром %s. Цей фільтр наразі перевизначає налаштування Bricks.

en: Code execution is disabled
uk: Виконання коду вимкнено

en: Code execution not allowed.
uk: Виконання коду не дозволено.

en: Code execution, if needed, must be explicitly enabled.
uk: Виконання коду, якщо потрібно, має бути явно увімкнено.

en: Code execution: Disabled by default
uk: Виконання коду: Вимкнено за замовчуванням

en: Code review
uk: Перевірка коду

en: Code signatures
uk: Сигнатури коду

en: Code signatures are locked.
uk: Сигнатури коду заблоковано.

en: Code signatures regenerated successfully.
uk: Сигнатури коду успішно перегенеровано.

en: Code signed
uk: Код підписано

en: Code that requires execution only runs when it has a valid code signature.
uk: Код, що вимагає виконання, запускається лише за наявності дійсного підпису коду.

en: Collapse
uk: Згорнути

en: Collapse inactive
uk: Згорнути неактивні

en: Collapse on page load
uk: Згорнути при завантаженні сторінки

en: Collapsed
uk: Згорнуто

en: Color
uk: Колір

en: Color #%s
uk: Колір #%s

en: Color close
uk: Колір закриття

en: Color editor
uk: Редактор кольорів

en: Color palette
uk: Колірна палітра

en: Color preview
uk: Попередній перегляд кольору

en: Color stop
uk: Колірна зупинка

en: Colors
uk: Кольори

en: Column
uk: Стовпець

en: Column gap
uk: Проміжок між стовпцями

en: Columns
uk: Стовпці

en: Coming soon
uk: Скоро відкриття

en: Comma-separated list of results per page options.
uk: Список опцій результатів на сторінку, розділених комами.

en: Command palette
uk: Командна палітра

en: Comment
uk: Коментар

en: Comment count
uk: Кількість коментарів

en: Comment navigation
uk: Навігація по коментарям

en: Comments
uk: Коментарі

en: Comments are closed.
uk: Коментарі закрито.

en: Comments are disabled.
uk: Коментарі вимкнено.

en: Common classes
uk: Загальні класи

en: Common taxonomies
uk: Спільні таксономії

en: Community
uk: Спільнота

en: Community templates
uk: Шаблони спільноти

en: Compact
uk: Компактний

en: Compare
uk: Порівняти

en: Compare with
uk: Порівняти з

en: Component
uk: Компонент

en: Component %s
uk: Компонент %s

en: Component configured but preview unavailable
uk: Компонент налаштовано, але попередній перегляд недоступний

en: Component preview error
uk: Помилка попереднього перегляду компонента

en: Component preview unavailable
uk: Попередній перегляд компонента недоступний

en: Components
uk: Компоненти

en: Condition
uk: Умова

en: Conditions
uk: Умови

en: Conditions always run before query loop.
uk: Умови завжди виконуються перед циклом запиту.

en: Conditions don't run in the builder.
uk: Умови не виконуються в конструкторі.

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Configure "Marker: Type" on the connected "Map" element to render text or image markers. The settings below will precede the settings on the "Map" element.
uk: Налаштуйте „Маркер: Тип“ на пов'язаному елементі „Карта“ для відображення текстових або зображувальних маркерів. Налаштування нижче матимуть пріоритет над налаштуваннями на елементі „Карта“.

en: Configure the API settings to retrieve data from an API endpoint.
uk: Налаштуйте параметри API для отримання даних з кінцевої точки API.

en: Configure the scale generator as per your requirements.
uk: Налаштуйте генератор масштабу відповідно до ваших вимог.

en: Configure your API settings (URL, etc.) and fetch data to view and work with the API response data.
uk: Налаштуйте параметри API (URL тощо) і отримайте дані, щоб переглянути та працювати з даними відповіді API.

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Confirmation
uk: Підтвердження

en: Confirmation email
uk: Підтвердження електронною поштою

en: Conflict
uk: Конфлікт

en: Conflict: Class "%s" has been permanently deleted by another user.
uk: Конфлікт: Клас „%s“ був назавжди видалений іншим користувачем.

en: Conflict: Some classes exist in both trash and active classes
uk: Конфлікт: Деякі класи існують як у кошику, так і в активних класах

en: Conflicts
uk: Конфлікти

en: Congrats
uk: Вітаю

en: Conic
uk: Конічний

en: Connect
uk: Підключити

en: Connect property
uk: Підключити властивість

en: Connect the CSS ID to a property to set it on an per-instance basis to avoid same ID conflicts.
uk: Підключіть CSS ID до властивості, щоб встановлювати його для кожного екземпляра окремо, щоб уникнути конфліктів однакових ID.

en: Connect the form fields to the post data that you want to create on form submit.
uk: Підключіть поля форми до даних запису, які ви хочете створити при надсиланні форми.

en: Connect the form fields to the post data that you want to update on form submit.
uk: Підключіть поля форми до даних запису, які ви хочете оновити при надсиланні форми.

en: Connected property
uk: Підключена властивість

en: Construct the selector you want to create from the node tree below by toggling the relevant selectors.
uk: Створіть селектор, який ви хочете створити, з дерева вузлів нижче, перемикаючи відповідні селектори.

en: Contact form
uk: Контактна форма

en: Contact us
uk: Зв'яжіться з нами

en: Contain
uk: Вмістити

en: Container
uk: Контейнер

en: Content
uk: Вміст

en: Content align horizontal
uk: Вирівнювання контенту по горизонталі

en: Content align vertical
uk: Вирівнювання контенту по вертикалі

en: Content background
uk: Фон контенту

en: Content border
uk: Рамка вмісту

en: Content box shadow
uk: Тінь вмісту

en: Content goes here ..
uk: Тут розміщується контент..

en: Content loaded
uk: Вміст завантажено

en: Content margin
uk: Відступ контенту

en: Content padding
uk: Внутрішній відступ контенту

en: Content selector
uk: Селектор вмісту

en: Content text align
uk: Вирівнювання тексту контенту

en: Content type
uk: Тип вмісту

en: Content typography
uk: Типографіка контенту

en: Content width
uk: Ширина контенту

en: Context ID
uk: ID контексту

en: Context type
uk: Тип контексту

en: Contextual spacing
uk: Контекстні відступи

en: Contextual spacing applies a top margin to elements with a preceding sibling within embedded content.
uk: Контекстний інтервал застосовує верхній відступ до елементів з попереднім сусідом у вбудованому вмісті.

en: Contextual spacing targets embedded content (Rich Text, Post Content, WooCommerce). Use this field to apply contextual spacing to additional selectors, separated by commas.
uk: Контекстний інтервал націлений на вбудований вміст (Форматований текст, Вміст посту, WooCommerce). Використовуйте це поле, щоб застосувати контекстний інтервал до додаткових селекторів, розділених комами.

en: Continue index job
uk: Продовжити завдання індексації

en: Continue on error
uk: Продовжувати при помилці

en: Contrast
uk: Контраст

en: Control dropdown element text.
uk: Керування текстом елемента випадаючого меню.

en: Control group visibility
uk: Контроль видимості групи

en: Control panel
uk: Панель керування

en: Control when to show the global classes import manager when pasting elements, importing classes or templates.
uk: Контролюйте, коли показувати менеджер імпорту глобальних класів при вставці елементів, імпорті класів або шаблонів.

en: Controls
uk: Елементи керування

en: Convert
uk: Конвертувати

en: Convert "Container" to new "Section" & "Block" elements
uk: Перетворити „Контейнер“ на нові елементи „Секція“ і „Блок“

en: Convert Block editor data into Bricks data and vice versa.
uk: Перетворюйте дані редактора блоків у дані Bricks і навпаки.

en: Convert element IDs & classes
uk: Конвертувати ID та класи елементів

en: Convert template on import/insert from Container to new layout elements structure
uk: Конвертувати шаблон при імпорті/вставці з Контейнера в нову структуру елементів макету

en: Convert templates
uk: Конвертувати шаблони

en: Convert to components
uk: Конвертувати в компоненти

en: Convert variation dropdowns to color/image/label swatches on the add to cart element.
uk: Перетворити випадаючі списки варіацій на зразки кольору/зображення/мітки в елементі додавання до кошика.

en: Converter
uk: Конвертер

en: Cookie consent
uk: Згода на використання файлів cookie

en: Cool
uk: Круто

en: Coordinates
uk: Координати

en: Copied
uk: Скопійовано

en: Copied to clipboard
uk: Скопійовано в буфер обміну

en: Copy
uk: Копіювати

en: Copy & paste the "My Templates Access" password provided by the remote site in here.
uk: Скопіюйте і вставте пароль „Доступ до моїх шаблонів“, наданий віддаленим сайтом, сюди.

en: Copy CSS selector
uk: Копіювати CSS-селектор

en: Copy and paste the code below into your Bricks child theme to allow those functions to be called through the "echo" tag. Remove the function names you don't want to allow. Explore the %s documentation for more code examples such as using regex for more flexible echo tag checks, etc.
uk: Скопіюйте та вставте код нижче у дочірню тему Bricks, щоб дозволити виклик цих функцій через тег „echo“. Видаліть назви функцій, які ви не хочете дозволяти. Дослідіть документацію %s для більшої кількості прикладів коду, таких як використання регулярних виразів для більш гнучких перевірок тегу echo тощо.

en: Copy the element ID you want to toggle and paste it into the "CSS selector" setting below.
uk: Скопіюйте ID елемента, який ви хочете перемикати, і вставте його в налаштування „CSS-селектор“ нижче.

en: Copy to clipboard
uk: Копіювати в буфер обміну

en: Copy+paste code from one of the maps over at %s
uk: Скопіюйте та вставте код з однієї з карт на %s

en: Copy/paste element attributes
uk: Копіювання/вставка атрибутів елементів

en: Copy/paste element conditions
uk: Копіювання/вставка умов елементів

en: Copy/paste element interactions
uk: Копіювання/вставка взаємодій елементів

en: Copy/paste element styles
uk: Копіювання/вставка стилів елементів

en: Copy/paste elements
uk: Копіювання/вставка елементів

en: Copy/paste global class styles
uk: Копіювання/вставка стилів глобальних класів

en: Corrupted filter element database has been fixed
uk: Виправлено пошкоджену базу даних елементів фільтра

en: Count
uk: Кількість

en: Count from
uk: Рахувати від

en: Count to
uk: Рахувати до

en: Countdown
uk: Зворотний відлік

en: Counter
uk: Лічильник

en: Coupon
uk: Купон

en: Coupon applied
uk: Купон застосовано

en: Coupon message
uk: Повідомлення про купон

en: Coupon removed
uk: Купон видалено

en: Coupons are disabled. To enable coupons go to %1$sWooCommerce settings%2$s
uk: Купони вимкнено. Щоб увімкнути купони, перейдіть до %1$sналаштувань WooCommerce%2$s

en: Cover
uk: Покрити

en: Coverflow
uk: Перекриття

en: Create
uk: Створити

en: Create and manage an unlimited number of custom sidebars. Add sidebars in the builder using the "Sidebar" element.
uk: Створюйте та керуйте необмеженою кількістю користувацьких бічних панелей. Додавайте бічні панелі в конструкторі за допомогою елемента „Бічна панель“.

en: Create component
uk: Створити компонент

en: Create components
uk: Створення компонентів

en: Create global classes
uk: Створення глобальних класів

en: Create icon set
uk: Створити набір іконок

en: Create new sidebar
uk: Створити нову бічну панель

en: Create new template:
uk: Створити новий шаблон:

en: Create post
uk: Створити запис

en: Create properties and connect them to your component settings to customize a component instance.
uk: Створіть властивості та підключіть їх до налаштувань вашого компонента, щоб налаштувати екземпляр компонента.

en: Create property
uk: Створити властивість

en: Create template
uk: Створити шаблон

en: Create templates
uk: Створення шаблонів

en: Create your own builder mode via CSS variables.
uk: Створіть власний режим конструктора за допомогою CSS-змінних.

en: Create your own elements
uk: Створюйте власні елементи

en: Create, edit and use global queries inside any query loop throughout your website. Changes to a global query apply to all instances throughout your website.
uk: Створюйте, редагуйте та використовуйте глобальні запити в будь-якому циклі запитів на вашому сайті. Зміни в глобальному запиті застосовуються до всіх екземплярів на вашому сайті.

en: Create/select a fluid typography category (i.e. Headings, Text).
uk: Створіть/виберіть категорію адаптивної типографіки (наприклад, Заголовки, Текст).

en: Created
uk: Створено

en: Cropped
uk: Обрізано

en: Cross sells
uk: Перехресні продажі

en: Cross-sells
uk: Перехресні продажі

en: Cube
uk: Куб

en: Currency
uk: Валюта

en: Currency position
uk: Позиція валюти

en: Current
uk: Поточний

en: Current URL
uk: Поточна URL-адреса

en: Current date
uk: Поточна дата

en: Current interaction ID
uk: ID поточної взаємодії

en: Current job
uk: Поточне завдання

en: Current layout
uk: Поточний макет

en: Current location
uk: Поточне розташування

en: Current page
uk: Поточна сторінка

en: Current post author
uk: Автор поточної публікації

en: Current post term
uk: Термін поточної публікації

en: Current version by
uk: Поточна версія від

en: Current width
uk: Поточна ширина

en: Currently all matching theme styles are loaded. To load only the most specific theme style, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
uk: Наразі завантажуються всі відповідні стилі теми. Щоб завантажити лише найбільш специфічний стиль теми, налаштуйте параметри в розділі «Стилі теми: Метод завантаження».

en: Currently only the most specific theme style is loaded. To load all matching theme styles, adjust your settings under "Theme styles: Loading method".
uk: Наразі завантажується лише найбільш специфічний стиль теми. Щоб завантажити всі відповідні стилі теми, налаштуйте параметри в розділі „Стилі теми: Метод завантаження“.

en: Currently previewing content from "%s".
uk: Зараз переглядається вміст з „%s“.

en: Cursor
uk: Курсор

en: Cursor character
uk: Символ курсора

en: Custom
uk: Користувацький

en: Custom CSS
uk: Користувацький CSS

en: Custom CSS and JavaScript added below are loaded on your entire website.
uk: Користувацькі CSS та JavaScript, додані нижче, завантажуються на всьому вашому сайті.

en: Custom Font
uk: Користувацький шрифт

en: Custom Fonts
uk: Власні шрифти

en: Custom URL
uk: Власна URL-адреса

en: Custom alt text
uk: Користувацький альтернативний текст

en: Custom attributes
uk: Власні атрибути

en: Custom authentication pages
uk: Власні сторінки автентифікації

en: Custom breakpoints
uk: Користувацькі контрольні точки

en: Custom capabilities
uk: Користувацькі можливості

en: Custom caption
uk: Користувацький підпис

en: Custom code
uk: Власний код

en: Custom elements
uk: Користувацькі елементи

en: Custom email address
uk: Користувацька адреса електронної пошти

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to create the post.
uk: Власне повідомлення про помилку, яке відображатиметься, коли поточний користувач не має необхідних прав для створення запису.

en: Custom error message to display when the current user does not have the required capability to edit the post.
uk: Власне повідомлення про помилку, яке відображатиметься, коли поточний користувач не має необхідних прав для редагування запису.

en: Custom field
uk: Користувацьке поле

en: Custom fields
uk: Користувацькі поля

en: Custom fields integration
uk: Інтеграція користувацьких полів

en: Custom font
uk: Користувацький шрифт

en: Custom fonts
uk: Користувацькі шрифти

en: Custom icon sets
uk: Користувацькі набори іконок

en: Custom language switchers
uk: Користувацькі перемикачі мов

en: Custom link
uk: Користувацьке посилання

en: Custom links
uk: Користувацькі посилання

en: Custom location only takes effect on the frontend. Ensure this element is placed at the top of this template so the element can hook on the desire location successfully.
uk: Користувацьке розташування діє лише на фронтенді. Переконайтеся, що цей елемент розміщено вгорі цього шаблону, щоб елемент міг успішно прикріпитися до бажаного розташування.

en: Custom map style
uk: Користувацький стиль карти

en: Custom options
uk: Користувацькі опції

en: Custom preview text
uk: Користувацький текст для перегляду

en: Custom redirect URL
uk: Власна URL-адреса перенаправлення

en: Custom shape
uk: Власна форма

en: Custom size
uk: Користувацький розмір

en: Custom styles
uk: Користувацькі стилі

en: Custom tag
uk: Власний тег

en: Custom text
uk: Власний текст

en: Custom title
uk: Користувацька назва

en: Custom video player
uk: Користувацький відеоплеєр

en: Customer details
uk: Деталі клієнта

en: Customise this breadcrumb structure for specific post types.
uk: Налаштуйте цю структуру хлібних крихт для конкретних типів записів.

en: Customize details for sharing this URL on social media.
uk: Налаштуйте деталі для поширення цього URL в соціальних мережах.

en: Customize how the data is structured. Leave empty to send all form fields.
uk: Налаштуйте, як структуруються дані. Залиште порожнім, щоб надіслати всі поля форми.

en: Customize in "Settings" group.
uk: Налаштуйте в групі „Налаштування“.

en: Customize lightbox: Settings > Theme Styles > General
uk: Налаштувати лайтбокс: Налаштування > Стилі теми > Загальні

en: Customize the language switcher from your WordPress dashboard
uk: Налаштуйте перемикач мов у панелі керування WordPress

en: Danger
uk: Небезпека

en: Danger color
uk: Колір небезпеки

en: Dark
uk: Темний

en: Dark color
uk: Темний колір

en: Dashboard
uk: Панель керування

en: Dashed
uk: Пунктирний

en: Data
uk: Дані

en: Data format
uk: Формат даних

en: Data source
uk: Джерело даних

en: Database
uk: База даних

en: Date
uk: Дата

en: Date & time
uk: Дата і час

en: Date Reached
uk: Дата досягнута

en: Date format
uk: Формат дати

en: Date range
uk: Діапазон дат

en: Datepicker
uk: Вибір дати

en: Datetime
uk: Дата і час

en: Day: %s
uk: День: %s

en: Deactivate license
uk: Деактивувати ліцензію

en: Debounce
uk: Затримка

en: December
uk: Грудень

en: Decimal places
uk: Десяткові знаки

en: Default
uk: За замовчуванням

en: Default capabilities
uk: Стандартні можливості

en: Default center of the map.
uk: Центр карти за замовчуванням.

en: Default color for terms without a specific color
uk: Колір за замовчуванням для термінів без конкретного кольору

en: Default query
uk: Запит за замовчуванням

en: Default sorting
uk: Сортування за замовчуванням

en: Default tab
uk: Вкладка за замовчуванням

en: Default templates are disabled
uk: Шаблони за замовчуванням вимкнено

en: Default templates are enabled
uk: Шаблони за замовчуванням увімкнено

en: Default: 60 seconds. Minimum autosave interval is 15 seconds.
uk: За замовчуванням: 60 секунд. Мінімальний інтервал автозбереження - 15 секунд.

en: Define a unique, more readable URL parameter name for this filter.
uk: Визначте унікальну, більш зрозумілу назву параметра URL для цього фільтра.

en: Delay
uk: Затримка

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete Bricks data
uk: Видалити дані Bricks

en: Delete all
uk: Видалити все

en: Delete components
uk: Видалення компонентів

en: Delete database table
uk: Видалити таблицю бази даних

en: Delete elements
uk: Видалення елементів

en: Delete global classes
uk: Видалення глобальних класів

en: Delete icon
uk: Видалити іконку

en: Delete permanently
uk: Видалити назавжди

en: Delete revisions
uk: Видалення версій

en: Delete screenshots
uk: Видалити скріншоти

en: Delete selected
uk: Видалити вибрані

en: Delete templates
uk: Видалення шаблонів

en: Delete this sidebar
uk: Видалити цю бічну панель

en: Deleted
uk: Видалено

en: Delta
uk: Дельта

en: Deprecated
uk: Застарілий

en: Descending
uk: За спаданням

en: Description
uk: Опис

en: Description lightbox video
uk: Відео у лайтбоксі опису

en: Description typography
uk: Типографія опису

en: Descriptive name for viewing submissions on the "%s" page.
uk: Описова назва для перегляду відправлень на сторінці „%s“.

en: Descriptive name of your API connection.
uk: Описова назва вашого API-з'єднання.

en: Descriptive text of this page. Displayed in search engine results. Recommended: 50 - 300 characters.
uk: Описовий текст цієї сторінки. Відображається в результатах пошукових систем. Рекомендовано: 50 - 300 символів.

en: Deselect
uk: Скасувати вибір

en: Design sets
uk: Набори дизайну

en: Desktop
uk: Комп'ютер

en: Details
uk: Деталі

en: Determines how components are made available in the block editor.
uk: Визначає, як компоненти стають доступними в редакторі блоків.

en: Determines what happens when someone visits a default WordPress authentication URL (%s). Only applies when custom pages above have been set. Caution: If hiding default paths, remember your custom page URLs to avoid lockout.
uk: Визначає, що відбувається, коли хтось відвідує стандартний URL автентифікації WordPress (%s). Застосовується лише тоді, коли встановлено власні сторінки вище. Увага: Якщо приховуєте стандартні шляхи, запам'ятайте URL-адреси власних сторінок, щоб уникнути блокування.

en: Determines which slide should be active if the carousel has multiple slides in a page.
uk: Визначає, який слайд повинен бути активним, якщо карусель має кілька слайдів на сторінці.

en: Developer
uk: Розробник

en: Did you explore the %1$s? Or get in touch with me via %2$s?
uk: Ви досліджували %1$s? Чи зв'язалися зі мною через %2$s?

en: Direction
uk: Напрямок

en: Directory is created in your "uploads" directory if it doesn't exist.
uk: Директорія створюється в вашій папці „uploads“, якщо вона не існує.

en: Directory name
uk: Назва директорії

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Disable "Skip links"
uk: Вимкнути „Пропустити посилання“

en: Disable Bricks Open Graph meta tags
uk: Вимкнути мета-теги Open Graph Bricks

en: Disable Bricks SEO meta tags
uk: Вимкнути мета-теги SEO Bricks

en: Disable Bricks cascade layer (discouraged)
uk: Вимкнути каскадний шар Bricks (не рекомендовано)

en: Disable CSS variables manager
uk: Вимкнути менеджер CSS-змінних

en: Disable Default UI
uk: Вимкнути стандартний інтерфейс

en: Disable Google Fonts
uk: Вимкнути Google шрифти

en: Disable URL parameter filter
uk: Вимкнути фільтр параметрів URL

en: Disable WP REST API render
uk: Вимкнути рендеринг WP REST API

en: Disable WooCommerce builder
uk: Вимкнути конструктор WooCommerce

en: Disable WordPress custom fields in dropdown
uk: Вимкнути власні поля WordPress у випадаючому списку

en: Disable auto focus
uk: Вимкнути автофокус

en: Disable auto min/max value
uk: Вимкнути автоматичне мін./макс. значення

en: Disable auto-expand
uk: Вимкнути автоматичне розгортання

en: Disable autosave
uk: Вимкнути автозбереження

en: Disable backdrop
uk: Вимкнути фон

en: Disable capability checks
uk: Вимкнути перевірку прав

en: Disable chaining element & global class
uk: Вимкнути ланцюжок елементів і глобальних класів

en: Disable class chaining
uk: Вимкнути ланцюжок класів

en: Disable clickable POI
uk: Вимкнути клікабельні точки інтересу

en: Disable coupon message
uk: Вимкнути повідомлення про купон

en: Disable cross sells
uk: Вимкнути перехресні продажі

en: Disable custom authentication page bypass
uk: Вимкнути обхід власної сторінки автентифікації

en: Disable default templates
uk: Вимкнути шаблони за замовчуванням

en: Disable element spacing
uk: Вимкнути відступи елементів

en: Disable embed
uk: Вимкнути вбудовування

en: Disable emojis
uk: Вимкнути емодзі

en: Disable footer
uk: Вимкнути підвал

en: Disable for WordPress data
uk: Вимкнути для даних WordPress

en: Disable for logged-in users
uk: Вимкнути для авторизованих користувачів

en: Disable form validation
uk: Вимкнути валідацію форми

en: Disable global class manager
uk: Вимкнути менеджер глобальних класів

en: Disable global classes
uk: Вимкнути глобальні класи

en: Disable globally
uk: Вимкнути глобально

en: Disable header
uk: Вимкнути шапку

en: Disable icon
uk: Вимкнути іконку

en: Disable image
uk: Вимкнути зображення

en: Disable jQuery migrate
uk: Вимкнути jQuery migrate

en: Disable lazy load
uk: Вимкнути відкладене завантаження

en: Disable lazy loading
uk: Вимкнути відкладене завантаження

en: Disable link
uk: Вимкнути посилання

en: Disable login message
uk: Вимкнути повідомлення про вхід

en: Disable navigation
uk: Вимкнути навігацію

en: Disable popups
uk: Вимкнути спливаючі вікна

en: Disable product gallery lightbox
uk: Вимкнути лайтбокс галереї товару

en: Disable product gallery zoom
uk: Вимкнути масштабування галереї товару

en: Disable query merge
uk: Вимкнути об'єднання запитів

en: Disable text
uk: Вимкнути текст

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Disabled (default)
uk: Вимкнено (за замовчуванням)

en: Disabled: Insert below existing content.
uk: Вимкнено: Вставити під існуючий вміст.

en: Disabled: Keep original image filename.
uk: Вимкнено: Зберегти оригінальне ім'я файлу зображення.

en: Disabled: Show placeholder images.
uk: Вимкнено: Показувати заповнювачі зображень.

en: Disables the %s. While this may maintain compatibility with certain existing setups, we strongly recommend leaving this option OFF for optimal functionality and future compatibility.
uk: Вимикає %s. Хоча це може зберегти сумісність з деякими існуючими налаштуваннями, ми наполегливо рекомендуємо залишити цю опцію ВИМКНЕНОЮ для оптимальної функціональності та майбутньої сумісності.

en: Disallowed keyword found
uk: Знайдено заборонене ключове слово

en: Discard
uk: Відхилити

en: Discarded
uk: Відхилено

en: Disconnect
uk: Від'єднати

en: Dismiss
uk: Відхилити

en: Dismissable
uk: Можливість закрити

en: Display
uk: Відображення

en: Display name
uk: Відображуване ім'я

en: Display names as
uk: Відображати назви як

en: Display on breakpoints
uk: Показувати на контрольних точках

en: Display the object type (e.g. "acf_related_writers", "mb_page-to-user") in the query loop type dropdown.
uk: Відображати тип об'єкта (наприклад, „acf_related_writers“, „mb_page-to-user“) у випадаючому списку типу циклу запитів.

en: Displayed in URL. All lowercase. Use dashes instead of spaces.
uk: Відображається в URL. Усі літери малі. Використовуйте дефіси замість пробілів.

en: Displayed in search results, social networks and web browser. Recommended: Max. 60 characters.
uk: Відображається в результатах пошуку, соціальних мережах та веб-браузері. Рекомендовано: Макс. 60 символів.

en: Divider
uk: Роздільник

en: Do not close this window, the process is running in the background.
uk: Не закривайте це вікно, процес виконується у фоновому режимі.

en: Do not set this interaction on a Toggle element.
uk: Не встановлюйте цю взаємодію на елемент Перемикач.

en: Do not track
uk: Не відстежувати

en: Do you really want to delete this sidebar?
uk: Ви справді хочете видалити цю бічну панель?

en: Do you want to unlink all nestable global elements?
uk: Бажаєте від'єднати всі вкладені глобальні елементи?

en: Document title
uk: Заголовок документа

en: Documentation
uk: Документація

en: Don't auto focus on first focusable element when offcanvas opens.
uk: Не фокусуватися автоматично на першому елементі, що може отримати фокус, при відкритті offcanvas.

en: Don't close on click outside mini cart
uk: Не закривати при кліку поза міні-кошиком

en: Don't focus on first focusable element inside popup when popup opens.
uk: Не фокусуватися на першому елементі, що може бути у фокусі, всередині спливаючого вікна, коли воно відкривається.

en: Don't render in builder
uk: Не відображати в конструкторі

en: Done
uk: Готово

en: Dots
uk: Крапки

en: Dotted
uk: Точковий

en: Double
uk: Подвійний

en: Double opt-in
uk: Подвійна підписка

en: Double-click
uk: Подвійне клацання

en: Download
uk: Завантажити

en: Download %s
uk: Завантажити %s

en: Downloaded
uk: Завантажено

en: Downloading
uk: Завантаження

en: Downloads
uk: Завантаження

en: Draft
uk: Чернетка

en: Draft font deleted successfully.
uk: Чернетку шрифту успішно видалено.

en: Drag & drop
uk: Перетягування

en: Drag and drop .JSON or .ZIP template file(s) in here ..
uk: Перетягніть сюди файл(и) шаблону.JSON або.ZIP..

en: Draggable
uk: Можливість перетягування

en: Dragging
uk: Перетягування

en: Drop file(s) here
uk: Перетягніть файл(и) сюди

en: Dropdown
uk: Випадаючий список

en: Drops
uk: Краплі

en: Dual ring
uk: Подвійне кільце

en: Duplicate
uk: Дублювати

en: Duplicate classes detected
uk: Виявлено дублікати класів

en: Duplicate classes detected. Resolve conflicts before importing.
uk: Виявлено дублікати класів. Вирішіть конфлікти перед імпортом.

en: Duplicate content
uk: Дублювання вмісту

en: Duplicate content is available to all users with the %s capability. Use this feature for any post or page to ensure that all relevant WordPress and/or Bricks data is duplicated accurately.
uk: Дублювання вмісту доступне всім користувачам з можливістю %s. Використовуйте цю функцію для будь-якої публікації чи сторінки, щоб переконатися, що всі відповідні дані WordPress та/або Bricks дублюються точно.

en: Duplicate elements
uk: Дублювання елементів

en: Duplicate entries not allowed.
uk: Дублікати записів не дозволені.

en: Duration
uk: Тривалість

en: Dynamic Data
uk: Динамічні дані

en: Dynamic data
uk: Динамічні дані

en: Dynamic data is empty.
uk: Динамічні дані порожні.

en: Dynamic data tag
uk: Тег динамічних даних

en: Dynamic dots
uk: Динамічні точки

en: Dynamically retrieve map addresses from a connected query on the same page, allowing real-time updates with query-based content, including query filter support.
uk: Динамічно отримуйте адреси карти з пов'язаного запиту на тій же сторінці, дозволяючи оновлення в реальному часі з вмістом на основі запиту, включаючи підтримку фільтрів запиту.

en: EXISTS
uk: ІСНУЄ

en: Eager
uk: Нетерплячий

en: Echo tags: Allow functions via filter
uk: Теги echo: Дозволити функції через фільтр

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit Custom Font
uk: Редагувати користувацький шрифт

en: Edit Template
uk: Редагувати шаблон

en: Edit Template Bundle
uk: Редагувати пакет шаблонів

en: Edit Template Tag
uk: Редагувати тег шаблону

en: Edit WordPress content (WP admin).
uk: Редагувати вміст WordPress (адмін-панель WP).

en: Edit account
uk: Редагувати обліковий запис

en: Edit address
uk: Редагувати адресу

en: Edit capability
uk: Редагувати можливість

en: Edit component
uk: Редагувати компонент

en: Edit components
uk: Редагування компонентів

en: Edit content
uk: Редагувати вміст

en: Edit dropdown to set icon individually.
uk: Редагуйте випадаюче меню, щоб встановити іконку індивідуально.

en: Edit elements
uk: Редагування елементів

en: Edit footer
uk: Редагувати підвал

en: Edit global classes
uk: Редагування глобальних класів

en: Edit header
uk: Редагувати заголовок

en: Edit icon
uk: Редагувати іконку

en: Edit in WordPress
uk: Редагувати у WordPress

en: Edit link
uk: Редагувати посилання

en: Edit linked products to add product upsells or cross-sells.
uk: Відредагуйте пов'язані товари, щоб додати суміжні або перехресні продажі.

en: Edit palette
uk: Редагувати палітру

en: Edit product content in WordPress.
uk: Редагуйте вміст товару у WordPress.

en: Edit product short description in WordPress.
uk: Редагуйте короткий опис товару у WordPress.

en: Edit properties
uk: Редагування властивостей

en: Edit templates
uk: Редагування шаблонів

en: Edit title: Settings > Page Settings > SEO
uk: Редагувати заголовок: Налаштування > Налаштування сторінки > SEO

en: Edit with %s
uk: Редагувати за допомогою %s

en: Edit your WordPress menu item to enable multilevel functionality.
uk: Відредагуйте елемент меню WordPress, щоб увімкнути багаторівневу функціональність.

en: Edit your WordPress menu item to set a Bricks mega menu template.
uk: Відредагуйте елемент меню WordPress, щоб встановити шаблон мега-меню Bricks.

en: Edited
uk: Відредаговано

en: Editing
uk: Редагування

en: Editing the base breakpoint width affects all media queries.
uk: Редагування ширини базової контрольної точки впливає на всі медіазапити.

en: Effect
uk: Ефект

en: Element
uk: Елемент

en: Element "%s" doesn't exist.
uk: Елемент „%s“ не існує.

en: Element %s not found.
uk: Елемент %s не знайдено.

en: Element - Video
uk: Елемент - відео

en: Element ID
uk: ID елемента

en: Element ID that holds the live search results. Only visible when the live search is performed.
uk: ID елемента, що містить результати живого пошуку. Видимий лише при виконанні живого пошуку.

en: Element Manager
uk: Менеджер елементів

en: Element actions
uk: Дії з елементами

en: Element breadcrumbs
uk: Шлях до елемента

en: Element can't be rendered as the connected component doesn't exist. Unlink this instance or import the missing component.
uk: Елемент не може бути відображений, оскільки підключений компонент не існує. Від'єднайте цей екземпляр або імпортуйте відсутній компонент.

en: Element classes
uk: Класи елемента

en: Element doesn't exist.
uk: Елемент не існує.

en: Element editing & styling
uk: Редагування та стилізація елементів

en: Element has been disabled globally.
uk: Елемент було глобально вимкнено.

en: Element is not visible in the builder elements panel, but still rendered in the builder and frontend.
uk: Елемент не видимий на панелі елементів конструктора, але все ще відображається в конструкторі та на фронтенді.

en: Element is not visible in the builder nor on the frontend.
uk: Елемент не видимий ні в конструкторі, ні на фронтенді.

en: Element is visible in the builder and frontend. This is the default behaviour.
uk: Елемент видимий у конструкторі та на фронтенді. Це поведінка за замовчуванням.

en: Element margin
uk: Відступ елемента

en: Element not found
uk: Елемент не знайдено

en: Element structure name
uk: Назва структури елемента

en: Elements
uk: Елементи

en: Elements without code signature. Review, then sign your code one-by-one or all-at-once.
uk: Елементи без підпису коду. Перегляньте, а потім підпишіть свій код по одному або всі разом.

en: Ellipse
uk: Еліпс

en: Ellipsis
uk: Еліпсис

en: Email address
uk: Електронна адреса

en: Email address already exists.
uk: Адреса електронної пошти вже існує.

en: Email address in submitted form
uk: Адреса електронної пошти в надісланій формі

en: Email address is not valid.
uk: Адреса електронної пошти недійсна.

en: Email address required.
uk: Потрібно вказати адресу електронної пошти.

en: Email content
uk: Вміст електронного листа

en: Email or username
uk: Електронна пошта або ім'я користувача

en: Empty
uk: Порожньо

en: Empty cart
uk: Порожній кошик

en: Empty response from the API.
uk: Порожня відповідь від API.

en: Empty star color
uk: Колір порожньої зірки

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Enable "%s" button
uk: Увімкнути кнопку „%s“

en: Enable AJAX
uk: Увімкнути AJAX

en: Enable AJAX add to cart
uk: Увімкнути AJAX додавання до кошика

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout coupon" element
uk: Увімкнути елемент Bricks WooCommerce „Купон на оформлення замовлення“

en: Enable Bricks WooCommerce "Checkout login" element
uk: Увімкнути елемент Bricks WooCommerce „Вхід при оформленні замовлення“

en: Enable Bricks WooCommerce "Notice" element
uk: Увімкнути елемент Bricks WooCommerce „Повідомлення“

en: Enable all
uk: Увімкнути все

en: Enable all components automatically
uk: Увімкнути всі компоненти автоматично

en: Enable code execution
uk: Увімкнути виконання коду

en: Enable code execution if your site uses Code elements, SVG elements (source: code), Query editors, or "echo" tags.
uk: Увімкни виконання коду, якщо твій сайт використовує елементи Code, елементи SVG (джерело: код), редактори Query або теги „echo“.

en: Enable form submission access for specific user roles. Edit the user's profile directly to grant access to a specific user.
uk: Увімкніть доступ до надісланих форм для певних ролей користувачів. Редагуйте профіль користувача безпосередньо, щоб надати доступ конкретному користувачу.

en: Enable if image is cropped for a smooth lightbox image transition.
uk: Увімкніть, якщо зображення обрізане, для плавного переходу зображення в лайтбоксі.

en: Enable if the API supports pagination.
uk: Увімкніть, якщо API підтримує пагінацію.

en: Enable if this popup template is for a map "Info Box".
uk: Увімкни, якщо цей шаблон спливаючого вікна призначений для „Інфобоксу“ на карті.

en: Enable if you experience issues loading the builder in combination with Cloudflare Rocket Loader.
uk: Увімкніть, якщо у вас виникають проблеми із завантаженням конструктора в поєднанні з Cloudflare Rocket Loader.

en: Enable if your archive pagination is not working.
uk: Увімкніть, якщо пагінація архіву не працює.

en: Enable individual components manually
uk: Увімкнути окремі компоненти вручну

en: Enable live search
uk: Увімкнути живий пошук

en: Enable log-in during checkout disabled. Check %1$sWooCommerce settings%2$s
uk: Вхід під час оформлення замовлення вимкнено. Перевірте %1$sналаштування WooCommerce%2$s

en: Enable product variation swatches
uk: Увімкнути зразки варіацій товару

en: Enable this setting to preload custom fonts to avoid FOUT (Flash of unstyled text).
uk: Увімкніть цей параметр, щоб попередньо завантажувати користувацькі шрифти для уникнення FOUT (блимання нестилізованого тексту).

en: Enable time
uk: Увімкнути час

en: Enable to automatically generate template screenshots on every builder save, view them, and use the bulk generate button in the template manager.
uk: Увімкніть, щоб автоматично генерувати скріншоти шаблонів при кожному збереженні конструктора, переглядати їх та використовувати кнопку масового створення в менеджері шаблонів.

en: Enable to automatically group markers that are close to each other into a cluster.
uk: Увімкніть, щоб автоматично групувати маркери, які знаходяться близько один до одного, в кластер.

en: Enable to automatically log the user in after successful email verification.
uk: Увімкніть, щоб автоматично входити в систему після успішної перевірки електронної пошти.

en: Enable to make your templates public and viewable by anyone online. Disable to allow only logged-in users to view your templates.
uk: Увімкніть, щоб зробити ваші шаблони публічними та доступними для перегляду будь-кому в Інтернеті. Вимкніть, щоб дозволити перегляд ваших шаблонів лише зареєстрованим користувачам.

en: Enable to not load/render this element in the builder.
uk: Увімкніть, щоб не завантажувати/відображати цей елемент у конструкторі.

en: Enable to not load/render this element on the frontend.
uk: Увімкніть, щоб не завантажувати/відображати цей елемент на фронтенді.

en: Enable to open & close an item without toggling other items.
uk: Увімкни, щоб відкривати і закривати елемент без впливу на інші елементи.

en: Enable to position in document flow (e.g. inside offcanvas).
uk: Увімкніть для позиціонування в потоці документа (наприклад, всередині бічної панелі).

en: Enable to render the dynamic data text on the canvas to improve the preview experience.
uk: Увімкніть, щоб відображати текст динамічних даних на полотні для покращення попереднього перегляду.

en: Enable to replace global classes set on the element with the classes set on the property.
uk: Увімкніть, щоб замінити глобальні класи, встановлені для елемента, на класи, встановлені для властивості.

en: Enable to require user to verify the email after registration through an activation link.
uk: Увімкніть, щоб вимагати від користувача підтвердження електронної пошти після реєстрації через посилання активації.

en: Enable to show the template thumbnail column under %s, displaying the featured image or screenshot.
uk: Увімкніть, щоб показувати колонку мініатюр шаблонів під %s, відображаючи головне зображення або скріншот.

en: Enable to sync global classes on every builder save between all open builder instances. Useful to avoid overwriting each others changes when multiple people work on the same dataset (e.g. adding, deleting, modifying global classes).
uk: Увімкніть для синхронізації глобальних класів при кожному збереженні конструктора між усіма відкритими екземплярами конструктора. Корисно для уникнення перезапису змін один одного, коли кілька людей працюють над одним набором даних (наприклад, додавання, видалення, зміна глобальних класів).

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Enabled: Download template images to media library.
uk: Увімкнено: Завантажити зображення шаблону в медіатеку.

en: Enabled: Rename image before download.
uk: Увімкнено: Перейменувати зображення перед завантаженням.

en: Enabled: Replace existing content with template data.
uk: Увімкнено: Замінити існуючий вміст даними шаблону.

en: End
uk: Кінець

en: End Size
uk: Розмір кінця

en: End date
uk: Дата завершення

en: End time
uk: Час закінчення

en: Endpoint
uk: Кінцева точка

en: Endpoint URL
uk: URL кінцевої точки

en: Endpoints
uk: Кінцеві точки

en: Enjoy
uk: Насолоджуйтесь

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element and that a width is defined, especially when using a Div element.
uk: Переконайтеся, що до цього елемента не застосовуються конфліктуючі CSS-стилі, і що визначена ширина, особливо при використанні елемента Div.

en: Ensure that no conflicting CSS styles are applied to this element.
uk: Переконайся, що до цього елемента не застосовуються конфліктуючі CSS-стилі.

en: Enter Bricks IDs, separated by comma, of filter elements to exclude.
uk: Введіть ID елементів Bricks, розділені комами, які потрібно виключити.

en: Enter CSS filters + value (learn more)
uk: Введіть CSS-фільтри + значення (дізнатися більше)

en: Enter CSS variable definitions separated by semicolon
uk: Введи визначення CSS-змінних, розділених крапкою з комою

en: Enter SVG URL
uk: Введіть URL-адресу SVG

en: Enter URL of media file
uk: Введіть URL-адресу медіафайлу

en: Enter a custom label for this attribute value (optional).
uk: Введіть власну назву для цього значення атрибута (необов'язково).

en: Enter a dynamic data tag for ACF Icon Picker or MetaBox Icon fields
uk: Введіть тег динамічних даних для полів ACF Icon Picker або MetaBox Icon

en: Enter a generic error message. Otherwise the reason why the login failed is displayed.
uk: Введіть загальне повідомлення про помилку. В іншому випадку буде показано причину невдалого входу.

en: Enter a search term or command
uk: Введіть пошуковий запит або команду

en: Enter dynamic data tag or custom value
uk: Введіть тег динамічних даних або власне значення

en: Enter new template name
uk: Введіть нову назву шаблону

en: Enter search term
uk: Введіть пошуковий запит

en: Enter shortcut name
uk: Введіть назву ярлика

en: Enter the JSON body to be sent with the request
uk: Введіть JSON-тіло, яке буде надіслано з запитом

en: Enter the name of your first global CSS class in the field above. Then hit enter to create it.
uk: Введи назву свого першого глобального CSS-класу в полі вище. Потім натисни Enter, щоб створити його.

en: Enter viewport
uk: Вхід у область видимості

en: Enter width between 180 and 500.
uk: Введіть ширину від 180 до 500.

en: Enter your Google Maps API key under %s to access all options.
uk: Введіть свій ключ API Google Maps в %s для доступу до всіх опцій.

en: Enter your Google Maps ID, which you can find in the %s, to enable the latest Google Maps features.
uk: Введіть свій ID Google Maps, який ви можете знайти в %s, щоб увімкнути останні функції Google Maps.

en: Entire website
uk: Весь сайт

en: Entries
uk: Записи

en: Entries per page
uk: Записів на сторінці

en: Entry animation
uk: Анімація появи

en: Entry animation to interaction
uk: Анімація входу для взаємодії

en: Equal
uk: Рівне

en: Error
uk: Помилка

en: Error Tile URL
uk: URL помилкового тайлу

en: Error deleting class
uk: Помилка видалення класу

en: Error fetching site classes
uk: Помилка отримання класів сайту

en: Error loading results
uk: Помилка завантаження результатів

en: Error message
uk: Повідомлення про помилку

en: Error on save
uk: Помилка при збереженні

en: Error page
uk: Сторінка помилки

en: Error processing font files
uk: Помилка обробки файлів шрифтів

en: Error rendering component
uk: Помилка рендерингу компонента

en: Error restoring class
uk: Помилка відновлення класу

en: Error uploading font
uk: Помилка завантаження шрифту

en: Error: Could not load class
uk: Помилка: Не вдалося завантажити клас

en: Error: Could not load class control
uk: Помилка: Не вдалося завантажити елемент керування класом

en: Error: Could not load gallery
uk: Помилка: Не вдалося завантажити галерею

en: Error: Could not load image
uk: Помилка: Не вдалося завантажити зображення

en: Error: Could not load link
uk: Помилка: Не вдалося завантажити посилання

en: Error: Could not load query
uk: Помилка: Не вдалося завантажити запит

en: Error: Could not load select
uk: Помилка: Не вдалося завантажити вибір

en: Error: Could not load toggle control
uk: Помилка: Не вдалося завантажити елемент керування перемикачем

en: Error: Invalid license key
uk: Помилка: Недійсний ліцензійний ключ

en: Error: License mismatch
uk: Помилка: Невідповідність ліцензії

en: Even background
uk: Фон парних

en: Events
uk: Події

en: Every 5 minutes
uk: Кожні 5 хвилин

en: Example
uk: Приклад

en: Example: {"Authorization": "Bearer token"}
uk: Приклад: {„authorization“: „bearer token“}

en: Example: {"name": "{{43f295}}", "email": "{{a5c626}}"}
uk: Приклад: {„name“: „{{43f295}}“, „email“: „{{a5c626}}“}

en: Excellent
uk: Відмінно

en: Exceptional
uk: Винятково

en: Excerpt
uk: Уривок

en: Excerpt length
uk: Довжина уривку

en: Exclude
uk: Виключити

en: Exclude current post
uk: Виключити поточний пост

en: Exclude filter IDs
uk: Виключити ID фільтрів

en: Exclude posts
uk: Виключити записи

en: Exclude posts/pages
uk: Виключити записи/сторінки

en: Exclude templates
uk: Виключити шаблони

en: Exclude terms
uk: Виключити терміни

en: Excluded terms
uk: Виключені категорії

en: Execute code
uk: Виконати код

en: Exercise great caution with granting code execution privileges. Enable them sparingly and only for trusted roles or ideally only specific users. Grant the least permissions necessary to maintain tight security.
uk: Будьте дуже обережні з наданням прав на виконання коду. Вмикайте їх рідко і лише для довірених ролей або, в ідеалі, тільки для конкретних користувачів. Надавайте мінімально необхідні дозволи для підтримки високого рівня безпеки.

en: Exists
uk: Існує

en: Expand
uk: Розгорнути

en: Expand active element & scroll into view
uk: Розгорнути активний елемент і прокрутити у поле зору

en: Expand all
uk: Розгорнути все

en: Expand first item
uk: Розгорнути перший елемент

en: Expand item indexes
uk: Розгорнути елементи за індексами

en: Expand panel when dropdown is visible
uk: Розгорнути панель, коли випадаючий список видимий

en: Expanded
uk: Розгорнуто

en: Experimental
uk: Експериментальне

en: Export
uk: Експорт

en: Export Settings
uk: Експорт налаштувань

en: Export Template
uk: Експорт шаблону

en: Export Variables
uk: Експортувати змінні

en: Export all components first by clicking the "Export" icon above before deleting any. Once exported, hover over the component you'd like to delete, then click the "Delete" icon.
uk: Спочатку експортуйте всі компоненти, натиснувши іконку „Експорт“ вгорі, перш ніж видаляти будь-який. Після експорту наведіть курсор на компонент, який ви хочете видалити, а потім натисніть іконку „Видалити“.

en: Exquisite
uk: Вишукано

en: Extend allowed tags through filter
uk: Розширити дозволені теги через фільтр

en: Extend contextual spacing to other elements within embedded content.
uk: Розширити контекстний інтервал на інші елементи у вбудованому вмісті.

en: External
uk: Зовнішній

en: External URL
uk: Зовнішнє URL

en: External files
uk: Зовнішні файли

en: External product
uk: Зовнішній товар

en: Extra Bold
uk: Екстражирний

en: Extra Light
uk: Надлегкий

en: Extra large
uk: Дуже великий

en: FAQ schema
uk: Схема FAQ

en: Facebook Page
uk: Сторінка Facebook

en: Facebook page URL
uk: URL сторінки Facebook

en: Fade
uk: Затухання

en: Fade in
uk: Поява з затуханням

en: Fade in animation
uk: Анімація появи

en: Fade in down
uk: Поява зверху вниз

en: Fade in left
uk: Поява зліва

en: Fade in right
uk: Поява справа

en: Fade in up
uk: Поява знизу вгору

en: Failed to clean up orphaned elements.
uk: Не вдалося очистити осиротілі елементи.

en: Failed to create font
uk: Не вдалося створити шрифт

en: Failed to create font draft.
uk: Не вдалося створити чернетку шрифту.

en: Failed to delete classes
uk: Не вдалося видалити класи

en: Failed to delete draft font.
uk: Не вдалося видалити чернетку шрифту.

en: Failed to delete font
uk: Не вдалося видалити шрифт

en: Failed to fetch Instagram account details.
uk: Не вдалося отримати дані облікового запису Instagram.

en: Failed to fetch Instagram posts.
uk: Не вдалося отримати дописи Instagram.

en: Failed to move font to trash.
uk: Не вдалося перемістити шрифт у кошик.

en: Failed to process any font files.
uk: Не вдалося обробити жодного файлу шрифту.

en: Failed to publish font.
uk: Не вдалося опублікувати шрифт.

en: Failed to restore font.
uk: Не вдалося відновити шрифт.

en: Fallback
uk: Резервний варіант

en: Fallback applies to elements in embedded content without a specific spacing rule.
uk: Резервний застосовується до елементів у вбудованому вмісті без конкретного правила інтервалу.

en: Fallback color
uk: Резервний колір

en: Fallback fonts
uk: Резервні шрифти

en: Fallback image
uk: Резервне зображення

en: Fallback label
uk: Резервна назва

en: Fallback label for terms without a specific label
uk: Резервна назва для термінів без конкретної назви

en: Fallback preview image
uk: Резервне зображення попереднього перегляду

en: Fallback spacing
uk: Резервний інтервал

en: False
uk: Ні

en: Fantastic
uk: Фантастично

en: Farthest corner
uk: Найдальший кут

en: Farthest side
uk: Найдальша сторона

en: Fast
uk: Швидко

en: Fast forward
uk: Перемотка вперед

en: Favorites
uk: Вибране

en: Featured
uk: Рекомендовані

en: Featured image
uk: Головне зображення

en: Featured image height
uk: Висота головного зображення

en: Featured image sizes
uk: Розміри головного зображення

en: Featured image tag
uk: Тег головного зображення

en: Featured image width
uk: Ширина головного зображення

en: Featured products
uk: Рекомендовані товари

en: Featured products only
uk: Лише рекомендовані товари

en: Features
uk: Функції

en: Features typography
uk: Типографія особливостей

en: February
uk: Лютий

en: Fetch content via AJAX
uk: Завантажувати вміст через AJAX

en: Fetch data
uk: Отримати дані

en: Fetch priority
uk: Пріоритет завантаження

en: Fetching
uk: Отримання

en: Field
uk: Поле

en: Field ID
uk: ID поля

en: Field mapping
uk: Зіставлення полів

en: Field type
uk: Тип поля

en: Fields
uk: Поля

en: Fieldset
uk: Група полів

en: Figure
uk: Фігура

en: File
uk: Файл

en: File %s not accepted. File limit exceeded.
uk: Файл %s не прийнято. Перевищено ліміт файлів.

en: File %s not accepted. Size limit exceeded.
uk: Файл %s не прийнято. Перевищено обмеження розміру.

en: File URL
uk: URL файлу

en: File URL, YouTube/Vimeo URL/ID.
uk: URL файлу, URL/ID YouTube/Vimeo.

en: File not uploaded due to a sanitization error. Please verify the SVG file or get in touch.
uk: Файл не завантажено через помилку санітарної обробки. Будь ласка, перевірте SVG-файл або зв'яжіться з нами.

en: Files
uk: Файли

en: Fill
uk: Заповнення

en: Fill - Dark
uk: Заповнення - темне

en: Fill - Light
uk: Заповнення - світле

en: Fill - Primary
uk: Заповнення - основне

en: Fill color
uk: Колір заливки

en: Fill grid
uk: Заповнити сітку

en: Filter
uk: Фільтр

en: Filter by
uk: Фільтрувати за

en: Filter by parent term
uk: Фільтрувати за батьківським терміном

en: Filter by parent term ID
uk: Фільтрувати за ID батьківського терміну

en: Filter for more advanced duplicate content rules
uk: Фільтр для більш розширених правил дублювання вмісту

en: Filter input
uk: Введення фільтра

en: Filter media by mime type
uk: Фільтрувати медіа за MIME-типом

en: Filter title
uk: Заголовок фільтра

en: Filter type
uk: Тип фільтра

en: Find
uk: Знайти

en: Fine
uk: Добре

en: Finish
uk: Завершити

en: First name
uk: Ім'я

en: First post full width
uk: Перший допис на всю ширину

en: Fit map on markers change
uk: Підлаштовувати карту при зміні маркерів

en: Fix corrupted database
uk: Виправити пошкоджену базу даних

en: Fixed
uk: Фіксований

en: Flag size
uk: Розмір прапора

en: Flex basis
uk: Flex-основа

en: Flex direction
uk: Напрямок flex

en: Flex grow
uk: Flex-розширення

en: Flex shrink
uk: Flex-стиснення

en: Flex wrap
uk: Перенос flex

en: Flip
uk: Віддзеркалити

en: Float
uk: Число з плаваючою комою

en: Fluid typography
uk: Адаптивна типографіка

en: Fluid typography scale
uk: Шкала адаптивної типографіки

en: Fluid typography variable added
uk: Змінну адаптивної типографіки додано

en: Focus
uk: Фокус

en: Focus outline
uk: Контур фокусу

en: Focused
uk: У фокусі

en: Follow
uk: Слідкувати

en: Follow this %1$slink%2$s to edit the product archive description or edit the product category/tag descriptions
uk: Перейдіть за цим %1$sпосиланням%2$s, щоб відредагувати опис архіву товарів або відредагувати описи категорій/тегів товарів

en: Font Family
uk: Сімейство шрифтів

en: Font Manager
uk: Менеджер шрифтів

en: Font deleted permanently
uk: Шрифт видалено назавжди

en: Font download failed
uk: Не вдалося завантажити шрифт

en: Font downloaded
uk: Шрифт завантажено

en: Font downloaded successfully.
uk: Шрифт успішно завантажено.

en: Font family
uk: Сімейство шрифтів

en: Font file selected
uk: Файл шрифту вибрано

en: Font manager
uk: Менеджер шрифтів

en: Font moved to trash
uk: Шрифт переміщено в кошик

en: Font moved to trash successfully.
uk: Шрифт успішно переміщено в кошик.

en: Font name
uk: Назва шрифту

en: Font not found.
uk: Шрифт не знайдено.

en: Font preview
uk: Попередній перегляд шрифту

en: Font restore error
uk: Помилка відновлення шрифту

en: Font restored
uk: Шрифт відновлено

en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Font size at the largest viewport. Acts as the upper bound—text will not grow beyond this.
uk: Розмір шрифту на найбільшому вікні перегляду. Діє як верхня межа — текст не збільшуватиметься понад це значення.

en: Font size at the smallest viewport. Acts as the lower bound—text will not shrink below this.
uk: Розмір шрифту на найменшому вікні перегляду. Діє як нижня межа — текст не зменшуватиметься нижче цього значення.

en: Font style
uk: Стиль шрифту

en: Font variants
uk: Варіанти шрифту

en: Font variation settings
uk: Налаштування варіацій шрифту

en: Font variations
uk: Варіації шрифту

en: Font weight
uk: Товщина шрифту

en: FontAwesome - Brands
uk: FontAwesome - brands

en: FontAwesome - Regular
uk: FontAwesome - regular

en: FontAwesome - Solid
uk: FontAwesome - solid

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Fonts synced! It might take a few minutes to sync a font project you just published or updated.
uk: Шрифти синхронізовано! Може знадобитися кілька хвилин для синхронізації проєкту шрифтів, який ви щойно опублікували або оновили.

en: Foot
uk: Підвал

en: Footer
uk: Підвал

en: Footer scripts are added right before closing %s tag.
uk: Скрипти футера додаються безпосередньо перед закриваючим тегом %s.

en: For better preview select content to show.
uk: Для кращого попереднього перегляду виберіть вміст для відображення.

en: For frontend SEO purpose only. Not overwriting Post title. Recommended: Max. 60 characters.
uk: Тільки для SEO на фронтенді. Не перезаписує заголовок публікації. Рекомендовано: Макс. 60 символів.

en: For product category or product tag archive descriptions edit each term description.
uk: Для описів архіву категорій або тегів товарів редагуйте опис кожного терміна.

en: For questions about Bricks please send an email to help@bricksbuilder.io. If you want to know what is currently in development head over to our public roadmap. There you can also submit your own feature requests for others to upvote and comment on.
uk: Якщо у вас є питання про Bricks, будь ласка, надішліть email на help@bricksbuilder.io. Якщо ви хочете дізнатися, що зараз у розробці, перейдіть до нашої публічної дорожньої карти. Там ви також можете подати власні запити на функції, щоб інші могли голосувати за них і коментувати.

en: Force home
uk: Примусово на головну

en: Form
uk: Форма

en: Form ID
uk: ID форми

en: Form Submissions
uk: Надіслані форми

en: Form data
uk: Дані форми

en: Form name
uk: Назва форми

en: Form submission access
uk: Доступ до відправки форм

en: Form submission table could not be deleted.
uk: Не вдалося видалити таблицю надісланих форм.

en: Form submission table deleted successfully.
uk: Таблицю надісланих форм успішно видалено.

en: Form submissions
uk: Надіслані форми

en: Form submissions could not be deleted.
uk: Не вдалося видалити надіслані форми.

en: Form submissions deleted.
uk: Надіслані форми видалено.

en: Form submissions table could not be resetted.
uk: Не вдалося скинути таблицю надісланих форм.

en: Form submissions table resetted successfully.
uk: Таблицю надісланих форм успішно скинуто.

en: Form title
uk: Заголовок форми

en: Format
uk: Формат

en: Format to send the data in.
uk: Формат для надсилання даних.

en: Friday
uk: П'ятниця

en: From email address
uk: Адреса відправника

en: From name
uk: Ім'я відправника

en: Front
uk: Спереду

en: Front page
uk: Головна сторінка

en: Frontend
uk: Фронтенд

en: Full
uk: Повний

en: Full access
uk: Повний доступ

en: Full response
uk: Повна відповідь

en: Full size
uk: Повний розмір

en: Fullscreen
uk: Повноекранний режим

en: Fullscreen Control
uk: Керування повноекранним режимом

en: Function name
uk: Назва функції

en: Function names
uk: Назви функцій

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the %s filter.
uk: Назви функцій, що викликаються через тег „echo“, повинні бути в білому списку через фільтр %s.

en: Function names called through the "echo" tag must be whitelisted via the new %s filter.
uk: Назви функцій, що викликаються через тег „echo“, мають бути додані до білого списку через новий фільтр %s.

en: Function names must pass the check through the %s filter.
uk: Назви функцій повинні пройти перевірку через фільтр %s.

en: Galleries
uk: Галереї

en: Gallery
uk: Галерея

en: Gallery layout
uk: Макет галереї

en: Gap
uk: Проміжок

en: General
uk: Загальне

en: General settings
uk: Загальні налаштування

en: Generate FAQPage structured data (JSON-LD).
uk: Генерувати структуровані дані FAQPage (JSON-LD).

en: Generate custom image sizes
uk: Генерувати власні розміри зображень

en: Generate password
uk: Згенерувати пароль

en: Generate review schema
uk: Створити схему огляду

en: Generate screenshots
uk: Створити скріншоти

en: Generate variables
uk: Згенерувати змінні

en: Generating variables will delete all existing variables in this category. Do you want to proceed?
uk: Генерування змінних видалить усі наявні змінні в цій категорії. Бажаєте продовжити?

en: Generator
uk: Генератор

en: Get In Touch
uk: Зв'язатися

en: Get current post author
uk: Отримати поточного автора запису

en: Get started here
uk: Почніть тут

en: Get terms from current
uk: Отримати терміни з поточного

en: Get terms from current post
uk: Отримати терміни з поточного запису

en: Get terms that are children of specified term
uk: Отримати терміни, які є дочірніми для вказаного терміну

en: Get the author of current post
uk: Отримати автора поточного запису

en: Getting Started
uk: Початок роботи

en: Global
uk: Глобальний

en: Global class
uk: Глобальний клас

en: Global class import manager
uk: Менеджер імпорту глобальних класів

en: Global classes
uk: Глобальні класи

en: Global data sync
uk: Синхронізація глобальних даних

en: Global element
uk: Глобальний елемент

en: Global elements
uk: Глобальні елементи

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and must be converted to components or unlinked.
uk: Глобальні елементи застаріли з версії 2.0 і повинні бути конвертовані в компоненти або від'єднані.

en: Global elements are deprecated since version 2.0 and will be removed in the near future. Please convert them into components as soon as possible under %s. Once done, please delete all global elements by hovering over a global element below and clicking the "Delete" icon.
uk: Глобальні елементи застаріли з версії 2.0 і будуть видалені найближчим часом. Будь ласка, перетворіть їх на компоненти якомога швидше в %s. Після цього, будь ласка, видаліть усі глобальні елементи, навівши курсор на глобальний елемент нижче і натиснувши іконку „Видалити“.

en: Global elements converted to components.
uk: Глобальні елементи перетворені на компоненти.

en: Global elements review
uk: Огляд глобальних елементів

en: Global queries
uk: Глобальні запити

en: Global query
uk: Глобальний запит

en: Global settings
uk: Глобальні налаштування

en: Global styles & settings
uk: Глобальні стилі та налаштування

en: Go back
uk: Повернутися

en: Go to
uk: Перейти до

en: Go to first slide
uk: Перейти до першого слайду

en: Go to last slide
uk: Перейти до останнього слайду

en: Go to slide %s
uk: Перейти до слайду %s

en: Go to: Settings > Template Settings > Populate Content
uk: Перейдіть до: Налаштування > Налаштування шаблону > Заповнити вміст

en: Go to: WooCommerce > Products > Inventory
uk: Перейдіть до: WooCommerce > Товари > Інвентар

en: Good
uk: Добре

en: Google Maps API key required! Add key in dashboard under: %s
uk: Потрібен ключ API Google Maps! Додайте ключ на панелі керування в: %s

en: Google fonts
uk: Шрифти Google

en: Google fonts have been disabled
uk: Шрифти Google вимкнено

en: Google reCAPTCHA API key required! Add key in dashboard under: %s
uk: Потрібен API-ключ Google reCAPTCHA! Додайте ключ в панелі керування в розділі: %s

en: Google reCaptcha: Invalid site key.
uk: Google reCaptcha: Недійсний ключ сайту.

en: Got it
uk: Зрозуміло

en: Gradient
uk: Градієнт

en: Gradient / Overlay
uk: Градієнт / накладання

en: Grand
uk: Грандіозно

en: Greater than
uk: Більше ніж

en: Greater than or equal
uk: Більше або дорівнює

en: Grid
uk: Сітка

en: Grid (Round)
uk: Сітка (кругла)

en: Grid (Square)
uk: Сітка (квадратна)

en: Grid auto columns
uk: Автоматичні стовпці сітки

en: Grid auto flow
uk: Автоматичний потік сітки

en: Grid auto rows
uk: Автоматичні рядки сітки

en: Grid column
uk: Стовпець сітки

en: Grid item
uk: Елемент сітки

en: Grid row
uk: Рядок сітки

en: Grid template columns
uk: Шаблон стовпців сітки

en: Grid template rows
uk: Шаблон рядків сітки

en: Groove
uk: Жолобчастий

en: Group
uk: Група

en: Group already exists
uk: Група вже існує

en: Grouped
uk: Згрупований

en: Grouped product
uk: Згрупований товар

en: Groups
uk: Групи

en: HTML email
uk: HTML-лист

en: HTML tag
uk: HTML-тег

en: HTML tag not allowed
uk: HTML-тег не дозволено

en: HTTP method
uk: HTTP-метод

en: Hamburger toggle
uk: Перемикач-гамбургер

en: Has conflict
uk: Має конфлікт

en: Has inherited settings
uk: Має успадковані налаштування

en: Has no styles
uk: Не має стилів

en: Has pagination
uk: Має пагінацію

en: Has styles
uk: Має стилі

en: Head
uk: Шапка

en: Header
uk: Заголовок

en: Header location
uk: Розташування заголовка

en: Header scripts
uk: Скрипти заголовка

en: Header scripts are added right before closing %s tag.
uk: Скрипти заголовка додаються безпосередньо перед закриваючим тегом %s.

en: Header width
uk: Ширина заголовка

en: Headers
uk: Заголовки

en: Heading
uk: Заголовок

en: Heading selectors
uk: Селектори заголовків

en: Heading typography
uk: Типографія заголовка

en: Headings
uk: Заголовки

en: Headings offset
uk: Зміщення заголовків

en: Height
uk: Висота

en: Help
uk: Допомога

en: Here goes my text ...
uk: Тут мій текст...

en: Here goes your caption ...
uk: Тут ваш підпис...

en: Here goes your text ... Select any part of your text to access the formatting toolbar.
uk: Тут ваш текст... Виділіть будь-яку частину тексту, щоб отримати доступ до панелі форматування.

en: Hero
uk: Герой

en: Hidden
uk: Прихований

en: Hide
uk: Приховати

en: Hide "All" option
uk: Сховати опцію „Всі“

en: Hide "View cart" button
uk: Приховати кнопку „Переглянути кошик“

en: Hide %s
uk: Приховати %s

en: Hide CTA button
uk: Приховати кнопку CTA

en: Hide additional information
uk: Приховати додаткову інформацію

en: Hide at breakpoint
uk: Приховати при точці перелому

en: Hide cart details to link directly to the cart.
uk: Приховати деталі кошика для прямого посилання на кошик.

en: Hide close
uk: Приховати закриття

en: Hide count
uk: Сховати кількість

en: Hide count bracket
uk: Сховати дужки з кількістю

en: Hide cover
uk: Приховати обкладинку

en: Hide current
uk: Приховати поточну

en: Hide current post
uk: Приховати поточний запис

en: Hide dynamic data label in dropdown
uk: Приховати мітку динамічних даних у випадаючому списку

en: Hide element
uk: Приховати елемент

en: Hide empty
uk: Сховати порожні

en: Hide if empty
uk: Приховати, якщо порожній

en: Hide if no active filter
uk: Сховати, якщо немає активного фільтра

en: Hide if no translation
uk: Приховати, якщо немає перекладу

en: Hide if not open
uk: Приховати, якщо не відкрито

en: Hide image
uk: Приховати зображення

en: Hide info
uk: Приховати інформацію

en: Hide label
uk: Приховати мітку

en: Hide labels
uk: Сховати мітки

en: Hide message
uk: Приховати повідомлення

en: Hide out of stock
uk: Приховати товари, яких немає в наявності

en: Hide password
uk: Приховати пароль

en: Hide placeholders
uk: Сховати заповнювачі

en: Hide popup
uk: Приховати спливаюче вікно

en: Hide regular price
uk: Приховати звичайну ціну

en: Hide reviews link
uk: Приховати посилання на відгуки

en: Hide stock
uk: Сховати наявність

en: Hide the form by default, and show it only when the toggle is clicked.
uk: Приховати форму за замовчуванням і показувати її лише при натисканні на перемикач.

en: Hide title
uk: Приховати заголовок

en: Hierarchical
uk: Ієрархічний

en: High
uk: Високий

en: Highlight
uk: Виділення

en: Highlight label
uk: Мітка виділення

en: Highlight on focus
uk: Підсвічування при фокусі

en: History
uk: Історія

en: History deleted
uk: Історію видалено

en: Hold down CMD/CRTL to select multiple images.
uk: Утримуйте CMD/CTRL, щоб вибрати кілька зображень.

en: Home
uk: Головна

en: Home URL
uk: URL головної сторінки

en: Home page
uk: Головна сторінка

en: Honeypot: Create form field(s) and enable the "Honeypot" checkbox. Those honeypot fields aren't visible to users, but add an extra layer of protection against spam submissions.
uk: Honeypot: Створіть поле(я) форми і увімкніть прапорець „Honeypot“. Ці поля-пастки не видно користувачам, але вони додають додатковий рівень захисту від спам-відправлень.

en: Hook
uk: Хук

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Horizontal align
uk: Горизонтальне вирівнювання

en: Horizontal alignment
uk: Горизонтальне вирівнювання

en: Horizontal order
uk: Горизонтальний порядок

en: Hover
uk: Наведення

en: How Editing With Bricks Works
uk: Як працює редагування з Bricks

en: How long to keep
uk: Як довго зберігати

en: How long to keep the same random order (in seconds)
uk: Як довго зберігати однаковий випадковий порядок (у секундах)

en: How many numbers on either side of the current page.
uk: Скільки чисел з кожного боку від поточної сторінки.

en: How many numbers on either the start and the end list edges.
uk: Скільки чисел на початку та в кінці списку сторінок.

en: How many numbers to either side of the current page.
uk: Скільки чисел відображати з кожного боку від поточної сторінки.

en: How to create a footer template
uk: Як створити шаблон нижнього колонтитула

en: How to create a header template
uk: Як створити шаблон заголовка

en: How to get your Adobe fonts project ID
uk: Як отримати ID проєкту Adobe fonts

en: How to get your Facebook App ID
uk: Як отримати ID додатку Facebook

en: How to get your Google Maps API key
uk: Як отримати API ключ Google Maps

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Secret key
uk: Як отримати секретний ключ API Google reCAPTCHA v3

en: How to get your Google reCAPTCHA v3 API Site key
uk: Як отримати ключ сайту API Google reCAPTCHA v3

en: How to get your Instagram Access Token
uk: Як отримати токен доступу Instagram

en: How to get your MailChimp API key
uk: Як отримати API ключ MailChimp

en: How to get your SendGrid API key
uk: Як отримати API ключ SendGrid

en: How to get your Turnstile secret key
uk: Як отримати секретний ключ Turnstile

en: How to get your Turnstile site key
uk: Як отримати ключ сайту Turnstile

en: How to get your Unsplash API key
uk: Як отримати API ключ Unsplash

en: How to get your hCaptcha secret key
uk: Як отримати секретний ключ hCaptcha

en: How to get your hCaptcha site key
uk: Як отримати ключ сайту hCaptcha

en: How to use the fluid typography
uk: Як використовувати адаптивну типографіку

en: How to use the global query manager
uk: Як використовувати менеджер глобальних запитів

en: How to use the global variable manager
uk: Як користуватися менеджером глобальних змінних

en: Hue
uk: Відтінок

en: Hybrid
uk: Гібрид

en: I am a button
uk: Я кнопка

en: I am a heading
uk: Я заголовок

en: I am a slide
uk: Я слайд

en: I am a so called subtitle.
uk: Я так званий підзаголовок.

en: I am an alert.
uk: Я сповіщення.

en: I don't know how to use this Bricks
uk: Я не знаю, як користуватися Bricks

en: I found a better site builder
uk: Я знайшов кращий конструктор сайтів

en: I no longer need Bricks
uk: Мені більше не потрібен Bricks

en: I.e.: 200px / 50% etc.
uk: Наприклад: 200px / 50% тощо.

en: IP address
uk: IP-адреса

en: Icon
uk: Іконка

en: Icon Box
uk: Блок з іконкою

en: Icon List
uk: Список іконок

en: Icon Size
uk: Розмір іконки

en: Icon align
uk: Вирівнювання іконки

en: Icon background
uk: Фон іконки

en: Icon background color
uk: Колір фону іконки

en: Icon border
uk: Рамка іконки

en: Icon box shadow
uk: Тінь іконки

en: Icon collapsed
uk: Значок згорнутого стану

en: Icon color
uk: Колір іконки

en: Icon expanded
uk: Іконка в розгорнутому стані

en: Icon expanded typography
uk: Типографіка іконки в розгорнутому стані

en: Icon height
uk: Висота іконки

en: Icon manager
uk: Менеджер іконок

en: Icon margin
uk: Відступ іконки

en: Icon only
uk: Лише іконка

en: Icon padding
uk: Відступ іконки

en: Icon position
uk: Позиція іконки

en: Icon rotate in °
uk: Обертання іконки в °

en: Icon rotation for expanded accordion.
uk: Обертання іконки для розгорнутого акордеону.

en: Icon set
uk: Набір іконок

en: Icon size
uk: Розмір іконки

en: Icon source
uk: Джерело іконок

en: Icon spinning
uk: Обертання іконки

en: Icon transform
uk: Трансформація іконки

en: Icon transition
uk: Перехід іконки

en: Icon typography
uk: Типографіка іконки

en: Icon width
uk: Ширина іконки

en: Icon(s) deleted successfully
uk: Іконку(и) успішно видалено

en: Icon(s) imported successfully
uk: Іконку(и) успішно імпортовано

en: Icons
uk: Іконки

en: If enabled Bricks will try to use the image of the matching product variation when no term-specific image swatch is set.
uk: Якщо увімкнено, Bricks спробує використати зображення відповідної варіації товару, коли не встановлено конкретний зразок зображення для терміну.

en: If enabled an additional JS & CSS file is loaded.
uk: Якщо увімкнено, завантажується додатковий JS і CSS файл.

en: If enabled, form submission will succeed even if the webhook fails. Errors will be logged to the server error log.
uk: Якщо увімкнено, відправка форми буде успішною, навіть якщо вебхук не спрацює. Помилки будуть записані в журнал помилок сервера.

en: If no form field is selected, the first password field in the form is used.
uk: Якщо не вибрано жодного поля форми, використовується перше поле пароля у формі.

en: If no template conditions are set Bricks shows published templates (header, footer, etc.) on the frontend of your site. Select this setting to disable this behavior. Make sure to set template conditions instead.
uk: Якщо не встановлено жодних умов для шаблонів, Bricks показує опубліковані шаблони (заголовок, підвал тощо) на фронтенді вашого сайту. Виберіть цей параметр, щоб вимкнути цю поведінку. Обов'язково встановіть умови для шаблонів натомість.

en: If the shape doesn't take up all available space add %s to the "svg" tag.
uk: Якщо форма не займає весь доступний простір, додайте %s до тегу „svg“.

en: If the video is unlisted, you will need to enter the video privacy hash.
uk: Якщо відео не внесено до списку, вам потрібно буде ввести хеш приватності відео.

en: If this account exists, a password reset link will be sent to the associated email address.
uk: Якщо цей обліковий запис існує, посилання для скидання пароля буде надіслано на пов'язану електронну адресу.

en: Iframe title
uk: Назва iframe

en: Ignore selector
uk: Ігнорувати селектор

en: Ignore sticky posts
uk: Ігнорувати закріплені дописи

en: Ignored when posts per page set to "-1".
uk: Ігнорується, коли кількість постів на сторінку встановлено на „-1“.

en: Image
uk: Зображення

en: Image Gallery
uk: Галерея зображень

en: Image ID (%s) no longer exist. Please select another image.
uk: Зображення з ID (%s) більше не існує. Будь ласка, виберіть інше зображення.

en: Image Overlay
uk: Накладання зображення

en: Image align
uk: Вирівнювання зображення

en: Image border
uk: Рамка зображення

en: Image box shadow
uk: Тінь зображення

en: Image caption
uk: Підпис зображення

en: Image click action
uk: Дія при кліку на зображення

en: Image gallery
uk: Галерея зображень

en: Image height
uk: Висота зображення

en: Image link alt text
uk: Альтернативний текст посилання зображення

en: Image not found
uk: Зображення не знайдено

en: Image position
uk: Позиція зображення

en: Image ratio
uk: Співвідношення сторін зображення

en: Image size
uk: Розмір зображення

en: Image width
uk: Ширина зображення

en: Images
uk: Зображення

en: Images file types
uk: Типи файлів зображень

en: Images of the same lightbox ID are grouped together.
uk: Зображення з однаковим ID лайтбоксу групуються разом.

en: Import
uk: Імпорт

en: Import CSS variables
uk: Імпортувати CSS-змінні

en: Import Settings
uk: Імпорт налаштувань

en: Import classes
uk: Імпортувати класи

en: Import images
uk: Імпортувати зображення

en: Import of "%s" failed: Name already exists.
uk: Імпорт „%s“ не вдався: Ім'я вже існує.

en: Import of "%s" failed: Wrong format.
uk: Імпорт „%s“ не вдався: Неправильний формат.

en: Import pasted images/SVGs
uk: Імпортувати вставлені зображення/SVG

en: Import settings
uk: Імпорт налаштувань

en: Import template
uk: Імпортувати шаблон

en: Import/export components
uk: Імпорт/експорт компонентів

en: Import/export templates
uk: Імпорт/експорт шаблонів

en: Imported
uk: Імпортовано

en: Imports
uk: Імпорти

en: Impressive
uk: Вражаюче

en: In case you are a developer you can customize Bricks even further with custom hooks, filters, or by creating your own elements.
uk: Якщо ви розробник, ви можете ще більше налаштувати Bricks за допомогою власних хуків, фільтрів або створення власних елементів.

en: In same term
uk: В одній категорії

en: In stock
uk: В наявності

en: Inactive
uk: Неактивний

en: Include
uk: Включити

en: Include children
uk: Включити дочірні елементи

en: Include posts
uk: Включити записи

en: Include terms
uk: Включити терміни

en: Incoming
uk: Вхідні

en: Incoming changes
uk: Вхідні зміни

en: Incorrect configuration might cause unwanted side effects. Only use these settings if you know what you are doing.
uk: Неправильне налаштування може спричинити небажані побічні ефекти. Використовуйте ці налаштування, тільки якщо ви знаєте, що робите.

en: Incorrect password.
uk: Неправильний пароль.

en: Incredible
uk: Неймовірно

en: Indent
uk: Відступ

en: Independent toggle
uk: Незалежне перемикання

en: Index
uk: Індекс

en: Index of the item to expand on page load, start at 0.
uk: Індекс елемента, який розгортається при завантаженні сторінки, починається з 0.

en: Indexes of the items to expand on page load, separated by comma, start at 0.
uk: Індекси елементів для розгортання при завантаженні сторінки, розділені комами, починаючи з 0.

en: Indexing in progress.
uk: Індексація в процесі.

en: Indexing job is stuck?
uk: Завдання індексації застрягло?

en: Individual
uk: Індивідуальні

en: Individual users with code execution capability
uk: Окремі користувачі з можливістю виконання коду

en: Infinite
uk: Нескінченний

en: Infinite scroll
uk: Нескінченна прокрутка

en: Info
uk: Інформація

en: Info Box
uk: Інфобокс

en: Info Box template enabled.
uk: Шаблон інфобоксу увімкнено.

en: Info color
uk: Інформаційний колір

en: Info lightbox
uk: Інформаційний лайтбокс

en: Infobox
uk: Інфобокс

en: Infobox appears on map marker click.
uk: Інфобокс з'являється при кліку на маркер карти.

en: Inherited from
uk: Успадковано від

en: Initial
uk: Початковий

en: Initial slide
uk: Початковий слайд

en: Inline styles (CSS) are added at the end of the %s tag.
uk: Вбудовані стилі (CSS) додаються в кінці тегу %s.

en: Inline styles (default)
uk: Вбудовані стилі (за замовчуванням)

en: Inner background color
uk: Колір внутрішнього фону

en: Inner container
uk: Внутрішній контейнер

en: Input
uk: Введення

en: Input background
uk: Фон поля вводу

en: Input border
uk: Рамка поля вводу

en: Insert
uk: Вставити

en: Insert "Toggle" element after "Nav items" to show/hide your mobile menu.
uk: Вставте елемент „Перемикач“ після „Елементів навігації“, щоб показати/приховати ваше мобільне меню.

en: Insert after
uk: Вставити після

en: Insert components
uk: Вставка компонентів

en: Insert element
uk: Вставити елемент

en: Insert elements in Emmet-like syntax.
uk: Вставте елементи в синтаксисі, схожому на Emmet.

en: Insert layout
uk: Вставити макет

en: Insert media
uk: Вставити медіа

en: Insert of the same component is not possible.
uk: Вставка такого ж компонента неможлива.

en: Insert section
uk: Вставити розділ

en: Insert template
uk: Вставити шаблон

en: Insert templates
uk: Вставка шаблонів

en: Inserted
uk: Вставлено

en: Inserted template uses theme style "%s"
uk: Вставлений шаблон використовує стиль теми „%s“

en: Inserting any template overwrites your data. We recommend to save your changes first.
uk: Вставка будь-якого шаблону перезапише ваші дані. Рекомендуємо спочатку зберегти зміни.

en: Inset
uk: Вкладений

en: Instagram access token required! Add in WordPress dashboard under %s
uk: Потрібен токен доступу Instagram! Додайте його в панелі WordPress під %s

en: Instagram feed
uk: Стрічка Instagram

en: Installed version
uk: Встановлена версія

en: Instance
uk: Екземпляр

en: Instances
uk: Екземпляри

en: Integer
uk: Ціле число

en: Interaction
uk: Взаємодія

en: Interaction ID
uk: ID взаємодії

en: Interactions
uk: Взаємодії

en: Interactions don't run in the builder.
uk: Взаємодії не виконуються в конструкторі.

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Internal post/page
uk: Внутрішній допис/сторінка

en: Interval in ms
uk: Інтервал у мс

en: Invalid
uk: Недійсний

en: Invalid CSS response from Google Fonts.
uk: Неправильна відповідь CSS від Google Fonts.

en: Invalid SVG files
uk: Недійсні SVG-файли

en: Invalid action
uk: Недійсна дія

en: Invalid element names
uk: Недійсні назви елементів

en: Invalid font ID.
uk: Недійсний ID шрифту.

en: Invalid font file
uk: Недійсний файл шрифту

en: Invalid form token.
uk: Недійсний токен форми.

en: Invalid license key.
uk: Недійсний ліцензійний ключ.

en: Invalid password reset key
uk: Недійсний ключ скидання пароля

en: Invalid post ID or form ID.
uk: Недійсний ID запису або ID форми.

en: Invalid pseudo class. Must start with a colon (:)
uk: Недійсний псевдоклас. Має починатися з двокрапки (:)

en: Invalid request
uk: Недійсний запит

en: Invalid signature
uk: Недійсна сигнатура

en: Invalid total pages value "%1$s" extracted from path "%2$s". Expected a numeric value.
uk: Недійсне значення загальної кількості сторінок „%1$s“, отримане зі шляху „%2$s“. Очікувалося числове значення.

en: Invalid webhook URL.
uk: Недійсна URL-адреса вебхука.

en: Invalid webhook payload format.
uk: Недійсний формат корисного навантаження вебхука.

en: Invert
uk: Інвертувати

en: Invisible
uk: Невидимий

en: Is
uk: Є

en: Is archive main query
uk: Це головний запит архіву

en: Is main query
uk: Це головний запит

en: Isolation
uk: Ізоляція

en: It's just a temporary deactivation
uk: Це лише тимчасова деактивація

en: Italic
uk: Курсив

en: Item
uk: Елемент

en: Item width
uk: Ширина елемента

en: Items
uk: Елементи

en: Items to scroll
uk: Кількість елементів для прокрутки

en: Items to show
uk: Кількість елементів для показу

en: January
uk: Січень

en: JavaScript function name without parentheses or window object.
uk: Назва JavaScript-функції без дужок або об'єкта window.

en: JavaScript is automatically wrapped in script tags.
uk: JavaScript автоматично обгортається в теги script.

en: Join Us
uk: Приєднуйтесь до нас

en: July
uk: Липень

en: June
uk: Червень

en: Just another slide
uk: Ще один слайд

en: Justify
uk: Вирівняти

en: Justify content
uk: Вирівнювання вмісту

en: Justify items
uk: Вирівнювання елементів

en: Keep formatting
uk: Зберегти форматування

en: Keep open while styling
uk: Тримати відкритим під час стилізації

en: Key
uk: Ключ

en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: Keyboard shortcuts
uk: Гарячі клавіші

en: Label
uk: Мітка

en: Label text
uk: Текст мітки

en: Label typography
uk: Типографія мітки

en: Labels
uk: Мітки

en: Language
uk: Мова

en: Language codes
uk: Коди мов

en: Language switcher
uk: Перемикач мов

en: Languages
uk: Мови

en: Laptop
uk: Ноутбук

en: Large
uk: Великий

en: Last fetch
uk: Останнє отримання

en: Last generated
uk: Востаннє згенеровано

en: Last name
uk: Прізвище

en: Last order
uk: Останнє замовлення

en: Last refresh
uk: Останнє оновлення

en: Latest
uk: Останні

en: Latitude
uk: Широта

en: Layers
uk: Шари

en: Layout
uk: Макет

en: Lazy
uk: Ледачий

en: Lazy load offset
uk: Зміщення відкладеного завантаження

en: Lead
uk: Провідний

en: Learn more
uk: Дізнатися більше

en: Learn more about CSS filters
uk: Дізнайтеся більше про CSS-фільтри

en: Learn more about CSS transform
uk: Дізнайтеся більше про CSS transform

en: Learn more about CSS transform-origin
uk: Дізнайтеся більше про CSS transform-origin

en: Learn more about CSS transitions
uk: Дізнайтеся більше про CSS-переходи

en: Learn more on wordpress.org
uk: Дізнайтеся більше на wordpress.org

en: Learn which %1$s you should to add to the fields above via the %2$s dynamic data tag.
uk: Дізнайтеся, які %1$s слід додати до полів вище через динамічний тег даних %2$s.

en: Leave empty to apply template to all archive terms.
uk: Залиште порожнім, щоб застосувати шаблон до всіх термінів архіву.

en: Leave empty to apply template to all post types.
uk: Залиште порожнім, щоб застосувати шаблон до всіх типів дописів.

en: Leave empty to update the current post.
uk: Залиште порожнім, щоб оновити поточний запис.

en: Leave empty to use WooCommerce default list.
uk: Залиште порожнім, щоб використовувати список за замовчуванням WooCommerce.

en: Leave empty to use the default WordPress home URL.
uk: Залиште порожнім, щоб використовувати стандартну домашню URL WordPress.

en: Leave options empty to use the options of the first connected control.
uk: Залиште параметри порожніми, щоб використовувати параметри першого підключеного елемента керування.

en: Leave the first comment
uk: Залишити перший коментар

en: Leave viewport
uk: Вихід з області видимості

en: Leave your comment
uk: Залиште свій коментар

en: Left
uk: Ліворуч

en: Left to right
uk: Зліва направо

en: Left with space
uk: Зліва з пробілом

en: Lesser
uk: Менше

en: Lesser or equal
uk: Менше або дорівнює

en: Letter spacing
uk: Міжлітерний інтервал

en: License
uk: Ліцензія

en: License activated.
uk: Ліцензію активовано.

en: License key format
uk: Формат ліцензійного ключа

en: Light
uk: Легкий

en: Light color
uk: Світлий колір

en: Lightbox
uk: Лайтбокс

en: Lightbox Animation
uk: Анімація лайтбоксу

en: Lightbox ID
uk: ID лайтбоксу

en: Lightbox Image
uk: Зображення лайтбоксу

en: Lightbox Video
uk: Відео лайтбоксу

en: Lightbox id
uk: ID лайтбоксу

en: Lightness
uk: Яскравість

en: Limit how often this popup appears.
uk: Обмежте, як часто з'являється це спливаюче вікно.

en: Limit the number of webhook requests that can be sent per hour.
uk: Обмежте кількість запитів вебхука, які можна надіслати за годину.

en: Line cap
uk: Кінець лінії

en: Line height
uk: Висота рядка

en: Line width in px
uk: Ширина лінії в пікселях

en: Linear
uk: Лінійний

en: Link
uk: Посилання

en: Link & status
uk: Посилання та статус

en: Link To
uk: Посилання на

en: Link attributes
uk: Атрибути посилання

en: Link configured
uk: Посилання налаштовано

en: Link entire post
uk: Посилання на весь допис

en: Link entire product
uk: Посилання на весь товар

en: Link image
uk: Посилання на зображення

en: Link rendered as
uk: Посилання відображається як

en: Link styles apply only to specific elements. Overwrite them via the %s filter or extend them via the CSS selectors setting below.
uk: Стилі посилань застосовуються лише до конкретних елементів. Перепишіть їх через фільтр %s або розширте їх через налаштування CSS-селекторів нижче.

en: Link title
uk: Заголовок посилання

en: Link to
uk: Посилання на

en: Link to lightbox
uk: Посилання на лайтбокс

en: Link to post
uk: Посилання на допис

en: Link to product
uk: Посилання на товар

en: Link to website
uk: Посилання на веб-сайт

en: Link type
uk: Тип посилання

en: Linked
uk: Зв'язано

en: Links
uk: Посилання

en: List
uk: Список

en: List item
uk: Елемент списку

en: List item #1
uk: Елемент списку #1

en: List item #2
uk: Елемент списку #2

en: List items
uk: Елементи списку

en: Live search
uk: Живий пошук

en: Live search info
uk: Інформація про живий пошук

en: Live search wrapper selector
uk: Селектор обгортки живого пошуку

en: Load Block editor data into %s
uk: Завантажити дані редактора блоків у %s

en: Load all matching theme styles
uk: Завантажити всі відповідні стилі теми

en: Load more
uk: Завантажити ще

en: Load templates from any another Bricks installation you have access to in your template library.
uk: Завантажуйте шаблони з будь-якої іншої встановленої версії Bricks, до якої у вас є доступ, у вашу бібліотеку шаблонів.

en: Loading
uk: Завантаження

en: Loading component preview
uk: Завантаження попереднього перегляду компонента

en: Loading font data
uk: Завантаження даних шрифту

en: Loading method
uk: Метод завантаження

en: Loading templates
uk: Завантаження шаблонів

en: Local storage
uk: Локальне сховище

en: Location
uk: Розташування

en: Location content
uk: Вміст локації

en: Location subtitle
uk: Підзаголовок локації

en: Location title
uk: Назва локації

en: Lock
uk: Заблокувати

en: Lock selected
uk: Заблокувати вибране

en: Lock/unlock global classes
uk: Блокування/розблокування глобальних класів

en: Locked
uk: Заблоковано

en: Log in to %s to retrieve your license key or copy & paste it from your purchase confirmation email.
uk: Увійдіть до %s, щоб отримати ліцензійний ключ, або скопіюйте та вставте його з листа підтвердження покупки.

en: Log in user after successful registration. Tip: Set action "Redirect" to redirect user to the account/admin area.
uk: Увійти користувача після успішної реєстрації. Порада: Встановіть дію „Перенаправлення“, щоб перенаправити користувача в особистий кабінет/адмінзону.

en: Logged in
uk: Увійшов

en: Logged out
uk: Вийшов

en: Logged-in users
uk: Авторизовані користувачі

en: Logged-in users with role
uk: Авторизовані користувачі з роллю

en: Login
uk: Вхід

en: Login URL
uk: URL для входу

en: Login form
uk: Форма входу

en: Login message
uk: Повідомлення про вхід

en: Logo
uk: Логотип

en: Logo inverse
uk: Інверсний логотип

en: Logout URL
uk: URL для виходу

en: Longitude
uk: Довгота

en: Loop
uk: Цикл

en: Lost password
uk: Забули пароль

en: Low
uk: Низький

en: Low stock
uk: Мало на складі

en: Lowercase
uk: Нижній регістр

en: Lowercase removes leading zeros
uk: Нижній регістр видаляє початкові нулі

en: Magnificent
uk: Чудово

en: Mailchimp API key required! Add key in dashboard under: %s
uk: Потрібен API-ключ Mailchimp! Додайте ключ в панелі керування в розділі: %s

en: Main
uk: Головний

en: Main query
uk: Головний запит

en: Maintenance
uk: Технічне обслуговування

en: Maintenance mode
uk: Режим обслуговування

en: Make sure not to use the "Product tabs" element on the same page.
uk: Переконайтеся, що не використовуєте елемент „Вкладки товару“ на тій самій сторінці.

en: Make sure the remote website entered above has granted you "My Templates Access".
uk: Переконайтесь, що віддалений сайт, вказаний вище, надав вам „Доступ до моїх шаблонів“.

en: Make sure there are no elements with links inside your linked container (nested links).
uk: Переконайтеся, що всередині вашого пов'язаного контейнера немає елементів з посиланнями (вкладені посилання).

en: Make sure to save settings after closing this modal to apply changes
uk: Не забудьте зберегти налаштування після закриття цього вікна, щоб застосувати зміни

en: Make sure to set "%1$s" in your "%2$s" definitions below.
uk: Переконайся, що встановив „%1$s“ у своїх визначеннях „%2$s“ нижче.

en: Manage
uk: Керувати

en: Manage global elements
uk: Керувати глобальними елементами

en: Manage my menus in WordPress.
uk: Керувати моїми меню в WordPress.

en: Manage your custom font files
uk: Керуйте вашими файлами користувацьких шрифтів

en: Mandatory
uk: Обов'язковий

en: Manually regenerate CSS files
uk: Вручну перегенерувати CSS-файли

en: Map
uk: Карта

en: Map Connector
uk: З'єднувач карти

en: Map ID
uk: ID карти

en: Map Type Control
uk: Керування типом карти

en: Map center
uk: Центр карти

en: Map style
uk: Стиль карти

en: Map type
uk: Тип карти

en: March
uk: Березень

en: Margin
uk: Зовнішній відступ

en: Mark
uk: Позначка

en: Mark all as read
uk: Позначити все як прочитане

en: Mark as active
uk: Позначити як активний

en: Mark as inactive
uk: Позначити як неактивний

en: Marker
uk: Маркер

en: Markers
uk: Маркери

en: Markers set on individual addresses or map connectors precede these settings.
uk: Маркери, встановлені на окремих адресах або підключеннях до карти, мають пріоритет над цими налаштуваннями.

en: Marvelous
uk: Дивовижно

en: Mask
uk: Маска

en: Max
uk: Макс

en: Max Zoom
uk: Максимальний масштаб

en: Max payload size
uk: Максимальний розмір корисного навантаження

en: Max requests per hour
uk: Максимальна кількість запитів на годину

en: Max resolution
uk: Максимальна роздільна здатність

en: Max results
uk: Максимум результатів

en: Max upload size: %s
uk: Максимальний розмір завантаження: %s

en: Max. entries
uk: Макс. кількість записів

en: Max. files
uk: Макс. файлів

en: Max. height
uk: Макс. висота

en: Max. items
uk: Макс. кількість елементів

en: Max. length
uk: Макс. довжина

en: Max. post width
uk: Макс. ширина допису

en: Max. price
uk: Макс. ціна

en: Max. products
uk: Макс. кількість товарів

en: Max. rating
uk: Макс. рейтинг

en: Max. related posts
uk: Макс. кількість схожих дописів

en: Max. size
uk: Макс. розмір

en: Max. time
uk: Макс. час

en: Max. value
uk: Макс. значення

en: Max. width
uk: Макс. ширина

en: Maximum
uk: Максимум

en: Maximum number of entries reached.
uk: Досягнуто максимальної кількості записів.

en: Maximum number of results to display for each query loop in the builder. Applies only to Bricks-native queries. Leave blank to use the default value.
uk: Максимальна кількість результатів для відображення для кожного циклу запитів у конструкторі. Застосовується лише до власних запитів Bricks. Залиште порожнім, щоб використовувати значення за замовчуванням.

en: Maximum number of webhook requests allowed per hour.
uk: Максимальна кількість запитів вебхука, дозволених за годину.

en: Maximum size of the webhook payload in kilobytes.
uk: Максимальний розмір корисного навантаження вебхука у кілобайтах.

en: Maximum value
uk: Максимальне значення

en: May
uk: Травень

en: Media
uk: Медіа

en: Media File
uk: Медіафайл

en: Media URL
uk: URL медіа

en: Media library
uk: Медіатека

en: Media query
uk: Медіа-запит

en: Medium
uk: Середній

en: Mega menu
uk: Мега-меню

en: Member
uk: Учасник

en: Menu
uk: Меню

en: Menu bar
uk: Панель меню

en: Menu order
uk: Порядок меню

en: Message
uk: Повідомлення

en: Message sent from:
uk: Повідомлення надіслано від:

en: Message successfully sent. We will get back to you as soon as possible.
uk: Повідомлення успішно надіслано. Ми зв'яжемося з вами якнайшвидше.

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Meta
uk: Мета

en: Meta Data
uk: Метадані

en: Meta Key
uk: Мета-ключ

en: Meta description
uk: Мета-опис

en: Meta key
uk: Мета-ключ

en: Meta keywords
uk: Мета-ключові слова

en: Meta query
uk: Мета-запит

en: Meta robots
uk: Мета-роботи

en: Meta typography
uk: Типографіка метаданих

en: Meta value
uk: Мета-значення

en: Meta value num
uk: Числове значення мета

en: Metadata
uk: Метадані

en: Mid Size
uk: Середній розмір

en: Middle center
uk: Посередині по центру

en: Middle left
uk: Посередині зліва

en: Middle right
uk: Посередині справа

en: Mime type
uk: MIME-тип

en: Min
uk: Мін

en: Min Zoom
uk: Мінімальний масштаб

en: Min. PHP version to run Bricks is PHP 5.4
uk: Мінімальна версія PHP для запуску Bricks - PHP 5.4

en: Min. characters
uk: Мін. символів

en: Min. dimension: Twice the value under logo height / logo width for proper display on retina devices.
uk: Мін. розмір: Подвійне значення висоти / ширини логотипу для правильного відображення на пристроях з ретина-дисплеєм.

en: Min. height
uk: Мін. висота

en: Min. height is 70.
uk: Мінімальна висота 70.

en: Min. length
uk: Мін. довжина

en: Min. price
uk: Мін. ціна

en: Min. time
uk: Мін. час

en: Min. value
uk: Мін. значення

en: Min. width
uk: Мін. ширина

en: Min/max date
uk: Мін./макс. дата

en: Mini cart
uk: Міні-кошик

en: Minimum
uk: Мінімум

en: Minimum value
uk: Мінімальне значення

en: Misc
uk: Різне

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Missing sidebar name.
uk: Відсутня назва бічної панелі.

en: Mobile
uk: Мобільний

en: Mobile first
uk: Спочатку мобільні

en: Mobile landscape
uk: Мобільний горизонтально

en: Mobile menu
uk: Мобільне меню

en: Mobile portrait
uk: Мобільний вертикально

en: Mode
uk: Режим

en: Modified
uk: Змінено

en: Modified date
uk: Дата зміни

en: Monday
uk: Понеділок

en: Month: %s
uk: Місяць: %s

en: Monthly
uk: Щомісячно

en: More about meta robots directives.
uk: Детальніше про директиви мета-роботів.

en: More content to come ..
uk: Більше контенту незабаром...

en: More layouts
uk: Більше макетів

en: More text
uk: Більше тексту

en: Most Popular
uk: Найпопулярніші

en: Most specific
uk: Найбільш конкретний

en: Mouse enter
uk: Наведення миші

en: Mouse leave
uk: Відведення миші

en: Mouse leave window
uk: Вихід миші з вікна

en: Move
uk: Перемістити

en: Move elements
uk: Переміщення елементів

en: Move selected
uk: Перемістити вибране

en: Move to trash
uk: Перемістити до кошика

en: Moved
uk: Переміщено

en: Moved to trash
uk: Переміщено до кошика

en: Multilevel
uk: Багаторівневе

en: Multiple options
uk: Кілька варіантів

en: Must match with the format saved in database.
uk: Має відповідати формату, збереженому в базі даних.

en: Mute
uk: Без звуку

en: Muted
uk: Приглушений

en: Muted color
uk: Приглушений колір

en: My Templates
uk: Мої шаблони

en: My account
uk: Мій обліковий запис

en: My templates
uk: Мої шаблони

en: My templates access
uk: Доступ до моїх шаблонів

en: MySQL version
uk: Версія MySQL

en: NUMERIC
uk: ЧИСЛОВИЙ

en: Name
uk: Ім'я

en: Name already exists
uk: Назва вже існує

en: Name is required
uk: Ім'я обов'язкове

en: Name is reserved
uk: Назва зарезервована

en: Name to display instead of the remote template URL in the template source dropdown.
uk: Ім'я для відображення замість віддаленого URL шаблону у випадаючому списку джерел шаблонів.

en: Native actions on this hook
uk: Нативні дії на цьому хуку

en: Native elements
uk: Власні елементи

en: Nav
uk: Навігація

en: Nav Menu
uk: Меню навігації

en: Nav items
uk: Елементи навігації

en: Navigate through the different query pages without reloading the page.
uk: Переміщайтесь між різними сторінками запиту без перезавантаження сторінки.

en: Navigation
uk: Навігація

en: Neat
uk: Охайно

en: Need help? Found a bug? Suggest a feature?
uk: Потрібна допомога? Знайшли помилку? Є ідея для нової функції?

en: Nestable
uk: Вкладені

en: Nestable elements can't be converted to components. You can either unlink them manually by right-clicking the global element in the builder or convert them automatically by clicking the "Convert to components" button above and then confirm the prompt.
uk: Вкладені елементи не можна конвертувати в компоненти. Ви можете або від'єднати їх вручну, клацнувши правою кнопкою миші на глобальному елементі в конструкторі, або конвертувати їх автоматично, натиснувши кнопку „Конвертувати в компоненти“ вище, а потім підтвердити запит.

en: Never
uk: Ніколи

en: New
uk: Новий

en: New Custom Font
uk: Новий користувацький шрифт

en: New Template
uk: Новий шаблон

en: New Template Name
uk: Назва нового шаблону

en: New capability
uk: Нова можливість

en: New category name
uk: Назва нової категорії

en: New class name
uk: Нова назва класу

en: New classes detected. Resolve conflicts, if any, to import or skip.
uk: Виявлено нові класи. Розв'яжіть конфлікти, якщо такі є, щоб імпортувати або пропустити.

en: New color could not be saved.
uk: Не вдалося зберегти новий колір.

en: New color palette name
uk: Нова назва палітри кольорів

en: New feature
uk: Нова функція

en: New group name
uk: Нова назва групи

en: New query name
uk: Нова назва запиту

en: New sidebar created.
uk: Створено нову бічну панель.

en: New tab
uk: Нова вкладка

en: New theme style name
uk: Назва нового стилю теми

en: New variable name
uk: Нова назва змінної

en: Newer Comments
uk: Новіші коментарі

en: Next
uk: Далі

en: Next Icon
uk: Іконка наступного

en: Next arrow
uk: Стрілка вперед

en: Next label
uk: Мітка «Наступний»

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Next post
uk: Наступний допис

en: Next slide
uk: Наступний слайд

en: Nice job
uk: Гарна робота

en: Nicename
uk: Нікнейм

en: Nickname
uk: Псевдонім

en: No
uk: Ні

en: No Bricks data found.
uk: Не знайдено даних Bricks.

en: No CSS variable found.
uk: CSS-змінну не знайдено.

en: No Custom Font found in Trash
uk: Користувацьких шрифтів у кошику не знайдено

en: No Custom Fonts found
uk: Користувацьких шрифтів не знайдено

en: No Facebook page URL provided.
uk: URL-адресу сторінки Facebook не вказано.

en: No HTML markup defined.
uk: HTML-розмітку не визначено.

en: No Instagram account found.
uk: Обліковий запис Instagram не знайдено.

en: No Instagram posts found.
uk: Дописів Instagram не знайдено.

en: No Polylang languages found.
uk: Мови Polylang не знайдено.

en: No SVG selected.
uk: SVG не вибрано.

en: No Template Bundle found
uk: Пакет шаблонів не знайдено

en: No Template Tag found
uk: Тег шаблону не знайдено

en: No Template found in Trash
uk: У кошику не знайдено шаблонів

en: No Templates found
uk: Шаблонів не знайдено

en: No URL parameters are generated or read, even if filter elements are present.
uk: URL-параметри не генеруються і не зчитуються, навіть якщо присутні елементи фільтра.

en: No Vimeo ID provided.
uk: ID Vimeo не надано.

en: No Vimeo URL provided.
uk: URL Vimeo не надано.

en: No WordPress added content found.
uk: Не знайдено доданого вмісту WordPress.

en: No WordPress widget type selected.
uk: Не вибрано тип віджета WordPress.

en: No YouTube ID provided.
uk: ID YouTube не надано.

en: No YouTube URL provided.
uk: URL YouTube не надано.

en: No access
uk: Немає доступу

en: No accordion item added.
uk: Не додано жодного елемента акордеону.

en: No action has been set for this form.
uk: Для цієї форми не встановлено жодної дії.

en: No active icon set selected
uk: Не вибрано активний набір іконок

en: No additional information to show.
uk: Немає додаткової інформації для показу.

en: No audio file selected.
uk: Аудіофайл не вибрано.

en: No caption
uk: Без підпису

en: No checkout fields defined.
uk: Не визначено полів оформлення замовлення.

en: No classes found
uk: Класи не знайдено

en: No classes specified for deletion
uk: Не вказано класів для видалення

en: No classes to import.
uk: Немає класів для імпорту.

en: No code found.
uk: Код не знайдено.

en: No components found.
uk: Компоненти не знайдено.

en: No conflict
uk: Немає конфлікту

en: No connectable property found.
uk: Не знайдено властивостей для підключення.

en: No content
uk: Немає вмісту

en: No date/fields set.
uk: Дату/поля не встановлено.

en: No default value
uk: Немає значення за замовчуванням

en: No dynamic data found.
uk: Динамічні дані не знайдено.

en: No dynamic data set.
uk: Динамічні дані не встановлено.

en: No effect with loop enabled
uk: Не діє при увімкненому циклі

en: No elements found for the selected filter.
uk: Не знайдено елементів для вибраного фільтра.

en: No email address provided.
uk: Не вказано адресу електронної пошти.

en: No excerpt found.
uk: Уривок не знайдено.

en: No file URL provided.
uk: URL файлу не надано.

en: No file selected.
uk: Файл не вибрано.

en: No files were uploaded.
uk: Файли не були завантажені.

en: No filter source selected.
uk: Джерело фільтра не вибрано.

en: No fluid typography category selected. Please create and select a category, then generate your fluid typography variables.
uk: Не вибрано категорію адаптивної типографіки. Будь ласка, створіть і виберіть категорію, а потім згенеруйте змінні адаптивної типографіки.

en: No fluid typography variables found. Configure the scale generator on the right-hand side as per your requirements. Once done, click the "Generate variables" button to automatically create your fluid typography variables.
uk: Не знайдено змінних гнучкої типографіки. Налаштуйте генератор масштабу праворуч відповідно до ваших вимог. Після завершення натисніть кнопку „Генерувати змінні“, щоб автоматично створити змінні гнучкої типографіки.

en: No font files found in the CSS.
uk: У CSS не знайдено файлів шрифтів.

en: No form field added.
uk: Не додано жодного поля форми.

en: No found rows
uk: Не знайдено жодного рядка

en: No hook selected.
uk: Хук не вибрано.

en: No icon selected.
uk: Іконку не вибрано.

en: No image selected.
uk: Зображення не вибрано.

en: No instances
uk: Немає екземплярів

en: No languages found.
uk: Мови не знайдено.

en: No latitude/longitude or address provided. Use dynamic data tags to retrieve the coordinates/address from your query loop results.
uk: Не надано широту/довготу або адресу. Використовуйте динамічні теги даних для отримання координат/адреси з результатів циклу запитів.

en: No license for provided license key found.
uk: Не знайдено ліцензії для наданого ліцензійного ключа.

en: No link
uk: Без посилання

en: No list items defined.
uk: Елементи списку не визначено.

en: No locations found
uk: Локації не знайдено

en: No menu items
uk: Немає елементів меню

en: No meta data selected.
uk: Не вибрано метаданих.

en: No name
uk: Без імені

en: No native actions on this hook
uk: Немає нативних дій на цьому хуку

en: No nav menu found.
uk: Меню навігації не знайдено.

en: No options found
uk: Варіанти не знайдено

en: No order found or the order is not suitable for this element.
uk: Замовлення не знайдено або замовлення не підходить для цього елемента.

en: No orphaned elements found.
uk: Не знайдено осиротілих елементів.

en: No pagination on singular posts/pages.
uk: Немає пагінації на окремих постах/сторінках.

en: No pagination results.
uk: Немає результатів пагінації.

en: No permission
uk: Немає дозволу

en: No post ID provided.
uk: Не вказано ID публікації.

en: No posts found
uk: Дописів не знайдено

en: No previous or next posts found..
uk: Попередніх або наступних дописів не знайдено..

en: No pricing table defined.
uk: Таблицю цін не визначено.

en: No product archive description found.
uk: Опис архіву товарів не знайдено.

en: No product selected
uk: Товар не вибрано

en: No products in cart
uk: Немає товарів у кошику

en: No products to show.
uk: Немає товарів для показу.

en: No progress bar created.
uk: Індикатор прогресу не створено.

en: No properties connected.
uk: Немає підключених властивостей.

en: No properties found.
uk: Властивості не знайдено.

en: No property groups found.
uk: Групи властивостей не знайдено.

en: No query selected
uk: Запит не вибрано

en: No rating
uk: Без оцінки

en: No ratings
uk: Немає оцінок

en: No ratings yet.
uk: Ще немає оцінок.

en: No related products to show.
uk: Немає пов'язаних товарів для показу.

en: No repeat
uk: Без повтору

en: No results
uk: Немає результатів

en: No results found
uk: Результатів не знайдено

en: No scroll
uk: Без прокрутки

en: No sharing option selected.
uk: Не вибрано опцій поширення.

en: No shortcode provided.
uk: Шорткод не надано.

en: No sidebar selected.
uk: Бічну панель не вибрано.

en: No signature
uk: Немає сигнатури

en: No slide added.
uk: Слайд не додано.

en: No social icon added.
uk: Соціальні іконки не додано.

en: No spaces. No pound (#) sign.
uk: Без пробілів. Без знаку решітки (#).

en: No tabs added.
uk: Не додано вкладок.

en: No target query selected.
uk: Цільовий запит не вибрано.

en: No team members added.
uk: Не додано учасників команди.

en: No template selected.
uk: Шаблон не обрано.

en: No templates found.
uk: Шаблони не знайдено.

en: No testimonials added.
uk: Не додано відгуків.

en: No text added.
uk: Не додано тексту.

en: No valid font files were processed.
uk: Не було оброблено жодного дійсного файлу шрифту.

en: No variables found. Create a CSS variable using the input at the bottom or in bulk by clicking the "Import" icon at the top.
uk: Змінних не знайдено. Створи CSS-змінну, використовуючи поле внизу, або масово, натиснувши іконку „Імпортувати“ вгорі.

en: No video selected.
uk: Відео не обрано.

en: No wrap
uk: Без перенесення

en: No-repeat
uk: Без повтору

en: None
uk: Немає

en: Normal
uk: Звичайний

en: Not allowed
uk: Не дозволено

en: Not allowed: Infinite template loop.
uk: Не дозволено: Нескінченний цикл шаблону.

en: Not applied in the builder.
uk: Не застосовується в конструкторі.

en: Not empty
uk: Не порожньо

en: Not equal
uk: Не дорівнює

en: Not exists
uk: Не існує

en: Not featured
uk: Не рекомендовані

en: Not found
uk: Не знайдено

en: Not new
uk: Не новий

en: Not on sale
uk: Не у розпродажі

en: Not possible while bulk-editing.
uk: Неможливо під час масового редагування.

en: Not supported
uk: Не підтримується

en: Not supported on mobile devices
uk: Не підтримується на мобільних пристроях

en: Nothing found
uk: Нічого не знайдено

en: Nothing found.
uk: Нічого не знайдено.

en: Nothing found. Please try again with a different keyword!
uk: Нічого не знайдено. Спробуйте ще раз з іншим ключовим словом!

en: Nothing to copy
uk: Нічого копіювати

en: Nothing to paste
uk: Нічого вставити

en: Notice
uk: Повідомлення

en: Notice from %1$s: But don't worry. %1$s regularly updates all WooCommerce template files with each new release. If you are on the latest version and see this message, any necessary compatibility enhancements will be included in the next update.
uk: Повідомлення від %1$s: Але не хвилюйтеся. %1$s регулярно оновлює всі файли шаблонів WooCommerce з кожним новим випуском. Якщо у вас остання версія і ви бачите це повідомлення, всі необхідні покращення сумісності будуть включені в наступне оновлення.

en: Notices
uk: Сповіщення

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: November
uk: Листопад

en: Number
uk: Число

en: Number of comments
uk: Кількість коментарів

en: Number of posts
uk: Кількість публікацій

en: Number of users to retrieve
uk: Кількість користувачів для отримання

en: Numbered list
uk: Нумерований список

en: Numeric
uk: Числовий

en: Numeric meta value
uk: Числове мета-значення

en: Object fit
uk: Об'єктне прилягання

en: Object position
uk: Позиція об'єкта

en: Oblique
uk: Похилий

en: October
uk: Жовтень

en: Odd background
uk: Фон непарних

en: Off
uk: Вимкнено

en: Off-Canvas
uk: Поза екраном

en: Offcanvas
uk: Бічна панель

en: Offset
uk: Зміщення

en: Offset key
uk: Ключ зміщення

en: Offset key location
uk: Розташування ключа зміщення

en: Okay
uk: Окей

en: Older Comments
uk: Старіші коментарі

en: On
uk: Увімкнено

en: On backorder
uk: Під замовлення

en: On blur
uk: При втраті фокусу

en: On input
uk: При введенні

en: On input, blur and submit
uk: При введенні, втраті фокусу та відправці

en: On sale
uk: У розпродажі

en: On sale products only
uk: Лише товари зі знижкою

en: Once done editing, click the "Save Settings" button at the bottom below to persist your changes.
uk: Після завершення редагування натисніть кнопку „Зберегти налаштування“ внизу, щоб зберегти ваші зміни.

en: Once you are familiar with how Bricks works its a good idea to learn about templates. This is how you create your website header, footer and any other type of reuseable content such as blog post layouts, archives, your search result and error pages.
uk: Коли ви ознайомитесь з тим, як працює Bricks, варто дізнатися про шаблони. Це те, як ви створюєте заголовок, підвал сайту та будь-який інший тип вмісту, який можна повторно використовувати, наприклад, макети блогових постів, архіви, результати пошуку та сторінки помилок.

en: One Page Navigation
uk: Навігація однією сторінкою

en: One Result
uk: Один результат

en: One feature per line
uk: Одна функція на рядок

en: One or more of the selected classes conflict with existing classes on your site. You must either override the existing classes on your site or discard these imported versions.
uk: Один або кілька вибраних класів конфліктують з існуючими класами на вашому сайті. Ви повинні або перезаписати існуючі класи на вашому сайті, або відхилити ці імпортовані версії.

en: One or more webhook requests failed.
uk: Один або кілька запитів вебхука не вдалися.

en: One post found
uk: Знайдено один допис

en: Only added if none of your product fields contains any links.
uk: Додається лише якщо жодне з полів вашого товару не містить посилань.

en: Only applicable for purchasable simple products with in stock status.
uk: Застосовується лише для простих товарів, доступних для покупки та в наявності.

en: Only applicable if the add to cart display as form (e.g. on single product page).
uk: Застосовується лише якщо додавання до кошика відображається як форма (наприклад, на сторінці окремого товару).

en: Only applied in builder and template preview.
uk: Застосовується лише в конструкторі та попередньому перегляді шаблону.

en: Only applies to Image, Image Gallery, and SVG elements. Images will not be imported if the source is a custom URL or a dynamic data tag.
uk: Застосовується лише до елементів Зображення, Галерея зображень та SVG. Зображення не будуть імпортовані, якщо джерелом є спеціальна URL-адреса або динамічний тег даних.

en: Only applies to new items added to the DOM.
uk: Застосовується лише до нових елементів, доданих в DOM.

en: Only applies to top level dropdown elements.
uk: Застосовується лише до елементів випадаючого меню верхнього рівня.

en: Only empty draft fonts can be deleted.
uk: Видалити можна лише порожні чернетки шрифтів.

en: Only grant access to your templates to the websites entered above. One URL per line.
uk: Надавайте доступ до ваших шаблонів лише веб-сайтам, введеним вище. Одна URL-адреса на рядок.

en: Only muted YouTube videos will autoplay on iOS Safari.
uk: Лише відео YouTube з вимкненим звуком будуть автоматично відтворюватися в iOS Safari.

en: Only one "Table of contents" element can be visible on a page at a time.
uk: На сторінці одночасно може бути видимим лише один елемент «Зміст».

en: Only parent terms
uk: Тільки батьківські терміни

en: Only post queries are supported in this version.
uk: У цій версії підтримуються лише запити постів.

en: Only rendered if link is set.
uk: Відображається тільки якщо встановлено посилання.

en: Only return terms
uk: Повертати лише терміни

en: Only set if you experience problems with the default rendering in the builder (REST API disabled, etc.)
uk: Встановлюйте лише якщо у вас виникають проблеми з рендерингом за замовчуванням у конструкторі (вимкнено REST API тощо)

en: Only supports Post, Term, and User context. More context are available inside the "Interaction" settings that open this popup.
uk: Підтримує лише контекст Допису, Терміну та Користувача. Більше контекстів доступно в налаштуваннях „Взаємодії“, які відкривають це спливаюче вікно.

en: Only the first assigned term will be displayed.
uk: Буде відображено лише перший призначений термін.

en: Only works if the first assigned term is a child term.
uk: Працює лише якщо перший призначений термін є дочірнім.

en: Opacity
uk: Прозорість

en: Open
uk: Відкрити

en: Open accordion
uk: Відкрити акордеон

en: Open icon manager
uk: Відкрити менеджер іконок

en: Open image in lightbox
uk: Відкрити зображення в лайтбоксі

en: Open in new tab
uk: Відкрити в новій вкладці

en: Open mobile menu
uk: Відкрити мобільне меню

en: Open on add to cart (AJAX)
uk: Відкривати при додаванні до кошика (AJAX)

en: Open on page load
uk: Відкривати при завантаженні сторінки

en: Open tab index
uk: Індекс відкритої вкладки

en: Open tab on
uk: Відкрити вкладку при

en: Operating system
uk: Операційна система

en: Opposites linked
uk: Протилежні зв'язані

en: Option
uk: Опція

en: Optional
uk: Необов'язково

en: Options
uk: Параметри

en: Options (one per line)
uk: Опції (по одній на рядок)

en: Options type
uk: Тип опцій

en: Or
uk: Або

en: Order
uk: Порядок

en: Order by
uk: Сортувати за

en: Order date
uk: Дата замовлення

en: Order details
uk: Деталі замовлення

en: Order email
uk: Email замовлення

en: Order id
uk: ID замовлення

en: Order matters. Start at smallest breakpoint. If using mobile-first start at largest breakpoint.
uk: Порядок важливий. Почніть з найменшої контрольної точки. Якщо використовуєте підхід mobile-first, почніть з найбільшої контрольної точки.

en: Order meta key
uk: Мета-ключ сортування

en: Order number
uk: Номер замовлення

en: Order overview
uk: Огляд замовлення

en: Order payment method
uk: Спосіб оплати замовлення

en: Order receipt
uk: Квитанція замовлення

en: Order review
uk: Огляд замовлення

en: Order total
uk: Загальна сума замовлення

en: Order updates
uk: Оновлення замовлення

en: Ordered list
uk: Впорядкований список

en: Orders
uk: Замовлення

en: Organize your properties in groups. Reorder your groups via drag & drop. Click to rename. Create a property group using the form below.
uk: Організуйте свої властивості в групи. Змініть порядок груп перетягуванням. Клацніть, щоб перейменувати. Створіть групу властивостей за допомогою форми нижче.

en: Original price
uk: Початкова ціна

en: Original price typography
uk: Типографіка початкової ціни

en: Orphaned elements
uk: Осиротілі елементи

en: Orphaned elements detected (%s). Please back-up your site or at least copy all elements in the structure panel, then click the "Clean up" button below to remove all orphaned elements.
uk: Виявлено (%s) осиротілих елементів. Будь ласка, зробіть резервну копію вашого сайту або принаймні скопіюйте всі елементи в панелі структури, а потім натисніть кнопку „Очистити“ нижче, щоб видалити всі осиротілі елементи.

en: Orphaned elements removed.
uk: Осиротілі елементи видалено.

en: Orphaned elements review
uk: Перегляд осиротілих елементів

en: Other
uk: Інше

en: Other (URL)
uk: Інше (URL)

en: Other classes
uk: Інші класи

en: Other pages
uk: Інші сторінки

en: Other styles
uk: Інші стилі

en: Others
uk: Інше

en: Out of stock
uk: Немає в наявності

en: Outer width of the info box popup.
uk: Зовнішня ширина спливаючого вікна інфобоксу.

en: Outline
uk: Контур

en: Outline - Dark
uk: Контур - темний

en: Outline - Light
uk: Контур - світлий

en: Outline - Primary
uk: Контур - основний

en: Output PHP function
uk: Вихідна PHP-функція

en: Outset
uk: Випуклий

en: Outstanding
uk: Видатно

en: Overflow
uk: Переповнення

en: Overlay
uk: Накладання

en: Overlay content
uk: Накладений вміст

en: Overline
uk: Надкреслення

en: Override
uk: Перевизначити

en: Override local class
uk: Перевизначити локальний клас

en: Overwrite
uk: Перезаписати

en: PHP class does not exist
uk: PHP-клас не існує

en: PHP execution time limit
uk: Обмеження часу виконання PHP

en: PHP max input vars
uk: Максимальна кількість вхідних змінних PHP

en: PHP max upload file size
uk: Максимальний розмір файлу для завантаження PHP

en: PHP memory limit
uk: Обмеження пам'яті PHP

en: PHP post max size
uk: Максимальний розмір PHP-запиту

en: PHP safe mode
uk: Безпечний режим PHP

en: PHP version
uk: Версія PHP

en: Padding
uk: Внутрішній відступ

en: Page
uk: Сторінка

en: Page %s
uk: Сторінка %s

en: Page ID
uk: ID сторінки

en: Page background
uk: Фон сторінки

en: Page date
uk: Дата сторінки

en: Page layout
uk: Макет сторінки

en: Page modified
uk: Дата зміни сторінки

en: Page not found
uk: Сторінку не знайдено

en: Page number
uk: Номер сторінки

en: Page order
uk: Порядок сторінок

en: Page parameter
uk: Параметр сторінки

en: Page settings
uk: Налаштування сторінки

en: Page title
uk: Назва сторінки

en: Page-specific styles are loaded inline by default. Select "External files" to load required CSS only and to allow for stylesheet caching.
uk: Стилі, специфічні для сторінки, за замовчуванням завантажуються вбудовано. Виберіть „Зовнішні файли“, щоб завантажувати лише необхідний CSS і дозволити кешування таблиць стилів.

en: Pages
uk: Сторінки

en: Pages:
uk: Сторінки:

en: Pagination
uk: Пагінація

en: Pagination method
uk: Метод пагінації

en: Pagination parameter location
uk: Розташування параметра пагінації

en: Pane
uk: Панель

en: Panel
uk: Панель

en: Panel width could not be saved.
uk: Не вдалося зберегти ширину панелі.

en: Paragraph
uk: Параграф

en: Parameter
uk: Параметр

en: Parameter name for the page number (e.g., "page" or "offset"). This parameter will only be added when AJAX enabled pagination element are used.
uk: Назва параметра для номера сторінки (наприклад, „page“ або „offset“). Цей параметр буде додано лише при використанні елементів пагінації з підтримкою AJAX.

en: Parameters
uk: Параметри

en: Parent
uk: Батьківський

en: Parent term
uk: Батьківський термін

en: Parent term ID
uk: ID батьківського терміну

en: Parent theme URI
uk: URI батьківської теми

en: Parent theme author URI
uk: URI автора батьківської теми

en: Parent theme name
uk: Назва батьківської теми

en: Parent theme version
uk: Версія батьківської теми

en: Parse dynamic data
uk: Обробити динамічні дані

en: Password
uk: Пароль

en: Password accepted. You can now access the protected content.
uk: Пароль прийнято. Тепер ви можете отримати доступ до захищеного вмісту.

en: Password min. length
uk: Мінімальна довжина пароля

en: Password protect your templates.
uk: Захистіть ваші шаблони паролем.

en: Password protected
uk: Захищено паролем

en: Password protection
uk: Захист паролем

en: Password protection limits access to content on the rendered frontend only. It does not restrict alternative access methods (e.g. REST API). For sensitive data, consider stricter security controls.
uk: Захист паролем обмежує доступ до вмісту лише на відображеному фронтенді. Він не обмежує альтернативні методи доступу (наприклад, REST API). Для чутливих даних розгляньте можливість використання суворіших заходів безпеки.

en: Password required.
uk: Потрібен пароль.

en: Password source
uk: Джерело пароля

en: Password toggle
uk: Перемикач пароля

en: Paste
uk: Вставити

en: Pasted
uk: Вставлено

en: Path that contains the total item count. Use "body" to target the response path root and "header" for the response headers. Required for the pagination to work. Use "header.x-wp-totalpages" for WordPress REST API calls.
uk: Шлях, який містить загальну кількість елементів. Використовуйте "body" для визначення кореня шляху до відповіді та "header" для заголовків відповідей. Необхідно для роботи пагінації. Використовуйте "header.x-wp-totalpages" для викликів WordPress REST API.

en: Path to extract nested data. Leave empty to use full response. Example: "data.results" to get results from {data: {results: [...]}}
uk: Шлях для вилучення вкладених даних. Залиште порожнім, щоб використовувати повну відповідь. Приклад: „data.results“ для отримання результатів з {data: {results: [...]}}

en: Pattern
uk: Шаблон

en: Pause autoplay
uk: Призупинити автовідтворення

en: Pause on focus
uk: Пауза при фокусуванні

en: Pause on hover
uk: Пауза при наведенні

en: Paused
uk: Призупинено

en: Pay
uk: Оплата

en: Payment
uk: Оплата

en: Pending message
uk: Повідомлення про очікування

en: Per page load
uk: На завантаження сторінки

en: Per session
uk: На сеанс

en: Percent
uk: Відсоток

en: Percentage
uk: Відсоток

en: Percentage typography
uk: Типографіка відсотків

en: Performance
uk: Продуктивність

en: Permalink
uk: Постійне посилання

en: Permanently delete this icon? This action cannot be undone.
uk: Остаточно видалити цю іконку? Цю дію не можна скасувати.

en: Picture in picture
uk: Картинка в картинці

en: Pie Chart
uk: Кругова діаграма

en: Pin
uk: Закріпити

en: Pin/unpin elements
uk: Закріплення/відкріплення елементів

en: Pinned
uk: Закріплено

en: Pinned elements
uk: Закріплені елементи

en: Place and configure a "Map Connector" element inside the query loop to enable dynamic address retrieval. On the frontend, actual location markers will be displayed based on the retrieved addresses. In the builder, a placeholder marker will be shown using your Map Center settings for styling purposes.
uk: Розмістіть та налаштуйте елемент „З'єднувач карти“ всередині циклу запиту, щоб увімкнути динамічне отримання адрес. На фронтенді будуть відображатися фактичні маркери місцезнаходження на основі отриманих адрес. У конструкторі буде показано маркер-заповнювач, використовуючи ваші налаштування Центру карти для стилізації.

en: Place this query on the cart page.
uk: Розмістіть цей запит на сторінці кошика.

en: Place this query on the product page.
uk: Розмістіть цей запит на сторінці товару.

en: Place this query on the single product page.
uk: Розмістіть цей запит на сторінці окремого товару.

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Placeholder color
uk: Колір заповнювача

en: Placeholder image shown.
uk: Показано зображення-заповнювач.

en: Placeholder typography
uk: Типографія заповнювача

en: Placeholders
uk: Заповнювачі

en: Play inline
uk: Відтворювати вбудовано

en: Play interaction
uk: Відтворити взаємодію

en: Play once
uk: Відтворити один раз

en: Please check your email to confirm your subscription.
uk: Будь ласка, перевірте вашу електронну пошту, щоб підтвердити підписку.

en: Please click the button below to generate all required CSS files.
uk: Натисніть кнопку нижче, щоб згенерувати всі необхідні CSS файли.

en: Please click the link below to activate your account
uk: Будь ласка, натисніть на посилання нижче, щоб активувати свій обліковий запис

en: Please connect your Instagram account.
uk: Будь ласка, підключіть свій обліковий запис Instagram.

en: Please copy & paste your license key in here ..
uk: Будь ласка, скопіюйте та вставте ваш ліцензійний ключ сюди...

en: Please create a full-site backup and perform a "Code review" (see above) before generating code signatures globally.
uk: Будь ласка, створіть повний резервний копію сайту та виконайте „Перевірку коду“ (див. вище) перед глобальним генеруванням підписів коду.

en: Please create a full-site backup before running the converter.
uk: Будь ласка, створіть повну резервну копію сайту перед запуском конвертера.

en: Please ensure SMTP is set up on this site so all outgoing emails are delivered properly.
uk: Будь ласка, переконайтеся, що на цьому сайті налаштовано SMTP, щоб всі вихідні листи доставлялися належним чином.

en: Please ensure that the SVG code you paste in here does not contain any potentially malicious code. You can run it first through a free online SVG cleaner like %s
uk: Будь ласка, переконайтеся, що SVG-код, який ви вставляєте сюди, не містить потенційно шкідливого коду. Ви можете спочатку пропустити його через безкоштовний онлайн-очищувач SVG, такий як %s

en: Please enter a password of at least %s characters.
uk: Будь ласка, введіть пароль, що містить принаймні %s символів.

en: Please enter at least 2 characters
uk: Будь ласка, введіть щонайменше 2 символи

en: Please enter the latitude/longitude when using multiple markers.
uk: Будь ласка, введіть широту/довготу при використанні кількох маркерів.

en: Please fetch the data again as the API settings have changed.
uk: Будь ласка, отримайте дані знову, оскільки налаштування API змінилися.

en: Please make sure to set the "Scale X" value inside the transform setting above to "-1".
uk: Будь ласка, переконайтеся, що значення „Масштаб X“ у налаштуваннях трансформації вище встановлено на „-1“.

en: Please provide a new password
uk: Будь ласка, введіть новий пароль

en: Please review all code instances found on your site page by page to ensure they don't contain any malicious or faulty code. Click on the title to edit the page, template, etc. with Bricks.
uk: Будь ласка, перегляньте всі екземпляри коду, знайдені на вашому сайті, сторінка за сторінкою, щоб переконатися, що вони не містять шкідливого або помилкового коду. Натисніть на заголовок, щоб редагувати сторінку, шаблон тощо в Bricks.

en: Please review your code and generate code signatures.
uk: Будь ласка, перевірте свій код і створіть підписи коду.

en: Please select a filter input.
uk: Будь ласка, виберіть введення фільтра.

en: Please select rating icons.
uk: Будь ласка, виберіть значки рейтингу.

en: Please set at least one product filter.
uk: Будь ласка, встановіть хоча б один фільтр товарів.

en: Please share your reason(s) for deactivation Bricks. The more details, the better :)
uk: Будь ласка, поділіться причиною(ами) деактивації Bricks. Чим більше деталей, тим краще :)

en: Please update your WordPress URLs under Settings > General to use https:// instead of http:// for optimal performance & functionality. Valid SSL certificate required.
uk: Будь ласка, оновіть URL-адреси WordPress у розділі Налаштування > Загальні, щоб використовувати https:// замість http:// для оптимальної продуктивності та функціональності. Потрібен дійсний SSL-сертифікат.

en: Please use your Bricks account email address for all customer support requests. To attach larger files, please send an email directly to %1$s. To see what is currently in development or submit/upvote feature requests please visit our %2$s.
uk: Будь ласка, використовуйте електронну адресу вашого облікового запису Bricks для всіх запитів на підтримку. Щоб прикріпити більші файли, надішліть електронного листа безпосередньо на %1$s. Щоб побачити, що наразі в розробці, або подати/проголосувати за запити на нові функції, відвідайте нашу %2$s.

en: Popular
uk: Популярні

en: Popularity
uk: Популярність

en: Populate Content
uk: Заповнити вміст

en: Populate the query loop address above through dynamic data tags.
uk: Заповніть адресу циклу запиту вище за допомогою динамічних тегів даних.

en: Popup
uk: Спливаюче вікно

en: Popup data not found
uk: Дані спливаючого вікна не знайдено

en: Popup limit
uk: Обмеження спливаючого вікна

en: Position
uk: Позиція

en: Positioning
uk: Позиціонування

en: Post
uk: Публікація

en: Post Content
uk: Вміст допису

en: Post ID
uk: ID публікації

en: Post Navigation
uk: Навігація по дописах

en: Post Title
uk: Заголовок допису

en: Post author
uk: Автор публікації

en: Post comments
uk: Коментарі до поста

en: Post comments count
uk: Кількість коментарів до поста

en: Post content
uk: Вміст поста

en: Post could not be duplicated
uk: Не вдалося дублювати запис

en: Post count
uk: Кількість записів

en: Post date
uk: Дата публікації

en: Post excerpt
uk: Уривок поста

en: Post link
uk: Посилання на пост

en: Post meta
uk: Мета запису

en: Post meta typography
uk: Типографія мета-даних публікації

en: Post modified date
uk: Дата зміни запису

en: Post navigation
uk: Навігація по дописах

en: Post parent
uk: Батьківська публікація

en: Post parent ID
uk: ID батьківського запису

en: Post password
uk: Пароль допису

en: Post slug
uk: Слаг поста

en: Post status
uk: Статус публікації

en: Post time
uk: Час поста

en: Post title
uk: Заголовок публікації

en: Post title typography
uk: Типографія заголовка публікації

en: Post to update
uk: Запис для оновлення

en: Post type
uk: Тип посту

en: Post types
uk: Типи дописів

en: Poster
uk: Постер

en: Poster image
uk: Зображення-постер

en: Poster size for YouTube
uk: Розмір постера для YouTube

en: Postmeta table meta_value type
uk: Тип стовпця meta_value таблиці postmeta

en: Posts
uk: Дописи

en: Posts per page
uk: Постів на сторінку

en: Posts per row
uk: Дописів у рядку

en: Posts should be in a same taxonomy term.
uk: Дописи повинні бути в одній таксономічній категорії.

en: Powered by %s
uk: Працює на %s

en: Precedes "Link Image" setting.
uk: Має пріоритет над налаштуванням „Посилання зображення“.

en: Precedes image height setting.
uk: Передує налаштуванню висоти зображення.

en: Prefix
uk: Префікс

en: Prefix block
uk: Префіксний блок

en: Prefix with a dot (.) to filter results that start with this string, or suffix with a dot (.) to filter results ending with this string.
uk: Додайте крапку (.) на початку, щоб фільтрувати результати, які починаються з цього рядка, або крапку (.) в кінці, щоб фільтрувати результати, які закінчуються цим рядком.

en: Preload
uk: Попереднє завантаження

en: Preload custom fonts
uk: Попереднє завантаження користувацьких шрифтів

en: Prev
uk: Попередня

en: Prev arrow
uk: Стрілка назад

en: Prev label
uk: Мітка «Попередній»

en: Prevent duplicates
uk: Запобігти дублікатам

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Preview autosave
uk: Попередній перегляд автозбереження

en: Preview image
uk: Зображення попереднього перегляду

en: Preview mode
uk: Режим попереднього перегляду

en: Preview notice type
uk: Тип повідомлення для перегляду

en: Preview order ID
uk: ID замовлення для перегляду

en: Preview template
uk: Шаблон попереднього перегляду

en: Previous
uk: Попередній

en: Previous Icon
uk: Іконка попереднього

en: Previous interaction ID
uk: ID попередньої взаємодії

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: Previous post
uk: Попередній допис

en: Previous slide
uk: Попередній слайд

en: Price
uk: Ціна

en: Price meta
uk: Метадані ціни

en: Price prefix
uk: Префікс ціни

en: Price suffix
uk: Суфікс ціни

en: Price typography
uk: Типографіка ціни

en: Pricing
uk: Ціноутворення

en: Pricing Tables
uk: Таблиці цін

en: Pricing table
uk: Таблиця цін

en: Primary
uk: Основний

en: Primary color
uk: Основний колір

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Privacy
uk: Конфіденційність

en: Privacy policy
uk: Політика конфіденційності

en: Product
uk: Товар

en: Product ID
uk: ID товару

en: Product SKU
uk: Артикул товару

en: Product additional information
uk: Додаткова інформація про товар

en: Product archive
uk: Архів товарів

en: Product attribute
uk: Атрибут товару

en: Product badge "New"
uk: Значок товару „Новинка“

en: Product badge "Sale"
uk: Значок товару „Розпродаж“

en: Product badge new
uk: Значок нового товару

en: Product categories
uk: Категорії товарів

en: Product category
uk: Категорія товару

en: Product category image
uk: Зображення категорії товару

en: Product content
uk: Вміст товару

en: Product content is empty.
uk: Вміст товару порожній.

en: Product featured
uk: Рекомендований товар

en: Product gallery
uk: Галерея товару

en: Product gallery images
uk: Галерея зображень товару

en: Product images
uk: Зображення товару

en: Product is out of stock.
uk: Товар відсутній на складі.

en: Product meta
uk: Мета-дані товару

en: Product new status
uk: Статус нового товару

en: Product on sale
uk: Товар зі знижкою

en: Product price
uk: Ціна товару

en: Product purchased by user
uk: Товар придбаний користувачем

en: Product rating
uk: Рейтинг товару

en: Product ratings are disabled.
uk: Оцінки товару вимкнено.

en: Product regular price
uk: Звичайна ціна товару

en: Product reviews
uk: Відгуки про товар

en: Product sale price
uk: Акційна ціна товару

en: Product sale status
uk: Статус розпродажу товару

en: Product search
uk: Пошук товару

en: Product short description
uk: Короткий опис товару

en: Product sold individually
uk: Товар продається окремо

en: Product stock
uk: Наявність товару

en: Product stock management
uk: Управління запасами товару

en: Product stock quantity
uk: Кількість товару на складі

en: Product stock status
uk: Статус наявності товару

en: Product tabs
uk: Вкладки товару

en: Product tag
uk: Тег товару

en: Product tags
uk: Теги товарів

en: Product title
uk: Назва товару

en: Product type
uk: Тип товару

en: Product up/cross-sells
uk: Суміжні/перехресні продажі товару

en: Products
uk: Товари

en: Products archive description
uk: Опис архіву товарів

en: Products filter
uk: Фільтр товарів

en: Products orderby
uk: Сортування товарів

en: Products pagination
uk: Пагінація товарів

en: Products per page
uk: Товарів на сторінці

en: Products total results
uk: Загальна кількість результатів товарів

en: Products with the same category or tag.
uk: Товари з тією ж категорією або тегом.

en: Profile picture
uk: Зображення профілю

en: Progress
uk: Прогрес

en: Progress Bar
uk: Індикатор прогресу

en: Project ID
uk: ID проєкту

en: Project not found.
uk: Проєкт не знайдено.

en: Properties
uk: Властивості

en: Properties found, but none are conneted to any setting of your main component.
uk: Знайдено властивості, але жодна не підключена до налаштувань вашого головного компонента.

en: Property
uk: Властивість

en: Property groups
uk: Групи властивостей

en: Property name
uk: Назва властивості

en: Property value
uk: Значення властивості

en: Provide the element ID that holds the live search results below.
uk: Вкажіть ID елемента, що містить результати живого пошуку, нижче.

en: Provide your own options in JSON format
uk: Надайте власні параметри у форматі JSON

en: Provider
uk: Провайдер

en: Pseudo class
uk: Псевдоклас

en: Pseudos
uk: Псевдокласи

en: Public templates
uk: Публічні шаблони

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Published
uk: Опубліковано

en: Published date
uk: Дата публікації

en: Quantity
uk: Кількість

en: Queries
uk: Запити

en: Queries of the types "Post", "Term", and "User" are supported.
uk: Підтримуються запити типів „Публікація“, „Термін“ та „Користувач“.

en: Query
uk: Запит

en: Query API
uk: Запит API

en: Query Bricks data in search results
uk: Запитувати дані Bricks у результатах пошуку

en: Query Results Summary
uk: Підсумок результатів запиту

en: Query configured
uk: Запит налаштовано

en: Query editor
uk: Редактор запитів

en: Query editor in use. But not accessible due to lack of code execution rights.
uk: Редактор запитів використовується. Але недоступний через відсутність прав на виконання коду.

en: Query filters
uk: Фільтри запитів

en: Query filters are disabled
uk: Фільтри запиту вимкнено

en: Query filters reindex job started.
uk: Розпочато завдання переіндексації фільтрів запиту.

en: Query loop
uk: Цикл запитів

en: Query loop index
uk: Індекс циклу запиту

en: Query loop results in the builder are limited to %1$s.
uk: Результати циклу запитів у конструкторі обмежені до %1$s.

en: Query manager
uk: Менеджер запитів

en: Query name
uk: Назва запиту

en: Query object type not supported
uk: Тип об'єкта запиту не підтримується

en: Query results count
uk: Кількість результатів запиту

en: Query settings
uk: Налаштування запиту

en: Query type
uk: Тип запиту

en: Query with this name already exists.
uk: Запит з такою назвою вже існує.

en: Quick Feedback
uk: Швидкий відгук

en: Quick View
uk: Швидкий перегляд

en: Quotes
uk: Цитати

en: REST API Prefix
uk: Префікс REST API

en: Radial
uk: Радіальний

en: Radio
uk: Радіокнопка

en: Radio list
uk: Список радіокнопок

en: Radius
uk: Радіус

en: Random
uk: Випадковий

en: Random order
uk: Випадковий порядок

en: Random seed TTL
uk: Час життя випадкового зерна

en: Random seed ttl
uk: TTL випадкового насіння

en: Range
uk: Діапазон

en: Rate limit exceeded. Please try again later.
uk: Перевищено ліміт запитів. Будь ласка, спробуйте пізніше.

en: Rate limit for this hour reached. Please wait until the next full hour for it to be resetted.
uk: Досягнуто ліміту запитів на цю годину. Будь ласка, зачекайте до наступної години, коли ліміт буде скинуто.

en: Rate limiting
uk: Обмеження частоти

en: Rated %s out of 5
uk: Оцінка %s з 5

en: Rating
uk: Рейтинг

en: Rating icon
uk: Значок рейтингу

en: Rating typography
uk: Типографіка рейтингу

en: Raw
uk: Необроблений

en: Raw HTML
uk: Необроблений HTML

en: Read more
uk: Читати далі

en: Read more about %s
uk: Дізнатися більше про %s

en: Reading progress bar
uk: Індикатор прогресу читання

en: Reading time
uk: Час читання

en: Ready to publish your first post?
uk: Готові опублікувати свій перший пост?

en: Recent comments
uk: Останні коментарі

en: Recent posts
uk: Останні публікації

en: Recommended column type
uk: Рекомендований тип стовпця

en: Recommended length: 55 characters. Default: Post/page excerpt.
uk: Рекомендована довжина: 55 символів. За замовчуванням: Уривок допису/сторінки.

en: Recommended length: 95 characters or less. Default: Post/page title.
uk: Рекомендована довжина: 95 символів або менше. За замовчуванням: Заголовок допису/сторінки.

en: Recommended max_execution_time: 180 (or more)
uk: Рекомендовано max_execution_time: 180 (або більше)

en: Recommended size: Large. Default: Featured image.
uk: Рекомендований розмір: Великий. За замовчуванням: Головне зображення.

en: Recommended upload_max_filesize
uk: Рекомендовано upload_max_filesize

en: Recommended wp_memory_limit: 64M (or more)
uk: Рекомендовано wp_memory_limit: 64M (або більше)

en: Redirect
uk: Перенаправлення

en: Redirect after (ms)
uk: Перенаправити через (мс)

en: Redirect is only triggered after successful form submit.
uk: Перенаправлення відбувається тільки після успішної відправки форми.

en: Redirect to
uk: Перенаправити на

en: Redirect to admin area
uk: Перенаправити в адмінзону

en: Redirect to custom authentication page
uk: Перенаправлення на власну сторінку автентифікації

en: Redirect to product page
uk: Перенаправити на сторінку товару

en: Redirect to specific page
uk: Перенаправлення на конкретну сторінку

en: Redo
uk: Повторити

en: Referrer
uk: Джерело переходу

en: Referrer URL
uk: URL-адреса джерела переходу

en: Regenerate CSS files
uk: Перегенерувати CSS-файли

en: Regenerate code signatures
uk: Оновити підписи коду

en: Regenerate code signatures whenever your WordPress salts (secret keys) change.
uk: Оновіть підписи коду щоразу, коли змінюються ваші WordPress salts (секретні ключі).

en: Regenerate filter index
uk: Перегенерувати індекс фільтра

en: Register form
uk: Форма реєстрації

en: Registered
uk: Зареєстровано

en: Registered sidebars
uk: Зареєстровані бічні панелі

en: Registration
uk: Реєстрація

en: Regular expression to validate the input.
uk: Регулярний вираз для перевірки введення.

en: Regular price typography
uk: Типографія звичайної ціни

en: Rel attribute
uk: Атрибут rel

en: Related Posts
uk: Схожі дописи

en: Related posts
uk: Пов'язані пости

en: Related products
uk: Пов'язані товари

en: Related videos from other channels
uk: Пов'язані відео з інших каналів

en: Relation
uk: Відношення

en: Reload
uk: Перезавантажити

en: Reload canvas
uk: Перезавантажити полотно

en: Remarkable
uk: Надзвичайно

en: Remember me
uk: Запам'ятати мене

en: Remote
uk: Віддалений

en: Remote playback
uk: Віддалене відтворення

en: Remote templates
uk: Віддалені шаблони

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove all index jobs
uk: Видалити всі завдання індексації

en: Remove attribute
uk: Видалити атрибут

en: Remove billing fields
uk: Видалити поля рахунку

en: Remove default margins
uk: Видалити стандартні відступи

en: Remove file
uk: Видалити файл

en: Remove from favorites
uk: Видалити з вибраного

en: Remove from icon set
uk: Видалити з набору іконок

en: Remove image
uk: Видалити зображення

en: Remove selected
uk: Видалити вибране

en: Remove shipping fields
uk: Видалити поля доставки

en: Removed
uk: Видалено

en: Removed from cart
uk: Видалено з кошика

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Rename images
uk: Перейменувати зображення

en: Renamed
uk: Перейменовано

en: Render
uk: Рендеринг

en: Render dynamic data text on canvas
uk: Відображати текст динамічних даних на полотні

en: Render footer
uk: Відображати футер

en: Render header
uk: Відображати заголовок

en: Render on the front-end without the div wrapper.
uk: Відображати на фронтенді без обгортки div.

en: Render popups
uk: Відображати спливаючі вікна

en: Render with %s
uk: Відобразити за допомогою %s

en: Render without wrapper
uk: Відобразити без обгортки

en: Rendered with %s
uk: Відображено за допомогою %s

en: Repeat
uk: Повторити

en: Repeat-x
uk: Повтор по X

en: Repeat-y
uk: Повтор по Y

en: Replace
uk: Замінити

en: Replace content
uk: Замінити вміст

en: Replace element classes
uk: Замінити класи елемента

en: Replace image
uk: Замінити зображення

en: Replace with
uk: Замінити на

en: Replace with this string
uk: Замінити цим рядком

en: Reply
uk: Відповісти

en: Reply to email address
uk: Адреса для відповіді

en: Request
uk: Запит

en: Request body
uk: Тіло запиту

en: Request body type
uk: Тип тіла запиту

en: Required
uk: Обов'язково

en: Requires enabling of "%1$s" and/or "%2$s" permission.
uk: Потрібно увімкнути дозвіл „%1$s“ та/або „%2$s“.

en: Resend activation email
uk: Повторно надіслати лист активації

en: Reset
uk: Скинути

en: Reset Settings
uk: Скинути налаштування

en: Reset all
uk: Скинути все

en: Reset database table
uk: Скинути таблицю бази даних

en: Reset filters
uk: Скинути фільтри

en: Reset password
uk: Скинути пароль

en: Reset styles
uk: Скинути стилі

en: Reset text after .. seconds
uk: Скинути текст через.. секунд

en: Resetting all breakpoints deletes all custom breakpoints and resets all default breakpoints.
uk: Скидання всіх точок перелому видаляє всі користувацькі точки перелому та скидає всі точки перелому за замовчуванням.

en: Resize
uk: Зміна розміру

en: Resolve all conflicts listed below to save your changes.
uk: Вирішіть всі конфлікти, перелічені нижче, щоб зберегти ваші зміни.

en: Resolve all conflicts listed below, highlighted in red, to continue with importing those classes.
uk: Розв'яжіть всі конфлікти, виділені червоним нижче, щоб продовжити імпорт цих класів.

en: Response
uk: Відповідь

en: Response path
uk: Шлях відповіді

en: Response settings
uk: Налаштування відповіді

en: Responsive breakpoints
uk: Адаптивні точки перелому

en: Responsive control indicator
uk: Індикатор адаптивного контролю

en: Restart
uk: Перезапустити

en: Restore
uk: Відновити

en: Restore all
uk: Відновити все

en: Restore icon
uk: Відновити іконку

en: Restored
uk: Відновлено

en: Result Count
uk: Кількість результатів

en: Results
uk: Результати

en: Results for: %s
uk: Результати для: %s

en: Results per page
uk: Результатів на сторінці

en: Return query parameters in PHP array. Learn more about the query parameters for %1$s, %2$s, %3$s
uk: Повернути параметри запиту в масиві PHP. Дізнайтеся більше про параметри запиту для %1$s, %2$s, %3$s

en: Reveal animation
uk: Анімація появи

en: Reverse
uk: Зворотний порядок

en: Review
uk: Огляд

en: Review all Code element (PHP & HTML), SVG element (code), Query editor, and "echo" tag instances.
uk: Перегляньте всі екземпляри елементу Code (PHP і HTML), елементу SVG (код), Query editor та тегу „echo“.

en: Review author
uk: Автор огляду

en: Reviewed
uk: Переглянуто

en: Reviewed item name
uk: Назва оглянутого елемента

en: Reviewed item type
uk: Тип оглянутого елемента

en: Revision applied
uk: Версію застосовано

en: Revision by
uk: Версія від

en: Revision deleted
uk: Версію видалено

en: Revision discarded
uk: Версію відхилено

en: Revisions
uk: Версії

en: Rewind
uk: Перемотування

en: Rewind by drag
uk: Перемотування перетягуванням

en: Ribbon
uk: Стрічка

en: Rich Text
uk: Форматований текст

en: Rich text
uk: Форматований текст

en: Ridge
uk: Гребінчастий

en: Right
uk: Праворуч

en: Right to left
uk: Справа наліво

en: Right with space
uk: Справа з пробілом

en: Ring
uk: Кільце

en: Ripple
uk: Хвиля

en: Roadmap
uk: Дорожня карта

en: Role
uk: Роль

en: Roles
uk: Ролі

en: Roller
uk: Ролик

en: Root container margin
uk: Відступ кореневого контейнера

en: Root container padding
uk: Внутрішній відступ кореневого контейнера

en: Root container width
uk: Ширина кореневого контейнера

en: Rotate
uk: Обертати

en: Rotate X
uk: Обертання по X

en: Rotate Y
uk: Обертання по Y

en: Rotate Z
uk: Обертання по Z

en: Round
uk: Круг

en: Row
uk: Рядок

en: Row gap
uk: Проміжок між рядками

en: Rows
uk: Рядки

en: Run only once
uk: Виконати лише один раз

en: Run this interaction if the following conditions are met.
uk: Виконайте цю взаємодію, якщо виконуються наступні умови.

en: Running the %s detects any outdated Bricks data and automatically updates it to the latest syntax.
uk: Запуск %s виявляє будь-які застарілі дані Bricks і автоматично оновлює їх до останнього синтаксису.

en: SSL certificate
uk: SSL-сертифікат

en: SVG URL
uk: URL SVG

en: SVG code
uk: SVG-код

en: SVG files describe images in XML format and can therefore contain malicious code. With %s enabled Bricks will try to sanitize SVG files during upload.
uk: SVG-файли описують зображення у форматі XML і тому можуть містити шкідливий код. Коли %s увімкнено, Bricks намагатиметься санітизувати SVG-файли під час завантаження.

en: SVG files not imported for security reasons.
uk: SVG-файли не імпортовано з міркувань безпеки.

en: SVG logo: Set "Height" & "Width" in "px" value.
uk: SVG логотип: Встановіть „Висоту“ і „Ширину“ в значенні „px“.

en: SVG uploads
uk: Завантаження SVG

en: Sale
uk: Розпродаж

en: Sale price typography
uk: Типографія ціни розпродажу

en: Sale!
uk: Розпродаж!

en: Sample text
uk: Зразок тексту

en: Sanitization method
uk: Метод санітизації

en: Satellite
uk: Супутник

en: Saturation
uk: Насиченість

en: Saturday
uk: Субота

en: Save
uk: Зберегти

en: Save %s data as Block editor data
uk: Зберегти дані %s як дані редактора блоків

en: Save IP address
uk: Зберегти IP-адресу

en: Save Settings
uk: Зберегти налаштування

en: Save Variables
uk: Зберегти змінні

en: Save as
uk: Зберегти як

en: Save as component
uk: Зберегти як компонент

en: Save as template
uk: Зберегти як шаблон

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Save draft
uk: Зберегти чернетку

en: Save file
uk: Зберегти файл

en: Save form submissions in database
uk: Зберігати надіслані форми в базі даних

en: Save in custom directory
uk: Зберегти в користувацькій директорії

en: Save in media library
uk: Зберегти в медіатеці

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
uk: Зберегти моє ім'я, електронну пошту та веб-сайт у цьому браузері для наступного коментування.

en: Save new style
uk: Зберегти новий стиль

en: Save new title/permalink
uk: Зберегти новий заголовок/постійне посилання

en: Save style
uk: Зберегти стиль

en: Save submission
uk: Зберегти подання

en: Saved
uk: Збережено

en: Saved as template
uk: Збережено як шаблон

en: Scale
uk: Масштаб

en: Scale X
uk: Масштаб по X

en: Scale Y
uk: Масштаб по Y

en: Scale color
uk: Колір шкали

en: Scale down
uk: Зменшення

en: Scale length in px
uk: Довжина шкали в пікселях

en: Scale type
uk: Тип шкали

en: Scales
uk: Масштаби

en: Scan complete: %1$d orphaned elements found across %2$d posts.
uk: Сканування завершено: знайдено %1$d осиротілих елементів у %2$d дописах.

en: Scan your site for orphaned elements that may cause issues.
uk: Скануйте свій сайт на наявність осиротілих елементів, які можуть спричинити проблеми.

en: Scanning your entire site. This may take a moment.
uk: Сканування всього вашого сайту. Це може зайняти деякий час.

en: Schedule
uk: Розклад

en: Schema
uk: Схема

en: Scope
uk: Область дії

en: Screen reader label for the marker. Set for better accessibility.
uk: Підпис для маркера для читачів екрану. Встановіть для кращої доступності.

en: Screen width
uk: Ширина екрану

en: Screenshots generated
uk: Знімки екрану згенеровано

en: Scroll
uk: Прокрутка

en: Scroll offset
uk: Зсув прокрутки

en: Scroll snap
uk: Прокрутка з фіксацією

en: Scroll to
uk: Прокрутити до

en: Scroll to notice
uk: Прокрутити до повідомлення

en: Scroll to top
uk: Прокрутити вгору

en: Scroll to top of popup when popup opens.
uk: Прокручувати до верху спливаючого вікна, коли воно відкривається.

en: Scroll to top when offcanvas opens.
uk: Прокручувати до верху при відкритті offcanvas.

en: Scrolling background
uk: Фон при прокручуванні

en: Scrolling box shadow
uk: Тінь блоку при прокручуванні

en: Scrolling text color
uk: Колір тексту при прокручуванні

en: Search
uk: Пошук

en: Search ...
uk: Шукати...

en: Search Custom Fonts
uk: Шукати користувацькі шрифти

en: Search Template Bundles
uk: Шукати пакети шаблонів

en: Search Template Tags
uk: Шукати теги шаблонів

en: Search Templates
uk: Шукати шаблони

en: Search and replace label value.
uk: Пошук і заміна значення мітки.

en: Search background color
uk: Колір фону пошуку

en: Search border
uk: Рамка пошуку

en: Search classes
uk: Класи пошуку

en: Search documentation
uk: Пошук у документації

en: Search elements ..
uk: Пошук елементів..

en: Search for
uk: Шукати

en: Search for posts, pages, or custom post types
uk: Шукати записи, сторінки або користувацькі типи записів

en: Search options
uk: Параметри пошуку

en: Search or create post
uk: Шукати або створити публікацію

en: Search pages ..
uk: Пошук сторінок..

en: Search posts
uk: Шукати записи

en: Search posts/pages
uk: Шукати дописи/сторінки

en: Search results
uk: Результати пошуку

en: Search results for:
uk: Результати пошуку для:

en: Search settings
uk: Налаштування пошуку

en: Search site
uk: Шукати на сайті

en: Search tag
uk: Пошук тегу

en: Search templates ..
uk: Пошук шаблонів..

en: Search term
uk: Пошуковий запит

en: Search variable
uk: Пошук змінної

en: Searching
uk: Пошук

en: Secondary
uk: Другорядний

en: Secondary color
uk: Додатковий колір

en: Section
uk: Секція

en: Security warning
uk: Попередження безпеки

en: Select
uk: Вибрати

en: Select Color
uk: Вибрати колір

en: Select HTML tags
uk: Вибрати HTML-теги

en: Select SVG Icons
uk: Обрати SVG іконки

en: Select a slide to show
uk: Виберіть слайд для показу

en: Select a template or provide a custom text to show if this query doesn't return any results.
uk: Виберіть шаблон або вкажіть власний текст, який буде показано, якщо цей запит не поверне результатів.

en: Select a theme style or create a new one to style your website (%s).
uk: Виберіть стиль теми або створіть новий, щоб оформити свій сайт (%s).

en: Select action(s) you want to perform after form has been successfully submitted.
uk: Виберіть дію(ї), які ви хочете виконати після успішного відправлення форми.

en: Select an icon library
uk: Виберіть бібліотеку іконок

en: Select and import your settings JSON file from your computer.
uk: Виберіть та імпортуйте файл налаштувань JSON з вашого комп'ютера.

en: Select and import your template JSON/ZIP file from your computer.
uk: Вибери та імпортуй файл шаблону JSON/ZIP з твого комп'ютера.

en: Select any revision to preview it. Click "Apply" to continue editing the selected revision. Click "Discard" to continue editing the current revision.
uk: Виберіть будь-яку версію для попереднього перегляду. Натисніть „Застосувати“, щоб продовжити редагування вибраної версії. Натисніть „Відхилити“, щоб продовжити редагування поточної версії.

en: Select archive term
uk: Вибрати термін архіву

en: Select archive type
uk: Вибрати тип архіву

en: Select author
uk: Вибрати автора

en: Select class
uk: Вибрати клас

en: Select classes
uk: Вибрати класи

en: Select color
uk: Вибрати колір

en: Select color palette
uk: Обрати палітру кольорів

en: Select condition
uk: Виберіть умову

en: Select content type
uk: Вибрати тип вмісту

en: Select dynamic data
uk: Вибрати динамічні дані

en: Select element structure
uk: Виберіть структуру елемента

en: Select end date
uk: Вибрати дату завершення

en: Select file
uk: Обрати файл

en: Select file(s) to import
uk: Обрати файл(и) для імпорту

en: Select font file
uk: Вибрати файл шрифту

en: Select icon
uk: Обрати іконку

en: Select icon library
uk: Вибрати бібліотеку іконок

en: Select icon set
uk: Обрати набір іконок

en: Select image
uk: Обрати зображення

en: Select images
uk: Вибрати зображення

en: Select individual
uk: Вибрати індивідуально

en: Select items
uk: Вибрати елементи

en: Select link type
uk: Вибрати тип посилання

en: Select multiple images
uk: Вибрати кілька зображень

en: Select nav menu
uk: Вибрати меню навігації

en: Select option
uk: Вибрати опцію

en: Select options
uk: Вибрати опції

en: Select post
uk: Вибрати запис

en: Select post type
uk: Обрати тип запису

en: Select post types to edit with %s.
uk: Виберіть типи публікацій для редагування з %s.

en: Select post/page
uk: Вибрати допис/сторінку

en: Select posts
uk: Обрати записи

en: Select posts/pages
uk: Вибрати дописи/сторінки

en: Select product type
uk: Вибрати тип товару

en: Select products
uk: Вибрати товари

en: Select query loop
uk: Вибрати цикл запиту

en: Select shape
uk: Вибрати форму

en: Select smallest breakpoint that this video should play at. Preview on frontend.
uk: Вибери найменшу контрольну точку, на якій має відтворюватися це відео. Переглянь на фронтенді.

en: Select sort
uk: Вибрати сортування

en: Select start date
uk: Вибрати дату початку

en: Select taxonomies
uk: Обрати таксономії

en: Select taxonomy
uk: Вибрати таксономію

en: Select template
uk: Обрати шаблон

en: Select template tags
uk: Обрати теги шаблону

en: Select template to update
uk: Обрати шаблон для оновлення

en: Select template type
uk: Обрати тип шаблону

en: Select templates
uk: Вибрати шаблони

en: Select templates to exclude from remote template access.
uk: Виберіть шаблони, які потрібно виключити з віддаленого доступу до шаблонів.

en: Select term
uk: Обрати термін

en: Select terms
uk: Обрати терміни

en: Select text on canvas to format it. To add headings, paragraphs, and images use the "Rich Text" element.
uk: Виберіть текст на полотні для форматування. Щоб додати заголовки, абзаци та зображення, використовуйте елемент „Форматований текст“.

en: Select the elements for which you want to remove the default margins.
uk: Виберіть елементи, для яких ви хочете видалити стандартні відступи.

en: Select the node that you want to style inside the currently active element on the canvas.
uk: Оберіть вузол, який ви хочете стилізувати всередині активного елемента на полотні.

en: Select the query this filter should target.
uk: Виберіть запит, на який має бути націлений цей фільтр.

en: Select the type of template you want to create:
uk: Оберіть тип шаблону, який ви хочете створити:

en: Select type of content to show on canvas, then click "APPLY PREVIEW" to show the selected content on the canvas.
uk: Виберіть тип вмісту для показу на полотні, потім натисніть „ЗАСТОСУВАТИ ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРЕГЛЯД“, щоб показати вибраний вміст на полотні.

en: Select which post types can be edited using Bricks.
uk: Вибери, які типи дописів можна редагувати за допомогою Bricks.

en: Select/enter unit
uk: Виберіть/введіть одиницю виміру

en: Select/upload font variation
uk: Вибрати/завантажити варіацію шрифту

en: Selected
uk: Вибрано

en: Selected classes
uk: Обрані класи

en: Selected elements
uk: Обрані елементи

en: Selected field
uk: Вибране поле

en: Selected posts/pages will be accessible even when maintenance mode is active.
uk: Вибрані записи/сторінки будуть доступні навіть коли режим обслуговування активний.

en: Selected sidebar has no active widgets.
uk: Вибрана бічна панель не має активних віджетів.

en: Selected variables
uk: Обрані змінні

en: Selecting an element in the structure panel scrolls it into view on the canvas.
uk: Вибір елемента на панелі структури прокручує його у поле зору на полотні.

en: Selection
uk: Вибір

en: Selector
uk: Селектор

en: Selector detector
uk: Детектор селекторів

en: Selector exists
uk: Селектор існує

en: Selectors
uk: Селектори

en: Self
uk: Сам елемент

en: Semi Bold
uk: Напівжирний

en: Send
uk: Надіслати

en: Send WordPress notification
uk: Надіслати сповіщення WordPress

en: Send an email to every newly registered user with an activation link that must be clicked to activate their account.
uk: Надсилати електронний лист кожному новозареєстрованому користувачеві з посиланням для активації, яке потрібно натиснути, щоб активувати їхній обліковий запис.

en: Send email to %s
uk: Надіслати email до %s

en: Send to custom email address
uk: Надіслати на користувацьку адресу електронної пошти

en: Send to email address
uk: Надіслати на адресу електронної пошти

en: Sendgrid API key required! Add key in dashboard under: %s
uk: Потрібен API-ключ Sendgrid! Додайте ключ в панелі керування в розділі: %s

en: Separate keywords by comma. Helps search engine to determine topic of a page.
uk: Розділяйте ключові слова комою. Допомагає пошуковій системі визначити тему сторінки.

en: Separate value & label by ":".
uk: Розділіть значення та мітку за допомогою „:“.

en: Separate values by comma.
uk: Розділіть значення комою.

en: Separated by space. Without class dot.
uk: Розділені пробілом. Без крапки класу.

en: Separator
uk: Роздільник

en: Separator color
uk: Колір роздільника

en: Sepia
uk: Сепія

en: September
uk: Вересень

en: Server Environment
uk: Середовище сервера

en: Server info
uk: Інформація про сервер

en: Server-side render not available
uk: Рендеринг на стороні сервера недоступний

en: Service
uk: Сервіс

en: Session storage
uk: Сесійне сховище

en: Set "Align items" under "Mobile menu" instead.
uk: Встановіть „Вирівнювання елементів“ у розділі „Мобільне меню“ замість цього.

en: Set "ID" on items above to open via anchor link.
uk: Встанови „ID“ для елементів вище, щоб відкривати через посилання-якір.

en: Set "ID" on tab menu "Div" to open a tab via anchor link.
uk: Встановіть „ID“ на меню вкладок „Div“, щоб відкрити вкладку через якірне посилання.

en: Set "Icon" as video play button for a better user experience.
uk: Встановіть „Іконку“ як кнопку відтворення відео для кращого користувацького досвіду.

en: Set "Top" value to make this element "sticky".
uk: Встанови значення „Зверху“, щоб зробити цей елемент „липким“.

en: Set %s per user role. To define access for a specific user edit the user profile directly.
uk: Встановіть %s для кожної ролі користувача. Щоб визначити доступ для конкретного користувача, відредагуйте профіль користувача безпосередньо.

en: Set Unsplash API Key
uk: Встановити ключ API Unsplash

en: Set a specific height for your template manager thumbnails in the builder. Thumbnails exceeding this height auto-scroll on mouseover.
uk: Встановіть конкретну висоту для мініатюр в менеджері шаблонів у конструкторі. Мініатюри, що перевищують цю висоту, автоматично прокручуються при наведенні миші.

en: Set attribute
uk: Встановити атрибут

en: Set clause name to be used as "Order by" parameter.
uk: Встановіть назву умови для використання як параметр „Сортувати за“.

en: Set code execution capability for individual users by editing their user profile.
uk: Встановіть можливість виконання коду для окремих користувачів, редагуючи їхній профіль.

en: Set condition(s) to apply selected theme style to your entire website or certain areas.
uk: Встановіть умову(-и) для застосування вибраного стилю теми до всього вашого сайту або певних областей.

en: Set condition(s) to show template on specific areas of your site.
uk: Встановіть умову(и) для показу шаблону в певних областях вашого сайту.

en: Set conditions
uk: Встановити умови

en: Set custom link destination for builder toolbar logo.
uk: Встановіть спеціальне посилання для логотипу панелі інструментів конструктора.

en: Set for better in-builder performance. Using dynamic data tags like {cf_my_wordpress_field} is still possible.
uk: Встановіть для кращої продуктивності в конструкторі. Використання тегів динамічних даних, таких як {cf_my_wordpress_field}, все ще можливе.

en: Set for better performance if you don't run any jQuery code older than version 1.9.
uk: Встановіть для кращої продуктивності, якщо ви не запускаєте код jQuery старший за версію 1.9.

en: Set for better performance if you don't use embeds, such as YouTube videos, on your site.
uk: Встановіть для кращої продуктивності, якщо ви не використовуєте вбудований вміст, наприклад відео YouTube, на своєму сайті.

en: Set for better performance if you don't use emojis on your site.
uk: Встановіть для кращої продуктивності, якщо ви не використовуєте емодзі на своєму сайті.

en: Set for video SEO best practices via poster attribute on the video tag. If the source is Youtube or Vimeo, it will be used as preview image.
uk: Встановіть для найкращих практик SEO відео через атрибут poster на відеотезі. Якщо джерело - YouTube або Vimeo, це буде використано як зображення попереднього перегляду.

en: Set globally under %s
uk: Встановлено глобально під %s

en: Set if this element doesn't contain any descriptive text.
uk: Встанови, якщо цей елемент не містить описового тексту.

en: Set if you don't use Google Fonts or you've uploaded and self-host Google Fonts as "Custom Fonts".
uk: Встановіть, якщо ви не використовуєте шрифти Google або ви завантажили та самостійно розміщуєте шрифти Google як „Спеціальні шрифти“.

en: Set if you have problems with Bricks built-in lazy loading.
uk: Встановіть, якщо у вас виникають проблеми з вбудованим відкладеним завантаженням Bricks.

en: Set if your dynamic data in AJAX popup is rendered incorrectly.
uk: Встановіть, якщо ваші динамічні дані у спливаючому вікні AJAX відображаються неправильно.

en: Set individual video player controls under: Settings > Theme Styles > Element - Video
uk: Встановіть індивідуальні елементи керування відеоплеєром у: Налаштування > Стилі теми > Елемент - Відео

en: Set interactions for this popup.
uk: Встановіть взаємодії для цього спливаючого вікна.

en: Set maximum number of form submissions that you want to store in the database.
uk: Встановіть максимальну кількість відправлень форми, яку ви хочете зберігати в базі даних.

en: Set number of columns on smaller breakpoints.
uk: Встановіть кількість стовпців для менших точок перелому.

en: Set only width generates 16:9 ratio videos.
uk: Встановлення лише ширини генерує відео у співвідношенні 16:9.

en: Set options as %s
uk: Встановити опції як %s

en: Set source image at base breakpoint to use main image as fallback image.
uk: Встановіть вихідне зображення на базовій контрольній точці, щоб використовувати головне зображення як резервне.

en: Set template style
uk: Встановити стиль шаблону

en: Set the builder language direction.
uk: Встановіть напрямок мови конструктора.

en: Set the builder language.
uk: Встановіть мову конструктора.

en: Set the default field value/content.
uk: Встановіть значення/вміст поля за замовчуванням.

en: Set the key you used for the offset. Example: limit = 20 set on query parameter, Page parameter is "skip", set this offset key as "limit". Clicking page 3 on the pagination element will generate the final URL as https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20
uk: Встановіть ключ, який ви використовували для зміщення. Приклад: limit = 20 встановлено в параметрі запиту, параметр сторінки — „skip“, встановіть цей ключ зміщення як „limit“. Натискання сторінки 3 на елементі пагінації згенерує кінцевий URL як https://api.example.com/endpoint?skip=40&limit=20

en: Set the required password under Settings > Template settings > Password protection for template-wide protection, or set an individual password directly for each post/page.
uk: Встановіть необхідний пароль у розділі Налаштування > Налаштування шаблону > Захист паролем для захисту всього шаблону, або встановіть окремий пароль безпосередньо для кожного посту/сторінки.

en: Set the status of each element, native and custom, in the builder and frontend.
uk: Встановіть статус кожного елемента, власного та користувацького, у конструкторі та на фронтенді.

en: Set to "0" to disable default animations.
uk: Встанови „0“, щоб вимкнути стандартні анімації.

en: Set to "0s" to disable open/close animation.
uk: Встановіть „0с“, щоб вимкнути анімацію відкриття/закриття.

en: Set to "50%" to scroll active element into center or "off" to disable auto-scroll.
uk: Встановіть „50%“, щоб прокручувати активний елемент у центр, або „вимкнено“, щоб вимкнути автоматичну прокрутку.

en: Set to "Fixed" for parallax effect.
uk: Встановіть „Фіксований“ для ефекту паралаксу.

en: Set to 0 to disable caching. Default is 300 seconds (five minutes).
uk: Встановіть 0, щоб вимкнути кешування. За замовчуванням 300 секунд (п'ять хвилин).

en: Set to improve performance by caching query loops. This is particularly useful when your query loop arguments remain relatively unchanged. For optimal functionality, ensure that server object caching is enabled for persistent caching. Disable this setting if you experience any unexpected query results.
uk: Встановіть для покращення продуктивності кешуванням циклів запитів. Це особливо корисно, коли аргументи циклу запитів залишаються відносно незмінними. Для оптимальної функціональності переконайтеся, що кешування об'єктів сервера ввімкнено для постійного кешування. Вимкніть цей параметр, якщо виникають несподівані результати запитів.

en: Set to load %s in the builder to improve compatibility in older browsers. Not recommended to enable for modern browsers due to potential performance impact.
uk: Встановіть, щоб завантажити %s у конструкторі для покращення сумісності в старих браузерах. Не рекомендується вмикати для сучасних браузерів через можливий вплив на продуктивність.

en: Set to show the responsive indicator next to controls that can have different values at each breakpoint.
uk: Встановіть, щоб показувати індикатор адаптивності поруч з елементами керування, які можуть мати різні значення для кожної контрольної точки.

en: Set up your own capabilities with the exact permissions you want to allow. Then assign it to specific user roles from the "Builder Access" dropdown below.
uk: Налаштуйте власні можливості з точними дозволами, які ви хочете надати. Потім призначте їх конкретним ролям користувачів у випадаючому списку „Доступ до конструктора“ нижче.

en: Set who can bypass maintenance mode. To grant bypass privileges to a specific user, modify the user's profile settings directly.
uk: Встановіть, хто може обходити режим обслуговування. Щоб надати привілеї обходу конкретному користувачу, змініть налаштування профілю користувача безпосередньо.

en: Sets direction to row
uk: Встановлює напрямок у рядок

en: Settings
uk: Налаштування

en: Settings imported
uk: Налаштування імпортовано

en: Settings resetted
uk: Налаштування скинуто

en: Settings saved
uk: Налаштування збережено

en: Shape
uk: Форма

en: Shape Dividers
uk: Роздільники форм

en: Shape dividers
uk: Роздільники форм

en: Share on %s
uk: Поділитися в %s

en: Share via
uk: Поділитися через

en: Share via email
uk: Поділитися електронною поштою

en: Shop template
uk: Шаблон магазину

en: Shortcode
uk: Шорткод

en: Shortcode content is empty
uk: Вміст шорткоду порожній

en: Shortcuts
uk: Гарячі клавіші

en: Show
uk: Показати

en: Show After Grid
uk: Показати після сітки

en: Show Before Grid
uk: Показати перед сіткою

en: Show again after .. hours
uk: Показати знову через.. годин

en: Show all
uk: Показати все

en: Show all fonts
uk: Показати всі шрифти

en: Show arrows
uk: Показувати стрілки

en: Show artist
uk: Показати виконавця

en: Show at breakpoint
uk: Показати при точці перелому

en: Show author
uk: Показати автора

en: Show avatar
uk: Показати аватар

en: Show badge if product is less than .. days old.
uk: Показувати значок, якщо товар молодший за.. днів.

en: Show bio
uk: Показати біографію

en: Show cart cross-sells
uk: Показати перехресні продажі кошика

en: Show count
uk: Показати кількість

en: Show cross-sell products
uk: Показати товари перехресних продажів

en: Show custom element names
uk: Показувати спеціальні назви елементів

en: Show date
uk: Показати дату

en: Show default element names
uk: Показувати назви елементів за замовчуванням

en: Show different images per breakpoint.
uk: Показувати різні зображення для різних контрольних точок.

en: Show dots
uk: Показувати точки

en: Show dynamic data key in dropdown
uk: Показувати ключ динамічних даних у випадаючому списку

en: Show element
uk: Показати елемент

en: Show empty
uk: Показати порожні

en: Show empty stars
uk: Показувати порожні зірки

en: Show empty terms
uk: Показати порожні терміни

en: Show excerpt
uk: Показати уривок

en: Show favorites only
uk: Показувати тільки вибрані

en: Show featured image
uk: Показати головне зображення

en: Show flags
uk: Показати прапори

en: Show for class conflicts
uk: Показувати для конфліктів класів

en: Show for new & conflicting classes
uk: Показувати для нових і конфліктуючих класів

en: Show for new classes
uk: Показувати для нових класів

en: Show friends' photos
uk: Показати фото друзів

en: Show fullscreen
uk: Показати на весь екран

en: Show if any value exists
uk: Показувати, якщо є будь-яке значення

en: Show if non-base breakpoint value exists
uk: Показувати, якщо є значення для неосновної контрольної точки

en: Show image
uk: Показати зображення

en: Show info
uk: Показати інформацію

en: Show label
uk: Показати мітку

en: Show labels
uk: Показати мітки

en: Show link to author posts
uk: Показати посилання на дописи автора

en: Show name
uk: Показати ім'я

en: Show names
uk: Показати назви

en: Show navigation
uk: Показати навігацію

en: Show notice
uk: Показати повідомлення

en: Show on all responsive controls
uk: Показувати на всіх адаптивних елементах керування

en: Show on hover
uk: Показувати при наведенні

en: Show only active dropdown. Toggle on click. Inner dropdowns inherit multilevel.
uk: Показувати лише активне випадаюче меню. Перемикання по кліку. Внутрішні випадаючі меню успадковують багаторівневість.

en: Show only featured
uk: Показувати лише рекомендовані

en: Show parent posts
uk: Показати батьківські записи

en: Show parent terms
uk: Показати батьківські терміни

en: Show password
uk: Показати пароль

en: Show percentage
uk: Показати відсоток

en: Show popup
uk: Показати спливаюче вікно

en: Show post type archive
uk: Показати архів типу запису

en: Show products related
uk: Показати пов'язані товари

en: Show quantity input field in product loop
uk: Показувати поле вводу кількості у списку товарів

en: Show query loop type
uk: Показати тип циклу запитів

en: Show required asterisk
uk: Показати обов'язкову зірочку

en: Show tabs
uk: Показати вкладки

en: Show taxonomy
uk: Показати таксономію

en: Show tips
uk: Показати підказки

en: Show title
uk: Показати заголовок

en: Show under
uk: Показати під

en: Show up-sell products
uk: Показати товари для допродажу

en: Shows when popup content is fetched via AJAX.
uk: Показується, коли вміст спливаючого вікна отримано через AJAX.

en: Shows when using infinite scroll, load more interaction, AJAX pagination.
uk: Показується при використанні нескінченної прокрутки, взаємодії "завантажити ще", AJAX пагінації.

en: Shuffle
uk: Перемішати

en: Sidebar
uk: Бічна панель

en: Sidebar deleted.
uk: Бічну панель видалено.

en: Sidebar name *
uk: Назва бічної панелі *

en: Sidebars
uk: Бічні панелі

en: Sign all
uk: Підписати всі

en: Sign code
uk: Підписати код

en: Simple
uk: Простий

en: Simple product
uk: Простий товар

en: Single
uk: Одиночний

en: Single product
uk: Окремий товар

en: Single product template
uk: Шаблон окремого товару

en: Site
uk: Сайт

en: Site Address
uk: Адреса сайту

en: Site URL
uk: URL сайту

en: Site background
uk: Фон сайту

en: Site border
uk: Рамка сайту

en: Site layout
uk: Макет сайту

en: Site tagline
uk: Слоган сайту

en: Site title
uk: Назва сайту

en: Size
uk: Розмір

en: Size - Default
uk: Розмір - за замовчуванням

en: Size - Extra Large
uk: Розмір - дуже великий

en: Size - Large
uk: Розмір - великий

en: Size - Medium
uk: Розмір - середній

en: Size - Small
uk: Розмір - малий

en: Sizing
uk: Розміри

en: Skew
uk: Нахил

en: Skew X
uk: Нахил по X

en: Skew Y
uk: Нахил по Y

en: Skillful
uk: Майстерно

en: Skin
uk: Оформлення

en: Skip
uk: Пропустити

en: Skip & Deactivate
uk: Пропустити і деактивувати

en: Skip class import
uk: Пропустити імпорт класу

en: Skip to footer
uk: Перейти до нижньої частини сторінки

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Slide
uk: Слайд

en: Slide from left
uk: Виїзд зліва

en: Slide from right
uk: Виїзд справа

en: Slide up after
uk: Плавне зникнення після

en: Slider
uk: Повзунок

en: Slides
uk: Слайди

en: Slow
uk: Повільно

en: Slug
uk: Слаг

en: Small
uk: Малий

en: Small header
uk: Малий заголовок

en: Smooth scroll
uk: Плавна прокрутка

en: Snap
uk: Прив'язка

en: Snapping elements selector
uk: Селектор елементів фіксації

en: Social Sharing
uk: Соціальне поширення

en: Social media
uk: Соціальні мережі

en: Solid
uk: Суцільний

en: Something went wrong.
uk: Щось пішло не так.

en: Sorry, but no site URL has been provided.
uk: Вибачте, але URL сайту не надано.

en: Sorry, but we could not subscribe you.
uk: Вибачте, але ми не змогли вас підписати.

en: Sort
uk: Сортувати

en: Sort by
uk: Сортувати за

en: Sort by average rating
uk: Сортувати за середнім рейтингом

en: Sort by latest
uk: Сортувати за новизною

en: Sort by options
uk: Варіанти сортування

en: Sort by popularity
uk: Сортувати за популярністю

en: Sort by price: high to low
uk: Сортувати за ціною: від високої до низької

en: Sort by price: low to high
uk: Сортувати за ціною: від низької до високої

en: Sort options
uk: Сортувати опції

en: Source
uk: Джерело

en: Sources
uk: Джерела

en: Space
uk: Простір

en: Space around
uk: Простір навколо

en: Space between
uk: Простір між

en: Space between header and footer.
uk: Простір між шапкою та футером.

en: Space evenly
uk: Простір рівномірно

en: Space-separated list of CSS classes to add to the <body> tag of this page.
uk: Список CSS-класів, розділених пробілами, які потрібно додати до тега <body> цієї сторінки.

en: Spacing
uk: Відступи

en: Spam protection
uk: Захист від спаму

en: Speed
uk: Швидкість

en: Speed in ms
uk: Швидкість у мс

en: Spellcheck
uk: Перевірка правопису

en: Spinner
uk: Спінер

en: Spread
uk: Розкид

en: Square
uk: Квадрат

en: Standard
uk: Стандартний

en: Standard fonts
uk: Стандартні шрифти

en: Star color
uk: Колір зірок

en: Stars
uk: Зірки

en: Start
uk: Початок

en: Start animation
uk: Почати анімацію

en: Start autoplay
uk: Розпочати автовідтворення

en: Start date
uk: Дата початку

en: Start delay in ms
uk: Затримка початку в мс

en: Start display at breakpoint
uk: Почати показ на контрольній точці

en: Start index
uk: Початковий індекс

en: Start play at
uk: Почати відтворення з

en: Start time
uk: Час початку

en: Starting angle in º
uk: Початковий кут у º

en: Static
uk: Статичний

en: Static dropdown content always toggles on click, not hover.
uk: Статичний вміст випадаючого меню завжди перемикається при кліку, а не при наведенні.

en: Status
uk: Статус

en: Status bar
uk: Рядок стану

en: Statuses
uk: Статуси

en: Step
uk: Крок

en: Sticky
uk: Закріплений

en: Sticky header
uk: Фіксований заголовок

en: Sticky on scroll
uk: Фіксація при прокручуванні

en: Stock
uk: Наявність

en: Stock management not enabled for this product.
uk: Управління запасами не увімкнено для цього товару.

en: Stop
uk: Стоп

en: Stop on last slide
uk: Зупинка на останньому слайді

en: Street View Control
uk: Керування режимом перегляду вулиць

en: Stretch
uk: Розтягнути

en: Strike
uk: Закреслення

en: Strikethrough
uk: Закреслений

en: Strings
uk: Рядки

en: Stroke
uk: Штрих

en: Stroke #2
uk: Штрих #2

en: Stroke color
uk: Колір обведення

en: Stroke width
uk: Ширина обведення

en: Structure
uk: Структура

en: Structure panel
uk: Панель структури

en: Stunning
uk: Приголомшливо

en: Style
uk: Стиль

en: Style notices globally under Settings > Theme Styles > WooCommerce - Notice.
uk: Стилізуйте повідомлення глобально в Налаштування > Стилі теми > WooCommerce - Повідомлення.

en: Style saved
uk: Стиль збережено

en: Styles
uk: Стилі

en: Stylesheet
uk: Таблиця стилів

en: Stylesheets (default)
uk: Таблиці стилів (за замовчуванням)

en: Sub menu
uk: Підменю

en: Sub menu, mega menu, or multilevel area.
uk: Підменю, мега-меню або багаторівнева область.

en: Subject
uk: Тема

en: Submission failed. Please reload the page and try to submit the form again.
uk: Не вдалося відправити. Будь ласка, перезавантажте сторінку та спробуйте відправити форму ще раз.

en: Submit
uk: Надіслати

en: Submit & Deactivate
uk: Надіслати і деактивувати

en: Submit Comment
uk: Надіслати коментар

en: Submit button
uk: Кнопка відправки

en: Subtitle
uk: Підзаголовок

en: Subtitle goes here
uk: Тут підзаголовок

en: Subtitle typography
uk: Типографіка підзаголовка

en: Subtitles typography
uk: Типографіка підзаголовків

en: Subtotal
uk: Проміжний підсумок

en: Success
uk: Успіх

en: Success color
uk: Колір успіху

en: Success message
uk: Повідомлення про успіх

en: Successful
uk: Успішно

en: Successfully removed %1$d orphaned elements across %2$d posts.
uk: Успішно видалено %1$d осиротілих елементів у %2$d записах.

en: Suffix
uk: Суфікс

en: Suffix block
uk: Суфіксний блок

en: Sunday
uk: Неділя

en: Superb
uk: Чудово

en: Supported field types
uk: Підтримувані типи полів

en: Supported filters
uk: Підтримувані фільтри

en: Suppress PHP errors
uk: Приховати помилки PHP

en: Sure thing
uk: Звісно

en: Sure?
uk: Впевнені?

en: Swatch type
uk: Тип зразка

en: Sweet
uk: Мило

en: Switch
uk: Перемикач

en: Sync fonts
uk: Синхронізувати шрифти

en: Sync global classes
uk: Синхронізувати глобальні класи

en: Sync with query
uk: Синхронізація з запитом

en: System Information
uk: Системна інформація

en: T-shirt
uk: Футболка

en: TIME
uk: ЧАС

en: Tab
uk: Вкладка

en: Tab 1
uk: Вкладка 1

en: Tab 1 label
uk: Мітка вкладки 1

en: Tab 2
uk: Вкладка 2

en: Tab 2 label
uk: Мітка вкладки 2

en: Tab content
uk: Вміст вкладки

en: Tab menu
uk: Меню вкладок

en: Table
uk: Таблиця

en: Table background
uk: Фон таблиці

en: Table border
uk: Рамка таблиці

en: Table box shadow
uk: Тінь таблиці

en: Table of contents
uk: Зміст

en: Tablet
uk: Планшет

en: Tablet portrait
uk: Планшет вертикально

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Tag
uk: Тег

en: Tag cloud
uk: Хмара тегів

en: Tag: %s
uk: Тег: %s

en: Tags
uk: Теги

en: Take over
uk: Перехопити

en: Target
uk: Ціль

en: Target a "CSS selector" on "Hide popup", but not a popup directly! As this action runs after the popup has been closed.
uk: Націльте „CSS-селектор“ на „Приховати спливаюче вікно“, але не безпосередньо на спливаюче вікно! Ця дія виконується після закриття спливаючого вікна.

en: Target form selector
uk: Селектор цільової форми

en: Target interaction ID
uk: ID цільової взаємодії

en: Target query
uk: Цільовий запит

en: Target query has not been set. Without connecting a filter to a query, the filter has no effect.
uk: Цільовий запит не встановлено. Без прив'язки фільтра до запиту, фільтр не матиме ефекту.

en: Taxonomies
uk: Таксономії

en: Taxonomies related posts must have in common.
uk: Таксономії, які повинні бути спільними для схожих дописів.

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Taxonomy query
uk: Запит таксономії

en: Taxonomy slug
uk: Слаг таксономії

en: Team Members
uk: Члени команди

en: Team member
uk: Член команди

en: Team members
uk: Члени команди

en: Telephone
uk: Телефон

en: Template
uk: Шаблон

en: Template & post password
uk: Пароль шаблону і посту

en: Template Bundle
uk: Пакет шаблонів

en: Template Bundles
uk: Пакети шаблонів

en: Template Tag
uk: Тег шаблону

en: Template Tags
uk: Теги шаблонів

en: Template bundle
uk: Пакет шаблонів

en: Template created
uk: Шаблон створено

en: Template deleted
uk: Шаблон видалено

en: Template has not been published.
uk: Шаблон не був опублікований.

en: Template imported
uk: Шаблон імпортовано

en: Template insert failed: This template has no data
uk: Не вдалося вставити шаблон: цей шаблон не містить даних

en: Template inserted
uk: Шаблон вставлено

en: Template manager thumbnail height
uk: Висота мініатюри в менеджері шаблонів

en: Template overridden
uk: Шаблон перевизначено

en: Template password
uk: Пароль шаблону

en: Template saved
uk: Шаблон збережено

en: Template screenshot generation is disabled.
uk: Генерація скріншотів шаблону вимкнена.

en: Template screenshots
uk: Скріншоти шаблону

en: Template screenshots deleted
uk: Скріншоти шаблону видалено

en: Template settings
uk: Налаштування шаблону

en: Template tag
uk: Тег шаблону

en: Template tags
uk: Теги шаблону

en: Template thumbnail column
uk: Стовпець мініатюр шаблону

en: Template title
uk: Заголовок шаблону

en: Template type
uk: Тип шаблону

en: Templates
uk: Шаблони

en: Term
uk: Термін

en: Term ID
uk: ID терміну

en: Term archive URL
uk: URL архіву терміну

en: Term count
uk: Кількість терміну

en: Term description
uk: Опис терміну

en: Term group
uk: Група термінів

en: Term id
uk: ID терміну

en: Term meta
uk: Мета терміну

en: Term name
uk: Назва терміну

en: Term slug
uk: Слаг терміну

en: Term taxonomy ID
uk: ID таксономії терміну

en: Term taxonomy slug
uk: Слаг таксономії терміну

en: Terms
uk: Умови

en: Terrain
uk: Рельєф

en: Testimonial
uk: Відгук

en: Testimonials
uk: Відгуки

en: Text
uk: Текст

en: Text align
uk: Вирівнювання тексту

en: Text block
uk: Текстовий блок

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Text decoration
uk: Оформлення тексту

en: Text editor
uk: Текстовий редактор

en: Text link
uk: Текстове посилання

en: Text list
uk: Текстовий список

en: Text padding
uk: Відступ тексту

en: Text shadow
uk: Тінь тексту

en: Text to display when hovering over the field.
uk: Текст, який відображається при наведенні на поле.

en: Text transform
uk: Перетворення тексту

en: Text wrap
uk: Перенесення тексту

en: Textarea
uk: Текстова область

en: Thank you
uk: Дякуємо

en: Thank you for your message
uk: Дякуємо за ваше повідомлення

en: The "Enable AJAX add to cart buttons on archives" WooCommerce setting must also be active.
uk: Налаштування WooCommerce „Увімкнути кнопки AJAX додавання до кошика в архівах“ також має бути активним.

en: The "Features" articles covers topics such as the Unsplash integration, custom code (CSS & JS), gradients, sidebars, shape dividers, global elements, etc.
uk: Статті про „Функції“ охоплюють такі теми, як інтеграція з Unsplash, користувацький код (CSS і JS), градієнти, бічні панелі, роздільники форм, глобальні елементи тощо.

en: The URL to send the form data to.
uk: URL для надсилання даних форми.

en: The active theme has no sidebars defined.
uk: Активна тема не має визначених бічних панелей.

en: The custom video player is only applicable to "Media" or "File URL" video source.
uk: Користувацький відеоплеєр застосовується лише до джерела відео „Медіа“ або „URL файлу“.

en: The dynamic data is empty.
uk: Динамічні дані порожні.

en: The executed code will run on your site! Only add code that you consider safe.
uk: Виконаний код буде працювати на вашому сайті! Додавайте лише код, який ви вважаєте безпечним.

en: The field "%s" exceeds the allowed maximum length of %2$d characters.
uk: Поле „%s“ перевищує дозволену максимальну довжину в %%2$d символів.

en: The following classes have been modified by the user below since your last save. Accept or discard those changes to continue your save.
uk: Наступні класи були змінені користувачем нижче з моменту твого останнього збереження. Прийми або відхили ці зміни, щоб продовжити збереження.

en: The form is not rendered if the current user is lacking the required capability.
uk: Форма не відображається, якщо поточний користувач не має необхідних прав.

en: The full URL of the API endpoint you want to retrieve data.
uk: Повний URL кінцевої точки API, з якої ви хочете отримати дані.

en: The query element doesn't exist.
uk: Елемент запиту не існує.

en: The query filter database is outdated. Please click "Regenerate filter index" button to update it.
uk: База даних фільтра запитів застаріла. Будь ласка, натисніть кнопку „Перегенерувати індекс фільтра“, щоб оновити її.

en: The site you are requesting templates from has access to their templates disabled.
uk: Сайт, з якого ви запитуєте шаблони, має вимкнений доступ до своїх шаблонів.

en: The site you are requesting templates from requires a remote templates password.
uk: Сайт, з якого ви запитуєте шаблони, вимагає пароль для віддалених шаблонів.

en: The style name entered already exists. Please choose a different name.
uk: Введена назва стилю вже існує. Будь ласка, виберіть іншу назву.

en: The value is automatically populated based on the font-size in percentage that you have set under Theme Styles > Typography > HTML: font-size. For an HTML font-size of 100%, the value is 16, if the HTML font-size is 62.5%, the value is 10, and so on. If left empty, your fluid typography unit will be "px" instead of "rem".
uk: Значення автоматично заповнюється на основі розміру шрифту у відсотках, який ви встановили в Стилі теми > Типографіка > HTML: font-size. Для розміру шрифту HTML 100% значення становить 16, якщо розмір шрифту HTML 62,5%, значення становить 10, і так далі. Якщо залишити порожнім, одиницею адаптивної типографіки буде „px“ замість „rem“.

en: The video <iframe> is lazy loaded after clicking the preview image.
uk: Відео <iframe> завантажується лінивим способом після натискання на зображення попереднього перегляду.

en: The webhook endpoint(s) to send the submitted form data to.
uk: Кінцева(і) точка(и) вебхука для надсилання даних з надісланої форми.

en: Theme
uk: Тема

en: Theme Information
uk: Інформація про тему

en: Theme Style
uk: Стиль теми

en: Theme Styles
uk: Стилі теми

en: Theme author
uk: Автор теми

en: Theme author URI
uk: URI автора теми

en: Theme is child theme
uk: Тема є дочірньою

en: Theme name
uk: Назва теми

en: Theme style created
uk: Стиль теми створено

en: Theme style deleted
uk: Стиль теми видалено

en: Theme styles
uk: Стилі теми

en: Theme version
uk: Версія теми

en: There is an "Activation status" column under "Users", where you can manually set the status to active/inactive and resend the activation email.
uk: У розділі „Статус активації“ під „Користувачі“ ви можете вручну встановити статус активний/неактивний і повторно надіслати лист активації.

en: There is an autosave more recent than the version you are currently viewing.
uk: Існує автозбереження новіше за версію, яку ви зараз переглядаєте.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
uk: Уривок відсутній, оскільки це захищений допис.

en: These parameters will be added to the API request URL.
uk: Ці параметри будуть додані до URL-запиту API.

en: These styles also apply to all Gutenberg captions.
uk: Ці стилі також застосовуються до всіх підписів Gutenberg.

en: These styles will also apply to all Gutenberg captions.
uk: Ці стилі також застосовуватимуться до всіх підписів Gutenberg.

en: Thin
uk: Тонкий

en: This %s component is not enabled for use in the block editor. Ask your site administrator to enable this component for use in the block editor.
uk: Цей компонент %s не увімкнено для використання в редакторі блоків. Попросіть адміністратора сайту увімкнути цей компонент для використання в редакторі блоків.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
uk: Цей вміст захищено паролем. Щоб переглянути його, будь ласка, введіть свій пароль нижче:

en: This data will be used in your query.
uk: Ці дані будуть використані у вашому запиті.

en: This dataset has unsaved changes
uk: Цей набір даних має незбережені зміни

en: This element works alongside a "Map" element when "Sync with query" has been set. An invisible <template> node is generated that stores location data. Allowing the map to retrieve and display markers dynamically.
uk: Цей елемент працює разом з елементом „Карта“, коли встановлено „Синхронізація з запитом“. Генерується невидимий вузол <template>, який зберігає дані про місцезнаходження. Це дозволяє карті динамічно отримувати та відображати маркери.

en: This feature affects all new user registrations, not just those submitted via the Form element.
uk: Ця функція впливає на всі нові реєстрації користувачів, а не лише на ті, що надіслані через елемент Форма.

en: This icon set is currently disabled and hidden from the icon dropdown menu. However, any existing icons from this set will still display on your site.
uk: Цей набір іконок наразі вимкнено та приховано з випадаючого меню іконок. Однак, будь-які існуючі іконки з цього набору все ще відображатимуться на вашому сайті.

en: This is an experimental feature. Query filters and components are not supported when using API requests.
uk: Це експериментальна функція. Фільтри запитів і компоненти не підтримуються при використанні API-запитів.

en: This page is built with %s.
uk: Ця сторінка створена за допомогою %s.

en: This post has no %s terms.
uk: Цей допис не має термінів %s.

en: This post has no related posts.
uk: Цей допис не має схожих дописів.

en: This post is already being edited.
uk: Цей допис вже редагується.

en: This query type doesn't support pagination.
uk: Цей тип запиту не підтримує пагінацію.

en: This template contains a color palette. Would you like to import it?
uk: Цей шаблон містить колірну палітру. Бажаєте її імпортувати?

en: This template contains color palettes. Would you like to import them?
uk: Цей шаблон містить колірні палітри. Бажаєте їх імпортувати?

en: This template contains global variables. Would you like to import them?
uk: Цей шаблон містить глобальні змінні. Бажаєте їх імпортувати?

en: This template contains the following theme styles. Would you like to import them?
uk: Цей шаблон містить наступні стилі теми. Бажаєте їх імпортувати?

en: This template is currently not rendered on pages that meet the template conditions as no password has been set.
uk: Цей шаблон наразі не відображається на сторінках, що відповідають умовам шаблону, оскільки не встановлено пароль.

en: This template type is automatically rendered on the correct page.
uk: Цей тип шаблону автоматично відображається на відповідній сторінці.

en: This text is displayed when the "Registration privacy policy" text is filled in WooCommerce.
uk: Цей текст відображається, коли заповнено поле „Політика конфіденційності при реєстрації“ у WooCommerce.

en: This text is displayed when the "When creating an account, send the new user a link to set their password" option is enabled in WooCommerce.
uk: Цей текст відображається, коли опція „При створенні облікового запису надіслати новому користувачеві посилання для встановлення пароля“ увімкнена в WooCommerce.

en: This user role has %s capability, and therefore full builder access. Effectively overriding this setting.
uk: Ця роль користувача має можливість %s, і тому має повний доступ до конструктора. Це фактично перевизначає це налаштування.

en: Thousand separator
uk: Роздільник тисяч

en: Thumb
uk: Мініатюра

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Thumbnail navigation
uk: Навігація по мініатюрах

en: Thumbnail size
uk: Розмір мініатюр

en: Thursday
uk: Четвер

en: Tick if this popup is for WooCommerce Quick View.
uk: Відмітьте, якщо це спливаюче вікно призначене для Швидкого перегляду WooCommerce.

en: Tick if you do not display any post meta fields. Reduce additional queries.
uk: Поставте галочку, якщо ви не показуєте мета-поля публікації. Зменшити кількість додаткових запитів.

en: Tick if you do not display any taxonomy terms. Reduce additional queries.
uk: Поставте галочку, якщо ви не показуєте терміни таксономії. Зменшити кількість додаткових запитів.

en: Tick if you do not need pagination, load more or infinite scroll. Performance boost.
uk: Поставте галочку, якщо вам не потрібна пагінація, додаткове завантаження або нескінченна прокрутка. Підвищення продуктивності.

en: Tilt
uk: Нахил

en: Time
uk: Час

en: Time in minutes that the random seed will last. Avoid duplicate posts when using random order.
uk: Час у хвилинах, протягом якого діятиме випадкове зерно. Уникайте дублювання записів при використанні випадкового порядку.

en: Time zone
uk: Часовий пояс

en: Timeline
uk: Хронологія

en: Timezone
uk: Часовий пояс

en: Timing function
uk: Функція часу

en: Title
uk: Заголовок

en: Title Tag
uk: Тег заголовка

en: Title margin
uk: Відступ заголовка

en: Title tag
uk: Тег заголовка

en: Title typography
uk: Типографіка заголовка

en: To add decorative text, but not user input. Runs through %s.
uk: Щоб додати декоративний текст, а не введення користувача. Проходить через %s.

en: To distinguish markers in the builder.
uk: Для розрізнення маркерів у конструкторі.

en: To ensure showing a marker please provide the latitude and longitude, separated by comma.
uk: Щоб гарантовано показати маркер, будь ласка, вкажіть широту та довготу, розділені комою.

en: To select a default value you have to first connect this property with the select control.
uk: Щоб обрати значення за замовчуванням, спочатку потрібно з'єднати цю властивість з елементом керування вибором.

en: To trigger the interaction when 50%% of the element is in the viewport, set the rootMargin to %s.
uk: Щоб запустити взаємодію, коли 50%% елемента знаходиться в області видимості, встановіть rootMargin на %s.

en: Toggle
uk: Перемикач

en: Toggle attribute
uk: Перемкнути атрибут

en: Toggle controls
uk: Перемкнути елементи керування

en: Toggle coupon form
uk: Перемикач форми купона

en: Toggle dropdown
uk: Перемкнути випадаюче меню

en: Toggle login form
uk: Перемикач форми входу

en: Toggle mini cart
uk: Перемикач міні-кошика

en: Toggle offcanvas
uk: Перемкнути бічну панель

en: Toggle on
uk: Перемкнути на

en: Toggle search
uk: Перемикач пошуку

en: Toggle width
uk: Ширина перемикача

en: Toggleable form
uk: Форма, що розгортається

en: Toolbar
uk: Панель інструментів

en: Toolbar logo link
uk: Посилання на логотип панелі інструментів

en: Tooltip
uk: Підказка

en: Top
uk: Топ

en: Top / Start
uk: Верх / початок

en: Top center
uk: Зверху по центру

en: Top left
uk: Зверху зліва

en: Top level
uk: Верхній рівень

en: Top level terms only
uk: Лише терміни верхнього рівня

en: Top right
uk: Зверху справа

en: Total
uk: Загалом

en: Total items path
uk: Шлях до загальної кількості елементів

en: Total jobs
uk: Всього завдань

en: Track color
uk: Колір доріжки

en: Track resize
uk: Відстеження зміни розміру

en: Transform
uk: Трансформація

en: Transform origin
uk: Точка трансформації

en: Transition
uk: Перехід

en: Translate X
uk: Зсув по X

en: Translate Y
uk: Зсув по Y

[ctx: Translators: %s = the number of comments]
en: %s comment | %s comments
uk[0]: %s коментар
uk[1]: %s comments
uk[2]: %s comments

en: Transparency
uk: Прозорість

en: Trash
uk: Кошик

en: Trash is empty
uk: Кошик порожній

en: Triangle
uk: Трикутник

en: Triangle concave
uk: Трикутник увігнутий

en: Triangle convex
uk: Трикутник опуклий

en: Triangle double
uk: Подвійний трикутник

en: Trigger
uk: Тригер

en: Trigger "register_new_user" action to send WordPress notification. %s
uk: Запустити дію „register_new_user“, щоб надіслати сповіщення WordPress. %s

en: True
uk: Так

en: TrueType Font: Uncompressed font data, but partial IE9+ support.
uk: TrueType Font: Нестиснені дані шрифту, але часткова підтримка IE9+.

en: Tuesday
uk: Вівторок

en: Type
uk: Тип

en: Type keyword, hit enter.
uk: Введіть ключове слово, натисніть Enter.

en: Type name, hit enter
uk: Введіть назву, натисніть Enter

en: Type scale ratio
uk: Коефіцієнт масштабу шрифту

en: Type speed in ms
uk: Швидкість набору в мс

en: Type to search
uk: Введіть для пошуку

en: Type to search for ..
uk: Введи для пошуку...

en: Typography
uk: Типографія

en: Typography active
uk: Активна типографіка

en: URL parameter
uk: Параметр URL

en: URL parameters
uk: Параметри URL

en: URL redirect to after applying the filter. Leave it empty if not intended to.
uk: URL-адреса для перенаправлення після застосування фільтра. Залиште порожнім, якщо не потрібно.

en: Unable to calculate total pages for offset pagination. Items per page not found for element "%s".
uk: Неможливо обчислити загальну кількість сторінок для пагінації зі зміщенням. Кількість елементів на сторінку не знайдено для елемента „%s“.

en: Unable to determine items per page for offset pagination. Check offset key settings.
uk: Неможливо визначити кількість елементів на сторінку для пагінації зі зміщенням. Перевірте налаштування ключа зміщення.

en: Unable to fix corrupted filter element database
uk: Не вдалося виправити пошкоджену базу даних елементів фільтра

en: Uncategorized
uk: Без категорії

en: Unconnected
uk: Не з'єднано

en: Unconnected properties detected. Edit your component or any of its children to connect your properties to a specific setting.
uk: Виявлено не з'єднані властивості. Відредагуйте свій компонент або будь-який з його дочірніх елементів, щоб з'єднати властивості з конкретним налаштуванням.

en: Underline
uk: Підкреслення

en: Understanding the layout
uk: Розуміння макету

en: Undo
uk: Скасувати

en: Unique lightbox identifier
uk: Унікальний ідентифікатор лайтбоксу

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Unlimited websites
uk: Необмежена кількість сайтів

en: Unlink
uk: Від'єднати

en: Unlink component
uk: Від'єднати компонент

en: Unlinked
uk: Не зв'язано

en: Unlock
uk: Розблокувати

en: Unlock password protection
uk: Розблокувати захист паролем

en: Unlocked
uk: Розблоковано

en: Unordered list
uk: Невпорядкований список

en: Unpin
uk: Відкріпити

en: Unpinned
uk: Відкріплено

en: Unsigned code
uk: Непідписаний код

en: Unsplash API key required! Add key in dashboard under: %s
uk: Потрібен ключ API Unsplash! Додайте ключ у панелі керування в розділі: %s

en: Unused elements
uk: Невикористані елементи

en: Unused on this page
uk: Не використовується на цій сторінці

en: Unused on this site
uk: Не використовується на цьому сайті

en: Unwrap
uk: Розгорнути

en: Up sells
uk: Допродажі

en: Up-sells
uk: Суміжні продажі

en: Update
uk: Оновити

en: Update Template Bundle
uk: Оновити пакет шаблонів

en: Update Template Tag
uk: Оновити тег шаблону

en: Update cart via AJAX
uk: Оновлювати кошик через AJAX

en: Update filter index
uk: Оновити індекс фільтра

en: Update post
uk: Оновити запис

en: Updated
uk: Оновлено

en: Updating references to %s global variable(s) across the entire site...
uk: Оновлення посилань на %s глобальних змінних по всьому сайту...

en: Upload
uk: Завантажити

en: Upload .%s file
uk: Завантажити файл.%s

en: Upload SVG
uk: Завантажити SVG

en: Upload/Add image
uk: Завантажити/Додати зображення

en: Uploaded file type is not allowed.
uk: Завантажений тип файлу не дозволено.

en: Uppercase
uk: Верхній регістр

en: Upsells
uk: Додаткові продажі

en: Usage
uk: Використання

en: Use "%root%" to target the element wrapper.
uk: Використовуйте „%root%“, щоб націлитися на обгортку елемента.

en: Use "ip" to prevent multiple entries from the same IP address.
uk: Використовуйте „ip“, щоб запобігти кільком записам з однієї IP-адреси.

en: Use %s to pass data such as the source and target elements to your custom function.
uk: Використовуйте %s для передачі даних, таких як вихідний та цільовий елементи, у вашу користувацьку функцію.

en: Use %s when adding columns/rows
uk: Використовувати %s при додаванні стовпців/рядків

en: Use AJAX instead of WP REST API calls to render elements.
uk: Використовувати AJAX замість викликів WP REST API для рендерингу елементів.

en: Use PHP constant
uk: Використовувати PHP-константу

en: Use a prefix to avoid conflicts with plugins or WordPress reserved parameters.
uk: Використовуйте префікс, щоб уникнути конфліктів з плагінами або зарезервованими параметрами WordPress.

en: Use any form field value via it's ID like this: {{form_field}}. Replace "form_field" with the actual field ID.
uk: Використовуйте будь-яке значення поля форми через його ID таким чином: {{form_field}}. Замініть „form_field“ на фактичний ID поля.

en: Use block editor
uk: Використовувати блоковий редактор

en: Use brand colors
uk: Використовувати фірмові кольори

en: Use field IDs to personalize your message.
uk: Використовуйте ID полів для персоналізації вашого повідомлення.

en: Use for sticky scrolling header etc.
uk: Використовуйте для липкого скролінг-заголовка тощо.

en: Use in block editor
uk: Використовувати в редакторі блоків

en: Use min/max
uk: Використовувати мін/макс

en: Use min/max date from index table.
uk: Використовувати мін./макс. дату з таблиці індексів.

en: Use product variation image
uk: Використовувати зображення варіації товару

en: Use the builder to add custom code to a specific page.
uk: Використовуйте конструктор для додавання користувацького коду на конкретну сторінку.

en: Use the date format as set under Settings > General > Date format
uk: Використовуйте формат дати, встановлений у розділі Налаштування > Загальні > Формат дати

en: Use the dynamic picker in the "Meta key" control below to select the desired custom field. The dynamic data tag is used to retrieves the field settings, it is not parsed.
uk: Використовуйте динамічний вибір у полі „Мета-ключ“ нижче, щоб вибрати потрібне користувацьке поле. Тег динамічних даних використовується для отримання налаштувань поля, він не обробляється.

en: Use the generated variables in your design (theme styles, elements, etc.)
uk: Використовуйте згенеровані змінні у своєму дизайні (стилі теми, елементи тощо)

en: Use valid HTML syntax. No spaces.
uk: Використовуйте правильний синтаксис HTML. Без пробілів.

en: Use vertical position of target node.
uk: Використовувати вертикальне положення цільового вузла.

en: Use width & horizontal position of target node.
uk: Використовувати ширину і горизонтальне положення цільового вузла.

en: Used if default or custom preview image can't be loaded.
uk: Використовується, якщо не вдається завантажити стандартне або користувацьке зображення попереднього перегляду.

en: Used if logo image isn't set or available.
uk: Використовується, якщо зображення логотипу не встановлено або недоступне.

en: Used on this page
uk: Використовується на цій сторінці

en: Used on this site
uk: Використовується на цьому сайті

en: Used to creat visual hiarchy between nested dropdowns.
uk: Використовується для створення візуальної ієрархії між вкладеними випадаючими меню.

en: User
uk: Користувач

en: User ID
uk: ID користувача

en: User Login
uk: Вхід користувача

en: User Registration
uk: Реєстрація користувача

en: User activation
uk: Активація користувача

en: User author URL
uk: URL автора користувача

en: User login
uk: Логін користувача

en: User meta
uk: Мета користувача

en: User name
uk: Ім'я користувача

en: User portrait
uk: Портрет користувача

en: User profile
uk: Профіль користувача

en: User registered
uk: Користувач зареєстрований

en: User registered date
uk: Дата реєстрації користувача

en: User registration
uk: Реєстрація користувача

en: User role
uk: Роль користувача

en: User roles
uk: Ролі користувачів

en: User roles with code execution capability
uk: Ролі користувачів з можливістю виконання коду

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Username already exists.
uk: Ім'я користувача вже існує.

en: Username is not valid.
uk: Ім'я користувача недійсне.

en: Username required.
uk: Потрібно вказати ім'я користувача.

en: Users
uk: Користувачі

en: Users could upload potentially malicious files through your form. To minimize this risk, please specify the "Allowed file formats" below.
uk: Користувачі можуть завантажувати потенційно шкідливі файли через вашу форму. Щоб мінімізувати цей ризик, вкажіть „Дозволені формати файлів“ нижче.

en: Using "Auto height" might lead to CLS (Cumulative Layout Shift).
uk: Використання „автовисоти“ може призвести до CLS (Кумулятивного зсуву макету).

en: Using Cloudflare Bot Fight Mode? Try disabling it
uk: Використовуєте Cloudflare Bot Fight Mode? Спробуйте його вимкнути

en: Valid
uk: Дійсний

en: Valid JSON data required to run the importer
uk: Для запуску імпортера потрібні дійсні дані JSON

en: Valid code signatures are required for all Code (element), SVG (element) and Query editor instances to run.
uk: Дійсні підписи коду потрібні для запуску всіх екземплярів Code (елемент), SVG (елемент) та редактора запитів.

en: Valid signature
uk: Дійсна сигнатура

en: Validation failed
uk: Перевірка не вдалася

en: Value
uk: Значення

en: Value type
uk: Тип значення

en: Variable
uk: Змінний

en: Variable dropdown: Hide value
uk: Випадний список змінних: Приховати значення

en: Variable name
uk: Назва змінної

en: Variable name already exists
uk: Назва змінної вже існує

en: Variable name missing
uk: Відсутня назва змінної

en: Variable product
uk: Змінний товар

en: Variables
uk: Змінні

en: Variables duplicated
uk: Змінні продубльовано

en: Variables imported
uk: Змінні імпортовано

en: Variables renamed
uk: Змінні перейменовано

en: Variation swatches
uk: Зразки варіацій

en: Variations
uk: Варіації

en: Verification failure page
uk: Сторінка помилки перевірки

en: Verification success page
uk: Сторінка успішної перевірки

en: Vertical
uk: Вертикально

en: Vertical - Cloud
uk: Вертикально - хмара

en: Vertical - Drops
uk: Вертикально - краплі

en: Vertical - Pixels
uk: Вертикально - пікселі

en: Vertical - Stroke
uk: Вертикальний - риска

en: Vertical - Stroke #2
uk: Вертикальний - риска #2

en: Vertical - Tilt
uk: Вертикальний - нахил

en: Vertical - Triangle
uk: Вертикальний - трикутник

en: Vertical - Triangle double
uk: Вертикальний - подвійний трикутник

en: Vertical - Wave
uk: Вертикальний - хвиля

en: Vertical - Wave brush
uk: Вертикальний - хвилястий пензель

en: Vertical - Waves
uk: Вертикальний - хвилі

en: Vertical - Zigzag
uk: Вертикальний - зигзаг

en: Vertical align
uk: Вертикальне вирівнювання

en: Vertical alignment
uk: Вертикальне вирівнювання

en: Very fast
uk: Дуже швидко

en: Very slow
uk: Дуже повільно

en: Very well
uk: Дуже добре

en: Video
uk: Відео

en: Video URL
uk: URL відео

en: Video file URL
uk: URL відеофайлу

en: Video url
uk: URL відео

en: Videos
uk: Відео

en: View
uk: Переглянути

en: View %s
uk: Переглянути %s

en: View Custom Font
uk: Переглянути користувацький шрифт

en: View Custom Fonts
uk: Переглянути користувацькі шрифти

en: View Template
uk: Переглянути шаблон

en: View Template Bundle
uk: Переглянути пакет шаблонів

en: View Template Tag
uk: Переглянути тег шаблону

en: View Templates
uk: Переглянути шаблони

en: View cart
uk: Переглянути кошик

en: View changelog
uk: Переглянути список змін

en: View classes
uk: Переглянути класи

en: View on frontend
uk: Переглянути на сайті

en: View order
uk: Переглянути замовлення

en: View products
uk: Переглянути товари

en: Vimeo privacy hash
uk: Хеш приватності Vimeo

en: Vimeo video ID/URL
uk: ID/URL відео Vimeo

en: Visibility
uk: Видимість

en: Visible
uk: Видимий

en: Visible after
uk: Видимий після

en: Visible on scroll up
uk: Видимий при прокрутці вгору

en: Visit docs
uk: Відвідати документацію

en: Visit the website %s
uk: Відвідати веб-сайт %s

en: Visual
uk: Візуальний

en: Visual grid builder
uk: Візуальний конструктор сітки

en: WP debug
uk: Налагодження WP

en: WP language
uk: Мова WP

en: WP memory limit
uk: Ліміт пам'яті WP

en: WP multisite
uk: Мультисайт WP

en: WP version
uk: Версія WP

en: Warning
uk: Попередження

en: Warning color
uk: Колір попередження

en: Wave
uk: Хвиля

en: Wave brush
uk: Хвиля пензлем

en: Waves
uk: Хвилі

en: We recommend setting a padding for your lightbox to accommodate the thumbnail navigation.
uk: Рекомендуємо встановити відступ для вашого лайтбоксу, щоб вмістити навігацію по мініатюрах.

en: Web Open Font Format 2.0: TrueType/OpenType font with even better compression than WOFF 1.0, but no IE browser support.
uk: Web Open Font Format 2.0: Шрифт TrueType/OpenType з ще кращим стисненням, ніж WOFF 1.0, але без підтримки браузером IE.

en: Web Open Font Format: Compressed TrueType/OpenType font with information about font source and full IE9+ support (recommended).
uk: Web Open Font Format: Стиснений шрифт TrueType/OpenType з інформацією про джерело шрифту та повною підтримкою IE9+ (рекомендовано).

en: Web design
uk: Веб-дизайн

en: Webfont loading method
uk: Метод завантаження веб-шрифтів

en: Webfonts (such as Google Fonts) are loaded via stylesheets by default. Select "Webfont Loader" to avoid FOUT (Flash of unstyled text) by hiding your website content until all webfonts are loaded.
uk: Веб-шрифти (такі як Google Fonts) за замовчуванням завантажуються через таблиці стилів. Виберіть „Завантажувач веб-шрифтів“, щоб уникнути FOUT (спалаху нестилізованого тексту), приховуючи вміст вашого сайту, доки всі веб-шрифти не завантажаться.

en: Webhook
uk: Вебхук

en: Webhook payload too large.
uk: Корисне навантаження вебхука занадто велике.

en: Webhook request failed with status code
uk: Запит вебхука не вдався, код статусу

en: Website
uk: Веб-сайт

en: Wednesday
uk: Середа

en: Weekday
uk: День тижня

en: Welcome to %s
uk: Ласкаво просимо до %s

en: What is the name of this site builder? And why did you choose it?
uk: Як називається цей конструктор сайтів? І чому ви його обрали?

en: When a Map ID is present, map styles are controlled via the %s.
uk: Коли присутній ID карти, стилі карти контролюються через %s.

en: When editing your popup template, you have to enable the "Info Box" setting under "Template Settings > Popup".
uk: Під час редагування шаблону спливаючого вікна ви повинні увімкнути налаштування „Інформаційне вікно“ у розділі „Налаштування шаблону > Спливаюче вікно“.

en: When enabled, this field acts as a spam trap. It will not be visible to users, but will capture any bots that fill it out.
uk: Коли увімкнено, це поле діє як пастка для спаму. Воно не буде видимим для користувачів, але захопить будь-яких ботів, які його заповнять.

en: When enabled, this query only runs when a live search is performed.
uk: Якщо увімкнено, цей запит виконується лише при живому пошуку.

en: When pasting elements from another site that contain image or SVG files, placeholders are used by default. Enable to download the image from the source site. If the current user lacks SVG upload permissions, a placeholder SVG is used.
uk: При вставці елементів з іншого сайту, що містять файли зображень або SVG, за замовчуванням використовуються заповнювачі. Увімкніть, щоб завантажити зображення з вихідного сайту. Якщо поточний користувач не має дозволів на завантаження SVG, використовується SVG-заповнювач.

en: When rendering without wrapper your settings under the style tab won't have any effect.
uk: При відображенні без обгортки ваші налаштування на вкладці стилів не матимуть ефекту.

en: When someone visits a default WordPress authentication URL (%s), they are redirected to this selected page.
uk: Коли хтось відвідує стандартний URL автентифікації WordPress (%s), їх перенаправляють на цю вибрану сторінку.

en: When using dynamic data that contains formatted text (e.g. WYSIWYG field, or any other HTML tags such as p, div, headings, etc.), set the HTML tag to "div", not "p". Alternatively, use the Rich Text element.
uk: При використанні динамічних даних, що містять форматований текст (наприклад, поле WYSIWYG або будь-які інші HTML-теги, такі як p, div, заголовки тощо), встановіть HTML-тег як „div“, а не „p“. Або використовуйте елемент Форматований текст.

en: Where to set the pagination parameter in the request.
uk: Де встановити параметр пагінації в запиті.

en: Where you defined the offset key. Bricks will retrieve the value from there.
uk: Де ви визначили ключ зміщення. Bricks отримає значення звідти.

en: White space
uk: Пробіл

en: Whitelist URLs
uk: Білий список URL-адрес

en: Whoops, that page is gone
uk: Ой, ця сторінка зникла

en: Wide
uk: Широкий

en: Widget
uk: Віджет

en: Widget margin
uk: Відступ віджета

en: Widget title
uk: Заголовок віджета

en: Widget title border
uk: Рамка заголовка віджета

en: Widget title typography
uk: Типографія заголовка віджета

en: Widgets
uk: Віджети

en: Width
uk: Ширина

en: Window
uk: Вікно

en: Window storage
uk: Сховище вікна

en: Wireframes
uk: Каркаси

en: Wireframes provide basic structural templates that serve as a starting point for designing a layout. They are based on classes and variables.
uk: Каркаси надають базові структурні шаблони, які слугують відправною точкою для проєктування макета. Вони базуються на класах і змінних.

en: Without attributes
uk: Без атрибутів

en: Wonderful
uk: Чудово

en: WooCommerce Template Hook
uk: Хук шаблону WooCommerce

en: WooCommerce template hooks
uk: Хуки шаблону WooCommerce

en: Woohoo
uk: Ура

en: WordPress Environment
uk: Середовище WordPress

en: WordPress authentication page access
uk: Доступ до сторінки автентифікації WordPress

en: WordPress field
uk: Поле WordPress

en: Words limit
uk: Ліміт слів

en: Words per minute
uk: Слів за хвилину

en: Words per minutes
uk: Слів за хвилину

en: Would you like to import the variable categories as well?
uk: Чи бажаєте ви також імпортувати категорії змінних?

en: Wrap
uk: Перенесення

en: Wrap element
uk: Обгорнути елемент

en: Wrap reverse
uk: Зворотне перенесення

en: Wrap your scripts in %s tags.
uk: Оберніть свої скрипти в теги %s.

en: Wrapper
uk: Обгортка

en: X axis
uk: Вісь X

en: Y axis
uk: Вісь Y

en: Yeah
uk: Так

en: Year: %s
uk: Рік: %s

en: Yearly
uk: Щорічно

en: Yep
uk: Ага

en: Yes
uk: Так

en: You
uk: Ви

en: You are about to delete all form submissions (including the database table). Do you wish to proceed?
uk: Ви збираєтесь видалити всі відправлені форми (включаючи таблицю бази даних). Бажаєте продовжити?

en: You are about to delete all form submissions of form ID %s. Do you wish to proceed?
uk: Ви збираєтесь видалити всі відправлені форми з ID форми %s. Бажаєте продовжити?

en: You are about to delete all form submissions. Do you wish to proceed?
uk: Ви збираєтесь видалити всі відправлені форми. Бажаєте продовжити?

en: You are about to delete all template screenshots. Not your featured images, though. Do you wish to proceed?
uk: Ви збираєтесь видалити всі знімки екрану шаблонів. Але не ваші головні зображення. Бажаєте продовжити?

en: You are about to delete this capability. Do you wish to proceed?
uk: Ви збираєтесь видалити цю можливість. Бажаєте продовжити?

en: You are about to fix the element database. Do you wish to proceed?
uk: Ви збираєтесь виправити базу даних елементів. Бажаєте продовжити?

en: You are about to regenerate code signatures for all executable code on your website. Please ensure you have a recent backup before continuing. Do you wish to proceed?
uk: Ви збираєтесь перегенерувати підписи коду для всього виконуваного коду на вашому веб-сайті. Будь ласка, переконайтеся, що у вас є свіжа резервна копія перед продовженням. Бажаєте продовжити?

en: You are about to regenerate indexes for all query filters. Do you wish to proceed?
uk: Ви збираєтесь перегенерувати індекси для всіх фільтрів запитів. Бажаєте продовжити?

en: You are about to remove all index jobs. Do you wish to proceed?
uk: Ви збираєтесь видалити всі завдання індексації. Бажаєте продовжити?

en: You are about to remove all selected icons from this set. Do you wish to proceed?
uk: Ви збираєтеся видалити всі вибрані іконки з цього набору. Бажаєте продовжити?

en: You are about to reset all Bricks global settings. Do you wish to proceed?
uk: Ви збираєтесь скинути всі глобальні налаштування Bricks. Бажаєте продовжити?

en: You are about to trigger Index Job. Do you wish to proceed?
uk: Ви збираєтесь запустити Завдання Індексації. Бажаєте продовжити?

en: You are editing the selected global query settings. Changes to this global query apply to all instances throughout your website.
uk: Ви редагуєте налаштування вибраного глобального запиту. Зміни в цьому глобальному запиті застосовуються до всіх екземплярів на вашому сайті.

en: You are missing out!
uk: Ви пропускаєте щось важливе!

en: You are not allowed to add scripts.
uk: Вам не дозволено додавати скрипти.

en: You are not allowed to uploads SVG files.
uk: Вам не дозволено завантажувати SVG файли.

en: You are now running the latest version
uk: Тепер у вас встановлена найновіша версія

en: You are viewing the first 1000 results. Perform search to see more.
uk: Ви переглядаєте перші 1000 результатів. Виконайте пошук, щоб побачити більше.

en: You can manage code execution permissions under: %s
uk: Ви можете керувати дозволами на виконання коду в: %s

en: You can manage your license, update payment method and view your invoices right from %s.
uk: Ви можете керувати своєю ліцензією, оновлювати спосіб оплати та переглядати рахунки прямо з %s.

en: You can now manage your custom fonts using the new %s in the builder.
uk: Тепер ви можете керувати своїми користувацькими шрифтами за допомогою нового %s у конструкторі.

en: You can render API response data through dynamic data tags. Create custom-labeled dynamic data tags for the {query_api} tag by hovering over any key in the response above and and click the "+" icon. Those labeled tags are stored for you in your browser local storage, not in the database. They are therefore not available on other devices or browsers.
uk: Ви можете відображати дані відповіді API через теги динамічних даних. Створюйте теги динамічних даних з власними мітками для тегу {query_api}, наводячи курсор на будь-який ключ у відповіді вище та натискаючи значок „+“. Ці теги з мітками зберігаються для вас у локальному сховищі браузера, а не в базі даних. Тому вони недоступні на інших пристроях або браузерах.

en: You can use the title attribute to provide a description of the expected input value to meet the "pattern" requirement set above.
uk: Ви можете використовувати атрибут title, щоб надати опис очікуваного значення введення для відповідності вимозі „шаблону“, встановленій вище.

en: You did not select any action(s). So when this form is submitted nothing happens.
uk: Ви не вибрали жодної дії. Тому коли ця форма буде відправлена, нічого не станеться.

en: You do not have the required capability to perform this action.
uk: У вас немає необхідних прав для виконання цієї дії.

en: You don't have permission to perform this action.
uk: У вас немає дозволу на виконання цієї дії.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can create posts through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
uk: Ви вимкнули перевірку прав. Тепер будь-хто, включно з неавторизованими відвідувачами, може створювати записи через цю форму. Це може призвести до несанкціонованого створення контенту, спаму та шкідливих записів, забруднення бази даних та потенційних порушень безпеки. Використовуйте цей параметр, лише якщо у вас є альтернативні заходи безпеки, форма розміщена на захищеній сторінці, або ви повністю розумієте наслідки для безпеки.

en: You have disabled the capability checks. Now anyone, including non-logged-in visitors, can edit the post through this form. This can lead to unauthorized content creation, spam and malicious posts, database pollution, and potential security breaches. Only use this setting if you have alternative security measures in place, the form is on a protected page, or you fully understand the security implications.
uk: Ви вимкнули перевірку прав. Тепер будь-хто, включно з неавторизованими відвідувачами, може редагувати запис через цю форму. Це може призвести до несанкціонованого створення контенту, спаму та шкідливих записів, забруднення бази даних та потенційних порушень безпеки. Використовуйте цей параметр, лише якщо у вас є альтернативні заходи безпеки, форма розміщена на захищеній сторінці, або ви повністю розумієте наслідки для безпеки.

en: You have set an icon, but no text. Please provide the "aria-label" for accessibility.
uk: Ви встановили іконку, але не текст. Будь ласка, вкажіть „aria-label“ для доступності.

en: You have to add the "Checkout coupon" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout coupon is removed when this setting is enabled. The "Enable the use of coupon codes" WooCommerce setting under "General" must be active.
uk: Вам потрібно самостійно додати елемент „Купон на оформлення замовлення“ на сторінці оформлення замовлення, оскільки нативний купон WooCommerce видаляється, коли цей параметр увімкнено. Налаштування WooCommerce „Увімкнути використання купонів“ у розділі „Загальні“ має бути активним.

en: You have to add the "Checkout login" element yourself on the Checkout page as the native WooCommerce checkout login is removed when this setting is enabled. The "Enable log-in during checkout" WooCommerce setting under "Accounts & Privacy" must be active.
uk: Вам потрібно самостійно додати елемент „Вхід при оформленні замовлення“ на сторінці оформлення замовлення, оскільки нативний вхід WooCommerce видаляється, коли цей параметр увімкнено. Налаштування WooCommerce „Увімкнути вхід під час оформлення замовлення“ у розділі „Облікові записи та конфіденційність“ має бути активним.

en: You have to add the "Notice" element yourself wherever necessary as all native WooCommerce notices are removed when this setting is enabled.
uk: Вам потрібно самостійно додати елемент „Повідомлення“ там, де це необхідно, оскільки всі нативні повідомлення WooCommerce видаляються, коли цей параметр увімкнено.

en: You haven't registered any custom sidebars, yet.
uk: Ви ще не зареєстрували жодної користувацької бічної панелі.

en: YouTube video ID/URL
uk: ID/URL відео YouTube

en: YouTube, Vimeo or file URL.
uk: YouTube, Vimeo або URL файлу.

en: Your CSS files were automatically generated in the background.
uk: Ваші CSS-файли були автоматично згенеровані у фоновому режимі.

en: Your Email
uk: Ваша електронна пошта

en: Your Message
uk: Ваше повідомлення

en: Your Name
uk: Ваше ім'я

en: Your Unsplash API key is not valid.
uk: Ваш ключ API Unsplash недійсний.

en: Your account is inactive
uk: Ваш обліковий запис неактивний

en: Your attached files exceed the max. upload limit of 25 MB.
uk: Розмір прикріплених файлів перевищує максимальний ліміт завантаження 25 МБ.

en: Your attached files exceed your server max. upload size of %s.
uk: Розмір прикріплених файлів перевищує максимальний розмір завантаження на вашому сервері - %s.

en: Your browser does not support the audio tag.
uk: Ваш браузер не підтримує аудіотег.

en: Your browser does not support the video tag.
uk: Ваш браузер не підтримує відеотег.

en: Your builder capability doesn't allow you to access these settings.
uk: Ваші права доступу в конструкторі не дозволяють вам отримати доступ до цих налаштувань.

en: Your comment is awaiting moderation.
uk: Ваш коментар очікує модерації.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
uk: Ваш коментар очікує модерації. Це попередній перегляд; ваш коментар стане видимим після схвалення.

en: Your message goes here. The more details, the better ;)
uk: Ваше повідомлення тут. Чим більше деталей, тим краще ;)

en: Your name (optional)
uk: Ваше ім'я (необов'язково)

en: Your password
uk: Ваш пароль

en: Your provided license key is invalid. Please deactivate and then reactivate your license.
uk: Наданий вами ліцензійний ключ недійсний. Будь ласка, деактивуйте, а потім повторно активуйте вашу ліцензію.

en: Your remote templates password is incorrect.
uk: Ваш пароль для віддалених шаблонів невірний.

en: Your selected template is empty.
uk: Вибраний шаблон порожній.

en: Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.
uk: Ваша тема (%s) містить застарілі копії деяких файлів шаблонів WooCommerce.

en: Your uploads directory writing permissions are insufficient.
uk: У вас недостатньо прав для запису в директорію завантажень.

en: Your user role "%1$s" is not allowed to edit this post type with %2$s. Please get in touch with the site admin to change it.
uk: Твоя роль користувача „%1$s“ не має дозволу редагувати цей тип запису за допомогою %2$s. Будь ласка, зв'яжися з адміністратором сайту, щоб змінити це.

en: Your website (%1$s) has no permission to access templates from %2$s
uk: Ваш сайт (%1$s) не має дозволу на доступ до шаблонів з %2$s

en: Your website does not match your license key. Please deactivate and then reactivate your license.
uk: Ваш веб-сайт не відповідає вашому ліцензійному ключу. Будь ласка, деактивуйте, а потім повторно активуйте вашу ліцензію.

en: Z-index
uk: Z-індекс

en: Zigzag
uk: Зигзаг

en: Zoom
uk: Масштабування

en: Zoom Control
uk: Керування масштабуванням

en: Zoom in
uk: Збільшення

en: Zoom level
uk: Рівень масштабування

en: Zoom or close
uk: Збільшити або закрити

en: Zoom out
uk: Зменшення

en: add key after
uk: додати ключ після

en: after
uk: після

en: alphanumeric characters only
uk: лише буквено-цифрові символи

en: auto
uk: авто

en: before
uk: до

[ctx: bricks]
en: %1$s on %2$s
uk: %1$s про %2$s

en: builder access
uk: доступ до конструктора

en: by
uk: від

en: carousel
uk: карусель

en: cloned
uk: клоновано

en: contains
uk: містить

en: dashed
uk: пунктирний

en: deprecated
uk: застаріле

en: does not contain
uk: не містить

en: double
uk: подвійний

en: email
uk: електронна пошта

en: experimental
uk: експериментальний

en: hCaptcha key required! Add key in dashboard under: %s
uk: потрібен ключ hCaptcha! Додайте ключ в панелі інструментів під: %s

en: is
uk: є

en: is empty
uk: порожній

en: is not
uk: не є

en: is not empty
uk: не порожній

en: learn more
uk: дізнатися більше

en: legacy
uk: застарілий

en: new templates have been released since you cancelled Bricks.
uk: нових шаблонів було випущено з моменту, коли ви скасували Bricks.

en: not set
uk: не встановлено

en: official roadmap
uk: офіційну дорожню карту

en: per month
uk: на місяць

en: posts
uk: дописи

en: results for:
uk: результатів для:

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
uk: J M о H:i

en: set
uk: встановлено

en: slide
uk: слайд

en: will be using this constant
uk: буде використовувати цю константу

en: wp_remote_post request failed. Please check your server configuration. Required for query filters.
uk: не вдалося виконати запит wp_remote_post. Будь ласка, перевірте конфігурацію вашого сервера. Необхідний для фільтрів запитів.

en: x-axis
uk: вісь x

en: y-axis
uk: вісь y

en: your account
uk: вашого облікового запису
